PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Piotr G
10-06-2010, 00:24
na priv poszła moja odpowiedź

pozdr

piotr

Makalu
17-06-2010, 21:54
ok, w takim razie jak z instalacją: załóżmy że zostaną mniejsze grzejniki, wyliczone do pieca zwykłego - jeśli wezmę piec kondensacyjny to na jakie parametry je nastawić?
i jeśli temperatura ma być niższa to czy nie będzie niedogrzania pomieszczeń?

jestem laikiem, wejdę raczej w piec kondensacyjny, proszę o wskazówki co z instalacją?

pzdr!

bardzo proszę o podpowiedź

pzdr

aadamuss24
17-06-2010, 23:24
Grzejników nie nastawiasz na parametry tylko na podstawie parametrów zasilania masz odpowiednią moc tych grzejników. Jedynie piec można nastawić (ograniczyć) górną temperaturę tak aby zawsze kondensował. Nawet jeśli grzejniki dobierzesz na wyższy parametr to nie zawsze kocioł będzie kondensował ale dogrzać musi. pozdr adam

Piotr G
18-06-2010, 08:30
Nasze zimy raczej nie są srogie (choć po ostatniej może trzeba przyjąć że są) zazwyczaj obliczeniowe -18 czy -20 występuje kinka dni w roku pozostały czas to -5 w nocy i 0 w dzień. Warunki obliczeniowe występują rzadko - wniosek kocioł kondensacyjny będzie pracował na niskich parametrach (kondensował) większość sezonu tylko kilka dni wskoczy na wyższe. nie trzeba przesadzać ze zwiększeniem grzeników .

Piotr

aro_32
19-06-2010, 16:44
Witam,
Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V.
Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

jacekaqua
19-06-2010, 22:46
Witam,
Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V.
Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

zobacz na stronie vaillanta vrnet -dialog http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/aktualnoci-1/nowe-produkty/vnetdialog-2/ mozesz sterować z przeglądarki internetowej kazdym parametrem kotła

Makalu
19-06-2010, 22:56
ok, dzięki!

w takim razie jeszcze jedno pytanie - czy nie sądzicie że przy tym metrażu kocioł mógłby mieć niższą moc max niż 25 kW?

pzdr

Piotr G
19-06-2010, 23:22
mógłby a wręcz musiałby aby się nie okazało że chodzi na 40 a może nawet na 30 % deweloper powinin przedstawić zapotrzebowabie budynku na ciepło

Piotr

orko
20-06-2010, 10:10
Właściwie nie ma co porównywać bo to dwie różne generacje kotłów - kocioł kondensacyjny właściwie w każdej dziedzinie bije kocioł z zamkniętą komorą spalania na głowę.
Ciekawe jakie dziedziny poza sprawnością masz na myśli?

owp
20-06-2010, 11:46
Cześć.
Ponieważ kocioł miałby u mnie stać w spiżarni o pow 2,6m2, myślę nad jakimś 2-funkcyjnym z zasobnikiem (np 50l). Czy ktoś może mnie uświadomić jak działa ? Tzn. np napuszczam wodę do wanny i pierwsze 50 litrów idzie z zasobnika, a reszta na bieżąco ? A potem uzupełnia zasobnik ? Domek ma mieć 300m3 i będzie to chyba szkielet. Sytuacja jak u Makalu - tylko trochę podłogówki, reszta grzejniki. Też się zastanawiam nad kondensatem.
Czy kocioł Junkers Cerapur Modul 14kW jest w czymś lepszy od Junkers Cerapur też 14kW, oprócz tego, że ma wbudowany zasobnik ? Bo ten pierwszy to ponad 8tys zł, a drugi niecałe 4 tys.
Wg forumowiczów z wątków dt. wentylacji mechanicznej, kocioł z zamkniętą komorą spalania nie musi mieć dodatkowej wentylacji grawitacyjnej, choć podobno kominiarze się czasem burzą. Jakie jest Wasze zdanie ?
Pzdr
owp

Piotr G
20-06-2010, 18:40
Wentylacja jest dyskutowana tam

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159120-Went.-mechaniczna-a-kocioł-kondensacyjny-w-łazience

Cerapur moduł jest stojacy i ma aż wbudowany zasobnik warstwowy to wielka zaleta i komfort CWU

Piotr

Makalu
20-06-2010, 21:15
mógłby a wręcz musiałby aby się nie okazało że chodzi na 40 a może nawet na 30 % deweloper powinin przedstawić zapotrzebowabie budynku na ciepło

Piotr

pytaliśmy o to jak i o bilans cieplny ale dostaliśmy odpowiedź że on tego w standardzie nie daje, może zrobić odpłatnie
są na to jakies przepisy że ma obowiązek takie zapotrzebowanie przedstawić?

Piotr G
20-06-2010, 22:50
Na dobrą sprawę to jest napewno raczej w projekcie budowlanym aczkolwiek te dane moga być niedokładne i robione na oko

Jeżeli dom jest oddany do użytku to musiałbyć zrobiony audyt, ale jeżeli nie ma kotła to pewnie nie jest oddany

Audyt energetyczny zawiera taka informację i ktoś to albo zrobił albo będzie musiał zrobić - kupująć dom musicie dostać audyt do ręki - nie wolno w tej chwili sprzedać nieruchomości bez audytu.

Piotr

ellaj
20-06-2010, 23:24
Czy mozecie mi podpowiedziec, koledzy fachowcy, do ilu metrow 2 powierzchni Junkers cerapur smart 14-3 bedzie odpowiedni?
Tylko grzejniki Brugmana. Mam na razie Termet swiebodzice od dluzszego juz czasu i planuje teraz wymienic.
Zasobnik nie wiem czy kupic junkersa w zestawie czy Biawara 150l.

suj
21-06-2010, 00:54
Witam


Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V

Też mnie ten temat interesował i z moich pobieżnych poszukiwań wynika, że z kotłow kondensacyjnych o nie za wielkiej mocy i z głęboką modulacją takie wejścia posiadają na przykład DeDietrich MCA15 czy Vitodensy Viessmana.


Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

Też rozważałem te kotły ale niestety firma ta traktuje chyba potencjalnych klientów jak przysłowiowe gospodynie domowe i jedyna dokumentacja jaką udostępnia to na poły obrazkowa instrukcja obsługi z której takich rzeczy się nie dowiesz. Co innego DeDietrich czy Viessmann gdzie są do ściągnięcia instrukcje serwisowe.

Ja mam koncepcję aby samemu się pobawić w algorytmy sterowania jednak z backupem w postaci dołączonego regulatora kotła. Nie wiem tylko czy pojedyncze wejście 0-10V to nie za mało i zastanawiam się nad sprzęgnięciem z moim systemem automatyki za pomocą jakiejś udokumentowanej magistrali danych. Tu przoduje chyba Viessmann bo do wyboru jest LON albo chyba nowość w postaci modułu sprzęgnięcia z OpenTherm (jakaś dokumentacja się pojawiła na ich stronie pt. "Zestaw uzupełniający Open Therm kotły Vitodens"). Pozwoliło by to na dwustronną interakcję i zdalną diagnostykę.
Jest jeszcze Vaillant, ale troszkę wysoko zaczyna się modulacja dla najmniejszych kondensatów (od 5,3 kW), informacji o wejściu 0-10V nie znalazłem a magistralą jest w tym przypadku eBus (jakąś dokumentację można w sieci znaleźć).

raas
21-06-2010, 09:31
Witam
Ja będę budował domek Hiacynt z pracowni Arch Dom : link http://www.archdom.pl/hiacynt.htm powiększony o piwnice. Piwnice nieogrzewane. Sciany piwnic izolowane termicznie styrodurem 6cm. ściany właściwe bk24cm ocieplone styropianem 16cm. Zaprojektowany rekuperator.
Chiałbym zastosować tam takie ogrzewanie całość budynku podłogówka zasilana przez:
kociol co.gaz De Dietrich MCR kondensat + kominek z płaszczem wodnym+ zestaw solarny

-Kociol ( piec ) co gaz.
De Dietrich MCR kondensat-24 kW TURBO - zamknieta komora spalania
-kominek z płaszczem wodnym tzw."gilotyna " szyba podnoszona do góry
Aquafire INSERT AI Lux 26 KW firmy Ulrich
-Ulrich - próżniowy kolektor słoneczny f-my Ulrich Solarglas SG 1800/ 24
24 rury solarne prozniowe wymiennik- biwalentny z 2-ma wężownicami 300 litrów

Bardzo proszę o opinie forumowiczów ..

RAPczyn
21-06-2010, 10:00
Witam,
Szukam informacji który z kotłów kondensacyjnych ma możliwość wysterowania poziomu jego mocy przy pomocy sygnału ze sterownika zewnętrznego, np 0-10V.
Czy Junkers Cerapur Smart jest w jakikolwiek sposób sterowalny z zewnątrz?

Modula II firmy Paradigma może być sterowana 0-10V.


Witam
Ja będę budował domek Hiacynt z pracowni Arch Dom : link http://www.archdom.pl/hiacynt.htm powiększony o piwnice. Piwnice nieogrzewane. Sciany piwnic izolowane termicznie styrodurem 6cm. ściany właściwe bk24cm ocieplone styropianem 16cm. Zaprojektowany rekuperator.
Chiałbym zastosować tam takie ogrzewanie całość budynku podłogówka zasilana przez:
kociol co.gaz De Dietrich MCR kondensat + kominek z płaszczem wodnym+ zestaw solarny

-Kociol ( piec ) co gaz.
De Dietrich MCR kondensat-24 kW TURBO - zamknieta komora spalania
-kominek z płaszczem wodnym tzw."gilotyna " szyba podnoszona do góry
Aquafire INSERT AI Lux 26 KW firmy Ulrich
-Ulrich - próżniowy kolektor słoneczny f-my Ulrich Solarglas SG 1800/ 24
24 rury solarne prozniowe wymiennik- biwalentny z 2-ma wężownicami 300 litrów

Bardzo proszę o opinie forumowiczów ..

Przy takich domach lepiej zainstalować mały kocioł kondensacyjny (~10kW) i zbiornik c.w.u.
Natomiast jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie go do zbiornika buforowego. Jednocześnie zbiornik buforowy może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej ja i do wspomagania ogrzewania za pomocą kolektorów słonecznych.
Są na rynku kolektory które mają zdecydowanie wyższe uzyski energii niż Ulrich.

aadamuss24
21-06-2010, 10:38
Jeśli dom dobrze ocieplony to nawet 250-300m2. Proponowałbym brać zasobnik w pakiecie z kotłem. pozdr adam

ellaj
21-06-2010, 21:52
Adam, dziekuje bardzo.
Wystarczy, az nadto:)

netspiker
24-06-2010, 10:56
Witam,

Pytanie do RAPczyn i innych instalatorów:

dom o pow. ogrzewanej 130 m2 i ok. 380 m3 kubatury, dobrze ocieplony przegrody zewnętrzne U=0,25, ogrzewany kotłem kondensacyjnym 1-funkcyjnym gazowym, 4 osoby korzystające z c.w.u

Jaki kocioł polecacie ? Myślałem o Buderusie i Junkersie.

Parter to będzie podłogówka 65 m2 a poddasze to grzejniki, dodatkowo kominek z DGP. Jakie sterowanie najlepsze, żeby w pełni wykorzystać możliwości kotła kondensacyjnego i maksymalnie jak się da oszczędzać zużycie gazu?

RAPczyn
24-06-2010, 11:15
Jeśli chcesz tani i dobry kocioł to proponuję Junkers Cerapur Smart ZSB ZSB 14-3C, regulacja FW200+IPM2 (dwa obiegi grzewcze, jeden z mieszaczem), zbiornik o pojemności 150l.

netspiker
24-06-2010, 13:09
Jeśli chcesz tani i dobry kocioł to proponuję Junkers Cerapur Smart ZSB ZSB 14-3C, regulacja FW200+IPM2 (dwa obiegi grzewcze, jeden z mieszaczem), zbiornik o pojemności 150l.

FW200 to regulator pogodowy ktory zgodnie z krzywa grzewcza bedzie sterowal modulacja palnika w kotle wg temperatury zewnetrznej.
Co z temperatura wewnetrzna ? - jezeli napale w kominku i mi sie zrobi cieplej w pokojach to czy i jak kociol zareaguje na to?

RAPczyn
24-06-2010, 15:00
Mówiąc krótko tak.

Jarek.P
24-06-2010, 15:47
Dobra, to teraz moja kolej:
- dom dość duży, PU=219m2, ale z tego do ogrzewania będzie jedynie jakieś 170m2, reszta odizolowana cieplnie (garaż i piwniczka), zbudowany w dość zwartej bryle i z niezbyt dużą powierzchnią okien.
- ocieplenie: 15cm styro 0,038 ściany, 10cm styro podłoga, 23cm wełny na poddaszu
- klasyczne grzejniki i łącznie 30m2 podłogówki w holu na obu kondygnacjach, podłogówka na RTLach.
- gaz ziemny
- żadnych solarów, kominków z płaszczem, pomp ciepła ani odzysku ciepła ze ścieków.
- CWU z recyrkulacją, dwa osobne obwody recyrkulacji, sterował będę nimi własnymi wynalazkami.

I teraz czego szukam:
- na pewno z zamkniętą komorą spalania, na pewno z zasobnikiem (myślę, że w okolicach 100-150l), w tym momencie chyba automatycznie jednofunkcyjny. Dwufunkcyjne z zasobnikiem niby też są, jeśli to lepszy wybór - proszę o opinie, dlaczego/dlaczego nie
- czy klasyczny czy kondensacyjny - rzecz jest dla mnie otwarta, cały czas się waham. Trochę mi się kasa kończy i to jest silny argument za klasycznym, zwłaszcza, że podłogówka u mnie w symbolicznym rozmiarze, grzejniki wymiarowane dla klasycznego pieca, więc sens kondensata byłby tylko przy lekkiej zimie.
- jaka moc jest potrzebna do ogrzania wyżej opisanego domu? Różne kalkulatory i wzory podają mi dość dużą rozpiętość, od kilkunastu kW począwszy na dwudziestu kilku skończywszy.
- jaki byłby rozsądny zakres modulacji?
- nie musi mieć wbudowanej pompy do recyrkulacji, nawet lepiej, żeby nie miał, zbiornik CWU tez najlepiej, żeby był oddzielnie, kupię sobie wtedy jakiś Biawaru.
- może jakieś konkretne modele pieca ktoś zaproponuje?

J.

Makalu
25-06-2010, 15:20
Na dobrą sprawę to jest napewno raczej w projekcie budowlanym aczkolwiek te dane moga być niedokładne i robione na oko

Jeżeli dom jest oddany do użytku to musiałbyć zrobiony audyt, ale jeżeli nie ma kotła to pewnie nie jest oddany

Audyt energetyczny zawiera taka informację i ktoś to albo zrobił albo będzie musiał zrobić - kupująć dom musicie dostać audyt do ręki - nie wolno w tej chwili sprzedać nieruchomości bez audytu.

Piotr

dostałem odpowiedź - zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń wg projektu to 14,7 kW, ale wprowadziliśmy kilka zmian (grubszy styropian, wełna, okna energooszczędne, rekuperacja) - więc zakładam że będzie mniejsze

bardzo proszę o opinię - dla takiego zapotrzebowania i powierzchni, jakiej mocy piec 1. zwykły, 2. kondensacyjny, będzie wskazany

pzdr
łukasz

RAPczyn
25-06-2010, 15:56
Pi razy oko przy -20stC zapotrzebowanie będzie w okolicach 10kW.
Bierz zdecydowanie kocioł kondensacyjny np Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C z regulacją FW100.

RAPczyn
25-06-2010, 16:01
Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Tani będzie Cerapur Smart 14-3C lub Comfort 16-3A.

Jarek.P
25-06-2010, 20:09
10kW??? To zdecydowanie najmniejsza wartość, jaką słyszałem, rekordzista (handlowiec Vaillanta) usiłował mi wcisnąć piec bodajże 24kW "bo taki duży dom to będzie wymagał".


J.

manieq82
25-06-2010, 20:12
Jarku
ja za tydzień dostanę takowy to podzielę się wrażeniami :)
tanie to to i kondensacyjne
zobaczymy za to czy dobre
na pewno popularne :)

Pozdr

RAPczyn
25-06-2010, 20:30
Licząc na skróty
170m^2*3m*20W=10,2kW
lub
219*3*20=13,14kW

Jarek.P
30-06-2010, 23:12
OK, dzięki, przekonałeś mnie, zresztą poczytałem trochę o tym kotle i spodobał mi się na tyle, że się na niego decyduję.

Teraz jednak kolejne pytania:
CO mam zebrane w dwa rozdzielacze (parter i poddasze), na każdym rozdzielaczu są zebrane do kupy grzejniki z kondygnacji i jeden obwód podłogówki (hol) z RTLem. W sumie jest tam 400m rury PEX.

- czy pompka z pieca wystarczy, żeby obracać tą instalacją? Z tego, co czytałem ona jest dość mocna i powinna, ale wolę się upewnić.

- czy jest sens robienia dwóch osobnych obwodów grzewczych? Z tego, co czytałem, osobne obwody często ludzie robią rozdzielając np. podłogówkę i grzejniki, wtedy ma to sens jak najbardziej, ale u mnie? Jedyny teoretyczny sens, jaki widzę, to niezależne sterowanie temperaturami parteru i poddasza, ale jedno z drugim ma dość dobre połączenie otwartą klatką schodową, poza tym mam pewne wątpliwości, czy jest wogóle rozsądne podchodzenie do tematu ogrzewania na zasadzie "a nocą się na parterze nie siedzi, to można go wychłodzić, bo w tym momencie nie wiem, czy jego poranne ponowne podgrzanie nie zabierze więcej energii niż gdyby po prostu trzymać stabilną temperaturę. o o tym sądzisz (to do RAPczyna)/sądzicie? Warto/nie warto robić u mnie dwa obwody? I dlaczego?

- Forumowy kolega zaskoczył mnie troszeczkę opinią, że przy tradycyjnym ogrzewaniu opartym głównie o grzejniki sterowanie pogodowe właściwie jest bezcelowe, bo taka instalacja ma a tyle małą bezwładność, że w zupełności wystarczy sterowanie pokojowe. Co o tym sądzicie?

- i na koniec wreszcie, może troszkę z lenistwa, bo na pewno można prosto wygóglać: do czego właściwie służy moduł do sterowania przynależnego IPM1?

J.

RAPczyn
01-07-2010, 08:19
OK, dzięki, przekonałeś mnie, zresztą poczytałem trochę o tym kotle i spodobał mi się na tyle, że się na niego decyduję.

Teraz jednak kolejne pytania:
CO mam zebrane w dwa rozdzielacze (parter i poddasze), na każdym rozdzielaczu są zebrane do kupy grzejniki z kondygnacji i jeden obwód podłogówki (hol) z RTLem. W sumie jest tam 400m rury PEX.

- czy pompka z pieca wystarczy, żeby obracać tą instalacją? Z tego, co czytałem ona jest dość mocna i powinna, ale wolę się upewnić.

- czy jest sens robienia dwóch osobnych obwodów grzewczych? Z tego, co czytałem, osobne obwody często ludzie robią rozdzielając np. podłogówkę i grzejniki, wtedy ma to sens jak najbardziej, ale u mnie? Jedyny teoretyczny sens, jaki widzę, to niezależne sterowanie temperaturami parteru i poddasza, ale jedno z drugim ma dość dobre połączenie otwartą klatką schodową, poza tym mam pewne wątpliwości, czy jest wogóle rozsądne podchodzenie do tematu ogrzewania na zasadzie "a nocą się na parterze nie siedzi, to można go wychłodzić, bo w tym momencie nie wiem, czy jego poranne ponowne podgrzanie nie zabierze więcej energii niż gdyby po prostu trzymać stabilną temperaturę. o o tym sądzisz (to do RAPczyna)/sądzicie? Warto/nie warto robić u mnie dwa obwody? I dlaczego?

- Forumowy kolega zaskoczył mnie troszeczkę opinią, że przy tradycyjnym ogrzewaniu opartym głównie o grzejniki sterowanie pogodowe właściwie jest bezcelowe, bo taka instalacja ma a tyle małą bezwładność, że w zupełności wystarczy sterowanie pokojowe. Co o tym sądzicie?

- i na koniec wreszcie, może troszkę z lenistwa, bo na pewno można prosto wygóglać: do czego właściwie służy moduł do sterowania przynależnego IPM1?

J.

Gdy spojrzymy na charakterystykę pompy, która siedzi w ZSB 14-3C
http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2772
str.113 rys.83 to możemy sobie porównać z projektem c.o., czy przy maksymalnym przepływie wody grzewczej przez kocioł wystarczy nam ciśnienia do pokonania w obiegu. który stawia największy opór. Osobiście wydaje mi się, że pompa powinna sobie poradzić. Gdyby się okazało w przyszłości, że nieradzi sobie pompa kotłowa to można zamontować drugą pompę szeregowo, jak na rys. 84.

Zostaw jeden obieg grzewczy.

Sterowanie pogodowe jest najefektowniejsze. Instalacja grzejników ma małą bezwładność, natomiast dom ma dużą i reakcja sterowania wg. temp. pomieszczenia będzie opóźniona w stosunku do tego co dzieje się na zewnątrz.

IPM 1 może sterować obiegiem grzewczym z mieszaczem lub obiegiem zbiornika c.w.u. i cyrkulacji c.w.u.

manieq82
01-07-2010, 23:41
- Forumowy kolega zaskoczył mnie troszeczkę opinią, że przy tradycyjnym ogrzewaniu opartym głównie o grzejniki sterowanie pogodowe właściwie jest bezcelowe, bo taka instalacja ma a tyle małą bezwładność, że w zupełności wystarczy sterowanie pokojowe. Co o tym sądzicie?.

yyy to będę chyba ja :)
to nie moja dziedzina ale własne przemyślenia, dywagacje były...
łoj muszę uważać jakie teorie snuję.
Ale do rzeczy:
bo jak wziąć pod uwagę coraz to lepsze ocieplenia budynku, coraz mniejsze zapotrzebowanie na energię, gdzie dom również coraz wolniej reaguje na zmiany zewnętrzne,
na tyle wolno że na pewno coraz mniejszy znaczenie ma takie sterowanie... chyba... i o ile?
taka mi teoria (zaznaczam - moja autorska) naszła po godzinach spędzonych na liczeniu lambd gamm wattów i innych gadów :)

ciekawa jak by to policzyć o ile sprawniejsza taka instalacja w czasie, w sensie np. dla spadku temp. zewnętrznej z 0 na -10 w ciągu 5h, jak będzie wyglądał wykres temp. wewnętrznej dla domu dobrze ocieplonego z oraz bez pogodówki...

Rapczyn - Ty na pewno masz pod ręką jakiś niemiecki wykresik :)
podziel się :)
z góry dzieki ...

suj
02-07-2010, 00:16
Tak naprawdę to moim zdaniem stosowane konfiguracje układów regulacyjnych CO są kompromisem pomiedzy standardyzacją, prostotą, typowością, ceną a jakością sterowania. Patrzę na to okiem człowieka zajmującego się miedzy innymi układami sterowania. Cel główny układu sterowania CO to utrzymanie komfortu cieplnego (utrzymywanie zadanej temperatury z jak najmniejszymi przeregulowaniami) przy zachowaniu ekonomiki takiego układu. Zakłóceniami dla tego układu są takie zmienne jak: temperatura zewnetrzna, wiatr, nasłonecznienie, zyski od mieszkańców, straty od wentylacji, wietrzenia wchodzenia-wychodzenia i pewnie ze sto innych. Dodatkowa trudność w uzyskaniu regulacji wysokiej jakości jest taka, że o ile dostarczyć zadaną ilość ciepła jesteśmy w stanie dość precyzyjnie to ucieczka ciepła jest poza naszą kontrolą (można by sobie wyobrazić dodatkowy układ chłodzący ale to kłóci się z ekonomiką użytkowania instalacji). Kolejna trudność w regulacji to akumulacyjność cieplna budynku. Tu czasmi przydało by się chyba wpięcie do układu szklanej kuli i bezpośrednia transmisja do regulatora... Hipotetycznie najlepiej było by to zrobić tak, że najpierw trzeba by dokładnie obmierzyć układ (dom) i stworzyć jego model matematyczny (w przybliżeniu wyznaczyć transmitancję), opomiarować wszelkie zakłócenia i strukturę regulatora stworzyć w oparciu o ten model. Dodatkowo ze względu na akumulacyjność dostarczać dane prognozowane zakłóceń (prognozę pogody). Przepraszam za ten wywód, tak mnie naszło:) Dodatkowy wniosek mój jest taki, że najlepszym elementem wykonawczym naszego układu sterowania powinien być element (kocioł) o jak największej dynamice (głębokiej modulacji) oraz mocy dla CO dostosowanej do strat budynku. Tu niestety zazwyczaj ograniczeniem jest moc potrzebna dla CWU i pozostaje jak najgłębsza modulacja aby ciepło dozować precyzyjnie. Pozdrawiam.

