PDA

Zobacz pełną wersję : badania gruntu



nikita1
23-01-2008, 08:27
Witam, proszę o info ile może mnie kosztować badanie geotechniczne gruntu i opinia w okolicach Kraka. Wysłałem 4 maile do firm z zapytaniem ale żadna nie była łaskawa...Badanie pod względem nośności pod fundamenty i przepuszczalności do POS.

Wodnik szuwarek
23-01-2008, 15:36
My za badanie + ekspertyze, opinie i obliczenia bierzemy 400złotych netto- Warszawa, ale możesz mieć problemy terminem- ok. 5miesięcy a i to zalezy od tego jaka zima.

Wodnik szuwarek
24-01-2008, 11:32
precyzując- 400złotych za jeden otwór.

pati25
24-01-2008, 16:32
geotechniczne sa tanie cos 400zł za 1 otwór .Gorzej jak masz robic geologiczne badania ,albo hydrogeologiczne jak ja :)

Wodnik szuwarek
26-01-2008, 00:10
@pati25

Budujesz się w łożysku Wisły? Ale jeśli chodzi o badania hydrologiczne to bardzo mało pracowni takie badania prowadzi i są to głównie instytucje państwowe, więc najbardziej konkurencyjne oferty będzie miało pewnie AGH.

pati25
26-01-2008, 15:22
Witaj
Nie buduje w poblizu Wisły ani nawet żadnego zbiornika wodnego.
W wypisie z plany zagospodarowania miłam wpis
-zalecane (nie obowiązkowe)badania hydrogeologiczne z względu na predyspozycje do powstawania osówisk. :lol: Badania zrobiłam ,miała kilka odwiertów na dziłce zimą ,wiosną potem gleba była badania w laboratorium .Na podstawie tego powstała dokumentacja inzyniersko geologiczna .Twało to 5 miesięcy .Dziękki bogu nie ma osówisk i nie bedzie .Grunt bardzo stabilny nośny,wody gruntowe głęboko itd itd :lol: Zalecali to zrobiłam i bede spac i budować sie spokojnie .
cena 2000 zł

kamiliaga
27-01-2008, 20:14
Witam, proszę o info ile może mnie kosztować badanie geotechniczne gruntu i opinia w okolicach Kraka. Wysłałem 4 maile do firm z zapytaniem ale żadna nie była łaskawa...Badanie pod względem nośności pod fundamenty i przepuszczalności do POS.

Ja płaciłem 100 netto za 1 mb wiercenia.

Okolice Wrocławia. Wierciłem 3, 3 i 5 m ze względu na podpiwniczenie. Badania w laboratorium co do rodzaju gruntu, opracowanie w podanej cenie.

Pozdr.,

woren
31-01-2008, 12:55
A ja mam do Was pytanie, jak CI zleconiodawcy wykonywali te badania??. Tzn używali normalnych świdrów(ręcznych), co 1m przedłużanych??, co kazdy odwiert pobierali grunt z określonej głebokości??. Jaki czas im to zeszło??. Rozumie że pobierali grunt w 4 narożnikach budynku.

A pytania takie bo studiuje budownictwo i ciekawe czy teoria idzie w parze z praktyką.
Powiem że 5 miesięcy czekać na wyniki to dosyć długo. A odnośnie otrzymanej dokumentacji , to otrzymaliście ekspertyze, czy tylko wyniki badań,(wykresy naprężeń pierwotnych chyba nie było?)

