PDA

Zobacz pełną wersję : ile za elektryka



Strony : [1] 2

luce81
07-01-2008, 17:46
Witam.
Mam spotkanie z elektrykiem i chcę wiedzieć ile trzeba dziś zapłacić za od punktu.
Jak się liczy instalacje alarmową, TV, oraz podłączenie bramy, domofonu i kina domowego.
Czekam na odpowiedzi.

czandra
07-01-2008, 20:05
Lepiej sie umówić na kwotę za całość, a nie za punkty. Zawsze coś dojdzie, trzeba przesunąć, itp. Mój za dom i garaż wziął 3,5 tys. - dom 195 m2, garaż 42 m2. Punktów od groma i ciut, ciut. Siedział cały miesiąc.

wiaterwiater
07-01-2008, 20:20
Wykonanie instalacji elektrycznej wg standardowego projektu w domku o pow. ok. 150m2, to ok. 1500zł. za robociznę.

bar_kam
08-01-2008, 08:37
Elektrycy z którymi rozmawiałem brali 32-50 zł za punkt i do tego różnie liczyli punkt... Jak to sobie policzyłem to robocizna wychodzi od 4-8 tys. za całość.

Dom około 200m2 całość łącznie z garażem i pom. gosp. - wyszło mi około 150 punktów, łącznie z alarmem, tv, rtv...

Wybrałem najtańszego ;)

Ola i Krzysiek
08-01-2008, 21:23
U nas robocizna za punkt to 30 zł. Elektryk sprawdzony więc nawet nie szukaliśmy innego. Poza tym cena wydawała nam się całkiem dobra.

jaro790
10-01-2008, 15:58
cena 50zł za punkt z materiałem jest rozsądna, czy może zbyt wygurowana

CoolaTT
10-01-2008, 19:03
cena 50zł za punkt z materiałem jest rozsądna, czy może zbyt wygurowana

W moim odczuciu bardzo rozsądna (tylko zalezy czy materiał zgodny ze sztuką)

luk__25
10-01-2008, 19:51
Wykonanie instalacji elektrycznej wg standardowego projektu w domku o pow. ok. 150m2, to ok. 1500zł. za robociznę.

Warto tylko dodać, że standardowe projekty są do d... i chyba nikt tym się nie sugeruje.

ms.
11-01-2008, 10:07
U nas też 50 zł z punkt (z materiałem). Oczywiście przełącznik schodowy liczony jest x2, siła x3. Dużo tego wyszło.

CoolaTT
12-01-2008, 07:46
U nas też 50 zł z punkt (z materiałem). Oczywiście przełącznik schodowy liczony jest x2, siła x3. Dużo tego wyszło.

No jestem w stanie zrozumieć że włącznika schodowy x2. ale że siła x3 to jakoś po mojejmu trochę zdzierstwo.

christof333
12-01-2008, 14:59
my zapłaciliśmy 7.800zł. za wykonanie instalacji elektrycznej,internet,wideofon,TV. Dom o powieżchni 140m2

arktyk
13-01-2008, 14:53
U mnie za standardową instalację domu o pow. uzytkowej 120 m 2 - budowa pod Warszawą - 2000 zł za robociznę. Nie liczyliśmy punktów.
ps Miałem oferty opiewające nawet na ok 200 zł z punktu.

Pozdr,

yar65
20-01-2008, 22:27
Dom 120m2 p.u.:
30zł/punkt z materiałem + 30 zł za każdy punkt instalacji TV + osobno skrzynka + tablica + koszt przewodu od skrzynki do tablicy + siła. Razem wyszło 3100 zł.

Seba7207
21-01-2008, 08:53
A jak jest u Was z białym montażem? Czy też licza od punktu? Ja się umówiłem za konkretną kwotę elektryki (całość) wraz z białym montażem. 150m2 + 60m^2 piwnic - 4 tys.

e-Mandzia
21-01-2008, 19:56
My mieliśmy różne oferty:
- 43, 45 zł. za punkt z materiałem, 25 zł sama robocizna. Ostatecznie stanęło na 23 zł. + materiały zakupowane w hurtowni z rabatem 70% :o - tak, taki rabat (zastanawia mnie tylko ile marży mają takie hurtownie).
Ale najdziwniejsze było to, że każdy inaczej liczył punkty, rozbawił mnie jeden, który powiedział, że jak wyłącznik ma dwa przyciski, to liczy jak dwa punkty :lol: - ten odpadł, po tym stwierdzeniu.

janrenovate
22-01-2008, 06:23
70% rabatu,patrzcie patrzcie:P

CoolaTT
22-01-2008, 13:40
70% rabatu,patrzcie patrzcie:P

W przypadku kabli i przewodów to standardowy rabat (bynajmniej przy obecnej cenie miedzi). Każdy pierwszy lepszy człowiek z ulicy te 70% dostanie.

diana1
23-01-2008, 16:55
Dom 120m2 p.u.:
30zł/punkt z materiałem + 30 zł za każdy punkt instalacji TV + osobno skrzynka + tablica + koszt przewodu od skrzynki do tablicy + siła. Razem wyszło 3100 zł.

Czy może ktoś napisać coś wiecej o kosztach robocizny za skrzynke ,za wyrównanie potencjału w kranach ,zlewach i futrynach.
U nas elektryk zażyczył sobie 25 zł za punkt plus za skrzynke policzył sobie 30 punktów, plus powiedział że za wyrównanie potencjału osobno.
Chce podłączać armature w łązience i wszystkie metalowe futryny.
Jak było u was ze skrzynką ?
Pozdrawiam.

marcin714
23-01-2008, 21:35
Bez przesady. Klamki też ędzie uziemiał?. W sumie nie ma sie co dziwić. Każde takie cóś jak uziemienie futryny to kolejny punkt i kolejna cząstka kasy. Z czego masz instalacje wodne?

diana1
23-01-2008, 22:54
Bez przesady. Klamki też ędzie uziemiał?. W sumie nie ma sie co dziwić. Każde takie cóś jak uziemienie futryny to kolejny punkt i kolejna cząstka kasy. Z czego masz instalacje wodne?

Jeszcze nie mamy instalacji wodnej,dopiero szukamy fachowców do tego.Ponawiam pytanie czy wykonie połączen w skrzynce aż tyle kosztuje.

marysia103
24-01-2008, 11:33
Dzisiaj dostałam wycenę od elektryka 13 000 za robociznę i materiał. Dom o pow ok 200m. W cenie tv i telefon, skrzynka. Wycena zawiera podłączenie do tv, domofon, bramę, tablicę rozdzielczą.

Dom buduję pod Warszawą, jeśli ktoś z Was mógłby mi polecić sprawdzonego elektryka z tego rejonu to byłabym wdzięczna.

Maria

Noirot
24-01-2008, 15:30
Najkorzystniej jest dla klienta umówić się od całości instalacji.
Elektryka tyle , alarm tyle , telefon tyle i jest wszystko jasne.

Dodam tylko że inna cena jest przy kompleksowej usłudze a inna jak zakłada alarm telefon i elektryke ktoś inny.

Alarm liczy sie od poszczegolnych urzadzen np - centrala + manipulator + sygnalizatory + czujki (jest duża różnica 2 czujki czy 12).

My przynajmniej tak robimy.

zibbi
24-01-2008, 21:31
Witam
Ja wykonując instalację w 90% trzymam się tego - http://www.dawel.prx.pl/elektr.htm a cena za punkt 25zł bez materiałów.
Tak samo liczę TV, LAN, telefon czy alarm (25 za punkt bez względu na to czy to jest gniazdo tv, czy koniec kabla do czujki).

Sasha
24-01-2008, 22:53
Z twoim liczeniem u mnie wyszłoby ok 350 punktów :)


jakoś mi się to nie widzi....

z wprowadzeniem prądu do domu 20 m kopania i pomiarami na koniec (uprawnienia) niecałe 6000 tys - (za same kable coś koło 4800 i wydawało mi się bardzo drogo, ale elektryk zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie - a teraz to myślę że prawie za darmo robił co ? A pracował pilnie cały miesiąc

zibbi
25-01-2008, 07:05
jakoś mi się to nie widzi....

z wprowadzeniem prądu do domu 20 m kopania i pomiarami na koniec (uprawnienia) niecałe 6000 tys - (za same kable coś koło 4800 i wydawało mi się bardzo drogo, ale elektryk zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie - a teraz to myślę że prawie za darmo robił co ? A pracował pilnie cały miesiąc

mi też się jakoś to nie widzi ......

zakładając że całość kosztowała 6000 i w tym materiały 4800 to zostaje 1200zł :o i to by oznaczało że za tyle pracował cały miesiąc!!!!
chyba że jestem w błędzie i za miesiąc pracy dostał 6000 a materiały kosztowały dodatkowo 4800, takie rozliczenie ma sens bo przy dużych instalacjach można dać niższe ceny a z tego wynika jakieś 17-20 zł za punkt.
Wszystko jest kwestią umowy z inwestorem a miesięczny zarobek w wysokości 6000 zł jest nie do pogardzenia. :lol:

Noirot
25-01-2008, 10:43
Masz racje zibbi.

1200 za miesiąc pracy wydawało się dość drogo - no pewnie najlepiej robić za worek ryżu albo czapke śliwek - jeszcze wystaw fakture (podatek i vat) zapłać zus i akurat nic nie zostanie

Sasha
25-01-2008, 10:55
eee tam- trochę niejasno napisałem- późno już było

6 tys za robociznę - napisałem o kablach aby pokazać że dużo tego było :)

sorki za zamieszanie ;)

andrzej80
31-01-2008, 15:43
u mnie ceny sa po 26zł/pkt + materiał ew 50zl/pkt z materiałem i sposob liczenia. wiadomo gniadko czy lampa 1pkt Inst RTV domofonoowa alarmowa 1pkt za kazdy punkt:) jezeli schoddowy to 2pkt sila tez 2 pkt rozdzielnia to ile obwodow tyle pkt. Wiadomo ze przy calosci zawsze mozna klientowi dac jakis rabat i nie liczyc tak dokladnie tych pkt. Wazne zeby stawka za godz pracy na czysto wyszlo ok 23zł na osobe.:)
Chce tylko zauwazyc ze trudno sie opierac na cenie calosciowej ze ktos zrobil budynek np 120m2 za 3500zł calosc z zmateriałem a inny podal 5000zł za to samo.
Zalezy ile jest obwodow, czym robione YDYp czy DY w rurkach, jaki osprzet na tablicy rozdzielczej czy najtanszy:) ile roznicówek itd
wbrew pozorom jak ktos dobrze zakrecil to wiecej na czysto mogł zarobic ten co zrobil za 3500zł a nie ten co 5000zł pozostaje potem tylko kwestia funkcjonalnosci tej instalacji pozniej
Pozdrawiam

miron_
03-02-2008, 19:13
Wykonanie instalacji elektrycznej wg standardowego projektu w domku o pow. ok. 150m2, to ok. 1500zł. za robociznę.Odjąć od tego koszty działalności =?

robert75
04-02-2008, 09:14
ile płaciliście za podłączenie erbetki na budowie ????

buki75
05-02-2008, 01:00
U nas będzie elektryk zaczynał "lada dzień".
Za całą instalacje w domu i garażu - robocizna + materiał, oraz alarm + centralka + czujki, programowanie itd..... ok.10.000 zł
dom 120 mkw z garażem.

Jaga_2
26-02-2008, 19:38
Ile kosztuje podłączenie erbetki na budowie ? Dodam, że słup jest przy samej działce. Okolice Bielska. Wstępnie rozmawiałam już z kandydatem i wycenił się na ok 1000 do 1200 zł z załatwieniem wszystkich papierów w energetyce. Czy to dużo? Ma ktoś rozeznanie?

Zonzi
27-02-2008, 19:43
Za RB-tke tyle biora. Koszt skrzynki to jakies 300-500 + kabel i papierki.

Ile u Was brali za skrzynke rozdzielcza ??? Jak to licza ??? za modul ?

Pozdrawiam
Tomek

Jaga_2
27-02-2008, 20:41
Jeszcze nie wiem. . Jak ustalę szczegóły, to napiszę na forum. Dopiero zaczynamy ten temat

Killer_su
28-02-2008, 08:41
A te ceny, które podajecie to z wycięciem bruzd pod przewody?

.:ZABA:.
28-02-2008, 09:01
Mam pytanie co do wyceny elektryka:
robocizna 1100zl za:

- wykopanie, polozenie i zasypanie kabla 300zl (40m)
- zamontowanie rodzielini hermetycznej w kotlowni, z roznicowka, i gniazdami 300zl
- odbior 500zl

Jak to Wam wyglada, bo nie mam porownania?
Koszt materialow, to pewnie drugie tyle?

Elcia84
28-02-2008, 12:14
Ja zakładałam instalacje w maju 2007 i za punt płaciłam 35 zł. Oczywiście to tylko robota, sama musiałam zakupić kable które są cholernie drogie. Taniej się nie dało znaleźć w moich okolicach: Łódź, Brzeziny. Do ceny wliczone są wszystkie wpisy do dziennika, zgłoszenie do elektrowni i protokoły.
Jeden z fachowców zaproponował 20 zł za punkt, ale bez formalności - niestety nie odpowiadało mi to, ponieważ nie miałabym jak później wszytkiego pozałatwiać.

qwert
29-02-2008, 12:01
mi zaproponował 15 tyś = robocizna + materiał
za instalacje elektrzyczną dom 3 piętra => 3x 100m2, w sumie około 16 pomieszczeń.

w tym cała elektryka nisko (tel. internet. domofon itp) i średnio napięciowa, dwie rozdzielnie

dużo to czy mało?

PS wcześniej coś mówił o 10.0000 ale potem słyszałem już tylko 15000.

do tego inst.odgromowa za 5tyś (roboc. i mat.)

jacekp71
01-03-2008, 20:27
Witam.
Mam spotkanie z elektrykiem i chcę wiedzieć ile trzeba dziś zapłacić za od punktu.
Jak się liczy instalacje alarmową, TV, oraz podłączenie bramy, domofonu i kina domowego.
Czekam na odpowiedzi.

koniecznie trzeba ustalic (przed !), co to wg wykonawcy jest ten PUNKT,
bo nie wszedzie ten termin ma to samo znaczenie i mozna sie mocno zdziwic przy podliczaniu ceny ....

RAIDER12
02-03-2008, 07:46
Jak będziecie sie umawiać z elektrykiem to nie pytajcie go ile bierze od punktu tylko ile weźmie za TEN dom, a zakres prac sami ustalicie bo potem sie mocno zdziwicie jak przyjdzie wam zapłacić bo te punkty to tylko oni potrafią liczyć.

Sasha
02-03-2008, 10:15
Jak będziecie sie umawiać z elektrykiem to nie pytajcie go ile bierze od punktu tylko ile weźmie za TEN dom, a zakres prac sami ustalicie bo potem sie mocno zdziwicie jak przyjdzie wam zapłacić bo te punkty to tylko oni potrafią liczyć.

słuszna uwaga

Aluland
02-03-2008, 12:23
robocizna a materiał to już inna bajkla, srednio Robocizna to 25 pln/punkt.

wirus
02-03-2008, 13:37
Witam bo to mój pierwszy post :)

a więc co myślicie o takiej cenie za punkt w Grudziądzu znajomy mojej mamy elektryk zaśpiewał 50zł za punkt (bez materiału) czy to aby nie za dużo ?? tym bardziej że instalacja będzie chyba bez kucia w ścianach gdyż po tym wszystkim będę miał gładzone regipsy.

monia77w1
02-03-2008, 14:26
Witam bo to mój pierwszy post :)

a więc co myślicie o takiej cenie za punkt w Grudziądzu znajomy mojej mamy elektryk zaśpiewał 50zł za punkt (bez materiału) czy to aby nie za dużo ?? tym bardziej że instalacja będzie chyba bez kucia w ścianach gdyż po tym wszystkim będę miał gładzone regipsy.

Bez materiału drogo, z materialem byłoby ok.

Aluland
02-03-2008, 15:34
Witam bo to mój pierwszy post :)

a więc co myślicie o takiej cenie za punkt w Grudziądzu znajomy mojej mamy elektryk zaśpiewał 50zł za punkt (bez materiału) czy to aby nie za dużo ?? tym bardziej że instalacja będzie chyba bez kucia w ścianach gdyż po tym wszystkim będę miał gładzone regipsy.
Potwornie drogooooooo

jacekp71
02-03-2008, 17:30
Jak będziecie sie umawiać z elektrykiem to nie pytajcie go ile bierze od punktu tylko ile weźmie za TEN dom, a zakres prac sami ustalicie bo potem sie mocno zdziwicie jak przyjdzie wam zapłacić bo te punkty to tylko oni potrafią liczyć.

słuszna uwaga

tylko jesli nie ma jakichs zmian w ukladzie instalacji,
bo jesli sa, to z reguly wykonawca żąda sporej kasy za ich wykonanie traktujac to jako element extra poniewaz "o tym nie mówiliśmy" ....
cena za punkt (jak by gi nie liczyc) daje w miare swobode zmian przy jednoczesnej przewidywalnosci koncowego kosztu,

Sasha
02-03-2008, 20:45
Ja zapłaciłem 5600 - sama robocizna - ale dowolnie skomplikowana typu: zasilanie do lamp podłogowych, czy sporo włączników schodowych czy "potrójnych"

w tym

jakieś 150 puszek (gniazdek i włączników) + oświtlenie
gniazda 3 fazowe
uzbrojenie i wykonanie rozdzielni - zabezpieczenia itd
wprowadzenie prądu do domu wraz z kopaniem i kuciem - odległość ok 20m
oświetlenie zewnętrzne - podbitka itd
oświetlenie tarasu -lampy najazdowe z kuciem itd
pomiary instalacji i odbiory

w czasie pracy zmienialiśmy sporo :) - wszystko w cenie

tak więc teoretycznie drogo - ale takiej pracy nie da się przeliczyć na tzw pkt.

Jedynym sensowym parametrem jest "puszka" liczona jako pkt - wtedy OK

adam2007
02-03-2008, 21:11
Witam.
Mam spotkanie z elektrykiem i chcę wiedzieć ile trzeba dziś zapłacić za od punktu.
Jak się liczy instalacje alarmową, TV, oraz podłączenie bramy, domofonu i kina domowego.
Czekam na odpowiedzi.


:D

Ja dziś się spotkałem ze swoim elektrykiem ,który robiłi mi prąd na działce - przyłącze. Kolo z ramienia ekeltrowni. Wstepnie powiedział ,że 50 pln za punkt z możliwością negocjacji. Cena = materiał + robocizna.

adam2007
02-03-2008, 21:14
Ile kosztuje podłączenie erbetki na budowie ? Dodam, że słup jest przy samej działce. Okolice Bielska. Wstępnie rozmawiałam już z kandydatem i wycenił się na ok 1000 do 1200 zł z załatwieniem wszystkich papierów w energetyce. Czy to dużo? Ma ktoś rozeznanie?


Witam.

Mi elektroniwa zrobiła docelową skrzynkę z licznikiem. Elektryk podłączył od tej skrzynki prąd na działce w baraku. Podłączenie, peszel do baraku ok. 10 m , kabel, 3 rodzaje bezpieczników + formlanosci w elektrowni 1300 pln.

adam2007
02-03-2008, 21:17
Jak będziecie sie umawiać z elektrykiem to nie pytajcie go ile bierze od punktu tylko ile weźmie za TEN dom, a zakres prac sami ustalicie bo potem sie mocno zdziwicie jak przyjdzie wam zapłacić bo te punkty to tylko oni potrafią liczyć.


No u mnie liczył punkt jako włącznik światła i doprowadznie kablem np. na suficie żarówki. Czyli punkt to włacznik i żarówka. Pewnie inaczej jest w gniazdach siłowych , inst. alarmowej, tv. itd...

Jaga_2
03-03-2008, 22:39
Witam.

Mi elektroniwa zrobiła docelową skrzynkę z licznikiem. Elektryk podłączył od tej skrzynki prąd na działce w baraku. Podłączenie, peszel do baraku ok. 10 m , kabel, 3 rodzaje bezpieczników + formlanosci w elektrowni 1300 pln.[/quote]


Czyli nie zakładali erbetki ? A można tak? Od razu gotową skrzynkę? A jak podłączyć się na budowie ? Pytam może bezsensownie, ale dla mnie to na razie czarna magia :o Nie ukrywam, że chodzi mi o ograniczenie kosztów. W sobotę mamy się spotkać z mistrzem elektrykiem, więc chciałabym utrzymać jakiś poziom rozmowy. Faceta nie znam, tematu elektryki nie znam (wiem jedno: jest drogo, a oszczędzać trzeba gdzie się da), a potrzebuję prądu.

zebra
04-03-2008, 08:02
Jaga - co to jest erbetka?;)

u nas było tak - elektrownia postawiła docelową skrzynkę
nasz elektryk włożył 'Bebechy", elektrownia licznik
w skrzynce nie ma gniazdek, więc aby korzystać z prądu w czasie budowy elektryk na plecach skrzynki zamontował nam taka małą skrzyneczkę z gniazdkami
nie będziemy jej demontować - przyda się do koszenia trawnika;)

adam2007
04-03-2008, 19:58
Witam.

Mi elektroniwa zrobiła docelową skrzynkę z licznikiem. Elektryk podłączył od tej skrzynki prąd na działce w baraku. Podłączenie, peszel do baraku ok. 10 m , kabel, 3 rodzaje bezpieczników + formlanosci w elektrowni 1300 pln.


Czyli nie zakładali erbetki ? A można tak? Od razu gotową skrzynkę? A jak podłączyć się na budowie ? Pytam może bezsensownie, ale dla mnie to na razie czarna magia :o Nie ukrywam, że chodzi mi o ograniczenie kosztów. W sobotę mamy się spotkać z mistrzem elektrykiem, więc chciałabym utrzymać jakiś poziom rozmowy. Faceta nie znam, tematu elektryki nie znam (wiem jedno: jest drogo, a oszczędzać trzeba gdzie się da), a potrzebuję prądu.[/quote]


Ja erbetkę sobie sam zrobiłem , podłączyłem dwa gniazda zwykłe i dwa siłowe i mam erbetkę.Ekeltryk mi zroibił tylko wyłączniki, przełączniki, bezpieczniki i wszystko idzie od skrzynki docelowej.

Jaga_2
05-03-2008, 18:40
Ha, Zebra równie dobrze możesz zapytać mnie jak dokładnie wygląda silnik łodzi podwodnej. A w ogóle to zamiast mi pomóc, to zadajesz skomplikowane pytania :wink:
Erbetka to podobno tymczasowa skrzynka z montowana na placu budowy w celu podłączenia do prądu. tyle wiem
Ile płaciliście za te docelowe skrzynki z bebechami i tą skrzyneczkę z gniazdkami?

