PDA

Zobacz pełną wersję : piec gazowy firmy BROTJE-proszę o opinie!!!!!!



furrlady
07-01-2008, 17:29
Zaproponoano mi piec gazowy dwufunkcyjny BROTJE "Ecotherm Kompakt" WBS C 22/24 kondensacyjny z palnikiem modulacyjnym 7-22KW z pełnym zamieszaniem gazu. Czy ktoś z Was ma może piec tej firmy i może powiedzieć coś na jego temat. Proszę o opinie. Dzięki z góry :)

ppp.j
07-01-2008, 17:48
Mam niekondensacyjny. Pracuje drugi sezon bez żadnych interwencji ze strony instalatora. Jak został zainstalowany i uruchomiony tak chodzi. Po prostu solidna niemiecka robota może bez wodotrysków i fajerwerków ale skuteczny i w dobrej cenie.

kubek2002
07-01-2008, 17:59
witam
Mam taki jak ty furrlady, chodzi umnie 2 miesiace i chwale na razie sobie jego cicha prace i male spalanie, nie wiem na razie jak z woda uzytkowa, ale to sie okaze, mam chatke 100 m2, super dojscie i prostota regulacji,goraco polecam

furrlady
07-01-2008, 18:06
ciesze się bardzo z waszych opinii. Pozwoli mi to napewno podjąc decyzję. Największą moją troska jest to, że dom jest w Niemczech i ponoć (tylko ponoć) można u nich montowac przez polskich instalatorów kotły Wolf i Brotje.

Grzesiek13
07-01-2008, 20:52
ciesze się bardzo z waszych opinii. Pozwoli mi to napewno podjąc decyzję. Największą moją troska jest to, że dom jest w Niemczech i ponoć (tylko ponoć) można u nich montowac przez polskich instalatorów kotły Wolf i Brotje.

Przecież marka kotła nie ma znaczenia, tylko odpowiednie przepisy budowlane z danego Landu - skąd więc taka opinia? Przypuszczam, że niemcom nie chodzi nawet o montaż tylko o stosowny nadzór i odbiór "przez niemca, w tym kominiarza".

furrlady
07-01-2008, 21:12
tak, ale Niemiec, w tym kominiarz odbierze tylko określone marki kotłów kupione w Polsce, chyba, że kupisz je w Niemczech, wtedy marka nie ma znaczenia. Wiec marka kotła ma znaczenie.

1950
07-01-2008, 22:29
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:

Grzesiek13
08-01-2008, 08:04
tak, ale Niemiec, w tym kominiarz odbierze tylko określone marki kotłów kupione w Polsce, chyba, że kupisz je w Niemczech, wtedy marka nie ma znaczenia. Wiec marka kotła ma znaczenie.


To są jaja :lol: :lol: :lol: Czy masz mozliwość wydobycia od kominiarza jakiś przepisów w tej materii?

Grzesiek13
08-01-2008, 08:05
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:

Te awarie to pewno wina montującego instalatora :lol: :lol: :lol: :wink:
Swoją drogą myślałem, że to lepsiejszy producent :roll: :o :-?

profus
08-01-2008, 08:40
Ja kupiłem Broetje EcoCondens Kompakt BBK 22C, jeszcze nie podłączony. Zobaczymy.

furrlady
08-01-2008, 11:30
niestety każdy kominiarz mówi co innego...dlatego też chce udac się do żródła, czyli kominiarza niemieckiego (mam nadzieje, że bedzie mówił po angielsku) :lol: :lol:

1950
08-01-2008, 11:50
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:

Te awarie to pewno wina montującego instalatora :lol: :lol: :lol: :wink:
Swoją drogą myślałem, że to lepsiejszy producent :roll: :o :-?
Grzesiek ja też
ale to było przed erą De Dietricha

ppp.j
08-01-2008, 12:18
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:
Zgłoś się do Broetje Polska. U mnie instalator coś pokopał i instalacja wyła jak przełączało się na CWU. Przyjechał ich specjalista, powierział że to nie piec tylko instalacja, powiedział co zrobić, instalator poprawił i mam OK.

Grzesiek13
08-01-2008, 14:28
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:
Zgłoś się do Broetje Polska. U mnie instalator coś pokopał i instalacja wyła jak przełączało się na CWU. Przyjechał ich specjalista, powierział że to nie piec tylko instalacja, powiedział co zrobić, instalator poprawił i mam OK.

Podejrzewam, że 1950 się zgłosił do nich nie raz :lol: Nawiasem mówiąc, trzeba brotje opchnąć i kupić "żółtego". Proponuje w dziale ogłoszeń anons:" super kondensat brotje, mało używany, bo więcej stał jak pracował" :wink:

Duży Boban
08-01-2008, 14:38
Ja mam wiszącego kondensata Brotje od 4 miesięcy i na razie nic sie nie dzieje. Mój instalator twierdzi, że to ta sama półka co Viessmann i Vaillant. Przemyśl jednak czy warto w ogóle się pchać w kocioł dwufunkcyjny. Może zamiast dwufunkcyjnego kondensata spraw sobie jednofunkcyjny z zasobnikiem, niekoniecznie kondensata? Komfort korzystania z ciepłej wody z kotła dwufunkcyjnego a jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest nieporównywalna.

1950
08-01-2008, 17:07
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:
Zgłoś się do Broetje Polska. U mnie instalator coś pokopał i instalacja wyła jak przełączało się na CWU. Przyjechał ich specjalista, powierział że to nie piec tylko instalacja, powiedział co zrobić, instalator poprawił i mam OK.
nie musisz się martwic o to,
mam ich autoryzację,
i dlatego też nie polecam :-?

Grzesiek,
zamiast żółtego wolę biało-żółtego,
i to chyba zrobię, ale nie mam teraz na to kasy :evil:

..::M:D::..
08-01-2008, 21:00
1950 ,a z tych biało-żółtych lodówek dla 4 osobowej rodzinki i takiego domku jak w linku 15 czy 25kW ,chodzi mi najbardziej o cwu


projekt (http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/rzuty.php)

1950
08-01-2008, 21:41
jeżeli ciepla woda w dużych ilościach to 25 kW,
naprawdę polecam,
gupi byem że wtedy nie brałem biało-żółtego :-?
ale chodziło o kasę

Grzesiek13
08-01-2008, 21:46
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:
Zgłoś się do Broetje Polska. U mnie instalator coś pokopał i instalacja wyła jak przełączało się na CWU. Przyjechał ich specjalista, powierział że to nie piec tylko instalacja, powiedział co zrobić, instalator poprawił i mam OK.
nie musisz się martwic o to,
mam ich autoryzację,
i dlatego też nie polecam :-?

Grzesiek,
zamiast żółtego wolę biało-żółtego,
i to chyba zrobię, ale nie mam teraz na to kasy :evil:

W domyśle miał być biało-żółty :lol: Czyli na rynku wiodą nadal vieśmak, zajączek i francuski pocałunek :lol:

..::M:D::..
08-01-2008, 21:55
jeżeli ciepla woda w dużych ilościach to 25 kW,
naprawdę polecam,
gupi byem że wtedy nie brałem biało-żółtego :-?
ale chodziło o kasę

no właśnie ale ile to jest dużo :roll: , chciało by się oszczędnie ale i komfoftowo :)

1950
08-01-2008, 22:36
dużo to jest 22,5 l ciepłej wody przy delta t = 30C jest to wydajność początkowa tzn. w ciągu pierwszych dziesięciu minut,
wydajność godzinowa przy delta t = 35C wynosi 540 l/h
a to naprawdę jest dużo

1950
08-01-2008, 22:37
wstyd powiedziec ale mam bardzo złą opinię o Broetje,
mam WBS 22 i ciągle nawala :evil:
Zgłoś się do Broetje Polska. U mnie instalator coś pokopał i instalacja wyła jak przełączało się na CWU. Przyjechał ich specjalista, powierział że to nie piec tylko instalacja, powiedział co zrobić, instalator poprawił i mam OK.
nie musisz się martwic o to,
mam ich autoryzację,
i dlatego też nie polecam :-?

Grzesiek,
zamiast żółtego wolę biało-żółtego,
i to chyba zrobię, ale nie mam teraz na to kasy :evil:

W domyśle miał być biało-żółty :lol: Czyli na rynku wiodą nadal vieśmak, zajączek i francuski pocałunek :lol:
De Dietrich jest the best :lol:

Grzesiek13
09-01-2008, 09:30
De Dietrich jest the best :lol:

Szkoda tylko, że spaprali się shaferem :wink: - automatyka im siada.

..::M:D::..
11-01-2008, 21:38
dużo to jest 22,5 l ciepłej wody przy delta t = 30C jest to wydajność początkowa tzn. w ciągu pierwszych dziesięciu minut,
wydajność godzinowa przy delta t = 35C wynosi 540 l/h
a to naprawdę jest dużo

22,5 czy 225
a ten mniejszy początkową ma chyba taką samą tylko przy tej godzinowej wymięka?

