PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet



Strony : 1 [2] 3 4 5 6

monika i wojtek
15-10-2007, 11:35
u nas panele odpadają- dzieci alergicy, deska typu barlinecka też- czytaliśmy sporo negatywnych opinii
dlatego zostaje tylko parkiet/ mozaika

Sloneczko
15-10-2007, 11:38
A my mamy dylemat, czy dawać podłogówkę w wiatrołapie, czy dopiero w przedpokojach?

marta-mam niebieski dach
15-10-2007, 12:45
Zdecydowanie polecam w wiatrołapie.
Jeśli przyjdziesz w przemoczonych butach po prostu zostawiasz je na podłodze :)
na rano są suche,
b. przyjemnie zakłada się buty/ kapcie kiedy bez obawy można postawić nogę na podłodze i stwierdzić że ciepła i przyjemna,a nie podskakiwać na jednej nodze bo gres lub terakota ziębią w nogi, albo co gorsza rozkładać dywaniki a później trzepać je bez przerwy;
nie zajmujesz powierzchni ścian wiatrołapu (zazwyczaj niezbyt obszernego)kaloryferem.

WojtekSz
17-10-2007, 14:49
zdecydowanie w wiatrołapie też :)
a dodatkowo pamiętaj, że duzym ułatwieniem jest szufelka odkurzacza centralnego też w wiatrołapie! Wiem z praktyki, doceniłem to juz pierwszego dnia po uruchomieniu :)
pozdrawiam

Sloneczko
17-10-2007, 16:14
Dzięki Wam! Będzie podłogówka w wiatrołapie i szufelka też :)

joola
26-10-2007, 22:47
Ja również mam podłogówkę w wiatrołapie-powód taki sam jak inni-suche buty :wink: Szufelki nie montowałam (mam wejście z wiatrołapu do garażu i cały piasek regularnie tam właśnie ląduje, otwieram tylko drzwi iiiiiiiiii.... 8) :oops: :wink: )

Sloneczko
26-10-2007, 23:41
Iiiiiii, ale my nie mamy garażu ;)

joola
27-10-2007, 23:20
Słoneczko, jest jeszcze stary sposób...(pod dywan :wink: )

Darek Rz
31-12-2007, 09:26
Witam

Z zamiarem napisania tego postu nosiłem sie już od dawna jednak brak czasu na to nie pozwalał . Na wstępie chciałbym zaznaczyć ze jest to tylko moja opinia z testów jakie wykonałem jednak ich wyniki pozwalają mi na zatytułowanie postu właśnie w ten sposób . Wszyscy ,albo prawie wszyscy wiedzą jakie panują opinie na temat drewna układanego na podłogówkę . Ja to przetestowałem na własnej skórze . Otóż jakiś czas temu rozpocząłem ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym . Na dole mam okolo 100mkw podłogówki ,na górze jeszcze 20 i grzejniki w sypialniach . Dom ocieplony 12 cm styropianu , pod wylewkami jest tak :papa termozgrzewalna ,8cm styropianu w dwóch warstwach ,folia alu do podłogówki i podłogówka wodna . Kominek 14kw . Aby nagrzać dom z temperatury 12-14 stopni do 20 stopni potrzebowałem okolo 10 godzin ciągłego palenia . Po osiągnięciu 20 stopni przestawałem palić w kominku .Podłoga była wtedy ciepła i oddawała swoje ciepło bardzo długo -temperatura zaczynała spadać dopiero po okolo 6 godzinach i po 24 godzinach było 18,8 stopnia (temperatura na zewnątrz około -5 stopni). Ponowne osiągnięcie 20 stopni wymagało grzania około 3 godzin i tak już zostało . Spadek temperatury przez całą dobę wynosi więc 1-1,2 C .Skupiam się na dole bo oczywiscie na górze gdzie są grzejniki temperatura spada znacznie szybciej nad czym ubolewam) A teraz do rzeczy . Zaczynając grzać nie miałem jeszcze podłogi w jednym pokoju i w salonie . W każdym pomieszczeniu mam termostaty połączone z siłownikami w rozdzielaczach. Sprawdzałem czy podczas grzania zamknięty pokój osiąga zadaną temperaturę w tym samym czasie co salon . Było tak w istocie bo przeciez w obu pomieszczeniach nie było podłóg . W pewnym momencie w małym pokoju położyłem panele firmy Balterio gr 9mm na tekturze falistej . Po kilku tygodniach testów okazało się że w szybkości nagrzewania sie ZAMKIETEGO pokoju z panelami i salonu z samą wylewką nic się nie zmieniło (ku mojemu zdumieniu). temperaturę 20 C oba pomieszczenia uzyskują w tym samym czasie co zupełnie nie zgadza sie z większością opinii teoretykow że będą duże straty . Po jakimś czasie przyszła kolej na salon . Tu zostały połozone panele drewniane,warstwowe merbau gr 15mm też na tekturze falistej. I co się okazało ? Znów oba pomieszczenia nagrzewały się z taką samą szybkością pomimo różnej grubości . Powtarzam jeszcze raz jeszcze raz -nie zauważyłem żadnych zmian w szybkości nagrzewania sie tych pomieszczeń po położeniu podłóg . Bzdurą jest więc opinia że podłogi z panelami czy drewniane "tłumią" ciepło -nic takiego się nie dzieje . Co najważniejsze-Nie zauważyłem też konieczności zwiększenia intensywności palenia po to aby nagrzać te pomieszczenia - ilości paliwa potrzebne do nagrzania sa mniej więcej takie same .(pale ciągle tym samym brykietem drzewnym) To dziwne ,ale po połozeniu podłóg właściwie nic się nie zmieniło w systemie grzewczym co przyznam mnie zdumiało zwłaszcza po tym jak znane osobistości z tego forum twierdzą że bedą duze straty przez to iż drewno jest izolatorem .
Z całą stanowczością twierdzę więc że polożenie paneli zwykłych lub drewnianych na tekturze falistej nie powoduje żadnych istotnych zmian na niekorzyść naszego portfela. Oczywiście część pomieszczeń gdzie jest gres też nagrzewa sie mniej więcej z taką samą szybkosćią !!! Dodam też że z panelami zwykłymi i drewnianymi nie dzieje się absolutnie nic .

Pozdrawiam i życze Szczęsliwego Nowego Roku

pablitoo
31-12-2007, 09:40
Hmmm - no cóż - to budujące :lol:

Mnie szczerze powiedziawszy najbardziej interesuje ostatnie zdanie ...
Mnie przed położeniem podłogówki w salonie / parkiet - egzotyk Lapacho / powstrzymał strach przed rozeschnięciem sie parkietu ...
Nawet pomimo tego iż materiał egzotyczny jest bardziej stabilny od krajowego nie zaryzykowałem ogrzewania podłogowego tam gdzie mam parkiety ...
Widziałem osobiście jak wyglada taki parkiet po jednym podłogowym sezonie grzewczym / około 5 miesięcy / , bardzo ładnie klepki wyschły i pojawiły sie szpary nawet do kilku milimetrów na ich łączeniach - parkiet to był Merbau - ułożony i sezonowany prawie 2 miesiace i potem dopiero szlifowany i lakierowany. Po kilku miesiacach grzania podłogą parkiet nadaje się do remontu ...
No cóż - nie wiem czy to reguła ale wyglądało to koszmarnie ...

31-12-2007, 09:47
Ja mam dąb ze stojącym słojem na podłogówce. I jest naprawdę ładny, jest to parkiet 14mm :)

androzek
31-12-2007, 10:44
1.Dobrze zaprojektowana podłogówka ( ilość pętli,temp.wody itp.
2.Dobrze wykonana wylewka.
3.Dobra izolacja od spodu ( styropian)
4.Odpowiednie drewno ( nie parkiet ale 2 lub 3 warstwowe deski lub parkiety )
5.Dobry klej....
....i wszystko gra.Bez żadnych szczelin,wygięć drewna itp,itd
Na podstawie własnej podłogówki - 223 m2 ( bez grzejników ) - woda w instalacji przy - 7 na zewnątrz 29 stopni czyli praktycznie ledwie letnia.
Cieszę się,że powoli argumenty decydują o poglądach na podłogówkę i tematach z niąz wiązanych a nie opnie "fahofcuf"

Darek Rz
31-12-2007, 11:06
Witam

Dodam jeszcze jedną według mnie ważną część izolacji podłogi na gruncie która jak sądzę zwiększa efektywność podłogówki .
Myślę o papie termozgrzewalnej . Kiedyś kiedy kol Janzar (pozdrawiam) namawiał mnie na wlaśnie takie rozwiązanie a nie na folię zrobiłem prosty test który mnie przekonał do papy . Połozyłem sobie na chudym betonie kawałek folii i kawałek papy termozgrzewalnej . Nachyliłem się dotknąłem policzkiem do nich . Folia była zimna jak lód taka jak beton natomiast papa była lekko ciepła dzięki swoim 4mm grubosci . Taki sam efekt można zaobserwować dotykając drewna czy styropianu oraz np. metalu . To mnie przekonało że (choć nikt o tym nie pisze ) papa chyba zwiększa izolacje termiczną od gruntu i dodatkowo doskonale zabezpiecza przed wilgocią .

pozdrawiam

edde
31-12-2007, 12:26
fizyka szkoły podst., ciepło właściwe danego materiału się kłania, choć nie jestem pewien ja się ma do izolowania ciepła (oczywiście gdyby porównać identyczną grubość folii i papy, bo w praktyce różnica jest ogromna: 4mm papy a 0,2mm folii)

Heath
31-12-2007, 13:03
proponuje przykleić ten watek.

co 2 tygodnie pojawia sie post: "mam podłogówkę ale nie chcę płytek w salonie, tylko drewno. Powiedzcie, można tak?"

Barbossa
31-12-2007, 13:21
proponuję odkleić ten wątek

Darek Rz namęczyłęś się prokurując wątek, chwała Ci
to raz

a po drugie, konkluzje masz raczej błędne i nie chodzi o drewno na podłogówce

izat
31-12-2007, 15:02
do autora:
mam koleżankę, która ma w części podłogówkę pod panelami a w części pod gresem
dlaczego tam gdzie są panele temperatura jest o 3 stopnie niższa niż tam gdzie jest gres??

Jurek_Z
31-12-2007, 16:08
do autora:
mam koleżankę, która ma w części podłogówkę pod panelami a w części pod gresem
dlaczego tam gdzie są panele temperatura jest o 3 stopnie niższa niż tam gdzie jest gres??
Zapytaj koleżankę. :D
Oczywiście zapytaj czy przed położeniem gresu i paneli temp. była taka sama i jak steruje temperaturą w tych pomieszczeniach. Przecież zrobiła jakieś sterowanie i temperaturę może ustawić jaką chce, może najwyżej troszkę dłużej na to ciepełko poczekać.

izat
31-12-2007, 16:10
do autora:
mam koleżankę, która ma w części podłogówkę pod panelami a w części pod gresem
dlaczego tam gdzie są panele temperatura jest o 3 stopnie niższa niż tam gdzie jest gres??
Zapytaj koleżanki. :D
Oczywiście zapytaj czy przed położeniem gresu i paneli temp. była taka sama i jak steruje temperaturą w tych pomieszczeniach.
ja znam odpowiedź, więc pytać nie muszę
pytanie zostało postawione dla refleksji
temperatura przed położeniem podłóg była wszędzie taka sama

Jurek_Z
31-12-2007, 16:15
do autora:
mam koleżankę, która ma w części podłogówkę pod panelami a w części pod gresem
dlaczego tam gdzie są panele temperatura jest o 3 stopnie niższa niż tam gdzie jest gres??
Zapytaj koleżanki. :D
Oczywiście zapytaj czy przed położeniem gresu i paneli temp. była taka sama i jak steruje temperaturą w tych pomieszczeniach.
ja znam odpowiedź, więc pytać nie muszę
pytanie zostało postawione dla refleksji
temperatura przed położeniem podłóg była wszędzie taka sama

Skoro znasz odpowiedź to ją podaj bo ja mogę ustawić sobie temperaturę jaką chcę i mogę raz mieć cieplej tam gdzie gres, a czasem cieplej tam gdzie panele, więc nie wiem czemu Twoja koleżanka ma zawsze cieplej tam gdzie gres.

izat
31-12-2007, 16:18
może dlatego, że ma jeden obwód?? :D takie to trudne do zrozumienia??

Krzysztofik
31-12-2007, 16:21
Ciekawe jak zimny szampan zareaguje z podłogówką, za pare godzin :wink:
Otwierać tam gdzie gres czy panele :-?
Szczęśliwego Nowego Roku :D

Jurek_Z
31-12-2007, 16:29
może dlatego, że ma jeden obwód?? :D takie to trudne do zrozumienia??
No cóż, na jednym obwodzie (prawidłowo wykonanym) też nie powinno być różnicy więc dla mnie jest to trudne do zrozumienia. :wink:

Jurek_Z
31-12-2007, 16:32
Ciekawe jak zimny szampan zareaguje z podłogówką, za pare godzin :wink:
Otwierać tam gdzie gres czy panele :-?
Szczęśliwego Nowego Roku :D
Myślę, że tam gdzie gres bo panele mogą nasiąknąć i spęcznieć :wink:
Szczęśliwego Nowego Roku

izat
31-12-2007, 16:34
Ciekawe jak zimny szampan zareaguje z podłogówką, za pare godzin :wink:
Otwierać tam gdzie gres czy panele :-?
Szczęśliwego Nowego Roku :D
Myślę, że tam gdzie gres bo panele mogą nasiąknąć i spęcznieć :wink:
Szczęśliwego Nowego Roku
no to też się napiją :D
nie bądź samolubny :D:D

Jurek_Z
31-12-2007, 17:00
Nie ma sprawy, podzielę się :D

Krzysztofik
31-12-2007, 17:06
Nie zapomnij przetestować farby na ścianach :wink:
Jutro pojawią sie wątki: "Jak usunąć plamy po szampanie" :D

Darek Rz
01-01-2008, 01:13
do autora:
mam koleżankę, która ma w części podłogówkę pod panelami a w części pod gresem
dlaczego tam gdzie są panele temperatura jest o 3 stopnie niższa niż tam gdzie jest gres??

Witam

Moja odpowiedź brzmi -nie mam pojęcia .............. U mnie nie ma takiego problemu ,a 3 stopnie to przepaść .

kachna28
01-01-2008, 09:38
Darku -dzięki za ten post!!! My już podjęlismy decyzję o podłogówce wodnej w całym domu (120m.kw) i Twój post tylko nas utwierdza w tej decyzji! Dom będzie ogrzewany kominkiem z płaszczem (Lechma 15kW), oraz kotłem kondensacyjnym Vaillanta. Podłogi: salon deska 3warstwowa 14mm (też merbau), kuchnia, hole, łazienki -gresy i terakota. Sypialnie na poddaszu -deski 3warstwowe -dąb, doussie, jatoba (też 14mm). No i właśnie mieliśmy obawy jak to się sprawdzi -szczególnie zimą :roll: Ale wygląda na to, że powinno wystarczyc -zresztą bazujemy też na doświadczeniach innych forumowiczów :wink: .

trabi-wrc
01-01-2008, 18:49
A czy ktoś ma doświadczenia z podłogówką i podłogą korkową? Zarówno z panelami jak i płytami grubości 3-4 mm.

Pozdrav

kachna28
01-01-2008, 19:26
Ja zastanawiałam się nad korkiem jako podkładem pod deskę 3warstwową -ale sprzedawca stanowczo mi korek odradził -podobno to zbyt dobry izolator (podobnie jak wszelkie pianki itp). Deskę typu Tarkett czy Baltic Wood zalecają przykleic bezpośrednio do podloża (ewentualnie użyc jako podkładu specjalnego papieru lub tektury falistej na podlogówkę). Więc pewnie korek -sam sobie też nie byłby zalecany :roll: ...

jack_2000
07-01-2008, 01:23
Darku -dzięki za ten post!!! My już podjęlismy decyzję o podłogówce wodnej w całym domu (120m.kw) i Twój post tylko nas utwierdza w tej decyzji! Dom będzie ogrzewany kominkiem z płaszczem (Lechma 15kW), oraz kotłem kondensacyjnym Vaillanta. Podłogi: salon deska 3warstwowa 14mm (też merbau), kuchnia, hole, łazienki -gresy i terakota. Sypialnie na poddaszu -deski 3warstwowe -dąb, doussie, jatoba (też 14mm). No i właśnie mieliśmy obawy jak to się sprawdzi -szczególnie zimą :roll: Ale wygląda na to, że powinno wystarczyc -zresztą bazujemy też na doświadczeniach innych forumowiczów :wink: .

Kachna co dawaliście pod podłogę z deski trójwartswowej? czy może była klejona dop podłoża?

HenoK
07-01-2008, 09:47
może dlatego, że ma jeden obwód?? :D takie to trudne do zrozumienia??
No cóż, na jednym obwodzie (prawidłowo wykonanym) też nie powinno być różnicy więc dla mnie jest to trudne do zrozumienia. :wink:
Przy obliczaniu ogrzewania podłogowego brałem pod uwagę różne warianty wykończenia posadzki. W efekcie końcowym w sypialniach będą panele podłogowe a w pozostałych pomieszczeniach parteru posadzki ceramiczne. Dla pomieszczeń z panelami rozstaw rurek wynosi 15cm, gdyby była tam posadzka ceramiczna wystarczyłby rozstaw 20, a nawet 25cm.
Praktycznie w każdym pomieszczeniu mam osobny obwód (razem na parterze 9 obwodów). Długość obwodu waha się od 63 do 68 m, rozstaw rurek jest zróżnicowany od 10 do 20 cm.

Darek Rz
07-01-2008, 10:26
a po drugie, konkluzje masz raczej błędne i nie chodzi o drewno na podłogówce
Zgadzam się z Barbossa, za szybko wyciągnięte wnioski, spróbujmy ten eksperyment powtórzyć w temperaturze zewnętrznej -30 stopni, i do tego w momencie gdy autor wątku wraca z 2 tyg ferii. Domek po takim przestoju będzie bardzo wychłodzony, a wtedy może się okazać że ciągłe palenie przez 2 doby z rzędu nie zbilansuje ucieczki ciepła.

Tak samo pragnę zwrócić uwagę że autor wątku ma domek ocieplony styropianem, ten sam eksperyment w domku ze ściana 1W może nie wyjść tak korzystnie. Ściana 1W będzie szybciej tracić ciepło niż będzie się przedostawało przez podłogę. Rożnica temperatur dla ściany zew może być nawet 50 stopni, a tymczasem dla podłogówki max 20 stopni. Wniosek: przegrody zewnętrzne muszą tracić mniej ciepła niż przenika przez podłogę.

Załóżmy że parkiet dębowy to bariera cieplna 3 W/m2K, różnica temperatur 20 stopni czyli m2 podłogówki z parkietem to 60W. A 60W/m2 to już dom ciepły nisko energetyczny, na pewno nie dom ze ścianą 1W, czy dom typu wczesny gierek.

