PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet



Strony : 1 2 [3] 4 5 6

irtad
27-04-2009, 20:16
No racja - trzeba się nauczyć czytać :) Nie wiem czy nie zostałeś kropką nad i i dzieki tobie jednak zdecyduje się na drewno. Jak byś mógł zdradzić czym ogrzewasz i jaką masz temperature ustawioną w domu? Grubość deski pewnie 14mm?

Pompa Ciepła. Temperatura w domu 21-22 stopnie , łazienka 24.

cyrulik
12-06-2009, 14:34
Witajcie :)

Planowałem w całym domu (160 m2 powierzchni użytkowej) zrobić ogrzewanie podłogowe, jednak po tym co tu przeczytałem już nic nie wiem.

Początkowo chciałem na podłogi położyć deskę Barlinecką, a kuchnia + lazienki płytki ceramiczne. W tej chwili nie wiem czy to zda egzamin ? Czy jest ktoś kto ma na ogrzewaniu podłogowym położone panele lub panele drewniane ? (nie parkiet, ponieważ nie podobają mi się te jodełki i inne tego typu wynalazki)

Na 90 % ogrzewanie będzie z pompy ciepła. Doradźcie :roll:

ghost34
12-06-2009, 15:59
wiec ułóż sobie parkiet lity badz deski badz warstwowy..w posadzke angielską, nieregularną bądź regularną cegłę czy posadzkę okrętową bedzie wyglądać jak panel.. :)

radek79pl
07-07-2009, 20:14
Witam,

Będę miał podłogówkę w domu a na niej deski 15mm.
Zdecydowałem się na dąb.

Pytanie tylko czy deska warstwowa czy lita?

Przeglądając ten wątek jak i wiele innych, głównym argumentem przeciwko desce litej jest to, że jest zbyt "gruba" i zbyt "szeroka".

Deskę barliencka natomiast, z jednej strony jest polecana przez "expertów" jako najlepsze rozwiązanie na podłogówkę, drugiej strony przeglądając forum muratora jest to produkt o możliwie najgorszej opinii i nie spotkałem osoby (za wyjątkiem sprzedawców) która by ją polecała. Skoro więc "expoerci" polecają produkt o tak fatalnej opinii, zastanawiam się czy warto im wierzyć.

Mój instalator c.o., stwierdził ze oni założyli w projekcie 15mm drewna i nie ma to większego znaczenia jaki będzie rodzaj deski.

Pytanie wiec jest takie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z podłoga lita dębową na ogrzewaniu podłogowym (rozważam tutaj deski dębowe lite 14 mm i szerokie na 11cm)?

Jeśli tak to jak się sprawuje.

zbigmor
08-07-2009, 07:51
podłogówka to podobno maksymalnie 70W/m2 dla drewnianej podłogi i zasilania 55stopni a teoretycznie Ytong to również 70W/m2 przy -20 na dworze dagulka u siebie na wszelki wypadek zrobiła kaloryfery 120W/m2 bo bała się normalnej polskiej zimy gdy czasami bywa -30 więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko poczekać na zwykłą Polską zimę i wtedy się okaże czy podłogówka nadaje się do ytonga 36 bez ocieplenia

No proszę, nawet można wykazywać zwiazek pomiedzy rodzajem podłogi na podłogówkę a tym czy dom jest 1w z Ytonga czy nie :D
mpoplaw - możesz podac szczegóły wyliczenia prowadzącego do wyniku 70W/m2 dla naszego ulubionego Ytonga 36,5 (weźmy gęstość 400)? Bo mnie wychodzi dla U=0,29W/m2*K oraz różnicy temperatur +20st w domu minus -20st na zewnątrz = 40st: 0,29 * 40 = 11,6W/m2. Popraw mnie, jeśli nieprawidłowo liczę.
Nie bardzo też rozumiem, co mozemy traktować jako typowa polska zimę. Temperatury -20, -30 to raczej rzadkość w ostatnich dekadach - jeśli nawet, to sa krótko. Najlepiej przyjąć średnią w zimie dla regionu i nie straszyć ludzi "białymi niedźwiedziami". Ale za pare tysiecy lat klimat ponoć może sie ochłodzić :D



Nie wiem kolego ile masz lat i to nawet bez znaczenia, ale dekada to lat 10. Kilka dekad to lat kilkadziesiąt. Uwierz mi na słowo. Kilkadziesiąt lat temu były normalne zimy z długimi okresami poniżej -20 deg C. -30 deg C przez kilka dni zadarzało się w ostatnich latach. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że następna zima taka nie będzie i to bez żadnej katastrofy ekologicznej na świecie, a powoływanie się na ostatnich kilka lat trąci naiwnością i myśleniem życzeniowym.

sunshinediver
25-08-2009, 00:04
Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu pierwszy raz wiec moje pytanie dla bardziej doświadczonych kolegów wyda sie zapewne banalnie proste. :)
Otóż chciałbym się zapytać co kładziemy na ogrzewanie podłogowe. Czy to ma być deska podłogowa, deska barlinecka, parkiet , deska parkietowa czy panel??
Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nimi :cry:
I teraz jaka ma być maksymalna grubość tego elementu zeby ogrzewanie miało sens i pzrede wszystkim jaka twardość drewna w skali. Im twardsze tym lepsze czy może przeciwnie? Czy wszystkie rodzaje drewna można laczyc z gresami?
Osobiście podobają mi się dwa gatunki MERBAU i PALISANDER.
Czy one sie nadają? Czy któreś z nich jest lepsze wobec drugiego z jakiegoś względu?
Będę wdzięczny za każda odpowiedz. Dziękuje i pozdrawiam.
Robert

jarekkur
25-08-2009, 00:27
Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu pierwszy raz wiec moje pytanie dla bardziej doświadczonych kolegów wyda sie zapewne banalnie proste. :)
Otóż chciałbym się zapytać co kładziemy na ogrzewanie podłogowe. Czy to ma być deska podłogowa, deska barlinecka, parkiet , deska parkietowa czy panel??
Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nimi :cry:
I teraz jaka ma być maksymalna grubość tego elementu zeby ogrzewanie miało sens i pzrede wszystkim jaka twardość drewna w skali. Im twardsze tym lepsze czy może przeciwnie? Czy wszystkie rodzaje drewna można laczyc z gresami?
Osobiście podobają mi się dwa gatunki MERBAU i PALISANDER.
Czy one sie nadają? Czy któreś z nich jest lepsze wobec drugiego z jakiegoś względu?
Będę wdzięczny za każda odpowiedz. Dziękuje i pozdrawiam.
Robert

Ogrzewanie podłogowe ogranicza wybór gatunku drewna. Budowy elementu i jego gabarytów.

Z tych dwóch na ogrzewanie podł. nadaje się merbau. Merbau posiada mniejszy skurcz/pęcznienie niż palisander i wolniej reaguje na zmiany klimatyczne. Maksymalna grubość merbau ciętego z czoła może mieć nawet 30mm. Jednak trudno tak cięte merbau znależć. Najlepsze wymiary ma merbau przemysłowy/sztorcowy. Następnie merbau - sandwich, czyli wielowarstwowy 16mm. lub cieńszy. Materiał powinien mieć jak najwięcej słojów stojących-czyli cięcie radialne. jest to select lub ekslusiv dużo droższe ale mniej się kurczy. Maksymalna grubosć może mieć nawet 22mm. Wszystko powinno być klejone do wysuszonej wylewki.
Im grubsze drewno tym większa bezwładność ogrzewania, tym wyższe rachunki.

Najważniejsze jest przygotowanie pdłoża!!!!

cieszynianka
26-08-2009, 01:18
Tu dyskutowali o tym:

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-podlogowe-a-parkiet-debowy,t103386.htm?highlight=drewno%20podłogówk� �

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73593&highlight=drewno+pod%B3og%F3wce

:wink:

sunshinediver
26-08-2009, 02:05
Dziękuję Wam za rozjaśnienie w glowie, to przyjemność bywać na takim forum.
Nieraz tu Jeszce zawitam zapewne. :)

zukow2
13-10-2009, 19:43
witam,
podłogę lepiej kleić czy robić "pływającą"?Proszę o porady:)

ghost34
14-10-2009, 11:06
zawsze lepiej kleic,. -nie ma poduszek powietrznych(które są o wiele mocniejszym izolatorem ciepła niż drewno), nie ma rezonansu, podłoga nie stuka.
Przy odnowieniu b przecież posadzki drwewniane ukladamy i uzytujemy przez lat kilkadziesiąt nie mamy problemów z tzw. biciem podłogi..od spodu cykliniarka zbiera równo..nie maja pod spodem niespodziewanych nierówności..

szejens
14-10-2009, 13:41
Widzę z tego zdjęcia. Rurki co dziesięć centymetrów i całą masę sekcji w pomieszczeniach dają "fachowcy" najwyższych lotów nie mający żadnych problemów z projektowaniem w czasie rzeczywistym.
A oczywiście, że będzie działało tylko jakim kosztem. Moja podłogówka została zrobiona taniej niż kaloryfery i też działa.

Boże jak czytam takie wypowiedzi to mi ręce opadają, argumenty prawie jak z cyklu po co kupować markowe jak noname tez działa, po co projekt podłogówki z wyliczeniem na niską temperaturę zasilania jak można rzucić kilka rurek i tez będzie grzało. Niestety bardzo popularne podejście wśród tych fachowców najniższych lotów którzy mają olbrzymie problemy z projektowaniem w czasie nie rzeczywistym

ghost34
14-10-2009, 13:44
Widzę z tego zdjęcia. Rurki co dziesięć centymetrów i całą masę sekcji w pomieszczeniach dają "fachowcy" najwyższych lotów nie mający żadnych problemów z projektowaniem w czasie rzeczywistym.
A oczywiście, że będzie działało tylko jakim kosztem. Moja podłogówka została zrobiona taniej niż kaloryfery i też działa.

Boże jak czytam takie wypowiedzi to mi ręce opadają, argumenty prawie jak z cyklu po co kupować markowe jak noname tez działa, po co projekt podłogówki z wyliczeniem na niską temperaturę zasilania jak można rzucić kilka rurek i tez będzie grzało. Niestety bardzo popularne podejście wśród tych fachowców najniższych lotów którzy mają olbrzymie problemy z projektowaniem w czasie nie rzeczywistym

howgh po parkiecie na domaluxie czy po barlinku jak najbardziej chadzac sie również da..:)

szejens
14-10-2009, 13:45
witam,
podłogę lepiej kleić czy robić "pływającą"?Proszę o porady:)

Pływająca chyba nie bardzo zda Ci egzamin bo pomiędzy deskami które już izolują a betonem daje się jeszcze dodatkowo piankę czy izopłyty, które jeszcze bardzie odizolują Cie od źródła ciepła.

szejens
14-10-2009, 13:48
howgh po parkiecie na domaluxie czy po barlinku jak najbardziej chadzac sie również da..:)

A wiesz jak tanio i i przyczepnie chodzi się po wylewce betonowej ?? :)
A idąc dalej tym tropem wróćmy do klepiska i czerpmy ciepło bezpośrednio z matki ziemi.

ghost34
14-10-2009, 13:50
hmm co do wylewek betonowych nie nazwałbym ich tanimi owszem..profesjonalnymi wylewkami betonowymi:) tobie chadza o jastryc cementowy :)..beton dobrze wykonany na lakierze czy epoksydzie to 270-400zł metr kwadrat :)

szejens
14-10-2009, 14:04
hmm co do wylewek betonowych nie nazwałbym ich tanimi owszem..profesjonalnymi wylewkami betonowymi:) tobie chadza o jastryc cementowy :)..beton dobrze wykonany na lakierze czy epoksydzie to 270-400zł metr kwadrat :)

Przepraszam mój błąd. Oczywiście myślałem o jastrychu

AVID
17-10-2009, 02:12
Ja mam dokładnie tą podłogę.Kährs Dąb Nashville lakier półmatowy.



http://www.drexpol.pl/images/stories/kolekcje_kahrs/american_traditional/dab_nashville.jpg


Jest ona zaprojektowana dokładnie pod ogrzewanie podłogowe.Leży już prawie trzy lata i jest bez zarzutu.Jedyna jej wada to to że jak coś spadnie ciężkiego i ostrego to..........jest dziura.
Miałem bardzo duży dylemat dotyczący czy drzewo czy gres ale jakoś w naszej szerokości geograficznej nie wyobrażam sobie mieć gresu na calej powierzchni salonu i kuchni.Z doświadczenia już wiem że dobrze zrobiłem że zleciłem zrobienie projektu w firmie Rehau której to kupiłem rurki itd są one co 10 cm.Podłoga jest przyklejona przez autoryzowanych fachowców z firmy Karsh i nie ma z nią do dzisiaj najmniejszych problemów.

golat
17-10-2009, 21:31
AVID - jeżeli reklamujesz firmę KAHRS - to zadaj sobie odrobinę trudu
i dołącz zdjęci od klienta .........Poszedłeś na łatwiznę i wkleiłeś z
DREXPOLU - reklamówka ...... pozdrawiam wszystkich budujących.

AVID
18-10-2009, 04:11
golat A jakie to ma znaczenie jakie to zdjęcie?Fotorgarie tu maja być poglądowe a dyskusja merytoryczna a nie reklamowa.

Sloneczko
18-10-2009, 18:29
AVID, jeśli to jest Twój dom to przyjmij moje najszczersze gratulacje!
http://www.project-art.pl/index.php?action=rel&okrel=d1

A łazienki? Naprawdę, nie wiem która piękniejsza :oops: :)

q-bis
19-10-2009, 08:08
Też mam świeżego Kährs'a Dąb Hampshire olej. Bardzo ładna, niestety miękka - jak coś spadnie to wklęśnięcie gotowe- chyba że tak wszystkie mają... :wink:

AVID
19-10-2009, 17:00
golat jak widać Sloneczko rozwiązała już problem.Tak Słoneczko to mój dom i miło mi bardzo że Ci się podoba.Jeśli mogę w czymś pomóc pisz:):):)

himlaje
03-12-2009, 01:41
Witam,

Będę miał podłogówkę w domu a na niej deski 15mm.
Zdecydowałem się na dąb.

Pytanie tylko czy deska warstwowa czy lita?

Przeglądając ten wątek jak i wiele innych, głównym argumentem przeciwko desce litej jest to, że jest zbyt "gruba" i zbyt "szeroka".

Deskę barliencka natomiast, z jednej strony jest polecana przez "expertów" jako najlepsze rozwiązanie na podłogówkę, drugiej strony przeglądając forum muratora jest to produkt o możliwie najgorszej opinii i nie spotkałem osoby (za wyjątkiem sprzedawców) która by ją polecała. Skoro więc "expoerci" polecają produkt o tak fatalnej opinii, zastanawiam się czy warto im wierzyć.

Mój instalator c.o., stwierdził ze oni założyli w projekcie 15mm drewna i nie ma to większego znaczenia jaki będzie rodzaj deski.

Pytanie wiec jest takie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z podłoga lita dębową na ogrzewaniu podłogowym (rozważam tutaj deski dębowe lite 14 mm i szerokie na 11cm)?

Jeśli tak to jak się sprawuje.

Przypominam temat. Mam podobne pytanie jak kolega radek79pl. Czy na podłogówke nadają się tylko deski klejone np. Finishparkiet, czy moga też być lite. Z tego co przeczytałem wszyscy piszą,że bądą mieli klejonki. Ja bym wolał lite ale przede wszytskim bym wolał nie mieć za jakiś czas kłopotów z rozsychaniem się podłogi.

W innych wątkach o podłogach krytykuje się deske klejoną, że to chłam w porównaniu do litego drewna, ale mysle, że osoby z podłogówką są jakby skazane (chyba że nie) na ten "chłam" bo jednak w moim rozumieniu klejonka jednak daje większa gwarancje spokoju. Można jedynie wybrać taką z jak najgrubszą warstwą drewna (bodajże finishparkiet 6mm).

Dziś rozmawiałem z jednym parkieciarzem i mówił, że wcale nie musze robić klejonki, że może być także lite drewno tylko powinno się taka podłoge zrobić z, w miare, małych wymiarów klepek, by ewentualne pojawiające się ruchy termiczne niwelowały się na łączeniach. Ów parkieciarz mówił także o zachowaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, co by miało skutkować włączaniem na krótko co jakiś czas podłogówki także w okresach kiedy jest ciepło, by utrzymać odpowienią wilgotność. U siebie będe miał wentylacje mechaniczną i to ona będzie odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej wilgotności więc może udałoby mi się uniknąć "komfortu" włącznia podłogówki w ciepłe miesiące. Zasugerował mi zastosowanie cieńszej deski niż standardowo, tzn. 16mm choć mówił, że w zasadzie z deska 22mm też nie powinno się nic dziać tyle tylko że będzie stanowić większy izolator.

Prosze o rade, czy jest możliwe i bezpieczne stosowanie na podłogówkę deski litej czy raczej o niej zapomnieć (za duże ryzyko rozsychania) i skupić się na desce klejonej?

tfor
04-12-2009, 12:36
np. na podstawie obliczeń w programie OZC, przeniesionych o programu wyliczającego podłogówkę danej firmy, np. na stronie http://www.kan.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=120
masz wszystko co niezbędne, no może poza cierpliwością, której mi zabrakło, wymiękłem po wprowadzniu piwnicy i połowy parteru :(

Ten program to do końca dobrze chyba nie tak liczy jak powinien. Wpisałem mu np. zero powierzchni to i tak wskazął rury w odstępie 30 cm. Bardziej wydaje sie racjonalna wskazana długość rur.

Ciril
22-12-2009, 13:17
Mam małe pytanie... nie znalazłam przez wyszukiwarkę :-?

Chcę położyć podłogówkę po całości domu. Problemu nie ma przy łazienkach, korytarzu, kuchni i wiatrołapie, gdzie przewiduję gres lub jakąś terakotę.

Problem pojawia się przy salonie i sypialniach.
W sypialniach planuję panel podłogowy, a w salonie chyba parkiet merbau albo deskę - przystosowane do podłogówki. (chyba będę brała od polskiego producenta)

Czy dobrze zrozumiałam, że jeżeli panele to AC5?
Czy kiedy planuje się na podłodze drewno - parkiet lub deska trzeba gęściej rozplanować podłogówkę?? Jakie mają być odstępy??

Dziękuję za odpowiedzi.

irtad
22-12-2009, 13:30
jak kładłem moją podłogę na podłogówce to korzystałem z tego

http://www.balticwood.pl/Ogrzewanie_podlogowe.html

Krzysztof BB
22-12-2009, 14:29
Rozstaw rurek trzeba zagęścić w stosunku do tych pomieszceń z kafelkami, wtedy niższą temperaturą wody uzyskasz tą samą moc ale to z kolei podnosi bezwładność układu dłuzej trzeba nagrzewac wodę i dłużej też stygnie.
Jaki ma być rozstaw rurek musisz zdecydowac w oparciu o wymaganą moc grzejnika dla danego pomieszczenia ta zkolei zależy od lokalizacji domu materiałów grubości ścian ilości warstw itd.
Generalnie jednak odradzam panele w domu - przynajmniej na parterze.

pblochu
22-12-2009, 14:33
Dowolny program CO np Kisan CO Purmo CO da Tobie wstępna odpowiedź na to pytanie
Główny problem to uzyskanie odpowiedniego strumienia cieplnego przy nieprzegrzewaniu powierzchni podłogi
Max to 27*C co odpowiada rozstawowi 100mm przy parametrach 50/40/20 i daje to ok 71Wm2 (strefa brzegowa) Przy 150mm (strefa dzienna) 25,8*C i wartość strumienia 61W/m2
Ale to wszystko zależy od rodzaju panela (jego grubości sposobu montażu, warstw nośnych i izolacyjnych podłogi) i nie da się jednoznacznie określić

annaau
12-02-2010, 10:51
Witam!

Mamy ogrzewanie podłogowe i chcielibyśmy położyć deskę barlinecką. Mam pytanie odnoście podkładu: co położyć pod deskę, żeby strata ciepła z podłogówki była jak najmniejsza. Jakie Wy macie zastosowane rozwiązania?
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

Parkiet
12-02-2010, 15:32
Najmniejsze straty ciepła występują przy desce klejonej do podłoża. Wynika to z bezpośredniego i związanego kontaktu deski z podłożem. Ze względu na duży format elementu polecałbym kleje grupy MS /Wakol, Murexin/. Takie polecam, bo takie stosuje. Powyższe kleje charakteryzują sie odpowiednią plastycznością i bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Gruntowanie podłoża po dokładnym jego wysuszeniu gruntami poliuretanowymi. Powyższe grunty skutecznie blokują adsorbcję wilgoci z otoczenia w okresie letnim, jak również ograniczają emisję wilgoci resztkowej zawartej w posadzce po uruchomieniu ogrzewania. Pozdrawiam.

magdallena99
12-02-2010, 16:38
My też planowaliśmy deskę barlinecka na ogrzewanie ale kilka osób odradziło i są panele - Pergo; ale to dyskusja chyba na inny temat.