1950
11-01-2008, 22:29
22,5 litra/min

maxim_m
19-02-2009, 13:22
1950 , pytanie na ile jestes obiektywny ??? czesto w różnych miejscach czytam twoje wypowiedzi. sporo z nich ma sens , ale jesli jestes montazystą i sprzedajesz kotły de dietrich to wypowiedz typu broetje jest do bani napewno nie jest obiektywne . wiem , ze o viesmaku tez masz złą opinie i generalnie tylko według ciebie dietrich jest najlepszy ...mam wątpliwosci .

bez urazy
pozdrawiam

boleslaw64
19-02-2009, 22:25
trzeba mieć na uwadze serwis lub fachowcow w okolicy :wink:

rybako
19-02-2009, 23:57
:roll: ojojojojoj , a ja mam WGB 28 C i 1440 m-3 kubatury bez drzwi wewnetrznych od 3 miesiecy i jeszcze sie nie :-? , odpukac w nie malowane
90 m2 podlogowki[ tylko- zaluje] reszta grzejniki , 400l ACVsmarta zasobnik przygotowany do solarow i dodatkowo wpiety kociol Logica na wegiel w razie czego . Zuzywa mi 7-12m3 GZ50 cozauwazylem niezaleznie od temperatury na zewnatrz ,bardziej od zuzycia cwu [mam 3 panienki] bylo troche zabawy z wyregulowaniem tego wszystkiego ale hula . MOJ instalator
twierdzil ze nic lepszego w tej cenie nie dostane za 6800pzl wtym pogodowka,komputer widzi solary -sterowanie 3i 4 pompa dosylowa i rozbudowany panel irs czujnika pokojowego-strasznie inteligentna bestia -
ciezko go oszukac zeby mniej jadl - ale przezyl 3 miechy budowy w piwnicznym kurzu i zyje . JEST TYLKO JEDEN PROBLEM JAK ZROBIC ZEBY LOGICA DZIALALA SAMA GDY ZABRAKNIE GAZU [WYSIADZIE STEROWANIE PRZEZ KONDENSAT] anie chcialem go zamontowac w ukladzie zamknietym jak mnie przekonywal instalator -bo ma wezownice bezpieczenstwa i w NIEMCZECH TAK SIE GO MONUJE -ale mialem ta swiadomosc ze u nas przepisy tego zabraniaja n0o i mam placekjacek-na razie chodzi to na jakims czujniczku ustawionym na 25st. na powrocie z wymiennika ciepla i jak poczuje wiecej to wylacza palnik w kondensacie zeby po 3 probach zapalenia [przy braku gazu]nie zablokowal calego pieca-jest na to jakis inny sposub???????

MarcinMMM
20-02-2009, 09:16
Bardzo proszę o opinie na temat kondensatów Brotje. Jak się sprawują? Jaki jest poziom cywilizacyjny Bims? Pozdrawiam!

ppp.j
20-02-2009, 10:00
trzeba mieć na uwadze serwis lub fachowcow w okolicy :wink:

Niekoniecznie. U mnie jak został zamontowany w 2006 tak nikt z fachowców do niego nie zaglądał a ja przełączam tylko tryb letni na zimowy i odwrotnie. Fakt że piec grzeje głównie CWU a dogrzewanie zimowe włączam tylko poniżej -10deg bo cały ciężar ogrzewania spoczywa na kominku z grawitacyjnym rozprowadzaniem powietrza.

adaśko i atka
27-02-2009, 09:20
Witam wszystkich. Zwracam się z prośbą o opinie na temat tego pieca. Proponują nam go za dobrą cenę, a ja nie znam tej marki, może ktoś użytkuje taki piec i mógłby nam doradzić. Z góry dziękujemy.

alkatraz
27-02-2009, 17:47
Dobre kotły (niemieckie), porównywalne do innych De Dietrich, Vaillant.
Montujemy je u klientów już wiele lat i klienci są zadowoleni. Duże możliwości regulacji, całkiem przystępne ceny, sprawność kondensów jak w innych kotłach (do 109%)

Lookita
27-02-2009, 19:31
bardzo dobry piec,mam go,ekonomiczny,zaawansowany technologicznie,bezproblematyczny,u mnie pracuje 2 lata...nie znam innych kotlow,znam ten,w miare dobrze...

Dominika i Jakub
01-03-2009, 18:19
Witam, my także zakupiliśmy piec tej firmy, według opinii innych osób podobno bardzo dobry, ale doszły nas słuchy że sterownik do tego pieca jest bardzo skomplikowany, i podobno istnieja jakiś prostrze w obsłudze zamienniki. Czy ten sterownik do tego pieca faktycznie jest taki trudny w skonfigurowaniu?

Dominika i Jakub
01-03-2009, 18:20
Witam, my także zakupiliśmy piec tej firmy, według opinii innych osób podobno bardzo dobry, ale doszły nas słuchy że sterownik do tego pieca jest bardzo skomplikowany, i podobno istnieją jakieś prostrze w obsłudze zamienniki. Czy sterownik do tego pieca faktycznie jest taki trudny w skonfigurowaniu?

profus
01-03-2009, 20:20
Też mam Broetje. Użytkuje od roku. Po ok. 2 miesiącach wysiadł jakiś czujnik - serwis natychmiastowo wymienił w ramach gwarancji i na razie jest OK.
Ustawień jest dużo. Czy skomplikowane to nie wiem (nie mam porównania) ale jak czytam forum to w innych trzeba coś ustawiać jakimiś adresami (chyba Viessman - kodami, np. D4, D8 czy jakoś tak) to w Broetje nic takiego nie ma. Normalne opisy na wyświetlaczu. Minusem obsługi jak dla mnie jest to (jestem dociekliwy), że w bardzo niewielkim stopniu są wyjaśnione ustawienia w instrukcji obsługi (co powodują). Trochę lepiej w instrukcji montażu, ale tych zaawansowanych nie ma nigdzie. Serwisanci w sumie cały czas powtarzają żeby nie "kręcić" za dużo.

adaśko i atka
01-03-2009, 21:36
Witam.Dzięki za opinie. klamka zapadła, piec zakupiony.mam nadzieje że się będzie dobrze sprawował......my mamy model Eco Condens BBS, za niecały m-c będzie podłączenie.....
"już widzimy światełko w tunelu"...może realne stanie się zamieszkać latem.......
pozdrawiamy

Lechtej
17-03-2009, 20:16
Witam, ja posiadam Broetje WBS-22 - uruchomienie, po perypetjach z serwisantem Broetje (całkowicie miał mnie w D, przez 2 tygodnie przkładał termin uruchomienia kotła - w grudniu - trochę zimno), nastąpiło przez samego, głównego Inżyniera z Broetje Polska. Kocioł chodzi czwarty sezon - diabelnie awaryjnie.

WBS22 to niestety złom użytkowy, który w ciągu 4 sezonów grzewczych, rozsypał się 3 razy - z winy samego kotła i jego wad konstrukcyjnych.

Pierwsza awaria, to zawór trójdrożny wraz z systemem sterowania - całą zimę broetje usuwało mi usterkę - a ja, na zmianę z cieżarną żoną, zeby nagrzać sobie CWU, ganiałem do kotłowni - do piwnicy, żeby ręcznie wszystko przestawiać (zawory, ustawienia kotła).

Druga awaria - kolejna zima - rozsypał się wymiennik ciepła - I tu ciekawostka - Broetje daje na ten element 5-cio letnią gwarancję. Przy czym producent zaleca wymianę wymiennika na fabrycznie nowy. Oczywiście, jak to w Polsce, wymienili mi na wymiennik po regeneracji i musiałem za to jeszcze zapłacić.

Trzecia awaria - tej samej zimy - co poprzednia awaria. Niestety usterka wystąpiła przed moim wyjazdem na ulop - znowu zimno i brak czasu na załatwianie formalności. Po diabelnej awanturze przyjechali przedstawiciele Broetje i naprawili - wg relacji przeczyścili ścieżkę gazową (3 tygodnie po przeglądzie i wymianie wymiennika).
Nie byłem przy usuwaniu tej usterki, więc mogli mi wszystko wmówić.

Reasumując - kocioł zupełnie nie warty pieniędzy, które kosztuje. Serwis ma klienta gdzieś - moje kilkumiesięczne dziecko przypłaciło ostatnie awarie porządną infekcją.

Nie polecam, nie namawiam, a wręcz proponuję unikać tej marki. Można się załamać.

Pozdrawiam
Leszek

Lookita
17-03-2009, 20:55
Musiales byc wybrany nieszczesliwie przez los.....Az wierzyc mi sie nie chce,ze padla Ci maszyna....Ja mam zupelnie inne zdanie,jestem bardzo zadowlony z mojego WBSa,takiego jak Twoj....Ale wsrod najlepszych sa i knoty...pojedyncze,ale sa.....

Lechtej
18-03-2009, 08:08
Zgadzam się, że zdarzają się WBSy22 bezawaryjne. Tyle, że projektant mojej instalacji kupił w tym samym czasie również taki sam kocioł.
Na razie padł mu aparat gazowy, czujnik temperatury zewnętrznej i również wymiennik (za nowy wymiennik zapłacił słono - pomimo 5-cio letniej gwarancji! - wg relacji - serwisanci nie wiedzieli o gwarancji!!!!).

Pozdrawiam
Leszek

PS - ile czasu posiadasz swój kocioł? U mnie pierwsze dwa sezony działał bezawaryjnie, w okolicach drugiego przeglądu rozsypał się zawór trójdrożny (lub jego sterowanie??) - następnej zimy - czyli obecnej - kolejne dwie awarie.
Może masz nowszy model, w którym część usterek już została wyeliminowana.

maxim_m
30-03-2009, 22:52
adaśko i atka jak bedzie zamontowany to napisz koniecznie. tez kupiłem ten kocioł i zobacze dopiero gdzies za miesiąc jak działa, a w sumie dopiero testy bedzie przechodził w nastepnej zimie ... ciekaw jestem bardzo.

m_ch_konto usunięte
30-08-2010, 09:34
Dobre kotły (niemieckie), porównywalne do innych De Dietrich, Vaillant.
Montujemy je u klientów już wiele lat i klienci są zadowoleni. Duże możliwości regulacji, całkiem przystępne ceny, sprawność kondensów jak w innych kotłach (do 109%)

Użytkuję kondensata 4 lata. 2 razy się popsuł. Raz wentylator - wymieniony na gwarancji ale po dwóch latach znowu buczy a w ubiegłym tygodniu poszło sterowanie. Koszt naprawy 1500PLN. Na dzień dzisiejszy kupiłbym termeta bo tańszy serwis.

Co do sprawności i rachunków za gaz to potwierdzam opinię instalatora, jestem zadowolony, ale co z tego skoro awarie są aż tak kosztowne.