Witam

No nie panowie przestańcie ................

Po pierwsze napisałem że są to moje wrazenia i testy .
Po drugie jeśli wyjadę na dwa tygodnie to zostawię sobie piec połączony z eurosterem ( przecież nie jestem tak lekkomyślny żeby mieć tylko kominek ) który nagrzeje mi dom w odpowiednim czasie i jak wrócę będę miał już ciepło .To teraz standard ...........nie macie sie czego czepic ???

Po trzecie jeśli bedzie -30 C ( raz na kilka lat to się zdarza przez 1-3 dni albo rzadziej ) to moja instalacja jest podłączona tak że mogę sobie grzać w kominku
i włączyć piec -oba urządzenia będą pracowaly jednocześnie więc dadzą radę . Od kiedy to podłogówka nie daje sobie rady w trakcie silnych mrozów ? W Skandynawii cała masa domkow ma podłogówkę i większość "wali" na nią deski ...a tam są większe mrozy .

Po czwarte mamy rok 2008 wiec wczesny Gierek nam nie grozi .........co to ma do rzeczy ?
Kto teraz buduje takie domy ? A jeśli ktoś już mieszka w takim domu to nie ma podłogówki bo raczej "wtedy"jej nie było..........

Więc reasumując .....pudło .

ps. Czekam zatem na kolejne posty typu - pomimo że wszystko działa dobrze to wszystko działa źle .

zaba&hubo
07-01-2008, 11:16
Dzieki Darek za konkretnego posta. A takich wiecej potrzeba. Konktetny przyklad wnioski i juz wiadomo o co chodzi. Po twoim poscie juz na 100% zdecyduje sie na podlogowke pod deska. Teraz pytanie do ciebie i do innych jakiego procucenta radzilibyscie wlasnie na ciepla podłoge? Deska Barlinecka czy Baltic czy moze jeszcze cos innego?? I czy uzycie kleju do deski bedzie korygowalo tylko akustyke czy moze bedzie jeszcze lepiej przewodzilo cieplo??

Darek Rz
07-01-2008, 11:33
Dzieki Darek za konkretnego posta. A takich wiecej potrzeba. Konktetny przyklad wnioski i juz wiadomo o co chodzi. Po twoim poscie juz na 100% zdecyduje sie na podlogowke pod deska. Teraz pytanie do ciebie i do innych jakiego procucenta radzilibyscie wlasnie na ciepla podłoge? Deska Barlinecka czy Baltic czy moze jeszcze cos innego?? I czy uzycie kleju do deski bedzie korygowalo tylko akustyke czy moze bedzie jeszcze lepiej przewodzilo cieplo??

Witam

Na pewno będzie lepiej przewodziło ciepło -to fakt . Ja zrezygnowałem z klejenia z dwóch powodów .1. Klej był dla mnie za drogi . A druga sprawa jak będę chcial za 5 czy 10 lat to rozbiorę podłogę w godzinę i położę następną w kilka godzin . Z klejoną już nie będzie tak łatwo -młotek i przecinak w rękę .....
Jeśli chodzi o akustykę to trzeba pamiętać że to są panele drewniane 14-15mm a nie 7 mm .Tutaj efekt stukania nie występuje tak intensywnie ,przynajmniej na tekturze falistej która została zgnieciona kilkuset kilogramowym balastem .

zaba&hubo
07-01-2008, 11:52
a co z producentami?

kachna28
07-01-2008, 16:21
Ja pytałam w kilku salonach z podłogami i większośc osób doradza klejenie do podloża. Główną zaletą jest możliwośc wycyklinowania takiej podłogi (przy pływającej jest ryzyko ugięcia się desek pod ciężarem cykliniarki i zbyt mocnego w tym m-scu "zdarcia" warstwy wierzchniej), poza tym jest spory problem ze znalezieniem podkładu który by przepuszczał ciepło (odradzane są korki, pianki, folie- pozostaje specjalny papier (np Kahrsa) lub tektura falista -ale one z kolei szybko się scierają pod ciężarem mebli czy od chodzenia. Dlatego my podjęliśmy decyzję o klejeniu do podłoża. Prawdą jest że klej cholernie drogi :-? (musi byc jakiś specjalny -elastyczny -np Uzin) -ale i tak sądzę że to lepsze rozwiązanie. Co do producentów -barlinek odradzano mi wszedzie, gdzie o niego pytałam :roll: Polecany jest tarkett (Szwecja), kahrs (Szwecja -cena powyżej 200zł/m.kw), Boen (cena 2 razy wyższa niż kahrs :( ), oraz chyba najbardziej prawdopodobny w naszym przypadku -baltic floor -większośc produkcji idzie na eksport więc mają wyśrubowane normy jakościowe i świetne materiały (cena 100-350zł -w zależności od gatunku drewna i faktury deski).

sSiwy12
07-01-2008, 16:51
Wydoli, wydoli - dla wiekszości ścian.
Dla 15mm drewna współczynnik k wynosi około 5 W/m2K, zas dla 15mm wykładziny kamiennej, bądź płytek ponad 6 W/m2K - przy 20/29 stopnia.

FREDY
07-01-2008, 17:05
Wydoli, wydoli - dla wiekszości ścian.
Dla 15mm drewna współczynnik k wynosi około 5 W/m2K, zas dla 15mm wykładziny kamiennej, bądź płytek ponad 6 W/m2K - przy 20/29 stopnia.
sprawdź te obliczenia bo są mocno podejrzane :o
Co ma temeratura do współczynnika K ?

FREDY
07-01-2008, 18:00
to jest oczywista oczywistość. Sam współczynnik K czy U dotyczy 1K i nie jest on zależny od temperatury.

kachna28
07-01-2008, 18:10
a parkiet dębowy albo bukowy 4 cm gruby ??
Oj to za gruby :-? -zalecana grubośc podłogi drewnianej na podlogówce to max 15mm... i to też wymusza zagęszczenie pętli -np program do przeliczania pętli OVPlan zaleca na terakocie rozstaw co 15cm -a na parkiecie gr 15mm -co 10cm. Szukaj więc czegoś cieńszego :wink: Acha -buk odpada -za miękki -rozeschnie się! Zalecane gatunki to: iroko, tek, doussie, merbau, jatoba, palisander, badi- a z krajowych -dąb, jesion, akacja.

Darek Rz
08-01-2008, 09:48
Po czwarte mamy rok 2008 wiec wczesny Gierek nam nie grozi .........co to ma do rzeczy ?
bo piszesz u mnie działa więc u wszystkich zadziała, a domku z ytonga może nie zadziałać, a tym bardziej w jakimś starym nieocieplonym domku który ktoś właśnie kupił i sobie robi remont

Witam
Bo większość nowych domów jest podobnie ocieplonych i przy ich budowie zastosowano podobne materiały-dlatego śmiem twierdzić że w 99% nowych domów będzie działać -zresztą inni mający podobne rozwiązanie to potwierdzają .

Z Syrenki nie zrobisz Mercedesa ,a takie porównanie współczesnych domów z "Gierkowską" kostką pasuje tu jak ulał .

pozdrawiam

ps. I przestańcie robić te wyliczenia bo mnie śmieszą ...........
No może żeby jeszcze te dane materiałów na ściany ,okna i wełnę były prawdziwe to można się pobawić ..... a tak dziwie sie ze są jeszcze ludzie którzy wierzą w dyrdymały podawane przez producentów :cry:

Zukow
08-01-2008, 13:04
[
ps. I przestańcie robić te wyliczenia bo mnie śmieszą ...........
No może żeby jeszcze te dane materiałów na ściany ,okna i wełnę były prawdziwe to można się pobawić ..... a tak dziwie sie ze są jeszcze ludzie którzy wierzą w dyrdymały podawane przez producentów :cry:


Witam,

czyżby pracował Pan w jednej z takich firm i dlatego ma Pan podstawy aby wątpić w te dane?
Podejrzewam, że dane te są dla idealnego wykonania i w specjalnych warunkach testowych ale nie powinny odbiegaż więcej niż 5-10 procent nawet przy typowym w Polsce wykonawstwie/papudractwie.

Darek Rz
08-01-2008, 13:23
[
ps. I przestańcie robić te wyliczenia bo mnie śmieszą ...........
No może żeby jeszcze te dane materiałów na ściany ,okna i wełnę były prawdziwe to można się pobawić ..... a tak dziwie sie ze są jeszcze ludzie którzy wierzą w dyrdymały podawane przez producentów :cry:


Witam,

czyżby pracował Pan w jednej z takich firm i dlatego ma Pan podstawy aby wątpić w te dane?
Podejrzewam, że dane te są dla idealnego wykonania i w specjalnych warunkach testowych ale nie powinny odbiegaż więcej niż 5-10 procent nawet przy typowym w Polsce wykonawstwie/papudractwie.

Nie nie pracuje w jednej z tych firm tylko mieszkam i żyję w Polsce .

Darek Rz
09-01-2008, 07:19
Bo większość nowych domów jest podobnie ocieplonych i przy ich budowie zastosowano podobne materiały
a ja na tym forum spotkałem już kilkunastu zwolenników ścian 1W a nawet kilku takich którzy twierdzili że 8 cm ocieplenia to za dużo, albo takich którzy kupili dom od denwelopera albo z drugiej ręki i wydaja po 4-8 tyś na ogrzewanie

Witam

A ja uważam że dalsza dyskusja w tym kierunku jest bez sensu .

pierwek
09-01-2008, 07:50
mimowolnie stałeś się Apostołem ogrzewania podłogowego pod panelami... a pamiętaj że Apostołowie nigdy nie mili lekko ;)

na pocieszenie powiem że mnie przekonałeś i robię podłogówkę w całym salonie (pierwotnie miała być jedynie pod płytkami) - co do reszty domu zobaczę jakie będą koszty

Lili Lili
09-01-2008, 09:24
Mam parkiet dębowy dwuwarstwowy 11 mm na podłogówce i jest cieplutko. Cieplej nawet w pomieszczeniach z parkietem niż z terakotą. Nie znam się na wyliczeniach więc w tej kwestii się nie wypowiem, natomiast w kwestii rozsychania się... To pierwszy sezon ale już kilka miesięcy grzania i szparki takie, że żyletki nie wciśniesz. Wielbicielom drewna jak najbardziej polecam, nie trzeba z niego rezygnować.

Lili Lili
09-01-2008, 15:05
zgadza się i od razu dodam że w moim domku rozważam podłogówkę na panelach, domek mam lepiej ocieplony od ciebie więc chyba dobrze będzie
ja bym raczej rozważyła panele na podłogówce :wink:

Sako
09-01-2008, 15:08
zgadza się i od razu dodam że w moim domku rozważam podłogówkę na panelach, domek mam lepiej ocieplony od ciebie więc chyba dobrze będzie
ja bym raczej rozważyła panele na podłogówce :wink:

O gustach sie nie dyskutuje :P Poza tym mamy demokracje, a przepisy tego nie zabraniaja :)

leszek2307
14-01-2008, 11:12
Ja mam nowy dom z Ytonga 36.5, ściana jednowarstwowa, tynk cementowo-wapienny z gipsówką.
W całym domu zrobiłem podłogówkę, parter płytki i gres prawie wszędzie, piętro: parkiet 11 mm (ze względu na obawę przy większych grubościach co do jakości ogrzewania) i panele na specjalnym podkładzie pod panele do ogrzewania podłogowego zakupionym w Castoramie.
Moje spostrzeżenia:
-temp. w pomieszczeniach jest taka sama,
-pomieszczenia z drewnem reagują tochę później na ogrzewanie, ale po czsie "opóźnienia" jest w nich identyczna temp.,
-pomieszczenia z płytkami szybciej się nagrzewają, ale tez szybciej się wychładzają po wyłączeniu ogrzewania
-podłoga drewniana można powiedzieć w pewnym sensie akumuluje ciepło i potem je dłużej oddaje
-nie ma znaczenia rodzaj podłogi przy "ciągłym" ogrzewaniu
-przy ogrzewaniu okazjonalnym na efekty trzeba dłużej oczekiwać przy podłodze drewnianej
-czym większa grubość drewna tym większe "opóźnienie" grzewcze
-podłoga drewniana daje większy komfort odczuwalny pod stopami, niż płytki (są zimniejsze, a jak grzeje cieplejsze)
-podłóg panelowych się nie klei do podłoża ze względu na kurczliwość drewna pod wpływem różnic temperaturowych co prędzej, czy później musi się ujawnić, zwłaszcza przy parkiecie klejonym do podłoża
-miałem też wątpliwości przed wyborem, ale teraz już ich nie mam :)

Sako
14-01-2008, 11:30
-pomieszczenia z drewnem reagują tochę później na ogrzewanie, ale po czsie "opóźnienia" jest w nich identyczna temp.,
-pomieszczenia z płytkami szybciej się nagrzewają, ale tez szybciej się wychładzają po wyłączeniu ogrzewania


Czy masz taka sama grubosc wylewki pod oboma rodzajami pokrycia? Czy w obu przypadkach moc podlogowki na metr kwadratowy jest taka sama? Czy maja takie same ustawienia na termostatach? Jesli na choc jedno z tych pytan odpowiedz brzmi "nie", to nie bardzo mozna porownac wplyw pokrycia na sposob pracy ogrzewania.

m.k.k
14-01-2008, 11:57
Czy masz taka sama grubosc wylewki pod oboma rodzajami pokrycia? Czy w obu przypadkach moc podlogowki na metr kwadratowy jest taka sama? Czy maja takie same ustawienia na termostatach? Jesli na choc jedno z tych pytan odpowiedz brzmi "nie", to nie bardzo mozna porownac wplyw pokrycia na sposob pracy ogrzewania.

Tak się wczytuję w dyskusję, ani mnie ona na dziś ziębi, ani grzeje, bo tam gdzie mieszkam mam kaloryfery i podłogówki nie założę. Ale dom to raczej nie laboratorium, ważny jest komfort mieszkańców, a nie to, co ustawione na termostatach. I cieplny i estetyczny. To tyle zdania teoretyka bez doświadczeń praktycznych i nie mającego interesów finansowych/estetycznych/ambicjonalnych w przekonaniu kogokolwiek do swych racji :lol:

leszek2307
14-01-2008, 12:06
A co ma piernik do wiatraka ?
Jak budowałeś dom to wiesz, że przeważnie wylewka pod podłogówkę ma taką samą grubość, no chyba, że masz jakieś większe nierówności i ich nie niwelowałeś, a jeżeli już to różni się grubością materiału izolacyjnego: na dole 10 - 15 cm , na górze wystarcza 5 cm pod wylewką.
Moc podłogówki pod drewno się zwiększa, chociaz teraz uważam, że daje to tylko większą sprawność ogrzewania, a zwiększa koszty wykonania, a przy ogrzewaniu ciągłym nie ma to, aż takiego znaczenia (odczucia indywidualne, każdy ma inne priorytety).
Regulatory temp. są po to, żeby je regulować, jak nastawisz tą samą temp. we wszystkich pokojach to grzeją tak samo (lub podobnie, to nie są warunki doświadczalne i w żadnym domu nie ma 2 identycznych pomieszczeń, żeby prowadzić pomiary na Twoich zasadach) tak, że twoje uwagi uważam za bezzasadne, a to są tylko moje wnioski. Chcesz bierzesz pod uwagę, nie to twój problem.
Pozdrawiam

Cypek
14-01-2008, 13:08
A ja wiem jedno, wystarczy że na podłogę w łazience położyłem dywaniki ozdobne (wiecie, takie kompleciki łazienkowe pod wc, kabinę i umywalkę) i już jest mniej o 0,5 C.

KubaB
20-01-2008, 14:15
Witam,
Czy można na podłogówce (wodnej) dać deskę barlinecką lub balticfloor ale 1-lamelową (a nie 3-lamelową jak jest polecane)?
Czy ma ktoś położoną taką deskę? Jak się to sprawdza? Myslimy np o podłodze dąb 1-lamelowy lub inny gatunek dopuszczany do podłogówki .

pozdro
KubaB

markal2
21-01-2008, 09:07
Dąb generalnie jest drewnem które można montować na ogrzewanie podłogowe. ( tylko wodne). nie ma to znaczenia jakie czy 1 ,2 czy 3 lamelowe.
Pozdrawiam
Mariusz

www.paneleiwykladziny.e-biznes.org

fasola25
21-01-2008, 14:22
jesli połozysz deskę 3 warstwową to dla ogrzewania podł. nie ma znaczenia ilu lamelowa będzie i z jakiego będzie drewna wierzchnia warstwa

KubaB
21-01-2008, 17:59
jesli połozysz deskę 3 warstwową to dla ogrzewania podł. nie ma znaczenia ilu lamelowa będzie i z jakiego będzie drewna wierzchnia warstwa

dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi

zastanawia mnie dlaczego Barlinek gdzieś na swoich stronach www pisze, że zaleca sie deskę 3-lamelową. Na stronie Balticfloor chyba tego nie widzialem

fasola25
21-01-2008, 19:02
nie wiem jak barlinek podchodzi do ogrzewania
my kladziemy kahrsa 1-lamelowego - nie ma przeciwskazań

laparia
21-01-2008, 19:23
Będziecie klei kahrsa ile zapłaciliście i jaki gatunek.

dzięki za odp. pozdrawiam

ersste
22-01-2008, 20:16
ok mozna połozyc deska warstwowa na podłogówce ale trzeba sie liczyc z tym ze drewno dobrze izoluje i chamuje przepływ ciepla ,ja produkuje deskae jednolamelowa szer 20 cm i grubosc sklejki jest min 15 mm razem 20 mm i ta grubosc znacznie ogranicza oddawanie ciepla,cena 120 zł m2 dab surowy moze byc szczxotkowany ,lub postarzamy,dł 2,1 m

fasola25
23-01-2008, 18:20
ok mozna połozyc deska warstwowa na podłogówce ale trzeba sie liczyc z tym ze drewno dobrze izoluje i chamuje przepływ ciepla ,ja produkuje deskae jednolamelowa szer 20 cm i grubosc sklejki jest min 15 mm razem 20 mm i ta grubosc znacznie ogranicza oddawanie ciepla,cena 120 zł m2 dab surowy moze byc szczxotkowany ,lub postarzamy,dł 2,1 m

deska kahrsa ma w sumie 15 mm i z obserwacji wiem ze b.dobrze sprawdza sie na podlogowce
kahrsa bedziemy oczywiście kleic do posadzki
zdecydowalismyn sie na mberbau olejowany

oopl
23-01-2008, 19:47
Mam pytanie, czy w sypilni gdzie jest wielkie łoże i zajmuje ono prawie połowę sypialni, podłogówka wystarczy, czy trzeba myśleć o dodatkowym grzejniku ?

