PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

krzyk123
16-02-2010, 16:18
No własnie czy ktos miał stycznosć z serwisem i jego fachowością - no i oczywiście jak wyglądają CENY w przypadku serwisu (przeglądy gwarancyjne uruchomienie itp)

Po rozmowie z serwisantem:
- pierwsze uruchomienie za darmo (tylko koszt dojazdu)
- przegląd roczny coś koło 130zł

Do końca lutego jest promocja na zestaw:
- kocioł Ferroli ECONCEPT TECH 18A
- zasobnik 150l
- sterownik pogodowy
za 5400 PLN brutto.

Pzdr

aadamuss24
16-02-2010, 16:40
Czyli cenowo podobnie jak inne kotły. Dużo zależy od okolicy. Uparty jesteś z tym F. :) powodzenia

krzyk123
16-02-2010, 16:43
Czyli cenowo podobnie jak inne kotły. Dużo zależy od okolicy. Uparty jesteś z tym F. :) powodzenia

Nie upieram się. Raczej mam zagwozdkę czy Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C czy Ferroli ...

jarett
16-02-2010, 18:01
Kocioł jednofunkcyjny małej mocy ze zbiornikiem c.w.u. ~150l
Kotły takie jak we wcześniejszych moich postach, np.: Modula II 2-10, Cerapur Smart/Comfort, itp.

jarett co do kotła to j.w.
PS. Czasem Segem i Denso - lubię francuskie.

Czemu polecasz jednofunkcyjny? Będzie oszczędniejszy od 2-funkc. z małym zasobnikiem?
I czy 2-10 kW to wystarczy na takie chatki jak nasze?
Ja się nawet obawiałem, że to 18 co mam w projekcie to będzie mało.

krzyk123 - rzeczywiście bardzo kuszące to Ferroli. Szkoda, że nikt więcej nic nie może powiedzieć. Chociaż z drugiej strony - włosi robią bardzo dobre instalacje gazowe do aut to może na kotłach też się znają... :)

simon310
16-02-2010, 18:06
Kocioł jednofunkcyjny małej mocy ze zbiornikiem c.w.u. ~150l
Kotły takie jak we wcześniejszych moich postach, np.: Modula II 2-10, Cerapur Smart/Comfort, itp.

A jakas podpowiedz co do stojacych?
Co sadzisz o Vissmannie 222-F? To co prawda dwufunkcyjny z zasobnikiem warstwowym. Wiem, ze gorsza modulacja ale rodzina ma Vissmanna wiec zdazylem sie do niego jakos przyzwyczaic:)

jarett
17-02-2010, 20:33
Dobra, zmądrzałem.
Rzeczywiście RAPczyn ma rację - najlepszy dla mnie będzie jednofunkcyjny z zasobnikiem 150. Zastanawiam się tylko czy zaproponowana moc 10-14 kW będzie wystarczająca do ogrzania wody (bo do c.o. to zapewne tak).

Na polu bitwy pozostają więc:
Vaillant ecoTEC plus VC 186/3-5 - generalnie super tylko modulacja 7-18 mnie martwi, ale kuuusi kusi ceną. Taki też mam zapisany w projekcie.

Vitodens 200-W - modulacja super (3,8-19) ale cena prawie 2 razy wyższa od ecoTECa

Buderus Longmax plus GB152 - modulacja 5,3-16. Cenowo pomiędzy powyższymi. ale czy nie za słaby?

Przejrzałem jeszcze Wolfa, Aristona, Immergas, Suniera, Urlicha, de dietricha ale wszystkie mają moc max albo poniżej 15kW (za mała?) albo powyżej 20kW (za duża) albo moc min. powyżej tych 7kW co ma Vaillant.

krzyk123
17-02-2010, 20:40
Dobra, zmądrzałem.
Rzeczywiście RAPczyn ma rację - najlepszy dla mnie będzie jednofunkcyjny z zasobnikiem 150. Zastanawiam się tylko czy zaproponowana moc 10-14 kW będzie wystarczająca do ogrzania wody (bo do c.o. to zapewne tak).

Na polu bitwy pozostają więc:
Vaillant ecoTEC plus VC 186/3-5 - generalnie super tylko modulacja 7-18 mnie martwi, ale kuuusi kusi ceną. Taki też mam zapisany w projekcie.

Vitodens 200-W - modulacja super (3,8-19) ale cena prawie 2 razy wyższa od ecoTECa

Buderus Longmax plus GB152 - modulacja 5,3-16. Cenowo pomiędzy powyższymi. ale czy nie za słaby?

Przejrzałem jeszcze Wolfa, Aristona, Immergas, Suniera, Urlicha, de dietricha ale wszystkie mają moc max albo poniżej 15kW (za mała?) albo powyżej 20kW (za duża) albo moc min. powyżej tych 7kW co ma Vaillant.

Jest jeszcze ten:
http://www.ferroli.com.pl/product,256,ECONCEPT_TECH_18_25_35A.html
;-)

jarett
17-02-2010, 20:43
no zapomniałbym
ten ma wręcz genialną modulację i niezłą cenę
(+ wbudowana automatyka pogodowa )
gdyby nie ta egzotyczna marka...
może chcesz go pierwszy przetestować ? :) :)

krzyk123
17-02-2010, 20:47
no zapomniałbym
ten ma wręcz genialną modulację i niezłą cenę
gdyby nie ta egzotyczna marka...
może chcesz go pierwszy przetestować ? :) :)

Dobrze kombinujesz ;-)
Ale nawet jeśli bym się zdecydował to jakieś sensowne wyniki pewnie bym mógł podać gdzieś za rok ;-)

jarett
17-02-2010, 20:50
akurat za rok ja bede kupował :) :)

ale już teraz muszę pi razy oko powiedzieć generalnemu wykonawcy czego chcę ( do wyceny). I chociaż mogę to potem zmienić to żywo zainteresowałem się tematem.

Po głębszym zastanowieniu wydaje mi się, że kurna... ten ferroli wypada najlepiej z wszystkich :)

Barthelemy
17-02-2010, 20:59
Sledze ten watek juz od pewnego czasu i podobnie jak wielu innych poprzednikow ciagle zastanawiam sie nad wyborem odpowiedniego pieca gazowego do naszego domku 150m2 (ok. 350m3).

Wybor tym trudniejszy, ze chcialbym, aby mogl on wspolpracowac z piecem na paliwa stale ( odp. junkers supraclass 20kw/ patrz. http://forum.muratordom.pl/post4037646.htm#4037646 ).
Niedawno wlasnie zdecydowalem sie na piec Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C ( lub Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C ), gdyz spelnia on wszelkie niezbedne nam parametry. W momencie, gdy pozostalo mi jedynie dobranie odpowiedniej mocy pieca calkowicie ostyglem po przeczytaniu opini na temat serwisu Junkers-a ( patrz. http://forum.muratordom.pl/junkers-awaria-podejscie-producenta,t179901.htm ).

Teraz pozostaje mi tylko oczekiwac na wasza pomoc i jakies konkretne propozycje co warto w takiej sytulacji wybrac.

simon310
17-02-2010, 22:47
Dobra, zmądrzałem.
Vitodens 200-W - modulacja super (3,8-19) ale cena prawie 2 razy wyższa od ecoTECa

z tym ze vitodens 200-W ma modulacje 4,8-19 :)
300-w ma 3,8-19 ale on jeszcze drozszy:)

jarett
17-02-2010, 22:59
Dobra, zmądrzałem.
Vitodens 200-W - modulacja super (3,8-19) ale cena prawie 2 razy wyższa od ecoTECa

z tym ze vitodens 200-W ma modulacje 4,8-19 :)
300-w ma 3,8-19 ale on jeszcze drozszy:)

a to coś się rąbnąłem :)
w takim razie Ferroli tym bardziej wymiata :)

RAPczyn
18-02-2010, 10:27
Kocioł jednofunkcyjny małej mocy ze zbiornikiem c.w.u. ~150l
Kotły takie jak we wcześniejszych moich postach, np.: Modula II 2-10, Cerapur Smart/Comfort, itp.

jarett co do kotła to j.w.
PS. Czasem Segem i Denso - lubię francuskie.

Czemu polecasz jednofunkcyjny? Będzie oszczędniejszy od 2-funkc. z małym zasobnikiem?
I czy 2-10 kW to wystarczy na takie chatki jak nasze?
Ja się nawet obawiałem, że to 18 co mam w projekcie to będzie mało.

Licząc nawet 430m^3 x 25W = 10750W więc spokojnie mały kocioł wystarczy.
Kocioł jedno-funkcyjny małej będzie oszczędniejszy.

Junkers Cerapur Comfort ma zakres mocy od 3,3 do 15,9kW.




Kocioł jednofunkcyjny małej mocy ze zbiornikiem c.w.u. ~150l
Kotły takie jak we wcześniejszych moich postach, np.: Modula II 2-10, Cerapur Smart/Comfort, itp.

A jakas podpowiedz co do stojacych?
Co sadzisz o Vissmannie 222-F? To co prawda dwufunkcyjny z zasobnikiem warstwowym. Wiem, ze gorsza modulacja ale rodzina ma Vissmanna wiec zdazylem sie do niego jakos przyzwyczaic:)

Jeśłi Viessmann to Vitodens 333-F 3,8-13kW

krzyk123
18-02-2010, 11:41
Junkers Cerapur Comfort ma zakres mocy od 3,3 do 15,9kW.



Junkers:
min. moc cieplna (80/60°C): 3,3kW
min. moc cieplna (40/30°C): 3,7kW

nominalna moc cieplna (40/30°C): 14,2

Ferroli:
Minimalna moc cieplna c.o. (80/60°C): 2.9kW
Minimalna moc cieplna c.o. (50/30°C): 3.2kW

Maksymalna moc cieplna c.o. (80/60°C):17.7kW

wobil
18-02-2010, 12:35
witam,

ja wstępnie jestem zdecydowany na Junkers Cerapur Comfort ten Ferroli wygląda ciekawie i cena fajna ale nie wiem czy się zdecyduje na niego, za dużo niewiadomych: brak opinii na forach, nie wiadomo jak z serwisem a ma to ogrzać dom w zimie, mam jeszcze trochę czasu do namysłu ale będę uważnie śledził ten wątek, pozdrawiam wszystkich

Player
19-02-2010, 09:53
Witam
Jestem zainteresowany zakupem tego pieca (Immergas Zeus Vitrix 26 1L)
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_z/vz26/26_1_i.htm

Ma szeroką modulację 3-26kw(przynajmniej tak podaje producent)
zasobnik wbudowany 45L,
2 funkcyjny z zamkniętą komorą
Będzie u mnie pracował z modułem wysoka niska temperatura(40m2 podłogówki -parter + 13 grzegników stalowych parter i poddasze)
---
Projekt http://www.dominanta.pl/oferta/Gucio_II.html
ok160 m2 do ogrzania- dobrze ocieplony
docelowo użytk. 2+2
Pytanie czy ktos z was użytkuje konkretnie ten model ?, jak się sprawuje itd.
W mojej okolicy jest mocny przedstawiciel tej firmy.
Dziekuje za ewent.odpowiedzi

krzyk123
19-02-2010, 10:17
Witam
Jestem zainteresowany zakupem tego pieca (Immergas Zeus Vitrix 26 1L)
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_z/vz26/26_1_i.htm

Ma szeroką modulację 3-26kw(przynajmniej tak podaje producent)
zasobnik wbudowany 45L,
2 funkcyjny z zamkniętą komorą
Będzie u mnie pracował z modułem wysoka niska temperatura(40m2 podłogówki -parter + 13 grzegników stalowych parter i poddasze)
---


Pytanie czy kocioł 2-funkcyjny przy 2 łazienkach (+ osobne WC) to dobry pomysł ?

Player
19-02-2010, 10:59
łazienka w na poddaszu wanna
wc na parterze zlikwidowane
nie wiem masz inny pomysł?

krzyk123
19-02-2010, 11:15
łazienka w na poddaszu wanna
wc na parterze zlikwidowane
nie wiem masz inny pomysł?

Jednofunkcyjny z zasobnikiem:
- VICTRIX X 12 2 I
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2/x_12_2_i.htm

- Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C
http://www.rtvagd.sklep.pl/junkers/cerapur_smart_zsb_14_3c_19028.php5

- Ferroli ECONCEPT TECH 18-25-35A
http://www.ferroli.com.pl/product,256,ECONCEPT_TECH_18_25_35A.html

Pzdr

Player
19-02-2010, 11:19
a dlaczego uważasz , że jednofunkcyjne kotły to lepsze rozwiązanie ?

krzyk123
19-02-2010, 11:34
a dlaczego uważasz , że jednofunkcyjne kotły to lepsze rozwiązanie ?

Przy dużym poborze nie zabraknie Ci ciepłej wody. Z reguły mają troszkę wyższą sprawność (chociaż to akurat mało istotny argument).

Pzdr

Player
19-02-2010, 11:53
Zastanawiałem sie jedynie nad wielkościa zasobnika w tego rodzaju kotła. Sąsiad ma centralę kondensacyjna WOLF CGW 20/120- bardzo dobry piec(cena dosć spora) twierdzi na rodzine 2+2 wystarczajacy.(zaożenie jest jednak takie- korzystanie z prisznica i wanny jednoczesnie-raczej nie wskazane) U mnie wanna raczej weekendowo. Ten immergas ma bardzo dobry wydatek ciepłej wody 16l/min, docelowo 13l/min.
zastanawiam sie nad sterowaniem- czyli czujnik temeratury pogodowy na zewnątrz + czujnik temp. podłogówki wewn, 1 czujnik temp.wewnatrz do pomieszczeniea z kaloryferem(regulacja na termostatach).
Przy normalnym steroeniku pogodowym piec "nie widzi" mojego dopalania kominkiem z grawitacyjnym rozprowadzeniem.

Radian69
24-02-2010, 08:48
Witam.
Jest to mój pierwszy post na forum, jestem laikiem w sprawie ogrzewania dlatego proszę o wyrozumiałość.
Właśnie jestem w trakcie adaptacji poddasza w domu z lat 70. Owo poddasze było dostawione z pustaka pianowego, na to styropian 10 cm. Dach ocieplony wełną 25 cm, w podłodze styropian frezowany 5 cm., okna nowe plastikowe. Całość to powierzchnia ok 90 m. Korytarz, łazienka i aneks kuchenny wyposażony w podłogówkę, w sumie ok 38 m.
I tu moje pytanie, czym to najlepiej i oczywiście najbardziej ekonomicznie będzie ogrzać. Przyznam szczerze, że biorę pod uwagę piec gazowy dwufunkcyjny lub kocioł na ekogroszek. Proszę doradźcie...

Pozdrawiam.

grazi
26-02-2010, 18:41
A moja propozycja którą otrzymałam to kocioł jednofunkcyjny naścienny Buderus z bojlerem c.w.u. 120 l Domek 124 m + garaz. Czy ta propozycja jest dobra? Uzytkownicy 2 osoby

krzyk123
27-02-2010, 09:31
A moja propozycja którą otrzymałam to kocioł jednofunkcyjny naścienny Buderus z bojlerem c.w.u. 120 l Domek 124 m + garaz. Czy ta propozycja jest dobra? Uzytkownicy 2 osoby

Zobacz to:
http://forum.muratordom.pl/buderus-klopot-z-piecem-i-firma,t175532.htm

grazi
27-02-2010, 13:00
Kociol ACV z Belgii? Bo to byla propozycja nr2. Poza tym moze te uwagi krytyczne, to kwestie jednostkowe. W swoim zyciu mialam juz kociol Vaillant, teraz mam w mieszkaniu Junkers i nigdy nie mialam zadnych problemow. Obecnie przymierzam sie do domku i wiadomo, chcialabym cos dobrego. Zaczynam czytac forum i jestem w kropce.

Player
01-03-2010, 07:42
ACV Prestige Excellence- wypas
A HIT MASTER to już w ogóle- Polski Oddział firmy we Włocławku
centy tylko dośc spore

odyseuszek
07-03-2010, 22:46
Witam,

Mam pytanie o usterkowość Junkers Cerapur, bo byłem prawie na niego zdecydowany, ale ostatnio rozmawiałem z instalatorem, który nie namawiał mnie bynajmniej na jakąkolwiek markę, ale gdy wspomniałem o tym kotle to stwierdził, że ma znajomego serwisanta, który bardzo sobie go chwali, gdyż wiele ich ostatnimi czasy naprawia - podobno są on produkowane w Turcji i Rumunii co odbiło się niestety na jakości?

Jak się na jego tle przedstawia Saunier Duval ISOTWIN F 25, bo cena jest podobna do Cerapur z dokupionym zasobnikiem.

Czy w podobnych cenach 4-5 tys zł (z zasobnikiem) można na rynku znaleźć inne modele o modulacji od 3-4 kW i mocy minimum 12 kW - byle z zamkniętą komorą spalania.

Pozdrawiam,

optykus
07-03-2010, 23:46
Ja tez szukam kotla do energooszczednego domu (zap. na cieplo 7-8 kW). Mysle ze kociol powinien:
- duza modulacja zaczynajaca sie od jak najnizszej wartosci
- zbiornik ladowany warstwowo
- ze stali szlachetnej
- byc w jednej obudowie
- mozliwosc sterowania wieloma strefami

Pasujace:
- junkers cerapur modul zbs 14/100
- De Dietrich Innovens MCA 15 + zasobnik BS60 D

Inne (nie do konca, wieksza moc, ale mniejszy zbiornik)
- vissman vitodens 222-W
- De Dietrich MCR/II 24/28 BIC 40L
- Junkers Cerapur Acu z zasobnikiem

BTW
Jesli ktos szuka z oddzielnym zbiernikiem, to wtedy na bardzo dobry jest komplet:
- VICTRIX 2 12 kW + zasobnik 120 INOX

Hugo26
07-03-2010, 23:50
Witam,

Mam pytanie o usterkowość Junkers Cerapur, bo byłem prawie na niego zdecydowany, ale ostatnio rozmawiałem z instalatorem, który nie namawiał mnie bynajmniej na jakąkolwiek markę, ale gdy wspomniałem o tym kotle to stwierdził, że ma znajomego serwisanta, który bardzo sobie go chwali, gdyż wiele ich ostatnimi czasy naprawia - podobno są on produkowane w Turcji i Rumunii co odbiło się niestety na jakości?

Jak się na jego tle przedstawia Saunier Duval ISOTWIN F 25, bo cena jest podobna do Cerapur z dokupionym zasobnikiem.

Czy w podobnych cenach 4-5 tys zł (z zasobnikiem) można na rynku znaleźć inne modele o modulacji od 3-4 kW i mocy minimum 12 kW - byle z zamkniętą komorą spalania.

Pozdrawiam,
popytaj tutaj:
http://forum.muratordom.pl/kociol-junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c-w-praktyce,t175156.htm

pozdro

optykus
08-03-2010, 00:01
Witam,

Panowie buduje do energooszczedny (zap. na cieplo 7-8 kW).
Mysle ze moj kociol powinien miec:
- duza modulacja zaczynajaca sie od jak najnizszej wartosci
- zbiornik ladowany warstwowo
- ze stali szlachetnej
- byc w jednej obudowie !!!
- mozliwosc sterowania wieloma strefami

Pasujace:
- junkers cerapur modul zbs 14/100
- De Dietrich Innovens MCA 15 + zasobnik BS60 D

Inne (nie do konca, wieksza moc, ale mniejszy zbiornik)
- vissman vitodens 222-W
- De Dietrich MCR/II 24/28 BIC 40L
- Junkers Cerapur Acu z zasobnikiem

BTW
Jesli ktos szuka z oddzielnym zbiornikiem, to wtedy polecam bardzo dobry komplet (do domow o malym zapotrzebowaniu na cieplo):
- VICTRIX 2 12 kW + zasobnik 120 INOX

Szukam od 2 miesiecy pieca do siebie. Przeczytalem tyle tego ze chyba moge sie nazwac "Ekspertem" (zartujac).

kaltam
08-03-2010, 07:55
Sprawdź kto Ci zrobi serwis i zdecyduj.

optykus
08-03-2010, 09:15
Poki co jestem za junkersem dobry serwis Laur Konsumenta i bardzo dobry serwis.

Mice
08-03-2010, 09:30
Poki co jestem za junkersem dobry serwis Laur Konsumenta i bardzo dobry serwis.
apropos nagród i laurów, na forum jest wątek właśnie o działaniu seriwsu Junkersa u jednego z forumowiczów :lol:
Żeby nie było sam mam Junkersa ZSB 14-3 :wink:

optykus
08-03-2010, 10:24
Jak to mawial Listkiewicz "Jenda czarna owca nie moze przekreslac pracy reszty". Zawsze sie zjadzie ktos "niekontaktowy". Mimo wszystko chyba ogromna siec serwisantow pozwala znalezc osobe kompetentna. Poki nieznalazlem alternatywy dla tego Junkersa. De Dietrich Innovens MCA 15 + zasobnik BS60 D ma emaliowany zbiornik. A junkers jest w calosci ze stali szlachetnej.
Dzisiaj bede pisal do producenta (nie tylko junkersa, ale tez innych), gdyz chce sie zapoznac z krzywa spalania. Mysle ze z spalaniem jest podobnie jak w autach, rozne silniki moga dawac rozna moc przy tym samym spalaniu.
Gdzies znalazlem ze wersja solar:
Junkers CERAPUR MODUL SOLAR zBS 14 210S-3MA
Maks. zużycie gazu GZ50: 1,6 m3/h.
Polecam stronke http://bank.muratordom.pl ktory podaje takie wartosci.

optykus
08-03-2010, 10:34
Poki co jestem za junkersem dobry serwis Laur Konsumenta i bardzo dobry serwis.
apropos nagród i laurów, na forum jest wątek właśnie o działaniu seriwsu Junkersa u jednego z forumowiczów :lol:
Żeby nie było sam mam Junkersa ZSB 14-3 :wink:

A jaki zasobnik masz do tego kotla? Ile placisz za gaz?
Dzieki za info.

Mice
08-03-2010, 10:44
Poki co jestem za junkersem dobry serwis Laur Konsumenta i bardzo dobry serwis.
apropos nagród i laurów, na forum jest wątek właśnie o działaniu seriwsu Junkersa u jednego z forumowiczów :lol:
Żeby nie było sam mam Junkersa ZSB 14-3 :wink:

A jaki zasobnik masz do tego kotla? Ile placisz za gaz?
Dzieki za info.
zasobnik 200l z dwoma wężownicami (ale nie Junekersa), póki co grzanie tylko górną wężownicą.

co do spalania to za 4 miesiące (połowa października do połowy lutego) wyszło średnio 6,1m3/dobę za c.o. c.w.u i gotowanie. w sumie około 1400 pln (GZ50). Dom 137m2 użytkowej temp. w granicach 20,5-21,5stC.

Repugnant
08-03-2010, 11:28
aquaPLUS VUI wersja Turbo--co powiecie na ten kociolek ciekawy jestem opinii na jego temat.

optykus
08-03-2010, 12:54
To mi sie podoba :)
Tez bym chcial taki wynik osiagnac i lecze ze mi sie uda.
Niestety bede mogl to potwierdzic dopiero za rok :(
Czy masz u siebie rekuperator?

Mice
08-03-2010, 12:59
To mi sie podoba :)
Tez bym chcial taki wynik osiagnac i lecze ze mi sie uda.
Niestety bede mogl to potwierdzic dopiero za rok :(
Czy masz u siebie rekuperator?
Mam prosty reku krzyżowy i gwc ale akurat tym bym się nie sugerował, taniej i lepsze wyniki osiągniesz zatykając kratki na zimę :wink:

optykus
08-03-2010, 13:15
To mi sie podoba :)
Tez bym chcial taki wynik osiagnac i lecze ze mi sie uda.
Niestety bede mogl to potwierdzic dopiero za rok :(
Czy masz u siebie rekuperator?
Mam prosty reku krzyżowy i gwc ale akurat tym bym się nie sugerował, taniej i lepsze wyniki osiągniesz zatykając kratki na zimę :wink:

Hehehe. Wiem co masz na mysli.
Ja instaluje tez reku z GWC, ale dospelowskim (rury z glikolem, o ile dobrze pamietam). Bardzo podoba mi sie ten twoj piecyk. Ja pewnie jakbym mial wybierac zestaw (oddzielnie piecyk i zasobnik), to wybral bym VICTRIX 2 12 kW + zasobnik 120 INOX (moze jakis lepszy zasobnik, jeszcze sie na nich dobrze nie znam). Pieknie moduluje od 1,9 kW. Nie spotkalem nizszej, nie liczac auer pieca pulsacyjnego (no ale wez plac 5 tys Euro).

optykus
08-03-2010, 16:39
Mice a co ogolnie sadzisz o tym kotle???
Wydaje mi sie ze bedzie ok. Dobra modulacja, male spalanie,ladowanie warstwowe z opcja ECO (ladowanie tylko gornej czesci). Czy myslisz ze lepszy/eknomiczniejszy bedzie jakis o wiekszej mocy ale z mniejszym zbiornikiem?
Kurcze, hmmm. Chociaz jak mam opcje ECO to mi tez bedzie mniej ladowal,a zawsze mam jeszcze zapas wode jesli bym potrzebowal. Sam juz czasem nie wiem. Wydaje mi sie ten piec najlepszy dla mnie.
Jakies rady???