Parkiet
15-02-2010, 08:18
Też nie jestem zwolennikiem deski barlineckiej, ale jeśli już jest taki zamiar, to podałem najlepszy moim zdaniem sposób montażu ze wskazaniem na odpowiedni rodzaj chemii. Pozdrawiam.

andry
12-04-2010, 05:40
Pytanie w temacie.
Deska warstwowa ma 14-15 mm gr. , papier falisty ok 2 mm gr tj razem 17 mm gr. a terakota ma 8 mm gr+ ok 2 mm kleju tj razem 10 mm. Różnica wychodzi 7 mm. Czy taki uskok robiliście przy wykonaniu jastrychu żeby zgrać obie górne powierzchnie?
Jakich producentów desek polecacie?
Od założenia wątku minęło dwa lata, więc pewnie część z zdeklarowanych inwestorów ma już za sobą conajmniej jeden sezon grzewczy, czy pojawiły się jakieś nowe spostrzeżenia, doświadczenia? POZDR.

Afrodyta
15-04-2010, 11:28
To ja się zastanawiam, czy modrzew nadaje się na podłogówkę?
Oleisty bardzo jest...

Parkiet
15-04-2010, 14:58
Modrzew jest bardziej żywiczny niż oleisty. Na podłogówkę nadaję się tylko cięty promieniowo /kurczliwość 3,3 -4,3 %/. Przy cięciu pierścieniowym kurczliwość wynosi odpowiednio od 7,8 do 10,4 %. Zleca się małe i cienkie elementy /do 15mm grubości/. Przy większych elementach należy stosować boczne fazowanie krawędzi. Współczynnik przenikania ciepła drewna modrzewia wynosi ok. 0,13 W/mK. Dla porównania dąb ma korzystniejszy współczynnik tj. ok 0,20 W/mK. Pozdrawiam.

Afrodyta
15-04-2010, 18:45
Jesooo, tak precyzyjnej odpowiedzi się nie spodziewałam.

To zadam jeszcze jedno pytanko, bo ja taka blondynka jestem...
Jak to się tnie promieniowo? Chodzi o to, że pod kątem w stosunku do słojów?
I te fazowanie krawędzi?

Parkiet
15-04-2010, 19:29
"Promieniowo" oznacza takie cięcie drewna gdzie płaszczyzna główna jest w przybliżeniu prostopadła do słojów. Fazowanie krawędzi desek oznacza ich załamanie, co pozwala na zamaskowanie pracy drewna - szczególnie przy większych elementach. Fazowanie krawędzi spotyka się przy gotowych - lakierowanych deskach z litego drewna. Pozdrawiam.

Afrodyta
15-04-2010, 23:25
Dzięki Parkixxxxawa :D
W sumie to wiedziałam co to cięcie promieniowe, tylko u nas mówimy "w poprzek słojów", potocznie.
Fachowa nazwa mnie zmyliła.
Fazowanie natomiast było nowością.

E&K
22-04-2010, 12:50
Witam,

Prosze o opinie osob po kilku sezonach z podloga drewniana na "podlogowce" oraz informacje na temat rodzju podlogi... Czy dalej wybralibyscie ten sam rodzaj ogrzewnia?

Pozdrawiam

mpudlo
27-04-2010, 19:07
Ja grzalem pierwszy sezon podlogowka pod drewnem. Mam 100 m2 parkietu debowego 15 mm klejonego klejem elastycznym Uzin. Caly dom ogrzewany podlogowo. Chwile po rozpoczeciu grzania troszke sie przestraszylem, bo na podlodze zaczely pojawiac sie szpary, nawet spore. Ale teraz juz jestem spokojny - szczeliny znieknely, a parkiet powrocil do pierwotnego wygladu.

Fajnie sie takie podlogi zmywa zima. Wszystko schnie w oczach:)

Chyba nie chcialbym grzejnikow, choc czasami brakuje miejsca na wysuszenie recznikow, czapek czy rekawiczek po zimowych zabawach na sniegu;)

pozdro,
mp

Myshaaa
06-05-2010, 14:12
Witam,
proszę o radę jaką deskę mogę położyć na wodnym ogrzewaniu podłogowym?
Zakładałam, że będzie to deska warstwowa (bo ponoć najlepiej się nadaje), ale na forum są sprzeczne informacje (pewnie, że też wolałabym piekny parkiet na pokolenia, ale czy się nadaje? Wybrałąm przynajmniej kolor i gatunek - dąb palony/ tycjan/antique różnie zwą
A teraz pytania:
1. Jeżeli deska warstwowa to jaka - -dwu, -trzy,- -cztery warstwy?
2. Poniewąż moj wymarzony kolor nie jest populany wśrod tańszych producentów - znalazłam deske firmy Kopp (http://www.podlogi-kopp.pl/ecocms,Podlogi_wielowarstwowe,36,Produkty,21,dąb% 20[tycjan].html - dąb tycjan) - ale, mają włąsnie chyba 4 warstwy (w przekroju bardzo przypomina to sklejke a w Barlinex tego tak nie odebrałam) i tylko 2mm zewnętrzenj (czyli o odnawianiu/cyklinowaniu podłogi moge zapomniec (choc moja mama ma parkiet 15 lat i nie ma potrzeby odnawiac, wiec możę...)- czy któś miał do czynienia z ich produktami? Mają tylko 2 lata gwarancji i sprzedawca twierdzi, że w tym czasie zdaza sie ujawnic wady produktu? Czy na pewno?
3. Jakich producentów polecacie?
4. A moze jednak jakiś parkiet sie nadaje?

boorg, ghost34, jarekkur - ratujcie proszę (matkę dwójki dzieci, która niedosypia i oczy wypartuje by się doszkolic ;p )

basia228
06-05-2010, 15:38
Też chcę drewno na ogrzewanie podłogowe. Parę osób z forum chwaliło deski trójwarstwowe dlh. Do niedawna myślałam, że na podłogówkę trójwarstwowe najlepsze (podobno mają być przyklejone a nie pływające), ale na ostatnich targach budowlanych facet przekonywał mnie, że lity parkiet z merbau będzie jeszcze lepszy tylko musi być odpowiednio cienki. Wg niego panel ma tylko na górnej warstwie gatunkowo dobre drewno, pozostałe warstwy to drewno gorszej jakości i dlatego lepiej położyć lity parkiet. Nie wiem co o tym myśleć, choć brzmi rozsądnie. Może wypowie się ktoś, kto zna się na rzeczy :)

Parkiet
06-05-2010, 17:28
Też chcę drewno na ogrzewanie podłogowe. Parę osób z forum chwaliło deski trójwarstwowe dlh. Do niedawna myślałam, że na podłogówkę trójwarstwowe najlepsze (podobno mają być przyklejone a nie pływające), ale na ostatnich targach budowlanych facet przekonywał mnie, że lity parkiet z merbau będzie jeszcze lepszy tylko musi być odpowiednio cienki. Wg niego panel ma tylko na górnej warstwie gatunkowo dobre drewno, pozostałe warstwy to drewno gorszej jakości i dlatego lepiej położyć lity parkiet. Nie wiem co o tym myśleć, choć brzmi rozsądnie. Może wypowie się ktoś, kto zna się na rzeczy :)
Przy ogrzewaniu podłogowym,” podłoga robi za grzejnik”.
Drewno nie należy do najlepszych przewodników ciepła, jest dla niego izolatorem.
Na styku tych właściwości powstaje problem, który należy rozważyć z każdej strony.

- Pod względem optyki i estetyki / szczelności podłogi/najlepsze są:
1. Podłogi warstwowe z zamkami „click”, na podkładzie ze sklejki.
2. Podłogi warstwowe bez zamków /wpust wypust/ z mikrofazką, klejone do posadzki.
3. Mało wymiarowe podłogi z drewna litego, klejone do posadzki.

- Pod względem przewodzenia ciepła, R = wartość oporu cieplnego polecam:
1. Cienkie podłogi z twardego litego drewna
a. 8 mm mozaika merbau, dąb, jesion R ok. 0,040 m2K/W
b. 11mm parkiet z twardego drewna R ok. 0.055 m2K/W
c. 15mm parkiet j.w. R ok. 0.075 m2K/W
2. 15mm deska warstwowa klejona do podłoża R ok. 0,096 m2K/W
3. 15mm deska warstwowa pływająca R ok. 0,12 m2K/W

- Pod względem trwałości - najdłużej posłużą:
1. Elementy małogabarytowe / mozaiki /.
2. Parkiety oraz deski z drewna litego.
3. Podłogi warstwowe na podkładzie ze sklejki, klejone do posadzki.
4. podłogi warstwowe pływające.

W kontekście powyższego każdy wybór jest rozwiązaniem kompromisowym. Pozdrawiam.

Myshaaa
06-05-2010, 17:54
Bardzo dziękuję za tak szybkie reakcje.
Czytelne parametry przewodzenia będą bardzo przydatne.
Nie mniej dalej chciałabym wiedzieć co sobą reprezentuje deska firmy Kopp.
Specjalnie pojechałąm dzię do przedstawiciela jeszczer az ją "pomacać" - ma ok 6 warstw ???!!! Sklejka, wypełniacz przewodzący ciepło, sklejka, wypełniacz, sklejka i na wierzch właściwe drewno. O CO TU CHODZI??? CO TO WARTE???
Ech.... czekam może ktoś coś wie

Parkiet
06-05-2010, 18:35
Deska Kopp dąb Tycjan jest typową warstwówką na podkładzie ze sklejki. 2 milimetrowa, łamana krawędziowo, warstwa użytkowa kwalifikuje ją jako produkt jednorazowego użytku /bez możliwości renowacji/, ponadto jest to deska barwiona powierzchniowo co na wpływ na trwałość optyki powierzchni podłogi. Jaki wpływ ma "wypełniacz przewodzący ciepło? Bez podania wartości oporu cieplnego niewiele znaczy. Moim zdaniem, deska jak każda inna w tej grupie produktów. Pozdrawiam.

Myshaaa
06-05-2010, 18:51
Deska Kopp dąb Tycjan jest typową warstwówką na podkładzie ze sklejki. 2 milimetrowa, łamana krawędziowo, warstwa użytkowa kwalifikuje ją jako produkt jednorazowego użytku /bez możliwości renowacji/, ponadto jest to deska barwiona powierzchniowo co na wpływ na trwałość optyki powierzchni podłogi. Jaki wpływ ma "wypełniacz przewodzący ciepło? Bez podania wartości oporu cieplnego niewiele znaczy. Moim zdaniem, deska jak każda inna w tej grupie produktów. Pozdrawiam.

Typowa tzn typu barlinex? (Laik jestem ;P)
I co to trwałość optyki powierzchni? Że jak coś mi spadnie to wyjdzie inny kolor pod spodem?
pzdr

Parkiet
06-05-2010, 18:59
W temacie tych desek myślimy podobnie. Na pewno będą inne opinie na tym forum a wówczas będziesz miała zdanie bardziej wyważone. Pozdrawiam.

Myshaaa
06-05-2010, 19:08
dziekuje i pozdrawiam :)

fredi07
06-05-2010, 22:12
Sumując drewno na podłogówkę to coś jak ożenić wodę z ogniem. Tym lepszy efekt podłogówki im bardziej szajsowate będzie to drewno.
Obserwuję ostatnio taki owczy pęd za modą i nie pomaga tłumaczenie, że natura ma swoje prawa i one na modę nie patrzą tylko działają.

basia228
07-05-2010, 07:53
Parkixxxxawa dziękuję za dokładną odpowiedź. Fredi ja bym nie demonizowała drewna na podłogówce. Poza tym to nie jest owczy pęd za modą, ja poporostu nie wyobrażam sobie płytek w salonie czy w innych pomieszczeniach za wyjątkiem łazienki. Osoby, które mają drewno na podłogówce z reguły są zadowolone, mam nadzieję do nich dołączyć :)

EdMa
07-05-2010, 09:32
WItajcie, też miałam podobny dylemat:)
Moi Parkieciarze namówili mnie na parkiet merbau 15mm, 9cm deseczki - jest super!!!
Zima za nami, szczeliny zrobiły mi się tylko w dwóch miejscach i to nie jakieś tam specjalnie wielkie,a mam świadomość, że to my trochę zawiniliśmy nie utrzymując właściwej wilgotności:(
Anyway, staramy się utrzymywać na podłodze temperaturę w granicach 24-25st, w domku jest cieplutko, dzieciaki biegają bez kapci i w zyciu nie zamieniłabym podłogi drewnianej na kafle;)
Jedyny mankament - to mała odporność na zarysowania, ale podobno ten typ tak ma (wcześniej w mieszkaniu mieliśmy panele i nie trzeba było tak uważać:)
Pozdrawiam E.

basia228
07-05-2010, 11:05
EdMa tez myślę o parkiecie merbau. Czy możesz uraczyć mnie zdjęciami podłogi? Będę niezmiernie wdzięczna :) I szczerze mówiąc nie przeraża mnie wizja jakichś małych szczelin czy zarysowań, które pojawiaja sie chyba na każdym rodzaju drewna. Taki już urok drewna ale jaka to radość chodzić po nim :)

Myshaaa
07-05-2010, 11:11
EdMa a czy Ty masz klasyczny parkiet czy deske wielowarstwowa? Zasadniczo mam problem z tym moim wymarzonym kolorem dębu lekko palonego w wymiarach ok 9-14cm szerokości i ciągle szukam. Jeżeli masz klasyczy parkiet to może predzej coś znajdę? Kiedyś też marzyłam o merbau ale obecnie mam panele w tym kolorze i nie nadażam z odkurzaniem tak na nich widac każdy paproszek a zwlaszcza przy dzieciach. Na dębie nie będzie tak widać ;P (mam nadzieje)

Myshaaa
07-05-2010, 11:12
A żeby nie było tak widać zarysowań można poszukać deski szczotkowanej :) z założenia są na niej ryski ;P

basia228
07-05-2010, 21:04
Myshaaa, przy moich dzieciach musiałabym odkurzać kilka razy dziennie :) Nawet podłoga w kolorze dębu nie daje rady więc teraz może być merbau ;)

gabba
09-05-2010, 15:56
Sorry za dublowanie pytania, ale mam pilny problem:

Planuję na ogrzewanie podłogowe, położyć jakieś cienkie drewno. Coś w stylu Parat-dos. W jodełkę.
W projekcie ogrzewania salonu wydzielone są 3 strefy. Między nimi powinna być (chyba?-wiecie coś?) dylatacja.
I tu nasuwa mi się pytanie:
jak dylatacje przenosi się na parkiet/ lamparkiet?

Parkiet
10-05-2010, 04:38
Prześlij rzut pomieszczenia wraz z naniesionymi strefami i planowanymi dylatacjami oraz dokładnie określ problem. Pozdrawiam.

gabba
10-05-2010, 20:40
rzut pomieszczenia wraz z naniesionymi strefami i planowanymi dylatacjami oraz dokładnie określ problem. .
tak wygląda projekt podłogówki:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=10977&d=1274201751
Czy dylatacje mają oddzielać każde pole grzejne?
Przy układaniu terakoty, należy pamiętać, aby fuga wypadła na dylatacji, a jak przenosi się dylatację na parkiet?

Parkiet
10-05-2010, 21:11
Nie mogę otworzyć Twojego projektu podłogówki stąd też odpowiedż będzie dotyczyła zasad. Przy podłogach klejonych dylatacje pól grzewczych należy przenieść bezpośrednio na podłogę. Natomiast przy podłogach pływających dylatacje określane są na podstawie stopnia kurczliwości elementów podłogi w odniesieniu do wysokości jej temperatury i nie zawsze muszą się pokrywać z dylatacjami pól grzewczych. Na razie to na tyle. Pozdrawiam.

jarekkur
11-05-2010, 23:57
Podłączam się do pytania? I ogólniej: na ogrzewaniu podłogowym drewno(podobne) układać czy kleić do podłoża? W sklepach co sprzedawca to inaczej opowiada. Sa jakieś zasady rządzące tą kwestią? Może podacie jakąś publikację, normy, wskazania producentów?
poczytaj na www.parpo.pl

ghost34
18-05-2010, 12:04
Sorry za dublowanie pytania, ale mam pilny problem:

Planuję na ogrzewanie podłogowe, położyć jakieś cienkie drewno. Coś w stylu Parat-dos. W jodełkę.
W projekcie ogrzewania salonu wydzielone są 3 strefy. Między nimi powinna być (chyba?-wiecie coś?) dylatacja.
I tu nasuwa mi się pytanie:
jak dylatacje przenosi się na parkiet/ lamparkiet?
bez projektu sie nie da nic uczynic..poradzic sensownego

gabba
18-05-2010, 18:02
bez projektu sie nie da nic uczynic..
Czy teraz widać:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=10977&d=1274201751
?

jarekkur
19-05-2010, 22:23
Czy teraz widać:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=10977&d=1274201751
?
jezeli nie są tam wśród dylatacji skurczowych dylatacje konstrukcyjne budynku to problemu właściwie nie ma. Obszary (pola) są niewielkie. Rozszerzenie największego pola 13m2 w okresie zimy nastąpi o około 6mm. To pole mozesz (ale nie musisz) na jego dłuzszej części odzielić od pozostłąych pól np. korkiem. Co innego jeżeli są to dylatacje konstrukcyjne budynku te muszą bezwzględnie zostać przejęte przez posadzkę.

gabba
20-05-2010, 06:00
jezeli nie są tam wśród dylatacji skurczowych dylatacje konstrukcyjne budynku to problemu właściwie nie ma.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, teraz będę spokojna. A dylatacji konstrukcyjnych nie mam.

ghost34
25-05-2010, 15:49
Też chcę drewno na ogrzewanie podłogowe. Parę osób z forum chwaliło deski trójwarstwowe dlh. Do niedawna myślałam, że na podłogówkę trójwarstwowe najlepsze (podobno mają być przyklejone a nie pływające), ale na ostatnich targach budowlanych facet przekonywał mnie, że lity parkiet z merbau będzie jeszcze lepszy tylko musi być odpowiednio cienki. Wg niego panel ma tylko na górnej warstwie gatunkowo dobre drewno, pozostałe warstwy to drewno gorszej jakości i dlatego lepiej położyć lity parkiet. Nie wiem co o tym myśleć, choć brzmi rozsądnie. Może wypowie się ktoś, kto zna się na rzeczy :)

facet ma stuprocentowa racje ..15mm merbau najlepiej nie w szer 90mm lecz 70-60mm swietnie sie zachowuje na podlogowce..jatoba nawet o niebo gestsza rowniez. jesli kto by zas chcial deba generalnie deska na sklejce ..lekko fazowana..badz parkiet warstwowy obie ostatnie wersje z minimum 5mm warstwa drewna uzytkowego (co na d piorem wpustem) badz mozaiki ..zwykle 8mm badz przemslowe czy sztorcowe 10-23mm wlasciwie z wiekszosci gatunkow drewna..za wyjatkiem na pewno buku, graba , kempasa, tauari,kerunga, zebrano, wenge, padouka\,lapacho , zebrano...itp generalnie gatunki charakteryzujace sie duzym skurczem objetosciowym..
Szczegolnie polecam..merbau, deba sztorcowego(daje sie go dowolnie bejcowac), jesiona np jasnego...jawor tez bardzo jasny..czy blizniaczy w zasadzie klon..drewno owszem jest izolatorem ciepla ale o bilansie energetycznym ucza juz w podstawowce (ile ciepla w instalacje wrzucisz tyle wyciagniesz ono sie samo nie zdematerializuje przeciez)..opor ciepla to nic innego dla laika jak szybkosc przenikania ciepla przez dany gatunek o danej gestosci i budowie..taka posadzka bedzie sie charakteryzowac troszke wieksza bezwladnoscia niczym wiecej...pozdrawiam.

basia228
23-07-2010, 06:45
No i kupiłam :) Merbau lity 15 mm grubości, 60mm szerokości lekko fazowany. Kłaść będę ok września. Jeszcze tylko poradźcie czy warto położyć go w łazience. Bardzo mnie kusi, żeby tak zrobić, tylko dwójka chlapiących wodą dzieci budzi wątpliwości ;)

ghost34
26-07-2010, 21:00
niecvhaj nie budzi ukladaj smialo zero problema..olej..naloz na to..i pelne spoko:) wlasnie ukladam lazienke co prawda w teaku..ale lazienki z merbau..i np jatoby mam na koncie..nie jedna i bardzo przyzwoicie sie zachowuja..nie stosuj olejowoskow jeno czyste oleje np syntetyczne..po wyschnieciu wody nie pozostaja biale plamki..jak na woskach..czy olejo woskach :)

KasiaiKrzyś
20-09-2010, 19:13
Chcemy połączyć ceramikę z drewnem na podłogówce. Myślałem o podłogach warstwowych ale mojego teaku nie ma w tej wersji. Boję się kłaść deski lite.