Zonzi
06-03-2008, 09:07
Dzisiaj mnie elektryk zastrzelil. :o :o :o
30 tys za robocizna plus materialy, skrzynka i pomiary domek 200 m2 plus garaz - 15 pomieszczen. Ogrzewanie podlogowe ekstra platne za m2. Bez alarmu tez.

Za punkt na poczatek mowili 60 ale a tu trzeba dalej ciagnac a tu drozszy kabel i w koncu nie przeliczyl na punkt tylko calosc prac. Ok jest kilka wlacznikow bistabilnych i schodowych plus oswietlenie zewnetrzne ale bez przesady.

pozdrawiam
Zonzi

zebra
06-03-2008, 10:21
jaga nasze koszty zw. z prądem to opłata za przyłącze do zakładu energetycznego - to wg mocy
a elektryk 800 zł
ale prąd póki co mam w skrzynce, w domu jeszcze niet

adam2007
06-03-2008, 11:47
Dzisiaj mnie elektryk zastrzelil. :o :o :o
30 tys za robocizna plus materialy, skrzynka i pomiary domek 200 m2 plus garaz - 15 pomieszczen. Ogrzewanie podlogowe ekstra platne za m2. Bez alarmu tez.

Za punkt na poczatek mowili 60 ale a tu trzeba dalej ciagnac a tu drozszy kabel i w koncu nie przeliczyl na punkt tylko calosc prac. Ok jest kilka wlacznikow bistabilnych i schodowych plus oswietlenie zewnetrzne ale bez przesady.

pozdrawiam
Zonzi



Chyba zwariował albo kable złote... :lol:

Trociu
06-03-2008, 14:18
Chyba zwariował albo kable złote... :lol:
Jeżeli kable złote, to i tak doliczy to do wspomnianych 30tyś. Bo ta magiczna suma to sama robocizna jak pisze Zonzi. Chyba na prawdę trzeba zmienić zawód i zająć się budowlanką, bo fajne ceny za usługi zaczynają się pojawiać.

On już Ci tą instalację zrobił, czy na razie rozmawiacie o kosztach?

Zonzi
06-03-2008, 16:48
Witam

Te 30 tys to robocizna z materialem , pomiarami i szafka na 72 moduly.

Nie obejmuje ogrzewania podlogowego i alarmu.

Raczej nie zdecyduje sie na taka oferte :evil: Nie po to rezygnowalem z instalacji CO wodnej zeby miec koszty instalacji pradu wyzsze niz kotlownia.

najbardzie wypasiony punkt oswietleniowy (jeden z 2 to bedzie powiedzmy ydyp x 5 do rozdzielnicy 10 m i 2 wlaczniki bistabilne do sterowania tym czyli 3 x 1.5 x 2 i jakies 10 m w sumie plus moduly w szafce.

Reszta to zwykle oswietlenie plus gniazda silowe z przelacznikiem priorytetowym dla ogrzewaczy przeplywowych.

pozdrawiam
Zonzi

marcin714
07-03-2008, 21:08
Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwośći klienta.

matam
07-03-2008, 21:13
Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwośći klienta.
uczciwy elektyrk tak by zrobil, ale czy zawsze sa sami uczciwi ?

Sasha
07-03-2008, 21:33
Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwości klienta.

To ma być jakiś żart? co to za podejście? Kiedyś widziałem jak jakaś cyganka chodziła po mieście i mniej więcej tak wołała "połóż pieniążek wróżka prawdę ci powie... "

czandra
07-03-2008, 21:43
U mnie elektryka wyniosła do tej pory ok. 11,5 tys., ale jest jesze do zrobienia oświetlenie na zewnątrz budynku. Razem powinno wyjść ponad 12 tys.

marcin714
08-03-2008, 09:16
Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwości klienta.

To ma być jakiś żart? co to za podejście? Kiedyś widziałem jak jakaś cyganka chodziła po mieście i mniej więcej tak wołała "połóż pieniążek wróżka prawdę ci powie... "

Oczekujesz podejścia typu - dam ci 3000 a ty mi zrób instalacje za 30 000 ? No chyba ,że o ratach pomyślałeś albo jakimś rozliczaniu w naturze.

adam2007
08-03-2008, 10:11
Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwości klienta.

To ma być jakiś żart? co to za podejście? Kiedyś widziałem jak jakaś cyganka chodziła po mieście i mniej więcej tak wołała "połóż pieniążek wróżka prawdę ci powie... "

Oczekujesz podejścia typu - dam ci 3000 a ty mi zrób instalacje za 30 000 ? No chyba ,że o ratach pomyślałeś albo jakimś rozliczaniu w naturze.


Pierwsza podstawowa zasada : Nigdy nie mów ile masz kasy podwykonawcy czy wykonawcy.

marcin714
08-03-2008, 10:30
Nie ile masz kasy tylko ile chcesz wydać na dany cel bo to nie to samo.

Sasha
08-03-2008, 10:40
Nie ile masz kasy tylko ile chcesz wydać na dany cel bo to nie to samo.

marcin
nie obraź się ale po prostu tak się nie robi

Jest tylko jeden przypadek kiedy można tak zrobić - kiedy własny ojciec będzie robił ci te instalacje - wtedy taka rozmowa - ile chcesz na to przeznaczyć ma sens.

marcin714
08-03-2008, 11:10
Mylisz się.

Jeżeli inwestor przedstawi szczegółową specyfikację zamówienia i dokładnie wiadomo co wyceniamy to owszem masz rację - tak sie negocjacji nie prowadzi bo każdy wycenia tę sama robotę i wygrywa lepszy tzn ten kto zrobi to najtaniej. Ale często jest tak ,że klient wogóle nie wie czego oczekuje i na etapie wyceny określa sie "wypas " instalacji. I nie ma powodu aby elektryk , który rozbudował instalację do 30 000 przegrał z tym który wyobraził sobie ja jako taką za 20 000. Są to dwie ceny ale i dwie instalacje. Wtedy ten pierwszy elektryk może zaproponować , również instalację za 20 000 skoro inwestor chce tyle na nią wydać.

Jest to zwykłamnogość ofert i produktów tak samo jak w salonie samochodowym lub w salonie zsukniami ślubnymi. Tam pytanie - ile chcecie wydać na sknię nikogo chyba nie gorszy. bo suknie też są i za 2000 jak również za 20 000 i jeszcze droższe

adam2007
08-03-2008, 12:55
Nie ile masz kasy tylko ile chcesz wydać na dany cel bo to nie to samo.


Błędne myślenie.Ot prosty przykłada z półki więty :

Mówisz ,że masz przeznaczone na elektrykę 20.000 , mówisz to elektrykowi i masz instale za 20.000 a nie np. za 12 000. Podałem najprostrzy przykład ale to ile masz nikt nie powinien wiedzieć,a tym bardziej wykonawca.
:wink:

Jaga_2
10-03-2008, 18:53
Elektryk mnie w sobotę dobił swoimi informacjami. Pół roku czeka się na prąd docelowy. Erbetka być musi. Docelowa skrzynka może być wtedy, gdy będzie stał budynek, bo inaczej nie odbiorą. Przecież to jakieś chore te przepisy. Paranoja panuje w tym kraju. Teraz rozumiem ludzi , któzy mówią, że budowa to niezła gehenna.

adam2007
10-03-2008, 19:21
Elektryk mnie w sobotę dobił swoimi informacjami. Pół roku czeka się na prąd docelowy. Erbetka być musi. Docelowa skrzynka może być wtedy, gdy będzie stał budynek, bo inaczej nie odbiorą. Przecież to jakieś chore te przepisy. Paranoja panuje w tym kraju. Teraz rozumiem ludzi , któzy mówią, że budowa to niezła gehenna.


Jakieś bzdury gada.Ja mam skrzynkę docelową i nie mam jeszcze budynku. Oczywiście chodzi o tą w linii ogrodzenia.

Cała Polska. Prawo różne w różnym województwie.

marcin714
10-03-2008, 22:24
To nie jest takie skomplikowane jak się wydaje.
Są dwa kroki jakie podmiot przyłączany pokonuje.
1- wystąpienie o warunki przyłączenie. Trzeba zaznaczyć odpowiednie kwadraciki
2- podpisanie umowy o przyłączenie na podstawie tych warunków.

I wszystko już wtedy jest jasne, a mianowicie:
kiedy, jakie i za ile zostanie wybudowane przyłącze. Kiedy skrzynka docelowa się pojawi a kiedy Erbetka.

Jeśli projekt umowy nie odpowiada nie należy jej podpisywać. A jeśli sie podpisalo to bynajmniej w domu trzeba ją przeczytać aby wiedzieć co i jak z tym prądem będzie.

durszlak
13-03-2008, 08:24
Elektryk mnie w sobotę dobił swoimi informacjami. Pół roku czeka się na prąd docelowy. Erbetka być musi. Docelowa skrzynka może być wtedy, gdy będzie stał budynek, bo inaczej nie odbiorą. Przecież to jakieś chore te przepisy. Paranoja panuje w tym kraju. Teraz rozumiem ludzi , któzy mówią, że budowa to niezła gehenna.

Jaga_2! Coś ten Twój elektryk kręci z tym czasem oczekiwania. Chyba, że wie coś o lokalnych planach rozbudowy sieci. Skąd on jest? Z lokalnego ZE? A czy nie jest na przykład u Ciebie tak, że nie ma jeszcze docelowej sieci elektrycznej do Twojego osiedla? Wtedy okres oczekiwania na prąd docelowy byłby uzasadniony. Poza tym, że jestem elektrykiem, to budowałem swój dom jako pierwszy na osiedlu. O prąd na budowę (prowizorkę) walczyłem ponad pół roku. Głównie problemem były koszty. W końcu podłączyli mnie do latarni na szosie. Ale ponieważ osiedle nie miało linii (sieci energetycznej) to musiałem oczywiście na swojej działce postawić słup i powiesić na nim skrzyneczkę RB. Nie ma innej możliwości. Stawiam na ro, że Adam2007 ma skrzynkę docelową ponieważ na jego osiedlu jest już wybudowana linia kablowa. Miejscowy ZE będzie musiał dla Ciebie Jaga_2 wybudować taką linię w sytuacji, gdy z budową domu dotrzesz do stanu zamkniętego. Oni są zobowiązani dostarczyć Ci energię elektryczną w ciągu 14 dni od zgłoszenia domu do użytku. Więc muszą być na to gotowi.

Jeżeli się gdzies niejasno wyraziłem - wybacz. Pytaj, co będę wiedział w tej materii na pewno odpowiem.

Jaga_2
16-03-2008, 18:50
Witaj Durszlak,
dzięki za dodatkowe info. Byłam w energetyce po spotkaniu z tym gościem i:
Enion (czyli dostawca energii w tym regionie) wprowadził dwa lata temu przepisy dot. obowiązkowego stawiania erbetek na budowie. To potwierdził nasz wykonawca, którego brat pracuje w tejże firmie. Powód: pewnie chcą zebrać więcej kasy z inwestorów.
Jeżeli chodzi o licznik docelowy, umowę podpisuje się odpowiednio wcześniej, czyli jakieś pół roku wcześniej od planowanego zakończenia budowy.
Nie wiem jak z rozbudową linii. O to nie pytałam. Budujemy się na końcu wsi, prąd kończy się u następnego sąsiada, a słup stoi na naszej działce. Nie wiem, czy za sto lat coś tam rozbudują (za działką mamy las i stawy). Ale dzięki za radę, zapytam o to.
wiem, że energetyka to państwo w państwie. Różne przepisy panują w różnych województwach. Niestety, cieszyński Enion cieszy się złą opinią (biurokracja i ciągłe problemy) .

Yatza
27-03-2008, 15:48
U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):
- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)
- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł
- sieć (pc) = 46 zł
- telefon = 35 zł
- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.

Aluland
27-03-2008, 16:43
U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):
- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)
- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł
- sieć (pc) = 46 zł
- telefon = 35 zł
- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.
bez przesady, ciekawe co dał w rozdzielnie?

adam2007
27-03-2008, 20:19
U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):
- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)
- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł
- sieć (pc) = 46 zł
- telefon = 35 zł
- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.


A ta cena 30,50 pln to cena za materiały czy robociznę czy za jedno i drugie ?

Yatza
28-03-2008, 06:36
U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):
- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)
- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł
- sieć (pc) = 46 zł
- telefon = 35 zł
- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.


A ta cena 30,50 pln to cena za materiały czy robociznę czy za jedno i drugie ?

Robocizna.

Aluland
28-03-2008, 16:26
mimo wszystko dobre ceny, interesuje mnie co dał w rozdzielnię.

_kama
30-03-2008, 18:08
Tu dokladnie opisalam jak wygladalo to u nas - http://forum.muratordom.pl/post2428624.htm#2428624

Aluland
30-03-2008, 18:46
bardzo dokładne rozliczenie.

Yatza
31-03-2008, 12:56
mimo wszystko dobre ceny, interesuje mnie co dał w rozdzielnię.

Jak będzie gotowa to dam Ci informację. Na razie w "okolicach" rozdzielni kończy się "plątanina" kabli z napisami.

Aluland
31-03-2008, 12:58
ok będę wdzięczny

bart3city
01-04-2008, 00:18
Witam.
Widze ze mam szczescie.15 zł za punkt plus 8 za pomiary i pare złotych za skrzynke niewyglada źle..... powodzenia

marcin714
02-04-2008, 16:08
A może ktoś chce kupić VW golfa za 2600 zł do negocjacji. Będzie się czym pochwalic przed znajomymi. Kolor zielony metalik.

Aluland
02-04-2008, 18:08
Witam.
Widze ze mam szczescie.15 zł za punkt plus 8 za pomiary i pare złotych za skrzynke niewyglada źle..... powodzenia
fakt dobra cena, ale i tak ogólnie punkt jest liczony z pomiarem wieć Twój to 23 pln, na jakim podłożu?

kakaowy
02-04-2008, 20:53
Widze ze mam szczescie.15 zł za punkt plus 8 za pomiary i pare złotych za skrzynke niewyglada źle..... powodzenia
Powodzenia... W użytkowaniu takiej instalacji :)

bart3city
02-04-2008, 21:03
Powodzenia... W użytkowaniu takiej instalacji :)
Witam.
Nie dodalem ze cena jest od mojego przyjaciela inaczej bylo by pewnie okolo 70 zł. -dlatego pisalem ze mam szczescie.Nawiasem punktow bedzie od groma a kable (tv alarm prad telefon internet)beda w suficie podwieszanym i sciankach gipsowych na stalowym ruszcie -pow domu 330 m2

kakaowy
02-04-2008, 21:04
To rzeczywiscie zmienia troche postac rzeczy. Tym razem juz bez ironii.

Zonzi
10-04-2008, 11:29
Witam

Czy cena za robociznę - rozdzielnia 30 za "pole" czyli 3F - 3 pola przy sporej instalacji jest srednia, niska, ok ? Rozdzielnie robione przy okazji robienia 50% instalacji oswietleniowo-siłowej .

Czy w cenie tzw punktu macie pomiary, nadzór Kierownika robót elektrycznych do odbioru ? U mnie chca 1000 za pomiary i 1000 za "nadzór".

pozdrawiam
Zonzi

marcin714
13-04-2008, 13:48
Interesuje mnie o jakich pomiarach ciągle mówicie . Czy po zakończeniu pracy przez elektryka przed otynkowaniem ścian, przed białym montażem często przed docelowym przyłączem oczekujecie kwitka ,że wasza instalacja nadaje się do eksploatacji i może zostać włączona pod napiecie. Do tego protokół z pomiarów impedancji pętli zwarcia???? . Bo ciągle sprawa rozbija się o pomiary tylko co to za pomiary?????

Aluland
13-04-2008, 16:47
http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=39 spokojnej lektury.

marcin714
13-04-2008, 19:06
Jak wygląda protokół to ja wiem. Chciałbym sie jedynie dowiedzieć czym dla inwestora budynku mieszkalnego są takie pomiary. Mam wrażenie ,że oczymś innym myśliciew acos innego dostajecie a bynajmniej powinniście dosać. Tak jak dzielicie się ceną ile za punkt tak pochwalcie się jakie u kogo pomiary były robione bo pojawiły się już ceny z rozbiciem na robocizne , materiały i pomiary.

pierwotny
24-04-2008, 20:30
Dostałem wycenę od elektryka i nie do końca ją rozumiem. Zawsze wydawało mi się że tą robotę wycenia się od punktu i to wszystko ( oprócz skrzynki ), a tu pojawiły mi się pozycje typu: WLZ, zasilania obwodów???? Jak to jest i co oznaczają te pozycje.
I jak jest liczona brama, domofon i oświetlenie terenu , za punkt czy inaczej, bo mi policzono za tzw kpl. ( 250 pln, 250 PLN i 450 PLN ), oczywiście te rzeczy sa tylko wyprowadzone z domu. ???

marcin714
26-04-2008, 01:03
Podziel wyżej wymienioną należność przez liczbę określonych przez ciebie punktów i dostaniesz cenę za punkt i dalej będziecie się licytować kto ma bardziej tandetną i prymitywna instalację czyli kto wydał mniej na punkt.

Ciekawe czemu takich zawodów nie organizuje się w innych dziedzinach tak np przy kupnie samochodu. Każdy kto wydałby na niego mniej powinien być bardziej szczęśliwy i dumny z siebie. A może tak jest. Już gdzieś pisałem ,że mam do zbycia Golfa za 2600.. Mało kto przebije taką okazję. I zawsze można się będzie pochwalić dobrym nosem do interesów .

Aluland
26-04-2008, 08:10
Podziel wyżej wymienioną należność przez liczbę określonych przez ciebie punktów i dostaniesz cenę za punkt i dalej będziecie się licytować kto ma bardziej tandetną i prymitywna instalację czyli kto wydał mniej na punkt.

Ciekawe czemu takich zawodów nie organizuje się w innych dziedzinach tak np przy kupnie samochodu. Każdy kto wydałby na niego mniej powinien być bardziej szczęśliwy i dumny z siebie. A może tak jest. Już gdzieś pisałem ,że mam do zbycia Golfa za 2600.. Mało kto przebije taką okazję. I zawsze można się będzie pochwalić dobrym nosem do interesów .
:D :D :D szczera prawda, chyba zbyt nisko go cenisz, moze jako unikat za 26 tyś?, wyzej opisana sytuacja zachowań, staje się obecnie tzw standartem....a szkoda.
:D

laziale
26-04-2008, 15:06
30-50 pln to reguła zawsze wszystko zalezy od ilości

kakaowy
26-04-2008, 15:37
No to albo reguła, albo "zależy od". Zdecyduj się.

Aluland
26-04-2008, 21:30
No to albo reguła, albo "zależy od". Zdecyduj się.
a moze to reguła zalezna od. :D :D

majkii
04-05-2008, 11:52
W Bielsku-Bialej powiedzieli mi ze pradu wogole nie podlaczaja w tym roku bo nie maja na to pieniedzy :( - slup stoi 15 cm od dzialki... wiec o jakich kosztach mowa?

zastanawiam sie czy robic instalacje juz teraz czy czekac do przyszlego roku ?

Greg_pu
04-05-2008, 16:51
Tak czytam, czytam i widzę że chyba najlepiej by było aby elektryk "za miskę ryżu pracował...".
Nie można ceny nazwać regułą- jest tyle czynników wpływających na cenę "punktu" że w zasadzie każdą budowę wycenia się indywidualnie.
Wykonawcy - punktowcy- to już rzadkość wsród profesjonalistów, bo instalację wykonać każdy morze (tak jak i śpiewać) , ale co z tego wyjdzie -mówimy tu o PRAKTYCZNOŚCI instalacji, to już zupełnie inna sprawa.
Pomiary- każdy szanujący się elektryk kończy swoją pracę pomiarami. Jest to przecież jeden ze sposobów określenia poprawności wykonania instalacji.
Przy wykonywaniu instalacji pomiary powinnybyć w cenie. Jeżeli poprawiamy , przerabiamy lub dorabiamy po innym wykonawcy, pomiary są płatne dodatkowo, bo sprawdzamy w ten sposób pracę poprzedników.Są jeszcze pomiary -okresowe, wykonywane cyklicznie których częstotliwość jest uzależniona od przeznaczenia budynku.
Jestem ciekaw ilu inwestorów testuje 1 raz w miesiącu swoją różnicówkę(wg zaleceń producentów) ? Albo ilu elektryków posiada miernik do testowania w/w urządzenia? No ale przecież lepszy elektryk co kasuje 15zł za punkt niż taki co 30zł za punkt-co z tego że skończył swoją edukację wraz z zakończeniem szkoły , ważne że jest tanio , no i przecież jak się pstryknie to świeci.
Zastanawia mnie tylko czemu jak kogoś boli ząb to potrafi dać 250zł za pląbkę w prywatnym dobrze wyposażonym gabinecie, a nie idzie do przychodni na kasę chorych. Przecie tam też jest stomatolog i to jaki tani- za free, co z tego że przed emyryturką, a wiertrkę ma ręczną.

bart3city
05-05-2008, 15:11
Cos w tym jest dobra zecz musi kosztowac :) .....ale czasami kasuje sie człowieka bo wyglada że zapłaci...coś o tym wiem :)

wiaterwiater
06-05-2008, 23:27
Pewien inwestor powiedział coś w tym stylu. Panie, w bloku miałem dwa korki i jakoś działało przez 15 lat, wiec nie wygłupiaj się Pan z tą skrzynią ( to o rozdzielni ), zrób Pan dwa korki na górę , dwa na dół i będzie dobrze. Klient nasz Pan. Żadne argumenty nie trafiały do tego człowieka. Miał wizję i tyle. A, że dzieci wołają o mleczko, a klient płaci, to ma teraz co chciał. I pewnie jakoś działa. Dom miał ok. 140m2. W każdym pomieszczeniu po jednym gniazdku i jakieś światełko. Olśnienie przyszło podczas zakładania gniazdek. Gość przytargał taki wielki jutowy worek i wysypał z niego całą masę różnych gniazdek, włączników, trójników, przedłużaczy, wtyczek, oprawek. Większość a'la wczesny Gierek. Tak też widać można. Historia ze stycznia 2008r. A u mnie od dawna ta sama cena za robociznę. 1500zł. za elektrykę w domku do 200m2 niezależnie od widzimisię inwestora.

Paweł70
08-05-2008, 11:15
my płaciliśmy 23 brutto za punkt ( tel , alarm , inst TV, inst.elektr,domofon )
jesteśmy zadowoleni

Marianooo
08-05-2008, 14:35
Buduję się w okolicach Łodzi, dwa tygodnie temu przegoniłem elektryków. Nigdy więcej "starych fachowców". Przyszło dwóch chłopaków niezwykle zorientowanych w temacie prawie inżynierów(kończą za rok studia jak powiedzieli są powołani), poprawili projekt, gdyż stwierdzili, że jest mało funkcjonalny, dali sporo fajnych pomysłów i kosztowali 30zł za punkt RTV, Tele, internet ta sama cena. robocizna wyniosła mnie 5000 za domek 272m.
Miło było patrzyć na ich robotę. Młodość rządzi, jak sami stwierdzili - "z emerytami to k*wa nie robota". Nadmienię tylko, że poprzednia ekipa była z polecenia, więc skoro ludzie polecają takich partaczy to ja nie wiem, co się dzieje na rynku usług budowlanych. Nawet projektant spaprał sprawę, chłopaki mi to uświadomili, gdy oprowadzali mnie po moim domu rysując na ścianach swój pomysł i stary projekt, jeśli chodzi o funkcjonalnośc jestem bardzo wymagający i uwielbiam nowe technologie, więc chciałem kilka rozwiązań z instalacji typu SI.