TINEK
23-01-2008, 20:21
W sypialni to wystarczy gorąca kobieta :D

kachna28
25-01-2008, 17:23
Mam pytanie, czy w sypilni gdzie jest wielkie łoże i zajmuje ono prawie połowę sypialni, podłogówka wystarczy, czy trzeba myśleć o dodatkowym grzejniku ?
Ja -mimo że jestem gorącą kobietą :wink: -w sypialni planuję 2 obiegi. 1szy -"rzadszy" (np co 20cm) pod łóżkiem, a drugi -gęszty (co 10cm) pod oknem balkonowym. Zresztą wszędzie przy oknach balkonowych -tarasowych planuję osobne -gęste obiegi.

fiolek
25-01-2008, 19:12
Pytanie do Lili Lili.
Czy możesz coś więcej napisać o swoim parkiecie ?
Dębowy dwuwarstwowy 11 mm, jakiej firmy ? jak układany ( klejony ?).

Pozdr.

Fiolek

M3
26-01-2008, 14:05
Pytanie do Lili Lili.
Czy możesz coś więcej napisać o swoim parkiecie ?
Dębowy dwuwarstwowy 11 mm, jakiej firmy ? jak układany ( klejony ?).

Pozdr.

Fiolek


Podłączam się do pytania? I ogólniej: na ogrzewaniu podłogowym drewno(podobne) układać czy kleić do podłoża? W sklepach co sprzedawca to inaczej opowiada. Sa jakieś zasady rządzące tą kwestią? Może podacie jakąś publikację, normy, wskazania producentów?

bonetka
26-01-2008, 14:48
witam

Może się przyda:

www.budnet.pl/Bezpieczne_ogrzewanie_podlogowe_pod_parkietem,tech nologie_budowlane,a=977.html
http://podlogi.info/porady_ukladamy_full.php?page=1&id=51
www.parkiet-rona.pl/artykuly/ogrzewanie_podlogowe_cz1.pdf

Pozdrawiam

piotrek_i_kasia
27-01-2008, 22:37
Miałem robić kaloryfery, ale po przeczytaniu wypowiedzi kilku forumowiczów (praktykantów) możliwe, że zdecyduję się na wodne ogrzewanie podłogowe. Klamoty miały być na ścianie bo chciałem parkiet w salonie a nie kamień. Myślałem, że tego nie da się pogodzić. W związku z tym mam pytanie. Jak wiadomo rurki z wodą do ogrzewania podłogowego są zabetonowane, a na wierzchu załóżmy drewno 11 mm. Czy taka podłoga wytrzyma stól na 4 albo 6 masywnych nogach o wadze 400 kg?

Sasha
27-01-2008, 23:31
Jeżeli twoja podłoga tego nie wytrzyma to nie zapraszałbym znajomych ważących ponad 100 kg - a jeżeli już to mieliby absolutny zakaz stawania na jednej nodze :)

PS
chyba martwisz się na zapas :)

leszek2307
28-01-2008, 07:00
Jak powiedział mój parkieciarz to mozaika 11 mm to taki komunistyczny parkiet, :o ale nam akurat ten się spodobał i jesteśmy bardzo zadowoleni.
Generalnie parkiety do podłoża się klei bo lepiej wtedy przewodzą ciepło, a podłogi pływające, czyli panele kładzie się na specjalnych podkładach pod ogrzewanie podłogowe (są juz takie, np. w Castoramie).
W sypialni, jeżeli łóżko przylega do podłogi to podłogówka trochę traci sens, bo ciepło nie jest swobodnie rozprowadzane, ale kto to wie jak one długo będzie tam stało, a jak za rok zmieni się koncepcja to co ? :lol: a beton już wylany.

RAPczyn
28-01-2008, 09:03
Możecie również zamiast grzejników i podłogówki dać ogrzewanie ścienne.

dzidzia
10-02-2008, 15:11
Witam
Chce dać w salonie panele pod ogrzewanie podłogowe.
Mam pytanie czy ułożyć folie paroizolacyjną i gąmbke pod panele , czy dać tylko gąmbke lub może jest coś innego.
Bardzo proszę o pomoc bo nie mam zielonego pojecia jak do tego podejśc

CuoreRosso
14-02-2008, 12:57
Wyciągam temat z niebytu... :D

Wciąż staram się dowiedzieć czy parkiet na podłogówce akumulacyjnej elektrycznej (kable zatopione w wylewce) to rozsądne rozwiązanie. Od razu dodam, że szpary w parkiecie mi nie przeszkadzają. Moja ciotka w Danii ma kilkunastoletni parkiet ze szczelinami 2-3 milimetrowymi i IMHO wygląda to naprawdę fajnie.

leszek2307
15-02-2008, 12:21
Odpowiedź jest dwa miejsca wyżej :)

Darek Rz
15-02-2008, 12:36
Witam
Chce dać w salonie panele pod ogrzewanie podłogowe.
Mam pytanie czy ułożyć folie paroizolacyjną i gąmbke pod panele , czy dać tylko gąmbke lub może jest coś innego.
Bardzo proszę o pomoc bo nie mam zielonego pojecia jak do tego podejśc

Witam
Nie kombinuj tylko daj tekturę falistą -nic wiecej . Będziesz miał najlepiej i najtaniej .

leszek2307
15-02-2008, 13:01
tektura falista idealnie wyłapuje wilgoć, a w salonie na dole to raczej można się jej spodziewać :wink: , przynajmniej na początku dopóki beton jest świeży, według mnie nie jest to najlepsza rada :D

Darek Rz
15-02-2008, 13:52
tektura falista idealnie wyłapuje wilgoć, a w salonie na dole to raczej można się jej spodziewać :wink: , przynajmniej na początku dopóki beton jest świeży, według mnie nie jest to najlepsza rada :D

Witam
Co proszę ???? Gdzie ?? Jaka wilgoć ? Na posadzce ? No wiele bzdur czytałem na forum ,ale ta jest jedną z ciekawszych :lol: . Po to jest izolacja przeciwwilgociowa na chudziaku ,aby jej nie było , potem jest 10 cm styropianu potem folia aluminiowa , potem wygrzana wylewka sucha jak wiór ,a ty jeszcze widzisz tam jakąś wilgoć ........super

leszek2307
15-02-2008, 14:10
Najważniejsze być pewnym swego !! Gratuluję
Pomijam niedoróbki fachowców i idealne warstwy izolacji po to żeby potem móc położyć tekturę, pomijam że ktoś wymyślił lepsze podkłady do podłogówki, niż tektura falista.
Ja mieszkam juz ponad pół roku, a podłogówki na dole jeszcze nie odpaliłem z prostej przyczyny - nie mam jeszcze gazu, ale będę miał ponoś w kwietniu tak, że o wygrzewaniu nie ma mowy, szczególnie na wiór :o .
Jeżeli nie ma piwnic, to pod podłogą jest zwykła ziemia, która naturalnie jest wilgotna, ale każdy ma swoje zdanie i trzeba umieć je uszanować.

Darek Rz
15-02-2008, 14:27
Najważniejsze być pewnym swego !! Gratuluję

J
Jeżeli nie ma piwnic, to pod podłogą jest zwykła ziemia, która naturalnie jest wilgotna, ale każdy ma swoje zdanie i trzeba umieć je uszanować.

Witam
:o :o :o

Sasha
15-02-2008, 21:12
Najważniejsze być pewnym swego !! Gratuluję
Pomijam niedoróbki fachowców i idealne warstwy izolacji po to żeby potem móc położyć tekturę, pomijam że ktoś wymyślił lepsze podkłady do podłogówki, niż tektura falista.
Ja mieszkam juz ponad pół roku, a podłogówki na dole jeszcze nie odpaliłem z prostej przyczyny - nie mam jeszcze gazu, ale będę miał ponoś w kwietniu tak, że o wygrzewaniu nie ma mowy, szczególnie na wiór :o .
Jeżeli nie ma piwnic, to pod podłogą jest zwykła ziemia, która naturalnie jest wilgotna, ale każdy ma swoje zdanie i trzeba umieć je uszanować.

Jakie są lepsze podkłady do podłogówki ?

longinus997
16-02-2008, 18:10
Witam,

Od samego początku chcieliśmy położyć w salonie i jadalni drewno (a jest tam rozłożona podłogówka), najlepiej jakiś jasny gatunek. Przewertowałem już różne wątki na forum ale niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. ( http://forum.muratordom.pl/post1066865.htm?highlight=guatambu#1066865 )

Myśleliśmy nad parkietem przemysłowym kładzionym na dziko, bardzo podoba się nam Guatambu ale odradzają nam sprzedawcy bo podobno niestabilne. :(

Jesion w przemysłówce jest bardzo pstrokaty.

Tauari jest właściwie naszym dębem, i jest jednak odrobinę zbyt szare i ciemne jak na nasz gust.

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z jasnym drewnem na ogrzewaniu podłogowym? I chodzi o parkiet przemysłowy 14mm, a nie panele wielowarstwowe gr. 1 cm

Czy faktycznie podłoga będzie się wypaczać, klepki pękać, szpary zmniejszać i powiększać?

Jaka temperatura powinna być ustawiona na mieszaczu, 28 stopni?

ghost34
18-02-2008, 18:52
http://img230.imageshack.us/img230/7172/yellowbalaukd9.th.jpg (http://img230.imageshack.us/my.php?image=yellowbalaukd9.jpg)

Mozaika sztorcowa z yellow balau

mozaika sztorcowa z Dębu jutro wkleje jeszcze teak jasny

http://img222.imageshack.us/img222/2939/mozaikasztorcowadbpc6.th.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=mozaikasztorcowadbpc6.jpg)

Czy będzie pracować hmm drewno zawsze pracuje ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe więc 23-25 stopni celsjusza jak najbardziej układam mozaiki sztorcowe już wiele lat, na ogrzewanie podłogowe również.
Trzeba przestrzegać technologi wypracowanej przez parę lat zarówno przez parkieciarzy jak i speców od ogrzewania podłogowego. Słuchać się fachowców praca ta jest ograniczona do minimum.
Jasnych gatunków rzeczywiście nie poleca się sa za słabe bądź za mało stabilne co do jesiona zawsze można sie zwrócic do producenta o wyprodukowanej klasy select jasny np (tylko nie wiem ile hmm zaśpiewa) :) Dlaczego np nie położyć dębu i przybejcować go na biały bądź papirus??Polakierować i będzie bardzo jasna podłoga..

longinus997
19-02-2008, 23:12
dzięki za odpowiedź, każda wskazówka się liczy :)

trafiłem jeszcze w necie na gatunki Goiabao (nazywany też Abiurana) oraz Hevea. Na zdjęciach wyglądają na w miarę jednolite. Są też podobno dość stabilne jak na jasne drewno. Miał Pan może z czymś takim doświadczenie?

ghost34
20-02-2008, 16:47
Z Hevei kładłem 30 metrów kwadrat ale w ladze czyli klepce nie w przemysłówce jakieś 5-6 lat temu jak wygląda można obaczyć na necie.Gatunek stabilny raczej acz mało popularny byłem na tej budowie w zeszłym roku jest to pod olejem wyglądą nieżle z mozaiką sztorcową sie nie spotkałem. Tego drugiego gatunku nie znam i nie spotkałem także nie wiem co i jak ...Musiałbym poczytać tak ja ty na necie ...więc samemu poszukać..(z hevea są piękne sauny) Robi sie tez podłogi do squasha więc wydaje mi się że jest to gatunek dość elastyczny trzeba by tu raczej boorga aby cos więcej napisał a facet wiedze ma ja mam praktykę i na drewnach które układam się znam jeśli nie stykam się z pewnymi gatunkami nie wypowiadam się sorry...

longinus997
20-02-2008, 19:09
Z Hevei kładłem 30 metrów kwadrat ale w ladze czyli klepce nie w przemysłówce jakieś 5-6 lat temu jak wygląda można obaczyć na necie.Gatunek stabilny raczej acz mało popularny byłem na tej budowie w zeszłym roku jest to pod olejem wyglądą nieżle z mozaiką sztorcową sie nie spotkałem. Tego drugiego gatunku nie znam i nie spotkałem także nie wiem co i jak ...Musiałbym poczytać tak ja ty na necie ...więc samemu poszukać..(z hevea są piękne sauny) Robi sie tez podłogi do squasha więc wydaje mi się że jest to gatunek dość elastyczny trzeba by tu raczej boorga aby cos więcej napisał a facet wiedze ma ja mam praktykę i na drewnach które układam się znam jeśli nie stykam się z pewnymi gatunkami nie wypowiadam się sorry...

To się nazywa uczciwe podejście do tematu :)

Faktycznie wszedzie widzę, że Hevea nie jest dostępna w przemysłówce, a wygląda na zdjęciach na fajny materiał.

Znalazłem jeszcze drewno o nazwie Amendoim, też niby w miarę stabilne, przynajmniej wg. tego http://www.naturparquet.com/pdf/Pamakatalog.pdf katalogu.

Hej, miłośnicy bardzo jasnych kolorów i odcieni (najlepiej jedolitych), proszę dajcie znać czy eksperymentowaliście z takimi gatunkami na ogrzewaniu podłogowym. Może to marzenie ściętej głowy?

EDIT: swoją drogą w tym samym katalogu stabilność gautambu jest lepsza od dębu, i co, dąb się nadaje na ogrzewanie a guatambu nie? czy to ten katalog to po prostu radosny wyrób marketingowca?

ghost34
21-02-2008, 22:03
Powtarzam co napisałem w pierwszym poście daj sobie pobejcować dęba.....bez nalotu bez kłopotu...w miarę tanio..
Kupowałem z Pamy egzoty ..są bdb jakości niestety drogie..są tańsi ...ale jakość Natur parkiet jest bardzo dobra tylko jak wytłumaczyć klientowi że ma zapłacic 50zł wiecej na metrze jak w cholernych castoramach czy obi sprzedają odrzuty po cenach dumpingowych..nie wierz we wszystko co pisza na przykład wielu parkieciarzy uważa IPE za problematyczny gatunek ja ułożyłem około 600m/kw i pod lakier i pod olej i pełne spoko nie widzę nic złego w stabilności tego drewna...co więcej ułożyłem też taras drewniany z ipe ii już drugi sezon też sie nic nie dzieje a niby tak pracuje...

malmuc
22-02-2008, 07:41
Tauari jest właściwie naszym dębem, i jest jednak odrobinę zbyt szare i ciemne jak na nasz gust.


moje tauari napewno nie manic wspolnego z szaroscią :wink:
http://images26.fotosik.pl/25/119f9a1c24aebd89.jpg

ghost34
22-02-2008, 17:00
hmm to może być tauari z egzotami właśnie tak jest ,że wszystko zależy jaką chemia się "zabawimy" tyle że firmy parkieciarskie raczej maja systemy wypracowane przez lata praktyki i raczej stosują co im "wychodzi". Inna rzecz jest taka że z egzotykami jest tak, iż różnica kolorystyczna bywa bardzo duża a po trzecie heh pierwszy raz widzę tak odbarwione tauari...ale to pewnie dlatego że potraktowano to chemią stolarską do schodów ciekawy jestem jakimi lakierami jakiej firmy jest to wykończone można prosić o info??(adler??)

moreti
25-02-2008, 00:48
Na 100% zdecydowalem sie na wodne podlogowe w calosci domu (piec kondensacyjny z zamknieta)

mam pytanie, bo nie znalazlem nigdzie - czy sa jakies przeciwskazania, by na podłogówkę położyc wykładzine (sypialnia, pokoje dzieci na pietrze????

androzek
25-02-2008, 06:26
Sa specjalne wykładziny.Najlepiej spytaj w KOmforcie lub podobnym markecie.

Heath
03-03-2008, 10:57
odnosnie podkładu pod panele, znalazłem coś takiego:

http://aspro.pl/katalog.php?mod=prod&id=1025&dzial1=44&poziom=&producent=&nr_dz_gl=44&lang=pl&p=&pp=

ghost34
05-03-2008, 19:33
Nie ma najmniejszego problemu przy zastosowaniu odpowiedniego systemu i fachowości ekipy...drewno grubości max 16mm

celt
12-03-2008, 11:50
Ipe tp to samo co lapacho prawda? No wlasnie okazalo sie, ze mam za malo plytek w salonie i bedzie trzeba podlogowke pociagnac pod drewno. Troche mnie poczatkowo to zmartwilo ale w sumie troche ludzi ma podlogowe pod parkeitem. U mnie bedzie techniczny wlasnie z lapacho. Tez sie naczytalem, ze jak na egzotyk to jest ono troche kaprysne. Ale z tego co piszesz wynika, ze mozna zaryzykowac

hwafel
12-03-2008, 11:58
co do jesiona zawsze można sie zwrócic do producenta o wyprodukowanej klasy select jasny np (tylko nie wiem ile hmm zaśpiewa) :) Dlaczego np nie położyć dębu i przybejcować go na biały bądź papirus??Polakierować i będzie bardzo jasna podłoga..

producent zaśpiewa ("po znajomości") tyle co za normalnego - 96 zł netto za klepkę 40x6,5x2,2. (na życzenie możemy zrobić 16-ke ale cena ta sama).
Mamy położone 800m2 na podłogówce w takim wielkim domu w Tychach (7 lat). Nikt się nie odzywa więc chyba się jeszcze trzyma.

http://parkietykurtok.eu

ghost34
12-03-2008, 19:16
Ipe tp to samo co lapacho prawda? No wlasnie okazalo sie, ze mam za malo plytek w salonie i bedzie trzeba podlogowke pociagnac pod drewno. Troche mnie poczatkowo to zmartwilo ale w sumie troche ludzi ma podlogowe pod parkeitem. U mnie bedzie techniczny wlasnie z lapacho. Tez sie naczytalem, ze jak na egzotyk to jest ono troche kaprysne. Ale z tego co piszesz wynika, ze mozna zaryzykowac
Porządny grunt i klej dwuskładnikowy -najlepiej z domieszką epoksydu(lepsze, mocniejsze wiązanie) po ułożeniu zachować optymalne warunki w pomieszczeniu 50-60% wilgotności, 18-25 stopni celsjusza.Po 7 dniach stopniowo rozpocząć rozgrzewanie wylewki (podnosić o 5 st dziennie)po pieciu dniach bedziesz miał optymalną temperature pod parkietem. Po około trzech tygodniach dopiero pocyklinować.(trzy pełne doby przed cyklinowaniem wyłączyć ogrzewanie) jeśli juz przedtem rozgrzałeś wylewke i wychłodziłeś ze dwa razy i zrobisz przy układaniu jak napisałem powinno wszystko być w jak najlepszym porządalu... Pozdro

celt
13-03-2008, 08:03
Dziekuje :) Dodam jeszcze, ze parkiecik bedzie olejowany :)

leszek2307
13-03-2008, 11:52
Jakie są lepsze podkłady do podłogówki ?

Ja znalazłem taki podkład w Castoramie. Jest to taka niebieska pianka bardzo mocno podziurkowana. Nie pamiętam producenta, ale na opakowaniu pisze że jest to specjalny podkład pod ogrzewanie podłogowe i nie stanowi bariery izolacyjnej.