Poradźcie moze przesadzam, zwłaszcza, że nie będzie tego dużo tylko część pomieszczenia - moze 20m2

iwett27
22-09-2010, 07:42
Podłacze sie pod temat jesli mozna. Mam na podłogówce kafle a chcialabym deski:( Czy jest sens klasc deski na kafle czy jednak lepiej zerwac kafle? Czy cieplo bedzie oddawane tak samo czy juz mniej? Pytam bo nie wiem czy rzucac temat mezowi?:):):)

ghost34
22-09-2010, 14:17
jesli to deski warstwowe nie zrywalbym...jesli deski lite zrywalbym kafelki

ghost34
22-09-2010, 14:19
Chcemy połączyć ceramikę z drewnem na podłogówce. Myślałem o podłogach warstwowych ale mojego teaku nie ma w tej wersji. Boję się kłaść deski lite.

Poradźcie moze przesadzam, zwłaszcza, że nie będzie tego dużo tylko część pomieszczenia - moze 20m2

teak na zupelnym lajcie mozesz klasc lity..idealnie by bylo aby nie mial wiecej niz 60mm szerokosci..jesli bedzie to standardowe 90 mm szer. tez spokojnie ale bedzie troszke wiecej szczelinek z czasem..nic sie nie boj ukladaj

KasiaiKrzyś
22-09-2010, 20:16
maga dzieki. to chciałem usłyszeć. Zatanawiam się tylko czy kłaść parkiet i potem go lakierować czy położyć tzw. finish parkiet. Cenowo wychodzi podobnie choć z lakierowaniem i cyklinowaniem ciut drożej. Wcześniej myślałem o oleju ale male dzieci obecnie i znajomi wybili mi to z głowy.

Finish parkiet wydaje mi sie ze jesli mozna w ogole porownywac to bedzie blizszy efektowi olejowania. Mam na mysli finishparkiet z lakierem polmat.

Czy ktoś poda za i przeciw tym wersją?
Co sądzicie

Pozdrawiam

Konieczki
23-09-2010, 12:30
Oj jak fajnie że znalazłam ten temat. My też lecimy z podłogówka w całym domu i kurde mam dylemat więc zapytam Duszka i Innych speców od drewna. Jeżeli na parterze chcę mieć płytki i drewno to powinnam mieć inną pętlę z ogrzewaniem pod płytkami i inna pod drewnem (pod drewnem mocniejsza ale nie więcej niż 27st)? no i co ze stykiem jak zastosuję korek czy inną podkładkę to skurcz drewna będzie zachowany a ryska będzie pracowała. Duszku powiedz mi tylko szczerze czy finisch parkiet to coś dobrego (no bo jest chyba znacznie tańszy niż lity parkiet)?

basia228
23-09-2010, 19:07
Ja mogę Ci odpowiedzieć na Twoje ostatnie pytanie bo akurat jestem w temacie. Kupiłam lity merbau i był tańszy niż finish. Czy lepszy czy gorszy to się okaże w trakcie użytkowania. Ale jakoś nie przekonała mnie ta cienka warstwa drewna w finish parkiecie. Poza tym mój merbau jest lekko fazowany i to mi się podoba.

KasiaiKrzyś
23-09-2010, 19:24
jak to dlaczego cieńsza wartwa drewna. Wydawało mi sie ze zarówno finish parkiet jak i parkiet z litego drewna mają 1,5 cm. Różnica tylko taka ze finish jest juz polakierowany. Nie mylicie z deską warstwową?

basia228
24-09-2010, 08:57
Wszystkie finishparkiety, które oglądałam były 2 lub 3 warstwowe. Tylko wierzchnia warstwa była z merbau ale to raptem parę milimetrów. Pozostałe warstwy to inne drewno. Ja zamówiłam parkiet lity, 1,5 cm. Jest już polakierowany, więc wystarczy tylko ułozyć.

jarekkur
24-09-2010, 23:29
Oj jak fajnie że znalazłam ten temat. My też lecimy z podłogówka w całym domu i kurde mam dylemat więc zapytam Duszka i Innych speców od drewna. Jeżeli na parterze chcę mieć płytki i drewno to powinnam mieć inną pętlę z ogrzewaniem pod płytkami i inna pod drewnem (pod drewnem mocniejsza ale nie więcej niż 27st)? no i co ze stykiem jak zastosuję korek czy inną podkładkę to skurcz drewna będzie zachowany a ryska będzie pracowała. Duszku powiedz mi tylko szczerze czy finisch parkiet to coś dobrego (no bo jest chyba znacznie tańszy niż lity parkiet)?

finishparkiet ma lico cieńsze od drewna litego. Jest jednak na ogrzewaniu podłogowym stabilniejszy ze wzgledu na przemienność usłojenia w warstwach pod licem (warstwa użytkowa). Pętla pod drewnem powinna jak już być słabsza. Idealne rozwiązanie to ogrzewanie podłogowe w połączeniu z kaloryferami. Drewno nie może mieć wyzszej temperatury niz 24C. Jedynie z rzadka i na krótko 26C. Ja bardziej martwiłbym się wytrzymałością wylewk i jej wilgotnością. Każcie wykonać kilka punktów pomiaru wilgotnosci.

Konieczki
26-09-2010, 16:02
Dzięki jarkukur za odpowiedź, ale kurcze moi instalatorzy w pracy mówią żeby nie było dyskomfortu pod podłogą drewnianą powinna ona mieć wyższą tem (ale nie więcej niż 27 na wyjściu- czy coś takiego. Zapytam się wprost Ciebie (no bo masz taki zaszczytny tytuł) co polecasz na podłogówkę (zastanawiam się nad drewnem na piętrze albo w postacie finishparkietu albo paneli) a na dół jednak cały w płytkach (ma dom podpiwniczony i porządnie ocieplony strop nad piwnicą) bo jak zobaczyłam płytki a'la drewno to zwątpiłam -są śliczne.

jarekkur
26-09-2010, 22:38
Dzięki jarkukur za odpowiedź, ale kurcze moi instalatorzy w pracy mówią żeby nie było dyskomfortu pod podłogą drewnianą powinna ona mieć wyższą tem (ale nie więcej niż 27 na wyjściu- czy coś takiego. Zapytam się wprost Ciebie (no bo masz taki zaszczytny tytuł) co polecasz na podłogówkę (zastanawiam się nad drewnem na piętrze albo w postacie finishparkietu albo paneli) a na dół jednak cały w płytkach (ma dom podpiwniczony i porządnie ocieplony strop nad piwnicą) bo jak zobaczyłam płytki a'la drewno to zwątpiłam -są śliczne.
Jeżeli jastrych/wylewka będzie miała temperaturę 27C, to jest to w porządku i bezpieczne dla drewna. Drewno nie może miec wyższej wilgotności podczas montażu i później niż 7-9%. Jeżeli wylewka nie jest jeszcze zrobiona, wykonajcie punkty pomiarów wilgotności wylewki. Sucha wylewka daje gwarancję na bezawaryjną posadkę i to obojętnie z czego.

redlum
05-10-2010, 21:42
No i kupiłam :) Merbau lity 15 mm grubości, 60mm szerokości lekko fazowany. Kłaść będę ok września. Jeszcze tylko poradźcie czy warto położyć go w łazience. Bardzo mnie kusi, żeby tak zrobić, tylko dwójka chlapiących wodą dzieci budzi wątpliwości ;)

wrzesień miną - a nie pochwaliłaś się jak wyszło - dasz jakieś fotki? Bo myślę dać taki sam parkiet na ogrzewanie podłogowe

redlum
28-10-2010, 23:12
podbije temat - czy ktoś z was ma parkiet (nie deskę trójwarstwową) na ogrzewaniu podłogowym? Zastanawiam się nad merbau 60x1200 (grubość 15mm) ale nie moge znaleść kogos kto by rozwiał moje obawy, kogoś kto sam użytkuje i by taki rodzaj podłogi polecił.

szczukot
29-10-2010, 08:56
Ja w ten weekend zaczynam klasc deske 3-warstwy tarkett plywajaca 14 mm.

Fantom

swistak81
29-10-2010, 11:49
Kurcze czytam i czytam, "większość" jeżeli już daje drewno na podłogówkę, to coś grubego (deska podłogowa/parkiet).
A ja bym wolał coś typowo cieńszego, panele podłogowe 7-8mm(max 10mm), nieklejone. Widziałem te specjalnie pod podłogówkę (odpowiednie drewno jak piszą poprzednicy), sporo tego w rozsądnych cenach...
Są jakieś przeciwskazania? Lub jakieś większe wady porównując do desek podłogowych 15mm?

Parkiet
29-10-2010, 12:29
Kurcze czytam i czytam, "większość" jeżeli już daje drewno na podłogówkę, to coś grubego (deska podłogowa/parkiet).
A ja bym wolał coś typowo cieńszego, panele podłogowe 7-8mm(max 10mm), nieklejone. Widziałem te specjalnie pod podłogówkę (odpowiednie drewno jak piszą poprzednicy), sporo tego w rozsądnych cenach...
Są jakieś przeciwskazania? Lub jakieś większe wady porównując do desek podłogowych 15mm?
Wejdż na www.Parpo.pl lub na moją www, w poradach znajdziesz rzeczowe informacje nt. podłóg ogrzewanych, w tym zależności w zakresie okładzin powierzcxhniowych. Pozdrawiam.

szczukot
29-10-2010, 20:31
a gdzie ty znalazles deski 7-8 mm ??

Fantom

szczukot
29-10-2010, 20:43
Wejdż na www.Parpo.pl lub na moją www, w poradach znajdziesz rzeczowe informacje nt. podłóg ogrzewanych, w tym zależności w zakresie okładzin powierzcxhniowych. Pozdrawiam.

Wiesz co ? Widze, ze sie chyba troche na tym znasz, ale jak wszedlem na ta strone i zaczalem czytac bzdury, to stwierdzam ze nie za bardzo wiesz o czym piszesz.
Jestem laikiem w tych sprawach, ale "nic w przyrodzie nie ginie".
Jakim cudem, "zle polozenie" desek na podlogowce, moze podnosic koszty ogrzewania ?? Moi zdaniem nie moze. Najwyzej ciezej bedzie to pomieszczenie ogrzac, ale na pewno nie wzrasta koszt tego ogrzania do wymaganej temperatury.

Fantom

swistak81
29-10-2010, 20:45
A gdzie ty przeczytałeś że ja znalazłem deski 7-8mm??
Wyraźnie napisałem, że chcę dać panele 7-8mm...

szczukot
29-10-2010, 21:05
No bo napisales o "dawaniu drewna na podlogowke". A panel z drewnem ma tak duzo wspolnego ...
A porownanie paneli do desek - to zupelnie inna bajka jest. Jak ktos chce drewno to nie polozy paneli, nawet najlepszych.

Fantom

Parkiet
29-10-2010, 21:25
Wiesz co ? Widze, ze sie chyba troche na tym znasz, ale jak wszedlem na ta strone i zaczalem czytac bzdury, to stwierdzam ze nie za bardzo wiesz o czym piszesz.
Jestem laikiem w tych sprawach, ale "nic w przyrodzie nie ginie".
Jakim cudem, "zle polozenie" desek na podlogowce, moze podnosic koszty ogrzewania ?? Moi zdaniem nie moze. Najwyzej ciezej bedzie to pomieszczenie ogrzac, ale na pewno nie wzrasta koszt tego ogrzania do wymaganej temperatury.

Fantom
Z pełnym szacunkiem dla Twojej niewiedzy, pragnę Cię poinformować:
1. Dla zachowania pożądanej temperatury w pomieszczeniach przy zwiększonym oporze przepływu ciepła należy zwiększyć temperaturę czynnika grzewczego, a to się wiąże z dostarczeniem dodatkowej ilości energii, czyli ze zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych.
2. "Istotnie w przyrodzie nic nie ginie", lecz podłoga ma dwie strony. Przy podniesionej temperaturze z jej jednej strony wzrasta efektywność cieplna, natomiast z jej drugiej strony rosną straty ciepła
Jeśli masz inne zdanie to proszę o argumenty. Pozdrawiam.

szczukot
29-10-2010, 21:35
1) Przy zwiekszonym oporze przeplywu ciepla, na pewno temp w pomieszczeniu wolniej sie podnosi - nie powoduje to stat ciepla. Jezlei chcemy aby podnosila sie szybciej i zwiekszymy temp w podlogowce, nadal ilosc energii dostarczanej bedzie taka sama. Po prostu piec bedzie mial mniej do podgrzania, bo temp powrotu bedzie wyzsza.
2) Troche nie czaje o czym piszesz - gdzie rosna te straty ciepla ?

Fantom

Parkiet
29-10-2010, 21:59
1) Przy zwiekszonym oporze przeplywu ciepla, na pewno temp w pomieszczeniu wolniej sie podnosi - nie powoduje to stat ciepla. Jezlei chcemy aby podnosila sie szybciej i zwiekszymy temp w podlogowce, nadal ilosc energii dostarczanej bedzie taka sama. Po prostu piec bedzie mial mniej do podgrzania, bo temp powrotu bedzie wyzsza.
2) Troche nie czaje o czym piszesz - gdzie rosna te straty ciepla ?

Fantom
Jeśli masz podłogę na gruncie to przy wzroście temperatury podłogi, odpowiednia dla izolacji termicznych, część ciepła przenika do gruntu. Jeżeli jest to podłoga na stropie to część ciepła jest przekazywana do tego stropu i dalej do pomieszczeń poniżej. Straty ciepła są funkcją przenikalności cieplnej przegrody i różnicy temperatur w czasie. Pozdrawiam.

szczukot
29-10-2010, 22:04
No jezlei ktos zle wykona izolacje termiczna od gruntu to nie jest problem desek na podlodze a tej zlej izolacji. To ja moge powiedziec, ze ktos ma wieksze straty energi bo polozyl zielone kafelki na scianie. Tylko, ze to nie tego wina, a tego, ze nie ocieplil scian wogole bo zapomnial. Wiec to nie ma sensu takie rozumowanie. Przy prawidlowo wykonanej izolacji budynku (w tym przypadku od gruntu, nie moze byc mowy o stratach energi z powodu zle poloznej podlogi z desek. Co najwyzej moze byc mowa o dluzszym nagrzewaniu pomieszczenia - w ekstremalnych sytuacjach nawet o niemozliwosci jego ogrzania. Ale na pewno nie o zwiekszonym zuzyciu energii.

Fantom

Parkiet
29-10-2010, 22:48
No jezlei ktos zle wykona izolacje termiczna od gruntu to nie jest problem desek na podlodze a tej zlej izolacji. To ja moge powiedziec, ze ktos ma wieksze straty energi bo polozyl zielone kafelki na scianie. Tylko, ze to nie tego wina, a tego, ze nie ocieplil scian wogole bo zapomnial. Wiec to nie ma sensu takie rozumowanie. Przy prawidlowo wykonanej izolacji budynku (w tym przypadku od gruntu, nie moze byc mowy o stratach energi z powodu zle poloznej podlogi z desek. Co najwyzej moze byc mowa o dluzszym nagrzewaniu pomieszczenia - w ekstremalnych sytuacjach nawet o niemozliwosci jego ogrzania. Ale na pewno nie o zwiekszonym zuzyciu energii.

Fantom
Chcesz układać podłogę pływającą i szukasz potwierdzenia dla wyższości swojego rozwiązania.
Izolacje termiczne pod podłogą nie są izolacją absolutną, mają swoją przepuszczalność cieplną zależną od różnicy temperatur po obu stronach tej izolacji.
Jeżeli układasz podłogę pływającą to podkład tłumiący jak i warstwa powietrza pomiędzy tworzą pewną barierę dla przenikania ciepła. Jeśli podłogę kleisz wówczas ta bariera jest mniejsza. Inne zależności przedstawiłem Ci wcześniej.
Powyższe zależności wynikają z prostych zasad fizyki budowli, proponuję tam zajrzeć.
Spróbuj podnieść o kilka stopni temperaturę w swoim, na pewno dobrze ocieplonym budynku. Szybko się przekonasz , że licznik będzie się szybciej kręcił nie tylko przy podwyższaniu temperatury, póżniej również. Pozdrawiam.

szczukot
30-10-2010, 07:53
Ja nie wiem czy Ty rozumiesz wogole o czym pisalem i o czym Ty piszesz.
Nie szukam zadnego wytlumaczenia wyzszosci podlogi plywajacej nad klejona. Odnioslem sie tylko i wylacznie do kawalka Twoich opisow dotyczach wzrostu kosztow ogrzewania przy takich podlogach, co jest wierutna bzdura i wciskanai kitu ludzia. Chyba po prostu zarabiasz wiecej na klejeniu i dlatego szukasz klamliwych argumentow.
Co do izolacji termicznych na pewno nie sa bariera abosulutna. Ale zwykle 15 cm styropianu od dolu temat zamyka calkowicie. Pod nim grunt ma z 10 stopni. Jakby obliczyc ile % ciepla pojdzie do gory podlogi a ile w grunt, to wyjdzie, ze na podlogowce tracimy z 1 % energi ogolnie. A jakby od tego policzyc jaka bedzie roznica w podlodze lejonej czy plywajacej, to wujdzie chyba, ze doplacimy z 1 promil wiecej za energie grzania - bez komentarza.
Co do kolejnego tematu, to piszesz rzeczy oczywiste. Jasne jest, ze chcac podniesc temp w domu i trzymac ja na wyzszym poziomie jest potrzebne wiecej energii. Po co sie podpierasz typowymi prawami, aby nadal wciskac kit o zwiekszeniu nakladow na energie przy ogrzewaniu podlogowym ? To ciagle nie ma zadnego zwiazku.

Dla mnie ta rozmowa dalej nie ma sensu. Prawda jest taka jak napsialem na samym poczatku a nie jak masz w swoich "poradach" dla klientow. Polozenie podlogi czy to plywajaej czy klejonej nie powoduje wzrostu kosztow ogrzewania. Moze najwyzej utrudnic (spowolnic lub wrecz uniemozliwic) podgrzanie obeiktu do wymaganej temperatury. I nie udowodnisz, ze jest inaczej, bo nie jest.

Fantom

swistak81
30-10-2010, 08:46
No bo napisales o "dawaniu drewna na podlogowke"....

Fantom

Tego też nie napisałem... Pisałem że "wy" dajecie a ja chcę dać panele. Oj panowie napisałem 2 zdania a wy mi jakieś dziwne rzeczy wmawiacie co to ja nie napisałem. Nie ważne.
Co do waszej polemiki to panowie obaj macie trochę racji.
Tak Parkietkomplex - prawda i sama prawda że ZAWSZE coś ciepła ucieka w grunt. Prawdą jest też, że trzeba zwiększyć temperaturę czynnika i przez to straty się zwiększają. Ale teraz trochę obliczeń.
Przykład: podłoga 21m2 salonu. Dla 12cm w podłodze (co już jest sporo) straty ciepła to 962W. Dla 16cm to 950W. Dla 50cm to 925W... Więc jak widzicie do "zera wpływu" 15cm wcale nie załatwia sprawy....
Ale patrząc z drugiej strony. Należy dążyć do tego, by różnica oporów cieplnych była jak największa. I tak dla 16cm styro opór to 3,55m2K/W, dla paneli na piance to 0,1...
Wg mnie to wystarczające....(powyższe obliczenia z OZC).
Wzrost kosztu ogrzewania na pewno będzie, ale będzie znikomy (faktycznie może max 2% dla tego pomieszczenia, a w stosunku do całego domu gdzie są też płytki to będzie pewnie w okolicach 1%).
Ale ten przykład z płytkami na ścianie był nie trafiony... Płytki są jeszcze PRZED izolacją patrząc na kierunek przepływu ciepła. Możesz sobie i złotem pokryć ścianę ale nie zmieni to oporu ściany pokrytej z zewnątrz styropianem...

A na koniec kto nie wierzy niech sprawdzi doświadczalnie. W pokoju z jednym grzejnikiem zarzućcie koc na grzejnik, rozpocznijcie grzanie i wróćcie za 1, 2, 5h...

Paweł

lolek30
30-10-2010, 09:14
Dla mnie ta rozmowa dalej nie ma sensu. Prawda jest taka jak napsialem na samym poczatku a nie jak masz w swoich "poradach" dla klientow. Polozenie podlogi czy to plywajaej czy klejonej nie powoduje wzrostu kosztow ogrzewania. Moze najwyzej utrudnic (spowolnic lub wrecz uniemozliwic) podgrzanie obeiktu do wymaganej temperatury. I nie udowodnisz, ze jest inaczej, bo nie jest.

Fantom

..nie jestem pewien , może jeszcze za ciężka głowa po wczorajszym ale tak czytam czytam i sam chyba sobie zaprzeczasz i wytykasz innym że kłamią w żywe oczy.

Weź przeczytaj co wyżej napisałeś i wyciągnij poprawne wnioski : tak, samo klejenie czy inne mocowanie podłogi nie ma znaczenia bezpośredniego na wzrost kosztów ogrzewania ... ALE MA ZWIĄZEK POSREDNI bo jak siedzisz w takim salonie z drewnem tak ułożonym ze uniemozliwia to nagrzanie tego pomieszczenia to co robisz ? ubierasz sie ciepło czy zapodajesz farelke albo olejak ? a wtedy co ? jest drozej czy taniej ?

