PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet



Strony : 1 2 3 4 5 [6]

gentoonx
15-10-2013, 17:59
Temperatura taka jaką zaleca producent okładziny - każdy szanujący się podaje takie dane i je ma, co jest ważne dla gwarancji, i nie jest prawdą te 25stC FinishParkiet np. dopuszcza 27stC.

ekoheat
15-10-2013, 18:04
Temperatura taka jaką zaleca producent okładziny - każdy szanujący się podaje takie dane i je ma, co jest ważne dla gwarancji, i nie jest prawdą te 25stC FinishParkiet np. dopuszcza 27stC.


Dokładnie tak - są różni producenci, np. Barlinek 26oC, ale najczęściej spotykam się z 27oC.

Marek_Olga
15-10-2013, 19:17
Dzięki panowie za błyskawiczną reakcję.
Mam parkiet warstwowy dębowy 15 mm (w tym 6 mm drewna) - jak doradzał na forum Ghost.
Jastrych oczywiscie przed położeniem parkietu był wygrzewany.

To teraz jeszcze pytanko. Co to znaczy niezbyt duże wahania temperatury? Aktualnie mam w domu temp. 13 stopni i zamierzam zacząć sezon grzewczy bo wkrótce wprowadzam się. Czy bez zmasakrowania parkietu mogę dać temp. zasilania 25 stopni i czekać aż mi się nagrzeje do temp. pokojowej 20 stopni, czy też ewentualnie stopniować wzrost temperatury w pokoju powiedzmy o 2 stopnie C na dobę

f.5
16-10-2013, 15:46
Aktualnie mam w domu temp. 13 stopni i zamierzam zacząć sezon grzewczy bo wkrótce wprowadzam się.
jesli masz juz drewno na podłodze nie powinnas dopuszczac do obnizenia temperatury ponizej 18 stopni.

ghost34
18-10-2013, 11:43
Dzięki panowie za błyskawiczną reakcję.
Mam parkiet warstwowy dębowy 15 mm (w tym 6 mm drewna) - jak doradzał na forum Ghost.
Jastrych oczywiscie przed położeniem parkietu był wygrzewany.

To teraz jeszcze pytanko. Co to znaczy niezbyt duże wahania temperatury? Aktualnie mam w domu temp. 13 stopni i zamierzam zacząć sezon grzewczy bo wkrótce wprowadzam się. Czy bez zmasakrowania parkietu mogę dać temp. zasilania 25 stopni i czekać aż mi się nagrzeje do temp. pokojowej 20 stopni, czy też ewentualnie stopniować wzrost temperatury w pokoju powiedzmy o 2 stopnie C na dobę
drugie rozwiazanie.

ghost34
18-10-2013, 11:46
to sie z nimi potem kloc..ja nie znam przypadku...azeby kiedykolwiek jakikolwiek producent uznal reklamacje na ogrzewaniu z uwagi na szpary podaje tak aby bylo bezpieczniej dla was uzytkownikow..chcesz korzystaj nie chcesz nie korzystaj.Skoro wiesz lepiej.

ekoheat
18-10-2013, 19:10
Najlepiej pytać producenta parkietu i to mailem, żeby w razie jakichś problemów mieć podkładkę.

Pozdrawiam.

kubawesol
10-11-2013, 22:26
Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?
Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.
https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-G3zwF1qgVGw/UoADcxwPTSI/AAAAAAAAHdg/srFwiPE6xxM/s720/IMGP9478.JPG

ekoheat
11-11-2013, 00:06
Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?
Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.
https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG



Witam.

Ze zdjęć wynika, że nie ma izolacji brzegowej (?) zwanej też taśmą dylatacyjną, która ma za zadanie po części absorbowanie nacisku rozszerzającej się wylewki. Z tego powodu będą tworzyły się mostki termiczne między wylewką a ścianami i progami co niestety niepotrzebnie zwiększy utratę ciepła i koszt eksploatacji cieplnej budynku.