Heath
13-03-2008, 13:45
Ja znalazłem taki podkład w Castoramie. Jest to taka niebieska pianka bardzo mocno podziurkowana. Nie pamiętam producenta, ale na opakowaniu pisze że jest to specjalny podkład pod ogrzewanie podłogowe i nie stanowi bariery izolacyjnej.

też to widziałem i niby wszystko fajnie, ale ten sam produkt w wersji bez dziurek (właściwie nakłuć) jest reklamowany jako super izolator. :o :-?

zakreconaelfa
13-03-2008, 15:29
Witam

Z zamiarem napisania tego postu nosiłem sie już od dawna jednak brak czasu na to nie pozwalał . Na wstępie chciałbym zaznaczyć ze jest to tylko moja opinia z testów jakie wykonałem jednak ich wyniki pozwalają mi na zatytułowanie postu właśnie w ten sposób . Wszyscy ,albo prawie wszyscy wiedzą jakie panują opinie na temat drewna układanego na podłogówkę . Ja to przetestowałem na własnej skórze . Otóż jakiś czas temu rozpocząłem ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym . Na dole mam okolo 100mkw podłogówki ,na górze jeszcze 20 i grzejniki w sypialniach . Dom ocieplony 12 cm styropianu , pod wylewkami jest tak :papa termozgrzewalna ,8cm styropianu w dwóch warstwach ,folia alu do podłogówki i podłogówka wodna . Kominek 14kw . Aby nagrzać dom z temperatury 12-14 stopni do 20 stopni potrzebowałem okolo 10 godzin ciągłego palenia . Po osiągnięciu 20 stopni przestawałem palić w kominku .Podłoga była wtedy ciepła i oddawała swoje ciepło bardzo długo -temperatura zaczynała spadać dopiero po okolo 6 godzinach i po 24 godzinach było 18,8 stopnia (temperatura na zewnątrz około -5 stopni). Ponowne osiągnięcie 20 stopni wymagało grzania około 3 godzin i tak już zostało . Spadek temperatury przez całą dobę wynosi więc 1-1,2 C .Skupiam się na dole bo oczywiscie na górze gdzie są grzejniki temperatura spada znacznie szybciej nad czym ubolewam) A teraz do rzeczy . Zaczynając grzać nie miałem jeszcze podłogi w jednym pokoju i w salonie . W każdym pomieszczeniu mam termostaty połączone z siłownikami w rozdzielaczach. Sprawdzałem czy podczas grzania zamknięty pokój osiąga zadaną temperaturę w tym samym czasie co salon . Było tak w istocie bo przeciez w obu pomieszczeniach nie było podłóg . W pewnym momencie w małym pokoju położyłem panele firmy Balterio gr 9mm na tekturze falistej . Po kilku tygodniach testów okazało się że w szybkości nagrzewania sie ZAMKIETEGO pokoju z panelami i salonu z samą wylewką nic się nie zmieniło (ku mojemu zdumieniu). temperaturę 20 C oba pomieszczenia uzyskują w tym samym czasie co zupełnie nie zgadza sie z większością opinii teoretykow że będą duże straty . Po jakimś czasie przyszła kolej na salon . Tu zostały połozone panele drewniane,warstwowe merbau gr 15mm też na tekturze falistej. I co się okazało ? Znów oba pomieszczenia nagrzewały się z taką samą szybkością pomimo różnej grubości . Powtarzam jeszcze raz jeszcze raz -nie zauważyłem żadnych zmian w szybkości nagrzewania sie tych pomieszczeń po położeniu podłóg . Bzdurą jest więc opinia że podłogi z panelami czy drewniane "tłumią" ciepło -nic takiego się nie dzieje . Co najważniejsze-Nie zauważyłem też konieczności zwiększenia intensywności palenia po to aby nagrzać te pomieszczenia - ilości paliwa potrzebne do nagrzania sa mniej więcej takie same .(pale ciągle tym samym brykietem drzewnym) To dziwne ,ale po połozeniu podłóg właściwie nic się nie zmieniło w systemie grzewczym co przyznam mnie zdumiało zwłaszcza po tym jak znane osobistości z tego forum twierdzą że bedą duze straty przez to iż drewno jest izolatorem .
Z całą stanowczością twierdzę więc że polożenie paneli zwykłych lub drewnianych na tekturze falistej nie powoduje żadnych istotnych zmian na niekorzyść naszego portfela. Oczywiście część pomieszczeń gdzie jest gres też nagrzewa sie mniej więcej z taką samą szybkosćią !!! Dodam też że z panelami zwykłymi i drewnianymi nie dzieje się absolutnie nic .

Pozdrawiam i życze Szczęsliwego Nowego Roku

Darku,
nie wiem jak Ci dziękować za ten post! Bardzo mnie ucieszył - planuje fundament grzewczy + panele drewniane! :)

ghost34
13-03-2008, 22:48
Alez to śą normalne prawa fizyki bilansu cieplnego ludziska ile energii włożysz tyle musi oddać nie ma innej opcji...7 klasa podstawówki...oporność (gęstość i grubość ) drewna czy tez panela na ogrzewaniu ma znaczenie jesli chodzi o szybkośc nagrzewania ale też i dłużej oddaje ciepło taka posadzka.
Przy drewnie na ogrzewaniu nie zaleca się elementów grubszych niż 16mm nie dlatego że maja za dużą opornośc tylko ze strachu o bardzo dużą prace klepek o grubości np 22mm Pozdrawiam.

Sako
14-03-2008, 00:08
Alez to śą normalne brawa fizyki bilansu cieplnego luidziska ile energii włożysz tyle musi oddać nie ma innej opcji...7 klasa podstawówki...oporność (gęstość i grubość ) drewna czy tez panela na ogrzewaniu ma znaczenie jesli chodzi o szybkośc nagrzewania ale też i dłużej oddaje ciepło taka posadzka.
Przy drewnie na ogrzewaniu nie zaleca się elementów grubszych niż 16mm nie dlatego że maja za dużą opornośc tylko ze strachu o bardzo dużą prace klepek o grubości np 22mm Pozdrawiam.

Dobrze to ujales na poczatku - ile wlozysz, tyle odbierzesz. Ale jesli nie odbierasz, to i nie wkladasz. W skrajnym przypadku, jesli wylewka bylaby hipotetycznie doskonale odizolowana od otoczenia, nagrzeje sie do temperatury X rownej tempreraturze wody w instalcji, przez co _przestanie_ odbierac cieplo od wody - nic nie odbierasz, nic nie wkladasz, zgodnie z "normalnymi prawami fizyki" 8) Z tego samego powodu izoluje sie rury CO/CWU czy cale domy, fizyki sie nie oszuka :)

Na szczescie z drewnem nie jest tak tragicznie, zeby sie nie dalo, co potwierdza potrzeba izolowania mostkow termicznych np na krokwiach. Przy odpowiednio obliczonej instalacji ( z glowa!) dziala i to wystarczajaco dobrze.

Oczywiscie trzeba brac w projekcie pod uwage, ze 5mm pianki + 30mm drewna to moze nie jest najszczesliwsze rozwiazanie na podlogowke.

ghost34
15-03-2008, 13:05
You welcome ale przyznam się, że nie bardzo rozumiem zdanie p.t.

U mnie bedzie techniczny wlasnie z lapacho????

Gosc_gość
15-03-2008, 20:33
Wszystko ładnie i pięknie, ale...
Co Niektórzy tu piszą, że instalują podłogówkę w sypialni,
ale tam się śpi z głową dość blisko tej podłogi i podobno to jest niezdrowe
(nawet mój architekt proponuje w sypialniach grzejniki - bo zdrowiej i lepiej się śpi).
A ja myślałem sobie, żeby grzaną podłogę zrobić prawie wszędzie :-?
To jak to jest ??

Sako
15-03-2008, 20:44
Wszystko ładnie i pięknie, ale...
Co Niektórzy tu piszą, że instalują podłogówkę w sypialni,
ale tam się śpi z głową dość blisko tej podłogi i podobno to jest niezdrowe
(nawet mój architekt proponuje w sypialniach grzejniki - bo zdrowiej i lepiej się śpi).
A ja myślałem sobie, żeby grzaną podłogę zrobić prawie wszędzie :-?
To jak to jest ??

Spanie glowa blisko podlogi jest niezdrowe? :o

A pozwazniej, to jesli niezdrowo, to z jakiego powodu? Temperatury? Czyli majac podlogowke mamy wyzsza temperature w pomieszczeniu niz przy kaloryferach?
Niezdrowo to jest spac przy kaloryferze, ktory ma 70 czy 90 stopni, bardzo wysusza powietrze, ktory przypieka kurz i grozi popazeniem, podloga przy podlogowce ma mniejsza temperature niz nasze cialo ....

KrzysztofLis2
16-03-2008, 15:31
Spanie glowa blisko podlogi jest niezdrowe? :o
Też mi się to wydaje niewiarygodne, ale tak jest z każdym "podobno". :)

Gosc_gość
16-03-2008, 19:05
Grzejniki sprawdzają się lepiej także w sypialniach. Powody są proste. Po pierwsze, w sypialni zwykle znajduje się jakiś dywan czy wykładzina. Po drugie, sypialnia to takie pomieszczenie, w którym akurat bardziej zależy nam na tym, aby niżej było chłodniej, a nie cieplej. Dla wielu osób spanie tuż nad ciepłą podłogą może wiązać się z dyskomfortem.
Źródło:
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61608,4219120.html?as=2&ias=2



Porada Eksperta:
Ogrzewanie podłogowe w sypialni?
Czy ogrzewanie podłogowe w sypialniach nie jest wskazane?

Nie zalecam ogrzewania podłogowego do sypialni z tej przyczyny, iż ciepło wędrujące od dołu podnosi kurz, który utrzymuje się na wysokości 60 cm nad podłogą. Podczas snu na tej wysokości znajduje się nasza głowa. Zjawisko to występuje w przypadkach, gdy ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem podstawowym. Jednak, gdy w sypialni planowana jest podłoga ceramiczna lub kamienna konieczne będzie zastosowanie tego ogrzewania jako uzupełniającego, a podstawowego panelowego. Pozdrawiam Andrzej Paterak.
Źródło:
http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/ogrzewanie-podlogowe-w-sypialni_,697,40-0.htm

Jednak sobie odpuszczę podłogówkę w sypialni, poza tym ja tam będę tylko spać i czasem figlować 8) a do tego ciepła podłoga nie jest potrzebna :P

OSIN
16-03-2008, 19:12
[quote] ja tam będę tylko spać i czasem figlować 8) a do tego ciepła podłoga nie jest potrzebna :P


to spróbuj :wink: :wink: :wink:



a ja spróbuję sobie wyobraźić zawieszony kurz na wysokości 60 cm. w oparach gorąca... :roll: :roll: :roll:

Emer
16-03-2008, 20:17
No rany koguta... podłogówka ma max 25oC, to jak Wy się takiej temperatury boicie, to lepiej się do żony nie przytulajcie. A jak żona gorąca sztuka, to może od razu lepiej dwie sypialnie? :lol:

Gosc_gość
16-03-2008, 20:22
No rany koguta... podłogówka ma max 25oC, to jak Wy się takiej temperatury boicie, to lepiej się do żony nie przytulajcie. A jak żona gorąca sztuka, to może od razu lepiej dwie sypialnie? :lol:

No właśnie, żona gorąca to mi podłogówka nie potrzebna, może nawet zrezygnuję z grzejnika, żeby nie bylo za ciepło :wink: :wink: :wink: :P

Sako
17-03-2008, 13:07
Porada Eksperta:
Ogrzewanie podłogowe w sypialni?
Czy ogrzewanie podłogowe w sypialniach nie jest wskazane?

Nie zalecam ogrzewania podłogowego do sypialni z tej przyczyny, iż ciepło wędrujące od dołu podnosi kurz, który utrzymuje się na wysokości 60 cm nad podłogą. Podczas snu na tej wysokości znajduje się nasza głowa. Zjawisko to występuje w przypadkach, gdy ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem podstawowym. Jednak, gdy w sypialni planowana jest podłoga ceramiczna lub kamienna konieczne będzie zastosowanie tego ogrzewania jako uzupełniającego, a podstawowego panelowego. Pozdrawiam Andrzej Paterak.

Czyli podloga o temperaturze 25 stopni (podlogowka) unosi kurz, a przy 20 (grzejniki) nie? czyli jak staniemy na bosaka na podlodze i ja podgrzejemy punktowo stopami, to dookola nich bedziemy mieli fontanny kurzu?? To musi byc pewnie jakis nowoczesny kurz oparty na nanotechnologii, z dodatkowo wbudowanym termostatem ....

Kurz zawisa na wysokosci 60cm? Lewituje? Ma linijke? A jak jest w krajach anglosaskich, gdzie uzywa sie stop i cali, albo w gorach?

A najlepsze na koniec, jak mamy podlogowke bedaca ogrzewaniem podstawowym (podloga 25 stopni), to kurz sie podnosci, ale jesli dodamy do niej "panele" (podloga nadal 25 stopni) to juz sie nie unosi .... litosci ....

PS: w cytat jest nie pelny, powinno byc Porada "Eksperta", bo bez cudzyslowa wprowadza w blad i jeszcze ktos w te glupoty uwierzy ....

celt
18-03-2008, 07:50
You welcome ale przyznam się, że nie bardzo rozumiem zdanie p.t.

U mnie bedzie techniczny wlasnie z lapacho????

Zaskoczyles mnie :) Mialem na mysli parkiet techniczny inaczej ten kladziony na sztorc z drewna lapacho

Zaki
18-03-2008, 14:13
Dzięki Darek za ten wątek. Po przeczytaniu zaczęliśmy się zastanawiać, szukać informacji i decyzja podjąeta - robimy podłogówkę w salonie, na to panele drewniane lub lamparkiet. Mam nadzieję, ze to słuszna decyzja 8)

Ajur
18-03-2008, 14:25
Ja właśnie jestem tydzień po zalaniu posadzek. Podłogówka poszła na całym dole (oprócz garażu, kotłowni, miejsca na kominek i zabudowę kuchni. Na piętrze ogrzewanie podłogowe - tylko w łazience i w korytarzu, bo nie chciałam w korytarzu grzejnika.

Ajur

ghost34
18-03-2008, 17:04
"techniczny" pierwszy raz spotykam się z tym określeniem sztorcowy bądź przemysłowy ale mniejsza o to jak zwał ważne , że już wiadomo o co chodzi heh

Gosc_gość
18-03-2008, 17:23
Ja właśnie jestem tydzień po zalaniu posadzek. Podłogówka poszła na całym dole (oprócz garażu, kotłowni, miejsca na kominek i zabudowę kuchni. Na piętrze ogrzewanie podłogowe - tylko w łazience i w korytarzu, bo nie chciałam w korytarzu grzejnika.

Ajur

Dokładnie tak zamierzam zrobić,
ale zastanawiam się dodatkowo nad jakimś lekkim grzaniem w garażu,
żeby temp. nie spadała poniżej np. 10stC

eisenberger
18-03-2008, 21:40
witam! ja mam parkiet z drewna kempas ma byc polozony w salonie jako dywanik pomiedzy gresem polerowanym , jest to gotowy juz polakierowany parkiet .w salonie jest podlogówka wodna. bardzo prosze o wskazówki co do ułozenia , czy grzac ,sezonowac,czym kleic itd

ghost34
18-03-2008, 21:50
Przede wszystkim natychmiast się kempasa pozbyc -sprzedać i zapomnieć !! To jest katastrofa budowlana na ogrzewanie podłogowe !!!Przykro mi...W tym samym deseniu kupić Jatobe drewno bez porównania trwalsze i stabilniejsze..nadajace sie na ogrzewanie..Piszę śmiertelnie poważnie Buka, guatambu, graba i kempasa się nie układa a juz szczególnie na ogrzewanie....buka parzonego owszem...ale za to jest bardzo różowawo czerwony...swoja droga co za kamikadze ci go polecił na podłogówkę totalna niekompetencja i brak fachowości ...

eisenberger
18-03-2008, 22:15
to mnie bardzo zmartwiles :-? a bardziej to moja zone........ kupiłem ten parkiet jeszcze przed budowa i dalem sporo kasy (168 zl m2) jest naprawdę ladny , sprzedawca zapewniał ze to jeden z lepszych parkietów..... :evil: czyli nie ryzykowac ?????????????

ghost34
18-03-2008, 22:32
na rany chrystusa 168zł za kempasa??!! ...to bardzo drogo..nie ryzykowac absolutnie zapytaj kogo chcesz...jatoba jest bardzo zblizona wrecz niektórych deszczólłek nie można odróżnić...kosztuje około 130 zł za metr...chyba że masz tzw. parkiet gotowy to drozej..ale odpada cyklinowanie i lakier
Sprzedawca chce sprzedac ...
Podaj no jescze wymiary tych deszczółek które masz grubość szerokość i długość...czy to są panele czy lity element

Masz sobie poczytaj na tej stronce krótko ale treściwie o kempasie np...
http://www.ipowood.pl/index.php?go2=produkty&jakaseria=6

i przeczytaj tu np pytanie i odpowiedź..
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=25&w=75356655&a=75356655&wv.x=1

eisenberger
18-03-2008, 22:49
lite drewno grubosc 1,5 cm szerokosc 9cm i mix długosci od 45 cm , 60,75 i 120cm na opakowaniu jest napisane kempas malasia

ghost34
18-03-2008, 23:19
Zupełnie odpada przykro mi jak psu :cry: :cry: pozbądź się tego kup jatobe powtarzam łudząco podobna ...a o wiele stabilniejsza..

eisenberger
18-03-2008, 23:39
bardzo dziękuje , niewiele brakowało i popelnil bym poważny błąd na sam początek tylko co ja z tym teraz zrobię :evil: mam 100% podłogówki....... pewnie na sciane :o

m&k
19-03-2008, 05:55
a co z merbau? wystarczająco stabilny?

laparia
19-03-2008, 06:55
Drogi Ghostcie mam ok 40 m2 salonu. Zamierzam położyć na to Baltica bąb olejowany. Jakie będzie lepsze rozwiązanie zastosować podłogę pływającą czy przyklejć.

pozdrawiam

lukasz123
19-03-2008, 10:25
ja sie zastanawiam nad podłogówka w całym domku

ciasteczka
19-03-2008, 11:04
Witam!!
Świetny temat.
Gratuluję...
Doceniam użytkowników, choć fachowców nie ignoruję.
My też chcemy zrobić w domku podłogówkę .rozkład jak oba powyższe posty.
Teraz już wiemy, że w salonie będzie drewno a w pozostałych pomieszczeniach gres.
Dzięki za wszystkie wskazówki...
będę relacjonował na bieżąco co i jak...