RAPczyn
02-07-2010, 09:23
No niestety wykresiku nie mam ;-)
ale
mam książkę pt. "OGRZEWNICTWO PRAKTYCZNE" pod redakcją prof. dr hab. inż. Haliny Koczyk, z 2005 roku.
Na str. 382 jest tablica 16.2 "Uzyskane oszczędności energii i sprawności procesu regulacji dla różnych układów regulacji w budynku mieszkalnym"

Sprawność regulacji dla przypadku: bez automatycznej regulacji - 70%; regulacja temp. na podstawie reprezentatywnego pomieszczenia - 76%; reg. pogodowa temp. zasilania (nadążna) 79%; zawory termo. we wszystkich pomieszczeniach - 81%; pogodówka i zawory termostatyczne - 93%.
Cytat: "Najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez zastosowanie układu regulacji pogodowej (nadążnej) z możliwością programowania osłabień oraz termostatycznych zaworów grzejnikowych w każdym pomieszczeniu."

netspiker
02-07-2010, 13:54
Cytat: "Najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez zastosowanie układu regulacji pogodowej (nadążnej) z możliwością programowania osłabień oraz termostatycznych zaworów grzejnikowych w każdym pomieszczeniu."

... i wszystko na ten temat :-) !!!
do tego dodać samoregluację podłogówki i mamy idealną z możliwych regulację CO. Czyż nie tak?

manieq82
03-07-2010, 01:21
oooo i o takie dane mi chodziło
RAPczyn jak zwykle niezawodny ... :)
czyli nie mam jakby racji
tylko jaki model poglądowy budynku brano w tej publikacji ... :)
no dobra nie będę brodził

pozdr

wobil
07-07-2010, 09:12
mam ogromną oprośbę o pomoc w doborze kotła i zasobnika,

link do oprojektu: http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php

Kubatura: 713 m3
Powierzchnia użytkowa: 168,15 m2
Powierzchnia zabudowy: 177,05 m2
Powierzchnia całkowita: 246,11 m2
Powierzchnia netto: 171,38 m2 + garaż 33,63 m2

- ściany PTH 25P+W + 15cm styro
- podłoga 20cm styro
-dach 30cm styro

- układ prawdopodobnie mieszany kalafiory niskotemperaturowe i podłogówka (chyba że ktoś uważa inaczej to proszę o radę)
jaki piec, jakiej mocy, jaki duży zasobnik
- mam też pytanie ponieważ zastanawiam się nad wpięciem do tego kominka z płaszczem wodnym (jakie są wasze odczucia?)

pozdrawiam
WB

aro_32
07-07-2010, 10:15
Witam



Też mnie ten temat interesował i z moich pobieżnych poszukiwań wynika, że z kotłow kondensacyjnych o nie za wielkiej mocy i z głęboką modulacją takie wejścia posiadają na przykład DeDietrich MCA15 czy Vitodensy Viessmana.



Też rozważałem te kotły ale niestety firma ta traktuje chyba potencjalnych klientów jak przysłowiowe gospodynie domowe i jedyna dokumentacja jaką udostępnia to na poły obrazkowa instrukcja obsługi z której takich rzeczy się nie dowiesz. Co innego DeDietrich czy Viessmann gdzie są do ściągnięcia instrukcje serwisowe.

Ja mam koncepcję aby samemu się pobawić w algorytmy sterowania jednak z backupem w postaci dołączonego regulatora kotła. Nie wiem tylko czy pojedyncze wejście 0-10V to nie za mało i zastanawiam się nad sprzęgnięciem z moim systemem automatyki za pomocą jakiejś udokumentowanej magistrali danych. Tu przoduje chyba Viessmann bo do wyboru jest LON albo chyba nowość w postaci modułu sprzęgnięcia z OpenTherm (jakaś dokumentacja się pojawiła na ich stronie pt. "Zestaw uzupełniający Open Therm kotły Vitodens"). Pozwoliło by to na dwustronną interakcję i zdalną diagnostykę.
Jest jeszcze Vaillant, ale troszkę wysoko zaczyna się modulacja dla najmniejszych kondensatów (od 5,3 kW), informacji o wejściu 0-10V nie znalazłem a magistralą jest w tym przypadku eBus (jakąś dokumentację można w sieci znaleźć).

Mamy ten sam problem... Choć ja nie rozważałem aż tak szczegółowej komunikacji z kotłem. W zasadzie nie wiem które parametry kotła byłyby najważniejsze do zdalnej kontroli dlatego pomyślałem najprosćiej o regulacji mocy. Na stronie DeDietrich jest faktycznie mowa o regulacji 0-10V ale dla przepływu. Chyba że źle zrozumiałem. Piszesz że Junkers ma fatalną dokumentację techniczną, tyle że w innym wątku to samo mówią o DeDietrich...
Czy na pewno nie ma możliwości by tym Junkersem jakoś posterować zewnętrznie? Choćby jakieś wejścia przekaźnikowe - załącz, wyłącz, itp., może ograniczenie przepływu?

RAPczyn
07-07-2010, 16:01
mam ogromną oprośbę o pomoc w doborze kotła i zasobnika,

link do oprojektu: http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php

Kubatura: 713 m3
Powierzchnia użytkowa: 168,15 m2
Powierzchnia zabudowy: 177,05 m2
Powierzchnia całkowita: 246,11 m2
Powierzchnia netto: 171,38 m2 + garaż 33,63 m2

- ściany PTH 25P+W + 15cm styro
- podłoga 20cm styro
-dach 30cm styro

- układ prawdopodobnie mieszany kalafiory niskotemperaturowe i podłogówka (chyba że ktoś uważa inaczej to proszę o radę)
jaki piec, jakiej mocy, jaki duży zasobnik
- mam też pytanie ponieważ zastanawiam się nad wpięciem do tego kominka z płaszczem wodnym (jakie są wasze odczucia?)

pozdrawiam
WB

Ile kW jest wpisane w projekcie jako zapotrzebowanie na moc c.o. lub obciążenie cieplne budynku?

suj
07-07-2010, 22:09
Piszesz że Junkers ma fatalną dokumentację techniczną, tyle że w innym wątku to samo mówią o DeDietrich...
Czy na pewno nie ma możliwości by tym Junkersem jakoś posterować zewnętrznie? Choćby jakieś wejścia przekaźnikowe - załącz, wyłącz, itp., może ograniczenie przepływu?

Troszkę muszę zwrócić honor Junkersowi. Mój poprzedni osąd wydałem na podstawie strony junkers.pl. Nie zadałem sobie wtedy trudu poszukania głębiej co zaowocowało by znalezieniem strony http://www.szkolenia-junkers.pl/ na której znaleźć można więcej dokumentacji. Peace bracia junkersowcy:)
Co do 0-10 w DeDietrichu. Przyglądałem się MCA15. Spójrz w instrukcję instalacji na stronę 84. Tabela z parametrami a w śród nich
WEJ. 0-10V NIE / ZAL Uaktywnienie sterowania 0-10V Patrz na poniższe wskazów
VMIN/WYL 0-10V 0 do 10 V Napięcie odpowiada minimalnej temperaturze zadanej
VMAX 0-10V 0 do 10 V Napięcie odpowiada maksymalnej temperaturze zadanej
ZA.T.MIN 0-10V 10 do 70 °C Minimalna temperatura zadana
I dalsze parametry. To jest właśnie sterowanie temperaturą via 0..10

RAPczyn
08-07-2010, 09:21
http://www.resys-ag.de/th/TH-1533_modula_41.pdf (de)
Str. 21 wykres 11 i 12 pokazuje związek między napięciem wejściowym a temperaturą zasilania oraz związek między napięcie a obciążeniem kotła.

tomalax
10-07-2010, 22:53
Witam,
serdecznie prosze o porade - no wiec ograniczylem wybor kotla do 2 modeli:
- Vaillant VSC ecoCOMPACT - zakres modulacji 7,2-21
- Viessmann Vitodens 222-F 4,8-19 lub 6,5-26
zastanawiam sie ktory bedzie lepszy?
Segment srodkowy w szeregu, nowo budowany o powierzchni 170m2 - zapotrzebowanie okolo 12-13kW. Rodzina 2+2.
Glownym zagadnieniem jest CWU, 2 lazienki (jest cyrkulacja) czy kociol 4,8-19 ze zbiornikiem warstwowym 100l da nam odpowiedni komfort cwu?
Z grzejnikow purmo, brugman i viessmann, ktore byscie polecali?

sepix
10-07-2010, 22:57
Panowie proszę o poradę w sprawie kotła.
A więc mieszkanie na poddaszu(odrębność lokalowa)105m2, sufit 28m wełny, skosy 25cm wełny, sciany 40cm i 8cm styro, wentylacja z odzyskiem. Muszę kupić kocioł i zastanawiam się nad dwoma modelami Viessmann vitodens 222-w 19kw i junkers cerapur modul ZBS 14.
Kocioł ma stać (lub wisieć) w łazience. Dodam jeszcze że mam podłogówkę w łazience i kuchni oraz grzejniki do niskich parametrów na jednym obiegu. Kocioł jako że ma być zainstalowany w miejscu widocznym musi jakoś wyglądać tzn. żeby nie było widać rurek zbiorniczków i innych takich rzeczy. Proszę o poradę ewentualnie inne propozycję.
pzdr

aadamuss24
10-07-2010, 23:33
i jeden i drugi jest dobrym rozwiazaniem, wybór to rzecz gustu ktory Ci sie bardziej podoba :)

Piotr G
10-07-2010, 23:37
albo który ma lepszą cenę
sprawdz dostępność serwisu który ma lepszą - niby detal ale czasem wśród najlepszych kotłów trafiają się felery.

Piotr

kaczki3
16-07-2010, 22:18
Witam proszę o pomoc w decyzji.
Dom 100m2, 50m2 parter i 50m2 poddasze użytkowe. Kubatura 372 m3
ytong 24 + 15 styro, 25 wełna dach, rekuperator, okna z szybami 0,5, brak mostków termicznych typu balkon itp.
cała powierzchnia w podłogówce + dwie drabinki na niskich parametrach w łazienkach

Jaki piec kupić ? czy warto kondensat (czy oszczędność będzie warta droższego zakupu) ?
potrzebuje 2 funkcyjny bez zasobnika ( decyduje się na mniejszy komfort cwu )

pozdrawiam

RAPczyn
18-07-2010, 11:23
Witam proszę o pomoc w decyzji.
Dom 100m2, 50m2 parter i 50m2 poddasze użytkowe. Kubatura 372 m3
ytong 24 + 15 styro, 25 wełna dach, rekuperator, okna z szybami 0,5, brak mostków termicznych typu balkon itp.
cała powierzchnia w podłogówce + dwie drabinki na niskich parametrach w łazienkach

Jaki piec kupić ? czy warto kondensat (czy oszczędność będzie warta droższego zakupu) ?
potrzebuje 2 funkcyjny bez zasobnika ( decyduje się na mniejszy komfort cwu )

pozdrawiam

Zdecydowanie kondensat ale jednofunkcyjny ze zbiornikiem. Junkers Cerapur Smart 14-3C lub Paradigma Modula II 2-10kW

Piotr G
18-07-2010, 14:04
A ja jestem zwolennikiem Vaillantórw np dwufunkcyjne VCW 226/3-3 lub VCW 296/3-5 tylko kndensat przy twoim rozwiązaniu i faktyczne z zasobnikiem to zdecydowanie wyższy komfort.

Piotr

kaczki3
18-07-2010, 20:17
Czyli kondensat.
Mam problem z zasobnikiem chodzi o miejsce (pod kotłem pralka) . Całe życie używałem w mieszkaniach przepływowych gazowych podgrzewaczy i jestem przyzwyczajony i czy naprawdę warto przebudować łazienkę dla tego zasobnika ? ( i więcej zapłacić)
Vaillanty troszkę kosztują. Polecają mi De Dietrich MCR/II 24/28 MI macie jakieś zdanie na jego temat ? i czy by pasował do moich warunków ?

dzięki za odpowiedz !

Pozdrawiam

RAPczyn
18-07-2010, 22:42
Masz prawdopodobnie zapotrzebowanie na moc w okolicach 7-8kW przy -20stC, więc najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł o jak najniższej mocy minimalnej rzędu 2-3kW. MCR II ma minimum 6,3kW.

Możesz zbiornik powiesić na ścianie, obok kotła. Zbiornik np. Biawar Quattro.

aadamuss24
18-07-2010, 23:51
Ech ten Biawar to ma takie króćce, że rdzewieją i przeciekają :( nie polecałbym takiego rozwiązania. Tanio w zakupie to jedyna zaleta.

RAPczyn
19-07-2010, 08:36
Przyczyną korozji króćca może być nieszczelne połączenie i wtedy w 2-5 lat można stracić gwint.

Makalu
19-07-2010, 12:52
Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Tani będzie Cerapur Smart 14-3C lub Comfort 16-3A.


po rozmowach z kilkoma hydraulikami mamy 2 oferty najlepsze cenowo:

De Dietrich'a MCR 24/II T ze 120l zbiornikiem z Biawar'u

Vitodens 100-W 26 kW + Vitocell 150 L

proszę napiszcie jak je oceniacie, który byście polecali

dzieki i pozdrawiam

kaczki3
20-07-2010, 22:11
Tak wiem, czym słabszy tym łatwiej będzie uzyskać na powrocie poniżej 30 C żeby kondensował. Dietrich min 6,3 kW będzie się męczył i częściej wyłączał i załączał a tam są straty , czy dobrze rozumuje ? :)
Czy ma sens stosowanie mniejszych niż 100l zasobników (100l mi nie wejdzie) ? . I jeszcze lamerskie pytanie, jakiej budowy potrzebny jest zasobnik ? tzn spotkałem się że ma wymiennik spiralny, dwa płaszcze i jeszcze jakieś tam inne typy ? czy nie wystarczy zwykła "bańka" jak w bojlerze ?. Jeżeli zdecyduje na 1f to będzie to Cerapur junkersa 3,3-14 kW

Dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam

copec
21-07-2010, 11:59
Witam
Proszę o pomoc w doborze kociołoka kondensacyjnego:
Dom parter + poddasze użytkowe (nie podpiwniczony) 130m2 + garaż i kotłownia ok 25 (tam tylko grzejniki)
Dom z porothermu 25 + 15 styropianu(na parterze 10cm styropian, strop 5cm, a poddasze docieplone 25 cm wełną min)
na całym parterze ogrzewanie podłogowe + suszarkowy w łazience i ew grzejnik zamiast podłogówki w gościnnym (panele), góra i tu się wachamy czy dać tak samo jak na dole podłogówkę czy grzejniki z racji tego ze mają być panele (tu także prosze o poradę)

grzejnik najlepiej z zasobnikiem cwu ok 120 litrów (na razie 3 osoby w rodzinie docelowo 4)

Z góry dzięki za pomoc

aadamuss24
22-07-2010, 00:21
Copec spokojnie na piętrze też możesz dać podłogówkę. Kocioł do wyboru z wielu wcześniej opisanych. Sprawdź tylko czy w Twojej okolicy firma ma serwis. pozdrawiam adam

RAPczyn
22-07-2010, 07:43
Witam
Proszę o pomoc w doborze kociołoka kondensacyjnego:
Dom parter + poddasze użytkowe (nie podpiwniczony) 130m2 + garaż i kotłownia ok 25 (tam tylko grzejniki)
Dom z porothermu 25 + 15 styropianu(na parterze 10cm styropian, strop 5cm, a poddasze docieplone 25 cm wełną min)
na całym parterze ogrzewanie podłogowe + suszarkowy w łazience i ew grzejnik zamiast podłogówki w gościnnym (panele), góra i tu się wachamy czy dać tak samo jak na dole podłogówkę czy grzejniki z racji tego ze mają być panele (tu także prosze o poradę)

grzejnik najlepiej z zasobnikiem cwu ok 120 litrów (na razie 3 osoby w rodzinie docelowo 4)

Z góry dzięki za pomoc

Jaką moc na centralne ogrzewanie masz napisaną w projekcie domu?

wibra
23-07-2010, 17:52
Panowie proszę o pomoc.Jestem w trakcie zakładania gazu.Doradźcie jaki piec dobrac,gdzie najtaniej mozna je kupic oraz jaka jest ich cena.Dom mam troszkę inny niz wszystkie.A wiec.Dom 380m2 pc.,sciany nieocieplone,dach nieocieplony,dom stawiony w 1,5 pustaka.Ilosc półpięter prócz piwnicy 5.Jest to bardzio nietypowy dom postawiony w kształcie litery L gdzie nie ma strychu tylko pomieszczenia mieszkalne pod same krokwie w całym domu.6 osób.Skłaniam sie ku piecowi kondensacyjnemu.Prosze o pomoc.Dziękuję

Gabiddon
23-07-2010, 18:30
Proszę o pomoc w doborze kotła.

Mieszkanie: 45 m2 na poddaszu kamienicy.
Lokalizacja: Kraków - nie powinno być kłopotów z serwisem
Instalacja: przygotowana pod kocioł 2funkcyjny turbo w łazience - niedalekie odległości do punktów odbioru wody, także do kuchni (zaraz za ścianą)
Punkty poboru ciepłej wody: prysznic, umywalka, zlew

Jaki kocioł polecacie w takiej sytuacji? Czy warto kondensacyjny (zazwyczaj mają chyba mniejszą minimalną moc co, a przy tym metrażu będzie skręcona na minimum)? Jak zadbać o komfort cwu, bo to interesuje mnie najbardziej? Niestety nie ma miejsca na zasobnik, jedynie można pomyśleć nad kotłem z wbudowanym zasobnikiem, ale czy warto?

Dziękuję za pomoc.

mr6319
23-07-2010, 22:32
A mnie dziś strasznie namawiano na witodensa 200, z zasobnikiem 150 litrów.
Trzeba już poważnie zacząć myśleć...

copec
24-07-2010, 17:37
"Rapczyn napisał:
Jaką moc na centralne ogrzewanie masz napisaną w projekcie domu? "

niestety w projekcie projektant tego nie ujął i nie ma.
dochodzi za to kubatura ok 650 m3?

Junkers cerapur Smart 14 kw się nada?

RAPczyn
25-07-2010, 10:20
Panowie proszę o pomoc.Jestem w trakcie zakładania gazu.Doradźcie jaki piec dobrac,gdzie najtaniej mozna je kupic oraz jaka jest ich cena.Dom mam troszkę inny niz wszystkie.A wiec.Dom 380m2 pc.,sciany nieocieplone,dach nieocieplony,dom stawiony w 1,5 pustaka.Ilosc półpięter prócz piwnicy 5.Jest to bardzio nietypowy dom postawiony w kształcie litery L gdzie nie ma strychu tylko pomieszczenia mieszkalne pod same krokwie w całym domu.6 osób.Skłaniam sie ku piecowi kondensacyjnemu.Prosze o pomoc.Dziękuję

Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Licząc na oko wychodzi iż kocioł powinien mieć moc ~42kW, trzeba policzyć dokładnie obciążanie cieplne budynku.
Można prawdopodobnie zainstalować Junkers 2x Cerepur Smart ZSB 22-3C lub Paradigma Modula II 8-43.


Proszę o pomoc w doborze kotła.

Mieszkanie: 45 m2 na poddaszu kamienicy.
Lokalizacja: Kraków - nie powinno być kłopotów z serwisem
Instalacja: przygotowana pod kocioł 2funkcyjny turbo w łazience - niedalekie odległości do punktów odbioru wody, także do kuchni (zaraz za ścianą)
Punkty poboru ciepłej wody: prysznic, umywalka, zlew

Jaki kocioł polecacie w takiej sytuacji? Czy warto kondensacyjny (zazwyczaj mają chyba mniejszą minimalną moc co, a przy tym metrażu będzie skręcona na minimum)? Jak zadbać o komfort cwu, bo to interesuje mnie najbardziej? Niestety nie ma miejsca na zasobnik, jedynie można pomyśleć nad kotłem z wbudowanym zasobnikiem, ale czy warto?

Dziękuję za pomoc.

Prawdopodobnie dobrym wyborem może być De Dietrich MCR II.


"Rapczyn napisał:
Jaką moc na centralne ogrzewanie masz napisaną w projekcie domu? "

niestety w projekcie projektant tego nie ujął i nie ma.
dochodzi za to kubatura ok 650 m3?

Junkers cerapur Smart 14 kw się nada?

Jeszcze powinien mieć zapas.

1950
25-07-2010, 17:47
Panowie proszę o pomoc.Jestem w trakcie zakładania gazu.Doradźcie jaki piec dobrac,gdzie najtaniej mozna je kupic oraz jaka jest ich cena.Dom mam troszkę inny niz wszystkie.A wiec.Dom 380m2 pc.,sciany nieocieplone,dach nieocieplony,dom stawiony w 1,5 pustaka.Ilosc półpięter prócz piwnicy 5.Jest to bardzio nietypowy dom postawiony w kształcie litery L gdzie nie ma strychu tylko pomieszczenia mieszkalne pod same krokwie w całym domu.6 osób.Skłaniam sie ku piecowi kondensacyjnemu.Prosze o pomoc.Dziękuję
dobrym kotłem będzie De Dietrich MC 45 o mocy od 8,9-45 kW
to ustrojstwo możesz kupić u mnie, już za 9900 zł z VAT 22%

MrBean
26-07-2010, 23:36
Witam wszystkich.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy udzielają cennych odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku.
W związku z tym, że po przeczytaniu całego wątku oraz po spotkaniach z 5 firmami instalatorskimi czuję się totalnie skołowany, chciałbym prosić (szczególnie Kolegę "RAPczyn-a") o pomoc w dobraniu odpowiednich komponentów do ogrzania domu o powierzchni 160m2 powierzchni użytkowej.

Dom w okolicach Olsztyna, ocieplony styropianem 12cm, dach ocieplony wełną 20 cm , posadzka na parterze 10 cm.

Parter planuję ogrzewać podłogówką 80m2, na górze 2 łazienki podłogówka ok 10m2 oraz pokoje o łącznej powierzchni 40m2 kaloryfery.
W domu zamieszkiwać będzie rodzina 2+2 - w jednej łazience prysznic w drugiej wanna.

I teraz najważniejsze:
Dom planuje ogrzewać piecem na gaz ( gaz ze zbiornika), do tego dołożyć jako wspomaganie kominek z płaszczem wodnym oraz solary do ciepłej wody.
Jaki piec powinienem kupić ( moc i producent), jakiego rozwiązania użyć by bezpiecznie podłączyć w układ kominek ( układ otwarty czy zamknięty)?
Jaki zestaw solarny powinienem rozważyć?
Cel jaki chce osiągną to po zamieszkaniu chciałbym płacić za ogrzewanie oraz podgrzanie ciepłej wody stosunkowo mało. Jeśli jest oczywiście możliwe?

Z góry dziękuję za szczegółowe porady.

aadamuss24
27-07-2010, 16:48
Kominek na układzie otwartym z wymiennikiem. Piec kondensacyjny bardzo małej mocy bo resztę dogrzejesz kominkiem, lub powietrzna pompa ciepła. Dobrym rozwiązaniem może być zasobnik w buforze. pozdr adam

RAPczyn
28-07-2010, 08:31
Witam wszystkich.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy udzielają cennych odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku.
W związku z tym, że po przeczytaniu całego wątku oraz po spotkaniach z 5 firmami instalatorskimi czuję się totalnie skołowany, chciałbym prosić (szczególnie Kolegę "RAPczyn-a") o pomoc w dobraniu odpowiednich komponentów do ogrzania domu o powierzchni 160m2 powierzchni użytkowej.

Dom w okolicach Olsztyna, ocieplony styropianem 12cm, dach ocieplony wełną 20 cm , posadzka na parterze 10 cm.

Parter planuję ogrzewać podłogówką 80m2, na górze 2 łazienki podłogówka ok 10m2 oraz pokoje o łącznej powierzchni 40m2 kaloryfery.
W domu zamieszkiwać będzie rodzina 2+2 - w jednej łazience prysznic w drugiej wanna.

I teraz najważniejsze:
Dom planuje ogrzewać piecem na gaz ( gaz ze zbiornika), do tego dołożyć jako wspomaganie kominek z płaszczem wodnym oraz solary do ciepłej wody.
Jaki piec powinienem kupić ( moc i producent), jakiego rozwiązania użyć by bezpiecznie podłączyć w układ kominek ( układ otwarty czy zamknięty)?
Jaki zestaw solarny powinienem rozważyć?
Cel jaki chce osiągną to po zamieszkaniu chciałbym płacić za ogrzewanie oraz podgrzanie ciepłej wody stosunkowo mało. Jeśli jest oczywiście możliwe?

Z góry dziękuję za szczegółowe porady.

Czy w projekcie podali potrzebną moc na potrzeby c.o.?
Jak podłączysz kominek z PW nie ma znaczenia, ważne by był podłączony zgodnie z normami/bezpiecznie. Do zabezpieczenia w układzie zamkniętym może służyć http://www.syr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=112:zabezpieczenie-termiczne-5067&catid=55:zabezpieczenia-kotow&Itemid=131
Kominek z PW najlepiej podłączyć jest do zbiornika buforowego o poj. minimum 50l/kW kominka, zalecane 80l/kW. Zbiornik buforowy może jednocześnie (a nawet powinien) przygotować ciepłą wodę użytkową.
Instalacja kolektorów próżniowo rurowych CPC na potrzeby ciepłej wody i wspomagania c.o. dla 4 Osób powinna mieć powierzchnię czynną ok. 9m^2 (+/-25%), pojemność zbiornika kombi 80l/m^2.
W zależności która wielkość zbiornika jest większa taki zbiornik wybieramy.

MrBean
28-07-2010, 10:47
Podano zapotrzewbowanie na energie w ilości:
CO - 109450 MJ/rok
CWU - 45000 MJ/rok

to jedyne dane jakie znalazłem w projekcie
Jest jeszcze takie info : QCWU = 10 KW

suniok
28-07-2010, 22:29
Witajcie,

Dom 100m2 parter i 80m2 poddasze, porotherm 25cm, styropian 15cm, trzyszybowe okna. Wszystko będzie w podłogówce.