Co do listw dylatacyjnych, którymi dzieli się powierzchnie podłogi, teoretycznie można naciąć wylewkę w miejscu gdzie nie biegną rury, jeżeli jest taka możliwość (na jednym ze zdjęć widać chyba, że można by to zrobić od drzwi na taras do ściany, ale bez planów budynku to tylko przypuszczenie, poza tym lokalizacja dylatacji musi być uzasadniona ,czego na bazie zdjęcia nie da się ustalić). Przy takim cięciu warto posiłkować się kamerą termowizyjną, żeby upewnić się, że nie przetnie się rur (w rurach musi płynąć ciepła woda).

Jest też szansa, że podłoga nie popęka a płytki nie odejdą. Jeżeli wylewka jest anhydrytowa lub do wylewki dodano plastyfikator i powierzchnie pomieszczeń są stosunkowo nieduże.

Proszę pamiętać o stopniowym wygrzewaniu podłogówki. W artykule ogrzewanie podłogowe instalacja krok po kroku dostępnym tu:

http://www.ekoheat.com.pl/ogrzewanie-podlogowe-instalacja-krok-po-kroku

opisane jest jak zrobić wygrzewanie, ale w Pana wypadku proponowałbym zwiększać temperaturę co 3 stopnie i zamiast 1 dnia jak w artykule czekać co najmniej 2 dni.

Pozdrawiam.

kubawesol
11-11-2013, 07:34
Bardzo dziekuje ekoheat za wyczerpujaca odpowiedz. Jesli chodzi o plastyfikator to oczywiscie zostal zastosowany a wygrzewania trwa już ponad 3 tygodnie

kubawesol
11-11-2013, 14:50
Jednak nie ma takiej tragedii. Pomiedzy posadzka a scianami jest jakas pianka a w progac pomiedzy pomieszczeniami sa pekniecia-szczeliny.

agf
20-01-2014, 08:35
Witam, jesteśmy na etapie adaptacji projektu i właśnie podejmujemy decyzję co z tym ogrzewaniem. Jako, że oboje lubimy ciepło, ale i nie chcemy by koszty ogrzewania nas zabiły, to zdecydowaliśmy się pierwotnie na podłogówkę w całym domu (parterowy). Jednorazowo wyższy koszt montażu, ale z tego co czytamy i szukamy informacji to przynosi korzyści później. Jednak, jako, że budujemy metodą gospodarczą, do bogatych nie należymy i raczej ku tym dolnym w zakresie cen produktom się skłaniamy, powstało pytanie - czy na podłogówkę mogą być kładzione panele z tej niższej cenowo grupy? Tak żeby to ogrzewanie miało sens, ale żeby się nie okazało, że specjalne do podłogówki panele są np. 3 razy droższe... Czy ktoś wie jakie są różnice w cenach takich paneli? I przede wszystkim czy panele takie zwykłe, bez specjalnego przeznaczenia na podłogówkę się nadają?
Braliśmy tez pod uwagę pół na pół - podłogowe i grzejniki, ale architekt odradził...

bobasxx
20-01-2014, 08:56
Witam, jesteśmy na etapie adaptacji projektu i właśnie podejmujemy decyzję co z tym ogrzewaniem. Jako, że oboje lubimy ciepło, ale i nie chcemy by koszty ogrzewania nas zabiły, to zdecydowaliśmy się pierwotnie na podłogówkę w całym domu (parterowy). Jednorazowo wyższy koszt montażu, ale z tego co czytamy i szukamy informacji to przynosi korzyści później. Jednak, jako, że budujemy metodą gospodarczą, do bogatych nie należymy i raczej ku tym dolnym w zakresie cen produktom się skłaniamy, powstało pytanie - czy na podłogówkę mogą być kładzione panele z tej niższej cenowo grupy? Tak żeby to ogrzewanie miało sens, ale żeby się nie okazało, że specjalne do podłogówki panele są np. 3 razy droższe... Czy ktoś wie jakie są różnice w cenach takich paneli? I przede wszystkim czy panele takie zwykłe, bez specjalnego przeznaczenia na podłogówkę się nadają?
Braliśmy tez pod uwagę pół na pół - podłogowe i grzejniki, ale architekt odradził...

Wydaje mi się, ze nie ma jakichś specjalnych paneli na podłogówkę. Po prostu na niektórych jest napisane, że mogą być położone na OP.

Ważniejsze jest żeby zastosować odpowiedni podkład pod panele (ja mam taki perforowany) i przede wszystkim wykonać system ogrzewania podłogowego zgodnie ze sztuką i najlepiej z projektem OP, w którym będą obliczone rozstawy rur i temperatura zasilania pod konkretne okładziny i zakładane temperatury wewnętrzne.