Mice
08-03-2010, 18:27
Co ja myślę ? Że jest dobry w kategorii cena/możliwości.
Po swoim przykładzie widzę, że spalanie można ładnie przyciąć.
Mój ma start przy 3,3kW i szkoda, że nie mniej ale trudno - po drugim prawie sezonie jestem zadowolony.
Sterownik FW100 jest trudny do ogarnięcia jak się chce naprawdę pobawić ustawieniami ale potem jest już z górki.
Czasami wydaje się mało elastyczny ale to już kwestia chyba osobistego zapatrywania na elektronikę :wink:
Ogólnie polecam ten kociołek jak ktoś nie chce wydać dużo kasy a chce dobry ekonomiczny kocioł.
Co do mocy, u mnie zasilanie przez 4 miesiące nie wzrosło ponad 35 st na dłużej niż tydzień, gdy temp schodziły do -20 i niżej. Zbiornik grzeje się szybko jak na potrzeby normalnego zużycia - nie widzę sensu podwyższania mocy, u sibie nawet ograniczyłem moc na c.w.u. :lol:

optykus
08-03-2010, 18:43
Czyli popierasz moj wybor? Zgadzam sie z Toba ze podstawa to zwrocic uwage od jakiej mocy startuje i jaka jest moc minimalna. Dla tego ten piecyk Immergasa jest super bo moduluje od 1,9 kW (15% mocy). CERAPUR MODUL tez min. moc ma 3 kW (20% mocy), co i tak uwazam za zaduzo,ale niestety nie ma alternatywy. Widze po Twoich doswiadczeniach ze mam dobry tok rozumowania. Uwazam ze moj i Twoj piecyk to i tak zaduzo dla nas. Spokojnie by nam wystarczyly piece o mocy 9-10 kW i modulacji najlepiej od 1kW. Niestety jedyny taki piec jaki istnieje to pulsacyjny.

Mice
08-03-2010, 19:30
nie mogę napisać na 100%, że ten piec jest lepszy od innego bo ich nie używałem. Mam zaufanie do marki Junkers, osobiście jestem zadowolony z pieca i sterownika, parametry są dobre więc jeśli cena Ciebie zadowala to należy brać, inaczej można myśleć przez 20 lat który piec wybrać :lol:

optykus
08-03-2010, 20:00
aquaPLUS VUI wersja Turbo--co powiecie na ten kociolek ciekawy jestem opinii na jego temat.

Jedyny i ogromny minus to modulacja od prawie 11 kW. Jesli masz energooszczedny dom, to piec bardzo czesto bedzie grzal duzo za duzo niz musi.
Powiedz mi cos wiecej to moge Ci podpowiedziec alternatywe.
Ile chcesz wydac?
Czy ma to byc w jednej obudowie i najlepiej maly? Czy moze masz duzo miejsca (osobnie piecyk i zasobnik)?
Ile osob?
Jakie roczne zapotrzebowanie na cieplo?

Alternatywa dla tego Vallianta:
- VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW (http://www.ceneo.pl/1715369) - 5 lat gwarancja, modulacja od 3,3 kW
- De Dietrich MCR/II 24/28 BIC 40L (http://www.ceneo.pl/2186728) - niska modulacja, bardzo dobre przelozenie ceny do jakosci

optykus
08-03-2010, 20:02
Masz racje. Ten mi odpowiada pod kazdym wzgledem. No moze jeszcze mniejsza moc min. to bylo by cudnie, ale chyba za duzo bym chcial :)

aadamuss24
08-03-2010, 20:09
Moc minimalna nie jest tak bardzo ważna jak się niektórym wydaje. Przereklamowane hasło na które można złapać klienta, bo jest to wartość którą można podać, tak jak spalanie w aucie. Nikt nie podaje róznicy w zużyciu gazu dla mocy minimalnej 1 kW a 6 kW. Tego się nie da zmierzyć w normalnych warunkach. Wybierz taki kocioł którego serwis masz najbliżej, i gwarancja jest długa. pozdr adam

yaro672
08-03-2010, 20:35
Witam! Pozwole sie podczepic pod temat i zapytac: Instalator zaproponował mi piec kondensacyjny Vaillant 32kW do domu o pow całkowitej 213 m2 (w tym garaz i schowek 30 m2) kubatura 800 m3. Czy aby nie przesadził z moca tego kotła? Na dole mam 40 m2 podłogówki a reszta to grzejniki.Dzieki z gory za opinie :D

optykus
08-03-2010, 20:50
Moc minimalna nie jest tak bardzo ważna jak się niektórym wydaje. Przereklamowane hasło na które można złapać klienta, bo jest to wartość którą można podać, tak jak spalanie w aucie. Nikt nie podaje róznicy w zużyciu gazu dla mocy minimalnej 1 kW a 6 kW. Tego się nie da zmierzyć w normalnych warunkach. Wybierz taki kocioł którego serwis masz najbliżej, i gwarancja jest długa. pozdr adam

Masz racje spalanie jest wazne jak juz pisalem. Tylko ciezko dostac cos takiego jak krzywa spalania (ktor mozna byc rozna, a wcale nie musi byc to linia prosta, a moze byc to wykladnicza). Czyli ile kociol pali przy danej mocy. Jednak wiesz dobry piec przy mocy minimalnej napewno bedzie palil najmniej (w swoim zakresie mocy).

optykus
08-03-2010, 20:52
Jakie masz zapotrzebowanie na cieplo? Ilu osobowa rodzina? Wanna czy/i prysznic? Jaka masz ilosc miejsca na kociol (wolisz maly piecyk, czy moze osobno piecyk i zasobnik, czy moze "lodowka")? Ile chcesz wydac kasy? Masz solary?

aadamuss24
08-03-2010, 21:03
Tylko czy przy mocy minimalnej ma najwyższą sprawność ?

Mice
09-03-2010, 08:14
Tylko czy przy mocy minimalnej ma najwyższą sprawność ?
Najwyższą sprawność ma wtedy kiedy pracuje długo na niskiej temp. z tego dla mnie logicznym wnioskiem jest, że im możliwa niższa moc tym lepiej skoro przez powiedzmy połowę okresu grzewczego (jesień, wczesna wiosna) ja potrzebuję 2-3kW do utrzymania stałej temp. w domu.

RAPczyn
09-03-2010, 09:44
Witam! Pozwole sie podczepic pod temat i zapytac: Instalator zaproponował mi piec kondensacyjny Vaillant 32kW do domu o pow całkowitej 213 m2 (w tym garaz i schowek 30 m2) kubatura 800 m3. Czy aby nie przesadził z moca tego kotła? Na dole mam 40 m2 podłogówki a reszta to grzejniki.Dzieki z gory za opinie :D

Raczej kocioł za duży, 16-20kW to prawdopodobnie maksimum jakie potrzeba (przyjmując 20W/m^3).

nowypalacz
09-03-2010, 10:24
Zawsze wybieraj kondensacyjny czy to olejowy czy gazowy.

mdzalewscy
09-03-2010, 15:00
ja parę już late temu kupiłem Berette kondensata

z modułem 2 stref grzewczych + programator bezprzewodowy jakiś czeski

wszystko było sporo taniej, bo sama Beretta trochę tańsza , no i nie wymaga drogiego firmowego bezprzewodowego programatora, czyli 250zł zamiast 750-1000zł. Bereta ma sterowanie programatorem ON/OFF czyli można nawet kupić coś za 50zł zamiast firmówki i identycznie będzie działać

druga zaleta to ten firmowy dopasowany moduł 2 stref grzewczych, gdzie wszystko ładnie da się wysterować

z jedną osobą rozmawiam to ma problem z ustawieniem temperatury grzejniki podłogówka i ciągle reguluje na swoim kotle

druga osoba to ma problem że mimo kondensata ostro gazu kociołek hajcuje a miał być najlepszy.

sporo osób narzeka i ciągle reguluje....

W Bereccie wybrałem opcje pracy ciągłej, Kocioł nigdy się nie wyłącza, tylko moduluje (krzywa grzewcza) i średnio mi spala 20% mniej niż sąsiadów Vieśniaki, Vailanty i inne Mercy

jak kupiłem tą Berettę to diabła sam elektronicznie podłączyłem i odpaliłem, bo nie było czasu wołać serwisanta i hula już któryś rok bez serwisowania nawet. (powinienem zrobić z tym porządek).



Witam! Pozwole sie podczepic pod temat i zapytac: Instalator zaproponował mi piec kondensacyjny Vaillant 32kW do domu o pow całkowitej 213 m2 (w tym garaz i schowek 30 m2) kubatura 800 m3.

Kocioł dużo za duży i to nie chodzi o to że nie zaszkodzi bo zapas będzie, tylko im większa jego moc max. to też przy modulacji palnika, większa jego moc minimalna,a tutaj najlepsza opcja to jak najmniejsza moc minimalna, bo najwięcej paliwa idzie jak są temperatury przejściowe...

Repugnant
09-03-2010, 16:17
Dzieki optykus.Wlasnie piec ma byc maly i z zasobnikiem(2lazienki i 2 kuchnie) domek jest poniemiecki cegla pustka cegla co prawda wymienione sa okna nowy ocieplony dach i nowe ocieplone podlogi ale do energooszczednego to mu daleko(docieplania scian nie planuje)kociolek ten ma wspolpracowac z piecem na paliwo stale.dom ma ok 140m pow.

siemiontek1
09-03-2010, 22:00
mam dom o powierzchni ok. 200m. kwadratowych, 2 łazienki, 1 wanna, 1 prysznic, 5 osób. Proponują mi Vaillant vcplus 186/3-5 + zasobnik vinR150 lub Junkers Cerapur Smart 22 + zasobnik 160l. lub Cerapul Comfort 28 + zasobnik 160l. albo Brotje WBS 22kw. zasobnik 120l. Który wybrać, pomóżcie. :wink:

siemiontek1
09-03-2010, 22:18
ZAPOMNIAŁEM DODAĆ NA DOLE PODŁOGÓWKA NA PODDASZU KALORYFERY DOM ŚCIANA 30CM STYROPIAN 12 DACH IZOLOWANY 25CM

DAREX4
10-03-2010, 08:38
Witam ! Potrzebuję pomocy w dokonaniu wyboru sposobu ogrzewania domku o pow.użytkowej okoł 170m2. Chciałbym połączyć kocioł gazowy ze śmieciuchem i tym zapewnić sobie zarówno co, jak i cwu. Na parterze ma być około 40m2 podłogówki + 7 grzejników, góra podłogówka w łazience + kaloryfery w 4 pokojach i łazience. Rodzina 4 osoby. Każda hurtownia w której byłem proponije co innego , czyniąc inwestycję co raz droższą, bo jaki jest sens montowania solarów za 10 000 zł., do podgrzewania ciepłej wody, jeżeli kocioł gazowy rozwiązuje tę sprawę w zupełności.

MAREK&KASIA
10-03-2010, 13:12
Chciałbym połączyć kocioł gazowy ze śmieciuchem i tym zapewnić sobie zarówno co, jak i cwu.
Odpuść sobie montaż tego "śmieciucha"
Ewentualnie zostaw miejsce i kanał dymowy.
Nie bedzie Ci się chciało w nim palić; węgiel i drewno relatywnie drogie a śmieciami NIE WOLNO


bo jaki jest sens montowania solarów za 10 000 zł., do podgrzewania ciepłej wody, jeżeli kocioł gazowy rozwiązuje tę sprawę w zupełności.
nie ma żadnego sensu montowania solarów przy ogrzewaniu gazem ziemnym (nawet z dopłatą)
max.zużycie gazu na CWU poza sezonem grzewczym (w wersji z zasobnikiem i cyrkulacją) to 1,5 m3/dobę czyli 50-70 zł ; przepływowo mniej

DAREX4
10-03-2010, 13:47
max.zużycie gazu na CWU poza sezonem grzewczym (w wersji z zasobnikiem i cyrkulacją) to 1,5 m3/dobę czyli 50-70 zł ; przepływowo mniej[/quote
Dzięki. Śmieciuch (kocioł w którum mogę palić i drewnem i węglem) ma być alternatywą dla gazu. Z tego co piszesz, to uzyskanie cwu z kotła dwufunkcyjnego jest tańsze, a co z komorą spalania, kocioł kondensacyjny czy nie?

optykus
10-03-2010, 21:56
Repugnant:
Nie znam sie na instalacjach ktore lacza oba piece,ale pewnie jest to cos ala wspolpraca z kolektorami. Zakladam ze piec na paliwa stale ma wspomagac w "ciezkich chwilach" gazowy i bedziesz go uzywal moze miesiac w roku,a tak to gazowy wystarcz (w okresie przejsciowym powinien Ci pieknie pracowac). Skoro dwa piece musisz kupic, to gazowy powinien byc niedrogi.W takim razie wzialbym jakis piecyk gazowy o malej mocy np. Junkers zSB 14-3C (4tys) i do tego jakis zbiornik 150l z podwojna wezownica. Zeby gazowy sie za badzo nie produkowal wiekszosc roku.

siemiontek1:
Do Ciebie bez zastanawienia wzialbym Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100. Jest to piec z wbudowanym zasobnik 100l ladowanym warstwo (odpowiednik 150l z wezownica), stal szlachetna, bardzo ekonomiczny. Obecnie mozna go dorwac za 8tys zl.

DAREX4:
Jesli to nowy dom, docieplony i masz dostep do gazu z sieci to tylko i wylacznie picyk gazowy. Absolutnie zadnych solarow. Jesli nie to wtedy juz trzeba dokladnie rowazyc twoja sytuacje. Spokojnie wystarczy Ci ten sam piecyk co do kolegi powyzej, czyli Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100.
Wiesz wiele zestawow oferuje podobne parametry.

Oczywiscie nie mowie ze nie ma innych rozwiazan na rynku. Ja ten piecyk np do siebie tez kupuje. Ma on wszystko czego szukam:
- modulacja od 3 kW
- ekonomiczny
- stal szlachetna z anoda
- ladowany warstwowo z opcja ECO, czyli trzyma w gotowosci tylko gorna warstwe (super sprawa, bo wystarcza na potrzeby 4 osobowej rodziny,a masz zawsze zapas)
- bardzo dobry serwis, ktory notorycznie zdobywa luary konsumenta
- dobre sterowniki
- estetyczny wyglad - preferencje Zony, dla mnie najwazniejsza energooszcz.
Bede mial dom z zapo. na cieplo okolo 7kW i gdybym mogl to wzialbym zestaw Immergas VICTRIX 2 12 kW + zasobnik 120 INOX (razem okolo 7,5 tys). Niestety kotlownie mam nie ocieplona i musze dac piecyk do lazienki na parterze. No i Zonie nie podoba sie taki zestaw. Nieestetycznie to wyglada piecyk i butla pod spodem, wiec musze brac "lodowke".

Jesli zdecydujecie sie innym piecyk (moge tez wam jakies inne zestawy poddac), to pamietajcie o:
- zakres modulacji i najnizsza wartosc mocy!!!
- czy moc max jest wystarczajaco do waszego zapotrzebowania na cieplo
- z czego jest wykonany
- czy macie serwis blisko
- ile bedzie was kosztowac calosc

Inne zestawy ktore bral pod uwage do siebie (tylko z zintegrowanym zasob.)
- De Dietrich Innovens MCA 15 + zasobnik BS60 D
- vissman vitodens 222-W
- De Dietrich MCR/II 24/28 BIC 40L
- Junkers Cerapur Acu z zasobnikiem
- VICTRIX 2 12 kW + zasobnik 120 INOX

MAREK&KASIA
11-03-2010, 14:16
Dzięki. Śmieciuch (kocioł w którum mogę palić i drewnem i węglem) ma być alternatywą dla gazu. Z tego co piszesz, to uzyskanie cwu z kotła dwufunkcyjnego jest tańsze, a co z komorą spalania, kocioł kondensacyjny czy nie?
jak najbardziej kondensat - i jeżeli bedzie moc max do 19kw do możesz wypuścić zestaw spalinowy bokiem przez ścianę - nie musisz wtedy rezerwowac drugiego kanału dymowego

mdzalewscy
12-03-2010, 14:42
Brotje WBS 22kw. zasobnik 120l. Który wybrać, pomóżcie. :wink:

montowałem te Brotje i nie jestem zadowolony, zwłaszcza z postępowania serwisantów...

mr6319
13-03-2010, 18:08
Szczerze mówiąc to po przeczytaniu kilku stron o kotłach jestem bardziej głupszy niż zaczynałem.
Gaz ziemny.
Dom 180m2.
Kubatura około 650m3
podpiwniczony - fundamenty ocieplone styrodurem.
planowane ocieplenie dachu 18cm + 5 cm wełna.
planowane ocieplenie budynku 15cm styro.
Rodzina 4 osobowa (na razie).
Parter:
planowane 50 m2 podłogówki (kuchnia, przedpokój, gabinet, łazienka, wiatrołap), + 5 grzejników (kanałowy w salonie, dekoracyjny na ścianie pomiędzy kuchnią a korytarzem, dwa w jadalni, drabinka w łazience)
Poddasze:
podłogówka w łazience 7m2.
kaloryfery 4 pokoje + drabinka w łazience.
Piwnica:
dwa grzejniki + drabinka w pralnio-suszarni.
Myślę o solarach, ale moze w późniejszym termnie.
Jaki zastosować piec?
Jakich jeszcze informacji muszę udzielić by można było pomóc w wyborze?

salata123
13-03-2010, 20:40
Prośba o najlepszy kocioł do domu o kubaturze 750 m 3 z 25 Porotherm ocieplonego 20 cm płyty poliuretanowej o U 0,27 podłogi na gruncie i ściany, 30 cm wełny w poddasze użytkowe, 7 standardowych veluxów, pozostałe okna b. ciepłe o U 0,8 dla całego okna, + rekuperator bez gwc. Mam chyba dobrą ofertę na Vitodensa 333 W za 10 000 brutto o mocy do 13 kW ? Czy polecicie coś lepszego ? Czy te 13 kW starczy. Wykonawca hydrauliki zaczął liczyć mi zapotrzebowanie 100 W/m !!! na moje polecenie robi instalację z zapotrzebowaniem 50 W/m Mam 280 m 2, rodzina 4 osobowa no i brakuje tego 1 kW czy nie ? Serdeczne dzięki za odpowiedź.

optykus
14-03-2010, 12:33
Szczerze mówiąc to po przeczytaniu kilku stron o kotłach jestem bardziej głupszy niż zaczynałem.
Gaz ziemny.
Dom 180m2.
Kubatura około 650m3
podpiwniczony - fundamenty ocieplone styrodurem.
planowane ocieplenie dachu 18cm + 5 cm wełna.
planowane ocieplenie budynku 15cm styro.
Rodzina 4 osobowa (na razie).
Parter:
planowane 50 m2 podłogówki (kuchnia, przedpokój, gabinet, łazienka, wiatrołap), + 5 grzejników (kanałowy w salonie, dekoracyjny na ścianie pomiędzy kuchnią a korytarzem, dwa w jadalni, drabinka w łazience)
Poddasze:
podłogówka w łazience 7m2.
kaloryfery 4 pokoje + drabinka w łazience.
Piwnica:
dwa grzejniki + drabinka w pralnio-suszarni.
Myślę o solarach, ale moze w późniejszym termnie.
Jaki zastosować piec?
Jakich jeszcze informacji muszę udzielić by można było pomóc w wyborze?

Wiele kotlow oferuje podobne parametry i ciezko jest powiedziec wtedy, ktory jest lepsze bo pewnie roznice sa symboliczne.
Musisz odpowiedziec sobie na kilka pytan:
- jak masz zapotrzebowanie na cieplo
- ile chcesz wydac kasy
- jak serwis jest dostepny w twojej okolicy
- jak komfort cieplny chcesz miec (ile cieplej wody potrzebuje, masz duza wanne, z ktorej bedziesz korzystal)
- czy wolisz markowy piec czy moze byc jakas mniej znany
- ile masz miejsca na piecyk

Jesli chodzi o solary, to juz lepiej zainwestuj w rekuperator (jesli mozesz po ciezko bedzie rozporowadzic rury juz w gotowy domu).

Podaj odpowiedzi na powyzsze pytania, to cos doradze.

optykus
14-03-2010, 12:50
Prośba o najlepszy kocioł do domu o kubaturze 750 m 3 z 25 Porotherm ocieplonego 20 cm płyty poliuretanowej o U 0,27 podłogi na gruncie i ściany, 30 cm wełny w poddasze użytkowe, 7 standardowych veluxów, pozostałe okna b. ciepłe o U 0,8 dla całego okna, + rekuperator bez gwc. Mam chyba dobrą ofertę na Vitodensa 333 W za 10 000 brutto o mocy do 13 kW ? Czy polecicie coś lepszego ? Czy te 13 kW starczy. Wykonawca hydrauliki zaczął liczyć mi zapotrzebowanie 100 W/m !!! na moje polecenie robi instalację z zapotrzebowaniem 50 W/m Mam 280 m 2, rodzina 4 osobowa no i brakuje tego 1 kW czy nie ? Serdeczne dzięki za odpowiedź.

Nie wolalbys Junkersa Cerapur Modul 14 kW z 100 zasobinkiem. Dostaniesz za 8 tys. i masz ten dodatkowy 1 kW, a modulacja jest od 3,3 a nie 3,8.
Vitodensa 333 tez jest super.

Wyslkalem do Junkersa email z prosba o krzywa spalania. Jakby Ci sie udalo dostac taki sam wykres/dane dla Vitodensa 333, to moglibysmy je poorwnac. Wtedy widzielibysmy, ktory osiagana dana moc palac jaka ilosc gazu.

BTW
Po co Ci az tak grube ocieplenie sciany?
Sama plyta Ci da U sciany:
U = 1/(0.2/0.027)=1/7.40 = 0.135
U sciany = 1/((0.25/0.27) + (0.2/0.027))=1/(0.92 + 7.40) = 0.120
U sciany = 1/((0.25/0.27) + (0.12/0.027))=1/(0.92 + 7.40) = 0.186

Kazde u sciany ponizej 0.2 jest dobra do domu energooszczednego.
Wiem ze pianka jest droga nie lepiej zejsc do 12 cm i dodac rekuperator.
Wydaje mi sie to sensowniejsze.
Chyba domu pasywnego nie robisz, bo nie widze ani slowa o rekuperatorze.

aadamuss24
14-03-2010, 17:50
Krzywa spalania ? spadnie ciśnienie gazu i praktyka jebiot teoriu :)

siemiontek1
14-03-2010, 19:53
czy 14 kw na dom 200 m to nie zamało a po zatym jaki wpływ na zużycie gazu ma ta niższa wartość podawana na początku opisu mocy danego kotła

salata123
14-03-2010, 20:19
Dzięki Optykus, pisałem że daję rekuperator, mam dostęp do taniej pianki. Mam nadzieję że dom wyjdzie gdzieś blisko pasywnego. Dziwi mnie ogólny nakaz dużej ilości okien od południa w domach pasywnych ?? U mnie w pierwsze słoneczne dni przez szyby o U 0,5 nic się nie nagrzewa ( zupełny brak uczucia ciepła na twarzy, termometr położony na słońcu nie nagrzewa się ) Zresztą zimą ile jest tych słonecznych dni ? Latem może być większy problem z ciepłem. Pozdrowienia.

mr6319
14-03-2010, 21:05
optykus napisał:

Musisz odpowiedziec sobie na kilka pytan:
- jak masz zapotrzebowanie na cieplo
- ile chcesz wydac kasy
- jak serwis jest dostepny w twojej okolicy
- jak komfort cieplny chcesz miec (ile cieplej wody potrzebuje, masz duza wanne, z ktorej bedziesz korzystal)
- czy wolisz markowy piec czy moze byc jakas mniej znany
- ile masz miejsca na piecyk

Jesli chodzi o solary, to juz lepiej zainwestuj w rekuperator (jesli mozesz po ciezko bedzie rozporowadzic rury juz w gotowy domu).