Paweł70
08-05-2008, 14:49
zgadzam się ludzie starsi nie nadążają za nowinkami technicznymi , boją się ich jak ognia Ps : u mnie też robił młody chłopak elektrykę i jestem zadowolony

kakaowy
08-05-2008, 16:19
Nadmienię tylko, że poprzednia ekipa była z polecenia, więc skoro ludzie polecają takich partaczy to ja nie wiem, co się dzieje na rynku usług budowlanych.
Ja wiem. Ludzie chcą wybudować jak najtaniej (a że budują dla siebie, to powinno być jak najlepiej a nie jak najtaniej, ale to inna bajka) więc często polecają ekipy, które są dla nich przystępne cenowo i wykonały swoją pracę (nieważne, czy zrobili to dobrze, ważne że w ogóle to zrobili).

Przeciętny inwestor nie ma pojęcia o budowlance, dlatego jak widzi że po wykonaniu gładzi ma wszędzie biało, to poleci taką ekipę (bo biało, czyli dobrze zrobili swoją robotę). Nie ma znaczenia, że narożniki spieprzone a gładź krzywa "na dwa palce", ważne że biało i tanio :)

Tynkarze j/w - na forum aż sie roi od postów polecających ekipy tynkarzy, wszyscy niby tacy dobrzy, a dam sobie wszystkie kończyny uciąć że te tynki w większości są krzywe i nie trzymają się żadnych norm. Dziwnym trafem bardzo rzadko można spotkać dobrze zrobione tynki, więc dlaczego ktoś poleca taką ekipę? Idąc tokiem myślenia zwykłego człowieka - bo było chropowato (cegły) a jest gładko (tynk), czyli jest fajnie. Zrobili robotę, wzieli kase, można polecić dalej.

To samo z elektryką - działa? działa! więc jest ok, można polecać innym. Nic to, że instalacja niepraktyczna i niebezpieczna, ważne że w ogóle jest.

Podobnie z murarzami - ściany stoją, inwestor wniebowzięty, ekipa polecona innym, a że te ściany nie trzymają pionów i poziomów to już inna sprawa. Kto niby zwraca uwagę na to, że przy murowaniu z gazobetonu nie robi się fug na 5 cm grubości? Ważne, że te ściany w ogóle stoją, jest fajnie.

Ekipa od ociepleń identycznie. Biorą połowę normalnej stawki i roboty mają naprawdę bardzo dużo, inna sprawa że dziury między płytami styropianu uzupełniają klejem a elewacja "kładzie się" w pionie te kilka centymetrów. Inwestor sie cieszy, bo oszczedzi 3 tysiące na robociźnie; ale nie wie jeszcze, że jak już będzie mieszkał to wielokrotnośc tych 3 tys. dopłaci do ogrzewania.

Większości tych błędów i problemów z ekipami dałoby się uniknąć, gdyby na budowie był obecny inspektor nadzoru inwestorskiego albo chociaż rzetelny kierownik budowy. Ale że dom trzeba wybudować tanio, więc inspektora nie ma (i nigdy nie było), a kierownik budowy jest... tani... bo często zaprzyjaźniony z ekipą.

Oczywiście nie winię nikogo za niewiedzę, ale nie należy się dziwić jeżeli weźmiesz ekipę z polecenia i spartaczą robotę. W bardzo wielu przypadkach owe polecenie znaczy tylko tyle, że wykonali prace i wzieli za to pieniądze nie żądając więcej niż było umówione, a może w 1% polecenie oznacza, że zrobili to przy okazji dobrze.

Marianooo
08-05-2008, 18:02
Odnośnie tynkarzy. Moi chłopcy (elektrycy) wiedzieli co w trawie piszczy, bo chcieli umówić się najpierw na spotkanie z tynkarzami i hydraulikami, tynkarze powiedzieli, że chłopaki nie muszą bruzdować, a oni pomimo tego bruzdowali, jak zapytałem dlaczego, to powiedzieli, że tym tynkarzom ufać nie mogą i wolą troszkę więcej spędzić czasu niż potem poprawiać, odziwo nie uzywali kleju tylko spinek do przewodów, mój znajomy powiedział, że to rzadkość, bo z reguły każdy idzie na łatwiznę. Z hydraulikami dogadywali się zaś odnośnie tego, by ich rurki elektryczne nie przeszkadzały. Już w pierwszy dzień, pomimo tego, że nie rozpoczeli pracy wiedziałem, że będą dobrzy, bo jeszcze nigdy nie spotkałem się z takimi konkretami. Acha zapomniałem dodać, że za pomiary musiałem dopłacić, ale właściwie była to symboliczna stawka. Chłopaków wziąłem w ciemno z ogłoszenia działają w łodzkim i na dolnośląskim rejonie, ale mówili, że jak ciekawe zlecenie i podobno nie w sensie finansowym( hehe zarzekali się) to pojadą nawet do Sanoka.

Greg_pu
08-05-2008, 19:11
A bo to prawda że "ciekawych " instalacji wykonuje się mało. Inwestorzy boją się nowinek (EIB itp). Poza tym nowinki to koszty i to czasem spore w porównaniu ze standardem z ostatniego 20-lecia. Klijent czasem jest tak oporny na sugerowane rozwiązania że łapy opadają :" zrób pan gniazdko w kącie i lampe centralnie na suficie.." A na argumenty o ilości odbiorników w gospodarstwie domowym: " a to sie da złodziejke albo przedłużacz pociągnie"
No cóż klijent nasz pan, ale niestety w takich wyborach w większości przyklaskują wykonawcy na emeryturce, no bo i filozofi żadnej z połączeniem nie bedzie, i robota prosta. A gdy zwróciłem poprzedniemu wykonawcy że na WLZ 4mm2 to chyba trochę mało - usłyszałem - "panie jo mom całą przybudówke na 1,5 rówce i trzymo..."
A co do fachowców innych branż z którymi nieunikniony jest kontakt na budowie- jeżeli nie chcą się spotkać z elektrykami ja mam interpretację jasną: zawsze jest potem furtka aby klijenta naciągnąć na dodatkowe koszty no bo przecież to czy owo musieli przesunąć , a tam podkuć i wogóle instalacja im przeszkadzała dlatego panie koszty takie.
Ja akurat wykonuję instalację w okolicach Cieszyna i Bielska, ale zdarza się jeździć na usługę nawet
do Katowic ( około 80km) - bo tam wyższe stawki, a i w większym mieście ludzie jacyś bardziej otwarci na nowinki.

Marianooo
08-05-2008, 19:28
Ja zajmuję się energoelektronika zawodowo, głównie napędami elektrycznymi, na elektryce się znam, ale nie wykonuję instalacji. Ciemnota jest wszędzie i pozorna oszczędność, codziennie męczę się z ludźmi, którym cięzko jest cokolwiek przetłumaczyć, ale w moim przypadku może dojść tylko do poważnej awarii, ale nie ma zagrożenia życia. Dlatego nie rozumiem, jak można oszczędzać na instalacji elektrycznej. (mam na myśli teraz zaniżanie przekrójów zył czy wbity pręt w ziemię zamiast otoku)Tanim elektrykom dziękowałem z miejsca, bo wiedziałem, że chyba marne ich kwalifikacje. Acha Tynkarze nie podkują nic, z reguły przewody będę wystawać ze ściany, a o to miałbym pretensję do elektryków.

krabik33
12-05-2008, 07:51
Witam. Sam jestem elektrykiem i wykonuje instalacje rożnego typu.Jeżeli chodzi o instalacje w domach, zawsze powtarzam inwestorowi,że to on będzie mieszkał w tym domu, i lepiej niech będzie to funkcjonalne miejsce. Ale klient nasz pan, czasami trafia się na ludzi którzy wręcz są oburzeni, jeżeli im się podpowiada i doradza, co gdzie jak. Szczególnie gdy chodzi o kuchnie. Druga sprawa,zawsze elektryk "starej daty", ale pracujący w zeork jest lepiej oceniany :roll:

psm
13-05-2008, 16:18
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0508/plan1e0c5.jpg (http://wgrajfoto.pl)

-w salonie 2 zyrandole(1 nad aneksem),sypialnia 1,lazienka 1 ,przedpokoj 1
-te czerwone kropki to miejsca gdzie chcialbym gniazdka

mieszkanie jest w kamienicy,ile trzeba sie spodziewac za taka instalacje ???[/img]

kakaowy
13-05-2008, 17:22
Mysle, ze zamkniesz sie w 2500 zl razem z materialami dobrej jakosci.

Trociu
13-05-2008, 18:28
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0508/plan1e0c5.jpg (http://wgrajfoto.pl)

-w salonie 2 zyrandole(1 nad aneksem),sypialnia 1,lazienka 1 ,przedpokoj 1
-te czerwone kropki to miejsca gdzie chcialbym gniazdka

mieszkanie jest w kamienicy,ile trzeba sie spodziewac za taka instalacje ???[/img]
Dorzuciłbym jeszcze gniazdka w następujących miejscach:
- w lazience na ścianie do salonu - jak bedziesz coś chciała w tamtym miejscu kiedyś podłączyć do prądu, to będziesz musiała przez całą łazienkę ciągnąć przedłużacz
- w salonie na ścianie od łazienki
- w sypialni na ścianie od przedpokoju - tam gdzie w przedpokoju już jest gniazdko

Takie jest moje zdanie
U mnie w domku powstało masę gniazdek, tak że jak teściu zobaczył kuchnię, to powiedział mniej więcej: "no widzę, że tutaj to nie będzie problemu z wpięciem żadnego urządzenia" bo zaplanowałem tam:
- przy blacie 3 zestawy
- 2 zestawy przy podlodze w przeciwległych miejscach
- miejsce na wpięcie kuchenki elektr + miejsce na wpięcie okapu
- miejsce na wpięcie zmywarki (z dodatkowym uziomem)
- miejsce na wpięcie lodówki

Tak więc jest tego masa

nortal
13-05-2008, 19:03
Moja cena za punkt od 45 do 55 zł z materiałem i od 20 do 25 zł bez materiału. Wolę robić ze swojego materiału i zawsze przed rozpoczęciem prac podpisuję z iwestorem umowę. W umowie zawarta jest uzgodniona cena za punkt, sposób rozliczenia, termin zakończenia prac, i też kara umowna gdybym nie dotrzymał np terminu zakończenia. Oddzielny papier zawiera definicję liczenia punktu tak aby nie było rozczarowania ze strony klienta, i ja wtedy nie mam kłopotu bo inwestor ma cały czas kontrolę i wie że nie będzie na koniec zaskoczony. Przy każdym rozliczeniu podpisujemy dla 2 stron kwit przyjęcia gotówki.
Hmm... może to i drogo, ale ceny pod Warszawą i w Wawie dochodzą nawet do 70,- zł. Pozdrawiam serdecznie tel.602 875 289

matthet
13-05-2008, 19:09
(..) Oddzielny papier zawiera definicję liczenia punktu tak aby nie było rozczarowania ze strony klienta, (...)

Witam,

Czy można poznać wspomnianą wyżej definicję punktu?

Trociu
13-05-2008, 19:59
(..) Oddzielny papier zawiera definicję liczenia punktu tak aby nie było rozczarowania ze strony klienta, (...)

Witam,

Czy można poznać wspomnianą wyżej definicję punktu?
Nie ma jednoznacznej definicji punktu. Każdy z elektryków liczy to różnie. Dlatego i finalna cena może się różnić mimo tej samej ceny za punkt. Dla jednego punkt to dla przykładu włącznik światła i punkt świetlny. Dla drugiego to będą już dwa oddzielne punkty

mathiasso
13-05-2008, 20:06
zgadza się, Trociu bardzo dobrze to wyjaśnił a ja doświadczyłem to na swojej skórze i budowie :) u jednego wykonawcy punkt miałem za 55zł i naliczył ich ze 130 a drugi liczył za punkt 70 ale naliczył ich tylko ok 90, więc nie warto skupiać się na cenie za punkt ale na wycenie całościowej.

matthet
13-05-2008, 20:25
Nie wyraziłem się zbyt jasno.
Pytanie było skierowane do nortal’a i dotyczyło jego definicji punktu.

nortal
15-05-2008, 22:09
No właśnie... Przeważnie każdy liczy inaczej. Niestety ceny przewodów w ciągu 3 lat poszły sporo w górę. Można robić instalację różnymi metodami. Tańszą i wydaje mi się lepszą, po podłodze lub na wysokości 40 cm od podłogi przewodem 2,5 mm2 z puszki gniazdowej głębokiej do drugiej puszki głębokiej gniazdowej 60. Wtedy jest taniej bo szybciej się robi i materiału idzie mniej, nie ma też szpecących dekielków, i nie ma zmartwienia że przewiercimy przewód. Jeśli chodzi o instalację oświetleniową to jednak lepiej zrobić tą puszkę nad wyłącznikiem.
Ja punkty liczę w ten sam sposób od 19 lat.
1 punkt to gniazdo do 5mb przewodu licząc od puszki do puszki, puszka obok puszki w panelu to nie 2 punkty jak niejeden elektryk liczy, doliczam tylko 5,- za drugą puszkę na następne gniazdo obok w 1 ramce.
1 punkt to wyłącznik i oświetlenie- nie 2 punkty
(wyjątek 1 oświetlenie i 2 wyłączniki schodowe to 2 punkty-ze względu na długość przewodu i czas wykonania)
2 punkty to gniazdo siłowe 5*2,5mm2 do 5 mb przewodu
1 punkt to jeden obwód zasilający do 5mb przewodu 2,5mm2 do tablicy rozdzielczej
Punkty alarmowe liczę taniej bo tańszy przewód, szybciej się układa.

5 metrów to nie jest sztywna długość bo są i krótsze punkty (np kinkiety), wtedy się zaokrągla do 5 mb
Jeszcze nikt nie narzekał, bo w końcu widzi co podpisuje i ile go to będzie kosztowało. Nie ma rozczarowania na koniec pracy, i każdy jest zadowolony.
Ogólnie ważne jest z czego jest zbudowany dom- jeśli suporex czy ytung i dużo punktów to wiadomo że taniej, jeśli cegła czy max i do tego mało punktów to niestety drożej bo praktycznie robi się dwa razy dłużej.

Najlepiej wszystko zliczyć, każdy elektryk przewidzi ile wyda na materiał i ile mu się zejdzie, wtedy można negocjować cenę i znać całkowity koszt. Podpisujemy umowę i do pracy.

Pozdrawiam serdecznie. Nortal

lanetagf
16-05-2008, 09:20
U nas byli elektrycy, którzy po obejrzeniu domu stwierdzili, że zrobią tylko elektrykę ( bez TV , internetu itp.) za kwotę 11 tyś.- sama robocizna. Dodam, że jest to domek parterowy, pow. 160 m2 i jak sobie obliczyliśmy to było by jakieś 150 punktów, plus minus. Podziękowaliśmy im. Skąd ta cena, nie wiem. Co Wy na to?

Paweł70
16-05-2008, 09:42
u nas było 106 punktów = 2300 robocizna ( dom 140 m kw.) :D

lanetagf
16-05-2008, 10:18
No to chcieli nas nieźle skroić :o :o :o Dodam, że byli to panowie z pogotowia energetycznego. W poniedziałek będziemy mieć wycenę kompleksową tzn. elektryka, internet, TV i itp. z profesjonalnej firmy. Może się zdziwimy albo i nie.

Malobert
29-05-2008, 11:51
No to chcieli nas nieźle skroić :o :o :o Dodam, że byli to panowie z pogotowia energetycznego. W poniedziałek będziemy mieć wycenę kompleksową tzn. elektryka, internet, TV i itp. z profesjonalnej firmy. Może się zdziwimy albo i nie.

Podaj jakieś konkrety na forum, jak zrobi Ci wycenę ta firma jestem ciekaw takiej oferty

lanetagf
29-05-2008, 21:26
Niestety firma, która zrobiła nam wycenę była tańsza od poprzedniej o 2 tyś., czyli też dość dużo sobie policzyła za robociznę. Ale jak rozmawialiśmy o tym aby kable poprowadzić w magistrali i górą to nie kręciła nosem i nie przekonywała nas, że wszyscy robią dołem i takie tam. I to, że kable będą przebiegać w kanałach w silce nie zdziwiło ich. Poza tym dodatkowo zrobią nam internet, TV itp. ale za dodatkowe pieniądze. Nie chce nam się już szukać innych wykonawców. Ci są sprawdzeni i jakby nie było tańsi od panów z pogotowia.

JacaV
09-06-2008, 19:38
My mieliśmy różne oferty:
- 43, 45 zł. za punkt z materiałem, 25 zł sama robocizna. Ostatecznie stanęło na 23 zł. + materiały zakupowane w hurtowni z rabatem 70% :o - tak, taki rabat (zastanawia mnie tylko ile marży mają takie hurtownie).
Ale najdziwniejsze było to, że każdy inaczej liczył punkty, rozbawił mnie jeden, który powiedział, że jak wyłącznik ma dwa przyciski, to liczy jak dwa punkty :lol: - ten odpadł, po tym stwierdzeniu.

Nie musi się Pani znać na elektryce, ale sprobuję Pani przybliżyć temat dwóch przycisków w łączniku np. schodowym. Mianowicie wymaga to od elektryka ułożenia dodatkowo przewodu 4 żyłowego pomiędzy łącznikami i dodatkowego do drugiej żarówki, za tą dodatkową pracę należałoby zapłacić. Ten elektryk moim zdaniem był uczciwy wobec Pani, ponieważ większość fachowców uśrednia (czytaj. podnosi) cenę wszystkich pkt w instalacji, żeby nie liczyć czegoś podwójnie. Kalkulację co się bardzie opłaca pozostawiam Pani

Aluland
09-06-2008, 19:42
robocizna za tzw punk pomiedzy 23-30

JacaV
09-06-2008, 20:21
U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):
- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)
- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł
- sieć (pc) = 46 zł
- telefon = 35 zł
- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.
bez przesady, ciekawe co dał w rozdzielnie?

wystarczy "wsadzić" w rozdzielnie kilka BMS-ów lub tanie! zabezpieczenie przetężeniowe i wystarczy na tą kwotę

janrenovate
10-06-2008, 04:31
Lepiej sie umówić na kwotę za całość, a nie za punkty. Zawsze coś dojdzie, trzeba przesunąć, itp. Mój za dom i garaż wziął 3,5 tys. - dom 195 m2, garaż 42 m2. Punktów od groma i ciut, ciut. Siedział cały miesiąc.
W rzeczy samej "siedział" :P

Aluland
10-06-2008, 07:04
Lepiej sie umówić na kwotę za całość, a nie za punkty. Zawsze coś dojdzie, trzeba przesunąć, itp. Mój za dom i garaż wziął 3,5 tys. - dom 195 m2, garaż 42 m2. Punktów od groma i ciut, ciut. Siedział cały miesiąc.
W rzeczy samej "siedział" :P
jasne, przesuwanie, zmiany a praca wykonana czy za zmiany inwestora powinien płacić pracownik swoją praca?

lanetagf
10-06-2008, 11:34
A czy ktoś z Was wpuszczał kable w otwory kanałowe w Silce?

adam2007
10-06-2008, 12:14
U mnie elektryk wycenił to tak :
Dom wraz z garażem i pomieszeniem nad garażem ok 234m2.
105 punktów x 50 pln
27 punktów teletechnicznych po 100 pln
rodzielania 380 , montaz 460
intalacja alarmowa , 21 punktów ok 2000 pln
inne , już nie pamiętam ( skrzynki, kable itp)

W sumie całość robót wraz z materiałem 10900 pln

Wycena nie zawiera punktóe 400v ani doprowadzenia kabla ze skzynki w ulicy do domu.

W sumie wyjdzie pewnie kolo 13 000 bez kontaktów, gniazdek oczywiście.
To to chyba inwestor sam sobie kupuje.

dariusy
10-06-2008, 23:44
ciekawe czy w tej cenie jest tez wyposazenie rozdzielnicy?

sokolowh
01-08-2008, 20:04
witam,

za instalacje elektryczna w domu o pow 130m2 + garaz, kotlownia itp. (laczna powierzchnia ok 160m2) mam zaplacic 5tys zl. wyszlo 75 punktow, za punkt 65zl.
kable sa w wkute w scianie w peszlach. prace w sumie trwaly 5 dni. czy ta cena jest uczciwa?

pozdrawiam
hs

kakaowy
01-08-2008, 23:19
Gdybyś napisał, że zapłaciłeś 5 tysięcy - to powiedzieliby Ci, że tak. Napisałeś jednak, że 65 zł/punkt - i choć to jest to samo - to zaraz Ci krzykną, że dałeś się oskubać krwiożerczemu kapitaliście, który pewnikiem jest partaczem i korzysta z koniunktury.

Moim zdaniem ta cena jest dobra.

dariusy
05-08-2008, 15:54
Jesli za calosc 5 tys ,z pomiarami itd. to wcale nie jest duzo.Zawsze sie znajda tansi,ale z doswiadczenia wiem ,ze sa to w wiekszosci pseudofachowcy bez wyobrazni.Pozdrawiam

smarky
05-08-2008, 22:09
Czy może ktoś dać jakiś telefonik do fachowców z okolic Łodzi.
Najlepiej tych "młodych-gniewnych" Dzięki z góry.

jogi8
08-08-2008, 20:25
U mnie elektryk wycenił to tak :
Dom wraz z garażem i pomieszeniem nad garażem ok 234m2.
105 punktów x 50 pln
27 punktów teletechnicznych po 100 pln
rodzielania 380 , montaz 460
intalacja alarmowa , 21 punktów ok 2000 pln
inne , już nie pamiętam ( skrzynki, kable itp)

W sumie całość robót wraz z materiałem 10900 pln

Wycena nie zawiera punktóe 400v ani doprowadzenia kabla ze skzynki w ulicy do domu.