Dostałem propozycję od instalatora, żeby zamontować Brotje BBK 22 (proponuje mi za 8.000).

Powiedzcie mi czym się różnią piece za 8-10tys od pieców 4-5...?

Dzięki

Oczywiście chodzi o gaz :) bez solarów, reku itp, kominek zwykły dekoracyjny

hood
29-07-2010, 14:58
jaki kocioł proponował podaj bliższe informacje.......kotły firmy brotja to nic innego jak de dietrich (produkowane w tej samej fabryce, mają również te same wymienniki i podzespoły) brotja jest marką własną jednej z dużych sieci hurtowni instalatorskich

polecam kociołek kondensacyjny MCR 24T można juz go zakupić w cenie 3.148zł brutto na necie teraz nawet do niego regulator wart 500 w promocji za 180zł

RAPczyn
30-07-2010, 09:20
Prawdę mówiąc to mi osobiście nie wygląda na to by obie firmy korzystały z tych samych wymienników i nie wydaje mi się by były montowane na tej samej linij produkcyjnej.
Rzuć okiem na foldery reklamowe "Broetje" i "De Dietrich".

BBK to zintegrowana centrala grzewcza więc raczej nie ma co porównywać z "gołym" kotłem wiszącym.

Piotr G
30-07-2010, 15:15
Moim zdaniem Broetje nie ma nic wspólnego z De dietrich'em

I nie jest prawdą że jest to marka własna jednej z hurtowni - to jedna hurtownia ma wyłączność na Broetje - a to różnica

A naprawdę są to solidne kotły

Piotr

RAPczyn
31-07-2010, 08:49
Witajcie,

Dom 100m2 parter i 80m2 poddasze, porotherm 25cm, styropian 15cm, trzyszybowe okna. Wszystko będzie w podłogówce.

Dostałem propozycję od instalatora, żeby zamontować Brotje BBK 22 (proponuje mi za 8.000).

Powiedzcie mi czym się różnią piece za 8-10tys od pieców 4-5...?

Dzięki

Oczywiście chodzi o gaz :) bez solarów, reku itp, kominek zwykły dekoracyjny

Z oferty Broetje wydaje mi się, że bardziej będzie pasować BBS 15 C, ma wyższą sprawność i lepszy zakres mocy - licząc 180m^2 x 3m x 20W/m^3 = 10,8kW

RAPczyn
31-07-2010, 08:52
Jakoś te wartości mi zupełnie nie pasują do domu o powierzchni 160m^2. Jest gdzieś w necie twój projekt domu?

tenia2875
31-07-2010, 19:02
Witam,
Proszę o pomoc w moim konkretnym przypadku.
1. Jaki kocioł wybrać do mieszkania 50m² -"zimnego" (parter, mieszkanie narożne) blok nieocieplony z lat 60-tych, okna PCV, blok ma 3 piętra. Pozwolenia od kominiarza i wspólnoty już mam. Kocioł ma zasilać CO i ciepłą wodę dla dwóch osób. Odległości między punktami odbioru ciepłej wody nie przekraczają 6m.
2. Jakie grzejniki (przy danym piecu) do pomieszczeń : kuchnia 10m2, pokój 18m2, pokój 14m2 wybrać? Chodzi o wielkości bo chciałam kupić Purmo stalowe.
Zaznaczam, że w zimie chciałabym uzyskać temperaturę pokojową ok 22°C.
Nie wiem czy wybrać jednofunkcyjny z zasobnikiem, czy dwufunkcyjny może turbo a może kondenast???? Wiem tylko że z zamkniętą komorą spalania. Myślałam o firmach Termet, Junkers Immergas lub Urlich. Nie wiem jakimi opiniami cieszą się piece tych firm oprócz Junkersa (o.k). Zależy mi na oszczędnościach w użytkowaniu bo boję się (nie jedyna) wysokich rachunków za gaz. Dodam, że jeden z fachowców polecił mi kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny moc 24kW - czy to nie za duża moc? - Termeta Windsora 25 lub Junkersa CerapurSmart ZWB 28-3C. Cena zakupu kotła też jest ważna. Zastanawiam się także nad ogrzewaniem podłogowym ok 10m2 (łazienka i przedpokój) ale to tylko jako opcja bo z tego co wyczytałam na forum takie ogrzewanie(podłogowe+kaloryfery) zwiększa zużycie gazu o ok 15% - a to jak dla mnie dużo. Z niecierpliwością czekam na fachową pomoc.

redlum
31-07-2010, 22:22
witam, będę miał segment w szeregówce - 110m2 w miarę dobrze ocieplony, cegła ceramiczna 25cm + styropian 12cm, okna U=0,8, wełna na dachu 25 cm, ogrzewanie podłogowe w całym domu + jeden kaloryfer drabinkowy w łazience (niskotemperaturowy podłączony jako kolejny obieg w podłogówce). W standardzie mam piec MCR-II 24/BS 100 - czy w moim przypadku opłaca się dopłacić do INNOVENS MCA 15/BS 100? Dodam że chciałbym mieć możliwość sterowania podłogówką w każdym pomieszczeniu, albo jak to się nie da to przynajmniej parter/piętro + wyłączenie obiegów w poszczególnych pokojach na pietrze.

tooom
02-08-2010, 21:55
witam ponownie,
powracam do mojego cześniejszego maila i dylematów. Trochę się wyjaśniło i mam już dwie konkretne oferty. Poproszę tylko o wskazanie lepszej :-)

Wkład kominowy będzie jako wentylacja, a piec kondensacyjny będzie z wyjściem przez ścianę, a pod nim zbiornik

1. Junkers Cerapur Smart 14-3C + zasobnik 120Litrówi sterownik FW100 = cena 5500zł
I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki= 4500zł +7%VAT

2. Vaillant ecoTEC 186/3-5 + zasobnik 120Litrów = 6700zł
Sterownik pogodowy 550zł
I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki = 4500zł +7%VAT


Jest jeszcze możliwość zastosowania w opcji drugiej pieca 126/3-5 ale nie wiem czy on nie będzie za mały.


Panowie w który kierunku iść?? chyba, że patrząc na te oferty możecie coś lepszego zaoferować (Września - Wielkopolska)

redlum
03-08-2010, 01:31
witam, będę miał segment w szeregówce - 110m2 w miarę dobrze ocieplony, cegła ceramiczna 25cm + styropian 12cm, okna U=0,8, wełna na dachu 25 cm, ogrzewanie podłogowe w całym domu + jeden kaloryfer drabinkowy w łazience (niskotemperaturowy podłączony jako kolejny obieg w podłogówce). W standardzie mam piec MCR-II 24/BS 100 - czy w moim przypadku opłaca się dopłacić do INNOVENS MCA 15/BS 100? Dodam że chciałbym mieć możliwość sterowania podłogówką w każdym pomieszczeniu, albo jak to się nie da to przynajmniej parter/piętro + wyłączenie obiegów w poszczególnych pokojach na pietrze.

PS Dodam że będę miał rekuperator z glikolowym GWC

Piotr G
03-08-2010, 06:40
witam ponownie,
powracam do mojego cześniejszego maila i dylematów. Trochę się wyjaśniło i mam już dwie konkretne oferty. Poproszę tylko o wskazanie lepszej :-)

Wkład kominowy będzie jako wentylacja, a piec kondensacyjny będzie z wyjściem przez ścianę, a pod nim zbiornik

1. Junkers Cerapur Smart 14-3C + zasobnik 120Litrówi sterownik FW100 = cena 5500zł
I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki= 4500zł +7%VAT

2. Vaillant ecoTEC 186/3-5 + zasobnik 120Litrów = 6700zł
Sterownik pogodowy 550zł
I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki = 4500zł +7%VAT


Jest jeszcze możliwość zastosowania w opcji drugiej pieca 126/3-5 ale nie wiem czy on nie będzie za mały.


Panowie w który kierunku iść?? chyba, że patrząc na te oferty możecie coś lepszego zaoferować (Września - Wielkopolska)

cena za kocioł + zasobnik netto czy brutto ?

nie wiem ci wchodzi w zaktes montażu (jakie materiały) ale coś drogo te 4500 , ja biorę zdecydowanie mniej.

Piotr

tooom
03-08-2010, 08:23
witam,
wszystkie ceny jakie są powyżej w ofercie mam napisane jako netto, a dopiero póżniej do całości 7% VAT.
W cenie niby kryje się wszystko co jest potrzebne do podłączenia gazu w kotłowni i kuchni. Mam ogrzewanie węglowe i chcę się do tego dopiąć aby w razie czego móc korzystać z gazu lub spalać węgiel.

1.
i tak np oferta junkersa wygląda tak:
- kocioł Junkers z zasobnikiem i ster. 5500zł
- instalacja gazowa (zawory, rura do płotu itd) 650zł
- pakiet kominowy w ścianę kpl. 440zł
- instalacja kanalizacji 40zł
- wymiennik ciepła z osprzętem 800zł
- usługa 1800zł
- materiały izolacyjne 150zł
- grupa bezpieczeństwa z osprzętem (CWU i c.o.) 510zł

Razem 9890zł netto (+7%Vat) = 10582zł i do tego tylko skrzynka za 250zł


2.
- kocioł Vaillant z zas. 120L 6700zł
- reg. pogodowy 550zł
- instalacja gazowa (zawory, rura do płotu itd) 650zł
- pakiet kominowy w ścianę kpl. 440zł
- instalacja kanalizacji 40zł
- wymiennik ciepła z osprzętem 800zł
- usługa 1800zł
- materiały izolacyjne 150zł
- grupa bezpieczeństwa z osprzętem (CWU i c.o.) 510zł

Razem 11640zł netto (+7%Vat) = 12454zł i do tego tylko skrzynka za 250zł

tooom
03-08-2010, 13:23
to normalne ceny czy raczej zbyt wysokie + no i podstawowe pytanie ktory zestaw bylby lepszy

hood
03-08-2010, 20:02
to normalne ceny czy raczej zbyt wysokie + no i podstawowe pytanie ktory zestaw bylby lepszy

oferta cenowa dośc wysoka
polecam opcje z vaillantem i proponuje ci zakup tych elementów w własnym zakresie

pozdrawiam

Piotr G
03-08-2010, 20:25
Moim zdaniem Vaillant lepszy - z pogodówką to naprawdę dobry produkt
Cena za instalację gazową spięcie z kotłem węglowym, i montarz kotła z dostawą materiałów - można trochę taniej, myślę że bez oglądania roboty 10 % smiało mozna obniżyć.

Piotr

RAPczyn
03-08-2010, 21:15
Witam,
Proszę o pomoc w moim konkretnym przypadku.
1. Jaki kocioł wybrać do mieszkania 50m² -"zimnego" (parter, mieszkanie narożne) blok nieocieplony z lat 60-tych, okna PCV, blok ma 3 piętra. Pozwolenia od kominiarza i wspólnoty już mam. Kocioł ma zasilać CO i ciepłą wodę dla dwóch osób. Odległości między punktami odbioru ciepłej wody nie przekraczają 6m.
2. Jakie grzejniki (przy danym piecu) do pomieszczeń : kuchnia 10m2, pokój 18m2, pokój 14m2 wybrać? Chodzi o wielkości bo chciałam kupić Purmo stalowe.
Zaznaczam, że w zimie chciałabym uzyskać temperaturę pokojową ok 22°C.
Nie wiem czy wybrać jednofunkcyjny z zasobnikiem, czy dwufunkcyjny może turbo a może kondenast???? Wiem tylko że z zamkniętą komorą spalania. Myślałam o firmach Termet, Junkers Immergas lub Urlich. Nie wiem jakimi opiniami cieszą się piece tych firm oprócz Junkersa (o.k). Zależy mi na oszczędnościach w użytkowaniu bo boję się (nie jedyna) wysokich rachunków za gaz. Dodam, że jeden z fachowców polecił mi kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny moc 24kW - czy to nie za duża moc? - Termeta Windsora 25 lub Junkersa CerapurSmart ZWB 28-3C. Cena zakupu kotła też jest ważna. Zastanawiam się także nad ogrzewaniem podłogowym ok 10m2 (łazienka i przedpokój) ale to tylko jako opcja bo z tego co wyczytałam na forum takie ogrzewanie(podłogowe+kaloryfery) zwiększa zużycie gazu o ok 15% - a to jak dla mnie dużo. Z niecierpliwością czekam na fachową pomoc.

Ad.1. Kocioł gazowy kondensacyjny jedno funkcyjny o możliwie jak najniższej mocy, aby startował z mocą 2-3kW, do tego zbiornik pojemności ~100l.
Ad.2. Wielkość grzejników powinna być w projekcie centralnego ogrzewania.
Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C, ewentualnie Immergas VICTRIX X 12 2 I lepszy zakres mocy ale niższą sprawność.


witam ponownie,
powracam do mojego cześniejszego maila i dylematów. Trochę się wyjaśniło i mam już dwie konkretne oferty. Poproszę tylko o wskazanie lepszej :-)

Wkład kominowy będzie jako wentylacja, a piec kondensacyjny będzie z wyjściem przez ścianę, a pod nim zbiornik

1. Junkers Cerapur Smart 14-3C + zasobnik 120Litrówi sterownik FW100 = cena 5500zł
I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki= 4500zł +7%VAT

2. Vaillant ecoTEC 186/3-5 + zasobnik 120Litrów = 6700zł
Sterownik pogodowy 550zł
I montaż całości przez instalatora wraz z materiałami i podłączeniem do skrzynki = 4500zł +7%VAT


Jest jeszcze możliwość zastosowania w opcji drugiej pieca 126/3-5 ale nie wiem czy on nie będzie za mały.


Panowie w który kierunku iść?? chyba, że patrząc na te oferty możecie coś lepszego zaoferować (Września - Wielkopolska)

Moim zdaniem ZSB to lepszy wybór ze względu na zakres mocy kotła.


witam, będę miał segment w szeregówce - 110m2 w miarę dobrze ocieplony, cegła ceramiczna 25cm + styropian 12cm, okna U=0,8, wełna na dachu 25 cm, ogrzewanie podłogowe w całym domu + jeden kaloryfer drabinkowy w łazience (niskotemperaturowy podłączony jako kolejny obieg w podłogówce). W standardzie mam piec MCR-II 24/BS 100 - czy w moim przypadku opłaca się dopłacić do INNOVENS MCA 15/BS 100? Dodam że chciałbym mieć możliwość sterowania podłogówką w każdym pomieszczeniu, albo jak to się nie da to przynajmniej parter/piętro + wyłączenie obiegów w poszczególnych pokojach na pietrze.

PS Dodam że będę miał rekuperator z glikolowym GWC

Według mnie MCA 15 będzie lepszym rozwiązaniem, można się zastanowić nad większym zbiornikiem, rzędu 150l.

redlum
03-08-2010, 23:43
dzięki za info - nie napisałem że mieszkańców będzie trzech (2 osoby dorosłe + dziecko) nie będziemy mieli wanny z hydromasażem - ale tez nie będziemy mieli prysznica - tylko wannę narożną - czy przy takich warunkach 100l wystarczy - czy tez lepiej zainwestować w 150l?

future74
04-08-2010, 10:46
Witajcie,
jakiś czas temu wyżej opisałem swój domek do propozycji kotłowni (kubatura 1520m3, pow. użyt. 280m2, pow. całkow. 420m2, trzy łazienki, dwie wanny, jedna z hydro, 65m2 podłogówki, 4 grzejniki kanałowe oraz grzejniki wiszące); po długiej analizie: materiałów, m.in. na FM, podpowiedzi i ofert wielu fachowców, otrzymałem obecnie pierwszą konkretną propozycję: jednofunkcyjny kocioł firmy Wolf CGB-35 (GZ 50), zasobnik SE-2-150/200, chyba płytowy z urządzeniem do "odżelaźniania" wody (odrębnie planuję solary plus dodatkowy 400l zasobnik współfinansowane przez gminę za rok), zawór trójdrogowy do przyłączenia zasobnika CGB 35/50, regulacja BM z czujnikiem temperatury zewnętrznej, czujnik zasobnika, moduł KM do instalacji ze sprzęgłem hydraulicznym lub kaskady kotłów, podstawa ścienna do BM dla k.wiszących, grupa pompowa do obiegu grzewczego (UPS 25-60), grupa pompowa do obiegu mieszacza (UPS 25-60), rozdzielacz do dwóch grup pompowych, sprzęgło hydrauliczne 4,5 m3/h z izolacją oraz pompa cyrkulacyjna z zegarem i termostatem. Czy taki projekt jest właściwy technologicznie oraz czy jego wykonanie będzie efektywne pod względem ilości oszczędnego zużycia gazu, komfortu ciepła i ciepłej wody w domu o podanych powyżej parametrach? Zastanawiam się, czy nie wskazany byłby tutaj jednofunkcyjny kocioł firmy Wolf CGB-50 (GZ 50) o mocy 45kW. Po montażu solarów mam plany wraz z zasobnikiem 400l spiąć je z tym 150/200 l oraz zaprogramować to wszystko tak, aby ciepłą wodę użytkową podawał zasobnik 400l od solarów, bez konieczności załączania kotła.
Pozdr.

jerzyki
04-08-2010, 12:24
Witam

Proszę o poradę z wyborem pieca. Wstępnie byłem zdecydowany na Junkers Cerapur Smart ZSP14-3C jednakże, im bliżej kupna tym większe wahania.

Mój dom
- pow. użytkowa - 174,4 m2
- pow. zabudowy - 144,9 m2
- kubatura - 598 m3

- ocieplenie: dach (wełna 15+10), zewnątrz (15 z lamba 0,031),
- ocieplenie fundamentów: 10
- na dole styropian 12, na górze 4

- podłogówka na ok 70m2, reszta w grzejnikach
- instalacja - 1 obieg grzewczy na RTL'ach (po szafce na piętro gdzie termostami będe ustawiał temperaturę na pomieszczenie),
- ilość osób - 4

Zapotrzebowanie wg projektu 21kw, wg projektu gazowego 16kw

I teraz,
- moc ww. kotła to 14kw
- licząc 170W razy powierznię wychodzi mi - 24,65kw

Mój instalator raczej przychyla sie, że kocioł miał nie mniej niż 21kw. Czy bardziej odpowiedni będzie kocioł ZSB 22-3 C 23 S 5300 ?

Mam ultra kołomyje w głowie. Z góry dzięki za pomoc.

aadamuss24
05-08-2010, 09:43
Jerzyki moc na centralne i powinna być ok. Przy mniejszej mocy kotła lekko wydłuży się czas podgrzewu cwu, ale możesz tego nawet nie zauważyć.
Toom co do wyceny i montażu, aby spać spokojnie najlepiej pokazać instalatorowi schemat podłączenia z instrukcji kotła i ma tak wyceniać aby wszystko co jest na schemacie było zawarte w wycenie. Hasło "grupa bezpieczeństwa z osprzętem" co obejmuje? Może tylko gumowy antystres do ściskania dla klienta jak mu zacznie woda kapać :) Z tych dwóch kotłów wybrałbym Vaillanta. pozdr adam

jerzyki
05-08-2010, 15:03
dzięki za odpowiedź (poprosze o jeszcze o opinie innych ludzi). Zastanawia mnie różnica pomiędzy tym co mówione jest tutaj na forum dla tej wielkości domów ws projekty. Wiem, że projekty jedno praktyka drugie ale różnica 50% w mocy kotła jest to dużo.

aadamuss24
05-08-2010, 22:44
Większa moc kotła pokryje wszystki błędy wykonawcze i klient nie będzie się czepiał wykonawcy, że ma zimno w domu. Każdy swój tyłek chroni :) A skoro różnica niewielka to lepiej Panie brać 24 kW :) Mam klienta który ma kocioł 13 kW na 360 m2 i dogrzewa dom bez problemu a nie powinno :) pozdrawiam adam

jerzyki
08-08-2010, 13:27
mam pytanie jeszcze uzupełniające
Jakie znaczenie ma dolny zakres modulacji?
np mamy piece 3-14kw oraz 7-22kw. Na ile istotna jest dolna wartość?

Piotr G
08-08-2010, 17:01
korzystniejsze dla kotła jest, praca ciągła bez taktowania, może okazać się że w okresach przejściowych są potrzebne 3kW od ogrzania gdzy na zewnątrz jest 8 st C.

Jeżeli modulacja jest zbyt mała to kocioł zaczyna taktować (częsta odpalenia i gaszenia kotła), szczególnie gdy mamy małą pojemność zładu

aby uniknąć takiej sytuacji stawia się bufory lub podłogówkę która ma dużą bezwładność,

Taktowanie jest niekorzystne dla kotła ale modulacja też powoduje spadek sprawności spalania, dlatego wniosek że najlepiej małomodulujący kocioł np Vaillant i instalacje z dużą bezwładnością to optymalne zestawienie.

Piotr

RAPczyn
09-08-2010, 09:10
dzięki za info - nie napisałem że mieszkańców będzie trzech (2 osoby dorosłe + dziecko) nie będziemy mieli wanny z hydromasażem - ale tez nie będziemy mieli prysznica - tylko wannę narożną - czy przy takich warunkach 100l wystarczy - czy tez lepiej zainwestować w 150l?

Moim zdaniem większy zbiornik będzie bardziej komfortowym rozwiązaniem.


Witam

Proszę o poradę z wyborem pieca. Wstępnie byłem zdecydowany na Junkers Cerapur Smart ZSP14-3C jednakże, im bliżej kupna tym większe wahania.

Mój dom
- pow. użytkowa - 174,4 m2
- pow. zabudowy - 144,9 m2
- kubatura - 598 m3

- ocieplenie: dach (wełna 15+10), zewnątrz (15 z lamba 0,031),
- ocieplenie fundamentów: 10
- na dole styropian 12, na górze 4

- podłogówka na ok 70m2, reszta w grzejnikach
- instalacja - 1 obieg grzewczy na RTL'ach (po szafce na piętro gdzie termostami będe ustawiał temperaturę na pomieszczenie),
- ilość osób - 4

Zapotrzebowanie wg projektu 21kw, wg projektu gazowego 16kw

I teraz,
- moc ww. kotła to 14kw
- licząc 170W razy powierznię wychodzi mi - 24,65kw

Mój instalator raczej przychyla sie, że kocioł miał nie mniej niż 21kw. Czy bardziej odpowiedni będzie kocioł ZSB 22-3 C 23 S 5300 ?

Mam ultra kołomyje w głowie. Z góry dzięki za pomoc.

Na moje kaprawe oko wychodzi iż obciążenie cieplne budynku będzie w okolicach 10-12kW.

michael_28
10-08-2010, 09:16
Hej. Znajomy ma kocioł Buderus Logamax GB022 - kondensacyjny. Spokojnie ogrzewa dom 200m. Tylko części serwisowe do niego są trochę drogie. Kocioł jest tutaj: http://www.buderus-in-serwis.pl/kotly_gazowe_gb022.htm

michael_28
10-08-2010, 09:21
Acha - ma 24kW a na potrzeby c.w.u 28kW.
A jeśli chodzi o dobór kotła do powierzchni mieszkania - to w największej mierze zależy od ocieplenia.
Bardzo duże znaczenie ma także usytuowanie budynku - no bo jeśli dom jest postawiony na górce w szczerym polu i od północy lub zachodu ma mnóstwo kiepskiej jakości okien...

Pat-Brutus
18-08-2010, 23:42
Mam pytanie może ktoś mi pomoże bo już dostaję zaćmienia

Mam dom o powierzchni użytkowej mieszkalnej 64m2 + garaż 23m2 (nie będzie ogrzewany)
Budynek - pustak silikatowego 25
ocieplony styropianem 15
okna plastikowe
sufit wełna mineralna 15
2 osoby
6 grzejników
wanna + umywalka + zlewozmywak
odległość od kotła około 7 m, nie ma cyrkulacji
zasilanie gazem propan

Polecono mi kocioł De Dietrich MCR 24/28 BIC z 40L zasobnikiem
Co o tym myślicie?
Może ktoś ma jakąś inną lepszą propozycję?

lordo4
19-08-2010, 12:12
Proszę o opinię i pomoc w wyborze pieca. Dane domku to 160m^2, ale przez najbliższe kilka lat wykorzystane będzie jedynie 100m^2. Nowe budownictwo. Ściany Ytong 36 na poddaszu Ursa 15. Ogrzewanie podłogowe ok. 20m^2. Planuje kupić Termet EcoCondens 25 + zasobnik 120/140L (dla 3 osób myślę, że tyle wystarczy). Koszt takiej konfiguracji nie jest drogi. Jakie są wasze opinie? Może coś lepszego?

monika.KIELCE
19-08-2010, 14:11
Witam,
poradźcie, bo od czytania już głowa boli, a dalej nie wybrany konkretny kocioł.
Dom ocieplony dobrze (18cm ściany, 20cm podłoga, dach 25-30cm, went. mech z reku), rodzinka 2+1. Do ogrzewania gaz z sieci plus czasem koza w salonie.
Dwie łazienki, w jednej wanna, w drugiej prysznic.
Koncepcja: kondensat jednofunkcyjny i zasobnik, podłogówka po całości.

1. Zasobnik chyba Biawar Quattro, pytanie czy 100, czy 150l?

2. No i kocioł, na pewno mały, ze sterownikiem pogodowym.
Miał być cerapur smart 14-3 ale coś ostatnio słyszałam (z różnych źródeł) o słabszej jakości Junkersów, więc
- innovens mca15
- vaillant VC 126/3-5
- buderus Logamax plus GB162-15
- inny - jaki?