Podaj odpowiedzi na powyzsze pytania, to cos doradze.
Zapotrzebowanie na ciepło - (te muszę obliczyć - 21-22 stopnie),
Kasy nigdy za wiele więc raczej pośrednio,
O serwisy muszę się dowiedzieć,
Wanna będzie narożna 150cm x 100
Piec raczej markowy (VAILLANT, JUNKERS , VIESSMANN)
Piec będzie w piwnicy (20m2) wysokość piwnicy 190cm.
Rekuperator i GWC - jest.

anikavonboger
14-03-2010, 21:17
Ponieważ do piątku byliśmy przekonani, że dom będziemy ogrzewać olejem - nie miałam żadnych wątpliwości w temacie pieca. Okazało się jednak, że będziemy używać kotła gazowego.
Dom 300 m2, parter + poddasze użytkowe, trójwarstwowe ściany z pustaka ceramicznego, okna u=1,0, w całym domu ogrzewanie podłogowe, 4 osoby dużo i w podobnym czasie kąpiące się. Podstawowe pytanie - czy kocioł gazowy cicho pracuje?
Jaki kocioł wybrać - zależy mi na cyrkulacji, automatycznym odpowietrzaniu i na wszystkim innym co praktyczne i przydatne w piecu. Podpowiedzcie.

optykus
14-03-2010, 21:47
Krzywa spalania ? spadnie ciśnienie gazu i praktyka jebiot teoriu :)

Zgadza sie. Jednak nie mozna do tematu podchodzi w ten sposob, to tak samo jakbys kupowal auto i sie dowiadywal ile pali, a po chwili walil sie w leb mowiac "Co mi z tego jak bede tankowal paliwo do dupy" albo "Bede jezdzil na oponach cienkich jak barszcz lub grubych jak traktorze" :))) .
Poza tym jak spadnie cisnienie, to co ma do znaczenia jaki masz piecyk, efekt jest ten sam.

optykus
14-03-2010, 21:56
czy 14 kw na dom 200 m to nie zamało a po zatym jaki wpływ na zużycie gazu ma ta niższa wartość podawana na początku opisu mocy danego kotła

Po 1. Przepraszam, ze zalozylem ze 14 kW Ci wystarczy. Masz racje musisz ustalis jakie masz zapotrzebowanie na cieplo. Jesli do 14 kW to spoko, jesli nie to poszukamy czegos innego. Generalnie dla nowego domy (ocieplonego i itd) powinno wystarczyc.

Po 2. Jesli masz dwa kotly o podobnej mocy maksymalnej a moduluje od roznych wartosci, to ten co moduluje od nizszej teoretycznie pownien byc bardziej oszczedny. Jednak to moze tylko potwierdzic krzywa spalania. Piec wiekszosc czasu bedzie pracowal z niska moca (okresy przejsciowe, cieplejsze dni zima, dogrzanie wody). Praktycznie duzo moc osiaga tylko przy grzaniu wody na biezace potrzeby i jak zaczyna grzac wode w co.

optykus
14-03-2010, 22:15
Dzięki Optykus, pisałem że daję rekuperator, mam dostęp do taniej pianki. Mam nadzieję że dom wyjdzie gdzieś blisko pasywnego. Dziwi mnie ogólny nakaz dużej ilości okien od południa w domach pasywnych ?? U mnie w pierwsze słoneczne dni przez szyby o U 0,5 nic się nie nagrzewa ( zupełny brak uczucia ciepła na twarzy, termometr położony na słońcu nie nagrzewa się ) Zresztą zimą ile jest tych słonecznych dni ? Latem może być większy problem z ciepłem. Pozdrowienia.

Masz racje z tym rekuperatorem. Pomylilo mi sie z poprzedni postem.

Jesli masz rekuperator, to kazdy piec Ci wystarczy na grzanie. Na pewno Twoje zapotrzebowanie na cieplo nie bedzie wieksze niz 14 kW, takze na CO potrzebujesz napewno czegos z minimalna moca. I do tego zasobink ladowany wartswo. Czy wolisz zintegrowany czy osobno, to juz Twoja decyzja.
Tak jak pisalem Vitodens 333 jest to tez super piecyk.

W domach pasywnych kazda forme energii trzeba pozyskiwac/odzyskiwac. Na tym to polega. Ja sie zastanawiam, czemu jeszcze nie powstaly zbiorniki bufforowe (cos jak szamba) z ktorych beda rury z glikolem i beda odbierac energie, ktora ucieka z domu z woda. Chodzi mi o to ze jak bierzesz prysznic, to ciepla woda splywa do sciekow. Czemu nie odzyckac z niej ciepla???
Co do przeszklen od strony poludnia, to u mnie to dokonale widac. Mieszkam obecnie w Dublinie (wlasnie wracam i zaczynam budowe) w apartamentowcu i moje lokum ma wszystkie okna na polnoc. Bylem ogladac mieszknia po przeciwnej stronie i powiem Ci ze w sloneczne dni slonce, takze grzeje ze nie ma co nawet wlaczac grzania. Co do zyskow w dni pochmurne, ciezko mi cos powiedziec. Na pewno jakis tam uzysk jest, ja tam zawsze bardziej mysle o naturalnym swietle w mieszkaniu.

optykus
14-03-2010, 23:08
optykus napisał:

Musisz odpowiedziec sobie na kilka pytan:
- jak masz zapotrzebowanie na cieplo
- ile chcesz wydac kasy
- jak serwis jest dostepny w twojej okolicy
- jak komfort cieplny chcesz miec (ile cieplej wody potrzebuje, masz duza wanne, z ktorej bedziesz korzystal)
- czy wolisz markowy piec czy moze byc jakas mniej znany
- ile masz miejsca na piecyk

Jesli chodzi o solary, to juz lepiej zainwestuj w rekuperator (jesli mozesz po ciezko bedzie rozporowadzic rury juz w gotowy domu).

Podaj odpowiedzi na powyzsze pytania, to cos doradze.
Zapotrzebowanie na ciepło - (te muszę obliczyć - 21-22 stopnie),
Kasy nigdy za wiele więc raczej pośrednio,
O serwisy muszę się dowiedzieć,
Wanna będzie narożna 150cm x 100
Piec raczej markowy (VAILLANT, JUNKERS , VIESSMANN)
Piec będzie w piwnicy (20m2) wysokość piwnicy 190cm.
Rekuperator i GWC - jest.

Jak masz rekuperator z GWC i tak docieplony dom to pewnie zapotrzebowanie tez nie przekroczy 10 kW. Kazdy piec do CO ci wystarczy, jedynie cwu jest do pomyslenia. Masz ta wanne, ktora srednio ma pojemnosc 200l. Musisz miec zasobnik ktory wieksza ilosc bedzie trzymal (na pewno nie cala, ale czesc i czesc do robic), albo taki ktory bedzie mial duza moc i tworzyl ja na biezaco. Jak znam zycie to z tej wanny bedziesz korzystal "raz na ruski rok", wiec chyba oszczedniejsze bedzie koncentracja na ogrzewaniu i prysznicu, a zeby piecyk byl wstanie ja dostarczyc.

Ja stawiam na piecyki tylko ze stali szlachetnej i duza modulacja.

Z zintegrowanym zasobnikiem
Junkers Cerapur Modul zbs 14kW + 100l/150l (do wyboru) zasobnik
Viessman Vitodens 333-F 13 kW (lub 19kW) + 100l zasobnik
Valliant VSC ecoCOMPACT 126-C 140 (wersja z zasobnikiem warstwowym 100 l.) - emaliowany zasobnik, moduluje od 5 kW-15 kW

Bez zasobinka:
Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3 (wczesniejszy i tanszy Junkers zSB 14-3C)
Junkers CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3
Viessman Vitodens 300-W 13 kW
Valliant VC ecoTEC plus 126/3-5 (moduluje od 6-12 kW)
Do tych piecow dobrac jakis zasobink ladowany wartswowo (jesli nie bedziesz mial solarow).

Vallianty wypadaja duzo gorzej w porownaniu do Junkersa i Viessmana.

optykus
14-03-2010, 23:44
Ponieważ do piątku byliśmy przekonani, że dom będziemy ogrzewać olejem - nie miałam żadnych wątpliwości w temacie pieca. Okazało się jednak, że będziemy używać kotła gazowego.
Dom 300 m2, parter + poddasze użytkowe, trójwarstwowe ściany z pustaka ceramicznego, okna u=1,0, w całym domu ogrzewanie podłogowe, 4 osoby dużo i w podobnym czasie kąpiące się. Podstawowe pytanie - czy kocioł gazowy cicho pracuje?
Jaki kocioł wybrać - zależy mi na cyrkulacji, automatycznym odpowietrzaniu i na wszystkim innym co praktyczne i przydatne w piecu. Podpowiedzcie.

Nie wiem jak tam u Ciebie z zapotrzebowaniem na cieplo. Ty potrzebujesz pieca,ktory zapewni Ci bardzo duzy komfort cieplej wody.
Chyba najbardziej odpowiedni dla Ciebie w dobrej cenie:
- De Dietrich Innovens MCA 25 + zasobnik BS100 (20 l/min, 600 l/h, cena 8,5 tys)

kulca
15-03-2010, 07:26
Vallianty wypadaja duzo gorzej w porownaniu do Junkersa i Viessmana.
możesz to rozwinąć bardziej?

optykus
15-03-2010, 08:19
Vallianty wypadaja duzo gorzej w porownaniu do Junkersa i Viessmana.
możesz to rozwinąć bardziej?

Tak jak napisalem chodzi mi o modulacje i to ze zasobniki jest emaliowany.
Vaillant moduluje od 5,5 kW a Junkers np od 3,3 kW.

ziombal
15-03-2010, 10:11
Witam. Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego.
Budynek o pow. użytkowej 250 m2 w przyszłości 300m2 (adaptacja pod mieszkanie piwnicy). Budynek niepodpiwniczony parter: garaż i wcześniej wspomniane miejsce do adaptacji na mieszkanie, 1piętro mieszkanie 100 m2 ( grzejniki żeliwne ), 2 piętro ( mieszkanie 100 m2) grzejniki płytowe plus podłogówka w łazience, poddasze około 40 m2.

Dom z suporeksu ocieplony 12 cm styropianu, dach ocieplony wełną mineralną 15 cm.

Kubatura około 750 m2

W budynku będą mieszkały 2 rodziny

Czy warto inwestować w piec kondensacyjny ??

RAPczyn
15-03-2010, 10:47
Szczerze mówiąc to po przeczytaniu kilku stron o kotłach jestem bardziej głupszy niż zaczynałem.
Gaz ziemny.
Dom 180m2.
Kubatura około 650m3
podpiwniczony - fundamenty ocieplone styrodurem.
planowane ocieplenie dachu 18cm + 5 cm wełna.
planowane ocieplenie budynku 15cm styro.
Rodzina 4 osobowa (na razie).
Parter:
planowane 50 m2 podłogówki (kuchnia, przedpokój, gabinet, łazienka, wiatrołap), + 5 grzejników (kanałowy w salonie, dekoracyjny na ścianie pomiędzy kuchnią a korytarzem, dwa w jadalni, drabinka w łazience)
Poddasze:
podłogówka w łazience 7m2.
kaloryfery 4 pokoje + drabinka w łazience.
Piwnica:
dwa grzejniki + drabinka w pralnio-suszarni.
Myślę o solarach, ale moze w późniejszym termnie.
Jaki zastosować piec?
Jakich jeszcze informacji muszę udzielić by można było pomóc w wyborze?

Prawdopodobnie wystarczy Modula II 2-10 z PEPS lub Cerapur Smart 14-3C.


PS. Co do kolektorów to dziś na swojej instalacji maksymalna zarejestrowana temperatura do godziny 10:15, na kolektorze wynosiła 96,8stC.


Prośba o najlepszy kocioł do domu o kubaturze 750 m 3 z 25 Porotherm ocieplonego 20 cm płyty poliuretanowej o U 0,27 podłogi na gruncie i ściany, 30 cm wełny w poddasze użytkowe, 7 standardowych veluxów, pozostałe okna b. ciepłe o U 0,8 dla całego okna, + rekuperator bez gwc. Mam chyba dobrą ofertę na Vitodensa 333 W za 10 000 brutto o mocy do 13 kW ? Czy polecicie coś lepszego ? Czy te 13 kW starczy. Wykonawca hydrauliki zaczął liczyć mi zapotrzebowanie 100 W/m !!! na moje polecenie robi instalację z zapotrzebowaniem 50 W/m Mam 280 m 2, rodzina 4 osobowa no i brakuje tego 1 kW czy nie ? Serdeczne dzięki za odpowiedź.

Modula II 4-20 lub Cerapur Comfort 16-3A. Jeden lepszy, drugi tańszy.



Piec będzie w piwnicy (20m2) wysokość piwnicy 190cm.


W nowych budynkach kocioł może być zainstalowany w pomieszczeniach o wysokości min. 2,2m

optykus
15-03-2010, 10:48
Optykus: Po 2. Jesli masz dwa kotly o podobnej mocy maksymalnej a moduluje od roznych wartosci, to ten co moduluje od nizszej teoretycznie pownien byc bardziej oszczedny. Jednak to moze tylko potwierdzic krzywa spalania. Piec wiekszosc czasu bedzie pracowal z niska moca (okresy przejsciowe, cieplejsze dni zima, dogrzanie wody). Praktycznie duzo moc osiaga tylko przy grzaniu wody na biezace potrzeby i jak zaczyna grzac wode w co.

Tak jak pisalem wczesniej. Dostalem dzisiaj odpowiedzi od Immergas i Junkers odnosnie ilosci spalanego gazu przy danej mocy.

Immergas VICTRIX X 12 2 I
http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.3f6b0131a5.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?3f6b0131a5.jpg)

Junkers CERAPUR Modul 14 kW z 100l zasobinkiem:
1,6 m3/h jest to maksymalne zużycie gazu (GZ50) dla tego kotła i tylko
taka informacja obecnie dysponujemy. Z taka informacja można założyć dla
uproszczenia charakterystykę liniową, która już łatwo można wyznaczyć.
Uzylem wiec proporcji i otrzymalem:
14 - 10
1,6 - x
x = 1,6 * 10 / 14
x = 1,14

14 - 3
1,6 - x
x = 1,6 * 3 / 14
x = 0,34

Co nie do konca musi byc prawda, bo przy skok o 1 kW spalanie spada o 0,14.
Natomiast w Immergasie to wynosi 0,105.
Immergas wyglada na bardziej ekonimiczny piecyk

optykus
15-03-2010, 11:10
Szczerze mówiąc to po przeczytaniu kilku stron o kotłach jestem bardziej głupszy niż zaczynałem.
Gaz ziemny.
Dom 180m2.
Kubatura około 650m3
podpiwniczony - fundamenty ocieplone styrodurem.
planowane ocieplenie dachu 18cm + 5 cm wełna.
planowane ocieplenie budynku 15cm styro.
Rodzina 4 osobowa (na razie).
Parter:
planowane 50 m2 podłogówki (kuchnia, przedpokój, gabinet, łazienka, wiatrołap), + 5 grzejników (kanałowy w salonie, dekoracyjny na ścianie pomiędzy kuchnią a korytarzem, dwa w jadalni, drabinka w łazience)
Poddasze:
podłogówka w łazience 7m2.
kaloryfery 4 pokoje + drabinka w łazience.
Piwnica:
dwa grzejniki + drabinka w pralnio-suszarni.
Myślę o solarach, ale moze w późniejszym termnie.
Jaki zastosować piec?
Jakich jeszcze informacji muszę udzielić by można było pomóc w wyborze?

Prawdopodobnie wystarczy Modula II 2-10 z PEPS lub Cerapur Smart 14-3C.


PS. Co do kolektorów to dziś na swojej instalacji maksymalna zarejestrowana temperatura do godziny 10:15, na kolektorze wynosiła 96,8stC.


Prośba o najlepszy kocioł do domu o kubaturze 750 m 3 z 25 Porotherm ocieplonego 20 cm płyty poliuretanowej o U 0,27 podłogi na gruncie i ściany, 30 cm wełny w poddasze użytkowe, 7 standardowych veluxów, pozostałe okna b. ciepłe o U 0,8 dla całego okna, + rekuperator bez gwc. Mam chyba dobrą ofertę na Vitodensa 333 W za 10 000 brutto o mocy do 13 kW ? Czy polecicie coś lepszego ? Czy te 13 kW starczy. Wykonawca hydrauliki zaczął liczyć mi zapotrzebowanie 100 W/m !!! na moje polecenie robi instalację z zapotrzebowaniem 50 W/m Mam 280 m 2, rodzina 4 osobowa no i brakuje tego 1 kW czy nie ? Serdeczne dzięki za odpowiedź.

Modula II 4-20 lub Cerapur Comfort 16-3A. Jeden lepszy, drugi tańszy.



Piec będzie w piwnicy (20m2) wysokość piwnicy 190cm.


W nowych budynkach kocioł może być zainstalowany w pomieszczeniach o wysokości min. 2,2m

Piece pulsacyjne to super sprawa, ale pewnie nie na kieszen dla 95% forumowiczow . :D

RAPczyn
15-03-2010, 11:27
Piece pulsacyjne to super sprawa, ale pewnie nie na kieszen dla 95% forumowiczow . :D

A kto pisał o Auer Pulsator?

optykus
15-03-2010, 12:10
Piece pulsacyjne to super sprawa, ale pewnie nie na kieszen dla 95% forumowiczow . :D

A kto pisał o Auer Pulsator?

Przepraszam tak pomylilo mi sie. Miales na mysli piece Paradigma.
Dostalem od nich wycene wstepna na 5ty Euro.

Pakiet Modula ll 4 - 10 kW, z regulacjq Systacornfort i Stacja PEPS 4046 euro
Zbiornik cieplej wody Aqua 120 z anodq magnezowa 791 euro
Pompa Grundfos UPS 25160 S2 ( 2-stopniowa ) 107 euro

Razem prawie 5 tys euro.

anikavonboger
15-03-2010, 12:55
Ponieważ do piątku byliśmy przekonani, że dom będziemy ogrzewać olejem - nie miałam żadnych wątpliwości w temacie pieca. Okazało się jednak, że będziemy używać kotła gazowego.
Dom 300 m2, parter + poddasze użytkowe, trójwarstwowe ściany z pustaka ceramicznego, okna u=1,0, w całym domu ogrzewanie podłogowe, 4 osoby dużo i w podobnym czasie kąpiące się. Podstawowe pytanie - czy kocioł gazowy cicho pracuje?
Jaki kocioł wybrać - zależy mi na cyrkulacji, automatycznym odpowietrzaniu i na wszystkim innym co praktyczne i przydatne w piecu. Podpowiedzcie.

Nie wiem jak tam u Ciebie z zapotrzebowaniem na cieplo. Ty potrzebujesz pieca,ktory zapewni Ci bardzo duzy komfort cieplej wody.
Chyba najbardziej odpowiedni dla Ciebie w dobrej cenie:
- De Dietrich Innovens MCA 25 + zasobnik BS100 (20 l/min, 600 l/h, cena 8,5 tys)

Jesteś wielki :D Dziękuję Ci bardzo.

optykus
15-03-2010, 13:02
Piece pulsacyjne to super sprawa, ale pewnie nie na kieszen dla 95% forumowiczow . :D

A kto pisał o Auer Pulsator?

BTW
Tak zestawiajac trzy piece:
Junkers CERAPUR Modul 14 kW - 8,5 tys zl
Paradigma Modul II 4..10 kW - 4 tys Euro + VAT
Auer Kocioł Pulsacyjny 20i - 11 tys zl + VAT

Ktory wydaje Ci sie najsensowniejszy (mam na mysli koszt kotlowni jakos do ceny). DO mnie chybanjbardziej przemawia kociol pulsacyjny.

Poprosilem o wycene calej kotlowni, bo buduje nowy dom, jak tylko dostane podziele sie z wami.

Mice
15-03-2010, 14:00
przy Junkersie jesr zbiornik, a przy pozostałych ?

optykus
15-03-2010, 15:30
przy Junkersie jesr zbiornik, a przy pozostałych ?

Auer daje PEJ 130l. Ale tez cos slyszalem o 84l zintegrowanym. Musze sie wlasnie o niego dopytac. Jesli chodzi o Paradigma to Zbiorniki Aqua 120.

Staram sie doczytac po forach i poki co to najlepiej wyglada pulsacyjny.

Tzn Paradigma chowa sie napewno przy tej cenie. Junkers napewno warty rozwagi z uwagi na cene.

Po rozmowie z przedstawiciele Auer-a powiedziano mi,zeby zwrocic uwage na koszt calej kotlowni, a nie tylko pieca.
Teraz musze wlasnie dostac kosztorys na taka kotlownie Junkersa i myslec dalej.

RAPczyn
15-03-2010, 16:22
BTW
Tak zestawiajac trzy piece:
Junkers CERAPUR Modul 14 kW - 8,5 tys zl
Paradigma Modul II 4..10 kW - 4 tys Euro + VAT
Auer Kocioł Pulsacyjny 20i - 11 tys zl + VAT

Ktory wydaje Ci sie najsensowniejszy (mam na mysli koszt kotlowni jakos do ceny). DO mnie chybanjbardziej przemawia kociol pulsacyjny.

Poprosilem o wycene calej kotlowni, bo buduje nowy dom, jak tylko dostane podziele sie z wami.

Wszystkie wyceny dostałeś w cenach katalogowych od producentów?

optykus
15-03-2010, 16:55
BTW
Tak zestawiajac trzy piece:
Junkers CERAPUR Modul 14 kW - 8,5 tys zl
Paradigma Modul II 4..10 kW - 4 tys Euro + VAT
Auer Kocioł Pulsacyjny 20i - 11 tys zl + VAT

Ktory wydaje Ci sie najsensowniejszy (mam na mysli koszt kotlowni jakos do ceny). DO mnie chybanjbardziej przemawia kociol pulsacyjny.

Poprosilem o wycene calej kotlowni, bo buduje nowy dom, jak tylko dostane podziele sie z wami.

Wszystkie wyceny dostałeś w cenach katalogowych od producentów?

Junkers mozna dostac w takiej cennie. Mowia ze z 15% znizka :)
Paradigma i Pulsacyjny tak.

mr6319
15-03-2010, 20:44
optykus napisał:

W nowych budynkach kocioł może być zainstalowany w pomieszczeniach o wysokości min. 2,2m
Na szczęście w moim pozwoleniu na budowę widnieje w tytule:
Pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku mieszkalnego


Przepisy dopuszczają instalację kotłów z otwartą komorą spalania w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3, z zamkniętą komora spalania mniejszej, bo 6,5 m3. Wysokość pomieszczenia ma umożliwiać obsługę, ale jednocześnie nie może być mniejsza niż 2,2 m (dla budynków wzniesionych przed 15 grudnia 2002 dopuszcza się montaż kotła w pomieszczeniu technicznym o wysokości co najmniej 1,9 m). Odległość pomiędzy ścianami a kotłem powinna umożliwiać dostęp do wszelkich części wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia, natomiast odległość pomiędzy przodem kotła a ścianą nie może być mniejsza niż 1 metr.

optykus
15-03-2010, 20:49
optykus napisał:

W nowych budynkach kocioł może być zainstalowany w pomieszczeniach o wysokości min. 2,2m
Na szczęście w moim pozwoleniu na budowę widnieje w tytule:
Pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku mieszkalnego

Nie ja tylko RAPczyn :)

mr6319
15-03-2010, 21:37
A to przepraszam.

RAPczyn
16-03-2010, 08:00
Na szczęście w moim pozwoleniu na budowę widnieje w tytule:
Pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku mieszkalnego

To tylko się cieszyć :)

mr6319
16-03-2010, 14:21
RAPczyn napisał:

To tylko się cieszyć
Szczerze mówiąc wcześniej na takie szczegóły nie zwracałem uwagi. Ale rzeczywiście ucieszyłem się bardzo. Kolejny problem wcale nie jest mi potrzebny.
Pozdrawiam.

jerzyki
16-03-2010, 16:29
Witam
Stoję przed wyborem pieca do mojego domku i szczerze to nie wiem co wybrać.

Główne dane
- ściany porotherm 24 + styropian 15
- poddasze wełna 15+15
- podłogówka na parterze prawie na całej powierzchni (bez jednego małego pokoju, garażu i pomieszczenia gospodarczego).
- podłogówka w dwóch łazienkach na górze, 3 pokoje + garderoba na grzejnikach
- podłogówki łącznie ok 70m2.
- grzejniki: parter (łazienka, duży i mały pokój), poddasze: 3 pokoje + 2 łazienki

- pow. użytkowa 138,7 m2,
- pow. zabudowy 144,9m2
- kubatura 598 m2
- wysokość ok 9m

- ilość osób 2+2 max.