7cichy
27-10-2010, 10:45
Użytkuję kondensata 22kw. Lipa straszna. Postanowiłem to opisać bo to wyjątkowe piece !!!!!!!! Rodzice też uzytkują ten piec a znajomi najprostszy brotje (też kaszana)
co roku trzeba czyścić komorę spalania ponieważ się zapycha.zostajesz pozbawiony w związku z tym co i cw. Po 3 latach zbadałem próbki w laboratorium itb. Substancja która zapycha komorę spalania jest produktem spalania. Domniemam, że producent popełnił błędy konstukcyjne lub nie przystosował konstrukcji do polskich norm gazu (?) w tej chwili serwisant płucze po raz kolejny komorę i właśnie oznajmił mi że pada wentylator a wymina bedzie kosztowala około 700pln.
Podsumowójąc - masakra. W innym budynku od 16 lat mam piec polskiego producenta - dom-gaz . Muszę pamiętać żeby go uruchomić jesienia i wyłączyć wiosna. Serwisanta wezwałem tylko raz po kilku latach użytkowania i okazało się, że taż nie potrzebnie. Faktem jest, że zużywa nieco więcej gazu ale oszczędności uzyskane na kondensacie pochłania serwis i naprawy, a przede wszystkim to piec jest dla nas nie odwrotnie. Brotje to "dziecko specjalnej troski" i to bardzo upierdliwe i kosztowne.
Ach jeszcze jedno - serwisant dzisiaj przyznał, że vaillant jest zdecydowanie lepszym produktem.
Ja wymieniam ten piec na polski w przyszłym roku.

Artis0
27-10-2010, 23:05
hmm zastanawia mnie mocno to stwierdzenie, gdyż w ciagu ostatnich 3 lat zamontowaliśmy ok 120 piecy tego producenta i chyba tylko z 1 był jakiś problem. Brotje akurt nie ma przesadzonej elektorniki i być może dlatego nie ma z nimi takich problemów. Jakieś regenerowane wymienniki - pierwsze słyszę o takiej bzdurze, bo zarówno dystrybutor na Polskę tj Bims jak i produent w nic takiego się nie bawią.

Co ciekawe negatywne opinie wypisują osoby które mają 2 do 5 postów na tym forum - zbiego okoliczności czy konkurencja albo może ja miałem takiego farta że tylko 1 piec mi nawalił??

7cichy
14-12-2010, 19:13
Prawda niestety jest inna , o czym mozna się przekonać na forach. Nie reprezentuję konkurencji. Jestem kolejnym zawiedzionym użytkownikiem, który ma dość sprzedawanego na rynku badziewia i chce uchronić przed kupnem kolejne potencjalne " ofiary". Jeśli wyprodukowali bubel to niech ponoszą konsekwencje.

7cichy
14-12-2010, 19:23
Poza tym artiso czytaj uważniej - piszę, że komory spalania się "zapychaja" i piec po prostu przestaje grzać. Zapewniam cię, że nie chciał byś takiego przypadku w swoim domu zastać kiedy wracasz z urlopu zimowego.
Jesli chodzi o postępowanie serwisu broetje (3 razy przerabiałem)to w tym przypadku oczyszczają komorę spalania wewnatrz . Powinni to robić w serwisie , nie u klienta więc zakładaja inna komorę. I tak co roku. Chcesz o tym porozmawiać?

7cichy
14-12-2010, 19:24
KUPIE WENTYLATOR DO Broetje WBS-22. MOŻE ZAPROPONUJESZ W PRZYZWOITEJ CENIE ?

mac02
29-03-2011, 23:01
witam czytam tutaj o kotłach BROTJE i jestem zdumiony -sam jestem użytkownikiem ,instalatorem i serwisantem tego kotła
,to co tutaj Panowie opisujecie jest dla mnie zaskakujące zastanawiam się z jakiego regionu kraju Panowi są i kto jest waszym serwisantem , czy przy uruchomieniu dokonano analizy spalin i odpowiedniej regulacji.
wracająć do Problemów wymienionych w tym forum
zapchane wymienniki są efektem złej regulacji kotła i braku serwisu -czytaj odpowiedniego serwisu jak sama nazwa wskazuje jest to kocioł kondensacyjny i coś się w nim kondensuje czyli spływa a jak spływa to od czasu do czasu trzeba to wyczyścić i umyć - Panowie jak wasze samochody kotły też wymagają serwisu
Jeśli chodzi o zawory trój drogowe i elektronikę to była akcja naprawcza do starszych modeli kotła sprzed 3-4 lat siadały elektrozawory 12 V i wymieniano je nawet po upływie gwarancji na nowe 220V wraz z płytą główną i ścieżką gazową - bezpłatnie na gwarancji
Jeśli macie jakieś problemy z kotłem Brotje Proponuje jednak kontakt z firmą BIMS jedynego dystrybutora tych kotłów a oni pokierują do może lepszego serwisanta -

mac02
29-03-2011, 23:04
Proponuje serwis i czyszczenie żeby się jednak wymiennik nie zapchał

agagrusz
04-10-2011, 09:35
Witam,
zastanawiamy się nad kupnem kotła Brotje - dokładnie Eco Condens BBS C. Opinie o tej marce są bardzo różne. Albo na Vaillantem Eco Compact VSC 126-C 140. Pytanie - co wybrać? Zaryzykować Brotje? Czy lepiej i pewniej jest kupić jednak Vaillanta? Dom parterowy 126 m2, podłogówka 60m2, łazienka + WC, okna trzyszybowe, strop 30 cm wełny, ściany 14 cm styro. Będę bardzo wdzięczna za pomoc - zima idzie i trzeba w końcu na coś się zdecydować.
Pozdrawiam

kojote_pl
26-02-2012, 21:50
mamy piec od 4 lat.po 2 latach awaria usunięta przez serwis,w następnym roku padła komora spalania i wymieniono na nową.a teraz pękła komora spalania i piec stoi 5 dni , czeka nowa część którą przedstawiciel BROTJE w Poznaniu nie może dosłać do serwisu w Olsztynie.Oczywiście piec serwisowany i z gwarancją na palenisko. Ale co z tego jak przedstawiciel olewa serwis i mieszkańców bloku.Tak ogólnie to piec jest bardzo oszczędny i prosty w obsłudze nawet dla laika.

Artis0
28-02-2012, 23:05
uszkodzona komora spalania ? od czego? czy był serwisowany i czyszczony kocioł??

w ciągu 2-3lat zamontowaliśmy około 100 kotłów tej firmy i poza pojedyńczymi przypadkami nie było problemów. Moim zdaniem piec ma dobry stosunek cena/jakość

kojote_pl
03-03-2012, 21:25
pękła 2 sekcja i woda sikała[od dołu] na świeczkę i gasł.palenisko było rok temu wymienione przez serwis,nie wytrzymał do przeglądu,zabrakło tygodnia.serwisowany musi być bo inaczej przepada gwarancja.a palenisko wymieniono po 6 dniach w poniedziałek bo DHL w sobotę nie dostarczył do serwisu części.ALE jak będziemy wymieniać piec to tylko w kaskadę ,bo jak się zepsuje jeden to chodzi drugi.

Duży Boban
27-09-2012, 15:15
Od jesieni 2007 roku użytkuję kocioł kondensacyjny Broetje WBS 22C. Przez te 5 lat kocioł miał następjące usterki:
- zanieczyszczenie wymiennika po 2 latach mimo przeglądów okresowych, koszt płukania wymiennika to było chyba 800 po znajomości firmy serwisującej (pierwsze uruchomienie, montaż czyjnika wewnętrznego, przeglądy - potraktowali mnie jak stałego klienta). Serwisanci twierdzą, że w kotłach konkurencji wymiennik można wyczyścić na miejscu ale w Broetje nie da się tego zrobić ze względu na jego kształt i stąd konieczność płukania chemicznego.
- wymiana płyty głównej. Całe nastawy po prostu się nie liczyły, kocioł pracował jak chciał. Ustarka nastąpiła po okresie gwarancji - wymiana kosztowała chyba 1800 zł. Pisałem nawet do Niemiec żeby to potraktowali w ramach jakiegoś funduszu dobrej woli ale producent odbił maila do dystrybutora w Polsce a tam zlew totalny.
- ponowne płukanie wymiennika rok temu - 1100 zł

Przez 5 lat użytkowania naprawy kotła kosztowały mnie zatem 800+1800+1100 = 3700 zł
Kosztów przeglądów nie liczę bo te są w każdym kotle.
Dla porównania moje roczne zużycie gazu wynosi właśnie około 4000 zł. Więcej kosztowały mnie naprawy kotła niż oszczędności z tytułu kondensacji. Jak pomyślę, że takie same pieniądze kosztował Vaillant lub Junkers to już w tej chwili mam ochotę wymienic kocioł ale pewnie poczekam z tym do następnej konieczności płukania wymiennika.

GreDi
05-05-2013, 22:14
Odkopuje ten temat, ponieważ jeden z wykonawców zaproponował mi uzbrojenie kotłowni w BROTJE BBS 15 a inny w WGB 15E + BS 120 C, kolejny zaproponował technologię WOLFa, a jeszcze inny Junkersa. Najciekawsze jest to, że wszyscy powiedzieli, że jak Pan chce, to możemy użyć Vaillant'a, mimo iż ja nie wywoływałem tej marki.

I bądź tu mądry.

RAPczyn
06-05-2013, 08:42
Broetje to fajne kotły z fajną automatyką - możliwości ustawień.
Jeśli masz w planach kolektory słoneczne to możesz wziąć Broetje BSK.

autorus
13-09-2013, 14:42
właśnie hydraulik mi zapropon9ował brotje , dokładnie model jak w opisie dwufunkcuyjny. Jak się spisze to podobny wrzucę do nowego budynku IGLO :)

hydraulik_
13-09-2013, 22:21
właśnie hydraulik mi zapropon9ował brotje , dokładnie model jak w opisie dwufunkcuyjny. Jak się spisze to podobny wrzucę do nowego budynku IGLO :)

daruj sobie bretie
Mam i wiem co piszę .Wymiennik wymieniony po 1,5 roku ,płyta główna .Teraz już pracuje ok.
Ale czyszczenie bardzo trudne i niepewne.
Automatyka (algorytm i funkcje) super.