Vailant startuje dość wysoko, od 6kW więc chyba odpadnie. Modula II za drogi. Co zatem polecicie? Jak z wyposażeniem tych kotłów, co trzeba dokupić dodatkowo?
Mój hydraulik, choć doświadczony i polecany, najczęściej jednak montuje "ekogroszki" i rozeznania w nowych modelach kotłów nie ma.

salata123
21-08-2010, 00:21
Aby było taniej??? Jak zrobić wejście / wyjście w kondensacie na gaz z sieci. ( nie moge rurką przez ściane gdyż mam blisko ( obok ) wyrzut z centralnego odkurzacza ) I tak co chcę zrobić . Czerpnia z komina, wyrzut na bok czy tak można ???

aadamuss24
21-08-2010, 23:40
można. czasami są kształtki do takiego montażu. pozdr adam

ellaj
24-08-2010, 20:07
Rapczyn, czy junkers cerapur smart 14-3 bedzie wystarczajacy do domu o powierzchni 230m2? Tylko kaloryfery, dom dobrze ocieplony.
Pozdr.

zibibyk
24-08-2010, 21:47
Witam
w przyszłym roku przechodzę na gaz ziemny, a w nowym domu od 5 lat ogrzewam węglem - eko.
Moje pytanie dotyczy kotłowni, ponieważ nad piecem nie zdążyłem się jeszcze zastanowić, a mianowicie:
Co mogę wykorzystać z dotychczasowej kotłowni?
1. Piec HEF 25 kW - pracuje przez całą zimę w temperaturach 60-70 stopni C.
2. Zbiornik ciepłej wody użytkowej 140 l (wężownica + grzałka)
3. Zawór mieszający do podłogówki
4. Naczynia wyrównawcze
5. Pompy (mam 3 - do grzejników i CWU+podłogówka+dodatkowy obieg CWU)
6. Sterowanie pogodowe do podłogówki.

Dodatkowo:
Czy przy temp. zasilania 60-70 stopni w dotychczasowej instalacji (nie licząc podłogówki) mogę się pokusić o niższą moc pieca?
Budynek z porothermu 25 cm + 10 cm styropian, na dachu wełna 25 cm i dachówka

Będę wdzięczny za wszystkie informacje

aadamuss24
24-08-2010, 22:48
Ważne jest jaki duży dom chcesz tym ogrzewać. Pakować stare graty do nowego domu to proszenie się o problemy :( ileś lat to już pracuje i nie wiadomo kiedy zacznie się psuć, czasami działa dobrze a jak się ruszy to są problemy. pozdrawiam adam

zibibyk
25-08-2010, 08:50
Dom ma dopiero 5 lat, cała instalacja jest nowa, powierzchnia niecałe 180 m2 a kubatura niecałe 700m3
Wszystkie rzeczy były montowane nowe i jeżeli są sprawne to po co instalować nowe i wykładać dodatkową kasę?

10piotr
25-08-2010, 09:30
Urządzenia grzewcze zasilane gazem ziemnym, możemy podzielić- 1. ze względu na rodzaj spalania na: a) z otwarta komorą spalania z odprowadzeniem spalin, b) z zamknięta komorą spalania - 2.na piece tradycyjne oraz kondensacyjne - 3.na piece jedno- i dwufunkcyjne. porady nt poszczególnych rodzajów kotłów poniżej :

http://www.gramwzielone.pl/zielone/artykul/Ktory-piec-wybrac

RAPczyn
25-08-2010, 11:06
Mam pytanie może ktoś mi pomoże bo już dostaję zaćmienia

Mam dom o powierzchni użytkowej mieszkalnej 64m2 + garaż 23m2 (nie będzie ogrzewany)
Budynek - pustak silikatowego 25
ocieplony styropianem 15
okna plastikowe
sufit wełna mineralna 15
2 osoby
6 grzejników
wanna + umywalka + zlewozmywak
odległość od kotła około 7 m, nie ma cyrkulacji
zasilanie gazem propan

Polecono mi kocioł De Dietrich MCR 24/28 BIC z 40L zasobnikiem
Co o tym myślicie?
Może ktoś ma jakąś inną lepszą propozycję?

Moim zdaniem lepszym będzie De Dietrich MCA 15, Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C lub Paradigma Modula II 2-10kW oraz zbiornik ciepłej wody ~150l

RAPczyn
25-08-2010, 11:09
Rapczyn, czy junkers cerapur smart 14-3 bedzie wystarczajacy do domu o powierzchni 230m2? Tylko kaloryfery, dom dobrze ocieplony.
Pozdr.

Ciężko powiedzieć tak na odległość możliwe iż lepszy będzie Cerapur Comfort 16-3A.

zibibyk
25-08-2010, 11:51
Witam
w przyszłym roku przechodzę na gaz ziemny, a w nowym domu od 5 lat ogrzewam węglem - eko.
Moje pytanie dotyczy kotłowni, ponieważ nad piecem nie zdążyłem się jeszcze zastanowić, a mianowicie:
Co mogę wykorzystać z dotychczasowej kotłowni?
1. Piec HEF 25 kW - pracuje przez całą zimę w temperaturach 60-70 stopni C.
2. Zbiornik ciepłej wody użytkowej 140 l (wężownica + grzałka)
3. Zawór mieszający do podłogówki
4. Naczynia wyrównawcze
5. Pompy (mam 3 - do grzejników i CWU+podłogówka+dodatkowy obieg CWU)
6. Sterowanie pogodowe do podłogówki.

Dodatkowo:
Czy przy temp. zasilania 60-70 stopni w dotychczasowej instalacji (nie licząc podłogówki) mogę się pokusić o niższą moc pieca?
Budynek z porothermu 25 cm + 10 cm styropian, na dachu wełna 25 cm i dachówka

Będę wdzięczny za wszystkie informacje

Dom ma dopiero 5 lat, cała instalacja jest nowa, powierzchnia niecałe 180 m2 a kubatura niecałe 700m3
Wszystkie rzeczy były montowane nowe i jeżeli są sprawne to po co instalować nowe i wykładać dodatkową kasę?


Co o tym myślisz RAPczyn?

RAPczyn
25-08-2010, 13:38
Dom ma dopiero 5 lat, cała instalacja jest nowa, powierzchnia niecałe 180 m2 a kubatura niecałe 700m3
Wszystkie rzeczy były montowane nowe i jeżeli są sprawne to po co instalować nowe i wykładać dodatkową kasę?

Co o tym myślisz RAPczyn?

Nie wiem jak dokładnie wygląda twoja instalacja c.o. ale prawdopodobnie możesz wykorzystać zbiornik ciepłej wody, zawór mieszający do podłogówki, większość pomp (choć to zależy od kotła).
Moc kotła powinna wynikać z obciążenia cieplnego budynku czy masz w projekcie budynku ile wynosi Qc.o., zapotrzebowanie na moc na c.o., czy coś podobnego?

Rozumiem, że 180m^2 to powierzchnia użytkowa a 700m^3 kubatura brutto, zgadza się?

zibibyk
25-08-2010, 13:59
Tak, kubatura brutto 700 a metry użytkowe 180
Co do kotła to interesuje mnie najlepszy stosunek jakości do ceny i oczywiście kondensacyjny, nie mam wkładu kominowego i chyba taniej będzie wyrzucić parę z pieca przez kratkę wentylacyjną - jeżeli tak można - lub przez ścianę.

Zestawy są ładne, ale jeżeli nie trzeba dodatkowo płacić za zasobnik, to wolałbym to tak zostawić - potrzebne będą pewnie przeróbki, ale o opinie poproszę fachowca - może znasz kogoś godnego polecenia w Częstochowie?

Niestety ale nie mam wyliczonego zapotrzebowania na ciepło, spróbuję gdzieś zobaczyć w necie.

zibibyk
25-08-2010, 14:37
Tak, kubatura brutto 700 a metry użytkowe 180
Co do kotła to interesuje mnie najlepszy stosunek jakości do ceny i oczywiście kondensacyjny, nie mam wkładu kominowego i chyba taniej będzie wyrzucić parę z pieca przez kratkę wentylacyjną - jeżeli tak można - lub przez ścianę.

Zestawy są ładne, ale jeżeli nie trzeba dodatkowo płacić za zasobnik, to wolałbym to tak zostawić - potrzebne będą pewnie przeróbki, ale o opinie poproszę fachowca - może znasz kogoś godnego polecenia w Częstochowie?

Niestety ale nie mam wyliczonego zapotrzebowania na ciepło, spróbuję gdzieś zobaczyć w necie.

Dowiedziałem się w biurze projektowym, że w projekcie przewidziano piec Viessmann Vitodens 242-F

A zapotrzebowanie, prawdopodobnie wynosi 21360 WAT na rok, ale tego nie jestem już pewien, ponieważ Pani nie bardzo wiedziała czego te dane dotyczą.

RAPczyn
25-08-2010, 16:10
Dowiedziałem się w biurze projektowym, że w projekcie przewidziano piec Viessmann Vitodens 242-F

A zapotrzebowanie, prawdopodobnie wynosi 21360 WAT na rok, ale tego nie jestem już pewien, ponieważ Pani nie bardzo wiedziała czego te dane dotyczą.

Zapewne chodziło o 21360kWh/rok co dawałoby ~14kW mocy by pokryć obciążenie cieplne budynku.

Komin do kotła kondensacyjnego nie jest wcale drogi, a kotły które mogę polecić to Junkers Cerapur Comfort 16-3A (tani) oraz Paradigma Modula II 4-20kW (bardzo dobry).

ellaj
25-08-2010, 19:32
Dzieki za odpowiedz.

nikuś
26-08-2010, 10:30
Witam,
Teraz i mnie dotknął problem wyboru kotła
Domek ma ok. 130 m2 pow. użytkowej, kubatura 650m3, parter + poddasze, ceramika 25+12cm styro, poddasze wełna 20+10, podłoga na gruncie 15 cm styro
dwie łazienki (w jednej prysznic w drugiej wanna), 8 grzejników + dwa łazinkowe, podłogówka max. 30 m2, dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci, i teraz problem jaki kocioł myślimy o jednofunkcyjnym z zasobnikiem 150l, może do tego solary, zwykły czy kondensat, jak z tą mocą, jeżeli dobrze patrzę to w projekcie jest 24 kw dla c.o. to chyba dużo, ile potrzeba dla ogrzania wody?) sprawdzałam u nas dostepność serwisu znalazłam: veissman, vaillant i wolf, do innych się nie przyznają :)
prosze o radę


Pozdrawiam

lordo4
26-08-2010, 13:58
Witam,
a co szanowni forumowicze powiedzą o VICTRIX X 24 2 I firmy Immergas? Przypomnę dane domku. Powierzchnia 100m^2 ściany Ytong 36 na poddaszu Ursa 15. Ogrzewanie podłogowe ok. 20m^2 w podłodze styropian 12. To wszystko dla 2+1 zasobnik 100 lub 160L (który wybrać?).

zibibyk
26-08-2010, 14:27
Powiedz mi jeszcze czy dopłacając do Buderusa czy Vaillanta dostanę coś więcej, co będzie miało bezpośredni wpływ na zużycie czy komfort.
Ten Junkers jest bardzo dobrze opisany i raczej chwalony, a z resztą to różnie bywa, ale informacji jest jakby miej :-)

Dzisiaj się dowiedziałem, że przede mną jeszcze daleka droga - instalacja w przyszłym roku - a do tego mapy, projekty, kominiarze i tylko kasa....

aadamuss24
26-08-2010, 15:04
Lordo, Vitctrix - bardzo długa gwarancja, mała awaryjność poprzednich modeli. pozdr adam

myhau
27-08-2010, 00:54
Witam wszystkich forumowiczów.
Proszę o poradę z wyborem pieca. Głowa już mi pęka od poznawania tematu, w was widzę moją nadzieję.

Dom ok. 280m (w tym garaż i wiatrołap ogrzewane w mniejszym stopniu). 3 kondygnacje mieszkalne docelowo około 6 osób. Dom jest w trakcie remontu, wymienione zostały rury na plastikowe, cienkie, szare z jakąś wkładką w środku (podobno dostosowane do gazu). Planujemy go docieplić: styropian na ściany 12 cm, poddasze wełna 30 cm. Kaloryfery aluminiowe, żeberkowe, około1 żeberko na m2. Brak ogrzewania podłogowego.

Proszę o radę:
1. Jaki wybrać piec, o jakim kW?
Jaki model proponujecie? czy ważne jest czy piec będzie stojący czy wiszący?

2. Myślimy o zasobniku około 150l, czy wystarczy? Czy warto zainwestować w zasobnik ze stali kwasoodpornej?

3. Czy możemy rurę poprowadzić przez ścianę (krótka rura okolo1,5)czy musimy dostawiać nowy kanał do komina? Które rozwiązania lepsze?

4. W pomieszczeniu kotłowni będzie stał również kocioł węglowy, czy w związku z tym zmuszeni jesteśmy do jakichś dodatkowych inwestycji?

Oczywiście zależy nam aby wszystko było oszczędne zarówno użytkowanie jak i inwestycja.
Z gory dziekuje za cene rady.

redlum
27-08-2010, 10:09
AD2 Ile macie łazienek? (wanien, pryszniców?) Ja na 3 osoby biorę 150l - więc u was to minimum 300l

nikuś
27-08-2010, 11:27
RAPczyn proszę odpowiedz na moje pytanie,

Witam,
Teraz i mnie dotknął problem wyboru kotła
Domek ma ok. 130 m2 pow. użytkowej, kubatura 650m3, parter + poddasze, ceramika 25+12cm styro, poddasze wełna 20+10, podłoga na gruncie 15 cm styro
dwie łazienki (w jednej prysznic w drugiej wanna), 8 grzejników + dwa łazinkowe, podłogówka max. 30 m2, dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci, i teraz problem jaki kocioł myślimy o jednofunkcyjnym z zasobnikiem 150l, może do tego solary, zwykły czy kondensat, jak z tą mocą, jeżeli dobrze patrzę to w projekcie jest 24 kw dla c.o. to chyba dużo, ile potrzeba dla ogrzania wody?) sprawdzałam u nas dostepność serwisu znalazłam: veissman, vaillant i wolf, do innych się nie przyznają
prosze o radę


Doczytałam w projekcie, że Kocioł przeiwdziany to Veissman Vitopend 100,
znalazłam jeszcze w książce serwis Immergas i Junkersa,

myhau
27-08-2010, 13:08
AD2 Ile macie łazienek? (wanien, pryszniców?) Ja na 3 osoby biorę 150l - więc u was to minimum 300l

Mamy 3 lazienki. 2 wanny i prysznic. 2 lazienki sa malo uzywane, jedna przez osobe starsza.

zibibyk
27-08-2010, 18:54
Powiedz mi jeszcze czy dopłacając do Buderusa czy Vaillanta dostanę coś więcej, co będzie miało bezpośredni wpływ na zużycie czy komfort.
Ten Junkers jest bardzo dobrze opisany i raczej chwalony, a z resztą to różnie bywa, ale informacji jest jakby miej :-)

Dzisiaj się dowiedziałem, że przede mną jeszcze daleka droga - instalacja w przyszłym roku - a do tego mapy, projekty, kominiarze i tylko kasa....

RAPczyn możesz mi jeszcze podpowiedzieć co myślisz o piecu Buderus GB022+zaobnik 120 l+sterowanie RC35 w cenie około 5,5 tyś
Dzisiaj miałem pierwszego instalatora, który zaproponował takie rozwiązanie do mojej aktualnej kotłowni jako najtańsze w w stosunku "jakość/cena"

Co o tym myślicie?

ellaj
27-08-2010, 20:28
Rapczyn, jeszcze jedno pytanie.
Ktory kociol jest lepszy junkers czy vaillant?

arllette
28-08-2010, 21:41
Witam i proszę o poradę w wyborze kotła gazowego bo im wiecej czytam tym mam wiekszy mętlik

Powierzchnia użytkowa domu 280 m2
w tym powierzchnia garażu 36,0 m2 (będzie na razie nieogrzewany)
Kubatura 1100,0 m3

Dom zbudowany z porothermu 25, ocieplony styropianem 12cm,
poddasze 10cm+ 20 cm wełny
do tego rekuperator +GWC
planujemy równiez zasobnik na wodę 150 l., ew. z dwoma wężownicami 300 l.

Parter ogrzewany będzie podłogówką i częściowo grzejnikami (5 szt) , poddasze głownie grzejnikami (9szt), podłogówka jedynie wspomagająco w korytarzu i łazienkach. Częściowo podłogówka rozwiązana jest jako powrót z grzejników. Chcielibyśmy wybrać kocioł, który pozwli na niezależne sterowanie grzejnikami i podłogówką .

mój instalator twierdzi, że będziemy potrzebować kocioł o mocy 35KW . Wstępnie został wybrany kondesat viessmanna model Vitiodens 200W, jednak cały czas zastanawiam sie czy jest to dobry wybór. Dlatego też chciałalbym prosić mądre głowy na tym forum o poradę. Co myślicie o ww. kotle i czy jest dla nego jakaś (najlepiej tańsza) aletrantywa?

michal@gdynia
29-08-2010, 08:04
Witam Forumowicze!

Proszę o poradę w kwestii zakupu kotła gazowego do CO i CWU.

Poniżej dane domu:
Powierzchnia użytkowa [ i ] 109,1 m2
Powierzchnia podłóg [ i ] 151,2 m2
Powierzchnia całkowita 165,3 m2
Kubatura 589,0 m3
Wysokość 7,72 m


Dom zbudowany z porothermu 25 + styro 12. Na strychu wata 25. Garaż ogrzewany (pomiędzy garażem a domem jest styro 5 cm. Dom posiada 11 grzejników. Jest bardzo ciepły. Częściowo ma podłogówkę (ok. 35 m2). Mieszkać będą w nim 2 dorosłe osoby i jedno dziecko.

Wstępnie planuję kupić piec dwufunkcyjny kondensacyjny. Czy moglibyście doradzić konkretnego producenta i model za sensowną cenę?

Dziękuję i pozdrawiam
Michał

Novatino
30-08-2010, 13:59
Witam

dylemat wart 3000 pln. roznica pomiedzy Vitodens 100 a Vitodens 200
znaczna roznica w zakresie modulacji a dom:

porotherm 38cm
welna 15cm
poddasze 25cm supermata
podloga 15 cm szary styropian

powierzchnia ok 190 z garazem
cały dół podłogówka
Dom M20 z Muratora

sprzedawca sugeruje ze roznica pomiedzy tymi modelami nie za szybko zwroci sie ze wzgledu na nizsza prace V200

no i nie wiem... wiem ze gaz z butli...

doradzicie?


N

RAPczyn
31-08-2010, 09:13
RAPczyn proszę odpowiedz na moje pytanie,

Witam,
Teraz i mnie dotknął problem wyboru kotła
Domek ma ok. 130 m2 pow. użytkowej, kubatura 650m3, parter + poddasze, ceramika 25+12cm styro, poddasze wełna 20+10, podłoga na gruncie 15 cm styro
dwie łazienki (w jednej prysznic w drugiej wanna), 8 grzejników + dwa łazinkowe, podłogówka max. 30 m2, dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci, i teraz problem jaki kocioł myślimy o jednofunkcyjnym z zasobnikiem 150l, może do tego solary, zwykły czy kondensat, jak z tą mocą, jeżeli dobrze patrzę to w projekcie jest 24 kw dla c.o. to chyba dużo, ile potrzeba dla ogrzania wody?) sprawdzałam u nas dostepność serwisu znalazłam: veissman, vaillant i wolf, do innych się nie przyznają
prosze o radę


Doczytałam w projekcie, że Kocioł przeiwdziany to Veissman Vitopend 100,
znalazłam jeszcze w książce serwis Immergas i Junkersa,

Witam.
Moim zdaniem Junkers Cerapur Smart 14-3C może być odpowiednim kotłem dla twoich potrzeb, do tego zbiornik 150l lub ~200l przy kolektorach w technice AquaSystem. W razie czego mogę pomóc w dostępie.


RAPczyn możesz mi jeszcze podpowiedzieć co myślisz o piecu Buderus GB022+zaobnik 120 l+sterowanie RC35 w cenie około 5,5 tyś
Dzisiaj miałem pierwszego instalatora, który zaproponował takie rozwiązanie do mojej aktualnej kotłowni jako najtańsze w w stosunku "jakość/cena"

Co o tym myślicie?

GB022 ma niską sprawność raptem do 107% oraz wysoką moc minimalną 6kW. Moim zdaniem lepszy będzie Comfort 16-3A

RAPczyn
31-08-2010, 09:32
Rapczyn, jeszcze jedno pytanie.
Ktory kociol jest lepszy junkers czy vaillant?

Moim zdaniem Junkers.

RAPczyn
31-08-2010, 09:42
Witam i proszę o poradę w wyborze kotła gazowego bo im wiecej czytam tym mam wiekszy mętlik

Powierzchnia użytkowa domu 280 m2
w tym powierzchnia garażu 36,0 m2 (będzie na razie nieogrzewany)
Kubatura 1100,0 m3

Dom zbudowany z porothermu 25, ocieplony styropianem 12cm,
poddasze 10cm+ 20 cm wełny
do tego rekuperator +GWC
planujemy równiez zasobnik na wodę 150 l., ew. z dwoma wężownicami 300 l.

Parter ogrzewany będzie podłogówką i częściowo grzejnikami (5 szt) , poddasze głownie grzejnikami (9szt), podłogówka jedynie wspomagająco w korytarzu i łazienkach. Częściowo podłogówka rozwiązana jest jako powrót z grzejników. Chcielibyśmy wybrać kocioł, który pozwli na niezależne sterowanie grzejnikami i podłogówką .

mój instalator twierdzi, że będziemy potrzebować kocioł o mocy 35KW . Wstępnie został wybrany kondesat viessmanna model Vitiodens 200W, jednak cały czas zastanawiam sie czy jest to dobry wybór. Dlatego też chciałalbym prosić mądre głowy na tym forum o poradę. Co myślicie o ww. kotle i czy jest dla nego jakaś (najlepiej tańsza) aletrantywa?

Wydaje mi się iż powinien wystarczyć kocioł o mocy ~20kW (wypadałoby policzyć).
Świetnym rozwiązaniem będzie kocioł Paradigma Modula II 4-20kW z automatyką Systa Comfort dla 2 obiegów grzewczych z mieszaczami.

ellaj
31-08-2010, 12:46
Moim zdaniem Junkers.

Tak, wlasnie myslalam.
Dziekuje bardzo i pozdrawiam.

Mykd
31-08-2010, 15:55
Witam
Proszę o poradę w takim przypadku,
Dom około 100m2 parter i mieszkalne poddasze dość dobrze ocieplony.
Kotłownia w piwnicy dwa piece prosty węglowy i wysłużony gazowy (do wymiany) podłączone do jednego komina(w środku rura z nierdzewki).
Instalacja co grzejniki wydajna przez większość czasu wystarcza 40 stopni na piecu.
Jest jeszcze drugi komin ale ma załamania i trudno byłoby wstawić tam rurę ,(może 80).
Potrzebuję pieca jednofunkcyjnego poniżej 15kw z jak najmniejszą mocą minimalną.
Chciałbym zachować piec węglowy i w związku z tym kilka pytań.
1 Czy jest możliwe zachowanie tego jak jest ,czyli wymiana pieca,jeśli tak to na jaki?
2 Czy można łączyć piec węglowy i gazowy bezpośrednio do instalacji c.o. i jakie są tego konsekwencje lub przeciwwskazania?
3 Jaki piec i w jaki sposób podłączyć przy zachowaniu pieca węglowego?
4 Jakie są rozwiązania zapobiegające wyłączenia pieca gazowego przy braku prądu w sieci i z grubsza ich koszt np, do pieca kondensacyjnego?

Novatino
31-08-2010, 17:10
RAPczyn

moge Cie prosic o porade?

