PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet



Strony : 1 2 3 4 [5] 6

ghost34
12-08-2012, 19:39
A mnie ciekawi otóż takie zagadnienie, które doskonale oddaje pewne niespójności i które uzmysławia mi, że jedna z grup tzw forumowych fachowców mija się z prawdą. Otóż kiedy jesteśmy przy wątku drewno na ogrzewaniu podłogowym to podnosi się wątek, że drewno to doskonały izolator i na podłogówkę się nie nadaje chociaż parkieciarze twierdzą, że się nadaje. Przy okazji wątku ocieplenia poddaszy okazuję się, że drewniana krokiew to mostek termiczny i najlepiej przykryć go jak najszerszą drugą warstwą wełny. więc jak to jest kłamią specjaliści od parkietów ociepleń czy ceramiki?

Nikt nie klamie chociaz moge sie wypowiadac tylko za parkieciarzy...moge ci podac w wawie i wielu innych zakątkach polski pare adresów i popytasz czy to dziala i jak sie sprawuje..to pkt.A
pkt b
Trzeba sobie uzmysłowic jedno drogi Panie ze to wszystko zalezy jaki gatunek , jaki element na czymże(rodzaj podłoża i rodzaj ogrzewania) jest układany..w jaki sposob(trzeba przestrzegac pewnych zasad) i jak i gdzie dylatować..można wtedy nawet ukladać lite dechy z niektorych gatunków..przetrenowałem..jesli chodzi o podłogówkę.

pkt c. proste i logicznie jesli wpompujesz cieplo do ogrzewania posadzkowego to co sie z nim stanie?? ucieknie przez 60mm wylewki..strop, chudziaka i 20cm styro do ziemi czy pojdzie w góre??..bedzie sie dłuzej nagrzewać i dłuzej oddawać ale na pewno sie nie zdematerializuje..nieprawdaż???

bilans cieplny to bilans cieplny...ile wpompujesz tyle wydostaniesz..Howgh!

Beata&Slawek
12-08-2012, 20:30
Żeby nie było mam podłogówkę planuje deskę nie wiem tylko co wybrać tzn jak najcieniej dwuwarstwowa 11 cm czy nie przesadzac i dac 3 warstwy 14 cm.

jarekkur
14-08-2012, 20:15
Żeby nie było mam podłogówkę planuje deskę nie wiem tylko co wybrać tzn jak najcieniej dwuwarstwowa 11 cm czy nie przesadzac i dac 3 warstwy 14 cm.

deska wielowarstwowa, minimum trzy warstwy. Z podłoża nie może pod wpływem ciepła wydostawać się wilgoć! Podłoże musi być wyjątkowo dobrze sprawdzone i przygotowane. Grubość wylewki 6,5cm, wytrzymałość na ściskanie minimum >15N/mm2 itd.

carolinka
14-08-2012, 22:05
Witam,
mam takie pytanie - w całym domu planujemy ogrzewanie podłogowe, jednakże w cz. prywatnej domu chcielibyśmy mieć podłogi drewniane, ostatnio rozglądałam się troszkę w temacie drewna bambusowego - czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Jeżeli tak, to za jaką firmą się rozglądać?
Dziękuję za pomoc i informacje :)

malux20
28-08-2012, 07:16
u mnie pompa ma 25 dniowy program wygrzewania posadzki
posadzka ma 8 miesięcy
czy warto ten cykl powtórzyć , ewentualnie obserwować wilgoć?

jarekkur
29-08-2012, 20:31
u mnie pompa ma 25 dniowy program wygrzewania posadzki
posadzka ma 8 miesięcy
czy warto ten cykl powtórzyć , ewentualnie obserwować wilgoć?

Jak chcesz obserwować wilgoć? Powtórz cykl. Posadzka ma na razie tylko 8 miesięcy i aż 8 miesięcy. Przed ułożeniem okładziny podłogowej jak by to nie była musisz sprawdzić wilgotność. Dobrze by było gdybyś wiedział konkretnie czego szukać. Podkłady podłogowe mineralne muszą zawsze mieć w sobie wodę, inaczej się rozlecą. Ważne aby wiedzieć ile tej wody może być w podkładzie aby nie zaszkodziła posadzce podłogowej np. drewnianej.

jarekkur
29-08-2012, 20:41
Witam,
mam takie pytanie - w całym domu planujemy ogrzewanie podłogowe, jednakże w cz. prywatnej domu chcielibyśmy mieć podłogi drewniane, ostatnio rozglądałam się troszkę w temacie drewna bambusowego - czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Jeżeli tak, to za jaką firmą się rozglądać?
Dziękuję za pomoc i informacje :)

nie ważna jest firma, która sprzedaje tylko firma, która produkuje. Producenci to Vietnam i Chiny. Tam są też dobre firmy, tylko nikt albo mało kto wie, które top są. U nich bambus jest droższy. Poza tym bambus jest bardzo twardy, mało wrażliwy na zmiany klimatu otoczenia. Deska bambusowa to dużo kleju i poprzecznie lub wzdłużnie złożone ze sobą (posklejane) elementy. Jest też bambus klejony z włókien tzw. tygrysi. Problem może polegać na odpowiednim sklejeniu tych włókien pod b.wysokim ciśnieniem. Najczęściej jednak problemy występują z adhezją klejów do parkietu z powierzchnią spodu bambusa. powierzchnia jest impregnowana i nie wszystkie kleje wiążą się z taką powierzchnią. Kleje epoksydowe potrafią pomóc w takiej sytuacji.

malux20
29-08-2012, 20:58
dziękuję za info

malux20
31-08-2012, 07:02
właczyłem tryb automatyczny
1-4 dzien 25 stop
5-7 55 stop
7-14 od 25do 55
14-20 55
20-30 55-25
zastanawiają mnie temperatury 55dnii
to nie za dużo?

jarekkur
31-08-2012, 21:58
właczyłem tryb automatyczny
1-4 dzien 25 stop
5-7 55 stop
7-14 od 25do 55
14-20 55
20-30 55-25
zastanawiają mnie temperatury 55dnii
to nie za dużo?

według mnie jest to miesiąc! Po lewej są dni, po prawej temperatury.

malux20
31-08-2012, 22:06
pomyłka faktycznie 55 stop a nie dnii

monkey222
02-09-2012, 07:32
Ogrzewanie podłogowe i parkiety , deski to taki troche ciężki temat .My zawsze jak układamy parkiety lub deski na podłogówce to inforumujemy klienta o wszystkich wadach i zaletach oraz o efektach podłogówki polączonej z drzewem. Widziałem ( ekstremalne przypadki)jesiony i dębowe deski na podłogówce - co się z nimi podziało .
Drzewo jest izolatorem o czym każdy wie. Jest podatne na zmiany temperatur i podatne na prace .Na podłogówce jesion potrafi się okropnie zeschnąc.
Najlepszym rozwiązaniem na podłogówke sa egzotyki , np merbau a w szcególności mozaika :)
Oczywiście na podłógówke można położyć wszystko co sie chce ( wedle zasady KLIENT nasz pan) ale należy pamiętać o uzyciu odpowiednich klejów o odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz o tym że każde drzewo inaczej zachowa się na o grzewaniu .
Moje zdanie jest takie ze na ogrzewanie to raczej tylko płytki , szkoda wywalac kase w drewno które i tak po latach będzie brzydko wwygladać ( szpary itp)
Niektorzy producenci ( chyba marchewka)oferują specjalne deski na ogrzewanie podłogowe ( gotowe juz wylakierowane) które posiadają sporą grubość oraz wiele dużych otworów ww dolnej części deski które ponoć dobrze sprawuja sie na podłogówce , ale cena ogromna.Widziałem na ekspozycji za okoł 500-700 zl m2

Miśka76
02-09-2012, 13:38
Ostatnio jak byłam w salonie paradyża to widziałam płytki drewnopodobne (nie wiem, jak to się fachowo nazywa), więc jak ktoś chce, zeby wyglądało na drewno, a pała patologiczna nienawiścią do paneli (jak niektórzy na tym forum), to może takie coś zastosować. Nie wiem, jak wychodzi cenowo, ale płytki do małej łazienki wyszły porażająco ;)

ghost34
03-09-2012, 17:02
Wez nie rob ludzi w konia..wezme cie w mazowieckim na pare budow jesli chcesz i obaczysz sobie parkiet na ogrzewaniu posadzkowym zarowno litym jak i warstwowy..moze ci sie oczka otworza..pa paru latach..a marchewka nie strasz bo on i ..normalne posadzki drewnane ma po 400-600zł..

monkey222
03-09-2012, 20:35
Wez nie rob ludzi w konia..wezme cie w mazowieckim na pare budow jesli chcesz i obaczysz sobie parkiet na ogrzewaniu posadzkowym zarowno litym jak i warstwowy..moze ci sie oczka otworza..pa paru latach..a marchewka nie strasz bo on i ..normalne posadzki drewnane ma po 400-600zł..

Jak już do kogoś pijesz to cytuj
I nie unoś się tak bo odlecisz:)

Zacytuje twoją poprzednią wypowiedz-----------"""
Trzeba sobie uzmysłowic jedno drogi Panie ze to wszystko zalezy jaki gatunek , jaki element na czymże(rodzaj podłoża i rodzaj ogrzewania) jest układany..w jaki sposob(trzeba przestrzegac pewnych zasad) i jak i gdzie dylatować..można wtedy nawet ukladać lite dechy z niektorych gatunków..przetrenowałem..jesli chodzi o podłogówkę'''''''''''''--------

I Pisząc w moim poście o kiepsko wyglądających parkietach na podłogówce po kilku latach miałem na myśli parkiety lub dechy układane z pominięciem pewnie kilku zasad. A wiem że można ułożyć wszystko bo robie to od lat iwięc przestań toczyć piane i wszczynać głupie nieotrzebne dyskusje żeby pokazać jaki to ty jesteś król parkietu:)

A marchwką nie strasze tylko zwyczajnie napisałem o takim producencie bo pewnie masa osób w życiu o nim nie słyszała i jak ktoś się zainteresuje to sobie poczyta,

Pozdrawiam

ghost34
04-09-2012, 13:56
nie jestem zadnym krolem a w szczegolnosci parkietu..z twojej wypowiedzi jasno wynikalo co innego..

w**owe
04-09-2012, 14:29
Płytki drewnopodobne jakoś mnie nie przekonują. Poza tym poza sezonem grzewczym ceramiczna czy kamienna podłoga będzie nieprzyjemnie zimna. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są deski warstwowe - komfort przez cały rok, a dodatkowo walory estetyczne naturalnego drewna.

też mi się wydaje że jak ma być drewno i ogrzewanie podłogowe to tylko deska warstwowa. Oczywiście są panele, które też się do tego nadają ale nie wygląda to zbyt pieknie.

ghost34
05-09-2012, 09:00
też mi się wydaje że jak ma być drewno i ogrzewanie podłogowe to tylko deska warstwowa. Oczywiście są panele, które też się do tego nadają ale nie wygląda to zbyt pieknie.
Nieprawda moga byc wszelakego rodzaju posadzki z mozaiki sztorcowej , przemyslowej, moga byc lite niektóre gatunki jak Iroko, merbau, teak, jatoba...czy wszelkiego rodzaju gatunki poddane obrobce termicznej.
Z tym, że trzeba dopasować rozmiar i grubość tychże elementów..do ogrzewania posadzkowego.

Parkiet
05-09-2012, 14:24
Mając wiedzę i doświadczenie, możemy więcej i lepiej. Z jednej strony, podłogówka przez wielu parkieciarzy jest problemem nie do przeskoczenia, stąd ograniczenia w ofercie, z drugiej strony, lepiej jak będą się nia zajmować się fachowcy z prawdziwego zdarzenia. Ghost34 ma tu wiele racji. Pozdrawiam.

ghost34
07-09-2012, 14:36
No właśnie - mozaiki, parkiety, lite drewno wymagają dodatkowego przygotowania, fachowej wiedzy i doświadczonego specjalisty, który to wykona. Deski warstwowe są praktycznie produktem gotowym do ułożenia. Jeśli możemy oszczędzić czas i pieniądze, uzyskując właściwie taki sam efekt wizualny i bardzo dobrą trwałość podłogi, to czemu z tego nie skorzystać :D
to prawda pod warunkiem ze te deski warstwowe maja 5-6mm drewna na górze czyli warstwy uzytkowej..w innym przypadku..taka deska warstwowa jest góra na 10-15 lat..i zawsze powtarzam zawsze drewno kleimy do podłoża..

danielw
07-09-2012, 20:31
Witam

Czy parkiet lity dębowy o wymiarach 90x500 do 1200 ewentulanie 70x350 do 600 i grubosci 14 mm nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Podoba mi sie wersja fazowana czterostronnie i olejowana w ułożeniu na okrętówke, pewna firma oferuje taki parkiet i twierdzą ze na podłogówke można układać.

Ale niestety mam trudnosci ze znalezieniem parkieciarza do jego ułożenia. Żaden z którym się kontaktowałem w mojej okolicy (podkarpacie, powiat Nisko) nie podejmuje się ułożenia.
Niektorzy wogole nie układają zadnych parkietow na podłogowke.
Niektorzy owszem układają ale nie lity, raczej proponują jeśli już parkiet to dwu/trzy warstwowy lub egzotyki.

PS: Jeden z parkieciarzy twierdzi że nie może dokonać pomiaru wilgotnosci podłoża jeśli nie zostały oznaczone miejsca gdzie można pobrać próbke. Mowi że wystarczy mu podpisany przez inwestora protokół z wygrzewania oraz to ,że posadzka ma juz ponad rok. Ja bym się jednak mimo to upierał na pomiar tylko jak pobrać próbkę do badania metodą CM jeśli nie wiadomo gdzie przebiegają rurki? Słyszałem o foliach termoczułych ale jakoś nic konkretnego nie można w necie znaleźć.

Nie wiem co o tym myśleć.

jarekkur
07-09-2012, 21:33
Witam

Czy parkiet lity dębowy o wymiarach 90x500 do 1200 ewentulanie 70x350 do 600 i grubosci 14 mm nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Podoba mi sie wersja fazowana czterostronnie i olejowana w ułożeniu na okrętówke, pewna firma oferuje taki parkiet i twierdzą ze na podłogówke można układać.

Ale niestety mam trudnosci ze znalezieniem parkieciarza do jego ułożenia. Żaden z którym się kontaktowałem w mojej okolicy (podkarpacie, powiat Nisko) nie podejmuje się ułożenia.
Niektorzy wogole nie układają zadnych parkietow na podłogowke.
Niektorzy owszem układają ale nie lity, raczej proponują jeśli już parkiet to dwu/trzy warstwowy lub egzotyki.

PS: Jeden z parkieciarzy twierdzi że nie może dokonać pomiaru wilgotnosci podłoża jeśli nie zostały oznaczone miejsca gdzie można pobrać próbke. Mowi że wystarczy mu podpisany przez inwestora protokół z wygrzewania oraz to ,że posadzka ma juz ponad rok. Ja bym się jednak mimo to upierał na pomiar tylko jak pobrać próbkę do badania metodą CM jeśli nie wiadomo gdzie przebiegają rurki? Słyszałem o foliach termoczułych ale jakoś nic konkretnego nie można w necie znaleźć.

Nie wiem co o tym myśleć.

Koszt foli MPC to około 700zł. Mogę podać adres lub pomóc w zakupie. Jeżeli są zdjęcia z momentu układania podłogówki to da się znaleźć takie miejsca. Naleganie na pomiar CM w Niemczech skąd CM przyszła do Polski, spowodował prawne przejęcie odpowiedzialności za wynik na nalegającego wykonanie pomiaru tą metodą. Oznacza to, że pomiary tą metodą w epoce "nowych" cementów z których wykonuje się podłoża się nie sprawdza i jest powodem wielu totalnych szkód. Dlaczego tak się dzieje, pisałem na tym forum i nie tylko tutaj.

monika211
09-09-2012, 10:22
Witam mam problem wykonawca ułożył mi płytki na ogrzewaniu podłogowym płytki zaczęły pukać, wykonawca poprosił o załatwienie od dewelopera protokołu wygrzewania podłogi deweloper niema takiego czegoś mówi że ma rachunki za gaz . druga rzecz to klej wykonawcza położył je na kleju nazwy nie wymiennie ale według instrukcji która znajduje się na worku po skontaktowaniu się z producentem , producent powiedział że przy układani płytek na podłogówkę trzeba smarowacz także płytki wykonawca mówi że położył zgodnie z instrukcją na worku która nie przewiduje innego sposobu układania przy podłogówce, czy jest sens spierać się z producentem o nierzetelną instrukcje .CO DALEJ HELP

danielw
10-09-2012, 08:01
Koszt foli MPC to około 700zł. Mogę podać adres lub pomóc w zakupie. Jeżeli są zdjęcia z momentu układania podłogówki to da się znaleźć takie miejsca. Naleganie na pomiar CM w Niemczech skąd CM przyszła do Polski, spowodował prawne przejęcie odpowiedzialności za wynik na nalegającego wykonanie pomiaru tą metodą. Oznacza to, że pomiary tą metodą w epoce "nowych" cementów z których wykonuje się podłoża się nie sprawdza i jest powodem wielu totalnych szkód. Dlaczego tak się dzieje, pisałem na tym forum i nie tylko tutaj.

Ta cena to za jaką ilość? Jeśli za 1m2 to drogi interes jak na jednorazowe użycie, raczej posłużę się zdjęciami.
U nas metoda CM jest chyba najbardziej popularna, właściwie w czasie rozmów z lokalnymi wykonawcami nie spotkałem aby używali innych metod.

A co myślicie o w/w wymiarach parkietu?

jarekkur
10-09-2012, 22:25
Witam mam problem wykonawca ułożył mi płytki na ogrzewaniu podłogowym płytki zaczęły pukać, wykonawca poprosił o załatwienie od dewelopera protokołu wygrzewania podłogi deweloper niema takiego czegoś mówi że ma rachunki za gaz . druga rzecz to klej wykonawcza położył je na kleju nazwy nie wymiennie ale według instrukcji która znajduje się na worku po skontaktowaniu się z producentem , producent powiedział że przy układani płytek na podłogówkę trzeba smarowacz także płytki wykonawca mówi że położył zgodnie z instrukcją na worku która nie przewiduje innego sposobu układania przy podłogówce, czy jest sens spierać się z producentem o nierzetelną instrukcje .CO DALEJ HELP
Podstawowym obowiązkiem kafelkarza jest pomiar wilgotności podłoża. Nic dodać nic ująć. Kafelkarz jest winien, jeżeli ta szkoda powstała w wyniku nadmiernej wilgotności resztkowej w podłożu.