Adam626
14-02-2014, 23:40
Jak liczyć wysokość parkietu pod podłogówkę?
Chodzi o to ze chce obliczyc wysokość poziomu 0 w domu.
Styropian 15 cm, wylewka wraz z podłogówką 6cm, parkiet 1,5 cm czyli razem 22,5 cm. Dobrze liczę?

ghost34
15-02-2014, 16:45
Jak liczyć wysokość parkietu pod podłogówkę?
Chodzi o to ze chce obliczyc wysokość poziomu 0 w domu.
Styropian 15 cm, wylewka wraz z podłogówką 6cm, parkiet 1,5 cm czyli razem 22,5 cm. Dobrze liczę?

mniej wiecej sie zgadza...

basia_z_lasu
17-02-2014, 11:29
Jak liczyć wysokość parkietu pod podłogówkę?
Chodzi o to ze chce obliczyc wysokość poziomu 0 w domu.
Styropian 15 cm, wylewka wraz z podłogówką 6cm, parkiet 1,5 cm czyli razem 22,5 cm. Dobrze liczę?

Styropianu lepiej 20 cm ( a może i więcej). To najszybciej zwracająca się inwestycja.

szymon189
06-03-2014, 20:21
Zastanawiam się podczas remontu kuchni nad założeniem ogrzewania podłogowego na płytkach. Obecnie był tam parkiet. W innych pokojach na parkiet będę dawał panele 0,8 grube i matę Obecnie po usunięciu parkietu z kuchni i wylewki mam 5 cm do parkietu w innych pokojach. Kuchnię chciałbym na równym poziomie z innymi pokojami. Da radę to zrobić?

Redakcja
13-05-2014, 10:03
Nasza podpowiedź:


https://www.youtube.com/watch?v=y3tX5RpRiOM

qjot1
07-08-2014, 18:23
Witam forumowiczów. Przeczytałem temat i trochę mam mętlik w głowie.
Jesteśmy na etapie projektowania domu i zastanawiamy się nad ogrzewaniem. Ja się nastawiłem na podłogowe, praktycznie na całej powierzchni parteru, żona trochę mniej. Priorytetem dla nas jest podłoga drewniana w salonie, na tyle że jesteśmy w stanie zrezygnować z podłogówki. Z egzotycznych rodzajów drewna wymienionych w tym temacie żaden nam za bardzo nie pasuje. Raczej myślimy o czymś jasnym w stylu skandynawskim, może odbarwione drewno (o ile to w ogóle jest praktyczne - stąd brak pewności), lub coś jasnego w ciepłym odcieniu. Czy w takim razie na ogrzewanie podłogowe dąb "da radę'? Czy może bezpieczniejszym rozwiązaniem będą deski wielowarstwowe? Bo z tego co tutaj przeczytałem kładzenie deski na podłogówkę jest wyższą sztuką.
Druga sprawa to zależy nam na jak najdłuższej desce. Z szybkiego przeglądu desek wielowarstwowych ciężko było mi znaleźć coś co spełniałoby kryteria długości i grubości warstwy drewna szlachetnego (ok 6mm). Czy możecie coś doradzić?

Parkiet
10-08-2014, 18:11
Zajrzyj na:
http://www.parkietkomplex.pl/drewno-na-ogrzewaniu-podlogowym-co-jak-i-dlaczego/
Myślę, że znajdziesz odpowiedż. Pozdrawiam.

Kaśka_L
03-09-2014, 21:12
Zastanawiam się czy opłaca się ogrzewanie podłogowe zastosować w kamienicy/bloku już istniejącej. I na to drewniana podłoga czy ktoś tego typu rozwiązanie wprowadzał? mieszkanie 70 mkw na 4 kondygnacji.