W sumie wyjdzie pewnie kolo 13 000 bez kontaktów, gniazdek oczywiście.
To to chyba inwestor sam sobie kupuje.
Troszkę dużo za alarmową instalację. Dowiedz się w firmie instalującej systemy, podejrzewam że zrobią okablowanie za free. Przynajmniej ja tak robie w budynkach w stanie surowym. Bo 2000 to strasznie dużo.

adibaw
10-08-2008, 01:42
intalacja alarmowa , 21 punktów ok 2000 pln



U mnie za każdy punkt nie wliczając sprzętu masz 50zł czyli:


dolatuje kabelkiem montuje czujkę lub szyfrator lub sygnalizator.

inaczej liczy się centrale+jej programowanie

za 8 linii masz 150zł i za każde rozszerzenie + 150zł


na moją prace masz 28 miesięcy gwarancji i jeśli bierzesz sprzęt ode mnie to na sprzęt jest 12 miesięcy gwarancji.

_ZBYCH_
24-08-2008, 18:12
U mnie elektryk wycenił to tak :
Dom wraz z garażem i pomieszeniem nad garażem ok 234m2.
105 punktów x 50 pln
27 punktów teletechnicznych po 100 pln
rodzielania 380 , montaz 460
intalacja alarmowa , 21 punktów ok 2000 pln
inne , już nie pamiętam ( skrzynki, kable itp)

W sumie całość robót wraz z materiałem 10900 pln

Wycena nie zawiera punktóe 400v ani doprowadzenia kabla ze skzynki w ulicy do domu.

W sumie wyjdzie pewnie kolo 13 000 bez kontaktów, gniazdek oczywiście.
To to chyba inwestor sam sobie kupuje.
Troszkę dużo za alarmową instalację. Dowiedz się w firmie instalującej systemy, podejrzewam że zrobią okablowanie za free. Przynajmniej ja tak robie w budynkach w stanie surowym. Bo 2000 to strasznie dużo.
Nie pisz, że okablowanie robisz za free, bo to chwyt reklamowy godny Solidu :wink: :lol:
Lepiej brzmi, że okablowanie robisz w cenie instalacji systemu :)

Tak na marginesie, to wszystkim inwestorom odradzam zlecanie elektrykowi wykonania okablowania do systemu alarmowego, inst. antenowej, itp.
Bardzo często elektryk ma jedynie mgliste pojęcie o tych instalacjach i zasadach działania, a bierze nie małe pieniądze za ich wykonanie. Lepiej poszukać od razu firmy, która będzie wykonywała daną instalację od A do Z (czyli od projektu, przez okablowanie, do montażu i uruchomienia urządzeń).

jogi8
24-08-2008, 19:32
Nie pisz, że okablowanie robisz za free, bo to chwyt reklamowy godny Solidu :wink: :lol:
Lepiej brzmi, że okablowanie robisz w cenie instalacji systemu :)

Tak na marginesie, to wszystkim inwestorom odradzam zlecanie elektrykowi wykonania okablowania do systemu alarmowego, inst. antenowej, itp.
Bardzo często elektryk ma jedynie mgliste pojęcie o tych instalacjach i zasadach działania, a bierze nie małe pieniądze za ich wykonanie. Lepiej poszukać od razu firmy, która będzie wykonywała daną instalację od A do Z (czyli od projektu, przez okablowanie, do montażu i uruchomienia urządzeń).
Dzięki za zwrócenie uwagi- całkowicie się z Tobą zgadzam .
Co do wykonanie przez elektryków okablowania to rzadko widziałem instalację TV zrobioną porządnym ale drogim kabelkiem, przeważnie po przyłożeniu miernika to spadki sygnału miełem ok 20-25 Db a to jak na sam przewód to troszkę za dużo.

nania
27-08-2008, 12:59
Jestem po wycenie elektryka i sama nie wiem co myśleć :roll: Dom+ garaż 140m2.
Wyszło
- około 100 pkt elektryczne+TV+Internet+ telefon!
- pralka podłanczana na osobnym kablu
- doprowadzenie siły do ogrodu co by można było w przyszłości zrobic np oświetlenie
- rozdzielnia+montaż
- w rozdzielini 3 różnicówki
- siła w garażu
- podłączenie domu do skrzynki
- cały osprzęt typu, właczniki, wyłączniki wszystkie gniazdka elektryczne tv itp.
- w każdej elektryce od oświetlenie kostki na gotowo do podłączenia
- dokumentacja fotograficzna rozmieszczenia całej instalacji na płytce
- cała paierologia do dobioru technicznego elektryki

czyli generalnie opcja FULL, o nic sie nie martwię, przychodze i wkręcam sobie tylko żaróweczkę
Panowie za całość montaż + materiał(dobrej jakości) wycenili na 12000 zł netto! Myslę że jestem w stanie jeszcze z tej ceny zejść, no i mogę wziąść opcję bez osprzętu!
Panowie mają się z tym uwinąć w około 1,5 tygodnia, są młodzi mają ciekawe pomysły, stosują dobre rozwiązania.
A i jeszcze dodam że dom pod Warszawą

Powiedzcie czy warte rozpatrzenia??
-

kakaowy
28-08-2008, 18:26
Ale jaki to osprzęt?
Zwykłe wyłączniki mogą być po 8 albo po 40 zł/szt.

nania
28-08-2008, 21:05
Ale jaki to osprzęt?
Zwykłe wyłączniki mogą być po 8 albo po 40 zł/szt.
Chyba firmy BERKER? ale jeszcze muszę sprawdzić.
To tyba nie takie najtańsze?

pwt
06-09-2008, 22:36
Szwagier zrobił instalację za flaszkę.
Znajomy wziął 1000 złotych.

Przykłady można mnożyć...

Realnie patrząc (moje doświadczenia + lektura forum) za instalację należy liczyć ok. 80 - 100 PLN/m2.

PS.
Jestem na etapie uzgodnień w wykonawcą i mam nadzieję zmieścić się w 10 000 PLN, za instalację elektryczną + TV + ethernet -> hacjenda 130m2

dariusy
07-09-2008, 13:08
Wsrod wykonawcow najczesciej bywa ze ci najtansi to najwieksze papraki,bo 99% inwestorow nie ma najmniejszego pojecia o instalacjach.tak samo w wiekszosci jest glupota umawianie sie na jedna cene robocizny z materialem,bo mozna niezle poplynąc :(

Motyl35
11-10-2008, 22:03
Dałem 12500 zł za wszystko, dom 160m Szczecin , instalacja full wypas, ponad 200 pkt; robocizna 33 zł za punkt, bo i ekipa bardzo dobra. Może trochę przepłaciłem, ale nie będę oszczędzał na tak ważnej rzeczy, skoro na inne wydaję znacznie więcej...Co to jest 1000zł czy nawet 2000zł przy kosztach domu rzędu 500 000zł ?
Widziałem już niejedną ŻENUJĄCĄ instalację el. wlasnej roboty albo robione przez amatorów "po kosztach". Działa, oczywiście że działa, ale jak...przebicia na pralce, mikrofalówce, wywalanie bezpieczników, brak wygody użytkowania - złe rozmieszczenie gniazd i przelączników, czy wreszcie spalenie sprzętów RTV podczas burzy...Ale przecież taniej było, czyż nie...
Moim zdaniem bezsensowne są te licytacje, kto dał taniej...trzeba by porównywać jeszcze JAKOŚĆ...sama cena nic nie mówi!
Np .sąsiadowi górale wmurowalii nadproże (długości chyba ze 3m!) tak ,że opiera się tylko ze 2cm na ścianie, i oczywiście JUZ musieli poprawiać, bo nie wytrzymały cegły pod tym...Ale miał przecież tańszą ekipę niż ja...! Takich kwiatków będzie miał więcej i nie zdziwie sie jak mu ten dom w ogóle się kiedys zawali...

Greg_pu
12-10-2008, 06:52
Motyl35:
"Moim zdaniem bezsensowne są te licytacje, kto dał taniej...trzeba by porównywać jeszcze JAKOŚĆ...sama cena nic nie mówi!"
Święta prawda - to tak jakby ludzie mówili tu za ile kupili samochód i ile ma popielniczek w środku.
Cena to część składowa sukcesu, a o sukcesie mozemy mówić gdy instalacja jest wykonana zgodnie z preferencjami a nawet "pod" indywidualnego klijenta. I dopiero tutaj widać kunszt fachowca : albo robi : Panie tak będzie dobrze - bo przecież żarówka zaświeci, albo się trochę wysili i w trakcie oględzin i rozmów określi potrzeby inwestora - aby się mieszkało wygodnie, praktycznie i BEZPIECZNIE !!

SovietGangstar
12-10-2008, 14:23
Cena od punktu 36zł.
Całość (ponad 100 pkt) z materiałem już wliczając - 10tyś zł.
Dodatkowo w cene wliczone jest zamontowanie gniazdek i przełączników.
Aha, tylko rów od skrzynki na dworze do domku kopałem ja sam (ok 20m - zaoszczędziłem 200zł).
Wschodnie okolice Wrocławia.

banko
12-10-2008, 21:09
Dałem 12500 zł za wszystko, dom 160m Szczecin , instalacja full wypas, ponad 200 pkt; robocizna 33 zł za punkt, bo i ekipa bardzo dobra. Może trochę przepłaciłem, ale nie będę oszczędzał na tak ważnej rzeczy, skoro na inne wydaję znacznie więcej...Co to jest 1000zł czy nawet 2000zł przy kosztach domu rzędu 500 000zł ?
Widziałem już niejedną ŻENUJĄCĄ instalację el. wlasnej roboty albo robione przez amatorów "po kosztach". Działa, oczywiście że działa, ale jak...przebicia na pralce, mikrofalówce, wywalanie bezpieczników, brak wygody użytkowania - złe rozmieszczenie gniazd i przelączników, czy wreszcie spalenie sprzętów RTV podczas burzy...Ale przecież taniej było, czyż nie...
Moim zdaniem bezsensowne są te licytacje, kto dał taniej...trzeba by porównywać jeszcze JAKOŚĆ...sama cena nic nie mówi!
Np .sąsiadowi górale wmurowalii nadproże (długości chyba ze 3m!) tak ,że opiera się tylko ze 2cm na ścianie, i oczywiście JUZ musieli poprawiać, bo nie wytrzymały cegły pod tym...Ale miał przecież tańszą ekipę niż ja...! Takich kwiatków będzie miał więcej i nie zdziwie sie jak mu ten dom w ogóle się kiedys zawali...


Rozumiem że to kac moralny Cię dopadł i sam sobie teraz tłumaczysz że jest O.K.
Jeśli sam sobie ktoś robił instalację to wątpię aby gniazda nie były w tych miejscach co chciał. Ilość punktów nie była mniejsza od Twojej tylko dlatego że to oszczędność i żeby było taniej. Zrozumiesz to jak kiedyś sobie uświadomisz że masz kupe punktów z których nigdy nie skorzystałeś. Nie każdy potrzebuje 200 punktów w domu. I napewno jeśli ktoś sam sobie robił instalacje to miał o tym jako takie pojęcie bo napewno zrobił to według prawideł bo wie że nie przeszło by to odbioru i pomiarów. Ty jednak tego widać nie wiesz i wypisujesz to co wypisujesz. Jeśli moge zaoszczędzić ponad 5 tyś i mieć tak samo wypasioną instalację jak Twoja tylko dlatego bo będę robił ją sam to nie pisz mi że to napewno będzie kicha bo nie biorę się za robotę, o której nie mam pojęcia.

sylwia1891
13-10-2008, 07:10
U nas cena za punkt od 25-30 zł, materiały kupowaliśmy sami mówię tu o kablach i skrzynce cena 1500 zł domek 165m2 pow cał

Motyl35
17-10-2008, 20:06
Rozumiem że to kac moralny Cię dopadł i sam sobie teraz tłumaczysz że jest O.K.
Jeśli sam sobie ktoś robił instalację to wątpię aby gniazda nie były w tych miejscach co chciał. Ilość punktów nie była mniejsza od Twojej tylko dlatego że to oszczędność i żeby było taniej. Zrozumiesz to jak kiedyś sobie uświadomisz że masz kupe punktów z których nigdy nie skorzystałeś. Nie każdy potrzebuje 200 punktów w domu. I napewno jeśli ktoś sam sobie robił instalacje to miał o tym jako takie pojęcie bo napewno zrobił to według prawideł bo wie że nie przeszło by to odbioru i pomiarów. Ty jednak tego widać nie wiesz i wypisujesz to co wypisujesz. Jeśli moge zaoszczędzić ponad 5 tyś i mieć tak samo wypasioną instalację jak Twoja tylko dlatego bo będę robił ją sam to nie pisz mi że to napewno będzie kicha bo nie biorę się za robotę, o której nie mam pojęcia.[/quote]

===================================


Jeżeli NAPRAWDĘ znasz się na tym ,to pewnie że zrobisz i będzie dobrze, nie neguję tego wcale.... Jest jednak wielu takich, co to uważają , że znają się (ale tylko wg własnego mniemania) na wszystkim i pieprzą niemiłosiernie co sie tylko da...

Wynajmuję teraz własnie dom, w którym elektryke robił wlasciciel osobiscie i jej z tego bardzo dumny...
Żadne gniazdko nie ma uziemienia (!), mikrofala wali przebiciami po łapach, pralka tak samo...Gdy pracuje zmywarka i ktos nieopatrznie wlaczy czajnik - wywala bezpieczniki...Rozmieszczenie gniazdek jest niepraktyczne ,sa np. miejsca gdzie sa cztery gn. obok siebie, a na 2 pozostalych scianach nie ma nic...cały dom mamy w przedłużaczach....
Oswietlenie w kuchni jest totalnie spartaczone, wiecznie jest tam zbyt ciemno i nie da sie jej bardziej doświetlić...
Kabel antenowy (złącza?) na dachu jest tak beznadziejnej jakości ,że przy byle delikatnej tylko mżawce - tv sat przestaje odbierac...(sprawdzalem miernikiem, antena jest idealnie ustawiona)...
O tym ze jest tylko jedno gniazdko TV we wcale nienajszczesliwszym miejscu -nie musze chyba wspominać :-)
Skrzynka z bezpiecznikami jest umieszczona za szafą ,trzeba ją odsuwać, żeby tam dojść...
O tym ze brak jest różnicówki tez nie muszę chyba wspominać , bo gość na pewno do dzis nie wie, co to w ogóle jest...
Odbior zalatwil po znajomosci i jest bardzo zadowolony - użytkownicy tego lokum niestety nie.

Motyl35
17-10-2008, 20:08
Rozumiem że to kac moralny Cię dopadł i sam sobie teraz tłumaczysz że jest O.K.
Jeśli sam sobie ktoś robił instalację to wątpię aby gniazda nie były w tych miejscach co chciał. Ilość punktów nie była mniejsza od Twojej tylko dlatego że to oszczędność i żeby było taniej. Zrozumiesz to jak kiedyś sobie uświadomisz że masz kupe punktów z których nigdy nie skorzystałeś. Nie każdy potrzebuje 200 punktów w domu. I napewno jeśli ktoś sam sobie robił instalacje to miał o tym jako takie pojęcie bo napewno zrobił to według prawideł bo wie że nie przeszło by to odbioru i pomiarów. Ty jednak tego widać nie wiesz i wypisujesz to co wypisujesz. Jeśli moge zaoszczędzić ponad 5 tyś i mieć tak samo wypasioną instalację jak Twoja tylko dlatego bo będę robił ją sam to nie pisz mi że to napewno będzie kicha bo nie biorę się za robotę, o której nie mam pojęcia.[/quote]



==================

Jeżeli NAPRAWDĘ znasz się na tym ,to pewnie że zrobisz i będzie dobrze, nie neguję tego wcale.... Jest jednak wielu takich, co to uważają , że znają się (ale tylko wg własnego mniemania) na wszystkim i pieprzą niemiłosiernie co sie tylko da...

Wynajmuję teraz własnie dom, w którym elektryke robił wlasciciel osobiscie i jej z tego bardzo dumny...
Żadne gniazdko nie ma uziemienia (!), mikrofala wali przebiciami po łapach, pralka tak samo...Gdy pracuje zmywarka i ktos nieopatrznie wlaczy czajnik - wywala bezpieczniki...Rozmieszczenie gniazdek jest niepraktyczne ,sa np. miejsca gdzie sa cztery gn. obok siebie, a na 2 pozostalych scianach nie ma nic...cały dom mamy w przedłużaczach....
Oswietlenie w kuchni jest totalnie spartaczone, wiecznie jest tam zbyt ciemno i nie da sie jej bardziej doświetlić...
Kabel antenowy (złącza?) na dachu jest tak beznadziejnej jakości ,że przy byle delikatnej tylko mżawce - tv sat przestaje odbierac...(sprawdzalem miernikiem, antena jest idealnie ustawiona)...
O tym ze jest tylko jedno gniazdko TV we wcale nienajszczesliwszym miejscu -nie musze chyba wspominać :-)
Skrzynka z bezpiecznikami jest umieszczona za szafą ,trzeba ją odsuwać, żeby tam dojść...
O tym ze brak jest różnicówki tez nie muszę chyba wspominać , bo gość na pewno do dzis nie wie, co to w ogóle jest...
Odbior zalatwil po znajomosci i jest bardzo zadowolony - użytkownicy tego lokum niestety nie.

dariusy
18-10-2008, 00:04
Motyl, zgadzam sie z Tobą.Nigdy domorosly elektryk samozwaniec nie bedzie elektroinstalatorem.Sam znam kilka takich przykladow.A te puszki górne :)Jak oni sa z nich dumni:)
Jak ktos robi dziesiatki domow w roku ,to samo przez sie jest wiadome ze troche widzial i z niejednego pieca jadł chleb.Przypominam ze terazniejsze wykonastwo elektroinstalacyjne to nie jest tylko zarowka i gniazdko w pokoju...

josephine
18-10-2008, 21:02
U mnie właśnie układają kable - 3000 zł za wszystko wewnątrz i na zewnątrz. Biały montaż będzie liczony osobno - nie pamiętam, ale chyba 300 zł.

kmink
20-10-2008, 20:40
Takie jest moje zdanie że, budując dom za 400ooozł wydać 10ooozł na instalacje elktryczną to jest dużo? A jak zabije nam jednego z członków rodziny to co? Co nam da użalanie sie i płakanie ,,było trzeba nie oszczędzac...'' zamiast dac prace wykonac wirmie która udzieli gwarancji(sprawdzić czy takowa ma wykupione OC), zamiast kupić b.dobrej jakości elemty składowe instalacji kupujemy włączniki made in china za 10PLN.....dużo by pisać.....

Ale najważniejsze że ja mam coś za 5zł taniej od sąsiada :lol:
W dzisiejszych czasach za darmo nawet w morde nie dadzą...

Idź do firmy powiedz co chcesz nie zrobia kalkulacje, nie powiedza jaki osprzet będa instalować i jakiej produkcji kable,POSŁUCHAJ I ZROZUM co mówią FACHOWCY - przemysl propozycje nie trześ sie jak zaproponują instalacje częściowo inteligentną...porównaj z oferta innej firmy i zrób tam gdzie wydadza ci siepewnijsi czy wiesz że mają dobrą renome....

1.Będziesz mieszkał w bezpieczym domu Ty i twoja rodzina nie będziecie zgrozeni porażeniem pradem el.
2. Twój sprzęt RTV/AGD - niekiedy koszmarnie drogi będzie bezpieczy
3. Teraz jest bum w budownictwie - ale to minie i mieszkania/domy będa tańsze niż teraz - mając nowoczesną,bezpieczną,energoszczędną i nowoczesną instalacje podnisisz standard domu/mieszkania nikt nie powie ze zrobiłes wszystko jak najmnijszym kosztem dzisiaj ,,INTELIGENTNY DOM'' to dla niektórych abstrakcja - tak jak 10 lat temu telefony - wtedy tez wszyscy mówili ,,po co mi komórka''....

To tak jak z autem cena rynkowa 28-32tys ale my okazje za 26 tyś. wyrwalismy to sąsiadowi gul skoczy....to wam bedzie skakł jak sasiad po stłuczce w 3dni auto poskałda a wasze po takiej samej kolizi rozleci sie na pół...on rano pojedzie do pracy a Ty bedziesz na pomoc drogowa czekał..

Na zachodzie ELEKTRYK to jest gość, jest bardzo ciężko zostac elektrykiem, niekeidy elektrycy zarabiaja tyle co prawnicy(średnia klasa) ale nikt tu nie oszczedza - moze niekótrych nie stac na całkowitą autmatyke - robią tradycyjna instalacje z elementami ale wszystko HIGH LEVEL - ma byc bezpiecznie

Nie ma czegos takiego jak w Polsce że przykładowo firma bierze za punkt 70zł a jakaś podrzędna 30zł...wszyscy biora tą samą kase - konkuruja jakością,szybkością itp. - trzymaja się razem...
Jeżeli wszyscy będa robili dobrą robote za ta samoą kase to Inwestor bedzie miał tylko jeszcze jedną opcje - ,,pan Kowalski'' co zrobi to za połowe ceny i urządzenia gdzies tez tanio załatwi...

Tutaj do elektryków/elektromonterów itp. zacznimy cos robic zeby naszą prace szanowano!!! nie wypisujmy ze robimy domek 150m2 za 1500zł !!!

Książke można o tym wszystki napisać..Etyka w Elektrotechnice... w Elektrotechnice...

darekpt
26-10-2008, 10:05
Wiesz co , nic Ci to nie da , latasz po całym forum i piszesz zeby duzo placic wykonawcom bo sam nim jestes , i jak sie duzo zapłaci to Ci dobrze zrobią , rozumiem ze chcesz sie zareklamowac - ale juz duzo tutaj takich bylo co to pisali ze trzeba godnie wynagrodzic wykonawce bo takto dobrze zrobią , polecali jakies firmy co niby u nich robili a potem sie okazywalo ze sami się ukrywali pod nickiem niby budującego . Pewnie ze dla Ciebie lepiej wziasc za instalacje 10tys niz 3tys - bo wiecej zarobisz a czym sie jedna od drugiej różni? Że jedną Ty zrobiłes a drugą Twoja konkurencja? Tylko ja wole tą konkurencje bo skoro jestes taki dobry to byś robił instalacje a nie szukał szczęścia na forum muratora.....


Tutaj do elektryków/elektromonterów itp. zacznimy cos robic zeby naszą prace szanowano!!! nie wypisujmy ze robimy domek 150m2 za 1500zł !!! .....

???? Najpierw popracuj nad fachowoscią , spuść ceny a potem Cie docenimy , widze ze chciałbyś sie mało narobić a dużo zarobic - jak prawie kazdy Polak na Emigracji.

pozdrawiam

kmink
26-10-2008, 10:37
Nie jestem żadnym wykonawcą i nie muszę się reklamować, a instalacje jakie wykonuje nawet ci się nie śniły...pracuję w Norwegii,Meksyku,Brazylii i czasami po morzu Kaspijskim pływam - jestem fachowcem w tym co robię - i pieniądze też mam odpowiednie - bo na zachodzie ceni sie fachowców a nie to co w Polsce....jak jesteś informatykiem - niewazne że tylko potrafisz jakąs baze danych zrobić czy uzyć offica - to już jestes gość i musisz co najmniej 10k miesiecznie zarabiać....ale budowlaniec który stawia dom - i jest odpowiedzialny za to co zrobił to jest tylko ,,Jasiu'' pijaczek

darekpt
26-10-2008, 11:01
dobra koncze rozmowe z Tobą bo sam nie wiesz chyba o co Ci chodzi , gadasz jak to zle w Polsce a sam jezdzisz po całym swiecie - skoro Ci tam dobrze to po co krytykujesz co jest u Nas ( i skad wogole wiesz skoro Cie nie ma ) mi sie w Polsce podoba ...