Jacekss
13-09-2012, 12:11
@monika211 - płytki zaczęły pękać ?! co do tego niesmarowania płytki to raczej nie od tego zaczęły pekać, miałem taką sytuacje, taka płytka może po prostu nie trzymać i z czasem się odspoić od kleju. btw. faktem jest że producenci klejów wprowadzają ludzi w błąd pisząc iż dla klejów rozpływnych nie ma potrzeby smarowania płytki

monika211
16-09-2012, 20:06
klej odspoił sie od płytek a nie od podłoża

batix
17-09-2012, 13:39
A co z podłogami z korka (panelokorek itp.) nadają się na podłogówkę? Byłem ostatnio na targach i Pan, który oferował te podłogi nie widział żadnych wad tego rozwiązania same zalety. I twierdzi, że na ogrzewanie podłogowe na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż wszelakiego rodzaju deski

marcod
24-09-2012, 15:37
A co z podłogami z korka (panelokorek itp.) nadają się na podłogówkę? Byłem ostatnio na targach i Pan, który oferował te podłogi nie widział żadnych wad tego rozwiązania same zalety. I twierdzi, że na ogrzewanie podłogowe na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż wszelakiego rodzaju deski

Przydatność danego materiału jako wykończenie podłogi na ogrzewaniu podłogowym zależy m.in. także od jego oporu cieplnego.
W kwestii ekonomiki i wydajności ogrzewania podłogowego jest to fundamentalna kwestia. Jak podają wszelkie dostępne źródła, korek jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Jest więc świetnym materiałem stosowanym do izolacji termicznych i akustycznych na przykład ścian, stropów (ale też posadzek i podłóg), dachów itp. Świetnie sprawdza się jako materiał izolujący komory chłodnicze i zamrażalnicze.

Tym samym, nie należymy do zwolenników stosowania korka jako wykończenie podłogi na ogrzewaniu podłogowym.

Studio Podłóg Marco Design

jaremy
24-09-2012, 19:52
Witam. Planuje w domu położenie parkietu przemyslowego. W calości budynku bedzie ogrzewanie podlogowe. Powiedzcie czy parkiet przemysłowy z drewna jatoba o wymiarach „plastra” 14x8x200 mm bedzie się nadawał?

ghost34
25-09-2012, 06:32
Witam. Planuje w domu położenie parkietu przemyslowego. W calości budynku bedzie ogrzewanie podlogowe. Powiedzcie czy parkiet przemysłowy z drewna jatoba o wymiarach „plastra” 14x8x200 mm bedzie się nadawał?
Bedzie sie nadawac pod warunkiem ze zaakceptujesz mikro pekniecia z czasem(jatoba na ogrzewaniu w malym elemencie ma ku temu sklonnosci..)..na twoim miejscu wziolbym merbau..acajou, badz doussie..

jaremy
25-09-2012, 06:46
Dzięki wielkie za odpowiedz. Pytam o Jatobe bo mam w dobnrej cenie (po 37 zł/mkw). Oczywiście najlepiej wziąłbym merbau.

P.S. A mam pytanie z innej beczki. Da radę położyć parkiet przemysłowy (np. taki merbau) na schodach prowadzących na piętro - jak to ewentualnie wygląda takie położenie.


Bedzie sie nadawac pod warunkiem ze zaakceptujesz mikro pekniecia z czasem(jatoba na ogrzewaniu w malym elemencie ma ku temu sklonnosci..)..na twoim miejscu wziolbym merbau..acajou, badz doussie..

panfotograf
25-09-2012, 07:10
batix napisał:
A co z podłogami z korka (panelokorek itp.) nadają się na podłogówkę? Byłem ostatnio na targach i Pan, który oferował te podłogi nie widział żadnych wad tego rozwiązania same zalety. I twierdzi, że na ogrzewanie podłogowe na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż wszelakiego rodzaju deski
Oprócz tego co mówi Pan który wciska (przepraszam stosuje chwyty marketingowe) próbując sprzedać rzecz która się na podłogę ABSOLUTNIE nie nadaje, trzeba mieć własny rozum.
Korek jest MIĘKKI jak styropian (no może troszkę twardszy). Przecież, nawet chodząc w kapciach, po 2-3 latach się wytrze i będzie do wymiany.
Ja wiem że klient nasz pan i jak się uprze to i styropianem mu wykończą podłogę, ale miejcie odrobinę sumienia i nie doradzajcie korka na podłogę.:mad:

ArKaMa
25-09-2012, 09:14
Korek jest MIĘKKI jak styropian (no może troszkę twardszy). Przecież, nawet chodząc w kapciach, po 2-3 latach się wytrze i będzie do wymiany.

Mam korek na podłodze od 14 lat - w tym 12 z wilczurem i co? i nic lakier zmatowiał :)



Ja wiem że klient nasz pan i jak się uprze to i styropianem mu wykończą podłogę, ale miejcie odrobinę sumienia i nie doradzajcie korka na podłogę.:mad:

Najważniejsze to pisac o tym co wiemy, a nie o tym co słyszeliśmy.

panfotograf
26-09-2012, 08:46
Niektórzy maja wykładzinę (tzw. dywanową) od 20 lat ... i nic

ArKaMa
26-09-2012, 09:03
Niektórzy maja wykładzinę (tzw. dywanową) od 20 lat ... i nic

Nie prościej przyznać, że korka na podłodze nie widziałeś?
Nie ma co powtarzać obiegowych opinii. To mój - po latach, nie tylko w kapciach...
138624

ProMyst
26-09-2012, 09:09
bardzo ciekawy pomysł, szczególnie dla osób które nie lubią płytek, proszę o więcej szczegółów (cena, grubość, zachowanie się na podłogówce)

ArKaMa
26-09-2012, 09:35
bardzo ciekawy pomysł, szczególnie dla osób które nie lubią płytek, proszę o więcej szczegółów (cena, grubość, zachowanie się na podłogówce)

Ceny nie podam - kleiłem je dość dawno. Wymiary 30x60cm gr.4mm; Pod korkiem nie ma podłogówki, ale w miejscu gdzie z rozdzielacza ida rury do kaloryferów pojawiły sie szczeliny około 1mm. Skurczył sie koreczek :) Ale w info podaja 26 stopni max przy ogrzewaniu podłogowym pod korkiem, a zasilanie kaloryferów ma trochę więcej, ze szczególnym naciskiem na "trochę". :)

batix
27-09-2012, 17:41
Oprócz tego co mówi Pan który wciska (przepraszam stosuje chwyty marketingowe) próbując sprzedać rzecz która się na podłogę ABSOLUTNIE nie nadaje, trzeba mieć własny rozum.
Korek jest MIĘKKI jak styropian (no może troszkę twardszy). Przecież, nawet chodząc w kapciach, po 2-3 latach się wytrze i będzie do wymiany.
Ja wiem że klient nasz pan i jak się uprze to i styropianem mu wykończą podłogę, ale miejcie odrobinę sumienia i nie doradzajcie korka na podłogę.:mad:

Oczywiście w ofercie miał sztandarowy naturalny korek. Ale zachwalał podłogi drewnopodobne winylowe firmy wicanders.

ghost34
28-09-2012, 12:54
Dzięki wielkie za odpowiedz. Pytam o Jatobe bo mam w dobnrej cenie (po 37 zł/mkw). Oczywiście najlepiej wziąłbym merbau.

P.S. A mam pytanie z innej beczki. Da radę położyć parkiet przemysłowy (np. taki merbau) na schodach prowadzących na piętro - jak to ewentualnie wygląda takie położenie.
jestem w mazowieckim w pracy..w sobote bede w domu umieszcze ci pare zdj takich schodow..wygladaja bdb nadaje sie ...pytanie kto za ile to wykona to inna spr..jesli potrafisz sobie to sama zrobic badz za pomoca zaprzyjaznionego fachowca z montazem wyjdzie taniej..jesli nie wyjdzie drozej..

uchaha
29-09-2012, 19:59
Witam wszystkich, mam nowo wybudowany dom z miesięczną wylewką. Czytałem forum i trochę się przeraziłem, że z położeniem drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe będę musiał poczekać kilka miesięcy. Zakładam, że wylewka powinna być już sucha/pozbawiona wilgoci przed położeniem na nią drewna. Czy można przyspieszyć ten proces włączając ogrzewanie, żeby w krótkim czasie zabrać się do pracy?
I pytanie najprostsze - jaki gatunek i rodzaj drewna jest najtańszy na podłogówkę? Wydaje mi się, że dąb, ale tylko wydaje...

monkey222
29-09-2012, 20:27
Dzięki wielkie za odpowiedz. Pytam o Jatobe bo mam w dobnrej cenie (po 37 zł/mkw). Oczywiście najlepiej wziąłbym merbau.

P.S. A mam pytanie z innej beczki. Da radę położyć parkiet przemysłowy (np. taki merbau) na schodach prowadzących na piętro - jak to ewentualnie wygląda takie położenie.

Tak kładliśmy na schody w klubie bathroom Wrocław.

Robiliśmy też podobnie 1500m2 na aulach na politechnice wrocławskiej.
http://imageshack.us/a/img820/7445/p9210043.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/p9210043.jpg/)

http://imageshack.us/a/img69/8092/p9210044.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/p9210044.jpg/)
http://imageshack.us/a/img706/320/p9210047.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/p9210047.jpg/)

marcod
02-10-2012, 13:50
Witam. Planuje w domu położenie parkietu przemyslowego. W calości budynku bedzie ogrzewanie podlogowe. Powiedzcie czy parkiet przemysłowy z drewna jatoba o wymiarach „plastra” 14x8x200 mm bedzie się nadawał?

Generalnie widzimy możliwość dla zastosowania jatoby w postaci parkietu przemysłowego na ogrzewanie podłogowe jako ryzykowną.
Mimo, że kilku producentów podłóg warstwowych dopuszcza taką możliwość, to z powodów niżej wymienionych nie zalecamy stosowania jatoby na ogrzewanie podłogowe:
1) Jatoba należy do najtwardszych gatunków drewna (twardość w skali Janka 2820 - dla porównania, twardość dębu wynosi 1360) i z tego względu jej siły zrywające przy zmianie wymiaru/pracy pod wpływem zmian wilgotności są bardzo duże
2) Jeśli chcemy uniknąć spękań i odspojeń od podłoża na o.p. należy utrzymywać stałe warunki klimatyczne, a jest to bardzo trudne gdyż w okresie grzewczym wilgotność powietrza tuż nad podłogą spada do ok. 30%
3) Z pewnością niezbyt szeroki parkiet z jatoby o wysokiej gradacji w postaci odpowiedniej konstrukcji warstwowej będzie bardziej bezpiecznym
4) Jeśli marzymy o parkiecie/deskach na o.p. bez ryzyka spękań i odspojeń, to jatoba w postaci parkietu przemysłowego nie jest z pewnością najlepszym wyborem

Studio Podłóg Marco Design

marcod
02-10-2012, 15:42
Witam wszystkich, mam nowo wybudowany dom z miesięczną wylewką. Czytałem forum i trochę się przeraziłem, że z położeniem drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe będę musiał poczekać kilka miesięcy. Zakładam, że wylewka powinna być już sucha/pozbawiona wilgoci przed położeniem na nią drewna. Czy można przyspieszyć ten proces włączając ogrzewanie, żeby w krótkim czasie zabrać się do pracy?
I pytanie najprostsze - jaki gatunek i rodzaj drewna jest najtańszy na podłogówkę? Wydaje mi się, że dąb, ale tylko wydaje...


Co do wylewki - po miesiącu wiązania reakcje chemiczne mamy już za sobą, ale pozostaje kwestia wilgotności. Dla montażu podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym w przypadku jastrychów cementowych zalecamy wilgotność poniżej 1,5%, natomiast w przypadku jastrychów anhydrytowych poniżej 0,3%.
Nie można dzisiaj powiedzieć, kiedy w tym przypadku w/w wilgotności będzie można osiągnąć. Można oczywiście włączyć ogrzewanie podłogowe i w połączeniu z intensywnym wietrzeniem (otwarte okna itp.) proces schnięcia przyspieszyć. Po pewnym czasie zbadać wilgotność i jeśli zbliżać się ona będzie do w/w wartości, należy przeprowadzić proces rozgrzewania jastrychu (wylewki) według odpowiedniej procedury (stosowny schemat rozgrzewania możemy przesłać mailem).
Co do gatunku drewna, to rzeczywiście dąb należy do najtańszych, odpowiednich dla ogrzewania podłogowego gatunków. Im mniej rustykalny, tym lepiej. Ideałem byłyby proste, stojące słoje. Należy jednak pamiętać, że najbardziej stosownym rozwiązaniem będzie tu jak najcieńsza, o odpowiedniej konstrukcji dla dla o.p. podłoga warstwowa (najlepsze grubości to: 9 do 11 mm). Wiąże się to z oporem cieplnym, który zwiększa się wraz z grubością podłogi.
Co do wykonawstwa i wyboru odpowiedniego producenta, zalecamy daleko idącą ostrożność. Najważniejsze dla inwestora będzie to, jak podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym zachowywać się będzie po kilku latach użytkowania. Mimo, że wielu producentów zaleca na ogrzewaniu podłogowym także tzw. pływającą podłogę, to z pewnością z wielu względów wersja podłogi klejonej do podłoża jest najbardziej odpowiednia.

Studio Podłóg Marco Design

uchaha
02-10-2012, 19:28
Dzięki

jarekkur
02-10-2012, 19:58
Witam wszystkich, mam nowo wybudowany dom z miesięczną wylewką. Czytałem forum i trochę się przeraziłem, że z położeniem drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe będę musiał poczekać kilka miesięcy. Zakładam, że wylewka powinna być już sucha/pozbawiona wilgoci przed położeniem na nią drewna. Czy można przyspieszyć ten proces włączając ogrzewanie, żeby w krótkim czasie zabrać się do pracy?
I pytanie najprostsze - jaki gatunek i rodzaj drewna jest najtańszy na podłogówkę? Wydaje mi się, że dąb, ale tylko wydaje...

Najlepiej będzie nic nie zakładać. Twoja wylewka jest mokra. Jej schnięcie potrwa jeszcze kilka miesięcy, zależnie od jej grubości i zastosowanej receptury. Zanim jednak do tego dojdzie dowiedz się czy na Twojej "wylewce" możesz kleić parkiet. ważne są podstawowe wytrzymałości tj. ściskanie, ścinanie i ostatecznie zrywanie.
Jeżeli posiada ona parametry: ściskanie 20N/mm2, ścinanie minimum 1,5N/mm2 i zrywanie 1,2N/mm2 możesz kleić. Wilgotność resztkowa czytaj równowagowa dla 20C i 55%RH może wynosić od 0,6% do 1,7%. Tak wysychają wylewki w 20C i 55%RH. Ponieważ nie znasz na pewno cementu jakiego użyto do wykonania wylewki, proponuję osiągnąć wilgotność 1,0%. Aby być 100% pewnym, że nic się nie stanie w trakcie grzania z parkietem, musisz wykonać pomiary wilgotności w kilku, a nawet kilkunastu miejscach przyrządem mierzącym przez całą grubość wylewki. Pomiary należy wykonać po kompletnym zgodnym z bardzo dokładnym planem rozgrzewania wylewki w minimum 7 dniu po wyłączeniu ogrzewania. W Twoim przypadku radzę dwukrotne rozgrzewanie wylewki, przy wykonywaniu w ciągu dnia kilkukrotnych 10 minutowych przeciągów. Jeżeli spełnisz te wszystkie warunki, a Twoja wylewka jest mocna, to możesz kleić jatobę przemysłową do długości 250. Klej twardo elastyczny. Na tym etapie wymagana jest wyjątkowa ostrożność i duża wiedza. Prawidłowe rozpoznanie, przygotowanie podłoża i dobór klejów oraz jego ilości, to cała sztuka parkieciarska, potem to już leci.

Parkiet
02-10-2012, 21:50
Wbrew pozorom, podkład grzewczy jest o wiele łatwiej wysuszyć od klasycznego podkładu betonowego, nawet mniejszej jego grubości.
Wynika to z umiejscowienia żródła ciepła powodującego osuszanie w/w podkładów.
Podkłady grzewcze o większym zagęszczeniu rur i ich umiejscowieniu w dolnej części tegoż podkładu są najłatwiejsze do wysuszenia.
Im rzadziej rozmieszczone rury i im grubszy podkład, tym więcej etapów rozgrzewania i wustudzania dla ujednorodnienia stopnia wilgotności w całej masie jastrychu.
Każdy z tych podkładów wymaga indywidualnego podejścia, natomiast jeżeli ogrzewanie podłogowe działa przez kilka m-cy nawet nawet przy niewielkiej temperaturze, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podkład jest suchy.
Sposób oceny- CM, DNS, klasyczny dielektryczny, wagowy czy emisji RH to temat "rzeka". Każdy fachowiec ma swój i dobrze by był zgodny z przyjętymi zasadami oceny.
Pozdrawiam.
PS. Dla domatorów podaję skuteczny, aczkolwiek nie wymiarowy sposób oceny stopnia wysuszenia jastrychu z ogrzewaniem i nie tylko. Sposób znany od lat, dlaczego zapomniany i lekceważony????
Na badaną wylewkę położyć kartę papieru A4 a na nią gumowy dywanik. Następnego dnia ocenić dotykowo i optycznie wilgotność tejże kartki. Jeżeli będzie wilgotna - widoczne zatracenie płaskości i gładkości papieru, to znaczy że wylewka emituje jeszcze wilgoć i może ona być zagrożeniem dla posadzki drewnianej. I tak przekładając dywanik w inne miejsce i kładąc nową kartkę dojdziemy do czasu, kiedy zarówno kartka a tym samym wylewka będzie sucha a wówczas spokojnie możemy rozpocząć prace podłogowe.

w**owe
05-10-2012, 11:12
Parkietkomplex dobre wskazówki.
Na ogrzewanie podłogowe to tylko drewno warstwowe i faktycznie dąb jest sprawdzony. Polecam też orzech.

ghost34
08-10-2012, 10:43
Nieprawda ze tylko drewno warstwowe..tu sa obiecane zdjecia ze schodów z jatoby z mozaiki sztorcowej.
http://imageshack.us/a/img407/3671/img3076p.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F407%2Fimg3076p.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

http://imageshack.us/a/img839/6066/schody1surowajatoba.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F839%2Fschody1surowajatoba.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

a tutaj jatoba na ogrzewaniu posadzkowym z fertig parkiecie od dwoch lat lezy pekniete moze jest z 5% deszczólek nie jest to ani uciazliwe ani widoczne.
http://imageshack.us/a/img705/7061/jatobaogrzpodlogowe.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F705%2Fjatobaogrzpodlogowe.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

jarekkur
08-10-2012, 23:19
Nieprawda ze tylko drewno warstwowe..tu sa obiecane zdjecia ze schodów z jatoby z mozaiki sztorcowej.
http://imageshack.us/a/img407/3671/img3076p.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F407%2Fimg3076p.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

http://imageshack.us/a/img839/6066/schody1surowajatoba.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F839%2Fschody1surowajatoba.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

a tutaj jatoba na ogrzewaniu posadzkowym z fertig parkiecie od dwoch lat lezy pekniete moze jest z 5% deszczólek nie jest to ani uciazliwe ani widoczne.
http://imageshack.us/a/img705/7061/jatobaogrzpodlogowe.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F705%2Fjatobaogrzpodlogowe.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

Ghost ma rację. Dwuwarstwówka podnosi czoła do góry, odklejają się warstwy użytkowe. W tym wszystkim jest zdecydowanie więcej wiedzy niż chęci.

ProMyst
09-10-2012, 11:20
czy ktoś zna jakieś dzienniki budowy ze zdjęciami i opisem montażu i użytkowania podłogi drewnianej i podłogówki?
byłbym wdzięczny.