Serwisant
19-10-2013, 00:12
Od jesieni 2007 roku użytkuję kocioł kondensacyjny Broetje WBS 22C. Przez te 5 lat kocioł miał następjące usterki:
- zanieczyszczenie wymiennika po 2 latach mimo przeglądów okresowych, koszt płukania wymiennika to było chyba 800 po znajomości firmy serwisującej (pierwsze uruchomienie, montaż czyjnika wewnętrznego, przeglądy - potraktowali mnie jak stałego klienta). Serwisanci twierdzą, że w kotłach konkurencji wymiennik można wyczyścić na miejscu ale w Broetje nie da się tego zrobić ze względu na jego kształt i stąd konieczność płukania chemicznego.
- wymiana płyty głównej. Całe nastawy po prostu się nie liczyły, kocioł pracował jak chciał. Ustarka nastąpiła po okresie gwarancji - wymiana kosztowała chyba 1800 zł. Pisałem nawet do Niemiec żeby to potraktowali w ramach jakiegoś funduszu dobrej woli ale producent odbił maila do dystrybutora w Polsce a tam zlew totalny.
- ponowne płukanie wymiennika rok temu - 1100 zł

Przez 5 lat użytkowania naprawy kotła kosztowały mnie zatem 800+1800+1100 = 3700 zł
Kosztów przeglądów nie liczę bo te są w każdym kotle.
Dla porównania moje roczne zużycie gazu wynosi właśnie około 4000 zł. Więcej kosztowały mnie naprawy kotła niż oszczędności z tytułu kondensacji. Jak pomyślę, że takie same pieniądze kosztował Vaillant lub Junkers to już w tej chwili mam ochotę wymienic kocioł ale pewnie poczekam z tym do następnej konieczności płukania wymiennika.

Nie wszystkie kotły wymagają corocznego przeglądu za kilka stówek. Są takie, które się same czyszczą podczas kondensacji. Natomiast ich awaryjność jest znikoma. Ostatnio byłem przy kotle SHR24T firmy ATAG z 2001 roku i użytkownik, zawołał mnie dlatego , że kocioł po stronie wodnej się zablokował, bo ma wbudowany filtr, którego użytkownik nie czyścił. Na moje pytanie jak często kocioł serwisuje odpowiedział w ogóle. Doznałem szoku i z czystej technicznej ciekawości zajrzałem do środka i tu kolejny szkok. W odniesieniu do kotłów Brotje, Wolf czy Buderus to stwierdzam, że można zrobić konstrukcje przemyślane i całkiem sprawnie pracujące przez wiele lat bez narażania klientów na koszty. Serwisuje miedzy innymi Brotje i jest mi żal tych klientów od Brotj. Bo myślą, że mają mercedesa, a jest hmm mały fiat - też niby ekonomiczny. Brotje ma dobre kotły, ale to są olejowe LOGOBLOC, zresztą te same co Unical w większych mocach. Kondensata bym odradzał podobnie jak Hydraulik_.
Do autora postu Vaillant tez ma składaka w kotłach wiszących i wymiennik jest taki sam jak w Duvalu, Immergasie, Arristonie, czy De Dietrichu, a nawet termecie, więc po co przepłacać. lepiej wspomóc nasz Polski przemysł.

Serwisant
19-10-2013, 00:16
Dobre kotły (niemieckie), porównywalne do innych De Dietrich, Vaillant.
Montujemy je u klientów już wiele lat i klienci są zadowoleni. Duże możliwości regulacji, całkiem przystępne ceny, sprawność kondensów jak w innych kotłach (do 109%)

Wg jakiej normy te 109 i przy jakimi obciązeniu?

Jachmiu
19-10-2013, 01:47
Witam, podobny problem niedługo bede kupował i też nie wiem jaki najlepszy
mam dwu pietrowy dom i kotłownia zaprojektowana jest z osobnym wejsciem nie ukrywam ze nie chce miec tam syfu chce zeby było oszczednie i bez awaryjnie bo w poprzednim domu byłą sytuacja ze schodze na dół a tam czarno... ( piec na ekogroszek a naprawa niezle kosztowała)

autorus
19-10-2013, 07:12
brotje już wisi, na razie ok.

hydraulik_
19-10-2013, 07:40
cóż, będzie zarobek dla serwisu :rolleyes:

autorus
19-10-2013, 08:36
Mam znajomego instalatora. jest blisko. A co bedzie zobaczymy.

hydraulik_
19-10-2013, 19:18
Obejrzyj wymiennik i wyobraź sobie jak go wyczyścić i jak sprawdzić czy jest czysty.
Instalator to też człowieki widzi tyle co ty

Serwisant
21-10-2013, 01:32
Obejrzyj wymiennik i wyobraź sobie jak go wyczyścić i jak sprawdzić czy jest czysty.
Instalator to też człowieki widzi tyle co ty

Użyje chemii ze trzy razy i przyjdzie po nowy wymiennik. Następnie padnie kilka elementów płyta wentylator zespół gazowy itp. to zrozumie, że już kupił dodatkowo 1,5 nowego kotła. Potem to już tylko żal i się naprawia i naprawia. Przecież wydałem kupe kasy, kiedyś musi się to odrobić. Prawda jest taka NIGDY! Ale to jest fajne, że tak ludzie myślą a my mamy pracę.

bartek158
01-02-2014, 15:17
Mam piec Brotje od niedawna WGB28E , serwisant polecony na stornie www producenta powiedział abym kupił jakikolwiek termostat i on to skonfiguruje go przy uruchamianiu pieca - efekt jest taki ,że od dwóch tygodni ma 27 stopni w domu , a piec w ogóle nie przestaje grzać. Zadzwowniłem do niego i stwierdził ,że tak ma być bo jest włączona funkcja antyzamrożeniowa - piec będzie chodził prawie non stop dopóki temperatura zewnętrzna będzie ujemna i to normalne ,że nie reaguje na termostat pokojowy - wiec nie bardzo rozumiem jego logike i to całe ustawianie pieca i regulatora pokojowego. Zadzoniłem do innej firmy i wyjaśnili ,że co w menu pieca trzeba ustawić aby piec współpracował z termostatem. Niestety okazało się ,że firmowy termostat Brotje podaje do pieca wartość temperatury jaka jest w pokoju - piec po uwzględnieniu temp. na zewnątrz oraz krzywej grzania decyduje co ma robić i z jaką moca grzać. A zwykły termostat może jedynie włączyc piec na full lub go wyłączyć - jak piszą inni użytkownicy daje to odczuwalny wzrost zużycia gazu. Także autoryzowany serwisant nawet nie wie jaki sprzęt współpracuje z piecem . Jeśli kogoś to interesuje to mój serwisant obsługuje rejon Warszawa Ochota i kilak innych - wszystko można sprawdzić na stronie producenta.

rem1964
14-02-2014, 22:13
Mam piec Brotje od niedawna WGB28E , serwisant polecony na stornie www producenta powiedział abym kupił jakikolwiek termostat i on to skonfiguruje go przy uruchamianiu pieca - efekt jest taki ,że od dwóch tygodni ma 27 stopni w domu , a piec w ogóle nie przestaje grzać. Zadzwowniłem do niego i stwierdził ,że tak ma być bo jest włączona funkcja antyzamrożeniowa - piec będzie chodził prawie non stop dopóki temperatura zewnętrzna będzie ujemna i to normalne ,że nie reaguje na termostat pokojowy - wiec nie bardzo rozumiem jego logike i to całe ustawianie pieca i regulatora pokojowego. Zadzoniłem do innej firmy i wyjaśnili ,że co w menu pieca trzeba ustawić aby piec współpracował z termostatem. Niestety okazało się ,że firmowy termostat Brotje podaje do pieca wartość temperatury jaka jest w pokoju - piec po uwzględnieniu temp. na zewnątrz oraz krzywej grzania decyduje co ma robić i z jaką moca grzać. A zwykły termostat może jedynie włączyc piec na full lub go wyłączyć - jak piszą inni użytkownicy daje to odczuwalny wzrost zużycia gazu. Także autoryzowany serwisant nawet nie wie jaki sprzęt współpracuje z piecem . Jeśli kogoś to interesuje to mój serwisant obsługuje rejon Warszawa Ochota i kilak innych - wszystko można sprawdzić na stronie producenta.

Proszę Pana proszę koniecznie zmienić serwisanta - ten typ kotła współpracuje nie z ,, byle jakim zwykłym termostatem " ale z dwoma konkretnymi modelami i nie jest to termostat , ale sterownik który komunikując się z kotłem wymienia -dostarcza w obie strony informacje na podstawie których kocioł reaguje na to co się dzieje w pomieszczeniu .
pozdrawiam - Serwis Brotje

zybie
02-03-2014, 21:47
Proszę Pana proszę koniecznie zmienić serwisanta - ten typ kotła współpracuje nie z ,, byle jakim zwykłym termostatem " ale z dwoma konkretnymi modelami i nie jest to termostat , ale sterownik który komunikując się z kotłem wymienia -dostarcza w obie strony informacje na podstawie których kocioł reaguje na to co się dzieje w pomieszczeniu .
pozdrawiam - Serwis Brotje
Kolego rem1964 przykro mi ale się mylisz. Do tego modelu kotła można podłączyć każdy termostat ze stykiem NO-NC. Wystarczy prawidłowo skonfigurować automatykę. Oczywiście może też pracować z regulatorami pomieszczeń firmy BROTJE

Pozdrawiam.

kubaar
11-07-2015, 18:10
Cześć Wam,

jak jest z tym Brotje? bo do naszej 130m2 parterówki do wody i podłogówki (100%) zaproponowano nam BBK E 22. Brac czy uciekac?

Pozdrawiam,
Kuba

beny_hil
11-07-2015, 22:44
Jesli chcesz grzac podłogówke na bezposrednim przepływie to troche marnie widze w tym kotle

kubaar
12-07-2015, 21:39
Jesli chcesz grzac podłogówke na bezposrednim przepływie to troche marnie widze w tym kotle

hmm myślisz? bardziej się o jakość obawiałem niż o to czy wyrobi przy tej podłogówce...

- Moc: 22 kW

- Nominalny zakres obciążenia cieplnego: 4,9 do 22 kW

D-fens
18-07-2015, 22:50
Ja kupiłem Broetje EcoCondens Kompakt BBK 22C, jeszcze nie podłączony. Zobaczymy.

