PDA

Zobacz pełną wersję : przyłącze elektryczne



Maja I Gucio
14-01-2008, 16:21
Czy ktos orientuje się ile trzeba zapłacić za projekt i przyłącze elektryczne przeprowadzone pod powierzchnią drogi asfaltowej?

groomek
15-01-2008, 13:13
to zależy czy Ci się spieszy?!
jeśli nie to zkładasz papiery w elektrowni i czekasz
zapłacisz wtedy około 130 zł za 1 kw. Przeciętny dom potrzebuje okolo 12-16 kw. I to tylko tyle jeśli masz czas czekać na elektownie.
Jeśłi czasu nie masz lub elektrownia odpisze ci że za owszem podłączą ale za 2 lata - bo tyle maja czasu zgodnie z przepisami, to zaczyna się wtedy zabawa.

Wtedy cena może być kosmiczana, słyszałem o kwotach 20000 ale słyszałem też o 3000 zł

EDZIO I ZIBI
15-01-2008, 19:46
wejdź na stronę "swojego" zakładu energetycznego tam znajdziesz taryfe dla energii elektrycznej gdzie będzie okreslona kwota za 1 kWh lini napowietrznej i ziemnej, my za 11 kWh płacimy ok 1500 zł brutto (65 mb linii napowietrznej) do 200 mb jest na ogół opłata standardowa za 1 kWh. czas oczekiwania na "prąd " to ok 180 dni. w tej cenie jest projekt, zgody, decyzje i wykonawstwo (w przypadku kabla ziemnego równierz skrzynka ze złączem jest zawarte w tej cenie - napowietrzne szkrzynkę kupujesz sam) :D aha zakład ENION

Maja I Gucio
16-01-2008, 08:28
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale chyba do tego muszę doliczyć przekop pod drogą? Umowę z elektrownia mam juz podpisaną chodzi tylko teraz o projekt i wykonastwo. Czy musi być to elektryk "związany" z elektrownią?

marcin714
16-01-2008, 12:25
Wszystko masz zapisane w umowie. Mało prawdopodobne abyś to ty miał realizować to przyłłącze a tym samym abyś to ty martwił się o przekopy pod drogą. Możliwe ,że sam sie będziesz brał za projekt ale jasno tego nie powiedziałeś. Więc na co zawarłeś umowę kolego?? Jak wyjaśnisz mi to to wszystko ci powiem.

groomek
16-01-2008, 13:01
NAJWAŻNIEJSZE JEST!!! :

to zakład energetyczny zgodnie z ustawa jest zobowiązany do doprowadzenia Ci prądu do działki (najczęściej skrzynka ele.w granicy). Koniec i kropka.

Ty sobie działasz od tej skrzynki dalej już sam tzn. do domu, rozprowadzenie po domu itp. Ale do działki MUSI zrobić to zakład elektryczny.
Jedno małe ale: MUSI zrobić ale ma na to 2 lata więc jeśli Ci się spieszy to bierzesz elektryka z tego rejonu - KONIECZNIE! - i on to załatwi praktycznie od ręki (chyba że będą jakieś przeskody prawne lub inne mi nieznane)
Oczywiście za to, że będziesz miał to szybciej musisz zapłacić.
W praktyce wygląda to tak że płacisz do elektrowni około 1500 zł
dodatkowo elektrykowi płacisz drugie 1500 zł i masz prąd na działce w ciągu miesiąca. Aha należy też wziąć pod uwagę odległośc działki od najbliższej lini elektrycznej , jeśli jest większa niż 200 m wtedy mogą być kłopoty w sensie zakład może chcieć zwrotu kosztów za te nadmiorowe metry ale wcale niekoniecznie.



Wyjątek: tak jak napisano powyżej gdy masz działkę daleko od najbliższego słupa czy lini podziemnej ale to musiałoby być więcej niż 200 m

EDZIO I ZIBI
18-01-2008, 19:45
groomek ma rację ty płacisz tylko za ilość kW zamówionej mocy i nie interesuje Was juz nic poza instalacją od skrzynki. W cenę opłaty przyłączeniowej wliczone jest wszystko tzn. kabel, projekt, wykonawstwo z przekopem włacznie, zgody pozwolenia itp. takiej jest prawo. :lol:

popcarol
23-01-2008, 12:46
NAJWAŻNIEJSZE JEST!!! :

to zakład energetyczny zgodnie z ustawa jest zobowiązany do doprowadzenia Ci prądu do działki (najczęściej skrzynka ele.w granicy). Koniec i kropka.