Ps. Jezeli juz , to nie jestes Fachowcem tylko Fachowcą

kmink
26-10-2008, 11:30
Problem z czytaniem ze zrozumieniem?
Nie wolno mi krytykować tego co w Polsce sie dzieje? Mieszkam tu 6miesięcy w roku i chyba mam do tego prawo...a nawet gdybym nie mieszkał i był kosmitą to tez moge to robić....ja mam porównanie w przeciwieństwie do Ciebie....
MI też sie w Polsce podoba-nigdzie nie napisałem że jest inaczej - ale chyba nikt nie uważa że wszystko jest idealne - tak samo nie napisałem że ,,na zachodzie''jest wszystko super...ale nie o tym ten temat..

Chodzi mi tylko o jedno - jak ktoś jest fachowcem w jakiejś dziedzinie - nieważne jakiej - może być mistrzem w zamiataniu ulicy - to powinien mieć za to odpowiednio płacone...a nie że jeden uważa że jest super(jak Ty) a inni to robią same proste prace i można im za to płacić grosze bo obrosną w piórka :lol:

grzesiekmirek
26-10-2008, 17:45
a ja robie za 100 i mam pelno zamowien nie robie maniany za 40 zl

darekpt
27-10-2008, 05:34
ja za 300 ale nie mam jeszcze klientów :(

majkii
03-11-2008, 10:48
W moim przypadku-140m2
robocizna 2500zl
material ok 4000zl
do tego jeszcze musze doliczyc koszt odbioru instalacji

w cenie mam wliczone okablowanie ponad 700mb, ponad 100 punktow- nie wiem ile nie liczylismy tego
sila w garazu i kuchni, telewizja, glosniki, telefon, polozylismy takze 18mb kabla w wykopie do skrzynki i 18m bednarki - jedno ale...robil to caly miesiac.

bernadka1234
03-11-2008, 13:25
U mnie za dom 400m wziął 5500 za robociznę, wykonał wszystko pierwsza klasa. Przewody pod kątem prostym, bez puszek, osobne obwody na oświetlenie i gniazda. Puszki ładnie osadzone biały montaż w rękawiczkach . Gwarancja na piśmie. Robił 2,5 tygodnia bo miał problem z samochodem.

Helios
06-11-2008, 07:29
Do Adama 2007 - jesteś zadowolony z usług tego fachowca? Jeśli tak, bardzo proszę o namiary, z góry wielkie dzięki :D

Do Sylwii 1891 - to samo pytanie i ta sama prośba :)

Pozdrawiam :lol:

Marzena
07-11-2008, 12:38
Może mi ktoś podpowiedzieć: wyczytałam w postach z poprzednich lat, że punkt to zakończenie kablowe, jako punktu nie liczy się puszek łączeniowych. Ale jeżeli mam włącznik a w salonie dwa kinkiety to będzie jeden punkt, dwa czy trzy?
Jestem przed rozmową z moim elektrykiem- po wykonanej pracy - mówi coś o dopłacie- a ja chciałbym ocenić robociznę najpierw sama. Pozdrawiam :)

jaskul
02-01-2009, 20:47
Mam zrobioną całą instalacje i działa ;) prąd ZE podłaczył mam umowe i badania sieci ale nie mam do odbioru "kierownika robót ds elektrycznych" musi mi wystawić kartke A4 ze instalacja zrobiona zgodnie z projektem szt.budowlaną itp. ile to moze kosztować??

jaskul
02-01-2009, 20:48
Mam zrobioną całą instalacje i działa ;) prąd ZE podłaczył mam umowe i badania sieci ale nie mam do odbioru "kierownika robót ds elektrycznych" musi mi wystawić kartke A4 ze instalacja zrobiona zgodnie z projektem szt.budowlaną itp. ile to moze kosztować??

inz.energetyk
04-01-2009, 22:31
cena instalacji zalezy glownie od tego jaka to ma byc instalacja, dYp, DY w peszlach oraz od materialu z jakiego wykonany jest dom. Nie znam fachowca ktory wykona umowny punkt za 30zl z materialem jezeli bedzie mial to robic DY w peszlu i peszla schowac w zelbecie. Powodzenia tez zycze chowanie peszli w wielkiej plycie za 30zl z materialem inaczej wyglada sprawa przy domkach z Ytonga lub pustakow pianowych.
Rozprowadzenie instalacji tez ma znaczenie czy obwody gniazd sa robione w petle z gniazda do gniazda z dwustronnym zasilaniem czy tez kazde gniazdo sciagane do rozdzielni lub rownolegle do puszek laczeniowych. Obwody oswietlenia puszki laczeniowe czy laczenie w glebokich puszkach w wylacznikach. Odnosnie rozdzielni to glowny koszt to osprzet, jezeli instalacja jest rozbudowana to zwykle nie doliczam kosztow podlaczenia rozdzielni z tym ze zastrzegam ze nie zakladam osprzetu SASIN (charakterystyczny niebeski pewnie maja go wszyscy ci po 25zl/punk i taniej)
Na codzien stykam sie z wykonywaniem instalacji i z dziesiatkami elektrykow gdyz pracuje w duzej firmie i powiem tak jedni sa lepsi drudzy sa gorsi na glowe bija wszystkich byli gornicy to oni glownie robia tak tanio chociaz nie wiem czy warto placic bylemu gornikow czy robic samemu bo efekt bedzie podobny. Co do duzych firm profesionalnych to niestety ale nie zajmuja sie instalacjami w domkach bo nawet 100zl/punktu to cena nieoplacalna w porownianiu z polozeniem kilkuset metrow kabla za kilkaset tysiecy. Jedna z instalacji ktore robilismy byla w apartamentach ludwinow w krakowie, policzcie sobie sami ile wychodzilo za punkt jezeli Budostal placil za godzine pracownika elektromontazu krakow 60zl

enty
12-10-2009, 14:16
Co do instalacji niskoprądowych wykonywanych przez elektryków mam podobne spostrzeżenia jak Zbych. ( czyli w zdecydowanej większości wykonywane sa dość drogo i źle)
Zdarza mi się wykonywać montaże lub serwisy po takich " specjalistach"

Oto przykłady z ostatniego miesiąca:

1.Widedomofon- przewód domofonowy poprowadzony od furtki bezpośrednio na korytarz. Brak zasilania.( minimum jakie należało wykonac to przeprowadzić przewód przez rozdzielnię) Trzeba było przekuć nieco już wymalowanej ściany.

2.do furtki poprowadzony zwykły przewód UTP. na czym wykonawca zaoszczędził pewnie całe 50 zł ( świetny biznes) Po niecałym roku nadaje się do wymiany. Klienta czeka kucie ściany glazury na tarasie i zrywanie kostki.

3.Klient ma psy i chciał system jak to określił "chroniący okna" Panowie specjaliści realizując jego zlecenie wyprowadzili przewody na ścianach na przeciw każdego okna.

4.Zaawansowany system obwodowuy wykonany trzema przewodami UTP. Jeden to wszystkie czujniki ruchu + okna na dole ( prowadzone od czujnika do czujnika, na jednym przwodzie 5 czujników ruchu i około 15 kontaktronów) drugi na górze, trzeci chyba zapasowy bo kalwiatury ani sygnalizatora nie znalazłem) Przewody wyprowadzone w okolice okien tak aby dojśc do nich samych będzie trzeba trochę pokuć a potem pogipsować i pomalować. Centrala wyprowadzona pomiedzy drzwiami a grzejnikiem w pomieszczeniu gospodarczym. ( szerokość wnęki około 25 cm) W tej sytuacji pozostaje kucie system adresowalny lub hybryda ( przewodowo- beprzewodowy)

5. instalacja elektryczna . 6 obwodów na cały budynek., rozdzielnia jakieś 25X30 cm Gniazda wykonane głownie przewodem 3X1,5 , lampy 2X1. Instalacja ułożona krzywo, odstaje od ściany. Robiąc okablowanie pod system alarmowy zagaduję z lekka klienta czy wykonuje ją sam. Ale okazuje się że jest ona dziełem zaprzyjaźnionego fachowca, który „robi tanio i solidnie” Do tematu nie wracam bo i po co.

A to nieco starszy:

Mistrzostwo świata: okablowanie wykonane przez elektryka wg projektu specjalisty. Duży dom ponad 40 obwodów Zaplanowano czujniki ruchu, inercyjne, kontaktrony. Dobre rozmieszczenie czujników, odpowiedniej klasy przewody i...... zbyt solidny elektryk, który tak skrupulatnie poprzybijał blaszki montażowe do ściany że poprzecinał nimi znaczną część przewodów..

Nieco lepiej jest w przypadku sieci komputerowych telefonicznych czy rtv. W których raczej nie da się wyprowadzić przewodu w nieodpowiednie miejsce ( przynajmniej tego końca od strony gniazdka) lub zastosować o nieodpowiednim przekroju. Ale też zdarzają się instalacje RTV czy sieciowe wykonane „ przelotowo”, sieci komputerowe wykonane kablem YTDY czy rtv-sat wykonane „ rewelacyjnym przewodem SAT” po 30gr/metr z allegro. .

inz.energetyk
12-10-2009, 16:47
zdarza sie trafic na takie perelki, ale to zwykle dlatego ze instalacje alarmowe to dla tych elektrykow nowum lakomia sie na pare stowek bo mysla ze to latwe pieniadze a pozniej ten co przychodzi laczyc osprzet ma prze....
Z domofonami to fakt brak wyobrazni jest porazajacy, a sieci komputerowe to wyobraz sobie ze w duzym projekcie bydynku biurowego siec byla totalnie skopana typu jak to napisales na przelot. Nie zawsze dobry elektryk zna sie na teletechnice tyle ze uczciwy powie otwarcie ze sie za to nie bierze.

enty
15-10-2009, 05:20
Witam,
To była twórcza inwencja wykonawcy czy może tak przewidywał projekt?

Odnośnie instalacji teletechnicznych wykonywanych przez elektryków to zdecydowanie nie chce tu nikogo urazić i mam świadomość że gdyby to elektrycy wchodzili po nas też znaleźli by dużo rażących błędów. Często np spotykam się z brakiem uziemienia skrzynek alarmowych, ba miałem nawet kolegę który wieszanie centrali rozpoczynał od wycięcia przewodu uziemiającego ( niepotrzebne to to a tylko się pęta). Piszesz o łaszczeniu się na kilkaset złotych. Pewnie i tak jest ale mam wrażenie że czasami przy " dobrze wynegocjowanych" instalacjach to własnie teletechnika daje elektrykowi jakiś nieco lepszy zysk. Stawka 50 zł za ( prawidłowo liczony i wykonany ) punkt instalacji elektrycznej to nie jest zbyt dużo. natomiast 50 zł za punkt instalacji teletechnicznej (przy zachowaniu jakości wykonania i odpowiednimi materiałami to naprawdę dobre pieniądze.

Pozdrawiam

inz.energetyk
15-10-2009, 21:59
w przypadku o ktorym pisalem to projekt byl blednie wykonany. A odnosnie wykonawcow to ludzie sa po czesci winni sami sobie lakomia sie na troche tanszego wykonawce bez sprawdzenia czy prace ktore wczesniej wykonal zadowalaja poprzednich klientow. Nie wiem moze dlatego ze mam kontakt z budownictwem ale przeciez naprawde nie jest trudno ocenic nie tylko chodzi mi o elektrykow ale takze hydraulikow, dekarzy ktorzy maja jakies pojecie o swoim fachu a ktorzy sa po prostu z przypadku i dzis robia to a za tydzien beda w innej branzy. Sam majac kontakt z tymi roznymi firmami wiem ktorych bym w zyciu nie zatrudnil a sa i tacy dla porownania ktorym jestem w stanie zaplacic za 200m2 dwuspadowego dachu 30tys zl za sama robocizne bo wiem ze robia solidnie i wszyscy sie dziwia bo przeciez mozna to zrobic i za 7tys ( a pozniej poprawiac w nieskonczonosc bo ciagle gdzies cieknie)
Odradzam firmy ktorym sie spieszy i robia na przewal bo to gwarancja fuszery, jezeli ktos bierze wiecej moze sobie pozwolic na przylozenie sie do pracy bo moze zrobic mniej w miesiacu i dokladniej chyba ze ma sie pecha i trafi sie na zachlannego ktory bierze wiecej i tez idzie na przewal czyli tez skopie robote.

Igrek
20-10-2009, 13:12
Witam płaciłem 50pln /punkt z materiałami, instalacja "na skrętkę" zgrzewania miedź, od gniazdka do gniazdka, niby wszystko ok ale jak przyszedł galzurnik to zwrócił uwagę na gniazdka w kuchni i łazienkach na różnych wysokościach - skwitował ten fakt "jeszcze nie spotkał elektryka który by trzymał się standardu" ponoć standard na gniazdko w kuchni to cos ponad 100cm? (nie pamiętam ile podał dokładnie) ale faktem jest że w kuchni gniazdka - te ponad blatem były na różnej wysokości! w łazience były za nisko blatu, no i jeszcze kabel do domofonu tylko zwykłe 3x1,5, bez utp ale to raczej moja zasługa bo nic mu nie wspomniałem o tym

tegas
23-10-2009, 17:47
wysokosc zalezy od inwestora a elektryk ma trzymac sie przepisów ,które nie mowia o wysokosciach gniazda na lodowke,zmywarke czy jakis mlynek do zlewu
instalacja ma byc wykonana zgodnie z normami i ma byc bezpieczna!!!dla uzytkownika(za co sie placi)a ludzie szukaja najtaniej co nie zawsze idzie w parze z jakoscia

Lenart
23-10-2009, 18:31
nie zawsze to co najdrożej idzie w parze z jakością
tyż :(

Marek L
31-10-2009, 13:38
U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):
- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)
- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł
- sieć (pc) = 46 zł
- telefon = 35 zł
- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

[quote]

Marek L
31-10-2009, 13:52
Witam płaciłem 50pln /punkt z materiałami, instalacja "na skrętkę" zgrzewania miedź, od gniazdka do gniazdka, niby wszystko ok ale jak przyszedł galzurnik to zwrócił uwagę na gniazdka w kuchni i łazienkach na różnych wysokościach - skwitował ten fakt "jeszcze nie spotkał elektryka który by trzymał się standardu" ponoć standard na gniazdko w kuchni to cos ponad 100cm? (nie pamiętam ile podał dokładnie) ale faktem jest że w kuchni gniazdka - te ponad blatem były na różnej wysokości! w łazience były za nisko blatu, no i jeszcze kabel do domofonu tylko zwykłe 3x1,5, bez utp ale to raczej moja zasługa bo nic mu nie wspomniałem o tym witaj te gniazdka kture z krytykował grażurnik to nic takiego prawda jest taka ze w kuchni zostawia sie dłusze przewody dlatego jezeli jest grażurnik myszlacy to dopasuie gniazda do płytek zeby były symetrtcznie gniazd robi sie nad blatem moze by wyzej lub niżei jak klijen sobie życzy uważamy tylko zeby były odpowiednio dalei zlewu jstalacija jest prawidłowo wykonana i nie drogo troch przygołz domofonem tam gdzie są płytki zostawi sie gniazda grazurnikowi do ustawienia

plebus
31-10-2009, 14:45
Łódź

Dom 260m.

22.000 za: tablicę, inst gniazd 230, 400V, oświetleniowa, tv-sat, alarmowa, tel-internet.,glosnikowa, video-domofonowa, sterownicza c.o., do anteny internetowej, pomiary elektryczne, dokumentacja odbiorowa, WLZ, przewody zew. - praktycznie za wszystko bez bialego montażu.

misiakulka
13-11-2009, 16:33
u nas komplet około 260pkt wyniesie 12tyś. właśnie się robi :D pełna kulturka :P dwóch braci robi sprawnie i ma chyba pojęcie o robocie bo wyrywkowo konsultowałam pewne ich pomysły z innym elektrykiem. mają też garść propozycji w przypadku braku pomysłu u inwestora(tak było w moim przypadku 8) ) pisząc komplet miałam na myśli elektrykę wewn i na zewn, tv i internet( tego mamy bardzo dużo)

Castanea
30-11-2009, 13:09
U nas wzięli 7700 zł, dom o powierzchni 150m2. Dwóch elektryków pracowało 5 dni.

ane3ka1
01-12-2009, 06:23
Jestem nieco zdegustowana moimi elektrykami. Niestety w tej kwestii jestem kompletnym laikiem i być może stąd wynikły pewne nieporozumienia z panami elektrykami.
Chciałam was zapytać co dokładnie uznawane jest za punkt - jedna puszka czy np. gdy jest tych puszek kilka obok siebie, to to stanowi 1 punkt?
Bardzo dziękuje za odpowiedź.

kala67
01-12-2009, 11:45
u nas dom z bala
powierzchnia 140 m kw
robocizna elektryka 6500 zł
materiał 6800 zł

bony2503
02-12-2009, 19:05
Jestem nieco zdegustowana moimi elektrykami. Niestety w tej kwestii jestem kompletnym laikiem i być może stąd wynikły pewne nieporozumienia z panami elektrykami.
Chciałam was zapytać co dokładnie uznawane jest za punkt - jedna puszka czy np. gdy jest tych puszek kilka obok siebie, to to stanowi 1 punkt?
Bardzo dziękuje za odpowiedź.

My liczymy punkt jako wypust świetlny (czyli tam gdzię będzie zamontowana żarówka,świetlówka halogen nie wlicza się wlączników, przełączników) oraz puszki pod gniazda 230 V. powinno też wliczać się zasilania czyli przewody wychodzące z rozdzielni( w średniej wielkosći domu jest ich ok.20szt)
Punktami niskoanięciowymi są gniazdka tv, internetowe, wypusty domofonowe, oraz alarmowe.----mogą one być liczone inaczej niż elektryczne.
Tak to się przedstawi u nas, a u innych wykonawców wygląda to napewno inaczej, skoro słyzszę że w małym domku elektryk naliczył 260 punktów. :)
Wszystko kwestia dogadania i uczciwego podejścia wykonawcy do włąściciela Lepiej dogaddać się do ceny za całość prac i po problemie. Niektórzy biorą mało za ,,punkt" ale wliczaja wszystko co mogą w te punkty i kto się połaskomi na takiego ,,taniego"elektryka to zapłaci dwa razy wiecej
Pozdrawiam

ane3ka1
03-12-2009, 06:57
Lepiej dogaddać się do ceny za całość prac i po problemie. Niektórzy biorą mało za ,,punkt" ale wliczaja wszystko co mogą w te punkty i kto się połaskomi na takiego ,,taniego"elektryka to zapłaci dwa razy wiecej
Pozdrawiam
Dzięki bardzo za odpowiedź. Problem polega na tym, że byliśmy umówieni na cenę za całość. Tak jak pisałam, nieporozumienie może wynikać z mojego braku orientacji. Dlatego chciałam nawet przejść po domu i policzyć ilość punktów, żeby oszacować kwotę za 1 pkt. A sprawa ma się następująco...
- Pierwsza wizyta elektryków: "No, taki domek (jakieś 130m2 pow. użytkowej) to ze 4 tysiące"
- Pytanie z naszej strony: "Robocizna?"
- Elektrycy: "Nie. Z materiałem"
No więc robili za te 4 tysiące z materiałem. Nie powiem, żebym była zachwycona współpracą, bo miałam wrażenie, że mimo usilnego tłumaczenia co gdzie ma być i tak robili po swojemu. Na nic zdały się 3 wieczory chodzenia po domu i oznaczania gdzie jaki kontakt, gdzie do czego włącznik i gdzie włącznik schodowy.
Po skończonej robocie panowie kazali sobie zapłacić zaliczkę w postaci połowy umówionej kwoty ponieważ po glazurze przyjdą montować, ustawiać itp. itd. Dostali 2 tysiące po czym donieśli fakturę za materiały - jedyne 4700zł. I tu nasze wielkie zdziwienie :o Bardzo proszę się nie śmiać ponieważ ja naprawdę nie znam się na elektryce i nawet na cenach materiałów. Niemniej jednak jeśli ktoś mówi mi, że "z materiałem" to "z materiałem". Sytuacja jest o tyle dziwna, że to samo co ja i mąż słyszeli też nasi budowlańcy - "4tyś z materiałem"!!! :roll:
Pominę milczeniem fakt, że za wywiercenie otworów pod oświetlenie schodowe (LEDy) kazali zapłacić sobie dodatkowo (no bo to przecież dużo pracy) !!!!!! :evil:

enty
04-12-2009, 05:35
Witam
Zgodzę się że oczywiście warto uzgodnić cenę za całość, niemniej warto też uzgodnić ile bedzie kosztował punkt. Jeżeli dojdzie do jakiś zmian ( dojdzie lub ubędzie punktów) to mamy wtedy podstawę do ewentualnych odliczeń/doliczeń. Pozostaje jeszcze kwestia co jest punktem. Przedsawiony przez bonego sposób liczenia punktów jest dość często stosowanym i dość miarodajnym/ uczciiwym w miarę sprawdza sięna typowych instalacjach domowych. . Przykład. Ustalamy że punkt gniazdkowy kosztuje X. Jeżeli klient chce dorobić kolejne gniazdko w pokoju to doliczamy mu x, poniważ prowadzimy go z najbliższej puszki. Jeżli natomiast klient chce dorobić kolejne gniazdko ale na oddzielnym obwodzie prowadzonym bezpośrednio z rozdzielni to liczymy 2X, jako kolejny obwód zasilający i kolejny punkt gniazda. ( ponieważ będzie to zdecydowanie bardziej pracochłonne i pojdzie zdecydowanie więcej materiału)
Oczywiście najtrudniej wycenić jest prace nietypowe i tu często dochodzi do nieporozumień, tak jak w przypadku tych podświetleń schodów. Ze względu na nakąłdy pracy trudno policzyć to jako jeden punkt aleteż liczenie każdego światełka jako odzdielnego punktu ( co też się zdarza) było by zwykłym naciąganiem klienta

ane3ka1
Wcale się nie dziwię że nabrałaś podejrzeń.
1. cena 4000 zł zmateriałami ( jakie one by nie były ) i jak rozumiem z białym montażem to bardzo mało,nawet jak na prostą instalację
2. 4700 zł za materiały, nawet gdyby uwzglęnić wyposażenie rozdzielni to znowu dość sporo i wskazywało by na dość rozbudowaną instalację co znowu koliduje z ceną 4000 zł (nawet gdyby przyjąć zę jest o cena za samą robociznę)
Puki jeszcze nie masz tynków zaproś jakiegoś elektryka aby zweryfikował efekty pracy tych panów,Podstawowe rzeczy możesz też sprawdzić sama zwracając uwagę na:
1. ilość obwodów zasilających ( po prostu policz przewody jakie schodzą się do rozdzielni)
2. rodzaje przewodów jakimi wykonano okablowanie ( gniazda 3X2,5 oświetlenie 3X1,5- oznaczenia znajdziesz na przewodach)
3. Zwróć uwagę ile obwodów zasilających wyprowadzono do kuchni. Absolutne minimum to trzy, w tym jeden siłowy pod kuchnię.
4. czy ułożono przewody wyrównawcze
5. zwróć też uwagę na instalacje niskoprądowe. Ich rozplanowanie jak i użyte materiały.Z nimi elektrycy mają najczęsciej największe kłopoty, co potem owocuje postami na elektrodzie typu:" mam instalację alarmową wykonaną przewodem telefonicznym dwu żyłwym, jaki mogę zastosowac system" Jeżeli masz jakieś wątpliwości wrzuć zdjęcia opisy itp.

