dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Wymiary domu z tarasem

    Cześć, nietypowe pytanie być może odpowiedź jest prosta.
    Dom z tarasem zewnętrznym, na płycie. Płyta obejmuje w całości dom i taras - czyli tzw L.
    Czy do wymiarów domu liczy się taras czy tylko budynek mieszkalny???

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej tylko dom. Ale po co ci taras na płycie fundamentowej?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dom budowany na terenie po poprzedniej budowie- zrezygnował poprzedni właściciel i zakopał wykopy pod ławy jak popadnie. Dodatkowo wysokie wody gruntowe: 1 m i teren po badaniach geologicznych wymagal wymiany gruntu ok 1,2. Projektant/architekt zadecydowała o płycie z tarasem w całości tym bardziej że taras ma daszek dwuspadowy połączony z domem

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przeciez ten taras to będzie kosmiczny mostek cieplny!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No właśnie jak to jest z tym mostkiem. cała płyta- dom i taras jest od dołu wyłożona 15 cm xps i po bokach jako szalunek tez 15 cm. Diodatkowo na taras będzie tak jak w domu w środku wyłozone 10 cm XPs przed wylewką wewnatrz i na tarasie.
    Czy faktycznie będzie mostek. W opcji jest wycięcie szczeliny pomiędzy tarasem a domem 10 cm i włożenie XPS- koszt 1500 zł

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ocieplanie tarasu? No ok, jak nie masz co robić z kasą.

    przy okazji - moja płyta ma 20 cm izolacji. I tyle samo ściany. A twój taras będzie miał tylko 10 cm

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.393

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    No właśnie jak to jest z tym mostkiem. cała płyta- dom i taras jest od dołu wyłożona 15 cm xps i po bokach jako szalunek tez 15 cm. Diodatkowo na taras będzie tak jak w domu w środku wyłozone 10 cm XPs przed wylewką wewnatrz i na tarasie.
    Czy faktycznie będzie mostek. W opcji jest wycięcie szczeliny pomiędzy tarasem a domem 10 cm i włożenie XPS- koszt 1500 zł

    Ocieplenie jest ważne ale do mostka cieplnego trzeba brać takze pod uwagę powierzchnię narażoną lub mającą kontakt z niską temperaturą.
    W normalnym fundamencie lyb płycie tylko pod domem powierzchnia jest taka ile płyta wystaje ponad grunt.
    OK jest to ocieplone ale to ocieplenie ma swoje parametry izolacyjne.
    Jeśli więc ponad grunt wystaje 0,5m płyty to na długości tarasu 6mb mamy powierzchnię 3m2 mającą zimą kontakt z mrozem.
    Jeśli zaś płyta wystaje to cała powierzchnia tarasu ma kontakt z mrozem .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    No właśnie jak to jest z tym mostkiem. cała płyta- dom i taras jest od dołu wyłożona 15 cm xps i po bokach jako szalunek tez 15 cm. Diodatkowo na taras będzie tak jak w domu w środku wyłozone 10 cm XPs przed wylewką wewnatrz i na tarasie.
    Czy faktycznie będzie mostek. W opcji jest wycięcie szczeliny pomiędzy tarasem a domem 10 cm i włożenie XPS- koszt 1500 zł
    1500 zł ta za co? Za 15cm XPS pod i na bokach płyty i 10cm na płycie? Jaki to ma sens? Czy za "przełożenie" malutkiej części tego XPSa na burcie na dylatację?
    Dylatacja powinna przynieść tysiące oszczędności bo i roboty mniej, i XPSa.

    Tu masz dziennik budowy gdzie przyklejony do domu jest garaż nieogrzewany:
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?221619

    A swoją drogą to jaki sens jest wywalania czapki pieniędzy na zbrojoną płytę fundamentową pod taras? Pod garaż to i owszem. Ale taras? Przecież kostka się sprawdza - więc w zupełności "zbrojenie" siatką do wylewek i beton znacznie słabszy od tego na płytę wystarczy. Czyli to co planujesz na te 10cm XPS.
    Czy może pod tą płytą chcesz zrobić jeszcze schron czy chociaż piwniczkę?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1500 zł ta za co? Za 15cm XPS pod i na bokach płyty i 10cm na płycie? Jaki to ma sens? Czy za "przełożenie" malutkiej części tego XPSa na burcie na dylatację?
    Dylatacja powinna przynieść tysiące oszczędności bo i roboty mniej, i XPSa.