Ty sobie działasz od tej skrzynki dalej już sam tzn. do domu, rozprowadzenie po domu itp. Ale do działki MUSI zrobić to zakład elektryczny.
Jedno małe ale: MUSI zrobić ale ma na to 2 lata więc jeśli Ci się spieszy to bierzesz elektryka z tego rejonu - KONIECZNIE! - i on to załatwi praktycznie od ręki (chyba że będą jakieś przeskody prawne lub inne mi nieznane)
Oczywiście za to, że będziesz miał to szybciej musisz zapłacić.
W praktyce wygląda to tak że płacisz do elektrowni około 1500 zł
dodatkowo elektrykowi płacisz drugie 1500 zł i masz prąd na działce w ciągu miesiąca. Aha należy też wziąć pod uwagę odległośc działki od najbliższej lini elektrycznej , jeśli jest większa niż 200 m wtedy mogą być kłopoty w sensie zakład może chcieć zwrotu kosztów za te nadmiorowe metry ale wcale niekoniecznie.



Wyjątek: tak jak napisano powyżej gdy masz działkę daleko od najbliższego słupa czy lini podziemnej ale to musiałoby być więcej niż 200 m

My zaplacilismy za przylacze napowietrzne niecale 2000 zl (15 kW). Elektryk zrobil skrzynke zeby energetyka miala gdzie przypiac kabel do budynku. I chce za to 3000 zl. ZDZIERA??? Bo tak mi sie wydaje - ile placiliscie elektrykowi? 1500? Moj twierdzi ze za sam sprzet zaplacil 2300, za robocizne chce 800 (utargowalam 100) Napiszcie prosze!

marcin714
23-01-2008, 13:43
A co to za sprzęt jes. Opisz szczegółowo jak i same przyłącze.

EDZIO I ZIBI
23-01-2008, 18:09
Witam, u nas ja kupuję osprzęt i na chwilę obecną wygląda to tak:
skrzynka na bezpieczniki ok 100 zł. skrzynka ze złączem na licznik ok 370 zł. bezpieczniki wraz z róznicówką ok 200 zł. hak do przyłączenia lini napowietrznej 30 zł, "łapacz" kabla na 4 sztuki - 12 zł, kabel do skrzynki 150 zł ile za podłączenie to się okaże znajomy powiedział że ok 300 zł (pracuje w elektrowni) to za "połączenie" przyłącza wraz z instalacą wewnętrzną.
Pozdrawiamy

groomek
23-01-2008, 21:30
My zaplacilismy za przylacze napowietrzne niecale 2000 zl (15 kW). Elektryk zrobil skrzynke zeby energetyka miala gdzie przypiac kabel do budynku. I chce za to 3000 zl. ZDZIERA??? Bo tak mi sie wydaje - ile placiliscie elektrykowi? 1500? Moj twierdzi ze za sam sprzet zaplacil 2300, za robocizne chce 800 (utargowalam 100) Napiszcie prosze!


Po pierwsze: Sprawdź co masz w umowie z elektrownią tzn. co oni biorą na siebie a co ty musisz zapewnić. Jeśli cokolwiek z tego o czym pisze w umowie elektrowania że ona bierze na siebie jest w Twoim rozliczeniu z elektrykiem jako "jego koszt materiałów" to odpowiedź masz.

Sąsiad za przyłącze pod Warszawą zapłacił: 1500 do elektrowni i drugie 1500 elektrykowi żeby w 2 dni od podpisania umowy z elektrownią miał prąd na działce bo ekipa budowlana stała już w boksach startowych żeby ruszać z budową. Elektryk nazwał to przyłacze tymczasowe.

Ja bym koniecznie sprawdził szczegóły i ustalił z elektrownią podział obowiązków.

marcin714
23-01-2008, 22:30
Przy przyłączach napowietrznych a o takich mówimy chyba wszystko od haka włącznie jest twoje. Zależy co masz w tych skrzynkach bo np zabezpieczenia selektyene kosztują około 1000 zł a zwykłe 40 zł. Pewnie jakiś uziomik może trzeba zrobić, może jakieś przepięciówki, różnicówki iinne cuda na kiju. Do czasu nie zapoznania się ze specyfikacją tego przyłącza nie nożna jednoznacznie powiedzieć czy za drogo , czy w sam raz.

Noirot
24-01-2008, 16:47
Przy prostym-standardowym podłączeniu płacisz energetyce około 1500 zł
elektrykowi drugie 1500 zł i sprawa załatwiona.

A przekopy to już inna sprawa.

groomek
25-01-2008, 08:25
Jeszcze jedna ważny szczegół.
1500 + 1500 zł to kwota za przyłącze podziemne
Linia napowietrzna powinna być tańsza!!! o drobniaki ale na 100% tańsza!

lbryndal
28-01-2008, 10:49
niedawno robiłem przyłącz napowietrzną

ze strony enionu było do ściągnięcia z góry do skrzynki która jest na slupie kilka metrów kabla (to będzie mnie kosztowało coś 1500zł brutto jako umowa z Enionem)

ponieważ skrzynka na słupie to skrzynkę musiałem kupić sam i zamontować ją oraz uziemić ją również jest w moim interesie. tak czy inaczej skrzynka z uziemieniem i podpisanym protokołem 1100zł