N

bartekgr
31-08-2010, 17:38
DANE
- powierzchnia: 171 m2 + 23 m2 garaż
- kubatura: 730 m3
- kondygnacje: dwie pełne
- ogrzewanie: podłogowe na całej powierzchni
- wentylacja: mechaniczna, rekuperator, bez GWC
- solary: nie przewiduję
- moc: według projektanta instalacji 19kW

ZAŁOŻENIA
- wysoki komfort CWU
- dobry serwis we Wrocławiu
- wysoka niezawodność

Dla takich założeń wstępnie wybrałem dwa:
- Viessmann Vitodens 333-F
- ELIDENS DTG 1300 ECO.NOX PLUS / V 130 lub ELITEC DTG 1300 ECO.NOX / V …

Który wg Fachowców? To prawda, że Viessmanny są gorsze jakościowo, czy większa ilość złych opinii wynika po prostu z większej ilości sprzedanych kotłów?

zibibyk
31-08-2010, 19:37
Dzięki za już
będę jeszcze Cię męczył jak dostną kolejne oferty,
czy ten Junkers Comfort 16-3A występuję w zestawie z jakimś zasobnikiem, czy wtedy jest to zestaw optymalny, czy lepiej zakupić zasobnik równie dobry (jaki) innej firmy?

baggio10
01-09-2010, 08:47
Witam wszystkich użytkowników forum:)
Pilnie potrzebuje kupić piecyk gazowy do podgrzania wody , ponieważ stary junkers padł i nie mamy ciepłej wody w mieszkaniu w bloku:(
a ze jestem zielony w tych sprawach bardzo prosił bym o pomoc w wyborze piecyka .
Jaka firma?jakie zalety ma dany model?jakie wady?czy z otwarta komora czy zamknięta?czy z hydrogeneratora, czy bez ? Na pewno podgrzewacz wodny nie możne być na świeczkę:) a i żeby był oszczędny i niezawodny:)
Cena plus minus 1500zł a możne oczywiście być tańszy:)

z góry dziękuje za pomoc

nikuś
01-09-2010, 09:25
Dzięki za odpowiedź RAPczyn,
doczytałam w projekcie że kubatura pom. ogrzewanych to 380 m3 (650 to kubatura całego domu razem z garażem), czy ten kociołek ogrzeje nam domek i wodę czy nie jest za mały, poniewaz podłogówki będzie mało to czy mam przewymiarować grzejniki, ?

starn
01-09-2010, 14:00
DANE
- powierzchnia: 171 m2 + 23 m2 garaż
- kubatura: 730 m3
- kondygnacje: dwie pełne
- ogrzewanie: podłogowe na całej powierzchni
- wentylacja: mechaniczna, rekuperator, bez GWC
- solary: nie przewiduję
- moc: według projektanta instalacji 19kW

ZAŁOŻENIA
- wysoki komfort CWU
- dobry serwis we Wrocławiu
- wysoka niezawodność

Dla takich założeń wstępnie wybrałem dwa:
- Viessmann Vitodens 333-F
- ELIDENS DTG 1300 ECO.NOX PLUS / V 130 lub ELITEC DTG 1300 ECO.NOX / V …

Który wg Fachowców? To prawda, że Viessmanny są gorsze jakościowo, czy większa ilość złych opinii wynika po prostu z większej ilości sprzedanych kotłów?
Witaj Według mnie to instalator troche się pomylił(czytaj ok 100% ,chyba że budynek jest z lat 60 i nie modernizowany termicznie) z zapotrzebowaniem na ciepło.Wg niego masz zapotrzebowanie ok 100 w/m2 a prawda jest taka że wspołczesne budynki mają około 50 w/m2 przy wentylacji grawitacyjnej i około 35W/m2 przy wentylacji z rekuperatorem.W zwiazku z tym zapotrzebowanie w twoim przypadku oscyluje w okolicach 10 kW .Idąc dalej masz podłogówkę wszędzie więc konsekwentnie myśląc kociołek kondensacyjny i tu według mojego doświadczenia polecił bym Centrale kondensacyjną firmy WOLF CGW 11/100 + BM tj.sterowanie pogodowe .

bodosz
04-09-2010, 18:52
Witam.
To może i ja się dołączę do zapytania o kociołek.

Parametry.
Poddasze domu jednorodzinnego. Mazowsze. Pow grzania ok 75m2, Ściany 2 warstwowe ok 40 cm (suporex i cegła silkatowa) Dach ocieplony wełną 25cm.
2 pokoje na grzejnikach (ok 35m2) pozostałe 40 podłogówka plus drabinka w łazience.
Mieszkać będą 2 osoby plus dziecko.

Myślałem o Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C lub Immergas VICTRIX X 12 2 I
Co do CWU o raczej obstawiam zasobnik tylko teraz nie wiem czy w zestawie z piecem czy może kupować osobno.

Dlatego mam takie pytania.
Jaki z tych kotłów polecacie (chyba że inny)?
Czy zasobnik dokupować oddzielnie np. Biawar czy z zestwu np do junkersa ST 120-1 Z? Zasobnik Junkersa nie oszukując jest strasznie drogi.
Z góry dziękuje za rade.
pozdrawiam
Bodosz

salata123
04-09-2010, 20:51
Cześć. Krótkie pytanie. Czy przy zapotrzebowaniu cieplnym na ogrzewanie domu około 12 - 13 kV, przy zbiorniku do solarów 300 l dwuwężownicowym należy zwiększyć moc kotła do około 19 kV ? ( kocioł mniejszej mocy nie będzie sprawnie przygotowywał cwu w tak dużym zbiorniku ? ). Dzięki za odpowiedź.

p@blo
05-09-2010, 13:01
Witam!
I ja tez bardzo poproszę znawców tematu o porade co do wyboru pieca. Musze w ciągu najbliższych dni podjąc ostateczną decyzje...
Dom częściowo podpiwniczony (40m2 i 2 grzejniki), parter 100 metrów (podłogówka + 2 grzejnik), garaz 30 m2 ( 1 grzejnik dla złamania temp), piętro 130 m2 po podłodze (scianka kolankowa od 110cm), czyli licząc dobre 250 m2.
15 cm styropian, dach 25 cm wełny, będzie wentylacja mechaniczna, okna 3 szybowe o współcz. 0,7.
Niestety ponoć najlepszy kocioł na rynku MODULA u mnie odpada m. in ze wzgledu na cenę, dlatego zacząłem rozglądać sie za innymi.
I tak zastanawiam się nad jakimś innym ekonomicznym kociołkiem 1 funkcyjnym.
Widzę często polecany jest De Dietrich, ale startuje z mocą ponad 6 kW, mi natomiast wpadł w oko IMMERGAS Victrix 24 który jak widze ma modulacje juz od 3 kW.
Jak wypada ten Immergas na tle konkurencji? ;-)
Bardzo proszę speców od technik grzewczych o poradę w tej kwesti ;-)
Z gory dziekuje
Paweł

bodosz
05-09-2010, 18:36
Witam.
To może i ja się dołączę do zapytania o kociołek.

Parametry.
Poddasze domu jednorodzinnego. Mazowsze. Pow grzania ok 75m2, Ściany 2 warstwowe ok 40 cm (suporex i cegła silkatowa) Dach ocieplony wełną 25cm.
2 pokoje na grzejnikach (ok 35m2) pozostałe 40 podłogówka plus drabinka w łazience.
Mieszkać będą 2 osoby plus dziecko.

Myślałem o Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C lub Immergas VICTRIX X 12 2 I
Co do CWU o raczej obstawiam zasobnik tylko teraz nie wiem czy w zestawie z piecem czy może kupować osobno.

Dlatego mam takie pytania.
Jaki z tych kotłów polecacie (chyba że inny)?
Czy zasobnik dokupować oddzielnie np. Biawar czy z zestwu np do junkersa ST 120-1 Z? Zasobnik Junkersa nie oszukując jest strasznie drogi.
Z góry dziękuje za rade.
pozdrawiam
Bodosz

To i ja dodam że wentylacja mechaniczna z odzyskiem jest i już nawet funkcjonuje :-)

redlum
05-09-2010, 19:46
Witam!
I ja tez bardzo poproszę znawców tematu o porade co do wyboru pieca. Musze w ciągu najbliższych dni podjąc ostateczną decyzje...
Dom częściowo podpiwniczony (40m2 i 2 grzejniki), parter 100 metrów (podłogówka + 2 grzejnik), garaz 30 m2 ( 1 grzejnik dla złamania temp), piętro 130 m2 po podłodze (scianka kolankowa od 110cm), czyli licząc dobre 250 m2.
15 cm styropian, dach 25 cm wełny, będzie wentylacja mechaniczna, okna 3 szybowe o współcz. 0,7.
Niestety ponoć najlepszy kocioł na rynku MODULA u mnie odpada m. in ze wzgledu na cenę, dlatego zacząłem rozglądać sie za innymi.
I tak zastanawiam się nad jakimś innym ekonomicznym kociołkiem 1 funkcyjnym.
Widzę często polecany jest De Dietrich, ale startuje z mocą ponad 6 kW, mi natomiast wpadł w oko IMMERGAS Victrix 24 który jak widze ma modulacje juz od 3 kW.
Jak wypada ten Immergas na tle konkurencji? ;-)
Bardzo proszę speców od technik grzewczych o poradę w tej kwesti ;-)
Z gory dziekuje
Paweł

gdzieś czytałem że modulacja poniżej 20% ma słaba wydajność (ale prosiłbym o potwierdzenie tego stwierdzenia przez jakiś fachowców) - temu większość pieców gazowych 24 kW ma modulacje od 6kW.

RAPczyn
07-09-2010, 08:20
Witam

dylemat wart 3000 pln. roznica pomiedzy Vitodens 100 a Vitodens 200
znaczna roznica w zakresie modulacji a dom:

porotherm 38cm
welna 15cm
poddasze 25cm supermata
podloga 15 cm szary styropian

powierzchnia ok 190 z garazem
cały dół podłogówka
Dom M20 z Muratora

sprzedawca sugeruje ze roznica pomiedzy tymi modelami nie za szybko zwroci sie ze wzgledu na nizsza prace V200

no i nie wiem... wiem ze gaz z butli...

doradzicie?


N

Z Viessmann`a najlepszym będzie Vitodens 300-W 19kW. Jeśli bierzesz inne firmy pod uwagę to może być tani Junkers Cerapur Smart 14-3C (lub Comfort 16-3A) oraz bardzo dobry Paradigma Modula II 2...10kW (lub 4...20kW) - trzeba zrobić obliczenia obciążenia cieplnego aby mieć pewność, która moc będzie wystarczająca.
W razie czego mogę pomóc.


DANE
- powierzchnia: 171 m2 + 23 m2 garaż
- kubatura: 730 m3
- kondygnacje: dwie pełne
- ogrzewanie: podłogowe na całej powierzchni
- wentylacja: mechaniczna, rekuperator, bez GWC
- solary: nie przewiduję
- moc: według projektanta instalacji 19kW

ZAŁOŻENIA
- wysoki komfort CWU
- dobry serwis we Wrocławiu
- wysoka niezawodność

Dla takich założeń wstępnie wybrałem dwa:
- Viessmann Vitodens 333-F
- ELIDENS DTG 1300 ECO.NOX PLUS / V 130 lub ELITEC DTG 1300 ECO.NOX / V …

Który wg Fachowców? To prawda, że Viessmanny są gorsze jakościowo, czy większa ilość złych opinii wynika po prostu z większej ilości sprzedanych kotłów?

Jak wyżej, kocioł De Dietrich raczej nie większy niż 15kW (MCA 15 lub DTG 1300-15)

RAPczyn
07-09-2010, 08:37
Witam
Proszę o poradę w takim przypadku,
Dom około 100m2 parter i mieszkalne poddasze dość dobrze ocieplony.
Kotłownia w piwnicy dwa piece prosty węglowy i wysłużony gazowy (do wymiany) podłączone do jednego komina(w środku rura z nierdzewki).
Instalacja co grzejniki wydajna przez większość czasu wystarcza 40 stopni na piecu.
Jest jeszcze drugi komin ale ma załamania i trudno byłoby wstawić tam rurę ,(może 80).
Potrzebuję pieca jednofunkcyjnego poniżej 15kw z jak najmniejszą mocą minimalną.
Chciałbym zachować piec węglowy i w związku z tym kilka pytań.
1 Czy jest możliwe zachowanie tego jak jest ,czyli wymiana pieca,jeśli tak to na jaki?
2 Czy można łączyć piec węglowy i gazowy bezpośrednio do instalacji c.o. i jakie są tego konsekwencje lub przeciwwskazania?
3 Jaki piec i w jaki sposób podłączyć przy zachowaniu pieca węglowego?
4 Jakie są rozwiązania zapobiegające wyłączenia pieca gazowego przy braku prądu w sieci i z grubsza ich koszt np, do pieca kondensacyjnego?

Ad.1 Prawdopodobnie trzeba przerobić układ c.o. na układ zamknięty ( z naczyniem wzbiorczym przeponowym) oraz doprowadzić komin do kotła kondensacyjnego (są elastyczne rury spalinowe dające szanse wykorzystania drugiego szachtu.
Ad.2 Najlepiej jest podłączyć kocioł na paliwo stałe do zbiornika buforowego, jeśli to stary kocioł to prawdopodobnie będzie musiał pracować w instalacji otwartej.
Ad.3 Modula II 2...10kW.
Ad.4 UPS ~450Pln

RAPczyn
07-09-2010, 09:02
Dzięki za już
będę jeszcze Cię męczył jak dostną kolejne oferty,
czy ten Junkers Comfort 16-3A występuję w zestawie z jakimś zasobnikiem, czy wtedy jest to zestaw optymalny, czy lepiej zakupić zasobnik równie dobry (jaki) innej firmy?

Może kupić zbiornik innego, tańszego producenta.


Dzięki za odpowiedź RAPczyn,
doczytałam w projekcie że kubatura pom. ogrzewanych to 380 m3 (650 to kubatura całego domu razem z garażem), czy ten kociołek ogrzeje nam domek i wodę czy nie jest za mały, poniewaz podłogówki będzie mało to czy mam przewymiarować grzejniki, ?

Spokojnie powinien ogrzać dom.


Witam.
To może i ja się dołączę do zapytania o kociołek.

Parametry.
Poddasze domu jednorodzinnego. Mazowsze. Pow grzania ok 75m2, Ściany 2 warstwowe ok 40 cm (suporex i cegła silkatowa) Dach ocieplony wełną 25cm.
2 pokoje na grzejnikach (ok 35m2) pozostałe 40 podłogówka plus drabinka w łazience.
Mieszkać będą 2 osoby plus dziecko.

Myślałem o Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C lub Immergas VICTRIX X 12 2 I
Co do CWU o raczej obstawiam zasobnik tylko teraz nie wiem czy w zestawie z piecem czy może kupować osobno.

Dlatego mam takie pytania.
Jaki z tych kotłów polecacie (chyba że inny)?
Czy zasobnik dokupować oddzielnie np. Biawar czy z zestwu np do junkersa ST 120-1 Z? Zasobnik Junkersa nie oszukując jest strasznie drogi.
Z góry dziękuje za rade.
pozdrawiam
Bodosz

Może być Biawar, Immergas ma fajny zakres mocy ale niską sprawność.


Cześć. Krótkie pytanie. Czy przy zapotrzebowaniu cieplnym na ogrzewanie domu około 12 - 13 kV, przy zbiorniku do solarów 300 l dwuwężownicowym należy zwiększyć moc kotła do około 19 kV ? ( kocioł mniejszej mocy nie będzie sprawnie przygotowywał cwu w tak dużym zbiorniku ? ). Dzięki za odpowiedź.

Nie ma potrzeby zwiększania mocy (kW). Kocioł jest podłączony tylko do górnej wężownicy, więc ogrzewa ~130l.


Witam!
I ja tez bardzo poproszę znawców tematu o porade co do wyboru pieca. Musze w ciągu najbliższych dni podjąc ostateczną decyzje...
Dom częściowo podpiwniczony (40m2 i 2 grzejniki), parter 100 metrów (podłogówka + 2 grzejnik), garaz 30 m2 ( 1 grzejnik dla złamania temp), piętro 130 m2 po podłodze (scianka kolankowa od 110cm), czyli licząc dobre 250 m2.
15 cm styropian, dach 25 cm wełny, będzie wentylacja mechaniczna, okna 3 szybowe o współcz. 0,7.
Niestety ponoć najlepszy kocioł na rynku MODULA u mnie odpada m. in ze wzgledu na cenę, dlatego zacząłem rozglądać sie za innymi.
I tak zastanawiam się nad jakimś innym ekonomicznym kociołkiem 1 funkcyjnym.
Widzę często polecany jest De Dietrich, ale startuje z mocą ponad 6 kW, mi natomiast wpadł w oko IMMERGAS Victrix 24 który jak widze ma modulacje juz od 3 kW.
Jak wypada ten Immergas na tle konkurencji? ;-)
Bardzo proszę speców od technik grzewczych o poradę w tej kwesti ;-)
Z gory dziekuje
Paweł

Jak wyżej. Po obliczeniu obciążenia cieplnego budynku może się okazać iż wystarczy np. Jenkers Cerapur Comfort 16-3A.

katri1
07-09-2010, 11:56
Witam,
posiadam piec gazowy Puma 80 do ogrzewania wody i co. Niestety ostatnio się psuje (gaśnie płomień przy odkręcaniu wody) kilka razy byli "fachowcy" i nic nie poradzili. Dopiero ostatni powiedział , że jest to stary piec, do którego nie ma już części i po prostu wszystko się w nim pozatykało. Więc decyzja - kupić nowy piec. Jestem w tym temacie kompletnie zielona, pomóżcie proszę.
Mam małe mieszkanie dwupoziomowe (na dole kuchnia, łazienka, przedpokój, na górze jeden pokój o łącznej powierzchni pokrywającej tą na dole minus schody)
Malutka łazienka (2x2,5x3m) w której wisi piec
W mieszkaniu dwa kaloryfery + 1 w łazience.
Mieszkam tylko ja z dzieckiem, nie potrzebujemy więc pieca o dużej mocy czy pojemności.

Jaki piec byłby najlepszy do mojego mieszkania? A może coś z moją Pumą można by zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc :)

salata123
11-09-2010, 00:01
Napisał bodosz
Witam.
To może i ja się dołączę do zapytania o kociołek.

Parametry.
Poddasze domu jednorodzinnego. Mazowsze. Pow grzania ok 75m2, Ściany 2 warstwowe ok 40 cm (suporex i cegła silkatowa) Dach ocieplony wełną 25cm.
2 pokoje na grzejnikach (ok 35m2) pozostałe 40 podłogówka plus drabinka w łazience.
Mieszkać będą 2 osoby plus dziecko.

Myślałem o Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C lub Immergas VICTRIX X 12 2 I
Co do CWU o raczej obstawiam zasobnik tylko teraz nie wiem czy w zestawie z piecem czy może kupować osobno.

Dlatego mam takie pytania.
Jaki z tych kotłów polecacie (chyba że inny)?
Czy zasobnik dokupować oddzielnie np. Biawar czy z zestwu np do junkersa ST 120-1 Z? Zasobnik Junkersa nie oszukując jest strasznie drogi.
Z góry dziękuje za rade.
pozdrawiam

Bodosz Może być Biawar, Immergas ma fajny zakres mocy ale niską sprawność.

Ale jaką cenę !!! ( dziś dostałem propozycję na zestaw eco plus 100 ( czyli kociołek Victrix 12 kW + zasobnik 100 l za 5400 zl ), i moje pytanko.
Jak dobrać optymalnie zestaw do produkcji cwu dla piecy jednofunkcyjnych o mocy 10 -14 kW dla 4 - 5 osobowej rodziny, 2 prusznice + 1 wanna + kuchnia + czasami goście, zasobnik "zwykły" czy warstwowo ładowany ?, czy do każdego kotła można zamiennie stosować te dwa rodzaje zasobników ?? ( dom ogólnie ma zapotrzebowanie grzewcze poniżej 10 kW). Dzięki i pozdrowienia.

domtk
11-09-2010, 11:25
witam

dom z garażem: ~ 150 m2 (BK24 + 12 cm styropian, poddasze 20 cm wełna, podłoga 8 cm styropianu) 12 grzejników i ~ 40 m2 podłogówki na rtl-ach
myślałem o: Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 ale osoba robiąca instalacje twierdzi, że taki piec może być niewystarczający
i proponuje DE DIETRICH MCR/II 24 BS 150 + regulator celcia 20 (ceny obu pieców na tym samym poziomie)
czy mogę prosić o opinię, który z tych dwóch pieców będzie lepszym rozwiązaniem dla takiego budynku.

pozdrowienia

RAPczyn
11-09-2010, 12:30
witam

dom z garażem: ~ 150 m2 (BK24 + 12 cm styropian, poddasze 20 cm wełna, podłoga 8 cm styropianu) 12 grzejników i ~ 40 m2 podłogówki na rtl-ach
myślałem o: Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 ale osoba robiąca instalacje twierdzi, że taki piec może być niewystarczający
i proponuje DE DIETRICH MCR/II 24 BS 150 + regulator celcia 20 (ceny obu pieców na tym samym poziomie)
czy mogę prosić o opinię, który z tych dwóch pieców będzie lepszym rozwiązaniem dla takiego budynku.

pozdrowienia

Liczą na oko, budynek ma obciążenie cieplne na poziomie ~10kW więc moim zdaniem J. spokojnie wystarczy.

domtk
11-09-2010, 13:59
Liczą na oko, budynek ma obciążenie cieplne na poziomie ~10kW więc moim zdaniem J. spokojnie wystarczy.

dziękuje za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dot. Junkers-a, czy ten pakiet (F.01L.2TH.CS3) wymaga jeszcze dodatkowych rzeczy, żeby to wszystko ze sobą połączyć ?

pozdrowienia

RAPczyn
11-09-2010, 14:31
Syfon do zaworu bezpieczeństwa i kondensatu, układ spalinowo powietrzny, może zawór upustowy (zapobiega szumom w małych instalacjach), może grupę bezpieczeństwa z reduktorem 4bar.
Bez układu spalinowego to koszt ~7075,- brutto.

agata39
12-09-2010, 08:57
Nie słuchając się naszego instalatora :lol2: wybraliśmy w końcu piec---Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C.
Dom parterowy bez poddasza użytkowego 140m2,w tym powierzchni mieszkalnej 104m2.W związku z tym mam pytanie....
Jaki będzie najlepszy zasobnik dla 4 osób,chodzi o pojemność,producenta i rodzaj(są chyba też jakieś warstwowe :confused: )
W domu dwie łazienki,w jednej wanna,a w drugiej kabina prysznicowa.

RAPczyn
12-09-2010, 09:11
A potem hydraulicy mówią "...naczytali się muratora..." :-D

Zbiornik minimum 150l, 200l również będzie dobry.

agata39
12-09-2010, 11:16
I całe szczęście,że jest takie forum.Nasz hydraulik proponował nam piec o mocy 24kW.
No dobra zasobnik 150l,ale jaki najlepszy Junkersa szukać,czy tez innej firmy?
Może jakieś dokładniejsze dane?

RAPczyn
12-09-2010, 11:41
Biawar Quattro 150l, CosmoWARM 160l w razie czego pisz na PW.

mr6319
17-09-2010, 13:06
Możecie powiedzieć czy taka wycena jest do przyjęcia:

kocioł vitodens 200+zasob 150l -10290,-
vitotrol 200 programator tygodniowy -425,-
zestaw bazowy w szacht -415,-
rura 80/1000 viessmann - 8x66,- = 528
zawór 3-drogowy do podłogówki - 611,-
siłownik do zaworó 3-drodowego -1530,-
złaczki przyłączeniowe - 70,-
urządzenia do montażu kotłowni - około 1700,-

sewrryn
17-09-2010, 13:56
Witam.
Jeśli można to ja również poprosze o pomoc w wyborze pieca.

Dom ma następujące parametry: parterówka z poddaszem użytkowym, poroterm + 10cm styropianu, całośc ma 135m2, parter w całości podłogówka, poddasze w całości kaloryfery, okna z normalnymi tj. podwójnymi szybami, brak rekuperatora. 2 osoby.

Instalator zaproponował mi piec DE DIETRICH MCR II 24 kondesacyjny o mocy od 6,3 do 25,3 kW + BS 100L.

Czy macie jakieś sugestie co do spasowania pieca do domu. Czy ten piec nie dysponuje za duża mocą i bedzie tym samym charakteryzował się zmniejszoną sprawnością.
Z góry dziekuje za informacje.

RAPczyn
17-09-2010, 14:27
Ale jaką cenę !!! ( dziś dostałem propozycję na zestaw eco plus 100 ( czyli kociołek Victrix 12 kW + zasobnik 100 l za 5400 zl ), i moje pytanko.
Jak dobrać optymalnie zestaw do produkcji cwu dla piecy jednofunkcyjnych o mocy 10 -14 kW dla 4 - 5 osobowej rodziny, 2 prusznice + 1 wanna + kuchnia + czasami goście, zasobnik "zwykły" czy warstwowo ładowany ?, czy do każdego kotła można zamiennie stosować te dwa rodzaje zasobników ?? ( dom ogólnie ma zapotrzebowanie grzewcze poniżej 10 kW). Dzięki i pozdrowienia.

Automatyka kotła powinna rozumieć iż ma do czynienia ze zbiornikiem warstwowym.
Zbiornik ciepłej wody powinien mieć minimum 150l (zalecane 200l).

RAPczyn
17-09-2010, 14:30
Witam.
Jeśli można to ja również poprosze o pomoc w wyborze pieca.

Dom ma następujące parametry: parterówka z poddaszem użytkowym, całośc ma 135m2, parter w całości podłogówka, poddasze w całości kaloryfery, okna z normalnymi tj. podwójnymi szybami, brak rekuperatora. 2 osoby.

Instalator zaproponował mi piec DE DIETRICH MCR II 24 kondesacyjny o mocy od 6,3 do 25,3 kW + BS 100L.

Czy macie jakieś sugestie co do spasowania pieca do domu. Czy ten piec nie dysponuje za duża mocą i bedzie tym samym charakteryzował się zmniejszoną sprawnością.
Z góry dziekuje za informacje.

Prawdopodobnie wystarczy De Dietrich MCA15 oraz zbiornik 100 (do 3 osób).

RAPczyn
17-09-2010, 14:37
Zawór 3-drogowy z siłownikiem 3/4" w cenie 800PLN brutto (w zależności od kursu euro/pln)
Rura spalinowa PPs 80/2000 to koszt ~90PLN/szt.
Dodatkowe urządzenia może wyjść nawet 2000PLN.
Jakiej mocy kocioł?

