PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

RAPczyn
22-02-2011, 13:00
A co się z nim działo? Pytam z ciekawości.
Znajomi mają i nie słyszałem by narzekali.

1950
22-02-2011, 13:27
na dzień dobry poszedł zawór trójdrogowy zaraz po gwarancji,
a do tego trzeba było wymienić płytę główną,
koszt całości dla mnie jako instalatora (hurtowe ceny części) 1050 zł,
wymiany nie liczę,
a teraz jak pracuje z minimalną modulacją to skrzypi jak nienaoliwione drzwi,
i nie ma na to mocnych,
pogodziłem się z tym już i teraz czeka na wymianę na MCR

lukep3
22-02-2011, 13:37
polecam ecocompacta vailanta chyba jeden z lepszych kotłów na rynku no i serwis jest

gp69
22-02-2011, 14:04
polecam ecocompacta vailanta chyba jeden z lepszych kotłów na rynku no i serwis jest

A jaki jest najlepszy ?
:-)

1950
22-02-2011, 14:25
zawsze Twój

gp69
22-02-2011, 14:46
zawsze Twój

Aktualnie mam Immergas Zeus Victrix. Od ponad 5 lat.

Ale do nowobudowanego domu wstępnie wybrałem:
- Junkers Cerapur Comfort ZSBR16 (+ zasobnik)
- De Dietrich Innovens MCA 15 (+ zasobnik)
lub
- Immergas Victrix Zeus Superior kW

Kierowałem się:
- zapotrzebowaniem na moc (z obliczeń 10.8 kW + 30%)
- dobre parametry typu modulacja mocy, pompa elektroniczna, sterowanie
- wymiarami (mam niezbyt duża miejsca - kocioł i cała maszyneria mam być zainstalowana w łazience, we wnęce o szerokości 125 cm)
- w przypadku Immergas - zaufaniem popartym dotychczasowym doświadczeniem i dobrą gwarancją

Początkowo szukałem tzw. lodówki, ale one mają duże wymagania dotyczące miejsca (z tyłu i z boku)

1950
22-02-2011, 14:55
a jaką masz głębokość wnęki?

gp69
22-02-2011, 14:57
a jaką masz głębokość wnęki?

Wnęka nie została jeszcze utworzona, ale chciałbym, by była jak najpłytsza.
Najlepiej do 55 cm

1950
22-02-2011, 15:28
szkoda bo mam w bardzo dobrej cenie MCA 15 z zasobnikiem 200 l.
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page42)
a on potrzebuje wnęki co najmniej 72 cm

grzegorzsto1
22-02-2011, 16:02
a jaki polecisz kocioł kondensacyjny?

1950
22-02-2011, 16:37
oczywiście De Dietricha,:)

grzegorzsto1
22-02-2011, 19:48
dlaczego i jaki model polecasz do domu 145m2 70%podłogówka 30% kaloryfery

1950
22-02-2011, 20:20
dlaczego De Dietrich,
już to parę razy pisałem,
ale jeszcze napiszę,
bo pracuję z nim i polecam od lat,
bo jest na naszym rynku od teraz już 12 lat, sprzedając kotły dużej mocy, a od lat 5 stara się stać czołowym producentem kotłów małej mocy i wychodzi mu to,
bo jego produkty to absolutnie światowa czołówka,
bo ma rewelacyjny stosunek jakości do ceny,
bo mnie jeszcze nie zawiódł, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jakiś produkt jednostkowo może się okazać felerny, ale nie są to buble,
i na koniec tej wyliczanki, którą mógłbym jeszcze wyliczać ale musiałbym się bardziej sprężyć,

co dla Ciebie?
to zależy, jak będziesz sterował podłogówką,
czy zaworem termostatycznym z siłownikiem sterowanym z automatyki kotła,
czy też układ równolegle pracujący z grzejnikami, pracujący z zaworem termostatycznym
i ile kasy chcesz wydać,

Artis0
22-02-2011, 22:09
sorry alenie do końca zgodzę się z Tobą co do Dietricha. Kiedyś mieli super kotły ale seria MCR moim zdaniem im nie wypaliła. Nawet ludzie pracujący w Dietrichu wolą Innovensa bo to stara dobra konstrukcja. Auomtyka VS5500 do tego pieca to totalne nieporozumienie dla przeciętnego użytkownika. Trafiły mi sę przypadki że kocioł przy pierwszym podłączeniu zaczyna przeciekać a producent przysyła serwis zamiast wymienić cały piec i nie robić lipy - sorry, ale nie tak się dba o wizerunek marki.

Jeślimiabym brać dla siebie Dietricha to tylko inovensa.
Co do Brotje to na ok 110 pieców zamontowanych w ciągu ostatnich 3-4 lat nigdy mi sie nie trafiła żadna naprawa WBSa czy WBK a kotły te chodzą ciszej od MCRa. Trafił się wspomniany zawór trójdrogowy w modelu Energy oraz płyta główna uszkodzona na skutek uerzenia pioruna i przepięcia w sieci.

Także jeśli Dietrich to lepiej dopłacić i brać Innovensa

prezes_liwa
23-02-2011, 10:01
Witam ciepło wszystkich na forum , jestem nowy i mam pytanie. Chciałbym ogrzać dwa pomieszczenia każde po 100 m2 i wysokości 4,2m budynek zabytkowy mury 1,5m szerokości ,myślałem o dwóch nagrzewnicach wodnych 18kw po jednej na salę zasilanych jednym kotłem gazowym bądź elektrycznym ok 24kw . Proszę o opinię lub poradę czy to ma racje bytu i co lepiej .ps grzanie ma się odbywać tylko w ciągu ok 8 godz i temp , ok 19,20 stC. Pozdrawiam serdecznie.

aaarturr
23-02-2011, 10:11
Witam, czy cena 6400 zł za zestaw : Ariston PREMIUM Green 24 tj kocioł kondensat 24 kw + zbiornik 120 l+ zestaw przyłączeniowy+clima menager+czujka zewnętrzna jest godna uwagi??? czy cena jest adekwatna do jakości tego sprzętu??? Bardzo proszę o odpowiedz, ponieważ jestem laikiem jeśli chodzi o te sprawy, a czytając kompetentne wypowiedzi niektórych forumowiczów to widzę, że wiedzą o czym piszą...
Z góry bardzo dziękuję, pozdrawiam

P.S. Domek ok 120 m2 + 4 osobowa rodzinka, kaloryfery aluminiowe + trochę podłogówki...

face
23-02-2011, 10:41
Nawet ludzie pracujący w Dietrichu wolą Innovensa bo to stara dobra konstrukcja. Auomtyka VS5500 do tego pieca to totalne nieporozumienie dla przeciętnego użytkownika. Trafiły mi sę przypadki że kocioł przy pierwszym podłączeniu zaczyna przeciekać a producent przysyła serwis zamiast wymienić cały piec i nie robić lipy - sorry, ale nie tak się dba o wizerunek marki.
Jeślimiabym brać dla siebie Dietricha to tylko inovensa.


dlatego ja mam eurostera do DD MCR - zero problemow ze sterowaniem, pogodowka wpieta do kotla
przeciek przy uruchomieniu??czego przeciek moze oring lub cos w tym stylu
zapewne innovens jest lepszy od MCR ale kosztuje prawie 2x tylewiec wybacz, wole MCR a roznica w cenie przeznaczyc na przeglady/serwis lub nowy kociol jesli beda problemy
mamy MCR-a od listopada 2010 - poki co zero problemow, spalanie niziutkie, zakupiony za 3600zl + galmet qwadro 120l za 1000 zl



Co do Brotje to na ok 110 pieców zamontowanych w ciągu ostatnich 3-4 lat nigdy mi sie nie trafiła żadna naprawa WBSa czy WBK a kotły te chodzą ciszej od MCRa. Trafił się wspomniany zawór trójdrogowy w modelu Energy oraz płyta główna uszkodzona na skutek uerzenia pioruna i przepięcia w sieci.
Także jeśli Dietrich to lepiej dopłacić i brać Innovensa

a co to 3-4 lata? przy poprawnym serwisie i przegladach bez wad fabrycznych to nic dla kotla gazowego
nie slyszalem Broetje ale w porownaniu do vaillanta, badz np naszej 38db zmywarki MCR jest wyraznie cichszy - jedynie przy grzaniu CWU go slychac przez ok 20-30 s - pozniej moduluje w dol i jest cisza

czy warto doplacac wnet 2 tyle do innovensa?dla zwyklego kowalskiego uwazam ze nie

1950
23-02-2011, 13:44
sorry alenie do końca zgodzę się z Tobą co do Dietricha. Kiedyś mieli super kotły ale seria MCR moim zdaniem im nie wypaliła. Nawet ludzie pracujący w Dietrichu wolą Innovensa bo to stara dobra konstrukcja.

Innovens to nie ta półka cenowa

Auomtyka VS5500 do tego pieca to totalne nieporozumienie dla przeciętnego użytkownika. Trafiły mi sę przypadki że kocioł przy pierwszym podłączeniu zaczyna przeciekać a producent przysyła serwis zamiast wymienić cały piec i nie robić lipy - sorry, ale nie tak się dba o wizerunek marki.

jest to dla mnie niezrozumiałe, jakbyś napisał, że z kotła leje się woda przy montażu, to zrozumiem,
bo każdy kocioł, bez wyjątku, przed wyjściem z fabryki przechodzi próbę ciśnieniową,
dlatego ma prawo z niego wylewać się woda przy przechylaniu,

Jeślimiabym brać dla siebie Dietricha to tylko inovensa.
Co do Brotje to na ok 110 pieców zamontowanych w ciągu ostatnich 3-4 lat nigdy mi sie nie trafiła żadna naprawa WBSa czy WBK a kotły te chodzą ciszej od MCRa. Trafił się wspomniany zawór trójdrogowy w modelu Energy oraz płyta główna uszkodzona na skutek uerzenia pioruna i przepięcia w sieci.

Także jeśli Dietrich to lepiej dopłacić i brać Innovensa
nie kop mnie tak gwałtownie,

spuść z tej ilości kotłów bo masz z czego,

z tego co piszesz, to przeciętnie co 10 dni instalujesz kocioł marki Boetje,

nie bądź wiśnia i napisz w której części kraju te kotły mają takie wzięcie,
co na to inni producenci, skoro mają takiego groźnego konkurenta?

który tak prawdę mówiąc ma swój kawałek tortu,
ale do potentatów nie należy,

co do MCR, poszukaj jak wielu jest zadowolonych jego użytkowników,
ja zaś należę, do bardzo niezadowolonego użytkownika Broetje WBS 22,
i dlatego polecam to co się sprawdza a nie to co u mnie funkcjonuje źle,

grzegorzsto1
23-02-2011, 17:59
dlaczego De Dietrich,
już to parę razy pisałem,
ale jeszcze napiszę,
bo pracuję z nim i polecam od lat,
bo jest na naszym rynku od teraz już 12 lat, sprzedając kotły dużej mocy, a od lat 5 stara się stać czołowym producentem kotłów małej mocy i wychodzi mu to,
bo jego produkty to absolutnie światowa czołówka,
bo ma rewelacyjny stosunek jakości do ceny,
bo mnie jeszcze nie zawiódł, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jakiś produkt jednostkowo może się okazać felerny, ale nie są to buble,
i na koniec tej wyliczanki, którą mógłbym jeszcze wyliczać ale musiałbym się bardziej sprężyć,

co dla Ciebie?
to zależy, jak będziesz sterował podłogówką,
czy zaworem termostatycznym z siłownikiem sterowanym z automatyki kotła,
czy też układ równolegle pracujący z grzejnikami, pracujący z zaworem termostatycznym
i ile kasy chcesz wydać,

to ja mam w takim razie inne pytanie i proszę się ustosunkować, tak ja pisałem podłogówka w 70% 30% kaloryfery dom 145m2 rekuperator, kominek z płaszczem wodnym , chciałbym żeby kocioł był z automatyką pogodową i żeby jak najmniej ingerować w sterownik oczywiście powiedzcie jak to najlepiej połączyć mile widziane rysunki i rozwiązania co do pieniędzy to czxy jest sens kupować za 10-20 tyś czy może lepiej tańszy i w zupełności to wystarczy.

1950
23-02-2011, 18:26
nie odpowiedziałeś na pytanie jak będzie sterowana podłogówka,
a od tego zależy to co Ci polecę,

to jak, zawór trójdrogowy z siłownikiem sterowany automatyką kotła,
czy też, układ ogrzewania podłogowego pracujący równolegle z centralnym ogrzewaniem na zaworze termostatycznym,
to drugie rozwiązanie jest nie tylko wg mnie gorsze
ale jest często stosowane, bo instalatorowi wygodnie jest zrobić podłogówkę wg schematu, "Panie damy rurę co 15 cm i będzie dobrze, jak panu będzie za zimno to podniesie Pan sobie temperaturę na kotle lub obniży jak będzie za gorąco",
do pierwszego trzeba mieć wyliczoną podłogówkę,

określ się

grzegorzsto1
23-02-2011, 20:47
nie odpowiedziałeś na pytanie jak będzie sterowana podłogówka,
a od tego zależy to co Ci polecę,

to jak, zawór trójdrogowy z siłownikiem sterowany automatyką kotła,
czy też, układ ogrzewania podłogowego pracujący równolegle z centralnym ogrzewaniem na zaworze termostatycznym,
to drugie rozwiązanie jest nie tylko wg mnie gorsze
ale jest często stosowane, bo instalatorowi wygodnie jest zrobić podłogówkę wg schematu, "Panie damy rurę co 15 cm i będzie dobrze, jak panu będzie za zimno to podniesie Pan sobie temperaturę na kotle lub obniży jak będzie za gorąco",
do pierwszego trzeba mieć wyliczoną podłogówkę,

określ się

no raczej myślałem o 1 wersji z zaworem

1950
23-02-2011, 21:26
aktualne ceny kotłów masz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page42)
do MCR trzeba dokupić sterownik VS 5500 plus za 925 zł brutto z VAT 23%
do MCA trzeba dokupić czujnik dla obiegu z mieszaczem za 147 zł brutto z VAT 23%

Artis0
23-02-2011, 21:34
Kolego 1950 nikogo nie biję i wiśnia też nie jestem. Jak widzisz nie zakochałem się w jednej marce kotła i nie wielbię jej ponad wszystko.
Pisząc o przeciekającym kotle - nie pisałem bym przecież o takiej oczywistości jak woda z kotła wylatująca po wykreceniu zaślepek. Przeciek wystąpił przy wymienniku po pierwszych 30 minutach pracy kotła.

Spuszczać nie mam z czego - bo podałem faktyczną liczbę zakupinych i zamontowanych Brotje przez naszą firmę. Nigdzie też nie napisałem że wszystkie montowalem sam??
Z pewnych powodów rozumiem dlaczego możesz za marką Brotje nie przepadać, ale pozwolę sobie to zachować dla siebie.

Co od Innovenssa to wiem że jest sporo droższy od MCRa ale to tak jak z porownywaniem powiedzmy Opla Insignii do Corsy/Astry - trochę inna klasa.
Dużym aututem MCR byl fakt że z markowych kotłów był najtańszą opcją do której po dołożeniu vs 5500 można było podpiąć dodatkowy obwód np. podłogówkę z siłownikiem o której wspomniałeś i co jest ocywiście lepszym rozwiązaniem niż zabawy z RTLem... Tyle że obecnie pojawiają się już kotły niewiele droższe od MCRa (300-500zł) a z dużo lepszym sterowaniem. Bo nie powiesz mi że ten sterownik vs 5500 jest taki super łatwy w ustawieniach dla użytkownika...?

Banaś
24-02-2011, 10:56
Artis0
Po wcześniejszym mailu sadzę, że masz również orientacje w cenach i możliwościach podłączenia, czy możesz mi podrzucić jak aktualnie kształtują się ceny Broetje, jestem w fazie planowania wpięcia takiego pieca (którego z nich w Twojej opinii ) w moje ogrzewanie miałowe? dzięki

djpafcio
24-02-2011, 12:34
To ja jeszcze raz:
Chcę zmienić źródło ogrzewania. W tej chwili mam piec na ekogroszek 17kw.

Myślę Saunier Duval THEMACLASSIC F AS 21 E - jednofunkcyjny kocioł gazowy wiszący z zamkniętą komorą spalania.

Mieszkanie to 130m2, wysokość 3m, ściany cegła 60cm, 5 cm styropian na elewacji. 10 cm styropian w posadzce, strop sąsiad. Istniejąca instalacja to alupex 6 grzejników + 2 łazienkowe, podłogówka 40m2, terma elektryczna z wężownicą 140l. Na grzejnikach mam termoregulatory.
Centralne obsługuje dwa lokale. W jednym 84m2 są dwa obwody - jeden na grzejniki, drugi na podłogówkę (ok25m2) . W drugim 47m2 - podłogówka (15m2) zasilana powrotem z grzejników. W całej instalacji są dwa obwody zasilania centralnego pierwszy - lokal47m2+grzejniki z lokalu 84m2, drugi podłogówka 25m2 z lokalu 84m2. Całość spinają 3 rozdzielacze. Kotłownia znajduje się w piwnicy.

Moje pytania to:
Lokal 47m2 musi być grzany w dzień natomiast lokal 84m2 po południu. Wobec tego gdzie zastosować czujniki. Może tylko pogodówkę.
Proszę o propozycję kotła gazowego do powyższych danych. tzn. jedno czy dwufunkcyjny, jaka moc. Nie rozważam kotła kondensacyjnego.
Czy istniejąca instalacja wystarczy czy będę musiał ją zmodyfikować.
Czy przy ogrzewaniu gazowym przydają się termoregulatory, jeżeli tak to dlaczego.

Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie ponieważ jeszcze jestem "zielony" w temacie ogrzewania gazowego.

tcsmile
27-02-2011, 22:10
Możesz porównać sobie sprawności kotłów, zakres mocy, wydatek wody, itp. w dokumentach: 1 (http://www.aristonheating.pl/includes/tng/pub/tNG_download4.php?id_prod=70&part=dokumenty&KT_download1=d1fa5de045bb6b3f9c5c06788cafe492); 2 (str.54) (http://pl.immergas.com/media/instrukcja_hercules_cond_26_2e_32_2i_pl.pdf); 3 (str.59) (http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/03/44/00/ii_vsc_eco_2.pdf).

Rozumiem, że kub. 1100m^3 jest kubaturą całkowitą. Licząc np. po powierzchni ogrzewanej (194m^2+32m^2) x 3m (wys.pom. w osiach) x 20W/m^3 (przykładowo) = 13,6kW.
Obliczenie obciążenia cieplnego - jeśli nie ma w projekcie, pomoże w wyborze odpowiedniego kotła.

Wiem, że późno ale jakoś mi to umkneło - głupio mi,
dzieki za pomoc

Spirea
01-03-2011, 00:02
witam,
jesteśmy przed wyborem kotła. W projekcie mamy podany kocioł 24kw i zasobnik na 200l. Instalator proponuje nam kocioł Buderus GB022+120l+RC35. Prosiłabym o ocenę, czy jest właściwy dobór i dobry kocioł.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym (typowa stodoła - dom na planie prostokąta 10x15,7, dach dwuspadowy, żadnych lukarn, balkonów, wykuszy)
Pow. całkowita 217
Pow. użytkowa 178
Kubatura z projektu 1094
Kubatura pomieszczeń ogrzewanych ok. 640 (liczona przeze mnie)
docelowo 2 dorosłych domowników + 2 dzieci
Ściany porotherm 25 + 20 cm styropian
Dach ocieplony 20cm wełna + 10 cm na krokwie
Podłoga ocieplona 15 cm styropianu
Fundamenty ocieplone 12 cm (albo 15, już nie pamiętam)
Okna (pow. 41m2) - sześciokomorowe z pakietem trzyszybowym, okna z roletami
Okna dachowe (5 szt.) U=1,1
Kominek wolnostojący
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Ogrzewanie gaz ziemny
Kocioł kondensacyjny

Pomieszczenia:
poddasze - 3 pokoje, łazienka, pralnia, garderoba, pokój na antresoli
parter - pokój, mała łazienka, ciąg kuchnia/jadalnia/salon/klatka schodowa z czego nad salonem i komunikacją jest pustka wysoka na ok. 6,4m o pow. 30m2, wiatrołap, garaż (z grzejnikiem na wszelki wypadek), kotłownia.
Garaż jest w bryle budynku. Ściany i strop wspólny dla pomieszczeń mieszkalnych będzie docieplony styropianem.
Pomieszczenia są wysokie (będą miały ok. 2,8-3m)

Na dzień dzisiejszy plan jest taki, aby zrobić podłogówkę w całym domu. Są obawy, że podłogówka może nie dać rady ogrzać parteru ze względu na pustkę. Ma to zweryfikować projektant. Niemniej jednak przyjmujemy, ze podłogówka będzie wszędzie.