Parkiet
03-09-2014, 22:08
Zastanawiam się czy opłaca się ogrzewanie podłogowe zastosować w kamienicy/bloku już istniejącej. I na to drewniana podłoga czy ktoś tego typu rozwiązanie wprowadzał? mieszkanie 70 mkw na 4 kondygnacji.
Trzeba zrobić obliczenia cieplne i ocenić izolacje cieplne stropu, aby nie grzać sąsiada z dołu. Pozdrawiam.

kaawon
07-10-2014, 08:51
Podrzucam pytanie z podobnego wątku:
Czy ktoś ma doświadczenia z podłogówką zainstalowaną między legarami (lekka konstrukcja podłogi)? Czy deska bez pióra i wpustu zamocowana na legarach (jak?) będzie lepiej przepuszczać ogrzane powietrze (nie do uniknięcia szczeliny między deskami)? Czy taką deskę można przykręcić do legarów, a dziurkę zaślepić? pozdrawiam, Adam

Kimoh
31-10-2017, 22:15
Odgrzebię stary wątek, bo właśnie jestem na etapie wybierania ogrzewania i mam dylemat co z podłogą :o Dom: ogrzewanie gazowe (piec dwufunkcyjny), wentylacja mechaniczna, położony w III strefie klimatycznej. Chciałabym mieć parkiet dębowy (lite drewno) i do tego ogrzewanie podłogowe. Wyczytałam już w tym wątku, że w takiej sytuacji zaleca się, żeby parkiet był nie grubszy niż 15 mm. Mam jednak kilka wątpliwości:
1. optymalna temperatura dla mnie to 25 stopni - czy w takiej sytuacji nie lepiej zamontować grzejniki, czy to bez znaczenia i podłogówka też się sprawdzi?
2. czy położenie ogrzewania podłogowego sprawia, że pomieszczenia będą niższe (bo dojdzie kolejna warstwa podłogi)?;)
3. kto może mi obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło i w konsekwencji gęstość podłogówki (wykonawca podłogówki?)
4. czy ktoś z forumowiczów ma parkiet dębowy i podłogówkę i jest w stanie potwierdzić, że parkiet się nie rozszedł?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)

asolt
31-10-2017, 23:39
Odgrzebię stary wątek, bo właśnie jestem na etapie wybierania ogrzewania i mam dylemat co z podłogą :o Dom: ogrzewanie gazowe (piec dwufunkcyjny), wentylacja mechaniczna, położony w III strefie klimatycznej. Chciałabym mieć parkiet dębowy (lite drewno) i do tego ogrzewanie podłogowe. Wyczytałam już w tym wątku, że w takiej sytuacji zaleca się, żeby parkiet był nie grubszy niż 15 mm. Mam jednak kilka wątpliwości:
1. optymalna temperatura dla mnie to 25 stopni - czy w takiej sytuacji nie lepiej zamontować grzejniki, czy to bez znaczenia i podłogówka też się sprawdzi?
2. czy położenie ogrzewania podłogowego sprawia, że pomieszczenia będą niższe (bo dojdzie kolejna warstwa podłogi)?;)
3. kto może mi obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło i w konsekwencji gęstość podłogówki (wykonawca podłogówki?)
4. czy ktoś z forumowiczów ma parkiet dębowy i podłogówkę i jest w stanie potwierdzić, że parkiet się nie rozszedł?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)

ad.1 Temperatura 25 oc przy podłogówce odczuwalna ok 27 oC, nie znam nikogo dla ktorego optymalną temperaturą jest 27 oC. Zawsze jest jednak ten pierwszy raz.
Producenci parkietów i desek trójwarstwowych zalecają aby temperatura posadzki nie była wyzsza niz 27 oC, wynika z tego temperatura pomieszczen 25 oC przy
temperaturze obliczeniowej dla III strefy czyli -20 oC jest praktycznie niemozliwe do uzyskania, nawet przy rozstawie 7,5 cm. Radze sie powaznie zastanowic czy temp
pomieszczen 25 oC jest absolutnie konieczna, jezeli tak to prosze sie pozegnac z marzeniami o parkiecie.
ad. 2 Nie, zawsze jest jakies wykonczenie posadzki, te 2 cm parkietu (z klejem) w porównaniu chociazby do 1,5 cm gresu to tylko zaledwie 0,5 cm róznicy, takiej róznicy nikt
nie jest w stanie odróznic
ad. 3 Ogólnie wykonawcy podłogówki nie liczą ozc i nie wykonują jej projektu, oczywiscie zdarzają sie wyjątki (jestem tego przykładem) ale to marginalna ilosc
ad. 4 Kilku moich klientów ma parkiet dębowy i podłogówkę, nie narzekają, ale osobiscie nie mierzyłem ewentualnych szpar, wm bardzo ułatwia utrzymanie prawidłowej
wilgotnosci, oczywiscie w okreslonym zakresie. Tak w zasadzie nikt nie zagwarantuje ze na parkiecie nie pojawią sie szpary chociazby tylko okresowo, drewno jest
podatne na zmiany wilgotnosci i temperatury, szpary sie pojawiają (tez okresowo) w domach gdzie nie ma podłogówki, szczegolnie po rozpoczącziu sezonu grzewczego.

