PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

RAPczyn
07-11-2010, 19:01
witam
proszę o poradę
dom podpiwniczony z garażem 30cm BK + 10cm styro,+ 10cm styro na stropie + 20 cm wełny poddasze, okna 6 kom 3szybowe
parter - 109 m2
poddasze pow podłogi 110m2 pow uzyt. 90m2

3 osoby


Vaillant ecoTEC VC plus 186 3-5 + VIH R 120 + calorMATIC 430 + Przyłącze koncentryczne ø80/125 - cena 6300
czy ten pakiet to dobre rozwiązanie lub też z innym Vaillantem 124,254 w podobnej cenie

lub coś zupełnie innego doradźcie

Osobiście wybrałbym coś innego z zakresu De Dietrich, Junkers, Paradigma.

barnich
07-11-2010, 19:38
Z zakresu produktów DD, MCA 15 będzie bardzo dobry dla takiego domu. Pytanie czy zbiornik c.w.u. nie będzie za mały?
Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam

aadamuss24
07-11-2010, 19:46
RAPczyn czy nie spotkałeś się z falowaniem temperatury ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu zaworów mieszających na wyjściu cwu z zasobnika ? Jakiej firmy najwięcej zakładasz takich zaworów? Łączysz je z zwu czy cyrkulacją ? Masz doświadczenia z Esbe, Honeywell ? pozdr adam

borys2001
07-11-2010, 22:53
Osobiście wybrałbym coś innego z zakresu De Dietrich, Junkers, Paradigma.

a czy zakres mocy odpowiedni
junkers który model byś polecił dla mojego domku

necvip
07-11-2010, 23:50
Witam,

Jako kolejny proszę o radę, po przewertowaniu niezliczonych ilości stron oraz godzin przed kompem muszę stwierdzić że jestem czysto głupi...
Mam dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni 143 m2 + garaż, 8cm styro na podłodze+ 15 cm na ścianie + 30 cm wełna na poddaszu.
60% powierzchni domu to podłogówka, do cwu mam bojler 120l. Dodam że wg świadectwa charakterystyki energetycznej
zapotrzebowanie na energie to 74,7 KWh/m2 rok. Mój wybór już dawno padł na jednofunkcyjnego junkersa cerapur smart 3-14 + FW 100....

Mam w rodzinie serwisanta junkersa (srewisuje tez kilka innych firm) , zajmuje się tym ponad 10 lat wiec postanowiłem zasięgnąć opini przed zakupem:
Zdecydowanie odradził mi zakup tak słabego pieca tłumacząc że lepiej większy to przynajmniej zimę spokojnie przeżyje taką co ostatnio oraz że widział już dość takich frajerów co w internecie się naczytali o małych piecach od pseudo fachowców a teraz plują sobie w brodę...
Poza tym odradził mi Smarta a doradzał Comforta.

Jak go się nasłuchałem to już naprawdę nie wiem co myśleć... proszę o radę jaki piec wybrać oraz czy warto kupować Juncersa Comfort który jest o ponad 2000 zł droższy o Smarta? A może jakąś inną markę?

aadamuss24
08-11-2010, 23:09
Necvip lepiej go posłuchaj :)
Kasiiwojtek Immergas będzie miał dłuższą gwarancję więc myślę, że to lepszy wybór. pozdr adam

sacha
08-11-2010, 23:10
Jak to ocieplenie jest wykonane zgodnie z sztuką budowlaną, to nie wierzę że 14 kW jest za mało. A co ja powiem, jak przy 160 m2 podłogówki kupiłem 12 kW Howal. Projektant wyliczył mi właśnie takie zapotrzebowanie przy największych mrozach.

jodwa
10-11-2010, 22:29
Czy mogę się dołączyć? szeregówka środkowa 120m2 całkowita, posadzka- 10 cm styropian, strop- 18 cm wełna min., ściany - pustak szczelinowy +5cm styropianu+cegła dziurawka 6cm.muszę zmienić piec CO, myślę o CERAPUR MODUL ZBS 14-100S,jedna łazienka,prysznic, wanna, umywalka( na piętrze),piec w kotłowni na parterze, dom bez podpiwniczenia,RAPczyn, proszę o pomoc

ellaj
10-11-2010, 22:39
Ja juz mam.
Kupilam jednak Junkers CerapurSmart 22-3, z zasobnkikiem i pogodowka.
Caly czas chcialam ten mniejszy 14-3 i czytajac opinie na forum wystarcza on na ogrzanie do 260m2.
Wszyscy sa bardzo zadowoleni.
Ale moj instalatar oczywiscie odradzil mi ten mniejszy, bo one sa dobre do mieszkan, a nie domow.
Mysle sobie, a niech tam.
Niektorzy z forum przy podobnym metrazu tez maja ten wiekszy i moze byc.
Wiem, ze moze byc i jeszcze wiekszy, ale chodzi o to, zeby nie przewymiarowac kotla.
Dlatego tez tym sposobem i dzieki opiniom specjalistow z forum, miedzy innymi Rapczyna, mam juz kociol.
Na razie podlaczony tylko u brata w blizniaku. U mnie w nastepnym tygodniu. Ale juz moge powiedziec, ze dziala super.
W domu jest cieplutko. Nie ma jeszcze koncowych ustawien, ale naprawde moge polecic.
Pozdr.

kasiaiwojtek
10-11-2010, 23:13
Rozmawiałem dziś ze znajomym, mówił mi że do kotła kondensacyjnego trzeba jakąś rurę do komina inaczej kocioł nie osiągnie pełnej sprawności nawet jeśli ma się kominy systemowe. Zdziwiłem się bardzo, znajomy nie potrafił mi tego dokładnie wytłumaczyć bo to dział się u jego znajomych. Mój kmin to Krasiccy Eco-sam SPECIAL http://www.smbkrasiccy.com/node/5 średnicy 180 mm i wys. 8,5m
O co chodzi czy ja będę musiał też założyć rurę? jaką rurę?

kolejne pytanie:
Czy mogę cały układ zalać glikolem?

aadamuss24
10-11-2010, 23:24
kasiaiwojtek taki komin może być i nie będziesz potrzebował dodatkowej rury. Nie widzę zdjęcia na tej stronie, coś tam piszą o odprowadzeniu kondensatu ? Najlepiej jakby kondensat wpływał do kotła, jeśli nie to ważne aby gdzieś to było odprowadzone a nie zostawione na żywioł bo wtedy nie wiadomo gdzie ten kondensat poleci. pozdr adam

Dorota_N
11-11-2010, 09:46
Tyle ciekawych pytań pozostanie bez odpowiedzi? Czyżby znawcy się wystraszyli?

Szkoda...

Tom33Gdynia
11-11-2010, 10:40
ponawiam temat. czy ktoś podejmie pytania?

aadamuss24
11-11-2010, 11:17
odp na Dylematy: moc jest wystarczająca
odp. na Pytania:
Jak zasobnik jest osobny można coś innego w przyszłości zastosować, łatwiej wymienić, zamienić, naprawić. Może lepiej wygląda wbudowany ale to już rzecz gustu i miejsca.
Zasobnik warstwowy: woda jest podgrzewana przez dodatkowy wymiennik przez co układa się warstwami w zasobniku (jak Shrek i cebula :) Dodatkowy wymiennik łatwiej ulega zabrudzeniom niż zwykła wężownica w zwykłym zasobniku.
Warto stosować wyłączenie podgrzewu cwu i cyrkulacji na kilka godzin, na kilka minut nie warto, trudno powiedzieć ile się zaoszczędzi.
Każde ogrzewanie powierzchniowe będzie lepsze/bardziej komfortowe niż grzejniki, bardziej niskotemperaturowe.
Ogrzewać kotłownie jeśli ma być w niej ciepło, jeśli nie to izolować rury.
pozdrawiam adam

MN-Brzezina
13-11-2010, 16:27
A co sadzicie o kotłach Aristona?? np Ariston Genius Premium M+BH120.
Mam dom +- 180 m2 do ogrania, ściany trójwarstwowe (elewacja z klinkieru)

aadamuss24
13-11-2010, 17:39
Ariston nie pasuje do elewacji z klinkieru :) pozdr adam

MN-Brzezina
13-11-2010, 17:45
ok :P a tak na serio??

Serwisanci jasno mówią: widzi Pan ten moduł kosztuje ... i jest do aristona, ten obok - takis am tyle że łądniej opakowany i 2x droższy jest do vissmana.

a koszty serwisu???

aadamuss24
13-11-2010, 18:23
A konkretnie jaki moduł ??? Jeśli jest taki sam i jest dużo tańszy to ja chętnie kupię kilka sztuk :) Koszty serwisu myślę, że są porównywalne. Czasami różne firmy sugerują jaka powinna być cena przeglądu, serwisu, tak aby nie było zupełnie wolnej amerykanki wśród serwisantów. Ceny te są bardzo zbliżone jeśli porównuje się odpowiednie modele urządzeń. Serwisanci najlepiej zarabiają na tanich urządzeniach :)
W niektórych rejonach Ariston jest bardziej popularny w innych mniej. Im bardziej popularne urządzenia tym lepiej, wynalazki zwykle kosztują drożej, po jakimś czasie może się okazć, że czegoś tam nie można naprawić. Poszukaj czy będziesz miał blisko serwis.Podejrzewam, że w podobnej cenie można mieć bardziej popularne urządzenie. pozdr adam

Jarecki79
13-11-2010, 18:43
Do serwis24

Sam raczej zajmuje się kotłami na paliwa stałe, mam jednak tzw zagwostke ze swoim mieszkaniem, które jest w starym budownictwie (1933rok wybudowania)

Rejon, gdzie gaz popularny, od kilku lat tak mieszkanko 42m2 jest ogrzewane. Z róznych względów formalnych a także prywatnych ogrzewanie domu odbywa sie kotłem jednofunkcyjnym, który jest w piwnicy pod mieszkaniem a grzanie wody do mycia to junkers zainstalowany w kuchni już w mieszkaniu.

Kocioł do grzania to jakis model Vaillant, zmieniony przez dziadków jakies 2lata temu, zatem nad jego wymiana na chwile obecna nie myślę.

Junkers to jednak jakis antyk i strach odkręcac ciepła wodę.

Będę go musiał zmienić, prosze o jakąś poradę na jaki model mam to wymienić:

Sprawa wygląda tak:,

mieszkanie jest obecnie o charakterze wakacyjnym.
Mycie- głównie 2osoby (90%czasu) rzadko 4
Krany, które mogą byc odkręcone w jednym czasie to prysznic bądź zlew w kuchni
Ciepła woda potrzebna tylko jak przyjeżdżam
Chciałbym, aby było bezpiecznie, czy mozna uniknąc ciągłego palenia tej świeczki?
Chciałbym, aby po odkręceniu wody nie rzeźbić z jej przepływem bo obecnie albo jest zimna, albo gotująca, dojście do stanu pośredniego graniczy z cudem.

MN-Brzezina
13-11-2010, 18:50
przekazuje tylko zasłyszana opinie :) nie jestem serwisantem, jak juz zakupie ten piec to po roku powiem co i jak ...

Swoja droga nie poważam marki :) ariston, ale teściowa ma sprzęt i długo działa :) bez problemów -tyle że nie piec.

Serwis Aristona mam z Wrocławia - +- 15 km,

Pytanie tylko czy działa lepiej niz instalatorzy bo od 3 tygodni nie mogę się doprosić od autoryzowanych instalatorów Aristona oferty - a jest ich kilku w Środzie Ślaskiej.

Co do serwisu De Dietrich szału podobno nie ma ... zmniejszają liczbę serwisantów itp. Koszt przeglądu rocznego dla Aristona to 250 PLN, a w DD 450

1950
13-11-2010, 20:10
nie ma czegoś takiego jak ustalony koszt przeglądu,
jest wolny rynek i cena też ma znaczenie,
koszt w moim regionie kształtuje się w granicach 150-200 zł + koszty dojazdu

do De Dietricha też masz +- 15 km,
a jeżeli ktoś zmniejsza liczbę serwisantów, w co nie do końca wierzę,
to znaczy o jednym - o jakości

aadamuss24
13-11-2010, 20:35
150 -200 + 50 = 250 :)
zmniejszanie liczby serwisantów może świadczyć o dążeniu do monopolu co w pewnych firmach już ma miejsce :( Jeśli będzie jeden serwisant w okolicy to jakie będzie miał ceny ? Niskie bo się nie psują i nie ma co robić ? Czy może ceny będzie miał normalne ale terminów wolnych brak ?
Cena przeglądu De Dietrich to jakiś kosmos - 450 pln ? Ariston może i robi dobre kuchenki ale kotła bym takiego nie kupił :) Tak jak nie kupiłbym kotła Toyota :)
Jarecki sprawdź model tego vailanta, kiedyś były takie gdzie można było dołozyć zasobnik za pomocą adaptera, może akurat masz taki model. pozdr adam

1950
13-11-2010, 20:47
żadna poważna firma nie pozwoli sobie na narzekanie na złą jakość serwisu i długie na niego oczekiwanie,
to bije w interesy firmy,

Jarecki79
14-11-2010, 20:08
150 -200 + 50 = 250 :)
zmniejszanie liczby serwisantów może świadczyć o dążeniu do monopolu co w pewnych firmach już ma miejsce :( Jeśli będzie jeden serwisant w okolicy to jakie będzie miał ceny ? Niskie bo się nie psują i nie ma co robić ? Czy może ceny będzie miał normalne ale terminów wolnych brak ?
Cena przeglądu De Dietrich to jakiś kosmos - 450 pln ? Ariston może i robi dobre kuchenki ale kotła bym takiego nie kupił :) Tak jak nie kupiłbym kotła Toyota :)
Jarecki sprawdź model tego vailanta, kiedyś były takie gdzie można było dołozyć zasobnik za pomocą adaptera, może akurat masz taki model. pozdr adam

Kurcze do tego mieszkania to mam daleko i teraz nie mam jak sprawdzić.
Został tam zaprogramowany sterownik tj. termostat pokojowy, aby po spadku poniżej 15st.c załączał grzanie.
Koło 28listopada może się uda. Wiem tylko,że ten Vaillant był montowany 2lata temu. Pamiętam,że ma takie pokrętło, gdzie widać temperatury na skali, przy wyjeździe daje na 5, co odpowiada 50st.C, jak tam jestem to daję na ok.6, co daje jakieś 60st.c, po lewej jest kwadratowy termometr. Dół kotła ciemno szary, góra tj obudowa jasna, taka a'la biała.

Możesz jednak polecic jakis rodzaj gazowego podgrzewacza wody (ja to nazywam junkersem, ale nie znam się na tym) do zamontowania w kuchni?
Taki, aby nie było świeczki, 2osoby, 2krany moga działać w jednym czasie.

Cena może być z zakresu 1tys-2tys.zł, chyba do grzania wody dobrze kombinuję, drożej chyba nie będzie...

aadamuss24
14-11-2010, 23:03
Jeśli przepływowy to tylko Junkers, jest najbardziej popularny i ma kilka modeli do wyboru, z bateriami lub turbinką. Jeśli korzystanie z dwóch kranów jednocześnie jest konieczne to wybierz taki o największym przepływie.
Ten vaillant który masz będzie prawdopodobnie za nowy i przeróbki normalnej nie da się zrobić :( pozdr adam

MN-Brzezina
14-11-2010, 23:40
Pytanie dodatkowe: czy kanał odprowadzający gaz (propan) - który muszę wykonać można w jakiś sposób zabezpieczyć - wykonać, tak aby nie wwiewało mi przez niego zimnego powietrza?

aadamuss24
15-11-2010, 00:13
Raczej trudno :( Chyba, że wykonasz zetkę w taki sposób, że pomieszczenie będzie wyżej. Przynajmniej nie będzie wiało na przestrzał. pozdr adam

RAPczyn
17-11-2010, 21:29
RAPczyn czy nie spotkałeś się z falowaniem temperatury ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu zaworów mieszających na wyjściu cwu z zasobnika ? Jakiej firmy najwięcej zakładasz takich zaworów? Łączysz je z zwu czy cyrkulacją ? Masz doświadczenia z Esbe, Honeywell ? pozdr adam

Używam tylko ESBE, podłączenia zgodne ze schematami. Różne zbiorniki wymagają różnych podłączeń. Nie zauważyłem "falowania" temperatury. Montujesz zawór zwrotny na podmieszaniu?


a czy zakres mocy odpowiedni
junkers który model byś polecił dla mojego domku

ZSBR 16-3A lub ZSB 14-3C.

MORHOT
17-11-2010, 23:32
Kto mnie przekona, że lodówka Vaillanta VSC 196/2-C150 jest lepsza od lodówki Junkersa CERAPUR MODUL ZBS 22/150S-3MA??
Gość w sklepie próbował, ale jako że handlował tylko Vaillantem, podejżewam, że nie był obiektywny haha!!

konisko
18-11-2010, 08:29
ponawiam temat. czy ktoś podejmie pytania?

Bardzo podobne mam zalozenia jak Ty, założyłem Junkersa kondensata 14kW (ten mniejszy) + zasobnik CWU 120 dm3.
Podlogowka 80m2, dom parter 160m2 - piwnica bez grzania - tam kotłownia, grzejniki 10 szt, okna 2szyb + rol. zewn, ocieplenie chyba lepsze strop ceram+22cm, sciany Solbet 24+20 styro.Instalacje odpale mam nadzieje w nastepnym tygodniu, narazie grzeje kominkiem z DGP połączonym z WM + reku.

jacek05070
23-11-2010, 06:17
Witam,

Mam do Was pytanie: jestem na etapie urządzania kotłowni - wyboru wyposażenia.
Moim pomysłem jest zastosowanie dwóch kotłów: gazowego i na paliwo stałe (drewno). Gazem zamierzam rozwiązać c.o. oraz c.w.u., drewnem natomiast tylko c.o.
Mam zamiar "na co dzień" ogrzewać drewnem, gdy jednak drewna do kotła nie dorzucę (np. wyjazd weekendowy), to po spadku temperatury poniżej ustalonej wartości załączać się będzie kocioł gazowy na c.o.
Jako kocioł na gaz myślałem o pakiecie Vaillanta: VAILLANT PAKIET ecoTEC VC246 plus+VIH R150l+cM 430. Jeśli chodzi o kocioł na drewno to nie mam pomysłu.
Pytanie: czy takie rozwiązanie ma sens?
Jaki kocioł na drewno (względnie kocioł na wszystko) wybrać?
Czy Znacie kogoś godnego polecenia, kto zająłby się kompleksowym urządzeniem kotłowni? (Warszawa lub okolice)?

dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi.

Jan

ralwing
23-11-2010, 22:22
W moim projekcie domku mam napisane tak:
Powierzchnia użytkowa: 140, Kubatura 870, po podlodze 240m.
Sciana Porotherm 30 + 15cm Styro...
Okna 1.0.

Wg tego co przeczytalem na forum wystarczy do takiego domku spokojnie kocioł 20kW, w projekcie jednak mam zawarte 25kW.
Sadze ze najlepszy bylyby w tym przypadku kociol 4kW - 20kW... Mam racje? A jesli tak to jaki polecacie?
Hydraulik poleca mi ferolli, urlich lub telmet...
Szukam czegoś o najlepszym stosunku jakość/cena


W domku bedzie nas 5tka.. Jak Pan Bog da, to moze wiecej... Wiec zastanawiam sie czy 150l zasobnik wystarczy?
Kociol wraz zasobnikiem bedzie stal w piwnicy, dom jest parterowy z uzytkowym poddaszem (2 lazienki). W diomku bedzie okolo 30m^2 podlogowki. Reszta stary dobry kaloryfer!

Jaka jest róznica miedzy Junkersem Smartem ZSB, a Immergasem Vitrixem... Tak ogolnie to oprocz gwarancji (immergas daje max 5 lat, Junkers max 3) nie widze,ale znowu Immergas duzo mniej serwisantów.

Dzieki RAPczyn za pomoc:)

Jeszcze raz prosze o odpowiedz na w/w posta.
I dodatkowo jeszcze pytanie, ile kosztuje serwis Junkersa i Immergasa na ślasku?

aadamuss24
24-11-2010, 00:16
150 litrów będzie ok. I tak nie będziesz kąpał się w pięciu łazienkach na raz :) Moc 20 kW też nie będzie za mała. Serwisanci są wszędzie, ceny za przeglądy podobne ( Immergas tańszy w serwisowaniu i częściach ) i wolałbym 5 lat gwarancji a nie 3 :) pozdr adam

bratek11
24-11-2010, 12:46
Witam,
Serdecznie prosiłbym fachowców o pomoc przy wyborze pieca i jego mocy, gdyż dla mnie mimo lektury wątku, jest to temat wręcz nie do ogarnięcia.
Remontuję szereg środkowy z 1990 r., o powierzchni 167 m2 i kubaturze wewnętrznej ok. 430 m3, murowany (gazobeton 12 cm, pustka, kratówka 24 cm) + styropian 10 cm, stropodach wentylowany ocieplony wełną mineralną 25 cm, okna o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,0. Dom składa się z 4 półkondygnacji po około 40 m2 każda (piwnica, parter, wysoki parter, piętro). Instalacja składa się z 11 grzejników, bez podłogówki. Rodzina: 2 + 1. Planowane pomieszczenia: pralnia z wanną, 2 wc, łazienka z prysznicem i wanną.
Instalator proponuje kocioł wiszący, jednofunkcyjny o mocy 21 kW, z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150-200 l, z podwójną wężownicą (w przyszłości planowane podłączenie solara). Jako, że instalator jest autoryzowanym monterem Beretty, to poleca te właśnie piece...

zielony bob
24-11-2010, 16:51
witam szanowne grono.
moglby mi ktos podpowiedziec czy jest taka mozliwosc, aby umiejscowic piec/kociol gazowy typu junkers itp na pietrze, a ogrzewac jednoczesnie parter pietro i poddasze?
powierzchnia to okolo 250m2 powierzchni.
z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi
pozdrawiam

aadamuss24
24-11-2010, 17:32
Jest taka możliwość. Nawet lepiej bo w przypadku wybuchu parter zostaje cały :) pozdr adam

zielony bob
24-11-2010, 18:57
tzn, bedzie wszystko w poradku z obiegiem wody itd?
a mozecie mi podpowiedziec, jakiego typu piec gazowy bedzie najlepszym rozwiazaniem, w moim przypadku, jezeli chce go rowniez polaczyc z piecem (na drzewo) znajdujacym sie w piwnicy.
piec bedzie uzywany glownie do grzania cieplej wody w lecie, w 3 lazienkach. w zimie oczywiscie chce bardziej wykozystac piec na drzewo. centralne plus woda.
czy moze byc taka kombinacja, ze zbiornik na wode bedzie w piwnicy?
przepraszam za takie pytania, ale czlowiek dopiero sie uczy ;)

z gory dzieki
pozdrawiam

aadamuss24
24-11-2010, 19:56
Wszystko może być i będzie działać. Gazowy na układzie zamkniętym z wymiennikiem, węglowy na układzie otwartym. Schematów do wyboru wiele :) pozdr adam

zielony bob
24-11-2010, 21:04
skoro tak, to kumaty fachowiec powinien sprostac zadaniu ;)

piec to ma byc kondensacyjny? czy lepiej by bylo wykozystac jakies lepsze cudo?

czy jest jakas okreslona odleglosc, miedzy piecem a kominem? u mnie to bedzie okolo 1m, ale na upartego moge przedluzyc do okolo 2m

aadamuss24
24-11-2010, 23:07
Lepszym cudem będzie pozbycie się kopciucha :) Przedłużanie komina nic nie daje lepiej skracać. Kondensacyjny raczej. pozdr adam

RAPczyn
26-11-2010, 08:01
Witam,

Mam do Was pytanie: jestem na etapie urządzania kotłowni - wyboru wyposażenia.
Moim pomysłem jest zastosowanie dwóch kotłów: gazowego i na paliwo stałe (drewno). Gazem zamierzam rozwiązać c.o. oraz c.w.u., drewnem natomiast tylko c.o.
Mam zamiar "na co dzień" ogrzewać drewnem, gdy jednak drewna do kotła nie dorzucę (np. wyjazd weekendowy), to po spadku temperatury poniżej ustalonej wartości załączać się będzie kocioł gazowy na c.o.
Jako kocioł na gaz myślałem o pakiecie Vaillanta: VAILLANT PAKIET ecoTEC VC246 plus+VIH R150l+cM 430. Jeśli chodzi o kocioł na drewno to nie mam pomysłu.
Pytanie: czy takie rozwiązanie ma sens?
Jaki kocioł na drewno (względnie kocioł na wszystko) wybrać?
Czy Znacie kogoś godnego polecenia, kto zająłby się kompleksowym urządzeniem kotłowni? (Warszawa lub okolice)?

dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi.

Jan

Napisz coś więcej na temat domu jaki posiadasz, a coś uradzimy.


Witam,
Serdecznie prosiłbym fachowców o pomoc przy wyborze pieca i jego mocy, gdyż dla mnie mimo lektury wątku, jest to temat wręcz nie do ogarnięcia.
Remontuję szereg środkowy z 1990 r., o powierzchni 167 m2 i kubaturze wewnętrznej ok. 430 m3, murowany (gazobeton 12 cm, pustka, kratówka 24 cm) + styropian 10 cm, stropodach wentylowany ocieplony wełną mineralną 25 cm, okna o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,0. Dom składa się z 4 półkondygnacji po około 40 m2 każda (piwnica, parter, wysoki parter, piętro). Instalacja składa się z 11 grzejników, bez podłogówki. Rodzina: 2 + 1. Planowane pomieszczenia: pralnia z wanną, 2 wc, łazienka z prysznicem i wanną.
Instalator proponuje kocioł wiszący, jednofunkcyjny o mocy 21 kW, z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150-200 l, z podwójną wężownicą (w przyszłości planowane podłączenie solara). Jako, że instalator jest autoryzowanym monterem Beretty, to poleca te właśnie piece...