Wodnik szuwarek
31-01-2008, 14:38
@woren

Witam przyszłego kolegę po fachu. Jeśli chodzi Ci o sam przedmiot mechanikę gruntu- to oprócz ogólnego zarysu niewiele pokrywa się z praktyką, geotechnika oddaje prace polowe bardziej. Badania naprężeń pierwotnych, wtórnych takie badania nie przewidują. Badanie polega na sprawdzeniu miąższości- litologia, ustalenie warunków wodnych i ustalenie maksymalnych naprężeń. Ilość otworów zależy od klienta, tzn. gmina nanosi współrzędne otworów na mapie, my tylko wiercimy- ale jeszcze nie zdarzyło się, abyśmy wiercili na rogach budynku- pod osiedle budynków dziurawimy całe pole, hale- przekrój. Używamy świdrów 4 metrowych- dokręcanych co 0,5 metra ze świstawką. A do głębszych jest świder mechaniczny- spalinowy, ale tego używamy przy parkingach podziemnych, używaliśmy ostatnio do wiercenia drugiej nitki metra- ale to już inna bajka i koszty :)

pati25
31-01-2008, 16:28
A ja mam do Was pytanie, jak CI zleconiodawcy wykonywali te badania??. Tzn używali normalnych świdrów(ręcznych), co 1m przedłużanych??, co kazdy odwiert pobierali grunt z określonej głebokości??. Jaki czas im to zeszło??. Rozumie że pobierali grunt w 4 narożnikach budynku.

A pytania takie bo studiuje budownictwo i ciekawe czy teoria idzie w parze z praktyką.
Powiem że 5 miesięcy czekać na wyniki to dosyć długo. A odnośnie otrzymanej dokumentacji , to otrzymaliście ekspertyze, czy tylko wyniki badań,(wykresy naprężeń pierwotnych chyba nie było?)
U nas trwało to długo przypuszczam ze mozna to było zrobic 2x szybciej .
U nas był materiał(odwiert)ł pobierany w styczniu i czyba jakośc w kwietniu po rostopach.Chyba 4 odwierty były robione głębokośc chyba 5 m

Zanim geolog wjechał na działkę to składał do gminy jakiś projekt zjazdu sprzętem na dziłałkę czy cos w tym stylu .Dopiero jak dostał pozwolenie to zaczynał badania
Dostałam taką opszerną dokumentacje , zestawienie badań laboratoryjnych ,wnioski ,budowa geologiczna ,warunki wodne,podłoże rzeżba terenu,itd itd .
Kierownik budowy stwierdził ze geolog sie na tym napracował .jeszcze zanim to mi dał to gdzies w urzędzie w wydziale ochrony środowiska to było składane .Nie wiem po co he he he

kamiliaga
31-01-2008, 20:29
A ja mam do Was pytanie, jak CI zleconiodawcy wykonywali te badania??. Tzn używali normalnych świdrów(ręcznych), co 1m przedłużanych??, co kazdy odwiert pobierali grunt z określonej głebokości??. Jaki czas im to zeszło??. Rozumie że pobierali grunt w 4 narożnikach budynku.

A pytania takie bo studiuje budownictwo i ciekawe czy teoria idzie w parze z praktyką.
Powiem że 5 miesięcy czekać na wyniki to dosyć długo. A odnośnie otrzymanej dokumentacji , to otrzymaliście ekspertyze, czy tylko wyniki badań,(wykresy naprężeń pierwotnych chyba nie było?)

U mnie wiem, że wiercili ręcznie. Nie wiem jakim sprzętem ale ręcznie. Z geologiem było dwóch "silnych". Wiercili trzy otwory. Wiadomo - każdy dodatkowy do koszt a trzy wystarczą do złapania płaszczyzny. Nie potrzebowałem nic wyszukanego - dom jednorodzinny podpiwniczenie częściowe. Co do lokalizacji otworów to była "na oko". Głębszy w miejscu piwnicy płytsze w części niepodpiwniczonej. Wydaje mi się, że w trudniejszych gruntach i większych budynkach takie "na oko" to odpada ale tutaj jest OK.

gianti
03-02-2008, 20:53
okolice łodzi - koszt - 600 zł za 3 otwory po 3,5 metra. (głębiej nie było potrzeby), aczkolwiek byli tacy którzy chcieli za to samo 800-900 zł.

jak otrzymam pisemne "dzienniki badań" i wypowie się o nich mój architekt to mogę ewentualnie z czystym sumieniem polecić.

niutiger
08-02-2008, 16:05
Ja w Wawie w marcu 2007 płaciłem 900 zł za 3 odwierty x 4 m. Przyjechali samochodem ze specjalnym świdrem, który przedłużali podczas wiercenia. Po 3 tygodniach miałem opinię w postaci 2 egzemplarzy opracowania odnośnie wykonanych odwiertów + pomiar głębokości wód gruntowych.