Parkiet
30-10-2010, 11:08
Ok. przy takich izolacjach i cienkiej okładzinie na cienkim podkładzie straty będą niewielkie. Wzajemne relacje zmienią się nieco przy cieńszej izolacji, nierównym podłożu dodatkowa warstwa powietrza/, grubszym podkładzie czy też grubszej okładzinie podłogowej. Całość może wzrosnąc do kilku procent i to wszystko. Przykład z kocem jak najbardziej trafiony. Z kosztami pośrednimi podobnie.Pozdrawiam.

redlum
30-10-2010, 16:05
czy jak już się zdecyduje na deskę trójwarstwową na ogrzewaniu podłogowym - to można dać olejowaną? Naczytałem się że te deski mają bardzo małe warstwy drewna szlachetnego. A warstwę olejowaną zawsze łatwiej doprowadzić do porządku po jakiś stratach. Jakie są plusy i minusy deski trójwarstwowej olejowanej na ogrzewaniu podłogowym? Ktoś ma coś takiego? Podzieli się doświadczeniami?

Parkiet
30-10-2010, 17:35
czy jak już się zdecyduje na deskę trójwarstwową na ogrzewaniu podłogowym - to można dać olejowaną? Naczytałem się że te deski mają bardzo małe warstwy drewna szlachetnego. A warstwę olejowaną zawsze łatwiej doprowadzić do porządku po jakiś stratach. Jakie są plusy i minusy deski trójwarstwowej olejowanej na ogrzewaniu podłogowym? Ktoś ma coś takiego? Podzieli się doświadczeniami?
Istotnym plusem olejowania przy podłogówce jest większa swoboda przy uruchamianiu ogrzewania.
Wilgoć adsobowana w okresie letnim ma większą swobodę w przemieszczeniu się na zewnątrz.
Przy powłoce lakierowanej uderzenie dyfuzyjne może uszkodzić podłogę.
Ale to tylko przy intensywnym ogrzewaniu w trakcie uruchomiania.
Poza tym różnica jak na każdej innej podłodze, plusy i minusy z każdej strony. Pozdrawiam.

szczukot
30-10-2010, 18:47
Tego też nie napisałem... Pisałem że "wy" dajecie a ja chcę dać panele. Oj panowie napisałem 2 zdania a wy mi jakieś dziwne rzeczy wmawiacie co to ja nie napisałem. Nie ważne.

Ale ten przykład z płytkami na ścianie był nie trafiony... Płytki są jeszcze PRZED izolacją patrząc na kierunek przepływu ciepła. Możesz sobie i złotem pokryć ścianę ale nie zmieni to oporu ściany pokrytej z zewnątrz styropianem...

A na koniec kto nie wierzy niech sprawdzi doświadczalnie. W pokoju z jednym grzejnikiem zarzućcie koc na grzejnik, rozpocznijcie grzanie i wróćcie za 1, 2, 5h...

Paweł

Napisales "Kurcze czytam i czytam, "większość" jeżeli już daje drewno na podłogówkę, to coś grubego (deska podłogowa/parkiet). ". No to z tego zdania jasno wynika, ze jezlei ktos daje drewno to jest ono grube. A nie ze ktos daje drewno zamiast innego materialu.

Co do wyliczen to fajnie, ze sa jakies liczy, ale nawet te sa przeklamane. Bo mowimy tu raczej o roznicy w ogrzewaniu podlogowym (czy to klejonym czy plywajacaym) a ogrzewaniem tradycyjnym. A w obu przypadkach, uciekanie w dol istnieje. Wiec liczy sie raczej tylko jaki opor ma to cos nad styropianem, aby wiedziec ile ciepla mnie bedizemy mogli przekazac ku gorze.

Co do przykladu z plytkami, to byl on specjalnie taki. Czyli po prostu bez sensu. Bo to byla odpowiedz na inne zdanie bez sensu, typu : podlogowka jest gorsza, bo ucieka wiecej ciepla w dol , BO KTOS NIE ZROBIL IZOLACJI.

Fantom

szczukot
30-10-2010, 18:57
..nie jestem pewien , może jeszcze za ciężka głowa po wczorajszym ale tak czytam czytam i sam chyba sobie zaprzeczasz i wytykasz innym że kłamią w żywe oczy.

Weź przeczytaj co wyżej napisałeś i wyciągnij poprawne wnioski : tak, samo klejenie czy inne mocowanie podłogi nie ma znaczenia bezpośredniego na wzrost kosztów ogrzewania ... ALE MA ZWIĄZEK POSREDNI bo jak siedzisz w takim salonie z drewnem tak ułożonym ze uniemozliwia to nagrzanie tego pomieszczenia to co robisz ? ubierasz sie ciepło czy zapodajesz farelke albo olejak ? a wtedy co ? jest drozej czy taniej ?

No tak rozumujac to masz racje. Jak damy "pierzyne" na podlogowke ktorej nie pokona podlogowka to lipa na maksa. Ale po pierwsze, to chyba musiala by byc deska z 30 mm. Po drugie, ta podlogowka stra za duzych by nie generowala (piec by sie nawet nie zalaczal bo na powricie bedzie prawie taka sama temp jak na wylocie. Wiec koszt ten mozna przelozyc na grzejnik elektryczny i zaplacimy tyle samo :) Oczywiscie wszytsko jest w jakims tam przyblizeniu, bo trzeba by dokladnie policzyc ile w dol ucieknie i ile prad bedzie drozszy w grzaniu np od wegla itd...
Ale nie o to chodzilo ParkietKomplex. Wg niego zle wykonane drewno na podlogowce, powoduje wzrost kosztow ogrzewania -a to jest normalne klamstwo. Albo moze inaczej : jest to tak znikomy procent/promil w ogrzewaniu, ze nie ma o czy mowic. Nie wposminajac, ze liczy poduszki powietrzne tak, jakby byly na calej powierzchni chyba - czyli parkiet lewituje na posadzka. A nawet najgorzej wykonana posadzka, statystycznie bedzie miala 1,5 mm na "calej powierzchni".
Ja mowie, jestem alikiem w temacie. Ale nikt mi nie wmowi, ze zle wykonana podloga na podlogowce, spowoduje WZROST KOSZTOW OGRZEWANIA. Pomiajaca oczywiscie inne teamty (zle wykonanan izolacja od gruntu itp - ale to inny temat)

Fantom

szczukot
30-10-2010, 19:01
Ok. przy takich izolacjach i cienkiej okładzinie na cienkim podkładzie straty będą niewielkie. Wzajemne relacje zmienią się nieco przy cieńszej izolacji, nierównym podłożu dodatkowa warstwa powietrza/, grubszym podkładzie czy też grubszej okładzinie podłogowej. Całość może wzrosnąc do kilku procent i to wszystko. Przykład z kocem jak najbardziej trafiony. Z kosztami pośrednimi podobnie.Pozdrawiam.

No wlasnie - przyklad z kocem trafiony i o tym tez pisalem (ze moze byc problem z dogrzaniem).
A co do strat, mysle, ze calosc nie przekroczy nawet 1 %. i to zakladajac, ze to bedzie parterowka i wszedzie bedzie podlogowka.
Kiedys moze pokusze sie o policzenie; )
A kazdy kto nie zrobi pozadnej izolacji od gruntu, szczegolnie przy podlogowce to sie prosi o problemy (wieksze wydatki kasy) nawet przy samym betonie na posadzce, bo z 50% energii i tak pojdzie w dol.

Fantom
ps. Ja mam osobiscie 15 cm styro (oczywiscie zakladki itd). Wstepne pomiary krzywosci posadzki - 1 mm na 2,5 m. Bede kladl podloge plywajaca 14 mm. Chcialem polozyc cos cienszego, ale nie znalazlem :( W podloge puszcze okolo 27 stopni. Za miesiac dam znac jak efekty nagrzewania.

szczukot
30-10-2010, 19:17
Tak swoja droga po policzeniu strat miedzy podloga klejona a podloga plywajaca, przyda sie zrobic jeszcze jedno : ile drozej kosztuje podloga klejona (materialy + robocizna) ? Nawet nie wiem. Ale na pewno drozej. Moze sie okazac, ze koszty na ta roznice, beda sie zwracaly w ogrzewaniu np przez 20 lat :)

Fantom
ps. chcialem sie przy okazji pochwalic, ze polozylem dzisiaj 35 m2 deski click + folia + korek w 8 godzin. Nigdy wczesniej nic takiego nie robilem. Mysle, ze klejenia sam bym nie zrobil, albo duzo wolniej i kij go wie jaki wynik. Jestem ciekaw ile zaoszczedzilem (a w sumie mniej wydalem). Znajac zycie, ekipa by wziela z 20-40 zl m2 ?

Parkiet
30-10-2010, 20:08
No tak rozumujac to masz racje. Jak damy "pierzyne" na podlogowke ktorej nie pokona podlogowka to lipa na maksa. Ale po pierwsze, to chyba musiala by byc deska z 30 mm. Po drugie, ta podlogowka stra za duzych by nie generowala (piec by sie nawet nie zalaczal bo na powricie bedzie prawie taka sama temp jak na wylocie. Wiec koszt ten mozna przelozyc na grzejnik elektryczny i zaplacimy tyle samo :) Oczywiscie wszytsko jest w jakims tam przyblizeniu, bo trzeba by dokladnie policzyc ile w dol ucieknie i ile prad bedzie drozszy w grzaniu np od wegla itd...
Ale nie o to chodzilo ParkietKomplex. Wg niego zle wykonane drewno na podlogowce, powoduje wzrost kosztow ogrzewania -a to jest normalne klamstwo. Albo moze inaczej : jest to tak znikomy procent/promil w ogrzewaniu, ze nie ma o czy mowic. Nie wposminajac, ze liczy poduszki powietrzne tak, jakby byly na calej powierzchni chyba - czyli parkiet lewituje na posadzka. A nawet najgorzej wykonana posadzka, statystycznie bedzie miala 1,5 mm na "calej powierzchni".
Ja mowie, jestem alikiem w temacie. Ale nikt mi nie wmowi, ze zle wykonana podloga na podlogowce, spowoduje WZROST KOSZTOW OGRZEWANIA. Pomiajaca oczywiscie inne teamty (zle wykonanan izolacja od gruntu itp - ale to inny temat)

Fantom
To co piszesz jest chore albo przynajmniej nieuczciwe. Zarzucasz mi kłamstwo a ja w swoich poradach piszę, cytuję: " pkt 5. W przypadku podłogi pływającej wartość oporu cieplnego jest podwyższona od 0,025 do 0,05 m2K/W." To wszystko co pisałem w moich poradach na www.parkietkomplex.eu . Powyższy przedział wartości jest tylko składową, z którą należy się odnieść do łącznego oporu z obu stron czynnika grzewczego. Jaki to będzie udział, tu stosownie do sytuacji, przeciętny "techniczny" potrafi sobie policzyć. A wzrost kosztów ogrzewania będzie odpowiedni do tego udziału. To wszystko. Reszta to wytwór Twojej wyobrażni. Przepraszam za mocne słowa, ale starałem się Ci pomóc, a wyszło jak wyszło. Pozdrawiam.
PS. Normy dopuszczają nierówności posadzki do 3mm na odcinku 1m, natomiast szara rzeczywistość na ogół odbiega w niekorzystny sposób od norm. Znam tę rzeczywistość, ponieważ mam z nią spotkania wynikające z codziennej pracy.

szczukot
30-10-2010, 20:19
Hmmm.
Cytaty z Twojej strony :
"Wszystkie inne materiały posiadające wyższe wartości wywołają większe zużycie energii potrzebnej do nagrzania pomieszczenia, ponieważ wzrasta temperatura wody znajdującej się w rurach (wzrost kosztów) potrzebna do pokonania podwyższonego oporu przenikania ciepła przez niedopasowanie do wymienionej normy materiałów"

"W konsekwencji podnosimy koszty ogrzania pomieszczenia, ponieważ zwiększenie oporu przenikania ciepła o 0,1m2K/W w praktyce oznacza stratę około 4,8C i podniesienie temperatury podkładu dla parkietu ułożonego "pływająco" do temperatury 35,6C dla ogrzania pomieszczenia do temperatury 20C, co pociąga za sobą w konsekwencji oprócz wzrostu kosztów ogrzewania również ryzyko odklejania się lamelek"

Ja sie do tego odnioslem.
Wiec zacytowales nie to co trzeba. Co do tego co cytowales to sie zgadzam bez zadnych zastrzezen (zwiekszenie oporu cieplnego). Tylko jak wczesniej pisalem, nie jest to tozsame ze wzrostem kosztow.

Tak swoja droga, jedyne czego sie boje to wlasnie problem z dogrzaniem (pierzynka na podlogowce). Ale chyba zapomnielismy od czego ten watek sie zaczal. Mowa tam byla o drewnie 15 mm w systemie plywajacy. I tworca watku stwierdzil, ze praktycznie w zaden sposob opor tych elementow nie jest zauwazalny - a wiec do problemu bardzo daleko chyba.

Fantom

Parkiet
30-10-2010, 20:29
Hmmm.
Cytaty z Twojej strony :
"Wszystkie inne materiały posiadające wyższe wartości wywołają większe zużycie energii potrzebnej do nagrzania pomieszczenia, ponieważ wzrasta temperatura wody znajdującej się w rurach (wzrost kosztów) potrzebna do pokonania podwyższonego oporu przenikania ciepła przez niedopasowanie do wymienionej normy materiałów"

"W konsekwencji podnosimy koszty ogrzania pomieszczenia, ponieważ zwiększenie oporu przenikania ciepła o 0,1m2K/W w praktyce oznacza stratę około 4,8C i podniesienie temperatury podkładu dla parkietu ułożonego "pływająco" do temperatury 35,6C dla ogrzania pomieszczenia do temperatury 20C, co pociąga za sobą w konsekwencji oprócz wzrostu kosztów ogrzewania również ryzyko odklejania się lamelek"

Ja sie do tego odnioslem.
Wiec zacytowales nie to co trzeba. Co do tego co cytowales to sie zgadzam bez zadnych zastrzezen (zwiekszenie oporu cieplnego). Tylko jak wczesniej pisalem, nie jest to tozsame ze wzrostem kosztow.

Tak swoja droga, jedyne czego sie boje to wlasnie problem z dogrzaniem (pierzynka na podlogowce). Ale chyba zapomnielismy od czego ten watek sie zaczal. Mowa tam byla o drewnie 15 mm w systemie plywajacy. I tworca watku stwierdzil, ze praktycznie w zaden sposob opor tych elementow nie jest zauwazalny - a wiec do problemu bardzo daleko chyba.

Fantom

Powyższe cytaty nie są zamieszczone w poradach na mojej stronie. www. parkietkomplex.eu. Najpierw sprawdż a póżniej pisz. Niepotrzebnie brniesz w ślepy zaułek. Pozdrawiam.

szczukot
30-10-2010, 20:45
Odnioslem sie do strony na ktora odsylasz czytajacych ten watek

Fantom

Parkiet
30-10-2010, 21:02
Odnioslem sie do strony na ktora odsylasz czytajacych ten watek

Fantom
Czytających ten wątek odesłałem do swojej strony www jak również do strony www.Parpo.pl. To wszystko dlatego aby czytający miał szerszy pogląd na dany temat. NIC WIĘCEJ.
Jeśli kierujesz oskarżenia o kłamstwo to kieruj to pod właściwym adresem, wówczas pomówiona strona będzie miała prawo do merytorycznego odrzucenia tych pomówień.
Uważam, że jarekkur potrafi odniesieść się do tego co pisze na swojej stronie.
Pozdrawiam.

szczukot
30-10-2010, 21:16
No z checia. Widze, ze jest aktywny na tej grupie wiec jest szansa. Ciekawy jestem na ile ze mnie laik w tym temacie a na ile mam logiczny tok rozumowania. Najlepiej by to bylo zrobic na liczbach ....

Fantom

Parkiet
30-10-2010, 21:36
No z checia. Widze, ze jest aktywny na tej grupie wiec jest szansa. Ciekawy jestem na ile ze mnie laik w tym temacie a na ile mam logiczny tok rozumowania. Najlepiej by to bylo zrobic na liczbach ....

Fantom
Proponuję korzystać z liczb wówczas, kiedy poznasz zasady, dopiero wtedy nabierzesz przekonania co do logicznego toku rozumowania. Pozdrawiam.

szczukot
31-10-2010, 10:07
No wlasnie zasady znam. Wiec przydalyby sie liczbym aby stwierdzic jaki to rzad wielkosci ewentualnych strat energii.
Tak swoja droga, liczc tylko podstawowe dane
1) przy 15 cm styro w dol mamy opor rzedu 3,8.
2) pustka powietrzna rzedu nawet 3 mm to nie tak jak na stronie jest napisane 0,6 a maks 0,2 chyba ( i to jakby drewno lewitowalo nad betonem - a przeciez miejscami musi na nim lezec, i miejscami jest mniej niz te 3 mm). Mysle, ze nawet zakladajac mocno krzywa posadzke, mozna przyjac sredni opor pustki powietrznej ustalic na 0,1 - i to bardzo zawyzone bedzie
3) deska rzedu 14 mm da opor maks 0,2 ?
4) tektura falista rzedu 0,05 ?

Wychodzi mi w dol opor rzedu 3,8 a w gore maks 0,35 ?
Czy gdzies zrobilem jakis blad w tych wstepnych wyliczeniach ?

Fantom

Parkiet
31-10-2010, 11:49
No wlasnie zasady znam. Wiec przydalyby sie liczbym aby stwierdzic jaki to rzad wielkosci ewentualnych strat energii.
Tak swoja droga, liczc tylko podstawowe dane
1) przy 15 cm styro w dol mamy opor rzedu 3,8.
2) pustka powietrzna rzedu nawet 3 mm to nie tak jak na stronie jest napisane 0,6 a maks 0,2 chyba ( i to jakby drewno lewitowalo nad betonem - a przeciez miejscami musi na nim lezec, i miejscami jest mniej niz te 3 mm). Mysle, ze nawet zakladajac mocno krzywa posadzke, mozna przyjac sredni opor pustki powietrznej ustalic na 0,1 - i to bardzo zawyzone bedzie
3) deska rzedu 14 mm da opor maks 0,2 ?
4) tektura falista rzedu 0,05 ?

Wychodzi mi w dol opor rzedu 3,8 a w gore maks 0,35 ?
Czy gdzies zrobilem jakis blad w tych wstepnych wyliczeniach ?

Fantom
Przedstawionymi obliczeniami strzeliłeś sobie "samobója", gdzie opór cieplny podłogi pływającej względem klejonej wzrasta o ponad 50%?
Ponadto pominąłeś opór podłoża, który jest elementem składowym łącznego oporu oraz dwukrotnie zawyżyłeś opór samej okładziny a nad oporem pustki powietrznej można by podyskutować.
Przestań liczyć, bo się rozchorujesz, przyjmij stratę energii rzędu paru procent i daj sobie z tym spokój.
Ale w kontekście naszej dyskusji to są drobiazgi.
Istotną rzeczą jest to, że określiłeś wartościowo opór cieplny pod czynnikiem grzewczym, co świadczy iż przyjąłeś do świadomości przenikanie ciepła w drugą stronę. W sumie to było istotą naszego sporu. Pozdrawiam.

swistak81
31-10-2010, 14:43
Wychodzi mi w dol opor rzedu 3,8 a w gore maks 0,35 ?
Fantom

No właśnie kolego. 0,35 w górę, 3,8 w dół. To znaczy, że w grunt leci 9% energii a 91% do góry... Naprawdę nie zaprzeczajcie fizyce! Straty ciepła były są i zawsze będą.
Jeśli podłoga klejona będzie mieć opór powiedzmy 0,15, to w grunt poleci tylko 4% a nie 10.... Jest różnica?

szczukot
31-10-2010, 14:57
Przedstawionymi obliczeniami strzeliłeś sobie "samobója", gdzie opór cieplny podłogi pływającej względem klejonej wzrasta o ponad 50%?
Ponadto pominąłeś opór podłoża, który jest elementem składowym łącznego oporu oraz dwukrotnie zawyżyłeś opór samej okładziny a nad oporem pustki powietrznej można by podyskutować.
Przestań liczyć, bo się rozchorujesz, przyjmij stratę energii rzędu paru procent i daj sobie z tym spokój.
Ale w kontekście naszej dyskusji to są drobiazgi.
Istotną rzeczą jest to, że określiłeś wartościowo opór cieplny pod czynnikiem grzewczym, co świadczy iż przyjąłeś do świadomości przenikanie ciepła w drugą stronę. W sumie to było istotą naszego sporu. Pozdrawiam.

Nie strzelilem sobie zadnego samoboja, bo nie gram w zadna gre. Jako laik zukam rozwiazania matematycznego problemu Z ktorym sie zdecydowanie nie zgadzam.
1) Mozesz pomoc dac mi wiecej danych do poprawy moich zalozen liczbowych ?
2) Twoim zdaniem jaki jest rzeczywisty opor pustek powietrznych pod podloga ?
3) Nie czaje pytanie "gdzie opór cieplny podłogi pływającej względem klejonej wzrasta o ponad 50%?". Co dokladnie masz na mysli ?
4) Zawyzylem opro desek ? powinno byc z dwa razy mniej ?