DAWID S
17-09-2010, 22:44
Jestem troche zielony w wyborze kotla i obliczeniu o jakiej mocy musze kupic kociol nmoj dom.
dom ma 145m2pow.uzytkowej
jest zbud. z porotermu 30cm +styropian 15cm.
dach jest pokryty dachok ceramiczna +25cm welny mineralnej
podlogowka n dole -czyli cos okolo 80m2
kaloryfery w pokojach na gorze:
4xpokoj
1xgarderoba
2xdrabinka w lazienkach
1Xgaraz
1x komuikacja na górze.
wiec kaloryferow jest 9 sztuk.


mysle o piecu kondensacyjnym na gaz ziemny z zasobnikiem
- kominek z plaszczem wodnym - jaka moc potrzebuje?
- solary w przyszlosci 3-5lat

kubatura pomieszczenia 650m3 - nie pisza w projekcie ile jest tej kubatury uzytkowej,ale odliczajac strych,ktory jest ocieplony welna,15cm ale nie bedzie ogrzewany i garaz,ktory bedzie mial minimalna temp.ustawiona,wiec kubatura moze pomniejszyc sei cos okolo 150m3?

zastanawiam sie nad Vaillant,badz de dietrich
rozna moc kotlow ofruja oferuja
jezli chodzi o asobnik,chciabym sie doweidziec jaki,by podlaczyc kominek plszczem wodnym i solar - no i cowazniejsze rodzina 4-5 os.jak wielki ma byc ten asobnik.zaoferowano mi 300litrowy.
RAPczyn bede wdzieczny za jakakolwiek odp.

Browning
18-09-2010, 12:33
Witam wszystkich,
przeglądałem ten wątek i cięzko mi coś dopasować. Stoje przed dylematem wyboru kotła gazowego i całego osprzętu.
Dom o powierzchni 450 m2
kubatura 1350m3.
Z tego 230m2 to pomieszczenia lokalowe pod wynajm, a dalej mieszkalne(na stałe 4 domowników, chyba że jeszcze coś się wykluje :D). W 90% planujemy ogrzewanie podłogowe ( w zasadzie myśałem o 100% podłogówki jednak parę kaloryferów się przyda). Ściany budynku suporex 24 plus 20cm styropian, poddasze raczej natryskowe, REKU na całość, dach dachówka ceramika. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze. Skłaniam się w kierunku Viessman, Vailant, De Dietrich no chyba, że coś jeszcze innego padnie.

mr6319
19-09-2010, 21:25
RAPczyn (http://forum.muratordom.pl/../member.php?6422-RAPczyn) pisze:
Jakiej mocy kocioł?
modulacja kotła vitodens 200 4,8-19kw

RAPczyn
20-09-2010, 13:00
Jestem troche zielony w wyborze kotla i obliczeniu o jakiej mocy musze kupic kociol nmoj dom.
dom ma 145m2pow.uzytkowej
jest zbud. z porotermu 30cm +styropian 15cm.
dach jest pokryty dachok ceramiczna +25cm welny mineralnej
podlogowka n dole -czyli cos okolo 80m2
kaloryfery w pokojach na gorze:
4xpokoj
1xgarderoba
2xdrabinka w lazienkach
1Xgaraz
1x komuikacja na górze.
wiec kaloryferow jest 9 sztuk.


mysle o piecu kondensacyjnym na gaz ziemny z zasobnikiem
- kominek z plaszczem wodnym - jaka moc potrzebuje?
- solary w przyszlosci 3-5lat

kubatura pomieszczenia 650m3 - nie pisza w projekcie ile jest tej kubatury uzytkowej,ale odliczajac strych,ktory jest ocieplony welna,15cm ale nie bedzie ogrzewany i garaz,ktory bedzie mial minimalna temp.ustawiona,wiec kubatura moze pomniejszyc sei cos okolo 150m3?

zastanawiam sie nad Vaillant,badz de dietrich
rozna moc kotlow ofruja oferuja
jezli chodzi o asobnik,chciabym sie doweidziec jaki,by podlaczyc kominek plszczem wodnym i solar - no i cowazniejsze rodzina 4-5 os.jak wielki ma byc ten asobnik.zaoferowano mi 300litrowy.
RAPczyn bede wdzieczny za jakakolwiek odp.

Broetje WGB 15, De Dietrich MCA 15, Junkers Cerapur Smart 14-3C, Paradigma Modula II 2-10kW, Vaillant moim zdaniem nie ma nic ciekawego.
W zależności jakiej jakości?ceny oczekujesz.


Witam wszystkich,
przeglądałem ten wątek i cięzko mi coś dopasować. Stoje przed dylematem wyboru kotła gazowego i całego osprzętu.
Dom o powierzchni 450 m2
kubatura 1350m3.
Z tego 230m2 to pomieszczenia lokalowe pod wynajm, a dalej mieszkalne(na stałe 4 domowników, chyba że jeszcze coś się wykluje :D). W 90% planujemy ogrzewanie podłogowe ( w zasadzie myśałem o 100% podłogówki jednak parę kaloryferów się przyda). Ściany budynku suporex 24 plus 20cm styropian, poddasze raczej natryskowe, REKU na całość, dach dachówka ceramika. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze. Skłaniam się w kierunku Viessman, Vailant, De Dietrich no chyba, że coś jeszcze innego padnie.

WGB 28 C, Modula II 6-30kW, MCA 25 jeśli wystarczy mocy.

Browning
20-09-2010, 20:37
RAPczyn dziękuję za odpowiedź. A jaki do tego dołożyć zasbnik (300)?? Jeżeli coś z tego co proponowałeś to Modula, dodatkowo dwa obiegi z mieszaczami, automatyka podłogowa. Taka jeszcze myśl kręci się czy nie wrzucić do kominka płasza wodnego i zrobić wspomaganie jak uważasz??

RAPczyn
22-09-2010, 09:14
RAPczyn dziękuję za odpowiedź. A jaki do tego dołożyć zasbnik (300)?? Jeżeli coś z tego co proponowałeś to Modula, dodatkowo dwa obiegi z mieszaczami, automatyka podłogowa. Taka jeszcze myśl kręci się czy nie wrzucić do kominka płasza wodnego i zrobić wspomaganie jak uważasz??

Zbiornik Aqua 155l, jeśli będą kolektory słoneczne w systemie Aqua to zbiornik Aqua 190l.
Można zainstalować również kominek z PW ale do takiego mocno zalecany jest mieć zbiornik buforowy o poj. minimum 50l/kW kominka (zalecane 80l/kW).
Jak ma się już zbiornik buforowy przy okazji kominka, grzejnik można dobrać na niskie temperatury zasilania to można ten zbiornik wykorzystać do zainstalowania układu solar do c.w.u i częściowego ogrzewania. Przy 4 osobach będzie to około 9m^2 pow. czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC.
Z takiego zbiornika buforowego możemy również przygotować "świeżą wodę" (c.w.u.) przy pomocy stacji WFS-35.

przemekj21
22-09-2010, 14:43
Moim zdaniem Junkers.

Jesli moglbym prosic Pana o kilka slow wyjasnienia, dlaczego jest lepszy Junkers od Vaillanta. Pozdrawiam

RAPczyn
22-09-2010, 21:38
modulacja kotła vitodens 200 4,8-19kw

Przy takim domu jaki masz (170/650) prawdopodobnie możesz wybrać również jako tańszą alternatywę Junkersa Cerapur Comfort ZSB 16-3A

RAPczyn
22-09-2010, 21:55
Jesli moglbym prosic Pana o kilka slow wyjasnienia, dlaczego jest lepszy Junkers od Vaillanta. Pozdrawiam

W przypadku tamtego domu Junkers był lepszym wyborem m.in. ze względu na zakres mocy jakim dysponują oba kotły J. 3,3-15,9kW V. 7-18kW.
J. ma wymiennik alu-krzem V. stal.

przemekj21
22-09-2010, 22:05
Tak, wlasnie myslalam.
Dziekuje bardzo i pozdrawiam.


W przypadku tamtego domu Junkers był lepszym wyborem m.in. ze względu na zakres mocy jakim dysponują oba kotły J. 3,3-15,9kW V. 7-18kW.
J. ma wymiennik alu-krzem V. stal.

Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Jesli moge jeszcze podreczyc, zanim zwariuje podczas podejmowania decyzji, ktory kociol wybrac, to prosze jeszcze o Pana opinie na temat tych trzech producentow: Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C, Vaillant Ecotec 186 i De Dietrich Innovens MCA 15.
Na ktorym producencie bedzie najlepiej bazowac przy budowie swojej kotlowni:
- zbiornik 300l, w przyszlosci montowane beda solary
- 80m2 podlogowki
- 100 zeberek grzejnika aluminiowego (13 grzejnikow)
- jakas dobra automatyka (zalezna od producenta kotla)
- poddasze ocieplone 25cm welna, sciany Ytong 36,5, okna energooszczedne.
Zapotrzebowanie na moc cieplna Qco=8810W



Z gory dziekuje za porade

RL
22-09-2010, 22:05
Witam,

Przeczytałem większość postów i chyba wiem co powinienem kupić ale prosiłbym o weryfikacje propozycji hydraulika.

Dom 160m2 pow. użytkowej, kubatura: 750m3
ściany: pustak Max 28cm + 15cm styropian grafitowy 0,31 z frezem
podłoga dół: 10cm styropianu, podłoga poddasze: 5cm
poddasze: 25cm wełny
okna: 3szybowe U=0,6, ciepłaramka
wentylacja: rekuperator

podłogówka w całym domu, powierzchnia podłóg 170m2

Domownicy: na dzień dzisiejszy 2 osoby dorosłe, w najbliższej przyszłości dzieci (jak się uda 2 ;))

W projekcie dla:
ściany 25cm i styropianu 14cm (0,38), na dole podłogówka na górze grzejniki proponowany jest piec o mocy nominalnej 12kW

hydraulik proponuje:
- piec Vaillant ecoTEC VC plus (VC 186/3-5)
moc nominalna 18 kW c.w.u./ (o mocy 7-18 kW)
- zasobnik: VIH R 120l lub 150l
- sterownik pogodowo-pokojowy vrc430 (CalorMatic 430)

Czy propozycja hydraulika wydaje się rozsądna?

Proszę o porady co do parametrów jak i pieców innych marek.

RL
22-09-2010, 22:14
Dodatkowo mam pytanie odnośnie sterowania systemem gdzie jest podłogówka na parterze i na poddaszu użytkowym.
Sterowanie piecem zaplanowane jest do umieszczenia w holu na parterze.
Zakładając, że na piecu będzie ustawiona temperatura 22 st. C. to jak rozumiem dotyczy ona całego domu czyli także pomieszczeń na poddaszu.
Tynki są już położone. Jaka jest możliwość sterowania temperatura w poszczególnych pomieszczeniach? jakieś sterowanie bezprzewodowe? ręczna regulacja obiegu dla określonego pomieszczenia?

RAPczyn
23-09-2010, 11:34
Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Jesli moge jeszcze podreczyc, zanim zwariuje podczas podejmowania decyzji, ktory kociol wybrac, to prosze jeszcze o Pana opinie na temat tych trzech producentow: Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C, Vaillant Ecotec 186 i De Dietrich Innovens MCA 15.
Na ktorym producencie bedzie najlepiej bazowac przy budowie swojej kotlowni:
- zbiornik 300l, w przyszlosci montowane beda solary
- 80m2 podlogowki
- 100 zeberek grzejnika aluminiowego (13 grzejnikow)
- jakas dobra automatyka (zalezna od producenta kotla)
- poddasze ocieplone 25cm welna, sciany Ytong 36,5, okna energooszczedne.
Zapotrzebowanie na moc cieplna Qco=8810W



Z gory dziekuje za porade

Moim zdaniem najlepszym kotłem będzie Paradigma Modula II 2-10 moc od 2,6 do 11,6kW (do 13kW na c.w.u.).
Z zakresu Junkers wystarczy Cerapur Smart 14-3C, a z De Dietricha MCA 15.
Automatyka pogodowa zdecydowanie zalecana.
Jeśli chodzi o kolektory słoneczne to jeśli jest w twojej okolicy partner Paradigmy to będzie to najlepsze rozwiązanie.


Witam,

Przeczytałem większość postów i chyba wiem co powinienem kupić ale prosiłbym o weryfikacje propozycji hydraulika.

Dom 160m2 pow. użytkowej, kubatura: 750m3
ściany: pustak Max 28cm + 15cm styropian grafitowy 0,31 z frezem
podłoga dół: 10cm styropianu, podłoga poddasze: 5cm
poddasze: 25cm wełny
okna: 3szybowe U=0,6, ciepłaramka
wentylacja: rekuperator

podłogówka w całym domu, powierzchnia podłóg 170m2

Domownicy: na dzień dzisiejszy 2 osoby dorosłe, w najbliższej przyszłości dzieci (jak się uda 2 ;))

W projekcie dla:
ściany 25cm i styropianu 14cm (0,38), na dole podłogówka na górze grzejniki proponowany jest piec o mocy nominalnej 12kW

hydraulik proponuje:
- piec Vaillant ecoTEC VC plus (VC 186/3-5)
moc nominalna 18 kW c.w.u./ (o mocy 7-18 kW)
- zasobnik: VIH R 120l lub 150l
- sterownik pogodowo-pokojowy vrc430 (CalorMatic 430)

Czy propozycja hydraulika wydaje się rozsądna?

Proszę o porady co do parametrów jak i pieców innych marek.


Dodatkowo mam pytanie odnośnie sterowania systemem gdzie jest podłogówka na parterze i na poddaszu użytkowym.
Sterowanie piecem zaplanowane jest do umieszczenia w holu na parterze.
Zakładając, że na piecu będzie ustawiona temperatura 22 st. C. to jak rozumiem dotyczy ona całego domu czyli także pomieszczeń na poddaszu.
Tynki są już położone. Jaka jest możliwość sterowania temperatura w poszczególnych pomieszczeniach? jakieś sterowanie bezprzewodowe? ręczna regulacja obiegu dla określonego pomieszczenia?

Co do kotłów to j.w.
Pilot/regulator czy jak go zwał powinien być zainstalowany w pomieszczeniu referencyjnym gdzie nie ma sterowania termostatycznego.
Resztę pomieszczeń powinno się dodatkowo sterować termostatycznie.
Fajne rozwiązanie ma w ofercie np. Danfoss CF 2
http://pl.heating.danfoss.com/Content/bb4d1be5-5698-4fea-b70c-69712ffdb1ae_MNU17454864_SIT18.html

RL
23-09-2010, 13:55
regulator wisialby w holu na parterze miejscu przejsciowym, niedaleko drzwi wejsciowych, gdzie hol nie mialby swojego obiegu a bylby ogrzewany rurami ktore biegna do innych pomieszczen.

widzialem ten systme bezprzewodowy danfossa na ich stronie, czy mial Pan juz z nim doswiadczenia? co sie dzieje np jak w tkaije czujce pokojowej wyczerpie sie bateria?

czy lepszy bylby prosty system czyli rozdzielacz na dole, rozdzielacz na gorze, jeden czujnik na dole w hallu i jedna temperatura dla calego domu czyli dla parteru i poddasza czy system zaawansowany z glowicami termicznymi na zaworach + czujniki bezprzewodowe danfossa w kazdym pokoju??

RAPczyn
23-09-2010, 14:33
regulator wisialby w holu na parterze miejscu przejsciowym, niedaleko drzwi wejsciowych, gdzie hol nie mialby swojego obiegu a bylby ogrzewany rurami ktore biegna do innych pomieszczen.

Zalecenia są aby był w pomieszczeniu reprezentatywnym, natomiast gdzie będzie wisiał to jest inna sprawa. Trzeba wtedy pamiętać by wyłączyć opcję wpływu temperatury pomieszczenia - jeśli taką posiada.


widzialem ten systme bezprzewodowy danfossa na ich stronie, czy mial Pan juz z nim doswiadczenia? co sie dzieje np jak w tkaije czujce pokojowej wyczerpie sie bateria?

Jakoś jeszcze się nie trafił.


czy lepszy bylby prosty system czyli rozdzielacz na dole, rozdzielacz na gorze, jeden czujnik na dole w hallu i jedna temperatura dla calego domu czyli dla parteru i poddasza czy system zaawansowany z glowicami termicznymi na zaworach + czujniki bezprzewodowe danfossa w kazdym pokoju??

Termostatyczne sterowanie każdym pomieszczeniem jest lepszym rozwiązaniem.

..."OGRZEWNICTWO PRAKTYCZNE" pod redakcją prof. dr hab. inż. Haliny Koczyk, z 2005 roku.
Na str. 382 jest tablica 16.2 "Uzyskane oszczędności energii i sprawności procesu regulacji dla różnych układów regulacji w budynku mieszkalnym"

Sprawność regulacji dla przypadku:
bez automatycznej regulacji - 70%;
regulacja temp. na podstawie reprezentatywnego pomieszczenia - 76%;
reg. pogodowa temp. zasilania (nadążna) 79%;
zawory termo. we wszystkich pomieszczeniach - 81%;
pogodówka i zawory termostatyczne - 93%.
Cytat: "Najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez zastosowanie układu regulacji pogodowej (nadążnej) z możliwością programowania osłabień oraz termostatycznych zaworów grzejnikowych w każdym pomieszczeniu."

redlum
23-09-2010, 15:11
ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność - czy taki system sterowania termostatycznego dobrze zadziała w takim przypadku? Czy ten system Danfossa jest uniwersalny? Bo przymierzam się do MCA 15 wraz z całą automatyką (do końca tygodni muszę się zdecydować).

Baba_z_wozu
24-09-2010, 13:25
Witam,

proszę o radę czy moc kotła została dobrze dobrana i jakie wyposażenie dodatkowe (regulacje) powinniśmy nabyć.

Dom z użytkowym poddaszem i garażem 140 m2, Porotherm 25 + styropian 12cm, dachówka ceram. Brass
Na dole + w górnej łazience podłogówka, góra grzejniki.
Zasobnik c.w.u. 120l

Kocioł na gaz ziemny De Dietrich MCR/II 24


Z góry dzięki za pomoc!

RAPczyn
24-09-2010, 13:56
ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność - czy taki system sterowania termostatycznego dobrze zadziała w takim przypadku? Czy ten system Danfossa jest uniwersalny? Bo przymierzam się do MCA 15 wraz z całą automatyką (do końca tygodni muszę się zdecydować).

Podłogówka ma jakąś bezwładność natomiast nie ma co popadać w skrajności.
W jakim sense Danfoss ma być uniwersalny? Rodzaj kotła nie ma dla niego znaczenia.


Witam,

proszę o radę czy moc kotła została dobrze dobrana i jakie wyposażenie dodatkowe (regulacje) powinniśmy nabyć.

Dom z użytkowym poddaszem i garażem 140 m2, Porotherm 25 + styropian 12cm, dachówka ceram. Brass
Na dole + w górnej łazience podłogówka, góra grzejniki.
Zasobnik c.w.u. 120l

Kocioł na gaz ziemny De Dietrich MCR/II 24


Z góry dzięki za pomoc!

Ja dobrałbym takie kotły jak powyżej, czyli: MCA 15, ZSB 14-3C, Modula II 2-10, WGB 15.

Baba_z_wozu
24-09-2010, 14:08
Czyli ten kocioł jest za mocny, tak?
Jakie to rodzi skutki dla późniejszego użytkowania - czy będzie zużywał niepotrzebnie więcej gazu?
Bo sam koszt kotła jako takiego jest mi obojętny, bo pokrywa go w moim przypadku developer...

redlum
24-09-2010, 14:31
Podłogówka ma jakąś bezwładność natomiast nie ma co popadać w skrajności.
W jakim sense Danfoss ma być uniwersalny? Rodzaj kotła nie ma dla niego znaczenia.


poczytałem trochę o sterownikach i już mi się rozjaśniło trochę w głowie - moje pytanie było trochę bez sensu :) Mam nadzieje że kolejne nie będzie - przy piecu MCA15 - czy konieczne jest branie dodatkowego sterownia CDI D. iSystem AD 253/154 jeśli chciałbym mieć Danfossa?

netspiker
24-09-2010, 14:33
Witam,

Praktycznie juz się zdecydowałem na wybór kotła do mojego domu (165 m2, dobrze zaizolowany) miał to być Junkers ZSB 14-3C. Świetna realcja ceny do możliwości technicznych. Do tego miało być sterowanie pogodowe i zasobnik c.w.u o pojemności 120 ltr.

Przy ustalaniu szczegółów z instalatorem ten oznajmił, że jego zdaniem ten kocioł jeśli chodzi o c.o to sobie poradzi i nie będzie efektu niedogrzania przy największych mrozach. Zarzucił jednak za małą moc na c.w.u = 13 kW i oznajmił, że nie gwarantuje komfortu korzystania z ciepłej wody.
Dodam że w planie jest kabina prysznicowa oraz w drugiej łazience wanna, wykorzystywane przez rodzinę 2+2.

Pytanie do osób zorientowanych:
czy należy się zgodzić z powyższymi obawami i lepiej zakupić większy kocioł ZSB 22-3C?
czy zgodzić się z obawami i zwiększyć pojemność zasobnika?

Bardzo proszę o pomoc.

RAPczyn
25-09-2010, 08:14
Czyli ten kocioł jest za mocny, tak?
Jakie to rodzi skutki dla późniejszego użytkowania - czy będzie zużywał niepotrzebnie więcej gazu?
Bo sam koszt kotła jako takiego jest mi obojętny, bo pokrywa go w moim przypadku developer...

Dokładnie.


poczytałem trochę o sterownikach i już mi się rozjaśniło trochę w głowie - moje pytanie było trochę bez sensu :) Mam nadzieje że kolejne nie będzie - przy piecu MCA15 - czy konieczne jest branie dodatkowego sterownia CDI D. iSystem AD 253/154 jeśli chciałbym mieć Danfossa?

Konieczne nie jest, natomiast jedno nie zastępuje drugiego - są to dwa nie zależne systemy, odpowiadające za trochę inne rzeczy.


Witam,

Praktycznie juz się zdecydowałem na wybór kotła do mojego domu (165 m2, dobrze zaizolowany) miał to być Junkers ZSB 14-3C. Świetna realcja ceny do możliwości technicznych. Do tego miało być sterowanie pogodowe i zasobnik c.w.u o pojemności 120 ltr.

Przy ustalaniu szczegółów z instalatorem ten oznajmił, że jego zdaniem ten kocioł jeśli chodzi o c.o to sobie poradzi i nie będzie efektu niedogrzania przy największych mrozach. Zarzucił jednak za małą moc na c.w.u = 13 kW i oznajmił, że nie gwarantuje komfortu korzystania z ciepłej wody.
Dodam że w planie jest kabina prysznicowa oraz w drugiej łazience wanna, wykorzystywane przez rodzinę 2+2.

Pytanie do osób zorientowanych:
czy należy się zgodzić z powyższymi obawami i lepiej zakupić większy kocioł ZSB 22-3C?
czy zgodzić się z obawami i zwiększyć pojemność zasobnika?

Bardzo proszę o pomoc.

Zdecydowanie lepiej jest zwiększyć pojemność zbiornika ciepłej wody do okolic 160l i dodatkowo na wyjściu ciepłej wody użytkowej warto zainstalować termostatyczny zawór mieszający Serii VTA - firmy Esbe.

netspiker
25-09-2010, 23:24
Zdecydowanie lepiej jest zwiększyć pojemność zbiornika ciepłej wody do okolic 160l i dodatkowo na wyjściu ciepłej wody użytkowej warto zainstalować termostatyczny zawór mieszający Serii VTA - firmy Esbe.

Jezeli dobrze kombinuje, zawor termostatyczny mieszający bedzie dodawal podgrzajej wody wychodzacej z kotla do strumienia plynacego z zasobnika? Czy w ukladzie cwu z cyrkulacją to tez sie sprawdzi?
Jaki konkretny model zaworu VTA masz na mysli?

Baba_z_wozu
27-09-2010, 09:39
Czy możecie odnieść się do opinii, że przy takiej pow. domu:

(bliźniak, 140 m2 z garażem, poddasze użytkowe, na dole podłogówka, 2 łazienki, 2 os. dorosłe + 2 dzieci,
porotherm 25, styropian 12 cm, dachówka ceram Brass, niepodpiwniczony)

lepszy jest piec dwufunkcyjny zamiast jednofunkcyjnego z zasobnikiem....

(Teraz mam dwufunkcyjny w mieszkaniu 75 m)

Tylko proszę wyjaśnić jak dziecku;)

aro_32
27-09-2010, 12:57
Mam 2 pytania do fachowców:
1. skąd wynika spora różnica w cenie (ok. 60%) pomiędzy junkersem smart 14 a comfortem 16?? Czy chodzi o jakieś dodakowe peryferia które trzeba dokupić do smarta?
2. czy warto dopłacić jeszcze jakieś 1,5 tys. do Junkersa Comfort 16 i kupić De Dietrich MCA15??

Będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi

RAPczyn
27-09-2010, 13:17
Jezeli dobrze kombinuje, zawor termostatyczny mieszający bedzie dodawal podgrzajej wody wychodzacej z kotla do strumienia plynacego z zasobnika? Czy w ukladzie cwu z cyrkulacją to tez sie sprawdzi?
Jaki konkretny model zaworu VTA masz na mysli?

Np. VTA330, VTA360. Schemat podłączenia w instrukcji http://www.esbe.pl/pliki/instrukcja%20VTA300.pdf

netspiker
27-09-2010, 13:20
Czy możecie odnieść się do opinii, że przy takiej pow. domu:

(cut)

lepszy jest piec dwufunkcyjny zamiast jednofunkcyjnego z zasobnikiem....