Czy ten kocioł z projektu nie jest przewymiarowany. Tak samo czy proponowany Buderus będzie dobry?
I przy okazji, może ktoś tu doradzi - czy jest sens inwestować w kolektory do cwu i brać droższy kocioł przystosowany do nich?

dziękuję z góry za pomoc

RAPczyn
01-03-2011, 08:53
witam,
jesteśmy przed wyborem kotła. W projekcie mamy podany kocioł 24kw i zasobnik na 200l. Instalator proponuje nam kocioł Buderus GB022+120l+RC35. Prosiłabym o ocenę, czy jest właściwy dobór i dobry kocioł. ...

Moim zdaniem znaczenie lepszym wyborem ze stajni Buderusa będzie GB162 15kW.

Spirea
01-03-2011, 10:24
czyli to 15 kw powinno starczyć?
jeśli można bliżej się dowiedzieć , czy warto dopłacić do tego GB162. Sprawdziłam na stronie producenta - na pewno 162 jest przystosowany do solarów. Różnica w sprawności to 3%. GB022 z zasobnikiem i sterownikiem rc35 to 6800 (w necie jest nawet po 5400). GB162 najtaniej znalazłam za 7 tys. zł, ale on występuje bez zbiornika. Ma z kolei więcej możliwości sterowania. Czy warto dobrać inne sterowanie niż to rc35?

tomahawk
01-03-2011, 14:20
Witam,

Pytania, które mnie nurtują sa dość typowe w tym wątku.
Kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 14 KW, hydraulik równie poleca mi Brotie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZBB 14-3 C, ew, MCR 24
Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze będzie ocieplone 30 cm wełny, poarter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewnia ogrzewanie i c.w.u , jaki zasobnik dobrac dla 4-osobowej rodziny, w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi.
Ewentualnie jakie inne mam brac pod uwagę?

Z góry dziękuje za pomoc.

Tomek

grzegorzsto1
01-03-2011, 19:35
aktualne ceny kotłów masz TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page42)
do MCR trzeba dokupić sterownik VS 5500 plus za 925 zł brutto z VAT 23%
do MCA trzeba dokupić czujnik dla obiegu z mieszaczem za 147 zł brutto z VAT 23%

`1950 przeczytałeś pocztę?

fijasek
01-03-2011, 20:12
Ja mam pytanie co to znaczy że piec ma opcje współpracy z solarami. Tak na chłopski rozum jaka jest różnica jak będę miał solary i piec z opcją sterowania solarami a piec bez tej opcji w czym to jest lepsze jakieś oszczędności czy może tylko wygoda czy do zwykłego pieca coś bede musiał dokupić a do tego ze sterowaniem nie?
Proszę o łopatologiczna wykładnie.

Dzieki

MN-Brzezina
01-03-2011, 20:31
Mam pytanko odnosnie wyrzutu spalin z MCR II 24T - czy wystarcza rura "fi" 60 czy powinna być "fi" 80???

jaremy
01-03-2011, 20:56
Mam prośbę - podpowiedzcie mi w sprawie kotła gazowego. Wiem powiecie przeczytaj 78 stron to ci się rozjaśni,ale na usprawiedliwienie gaz wyszedł mi przez przypadek. miał być ekogroszek i już nawet wybralem piec (wszystko obczytane, kilka wizyt u sprzedawców, ludzi którzy użytkują takie piece), a okazało się że gazownia mnie zaskoczyła i będzie gaz i tu zaczynają się schody bo nie mam pojęcia za co się zbrać i stąd moja prośba do fachówców - bo widzę że są tu tacy (ewentualnie kilka wskazówek na których mógłbym bazować).
Kilka info o domu:
dom z pustaka max 25 cm + 20 cm styropianu
powierzchnia domu 135 m. powierzchni użytkowej
Strych użytkowy ocieplony wełną 30 cm
mieszkańcy 2 dorosłych + 2 dzieci
ogrzewanie to 60% podłogówka reszta grzejniki

face
01-03-2011, 21:20
Mam pytanko odnosnie wyrzutu spalin z MCR II 24T - czy wystarcza rura "fi" 60 czy powinna być "fi" 80???

jak realizowany wyrzut spalin?

face
01-03-2011, 21:21
Mam prośbę - podpowiedzcie mi w sprawie kotła gazowego. Wiem powiecie przeczytaj 78 stron to ci się rozjaśni,ale na usprawiedliwienie gaz wyszedł mi przez przypadek. miał być ekogroszek i już nawet wybralem piec (wszystko obczytane, kilka wizyt u sprzedawców, ludzi którzy użytkują takie piece), a okazało się że gazownia mnie zaskoczyła i będzie gaz i tu zaczynają się schody bo nie mam pojęcia za co się zbrać i stąd moja prośba do fachówców - bo widzę że są tu tacy (ewentualnie kilka wskazówek na których mógłbym bazować).
Kilka info o domu:
dom z pustaka max 25 cm + 20 cm styropianu
powierzchnia domu 135 m. powierzchni użytkowej
Strych użytkowy ocieplony wełną 30 cm
mieszkańcy 2 dorosłych + 2 dzieci
ogrzewanie to 60% podłogówka reszta grzejniki

kwota na kociol

jaremy
01-03-2011, 21:38
kwota na kociol

powiem ci że nie mam zielonego pojęcia
ogólnie to chciałbym żeby było dobrze i tanio - ale tak to tylko w erze

wiesz myślę że max 10 tys. z zasobnikiem (ale naprawdę strzelam)

face
01-03-2011, 21:50
powiem ci że nie mam zielonego pojęcia
ogólnie to chciałbym żeby było dobrze i tanio - ale tak to tylko w erze

wiesz myślę że max 10 tys. z zasobnikiem (ale naprawdę strzelam)

masz dobrze ocieplony dom, sporo podlogowki wiec przydal by sie kociol o mozliwie niskiej mocy minimalnej
przewymiaruj grzejniki
do tej kwoty musisz doliczyc jeszcze z ok 4 tys na komin, podlaczenie kotla i zasobnika, ksztaltki filtry, naczynie wzbiorcze itp
szukaj cos z serwisem blisko Ciebie a marki??buderus, immergas, dedietrich, broetje - konkretne modele juz padly tutaj na forum
a moze junkers cerapur smart 14-3 - b tani, moc min ok 3kW

jaremy
01-03-2011, 21:53
tzn. 10 tys to na kocioł z zasobnikiem komin cala instalacja to już inna kwota.
ale ogolnie nawet nie wiem od czego zacząć.
ekogroszek mialem rozpracowany a tu zmiana planow (nawet o gazie nie myślałem w najśmielszych marzeniach)

face
01-03-2011, 22:07
jaremi - napisz na priv do 1950 i do Artis0
moze oni doradza konkretny model
ja wkleje jutro linki z propozycjami

Artis0
01-03-2011, 22:45
Na początek podpisze się pod słowami Rapczyna i również polecę GB162 jeśli chciałbyś zakupić piec z Top półki. Piec ten ma wymiennik z powłoką polimerową samoczyszczącą a więc nie wymaga właściwie przeglądów i czyszczenia komory co też daje jakieś oszczedności względem większości kotłów konkurencji.

GB022 raczej bym odpuścił gdyż na dniach wchodzi następca GB072 - konstrukcyjnie podobny ale ma możliwość sterowania dodatkowym obiegem co u Ciebie będzie raczej wskazane przy podłogówce.

Jeśli chodzi o RC35 to w zupełności ci wystarczy. Przy GB162 na pewno można sterować instalacją solarną z poziomu sterownika kotła - nie trzeba wieszać dodatkowcyh sterowników na ścianie. Jeszcze nie wiem czy moduł ten będzie pasował do GB072.

Co do sterowania z poziomu kotła i oszczędności - wszystko zależy jak rowiązany jest sam sterownik. Jeśli odrębny sterownik solarny może modulowac pracą pompy solarnej to jakiegoś rodzaju extra oszczędności nie będzie. Po prostu wygoda i integracja sterowania w 1 urządzeniu będzie fajniejszym rozwiązaniem.

Spirea
02-03-2011, 02:52
dziękuję Wam za pomoc :)
rozważamy jeszcze wzięcie zasobnika na 300l, żeby w przyszłości podłączyć solary (chociaż dzisiaj wspomniano mi, ze korzystniejsza może być pompa ciepła powietrzna).

face
02-03-2011, 10:05
jaremi propozycje kotlow:

tanie i dobre:
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2/x_12_2_i.htm
http://www.dedietrich.pl/Produkty/Katalog-produktow/Technika-domowa/Gazowe-wiszace-kotly-kondensacyjne/MCR-24-II-T
http://www.nokaut.pl/kotly-i-piece-gazowe/kociol-gazowy-junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c.html
http://www.buderus.pl/?page_id=3463

srednia i wyzsza polka:
http://www.buderus.pl/?page_id=9925
http://www.ceneo.pl/2783482
http://www.ceneo.pl/1764584
http://www.alwakom.net/site/detail,60,broetje-kociol-gazowy-kondensacyjny-ecotherm-plus-wgb-15c.php

Artis0
02-03-2011, 22:05
pomysl w takim razie nad polaczeniem pompy ciepla i solarow. W lato dogrzewaja Ci solary a w zime pompa ciepla wykorzystujac cieplo z pomieszczenia kotlowni. Mowie oczywiscie o podgrzewie cwu

Spirea
02-03-2011, 22:34
pomysl w takim razie nad polaczeniem pompy ciepla i solarow. W lato dogrzewaja Ci solary a w zime pompa ciepla wykorzystujac cieplo z pomieszczenia kotlowni. Mowie oczywiscie o podgrzewie cwu

czy nakłady poniesione na dwa sprzęty zwrócą się?

MN-Brzezina
03-03-2011, 00:14
jak realizowany wyrzut spalin?

do komina - w gore :)

gp69
03-03-2011, 07:06
Na jakiej zasadzie działa modulacja mocy palnika w kondensacyjnym kotle gazowym ?
Skąd kocioł "wie" jaka aktualnie moc jest potrzebna instalacji ?

Pozdrawiam,
Grzegorz

face
03-03-2011, 09:19
do komina - w gore :)

moj instalator stwierdzil:
do ok 3m dl komina moze byc 60/100 - jednak on sugeruje 80/125 zawsze gdy wyrzut pionowy

face
03-03-2011, 09:21
Na jakiej zasadzie działa modulacja mocy palnika w kondensacyjnym kotle gazowym ?
Skąd kocioł "wie" jaka aktualnie moc jest potrzebna instalacji ?

Pozdrawiam,
Grzegorz

w zaleznosci od roznicy temp zasilania i powrotu

leaat
03-03-2011, 10:16
witam,

-dom z poddaszem uzytkowym (102 m2)
-99,9% ogrzewanie podłogowe :) (jeden grzejnik w piwnicy+jeden w łazience na poddaszu)
-ocieplenie styropian 12

czy viessman vitodens 200 to dobry wybór?

leaat
03-03-2011, 10:34
witam,

zastanawiam sie nad viessmanem vitodens 200
podlgowka w domu z poddszem uzytkowym (100%)
grzejnik w piwnicy oraz drabinkowy w lazience na poddaszu
pow.102m2, styro12 (budynek blizniaczy)

druga strona blizniaka-podlogowka tylko na parterze i tez wybor padl na viessmana 200

moze ktos cos podpowiedziec? bede wdzieczna:)

gp69
03-03-2011, 10:46
czy viessman vitodens 200 to dobry wybór?

A jaki kolor ? :-)

Tak na poważnie, to jest to dość niepoważne pytanie ...
Aby określić parametry kotła trzeba znać zapotrzebowanie budynku na ciepło (OZC)

leaat
03-03-2011, 11:17
dzieki za odpowiedz:)
no coz...pytanie blondynki wiec czuje sie usprawiedliwiona;)

poczytalam o zapotrzebowaniu i...nic z tego nie rozumiem (pewnie dlatego, ze jestem blondynką)
aaa ide malowac paznokcie...
gdybys jednak zechcial troche wyoslic mi jak sie mam do tego zabrac, to...fajnie byloby:D

gp69
03-03-2011, 11:44
Najlepiej byłoby zlecić firmie, która to policzy OZC i przy okazji zrobi projekt ogrzewania podłogowego.
Całość będzie kosztowała kilkaset złotych i będą to jedne z lepiej zainwestowanych pieniędzy.
W zasadzie koszt zwróci się już przy zakupie materiałów.

Dane, które podałaś będą niewystarczające do policzenia OZC.

leaat
03-03-2011, 11:50
ok, dziekuje:) tak tez uczynię;)

Artis0
03-03-2011, 21:19
czy się zwróci - kiedyś może i tak ale biorąc pod uwagę zużycie gazu na podgrzew wody - czas zwrotu bedzie podobny do solarów. No może ciut krócej...

Co do vitodensa - już pisałem otym piecu. Sterowanie dla przecietnego uzytkownika super. Sama konstrukcja pieca przemawia moim zdaniem bardziej za gb162 pomimo ze vitodens 200 ma wymiennik ze stali nierdzewnej...

mrowkaania
04-03-2011, 08:27
witam,

jesteśmy przed wyborem kotla gazowego i stąd moja prośba o ocene oferty bo ja juz sama nie wiem...
generalnie chcemy gaz plus piec tzw. śmieciuch plus podłogówka kuchnia, wiatrołap, łazienki, dom 137m2, piętrowy, kubatura 436m3 w tym garaz i pg 66m3,. w ofercie mam :
kocioł c.o. z wentylatorem 16kw Heitz
wymiennik c.w.u. 300l zw*2
kocioł 1F CERAPUR SMART 22-3C

zastanawiam się czy potrzeba nam aż 300l- na razie rodzina 3 osobowa, ale tez drużyny piłkarskiej nie planujemy:)
w projekcie ma kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy 24kw, a roczny pobór paliwa 1800 m3/rok

dziekuje za pomoc i pozdrawiam

mrowkaania
04-03-2011, 09:58
witam,

jesteśmy przed wyborem kotla gazowego i stąd moja prośba o ocene oferty bo ja juz sama nie wiem...
generalnie chcemy gaz plus piec tzw. śmieciuch plus podłogówka kuchnia, wiatrołap, łazienki, dom 137m2, piętrowy, kubatura 436m3 w tym garaz i pg 66m3,. w ofercie mam :
kocioł c.o. z wentylatorem 16kw Heitz
wymiennik c.w.u. 300l zw*2
kocioł 1F CERAPUR SMART 22-3C

zastanawiam się czy potrzeba nam aż 300l- na razie rodzina 3 osobowa, ale tez drużyny piłkarskiej nie planujemy
w projekcie ma kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy 24kw, a roczny pobór paliwa 1800 m3/rok

dziekuje za pomoc i pozdrawiam

justyna_pawel
05-03-2011, 10:49
Witam wszystkich interesują mnie państwa opinie na temat wyboru kotła gazowego.
Myślałem o zastosowaniu następującego schematu, a raczej zestawu:
Vitodens 100 + Vitosol 100 + Ekocell 100B. Lecz nie upieram się przy tym, aż tak strasznie. Czekam na Państwa propozycje i opinie.

Teraz poniżej trochę o domu:
Powierzchnia netto 198,0 m2
Powierzchnia zabudowy 136,7 m2
Kubatura 743,1 m3
Powierzchnia domu (h>1,90 m) 136,3 m2

http://images49.fotosik.pl/687/fd04ccddf022887f.jpg
http://images45.fotosik.pl/689/c6072be0976dab24.jpg

Tak jest w projekcie, lecz ja zrobiłem małe podniesienie dachu (murłaty) i na górze budynku trzeba doliczyć po 15 procent więcej od tego co jest w projekcie.

Zmiany jakie chcę wprowadzić w centralnym ogrzewaniu:
- pomieszczenie "09" garaż zwiększenie mocy grzejnik co najmniej x2
- pomieszczenie "13" piętro zwiększenie mocy grzejnika (podniesienie murłaty) co najmniej o 15% może nawet 25%)
- pomieszczenie "12" piętro łazienka zastosowanie ogrzewania podłogowego plus drabinka tak jak jest w projekcie
- pomieszczenie "14" zwiększenie mocy od 15 - 25%
- pomieszczenia "15 i 16" zwiększenie grzejników gdyż w chwili obecnejjest to jedno pomieszczenie wraz z przestrzenią nad garażem.i tu myślałem o co najmniej dwóch grzejnikach o mocy około minimum 1300 W

Myślę o zastosowaniu tylko jednego rozdzielacza na cały budynek w pomieszczeniu "05"

W domu myślę zastosować grzejniku aluminiowe i proszę tu o radę jakie? (lecz tu mam różne opinie i nie wiem co wybrać) rozważam też grzejniki PURMO

Interesują mnie opinie na temat zestawu wymininej powyżej firmy VIESSMANN i czy to jest odpowiednie rozwiązanie dla takiego domku czy to da radę czy może coś innego?


Czekam na propozycje i oferty.

rafgam
06-03-2011, 23:23
Pytanie techniczne do znawców - czy temperatura do której piec kondensacyjny "kondensuje" (55st?) jest temperaturą wody powracającej do kotła czy wychodzącej z niego?
Z góry dzięki za konsultację

1950
07-03-2011, 02:46
temperatura powrotu

psiczka
07-03-2011, 20:15
Witam
czytam, czytam i wiem, że nic nie wiem.
Mówicie o wyższości kotła kondensacyjnego nad atmosferycznym, już byłem zdecydowany na kondensata Vaillanta bo mój stary atmosferyk goni resztkami sił, ale znajomy instalator złapał się za głowę i kategorycznie stwierdził , że nie ma sensu ładować się w dużo droższy kocioł który i tak się nie zwróci. Zaproponował mi kocioł Junkersa 1-funkcyjny z otwartą komorą spalania ZSC 24-3 MFK CERACLASS + zasobnik Galmet KWADRO 140l. Całość z montażem ok. 5500 zł co daje prawie połowę tego co musiałbym zapłacić za kondensata z montażem.
Mój 14 letni dom ma 180 m2 pow.użytkowej , ocieplenie 8cm styropian,rodzina 2+2, ogrzewanie tylko grzejniki i to w dodatku małe , Brak OZC, okna plastiki dwuszybowe,kotłownia w osobnym pomieszczeniu.
Jeśli chodzi o dostępność serwisu to wiem na pewno , że w moim mieście jest Vaillant,Viessman,Junkers,Termet,i Buderus .
Czy wyżej wymieniony kocioł Junkersa to dobry wybór, a może na forum jest jakiś użytkownik lub serwisant Junkersa?
Dziękuję i pozdrawiam.

1950
07-03-2011, 20:23
no chyba Cię straszy:eek:

psiczka
07-03-2011, 20:35
no chyba Cię straszy:eek:

To znaczy?

face
07-03-2011, 20:43
Zaproponował mi kocioł Junkersa 1-funkcyjny z otwartą komorą spalania ZSC 24-3 MFK CERACLASS + zasobnik Galmet KWADRO 140l. Całość z montażem ok. 5500 zł co daje prawie połowę tego co musiałbym zapłacić za kondensata z montażem.


nasz de dietrich mcr II 24T + galmet kwadro 120 l kosztowal 4600 zl
materialy do polaczenia (zawory, filtry, ksztaltki, rury, rury kominowe, kolanka) ok 2000 zl a robocizna 800zl z uruchomieniem

jesli sprawa kondensat kontra atmosferyk - mialem atmosferyka 11 lat teraz mamy kondensata - oszczednosci spore, ale instalacja wykonana pod kondensata (sporo podlogowki, "duze" grzejniki)

ps ten junkers kosztuje ok 3 tys zl a kondensata junkersa masz za 3900zl

psiczka
07-03-2011, 21:06
No właśnie , z tego co wyczytałem to musiałbym przewymiarować grzejniki żeby kocioł kondensacyjny się sprawdził.
Z braku funduszy niestety to nie wchodzi w rachubę.
Wychodzi więc na to ,że przy mojej starej instalacji zostanę z nowym atmosferykiem.

face
07-03-2011, 21:45
No właśnie , z tego co wyczytałem to musiałbym przewymiarować grzejniki żeby kocioł kondensacyjny się sprawdził.
Z braku funduszy niestety to nie wchodzi w rachubę.
Wychodzi więc na to ,że przy mojej starej instalacji zostanę z nowym atmosferykiem.

rozumiem
grzejniki zeliwne czy stalowe panelowe?
co do marki kotla to atmosferyki sa malo awaryjne - jedyne to pompa i zawor 3d moga zawodzic
swoja droga poszukaj tanszego kotla

1950
07-03-2011, 21:50
a kto Ci takie bzdury naopowiadał o jakiś przewymiarowanych grzejnikach?

psiczka
07-03-2011, 22:11
Grzejniki panelowe Purmo.
Szukam cały czas , ale wiadomo chciałoby się dobry i tani.Każdy swoje chwali aby tylko sprzedać. W tej chwili mam starego Vaillanta stojącego i trochę się zraziłem do niego .Było już trzech serwisantów i żaden nie może ... a może nie chce naprawić-słyszę taki tekst -chodzi już tyle więc czas na zmianę.

Artis0
07-03-2011, 23:16
chodzi o to ze nawet bez wymiany grzejników bedziesz mial oszczednosc w zuzycu gazu, bo grzejnki ne zawsze musza miec zasilanie na poziomie 75st. W okresach przejsciowych moga spokojnie pracowac przy nizszej temperaturze gdzie sprawnosc kondensata jest wyzsza a juz atmosferyki to przebija znaczaco.