A istota sporu nie bylo przenikanie ciepla w dol, a "zwiekszenie kosztow grzania prz podlodze plywajacej a nie klejonej" ! Nie rozpatrywalem w zadnym momencie roznic miedzy podlogowka a "kaloryferami"

Fantom

szczukot
31-10-2010, 15:24
No właśnie kolego. 0,35 w górę, 3,8 w dół. To znaczy, że w grunt leci 9% energii a 91% do góry... Naprawdę nie zaprzeczajcie fizyce! Straty ciepła były są i zawsze będą.
Jeśli podłoga klejona będzie mieć opór powiedzmy 0,15, to w grunt poleci tylko 4% a nie 10.... Jest różnica?

Czy zgadzasz sie z liczbami ktore przedstawilem ? Ja nie jestem ich pewien. Ale zakladajac, ze sa ok, to przy podlodze klejonej, opor z 0,35 spadnie do 0,2 +opor kleju ( nie mam pojecia jaki jest jego opor).

Poprawiajac z grubsza obliczenia z wiedza parkietkomplex (zmniejszajac opor desek) i dodajac warstwe betonu (0,05) bedziemy mieli :
- w dol 3,8
- podloga plywajaca w gore 0,30
- podloga klejona w gore 0,15 + opor cieplny kleju (nie mam pojecia ile ma, moze np 0,02 ?)

Cos trzeba by jeszcze poprawic w tych obliczeniach ?

Fantom

Parkiet
31-10-2010, 15:34
Ad. 1 Na www.parkietkomplex.eu w poradach znajdziesz prosty sposób na obliczanie łącznego oporu cieplnego. Współczynniki przewodzenia ciepła dla betonu czy styropianu
zastosuj do tego co masz w swojej podłodze.
Ad. 2 na www jest również wspólczynnik przewodzenia ciepła w konwekcji, znając wielkość szczeliny podobnie obliczysz sobie opór cieplny.
Ad. 3 Wg. Ciebie opór górnej okładziny to 0.2 a przekładka papierowa plus powietrze to wartość 0,15, co stanowi wzrost o ponad połowę
Ad.3 powinno być dwa razy mniejsze
Przyjmij, że podłoga pływająca podnosi opór od 0,025 do 0,050 m2K/W i tworzy to faktyczny wzrost kosztów o kilka procent. To wszystko. Podana istota sporu ma swoje techniczne i logiczne konsekwencje. Pozdrawiam.

compi
31-10-2010, 16:17
Może by w tej sytuacji szczukot użył magicznego słowa przepraszam po nietrafionym zarzucie o kłamstwo ze strony parkietkomplexu? Bo mam wrażenie, że parkietkomplex jest niesamowicie wyrozumiały w tej sytuacji. Żeby nie było, że pisze ie na temat to na podłogówce dam ceramikę : D.

szczukot
31-10-2010, 16:35
O super.
Z liczbami typu 0,025 - 0,05 moge sie zgodzic - to jest realne.
No i teraz wezmy sobie z tego srednia, dla latwosci obliczen - bedzie to 0,04.
Podloga w dol ma 4. Podloga klejona w gore ma powiedzmy 0,17 ? A plywajaca w gore ma 0,21 ?
A wiec, ubytek ciepla przy klejonej w dol to okolo niecale 4 % % calosci grzania. Przy klejonej to ponad 5%. Roznica w tych dwoch systemach osiagnie wiec rzad wielkosci strat na poziomie 1,5 % od calosci energi wpompowanej w podloge ? Kilka postow wyzej, sawialem zupelnie w ciemno, ze bedzie to ponziej 1% - jak widac duzo sie nei pomylilem.
Jezeli tak, to liczac ekstremalna sytuacje, czyli domek parterowy z pelnym ogrzewaniem podlogowym, roznica z wydanje kasy na grzanie :
- przy podlodze klejonej za kazde 100 zl stracimy "w ziemie" 3,8 zl
- przy podlodze plywajacej 5,2 zl
Doplacamy wiec do kazdej 100 zl za ogrzewanie 1,5 zl za to ze nie bedziemy kleic podlogi.
Dobrze podsumowalem to czy znowu gdzies blad ?

Pytanie dla wykonawcow : ile kosztuje polozenie podlogi klejonej i plywajacej (z materialmi itp) ?
Znowu bede strzelal : z 20 zl na metrze wiecej za klejona ?
Jezeli ten stral jest gdzies w przyblizeniu trafiony, to znowu strzele : ile w sezonie placi sie za ogrzewanie dla sredniego domku 150 m2 ? 5 tys ? Jezeli znowu gdzies w przyblizeniu trafilem, to :
- ogrzanie 1m2 podlogi w sezonie kosztuje 33 zl.
- przy podlodze klejonej doplacimy do tego 0,5 zl.

Zwrot kosztow klejenie podlogi = 40 lat ?
Pisze to wszytko jako laik (nawet nie znam kwot podawanych powyzej). Czy gdzies sie pomylilem ?

Fantom

szczukot
31-10-2010, 16:37
Może by w tej sytuacji szczukot użył magicznego słowa przepraszam po nietrafionym zarzucie o kłamstwo ze strony parkietkomplexu? Bo mam wrażenie, że parkietkomplex jest niesamowicie wyrozumiały w tej sytuacji. Żeby nie było, że pisze ie na temat to na podłogówce dam ceramikę : D.

Uuuu, a czemu to mam przepraszac ? Od samego poczatku pisalem, ze roznice te sa tak nieznaczace, ze wg mnie beda ponizej 1%. Wyliczenia na liczbach wykazaly, ze bedzie to okolo 1,5%. A uzywa sie tego jako argumentu do klejenia podlogi. Jezlei wiec gdzies faktycznie napsialem cos co nie jest prawda to od razu przeprosze. W ktorym miejscu ?

Fantom
ps.Przed chwila puscilem post z kolejnymi obliczeniami z glowy - prosze o porawki w toku rozumowania (jezeli sa znaczace)

compi
31-10-2010, 16:48
Uuuu, a czemu to mam przepraszac ?

Pytasz to ci odpowiadam, chociaż to niepotrzebny poboczny temat tego wątku. Zarzuciłeś kłamstwo człowiekowi, który udowodnił ci, że niesłusznie. Ma do ciebie na tyle szacunku, aby nadal prowadzić z tobą dyskusję. Przyzwoitość nakazuje zrobić co wyżej napisałem. Jesteś dorosły to chyba to zrozumiesz.

szczukot
31-10-2010, 17:11
Ale za co mam przepraszac ? Za to ze zaloazylem, ze roznica bedzie ponizej 1 % a wyszla 1,5 % ?
Jezeli tak, to ok.
Przepraszam !!

A podusmowujac - nie oplaca sie kleic podlogi, i pisanie na stronach jako argument, ze podloga plywajaca podnosci koszty ogrzewania jest klamstwem. Chyba, ze ktos dopisze, ze zwrot kosztow nastapi w ciagu 40 lat :) Wtedy to jest uczciwe podejscie do tematu.
Do tych co sie znaja (czyli nie do mnie) - sa jakies bledy w obliczeniach kilka postow wyzej czy nie ?

Fantom
ps. Mysle, ze takie teksty na stronach wykonawcow sa po to aby po prostu zarabiac. Bo po wczorajszym dniu (polozenie samodzielne podlogi) az sie zastanawiam czy sie za to nie wziac od strony zarobkowej. Troche wiedzy, szkolen, praktyki i teorii i jazda. Mozna z 1000 zl dniowki wyrwac ?

compi
31-10-2010, 17:18
Wiesz co ? Widze, ze sie chyba troche na tym znasz, ale jak wszedlem na ta strone i zaczalem czytac bzdury, to stwierdzam ze nie za bardzo wiesz o czym piszesz.


Między innymi za to.

szczukot
31-10-2010, 17:33
A nie nie. Tu to zupelnie inna pomylka. Za ta jak najbardziej przepraszam. Bo komplexparkiet odeslal na inna strone - tam gdzie te bzdury popisane byly. Na jego stronie nie ma takich przegiec napisanych.
I widze, ze osoba ktora ma ta "strone z bledam" sie na tym zna i udziela w temacie na tym forum. Tym bardziej sie dziwie jak naciaga.
Kolejnym przykladem z tej strony jest kolejne naciagactwo w wyliczeniach "nizszosci" podlogi plywajacej : najpierw jest liczony zawyzony opor pustki powietrznej, a potem jeszcze dodawany do tego oporu, opor wynikajacy z masy samopoziomujacej wyrownujacej nierownosci podloza. No to chwila.... to jest ta pustka powietrzna, czy zostala wyrownana ta wylewka ?

Fantom

szczukot
31-10-2010, 17:36
Ad. 2 na www jest również wspólczynnik przewodzenia ciepła w konwekcji, znając wielkość szczeliny podobnie obliczysz sobie opór cieplny.
Ad.3 powinno być dwa razy mniejsze


ad 2 - nie jestem za dobry w tych obliczeniach. Mozesz mi podac jakiego rzedu jest to opor wg Ciebie. Mysle, ze mozna usrednic na cala posadzke, ze jest to 1 mm pustka. Wg mnie to zamiast podawanych "przez niektorych" 0,6 bedzie to 0,06.
ad 3. Dzieki - poprawilem sie w kolejnych obliczneiach.

Fantom

redlum
31-10-2010, 21:03
jak już tak wszystko liczysz - to policz jeszcze o ile trzeba będzie podnieść temperaturę na kotle aby zapewnić taką samą temperaturę w obu przypadkach

szczukot
31-10-2010, 21:08
Na kotle aczej wogole. Najwyzej na mieszaczu.
Ale o ile to ja juz nie wiem - moze ktos ie wypowie ?
Gdzies mi sie obilo, ze dla pokonania oporu 0,1 potrzebne jest 5 stopni. Wiec dla tego usrednionego 0,4 dla podlogi plywajacej, trzeba bedzie dac jakies 2 stopnie wiecej.

Fantom

jarekkur
31-10-2010, 22:11
A nie nie. Tu to zupelnie inna pomylka. Za ta jak najbardziej przepraszam. Bo komplexparkiet odeslal na inna strone - tam gdzie te bzdury popisane byly. Na jego stronie nie ma takich przegiec napisanych.
I widze, ze osoba ktora ma ta "strone z bledam" sie na tym zna i udziela w temacie na tym forum. Tym bardziej sie dziwie jak naciaga.
Kolejnym przykladem z tej strony jest kolejne naciagactwo w wyliczeniach "nizszosci" podlogi plywajacej : najpierw jest liczony zawyzony opor pustki powietrznej, a potem jeszcze dodawany do tego oporu, opor wynikajacy z masy samopoziomujacej wyrownujacej nierownosci podloza. No to chwila.... to jest ta pustka powietrzna, czy zostala wyrownana ta wylewka ?

Fantom

kompleksparkiet wysłał na moją stronę. Prosiłbym o parę szczegółów. Jeżeli Parkietkompleks wysłał Cię na jakąś stronę to na pewno wie co robi. Poza tym nie piszemy tutaj na forum aby zarabiać, a jedynie abyście mogli spać spokojnie mając ułożoną posadzkę drewnianą. Dorzucę, że ułożenie parkietu to nie sztuka. Sztuką jest zrobic to tak aby nie podniósł się do góry. Na efekt Twojej pracy musisz poczekać. Cuda z drewnem dzieją się po kilku tygodniach a nawet miesiącach.

Parkiet
31-10-2010, 23:42
ad 2 - nie jestem za dobry w tych obliczeniach. Mozesz mi podac jakiego rzedu jest to opor wg Ciebie. Mysle, ze mozna usrednic na cala posadzke, ze jest to 1 mm pustka. Wg mnie to zamiast podawanych "przez niektorych" 0,6 bedzie to 0,06.
ad 3. Dzieki - poprawilem sie w kolejnych obliczneiach.

Fantom

Jeśli nie jesteś dobry w tych obliczeniach, to nie rób tego i zaufaj innym. Tektura falista + 1mm pustki powietrznej daje opór nieco ponad 0,1m2K/W .
W temacie obok piszesz o samodzielnym ułożeniu podłogi pływającej na podkładzie korkowym, jeśli zastosowałeś korek grubości 3mm? to masz + 0,1m2K/W, czyli plus cztery stopnie na kotle.
Ponadto prosiłbym w ramach rekompensaty za potyczkowe trudy o podanie producenta wymienionego przez Ciebie kotło-mieszacza gdzie za darmo można podnosić temperaturę czynnika grzewczego. Pozdrawiam.

redlum
31-10-2010, 23:49
jeszcze coś mnie trapi - czy temperatura za warstwą ocieplenia ma jakiś wpływ na to ile ciepła ucieka/jest przekazywane?

Parkiet
31-10-2010, 23:56
jeszcze coś mnie trapi - czy temperatura za warstwą ocieplenia ma jakiś wpływ na to ile ciepła ucieka/jest przekazywane?
Oczywiście, im większa różnica temperatur tym szybszy przepływ ciepła a tym samym większe straty. Pozdrawiam.

szczukot
01-11-2010, 08:51
kompleksparkiet wysłał na moją stronę. Prosiłbym o parę szczegółów. Jeżeli Parkietkompleks wysłał Cię na jakąś stronę to na pewno wie co robi. Poza tym nie piszemy tutaj na forum aby zarabiać, a jedynie abyście mogli spać spokojnie mając ułożoną posadzkę drewnianą. Dorzucę, że ułożenie parkietu to nie sztuka. Sztuką jest zrobic to tak aby nie podniósł się do góry. Na efekt Twojej pracy musisz poczekać. Cuda z drewnem dzieją się po kilku tygodniach a nawet miesiącach.

Super, ze sie odezwales. Mozesz sie odniesc do moich "tekstow" na temat niektorych informacji z Twojej strony www ?

Fantom

szczukot
01-11-2010, 09:02
Jeśli nie jesteś dobry w tych obliczeniach, to nie rób tego i zaufaj innym. Tektura falista + 1mm pustki powietrznej daje opór nieco ponad 0,1m2K/W .
W temacie obok piszesz o samodzielnym ułożeniu podłogi pływającej na podkładzie korkowym, jeśli zastosowałeś korek grubości 3mm? to masz + 0,1m2K/W, czyli plus cztery stopnie na kotle.
Ponadto prosiłbym w ramach rekompensaty za potyczkowe trudy o podanie producenta wymienionego przez Ciebie kotło-mieszacza gdzie za darmo można podnosić temperaturę czynnika grzewczego. Pozdrawiam.

Co do 0,1 zgadzam sie w 100%. Pustka powietrzna okolo 0,05 + tektura 0,05. Razem 0,1. Wszedzie wlasnie takie dane podawalem.
Co do ulozonej wlasnie podlogi, znajduje sie ona na pietrze - ogrzewanie tradycyjne/kaloryfery. Na dol zdecydowanie planuje tekture lub ewentualnie podklad o jeszcze mniejszym oporze (np rzedu 0,03). Cos typu arbiton itp.
Co do mieszacz, to po prostu zwykly mieszacz sterowany elektronicznie :) Podniesienie temperatury jest calkowicie darmowe :) Bo nie podniesienie temperatury czynnika kosztuje, a straty energii miedzy wyjsciem a wejsciem do kotla. A podniesienie temp wyjsciowej powiedzmy o te dwa stopnie, spowoduje takze powrot czynnika w temperaturze o te swa stopnie wyzszej (oczywiscie w przyblizeniu). Wiec finansowo to nic nie kosztuje. Oczywiscie problemem moze byc to, ze sie okaze, ze na start potzrebne jest np 28 stopni czynnika (dlapodlogi klejonej) a dla plywajacej bedzie to juz np 30 stopni. I tu sie moga pojawic problemy z sama praca drewna. Ale przy zalozeniach jak w powyzszych postach raczej taka wysoka temp nie wchodzi w rachube. Bo opor cieplny jaki bede razem posiadal jest praktycznie najmniejszym z mozliwych do uzyskania przy podlodze plywajacej. A ludzie klada dla duzo wiekszych oporow i podlogi leza im latami bez zadnych problemow z rozscyhaniem, pekaniem, nierowna praca itp. Jakby bylo inaczej, to nie daloby sie po prostu polozyc podlogi plywajacej na podlogowce - a wiemy, ze tak nie jest.

Fantom
ps. Co do polozonej wlasnie podlogi, jedyne czego sie boje, to to, ze zostawilem okolo 1 cm dylatacje przy scianach. Ale przez najblizsze miesiace nie bede kladl listw, wiec bede mogl obserwoac zmiany przy scianach. Zawsze dobra nauka na nastepne powierzchnie do polozenia, ile rzeczywiscie to drewno pracuje. Na podlogowce na start zrobie z 1,5cm dylatacje. Tam sa duzo wieksze zmiany temperatury podlogi.

jarekkur
01-11-2010, 20:12
Super, ze sie odezwales. Mozesz sie odniesc do moich "tekstow" na temat niektorych informacji z Twojej strony www ?

Fantom

Nie chce mi się czytać tego wszystkiego co napisałeś w ciągu trzech dni, dlatego lepiej będzie jak postawisz kilka konkretnych zarzutów. Z powodu kilku złotych postarałeś się zarzucić kłamstwo. Wysoka temperatura ma to do siebie, że obniża wilgotność względną powietrza nad posadzką a podnosi ciśnienie pary wodnej znajdującej się w podkładzie na którym leży posadzka drewniana. To mnie najbardziej interesuje i przed tym tutaj na forum ostrzegam.
Nie interesuje mnie to, czy zyskasz 5 zł czy stracisz 100zł na ogrzewaniu. Jest to Twoja sprawa. Mnie interesuje aby położona przeze mnie posadzka drewniana na ogrzewaniu podłogowym leżała i leżała i leżała. Jeżeli to są bzdury dla Ciebie to jest to też Twoja sprawa. Na mojej stronie jest to fragment większej całości. Zbyt często oglądam powysadzane posadzki drewniane nie tylko na ogrzewaniu podłogowym, aby odpowiedzialność za moją pracę pozostawić klientowi.

szczukot
01-11-2010, 20:42
Ogolnie chodzilo mi o pojecie "wzrostu kosztow ogrzewania" przy podlodze plywajacej kosztem klejonej. Moje zupelnie zgrubne wyliczenia wykazaly roznice na poziomie 1,5 % czyli znikomo malo.
Oraz i kilka innych naciagniec "moim zdaniem". Np jak wyliczyles dla pustki powietrznej 3 mm opor 0,06 ? Po drugie jak cala podloga moze lewitowac nad betonem te 3 mm aby dla calej podlogi liczyc taki opor ? Po trzecie jezeli liczysz opor cieplny masy szpachlowej to czemu dodajesz do tego opor pustki (przeciez ta masa miala ja zlikwidowac) ?

Fantom

jarekkur
02-11-2010, 20:40
Ogolnie chodzilo mi o pojecie "wzrostu kosztow ogrzewania" przy podlodze plywajacej kosztem klejonej. Moje zupelnie zgrubne wyliczenia wykazaly roznice na poziomie 1,5 % czyli znikomo malo.
Oraz i kilka innych naciagniec "moim zdaniem". Np jak wyliczyles dla pustki powietrznej 3 mm opor 0,06 ? Po drugie jak cala podloga moze lewitowac nad betonem te 3 mm aby dla calej podlogi liczyc taki opor ? Po trzecie jezeli liczysz opor cieplny masy szpachlowej to czemu dodajesz do tego opor pustki (przeciez ta masa miala ja zlikwidowac) ?

Fantom
Pod parkiet jeżeli jest to konieczne daję się minimum 3mm masę wyrównującą. Konieczne może to być wtedy gdy wylewka jest słaba, piaszcząca, nierówna. takie wylewki spotyka się bardzo często, jak również wylewki dogładzane, których warstwę wierzchnią trzeba sfrezować. Nie ma ani takiej masy ani takiego fachowca, który wyleje masę wyrównujacą do "zera". Masa ma skurcz, a fachowiec jak to fachowiec. Przyjmuje sie w obliczeniach 3mm, ponieważ zasady odbioru posadzek według ITB zezwalają na takie nierówności. Zasady te również zezwalają na długości łaty 2m trzy nierówności po 3mm. To chyba wyjaśniłem. Nie ma wylewki zacieranej czy dogładzanej równej jak szyba, może być tylko gładka. Są za to normy i warunki odbioru.
0,06m2K/W nie obliczałem, przyjąłem z literatury fachowej. Po co wyważać otwarte drzwi.
Jeszcze jakieś wątpliwości?

szczukot
02-11-2010, 20:50
No niestety tak - bo nic nie wyjasniles. Uznales, ze takie sa normy wiec tak policzyles. ale normy nie mowia o lewitujacych 3mm nad betonem posadzkach, a jedynie o dopuszczalnej nierownosci posadzki. Statystycznie, nawet jakby ten beton byl na maksa krzywy ale zgodny z normami, to srednia pustka powietrzna bedzie miala 1,5 mm. Bo w niektorych miejscach bedzie 3 mm a w niektorych 0 mm.