Piotr_45
09-10-2012, 13:43
Znajomi z Austrii polecili mi na ogrzewanie podłogowe parkiet Weitzer WIP 450, Eiche exquisite. Podobno jest super. Może ktoś ma taką podłogę? Mieszkam w Warszawie.
Czy możecie mi polecić kogoś bardzo dobrego do zamontowania takiego parkietu?

Ela_F
10-10-2012, 17:51
Słyszałam o parkietach firmy Weitzer, ale nie mam zdania bo sama mam inną podłogę z Austrii na ogrzewaniu podłogowym - deski Admonter Stia.
Są super! :yes:

ghost34
16-10-2012, 07:28
tia pojawiło sie marco-design i dziwnym trafem handluje posadzkami austryiackimi..i dwóch nowych uzytkownikow pytajacych o posadzki z austrii....zarejestrowanych dzien po dniu hmm..:)

maysee
16-10-2012, 07:31
tia pojawiło sie marco-design i dziwnym trafem handluje posadzkami austryiackimi..i dwóch nowych uzytkownikow pytajacych o posadzki z austrii....zarejestrowanych dzien po dniu hmm..:)


Przypadek ??!!

Alina&Mariusz
16-10-2012, 07:44
tia pojawiło sie marco-design i dziwnym trafem handluje posadzkami austryiackimi..i dwóch nowych uzytkownikow pytajacych o posadzki z austrii....zarejestrowanych dzien po dniu hmm..:)


Przypadek ??!!


Tak, to tylko zbieg okoliczności :D

maysee
16-10-2012, 07:46
Trzeba wiec zatem przypomniec, ze Austria uczestniczyla w zaborach wiec... precz z ich podlogami!

malux20
21-10-2012, 10:08
oglądaliśmy warstwówkę dębową firmy jawor
mi się spodobała
żona obstaje przy merbale litym
w tym jaworze podoba się 6mm warstwa wierzchnia

maysee
21-10-2012, 10:25
My przygarnelismy dąb narbonnes od Kahrsa na caly dol podlogowego. Dostalismy dobra cene chociaz grubosc warstwy wierzchniej nie imponuje.

malux20
21-10-2012, 10:29
Nieprawda ze tylko drewno warstwowe..tu sa obiecane zdjecia ze schodów z jatoby z mozaiki sztorcowej.
http://imageshack.us/a/img407/3671/img3076p.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F407%2Fimg3076p.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

http://imageshack.us/a/img839/6066/schody1surowajatoba.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F839%2Fschody1surowajatoba.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

a tutaj jatoba na ogrzewaniu posadzkowym z fertig parkiecie od dwoch lat lezy pekniete moze jest z 5% deszczólek nie jest to ani uciazliwe ani widoczne.
http://imageshack.us/a/img705/7061/jatobaogrzpodlogowe.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F705%2Fjatobaogrzpodlogowe.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

z powodu tych 5% klient nie może zażadać od ciebie zwrotu kasy albo naprawy?

Parkiet
21-10-2012, 18:37
oglądaliśmy warstwówkę dębową firmy jawor
mi się spodobała
żona obstaje przy merbale litym
w tym jaworze podoba się 6mm warstwa wierzchnia
Montujemy ich podłogi na podłogówce, bez żadnych problemów z pełną gwarancją. Polecam i pozdrawiam.

malux20
21-10-2012, 19:53
a będzie uczciwie jak żonie powiem że ten jawor jest lepszy pod względem podlogówki
czy większych różnic nie ma?

Parkiet
21-10-2012, 21:51
a będzie uczciwie jak żonie powiem że ten jawor jest lepszy pod względem podlogówki
czy większych różnic nie ma?
Będzie uczciwie, solidnie i uniwersalnie dla każdego wystroju wnętrza. Pozdrawiam.

ghost34
23-10-2012, 08:28
z powodu tych 5% klient nie może zażadać od ciebie zwrotu kasy albo naprawy?
nie nie moze skoro na poczatku został o tym poinformowany..co wiecj wpisane jest to w umowe..:) ja niogo nie oszukuje..nigdy przez to mam spokoj pozniej ale pracy mniej inny nic nie powie kase wezmie a gwarancja sie konczy na skasowaniu pieniazkow..u mnie tak nie jest pozdrawiam.

f.5
23-10-2012, 09:05
Panowie zawsze brałem pod uwagę egzotyk warstwowy na salon jednak kupując do łazienki tek lity - zauważyłem na koncu sklepu postarzane podłogi.
Dlaczego na koncu chyba sie domyslam - cena.
Co Panowie sądzą o 2 producentach a mianowicie.
Parador lub chyba bardziej znany Kahrs ?
Pani twierdziła ze lepszą jesli mozna wogole mowic ze cos tego pokroju jest lepsze lub gorsze jest Kahrs.
uwage mą kierowała na zamki w Kharsie ze podobno bardziej dopracowane i ze warstwa uzytkowa grubsza lecz ja tego jakos nie widziałem.
czy mozna jednoznacznie stwierdzic wyzszosc produktów jednej firmy na drugą ?
Oczywiscie pomijajac wygląd i strukturę deski.
Dodam ze osoba nie miała gotowego cennika na pewne produkty odniosłem wrazenie ze ich cena powala i są niesprzedawalne.
dziekuje za odpowiedz pozdrawiam radek

slomka
23-10-2012, 10:28
Witam,
Będziemy zrywać panele w salonie i jadalni bo chcemy położyć gres, taki 60 x 60 i zrobić ogrzewanie podłogowe, jak lepiej zrobić- podpiąć się do centralnego ogrzewania czy położyć matę na prąd?Kompletnie się na tym nie znam.Zastanawiam się ile taka mata pobierze prądu?Samej powierzchni grzejnej ( o ile tak to się nazywa ) będzie ok. 7 m2 - malutko -prosze o doradzenie.Dzieki:)

jarekkur
23-10-2012, 21:38
Różnica polega na konstrukcji. Część srodkowa zbudowana z tzw. ryftów czyli słojów stojących lub pół stojących pod kątem 60st , wtedy działa jak nazwa mówi jak stabilizator warstwy wierzchniej. Dół musi mieć grubość warstwy wierzchniej i najlepiej i z drewna stabilnego. Warstwa wierzchnia powinna być klejona na warstwie środkowej, której część górna jest grubości około 2mm i szerokości warstwy wierzchniej. Klejenie musi być jednorodne z odpowiednią ilością odpowiedniej jakości kleju. Klejenia ani kleju nie rozpoznasz. Resztę możesz sobie obejrzeć.

Parkiet
24-10-2012, 07:51
Witam,
Będziemy zrywać panele w salonie i jadalni bo chcemy położyć gres, taki 60 x 60 i zrobić ogrzewanie podłogowe, jak lepiej zrobić- podpiąć się do centralnego ogrzewania czy położyć matę na prąd?Kompletnie się na tym nie znam.Zastanawiam się ile taka mata pobierze prądu?Samej powierzchni grzejnej ( o ile tak to się nazywa ) będzie ok. 7 m2 - malutko -prosze o doradzenie.Dzieki:)
Bilans cieplny zapewni Ci dotychczasowe ogrzewanie, dlatego proponuję zainstalować niezależne, regulowane i dodatkowo niskiej mocy ogrzewanie elektryczne dające komfort w dotyku z posadzką ceramiczną. Pozdrawiam.

malux20
28-10-2012, 07:27
witam ja przy minus 18 mam mieć zapotrzebowanie 25 watów na m2
polowa domu to gres , przy mrozach poniżej minus 10 kominek może chodzić regularnie.
żona się jednak upiera na 15mm merbau ja myślę dla bezpieczeństwa o warstwówce czy przy moich parametrach cieplnych ulec swojej żonie?:D

jeśli ktoś ma wątpliwości czy drewno nadaję się na ogrzewanie podlogowe i jakie warunki muszą być spelnione to odsylam na strony parkietkomplexa-jest tam zwiężle i zrozumiale tam opisane

mar1982kaz
28-10-2012, 07:52
malux20 mamy bardzo podobne gabarytowo domy, a ty pomimo lepszego ocieplenia masz o 30% gorsze parametry niż ja - czym to jest spowodowane??? (pytam z ciekawości bo po stopce to masz pasywniaka)

malux20
28-10-2012, 07:56
przenieś posta w domy energooszczędne to może inni z tego skorzystają
pozdrawiam
chętnie odpiszę

jarekkur
28-10-2012, 20:46
witam ja przy minus 18 mam mieć zapotrzebowanie 25 watów na m2
polowa domu to gres , przy mrozach poniżej minus 10 kominek może chodzić regularnie.
żona się jednak upiera na 15mm merbau ja myślę dla bezpieczeństwa o warstwówce czy przy moich parametrach cieplnych ulec swojej żonie?:D

jeśli ktoś ma wątpliwości czy drewno nadaję się na ogrzewanie podlogowe i jakie warunki muszą być spelnione to odsylam na strony parkietkomplexa-jest tam zwiężle i zrozumiale tam opisane

przy 75W/m2 możesz również śmiało kłaść drewno na ogrzewanie podłogowe. U Ciebie jest 25W/m2 przy -18C. To zrób jak żona prosi. Sprawdź wytrzymałość powierzchni podkładu podłogowego na wytrzymałość na ścinanie i zrywanie, oraz wilgotność. Wilgotność podłoża nie powinna być wyższa niż 1,0-1,2%. Wygrzewanie i pomiar najwcześniej w 7 dniu po wyłączeniu ogrzewania. Pomiar wilgotności merbau. Drewno nie powinno mieć wilgotności wyższej niż 8%.

malux20
31-10-2012, 08:41
dziękuję za te dane do sprawdzenia
klej kupiliśmy już stoi w 20 stop.

Jacekss
31-10-2012, 11:23
@malux - to sam będziesz kleił parkiet czy deski ? a podłogę masz równą, nie boisz się ? będziesz jeszcze szlifował posadzkę?

malux20
31-10-2012, 11:45
w dlh to kupuję 15mm grubośc
to raczej jest parkiet
o szlifowaniu to nie podjolem decyzji

Piotr_M
02-11-2012, 19:45
nie nie moze skoro na poczatku został o tym poinformowany..co wiecj wpisane jest to w umowe..:) ja niogo nie oszukuje..nigdy przez to mam spokoj pozniej ale pracy mniej inny nic nie powie kase wezmie a gwarancja sie konczy na skasowaniu pieniazkow..u mnie tak nie jest pozdrawiam.

Mam nadzieję, że Pana słowa nie są tylko autoreklamą.

Piotr_M
02-11-2012, 19:52
nie nie moze skoro na poczatku został o tym poinformowany..co wiecj wpisane jest to w umowe..:) ja niogo nie oszukuje..nigdy przez to mam spokoj pozniej ale pracy mniej inny nic nie powie kase wezmie a gwarancja sie konczy na skasowaniu pieniazkow..u mnie tak nie jest pozdrawiam.

Mam nadzieję, że Pana słowa nie są tylko autoreklamą.

ghost34
03-11-2012, 09:30
Mam nadzieję, że Pana słowa nie są tylko autoreklamą.
Pan żartuje od poczatku klient chciał jatobe na podłogówke ponieważ chciał jak najbardziej czerwona posadzke..i od poczatku i tłumaczyłem ze ma tendencje do pekania w pozostyałych pomieszczeniach jest doussie i dab czerwony ale salon schody..i przedpokój plus gabinet miał byc w jatobie na ich zyczenie nie moje i jest..o co chodzi??..nie rozumiem...Panskiej wypowiedzi do konca..Pozdrawiam.

f.5
06-11-2012, 08:58
Jak ktoś szuka drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe to polecam deskę warstwową. .http://www.barlinek.com.pl/seria_life/product,buk-vesuvius-molti,34,info.html
x

malux20
08-11-2012, 21:26
dziś w ostrowie specjalnie zwróciłem uwagę na jatobę
ewidentnie widaĆ ŻE DREWNO ma tendencję do pękania
w sumie to jest jego urok

wibart
09-11-2012, 23:20
Jaki konkretnie klej proponujecie na ogrzewanie podłogowe - parkiet lite drewno lakierowny , dąb, 16mm grubości, szerokość 7cm dł. 42. lakierowany na pióro-wpust , delikatna fazka - producent - Wiśniewski.
Jednoskładnikowy czy dwu? Jaka konkretnie firma?
Myślę o 1k Poliuretanowy - np Siki
Co myślicie o klejach firmy carver np Evercol?

Pozdrawiam

ghost34
13-11-2012, 14:22
Jaki konkretnie klej proponujecie na ogrzewanie podłogowe - parkiet lite drewno lakierowny , dąb, 16mm grubości, szerokość 7cm dł. 42. lakierowany na pióro-wpust , delikatna fazka - producent - Wiśniewski.
Jednoskładnikowy czy dwu? Jaka konkretnie firma?
Myślę o 1k Poliuretanowy - np Siki
Co myślicie o klejach firmy carver np Evercol?

Pozdrawiam
ewidentnie naraza sie Pan na kłopoty..jakiby klej nie był deska taka nie nadaje sie na ogrzewanie posadzkowe..z litego debu..zeschnie sie i to bardzo mocno..
dab lity tylko w mozaice sztorcowej..badz w warstwowkach z 6mm warstwa drewna uzytkowego..inny z moich doswiadczen wynika sie nie nadaje..

wibart
15-11-2012, 09:37
ewidentnie naraza sie Pan na kłopoty..jakiby klej nie był deska taka nie nadaje sie na ogrzewanie posadzkowe..z litego debu..zeschnie sie i to bardzo mocno..
dab lity tylko w mozaice sztorcowej..badz w warstwowkach z 6mm warstwa drewna uzytkowego..inny z moich doswiadczen wynika sie nie nadaje..


witam

Kosultowałem to z kilkoma osobami na forum (jarekkur). Opinia była pozytywna.
Drewno lite jest batrdziej stabilne, klejone tylko od spodu -nie ma kleju na piurach i wpustach.
W Austrii, Szwjacarii, kłada na podłogówkę nawet 22mm i doswiadczenia sa takie ze jest to nawet bardziej stabilne.
W kwestii przewodzenia ciepła się nie boje - bedzie sie wolniej nagrzewało ale wczesniej czy pozniej nagrzeje... mam dom dobrze ocieplony 20+20+30, potrojne szyby - tak wiec bedzie sie powoli wychładzał i podłogówka nie bedzie chodziła na 100% 24h
Podlogówka bedzie zasilana PCi- woda na wejsciu bedzie miało srednio ok 30-33 stopnie.
Klepka ma fazki - wiev wizulanie zniweluje minimalne szpary....
Mam teraz problem z klejem.
Czekam na propozycje

f.5
15-11-2012, 09:43
ewidentnie naraza sie Pan na kłopoty..jakiby klej nie był deska taka nie nadaje sie na ogrzewanie posadzkowe..z litego debu..zeschnie sie i to bardzo mocno..
dab lity tylko w mozaice sztorcowej..badz w warstwowkach z 6mm warstwa drewna uzytkowego..inny z moich doswiadczen wynika sie nie nadaje..

Ghost mowisz 6mm drewna uzytecznego czyli jakie grubości muszą miec pozostałe 2 elementy deski 3-warstwowej bo grubośc całej deski to 15 mm
konkretnie mowię tu o Paradorze gdzie warstwa użytkowa ma 3-4 mm.

ghost34
15-11-2012, 11:44
witam

Kosultowałem to z kilkoma osobami na forum (jarekkur). Opinia była pozytywna.
Drewno lite jest batrdziej stabilne, klejone tylko od spodu -nie ma kleju na piurach i wpustach.
W Austrii, Szwjacarii, kłada na podłogówkę nawet 22mm i doswiadczenia sa takie ze jest to nawet bardziej stabilne.
W kwestii przewodzenia ciepła się nie boje - bedzie sie wolniej nagrzewało ale wczesniej czy pozniej nagrzeje... mam dom dobrze ocieplony 20+20+30, potrojne szyby - tak wiec bedzie sie powoli wychładzał i podłogówka nie bedzie chodziła na 100% 24h
Podlogówka bedzie zasilana PCi- woda na wejsciu bedzie miało srednio ok 30-33 stopnie.
Klepka ma fazki - wiev wizulanie zniweluje minimalne szpary....
Mam teraz problem z klejem.
Czekam na propozycje
wszystko fajnie ale drewno musi miec 6-8 % wilgotnosci nie wiecej i jak ci 3-4 mm szpary nie przeszkadzaja, problemow nie widze ja mialbym na takiej posadzce zaraz reklamacji ..w kwestii ciepla nie bałbym sie wogóle sprawdzone..bilans cieplny to bilans cieplny ile energii wpompujesz tyle odzyskasz. Pozdro.


Co do kleju ..dowolny dwuskladnik dobrej jakosci...artelit 890 czy mapei 9022k..czy uzin 92 czy spartan 420

ghost34
15-11-2012, 11:50
f5. napisał -
"Ghost mowisz 6mm drewna uzytecznego czyli jakie grubości muszą miec pozostałe 2 elementy deski 3-warstwowej bo grubośc całej deski to 15 mm
konkretnie mowię tu o Paradorze gdzie warstwa użytkowa ma 3-4 mm."
Tu jest dosc duza roznorodnosc a ja takich desek niepolecam..
poszedł priv

wibart
15-11-2012, 13:18
f5. napisał -
"Ghost mowisz 6mm drewna uzytecznego czyli jakie grubości muszą miec pozostałe 2 elementy deski 3-warstwowej bo grubośc całej deski to 15 mm
konkretnie mowię tu o Paradorze gdzie warstwa użytkowa ma 3-4 mm."
Tu jest dosc duza roznorodnosc a ja takich desek niepolecam..
poszedł priv

A co TY byś zaproponował w sytuacji podłogówki i checi posiadania podlogi drewnianej???

malux20
22-11-2012, 17:58
dziś gruntowałem tytanem posadzkę po ilu godzinach/dniach można zakładać parkiet [merbau 15mm]
po ilu dniach ten smród od gruntu zniknie?

wjaz
06-12-2012, 22:42
Witam, mam sprawę:

Planuję położyć u siebie dwuwarstwową deskę 11mm - na podłogówce oczywiście.
Moja żona umówiła się na pomiar z parkieciarzem polecanym przez dwie niezależne osoby.
Ale przy okazji napomknęła o czym rozmawiali przez telefon - że między drewnem a terakotą będzie korek, że trzeba zrobić dylatację, itd. itp. a dodatkowo że parkieciarz nie klei desek całą powierzchnią, tylko w niektórych miejscach, co daje dodatkowe korzyści bo jest mniejszy opór dla ciepła ..... Hę???
Żona nie potrafiła wyjaśnić o co dokładnie chodziło, a nawet trochę się obraziła za moją nagłą dociekliwość...

Czy ktoś z was słyszał o czymś takim? Żeby deski dwuwarstwowe nie były klejone do podłoża całą powierzchnią?
Według mojego (niewielkiego) stanu wiedzy dechy powinny być przyklejone w całości i nie mogę zgadzać się na jakieś punktowe klejenie. Dobrze myślę?

KrzysztofLis2
09-12-2012, 12:00
Chyba WIĘKSZY opór dla ciepła będzie.

maysee
09-12-2012, 12:13
Chyba WIĘKSZY opór dla ciepła będzie.