eisenberger
19-03-2008, 13:39
ghost34 jeszcze raz dziękuje za porade , wlasnie dzwoniłem do sklepu
(leroy merlin) i powiedzieli ze przyjmą bez problemu choc parkiet był zakupiony rok temu!!! :lol: . to teraz jeszcze raz proszę o rade jaki parkiet kupić zeby był ok na ogrzewanie i jak to pózniej dobrze zrobić dodam ze chciałbym uniknąć listew maskujących z góry dziękuje i pozdrawiam!!!!!!

androzek
19-03-2008, 20:17
223 m2 podłogówki,wszędzie.Co powstaje temat podłogówki w sypialni lub na poddaszu to zaraz wyłażą zabobony i gusła.
Steruje podłogówką w dwojaki sposób - pompa ciepła "nastawia się" w zalezności od temperatury zewnętrznej i w środku mam elektrozawory w skrzynkach z obwodami podłogówki reagujace na zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu W łazienkach mam 24C a w sypialni 19 C gdzie indziej jeszcze inaczej.
Jakoś mnie kurz w sypialni nie zaatakował.Jakoś dziwnie w pracy chorują wszyscy z grzejnikami w domu.
Podłogówka nie oddaje ciepła przez KONWEKCJĘ jak głownie to robią grzejniki a PROMIENIOWANIE.Jak na litośc Boską może unosić się kurz gdy temperaura podłogi to np.30 C.Rozumiem,że jak grzejnik ma 60-70 stopni to kurz stoi w miejscu :o

ghost34
19-03-2008, 21:19
Święte słowa Drogi Panie....juz czasem nie potrafię słuchać ani też czytać tych bzdur...

turcin
19-03-2008, 21:38
223 m2 podłogówki,wszędzie.Co powstaje temat podłogówki w sypialni lub na poddaszu to zaraz wyłażą zabobony i gusła.
Steruje podłogówką w dwojaki sposób - pompa ciepła "nastawia się" w zalezności od temperatury zewnętrznej i w środku mam elektrozawory w skrzynkach z obwodami podłogówki reagujace na zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu W łazienkach mam 24C a w sypialni 19 C gdzie indziej jeszcze inaczej.
Jakoś mnie kurz w sypialni nie zaatakował.Jakoś dziwnie w pracy chorują wszyscy z grzejnikami w domu.
Podłogówka nie oddaje ciepła przez KONWEKCJĘ jak głownie to robią grzejniki a PROMIENIOWANIE.Jak na litośc Boską może unosić się kurz gdy temperaura podłogi to np.30 C.Rozumiem,że jak grzejnik ma 60-70 stopni to kurz stoi w miejscu :o

I o to chodzi. :D :D

A panowie "experci" od ogrzewania niech może przekwalifikują się na robienie kawy albo na dojenie krówek :lol: :lol:. Jak czasami czytam ten bullshit to :o :o

Sasha
19-03-2008, 21:39
od krówek to wiesz... z fachowcy niech się trzymają z daleka ;)

ghost34
19-03-2008, 21:43
Drogi Ghostcie mam ok 40 m2 salonu. Zamierzam położyć na to Baltica bąb olejowany. Jakie będzie lepsze rozwiązanie zastosować podłogę pływającą czy przyklejć.

pozdrawiam
Tak wogóle to jestem przeciwnikiem baltików barlinków i w ogóle paneli z warstwą użytkową drewna 3-4mm..ale szczegół...możesz to zrobic na dwa sposoby jeśli chcesz odnowić w przyszłości ową podłogę to przyklej na dowolnym kleju nadajacym się na ogrzewanie podłogowe....nie wiem skąd jestes ale najlepiej udac sie do najbliższego sklepu z parkietami i zakupić taki klej ale poprosic o karte techniczną tegoż kleju i wziąść spróbować to co mówi sprzedawca uzyskac na piśmie aby ewentualnie uniknąć potem problemów jak napiszesz mi skad jestes namierze ci taki sklep i poradze jakiś dobry klej z firmy która tam handluja ...
Możesz również położyc na zasadzie podłogi pływajacej jeśli chcesz ta podłogę mieć np 5 lat i nie odnawiać tylko mniej więcej po tym czasie wymienić wtedy jest to bardzo proste demontaz i montaz posadzki nowej your choice...

ghost34
19-03-2008, 21:47
ghost34 jeszcze raz dziękuje za porade , wlasnie dzwoniłem do sklepu
(leroy merlin) i powiedzieli ze przyjmą bez problemu choc parkiet był zakupiony rok temu!!! :lol: . to teraz jeszcze raz proszę o rade jaki parkiet kupić zeby był ok na ogrzewanie i jak to pózniej dobrze zrobić dodam ze chciałbym uniknąć listew maskujących z góry dziękuje i pozdrawiam!!!!!!

Wybierz jatobe bądź merbau skoro podobał się małżonce kempas to jak juz wspominałem wyżej jatoba jest bardzo podobna i powinna jej się też spodobać...jeśli chcesz uniknąć listw maskujących (jak mniemam nazywasz tak listwy pokrywajace dylatacje na łączeniu podłogi drewnianej z gresem czy tez kamieniem) to przy układaniu każ sobie powklejać korek o gr 5mm...nic prostszego jeszcze jedno masz maty czy też rurki grzewcze na spodzie wylewki czy też pod systemem grzewczym masz też wylewkę???

ghost34
19-03-2008, 22:03
Dzięki Darek za ten wątek. Po przeczytaniu zaczęliśmy się zastanawiać, szukać informacji i decyzja podjąeta - robimy podłogówkę w salonie, na to panele drewniane lub lamparkiet. Mam nadzieję, ze to słuszna decyzja 8)
Pewniejszym trwalszym, a przede wszystkim naturalnym i odnawialnym rozwiązaniem będzie lamparkiet...ale ten 14mm z warstwa użytkową 6mm...tak bym ci polecał..

Sasha
19-03-2008, 22:14
Dzięki Darek za ten wątek. Po przeczytaniu zaczęliśmy się zastanawiać, szukać informacji i decyzja podjąeta - robimy podłogówkę w salonie, na to panele drewniane lub lamparkiet. Mam nadzieję, ze to słuszna decyzja 8)
Pewniejszym trwalszym, a przede wszystkim naturalnym i odnawialnym rozwiązaniem będzie lamparkiet...ale ten 14mm z warstwa użytkową 6mm...tak bym ci polecał..

a nie boisz się powstających szczelin? Zamki jednak trochę niwelują powstawanie takich sytuacji. Chyba, że na klej....

ghost34
19-03-2008, 22:42
Życzę powodzenia w układaniu lamparkietu czy parat-dosu bezklejowo skad ci to przyszło do głowy???Tylko na klej i cały protokół rozgrzania wylewki trzeba zachowac i stosować...

Sasha
19-03-2008, 23:47
(...) skad ci to przyszło do głowy???

rozejrzyj się ;)

tutaj ludzie wypisują takie rzeczy....
delikatnie tylko zapytałem co by nie urazić :)

laparia
20-03-2008, 06:56
Dzięki za poradę. Jestem z okolicy Łodzi. A co polecasz na ogrzewanie podłogowe za rozsądne pieniądze.
Jeśli podłoga pływająca to jaki podkład.

pozdrawiam

eisenberger
20-03-2008, 07:42
podloga jest zrobiona nastepujaco : chudy beton , izolacja z papy , czarna folia, styropian , folia do podlogowki ,rurki do ogrzewania, wylewka wlasciwa

laparia
21-03-2008, 06:44
podbijam

ghost34
21-03-2008, 10:41
wysłałem na priv..odp

bitter
21-03-2008, 19:35
No dobra dobra podłogówka, komfort ciepełko promieniuje ale jak to wygląda z ekonomią? Ile droższe od wykonania instalacji z grzejnikami i czy bardziej ekonomicznie wykorzystuje grzanie tak że koszt inwestycji może się zwrócić?

I mam jeszcze jedną wątpliwość, co z pokojami dzieci? Dawać też? Jestem laikiem, rozumiem, że w każdym pokoju można zainstalować jakiś termostat i regulować sobie temperaturkę?

Sasha
21-03-2008, 22:33
No dobra dobra podłogówka, komfort ciepełko promieniuje ale jak to wygląda z ekonomią? Ile droższe od wykonania instalacji z grzejnikami i czy bardziej ekonomicznie wykorzystuje grzanie tak że koszt inwestycji może się zwrócić?

podłogówka wychodzi drożej - chyba że masz niskotemperaturowe źródło ciepła typu PC lub kondensat


I mam jeszcze jedną wątpliwość, co z pokojami dzieci? Dawać też? Jestem laikiem, rozumiem, że w każdym pokoju można zainstalować jakiś termostat i regulować sobie temperaturkę?

Teoretycznie można regulować temp w każdym pomieszczeniu osobno. Kupujesz RTL i po sprawie. Co do dzieci to każdy ma swoje zdanie :) - ale wg mnie nie ma prawa nic się dziać - chyba że będziesz podgrzewał podłogę do 40 oC

bitter
22-03-2008, 06:00
podłogówka wychodzi drożej - chyba że masz niskotemperaturowe źródło ciepła typu PC lub kondensat


Drożej w wykonaniu to wiedziałem ale też drożej w eksploatacji???

KrzysztofLis2
22-03-2008, 10:56
Drożej w wykonaniu to wiedziałem ale też drożej w eksploatacji???
Sama podłogówka ma niewielki wpływ na koszt eksploatacji ogrzewania. To zależy przede wszystkim od źródła ciepła.

Jest rzecz jasna jedna korzyść z podłogówki. Ponoć ten sam komfort cieplny można osiągnąć przy podłogowym gdy jest niższa temperatura w pokoju niż w ogrzewaniu grzejnikowym. Bo ciepło od podłogi się rozchodzi a nie od ciepłego powietrza w pokoju. Jeśli tak jest (piszę jeśli, bo nie miałem nigdy z podłogowym do czynienia w praktyce), to niższa temperatura w pomieszczeniach oznacza niższe straty ciepła do otoczenia (mniej ucieka przez ściany, okna i wentylację, bo niższa różnica temperatur jest).

kingrajd
24-03-2008, 19:37
Mam pytanie. Czy jezeli mam juz wylewki w calym domu moge teraz na tym ułozyc ogrzewanie podłogowe? Słyszałam o "korytkach" w ktorych układa sie rurki i pozniej na to układa podloge. Czy ktoś ma może doswiadczenie w tym temacie i mogłby mi pomoc?

Sasha
24-03-2008, 20:01
podłogówka wychodzi drożej - chyba że masz niskotemperaturowe źródło ciepła typu PC lub kondensat


Drożej w wykonaniu to wiedziałem ale też drożej w eksploatacji???

przede wszystkim czytamy ze zrozumieniem

1950
24-03-2008, 20:55
Mam pytanie. Czy jezeli mam juz wylewki w calym domu moge teraz na tym ułozyc ogrzewanie podłogowe? Słyszałam o "korytkach" w ktorych układa sie rurki i pozniej na to układa podloge. Czy ktoś ma może doswiadczenie w tym temacie i mogłby mi pomoc?
są systemy przy których grubość podłogówki pod wykończenie to są niecałe 2 cm,
wadą jest cena

kingrajd
24-03-2008, 21:08
wiesz może jakie mogą byc około te koszty? i jak wtedy montuje sie podłogę-deski lub płytki?

1950
24-03-2008, 21:53
nie interesowłam sie tym ostatnio.
ale trzy lata temu jak ją robiłem, była to kwota rzędu 250 zł/m2,
w tej chwili pewnie będzie taniej

tryllu
25-03-2008, 07:02
Życzę powodzenia w układaniu lamparkietu czy parat-dosu bezklejowo skad ci to przyszło do głowy???Tylko na klej i cały protokół rozgrzania wylewki trzeba zachowac i stosować...

Hint: Kahrs zaleca układanie parkietu wielowarstwowego na podłogówce w formie podłogi pływającej, na papierze parkietowym.

Kährs multi-layer parquet or Kährs Linnea with woodloc must not be glued.

cytat z http://www.kahrs.com/uk/Consumer/Support/installationguides/Pages/UnderfloorHeating.aspx

pawlon
25-03-2008, 09:00
Wiem że to nei jest odpowiedni temat ale mam pytanei do forumowiczów: fachowcy zrobili mi ogrzewanei pogłogowe +grzejniki. Zostało ono ułożone w kuchni, łazience, salonie i holu. W kuchni, łazience i salonie mam zainstalowane grzejniki płytowe. Każde z tych pomieszczeń stanowi osobny obieg. Jednak odpływ z grzejnika został pociągniety jako ogrzewanie podłogowe i dalej do rozdzielacza. tzn. woda powrotna z grzejnika jest woda ogrzewajacą podłogę. czy tak powinno być? Rurki na podłodze zostały ułożone "w węzownicę" a wydaje mi sie że powinny byc ukladane cos "w rodzaju slimaka". Czy takie rozłożenie rurek nie bedzei powodowało odczuwalnej różnicy temperatury podłogi??
Proszę o zrozumienie jeśli popełniam błedy odnośnie poruszania sie na forum
Pozdrawiam

Sasha
25-03-2008, 17:57
Wg mnie masz całkiem normalnie zaprojektowaną instalację - ogrzejnik ochłodzi wodę i będzie się nadawać w sam raz jako zasilanie ogrzewania podłogowego.

Rurki w wężownicę... no cóż - ja mam w "slimaka" ale specjalnie bym się tym nie przejmował. Przy ciągłej pracy podłogówki nie ma to żadnego znaczenia

cieszynianka
25-03-2008, 23:18
Mam pytanie, czy w sypilni gdzie jest wielkie łoże i zajmuje ono prawie połowę sypialni, podłogówka wystarczy, czy trzeba myśleć o dodatkowym grzejniku ?

Wystarczy, przecież podczas pobytu w łóżku znajdujesz się dolnej części pokoju, a przy podłogówce na dole jest najcieplej. :oops:

pawlon
26-03-2008, 07:25
Wg mnie masz całkiem normalnie zaprojektowaną instalację - ogrzejnik ochłodzi wodę i będzie się nadawać w sam raz jako zasilanie ogrzewania podłogowego.

Rurki w wężownicę... no cóż - ja mam w "slimaka" ale specjalnie bym się tym nie przejmował. Przy ciągłej pracy podłogówki nie ma to żadnego znaczenia

Co prawda posadzki jeszcze nie zalane i możliwe są zmiany. Mam nadzieję że taki układ bedzie działał w miare dobrze.
Czekam na opinie innych forumowiczów

Darek Rz
26-03-2008, 08:43
Wiem że to nei jest odpowiedni temat ale mam pytanei do forumowiczów: fachowcy zrobili mi ogrzewanei pogłogowe +grzejniki. Zostało ono ułożone w kuchni, łazience, salonie i holu. W kuchni, łazience i salonie mam zainstalowane grzejniki płytowe. Każde z tych pomieszczeń stanowi osobny obieg. Jednak odpływ z grzejnika został pociągniety jako ogrzewanie podłogowe i dalej do rozdzielacza. tzn. woda powrotna z grzejnika jest woda ogrzewajacą podłogę. czy tak powinno być? Rurki na podłodze zostały ułożone "w węzownicę" a wydaje mi sie że powinny byc ukladane cos "w rodzaju slimaka". Czy takie rozłożenie rurek nie bedzei powodowało odczuwalnej różnicy temperatury podłogi??
Proszę o zrozumienie jeśli popełniam błedy odnośnie poruszania sie na forum
Pozdrawiam

Witam

Bez urazy ,ale jeśli wiesz że nie jest to odpowiednie miejsce na taki temat to prosze poszukaj własciwego i nie zaśmiecaj wątku o drewnie na podłogówce . Za chwilę ktoś zapyta jakie pręty dawac na zbrojenie ław fundamentowych .

HenoK
26-03-2008, 11:23
Co prawda posadzki jeszcze nie zalane i możliwe są zmiany. Mam nadzieję że taki układ bedzie działał w miare dobrze.
Czekam na opinie innych forumowiczów
Podstawą do poprawnego działania instalacji ogrzewania podłogowego jest dobry projekt takiej instalacji. Instalację należy wykonać zgodnie z projektem.
Inaczej można mieć nadzieję, że będzie to dobrze działało :(.

wombaty2
27-03-2008, 23:05
Planujemy podlogowke na parterze domku (kuchnia, przedpokoj, lazienka, salon). Duzo czytalem poprzednich postow i tylko jedno pytanie nie daje mi juz spokoju:

jakie pręty dawac na zbrojenie ław fundamentowych?? :lol:

RobertOC
27-03-2008, 23:32
Po czwarte mamy rok 2008 wiec wczesny Gierek nam nie grozi .........co to ma do rzeczy ?
bo piszesz u mnie działa więc u wszystkich zadziała, a domku z ytonga może nie zadziałać, a tym bardziej w jakimś starym nieocieplonym domku który ktoś właśnie kupił i sobie robi remont

A u mnie w domku z Ytonga zadziałało.
Na całości parteru jest tylko podłogówka i na holu i w łazience na piętrze, a w pokojach grzejniki. W całym holu na piętrze jest mozaika drewniana 8mm klejona do podłoża, a w salonie połączone są płytki gresowe z mozaiką drewnianą też 8mm. Różnicy w temperaturach pomiędzy płytkami gresowymi a podłogą drewnianą nie ma żadnej. Jedyną wadą jaką zaobserwowałem to w sezonie grzewczym powstają niewielki szpary między niektórymi klepkami mimo ich niewielkiego rozmiaru.

Fulmenwar
02-04-2008, 20:14
Z Hevei kładłem 30 metrów kwadrat ale w ladze czyli klepce nie w przemysłówce jakieś 5-6 lat temu jak wygląda można obaczyć na necie.Gatunek stabilny raczej acz mało popularny byłem na tej budowie w zeszłym roku jest to pod olejem wyglądą nieżle z mozaiką sztorcową sie nie spotkałem. Tego drugiego gatunku nie znam i nie spotkałem także nie wiem co i jak ...Musiałbym poczytać tak ja ty na necie ...więc samemu poszukać..(z hevea są piękne sauny) Robi sie tez podłogi do squasha więc wydaje mi się że jest to gatunek dość elastyczny trzeba by tu raczej boorga aby cos więcej napisał a facet wiedze ma ja mam praktykę i na drewnach które układam się znam jeśli nie stykam się z pewnymi gatunkami nie wypowiadam się sorry...

To się nazywa uczciwe podejście do tematu :)

Faktycznie wszedzie widzę, że Hevea nie jest dostępna w przemysłówce, a wygląda na zdjęciach na fajny materiał.

Znalazłem jeszcze drewno o nazwie Amendoim, też niby w miarę stabilne, przynajmniej wg. tego http://www.naturparquet.com/pdf/Pamakatalog.pdf katalogu.

Hej, miłośnicy bardzo jasnych kolorów i odcieni (najlepiej jedolitych), proszę dajcie znać czy eksperymentowaliście z takimi gatunkami na ogrzewaniu podłogowym. Może to marzenie ściętej głowy?