Myślałem o piecu 1 funkcyjnym z zasobnikiem 150l. Ale nie wiem jakiej firmy, żeby nie przepłacać oraz z dobrym dostępem do serwisu (okolice P-nia).

Z góry dziękuje za porady.

jerzyki
16-03-2010, 16:30
Witam
Stoję przed wyborem pieca do mojego domku i szczerze to nie wiem co wybrać.

Główne dane
- ściany porotherm 24 + styropian 15
- poddasze wełna 15+15
- podłogówka na parterze prawie na całej powierzchni (bez jednego małego pokoju, garażu i pomieszczenia gospodarczego).
- podłogówka w dwóch łazienkach na górze, 3 pokoje + garderoba na grzejnikach
- podłogówki łącznie ok 70m2.
- grzejniki: parter (łazienka, duży i mały pokój), poddasze: 3 pokoje + 2 łazienki

- pow. użytkowa 138,7 m2,
- pow. zabudowy 144,9m2
- kubatura 598 m2
- wysokość ok 9m

- ilość osób 2+2 max.

Myślałem o piecu 1 funkcyjnym z zasobnikiem 150l. Ale nie wiem jakiej firmy, żeby nie przepłacać oraz z dobrym dostępem do serwisu (okolice P-nia).

Z góry dziękuje za porady.

pawelpiwowarczyk
16-03-2010, 22:41
Zacząłem wgryzać się w temat kotłów gazowych i mam mętlik. Proszę o pomoc w usystematyzowaniu informacji (choć pewnie takie podstawy przydadzą się wielu)

1.
Co do x-funkcyjności pieca.
Czy dobrze rozumiem, że pojęcie jedno-, dwu-funkcyjny ma teraz już charakter umowny?
Kiedyś było prosto: dwufunkcyjny bez zasobnika, grzejący wodę przepływowo lub jednofunkcyjny z zasobnikiem.
Teraz są np. dwufunkcyjne z wbudowanym małym zasobnikiem, a także jednofunkcyjne (?) z dołożonym zasobnikiem warstwowym (Junkers Cerapur Modul). Czy nie jest to w sumie to samo i czy schemat pracy takich kotłów nie jest identyczny?
(zauważyłem na przykład, że producenci w ofertach często nie podają ilu funkcyjny jest kocioł)

2.
Czy pod każdy piec przystosowany do współpracy z zewnętrznym zasobnikiem na wodę można podpiąć zarówno zasobnik warstwowy, jak i zasobnik z wężownicą, czy konstrukcje pieca są dostosowane do współpracy z jednym, konkretnym rodzajem zasobnika?

3.
W którym miejscu w piecu kondensacyjnym realizowany jest odzysk energii z pary wodnej spalin? Jeszcze w piecu, czy poprzez ową rurę w rurze w kanale kominowym?

3.
Zamierzam postawić komin wyłącznie z kanałami wentylacyjnymi. Czy w przypadku pieca z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjnego, jeden kanał wentylacyjny z rurą na spaliny wystarczy do zapewnienia dopływu powietrza i odbioru spalin (zakładając np. kanał 12x15)?
Nadmienię, że nie chcę wymiany gazów realizować w postaci rury poziomej wychodzącej na bok domu.

4.
Wyczytałem, że rury „kominowe” dla piecy kondensacyjnych są, ze względu na „gorszy” skład spalin, inne (droższe), niż dla piecy z zamkniętą komorą spalania. Czy to prawda?

5.
Słyszałem opowieści (i to z kilku „pierwszych” źródeł) o wzmożonej i nieekonomicznej pracy kotła typu „zamkniętego”, czerpiącego bardzo zimne powietrze podczas mroźnej zimy (tak koło -20 stopni C). Ponoć remedium na to jest... modyfikacja systemu, tak by kocioł pobierał powietrze do spalania bezpośrednio z kotłowni.
Proszę o komentarz oraz odpowiedź, czy taki system będzie poprawnie pracował (dla kotłowni 15m3)? Czy nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia ciągu wstecznego?

5.
Czy dobrze rozumuję, że (pomijając brak dokładnej kontroli nad ilością powietrza, a przez to składem spalin) piec kondensacyjny teoretycznie mógłby być również wykonany w technologii z otwartą komorą spalania?

6.
Czy przy zastosowaniu w domu w części ogrzewania klasycznego a w części podłogowego, należy stosować kotły dostosowane do podłączenia dwu niezależnych obiegów c.o.?

7.
Czy cyrkulacja c.w.u. realizowana jest poprzez stosowną funkcję w kotle, czy w zasobniku?

8.
Czy komunikacja kotła ze sterownikiem odbywa się poprzez jakiś standardowy protokół, czy każdy producent posiada rozwiązania autorskie, wymuszające stosowanie oryginalnych sterowników?

9.
Buduję dobrze ocieplony (18cm styropianu) dom parterowy o powierzchni 100m2, więc potrzebuję kotła o niewielkiej mocy (pewnie 10-12KW) z bardzo małą mocą minimalną. Czy kotły o takich parametrach muszą być tak drogie (wg mojego wstępnego rozeznania kocioł + zasobnik łącznie, bez drobnych, 10 tysięcy)?

Pozdrawiam
Paweł

Hugo26
16-03-2010, 22:42
Witam
Stoję przed wyborem pieca do mojego domku i szczerze to nie wiem co wybrać.

Główne dane
- ściany porotherm 24 + styropian 15
- poddasze wełna 15+15
- podłogówka na parterze prawie na całej powierzchni (bez jednego małego pokoju, garażu i pomieszczenia gospodarczego).
- podłogówka w dwóch łazienkach na górze, 3 pokoje + garderoba na grzejnikach
- podłogówki łącznie ok 70m2.
- grzejniki: parter (łazienka, duży i mały pokój), poddasze: 3 pokoje + 2 łazienki

- pow. użytkowa 138,7 m2,
- pow. zabudowy 144,9m2
- kubatura 598 m2
- wysokość ok 9m

- ilość osób 2+2 max.

Myślałem o piecu 1 funkcyjnym z zasobnikiem 150l. Ale nie wiem jakiej firmy, żeby nie przepłacać oraz z dobrym dostępem do serwisu (okolice P-nia).

Z góry dziękuje za porady.
zdecydowałem się na junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c, plecany zreszta na forum, dobry, niedrogi
do twoich potrzeb bedzie nadawał sie idealnie + zasobnik ok 150L
poczytaj wątek o tym kotle, powyzej podałem link
Pozdrawiam

RAPczyn
17-03-2010, 08:33
pawelpiwowarczyk
Ad.2. Dla kotła wszystko jedno na co będzie pracował. Właściwie każda automatyka jest w stanie obsłużyć zbiornik warstwowy, jednak są dedykowane do tego automatyki, które maja np. dwa czujniki temperatury wody - jeden włączający drugi wyłączający, itp.

Ad.3. Wymiennik ciepła w kotle.

Ad.3. W kotłowni stosujesz układ spalinowo-powietrzny LAS (rura w rurze 125/80) a w szachcie tylko rurę spalinową 80.

Ad.4. Np. 75PLN netto za 2m rurę 80. Rury pracują w nadciśnieniu oraz są odporne na kwaśne spaliny.

Ad.5. Różnice można pominąć.

Ad.5. Nie

Ad.6. Automatyka kotła powinna umieć obsłużyć dwa obiegi grzewcze z tego przynajmniej jeden z mieszaczem.

Ad.7. Niektóre automatyki potrafią obsługiwać pompę cyrkulacji c.w.u. Jeśli nie potrafi można to zrobić stosując np. pompę Grundfos UP15-14 BUT.

Ad.8. Może być to np. OpenTherm, 0-10V dla inteligentnych budynków. Raczej wykorzystuje się oryginalne sterowniki pogodowe, natomiast termostatyczne nie ma różnicy.

Ad.9. Cóż tyle kosztują.

jerzyki
18-03-2010, 09:44
tylko, że w projekcie domu oraz w projekcie wewnętrznej instalacji gazowej mam wzmiankę o kotle odpowiednio 19-21kw oraz 24kw. A Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3c ma chyba coś koło 14kw. I jestem w kropce bo to dla mnie czarna magia.

Kathi
18-03-2010, 10:45
Co u mnie byście doradzili?
Dom: powierzchnia zabudowy 165,36m2
użytkowa: 206,89m2
kubatura: 915m3, budynek niepodpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Na dole 126,33m2- prawie wszedzie podłogówka (w łazience dodatkowo grzejnik, w garazu grzejnik oraz w pom gospodarczym, zastanawiam się też nad grzejniczkiem pod oknem-duże przeszklenie pod dach-salon otwarty z antresolą, wiec boje się czy sama podłogówka da rady to ogrzać). wysokośc budynku: 8,96m.
ściany: pustak 29cm plus 15cm steropian, podłoga: 20cm steropianu, dach: 30cm wełny.
ilośc osób w domu 2+2.
na pewno chcę piec kondensacyjny, kiedyś w planach mamy podpiąć solary.
dziekuje
Kasia

Mice
18-03-2010, 10:49
tylko, że w projekcie domu oraz w projekcie wewnętrznej instalacji gazowej mam wzmiankę o kotle odpowiednio 19-21kw oraz 24kw. A Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3c ma chyba coś koło 14kw. I jestem w kropce bo to dla mnie czarna magia.
ja w projekcie miałem 21kW, mam tego Junkersa i działa na minimum.
137m2 użytkowej. Szczegóły już gdzieś w tym wątku 2x opisywałem, kolejny już mi się nie chce :roll:
Moce max. liczy się dla cwu nie dla co, liczą zazwyczaj na pałę prawie jak dla 2f a tutaj jest zbiornik który nagrzejesz wystarczająco szybko tymi 14kW (też obciąłem moc na niższą i daje radę)

Hugo26
18-03-2010, 12:34
tylko, że w projekcie domu oraz w projekcie wewnętrznej instalacji gazowej mam wzmiankę o kotle odpowiednio 19-21kw oraz 24kw. A Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3c ma chyba coś koło 14kw. I jestem w kropce bo to dla mnie czarna magia.

przeczytaj cały watek a zrozumiesz wiele rzeczy
Mice w dwóch zdaniach napisal to co powinienes wiedzieć
pzodro

jerzyki
18-03-2010, 14:09
gracias amigos.

To tylko sie jeszcze podpytam o zasobnik (rodzina max 2+2),
- starczy 150l czy 200l?
- brać Junkersa czy niekoniecznie?

dzięki

Hugo26
18-03-2010, 14:38
gracias amigos.

To tylko sie jeszcze podpytam o zasobnik (rodzina max 2+2),
- starczy 150l czy 200l?
- brać Junkersa czy niekoniecznie?

dzięki
zapytaj RAPczyn jaki zasobnik. Wg mnie 150L w zupełnosci wystarczy. Osobiscie biorę 200L biwalentny z dwoma węzownicami, mam kominek z pw.
RAPczyn również poleci Ci Junkersa albo Paradigmę Modula II 2..10kW ale to już inny przedział cenowy

pozdro

salata123
18-03-2010, 21:53
Optykus, czy coś więcej wiesz o tym kotle Auer ? Ile zaoszczędzamy na tych trzech niezależnych obwodach ( grzejniki, podłogówka, CWU ? ) w porównaniu do innych kotłów. Czy ten kocioł to już cała kotłownia ? Jakie inne kotły mają trzy obwody ? Z innych kotłów najbardzej podobają mi się Immergas ( modulują od 3,0 a nawet 1,9 kV ). Pozdrowienia.

Mice
18-03-2010, 22:20
Optykus, czy coś więcej wiesz o tym kotle Auer ? Ile zaoszczędzamy na tych trzech niezależnych obwodach ( grzejniki, podłogówka, CWU ? ) w porównaniu do innych kotłów. Czy ten kocioł to już cała kotłownia ? Jakie inne kotły mają trzy obwody ?
tutaj coś o tych piecach znajdziesz (http://forum.muratordom.pl/kociol-pulsacyjny,t121680.htm)


Z innych kotłów najbardzej podobają mi się Immergas ( modulują od 3,0 a nawet 1,9 kV ). Pozdrowienia.
Immergas robi zasilacze :o :wink:

mtsw466
19-03-2010, 00:01
Nie czytam więcej bo wiem mniej :-? Już miałem koncepcję ale...
RAPczyn jeżeli możesz to podpowiedz coś
projekt: http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=1136

Dom: pow użytkowa 137mkw, lokatorzy 2+1, podłogówka dół - salon, kuchnia, korytarze góra - korytarz, pokój 15 przerobiony na łazienkę. Reszta ogrzewanie standardowe. Kotłownia osobno. Ściany z porothermu 44 jednowarstwowe. Nie podaje o czym myślałem żebyś się nie sugerował. :)
Dzięki za podpowiedź.

minuszka
19-03-2010, 00:41
Witam wszystkich "siedzaczych" w branzy.Pytanie za 100 punktw.Ile lat gwarancj jest na zestaw Vaillanta (piec ecotec + zasobnik 120 l).Od dwoch dni zauwazylam ze spod zasobnika zaczyna mi ciec woda, co prawda malymi struzkami, ale zaczyna mnie to niepokoic.Zestaw kupilam od jednego z forumowych "znawcow tematu" z Krakowa, ale pewno go juz tutaj nie ma i mi nie pomoze w tej kwestii.Bede wdzieczna za sugestie co to moze byc i ewentalna pomoc.Pozdrawiam

aadamuss24
19-03-2010, 01:40
Masz to opisane w karcie gwarancyjnej i warunkach gwarancji. pozdr adam

optykus
22-03-2010, 22:47
Optykus, czy coś więcej wiesz o tym kotle Auer ? Ile zaoszczędzamy na tych trzech niezależnych obwodach ( grzejniki, podłogówka, CWU ? ) w porównaniu do innych kotłów. Czy ten kocioł to już cała kotłownia ? Jakie inne kotły mają trzy obwody ? Z innych kotłów najbardzej podobają mi się Immergas ( modulują od 3,0 a nawet 1,9 kV ). Pozdrowienia.

salata123 jak zaczalem poszukiwania piecyka dla siebie to przebijalem sie przez Immergasa Vitrix 2 12 kW i musze powiedziec ze nie jest to zly piecyk(najwyzsza wloska polka).
Ja w najblizszym czasie podpisze umowe i bede mial kotlownie reprezentacyjna firmy AUER. Zdecydowalem sie na piec pulsacyjny i mysle ze dalszej perspektywie sie to oplaci. Cala kotlownia to trzy elementy:
- Piec pulsacyjny ma w standardzie automatyke do sterowania trzema obiegami (u mnie to bedzie CO grzejniki+CO podlogowka+CWU)
- Do tego potrzebna jest jeszcze HP3, czyli hydraulika do obslugi trzech obiegow
- ostatni element to zbiornik na wode PEJ 130 (z tego co wiem to AUER wykupil system od ACV, http://www.acv.com/pl-pl/25_07/19/app.rvb)

Jesli chodzi o porownianie to ja chcialem kupic Junkersa Cerapur Modul 14 jednak jak porownalem koszt calej kotlowni (piec, zbiornik, automatyka, hydraulika, komin, robocizna) to roznica nie byla wielka. Jednak pulsar jest wydajniejszy, zywotniejszy, wszystko wykonane z INOXu (nie tylko wymiennik), tanszy w serwisowaniu, zapas mocy, skalowalnosc, automatyczna modyfikacja krzywej grzewczej, itd.
Wszystkie czolowe marki aby ciac koszty coraz wiecej elementow wykonuje z tworzym sztucznych (wykonianie na wschodzie), co odbija sie na jakosci i zywotonosci.
Jedyna rzecza ktorej sie obawiam to halas. Ja jednak mam kotlownie na uboczu przy garazu.Rozmawialem z osoba,ktora go ma od 2 lat i nie zaluje ani troche.
Jesli masz jakies pytania to pisz na priva. Na forum zerkam od czasu do czasu. Niestety nie mam wystarczajacej ilosci czasu na przegladanie wszystkich watkow.

mariankossy
23-03-2010, 11:25
Witam wszystkich "siedzaczych" w branzy.Pytanie za 100 punktw.Ile lat gwarancj jest na zestaw Vaillanta (piec ecotec + zasobnik 120 l).Od dwoch dni zauwazylam ze spod zasobnika zaczyna mi ciec woda, co prawda malymi struzkami, ale zaczyna mnie to niepokoic.Zestaw kupilam od jednego z forumowych "znawcow tematu" z Krakowa, ale pewno go juz tutaj nie ma i mi nie pomoze w tej kwestii.Bede wdzieczna za sugestie co to moze byc i ewentalna pomoc.Pozdrawiam

W/g mnie "zeszło" powietrze z ciśnieniowego naczynia przeponowego do wody użytkowej i w czasie grznia CWU przy wzroście temp. wody w zbiorniku a tym samym przy wzroście ciśnienia wody zawór bezpieczeństwa upuszcza wode żeby zmniejszyć ciśnienie wody w układzie.

http://www.oze.sklep.pl/product_info.php?cPath=37&products_id=324&osCsid=cfb135072e77250b1cf6d6fafb8a5ceb

Na górze naczynia ( pod gumową kopułką) jest wentyl i trzeba sprawdzic cisnienie powietrza ( ciśnienie wstępne: 4 bar ) ,
a potem dopompowac/upuścić powietrza do odpowiedniej wartosci.
" Przyrost ciśnienia wody podczas grzania spowodowany jest brakiem ciśnienia w naczyniu przeponowym. Kontrolę naczynia należy przeprowadzić po wcześniejszym spuszczeniu wody... "

W najgorszym wypadku moze byc pęknięta przepona w naczyniu i wtedy naczynie do wymiany. :roll:

mr6319
23-03-2010, 16:03
Przepraszam, że tu, ale jest tutaj najwięcej użytkowników kotłów gazowych.
Ponieważ jestem na etapie instalacji chciałbym zapytać jaki puścić przewodzik od kotłowni (tam będzie piec) do ewentualnego miejsca usytuowania regulatora i sterownika?
I drugie pytanko.
Czy w pomieszczeniu w któtym będzie stał piec gazowy może być też umieszczona jednostka centralnego odkurzacza...?

optykus
23-03-2010, 19:57
Przepraszam, że tu, ale jest tutaj najwięcej użytkowników kotłów gazowych.
Ponieważ jestem na etapie instalacji chciałbym zapytać jaki puścić przewodzik od kotłowni (tam będzie piec) do ewentualnego miejsca usytuowania regulatora i sterownika?
I drugie pytanko.
Czy w pomieszczeniu w któtym będzie stał piec gazowy może być też umieszczona jednostka centralnego odkurzacza...?

Jesli mozna zapytac, to na jaki kociol sie wkoncu zdecydowales?
Na 1 pytanie nie znam odpowiedzi, a jesli chodzi o drugie to ja tez jestem w podobnej sytuacji i zdawalo mi sie nie ma zadnych przeciwwskazan.
Jesli sie myle to rowniez prosze o wypowiedz kogos bieglego w temacie.

czester 1
23-03-2010, 20:21
witam, czy ma ktos taki kocioł Vaillant VC ecoTEC plus 186/3-5, ktory wspołpracuje z solarami. czy w ogole moze współpracowac??

w gre wchodzi jeszcze:
- DE DIETRICH MCR II 24
- Vitodens 200-W
- ACV Prestige Solo 24
- ARISTON GENUS PREMIUM 24FF
- VICTRIX 24 kW

ktory najlepszy przy zalozeniu ze cena jednakowa??

mr6319
23-03-2010, 20:42
optykus napisał:

Jesli mozna zapytac, to na jaki kociol sie wkoncu zdecydowales?
Tej decyzji jeszcze nie ma. Wciąż jestem na etapie czytania po forach o różnych piecach. Zastanawiające jest to, że nie ma chyba żadnego kotła o którym nie można by było znaleźć w sieci niepochlebnych opinii.
Trudny wybór.

Arejaski
23-03-2010, 20:42
Hej! A ja trochę pośrednio w temacie Vaillanta...

Prawie jestem już zdecydowany na zestaw Vaillant 246 + zasobnik VIH S 300, w przyszłości pod solary. Parter podłogówka, piętro grzejniki.

I... I problem jest w tym, że zupełnie zgłupiałem w temacie programatora pogodowego. Jaki wybrać? A może zestaw pogodowy + pokojowy? Czy więcej czytam forum Muratora, czym więcej wczytuję się w specyfikacje producenta, tym bardziej chce mi się... już Świąt Bożego Narodzenia...


Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

optykus
23-03-2010, 21:05
optykus napisał:

Jesli mozna zapytac, to na jaki kociol sie wkoncu zdecydowales?
Tej decyzji jeszcze nie ma. Wciąż jestem na etapie czytania po forach o różnych piecach. Zastanawiające jest to, że nie ma chyba żadnego kotła o którym nie można by było znaleźć w sieci niepochlebnych opinii.
Trudny wybór.
Wiesz, to tak jak z autem jest mnostwo super aut, ale zawsze znajdzie sie jakis model/egzemplarz, w ktorym cos sie popsuje. Nie ma mozliwosci zeby gdzie cos nie poszlo nie tak. Wybierz ten, ktory jest najblizszy Twoim potrzebom i spelnia Twoje wymagania. Pomysl tak, lepiej jest miec szeroki wybor, niz ograniczony.
Ja staralem sie postawic sobie jakies kryteria i kazdego dnia wracalem do listy piecow i odrzucalem kolejne. Tak sie ograniczala ta lista.

Sylwia_LBN
27-03-2010, 19:25
To ja również poproszę o pomoc w doborze kotła do CO i CWU :)
Dane:
- gaz ziemny
- parter + poddasze użytkowe, pow. użytk. ~120m2, pow. netto ~142m2
- kubatura ~350m3
- planowana płyta fundamentowa zamiast fundamentów, a pod nią styropian 20cm
- planowane ściany zewn. silikat 24 + styropian szary 25cm
- planowane ocieplenie poddasza wełna 30cm być może więcej
- okna energooszczędne 0,6, być może 0,5 w „ciepłym montażu”
- planowana WM z reku, w przyszłości również GWC
- podłogówka wszędzie jako jedyne źródło ogrzewania (nie będzie kominka)
- kocioł będzie stał na parterze w PG ~ 6m2
- 3 osoby (docelowo 4) - wszyscy lubimy ciepełko
- dwie łazienki jedna nad drugą (wanna + prysznic) i punkt w kuchni w odległości ok. 6m od miejsca w którym stanąłby kocioł
- w przyszłości (raczej daaaaalekiej :)) solary
Projekt przewiduje VAILLANT VC ecoTEC plus 186 i zasobnik VIH S 300. Jednak to przy "standardowym" dociepleniu, oknach itd. a jaki wg Was byłby dobry przy danych, które podałam?
Z góry dzięki wielkie!

orko
27-03-2010, 20:45
Jakikolwiek z zamkniętą komorą zainstalujesz to będzie dobrze - taki urok bardzo dobrze ocieplonych domków. W tej sytuacji decyduje jedynie komfort CWU.

Sylwia_LBN
27-03-2010, 21:19
Jakikolwiek z zamkniętą komorą zainstalujesz to będzie dobrze - taki urok bardzo dobrze ocieplonych domków. W tej sytuacji decyduje jedynie komfort CWU.
Skłaniam się ku zasobnikowi min. 150l, ale co z kotłem? Kondensat czy zwykły? Jakiej mocy? Ten, który jest w projekcie nie wydaje się mieć zbyt dużej mocy?
Aha - i tak sobie jeszcze wymysliłam, że najlepiej byłoby nie robić komina tylko "rura w rurze" przez ścianę. Rozumiem, że przy piecu poniżej 21 kW można? Czy jakies inne przeciwskazania?

aadamuss24
28-03-2010, 04:26
Tylko kondesacyjny, o innym zapomnij. Moc mało istotna przy takiej powierzchni i wyposażeniu. pozdr adam

Sylwia_LBN
28-03-2010, 12:21
Moc mało istotna przy takiej powierzchni i wyposażeniu. pozdr adam
Dzięki za "wyczerpującą" odpowiedź ;)

aadamuss24
28-03-2010, 13:26
I tak masz dużo decyzji do podjecia :) to jest sama esencja i temat masz zamnknięty :)

Sylwia_LBN
28-03-2010, 13:32
Adaś - ja tu czytam o tym taktowaniu, modulacji i czymś tam jeszcze i mało z tego rozumiem :( Potrzebuję zatem konkretnych informacji: jakim kotłom powinnam się bliżej przyjrzeć? Czy moc 14kW spokojnie wystarczy do tych 140m2 podłogówki i do grzania zasobnika min. 150l tak żeby można się było spokojnie wychlapać w dwóch łazienkach jednocześnie w gorącej wodzie? Wyczytałam tu jeszcze że zasobnik warstwowy jest lepszy, ale dlaczego? A przy okazji - ten dach na Twoim przyszłym domu - cudo! :)

pawelpiwowarczyk
28-03-2010, 14:17
Tylko kondesacyjny, o innym zapomnij. Moc mało istotna przy takiej powierzchni i wyposażeniu. pozdr adamMało istotna? Moim zdaniem VAILLANT VC ecoTEC plus 186 będzie dużo za duży. Przede wszystkim dolna moc kotła (7KW) jest za wysoka. Niedawno ktoś narzekał, że piec włącza mu się kilkadziesiąt razy na godzinę i konkluzja forum była taka, że może być zbyt mocny.