Mam poprzedni model i niestety porażka - przez 4 lata użytkowania nie wymieniono jedynie obudowy. Gwarancja minęła, serwisant się*zwinął wysyłając zmiennika, który 2-3 razy w roku coś czyści, naprawia. uszczelnia. I tak w kółko. Nie trzyma ciśnienia - trzeba przynajmniej raz na miesiąc (wersja optymistyczna) uzupełniać wodę, która nie wiadomo gdzie ucieka. +30 stopni na podwórku a kaloryfery gorące. Do tego okresowo wyje jak potępiony - słychać go nawet na podwórku. Chyba w tym roku wymienię bo mam dosyć.

RAPczyn
23-07-2015, 20:05
Współczuję z takim egzemplarzem, wersje E mają m.in. lepszą konstrukcję wymiennika.
Ze swojej strony nie mam zastrzeżeń do Broetje. W przypadku kubaara zdecydowałbym się na model BBS 15 E - moc kotła znacznie lepiej dobrana do potrzeb budynku.

D-fens dolewanie wody do układu wskazuje na nieszczelność w układzie hydraulicznym lub otwieranie się zaworu bezpieczeństwa np. z powodu uszkodzonego naczynie przeponowego. Na nieszczelność w układzie można zaradzić chemią - np.: Repa therm.

Rahlus
27-10-2015, 10:43
Mam piec gazowy Brotje, kondensacyjny - nie polecam największemu wrogowi - koszty eksploatacji dramatyczne, od kiedy skończyła się gwarancja praktycznie co roku przeznaczam 1000-1500zł na naprawy.

RAPczyn
27-10-2015, 17:50
A możesz napisać na co konkretnie poszły te pieniądze?

Rahlus
06-11-2015, 14:37
A możesz napisać na co konkretnie poszły te pieniądze?
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi - opiszę tylko ostatnie ostatnie 2 lata: chemiczne czyszczenie wymiennika, zawór gazowy + standardowa wymiana jakiejś części (już nie pamiętam czego, musiałbym sprawdzić w książce serwisowej)+przyjazd serwisu 3 razy, w sumie koszty około 3.000zł. Dodam, że kocioł (Brotje 22 WBS) jest regularnie serwisowany, nie ma mowy o żadnych zaniedbaniach z mojej strony. W następnym roku, jeżeli koszty eksploatacyjne pieca pozostaną na tym samym poziomie to przekroczą cenę jego zakupu...

Pozdrawiam

RAPczyn
13-11-2015, 15:38
Czyszczenie tego wymiennika chemią jest normalne, raz na kilka lat łącznie z wyciągnięciem wymiennika z kotła. Standardowo wymieniana jest uszczelka palnika - kilkadziesiąt złoty.

hydro-gaz
16-02-2016, 14:42
Obejrzyj wymiennik i wyobraź sobie jak go wyczyścić i jak sprawdzić czy jest czysty.
Instalator to też człowieki widzi tyle co ty

NIe trzeba do tego zaglądać, wystarczy znać zasadę działania tego kotła i wiedzieć jak sprawdzić jego sprawność....

hydro-gaz
16-02-2016, 14:53
Użyje chemii ze trzy razy i przyjdzie po nowy wymiennik. Następnie padnie kilka elementów płyta wentylator zespół gazowy itp. to zrozumie, że już kupił dodatkowo 1,5 nowego kotła. Potem to już tylko żal i się naprawia i naprawia. Przecież wydałem kupe kasy, kiedyś musi się to odrobić. Prawda jest taka NIGDY! Ale to jest fajne, że tak ludzie myślą a my mamy pracę.
Chyba nie wiesz o czym piszesz :)
Serwisuję Viessmany, Junkersy itp. i co ? w nich nie padają zespoły gazowe? już nie wspominam o cenach płyty głównej i wentylatorów np. w takich Viessmanach.... Vitodens 200 płyta główna 2350zł. no rewelacja


Obsługuję brotje 25kW 50kW 100kW w których regularnie przelewam wymiennik chemią jeszcze nigdy nie wymieniałem wymiennika....
Większość problemów wynika z kiepskiego serwisu.... Nie raz spotkałem się z kotłem który "Panie co rok czyszczony" a po otwarciu komory spalania okazuje się że kocioł był czyszczony , ale szmatką z wierzchu :)
Każdy kocioł ma plusy i minusy ale przez marną obsługę serwisową długo nie będą chodzić bezawaryjnie.
Obecnie Brotje wypuściło nową Serię kotłów EVO. Wymiennik pokryty jakąś nano powłoką coś jak w buderusie gb 172 oraz, autokalibracja co 100h pracy więc w teorii powinny być mniej podatne na zabrudzenia

fachman19
16-02-2016, 17:16
Chyba nie wiesz o czym piszesz :)
Serwisuję Viessmany, Junkersy itp. i co ? w nich nie padają zespoły gazowe? już nie wspominam o cenach płyty głównej i wentylatorów np. w takich Viessmanach.... Vitodens 200 płyta główna 2350zł. no rewelacja


Obsługuję brotje 25kW 50kW 100kW w których regularnie przelewam wymiennik chemią jeszcze nigdy nie wymieniałem wymiennika....
Większość problemów wynika z kiepskiego serwisu.... Nie raz spotkałem się z kotłem który "Panie co rok czyszczony" a po otwarciu komory spalania okazuje się że kocioł był czyszczony , ale szmatką z wierzchu :)
Każdy kocioł ma plusy i minusy ale przez marną obsługę serwisową długo nie będą chodzić bezawaryjnie.
Obecnie Brotje wypuściło nową Serię kotłów EVO. Wymiennik pokryty jakąś nano powłoką coś jak w buderusie gb 172 oraz, autokalibracja co 100h pracy więc w teorii powinny być mniej podatne na zabrudzenia

Szanowny kolego , skoro było tak dobrze to w jakim celu wymiennik został pokryty specjalną warstwą zapobiegającą przyleganiu osadów???
Jeżeli nie było problemu to jaki jest cel podniesienia kosztów produkcji .????

hydro-gaz
16-02-2016, 19:02
Czy ja gdziekolwiek napisałem że nie ma co poprawiać w tych wymiennikach?

fachman19
16-02-2016, 21:52
Czy ja gdziekolwiek napisałem że nie ma co poprawiać w tych wymiennikach?
Napisałeś ,że były dobre. A ja twierdzę ,że nie były.
Oczywiście można stosować wyrafinowaną chemię i wyjmować wymiennik z kotła . Ale to pracochłonna i droga zabawa , a do tego mało skuteczna .
Nie wiele jest tak trudnych do czyszczenia kociołków . No może te nowe . Ale czy warto ryzykować ????

hydro-gaz
16-02-2016, 22:46
Napisałeś ,że były dobre. A ja twierdzę ,że nie były.
Oczywiście można stosować wyrafinowaną chemię i wyjmować wymiennik z kotła . Ale to pracochłonna i droga zabawa , a do tego mało skuteczna .
Nie wiele jest tak trudnych do czyszczenia kociołków . No może te nowe . Ale czy warto ryzykować ????

W dalszym ciągu nie wiem gdzie ja tak napisałem.

Przy regularnych przeglądach nie jest konieczny demontaż wymiennika, wyjęcie wymiennika zajmuje nie więcej jak 5 minut więc faktycznie bardzo czasochłonne :) Mało skuteczna? dlaczego?

fachman19
17-02-2016, 09:11
W dalszym ciągu nie wiem gdzie ja tak napisałem.

Przy regularnych przeglądach nie jest konieczny demontaż wymiennika, wyjęcie wymiennika zajmuje nie więcej jak 5 minut więc faktycznie bardzo czasochłonne :) Mało skuteczna? dlaczego?

Widzę ,że nie wyjmowałeś wymiennika
-demontaz palnika
-spuszczenie wody z kotła
-demontaż odpowietrznika
-demontaż izolacji termicznej (wyjątkowo kruchej).
-wydobycie wymiennika o wadze około 5 kg
to wszystko zanim zacznie sie czyszczenia.
Ciekawe jak sprawdzasz stopień oczyszczenia (czyli jakości wykonanej pracy )???
To ,że jesteś zadowolony nie świadczy o czystości wymiennika

hydro-gaz
17-02-2016, 12:24
Widzę ,że nie wyjmowałeś wymiennika
-demontaz palnika
-spuszczenie wody z kotła
-demontaż odpowietrznika
-demontaż izolacji termicznej (wyjątkowo kruchej).
-wydobycie wymiennika o wadze około 5 kg
to wszystko zanim zacznie sie czyszczenia.
Ciekawe jak sprawdzasz stopień oczyszczenia (czyli jakości wykonanej pracy )???
To ,że jesteś zadowolony nie świadczy o czystości wymiennika

A no widzisz tak się składa że wymienników zdemontowałem kilkadziesiąt.... Widocznie Ty znasz tę procedurę z instrukcji obsługi. Wydawało mi się że przy każdym przeglądzie należy spuścić wodę z kotła, i zdemontować palnik... wykręcenie odpowietrznika dostępnego od góry kotła w dodatku uszczelnionego oringiem, to nie jest chyba jakiś szczyt umiejętności i pracochłonne procedury? Nie rozumiem co tam zajmuje tyle czasu i robi kłopotu... Wymiennik montowany na 4 śrubkach i dwóch nakrętkach ? :)

Jakość wykonanej pracy zapewne sprawdzę na podstawie pomiaru zużycia gazu na "kominiarzu"

m_ch_konto usunięte
22-02-2016, 15:33
Panów dyskusja niestety potwierdza jedynie moją opinię użytkownika na temat kotłów Brotje. A moje doświadczenia sa następujące.: Przegląd przez autoryzowany serwis 250pln/rok (jeden z najdroższych na rynku); awaria płyty ok. 2300PLN (podobno przepięcie, ale dopiero po naprawie zorientowałem się, że to mało prawdopodobne, przecież mam dodatkowe zabezpieczenia od strony sieci. Dodatkowo znalazłem w necie informację, że firma wypuściła partię z wadliwymi płytami w tym na rynek polski i nie przyznała się. Ponieważ jako użytkownik nie potrafię udowodnić wady fabrycznej przyjąłem do wiadomości, że usterak była następstwem przepięcia sieci). Wymiana zaworu trójdrogowego, chyba tak się on nazywa, - zawór występuje tylko w komplecie z elektroniką, którą łatwo zdjąć i przełożyć na sam zawór, nie pamiętam dokłądnie ale 350-450 PLN. Czyszczenie chemią 800PLN, czyszczenie chemią na gwarancji (po niespełna pól roku) gratis - żadna pociecha. Po tym czyszczeniu nadal piec pracuje niestebilnie, buczy lub się wyłacza. Zapomniałem jeszcze o wentylatorze, który był wymieniany 2 razy, na szczęście w okresie gwarancyjnym. Awarii miałem tak dużo, że postanowiłem zmieniać firmy serwisujące sądząc, że może nie do końca poprzednia posiadała wystarczające kompetencje. Ostatecznie stwierdzam, że poziom wiedzy był jednakowy. Poziom cen za usługę równieź praktycznie we wszystkich jednakowy.