Kociol kondensacyjny to juz praktycznie standard. Jest niewiele drozszy a nizsze zuzycie gazu pozwoli zniwelowac wyzszy koszt zakupu w ciagu 3-5lat.

1950
08-03-2011, 05:55
tanie kondensaty masz tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page43)

psiczka
08-03-2011, 07:05
a kto Ci takie bzdury naopowiadał o jakiś przewymiarowanych grzejnikach?

No jak to kto?
Cały czas się o tym trąbi na forum. Przeczytałem wszystkie posty i zrozumiałem tyle, że kocioł kondensacyjny jest dobry jeśli się ma choć parę m2 podłogówki.Przy jej braku wyższa temperatura powrotu i brak kondensacji powodują ,że kondensat pracuje jak zwykły atmosferyk.Czyli trzeba dołożyć grzejników.
To tyle , jeśli chodzi o moją wiedzę teoretyczną.
To też nie chodzi o to , żeby kupić tani kocioł i później żałować, chodzi o przekonanie do konkretnego modelu i marki.
W Tadmarze pewnie dostanę dobry upust, tylko nie wiem co w końcu wybrać.

face
08-03-2011, 08:59
No jak to kto?
Cały czas się o tym trąbi na forum. Przeczytałem wszystkie posty i zrozumiałem tyle, że kocioł kondensacyjny jest dobry jeśli się ma choć parę m2 podłogówki.Przy jej braku wyższa temperatura powrotu i brak kondensacji powodują ,że kondensat pracuje jak zwykły atmosferyk.Czyli trzeba dołożyć grzejników.


trzeba dolozyc aby zysk byl w calym sezonie grzewczym - zwlaszcza chodzi tu o b.mrozne dni
przy dniach pozostalych i temp ok 0* a nawet -5* kondensat kondensuje
kolejna kwestia to ze atmosferyk grzeje ze stala moca-temp zasilania albo skok do kotlowni i reczna zmiana, kondensat temp sailania dobierze wg krzywej grzewczej

jesli chcesz atmosferyka to poszukaj tanszego bo kupisz za ok 2200-2500zl
a swoja droga i tak polecal bym kondensata

psiczka
08-03-2011, 09:18
Podobno atmosferyki też modulują, nie wiem fachowcem nie jestem, dlatego pozwoliłem sobie poprosić o radę.
Byłem zdecydowany na kondensata i wydatek rzędu 10 tys. a tu instalator z Junkersa mi namieszał w głowie , że mogę zaoszczędzić te 4 tys. i głupi już jestem.
Doradźcie coś konkretnego plisss, a w ogóle dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

face
08-03-2011, 15:17
atmosferyk to kociol z otwarta komora spalania - one nie moduluja poniewaz nie maja wentylatora i nie moga precyzyjnie dobrac mieszanki powietrze-gaz do spalania - jesli sie myle niech ktos z branzy poprawi
kotly z zamknieta komora spalania moduluja

jaremy
08-03-2011, 21:01
a co myślicie o takim piecu:
Saunier Duval Thema Condens F AS 18 + zasobnik 150 litrów

link:
http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/thema-cds-as/

znajomy hydrualik poleca mi coś takiego

desmear
08-03-2011, 21:07
atmosferyk to kociol z otwarta komora spalania - one nie moduluja poniewaz nie maja wentylatora i nie moga precyzyjnie dobrac mieszanki powietrze-gaz do spalania - jesli sie myle niech ktos z branzy poprawi
kotly z zamknieta komora spalania moduluja

eeetam. żaden argument. w kuchence gazowej też masz pod garnkiem otwartą komorę spalania a pokrętło do modulacji płomienia masz.

1950
08-03-2011, 21:16
a po co Ci argumenty,
nie ma atmosferyków z modulacją

fentanyl
11-03-2011, 21:16
Mam pytanie odnośnie mcr II. Model ten nie ma możliwości osobnej konfiguracji CWU, czyli jak rozumiem kiedy pracuje na potrzeby CO woda w zbiorniku jest cały czas nagrzewana i nie ma możliwości zaprogramowania jej ogrzewania w wybranych porach. Jak to się ma do tej informacji: "Celsia 20 - programowalny regulator pogodowy wraz z czujnikiem pomieszczenia do sterowania jednym obiegiem grzewczym bez zaworu mieszającego oraz programem grzewczym wody użytkowej".
I jeszcze pytanie, jakie kotły o mocy 24kw w klasie średniej(popularnej) mają możliwość sterowania z programatora cwu? Jakie kotły w klasie średniej mają pompę elektroniczną? Chodzi o kondensacyjne jednofunkcyjne z zasobnikiem 100 - 150 l. Jaką konkurencję ma MCR II w swojej klasie?

jaremy
13-03-2011, 19:25
a co myślicie o takim piecu:
Saunier Duval Thema Condens F AS 18 + zasobnik 150 litrów

link:
http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/thema-cds-as/

znajomy hydrualik poleca mi coś takiego

Hydraulik poleca mi to co wyżej plus sterowanie w linku poniżej - co o tym sądzicie

http://www.imi-international.pl/pl/products_catalog/all,c,510,p,255,Zestaw_regulacyjny_ogrzewania_podl ogowego.html#

sepoy
19-03-2011, 19:45
Proszę o pomoc w doborze pieca, gdyż dom jest cieplejszy niż w projekcie.
Mój dom - połówka bliźniaka z poddaszem użytkowym posiada powierzchnię 102m2 plus 15m garaż, 3 osoby.
Ściany porotherm 30cm + 8cm styropianu, pod dachem 20cm wełny, podłoga 9cm, na piętrze 4cm; okna 3komorowe 0,7. Ogrzewanie podłogowe wodne w całym domu, grzejnik w garażu i dodatkowy w łazience (pomimo podłogówki). Gaz miejski, komin przez ścianę.

Planuję zakupić piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy mniejszej niż 21kW (wymóg przy bocznym wyrzucie spalin) z zasobnikiem ok. 100l.
Jaki piec polecacie?

pitermann
20-03-2011, 00:43
Witam,

chcialbym poprosic Was o porade. Jestem przez wymiana kotla gazowego i zastanawiam sie jaki najbardziej moglby pasowac do mojego mieszkania. Poniewaz bede to wszystko robic pierwszy raz, prosze Was o pomoc.

Mam mieszkanie na 1. pietrze ma 50m2, ktore znajduje sie w budynku, ktory ma zostac niedlugo ocieplony. Piec bedzie w piwnicy.

Byl u mnie instalator i dokonal wstepnej wyceny na 10.000 za: piec 1funkcyjny Junersa + zasobnik na 120 l i cyrkulacja. Centralne jako tako juz istenieje, tylko musi byc zmodyfikowane (wczesniej z ogrzewania korzystaly 2 mieszkania). Stwierdzil, ze musi poprowadzic tylko rure z ciepla woda do mnie na pietro.

Moje pierwsze pytanie:

1. Czy nie zarzadal za duzo? Bo jezeli wziac Junkersa ZS12-2 DV KE za 2859 PLN do tego zasobnik niech kosztuje 1500 PLN, to 5500 za robocizne to chyba za duzo nie?
2. Jakiej mocy kociol jest na mieszkanie 50m2 potrzebne? 3,5 kW? 9kW czy wiecej? Myslalem o jakims piecu Junkersa albo Vaillant, ale moze znacie cos lepszego? Musze znac moc, zeby wiedziec czego szukac. W internetowym kalkulatorze wyliczylem, ze potrzebuje : (50m2* 70W/m2): 1000 = 3,5 ale wydaje mi sie, ze cos jest z tym nie tak? Jaka moc pieca bylaby dla mnie najlepsza?
3. Jezeli chodzi o zasobnik, to nie jestem pewien, czy 120L jakie zaproponowal instalator, to nie za duzo. Jestesmy w 3 i wydaje mi sie, ze 75l byloby wystarczajace

Z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi :)

Pozdrawiam
pitermann

Esiak
20-03-2011, 18:25
Vaillant VSC 126-C 140 (wersja z zasobnikiem warstwowym 100 l.) moc nominalna 15 kW c.w.u./ (o mocy 5-15 kW) może...?
tylko sprawdź jaką masz twardość wody...

barnich
20-03-2011, 18:56
Proszę o pomoc w doborze pieca, gdyż dom jest cieplejszy niż w projekcie.
Mój dom - połówka bliźniaka z poddaszem użytkowym posiada powierzchnię 102m2 plus 15m garaż, 3 osoby.
Ściany porotherm 30cm + 8cm styropianu, pod dachem 20cm wełny, podłoga 9cm, na piętrze 4cm; okna 3komorowe 0,7. Ogrzewanie podłogowe wodne w całym domu, grzejnik w garażu i dodatkowy w łazience (pomimo podłogówki). Gaz miejski, komin przez ścianę.

Planuję zakupić piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy mniejszej niż 21kW (wymóg przy bocznym wyrzucie spalin) z zasobnikiem ok. 100l.
Jaki piec polecacie?

witaj,
mam dom o podobnych parametrach i po wielu przemyśleniach i podpowiedziach otrzymanych na tym forum zdecydowałem się na de dietrich INNOVENS MCA 15

kbab
20-03-2011, 20:43
czy nakłady poniesione na dwa sprzęty zwrócą się?

nie zwrócą się, dlatego że solary zaspokoją roczne zapotrzebowanie na cwu w ponad 60%, zatem niecałe 40% może mieć problem ze zwrotem kosztu pc.

sepoy
21-03-2011, 18:55
15kW wystarczy na taki domek?

jaremy
22-03-2011, 20:00
Chyba wątek umarł śmiercią naturalną :(

kasiafo
26-03-2011, 20:29
WITAM. DORADZCIE W WYBORZE PIECA GAZOWEGO DWUFUNKCYJNEGO, DO DOMU 170 M POW. UZYTKOWEJ, 4 OSOBY JEDNA LAZIENKA, JEST TYLE SPRZECZNYCH OPINII O VAILLANT, De Dietrich ,VIESSMANN CZY BERETTA ŻE JUZ SIĘ CAŁKIEM GUBIĘ.

kasiafo
26-03-2011, 20:32
WITAM. DORADZCIE W WYBORZE PIECA GAZOWEGO DWUFUNKCYJNEGO, DO DOMU 170 M POW. UZYTKOWEJ, 4 OSOBY JEDNA LAZIENKA, JEST TYLE SPRZECZNYCH OPINII O VAILLANT, De Dietrich ,VIESSMANN CZY BERETTA ŻE JUZ SIĘ CAŁKIEM GUBIĘ.

xmsg
26-03-2011, 22:38
a po co Ci argumenty,
nie ma atmosferyków z modulacją

Niestety, albo stety - atmosferyki mają modulację.
Przykład: http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-niekondensacyjne/niedzwiedz-klz/

Może zakres modulacji nie jest powalający, 70-100%, ale JEST.

Mr_Mabram
27-03-2011, 10:15
Bierz kocioł z jak największym zakresem modulacji. Ja do domu 210m2 kupuję kocioł 15kw który moduluje od 3kW i do tego większy zasobnik na ciepłą wodę.

1950
27-03-2011, 10:26
Niestety, albo stety - atmosferyki mają modulację.
Przykład: http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-niekondensacyjne/niedzwiedz-klz/

Może zakres modulacji nie jest powalający, 70-100%, ale JEST.
nie wiedziałem,
cóż, człowiek się uczy całe życie

mtsw466
30-03-2011, 00:20
Zapytam. W projekcie mam zapotrzebowanie 9KW przy ścianie 24 + 12 styro. A ja zrobiłem tak - 44 Wienerberger + 10styro na ściany. A dodatkowe parametry to 180 po podłodze dach dwuspadowy - prosty, 28cm wełny w skosie. Dwie łazienki podłogówka na około 65% powierzchni. Rodzinka 2+1. Duże przeszkłenia od południa. Hydraulik proponuje MCR Dietricha 24 Wydaje mi się że będzie za duży

zbigor
31-03-2011, 18:56
Hydraulik proponuje MCR Dietricha 24 Wydaje mi się że będzie za duży
Też mi sie tak wydaje skoro zapotrzebowanie obliczeniowe to 9kW. Pomyśl może nad Immergasem Zeus. pracuje w zakresie 3-24 kW i oszczędność i komfort wody bo ma zasobnik 45 litrów i sporą moc na podgrzewanie

brachol
31-03-2011, 19:34
a De Dietrich nie ma modulacji?

zbigor
31-03-2011, 21:20
De Dietrich ma modulację od 25% mocy max czyli od ok 6,3 kW

przand
01-04-2011, 12:44
DOM:
Jednorodzinny z uzytkowym poddaszem (projekt Hornówek). Około 280 m2, w tym około 100 m2 ogrzewania podłogowego, 3 łazienki, rodzina 4-osobowa + ewent. goscie. Dom dobrze ocieplony: budynek z porothermu 35 + wełna 20 cm, 30 cm wełny na poddaszu, okna drewniane z pakietem trójszybowym.

KOCIOŁ:
Kocioł gazowy kondensacyjny, jednofunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania, wiszący.
Rozpatrywane warianty:
1) ACV PRESTIGE 18 SOLO (2,2 kW-18 kW)
2) ACV PRESTIGE 32 SOLO (3,8 kW-31 kW)
3) VAILLANT VC245 (9,4 KW-26 kW)

Z racji planowania w instalacji wymiennika ciepłej wody ACV MULTI ENERGY 300 (dolna wężownica podpięta do kominka z płaszczem wodnym), wydaje się być bardziej uzasadnionym użycie kotła tej samej firmy. Niestety w tym typie pieca nie ma wersji pośredniej ok 24 kW. Stąd pytania:

1) JAKA MOC PIECA DO MOJEGO DOMU?
2) KTÓRY TYP POLECACIE?

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA FACHOWE PORADY

lukep3
01-04-2011, 13:58
ponoc najmniej awaryjne kociołki są vaillanta - mowil mi serwisant kotłów gazowych

aadamuss24
01-04-2011, 14:25
Vaillanta ? :)

fuzja
03-04-2011, 16:52
powiedzcie proszę czy do mocy kotła kondensacyjnego trzeba dobrać średnicę komina. Jestem na etapie fundamentów, ale nie wiem czy mam się już teraz martwić o moc kotła do którego muszę dobrać średnicę komina czy wystarczy "wymurować" jakiś standard i później wpiąć kocioł.

1950
03-04-2011, 18:40
wystarczy standardowy komin 14x14 cm,

fuzja
03-04-2011, 18:54
wystarczy standardowy komin 14x14 cm,

Z tą podwójną rurą w środku od razu, chyba tak będzie łatwiej niż później jakoś od góry to wpychać. A jaki wkład kominowy byś polecał? co jest najlepsze jeśli chodzi o jakość/cena. Dodam tylko że w jednym kominie będą dwa ciągi, jeden od kondensta drugi od kominka + 2 ciągi wentylacyjne (jeden jako wentylacja wywiewna do drugiego chcę podłączyć wyrzut powietrza z reku)

1950
03-04-2011, 19:46
bezsensem jest wsadzanie w komin wkładu dwuściennego,
rury fi 80 wsadzi później bez problemu,
jeżeli masz takie kominy to wybuduj z kształtek wentylacyjnych,
do kominka zastosuj kształtki co najmniej 25x25 i tak trzeba wsadzić wkład z rur żaroodpornych,
to wszystko wyjdzie o wiele taniej niż kominy systemowe,

fuzja
04-04-2011, 17:33
bezsensem jest wsadzanie w komin wkładu dwuściennego,
rury fi 80 wsadzi później bez problemu,
jeżeli masz takie kominy to wybuduj z kształtek wentylacyjnych,
do kominka zastosuj kształtki co najmniej 25x25 i tak trzeba wsadzić wkład z rur żaroodpornych,
to wszystko wyjdzie o wiele taniej niż kominy systemowe,

czyli proponujesz postawić koło siebie dwa ciągi z kształtek wentylacyjnych 25x25 (jeden do kominka, drugi do pieca gazowego konden.) i odpowiednią rozmiarami tak żeby pasowała kształtkę wentylacyjną?? najlepiej dwudrożną bym chciał (jeden kanał jako ewentualna wentylacja kotłowni, do drugiego wyrzut powietrza z rekuperatora).

Co wsadzić do środka i kiedy?:
kominek: blacha nierdzewna kwasoodporna np.: gat 1.4404, grubość ścianki 0,5 - 0,8 mm (wyczytałem na forum)
piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komora spalania: ?? no właśnie co?
I na jakim etapie? czy podczas budowy komina od razu montować wkłady, wyczystki i wszystko co trzeba, czy bawić się z tym później??

1950
04-04-2011, 18:11
czyli proponujesz postawić koło siebie dwa ciągi z kształtek wentylacyjnych 25x25 (jeden do kominka, drugi do pieca gazowego konden.) i odpowiednią rozmiarami tak żeby pasowała kształtkę wentylacyjną?? najlepiej dwudrożną bym chciał (jeden kanał jako ewentualna wentylacja kotłowni, do drugiego wyrzut powietrza z rekuperatora).

Co wsadzić do środka i kiedy?:
kominek: blacha nierdzewna kwasoodporna np.: gat 1.4404, grubość ścianki 0,5 - 0,8 mm (wyczytałem na forum)

ścianka 1 mm

piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komora spalania: ?? no właśnie co?
I na jakim etapie? czy podczas budowy komina od razu montować wkłady, wyczystki i wszystko co trzeba, czy bawić się z tym później??
później

fuzja
04-04-2011, 18:39
ścianka 1 mmj

kurcz no właśnie wyczytałem że do tych o ściance 0,5 do 0,8 nie przyczepia się sadza. Te 1 mm trzeba już regularnie czyścić. Możesz to potwierdzić? Za inne rady dzięki.

1950
04-04-2011, 18:46
to ma być rura żaroodporna,
a może mnie oświecisz dlaczego do tamtych nie przyczepia się sadza,
może się czegoś nauczę,

fuzja
04-04-2011, 19:31
a może mnie oświecisz dlaczego do tamtych nie przyczepia się sadza,
może się czegoś nauczę,

Tu wyczytałem: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka.&p=4522098&viewfull=1#post4522098

+ kilka wpisów poniżej.