Fantom

jarekkur
03-11-2010, 22:14
No niestety tak - bo nic nie wyjasniles. Uznales, ze takie sa normy wiec tak policzyles. ale normy nie mowia o lewitujacych 3mm nad betonem posadzkach, a jedynie o dopuszczalnej nierownosci posadzki. Statystycznie, nawet jakby ten beton byl na maksa krzywy ale zgodny z normami, to srednia pustka powietrzna bedzie miala 1,5 mm. Bo w niektorych miejscach bedzie 3 mm a w niektorych 0 mm.

Fantom

Daj sobie spokój. Licz co chcesz i jak chcesz. Coś Ty się tak uparł!? Mnie interesuje aby posadzka leżała wiecznie, a klient był zadowolony. Wyobraź sobie , że 0mm to punkt podparcia łaty mierniczej 2m, o powierzchni np. 0,5cm2. Poza tym same dołki po trzy na na łacie mniejsze i większe we wszystkich kierunkach w pomieszczeniu. Nie sprawdzałeś zapewne specjalistyczną łatą równości podłoża? Nie mierzyłeś wilgotności ani drewna ani podłoża? Gdyby tak było wiedziałbyś co tak naprawdę jest ważne w układaniu drewna na ogrzewaniu podłogowym. Beton a podkład cementowy o którym ja piszę to różnica. Beton krzywy na maksa ma kilku centymetrowe różnice. Nie jest sprawą parkieciarza obliczanie kosztów za energię lecz jedynie ostrzeganie przed przegrzaniem posadzki drewnianej. Posadzka klejona do podłoża ogrzewanego jest oszczędniejsza.

szczukot
04-11-2010, 06:42
Ale ja sie z tym wszystkim zgadzam w 100 % !
Tylko czy to jest powod aby do tego dorabaiac jakies boczne nieprawdziwe watki o wzroscie kosztow ogrzewania ? Jaki ma byc tego cel ?

Fantom

redlum
04-11-2010, 10:40
wzrost ogrzewania na pewno będzie - a że będzie tylko minimalny wzrost - to już zostało to przemilczane

jarekkur
05-11-2010, 23:20
Ale ja sie z tym wszystkim zgadzam w 100 % !
Tylko czy to jest powod aby do tego dorabaiac jakies boczne nieprawdziwe watki o wzroscie kosztow ogrzewania ? Jaki ma byc tego cel ?

Fantom

powtarzam jeszcze ra, tym razem ostatni. Interesuje mnie stała, wieloletnia jakość posadzki drewnianej na podłożu ogrzewanym. Każdy wzrost temperatury szkodzi stabilności drewnu. ma wpływ na obniżenie wilgotności powietrza nad parkietem, a co za tym idzie również wysychanie drewna. Wywołuje niezadowolenie klienta z powodu szczelin. Często również powstających pęknięć czołowych drewna. Odspajania się lamelek drewna warstwy wierzchniej w deskach trójwarstwowych czy parkiecie dwuwarstwowym. Koszty ogrzewania są wyższe, o ile to mnie to nie interesuje. Dla mnie ważna jest podwyższona temperatura, która działa niekorzystnie na drewno. To wszystko. Nie jestem od obliczania wydajności systemu grzewczego ani od planowania czy wykonania ogrzewania podłogowego. Wiem za to dużo ważnych spraw związanych z posadzkami drewnianymi na takim podłożu.

redlum
06-11-2010, 11:51
A co myślicie o Khars z kolekcji Linnea seven? Grubość deski to tylko 7mm - jest to zaleta przy ogrzewaniu podłogowym. Ma on tez jedna wadę - warstwa drewna szlachetnego to tylko ok 0,5 mm - więc wszelkie zadrapania będą widoczne. Zaletą też jest jego cena - np Orzech City 126zł na m2 - przy odpowiedniku 15mm ok 350zł za m2. Jakbym dał taka podłogę pływająca - to przy jakimś zniszczeniach bym po prostu wymieniał sobie poszczególne deski. Co o tym myślicie?

Parkiet
06-11-2010, 14:00
A co myślicie o Khars z kolekcji Linnea seven? Grubość deski to tylko 7mm - jest to zaleta przy ogrzewaniu podłogowym. Ma on tez jedna wadę - warstwa drewna szlachetnego to tylko ok 0,5 mm - więc wszelkie zadrapania będą widoczne. Zaletą też jest jego cena - np Orzech City 126zł na m2 - przy odpowiedniku 15mm ok 350zł za m2. Jakbym dał taka podłogę pływająca - to przy jakimś zniszczeniach bym po prostu wymieniał sobie poszczególne deski. Co o tym myślicie?

"Oszczędność prowadzi do bogactwa" ale tylko w przypadku gdy jest to oszczędność racjonalna. O cenie z czasem zapomnisz, a z bublem pozostaniesz i w dodatku z myślą, że będziesz wymieniał uszkodzone płytki, czego na pewno nigdy nie zrobisz. Tego typu produkt jest tyle wart co pozłacany tombak. Będzie ładnie wyglądał jeśli nie będziesz go używał.
Proponuję konkretne, techniczne rozwiązanie: 11mm dwuwarstwówka na twardym podkładzie z 4 mm warstwą użytkową, przyklejona do podłoża.
Producent i cena niech będzie do wyboru kupującego. Pozdrawiam.

redlum
06-11-2010, 15:53
pewnie masz racje - bo po przemyśleniu tematu i z moja nutka majsterkowania - to pewnie nigdy bym tych zniszczonych desek nie wymienił.
Deski dwuwarstwowe PARAT DOS już nawet widziałem - ale dla żony orzech za bardzo się nie podoba z tej firmy. Kto jeszcze robi deski dwuwarstwowe?

EDIT: jest jeszcze FINISHPARKIET - nie ma orzecha - ale jest merbau - szukam dalej

szczukot
06-11-2010, 20:14
Co do podlog, to ja kupilem dechy 3-warstwowe z tarketta i z baltic wood. Cena od 100 do 170 zl brutto. Zalezna od drewna (mam jatobe, mahon i merbau - czyli nie najtansze) i od ilosci lameli (mam zarowno 1 lamelowe jak i 3 i 4 lamelowe).
Wiec te ceny co podajesz chyba nie sa az tak rewelacyjne.

Fantom
ps. No i od tego jeszcze odliczenie 15 % - zwrot z roznicy VAT

szczukot
06-11-2010, 20:41
Pytanko : czy warto inwestowac w jakies super hiper folie pod deski, czy jednak kupowac ta zwykla typowa paroszczelna zolta ?

Fantom

redlum
06-11-2010, 22:52
a która masz jedno-lamelową w cenie do 170zł?

szczukot
07-11-2010, 09:39
jatoba tarkett epoque

Fantom

redlum
07-11-2010, 19:23
chyba jakieś promo trafiłeś - w necie ceny od 250 netto za m2

szczukot
07-11-2010, 19:34
Tez bylem zdziwiony, bo w necie najtaniej znalazlem po 230.
Ale jak widac mozna kupic. A 3 lamele po 110 zl (tarket salsa mahon).

Fantom

agaitomek
07-11-2010, 19:54
Witam.
Albo jestem ślepy albo niedowidzę, a gdzie jest odpowiedź czy można na podłogówkę położyć panele, nie drewno a zwykłe panele tzw podłogę szwedzką?

szczukot
07-11-2010, 20:00
Nie wiem gdzie - ten watek jest na inny temat, wiec moze dlatego tu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie.

Fantom
ps. Moim zdaniem mozna.

Parkiet
07-11-2010, 20:31
Witam.
Albo jestem ślepy albo niedowidzę, a gdzie jest odpowiedź czy można na podłogówkę położyć panele, nie drewno a zwykłe panele tzw podłogę szwedzką?
Można położyć jako podłogę pływającą. Pozdrawiam.

agaitomek
07-11-2010, 20:43
Dziękuję za jasną odpowiedź.

maysee
09-11-2010, 08:11
Witam. Ja tez moze jestem slepy albo niedowidze ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi jaka moze byc maks. temp. wody w podlogowce pod a) drewnem b) panelami? Pozdrawiam.

szczukot
09-11-2010, 08:22
Co do drewna, to podaje sie chyba rzad wielkosci 27 st.
Co do paneli na pewno moze byc sporo wiecej.

Fantom

maysee
09-11-2010, 08:40
A czy do obliczen moge przyjac opor cieplny panela R=0.1[m^2K/W] - tak w sumie znalazlem w jakiejs normie i tylko sie upewniam.

szczukot
09-11-2010, 09:36
Wg mnie nie ma co liczyc. Tylko zrobic zgodnie z technologia i "bedzie dzialac"

Fantom

Parkiet
09-11-2010, 17:23
Witam. Ja tez moze jestem slepy albo niedowidze ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi jaka moze byc maks. temp. wody w podlogowce pod a) drewnem b) panelami? Pozdrawiam.
Projekt ogrzewania określa wymogi odnośnie oporu cieplnego okładziny podłogowej.
W oparciu o powyższe musisz dobrać odpowiednią okładzinę.
Producent tego typu okładziny powinien zadeklarować wartość oporu lub współczynnika przenikania ciepła i tego się trzymaj.
Możesz pobawić się w obliczenia, przy czym jest tu wiele zależności. Pozdrawiam.

mazo
12-11-2010, 17:14
A ja mam takie pytanie: co jest lepsze na podłogówkę: lamparkiet czy mozaika? Chodzi mi głównie o tworzenie się szpar? Grubość ta sama, ale w lamparkiecie większe rozmiary? czy to ma jakeś znaczenie?

Parkiet
12-11-2010, 17:59
A ja mam takie pytanie: co jest lepsze na podłogówkę: lamparkiet czy mozaika? Chodzi mi głównie o tworzenie się szpar? Grubość ta sama, ale w lamparkiecie większe rozmiary? czy to ma jakeś znaczenie?
Zdecydowanie lepsza jest mozaika, tu w podłodze jest więcej szpar, przez co są relatywnie mniejsze. Pozdrawiam.

szczukot
12-11-2010, 18:48
Na jaka temperature podlogowki powinno sie klasc deski 3 warstwy plywajace ? Na zupelnie wylaczona czy np na 25 st ?

Fantom

mazo
12-11-2010, 20:26
Zdecydowanie lepsza jest mozaika, tu w podłodze jest więcej szpar, przez co są relatywnie mniejsze. Pozdrawiam.

Dziękuję bardzo! Taki był mój pierwszy wybór, ale potem przeczytałam w tym wątku o niemiłych doświadczeniach z mozaiką, więc zwątpiłam :)

jarekkur
13-11-2010, 23:34
A czy do obliczen moge przyjac opor cieplny panela R=0.1[m^2K/W] - tak w sumie znalazlem w jakiejs normie i tylko sie upewniam.

ta wartość jest określona jako maksymalna w Euronormie 1264. Przy panelach o oporze przenikania cieplnego 0,1m2K/W nie będziesz mógł położyć nic pod nimi. Bardziej tolerancyjna jest norma niemiecka DIN 4725 i dopuszcza 0,15m2K/W. Do obliczeń powinieneś przyjąć wartość jaką układany panel posiada. Na przykład parkiet dębowy o grubości 22mm posiada opór przenikania ciepła 0,10m2K/W.

redlum
16-11-2010, 10:43
ta wartość jest określona jako maksymalna w Euronormie 1264. Przy panelach o oporze przenikania cieplnego 0,1m2K/W nie będziesz mógł położyć nic pod nimi. Bardziej tolerancyjna jest norma niemiecka DIN 4725 i dopuszcza 0,15m2K/W. Do obliczeń powinieneś przyjąć wartość jaką układany panel posiada. Na przykład parkiet dębowy o grubości 22mm posiada opór przenikania ciepła 0,10m2K/W.

z twojej strony wynika że parkiet dębowy ma przewodność cieplną 0,2 W/m x K
0,022m/0,2W/m x K = 0,11 m2K/W - więc parkiet debowy 22mm nie spełnia normy Euronormie 1264 albo dane na twojej stronie nie są prawdziwe

Parkiet
16-11-2010, 16:05
z twojej strony wynika że parkiet dębowy ma przewodność cieplną 0,2 W/m x K
0,022m/0,2W/m x K = 0,11 m2K/W - więc parkiet debowy 22mm nie spełnia normy Euronormie 1264 albo dane na twojej stronie nie są prawdziwe
Spójrz na to z innej strony: opór cieplny jest to różnica temperatur po obu stronach przegrody dzielona przez gęstość strumienia cieplnego (ilość ciepła w odniesieniu do powierzchni). Skoro wzrasta opór cieplny to dla zachowania efektywności cieplnej wzrośnie różnica temperatur, a to dla drewna nie jest już obojętne. W układzie ogrzewania podłogowego grubość okładziny 22 mm może spowodować znaczne deformacje drewna. To tylko inne spojrzenie na postawiony przez Ciebie temat. Pozdrawiam.

ghost34
17-11-2010, 01:52
hmmm 22jki na dzien dzisiejszy nie polozylbym w debie na podlogowce litej ale....to nie jest tak ze tego sie nie da uczynic..ryzykowne ale przy bardzo odpowiedzialnym kliencie..i wiedzy zda egzamin choc osobiscie nie polecam ..to nie jest rozwiazanie user friendly w tymze przypadku

jarekkur
17-11-2010, 22:16
z twojej strony wynika że parkiet dębowy ma przewodność cieplną 0,2 W/m x K
0,022m/0,2W/m x K = 0,11 m2K/W - więc parkiet debowy 22mm nie spełnia normy Euronormie 1264 albo dane na twojej stronie nie są prawdziwe

Oczywiście, masz rację. Parkiet dębowy nie spełnia tej ostrej normy. Moje dane mimo to są prawdziwe, ponieważ ta norma mówi o oszczędzaniu energii czyli środowiska. jest norma bardziej tolerancyjna i blizsza codziennemu życiu DIN 4725, która nadal funkcjonuje, przynajmniej w Niemczech. Z drugiej strony dałem ci przykład, że twoje dane na temat paneli... jakich? Ja przyjąłem panel podłogowy z laminatu, stąd podjecie z mojej strony polemiki. Panele z laminatu mają dużo niższy opór przenikania ciepła niż 0,10m2K/W

redlum
19-11-2010, 11:42
nie chodziło mi o to że chce kłaść dąb - tylko pokazałem błąd matematyczny :)
jeszcze mam trochę czasu i nie wybrałem pomiędzy deską dwu- i trzy warstwową oraz miedzy merbau i orzechem (amerykańskim)

Mam za to jeszcze inną zagwozdkę. W następnym tygodniu będę miał wylewane posadzki. Jako że idzie zima - a ogrzewanie podłogowe (próby szczelności) mają być testowane wodą:To czy można ogrzewać posadzkę niska temperaturą od razu po wylaniu? Jaka temperatura byłaby tutaj kompromisem między utrzymaniem odpowiedniej temperatury posadzki oraz tym aby nie zamarzło mi ogrzewanie podłogowe?

Parkiet
19-11-2010, 16:33
nie chodziło mi o to że chce kłaść dąb - tylko pokazałem błąd matematyczny :)
jeszcze mam trochę czasu i nie wybrałem pomiędzy deską dwu- i trzy warstwową oraz miedzy merbau i orzechem (amerykańskim)

Mam za to jeszcze inną zagwozdkę. W następnym tygodniu będę miał wylewane posadzki. Jako że idzie zima - a ogrzewanie podłogowe (próby szczelności) mają być testowane wodą:To czy można ogrzewać posadzkę niska temperaturą od razu po wylaniu? Jaka temperatura byłaby tutaj kompromisem między utrzymaniem odpowiedniej temperatury posadzki oraz tym aby nie zamarzło mi ogrzewanie podłogowe?
Temperatura ok 20oC nie zaszkodzi dojrzewaniu betonu a jednocześnie zabezpieczy instalację przed uszkodzeniem . Pozdrawiam.

jarekkur
21-11-2010, 23:34
Temperatura ok 20oC nie zaszkodzi dojrzewaniu betonu a jednocześnie zabezpieczy instalację przed uszkodzeniem . Pozdrawiam.

Nie można. Taką temperaturę możesz właczyć dopiero po około 10dniach. Pierwsze dni są najważniejsze dla wylewki, która nawet powinna być pokryta folią aby nie tracić wilgoci.

Parkiet
22-11-2010, 00:31
Nie można. Taką temperaturę możesz właczyć dopiero po około 10dniach. Pierwsze dni są najważniejsze dla wylewki, która nawet powinna być pokryta folią aby nie tracić wilgoci.
Proces dojrzewania betonu najkorzystniej przebiega w temperaturze od 15 oC do 20 oC, przy wysokiej RH.
Większość robót robót betoniarskich wykonuje się w okresie letnim przy takich lub nieco wyższych temperaturach.
Jeżeli wnętrze wykonanego podkładu będzie miało stała dostawę ciepła o temperaturę ok 20oC to w temperaturze otoczenia bliskej zera lub poniżej, beton zwiąże prawidłowo bez żadnych problemów. Natomiast przy braku ogrzewania od wewnątrz i ujemnej temperaturze zewnętrznej jakość powierzchni podkładu będzie stała pod dużym znakiem zapytania. Sposób pielęgnacji przy zastosowaniu folii jak najbardziej wskazany. Pozdrawiam.

mazo
01-02-2011, 11:05
Proszę o opinię znawców tematu: co będzie lepsze na podłogówkę: mozaika dębowa czy parkiet dwuwarstwowy (Parat Dos) 11mm?

szczukot
01-02-2011, 11:10
Tak swoja droga, czy jest sens dawac pod podloge plywajaca na ogrzewanie podlogowe pod tekture jeszcze folie ? Chyba bez sensu ?

Fantom

Parkiet
01-02-2011, 19:19
Proszę o opinię znawców tematu: co będzie lepsze na podłogówkę: mozaika dębowa czy parkiet dwuwarstwowy (Parat Dos) 11mm?

Mozaika (gr.8mm) będzie lepiej przewodzić ciepło, a trwałość podłogi będzie warunkowana jakością zamocowania do podkładu oraz jego wytrzymałością.
Parat Dos można zamocować do nieco słabszego podkładu jednak jego przenikalność cieplna będzie adekwatna do grubości, a w tym przypadku do różnicy grubości w porównaniu do gr. mozaiki. Musisz ocenić jakość podkładu ażeby dokonać dobrego wyboru. Sprawa wyglądu czy ceny ma też wpływ, lecz ma charakter subiektywny. Pozdrawiam.

Parkiet
01-02-2011, 19:22
Tak swoja droga, czy jest sens dawac pod podloge plywajaca na ogrzewanie podlogowe pod tekture jeszcze folie ? Chyba bez sensu ?

Fantom
Folia jako izolacja paroszczelna ma istotne znaczenie, ponieważ zapobiega niebezpiecznemu uaktywnieniu wilgoci z podłoża w trakcie rozruchu ogrzewania. Pozdrawiam.

szczukot
01-02-2011, 20:41
Ale w przypadku gdy podloze jest polozne z rok temu a podlogowka pracuje od 2 miesiecy ?

Fantom

Parkiet
01-02-2011, 20:53
Ale w przypadku gdy podloze jest polozne z rok temu a podlogowka pracuje od 2 miesiecy ?

Fantom
Pisałem o corocznym uruchamianiu ogrzewania po okresie letnim, gdzie nie osłonięty szczelnie beton chłonie wilgoć z otoczenia przez cały wilgotniejszy okres póżnej wiosny, pełnego lata o wczesnej jesieni. Pozdrawiam.

pigeon
02-02-2011, 00:09
Mozaika (gr.8mm) będzie lepiej przewodzić ciepło, ....
Parat Dos można zamocować do nieco słabszego podkładu jednak jego przenikalność cieplna będzie adekwatna do grubości, a w tym przypadku do różnicy grubości w porównaniu do gr. mozaiki....

Prosze o informacje o ile mozaika bedzi elepiej przewodzic cieplo???

Bo cos mi sie wydaje ze 0,00cos tam - i to jest chyba niewarte zachodu????

Parkiet
02-02-2011, 04:42
Prosze o informacje o ile mozaika bedzi elepiej przewodzic cieplo???

Bo cos mi sie wydaje ze 0,00cos tam - i to jest chyba niewarte zachodu????
Jeśli mamy taką samą różnicę temperatur i taki sam (lub podobny) rodzaj materiału to różnica w przenikaniu ciepła będzie wynikać wyłącznie z różnicy w grubości materiałów, w tym przypadku jak 8 do 11. Dla jednych ma to znaczenie dla innych nie, ale różnica występuje. Szczegóły na www w poradach. Pozdrawiam.

Jacekss
02-02-2011, 08:47
Mozaika (gr.8mm) będzie lepiej przewodzić ciepło, a trwałość podłogi będzie warunkowana jakością zamocowania do podkładu oraz jego wytrzymałością.
Parat Dos można zamocować do nieco słabszego podkładu jednak jego przenikalność cieplna będzie adekwatna do grubości, a w tym przypadku do różnicy grubości w porównaniu do gr. mozaiki. Musisz ocenić jakość podkładu ażeby dokonać dobrego wyboru. Sprawa wyglądu czy ceny ma też wpływ, lecz ma charakter subiektywny. Pozdrawiam.

toteż właśnie planuje mozaikę zamiast parkietu czy paneli, rodzaj drewna do wyboru - dąb, brzoza, buk. rozumiem że w przypadku mozaiki musimy ją kleić odpowiednim klejem dobrze przewodzącym ciepło i odpornym na wyższe temp. (do 50C), czy tak? folii czy też innych podkładów już nie dajemy ?