Na ajkiej podstawie taka opinia? Ja bym nie ryzykowal w twoim przypadku kotla przepływowego.
Powierzcnia domu oraz cztertej użytkownicy IMHO wskazuje na korzysc kotla jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Będzie lepszy komfort korzystania z cwu.

Baba_z_wozu
27-09-2010, 15:02
Na ajkiej podstawie taka opinia? Ja bym nie ryzykowal w twoim przypadku kotla przepływowego.
Powierzcnia domu oraz cztertej użytkownicy IMHO wskazuje na korzysc kotla jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Będzie lepszy komfort korzystania z cwu.

Ja też skłaniam się ku jednofunkcyjnemu, ale póki mam czas, sprawdzam inne opcje...
Osoba która głosi taką opinię podpiera się też argumentem, że taki sam jest okres czekania na ciepłą wodę w kranie zarówno w przypadku kotła 2-funkcyjnego jak i zasobnika. W dodatku woda w zasobniku "stoi" i rozwijają się w niej różne ustrojstwa...
Szczerze powiedziawszy pierwszy raz spotkałam się z takim zdaniem, dlatego chciałam je tu skonsultować.

netspiker
27-09-2010, 21:01
W dodatku woda w zasobniku "stoi" i rozwijają się w niej różne ustrojstwa...

Dlatego wiekszosc kotlow 1-funkc. ma funkcje automatycznej dezynfekcji zasobnika. Raz w tygodniu podgrzewa wode do 70 st.C.

RAPczyn
28-09-2010, 15:55
Z tymi bateriami to jest tak iż rozwijają się one głównie w temperaturze w okolicach 35-40stC i w zbiornikach gdzie jest niewielki rozbiór wody. Po przyjeździe w 4 tygodniowych wakacji może warto zrobić dezynfekcje zbiornika lub spuszczenie wody, natomiast gdy codziennie używamy wody to zjawisko właściwie nie występuje.
Miejscem gdzie mogą być jeszcze bakterie jest naczynie wzbiorcze przeponowe do c.w.u. dlatego Reflex wprowadzić naczynia serii DD a nie,który nie montują naczyń wcale.

ralwing
30-09-2010, 19:43
Witam serdecznie...
I ja skorzystam z pomocy przy doborze kotła.
W moim projekcie domku mam napisane tak:
Powierzchnia użytkowa: 140, Kubatura 870.
Sciana Porotherm 30 + 15cm Styro...
Okna 1.0.

Wg tego co przeczytalem na forum wystarczy do takiego domku spokojnie kocioł 20kW, w projekcie jednak mam zawarte 25kW.
Sadze ze najlepszy bylyby w tym przypadku kociol 4kW - 20kW... Mam racje? A jesli tak to jaki polecacie?
Hydraulik poleca mi ferolli, urlich lub telmet...
Szukam czegoś o najlepszym stosunku jakość/cena:)


W domku bedzie nas 5tka.. Jak Pan Bog da, to moze wiecej... Wiec zastanawiam sie czy 150l zasobnik wystarczy?
Kociol wraz zasobnikiem bedzie stal w piwnicy, dom jest parterowy z uzytkowym poddaszem (2 lazienki). W diomku bedzie okolo 30m^2 podlogowki. Reszta stary dobry kaloryfer!

Moj hydraulik polecal mi, zebym sobie pod kranami zainstalowal przeplywowe ogrzewacze wody, dzieki temu temperatura wody bedzie bardziej stabilna. Mowi, ze to wychodzi nie wiele drozej niz czesciej pracujaca pompa do cyrkulacji, a komfort jest wiekszy... Ma racje?

Dzieki ze mozna na Was liczyc:)
--
Pozdrawiam
Nowy;)

wolusie77
30-09-2010, 21:20
Witam,
Chciałam również poradzić się w zakresie doboru kotła gazowego. Pierwotnie w projekcie przewidziany był kocioł na paliwo stałe o mocy 15kW, ale z uwagi na fakt że gazownia zdecydowała się jednak pociągnąc gaz w ulicy, zmieniamy układ na gaz. Ten senon zimowy będzie na butlach bo dom niezamieszkany a od czerwca ma być gaz ziemny.
Parametry domu są następujące: dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa 190 m2 ( w tym 38 m2 garaż), kubatura ok. 600 m3; ściany Porotherm 30cm+15 cm sytropian, dach docieplony wełną 25-28cm, na parterze podłogówka ok 25m2 (wiatrołap, hol, kuchnia, łazienka) i 4 grzejniki i 1 drabinka, na piętrze podłogówka tylko w łazience ok.10m2 i 9 grzejników + drabinka w łazience; wentylacja grawitacyjna, kominek z DGP. Okna 5-komorowe. Zasobnik na CWU 120 l lub 150l - rodzina 4-osobowa (w tym 2 małych dzieci) i zużycie ciepłej wody przewiduję raczej duże (2 prysznice, 1 wanna, 3 umywalki+kuchnia).
W projekcie CO znalazłam że obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi Q=11.6kW. Pani projektant mówi że kocioł gazowy powienien być na 19kW, ale po przeczytaniu tego wątku mam wątpliwości czy nie za dużo.
Jak kocioł polecacie? Wstępnie myśłałam nad Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C lub Vaillant ecoPlus VC 186/3-5. Doradźcie proszę :-)

odyseuszek
01-10-2010, 22:58
Witam,
Waham się między Beretta Conica Green 15, Junkersem Cerapur Smart ZSB 14, funkcjonalnie najlepiej pasują do moich potrzeb.
Jeden z forumowiczów mocno mi odradzał Junkersa, dlatego zacząłem rozważa Berettę, jednak pierwsze wrażenie po kontakcie z firmą negatywne, poprosiłem PH o instrukcję do sterownika REC 07 (na stronie nie dostępna - pewnie nie ma kto zaktualizować strony) obiecał, że przyślą i na obiecankach się skończyło - czy ktoś wie czy jest możliwość sterowania czasowego ładowaniem zasobnika.
Który kocioł jest cichszy, bo będzie wisiał w łazience przy sypialni i nie chciałbym spać ze stoperami w uszach.
Jak wyglądają koszty eksploatacji jeśli chodzi o przeglądy i części - mieszkam w Kraku więc z serwisantami nie powinno być problemu.
Będę wdzięczny za wszelkie (również subiektywne) wrażenia, bo jakoś niewiele jest opinii o Conice Green na forach.
Pozdrawiam,

salata123
02-10-2010, 00:33
Na temat Junkersa Smarta 14 kW jest oddzielna stronka - warto poczytać, ja biorę pod uwagę albo jego albo Immergasa Victrix 12 kW. Chyba dwa najtańsze, niezłe kotły w tych mocach. Pozdrowienia.

Browar
02-10-2010, 00:48
Na temat Junkersa Smarta 14 kW jest oddzielna stronka - warto poczytać, ja biorę pod uwagę albo jego albo Immergasa Victrix 12 kW. Chyba dwa najtańsze, niezłe kotły w tych mocach. Pozdrowienia.

Junkers to siano samo w sobie... brrrrr... A dostęp do częsci mają tylko autoryzowani serwisanci, którzy w sezonie są praktycznie nieosiągalni - w Wawie czeka się min. 2 tygodnie! Junkers = porażka

Browar

faffa2
02-10-2010, 23:18
Witam
pytanie do ekspertów. Dom 187m2 pow użytkowej (209 m2 po podłogach) z poddaszem użytkowym. Porotherm 30+12 cm styropianu. Dach dachówka ceramiczna, ocieplenie 25 lub 30 wełny. Czteroosobowa rodzina 2+2. Zdecydowany jestem na Buderusa ( bo rodzina i znajomi mają od lat i są zadowoleni). Jest tylko mały problem, którego? GB022 ma modulację od 5,7 do 24 KW, ale jest o połowę tańszy od nowego kotła GB162 o mocy 15 lub 24 kw. 15 kilowatowy ma zakres modulacji od 2,7-15,2, a 24 kilowatowy od 4,8-24,9. Zapotrzebowanie ciepła budynku wynosi 13,25KW (dla ściany porotherm 44. Wg orginalnego projektu miał być kocioł Vaillanta Atmo-tec VU PLUS 200, który ma zakres mocy od 7,7 - 20 KW. Pytanie drugie czy Buderus 15 KW (jeśli się na niego zdecyduję) wystarczy do ogrzania domu i szczególnie cwu (planuję na wyrost 300l l zasobnik z późniejszą możliwością podpięcia solarów lub pc.

RAPczyn
04-10-2010, 22:10
Witam serdecznie...
I ja skorzystam z pomocy przy doborze kotła.
W moim projekcie domku mam napisane tak:
Powierzchnia użytkowa: 140, Kubatura 870.
Sciana Porotherm 30 + 15cm Styro...
Okna 1.0.

W domku bedzie nas 5tka.. Jak Pan Bog da, to moze wiecej... Wiec zastanawiam sie czy 150l zasobnik wystarczy?
Kociol wraz zasobnikiem bedzie stal w piwnicy, dom jest parterowy z uzytkowym poddaszem (2 lazienki). W diomku bedzie okolo 30m^2 podlogowki. Reszta stary dobry kaloryfer!

Moj hydraulik polecal mi, zebym sobie pod kranami zainstalowal przeplywowe ogrzewacze wody, dzieki temu temperatura wody bedzie bardziej stabilna. Mowi, ze to wychodzi nie wiele drozej niz czesciej pracujaca pompa do cyrkulacji, a komfort jest wiekszy... Ma racje?

Dzieki ze mozna na Was liczyc:)
--
Pozdrawiam
Nowy;)

Jaka jest powierzchnia po podłogach?
Ja bym zastosował pompę cyrkulacyjną sterowaną termostatycznie i czasowo.


Parametry domu są następujące: dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa 190 m2 ( w tym 38 m2 garaż), kubatura ok. 600 m3; ściany Porotherm 30cm+15 cm sytropian, dach docieplony wełną 25-28cm, na parterze podłogówka ok 25m2 (wiatrołap, hol, kuchnia, łazienka) i 4 grzejniki i 1 drabinka, na piętrze podłogówka tylko w łazience ok.10m2 i 9 grzejników + drabinka w łazience; wentylacja grawitacyjna, kominek z DGP. Okna 5-komorowe. Zasobnik na CWU 120 l lub 150l - rodzina 4-osobowa (w tym 2 małych dzieci) i zużycie ciepłej wody przewiduję raczej duże (2 prysznice, 1 wanna, 3 umywalki+kuchnia).
W projekcie CO znalazłam że obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi Q=11.6kW. Pani projektant mówi że kocioł gazowy powienien być na 19kW, ale po przeczytaniu tego wątku mam wątpliwości czy nie za dużo.
Jak kocioł polecacie? Wstępnie myśłałam nad Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C lub Vaillant ecoPlus VC 186/3-5. Doradźcie proszę :-)

Z tych dwóch ja wybrałbym Junkersa oraz zbiornik ~160l (w dalszym terminie można już do niego podłączyć kolektor próżniowo rurowy w technice Aqua).


Witam
pytanie do ekspertów. Dom 187m2 pow użytkowej (209 m2 po podłogach) z poddaszem użytkowym. Porotherm 30+12 cm styropianu. Dach dachówka ceramiczna, ocieplenie 25 lub 30 wełny. Czteroosobowa rodzina 2+2. Zdecydowany jestem na Buderusa ( bo rodzina i znajomi mają od lat i są zadowoleni). Jest tylko mały problem, którego? GB022 ma modulację od 5,7 do 24 KW, ale jest o połowę tańszy od nowego kotła GB162 o mocy 15 lub 24 kw. 15 kilowatowy ma zakres modulacji od 2,7-15,2, a 24 kilowatowy od 4,8-24,9. Zapotrzebowanie ciepła budynku wynosi 13,25KW (dla ściany porotherm 44. Wg orginalnego projektu miał być kocioł Vaillanta Atmo-tec VU PLUS 200, który ma zakres mocy od 7,7 - 20 KW. Pytanie drugie czy Buderus 15 KW (jeśli się na niego zdecyduję) wystarczy do ogrzania domu i szczególnie cwu (planuję na wyrost 300l l zasobnik z późniejszą możliwością podpięcia solarów lub pc.

Bierz 15kW

ralwing
05-10-2010, 22:07
Jaka jest powierzchnia po podłogach?
Ja bym zastosował pompę cyrkulacyjną sterowaną termostatycznie i czasowo.


Po podlogach mamy w domu 100m parter + 100 m poddasze uzytkowe + 40m garaz + 40 m pomieszczenie nad garazem, czyli w sumue by wyszlo 280m.. o zgrozo!

Jaka jest róznica miedzy Junkersem Smartem ZSB, a Immergasem Vitrixem... Tak ogolnie to oprocz gwarancji (immergas daje max 5 lat, Junkers max 3) nie widze,ale znowu Immergas duzo mniej serwisantów.

Dzieki RAPczyn za pomoc:)

fijasek
06-10-2010, 09:16
Witam
To ja też może bym prosił o porade.
Troche poczytałem ten wątek i mam jakieś wstępne założenia które chciałbym zwerifikować.
Mam dom parterowy z poddaszem użytkowym ok. 140-150m w tym garaż ok 25m
ściana Porotherm 25 styropian bedzie 12-14cm poddasze wełna 30cm 4 osoby w domu.
O piecu myślałem Junkersie Cerapur Smart 14 (czy może Comfort 16 i od razu jakie mają główne różnice oczywiśćie poza mocą) do tego zbiornik Biawar Quatro 150 , ale w przyszłości maja byc solary dofinnansowane z gminy może kwestia roku i ma być zestaw z 300l zbiornikiem 2-wężownicowy. Chciałem potem połączyć te zbiorniki tylko nie jestem fachowcem i nie wiem jak. Mój pomysł na tak zwany chłopski rozum to woda zasilająća 150l nie bedzie szła z sieci tylko jako wylot ciepłej wody z 300l czyli każdy pobur wody z kranu będzie uzupełniany z zasobnika 300l nawet jeżeli będzie to jesien czy zima bo mam nadzieje ze woda będzie troche cieplejsza niż z sieci i gaz bedzie miał mniej roboty. Natomiast jak ma wyglądać sprawa lato upał woda w zbiorniku 300l jest bardzo gorąca i chciałnbym zeby oddała troche temperatury do zasobnika 150(pewnie jakoś to trzeba połączyc wpiąć pompe i wymieszać tylko jak?) I ostatnia kwestja czy przy kilku kolejnych gorących dniach zakładająć ze nie pobieram wody lub bardzo mało jej pobieram nie dojdzie do zagotowania i jak to rozwiążąć (czy jakiś zawur upustowy i woda w kanał a dobiera zimnej czy można wykożystać górną wężownice zbiornika 300l połączoną z np. kaloryferem przewymiarowanym w garażu i działał by jak chłodnica?. Proszę o porade w tym temacie .
Z góry dziękuje i Pozdrawiam

aadamuss24
06-10-2010, 09:52
Pompa cyrkulacyjna sterowana termostatycznie i czasowo jest dobra ale lepsza jest pompa tylko termostatyczna ze sterowaniem czasowym kotła :) pozdr adam

salata123
06-10-2010, 19:58
Witam. Jeżeli w domu wyliczyłem kaloryfery dla temperatury 40/30 stopni i piec kondensacyjny pracując na maxa nie ogrzeje domu to czy zwiększając temp na zasilaniu do 75 stopni ( grzejniki będą wtedy miały dwukrotnie większą moc ) podniesie się temperatura w domu ? dodatkowa energia z mniejszej sprawności pieca i wzostu spalania ? czy niestety zostanie podane mniej cieplejszej wody i nic to nie da ?

1950
06-10-2010, 21:05
żeby kocioł kondensował potrzebna jest temperatura powrotu nie wyższa niż 54-56 C i nie jest ważna temperatura zasilania,
grzejniki powinieneś mieć dobrane do temperatur pracy 55-45-20 C,
jeżeli będziesz miał dobrane grzejniki do temperatur pracy 70-55-20 też się nic nie stanie,
przez około 95 % sezonu grzewczego kocioł będzie kondensował,
a te parę złotych co zapłacisz za ogrzewanie, oszczędzisz na koszcie grzejników,

aha, temperatury np 70-55-20 oznaczają,
70 to temperatura zasilania, 55 temperatura powrotu a 20 temperatura pomieszczenia,

salata123
07-10-2010, 00:52
Dzięki za próbę odpowiedzi ale nie o to mi chodziło, W grzejnikach i podłogówce mam moc około 14 kW przy zasilaniu z kotła o temp 40 i powrotu 30 stopni jeżeli dam na grzejniki wodę o temp 70 - 75 stopni to moc z grzejników i podłogówki wzrasta do około 20 kW. Ale kocioł chcę wziąść około 12 14 kW ? Zapotrzebowanie energetyczne domu około 10 kW czy to wszystko wydoli ?

salata123
07-10-2010, 00:59
Oj poprawka zapotrzebowanie energetyczne domu to około 14 - 15 kW i właśnie czy mając przewymiarowane grzejniki przy podaniu wysokiej temperatury na zasilaniu uzyskamy tę brakującą ilość ciepła ? ( moc piecy kondensacyjnych spada wraz z podnoszeniem temperatury wody na zasileniu ), ele moc grzejnika bardzo mocno rośnie wraz z podnoszeniem temperatury na zasilaniu. Dzięki za pojaśnienie.

1950
07-10-2010, 06:20
Oj poprawka zapotrzebowanie energetyczne domu to około 14 - 15 kW i właśnie czy mając przewymiarowane grzejniki przy podaniu wysokiej temperatury na zasilaniu uzyskamy tę brakującą ilość ciepła ? ( moc piecy kondensacyjnych spada wraz z podnoszeniem temperatury wody na zasileniu ), ele moc grzejnika bardzo mocno rośnie wraz z podnoszeniem temperatury na zasilaniu. Dzięki za pojaśnienie.
nie moc a sprawność,
z tym, że i tak jest lepsza niż kotłów tradycyjnych,

jeżeli zapotrzebowanie na ciepło masz 15 kW
a będziesz miał kocioł 14 kW, to najwyżej parę dni w roku będziesz się musiał w domu cieplej ubrać,
ale na komfort ciepłej wody raczej nie licz,

a TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page35) masz Inovensa MCA 15 z odpowiednimi mocami dla założeń które przedstawiłeś wyżej

azusa
08-10-2010, 16:59
Witam,
coraz zimniej za oknem, więc temat kotła nabrał rozpędu.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze kotła:
Dom pod Warszawą, piętrowy z nieużytkowym poddaszem o powierzchni 171 m2 + garaż 29 m2; mieszkańcy: dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci. Ogrzewanie podłogowe na parterze (75m2) i dwie łazienki na piętrze (11 m2). W sypialniach (4 x ok. 15m2) - grzejniki, dodatkowo w łazienkach grzejniki drabinkowe, grzejnik w garażu. Okna w pakiecie 3 szybowym, ściany pustaki ceramiczne 29 cm + ocieplenie styropianem 20 cm, rekuperator, strop ocieplenie 30 cm wełny. Dwie łazienki - w jednej prysznic, w drugiej wanna.
Jakiej mocy powinien być kocioł i jaki model wybrać? Rozumiem, że najlepszy jednofunkcyjny kondensat z zasobnikiem warstwowym, z możliwie szerokim zakresem modulacji i dobrym serwisem. W salonie z techniką grzewczą polecano nam WOLF CGS 24/200 z zasobnikiem 90 L, ale po przeczytaniu tego wątku zastanawiam się czy to nie za duża moc kotła? Sama zastanawiam się nad Vaillantem VCS 126, ale też nie wiem, czy nie przeginam w drugą stronę? Będę wdzięczna za sugestie, bo mrozy idą i trzeba zacząć grzać...

fijasek
10-10-2010, 09:50
Witam
Co tu taka cisza nikt mi nie odpowie na posta?

RAPczyn
10-10-2010, 10:42
Zainstaluj od razu zbiornik z dwiema wężownicami.

fijasek
10-10-2010, 18:20
Dzięki za odzew.
Tylko że ja na razie nie chciałem inwestować w zbiornik z dwiema wężownicami bo taki mają dawać z całym zestawem solarnym i może to być kwestja 6-12 miesięcy a na razie chciałem jakiś mniejszy zbiornik a potem go wykożystać.
Natomiast ostatnio jeszcze zacząłem sie zastanawiać nad piecem tz."lodówka" z układem solarnym i dokupić do tego same kolektory bo reszta juz jest w zestawie.
Taki zestaw zajmie zdecydowanie mniej miejsca żadnych pomp idt. na wieszchu. Czy macie jakieś pojęcie o tego typu urządzeniach jak to się spisuje jakie koszty eksploatacji w porównaniu do osobnego pieca i zasobnika.
Myslałem o takich piecach ewetualnie który lepszy bo jedne mają zasobniki warstwowe inne z wężownicami.
Junkers Cerapur Modul Solar
Immergas Hercules Solar
Vaillant VSC auro Compact
De Dietrich Solneo

aadamuss24
14-10-2010, 09:02
Duża moc kotła jest wykorzystywana tylko kilka dni w roku, więc lepiej brać mniejszą i wykorzystywać na maksa niż większą i wykorzystywać w 30 %. pozdr adam

AndreWroc
14-10-2010, 22:22
Witam
Proszę o poradę specjalistów :)
Dom okolice Wrocławia 140 m2 z Porotherm 24 + styro 15 . Poddasze użytkowe wełna 18+5 cm. Na dole i górna łazienka około 60 m2 podłogowego + razem 15 grzejników i 2 drabinki, rodzina 2+2 . Proszę o podpowiedź co do pieca gazowego (kondensat ? ) na gaz ziemny, do całego zestawu chcę "wpiąć" jeszcze kominek z płaszczem wodnym 18 kW i w przyszłości solary, jaki sterownik, żeby wszystko dobrze funkcjonowało. Proszę także o podpowiedź jaki zasobnik najlepiej wybrać, aby później nic nie przerabiać pod solary.
Liczę na podpowiedź
Pozdrawiam
Andrew

aadamuss24
15-10-2010, 14:24
Najlepiej jakiś duży bufor do którego te różne źrodła będziesz mógł podpiąć. Obojętnie czym będziesz chciał grzać wszystko podpinasz pod bufor i dopiero z bufora puszczasz ciepło na instalację za pomocą mieszacza. W schematach producentów ( np. Viessmann ma takie wytyczne projektowe jak to połączyć ) możesz sobie wybrać opcję najbardziej Ci odpowiadającą. Nie wszystkie regulatory solarne współpracują z kotłami :( trzeba uważać. Wybór możliwych rozwiązań jest dosyć duży. powodzenia pozdr adam

AndreWroc
15-10-2010, 20:56
Najlepiej jakiś duży bufor do którego te różne źrodła będziesz mógł podpiąć. Obojętnie czym będziesz chciał grzać wszystko podpinasz pod bufor i dopiero z bufora puszczasz ciepło na instalację za pomocą mieszacza. W schematach producentów ( np. Viessmann ma takie wytyczne projektowe jak to połączyć ) możesz sobie wybrać opcję najbardziej Ci odpowiadającą. Nie wszystkie regulatory solarne współpracują z kotłami :( trzeba uważać. Wybór możliwych rozwiązań jest dosyć duży. powodzenia pozdr adam

Jeszcze jedno pytanko :)
jak duży musi być ten zasobnik buforowy , czy ma to być wymiennik dwupłaszczowy i z dwiema wężownicami ??
Pozdrawiam
Andrew

aadamuss24
17-10-2010, 18:35
Wielkość bufora w zależności od tego czy chcesz go wykorzystać do akumulacji czy tylko jako odbiornik ciepła/sprzęgło. Jeśli do akumulacji to im więcej tym lepiej, jeśli jako sprzęgło to może być 200 litrów. Rozwiązań buforów jest wiele wybór w zależności od potrzeb a zdania i tak będą podzielone. pozdr adam

ellaj
18-10-2010, 20:22
Rapczyn, powiedz mi prosze, czy przy wymianie kotla ze zwyklego na kondensacyjny junkers smart musze wymienic wklad kominowy?
Mam wklad z kwasowki i okolo 3m od gory z plastiku. Czy mozna uzywac przez zime, a wymienic dopiero na wiosne?
Pozdr.

RAPczyn
19-10-2010, 08:24
Układ spalinowy musi być przystosowany do kotła kondensacyjnego.

ellaj
19-10-2010, 12:27
Rapczyn, wielkie dzieki.

cichym
20-10-2010, 22:11
Witam,

Przymierzam się do zakupu pieca gazowego i mam dylemat (pewnie jak każdy) jaki wybrać.
Obecnie mam zamontowany kominek z płaszczem wodnym w którym mam zamiar palić zimą. Chcę mieć dobry piec gazowy bo może się zdarzyć że może się mi znudzić podkładanie do pieca i latanie z drewnem.
Dom ma powierzchnię 160 m2 (użytkowa) + garaż 33 m2.
Parter 100 m2 jest w podłogówce a góra w grzejnikach.
Dom ocieplony wełną 12 cm, poddasze 25 cm wełny.

Wszyscy zalecają mi zakup pieca kondensacyjnego. Znajomy i sąsiad ma Viessmann zwykły zakupione 7; 9 lat temu i bardzo sobie chwalą, nie mieli awarii nic. Bym był raczej za tą firmą ale pod uwagę biorę też inne.
Proszę o jakąś radę.