Opor wiekszy ale energia ta sama na ogrzanie zadanej powierzchni. Zadnych strat. Pozdrawiam.

KrzysztofLis2
10-12-2012, 20:53
Większy opór = większa różnica temperatur = niekoniecznie ta sama energia.

malux20
10-12-2012, 20:57
tak tak

wjaz
11-12-2012, 00:03
Dzięki - tak właśnie myślałem.
W międzyczasie pogadałem też z parkieciarzem i już wiem o co chodzi.
Tak to jest jak się człowiek bawi w głuchy telefon z żoną, której nie interesują techniczne szczegóły.
Chodziło mu po prostu o to, że proponuje położyć deskę dwuwarstwową, w której dolna warstwa przeciwprężna jest ponacinana co kilka centymetrów. Do podłoża klei się całą powierzchnię, ale nacięcia (w których oczywiście jest powietrze) mają pomagać w transporcie ciepła z posadzki do warstwy wierzchniej i do pomieszczeń.
Pewnie można z tym dyskutować, ale przynajmniej wiem, że facet klei podlogi jak trzeba.

ghost34
11-12-2012, 11:33
wszystko ok ale dlaczego 11stka(z 3-4mm warstwa drewna) przecie okres jej uzytkowania do jakies max 15-25lat przy dobrych wiatrach..wez ze 13-14mm z 6 mm warstwa drewna nie przezyjesz takiej podlogi twoj syn dopiero sie bedzie o to martwić.

ghost34
11-12-2012, 11:35
Większy opór = większa różnica temperatur = niekoniecznie ta sama energia.
co sie wiec dzieje z tą energia dematerializuje sie czy idzie przez ..wylewke-styropian -strop-chudziaka w ziemie???

maysee
12-12-2012, 07:28
co sie wiec dzieje z tą energia dematerializuje sie czy idzie przez ..wylewke-styropian -strop-chudziaka w ziemie???
Pewnie zamienia sie w kurz albo mrowki faraona,,,

KrzysztofLis2
12-12-2012, 08:21
co sie wiec dzieje z tą energia dematerializuje sie czy idzie przez ..wylewke-styropian -strop-chudziaka w ziemie???

Pewnie zamienia sie w kurz albo mrowki faraona,,,
Koledzy, tu się nie ma z czego śmiać, chyba, że tak żartobliwie podchodzicie do braków własnej wiedzy. ;)

Wyższy opór cieplny = do przekazania tej samej ilości ciepła potrzebna jest wyższa różnica temperatur między powierzchnią podłogi (bez zmian) a temperaturą rurki w podłodze = wyższa temperatura czynnika grzewczego = w niektórych przypadkach (kondensat, pompa ciepła) gorsza sprawność źródła ciepła = większe zużycie energii (pod postacią gazu czy prądu).

Oczywiście wyższa temperatura rurki to też większe straty w drugą stronę (przez styropian własnie).

ekoheat
12-12-2012, 16:03
Jeżeli już drewno, to nie grubsze niż 15mm i najlepiej dąb. Sugerowałbym dokładnie to policzyć, gdyż należy zorientować się najpierw jakie jest całkowite zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym drewno ma zostać użyte, po czym można sprawdzić czy z m2 powierzchni podłogi uzyskamy odpowiednią ilość ciepła, aby pomieszczenie otrzymało odpowiednią ilość energii z całej powierzchni podłogi dla wartości brzegowych (najniższej temperatury dla jednej z 5 stref klimatycznych Polski - w zależności od tego gdzie znajduje się budynek). Nie bez znaczenia jest też optymalny i odpowiedni układ rur OP.
Dodatkowo trzeba też uwzględnić dodatkowe źródła ciepła, wentylację itp. 40mm to zdecydowanie za dużo. Aby dogrzać pomieszczenie przy takim parkiecie temperatura zasilania OP będzie musiała być zbyt wysoka co spowoduje nadmierna "pracę drewna" doprowadzając z dużym prawdopodobieństwem do pęknięć.

Pozdrawiam.

ghost34
14-12-2012, 11:24
Koledzy, tu się nie ma z czego śmiać, chyba, że tak żartobliwie podchodzicie do braków własnej wiedzy. ;)

Wyższy opór cieplny = do przekazania tej samej ilości ciepła potrzebna jest wyższa różnica temperatur między powierzchnią podłogi (bez zmian) a temperaturą rurki w podłodze = wyższa temperatura czynnika grzewczego = w niektórych przypadkach (kondensat, pompa ciepła) gorsza sprawność źródła ciepła = większe zużycie energii (pod postacią gazu czy prądu).

Oczywiście wyższa temperatura rurki to też większe straty w drugą stronę (przez styropian własnie).
Masz racje jesli chcesz rozgrzac szybko..nikt nie twierdzi ze drewno bedzie sie szybciej nagrzewac niz inna okladzina posadzkowa..ale ze ci cieplo ucieknie do ziemi(lzejsze od powietrza ..zreszta wiesz swoje to co tam bede..)przez tyle warstw izolacji no to pojechałes..
Wiedza powiadasz..w 2000r. Rozmawialem na ten temat z automatykiem wlascicielem firmy z tradycjami trudniącej sie ogrzewaniem wtedy jeszcze raczkujacym posadzkowym i sciennym....i drugim panem tez oczywiscie po studiach ..dokonywali niezbednych obliczen..i twierdzili ze sie nie da:((zwołałem swoiste małe sympozjum bo w niemczech widziałem na własne oczy że się da..i zaczołem gryźć temat..wiec udałem sie do fachowców i podałem niezbędne dane rzecz jasna..)Podobnie rzecz sie ma w niemczech i w czechach z wylewkami na bazie anchydrytów.U nas dopiero lafarge zaczoł to robić systemowo i konkretnie...my zas miedzy innymi na tym forum również wyważamy często drzwi już dawno otwarte..
Dwa lata później zaprosilem obu na budowe gdzie to uczynilem -lita jatoba grubość 15mm gestość drewna uśredniona połtora raza wieksza od debu około 900kg na metr sześcienny ...
Co prawda tylko na 30m/kw ale od czegos trzeba było zacząć..porobili pomiary spojrzeli na wykresy z pieca..i od tej pory..polecaja mnie w swoich regionach..na kartce nie wychodzi ni cholery..albo wychodzi nietęgo ale tutaj ..dziala znana anegdota "Rosyjscy naukowcy obliczyli że pszczoły maja za dużą mase ciała w stosunku do powierzchni skrzydeł..aby latać a pszczoły o tym nie wiedzą i latają:)..Pozostan przy swoim zdaniu nie widze problemu..i mam nadzieję , że nie uraziłem..Pozdrawiam serdecznie Ghost34

f.5
15-12-2012, 16:55
Barlinek to najwyższa półka. Jak kogoś stać na Barlinek to nie weźmie fuszera do instalacji. Ostatnio się dowiedziałem, że do podłóg drewnianych są specjalne kable grzewcze o niższej mocy jak tu http://www.drono.pl/produkty/kabel-grzejny-250-wat-20-m,194.html
Z tego wniosek, że technologii dobrych i bardzo dobrych jest dużo, i jeśli popełniamy błędy to często z niewiedzy, albo głupich oszczędności.

Barlinek to najwyzsza póka ? jaja sobie robisz ?
kable grzejne ? co to ? masz takie w domu ?
kurcze cos przeoczyłem .
napisz cos jeszcze o tych kablach grzejnych i o podłogówce bo jestem na tym etapie.

Marek_B
17-12-2012, 09:42
Barlinek to najwyższa półka. Jak kogoś stać na Barlinek...

kolega albo raczy żartować albo dosłownie odnosi się do "półki" ;)

f.5
18-12-2012, 09:22
A co masz pod tą matą kablem znaczy się - masz tam jeszcze jakies rurki z wodą aby ?
A co do Barlinka ? to jest i dobrze ale zeby górna półka ?
:)

ghost34
19-12-2012, 11:48
o jakosci barlinka dowiecie sie podczas pierwszego odnowienia to z podłoga drewniana nie ma nic wspolnego jest to panel drewniany..z warstwa "drewna" uzytkowego w zakresie 3,4-3,6 mm czesto wgnioty na takiej "desce" przekraczaja 2mm ile pozostanie na niej drewna po odnowieniuu łatwo policzyc..a do tego jej trwałość po odnowieniu jest zadna.
Zostanie listek drewna około 1,4-2mm gdzie kobieta w szpilce..czy łyzeczka spadajaca na to tzw "drewno" robi dziure do jasnego iglaka poniżej..i jest lipa podłoga w całości do wymiany..spotkałem sie juz z tym ze odnawiałem ..kilka takich posadzek lekka maszyna od papieru 60..polakierowałem lakier ma to do siebie ze sciaga jak schnie i tenze wlasnie listek sie odspoił na kilku "deskach" ogólnie jak to cos kosztuje powyzej 50zł nie warto.
a kosztuje nierzadko ponad 120-150zł m/kw..
Kiedy lita posadzke(ułożoną i polakierowana czy poolejowana.. mozna miec w cenie 170-220zł..albo porzadna warstwowke na co najmniej jedno pokolenie z 6mm warstwa drewna uzytkowegow parkiecie okolo 170zł-220..z ułozeniem kleje etc.. w desce okolo 15zł drozej wszystko zalezy od gatunki i klasy..a te rozwiazania sa na 60-100 lat jak kto dba to ja osobiscie cyklinowałem na zamku w maciejowie parkiet lity z 1792roku i mimo ze tam przez 40 blisko lat był jakis gs to około 60% z 600m/kw uratowaliśmy..tegoż parkietu..pozdrawiam.

f.5
19-12-2012, 13:53
Kiedy lita posadzke(ułożoną i polakierowana czy poolejowana.. mozna miec w cenie 170-220zł..albo porzadna warstwowke na co najmniej jedno pokolenie z 6mm warstwa drewna uzytkowegow parkiecie okolo 170zł-220..z ułozeniem kleje etc.. w desce okolo 15zł drozej wszystko zalezy od gatunki i klasy..a te rozwiazania sa na 60-100 lat .

Zatem:
Bo cennika nie ma na stronie fertiga a i strona kuleje pod kątem GDZIE KUPIC .................to.
mozna liczyc na podstawowy cennik ?

pytanie nr 2
Co klienci częsciej wybierają na poddasze do sypialni olej czy lakier ?
w sypialniach brak podłogówki.
Zastanawiam się czy bedzie mnie stać pod względem czasowym aby pielęgnowac podłogę olejowaną w sypailniach.
Zakładam ze na ten czas olejowania muszę na dobę opuscic pokoj ? 2 x do roku ?????????????
Lakier jest bezobsługowy taką deskę litą posiadam w tej chwili , owszem są małe wgniecenia ale nie przeszkadza mi to.

pytanie nr 3
wpadł mi w rękę wzronik fairfloor dąb lity 15x120x1800 kolor Pure - Co to warte znasz ten produkt ?
radek

ghost34
19-12-2012, 14:59
Zatem:
Bo cennika nie ma na stronie fertiga a i strona kuleje pod kątem GDZIE KUPIC .................to.
mozna liczyc na podstawowy cennik ?

pytanie nr 2
Co klienci częsciej wybierają na poddasze do sypialni olej czy lakier ?
w sypialniach brak podłogówki.
Zastanawiam się czy bedzie mnie stać pod względem czasowym aby pielęgnowac podłogę olejowaną w sypailniach.
Zakładam ze na ten czas olejowania muszę na dobę opuscic pokoj ? 2 x do roku ?????????????
Lakier jest bezobsługowy taką deskę litą posiadam w tej chwili , owszem są małe wgniecenia ale nie przeszkadza mi to.

pytanie nr 3
wpadł mi w rękę wzronik fairfloor dąb lity 15x120x1800 kolor Pure - Co to warte znasz ten produkt ?
radek
sprawdz ile maja warstwy uzytkowe i zwróc uwage na budowe tegoż produktu ..cennik zero tematu mam maila w stopce..napisz
a gdzie kupic nie ma fakt ale telefony są..i cenniki podaja bez problemu tyle ze to producent i w detal raczej sie nie bawia

malux20
21-12-2012, 20:45
kładę sam klepkę merbau 6cm 15 mm z dlh
robota dająca satysfakcję
doceniam wysiłek osób parkieciarzy - kolana i plecy

f.5
21-12-2012, 21:18
kładę sam klepkę merbau 6cm 15 mm z dlh
robota dająca satysfakcję
doceniam wysiłek osób parkieciarzy - kolana i plecy

wrzucił bys parę fotek z realizacji kurcze.

malux20
21-12-2012, 21:26
żebym to umiał

f.5
21-12-2012, 21:33
ale co ? :) kłasc deski czy wklejac fotsy ?

malux20
21-12-2012, 21:40
foto

malux20
30-12-2012, 08:53
witam po założeniu merbau 15mm 6cm [tydzień temu skończyłem ] włączyłem ogrzewanie
temp zasilania to 26-27 stop powrót dochodzi do 24-25,5
przy tych parametrach posadzka betonowa miała na wierzchu 24 stop max czy ta temperatura jest bezpieczna jaka może być maksymalna?

liszew
03-01-2013, 09:48
Teraz jest świetna terakota wyglądająca jak drewno więc i wygląd drewna jest i ciepło w nóżki.

MRQ69
03-01-2013, 10:58
Witam, chciałbym spytać, co jest nie tak. z wartością Zap W z OZC? Śmiesznie małe te Waty mi wyszły.
Pomieszczenie Ti Zap W (OZC) Pow m2
HALL 20 0 9,35
GARAŻ 8 71 20,68
SALON 20 829 27,55
GARDER 20 81 3,21
STRYCH 20 378 26,88
KUCHNIA 20 157 9,69
JADALNIA 20 323 11,54
KOTŁOWNI 8 0 6,2
SPIZARNI 15 0 4
WIATROŁA 20 422 7
ŁAZIEN0 24 330 5,11
POK01 20 173 10,03
ŁAZIENK1 24 504 6,74
HALL2 20 0 6,02
POK11 20 342 13,5
POK12 20 350 12,6
POK13 20 441 17,29

Jacekss
03-01-2013, 11:08
to ile W będzie potrzeba zależy od izolacji zastosowanej w domu, ale patrząc na te wartości są one możliwe do uzyskania
wiadomo że dla wygody warto grzejniki/podłogówkę przewymiarować np x2, co też zalezy od tego czym dom będzie grzany (prąd, gaz, węgiel itp)

generalnie to nie ten wątek... lepiej popytać tutaj podając więcej danych o domku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page41

asolt
03-01-2013, 12:06
to ile W będzie potrzeba zależy od izolacji zastosowanej w domu, ale patrząc na te wartości są one możliwe do uzyskania
wiadomo że dla wygody warto grzejniki/podłogówkę przewymiarować np x2, co też zalezy od tego czym dom będzie grzany (prąd, gaz, węgiel itp)

generalnie to nie ten wątek... lepiej popytać tutaj podając więcej danych o domku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page41

Czy możesz dokładniej określić jak się uwzględnia tzw. wygodę przy projektowaniu podłogówki, ja z takim parametrem spotykam się pierwszy raz, a zaprojektowałem już wiele podłogówek. Podstawowym parametrem jest obciążenie cieplne danego pomieszczenia i powierzchnia netto grzejnika podłogowego, inne parametry to dT, rodzaj
przegrody pod grzejnikiem, sposób wykonczenia podłogi, grubość rur itd. Wykonując obliczenia zawsze szukam najniższej mozliwej temp. zasilania. dla wszystkich pomieszczeń, która de facto warunkowana jest temp łazienki. Przewymiarowanie to wyższy koszt materiałów i robocizny, zwiekszone opory hydrauliczne i wyzszy koszt energii pobieranej przez pompy obiegowe.

Jacekss
03-01-2013, 12:14
definicja wygody jak definicja po co się spierać o pierdoły:) poza tym czytaj dokładnie było napisane dla wygody nie dla wygody przy projektowaniu podłogówki :)
ale generalnie chodzi o to żeby system ogrzewania był odpowiednio wydajny .... i dostosowany np do źródła zasilania, wiadomo że przy grzaniu "prądem" najlepiej przewymiarować tak system ogrzewania aby móc korzystać najlepiej tylko z 2 taryfy, jeśli ktoś ma gaz tego problemu nie ma i może zrobić sobie nadwyżkę mocy ogrzewania 10-20% lub jeśli chce lecieć na maks mocy wyznaczonej z OZC to i bez nadwyżki. generalnie jest kilak zmiennych które trzeba wziąć pod uwagę

MRQ69
05-01-2013, 16:49
Witam ponownie, wziąłem się za tablice i wykreowałem poniższy plik.
Mogę prosić ekspertów o sprawdzenie i skomentowanie jak zrobić najlepiej taką instalację? Na czym ?

https://docs.google.com/open?id=0B9usco8QoihOckdpM0J5RllId0U

luca32
05-01-2013, 21:18
Przeczytalem juz wiele waszych wpisow, jednym slowem metlik w glowie.. to co wkoncu najlepiej na tą podlogowke ???

luca32
06-01-2013, 12:02
No i jeszcze pytanko , co sadzicie o wylewkach anhydrytowych na podlogowke i na to drewno , podobno duzo lepsze parametry przewodzenia ciepla ?

f.5
06-01-2013, 12:30
No i jeszcze pytanko , co sadzicie o wylewkach anhydrytowych na podlogowke i na to drewno , podobno duzo lepsze parametry przewodzenia ciepla ?
Do anhydrytu musisz miec starannie przygotowane podłoże - rowne.
Myslałem o anhydrycie ale ze miałem nierownie wylany chudziak i kupę inastalacji ciagnietych po podłodze w rezultacie styropian i rurki podłogowe wyszły nie na jednej plaszczyznie.
W rezultacie wylewka miała by od 3cm do 6 cm takie miałem rozbieznosci na wysokościach.
Pamietaj tez ze gruba wylewka to akumulacja ciepła.
w tej chwili wykonuje sie nawet płyty fundamentowe po 20 cm grubosci

firm od wylewek betonowych jest duzo lepszych gorszych
od anhydrytu znalałem na Śląsku 2 ????? 2 lata temu.

Co do przewodzenia ciepła to anhydryt pewnie szybciej odda tylko jakie to ma znaczenie????
lepiej jak wylewka długo trzyma :)

domowadama
07-01-2013, 08:24
ja mam ogrzewanie podłogowe w wynajmowanym mieszkaniu ale jakoś nie podoba mi się ten pomysł. nie czuć ciepła, tylko na stopach

KrzysztofLis2
07-01-2013, 16:33
Podkręć temperaturę, jeśli nie czujesz komfortu cieplnego.

f.5
07-01-2013, 21:53
witam po założeniu merbau 15mm 6cm [tydzień temu skończyłem ] włączyłem ogrzewanie
temp zasilania to 26-27 stop powrót dochodzi do 24-25,5
przy tych parametrach posadzka betonowa miała na wierzchu 24 stop max czy ta temperatura jest bezpieczna jaka może być maksymalna?

to merbau to masz warstwowe ?
Jaka temperaturę puszczasz na podłogówkę w tym pomieszczeniu i czy odczułes ze drewno zabrało Ci troszke ciepła ?

luca32
07-01-2013, 22:37
Do anhydrytu musisz miec starannie przygotowane podłoże - rowne.
Myslałem o anhydrycie ale ze miałem nierownie wylany chudziak i kupę inastalacji ciagnietych po podłodze w rezultacie styropian i rurki podłogowe wyszły nie na jednej plaszczyznie.
W rezultacie wylewka miała by od 3cm do 6 cm takie miałem rozbieznosci na wysokościach.
Pamietaj tez ze gruba wylewka to akumulacja ciepła.
w tej chwili wykonuje sie nawet płyty fundamentowe po 20 cm grubosci

firm od wylewek betonowych jest duzo lepszych gorszych
od anhydrytu znalałem na Śląsku 2 ????? 2 lata temu.