asolt
31-10-2017, 23:45
Podrzucam pytanie z podobnego wątku:
Czy ktoś ma doświadczenia z podłogówką zainstalowaną między legarami (lekka konstrukcja podłogi)? Czy deska bez pióra i wpustu zamocowana na legarach (jak?) będzie lepiej przepuszczać ogrzane powietrze (nie do uniknięcia szczeliny między deskami)? Czy taką deskę można przykręcić do legarów, a dziurkę zaślepić? pozdrawiam, Adam

Projektówałem kiedys taką konfigurację podłogówki, niestety to nie jest dobty pomysł, bardzo wysoka Tz, trudnosci z rozłozeniem rur i ich zamocowaniem sprawiają ze jak to sie mówi "nie warta skórka wyprawki". W kazdym razie klient zrezygnował z tego pomysłu.

Kimoh
01-11-2017, 08:31
ad.1 Temperatura 25 oc przy podłogówce odczuwalna ok 27 oC, nie znam nikogo dla ktorego optymalną temperaturą jest 27 oC. Zawsze jest jednak ten pierwszy raz.
Producenci parkietów i desek trójwarstwowych zalecają aby temperatura posadzki nie była wyzsza niz 27 oC, wynika z tego temperatura pomieszczen 25 oC przy
temperaturze obliczeniowej dla III strefy czyli -20 oC jest praktycznie niemozliwe do uzyskania, nawet przy rozstawie 7,5 cm. Radze sie powaznie zastanowic czy temp
pomieszczen 25 oC jest absolutnie konieczna, jezeli tak to prosze sie pozegnac z marzeniami o parkiecie.
ad. 2 Nie, zawsze jest jakies wykonczenie posadzki, te 2 cm parkietu (z klejem) w porównaniu chociazby do 1,5 cm gresu to tylko zaledwie 0,5 cm róznicy, takiej róznicy nikt
nie jest w stanie odróznic
ad. 3 Ogólnie wykonawcy podłogówki nie liczą ozc i nie wykonują jej projektu, oczywiscie zdarzają sie wyjątki (jestem tego przykładem) ale to marginalna ilosc
ad. 4 Kilku moich klientów ma parkiet dębowy i podłogówkę, nie narzekają, ale osobiscie nie mierzyłem ewentualnych szpar, wm bardzo ułatwia utrzymanie prawidłowej
wilgotnosci, oczywiscie w okreslonym zakresie. Tak w zasadzie nikt nie zagwarantuje ze na parkiecie nie pojawią sie szpary chociazby tylko okresowo, drewno jest
podatne na zmiany wilgotnosci i temperatury, szpary sie pojawiają (tez okresowo) w domach gdzie nie ma podłogówki, szczegolnie po rozpoczącziu sezonu grzewczego.

asolt - bardzo Ci dziękuję za szybką i fachową odpowiedź. Odnośnie jeszcze ad 1 - w takim razie jaką przybliżoną temperaturę można uzyskać w mojej strefie klimatycznej ogrzewaniem podłogowym (zakładając, że zostajemy przy parkiecie dębowym)?

asolt
01-11-2017, 10:08
asolt - bardzo Ci dziękuję za szybką i fachową odpowiedź. Odnośnie jeszcze ad 1 - w takim razie jaką przybliżoną temperaturę można uzyskać w mojej strefie klimatycznej ogrzewaniem podłogowym (zakładając, że zostajemy przy parkiecie dębowym)?