Serwis Brotje w okolicach Poznania - miły, uprzejmy, punktualny ale i bezradny.... a może zadowolony zarazem, bo piec psuje mi się średnio 1 na rok, czyli prócz przeglądów dodatkowe koszty o których wyżej napisałem.
Efekt - wymiana na bardziej popularny na rynku i mam nadzieję, że mniej awaryjny. Pytanie do siebie: dlaczego tak późno? Pytanie do producenta : 7 lat to za poźno?

Osobiście pieca Brotje (WBS-22e) nie mogę polecić.

m_ch_konto usunięte
22-02-2016, 16:13
Mam piec gazowy Brotje, kondensacyjny - nie polecam największemu wrogowi - koszty eksploatacji dramatyczne, od kiedy skończyła się gwarancja praktycznie co roku przeznaczam 1000-1500zł na naprawy.

Żadna to pociecha ale mam identyczne doświadczenia.

fachman19
22-02-2016, 17:39
Oczywiście można powiedzieć ,że serwisant jest zły . Taką politykę na firma.

hydro-gaz
23-02-2016, 23:13
Panów dyskusja niestety potwierdza jedynie moją opinię użytkownika na temat kotłów Brotje. A moje doświadczenia sa następujące.: Przegląd przez autoryzowany serwis 250pln/rok (jeden z najdroższych na rynku); awaria płyty ok. 2300PLN (podobno przepięcie, ale dopiero po naprawie zorientowałem się, że to mało prawdopodobne, przecież mam dodatkowe zabezpieczenia od strony sieci. Dodatkowo znalazłem w necie informację, że firma wypuściła partię z wadliwymi płytami w tym na rynek polski i nie przyznała się. Ponieważ jako użytkownik nie potrafię udowodnić wady fabrycznej przyjąłem do wiadomości, że usterak była następstwem przepięcia sieci). Wymiana zaworu trójdrogowego, chyba tak się on nazywa, - zawór występuje tylko w komplecie z elektroniką, którą łatwo zdjąć i przełożyć na sam zawór, nie pamiętam dokłądnie ale 350-450 PLN. Czyszczenie chemią 800PLN, czyszczenie chemią na gwarancji (po niespełna pól roku) gratis - żadna pociecha. Po tym czyszczeniu nadal piec pracuje niestebilnie, buczy lub się wyłacza. Zapomniałem jeszcze o wentylatorze, który był wymieniany 2 razy, na szczęście w okresie gwarancyjnym. Awarii miałem tak dużo, że postanowiłem zmieniać firmy serwisujące sądząc, że może nie do końca poprzednia posiadała wystarczające kompetencje. Ostatecznie stwierdzam, że poziom wiedzy był jednakowy. Poziom cen za usługę równieź praktycznie we wszystkich jednakowy.

Serwis Brotje w okolicach Poznania - miły, uprzejmy, punktualny ale i bezradny.... a może zadowolony zarazem, bo piec psuje mi się średnio 1 na rok, czyli prócz przeglądów dodatkowe koszty o których wyżej napisałem.
Efekt - wymiana na bardziej popularny na rynku i mam nadzieję, że mniej awaryjny. Pytanie do siebie: dlaczego tak późno? Pytanie do producenta : 7 lat to za poźno?

Osobiście pieca Brotje (WBS-22e) nie mogę polecić.


Płyta główna dla klienta kosztuje ok 1500zł brutto. wystarczy zadzwonić do producenta....to nie są tajne informacje
Przegląd kotła gazowego kondensacyjnego jakiej firmy by niebył kosztuje minimum tyle co Pan napisał....Jeśli uważa Pan że to dużo to proszę zlecić komuś co zrobi za 150 :)

Odnośnie płyt była akcja serwisowa i można to było zrobić za śmieszne pieniądze....

Nie wspominam o czyszczeniu wymiennika za 800 zł....haha :) przynajmniej serwisant był szczęśliwy dobrą dniówkę miał w 2 godziny ;-)

hydro-gaz
23-02-2016, 23:20
Panów dyskusja niestety potwierdza jedynie moją opinię użytkownika na temat kotłów Brotje. A moje doświadczenia sa następujące.: Przegląd przez autoryzowany serwis 250pln/rok (jeden z najdroższych na rynku); awaria płyty ok. 2300PLN (podobno przepięcie, ale dopiero po naprawie zorientowałem się, że to mało prawdopodobne, przecież mam dodatkowe zabezpieczenia od strony sieci. Dodatkowo znalazłem w necie informację, że firma wypuściła partię z wadliwymi płytami w tym na rynek polski i nie przyznała się. Ponieważ jako użytkownik nie potrafię udowodnić wady fabrycznej przyjąłem do wiadomości, że usterak była następstwem przepięcia sieci). Wymiana zaworu trójdrogowego, chyba tak się on nazywa, - zawór występuje tylko w komplecie z elektroniką, którą łatwo zdjąć i przełożyć na sam zawór, nie pamiętam dokłądnie ale 350-450 PLN. Czyszczenie chemią 800PLN, czyszczenie chemią na gwarancji (po niespełna pól roku) gratis - żadna pociecha. Po tym czyszczeniu nadal piec pracuje niestebilnie, buczy lub się wyłacza. Zapomniałem jeszcze o wentylatorze, który był wymieniany 2 razy, na szczęście w okresie gwarancyjnym. Awarii miałem tak dużo, że postanowiłem zmieniać firmy serwisujące sądząc, że może nie do końca poprzednia posiadała wystarczające kompetencje. Ostatecznie stwierdzam, że poziom wiedzy był jednakowy. Poziom cen za usługę równieź praktycznie we wszystkich jednakowy.

Serwis Brotje w okolicach Poznania - miły, uprzejmy, punktualny ale i bezradny.... a może zadowolony zarazem, bo piec psuje mi się średnio 1 na rok, czyli prócz przeglądów dodatkowe koszty o których wyżej napisałem.
Efekt - wymiana na bardziej popularny na rynku i mam nadzieję, że mniej awaryjny. Pytanie do siebie: dlaczego tak późno? Pytanie do producenta : 7 lat to za poźno?

Osobiście pieca Brotje (WBS-22e) nie mogę polecić.


Płyta główna dla klienta kosztuje ok 1500zł brutto. wystarczy zadzwonić do producenta....to nie są tajne informacje
Przegląd kotła gazowego kondensacyjnego jakiej firmy by niebył kosztuje minimum tyle co Pan napisał....Jeśli uważa Pan że to dużo to proszę zlecić komuś co zrobi za 150 :)

Odnośnie płyt była akcja serwisowa i można to było zrobić za śmieszne pieniądze....

Nie wspominam o czyszczeniu wymiennika za 800 zł....haha :) przynajmniej serwisant był szczęśliwy dobrą dniówkę miał w 2 godziny ;-)


aaa zapomniałem.... siłownik Jest dostępny osobno bez zaworu 3d :)

fachman19
23-02-2016, 23:28
Płyta główna dla klienta kosztuje ok 1500zł brutto. wystarczy zadzwonić do producenta....to nie są tajne informacje
Przegląd kotła gazowego kondensacyjnego jakiej firmy by niebył kosztuje minimum tyle co Pan napisał....Jeśli uważa Pan że to dużo to proszę zlecić komuś co zrobi za 150 :)

Odnośnie płyt była akcja serwisowa i można to było zrobić za śmieszne pieniądze....
)

Akcja może i była tylko nikt o tym nie informował .Ja zapłaciłem za moją , a po kilku miesiącach dowiedziałem się , że są dodatkowe płytki naprawcze.

hydro-gaz
23-02-2016, 23:34
Akcja była jak się płyta popsuła

fachman19
24-02-2016, 07:15
Akcja była jak się płyta popsuła
I na gwarancji .
Nikt nie wiedział o tej sytuacji i serwisanci sprzedawali bo mieli zysk płyty główne .

hydro-gaz
24-02-2016, 23:19
Oczywiście można powiedzieć ,że serwisant jest zły . Taką politykę na firma.

Więc chyba sam sobie odpowiedziałeś :)

fachman19
25-02-2016, 07:25
Więc chyba sam sobie odpowiedziałeś :)

dlatego nie lubię tej firmy .Urządzenie jest tak dobra jak jego serwis.

cody_007
16-05-2016, 13:20
Odgrzeję temat . Mam WBS 22 . Zamontowany w 2007 r - jedna usterka , którą sam usunąłem bo serwis rozłożył ręce - albo płyta gł. , albo rampa gazowa . Okazało się ,że kondensator padł za całe 2 złote . Kocioł włączał się ale po wyłączeniu palnika i ponownym załączeniu blokował się - nie wykrywał płomienia . Podmieniałem różne części a nawet kupiłem specjalną płytkę ( z akcji serwisowej - która nie pasowała do mojego kotła - za niski numer seryjny ) Serwis LUX - " nie usunąłem usterki więc za co mam brać pieniądze ? "

Izkkkkkkka
26-06-2016, 10:05
Witam piec wbc wb22/24 6 lat w pracy - cena serwisu 400 zł z dojazdem do mnie 40 km - padła płyta główna serwisant ogarnięty z lodzi ( wymiana kondensatora ) co roku dokładam 500 zł do napraw , teraz prawdopodobnie padł zawór 3d. Średnio jestem zadowolony.Pozdrawiam

RAPczyn
26-06-2016, 20:13
Tak ku pamięci... jeśli komuś "buczy kocioł" na niskiej mocy (dotyczy to wszystkich kotłów - nie tylko Broetje) to wielce prawdopodobne jest, że należy skontrolować kocioł analizatorem spalin i zwiększyć O2 .