Moim zdaniem kocioł o takiej mocy będzie dwukrotnie za duży. Prawdopodobnie na dom tej wielkości może wystarczyć kocioł kondensacyjny o mocy do ~10kW - obliczenie obciążenia cieplnego budynku odpowie jaka moc jest potrzebna.

zbigor
26-11-2010, 09:34
Witam
Mam pytanie czy Junkers Smart 13kW i zbiornik cwu 200 litrów. da rade w następującym przypadku:
210 m2 powierzchni całość w podłogówce + garaż 40m2 grzejniki. . Garaż może być grzany do niższej temp niż dom jeśli ma to znaczenie. Dom ocieplony 20 cm styropianu szarego . Dach 30 cm wełny. Okna 3 szybowe u=0,9-1. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Będzie też kominek o mocy nominalnej 8kW z grawitacyjną DGP wiec w wypadku syberyjskich mrozów może wspomagać ogrzewanie kilku pomieszczeń ale chciałbym to traktować jako sytuację naprawde awaryjną.
Na razie jest to pytanie "na oko " bo zdaje sobie sprawę że najlepiej odpowie na to OZC ale póki co liczę na doświadczenie forumowczów :)

bratek11
26-11-2010, 13:39
Moim zdaniem kocioł o takiej mocy będzie dwukrotnie za duży. Prawdopodobnie na dom tej wielkości może wystarczyć kocioł kondensacyjny o mocy do ~10kW - obliczenie obciążenia cieplnego budynku odpowie jaka moc jest potrzebna.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Instalacja składać się będzie tylko z grzejników, czy warto inwestować w kocioł kondensacyjny?
Konsultowałem się z instalatorem i zaproponował mi już konkretny model pieca: Beretta Kompakt II 24S e.s.i. Turbo, do tego zasobnik Elektromet WGJ-S Duo 220L. Gdy wyraziłem wątpliwości co do mocy pieca, uspokoił mnie, że piec ma modulowaną moc od 9 do 24 kW i nie będzie problemu - czy na pewno mogę być spokojny?
Czy mógłbym też prosić o ocenę proponowanego kotła i ewentualną propozycję innego?

RAPczyn
26-11-2010, 22:39
Witam
Mam pytanie czy Junkers Smart 13kW i zbiornik cwu 200 litrów. da rade w następującym przypadku:
210 m2 powierzchni całość w podłogówce + garaż 40m2 grzejniki. . Garaż może być grzany do niższej temp niż dom jeśli ma to znaczenie. Dom ocieplony 20 cm styropianu szarego . Dach 30 cm wełny. Okna 3 szybowe u=0,9-1. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Będzie też kominek o mocy nominalnej 8kW z grawitacyjną DGP wiec w wypadku syberyjskich mrozów może wspomagać ogrzewanie kilku pomieszczeń ale chciałbym to traktować jako sytuację naprawde awaryjną.
Na razie jest to pytanie "na oko " bo zdaje sobie sprawę że najlepiej odpowie na to OZC ale póki co liczę na doświadczenie forumowczów :)

Na moje oko będzie jakieś 7-10kW przy -20stC ;-)


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Instalacja składać się będzie tylko z grzejników, czy warto inwestować w kocioł kondensacyjny?
Konsultowałem się z instalatorem i zaproponował mi już konkretny model pieca: Beretta Kompakt II 24S e.s.i. Turbo, do tego zasobnik Elektromet WGJ-S Duo 220L. Gdy wyraziłem wątpliwości co do mocy pieca, uspokoił mnie, że piec ma modulowaną moc od 9 do 24 kW i nie będzie problemu - czy na pewno mogę być spokojny?
Czy mógłbym też prosić o ocenę proponowanego kotła i ewentualną propozycję innego?

Zdecydowanie warto instalować kocioł kondensacyjny.
Koszta za kocioł, automatykę i zbiornik to od ~8900PLN netto katalogowo do ~4300EURO netto katalogowo.

aro_32
27-11-2010, 22:10
Dla domu 200m2 użytkowej, 15 cm stryro na ściany i 30cm wełny na stropie na poddaszu, podłoga na parterze 10cm styro zamierzam zainstalować kocioł MCA 15kW. Do tego zbiornik biwalentny 250l jako przygotowanie pod solary. W całym domu podłogówka, bez rekuperatora, okna z 3-szybowymi wkładami.
Czy kocioł MCA 15 wystarczy? Super komfortu cieplnego przy -20st.C na zewnątrz nie muszę mieć, mogę dogrzać w takim wypadku kominkiem.
Czy lepiej instalować mniejszy zbiornik czy o większej pojemności w przypadku solarów? Przy większym zbiorniku z jednej strony w lecie miałbym więcej ciepłej wody zmagazynowanej, a drugiej strony w zimie trzeba więcej energii stracić na utrzymanie temp. w takim zbiorniku. Gdzie jest optimum?

mazo
27-11-2010, 23:30
Bardzo proszę o podpowiedź, jaki wybrać kocioł - dom parterowy o powierzchni 150m2, kubatura 500m3 (zawyżone przez wysoki salon)
- wysoki salon 40m z nieogrzewaną antresolą
- w całym domu podłogówka (plus grzejnik drabinka w łazience i pralni)
- dwoje dorosłych plus 2 (3) dzieci
-
Zastanawiam się nad kotłem De Dietrich ECODENS DTG 1300-24 Eco V130 z zasobnikiem:
http://www.ceneo.pl/1281086

Czy to trafny wybór?

piotrmak
28-11-2010, 09:00
Jest taka możliwość. Nawet lepiej bo w przypadku wybuchu parter zostaje cały :) pozdr adam

Ale żeś go pocieszył:)

RAPczyn
28-11-2010, 10:15
Dla domu 200m2 użytkowej, 15 cm stryro na ściany i 30cm wełny na stropie na poddaszu, podłoga na parterze 10cm styro zamierzam zainstalować kocioł MCA 15kW. Do tego zbiornik biwalentny 250l jako przygotowanie pod solary. W całym domu podłogówka, bez rekuperatora, okna z 3-szybowymi wkładami.
Czy kocioł MCA 15 wystarczy? Super komfortu cieplnego przy -20st.C na zewnątrz nie muszę mieć, mogę dogrzać w takim wypadku kominkiem.
Czy lepiej instalować mniejszy zbiornik czy o większej pojemności w przypadku solarów? Przy większym zbiorniku z jednej strony w lecie miałbym więcej ciepłej wody zmagazynowanej, a drugiej strony w zimie trzeba więcej energii stracić na utrzymanie temp. w takim zbiorniku. Gdzie jest optimum?

MCA 15 powinien dać radę. Co to kolektorów słonecznych to ile osób będzie korzystać z ciepłej wody?

RAPczyn
28-11-2010, 10:19
Bardzo proszę o podpowiedź, jaki wybrać kocioł - dom parterowy o powierzchni 150m2, kubatura 500m3 (zawyżone przez wysoki salon)
- wysoki salon 40m z nieogrzewaną antresolą
- w całym domu podłogówka (plus grzejnik drabinka w łazience i pralni)
- dwoje dorosłych plus 2 (3) dzieci
-
Zastanawiam się nad kotłem De Dietrich ECODENS DTG 1300-24 Eco V130 z zasobnikiem:
http://www.ceneo.pl/1281086

Czy to trafny wybór?

Polecam raczej kocioł o mocy maksymalnej rzędu 10kW, 1300-24 ma moc od 6 do 24kW - moim zdaniem trochę dużo.

mazo
28-11-2010, 11:08
Dziękuję, poszukam w takim razie czegoś innego.

bratek11
28-11-2010, 19:09
Zdecydowanie warto instalować kocioł kondensacyjny.
Koszta za kocioł, automatykę i zbiornik to od ~8900PLN netto katalogowo do ~4300EURO netto katalogowo.

Dzięki serdeczne za odpowiedź.
Skoro warto, to co wybrać? Conica Sinthesi 25S e.s.i (niby specjalnie zaprojektowany do instalacji grzejnikowych), czy Conica Green 15S e.s.i. lub mocniejszy 25S e.s.i. (o przeznaczeniu do instalacji grzjenikowych ani słowa, ale wydaje się bardzo podobnym urządzeniem, a ma wbudowaną automatykę pogodową i sondę zewnętrzną)?
"Upieram się" na Berettę, bo jestem z Torunia i oprócz faktu, że Berettę poleca instalator, to wykombinowałem sobie, że serwis będzie najtańszy i najbardziej dostępny.

mariobo
29-11-2010, 22:31
Witam serdecznie.
Bardzo proszę o wszelkie opinie w sprawie wyboru kotła gazowego.
Dom jest z lat 50tych, piwnica parter i piętro, ocieplony styropianem 5cm. Szukam odpowiedniej opcji dla ogrzania mieszkania w "piwnicy" i parteru w sumie ok. 150 m2(1 piętro ma osobny system ogrzewania). Myślę, że zapotrzebowanie na c.o. u nas to jakieś 15kW .
Obecnie korzystamy z kotła dwufunkcyjnego z OTWARTĄ komorą spalania, który znajduje się na dole. Chcielibyśmy wymienić go na kocioł turbo z wylotem przez ścianę. Nie ma ogrzewania podłogowego więc chyba nie ma sensu dopłacać do kondensatu. Kocioł będzie stał w kuchni więc opcja z 120l zasobnikiem zdaje się mało "przyjazna" poza tym w domu nie ma wanien a jedynie prysznice (2 łazienki) więc nie ma potrzeby raczej tylu litrów. Dwufunkcyjny słabo się sprawdza zwłaszcza przy poborze z dwóch miejsc jednocześnie. Po przeczytaniu 40tys postów etc. skłaniam się ku opcji dwufunkcyjny z zasobnikiem (max 50L).
Mam jednak kilka wątpliwości tj. wiem, że zgodnie z przepisami moc kotła nie może przekroczyć 21kW jeśli wylot jest przez ścianę.Czy piec dwufunkcyjny o takiej mocy poradzi sobie z podgrzaniem wody w przypadku wyczerpania jej z zasobnika?
Czy jest jakaś dobra alternatywa dla Vitopenda 222?
Czy moglibyście polecić jakiś kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą i wbudowanym zasobnikiem (max 50l) do 21kW (najlepiej tani, niezawodny, oszczędny... ;)

Przepraszam za haos w poscie, ale chciałem podać jak najwięcej istotnych szczegółów.
Z góry dziękuję za sugestie.

1950
30-11-2010, 06:07
to nie lepiej kupić kocioł kondensacyjny
chociażby taki jak De Dietrich MCR/II 24/28 BIC za 6250 zł brutto z VAT jeszcze 22%
kocioł ma zintegrowany zasobnik warstwowy z nierdzewki o pojemności 40 l.
szczegóły TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page36)

robert8888
30-11-2010, 10:13
to nie lepiej kupić kocioł kondensacyjny
chociażby taki jak De Dietrich MCR/II 24/28 BIC za 6250 zł brutto z VAT jeszcze 22%
kocioł ma zintegrowany zasobnik warstwowy z nierdzewki o pojemności 40 l.
szczegóły TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page36)

Witam. Jaka jest obecnie cena MCR II 24/28? Przeglądając oferty zauważyłem jeszcze taki opis tego pieca MCR 24/28 DE - czy to jest ten sam piec? Czy taki piec nada się do domu o pow. 180 m kw z otwarta instalacją CO oczywiście z wykorzystaniem wymiennika?

mariobo
30-11-2010, 10:39
Dziękuję za sugestie.
NIestety z tego co widzę to moc De Dietrich MCR/II 24/28 BIC przekracza 21kW, więc nie wiem co z przepisami w takim razie. Czyli byłby sens zakładać kondensat w przypadku jedynie ogrzewania grzejnikami? Jaki kocioł dwufujnkcyjny z zasobnikiem o mocy do 21kW byłby najlepszy w mojej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

78mysz
30-11-2010, 12:13
Witam
Mam pytanie czy Junkers Smart 13kW i zbiornik cwu 200 litrów. da rade w następującym przypadku:
210 m2 powierzchni całość w podłogówce + garaż 40m2 grzejniki. . Garaż może być grzany do niższej temp niż dom jeśli ma to znaczenie. Dom ocieplony 20 cm styropianu szarego . Dach 30 cm wełny. Okna 3 szybowe u=0,9-1. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Będzie też kominek o mocy nominalnej 8kW z grawitacyjną DGP wiec w wypadku syberyjskich mrozów może wspomagać ogrzewanie kilku pomieszczeń ale chciałbym to traktować jako sytuację naprawde awaryjną.
Na razie jest to pytanie "na oko " bo zdaje sobie sprawę że najlepiej odpowie na to OZC ale póki co liczę na doświadczenie forumowczów :)

da radę. Uzytkuje smarta drugi sezon. Moc 14 kW, powierzchnia grzania jakieś 260 m2 pu.(głównie ogrzewanie podłogowe). W domu 21-21.5 stopnia. W garażu 39 m2 jest wyprowadzony grzejnik-ale nie podłączony. Temperatura zeszłej zimy nie spadła tam poniżej 8stopni Celsjusza-garaż oczywiście w bryle.W kominku coś tam palę, ale raczej dla przyjemności.Ważne jest też ile masz styropianu na podłodze.

1950
30-11-2010, 15:40
Witam. Jaka jest obecnie cena MCR II 24/28? Przeglądając oferty zauważyłem jeszcze taki opis tego pieca MCR 24/28 DE - czy to jest ten sam piec? Czy taki piec nada się do domu o pow. 180 m kw z otwarta instalacją CO oczywiście z wykorzystaniem wymiennika?
cena to 3750 zł z VAT jeszcze 22% i odbiór osobisty w ponad 50 hurtowniach w kraju
nie wiem co znaczy to De, być może to pierwszy człon nazwy producenta De Dietrich

BetaGreta
01-12-2010, 11:44
To teraz ja proszę o poradę :)
Szukam pieca kondensacyjnego, dwu-funkcyjnego i z zasobnikiem warstwowym.
Dom parterowy bez poddasza użytkowego.
Będą mieszkać 4 osoby.
Dodatkowe dane:
podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd)
gaz ze zbiornika
styropian na podłogę - 20 cm
wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)
strop 40 cm ekofibru
kubatura 321 m3
powierzchnia 118 m2
Mąż wypatrzył coś takiego:
http://allegro.pl/junkers-cerapur-modul-zbs-22-150s-3ma-poznan-i1310575736.html
Wszelkie sugestie mile widziane :)

mariobo
01-12-2010, 14:01
Dziękuję za sugestie.
NIestety z tego co widzę to moc De Dietrich MCR/II 24/28 BIC przekracza 21kW, więc nie wiem co z przepisami w takim razie. Czyli byłby sens zakładać kondensat w przypadku jedynie ogrzewania grzejnikami? Jaki kocioł dwufujnkcyjny z zasobnikiem o mocy do 21kW byłby najlepszy w mojej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

barnich
01-12-2010, 17:19
To teraz ja proszę o poradę :)
Szukam pieca kondensacyjnego, dwu-funkcyjnego i z zasobnikiem warstwowym.
Dom parterowy bez poddasza użytkowego.
Będą mieszkać 4 osoby.
Dodatkowe dane:
podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd)
styropian na podłogę - 20 cm
wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)
strop 40 cm ekofibru
kubatura 321 m3
powierzchnia 118 m2
Mąż wypatrzył coś takiego:
http://allegro.pl/junkers-cerapur-modul-zbs-22-150s-3ma-poznan-i1310575736.html
Wszelkie sugestie mile widziane :)

Witaj, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,ale zdecydowałem się na udzielenie "podpowiedzi" ponieważ mamy domy o bardzo podobnych parametrach i ja po naprawdę wielu lekturach zdecydowałem się na die dietrich MCA 15/bs60 i wybór ten pochwalił mistrz RAPczyn, z tym że ja mam mniejsza rodzinę więc Ty powinnaś mieć większy zbiornik na wodę. Uważam że Twojej rodzinie nie jest potrzebny piec o tak dużej mocy (ten junkers z linku) a o wiele bardziej ekonomiczny bedzie ten który ja Ci polecam, jeżeli chodzi o cenę to porównywalna półka cenowa.
pozdrawiam Bartek

MrOnyx
01-12-2010, 20:34
Witam!
Mam pytanie jak dobrać kocioł kondensacyjny dla 6-8 osób. Mam dostęp do gazu ziemnego więc interesuje mnie kocioł kondensacyjny współpracujący z solarami. Jaki duży zbiornik wody powinienem szukać, by kocioł obsłużył taką ilość osób?? Ponadto w domu zaplanowałem podłogówkę, do ogrzania będzie 250-300 m2, na trzech poziomach z trzema łazienkami. Może ktoś ma pomysł na konkretny piec?

z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie
MrOnyx

1950
02-12-2010, 05:55
czy łazienki są bardzo wypasione?
np. jaccuzzi

BetaGreta
02-12-2010, 08:39
Witaj, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,ale zdecydowałem się na udzielenie "podpowiedzi" ponieważ mamy domy o bardzo podobnych parametrach i ja po naprawdę wielu lekturach zdecydowałem się na die dietrich MCA 15/bs60 i wybór ten pochwalił mistrz RAPczyn, z tym że ja mam mniejsza rodzinę więc Ty powinnaś mieć większy zbiornik na wodę. Uważam że Twojej rodzinie nie jest potrzebny piec o tak dużej mocy (ten junkers z linku) a o wiele bardziej ekonomiczny bedzie ten który ja Ci polecam, jeżeli chodzi o cenę to porównywalna półka cenowa.
pozdrawiam Bartek

Bardzo dziękuję za poradę.
Z mocą pieca to tak już słyszałam, więc to na pewno odpada :)
Może sam mistrz RAPczyn jeszcze zajrzy i też coś podpowie :)
A ja teraz popatrzę na De Dietricha.

MrOnyx
02-12-2010, 18:30
1950:
Łazienki nie bedą max wypasione, raczej będzie to skromne wyposażenie, ale dla większej rodziny. Zakładam jedną sporą wannę, ale reszta to standard + 3 kabiny prysznicowe, bez jakichś wodotrysków typu hydromasaże etc.

1950
02-12-2010, 20:22
Bardzo dziękuję za poradę.
Z mocą pieca to tak już słyszałam, więc to na pewno odpada :)
Może sam mistrz RAPczyn jeszcze zajrzy i też coś podpowie :)
A ja teraz popatrzę na De Dietricha.
to patrz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach&p=4417555#post4417555)

1950
02-12-2010, 20:43
1950:
Łazienki nie bedą max wypasione, raczej będzie to skromne wyposażenie, ale dla większej rodziny. Zakładam jedną sporą wannę, ale reszta to standard + 3 kabiny prysznicowe, bez jakichś wodotrysków typu hydromasaże etc.
masz dość duży wybór
może być Solneo SGC 23 SOL kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym o pojemności 200 l. 10990 zł brutto z VAT jeszcze 22%
żeby była kompletna stacja solarna trzeba dokupić jedynie kolektory,
może być MCR/II 24 BS 150 kondensat ze stojącym zasobnikiem o pojemności 150 l. za 5010 zł brutto z VAT jeszcze 22%
może być MCA 15 BS 200 z zasobnikiem 200 l. za 8670 zł z VAT jeszcze 22%
lub MCA 25 BS 200 z zasobnikiem 200 l. za 8830 zł z VAT jeszcze 22%
lub możesz jeszcze poszukać TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page37)

MrOnyx
02-12-2010, 21:11
a czy taki zasobnik 150-200l to nie bedzie za mało na tyle osób - jak przyjdzie czas wieczornych ablucji...??
no i ile do tego solarów, kiedyś pisałeś, że płaskie, bo rurowe słabo mają z zimą... nie ma systemów odladzających...?
no i czy jest sens wchodzić w większą ilosć solarów niż 2?

1950
03-12-2010, 06:11
stałą wydajność zasobnika 200 l. tj wydajność w ciągu godziny przy temperaturach 60/10/45 C to jest temp. zasilania/ temp. wody z sieci/ temperatura wody w kranie, wynosi wg producenta 650l./h dla kotła o mocy 24 kW,
a chciałem powiedzieć, że w wodzie o temperaturze 45 C, można się poparzyć, przeciętna temperatura kąpieli to 37-38 C

BetaGreta
03-12-2010, 08:10
to patrz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach&p=4417555#post4417555)

Dziękuję.

RAPczyn
03-12-2010, 10:56
Witam!
Mam pytanie jak dobrać kocioł kondensacyjny dla 6-8 osób. Mam dostęp do gazu ziemnego więc interesuje mnie kocioł kondensacyjny współpracujący z solarami. Jaki duży zbiornik wody powinienem szukać, by kocioł obsłużył taką ilość osób?? Ponadto w domu zaplanowałem podłogówkę, do ogrzania będzie 250-300 m2, na trzech poziomach z trzema łazienkami. Może ktoś ma pomysł na konkretny piec?

z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie
MrOnyx

Dla 6-8 osobowej rodziny potrzeba około 7m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC oraz zbiornik o pojemności około 500l

Jeśli chodzi o zimę, pracę kolektorów i ich odśnieżanie to więcej energii trzeba dostarczyć do kolektora płaskiego aby go "odśnieżyć" niż kolektora jest wstanie uzyskać energii ze słońca.

mariobo
03-12-2010, 11:55
Witam,

Bardzo proszę o opinie dot. kotła gazowego.

Szukam dwufunkcyjnego kotła turbo z wbudowanym zasobnikiem max. 50 litrów o mocy do 21kW gdyż wylot będzie przez ścianę.
Czy taki piec poradzi sobie z podgrzewaniem wody na bieżąco po wyczerpaniu wody z zasobnika?
Znalazłem jedynie Vitopend 222 dotychczas. Czy jest jakaś dobra alternatywa dla tego kotła? W domu są jedynie grzejniki i raczej nie ma sensu montować kondensacyjnego.

Dziękuję i pozdrawiam

RAPczyn
03-12-2010, 15:13
Moim zdaniem nie ma sensu montować kotła niekondensacyjnego, dzięki sterowaniu automatyką pogodową mimo iż masz grzejnik różnica w zużyciu gazu będzie znaczna - na korzyść kotła kondensacyjnego.

dako
04-12-2010, 10:05
Witam
Instalator namawia nas na kondensat Berrety http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/productdetail.jsp?id_prodotto=219&id_level1=2
Czy ktoś z użytkowników mógłby się wypowiedzieć o jakości i dostępności serwisu tej firmy

mariobo
05-12-2010, 00:13
Moim zdaniem nie ma sensu montować kotła niekondensacyjnego, dzięki sterowaniu automatyką pogodową mimo iż masz grzejnik różnica w zużyciu gazu będzie znaczna - na korzyść kotła kondensacyjnego.

Skoro tak to czy mógłbym prosić o wskazanie kotła który byłby dobrym rozwiązaniem w mojej sytuacji.
Dziękuję

Beata&Wojtek
06-12-2010, 21:10
witam :)

przeczytałam wątek i jestem nieco mądrzejsza niż byłam ale nadal nie mądra, dlatego prośba o radę w doborze pieca.
Dom "w koniczynce 2g" Archonu, po podłodze 200m2 użytkowej 143 m2
podłoga styro 10; sciany porotherm 24 + 15 styro; dach: folia "odbijająca", 15+5 wełna (lambda 0,035), dachowka ceramiczna
podłogówki nigdzie nie chcemy
w kazdym pokoju grzejniki za wyjatkiem kuchni (nie ma w projekcie;/)
z załozenia ogrzewanie kominkiem + DGP
wentylacja grawitacyjna
garaz z grzejnikiem
pomieszczenie gospodarcze ponaf 9m2 z kominem systemowym Rondo
docelowo 4-5 osobowa rodzina, raczej prysznic niz wanna.
okna tzw "cieple"

instalator proponuje de detrich 24 kondensacyjny + 150 l zasobnik
po przeczytaniu informacji mam wrazenie ze te 24 to bardzo duzo. jesli dobrze rozumiem to jak wezmieny za duzy piec to nie bedzie "modulowal" i bedziemy komniec koncow wiecej placic za grzanie?

jak powinnam sie do tego zabrac? bo z wstepnej wyceny mam wyliczony sam komin na 1300 zl a juz jeden za 2 tys w kotlowni mam ;/
bardzo prosze o pomoc bo to dla mnie trudny wybór ...

RAPczyn
07-12-2010, 08:29
Skoro tak to czy mógłbym prosić o wskazanie kotła który byłby dobrym rozwiązaniem w mojej sytuacji.
Dziękuję

Napisz coś więcej na temat domu w którym ma być kocioł, powierzchnia i kubatura ogrzewana, ile osób będzie korzystać z c.w.u., jaka izolacja i gdzie?

RAPczyn
07-12-2010, 08:50
Prawodopodnie wystarczą: Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula II 2-10. Ułożenie od najtańszego do najdroższego. Obliczenie obciążenia cieplnego da odpowiedź jakiej mocy kotła potrzebujesz.

Beata&Wojtek
07-12-2010, 09:28
Wielkie dzięki RAPczyn, szczególnie że ciągniesz fachową pomoc od początku wątku a to będzie ładne pare lat :) Szacunek Wielki :)

jeszcze w woli zaspokojenia mojej potrzeby wiedzy :)

"Obliczenie obciążenia cieplnego' znalazłam :) mam w projekcie 11,20 W
moc nominalna kotła zalecana z projektu to 20 kW
czy jesli wezmę mniejszy to będę miałą tańsze grzanie czy jak? tzn na co się to przekłada w codziennym uzytkowaniu?


Jak dobrze wygooglałam to proponujesz kocioł kondensacyjny mimo braku podłogówki. Mógłbyś mi powiedzieć czy w związku z tym musze przerabiać komin ten co mam (schiedel rondo plus) czy nie? i do czego w takim razie służą niekondensaty? da się to jakoś laikowi wytłumaczyć?

mariobo
07-12-2010, 13:27
Napisz coś więcej na temat domu w którym ma być kocioł, powierzchnia i kubatura ogrzewana, ile osób będzie korzystać z c.w.u., jaka izolacja i gdzie?

Dziękuję za podjęcie mojego wątku.

Dom: lata 50-te, podwójna cegła, (piwnica, parter i piętro), ściany ocieplone styropianem 5cm, okna nowe. W planie ocieplenie podłogi w piwnicy.
Szukam kotła tylko do ogrzania mieszkania w piwnicy (60m2) i parteru (90m2), 2,6 wysokość czyli kubatura ok. 390m3. Pierwsze piętro ma osobny system ogrzewania. Myślę, że zapotrzebowanie na c.o. u nas to około 15kW ale nie mam pewności. (np. w 2008 zużycie gazu wyniosło ok 2100 m3, ale "gorąco" nie było ;)
Chcielibyśmy wymienić nasz dwufunkcyjny z otw. komorą na kocioł z wylotem przez ścianę. Kocioł będzie stał w kuchni więc opcja z 120l zasobnikiem zdaje się mało "przyjazna" poza tym w domu nie ma wanien a jedynie 2 prysznice (2 łazienki) więc nie ma potrzeby raczej tylu litrów (mieszka 5 osób w tym jedno dziecko). Rozważam kocioł dwufunkcyjny z małym wbudowanym zasobnikiem.
Mam jednak kilka wątpliwości:
1. wiem, że zgodnie z przepisami moc kotła nie może przekroczyć 21kW jeśli wylot jest przez ścianę.Czy piec dwufunkcyjny o takiej mocy poradzi sobie z podgrzaniem wody w przypadku wyczerpania jej z zasobnika?
2. na razie znalazłem jedynie vitodens 222-w. 19kW, może jest na rynku coś wartego polecenia za przyjaźniejszą cenę...

z góry dziękuję za pomoc

mlodyvip
07-12-2010, 15:25
Zaproponowano mi ten piec jako zamiennik Vaillanta którego ponoć na obecną chwile nie ma a ja nie mam czasu czekać. Prosze o szybką opinie :

Saunier Duval ISOTWIN F 30 H-MOD

zamiast:

Vaillant aquaPLUS VUI 282-7

BetaGreta
08-12-2010, 08:48
To teraz przedstawię wybory mojego męża:

FAWORYT:
- Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

POZOSTAŁE:
- Vaillant VSC ecoCOMPACT/2 126/2-C14
- DE DIETRICH ELIDENS DTG 1300 ECo.NOx PLUS/V13

TAŃSZA ALTERNATYWA (jednofunkcyjny + podgrzewacz-zasobnik cwu)
- pakiet Junkers - wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Smart 14kW z zasobnikiem 120l. i regulatorem pogodowym FW-100
- vaillant - pakiet VC246 + VIHR120 + regulator
- kocioł kondensacyjny DeDietrich MCR 24 II kW z 150l. podgrzewaczem wody.