Pozdro,

angelb
10-02-2008, 22:53
Witam, proszę o info ile może mnie kosztować badanie geotechniczne gruntu i opinia w okolicach Kraka. Wysłałem 4 maile do firm z zapytaniem ale żadna nie była łaskawa...

Ja niestety tez nie doczekałam się na odpowiedz na moje meile...Jak to jest,z wszelkimi geodetami,projektantami,architektami...wszedzie wystarczy zadzwonic czy lepiej jechac od razu osobiscie?,bo na maile coś nie odpisują...

AnnaWroc
14-02-2008, 13:24
Ja mogę polecić firme z Wrocławia - robili u znajomego analizę zagęszczenia pod posadzkę. Okazało się ze panowie z zagęszczarką to się nie napracowali... na prawie dziesieć analizowanych punktów tylko w dwóch było ok.

Kosztowało go to wtedy cos około 600 zł ale reklamował u wykonawcy i mu to zwrócili co wydał na analize.
Z tego co wiem, to badania geotechniczne też robią.
Na priv mogę polecić namiary na nich.

angelb
15-02-2008, 10:29
ja jestem juz wlasnie umówiona na badanie gruntu 600+ Vat :roll:

angelb
20-02-2008, 13:19
u mnie juz po badaniach

wykonano 4 otwory badawcze o średnicy 3" metodą obrotową do głębokości 3,0 m i 4,0 m oraz 2 sondowania sondą dynamiczną SD-10.W czasie wierceń prowadzono obserwacje i pomiary zwierciadła wody gruntowej.Badaniom makroskopowym poddano urobek z każdego marszu świdra.W toku tych badań określono rodzaj gruntu,domieszki lub przebarwienia,barwę i wilgotność.Koszt tego badania to -732 zl.

Priko
28-06-2011, 20:35
Witajcie
Po latach dołączam się do tematu z pytaniem na jak długo jest ważna taka dokumentacja. Czy tak jak pozwolenie 2 lata i potem trzeba jeszcze raz od nowa, czy też może dłużej.

kregiel
29-06-2011, 13:02
od strony formalnej badania są bezterminowe, jednak zalecałbym ich powtórzenie jeżeli coś się wydarzyło na działce od badań a mogło mieć wpływ na stan guruntów, na pewno warto powtórzyć badania po przejściu powodzi, czy osunięciu się ziemi (osuwiska), czy też nawiezieniu ziemi (kontrola nasypu)
Jarek

Geoou
06-01-2015, 13:36
Warunki gruntowo - wodne z biegiem czasu mogą ulegać zmianom. Zwierciadło wody może ulec obniżeniu ze względów naturalnych lub też spowodowanych przez człowieka (drenaż, kanalizacje, duże wybetonowane powierzchnie itd). Ułatwia to odpływ wód opadowych, które nie infiltrują w głąb terenu, a tym samym lokalnie zwierciadło może ulec obniżeniu.

Innym przypadkiem może być podniesienie się zwierciadła wody ze względu na ograniczony odpływ wód. Wtedy często grunty, które wcześniej były twardoplastyczne i nośne ulegają uplastycznieniu i mają gorsze parametry.

Najlepiej jest takie badania przeprowadzić przed projektem domu. Wtedy w sposób jasny i czytelny daje Nam to obraz na czym tak naprawdę budujemy dom. Minimalizujemy w ten sposób ewentualnie przykre niespodzianki.

W razie pytań służę poradą www.geoekobud.pl

Nefer
06-01-2015, 13:47
Szczególnie, że badania takie są potrzebne do adaptacji projektu (przy projekcie gotowym) i pozwalają na prawidłowe zaprojektowanie (przy indywidualnym) .