Co do przewodzenia ciepła to anhydryt pewnie szybciej odda tylko jakie to ma znaczenie????
lepiej jak wylewka długo trzyma :)
Mialem taka nadzieje ze jesli juz wylewka anhydrut to nie powinno byc problemow z wykonczeniem podlogi , ale dzieki za podpowiedz , mysle ze jesli juz zdecyduje sie na podlogowke musze sie bardziej wdrazyc w temat, zeby uniknac bledow a drzewo wytrzymalo moje pokolenie . Pozdrawiam

f.5
07-01-2013, 23:38
Mialem taka nadzieje ze jesli juz wylewka anhydrut to nie powinno byc problemow z wykonczeniem podlogi , ale dzieki za podpowiedz , mysle ze jesli juz zdecyduje sie na podlogowke musze sie bardziej wdrazyc w temat, zeby uniknac bledow a drzewo wytrzymalo moje pokolenie . Pozdrawiam
Basia z forum o ile pamietam ma wylewkę jaka Cię interesuje.
Pamietam ze trzeba ja przygotować pod deskę czyli jakies mleczko sciągnąc ale gdybam tylko
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?176270-komentarze-Guthouse/page185
tu masz jej temat popytaj co i jak
deske kleił jej parkieciarz z forum.
Popytaj u zrodła pozdrawiam

Jacekss
08-01-2013, 08:09
Mialem taka nadzieje ze jesli juz wylewka anhydrut to nie powinno byc problemow z wykonczeniem podlogi , ale dzieki za podpowiedz , mysle ze jesli juz zdecyduje sie na podlogowke musze sie bardziej wdrazyc w temat, zeby uniknac bledow a drzewo wytrzymalo moje pokolenie . Pozdrawiam

z wykończeniem podłogi problemu nie ma, mam anhydryt i warstwówkę na tym, trzeba to zagruntować innym środkiem więc koszty lekko w górę
plus anhydrytu to brak dylatacji (mniejsza rozszerzalność liniowa niż jastrych cementowy), lepsza przewodność cieplna (szybciej sie nagrzewa ale i oddaje.. przy murach silikatowych to akurat nie problem), minus to cena... wg mnie wystarczy dobrze zrobiony jastrych o gr 7-8cm. ja zrobiłem anhydryt bo nie mialem tyle miejsca na górze na jastrych cem. niestety projekty są jakie są a i wykonawcy też dali ciała :)

f.5
08-01-2013, 09:48
wg mnie wystarczy dobrze zrobiony jastrych o gr 7-8cm. ja zrobiłem anhydryt bo nie mialem tyle miejsca na górze na jastrych cem. niestety projekty są jakie są a i wykonawcy też dali ciała :)

O to to to ....na gorze straciłem 4 cm na styropian akustyczny + 5cm na wylewkę + 1,5 na deskę lub płytkę + dodatkowe 10 cm ocieplenie w konsekwencji mam 2,4 wysokosci.
Mozna stwierdzic ze bardzo przytulnie jest.
Takie pojekt nic dodac nic ując da sie z tym życ.

luca32
08-01-2013, 12:15
Basia z forum o ile pamietam ma wylewkę jaka Cię interesuje.
Pamietam ze trzeba ja przygotować pod deskę czyli jakies mleczko sciągnąc ale gdybam tylko
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?176270-komentarze-Guthouse/page185
tu masz jej temat popytaj co i jak
deske kleił jej parkieciarz z forum.
Popytaj u zrodła pozdrawiam

Dzieki wielkie , poszukam , popytam , wkoncu kto pyta nie bladzi :-)

f.5
10-01-2013, 16:51
Rob w wiatrołapie i p.pokoju płytki nawet sie nie zastanawiaj.
drewno jest rewelacyjne ale na salonach.

maysee
17-01-2013, 10:10
Rob w wiatrołapie i p.pokoju płytki nawet sie nie zastanawiaj.
drewno jest rewelacyjne ale na salonach.

To prawda, nie ma sensu w te miejsca sie pchac z drewnem ale reszta domu jak najbardziej. Fajnie jak w okresie przejsciowym chodzi sie po desce, nie odczuwa sie tego zimna jak w przypadku nieogrzanych plytek, brrrrrr.

TomiAyomi
18-01-2013, 18:28
posiadam podlogowke w calym domu na dole wszedzie kafle poza goscinnym (panele) u gory wszedzzie panele ac4 8 mm zadnych problemow z dogrzaniem
raczej musze skrecac najczesciej do zadanej temp podlodze 28 st piecyk na paliwo stale ogniwo
jak ktos chce pogadac zapraszam mieszkam od dwoch lat wiec to nie jakies tam wyliczenia

wolverine
27-01-2013, 07:39
Witam. Czytam i czytam o panelach na podłogówkę....cóż . Też tak zrobiłem i już żałuję. Mam dom ok 170m2, parter z poddaszem i właśnie na poddaszu położyłem panele na podłodze. PORAŻKA!!! Fakt że to zwykły panel, ale podobno przystosowany. Zimno jak cholera. W łazience na tym samym poziomie mam temp. ok. 27 st. a w pokojach nie mogę dobic 18. Rurki na rozdzielaczu gorące a podłoga zimna. Z ciekawości rozebrałem kawałek podłogi...i też gorąca. Plan na wakcje-panele do kosza a płytki na podłogę! Pozdrawiam wszystkich podłogowców...

malux20
27-01-2013, 07:50
nie chće cię denerwować
już widzę typowe ocieplenie poddasza
ja mam na podlogówce 15mmzwykłe drewno
wczoraj przy minus 10 w dzień w nocy -15 pompa pracowała 10 h zasilała podłogę temp. 27-27,9 i pięknie to wszystko grzeję.
przy podłogówce najaważniejsze są straty ciepła wiesz coś o nich ?

noc
27-01-2013, 13:23
Witam!
W swoim domu mam na podłogach ok. 40% płytek i 60% paneli, żadnych problemów z uzyskaniem żądanej temperatury na panelach. U siebie możesz mieć dwa problemy powodujące problemy. Zbyt mały rozstaw rurek i zbyt słabą izolację poddasza. Oczywiście zagęszczenie rurek pod panelami, musi być odpowiednio większe niż pod płytkami, zależnie od pomieszczenia. Do tego izolacja stropu. U siebie mam 35cm (skosy) i 40cm wełny 0,33 i żadnych problemów.
Podejrzewam że w Twojej sytuacji, po wymianie paneli na płytki możesz mieć problem ze zbyt wysoką temperaturą podłogi. Korzystanie z pokoi z gorącą podłogą może nie być komfortowe.

wolverine
28-01-2013, 10:11
Docieplenie mam 20cm wełny na stropie +15 w ściankach + ścianka kolankowa siporex 24 + styropian 12 na zewnątrz. Jak są zagęszczone rurki nie mam pojęcia bo już dawno zalane ;), łazienka docieplona tak samo, a rozbieżności w temperaturze dość duże. grzeję co prawda tylko 5-6 godzin na dobę. Temperatura na piecu ustawiona na 40 st. Piec vailant ecotec plus kondensat. Myślę że jak położę płytki, to będę mógł trochę przykręcić górę na rozdzielaczu i nie będzie zbyt ciepło. Może jeszcze musi się wygrzać? nie wiem. Dom stał 2 lata otwarty miał sie suszyć... No i grzeję tylko tym piecem, żadnego wsparcia kominkiem czy inną grzałką...

ghost34
28-01-2013, 15:05
jaki masz podklad pod panelami?? jakie tam sa warstwy i czego jakie to sa panele??
panele z podkladami o wiele słabiej przewodza od litego drewna.

wolverine
29-01-2013, 04:28
folia p.wilgociowa i pianka chyba izo floor 2mm perforowana też niby pod panele....też się zastanawiałem czy jej nie wyjąć... trochę to kłopotliwe w tej chwili. Panele najzwyklejsze mdf 7mm. Jakie macie zużycie gazu? u mnie wychodzi ok 1m3/godz, Może powinienem ustawić wyższą temp,? maom ok 40 st. na piecu.

gumajunior
01-02-2013, 07:36
. Jakie macie zużycie gazu? u mnie wychodzi ok 1m3/godz,.

Tu jest temat o zużyciu gazu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie

sebastek09
03-02-2013, 22:18
<ciach>
wczoraj przy minus 10 w dzień w nocy -15 pompa pracowała 10 h zasilała podłogę temp. 27-27,9 i pięknie to wszystko grzeję.
<ciach>
A co to znaczy "pięknie"? Jaką masz konkretnie temperaturę powietrza w pomieszczeniu? Dla jednego "pięknie" to będzie 21stC, a dla innego 24stc. :-)

malux20
03-02-2013, 22:27
minimum 21 jest w domu mnie zawsze

sebastek09
03-02-2013, 22:30
A gdybyś chciał te 24stC to mógłbyś to bez trudu osiągnąć, czy już by się to wiązało z kłopotami? Np. przegrzewanie podłogi...

malux20
03-02-2013, 22:44
ja u siebie przy wygrzewaniu posadzki uzyskałem 31 stop
skoro pracuję 10 h to przy 24h to spokojnie to zrobi[uwaga drewno na podlodze jednak]

f.5
04-02-2013, 12:38
ja u siebie przy wygrzewaniu posadzki uzyskałem 31 stop
skoro pracuję 10 h to przy 24h to spokojnie to zrobi[uwaga drewno na podlodze jednak]
To merbau masz lite czy warstwowe CO Sam kleiłes ????

Ponczas
07-02-2013, 05:56
a bedzie problem jak chce meic peic na ekogroszek i podlogowke w calym domu .... ??? czy nie bedzie problemu ze piec grzeje do wysokich temp. jak dla podlogi ... ??

pionan
07-02-2013, 06:22
a bedzie problem jak chce meic peic na ekogroszek i podlogowke w calym domu .... ??? czy nie bedzie problemu ze piec grzeje do wysokich temp. jak dla podlogi ... ??
nie będzie żadnego problemu. Wstawisz zawór trójdrożny i nim będziesz sterował temp. wody wpuszczanej w układ. Ja mam piec na eko i 100% podłogówki i wszystko działa jak należy :)
pozdrawiam

Ponczas
07-02-2013, 06:24
ooo to super- a jaka temp. ustawiasz na piecu ...??i potem ta woda sie chlodzi ..?? wplywajac w podloge .. ??

pionan
07-02-2013, 08:06
ooo to super- a jaka temp. ustawiasz na piecu ...??i potem ta woda sie chlodzi ..?? wplywajac w podloge .. ??

temp. zadana na piecu, zgodnie z zzaleceniem producenta 65 stopni. Temp. wody wpuszczanej w układ około 30 stopni. Zawór trójdrozny miesza gorącą wodę wypływającą z pieca z zimną w stosunku zależnym od ustawienia zaworu. Ja zaworem kręcę ręcznie, ale w może sobie założę pogodówkę (dostałem w kompecie z piecem), to wtedy walnę siłownik na zawór i wszystko będzie w automacie. Choć z drugiej strony, po roku użytkowania, myślę, że pogodówka w przypadku OP nie do końca się sprawdzi (duża bezwładność systemu).

ProMyst
07-02-2013, 20:59
Czy ktoś z użytkowników parkietu litego na podłogówce mógłby zamieścić zdjęcia z szparami jakie ponoć tworzą się w zimie?
Ciekawy jestem czy te szczeliny są do zaakceptowania.

ekoheat
07-02-2013, 23:04
ten temat nurtuje mnie od dawna. Podana wcześniej strona znowu wywołała u mnie wątpliwości. Jestem ciekaw czy ktośurzytkuje ogrzewanie podłogowe z parkietam na wierzchu.

Witam.

Panele czy drewno (najlepiej twarde jak dąb, bo najlepiej przewodzi ciepło) stosowane są na podłogi przez naszych Klientów z powodzeniem już od dawna. Jest kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego (wodnego) wraz z panelami/parkietem:
1. Należy wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia - kwestia fundamentalna.
2. Należy zweryfikować czy powierzchnia podłogi netto (ta z zatopionymi w niej rurami OP) ma wystarczającą wydajność cieplną, aby po pierwsze ogrzać pomieszczenie do żądanej temperatury przy temperaturach skrajnie ujemnych zgodnie z normą dzielącą Polskę na 5 stref klimatycznych; po drugie, aby temperatura głównie parkietu nie była wyższa niż 27oC zgodnie z PN. Drewno jak powszechnie wiadomo, oddaje wilgoć do pomieszczenia, gdy wilgotność powietrza jest mniejsza, oraz odbiera ją od powietrza w wypadku, gdy wilgotność powietrza jest większa od parkietu - tego typu "praca drewna" może spowodować jego odkształcenia lub pęknięcia. Dlatego też ważne jest, aby temperatura parkietu nie była zbyt wysoka, gdyż powoduje przyspieszenie procesu wymiany wilgoci.
3. Biorąc pod uwagę powyższe dane planuje się optymalny rozstaw rur oraz maksymalną temperaturę czynnika grzewczego (aby nie przegrzać parkietu).
4. W wypadku zbyt dużego zapotrzebowania na ciepło pomieszczenie w stosunku do wydajności cieplnej z m2 podłogi z parkietem, mamy następujące możliwości:
a. wykonać strefę brzegową używając na przykład terakoty imitującej drewno,
b. zaopatrzyć pomieszczenie w dodatkowe źródło ciepła jak kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (do innych pomieszczeń z parkietem), rekuperacja, kaloryfery zwykłe lub kanałowe itp.
c. użyć alternatywnie podłogi o lepszym przewodzeniu ciepła (glazura, terakota, gres itp).
d. zastosować dodatkowo ogrzewanie np. ścienne

Ważne, aby parkiet był możliwie najcieńszy i z możliwie najtwardszego drewna - jego grubość i wsp. przewodzenia ciepła należy koniecznie skonfrontować z zapotrzebowaniem na ciepło pomieszczenia. Lepiej wykonać takie ogrzewanie fachowo i solidnie, i cieszyć się komfortem, niż marznąć np. w salonie lub zepsuć sobie nietani zresztą parkiet.

Pozdrawiam.

malux20
08-02-2013, 00:15
lity sam kleje

f.5
08-02-2013, 15:39
lity sam kleje
no nie mow ze nie zauwazyłes straty na temp. w pomieszczeniu ?

slawa22
08-02-2013, 19:55
Z góry przepraszam, może gdzies było ale nie znalazłem. Czy rurki podłogówki rozmieszczone co ok 15 cm przy planowanej podłodze z deski trójwarstwowej będą wystarczające? Jak obliczyć ile powinno ich być i w jakiej odległości powinny być rozmieszczone?

mar1173
09-02-2013, 09:42
Z góry przepraszam, może gdzies było ale nie znalazłem. Czy rurki podłogówki rozmieszczone co ok 15 cm przy planowanej podłodze z deski trójwarstwowej będą wystarczające? Jak obliczyć ile powinno ich być i w jakiej odległości powinny być rozmieszczone?

Tam znajdziesz tabelę z rozstawem w zależności od wykończenia podłogi i potrzebnej mocy.

http://hydrosolar.pl/wp-content/uploads/solter_ogrzewanie_podlogowe.pdf


Drewno na podłodze to żaden problem. Na górze mam deskę trójwarstwową 14mm na papierze falistym. Na dole gres ok 45m2 i parkiet lity gotowy z fazowanymi krawędziami merbau przyciemniany ok. 30 m2
Nie ma problemu z nagrzewaniem pomieszczeń.
Ze względu na to że chcę jak najbardziej wykorzystywać tanią taryfę drewno ma tą zaletę że jeszcze bardziej zwiększa bezwładność podłogi, wolniej się nagrzewa i dłużej stygnie przez co wahania temp wewnętrznej w ciągu dnia są w granicach +/-0,2 st. jeżeli słońce mocno nie operuje.
Steruję czujnikiem podłogowym + czujnik wewnętrzny tzn. temp wew. ustawiona na 22 st.(niektóre termometry pokazują 24) a temp. podłogi na 24-26 st. - nigdy nie spada poniżej 24 i nie przekracza 26 st.


By osiągnąć 22 st. obecnie ( -3,-7) grzeję ok. 7-8 godz dziennie. temp na zasilaniu na początku grzania 30/25 i po ok 4-5 godz. osiąga 35/30. Max temp zasilania ustawiona właśnie na 35 st.
Temp wew powyżej 22,5 st dla mnie niekomfortowa i męcząca. W sypialni optymalna to max 21. Nagrzanie do 24 st jest możliwe nie przekraczając 26 st w podłodze. Tylko kto to wytrzyma.

pionan
09-02-2013, 10:20
Nagrzanie do 24 st jest możliwe nie przekraczając 26 st w podłodze. Tylko kto to wytrzyma.

np moja żona?? :) i podejrzewam większośc kobiet. U mnie w domu, jak żona obecna, temp. nie m prawa spaść poniżej 25 stopni. Celowo jeden pokój zostawiłem bez włączonego ogrzewania i jak już nie wyrabiam, to się w nim zamykam i odpoczywam :)

f.5
18-02-2013, 22:32
Panowie parkieciarze.
Majster płytkuje górny przedpokoj widzę ze płytkę dociął na styk do litej deski tekowej ktora znajduje sie w łazience.
Ile bezpiecznie zostawic odstępu/ dylatacji aby nie było problemu.
powierzchnia drewnianej podłogi w łazience to 1,6 x 3 m
Muszę szybko jutro interweniowac aby nie kleił i obciął tylko ile zostawic przerwy.
na listwę bądz korek ???
Pliz sprawa pilna pozdrawiam raDEK
http://images38.fotosik.pl/1951/44d15bcfe4fb3ee4med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images47.fotosik.pl/1725/191b6af41ff8dd31med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images48.fotosik.pl/600/59b4016e3b2a0665med.jpg (http://www.fotosik.pl)

maysee
19-02-2013, 07:22
Ile bezpiecznie zostawic odstępu/ dylatacji aby nie było problemu.
powierzchnia drewnianej podłogi w łazience to 1,6 x 3 m
Muszę szybko jutro interweniowac aby nie kleił i obciął tylko ile zostawic przerwy.
na listwę bądz korek ???


Witam, przepraszam, nie jestem fachowcem, u nas zostawiali ok. 5mm i w to miejsce korek. Pozdrawiam.

f.5
19-02-2013, 08:35
ok dzieki.

m.biruta
25-02-2013, 18:18
Witam,
W nowym domu (~250m^2) planuję ogrzewanie z pieca gazowego 1-funkcyjnego kondensacyjnego systemu podłogowego. Pytanie teraz co można na tej podłodze ułożyć? Chciałem mieć drewno, ale przy podłogówce podobno jest kiepskie :-/ Czy są jakieś deski możliwe do zainstalowania przy tego typu ogrzewaniu? Przecież nikt w całym domu nie kładzie płytek!