I co teraz wybrać?

Przypomnę parametry domu:
Dom parterowy bez poddasza użytkowego.
Będą mieszkać 4 osoby.
Podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd).
Gaz ze zbiornika.
Styropian na podłogę - 20 cm
Wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)
Strop 40 cm ekofibru
Kubatura 321 m3
Powierzchnia 118 m2

zbiq
08-12-2010, 20:14
Witam serdecznie,

Poszukuję sprawdzonego instalatora w woj. podlaskim, Białystok, który dobierze optymalne rozwiązania do dwóch nowo powstających domów o powierzchni około 330m2.
Proszę o kontakt mailowy.
Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

zoombie
10-12-2010, 18:50
Czy ktoś ma zamontowany piec Saunier Duval?

RAPczyn
10-12-2010, 21:03
Dziękuję za podjęcie mojego wątku.

Dom: lata 50-te, podwójna cegła, (piwnica, parter i piętro), ściany ocieplone styropianem 5cm, okna nowe. W planie ocieplenie podłogi w piwnicy.
Szukam kotła tylko do ogrzania mieszkania w piwnicy (60m2) i parteru (90m2), 2,6 wysokość czyli kubatura ok. 390m3. Pierwsze piętro ma osobny system ogrzewania. Myślę, że zapotrzebowanie na c.o. u nas to około 15kW ale nie mam pewności. (np. w 2008 zużycie gazu wyniosło ok 2100 m3, ale "gorąco" nie było ;)
Chcielibyśmy wymienić nasz dwufunkcyjny z otw. komorą na kocioł z wylotem przez ścianę. Kocioł będzie stał w kuchni więc opcja z 120l zasobnikiem zdaje się mało "przyjazna" poza tym w domu nie ma wanien a jedynie 2 prysznice (2 łazienki) więc nie ma potrzeby raczej tylu litrów (mieszka 5 osób w tym jedno dziecko). Rozważam kocioł dwufunkcyjny z małym wbudowanym zasobnikiem.
Mam jednak kilka wątpliwości:
1. wiem, że zgodnie z przepisami moc kotła nie może przekroczyć 21kW jeśli wylot jest przez ścianę.Czy piec dwufunkcyjny o takiej mocy poradzi sobie z podgrzaniem wody w przypadku wyczerpania jej z zasobnika?
2. na razie znalazłem jedynie vitodens 222-w. 19kW, może jest na rynku coś wartego polecenia za przyjaźniejszą cenę...

z góry dziękuję za pomoc

Moc potrzebna może być nawet w okolicy 13kW.
Możesz poszukać kotła takiego jak np. Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA.

RAPczyn
10-12-2010, 21:07
To teraz przedstawię wybory mojego męża:

FAWORYT:
- Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

POZOSTAŁE:
- Vaillant VSC ecoCOMPACT/2 126/2-C14
- DE DIETRICH ELIDENS DTG 1300 ECo.NOx PLUS/V13

TAŃSZA ALTERNATYWA (jednofunkcyjny + podgrzewacz-zasobnik cwu)
- pakiet Junkers - wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Smart 14kW z zasobnikiem 120l. i regulatorem pogodowym FW-100
- vaillant - pakiet VC246 + VIHR120 + regulator
- kocioł kondensacyjny DeDietrich MCR 24 II kW z 150l. podgrzewaczem wody.

I co teraz wybrać?

Przypomnę parametry domu:
Dom parterowy bez poddasza użytkowego.
Będą mieszkać 4 osoby.
Podłogówka na całości, grzejniki tylko jako dodatkowe w łazienkach (2 szt. na prąd).
Gaz ze zbiornika.
Styropian na podłogę - 20 cm
Wełna na ścianę - 15 cm (ściana z pustaków keramzytobetonowych 19 cm)
Strop 40 cm ekofibru
Kubatura 321 m3
Powierzchnia 118 m2

Jaki by nie był wybierzcie kocioł o jak najmniejszej mocy minimalnej.

RAPczyn
10-12-2010, 21:17
"Obliczenie obciążenia cieplnego' znalazłam :) mam w projekcie 11,20 W
moc nominalna kotła zalecana z projektu to 20 kW
czy jesli wezmę mniejszy to będę miałą tańsze grzanie czy jak? tzn na co się to przekłada w codziennym uzytkowaniu?


Jak dobrze wygooglałam to proponujesz kocioł kondensacyjny mimo braku podłogówki. Mógłbyś mi powiedzieć czy w związku z tym musze przerabiać komin ten co mam (schiedel rondo plus) czy nie? i do czego w takim razie służą niekondensaty? da się to jakoś laikowi wytłumaczyć?

Wielkość grzejnika będzie zależna od tego na jakich parametrach będzie pracował (temp.zasilania i temp.powrotu) by przekazać do pomieszczenia odpowiednią moc. Przy projektowej temperaturze zewnętrznej musisz dostarczyć do budynku 11,2kW mocy. Dla grzejnika nie ma znaczenia jakie będzie źródło ciepła.
Mniejsze grzejniki będziesz miał gdy będą pracowały na wysokich parametrach np. 75/60, za to wyższą sprawność średnioroczną kotła kondensacyjnego będziesz miał przy np. 40/30. Musisz znaleźć swój kompromis.

Komin musi być odpowiedni do kotła kondensacyjnego - najwygodniej z tworzywa od producenta kotła.

BetaGreta
10-12-2010, 21:34
Jaki by nie był wybierzcie kocioł o jak najmniejszej mocy minimalnej.

Dziękuję :)
To zostanie faworyt - Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

mariobo
11-12-2010, 10:13
Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Moc maksymalna to 14,2 kW. Obawiam się czy to wystarczy. Jeszcze przemyślę opcję z zewnętrznym zasobnikiem. Im większy wybór tym większy problem ;)

pozdrawiam serdecznie

xena_666
13-12-2010, 00:09
Witam RAPczyn mam prośbę ;)
- Dom 184 m2 pow.użytkowej,
- 14 kaloryferów,
- 95m2 ogrzewania podlogowego,
- będzie kominek z płasczem wodnym,
-jak wyjdzie solary z gminy.
Moje pytanie:
-jaka moc pieca 24kW?
- jaki piec ewentualnie, bo poczytałam to wszystko i już sama głupieję
Wiem, ze chcę miec kondensat 1 funkcyjny, wiszący i instalator mi mówił że w moim przypadku trzeba by było zasobnik na wodę z podwójną wężownica.
No ale teraz pytanie, jezeli nie wyjdą mi solary z gminy to nie potrzebuję chyba takiego zasobinka dużego jak 250l na wode.
A liczba osób jak na razie 2 ale docelowo przywidujemy więcej;)
czekam na odpowiedź i pozdrawiam

xena_666
13-12-2010, 00:19
i jeszcze pytanie co do wkładu kominkowego czy moc 24kW jest odpowiednia dla mnie?
Wybrałąm wkład Kratki Amelia

RAPczyn
13-12-2010, 08:50
Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Moc maksymalna to 14,2 kW. Obawiam się czy to wystarczy. Jeszcze przemyślę opcję z zewnętrznym zasobnikiem. Im większy wybór tym większy problem ;)

pozdrawiam serdecznie

To może rozważ Cerapur Comfort ZSRB 16-3A

RAPczyn
13-12-2010, 09:05
Witam RAPczyn mam prośbę ;)
- Dom 184 m2 pow.użytkowej,
- 14 kaloryferów,
- 95m2 ogrzewania podlogowego,
- będzie kominek z płasczem wodnym,
-jak wyjdzie solary z gminy.
Moje pytanie:
-jaka moc pieca 24kW?
- jaki piec ewentualnie, bo poczytałam to wszystko i już sama głupieję
Wiem, ze chcę miec kondensat 1 funkcyjny, wiszący i instalator mi mówił że w moim przypadku trzeba by było zasobnik na wodę z podwójną wężownica.
No ale teraz pytanie, jezeli nie wyjdą mi solary z gminy to nie potrzebuję chyba takiego zasobinka dużego jak 250l na wode.
A liczba osób jak na razie 2 ale docelowo przywidujemy więcej;)
czekam na odpowiedź i pozdrawiam

Nie wiemy nic na temat ocieplenia budynku, ale na oko, jeśli to nowy budynek to moc raczej nie będzie większa niż 14kW. Jeśli będzie kominek z PW to raczej małej mocy i podłączony do zbiornika buforowego o pojemności minimum 50l/kW mocy kominka z PW ( np. zbiornik PSPlus lub gotowy Aqua EXPRESSO).

kilkujadek0
15-12-2010, 19:57
Mam do wyboru dwa piece jak w temacie. Oba w zestawie z zasobnikami wody 120 l i 100 l. Vaillant wraz montażem droższy o 2 tys. zł. Doradźcie co warto wybrać?

xena_666
16-12-2010, 21:59
tak nowy budynek docieplenie ścian styropian 15cm, dach wełna 25cm.
jeżeli chodzi o piec to hydraulik zaproponował mi taki zestaw:
-De Dietrich MCR 24/II S,
-wkład kominkowy amelia z wężownica 24kW
Co o tym sądzisz?
pozdrawiam i dziękuję za dotyczczasowa pomoc

mariobo
17-12-2010, 01:15
To może rozważ Cerapur Comfort ZSRB 16-3A

Dziękuję za kolejną podpowiedź. Wydaje się, że byłby w sam raz. Cena z zasobnikiem (st 120) to jakieś 7500. Mam natomiast propozycję vitodensa 100 z vitocell120 za 6200. Niestety dużo wyższa moc minimalna niż junkers. Zastanawia mnie tylko jakie jest zapotrzebowanie przez większość okresu grzewczego przyjmując, że moc potrzebna to 13-14-kW. Obawiam się, że te startowe 9 vitodensa będzie powodowało częste włączanie i wyłączanie. Jeśli chodzi o dłuższy czas oczekiwania na wodę przy junkersie to się nie boję ;)...

RAPczyn
17-12-2010, 10:11
Raz, że moc nieodpowiednia to jeszcze automatyka jest bardzo ograniczona.

RAPczyn
17-12-2010, 10:16
Moim zdaniem zdecydowanie za duża moc obu źródeł ciepła, połowa tego to będzie "świat i ludzie".

1950
17-12-2010, 10:21
MOC KOTŁA i MODULACJA PALNIKA

no właśnie - modulacja
czy jest najważniejsza i czy koniecznie musi być bardzo mała,
oraz czy w związku z tym nominalna moc kotła musi być także mała,

większość producentów kotłów, chcąc zejść z modulacją jak najniżej,
schodzi automatycznie także w dół z mocą nominalną kotła,
czy słusznie?
skoro są na to odbiorcy, to pewnie tak,
chociażby do mieszkań,

ale czy tak bardzo jest potrzebny kocioł o mocy nominalnej rzędu 10-15 kW,
do domu jednorodzinnego?
tutaj to już można podyskutować,

jak jest naprawdę,

z tą dolną granicą modulacji jest taka sprawa na tym forum,
że przez paru forumowiczów została ona wykreowana na czynnik który jest najważniejszy w całym kotle,
sęk w tym, że bierze się pod uwagę tylko kocioł a nie całą instalację,

a kocioł nie pracuje w próżni,

on jest jednym ze składników instalacji
i wcale nie można tak jednoznacznie powiedzieć, że najważniejszym,
przy pewnych przypadkach rozwiązań, może być najważniejszy, przy innych już nie,
nie muszę chyba pisać, że jak ktoś skopie całą resztę, to choćby kocioł był ze złota i modulował od 0,1 kW to nic nie da,

niestety

dolna granica modulacji owszem jest ważna,

ale, tak na zdrowy chłopski rozum,
jeżeli w pomieszczeniu referencyjnym czy też reprezentatywnym, po nagrzaniu go do temperatury zadanej,
obniżka temperatury, do takiej w której sterownik zadziała i włączy kocioł,
trwa przykładowo 15 czy też więcej minut,
to śmiało mogę stwierdzić, że kocioł nie załączy się wcześniej niż trwał okres grzania i na dodatek nie będzie grzał tylko przez minutę czy też dwie,
oczywiście przy założeniu, że instalacja została zrobiona zgodnie ze sztuką,
on będzie pracował też w porównywalnym okresie czasu, ( przecież zmiana temperatury nastąpiła nie tylko w tym jednym pomieszczeniu, pozostałe też stygły)

czas pracy kotła może trwać krócej przy ogrzewaniu grzejnikowym,
przy podłogówce dzięki jej bezwładności, okresy obniżania się temperatury powodującej włączenie się kotła będą odpowiednio dłuższe, wydłuży się też czas pracy kotła,

to wszystko dotyczy to instalacji grzewczej,

ale w przeważającej większości domów jednorodzinnych,
kocioł nie tylko grzeje,
ale też musi przygotować ciepłą wodę użytkową,

i tutaj może się okazać, że kocioł o niskiej modulacji i niskiej mocy nominalnej,
nie wyrabia się z przygotowaniem ciepłej wody,
i nie da się, dajmy na to, przygotować dwóch wanien ciepłej wody,
bo nominalna moc kotła to 10 czy też 15 kW,
a on nie może w krótkim czasie, przygotować wystarczającej ilości ciepłej wody,

i tutaj dochodzimy do sedna sprawy,
trzeba podjąć decyzję,
decyzję w sumie uważam, najważniejszą dla użytkownika,
(bo, to jest skrzywienie zawodowe, ale uważam, że ogrzewanie jest to najważniejsza rzecz w domu)
czy kocioł z niską modulacją i niską mocą nominalną,
czy też nie,

post do dyskusji

1950
17-12-2010, 10:24
pozwolę sobie nie zgodzić się z tym
to czy obydwa źródła ciepła będą za duże czy też nie,
zależy od rodzaju instalacji i założeń użytkownika,

xena_666
17-12-2010, 22:16
Jeżeli chodzi o moc, to ja się nie znam ale korzystałam z jakiejś stronki na necie gdzie wyliczało się potrzebna moc do budynku na kocioł i wychodziło mi mniej więcej ok 21kW. I jak dotychczas żaden z fachowców(hydraulików i gazowników) nie mówił mi że to jest za duża moc.
co do wyboru sprzetu to zostaje Amelia j.w.
natomiast wybrałąm taki zestaw BUDERUS KOCIOŁ GB022 +ZBIORNIK120l+RC35+SI+FB+FA, co o tym sadzicie?
Okazało się dzisiaj że solarów z gminy nie będzie:sad::sad::sad: i czy zasobnik na wodę 120l będzie ok, czy za duży?
Ja myślałam nad 80l ale mowił mi znajomy, że to za mało, no i sama już nie wiem.:confused:
De Dietrich, nie wyszedł bo w moim regionie ciężko z serwisem do takiego sprzętu i mówili ze części też ciężko dostać, takze sie niezdecyduję. Przestraszyłam się ze nie bedę umiała sama rozgryźć ustawień i nikt mi w tym nie pomoże ;(
Napiszcie proszę co sadzicie o tym Buderusie?

mariobo
18-12-2010, 09:50
Moc potrzebna może być nawet w okolicy 13kW.
Możesz poszukać kotła takiego jak np. Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA.

Witam,

Zebrałem dokładniejsze dane co do zużycia gazu. Czy mógłbym prosić o pomoc w obliczeniu zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Czy da się to określić w miarę dokładnie znając poniższe dane?:
dobowe zużycie gazu przy temperaturze -10C to 22m3 przy temperaturze w domu 18C (temperatura na piecu to ok. 50C; piec ma moc 7,5-23kw więc cały czas pracuje). Nie jestem pewien, ale zakładając sprawność pieca 90% wychodzi mi coś koło 9kW przy -10. Czy mógłbym prosić o obliczenie ile wyniesie zapotrzebowanie budynku, skoro oblicza się to zawsze dla -20C. Nie wiem też jaką przyjmuje się wysokość temperatury w domu dla obliczeń standardowego zapotrzebowania. Czyli mówiąc krótko: chciałbym wiedzieć ile wynosi zapotrzebowanie dla -20.
Z góry dziękuję.

Roobertt
18-12-2010, 14:03
Witam
Postanowiłem zmienić piec gazowy vaillanta 20 letni na nowy teraz mam podłączony do komina około 7metrów
Czy warto zmieniać wkład kwasowy na nowy do pieca kondensacyjnego i kupić taki piec czy zostać przy otwartym kotle
Czym te piece się różnią
vaillant atmoTEC VUW pro
i
Vaillant atmoTEC VUW plus

BetaGreta
18-12-2010, 22:14
Dziękuję :)
To zostanie faworyt - Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

To może mi polecicie gdzie kupię najtaniej.
Najchętniej Warszawa lub okolice.

RAPczyn
19-12-2010, 08:54
Witam,

Czyli mówiąc krótko: chciałbym wiedzieć ile wynosi zapotrzebowanie dla -20.
Z góry dziękuję.

Pi x Drzwi ~11,8 a ~12,8kW.
Tak na prawdę to dokładnie może odpowiedzieć obliczenie obciążenia cieplnego budynku.

RAPczyn
19-12-2010, 09:06
Witam
Postanowiłem zmienić piec gazowy vaillanta 20 letni na nowy teraz mam podłączony do komina około 7metrów
Czy warto zmieniać wkład kwasowy na nowy do pieca kondensacyjnego i kupić taki piec czy zostać przy otwartym kotle
Czym te piece się różnią
vaillant atmoTEC VUW pro
i
Vaillant atmoTEC VUW plus

Zdecydowanie lepiej będzie wybrać kocioł kondensacyjny.

Roobertt
19-12-2010, 09:23
Zdecydowanie lepiej będzie wybrać kocioł kondensacyjny.

A coś więcej na ten temat bo koszta napewno większe
Opisze moje grzejniki są to konwektory więc w całym systemie jest do 30 litrów wody i niesą przewymiarowane więc temperatura na piecu musi być 60 stopni i ponad jak większe mrozy

Conrad&Beata
19-12-2010, 18:30
Ja również mam mętlik w głowie i szereg pytań:

Projekt barwny http://projekty.muratordom.pl/projekt_barwny,374,1,.htm
Kubatura wg projektu to 690 m3, jednak z tego co policzyłem to do ogrzania około 500 nawet mniej. Wszystkie dane w linku powyżej. 3 osobowa rodzina docelowo 4, sciany BK 24 klasy 600 +styro lub wełna 15 cm, poddasze welna 25, podoga 10cm styro, cieple okna 3 szybowe, do tego mam już komin shiedel avant dostosowany do kondensata.

Panuje zastosować piec kondensacyjny plus kominek z płaszczem wodnym i teraz moje pytania, (zaznaczam że jestem zielony w temacie a rozwiązania są na postawie przeczytanych informacji na forum):
1. Skłaniam się do samych kaloryferów bez podłogówki, bo kominek z PW kłuci się z podłogówką jeżeli chodzi o zakres temp pracy, co powodowało by konieczność skomplikowania instalacji (duży zasobnik i podejrzewam ze dodatkowe czesci w instalacji)??
2. Czy kominek z płaszczem wodnym i kondensat to tez duzo dodatkowych czesci i komplikacji w instalacji ???
3. jaki kocioł, jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, (odbiorniki wody są około 3-4 metry od pieca wyjątkiem kuchni ale tu mogę dać bojler na prąd) dylemat z piecem czy jednofunkcyjny z zasobnikiem nie będzie generowal kosztów, czy nie lepszy 2 funkcyjny delikatnym kosztem c.w.u. np.: vitodens 222-W z zasobnikiem 46l.
4. z tego co czytam to przy jednofunkcyjnym do tej kubatury i pow. Spokojnie wystarczy moc max do 14 a nawet do 10kW,
5. jakiej mocy kominek z płaszczem wodnym?
6. czy podłanczać c.w.u do kominka jeżeli będzie dość często używany.
7. nie rozumiem jednego, zbiornik 50l/kW przy kominku z płaszczem wodnym, z tego co czytam to minimalne moce kominków z płaszczem wodnym to około 8 kW, to znaczy ze zbiornik 400 litrów?

pkacmajor
19-12-2010, 23:58
Witam serdecznie,

Poszukuję sprawdzonego instalatora w woj. podlaskim, Białystok, który dobierze optymalne rozwiązania do dwóch nowo powstających domów o powierzchni około 330m2.
Proszę o kontakt mailowy.
Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Tez kogos szukam z Białegostoku jak bedziesz miał kogos godnego polecenia to prosze o kontakt dom ok 450 m2
tel. 600233530

RAPczyn
20-12-2010, 09:42
A coś więcej na ten temat bo koszta napewno większe
Opisze moje grzejniki są to konwektory więc w całym systemie jest do 30 litrów wody i niesą przewymiarowane więc temperatura na piecu musi być 60 stopni i ponad jak większe mrozy

Dzięki automatyce pogodowej temperatura zasilania zmienia się wraz z temperaturą zewnętrzną i np. przy +10stC temperatura zasilania będzie wynosić 45stC co dla kotła jest kondensacyjnego jest bardzo korzystne, a przy 0stC będzie 60stC na zasilaniu co też jest dobre dla kotła kondensacyjnego. Nawet przy temperaturach 80stC kocioł kondensacyjny ma wyższą sprawność niż atmosferyczny czy z zamkniętą komorą spalania.

RAPczyn
20-12-2010, 09:53
Jeżeli chodzi o moc, to ja się nie znam ale korzystałam z jakiejś stronki na necie gdzie wyliczało się potrzebna moc do budynku na kocioł i wychodziło mi mniej więcej ok 21kW. I jak dotychczas żaden z fachowców(hydraulików i gazowników) nie mówił mi że to jest za duża moc.
co do wyboru sprzetu to zostaje Amelia j.w.
natomiast wybrałąm taki zestaw BUDERUS KOCIOŁ GB022 +ZBIORNIK120l+RC35+SI+FB+FA, co o tym sadzicie?
Okazało się dzisiaj że solarów z gminy nie będzie:sad::sad::sad: i czy zasobnik na wodę 120l będzie ok, czy za duży?
Ja myślałam nad 80l ale mowił mi znajomy, że to za mało, no i sama już nie wiem.:confused:
De Dietrich, nie wyszedł bo w moim regionie ciężko z serwisem do takiego sprzętu i mówili ze części też ciężko dostać, takze sie niezdecyduję. Przestraszyłam się ze nie bedę umiała sama rozgryźć ustawień i nikt mi w tym nie pomoże ;(
Napiszcie proszę co sadzicie o tym Buderusie?

Jeśli chcesz Buderusa to moim zdaniem najlepszy będzie Logomax plus GB162-15 oraz zbiornik ok. 160l

pandzik
20-12-2010, 10:15
Witam,

Rozglądam się wstępnie za kotłem gazowym (kondensacyjnym?) z zamkniętą komorą spalania (wyprowadzenie przez ścianę), może z zasobnikiem, jakiś fikuśny sterownik ścienny. Jakość!
Dom 130-140m2 (piętrowy o regularnej, prostej bryle, ściana Max 28,8 + 15styro, podłoga 15 styro. Ogrzewanie grzejnikowe, 5 osób, głównie prysznic, okazjonalnie wanna.

taki przykład...: http://allegro.pl/vaillant-pakiet-vc186-vihr150-regulator-i-zestaw-i1357487544.html

RAPczyn
20-12-2010, 10:32
Ja również mam mętlik w głowie i szereg pytań:

Projekt barwny http://projekty.muratordom.pl/projekt_barwny,374,1,.htm
Kubatura wg projektu to 690 m3, jednak z tego co policzyłem to do ogrzania około 500 nawet mniej. Wszystkie dane w linku powyżej. 3 osobowa rodzina docelowo 4, sciany BK 24 klasy 600 +styro lub wełna 15 cm, poddasze welna 25, podoga 10cm styro, cieple okna 3 szybowe, do tego mam już komin shiedel avant dostosowany do kondensata.

Panuje zastosować piec kondensacyjny plus kominek z płaszczem wodnym i teraz moje pytania, (zaznaczam że jestem zielony w temacie a rozwiązania są na postawie przeczytanych informacji na forum):
1. Skłaniam się do samych kaloryferów bez podłogówki, bo kominek z PW kłuci się z podłogówką jeżeli chodzi o zakres temp pracy, co powodowało by konieczność skomplikowania instalacji (duży zasobnik i podejrzewam ze dodatkowe czesci w instalacji)??
2. Czy kominek z płaszczem wodnym i kondensat to tez duzo dodatkowych czesci i komplikacji w instalacji ???
3. jaki kocioł, jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, (odbiorniki wody są około 3-4 metry od pieca wyjątkiem kuchni ale tu mogę dać bojler na prąd) dylemat z piecem czy jednofunkcyjny z zasobnikiem nie będzie generowal kosztów, czy nie lepszy 2 funkcyjny delikatnym kosztem c.w.u. np.: vitodens 222-W z zasobnikiem 46l.
4. z tego co czytam to przy jednofunkcyjnym do tej kubatury i pow. Spokojnie wystarczy moc max do 14 a nawet do 10kW,
5. jakiej mocy kominek z płaszczem wodnym?
6. czy podłanczać c.w.u do kominka jeżeli będzie dość często używany.
7. nie rozumiem jednego, zbiornik 50l/kW przy kominku z płaszczem wodnym, z tego co czytam to minimalne moce kominków z płaszczem wodnym to około 8 kW, to znaczy ze zbiornik 400 litrów?

Ad.1. i 2. Schemat instalacji gdzie zamiast kolektorów może być kocioł na paliwo stałe/kominek z płaszczem wodnym -> http://www.soltec-schroeder.de/Bilder/Speicher/Hydraulik/Aqua-Expresso-Modula-1hk.pdf miom zdaniem nie jest bardziej skomplikowany, a nawet przy zbiorniku kombi może być łatwiejszy.