Pozdrawiam

pyot
07-12-2009, 20:12
Początek mjającego roku.
Zlecenie to generalny remont mieszkania w wielkiej płycie,mieszkanie trzypokojowe do wykonania gładzie panele,malowanie glazura,instalacje wodn/kan i iinne.
Inwestor początkowo twierdził,że ma elektryka który szwagierce wykonał całą instalację wraz z materiałem za 1600zł w mieszkaniu o podobnym metrażu,nie wiem czy to miało na celu dać mi coś do zrozumienia :),ja podałem cenę 2700 z materiałem (robocizna tylko do 'skrzynki',nie 'wychodząc' z instalacją poza mieszkanie i nie uwzględniając pomiarów i projektu).
Podczas prac wyburzeniowych kiedy żadnych prac pod ten zakres nie wykonałem,inwestor zapytał się,czy w moją cenę wchodzi także biały osprzęt...,odpowiedziałem,że nie.
Więc źle,usłyszałem,myśleli,że z osprzętem.
Grzecznie zasugerowałem,że elektryka można poszukać wśród ogłoszeń jakich pełno,że kucie bruzd w żelbecie nie należy do przyjemności i nie mam nic przeciwko temu aby wykonał to kto inny.Tu nie chodziło o moje fochy,nie,wykonując generalny remont lepiej jest kiedy wszystko robię sam - unikam z inwestorem niespodzianek stąd też nasza umowa o pracach elektrycznych....
Następnego dnia Pani przyniosła ulotki z Castoramy,dzwoniłem ja włączając telefon na tryb głośnomówiący samemu nie wiedząc czego można się spodziewać.
Na czterech rozmówców tylko jeden wyraził nikłe zainteresowanie...
Od tego momentu nie powracaliśmy do tematu.
Sam byłem zdziwiony,że boją się robić w żelbetach,albo nie boją,tylko mają inne prace.
Nie piszę tego z satysfakcją tylko,co zresztą przewija się i tutaj,aby rozłożyć racje obu 'stron' pokazując na swoim przykładzie może nie kombinowanie,bo to źle brzmi,ale szukania oszczędności co z kolei jest zrozumiałe :)

bony2503
07-12-2009, 21:13
No więc robili za te 4 tysiące z materiałem. Nie powiem, żebym była zachwycona współpracą, bo miałam wrażenie, że mimo usilnego tłumaczenia co gdzie ma być i tak robili po swojemu. Na nic zdały się 3 wieczory chodzenia po domu i oznaczania gdzie jaki kontakt, gdzie do czego włącznik i gdzie włącznik schodowy.
Takich klientów to jest bardzo mało, większość to nie wie co chce i trzeba duuuzo czasu poświęcić żeby dobrze rozplanować elektrrykę w domu pod potrzeby właściciela,więc szacunek Pani ane3ka1 za poświęcony czas.




Przykład. Ustalamy że punkt gniazdkowy kosztuje X. Jeżeli klient chce dorobić kolejne gniazdko w pokoju to doliczamy mu x, poniważ prowadzimy go z najbliższej puszki. Jeżli natomiast klient chce dorobić kolejne gniazdko ale na oddzielnym obwodzie prowadzonym bezpośrednio z rozdzielni to liczymy 2X, jako kolejny obwód zasilający i kolejny punkt gniazda. ( ponieważ będzie to zdecydowanie bardziej pracochłonne i pojdzie zdecydowanie więcej materiału
A nie lepiej ustalći cenę za punkt albo za całość niż takie obliczenia jak Pan przedstawia????


A co do remontu mieszkania z żelbetu, jeżeli ktoś daje marne pieniądze
które w pełni nie zrekompensują zużycia sprzętu oraz czasu spędezonego na pracę to nie ma się co dziwic tym ludziom co nie chcą tego robić. Pozdro

enty
08-12-2009, 02:13
bony, a nie spróbowałbyś tak zanim coś skrytykujesz," przeczytać ze zrozumieniem".Upraszczając pisałem właśnie o tym że warto uzgodnić cenę za całość jednocześnie wiedząc ile kosztuje punkt, co może być przydatnym przy zmianach koncepcji w trakcie wykonywania prac. Dość proste wyliczenie jakie przedstawiłem, a które Ci się " tak rzuciło w oczy" to po prostu przykład uzasadniający pewien sposób liczenia punktów.

pozdrawiam

Pawel512
08-12-2009, 15:09
4700 zł za materiał na instalację elektryczną to normalna cena jeśli materiał jest dobrej klasy obejmuje już wszystkie elementy instalacji od kabla zasilającego.

Nieraz więcej da się zarobić, pisze to jako elektryk, ustalając cenę "za całość" więc jak ktoś nie ma dobrego rozeznania to nie polecam takiej metody negocjacji ceny ;)

goxia
03-01-2010, 11:03
mój mąż wykonuje usługi elektroinstalacyjne i on zawsze jedzie na budowe zrobic wycenę od całości, ale nie tak na oko tylko chodzi z wlascicielem po budowie i znacza dokladnie gdzie co ma być i na tej podstawie wycenia prace. Jak w trakcie pracy wlasciciel zdecyduje ze tak chce gdzies miec jakies jedno czy dwa dodatkowe gniazdka to sie cena nie zmienia. Jeśli dochodza jakies dodatkowe duze zmiany to wtedy sie liczy te dodatkowe gniazda za tzw punkt. Ja uważam, ze zawsze lepiej dla odbiorcy sie umówic za całość i spisac umowe, zeby potem nie było nieporozumień, gdyż cena za punkt jest bardzo niejednoznaczna, bo kazda firma sobie po swojemu te punkty liczy. Gdyby ktoś chciał dobrego i taniego fachowca w okolicach Tuchowa, Tarnowa to gorąco polecam swojego męża:)
Jeśli chodzi o ceny to wlasnie zrobił kompleksowo średniej wielkości domek (instalacja elektryczna, alarmowa, telewizyjna, odbiór, centralny odkurzacz) za 9 tys. Pracuje na profesjonalnych urządzeniach- wszystko marki Bosh- czyściutko przy użyciu bruzdownicy.

gryfxxxyk
09-01-2010, 17:09
Po przeczytaniu wszystkich postów „ile za elektryka”. Chciałbym dorzucić swój pogląd na ten temat. Z tego co widzę to 80% użytkowników tego forum to inwestorzy osoby budujące lub remontujące mieszkanie, dom. Ja jestem instalatorem, elektrykiem. Napisze jak według mnie powinien przebiegać proces robienia wyceny i wykonania tradycyjnej instalacji elektrycznej, czyli takiej o której jest mowa na tym forum.
1. ) zakładam, że mam do dyspozycji projekt wykonany przez architekta wnętrz w którym jest: gdzie dokładnie mają znajdować się punkty świetlne, gniazda elektryczne, łączniki. Mam również do dyspozycji projekt elektryczny, który został wykonany na podstawie projektu architekta i zawiera między innymi: ilość obwodów elektrycznych, typ oraz ilość zabezpieczeń, przekroje przewodów itd. Jeżeli jest taka sytuacja (w naszym przypadku z 15% zleceń) to nie ma problemu ze zrobieniem oferty, wyceny z naszej strony. Jedziemy na obiekt patrzymy jakiego typu są ściany: wilka płyta (żelbeton), cegła, pustak, suporex, czy jest to stan surowy (przed tynkowaniem) itd. Na tej podstawie obliczamy sobie jak dużo czasu zajmie nam wykonanie bruzd i ile weźmiemy za punkt. Naszym zdaniem pytanie inwestora, typu: Ile biorą Państwo za punkt? lub ile by wzięli Państwo za położenie elektryki w mieszkaniu 120m2. Te pytania bez obejrzenia obiektu są dla nas bez sensu. Dlatego, że jest to zależne od typu ścian inaczej będziemy liczyli za punkt jeżeli budynek będzie w stanie surowym(ściany przed tynkowaniem), inaczej jeżeli będziemy musieli robić bruzdy w wielkiej płycie (żelbeton). Wiemy również, że są problemy z definicją tego nieszczęsnego punktu wypustowego My jako punkt liczymy: wyprowadzenie pod oświetlenie (sufitowe, kinkiet), łącznik, gniazdo elektryczne 230~, gniazdo siłowe. Pojawia się problem jak liczyć gniazda potrójne itd. My przy większej inwestycji liczymy to jako jeden punkt wypustowy. Oczywiście cena jest zależna od ilości punktów. Jeżeli jest więcej punktów to cena jest do większej negocjacji. Przy stanie surowym ścian za tak zdefiniowany punkt bierzemy 40 zł za samą robociznę. Jeżeli mamy projekt architekta i elektryczny i obejrzeliśmy obiekt zabieramy go do biura aby zrobić ofertę. Na ofercie wyszczególniamy ilość punktów wypustowych gniazd, wypustowych oświetlenia … Następnie przynosimy ofertę klientowi i mówimy ile będzie kosztowała całość. Jeżeli dogadamy się co do ceny, poprosimy klienta aby się podpisał na naszej ofercie i na projekcie elektrycznym i architekta. W takim wypadku instalacja elektryczna powinna być wykonana według projektu. Jeżeli instalację wykonamy niezgodnie z projektem klient może mieć do nas pretensje, żal i żądać zrobienia poprawek. My musimy trzymać się wytycznych projektu. Dla nas też to jest podkładka, ponieważ po wykonaniu instalacji klient to gniazdko nie jest we właściwym miejscu, tu by się coś dołożyło itd. Jeżeli na początku nie podpisze się takiej umowy to te poprawki mogą zająć 1/3 czasu kładzenia instalacji. Na koniec prac może dojść do niepotrzebnych nieporozumień. Dlatego uważam, że inwestor z elektrykiem przed rozpoczęciem kładzenia instalacji powinien dokładnie uzgodnić na jakiej wysokości w jakim miejscu powinny być gniazdka, łączniki jeżeli nie zgadza się to z projektem to nanieść wspólnie zmiany a później się na tak przygotowanym dokumencie wspólnie podpisać.

Przestrzegał bym również przed wycenami razem z materiałem. No chyba, że elektryk pokaże, że zakupione materiały są identyczne (lub ich odpowiedniki) z tymi co na projekcie elektrycznym. Jest to bardzo ważne ponieważ typów przewodów jest bardzo dużo. Ogólna zasada jest taka, że przewody prowadzone do gniazd elektrycznych mają przekrój 2,5 mm2 (YDY3x2,5mm2), przewody do oświetlenia 1,5mm2 (YDY 1,5mm2). Jeszcze należy zwrócić uwagę na typ izolacji (300/500V , 450/750V) te informacje są napisane na przewodach. Jeżeli elektryk ma wyceniać robociznę razem z materiałem (chce być jak najtańszy) i jest nie uczciwy to do gniazd może zastosować przewody YDY 3x1,5mm2 . Następnie w rozdzielni elektrycznej może nie zastosować. Wyłącznika różnicowo prądowego przez co instalacja elektryczna nie będzie zabezpieczała przed porażeniem pośrednim prądem elektrycznym, może nie zastosować głównej szyny wyrównawczej itd. Owszem bez tych elementów instalacja elektryczna by działała ale by była mniej bezpieczna dla użytkowników.
2. ) jeżeli nie ma profesjonalnego projektu elektrycznego i architekta lub wizja elektryki i klienta dużo się różni – co nie powinno mieć miejsca  To sprawa jest o wiele bardziej zagmatwana  Jeżeli będzie zainteresowanie to szerzej bym o tym napisał w innym poście ponieważ i tak już chyba za dużo nabazgrałem jak na pierwszy mój post, a jeszcze bym chciał napisać coś nowoczesnych instalacjach elektrycznych.

Czytając całe forum zdziwiłem się, że nikt nie pyta się o inteligentny dom (automatykę budynkową) Ile kosztuje położenie takiej instalacji? My często proponujemy klientom, że położymy instalację elektryczna pod inteligentny budynek. Będzie to o nie dużo droższe a w przyszłości jeżeli pozwolą na to fundusze, będzie można wymienić tradycyjną instalacje na inteligentną bez robienia bruzd.(pod pojęciem inteligentna instalacja rozumiem integracje wszystkich systemów: oświetlenia, gniazd, rolet, łączników, klimatyzacji, wentylacji, stacji pogodowych, ogrzewania, monitoringu itd. Na naszej stronce można znaleźć trochę informacji na temat systemu inteligentnego budynku LCN www.gryf-elektryk.pl/lcn-wprowadzenie.html ).
Na tak ułożonej instalacji elektrycznej może bez problemu działać tradycyjna instalacja elektryczna a jeżeli pojawią się fundusze to zwykłe włączniki wymieni się na moduł logiczne. Wymiana ta nie musi od razu być kompleksowa, można automatyzować budynek fragmentami. Ważne jest aby położona instalacja nadawała się do tego typu zabiegów Koszt położenia instalacji pod inteligentny budynek z naszego doświadczenia o 10%- 15% droższy niż pod tradycyjną instalacje. Wiec naszym zdaniem warto się nad tym zastanowić i zapytać się eklektyka ile będzie to kosztowało. Automatyka budynkowa jest w Polsce dość świeżą dziedziną i dlatego przed założeniem takiej instalacji należy zapytać się elektryka o jego doświadczenie w tym temacie.

seba7go
19-01-2010, 20:51
Witam wszystkich
Wycenianie elektryki nie jest takie proste - ponieważ może być zwyła instalacja i bardziej złożona , instację taką najlepiej jest oglądnąć i do wiedzieć się czego oczekuje od nas właściciel
Pozdrawiam

robertsz
19-01-2010, 22:57
Witam wszystkich
Wycenianie elektryki nie jest takie proste - ponieważ może być zwyła instalacja i bardziej złożona , instację taką najlepiej jest oglądnąć i do wiedzieć się czego oczekuje od nas właściciel
Pozdrawiam
Zapędziłeś się trochę :)
Jak chcesz oglądnąć instalację, którą dopiero chcesz klientowi wycenić i zrobić za jakiś czas?

Poza tym klient tak naprawdę oczekuje od nas pomysłów i podpowiedzi, a nie tylko równego ułożenia kabli na ścianach.
Gdyby wiedział co chce to sam by to sobie zrobił lub ze szwagrem do pomocy.

Ja to widzę inaczej. Każdy z nas (elektryków) ma swoje widełki cenowe w których się porusza. Na widełki cenowe wpływ ma wiele czynników, główne to: jak pracujemy, czym pracujemy, czy i jak się rozliczamy z fiskusem.
Klient bierze do ręki kilka różnych ofert, to czy zdobędziemy zlecenie niekoniecznie zależy od kwoty jaką podaliśmy, bo jest wiele innych czynników które mają wpływ na ostateczny wybór wykonawcy.

Jeśli na placu budowy umiesz rozmawiać z klientem konkretnie, być uczciwym wobec niego przed i po realizacji zlecenia, być pod telefonem no i być słownym to na brak zleceń nigdy nie będziesz narzekał. Zadowolony klient będzie Cię polecał innym, co jest lepsze od reklamy w ramce w Panoramie Firm.

Odnośnie prostych i złożonych instalacji.
Klienci (99% moich przypadków) wybierają instalacje proste: bo są tanie, bo są niezawodne, bo są łatwe w modernizacji i naprawie przez nich samych lub lokalnych fachowców.
Żeby klient zamówił instalacje złożoną (intliegentną, zautomatyzowną) musi wiedzieć co mu to da (funkcjonalność) i po drugie kto i jak szybko to naprawi w przypadku awarii (bezpieczeństwo i niezawodność).
Dlatego firmy krzaki i ludzie znikąd nie mają takich zleceń, mało tego sami unikają jak ognia bardziej skomplikowanych tematów bo się po prostu zatrzymali na pewnym etapie wiedzy.

Pisanie esejów na temat instalacji nic nie da, są lepsi autorzy w tej materii.
Po prostu trzeba sobie wypracować renomę i styl pracy.

gryfxxxyk
20-01-2010, 01:14
robertsz napisał:

Klienci (99% moich przypadków) wybierają instalacje proste: bo są tanie, bo są niezawodne, bo są łatwe w modernizacji i naprawie przez nich samych lub lokalnych fachowców.

Z tym, że tradycyjne instalacje są łatwe w modernizacji w porównaniu z instalacjami inteligentnymi w 100% się nie zgodzę! Przykładowo w tradycyjnej instalacji chcemy zmienić przeznaczenie łącznika, który steruje włączeniem i wyłączeniem oświetlenia w przedsionku. Jego nowa funkcja ma być taka: naciśnięcie tego łącznika przy wyjściu z domu ma spowodować: wyłączenie wszystkich obwodów świetlnych, zamknięcie wszystkich rolet, obniżeniu temperatury np. do 18 stopni Celsjusza, uzbrojenie alarmu. W tradycyjnej instalacji jak ktoś chce zrobić taka modyfikacje bez ingerencji w ściany to życzę powodzenia! Natomiast takie przekonfigurowanie funkcji łącznika w inteligentnym budynku zajmuje chwile. Sprowadza się do podłączenia laptopa i paru kliknięć myszką.

Takich przykładów można by wymyślać 1000. Uważam, że tradycyjna instalacja bez ingerencji w ściany (robienie bruzd) jest praktycznie nie możliwa do zmodernizowania. Chyba, że zostanie położona w sposób gwieździsty i wszystkie połączenia zostaną zrealizowane w rozdzielni. To zgodzę się, że w jakimś stopniu można na niej dokonywać zmiany.

Kolejny argument jaki został przytoczony to taki, że koszt założenia automatyki budynkowej jest znacznie większy niż tradycyjnej instalacji eklektycznej. Z tym argumentem bym się nie zgodził w 60%. Zgodzę się, że moduły automatyki budynkowej są drogi. Ale jeżeli mamy do czynienia z dobrze wykwalifikowanym instalatorem to możemy wiele zaoszczędzić na innych systemach.
Sterowniki większości urządzeń domowych zostaną zastąpione poprzez moduły system automatyki budynkowej. Urządzenia zostaną zakupione bez sterowników – o wiele tańsze. Jeżeli instalator ma odpowiednią wiedze i doświadczenie wówczas dobrze dobierze urządzenia. Na tym etapie można naprawdę dużo zaoszczędzić. Warunek jest taki aby instalator służył swoją widzą inwestorowi przy wyborze miedzy innymi: rolet, ogrzewania, klimatyzacji itd
Zobrazuję to na przykładzie rolet oraz klimatyzacji. Klient chce mieć wszystkie obwody rolet sterowane. Chce aby te rolety były sterowane grupowo, pojedynczo. Oczywiście, że na rynku jest wielu producentów rolet którzy umożliwiają takie sterowanie – wówczas do rolet są dołączone odpowiednie sterowniki które są połączone ze sobą w sieć. Dużą część kosztów rolet stanowią właśnie te sterowniki (około 30%).
Zasymulowanie tych sterowników za pomocą automatyki budynkowej nie stanowi problemu. Więc do kieszeni nam już wpada 30% ceny rolet. A możliwości sterowania znacznie wzrastają! Sterowanie rolet można uzależnić między innymi od stacji pogodowej, systemu alarmowego, obwodów oświetlenia itd.
Kolejny przykład obniżenia kosztów instalacji to zasymulowanie sterowników klimakonwektorów (klimatyzacja) No i kolejne kilka złoty jakie należy odjąć od ceny klimatyzacji, które nam wpadną do kieszeni. Również odpadają sterowniki ogrzewania – kolejne kilka złoty o jakie zostanie obniżona inwestycja.
Dalsze oszczędności będzie można znaleźć już podczas użytkowania obiektu. Też przytoczę kilka przykładów: wyłączenie ogrzewania jeżeli zostanie otworzone okno i temperatura w pomieszczeniu będzie większa niż 10 stopni. Obniżenie temperatury panującej w domu oraz wyłączenie obwodów oświetlenia na czas nieobecności użytkowników w domu. Przy tradycyjnej instalacji często się zdarza, że zapominamy o wyłączeniu oświetlenia lub obniżeniu temperatury podczas opuszczenia domu.
Więc porównując oferty: inteligentnego budynku oraz budynku wyposażonego w tradycyjną instalację elektryczną moim zdaniem trzeba mieć na uwadze powyższe argumenty.

Bubuś1000
20-01-2010, 14:13
To moj 1 post i prosze o wyrozumoałośc. Chciałbym sie dowiedaziec kto licuje puszki : elektryk czy tynkarz. Ja slyszalem ze elektryk , bo tynkarz na pewno tego nie zrobi dobrze. A więc jak to jest . Moze ktos mnie oświecić w tym temacie :D

do***al
20-01-2010, 20:23
W większości przypadków tynkarz licuje puszki bo nigdy nie wiadomo jaka będzie ostatecznie grubość tynku.
Poza tym tynkarz powinien mieć w tym lepszą wprawę.

am76
21-01-2010, 15:01
U mnie wykonawca ustalił, że tynki na ścianach będą miały 1,5cm a na syfitach 1cm. Wszystko jest wykonane równiutko. Elektryk do tych grubości dostosował się u wstawił odpowiednio puszki.

Elektryk mówił, że często spotyka się z krzywymi ścianami i ma wtedy problme z montarzem puszek.

A jeśli chodzi o płace to 35zł za punkt - robocizna.

gryfxxxyk
21-01-2010, 23:49
Mam dla Państwa małą zagadkę:
Elektryk dostaje projekt na którym są jedynie rozrysowane gniazda. Nad gniazdami są napisane numery obwodów do jakich dane gniazdo należy. Gniazda można połączyć na kilka sposobów.

http://www.gryf-elektryk.pl/images/forum/ile-za-punkt.jpg

Moje pytanie brzmi: jak policzyć punkty eklektyczne?