Trociu
25-02-2013, 19:08
Przecież nikt w całym domu nie kładzie płytek!Zdziwiłbyś się ;)

Alina&Mariusz
26-02-2013, 06:51
Czy są jakieś deski możliwe do zainstalowania przy tego typu ogrzewaniu?

Są w każdym sklepie z podłogami.

w**owe
26-02-2013, 16:55
Witam,
W nowym domu (~250m^2) planuję ogrzewanie z pieca gazowego 1-funkcyjnego kondensacyjnego systemu podłogowego. Pytanie teraz co można na tej podłodze ułożyć? Chciałem mieć drewno, ale przy podłogówce podobno jest kiepskie :-/ Czy są jakieś deski możliwe do zainstalowania przy tego typu ogrzewaniu? Przecież nikt w całym domu nie kładzie płytek!

Owszem lite drewno nie najlepiej oddaje ciepło ale są przecież deski warstwowe, które są do tego stworzone. Sprawdź np. deskę barlinecką.

emil77
07-03-2013, 09:11
Mam pytanie do wszystkich którzy mają panele drewniane na podłodze z ogrzewaniem. Czy ktoś użytkuje coś takiego i czy nie ma zbyt dużych spadków wydajności tego ogrzewania. Wiadomo najlepsza do tego systemu jest terakota ale drewno.....to zawsze drewno.

Z tą podłogówką jest zawsze problem, niby system bardzo prosty ale jednak pytań jest tysiace. Oczywiście, że jakakolwiek forma drewna czy paneli spowoduje że odczucie tzw ciepłej podlogi będzie nizsze niż w przypadku kafli. Powodem pierwszym jest to że drewno jest izolatorem i temperaturze " cięzej jest przedostac się na zewnatrz. Po drugie chodzi o gestość materiału i pozorne odczucie temperatury. Deska o temp np 21 st w naszym odczuciu bedzie chldniejsza i niz kafel w tej samej temp. pniewaz te matriały maja inną gestoć. zeby lepiej wyobrazić sobie to co mowię to włóz na chwilę ręke do piekarnika o tem 100st C , no nic się wielielkiego nie stanie, a włóż do wody o tem 100st i lub pary wodnej zobaczysz co sie stanie,Niby temp taka sama ale oczucie tej tem jest całkiem inne bo gęstośc materiału jest inna. Dlatego trzeba zastanowic się do czego podłogówka, czy do odczucia ciepłej podłogi czy do grzania domu wyposażonego np w pompe ciepła. Ja założyłem wiele systemów podłogówki gdzie klienci dawali ogrzewan8e na całości. Później sterownik dobierał odpowiedni parametr czynika i co się dzialo? klient dzwoni że podloga zimna, ja zajezdzam i okazuje się że temp w domu 21 st C ale subiektywne odczucie temp podłogi jest dla klienta niezadowalajace. Wiec trzeba się zastanowić co chcemy osiągnać

mardor1971
09-03-2013, 22:09
. Oczywiście, że jakakolwiek forma drewna czy paneli spowoduje że odczucie tzw ciepłej podlogi będzie nizsze niż w przypadku kafli. Powodem pierwszym jest to że drewno jest izolatorem i temperaturze " cięzej jest przedostac się na zewnatrz. Po drugie chodzi o gestość materiału i pozorne odczucie temperatury. Deska o temp np 21 st w naszym odczuciu bedzie chldniejsza i niz kafel w tej samej temp. pniewaz te matriały maja inną gestoć.

Nie zgodzę się z tobą, gdyż drewno samo w sobie jest cieplejsze. To tak jak dotykać dwie ściany wewnętrzne, jedną murowaną a drugą z regipsu. Obie mają tą samą temp ale subiektywnie regips jest cieplejszy. Podłogówka jest do ciepłych domów. U mnie podłoga ma 24-25*C i to wystarcza do nagrzania domu do 22-23*C. Tak z ciekawości ja jako człowiek mam na skórze ok 36*C , moja podłoga o 10*C mniej. Nie odczuwam ciepła a czasem dyskomfort braku ciepłej podłogi

malux20
09-03-2013, 22:12
ja zadam pytanie
czy ktoś ma male dzieci i czyste sumienie kladac wszędzie kafle?

mardor1971
10-03-2013, 20:01
Na dole mam wszędzie płytki. Na górze wykładzinę dywanową. Nie wiem o co ci chodzi z tymi dziećmi? Mniejsze ma 4 lata starsze 8. Na podłodze jednak nie leżą, czasem siedzą, chyba, że na górze

mar1173
11-03-2013, 08:05
U mnie płytki tylko tam gdzie konieczność- kuchnia, łazienki, jadalnia,przedsionek, reszta drewno z dywanami jak przy grzejnikach. Wszędzie kafle to przesada, chyba że ktoś jest ich wielbicielem.

mar1173
11-03-2013, 08:20
Mam pytanie do wszystkich którzy mają panele drewniane na podłodze z ogrzewaniem. Czy ktoś użytkuje coś takiego i czy nie ma zbyt dużych spadków wydajności tego ogrzewania. Wiadomo najlepsza do tego systemu jest terakota ale drewno.....to zawsze drewno.

Przy standardowym ociepleniu domu to czy drewno czy terakota nie ma większego znaczenia przy wydajności ogrzewania. Pomieszczenia z drewnem oczywiście wolniej się nagrzewają (kilka godzin)ale taka sytuacja ma miejsce tylko na początku sezonu, później jeżeli jest wszystko dobrze zrobione nie widać różnicy pod warunkiem że staramy się utrzymać w miarę stałą temp pomieszczeń. Przy podłodze o temp 23* bo taka jest przez większość sezonu kafle będą odczuwalnie zimne a drewno neutralne, bardziej komfortowe.

ghost34
11-03-2013, 11:16
Z tą podłogówką jest zawsze problem, niby system bardzo prosty ale jednak pytań jest tysiace. Oczywiście, że jakakolwiek forma drewna czy paneli spowoduje że odczucie tzw ciepłej podlogi będzie nizsze niż w przypadku kafli. Powodem pierwszym jest to że drewno jest izolatorem i temperaturze " cięzej jest przedostac się na zewnatrz. Po drugie chodzi o gestość materiału i pozorne odczucie temperatury. Deska o temp np 21 st w naszym odczuciu bedzie chldniejsza i niz kafel w tej samej temp. pniewaz te matriały maja inną gestoć. zeby lepiej wyobrazić sobie to co mowię to włóz na chwilę ręke do piekarnika o tem 100st C , no nic się wielielkiego nie stanie, a włóż do wody o tem 100st i lub pary wodnej zobaczysz co sie stanie,Niby temp taka sama ale oczucie tej tem jest całkiem inne bo gęstośc materiału jest inna. Dlatego trzeba zastanowic się do czego podłogówka, czy do odczucia ciepłej podłogi czy do grzania domu wyposażonego np w pompe ciepła. Ja założyłem wiele systemów podłogówki gdzie klienci dawali ogrzewan8e na całości. Później sterownik dobierał odpowiedni parametr czynika i co się dzialo? klient dzwoni że podloga zimna, ja zajezdzam i okazuje się że temp w domu 21 st C ale subiektywne odczucie temp podłogi jest dla klienta niezadowalajace. Wiec trzeba się zastanowić co chcemy osiągnać

alez drogi panie ...panele owszem nie drewno ...zapraszam na budowe gdzie drewwno a jest to jatoba czyli gestosc okolo 900kg ma m szescienny (dab dla porownania ma okolo 650)jest cieplejsza od kafelek...

Kaśka73
12-03-2013, 19:12
zapytam bo tu sporo osób zagląda

czy miał ktoś do czynienia z firmą podłogi. info z Warszawy? proszę o info

zbiq
14-03-2013, 08:36
Mam pytanie do osób użytkujących panele podłogowe wraz z ogrzewaniem podłogowym:

czy z panelami nic się nie dzieje w dłuższym okresie użytkowania oraz jakie ogóle są wasze wrażenie z takiego rozwiązania ?

malux20
14-03-2013, 10:11
alez drogi panie ...panele owszem nie drewno ...zapraszam na budowe gdzie drewwno a jest to jatoba czyli gestosc okolo 900kg ma m szescienny (dab dla porownania ma okolo 650)jest cieplejsza od kafelek...

to ja zapraszam do siebie- 15mm drewno zero problemów
a po zuzyciu jakoś nie widzę problemu z grzaniem

Instaltechnic
15-03-2013, 15:30
wszystko zależny od zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia i jakie drewno ma być zastosowane. Nie można powiedzieć że drewno każdej grubości i wszędzie będzie złe.

malux20 - Masz ciepły dom (małe straty) więc i przez drewno ogrzejesz, a 15mm to nie takie grube drewno :)

Problem pojawia się przy większych grubościach lub domach o większym zapotrzebowaniu.

cd
15-03-2013, 17:05
Witam,

O podłogówkach można napisać kilka tomów książek......Prawidłowo dobrana i wykonana podłogówka bedzie instalacją na całe zycie. Jest to najbardziej ekonomiczne ogrzewanie. Do podłogówki jednak trzeba sie przyzwyczaić. Dla niektórych podloga musi być zawsze ciepła a wrecz bardzo ciepła, to błąd. Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe. Koszty związane z eksploatacją ogrzewania podlogowego są różne a mianowicie dlatego, że każdy dom jest inny. Cały problem polega na tym iż za wszelką cenę chcemy jak najtaniej wybudować i zaizolować nasz dom. Jezeli juz na etapie elewacji i ocieplenia poddasza oszczedzamy to pózniej bedziemy bardzo zdziwieni kosztami eksploatacji ogrzewania. Ja zawsze polecam swom inwestorą 100% podłogówki do tego mądrze dobrana automatyka i oczywiście kocioł kondensacyjny, bądz pompe ciepła. Dla przykladu podam mój dom ma powierzchnię 200m2-100%ogrzewania podlogowego. Dom bardzo ciepły w technologi HBE. Koszty eksloatacyjne średnio 400-430 zł/miesiecznie za gaz. Kociol kondensacyjny Vaillant Ecocompakt, automatyka ogrzeania podlogowego Salus. Jak widac mozna.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

mar1173
15-03-2013, 19:03
Z tą automatyką to bym nie przesadzał, pomaga zniwelować błędy popełnione przy instalacji ale zupełnie niepotrzebna przy PC i dla chcących grzać w taniej taryfie. Więcej elementów które mogą nawalić. Za jej cenę będę grzał ze 3 sezony lub więcej.

U mnie od 10.2012-02.2013 - 1175,54 zł CO + CWU -7,5m3/mies, normalny dom bez automatyki, temp wew. 22*.

Instaltechnic
16-03-2013, 12:17
Ja natomiast nie wszystkim doradzam 100% podłogówki, bo często też ścienne lub czasem sufitowe. Nie wszędzie można położyć podłogowe i nie zawsze ma ono sens.

Automatykę również proponuję tam gdzie jest potrzeba, gdyż w domach b. ciepłych i z dużą akumulacją "nie zawsze" jest potrzebna. Dlatego proponuję rozwiązania optymalne w danym przypadku, a droższe dodatki jak jest konieczność lub inwestor chce je mieć.

Tomku - czemu nie zrobiłeś sobie PC? ...miałbyś średnio 250 zł miesięcznie oszczędności, co daje 3000 zł rocznie więc może warto? Dawno budowałeś?

malux20
17-03-2013, 07:41
no zgadzam się z wami
u mnie to odczucia dla nóg są takie jakby nic nie grzało.
ja to sie nawet liczę że mi merbau popeka-trudno taki urok no ale przyjemnosc chodzenia po drewnie jest bezcenna.
niby plytki grzeją ale jakoś tak chłodniej subiektywnie.
izolować[pilnować starannosci] robić prostą instalację i cieszyć się brakiem grzejników
u mnie zasilanie to kręci się w okolicach 23,5-26 [grzeje pompa okolo 4-5 h obecnie]
zimą zdarzało sie 29-30 przez 10 h

pedronx
20-03-2013, 20:02
Malux, zima mija. Jak się zachowywała podłoga? Pojawiły się te szpary?
Dzięki i pozdro

ekoheat
21-03-2013, 00:53
Mam pytanie do osób użytkujących panele podłogowe wraz z ogrzewaniem podłogowym:

czy z panelami nic się nie dzieje w dłuższym okresie użytkowania oraz jakie ogóle są wasze wrażenie z takiego rozwiązania ?

U mnie też panele dają radę bez zarzutów. Ważne, żeby temp. posadzki nie przekraczała 27oC. Dla nowego budynku bez szaleństwa z ogromnymi oknami, zapotrzebowanie na ciepło powinno być na tyle małe, że panele nie będą problemem.

Pozdrawiam.

pedronx
21-03-2013, 15:31
Spostrzeżenia innych użytkowników, też oczywiście mile widziane :)


Malux, zima mija. Jak się zachowywała podłoga? Pojawiły się te szpary?
Dzięki i pozdro

ekoheat
23-03-2013, 01:28
Generalnie można stosować panele jak i deskę, ale trzeba się upewnić, że system jest odpowiednio zaprojektowany. Deska nie powinna mieć wyższej temperatury niż 27oC, bo jej trwałość będzie mniejsza - w takiej konfiguracji temperatura zasilania standardowo zaprojektowanej podłogówki nie powinna przekraczać 35oC. Deska nie powinna być grubsza niż 15mm z racji swoich izolacyjnych właściwości.

Reasumując: zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia nie powinno być większe niż ilość energii uzyskana z podłogi przy temperaturze deski nie większej niż 27oC. Jeżeli jest zbyt wiele okien można zastosować np. rekuperację lub kaloryfery kanałowe przy oknach, aby dogrzać takie pomieszczenie. Podstawa jednak to kalkulacja zapotrzebowania na ciepło aby sprawdzić jak wygląda sytuacja przed rozpoczęciem generowania kosztów związanych z zakupem mateirałów.

Pozdrawiam.

malux20
23-03-2013, 05:55
nic się nie pokazuje

edde
23-03-2013, 12:10
.... Jeżeli jest zbyt wiele okien można zastosować np. rekuperację lub kaloryfery kanałowe przy oknach, aby dogrzać takie pomieszczenie......

dogrzewanie pomieszczenia rekuperacją? ciekawa teoria... ;) bardzo profesjonalna :)

fajna kobieta
23-03-2013, 12:43
Planuje w całym domu ogrzewanie podłogowe.I tak jeśli co do parteru nie mam żadnych watpliwosci(kafle) tak co do pietra sie wacham(parkiet)a dokładnie Finish parkiet.Producent zapewnia ze sie nadaje na podlogowki ale ja po rozmowach z kilkoma osobami jestem na rozdrożu.Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

ekoheat
23-03-2013, 16:04
dogrzewanie pomieszczenia rekuperacją? ciekawa teoria... ;) bardzo profesjonalna :)

To kolega nie orientuje się, że ponad 55% ciepła ucieka przez wentylację a rekuperacja odzyskuje dużą większość tej energii wprowadzając ją do pomieszczeń ponownie? Odzysk i dostarczenie ciepła = dostarczenie energii cieplnej = dogrzanie, czyż nie?

ekoheat
23-03-2013, 16:15
Planuje w całym domu ogrzewanie podłogowe.I tak jeśli co do parteru nie mam żadnych watpliwosci(kafle) tak co do pietra sie wacham(parkiet)a dokładnie Finish parkiet.Producent zapewnia ze sie nadaje na podlogowki ale ja po rozmowach z kilkoma osobami jestem na rozdrożu.Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Parkiety typu dąb do 15mm można zazwyczaj stosować z podłogówką. Jeżeli producent twierdzi, że jego parkiet się nie nadaje to albo zmień producenta albo zamontuj kaloryfery lub ogrzewanie ścienne.

asolt
23-03-2013, 16:22
To kolega nie orientuje się, że ponad 55% ciepła ucieka przez wentylację a rekuperacja odzyskuje dużą większość tej energii wprowadzając ją do pomieszczeń ponownie? Odzysk i dostarczenie ciepła = dostarczenie energii cieplnej = dogrzanie, czyż nie?

Może jakies opracowania potwierdzające tezę ze ponad 55 % wszystkich strat to straty na wentylację. Dokładne obliczenia ozc wskazują na inne procenty jak i również opracowania naukowe dotyczące tej dziedziny. Ktos kto mieni sie fachowcem a takie bzdury wypisuje

mar1173
23-03-2013, 16:24
To kolega nie orientuje się, że ponad 55% ciepła ucieka przez wentylację a rekuperacja odzyskuje dużą większość tej energii wprowadzając ją do pomieszczeń ponownie? Odzysk i dostarczenie ciepła = dostarczenie energii cieplnej = dogrzanie, czyż nie?

Czy te 55% to też efekt pracy najwybitniejszych naukowców i specjalistów. Nie ośmieszaj się.

ekoheat
23-03-2013, 16:42
Może jakies opracowania potwierdzające tezę ze ponad 55 % wszystkich strat to straty na wentylację. Dokładne obliczenia ozc wskazują na inne procenty jak i również opracowania naukowe dotyczące tej dziedziny. Ktos kto mieni sie fachowcem a takie bzdury wypisuje

Nowe domy do 20-40%, starsze nawet powyżej 55%. Jak wyglądają te Twoje tajne wartości z kalkulacji ozc??

ekoheat
23-03-2013, 16:46
Czy te 55% to też efekt pracy najwybitniejszych naukowców i specjalistów. Nie ośmieszaj się.


Tak podejrzewałem, że te Twoje pytania nie miały na celu merytorycznej wymiany zdań odnośnie tematu, tylko wyładowanie Twojej frustracji... Polecam trochę sportu, może siłownie czy basen. Pozdrawiam i życzę większej dawki pozytywnych emocji ;).

asolt
23-03-2013, 16:58
Nowe domy do 20-40%, starsze nawet powyżej 55%. Jak wyglądają te Twoje tajne wartości z kalkulacji ozc??

Jezeli przyjmiemy ze stary dom ma stolarkę w stanie rozkładu to straty na wentylacje mogą znacznie przekroczyc te 55%. Ale temat raczej dotyczy podłogówki i rekuperacji, zas w starych budynkach jedno i drugie nie jest praktykowane.
Co do obliczen ozc nie są one takie tajne. Straty na wentylację wg tych obliczen mieszcza sie w zakresie od ok 26% do 37% przy rekuperacji oraz od ok. 33% do ok 45% przy wg
Dane na podstawie kilkuset ozc. Te 20% strat na wentylacje biorąc pod uwagę normy wentylacyjne to tylko pobożne zyczenia, chyba ze budynek ma n50 < 1 potwierdzoną
badaniem szczelności i zastosowano rekuperator o najwyższej sprawności oraz zainstalowano gwc.

ekoheat
23-03-2013, 17:12
Jezeli przyjmiemy ze stary dom ma stolarkę w stanie rozkładu to straty na wentylacje mogą znacznie przekroczyc te 55%. Ale temat raczej dotyczy podłogówki i rekuperacji, zas w starych budynkach jedno i drugie nie jest praktykowane.
Co do obliczen ozc nie są one takie tajne. Straty na wentylację wg tych obliczen mieszcza sie w zakresie od ok 26% do 37% przy rekuperacji oraz od ok. 33% do ok 45% przy wg
Dane na podstawie kilkuset ozc. Te 20% strat na wentylacje biorąc pod uwagę normy wentylacyjne to tylko pobożne zyczenia, chyba ze budynek ma n50 < 1 potwierdzoną
badaniem szczelności i zastosowano rekuperator o najwyższej sprawności oraz zainstalowano gwc.