    Tu masz dziennik budowy gdzie przyklejony do domu jest garaż nieogrzewany:
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?221619

    A swoją drogą to jaki sens jest wywalania czapki pieniędzy na zbrojoną płytę fundamentową pod taras? Pod garaż to i owszem. Ale taras? Przecież kostka się sprawdza - więc w zupełności "zbrojenie" siatką do wylewek i beton znacznie słabszy od tego na płytę wystarczy. Czyli to co planujesz na te 10cm XPS.
    Czy może pod tą płytą chcesz zrobić jeszcze schron czy chociaż piwniczkę?
    Jeśli faktycznie to mostek to po tym błędzie konstruktorskim chciałbym oddylatować taras od domu poprzez wycięcie szczeliny dylatacyjnej o szerokości min 10 cm, długości 4,5m i głębokości równej wysokości płyty czyli 30 cm w płycie ze zbrojeniem podwójnym. Koszt maszyny, ekipy, zabezpieczenia okna hst...sam raczej bym tego nie zrobił.
    Taras połączony z domem wynikał jak pisałem wcześniej z warunków na jakich dom posadowiono- teren po poprzedniej budowie gdzie właściciel zrezygnował i zasypał wykopy na fundamenty czym popadnie. Projektant wskazał żeby dom postawić na płycie, wymienic grunt, zageścić i dom ma być całościowo w obrębie poprzedniej budowy. Dodatkowo wskazał że z uwagi że taras jest połączony daszkiem z domem to jego 4 filary najlepiej postawić na połączonej z domem płytą a ryzyko mostków zminimalizować XPS od spodu, po bokach płyty i xps na tarasie. Niestety jestem laik i w trakcie budowy uczę się na błędach mniejszych lub większych. Dodam że warunki wodne na działce też są niespecjalne - wysoki poziom wód gruntowych w trakcie opadów 0.8m, drenaz opaskowy na pół gwizdka bo nie ma za bardzo gdzie wody odprowadzac i pozostaje zbiornik i pompowanie.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.393

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    Jeśli faktycznie to mostek to po tym błędzie konstruktorskim chciałbym oddylatować taras od domu poprzez wycięcie szczeliny dylatacyjnej o szerokości min 10 cm, długości 4,5m i głębokości równej wysokości płyty czyli 30 cm w płycie ze zbrojeniem podwójnym. Koszt maszyny, ekipy, zabezpieczenia okna hst...sam raczej bym tego nie zrobił.
    Nie rób tego. Po pierwsze oszczędności w porównaniu do wydatków z tego raczej żadne a po drugie to oprócz betonu powycinasz także zbrojenie.
    Za te pieniądze zaplanuj raczej większą izolację idącą pomiędzy płytę a posadzkę o grubości przynajmniej 15cm i nie martw się mostkami.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    Niestety jestem laik i w trakcie budowy uczę się na błędach mniejszych lub większych. Dodam że warunki wodne na działce też są niespecjalne - wysoki poziom wód gruntowych w trakcie opadów 0.8m, drenaz opaskowy na pół gwizdka bo nie ma za bardzo gdzie wody odprowadzac i pozostaje zbiornik i pompowanie.
    OK. Popełniaj błędy i naprawiaj je skoro tak lubisz.
    Od tego są fora, żeby się ich ustrzegać i uczyć się na błędach innych.
    Najwięcej błędów trudno, drogo albo i nie naprawialnych powstaje na etapie projektu. Zwłaszcza indywidualnego - bo przy gotowcu możesz poczytać opinie tych, co już na jego podstawie zbudowali. Dziwne, że dopiero teraz zaczynasz się zastanawiać.
    Przyznam, że mi nie przyszło do głowy, że pytasz po wykonaniu tego potworka i wywaleniu kasy. Ale może nie liczysz się z kosztami? Bo to nie grozi zawaleniem a tylko kosztami. Kto bogatemu zabroni robienia tarasu na płycie fundamentowej, z ciężkim dachem czy dawać w domu na płytę fundamentową XPS? To tylko (IMO nieuzasadnione) koszty.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ....dziękuję za opinię , tę w pełni merytoryczną, której było za niewiele. Nie wiem dlaczego, ale jak ktoś ma problem i wynika on z błędów to Twoje opinie muszą zawierać szpilę, szyderę, napinkę itp itd. Nie wiem ki m jesteś, zakładam że budowlańcem, inżynierem, kierownikiem budów, specem dla którego tematy budowy domu to pestka. Ja niestety jestem specjalistącw innej dziedzinie i w odróżnieniu od Ciebie jeśli komuś doradzam to nie nabijam się że źle zrobił, o czym myślał przed itp. tylko pomagam w naprowadzeniu co zrobić aby naprawić błąd lub ustrzec się go na przyszłość.
    Co do twojej opinii to nawet nie przeczytałeś czym kierował się projektant, jakie warunki terenowe są, nie dla ciebie ważne jest że facet sobie wylał płytę pod dom i taras bo nie ma co z kasą zrobić.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ....p.s. projekt indywidualny, przepraszam że nie doktoryzowałem się nad każdą jego stroną czy wszystko jest ok. Nie wszyscy są fanami prawa budowlanego, rysunków technicznych itp, od tegon jest projektant i kierownik budowy i im się płaci za to, inna sprawa jakie są ich kompetencje, moi byli z polecenia i z b.dobrymi opiniami i wcale ich.nie podważam.bo nie jestem biegły w tym.temacie. Na forum.zaglądam aby zasięgnąć rad bo niestety w moim przypadku największe zastrzeżenia mam do firm wykonujących robotę i staram się nawet coxdzień jeździć i doglądać.
    Pozdrawiam miłego weekandu
    Łukasz od domu z tarasem na płycie