Nowy model WGB EVO H to już inna bajka - sam kontroluje i dobiera skład mieszanki - kontrola za pomocą elektrody jonizacyjnej.

fachman19
26-06-2016, 20:24
Tak ku pamięci... jeśli komuś "buczy kocioł" na niskiej mocy (dotyczy to wszystkich kotłów - nie tylko Broetje) to wielce prawdopodobne jest, że należy skontrolować kocioł analizatorem spalin i zwiększyć O2 .

Nowy model WGB EVO H to już inna bajka - sam kontroluje i dobiera skład mieszanki - kontrola za pomocą elektrody jonizacyjnej.

Czy to oznacza ,że nie trzeba kontrolować układu kontroli.???

RAPczyn
27-06-2016, 17:18
Więcej info w instrukcji (http://www.broetje.pl/wp-content/uploads/2015/04/Instrukcja_monta%C5%BCu_WGB15-28_EVO_H.pdf) ;)

samorób-
08-02-2017, 18:59
Tak ku pamięci... jeśli komuś "buczy kocioł" na niskiej mocy (dotyczy to wszystkich kotłów - nie tylko Broetje) to wielce prawdopodobne jest, że należy skontrolować kocioł analizatorem spalin i zwiększyć O2 .

Nowy model WGB EVO H to już inna bajka - sam kontroluje i dobiera skład mieszanki - kontrola za pomocą elektrody jonizacyjnej.

Jeśli Brotje buczy to zazwyczaj z powodu brudnego wymiennika, lub krótki odcinek kominowy, bądź sporo kolanek na kominie....

Evo kontrolujesz ale nic nie ustawiasz...

BusolaYR
14-03-2017, 14:46
Witam, Czy ktoś miał doświadczenie z kotłem BROTJE WGB EVO 15H?
Czy taki piec jest warty uwagi? Czy może uciekać jak najdalej?

samorób-
14-03-2017, 19:04
Witam, Czy ktoś miał doświadczenie z kotłem BROTJE WGB EVO 15H?
Czy taki piec jest warty uwagi? Czy może uciekać jak najdalej?

Ja osobiście kilka zamontowałem. Fajne ciche urządzenie. Według mnie dużą zaletą jest osobna pompa na CO i osobna na ładowanie zasobnika (brak zaworu przełączającego) oraz system Evo (taka sonda lambda) sam sobie reguluje mieszankę do spalania. Robiłem już przeglądy i po stanie jaki zastałem po otwarciu wymiennika widac ze dobrze to wpływa na eksploatacje. Sam będę u siebie montował więc będę mógł więcej powiedzieć za jakiś czas rzetelniej
Podstawa to dobry serwisant, zresztą jak zawsze...

Duży Boban
17-03-2017, 09:00
Wyżalałem się już w tym wątku na 3 stronie ale wczoraj kolejny przegląd kotła (230zł), kocioł znowu buczał na małej mocy. Coś tam dało się jeszcze podregulować ale serwisant mówił, że jak znowu zacznie buczeć to kolejne płukanie wymiennika (500 zł).
Aha, ja na żadną akcją serwisową na wymianę wadliwych płyt głównych się nie załapałem mimo wielu telefonów i maili do importera i do centrali Brotje w Niemczech. Po prostu olanie sprawy, produkt już nie podlegał gwarancji i tyle. Wymiana płyty kosztowała chyba 1600 zł.

samorób-
17-03-2017, 20:19
Wyżalałem się już w tym wątku na 3 stronie ale wczoraj kolejny przegląd kotła (230zł), kocioł znowu buczał na małej mocy. Coś tam dało się jeszcze podregulować ale serwisant mówił, że jak znowu zacznie buczeć to kolejne płukanie wymiennika (500 zł).
Aha, ja na żadną akcją serwisową na wymianę wadliwych płyt głównych się nie załapałem mimo wielu telefonów i maili do importera i do centrali Brotje w Niemczech. Po prostu olanie sprawy, produkt już nie podlegał gwarancji i tyle. Wymiana płyty kosztowała chyba 1600 zł.

Temat wadliwych płyt był w starszych modelach, a można to było zalatwić płytką za pare złotych bez wymiany płyty, ale właśnie tak to jest z niektorymi majstrami ;-/

skąd jesteś ? jak ktoś bierze tyle za przegląd to właśnie taka jest jego jakość ;/ wyślij mi pocztą ten wymiennik ;)


w Evo już tych problemów niema...

Duży Boban
24-03-2017, 08:52
Temat wadliwych płyt był w starszych modelach, a można to było zalatwić płytką za pare złotych bez wymiany płyty, ale właśnie tak to jest z niektorymi majstrami ;-/

skąd jesteś ? jak ktoś bierze tyle za przegląd to właśnie taka jest jego jakość ;/ wyślij mi pocztą ten wymiennik ;).

Mam kocioł WBS (1f) zainstalowany prawie 10 lat temu. Co z tego że podobno można było naprawić wadliwą płytę za kilka złotych jak ani autoryzowany serwis, ani importer (Bims Plus), ani nawet centrala w Niemczach (też do nich pisałem) o tym nie wiedział? Takie czasy, że się nie naprawia ale po prostu wymienia całe moduły. A zlewka zaprezentowana przez importera i producenta mówi wiele o traktowaniu swoich klientów.
No i kolejny update: przegląd był zrobiony tydzień temu i niby jeszcze się dało podregulować kocioł aby nie było buczenia. Ale buczenie jednak znowu się pojawiło i dzisiaj serwisant wymienia wymiennik na przepłukany (500 zł). A dziś rano kolejna niespodzianka: zimna woda i kocioł pokazuje błąd 133 "przekroczony czas...).
4 raz płukanie wymiennika w ciągu niecałych 10 lat.
Firma Broetje w swoim najlepszym wydaniu.

samorób-
25-03-2017, 19:15
Co z tego że podobno można było naprawić wadliwą płytę za kilka złotych jak ani autoryzowany serwis, ani importer (Bims Plus), ani nawet centrala w Niemczach (też do nich pisałem) o tym nie wiedział? Takie czasy, że się nie naprawia ale po prostu wymienia całe moduły. A zlewka zaprezentowana przez importera i producenta mówi wiele o traktowaniu swoich klientów.
.

Jak mogą nie wiedzieć skoro sami wyprodukowali dedykowany zestaw naprawczy ?

Jak się spaździerzy ten wymiennik raz to takim płukaniem u klienta odwleka się problem na potem i tak w kółko. Mówiłem wyślij mi ten wymiennik...

i zmień majstra bo Cie tak bedzie orał i orał...

fachman19
26-03-2017, 10:20
M.
4 raz płukanie wymiennika w ciągu niecałych 10 lat.
Firma Broetje w swoim najlepszym wydaniu.
Wymiennik trzeba płukać co roku . Dłuższa przerwa powoduje takie zapieczenie ,że skuteczne wypłukanie jest niemożliwe( bardzo trudne)

samorób-
26-03-2017, 10:37
Wymiennik trzeba płukać co roku . Dłuższa przerwa powoduje takie zapieczenie ,że skuteczne wypłukanie jest niemożliwe( bardzo trudne)
Kolego bajki piszesz... podstawowym problemem jest praca kotla podczas wykańczania domów mieszkań. Nie raz widziałem jak kocioł po pierwszym sezonie w środku wyglądał jak by wrzucili do niego worek gipsua na wierzchu kotla 2cm pyłu...Jak znajdę to wrzucęfotki....

Jeśli kocioł ma poprawnie wykonana instalacje kominowa zaciąga czyste powietrze jest wyregulowany i czyścigo serwisant z głową to wystarczy demontaż wymiennika raz na 2-3 lata jest to opisane przez producenta. A najczęściej przegląd wygląda tak że wszystko z wymiennika wyczyszcza szczoteczka i wpier..lą cały osad w wymiennik i mysla ze przeleci do kanalizacji A on zostaje na dole wymiennika i po temacie... w rezultacie wychodzi ze serwisant tylko pogarsza jego stan...A potem przez takich pseudo fachurow problemy bo przecież był regularnie serwisowany

fachman19
26-03-2017, 18:04
Kolego bajki piszesz...
Jeśli kocioł ma poprawnie wykonana instalacje kominowa zaciąga czyste powietrze jest wyregulowany i czyścigo serwisant z głową to wystarczy demontaż wymiennika raz na 2-3 lata jest to opisane przez producenta. y
Ja napisałem o płukaniu nie o wyjmowaniu . Jak Ty przeczytałeś instrukcję.

Tam żadna szczoteczka nie wchodzi . Ty widziałeś ten kocioł?

samorób-
26-03-2017, 18:19
Wykonanie płukania tego wymiennika zgodnie z przepływem spalin jest największym debilizmem jaki można zrobić. Cały brud spływa na dół wymiennika gdzie radiatory sa najgesciej....czyszczenie szczotka miałem na myśli góry komory spalania gdzie wchodzi palnik cylindryczny.bez zdemontowania można plukac co dzień i nic nie pomoże. Wszystko trzeba wykonać od tyłu...I właśnie dzięki takim asom są potem problemy

fachman19
26-03-2017, 19:00
Wykonanie płukania tego wymiennika zgodnie z przepływem spalin jest największym debilizmem jaki można zrobić. Cały brud spływa na dół wymiennika gdzie radiatory sa najgesciej....czyszczenie szczotka miałem na myśli góry komory spalania gdzie wchodzi palnik cylindryczny.bez zdemontowania można plukac co dzień i nic nie pomoże. Wszystko trzeba wykonać od tyłu...I właśnie dzięki takim asom są potem problemy

Ciekawe z jakiego powodu pokryto dobre wymienniki warstwą ochronną.