Będę stał przed tym samym dylematem. Dom, co prawda, będzie z mniejszym naciskiem na energooszczędność, ale będzie mniejszy.


Wyczytałam tu jeszcze że zasobnik warstwowy jest lepszy, ale dlaczego? Jeśli dobrze rozumiem, w warstwowym grzejesz wodę od razu do temperatury zadanej, czyli w trakcie podgrzewania wody masz stopniowo coraz więcej wody o pożądanej temperaturze, a zasobnik z wężownicą podgrzewa stopniowo całą wodę dostępną w zasobniku.
Czyli w połowie cyklu podgrzewania wody w warstwowym masz połowę "gotowej" wody i połowę zimnej, w wersji z wężownicą masz całą wodę ale tylko letnią.

aadamuss24
28-03-2010, 15:09
całą wodę tylko letnią masz tylko przy pierwszym podgrzewie. W czasie normalnego korzystania piec nie czeka aż cała woda zrobi się zimna tylko nagrzewa dużo szybciej. Czy piec będzie taktował czy nie bardziej zależy od rodzaju instalacji i regulacji niż od samego kotła. pozdrawiam adam

optykus
28-03-2010, 22:44
Sylwia. Tak jak pisza decyduje o wszystkim twoj zadany komfort cieplej wody. Nie ocieplaj sciany 25cm, 20 wystarczy w zupelnosci. Masz tylko podlogowke wiec tylko i wylacznie kondensat. Szukaj pieca do ktorego masz serwis pod reka, ktory moduluje od malej mocy. Do tego potrzebujesz zasobnika ladowanego warstowo.

salata123
28-03-2010, 22:57
Czy krótki poziomy komin wejście - wyjście jest tylko dla kotłów do 21 kW ? Czy jest to mocno kontrolowane przy odbiorze ? Czy można zaryzykować z kotłem 26 kW ?

aadamuss24
28-03-2010, 23:08
można

aadamuss24
28-03-2010, 23:11
Sylwia. Tak jak pisza decyduje o wszystkim twoj zadany komfort cieplej wody. Nie ocieplaj sciany 25cm, 20 wystarczy w zupelnosci. Masz tylko podlogowke wiec tylko i wylacznie kondensat. Szukaj pieca do ktorego masz serwis pod reka, ktory moduluje od malej mocy. Do tego potrzebujesz zasobnika ladowanego warstowo.

optykus który warstwowy da komfort korzystania z dwóch łazienek jednocześnie ? jaką masz pojemność zasobników ładowanych warstwowo ? na jakiej podstawie uważasz, że 20 cm ocieplenie wystarczy? może wystarczy 10?
tak z ciekawości pytam :)

salata123
28-03-2010, 23:16
Sorki za czepliwość ale skąd ta pewność ? Zresztą zainteresuje pewnie to i innych gdyż chyba większość dwufunkcyjnych wiszących kotłów z wbudowanym zasobnikiem przekracza 21 kW. ( a na pewno interesujące mnie Immergasy )

aadamuss24
29-03-2010, 00:05
pewność tylko do tego, że można zaryzykować. każdy kocioł można ustawić na moc mniejszą niż w tabeli i zrobić pismo do tego jak ktoś będzie chciał.

optykus
29-03-2010, 09:09
Sylwia. Tak jak pisza decyduje o wszystkim twoj zadany komfort cieplej wody. Nie ocieplaj sciany 25cm, 20 wystarczy w zupelnosci. Masz tylko podlogowke wiec tylko i wylacznie kondensat. Szukaj pieca do ktorego masz serwis pod reka, ktory moduluje od malej mocy. Do tego potrzebujesz zasobnika ladowanego warstowo.

optykus który warstwowy da komfort korzystania z dwóch łazienek jednocześnie ? jaką masz pojemność zasobników ładowanych warstwowo ? na jakiej podstawie uważasz, że 20 cm ocieplenie wystarczy? może wystarczy 10?
tak z ciekawości pytam :)
Chociazby De Dietrich Innovens MCA 15 + 100 zasobnik daje 19,5l na min.
Ktory napewno pasowal by do domku Sylwia_LBN.
Jesli chodzi o grubosc steropianu, ja moge odwrocic pytanie i powiedziec czemu nie 40 cm. Kwestia jest taka ze jest pewna granica oplacalnosci jesli chodzi o grubosc steropianu. Czyli czy koszt przeskoku z 20 na 25 sie zwroci. U sciany:
U = 1/(0,24/0,75+0,2/0,03) = 1/(0,32 + 6,66) = 0,143
A 25 cm:
U = 1/(0,24/0,75+0,25/0,03) = 1/(0,32 + 8,33) = 0,115
Jaka oszczednosc da ta roznica? U scuany rzedu 0,14 jest rewelacyjny. A sciana grubsza niz 50 cm to juz chyba troche jak bunkier.

Sylwia_LBN
29-03-2010, 09:23
Dzięki za Wasze opinie.
Optykus - ocieplenie będzie 25cm i to o zgrozo ;) szarego! I to nie podlega zmianie :) Tak jak napisał Adam - może wystarczy 10? Każdy robi tyle ile uważa za stosowne :)
Bunkier... No prawie tak u mnie będzie :) Zastanawiam się właśnie nad trumną - zobaczymy co na to architekt :)

Wyszukałam, że zasobniki warstwowe max 100l. Większe na zamówienie co podwyższa koszty. Z drugiej strony taki warstwowy 100l podobno ma wydajność jak 150l z wężownicą. Czy to prawda? Wtedy pozostałaby kwestia tego, który jest ekonomiczniejszy...

Obejrzałam sobie ten De Dietrich Innovens MCA 15, ale niestety sam kocioł to kwota rzędu 7k, a przeciez jeszcze zasobnik. Wyjdzie drożej niż polecany w wątku Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C razem z zasobnikiem.

aadamuss24
29-03-2010, 20:17
Optykus też byłbym za 40 cm styropianu ale to już faktycznie grubo wychodzi. U siebie dam 30cm bo cena styropianu jest w miarę niska i myślę, że warto. Co do bunkrowatości to przy małych oknach to przeszkadza ale przy większych już tego tak nie widać.
zasobnik warstwowy a z wężownicą, koszt podgrzania wody będzie taki sam. Zmienia sie jedynie czas w jakim dane zasobniki osiągają zadaną temperaturę. Korzystałem w praktyce z jednego i drugiego i każdy wymiękał jeśli odkręcało się drugi kran (ale to problem średnicy rur był ) ale ani w jednym ani w drugim nie brakło ciepłej wody na normalny prysznic. Zasobnik z wężownicą miał litrów 60 a z wymiennikem 85. Myślę, że w tym z wężownicą przez to, że miał mniejszą pojemność szybciej bym wykorzystał całą ciepła wodę przy dużym przepływie, ale nigdy aż tak długo nie sprawdzałem. Warstwówka bardziej wrażliwa na zanieczyszczenia jest:( co wężownicy nie rusza :) pozdr adam

optykus
29-03-2010, 20:41
Dzięki za Wasze opinie.
Optykus - ocieplenie będzie 25cm i to o zgrozo ;) szarego! I to nie podlega zmianie :) Tak jak napisał Adam - może wystarczy 10? Każdy robi tyle ile uważa za stosowne :)
Bunkier... No prawie tak u mnie będzie :) Zastanawiam się właśnie nad trumną - zobaczymy co na to architekt :)

Wyszukałam, że zasobniki warstwowe max 100l. Większe na zamówienie co podwyższa koszty. Z drugiej strony taki warstwowy 100l podobno ma wydajność jak 150l z wężownicą. Czy to prawda? Wtedy pozostałaby kwestia tego, który jest ekonomiczniejszy...

Obejrzałam sobie ten De Dietrich Innovens MCA 15, ale niestety sam kocioł to kwota rzędu 7k, a przeciez jeszcze zasobnik. Wyjdzie drożej niż polecany w wątku Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C razem z zasobnikiem.
Pewnie, ze kazdy moze sobie dac styro ile chce. Uwazam ze 10 to duzo za malo,a 25 jeszcze szarego to duzo. Ja bym dal 20 i mysle ze starczy, ale tak jak mowie to twoja decyzja i jesli chcesz miec 25 to prosze bardzo (napewno lepiej 25 niz 10). Szczegolnie ze sciana majaca 55 cm jest naprawde szeroka.

Zasobnik to jedna a moc do niego dobrana to drugie. Te dwa parametry daja Ci wielkosc produkowanej cieplej wody. Jesli wiesz ze bedziesz uzywac wanny i prysznica lub dwoch prysznicow na raz to musisz miec wydajnosc okolo 20l/min.
Junkers CERAPUR MODUL ZSB 14 kosztuje 8,5 tys. i ma zintegrowany 100l zasobnik.
De Dietrich Innovens to taki przykladowy, bo ladnie moduluje, jest dobrze wykonany, dobry serwis, duza wydajnosc, itd.

wobil
29-03-2010, 23:03
witam

optykus mam ogromną prośbę zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort 16KW co myślisz o tym kotle do tego domku:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php
ogrzewanie sama podłogówka, ocieplenie 20cm styro, dach 30cm, podłoga 20cm, reku, zasobnik 160 litrów
czy wystarczy, ewentualnie jaką alternatywę proponujesz, a może jakiś ciekawszy kociołek,
będę z góry wdzięczny

pozdrawiam
Wojtek

wobil
29-03-2010, 23:05
witam

optykus mam ogromną prośbę zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort 16KW co myślisz o tym kotle do tego domku:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php
ogrzewanie sama podłogówka, ocieplenie 20cm styro, dach 30cm, podłoga 20cm, reku, zasobnik 160 litrów
czy wystarczy, ewentualnie jaką alternatywę proponujesz, a może jakiś ciekawszy kociołek,
będę z góry wdzięczny

pozdrawiam
Wojtek

Vilde
29-03-2010, 23:16
Witam,
jako zupełny laik mam problem z doborem kotła gazowego.
Domek wolnostojący, stare budownictwo, ocieplony, 120m2. Kocioł ma być używany tylko do ogrzewania CO. W domu są stare żeliwne grzejniki.
Co polecacie? maksymalny koszt to ok 6000 zł.

Jeszcze jedno pytanie, czy warto kupować kocioł w salonie firmowym? Z tego co widziałem to np. w salonie Viessmanna kotły są o 1000-2000 zł droższe niż np. na allegro lub w innych sklepach internetowych. Z czego ta różnica wynika?

Sylwia_LBN
29-03-2010, 23:18
optykus - Mnie nie zależy specjalnie na zintegrowanym zbiorniku, kocioł bedzie stał w PG, a nie w salonie - nie musi być piekny ;) Bardziej zalezy mi na jego funkcjonalności w normalnym użytkowaniu. Średnicę rur wezmę pod uwagę (dzieki Adam), teraz czytam wszystko o tej wodzie niedobrej co to warstwowe zasobniki psuje :)
I jeszcze - gdzie ja znajdę tę wydajność wody? W parametrach technicznych zasobnika?
A co do grubości ściany jeszcze - założenie jest takie, że dom ma być ciepły i to ciepło ma trzymać w środku dlatego taka warsta styro - grubośc tej ściany w niczym mi nie przeszkadza :), bo w sumie to w czym mogłaby przeszkadzać?

aadamuss24
30-03-2010, 00:32
W patrzeniu przez okno :) wydajność masz podaną w dokumentacji urządzeń ale tu bardziej chodzi o to ile litrów przez rurę maksymalnie poleci. pozdr adam

optykus
30-03-2010, 00:45
witam

optykus mam ogromną prośbę zdecydowałem się na kocioł jednofunkcyjny Junkers Cerapur Comfort 16KW co myślisz o tym kotle do tego domku:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php
ogrzewanie sama podłogówka, ocieplenie 20cm styro, dach 30cm, podłoga 20cm, reku, zasobnik 160 litrów
czy wystarczy, ewentualnie jaką alternatywę proponujesz, a może jakiś ciekawszy kociołek,
będę z góry wdzięczny

pozdrawiam
Wojtek
Z tego co piszesz to na CO kazdy piec Ci starczy. Mysle ze zapotrzebowanie na cieplo u Ciebie to cos pewnie kolo 8-9 kW. Musisz pomyslec jaka masz rodzine lub jaka chcesz miec i ocenic jaki komfort wody uzytkowej potrzebujesz. Do tego musisz dobrac moc i zasobnik. Zakladajac, ze masz rodzine 4 osobowa i raczej w tej samej chwili nie bedziecie korzystali z dwoch prysznicow, o powinno byc ok. Patrzac na zbiornik 160l z wezownica pewnie, to mysle dobre posuniecie i sam tez bym sie ku takiemu sklanial.
Jest to fajny piecyk, dobry serwis i nie placic sie tak duzo za marke.
Jesli moje zalozenia sa trafne, to i wybor jest odpowiedni. Nie twierdze tez, ze na rynku nie ma piecykow, czy zestawow oferujacych podobne parametry.

optykus
30-03-2010, 00:52
Witam,
jako zupełny laik mam problem z doborem kotła gazowego.
Domek wolnostojący, stare budownictwo, ocieplony, 120m2. Kocioł ma być używany tylko do ogrzewania CO. W domu są stare żeliwne grzejniki.
Co polecacie? maksymalny koszt to ok 6000 zł.

Jeszcze jedno pytanie, czy warto kupować kocioł w salonie firmowym? Z tego co widziałem to np. w salonie Viessmanna kotły są o 1000-2000 zł droższe niż np. na allegro lub w innych sklepach internetowych. Z czego ta różnica wynika?
Uzyj programu "Uponor OZC" do wyliczenia zapotrzebowania na cieplo i wtedy dobrac kociol z taka moca. Uwzgledniajac dostepnosc serwisu, jakosc pieca, modulacje i oczywiscie cene. Bez obliczenia zapotrzebowania ciezko strzelac jaki Ci piec wystarczy.
Co do cenny to sprawa jest prosta w salonie pracuje Ci duzo wiecej osob. Firma sie reklamuje, musisz miec jakis salonik pokazowy, specjalisctow po kursach. Na allegro czesto sa to firmy jednoosobowe, ale rozkrecajace sie.
Jest normalny marketingowo/ekonomiczny stan rzeczy. Z ciuchami i innymi rzeczami jest podobnie.

optykus
30-03-2010, 00:57
optykus - Mnie nie zależy specjalnie na zintegrowanym zbiorniku, kocioł bedzie stał w PG, a nie w salonie - nie musi być piekny ;) Bardziej zalezy mi na jego funkcjonalności w normalnym użytkowaniu. Średnicę rur wezmę pod uwagę (dzieki Adam), teraz czytam wszystko o tej wodzie niedobrej co to warstwowe zasobniki psuje :)
I jeszcze - gdzie ja znajdę tę wydajność wody? W parametrach technicznych zasobnika?
A co do grubości ściany jeszcze - założenie jest takie, że dom ma być ciepły i to ciepło ma trzymać w środku dlatego taka warsta styro - grubośc tej ściany w niczym mi nie przeszkadza :), bo w sumie to w czym mogłaby przeszkadzać?
Widze, ze wiesz czego chcesz i dobrze. Zeby jeszcze raz podkreslic ja nie neguje twoich wyborow.
Co do zastosowanych materialow, to jak wiadomo Silka da Ci ogomna akumulacyjnosc cieplna i do takiego domu podlogowka to najlepsze wyjscie. A tak tylko, zeby dodac jesli ktos ma energoosczedny domek i buduje np z bloczkow komorkowych czy ceramiki, to powinno sie bardziej stosowac grzejniki o malej bezwladnosci i duzej dynamicem, czyli np grzejniki aluminowe.Chodzi o szybkie dostarczenie potrzebnego ciepla.Ogolnie w energooszczednosci coraz wiekszy nacisk kladzie sie na produkowanie takiej energi jaka chce sie zuzyc, czyli jak najmniejsze marnotractwo. Kazdy moze sobie wyobrazic, ze podlogowka nie bardzo daje mozliwosc wyliczenia tego. Jak wiadomo wszystko opiera sie na czujnikach, wiec piec bedzie grzal ta podlogowke tak dlugo az w pokoju bedzie zadana temperatura. A ze ma duzo bezwladnosc, to jeszcze kawal czasu po tym bedzie wciaz oddawal cieplo. Wlasnie tutaj na ratunek przychodzi Silka, ktora zakumuluje nadwyzke cieplna i odda ja pozniej. Wiadomo, ze to jest generalny zarys koncepcji i jakies straty tej nadwyzki sa, ale napewno mniejsze niz jakby tej akumulacyjnosci nie bylo.
Zawsze powtarzam, ze projekt domu to musi byc cala spojna koncepcja, a nie ktos sobie powie ocieple sciane 25 cm, a na dach wystarczy 10cm. Walne sobie reku, ale okna i drzwi beda nieszczelne i tak dalej.

Kurcze chyba za bardzo sie rozpisalem.
Przepraszam za ten wywod.

Sylwia_LBN
30-03-2010, 07:55
W patrzeniu przez okno :) wydajność masz podaną w dokumentacji urządzeń ale tu bardziej chodzi o to ile litrów przez rurę maksymalnie poleci. pozdr adam
Czyli wracamy do średnicy rury :D
Okna będą duże, więc spokojnie sobie okolicę podglądać będę mogła ;)

optykus - u mnie to właśnie ta spójna koncepcja od płyty fundamentowej począwszy, poprzez silkę, okna itd. Jak przeczytałeś mój post z zapytaniem o kocioł to wiesz co w domu planuję :)
Wywód słuszny - nie ma za co przepraszać :)

AGP-ON
31-03-2010, 13:06
Otrzymalem ofertę na kocioł kondensacyjny firmy Beretta. Model Green 25 e.s.i

moc 6-25 kw C.O. i 6-25 kw CW
zbiornik 60 litrów

Czy ktoś ma taki kociolek i używa?

W domu mam 80% podłogówki, sprzedawc proponuje dokupienie modułu dwóch stref grzeczych lub zainstalowanie większych grzejników i bez modułu.


Czy zasobnik 60 Litrów bedzie wystarczjący co CW?

Podobno dużą zaleta jest możliwośc stosowania zamiennych programatorów, dostepnośc części i serwisu.

zaproponowano mi równiez zastosowanie dodatkowej pompy na CW z programatorem czasowym aby odcinal CW w godzinach gdy nie jest uzywana a piec nie marnowal gazu na jej grzanie -prawda to?

future74
05-04-2010, 21:51
Witajcie Forumowicze,
czytacie post totalnego laika odnośnie wiedzy o kotłach i instalacjach co i cwu; wiedzę budowlaną nabywam systematycznie w zależności od etapu budowy mojego "domku". Zanim zacząłem pisać, przeczytałem w dwa dni wszystkie posty odnośnie wyboru kotła. Mógłbym zapłacić Panu X,bądź Panu Y, i mieć coś tam co wisi albo stoi w kotlowni i daje ciepło. Według mnie sztuką jest zrozumieć życie, a prawdziwym darem są ci, którzy pomagają zrozumieć to życie. Na wstępie opiszę swój dom i proszę Was o pomoc w zbudowaniu i zrozumieniu systemu ogrzewania mojego domku. Domek mój to budynek piętrowy o powierzchni całkowitej 430m2, jego powierzchnia użytkowa 300m2, kubatura 1520m3; ściany Porotherm 25P+W, ocieplenie 20cm styro; kotłownia 10m2; wysokość parteru 3,05m, wysokość I piętra 2,8m, plus strych; kominek na parterze, kominek na I piętrze + DGP, rekuperator i GWC, na parterze grzejniki kanałowe i wiszące oraz 35 m2 ogrzewania podłogowego, na piętrze grzejniki wiszące i 30m2 ogrzewania podłogowego; na parterze 1 łazienka z fullprysznicem, na górze 2 łazienki (4 umywalki, dwie wanny, jedna z hydromasażem) dla rodziny wielopokoleniowej: 2-3 dzieci, 2 rodziców, 2 dziadków. Planuję ogrzewać gazem oraz zamontować solary. Proszę Was w pierwszej kolejności o info co to jest kocioł kondensacyjny, na jakich zasadach działa, czym rożnią się kotły 1, 2-funkcyjne, co powinno zdecydować o wyborze 1, 2-funkcyjnego kotła, z zasobnikiem razem i oddzielnie (dużym, małym); od czego zależy dobór mocy ogrzewania i "strumienia wody/ min". Czy ogrzewanie działa niezależnie od grzania cieplej wody; czy są jakieś niezależne obiegi ogrzewania podłogowego i grzejnikowego? Może jakaś propozycja, dlaczego właśnie taka propozycja? WIELKIE DZIĘKI. Pozdr.

future74
05-04-2010, 22:42
czytacie post totalnego laika odnośnie wiedzy o kotłach i instalacjach co i cwu; wiedzę budowlaną nabywam systematycznie w zależności od etapu budowy mojego "domku". Zanim zacząłem pisać, przeczytałem w dwa dni wszystkie posty odnośnie wyboru kotła. Mógłbym zapłacić Panu X,bądź Panu Y, i mieć coś tam co wisi albo stoi w kotlowni i daje ciepło. Według mnie sztuką jest zrozumieć życie, a prawdziwym darem są ci, którzy pomagają zrozumieć to życie. Na wstępie opiszę swój dom i proszę Was o pomoc w zbudowaniu i zrozumieniu systemu ogrzewania mojego domku. Domek mój to budynek piętrowy o powierzchni całkowitej 430m2, jego powierzchnia użytkowa 300m2, kubatura 1520m3; ściany Porotherm 25P+W, ocieplenie 20cm styro; kotłownia 10m2; wysokość parteru 3,05m, wysokość I piętra 2,8m, plus strych; kominek na parterze, kominek na I piętrze + DGP, rekuperator i GWC, na parterze grzejniki kanałowe i wiszące oraz 35 m2 ogrzewania podłogowego, na piętrze grzejniki wiszące i 30m2 ogrzewania podłogowego; na parterze 1 łazienka z fullprysznicem, na górze 2 łazienki (4 umywalki, dwie wanny, jedna z hydromasażem) dla rodziny wielopokoleniowej: 2-3 dzieci, 2 rodziców, 2 dziadków. Planuję ogrzewać gazem oraz zamontować solary. Proszę Was w pierwszej kolejności o info co to jest kocioł kondensacyjny, na jakich zasadach działa, czym rożnią się kotły 1, 2-funkcyjne, co powinno zdecydować o wyborze 1, 2-funkcyjnego kotła, z zasobnikiem razem i oddzielnie (dużym, małym); od czego zależy dobór mocy ogrzewania i "strumienia wody/ min". Czy ogrzewanie działa niezależnie od grzania cieplej wody; czy są jakieś niezależne obiegi ogrzewania podłogowego i grzejnikowego? Może jakaś propozycja, dlaczego właśnie taka propozycja? WIELKIE DZIĘKI. Pozdr.

aadamuss24
05-04-2010, 23:29
Hej.
Kondesacyjny - na dzień dzisiejszy najlepiej wykorzystujący ciepło ze spalania gazu czyli małe straty do komina, wysoka sprawność.
1-2 funkcyjne to pojęcia handlowe nijak mające sie do rzeczywistości, tym głowy bym sobie nie zawracał :)
Zasobnik razem czy oddzielnie ? Jeśli będzie razem to jego pojemność będzie zazwyczaj mała (według mnie zdecydowanie za mała jak na Twoje potrzeby, czyli aby móc komfortowo korzystać z ciepłej wody)
Dobór mocy na co to jedno i zależy od zapotrzebowania budynku, ocieplenia, strat itd. Strumień wody ? chyba pytasz o ciepłą wode użytkową i tu znowu Twoje wyposażenie wymaga dosyć dużego przepływu aby korzystać np. z Fullprysznica :)
Ogrzewania może dzialać niezależnie od grzania ciepłej wody lub zależnie, zależy to od wyboru kotła i automatyki sterującej. Tak samo ma się sprawa z niezależnymi obiegami grzewczymi, to jest do zrealizowania przy odpowiedniej automatyce.
Co do propozycji to: dobry kocioł z dobrą automatyką i dużym zasobnikiem wody tak abyś mógł ze wszystkiego normalnie korzystać. Zamiast grzejników kanałowych na parterze polecałbym na całości podłogówkę.
Szykuje się ciekawa instalacja i kotłownia, szkoda by było aby Ci ją ktoś zepsuł pakując dziwne/tanie rozwiązania. Gdzieś na forum był podobny wątek jak naprawić coś co miało być super a zostało zepsute. Jak się trochę odnajdę na nowym forum to poszukam. pozdrawiam adam

mr6319
05-04-2010, 23:31
Dostałem taką wycenę:

Pakiet Vitosol 200-T + piec Vitodens 200-W typ WB2B, + sterownik Vitotrol 300 + zestaw mocujący dla montażu na fasadzie - cena 20000zł netto.