Nie wiem czy miałeś okazję kiedyś się zetknąć z budynkami, które wymagają zgody konserwatora zabytków na dokonywanie modyfikacji - zazwyczaj kamienice w dużych miastach. My spotkaliśmy się z takimi budynkami kilkakrotnie. Np. klient miał zgodę na wymianę podłóg, ale nie mógł wymieniać okien ani ingerować w ściany, stąd spotkaliśmy się z takimi "dziurawymi" budynkami. Niektórzy instalowali też rekuperację, żeby redukować utratę ciepła. Poza tym my projektujemy też systemy do Szwecji, UK, Francji, Niemiec, Norwegii itp. tam szczególnie w UK normy są inne a renowacje powszechnie stosowane. Często stojąc w środku budynku przez kratkę wentylacyjną widać podwórko więc ciepło ucieka jak przez sito.

asolt
23-03-2013, 17:20
Nie wiem czy miałeś okazję kiedyś się zetknąć z budynkami, które wymagają zgody konserwatora zabytków na dokonywanie modyfikacji - zazwyczaj kamienice w dużych miastach. My spotkaliśmy się z takimi budynkami kilkakrotnie. Np. klient miał zgodę na wymianę podłóg, ale nie mógł wymieniać okien ani ingerować w ściany, stąd spotkaliśmy się z takimi "dziurawymi" budynkami. Niektórzy instalowali też rekuperację, żeby redukować utratę ciepła. Poza tym my projektujemy też systemy do Szwecji, UK, Francji, Niemiec, Norwegii itp. tam szczególnie w UK normy są inne a renowacje powszechnie stosowane. Często stojąc w środku budynku przez kratkę wentylacyjną widać podwórko więc ciepło ucieka jak przez sito.

Rzadko mam do czynienia z budynkami podlegającymi ochronie konserwatora zabytków, moje obliczenia i projekty dotyczą w ponad 90% budynków nowych i budowanych tylko w kraju i głownie o takich budynkach na tym forum sie dyskutuje. Mozna wspominać o róznych ciekawostkach budowlanych w innych krajach ale uzytkownicy tego jak innych branzowych for oczekują odniesienia do sposobów i rozwiazan instalacyjnych i projektowych specyficznych dla naszych krajowych warunków.

mar1173
23-03-2013, 17:30
Tak podejrzewałem, że te Twoje pytania nie miały na celu merytorycznej wymiany zdań odnośnie tematu, tylko wyładowanie Twojej frustracji... Polecam trochę sportu, może siłownie czy basen. Pozdrawiam i życzę większej dawki pozytywnych emocji ;).

Jak można z tobą dyskutować jak ty ciągle przytaczasz różne przykłady które bardziej nadają się do kącika ,,Dziwne i ciekawe".

Wypisujesz różne głupoty a potem dorabiasz do nich ideologię.

Właśnie wróciłem ze spaceru podczas którego cały czas zastanawiałem się jak ta moja podłogówka sobie daje radę bez indywidualnego sterowania każdym pomieszczeniem. Czary czy co?

mar1173
23-03-2013, 17:32
Nie wiem czy miałeś okazję kiedyś się zetknąć z budynkami, które wymagają zgody konserwatora zabytków na dokonywanie modyfikacji - zazwyczaj kamienice w dużych miastach. My spotkaliśmy się z takimi budynkami kilkakrotnie. Np. klient miał zgodę na wymianę podłóg, ale nie mógł wymieniać okien ani ingerować w ściany, stąd spotkaliśmy się z takimi "dziurawymi" budynkami. Niektórzy instalowali też rekuperację, żeby redukować utratę ciepła. Poza tym my projektujemy też systemy do Szwecji, UK, Francji, Niemiec, Norwegii itp. tam szczególnie w UK normy są inne a renowacje powszechnie stosowane. Często stojąc w środku budynku przez kratkę wentylacyjną widać podwórko więc ciepło ucieka jak przez sito.

Kogo to interesuje. Kobitka się pyta czy się deską coś nie zrobi a ty znowu te swoje wywody.

mar1173
23-03-2013, 17:39
U mnie na parterze gres ok 45m2, parkiet gotowy merbau ok 25m2 i deska warstwowa 14mm 11m2. Poddasze terakota w łazienkach ok 25m2 , deska warstwowa ok 55m2.
Na dzień dzisiejszy żadnych niepokojących objawów z użytkowania na podłogówce.

ekoheat
24-03-2013, 01:06
Jak można z tobą dyskutować jak ty ciągle przytaczasz różne przykłady które bardziej nadają się do kącika ,,Dziwne i ciekawe".

Wypisujesz różne głupoty a potem dorabiasz do nich ideologię.

Właśnie wróciłem ze spaceru podczas którego cały czas zastanawiałem się jak ta moja podłogówka sobie daje radę bez indywidualnego sterowania każdym pomieszczeniem. Czary czy co?

Ja z Tobą kolego właśnie kończę dyskusję, bo jest bezsensowną stratą czasu. Nikt Ci nie każe czytać moich postów i już mi nie odpisuj, bo Twoje recenzje kompletnie mnie nie interesują.

mar1173
24-03-2013, 08:39
Ja z Tobą kolego właśnie kończę dyskusję, bo jest bezsensowną stratą czasu. Nikt Ci nie każe czytać moich postów i już mi nie odpisuj, bo Twoje recenzje kompletnie mnie nie interesują.

Tobie nie muszą, bo ty żyjesz w innym świecie. A moje posty obnażają twoją i tak skąpa wiedzę i w dodatku tylko teoretyczną. Niech użytkownicy to ocenią czyje rady są bardziej użyteczne, moje jako użytkownika czy twoje jako naganiacza który z tego żyje i instalację którą wykonał, wpychając w nią co tylko się da, widzi ją ostatni raz kasując za nią. Później uszczęśliwieni na siłę wołają pomocy. A instalator albo w Anglii,Norwegii, Holandii , Szwecji albo jeszcze cholera wie gdzie. Jakoś nie spotkałem żadnego szczęśliwca który byłby zadowolony z twoich usług. A z tego co piszesz to pół Europy obskoczyłeś.

ekoheat
24-03-2013, 12:16
Tobie nie muszą, bo ty żyjesz w innym świecie. A moje posty obnażają twoją i tak skąpa wiedzę i w dodatku tylko teoretyczną. Niech użytkownicy to ocenią czyje rady są bardziej użyteczne, moje jako użytkownika czy twoje jako naganiacza który z tego żyje i instalację którą wykonał, wpychając w nią co tylko się da, widzi ją ostatni raz kasując za nią. Później uszczęśliwieni na siłę wołają pomocy. A instalator albo w Anglii,Norwegii, Holandii , Szwecji albo jeszcze cholera wie gdzie. Jakoś nie spotkałem żadnego szczęśliwca który byłby zadowolony z twoich usług. A z tego co piszesz to pół Europy obskoczyłeś.

Widzę, że wiesz o mnie więcej ode mnie :D, może jesteś potemkiem jakiegoś proroka?? Ciekawe czy można u Ciebie jakiś egzamin zdawać z kompetencji ?? :D. Napisz też gdzie te rzesze wszystkich wdzięcznych za twoje olśnienia użytkowników postawiło Ci pomnik wdzięczności, to wybiorę się na pielgrzymkę :). Widzę, że jesteś fanem teorii, że wszyscy chcą Cię okraść, każdy jest durny i beznadziejny i pewnie nawet nie masz fryzjera, bo jemu też byś zarzucał, że chce wykraść twój majątek a potem zdruzgotany wołałbyś o pomoc :D, a on Ci na to bach odżywkę, farbę, trwałą, pasemka i całą resztę. Hehehehehehe.

nydar
24-03-2013, 15:28
Aleście sobie popyskowali.To czas najwyższy do konkretnej roboty się zabrać.Jest problem z podłogówką a właściwie z mieszaczem Zasilanie ustawione na 26oC A zawór bez przerwy pracuje ustawiając zasilanie raz na 40oC raz na 22oC.Taka sytuacja miała miejsce miesiąc temu,ale ustawiłem pompę z I na II bieg i było ok.Dzisiaj znowu zaczęło wariować.Co jest przyczyną?

Sylwia_LBN
05-04-2013, 17:54
Panowie fachowcy doradźcie proszę co będzie lepsze jakościowo: Finish czy Fertig? Grubość warstwy użytkowej ta sama - ok. 6mm. Pytanie: jak z jakością jednego i drugiego?

Z góry dzięki wielkie za wszelkie podpowiedzi :)

ghost34
07-04-2013, 17:31
oba to samo finish sie wyodrebnił z fertig na poczatku był fertig..fertig tanszy..niewiele ale zawsze...

f.5
07-04-2013, 17:51
Bywasz w okolicach Tychów przyszły tydzien - dwa ?
czy wozisz do klientow probki fertiga ?

ghost34
07-04-2013, 18:01
bywam woze bede robic zernice od 15 KWIETNIA:p kolo gliwic wiec moge do tych odskoczyc zaden problem.

f.5
07-04-2013, 18:03
bywam woze bede robic zernice od 15 lutego kolo gliwic wiec moge do tych odskoczyc zaden problem.
wiem ze masz zdolnosc przemieszczania sie w czasie :) ale ja powiaznie pytam.
dzis jest 7 kwietnia czy mi sie cos popierdoliło ?

ghost34
07-04-2013, 18:04
jasooo kwietnia heheh przepraszam troche mam zaległosci na forum i nie potrafie sie ogonić stad pomyłka heheh

f.5
07-04-2013, 18:09
spoko dzwonie zatem w poniedzialem lub wtorek sie umowimy
interesuje mnie deska fertiga
pozdrawiam tychy

miuzziker
17-05-2013, 07:59
Będę robił płytę fundamentową. Chciałbym zrobić sobie ogrzewanie podłogowe. Planuje założyć piec na ekogroszek. Co jest potrzebne by można było zastosować ogrzewanie podłogowe z tym piecem (np. jakie rurki, jakie rozdzielacze i itp.) oraz ile wstępnie mogą kosztować same materiały?

Wivaldi
18-05-2013, 16:11
Będę robił płytę fundamentową. Chciałbym zrobić sobie ogrzewanie podłogowe. Planuje założyć piec na ekogroszek. Co jest potrzebne by można było zastosować ogrzewanie podłogowe z tym piecem (np. jakie rurki, jakie rozdzielacze i itp.) oraz ile wstępnie mogą kosztować same materiały?

Używam pieca od 6-ciu lat. Teraz przygotowuję się do budowy drugiego domu. Powiem tak: nawet jakby producent pieców na ekogroszek zaoferował mi piec i całą instalacje za darmo to bym grzecznie podziękował. Zrobisz jak uważasz, a jak założysz piec to za 3-4 lata wróć do tego postu. Wtedy będziesz wiedział o co mi chodziło. Pozdrawiam

miuzziker
18-05-2013, 20:23
Używam pieca od 6-ciu lat. Teraz przygotowuję się do budowy drugiego domu. Powiem tak: nawet jakby producent pieców na ekogroszek zaoferował mi piec i całą instalacje za darmo to bym grzecznie podziękował. Zrobisz jak uważasz, a jak założysz piec to za 3-4 lata wróć do tego postu. Wtedy będziesz wiedział o co mi chodziło. Pozdrawiam

To co byś teraz zastosował. Jakie są koszty ogrzewania podłogowego z połączeniem z piecem? Dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony?

Arturo72
18-05-2013, 20:47
Używam pieca od 6-ciu lat. Teraz przygotowuję się do budowy drugiego domu. Powiem tak: nawet jakby producent pieców na ekogroszek zaoferował mi piec i całą instalacje za darmo to bym grzecznie podziękował.Zrobisz jak uważasz, a jak założysz piec to za 3-4 lata wróć do tego postu.

Jakie są koszty ogrzewania podłogowego z połączeniem z piecem? Dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony?
Jeden warty drugiego ;)
No ale cóż,forum robi z ludzi bezmyślnych inwestorów lub inwestorzy bezmyślnie studiują forum.
Jeden buduje dom koniecznie z kablami,na oślep,bez podstawowej wiedzy o budowaniu i wg mnie z takim podejściem skończy to się następnym domem za kilka lat ze twierdzeniem "unikaj kabli bo nawet za darmo ich nie chcę",drugi buduje na płycie ale wg mnie nie ma pojęcia dlaczego na płycie chcąc grzać ekogroszkiem :)

Panowie,myślcie czytając porady...

Miuzziker,chcesz mieć węgiel w domu na płycie z podłogówką to rozsądnym wyjściem będzie zastosować bufor ciepła ok.1000l,naładujesz raz i jak masz dobrze zrobiony dom to jedno rozpalenie na tydzień wystarczy.Do tego wystarczy najtańszy kocioł bez podajnika.Nie znajdziesz dzisiaj kotła o mocy grzewczej odpowiadającej obciążeniu cieplnemu Twojego domu,każdy będzie musiał być przewymiarowany czyli większość ciepła będzie szła w komin a nie w dom czyli sprawność pon.50%.
Koszty za węgiel na ogrzewanie zależą tylko i wyłącznie od domu a nie od systemu podłogówka/grzejniki.
Wivaldi miał i ma innych doradców ;)

A żeby było w temacie ,mam panele 8mm na ok.70% pow.domu,temperaturę zasilania max.34st.C i w domu mam ciepło :)

miuzziker
18-05-2013, 21:23
To co Twoim zdaniem było by dobre do ogrzewanie tego domu?

Arturo72
18-05-2013, 21:29
To co Twoim zdaniem było by dobre do ogrzewanie tego domu?
Ja miałem swoje priorytety,Ty masz swoje,także sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie.To jest Twój dom a nie mój.
Ja w swoim odrzuciłem węgiel i gaz,miało być tanio,bezobsługowo i komfortowo.
Ty chcesz mieć węgiel,to zastosuj go najlepiej jak można a nie jak wszyscy dookoła.

f.5
18-05-2013, 23:04
Używam pieca od 6-ciu lat. Teraz przygotowuję się do budowy drugiego domu. Powiem tak: nawet jakby producent pieców na ekogroszek zaoferował mi piec i całą instalacje za darmo to bym grzecznie podziękował. Zrobisz jak uważasz, a jak założysz piec to za 3-4 lata wróć do tego postu. Wtedy będziesz wiedział o co mi chodziło. Pozdrawiam


To co byś teraz zastosował. Jakie są koszty ogrzewania podłogowego z połączeniem z piecem? Dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony?


To co Twoim zdaniem było by dobre do ogrzewanie tego domu?


musicie chłopaki posiadziec jeszcze z 5 lat na forum a zapomniałem ze Aretk jeszcze 2 lata wczesniej uczył sie budowac razem to juz 7 latek
musicie nabic przynajmniej 8315 postów stracic pracę , wejsc w spóke z forumowym specem od pomp ciepła i wowczas bedziecie mogli spokojnie budowac dom.

mniej wiecej w prostym uproszczniu tak to wygląda.
wiec powodzenia.

Artek kolorystyka scian powala czy Ty aby nie zaocznie ASP ten teges ?
szybki kurs designu widzę tez był daj namiar pliz.
pozdrawiam

f.5
19-05-2013, 01:50
No co Ty,to myśl chwili...ważne,że własna a nie przez opłaconego przez Ciebie "projektanta",gdzie ze względu na kasiorę każda koncepcja jest dobra ;)
Ach zapomniałem,że Ciebie stać na to,żeby olać pierwszą koncepcję i zapłacić za następną,mniej udaną :)

P.S.
Ciebie stać na kupno badziewia,żeby przerobić je na mniejszy badziew a ja muszę od razu budować dobrze...
A mnie wydaje sie ze Ty własnie chesz byc takim projektantem i wskazywac drogę nowym uzytkownikom jedyną słuszną drogę bo Twoją.
Opłacam ludzi bo mam z czago co w tym złego ?
Ludzie pracując zarabiają dla mnie ? o tez zle :(
kuzwa ciagle zle .
Arczi popatrz na ułozenie swoich płytek nie stać Cie było na cos lepszego ??? maprwedę ?
tylko tyle ?
troszke wiecej polotu :) spelnienia marzen tak jak w tytule a z czyją pomocą ? czy to wazne?
co dla Ciebie jest badziew dla mnie spełnienie moich marzen

ogolnie jestes mało przyjemny i widze ze masz pełno wrogow tam gdzie sie pojawisz nie boisz sie tak wogole bo swiat jest ogolnie mały?

Wivaldi
19-05-2013, 10:57
Jeden buduje dom koniecznie z kablami,na oślep,bez podstawowej wiedzy o budowaniu i wg mnie z takim podejściem skończy to się następnym domem za kilka lat ze twierdzeniem "unikaj kabli..

Wivaldi miał i ma innych doradców ;)


Przyganiał kocioł garnkowi..:stirthepot: Wskaż mi jedno słowo w moim poście które sugeruje zastosowanie kabli :bash:
Nawet mikro sugestii nie ma! Co do pieca na ekogroszek to mam prawo wypowiadać się autorytatywnie (wiem-trudne słowo)
To ja od sześciu lat, co tydzień w okresie grzewczym czyszczę cały piec wewnątrz, bo jak go nie wyczyścisz to spada jego sprawność.
To ja wiem że jak kupisz inny ekogroszek to wszystkie nastawy idą precz. Ba nawet jak używasz ciągle tego samego to i tak inna jego wilgotność sprawia że piec inaczej pracuje. To ja muszę pamiętać o tym żeby ekogroszku nie zabrakło jak wyjadę. Nie wspomnę o tym że jak podczas mojej nieobecności zabraknie prądu i piec wygaśnie i jak wrócisz to masz robotę na kilka godzin przy usuwaniu nie spalonego węgla.
Ni będę rozpisywał sie o okresach przejściowych nw wiosnę czy jesień gdzie w nocy jest 2 stopnie a w dzień 20. Rozpalasz, gasisz, rozpalasz, gasisz.
To że nie jestem fanem PC nie upoważnia cie to oceniania mnie. Dla mnie PC to jak kupić browar żeby się napić piwa. Ale to jest moje zdanie. Jak ktoś ma kasę i ochotę to nich grzeje czym chce, nawet stuzłotówkami w kominku z płaszczem i ogniskiem w salonie..