Ad.3 Moim zdaniem jednofunkcyjny może być lepiej dobrany do zapotrzebowania budynku niż dwufunkcyjny.
Ad.4. Jeśli w projekcie nie jest nic policzone to by mieć pewność można zrobić obliczenia.
Ad.5. Raczej małej mocy.
Ad.6. Przy zbiorniku kombi (jak na schemacie) mamy to załatwone.
Ad.7. Zalecana pojemność to 80l/kW mocy kominka z PW - przypominam, że mowa tu o zbiorniku buforowym (magazynie energii), nie o zbiorniku ciepłej wody użytkowej.

zbiq
20-12-2010, 21:41
Witam,

Czy ogrzewa ktoś może duży dom ( ~~300 m2) gazem z własnej butli lub olejem??
Jak to wychodzi? Chodzi mi o rząd wielkości ceny

Z góry dziękuję za odpowiedzi

tedasss
20-12-2010, 22:30
Witam.
Wybieram kocioł kondensacyjny gazowy do domku 150m2, 4 osoby.
Chciałbym dobry kocioł uwzględniając fakt, że może nie od razu, ale kiedyś założę solary.
Znajomy poleca mi Viessmann Vitodens 343-F. Gdyby nie cena to łatwiej by mi było się zdecydować. Woła 15500 netto + 7% VAT. Z analizy na Allegro widzę, że można go dostać za 16150 brutto (z Vatem 22% - który można w części odzyskać).Daje to około 13.300 netto.
Jakie są ceny realne za taki kocioł?
A może popatrzeć inny model lub producenta?

POZDRAWIAM

RAPczyn
21-12-2010, 09:09
Witam,

Czy ogrzewa ktoś może duży dom ( ~~300 m2) gazem z własnej butli lub olejem??
Jak to wychodzi? Chodzi mi o rząd wielkości ceny

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Jeden z klientów ogrzewał ~320m^2, ciepłolubni, 12000PLN/rok.


Witam.
Wybieram kocioł kondensacyjny gazowy do domku 150m2, 4 osoby.
Chciałbym dobry kocioł uwzględniając fakt, że może nie od razu, ale kiedyś założę solary.
Znajomy poleca mi Viessmann Vitodens 343-F. Gdyby nie cena to łatwiej by mi było się zdecydować. Woła 15500 netto + 7% VAT. Z analizy na Allegro widzę, że można go dostać za 16150 brutto (z Vatem 22% - który można w części odzyskać).Daje to około 13.300 netto.
Jakie są ceny realne za taki kocioł?
A może popatrzeć inny model lub producenta?

POZDRAWIAM

Moim zdaniem świetnie pasować może Modula II 10 za zbiornikiem Aqua 190, w przyszłości można do niego podłączyć kolektor próżniowo rurowy CPC 40 Allstar w technologi Aqua. Cena katalogowa Pakietu Modula II, Aqua 190 z automatyką SystaCompact to 4279,79 Euro netto.

1950
21-12-2010, 16:44
Witam.
Wybieram kocioł kondensacyjny gazowy do domku 150m2, 4 osoby.
Chciałbym dobry kocioł uwzględniając fakt, że może nie od razu, ale kiedyś założę solary.
Znajomy poleca mi Viessmann Vitodens 343-F. Gdyby nie cena to łatwiej by mi było się zdecydować. Woła 15500 netto + 7% VAT. Z analizy na Allegro widzę, że można go dostać za 16150 brutto (z Vatem 22% - który można w części odzyskać).Daje to około 13.300 netto.
Jakie są ceny realne za taki kocioł?
A może popatrzeć inny model lub producenta?

POZDRAWIAM
możesz mieć coś takiego z De Dietricha
Solneo SGC 23 SOL kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym o pojemności 200 l. 10990 zł brutto z VAT jeszcze 22%
więcej TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page37)
żeby była kompletna stacja solarna trzeba dokupić jedynie kolektory

zbiq
21-12-2010, 20:09
[QUOTE=RAPczyn;4467705]Jeden z klientów ogrzewał ~320m^2, ciepłolubni, 12000PLN/rok.


Te 12k to za gaz czy olej, orientujesz się może?

RAPczyn
22-12-2010, 09:06
Gaz z butli.

zbiq
22-12-2010, 18:12
Gaz z butli.

No to mnie zabiłeś....
Zastanawiam się właśnie nad tego typu ogrzewaniem. W sumie pow.użytkowa u mnie nieco mniejsza bo 270 m2
chyba, że koleś ma dom bez ocieplenia :)

pio_n
23-12-2010, 00:23
Witam,

Proszę forumowiczów o pomoc w wyborze kotła gazowego do domu z poddaszem użytkowym. Powierzchnia to 136m + 18m garaż, dach dwuspadowy ocieplony wełna 25cm, ściany to 30cm porotherm i 15cm styropian. Docelowo użytkować będą 4 osoby.

Parter ogrzewany podłogówką. (70m) styro 10cm + dodatkowe podwójne grzejniki na parterze znajdują się w:
kotłowni (600x600),
garażu (1000x600),
malej łazience drabinka (600x1150)
w salonie w wykuszu (1200x 600)

Poddasze to również grzejniki podwójne:
3 sypialnie grzejniki 1000x 600)
łazienka to drabinka 600x 1500 + podlogówka w łazience 10m.

Zależy mi również na wyprowadzenia dolot u do pieca przez ścianę bez potrzeby wpinania się w komin ( tam są rury do solarów).

Proszę o wasze rady

Piotr

RAPczyn
23-12-2010, 09:30
Kocioł Modula II/NT 10, zbiornik Aqua 190 oraz kolektor CPC 40 Allstar - wszystko będzie świetnie pasować do siebie.

nicol21
25-12-2010, 20:08
Czy możecie mi doradzić jaki piec należy wybracdo domu poniżej opisanego? Dodam, iż w domu jest obecnie piec gazowy, który chcemy wymienić.
Dom:
Obecnie 3 kondygnacje.
Poziom 0: korytarz, schody, ubikacja i 1 pomieszczenie biurowe. Garaż oraz 2 pomieszczenia użytkowe [w tym 1 na kocioł do ogrzewania]
Poziom 1: Salon +/-40m2 i kuchnia
Poziom 2: 3 pokoje i łazienka
Poziom 3 - obecnie jest to nieuzytkowe poddasze, ale w przyszlości chcielibyśmy pociągnąc schody o 1 piętro wyżej i zrobić tam 2 pokoje i małą łazienkę. Także piec powinien być przewidziany na wiekszą powierzchnię o jakieś 35m2.

Budynek jest budynkiem 40letnim, z cełgy. Okna plastikowe. Powierzchnia użytkowa to 135m2.
Będziemy również wymieniać grzejniki.

Będę wdzięczna za wskazanie odpowiedniej mocy pieca, który powinien podrzewać wodę i ogrzewać dom [chyba to jest dwufunkcyjny ...] . Hydraulik mówił, że jeśli ogrzewanie wody będzie na poziomie 0 to nie mamy się co martwic tym czy woda na 2gim piętrze a kiedyś i na 3cim będzie wystarczająco ciepła (a czy będzie odpowiednie ciśnienie wody???). Obecnie w tym domu jest zainstalowany Junkers w łazience, który ogrzewa wodę również do kuchni.


Jeśli jeszcze o czymś zapomniałam to proszę pytać - dzięki wielkie!!!!

wojas70
27-12-2010, 21:19
Cześć.

Czy mogę Was prosić o poradę co "władować" do parterówki z użytkowym poddaszem. Ściany POROTON 25 i 15 wełna mineralna, okna plastik 5 komór, trzy szyby, dach 2 x 15 wełna mineralna.
parter:
- salon z jadalnią i aneksem kuchennym ok - 51 m (podłogówka)
- pokój - 10 m (podłogówka)
- hall - 7 m (podłogówka)
- łazienka - 4 m (podłogówka)
- wiatrołap - 5 m (podłogówka)
- garaż 41,5 m (grzejnik tylko do utrzymania dodatniej temperatury)
poddasze:
* 2 x sypialnia po 16 m (grzejniki)
* korytarz - 6,5 m
* łazienka - 14 m (podłogówka + drabinka)
* pokój 27,3 m (niskie grzejniki przy ścianie kolankowej)
Wg projektu przyjęto kocioł (c.o. i c.w.u.) 24 kW.
Co sklep to inne info. Może mi ktoś coś podpowie?

ludwickik
27-12-2010, 23:31
Jakiej mocy powinien być kocioł gazowy kondensacyjny do dużego energooszczędnego domu

*powierzchnia użytkowa 345m2 + lekko ogrzewany garaż 45m2
*dom ma dużo okien około 100m2 na 550m2 elewacji. Wszteskie okna mają U<1 (pakiet trzyszybowy i cieply profil)
* Ściany są trójwarstwowe z 17cm styropianu szarego platinium w śoodku
*30cm wełny na dachu (około 500m2 dachu)
*20cm styropianu na podłodze
*ogrzewanie podłogowe i grzejniki kanałowe
*instalacja solarna, 3 łazienki
*rekuperacja i wentylacja mechaniczna
*duże okna na południe
*Dom z silki
*Zasobnik na wode 200l?

Mówi mi znajomy instalator że trzeba 39KW ale czy nie za mocny piec na tak zrobiony dom? Takie piece są drogie i nie ma specjalnie wyboru. No i miał to być dom energooszczędny:(

Proszę jakiegoś fachowca o porade.

Z góry dzięki.

RAPczyn
28-12-2010, 10:51
Cześć.

Czy mogę Was prosić o poradę co "władować" do parterówki z użytkowym poddaszem. Ściany POROTON 25 i 15 wełna mineralna, okna plastik 5 komór, trzy szyby, dach 2 x 15 wełna mineralna.
parter:
- salon z jadalnią i aneksem kuchennym ok - 51 m (podłogówka)
- pokój - 10 m (podłogówka)
- hall - 7 m (podłogówka)
- łazienka - 4 m (podłogówka)
- wiatrołap - 5 m (podłogówka)
- garaż 41,5 m (grzejnik tylko do utrzymania dodatniej temperatury)
poddasze:
* 2 x sypialnia po 16 m (grzejniki)
* korytarz - 6,5 m
* łazienka - 14 m (podłogówka + drabinka)
* pokój 27,3 m (niskie grzejniki przy ścianie kolankowej)
Wg projektu przyjęto kocioł (c.o. i c.w.u.) 24 kW.
Co sklep to inne info. Może mi ktoś coś podpowie?

Najlepiej jest zrobić obliczenia obciążenia cieplnego budynku - jeśli nie ma ich w projekcie.
Na oko wychodzi między 10kW a 14kW przy -20stC.
ZSBR 16-3A, MCA 15, Modula II / NT 10 lub 20.


Jakiej mocy powinien być kocioł gazowy kondensacyjny do dużego energooszczędnego domu

*powierzchnia użytkowa 345m2 + lekko ogrzewany garaż 45m2
*dom ma dużo okien około 100m2 na 550m2 elewacji. Wszteskie okna mają U<1 (pakiet trzyszybowy i cieply profil)
* Ściany są trójwarstwowe z 17cm styropianu szarego platinium w śoodku
*30cm wełny na dachu (około 500m2 dachu)
*20cm styropianu na podłodze
*ogrzewanie podłogowe i grzejniki kanałowe
*instalacja solarna, 3 łazienki
*rekuperacja i wentylacja mechaniczna
*duże okna na południe
*Dom z silki
*Zasobnik na wode 200l?

Mówi mi znajomy instalator że trzeba 39KW ale czy nie za mocny piec na tak zrobiony dom? Takie piece są drogie i nie ma specjalnie wyboru. No i miał to być dom energooszczędny:(

Proszę jakiegoś fachowca o porade.

Z góry dzięki.

Również kłaniają się obliczenia obciążenia cieplnego budynku.
Moim zdaniem wyjdzie między 17 a 24kW na c.o.
MCA 25; Modula II / NT 20.

zbiq
28-12-2010, 15:10
Witam,

Orientujecie się może kto jest w stanie zrobić takie obliczenia obciążenia cieplnego? i za ile?

KrzysztofLis2
28-12-2010, 17:30
Pierwszy lepszy audytor, których robi świadectwa charakterystyki energetycznej.

Artis0
28-12-2010, 21:30
24KW na 390m2 bedzie troche przyskromne. Mnimum to 28KW lub kolejny w kolei 35KW zaleznie czy lubisz miec w domu 21 czy 24st jak co niektorzy;)

KrzysztofLis2
28-12-2010, 21:57
Grzejniki też proponujesz dobierać na oko metodą "żeberko na metr pokoju"?

rafimaly
02-01-2011, 23:12
Witam serdecznie
jestem od nie dawna posiadaczem kotła genus premium fs i podobnie jak u ciebie na dole mam podłogówkę a góry głownie grzejniki w sypialniach plus podłogówkę w górnej łazience.posiadam tego tego jeszcze clima manger który steruje kotłem.
od 3 tygodni mieszkamy w nowym domku i niestety mam kilka problemów z ogrzewaniem domku:
1.nie wiem czy połozenie sterownika jest odpowiednie,mam go na dole w otwartej jadalni i pojawia sie sytuacja ze zaczyna kocioł grzac, u góry grzejniki robia sie szybko ciepłe a podłogówka jeszcze nie, zdaje sobie sprawe z tego ze on zdecydowanie pozniej zaczyna oddawac ciepłe,i dochodzi do sytuacji ze góra jest juz zimna a doł ciepły, jak ten problem rozwiązać??myślałem o przeniesieniu sterownika do góry
2.jakie ustawienia na kotle zrobić , jak krzywa ustawić??jak temperaturę co i cwu?czy samemu ustawić program czy wybrać jeden z fabrycznych??co z funkcja auto???
nie ukrywam ze decydujac sie na ten piec myślałem ze oszczędnym zużyciu gazu, a jak wczoraj sprawdziłem wychodzi około 20m3 na dobe
3.jak ustawiać pompe do podłogówki i termostatyczny zawór mieszajacy???w tej chwili pompa chodzi na pierwszym biegu a zawór ustawiony na 3
4.czytałem ze jest mozliwosc podłaczenia pomp sterujacych dwa obiegami osobno-tak funkcjaa tez jest w piecu,ale czy warto??
czy ktos spotkał sie z takim problemi??i je rozwiązał,prosze o rady i pomoc bo serwisant ktory odpal piec nie bardzo wiedział co i jak


pozdrawiam

Conrad&Beata
04-01-2011, 13:12
Ad.1. i 2. Schemat instalacji gdzie zamiast kolektorów może być kocioł na paliwo stałe/kominek z płaszczem wodnym -> http://www.soltec-schroeder.de/Bilder/Speicher/Hydraulik/Aqua-Expresso-Modula-1hk.pdf miom zdaniem nie jest bardziej skomplikowany, a nawet przy zbiorniku kombi może być łatwiejszy.

Ad.3 Moim zdaniem jednofunkcyjny może być lepiej dobrany do zapotrzebowania budynku niż dwufunkcyjny.
Ad.4. Jeśli w projekcie nie jest nic policzone to by mieć pewność można zrobić obliczenia.
Ad.5. Raczej małej mocy.
Ad.6. Przy zbiorniku kombi (jak na schemacie) mamy to załatwone.
Ad.7. Zalecana pojemność to 80l/kW mocy kominka z PW - przypominam, że mowa tu o zbiorniku buforowym (magazynie energii), nie o zbiorniku ciepłej wody użytkowej.


Im więcej czytam tym dochodzę do wniosku że im bardziej skomplikowana instalacja tym więcej problemów, już nie mówiąc o cenach całości, które nigdy się nie zwrócą, np kominek z płaczem wodnym, ostatnio wyczytałem na forum, wypowiedz instalatora że wykonał instalacje CO kominek z płaszczem, bufory, pąpy, zabezpieczenia upsy i inne bajery, piec kondensacyjny, dom 180 m2, podłogówka grzejniki, całość to koszt 55 000, z tego jak sie domyślam to połowa kwoty jak nie więcej czynią te dodatki do kominka z PW, zabezpieczania bufory pompki, a do tego wypowiedzi osób które palą codziennie w kominku z PW żeby ogrzewać tym dom musi być palone dość intensywnie, drewno musi być składowane 2 lata, do tego już nie mowie o ustawieniu takiego systemu żeby to hulało tak jak trzeba i przynosiło realne oszczędności, im bardziej rozbudowany system tym teoretycznie też więcej awarii, do tego serwisanci robocizna części to wszystko są koszty , więc wydłuża się okres zwrotu i teraz moje wnioski, po co to wszystko, po co tak komplikować całość, więc dochodzę do pkt wyjścia i projektuje instalacje od nowa, jak najprościej, zwykły kominek tylko dla klimatu, kocioł jednofunkcyjny kondensat z zasobnikiem, i tu jeszcze muszę poczytać o tym czy dawać podłogówkę, czy tylko kaloryfery w całym domu, i jak się mają koszty dla takiego budynku jak mój, jaka będzie różnica w kosztach instalacji.
http://projekty.muratordom.pl/projekt_barwny,374,1,.htm

Może ktoś z instalatorów podpowie, np z kotłem junkers cerapur smart ZSB 14-3 C, jaka mo być różnica w kosztach instalacji podłogówka / kaloryfery dla mojego projektu link powyżej?
Z tego co porównuje ten kociołek ma dobre parametry za w miarę przystępną cenę, do kondensat pasuje podłogówka, ale to znowu dodatkowe elementy, bo na poddaszu kaloryfery.

RAPczyn
05-01-2011, 11:34
Może ktoś z instalatorów podpowie, np z kotłem junkers cerapur smart ZSB 14-3 C, jaka mo być różnica w kosztach instalacji podłogówka / kaloryfery dla mojego projektu link powyżej?
Z tego co porównuje ten kociołek ma dobre parametry za w miarę przystępną cenę, do kondensat pasuje podłogówka, ale to znowu dodatkowe elementy, bo na poddaszu kaloryfery.

Kotłownia z jednym obiegiem grzewczym oparta na produktach Junkers (ZSB 14-3C, ST 160, FW100,...) to koszt brutto 12202,83 PLN wg katalogu.
Kotłownia z dwom obiegami grzewczymi w tym jednym z mieszaczem (ZSB 14-3C, ST 160, FW200, IPM 2, HW 50...) to koszt brutto 16635,75 PLN wg katalogu.
Kotłownia z dwom obiegami grzewczymi z mieszaczami i zbiornikiem buforowym z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (ZSB 14-3C, SP 750-1, FW200, IPM 2,...) to koszt brutto 30470,79 PLN wg katalogu.

strazakOLO
07-01-2011, 13:45
Witam
Miałem pytać przed następnym sezonem ale nieszczęście przyszło wcześniej.
Proszę o pomoc w doborze kotła.
Dom 120m/parterowy/ podłogówki 25m reszta grzejniki. Budowany w 2008r/ocieplony. Do tej pory kocioł miałowy z 3 metrowym wymiennikiem (nie wiem ile KW).
Podczas ogrzewania temperatura na piecu około 45 st to w domu 24 bez dużej różnicy na temperaturę zewnetrzną. (łącznie z ogrzewaniem c.w.u.)
Całkowite zapotrzebowanie w/g projektu to 11630 W przy kotle proponowanym viessmann vitopend 100 WHEAz zasobnikiem vitocell 100 poj 120 dm*
Jaki kocioł zakupić ?

MAREK&KASIA
08-01-2011, 00:18
... więc dochodzę do pkt wyjścia i projektuje instalacje od nowa, jak najprościej, zwykły kominek tylko dla klimatu, kocioł jednofunkcyjny kondensat z zasobnikiem, i tu jeszcze muszę poczytać o tym czy dawać podłogówkę, czy tylko kaloryfery w całym domu, i jak się mają koszty dla takiego budynku jak mój, jaka będzie różnica w kosztach instalacji.
http://projekty.muratordom.pl/projekt_barwny,374,1,.htm

Jeśli cos mogę podpowiedzieć z perspektywy 3 zimy w podobnym wielkościowo domu:
*przy kominku jeśli jeszcze możesz zrób nawiewy do kilku pomieszczeń
* tam gdzie płytki - podłogówka obowiązkowa :)
A propos kosztów cwu - przy cyrkulacji są one oczywiście wieksze gdyż następuje szybsze wychładzanie zasobnika ale do zaakceptowania - np u mnie średnia z okresu letniego to 1,2 m3 gazu dziennie przy cyrkulacji pracującej ok 12 godzin w cyklach 15 minut on - 15 minut off

Pozdrawiam
M

owp
08-01-2011, 17:54
Kotłownia z jednym obiegiem grzewczym oparta na produktach Junkers (ZSB 14-3C, ST 160, FW100,...) to koszt brutto 12202,83 PLN
Sorry za głupie pytanie, ale co to jest kotłownia ? Bo kocioł kosztuje ok 4tys, a reszta ? Czy to znaczy, że jak kocioł kosztuje 10tys to cena kotłowni też rośnie proporcjonalnie ? Pytam bo mam wycenę całej instalacji wod-kan i co (kal+pod.) za 24tys. Skoro kotłownia wyjdzie 16tys, to 8 cała instalacja...?

barnich
09-01-2011, 12:36
Napiszcie proszę czy to normalne, że po odpaleniu instalacji z ogrzewaniem podłogowym trzeba czekać kilka dni zanim ona zacznie grzać ? bo tyle czasu potrzeba na "przepchnięcie" zimnej wody i dobre odpowietrzenie ?
z góry dziękuję za odpowiedź,

1950
09-01-2011, 13:26
nie, po 2-3 godzinach powinno się odczuć wyższą temperaturę wylewki

adi1964
09-01-2011, 16:02
Specjaliści od centralnego ogrzewania zerknijcie proszę

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171427-Specjali%C5%9Bci-od-centralnego-ogrzewania-prosz%C4%99-o-pomoc

Sory, że w tym wątku, ale tu zaglądacie.
W swoim czasie i tu poproszę o pomoc

newadec
09-01-2011, 17:01
Witam
Miałem pytać przed następnym sezonem ale nieszczęście przyszło wcześniej.
Proszę o pomoc w doborze kotła.
Dom 120m/parterowy/ podłogówki 25m reszta grzejniki. Budowany w 2008r/ocieplony. Do tej pory kocioł miałowy z 3 metrowym wymiennikiem (nie wiem ile KW).
Podczas ogrzewania temperatura na piecu około 45 st to w domu 24 bez dużej różnicy na temperaturę zewnetrzną. (łącznie z ogrzewaniem c.w.u.)
Całkowite zapotrzebowanie w/g projektu to 11630 W przy kotle proponowanym viessmann vitopend 100 WHEAz zasobnikiem vitocell 100 poj 120 dm*
Jaki kocioł zakupić ?
Może kondensat Buderus GB022+120l+RC35 taki zestaw kosztuje ok.5500 PLN może nie najnowszya,ale sprawdzony.

Ja posiadam taki piec już 4 sezon.Dom budowany w sezonie 2006/2007 w okolicach Bydgoszczy o powierzchni 160m2 (105m2 na parterze i 54m2 na piętrze + antresola nad salonem,pomieszczenia wysokie 2.85 m,) - kubatura ok 750m3.Dom użytkowany od 2007 roku, Sciany porotherm 25cm +17cm styropianu, posadzki 15cm styropianu,poddasze 25cm wełny,"czapa 45cm wełny.Okna na profilach Veka Perfectline, szyby 1.0.Piec kotłownia Buderus-kondensat,jednofunkcyjny GBO22( 6,7-28kw)+120 litrowy zasobnik do CWU+sterownik RC30.Zbiornik gazu wkopany w ziemie.Na dole 72m2 podłogówki- 5 układów z podtynkowymi sterownikami pokojowymi (Siemens) obsługującymi listwe rozdzielacza za pomocą siłowników elektrycznych (Heimeier),Instalacja niskotemperaturowa,9 grzejników odpowiednio przewymiarowanych , na listwie od podłogówki założone RTL-e( Heimeier),bo instalacja bez mieszacza.Zasilanie na wyjściu- podłogówka 38 C ,wysoka,bo mam dechy,grzejniki 40 C - 42 C ( krzywa grzewcza mocno spłaszczona,max temp grzania zblokowana max na 42 C) sterowana pogodówką..Ustawiony własny program grzania.Zapotrzebowanie cieplne domu ok 8 KW,piec mocno przewymiarowany, pracuje z mocą 25-34% (funkcja monitoring ster.RC 30),max. zużycie gazu(przy 100% mocy) , i przy max sprawności 107% z temp. wody w układzie 40/30- 3,34 L/h.Temperatura zadana w części dziennej 21.5 st.C,w pokojach 21.5 st C,łazienki 23 st. C.Przed sezonem odświerzałem ściany i przy okazji wyrzuciłem piec kominkowy-zużycie gazu LPG (CO,CWU,kuchenka),bez dodatkowego żródła ogrzewania.Zuzycie LPG od momentu grzania tj. 10.09.2010-09.01.2011r- 1000 L,odpowiednio IX-110L,X-220L,XI-250,XII-320L,I.2011-100L.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

newadec
09-01-2011, 18:18
Jeżeli chodzi o moc, to ja się nie znam ale korzystałam z jakiejś stronki na necie gdzie wyliczało się potrzebna moc do budynku na kocioł i wychodziło mi mniej więcej ok 21kW. I jak dotychczas żaden z fachowców(hydraulików i gazowników) nie mówił mi że to jest za duża moc.
co do wyboru sprzetu to zostaje Amelia j.w.
natomiast wybrałąm taki zestaw BUDERUS KOCIOŁ GB022 +ZBIORNIK120l+RC35+SI+FB+FA, co o tym sadzicie?
Okazało się dzisiaj że solarów z gminy nie będzie:sad::sad::sad: i czy zasobnik na wodę 120l będzie ok, czy za duży?
Ja myślałam nad 80l ale mowił mi znajomy, że to za mało, no i sama już nie wiem.:confused:
De Dietrich, nie wyszedł bo w moim regionie ciężko z serwisem do takiego sprzętu i mówili ze części też ciężko dostać, takze sie niezdecyduję. Przestraszyłam się ze nie bedę umiała sama rozgryźć ustawień i nikt mi w tym nie pomoże ;(
Napiszcie proszę co sadzicie o tym Buderusie?

Mam ten kociołek 4 lata,jest OK.

Artis0
09-01-2011, 20:29
Grzejniki też proponujesz dobierać na oko metodą "żeberko na metr pokoju"?

a gdzie widzisz dobieranie na oko??

face
10-01-2011, 15:25
de dietrich tez nie jest zly jak sie nie przekombinuje ze sterowaniem

mnie de dietrich mcrII 24 + zasobnik galmet kwadro + zawory, rurki+doprowadzenie spalin do komina + podlaczenie wyszlo ok 6600zl z uruchomieniem

RAPczyn
10-01-2011, 15:26
Sorry za głupie pytanie, ale co to jest kotłownia ? Bo kocioł kosztuje ok 4tys, a reszta ? Czy to znaczy, że jak kocioł kosztuje 10tys to cena kotłowni też rośnie proporcjonalnie ? Pytam bo mam wycenę całej instalacji wod-kan i co (kal+pod.) za 24tys. Skoro kotłownia wyjdzie 16tys, to 8 cała instalacja...?