Grzejniki Purmo, tak jak mówiłem 50%- 160cm+140cm+3x120cm+100cm+70cm+50cm+drabinka do łazienki+moduły i głowice termostatyczne - cena 4000zł netto

Pozostałe materiały- rura Pex do podłogówki, rura miedziana miękka do podłączenia solarów, otulina na ww.rurę, skrzynki na rozdzielacze, rozdzielacze (oprócz zakupionego do podłogówki), folia odblaskowa do podłogówki, rura eko-plastik do podłączenia rozdzielaczy i grzejników w piwnicach, adapterki do rury pex, pompka cyrkulacyjna do c.w.u., wsad kominowy z blachy kwasoodpornej - cena 5000zł netto.

No i robocizna - 4000zł brutto.

Razem materiały 29000zł netto.

Po doliczeniu podatku 7+5% - 29000 + 12%= 32480 zł
Po doliczeniu podatku 22% - 29000 + 22%= 35380 zł

W tej cenie jest też położenie podłogówki.

Co Wy na to...?

aadamuss24
05-04-2010, 23:34
Dobra wycena :) tylko nie widzę automatyki Viessmana do obsługi podłogówki, chyba, że z niej rezygnujesz ?

mr6319
05-04-2010, 23:36
Dobra wycena tylko nie widzę automatyki Viessmana do obsługi podłogówki, chyba, że z niej rezygnujesz ?

O co dokładnie chodzi z tą automatyką?

aadamuss24
06-04-2010, 00:17
Jeśli masz automatykę pogodową (a raczej masz bo jest też Vitotrol 300) to jak będziesz miał automatykę do podłogówki to będziesz mógł niezależnie programować i sterować osobno obiegiem grzejnikowym i osobno obiegiem podłogowym. Tak jest najlepiej. Dopytaj jeszcze jaki masz sterownik solarny, lepszy jest Vitosolic 100 zwykly bez podświetlenia niż z niebieskim podświetleniem. pozdr adam

aadamuss24
06-04-2010, 00:37
Gdzieś uciekło kilka postów :(
już się odnalazłem :) ten sam post w dwóch wątkach ;(

mr6319
06-04-2010, 09:59
Dzięki za pomoc . Coś o takiej automatyce było wspominane. Ale padło też stwierdzenie, że przy otwartej przestrzeni pomiędzy pomieszczeniami z podłogówką a pomieszczeniami z kaloryferami takiej automatyki nie ma sensu dawać. Czy to prawda?
Druga sprawa to piec...?
Czy ten piec ma dobre opinie...?

aadamuss24
07-04-2010, 00:05
Automatyka jest do sterowania temperaturą wody w podłogówce w odpowiednim czasie, czyli w nocy chłodniejsza woda w podłogówce w dzień cieplejsza. Bez automatyki cały czas będziesz miał stałą temperature wody, chyba, że będziesz latał do pokrętła i kręcił. Jak masz taką możliwość, a właściwie piec ma możliwość podłączenia dwóch obiegów grzewczych to warto to zrobić. Moim zdaniem jeśli nie chcesz tego wykorzystać łącznie z pogodówką to kup tańszy piec i od razu masz trochę kasy do przodu. Vitodens 100 będzie kosztował mniej i podstawowe ogrzewanie ogarnie, czyli jeden sterownik na cały dom, a nawet jakaś tam pogodówka jest. pozdrawiam Aadam

optykus
08-04-2010, 16:32
Dostałem taką wycenę:

Pakiet Vitosol 200-T + piec Vitodens 200-W typ WB2B, + sterownik Vitotrol 300 + zestaw mocujący dla montażu na fasadzie - cena 20000zł netto.

Grzejniki Purmo, tak jak mówiłem 50%- 160cm+140cm+3x120cm+100cm+70cm+50cm+drabinka do łazienki+moduły i głowice termostatyczne - cena 4000zł netto

Pozostałe materiały- rura Pex do podłogówki, rura miedziana miękka do podłączenia solarów, otulina na ww.rurę, skrzynki na rozdzielacze, rozdzielacze (oprócz zakupionego do podłogówki), folia odblaskowa do podłogówki, rura eko-plastik do podłączenia rozdzielaczy i grzejników w piwnicach, adapterki do rury pex, pompka cyrkulacyjna do c.w.u., wsad kominowy z blachy kwasoodpornej - cena 5000zł netto.

No i robocizna - 4000zł brutto.

Razem materiały 29000zł netto.

Po doliczeniu podatku 7+5% - 29000 + 12%= 32480 zł
Po doliczeniu podatku 22% - 29000 + 22%= 35380 zł

W tej cenie jest też położenie podłogówki.

Co Wy na to...?

Ja biore piec pulsacyjny i zeby porownac wycene kotlowni:
- Pulsator 20kW 11950
- PEJ130 zasobnik 2750
- HP3 3570
- czujnik cwu 180
suma zestawu netto: 18450 zl
- naczynie wzbiorcze 200
- belka rozdzielacza (zasilanie ,powrot ) 200
- komin 200
- robocizna 300
Cena calosci netto: 19350 zl

W zestawie sterowanie pogodowe dla trzech obiegow (podlogowka,grzejniki,cwu), a modul HP3 to gotowy element chydrauliczny do trzech obiegow.
Trzeba jeszcze doliczyc pompe do cyrkulacji.
Porownujac koszt kotlowni, to nawet jak doliczyc do tych 20000zl robocizne (pewnie 1000zl) i komin (1500zl), to bedzie duzo wiecej niz moja (mimo ze moj piec kosztuje okolo 12000zl).
Przy tej wycenie chce Ci tylko pokazac, ze nawet jak piecyk jest w przystepnej cenie, to cala kotlownia, to juz duzy wydatek.
Mysle ze powinienes sie zastanowic nad pulsacyjnym.

Ja tez bede mial podlogowke i grzejniki. Jedyne, ze chce miec kanalowe w salonie i jadalnii. Czy zna ktos jakies dobre kanalowe (nie miedziane) w przystepnej cenie?

azusa
09-04-2010, 15:16
Witam,
dopiero zaczynam przygodę z budowaniem i widzę, że nie będzie prosto.
Dom o powierzchni 171 m2 + garaż dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci. Ogrzewanie podłogowe na parterze (75m2) i dwie łazienki na piętrze (11 m2). W sypialniach (4 x ok. 15m2) - grzejniki. Okna w pakiecie 3 szybowym, grubość ścian (mur + ocieplenie styropianem) 49 cm, rekuperator. Jakiej mocy powinien być piec i jaki model wybrać? Polecano nam Kocioł kondensacyjny WOLF CGS 24/200 z zasobnikiem 90 L z automatyką pogodową dla 2 obiegów grzewczych BM + MM. Czy to dobry wybór?

I jeszcze jedno. Firma zrobiła wycenę instalacji ogrzewania: podłogówka (rura, spinki, folia, montaż, rozdzielacz, szafka, zawory RTL) 11.620zł; ogrzewanie grzejnikowe + grzejniki Cosmo Nova 5 szt. - 6.820zł; materiały na pion c.o. i ogrzewanie podłogowe 800 zł; w.w. kocioł, mieszacz, zawór 3 drogowy, pompa do podłogówki, materiały do kotłowni, naczynie wzbiorcze c..w. + opaska, komin do kondensatu płaszczowy, pompa cyrkulacyjna c.w.u. 18.045zł.

Myślicie, że to dobra cena do jakości?

azusa

salata123
09-04-2010, 22:24
OPTYKUS ale MR319 przedstawił wycenę całości ogrzewania ( podłogówka, grzejniki, robocizna itd ), a ty tylko koszty kotłowni. Czy już słuchałeś na żywo pracy Auera ?

mr6319
10-04-2010, 01:11
A to druga wycena bez solarów:

Piec Vitodens 200-W typ WB2B z zasobnikiem 150 litrów, + sterownik Vitotrol 300 - cena 9000zł
netto.

Grzejniki Purmo, tak jak mówiłem 50%-
160cm+140cm+3x120cm+100cm+70cm+50cm+drabinka do łazienki+moduły i
głowice termostatyczne - cena 4000zł netto

Pozostałe materiały- rura Pex do podłogówki, skrzynki na
rozdzielacze, rozdzielacze (oprócz zakupionego do podłogówki), folia
odblaskowa do podłogówki, rura eko-plastik do podłączenia
rozdzielaczy i grzejników w piwnicach, adapterki do rury pex, pompka
cyrkulacyjna do c.w.u., wsad kominowy z blachy kwasoodpornej - cena
4500zł netto.

No i robocizna - 3500zł brutto.

Razem materiały 17500zł netto.

Po doliczeniu podatku 7+5% - 17500 + 12%= 19600 zł
Po doliczeniu podatku 22% - 17500 + 22%= 21350 zł

Dodając robociznę:

W pierwszym przypadku całkowity koszt inwestycji to 23100 zł
w drugim przypadku całkowity koszt inwestycji to 24850 zł

Dziś też spotkałem się z panem od DeDitricha. Za kilka dni bedę miał więcej danych.
Strasznie polecał mi solary marki WATT...?
Co wiecie na ich temat...?

markus1
11-04-2010, 11:40
Witam
Polecam lekturę:
http://www.hydrocentrum.pl/images/File/Ebook_Dom1.pdf
http://kotly.pl/ABC_ogrzewania.php
http://kotly.pl/e-booki.php

I prawie wszystko będzie jasne.

Do future74:

A poza tym, przy tak "wypasionej" chałupce warto wyszukać doświadczonej firmy instalatorskiej, bo punktów, w których można coś zrobić źle, wymieniłeś sporo.

markus1
11-04-2010, 12:12
Apropos kocioł atmosferyczny kontra kocioł kondensacyjny.

Czy dzisiaj ktokolwiek zastanawia się przy zakupie samochodu czy ma mieć gaźnik czy pompę wtryskową?

Gaźniki odeszły do historii i to samo czeka kotły atmosferyczne. Decydując się dzisiaj na kocioł atmosferyczny skazujesz siebie na technologię, której koniec jest bardzo bliski.
Sprzedaż kotłów atmosferycznych napędzają deweloperzy, dla których ważniejsze od kosztów eksploatacji są koszty zakupu. Dla użytkowników ta zależność powinna byc odwrotna.
Ostatnia zima pokazała, jak duże są różnice kosztów eksploatacyjnych pomiędzy obydwoma systemami.
Pozdrawiam i życzę udanych wyborów

Takie moje słowo na niedzielę.

optykus
11-04-2010, 21:22
OPTYKUS ale MR319 przedstawił wycenę całości ogrzewania ( podłogówka, grzejniki, robocizna itd ), a ty tylko koszty kotłowni. Czy już słuchałeś na żywo pracy Auera ?
Tak przedstawil calosci, jak i rowniez samej kotlowni. Dlatego ja porownywalem moja wycene do 20 tys zl. Jeszcze nie slyszalem jak piec pracuje, ale moj instalator tak i nie ma sie czego bac. Szczegolnie ze piec bedzie w pomieszczeniu gospodarczym.

mr6319
12-04-2010, 10:42
Głowa pęka w szwach a wyboru trzeba dokonać...
Dom 180 m2 podpiwniczony z poddaszem użytkowym. 4 osoby docelowo + 1. Gaz ziemny. kubatura 600m. Ocieplenie dachu - 18 + 5 cm. Ocieplenie ścian - 15 cm. Fundamenty ocieplone Styrodur 10cm. Okna drewniane. Reku + GWC.
Wiem już że:
Kocioł będzie jednofunkcyjny z zasobnikiem (z mozliwością późniejszego dołączenia solarów - na dzień dzisiejszy przy braku dofinansowań zakładanie solarów jest bezcelowe)
Grzejniki bedą albo Ferroli (bardzo mi sie podobają) albo purmo (zdecydowanie dobra opinia w sieci)
Na części będzie podłogówka (45 m2)
Na polu bitwy pozostały dwie firmy:
Viessmann kontra Junkers.
Na którą się zdecydować i jaki model pieca wybrać?
Wiszący z zasobnikiem obok czy stojący z zasobnikiem już wbudowanym?
Czy wężownicę jaka zostanie do solarów można wykorzystać do ewentualnego podłączenia pieca na inny rodzaj paliwo (paliwo stałe)?
Czy do kotła stojącego z zasobnikiem 150 litrów (bez solarów) można z czasem dołączyć drugi zasobnik wolnostojący (opcja po podłączeniu solarów)?

markus1
13-04-2010, 16:28
Głowa pęka w szwach a wyboru trzeba dokonać...
Dom 180 m2 podpiwniczony z poddaszem użytkowym. 4 osoby docelowo + 1. Gaz ziemny. kubatura 600m. Ocieplenie dachu - 18 + 5 cm. Ocieplenie ścian - 15 cm. Fundamenty ocieplone Styrodur 10cm. Okna drewniane. Reku + GWC.
Wiem już że:
Kocioł będzie jednofunkcyjny z zasobnikiem (z mozliwością późniejszego dołączenia solarów - na dzień dzisiejszy przy braku dofinansowań zakładanie solarów jest bezcelowe)
Grzejniki bedą albo Ferroli (bardzo mi sie podobają) albo purmo (zdecydowanie dobra opinia w sieci)
Na części będzie podłogówka (45 m2)
Na polu bitwy pozostały dwie firmy:
Viessmann kontra Junkers.
Na którą się zdecydować i jaki model pieca wybrać?
Wiszący z zasobnikiem obok czy stojący z zasobnikiem już wbudowanym?
Czy wężownicę jaka zostanie do solarów można wykorzystać do ewentualnego podłączenia pieca na inny rodzaj paliwo (paliwo stałe)?
Czy do kotła stojącego z zasobnikiem 150 litrów (bez solarów) można z czasem dołączyć drugi zasobnik wolnostojący (opcja po podłączeniu solarów)?

Witam
Jeżeli planujesz zamontować kolektor solarny, to zrób to teraz lub zapomnij. Dokładanie drugiego zbiornika z pojedynczą wężownicą do istniejącego już zbiornika, zamiast zbiornika biwalentnego ( z podwójną wężownicą) to tylko komplikowanie instalacji i robienie kosztów. Tzw pakiety solarne (kolektor, zbiornik, kocioł) są dużo atrakcyjniejsze cenowo niż składanka. Popytaj o dofinansowanie do solarów w gminie lub BOŚ-u i do przodu.
A poza tym taniej wychodzi zestaw kocioł + podgrzewacz niż analogicznej klasy kompakt.
Junkers czy Viessmann?
Jedni wolą blondynki a inni brunetki. ;)
Pozdrawiam

salata123
15-04-2010, 01:09
No i następny dylemat: Dom z zapotrzebowaniem cieplnym ok. max przy tragicznej zimie 15 kw ( wyliczenia własne jak pisałem wcześniej max 1 - 2 strony ). Co kupić ???
Auer 20 kW ( kotłownia pokazowa, + stacja pomp + zbiornik ładowany płaszczowo 130 l z nierdzewki 16 000 zł ), Viessman 333-F ( stary model ze zbiornikiem ładowanym warstwowo z nierdzewki 86 l - lodówka ) produkcja 2007 nowy nieużywany z wystawy moc 13 kW ( moduluje od 3,8 kW ) za 10 000 zł, Immergas Zeus Victrix 26-1 zbiornik 45 l ( wiszący dwufunkcyjny ), za 6500 zł ( moduluje od 3 - 26 kW ), Immergas Zeus Victrix superior ( zbiornik 54 litrów z nierdzewki ) moduluje 4,7 - 26 kW Wszystkie z porównywalną ceną montażu. Koszty corocznego serwisu podobne. I tak dywagując, kupując najtańszy piec zostaje w kieszeni 10 000 które wpłacamy na konto i po 15 latach na 5 procent netto mamy około 20 000 ( czas wymiany kotła, gdzie teoretycznie Auer działa dalej a każdy inny wymieniamy, ale kupujemy znowu tańszy kociołł i znowy nam zostaje, itd. itp a potem to już mnie nie ma ) Pozdrowienia.

optykus
15-04-2010, 10:58
Ja mialem podobny dylemat i zdecydowanie biore Auera.
Widze,ze nie zwrociles uwagi na to, ze Auera zestaw co podales to jest kompletna kotlownia, gdzie cala reszta to tylko piece.
Nie uwzgledniasz automatyki, hydrauliki i komina.
W tym zestawieniu przy kotlowni pokazowej nie ma lepszego i atrakcyjniejszego rozwiazania, niz Auer.
To jest moje zdanie i tak jak mowie tez ten piec zakupilem.
Instalacja bedzie poczatkiem wrzesnia.

salata123
17-04-2010, 10:50
Nie pamiętam czy ktoś o tym pisał ale takie pytanko. Czy w pomieszczenniach z piecem gazowym ( kotłownia ), i w kuchni z kuchenką gazową może być wentyllacja mechaniczna, czy musi byc też wentylacja grawitacyjna.

optykus
17-04-2010, 11:49
Nie pamiętam czy ktoś o tym pisał ale takie pytanko. Czy w pomieszczenniach z piecem gazowym ( kotłownia ), i w kuchni z kuchenką gazową może być wentyllacja mechaniczna, czy musi byc też wentylacja grawitacyjna.
Musi byc w tym pomieszczeniu kratka z grawitacyjna.
Ja tez tak mam i piec Auer bedzie ciagnal powietrze bezposrednim kanalem, a w kuchni bedzie kuchenka indukcyjna.

orko
17-04-2010, 13:43
Musi byc w tym pomieszczeniu kratka z grawitacyjna.

czyżby?
a który przepis o tym przesądza?

samm
17-04-2010, 14:04
To zależy jaki kocioł.
To zależy jaka wentylacja mechaniczna.
Piec to coś innego niż kocioł.
A chyba też istotne jest czy kuchnia ma okno.

orko
17-04-2010, 14:13
To zależy jaki kocioł.
To zależy jaka wentylacja mechaniczna.
Piec to coś innego niż kocioł.
A chyba też istotne jest czy kuchnia ma okno.
Kocioł z zamkniętą komorą w pomieszczeniu bez okna oraz wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna.
I..?

samm
17-04-2010, 14:35
orko - ja przynajmniej nie potrafię znaleźć
w internecie poważnej strony gdzie by
pisało, że tego nie można. Nawiewno-
wywiewna to najlepszy przypadek
mechanicznej wentylacji.
Należy tylko pamiętać aby nie łączyć jej
z wentylacją naturalną zwaną potocznie
grawitacyjną. No i żeby to pomieszczenie
nie było pomieszczeniem przeznaczonym
na pobyt stały ludzi. Dobrze, że szumnie
nie nazywasz tego kotłownią. Ja to bym
sobie jeszcze kiedyś w takim pomieszczeniu
zafundował sobie czujnik gazu.

mr6319
17-04-2010, 14:45
Tak tak tak. Znowu poważne pytania i rozważania. Po długich dyskusjach zrezygnowaliśmy z układu solarnego. A jeżeli bez to chcielibyśmy mieć "lodówkę"... I tutaj ponownie dylematy, bo za nic nie mam wiedzy o takich kociołkach:
Co wybrać:

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/podgrzewacze-wody/produkt_vaillant/VSC_auroCOMPACT.html
http://www.vaillant.pl/stepone2/data/images/0c/2e/00/auroCOMPACTfrei190.jpg

http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/vitodens_222-f.html
http://www.viessmann.pl/etc/medialib/internet-pl/images/produkty/vitodens_222-f.Par.59373.Image.ImagesrcML.jpg/vitodens_222-f.jpg

http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapurmodul_1/cerapurmodul_2.aspx
http://www.junkers.com/pl/pmdb/images/380px/00144706.jpg

optykus
17-04-2010, 15:40
Ja bym wzial Junkersa

mr6319
18-04-2010, 08:15
Do użytkowników wszelkich kotłów gazowych:
Jaki przewodzik puścić do sterownika kotła?

aadamuss24
19-04-2010, 23:21
Na wszelki wypadek 5x1 lub w gorszej wersji skrętka. Pozdrawiam adam

mr6319
20-04-2010, 06:21
Wielkie dzięki.

1950
21-04-2010, 06:01
http://www.dedietrich.com.pl/var/plain_site/storage/images/produkty/katalog-produktow/technika-domowa/gazowe-stojace-kotly-kondensacyjne/elidens-dtg-1300-eco.nox-plus-v-130/34529-3-pol-PL/ELIDENS-DTG-1300-ECO.NOX-PLUS-V-130_product.png
De Dietrich Elidens tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grześka-kotły-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page34)

tomalax
21-04-2010, 19:43
mr6319 my jestesmy na 90% zdecydowani na "lodowke", na razie w rankingu prowadzi De Dietrich ale jeszcze nie zdecydowalismy do konca. Jesli ktos ma jakies doswiadczenia z tego rodzaju kotlami, jak sie sprawdzaja w codziennej eksploatacji, bylbym wdzieczny za podzielenie sie doswiadczeniami.

AniaS79
27-04-2010, 15:15
Witam serdecznie. Przepraszam, jeśli moje pytania (jako laika i na dodatek kobitki ;)) zabrzmią głupio, ale zupełnie nie wiem jak się odnieść do propozycji i wyceny instalatora....
Domek o powierzchni użytkowej 165,25 m2 (wraz z garażem), ściany zewnętrzne trójwarstwowe z pustaków ceramicznych typu "MAX" grubości 19 cm + 10 cm styropian. Rodzinka 4 osobowa, dwie łazienki (2 prysznice, jedna wanna, trzy umywalki, bidet) + oczywiście kuchnia.
Ogrzewanie podłogowe na powierzchni 72,5 m2 (częściowo pod parkiet, częściowo pod ceramikę).

Propozycja instalacji centralnego ogrzewania:
Grzejniki płytowe Kermi V/X2 9 szt.
System ogrzewania podłogowego ROTH
Wszelkie inne niezbędne ustrojstwa typu: izolacja, spinki, pianka montażowa, klej głowice termostatyczne, szafki podtynkowe, automatyka etc.)

Materiały: 16 031,63 zł
Usługa: 3 745 zł

CAŁOŚĆ 19 776,63 zł

Propozycja kotłowni gazowej condens+CWU; osobne sterowanie podłogówką, osobne grzejnikami:
Kocioł Weishaupt 24 kW condens (cena samego kotła 2 600 EURO)
komin kotła condens
armatura pomocnicza kotła
zasobnik cwu 140l
grzałka elektryczna zasobnika
grupa bezpieczeństwa zasobnika cwu
armatura pomocnicza zasobnika cwu z cyrkulacją

Materiały: 22 279,75 zł
Usługa: 1 926 zł

CAŁOŚĆ 24 205,75 zł !!!!!!!!
Chyba najdroższa kotłownia na forum.... Bardzo proszę wszystkich, którzy się znają, o wypowiedź, bo poza gigantyczną kwotą nic mi to nie mówi... Co tu tyle kosztuje? Ktoś ma? Ktoś wie? Warto czy nie warto?

Tak miałoby to wyglądać:
http://img411.imageshack.us/img411/5084/weishaupt.jpg (http://img411.imageshack.us/i/weishaupt.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Odradzono mi montaż kominka z płaszczem wodnym, za to zaproponowano montaż pompy ciepła do grzania wody (koszt ok 9 tys zł). I też nie wiem czy to ma sens.

Z góry dziękuję za pomoc.