Rozcinałeś taki wymiennik ,że wiesz jaka jest jego konstrukcja w środku . Normalnie tego nie widać. Na szkoleniach w Wawie zalecano taki sposób płukania . Wodą od góry .
Jak się okazało ,że bywaja problemu to wymyślono specjalny płyn ( działał średnio).
Teraz powłoka z policzegoś .
Nie wiem ile masz kociołków pod opieką . ja ze 30 szt . zatykały się wymienniki ( niech bedzie ,ze moja wina) padały płyty 6 szt , wentylatory 4 szt . kotły maja od 7do 5 lat.

samorób-
26-03-2017, 19:21
Ciekawe z jakiego powodu pokryto dobre wymienniki warstwą ochronną.

Rozcinałeś taki wymiennik ,że wiesz jaka jest jego konstrukcja w środku . Normalnie tego nie widać. Na szkoleniach w Wawie zalecano taki sposób płukania . Wodą od góry .
Jak się okazało ,że bywaja problemu to wymyślono specjalny płyn ( działał średnio).
Teraz powłoka z policzegoś .
Nie wiem ile masz kociołków pod opieką . ja ze 30 szt . zatykały się wymienniki ( niech bedzie ,ze moja wina) padały płyty 6 szt , wentylatory 4 szt . kotły maja od 7do 5 lat.

Rozcinałem, mam dwa rodzaje pocięte. ja myślę że mam trochę więcej ale nie o tym temat. W innych kotłach rozumiem że płyty i wentylatory sie nie psują? porównaj ceny tych części z innymi producentami.

zerknij https://www.youtube.com/watch?v=sBZ7zZV38Vk

fachman19
26-03-2017, 20:18
Rozcinałem, mam dwa rodzaje pocięte. ja myślę że mam trochę więcej ale nie o tym temat. W innych kotłach rozumiem że płyty i wentylatory sie nie psują? porównaj ceny tych części z innymi producentami.

zerknij https://www.youtube.com/watch?v=sBZ7zZV38Vk

Ja mam pod opieką około 500 kotłów gazowych . Ale jakoś z tymi i MCRII mam najgorsze doświadczeni . No może jeszcze WOLFy kondensacyjne z przed kilku lat.

Żeby ten Bretiak tak się otwierał jak na filmie , to nie montował bym innych tylko takie.
A tak otwiera się ACV.

Teraz poczekam i poobserwuję zanim zamontuję .

samorób-
26-03-2017, 20:40
Ja mam pod opieką około 500 kotłów gazowych . Ale jakoś z tymi i MCRII mam najgorsze doświadczeni . No może jeszcze WOLFy kondensacyjne z przed kilku lat.

Żeby ten Bretiak tak się otwierał jak na filmie , to nie montował bym innych tylko takie.
A tak otwiera się ACV.

Teraz poczekam i poobserwuję zanim zamontuję .

MCR to jest dopiero "tani" kocioł w naprawie :)

Acv fajny, i też sporo zamontowałem, ale ten wymiennik ma mniejszą sprawność. . .

I też zdarzało mi się że czujnik ciśnienia wodę puszczal, wentylator jeczał...w dzisiejszych czasach nie ma urządzeń bez wad. Takie czasy:cool:

Z ciekawostek wyszedł jeszcze z budżetówek brotje z wymiennikiem z nierdzewki jak vaillant itp. Cenowo naprawdę spoko.

fachman19
26-03-2017, 21:00
MCR to jest dopiero "tani" kocioł w naprawie :)

Acv fajny, i też sporo zamontowałem, ale ten wymiennik ma mniejszą sprawność. . .

I też zdarzało mi się że czujnik ciśnienia wodę puszczal, wentylator jeczał...w dzisiejszych czasach nie ma urządzeń bez wad. Takie czasy:cool:

Z ciekawostek wyszedł jeszcze z budżetówek brotje z wymiennikiem z nierdzewki jak vaillant itp. Cenowo naprawdę spoko.

Vailant ok . ciekawe

Duży Boban
27-03-2017, 12:26
Jak mogą nie wiedzieć skoro sami wyprodukowali dedykowany zestaw naprawczy ?

Jak się spaździerzy ten wymiennik raz to takim płukaniem u klienta odwleka się problem na potem i tak w kółko.i zmień majstra bo Cie tak bedzie orał i orał...

W momencie kiedy płyta definitywnie odmówiła współpracy nikt nie wiedział nic o zestawie naprawczym. Dobijałem się w tej sprawie nawet do Niemiec. Zlewka totalna i chowanie głowy w piasek.
Majstra już zmieniłem ale jak była padaka tak jest.

fachman19
28-03-2017, 09:28
W momencie kiedy płyta definitywnie odmówiła współpracy nikt nie wiedział nic o zestawie naprawczym. Dobijałem się w tej sprawie nawet do Niemiec. Zlewka totalna i chowanie głowy w piasek.
Majstra już zmieniłem ale jak była padaka tak jest.

Dokładnie tak miałem . Informacja była limitowana

cody_007
25-04-2018, 13:14
Z moim WBS 22 też serwis nie mógł sobie poradzić kocioł załączał się ale do pierwszego wyłączenia palnika potem włączał się , był płomień ale kocioł się wyłączał bo nie wykrywał płomienia ( albo płyta gł. albo rampa gazowa - takie gdybanie ), był za stary nawet na dodatkową płytkę ale internet dał radę . Wymieniłem kondensator ( za 4 zł ) na płycie głównej i kocioł ożył .

fachman19
25-04-2018, 19:31
Z moim WBS 22 też serwis nie mógł sobie poradzić kocioł załączał się ale do pierwszego wyłączenia palnika potem włączał się , był płomień ale kocioł się wyłączał bo nie wykrywał płomienia ( albo płyta gł. albo rampa gazowa - takie gdybanie ), był za stary nawet na dodatkową płytkę ale internet dał radę . Wymieniłem kondensator ( za 4 zł ) na płycie głównej i kocioł ożył .

Firma spieprzyła płyty główne . Niemcy dali zestawy naprawcze , ale w Polsce zrobiono z tego biznes .

Kocioł jest tak dobry jak jego serwis

gawel
25-04-2018, 20:14
Nie wiem czy kocioł jest dobry ale nazwę ma posraną i na pewno bym go nie kupił choćby z tego względu.

kaju
25-04-2018, 22:43
Jeśli kocioł do de...pera kosztuje 1,5 t. zeta to co tam może być dobrego???

cody_007
29-04-2018, 10:26
Firma spieprzyła płyty główne . Niemcy dali zestawy naprawcze , ale w Polsce zrobiono z tego biznes .

Kocioł jest tak dobry jak jego serwis

Czemu spieprzyli ? Normalna usterka , szkoda że nie zajęli się takimi przypadkami inżynierowie brotje , bo naprawa nawet serwisanta za powiedzmy 200 zł ( przyjazd itp. ) byłaby mniej bolesna niż 1400 za płytę gł. , której i tak nie można już było kupić ( nowa ) , jedynie z demontażu ale i to nie było na już . Z kotła jestem raczej zadowolony , koszt gazu CWU latem ( po wygaszeniu kotła na groszek ) to 36-40 zł za miesiąc dla 3 osobowej rodziny jest ok. ( zasobnik 160 L ) Mało tego CO do - 5 C na 130 m2 za około 200 zł/miesiąc to też spoko , tak spoko że myślę o przejściu na gaz , patrząc na rosnące ceny groszku w 2017 za tonę 860 zł i szału nie było , zresztą cena węgla zależy od zawartości tego co po nim zostaje , paliłem słabszym i zużycie b. podobne tyle ,że więcej popiołu .

fachman19
29-04-2018, 15:53
Czemu spieprzyli ? Normalna usterka , szkoda że nie zajęli się takimi przypadkami inżynierowie brotje , bo naprawa nawet serwisanta za powiedzmy 200 zł ( przyjazd itp. ) byłaby mniej bolesna niż 1400 za płytę gł. .

Inżynierowie niemieccy zajęli się tym i zbudowali zastaw naprawczy za 30 zł . Ale w Polsce ( warszawie ) "inżynierowie " znaleźli żyłe złota.

A koszty spalonego gazu są identyczne w każdym kotlę.

cody_007
02-05-2018, 10:33
fachman19 czytałeś mój post nr.120 ?

tupel
08-12-2020, 19:08
piec Broetje WSS 24 wymiana WBS22I

widzę, że Broetje już chyba nie ta jakość co kiedyś, ale do rzeczy - po 20 latach pracy szwankuje mi zawór trójdrożny w piecu WSS 24 i niby już nie ma części, żeby coś robić (widzę jednak, że na niemieckim rynku za ~1.300 PLN można to kupić, ale twierdzą serwisanci, że nie warto, bo nie wiadomo, co może za chwilę kolejnego nawalić)

reasumując tego chcą złomować i proponują mi WBS22I, co myślicie, warto iść w tym kierunku, czy lepiej jakieś inne marki sprawdzić / polecacie?

gawel
08-12-2020, 19:12
piec Broetje WSS 24 wymiana WBS22I

widzę, że Broetje już chyba nie ta jakość co kiedyś, ale do rzeczy - po 20 latach pracy szwankuje mi zawór trójdrożny w piecu WSS 24 i niby już nie ma części, żeby coś robić (widzę jednak, że na niemieckim rynku za ~1.300 PLN można to kupić, ale twierdzą serwisanci, że nie warto, bo nie wiadomo, co może za chwilę kolejnego nawalić)

reasumując tego chcą złomować i proponują mi WBS22I, co myślicie, warto iść w tym kierunku, czy lepiej jakieś inne marki sprawdzić / polecacie?

dla mnie sama nazwa przyprawia o ból zębów, jestem na nie:(

bicykl
20-01-2022, 14:56
Mój kocioł Brotje jest tradycyjny żeliwny i funkcjonuje bezawaryjnie i prawie bezkosztowo (tylko wymiana anod w cwu i czyszczenie palnika oraz żeber) od 2000 roku podobnie jak i zasobnik na cwu.