Już na oko widać, że stopień włożonej pracy w zrobienie tych instalacji będzie różny. My preferujemy rozwiązanie (b) lub (c). Rozwiązanie (b) jeżeli jest to tradycyjna instalacja, natomiast rozwiązanie (c) stosujemy jeżeli klient chce sterować odcięciem zasilania na poszczególnych gniazdach (obwodach gniazd).

Dlatego po rozmowie telefonicznej i odpowiedzi na pytanie: Ile bierze Pan za punk elektryczny? nie można stwierdzić który z elektryków jest tańszy. Moim zdaniem każdy z elektryków powinien zrobić swoją ofertę, na podstawie oględzin obiektu (typ ścian) oraz po przeanalizowaniu projektu elektrycznego. Wówczas klient może wybrać najlepszą z proponowanych ofert.

Dziś miałem telefon od klienta. Poniżej fragment naszej rozmowy:
klient: Ile biorą Panowie za punkt elektryczny?, drodzy są Panowie czy tani?
ja: Jesteśmy dobrzy !
klient: Jacy?
ja: Dobrzy !
klient: hehehe

Oczywiście zaraz powiedzieliśmy, że to jest żart i bez problemu możemy do Pana podjechać zobaczyć jak wygląda obiekt (zaproponować nasze rozwiązania) i na tej podstawie zrobić dla Pana za darmo ofertę (oczywiście projektu instalacji nie było).

mjakob
22-01-2010, 06:28
U mnie wykonawca ustalił, że tynki na ścianach będą miały 1,5cm a na syfitach 1cm. Wszystko jest wykonane równiutko. Elektryk do tych grubości dostosował się u wstawił odpowiednio puszki.

Elektryk mówił, że często spotyka się z krzywymi ścianami i ma wtedy problme z montarzem puszek.

A jeśli chodzi o płace to 35zł za punkt - robocizna.

U mnie też ustalił - osadziłem - i niektore mam pozagłębiane :-) ale to mniejszy problem niż jakby miały wystawać hehe

robertsz
23-01-2010, 03:31
Liczenie instalacji na punkty ma wiele twarzy co pokazał na rysunkach gryfxxxyk.
Szczególnych przypadkiem są punkty, które się mnożą wokół już raz policzonych punktów => zamiast gniazdka pojedynczego jak na rysunku można dać gniazdka wielokrotne (ramki).
Wtedy zamiast 150zł (rys b) pokój (załóżmy że to jest pokój) kosztuje już 300-450zł ;)

pstryczek_elektryczek
24-01-2010, 12:50
Łącznik + lampa = 1 pkt
Gniazdo pojedyńcze = 1 pkt
Gniazdo podwójne = 1 pkt
Gniazdo 3 fazy = 2 pkt

elmag
27-01-2010, 16:25
Czytając całe forum zdziwiłem się, że nikt nie pyta się o inteligentny dom (automatykę budynkową) Ile kosztuje położenie takiej instalacji? My często proponujemy klientom, że położymy instalację elektryczna pod inteligentny budynek. Będzie to o nie dużo droższe a w przyszłości jeżeli pozwolą na to fundusze, będzie można wymienić tradycyjną instalacje na inteligentną bez robienia bruzd.(pod pojęciem inteligentna instalacja rozumiem integracje wszystkich systemów: oświetlenia, gniazd, rolet, łączników, klimatyzacji, wentylacji, stacji pogodowych, ogrzewania, monitoringu itd. Na naszej stronce można znaleźć trochę informacji na temat systemu inteligentnego budynku LCN www.gryf-elektryk.pl/lcn-wprowadzenie.html ).
Na tak ułożonej instalacji elektrycznej może bez problemu działać tradycyjna instalacja elektryczna a jeżeli pojawią się fundusze to zwykłe włączniki wymieni się na moduł logiczne. Wymiana ta nie musi od razu być kompleksowa, można automatyzować budynek fragmentami. Ważne jest aby położona instalacja nadawała się do tego typu zabiegów Koszt położenia instalacji pod inteligentny budynek z naszego doświadczenia o 10%- 15% droższy niż pod tradycyjną instalacje. Wiec naszym zdaniem warto się nad tym zastanowić i zapytać się eklektyka ile będzie to kosztowało. Automatyka budynkowa jest w Polsce dość świeżą dziedziną i dlatego przed założeniem takiej instalacji należy zapytać się elektryka o jego doświadczenie w tym temacie.
[/url]

Kolego gryfxxxyk, zgadzam się z tym co napisałeś nietylko w w/w cytacie. Dobrze że uświadamiasz klientom co stracą nie przygotowując swojej instalacji pod inteligentną dopłacając na etapie zwykłaj elektryki 10-15%. Ty instalujesz LCN więc zrobisz sobie podkład pod LCN. Klient będzie przekonany, że ma prawie inteligentny dom - wystarczy tylko dołożyć w przyszłości parę elementów (w zależności od zasobności portfela). A tak naprawdę za kilka lat klient może się deczko zdziwić jak zachęcony wizytą w inteligentnym domu np u znajomych zapragnie tego samwego u siebie. Będzie skazany na systemy LCN lub inne działające na tej samej zasadzie (dodatkowa żyła - magistrala). A co jak zapragnie sobie KNX lub inny? Pozostaje prucie ścian. Wiem, że każdy instalator swoje chwali natomiast inwestor nie jest w temacie i decyzję o systemie inteligentnego domu podejmuje na etapie budowy w ciemno słuchając wizji instalatora skazując siępóźniej na konkretne (często drogie)rozwiązania i konkretnego wykonawcę.

Greg_pu
29-01-2010, 10:55
gryfxxxyk napisał :
Jeżeli elektryk ma wyceniać robociznę razem z materiałem (chce być jak najtańszy) i jest nie uczciwy to do gniazd może zastosować przewody YDY 3x1,5mm2 . Następnie w rozdzielni elektrycznej może nie zastosować. Wyłącznika różnicowo prądowego.

No więc do gniazd NIE MOŻE zastosować 1,5mm2 i NIE MOŻE nie zstosować wyłącznika róznicowo prądowego - bo to już raczej nie jest elektryk tylko popierdółka jakaś.

A jeżeli chodzi o definicje punktu:
Na ścianie w pokoju gniazdo , na drugiej ścianie 1,5m dalej drugie- instalacja od gniazda do gniazda - czyli 2 punkty.
To dlaczego zasilanie do wyłacznika i 3m przewodu od wyłącznika do lampy to 1 punkt - bo przy lampie nie ma puszki ?
Zawsze zastanawiało mnie to rozdzielenie punktu gniazdowego od oświetleniowego.
Według KNR cena punktu gniazdowego i oświetleniowego jest różna.

gryfxxxyk
30-01-2010, 16:00
elmag napisał:

Dobrze że uświadamiasz klientom co stracą nie przygotowując swojej instalacji pod inteligentną dopłacając na etapie zwykłej elektryki 10-15%. Ty instalujesz LCN więc zrobisz sobie podkład pod LCN. Klient będzie przekonany, że ma prawie inteligentny dom - wystarczy tylko dołożyć w przyszłości parę elementów (w zależności od zasobności portfela). A tak naprawdę za kilka lat klient może się deczko zdziwić jak zachęcony wizytą w inteligentnym domu np u znajomych zapragnie tego samego u siebie. Będzie skazany na systemy LCN lub inne działające na tej samej zasadzie (dodatkowa żyła - magistrala). A co jak zapragnie sobie KNX lub inny? Pozostaje prucie ścian.
Zgadzam się z Tobą. Faktycznie nie podkreśliłem Tego, że przyszła automatyka budynkowa musi być w systemie LCN (lub działającym na tej samej zasadzie). Oczywiście jak kładziemy instalacje pod przyszłą automatykę budynkową to podkreślamy klientowi, że na takiej instalacji w przyszłości będzie można położyć konkretny system. Opisujemy klientowi jakie możliwości będzie oferował przyszły system – co będzie można na nim zrobić w przyszłości jak będzie miał więcej gotówki. Klient za dużo nie traci (10% - 15% ceny tradycyjnej instalacji) natomiast jak będzie miał dopływ gotówki może dużo zyskać. Oczywiście jak zdecyduje się w przyszłości na inny system niż ten pod który została położona instalacja, to pozostaje "prucie" ścian :cry: O systemie LCN napisałem dlatego ,że na strukturze jego instalacji najłatwiej jest położyć tradycyjna instalacje elektryczną.

elmag napisał:

Wiem, że każdy instalator swoje chwali natomiast inwestor nie jest w temacie i decyzję o systemie inteligentnego domu podejmuje na etapie budowy w ciemno słuchając wizji instalatora skazując się później na konkretne (często drogie)rozwiązania i konkretnego wykonawcę.

Zgadzam się ,że każdy instalator ma swoje ulubione produkty na których się najlepiej zna i najwięcej instalacji wykonał – oczywiście nie znaczy to ,że to są najlepsze rozwiązania. System LCN uważam za bardzo dobry i w rozsądnej cenie. System KNX również jest bardzo dobry ale jego cena nie jest już taka ciekawa. Ostatnio poznałem oraz się przekonałem do Polskiego systemu VERSO ( www.verso.com.pl ). Niestety jak na razie poznałem go teoretycznie, nie miałem przyjemności instalować go na rzeczywistym obiekcie. Ale z tego co widzę jest to bardzo dobry produkt – jego możliwości są praktycznie takie same jak systemu LCN czy KNX a oprócz tego oferuje wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań.
Niestety, praktycznie każdy system automatyki budynkowej ma inną magistrale danych – dlatego nie da się położyć elastycznej instalacji pod każdy z tych systemów. Mimo to, wydaje mi się bardzo sensownym rozwiązaniem położenie instalacji pod konkretny system automatyki budynkowej.

gryfxxxyk
30-01-2010, 16:31
Greg_pu napisał :

gryfxxxyk napisał :


Jeżeli elektryk ma wyceniać robociznę razem z materiałem (chce być jak najtańszy) i jest nie uczciwy to do gniazd może zastosować przewody YDY 3x1,5mm2 . Następnie w rozdzielni elektrycznej może nie zastosować. Wyłącznika różnicowo prądowego.

No więc do gniazd NIE MOŻE zastosować 1,5mm2 i NIE MOŻE nie zstosować wyłącznika róznicowo prądowego - bo to już raczej nie jest elektryk tylko popierdółka jakaś.

Nie napisałem ,że do gniazd należy stosować przewód 1,5 mm2 !!! Przeczytaj dokładnie cały mój post!!!

romanr0
28-05-2010, 12:48
u mnie ceny sa po 26zł/pkt + materiał ew 50zl/pkt z materiałem i sposob liczenia. wiadomo gniadko czy lampa 1pkt Inst RTV domofonoowa alarmowa 1pkt za kazdy punkt:) jezeli schoddowy to 2pkt sila tez 2 pkt rozdzielnia to ile obwodow tyle pkt.


My mieliśmy różne oferty: - 43, 45 zł. za punkt z materiałem, 25 zł sama robocizna. Ostatecznie stanęło na 23 zł. + materiały zakupowane w hurtowni z rabatem 70% :o - tak, taki rabat (zastanawia mnie tylko ile marży mają takie hurtownie).


Moja cena za punkt od 45 do 55 zł z materiałem i od 20 do 25 zł bez materiału. Wolę robić ze swojego materiału i zawsze przed rozpoczęciem prac podpisuję z iwestorem umowę. W umowie zawarta jest uzgodniona cena za punkt, sposób rozliczenia, termin zakończenia prac, i też kara umowna gdybym nie dotrzymał np terminu zakończenia. Oddzielny papier zawiera definicję liczenia punktu tak aby nie było rozczarowania ze strony klienta, i ja wtedy nie mam kłopotu bo inwestor ma cały czas kontrolę i wie że nie będzie na koniec zaskoczony. Przy każdym rozliczeniu podpisujemy dla 2 stron kwit przyjęcia gotówki.
Hmm... może to i drogo, ale ceny pod Warszawą i w Wawie dochodzą nawet do 70,- zł. Pozdrawiam serdecznie tel.602 875 289

Dostałem dwie oferty od znajomych elektryków -
- nr 1 - koszt 50 zł / pkt - z materiałem
- nr 2 - koszt 20 zł / pkt - plus materiał

(dom 110m2, lata 80-e, elektryka wykonana - praca dotyczy wymiany elektryki w miejscach gdzie poprzednio znajdowała się boazeria tzn. klatka + schody + klatka oraz kuchnia, łazienka, wc. Dodatkowo wymiana rozdzielni (elektryk nr 2 bierze 7 zł za moduł) ze starego typu (lata 80-e) na nową - płatne dodatkowo. Ilość punktów el. w domu ok. 80-100). Pod Warszawą.

Czy możecie podpowiedzieć ile trzeba liczyć dodatkowo materiału do samej robocizny?
Jak porównać ze sobą te dwie oferty? 20zł/pkt wychodzi oczywiście taniej ale nie wiem jak rozliczyć materiał?

robertsz
28-05-2010, 13:11
Elektryk nr 1. Zastrzec sobie że materiały markowe: Legrand, Moeller, Hager, Telefonika.
Elektryk nr 2. Poprosić o listę części. Jeśli ma doświadczenie to na kolanie sporządzi listę w 90% poprawną, 10% to jakieś niespodzianki na które musisz się przygotować. Procenty odnoszą się do ilości => kosztów.

Obaj powinni umieć oszacować rząd kwot jaki musisz przygotować do zapłaty.
Te punkty są policzalne, więc nie powinno być problemów i później niespodzianek.

Generalnie, sprawdź co wchodzi w zakres prac i co dostaniesz za te pieniądze.
Bo może się okazać, że będzie potrzebny elektryk nr 3 który to sprawdzi, połączy jak należy (czyt. poprawi), odbierze i będzie narzekał na poprzedników ;)

romanr0
28-05-2010, 13:51
Elektryk nr 1. Zastrzec sobie że materiały markowe: Legrand, Moeller, Hager, Telefonika.
Elektryk nr 2. Poprosić o listę części. Jeśli ma doświadczenie to na kolanie sporządzi listę w 90% poprawną, 10% to jakieś niespodzianki na które musisz się przygotować. Procenty odnoszą się do ilości => kosztów.

Obaj powinni umieć oszacować rząd kwot jaki musisz przygotować do zapłaty.
Te punkty są policzalne, więc nie powinno być problemów i później niespodzianek.

Generalnie, sprawdź co wchodzi w zakres prac i co dostaniesz za te pieniądze.
Bo może się okazać, że będzie potrzebny elektryk nr 3 który to sprawdzi, połączy jak należy (czyt. poprawi), odbierze i będzie narzekał na poprzedników ;)

Dzięki za szybką odpowiedź,

A jak zliczyć czy 20 zł bez materiału jest (czy nie jest) tańsze od 50 zł z materiałem? (po wstępnej rozmowie wiem, że ma dawać lepsze materiały ale o firmę jeszcze podpytam).

Za elektryka nr 1 (z materiałem) przemawia to, że robi w tym od dawna i polecił (ręczy za niego :) ) szwagier, który kilka robót z nim wykonywał. Właśnie z nim gadałem z mniej niż 50zł/pkt nie spuści (dodatkowo za pkt liczy włącznik+oświetlenie lub gniazdko, oświetlenie schodowe 1,5pkt).

Co Wy na to? :)

robertsz
28-05-2010, 17:54
A jak zliczyć czy 20 zł bez materiału jest (czy nie jest) tańsze od 50 zł z materiałem? (po wstępnej rozmowie wiem, że ma dawać lepsze materiały ale o firmę jeszcze podpytam).

Za elektryka nr 1 (z materiałem) przemawia to, że robi w tym od dawna i polecił (ręczy za niego :) ) szwagier, który kilka robót z nim wykonywał. Właśnie z nim gadałem z mniej niż 50zł/pkt nie spuści (dodatkowo za pkt liczy włącznik+oświetlenie lub gniazdko, oświetlenie schodowe 1,5pkt).

Co Wy na to? :)
No właśnie, te ceny są porównywalne i to bardzo bym powiedział.
Licząc średnio to wydasz właśnie ~30zł na materiały w przeliczeniu na punkt.
Więc oferta obu gości mieści się w granicy błędu +/- 10%

Bardziej bym się skupił na tym, z czego będzie wykonywana instalacja, co będzie efektem prac i co dostaniesz w cenie, a za co będziesz musiał dopłacić dodatkowo.
1) Materiały - jeśli są kupowane na ciebie to odliczysz sobie później VAT
2) Instalacja - wystające kable ze ściany czy połączona po tynkach i sprawdzone w ostatnim gniazdku że działa?
3) Zasilanie - nowy kabel, uziemienie - płatne ekstra?
4) Pomiary i odbiór - w cenie czy płatne ekstra

5) Z którym Ci się lepiej rozmawia, któremu lepiej z oczy patrzy ;)
6) Elektryk powinien mieć własne pomysły (doświadczenie z innych realizacji) inaczej czekają cię przedłużacze i przeróbki
7) Faktura i gwarancja
8) Gwarancja gwarancją, ale czy jest kontakt z fachowcem na wypadek wystąpienia awarii np: przewiercenie kabla i znalezienie miejsca uszkodzenia.
*********
Obaj elektrycy po rozmowie na placu budowy powinni umieć określić: ile punktów, ile im to zajmie i ile wezmą za to (ILOŚĆ x CENA JEDNOSTKOWA)
Powinni też umieć określić listę głównych materiałów, przecież po coś pojadą do hurtowni na zakupy....

Darpiot
28-05-2010, 20:06
U mnie właśnie prują ściany. Dom 134 m2 pu + 41,5m2 garaż. Zakres okablowania standart tj po 4-5 gniazdek w pomieszczeniu, poza lampami sufitowymi i kinkietami przewody pod LED'y w 4 pomiszczeniach, kable do oświetlenia domu w podbitce, instalacja TV (2 przewody pod dual), telefon, domofon itp.
Dodatkowo 35 m kabla 5x10 do skrzynki w ogrodzeniu, oświetlenie drogi wjazdowej, sterowanie do bramy wjazdowej.
Całość robocizna z materiałem 5200zł. Instalacja wymienna w peszlach.

robertsz
29-05-2010, 09:42
U mnie właśnie prują ściany. Dom 134 m2 pu + 41,5m2 garaż. Zakres okablowania standart ....
Całość robocizna z materiałem 5200zł. Instalacja wymienna w peszlach.
Czy kwota 5200zł (robocizna i materiał) obejmuje tylko okablowanie czy też wyposażoną rozdzielnice?

Darpiot
31-05-2010, 10:41
Czy kwota 5200zł (robocizna i materiał) obejmuje tylko okablowanie czy też wyposażoną rozdzielnice?

Wszystko z rozdzielnicą (4 rzędowa) i siła w garażu. Umowa jest na całość elektryki robocizna + materiały. Ma mnie nic nie interesowac poza przykręceniem do wykończonych ścian i sufitów gniazdek, włączników i lamp

januszbe
01-06-2010, 14:21
Witam
Najlepszy post to napisał Darpiot-czyli "instalacja wymienna w peszlach" ano spróbuj kolego później wymienić przewód ydyp 3x2,5 na odcinku 6mb i do tego dwa łuki - to jest niewykonalne i uwierz mi jak ktoś wmówił Ci takie bzdury to jest dobry ale w gadce. A jak zrobią za 5200 z materiałem to jestem święty i włosienice założe i do Częstochowy pójdę, tak na szybko policzyłem że same przewody to około 1500zł, uzbrojenie tablicy + tablica 1500zł to wychodzi że za 2200 w najlepszym wypadku będą robić podzielić na 2 to wychodzi 1100zł. Ale co się dziwić , później szukają elektryka z uprawnieniami do odbioru tej instalacji. A jak kolego naprawde tyle wezną to daj mi numer do nich, chętnie zatrudnie takich tanich fachowców

Darpiot
01-06-2010, 19:03
Witam
Najlepszy post to napisał Darpiot-czyli "instalacja wymienna w peszlach" ano spróbuj kolego później wymienić przewód ydyp 3x2,5 na odcinku 6mb i do tego dwa łuki - to jest niewykonalne i uwierz mi jak ktoś wmówił Ci takie bzdury to jest dobry ale w gadce. A jak zrobią za 5200 z materiałem to jestem święty i włosienice założe i do Częstochowy pójdę, tak na szybko policzyłem że same przewody to około 1500zł, uzbrojenie tablicy + tablica 1500zł to wychodzi że za 2200 w najlepszym wypadku będą robić podzielić na 2 to wychodzi 1100zł. Ale co się dziwić , później szukają elektryka z uprawnieniami do odbioru tej instalacji. A jak kolego naprawde tyle wezną to daj mi numer do nich, chętnie zatrudnie takich tanich fachowców

Taką mam uzgodnioną cenę. Czy im się to opłaca czy nie to nie moja brocha. Sami zdecydowali, ze za taką kasę robią. Jak chcesz numer to na priv ale po skończonej mojej "chałpie" :-)

lukasz860910
04-06-2010, 20:54
mogę polecić elektryka dobry, nie drogi i ma głowe do tego co robi ma na imie Karol jego numer to 605-147-065.
Polecam go ponieważ wiem że nie powstydzę się tego że go poleciłem, widziałem pore jego prac i były dobrze zrobione i właściciel zadowolony więc uważam że facet godny jest polecenia

Greg_pu
20-06-2010, 07:32
Januszbe- w peszla nie prowadzi się kabli Ydyp tylko przewody jednożyłowe ydy - i o ile robi to fachowiec a nie dorabiający amator to przeciągnie i 20m z dwoma zakrętami, a nawet jak mu się w trakcie przeciągania przewód urwie to fachowiec ma do dyspozycji osprzęt którym sobie poradzi i przeciągnie przez prawidłowo ułożony i prawidłowo dobrany ( średnica peszla względem ilości i przekroju przewodów ) peszel. Ale w taki sprzęt trzeba zainwestować i to nie parę złotych , tylko tak patrząc po cenach tych tanich "fachowców" to raczej w taki sprzęt nie zainwestują. Ale co do ceny to Januszbe- masz rację - tanio, bardzo tanio, za tanio ! O ile będą to dobrej jakości peszle ( taki którego można położyć na betonie , skoczyć na niego ze 3 razy a jego kształt po chwili wróci do poprzedniego ) czyli w granicach 1,20 netto za metr - to przy zastosowaniu takiego peszla cena przewodów na instalacje wychodzi prawie razy 2. No ale można kupić też w Castoramie po 0,20 brutto - no i tez mamy przecież instalację w peszlach !?!? Tyle że połowa tych peszli popęka przy układaniu, a drugą połowę rozwalą tynkarze :) A teraz słuszne wyliczenie końcowe - czyli za usługę zostaje 2200zł do podziału na 2 to po 1100zł. Hmmmm. Widac że albo będzie wałek na jakości materiałów, albo fachowcy wogóle się nie szanują pracując za takie stawki. Tylko jak mają szanować inwestora i wykonać prawidłowo usługę - jeżeli nie sznują sami siebie ? A może to chłopaki z CARITAS POLSKA. Wiem że troche się mądrzę , ale sam wykonuję takie usługi i znam realne koszty materiałów, pracy i kosztów związanych z prowadzeniem działalności, wiele razy byłem proszony o sprawdzenie, czy poprawienie instalacji po takich "popierdółkach" co wykonują usługę za śmieszne pieniądze , często bez uprawnień czy z wiedzą na poziomie lat 90-tych albo i wcześniejszych, i jakież jest zdziwienie inwestorów - przecież oni byli z polecenia , i to od dwóch znajomych, a ja pytam a jakie doświadczenie czy wiedzę zawodową elektryczną posiadali ci polecający ? No taką samą jak 99% inwestorów - panie zrobili tanio i świeci, można polecać. Można to w skrócie określić znanym chasłem reklamowym : CCC- Cena Czyni Cuda . Tylko że w instalacji elektrycznej te cuda wyskakują z lekkim opóźnieniem. Bo przeciez w momencie gdy inwestor płaci za usługę nie ma jeszcze podłączonych wszystkich odbiorników, nie ma jeszcze obciążonej instalacji, czy nie doświadczył "życiowych" stanów instalacji np: zwarcie na jednym z obwodów. Dopiero wtedy okazuje się za co zapłaciliśmy. Czy wywali tylko jeden obwód , czy wszystkie, czy bedziemy musieli szukać po omacku latarki czy nie. Czy nas trzepnie porządnie przy wymianie żarówki gdzie przez wyłącznik jest przeprowadzony przewód "N" . I takie tam drobnostki, ale przecież C E N A jest najważniejsza. Może w przypadku malowania tak. bo nie słyszłem o tym żeby farba swą barwą poraziła kogoś ŚMIERTELNIE. !

angelnight
22-06-2010, 11:59
Dom 134m2,
-80 punktów (oświetlenie schodowe, kilka krzyżowych, oświetlenie zewnętrzne)
-okablowanie alarm w calym domu
-wkopanie kabla do furtki
-wkopanie kabla do pompy
-linie telefoniczne
-rozdzielnia
prace trwały 3 dni. trzech elektrykow, materiał przywiezli swój. wszystko zrobili tak jak chcialam.
nawet mnie nie bylo przy tych pracach, dopiero na koniec.
wszystko ładnie poukladane, w szafeczce wszystko z opisami. pieknie po sobie posprzatali.
oczywiscie mieli wszystkie uprawnienia, otrzymalam na koniec dokumenty do odbioru.
cena szok 4000 za wszystko.
przypominam ze jest to woj. mazowieckie, a panowie bylki z okolic Warszawy.

elektrikus
23-06-2010, 16:55
Dom 134m2,
-80 punktów (oświetlenie schodowe, kilka krzyżowych, oświetlenie zewnętrzne)
-okablowanie alarm w calym domu
-wkopanie kabla do furtki
-wkopanie kabla do pompy
-linie telefoniczne
-rozdzielnia
prace trwały 3 dni. trzech elektrykow, materiał przywiezli swój. wszystko zrobili tak jak chcialam.
nawet mnie nie bylo przy tych pracach, dopiero na koniec.
wszystko ładnie poukladane, w szafeczce wszystko z opisami. pieknie po sobie posprzatali.
oczywiscie mieli wszystkie uprawnienia, otrzymalam na koniec dokumenty do odbioru.
cena szok 4000 za wszystko.
przypominam ze jest to woj. mazowieckie, a panowie bylki z okolic Warszawy.