Ewerolka
04-04-2011, 22:12
Witam Szanownych Forumowiczów :)
Stoję przed wyborem pieca gazowego. Dom około 170m powierzchni użytkowej. Dostałam ofertę od firmy Viessmann na kompletną instalację, wygląda to następująco:
kocioł Vitodens 200-W (4,8 - 19kW) + zasobnik CWU + pompy obiegu podłogówki i grzejników - 18000 PLN
12 grzejników (10x VK-Uniwersalny, 2x PDT) + rury, izolacje - 12000 PLN
kompletna instalacja podłogowa na około 65 m2 - 10000 PLN
Ceny zawierają montaż. Rozumiem, że trudno będzie się odnieść konkretnie do mojego przypadku, bo brakuje szczegółowego opisu sytuacji, ale chodzi mi o Wasze opinie, co sądzicie o piecach Viessmann, czy ta oferta to kompletne zdzierstwo, czy może po prostu tyle kosztuje wykonanie porządnej instalacji. Czy może zamiast Viessmanna w tej cenie dostanę coś lepszego, albo coś porównywalnego dużo taniej. Dodam, że piec i grzejniki dobrane są zgodnie z projektem. W tym temacie jestem kompletnie zielona :sick:. Proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję :)

Ewerolka
04-04-2011, 22:23
Witam Szanownych Forumowiczów :)
Stoję przed wyborem pieca gazowego. Dom około 170m powierzchni użytkowej. Dostałam ofertę od firmy Viessmann na kompletną instalację, wygląda to następująco:
kocioł Vitodens 200-W (4,8 - 19kW) + zasobnik CWU + pompy obiegu podłogówki i grzejników - 18000 PLN
12 grzejników (10x VK-Uniwersalny, 2x PDT) + rury, izolacje - 12000 PLN
kompletna instalacja podłogowa na około 65 m2 - 10000 PLN
Ceny zawierają montaż. Rozumiem, że trudno będzie się odnieść konkretnie do mojego przypadku, bo brakuje szczegółowego opisu sytuacji, ale chodzi mi o Wasze opinie, co sądzicie o piecach Viessmann, czy ta oferta to kompletne zdzierstwo, czy może po prostu tyle kosztuje wykonanie porządnej instalacji. Czy może zamiast Viessmanna w tej cenie dostanę coś lepszego, albo coś porównywalnego dużo taniej. Dodam, że piec i grzejniki dobrane są zgodnie z projektem. W tym temacie jestem kompletnie zielona :sick:. Proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję :)

rwxw
04-04-2011, 23:03
czy ta oferta to kompletne zdzierstwo
Za tą cenę możesz założyć pompę ciepła pod klucz a nie gaz. A tyle osób na forum jęczało, że nie opłaca się zakładać pomp ciepła, bo za drogie... 10tys za 65m podłogówki, to paranoja. Dla ogólneg oobrazu wyceny: 65 m podłogówki to 500m rury po od 2 do 5 zł za metr + mieszacz, rozdzielacz, obiegówka itd. za 2000 skoro masz mieć grzejniki + ułożenie za 1000. W sumie wychodzi < 5tys. Nawet z wylewką i styropianem cena jest z kosmosu. Poczytaj na forum i szukaj innego wykonawcy.

adam998
05-04-2011, 21:44
Witam Szanownych Forumowiczów :)
Stoję przed wyborem pieca gazowego. Dom około 170m powierzchni użytkowej. Dostałam ofertę od firmy Viessmann na kompletną instalację, wygląda to następująco:
kocioł Vitodens 200-W (4,8 - 19kW) + zasobnik CWU + pompy obiegu podłogówki i grzejników - 18000 PLN
12 grzejników (10x VK-Uniwersalny, 2x PDT) + rury, izolacje - 12000 PLN
kompletna instalacja podłogowa na około 65 m2 - 10000 PLN
Ceny zawierają montaż. Rozumiem, że trudno będzie się odnieść konkretnie do mojego przypadku, bo brakuje szczegółowego opisu sytuacji, ale chodzi mi o Wasze opinie, co sądzicie o piecach Viessmann, czy ta oferta to kompletne zdzierstwo, czy może po prostu tyle kosztuje wykonanie porządnej instalacji. Czy może zamiast Viessmanna w tej cenie dostanę coś lepszego, albo coś porównywalnego dużo taniej. Dodam, że piec i grzejniki dobrane są zgodnie z projektem. W tym temacie jestem kompletnie zielona :sick:. Proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję :)

Witam
też jestem na podobnym etapie wyboru kotła gazowego....Wiessman to marka wiadomo dobry i napewno drogi. Ja raczej napewno zdecyduję się na kocioł Immergasa dużo tańszy a opinie są też bardzo dobre.
Pozdrawiam

Mr_Mabram
05-04-2011, 23:11
Witam Szanownych Forumowiczów :)
Stoję przed wyborem pieca gazowego. Dom około 170m powierzchni użytkowej. Dostałam ofertę od firmy Viessmann na kompletną instalację, wygląda to następująco:
kocioł Vitodens 200-W (4,8 - 19kW) + zasobnik CWU + pompy obiegu podłogówki i grzejników - 18000 PLN
12 grzejników (10x VK-Uniwersalny, 2x PDT) + rury, izolacje - 12000 PLN
kompletna instalacja podłogowa na około 65 m2 - 10000 PLN
Ceny zawierają montaż. Rozumiem, że trudno będzie się odnieść konkretnie do mojego przypadku, bo brakuje szczegółowego opisu sytuacji, ale chodzi mi o Wasze opinie, co sądzicie o piecach Viessmann, czy ta oferta to kompletne zdzierstwo, czy może po prostu tyle kosztuje wykonanie porządnej instalacji. Czy może zamiast Viessmanna w tej cenie dostanę coś lepszego, albo coś porównywalnego dużo taniej. Dodam, że piec i grzejniki dobrane są zgodnie z projektem. W tym temacie jestem kompletnie zielona :sick:. Proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję :)

Rany za tą kesę to już pompę ciepła da :). Viessman drogi wiadomo i serwis też drogi. Zgadza sie że immergas zbiera dobre opinie tak jak i DeDietrich - super kociołki z super ceną :)

leszek187
07-04-2011, 20:28
Za często się tu nie udzielam ale potwierdzam - kociołek Immergas + skrzynka strefowa. Włączyłem jesienią i zapomniałem o problemie. Co do cen to warto poszukać w necie. Jest kilka firm specjalizujących się w kotłach. Ceny są dużo niższe niż w zwykłych sklepach.

Esiak
07-04-2011, 20:57
Witam Szanownych Forumowiczów :)
Stoję przed wyborem pieca gazowego. Dom około 170m powierzchni użytkowej. Dostałam ofertę od firmy Viessmann na kompletną instalację, wygląda to następująco:
kocioł Vitodens 200-W (4,8 - 19kW) + zasobnik CWU + pompy obiegu podłogówki i grzejników - 18000 PLN
12 grzejników (10x VK-Uniwersalny, 2x PDT) + rury, izolacje - 12000 PLN
kompletna instalacja podłogowa na około 65 m2 - 10000 PLN
Ceny zawierają montaż. Rozumiem, że trudno będzie się odnieść konkretnie do mojego przypadku, bo brakuje szczegółowego opisu sytuacji, ale chodzi mi o Wasze opinie, co sądzicie o piecach Viessmann, czy ta oferta to kompletne zdzierstwo, czy może po prostu tyle kosztuje wykonanie porządnej instalacji. Czy może zamiast Viessmanna w tej cenie dostanę coś lepszego, albo coś porównywalnego dużo taniej. Dodam, że piec i grzejniki dobrane są zgodnie z projektem. W tym temacie jestem kompletnie zielona :sick:. Proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję :)

ceny kosmiczne, mi kotłownie salon viessmana wycenił na 11000 brutto: w tym jest kocioł Vitodens 200w (4,8-19kW) z zasobnikiem 150l CWU i systemem kominowym, sam kocioł już ma wbudowaną elektroniczną pompę obiegową, więc nie wiem dlaczego doliczają Tobie jakieś dodatkowe? no załóżmy, że do podłogówki dodatkowo, a dobra elektroniczna pompa obiegowa (grundfos alpha 2 25-60) np kosztuje powiedzmy 650 zł brutto, więc nie wiem skąd te ceny...

dziano123
08-04-2011, 07:44
Panowie - pomożcie proszę - domek Opałek 2G (około 160 m2 pow. użytkowej)
Budynek wykonany jest z Porothermu (szerokość muru 25cm) + 14cm styropianu Thermorganika Silver, Stropy: Ackerman + 10cm styropianu, Okna: Pakiet dwuszybowy – Oknoplast Platinium. W salonie mam kominek: nie podłączony do instalacji wodnej – będzie dogrzewał jedynie powietrznie, ale nie będzie wykorzystywany ciągle.
Na parterze mam podłogówkę, w pozostaałych pomieszczeniach grzejniki. Z uwagi na fakt iż w domku na razie będziemy mieszkać tylko we dwoje, myślę o kotłach kondensacyjnych z wbudowanym małym zasobnikiem na wodę ale z dużymi możliwościami ewentualnego podgrzania wody, tj:

1. ACV Prestige Excellent 18 [2,2-18kW]
2. Immergas victrix zeus superior 26Kw [4,7 - 21 kW]
3. Viessmann Vitodens 222-W [4,8-19kW]

Doradźcie proszę który kocioł waszym zdaniem jest optymalny - może polecacie coś innego ?
Może macie jakieś doświadczenia z tymi kotłami ? Potrzebuję dobrego instalatora z woj. świętokrzyskiego.
Bardzo proszę o informację zwrotną.

lukep3
09-04-2011, 08:49
viessman ostro przereklamowany - myślę że najlepszym połączeniem ceny/jakośc jest właśnie vaillant...cała jeszta detrichów i junkersów plasuje się o klasę niżej a do tego z serwisem kiepsko

1950
09-04-2011, 09:07
viessman ostro przereklamowany - myślę że najlepszym połączeniem ceny/jakośc jest właśnie vaillant...cała jeszta detrichów i junkersów plasuje się o klasę niżej a do tego z serwisem kiepsko
ciekawe rzeczy Waćpan prawisz,
a może to uzasadnisz?

Spirea
09-04-2011, 11:48
a jak plasuje się Buderus? chodzi mi o ten nowszy model GB162.

TlumaczRosyjskiego
09-04-2011, 12:42
Witam,
Znalazłem na allegro zestaw all-in-1 JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C + ST120 + FW 100 - 5750zł
Czy to jest dobry zakup dla:
Poddasze 110m2 netto (dobudowuję autonomiczne, czyli parteru nie mam - należy do rodziców)
Ściany (technologia szkieletowa) 15+15cm 0,033
dach 38cm 0,033
strop 30cm granulat wełny na kg
okna 0,8 (być może będą 0,7)
+ 3szt połaciowe 1,1
Grzejniki naścienne - jeszcze nie wybrałem - byłbym wdzięczne za radę (piec kondensacyjny)
Ile kosztują zestawy o podobnych parametrach de dietricha vaillanta i czy warto przepłacać, proszę wyjaśnić dlaczego są lepsze od tańszego junkersa?

Czy 100l wystarczy na 2+1? Planujemy za rok 2+2, więc nie wiem czy nie warto kupić większy zasobnik 120 lub 150l.
Pozdrawiam,
Konstanty

Ewerolka
09-04-2011, 21:32
Dziękuję za Wasze podpowiedzi. Rozglądam się cały czas i mam też inne, rozsądniejsze cenowo oferty. Mniej więcej za to samo Immergas chce w sumie około 30tys. Proponują VICTRIX 24 kW ECO PLUS 120 (http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/zestawy/victrix_24_eco_plus/24_100eco.htm). W ich ofercie martwi mnie mały zasobnik - tylko 120l. Twierdzą, że spokojnie wystarczy dla 4 osobowej rodziny, a cały zestaw jest tak wydajny, że spokojnie napełnię dużą wannę i nie będę się musiała martwić, że braknie na prysznic w drugiej łazience:jawdrop: Czy ktoś ma taki zestaw i może się wypowiedzieć? Inny instalator mający w swojej ofercie wiele marek, poleca mi piec Buderus. Co sądzicie ich piecach? Ci w przeciwieństwie do Immergas twierdzą, że dla nas najlepszy będzie duży zasobnik, minimum 200l. Dodam, że wcześniej Viessmann oferował 150l :bash: A Wy co o tym sądzicie? W domu będą mieszkać 4 dorosłe osoby, planujemy dużą wannę i prysznic z masażem.

Artis0
10-04-2011, 18:50
150l powinno spokojnie wystarczyc, 200l to juz raczej przesada, chyba ze wanna to istny basen. Buderus GB 162 przebija wszystkie wymienione tutaj vallianty, junkersy, dietrichy a rowniez i viessmany. Najnowsza konstrukcja wymiennika nie wymaga nawet przeglodow gwarancyjnych i czyszczenia komory raz w roku. U nas w firmie chodzi ten piec juz 3 sezon i nawet nie byl dotykany...

1950
10-04-2011, 19:33
150l powinno spokojnie wystarczyc, 200l to juz raczej przesada, chyba ze wanna to istny basen. Buderus GB 162 przebija wszystkie wymienione tutaj vallianty, junkersy, dietrichy a rowniez i viessmany. Najnowsza konstrukcja wymiennika nie wymaga nawet przeglodow gwarancyjnych i czyszczenia komory raz w roku. U nas w firmie chodzi ten piec juz 3 sezon i nawet nie byl dotykany...
i tak się tworzy mity,
wystarczy wejść na stronę Buderusa i De Dietricha, żeby się przekonać o różnicach na korzyść tego drugiego,
a przeglądy gwarancyjne należy robić,

niestety

aadamuss24
11-04-2011, 12:45
1950 można nie robić przeglądów i wtedy sprzedaż wzrasta :) i awaryjność :) a koszty napraw zazwyczaj we wszystkich branżach są wyższe niż serwisowanie. pozdr adam

Artis0
11-04-2011, 17:51
i tak się tworzy mity,
wystarczy wejść na stronę Buderusa i De Dietricha, żeby się przekonać o różnicach na korzyść tego drugiego,
a przeglądy gwarancyjne należy robić,

niestety


Kolego Szanowny porozmawiaj sobie najpierw ze swoim przedstawicielem handlowym ze strony Buderusa a pozniej mi wytykaj. Nie wiem też o jakich korzysciach przemawiajacych za Dietrichem mowisz - chyba o tym ze probujesz wepchnac go wielu forumowiczom bo masz na tym korzysc finansową. Ja nikomu nic na tym forum nie sprzedaje i podchodze do tych spraw bardziej obiektywnie. Napisalem kiedys ze Innovens jest dobra konstrukcja, natomiast zachwalany przez Ciebie MCR to budzetowa konstrukcja ze slabym wymiennikiem, lubiacym sie szybko zapychac. Wiem ze Ciebie moze to mniej insteresowac, bo lapiesz klienta z forum, wysylasz piec w Polskę i już tak mocno nie musi Cie to intersować, ale proszę nie zachwycaj się tak tym MCRem bo samo sterowanie i programowanie VS5500 to totalna kicha. Skoro ludzie pracujacy w De Dietrichu wolą dozbierać te parę złotych i kupić innovensa to też coś musi na rzeczy być.

1950
11-04-2011, 19:33
widzisz akurat MCR to nie ta półka cenowa i nie ten poziom co GB 112, dlatego nie porównywałem MCR i GB,
porównywałem Innovensa i GB to mniej więcej ta półka cenowa,
i ten Twój kocioł z tego co się czyta na stronach Buderusa, na pewno nie jest lepszy od Innovensa,
producenci mają to do siebie, że starają się w swoich materiałach napisać co to za cudo ten ich produkt,
i nie mając większej wiedzy i możliwości porównania, klient bierze to wszystko za dobrą monetę i chwali produkt pod niebiosy,
Buderus wychwala swoje kotły GB o mocy 100 kW, że to nowa jakość taka moc z wisielca,
De Dietrich MCA ma moce do 115 kW i to nie jest aż takie cudo,
poprzednik MC też miał moce 115 kW,
wymiennik i sprawność do 110% standard,
automatyka też standard,
ale o tym trzeba widzieć,

co do MCR, nigdy nie ukrywałem, z resztą jest mój wątek w Ogłoszeniach drobnych, w których wiadomo, że sprzedaję w bardzo dobrych cenach kotły De Dietricha,
i nikt mi nie może zarzucić, że staram się tylko sprzedać, za wszelką cenę,
zawsze staram się dowiedzieć więcej i doradzić,
wybór zostawiam moim klientom,
ale wróćmy do MCR, nigdy nie mówiłem, że jest to najlepszy produkt i inne są be,
zawsze pisałem i to można sprawdzić, że jest to przyzwoity kocioł w swojej grupie cenowej,
i jak dla mnie ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny,
co do wymiennika, oczywiście chodzi o kocioł dwufunkcyjny,
każdy wymiennik niezależnie od producenta zapcha się bardzo szybko gdy woda ma nieodpowiednią jakość,
to pracuje w wysokich temperaturach i w przypadku gdy woda jest twarda, zawsze i wszędzie wytrąci się kamień kotłowy który zatka wymiennik choćby był ze złota,
ale o tym też trzeba wiedzieć,

a swoją drogą, dziękuję za bezpłatną reklamę:)

Artis0
13-04-2011, 17:58
No GB112 to wlasciwie juz wycofano z produkcji. Mozna kupic jeszcze ostatnie sztuki. Odpowiednikiem MCRa bedzie nowosc buderusa GB072. Wymiennik moze nie jakis kosmos ale sterowanie EMS - o niebo praktyczniejsze i wygodniejsze niz VS5500. Ma tez mozliwosc podpiecia dodatkowego obiegu co czyni go dobra alternatywa w klasie cenowej MCRa. Jak w praktyce sprawdzi sie ten kociol jeszcze nie wiem.

Co do twardosci wody, to zdaje sobie sprawe doskonale o czym piszczesz ale jak widac "patent" buderusa na pokrycie wymiennika polimerami jakos sie sprawdza i nie ma potrzeby ich rozkrecania i czyszczenia. Przynajmniej jak rozmawialem z goscmi z buderusa to jeszcze im sie nie trafil przypadek w naszym regionie aby wymiennik trzeba bylo czyscic.

Junkers wlasnie zaczyna stosowac te wymienniki w kotlach wiekszej mocy - bodajze 65 lub 80KW - przynajmniej takie modele wystawiali na targach we Frankfurcie ostatnio. Mnijeszych pewnie jeszcze nie wypuszcza bo bylaby to konkurencja wewnatrz grupy.

Innovens spoko kociol ale tez juz pare latek na karku ma. Zastanawialismy sie nad nim do naszego biura ale w koncu postawilismy na GB162. Nie mowie ze innovens to kiepska konstrukcjia ale koszty zużycia gazu, bezawaryjność i szerokie możliwości konfiguracji potwierdzaja ze byla to dobra decyzja

1950
13-04-2011, 18:51
Innovens MCA był wprowadzony na rynek w ubiegłym roku
w tamtym roku wycofano z produkcji Inovensa MC, który był rewelacyjnym kotłem,
MCA jest ulepszone

dariuszko
18-04-2011, 23:11
Cześć,


Proszę o wsparcie forumowiczów. Planuję piec kondensacyjny oraz powietrzną pompę ciepła do CWU. Mam dylemat przy wyborze, który ograniczyłem do opcji Buderusa GB162 25KW (z buderusowską pompą ciepła) lub Vieśka Vitodens 300-W 26KW (z Viessmannowską pompą ciepła).
Zależy mi na:
1) ekonomicznym (czytaj jak najtańszym w eksploatacji) użytkowaniu c.o. (piwnica 7 grzejników ściennych / parter 3 grzejniki kanałowe, drabinka w łazience i 100 m podłogówki / piętro 100 m podłogówki i dwie drabinki w łazienkach),
2) tanim/efektywnym w eksploatacji użytkowaniu pompy ciepła (z cyrkulacją), oczywiście z podpięciem do pompy pieca kondensacyjnego w przypadku konieczności szybkiego dogrzania wody,
3) dobrym/nieuciążliwym sterowaniu całością (chciejstwo moje domaga się sterowania drogą internetową spoza domu - być może ktoś z Was wyleczy mnie z tego, jeżeli ma stosowne argumenty ku temu - a pozostanę wówczas przy komunikacji GSM spoza domu).

Proszę poradźcie co wybrać - pomińmy kwestię ceny zakupu; interesują mnie techniczne aspekty i faktyczne użytkowanie. Czy ktoś ma zweryfikowaną pracę pod kątem oszczędności przy obu tych piecach / pompach. Jak zachowuje się całość sprzętu/całościowo kotłownia danego producenta. W skrócie najistotniejsze za i przeciw dla późniejszej eksploatacji.

Chociaż nie jestem zwolennikiem mieszania w sprzętach różnych producentów, to czasami przewija mi się taka myśl - kocioł Buderusa i pompa Vieśka - tylko czy można / warto / będzie to prawidłowo pracować / czy serwis jednego i drugiego producenta nie będzie ewentualnie zwalał winy na konkurencję gdyby coś zaszwankowało?)

Mam nadzieję, że pobudzę Was do dyskusji nad teoretycznie (praktycznie?) piecami z top-półki.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

trankoo
20-04-2011, 12:48
Witam

Potrzebuję pomocy w dobraniu odpowiedniego kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego z podłączeniem do zasobnika "HEWALEX PODGRZEWACZ Z POMPĄ CIEPŁA PWPC3,8 2W300".
Parametry domu:
Poddasze 90m2 po podłodze, dach ocieplony wełną 35cm, 6 okien dachowych fakro standardowych.
Parter 120m2, wysokość 2,75m i dodatkowo garaż w bryle domu 35m2.
Całość ocieplona 16cm styropianu, okna 3-szybowe 0,9 (na parterze)
W domu dodatkowo jest rekuperator i GWC. Podłogi na parterze ocieplone 12cm styropianu(2x6) na piętrze 6cm(nad częścią garażu jest łazienka i jest ocieplony strop od spodu 10cm styropianu).
Na całości domu (oprócz garażu - 2 grzejniki aluminiowe po 10 żeberek) jest ogrzewanie podłogowe.
Przewidziany jest również kominek (choć głównie do celów rekraacyjnych)
Z góry dziękuje za porady
Sławek

marchew
23-04-2011, 12:27
Witam
pytanie laika: czy istnieją takie kotły gazowe, które mogą albo grzać zasobnik albo działać jako podgrzewacz przepływowy?
te dwu funkcyjne z "ciepłym startem" to tak trochę to o co mi chodzi, ale małe pojemności....

uściślając pytanie (po dniach paru): to by musiał być jakiś kocioł 2F turbo, z zasobnikiem warstwowym z możliwością wyłączenia owego zasobnika....

i jeszcze nurtuje mnie straszliwie: czy będzie i jak znacząca różnica w energooszczędności takiego kotła, gdyby został umieszczony:
A -w łazience (temperatura wysoka, ewentualne straty energii z kotła grzeją łazienkę)
B - w nieogrzewanej piwnicy
(przyjmując, że wszędzie spełnione są wymagania wentylacji i kubatury)

? pomoże ktoś?

smrn
24-04-2011, 08:03
Witam serdecznie,

po pierwsze Wesołych Świąt :)
a po drugie...
jestem nowy na forum i kompletnie nie znam się na ogrzewaniu.
W najbliższym czasie muszę kupić piec gazowy oraz grzejniki do domu (pół bliźniaka)
powierzchnia podłóg: 85m2 (parter + poddasze ze skosami), powierzchnia użytkowa 65m2, dom nowy dobrze ocieplony.
W wiatrołapie (2,7m2) oraz łazience (6,6m2) na poddaszu ogrzewanie podłogowe.
Zgodnie z projektem muszę kupić następujące grzejniki:
- CV11-500 0,4m x 0,5m
- CV11-300 0,4m x 0,3m
- CV11-600 0,7m x 0,6m
- CV11-600 0,8m x 0,6m
- CV11-600 0,8m x 0,6m
- SAN07-400 0,4m x 0,71m
- CV11-600 0,9m x 0,6m
- CV11-600 1,0m x 0,6m

Proszę o informację jakiej firmy grzejniki są godne polecenia?