EDIT: swoją drogą w tym samym katalogu stabilność gautambu jest lepsza od dębu, i co, dąb się nadaje na ogrzewanie a guatambu nie? czy to ten katalog to po prostu radosny wyrób marketingowca?

Witam
Wtrącę się na chwilkę. Otóż guatambu jest inaczej nazywany klonem afrykańskim i nienależy do stabilnych gatunków. Z drugiej strony sytuację ratuje pomysł na przemysłówkę ( najlepiej we wzorze angielskim - dowolnym ), gdzie wąskie lamele mają na tyle dużo dylatacji na całej powierzchni, że praca ich jest zminimalizowana. Jednak guatambu jako takiego bym niepolecał. Prędzej teak jasny. Przemysłówki to najczęściej odpad poprpodukcyjny lub produkt z np gałęzi drzew, gdzie nie można wyprodukować desk, dlatego zazwyczaj wiąże się z "pstrokacizną".

Witch13
08-05-2008, 13:03
Może ktoś z Was obecnych tutaj ma już położoną deskę barlinecką na podłogówce. Jaka jest przenikalność ciepła przez deskę? Czy wolicie zastosować innym materiał (mam na myśli salon)...

ghost34
08-05-2008, 18:04
Parkiet gotowy,...deski barlineckiej nie wziąłbym nawet za darmo...

kachna28
08-05-2008, 18:33
Chyba autor postu miał na myśli ogólnie deskę 3 warstwową -nazywając ją "barlinecką" -bo niestety najpopularniejsza :roll: My w salonie kładziemy na podłogówce merbau 3warstwowy -ale z BalticWood -barlinka odradzam -jakośc lakieru pozostawia wiele do życzenia -a w sumie on jest najważniejszy. Co do straty temp. -to użytkownicy którzy wypowiadali się na forum -twierdzą -że przy temp. podłogi 28-29st. (zasilanie 35st) uzyskują w pom. temp. 21-22stopni -nie ukrywam że to mnie przekonało do podłogówki w całym domu (płytki w salonie? -bleee :wink: ). Ciekawe wątki:
http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989.htm
http://forum.muratordom.pl/deska-barlinecka-bubel,t115653.htm

ghost34
08-05-2008, 18:57
Co do panela z baltic wooda tez bym sie zastanowił albo kahrs albo parkiet gotowy z 6mm drewna w warstwie uzytkowej..

kachna28
08-05-2008, 19:01
Co do panela z baltic wooda tez bym sie zastanowił albo kahrs albo parkiet gotowy z 6mm drewna w warstwie uzytkowej..
Niestety na kahrs-a mnie nie stac... w okolicach 150zl -jest właśnie baltic lub barlinek -więc chyba baltic jest lepszą alternatywą... acha -mysleliśmy jeszcze o czymś takim:
http://www.allegro.pl/item353852341_dlh_poland_podlogi_warstwowe_ifloor_ drewno_merbau.html
Widziałam "na żywo" -i wygląda interesująco -przede wszystkim sporo grubsza warstwa drewna szlachetnego niż przy 3warstwowej, tylko nie wiem jak u nich z lakierami i z gwarancją :roll: ...
Jaka jest Twoja opinia ghost?

ghost34
08-05-2008, 19:51
Jak nie patrze na ta deske tak nigdzie nie widze jaka grubość ma warstwa użytkowa...ale to jest 10-tka czyli tez o tłek roztrzaść chyb 3,6 mm zadaj pytanie sprzedajacemu niechaj ci przysle specyfikacje techniczna tej deski..cena ciekawa i merbau jest dobrym drewnem..oby to nie był jakiś odrzut bądź 2-3klasa...deski

jarekkur
08-05-2008, 22:13
Może ktoś z Was obecnych tutaj ma już położoną deskę barlinecką na podłogówce. Jaka jest przenikalność ciepła przez deskę? Czy wolicie zastosować innym materiał (mam na myśli salon)...

Chcesz trochę więcej dowiedzieć się o drewnie na podłogówce, spróbuj na:
www.ParPo.pl ogrzewanie podłogowe.
Haro ma lakier ceramiczny rzeczywiście odporny na ścieranie przy zachowaniu warunków pielęgnacji parkietu.
Trójwarstwówka jest materiałem odporniejszym na potworną mękę drewna jaką zadają mu często sami użytkownicy podłogówki. drewno zimą poddane jest przez cały sezon grzewczy obniżonej wilgotności rzędu 20% (latem 70%)
bezpośrednio nad deskami. Ważna jest tutaj jakość takiego panela. Ponieważ lamelki w wyniku suchych warunków i podwyższonej temperatury zdarza się, że się odklejają i wystają. Dlatego może lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić pewniaka Kaehrs, Haro, Berg & Berg, Karelia... Należy szukać 3 warstwówki z grubszym elementem wierzchnim 4,5-6mm. Tak radzi i słusznie ghost34. Są stabilniejsze. I dłużej poleżą na podłodze.
Istotne są też spody wyglądające jak płyta stolarska. To znaczy, że element środkowy zbudowany jest z listewek oddzielonych od siebie szczeliną. Panele te są stabilniejsze.
3- warstwówki na podłogówce wykazują około 30% mniejszy skurcz niż pełne drewno tego samego gatunku.
Również między wpustem a warstwą wierzchnią powinno być około 2mm drewna spodniego. Warstwa wierzchnia nie ma w ten sposób swobodnego odkształcania się. Najlepiej kleić do równej, suchej, stabilnej posadzki. Klej i panele muszą nadawać się na ogrzewanie podłogowe. Zawsze pytać. Na opakowaniu musi być odpowiedni piktogram lub napisane.
_________________________________________________
vanitas vanitatum et omnia vanitas

jarekkur
08-05-2008, 22:30
Co do panela z baltic wooda tez bym sie zastanowił albo kahrs albo parkiet gotowy z 6mm drewna w warstwie uzytkowej..
Niestety na kahrs-a mnie nie stac... w okolicach 150zl -jest właśnie baltic lub barlinek -więc chyba baltic jest lepszą alternatywą... acha -mysleliśmy jeszcze o czymś takim:
http://www.allegro.pl/item353852341_dlh_poland_podlogi_warstwowe_ifloor_ drewno_merbau.html
Widziałam "na żywo" -i wygląda interesująco -przede wszystkim sporo grubsza warstwa drewna szlachetnego niż przy 3warstwowej, tylko nie wiem jak u nich z lakierami i z gwarancją :roll: ...
Jaka jest Twoja opinia ghost?

Pod zdjęciem pisze podłoga jest z litego drewna merbau. A to znaczy, że warstwą wierzchnią jest nazwijmy to "sklejka" z merbau. Według mnie aby warstwa wierzchnia miała 6mm mało prawdopodobne jest spód 4mm.
Dobre w tym towarze jest to, że tzw. spód jest też z merbau. Drewno to jest stabilne i spokojnie reaguje na zmiany klimatu w motoczeniu. Sprawdź koniecznie warstwę wierzchnią. Drewno 2-warstwowe musisz kleić do podłoża. Inaczej możesz mieć klopoty z naprężeniami w desce. Mogą dostawać "kocie grzbiety" wyginać się na długości.
______________________________
vanitas vanitatum et omnia vanitas

kachna28
09-05-2008, 16:56
Pod zdjęciem pisze podłoga jest z litego drewna merbau. A to znaczy, że warstwą wierzchnią jest nazwijmy to "sklejka" z merbau. (...)
Dobre w tym towarze jest to, że tzw. spód jest też z merbau. Drewno to jest stabilne i spokojnie reaguje na zmiany klimatu w motoczeniu. Sprawdź koniecznie warstwę wierzchnią. Drewno 2-warstwowe musisz kleić do podłoża. Inaczej możesz mieć klopoty z naprężeniami w desce. Mogą dostawać "kocie grzbiety" wyginać się na długości.
Co do klejenia- to klejone będzie na 100%. Co do "Litego merbau" -to w opisie aukcji chyba jest błąd -bo oglądałam te podłogi na żywo i pod spodem jest dąb :wink: Chodzi o to, że porównując 3 warstwowy baltic i 2warstwowy Ifloor z DLH -to "na oko" warstwa merbau-a -jest w DLH 2 razy grubsza niż w deskach 3warstwowych. Jestem prawie w 100% zdecydowana na ten DLH -tylko oni chyba nie za bardzo dają gwarancję no i nie wiem jakie te lakiery :roll: ...

ghost34
09-05-2008, 19:13
Powtarzam poproś o karte techniczna produktu..tam musi być czym lakierowane jaka grubość warstwy itp..i pierwsze słyszę że nie daja gwarancji..w przyszłym tygodniu jade do katowic do dlh to sie temu sam przyjże..

kachna28
10-05-2008, 12:02
w przyszłym tygodniu jade do katowic do dlh to sie temu sam przyjże..
Super -napisz jakie wnioski! :) -bo zakup za około miesiąc :roll:

kachna28
16-05-2008, 14:59
ghost -i co? byłeś? wybadałeś? :roll:

ghost34
16-05-2008, 18:32
kurcze daj mi szanse do nastepnego wtorku...

kachna28
16-05-2008, 18:55
kurcze daj mi szanse do nastepnego wtorku...
Dobra -nie naciskam :D

Vrinda
05-08-2008, 07:24
Ano właśnie - stanąłem przed tego rodzaju dylematem. W salonie (29 m.kw.) zamontowane będzie ogrzewanie podłogowe. Jako że dom stawia nam od początku do końca deweloper, chcieliśmy początkowo zrezygnować z ogrzewania podłogowego w salonie, ale nie bardzo było gdzie zamontować grzejniki. Powodem, dla którego chcieliśmy w salonie tradycyjne ogrzewanie c.o. jest dylemat z wykończeniem podłogi. Zdecydowanie nie chcemy płytek w salonie.

A zatem mam kilka pytań:
1. Czy położenie paneli/płyty barlineckiej wpłynie w sposób istotny na wydajność ogrzewania podłogowego?
2. Czy macie jakieś doświadczenia, jak się coś takiego sprawdza w praktyce (awarie, odkształcenia, itp)?
3. Czy należy pomyśleć o jakimś dodatkowym ogrzewaniu salonu?

Dom jest budowany w techniologii szkieletu drewnianego. Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam.

jajmar
05-08-2008, 07:36
Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny!



Raz w tygodniu pada takie pytanie. Poszukaj w szukaczce.

Co do wykończenia podłogi to weź pod uwage ze jak masz taras to nosi do środka piach drewno gorzej znosi piasek niż wszlskiej masci płytki kamienie.

Vrinda
05-08-2008, 08:19
Pierwsze co zrobiłem, to skorzystałem z wyszukiwarki, ale albo ja nie umiem szukać, albo nie ma tego czego szukam. Stąd też nowy temat.

Trociu
05-08-2008, 10:14
Pierwsze co zrobiłem, to skorzystałem z wyszukiwarki, ale albo ja nie umiem szukać, albo nie ma tego czego szukam. Stąd też nowy temat.Hint - wykorzystaj google wpisujac:
<szukana fraza> site:forum.muratordom.pl

Trociu
05-08-2008, 10:16
Mi takie proste zapytanie "ogrzewanie podłogowe panele site:forum.muratordom.pl" zwróciło ponad 400 wyników. Miłej lektury.

Killer_su
05-08-2008, 10:38
Tutaj szukaczka jest do d.... - to fakt.

ad 1. nie
ad 2. nie - barlinek to po prostu panele, a każdy panel jest klejony, suszony, etc, więc nie ma praw się nic stać.
ad 3 to zależy 8)

Trociu: Można i google zmusić do szukania w Muratorze, ale szukaczka forumowa powinna być lepiej do tego przystosowana - po to jest, ale chyba nie tu 8)

piwona
05-08-2008, 11:04
Nie do końca zgadzam się z przedmówcami. Deska barlinecka to jednak drewno, które jest lepszym izolatorem ciepła niż płytki i dlatego na pewno ogrzewanie będzie mniej wydajne. Też nie za bardzo chciałam płytki w salonie i myślałam o desce barlineckiej. Nie mając pewności czy nadaje się ona na podłogówkę zadzwoniłam po prostu do fabryki i zostałam poinformowana, że mogę położyć ich panele na ogrzewanie podłogowe, ale nie są one przystosowane do podłogówki, więc robię to na własną odpowiedzialność i oczywiście tracę gwarancję. Dzwoniłam jakieś pół roku temu, więc może już mają nowe produkty specjalnie do tego typu ogrzewania. Jak nie podobają Ci się płytki (mnie już się spodobały :) ) to może panele laminowane?

Vrinda
05-08-2008, 11:47
No właśnie na chłopski rozum (bo jestem w tej materii laikiem), jak coś gorzej przewodzi ciepło, to musi mieć wpływ na sprawność ogrzewania.

Mogą być panele, może być płyta barlinecka, byle nie płytki. Tako rzekła moja żona :)

nastka79
05-08-2008, 12:29
A może w końcu wypowiedziałby się ktoś, kto ma położone panele na podłogówce. Wałkuję temat od pół roku (czytam wszystko co znajdę), a bezpośrednich relacji użytkowników jak na lekarstwo.

karolcia14m
05-08-2008, 13:29
Też wałkuję temat od jakiegoś czasu i z wypowiedzi (udało mi się dotrzeć do kilku) tych co mają drewno na podłogówce nie wynika by odczuwali jakąś drastyczną różnicę w temperaturze. Ja osobiście będę kłaść deski w sypialni z podłogówką i częściowo w salonie. W sypialni dodatkowo instalujemy mały kaloryfer.

mathiasso
05-08-2008, 13:30
też się przyłączam do pytania, bo stoje przed takim dylematem
do salonu coś "ala drewno" deska, panele.... byle nie płytki :)
tylko jak się to sprawuje na podłogówce??

Paweł70
05-08-2008, 13:46
mamy położone panele na ogrzewaniu podłogowym ( ok 100 m2 )
ale co do opini muszę poczekać do sezonu gzrewczego .
Moim zdaniem podłoga w miejscu paneli będzie się trochę dłużej nagrzewać
7 dmio milimetrowy panel nie jest izolacją pianka 2 mm również

sure
17-08-2008, 11:34
Alez to śą normalne prawa fizyki bilansu cieplnego ludziska ile energii włożysz tyle musi oddać nie ma innej opcji...7 klasa podstawówki...oporność (gęstość i grubość ) drewna czy tez panela na ogrzewaniu ma znaczenie jesli chodzi o szybkośc nagrzewania ale też i dłużej oddaje ciepło taka posadzka.
Przy drewnie na ogrzewaniu nie zaleca się elementów grubszych niż 16mm nie dlatego że maja za dużą opornośc tylko ze strachu o bardzo dużą prace klepek o grubości np 22mm Pozdrawiam.

Tak btw, znajomy położył u siebie deskę litą merbau, łączoną na pióro i wpust, o grubości 8mm (długość ok. 1m, szerokości nie znam). Trzeci, czy czwarty sezon grzewczy, sprawuje się bardzo dobrze. NIgdzie nie widziałam takiego produktu, on sam kupował gdzieś w W-wie, ale nie ma już kontaktu do firmy. Skoro wygląda na to, że drewno się sprawdza, może warto gdzies tego poszukać. Może wiesz (albo ktoś inny wie), gdzie znaleźć? Ew, jaki inny produkt daje podobne właściwości? (przepraszam, że pytanie bardzo 'laickie', ale mimo przeczytania wielu wątków o drewnie na ogrzewaniu podłogowym, do końca nie podjęłam decyzji, co położyć).

pozdrawiam,

enickman
10-09-2008, 14:33
A ja przekornie wzywam aby forumowicze u których drewno na podłogówkę się nie sprawdziło dopisali się w tym wątku

Zwykle jest tak, że wszyscy zwolennicy "swoich" rozwiązań gorliwie do nich przekonują, a Ci którym się coś nie udało siedzą cicho

Obecnie mamy kilka wpisów osób zadowolonych (z reguły po jednej zimie, większość z panelami), jeden wpis o małych szparkach (cokolwiek to znaczy) oraz jeden wpis o znajomym u którego wygląda toto fatalnie. Dla mnie trochę za mało aby mnie przekonać do tego rozwiązania - na dzień dzisiejszy wierzę w obiegowe opinie, nie sądze, że wyssali je z palca konkurenci od gresu

sSiwy12
10-09-2008, 14:47
...... na dzień dzisiejszy wierzę w obiegowe opinie, nie sądze, że wyssali je z palca konkurenci ......
Współczuję :roll: To z czego budujesz, bo biorąc pod uwagę obiegowe opinie, to nie ma z czego :lol:

enickman
10-09-2008, 14:52
a w temacie?
masz podłogówkę pod drewnem? znasz kogoś kto ma?

Talbot
11-09-2008, 07:46
Moj znajomy ma w domu 100% podłogówki.
Od 5 lat jej używa. Ma mozaikę bukową i nic się nie dzieje od początku eksploatacji.
Nauczony tym doświadczeniem też zastosuję mozaike, tylko że jesionową.

Ważna sprawa: Należy pamiętać, że podłogówka musi być POLICZONA, trzeba uwzględnić rodzaj wykończenia podłogi, zapotrzebowanie pomieszczeń poszeczgólnych, temperaturę zasilania pętli.
Jak przyjdzie "fachura" i zrobi na oko, czyli dla rurki wszędzie co 10 cm "żeby nie było za mało" a potem posteruje to RTL'em który będzie ustawiony na maksa, to nie dziwne, że się podłoga drewniana porozszycha i powypacza.

Pozdrawiam

Inka Opole
11-09-2008, 16:13
Ważna sprawa: Należy pamiętać, że podłogówka musi być POLICZONA, trzeba uwzględnić rodzaj wykończenia podłogi, zapotrzebowanie pomieszczeń poszeczgólnych, temperaturę zasilania pętli.
Jak przyjdzie "fachura" i zrobi na oko, czyli dla rurki wszędzie co 10 cm "żeby nie było za mało" a potem posteruje to RTL'em który będzie ustawiony na maksa, to nie dziwne, że się podłoga drewniana porozszycha i powypacza.

Pozdrawiam

Nie mozna byc wiezniem systemu ogrzewania.trzeba robic tak aby mozna bylo regulowac
.z tym projektowaniem to tez piekna teoria ale co bedzie jak Ci sie zmieni za kilka lat rodzaj wykonczenia podlogi?dolozysz czy zabierzesz troche rurek?
czemu nie mozesz przeplywem podregulowac? zajmuje to sporo czasu ale jaknajbardziej wykonalne
pozdr
rafal

monka34
13-11-2008, 09:01
Witam

Koleżanka połozyłam jedne z najtańszych paneli na ogrzewanie podłogowe, pomimo iz spece od ogrzewania podłogowego jej to odradzali. jest juz po pierwszym sezonie i na razie nic złego się nie dzieje. Nie pamiętam tylko czy je przyaklejała, czy montiowała na piance. W kązdym razie układała je sama.
U nas będzie deski drewniane trójwarstwowe gr. 1,5cm, przyklejane do wylewki, aczkowliek troche sie boję, bo co jak nie wyplaą. Jak smi je przykleją to już potem będzie trudno je wymienić, a pływające musielibyśmy dawac na jakiś podkładzie ( czyli strata ciepła) i na dodatek musiałabym dac listwe miedzy płatkami a deskami a straszenie mi się to nie podoba.