Pozdrawiam
Michał

aadamuss24
21-10-2010, 08:47
Viesmmann prostych atmosferyków za chwilę już nie będzie sprzedawał. Cena kondensacyjnych zeszła do poziomu zwykłych kotłów, był nawet moment gdzie kondesacyjny kosztował taniej niż zwykły z zamkniętą komorą spalania :) Podstawowy kondensat to Vitodens 100 ( dużo elementów z poprzedniego modelu Vitodens 200) lub bardziej rozbudowany Vitodens 200 ( możliwość podłączenia obiegu mieszacza, programowanie). pozdr adam

damarel_d
21-10-2010, 15:17
Witam
Czy ktoś sie orientuje, czy ilość pracujących grzejników (dom jednorodzinny) ma wpływ na ilośc spalanego gazu?
Pozdrawiam

aadamuss24
22-10-2010, 10:25
Ma wpływ. Nie jest tak, że jak się zamknie część grzejników to będzie mniejsze zużycie gazu. pozdr adam

wobil
26-10-2010, 12:57
mam pytanie do użytkowników ewentualnie osób które zetknęły się z piecykiem, jestem zainteresowany zakupem piecyka IMMERGAS VICTRIX X 24 1-F, to co mi się podoba to cena hurtownia wyprzedaje stany i zaproponowali mi 3.900zł, piecyk ma 5 lat gwarancji i bynajmniej na moim terenie spory serwis, w przeciwieństwie np. WOLF-a nad którym się zastanawiałem,
drugie pytanie to zasobnik chcę do niego ok 160litrów czy może polecicie coś dobrego, zastanawiałem się nad INOX-em ponieważ u mnie jakość wody to tragedia, ale cena INOX-a to też tragedia, doradźcie coś.

pozdrawiam
WB

aadamuss24
26-10-2010, 14:10
Kocioł ok. Zamiast inox zwykły zasobnik i stację zmiękczającą. pozdr adam

wobil
29-10-2010, 08:10
mam pytanie, muszę zdecydować się wreszcie na kocioł kondensacyjny instalatorzy twierdzą że najlepiej dać 24kw stąd moje pytanie o immergas vitrix,

dom to ok. 170mkw, sporo okien dachowych, podłoga 20cm styro, ściana 15cm (lepsiejśego), dach 25cm wełny, went. grawitacyjna, dwie łazienki, 4 osoby, myślę o grzejnikach niskotemperaturowych i podłogówka ok 70mkw (dwie łazienki, salon, kuchnia)
wstawiam link do projektu bo nie wiem czy podana kubatura 700m3 jest realna bo coś mi za dużo wychodzi:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php

zastanawiam się nad piecykiem Junkers Cerapur Comfort 16kw ma bardzo fajną modulację od 3,3 i do tego zasobnik ok 160 litrów,
tylko pytanie czy wystarczy, pomóżcie bo dzisiaj max jutro muszę kupić piec z innych przyczyn mnie czas ciśnie na dokonanie zakupu do końca paździrrnika

help
WB

RAPczyn
29-10-2010, 08:50
ZSBR 16-3A powinien dać sobie radę z takim domem.

wobil
29-10-2010, 09:14
hej RAPczyn

ale da sobie radę czy lepiej wziąć większy i mieć rezerwę
co myślisz o immergas vitrix x 24 kw 1-f moduluje niby od 3kw

albo zaproponowano mi w promocji piec WOLF CGB-24kw tylko tutaj modulacja jest od dużej wartości

RAPczyn
29-10-2010, 10:25
Co masz napisane w projekcie w miejscu gdzie jest napisane zapotrzebowanie na moc na potrzeby centralnego ogrzewania? Czy w projekcie budynku jest projekt centralnego ogrzewania? Co tam jest napisane? Jakie moce?

Dambus
29-10-2010, 10:37
Witam,
Mam dwa tematy związane z ogrzewaniem.
1. Dom moich teściów na wsi.
Dom dwukondygnacyjny z nieużytkowym strychem, dach 2-spadowy, dom jest poniemiecki, więc swoje lata ma.
Powierzchnia domu to jakieś 140m2 (w tym korytarze, pomieszczenie techniczne), wysokość 2,6 m.
Ściany grubości 40cm nieocieplone na tą chwilę, natomiast w planach jest ocieplenie styropianem 15 cm, stropu 20-25 cm wełny. Obecnie jest kocioł na węgiel. Rury miedzane, grzejniki wymienione na nowe. Okna wymienione na plastiki. Wentylacja oczywiście grawitacyjna.
Na parterze przy pomieszczeniu technicznym gdzie obecnie jest piec i gdzie w przyszłości ma być nowy kocioł gazowy, będzie łazienka z umywalką i prysznicem, obok łazienki jest kuchnia (odległość jakieś 3-4 m w poziomie od kotła), a na piętrze , nad łazienką druga łazienka z prysznicem , wanną i umywalką.
Na parterze oprócz kuchni, łazienki, pom. technicznego , jest salon (ok. 25m2), na piętrze łazienka i cztery pokoje.
Acha, będzie kominek z rozprowadzeniem ciepła na górę do wszystkich pokoi, który będzie używany do ogrzewania i dogrzewania domu w większym lub mniejszym stopniu.
Teściowie są oszczędni z używaniem wody więc ich potrzeby CWU są raczej małe (głównie prysznic jest używany) przez cały rok. Problem z CWU może się ewentualnie pojawić gdy zjedzie się rodzina na święta (dodatkowe 4 osoby dorosłe i dwoje dzieci)i to tylko na Boże Narodzenie.

Piec ma być gazowy na gaz płynny, w perspektywie kilku lat ma być gaz ziemny doprowadzony.
Ze względu na bliskość (15km) salonu firmowego i serwisu Viessmanna , na tą chwilę brana jest pod uwagę ta marka, gdyż inne marki jakoś w tamtym regionie nie są mocne.
Teraz pytanie jaki piec. To że kondensacyjny to już udało mi się przekonać teściów. Tylko pytanie o model i rodzaj zbiornika na CWU. Czy kocioł Vitodens 200-W czy też pozostać przy Vitodens 100- W lub ew Vitodens 222-W. No i jaka moc.

Był instalator z salonu firmowego no i od razu wyskoczył mi z solarami, co wg mnie przy tylko 2 osobach które mieszkają tam przez cały rok i ich zużycie wody jest małe jest pozbawione sensu. Tak więc podchodzę ostrożnie do jego propozycji i szukam porady neutralnych specjalistów.
Warianty jakie wstępnie wybrałem:
a) Vitodens 100 W moc 9-26 kW + zbiornik 120 ltr + wymagany wówczas wkład do komina (szacuję że potrzebny będzie ok. 8,5 m wkładu do komina co zwiększa koszty inwestycji)

b) Vitodens 200W moc 4,8-19,0 kW + zbiornik: a) 80 ltr wiszący lub b) 120 ltr stojący + wyprowadzenie przewodu spalinowego przez ścianę (co chyba powinno w pewnym stopniu różnicę w cenie pomiędzy kotłami Vitodens 100 i Vitodens 200.

c) Vitodens 200W moc 6,5-26,0 kW + zbiornik a) 80 ltr wiszący lub b) 120 ltr stojący + wkład do komina.
d) Czy też rozważyć kocioł Vitodens 222-W ze zintegrowanym zbiornikiem 46 ltr, pytanie o jakiej mocy 4,8-19,0 kW czy też 6,5-26,0 kW.

Patrząc się na wielkość zbiornika i potrzeby CWU to ten ostatni byłby najodpowiedniejszy dla teściów, pytanie czy poradziłby sobie przy wizycie dodatkowych osób no i czy moc 4,8-19,0 kW wystarczyłaby do ogrzania domu i utrzymania CWU na zadowalającym poziomie (prysznic + kran 1-2 w tej samej chwili).Jak wyglądałaby sytuacja w przypadku brania kąpieli w wannie. Jak długo oczekiwałoby się na uzupełnienie zbiornika.
Jak to wygląda z wydajnością CWU dla tych kotłów, a szczególnie tego ostatniego.

2. Drugi temat jest zwiany ze mną.
W przyszłym roku ma się rozpocząć wspólna budowa bliźniaka.
Podaję parametry dla jednej połówki bliźniaka:
Parter 87 m2 , poddasze użytkowe h>1,90m – 58m2, po podłodze 74m2, wysokość pomieszczeń 2,7 na parterze i 1,15-3,08 na poddaszu. Ściany silikat 18cm + 20 cm styropianu termo Lambda, poddasze 30 cm wełny, podłoga na parterze 20 cm styropianu.
Parter : kuchnia, łazienka z prysznicem, umywalką, oddzielne WC z umywalką. Poddasze: łazienka z wanną i umywalką. Łazienki są bezpośrednio nad sobą. Łazienka i WC na parterze przylegają ścianami bezpośrednio do pomieszczenia technicznego gdzie będzie stał piec. Kuchnie są w pewnym oddaleniu od pieca – około 8-9m.
W łazienkach i holach podłogówka, w reszcie standardowe grzejniki. Każdy z bliźniaków będzie miał swój kominek z DGP.
Obie połówki będą połączone wspólnym wejściem z holem wejściowy skąd będą prowadziły drzwi do poszczególnych bliźniaków i wspólnym pomieszczeniem technicznym gdzie będzie znajdowała się wspólna kotłownia (jeden piec gazowy na gaz ziemny ze zbiornikiem ).
No i pytanie do instalatorów jaki piec kondensacyjny i jaki zbiornik aby mógł „obsłużyć” obie połówki bliźniaka. Czy zakładając , że oba bliźniaki będą dobrze ocieplone to czy moc kotła może się mieścić w zakresie do 21kW (wyprowadzenie przez ścianę przewodu pow-spalionwego) czy też musi przekroczyć tę wartość. Oczywiście byłby zamontowane oddzielne liczniki dla poszczególnych połówek tak aby można było podzielić koszty wg faktycznego zużycia każdej ze stron.
Co do lokatorów to w jednej połówce 2 osoby dorosłe + 1 dziecko, w drugiej połówce 2 osoby starsze – raczej oszczędnie dozujące wodę i utrzymujące temperaturę w domu na poziomie 20-21 stopni.
Jeśli coś wymagałoby dodatkowego wyjaśnienia to proszę pytać.
Dziękuję i pozdrawiam.

wobil
29-10-2010, 10:46
RAPczyn

w projekcie nie ma niestety zapotrzebowania cieplnego, jedynie jest w specyfikacji wpisany piec buderusa 28 KW, dlatego nie wiem co robić czy 16kw czy lepiej 24kw

RAPczyn
29-10-2010, 11:19
Licząc nawet 713m^3 x 20W/m^3 = 14,26kW. Zważywszy na to iż masz 20cm styr w podłodze, 15cm na ścianach i 25 w dachu to można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć iż wynik będzie niższy. Aby mieć pewność zrób obliczenia obciążenia cieplnego budynku.

wobil
29-10-2010, 11:41
RAPczyn dzięki mam temat do przemyśleń w weekend

sacha
30-10-2010, 01:14
RAPczyn

w projekcie nie ma niestety zapotrzebowania cieplnego, jedynie jest w specyfikacji wpisany piec buderusa 28 KW, dlatego nie wiem co robić czy 16kw czy lepiej 24kw

Tylko zapotrzebowanie cieplne - a reszta to abstrakcja.

przand
31-10-2010, 08:03
Witam. Staje przed trudnym momentem, z ktorym trzeba sie zmierzyc. Doborem osprzetu hydraulicznego i pieca do budowanego przeze mnie domu jednorodzinnego. Stad morze pytan... ale po kolei:

I. DOM - Jednorodzinny z uzytkowym poddaszem (projekt Hornówek). Ponad 250 m2, w tym około 100 m2 ogrzewania podłogowego, 3 łazienki, rodzina 4-osobowa + ewent. goscie. Dom dobrze ocieplony: budynek z porothermu 35 + wełna 20 cm, 30 cm wełny na poddaszu, okna drewniane z pakietem trójszybowym.

II. PIEC - Kocioł gazowy kondensacyjny, jednofunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania, wiszacy, niedrogi . O jakiej mocy? Czy te do 28 kW to nieco nie za malo? Z doborem oscyluje wokol kotlow ok 30-35 kW. Na chwile obecna mam na uwadze dwa:
1) Junkers Cerapur Comfort ZBR 35-3A
2) Viessmann Vitodens 200-W (8,8 - 35 kW)
De Dietricha nie chce, co do Vaillanta tez jestem sceptyczny (obecnie uzytkuje taki piec). Ale czekam na sugestie.

III. URZADZENIA WSPOLPRACUJACE
W domu planuje instalacje kominka z plaszczem wodnym (od razu) i prawdopodonie solarów (jak beda w gminie dotacje, rury mam wyprowadzone). Kominek raczej bedzie w systemie otwartym i zakladam ze wspomoze ogrzewanie CWU oraz instalacji CO. Czy moze lepiej zaryzykowac z wkladem do obiegu zamknietego?

IV. WYMIENNIK CIEPŁEJ WODY
Interesuje mnie ACV Multi Energy 400. Czy wg Was nadaje sie do podpiecia powyzszych urzadzen? Czy kominek podpiac przez wymiennik ciepla a solary bezposrednio?

Licze na porade i Wasze opinie co do wymienionego osprzetu. Czy powyzszy system bedzie wydolny? A moze cos w nim zmodyfikowac? Z gory dzieki.

barnich
31-10-2010, 20:52
Bardzo proszę Was o opinię, a w szczególności szanownego eksperta. Czy piec die dietrich MCA 15/bs60 jest dobrym rozwiązaniem w przypadku domu parterowego o pow. 100 m2 bez uzytk. poddasza, sufit podwieszany ocieplony watą 25 cm ściany porotherm 24 cm plus styropian 15 cm wszędzie ogrzewanie podłogowe dom będą zamieszkiwały 2 osoby posadzka 12 cm styropianu. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Bartek

aadamuss24
31-10-2010, 23:31
Dambus, Vitodens 222 zapewni komfort cwu nawet przy ciągłym korzystaniu przez kilka osób, dla rodziców ok.
Co do bliźniaka to na potrzeby co 21 kW wystarczy. Myślę, że w tym przypadku dobry byłby duży zasobnik wspomagany solarami. pozdr adam

limag
01-11-2010, 15:57
To i ja się podłączę do tematu:" Jaki kocioł gazowy"



Wg projektu:
"Obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła budynku 11.95kW
Rozwiązanie techniczne:
Zapotrzebowano kocioł gazowy jednofunkcyjny wiszący o mocy 24 kW (np. Viessmann Vitopend 100) "

Pomóżcie dokonać wyboru pieca gazowego wraz z solarami. Bardzo mi zależy na jakości, sprawności, niezawodności, wyposażeniu- najlepiej, aby, kocioł i solary były jednego producenta ( jeden serwisant, kompatybilne, itp.) Mój wybór padł na dwie firmy Viessman i Vailant znajomi, wykonawca i paru instalatorów z okolicy polecają jako z górnej półki kocioł –Broetje –szczerze nie znam tej marki i nie wiem czy faktycznie jest on taki super. Bardziej skłaniam się ku Wieśkowi.
Chciałem Paradigme, ale nie ma instalatorów i serwisantów w mojej okolicy….więc odpada.

A tak wygląda mój dom:

http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m496ddd1b0b438

1.Parter ogrzewanie podłogowe
2. Kominek w salonie bez płaszcza wodnego
3. Wentylacja mechaniczna- rekuperator
4 Poddasze ogrzewanie podłogowe w łazience, reszta grzejniki.
Dom budowany poczynając od fundamentów:
-ława fundamentowa wys. 40, szer. 60 beton B-25
-ściana fundamentowa z bloczków bet. wys. 24, szer. 12
- ocieplenie - hydropian 15cm
-dysperbit 2 razy do wysokości cokołu
-siatka z włókna szklanego- zbrojona i zatopiona w kleju
-folia kubełkowa
-piach zasypowy.
ściany:
- solbet
- ocieplenie wełna 20
- tynk
Poddasze:
-folia paroiz.
-Dachówka
ocieplenie wełna 25 cm
Rodzina 5 osobowa:
-rodzice,
-córka 12 lat,
-córka 5 lat,
-syn 4 lata,
Zwyczaje rodzice
- kąpiel, co dzień,
- dzieci kąpiel, co dwa dni,
- do 15.00 Wszyscy poza domem
zależy mi szczególnie, aby podkręceniu ciepłej wody z kranu leciała zaraz ciepła woda, solary mają służyć głównie do ogrzania CWU

BARDZO PROSZĘ O POMOC W WYBORZE VAILLANT, BROETJE, VIESSMAN?!

aadamuss24
01-11-2010, 20:49
Opis bardzo szczegółowy :))) Jeśli Viessmann to już raczej nie Vitopend tylko Vitodens. Jeśli osobne sterowanie i programowanie grzania dla dwóch obiegów to Vitodens 200 a nie Vitodens 100. Solary Viessmann też ma tylko ważne żeby kupić z odpowiednim sterownikiem aby kocioł go widział. Zasobnik min. 300 litrów i to obojętnie czy z solarami czy bez ( te kobietki zawyżą zapotrzebowanie na cwu :) )
Vaillant ostatnio dziwną politykę prowadzi więc lepiej uważać. Broetje to krzemoaluminium które się mocno brudzi i trudne do wyczyszczenia. pozdr adam

agamon
01-11-2010, 21:10
Mam kocioł Brotje 24E-prosiłbym na jego temat opinie experta praktyka.
Ze swej strony żałuję ,że nie mam kotła z komorą zamkniętą. Powód- rzadko go używam( mam kominek z p.w. i solary do c.o.) i ostatniej zimy jak chciałem uruchomić go to miałem wytworzony ciąg wsteczny w kominie (spaliny i para wodna w kotłowni) Musiałem wietrzyć i zmienić na właściwy ciag w kominie ( rozpalona gazeta :) )
I tu moja rada dla wybierających kocioł- lepiej dołożyć pare złotych na kocioł z komorą zamkniętą i nie miec w/w sensacji.
Pozdrawaim w bólach budowania

nigol111
01-11-2010, 22:12
Witam wszystkich.
Korzystając z możliwości jakie daje forum proszę o poradę jaki polecilibyście mi piec (CO + CWU) do tego domku:
- parterowy z użytkowym poddaszem bez podpiwniczenia, dach dwuspadowy (ściana kolankowa na wysokości 120 cm)
- powierzchnia użytkowa parteru 75m^ , poddasza 55m^ (tak na oko bo kupiłem go i ma dużo przeróbek względem projektu) - łącznie jakieś 130m^ pow. użytkowej
- zbudowany z betonu komórkowego gr. 24 + 15cm styropianu
- w podłodze 12 cm styropianu, fundamenty ocieplone 5 cm styrodur na głębokość 90 cm
- dom wybudowany na Podkarpaciu, koło Krosna
- dach: między krokwiami 15cm wełny + 10cm w poprzek
- instalacja częściowo zrobiona- rozprowadzenie miedzią - łącznie 13 grzejników (z czego dwa małe - w suszarni i w ganku 60/40 pojedyncze)
- podłogówka w łazience na parterze 4 m^ + grzejnik 60/40 podwójny ... i na poddaszu w łazience 5m^ + grzejnik 60/40 podwójny (obie podłogówki na RTL-ach)
- kominek z rozprowadzeniem ciepła (DGP) na większość pomieszczeń (nie ma w łazienkach, ganku i pokoju 22m^na poddaszu) - nie wiem czy będę miał czas często palić:sleep:
- mieszkańców 2+1 :)
- wentylacja grawitacyjna
- grzejniki już wiszą: płytowe, raczej nie przewymiarowane

I tak się zastanawiałem czy aby nie połączyć: mały piec na paliwo stałe + gazowy (z zamkniętą komorą lub kondens) + zasobik. Wiem o układzie otwartym i zamkniętym - wymiennik. Niestety nie wiem kiedy pójdę tam mieszkać- praca:bash:
No i z kasiurką to szaleć za bardzo nie mogę więc poproszę o porady rozsądne cenowo.
Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź:)

nigol111
01-11-2010, 22:20
i jeszcze: zapotrzebowania nawet nie podaję bo w planie to był dom parterowy (wiecie ścianka kolankowa ;)) Próbowałem liczyć OZC ale brakuje mi danych do tych obliczeń. Dodam jeszcze że nie ma żadnych balkonów.

limag
02-11-2010, 10:45
Proszę o rady innych ekspertów co do mojego wyboru. Zawsze więcej opinii pozwala podjąć właściwą decyzję. Z góry dziękuję!!!!
Fachowcy z którymi rozmawiałem twierdzą że tylko Paradigma i Broetej mają krzemoaluminium i to niby jest ich wielka zaleta, czego nie ma Viesiek....

aadamuss24
02-11-2010, 11:11
Każdy chwali swoje :) Jak Junkers i Viessmann robili z krzemoaluminium to też chwalili :) Nie twierdzę, że właściwości są gorsze tylko obsługa czyli dokładne wyczyszczenie jest trudniejsze, co w praktyce przekłada się na bardziej zabrudzone wymienniki czy nawet zapchane. Jak dla mnie to wszystko mogłoby być z krzemoaluminium :) pozdr adam

Dambus
02-11-2010, 11:12
Dambus, Vitodens 222 zapewni komfort cwu nawet przy ciągłym korzystaniu przez kilka osób, dla rodziców ok.
Co do bliźniaka to na potrzeby co 21 kW wystarczy. Myślę, że w tym przypadku dobry byłby duży zasobnik wspomagany solarami. pozdr adam

Witam,
dziękuję za informację. Czy gdzieś mogę znaleźć informację odnośnie "realnej "produkcji CWU kotła wiszącego Vitodens 222-W z tym zbiornikiem 46 ltr i poźniejszego czasu jej uzupełnienia w przypadku całkowitego zużycia? Muszę przekonać niedowiarków, bo nie chcą uwierzyć iż taki mały a da radę np zakładając jednoczesne korzystanie z prysznica i kranu w kuchni.
Co do mojego przypadku to z solarami będzie problem raczej gdyż działka jest w lesie i nasłonecznie marne. Tak więc raczej pozostanę przy kotle gazowym + zbiornik, pytanie czy 150 ltr da radę czy też większy - 200 ltr?

aadamuss24
02-11-2010, 20:50
Dambus w tym kotle jest wymiennik warstowowy więc on grzeje prawie na bieżąco więc nie jesteś w stanie wykorzystać zasobnika do zera. Przy ustawionej temp. 50 stopni mieszasz ją z zimną i kocioł daje radę dogrzać. Teściowie zazwyczaj rozsądnie gospodarują wodą więc nie powinno braknąć, no chyba, że jakieś dobre party w łazience zrobią :) pozdr adam

nigol111
02-11-2010, 21:19
nigol111 ponawiam prośbę o poradę co do pieca :wave:
Opis domku trochę wyżej. Za pomoc w rozwiązaniu moich dylematów z góry dziękuję!!!:yes:

aadamuss24
03-11-2010, 14:53
Nigol111 wybierz sobie jakiś model z tych polecanych we wątku, moc od 13 do 19 kW powinna być wystarczająca, kocioł kondensacyjny. Piec na paliwo stałe zawsze możesz dołożyć jak już zamieszkasz, teraz gaz bardziej wygodny dla Ciebie będzie. Przy wyborze kieruj się dostępnością serwisu :) Podłogówki masz mało więc sterowania z kotła mieć nie musisz. Pozdr adam

nigol111
03-11-2010, 16:32
Dzięki wielkie :yes: PZDR

kasiaiwojtek
06-11-2010, 22:56
Witam.
Podepnę się pod temat. Jestem na etapie wyboru ogrzewania i uzbrajania kotłowni. Domek 663m^3 kubatury, 80m^2 podłogówki, trzy pokoje na piętrze - w kazdym po dwa grzejniki, łazienka na piętrze - podłogówka + dwa grzejniki, garaż grzejnik.

Instalatorzy proponują kocioł kondensacyjny i kominek z PW.
- kocioł Vaillant VC ecoTEC plus 24 KW lub Immergas Victrix 24KW plus
 - kominek AQUAFIRE INSERT AI 21 lub ENKA 22KW

Który kocioł wybrać?
Który kominek wybrać?
Czy ta konfiguracja będzie odpowiednia?
Czy warto zastanowić się na solarami?

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

borys2001
07-11-2010, 08:10
witam
proszę o poradę
dom podpiwniczony z garażem 30cm BK + 10cm styro,+ 10cm styro na stropie + 20 cm wełny poddasze, okna 6 kom 3szybowe
parter - 109 m2
poddasze pow podłogi 110m2 pow uzyt. 90m2

3 osoby


Vaillant ecoTEC VC plus 186 3-5 + VIH R 120 + calorMATIC 430 + Przyłącze koncentryczne ø80/125 - cena 6300
czy ten pakiet to dobre rozwiązanie lub też z innym Vaillantem 124,254 w podobnej cenie

lub coś zupełnie innego doradźcie

RAPczyn
07-11-2010, 18:59
Bardzo proszę Was o opinię, a w szczególności szanownego eksperta. Czy piec die dietrich MCA 15/bs60 jest dobrym rozwiązaniem w przypadku domu parterowego o pow. 100 m2 bez uzytk. poddasza, sufit podwieszany ocieplony watą 25 cm ściany porotherm 24 cm plus styropian 15 cm wszędzie ogrzewanie podłogowe dom będą zamieszkiwały 2 osoby posadzka 12 cm styropianu. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Bartek

Z zakresu produktów DD, MCA 15 będzie bardzo dobry dla takiego domu. Pytanie czy zbiornik c.w.u. nie będzie za mały?