Taki skrót myślowy.
Sam kocioł to nie wszystko - układ spalinowo-powietrzny, automatyka, grupy grzewcze, itd. W zależności od układu c.o. cena może się różnic tak jak pokazałem wyżej.

prokopek
11-01-2011, 11:37
Właśnie jestem na etapie robienia c.o w mieszkaniu i mam pytanie do fachowców: czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi kotłami. Potrzebny jest dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, 24kW.

Oto:
1. Junkers Ceraclass Excellence 24kW ZWC
2. Termet MiniTerm GCO-DP-21-23 (24/24 kW)

Parametry bardzo zbliżone. Niemieckiego wpisał mi do projektu mój projektant ale to jeszcze można zmienic.
Różnica w cenie: 1500zł na korzyśc polskiego kotła, różnica w częsciach wg znajomych mających junkersa też całkiem spora.
Aha do producenta, firmy Termet mam jakieś 10km, wiec i serwisantow jest w okolicy kilku :)

fijasek
11-01-2011, 22:32
Witam
Chciałem zapytać o różnice w wyposażeniu pieców.
Mam na oku trzy piece Junkers Cerapur 14-3 , Junkers Comfort 16-3 i De Dietrich INNOVENS MCA 15 uporządkowane od najtańszego do najdroższego i moje pytanie co który piec ma więcej w wyposażeniu standardowym czyli co i tak będę musiał dokupić do tańszego pieca. Co byście polecili dom ok:140m ściana 25 + 15styropian poddasze wełna 30 dwie łazienki w jednej prysznic w drugiej prysznic i wanna z tym ze maksymalnie jednocześnie będą tylko dwa pobory wody chodzi o kąpanie. Ogrzewanie kaloryfery plus 4 małe pętle podłogówki łącznie ok30m2
Docelowa planowane są solary.
Pozdrawiam
Jacek

mazo
14-01-2011, 12:42
Chciałabym ostatecznie potwierdzić wybór kotła.
- dom parterowy o powierzchni 150m2, kubatura 500m3 (zawyżone przez wysoki salon)
- wysoki salon 40m z nieogrzewaną antresolą
- w całym domu podłogówka (plus grzejnik drabinka w łazience i pralni)
- dwoje dorosłych plus 2 (3) dzieci
- porotherm 25 plus 20 cm styropianu
- dom rozległy (garaż niepowiązany z domem, nieogrzewany):
http://lh6.ggpht.com/_PeEOBxPQJMY/ShVt_3Phs5I/AAAAAAAAAQ8/mXaAa-tXO2w/s512/uk%C5%82ad%20ma%C5%82y%20koncepcja%203.1.jpg
Wybraliśmy kocioł Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 + VIH R 120 :
http://www.ceneo.pl/292353s
Bylismy pewni swego wyboru, ale pojawili się różni doradcy twierdzący, że to za mała moc na taki rozległy dom - mylą się, czy mają rację?

RAPczyn
14-01-2011, 17:30
Chciałabym ostatecznie potwierdzić wybór kotła.
- dom parterowy o powierzchni 150m2, kubatura 500m3 (zawyżone przez wysoki salon)
- wysoki salon 40m z nieogrzewaną antresolą
- w całym domu podłogówka (plus grzejnik drabinka w łazience i pralni)
- dwoje dorosłych plus 2 (3) dzieci
- porotherm 25 plus 20 cm styropianu
- dom rozległy (garaż niepowiązany z domem, nieogrzewany):
http://lh6.ggpht.com/_PeEOBxPQJMY/ShVt_3Phs5I/AAAAAAAAAQ8/mXaAa-tXO2w/s512/uk%C5%82ad%20ma%C5%82y%20koncepcja%203.1.jpg
Wybraliśmy kocioł Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 + VIH R 120 :
http://www.ceneo.pl/292353s
Bylismy pewni swego wyboru, ale pojawili się różni doradcy twierdzący, że to za mała moc na taki rozległy dom - mylą się, czy mają rację?

Moim zdaniem za duży, prawdopodobnie max zapotrzebowania na moc to 10kW (spodziewałbym się rzędu 7,5kW przy -20stC). Sprawdź czy w projekcie domu masz napisane jaka jest potrzebna moc na c.o. lub może jest projekt c.o. gdzie można sobie zsumować wszystkie moce.

mazo
14-01-2011, 17:40
W projekcie jest właśnie taki kocioł...

RAPczyn
14-01-2011, 17:49
W projekcie jest właśnie taki kocioł...

A czy jest gdzieś podane jaka jest potrzebna moc na c.o.?

mazo
14-01-2011, 19:32
Niestety projekt jest u instalatora, nie mogę tego sprawdzić.

mareckiplock
15-01-2011, 00:19
witam wszystkich mam zamiar kupic piec kondensacyjny i nie wiem jaki kupic prosze o podpowiedz mam domek pitrowy z lat 80i jest ze 120m kwadratowych sciany sa z suporeksu pusta przestrzen z 5 centymetrow i suporeks budynek jest nieocieplony i nie ma cyrkulacji obiegu ciepłej wody a mam zamiar kupic piec konensacyjny tylko nie wiem jak czy z zasobnikiem 45 litrow lub 55 lub przepływowy co grzeje wode po odkreceniu kranu i rozgladam sie za kociołkiem immergas VICTRIX Zeus 26 1 I lub VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW z gory dziekuje o podpowiedz pozdrwiam

RAPczyn
17-01-2011, 09:29
Niestety projekt jest u instalatora, nie mogę tego sprawdzić.

Moje zdanie co do mocy znasz, natomiast co do kotłów to np. Junkers Cerapur Smart/Comfort; De Dietrich MCA 15; Paradigma Modula II lub NT 10 (od tańszego do droższego).

mazo
17-01-2011, 17:28
Dziękuję RAPczyn. Za kilka dni projekt do nas wróci, odezwę się :)

forumuser
17-01-2011, 21:54
Dręczy mnie jedna kwestia i mam nadzieję z forumowi specjaliści rozwieją moje wątpliwości.
Chodzi o zakres modulacji kotłów kondensacyjnych - ponoć najlepiej aby startowały jak najniżej bo to najekonomiczniejsze szczególnie w przypadku podłógówki, a jednocześnie miały pewien zapas mocy dla szybkiego przygotowania CWU. A ja nie o tym.

Pytanie mam co do samej rozpiętości zakresu modulacji. Najlepsze "markowe" kotły jakie znalałem mają modulację w zakresie od 20% mocy maksymalnej, a niektóre modele (nienajtańsze) wręcz od 30-stu kilku % (uściślę że szukałem wśród kotłów o mocy maksymalnej około 19-22-25kW, ale to chyba nie jest ważne).
Natomiast kotły:
- ACV Presige Solo MKIII 18 ma modulację 2,2-17,5 kW (od 12,5%!)
- Immergas Victrix X 2 I moduluje w zakresie 3,0-23,6 kW (podobnie od około 12,7%)

Jak to możliwe że te kotły mają tak "doskonałe" palniki i że ta sztuka nie udaje się większym producentom.
A może to tylko jakiś zabieg marketingowy (coś jak "moc muzyczna" w odtwarzaczach-jamnikach :cool:)?
A może wręcz mylę się sądząc że szeroki zakres modulacji to zaleta?

Pomóżcie bo spędziłem pół dnia na szukaniu odpowiedzi i nic sensownego nie znalazłem.

Wasyluk
19-01-2011, 18:41
Witam,

Pytanie do Rapczyna bezapelacyjnego fachowca na tym forum.

Prośba o zaproponowanie modelu/rodzaju pieca gazowego ( jedno czy dwu funkcyjny ? ) do domku o powierzchni użytkowej 118 m2.
Dom z porothermu 25PW + wełna skalna 15 cm. Poddasze ocieplone wełna mineralną 30 cm. W domu drugie źródło ciepła to kominek z DGP.
Są 2-ie łazienki na parterze i na piętrze. Na pewno co rano obydwie będą wykorzystywane także zależy mi aby ciepła woda była naraz w 2-óch łazienkach.

Zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8.6 KW ( kuchnia elektryczna)

Co proponujesz ?

z góry dziękuje za pomoc

leon4
19-01-2011, 21:18
Witam

proszę o poradę jaki typ i moc pieca będzie odpowiednia:

Powierzchnia z poddaszem 260m2 + 50m2 garaż.
Ytong Energo 48 bez ocieplenia U=0,19
Okno energooszczędne U=0,9
Dom rozległy 20 x 10
Kominek z p.w.
Montaż solarów w przyszłym roku, instalacja gotowa
Parter: podłogówka 80m2, w jednym pokoju grzejnik 600x1800 henrad
Garaż grzejnik 600x2000
Kotłownia grzejnik 600x800
Piętro:
łazienki 20m2 podłogówka
reszta pokoi: grzejniki

Mój typ: kondensat jednofunkcyjny z automatyką pogodową
zasobnik Taurus 200l z dwiema wężownicami

Ekipa montująca proponuje poniższe piece:

Vaillant Ecotec Plus VC 246
lub
Ferroli Econcept Tech 35a 6,9-36,7 kW myślę że za duży ???

Proszę o poradę

mazo
19-01-2011, 21:57
A czy jest gdzieś podane jaka jest potrzebna moc na c.o.?

To znowu ja:) Mam już projekt i okazuje się, że mamy zaprojektowane nie 18 kW tylko 24.... Moc na c.o. - 21446 [W] - jesli o to chodzi... Nic już nie rozumiem.... dzisiaj instalator, który ma wszystko montować, słysząc, że mamy w projekcie 18 kW (tak było w ogólnym projekcie) stwierdził, że to za mało... O co tu chodzi...

swistak81
19-01-2011, 22:21
To i ja się podepnę. Również nie wiem jaką teraz wybrać moc kotła. W projekcie oczywiście 21kW.
Będę miał 100% podłogówki, rekuperator z GWC, powietrzną pompę ciepła (z zasobnikiem 300L, dwie wężownice).
Ocieplenie ścian 16cm, strop poddasza betonowy+25cm styro. W podłodze 18cm styropianu.
Okna o Uw<0,9 + rolety zewnętrzne. Ogólnie dość ciepły dom.
Powierzchnia 121m2. Zwarta bryła, dach dwuspadowy bez ŻADNYCH załamań (tylko jedno okno dachowe i wyłaz).

Z obliczeń OZC wychodzi skrajnie (-20stC) poniżej 5,5kW strat. Do podgrzania wody - dajmy nawet i 5kW. Więc powinienem szukać kotła 11-12kW?

Moje typy:
BERETTA Conica Green 15S e.s.i. - moc od 3,5-15kW (ma pogodówkę zintegrowaną)
IMMERGAS Victrix X 12 2 I - moc 1,9-12kW
Czy takie moce maksymalne mi wystarczą???

aadamuss24
19-01-2011, 23:16
Spokojnie wystarczą takie moce tym bardziej, że skrajnych -20 to za wiele nie ma. Na Victixa masz chyba dłuższą gwarancję. pozdr adam

RAPczyn
20-01-2011, 08:56
Witam,

Pytanie do Rapczyna bezapelacyjnego fachowca na tym forum.

Prośba o zaproponowanie modelu/rodzaju pieca gazowego ( jedno czy dwu funkcyjny ? ) do domku o powierzchni użytkowej 118 m2.
Dom z porothermu 25PW + wełna skalna 15 cm. Poddasze ocieplone wełna mineralną 30 cm. W domu drugie źródło ciepła to kominek z DGP.
Są 2-ie łazienki na parterze i na piętrze. Na pewno co rano obydwie będą wykorzystywane także zależy mi aby ciepła woda była naraz w 2-óch łazienkach.

Zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8.6 KW ( kuchnia elektryczna)

Co proponujesz ?

z góry dziękuje za pomoc

Jeśli chodzi o najwyższą jakość, gwarancje to na pewno Paradigma Modula II 10 oraz np. zbiornik Aqua 190 wraz z automatycznym mieszalnikiem na wyjściu - ciepłej wody będzie aż nadto.


Witam

proszę o poradę jaki typ i moc pieca będzie odpowiednia:

Powierzchnia z poddaszem 260m2 + 50m2 garaż.
Ytong Energo 48 bez ocieplenia U=0,19
Okno energooszczędne U=0,9
Dom rozległy 20 x 10
Kominek z p.w.
Montaż solarów w przyszłym roku, instalacja gotowa
Parter: podłogówka 80m2, w jednym pokoju grzejnik 600x1800 henrad
Garaż grzejnik 600x2000
Kotłownia grzejnik 600x800
Piętro:
łazienki 20m2 podłogówka
reszta pokoi: grzejniki

Mój typ: kondensat jednofunkcyjny z automatyką pogodową
zasobnik Taurus 200l z dwiema wężownicami

Ekipa montująca proponuje poniższe piece:

Vaillant Ecotec Plus VC 246
lub
Ferroli Econcept Tech 35a 6,9-36,7 kW myślę że za duży ???

Proszę o poradę

Maksymalna moc jakiej się podziewam to 19kW (prawdopodobnie w rzeczywistości może być w okolicach 16kW). Może w projekcie jest coś napisane na ten temat...?


To znowu ja:) Mam już projekt i okazuje się, że mamy zaprojektowane nie 18 kW tylko 24.... Moc na c.o. - 21446 [W] - jesli o to chodzi... Nic już nie rozumiem.... dzisiaj instalator, który ma wszystko montować, słysząc, że mamy w projekcie 18 kW (tak było w ogólnym projekcie) stwierdził, że to za mało... O co tu chodzi...

Aż wydaje mi się to nieprawdopodobne. Jaka jest kubatura całkowita budynku (bez garażu), czy zwiększaliście izolacje w stosunku do tej z projektu? Gdzie się budujecie?


To i ja się podepnę. Również nie wiem jaką teraz wybrać moc kotła. W projekcie oczywiście 21kW.
Będę miał 100% podłogówki, rekuperator z GWC, powietrzną pompę ciepła (z zasobnikiem 300L, dwie wężownice).
Ocieplenie ścian 16cm, strop poddasza betonowy+25cm styro. W podłodze 18cm styropianu.
Okna o Uw<0,9 + rolety zewnętrzne. Ogólnie dość ciepły dom.
Powierzchnia 121m2. Zwarta bryła, dach dwuspadowy bez ŻADNYCH załamań (tylko jedno okno dachowe i wyłaz).

Z obliczeń OZC wychodzi skrajnie (-20stC) poniżej 5,5kW strat. Do podgrzania wody - dajmy nawet i 5kW. Więc powinienem szukać kotła 11-12kW?

Moje typy:
BERETTA Conica Green 15S e.s.i. - moc od 3,5-15kW (ma pogodówkę zintegrowaną)
IMMERGAS Victrix X 12 2 I - moc 1,9-12kW
Czy takie moce maksymalne mi wystarczą???

"Z palcem w nosie"

mazo
20-01-2011, 09:22
Kubatura pomieszczeń ogrzewanych - 420 m3, nie zwiększaliśmy ocieplenia, budujemy się na skraju lasu, w Wielkopolsce. Pewnie już pisałeś o tym wiele razy - mógłbyś łopatologicznie wyjaśnić z czym się wiąże przewymiarowanie pieca?

czarek_wlkp
20-01-2011, 22:33
Witam serdecznie!
Jestem na etapie wyboru instalacji ogrzewania do domku jednorodzinnego.
Powierzchnia uzytkowa: 134 m2.
Kubatura: 742 m3
Porotherm 30cm + welna mineralna min. 12cm (w tym aspekcie mozliwe sa zmiany wiec jakiekolwiek uwagi mile widziane). Dach ocieplony welna 30cm.
Instalacja ma objemowac CO + CWU dla 4 osob (2 osoby mniejszego kalibru ;) ).
Dodatkowo planuje budowe kominka zwyklego (grawitacyjny?).
Ogrzewanie podlogowe na powierzchni ok 40 m2, reszta powierzchni ogrzewana grzejnikami.
Wedlug projektu OCZ=12kW.

Rozwazam instalacje kotla kondensacyjnego na gaz ziemny.
Zrobilem wycene wstepna w Viessmanie na kotle Vitodens 200.


W ofercie uwzględnione następujące urządzenia:
- Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W o mocy 4,8-19 kW, z regulatorem
sterowanym pogodowo Vitotronic 200 (czujka pogodowa w komplecie), z palnikiem
cylindrycznym MatriX, z wymiennikiem ze stali nierdzewnej Inox Radial, wbudowanym
naczyniem wzbiorczym c.o., pompą obiegową i zaworem trójdrożnym
- Pojemnościowy podgrzewacz wody Vitocell 100-W o pojemności 120 litrów, z wężownicą
wewnętrzną, oraz powłoką emaliowaną Ceraprotect, do montażu pod kotłem
- zestaw montażowy kotła, wraz z armaturą
- zestaw podłączeniowy podgrzewacza, wraz z czujnikiem temperatury wody w zasobniku
- system kominowy 80/125 L=6m: element przejściowy 60/100-80/125, trójnik z wyczystką
80/125, rura SPS L=250mm, kolanko z podporą 80, rura spalinowa 80 L=1000mm – 6 szt.,
dach, kołnierz przeciwdeszczowy
- rozdzielacz obiegu grzewczego Divicon, z mieszaczem 3-drogowym, pompą obiegową – 3
stopniowa, izolacją, 2 zawory kulowe, zawór zwrotny klapowy i uchwytami
- zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem
- pompa cyrkulacyjna Wilo Star Z-15
- rozszerzenia wewnętrzna H1 do wbudowania w kocioł, do sterowania pompą cyrkulacyjną
- naczynie przeponowe c.w.u. z uchwytem DE12
- rurarz i zawory w kotłowni
- stacja uzdatniania wody Aquahome 20

Wycena materialow kotlowni bez robocizny to ok 18000 PLN.

I tutaj pojawia sie pytanie o to, czy ta cena nie jest zbyt wygorowana (jaki jestem w stanie wynegocjowac rabat -5% czy np. 20% - w Viessmannie i czy np. Buderus czy Junkers nie beda sklonni do obnizenia ceny) i ew. moze osoby bardziej zorientowane w temacie podpowiedza rozsadna alternatywe?

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam
Czarek

odyseuszek
21-01-2011, 08:24
Jaki rabat wynegocjujesz ciężko powiedzieć - u siebie właśnie zrobiłem kotłownie na kondensacie Junkersa + zasobnik 120l + pogodówka + rozdzielacz z rotametrami z BIM's + ESBE + robocizna i trochę rurek i koszt się zamknie w 7,5 tys.
Musisz zacząć od decyzji czy stawiasz na funkcjonalność czy wodotryski - sprawdź też wyliczenia OZC u mnie przy remontowanym domu (130m2 i 360m3) wyszło 8 kW, u ciebie podejrzanie duża jest kubatura przy deklarowanej powierzchni.

czarek_wlkp
21-01-2011, 16:49
Hmmm, to wyliczenie OZC przepisalem z projektu wiec jezeli jest za duze to musial sie ktos pomylic w wyliczeniach.
Co do "wodotryskow" to kompletnie mi sa niepotrzebne (chocby wygaszacz ekranu na LCD pieca w Viessmannie :D ).
Nad takie gadzety przedkladam bezawaryjnosc i niskie zuzycie gazu. To sa w sumie moje priorytety w temacie ogrzewania.
Jezeli mozecie to podpowiedzcie firmy ktore nie maja rozwinietego marketingu a robia rownie dobre a moze i lepsze kotly niz Buderus, Viessman czy Junkers.
Tak teraz porownuje ta kubature i chyba wiem skad sie bierze - projektant wliczyl w to rowniez poddasze ktore nie zalicza sie do powierzchni uzytkowej.
W razie co jak skorygowac OZC zeby bylo blizsze prawdy?

Pozdrawiam!

Kodnam
21-01-2011, 20:46
Witam.

Wkrótce rozpocznę budowę domu i mam kilka pytań. Dom będzie miał ok. 220m2 pow. użytkowej, podpiwniczony, garaż 2stan., parter i poddasze. Planuję na ogrzewanie piecem gazowym kondensacyjnym + podłogówka ok. 300m2 po podłogach parteru (125m2) i poddasza (175m2), ściany porotherm 30cm +15cm styropianu.

Nurtuje mnie kilka kwestii, a mianowicie, czy kocioł o mocy dwudziestukilku kW będzie wystarczający, np. kocioł junkers cerapur 22kW. Na ile istotna jest ta moc minimalna, t.zn. czy bardziej sugerować się tym właśnie (np kotły Immergas mają dużą modulację), czy raczej czymś innym - rozważam także termet ecocondens 25- ma chyba tansze akcesoria i może serwis(?) ; mieszkam na Śląsku i tu jest duża dostępność serwisów różnych firm, więc z tym nie byłoby problemu w przypadku większości kotłów.

Druga kwestia to taka, że mamy rodzinę 3os, może kiedyś 4os. i zastanawiam się czy kupować piec 1F + zasobnik np 120l, czy kupić 2F z wbudowanym zasobnikiem ok50l (chyba warstwowy) - mam 2 łazienki.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i proszę o sugestie, zwłaszcza w tym które piece i rozwiązania są sprawdzone i w miarę niezawodne.
Pozdrawiam, Przemek.

Conrad&Beata
27-01-2011, 15:58
Dręczy mnie jedna kwestia i mam nadzieję z forumowi specjaliści rozwieją moje wątpliwości.
Chodzi o zakres modulacji kotłów kondensacyjnych - ponoć najlepiej aby startowały jak najniżej bo to najekonomiczniejsze szczególnie w przypadku podłógówki, a jednocześnie miały pewien zapas mocy dla szybkiego przygotowania CWU. A ja nie o tym.

Pytanie mam co do samej rozpiętości zakresu modulacji. Najlepsze "markowe" kotły jakie znalałem mają modulację w zakresie od 20% mocy maksymalnej, a niektóre modele (nienajtańsze) wręcz od 30-stu kilku % (uściślę że szukałem wśród kotłów o mocy maksymalnej około 19-22-25kW, ale to chyba nie jest ważne).
Natomiast kotły:
- ACV Presige Solo MKIII 18 ma modulację 2,2-17,5 kW (od 12,5%!)
- Immergas Victrix X 2 I moduluje w zakresie 3,0-23,6 kW (podobnie od około 12,7%)

Jak to możliwe że te kotły mają tak "doskonałe" palniki i że ta sztuka nie udaje się większym producentom.
A może to tylko jakiś zabieg marketingowy (coś jak "moc muzyczna" w odtwarzaczach-jamnikach :cool:)?
A może wręcz mylę się sądząc że szeroki zakres modulacji to zaleta?

Pomóżcie bo spędziłem pół dnia na szukaniu odpowiedzi i nic sensownego nie znalazłem.

tez mam ten sam dylemat, i szukając wśród markowych producentów (drogich) valilant, viesman, ne znalazlem kotła w normalnej cenie który by miał modulacje np od 2-3 do 14-15 KW, natomiast junkers o którym sporo jest na forum 14-3C ma takie parametry, i skłaniam się własnie ku niemu, ale ostatnio wpadł mi w oko immergas tez ma z tego co pamiętam od 1,9 do 12, więc dla mnie byłby idealny bo dom okolo 120m2, są jeszcze kotły Paradigma ale on maja strasznie wysokie ceny.
więc na placu boju junkers który ma nawet watek na tym forum i jest opisywany dośc sszczegółowo, do tego ma dobra wbudowaną pompkę, natomiast o immergasie jest zdecydowanie mniej, jedno co udalo mi sie wyczytac to ze ma dobre sterowanie w sobie. coś doradzicie? może jeszcze inni producenci?

odyseuszek
27-01-2011, 16:42
Ja mam Junkersa i póki co sobie chwalę, choć jeszcze zasobnik nie odpalony. Jednak szukając rozważałem też Ferroli (ale podobno głośny) i Termet Windsor 25, ale w obu przypadkach ograniczała mnie ilość miejsca lub bliskość sypialni i obawa, żeby nie było za głośno. Przy modernizowanym budynku ok. 130m2 na razie spokojnie wyrabia - potwierdzam, że im niższa moc minimalna tym lepiej, mam pogodówkę i przy żądanej temperaturze zasilania 28 st C zaczynał już taktować bo miał nadmiar mocy. Plusem też jest, że Junkers nie wymaga przeglądu po 1 roku, a jeśli zrobi się przegląd przed upływem 2 lat to przedłużają gwarancję do 3 lat.

RAPczyn
28-01-2011, 08:54
Może coś z zakresu dostaw Broetje? WGB 15C - 1860 Euro netto w katalogu.

cichym
02-02-2011, 10:01
Witam,

Potrzebuję pomocy. Stoję przed wyborem pieca.
Jaki wybrać, mam dwa:
Vitopend 100 - W jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
turboTEC VU plus jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania

Cena są zbliżone do siebie teraz tylko jaki wybrać,

Pozdrawiam
Michał

gkobe
02-02-2011, 11:52
Witam
CZy moze ktos napisc opinie o piecach ACV
mój instalator zaproponował mi pakiet Acv kompakt solo 24 + smart multi energy 300l (instalacja pod solary w przyszłosci) koszt pakietu 7800brutto

1950
02-02-2011, 18:51
to zamiast kolektorów, załóż sobie pompę ciepła powietrze woda z Hewalexu u mnie za 3650 zł brutto z VAT 23%,
nie dość że tańsza, to jeszcze bardziej ekonomiczna
grzeje niezależnie od tego, czy jest słońce czy też nie,
ważne jest, żeby temperatura zewnętrzna była wyższa niż 7 C

sernikowy
04-02-2011, 12:33
Witam Wszystkich. Podziękowania dla założyciela tego tematu !!!

Nasz dylemat - piec 1funkcyjny czy 2 funkcyjny ? - dla nas bardzo istotny...
Dom zamieszkują 2 osoby, w tej chwili piec na ekogroszek zasobnik dwu płaszczowy 140litrów - dla nas za duży

Proszę o poradę - latem zakładamy w domku gaz (do tej pory grzejemy ekogroszkiem)
- czy piec 1f z mniejszym zasobnikiem - ale dużo lepiej zaizolowanym (np.coś takiego:http://allegro.pl/bojler-wymiennik-biawar-quattro-w-e-100-7-i1429072910.html )

czy jednak piec 2F z wbudowanym warstwowym (ok40-50litrów)
cyrkulacji raczej nie planujemy, fakt w tej chwili na gorącą wode po odkręceniu czekamy ok minuty (nie przeszkadza)

Piec 1F+zasobnik= komfort ale i widzę, ile razy piec się załącza, żeby podtrzymać temp w zasobniku często przez cały dzień - i nie używamy tej wody...
PIec 2F - piec się załącza tylko wtedy gdy ciepłą wodę potrzebujemy (nie zużywa gazu przez cały dzień na utrzymanie ciepła w zasobniku)

Jak wygląda komfort użytkowania pieca 2F z wbudowanym warstwowym małym zasobnikiem - czy ktoś z was taki ma? - wiem, że w takiej opcji - piec nie kondensuje (CWU),
raczej nie ma u nas sytuacji, gdzie 2 osoby na raz korzystają z ciepłej wody (prysznic+kran...)