JACUŚ
13-11-2008, 19:41
Prosz bardzo
http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989-60.htm
:D

popcarol
14-11-2008, 07:55
My jeszcze przed przeprowadzka, ale jest tak:
caly parter oplytkowany, zadnych dodatkowych grzejnikow, wszedzie podlogowka.
Pieterko - tylko hol, lazienka i pralnia w plytkach, reszta panele. W miejscach gdzie panele firma kan-therm od ogrzewania podlogowego polozyla nam rurki gesciej. Do tego pianka przystosowana do kladzenia na ogrzewanie podlogowa )niebieska firmy aryton bodajze) i panele na ogrzewanie podlogowe.

Za rok sie wypowiem czy dziala :)

daren
23-11-2008, 10:21
Mam pytanie jeżeli zdecyduje się na drewno na podłogówce np. moziaka to czy należy zastosować specjalny klej (są takie ?) czy wystarczy normalny.

kachna28
23-11-2008, 10:40
Mam pytanie jeżeli zdecyduje się na drewno na podłogówce np. moziaka to czy należy zastosować specjalny klej (są takie ?) czy wystarczy normalny.
No z tego co wiem -to "normalny" nie wystarczy. parkieciarz powinien wiedzieć co dawać, podobnie jak z klejem do płytek -powinien on być elastyczny.

Grzesio-K
03-12-2008, 09:38
A ma ktoś może doświadczenie z panelami Pergo na podłogówkę?

(wyjaśnienie dlaczego pergo - używamy ich w obecnym domu od prawie 10 lat (wszystkie pomieszczenia za wyjątkiem łazienek i wiatrołapu), wyglądają cały czas niezgorzej, "przeżyły" trójkę małych dzieci i kompletnie nic im nie jest)

Z góry dzięki za odpiowiedzi!

jack_2000
03-12-2008, 14:58
A ma ktoś może doświadczenie z panelami Pergo na podłogówkę?

(wyjaśnienie dlaczego pergo - używamy ich w obecnym domu od prawie 10 lat (wszystkie pomieszczenia za wyjątkiem łazienek i wiatrołapu), wyglądają cały czas niezgorzej, "przeżyły" trójkę małych dzieci i kompletnie nic im nie jest)

Z góry dzięki za odpiowiedzi!

nie to ludzie bez przesady - z panelami nic nie może się zdarzyć :D

co do deski to tutaj trzeba pamiętać aby nie było temperatury wyższej niż 28 stopni i będzie dobrze. U mnie panele na piętrze i teraz żałuję, że nie ma tam deski :evil: trochę posłuchałem ludzi z forum - negujących możliwośc posiadania deski przy ogrzewaniu podłogowym :evil: tylko skąd o tym wiedzą - bo z reguły albo nie mają podłogówki, albo drewna na podłodze :evil: :evil:

w salonie mam deskę barlinecką (miał być parkiet ale się wystrachałęm że będą szpary i takie tam) :evil: trzeba było kłaść parkiet - tylko wiadomo im cieńszy tym lepiec - deska ma 16mm i sprawuje się świetnie - wybrałęm drewno któe jest odporne na zmiany temperatury - AKCACJA.

Jeśli ktoś chce mieć podłogówkę i drewno - nie ma przeciwskazań !!! ale powiem jedno: lepiej wybrać drewno któe jest odporne na wyższe temp. (np. egzotyki) i jak pisał jeden z forumowiczó i słusznie:
podłogówka musi być dobrze zaprojektowana (nie na oko fachowca) - ważne aby temp. pod drewnej była pod kontrolą i nie przekraczała max. temperatur.

Jeśli instalator źle zaprojektuje podłogę, albo źle będzie podregulowana to może się zdarzyć że w jakimś pomieszczeniu gdzie jest umieszczony czujnik w podłodze będzie temp. podłogi 25 stopnie a tam gdzie drewno w innym pomieszczeniu np. 28 stopnie i wtedy zaczynają się problemy.

Ja umieściłęm czujnik pod podłogą drewnianą - więc nie muszę się obawiać że się przegrzeje. W łazienkach jest temp. wyższa i tym się nie przejmuję - kaflom nie zaszkodzi.

W pokojach na piętrze dostosywałem temp. podłlogi tak aby otrzymać odp. temp. w pomieszczeniach i nawet gdyby przy dużych mrozach na dworze miałbym podłogę w drewnie w temp. 28 stopni a panele na piętrze w temp. 30 stopni to nic się zdarzyć nie może.

Podloga chodzi od stycznia ubieglego roku. ZObaczymy może po 5 zimie odszczekam to co napisałem :lol:

klimaw
03-12-2008, 17:22
jack ja mam finishparkiet 14mm i tez jest super.I mozna cyklinować. :D

jack_2000
03-12-2008, 17:44
jack ja mam finishparkiet 14mm i tez jest super.I mozna cyklinować. :D

klimaw - ja mam deskę barlinecką 14mm czy 15mm i mogę tylko raz przecyklinować - ale musiałem kleić deskę do podłoża - być może to jest powód że tak dobrze przewodzi ciepło - na górze mam panele :evil: (jeszcze raz dziękuję ludziom z forum którzy nie mają podłogóki i deski a odradzają :evil: ) :evil: , pod panelami podkład z dziurkami specjalnie pod podłogówkę, ale deska dłużej trzyma ciepło.

klimaw
03-12-2008, 18:30
klimaw - ja mam deskę barlinecką 14mm czy 15mm i mogę tylko raz przecyklinować - ale musiałem kleić deskę do podłoża - być może to jest powód że tak dobrze przewodzi ciepło - na górze mam panele :evil: (jeszcze raz dziękuję ludziom z forum którzy nie mają podłogóki i deski a odradzają :evil: ) :evil: , pod panelami podkład z dziurkami specjalnie pod podłogówkę, ale deska dłużej trzyma ciepło.

U mnie też na klej i można 3 razy cyklinować.

sure
06-12-2008, 20:48
A czy ktoś wie, na jakich zasadach wylicza się zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia z podłogówką (i ostatecznie - ułożenie przewodów)? Nie jestem do końca pewna, czy fachowcy, którzy to mają robić, są kompetentni, chcialabym to jakoś sprawdzić. Na co powinnam zwracać uwagę, w przypadku takich obliczeń? Podłogówka będzie częściowo pod drewnem, częściowo płytki...

edde
06-12-2008, 22:47
np. na podstawie obliczeń w programie OZC, przeniesionych o programu wyliczającego podłogówkę danej firmy, np. na stronie http://www.kan.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=120
masz wszystko co niezbędne, no może poza cierpliwością, której mi zabrakło, wymiękłem po wprowadzniu piwnicy i połowy parteru :(

Sasha
07-12-2008, 16:15
Pewnie zostanę wyklęty ;)

ale

czy nie przesadzacie z tymi obliczeniami?
Gdyby budynek miał 25 tys m2 to rozumiem, ale domki jednorodzinne są mało wymagające. Jak macie wątpliwości dajcie więcej rurki i będziecie spać spokojnie. A skąd wiadomo że obliczenia które zrobicie będą OK?

U mnie podłogówka tylko na korytarzu, w kuchni i w łazienkach jest pod płytkami. Poza wszędzie jest panel 9 mm. W domu tylko podłogówka + grzejniki w łazienkach. Wszystko działa. Rurki układane co 10 cm. W domu nawet jest ciepło i bez obliczeń.

klimaw
07-12-2008, 19:01
Pewnie zostanę wyklęty ;)


Jesli dobrze docieplone i nie za dużo mostków ( których OZC i tak nie uwzględni ) to można tak przyjąć jak napisałeś. :D

sure
07-12-2008, 21:21
Ważna sprawa: Należy pamiętać, że podłogówka musi być POLICZONA, trzeba uwzględnić rodzaj wykończenia podłogi, zapotrzebowanie pomieszczeń poszeczgólnych, temperaturę zasilania pętli.
Jak przyjdzie "fachura" i zrobi na oko, czyli dla rurki wszędzie co 10 cm "żeby nie było za mało" a potem posteruje to RTL'em który będzie ustawiony na maksa, to nie dziwne, że się podłoga drewniana porozszycha i powypacza.



czy nie przesadzacie z tymi obliczeniami?
Gdyby budynek miał 25 tys m2 to rozumiem, ale domki jednorodzinne są mało wymagające. Jak macie wątpliwości dajcie więcej rurki i będziecie spać spokojnie. A skąd wiadomo że obliczenia które zrobicie będą OK?


No. I teraz 'bądź tu mądry i pisz wiersze'... :-?

Basiunia
11-12-2008, 14:04
Witam!
Jestem nowa na tym forum, ale mam problem z podjęciem decyzji co do ogrzewania podłogowego i połorzenia na to parkietu przemysłowego teak.
U mnie wygląda sprawa tak, że nie mam gdzie powiesić grzejników. Mam dużo okien w tym okna w wykuszu prawie do samej ziemi i okna balokonowe. Najlepszym rozwiązaniem jest dla nas podłogówka, ale trochę się boję. Tyle jest zwolenników co przeciwników w kładzeniu na podłogówkę drewna.
Proszę o pomoc!!!!!!!

adam_mk
11-12-2008, 18:51
Sprecyzuj jak najdokładniej CZEGO SIĘ BOISZ.
Chętnie pomożemy jaką radą.

Drewno nie gryzie! Dobre jest. Na podłogówkę też dobre.
Adam M.

sure
11-12-2008, 19:50
Btw, czy drewno na ogrzewaniu podłógowym musi/powinno być fazowane? I czy lepiej, jeśli jma jakies pióro i wpust?

adam_mk
11-12-2008, 20:03
Pytanie do parkieciarza...
Drewno na podłogówkę powinno być drewnem na... podłogę!
Powinno być sezonowane. Ze świeżego drewna jak się klepki zrobi to nawet na "niepodłogówce" je pokręci.
Temperatura dobrze zrobionej podłogówki nie jest wyższa niż 28stC.
Nie powinna być wyższa!
Wodę pod podłogę pcha się w okolicy 30stC. W mrozy do 35stC.

ILE stC ma dobrze nasłoneczniony kawałek parkietu w okolicy okna balkonowego w lipcu?
A TO jakoś Wam snu z oczu nie spędza....

Atawizm?
Adam M.

piotr.nowy
11-12-2008, 20:17
To co napisałeś dotyczy jednej strony medalu , czyli jak działa podłogówka na drewno.
Jest jeszcze druga : jak działa drewno na podłogówkę. Ale i tu według mnie spokojnie można powiedzieć " niech wam to snu z oczu nie spędza....".
Oczywiście przy zachowaniu paru podstawowych zasad, które były opisywane na tym wątku. :wink:

Basiunia
12-12-2008, 09:19
Boję się, żę nie będzie takiego efektu cieplnego jak na kaloryferach, a ja uwielbiam gdy jest ciepło w domku, i co się stanie z drewnem pod wpływem ciepła. Mam miejsce w domu na dwa grzejniki po obu stronach okien balkonowych i ewentualnie mogły by zostać. Zależy mi, żeby efekt wizualny był naprawdę bardzo ładny, a podłogówka w tym pomaga.
Bardzo proszę o dobre wytyczne dla mnie Panie Adamie :)
Czekam na instrukcje.
Pozdrawiam Basia

adam_mk
12-12-2008, 10:06
Rozumiem już o co chodzi!

Nie mam dobrych wieści!!!
Powinnaś sobie "przemeblować" głowę!
Stale, cały czas bazujesz na tych doświadczeniach dnia codziennego, które wyraźnie Ci pokazują, że jak się pali ogień - to jest ciepło.
Że jak się pod garnkiem nie da ze 100stC to zupy nie będzie!
Czyli - grzać mogą tylko te obiekty, które w rękę parzą! INNE - NIE!

I to jest Twój główny problem.
Spróbujmy więc...
Jeżeli naprawdę masz wolę zrozumienia i świadomego w pełni podejmowania decyzji, to zrób małe doświadczenie!

Usiądź wygodnie i zastanów się głęboko, jak się czujesz, gdy temperatura powietrza wokół Ciebie wynosi tak z 35stC.
Czy jest DOBRZE?
Jak się czujesz, gdy powietrze wokół ma tak z 22stC (to raptem 13 stC mniej!).
Czy wtedy jest DOBRZE?
Wiesz, choćby ze szkoły, a także ze zwykłej kuchni, że wszystko, co cieplejsze od otoczenia - stygnie do jego ogólnej temperatury.
Tak samo z tym, co zimniejsze - ogrzewa się do temperatury otoczenia.
To fakt bezsporny i uznany.

Ten sam efekt dotyczy podłogówki, która ma tak z 25-28stC. Powietrze ogrzewa się od niej do potrzebnych 22stC bez problemu, bo powierzchnia styku tego powietrza to CAŁA podłoga - więc "kaloryfer" jest wielkopowierzchniowy. Czas wymiany, stabilizowania się równowagi termicznej, to już zależy od doboru materiałów pokrywających ten "kaloryfer" , ale to nie ma nic wspólnego z ILOŚCIĄ przekazywanego ciepła.
Tu nagminnie mylona jest SZYBKOŚĆ przekazywania tego strumienia z jego ILOŚCIĄ. A ta wielka szybkość wcale nie jest Ci potrzebna!
Podaj powód, dla którego miałaby być tak istotna!!!

Teraz do jakiej miseczki wlej wodę i posługując się termometrem do kąpieli maluchów tak namieszaj ciepłej i zimnej, aby uzyskać w niej 28stC.
Potem wstaw tam łokieć (mógłby być też policzek lub koniec nosa, ale nie polecam, mógłby, bo ma tak samo czułe receptory).
CO CZUJESZ?
No, na pewno NIE CIEPŁO!!!!

Ale teraz przypomnij sobie, co by było, gdyby to było otaczające Cię powietrze w tej samej temperaturze?
Dolewaj ciepłej wody i sprawdzaj kiedy wyraźnie poczujesz, że jest DOBRZE w ten łokieć!
Zmierz temperaturę tej wody!

Gdyby powietrze wokół Ciebie miało tyle stopni co ta woda - to wyrwało by cię z majtek i zastanawiałabyś się jak tu skórę zdjąć!

BARDZO WIELE zależy od gęstości ośrodka w odczuwaniu subiektywnym ciepła i zimna. Woda jest gęsta a powietrze nie.
Z pokryciem podłogowym jest podobnie!!!

Na stole w jakimś CHŁODNYM miejscu połóż kawałek drewna, szklankę wody, cegłę czy płytkę podłogową oraz kawałek styropianu.
Zostaw to na kilka godzin.
Potem kolejno bierz do ręki te przedmioty i zastanawiaj się CO ODCZUWASZ!!!
WIESZ przecież, że WSZYSTKIE MUSZĄ mieć TĘ SAMĄ TEMPERATURĘ!!!
Czy naprawdę są "tak samo ciepłe?"

Komunały i pierdoły!!!
Ale - naprawdę zrób ten eksperyment! Warto!!!
Wiedza to potęga, a nie zawsze to, co wiemy NA PEWNO jest absolutną prawdą!
Czasem warto zweryfikować pozorne oczywistości!

Uważam, że ten czas nie będzie czasem zmarnowanym i znacznie łatwiej będzie Ci podjąć obiektywną decyzję. Wszystko, co potrzebne masz wokół siebie. Masz wolę zdobycia tej wiedzy praktycznej?

Pozdrawiam Adam M.

ghost34
12-12-2008, 12:48
:roll: :roll: nareszcie...nomalnie świetnie wyłuszczone i pozamiatane gratuluję..

mayadaski
12-12-2008, 13:18
...Poza tym prawie w każdym z odcinków "Grand designs" ludzie kładą podłogówkę i na to surowe dechy. Nikt się tak nie szczypie jak u nas. :-? ...
Oglądam jak tylko mogę.
Ale to zupełnie inny świat (jak obejrzałem cyklinowanie a potem jakość szlifu to wymiękłem (ja widziałem mnóstwo wad - chociaż TV kłamie :oops: - a facet w programie był zachwycony gładką powierzchnią :D )- w Polsce przy takim wykonaniu wyleciałbym pierwszy... ... a za mną cykliniarka. :wink: :lol:


Hue hue, i jeszcze inwestorzy przeważnie sami rozprowadzają podłogówkę, kładą deski i cyklinują :D

Patrząc na ten program jak ludzie którzy zupełnie nie mają pojęcia o budowaniu sami przejmują rolę projektanta, kierownika budowy i wykonawcy myslę sobie że fajnie by było gdyby nakręcili "Grand designs - pięć lat później". Ale to już temat na osobny wątek :D :D


Jest, jest. Puszczaja na More4 w poniedzialki o 22:00. Ogladam zawziecie :lol:

Pozdr,

Maja

Basiunia
12-12-2008, 15:31
Dziękuję Adamie za wyczerpującą odpowiedź. Test napewno wykonam i zobaczę. Opiszę na forum co stwierdziłam.
Pozrdrawiam Basia

scooby
17-02-2009, 13:52
u mnie wykonawcy od wykk sie śmiali ze pieniądze w błoto wrzucam bo jak panela na podłogówkę?
panel mam 7mm plus pianka i folia.
plytki mam 1cm pod podłogówka wstępne stwierdzenie(jeszcze nie mieszkamy)
chodząc boso po plytkach czuje sie ciepło a po panelach juz tak nie.
Moze to złudzenie spowodowane tym ze chodząc boso po płytkach bez podłogówki czuje sie straszne zimno a po panelach bez podłogówki już sie nie czuje strasznego zimna.

eopas
17-02-2009, 20:17
Moim zdaniem ta pianka i folia zawala tu całą sprawę.

eopas
17-02-2009, 20:23
A co myślicie o położeniu podłogówki pod panele ale dla oszczędności, np. ok.1m od ścian zostawić miejsce bez rurek pod panelami? Przecież i tak pod ścianą zazwyczaj stoją meble- więc grzać pod meblami to bez sensu, a jeżeli nawet w danym miejscu nie stoją to rzadko kiedy chodzimy po podłodze przy samej ścianie. Dodam jeszcze, że w moim przypadku ogrzewanie podłogowe ma być dodatkiem przy zwykłych (może trochę mniejszych) kaloryferach- tak dla komfortu.

RobertOC
17-02-2009, 23:39
Po czwarte mamy rok 2008 wiec wczesny Gierek nam nie grozi .........co to ma do rzeczy ?
bo piszesz u mnie działa więc u wszystkich zadziała, a domku z ytonga może nie zadziałać, a tym bardziej w jakimś starym nieocieplonym domku który ktoś właśnie kupił i sobie robi remont

mpoplaw przestań takie pierdoły opowiadać. Mieszkałeś kiedyś w domu z Ytonga? Ogrzewałeś taki dom? Masz jakieś doświadczenia z tym materiałem?