1950
27-04-2010, 19:39
nie powiem drogo,
jestem w stanie zrobić podobną, też bardzo wypasioną,
z kotłem kondensacyjnym MCA De Dietricha z zasobnikiem 150 l.i pompą ciepła do grzania ciepłej wody za 18000 zł,

aadamuss24
27-04-2010, 20:32
Prawie to samo :)

ellaj
27-04-2010, 22:24
A czym sie rozni junkers cerapur smart od tego podanego powyzej modul?
Na pewno wyglada ladniej, niz oddzielny zasobik, ale co jeszcze.

RAPczyn
28-04-2010, 08:51
Za ok. 19kPLN można postawić kotłownie na Moduli II 2-10kW.
Ps. Jak jeszcze można porównać sprawność PCi i kolektorów słonecznych? PCi, 1kW energii elektrycznej wkładamy otrzymujemy 4kW energii cieplnej mamy stosunek 1/4, w kolektorach jest to średnio od 1/50 do 1/400.

1950
28-04-2010, 16:14
ale napisz że kolektory pracują tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych,
pompa ciepła powietrze-woda do przygotowania ciepłej wody, pracuje niezależnie od warunków pogodowych,
jedyny warunek to odpowiednia temperatura powietrza,

aadamuss24
28-04-2010, 20:05
czyli też w zależności od warunków pogodowych-temp. powietrza :)

1950
28-04-2010, 20:21
tak ale temperatury powietrza większe niż 8C mamy przeważającą część roku,
ze słońcem to już nie tak do końca,
poza tym w przypadku zbiornika biwalntnego,
a takie się przeważnie instaluje w nowych budynkach, sprawność układu jest znacznie niższa,

rad1de
02-05-2010, 10:24
witam może ktoś by mi doradził jaki kocioł stojący wybrać dom 110 m
czy to dobry wybór?Kocioł DeDietrich ELIDENS DTG 130-15 Eco.NOx Plus

1950
03-05-2010, 08:21
bardzo dobry wybór,
najwyższa półka,

pepe666
03-05-2010, 11:18
witam, proszę o propozycje wyboru pieca gazowego dla poniższych warunków:
dom parterowy, nie podpiwniczony, poddasze nieużytkowe, pow. użytkowa 107 m2
ytong 24cm + 15 cm styro, strop lekki ocieplony wełną 30 cm, wentylacja grawitacyjna, bez solarów, kominek z dgp (jako dodatek)
z uwagi na parkiet na 80 m2 powierzchni - będą grzejniki, podłogówka ewentualnie w kuchni, łazience i wc
jaki piec gazowy do ogrzewania i cwu? w domu będą mieszkały 2 dorosłe osoby
z góry dziękuję z propozycje

RAPczyn
04-05-2010, 09:20
witam, proszę o propozycje wyboru pieca gazowego dla poniższych warunków:
dom parterowy, nie podpiwniczony, poddasze nieużytkowe, pow. użytkowa 107 m2
ytong 24cm + 15 cm styro, strop lekki ocieplony wełną 30 cm, wentylacja grawitacyjna, bez solarów, kominek z dgp (jako dodatek)
z uwagi na parkiet na 80 m2 powierzchni - będą grzejniki, podłogówka ewentualnie w kuchni, łazience i wc
jaki piec gazowy do ogrzewania i cwu? w domu będą mieszkały 2 dorosłe osoby
z góry dziękuję z propozycje

Np. ten 2-10kW http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html do tego zbiornik ~120l

aro_32
05-05-2010, 14:11
Na forum sporo jest ciekawych przykładów zastosowań pojedynczych typów pieców do konkretnych budynków. Zauważyłem że jest tu kilka osób które zawodowo zajmują się instalacjami kotłów ze sporą wiedzą i znajomością rynku, jednak brakuje informacji - pewnego zestawienia które marki kondensatów są godne polecenia w poszczególnych przedziałach cenowych. Gdy patrzę na ceny kondensatów - Viessmann, DeDietrich, Vailant – to raczej trudno znaleźć kondensat we wspomnianych tutaj cenach 3-4 tys. PLN. Mam prośbę do osób zorientowanych w temacie o takie krótką charakterystykę poszczególnych przedziałów cenowych – czy i dlaczego np. ma sens płacić 12 tys. Za Viessmanna i czy jest alternatywa za np. 4-5 tys. na kocioł innej marki, jeżeli tak to skąd taka różnica cenowa.
Tak konkretnie to szukam kotła kondensacyjnego do domu 200m2 z podłączeniem do solarów – ogrzewanie c.w.u.

I z innej beczki – jak jest realizowane zabezpieczenie przed zamarzaniem wody która jest nośnikiem energii cieplnej w zestawach Paradigma?

1950
05-05-2010, 15:50
ceny De Dietrichów masz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4089270&page=34#post4089270),
i są we wspomnianych cenach,

RAPczyn
06-05-2010, 13:28
I z innej beczki – jak jest realizowane zabezpieczenie przed zamarzaniem wody która jest nośnikiem energii cieplnej w zestawach Paradigma?

Odpowiedni algorytm w automatyce dba o bezpieczeństwo.

aro_32
07-05-2010, 18:09
Odpowiedni algorytm w automatyce dba o bezpieczeństwo.

Tylko na czym ten algorytm polega? By zapobiec zamarznięciu trzeba do układu doprowadzić ciepło. Jak to jest realizowane? - tracimy energię z zewnętrznego źródła na dogrzanie tej wody? To chyba słaby punkt bo Paradigma nie rozwija tego wątku na swoich stronach... Choć sama zasada wykorzystania wody jako nośnika mi się podoba.

manieq82
08-05-2010, 04:26
Witam,
Czy dla pieca kondensacyjnego lepszym rozwiązaniem jest komin wpuszczony w szacht z cegły (czyli spaliny rurą powietrze na zewn. rury w szachcie) czy też wypuszczenie rury w bok przez ścianę.
W szachcie komin miałby ok. 8m wysokości, w bok miałby ok. 1,5 i skierowany byłby w stronę zachodnią z której często wieje.
Instalator twierdzi że ten przez ścianę taniej a do efektywności kotła nie ma znaczenia.
Od razu dodam: domek 190m, sama podłogówka.
Kociołek jaki myślałem to Junkers Cerapur Smart 14-3 - chyba że polecicie coś innego w podobnej cenie a wg. was koledzy lepszego...

pozdr

RAPczyn
10-05-2010, 09:26
Tylko na czym ten algorytm polega? By zapobiec zamarznięciu trzeba do układu doprowadzić ciepło. Jak to jest realizowane? - tracimy energię z zewnętrznego źródła na dogrzanie tej wody? To chyba słaby punkt bo Paradigma nie rozwija tego wątku na swoich stronach... Choć sama zasada wykorzystania wody jako nośnika mi się podoba.

Duże znaczenie ma to jak zbudowana jest instalacja, w skrajnym przypadku do 2% uzysku kolektora będzie poświęcone na zabezpieczenie przed zamarznięciem. W praktyce jest to około 0,3% uzysku.

aro_32
10-05-2010, 20:47
Duże znaczenie ma to jak zbudowana jest instalacja, w skrajnym przypadku do 2% uzysku kolektora będzie poświęcone na zabezpieczenie przed zamarznięciem. W praktyce jest to około 0,3% uzysku.

A co w przypadku gdy mamy przez cały tydzień temp. -20st.C i jest pochmurno? Skąd kolektor czerpie wtedy ciepło na ochronę?

kasia1981
11-05-2010, 11:25
witam

wykonawca proponuje nam kocioł buderusa GB162. jakaś nowość ma w tym roku pojawić się w Polsce a od 2 lat jest w Europie zachodniej. do tej pory model teo kotła był przeznaczony do domów wielorodzinnych a teraz wypuszczają model dl małych domów. wiem że wybór kotła to ważna rzecz ale jak próbuję zrozumieć coś z tych wszystkich postów to mnie krew zalewa.

RAPczyn
11-05-2010, 14:01
A co w przypadku gdy mamy przez cały tydzień temp. -20st.C i jest pochmurno? Skąd kolektor czerpie wtedy ciepło na ochronę?

Albo -20stC albo pochmurno ;)
Gdy są siarczyste mrozy to jest piękne słońce, w ciągu dnia kolektor spokojnie może doładować zbiornik c.w.u. oraz dzięki świetnej izolacji może zgromadzić wystarczającą ilość energii na noc do następnego dnia.
Gdy jest pochmurna to jest też ciepło - czy może raczej nie ma bardzo niskich temperatur.
W przypadku kiedy nie ma "w kolektorze" wystarczającej ilości energii automatyka dba o to by temperatura kolektora wynosiła nie wiele powyżej 0stC.

RAPczyn
11-05-2010, 14:04
witam

wykonawca proponuje nam kocioł buderusa GB162. jakaś nowość ma w tym roku pojawić się w Polsce a od 2 lat jest w Europie zachodniej. do tej pory model teo kotła był przeznaczony do domów wielorodzinnych a teraz wypuszczają model dl małych domów. wiem że wybór kotła to ważna rzecz ale jak próbuję zrozumieć coś z tych wszystkich postów to mnie krew zalewa.

GB162 to kotły dużej mocy 80, 100kW. Może raczej chodziło GB152?

rwxw
11-05-2010, 16:18
Jeżeli planujesz zamontować kolektor solarny, to zrób to teraz lub zapomnij. Dokładanie drugiego zbiornika z pojedynczą wężownicą do istniejącego już zbiornika, zamiast zbiornika biwalentnego ( z podwójną wężownicą) to tylko komplikowanie instalacji i robienie kosztów.
Niby dlaczego ? Można dać mały zbiornik ogrzewany gazem (po co grzać 300l i uzyskiwać dzięki temu dużo większe straty ciepła) i duży (w przyszłości) grzany solarami. Podłączając to szeregowo za pomocą jednej obiegówki mieszać w nich wodę, gdy w solarnym będzie cieplejsza. Zero komplikacji, a zwykły sterownik różnicowy może się zająć takim mieszaniem. Ważne jest natomiast wcześniejsze założenie rur dach-kotłownia lub zarezerwowanie kanału, żeby potem nie kuć.

mr6319
11-05-2010, 16:25
rwxw (http://forum.muratordom.pl/member.php?81139-rwxw) napisał:

Niby dlaczego ? Można dać mały zbiornik ogrzewany gazem (po co grzać 300l i uzyskiwać dzięki temu dużo większe straty ciepła) i duży (w przyszłości) grzany solarami. Podłączając to szeregowo za pomocą jednej obiegówki mieszać w nich wodę, gdy w solarnym będzie cieplejsza. Zero komplikacji, a zwykły sterownik różnicowy może się zająć takim mieszaniem. Ważne jest natomiast wcześniejsze założenie rur dach-kotłownia lub zarezerwowanie kanału, żeby potem nie kuć.

To chyba do mnie. Czekam na dalszą dyskusję w tej kwestii, bo nie ukrywam, ze temat mnie wciąż bardzo interesuje.

RAPczyn
11-05-2010, 16:40
Przy zbiorniku z dwiema wężownicami i pojemności ~300l, kocioł podłączony do górnej wężownicy ogrzewa tylko ~130l c.w.u.
Lepszym, moim zdaniem, rozwiązaniem jest przygotowanie się z instalacją do późniejszego montażu kolektorów.

1950
12-05-2010, 06:46
ze względu na to, że sterownik kolektorów to termostat róznicowy,
najbardziej ekonomiczną instalacją z kolektorami jest instalacja z dwoma zawobnikami,
pozwala ona na o wiele większe uzyski z kolektorów,

a taką zawsze możesz zrobić bez wielkiej rozpierduchy mająć przygotowaną, tak jak pisał RABczyn, instalację pod kolektory,

kasia1981
12-05-2010, 20:50
RAPczyn wiem że ten model ma taką moc ale taki numer mam na ofercie. podobno buderus przystosował ten model do mniejszych domów i jest o mniejszej mocy. nawet cena tego kotła nie jest dokładnie znana. ma być w granicach 9 tys

bartekgr
12-05-2010, 23:56
Jeżeli Panowie podpowiecie w temacie doboru gazowego kotła kondensacyjnego, to spłynie na was wodospad wdzięczności. :)

DANE
- powierzchnia: 171 m2 + 23 m2 garaż
- kubatura: 730 m3
- kondygnacje: dwie pełne
- ogrzewanie: podłogowe na całej powierzchni
- wentylacja: mechaniczna, rekuperator, bez GWC
- solary: nie przewiduję
- moc: według projektanta instalacji 19kW

ZAŁOŻENIA
- wysoki komfort CWU
- dobry serwis we Wrocławiu
- wysoka niezawodność

RAPczyn
13-05-2010, 08:28
RAPczyn wiem że ten model ma taką moc ale taki numer mam na ofercie. podobno buderus przystosował ten model do mniejszych domów i jest o mniejszej mocy. nawet cena tego kotła nie jest dokładnie znana. ma być w granicach 9 tys

Sprawdziłem na stronach niemieckich i faktycznie są takie kotły np Logomax plus GB162 15kW 2890Euro netto. Może być kolejną ciekawą propozycją z serii małych kotłów.


Jeżeli Panowie podpowiecie w temacie doboru gazowego kotła kondensacyjnego, to spłynie na was wodospad wdzięczności. :)

DANE
- powierzchnia: 171 m2 + 23 m2 garaż
- kubatura: 730 m3
- kondygnacje: dwie pełne
- ogrzewanie: podłogowe na całej powierzchni
- wentylacja: mechaniczna, rekuperator, bez GWC
- solary: nie przewiduję
- moc: według projektanta instalacji 19kW

ZAŁOŻENIA
- wysoki komfort CWU
- dobry serwis we Wrocławiu
- wysoka niezawodność

Przy takim metrażu i kubaturze 19kW (na same cele c.o.) wydaje się być lekką przesadą. Sądzę, że zapotrzebowanie na c.o. jest na poziomie 10kW i taki kocioł bym instalował.

Janusz_WR
13-05-2010, 16:46
ze względu na to, że sterownik kolektorów to termostat róznicowy,
najbardziej ekonomiczną instalacją z kolektorami jest instalacja z dwoma zawobnikami,
pozwala ona na o wiele większe uzyski z kolektorów,

a taką zawsze możesz zrobić bez wielkiej rozpierduchy mająć przygotowaną, tak jak pisał RABczyn, instalację pod kolektory,

chwila moment, czyli wynika z tego że lepiej zamontować zwykły piec kondensacyjny z zasobnikiem i przygotować instalację na solary, które poźniej dołożyć i dorzucić drugi zasobnik???

1950
13-05-2010, 19:07
dobrze kombinujesz:)

Magda i Marek
14-05-2010, 15:53
myslmy tez o srodowisku i oszczedzajmy wode....uczmy tego tez dzieci mimo ze stac nas na to!

Tom33Gdynia
16-05-2010, 00:02
RAPCZYN, 1950, LAZIK, mariankossy, Serwis24- i wszyscy inni, którzy przyczynili się do tego, że ten wątek ma 19 stron – bardzo dziękuje.
To cenna wiedza. Dzięki niej wiem czego nie chcę i jak skonstruować pytania.

Bardzo proszę – pomóżcie i mi swoimi podpowiedziami i radami w temacie PIEC

KIERUJĄC SIĘ ZASADĄ:
CO - czym mniejsza minimalna moc kotła tym lepiej
CWU - czym większa moc maksymalna kotła tym lepiej
JAK ZNALEŹĆ ZŁOTY ŚRODEK wiedząc że górny zakres mocy właściwie używany jest tylko podczas przygotowania ciepłej wody oraz, że nasze rachunki za gaz w większym stopniu zależą od pracy na CO niż na CWU.

PO PRZECZYTANIU WASZYCH WYPOWIEDZI Z WAŻNYCH RZECZY, KTÓRE ZAPAMIĘTAŁEM:
1. piec zintegrowany z zasobnikiem warstwowym
2. serwis – na miejscu i z dobrymi opiniami
3. dopracowane oprogranowanie
4. możliwie duży zakres modulacji

PIECE NAD KTÓRYMI SIĘ ZASTANAWIAM:
1. WOLF CGB 24 - taki doradzili mi dziś w salonie z techniką grzewczą
2. WOLF CGB-11
3. DE DIETRICH MCRII 24T+BS150
4. DE Dietrich innovensem mc 25 LP/BS 130
5. DeDietrich MCA 25
6. Viessmann 300-W 19kW
7. VIESSMAN 200
8. Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C
9. Junkers ZSBR 16-3A (3,3kW-14,6kW).
10. Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3c
11. Elidensem DTG 1300 Eco.NOx Plus/H150 3,2-15 Kw


PARAMETRY DOMU
Woj. Pomorskie
1. DOM dwukondygnacyjny (parter i poddasz mieszkalne), dach czterospadowy, bez piwnicy
2. Mieszkańcy: 2 os. Dorosłe i 3 dzieci (4+ 4 lata – co ważne do rozliczeń wody – dziewczyny i 0,6 chłopak)
3. Powierzchnia użytkowa – 200m2
4. Kubatura – 1000m3
5. Moc 11kW –podana na projekcie i wyliczona w szablonie
6. Ściany zewnętrzne – Eder 25 + 15 styropian
7. Ściany działowe Eder 12 (coś jak porotherm tylko precyzyjniej wykonane)
8. Izolacja poddasza: Poddasze użytkowe ocieplone wełną 15cm + 10cm maty
9. Izolacja podłóg: garaż styropian 10cm, parter styropian 12cm, poddasze 5cm + pomieszczenie nad garażem (ok. 50m2) styropian 10cm i podłogówka
10. Went. Mechaniczna + Rekuperator z dołączonym kanałem z ciepłym powietrzem znad kominka
11. Kominek podłączony do rekuperatora (zastępuje DGP)
12. Koza na poddaszu – pomieszczenie rekreacyjne – odpalana okazjonalnie
13. Około 10 grzejników
14. Około 130m2 podłogówki –parter 75m2 poddasze: 55m2
15. 3 łazienki (w tym: 3 umywalki, 2 prysznice, 1 wanna) + zlewozmywak kuchnia
16. Piec w osobnym pomieszczeniu – w kotłowni

zapotrzebowanie na moc w projekcie podane 11 KW – o ile spadnie jeśli zamontowałem :
1. okna 3 szybowe a nie 2 szybowe jak w projekcie
2. montaż okien trójstronny – taśma illbruck
3. rekuperator

ZAŁOŻENIA
1. nie będę zakładał kolektorów słonecznych
2. piec będzie stał w kotłowni – dużo miejsca, nie zależy mi na wyglądzie (obudowie)
3. kwota do 5-11tys jeśli warto wydać

DYLEMATY:
1. Czy moc 14kW jest wystarczająca do parametrów mojego domu i ilości mieszkańców – pytam głównie z myślą o CWU?
2. Dlaczego sprzedawcy -także właściciele salonów z piecami sprawiający wrażenie silnie doszkolonych w temacie doradzają przewymiarowane kotły a tu na forum poznajemy inniejszą inność?

PYTANIA:
1. zasobnik zintegrowany z piecem czy osobny. A może to nie ma żadnego znaczenia?

2. Co to jest zasobnik warstwowy?

3. RAPczyn napisał „De Dietrich bądź Junkers... będą lepsze niż Vaillant i Viessmann. – czy możesz to uzasadnić?

4. Czy Junkersy są montowane w Niemczech czy China Town?

5. spaliny spełniające tylko "błękitnego anioła" - do "programu hamburskiego" NOx są w połowie drogi. – o co kaman?

6. cykliczne podgrzewanie wody użytkowej a wysokość rachunków za gaz. O ile zwiększa to koszt? (mniej więcej)

7. grzejniki a ogrzewanie ścienne – jakie są różnice?

8. Czy dla obniżenia zużycia gazu powiniennem ogrzewać kotłownie? Do jakiej temperatury?

Tom33Gdynia
16-05-2010, 00:09
Bardzo proszę – pomóżcie i mi swoimi podpowiedziami
KIERUJĄC SIĘ ZASADĄ:
CO - czym mniejsza minimalna moc kotła tym lepiej
CWU - czym większa moc maksymalna kotła tym lepiej
JAK ZNALEŹĆ ZŁOTY ŚRODEK wiedząc że górny zakres mocy właściwie używany jest tylko podczas przygotowania ciepłej wody oraz, że nasze rachunki za gaz w większym stopniu zależą od pracy na CO niż na CWU.

PO PRZECZYTANIU WASZYCH WYPOWIEDZI Z WĄZNYCH RZECZY, KTÓRE ZAPAMIĘTAŁEM:
1. piec zintegrowany z zasobnikiem warstwowym
2. serwis – na miejscu i z dobrymi opiniami
3. dopracowane oprogranowanie
4. możliwie duży zakres modulacji
PIECE NAD KTÓRYMI SIĘ ZASTANAWIAM:
1. WOLF CGB 24 2,50 m^3 / 28,5kW = 0,1052631 m^3/Kw V343 1,77 / 16,7 = 0,105988
2. WOLF CGB-11
3. DE DIETRICH MCRII 24T+BS150
4. DE Dietrich innovensem mc 25 LP/BS 130
5. DeDietrich MCA 25
6. Viessmann 300-W 19kW
7. VIESSMAN 200
8. Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C
9. Junkers ZSBR 16-3A (3,3kW-14,6kW).
10. Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3c
11. Elidensem DTG 1300 Eco.NOx Plus/H150 3,2-15 Kw


PARAMETRY DOMU”
Woj. Pomorskie
1. DOM dwukondygnacyjny (parter i poddasz mieszkalne), dach czterospadowy, bez piwnicy
2. Mieszkańcy: 2 os. Dorosłe i 3 dzieci (4+ 4 lata – co ważne do rozliczeń wody – dziewczyny i 0,6 chłopak)
3. Powierzchnia użytkowa – 200m2
4. Kubatura – 1000m3
5. Moc 11kW –podana na projekcie i wyliczona w szablonie
6. Ściany zewnętrzne – Eder 25 + 15 styropian
7. Ściany działowe Eder 12 (coś jak porotherm tylko precyzyjniej wykonane)
8. Izolacja poddasza: Poddasze użytkowe ocieplone wełną 15cm + 10cm maty
9. Izolacja podłóg: garaż styropian 10cm, parter styropian 12cm, poddasze 5cm + pomieszczenie nad garażem (ok. 50m2) styropian 10cm i podłogówka
10. Went. Mechaniczna + Rekuperator z dołączonym kanałem z ciepłym powietrzem znad kominka
11. Kominek podłączony do rekuperatora (zastępuje DGP)
12. Koza na poddaszu – pomieszczenie rekreacyjne – odpalana okazjonalnie
13. Około 10 grzejników
14. Około 130m2 podłogówki –parter 75m2 poddasze: 55m2
15. 3 łazienki (w tym: 3 umywalki, 2 prysznice, 1 wanna) + zlewozmywak kuchnia
16. Piec w osobnym pomieszczeniu – w kotłowni

zapotrzebowanie na moc w projekcie podane 11 KW – o ile spadnie jeśli zamontowałem :
1. okna 3 szybowe a nie 2 szybowe jak w projekcie
2. montaż okien trójstronny – taśma illbruck
3. rekuperator

ZAŁOŻENIA
1. nie będę zakładał kolektorów słonecznych
2. piec będzie stał w kotłowni – dużo miejsca, nie zależy mi na wyglądzie (obudowie)
3. kwota do 12tys PLN

DYLEMATY:
1. Czy moc 14kW jest wystarczająca do parametrów mojego domu i ilości mieszkańców – pytam głównie z myślą o CWU?

PYTANIA:
1. zasobnik zintegrowany z piecem czy osobny. A może to nie ma żadnego znaczenia?

2. Co to jest zasobnik warstwowy?

3. RAPczyn napisał „De Dietrich bądź Junkers... będą lepsze niż Vaillant i Viessmann. – czy możesz to uzasadnić?

4. Czy Junkersy są montowane w Niemczech czy China Town?

5. spaliny spełniające tylko "błękitnego anioła" - do "programu hamburskiego" NOx są w połowie drogi. – o co kaman?

6. cykliczne podgrzewanie wody użytkowej a wysokość rachunków za gaz. O ile zwiększa to koszt? (mniej więcej)

7. grzejniki a ogrzewanie ścienne – jakie są różnice?