CO BYŚCIE WYBRALI ( w naszej sytuacji) ???
- czyli 2 osoby, nie duże potrzeby "wodne"
- 1F z max 100 l super ocieplonym zasobnikiem
czy 2F z warstwowym wbudowanym?

- czy lepiej (mimo braku kondensacji) rzadziej załączać piec (2F)
-czy lepszy częściej załaczający się piec 1F, żeby podtrzymac temp w zasobniku(czy wtedy kondensuje ładując ciepłem zasobnik ???)

Dom nowo wybudowany,
-130m2 do ogrzania (w tym podłogówki ok 20% powierzchni), reszta grzejniki przewymiarowane
-ściany jednowarstwowe36cm (U=0,25) - porównywałem "ciepło" z kilkoma domami ze styro 12cm i 15cm - i....różnicy praktycznie nie ma, koszta za ogrzewanie porównywalne (np. za grudzień u znajomych (groszek lub pellet , styro nawet 15cm- po ok 550-650zł , u nas 530zł, temp w domu ok20-21stopni)
-podłoga 12cm styro
-dach wełna 25cm+folia alu
-okna ciepłe 5 komorowe

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, szczególnie na temat użytkowania pieca 2F z warstwowym - czy porównywalny komfort jak z dużym zasobnikiem, i czy faktycznie piec rzadziej się załącza, żeby (podgrzać/ utrzymać ? ) temp w tym małym, warstwowym ???


ps. nazwa eko groszek na pewno nie pochodzi od słowa ekonomicznie :)
Pozdrawiam

Conrad&Beata
06-02-2011, 10:56
ja mogę podpowiedzieć teoretycznie, bo mój budowany dom mam bardzo podobny wielkości i ocieplenie, i trochę już przerobiłem ten temat, obecnie w domu rodziców mam przepływowy piec na gaz vaillanta, nowy i jednak nie odpowiada mi czekanie na ciepłą wodę do tego na początku leci zimniejsza później cieplejsza jak się ustabilizuje, jak małe ciśnienie wody lub mały strumień z kranu to piec ma problem z odpaleniem. 2F działa podobnie, też zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem u siebie z małym zasobnikiem i myślałem dorobić do tego cyrkulację. Ale takie piece 2F maja większą moc i są przez to mniej ekonomiczne. Po lekturze na forum mało kto poleca do domu piec 2F. i to skłoniło mnie do 1F małej mocy (najprawdopodoniej junkers 14-3) plus do tego zasobnik tylko nie wiem jeszcze jakiej wielkości ale chyba 80 L, teraz 2 osoby w domu, docelowo 2 dzieci, ale znowu nie ma co przesadzać że wszyscy będą korzystać na raz z ciepłej wody. do tego planuje cyrkulacje cwu czasową z programatorem, rano i po pracy. Myślę że nie zawyży to znacząco kosztów.

tcsmile
06-02-2011, 20:31
Witam, jako że szanowny RAPczyn jest tutaj guru chciałbym się poradzić w doborze kotła. Mój instalator zaproponował mi 3 kotły z różnych przedziałów cenowych
kandydat nr 1 to Ariston Genus Premium 2FS
kandydat nr 2 to Immergas Hercules 26 2E
i kandydat nr 3 to Vaillant VSC INTeco Compact 246/2-C + 430 (co oznaczają te symbole? :)

u mnie w domu ogrzewanie będzie gazowe, dom o powierzchni użytkowej 194m2 + 32 m ogrzewany garaż. Prawie cały dół podłogówka (ok 100) oprócz kotłowni gdzie będzie kaloryfer. Na poddaszu 2 łazienki i korytarz w podłogówce (powierzchnia ok 18m2, po podłodze 25m2). Pozostałe 3 pokoje grzejniki (powierzchnia ok 52m2, po podłodze ok 70m2). Kubatura budynku ok 1100m3. Dom ocieplony będzie prawdopodobnie 20cm styro lub w najgorszym wypadku 15cm. Na dachu wełna 20+5cm.

Jeżeli można prosiłbym o ocenę powyższych kotłów, oraz czy nie są one zbyt duże jak na mój dom.
pozdrawiam
tcsmile

RAPczyn
07-02-2011, 09:08
sernikowy - Ja bym wziął jednofunkcyjny + zbiornik c.w.u. W automatyce ustawiasz sobie czas kiedy kocioł ma dbać by była ciepła woda w zbiorniku.

RAPczyn
07-02-2011, 09:38
Możesz porównać sobie sprawności kotłów, zakres mocy, wydatek wody, itp. w dokumentach: 1 (http://www.aristonheating.pl/includes/tng/pub/tNG_download4.php?id_prod=70&part=dokumenty&KT_download1=d1fa5de045bb6b3f9c5c06788cafe492); 2 (str.54) (http://pl.immergas.com/media/instrukcja_hercules_cond_26_2e_32_2i_pl.pdf); 3 (str.59) (http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/03/44/00/ii_vsc_eco_2.pdf).

Rozumiem, że kub. 1100m^3 jest kubaturą całkowitą. Licząc np. po powierzchni ogrzewanej (194m^2+32m^2) x 3m (wys.pom. w osiach) x 20W/m^3 (przykładowo) = 13,6kW.
Obliczenie obciążenia cieplnego - jeśli nie ma w projekcie, pomoże w wyborze odpowiedniego kotła.

gp69
08-02-2011, 13:47
Oba są typu lodówka - z wbudowanym zasobnikiem 100 / 130 Litrów
Oba modulują już od około 3kW
W obu jest elektroniczna pompa obiegu CO (a więc pracuje tylko tyle ile musi).

De Dietrich ma cenę trochę wyższą, ale zestaw przyłączeniowy i sterowanie pogodowe Diematic 3 ma wliczone w cenę.

Co dla mnie stanowi różnice, to (opcionalne) sterowanie FW 100 dla Junkersa. Ma ono duże większe możliwości niż Diematic 3.
Np. można ustawić godziny, w których pracuje cyrkulacja oraz sposób jej pracy: ciągły lub impulsami 3-minutowymi.

Skłaniam się więc ku Junkersowi ...

Komentarze mile widziane ...

Conrad&Beata
08-02-2011, 13:54
mam jeszcze pytanko, bo instalacje co cwu chce zrobic na pex-ach, jak się ma wykonanie połączenia kocioł zasobnik tez na pex-ach, bo kocioł-rozdzielacze tak będę robił, czy tak mozna czy nie, jezeli nie to dlaczego, zaznaczam ze bede mial podlogowke, wiec temp niska w zasobniku tez raczej niska



co do postu wyżej to sam kocioł + zasobnik 120l + F 100 junkersa, możesz mieć za
5800zl, junkers modul to cena 8500, czy jest sens przeplacac, do tego ta lodowka ma juz spore wymiary, a kociol i zasobnik mozna lepiej ustawic.

sernikowy
09-02-2011, 16:06
Bardzo dziękuję za info !
,tez się skłaniam ku 1F + mały zasobnik, zresztą koszta zakupu sporo
niższe.
Przykładowo junkers smart lub De Dietrich mcr + dobrej klasy zasobnik to
koszt ok 4400d do 4900zł, a kocioł 2F z wbudowanym warstwowym małym
zasobnikiem (40-50l) to koszt od 6300 do ponad 7000zł ...

na stronie m.in junkersa i de dietricha poczytałem o różnicach między
klasą smart a comfort i MCR/MCA - te drugie mają tą elektroniczną
pompkę. Czy ktoś z was może coś więcej na ten temat napisać? - co ona
dokładnie wnosi lepszego w temacie spalania gazu ? czy warto piecyk z tych
wyższych klas zakupić (ok 2tys zł drożej niż klasa smart lub MCR)

Podobno te droższe modele mają lepsze wymienniki, mniej zużywające
się, tą pompę elektroniczną...
- czy warto dać te 2 tys więcej ? - sprawnosc wg producentów ta sama co
w niższych modelach
- jak jest w tych droższych ze spalaniem - ze z użyciem gazu ? czy tu
są oszczędności ??? czy tylko lepsze komponenty, ta pompka
elektroniczna, itd... ???

gp69
09-02-2011, 16:14
Info o pompie elektronicznej Junkers (infolinia Junkers)
W przypadku zmniejszenia zarówno strumienia ilości czynnika grzewczego w instalacji, jak i obszaru, po jakim czynnik grzewczy płynie (a więc i zmniejszenie oporów, które pompa musi pokonać) pompa automatycznie zmienia swój bieg.

Info o pompie elektronicznej Viessmann:
Prędkość obrotowa pompy, a tym samym jej wydajność tłoczenia, regulowana jest w zależności od temperatury zewnętrznej oraz czasów łączeniowych eksploatacji grzewczej lub zredukowanej. Poprzez wewnętrzną szynę danych regulator przekazuje aktualne wartości zadane obrotów pompie obiegowej.

Nie znalazłem informacji na temat działania pompy elektronicznej De Dietrich ...

1950
09-02-2011, 17:24
zasada działania pompy elektronicznej jest zawsze taka sama, niezależnie od tego jak mondże opisze to piszący,
zawsze wydajność pompy jest zależna od oporów instalacji,
dlatego pobór prądu przez taką pompę nigdy nie jest wyższy niż potrzeba,
i tutaj są oszczędności,
bowiem gdy do pokonania oporów instalacji potrzebna jest moc 16 W, to pompa nie będzie pracować z mocą wyższą,
a tak pracują zwykłe pompy na I biegu np. 35 W na II biegu 65 W na III biegu 90 W,
niezależnie od tego czy ta moc jest potrzebna czy nie

Banaś
10-02-2011, 14:15
Szanowni Państwo, drodzy fachowcy
sprawa dotyczy domu jednorodzinnego 220 m2 (pobudowany 25 lat temu), aktualnie bardzo dobrze ocieplonego (styropian), wymienione wszystkie okna na plastikowe, ocieplony dach. Ogrzewany miałem węglowym, grzejniki żeliwne( w sumie 250 żeberek), rury stalowe czyli instalacja stara ale bardzo dobra i sprawna. Teraz chciałbym podłączyć się do sieci gazu. Ale czy warto ??? Myśłę oczywiście o ogrzewaniu domu (może na razie alternatywnie do miału), ciepła woda oczywiście oraz gaz podłączony do dwóch kuchni (aktualnie dwie butle gazowe). Proszę o pomoc w podjęciu decyzji, doborze pieca, poradach,sugestiach. Dziekuję za każdą wskazówkę i uwage.
Z wyrazami szacunku

sernikowy
10-02-2011, 23:39
RAPczyn ( i inni też :) wybaczcie moją niewiedzę, ale nie miałem wcześniej do czynienia z regulatorami pokojowymi. Jak to wygląda? ustawiam na regulatorze np: 20stopni. piec wtedy grzeje do uzyskania tych zadanych 20st, po czym się wyłącza (nie zużywa gazu), następnie po spadku temp (histereza temp) np. o 1st piec zaczyna grzać - znów do 20st. - sprostujcie proszę jeśli jest inaczej. A jak wygląda sytuacja, kiedy w jednym z pokojów chcę mieć np 18stopni bo tyle tam chcę mieć - czy wtedy po prostu przykręcam głowicę termostatyczną na grzejniku -obniżam tym temperaturę w tym jednym pokoju - jak te regulacje na termostatach grzejnikowych mają się do ustaw na regulatorze pokojowym ? i czy będzie miało to wpływ ( pozytywny) na mniejsze zużycie gazu? i jeszcze jedno - czy to prawda, że piec spięty z regulatorem pokojowym - startuje zawsze z maksymalną temperaturą? (w każdym razie sporo wyższą niż próg kondensacji)- czyli szlag trafia wtedy kondensowanie??? ....zadałem podobne pytanie na infolinię junkersa, czekam na odpowiedź od nich, ale liczę na Was , bo jak dotąd z tego forum więcej się dowiedziałem niż ze wszystkich infolinii producentów pieców gazowych :)

bartroze
15-02-2011, 15:27
Witam,

bardzo proszę o pomoc - stoję przed wyborem kotła gazowego.
Do ogrzania ok. 110m2, do tego 18m2 garaż i 4m2 kotłownia.
Dom z poddaszem użytkowym, garaż w bryle, porotherm 25 + 15 styropianu, na podłodze w części mieszkalnej 15 cm styropianu, w garażu 8-10cm. Okna PCV (1,0-1,1), wentylacja grawitacyjna, na dach planuję 12+12 wełny. W domu zamieszkiwać będą 2 osoby + jedno dziecko - w przyszłości może więcej ;), będą 2 łazienki (prysznic, wanna), ok. 25m2 podłogówki - do tego jakieś 11-13 grzejników (z czego dwa w garażu - ma służyć przez jakiś czas użytkowo).
Instalator zaproponował Ferroli Econtech 25A lub Junkers Cerapur Smart ZSB 22 lub Ariston Genus Premium 24 (poprosiłem o "średnią" półkę cenową. Do tego zasobnik 120L i sterownik Euroster.
Czy to dobra konfiguracja?

przemekvip20
15-02-2011, 18:25
Witam,

Ja również chciałbym poprosić o wskazówki odnośnie zestawu do kotłowni. Po przeczytaniu kilku wątków myślę, że najlepszy będzie Junkers Cerapur Smart zSB 14-3C. Domek ma z PROJEKTU (http://projekty.muratordom.pl/projekt_spokojna-rzeka,1067,1,0.htm) 89m2 powierzchni mieszkalnej + 20m2 garaż (który nie będzie ogrzewany). projekt został troche przerobiony, podnieśliśmy dom o 3 pustaki przez co uzyskaliśmy poddasze użytkowe, które teraz nie będzie wykańczane (będzie odcięte od dołu). Traktujemy je jako szanse na powiększenie powierzchni mieszkalnej za kilka-kilkanaście lat. Narazie mieszkalna będzie tylko część parterowa (tak jak w projekcie).

Czyli do ogrzania gazem jest 90m2 (prawie 60m2 podłogówki),
Ściany: Porotherm 25 + 15cm styropianu
Podłogi: 10cm styropianu
okna 3 szybowe U=0,7
Ociepleniem od góry będzie narazie wełna rozłożona na betonowym stropie.

Czy Junkers Cerapur Smart zSB 14-3C będzie odpowiednim piecem? z dodatków chce mieć cyrkulacje, pogodówkę i (jeszcze nie orientowałem się) chodzi mi po głowie sterowanie piecem poprzez moduł GSM (SMSy lub jak się da Internet). W projekcie mam wpisany troche mocniejszy piec bo 18KW, zapotrzebowanie na ciepło to 7825 W. Dodam jeszcze, że kotłownie mam małą (2,5m2) ale na wiszący piec i zasobnik napewno wystarczy a dzieki temu piec nie musi być wyględny.

Jak większość osób proszących o pomoc nie jestem specjalistą w tym temacie i prosiłbym o opinie czy na tym piecu budować instalacje czy coś innego wziąć pod uwagę. Nie wiem jaka jest żywotność takiego pieca ale czy w razie czego dałby rade za kilka-kilkanaście lat ogrzać jeszcze poddasze (ok. 130m po podłodze)?

Dodam jeszcze, że narazie jest nas dwójka ale docelowo planujemy czteroosobową rodzinę.

Z góry dzięki za podpowiedzi
Pozdr

sernikowy
15-02-2011, 20:13
Ja tez skłaniam się do Junkersa smarta 14-3C, chociaż może lepiej wersję 22kw - mam 130m2 do ogrzania + garaż (tylko przeciw zamrożeniowo grzany). Skłania mnie do tego wyboru : 1.cena
2. łatwość sterowania
3. możliwość (przy dołączonym sterowniku) programowania czasu wł/wył cyrkulacji (jeśli założymy cyrkulację)
4. Dostępny bez problemu serwis blisko domu

Również proszę o poradę co do mocy piecyka (14kw czy 22kw)?
czy wersja 22kw dużo więcej będzie zużywała gazu żeby ogrzać taki metraż?
W tej chwili piec na ekogroszek 15kw - jeśli grzejemy pełną parą wszystkie pomieszczenia 100% metrażu - piec praktycznie nie robi przestojów (chyba, że zdecydowanie się ociepli na dworze) - więc moc dobrana jest optymalnie, lub ewent trochę za mała.... - dlatego zastanawiam się nad smartem 22kw.

- domek 130m2 +garaż 25m2(tylko przy mrozach lekko dogrzewany),
-ściany 1W, w planie i tak docieplenie 12cm styro,
-ciepłe okna,
-20cm wełny+alu,
- podłoga styro 12cm.

ps. z tym dociepleniem jednowarstwówki jeszcze się zastanowimy, bo przy mrozach do ok -5st dwa pomieszczenia (11m2 i 8m2) w ogóle nie potrzebują grzania, chyba że ktoś wymaga temp 22st na przykład...) a budynek surowy na zewnątrz.

Pzdr

RAPczyn
16-02-2011, 08:43
RAPczyn ( i inni też :) wybaczcie moją niewiedzę, ale nie miałem wcześniej do czynienia z regulatorami pokojowymi. Jak to wygląda? ustawiam na regulatorze np: 20stopni. piec wtedy grzeje do uzyskania tych zadanych 20st, po czym się wyłącza (nie zużywa gazu), następnie po spadku temp (histereza temp) np. o 1st piec zaczyna grzać - znów do 20st. - sprostujcie proszę jeśli jest inaczej. A jak wygląda sytuacja, kiedy w jednym z pokojów chcę mieć np 18stopni bo tyle tam chcę mieć - czy wtedy po prostu przykręcam głowicę termostatyczną na grzejniku -obniżam tym temperaturę w tym jednym pokoju - jak te regulacje na termostatach grzejnikowych mają się do ustaw na regulatorze pokojowym ? i czy będzie miało to wpływ ( pozytywny) na mniejsze zużycie gazu? i jeszcze jedno - czy to prawda, że piec spięty z regulatorem pokojowym - startuje zawsze z maksymalną temperaturą? (w każdym razie sporo wyższą niż próg kondensacji)- czyli szlag trafia wtedy kondensowanie??? ....zadałem podobne pytanie na infolinię junkersa, czekam na odpowiedź od nich, ale liczę na Was , bo jak dotąd z tego forum więcej się dowiedziałem niż ze wszystkich infolinii producentów pieców gazowych :)

W gruncie rzeczy regulacja pokojowa jest nie zależna od termostatów w innych pomieszczeniach. Kocioł kondensacyjny z regulacją pokojową będzie pracował z zadaną temperaturą zasilania - automatyka pogodowa jest lepszym rozwiązaniem.


Witam,

bardzo proszę o pomoc - stoję przed wyborem kotła gazowego.
Do ogrzania ok. 110m2, do tego 18m2 garaż i 4m2 kotłownia.
Dom z poddaszem użytkowym, garaż w bryle, porotherm 25 + 15 styropianu, na podłodze w części mieszkalnej 15 cm styropianu, w garażu 8-10cm. Okna PCV (1,0-1,1), wentylacja grawitacyjna, na dach planuję 12+12 wełny. W domu zamieszkiwać będą 2 osoby + jedno dziecko - w przyszłości może więcej ;), będą 2 łazienki (prysznic, wanna), ok. 25m2 podłogówki - do tego jakieś 11-13 grzejników (z czego dwa w garażu - ma służyć przez jakiś czas użytkowo).
Instalator zaproponował Ferroli Econtech 25A lub Junkers Cerapur Smart ZSB 22 lub Ariston Genus Premium 24 (poprosiłem o "średnią" półkę cenową. Do tego zasobnik 120L i sterownik Euroster.
Czy to dobra konfiguracja?

Z tej trójki Ferroli ma dobry zakres pracy i sprawność.
Ja bym się zastanowił czy oby na pewno potrzebujesz kotła o tak dużej mocy... moim zdaniem mniejsze będą lepsze ( ze zbiornikiem ~160l i mieszaczem termostatycznym).

przemekvip20 - ZSB14-C powinien dać radę również w przyszłości.

face
16-02-2011, 12:24
Junkers Cerapur smart 14-3C
ten kociolek spokojnie poradzi sobie z domem srednio ocieplonym (10-12 styro sciana i 20-25 welny na poddaszu) 200m2 po podlodze jesli chodzi o CO
najlepsze jest ze min modulacja palnika to ok 3 kW - potrzebna jesienia i wiosna
problem moze wystapic przy duzym zapotrzebowaniu na CWU - z racji 14 kW mocy na wode trzeba bedzie dluzej poczekac badz kupic duzy zasobnik

my mamy dedietrich mcrII 24, wybralismy go ze wzgledu wlasnie na CWU moc max to 25kW
minimalna modulacja na CO to 6,3 KW - niezle ale moglo by byc mniej

uwazam ze de dietrich mcr II 24 i junkers cerapur smart 14-3 to w tej chwili najlepsza jakosc i mozliwosci w stosunku do ceny na rynku kotlow gazowych

co do pompy z regulacja elektroniczna to na gazie oszczednosci raczej zadne, na pradziei owszem ale na pewno nie warte 2 tys doplaty biorac pod uwage okres eksploatacji kotla 10-12 lat

bartroze
16-02-2011, 13:07
W gruncie rzeczy regulacja pokojowa jest nie zależna od termostatów w innych pomieszczeniach. Kocioł kondensacyjny z regulacją pokojową będzie pracował z zadaną temperaturą zasilania - automatyka pogodowa jest lepszym rozwiązaniem.

Z tej trójki Ferroli ma dobry zakres pracy i sprawność.
Ja bym się zastanowił czy oby na pewno potrzebujesz kotła o tak dużej mocy... moim zdaniem mniejsze będą lepsze ( ze zbiornikiem ~160l i mieszaczem termostatycznym).

przemekvip20 - ZSB14-C powinien dać radę również w przyszłości.

Też zastanawiałem się nad mniejszą mocą i większym zasobnikiem, bo dodatkowo za kilka (5-6) lat przestanę intensywnie ogrzewać garaż - będzie służył zgodnie z przeznaczeniem.
Rozmawiałem z instalatorem i stwierdził, że kocioł jest faktycznie większy niż wynikają potrzeby, ale lepiej żeby był zapas mocy, niż miałoby jej zabraknąć. Stwierdził też, że moc zostanie ograniczona przez serwisanta uruchamiającego kocioł adekwatnie do potrzeb domu, a wszystkie z wymienionych mają dolną moc ok. 5,5kW czyli wcale dużą.


Z tym, że jeżeli chodzi o aristona (ku któremu się skłaniam - o tym za chwilę) to najmniejszy jest właśnie model GP 24. Przy Ferroli i Junkersie mam jeszcze coś koło 18kW do ewentualnego wyboru, bo w 14 Cerapura to już chyba się nie będę pchał...

I dlaczego Ariston? W proponowanych modelach kotłów instalator napisał "Ariston Premium Green" / Junkers Cerapur... / Ferroli econcept.. - wszystkie w zbliżonych cenach. Nie znalazłem w ofertach kotła premium green - znalazłem za to informację, że Premium Green to pakiet kocioł genus premium + zasobnik 120 + czujnik zew. + clima manager. Zadałem pytanie czy to miał instalator na myśli, na co stwierdził, że tak - w związku z czym jest to atrakcyjna cenowo oferta - do pozostałych kotłów musiałbym dokupić zasobnik i sterownik - ok. 1200zł.

Czy ten Junkers 14 dałby radę z moim domkiem?

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź RAPczyn - gdybyś miał jeszcze jakieś przemyślenia to chętnie je odczytam.

Pozdrawiam!

Conrad&Beata
16-02-2011, 17:23
polecam ten temat
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149738-Kocio%C5%82-Junkers-Cerapur-Smart-ZSB-14-3C-w-praktyce&highlight=junkers

mam prawie identyczne parametry jak u ciebie, znaczy bede mial, gorsze ocieplenie podlogi ale lepsze poddasza, i biore junkersa 14-3, calosc podlogowka
w w/w temacie znajdziesz osobe co ogrzewa tym kociolkiem 260m2 powierzchni, a osob ktore ogrzewaja okolo 180-200 jest sporo

sernikowy
16-02-2011, 18:34
Dziękuję pięknie za porady, na pewno skorzystam! czyli bardziej smart 14kw, szczególnie jak docieplimy naszą w założeniu 1-warstwową ścianę.
Na temat tych droższych o 2-2,5 tys zł modeli branych pod uwagę (junkers comfort lub DD MCA) - chyba w takim razie tą różnicę w cenie (do smarta) przeznaczę na lepsze ocieplenie. Jak robić to raz ale na lata.
Jeśli chodzi o inne firmy- na pewno nie wybrałbym vaillanta - kilka lat temu miałem nówki atmosferyk Vaillanta w kawalerce, psuł się min 2 razy w roku, bardzo często się zawieszał (F22) po 3 latach do wymiany był palnik, coś tam jeszcze, poza przeglądami, po kilkaset złotych rocznie w niego wkładałem, przez 4 lata ponad 1000zł. Do tego głośno chodził , kiedy palnik załączał, serwisantów zapraszałem nie jednego... każdy twierdził, że one tak mają... Dziś wiem, ze ten piecyk niedawno miał wstawiony nowy wymiennik...ten za mojej kadencji padł po 6 latach. Wiem, że kondensaty to nie atmosferyki, ale zaufanie do producenta padło też. W związku z tym, że nie jestem hydraulikiem, o systemach ogrzewania mam tylko "zielone pojęcie" szukałem informacji głównie na temat awaryjności pieców, w internecie, pytając hydraulików, instalatorów, użytkowników, no i junkers jakoś wypada najlepiej, potem De Dietrich, oczywiście mogę się mylić albo...mieć pecha kiedy kupię piecyk, więc jeśli ktoś z was ma wyrobione zdanie na temat np. awaryjności poszczególnych pieców kondensacyjnych różnych producentów - proszę o porady, opinie, spostrzeżenia!