Zgadywac trudno, tylko ozc a własciwie obciązenia cieplne poszczegolnych pomieszczen i wykonane na ich podstawie obliczenia grzejników podłogowych dadza dokladną odpowiedz

panfotograf
02-11-2017, 06:37
4. czy ktoś z forumowiczów ma parkiet dębowy i podłogówkę i jest w stanie potwierdzić, że parkiet się nie rozszedł?
Grzejniki to przeszłość. Nie słyszałem o nikim kto by miał podłogówkę i na nią narzekał. Komfort jest nieporównywalny (mam podłogówkę w całym domu)
Mam parkiet dębowy na parterze. Jest to parkiet dwuwarstwowy - na wierzchu dąb, podkład z sosny. Po 6 latach nic się nie rozeszło. To jest głównie kwestia jakości parkietu. Drewno musi być odpowiednio wysuszone.

Poczytaj jakie parkiety są zalecane.

ekoheat
02-11-2017, 10:22
Grzejniki to przeszłość. Nie słyszałem o nikim kto by miał podłogówkę i na nią narzekał. Komfort jest nieporównywalny (mam podłogówkę w całym domu)
Mam parkiet dębowy na parterze. Jest to parkiet dwuwarstwowy - na wierzchu dąb, podkład z sosny. Po 6 latach nic się nie rozeszło. To jest głównie kwestia jakości parkietu. Drewno musi być odpowiednio wysuszone.

Poczytaj jakie parkiety są zalecane.

Warto dodać, że drewno ma właściwości higroskopijne czyli odbiera i oddaje wilgoć z powietrza i do powietrza - na ten proces duży wpływ ma jego temperatura czyli temperatura wylewki ma duży wpływ na trwałość drewna w instalacji ogrzewania podłogowego. Wytyczne producentów tego typu wykończeń podłóg jak i praktyka mówią, że temp. deski nie powinna przekraczać 26-27oC. W wypadku gdyby była wyższa ryzyko szybkiej eksploatacji takiego parkietu znacznie wzrasta a na niektóre deski traci się gwarancje.

ekoheat
02-11-2017, 10:30
Jest kilka patentów na instalacje w technologii suchej. Szczególnie w Skandynawii gdzie bardzo popularne są domy w konstrukcji szkieletowej, na poddaszach instaluje się często tego typu podłogówkę. Musiałbyś narysować dokładnie jak chcesz to wykonać. Natomiast my realizujemy tego typu instalacje albo na frezowanej OSB z wkładką aluminiową która rozprowadza równomiernie ciepło pod wykończenie podłogi, albo stosujemy suchy mix cementu i piasku, który tworzy niestety dodatkowe obciążenie i trzeba podać wyższą temp. zasilania żeby uzyskać optymalną wydajność w takim przypadku. Pierwsza opcja jest lepsza.

hemidall
19-04-2021, 17:18
Witam,

Szukam na forach i stronach różnych producentów parkietów, jasnych informacji, pomocnych w podjęciu decyzji i nie znajduję odpowiedzi na kluczowe kwestie.
A mianowicie:

1. Dlaczego deska wielowarstwowa jest lepsza od litej, skoro dla obu muszę trzymać się ograniczenia 27C na ich powierzchni, oraz wilgotności >45%?

2. Dlaczego cienkie deski są lepsze od grubych, skoro moc jaką potrzebuję dostarczyć, wynika z temperatury na ich powierzchni, a ta ma te same ograniczenie (27C) niezależnie jak gruba jest deska? Więc niezależnie od grubości deski, maksymalna moc jaką mogę dostarczyć do pomieszczenia będzie taka sama.


Z tego co wyczytałem/usłyszałem, przy deskach wielowarstwowych mogę pozwolić sobie na szerokie deski bez ryzyka wypaczenia, a przy litych raczej powinienem wybierać wąskie.
Czy na tym polega cała ta różnica?

A w temacie grubości, znalazłem informację że przy grubszej desce ( a właściwie desce z większym oporem) muszę ustawić wyższą temperaturę na podłogówce. Ale czy podniesienie temperatury jastrychu wpływa na trwałość deski? Skoro dla niej liczy się tylko temperatura powierzchni i wilgotność?
Owszem, wyższa temp, to nieznacznie większe zużycie energii do ogrzania domu, a rury podłogówki też nieznacznie szybciej dokończą żywota, ale czy coś poza tym?

Pozdrawiam
Tomek