Parkiet
02-02-2011, 09:11
toteż właśnie planuje mozaikę zamiast parkietu czy paneli, rodzaj drewna do wyboru - dąb, brzoza, buk. rozumiem że w przypadku mozaiki musimy ją kleić odpowiednim klejem dobrze przewodzącym ciepło i odpornym na wyższe temp. (do 50C), czy tak? folii czy też innych podkładów już nie dajemy ?Proponuję zastosować kle grupy MS (silany modyfikowane) . Gruntowanie podkładu tylko po jego dokładnym wysuszeniu po stwierdzeniu powierzchniowej porowatości a tym samym niskiej wytrzymałości. Podkłady typu folia itp dajemy pod podłogi pływające. Pozdrawiam.

Jacekss
02-02-2011, 11:42
Proponuję zastosować kle grupy MS (silany modyfikowane) . Gruntowanie podkładu tylko po jego dokładnym wysuszeniu po stwierdzeniu powierzchniowej porowatości a tym samym niskiej wytrzymałości. Podkłady typu folia itp dajemy pod podłogi pływające. Pozdrawiam.

dzięki za radę, trzeba to zapisać :)

jarekkur
03-02-2011, 12:17
toteż właśnie planuje mozaikę zamiast parkietu czy paneli, rodzaj drewna do wyboru - dąb, brzoza, buk. rozumiem że w przypadku mozaiki musimy ją kleić odpowiednim klejem dobrze przewodzącym ciepło i odpornym na wyższe temp. (do 50C), czy tak? folii czy też innych podkładów już nie dajemy ?

tylko nie buk i nie brzoza. Z gatunków europejskich ogólnie dostępnych nadaje się dąb. Klej stosujemy z przeznaczeniem na ogrzewanie podłogowe-patrz zalecenia producenta. Przewodzenie kleju nie odgrywa tutaj roli, ponieważ jest go bardzo mało. Klej jest dociskany do podłoża.
Ja osobiście zaleciłbym na kleju poliuretanowym jednoskładnikowym. Jest mniej "rozciągliwy". Przy kleju MS-P szybciej i większe powstają szczeliny między lamelkami.
Najważniejsze jest jednak podłoże, jego zwartość i nie powinno posiadać tej gładkiej warstwy wierzchniej. Równa owszem ale nie gładka. Należy wykonać próby klejowe.
Należy również pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności na parkiecie-rzędu minimum 38-40%. Wilgotność 0,5m nad parkietem w sezonie grzewczym jest wyższa niż bezpośrednio na nim! Będzie za sucho będą szczeliny spowodowane zwężeniem się lamelek.

mazo
03-02-2011, 12:49
Czy chodzi o taki klej: Wakol PU210 (A+B)?
Przy okazji spytam, który olej jest lepszy: Lios Biooil czy Lobasol HS 2K Impact Oil? Mam jeszcze na liście Grunt dyspersyjny Wakol D3074 - to jest ok?

Parkiet
03-02-2011, 14:50
tylko nie buk i nie brzoza. Z gatunków europejskich ogólnie dostępnych nadaje się dąb. Klej stosujemy z przeznaczeniem na ogrzewanie podłogowe-patrz zalecenia producenta. Przewodzenie kleju nie odgrywa tutaj roli, ponieważ jest go bardzo mało. Klej jest dociskany do podłoża.
Ja osobiście zaleciłbym na kleju poliuretanowym jednoskładnikowym. Jest mniej "rozciągliwy". Przy kleju MS-P szybciej i większe powstają szczeliny między lamelkami.
Najważniejsze jest jednak podłoże, jego zwartość i nie powinno posiadać tej gładkiej warstwy wierzchniej. Równa owszem ale nie gładka. Należy wykonać próby klejowe.
Należy również pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności na parkiecie-rzędu minimum 38-40%. Wilgotność 0,5m nad parkietem w sezonie grzewczym jest wyższa niż bezpośrednio na nim! Będzie za sucho będą szczeliny spowodowane zwężeniem się lamelek.
Dobór kleju zależy od jakości podkładu. W związku z tym jeśli nie wiemy jaka jest jego wytrzymałość lepiej dać klej elastyczny. W TAKIM PRZYPADKU NIEWIELKIE ROZSZCZELNIENIA ZAMKNĄ SIĘ PO OKRESIE ZIMOWYM, NATOMIAST ZERWANA SPOINA PRZY KLEJU SZTYWNYM JUŻ NIE ULEGNIE SAMONAPRAWIE. To tak bardzo ogólnie i dotyczy bardziej desek, natomiast przy mozaice nie ma to większego znaczenia. Pozdrawiam.

Jacekss
03-02-2011, 20:01
tylko nie buk i nie brzoza.

a dlaczego nie buk i brzoza, opór cieplny większy niż dąb ale i tak jest ok, mieści sie spokojnie w normach

jarekkur
03-02-2011, 23:02
a dlaczego nie buk i brzoza, opór cieplny większy niż dąb ale i tak jest ok, mieści sie spokojnie w normach
nie na ogrzewanie podłogowe. Są to drewna z dużym współczynnikiem pecznienia i skurczu oraz szybko reagujace na takie zmiany klimatyczne jakie zachodzą miedzy zimą a latem.

jarekkur
03-02-2011, 23:06
Witam, przedstawiciela stolicy parkieciarskiej Polski.

nie polecam klejów PU 2k sztywnych, tylko elastyczny 1K PU. Następny to MS-P lub inne hybrydy.

benevento
05-02-2011, 18:52
Musi być twarde drewno dąb nie może przekraczać 15mm . Najlepiej mogę polecić od siebie parkiet gotowy do ułożenia ParatDos lub Dąbex to jedno i to samo ma on 7 warstw lakieru utwardzany UV . Ma drut w środku . Parkiet jest przystosowany na podłogowe .

jarekkur
05-02-2011, 22:10
Musi być twarde drewno dąb nie może przekraczać 15mm . Najlepiej mogę polecić od siebie parkiet gotowy do ułożenia ParatDos lub Dąbex to jedno i to samo ma on 7 warstw lakieru utwardzany UV . Ma drut w środku . Parkiet jest przystosowany na podłogowe .

Dąb na ogrzewanie podłogowe wodne, może mieć również grubość 30mm!

benevento
06-02-2011, 08:03
Tym chudszy parkiet to lepsza wydajność i najlepiej 2 warstwowy .

Parkiet
06-02-2011, 09:31
Dąb na ogrzewanie podłogowe wodne, może mieć również grubość 30mm!
Witam i pozdrawiam przedstawiciela Trójmiasta.
Warto zauważyć, że wraz z wzrostem grubości okładziny podłogowej z drewna, zamontowanej na ogrzewanym podkładzie, spada jej przenikalność cieplna.
W związku z tym dla zachowania bilansu cieplnego pomieszczenia należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego, co w pewnym stopniu generuje straty ciepła, jak również niekorzystnie wpływa na zachowania drewna.
Podwyższona temperatura czynnika grzewczego powoduje sytuację znacznej różnicy temperatur w dolnej i górnej części deski, a tego drewno nie lubi i w wyniku tego nie zadowolenia zaczyna się "wykrzywiać". Pozdrawiam.

jarekkur
06-02-2011, 11:54
Witam i pozdrawiam przedstawiciela Trójmiasta.
Warto zauważyć, że wraz z wzrostem grubości okładziny podłogowej z drewna, zamontowanej na ogrzewanym podkładzie, spada jej przenikalność cieplna.
W związku z tym dla zachowania bilansu cieplnego pomieszczenia należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego, co w pewnym stopniu generuje straty ciepła, jak również niekorzystnie wpływa na zachowania drewna.
Podwyższona temperatura czynnika grzewczego powoduje sytuację znacznej różnicy temperatur w dolnej i górnej części deski, a tego drewno nie lubi i w wyniku tego nie zadowolenia zaczyna się "wykrzywiać". Pozdrawiam.

Obu panom muszę się przyznać, że moje pytanie było podchwytliwe. Przepraszam!!!
Mianowicie chodziło mi o bruk drewniany 30mm ma mniejszy opór przenikania ciepła, niż deska trójwarstwowa 15mm 0,11m2K/W. Dąb 30mm sztorcowy (bruk) 0,10m2xK/W. Deska 22mm dębowa ma również 0,10m2K/W.

Parkiet
06-02-2011, 13:53
Obu panom muszę się przyznać, że moje pytanie było podchwytliwe. Przepraszam!!!
Mianowicie chodziło mi o bruk drewniany 30mm ma mniejszy opór przenikania ciepła, niż deska trójwarstwowa 15mm 0,11m2K/W. Dąb 30mm sztorcowy (bruk) 0,10m2xK/W. Deska 22mm dębowa ma również 0,10m2K/W.
Ok. w tym przypadku jest jak piszesz, jakkolwiek występuje tu problem skurczu z każdego boku. Pozdrawiam.

jarekkur
06-02-2011, 20:12
Ok. w tym przypadku jest jak piszesz, jakkolwiek występuje tu problem skurczu z każdego boku. Pozdrawiam.
skurcz występuje tak czy owak przy wszystkich posadzkach drewnianych. Tutaj uwidacznia się on z 4 stron. Ale jak zwykle wszystko zależy od parkieciarza i jego wiedzy, a także od tego na ile przekona użytkownika co do utrzymywania odpowiedniego klimatu, oczywiście bez przeginania.
Jeden parkieciarz kazał na piecu trzymać temperaturę wody 20C!!!! Pozdrawiam

Jacekss
07-02-2011, 10:04
Dąb na ogrzewanie podłogowe wodne, może mieć również grubość 30mm!

a jakieś inne drewno poza dębem nadaje sie na podłogówkę, przykładowo jesion, lub inne ?
co do brzozy to fakt jest wrażliwa na zmiany otoczenia, teraz mam w mieszkaniu i jednak troche klepki rozeszły się szczególnie pod kaloryferem. No ale nie wiem też czy dobrze to drewno było wysuszone. Stara podłoga, nie ma co narzekać, z 20 lat ma... ale i tak wygląda super w porównaniu do paneli :)

szczukot
07-02-2011, 10:19
No i wiekszosc egzotycznych sie nadaje. Poszukja w neicie mozna znalezc dokladne opisy roznych drewienek. Sa tam podawane skurcze wzdluzne, porzeczne itp - wszystko widac co za bardzo pracuje.
Np tu :
http://www.myfloor.pl/encyklopedia-drewna-wilgotnosc,309,artykul.html
Ale mozna znalezc duzo wiecej i dokladniejszych danych

Fantom

maysee
07-02-2011, 14:50
A moze ktos podrzucic sprawdzonych na ogrz. podl., konkretnych producentow warstwowych desek podlogowych?

Jacekss
07-02-2011, 18:48
No i wiekszosc egzotycznych sie nadaje. Poszukja w neicie mozna znalezc dokladne opisy roznych drewienek. Sa tam podawane skurcze wzdluzne, porzeczne itp - wszystko widac co za bardzo pracuje.
Fantom

wolałbym jednak coś polskiego, egzotyczne są drogie...

Parkiet
07-02-2011, 18:56
a jakieś inne drewno poza dębem nadaje sie na podłogówkę, przykładowo jesion, lub inne ?
co do brzozy to fakt jest wrażliwa na zmiany otoczenia, teraz mam w mieszkaniu i jednak troche klepki rozeszły się szczególnie pod kaloryferem. No ale nie wiem też czy dobrze to drewno było wysuszone. Stara podłoga, nie ma co narzekać, z 20 lat ma... ale i tak wygląda super w porównaniu do paneli :)
Każde drewno modyfikowane termicznie, o ile modyfikacja jest wykonana w sprawdzonej technologii.
Podobnie z drewnem warstwowym, które jest ustabilizowane w swojej konstrukcji. Pozdrawiam.

jarekkur
07-02-2011, 21:56
A moze ktos podrzucic sprawdzonych na ogrz. podl., konkretnych producentow warstwowych desek podlogowych?

Jeżeli kupisz znanych producentów, to na pewno nie rozlecą się. Nic innego pod wpływem temperatury 22-24C jakie uzyskuje drewno w sezonie grzewczym, się nie może stać. Rozsychaja się wszystkie. Warstwowe do około30%-40% mniej niż lite drewno. Pytaj zawsze czy wybrany towar nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

jarekkur
07-02-2011, 21:57
wolałbym jednak coś polskiego, egzotyczne są drogie...

merbau nadaje się na ogrzewanie podłogowe i to nawet bardzo, bardziej niż dąb, a jest w jego cenie..

jarekkur
07-02-2011, 22:07
No i wiekszosc egzotycznych sie nadaje. Poszukja w neicie mozna znalezc dokladne opisy roznych drewienek. Sa tam podawane skurcze wzdluzne, porzeczne itp - wszystko widac co za bardzo pracuje.
Np tu :
http://www.myfloor.pl/encyklopedia-drewna-wilgotnosc,309,artykul.html
Ale mozna znalezc duzo wiecej i dokladniejszych danych

Fantom
przyjrzałem się zalecanej encyklopedii drewna. Wolałbym abyś nie polegał na tabelce dotyczącej skurczu i pęcznienia. Drewno ma to do siebie, że tyle ile się skurczy tyle też pęcznieje-pomijając zjawisko histerezy drewna. Jeżeli jakieś drewno ma skurcz np. 0,41%/% to ma też takie pęcznienie. Jeżeli drewno ma słoje stojące (cięcie radialne) to skurcz wyniesie np. 0,19%/% a przy cięciu wzdłużnym (diagonalnym) wyniesie np. 0,41%/%. Skurcz i pęcznienie takiego drewna wynosi 0,30%/%. Te obie wartości dodajemy i dzielimy przez dwa. Najczęściej na podłodze masz drewno cięte mieszane radialne i tangentialne, a więc skurcz i pęcznienie jest średnią tych cięć.Tabelka jest błędna.
Drewno o usłojeniu fladrowym, cięcie tangentialne mamy najczęściej na podłodze. Pęcznienie i skurcz takiego drewna można przyjąć za np.0,41%/%. Dlatego na ogrzewanie podłogowe warto wydać więcej pieniędzy i kupić drewno ze stojącymi słojami (cięcie radialne), skurcz takiego drewna to np. 0,19%/%. Jak widać o połowę mniejszy!

Parkiet
07-02-2011, 23:15
przyjrzałem się zalecanej encyklopedii drewna. Wolałbym abyś nie polegał na tabelce dotyczącej skurczu i pęcznienia. Drewno ma to do siebie, że tyle ile się skurczy tyle też pęcznieje-pomijając zjawisko histerezy drewna. Jeżeli jakieś drewno ma skurcz np. 0,41%/% to ma też takie pęcznienie. Jeżeli drewno ma słoje stojące (cięcie radialne) to skurcz wyniesie np. 0,19%/% a przy cięciu wzdłużnym (diagonalnym) wyniesie np. 0,41%/%. Skurcz i pęcznienie takiego drewna wynosi 0,30%/%. Te obie wartości dodajemy i dzielimy przez dwa. Najczęściej na podłodze masz drewno cięte mieszane radialne i tangentialne, a więc skurcz i pęcznienie jest średnią tych cięć.Tabelka jest błędna.
Drewno o usłojeniu fladrowym, cięcie tangentialne mamy najczęściej na podłodze. Pęcznienie i skurcz takiego drewna można przyjąć za np.0,41%/%. Dlatego na ogrzewanie podłogowe warto wydać więcej pieniędzy i kupić drewno ze stojącymi słojami (cięcie radialne), skurcz takiego drewna to np. 0,19%/%. Jak widać o połowę mniejszy!
To wszystko ma sens jeśli podłoga nie jest przyklejona- pęcznienie swobodne.
Przy podłogach klejonych mamy do czynienia z pęcznieniem hamowanym drewna poprzez spoinę klejową, w końcu czemuś ona służy.
Policzmy sobie w oparciu o podane powyżej wartości, wielkości szczelin ewentualnie spęcznień i postarajmy to sobie wyobrazić. Wejdziemy w sferę abstrakcji. Pozdrawiam.

ghost34
08-02-2011, 09:04
merbau lity w formacie popularnym 15/90..nadaje sie jak njbardziej..15/70 tym bardziej, a 15/60..to juz jesli nie przegrzejemy posadzek pelen lajcik..15-60 nie bedzie nigdy w zyciu drozszy od 2 klasy deba..tylko rzadko jest z regóły trzeba poczekać ale osiagalny..o mozaikach przemysłowyych nie wspominajac..

co do sprawdzonyc producentów ..parkietów warstwowych polecam parat-dos..dąbexu..ukladam od lat i jest bdb jakosci

jarekkur
08-02-2011, 22:07
To wszystko ma sens jeśli podłoga nie jest przyklejona- pęcznienie swobodne.
Przy podłogach klejonych mamy do czynienia z pęcznieniem hamowanym drewna poprzez spoinę klejową, w końcu czemuś ona służy.
Policzmy sobie w oparciu o podane powyżej wartości, wielkości szczelin ewentualnie spęcznień i postarajmy to sobie wyobrazić. Wejdziemy w sferę abstrakcji. Pozdrawiam.

Są dwie szkoły traktujące skutki pęcznienia. Jedna udowadnia, zresztą w sposób przekonywujący na podstawie doświadczeń (Schmidt), że drewno klejone (buk-wiadomo dlaczego służy za królika doświadczalnego) wykazuje nawet większe szczeliny niż drewno nie klejone do posadzki. Szczeliny drewna klejonego są poza tym nierówne - z wiadomych przyczyn. Druga szkoła każe pęcznienie drewna w wyniku wyklejenia podzielić przez dwa. Można i tak. Jak jest naprawdę dowiedzieć się można analizując każdy przypadek z którym mam do czynienia.

Parkiet
08-02-2011, 22:37
Są dwie szkoły traktujące skutki pęcznienia. Jedna udowadnia, zresztą w sposób przekonywujący na podstawie doświadczeń (Schmidt), że drewno klejone (buk-wiadomo dlaczego służy za królika doświadczalnego) wykazuje nawet większe szczeliny niż drewno nie klejone do posadzki. Szczeliny drewna klejonego są poza tym nierówne - z wiadomych przyczyn. Druga szkoła każe pęcznienie drewna w wyniku wyklejenia podzielić przez dwa. Można i tak. Jak jest naprawdę dowiedzieć się można analizując każdy przypadek z którym mam do czynienia.
Temat pęcznienia drewna w kontekście podłóg nie znajduje jednoznacznego opracowania.
Natomiast rzeczywistość w odniesieniu do prawidłowo wykonanych podłóg przeczy wyliczeniom opartym na współczynnikach kurczliwości drewna.
W marcu w siedzibie Uzina będzie spotkanie speców od parkietów i tam proponuję wrócić do tematu.
Postaram się przygotować co nieco na ten temat.
Zauważyłem, że często odwołujemy się do opracowań niemieckich, podczas gdy ITD w Poznaniu ma szereg opracowań w tym temacie i to na miarę światową.
Warto z tego korzystać. Pozdrawiam.

owp
09-02-2011, 20:03
No właśnie - ja też czekam na jakąś relację.

owp
09-02-2011, 20:27
Widzę, że tu zlot ekspertów podłogowych :-)
Chciałbym położyć parkiet w całym domu (wszędzie na podłogówce) - także w łazienkach oraz w kuchni. Najpierw myślałem o dębie, teraz o merbau. Chciałbym spytać czy to dobry pomysł - czy w łazienkach, gdzie temperatura podłogi powinna być wyższa, parkiet nie zniszczy się i nie będzie odstawał od przedpokoju? Myślałem, żeby wszędzie był olejowany. Temat już mnie męczy, choć termin jeszcze odległy - 2012 rok. Czy pod parkiet jakoś inaczej układa się ogrzewanie podłogowe ? Jak rozumiem, skoro przenikalność ciepła jest mniejsza, oznacza to, że zadana temperatura podłogi nie będzie niższa, tylko później zostanie osiągnięta (bo z drugiej strony jest styropian), chyba że się mylę ?
Jak mi nie wypali parkiet to sam nie wiem co położę na podłogę... Teraz mam deskę Barlinecką, nie jestem zadowolony, teściowie mają finishparkiet - nawet ładny, ale widać łączenia desek, panele i płytki żona wyklucza :-)

jarekkur
09-02-2011, 22:06
To spotkanie będzie raczej związane z podłożami, podkładami, zapewne przede wszystkim Uzina, bo będzie tam technik Uzina z Niemiec.
Mam nadzieję na wymianę paru z nim uwag, dotyczących właśnie wylewek i parkieciarstwa. Wielkich sobie nie rokuję nadziei na optymalne rozwiązania dla dobra parkieciarstwa.

jarekkur
09-02-2011, 22:10
Widzę, że tu zlot ekspertów podłogowych :-)
Chciałbym położyć parkiet w całym domu (wszędzie na podłogówce) - także w łazienkach oraz w kuchni. Najpierw myślałem o dębie, teraz o merbau. Chciałbym spytać czy to dobry pomysł - czy w łazienkach, gdzie temperatura podłogi powinna być wyższa, parkiet nie zniszczy się i nie będzie odstawał od przedpokoju? Myślałem, żeby wszędzie był olejowany. Temat już mnie męczy, choć termin jeszcze odległy - 2012 rok. Czy pod parkiet jakoś inaczej układa się ogrzewanie podłogowe ? Jak rozumiem, skoro przenikalność ciepła jest mniejsza, oznacza to, że zadana temperatura podłogi nie będzie niższa, tylko później zostanie osiągnięta (bo z drugiej strony jest styropian), chyba że się mylę ?
Jak mi nie wypali parkiet to sam nie wiem co położę na podłogę... Teraz mam deskę Barlinecką, nie jestem zadowolony, teściowie mają finishparkiet - nawet ładny, ale widać łączenia desek, panele i płytki żona wyklucza :-)

właśnie skończyłem odpowiadać na ten temat we wnętrzach Podłogówka -jaka deska na podłogówkę taki lub bardzo podobny temat. Poszukaj.

owp
10-02-2011, 05:53
Ok, pozwolę sobie przypiąć linka do Twojego posta, żeby innym ułatwić:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35424-Parkiet-olejowany-czy-lakierowany&p=4564279#post4564279
To było na temat wylewek pod parkiet, a inne wątpliwości ?

basia228
10-02-2011, 08:08
A propos merbau lity 15/60 - ja mam takie deseczki, produkuje je dlh. Są już położone, wyglądają świetnie, na razie żadnych problemów choć oczywiście leżą zbyt krótko żeby je ocenić. Jeśli chodzi o użytkowanie, to z początku prawie fruwałam nad nimi :) żeby sie nie wgniotły czy porysowały - przeżyły już 3 ekipy wykończeniowe, naloty moich dzieci i stwierdzam, że są wytrzymałe. I jeszcze jedno zaskoczenie - kompletnie nie widać na nich kurzu :):):)

Jacekss
10-02-2011, 09:20
okey, czyli mam alternatywę dla dębu :)

optymistka
10-02-2011, 15:39
Wszystkie finishparkiety, które oglądałam były 2 lub 3 warstwowe. Tylko wierzchnia warstwa była z merbau ale to raptem parę milimetrów. Pozostałe warstwy to inne drewno. Ja zamówiłam parkiet lity, 1,5 cm. Jest już polakierowany, więc wystarczy tylko ułozyć.