Piec gazowy = układ zamknięty
-a czy można zainstalować kondensat w układzie otwartym? - Pytam, bo w tej chwili mam układ otwarty (piec na ekogroszek), Jak to wygląda formalnie? a jeśli można - jak to wpłynie na sprawność pieca?, całego systemu co+cwu? czy jest sens? czy warto? (bo zdaje się , że niewielkie przerobienie kotłowni -wstawienie kondensata zamiast smołucha + komin z kwasówki) do ukł otwartego będzie tańsze niż przerabianie go na zamknięty. a jeśli faktycznie taniej będzie zostawić układ otwarty - to czy nie będzie on (przy kondensacie) droższy w użytkowaniu? co ma na to wpływ?czy będzie tak samo chodziło wszystko jak przy układzie zamkniętym do kondensata, czy gorzej? Układ jest dosyć prosty, pompka do cwu, pomka do co (na niej grzejniki i podłogówka na RTL - tylko troche ponad 20m2 podłogówki), pompka zabezpieczająca powrót(przynajmniej tak hydraulicy mi wytłumaczyli do czego jest. (Gdyby ktoś tematem mocniej się zainteresował - podeślę fotki kotłowni)
Pytano mnie już - jesli faktycznie przy niedocieplonym, surowym budynku ogrzewasz bez problemu za 400-550zł/mis ekogroszkiem, to po co ci gaz?
a ja- że pytałem użytkowników kondensatów - i większość wydaje nie więcej (jeśli nie mniej) na ogrzewanie gazem podobnych (lub większych) domów - a komfort....wiadomo, nie ma o czym mówić, powiem tylko, że pół roku temu miałem dwie prace, teraz mam trzecią :)))....pełny etat kotlarza. Do tego za ścianami 12cm piecyk taki słychać znakomicie, znajomi jak przychodzą i słyszą -mówią: ale wam głośno pralka buczy... :))) , od jesieni standardowym wyposażeniem naszej sypialni są dyżurne zatyczki do uszu przy poduszkach:) za ten "komfort" zapłaciliśmy ponad 7tys zł ...
Raczej nie zamierzamy kiedyś powrócić do palenia węglem, więc pomysł typu "lepiej zostawić układ otwarty, bo nie wiadomo co w przyszłości, jak z cenami gazu, itd... - w naszym przypadku raczej nie sprawdzi się. Raczej bo faktycznie nie wiadomo co będzie z cenami paliw za 10/15 lat.... ale np. ekogroszek w ciągu ostatnich kilku lat podrożał o 200-300% ....w tej chwili tona dobrego kalorycznego eko kosztuje 800-900zł....u nas pójdzie ok 4,5 tony

Przepraszam za rozpisanie się -wiem, że to temat na inne forum, ale podświadomie pewnie jeszcze szukam potwierdzenia, ze w naszym przypadku kondensat to lepsze rozwiązanie ( i nie droższe, lub nie wiele) w użytkowaniu.

Dzięki za wszelkie pożyteczne uwagi i krytykę.

face
16-02-2011, 19:39
sernikowy:

kotly kazdej firmy ulegaja awariom, jednemu sie wydarzy innemu nie

ja rozwazalem junkersa i de dietricha - w sumie cena podobna, ale moc na CWU u nas miala znaczenie (kociol z zasobnikiem w kuchni i malo miejsca wiec zasobnik 120 l galmet qwadro, a ze troszke lejemy woda ciepla sporo to duza moc aby zapewnic ciaglosc dostaw o zadanej temp :p)

co do ukladu odprowadzania spalin i doprowadzenia powietrza:

mielismy starego atmosferyka podlaczonego do wkladu z kwasowki #130

teraz jest kondensat i byly 2 opcje:

wklad z kwasowki do istniejacej kwasowki - zrezygnowalismy

i mamy opcje spaliny do kwasowki a zassanie powietrza przez luzna wentylacje w pomieszczeniu - akurat mielismy taka z mysla o podlaczeniu okapu

do kotla jest podlaczony adapter-rozdzielacz na spaliny osobno a doprow powietrza osobno (powietrze doprowadzone z ponad dachu kanalem)

pomimo takiego rozwiazania kociol osiagnal sprawnosc 109,5% przy mocy min a przy mocy max 103,5% (wydruk z analizatora spalin)

zuzycie gazu:

nasz domek: okna 2 szybowe z szybami termo, sciana max + 12 cm styro, poddasze welna super mata 25 cm, na podlogach parteru 10 cm styro
5 grzejnikow (3 w sypialniach, 2drabinki w lazienkach) reszta to ok 70 m2 w podlogowce
domek ok 130 m2 po podlogach i 310m3 kubatury

zapotrzebowanie na energie do ogrzewania caloroczne to 12150 kWh
oznacza to ze potrzebujemy 1200m3 gazu na rok do ogrzania budynku - czyli roczne koszta ok 2100zl (bez oplat stalych) a wlasnie ok 1200-1300m3/rok zuzywamy na CO+CWU+gotowanie

wegla potrzebowali bysmy ok 2500 kg/sezon na ogrzewanie czyli ok 1750 zl (zakladam sprawnosc 60%)

calkowita proj strata cieplna to 8150 W - co oznacza ze do ogrzania budynku w mrozy rzedu -20* potrzeba kotla o mocy 8,5 kW

pamietaj ze gdy decydujesz sie ogrzewac dom gazem to doinwestuj w ocieplenie scian zewn, bo przy gazie ma to znaczenie wieksze niz przy weglu

instalacje wykonaj jako o niskiej temp zasilania (podlogowka, duze grzejniki) aby osiagnac komfort cieplny przy stos niskiej temp zasilania - np max 50-55* przy mrozach rzedu -20*

pozdrawiam

tedasss
16-02-2011, 20:30
Vitodens 222-F czy 222-W?

Dodam, że rodzina jest 4-osobowa bez zapędów na codzienne pławienie się w wannie o pojemności 300 litrów.

Warto dokładać 3000 zł???

salata123
16-02-2011, 22:16
Właśnie opalam dom 280 m po podlodze od 18 grudnia - 1 sezon grzewczy kotłem Immergas Victix 12 kW + 100 l zasobnik, rodzina 4 osobowa, woj podlaskie, dom ocieplony 20 cm czarnego styropianu, okna ciepłe, skosy poddasza 30 a sufit 40 cm wełny. Kocioł radzi sobie bdb, w domu temp komfortowa ( cała rodzina chodzi w krótkich koszulkach + 8 miesięczny bobas ), średnie spalanie 12 m gazu na dobę ( na razie dość ciepła zima, w ostatnie duże mrozy w dzień 10 w nocy nawet 17 mrozu spalał 18 m gazu ), bez problemów z ilością cwu. Piec z zasobnikiem kupiłem za około 5500, myślę że w cieplejszych województwach ( czyli wszystkich pozostałych ) spokojnie sobie poradzi ze średnio ocieplonymi domami do 200 m. Też brałem pod uwagę Junkersa 14 kW - zdecydował lepszy serwis i cena, między bajki włożyłem Auery, Paradigmy a nawet Vissmana. Pozdrowienia.

Artis0
16-02-2011, 23:15
mcr jesli chodzi o de dietricha to moim zdaniem jeden z jego slabszych produktow. Moze to kwestia farta ale przypadki kiedy nowy piec z pudelka przecieka - nie sa temu modelowi obce. Stare inovensy czy nawet te obecnie produkowane to klasa o stopien lepsza. Moim zdaniem w cenie nie wiele wyzszej od mcr mozna znalezc produkt lepszy..

RAPczyn
17-02-2011, 09:20
...
Rozmawiałem z instalatorem i stwierdził, że kocioł jest faktycznie większy niż wynikają potrzeby, ale lepiej żeby był zapas mocy, niż miałoby jej zabraknąć. Stwierdził też, że moc zostanie ograniczona przez serwisanta uruchamiającego kocioł adekwatnie do potrzeb domu, a wszystkie z wymienionych mają dolną moc ok. 5,5kW czyli wcale dużą....
Pozdrawiam!

Zadaj sobie pytanie: po co kupuję kocioł dużej mocy i ograniczam w nim moc? Czy jest w tym sens?

sernikowy - kocioł kondensacyjny musi pracować w układzie zamkniętym (warunki gwarancji). Jeśli zamieniasz kocioł węglowy na gazowy a tym samym zmieniasz układ otwarty na zamknięty to są to małe przeróbki - odcięcie naczynia wzbiorczego i sprawdzenie czy naczynie wzbiorczo-przeponowe np. w kotle będzie wystarczającej pojemności. Układ spalinowy z PPs może się okazać tańszy niż z metalu do kotła kondensacyjnego. Ogólnie rzecz ujmując to tyle.

Conrad&Beata
17-02-2011, 14:45
Właśnie opalam dom 280 m po podlodze od 18 grudnia - 1 sezon grzewczy kotłem Immergas Victix 12 kW + 100 l zasobnik, rodzina 4 osobowa, woj podlaskie, dom ocieplony 20 cm czarnego styropianu, okna ciepłe, skosy poddasza 30 a sufit 40 cm wełny. Kocioł radzi sobie bdb, w domu temp komfortowa ( cała rodzina chodzi w krótkich koszulkach + 8 miesięczny bobas ), średnie spalanie 12 m gazu na dobę ( na razie dość ciepła zima, w ostatnie duże mrozy w dzień 10 w nocy nawet 17 mrozu spalał 18 m gazu ), bez problemów z ilością cwu. Piec z zasobnikiem kupiłem za około 5500, myślę że w cieplejszych województwach ( czyli wszystkich pozostałych ) spokojnie sobie poradzi ze średnio ocieplonymi domami do 200 m. Też brałem pod uwagę Junkersa 14 kW - zdecydował lepszy serwis i cena, między bajki włożyłem Auery, Paradigmy a nawet Vissmana. Pozdrowienia.

też rozważam te dwa kociołki, masz podłogówkę czy układ mieszany (podl.. i kal...)?
w moim przypadku jedyne co przemawia za imergassem to modulacja od 1,9. bardzo dobra

face
17-02-2011, 14:55
tylko czy warto doplacic ok tys zl pomiedzy junkersem a immergasem dla tej modulacji do 1,9kW??
watpie aby kiedykolwiek piec zszedl do tej mocy przy normalnie ocieplonym domku ok 120 m2 pow podlog

brachol
17-02-2011, 17:04
Witam
Dostałem info od instalatora i chce mi zamontować kocioł z zasobnikiem DeDetrich MCR-II 24 BS 150 i tak się zastanawiam czy jest to dobry wybór czy może lepiej kupić inny np z modulacją?
Powierzchnia do ogrzania - 115 m2, dom ocieplony 18 cm styro w dachu 30 cm wełny na podłodze 10 cm styro, z poddaszem, powierzchnia podłogówki jakieś 35 m2, 7 grzejników + 2 drabinki, oczywiście kocioł ma też grzać CWU, dodatkowo planuję zamontować kominek z płaszczem
Można prosić o info czy będzie to dobry wybór czy może coś innego?

lukep3
17-02-2011, 18:39
ja wybralem w koncu vailanta ecocompacta o mocy modulowanej i jestem bardzo zadowolony...na podgrzanie 100l wciaga 0,3 m3 gazu i zagrzeje mi to w mniej niz 10 min...jak jest nagla potrzeba duzej ilosci wody to mi ja zapewnia

grzegorzsto1
17-02-2011, 19:52
dużo tych wiadomości i mam mętlik potrzebuję kocioł kondensacyjny co polecacie co jest teraz na topie

grzegorzsto1
17-02-2011, 20:01
a jaki polecacie kocioł kondensacyjny dom 145m 65% podłogówka reszta kaloryfery

Conrad&Beata
17-02-2011, 20:13
tylko czy warto doplacic ok tys zl pomiedzy junkersem a immergasem dla tej modulacji do 1,9kW??
watpie aby kiedykolwiek piec zszedl do tej mocy przy normalnie ocieplonym domku ok 120 m2 pow podlog

myślę że to całkiem prawdopodobne a nawet oczywiste, np przy mały zużyciu cwu, albo w okresie przejściowym, kiedy temp zasilania podłogi będzie niska.
Dla mnie ważne jest oprócz niskiej modulacji również popularność pieca na rynku a co za tym idzie pewnie serwis i awaryjność a z tego co widzę to junkers jest bardzo popularny a immergass w ogóle, coś za tym musi stać...

face
17-02-2011, 21:49
myślę że to całkiem prawdopodobne a nawet oczywiste, np przy mały zużyciu cwu, albo w okresie przejściowym, kiedy temp zasilania podłogi będzie niska.


bezwladnosc podlogowego ogrzewania jest na tyle duza ze nie skorzystasz z mocy min 1,9kW jesli domek ocieplony jak pisalaliscie

kociol powinniscie wybrac sami, kierujac sie min dostepnoscia szybkiego i skutecznego serwisu w razie awarii

papciu
18-02-2011, 08:44
Co ma wspólnego bezwładność podłogówki z minimalną mocą pieca , na początku i pod koniec sezonu grzewczego właśnie ta mała moc pieca jest najlepsza ,piec się często nie włącza ( nie klawiszóje ) a pracuje na minimalnej mocy , to tak jak z samochodem każdy rozruch po ostygnięciu silnika jedziemy na saniu ,tak samo jest z
piecem sumarycznie więcej spali a nie oto chyba chodzi.

face
18-02-2011, 09:03
Co ma wspólnego bezwładność podłogówki z minimalną mocą pieca , na początku i pod koniec sezonu grzewczego właśnie ta mała moc pieca jest najlepsza ,piec się często nie włącza ( nie klawiszóje ) a pracuje na minimalnej mocy , to tak jak z samochodem każdy rozruch po ostygnięciu silnika jedziemy na saniu ,tak samo jest z
piecem sumarycznie więcej spali a nie oto chyba chodzi.

musisz jeszcze troche doczytac
albo poobserwowac ile czasu trwa podgrzanie temp w pomieszczeniu przez podlogowke
a wogule to masz kociol gazowy i ogrzewanie podlogowe?
moze doczytaj sterowanie pogodowe, bezwladnosc podlogowki

salata123
18-02-2011, 09:43
Cena Immergasa z montażem, był tańszy od Junkersa, ale głównym powodem zakupu był chwalony serwis w okolicy i montażysta ( też to popieram ), nic dobrego nikt mi nie powiedział o serwisie Junkersa, w naszej okolicy sprzedawcy strasznie wciskają Viessmana. W domu 50 metrów podłogówki reszta grzejniki, temp na piecu od 34 do 44 stopni, przy takich temp grzania mam trochę za małe grzejniki na piętrze ( musiałem kryzować na parterze ), pewnie można było zrobić jeden układ dla podłogówki i grzejników ale ja mam dwa z mieszaczem i pompą.

papciu
18-02-2011, 09:45
nikomu nie bronie dać 100 kW dla domu 100 m2 , tylko co z przepałem podłogówka chodzi ci np. na zewnątrz jest 0 stopni na maksymalnej mocy ( temperaturze ) a jak spadnie do -20 stopni to co robisz czym dogrzewasz chatę i właśnie np. ona przy t=0 ma chodzić na tej minimalnej temperaturze (minimalna moc pieca ) , a ze spadkiem t na dworze ma podnosić ją w domu ( a tym samym wzrasta podawana moc pieca ) to ci steruje pogodówka reagując odpowiednio wcześniej na te zmiany t na zewnątrz chaty , ma to na celu utrzymania stałej temperatury w domu , jak będziesz miał za dużą moc to piec będzie się często włączał i wyłączał a nie pracował płynie Rozumiesz

gp69
18-02-2011, 10:11
nikomu nie bronie dać 100 kW dla domu 100 m2 , tylko co z przepałem podłogówka chodzi ci np. na zewnątrz jest 0 stopni na maksymalnej mocy ( temperaturze ) a jak spadnie do -20 stopni to co robisz czym dogrzewasz chatę i właśnie np. ona przy t=0 ma chodzić na tej minimalnej temperaturze (minimalna moc pieca ) , a ze spadkiem t na dworze ma podnosić ją w domu ( a tym samym wzrasta podawana moc pieca ) to ci steruje pogodówka reagując odpowiednio wcześniej na te zmiany t na zewnątrz chaty , ma to na celu utrzymania stałej temperatury w domu , jak będziesz miał za dużą moc to piec będzie się często włączał i wyłączał a nie pracował płynie Rozumiesz

Duże litery, znaki interpunkcyjne znacznie ułatwiają odczytanie jakiegoś sensu z wypowiedzi.
Ja rozumiem, że tak jest prościej, ale to poniekąd brak szacunku dla innych ...

face
18-02-2011, 10:29
nikomu nie bronie dać 100 kW dla domu 100 m2 , tylko co z przepałem podłogówka chodzi ci np. na zewnątrz jest 0 stopni na maksymalnej mocy ( temperaturze ) a jak spadnie do -20 stopni to co robisz czym dogrzewasz chatę i właśnie np. ona przy t=0 ma chodzić na tej minimalnej temperaturze (minimalna moc pieca ) , a ze spadkiem t na dworze ma podnosić ją w domu ( a tym samym wzrasta podawana moc pieca ) to ci steruje pogodówka reagując odpowiednio wcześniej na te zmiany t na zewnątrz chaty , ma to na celu utrzymania stałej temperatury w domu , jak będziesz miał za dużą moc to piec będzie się często włączał i wyłączał a nie pracował płynie Rozumiesz

przestan mnie tlumaczyc i pouczac a zacznij czytac, jak doczytasz o czym mowa i o jakich kotlach....
...to jak Twoje 100 kW i Twe teorie maja sie do przedstawionych kociolkow o mocy min 1,9 badz 3 kW i maksymalnej odpowiednio 12 badz 14 w stosunku do budynku, jego ocieplenia i rodzaju syst ogrzewania podanego przez conrad&basia ??

przestan wybiegac przed szereg z informacjami ktorych sam do konca nie rozumiesz i doczytaj co to podlogowka i jej bezwladnosc

papciu
18-02-2011, 11:07
Rozmawiamy o doborze kotła czy się opłaca dać większy czy nie , ja twierdzę że należy dobrać taki kocioł aby miał jak najmniejszą moc minimalną , a max. miał zgodnie z zapotrzebowaniem . Niech się wypowie któryś z guru np. ; RAPczyn lub 1950 czy coś bełkocze w swoich wypowiedziach .

rafaell68
18-02-2011, 11:28
Kotły gazowe Immergas mają płynną regulację zakresu mocy kotła, tak więc KW kotła nie ma wpływu na jego spalanie, ponieważ nastawy warunkują pobór gazu oraz charakterystykę pracy.
Teoretycznie można wziąć 10x więcej KW niż potrzeba ale nie ma to sensu ponieważ urządzenie, której moc fizycznie nie będzie wykorzystana, będzie nieopłacalnie droższe.

face
18-02-2011, 11:38
Rozmawiamy o doborze kotła czy się opłaca dać większy czy nie , ja twierdzę że należy dobrać taki kocioł aby miał jak najmniejszą moc minimalną , a max. miał zgodnie z zapotrzebowaniem . Niech się wypowie któryś z guru np. ; RAPczyn lub 1950 czy coś bełkocze w swoich wypowiedziach .

jak tu do Ciebie przemowic....

w domu Conrad&basia kociol nawet do 3 kw moze nie zejsc przy 15* na zewn poniewaz aby zaczal taktowac temp pomiedzy powrotem a zasilaniem musiala by wynosic ok 5-6* a zanim taka roznica zostanie osiagnieta to juz dawno w pomieszczeniu bedzie zadana temp osiagnieta z racji bezwladnosci podlogowki

wiec przestan sie teraz wykrecac i prawic ogolne moraly i zacznij odpowiadac na konkretne pytania
przestan glupio komentowac czyjes wypowiedzi dotyczace konkretnego zapytania

niska moc minimalna ma znaczenie w niewielkich b.dobrze ocieplonych domkach o niskich stratach ciepla i sterowaniu wylacznie pogodowym

djpafcio
18-02-2011, 12:15
Chcę zmienić źródło ogrzewania. W tej chwili mam piec na ekogroszek 17kw. Zastanawiam się nad różnicą w kosztach eksploatacji. Eko groszek 4t/sezon - tj. 2700-3000zł.
Proszę o propozycję kotła gazowego Saunier Duval THEMACLASSIC F AS 21 E - jednofunkcyjny kocioł gazowy wiszący z zamkniętą komorą spalania.

Mieszkanie to 140m2, wysokość 3m, ściany cegła 60cm, 5 cm styropian na elewacji. 10 cm styropian w posadzce, strop sąsiad. Istniejąca instalacja to alupex 6 grzejników + 2 łazienkowe, podłogówka 40m2, terma elektryczna z wężownicą 140l.

Kotłownia znajduje się w piwnicy.

sernikowy
18-02-2011, 13:34
Czy jest tutaj ktoś kto najpierw używał pieca na gaz BEZ sterowników dodatkowych (pokojówka, pogodówka) ?- czyli sam piec+głowice termo na grzejnikach)

Właśnie z zapałem przeglądam polecane inne forum - konkretnie o junkersie smart i pierwsze spostrzeżenie po kilku przeczytanych stronach-mnóstwo tam poruszanych problemów z prawidłowym ustawieniem sterownika pogodowego...
- nasuwa się prosty wniosek - im więcej dodatkowych urządzeń do pieca, sterowników zewnętrznych, itd...tym mniej bezobsługowości i tym więcej przesiadywania przy piecu, żeby to zgrać, dopasować do potrzeb, itd...a myślałem, ze to tylko domena pieców z podajnikiem na ekogroszek czy pellet:o (o dostrojeniu i ustawieniach takich piecyków są tysiące stron na różnych forach...) na marginesie - jako początkującemu użytkownikowi takiegoż pieca - zajęło mi ok miesiąc dokładne rozgryzienie ustaw sterownika, wszystkich jego możliwości, ekonomicznego ustawienia go (dostrojenie pieca) do naszego domu, naszych potrzeb, ale z premedytacją nie chciałem do pieca nic poza głowicami termo na grzejnikach.
Wygląda to tak, że ustawiam stałą temp na piecu, a resztę czyli indywidualnie żadaną temp do każdego z pomieszczeń osobno ustawiam na głowicy grzejnika - w pokojach w których chcę mieć na stałe np 22st - jest 22st, w sypialni chcę 19st - mam 19st, w kuchni chcę 20st - bez problemu jest 20st, gdy temp na zewnątrz podrośnie znacznie (np z -5 do +5st) nic nie przestawiam - głowica na grzejniku sama to odczuwa i powoli przymyka zawór -wtedy zaczyna dopływać coraz mniej gorącej wody z kotła i piec sam robi sobie krótszy lub dłuższy stop - nie zużywa paliwa, po prostu czeka aż zadana temp na głowicach grzejników w poszczególnych pokojach spadnie poniżej zadanej ...w pokoju dalej jest przykładowe żądane 22st, mimo, że grzejnik zrobił się ledwo letni..., kiedy się wychładza - głowica odczuwa zmianę temp i otwiera zawór - dopływa więcej gorącej wody z pieca, żeby podnieść temp w danym pokoju do zadanej - wtedy piec się załącza i zużywa paliwo. To jest cały cykl. Na początku "bawiłem się" kręceniem głowic termo w lewo i prawo( jak grzejnik sam się schłodził wtedy działa odruch, że grzejnik jest zimny to trzeba odkręcić np. z 3 na 4 lub 5...) - wtedy w domu były skoki temperatury, od kiedy załapałem jakie to proste i oczywiste (żeby nie odkręcać głowicy jak grzejnik zrobi się prawie chłodny) - nie robimy nic, żadnych ustawień, po prostu cieszymy się z ciepła i bezobsługowości nie mając żadnych sterowników pokojowych czy pogodowych (oczywiście składowanie, targanie, dosypywanie węgla, wynoszenie popiołu i czyszczenie pieca to inna historia - dlatego właśnie chcemy piec na gaz :D)
Myślę, że kiedy przerobię kotłownię na gazową - piec na pewno podłączę bez żadnych sterowników (pokojówka, pogodówka) a jeśli będzie okazja na próbę pożyczyć od kogoś sterownik np. pokojowy - podłączę go na próbę, zobaczymy jak wiele to zmieni, zwłaszcza w przełożeniu na ekonomikę zużycia gazu.
Może jest ktoś na forum, kto najpierw grzał gazem bez żadnych sterowników dodatkowych (sam piec+ głowice termo na grzejnikach), a potem dołożył pokojówkę czy pogodówkę i ma konkretne spostrzeżenia co się zmieniło?, czy piec zaczął mniej gazu zużywać, a może zrobiło się trochę wygodniej w użytkowaniu, a może baaaardzo wygodniej w użytkowaniu???...

face
18-02-2011, 13:59
przechodzilem wszystkie fazy sterowania

bez sterownikow - na atmosferyku - kociol taktuje wlacza sie i wylacza wedle zadanych-fabrycznych czestotliwosci
z kondensatem bedzie podobnie i tez bedzie taktowal, ale nie wiem czy wedle roznicy temp zasilanie-powrot, czy wedle oprogramowania

tak czy siak duze zuzycie gazu

ze sterownikiem pokojowym - na atmosferyku i kondensacie - mniejsze zuzycie gazu, koniec taktowania kotla, reczna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, badz ustawiasz raz na temp potrzebna dla -20* i troche zbyt goraco gdy masz 0*

sterownik pokojowy + pogodowka - na kondensacie - mam prostego eurostera zalacz wylacz i czujnik temp zewn podpiety bezposrednio do kotla - zero klopotow z regulacja mego rozwiazania, chwile zeszlo z ustawieniem krzywej grzewczej, zalety: plynna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, w domu zawsze cieplo nigdy goraco

nie wiem jak pogodowka wplywa na zuzycie gazu, poniewaz nie mam porownania ze sterowaniem pokojowym przy zblizonych temp zewn, jednak oszalamiajacych oszczednosci nie ma, moze do 10%, w skrajnym przypadku gdy zle dobrana krzywa i nie zgrane sterowniki pogodowka moze zwiekszyc zuzycie gazu

sernikowy
18-02-2011, 14:12
Chcę zmienić źródło ogrzewania. W tej chwili mam piec na ekogroszek 17kw. Zastanawiam się nad różnicą w kosztach eksploatacji. Eko groszek 4t/sezon - tj. 2700-3000zł.
Proszę o propozycję kotła gazowego Saunier Duval THEMACLASSIC F AS 21 E - jednofunkcyjny kocioł gazowy wiszący z zamkniętą komorą spalania.

Mieszkanie to 140m2, wysokość 3m, ściany cegła 60cm, 5 cm styropian na elewacji. 10 cm styropian w posadzce, strop sąsiad. Istniejąca instalacja to alupex 6 grzejników + 2 łazienkowe, podłogówka 40m2, terma elektryczna z wężownicą 140l.

Kotłownia znajduje się w piwnicy.