Buduję drugi dom z Ytonga i uważam że to doby materiał (jeszcze raz powtarzam doby a nie najlepszy bo nie mam porównania z użytkowania domu zbudowanego w innej technologii - po prostu jestem przeciwnikiem styropianu na elewacji a wełna jest za droga). Ale wróćmy do meritum.

Cały parter (140m2) ogrzewany tylko podłogówką w największe mrozy (-30st w 2006 roku) system świetnie sobie radził. Żadnych zauważalnych spadków temperatury. W salonie część podłogi wykończona gresem a część mozaiką dębową o grubości 8mm klejoną do podłoża.
Faktycznie była lekka różnica temperatury wyczuwalna ręką, lub gołą stopą pomiędzy gresem a parkietem. Mozaika mimo niewielkich rozmiarów porozsychała się i paskudnie to wygląda.
Dla przyszłych użytkowników ogrzewanej podłogi sugeruję położyć podłogę pływającą lub 3 warstwowe deski klejone do podłoża. Nie warto układać jednowarstwowych podłóg zwłaszcza z elementów o dużych wymiarach takich jak tradycyjny parkiet. Ale nie dlatego że są dobrymi izolatorami tylko dlatego że podłoga będzie nieestetycznie wyglądać już po pierwszym sezonie grzewczym.

pblochu
18-02-2009, 05:48
Zgoda, jeżeli chodzi o ściany wewnętrzne i jeżeli będą tam stały meble
Zgoda, jeżeli system ci wyda
Jak już piszę wielokrotnie na tym forum
Uśrednione przewodnictwo cieplne paneli laminowanych wg kryterium ISO 8302-1991wynosi R=0,057m2 K/W. Zgodne z normą EN 14041
Deski 3 warstwowej grubości 14mm 0,117 m2 K/W
Opór podkładu należy przyjąć 0,06 m2 K/W
Wykładziny podłogowej grubości 10mm – 0,1m2 K/W grubszej, czyli 15mm 0,15m2 K/W
Problem pojawia się przy drewnie tylko i wyłącznie taki, że nie należy przekraczać temperatury 27*C na powierzchni podłogi (oczywiście w strefie brzegowej), co daje rozstaw 100mm przy parametrach 50/39/20 lub 150mm przy 55/45/20. Problem z drewnem jest tylko taki, że nie da się uzyskać większego strumienia niż 60-65W/m2 bez przekroczenia parametrów użytkowych.
Co do terakoty – wielu tutaj sądzi że jest to idealny materiał na ogrzewanie podłogowe – nic bardziej mylnego.
Po pierwsze rozkład termiczny na powierzchni jest bardzo niejednorodny, (czyli pasy ciepło zimno) - można w miarę dokładnie zlokalizować położenie rurek
Po drugie wbrew pozorną wymaga zachowania reżimu technologicznego – niech ktoś sobie położy płytki 60x60 lub większe w systemie bez fugowym lub nie zastosuje klei i fug elastycznych ( no wtedy pojawią się opinie, że terakota jest be na ogrzewanie podłogowe)

Darek Rz
18-02-2009, 06:53
Witam

Jako zalożyciel wątku czuje siie zabowiązany do poinformowania wszystkich jak wygląda sytuacja po "kończącym" sie drugim sezonie grzewczym z podłogówką pod deską Barlinecką Merbau . (podłoga pływająca na tekturze falistej-zadne tam klejenie,które uważam za bezsens -a co będzie jak zechcę zmienić podłogę ? Skuwanie desek i kleju ? Dziekuję niech przyjadą do mnie za 10 lat i zrobią to ci co namawiają do klejenia . Poza tym klej wychodził u mnie ponad 1000zł a tektura falista chyba ponizej 100zł - w kazdej chwili moge rozebrać podłoge w godzine i połozyc sobie cos innego )
Otóż tak jak po pierwszym sezonie tak teraz z drewnem absolutnie nic sie nie dzieje . Nic sie nie wypacza ,nie ma zadnych szpar -powtarzam żadnych . Na termostatach pokojowych od podlogówki mam ustawione 20 C i temperatura utrzymuje się między 20 a 21 C . Jeśli nie przestawię termostatow na wyższą temperaturę to taka sie utrzymuje wbrew opiniom ze podlogówka jest niesterowalna . Przy mrozach -15-20 C nie zauwazyłem żebym musiał "walic" do kominka opał szuflą .Paliło sie tak jak przedtem . (kominek z PW 14KW) .
I teraz najwazniejsze . Postaram się obalić opinie na temat nieprzekraczania jakichs tam dopuszczalnych temperatur podłogi .
Na mieszaczu mam ustawiona temperaturę uwaga.... 50 C .Przy takiej temperaturze zamyka sie dopływ goracej wody do podłogówki i pompa od podłogówki zaczyna pracować w "swoim wewnętrznym obiegu " do czasu aż temperatura na rozdzielaczach spadnie poniżej 50C .(w tym okresie woda jest odbierana przez górę gdzie sa kaloryfery) .wszystko działa "pulsacyjnie i doładowywana jest albo podłogówka ,albo "góra".
Od samego początku wszystko tak działa .
Oczywiscie nie jestem w stanie powiedzieć czy to nie zaszkodzi np. parkietowi -nie wiem .
Więc ja absolutnie nie przestrzegam temperatur 27 czy 28 stopni .Wiem że temperatura podłogówki nie moze przekroczyć 55C więc zapobiegawczo mam ustawione 50 . Temperatura wody w płaszczu utrzymywana jest w przedziale 45-60 C przez sterowaną elektronicznie przepustnicę pod kominkiem .


pozdrawiam

Hans Kloss
04-03-2009, 14:31
podłogówka to podobno maksymalnie 70W/m2 dla drewnianej podłogi i zasilania 55stopni a teoretycznie Ytong to również 70W/m2 przy -20 na dworze dagulka u siebie na wszelki wypadek zrobiła kaloryfery 120W/m2 bo bała się normalnej polskiej zimy gdy czasami bywa -30 więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko poczekać na zwykłą Polską zimę i wtedy się okaże czy podłogówka nadaje się do ytonga 36 bez ocieplenia

No proszę, nawet można wykazywać zwiazek pomiedzy rodzajem podłogi na podłogówkę a tym czy dom jest 1w z Ytonga czy nie :D
mpoplaw - możesz podac szczegóły wyliczenia prowadzącego do wyniku 70W/m2 dla naszego ulubionego Ytonga 36,5 (weźmy gęstość 400)? Bo mnie wychodzi dla U=0,29W/m2*K oraz różnicy temperatur +20st w domu minus -20st na zewnątrz = 40st: 0,29 * 40 = 11,6W/m2. Popraw mnie, jeśli nieprawidłowo liczę.
Nie bardzo też rozumiem, co mozemy traktować jako typowa polska zimę. Temperatury -20, -30 to raczej rzadkość w ostatnich dekadach - jeśli nawet, to sa krótko. Najlepiej przyjąć średnią w zimie dla regionu i nie straszyć ludzi "białymi niedźwiedziami". Ale za pare tysiecy lat klimat ponoć może sie ochłodzić :D

Hans Kloss
04-03-2009, 16:53
mpoplaw - ja podaję ucieczke ciepła na m2 sciany, a nie powierzchni ogrzewanej. Ty rozumiem odnosisz do powierzchni podłóg - więc nie jest to to samo. Dopiero teraz pojąłem, jak mnie pytasz o powierzchnię ogrzewaną.
W projekcie (podawane dla Ytonga 1w 36,5) moc szczytowa to 8,52KW, kubatura ogrzewana 599m3 (i tyle praktycznie ogrzewam) i 180m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej. Wychodzi 14,2W/m3 i 47,3W/m2. No to wychodzi znacznie lepiej :wink:

Hans Kloss
04-03-2009, 18:03
To nie są moje wyliczenia. Tak mam w projekcie zupełnie rzetelnie dla wariantu 1w (APS 101 z Archiprojektu - można sprawdzić). Zresztą sam widzisz , jakie moga byc różnice. Komus wychodzi 120, a komuś 70. Przecież izolacja cieplna to nie tylko Ytong. Jeszcze okna, stropy, wentylacja itp., więc nie demonizujmy tematu 1w. Po zużyciu gazu widzę, że jest naprawdę ok. Wprawdzie dociepliłem 5cm wełny itd, więc znacznie poprawiłem w stosunku do założeń, ale w projekcie chyba liczyli też wg jakiś norm i tyle wychodzi.

lukasz123
11-03-2009, 09:48
jak sprawują sie wasze podłogi drewniane na podłogówce po obecnym sezonie grzewczym , może ktoś wklei zdjęcia?

kaura
11-03-2009, 12:38
Po 2 miesiącach normalnego grzania w domu (temperatura wody ustawiona na 30-35st) nie zauważyłam jak na razie nic niepokojącego.
Na podłodze duoparkiet 11mm, dąb wedzony, olejowany.

irtad
11-03-2009, 18:17
jak sprawują sie wasze podłogi drewniane na podłogówce po obecnym sezonie grzewczym , może ktoś wklei zdjęcia?

Proszę.
Deska Baltic Floor (teraz chyba się nazywają Baltic Wood) Dąb Classic klejony do podłoża. Drugi sezon grzewczy. Żadnych widocznych zmian.


http://www.softlan.poznan.pl/Public/Deska_1.jpg

q-bis
12-03-2009, 12:00
Trochę dziwnie położona ta podłoga...
Te deski są różnej długości? Bo schodzą się w jednym miejscu w kilku rzędach - nie ma przesunięcia względem krótszych boków, to chyba nieprawidłowo?

irtad
12-03-2009, 14:26
Ja tutaj nie widzę nic dziwnego. Deska ma długość bodajże 2,2m. I nie schodzi się w jednym miejscu w kilu rzędach. To jest klepka.

anetabo
12-03-2009, 18:30
Trochę dziwnie położona ta podłoga...
Te deski są różnej długości? Bo schodzą się w jednym miejscu w kilku rzędach - nie ma przesunięcia względem krótszych boków, to chyba nieprawidłowo?

Sugerujesz, że poprzesuwały się od ogrzewania podłogowego? ;)

U nas wszędzie gdzie nie chodzimy będzie gres naturalny, w centrum salonu finishparkiet merbau. Cała góra w panelach 8mm Krono, oczywiście nie w łazience.
Podłogówka wszędzie - 1km rurek - 155m2 powierzchni użytkowej.

Nie ma strachu - to ciepło podane w podłogę musi gdzieś się wydostać, a styropian pod podłogą jest napewno lepszym izolatorem niż te 14mm drewienka w finishparkiecie, czy 8mm prasowanki.

amiazga
19-03-2009, 00:02
Planuję dać teak'a na podłogę w salonie z wodnym ogrzewaniem podłogowym pod spodem (żonie podoba się kolor drewna, a mi właściwości :-)). Z poziomu płytek (w kuchni obok salonu) wychodzi mi, że mam 1,5 cm miejsca. Czy ktoś może mi poradzić, jaki rodzaj deski wybrać: jakąś litą (kto to produkuje?), czy moze lepiej coś w stylu finish parkietu? Czy taki finish parkiet jest lepszy na ogrzewanie podłogowe, czy też jak pisał adam_mk, to jedynie kwestia czasu, w jakim podłoga zacznie/skończy oddawać ciepło?
I jeszcze jedno - hydraulik, który robił mi podłogówkę, nie robił żadnych wyliczeń, tylko dał rurki co około 20cm i na moje pytania, czy to będzie dobrze grzać pod drewnem, odpowiadał, że to tylko kwestia szybkości przepływu wody - jak będą zbyt duże straty, to trzeba zwiększyć szybkość przepływu i straty będą mniejsze, czyli będzie oddawana odpowiednio wysoka temperatura. I teraz pytanie - czy faktycznie będzie to działać i czy taki sposób wykonania podłogówki może mieć wpływ na to, jakie drewno można dać na podłogę?

lukasz123
19-03-2009, 08:57
jak sprawują sie wasze podłogi drewniane na podłogówce po obecnym sezonie grzewczym , może ktoś wklei zdjęcia?

Proszę.
Deska Baltic Floor (teraz chyba się nazywają Baltic Wood) Dąb Classic klejony do podłoża. Drugi sezon grzewczy. Żadnych widocznych zmian.


http://www.softlan.poznan.pl/Public/Deska_1.jpg


dziekuje , podłoga bardzo ładna

mietafix
30-03-2009, 22:44
mam takie pytanie, bo czytajac rozne watki mam tatalny metlik w glowie....
mieszkam w kamienic, na 3 pietrze, obecnie mam partkiet, nie wiem jaki, i kaloryfery wiszace pod sufite, co wyglada okropnie i malo ciepla daje... jakis czase temu wpadlem na pomysl aby wymienic ten stary parkiet na ogrzewanie podlogowe pod panele, czy to wogole ma sens, czy moze lepiej sie meczyc z kaloryferami?

ghost34
31-03-2009, 08:32
wez sobie zamontuj konwekcyjne grzejniki ..na normalnej wysokosci...kamienica pewnie stara i wysoko jest ..trudno nagrzac a jeszcze numer polega na tym ze masz grzejniki pod sufitem....panele zimne beda..aby dac podłogówkę musisz wszystko zerwać przygotować stropy..jak stata kamienica poprosu moze nawet tego konstrukcja nie wytrzymać..(obciążenia stropu)..ja dałbym ..grzejniki konwekcyjne na normalnych wysokościach..obnizył sufity (jesli sie da)..zmniejszył kubature do ogrzania..a parkiet odnowił ..stary odnowiony parkiet ..nie dosc ze jest sliczny to jeszcze naturalny i zdrowy..

nosterro
25-04-2009, 13:11
Witam,
Juz prawie bylem zdecydowany na drewniana podloge az tu wybralem sie do sklepu aby sie upewnic i obejrzalem panele laminowane. Troche szok bo wygladaja super a od drewna ich nie mozna czasamo odroznic. Plusem jest ich cena bo prawie o polowe tancze od drewna no i sa cieńsze 8mm. Pytanie czy warto? Teraz prawie wszyscy parkieciarze robia podlogi pod ogrzewanie podlogowe (11mm) dwuwarstwowe. czy to sie sprawdzi? moze teraz taka moda i aby nie wypasc z rynku to trzeba produkowac nawet to co sie nie sprawdzi? w sumie to cały czas serce blizej jest podlogi drewnianej ale troche sie boje ze sie rozeschnie? Ni i czy te 3mm róznicy pomiedzy dewnem a lamilatem ma znaczenie?

piogron
25-04-2009, 17:49
Ja na 100% będę kładł panele drewniane na podłogówkę, poza tym to nie jest wątek "za i przeciw" drewnie na podłogówce. Wiele osób na tym forum dowiodło, że drewno doskonale się sprawdza. A tutaj słyszę argumenty ludzi, którzy mają podłogówkę i położony na nią gres lub płytki jak udowadniają to czego sami nie sprawdzili.
Może ktoś podpowie raczej jak należy gęsto ułożyć ogrzewanie pod podłogę drewanianą lub panelową. Bo napewno gęściej niż pod gres. O tym chętniej bym poczytał.

irtad
25-04-2009, 19:47
To zależy jakie będziesz miał zapotrzebowanie na ciepło no i od tego jaką ciepłą wodę chcesz puścić tymi rurkami. Przy drewnie im niższa temperatura w rurkach tym lepiej a co za tym idzie więcej rurek. U mnie wygląda to tak:

http://www.softlan.poznan.pl/Public/rurki.jpg

Woda o temperaturze max 32 stopnie. Odstęp między rurkami około 10cm

piogron
25-04-2009, 20:08
Imponujący widok, a możesz jeszcze zdradzić ile wyjdzie CIę podłogówka za metr2.

irtad
25-04-2009, 22:17
w 2006 roku materiał z robocizną 93zł/m2

anetabo
26-04-2009, 05:42
U mnie wygląda to tak: ...

Nieżle przekombinowane. Tam będzie tak dużo pomieszczeń czy tylko duża liczba obiegów?
Podwójny stelaż, podwójna podłogówka - a nie można po prostu lepiej ocieplić?

nosterro
26-04-2009, 09:18
kosmicznie to wygląda :) skoro robiłes to w 2006 roku to pewnie masz juz pogląda jak się to sprawdziło - mozesz naopisać. z czego zrobiłes podłoge itp.

irtad
27-04-2009, 07:49
U mnie wygląda to tak: ...

Nieżle przekombinowane. Tam będzie tak dużo pomieszczeń czy tylko duża liczba obiegów?
Podwójny stelaż, podwójna podłogówka - a nie można po prostu lepiej ocieplić?

A skąd ty możesz wiedzieć czy przekombinowane? To jest akurat zdjęcie z jednego pomieszczenia. A tylko powiem że to działa i mam święty spokój. Podłoga drewniana niska temperatura zasilania i nic się nie dzieje z deskami. A na płytach ani jednego pęknięcia po 3 latach i nie żałuję podwójnego stelaża.

irtad
27-04-2009, 07:50
kosmicznie to wygląda :) skoro robiłes to w 2006 roku to pewnie masz juz pogląda jak się to sprawdziło - mozesz naopisać. z czego zrobiłes podłoge itp.


Kilka postów wyżej jest to napisane. ;)

nosterro
27-04-2009, 16:45
No racja - trzeba się nauczyć czytać :) Nie wiem czy nie zostałeś kropką nad i i dzieki tobie jednak zdecyduje się na drewno. Jak byś mógł zdradzić czym ogrzewasz i jaką masz temperature ustawioną w domu? Grubość deski pewnie 14mm?

anetabo
27-04-2009, 19:13
A skąd ty możesz wiedzieć czy przekombinowane? To jest akurat zdjęcie z jednego pomieszczenia. A tylko powiem że to działa i mam święty spokój.

Widzę z tego zdjęcia. Rurki co dziesięć centymetrów i całą masę sekcji w pomieszczeniach dają "fachowcy" najwyższych lotów nie mający żadnych problemów z projektowaniem w czasie rzeczywistym.
A oczywiście, że będzie działało tylko jakim kosztem. Moja podłogówka została zrobiona taniej niż kaloryfery i też działa.

irtad
27-04-2009, 20:15
A skąd ty możesz wiedzieć czy przekombinowane? To jest akurat zdjęcie z jednego pomieszczenia. A tylko powiem że to działa i mam święty spokój.

Widzę z tego zdjęcia. Rurki co dziesięć centymetrów i całą masę sekcji w pomieszczeniach dają "fachowcy" najwyższych lotów nie mający żadnych problemów z projektowaniem w czasie rzeczywistym.
A oczywiście, że będzie działało tylko jakim kosztem. Moja podłogówka została zrobiona taniej niż kaloryfery i też działa.

No widzisz , to się ciesz że masz lepiej i taniej niż inni.