Wivaldi
19-05-2013, 11:15
To co byś teraz zastosował. Jakie są koszty ogrzewania podłogowego z połączeniem z piecem? Dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony?
Jak miałbym teraz lub w przyszłości dostępny gaz ziemny - to piec gazowy i rurki w podłodze. Koszt używania gazu z butli jest wysoki i porównywalny z używaniem do ogrzania domu oleju lub prądu. Tu także info dla oświeconej góry Arturo - tego ja nie wymyśliłem wyczytałem to w którymś z MURATOR-ów.
Wybór ogrzewania to bardzo trudne zadanie. Im dłużej czytam to forum tym mam więcej wątpliwości. Wiem że nie założę PC.

f.5
19-05-2013, 11:32
Na złośliwe teksty,odpowiadam równie złośliwie.
A droga wskazana nowym użytkownikom przez ukierunkowanie na własne myślenie i "uczenie" się budowy a nie tylko bezmyślnego słuchania jakichkolwiek rad jest wg mnie bardzo pomocna przy budowie własnego domu.
Powinienes takszą szkólke doradztwa załozyc aby kasę na tym zarabiać pomysl o tym.
tylko patrząc na Twoją więzbę widziałem tam puszkę elektryczną a z tego co pamietam masz zamiast wełny styro.
niby wszystko dobrze i ciepło w co nie wątpię ale osobiscie ciagle bym o tej puszcze myslał.

malux20
19-05-2013, 11:58
ja na podajnik nie narzekam
choć w moim nowym domu są najbardziej logiczne kable

Wivaldi
19-05-2013, 14:39
Każdy ma inne priorytety ale najważniejsze,żeby decyzje podejmować samodzielnie,świadomie i najważniejsze po gruntownym przemyśleniu i przeliczeniu a nie za sprawą jednej czy drugiej opinii czy na podstawie Muratora.

Aby dojechać 5 km do pracy,można kupić hybrydową toyotę za 100 tysięcy która pali 3,5 litra czy kupić jakiś sprawdzony prosty samochód za 5 tysięcy ale pali 10 litrów.
Jak długo będzie jeździł tanio do pracy żeby zwróciła mu się kasa za drogie auto.Oczywiście można taką trasę pokonać rowerem.
PC - to nie panaceum na oszczędzanie.
Legenda:
5km- dobrze ocieplony dom
auto hybrydowe - PC
zwykłe auto - wodna podłogówka z Kospelem, kable
rower -piec na ekogroszek

Wivaldi
19-05-2013, 14:48
ja na podajnik nie narzekam
choć w moim nowym domu są najbardziej logiczne kable

Być może nigdy nie trafił ci się kamień na ślimaku, który zerwał zawleczkę a potem jazda wyciągać 150 kilo groszku bo akurat zasypałem do pełna.
Być może nigdy u ciebie nie brakowało prądu i piec nie wygasł a po włączeniu zasypał komorę spalania groszkiem.
Być może pracowałeś kiedyś w kopalni i nie straszny ci pył dym i kurz przy czyszczeniu pieca. Ja się do kopalni nie nadaję.
A dlaczego teraz logiczne są kable a nie najlepsza pod słońcem, niezawodna, najoszczędniejsza, najbardziej komfortowa, najprostsza w budowie i działaniu z najkrótszym okresem amortyzacji i wreszcie NAJDROŻSZA PC ? :lol2:

imrahil
19-05-2013, 15:21
wg mnie najlepiej dobre ocieplenie i wodna podłogówka, a potem co dusza zapragnie. gdybym miał blisko gaz, to może gaz, do kotłów kondensacyjnych chyba nie trzeba murować komina. powietrzna pompa ciepła w stosunku do gazu wcale nie wychodzi chyba jednak tak drogo - w przypadku gazu trzeba zapłacić za przyłącze i kocioł. gruntowe też tanieją. nie doradzam w sprawie ogrzewania, każdy niech sobie sam przeliczy. Co mogę polecić to dobre ocieplenie domu (aczkolwiek jeszcze nie mieszkam) - takie mam przekonania. Izolacja i dbałość o szczegóły nie kosztuje wiele w stosunku do całości domu.
w moim przypadku będzie czysty prąd + wodna podłogówka. moje zużycie CWU będzie raczej niskie, zapotrzebowanie domu na ciepło też. kupię na pewno klimatyzator do salonu z funkcją grzania. jeśli koszt eksploatacji takiego układu mnie przerośnie, to wtedy może pompa. dom mam tak zaprojektowany że będzie można spokojnie nawet komin domurować bez robienia wielkiego bałaganu. na podłogach pewnie panele, może deska barlinecka, ale przy drewnie mnie trochę przeraża co z nim będzie się działo kiedy w domu będzie duży pies.

malux20
19-05-2013, 15:27
OCZYWIŚCIE że miałem kamień- raz na 2 lata to nie katastrofa
i z powodu braku prądu musiałem rozpalać [robota na 15 min]
czyszczenie pieca -roboty 1do 2 min dziennie plus z 2 razy do roku czyszczenie przewałów[tu fakt jest trochę brudu i roboty na 1h]
wiem że taki piec ma wiele minusów ale nie demonizowalbym go
szczerze mówiąc wolalbym ten straszny piec niż połączenie gazu z przepalaniem rekraacyjnym w kominku[np 10m3]
a czemu mówię o kablach ?
ponieważ wiem ile po pierwszej zimie wiem ile poszłoby prądu na grzanie-max to 4000kwh-bardziej 3500kwh mnożąc to ceną 0,31 złotych to chyba rozumiesz[jest jeszcze kwestia cwu ]
jeśli chodzi o NAJDROŻSZĄ pompę te 16 -17 tyś za pompę przewymiarowaną z zasobnikiem 300l i robocizną jakoś tak nie boli
a ty czym planujesz grzać?

malux20
19-05-2013, 15:29
imrahil o to to
kładż panele

Wivaldi
19-05-2013, 15:58
OCZYWIŚCIE że miałem kamień- raz na 2 lata to nie katastrofa
i z powodu braku prądu musiałem rozpalać [robota na 15 min]
czyszczenie pieca -roboty 1do 2 min dziennie plus z 2 razy do roku czyszczenie przewałów[tu fakt jest trochę brudu i roboty na 1h]
wiem że taki piec ma wiele minusów ale nie demonizowalbym go
szczerze mówiąc wolalbym ten straszny piec niż połączenie gazu z przepalaniem rekraacyjnym w kominku[np 10m3]
a czemu mówię o kablach ?
ponieważ wiem ile po pierwszej zimie wiem ile poszłoby prądu na grzanie-max to 4000kwh-bardziej 3500kwh mnożąc to ceną 0,31 złotych to chyba rozumiesz[jest jeszcze kwestia cwu ]
jeśli chodzi o NAJDROŻSZĄ pompę te 16 -17 tyś za pompę przewymiarowaną z zasobnikiem 300l i robocizną jakoś tak nie boli
a ty czym planujesz grzać?

Fakt raz na dwa lata, ale jak to mi się zdarzyło po przyjeździe z długiej trasy i byłem zmęczony jak koń po westernie to taka sytuacja nie przemawia za.:bash:
Zresztą nie będę demonizował. Ja więcej nie zrobię i już. Choć tanio jest. Pompa za 16 tysięcy ? z odwiertami materiałami itd itp z robocizną fachowców.
To ona jest z Caritas Polska ? Czym będę grzał ? Chyba kable. Choć najprawdopodobniej zatopię także rurki i podłącze do rozdzielacza. To taki plan B.
Ale ja nikogo nie namawiam, piszę tylko czego ja nie zrobię. I nie twierdzę że zrobię dobrze.:yes:

malux20
19-05-2013, 16:16
wszystko na fakturę
jakmasz mieć i tak rurki to załóż kospela

malux20
19-05-2013, 18:38
I TO coś nawet ładnie grzeje

Wivaldi
19-05-2013, 19:33
To jest tak jak się nie ma za bardzo pojęcia a słucha się i powtarza nie sprawdzoen mity,że pompa ciepła to drogie urządzenie.
A co się dzieje jak jest zimniej na dworze niż -15 stopni ? Dlaczego ludzie nie montują takich pomp tylko bawią się, w kosztowne odwierty lub rozkładają rury po całej działce ? Oczywiście do tego musimy jeszcze zrobić WM za naście tysięcy?

lesz
24-05-2013, 21:31
temat fajny, ale ostatnie posty lekko odbiegaja od zalozen :) od PC jest osobny watek, wiec... :)

a wracajac do sprawy podlogowka vs. drewno, prawdopodobnie w okolicy konca czerwca powinienem miec juz zrobiona podlogowke po calosci w domu. Dol mam zaplanowany w wiekszosci w plytkach, gore w drewnie. Termin wprowadzenia sie, to pozna jesien - jak sensownie rozplanowac wygrzewanie podlogowki pod drewno? Czy i ewent. ile powinienem przyszla podloge zaaklimatyzowac w domku? najprawd. lite drewno 15-16mm, nie za szerokie i dlugie powiedzmy te 7cm na 60-70cm z frezikiem.(wpierw planowalem dab, ale moze cos bardziej egzotycznego po lekturze tematu)
pozdrawiam

troJanka
26-05-2013, 19:48
temat fajny, ale ostatnie posty lekko odbiegaja od zalozen :) od PC jest osobny watek, wiec... :)

a wracajac do sprawy podlogowka vs. drewno, prawdopodobnie w okolicy konca czerwca powinienem miec juz zrobiona podlogowke po calosci w domu. Dol mam zaplanowany w wiekszosci w plytkach, gore w drewnie. Termin wprowadzenia sie, to pozna jesien - jak sensownie rozplanowac wygrzewanie podlogowki pod drewno? Czy i ewent. ile powinienem przyszla podloge zaaklimatyzowac w domku? najprawd. lite drewno 15-16mm, nie za szerokie i dlugie powiedzmy te 7cm na 60-70cm z frezikiem.(wpierw planowalem dab, ale moze cos bardziej egzotycznego po lekturze tematu)
pozdrawiam

Minimum miesiąc od ułożenia podłogi drewnianej musisz dokonać wygrzewania posadzki. Gdzieś między 5-15 dniem wygrzewasz na max temperaturze.
A podłoga musi się aklimatyzować minimum 48h.

troJanka
26-05-2013, 20:05
Witam,
W nowym domu (~250m^2) planuję ogrzewanie z pieca gazowego 1-funkcyjnego kondensacyjnego systemu podłogowego. Pytanie teraz co można na tej podłodze ułożyć? Chciałem mieć drewno, ale przy podłogówce podobno jest kiepskie :-/ Czy są jakieś deski możliwe do zainstalowania przy tego typu ogrzewaniu? Przecież nikt w całym domu nie kładzie płytek!

14mm warstwówka powinna Ci się sprawdzić.
w**owe ma rację - lita zachowuje się nie najlepiej na podłogówce.

karoka65
29-05-2013, 17:22
[QUOTE=lesz;5982217]temat fajny, ale ostatnie posty lekko odbiegaja od zalozen :) od PC jest osobny watek, wiec... :)

/QUOTE]
Tam gdzie jest Artur tam i pompa ciepła hehe

malux20
13-06-2013, 13:36
Minimum miesiąc od ułożenia podłogi drewnianej musisz dokonać wygrzewania posadzki. Gdzieś między 5-15 dniem wygrzewasz na max temperaturze.
A podłoga musi się aklimatyzować minimum 48h.


tak jest i zagrzać ją do 45 stop
tak jest po ułożeniu drewna wygrzewamy posadzkę

Jacekss
13-06-2013, 13:42
mnie tam radzili podgrzać posadzkę ale po gruntowaniu, żeby grunt szybciej wysechł
natomiast po położeniu przeciwnie - doradzili żeby nie grzać te kilka dni aż się ustabilizuje posadzka

ghost34
13-06-2013, 14:11
tak jest i zagrzać ją do 45 stop
tak jest po ułożeniu drewna wygrzewamy posadzkę
:) jaka to posadzkę?? az do tylu stopni nalezy wygrzewać?????????????????

ghost34
13-06-2013, 14:13
a to tez bardzo ciekawe..

ghost34
13-06-2013, 14:14
mnie tam radzili podgrzać posadzkę ale po gruntowaniu, żeby grunt szybciej wysechł
natomiast po położeniu przeciwnie - doradzili żeby nie grzać te kilka dni aż się ustabilizuje posadzka

aa to jest bardzo ciekawe..:) jaki to był grunt i ile dni grzałes?

Jacekss
13-06-2013, 15:08
jaki dokładnie nie pamiętam, a grzałem tylko 1 dzień.. i to tak na spokojnie, żadne 45C

ghost34
13-06-2013, 15:28
jaki dokładnie nie pamiętam, a grzałem tylko 1 dzień.. i to tak na spokojnie, żadne 45C
hmmm długo sie tym param..ale dla mnie to sa jakies czary..

Jacekss
14-06-2013, 07:15
jak to się pisze co ekipa to inny obyczaj :) wg mnie chcieli żeby grunt na 100% był wyschnięty na 2gi dzień

malux20
14-06-2013, 10:12
ja u siebie zrobiłem dwa cykle wygrzewania
ale starałem się to zrobić przed układaniem parkietu:rolleyes:

Jacekss
14-06-2013, 10:45
no samą wylewkę przed układaniem to też wygrzewałem, poza tym długo sobie czekała na parkiety (ok 1 rok)

troJanka
15-06-2013, 17:11
Wygrzać trzeba posadzkę, PRZED ułożeniem parkietu Koledzy:rolleyes:

Jacekss
16-06-2013, 08:59
aa to jest bardzo ciekawe..:) jaki to był grunt i ile dni grzałes?

przypomniało mi się, co do gruntu to był jakiś do anhydrytu

ghost34
16-06-2013, 14:43
bezwzglednie przed ukladaniem nalezy 2 x wygrzac wylewke z ogrzewaniem posadzkowym ..pierwszy raz jest to normalny program wygrzewania jastrychu potem jakies 7-10 dni przerwy i 2 x okolo 7-10 dni wylaczamy i wchodzi ekipa od posadzek..i teraz tak jesli drewno lite jak najbardzie uklada sie i po okolo 5dniach wygrzewa sie przez okolo 10-14 dni jesli warstwowka nie ma takiej koniecznosci..

JACEKSS
masz wylewki lafarge???

Jacekss
17-06-2013, 13:28
nie - WOLPLAN

ekoheat
28-09-2013, 17:38
To co Twoim zdaniem było by dobre do ogrzewanie tego domu?

Witam.

Może warto zastanowić się nad na przykład powietrzną pompą ciepła + kominek z płaszczem wodnym. System w miarę bezobsługowy, moc pompy warto dobrać tak, aby dostarczała 80% zapotrzebowania na ciepło budynku, żeby zredukować jej koszt eksploatacji przez cały rok, a w wypadku najchłodniejszych dni w roku (zazwyczaj nie więcej niż 2-4 tyg./rok) wesprzesz się kominkiem. Do tego bufor by się przydał do magazynowania energii na CWU i ewentualnie do trzymania małego zapasu ciepłej wody dla podłogówki i magazynowania energii odbieranej z kominka. Wtedy przez cały rok CWU możesz nagrzewać przy pomocy pompy na nocnej taryfie bez zabawy z dosypywaniem paliwa do pieca, podłogówka też faza ładowania w taryfie nocnej i ewentualnie 2-3 h na dziennej w zależności od zapotrzebowania na ciepło - wtedy też robisz zapas CWU do czasu wskoczenia taryfy nocnej.

Taki zasobnik 500/35l dałby radę na zapotrzebowanie na CWU dla 4 osobowej rodziny - tu schemat: http://www.kyasol.co.za/revamp/images/heat_sources/buffer_tank/how_it_works.png - możesz go spiąć z innymi źródłami jak solary itp.

Korzyści:
- brak konieczności palenia przez cały rok, aby uzyskać CWU,
- powietrzna pompa ciepła jest znacznie tańsza od pompy z dolnym źródłem, ma całkiem przyzwoity COP,
- kiedy z żoną będziesz chciał się napić wina przy kominku dodatkowo dogrzejesz sobie CWU
- koszt inwestycji w takim wypadku nie jest drastyczny, za to koszt eksploatacji i poziom bezobsługowości całkiem przyzwoity plus masz praktyczny system
- z taką pompą bez przeszkód możesz zastosować niskotemperaturowy system ogrzewania jak podłogówka, o której pisałeś
- możesz pompę wykorzystać do chłodzenia w lato

Pzdr.

Marek_Olga
14-10-2013, 20:07
A ja mam prośbę o informację. Na podłogówkę właśnie położyli mi parkiet warstwowy dębowy. I teraz zastanawiam się jak mam użytkować podłogówkę żeby nie zrobić krzywdy parkietowi. Czy jest potrzebne jakies wygrzewanie? Jaką temperature czynnika grzewczego można wpuścić do instalacji.

ekoheat
14-10-2013, 20:35
A ja mam prośbę o informację. Na podłogówkę właśnie położyli mi parkiet warstwowy dębowy. I teraz zastanawiam się jak mam użytkować podłogówkę żeby nie zrobić krzywdy parkietowi. Czy jest potrzebne jakies wygrzewanie? Jaką temperature czynnika grzewczego można wpuścić do instalacji.


Witam.

Poniżej wrzucam kilka informacji na temat ogrzewania podłogowego z parkietem.

Wygrzewanie powinno nastąpić przed ułożeniem parkietu (nie należy układać parkietu na niewygrzany jastrych). Drewno ma właściwości higroskopijne (oddaje i pobiera z powietrza wilgoć rozszerzając się i kurcząc przy tym - potocznie praca drewna), dlatego niekorzystnie wpływają duże zmiany wilgotności powierza. Temperatura posadzki nie powinna przekraczać 27oC, ponieważ parkiet szybciej się zużyje. Wahania temperatury posadzki nie powinny być zbyt duże. Zalecana grubość parkietu to do 15mm. Parkiet warstwowy ma to do siebie, że jest mniej podatny na zużycie przez zmiany temperatur, a wiec dobry wybór.

Temperatura czynnika grzewczego zależy od długości obwodów i ich zagęszczenia - od tego też zależy temperatura podłogi. Jak wyżej temp. posadzki nie powinna przekraczać 27oC, więc max temperatura zasilania w okolicach 35oC (temperatura posadzki również w dużej mierze zależy od sposobu rozłożenia rur ).

Pozdrawiam.

ghost34
15-10-2013, 15:41
Witam.

Poniżej wrzucam kilka informacji na temat ogrzewania podłogowego z parkietem.

Wygrzewanie powinno nastąpić przed ułożeniem parkietu (nie należy układać parkietu na niewygrzany jastrych). Drewno ma właściwości higroskopijne (oddaje i pobiera z powietrza wilgoć rozszerzając się i kurcząc przy tym - potocznie praca drewna), dlatego niekorzystnie wpływają duże zmiany wilgotności powierza. Temperatura posadzki nie powinna przekraczać 27oC, ponieważ parkiet szybciej się zużyje. Wahania temperatury posadzki nie powinny być zbyt duże. Zalecana grubość parkietu to do 15mm. Parkiet warstwowy ma to do siebie, że jest mniej podatny na zużycie przez zmiany temperatur, a wiec dobry wybór.

Temperatura czynnika grzewczego zależy od długości obwodów i ich zagęszczenia - od tego też zależy temperatura podłogi. Jak wyżej temp. posadzki nie powinna przekraczać 27oC, więc max temperatura zasilania w okolicach 35oC (temperatura posadzki również w dużej mierze zależy od sposobu rozłożenia rur ).

Pozdrawiam.

Wszystko dobrze jeno temperature waśc zawyzyles o okolo 2-3stopnie max 25stopni i to w najwieksze mrozy.
Tak czy tak poprzez promieniowanie cieplne temperatura odczuwalna bedzie o okolo wlaśnie te 2-3 stopnie wiecej.
Nie wolno rozgrzewać parkietu zadnego do blisko 30stopni. Absolutnie nie!