Basia228 pliss pokaż swój parkiet i prośba -napisz gdzie kupowałaś.
Dzięki

owp
10-02-2011, 19:59
Basia - miałaś coś więcej napisać w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?160213-Jaka-deska-na-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=4316770#post4316770

basia228
11-02-2011, 08:37
Dzięki za przypomnienie - ja do tego wątku już dawno nie wchodziłam :) Parkiet w końcu był kładziony w styczniu a nie we wrześniu :) Na razie jestem zadowolona ale oczywiscie czas zbyt krótki, żeby piać hymny pochwalne. Na razie cechy na plus: jest wytrzymały, odporny na autka i inne dziecięce zabawki, i wielkie zaskoczenie - w ogóle nie widać na nim kurzu. No i jest piękny! Co do zdjeć nie wiem jak się je tu wkleja, moge Wam wysłać na priv. Acha, kupowałam w firmie Qercus KAtowice, produkuje je DLH.

basia228
11-02-2011, 08:38
Napisałam :)

optymistka
11-02-2011, 10:41
Basia228, dopytam jeszcze o Twój merbau, bo też bym chciała u siebie, ale właśnie obawiam się ciągłego sprzątania. Ty piszesz, że nie widać na nim kurzu - naprawdę. Nie trzeba go odkurzać dwa razy dziennie ?
Czy Twój merbau był olejowany?

Monika_Gdynia
11-02-2011, 11:28
ja mam w salonie, gabinecie, w korytarzu na dole i na piętrze deski merbau. Deski gotowe global wood (lakierowane, frezowane na brzegach), o grubości chyba 15 mm. Oczywiście pod deskami wszędzie jest podłogówka. Moim zdaniem podłogówka pod tymi deskami sprawdza sie (mieszkamy już ponad rok - drugi sezon grezwczy). Derwno się nie rozsycha, grzeje odpowiednio. Oczwywiście tam gdzie są płytki np kuchnia podłoga jest cieplejsza bo ciepło przechodzi łatwiej. W salonie mamy chyba z 3 pętle orzewania i nie wszytkie są uruchomione bo nie ma takiej potrzeby, w salonie jest dostatecznie ciepło. Według mnie dobrze jest podzielić sobie salon na kilka częsci i włączac tam ogrzewanie podłogowe gdzie faktycznie chcemy je mieć.
Inna sprawą jest to, że na merbau widać niestety kurz i trezba sprzątać dość czesto.Jak jest pochmurny dzień to da się wytrzemać ale w słonecznie dni to mnie skręca jak widze kurz i psie łąpy na podołodze. Wybierając to drewno trzeba mniec tego swiadomość.

redlum
11-02-2011, 11:52
u mnie koncepcja się zmieniła - będzie parkiet dwuwarstwowy orzech amerykański z Dąbexu (PARAT Dos) - będę go kładł za jakiś miesiąc - jak nie zapomnę to wrzucę parę fotek po skończonej pracy

owp
11-02-2011, 19:19
Dzięki :)
Czy Twój parkiet jest ciemny ? Bo w internecie różnie te merbau wyglądają, jak to wychodzi w praktyce ?

basia228
12-02-2011, 12:44
Optymistko więcej optymizmu:) Odkurzanie 2 razy dziennie? Litości! Powiem tak: teraz mam panele, po odkurzeniu na 3 dzień pojawiają się tzw. koty z kurzu (mieszkam na Śląsku). W nowym domu jeszcze nie mieszkam ale dziennie pałętają się tam wszelakiej maści "fahofcy", którzy wiercą, ucinają itp. Podłogi myłam ostatnio 1,5 tyg. temu i z nosem przy podłodze może widać jakieś drobinki kurzu ale ogólnie jesteśmy z mężem zaskoczeni na plus. Może to dlatego, ze moje merbau jest bardzo niejednolite, każda klepka to inny odcień, może to też zasługa rekuperatora, dzięki któremu powietrze z zewn. jest przefiltrowane. Co do ciepłoty to fakt, na płytkach ciepło jest bardziej odczuwalne ale pomyślcie o sezonie, w którym nie używamy ogrzewania - drewno jest ciepłe samo w sobie a płytki twarde i zimne. Ja mam parkiet w całym domu za wyjątkiem łazienek i wiatrołapu. Kuchnia również w deseczkach :)

basia228
12-02-2011, 12:50
Powiedziałabym, że jest średni :) ani ciemny ani jasny. Poza tym nie ma chyba 2 jednakowych klepek, każda to inny odcień i "wzór" ale całość bardzo ciekawa. Acha i moje deseczki są fazowane, więc raczej się nie rozlezą bo ... są już fabrycznie" rozlezione" ;) Naładuję baterie i jak fachman od listew pojedzie to zrobię fotki i Ci poślę.

basia228
12-02-2011, 12:54
Teraz doczytałam, że pytasz jeszcze o olejowanie. Nie, nie jest olejowany, był fabrycznie polakierowany. Nie jest to taki wysoki połysk raczej półmat.

mazo
12-02-2011, 18:59
Jeszcze jedno pytanie: co lepsze na podłogówkę: parkiet warstwowy czy parkiet lamelkowy (lamparkiet)?

Parkiet
12-02-2011, 20:12
Jeszcze jedno pytanie: co lepsze na podłogówkę: parkiet warstwowy czy parkiet lamelkowy (lamparkiet)?
Parkiet warstwowy jak najbardziej, lamparkietu nie polecam w ogóle tym bardziej napodłogówkę. Pozdrawiam

mazo
13-02-2011, 09:47
Dziekuję, bardzo mi to ułatwi wybór.

szczukot
14-02-2011, 21:35
Mam pytanko co do tektury falistej.
Ktora fala jaki ma opor/przenikalnosc cieplna ?
Jest tego sporo. Na logike jak ma sie rowna podloge to wystarczy fala B, ale chyba taka latwo sie "rozgniata" wiec moze fala C. No ale fala A to juz gruba, stabilna i wogole. No a fala ..... itd.
Ale wiadomo, ze kazda nastepna to wzrost oporu cieplnego. O ile ? Kiedys gdzies tu widzialem opor dla tektury falistej 0,05 - ale dla ktorej to byl ?

Fantom
ps. http://www.zkitf.com.pl/Technologia.htm

szczukot
15-02-2011, 10:43
Do Parkietkomplex. Ciagnac dalej temat tej tektury pod deski, znalazlem Twoj post :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?142495-co-u%C5%82ozy%C4%87-pod-panele-na-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=4002778&viewfull=1#post4002778

I zglupialem. Bo tak jak wczesniej o tym tu byla mowa, tektura (chyba 2 mm) bedzie miala opor rzedu 0,05 (powiedzmy 0,1 z powietrzem). Pianomat szary (3 mm) ma opor 0,75. Przeciez to jest kilkanascie razy wiekszy opor ! Wiec czemu mowisz, ze pianomat jest tylkoo kilka % gorszy pod tym wzgledem ? Chyba powinno byc o 1000 %.
Czy cos zle patrze ?

Fantom

Parkiet
15-02-2011, 12:52
Do Parkietkomplex. Ciagnac dalej temat tej tektury pod deski, znalazlem Twoj post :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?142495-co-u%C5%82ozy%C4%87-pod-panele-na-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=4002778&viewfull=1#post4002778

I zglupialem. Bo tak jak wczesniej o tym tu byla mowa, tektura (chyba 2 mm) bedzie miala opor rzedu 0,05 (powiedzmy 0,1 z powietrzem). Pianomat szary (3 mm) ma opor 0,75. Przeciez to jest kilkanascie razy wiekszy opor ! Wiec czemu mowisz, ze pianomat jest tylkoo kilka % gorszy pod tym wzgledem ? Chyba powinno byc o 1000 %.
Czy cos zle patrze ?

Fantom
Sprawdż dokładnie parametry pianomatu. Pozdrawiam.

jarekkur
15-02-2011, 13:20
Do Parkietkomplex. Ciagnac dalej temat tej tektury pod deski, znalazlem Twoj post :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?142495-co-u%C5%82ozy%C4%87-pod-panele-na-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe&p=4002778&viewfull=1#post4002778

I zglupialem. Bo tak jak wczesniej o tym tu byla mowa, tektura (chyba 2 mm) bedzie miala opor rzedu 0,05 (powiedzmy 0,1 z powietrzem). Pianomat szary (3 mm) ma opor 0,75. Przeciez to jest kilkanascie razy wiekszy opor ! Wiec czemu mowisz, ze pianomat jest tylkoo kilka % gorszy pod tym wzgledem ? Chyba powinno byc o 1000 %.
Czy cos zle patrze ?

Fantom

przejdź na www.parpo.pl link technologie + ogrzewanie podłogowe, może tam coś znajdziesz, co pozwoli rozwiązać problem. Opór przenikania ciepła wszystkich materiałów na powierzchni podłoża z ogrzewaniem nie powinien przekraczać 0,15m2K/W. Najlepiej jakby był mniejszy niż owe 0,15m2K/W.

szczukot
15-02-2011, 19:33
Sprawdż dokładnie parametry pianomatu. Pozdrawiam.

Sprawdzilem. Wzialem dobre ale przesunal mi sie przecienk o jedno miejsce podczas liczenia. Wychodzi, ze ma opor 0,075. Czyli w sumie faktycznie podobnie jak tektura.
Jakas sieciowka (castorama, komfort itp) sprzedaje ten pianomat 3 mm ?

Fantom

ghost34
18-02-2011, 21:48
merbau to bardzo dobry wybor na posadzki z ogrzewanie podlogowym wodnym :) ..

szczukot
21-02-2011, 07:05
Mam pytanie co do folii pod podlogw plywajaca na ogrzewaniu podlogowym. Ta folia to jakby nie patrzeczykly PE. Troche to ogolnie smierdzi. Czy po polozeniu i grzaniu nie bedzie smierdziec tym plastikiem w domu ?

Fantom

szczukot
23-02-2011, 10:08
Jeszcze pytanko do fachowcow co klada podlogi plywajace : jakie listwy dylatacyjne sosujecie do ich laczenia ?? takie zwykle badziewia wbijane ? Bo w starej chacie mialem tego typu :
http://www.cezar.eu/?str=4&n=12&p=40
a teraz nigdzie nie moge znalezc - tylko do grubosci paneli sa. A do desek nic a nic :(

Fantom
ps. Te na tej stronie tez nie sa dostepne - nie produkuja ich juz.

netmar
08-03-2011, 12:43
Jaka grubosc paneli najlepiej zastosowac przy og.podl.?

szczukot
05-04-2011, 07:43
No to male podsumowanie moich wnioskow na temat podlogu plywajacej ktora sam sobie polozylem. Wprawdzie minely moze z dwa miesiace i ciezko mi cos jeszcze wiecej powiedziec, ale juz "cos mam". A wiec, idea rozbierania i ponownego ukladania takiej podlogi "jakby cos tam trzeba bylo", jest jednak slaba. A wynika z dwoch elementow : oscieznice stojace na deskach, listwy przypodlogowe klejone do scian. Podloga jest wiec praktycznie nierozbieralna. Chyba, ze ktos postawi oscieznice na betonie (ciezko bedzie zrobic) a listwy ma mocowane na zaczepy do scian. Jak ma sie listwy odpinane, to i tak 99 % podlogi zdjkac bedzie mozna.

Fantom
ps. Raz musialem zdjac cala podloge i polozyc od nowa jak schody mi robili. Ni mialem wtedy jeszcze listw i drzwi. Calosc (jakies 40m2) zrobiona w 30 min. Jak juz lezy podklad i wszystko jest dociete to idzie jak burza.

mazo
05-04-2011, 08:32
Pytałam w innym, bardziej adekwatnym wątku, ale tam chyba rzadko ktoś zagląda, więc tu przeklejam pytanie (bo parkieciarzy tu sporo:))

Proszę o poradę: planuję położyć parkiet warstwowy i nie wiem, jaki wybrać - zaolejowany, czy surowy i zaolejować (przez parkieciarza oczywiście)? Jesli fabrycznie zaolejowany lepiej, to czy dołożyć jeszcze jedną warstwę oleju?

ghost34
05-04-2011, 10:02
To wszystko z tym prawda z tymze rozbieraniem niestety oprocz listw etc po jakims czasie posadzka ci zapracuje i juz na 100 % nie bedziesz mógł wieksosci elementów po ewentualnym demontazu ich do siebie dopasować :)

ghost34
05-04-2011, 10:04
Pytałam w innym, bardziej adekwatnym wątku, ale tam chyba rzadko ktoś zagląda, więc tu przeklejam pytanie (bo parkieciarzy tu sporo:))

Proszę o poradę: planuję położyć parkiet warstwowy i nie wiem, jaki wybrać - zaolejowany, czy surowy i zaolejować (przez parkieciarza oczywiście)? Jesli fabrycznie zaolejowany lepiej, to czy dołożyć jeszcze jedną warstwę oleju?

mom zdaniem na ogół warto...fabrycznie oleju jest z reguły mało i wiekszosc fabryk zaleca zaraz przeprowadzenie pielegnacji..badz srodkiem pielegnacyjnym badz właśnie olejem :)

mazo
05-04-2011, 16:18
Ale czy lepiej wziąć surowy, czy olejowany fabrycznie (droższy o 10 zł na metrze)? skoro i tak ma być olejowany jeszcze raz, to chyba lepiej surowy?

jarekkur
05-04-2011, 20:43
Pytałam w innym, bardziej adekwatnym wątku, ale tam chyba rzadko ktoś zagląda, więc tu przeklejam pytanie (bo parkieciarzy tu sporo:))

Proszę o poradę: planuję położyć parkiet warstwowy i nie wiem, jaki wybrać - zaolejowany, czy surowy i zaolejować (przez parkieciarza oczywiście)? Jesli fabrycznie zaolejowany lepiej, to czy dołożyć jeszcze jedną warstwę oleju?
odpowiedź jest na wątku z którego się przeniosłeś.

magpl
11-06-2011, 15:43
Witam serdecznie,
na ogrzewanie polecam podłogę trójwarstwową - specjalna kolekcja na ogrzewanie podłogowe - o zmniejszonym oporze cieplnym, podłoga bardzo wysokiej jakości, więcej info na www.magnumparket.com.pl

ghost34
13-06-2011, 11:25
niestety ale to straszne zle dla ..czegos co nazywasz deska.. jesli ma ponizej 5mm warstwy uzytkowej..:(moim zdaniem lipa..niczym nie rozniaca sie od barlinka..chyba ze ..macie w ofercie cokoliwek na sklejce..z minimum 5mm warstwą uzytkowa drewna:) wtedy zgoda

ArKaMa
17-07-2011, 13:50
Co ze sposobem kładzenia deski warstwowej np. Tarkett 3 lamelowa - podłoga pływająca czy klejona? Jakie widzicie plusy i minusy tych rozwiązań. Instalowane oczywiście na ogrzewaniu podłogowym.

pszczolka m
23-07-2011, 13:03
Prześledziłam wszystkie wątki o drewnie na podłogówkę i dalej mam mętlik w głowie.
Mam nadzieje że znajdzie się ktoś, kto pomoże mi uporządkować info i odp na kilka pytań.

1. Lite drewno może być ale nie należy go przegrzewać (maks 27 C). Grubość maks 16 mm. Wymiary desek najlepiej jak są jak najmniejsze. Straty ciepłą przy klejeniu i tzw podłodze pływającej podobne. Najbezpieczniej ułożyć drewno egzotyczne. Olejować a nie lakierować.

2. Lamparkiet. Niestety na jego temat nie znalazłam zbyt wielu info. Ale na podłogówkę chyba może być? Z tego co wyczytałam też jest z litego drewna więc nie należy go przegrzewać.

3. Finishparkiet. Polecany na podłogówkę. Czy on jest lepszy na podłogówkę niż lamparkiet?

4. Deski warstwowe. Dobre na podłogówkę, niestety na nie, przemawia fakt że niewiele razy można je cyklinować. Na plus fakt że nie będzie się tak rozsychał jak zwykły parkiet.

Jak gdzieś napisałam jakąś bzdurę proszę mnie poprawić.

ania_marcin
23-07-2011, 16:17
To ja też się podepnę z pytaniem :)
Zastanawiamy się nad położeniem na podłogówce desek Fertig 14mm (warstwa drewna ok. 4-6mm więc ewentualne cyklinowanie w przyszłości wchodzi w grę) jesion bielony.
Deski byłyby klejone do podłogi - wylewki anhydrytowe, podłogówka w całym domu.
Ofertę mamy na to z firmy Świat Podłóg.
Czy ktoś może coś powiedzieć na temat tej firmy?? No i czy polecacie tą deskę Fertig.

Z góry dzięki za info.
Ania

Parkiet
23-07-2011, 19:28
Prześledziłam wszystkie wątki o drewnie na podłogówkę i dalej mam mętlik w głowie.
Mam nadzieje że znajdzie się ktoś, kto pomoże mi uporządkować info i odp na kilka pytań.

1. Lite drewno może być ale nie należy go przegrzewać (maks 27 C). Grubość maks 16 mm. Wymiary desek najlepiej jak są jak najmniejsze. Straty ciepłą przy klejeniu i tzw podłodze pływającej podobne. Najbezpieczniej ułożyć drewno egzotyczne. Olejować a nie lakierować.

2. Lamparkiet. Niestety na jego temat nie znalazłam zbyt wielu info. Ale na podłogówkę chyba może być? Z tego co wyczytałam też jest z litego drewna więc nie należy go przegrzewać.

3. Finishparkiet. Polecany na podłogówkę. Czy on jest lepszy na podłogówkę niż lamparkiet?

4. Deski warstwowe. Dobre na podłogówkę, niestety na nie, przemawia fakt że niewiele razy można je cyklinować. Na plus fakt że nie będzie się tak rozsychał jak zwykły parkiet.

Jak gdzieś napisałam jakąś bzdurę proszę mnie poprawić.
Moim zdaniem:
1 - podłoga klejona ma lepszą przenikalność cieplną od podłogi pływającejm (przestrzeń powietrzna+ warstwa wygłuszająca daje znaczący opór dla przenikania ciepła.
2 - lamparkiet i ogrzewanie podłogowe nie idzie w parze.
3 - finischparkiet ok.
4 - ogrzewanie podłogowe narzuca pewien kompromis.
Ponadto bardzo ważną sprawą jest właściwe przygotowanie podkładu do montażu okładzin drewnianych, w tym wilgotność, wytrzymałość oraz dobór systemu klejowego.
Pominięcie jednego z powyższych temetów skutkuje częściowym lub całkowitym uszkodzeniem podłogi.
Układanie okładzin z drewna na podkładach grzewczych to zadanie dla profesjonalistów. Pozdrawiam.