Przez pewien czas ogrzewanie będzie z Gaspolu, w przyszłości ma być podłączony gaz ziemny.
Proszę o informację jaki piec gazowy będzie odpowiedni do ogrzania domu oraz cwu.

Zaproponowano mi Piec De Deitrich WHE, wkład plus grzejniki, głowice, programator - około 7500 z montażem.
Wydaje mi się to trochę za dużo za ten piec.

Chciałbym aby można było podłączyć do niego czujnik temperatury wewnętrznej i/lub zewnętrznej (najlepiej radiowy, ale jeżeli koszt radiowego dużo wyższy niż na kablu wybiorę tańszy) oraz ustawić harmonogram grzania.

Czy jeżeli na początku trochę więcej zapłacę za piec to w przyszłości rachunki będą niższe?

Jeżeli potrzebne są jakieś inne dane to chętnie podam.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

Tomasz

marchew
01-05-2011, 21:15
Też mam tę zagwozdkę. Co wybrałeś? Może ktoś już użytkuje któryś z tych kotłów?

marynianka
01-05-2011, 21:56
Witam wszystkich, to mój debiut na forum, więc proszę o wyrozumiałość :)

W najbliższym czasie kupuje dom od developera -projekt dom na 102, domek parterowy o powierzchni 105,7 m2+garaż nieogrzewany 17,6m2
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-102-wariant-iii,211,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=D09B&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=39&y=14&amp;nr=0
w związku z tym czeka mnie wybór pieca - w budynku będzie gaz ziemny.
Po przeczytaniu wątku o piecach skłaniam się do pieca kondensacyjnego firmy vaillant, jednofunkcyjnego z zasobnikiem do 150 l, zastanawiam się nad mocą. Nie mam danych ile przewiduje się na ten budynek, certyfikat energetyczny dostane już po odebraniu budynku i jego zakupie.
Planuje ogrzewanie podłogowe w łazienkach,przedpokoju, wiatrołapie, kuchni i salonie oraz kominek z płaszczem wodnym.
Prosze o wszelkie sugestie, rady, na jakie modele, firmy inne niż vaillant zwrócić uwagę.
Hydraulik współpracujący z developerem ma w najbliższym czasie przedstawić mi swoją ofertę.
Z góry dziękuje!

Grzesiek13
02-05-2011, 18:09
Wybierz Viessmann'a, nie będziasz miał dylematów:-)

marchew
02-05-2011, 18:30
A którego Viessmanna? Z tego co na ich stronie, to nie mają modelu porównywalnego do tych dwóch z tytułu wątku.

Grzesiek13
03-05-2011, 10:08
Nie maja, bo teraz sie stawia na kondensaty, jak np. witodens 222 z zasobnikiem 46 l.

marchew
03-05-2011, 11:19
Stawia się też na pompy ciepła i solary ..... - w moich warunkach będzie to kocioł niekondensacyjny. Dlatego chętnie posłuchałabym opinii użytkowników powyższych kotłów.

BBT
03-05-2011, 23:14
Witaj, polecam kocioł Wolf, myślę że warto, urządzenie ma inną komorę spalanie, myślę że można także wybrać Buderusa GB 162, to naprawdę mercedes na rynku, ja polecam jak coś to napisz maila to pomogę więcej [email protected]

BBT
03-05-2011, 23:22
Witaj Viessmann to dobra opcja ale za te pieniądze wolę wybrać kocioł Buderus GB162 w cenie podobnej ale z lepszymi parametrami, parametry pracy jak Vitocrossal Viessmann'a a cena super jak na tą jakość sprawność 110,5% i wymiennik pokryty polimerami. Jak chcesz więcej to napisz do mnie maila [email protected] to Ci pomogę.

BBT
03-05-2011, 23:25
Witaj, kocioł Viessmann to dobre rozwiązanie, cena z montażem nie jest wyórowana, ale jak mam coś zasugerować to polecam Buderusa GB162 naprawdę faje rozwiązanie o lepszych parametrach,a chyba tańsze jak chcesz to wejdź na www.bbt.com.pl lub napisz maila [email protected] to Ci poogę więcej. Polecam grzejniki innej firmy niż Viessmann, ponieważ wydaje mi się że Purmo lub Buderus są duże lepsze.

BBT
03-05-2011, 23:34
Witaj, Viessmann to dobre ale drogie rozwiązanie ale zastosowana w nim Lambda Pro Control jest doś skomplikowanym urządzeniem, może warto jak zastanowisz się nad Buderusem to także dobry produkt w dobrej cenie, zobacz Buderusa GB162 kocioł o wysokiej sprawności wydatek jak Vitocrossal Viessmanna ale za pół ceny, ja coś to poczytaj o tym jakbedziesz potrzebował pomocy to napisz do mnie to doradzę chętenie, zajmuje się techniką grzewczą od ładnych kilku lat www.bbt.com.pl

Michał LC
04-05-2011, 09:30
Witam serdecznie,

Forum śledzę od dłuższego czasu natomiast to mój pierwszy post.
Gorąca prośba o pomoć przy doborze kotła.
Dom wygląda następująca:
Projekt Selene 2
powierzchnia użytkowa: 137.80 m2 w tym poddasze 40 m2
powierzchnia zabudowy: 153.98 m2
wysokość budynku: 7.73 m
kubatura: 514.00 m3
Ocieplony 12 cm, poddasze wełna 20 + 10.

Jaką moc pieca wybrać w tym przypadku?
Moim faworytem jest zestaw De Dietrich MCR II + zasobnik 100 L.

lub

JUNKERS Cerapur Smart 14kW +zas.120L + regulator FW100

Prosze o podpowiedź

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Michał

KrzysztofLis2
05-05-2011, 14:24
JUNKERS Cerapur Smart 14kW +zas.120L + regulator FW100
Moim zdaniem co najmniej o 1/3-1/2 za duża moc.

aadamuss24
05-05-2011, 14:42
Dariuszko kocioł gazowy i pompa ciepła to moim zdaniem rozwiązanie niezbyt szczęśliwe :(
Marchew jedynie wymiennik płytowy i zasobnik warstwowy, nie spotkałem się z opcją wyłączenia zasobnika. Po co chcesz to robić ?
Marynianka im mniejsza moc kotła znajdziesz tym lepiej.
Michał LC wybór to już rzecz gustu :) są wątki o plusach i minusach obu tych urządzeń.
pozdr adam

Michał LC
05-05-2011, 17:51
Moim zdaniem co najmniej o 1/3-1/2 za duża moc.

W takim razie jaka moc będzie optymalna? Mógłbym prosić o kilka konkretnych przykładów pieców.
Musze podjąć szybko decyzję i pomoć w tym wypadku będzie nieoceniona.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

marynianka
05-05-2011, 18:36
Dziekie adamuss. A kocioł powinien być wiszący czy stojący? Wiszący znalazłam vaillanta z moca 5,3÷12,9 kW. z wstepnych rozmów z hydraulikiem wynikało, że kocioł powinien być wiszacy z zasobnikiem ale nie wiem czy dobrze zrozumiałam.

agol
05-05-2011, 19:56
Witam, my zamówiliśmy właśnie piec gazowy Vaillant aquaplus VUI 282-7 zasobnikiem 20 litrów, w ogóle się nie znam na piecach, nasz umieścimy w garażu bo piwnice od roku nam zalewa :/ może ktoś użytkuje lub też zamierza mieć taki piec ??? Pozdrawiam.

aadamuss24
06-05-2011, 15:42
Wiszący czy stojący ? brzmi dwuznacznie :) Jeśli kocioł wiszący z zasobnikiem to wszystko wpakowane w kocioł, w przypadku awarii zasobnika droga naprawa lub wymiana całego kotła. Z osobnym zasobnikiem łatwiej wymienić sam zasobnik lub kocioł po latach. Zazwyczaj wiszące kotły z zasobnikami są bardziej czasochłonne przy naprawach bo truno dostępne są. pozdr adam

CICHOWSKI
08-05-2011, 12:00
Mam pytanie do RAPczyna lub 1950 - przeglądałem archiwum i widziałem wiele ciekawych odpowiedzi.
Mam dom bez ogrzewania podłogowego o pow urz. 230 m2, będzie ocieplony wełną 15 cm + poroterm 25 cm, podłoga izolowana styropianem 20 cm (poza garazęm 10 cm), kotłownia osobna około 10 m2. Mam pytanie o wielkość pieca oraz czy kondensacyjny (jak nie ma podłogówki). Będzie dogrzewanie salonu kominkiem. Planowałem kocioł na ekogroszek (25 kw), ale rozważam kotłownię alternatywną na gaz. Zasobnik wody 150l lub 200l (2osoby + czasami 4 ). Dziękuję za podpowiedzi.

1950
08-05-2011, 12:24
docieplić, do co najmniej 20 cm, koszty żadne a oszczędności przez cały czas użytkowania domu,
jeżeli gaz, to zawsze kondensat, na ten temat nie ma co dyskutować,
poza sezonem grzewczym można ogrzewać wodę pompą ciepła, koszt już nawet od 3200 zł,
ta pompa może też wspomagać ogrzewanie,

CICHOWSKI
08-05-2011, 15:36
docieplić, do co najmniej 20 cm, koszty żadne a oszczędności przez cały czas użytkowania domu,
jeżeli gaz, to zawsze kondensat, na ten temat nie ma co dyskutować,
poza sezonem grzewczym można ogrzewać wodę pompą ciepła, koszt już nawet od 3200 zł,
ta pompa może też wspomagać ogrzewanie,

Dzięki za odp. ale mało konkretne, jaka wielkość firma, a docieplać 20 cm wełną na zewnątrz nie będę

jarett
08-05-2011, 16:12
powierzchnia użytkowa: 137.80 m2 w tym poddasze 40 m2
powierzchnia zabudowy: 153.98 m2
wysokość budynku: 7.73 m
kubatura: 514.00 m3
Ocieplony 12 cm, poddasze wełna 20 + 10.

Jaką moc pieca wybrać w tym przypadku?
Moim faworytem jest zestaw De Dietrich MCR II + zasobnik 100 L.

lub

JUNKERS Cerapur Smart 14kW +zas.120L + regulator FW100


Mam dom o bardzo podobnych parametrach (minimalnie mniejszy, minimalnie lepiej ocieplony), też jestem prawie zdecydowany na tego junkersa. Może i mógłby być jeszcze mniejszy, ale wybór porządnych kotłów o niższej mocy jest naprawdę ograniczony. A ten junkers cieszy się dobrą opinią, jest rozsądnie wyceniony i ma całkiem dużą rozpiętość modulacji (od 3,3 kW bodajże) - lepszzą niż De Dietrich. Poza tym jest bardzo popularny i bez problemu znajdziesz pomoc na forum :) Z podobnych kociołków ale już dużo droższych (ponoć też dużo nowocześniejszych) masz Buderusa GB162.

PS. W projekcie mam założony kocioł 18kW. Dom izoluję dużo lepiej niż w projekcie. Ale co rozmawiam z instalatorami to polecają mi kotły od 20-26 kW ("bo wie Pan, on ma modulację i będzie sobie pracował z niższą mocą" - tylko wtedy po kiego kupować takiego potwora jak ma pracować ciągle na połowie mocy).

AniaiArtur
08-05-2011, 17:39
Ja mam propozycje czegos takiego

instalacja jest robiona z rur miedzianych pod piec kondensacyjny
Piec nazywa sie Buderus legomax gb022
calosc ogrzewania gazowego:
-15 grzejnikow buderusa
-piec z calym kompletem
http://www.buderus.pl/?page_id=3463
koszt na dzien dzisiejszy okolo 33000 zl
plus podlogowka w lazienkach

kominek polecaja z turbonawiewem czy cos takiego /dodatkowo cus okolo 10tys zl/
Projekt domu,,Lissa,, z malymi przerobkami np. na gorze lazienka powiekszona o polowe pomieszczenia nad garazem


Serdecznie prosze od odpowiedz czy to dobry piec i dobra cena .....z gory bardzo dziekuje czy lepiej odpuscic i szukac cuc innego.

greg444
08-05-2011, 23:58
Mam pytanie.
Mam piec tradycyjny(ten dostałem od dewelopera) i chcę zmienić na kondensacyjny dwufunkcyjny.
Muszę przerobić komin 10m.
Dom:
- powierzchnia 280m2 w trzech kondygnacjach (w tym garaż 40m2 + w tym poddasze użytkowe 8om2)
- kubatura 1200m2
- mury poroterm + 15cm styropian – ogólnie dobrze ocieplony
- okna 2-szybowe
-ogrzewanie - tylko grzejniki
- 2 łazienki w jednej wanna w drugiej natrysk
- ilość osób docelowo 2+2 (na razie 2+1)
- myślę o zasobniku ciepłej wody około 150l – czy dobrze?
Proszę o podpowiedź jaki piec i jakiej firmy wybrać.
Nie musi być to najtańsze rozwiązanie a raczej najbardziej interesuje mnie solidność wykonania i niezawodność (bo z obecnym piecem mam problemy- Viessmann 100).
Czy warto zainwestować dodatkowo w kolektory?
Jaki może być szacunkowy koszt przerobienia komina wysokości 10m?
Proszę o podpowiedź.

aadamuss24
09-05-2011, 10:23
Gregg "dwufunkcyjny" czy z zasobnikiem ? 150 litrów w zasobniku powinno wystarczyć do normalnego korzystania ( bez jacuzzi). Przeróbka komina w zależności od tego co tam masz może różnie kosztować. Kocioł który masz to jakiś Viessmann 100 czyli jeśli nie kondensacyjny to raczej Vitopend - trochę bez sensu jeśli jest to kocioł bez zasobnika. Jeśli to komin do zwykłego kotła to przy zmianie kotła na kondensacyjny należy też wymienić cały komin ( ok 150 pln za metr bieżący). Jeśli kolektory do zasobnik większy - ok. 300 litrów. pozdr adam

greg444
09-05-2011, 22:42
Gregg "dwufunkcyjny" czy z zasobnikiem ? 150 litrów w zasobniku powinno wystarczyć do normalnego korzystania ( bez jacuzzi). Przeróbka komina w zależności od tego co tam masz może różnie kosztować. Kocioł który masz to jakiś Viessmann 100 czyli jeśli nie kondensacyjny to raczej Vitopend - trochę bez sensu jeśli jest to kocioł bez zasobnika. Jeśli to komin do zwykłego kotła to przy zmianie kotła na kondensacyjny należy też wymienić cały komin ( ok 150 pln za metr bieżący). Jeśli kolektory do zasobnik większy - ok. 300 litrów. pozdr adam
Dziękuję za odopowiedź
Teraz mam ten wiszący piec i obok stoi zasobnik ciepłej wody.
jakie rozwiąznie polecacie, w tym jaki piec itd.
Chyba nie wymienić cały komin tylko wstawić do niego jakąś specjalną rurę.
Zasobnik mogę zmienić na większy tylko czy warto montować te kolektory czy ewentualnie jakąś pompę ciepła?

Michał LC
10-05-2011, 10:03
Mam dom o bardzo podobnych parametrach (minimalnie mniejszy, minimalnie lepiej ocieplony), też jestem prawie zdecydowany na tego junkersa. Może i mógłby być jeszcze mniejszy, ale wybór porządnych kotłów o niższej mocy jest naprawdę ograniczony. A ten junkers cieszy się dobrą opinią, jest rozsądnie wyceniony i ma całkiem dużą rozpiętość modulacji (od 3,3 kW bodajże) - lepszzą niż De Dietrich. Poza tym jest bardzo popularny i bez problemu znajdziesz pomoc na forum :) Z podobnych kociołków ale już dużo droższych (ponoć też dużo nowocześniejszych) masz Buderusa GB162.

PS. W projekcie mam założony kocioł 18kW. Dom izoluję dużo lepiej niż w projekcie. Ale co rozmawiam z instalatorami to polecają mi kotły od 20-26 kW ("bo wie Pan, on ma modulację i będzie sobie pracował z niższą mocą" - tylko wtedy po kiego kupować takiego potwora jak ma pracować ciągle na połowie mocy).

Dzięki za podpowiedź. Decyzja zapadła i zdecydowałem się na Junkersa.

Pozdrawiam,
Michał

aadamuss24
11-05-2011, 22:32
Przy bardzo dużej modulacji i niskiej mocy straty kominowe są większe niż korzyści z takiej modulacji. Dużo bardziej istotne jest prawidłowe wykonanie instalacji i sposób sterowania niż to czy kocioł zejdzie do 3,6 czy 3,33333 kW. pozdr adam

BBT
12-05-2011, 21:38
Witaj, zastanawiając się nad kotłem, najważniejszy wybór to aby służył długo i bez problemu, ja osobiście polecam kocioł nie zbyt tani, ale napewno jeden z najlepszych na rynku, proszę zerknij sobie na kocioł Buderus GB 162, zobacz film o wymienniku na mojej stronie, sam osobiście instaluję teraz urządzenia, ale sam pracowałem kilka lat w Buderusie i Wolfie i moim zdaniem to super rozwiązanie za rozsądne pieniądze.
http://www.bbt.com.pl/pobierz/buderus_004.wmv

BBT
12-05-2011, 21:42
Witaj, jak szukasz dobrego rozwiązania na taką powierzchnię to zastanów się na kotłem Buderus GB 172T z zasobnikiem wbudowanym 48 litrów, ale ja osobiście polecam Budrusa GB 162 25 kW z zasobnikiem SU160, on ma sporą wężownicę, jak masz może do tego Viessmanna zasobnik, to można go wykorzystać, przerobienie komina można zrobić za ok 1500 zł, ale jak chcesz komin polypropylenowy, który jest już możliwy do stosowania w Polsce, zmieścisz się w 1000 zł.
http://www.bbt.com.pl/pobierz/buderus_004.wmv

BBT
12-05-2011, 21:56
Wita, ja osobiście zajmuję się instalowaniem urządzeń grzewczych i mogę potwierdzić że Buderus to dobre rozwiązanie, ale wybierając kocioł kondensacyjny GB 072 lub GB 162 z zasobnikiem 160 lub 200 litrów, ale jak rozbiory będą jednoczesne to polecam 200 litrów ale oryginalny Buderus lub inny ale z mocną wężownicą ok 30 kW przy parametrach 80/60

Esiak
12-05-2011, 21:57
BBT przestań spamować!

BBT
12-05-2011, 21:58
Witaj, jeżeli mogę coś dodać, to zastosowanie grubszego styropianu ma sens i kocioł kondensacyjny koniecznie, co do pompy ciepła to mam mieszane uczucia, jak masz gaz ziemny to nie warto, bo i tak masz opłaty stałe

aadamuss24
12-05-2011, 22:43
bbt się zaciął :)

t0mekk
23-05-2011, 23:14
Drodzy forumowicze to jeszcze ja poproszę o propozycję kotła kondensacyjnego.

- Dom 133m2 uzytkowej, 160m2 po podłodze.
- Ogrzewanie podłogowe w całym domu
- Rekuperator
- Ściany 25cm + 20cm styro
- Okna U=0,7 - 3 szybowe
- Kominek

W domu zamieszkają 3 osoby, wc + łazienka z wanną i prysznicem.
Chciałbym oddzielnie sterować temperaturą parteru i poddasza, dodatkowo w jendym pokoju na poddaszu (dziecięcym) też chciałbym mieć możliwość oddzielnie ustawić temperaturę.

Pytania:
- jaka moc pieca i może konkretne modele?
- jaki zasobnik?
- jak rozwiązać sterowanie tym ustrojstwem, najlepiej żeby był sterownik pogodowy spięty z pokojowym.

Z góry dzięki za wszelkie odp.

jarett
23-05-2011, 23:56
Prośba o ustosunkowanie się do wypowiedzi mojego hydraulika.

Dom z poddaszem użytkowym 170m całkowitej/130m użytkowej/410m3 kubatury. Solbet24 600+15cm styro 033, 10cm tego samego styro na podłodze, 25 wełny, okna 3szybowe. W planach 4 osoby. 2 łazienki, 1 wanna. Kominek (bez bajerów). Ogrzewanie grzejnikowe.

Zapotrzebowanie na ciepło wg projektu 57W/m2 (ale projekt jest dla dużo gorszych parametrów ocieplenia i dla zimniejszej strefy klimatycznej). Ale nawet jeśli przyjąć tę wielkość to wychodzi mi niecałe 10kW. Chciałem założyć Junkersa Cerapur Smart 14kW.

I tu hydraulik powiedział: Dom to spokojnie ogrzeje, ale zbiornik wody będzie ładował przez 45 min. Czy to prawda? Czy dla ogrzania wody lepiej szukać kotła w okolicach 18-20kW (jak twierdzi ów hydraulik) ?