4000 PLN za to co napisalas lacznie z materialem???Heh,material chyba gdzies ukradli bo mi nijak by tyle nie wyszlo nawet birac pod uwage 60% rabat na zakup w hurtowni( a taki mam).I do tego jeszcze alarm.Daj namiary,potrzebuje ludzi do pracy,czysty zysk.:)

elektrikus
23-06-2010, 17:03
Januszbe- w peszla nie prowadzi się kabli Ydyp tylko przewody jednożyłowe ydy - i o ile robi to fachowiec a nie dorabiający amator to przeciągnie i 20m z dwoma zakrętami, a nawet jak mu się w trakcie przeciągania przewód urwie to fachowiec ma do dyspozycji osprzęt którym sobie poradzi i przeciągnie przez prawidłowo ułożony i prawidłowo dobrany ( średnica peszla względem ilości i przekroju przewodów ) peszel. Ale w taki sprzęt trzeba zainwestować i to nie parę złotych , tylko tak patrząc po cenach tych tanich "fachowców" to raczej w taki sprzęt nie zainwestują. Ale co do ceny to Januszbe- masz rację - tanio, bardzo tanio, za tanio ! O ile będą to dobrej jakości peszle ( taki którego można położyć na betonie , skoczyć na niego ze 3 razy a jego kształt po chwili wróci do poprzedniego ) czyli w granicach 1,20 netto za metr - to przy zastosowaniu takiego peszla cena przewodów na instalacje wychodzi prawie razy 2. No ale można kupić też w Castoramie po 0,20 brutto - no i tez mamy przecież instalację w peszlach !?!? Tyle że połowa tych peszli popęka przy układaniu, a drugą połowę rozwalą tynkarze :) A teraz słuszne wyliczenie końcowe - czyli za usługę zostaje 2200zł do podziału na 2 to po 1100zł. Hmmmm. Widac że albo będzie wałek na jakości materiałów, albo fachowcy wogóle się nie szanują pracując za takie stawki. Tylko jak mają szanować inwestora i wykonać prawidłowo usługę - jeżeli nie sznują sami siebie ? A może to chłopaki z CARITAS POLSKA. Wiem że troche się mądrzę , ale sam wykonuję takie usługi i znam realne koszty materiałów, pracy i kosztów związanych z prowadzeniem działalności, wiele razy byłem proszony o sprawdzenie, czy poprawienie instalacji po takich "popierdółkach" co wykonują usługę za śmieszne pieniądze , często bez uprawnień czy z wiedzą na poziomie lat 90-tych albo i wcześniejszych, i jakież jest zdziwienie inwestorów - przecież oni byli z polecenia , i to od dwóch znajomych, a ja pytam a jakie doświadczenie czy wiedzę zawodową elektryczną posiadali ci polecający ? No taką samą jak 99% inwestorów - panie zrobili tanio i świeci, można polecać. Można to w skrócie określić znanym chasłem reklamowym : CCC- Cena Czyni Cuda . Tylko że w instalacji elektrycznej te cuda wyskakują z lekkim opóźnieniem. Bo przeciez w momencie gdy inwestor płaci za usługę nie ma jeszcze podłączonych wszystkich odbiorników, nie ma jeszcze obciążonej instalacji, czy nie doświadczył "życiowych" stanów instalacji np: zwarcie na jednym z obwodów. Dopiero wtedy okazuje się za co zapłaciliśmy. Czy wywali tylko jeden obwód , czy wszystkie, czy bedziemy musieli szukać po omacku latarki czy nie. Czy nas trzepnie porządnie przy wymianie żarówki gdzie przez wyłącznik jest przeprowadzony przewód "N" . I takie tam drobnostki, ale przecież C E N A jest najważniejsza. Może w przypadku malowania tak. bo nie słyszłem o tym żeby farba swą barwą poraziła kogoś ŚMIERTELNIE. !

greg,w peszlu prowadzi sie przewody YDy,spotykam sie z tym w projektach.Ale zgoda ze peszel peszlowi nierowny.Co do tych fachowcow tez zgoda.Caritas raczej nie wzialby pieniedzy wcale a oni podali cene wiec tak jak nizej albo material maja za free albo na koniec okarze sie ze trzeba doplacic,tak na oko to ze 3000 PLN.No i czy nie trzeba bedzie wzywac kogos do poprawek.I tez chce namiary na nich.:)

angelnight
30-06-2010, 22:32
nie wiem jak im się to kalkulowało. Mi też się wierzyć nie chciało. zaciagnelam specjalnie znajomego elektryka zeby zobaczyl czy czegos nie spieprzyli. no i wyglada na to ze ok. wszystkie materialy byly z hurtowni elektro-plast, z tej samej mam wszystkie kontakty i właczniki. jak je zdobyli i za ile juz nie dochodzilam. grunt ze zaplacilam malo to mnie najbardziej obchodzilo

angelnight
26-07-2010, 22:54
Na razie wszystko działa bez zarzutu podaje numer 691464022 i polecam

wojgoc
13-08-2010, 01:45
nie wiem jak im się to kalkulowało. Mi też się wierzyć nie chciało. zaciagnelam specjalnie znajomego elektryka zeby zobaczyl czy czegos nie spieprzyli. no i wyglada na to ze ok. wszystkie materialy byly z hurtowni elektro-plast, z tej samej mam wszystkie kontakty i właczniki. jak je zdobyli i za ile juz nie dochodzilam. grunt ze zaplacilam malo to mnie najbardziej obchodzilo
czasem warto sie zastanowic nad niska ceną bo może towar jeszcze wczoraj był w innym domku.Znam już przypadki, ze policja przychodziła do domu i rekwirowała taki tani zakup.

gryfxxxyk
29-08-2010, 16:22
Mam dla Państwa pewną innowacyjną propozycję podejścia do wyceny założenia instalacji elektrycznych. Uważam, że cena tzw. ‘punktu elektrycznego’ nie powinna być stała. Moim zdaniem cena punktu elektrycznego powinna zależeć miedzy innymi od: ilości punktów elektrycznych, typu ścian, powierzchni lokalu, itp. Dopiero uwzględniając powyższe parametry można ustalić cenę punktu elektrycznego. Każdy inwestor, który jest zainteresowany naszymi usługami może bez problemu wycenić koszt założenia instalacji elektrycznej podając podstawowe informacje o swojej inwestycji takich jak: powierzchnia mieszkania, typ ścian, ilość gniazd elektrycznych, lamp w poszczególnych pomieszczeniach itp. Naszym zdaniem są to informacje podstawowe które są bez problemu zrozumiałe dla każdego inwestora. Na koniec kalkulator robi tabele podsumowującą ile gniazd, lamp będzie się znajdowało w danym pomieszczeniu. Taka tabela jest podstawą do zawarcia umowy między inwestorem a instalatorem.
Zapraszam do testowania , wyceny robocizny online (http://www.gryf-elektryk.pl/kalkulator/oferta_wyceny_robocizny_uslug_elektrycznych.html)
Jak Państwu podoba się takie podejście do sprawy wyceny ułożenia instalacji elektrycznej?

robertsz
03-09-2010, 00:03
Za długo to trwa, w sumie i tak dochodzimy do wyliczenia "od punktu".
Mało tego na etapie planowania instalacji nie wiadomo do końca ile czego będzie na ścianach.
Normą jest że pomysły i gusta inwestora nie znają granic dopóki fachowiec jest na budowie ;)

Poza tym w arkuszu na stronie nie są zdefiniowane typy ścian....

Dla mnie bardziej istotne byłoby (instalacja w bruzdach lub nie, puszki górne czy głębokie, obwody osobne w pomieszczeniach czy grupowane, instalacja zostawiona etapie wystających kabli czy uruchomiona-gniazda i oświetlenie robocze....., itd....)
Każdy liczy po swojemu, ważne żeby wilk był syty i owca cała (instalator zarobił i inwestor przeżył wystawiony rachunek).

budowlany_laik
03-09-2010, 07:06
Może się wypowiecie?
Dostalem wycenę w domku 112mkw.: 10.000 netto materialy, 9.500 netto robocizna.

Wiem, ze 'żyję w kraju, w ktorym wszyscy chcą mnie zrobić w ch...' i to w dodatku 'za moją kasę' (cytaty z popularnego kawałka muzycznego - dla mniej wtajemniczonych), ale zastanawiam się też czy zapędy wykonawców mają swoje granice?

robertsz
03-09-2010, 16:22
Żeby dyskutować trzeba mieć temat przewodni, wrzuć więc tą wycenę.
Zobaczymy co obejmuje, bo instalacja nie jest równa instalacji.
Sam materiał za 10,000 o czymś już świadczy, albo wymyśliłeś cuda, albo jesteś przygotowywany do ostrzyżenia ;)

kamilla_1980
04-09-2010, 11:29
w zeszłym tygodniu otrzymałam wycenę za wykonanie elektryki w moim domu, koszt wraz z materiałem i końcowym odbiorem 5000 zł netto.

wojgoc
04-09-2010, 20:54
w zeszłym tygodniu otrzymałam wycenę za wykonanie elektryki w moim domu, koszt wraz z materiałem i końcowym odbiorem 5000 zł netto.
co to za elektryka?

robertsz
05-09-2010, 09:00
To jest elektryka Pana Chomika.
Ma zachomikowane różne towary więc to są ceny nieadekwatne do tych w hurtowniach i sklepach.

Z innej beczki, ostatnio z racji choroby byłem zmuszony oddać kilka zleceń w inne ręce, bo nie byłem w stanie dokończyć tematów.
Wrzuciłem ogłoszenia do sieci i po 2-3 dniach miałem kilkanaście ofert cenowych.
Było do zrobienia około 70 punktów w domku, przy czym bruzdy i przebicia (strop) były już wykonane.
Trzeba było tylko wrzucić kable w bruzdy, placki z gipsu zrobić, połączyć rozdzielnice i wrzucić kabel zasilający do przygotowanego wykopu.
Firmy i "firmy" tę samą robotę (materiały już były zakupione) wyceniały od 2,000 do 11,000zł.

Inne zlecenie, gdzie był cały domek do zrobienia od A do Z (około 140 PKT) firmy wyceniały od 2,000 do 14,000zł.

Z krótkich wywiadów telefonicznych wynikało, że najdroższe były firmy które "dostarczają kompleks usług - elektryka, hydraulika, kafelki, robienie dzieci..."
Ot taka mała dygresja z ostatnich dni.

kamilla_1980
05-09-2010, 14:27
wykonanie instalacji będzie takie jak w projekcie, cena wydaje mi się dobra. Nie mieszkam w dużym mieście, tylko miasteczku 50.000 w woj. świętokrzyskim i u mnie w okolicy tyle się płaci.

budowlany_laik
06-09-2010, 06:47
Żeby dyskutować trzeba mieć temat przewodni, wrzuć więc tą wycenę.
Zobaczymy co obejmuje, bo instalacja nie jest równa instalacji.
Sam materiał za 10,000 o czymś już świadczy, albo wymyśliłeś cuda, albo jesteś przygotowywany do ostrzyżenia ;)
Wycena obejmuje instalację pod gniazdka, światło, uzbrojenie rozdzielnicy, instalację TV i komputerową, pociągnięcie kabla pod domofon i bramę oraz pomiary i odbiór. Cudów nie wymyślalem :-) Raczej chcą się zabawić we fryzjera :-)

robertsz
06-09-2010, 21:17
A może wyliczenie obejmuje również osprzęt i jego montaż?
Sam alarm potrafi kosztować dość sporo...
Wówczas jest szansa na teoretyczne zbliżenie się do tej kwoty.

L Elektro
15-09-2010, 14:16
Ktoś przed chwilą mnie polecił. Dzięki.
Polecam się. NIE PRZEPŁACAJ - DZWOŃ
691 464 022
L Elektro
Grzegorz Leszczyński

L Elektro
15-09-2010, 14:22
Cennik
punkt z materiałem 40 zł
punkt bez materiału 25 zł

materiały nowe z hurtowni w całych krążkach! wszystkie uprawnienia! dokumenty do odbioru w cenie!


Sredni dom w 2 do 5 dni.

Klodziki
15-09-2010, 20:22
L Elektro a jaka cena za uzbrojenie rozdzielnicy, do.52 modułów.?

wojgoc
15-09-2010, 22:18
Ktoś przed chwilą mnie polecił. Dzięki.
Polecam się. NIE PRZEPŁACAJ - DZWOŃ
691 464 022
L Elektro
Grzegorz Leszczyński
a kto i gdzie Cie polecił?
ceny masz konkurencyjne - tylko jak z jakością? bo 2-3 dni na domek to niewiele czasu.

robertsz
16-09-2010, 06:09
"kryptoreklama"

L Elektro
16-09-2010, 11:30
L Elektro a jaka cena za uzbrojenie rozdzielnicy, do.52 modułów.?

500 zł robocizna
mam również możliwość kupienia materiału w bardzo konkurencyjnej cenie

L Elektro
16-09-2010, 11:38
a kto i gdzie Cie polecił?
ceny masz konkurencyjne - tylko jak z jakością? bo 2-3 dni na domek to niewiele czasu.

polecił mnie użytkownik angelnight kilka postów wyżej. Prosze porównać podany tam nr tel.
Jakość naprawde wysoka
Szybkośc wykonania instalacji zależy od wielkości domu oraz ilości punktów i wielu innych rzeczy ale robimy naprawde szybko.
Od marca br wykonaliśmy instalację w 22 budynkach

angelnight
16-09-2010, 13:38
jasssssssssssne "kryptoreklama"
sama jestem zaskoczona że spotykam się z wykonawcami na forum :))
dla zainteresowanych, dla uwiarygodnienia mogę przsłać pare fotek na maila.
a firmę L Elektro pozdrawiam

wojgoc
16-09-2010, 14:34
polecił mnie użytkownik angelnight kilka postów wyżej. Prosze porównać podany tam nr tel.
Jakość naprawde wysoka
Szybkośc wykonania instalacji zależy od wielkości domu oraz ilości punktów i wielu innych rzeczy ale robimy naprawde szybko.
Od marca br wykonaliśmy instalację w 22 budynkach
ok, zwracam honor.

lea**
21-09-2010, 21:42
Proszę o pomoc jakie pytania najważniejsze zadac jezeli nam przychodzi na wycene pan elektryk wraz z materiałem np 10 najważniejszych pytań

naszaheidi
24-09-2010, 20:47
A co sadzicie o takiej metodzie liczenia punktow?
Cena za punkt elektryczny 38.50 zł. netto z wywierceniem otworów pod puszki.
• 1,0 punkt – gniazdo wtykowe pojedyncze, wypust oświetleniowy z wyłącznikiem, połączenie wyrównawcze (uziemienie łazienki do szyny ekwipotencjalnej), połączenie wyrównawcze (od szyny wyrównawczej do każdej części czynnej, metalowej), wentylator, dzwonek,
• 1,0 punkt – każdy wypust oświetleniowy na korytarzu, każdy przycisk na korytarzu,
• 2,0 punkt – gniazdo wtykowe podwójne, wyłącznik schodowy z jednym wypustem oświetleniowym, wyłącznik z dwoma wypustami oświetleniowymi,
• 3,0 punkt – wyłącznik schodowy z dwoma wypustami oświetleniowymi,
• 3,0 punkt – gniazdo 3 fazowe, gniazdo wtykowe potrójne
Instalacja wykonana zostaje systemem głębokich puszek (bez puszek łączeniowych przy suficie, co umożliwia szybsze zidentyfikowanie ewentualnej awarii, bez niszczenia ścian co wiąże się z dodatkowymi kosztami ) z łączeniem przewodów w systemie WAGO.
Wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej wyceniam na kwotę 9186 zł.
Wycenie nie podlega: kable do podłączenia ew. instalacji przeciwoblodzeniowej w rynnach, na schodach przy wejściu gł. oraz na podjeździe, instalacja teletechniczna


Bede wdzieczna za podpowiedz czy szukac dalej czy tez te ceny sa w miare OK.Osoba sprawdzona.
Bede miala jeszcze 2 wyceny niezalezne.Cena za dom-Warszawa-ok.500m2.

robertsz
25-09-2010, 22:10
Proszę o pomoc jakie pytania najważniejsze zadac jezeli nam przychodzi na wycene pan elektryk wraz z materiałem np 10 najważniejszych pytań
1) Jakich materiałów używa elektryk (producenci, w przypadku przewodów napięcia izolacji)
2) W jakiej technologii montaż
3) Uprawnienia (to przy odbiorze będzie ważne)
4) 4 ostatnich klientów i przypadkowy telefon do 1-2 z tej listy
5) Arsenał narzędzi, zasób ludzki jaki posiada
6) Gwarancja i sposób realizacji usunięcia usterek
7) Rozliczenia
8) Etap uruchomienia i odbioru... jak wygląda
9) Termin, Czas i Pieniądze
10) Więcej nie powiem, bo a nuż to Ja będę na castingu :D

A tak na serio, trzeba porozmawiać z 2-3 fachowcami. Pozwolić się im wygadać.... zebrać myśli do kupy, zaprosić ponownie jednego z nich który wzbudził zaufanie.
Dopytać o szczegóły i zdać się na fachowość fachowca.

robertsz
25-09-2010, 22:13
...Osoba sprawdzona...
Brać i rezerwować termin.


P.S. Polecam wątki na forum o problemach z instalacjami elektrycznymi i rozkładaniem rąk i nóg przez "wykonawców".

Jerry1982
05-10-2010, 20:06
Witam,

W załączonych plikach jest moja instalacja. Za wykonanie tego projektu + garaż + kotłownia + oświetlenie w łazience (osobny projekt). Projekt obejmuje wszystko od położenia kabli po montaż osprzętu, montaż skrzynki, dokumentacja techniczna i odbiór. Za to wszystko 8500,- bez materiału. Materiał ocenił na ok. 7-8 w zależności od wyposażenia skrzynki i rodzaju używanych kabli (podobno nie używa byle czego). Pan kable kładzie w podłodze i wychodzi na ścianę na wysokości punktu ( wkuwa w ścianę). Każdy pokój robi na osobnym obwodzie.

I teraz magiczne pytanie :) - czy to dużo czy to mało ? Czy materiał na taki dom faktycznie może kosztować ok. 8 tysięcy?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek uwagi i komentarze.

dray
05-10-2010, 23:02
Wstaw proszę większe zdjęcia bo na tych zupełnie nic nie widać.

Jerry1982
06-10-2010, 16:17
Wstaw proszę większe zdjęcia bo na tych zupełnie nic nie widać.

próbowałem wstawić coś większego ale forum nie pozwala na umieszczenie większych plików niż 20kb, a niestety na takiej wielkości faktycznie na moich rysunkach nic nie widać.
Dray jeśli jesteś elektrykiem i chcesz rzucić okiem to mogę Ci podesłać na mail-a.

Ogólnie parter i poddasze to ogółem ok. 170m2. rozpiętość parteru to 13m x 13 m.

robertsz
07-10-2010, 05:29
I teraz magiczne pytanie :) - czy to dużo czy to mało ? Czy materiał na taki dom faktycznie może kosztować ok. 8 tysięcy?
Może tyle kosztować, to kwestia producentów, dostawców, warunków handlowych, podatku VAT i fantazji klienta (czyli Ciebie).
Przykładowo, dobrej jakości peszel, który "chroni" przewody jest droższy od chronionych przewodów.
Czy do wyceny nie został wzięty osprzęt (gniazda, wyłączniki) i biały montaż?
Czy prócz instalacji elektrycznych nie zażyczyłeś sobie alarmowych, TV, sterowania żaluzjami?