8. Czy dla obniżenia zużycia gazu powiniennem ogrzewać kotłownie? Do jakiej temperatury?


Wielkie dzięki za czas i porady

aadamuss24
16-05-2010, 22:57
Hej.
Pytania
Ad 1
Jeśli kocioł wisi to zasobnik stojący, jeśli kocioł typu lodówka to można brać razem. Nie polecam wiszących z zasobnikiem bo z reguły trudny dostęp do naprawy.
Ad 2
w zasobniku warstwowym sposób podgrzewania wymusza układ warstw temperatury co ma wpłynąć na to, że szybciej możemy korzystać z ciepłej wody. Dużo innych czynników ma też wpływ na to czy lepszy jest warstwowy czy z wężownicą.
Ad 3
Aż jestem ciekaw jak Rapczyn z tego wybrnie :)
Ad 4
w Turcji, Portugalii, na Słowacji i jeszcze sami Niemcy nie wiedzą gdzie to montują :)
Ad 5
o ekologię i jak nie bedzie wysokich kar za palenie butami i PETami to jest to sajensfikszyn :)
Ad 6
niemierzalne
Ad 7
grzejniki widać a ogrzewania ściennego nie :) grzejniki pracują na wyższych parametrach temperaturowych a ścienne na niskich, aby grzejnik pracował na niskich to musi być ogromny, przy kondensacie im niższa temp. zasilania tym lepiej bo zawsze wystąpi kondensacja, przy ściennym trzeba uważać gdzie się wiesza obrazy bo można przez Moneta zostać bez ogrzewania :) warto dać ścienne jeśli się planuje zaprząc do ogrzewania kolektory, lepszy jest też komfort odczuwalny w pomieszczeniu bo jest ciepło nie wiadomo skąd i nie ciągnie od ściany.

Ad 8
to zależy czy kotłownia jest ogólnie mówiąc wewnętrzna czy zewnętrzna, zazwyczaj izolacje w kotłowni są na tyle słabe, że i tak jest tam ciepło.

Dylematy
-14 kW wystarczy do normalnego korzystnia z cwu i ogrzewania.
- 10% z kołta 24 kW jest większe niż z kotła 14 kW :))

Do przemyślenia : całkowita rezygnacja z grzejników uprości układ.
pozdrawiam adam

RAPczyn
17-05-2010, 08:44
Straty energii przez okna spadną prawdopodobnie o około 35%, spadek zapotrzebowania na moc przy reku spadnie o około 15%.

Ad.1. Nie ma to aż takiego znaczenia.
Ad.2. Zbiornik warstwowy jest rozwiązaniem pozwalającym na szybsze otrzymanie c.w.u., ma większy wydatek z tej samej pojemności, kocioł ma niższą temperaturę powrotu co pozwala na większą kondensacje. Są to zbiorniki bardziej zaawansowane technologicznie, pojemności powyżej 200l wykorzystywane są w dużych instalacjach. Dla domów jednorodzinnych w zupełności wystarczają normalne zbiorniki.
Ad.3. Nie pamiętam kontekstu tej wypowiedzi ale wydaje mi się, że mogło chodzić w tym przypadku o ich sprawności.
Ad.5. Czystość spalin. Kocioł kondensacyjny może mieć różną sprawność - niektóre mają np. 102% inne dochodzą do 110%, mają również różną czystość spalin "Program Hamburski" jest bodaj najbardziej wymagający.
Ad.7. Przekazywanie ciepła przez ogrzewanie ścienne jest najbliższe "krzywej przyjemności", pozwala obniżyć wymaganą temperaturę w pomieszczeniu bez odczucia nieprzyjemnego chłodu dzięki czemu można zaoszczędzić średnio 6% zapotrzebowania na energię.
Ad.8. W warunkach gwarancji urządzeń jest napisane, że muszą być w pomieszczeniach odpornych na zamarzanie. Dobrze jest utrzymać w kotłowni +16stC, poniżej tej temperatury znacznie rosą straty energii na np. zbiorniku c.w.u.

Tom33Gdynia
17-05-2010, 17:43
dzięki Serwis 24, dzięki RAPczyn
zreasumujmy temat zasobnika warstwowego - czy należy traktować to rozwiązanie jako swoisty przełom dzięki czemu mogę zdecydować się na mniejszą moc pieca (mówię tu o c.w.u?
czy przez tą wyższą technologię mogą wzrosnąć ceny serwisowania?


pomimo sugestii na tym forum iż 14KW starczy na CWU dla 5 osobowej rodziny - wątpliwości się pojawiają. Tym bardziej iż do którego salonu z techniką grzewczą nie wejdę (Gdańsk, Gdynia, Rumia) na wejściu oferowany jest piec 24-26KW. Szybko ich kasuje (mam wrażenie że chociażby dzięki waszym komentarzom posiadam większą wiedzę niż oni) bo nie potrafią precyzyjnie odpowiedzieć dlaczego taką moc pieca proponują.

mam kotłownię przylegającą do domu, dużą, mogę wstawić zasobnik osobny ale także zastanawiam się nad warstwowym - zależy mi na odpowiednim dobraniu, skompletowaniu "sprzętu" - że tak powiem - na wymiar.

junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA - oraz Wolf CGB 22 - koszt dwukrotnie wyższy. jak to ugryźć? jak do tego podejść? warto nie warto?
mniej problemów z Wolfem? znacznie dłuższa żywotność? bardziej ekonomiczny?

RAPczyn - czy na kubaturę ok 1000m3 piec junkersa Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA powinien wystarczyć czy może mieć braki?

skłaniam się do wyeliminowania grzejników zostawię tylko w łazienkach, w garażu jeden, i w pracowni jeden.

Jeszcze raz dziękuję koledzy... kurcze jakie to niełatwe :)

aadamuss24
17-05-2010, 19:52
Jeśli zdecydujesz się na warstwowy to proponuję od razu stację zmiękczającą, również do napełnienia układu, w innym przypadku wyższa technologia może nie działać :) pozdr adam

Makalu
29-05-2010, 22:20
Witam wszystkich,
Jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy i bardzo liczę na wskazówki :)

Dane budynku:
Bliźniak budowany z deweloperem, powierzchnia ok. 140m2, kubatura jakieś 370m3
Garaż 18m2, strych użytkowy 20 m2
2 łazienki, w jednej wanna i prysznic w drugiej tylko prysznic
Podłogówka na ok. 26m2 – obie łazienki, korytarz i kuchnia, wiatrołap
Reszta grzejniki naścienne, w salonie podłogowy, w łazienkach 2 drabinki
Ogrzewanie główne: gaz ziemny
Ogrzewanie dodatkowe: kominek z DGP
W domu rekuperacja, nie ma wentylacji grawitacyjnej,
Ściany porotherm 24 + styropian 15, na fundamentach styropian 12,
Ściany działowe suporex 8 i 12 (łazienkowe)
Okna szyby U=0,6, całe okna U=0,9
ocieplenie dachu po krokwiach wełna 18 + 5, dodatkowo na jętkach wełna 15
3 osoby
Piec będzie umieszczony na strychu, względy estetyczna mają mniejsze znaczenie

Lokalizacja: Kiełczów pod Wrocławiem

Interesują mnie wskazówki jaki wybrać piec, zasobnik 80-120 l, do tego na pewno dojdzie moduł 2 stref grzewczych i programator.

Po wstępnych rozmowach z instalatorem myślę o odpuszczeniu kondensacyjnego:
+ 1-1,5 tys zł do ceny pieca, tyle samo do większych grzejników, a przy tej powierzchni, rekuperacji i małej ilości podłogówki oszczędności będą mizerne – ale to tylko zdanie wstępne :-)
Mamy wycenę zestawu kondensacyjnego:
Boiler Beretta Green 25 e.s.i. z wbudowanym zasobnikiem 60l
zestaw 2-ch stref grzewczych Connect AT-BT
Programator REC 07
Wychodzi ok. 8-8,5 tys. Nie kondensacyjny ok. 1 tys taniej
serwis jest podobno dobrze dostepny w tej lokalizacji

Co sądzicie?
Zwykły czy kondensacyjny?

Jaki piec?

pozdrawiam

aadamuss24
29-05-2010, 22:36
Kondensat nawet przy grzejnikach normalnych większą część roku będzie lepiej działał niż zwykły. pozdr adam

Makalu
31-05-2010, 22:22
Kondensat nawet przy grzejnikach normalnych większą część roku będzie lepiej działał niż zwykły. pozdr adam

cześć
dzięki za info, natomiast co oznacza "będzie lepiej działał"?
będzie ciszej? :)

podstawowe pytanie czy przy tych parametrach i różnicy w nakładach jest sens wchodzić w kondensat?
jaka jest opłacalność w tym wypadku?

drugie pytanie - czy ten zestaw oparty na piecu Beretta jest dobry (jakość i możliwości / cena)?
jakie inne zestawy byście polecali?

pzdr!

jacekaqua
31-05-2010, 22:32
zastanów sie ile mamy dni w zimie ponizej -10 ,instalacja w zasadzie pracuje cały czas na niskich parametrach

Makalu
31-05-2010, 23:05
zastanów sie ile mamy dni w zimie ponizej -10 ,instalacja w zasadzie pracuje cały czas na niskich parametrach

cześc,
jasne, korzyści pieca kondensacyjnego są mi (w miarę) znane,
tu kwestia się rozbija czy przy takiej powierzchni, parametrach, małej powierzchni podłogówki - wejście w niego będzie opłacalne?

czy ktoś jest w stanie oszacować jakiego rzędu oszczędności (rzecz jasna orientacyjne) można osiągnąć przy tych parametrach które podałem:
- przy piecu kondensacyjnym z tradycyjnymi grzejnikami
- przy piecu kondensacyjnym z grzejnikami o większej powierzchni, dostosowanej do pieca kondensacyjnego?

i cały czas aktualne: drugie pytanie - czy ten zestaw oparty na piecu Beretta jest dobry (jakość i możliwości / cena)?
jakie inne zestawy byście polecali?

byłbym wdzięczny za próbę podania tego typu konkretnych informacji

pzdr

aadamuss24
01-06-2010, 00:08
Trudne to. Przy piecu kondensacyjnym z tradycyjnymi grzejnikami przy temperaturach 0-10 będzie takie samo zużycie jak przy piecu kondensacyjnym z większymi grzejnikami przy temp -10-0 :) Co do opini to chyba lepiej gdyby wypowiedział się jakiś użytkownik, chyba jest jeden na forum. pozdr adam

Makalu
01-06-2010, 14:31
Trudne to. Przy piecu kondensacyjnym z tradycyjnymi grzejnikami przy temperaturach 0-10 będzie takie samo zużycie jak przy piecu kondensacyjnym z większymi grzejnikami przy temp -10-0 :) Co do opini to chyba lepiej gdyby wypowiedział się jakiś użytkownik, chyba jest jeden na forum. pozdr adam

no własnie w tym ambaras żeby to jakoś wyliczyć :)
a jest w ogóle możliwe ustawienie instalacji na grzejnikach mniejszych (jak do zwykłego pieca 1-funkcyjnego + zasobnik) na parametry 60/40 lub podobne, żeby kondensacja działała poprawnie?

aadamuss24
02-06-2010, 00:30
Przy normalnych temperaturach (do -5 np. ) kondensacja będzie działała. Dużo jest zależności do jakiej temp. ale dopiero przy dużych mrozach kocioł może przestać kondensować. I tak zawsze średnia sprawność będzie na korzyść kondensata bez względu na to jakie będą grzejnik. pozdr adam

Makalu
02-06-2010, 23:49
Przy normalnych temperaturach (do -5 np. ) kondensacja będzie działała. Dużo jest zależności do jakiej temp. ale dopiero przy dużych mrozach kocioł może przestać kondensować. I tak zawsze średnia sprawność będzie na korzyść kondensata bez względu na to jakie będą grzejnik. pozdr adam

ok, w takim razie jak z instalacją: załóżmy że zostaną mniejsze grzejniki, wyliczone do pieca zwykłego - jeśli wezmę piec kondensacyjny to na jakie parametry je nastawić?
i jeśli temperatura ma być niższa to czy nie będzie niedogrzania pomieszczeń?

jestem laikiem, wejdę raczej w piec kondensacyjny, proszę o wskazówki co z instalacją?

pzdr!

mkarp
03-06-2010, 20:52
Witam,

proszę o radę przy wyborze sys. grzewczego.

Dane:

- pow. ok. 230m2, kubatura jakieś 600 m3
- garaż 30m2,
- 2 łazienki, w jednej wanna i prysznic w drugiej tylko prysznic
- podłogówka 50 m2 – obie łazienki, korytarz i kuchnia, wiatrołap
- grzejniki naścienne, w łazienkach 2 drabinki
- ogrzewanie gaz plus kominek
- wentylacji grawitacyjnej - reku brak
- ściany porotherm 24, styropian 15, na fundamentach styropian 12,
- ocieplenie dachu wełna 25
- 3 osoby
Piec będzie umieszczony na poddaszu
Lokalizacja Wrocław

Dzieki, mkarp

kamilla_1980
04-06-2010, 10:40
Witam

również proszę o pomoc w doborze pieca, w jednej z hurtowni otrzymałam taką propozycję i wycenę, a ja powiem szczerze im wiecej czytam tym wiecej nie wiem :\

Dom parterowy z użytkowym poddaszem, ogrzewanie gazem ziemnym
120 m powierzchni użytkowej plus garaż
ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus suszarka w łazience (140 m2 po podłodze)
w domu rekuperator +gwc
ocieplenie domu porotherm 25 +20 cm styropianu platinum
podłoga na gruncie 20 cm
dach 30 cm wełny
okna szczelne
rodzina 2+1 może kiedyś jeszcze 1 :)
jedna łazienka duża na górze, ubikacja na dole, kuchnia

zaproponowano mi piec Kondensacyjny kocioł gazowy Vitodens 222 - W o mocy 19 kW wraz ze:
- sterowaniem pogodowym Vitotronic 200
- zintegrowany system podgrzewu c.w.u.
- pompa obiegu grzewczego
- przeponowe naczynie wzbiorcze
- armatura zabezpieczająca
- naczynie wzbiorcze c.w.u.
cena 8050 netto
do tego Divicon-Compact z mieszaczem:
- wymiennik płytowy z mieszaczem
- pompa obiegowa
- mieszacz 3-drogowy z napędem
- automatyka
- pompa cyrkulacyjna,
- kształtki, filtry.
- ogrzewanie podłogowe,
- Rodzielacze ogrzewania podłogowego wraz z :
- przepływomierzami
- wkładkami termostatycznymi
- zaworami odcinającymi
- zaworami spustowymi
Osprzęt rozdzielaczy:
- szafki rozdzielacza
- złączki rozdzielaczy
- przewody zasilające
- zawory rozdzielaczy
Grzejnik łazienkowy wraz z:
- grzałką elektryczną
- zawór zasilający, zawór powrotny, głowica termostatyczna

całość razem z montażem 32000 brutto

wyszło bardzo dużo a ja naprawdę nie wiem czy to wszystko jest mi niezbędne i dobrze dobrane dla mojego domu

proszę o radę

RAPczyn
04-06-2010, 11:47
Witam,

proszę o radę przy wyborze sys. grzewczego.

Dane:

- pow. ok. 230m2, kubatura jakieś 600 m3
- garaż 30m2,
- 2 łazienki, w jednej wanna i prysznic w drugiej tylko prysznic
- podłogówka 50 m2 – obie łazienki, korytarz i kuchnia, wiatrołap
- grzejniki naścienne, w łazienkach 2 drabinki
- ogrzewanie gaz plus kominek
- wentylacji grawitacyjnej - reku brak
- ściany porotherm 24, styropian 15, na fundamentach styropian 12,
- ocieplenie dachu wełna 25
- 3 osoby
Piec będzie umieszczony na poddaszu
Lokalizacja Wrocław

Dzieki, mkarp

Możesz zastosować kotłownie opartą na Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C do tego zbiornik ~160-200l. Jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to zdecydowanie zalecam zbiornik buforowy.


Witam

również proszę o pomoc w doborze pieca, w jednej z hurtowni otrzymałam taką propozycję i wycenę, a ja powiem szczerze im wiecej czytam tym wiecej nie wiem :\

Dom parterowy z użytkowym poddaszem, ogrzewanie gazem ziemnym
120 m powierzchni użytkowej plus garaż
ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus suszarka w łazience (140 m2 po podłodze)
w domu rekuperator +gwc
ocieplenie domu porotherm 25 +20 cm styropianu platinum
podłoga na gruncie 20 cm
dach 30 cm wełny
okna szczelne
rodzina 2+1 może kiedyś jeszcze 1 :)
jedna łazienka duża na górze, ubikacja na dole, kuchnia

zaproponowano mi piec Kondensacyjny kocioł gazowy Vitodens 222 - W o mocy 19 kW wraz ze:
- sterowaniem pogodowym Vitotronic 200
- zintegrowany system podgrzewu c.w.u.
- pompa obiegu grzewczego
- przeponowe naczynie wzbiorcze
- armatura zabezpieczająca
- naczynie wzbiorcze c.w.u.
cena 8050 netto
do tego Divicon-Compact z mieszaczem:
- wymiennik płytowy z mieszaczem
- pompa obiegowa
- mieszacz 3-drogowy z napędem
- automatyka
- pompa cyrkulacyjna,
- kształtki, filtry.
- ogrzewanie podłogowe,
- Rodzielacze ogrzewania podłogowego wraz z :
- przepływomierzami
- wkładkami termostatycznymi
- zaworami odcinającymi
- zaworami spustowymi
Osprzęt rozdzielaczy:
- szafki rozdzielacza
- złączki rozdzielaczy
- przewody zasilające
- zawory rozdzielaczy
Grzejnik łazienkowy wraz z:
- grzałką elektryczną
- zawór zasilający, zawór powrotny, głowica termostatyczna

całość razem z montażem 32000 brutto

wyszło bardzo dużo a ja naprawdę nie wiem czy to wszystko jest mi niezbędne i dobrze dobrane dla mojego domu

proszę o radę

Do takiego domu proponuję albo Junkersa j.w. albo Paradigma Modula II 2-10kW. Twój dom ma prawdopodobnie zapotrzebowanie na moc w granicach 6-7kW.

aadamuss24
05-06-2010, 15:37
Kamilla ten divicon z wymiennikiem raczej nie jest Ci potrzebny (chyba, że idzie o estetykę i ma być ładnie ale i tak będzie trudno). Wystarczy zwykły mieszacz choć przy podłogówce na całości też jest to bez sensu. pozdr adam

tooom
07-06-2010, 22:15
witam,
jest to moja pierwsza wizyta na forum. przyznam, iż sporo czasu zajęło mi przeczytanie tego tematu
jednak widzę, iż specyfikacja każdego z domów i zapytań jest inna.

Mam nadzieję, iż nie powtórzę zapytania ale poprosiłbym o radę przy zakupie pieca/osprzętu do ogrzewanie gazowego.
Specyfikacja:
- dom typu klocek z płaskim dachem 30 letni
- dom ocieplony styropianem łącznie z dachem. jak się nie mylę 10cm
- okna plastikowe
- brak ogrzewania podłogowego
- centralne nowe ok 5 letnie z cienkimi rurkami i kaloryferami
- aktualnie piec węglowy + bojler, który chcę zastąpić gazowy. gaz ziemny będę miał od jesieni
- kotłownia z wejściem od zewnątrz. mam już wkład kominowy przystosowany do gazu
- 3 osoby w domu
- rejon poznania. więc jeśli ktoś z okolic mógłby pomóc

Jeśli muszę jeszcze jakieś dane podać chętnie dopiszę.
Zależy mi na podaniu modelu najbardziej wg Was odpowiedniego. Pieca + tego co musi wejść jeszcze w skład całości.
Nie ukrywam, iż temat jest dla mnie obcy i nie chcę się tu niepotrzebnie wymądrzać.

z góry dziękuję, tomek

Piotr G
07-06-2010, 23:53
Podstawowe pytanie to ile chcesz na inwestycję przeznaczyć ? Z zasobnikiem czy próba podłączenia do istniejącego? Co to znaczy wkład kominowy przystosowany do gazu ? Ile powierzchni ogrzewanej ma domek

polecałbym kotły z zamkniętą komorą spalania

Czy kondensat czy nie - napewno kondensat lepiej ale jest drożej

Vaillant - solidne kotły - w okolicach Poznania solidny serwis

jak dowiem się więcej to zaproponuję model odpowiedni do potrzeb - mogę zaproponować atrakcyjną cenę

Piotr

aadamuss24
07-06-2010, 23:56
Myślę, że dużych cudów nie potrzebujesz i prawie każdy kocioł kondensacyjny z zasobnikiem będzie ok. Kwestia jaki duży zasobnik to już zależy do tego czy raczej wanna czy raczej prysznic. Junkers, Viessmann, Vaillant, Immergas, Beretta to urządzenia które są popularne i od lat na naszym rynku więc tak szybko nie znikną.
Bardzo dużo o zapotrzebowaniu Twojego domu mówi metraż :)

tooom
08-06-2010, 08:14
Ale wtopa  oczywiście jednej z najważniejszych rzeczy nie napisałem: powierzchnia parteru i piętra razem czyli powierzchnie ogrzewanej to 102m.

Kolejne odpowiedzi na pytania:
- ile chcę przeznaczyć? Stosunkowo odpowiednio do jakości. Nie chcę przepłacić i kupić czegoś co mi jakiś sprzedawca wciśnie (przy braku wiedzy) ale
też nie chcę czegoś taniego czyt. mało sprawnego czy też ekonomicznego i później po roku będę żałował, iż mogłem dołożyć.

- czy z zasobnikiem czy próba podłączenia do istniejącego? To jest dobre pytanie. Tego nie wiem. Jak rozumiem masz tu na mysli wykorzystanie bojlera
który mam aktualnie.

- wkład kominowy przystosowany do gazu znaczy tyle, iż w kominie oprócz kanału z którego teraz idzie dym od pieca węglowego jest kanał
w którym jest wkład z blachy. Jego końcówka wystaje przy suficie w kotłowni. Przynajmniej tak mi sprzedający dom powiedział, iż komin jest przygotowany do gazu. I z tego co widzę tak jest.

- czy kondensat czy nie? To ju zależy od Waszej opinii czy w moim przypadku jest to opłacalne (i o ile większym kosztem)

RAPczyn
08-06-2010, 11:51
tooom

Jeśli chcesz tani, dobry kocioł kondensacyjny to proponuję Junkers Cerapur Smart 14-3C. Jeśli chcesz najlepszy (moim daniem) to Paradigma Modula II 2...10kW.

tooom
08-06-2010, 14:45
kolego RAPczyn mógłbyś chociaż szacunkowo wycenić takiego Paradigma II wraz z wszystkim co potrzebne jest do zestawu?

Proszę Ciebie również o informacje jak wygląda sprawa ew napraw/serwisu itd tego pieca.
Mam tu na myśli nie koszty, a dostępność usługi w Wielkopolsce.

tooom
08-06-2010, 15:03
już doszukałem - ten piec kosztuje około 10tyś zł.
to jednak (jak dla mnie zdecydowanie za dużo)

prosiłbym jednak Ciebie o wycenę szacunkową 'osprzętu' do podanego powyżej Junkersa

Piotr G
08-06-2010, 17:34
oferta na Vaillant 'a poszła na priv

pzdr

Piotr

dakos
08-06-2010, 22:01
Witam proszę o dobór pieca gazowego do domu o parametrach ; pu146m2 , kubatura 512m3 . Dom piętrowy piwnica podłogówka ok.15m2 , parter ok. 40m2 , piętro ok. 10m2 plus 10 grzejników . Dom pustak +12 styropian . Jestem skłony za piecem kondensacyjnym + zasobnik 120l. I chciałbym też do tego piec na węgiel w drugim pomieszczeniu i wszystko to ładnie zgrać. Pozdrawiam:):)

tooom
09-06-2010, 10:21
kolego RAPczyn czy oferta wg linka aukcji poniżej byłaby wg Ciebie dobra?
http://allegro.pl/item1058221998_pakiet_junkers_cerapur_14kw_zasobni k_100l_pilnie.html

piec jak widzę to ten który proponujesz, a czy reg. pogodowy i zasobnik są ok?

RAPczyn
09-06-2010, 11:38
Ja bym radził zbiornik o poj. 150l

tooom
09-06-2010, 12:29
A mógłbyś proszę tego Junkersa porównać z Vaillant VU 202/3-5 ?

RAPczyn
09-06-2010, 16:04
Cerapur Smart 14-3C jest kotłem kondensacyjnym a VU 202/3-5 jest kotłem z zamkniętą komorą spalania. Sprawność 109% do 92% przy najlepszych warunkach pracy dla każdego z kotłów. Właściwie nie ma co porównywać bo to dwie różne generacje kotłów - kocioł kondensacyjny właściwie w każdej dziedzinie bije kocioł z zamkniętą komorą spalania na głowę.