Esiak
24-05-2011, 00:04
czas nagrzania zbiornika 100L (temp. wejściowa wody 10oC - wyjściowa 45oC) przy mocy kotła 14kW to 17,5 minuty...

zbigor
24-05-2011, 09:20
[B]W planach 4 osoby. 2 łazienki, 1 wanna...
I tu hydraulik powiedział: Dom to spokojnie ogrzeje, ale zbiornik wody będzie ładował przez 45 min. Czy to prawda? Czy dla ogrzania wody lepiej szukać kotła w okolicach 18-20kW (jak twierdzi ów hydraulik) ?
Zależy jaki będzie zasobnik i jak będziesz użytkował łazienki. Ja bym brał ok 200 litrów dla utrzymania komfortu. A wtedy to ponad pół godziny sie będzie nagrzewać. Tylko jak już te 200 litrów zużyjesz to chyba kolejnych 200 nie będziesz po pół godziny znów lał wiec ten czas nagrzewania nie jest już tak bardzo istotny.
W swoim domu rozwiążę problem za pomocą kotła Immergasa. Moduluje od 3kW do 23 czy nawet troche wiecej , ma wbudowany zasobnik 45 litrów i wydatek ciepłej wody prawie 16 litrów wiec mogę jednocześnie napełniać standardową wannę i używać innego standardowego źródła poboru ciepłej wody. Nie planuję żadnych deszczownic ani jacuzzi wiec mi wystarczy. I co ważne kocioł będzie stał w kuchni w szafie bo w kotłowni będzie garderoba. :)

hydraulik_
24-05-2011, 15:50
Jestem hydraulikiem nie ukrywam,serwisantem i inżynierem też.
Mam torochę doświadczeń z kotłami i pompami ciepła.
Z kondensatami jest jeden problem czyszczenie i trwałości wymiennika.
Po kolei WOlF delikatne wentylatory wymienniki do niedawna potrafiły się zatkać tak ,że nie dało się dokładnie wyczyścić .
Buderus ten najnowszy wymiennik nie do wyczyszczenia po 3-5 lat i problem.
Bretie bywa ,że wymiennik zatyka się trwale( 2000 zł).Wada fabryczna firma wymienia na nowy.
De Dietreich tzw . francuski piesek .zrysowanie wymiennika w czasie czyszczenia = dziura po roku. Dopuszczasz wodę twardą -zatyka się wymiennik i ulega rozerwaniu.
Urlich dziurawe wymiennikI w nowych kotłach .Wadliwe płytki palnika (palnik wyje przy niewielkim zabrudzeniu).
ACV hr dobry i prymitywny ,łatwy do czyszczenia.
WItodens 100 -złom
Witodens 200- podziała
Witodens 300 dobry ,Ale serwis może zbadać wodę wlaną w układ i ograniczy gwarancję.

Moc- nie przewymiarowywać.
Zalecana moc na potzrby cwu 20 kW (pod warunkiem ,że wymiennik tyle odbierze .Konieczna powierzchnia wymiany ciepła 1,2 m2 np biawar Qatro albo ACV powyżej 130 l.
Praca z modulacją w kondensatach powoduje wzrost sprawności (Stała mieszanka gaz /powietrze)
W kotłach atmosferycznych i z zamkniętą komorą modulacja obniża sprawność kotła nawet do 60% .Dobierać jak najmniejsze.
Jak jest gaz ziemny to odradzam solary i PC .Koszty stałe wynoszą 55 zł/miesiąc.
Przy oleju ,propanie i paliwach stałych -polecam PC jako główne żródło lub wspomaganie do temperatury np -5 C(to znaczna część sezonu)

RAPczyn
24-05-2011, 16:14
Drodzy forumowicze to jeszcze ja poproszę o propozycję kotła kondensacyjnego.

- Dom 133m2 uzytkowej, 160m2 po podłodze.
- Ogrzewanie podłogowe w całym domu
- Rekuperator
- Ściany 25cm + 20cm styro
- Okna U=0,7 - 3 szybowe
- Kominek

W domu zamieszkają 3 osoby, wc + łazienka z wanną i prysznicem.
Chciałbym oddzielnie sterować temperaturą parteru i poddasza, dodatkowo w jendym pokoju na poddaszu (dziecięcym) też chciałbym mieć możliwość oddzielnie ustawić temperaturę.

Pytania:
- jaka moc pieca i może konkretne modele?
- jaki zasobnik?
- jak rozwiązać sterowanie tym ustrojstwem, najlepiej żeby był sterownik pogodowy spięty z pokojowym.

Z góry dzięki za wszelkie odp.

Witam.

Moim zdaniem dobrze w tej sytuacji odnajdą się np. Junkers ZSBR 16-3A, De Dietrich MCA 15 lub Paradigma Modula NT 3-10.
Dla 3 osób powinien wystarczyć zbiornik o pojemności ~120l
Zdecydowanie automatyka pogodowa z "pilotem" w pomieszczeniu.

Esiak
24-05-2011, 17:58
a vaillant panie..?

jarett
24-05-2011, 20:00
Witam.

Moim zdaniem dobrze w tej sytuacji odnajdą się np. Junkers ZSBR 16-3A, De Dietrich MCA 15 lub Paradigma Modula NT 3-10.
Dla 3 osób powinien wystarczyć zbiornik o pojemności ~120l
Zdecydowanie automatyka pogodowa z "pilotem" w pomieszczeniu.

O, ten DeDietrich mi gdzieś umknął bo też by mi przypasował zamiast junkersa cerapur smarta 14kW.
A jeśli by jakościowo/technologicznie porównywać te kotły, to który wygrywa?
Junkers jest jednak połowę tańszy, ale DeDietrich ma (jak rozumiem) wbudowaną automatykę pogodową (trzeba tylko dokupić czujnik). Zaleta jeszcze taka, ze centralę DeDietricha mam 5km od domu...

Tylko czy opłaca sie za to dopłacać?

1950
24-05-2011, 20:37
opłaca,
to najwyższa półka

jarett
24-05-2011, 20:38
Czy najwyższa to nie wiem -po prostu dobra średnia.
Ale mniejsza o półki - jakieś argumenty na to masz?

1950
25-05-2011, 05:52
w tym wątku piszę o tym dość dużo (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page44)

jowitajb
25-05-2011, 12:37
Witam,
mam pytanie - będę montować w domu jednorodzinnym (140 m2) najprawdopodobniej piec Vaillant Ecotec 19 KW - kondensacyjny. Mam zamontowaną już oczyszczalnię biologiczną i mój hydraulik powiedział, że powinniśmy kupić sobie coś takiego jak "Neutralizator kondensatu", do którego co roku trzeba dokupywać jakiś granulat. Czy to jest obowiązkowe, jak to rozwiązaliście u siebie. Możecie mi coś o tym napisać. Jakie koszty i w ogóle...

Przy okazji zapytam czy wybrany kocioł jest Ok lub co radzicie innego:
Dom: 140 m2 pow użytkowej
Porotherm 25, ocieplenie styropian 15, okna 3 szybowe
ogrzewanie podłogowe: kuchnia, wiatrołap, 2 łazienki, reszta grzejniki
kominek w salonie rekreacyjnie
ilość osób - 3
zasobnik - kupimy tak na 120-150 litrów

Zastanawiamy się jeszcze czy nie lepiej kupić kotła z zasobnikiem w zestawie.

Co radzicie? Będę wdzięczna za pomoc.

Edit:
mamy dwie oferty na piece w pakiecie z zasobnikiem:
Saunier Duval - THEMA CONDENS F AS 18 E + zasobnik SDP 150 l + regulator pokojowy EXACONTROL E7
Vaillant ecoTEC VC plus 186/3-5 + zasobnik VIH R 150

Pierwszy jest tańszy o ok. 600 zł + ma jeszcze regulator pokojowy.

Jaka jest różnica między tymi piecami, firmami, awaryjność, który byście polecili?

t0mekk
25-05-2011, 12:56
Chyba zdecyduję się na De Dietrich MCA 15, może z trochę większym zasobnikiem. Dzięki za radę.


Witam.

Moim zdaniem dobrze w tej sytuacji odnajdą się np. Junkers ZSBR 16-3A, De Dietrich MCA 15 lub Paradigma Modula NT 3-10.
Dla 3 osób powinien wystarczyć zbiornik o pojemności ~120l
Zdecydowanie automatyka pogodowa z "pilotem" w pomieszczeniu.

salik
25-05-2011, 13:19
Musimy wybrac producenta kotla sposrod 4 firm: Duval, De Dietrich, Immergas, Viessmann.

Warunki brzegowe:
- ok. 170m2 po podlogach
- wszedzie podlogowka (+ 3 grzejniki "recznikowe" w 3 lazienkach - po jednym w kazdej)
- 15cm ocieplenia na chudziaku, 20cm na scianach
- 3 lazienki, jedna wanna, wszyscy czlonkowie rodziny wodolubni
- przyszlosciowo instalacja kolektorow

W zwiazku z ostatnim punktem, jestesmy zdecydowani na kociol dwufunkcyjny z zasobnikiem ok. 300L
Na chwile obecna wyprowadzimy tylko instalacje pod kolektory nad poddasze, ktore byc moze (ale to nic pewnego) zamontujemy za kilka lat.
Chcielibysmy wiec zasobnik dwuwezownicowy i tymczasowe spiecie wezownic dla wykorzystania calej pojemnosci zasobnika.
Obliczeniowo wyszlo ze moc kotla powinna wynosic troche ponad 9kW.

Jakies typy wsrod tych 4 producentow?
Na razie wsrod moich faworytow jest De Dietrich MCA15/MCA25 z zasobnikiem solarnym lub Viesmann 200W takoz z zasobnikiem solarnym.

Cerbin
31-05-2011, 00:17
Z projektu "Charakterystyka energetyczna"
Pow. zabudowy: 124
POw. użytkowa: 157
Kubatura pow. ogrzewanych: 363
Liczba użytkowników: 6
[czyli jak rozumiem wyliczenia i propozycje w projekcie mam dla 6 osób... Chociaż nie wiem jak ich tam upchali...;) A nas jest 2+1malutkie. Nawet jeżeli kiedyś będzie - a nie przewidujemy - 2+2 to minie kilka lat zanim życie będzie się koncentrowało w innych pomieszczeniach niż salon+gabinet. Zaś kilkanaście, zanim będzie widocznie zwiększone zużycie CWU - nie planuję dopłacać paru tysięcy, żeby za paręnaście lat można było wziąć szybko po sobie dwa prysznice:)]
Sciany Termalica 24 650, ocieplenie standardowe 20ściana, 30poddasze
Mieszkańcy, a przynajmniej dorośli;) - chłodnolubni bardziej niż ciepłolubni, a w dodatku nie znoszący gorących dni... (stąd krążył przez chwilę po głowie pomysł PC powietrznej - chłodziłaby w lecie). W bloku grzejników praktycznie nie włączaliśmy, w domu oczywiście będzie inaczej, ale mocnego grzania nie potrzebujemy.
POdłogówki nie przewidujemy - nie lubi żona. A skoro nie lubi... ;)
Lubiący moczyć się wieczorami w gorącej kąpieli
Parter - umywalka w ubikacji + kuchnia, piętro łazienka ogólna (wanna + prysznic) + małżeńska (prysznic). Nie ma potrzeby zabezpieczania jednoczesnego dostarczania wody do dwóch pryszniców czy prysznica i wanny. Natomiast, pominąwszy prysznic/wannę, najbardziej wykorzystywana będzie umywalka w ubikacji koło salonu - i to miejsce musi mieć ciepłą wodę od razu. Ale w zasadzie tylko to, więc czy dobrze rozumuję, że raczej elektryczny podgrzewacz w kibelku niż cyrkulacja w całym domu? W dobie zmywarek i czajników elektrycznych ciepła woda w kuchni będzie potrzebna rzadko.
Na pewno będzie w domu kominek, bez DGP, może z PW - jaki by nie był, to będzie sporadycznym dodatkiem do pieca.
Na pewno nie będzie solarów. Może kiedyś, jak się doczekamy dużej dotacji, ale nie wcześniej niż za 2 lata będzie można choćby rozważać.
Nie ma problemu z miejscem - pomieszczenie gospodarcze (przy garażu) pomieści każdy z rozpatrywanych modeli.

propozycje z różnych sklepów:
Vaillant ecoTEC VC PLUS 186/3-5. Polecony w 3 sklepach, w każdym z innym zasobnikiem...
Immergas Victrix x24 - polecony w dwóch sklepach
SAUNIER DUVAL SEMIA CONDENS F 25
Viessmann VITODENS 100-W ( 9-26 kW) + Zasobnik VITOCEL 100 - 120 litrów [ale na V. troszkę psioczą ludzie na forum...]
TERMET UNICO 21 Turbo ( zamknięta komora spalania )+ zasobnik 120 litrów + czujnik temperatury+ zawór trójdrożny
Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C
De Dietrich MCR 24 /II T + zasobnik BS 150 90448150

Czy z powyższych modeli któryś macie ochotę odrzucić, zmodyfikować albo kandydaturę poprzeć?

EDYTA1:
do puli dochodzi model
Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C + zasobnik 120 litrów + prog. pogodowy FW100

:)
EDYTA2:
kolejny sklep przesyłał ofertę, analogiczną jak mariankossy bo JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C ale z zasobnikiem 300. Po diabła mi zasobnik 300?

mariankossy
31-05-2011, 00:39
Z projektu "Charakterystyka energetyczna"
Pow. zabudowy: 124
POw. użytkowa: 157
Kubatura pow. ogrzewanych: 363
Liczba użytkowników: 6
[czyli jak rozumiem wyliczenia i propozycje w projekcie mam dla 6 osób... Chociaż nie wiem jak ich tam upchali...;) A nas jest 2+1malutkie. Nawet jeżeli kiedyś będzie - a nie przewidujemy - 2+2 to minie kilka lat zanim życie będzie się koncentrowało w innych pomieszczeniach niż salon+gabinet. Zaś kilkanaście, zanim będzie widocznie zwiększone zużycie CWU - nie planuję dopłacać paru tysięcy, żeby za paręnaście lat można było wziąć szybko po sobie dwa prysznice:)]
Sciany Termalica 24 650, ocieplenie standardowe 20ściana, 30poddasze
Mieszkańcy, a przynajmniej dorośli;) - chłodnolubni bardziej niż ciepłolubni, a w dodatku nie znoszący gorących dni... (stąd krążył przez chwilę po głowie pomysł PC powietrznej - chłodziłaby w lecie). W bloku grzejników praktycznie nie włączaliśmy, w domu oczywiście będzie inaczej, ale mocnego grzania nie potrzebujemy.
POdłogówki nie przewidujemy - nie lubi żona. A skoro nie lubi... ;)
Lubiący moczyć się wieczorami w gorącej kąpieli
Parter - umywalka w ubikacji + kuchnia, piętro łazienka ogólna (wanna + prysznic) + małżeńska (prysznic). Nie ma potrzeby zabezpieczania jednoczesnego dostarczania wody do dwóch pryszniców czy prysznica i wanny. Natomiast, pominąwszy prysznic/wannę, najbardziej wykorzystywana będzie umywalka w ubikacji koło salonu - i to miejsce musi mieć ciepłą wodę od razu. Ale w zasadzie tylko to, więc czy dobrze rozumuję, że raczej elektryczny podgrzewacz w kibelku niż cyrkulacja w całym domu? W dobie zmywarek i czajników elektrycznych ciepła woda w kuchni będzie potrzebna rzadko.
Na pewno będzie w domu kominek, bez DGP, może z PW - jaki by nie był, to będzie sporadycznym dodatkiem do pieca.
Na pewno nie będzie solarów. Może kiedyś, jak się doczekamy dużej dotacji, ale nie wcześniej niż za 2 lata będzie można choćby rozważać.
Nie ma problemu z miejscem - pomieszczenie gospodarcze (przy garażu) pomieści każdy z rozpatrywanych modeli.

propozycje z różnych sklepów:
Vaillant ecoTEC VC PLUS 186/3-5. Polecony w 3 sklepach, w każdym z innym zasobnikiem...
Immergas Victrix x24 - polecony w dwóch sklepach
SAUNIER DUVAL SEMIA CONDENS F 25
Viessmann VITODENS 100-W ( 9-26 kW) + Zasobnik VITOCEL 100 - 120 litrów [ale na V. troszkę psioczą ludzie na forum...]
TERMET UNICO 21 Turbo ( zamknięta komora spalania )+ zasobnik 120 litrów + czujnik temperatury+ zawór trójdrożny
Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C
De Dietrich MCR 24 /II T + zasobnik BS 150 90448150

Czy z powyższych modeli któryś macie ochotę odrzucić, zmodyfikować albo kandydaturę poprzeć?

Zmieńiłbym na Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C + zasobnik 120 litrów + prog. pogodowy FW100 - taniej i ekonomicznie.

ludwikm
31-05-2011, 15:27
Witam Wszystkich czytam czytam i mam pytanie co sądzicie o takim zestawieniu VAILANT?

PIEC Kondensacyjny, jednofunkcyjny VC/VU ecoTEC plus (z zamknieta komora spalania) VC 246/3-5

oraz zestaw

auroTHERM exclusiv VTK 570/2 – kolektor próżniowy, o wymiarach 1652/702/111 mm (pakiet zawiera trzy
kolektory VTK 570/2), nr kat. 0010002225
Zasobnik buforowy allSTOR VPS/2 300 l,
Moduł swiezej wody VPM 20/25 W,
VPM 20 S – stacja solarna
Złaczki do podłaczenia jednego pola kolektorów,
Łacznik kolejnego kolektora (pakiet zawiera 2 łaczniki),
Naczynie kompensacyjne do układów solarnych, pojemnosc 35 l,
Czynnik grzewczy niezamarzajacy do obwodów kolektora słonecznego 20 l; gotowa mieszanka do -28°C (pakiet zawiera 2 opakowania),
Zawór bezpieczenstwa R 3/4", 3 bary,nr kat. VZ/7/9998
Regulator auroMATIC 620/3 do instalacji c.o. i c.w.u. wspomaganych solarnie,
Odpowietrznik automatyczny obiegu solarnego


będę wdzięczny za informację
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

mimona
07-06-2011, 08:34
ponieważ widze że grono z was ma już duże rozeznanie w tej kwestii i ja chcialam sie poradzić:
dom 147 pow uzytk., parter i poddasze, kominek z płaszczem wodnym z opcja rozprowadzania ciepła do kaloryferów (uklad otwarty). Piec ma byc gazowy z zasobnikiem na wode 150L do 200L. Rodzinka 3 osoby + pies:P.
Myślimy o vaillancie lub viessmannie, tak by nie było problemu z serwisem w razie czego. Podpowiedzcie na co zwrócić uwage, jaki piec byłby dobry?

darek_n
08-06-2011, 10:01
Witam wszystkich forumowiczów.

Mam do Was prośbę o przedstawienie swoich opinii co do wyboru pieca grzewczego gazowego.

Posiadam budynek w zabudowie szeregowej 4 rodzinnej usytuowany między dwoma sąsiadami. (woj. dolnośląskie ok. Wrocławia)
całość to 123,5 m2 z garażem

Ocieplenie 15cm styropian na ścianach, 18 cm wełna na dachu plus dodatkowo daje między 1 pietrem a poddaszem 18cm wełny. Na parterze podłoga 7cm styropian plus 3cm mata do ogrzewania podłogowego. Rodzina 2 osobowa, w przyszłości ( za około 3-6 lat na pewno rodzinka się powiększy o dwójkę potomków )

Cały Parter bez garażu to 48m2 podłogówki (łazienka 3, kuchnia otwarta ok 10, salon 35 m2) , Na piętrze ogrzewanie podłogowe tylko w łazience (5m2) , pozostałe 4 pokoje mają grzejniki naścienne.
W salonie będzie kominek ale to pewnie bardziej w celach estetycznych niż użytkowych, chociaż jak przyjdzie zima to pewnie będziemy korzystali:)
Mam na parterze małą kotłownie więc czy to będzie piec z wbudowanym zasobnikiem czy wolno stojącym nie robi mi różnicy .

1)
pierwszy hydraulik (zanim nie zwolnił go developer ;p) proponował piec kondensat immergas victrix 24kv z zasobnikiem 150l a ogrzewanie podłogowe kontrolowane zaworami RTL. (oczywiście do tego pompa i mieszadło) . i do tego pogodówkę.

2)
Nowy twierdzi że takie rozwiązanie może nie sprawdzić się przy stosunkowo dużej powierzchni podłogówki.
Proponuje droższą opcje:
piec gaz kond Buderus GB172 + RC35 (z wbudowanym zasobnikiem 48l) wraz ze stacją pogodową

3)
Trzecia opcja o której dowiedziałem się we własnym zakresie to np piec jednofunkcyjny kondensat (np wymieniony wcześniej immergas victrix 24kv z zasobnikiem) i do tego osobna skrzynka z rozdzielaczem , pompą i mieszadłem) - jesli coś namieszałem to przepraszam :)
rozwiązanie tańsze ale hydraulik twierdzi że "również nie będę z niego zadowolony"

Proszę o opinie odnośnie:
a) czy rozwiązanie nr 3 sprawdzi się w moim przypadku i czy jest dobrą alternatywą dla stosunkowo najdroższego rozwiązania nr 2 (piec Buderus)?
B) czy ewentualnie wybierając opcję nr 2,(Buderus GB172 + RC35) podany model pieca jest dobry ?- jakie są wasze opinie ? z tego co zorientowałem się jest to stosunkowo nowy model.
c) jak wygląda serwis i obsługa pogwarancyjna w Buderusie? czy jest drogi w serwisowaniu? jak często się psuje?
d) czy mamy jakąś dobrą alternatywę pod względem ceny i jakości dla pieca marki Buderus?
e) które rozwiązanie powinienem wybrać?

Z góry dziękuję za każdą opinię.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!

rwxw
09-06-2011, 20:54
Mam do Was prośbę o przedstawienie swoich opinii co do wyboru pieca grzewczego gazowego.
Jak na taką powierzchnię i sąsiadów po bokach to proponują Ci duże moce tych kotłów. Ja bym proponował podłogówkę w 100% a do tego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem na cwu (jest to wygodne). Kocioł o mocy zależnej od Twojego zapotrzebowania na ciepło, które trzeba by oszacować, ale prawdopodobnie powinno z powodzeniem wystarczyć 12-16kW. Kocioł powinien mieć jak największą regulację mocy grzewczej (modulację), np. od 2-4kW do mocy maksymalnej. Podłogówka bez mieszacza, podłączona bezpośrednio do kondensata, bo nie ma sensu grzać kondensatem do wyższych temperatur, a potem chłodzić na mieszaczu.
Nie rozumiem za bardzo ocieplenia dachy i poddasza. Nie będzie to "poddasze użytkowe" czyli pokoje ze skośnym dachem, że je odcinasz od niższych pokojów ? Garażu nie ogrzewaj, bo nie ma to sensu chyba, że będziesz nim dużo przebywał. Dobrze odizoluj termicznie garaż od reszty.

darek_n
09-06-2011, 21:49
Jak na taką powierzchnię i sąsiadów po bokach to proponują Ci duże moce tych kotłów. Ja bym proponował podłogówkę w 100% a do tego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem na cwu (jest to wygodne).

chciałbym dopasować rozwiązanie do istniejącego projektu (podłogówka parter i grzejniki ścienne poddasze użytkowe)
rwxw czy masz doświadczenia z piecami marki Buderus? możesz cos powiedzieć o Buderus GB172 + RC35 (z wbudowanym zasobnikiem 48l)?

Co do modulacji to faktycznie nie wygląda to najlepiej bo zaczyna się od 7,3. Ale to wynika faktycznie z dużej mocy pieca. Z drugiej strony praktycznie każdy instalator zalecał mi piec 20-24kv - czyżby profilaktycznie;p ?


Nie rozumiem za bardzo ocieplenia dachy i poddasza. Nie będzie to "poddasze użytkowe" czyli pokoje ze skośnym dachem, że je odcinasz od niższych pokojów ?

Być może niezbyt jasno się wyraziłem:
1 piętro to poddasze użytkowe (3 pokoje, łazienka i garderoba).
nad tym jest jeszcze jeden poziom do kótrego montuje we własnym zakresie dodatkwoe schody. To poddasze nad pokojami może spełnić ewentualnie funkcję pokoju lub po prostu graciarni. I właśnie w tym miejscu chcę dodać wełne czyli pomiędzy sufitem poddasza użytkowego a podłogą graciarni nad tym poddaszem użytkowym.


Garażu nie ogrzewaj, bo nie ma to sensu chyba, że będziesz nim dużo przebywał. Dobrze odizoluj termicznie garaż od reszty.
Projekt nie przewiduje grzejnika w garażu. mój hydraulik zaleca montaż ze względu na "złamanie temperatury" /Dodam że w garażu tuż przy bramie garażowej ma być zamontowany licznik wody oraz punkt wodny (kranik). Garaż jest oddzielony od kotłowni ścianką 10cm. Wejście jest tylko przez bramę garażową. - czy w tej sytuacji faktycznie warto inwestować w grzejnik?

Pozdrawiam

rwxw
10-06-2011, 09:04
chciałbym dopasować rozwiązanie do istniejącego projektu (podłogówka parter i grzejniki ścienne poddasze użytkowe)
Zależy na jakim etapie jesteś to możesz dopasować albo będzie z tym problem. Rozwiązanie mieszane jest kiepskie, zwłaszcza jak zamontujesz kocioł o dużej mocy. Kondensat najlepiej pracuje gdy ma niska temperaturę, więc sprawdza się przy podłogówce. Grzejniki są dobre dla węglowca. Układ mieszany jest do kitu w obu przypadkach: dla kondensata z mniejszą sprawnością grzejesz wyżej, a potem chłodzisz. Dodatkowo musisz wydać kasę na niepotrzebny układ mieszający. W dodatku grzejniki grzeją, gdy działa kocioł a przestają gdy się wyłączy. Podłogówka grzeje kilka godzin po wyłaczeniu kotła. Gdy kocioł jest za duży, to często się włącza i wyłącza, co jest denerwujące przy grzejnikach i nieekonomiczne. Nie bój się podłogówki w 100%, jest to bardzo dobre rozwiązanie - poczytaj na forum. To tak w skrócie, zrobisz jak chcesz.

czy masz doświadczenia z piecami marki Buderus?
Nie mam doświadczenia z Buderusem, wybór marki, to jak dyskusja, czy Mazda jest lepsza, czy Toyota... Wybierz kocioł, który ma parametry Tobie pasujące.

praktycznie każdy instalator zalecał mi piec 20-24kv - czyżby profilaktycznie;p ?
Pewnie tak. Tyle się "zwykle" daje. Dom będzie dogrzany, a to, że rachunak ciut wyższy, to kogo tam...

mój hydraulik zaleca montaż ze względu na "złamanie temperatury" /Dodam że w garażu tuż przy bramie garażowej ma być zamontowany licznik wody oraz punkt wodny (kranik).
Możesz pociągnąć rurki (koszt żaden) a grzejnik sobie zamontujesz, jak będzie trzeba. Licznik mam tak samo i gdy dom nie był zamieszkały, to raz zamarzł. Gdy mieszkam, to nie ma problemu, ale i tak profilaktycznie obudowałem go sobie styropianem.

jaremy
13-06-2011, 15:47
Panowie a podpoiedzcie mi jedną rzecz. Murarz będzie murował komin, czy do kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego wsawiać w komin wkład ceramiczny czy odrazu rurę kwasówkę.
Wiem że mogę włożyć ceramikę a potem ewentualnie kwasówkę dorzucić, ale to będzie koszt.
Wogóle czy prz kondensacie może być ceramika.

Jarek.P
13-06-2011, 23:04
Przy kondensacie może być nawet kanalizacyjna PCVka.

Wymuruj normalny komin, a potem w to wstaw wkład z nierdzewki.

J.

jaremy
14-06-2011, 12:11
Dzisiaj mnie właśnie oświecił facet w sklepie.

newadec
14-06-2011, 22:55
Posiadam ten piec już 5 sezon + sterownik RC30,piec generalnie uwazany za niezawodny, a przy tym bardzo tani.Jestem z niego bardzo zadowolony.Obecnie dostępny jest nowocześniejszy GB162,ale dużo droższy.Jeśli nie jestes fanem nowinek i nie lubisz tak jak ja przepłacac GB022 to dobry wybór.

kaczinx3
16-06-2011, 19:18
Witam,
Mam zamiar zmienić system z eko-groszku na gaz. Jestem po ofertowaniu z kilkoma wykonawcami działającymi w moim regionie, którzy przedstawili mi kilka rozwiązań. Oczywiście wybór należy do mnie. Proszę o fachową poradę, który zestaw w stosunku ceny do jakości, serwisu, oszczędności itp... polecilibyście wybrać.
zestaw nr 1: De Dietrich MCR-II 24/BS 100,
zestaw nr 2: Vaillant Ekotec PLUS 126/3-5, VIHR 120, Calormatic 430, vr61
zestaw nr 3: Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 + IPM 1,
I jeszcze te choć jednak od razu je wykluczam z uwagi na ich zbyt wysoką cenę.
zestaw nr 4: Viessmann vitodens 200 + vitotronic 200 + vitocel 100,
zestaw nr 5: kocioł ACV Alfa SM
tak pokrótce jeszcze o parametrach domu, choc jak mysle wykonawcy pewnie to juz dobrali przy sugerowanych propozycjach:
Dom nowo wybudowany ocieplony styro15 cm, dół podłogówka ok 65 m2, góra 65 m2 grzejniki 5 szt., piwnica 60 m2 grzejniki 5 sztuk aczkolwiek przy eko ich nie używałem i tak było ciepło.
Dziękuje z góry za rzeczową poradę,
Pozdrawiam

RAPczyn
17-06-2011, 17:57
Moim zdaniem z tej piątki to wybrał bym zestaw nr. 3

Luc3k
18-06-2011, 11:54
Witam serdecznie na forum.

Stanąłem przed wyborem zakupu pieca gazowego. Piec oczywiście dwufunkcyjny, kondensacyjny. Powierzchnia domu do ogrzania to około 160 m. Jestem trochę zdezorientowany, ponieważ co instalator to inna opinia. Jedni montują Aristona, inni są zadowoleni z Vailanta, a z kolei ostatnio polecono mi Wolfa jako Mercedesa wśród pieców gazowych. Rozważam również opcję z zasobnikiem, w którym ma być podgrzewana woda. Czy moglibyście się wypowiedzieć i chociaż trochę ukierunkować mój wybór? Będę wdzięczny, za każdą fachową radę.

Luccca
18-06-2011, 14:24
U mnie stanelo na Viessmann Vitodens 200-W 19kw z automatyka Vitotronic 200 + podgrzewacz Vitocell 100w 120l + czujnik pogodowy. Do ogrzania 139m2 - dol podlogowka i kilka kaloryferow na gorze... jak na razie bedzie to wszystko dzialalo ze zbiornikiem podziemnym i propan-butanem... wszystko jednak na razie na etapie powstawania... z czasem GZ z sieci ale to przyszlosc.

mam nadzieje ze dobry wybor kotla i ze nie bede zawiedziony... zycie pokaze

Luc3k
18-06-2011, 15:46
U mnie stanelo na Viessmann Vitodens 200-W 19kw z automatyka Vitotronic 200 + podgrzewacz Vitocell 100w 120l + czujnik pogodowy. Do ogrzania 139m2 - dol podlogowka i kilka kaloryferow na gorze... jak na razie bedzie to wszystko dzialalo ze zbiornikiem podziemnym i propan-butanem... wszystko jednak na razie na etapie powstawania... z czasem GZ z sieci ale to przyszlosc.

mam nadzieje ze dobry wybor kotla i ze nie bede zawiedziony... zycie pokaze
A cenowo jak to wyszło? Mi za Wolfa bez zasobnika do grzania wody powiedziano cenę w granicach 6300 zł.

Luccca
18-06-2011, 16:04
A cenowo jak to wyszło? Mi za Wolfa bez zasobnika do grzania wody powiedziano cenę w granicach 6300 zł.

Wiem ze viessmanny drogawe sa ale ja mialem promocje od lokalnego sprzedawcy gdyz przenosil swoj sklep i za komplet wyszlo mi 8 tys brutto wiec mysle ze nie przeplacilem... mozna poszukac troche w sieci i znalezc dobra cene... juz za okolo 9,5 tys mozna miec komplet z tego co wiem...

salik
18-06-2011, 18:52
Viesmann ma ten problem że wymaga swoich akcesoriów w kotłowni, więc automatycznie rosną nam koszty wykonania kotłowni :(
Tak przynajmniej twierdzi kilku instalatorów z którymi się ostatnio spotkałem (wszyscy jak jeden mąż mówią to samo).

Luccca
18-06-2011, 20:21
Viesmann ma ten problem że wymaga swoich akcesoriów w kotłowni, więc automatycznie rosną nam koszty wykonania kotłowni :(
Tak przynajmniej twierdzi kilku instalatorów z którymi się ostatnio spotkałem (wszyscy jak jeden mąż mówią to samo).

Tak ale kupujac caly zestaw placisz juz za kociol z akcesoriami do jego podloaczenia z tego co mi wiadomo... dopytam zreszta jak bede rozmawial z instalatorem...

rwxw
19-06-2011, 17:04
Jedni montują Aristona, inni są zadowoleni z Vailanta, a z kolei ostatnio polecono mi Wolfa jako Mercedesa
To jakby dyskusja, czy lepsza jest Toyota, czy Mazda, czy może Honda ? To pytanie jest bez sensu. Zastanów się nad parametrami, które są Ci potrzebne, a nie nad marką. Możesz jeszcze wziąć pod uwagę bliskość i jakość serwisu.

victor89
23-06-2011, 23:44
witam
Stoje przed wyborem kotla gazowego do ogrzewania domu. Uzytkuje go starsza osoba ktora nie ma juz sily schodzic do piwnicy i codzien rozpalac pieca weglowego.

Kiedys zostal obok pieca weglowego zainstalowany piec gazowy, byl uzywany kilka razy, ostatni raz jakies 17 lat temu i nie nadaje sie on obecnie do bezpiecznego uzytkowania wg, fachowca, poza tym ma mala sprawnosc. Z piecem jest sterowanie (komputer w pokoju) i 2 czujniki temperatury - mieszkaniu i poza nim. Sa tez dwie pompy wody, rowniez nie uzywane od 17 lat.

Dom o ktorym mowa ma 100mkw, wybudowany 45 lat temu. Nie posiada zadnej warstwy ocieplenia, poddasze jest nieogrzewane i nieocieplone. Nie mam bladego pojecia jaka moc pieca dobrac. Obecnie rocznie schodzi ok. 5t wegla i utrzymywana jest temperatura srednio 18 stopni (wahania noc dzien 14 - 22 stopnie) . Kaloryfery sa zeliwne, bardzo masywne, rury o duzym przekroju, mieszcza hektolitry wody - instalacja nie modernizowana od wybudowania domu.

Dom stoi w okolicach Tarnowa (15km). Nie bardzo wiem jakiej firmie zaufac i jaki kociol wybrac. Musi byc oszczedny i zapewnic przynajmniej 20 stopni nawet w najzimniejsze dni.

1950
24-06-2011, 09:47
każdy kocioł gazowy da radę,
pozostaje tylko kwestia kosztów,
musisz się liczyć z tym, że będzie na pewno drożej niż ogrzewanie węglem,
ale z kolei będzie bezobsługowo,
ze względu na duży zład instalacji, najlepszy będzie kocioł kondensacyjny,
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page44)

salik
26-06-2011, 23:09
Czy dla domu energooszczędnego, ma sens kupno kotła z mocą modulowaną zaczynającą się w okolicach 6kW?
Mam tu konkretnie na myśli model Vaillanta VC 126/3-5 - może ma jednak sens poszukanie innego kotła z niższym dolnym progiem?

Esiak
26-06-2011, 23:16
Innovens MCA 15/BS 60 moduluje 3,4-15,8 kW
Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 moduluje w zakresie 3,7-14,2 kW

kdarow
29-06-2011, 20:51
Witam, poszukuje pomocy w doborze pieca gazowego.
Obecnie mam piec miałowy jednofunkcyjny co, oraz bojler gazowy do cwu. W chwili obecnej noszę się z zamiarem założenia kotła gazowego jedno lub dwufunkcyjnego. No i tu rodzi się pierwsze moje pytanie czy zainstalować kocioł 2-funkcyjny, czy pozostawić bojler gazowy ( nie jest stary ok3 lata i dobrze sobie radzi a koszt grzania wody to ok 120zł/mies) i założyć piec jednofunkcyjny ??? Co jest ekonomiczniejsze w użytkowaniu?? Ma ktoś doświadczenie w takiej podmiance??
Jeśli chodzi o kocioł do c.o. to myślałem o kondensacyjnym Saunier Duval Thema Condens F AS 25, czy może ktoś coś powiedzieć na temat tego producenta?? A jeśli nie to proszę o poradę jaki kocioł wybrać w pieniążkach do 5 tys zł.
Domek dobrze ocieplony, okna plastik, powierzchnia ok 170m, kaloryfery stalowe i oddzielna kotłownia
pzdr i dzięki za pomoc:yes:

mariusz.s
30-06-2011, 18:58
Witaj, Viessmann to dobre ale drogie rozwiązanie ale zastosowana w nim Lambda Pro Control jest doś skomplikowanym urządzeniem, może warto jak zastanowisz się nad Buderusem to także dobry produkt w dobrej cenie, zobacz Buderusa GB162 kocioł o wysokiej sprawności wydatek jak Vitocrossal Viessmanna ale za pół ceny, ja coś to poczytaj o tym jakbedziesz potrzebował pomocy to napisz do mnie to doradzę chętenie, zajmuje się techniką grzewczą od ładnych kilku lat www.bbt.com.pl

Ja zapytałem dwa dni temu i cisza. BBT odczytał wiadomość, ale już nie odpisał. Widocznie roboty dużo i o klientów nie trzeba dbać - i tak sami przyjdą.
Gratuluję podejścia i życzę samych sukcesów. Na szczęście BBT nie jest jeden.

Kaśka73
01-07-2011, 14:25
jaka powinnam mieć moc kotła kondensacyjnego z de dietricha MCR instalator proponuje 26kw czy to za dużo?

kubatura 590m3
w/g projektu kocioł powinien mieć moc 24kW
całkowite zapotrzebowanie na ciepło 15836W

1950
01-07-2011, 16:48
albo źle zrozumiałaś, albo instalator nie wie co ma instalować,
nie ma MCR-ów o mocy 26 kW

Kaśka73
01-07-2011, 17:40
http://dedietrich.pl/content/download/2868/38666/file/MCR_karta_tech.pdf

kocioł MCR II 24 T

orko
01-07-2011, 17:47
witam
Stoje przed wyborem kotla gazowego do ogrzewania domu. Uzytkuje go starsza osoba ktora nie ma juz sily schodzic do piwnicy i codzien rozpalac pieca weglowego.

....
Dom o ktorym mowa ma 100mkw, wybudowany 45 lat temu. Nie posiada zadnej warstwy ocieplenia, poddasze jest nieogrzewane i nieocieplone. Nie mam bladego pojecia jaka moc pieca dobrac. Obecnie rocznie schodzi ok. 5t wegla i utrzymywana jest temperatura srednio 18 stopni (wahania noc dzien 14 - 22 stopnie) . Kaloryfery sa zeliwne, bardzo masywne, rury o duzym przekroju, mieszcza hektolitry wody - instalacja nie modernizowana od wybudowania domu.

Dom stoi w okolicach Tarnowa (15km). Nie bardzo wiem jakiej firmie zaufac i jaki kociol wybrac. Musi byc oszczedny i zapewnic przynajmniej 20 stopni nawet w najzimniejsze dni.

Jeśli dobrze życzysz tej osobie to dociepl jej dom, w przeciwnym razie zawał po obejrzeniu rachunków za gaz murowany.

AkpC
01-07-2011, 19:39
Witam

Mam pytanie do osób które są w trakcie wyboru albo juz wybrały piec gazowy do swojego domu do grzania wody i do grzejników . Jaki piec wybrać i jakich producentów??

Pozdrawiam

Mogę polecić szereg artykułów na temat doboru kotłów grzewczych (http://www.rynekinstalacyjny.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=261&Itemid=100238), zacząć można od tych dwóch:
Jak ogrzać dom - źródła ciepła. Poradnik inwestora (http://www.rynekinstalacyjny.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2367:poradnik-inwestora-jak-ogrza-budynek&catid=261:ogrzewanie&Itemid=100238)
Jakie źródło ciepła jest najbardziej ekonomiczne? Poradnik inwestora (http://www.rynekinstalacyjny.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2923:jakie-rodo-ciepa-jest-najbardziej-ekonomiczne-poradnik-inwestora&catid=261:ogrzewanie&Itemid=100238)

salik
02-07-2011, 18:11
Esiak - dzięki za podpowiedź :)
Na chwilę obecną Junkers wygląda na najlepszy stosunek ceny do parametrów.
Innovens - sam kocioł wychodzi 2-krotnie drożej niż Junkers, aczkolwiek w pakiecie jest już regulator.
Za to wychodzi że przy tych obu kotłach najsensowniej wziąć zasobnik 2-wężownicowy innego producenta (np. Biawar).

Esiak
02-07-2011, 18:38
Esiak - dzięki za podpowiedź :)
Na chwilę obecną Junkers wygląda na najlepszy stosunek ceny do parametrów.
Innovens - sam kocioł wychodzi 2-krotnie drożej niż Junkers, aczkolwiek w pakiecie jest już regulator.
Za to wychodzi że przy tych obu kotłach najsensowniej wziąć zasobnik 2-wężownicowy innego producenta (np. Biawar).
a co chcesz jeszcze do zasobnika podłączyć? solary?

salik
02-07-2011, 19:45
W jakiejś skończonej przyszłości - tak.
Niestety liczę się z tym że jeśli chcielibyśmy w przyszłości zamienić kocioł na pompę ciepła, to czeka nas też wymiana zasobnika.

Multi
02-07-2011, 20:10
Witam

a moge wiedzieć jaki koszt tej instalacji ?

Multi
02-07-2011, 20:20
Witam wszystkich

potrzebuję pomocy mam wybrać kocioł gazowy Deweloper daje w cenie 2500 zł.
Sanier Dival z zmaknieta kom.spalania, ale ja chcę coś lepszego tzn.kondensat tylko nie wiem czy jedno czy dwu funkcyjny
Dodatkowo tak dogadałem sie z Deweloperm będe miał instalację pod kominek z płaszczem wodnym i drugą instalację pod pompę ciepła
jaki kocioł mam wybrać jak myslicie:( jak to wszystko połączyć żeby działało zaznaczam że narazie bede korzystał z układu piec gazowy kominek z płaszczem
acha jeszcze bedzie podlogówka , Dom ma pow.118m, parter i poddasze ocieplenie 15 cm. steropianu,to będzie blizniak.
Nie wiem jak zabezpieczyć komfort Ciepłej wody użytkowej.Może ktos pomoze :bye:

Esiak
02-07-2011, 20:37
jeśli chcesz mieć komfort cwu to kocioł jednofunkcyjny i do tego zasobnik, lub kocioł z wbudowanym zasobnikiem (jeśli masz mało miejsca)...
kominek z płaszczem wodnym podłączasz albo w układzie otwartym przez wymiennik, albo w układzie zamkniętym, kominek wtedy musi mieć chłodnice płaszcza wodnego...
jak to wszystko podłączyć? znajdź dobrego instalatora, który się tym zajmie...

Multi
02-07-2011, 20:45
Dzięki Esiak

Ale chodzi mi o to czy piec gazowy kondensat jednofunkcyjny czy nie zcy tez zwykły dwufunkcyjny z zamkniętą kom.spalania:bye:

Esiak
02-07-2011, 20:55
jeśli liczy się dla Ciebie komfort cwu to typowy kocioł dwufunkcyjny odpada,
do dwufunkcyjnych zalicza się jeszcze tzw lodówki, czyli kotły z zintegrowanym zasobnikiem warstwowym (gdzie woda do zasobnika jest nagrzewana przepływowo) ale mają one zazwyczaj co najmniej 100L pojemności, więc jest zachowany komfort cwu...
ja akurat taki kocioł wybrałem dla siebie: vaillant ecoCOMPACT VSC 126-C 140 i też będę miał kominek z płaszczem wodnym...
typowym rozwiązaniem jest kocioł jednofunkcyjny (kondensacyjny) i dołączany do niego osobny zasobnik stojący, i tu już dowolnie możesz sobie wybierać jego pojemności...
przy dzisiejszych cenach to kupuj tylko kondensata...

Multi
02-07-2011, 21:01
Dzięki Esiak

a nie wiesz da sie połączyc kominek z płaszczem żeby też podgrzewał wode :yes: a może za dużo kombinuje
Ja mam ochote zinstalować piec Vailanta jednofunkcyjny kondensat plus do tego zasobnik i moze to wystarczy

Esiak
02-07-2011, 21:08
oczywiście, że się da podłączyć tak kominek aby grzał również wodę w zasobniku, tu masz schemat:

63979

Tibor Ferenczy
06-07-2011, 14:21
Czy Ktoś mógłby w kilku zdaniach przedstawić argumenty za zastosowaniem pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem, a pieca dwufunkcyjnego, co powinienem brać pod uwage przy wyborze. Z lektury wynika mi, że jesli chce mieć komfort cwu to tylko jednofunkcyjny + zasobnik.. ale jaki zasobnik dla 4os. rodziny 150m2 domu ? a czy z samego założenia utrzymywanie wysokiej temp. 50C w zasobniku o przykładowej poj. 200l jest tanie ? wydaje mi się, że bardzo drogie. Moze ten jednofunkcyjny, Pomózcie :o

Spirea
07-07-2011, 13:10
jakiś czas temu radziłam się tutaj w sprawie doboru pieca. Jestesmy teraz chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Projektant podłogówki, po wyliczeniu OZC podał zapotrzebowanie na 16kW (jesteśmy w górnych granicach tego kW, wszędzie podłogówka, grzejnik awaryjny w garażu i kotłowni, dwie łazienki - czyli 2x prysznic + wanna, zlew). Wstępnie instalator zaproponował nam GB022. Po konsultacjach na tym wątku wskazano mi Buderusa GB162. Mam jedną ofertę od sprzedawcy współpracującego z instalatorem na 9150 zł za GB162kw, sterowanie RC35, zbiornik 150l. W necie znalazłam piec ze sterownikiem za 7000 zł (samo kupno, montaż we własnym zakresie). I pytanie. Czy warto brać ten nowy model, czy brać piec z niższej półki cenowej? - starszy Buderus, Junkers, Vaillant?
Czy warto dobrać do sterowania RC35 sterowanie pilotem?

igoka
07-07-2011, 15:18
Witam wszystkich
Proszę o pomoc w doborze pieca gazowego i mocy grzejników. Co do pieca to chyba zdecyduję się na zestaw Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 (kondensacyjny) - czy będzie wystarczający ??
Budynek nowy z poddaszem użytkowym ,
Parter :
gazobeton+12 styropian , podłoga 12 styropian, okna plastik 1.0
35 m podłogówki i 44 m grzejniki + garaż 35 m z małym grzejnikiem żeby temp. była w okolicy 10 stopni
Poddasze :
wełna 15+5 niewielka ściana kolankowa i prawie wszystko w skosach, wyprowadzenie pod grzejniki
obliczałem tylko kubaturę bo w tych skosach ciężko dokładnie wyliczyć m 2
pokoje mają po 30, 30 i 40 m3 łazienka 11 m3 hol 19 m3 w pokojach po dwa veluxy
łącznie całe poddasze ma 140 m kubatury
Bardzo mi zależy na Waszej opinii co do mocy grzejników do takiej kubatury (myślałem o aluminiowych żeberkach)
Pytałem 3 instalatorów i każdy ma inne zdanie
Będę wdzięczny za wyliczenia

Banaś
11-07-2011, 12:05
Witajcie, taka sprawa
Mam juz informację ile mnie wyniesie piec i połączenie.
- Broetje Energy Komfort 24 KW za 5000 zł.
i drugie tyle z a materiał i robocizne czyli w sumie 10000.
To jest instalacja i podłączenie całości do istniejącego pieca miałowego.
Ciepła woda i ogrzewanie.
Co WY na to robić??? Piec dobry???

dzięki

Banaś
11-07-2011, 15:09
Witam,
Umnie padło na:
Broetje Energy Komfort 24 KW za 5000 zł (ma zasobnik w środku 60 litrów)
drugie tyle musze zapłacić za materiał i robocizne czyli w sumie 10000.
Całość będie wpięta do istniejącego kotła miałowego.
Co WY na takie rozwiązanie, no i czy instalator zaproponował dobry piec?
na co jeszcze zwrócić uwagę? Dziękuję.

RAPczyn
13-07-2011, 07:58
Witajcie, taka sprawa
Mam juz informację ile mnie wyniesie piec i połączenie.
- Broetje Energy Komfort 24 KW za 5000 zł.
i drugie tyle z a materiał i robocizne czyli w sumie 10000.
To jest instalacja i podłączenie całości do istniejącego pieca miałowego.
Ciepła woda i ogrzewanie.
Co WY na to robić??? Piec dobry???

dzięki

Lepszym rozwiązaniem będzie WGB lub chociaż WBS

RadziejS
13-07-2011, 08:39
Witam wszystkich
Proszę o pomoc w doborze pieca gazowego i mocy grzejników. Co do pieca to chyba zdecyduję się na zestaw Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C + zasobnik ST 120l + regulator FW 100 (kondensacyjny) - czy będzie wystarczający ??
Budynek nowy z poddaszem użytkowym ,
Parter :
gazobeton+12 styropian , podłoga 12 styropian, okna plastik 1.0
35 m podłogówki i 44 m grzejniki + garaż 35 m z małym grzejnikiem żeby temp. była w okolicy 10 stopni
Poddasze :
wełna 15+5 niewielka ściana kolankowa i prawie wszystko w skosach, wyprowadzenie pod grzejniki
....
Będę wdzięczny za wyliczenia

Mam taki sam kocioł i sterownik, tylko zasobnik większy i biawara. Dom ponad 200m2, parter z poddaszem, tylko podłogówka, kocioł spokojnie dawał radę w największe mrozy - a niektórzy "specjaliści" pukali się w głowę jak mówiłem, że do takiego sporego domu chcę taki mały kociołek.

Ancze
15-07-2011, 21:50
Witam , mam pytanie przy kupnie domu w szeregowcu o powierzchni użytkowej 120m2 plus poddasze 60m2( trzeba tylko zamontować kaloryfery na poddaszu) zaproponowano mi modele pieca a ponieważ dla mnie to czarna magia po chińsku pisana w brajlu to nie mam pojęcia co wybrać.
1)Vitodens 100-W +sterownik+zasobnik 120L -7700,00
2)Vitodens 100-W+sterownik+zasobnik 150L - 8200,00
3)Vitodens 200-W +sterownik +zasobnik 120L -11000,00
4)Vitodens 200-W +sterownik +zasobnik 150L -11500,00
dodam że mam do wyboru te cztery jak by w zniżce gratisowo i nie wiem który będzie najlepszy , dodam że jesteśmy na razie we dwójkę plu w niedalekiej przyszłości dziecko.
Dzięki z góry za odpowiedz :)

azalka
18-07-2011, 19:14
Może ktoś się zlituje...
Męczę się nad wyborem kotła. Domek parterowy 120m2, wszędzie podłogówka, dodatkowo trzy nieduże drabinkowe grzejniki w łazienkach. 3 osoby.
Zapotrzebowanie w projekcie było 7,7kW, 4coś tam na podłogi i 2,8 na grzejniki (w 2 pokojach), które to grzejniki zmieniliśmy na podłogówkę. W efekcie nie mam pojęcia, czy zapotrzebowanie się zwiększa czy zmniejsza. Liczę, że między 6 a 10kW na ogrzewanie będzie ok - jeszcze trzeba podgrzać c.w.u. (ile ?)
Chciałabym coś dobrego możliwie niedrogo, nie musi być najnowsza nowinka, byleby było sprawne, ekonomiczne, solidne, z niedrogimi częściami

Zasugeroiwano nam 3 piece:

De Dietrich - kondensacyjny gazowy, wiszący MCR/II 24 BS 100, 5,5 - 23,6kW (z podgrzewaczem 100 l stojącym) - ok.5 tys

Vaillant - wiszący, gazowy, kondensacyjny VC ecoTEC plus 186/3-5 10,8-32,4kW (+ zasobnik VIH + 120l) - ok 6300 PLN
(a może lepszy byłby VC ecoTEC plus 126/3-5 5,3 - 12,9kW?)

Viessman - Vitodens 100-W (WB1B) 11,0 - 35,0kW/GZ-50 z podgrzewaczem 120l - 6,5 tys

Jeżeli dobra jakaś dusza jest mi w stanie podpowiedzieć cokolwiek, ew. ukierunkować ku innemu kotłowi, będę zobowiązana.

1950
18-07-2011, 21:59
osobiście mogę polecić Ci De Dietricha,
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page44) możesz więcej poczytać na ich temat

Grzesiek13
19-07-2011, 07:00
Przy vitodensie 100W nie zasterujesz mieszaczem z poziomu kotła, kocioł ma ubogie sterowanie w tej wersji, to prosty kocioł inwestycyjny. Zamiast niego polecam droźszy vitodens 200W.

salik
19-07-2011, 07:32
Hmmm - nikt nie skomentował mocy kotłów?
Po po kocioł 35kW do podłogówki 120m2 w parterówce?

swistak81
19-07-2011, 08:14
Może ktoś się zlituje...
Męczę się nad wyborem kotła. Domek parterowy 120m2, wszędzie podłogówka...
Od razu pomyślałem co kolega Salik.
Poszukaj kotłów o mocy MAX 16-17kW. Absolutnie nie więcej (taktowanie!).
Swego czasu szukałem sam coś o mniejszych mocach i ja kupiłem kondensata Immergasa 12kW (mam 120m2, tylko podłogówka) - ~3700zł brutto.
Kolega ma 180m2, też sama podłogówka i też ma 12kW kocioł.
Jest też Beretta chyba 16kW, tańsza - ma od razu pogodówkę w cenie.

azalka
19-07-2011, 08:24
Dzieki za sugestie.
I te 17kW na ogrzanie CWU w zasobniku ok 100l tez wystarczy?
Oprocz podlogowki mam jeszcze te 3 grzejniki lazienkowe ;)
Lubie ciepla wode, w domku bedzie nas 2 osoby, w porywach 3.

Czyli z tej serii wymienionej wypada najlepiej Vaillant - wiszący, gazowy, kondensacyjny VC ecoTEC plus 126/3-5 5,3 - 12,9kW?

desmear
19-07-2011, 08:41
Dzieki za sugestie.
(...)
Czyli z tej serii wymienionej wypada najlepiej Vaillant - wiszący, gazowy, kondensacyjny VC ecoTEC plus 126/3-5 5,3 - 12,9kW?

w ubiegły piątek kupiłem:
Immergas VICTRIX X 12 2 (2-12kW, ubiegłoroczny model bez LCD) - 3400 zł
zasobnik wiszący 80 litrów z wężownicą i dodatkowo (na wszelki wypadek niezależną grzałką 2,2kW) - 1000 zł
zestaw do podłączenia zasobnika 275 zł
czujnik temp. do pogodówki 265 zł

RAZEM 4940 z zasobnikiem. Chyba taniej niż jakakolwiek Twoja inna propozycja.
ps
nie wiem, czy uda Ci się kupić jeszcze ubiegłoroczny kocioł, tegoroczne (z wyświetlaczem LCD) znalazłem po 3600.

pozdrawiam

salik
19-07-2011, 09:28
Azalka - czy w tych łazienkach masz też podłogówkę?
Jeśli tak, to zrób grzejniki drabinkowe niskotemperaturowe.
Odpadnie Ci problem 2 obiegów grzewczych, a i kocioł kondensacyjny będzie miał większą sprawność.

swistak81
19-07-2011, 09:31
Dzieki za sugestie.
I te 17kW na ogrzanie CWU w zasobniku ok 100l tez wystarczy? (...)
Czyli z tej serii wymienionej wypada najlepiej Vaillant - wiszący, gazowy, kondensacyjny VC ecoTEC plus 126/3-5 5,3 - 12,9kW?
Spokojnie wystarczy i jeszcze sporo zapasu zostanie. Ale jak lubisz kąpiele w wannie - to radziłbym wziąć większy zbiornik.
Popatrz na jeden z najważniejszych (w dobie dobrze ocieplonych domów) parametrów - minimalna moc kotła.
Twój Vaillant startuje od 5,3kW, a nasz Immergas od 2.0kW (model z zeszłego roku nawet chyba 1.9kW).
Bierz IMMERGASA :D

azalka
19-07-2011, 09:45
A czym sie roznia zwykle immergasy od eco?

swistak81
19-07-2011, 10:51
Co to jest "zwykły Immergas" i co to jest "eco"?
Pytanie jest wieloznaczne...

azalka
19-07-2011, 11:10
IMMERGAS VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 (http://www.fuego.pl/2361_Pakiet_IMMERGAS_VICTRIX_12_kW_ECO_PLUS_100.ht ml)
a Immergas VICTRIX X 12 2
Tylko zasobnikiem?

swistak81
19-07-2011, 11:22
Dokładnie - to tylko nazwa handlowa dla zestawu. To ten sam kocioł+zasobnik+zestaw przyłączeniowy.
Jak zresztą masz tam w opisie:

"W skład zestawu wchodzą:
Kocioł Immergas VICTRIX X 12 2 I.
Emaliowany zasobnik Immergas 100 l.
Zestaw podłączeniowy zasobnika."

azalka
19-07-2011, 11:36
A jak z obsługą/awaryjnością tej marki? Dostępność i koszt części?

swistak81
19-07-2011, 12:17
Tu niech się wypowie ktoś kto ma go u siebie dłuższy okres. Ja wiem tylko z hurtowni (kolega sprzedawca) że jest ok.
Są osoby na forum mające Immergasy, tylko nie wiem czy tu zaglądają :).

joska
19-07-2011, 12:50
Witam,

Ja również mam dylemat jaki kocioł wybrac :( Będę ogromnie wdzięczna za podpowiedzi

dom 200m2 powierzchni + ok 35 garaż i kotłownia/pralnia
rodzina 5-cio osobowa, ale raczej nie korzystamy z ciepłej wody w tym samym czasie.
2 lazienki (wanna+prysznic). Ogrzewanie standardowe (brak podłogówki)
dom ocieplony + nowa szczelna stolarka okienna

no i teraz piec: w tej chwili mamy 11-to letniego junkersa 26kw z otearto komorą tak więc do kondensatu doszedłby koszt dostosowania komina

jaki piec wybrać? 1 czy 2 funkcyjny, z zasobnikiem czy bez

chciałabym chyba piec kondensacyjny ze względu na koszty ogrzewania no ale koszty są strasznie wysokie

z rekonesansu jaki do tej pory przeprowadziłam miałam polecane:
acv - ale nie wiem jaki dokładnie model
viessman vitodens 100-w 11-35kw z zasobnikiem 120l -6300pln + programator 170pln i pogodówka 650pln
villant vc 246 9,4-26kw 6900pln + prgramator 740pln
dietrich jednof. + zasobnik 100l 4800pln + programator 800,pln
junkers cerapur smart 28 3-c dwufunk. 28kw 5500pln

po drodze oferowano również immergasy

już sama nie wiem co wybrać, dlatego będę wdzięczna za wszelkie sugestie

pozdrawiam :)

kaczinx
19-07-2011, 21:39
krótkie pytanie:

instalator sugeruje mi taką samą cenę za zakup kotła i instalację kotłowni na:
a/ junkers 14-3C+ST120+FW200 itd.. lub
b/ vaillant ecotec plus 126/3-5 + vihr120 itd.
różnica 300 pln na korzysc junkersa co mi radzicie co wybrac do jutra musze sie zdecydowac???

domek pw uzytkowa 130 m2, dół 65m2podłogówka, góra 65m2 grzejniki, 2 łazienki

help, dzięki

azalka
19-07-2011, 22:44
Azalka - czy w tych łazienkach masz też podłogówkę?
Jeśli tak, to zrób grzejniki drabinkowe niskotemperaturowe.
Odpadnie Ci problem 2 obiegów grzewczych, a i kocioł kondensacyjny będzie miał większą sprawność.

Przepraszam, nie zauważyłam maila.
Mam podłogówkę, grzejniki są jedynie dla dosuszania ręczników.
Dowcip polega na tym, że one już są zamontowane i pewnie na jakiejś innej fazie, obiegu czy jak tam się to zwie.
Piec muszę kupić na cito.
Mój hydraulik jest dobrym rzemieślnikiem, który umie sprawnie łączyć rurki, ale to człek strarej daty i bez dostępu do netu. Myslenia za wiele nie uskutecznia ;)...


I jeszcze jedno pytanie do użźytkowników IMMERGASA:
kto musi instalować piec, aby został objęty gwarancją??? Autoryzowany serwisant czy po prostu ktoś z uprawnieniami "gazowymi"?

Jak jest w przypadku innych firm? Jestem zdecydowana na kupno pieca przez internet.

swistak81
20-07-2011, 07:10
I jeszcze jedno pytanie do użytkowników IMMERGASA:
kto musi instalować piec, aby został objęty gwarancją??? Autoryzowany serwisant czy po prostu ktoś z uprawnieniami "gazowymi"?
Jak jest w przypadku innych firm? Jestem zdecydowana na kupno pieca przez internet.
Kocioł podłącza hydraulik (czyli przyłącza wodę, rurki do kanalizacji i gaz).
Natomiast samo uruchomienie robi serwisant Immergasa i jest to uruchomienie wliczone w cenę kotła.
Nic dodatkowo za to już się nie płaci. W zestawie przyłączeniowym jest silnik krokowy, który też instaluje serwisant.
Hydraulik może natomiast podciągnąć czujnik temperatury od zbiornika do kotła (jest w zestawie).

azalka
20-07-2011, 08:28
Dziękuję Ci bardzo za cierpliwość!
Dla pewności jeszcze dopytam:
jeśli kupię kocioł w necie, to tutejszy serwis powinien mi go uruchomić pierwszy raz za darmo?

Znalazłam jeszcze jeden kocioł, nad którym się zastanawiam:
CERAPUR SMART ZSB 14-3C z zasobnikiem ST 120-1Z z regulatorem FW 100 (ma w moim regionie wielu serwisantów)

swistak81
20-07-2011, 08:48
Tak, jeśli kupisz w necie to oczywiście uruchomienie nadal jest za darmo.
Co do drugiego pytania - poniżej link do wątku.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149738-Kocio%C5%82-Junkers-Cerapur-Smart-ZSB-14-3C-w-praktyce