Niech wypowowiedzą się doświadczeni forumowicze, moim zdaniem lepszy dla ciebie jednak bedzie piec kondensacyjny o mocy ok 12-18kw, jeśli Saunier Duval to np seria THEMA CONDENS ale chyba moc zaczyna się od 25kw( którą można obniżyć co dowiesz się np. z tego forum), osobiście wybiorę junkersa smart lub de dietricha mcr, ale nie przestaje szukać.

ekogroszek czy gaz? - tu masz odpowiednie forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?123154-ekogroszek-nie-lepiej-gaz - niektórzy np. cytują swoje rachunki za gaz
Myślę, że nie masz co się zastanawiać - tylko przestaw się na gaz - ja również planuję z ekogroszku na gaz przejść i jestem zdecydowany. Gazem nie powinno wyjść drożej za sezon cieplny, a jak dobrze pójdzie - nie zdziw się jeśli będzie taniej.... no i nie ma syfu w kotłowni :) a poza sezonem -samo grzanie ciepłej wody gazem na pewno taniej wyjdzie niż grzałką elektryczną w zasobniku i bez porównania wygodniej niż w upały przepalać piec na ekogroszek tylko dla cwu (sam próbowałem - w kotłowni 50st)
Weź pod uwagę cały rok opłat za energię cieplną i cwu,nie tylko zimę, również w tym opłaty za prąd (np. piec na ekogroszek ciągnie podczas pracy ok 180watt jak nie więcej, a piec na gaz kilkakrotnie mniej...

face
18-02-2011, 14:27
djpafcio

poniewaz nie masz obliczonego zapotrzebowania na energie dla Twego mieszkania koszty mozna oszacowac tylko teoretycznie na podstawie Twojego zuzycia ekogroszku
i tak:

zuzyles 4t/sezon, wartosc opalowa ok 8000kWh, sprawnosc pieca ok 65% co daje zapotrzebowanie roczne na energie ok 21000kWh

zatem teoretycznie roczne zuzycie gazu na ogrzewaniu kotlem kondensacyjnym(sprawnosc 100%) wyniesie u Ciebie ok 2100-2200m3 co daje koszt ok 3500-3700zl + oplaty stale(przesyl 40, abonament 10) ok 600 zl

zaleta jest to ze nie trzeba sie meczyc ze zwaleniem wegla do piwnicy, popiolem, rozpalaniem itp

decyzja nalezy do Ciebie

sernikowy
18-02-2011, 14:27
przechodzilem wszystkie fazy sterowania

bez sterownikow - na atmosferyku - kociol taktuje wlacza sie i wylacza wedle zadanych-fabrycznych czestotliwosci
z kondensatem bedzie podobnie i tez bedzie taktowal, ale nie wiem czy wedle roznicy temp zasilanie-powrot, czy wedle oprogramowania

tak czy siak duze zuzycie gazu

ze sterownikiem pokojowym - na atmosferyku i kondensacie - mniejsze zuzycie gazu, koniec taktowania kotla, reczna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, badz ustawiasz raz na temp potrzebna dla -20* i troche zbyt goraco gdy masz 0*

sterownik pokojowy + pogodowka - na kondensacie - mam prostego eurostera zalacz wylacz i czujnik temp zewn podpiety bezposrednio do kotla - zero klopotow z regulacja mego rozwiazania, chwile zeszlo z ustawieniem krzywej grzewczej, zalety: plynna regulacja temp zasilania w zal od temp zewn, w domu zawsze cieplo nigdy goraco

nie wiem jak pogodowka wplywa na zuzycie gazu, poniewaz nie mam porownania ze sterowaniem pokojowym przy zblizonych temp zewn, jednak oszalamiajacych oszczednosci nie ma, moze do 10%, w skrajnym przypadku gdy zle dobrana krzywa i nie zgrane sterowniki pogodowka moze zwiekszyc zuzycie gazu


Dziękuję!
no właśnie nie bardzo tego rozumiem -to, że piec gazowy w odróżnieniu od pieca na stałe paliwa - przy pracy tylko z głowicami termo - taktuje i pracuje wg fabrycznych ustawień - nie można tego inaczej ustawić, zmienić? może to proste rozumowanie -ale jeżęli taka głowica termo na grzejniku przymyka zawór, bo w pokoju ciepło zadane zostało osiągnięte = grzejnik mniej potrzebuje gorącej wody z pieca = piec powinien odczytać tą informację i zrobić stop, rzadziej się załączać, bo wie wtedy, że w domu jest osiągnięta zadana temperatura i nie musi produkować gorącej wody do zasilania odbiorników ciepła.... i dopóki temp w pokoju nie spadnie poniżej zadanej - nie powinien zużywać gazu - tak? z czego te taktowanie, dlaczego i tak grzeje wg fabrycznych częstotliwości ? Proszę wyjaśnijcie mi to jak prostemu chłopu, bo jakieś mało logiczne to (na moim powyższym przykładzie prostego i BEZOBSŁUGOWEGO grzania w układzie tylko piec+głowice, bez sterowników...)

face
18-02-2011, 14:37
glowica przymknie tylko grzejnik a w ukladzie bedzie mniej wody za to cieplejszej poniewaz jedno ze zrodel schladzania wody w obiegu zostalo wymkniete
kociol zostanie wylaczony gdy wszystkie grzejniki zostana wymkniete, jednak nie przez temp panujaca w pomieszczeniu tylko:
1 - czujnik wykryje brak przeplywu
2 - temp powrotu zblizy sie do temp zasilania, kociol zacznie modulowac, zejdzie do mocy min a nastepnie czujnik go wylaczy

po jakims czasie sie wlaczy niezaleznie od temp w pomieszczeniach i znowuz to sam i bedzie tak robil w kolko

nie wiem wedle jakiego cyklu i wedle czego kociol pracuje bez sterownika chociazby zalacz wylazc ale na to pytanie na pewno odpowiedza panowie 1950 lub RAPczyn

Conrad&Beata
18-02-2011, 15:12
ja wrócę jeszcze do tej minimalnej mocy, może źle rozumuje, ale wg mnie im mniejsza tym lepsza, bo właśnie w okresie przejściowym kiedy jest małe zapotrzebowanie na moc, lepszy kociołek z mocą 1,9, no chyba że jest tak że przy moich parametrach i ociepleniu nigdy kocioł nie zejdzie do takiej mocy i zawsze będzie mu potrzebna większa ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
Wobec powyższego rozpatrujac te kotły tylko pod względem minimlanej mocy to immergas jest lepszy bo kiedy zapotrzebowanie na moc bedzie znikome, immergas bedzie modulowal a junkers juz taktowal co jest podobno niekorzystne ?

salata123
18-02-2011, 15:42
Ja mam sterownik pokojowy euroster, jak osiągnie nastawioną temp w pomieszczeniu z czujnikiem to na kotla zmniejszam temp o 2 stopnie, spalanie gazu jest mniejsze gdy piec chodzi na niższej temperaturze niż na wyższej się załancza i wyłancza. Na minimalnej mocy pracującego kotła nie widziałem ( na wyświetlaczu ma stopniowanie w postaci sześciu kresek, często były dwie kreski ale nigdy jedna ), ale nie zchodziłem z temp na zasilaniu poniżej 34 stopnie gdyż prawie nie odzczuwałem ciepła grzejników. Myślę że gdybym mniał podłogówką wszędzie, wtedy na zasilaniu poniżej 34 stopni piec by chodził z mocą minimalną. Myślę że ta różnica mocy minimalnej 1,9 i 3 kW nie ma większego znaczenia. Przy zakupie ponownie brałbym pod uwagę cenę i jakość serwisu, no i jestem pewien że nie wchodziłbym w kotły powyżej 20 kW. Pozdrowienia i trafnych wyborów.

face
18-02-2011, 15:53
ja wrócę jeszcze do tej minimalnej mocy, może źle rozumuje, ale wg mnie im mniejsza tym lepsza, bo właśnie w okresie przejściowym kiedy jest małe zapotrzebowanie na moc, lepszy kociołek z mocą 1,9, no chyba że jest tak że przy moich parametrach i ociepleniu nigdy kocioł nie zejdzie do takiej mocy i zawsze będzie mu potrzebna większa ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
Wobec powyższego rozpatrujac te kotły tylko pod względem minimlanej mocy to immergas jest lepszy bo kiedy zapotrzebowanie na moc bedzie znikome, immergas bedzie modulowal a junkers juz taktowal co jest podobno niekorzystne ?

oczywiscie ze kociol taktowac nie powinien

sama placisz i sama wybierasz
skoro chcesz doplacic 1 tys zl aby miec moc min 1,9kW i z niej nie korzystac ale spac spokojnie to prosze bardzo:)
pouzytkujesz i uwierzysz

u nas mcrII 24 nie taktuje przy max zapotrz na cieplo prz budynek 8150 W nawet na przelomie wrzesien/pazdziernik - ujarzmia go 70m2 podlogowki i prosta regulacja pokojowo-pogodowa

nie zapomnij o komforcie CWU bo 12kW z immergasa moze byc zbyt malo przy malym zbiorniku i duzym zapotrzebowaniu

face
18-02-2011, 16:03
spalanie gazu jest mniejsze gdy piec chodzi na niższej temperaturze niż na wyższej się załancza i wyłancza.

ogolnie kotly kondensacyjne maja sens jedynie przy niskotemperaturowej instalacji
przy wysokotemperaturowej instalacji nie kondensuja

kociol powinien pracowac mozliwie dlugo i rzadko sie zalaczac, badz pracowac wnet ciagle sterowany jedynie pogodowka - dopiero wtedy ma znaczenie czy moc min 1,9 czy 3 kW

mtsw466
18-02-2011, 21:25
Hej RAPCZYN mam pytanie o dobór kotła. Dom o pow użytkowej 185 m2 ściany porotherm 44 + 10 styro. Skosy 28 cm wełny. Na dole 70% podłogówka i 2 grzejniki, góra Łazienka w podłogówce 13m2 plus 4 pomieszczenia z grzejnikami. Rodzinka na razie 2+1 ale do celowo 2+2:). Instalator proponuje MCR 24, ale po przeczytaniu kilku stron myślę że przesadził. Myślimy też o buforze z BIAWARU 220l na razie nie mamy w planach solarów. A jakie to są te bufory w systemie AQua z jedną wężownicą i czy w tym systemie zbiornik musi być większy od standardowego?

sernikowy
19-02-2011, 09:24
glowica przymknie tylko grzejnik a w ukladzie bedzie mniej wody za to cieplejszej poniewaz jedno ze zrodel schladzania wody w obiegu zostalo wymkniete
kociol zostanie wylaczony gdy wszystkie grzejniki zostana wymkniete, jednak nie przez temp panujaca w pomieszczeniu tylko:
1 - czujnik wykryje brak przeplywu
2 - temp powrotu zblizy sie do temp zasilania, kociol zacznie modulowac, zejdzie do mocy min a nastepnie czujnik go wylaczy

po jakims czasie sie wlaczy niezaleznie od temp w pomieszczeniach i znowuz to sam i bedzie tak robil w kolko

nie wiem wedle jakiego cyklu i wedle czego kociol pracuje bez sterownika chociazby zalacz wylazc ale na to pytanie na pewno odpowiedza panowie 1950 lub RAPczyn

Dzięki!
jesli zdecyduje się na pokojówkę np. FR100/110 - czy jest sens rzucać się na 2 sztuki - jedna na parter, druga na poddasze
-czy można dwie pokojówki wpiąć do pieca (druga tańsza np FR10)
-zakładając, że chcę te 200zł wydać więcej - czy jest sens dla komfortu na poddaszu, bo bez tej drugiej pokojówki - nie wychłodzi mi przypadkiem grzejników na poddaszu w momencie kiedy piec zrobi sobie stop? ("widząc" wartości na pokojówce na parterze po osiągnięciu temp.)- bo jesli taka sytuacja może mieć miejsce - to na pewno nie będzie miała miejsca bez pokojówki ( w tej chwili nie ma takiej sytuacji) - ponieważ głowice na grzejnikach "zdecydują" i podadzą info do pieca, że już wystarczy podgrzewania wody do grzejników, bo żądane ciepło w pomieszczeniu zostało osiągnięte.

face
19-02-2011, 10:24
Dzięki!
jesli zdecyduje się na pokojówkę np. FR100/110 - czy jest sens rzucać się na 2 sztuki - jedna na parter, druga na poddasze
-czy można dwie pokojówki wpiąć do pieca (druga tańsza np FR10)


nie mozna dwoch pokojowek podpiac do jednego kotla, trzeba by jedna rozbudowana(drozsza) do sterowania dwoma strefami/obiegami



głowice na grzejnikach "zdecydują" i podadzą info do pieca, że już wystarczy podgrzewania wody do grzejników, bo żądane ciepło w pomieszczeniu zostało osiągnięte.

glowica nie poda info do kotla tylko powymyka grzejniki gdy temp w pomieszczeniu zostala osiagnieta
jesli wymknie taka ilosc grzejnikow ze roznica temp zasilanie powrot zbyt mala to kociol zacznie taktowac

po kolei:

jaki typ ogrzewania - grzejniki czy podlogowka z grzejnikami, jesli to drugie to z mieszaczem czy bez opisz w ktorym pomieszczeniu jakie ogrzewanie

brachol
19-02-2011, 11:24
Witam
Dostałem info od instalatora i chce mi zamontować kocioł z zasobnikiem DeDetrich MCR-II 24 BS 150 i tak się zastanawiam czy jest to dobry wybór czy może lepiej kupić inny np z modulacją?
Powierzchnia do ogrzania - 115 m2, dom ocieplony 18 cm styro w dachu 30 cm wełny na podłodze 10 cm styro, z poddaszem, powierzchnia podłogówki jakieś 35 m2, 7 grzejników + 2 drabinki, oczywiście kocioł ma też grzać CWU, dodatkowo planuję zamontować kominek z płaszczem
Można prosić o info czy będzie to dobry wybór czy może coś innego?
podniosę bo muszę powoli temat zamykać

1950
19-02-2011, 11:47
to Ty myślisz, że MCR nie ma modulacji?
jak najbardziej ma,
i to jest bardzo dobry wybór

brachol
19-02-2011, 11:52
to Ty myślisz, że MCR nie ma modulacji?
jak najbardziej ma,
i to jest bardzo dobry wybór

jakoś nie wyczytałem że ma, a warto kupić ten ich zasobnik emaliowany czy może lepiej jakiś z nierdzewki?

grzegorzsto1
19-02-2011, 19:39
mam takie pytanie czy jest sens kupować droższe kotły kondensacyjne typu viesmann który kosztuje 15000 czy lepiej jednak tańszy powiedzmy 6000.
Rozumiem że będę różnicę ale czy to jednak ma sens ta różnica może dopiero się zwróci po 10 latach a wcześniej może kocioł się zepsuć.
jeśli kocioł za 6000 to jaki polecacie?

jarett
19-02-2011, 22:31
W projekcie mam Vaillanta ecoTeca 186 o mocy 18kW. Moim faworytem jest Vitodens 200-W (19kW). Zacząłem jednak szukać czegoś tańszego (w tym wątku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173548-Co-dobrego-zamiast-Vitodensa-200-W)). Pojawiło się na tapecie kilka ciekawych konstrukcji ale o niższej mocy. I tu zacząłem się zastanawiać - czy może da się mniej niż te 18-19kw.

Dom taki: http://z500.pl/projekt/z127.html - całkowita 170m2, użytkowa 125m2, kubatura 410. Mały i zwarty. Docelowo 4 mieszkańców. Dwie łazienki (w tym jedna z wanną bez hydromasażu). Solbet 24cm (600) docieplony 15cm styro (035 lub lepszy), podłoga 10cm styro (też dobry), poddasze 25cm wełna, okna Jezierski Elita Thermo (pakiet 3szybowy u-0,5). Wszystkie te parametry lepsze niż zakłada projekt. Wszędzie grzejniki (zastanawiam się nad podłogówką w łazienkach i sieni ale tylko w celach komfortowych nie grzewczych). Rozważam też instalację solarną. Garaż nieogrzewany.

I teraz pytanie - może do tego domu wystarczy 16 lub nawet 14 kw?

PS. Rozmawiamy oczywiście o gazowym, kondensacyjnym, jednofunkcyjnym.

1950
19-02-2011, 22:59
MCA 15 TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page42)

Banaś
21-02-2011, 10:48
djpafcio

poniewaz nie masz obliczonego zapotrzebowania na energie dla Twego mieszkania koszty mozna oszacowac tylko teoretycznie na podstawie Twojego zuzycia ekogroszku
i tak:

zuzyles 4t/sezon, wartosc opalowa ok 8000kWh, sprawnosc pieca ok 65% co daje zapotrzebowanie roczne na energie ok 21000kWh

zatem teoretycznie roczne zuzycie gazu na ogrzewaniu kotlem kondensacyjnym(sprawnosc 100%) wyniesie u Ciebie ok 2100-2200m3 co daje koszt ok 3500-3700zl + oplaty stale(przesyl 40, abonament 10) ok 600 zl

zaleta jest to ze nie trzeba sie meczyc ze zwaleniem wegla do piwnicy, popiolem, rozpalaniem itp

decyzja nalezy do Ciebie



Face
bardzo proszę o taki przelicznik dla mnie, tj:

6t miału, liczac miał po 500 zł. to daje równe 3000 na sezon. Oczywiście liczę bez transportu, a to jest 3 razy po 2 t plus wnoszenie oraz wynoszenie popiołu, drewno, stare gazety, zapałki :D

dzięki

face
21-02-2011, 11:10
wartosc opalowa mialu to 2,1-5 kWh/kg

przyjmijmy srednio ok 4 kwh/kg, zatem teoretyczne zapotrzebowanie na energie to:
6000 x 4 x 0,65 = 15600 kWh
co oznacza ze potrzebujesz ok 1600m3 gazu do ogrzania budynku przez 1 sezon grzewczy

pamietaj ze to tylko teoretyczne zapotrzebowanie co znaczy ze moze byc trafione w 100% a moze byc zanizone o np 30 %
wplywna zapotrzebowanie zalezy od powierzchni budynku i jak ocieplony budynek, jaki komfort-temp panowala w budynku przy grzaniu mialem, jaki rodzaj instalacji itp

Banaś
21-02-2011, 11:33
wartosc opalowa mialu to 2,1-5 kWh/kg

przyjmijmy srednio ok 4 kwh/kg, zatem teoretyczne zapotrzebowanie na energie to:
6000 x 4 x 0,65 = 15600 kWh
co oznacza ze potrzebujesz ok 1600m3 gazu do ogrzania budynku przez 1 sezon grzewczy

pamietaj ze to tylko teoretyczne zapotrzebowanie co znaczy ze moze byc trafione w 100% a moze byc zanizone o np 30 %
wplywna zapotrzebowanie zalezy od powierzchni budynku i jak ocieplony budynek, jaki komfort-temp panowala w budynku przy grzaniu mialem, jaki rodzaj instalacji itp

wielkie dzieki za odpowiedź
prosze o krótka konwersacje
Dom bardzo dobrze ocieplony, styropian, plastiki, wełna, ale system grzewczy stary. Rury, kalotyfery żeliwne (250 żeberek), dobrze funcjonuje, na piecu zwykle temperatura 40-45 stopni i wystarcza. Chce gaz bo mam już dosyć miału, smrodu, popiołu, chce ten czas poświęcic dzieciom poprostu.
No i zastanawiam się czy dam rade finansowo, czy warto i w jaki piec jeszcze udeżyć.

face
21-02-2011, 11:46
wielkie dzieki za odpowiedź
prosze o krótka konwersacje
Dom bardzo dobrze ocieplony, styropian, plastiki, wełna, ale system grzewczy stary. Rury, kalotyfery żeliwne (250 żeberek), dobrze funcjonuje, na piecu zwykle temperatura 40-45 stopni i wystarcza. Chce gaz bo mam już dosyć miału, smrodu, popiołu, chce ten czas poświęcic dzieciom poprostu.
No i zastanawiam się czy dam rade finansowo, czy warto i w jaki piec jeszcze udeżyć.

prosze podaj powierzchnie budynku, jaka grubosc scian i ocieplenia, ile welny dom z poddaszem?

Banaś
21-02-2011, 12:39
prosze podaj powierzchnie budynku, jaka grubosc scian i ocieplenia, ile welny dom z poddaszem?

tu wspomogę się moim teściem, więc
- 220 m2
- tu mam mały problem, zacznę od środka: postak biały, 1-2 cm przerwy, kratówka, 5 cm styropianu
- poddasze jest ale nie użytkowe, wysokość o 1 m, wyłożone ok 20 cm watą

face
21-02-2011, 12:54
ogrzewasz te 220m2
pustak bialy to silikatowy czy komorkowy, jaki gruby, czy jest pustka czy zaprawa zamiast pustki pomiedzy pustakami a kratowka? 5 cm styropianu to troche blado przy ogrzewaniu gazem...

dafmian
21-02-2011, 12:58
Polecam kotły na gaz ziemny niemieckiej firmy JUNKERS. Sam mam piec tej firmy od wielu lat i nigdy mnie nie zawiudł

face
21-02-2011, 13:06
Polecam kotły na gaz ziemny niemieckiej firmy JUNKERS. Sam mam piec tej firmy od wielu lat i nigdy mnie nie zawiudł

a ja mialem sunier duvall przez lat 11 bez awarii, teraz mam dedietrich
moj sasiad mial junkersa i po 3 latach zaniemogl na dobre, nie oplacalo sie go naprawiac, vaiilant mej kuzynki sie tlucze niemilosiernie a viessmann kolegi pochlania mega ilosci gazu
jaki z tego wniosek? zaden, wiec po co ta autoreklama

RAPczyn
21-02-2011, 13:22
Hej RAPCZYN mam pytanie o dobór kotła. Dom o pow użytkowej 185 m2 ściany porotherm 44 + 10 styro. Skosy 28 cm wełny. Na dole 70% podłogówka i 2 grzejniki, góra Łazienka w podłogówce 13m2 plus 4 pomieszczenia z grzejnikami. Rodzinka na razie 2+1 ale do celowo 2+2:). Instalator proponuje MCR 24, ale po przeczytaniu kilku stron myślę że przesadził. Myślimy też o buforze z BIAWARU 220l na razie nie mamy w planach solarów. A jakie to są te bufory w systemie AQua z jedną wężownicą i czy w tym systemie zbiornik musi być większy od standardowego?

Moim zdaniem może do twoich potrzeb pasować np. Comfort ZSBR 16-3A.
Jeśli chodzi o kolektory słoneczne podłączone w systemie Aqua to można to zrobić do zbiorników od pojemności minimum 40l/m^ pow. czynnej kolektora Allstar lub Star azzurro.

Banaś
21-02-2011, 13:55
ogrzewasz te 220m2
pustak bialy to silikatowy czy komorkowy, jaki gruby, czy jest pustka czy zaprawa zamiast pustki pomiedzy pustakami a kratowka? 5 cm styropianu to troche blado przy ogrzewaniu gazem...

to pustak komórkowy chyba 24 cm, jest pustka co jakis czas przewiązana, ściana ma jakieś 45 cm wszystkiego, jak wspomniałem piec miałowy trzymam na jakieś 45 stopni przy mrozach takich jak dzisiaj czyli -10, co Ty na to?

face
21-02-2011, 14:12
Banas przy Twej instalacji i grzejnikach kondensat bylby najlepszym wyborem z racji duzej sprawnosci przy niskiej temp zasilania

zastanawia mnie tylko czy zuzycie gazu bedzie racjonalne, konstrukcja sciany jest niewiadoma jak i jej izolacyjnosc z racji tej pustki, jest niby przewiazana ale zawsze moze byc ale
i wlasnie przy Twych przegrodach i powierzchni to raczej zapotrzebowanie na cieplo ok 20000kwh miec powienienes czyli ok 2000m3 gazu na rok, co daje kwote (gaz + oplaty) ok 3800-3900 zl/rok a rownie dobrze 300-400zl wieksza badz mniejsza
pozostaje kwestia czy ogrzewasz cala powierzchnie

a moze masz 24 cm bk + x cm styro + 12 cegla + 5 cm styro?

Banaś
21-02-2011, 15:11
Banas przy Twej instalacji i grzejnikach kondensat bylby najlepszym wyborem z racji duzej sprawnosci przy niskiej temp zasilania

zastanawia mnie tylko czy zuzycie gazu bedzie racjonalne, konstrukcja sciany jest niewiadoma jak i jej izolacyjnosc z racji tej pustki, jest niby przewiazana ale zawsze moze byc ale
i wlasnie przy Twych przegrodach i powierzchni to raczej zapotrzebowanie na cieplo ok 20000kwh miec powienienes czyli ok 2000m3 gazu na rok, co daje kwote (gaz + oplaty) ok 3800-3900 zl/rok a rownie dobrze 300-400zl wieksza badz mniejsza
pozostaje kwestia czy ogrzewasz cala powierzchnie

a moze masz 24 cm bk + x cm styro + 12 cegla + 5 cm styro?

Podsumowując piec 22-24KW firmy np: Broetje WBS lub WBK, u nas w okolicy jest dość duże parcie na te kotły z racji siedziby firmy BIMs Plus oraz servisu będzie dobrym wyborem? Z tej wielkości mogę odjąć garaż (nie grzeje) oraz w sypialni lubię mieć 16 stopni (najlepiej śpie, to jeszcze przyzwyczajenie jak byłem młodym chłopakiem i spałem w sypialni dziadków, ktrórzy nie grzali wcale) :D

tnie1
21-02-2011, 15:26
witam, mamy pytanie o Wasze doswiadczenia w sprawie kotła gazowego - wykonawca poleca 2 kotły Buderus GB 152 lub Weischaupt WTC-W - ten drugi oprócz dużej róznicy ceny ma dodatkowo automatykę pogodową? Czy macie jakieś doświadczenia z tymi kotłami?

face
21-02-2011, 15:30
Podsumowując piec 22-24KW firmy np: Broetje WBS lub WBK, u nas w okolicy jest dość duże parcie na te kotły z racji siedziby firmy BIMs Plus oraz servisu będzie dobrym wyborem? Z tej wielkości mogę odjąć garaż (nie grzeje) oraz w sypialni lubię mieć 16 stopni (najlepiej śpie, to jeszcze przyzwyczajenie jak byłem młodym chłopakiem i spałem w sypialni dziadków, ktrórzy nie grzali wcale) :D

parcie jest, cena rowniez, skoro masz 9 tys na kociolek to prosze bardzo:)
ten powinien byc w sam raz http://alejka.pl/ecotherm-plus-wgb-20-c-kociol-kondensacyjny-gazowy-wiszacy-broetje.html
skontaktuj sie ze sklepem niech cos doradza

Artis0
21-02-2011, 21:51
gb 152 to sprawdzona konstrukcja buderusa. Mozna spokojnie go polecic, tak samo jak wspomniane Brotje

RAPczyn
22-02-2011, 10:21
Broetje ma dobre kotły, natomiast zamiast GB 152 lepszy będzie GB 162.

1950
22-02-2011, 11:39
zdecydowanie nie polecam Broetje,
mam u siebie tego złoma,
czekam na przypływ gotówki by wymienić go na MCR-a,