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    ....dziękuję za opinię , tę w pełni merytoryczną, której było za niewiele. Nie wiem dlaczego, ale jak ktoś ma problem i wynika on z błędów to Twoje opinie muszą zawierać szpilę, szyderę, napinkę itp itd.
    Nie wiem, gdzie dostrzegłeś szyderę czy napinkę. A powiedz mi, czym jest to, co wytłuściłem w Twojej wypowiedzi?

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    Nie wiem ki m jesteś, zakładam że budowlańcem, inżynierem, kierownikiem budów, specem dla którego tematy budowy domu to pestka.
    Nie, nie jestem z wykształcenia budowlańcem. To, czego się nauczyłem uczyłem się na własnej budowie i przygotowując się do niej. Czytałem i pytałem na długo przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji - a nie dopiero gdy pojawiał się problem. To dla mnie naturalna kolejność nie tylko w budownictwie. Ale wydając grube setki tysięcy i ponosząc ich konsekwencje przez dziesiątki lat to wybitnie bym się zastanawiał przed podjęciem decyzji.
    Gdybym miał w ciągu godziny podjąć decyzję, i miałbym na to jedną godzinę, to przez 40 minut badałbym problem, przez 15 minut sprawdzałbym, czy to dobrze zrobiłem i w ciągu 5 minut podjąłbym decyzję.
    Einstein podobno to powiedział.

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    Co do twojej opinii to nawet nie przeczytałeś czym kierował się projektant, jakie warunki terenowe są, nie dla ciebie ważne jest że facet sobie wylał płytę pod dom i taras bo nie ma co z kasą zrobić.
    Nie napisałeś, czym się kierował robiąc taras na płycie fundamentowej, więc nie mogłem tego przeczytać. Przeczytaj, co sam napisałeś i powiedz, w którym miejscu napisałeś, na jakim etapie jest budowa.

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    ....p.s. projekt indywidualny, przepraszam że nie doktoryzowałem się nad każdą jego stroną czy wszystko jest ok.
    Siebie przepraszasz? To Ty poniesiesz konsekwencje. Obrażaj się i nie pytaj - to nie ustrzeżesz się dalszych błędów.
    Tak mi się skojarzyła Arka Koniecznego. Który zaczął budowę, wjechała kopara, ekipa rozpoczęła pracę. A on podrapał się w głowę i zatrzymał wszystko. Przeprojektował i zbudował zupełnie inny dom, niż początkowo planował. A powinien na siebie się obrazić, że popełnił błąd. Przeprosić i budować dalej. Tak?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; Dzisiaj o 16:34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony