PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

azalka
21-07-2011, 22:46
Chciałabym BARDZO podziękować Salikowi a zwłaszcza forumowiczowi swistak81 za pomoc oraz zwrócenie uwagi na moc kotła!!!
Mój instalator i doradzająca mu hurtownia wpakowali by mnie na taaaką minę!!!! "Moc, Pani, piec musi mieć MOC!!!!!!!!!" Nie będę pisać, do czego mnie namawiali i jakich głupot nawygadywali w hurtowni.
Za radą speców z elektrody jeszcze sobie podzwoniłam na wszystkie infolinie. Ze swej strony sprawdziłam dostępność serwisu w moim najbliższym regionie.
Ostatecznie wybór padł na Junkersa Cerapur 14kW ze 160cio litrowym zasobnikiem.

Chłopaki, jestem Wam niewymownie wdzięczna, będę miała piec dobrze dobrany do wielkości domku i moich potrzeb, nie będę za darmo puszczać pieniędzy do komina...

proteusmaximus
22-07-2011, 12:26
Witam !! Dopisze się do tematu z prośbą o pomoc . W czym tkwi problem ??
Planuję instalację ogrzewania gazowego i sprawa wygląda tak że nie wiem jak wybrać piec gdyż cały problem polega na wysokości komina który według kominiarza wynosi 19 m . Według niego mam zastosować gaz turbo ( cokolwiek to znaczy ) Jeden z instalatorów polecał mi Aristona clas ,kiedy inny instalator powiedział że może być problem i że muszę zastosować kondensat albo piec z otwartą komorą lecz tutaj mamy spadek wydajności . Mieszkanie mam 56 m2 więc kondensat trochę lipa dawać i przepłacać !
Nie wiem co zrobić i jak zareagować i co wybrać Jakie są rozwiązania danego problemu ??

proszę o pomoc !!!

rwxw
23-07-2011, 11:25
mamy 11-to letniego junkersa 26kw z otearto komorą tak więc do kondensatu doszedłby koszt dostosowania komina.... ale nie wiem jaki dokładnie model viessman vitodens 100-w 11-35kw
Nie wiem, jak masz ocieploną chatę bo tego nie piszesz, a jest różnica między 5 a 20cm styro. Masz jednak teraz kocioł 26kW i pewnie wystarcza, skoro masz go przez 11 lat. Po tylu latach eksploatacji wiesz pewnie ile gazu zużywa, a więc możesz oszacować moc z jaką rzeczywiście grzeje zimą i nie musisz liczyć ozc jeśli nie znasz zapotrzebowania budynku na ciepło. Pewnie też wiesz, czy zimą włącza się co chwilę, czy jak się włączy, to grzeje non stop przez wiele godzin. Korzystając z tych danych możesz określić zapotrzebowanie budynku na ciepło i na pewno nie będzie to 35kW, tylko dużo mniej. Możesz też policzyć ozc przed podjęciem decyzji. Np. u mnie do ogrzania 200m2 wystarcza tylko 8kW. U Ciebie pewnie trochę więcej, ale na pewno nie ponad 30kW, więc nie kupuj kotła o tak dużej mocy. Poczytaj pytania i odpowiedzi dla Azalki, ona miała ten sam problem, tylko w nieco innej skali, bo mniejsza powierzchnia i skup się na kotłach o jak największej modulacji i mocy nie przekraczającej twoich szacunków zapotrzebowania budynku na ciepło, a na pewno mniejszej niż 20-24kW. Więcej komfortu da zasobnik+ kocioł jednofunkcyjny niż kocioł dwufunkcyjny, bo woda będzie miała stałą temperaturę i można będzie zastosować kocioł o mniejszej mocy.
Co do komina, to może możesz zaoszczędzić i przekuć go przez ścianę, zamiast prowadzić długie rury przez komin.

RAPczyn
24-07-2011, 12:30
Witam !! Dopisze się do tematu z prośbą o pomoc . W czym tkwi problem ??
Planuję instalację ogrzewania gazowego i sprawa wygląda tak że nie wiem jak wybrać piec gdyż cały problem polega na wysokości komina który według kominiarza wynosi 19 m . Według niego mam zastosować gaz turbo ( cokolwiek to znaczy ) Jeden z instalatorów polecał mi Aristona clas ,kiedy inny instalator powiedział że może być problem i że muszę zastosować kondensat albo piec z otwartą komorą lecz tutaj mamy spadek wydajności . Mieszkanie mam 56 m2 więc kondensat trochę lipa dawać i przepłacać !
Nie wiem co zrobić i jak zareagować i co wybrać Jakie są rozwiązania danego problemu ??

proszę o pomoc !!!

Zdecydowanie kocioł kondensacyjny małej mocy.
Kocioł Modula NT 10 przy układzie spalinowym DN80 może mieć komin wysokości 21m lub 30m (niezależny lub zależny od powietrza w pomieszczeniu).
Kocioł Cerapur Smart 14-3C odpowiednio 22m.

roberto3011
31-07-2011, 12:55
dom 220m2 po podłogach, w tym 21 m2 garaz z jednym małym grzejnikiem na przełamanie temp. Dom wybudowany z PTH 25 P+W ocieplony 15 cm szarego styropianu, garaż 15 cm zwykłego. Ściana miedzy garażem a domem ocieplona 15 cm zwykłego styropianu. W podłodze 10 cm styropianu. W dachu 25 cm wełny lambda 0,035. Poradzcie prosze jaki piec bo juz szalu dostaje czytajac watek. W domu ma mieszkać docelowo 5-6 osób. Okna 3szybowe, drzwi drewniane 68 mm. Podłogówka tylko w łazienkach i na przedpokoju. Reszta grzejniki.

1950
31-07-2011, 13:21
chciałeś powiedzieć - wszędzie podłogówka

roberto3011
31-07-2011, 14:21
1950 jeżeli mnie pytałeś to podłogówkę mam w łazienkach oraz na korytarzach i w wiatrołapie. Pokoje i kuchnie (dwie bo domek dwurodzinny) na grzejnikach. w sumie troche żałuję że w kuchni nie dałem podłogówki ale już po wylewkach a kuć raczej nie będe...

1950
31-07-2011, 14:22
to żałuj

roberto3011
31-07-2011, 14:56
1950 to już wiem...a coś konstruktywnego w sprawie pieca??:)

kbab
31-07-2011, 16:59
1950 to już wiem...a coś konstruktywnego w sprawie pieca??:)
w takim domu wystarczy kocioł 18-24kW, zapotrzebowanie określam na 26000kWh/rok (co+cwu dla 4 osób), przeciętne zapotrzebowanie na co 100kWh/m2 rocznie - to powinno zapewnić zimą temp 22stC, tj średnio 110kWh/dobę (sezon grzewczy 200dni), przy większych mrozach do 150kWh/dobę. Roczny koszt gazu przy W-3 to 5500zł za 2720m3 GZ50. Przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym (grzejniki) kocioł kondensacyjny może pracować z mniejszą sprawnością (liczyłbym na max 96%).

roberto3011
31-07-2011, 17:28
kbab serdeczne dzieki! sorki, że tak podpytuje ale myslisz ze duzo wiecej zużyję gazu przy grzejnikach niz przy podlogowce??

kbab
31-07-2011, 21:25
liczyłbym na 6-8%

roberto3011
01-08-2011, 09:48
pytałem już w innym wątku ale bardzo bym prosił jeszcze o opinie i tutaj mądrych ludzi. Chodzi o dobór kotła:

dom 220m2 po podłogach, w tym 21 m2 garaz z jednym małym grzejnikiem na przełamanie temp. Dom wybudowany z PTH 25 P+W ocieplony 15 cm szarego styropianu, garaż 15 cm zwykłego. Ściana miedzy garażem a domem ocieplona 15 cm zwykłego styropianu. W podłodze 10 cm styropianu. W dachu 25 cm wełny lambda 0,035. Poradzcie prosze jaki piec i jakiej mocy. W domu ma mieszkać docelowo 5-6 osób. Okna 3szybowe, drzwi drewniane 68 mm. Podłogówka tylko w łazienkach i na przedpokoju. Reszta grzejniki....

aadamuss24
01-08-2011, 11:13
Roberto bardziej zwracaj uwagę na wydajność ciepłej wody użytkowej niż moc kotła. Przy tylu osobacz to może być głównym wyznacznikiem mocy kotła. pozdr adam

roberto3011
02-08-2011, 09:24
aadamuss24 dzięki za odpowiedź. Planuję kocioł jednofunkcyjny czy przy nim również obowiązuje wydajność ciepłej wody użytkowej, wydawało mi się, że tylko przy dwufunkcyjnych....Myślałem o zasobniku 120 l ale nie wiem czy nie zamały...

aadamuss24
02-08-2011, 10:11
Ważniejsza jest wielkość zasobnika. Moim zdaniem 120 litrów to może być mało dla tylu osób. Z drugiej strony kocioł też nie może być za mały bo będzie długo nagrzewał wodę w większym zasobniku. Jeśli kąpiele prysznicowe to nie powinno być większego problemu jeśli będzie trochę przerwy pomiędzy kąpielami. Z napełnieniem wanny trzeba będzie poczekać. 10 minut prysznica to ok min 70 litrów wody a czasami i 120. pozdr adam

Etti
02-08-2011, 16:29
zastanawiam się nad sensownością wymianą kotła na gaz ziemny i ciekaw jestem waszych opinii .

Kocioł przeze mnie użytkowany jest belgijskiej firmy RADSON (przejęta przez Junkers) z 1992 r. , jednofunkcyjny z zasobnikiem , otwarta komora spalania, z pokojowym regulatorem temperatury grzania. Pytanie czy wymiana na nowy kocioł konwencjonalny (raczej nie kondensat z uwagi na konieczność wymiany grzejników na większe) dałyby mi oszczędności uzasadniające wymianę kotła. Nie wiem też na ile dotychczasowy okres eksploatacji ma wpływ na sprawność , no i na ile nastąpił rozwój technologii w kotłach konwencjonalnych w ostatnich 20 latach. Trudno mi to ocenić na podstawie rachunków za gaz, ponieważ dom jest w technologii z tamtych lat, chociaż całkiem dobrze ocieplony. Póki co używany przeze mnie kocioł jest sprawny , mam też serwisanta, potencjalnie problem mógłby się pojawić z dostępnością części

jarroo
02-08-2011, 16:31
Witam,

stoję obecnie przed wyborem kotła gazowego do segmentu o powierzchni 140m (w tym 23m garaż).
Segment ma 3 piętra (ostatnie to poddasze), 2 łazienki z ogrzewaniem podłogowym i ogrzewaniem podłogowym w aneksie kuchennym.
Na parterze 2 małe kaloryfery, na 1 piętrze 3 duże kaloryfery VASCO, na 2 piętrze 3 duże kaloryfery VASCO oraz dwa małe kaloryfery na poddaszu.

Piec umiejscowiony jest na 2 piętrze w łazience.

Obecnie jest nieużywany piec który został zamontowany kilka lat temu i tak sobie wisi :):

http://img41.imageshack.us/img41/2893/20110510319.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/20110510319.jpg/)
http://img59.imageshack.us/img59/3871/dsc06524v.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/dsc06524v.jpg/)
http://img847.imageshack.us/img847/9540/dsc06527c.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/847/dsc06527c.jpg/)

Szukamy sensownego pieca kondensacyjnego. Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję.

Etti
02-08-2011, 17:12
zastanawiam się nad sensownością wymianą kotła na gaz ziemny i ciekaw jestem waszych opinii .

Kocioł przeze mnie użytkowany jest belgijskiej firmy RADSON (przejęta przez Junkers) z 1992 r. , jednofunkcyjny z zasobnikiem , otwarta komora spalania, z pokojowym regulatorem temperatury grzania. Pytanie czy wymiana na nowy kocioł konwencjonalny (raczej nie kondensat z uwagi na konieczność wymiany grzejników na większe) dałyby mi oszczędności uzasadniające wymianę kotła. Nie wiem też na ile dotychczasowy okres eksploatacji ma wpływ na sprawność , no i na ile nastąpił rozwój technologii w kotłach konwencjonalnych w ostatnich 20 latach. Trudno mi to ocenić na podstawie rachunków za gaz, ponieważ dom jest w technologii z tamtych lat, chociaż całkiem dobrze ocieplony. Póki co używany przeze mnie kocioł jest sprawny , mam też serwisanta, potencjalnie problem mógłby się pojawić z dostępnością części

instalacja woda + Co jest miedziana, grzejniki są stalowe pod obieg wody o wysokiej temperaturze, z głowicami termostatycznymi. RADSON ma palnik atmosferyczny, spaliny obsługuje komin w wkładem z kwasówki o przekroju 130 mm

1950
02-08-2011, 17:28
sprawność niższa od kotła kondensacyjnego o około 15-25%

nerx
02-08-2011, 20:20
Witam,

będe zaczynał wkrótce remont i prace zaczną się od całej instalacji elektrycznej, wody i ogrzewania. Jest to dom dwupiętrowy z strychem ja będe mieszkał na parterze ( 64m kw ), sąsiedzi na pierwszym piętrze. Dom jest nieociepolny i pewnie długo nie będzie :( w piwnicy jest wilgoć i dosyć mokro. Przy skuwaniu tynków i rozbieraniu podłogi w niektórych miejscach na ścianach zewnętrznych u dołu cegły były wilgotne. Dom wybudowano w latach 30 i posiada dużó okien bo aż 6. Nrazie będziemy mieszkać w nim tylko ja z dziewczyną ale w przyszłości pewnie ktoś dołączy :) Planujemy zainstalować piec gazowy oraz kominek z wywietrznikami w salonie. Chcemy zrobić ogrzewanie podłogowe w : salonie (19m kw), kuchi (9m kw) oraz łazience (4m kw) w sypialni oraz jednym pokoju chcemy dać kaloryfery. Okna będą wymienione na nowe. Wykonawca stwierdził że dobrym rozwiązaniem byłoby ocieplić ściany z wewnątrz chociażby te zewnętrzne z uwagi na fakt iż będzie ogrzewanie podłogowe które może nie ocieplić wystarczająco. Co o tym myślicie ? Ja chciałbym uniknąć układania płyt wraz z ociepleniem z uwagi na fakt iż może pod tymi płytami rozwijać się np. pleśń. Jakiego typu piec byście polecali ?
Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Etti
03-08-2011, 10:43
sprawność niższa od kotła kondensacyjnego o około 15-25%

1950 dzięki za odpowiedź , chyba że nie była kierowana do mnie :-)

gdybym chciał zamieniać obecny kocioł nie na kondensacyjny a na konwencjonalny tyle że nowy to na jakie % oszczędności mógłbym liczyć ?

kbab
03-08-2011, 10:50
gdybym chciał zamieniać obecny kocioł nie na kondensacyjny a na konwencjonalny tyle że nowy to na jakie % oszczędności mógłbym liczyć ?
sprawność kotła podaje każdy producent, ale koszt głównie zależy od zapotrzebowania - jeśli ono radykalnie się nie obniży to nie liczyłbym na oszczędności, zapraszam do mojego kalkulatora, wystarczy roczne zapotrzebowanie wpisać w H2, sprawność zmienić w kolumnie F (pamiętać o kropce)
https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=14

aadamuss24
04-08-2011, 01:26
Większość polecanych na forum będzie odpowiednia, warto mieć cyrkulację przy piętrowym układzie. pozdr adam

Luc3k
06-08-2011, 13:20
Chciałbym się doradzić. Znalazłem w swoim mieście kocioł Viessmann VITODENS 100-W z zasobnikiem Ekocell 100 l za 5500 zł. Czy ten piec jest warty uwagi? Kocioł ma ogrzewać około 157 m powierzchni użytkowej. Zastanawia mnie jedno, że cena Viessmanna jest o wiele niższa niż np. Vailanata czy Wolfa. Wolfa zaoferowano mi w cenie 7100 zł bez zasobnika. Jeżeli Viessmann to Mercedes wśród kotłów to dlaczego jest tak tani w stosunnku do konkurencji?

Fijolek2005
06-08-2011, 15:13
Witam jestem w trakcie wymiany pieca i zasobnika wody . Posiadam dom o pow.użytkowej 140m2 i kubaturze 527 m3 . Dom jest ocieplony styropianem 15cm , a sufit styropianem w postaci sypkiej około 20cm. Grzejniki zwykłe aluminiowe , bez ogrzewania podłogowego. Jak do tej pory ogrzewałem piecem na gaz ziemny DOMGAZu 16KW i wystarczał , jak by za brakło mocy co się nigdy nie zdarzyło to mam kominek tradycyjny . Przy naszej 3 osobowej rodzinie zasobnik wody 120 litrowy wystarczał .
Moje pytanie brzmi czy piec Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 wystarczy czy jest to niestety za mała moc pieca . Cena tego pieca jest w rozsądna około 5400 zł . Może jakiś inny piec w takich granicach polecicie .Pozdrawiam

rwxw
06-08-2011, 20:51
Moje pytanie brzmi czy piec Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 wystarczy czy jest to niestety za mała moc pieca
Spróbuj sobie przypomnieć ile gazu na dobę zużywał poprzedni kocioł w ciągu mroźnych, zimowych dni. Jeśli mniej niż 28 m3 na dobę (24h*12kW), to wystarczy. Moim zdaniem na oko 12kW wystarczy, ja mam 8kW, dom większy i tylko ciut lepiej ocieplony a zimą pompa nigdy nie pracowała przez więcej niż 16-18h na dobę, więc na upartego 6kW też by wystarczyło.

rwxw
06-08-2011, 20:52
dlaczego jest tak tani w stosunnku do konkurencji?
Promocje, marketing, itd. Nie jest powiedziane, że Viesiek musi być 2x droższy niż konkurencja.

hydraulik_
07-08-2011, 07:40
Chciałbym się doradzić. Znalazłem w swoim mieście kocioł Viessmann VITODENS 100-W z zasobnikiem Ekocell 100 l za 5500 zł. Czy ten piec jest warty uwagi? Kocioł ma ogrzewać około 157 m powierzchni użytkowej. Zastanawia mnie jedno, że cena Viessmanna jest o wiele niższa niż np. Vailanata czy Wolfa. Wolfa zaoferowano mi w cenie 7100 zł bez zasobnika. Jeżeli Viessmann to Mercedes wśród kotłów to dlaczego jest tak tani w stosunnku do konkurencji?
Nie radzę to kociołek inwestycyjny.Nie jest wart nawet tyle ile kosztuje.
Zobacz kociołek ACV solo 18/24.Prostacka stara konstrukcja (jak mercedes)

hydraulik_
07-08-2011, 07:43
Witam jestem w trakcie wymiany pieca i zasobnika wody . Posiadam dom o pow.użytkowej 140m2 i kubaturze 527 m3 . Dom jest ocieplony styropianem 15cm , a sufit styropianem w postaci sypkiej około 20cm. Grzejniki zwykłe aluminiowe , bez ogrzewania podłogowego. Jak do tej pory ogrzewałem piecem na gaz ziemny DOMGAZu 16KW i wystarczał , jak by za brakło mocy co się nigdy nie zdarzyło to mam kominek tradycyjny . Przy naszej 3 osobowej rodzinie zasobnik wody 120 litrowy wystarczał .
Moje pytanie brzmi czy piec Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 wystarczy czy jest to niestety za mała moc pieca . Cena tego pieca jest w rozsądna około 5400 zł . Może jakiś inny piec w takich granicach polecicie .Pozdrawiam wystarczy mocy .Zażyj na strony ACV Kociołek HRE kompakt Nie do zajechania .Spali 2 x mniej niż domgaz

Luc3k
07-08-2011, 09:15
Nie radzę to kociołek inwestycyjny.Nie jest wart nawet tyle ile kosztuje.
Zobacz kociołek ACV solo 18/24.Prostacka stara konstrukcja (jak mercedes)
A co oznacza, że to kocioł inwestycyjny? W sensie, że awaryjny? Polecono mi ten piec jako solidny.

piotrmak
07-08-2011, 09:24
No właśnie:) Co znaczy kocioł inwestycyjny?

1950
07-08-2011, 09:29
to znaczy, że ma być najtańszy, mieć jedynie to co musi i nie błyszczeć,
reszta jest nie ważna,

hydraulik_
07-08-2011, 10:48
A co oznacza, że to kocioł inwestycyjny? W sensie, że awaryjny? Polecono mi ten piec jako solidny.

Vitodens 200 jest ok. ale 100 wytrzymuje tyle co gwarancja dewelopera.

hydraulik_
07-08-2011, 10:52
to znaczy, że ma być najtańszy, mieć jedynie to co musi i nie błyszczeć,
reszta jest nie ważna,
Wytrzymać do końca gwarancji.A potem ma zarobić dla firmy Vissman podobnie jak citroen.
Ja nie montuję typu 100 .nie chcę mieć kłopotów.Ja mam klientów z polecenia

piotrmak
07-08-2011, 11:15
No niby z jednej strony zarobić a z drugiej psuje markę całej firmie. Obudzą się za dziesięć lat, że sprzedaż stoi.Widać, że świat stoi już na głowie

hydraulik_
07-08-2011, 12:30
No niby z jednej strony zarobić a z drugiej psuje markę całej firmie. Obudzą się za dziesięć lat, że sprzedaż stoi.Widać, że świat stoi już na głowie
To już trwa 10 lat.Lepiej sprzedać i zarobić niż trzymać markę i nie sprzedać.
Każda firma tak ma.Poziom jest wyrównany.
ale czasem zdarzają się perełki. Porozmawiajcie z serwisantami kotłów

kbab
07-08-2011, 17:04
Spali 2 x mniej niż domgaz
Z całym szacunkiem - ale jak to wyliczyłeś - czyżby taka proporcje wynikała z porównania sprawności obu kotłów??? A może któryś z producentów przesadził w wyliczeniach sprawności swojego produktu - chyba, że palnąłeś tak sobie a muzom.

hydraulik_
07-08-2011, 20:34
Z całym szacunkiem - ale jak to wyliczyłeś - czyżby taka proporcje wynikała z porównania sprawności obu kotłów??? A może któryś z producentów przesadził w wyliczeniach sprawności swojego produktu - chyba, że palnąłeś tak sobie a muzom.

To wynika z doświadczenia.
Wyobraź sobie kocioł stojący dobrany na styk ,to znaczy ,że średnio połowę czasu pracuję palnik i ma sprawność 90 % połowę czasu nie pracuję.
Ale wtedy 20 % ciepła ucieka w komin.
Jestem jednak pewien ,że masz za duży kocioł powiedzmy 2 x Tak jest z reguły. w pierwszym przypadku sprawność wychodzi 80% .W drugim około 60%
Przyjąłem optymistyczną sprawność 90 %.
Kocioł kondensacyjny ma sprawność powiedzmy 100 %.
Miałem tak w domu .ale i u klientów:D

kbab
07-08-2011, 23:30
to bzdura - kocioł pracujący z nominalną mocą przy określonej sprawności i zużywa np 1m3 gazu to dostarcza do systemu 9,97*sprawność kWh energii, jeśli inny dostarczyłby o połowę mniej to musiałby mieć sprawność o połowę mniejszą - takich kotłów nie znam - może podasz jakiś przykład? Może masz na myśli kocioł źle wyregulowany i wyrzucający niespalony gaz do komina?

MIRI
17-08-2011, 20:16
Witam forumowiczów. Ja także muszę wybrać kocioł gazowy. Zdecydowałem się na kondensacyjny 1-funkcyjny. W sklepie doradzają Saunier Duval Thema condens FAS 18. Czy ktoś może coś powiedzieć o kotłach tej firmy ? z góry dziękuję za pomoc

firewall
17-08-2011, 21:09
... ma zarobić dla firmy Vissman podobnie jak citroen.


Czy to oznacza że są aż tak dobre?!

gkobe
19-08-2011, 23:55
A jaki piecyk 1- funkcyjny zastosowac w domku 117 mkw uzytkowej 24 mkw garaz 80 mkw podłogówki + 4 grzejniki
Ocieplenie
- sciana styro 15 cm superfasada 0.38
- podłoga 13 cm
- strop drerwniany 30 cm wełny

instalator poleca mi buderesa gb022 lub de dietrich mcr 24II t

Zasobnik mam juz zakupiny Acv 200l SME

RAPczyn
20-08-2011, 12:41
A jaki piecyk 1- funkcyjny zastosowac w domku 117 mkw uzytkowej 24 mkw garaz 80 mkw podłogówki + 4 grzejniki
Ocieplenie
- sciana styro 15 cm superfasada 0.38
- podłoga 13 cm
- strop drerwniany 30 cm wełny

instalator poleca mi buderesa gb022 lub de dietrich mcr 24II t

Zasobnik mam juz zakupiny Acv 200l SME

Do domu tej wielkości powinien być jak najmniejszy kocioł, rzędu max 10kW i dolną granicą modulacji 2-3kW.

orko
20-08-2011, 16:32
To może jakiś przykład kociołka o dolnej modulacji 2-3kW tak do 5000zł?

RAPczyn
21-08-2011, 07:44
Np. Junkers ZSB 14-3C 4649PLN netto.

pawelpiwowarczyk
23-08-2011, 01:39
Ja mam pytanie odnośnie sterowania kotłem kondensacyjnym za pomocą sterownika pokojowego. Bez "pogodówki".

Kilkanaście postów wyżej wyczytałem, że kocioł steruje modulacją poprzez pomiar temperatury powracającej do kotła. Czyli niezależnie od typu sterowania, modulacja występuje.

A co z temperaturą czynnika grzewczego? Przy pogodówce kocioł działa na podstawie krzywych grzewczych, a przy sterowniku pokojowym? Czy to jest tak, że ja sam nastawiam temperaturę czynnika grzewczego i ten parametr jest stały bez względu na zapotrzebowanie na ciepło? Nastawia się wówczas maksymalną temperaturę czynnika, na jaką obliczona jest instalacja pracująca przy -20st.C? Czy wówczas kocioł, przy niewielkich mrozach, nie pracuje zbyt gwałtownie (w sensie temperaturowym - na krótko, ale ostro rozgrzewa grzejniki)?
Jak następuje dozowanie ciepła? Poprzez czas pracy kotła, czy może zmienną prędkość przepływu czynnika grzewczego połączoną z odpowiednią modulacją?

Pytanie raczej akademickie, ponieważ prawie na pewno zdecyduję się na pogodówkę, ale chciałbym wiedzieć jak steruje się kotłem bez tejże mitycznej pogodówki. Jakoś mało o tym na forum.

Przymierzam się do jednego z dwu kotłów:
Immergas Victrix 12,
Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C.

sonya-
29-08-2011, 16:36
Witam,

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wyborem grzejników. Zakres zawęził się do dwóch firm - jak w temacie. Wertuje fora w celu uzyskania pomocy, niestety nigdzie nie znalazłam porównania grzejników firm Radson i Viessmann. Nasi hydraulicy zachwalają sobie grzejniki Viessmann, no ale oni współpracują z tą firmą więc nic dziwnego, że będą zachwalać. Dlatego kieruje pytanie do was drodzy grupowicze/użytkownicy abyście się wypowiedzieli na temat grzejników tych dwóch firm. Może pomoże mi to w decyzji. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie opinie.

Pozdrawiam

korczu
30-08-2011, 21:10
Witajcie,

tak czytam to forum, a jak to jest z serwisem pieca? poniewaz co roku trzeba zrobic tzn przeglad, orientuje sie ktos z was ile taki serwis kosztuje? i czy lepiej teraz zaplacic za lepszy piec ktory w teorii jest juz potem bez obslugowy tez tez pojsc w tansze rozwiazanie ?

pawelpiwowarczyk
31-08-2011, 09:22
Nie słyszałem o kotłach bezobsługowych.
Pewnie nie ma co generalizować, ale raczej jest tak, że kocioł "droższej" marki, to droższy serwis.
Przed chwilą rozmawiałem z koleżanką, która serwisuje kocioł regularnie i u której był akurat wczoraj serwisant. Za przegląd bierze 120zł. Kocioł Termet.

Lisek_77
31-08-2011, 11:16
Mam pytanie odnośnie doboru kotła.
Dom 200m2, ściana styropian 20 cm, dach 35 cm wełny, okna trójkomorowe z szybą 0,7. Strop nad piwnicą 10 cm styro. Brak went. mech.
Po całości domu podłogówka. 5 osób.

Waham się pomiędzy
Junkers Cerapur Smart 14kW + zasobnik 120 L
Dietrich MCA 15 _ 120 L
Junkers Cerapur Comfort 16 KW + 120 L
Junkers Cerapur Modul ZSB 14/100S-3MA


Czy jest sens dopłacać ok. 3000 zł do MCA 15 albo cerapur komfort lub modul w porównaniu z cerapur smart, który kosztuje ok. 3600 zł, aby teoretycznie zyskać modulację w zakresie 3,4-15,8 KW zamiast 2,9 - 14,2 kW?

Za cenę MCA15 lub ceraputr komfort mam teoretycznie Cerapur Smart 14kW + zasobnik 120 + sterownik pogodówki i jeszcze zostaje.
Tylko czy smart nie ma trochę małej mocy?

Zakładając, że na 90% jestem zdecydowany na Cerapur Smart, jakiej firmy zasobnik polecacie ok. 120L?

greg28
31-08-2011, 12:18
Witajcie,

tak czytam to forum, a jak to jest z serwisem pieca? poniewaz co roku trzeba zrobic tzn przeglad, orientuje sie ktos z was ile taki serwis kosztuje? i czy lepiej teraz zaplacic za lepszy piec ktory w teorii jest juz potem bez obslugowy tez tez pojsc w tansze rozwiazanie ?

Każdy kocioł gazowy trzeba serwisować, żeby nie wygasła gwarancja. Poza tym serwis kotła to także, a może przede wszystkim czyszczenie go w "środku" jak tego nie robisz spada jego sprawność, a to cie może kosztować potem więcej niż coroczny przegląd. Koszty przeglądów to w tej chwili od 120 do 250 pln w zalezności od pieca i serwisanta.

sonya-
31-08-2011, 15:36
ponawiam zapytanie. Czy nikt z grupowiczów nie ma grzejników firmy radson czy viessmann? Podzielcie się opiniami. Będę bardzo wdzięczna.

RAPczyn
31-08-2011, 16:12
Mi osobiście bardziej podobają się V&N (CosmoNOVA), są zaokrąglone. Takie jakby smuklejsze.

mlyneck
31-08-2011, 18:19
Mi osobiście bardziej podobają się V&N (CosmoNOVA), są zaokrąglone. Takie jakby smuklejsze.

Widziałem je u znajomych i muszę przyznac że zgrabnie wyglądają.

bdan
02-09-2011, 11:31
Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu mocy kotłów.
Zastanawiam sie na dwoma modelami kotłów:

IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I
modulacja 1,9 do 12
(http://www.fuego.pl/2360_IMMERGAS_VICTRIX_X_12_2_I.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fuego.pl%2F236 0_IMMERGAS_VICTRIX_X_12_2_I.html))

IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I
modulacja 3-23,6
(http://www.fuego.pl/1992_IMMERGAS_VICTRIX_X_24_2_I.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fuego.pl%2F199 2_IMMERGAS_VICTRIX_X_24_2_I.html))


Ceny kotłów takie same. Gnębi mnie pytanie, czy jak te oba kociołki maja dosyc niską dolna modulacje to koszt tylko ogrzewania będzie taki sam, bez względu na wyższą górna modulację, czy tez ten większy będzie zużywał więcej gazu? Rozumiem, że kwestia zagrzania wody bedzie szybsza w tym o wyższej górnej modulacji
.
Paramety domu: Parterówka 132 m2; podłoga 20 cm styro, ściany 20 cm styro grafitowego, strop: 40-45 cm wełny; WM z rekuperatorem.
Ilość osób : 3;

Czy sobie "pogorszę" jak wezmę ten większy kocioł :confused:

Pomóżcie proszę

RAPczyn
05-09-2011, 08:06
Do domu tej wielkości osobiście wziął bym model mniejszy. jeśli się boisz o ciepłą wodę użytkową to lepiej postawić większy zbiornik niż większy kocioł.

veryAnka
05-09-2011, 08:54
to znaczy, że ma być najtańszy, mieć jedynie to co musi i nie błyszczeć,
reszta jest nie ważna,

Jeśli szukasz czegoś co nie zje Cię finansowo i sprosta oczekiwaniom, zapytaj w Zębcu. Dobiorą coś pod kątem potrzeb.

matra29
05-09-2011, 13:09
Witam,
Szukam pieca gazowego kondensacyjnego jednofunkcyjnego do ogrzania mojego domu typ bliźniak (ok 180 m2 powierzchni użytkowej (ok 80 na parterze + ok 100 na poddaszu) w tym ok 20m2 podłogówki w trzech łazienkach, kuchni i komunikacja na parterze).
Zainstalowana Rekuperacja. Budynek solidnie ocieplony 20 cm styropianu.
Rodzina trzyosobowa z możliwością powiększenia +1. W projekcie mamy kocioł gazowy 24 kW. Ale wydaje i się że jest to za dużo.
Chciałam prosić o podpowiedz przy wyborze kotła.
PO pierwszej wizycie w sklepie dostaliśmy propozycję
Vaillant ecoCompact VSC na 24kW typ lodówki z zasobnikiem warstwowym ale nie wiem który to dokładnie model
oraz wolf comfortline CGS 20/160 lub 24/200 z emaliowym stalowym zasobnikiem warstwowym - Panowie ze sklepu sugerowali Wolfa ze wzg. jakość do ceny.
Kompletnie się na tym nie znam, tyle co czytam forum ale przyznaje się że wiele rzeczy nie rozumiem nie jestem zbyt techniczna:(. Mój M jest całkowitym ignorantem w tych rzeczach i to on raczej zdaje się na moją wiedzę polegającą na tym co wyczytam lub fachowców w sklepie.
A może lepiej wsiąść oddzielny zasobnik wody???
Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi>

bdan
05-09-2011, 14:08
Do domu tej wielkości osobiście wziął bym model mniejszy. jeśli się boisz o ciepłą wodę użytkową to lepiej postawić większy zbiornik niż większy kocioł.

Dzieki za odpowiedź. O wodę raczej się nie boję, co "zyskam" kupując mniejszy. Czy w przypadku mniejszego można liczyć na mniejsze zużycie gazu do CO

tomahawk
06-09-2011, 12:41
Witam, Wątpliwości mam stare jak świat. Kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 24 KW, hydraulik równie poleca mi Brotie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZSB 14-3 C, ew, Immergas Victrix 12. Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze ocieplone 25 cm wełny w skosach plus 15 cm sufity , parter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewniają ogrzewanie i c.w.u ,czy piec powinien byc większy np. Junkers ZSB 22-3C,czym grozi zakup większego pieca ( różnica w cenie jest znikoma, większe spalanie, zużycie pieca?) w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi. Ewentualnie jakie inne mam brac pod uwagę? Z góry dziękuje za pomoc. Tomek

RAPczyn
06-09-2011, 19:19
Witam,
Szukam pieca gazowego kondensacyjnego jednofunkcyjnego do ogrzania mojego domu typ bliźniak (ok 180 m2 powierzchni użytkowej (ok 80 na parterze + ok 100 na poddaszu) w tym ok 20m2 podłogówki w trzech łazienkach, kuchni i komunikacja na parterze).
Zainstalowana Rekuperacja. Budynek solidnie ocieplony 20 cm styropianu.
Rodzina trzyosobowa z możliwością powiększenia +1. W projekcie mamy kocioł gazowy 24 kW. Ale wydaje i się że jest to za dużo.
Chciałam prosić o podpowiedz przy wyborze kotła.
PO pierwszej wizycie w sklepie dostaliśmy propozycję
Vaillant ecoCompact VSC na 24kW typ lodówki z zasobnikiem warstwowym ale nie wiem który to dokładnie model
oraz wolf comfortline CGS 20/160 lub 24/200 z emaliowym stalowym zasobnikiem warstwowym - Panowie ze sklepu sugerowali Wolfa ze wzg. jakość do ceny.
Kompletnie się na tym nie znam, tyle co czytam forum ale przyznaje się że wiele rzeczy nie rozumiem nie jestem zbyt techniczna:(. Mój M jest całkowitym ignorantem w tych rzeczach i to on raczej zdaje się na moją wiedzę polegającą na tym co wyczytam lub fachowców w sklepie.
A może lepiej wsiąść oddzielny zasobnik wody???
Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi>

Prawdopodobnie wystarczy połowa tej mocy by ogrzać dom - np. Modula NT 10, Wolf CSZ 11/300 przygotowany do kolektorów.
Osobny zbiornik może pomóc w przyszłości w podłączeniu kolektorów, nie zawsze zbiorniki w kotłach typu "lodówka" muszą być optymalne dla danej instalacji.

tomahawk
08-09-2011, 12:20
Witam, kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 24 KW, hydraulik równie poleca mi Broetie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZSB 14-3 C, ew, Immergas Victrix 12. Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze ocieplone 25 cm wełny w skosach plus 15 cm sufity , parter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewniają ogrzewanie i c.w.u ,czy piec powinien byc większy np. Junkers ZSB 22-3C, Immergas Victix 24, czym grozi zakup większego pieca ( różnica w cenie jest znikoma, większe spalanie, zużycie pieca?) w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi. Ewentualnie jakie inne mam brać pod uwagę? Z góry dziękuje za pomoc. Tomek

lukos
08-09-2011, 19:22
Witam,
Jestem nowy na forum i prosze o pomoc w wyborze kotla kondensacyjnego.
Niestety jest w internecie pelno niejednoznacznych opinii, wiec moze ktos z Was mial doswiadczenia z serwisowaniem tego rodzaju urzadzen. Chodzi oczywiscie o niskie koszty eksploatacji i wzgledna bezawaryjnosc.
Potrzebuje kociol do domku jednorodzinnego - 3 kondygnacje po ok 85m2.
Niestety brak wycieplenia budynku.
Rozwazam kilka rozwiazan, bo reszte firm mi odradzono:

Ariston Genus Premium System 24 podobno ma w sobie tzw. stacje pogodowa - moze mi ktos wyjasnic czym to sie rozni od czujnikow np. w buderusie? O Aristonie slyszalem mieszane opinie, ze bywa psujne? Jak sadzicie?

Buderus Logamax GB072 3,9-24kW z zasobnikiem 120l i sterownikiem RC-35. - podobno najlepszy z tego zestawienia, oszczedny. Nie wiem jak ceny czesci? Czytalem tez, ze w Buderusach padaja wymienniki? Czy ta niska wartosc 3,9kW sprawia, ze kociol latem jest oszczedny?

Termet WINDSOR 25
Termet Ecocondens 25 JF
Termet TermoCondens Teka MB 24.35
Niestety nie za bardzo wiem jakie sa miedzy nimi roznice mimo czytania opisu na stronie producenta. Z tego co sie doczytalem to windsor jest do podlaczania dodatkowych kotlow, ecocondens ma wymiennik ze stali nierdzewnej, a termo glowice z zeliwa a sekcje ze stopu aluminium.
Niestety nic to dla mnie nie znaczy, jak mowilem jestem zielony, wiec bede wdzieczny za rady.

De Dietrich MCR/II 24 T+FG 140l - to chyba jednofunkcyjny?

Z pozostalych producentow slyszalem jeszcze o immergas oraz beretta, ale podobno maja wysokie ceny czesci.

Innych producentow wyeliminowalem z uwagi na zle opinie/wysokie koszty.

Swoja droga mam prosbe - czy ktos moze doradzic jak dobrac wielkosc zasobnika cwu?
Dodam, ze w budynku sa 2 mieszkania - jedno to 3 osoby, druga to 1-2.

Prosze o lopatologiczne wyjasnienie, nie mialem w ogole do czynienia z technika grzewcza :).

Dzieki, pozdro

Gingeros
08-09-2011, 23:34
Witam

Mam prośbę o wytypowanie najlepszego kotła dla domu szkieletowego ?
konstrukcja szkieletowa 14cm wełna na to 12cm styropiany + okna 3 szybowe dom parterowy z poddaszem nieużytkowym strop ocieplony 30cm wełny wentylacja grawitacyjna ( w przyszłości plany na reku )
70% podłoga + 30%( 3 sypialnie + garaż ) kaloryfery dom ma 110m + garaż ( 20m) w garażu nie planuję wyższej temperatury niż +10*C
Firma przekonuje mnie że nie ma sensu zakładać kotła kondensacyjnego troszkę kiedyś czytałem coś tam na temat tych kotłów i jakoś nie mogę się z tym zgodzić - kwestia tego czy za kwotę około 4,5tyś kupię jakiś dobry kocioł ( sam kocioł - zasobnik to już inna bajka :) )

firewall
09-09-2011, 15:49
Każdy kocioł gazowy trzeba serwisować, żeby nie wygasła gwarancja. Poza tym serwis kotła to także, a może przede wszystkim czyszczenie go w "środku" jak tego nie robisz spada jego sprawność, a to cie może kosztować potem więcej niż coroczny przegląd. Koszty przeglądów to w tej chwili od 120 do 250 pln w zalezności od pieca i serwisanta.

Na początku też uważałem że trzeba wzywać serwis co roku. Jednak gdy po dwóch razach zobaczyłem za co płacę prawie 200zł przeszło mi. Pan podpiął się ze swoim ustrojstwem do pieca, potem otworzył komorę(z zamkniętą komorą spalania) przejechał pędzelkiem wytrząsając symboliczną ilość pyłku. I zakończył wizytę inkasując należność.

aneta6
09-09-2011, 18:43
Witam, bardzo proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów. Muszę wybrać piec gazowy na poddasze (oddzielne mieszkanie). Piec dwufunkcyjny, zamknięta komora spalania (brak komina), wiszący (łazienka). Wielkość poddasza+wejście na parterze to ok 120m2. Bardzo proszę o pomoc, każda rada będzie na wagę złota :) Nie mam miejsca na zasobnik, więc musi mieć dobrą "wydolność" ciepłej wody (1 łazienka, kuchnia). Dziękuję

vxam
09-09-2011, 20:07
No właśnie Ariston Genus Premium System 24 ma podobno stację pogodową wbudowaną no i gwarancja 5 lat.
Czy to dobry sprzęt?

rwxw
10-09-2011, 10:29
czym grozi zakup większego pieca
Mniejszą sprawnością układu i większymi rachunkami za gaz, a przy grzejnikach mniejszym komfortem spowodowanym częstym włączaniem i wyłączaniem się kotła.

rwxw
10-09-2011, 10:48
Czy ta niska wartosc 3,9kW sprawia, ze kociol latem jest oszczedny?
Latem jest najbardziej oszczędny, bo nie grzeje domu, tylko cwu ;-). A tak na serio, to ta niska wartość sprawia, że jest oszczędny w okresach przejściowych (czyli przez większość czasu). Nowe w miarę dobrze ocieplone domy o powierzchni do 200m2 mają zazwyczaj maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą podczas dużych mrozów koło 10kW lub nawet mniej, więc gdy na dworze jest 0, to zapotrzebowanie na moc grzewczą spada w okolice np. 5kW. Gdy wtedy będziemy grzać z mocą 24kW, to trzeba będzie grzać przez 12 min na godzinę żeby nie przegrzać domu, co nie jest ani wydajne ani komfortowe.
W Twoim przypadku zacznij od oszacowania zapotrzebowania na ciepło.

tomahawk
11-09-2011, 12:56
Latem jest najbardziej oszczędny, bo nie grzeje domu, tylko cwu ;-). A tak na serio, to ta niska wartość sprawia, że jest oszczędny w okresach przejściowych (czyli przez większość czasu). Nowe w miarę dobrze ocieplone domy o powierzchni do 200m2 mają zazwyczaj maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą podczas dużych mrozów koło 10kW lub nawet mniej, więc gdy na dworze jest 0, to zapotrzebowanie na moc grzewczą spada w okolice np. 5kW. Gdy wtedy będziemy grzać z mocą 24kW, to trzeba będzie grzać przez 12 min na godzinę żeby nie przegrzać domu, co nie jest ani wydajne ani komfortowe.
W Twoim przypadku zacznij od oszacowania zapotrzebowania na ciepło.

Dzięki za odpowiedź.
Niestety w projekcie, który posiadam ,zapotrzebowanie policzone nie jest. Próbowałem zrobic to programem doboru kotła oferowanym na stronie Viessmanna i wyszło mi 11.22 kW plus cwu na cztery osoby- czyli ok. 12.5 kW. Nie wiem na ile takie uproszczone wyliczenie jest miarodajne.
A może jest jakiś w miare prosty program do wyliczenia tegoż?
pozdrawiam

Tomek

kbab
11-09-2011, 13:13
A może jest jakiś w miare prosty program do wyliczenia tegoż?
wypróbuj mój arkusz "OZC dla laika" ze stopki jest pod nr 34 lub 35.

hydraulik_
11-09-2011, 15:39
Witam, kończę bliźniaka rozpoczętego przez dewelopera, wg projektu mam piec BROTIE ok. 24 KW, hydraulik równie poleca mi Broetie, ale słyszałem, że jest sprzedawany tylko instalatorom i cena kotłowni wychodzi ok. 10 k PLN, ja osobiscie po przeczytaniu Waszych opinii i porad sklaniam się ku Junkers Cerapur ZSB 14-3 C, ew, Immergas Victrix 12. Dom 165 m2 z poddaszem użytkowym Ytong 24 plus 15 styropianu, poddasze ocieplone 25 cm wełny w skosach plus 15 cm sufity , parter 70 m2 podłogówki poddasze kaloryfery, czy dla tych danych te piece zapewniają ogrzewanie i c.w.u ,czy piec powinien byc większy np. Junkers ZSB 22-3C, Immergas Victix 24, czym grozi zakup większego pieca ( różnica w cenie jest znikoma, większe spalanie, zużycie pieca?) w przyszłości planuje solary, więc piec powinien miec opcje współpracy z nimi. Ewentualnie jakie inne mam brać pod uwagę? Z góry dziękuje za pomoc. Tomek
Bretie jest ok solidny .
Solary to zły pomysł >koszt zagrzania wody w lecie to 100 zł w lecie .Tyle zaoszczędzisz. ale opłate stałąza gaz zapłaciś 50 zł/miesiac zarobisz rocznie 300 zł
Serwis cię czasem odwiedzi.
Lepiej wpłać do banku będzie gotówka i odsetki.
marek

hydraulik_
11-09-2011, 15:46
Mniejszą sprawnością układu i większymi rachunkami za gaz, a przy grzejnikach mniejszym komfortem spowodowanym częstym włączaniem i wyłączaniem się kotła.
To nie prawda .
Zależy od kotła .To co piszesz dotyczy kotłów stojących starego typu.
Nowoczesne kotły kondensacyjne dopasowują się mocą .A przewymiarowanie Choć niepotrzebne nie jest szkodliwe (a nawet korzystne) .
Kotły zawsze są przewymiarowane bo nigdy nie pracują w warunkach obliczeniowych (-20)
średnia jest +2.

agagrusz
12-09-2011, 13:45
Witam,
również i ja poproszę o pomoc w doborze kotła.
Dom parterowy, 14 cm ocieplenia styropianem, okna 3-szybowe, strop ocieplony 30 cm wełny.
Piec, który polecił nam instalator to Vaillant VSC 126-C 140 (wersja z zasobnikiem warstwowym 100 l.)
Piec, który jeszcze bierzemy pod uwagę: Brotje Eco Condens BBS C
Co wybrać? A może jeszcze zupełnie coś innego?
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam

Edit: Zapomniałam napisać - powierzchnia 126 m2 plus garaż, w sumie 150m2, podlogówka na ok 55 m2

adam998
12-09-2011, 21:06
Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu mocy kotłów.
Zastanawiam sie na dwoma modelami kotłów:

IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I
modulacja 1,9 do 12
(http://www.fuego.pl/2360_IMMERGAS_VICTRIX_X_12_2_I.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fuego.pl%2F236 0_IMMERGAS_VICTRIX_X_12_2_I.html))

IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I
modulacja 3-23,6
(http://www.fuego.pl/1992_IMMERGAS_VICTRIX_X_24_2_I.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fuego.pl%2F199 2_IMMERGAS_VICTRIX_X_24_2_I.html))


Ceny kotłów takie same. Gnębi mnie pytanie, czy jak te oba kociołki maja dosyc niską dolna modulacje to koszt tylko ogrzewania będzie taki sam, bez względu na wyższą górna modulację, czy tez ten większy będzie zużywał więcej gazu? Rozumiem, że kwestia zagrzania wody bedzie szybsza w tym o wyższej górnej modulacji
.
Paramety domu: Parterówka 132 m2; podłoga 20 cm styro, ściany 20 cm styro grafitowego, strop: 40-45 cm wełny; WM z rekuperatorem.
Ilość osób : 3;

Czy sobie "pogorszę" jak wezmę ten większy kocioł :confused:

Pomóżcie proszę


Witam
Zakupiłem właśnie taki kocioł immergasa 24KW, jak przeglądałem instrukcję obu kotłów to w tabeli zużycie gazu jest niemal że identyczny przy kotle 24KW i 12KW
Pozdrawiam

tomahawk
13-09-2011, 10:23
Wydaje się, że przy dosyć szerokiej modulacji jaką oferują te kotły Immergas jeżeli zapotrzebowanie na ciepło wychodzi w okolicy górnej granicy mniejszego kotła, warto pokusić sie o większy, właśnie ze względu na komfort c.w.u oraz na wszelki wypadek :-) gdyby obliczenia okazały sie nieprecyzyjne i większa moc była potrzebna.

Ja osobiscie stoje przed podobnym dylematem, zapotrzebowanie mam ok. 12-13 kW i wybieram między Junkersem ( bardzo popularny , ale gorsza modulacja, krótsza gwarancja) a Immergasem ( niewielu użytkowników na forum, ciekawe parametry, długa gwarancja).

A może ktoś używa Immergasa i może się wypowiedzieć?

pozdrawiam

Tomek

bdan
13-09-2011, 11:07
tomahawk - jestem ciekawa co wybierzesz, bo ja mam dokładnie taki sam dylemat jak Ty

tomek4
14-09-2011, 11:37
Witajcie,
mam kilka pytań związanych z tematem wątku, ale najpierw parametry...

domku:

powierzchnia netto (wszystkie pomieszczenia) 177,5m2
- powierzchnia użytkowa (bez garażu i pom. gosp.) 139,1m2
- powierzchnia zabudowy 134,7m2
- powierzchnia całkowita 215,0m2
- powierzchnia dachu 235m2
- kubatura 645m3

planowanej liczby mieszkańców: 4

planowanego ocieplenia:
- ściany 15cm styro,
- dach 25cm wełny,
- na gruncie 10cm styro

preferowanego ogrzewanie:
- zorientowany na grzejniki,
- podłogówki będzie tylko 50m2

no i kotła:
- kondensat
- z zasobnikiem

Uff, nie wiem czy wszystko podałem....

Hydraulik proponuje Junkers Cerapur Smart 22kW, ale podobno starczy też 14kW, bo:
- prosty,
- tani,
- niezawodny,
- blisko serwis,
- ma na niego papiery (może odpalać)

+ jakiś polski zasobnik 150 litrowy.

Czy producent i moc (22kW) dobrze dobrana ?
Czy wielkość zasobnika dobrze dobrana ?

Pozdrawiam.

michu.t
14-09-2011, 23:01
Witajcie,
Jestem na etapie wyboru instalacji CO i mam ogromną prośbę o pomoc w doborze zestawu

link do projektu: http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia3/index.php

Kubatura: 758 m3
Powierzchnia całkowita: 253 m2
Powierzchnia netto: 127 m2 + garaż 34 m2+strych

Według projektu wskaźniki zapotrzebowania na ciepło wynoszą:
- w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=58,5 W/m2
- w odniesieniu do kubatury q=21,3 W/m3
Qcw = 8352W
- ściany Porotherm 25P+W + 15cm styropian
- okna o współczynniku 0,9

Chciałem zrobić układ z 40m2 podłogówki i 12 kaloryferami niskotemperaturowymi (chyba że macie inny pomysł to proszę o radę)
Nie wiem jaki wybrać piec, jakiej mocy, jaki duży zasobnik, jakie powinno się dokupić dodatki (sterowniki itp.)

Dzięki za pomoc

tomahawk
15-09-2011, 12:42
tomahawk - jestem ciekawa co wybierzesz, bo ja mam dokładnie taki sam dylemat jak Ty

Zaczynam się skłaniac coraz bardziej ku Immergasowi- szeroka modulacja od 3 kw do 24 kW, Junkers od 7,3 kW, wymiennik ze stali INOX, w Junkersie aluminiowo-krzemowy.
Moc mimo głosów , że wystarczy mniejszy raczej wezmę ten pow. 20 kW jako, że mniejszy jest na granicy a poza tym lepiej miec zapas na produkcje c.w.u ( tym bardziej, że dzięki szerokiemu zakresowi modulacji nie będzie to niekorzystne dla sposobu pracy pieca przy ogrzewaniu).
Mam jeszcze dostac ofertę na ACV, ale z tego co widze jest sporo droższy przy podobnych z kolei do Junkersa parametrach.

Widzę , że kolega tomek4 ma podobny dylemat, więc sytuacja jest rozwojowa :-)

bdan
15-09-2011, 13:10
a ten mniejszy junkers - to dla Ciebie za mały?

Małzonek dzisiaj rozmawiał z serwisantem immergasa, który twierdzi, ze ten wiekszy będzie zuzywał mniej gazu niz ten mniejszy ze wzgledu na moc i czas ogrzewania (dla mnie czarna magia), a dolna modulacja tego wiekszego jest tez odpowiednia

Kwestia różnych wymienników u mnie nie doczytana - jakie sa plusy i minusy poszczegónych?

tomahawk
15-09-2011, 13:49
zapotrzebowanie mam na ok. 12 kW plus c.w.u to na granicy mocy kotła ( 14 kW), mniejszy Immergas jest jeszcze słabszy (12 kW),
właśnie ta szeroka modulacja w Immergasie jest w mojej laickiej opinii jedna z jego zalet.
Co do wymienników to zakładam, że INOX jest po prostu trwalszy.

Gingeros
17-09-2011, 11:00
Witam

Mam prośbę o wytypowanie najlepszego kotła dla domu szkieletowego ?
konstrukcja szkieletowa 14cm wełna na to 12cm styropiany + okna 3 szybowe dom parterowy z poddaszem nieużytkowym strop ocieplony 30cm wełny wentylacja grawitacyjna ( w przyszłości plany na reku )
70% podłoga + 30%( 3 sypialnie + garaż ) kaloryfery dom ma 110m + garaż ( 20m) w garażu nie planuję wyższej temperatury niż +10*C
Firma przekonuje mnie że nie ma sensu zakładać kotła kondensacyjnego troszkę kiedyś czytałem coś tam na temat tych kotłów i jakoś nie mogę się z tym zgodzić - kwestia tego czy za kwotę około 4,5tyś kupię jakiś dobry kocioł ( sam kocioł - zasobnik to już inna bajka :) )


Może jednak ktoś coś mi podpowie ? nie zawracałbym głowy ale jeśli ktoś uważnie przeczyta to chodzi mi o dom nie budowany w tradycji tylko w systemie szkieletowym ( gotowe prefabrykaty ) dom zalicza się do grupy energooszczędnych dlatego nie chcę kupować kotła o dużej mocy tylko takiego który na spokojnie będzie sobie radził z taką powierzchnią

orko
17-09-2011, 13:31
Kup kocioł o najniższej dolnej modulacji na tyle na ile kieszeń pozwoli.
Tak czy inaczej dolna moc pieca powinna być niższa niż moc podłogówki i kaloryferów razem wziętych.

hydraulik_
17-09-2011, 16:52
Kup kocioł o najniższej dolnej modulacji na tyle na ile kieszeń pozwoli.
Tak czy inaczej dolna moc pieca powinna być niższa niż moc podłogówki i kaloryferów razem wziętych.
A przy jakiej temperaturze ta moc minimalna -20 czy +10C:D

orko
17-09-2011, 22:00
A przy jakiej temperaturze ta moc minimalna -20 czy +10C:D
Biorąc pod uwagę ocieplenie dom ma zapotrzebowanie około 3kW przy -20oC.
Więc jest nad czym podumać!

Gingeros
17-09-2011, 23:55
Dziękuję bardzo Orko - ale rozumiem że mówisz o kondensacie ?

kbab
18-09-2011, 00:28
Biorąc pod uwagę ocieplenie dom ma zapotrzebowanie około 3kW przy -20oC.
Więc jest nad czym podumać!
To bzdura - żaden dom przy wentylacji grawitacyjnej o pw 110m2 nie zmieści się w tej normie.

rwxw
18-09-2011, 12:01
To nie prawda ....Nowoczesne kotły kondensacyjne dopasowują się mocą .
Dopasowują się mocą w swoim zakresie. Ale nowoczesny przewymiarowany kocioł 12-24kW nie dopasuje się mocą do zapotrzebowania 3kW, gdy na dworze będzie np +5 stopni, tylko będzie grzał 12kW, jakby było -20 i dzięki temu wszystko to co opisałem się sprawdzi. Nie każdy nowoczesny kocioł ma modulację 3-24kW.

orko
18-09-2011, 12:02
Mój dom się zmieścił. Dziennie pożerał 10-12 kg brykietu przy braku WM i temperaturach rzędu 22oC w środku (styczeń/luty/marzec). Trzy osoby w tym jedno niemowlę!
WM nie daje aż tak dużych oszczędności jak to wynika z obliczeń.
Wystarczy rozszczelniać niektóre okna tak aby nie były zaparowane oraz przewietrzać co pewien czas dom otwierając na oścież wszystkie okna.
Wracając do pytania Gingerosa - piec kupuje się na lata a WM będzie niedługo.
Niestety dolna moc pieca to poważny problem i praktycznie wybór ogranicza się do kondensatów. Ktoś na tym forum sugerował piec kondensacyjny w granicach 4500 netto o mocy dolnej właśnie około 3kw - czyli idealny dla Twojego domu!

pawelpiwowarczyk
18-09-2011, 15:18
Kup kocioł o najniższej dolnej modulacji na tyle na ile kieszeń pozwoli.
Tak czy inaczej dolna moc pieca powinna być niższa niż moc podłogówki i kaloryferów razem wziętych.Pewnie wielu z nas wykonuje tę samą pracę i, niezależnie od siebie, przeczesuje katalogi producentów w poszukiwaniu kotła o odpowiednio niskiej mocy.
Panie i Panowie, podzielmy się zdobytą wiedzą. Jakie znacie najsłabsze kotły kondensacyjne (lub atmosferyczne ale typu "turbo", czyli ze zamkniętą komorą spalania)?

Ja znalazłem:
Paradigma Modula NT3-10 (modulacja 3,4-11kW) - jakiś drogi w pień wymysł, ponoć solidny,
Junkers Cerapur Smart ZSB 14 (modulacja 3,7-14,2kW) - nieco za duża dolna modulacja, atrakcyjny cenowo,
Junkers Cerapur Modul ZSB 14 (modulacja 3,3-14,2kW) - "lodówka", drogi, zasobnik warstwowy,
Immergas Victrix X 12 (modulacja 2.0-12.3kW) - ciekawy, nieco droższy od junkersa, jestem (prawie) na niego zdecydowany,
De Dietrich Innovens MCA15 (modulacja 3,4-15,8kW) - za drogi.

Znacie jakieś inne kotły o małej mocy?

Ja ciągle waham się pomiędzy Smartem a Victrixem. Immegas kusi niską dolną mocą. Znalazłem wiele pozytywnych opinii o tej marce (marce, nie modelu). Ale wychodzi drożej, od Smarta. Ten z kolei moduluje od dużej mocy, ale jest popularny i sprawdzony.

forumuser
20-09-2011, 17:28
Znacie jakieś inne kotły o małej mocy?

ACV Presige Solo MKIII 18 modulacja 2,2-17,5 kW ?
Tyle że ja w ten zakres nie za bardzo wierzę. Nawet pytałem na forum, bo to wygląda na mistrzostwo świata (minimum to 12% z maksimum podczas gdy u innych producentów jest jakieś 20-30%), ale nikt nic nie potrafił odpowiedzieć.

odyseuszek
20-09-2011, 18:25
Beretta Conica Green 15S e.s.i. 3,5-15 kW
Ferolli ECONCEPT TECH 18 A 3,2-19 kW

Do pawelpiwowarczy: ja mam Smarta przy obliczeniowym zapotrzebowaniu na poziomie 8kW, na razie grzał jeden sezon jeszcze nie zasiedlonego budynku i od 5-8 stopni na zewnątrz moc minimalna była za duża teraz jakbym miał decydować to chyba bym wziął Immergas tyle że u mnie był problem z miejscem na zasobnik - miejsca było jedynie na 120l i bałem się deficytu ciepłej wody.

Asia i Józek
21-09-2011, 17:04
Witam.
Też się gryzę, który kupić?
Oto co ustaliłem u producenta:
-12 ma mniejszą pompę obiegową
-12 mimo wszystko mniej spali gazu
-do domu 150m2, dobrze izolowanego wystarczy 12 (łącznie z CWU)
-gwarancja jest bez "drobnych druczków"

Instalator się upiera przy 24 ???
Pzdr.

rena rena
21-09-2011, 17:28
ma ktoś doświadczenia z kotłami de dietrich ecodens DTG 1300-24 ECO/V 130 . segment ma 100 m, prawie 50 m to podłogówka...czy piec kondensacyjny to dobry wybór.. czy przy tych kotłach nadal konieczne jest stosowanie większych grzejników? spotkałam się z opinią że większe grzejniki były montowane do kotłów kondensacyjnych starszej generacji, przy takich kotłach jak ecodens montuje się grzejniki jak do kotła standardowego. Będę wdzieczna za opinie.

rena rena
21-09-2011, 17:29
może ma ktoś doświadczenia z kotłami de dietrich ecodens DTG 1300-24 ECO/V 130 . segment ma 100 m, prawie 50 m to podłogówka...czy piec kondensacyjny to dobry wybór.. czy przy tych kotłach nadal konieczne jest stosowanie większych grzejników? spotkałam się z opinią że większe grzejniki były montowane do kotłów kondensacyjnych starszej generacji, przy takich kotłach jak ecodens montuje się grzejniki jak do kotła standardowego. Będę wdzieczna za opinie.

pawelpiwowarczyk
21-09-2011, 20:49
To parametry pracy instalacji c.o. wpływają (wespół z oczekiwaną mocą grzejnika) na jego dobór.
Magiczne oznaczenia: 75/55/20, 55/45/20, 40/30/20.
Kocioł kondensacyjny wymaga, do wydajnej pracy, określonych parametrów -> niskiej temperatury powrotu, co pociąga za sobą stosunkowo niską temperaturę zasilania, co pociąga za sobą konieczność odpowiedniego doboru grzejników, większych niźli byłyby przy parametrach standardowych.
Tylko co uznać teraz za parametry standardowe? Producenci skalują swoje tabele w ten sposób, że dla parametrów 75/65/20 współczynnik korygujący moc grzejnika wynosi 1. Lektura forum zdaje się wskazywać, że większość instalacji projektuje się na niższe temperatury. Ja na przykład zakładam 55/45/20 (z wielu względów) i dla takich parametrów dobieram grzejniki. I, dla moich grzejników, współczynnik korekcyjny wynosi 1,96, czyli są dwukrotnie "przewymiarowane".

Co do kotłów kondensacyjnych - być może chodzi o to, że współczesne kotły kondensują już przy wyższych temperaturach powrotu, niż starsze i nie trzeba ustawiać tak niskich parametrów, jak onegdaj?

1950
21-09-2011, 21:53
To parametry pracy instalacji c.o. wpływają (wespół z oczekiwaną mocą grzejnika) na jego dobór.
Magiczne oznaczenia: 75/55/20, 55/45/20, 40/30/20.
Kocioł kondensacyjny wymaga, do wydajnej pracy, określonych parametrów -> niskiej temperatury powrotu, co pociąga za sobą stosunkowo niską temperaturę zasilania, co pociąga za sobą konieczność odpowiedniego doboru grzejników, większych niźli byłyby przy parametrach standardowych.
Tylko co uznać teraz za parametry standardowe? Producenci skalują swoje tabele w ten sposób, że dla parametrów 75/65/20 współczynnik korygujący moc grzejnika wynosi 1. Lektura forum zdaje się wskazywać, że większość instalacji projektuje się na niższe temperatury. Ja na przykład zakładam 55/45/20 (z wielu względów) i dla takich parametrów dobieram grzejniki. I, dla moich grzejników, współczynnik korekcyjny wynosi 1,96, czyli są dwukrotnie "przewymiarowane".

nie ma grzejników przewymiarowanych, jak napisałeś są grzejniki dobierane do założonych temperatur pracy

Co do kotłów kondensacyjnych - być może chodzi o to, że współczesne kotły kondensują już przy wyższych temperaturach powrotu, niż starsze i nie trzeba ustawiać tak niskich parametrów, jak onegdaj?
fizyka jest taką nauką że się nie da kombinować,
punkt rosy dla spalin gazowych oscyluje około 57C, niezależnie od daty produkcji kotła,

z doborem grzejników jest taka sprawa,

dni a w zasadzie nocy z temperaturą rzędu -20 jest w roku około 6,
dlatego można sobie pozwolić na to, żeby kocioł kondensacyjny pracował z wyższymi temperaturami zasilania,
lepiej jest zapłacić parę złotych więcej za gaz niż dwa razy więcej za grzejniki,

ponad to, te 57C ma być na powrocie z instalacji a wtedy na zasilaniu będzie temperatura około 65C,
temperatura ta w teraz budowanych domach, jest raczej nie osiągana

pawelpiwowarczyk
22-09-2011, 02:26
z doborem grzejników jest taka sprawa,
dni a w zasadzie nocy z temperaturą rzędu -20 jest w roku około 6,
dlatego można sobie pozwolić na to, żeby kocioł kondensacyjny pracował z wyższymi temperaturami zasilania,
lepiej jest zapłacić parę złotych więcej za gaz niż dwa razy więcej za grzejniki,
ponad to, te 57C ma być na powrocie z instalacji a wtedy na zasilaniu będzie temperatura około 65C,
temperatura ta w teraz budowanych domach, jest raczej nie osiągana
Mogę mały off topic?

Jakie będą konsekwencje dobrania zbyt dużych grzejników? Czy może wystąpić sytuacja, że woda szybciej się w takich wychodzi i, żeby zachować bardziej równomierną temperaturę na całym grzejniku, będę musiał zwiększyć prędkość przepływu wody lub obniżyć temperaturę zasilania?

Ja dobrałem grzejniki w ten sposób:
Pokój narożny 15,5m2 z oknem 2,5m2. OZC wyliczył mi zapotrzebowanie na moc rzędu 408W. Nie ufam mu (sobie) więc przyjąłem 450W. Ponieważ jestem ciepluch, przyjąłem parametry 55/45/22 (w poprzednim pośie pisałem o 20 ponieważ nie chciałem dodatkowo mieszać). Wówczas współczynnik korekcyjny wynosi 2,15. Dobrałem 1200x600 V11 o mocy (dla 55/45/22) 546W. Wyszło mi, że przewymiarowałem grzejnik w stosunku do założeń o 21% (546W/450W). Resztę grzejników dobrałem również przewymiarowując je o około 20%.
I (siódmego dnia) usiadłem z dumą na twarzy, w poczuciu dobrze wykonanej roboty, przekonany o tym, że najwyżej obniżę parametry zasilania c.o. (a raczej krzywą, ponieważ planuję pogodówkę). Nawet bruzdy pod podejścia już wykułem.
Ale teraz "się łamię"i zastanawiam, czy nie przedobrzyłem? Z 408W wyszło 546W, wszystko dla niskich parametrów zasilania, a przecież mógłbym dobrać mniejsze grzejniki i, na te kilka dni o których piszesz, najwyżej podnieść temperaturę?

Dodatkowo, użyłem grzejników typu 11, ponieważ chciałbym by grzejnik w dużej części oddawał swoje ciepło poprzez promieniowanie. Gwarantuje to (moim zdaniem) lepszy rozkład pionowy temperatury. Ma to cokolwiek wspólnego z rzeczywistością?

Żeby było śmieszniej, będę miał jedną sypialnię ogrzewaną wyłącznie grzejnikiem podłogowym (czyli 100% konwekcji). Sypialnię, w której jest okno balkonowe do ziemi, około 5m2. Obawiam się że wejście do tego pokoju z łazienki (podłogówka) może być, z racji zupełnie innego rozkładu pionowego temperatury, nieprzyjemne. Czy moje obawy są słuszne?

tomahawk
22-09-2011, 09:33
Witam.
Też się gryzę, który kupić?
Oto co ustaliłem u producenta:
-12 ma mniejszą pompę obiegową
-12 mimo wszystko mniej spali gazu
-do domu 150m2, dobrze izolowanego wystarczy 12 (łącznie z CWU)
-gwarancja jest bez "drobnych druczków"

Instalator się upiera przy 24 ???
Pzdr.

Kolega mojego instalatora jest serwisantem i użytkownikiem Immergasa, on poleca ten 24 kW ze względu na fakt iż wg obliczeń mój dom jest na granicy wydajności mniejszego oraz na komfort użytkowania c.w.u .

greg28
22-09-2011, 10:42
Używam immergasa od roku i póki co nic złego o tym piecu nie mogę powiedzieć. Mam dom 150m2 + 50m2 garaż też ogrzewany, ale nie na maksa. Dom parterowy z poddaszem póki co nieużytkowym, dlatego też wziąłem 24kW, bo jak wyszykuje kiedys te 50m2 poddasza to 12kW mogła by nie starczyć. Nie wiem czy spalił dużo czy nie, bo to subiektywna ocena, ale zeszła zima wyszła mnie ok 3200pln. Mówię tu o ogrzewaniu, gotowaniu i cwu, mam zasobnik 200l. Była to pierwsza zima, tak więc dom niewygrzany. Ściany mam z maxa + 15 cm styro. Okna 3 szybowe, Na stropie 15 cm styro równiez. Bryła budynku nie jest zwarta, więc dom jakis super energooszczędny nie jest. Aha wentylacja zwykła grawitacyjna. Polska centralna.
Tak więc immergasa polecam, bo nie jest drogi(ja w zeszłym roku z upustami instalatora i 7% VAtem płaciłem 2700-2800PLN) no i jeszcze 5 lat gwarancji :) A jak rachunki pokazują to nawet w miare oszczędny, przynajmniej tak mi sie wydaje.

tomahawk
22-09-2011, 11:14
greg 28, dzięki za opinię, na temat Immergasa niewiele można ich znaleźć , a wydaje sie ciekawą opcją...
zasobnik 200 l to ten ze stali nierdzewnej?
Intryguje mnie Twoja cena ja najniższą jaką znalazłem to 5.350 za victrix 24 kW plus 160 l zasobnik zwykły i mój instalator twierdzi, że jest bardzo dobra..

Używasz automatyki pogodowej? ja planuje CAR.s.2 z sondą zewnętrzną...

rena rena
22-09-2011, 11:28
Mam pytanko czy kocioł z zamkniętą komorą spalania 24 W z zasobnikiem warstwowym 40 l. podoła ogrzewaniu i zapewnieniu ciepłej wody rodzina 4 os, segment 100 m (dół 70 z cze-go 50 m ogrzewanie podłogowe, gora 30 m pokoje na górze 12 i 13 m – tam kaloryfery) łazienki podłogówka +małe grzejniki łazienkowe). Dom porządnie ocieplony.

rena rena
22-09-2011, 11:39
Mam pytanko czy kocioł z zamkniętą komorą spalania 24 W z zasobnikiem warstwowym 40 l. podoła ogrzewaniu i zapewnieniu ciepłej wody rodzina 4 os, segment 100 m (dół 70 z cze-go 50 m grzewanie podłogowe, gora 30 m pokoje na górze 12 i 13 m – tam kaloryfery) ła-zienki podłogówka +małe grzejniki łazienkowe). Dom porządnie ocieplony.

greg28
22-09-2011, 11:43
greg 28, dzięki za opinię, na temat Immergasa niewiele można ich znaleźć , a wydaje sie ciekawą opcją...
zasobnik 200 l to ten ze stali nierdzewnej?
Intryguje mnie Twoja cena ja najniższą jaką znalazłem to 5.350 za victrix 24 kW plus 160 l zasobnik zwykły i mój instalator twierdzi, że jest bardzo dobra..

Używasz automatyki pogodowej? ja planuje CAR.s.2 z sondą zewnętrzną...

To była cena za sam kocioł bez zasobnika, w tej chwili nawet na allegro patrząc to victrix x 24 2 l, bo taki mam kosztuje ok 3700 pln, w zeszłym roku chodził w granicach 3200 pln, więc podrożał ok 500 pln w ciągu roku to sporo(może zwiększył się popyt i dlatego?). Zasobnik mam biawar z podwójna wężownicą, żeby w razie czego bez komplikacji inne zródło podgrzewania cwu dołożyć.
Automatykę mam pełną znaczy się sterownik supercar z sondą zewnetrzną.

greg28
22-09-2011, 11:58
Mam pytanko czy kocioł z zamkniętą komorą spalania 24 W z zasobnikiem warstwowym 40 l. podoła ogrzewaniu i zapewnieniu ciepłej wody rodzina 4 os, segment 100 m (dół 70 z cze-go 50 m grzewanie podłogowe, gora 30 m pokoje na górze 12 i 13 m – tam kaloryfery) ła-zienki podłogówka +małe grzejniki łazienkowe). Dom porządnie ocieplony.

Podoła i to jeszcze ze sporym zapasem

RAPczyn
24-09-2011, 09:08
pawelpiwowarczy Przy doborze grzejników na takie parametry warto rozważyć ogrzewanie ścienne.

SARUL
24-09-2011, 10:42
Mam piec gazowy kondensacyjny Viessmana Titodens 100 + zasobnik CWU 100L. Kupiony 2 lata temu za ok 9000PLN dzisiaj taki zestaw mozna kupic za ok 5500 a moze i taniej. Piec super, bezproblemowy. ale gdybym kupowal wybrałbym zestaw z biwalentnym zasobnikiem CWU 250 l i pod dolną wężownice podłączył kominek z płaszczem albo solary( jesli ktos nie lubi palic ) jak nie teraz to za jakis czas. Czy kondensat jest bardziej ekonomiczny niz zwykly - nie wiem, ale mysle ze jak ma sie duzo podlogówki ( ja mam ok 100m2 - i piec moze grzac do 35st zeby podłoga była ciepła a nie do 50-60 jak dla grzejników) to raczej warto.
Pozdrawiam

haze
25-09-2011, 10:29
Witam

Mam nastepujace pytanie dotyczace pieca gazowego.
Moj dom to 170 m2 z czego 80 m2 podlogowki reszta grzejniki. W tej chwili mam kominek z plaszczem wodnym ktory nagrzewa dwuplaszczowy bufor (150 L wody uzytkowej i 450 L wody do grzania domu). Kominek nagrzewa bufor ktory puszcza wode uzytkowa, grzeniki i podlogowe. Teraz podlaczaja mi gaz i chce go wpiac do bufora tak by zalozyc czujnik ktory w momencie kiedy spadnie woda grzana przez kominek zacznie grzac piec. Moj instalator poleca mi Viessmann vitopend 100 WH1D 10,7-24,8 KW jednofunkcyjny z zamknieta komora spalania (nie chce kondensatu) lub valliant VU Turbo tec plus tez z zamknieta komora jednofuncyjny. Czy moze ktos mi powiedziec czy to bedzie dobry wybor???

1950
25-09-2011, 11:31
na pewno o wiele gorszy, niż wybór kotła kondensacyjnego

tmic
26-09-2011, 12:48
Ponieważ staję przed wyborem kotła do co. prosiłbym o poradę , który kocioł wybrać.
Mam w tej chwili dwie, moim zdaniem najlepsze oferty do wyboru:
Buderus GB072. cena 4000zł. brutto.
Immergas VICTRIX X 24 2l v.2011 - cena 3600zł. brutto.
Który polecacie i dlaczego ? A może w ogóle kupić inny (jaki)?

filecik26
26-09-2011, 22:59
Witam,

Na dniach planuje zamówić kocioł gazowy kondensacyjny ze zintegrowanym warstwowym zasobnikiem c.w.u 100l (lodówka).
Znalazłem dwa kotły w dobrych cenach (ceny z dostawą) nad którymi się zastanawiam:

1. JUNKERS Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA - 7850,00PLN
Modulacja: 2.9-14.2 kW dla c.o. i 15.8 kW dla c.w.u.

2. VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126-C 140 - 8575,00PLN
Modulacja: 5,3-15,2 kW

Generalnie oba kotły mają podobne parametry. Jedynie modulacja palnika jest korzystniejsza w Junkersie.
Słyszałem, że Vaillant ma jakiś kulowy palnik który jest wydajniejszy od palników stosowanych w innych piecach. Czy jest tak rzeczywiście, czy słyszeliście może drodzy forumowicze coś o tych palnikach?
Skłaniam się trochę w stronę Junkersa. Słyszałem jednak, że Junkers odkąd połączył się z jakąś firmą parę lat temu to jakoś już nie ta sama co kiedyś?

Który piec według was będzie lepszy i mniej kłopotliwy w eksploatacji. A może macie jakąś alternatywę (jedynie lodówka z warstwowym zasobnikiem)?

Pozdrawiam i liczę na pomoc :)

pmgruch
27-09-2011, 06:56
witam,
ja stoje przed podobnym wyborem i z tego co wypowiadali się inni forumowicze to oba kotły tej samej klasy są - polecali kierować się kwestią finansową. Z tym , że ja zasobnika wody chcę oddzielny (nie zintegrowany).

Może ktoś jeszcze coś ciekawego podpowie, chętnie sam będę monitorował ten temat.

piotrmak
27-09-2011, 07:47
Ja osobiście kierowałbym się bliskością i "sprawnością" serwisu na danym terenie. Piec to tylko urządzenie i ma prawo się zepsuć. Wystarczy mała pierdołka za kilka złotych ale trzeba zapłacić za dojazd. Serwisant też w duże mrozy nie będzie się palił jechać 100 km, żeby naprawić drobiazg. Zarabia na częściach i pracy ale nie na kilku godzinach spędzonych w aucie. Dla mnie kluczową sprawą była by DOSTĘPNOŚĆ SERWISU NA DANYM TERENIE.

tomek4
27-09-2011, 11:48
Witajcie,
mam kilka pytań związanych z tematem wątku, ale najpierw parametry...

domku:
- powierzchnia netto (wszystkie pomieszczenia) 177,5m2
- powierzchnia użytkowa (bez garażu i pom. gosp.) 139,1m2
- powierzchnia zabudowy 134,7m2
- powierzchnia całkowita 215,0m2
- powierzchnia dachu 235m2
- kubatura 645m3

planowanej liczby mieszkańców: 4

planowanego ocieplenia:
- ściany 15cm styro,
- dach 25cm wełny,
- na gruncie 10cm styro

preferowanego ogrzewanie:
- zorientowany na grzejniki,
- podłogówki będzie tylko 50m2

no i kotła:
- kondensat
- z zasobnikiem

Uff, nie wiem czy wszystko podałem....

Hydraulik proponuje Junkers Cerapur Smart 22kW, ale podobno starczy też 14kW, bo:
- prosty,
- tani,
- niezawodny,
- blisko serwis,
- ma na niego papiery (może odpalać)

+ jakiś polski zasobnik 150 litrowy.

Czy producent i moc (22kW) dobrze dobrana ?
Czy wielkość zasobnika dobrze dobrana ?

Pozdrawiam.

Nikt nie chce odpowiedzieć, więc może uściślę pytanie,

niech będzie ten Junkers, czy na takie parametry brać 14KW czy 22KW ?
Różnica w cenie niewielka, ale niższa modulacja różni się już znacząco (3,3 i 7,3 KW).
Hydraulik zachowawczo proponuje 22KW ale wg niego także 14KW da radę.

Tylko na ile sugerować się niską modulacją ? Nie mam pojęcia...

pstaszek
27-09-2011, 23:21
Jak lodówka, to polecam kocioł WOLF CGS-20/160. U mnie śmiga już rok i jest OK. W niemieckich testach central kondensacyjnych wypadł lepiej niż Viessmann czy Vaillant. Mi udało sie go zakupić w świetnej cenie, bo WOLF akurat robił jedną z promocji. Do tego jeszcze zakupiłem wkład spalinowy z PP do komina (ale nie WOLFA) i cenowo wszystko wyszło naprawdę nieźle. A co do serwisu, to trzeba sprawdzić jak to wygląda lokalnie.

RAPczyn
28-09-2011, 19:10
na pewno o wiele gorszy, niż wybór kotła kondensacyjnego
Zgadzam się.

aneta6
28-09-2011, 20:28
Witam, mam wielką prośbę, jesteśmy na etapie wyboru pieca. Podam może podstawowe info
- 130m2 do ogrzania (poddasze w domu + wejście i 1 pokój na parterze), 1 łazienka, 1 kuchnia
- brak komina, spaliny będą wyrzucane za ścianę
- dom ocieplony styropianem 10cm, w środku wełna 25cm
- spiżarnia (ok 6-7m3) więc miejsce na mały zasobnik jest lub kocioł z wbudowanym warstowym zasobnikiem
1950, RAPczyn mogłabym liczyć na waszą fachową pomoc i opinię? wszędzie gdzie pytamy każdy poleca swoje jako najlepsze ;). Czy kondensat jest dobrym rozwiązaniem?? Myśleliśmy o Junkersie, Termecie lub trochę droższe Wolf - Kondensacyjne centrale grzewcze CGW (w wersji wiszącej na ścianie), Zakres mocy: 11, 20, 24 kW, cena ok 9tys brutto. W zasadzie firma obojętna, chodzi mi o dobranie mocy kotła do naszego domu. Będę bardzo wdzeczna za pomoc

haze
28-09-2011, 20:38
Ale moglibyscie napisac cos wiecej a nie tylko ze "gorszy od kondensacyjnego"??? jakie argumenty - nadmienie ze ogrzewanie gazowe bede mial tylko na dogrzanie domu jak bedzie wygasal kominek wiec wydaje mi sie ze stopa zwrotu pieca kondesacyjnego w stosunku do jego oszczednosci wzgledem tego ktory wybralem bedzie wynosila kilkadziesiat lat

RAPczyn
29-09-2011, 07:50
Weź ZSBR 16-3A, ZSB 14-3C też da radę.

greg28
29-09-2011, 10:38
Ale moglibyscie napisac cos wiecej a nie tylko ze "gorszy od kondensacyjnego"??? jakie argumenty - nadmienie ze ogrzewanie gazowe bede mial tylko na dogrzanie domu jak bedzie wygasal kominek wiec wydaje mi sie ze stopa zwrotu pieca kondesacyjnego w stosunku do jego oszczednosci wzgledem tego ktory wybralem bedzie wynosila kilkadziesiat lat

To tak jak z samochodami. Jedni płaca więcej i kupują samochód z nowoczesnym silnikiem diesla, który jest bardziej wydajny i oszczędny, ale droższy. Inni wolą tańszy benzynowy, ale mniej ekonomiczny. Ci, co jeźdzą bardzo dużo to zapłacą drożej, zeby potem jeździć taniej, ci co jeźdzą w około komina i mało to kupią benzynę. Wybór należy do ciebie, musisz sobie przekalkulować czy, przy twoim małym zużyciu gazu, opłaca ci się kupować droższy kondensat, ale mniej palący.

krzysiek_usa
02-10-2011, 19:16
witam

bardzo prosze w wyborze pieca,chodzi mi szczegolnie o prawidlowe dobranie mocy.domek z poddaszem uzytkowym ok 180m2.podlogowki jest ok 60m2 z rozdzielaczem 5-obwodowym,bedzie tez ok 10 kaloryferow.bedzie tez zasobnik ok 100litrow.domek ocieplony termoorganika 12cm,poddasze 25cm welny.rodzina jak na razie 3 osobowa.mam na mysli nastepujace piece kondensacyjne
junkers 14-3c
junkers 22-3c
immergas x24
bardzo prosze o pomoc.pozdrawiam.

krzysiek_usa
02-10-2011, 19:18
witam

bardzo prosze w wyborze pieca,chodzi mi szczegolnie o prawidlowe dobranie mocy.domek z poddaszem uzytkowym ok 180m2.podlogowki jest ok 60m2 z rozdzielaczem 5-obwodowym,bedzie tez ok 10 kaloryferow.bedzie tez zasobnik ok 100litrow.domek ocieplony termoorganika 12cm,poddasze 25cm welny.rodzina jak na razie 3 osobowa.mam na mysli nastepujace piece kondensacyjne
junkers 14-3c
junkers 22-3c
immergas x24
bardzo prosze o pomoc.pozdrawiam.

tomahawk
03-10-2011, 10:50
czesc,

Jako, że zacząłem temat Immergasa pare dni temu, śpiesze poinformować, ze decyduje sie na Victrixa 24, montaz za jakieś 2 tygodnie. Do tego zasobnik Biawara 125 l i automatyka C.A.Rs 2, hydraulik dla lepszego funkcjonowania kotłowni ma dołożyć mi do istniejącej instalacji sprzęgło hydrauliczne ( podobno układ bedzie lepiej działał).
Do do Immergasa nie znalazłem wg mnie lepszej alternatywy za ta cenę, długo rozważany Junkers odpadł, mimo, ze jest bardziej popularny ze względu na zakres modulacji, wymiennik INOX ( Immergas) i okres gwarancji.

pozdrawiam

Tomek

bdan
03-10-2011, 11:01
Tomek - niskiego zużycia gazu życzę;
o co chodzi z tym sprzęgłem i lepszym działaniem układu?

tomahawk
03-10-2011, 12:46
jestem lajkonikiem w tych sprawach :-), ale z tego co zrozumiałem ma to wpływ na rozdzielanie wody na dwa układy podłogówka, grzejniki działające w różnych temperaturach, ale lepiej niech eksperci się wypowiedzą, sam chętnie bym zrozumiał zasadę działania...

bdan
03-10-2011, 12:49
a to Ty masz inaczej, bo u mnie tylko sama podogówka, mam nadzieję, że jakies dodatkowe sprzęgła nie sa wymagane

michu.t
03-10-2011, 19:12
Witam ponownie,
mój wykonawca dał mi dobrą ofertę na piec Buderus GB072 z zasobnikiem 100l.
Co sądzicie o tym piecu. czy nie za mały zasobnik?
A może lepszy będzie IMMERGAS VICTRIX X 24.

Karlsen
05-10-2011, 17:29
Miałem możliwość rozmowy z przedstawicielem Buderusa na targach eko. Wraz z moim instalatorem dobrali mi piec Buderus GB162 z zasobnikiem Biawaru 160l.
Michu.t - zasobnik dobiera się do ilości osób w rodzinie - 100-140 l dla 1-2 osób, 140-200 l dla 3 - 4 osób. Ja wybrałem 160 litrowy zasobnik. A piec GB072 to dobry wybór, ja również rozważałem ten model, ale ostatecznie chyba wybór przypadnie na model 162 - wszystko zależy od ceny.

marynianka
05-10-2011, 18:22
Mam prośbę o namiary na dobry i niedrogi sklep z kotłami gazowymi w Warszawie lub okolicach. Mój hydraulik zaproponował mi zestaw vaillanta - piec jednofunkcyjny, kondensacyjny za ponad 12 000 w sklepie Bims Legionowo, co ciekawe vaillant do 30.11.2011 r. ma promocje na zestawy w granicach
10 000-11 000, podobno obowiązuje w każdym sklepie, zanim wydam tak dużą sumę wolałabym upewnić się na co ją wydaje i czy w proponowanym zestawie jest to co bym chciała, a bez pomocy fachowca w sklepie pewnie nic się nie dowiem.
Z góry dziekuje za wszelkie rady

pawelpiwowarczyk
05-10-2011, 21:57
Mam prośbę o namiary na dobry i niedrogi sklep z kotłami gazowymi w Warszawie lub okolicach. Mój hydraulik zaproponował mi zestaw vaillanta - piec jednofunkcyjny, kondensacyjny za ponad 12 000 w sklepie Bims Legionowo, co ciekawe vaillant do 30.11.2011 r. ma promocje na zestawy w granicach
10 000-11 000, podobno obowiązuje w każdym sklepie, zanim wydam tak dużą sumę wolałabym upewnić się na co ją wydaje i czy w proponowanym zestawie jest to co bym chciała, a bez pomocy fachowca w sklepie pewnie nic się nie dowiem.
Z góry dziekuje za wszelkie radyProponuję użycie porównywarek cenowych.
www.ceneo.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl), www.skapiec.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.skapiec.pl), www.nokaut.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.nokaut.pl)
Każda z powyższych umożliwia zawężenie zapytania do sklepów z twojej okolicy.

sylwiairadek
05-10-2011, 23:42
Witam obecnie jesteśmy na etapie wyboru pieca gazowego. Bardzo prosimy o pomoc w doborze. każdy przedstawiciel chwali swoje i proponuje piece z jak największym zasobnikiem. Budujemy dom o następujących parametrach:
1. powierzchnia użytkowa - 120 m2
2. Kubatura - 710 m3
3. pustak Porotherm 30 - styropian 15
4. ogrzewania podłogowego tylko w kuchni na powierzchni 4.5m2
5. kominek z płaszczem wodnym
6. solary
7. dwie łazienki(2 prysznice, 1 wanna rogowa,2 umywalki),
8. kuchnia - 1 zlewozmywak, zmywarka

Nam polecano zasobniki o pojemności 300-400l. Piece kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Jaka markę polecacie?? My zastanawialiśmy się nad JUNKERS, Valliant. Czy ktoś coś wie na temat ACV?? Godny polecenia?? Bardzo prosimy o podpowiedź będziemy wdzięczni. :)

siarka
08-10-2011, 12:51
metlik w glowie mam juz od tego wszystkiego...moze ktos mi pomoze...
Domek 137m uzytkowej(dopiero w budowie),3 niedlugo moze 4 mieszkancow,budowany z suporexu plus 15 styropian,podlogowka okolo 45m....
jaki piec?o jakiej mocy?grzejniki wieksze mniejsze?
kominek...z plaszczem czy zwykly?
pomozcie....

salik
14-10-2011, 18:58
Byłem już prawie zdecydowany na Junkersa 14-3C, ale dzisiaj znalazłem kilka niepochlebnych opinii, także na niemieckich stronach.
Zaczynam się więc zastanawiać czy jednak nie zmienić kotła na Buderusa GB162, o porównywalnej mocy.
Minus to prawie 2 razy większy koszt zakupu kotła (14-3C z FW100 to ok. 4200zł, GB162 z RC35 to 7500zł).
Junkers jest starszą konstrukcją, bardziej 'toporną', ale przez to może i bardziej sprawdzoną i dopracowaną?

Przy okazji - jakie macie zdanie nt. zasobników biwalentnych Biawara?
Chciałem zakupić Mega Solar 300-litrowy, ale podobno zasobniki Biawara są kiepsko wykonane, ocieplenie potrafi odpadać i nie trzymać się kotła itp. atrakcje.

Jarek.P
14-10-2011, 23:41
A możesz przytoczyć te niepochlebne opinie?

J.

salik
15-10-2011, 01:51
Było o problemie z palnikami, przeciekających zaworach i coś tam jeszcze.
No i generalnie że jakość wykonania Junkersa jest raczej bliżej Chin niż Niemiec.
ATSD - nie wie ktoś ile gwarancji jest na Buderusa?
Bo podobnie jak Junkers ukrywa parametry techniczne kotłów, Buderus nie podaje nigdzie wprost ile oferuje gwarancji na kocioł i jego podzespoły (np. palnik).

1950
15-10-2011, 07:14
bo Junkers i Buderus, to jeden koncern, Bosch

salik
15-10-2011, 08:42
Aha, czyli też pewnie 2-3 lata (jakoś nie wpadłem na to że to jedna grupa kapitałowa).
A co byś wybrał na moim miejscu, zakładając że jestem pewien tego zakresu mocy (dom energooszczędny) i nie potrzebuję wodotrysków w stylu ładnej obudowy Buderusa (czy np. sterownik Buderusa ma jakąś znacząco większa funkcjonalność niż ten Junkersa)?
Zastanawiam się po prostu czy warto dopłacić 3k do Buderusa, a jeśli tak to za co.

1950
15-10-2011, 08:46
zawsze polecam De Dietricha,

salik
15-10-2011, 09:01
Ale z DeDietrichem jest to samo pytanie co z Buderusem.
Co mi da MCA15 czego nie da mi Junkers 14-3C (a koszt MCA15 jest właściwie identyczny z GB162 Buderusa)?
Zresztą zaczynam się mocno zastanawiać czy jest sens brać jednak w tej chwili zasobnik pod kolektory, czy może jednak nie kupić po prostu pierwszego lepszego zasobnika o pojemności 150 litrów, a kiedyś montując kolektory najwyżej wymienię zasobnik (150-litrowy Biawar mogę mieć za trochę ponad 1000zł, a 300-litrowy 2-wężownicowy Biawar kosztuje prawie 3000zł).

1950
15-10-2011, 14:08
De Dietrich dla mnie jest po prostu lepszy od Buderusa,
dobrze kombinujesz z zasobnikiem,
z tym, że zamiast wymieniać zasobnik na większy, wystarczy dołożyć drugi też 150 l. a układ będzie pracował bardziej ekonomicznie niż układ z jednym zasobnikiem

salik
15-10-2011, 14:16
No tak, tylko niekoniecznie mam miejsce na 2-niewysokie zasobniki o dużej średnicy, w przeciwieństwie do jednego ciut szerszego, ale sporo wyższego :)
Ale to jakby przyszłość i już zadecydowaliśmy że teraz idziemy w zasobnik 150-litrowy.

A czym się objawia ta 'lepszość' DeDietricha nad Buderusem?
Pytam serio, bo ja lubię rzeczy namacalne.
Na razie znalazłem informację że DeDietrich daje 5 lat gwarancji na kotły, a konkurencja 2-3.
Coś z funkcjonalności?

1950
15-10-2011, 14:38
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page57) możesz więcej poczytać

salik
15-10-2011, 15:31
Ok, zerkałem na ten wątek już wcześniej.
Niestety u mnie instalacja prosta jak budowa cepa - zero mieszaczy, jeden obieg (wszędzie podłogówka) z tego samego obiegu zasilane 3 drabinki w łazienkach, więc wypasione konfiguracje kotłowo-pompowo-sterownicze nie są mi potrzebne.
Staram się cały czas znaleźć argumenty za wydaniem 2 razy tyle na kocioł i jakoś nie potrafię (gdzieś wyczytałem że wygląd Buderusa to jego wielki plus, ale ja go wieszam w kotłowni i nie zamierzam go oglądać :)

odyseuszek
15-10-2011, 21:45
Rzuć okiem jeszcze na Immergas'a - może być wypadkową między Junkersem a Buderusem. Sam mam Smarta, ale jak bym dzisiaj kupował to chyba wziąłbym coś z Immergasa: 5 lat gwarancji, mniejszy moduluje od 1,9 do 12, a większe od 3 chyba do coś koło 20kW. Na forum też się nikt nie skarżył.

salik
15-10-2011, 22:36
Myślałem o Immergasie, ale jakoś produkty włoskiej myśli technicznej do mnie nie przemawiają :)
Cenę ma faktycznie atrakcyjną, chociaż 12kW to chyba jednak będzie ciut za mało.
Musiałbym brać 24kW, a tutaj boję się że zaraz okaże się iż nie da się ograniczyć mocy maksymalnej w sterowniku i np. CWU będzie grzana z maksymalną mocą kotła (a przez to zużycie gazu będzie odpowiednio większe).

greg28
16-10-2011, 10:12
Myślałem o Immergasie, ale jakoś produkty włoskiej myśli technicznej do mnie nie przemawiają :)
Cenę ma faktycznie atrakcyjną, chociaż 12kW to chyba jednak będzie ciut za mało.
Musiałbym brać 24kW, a tutaj boję się że zaraz okaże się iż nie da się ograniczyć mocy maksymalnej w sterowniku i np. CWU będzie grzana z maksymalną mocą kotła (a przez to zużycie gazu będzie odpowiednio większe).

Z tym CWU to co piszesz to chyba nie prawda. Różnica miedzy 24kw, a 12 kw w podgrzewaniu zasobnika będzie taka, że 24kw podgrzeje ci zbiornik np w 20 min i zużuje powiedzmy 0,7m3, a 12kw podgrzeje ci ten sam zbiornik do takiej samej temperatury w 40 min, a zużyje tyle samo.

salik
16-10-2011, 10:24
No to nie do końca jest chyba tak jak piszesz.
O ile pamiętam dane techniczne, to kocioł o większej mocy zużyje więcej gazu niż ten o mniejszej (pomimo tego że będzie działał połowę krócej).
Do tego nawet jeśli istnieje możliwość obcięcia mocy kotła o połowę, o ile pamiętam dla zjawiska kondensacji dużo lepsze jest kiedy kocioł pracuje z mocą bliską 100%, niż z mocą 50%.

1950
16-10-2011, 10:56
kocioł kondensacyjny ma większą sprawność przy najniższych temperaturach powrotu,
a to z reguły wiąże się z pracą z niską mocą,

ale wcale też nie znaczy, że kocioł kondensacyjny pracujący z pełną mocą nie będzie miał najwyższej sprawności,
to już zależy od instalacji,

greg28
16-10-2011, 11:59
W instrukcji immergasa victrixa, w danych technicznych podają, że 12kw przy mocy maksymalnej, bo taka jest uzywana do grzania cwu, czyli 12kw spala 1,3 m3/h gazu. Z kolei 24kw z pracując z mocą 24kw spala 2,6 m3/h gazu. Analogicznie wartość kaloryczna wynosi 10320kcal/h i 20640kcal/h, więc dalej bym podtrzymywał teze, ze spalą tyle samo tylko w róznych okresach czasu. Poza tym podgrzewanie CWU odbywa sie z maksymalną temperaturą, a nie taką jaką ustawimy jako maks przy ogrzewaniu c.o. Po prostu kocioł dostaje sygnał, ze ma zagrzać cwu to odpala na maksa mocą i temperaturą, zeby to zrobić najszybciej jak potrafi, a jak juz zagrzeje to temperatura i moc spada na nim do takich parametrów jakie są potrzebne do podtrzymywania c.o. na żądanym poziomie. Przynajmniej tak jest w immergasach, ale przypuszczam, ze w innych piecach tak samo. Do kondensacji potrzebna jest jak najniższa temperatura powrotu poniżej 57 stopni, ale czy to będzie 12kw czy 24kw to przy grzaniu cwu kondensacja bedzie mała albo w ogóle.

salik
16-10-2011, 12:06
Ok, no to coś źle musiałem zerknąć na to zużycie gazu.
Jedyne co mnie martwi to dosyć ubogie możliwości sterownika do tych Immergasów.
Ale ogólnie jeśli zapomnieć na chwilę o włoskich korzeniach, to faktycznie wychodzi top 1 na mojej liście (modulacja jakiej potrzebuję, 5 lat gwarancji, inox, niska cena).
To teraz pozostaje pytanie czy z punktu widzenia CWU brać lepiej 24kW, czy jednak 12kW (zakładając zasobnik 150-200 litrów i zapotrzebowanie cieplne domu na poziomie 8.5k)

greg28
16-10-2011, 12:30
Przy twoim zapotrzebowaniu ja bym sie pokusić na 12kw, bo ma modulacje od 1,9kw czyli fajnie, bo bardzo nisko. Będzie mniej taktował przy wyższych temperaturach na zewnątrz niż 24kw. Ja np zasobnik podgrzewam raz dziennie wieczorem, mam 220l, do temperatury 45-50 stopni. Spokojnie mi to starcza na mój prysznic i kąpiel żony. Z rana woda jest jeszcze letnia, więc spokojnie poranną toaletą można wykonać. Moja 24kw potrzebuje na to mniej wiecej 20 minut, nigdy nie mierzyłem dokładnie. 12kw zrobi to dwa razy dłużej, po prostu trzeba włączyć grzanie cwu troche wczesniej. To mój drugi sezon na tym piecu, póki co jestem bardzo zadowolony. Mam sterownik SCAR z czujnikiem zewnętrznym i radzi sobie naprawdę fajnie, nie narzekam.
Z resztą kilku moich znajomych też ma ten piec i nikt sie nie skarży, nikt nie wie, co to jest kotłownia :)

sylwiairadek
17-10-2011, 00:05
Małe pytanko co sądzicie o piecu dietrich MCRII 24T?? czy lepiej kupić Junkersa Cerapur Smart?? Bardzo proszę o opinię??

salik
18-10-2011, 15:12
Czy ktoś z Was posiada kocioł Immergasa Victrix X 12 2 I z zasobnikiem CWU rzędu 150-160 litrów i mógłby powiedzieć ile czasu w praktyce zajmuje np. podgrzanie wody w zasobniku do temperatury 50 stopni?
Wykonałem swoje obliczenia 'na papierze', ale znajomy który użytkuje inny kocioł Immergasa mówi że on też robił obliczenia, a potem się okazało że nawet z kotłem o mocy rzędu 24kW woda podgrzewa mu się prawie 2 razy dłużej niż według obliczeń :(

Kodnam
18-10-2011, 20:45
Witam.

Jestem na etapie budowy domu o pow. użytkowej 265mkw. Na całości będzie podłogówka. Inne dane: podłoga nad nieogrzewaną piwnicą styropian 10cm, ściany 30cmporoterm+15cm styropian, dach 25-30cm wełny, okna 55mkw pakiet 3 szybowy (średnio Uokna ok. 1). Czy kocioł gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny o mocy c.o. rzędu 22-24kW wystarczy, czy muszę się szarpać na ok 30kW ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Przemek.

greg28
19-10-2011, 09:55
Witam.

Jestem na etapie budowy domu o pow. użytkowej 265mkw. Na całości będzie podłogówka. Inne dane: podłoga nad nieogrzewaną piwnicą styropian 10cm, ściany 30cmporoterm+15cm styropian, dach 25-30cm wełny, okna 55mkw pakiet 3 szybowy (średnio Uokna ok. 1). Czy kocioł gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny o mocy c.o. rzędu 22-24kW wystarczy, czy muszę się szarpać na ok 30kW ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Przemek.

Wystarczy spokojnie.

jarroo
20-10-2011, 12:17
Witajcie,

muszę zdecydować się na jakiś kondensacyjny kocioł gazowy.
Mam segment o powierzchni całkowitej 140m, w tym 20m poddasze i 30m garaż na parterze. Segment posiada dwie małe łazienki z ogrzewaniem podłogowym. Cały budynek jest ocieplony styropianem (20cm), ocieplone styropianem są również podłogi.

O jakiej mocy kotła najlepiej szukac, jakie rozwiązanie waszym zdaniem byłoby najlepsze?

Mam zamontowane ozdobne kaloryfery vasco które są bardzo duże (zarówno moc jak i gabayt), nie będą one przeszkadzać i generować większych kosztów podczasogrzewania ?

parter - 3x małe kaloryfery
1 piętro - 4x duże kaloryfery VASCO
2 piętro - 4x duże kaloryfery VASCO
poddasze - 1x mały kaloryfer

salik
20-10-2011, 20:57
Po wielu rozmyślaniach zdecydowaliśmy się jednak na pierwotny wybór, czyli... Junkersa 14-3C.
Wygrałby Immergas Victrix X 12, gdyby nie jego ograniczenia :(
Ubogi sterownik, mało dziennych okresów grzewczych, brak sterowania pompą cyrkulacyjną, brak programu wygrzewania jastrychu, brak jakiekolwiek integracji ze sterowaniem kolektorami, moduł zabezpieczenia obiegu niskotemperaturowego z temperaturą brzegową... 50 stopni itd.

Do tego okazało się że do kotła w wersji 2011 jest tylko jeden sterownik - CARv2.
Niestety przy tych brakach INOX i 5-lat gwarancji okazało się niewystarczające...

fryniutka
22-10-2011, 14:14
Witam serdecznie, to mój pierwszy wpis na forum, proszę więc o wyrozumiałość.

Staję przed koniecznością wymiany pieca gazowego, w tej chwili jest to dwufunkcyjny Beretta Idra exclusive 20.
Warunki:
mieszkanie w bloku z końca lat 90-tych, cegła + styropian
130 m2,jeden poziom, kubatura ok 340 m3, pod połową mieszkania sąsiedzi, pod drugą nieogrzewane garaże
2 osoby dorosłe, średnie gotowanie, nieduże zmywanie, prysznic, rzadko kąpiel
główna łazienka w odległości od kotła ok 10m, kuchnia ok 5 m
kocioł zamontowany na klatce schodowej w specjalnej szafce
brak ogrzewania podłogowego, 9 grzejników
w okresie grzewczym wyłączamy ok. 35 m2 powierzchni
roczne zuzycie gazu ok 1000 m3 - przy CO korzystam z czujnika Auraton 2005, temp ok 21 st w dzień, 19 w nocy

Bardzo proszę o poradę jaki kocioł powinnam wybrać, z tego co wyczytałam na forum w moich warunkach chyba nie sprawdzi się kondensacyjny. Czy jest duzy problem z instalacją innej firmy niż Beretta do obecnego przyłącza?

Pozdrawiam forumowiczów i chylę czoła przed prezentowaną wiedzą.

greg28
22-10-2011, 15:26
Witam serdecznie, to mój pierwszy wpis na forum, proszę więc o wyrozumiałość.

Staję przed koniecznością wymiany pieca gazowego, w tej chwili jest to dwufunkcyjny Beretta Idra exclusive 20.
Warunki:
mieszkanie w bloku z końca lat 90-tych, cegła + styropian
130 m2,jeden poziom, kubatura ok 340 m3, pod połową mieszkania sąsiedzi, pod drugą nieogrzewane garaże
2 osoby dorosłe, średnie gotowanie, nieduże zmywanie, prysznic, rzadko kąpiel
główna łazienka w odległości od kotła ok 10m, kuchnia ok 5 m
kocioł zamontowany na klatce schodowej w specjalnej szafce
brak ogrzewania podłogowego, 9 grzejników
w okresie grzewczym wyłączamy ok. 35 m2 powierzchni
roczne zuzycie gazu ok 1000 m3 - przy CO korzystam z czujnika Auraton 2005, temp ok 21 st w dzień, 19 w nocy

Bardzo proszę o poradę jaki kocioł powinnam wybrać, z tego co wyczytałam na forum w moich warunkach chyba nie sprawdzi się kondensacyjny. Czy jest duzy problem z instalacją innej firmy niż Beretta do obecnego przyłącza?

Pozdrawiam forumowiczów i chylę czoła przed prezentowaną wiedzą.

Kondensacyjny zawsze sie opłaci pod względem takim, ze nawet jak będzie pracował na wyższych temperaturach, bo masz grzejniki, to i tak bedzie o 5-10% miał większą sprawność od zwykłego, czyli troche mniej gazu spali. Kwestia tylko czy ci sie opłaca, bo jest on droższy jak normalny. Jak masz kasę to kup kondensat, a jak chcesz jak najmniej zainwestować to weź zwykły i tez nie bedzie tragedii. Jest jeszcze kwestia jaki masz przewód kominowy, czy nadaje sie do kondensacyjnego. No i odprowadzenie skroplin przy kondensacyjnym trzeba wziąć pod uwagę.

fryniutka
22-10-2011, 16:54
Kondensacyjny zawsze sie opłaci pod względem takim, ze nawet jak będzie pracował na wyższych temperaturach, bo masz grzejniki, to i tak bedzie o 5-10% miał większą sprawność od zwykłego, czyli troche mniej gazu spali. Kwestia tylko czy ci sie opłaca, bo jest on droższy jak normalny. Jak masz kasę to kup kondensat, a jak chcesz jak najmniej zainwestować to weź zwykły i tez nie bedzie tragedii. Jest jeszcze kwestia jaki masz przewód kominowy, czy nadaje sie do kondensacyjnego. No i odprowadzenie skroplin przy kondensacyjnym trzeba wziąć pod uwagę.
Dziękuję bardzo za odpowiedź, skłaniam się ku tradycyjnemu. Jaką firmę powinnam wziąć pod uwagę pod względem jakości do ceny? Może jakieś konkretne modele? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Myślałam o jakimś piecu z małym zasobnikiem, ale nie wiem które firmy mają coś takiego i czy sprawdzi się to w sytuacji 10 metrowej odległości pieca od łazienki.

barnich
23-10-2011, 22:25
Witam,
Proszę o fachową radę bo w mojej laickiej głowie nie może się to poukładać. Otóż jestem szczęśliwym posiadaczem ogromnego kredytu - sory - domu parterowego o powierzchni 98 m2 w którym mieszkam pół roku i priorytetem (nauczony wcześniejszym doświadczeniem) podczas budowy było dla mnie minimalizacja kosztów ogrzewania. Dlatego też chałupa jest ocieplona, że ho ho, a piec dobrał mi sam mistrz RADAszyn czyli w sumie wszystko ok., ale no właśnie pojawiły się wątpliwości, a mianowicie w całej chałupie no bardziej adekwatnie zabrzmi chałupince mam ogrzewanie podłogowe, dodatkowo mam w domu zamontowaną kozę i na dzień dzisiejszy w domu ani razu nie zadziałał piec (włączy się jak temperatura spadnie poniżej 18,5 st,C) ponieważ w domu jest bardzo ciepło, jak wracam z pracy to jest ok. 19,5 st jak napalę w kozie to po godzinie jest 21 st, no i moja wątpliwość i pytanie: skoro ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się tak dużą bezwładnością to zakładając teoretycznie że wracam do domu po pracy w którym jest zadana w piecu temperatura powietrza w domu np. 19 st i napalę w kozie co spowoduje, że w domu zapanuje 21 stopni tym samym piec przestanie pracować to czy fakt podniesienia temp w domu przez ciepło emanowane z kozy i tym samym wygaszenie pieca nie spowoduje więcej kosztów niż korzyści tzn. czy np. 6 godzinny czas ogrzewania chałupiny przez kozę nie spowoduje, że później ogrzewanie podłogowe ze swoja wielką bezwładnością będzie nijako musiało się „przebijać” przez posadzkę panele itd. od nowa co zaowocuje większymi kosztami?. Może to i głupie pytanie nie wiem czy jasno zadane, ale jakby kto się do niego ustosunkował

fryniutka
24-10-2011, 13:21
Dziękuję bardzo za odpowiedź, skłaniam się ku tradycyjnemu. Jaką firmę powinnam wziąć pod uwagę pod względem jakości do ceny? Może jakieś konkretne modele? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Myślałam o jakimś piecu z małym zasobnikiem, ale nie wiem które firmy mają coś takiego i czy sprawdzi się to w sytuacji 10 metrowej odległości pieca od łazienki.
Drogą eliminacji wybrałam 2 modele

Vaillant atmo Tec plusVUW 200/3-5 20 kW
Termet Minimax dynamic GCO-DP-13-10 (24/24)

Czy ktoś mógłby mi pomóc przy takim wyborze? Co do serwisu w Warszawie w obu przypadkach nie będzie problemu, a różnica w cenie nie jest nawet duża Vaillant ok 2800 zł, Termet ok. 2600zł.

zibibyk
24-10-2011, 17:37
Witam Forumowiczów
stoję przed wyborem pieca gazowego, instalację mam już zrobioną od 7 lat połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.
Kubatura mojego domu to 750 m3
Powierzchnia użytkowa 175 m2 po podłogach około 300 m2 z użytkowym poddaszem
Ściana 30 cm porotherm+10 cm styropianu poddasze wełna 25 cm

Generalnie dom jest ciepły a aktualnie ogrzewany ekogroszkiem

Pytanie czy kocioł gazowy o takiej mocy do 14 KW poradzi sobie z ogrzaniem mojego domu i czy nie będzie zmuszony większość czasu pracować na dużej mocy przez co będzie mniej efektywny?

Czy przy zastosowaniu sterownika FW200 można podzielić obiegi na podłogówkę i grzejniki - dzisiaj temperatura jest stałą na piecu a mieszacz dobiera temperaturę wody na podłogę w zależności od temperatury na zewnątrz.

Czy należy zmienić też zasobnik na CWU jeżeli dzisiaj mam zbiornik wiszący poziomy płaszczowy? Czy stojący z wężownicą będzie lepszy, oszczędniejszy, szybciej przygotowywał wodę?

Pierwszym kotłem który chciałem kupić był DE Dietrich MCR II, ale wydaje mi się, że ma zbyt dużą moc początkową 6 KW i zbyt skomplikowane ustawiania optymalnych warunków pracy kotła wydaje mi się że Junkers powinien spalać mniej - jak się mylę to proszę o sprostowanie,

jarroo
26-10-2011, 14:22
Po lekturze większości wypowiedzi w wyłoniłem 4 najbardziej polecane rozwiązania:

1.JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3 C
-z zasobnikiem ST120
2. VAILLANT VC PLUS 126 /3-5
-z zasobnikiem VICH R 120
3. Vaillant ecoTEC VC PLUS 186/3-5
-z zasobnikiem VICH R 120
4. De Dietrich MCR 24 /II T
-zasobnik BS 150 90448150

Które z nich byłoby waszym zdaniem najlepsze dla poniższych warunków? Chyba, że jakiś inny pomysł...


Powierzchnia całkowita segmentu 140m (w tym garaż i poddasze)

Ściany budynku zbudowane są z betonu komórkowego i całość ocieplona jest styropianem o grubości 24mm.
Budynek ma 3 kondygnacje.
-Na parterze znajduje się garaż o powierzchni ok 25m, oraz pomieszczenia gospodarcze (w sumie 3 grzejniki średniej wielkości),
-Na 1 piętrze są 3 duże ozdobne grzejniki vasco oraz jeden grzejnik w małej łazience(kabina prysznicowa),
-Na 2 piętrze znajdują się również 3 duże grzejniki Vasco oraz jeden większy w łazience (wanna z hydromasażem, gdzie zamontowany jest obecnie stary piec i chcemy zamontować nowy piec kondensacyjny)
-Jest jeszcze ocieplone poddasze na którym znajdują się 2 małe kaloryfery.

W łazience na 2gim piętrze oraz aneksie kuchennym na 1wszym piętrze jest zamontowana jedna pętla ogrzewania podłogowego.


Kaloryfery vasco są duże mają po 160-180cm wysokości i z tego co patrzyłem dużą moc, nie będą one za duże, czy mogą zostać ?

Jaki piec kondensacyjny byłby w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem? Zastanawiam się nad zastosowaniem pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem ok. 120-150l ? Jaki model i o jakiej mocy piec byście polecali ? Czy będę miał możliwość ustawiania różnych temperatur w różnych pomieszczeniach?

W segmencie planuję zamieszkać wraz z małżonką oraz miejmy nadzieję przyszłe potomstwo Wink.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i pomysły które ułatwią podjąć odpowiednią decyzję.
Pozdrawiam

leniin
26-10-2011, 22:59
1.JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3 C
-z zasobnikiem ST120

Tez chcialem kupic ten piecyk ale po rozmowie z kolesiem ktory je montuje bardziej polecal mi...

JUNKERS Cerapur Comfort cytat: "jest on znacznie solidniej wykonany i trwalszy, oraz zdecydowanie ciszej pracuje..... Serwisanci mają sporo awarii tych Smartów"
Czy warto dac te 1500zl wiecej i czy jest to prawda?

salik
26-10-2011, 23:52
Tylko że 14-3C kosztuje 3.5k, a 16-3A kosztuje 5.5k...

jarroo
27-10-2011, 11:03
Pytanie tylko czy w moim przypadku 14-3C nie będzie za słaby i nie lepiej iść w 22-3C ?
Podobnie w przypadku Vaillant 126/3-5 i 186/3-5 ?

greg28
27-10-2011, 12:14
jarroo ty masz ocieplenie 24mm? czy 24cm?

kbab
27-10-2011, 12:29
skoro ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się tak dużą bezwładnością to zakładając teoretycznie że wracam do domu po pracy w którym jest zadana w piecu temperatura powietrza w domu np. 19 st i napalę w kozie co spowoduje, że w domu zapanuje 21 stopni tym samym piec przestanie pracować to czy fakt podniesienia temp w domu przez ciepło emanowane z kozy i tym samym wygaszenie pieca nie spowoduje więcej kosztów niż korzyści tzn. czy np. 6 godzinny czas ogrzewania chałupiny przez kozę nie spowoduje, że później ogrzewanie podłogowe ze swoja wielką bezwładnością będzie nijako musiało się „przebijać” przez posadzkę panele itd. od nowa co zaowocuje większymi kosztami?ł
to tak nie działa, kocioł się nie uruchamia bo temperatura w domu nie spada poniżej zadanej, koza w całości zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło. Przy małym zapotrzebowaniu temperatura płyty podłogowej niewiele różni się od temperatury w pomieszczeniu, zatem kiedy jest palone w kozie to płyta nie oddaje ciepła, ale się nim ładuje (koza doładowuje płytę), oczywiście kocioł będzie się załączał kiedy temperatura na zewnątrz spadnie i ciepła z kozy będzie za mało.

jarroo
27-10-2011, 13:44
jarroo ty masz ocieplenie 24mm? czy 24cm?

24cm ocieplenie na ścianach. Przepraszam za błąd.

orko
27-10-2011, 14:04
barnich: W ciepłej chatce to 21oC czasem jest mało a u Ciebie tylko 19oC ?

barnich
27-10-2011, 19:05
to tak nie działa, kocioł się nie uruchamia bo temperatura w domu nie spada poniżej zadanej, koza w całości zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło. Przy małym zapotrzebowaniu temperatura płyty podłogowej niewiele różni się od temperatury w pomieszczeniu, zatem kiedy jest palone w kozie to płyta nie oddaje ciepła, ale się nim ładuje (koza doładowuje płytę), oczywiście kocioł będzie się załączał kiedy temperatura na zewnątrz spadnie i ciepła z kozy będzie za mało.

Dziękuję bardzo za odpowiedź, czyli rozumiem - jako laik - że warto dogrzewać kozą nawet np 2 godziny dziennie bo przy okazji dogrzeje posadzkę, a gdy wzrośnie temp powietrza w wyniku działania kozy i tym samym, wyłączy się kocioł to po tym jak się wypali w kozie i tym samym ochłodzi się powietrze w domu co spowoduje ponowne włączenia pieca to i tak korzyści będą większe. Jednym słowem w przypadku posiadania darmowego drzewa palić ile wlezie.
pozdrawiam

1950
27-10-2011, 20:54
za dobrze by tak było,
no chyba, że koza grzeje Ci cały dom a nie jedno pomieszczenie,

wpływ grzania kozy na podłogówkę jest praktycznie nieodczuwalny,

zareaguje sterownik kotła, który jest najprawdopodobniej w tym pomieszczeniu gdzie jest koza,
i wyłączy kocioł, jednocześnie wyłączając grzanie w pozostałej części domu,

barnich
27-10-2011, 21:05
za dobrze by tak było,
no chyba, że koza grzeje Ci cały dom a nie jedno pomieszczenie,

wpływ grzania kozy na podłogówkę jest praktycznie nieodczuwalny,

zareaguje sterownik kotła, który jest najprawdopodobniej w tym pomieszczeniu gdzie jest koza,
i wyłączy kocioł, jednocześnie wyłączając grzanie w pozostałej części domu,

no właśnie dokładnie to ująłeś czyli czy grzejąc kozą przez powiedzmy 5 godzin dziennie tak naprawdę nie wpływam paradoksalnie na większe zużycie gazu?

orko
28-10-2011, 07:14
Kozą nie dogrzejesz równomiernie wszystkich pomieszczeń. Dlaczego jednak obawiasz się grzania gazem ponoć chatka ciepła?

barnich
28-10-2011, 22:45
Kozą nie dogrzejesz równomiernie wszystkich pomieszczeń. Dlaczego jednak obawiasz się grzania gazem ponoć chatka ciepła?

Dom parterowy 3 pokoje plus łazienka ciepło z kozy rozchodzi się nie najgorzej, nie boję się grzania gazem, jednakże mam naprawdę spory zapas drzewa i chciałem tą kozą dogrzewać w celu oszczędzania gazu - tzn nizszych rachunków - ale tak na chłopski rozum zacząłem się zastanawiać czy de facto nie przyniesie to odwrotnego rezultatu ponieważ podczas dogrzewania kozą piec przestanie pracować tym samym wychłodzi się woda w systemie grzewczym i potem niejako od nowa piec będzie musiał podgrzać całą wodę w systemie grzewczym. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi, a może poprostu błądze i te moje obawy ni jak maja sie od rzeczywistosci.
pozdrawiam

greg28
29-10-2011, 10:29
Dom parterowy 3 pokoje plus łazienka ciepło z kozy rozchodzi się nie najgorzej, nie boję się grzania gazem, jednakże mam naprawdę spory zapas drzewa i chciałem tą kozą dogrzewać w celu oszczędzania gazu - tzn nizszych rachunków - ale tak na chłopski rozum zacząłem się zastanawiać czy de facto nie przyniesie to odwrotnego rezultatu ponieważ podczas dogrzewania kozą piec przestanie pracować tym samym wychłodzi się woda w systemie grzewczym i potem niejako od nowa piec będzie musiał podgrzać całą wodę w systemie grzewczym. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi, a może poprostu błądze i te moje obawy ni jak maja sie od rzeczywistosci.
pozdrawiam

Bujnięcie zimnej instalacji spowoduje, ze piec moze spalic ci w jeden dzien tyle co normalnie by spalił w dwa dni, jak juz jest instalacja rozgrzana i dom nagrzany. Także na moje oko, jeśli używając kozy masz wystarczająco ciepła, to jesli przerwy w pracy pieca sa dłuższe niż 2 dni to opłaca ci sie dogrzewac kozą. Poza tym, nawet jak grzejesz kozą to sciany i inne elementy w domu też ci sie nagrzewają, więc start pieca nie będzie aż taki paliwo żerny, bo jakieś ciepło masz już zakumulowane w domu. Takie jest moje zdanie.

rwxw
29-10-2011, 12:03
ale tak na chłopski rozum zacząłem się zastanawiać czy de facto nie przyniesie to odwrotnego rezultatu
Dostarczasz ciepło do budynku, obojętnie jak, czy kozą, czy kotłem gazowym, czy za pomocą promieni słonecznych, czy w jakikolwiek inny sposób. Jeśli dostarczysz za dużo ciepła, to będzie za ciepło, jeśli za mało to będzie za zimno. Cudów nie ma. nie rozumiem, w jaki sposób grzejąc drewnem nabijesz rachunek za gaz. To jakbyś się bał, że gdy słońce zaświeci i zagrzeje Ci pomieszczenia, to rachunek za gaz wzrośnie. Czy w słoneczne dni zasłaniasz okna, żeby mieć niższy rachunek za gaz ?

kbab
29-10-2011, 15:45
Dom parterowy 3 pokoje plus łazienka ciepło z kozy rozchodzi się nie najgorzej, nie boję się grzania gazem, jednakże mam naprawdę spory zapas drzewa i chciałem tą kozą dogrzewać w celu oszczędzania gazu - tzn nizszych rachunków - ale tak na chłopski rozum zacząłem się zastanawiać czy de facto nie przyniesie to odwrotnego rezultatu ponieważ podczas dogrzewania kozą piec przestanie pracować tym samym wychłodzi się woda w systemie grzewczym i potem niejako od nowa piec będzie musiał podgrzać całą wodę w systemie grzewczym. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi, a może poprostu błądze i te moje obawy ni jak maja sie od rzeczywistosci.
pozdrawiam
Drewno to nośnik energii jak każdy inny (np; 1mp dębiny to 2100kWh), przy założeniu sprawności kozy tylko na 50%, spalając tyle drewna dostarczasz do domu energii równej 105 m3 gazu - aby utrzymać dotychczasowy komfort cieplny musiałbyś zamiast tego drewna dokładnie zużyć gazu. Jak masz drewno za darmo, to policz sobie ile zostaje Ci w kieszeni. Może Ci pomóc mój arkusz ze stopki.

orko
30-10-2011, 21:40
Zależy też jakie masz drzewo. Bo może bardziej opłaci się je wysuszyć niż teraz przepuścić przez kozę.

orko
30-10-2011, 21:44
Skoro jednak teraz palisz 6 godzin, to za miesiąc koza i tak nie wystarczy.

barnich
30-10-2011, 22:07
Skoro jednak teraz palisz 6 godzin, to za miesiąc koza i tak nie wystarczy.

Drzewo mam dobre dębina i grab, ale chodzi o to, że wychodzę z domu o 7 a wracam o 17 i wtedy mogę napailć w kozie (mam dom parterowy z podwieszanym sufitem na którym jest 50 cm waty plus dach ocieplony 40 cm waty styropian szary na elewacji 18 cm, posadzka 16 cm styr.) w wyniku czego podnoszę temp. w całym domu o np 2 st. C. i załóżmy że ta wyższa temperatura utrzyma się przez 7 godzin czyli do godziny 24, a potem spadnie poniżej zadanej w wyniku czego włączy się piec i moje pytanie brzmi: czy w wyniku tego napalenia w kozie czyli podgrzaniu powietrza czyli de facto wyłączenia pieca nastąpi wyziębienie wody w systemie grzewczym i wyziębienie posadzki bilans ekonomiczny nie wyjdzie ujemy? ponieważ piec czyli zuzycie gazu będzie musiało być większe, aby nijako od nowa nagrzać wodę w systemie grzewczym i całą posadzkę (mam wszędzie ogrzewanie podłogowe). Nawiasem mówiąc póki co jest to problem teoretyczny ponieważ mam w domu ponad 21 st.C. ponieważ po napaleniu kozą chałupina utrzymuje tą temperaturę ok 20 godzin (spadek ok 1,5 st.-2st)
pzdr

kbab
30-10-2011, 22:25
póki co jest to problem teoretyczny ponieważ mam w domu ponad 21 st.C. ponieważ po napaleniu kozą chałupina utrzymuje tą temperaturę ok 20 godzin (spadek ok 1,5 st.-2st)
Ile kg lub w mp teraz zużywasz drewna na dobę lub w tygodniu, oraz w jakim regionie mieszkasz? Jakiej mocy jest ta koza, jaką sprawność podał producent?

barnich
31-10-2011, 21:01
Ile kg lub w mp teraz zużywasz drewna na dobę lub w tygodniu, oraz w jakim regionie mieszkasz? Jakiej mocy jest ta koza, jaką sprawność podał producent?
Oto dane kozy ze strony producenta:
Waga (kg) 135
Maksymalna moc cieplna (kW) 10
Moc cieplna nominalna DIN (kW) 8
Ogrzewana kubatura (m3)* 100
Sprawność (%) 77
Emisja CO (%) 0,184
Temperatura gazów spalinowych (st.C) 302
Certyfikaty CE / DIN CE / DIN
Maksymalna długość polan (cm) 35
mieszkam w Zachodniopomorskim, zużywam drewna ok 3 kawałków - polanów - drewna dziennie, ale ja palę tylko przez 4 godziny potem idę lulu a ostatni kawałek drewna dopala się ok 5-7 godzin.

rwxw
01-11-2011, 00:02
czy w wyniku tego napalenia w kozie czyli podgrzaniu powietrza czyli de facto wyłączenia pieca nastąpi wyziębienie wody w systemie grzewczym i wyziębienie posadzki bilans ekonomiczny nie wyjdzie ujemy? ponieważ piec czyli zuzycie gazu będzie musiało być większe, aby nijako od nowa nagrzać wodę w systemie grzewczym i całą posadzkę
Nie grzejesz kozą tylko powietrza, ale przede wszystkim mury, podłogę i całe wyposażenie domu. Właśnie te elementy powodują, że ciepło utrzymuje się jakiś czas. Gdybyś grzał samo powietrze, to zakładając powierzchnię domu 130m2 i kubaturę 250m3 do zagrzania powietrza o 1 stopień wystarczyłoby ciepło uzyskane z mniej więcej z jednego litra wrzącej wody, a koza chyba daje "nieco" więcej ciepła. Bilans energetyczny musi się zgadzać, obojętnie czy grzejesz drewnem, gazem, czy czymkolwiek innym i nie jest możliwe większe zużycie gazu przy grzaniu czymkolwiek innym. Podłoga przy podłogówce jest akumulatorem ciepła. Teraz jest on mniej więcej pusty, bo podłoga nie jest cieplejsza od reszty domu. Gdy włączysz gaz, to naładujesz ten akumulator, następnie kocioł się wyłączy a podłogowy akumulator będzie oddawał ciepło do wnętrza domu utrzymując jego temperaturę, ale samemu się powoli wyziębiając. Podłoga jako akumulator działa prawie bez strat (trochę strat do gruntu), więc co do niej wpompujesz to w 99% (?) odzyskasz, ale jak nic nie wpompujesz, to nic nie stracisz.

barnich
01-11-2011, 09:14
Nie grzejesz kozą tylko powietrza, ale przede wszystkim mury, podłogę i całe wyposażenie domu. Właśnie te elementy powodują, że ciepło utrzymuje się jakiś czas. Gdybyś grzał samo powietrze, to zakładając powierzchnię domu 130m2 i kubaturę 250m3 do zagrzania powietrza o 1 stopień wystarczyłoby ciepło uzyskane z mniej więcej z jednego litra wrzącej wody, a koza chyba daje "nieco" więcej ciepła. Bilans energetyczny musi się zgadzać, obojętnie czy grzejesz drewnem, gazem, czy czymkolwiek innym i nie jest możliwe większe zużycie gazu przy grzaniu czymkolwiek innym. Podłoga przy podłogówce jest akumulatorem ciepła. Teraz jest on mniej więcej pusty, bo podłoga nie jest cieplejsza od reszty domu. Gdy włączysz gaz, to naładujesz ten akumulator, następnie kocioł się wyłączy a podłogowy akumulator będzie oddawał ciepło do wnętrza domu utrzymując jego temperaturę, ale samemu się powoli wyziębiając. Podłoga jako akumulator działa prawie bez strat (trochę strat do gruntu), więc co do niej wpompujesz to w 99% (?) odzyskasz, ale jak nic nie wpompujesz, to nic nie stracisz.

dziękuję bardzo za odpowiedź.

orko
01-11-2011, 10:06
Zrób może taki eksperyment pozwól popracować podłogówce choć przez tydzień (oczywiście spisując licznik gazu). Bo może się okazać, że Twój zapał do palenia w kozie nieco ostygnie :)

kbab
01-11-2011, 11:42
Maksymalna moc cieplna (kW) 10
Moc cieplna nominalna DIN (kW) 8
Sprawność (%) 77
Maksymalna długość polan (cm) 35
mieszkam w Zachodniopomorskim, zużywam drewna ok 3 kawałków - polanów - drewna dziennie, ale ja palę tylko przez 4 godziny.
Ok może coś z tego wyjdzie, te 3 kawałki policzę po 3kg drewna + 1 kg drobnego do rozpałki, razem 10kg/dobę, zatem brutto zużywasz 42kWh/dobę z czego netto do domu dostarczasz 0,77x42=32,34kWh/dobę, z tego wynika, że bez kozy zużywałbyś 3,5m3 gazu aby utrzymać ten komfort cieplny. Średnia z ost tygodnia dla Szczecina to 9,86stC, jeśli ta ilość drewna wystarczy do utrzymania w domu temp 21stC to Twój dom traci 157W/K przy ogrzewaniu kominkiem, na sezon grsewczy (200 dni, średnia temp 5stC) potrzebowałbyś 5,75mp drewna (12000kWh brutto tj ze stratami kominowymi), przy śr temp na zewnątrz -10stC musiałbyś spalić 28kg/dobę drewna.
Gdybyś ogrzewał dom tylko gazem to zakładając sprawność kotła na 100%, strata domu wynosi 120W/K, zapotrzebowanie na ogrzewanie 922m3 gazu (9200kWh), przy śr temp na zew -10stC zużyłbyś 9m3gazu/dobę. Koszty przelicz sam wg swoich stawek.

barnich
01-11-2011, 13:00
Ok może coś z tego wyjdzie, te 3 kawałki policzę po 3kg drewna + 1 kg drobnego do rozpałki, razem 10kg/dobę, zatem brutto zużywasz 42kWh/dobę z czego netto do domu dostarczasz 0,77x42=32,34kWh/dobę, z tego wynika, że bez kozy zużywałbyś 3,5m3 gazu aby utrzymać ten komfort cieplny. Średnia z ost tygodnia dla Szczecina to 9,86stC, jeśli ta ilość drewna wystarczy do utrzymania w domu temp 21stC to Twój dom traci 157W/K przy ogrzewaniu kominkiem, na sezon grsewczy (200 dni, średnia temp 5stC) potrzebowałbyś 5,75mp drewna (12000kWh brutto tj ze stratami kominowymi), przy śr temp na zewnątrz -10stC musiałbyś spalić 28kg/dobę drewna.
Gdybyś ogrzewał dom tylko gazem to zakładając sprawność kotła na 100%, strata domu wynosi 120W/K, zapotrzebowanie na ogrzewanie 922m3 gazu (9200kWh), przy śr temp na zew -10stC zużyłbyś 9m3gazu/dobę. Koszty przelicz sam wg swoich stawek.

jestem pod wrażeniem Twoich wyliczeń, naprawdę bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź, jak przyjdą mrozy to pozwole popracować podłogówce i zobacze jak z zużyciem gazu, a potem w analogicznym okresie będę wspomagał piec kozą.
pozdrawiam

orko
01-11-2011, 13:38
Zważ sobie te kawałki drzewa bo może okazać się, że kbab pomylił się "tylko" o 100% :)

kbab
01-11-2011, 15:12
jestem pod wrażeniem Twoich wyliczeń
Każdy może sobie to policzyć przy pomocy mojego arkusza ze stopki, można sobie symulować dla różnych warunków,

Zważ sobie te kawałki drzewa bo może okazać się, że kbab pomylił się "tylko" o 100%
prosiłem aby podał w mp lub w kg, ale jak podał w "3 kawałków - polanów - drewna " to poszedłem na łatwiznę.
Dodam, że przy drewnie (dębina, buczyna) mp waży 450-500kg - to ważne ze względu na % wilgotności, woda w drewnie ma nieco inną wartość opałową.

alladyn71
05-11-2011, 18:23
Witam,

Rodzice proszą mnie o poradę w sprawie junkersa.
Obecny mają od ponad 15 lat i już jest na wykończeniu. Proszą mnie o poradę jaki kupic, a ja sie nie znam.
Co mam im polecic??

Chodzi o podgrzanie wody (mieszkanie "blokowe") obecny mają taki z płomieniem, ale teraz chyba takich nie robią??
Przedział cenowy do 1300zl.
Zależy mi na czymś niezawodnym i dobrym, najlepiej sprawdzonym...w rodzinie...u siebie:rolleyes:

Z gory, bardzo, bardzo dziekuję za podpowiedzi, rady.

alladyn71
05-11-2011, 19:04
Czytam i czytam. Polecają junkersa, termeta, vaillanta.
Co o tym myślicie?

Płomykowe też chyba jeszcze istnieją, niektórzy nawet takie wolą? Lepsze??

Im dlużej czytam tym mniej wiem, a jak znam tatę pójdzie do LM i kupi pierwszy lepszy...a tego bym nie chciała.

Co macie w domu?????

alladyn71
05-11-2011, 19:22
Teraz już wiem, ze chyba chcę bez turbinki, bo rodzice stare rury mają i przez to kiepską wodę, a turbinki są dość wybredne co do wody :p

Teraz tylko jaką firmę?

Ile podgrzewaczy tyle opini, a na forum chyba tylko ludzie z domami zaglądają ;)

pedronx
05-11-2011, 22:57
Beretta Conica Green 15S e.s.i. 3,5-15 kW
Ferolli ECONCEPT TECH 18 A 3,2-19 kW

Do pawelpiwowarczy: ja mam Smarta przy obliczeniowym zapotrzebowaniu na poziomie 8kW, na razie grzał jeden sezon jeszcze nie zasiedlonego budynku i od 5-8 stopni na zewnątrz moc minimalna była za duża teraz jakbym miał decydować to chyba bym wziął Immergas tyle że u mnie był problem z miejscem na zasobnik - miejsca było jedynie na 120l i bałem się deficytu ciepłej wody.

A jak się objawiała ta za duża moc?

odyseuszek
06-11-2011, 09:24
Poczytaj wątek o taktowaniu kotła. Wszyscy raczej zgodnie przyznają, że korzystniej jest jak kocioł pracuje cały czas z minimalną mocą, niż włącza się i wyłącza, ale ta minimalna moc może być czasami za duża do zapotrzebowania, dlatego optymalnie jakby kocioł miał moc minimalną na poziomie zapotrzebowania dla temperatur zewnętrznych c.a. 10 oC.

deith
17-11-2011, 23:31
Witam, czy moglibyśmy prosić o pomoc w dobraniu pieca gazowego kondesacyjnego (moc) oraz ewentualne propozycje modele (nie odrzucamy żadnych producentów)
Dodam że chcielibyśmy mieć zasobnik na wodę +200l.
2 łazienki (w sumie 23metry) na piętrze.
1 łazienka 2m na parterze + wiatrołap (w sumie 30 m ^2 ogrzewania podłogowego)
Bez kolektorów słonecznych.
Obecnie dwoje mieszkańców. Plany zawierają maksymalnie 4 osoby :)
Dane domu:
Powierzchnia po podłodze 200 + 38 garaż [m^2]
30m^2 ogrzewania podłogowego (6 parter , reszta na piętrze)
14 grzejników - standardowych stalowych (1 grzejnik garaż)
Izolacja :
10 cm styropian w podłodze parter
sufit na piętrze 20 cm wełna
poddasze dach 15 cm wełna + odeskowanie
15 cm styropian ocieplenia na zewnątrz + POROTHERM 30 cm
okna 3 szybowe niby energooszczędne

Dodatkowo kominek (raczej nie będzie zbyt często używany).

Dziękuje za wszelką pomoc.

lisaleksandra
27-11-2011, 12:52
Witam,
to i ja poproszę o pomoc, muszę kupić piec do co i termę do ogrzewania wody, zastanawiam się czy kupić dwa urządzenia czy jedno i np. z zasobnikiem na wodę, proszę o podanie konkretnych modeli i marek jakie polecacie, piec z jaką mocą i jeżeli zasobnik to jak duży?
mój dom to połowa bliźniaka z roku około 1970, robiony z cegły w przyszłym roku będzie ocieplany, kocioł będzie stał w kotłowni, która jest w piwnicy, jest tam sporo miejsca więc bez znaczenia czy będzie stojący czy wiszący, ciepła woda potrzebna jest na parterze do kuchni(zlew+zmywarka) i łazienki (prysznic) oraz na piętrze do łazienki (wanna), ogrzewanie w domu jest grawitacyjne, kaloryfery stare żeliwne,ogrzewania podłogowego brak, powierzchnia 110metrów kwadratowych, wszystkie rury wodno-kanalizacyjne i doprowadzenia do kaloryferów były wymieniane w tym roku są nowe, zależy mi, aby uniknąć przebudowy całego domu i zmiany np.kaloryferów, zamieszkują 4 osoby dorosłe, jeżeli chodzi o cenę to chciałabym dobry piec i nie mam założenia ceny, najważniejsze jest dla mnie to żeby działał dobrze i był mało awaryjny.
Byłabym bardzo wdzięczna za jakieś rady

adam998
27-11-2011, 13:16
Witam, mam wielką prośbę, jesteśmy na etapie wyboru pieca. Podam może podstawowe info
- 130m2 do ogrzania (poddasze w domu + wejście i 1 pokój na parterze), 1 łazienka, 1 kuchnia
- brak komina, spaliny będą wyrzucane za ścianę
- dom ocieplony styropianem 10cm, w środku wełna 25cm
- spiżarnia (ok 6-7m3) więc miejsce na mały zasobnik jest lub kocioł z wbudowanym warstowym zasobnikiem
1950, RAPczyn mogłabym liczyć na waszą fachową pomoc i opinię? wszędzie gdzie pytamy każdy poleca swoje jako najlepsze ;). Czy kondensat jest dobrym rozwiązaniem?? Myśleliśmy o Junkersie, Termecie lub trochę droższe Wolf - Kondensacyjne centrale grzewcze CGW (w wersji wiszącej na ścianie), Zakres mocy: 11, 20, 24 kW, cena ok 9tys brutto. W zasadzie firma obojętna, chodzi mi o dobranie mocy kotła do naszego domu. Będę bardzo wdzeczna za pomoc

Witam
Myślę że dobrym wybrem będzie np Immergas Victrix X 2 v.2011 12 KW a jego mc minimalna 1,9 KW
Pozdrawiam

Paweł i Ewa
27-11-2011, 22:24
Proszę o poradę: jaki kocioł kondensacyjny dwu funkcyjny wybrać?
Dom w prostej bryle (patrz avatar), 160 m2, zapotrzebowanie na energię dla potrzeb c.o. wg projektu:11 kW, dwie łazienki, rodzina 3-osobowa.
Największa odległość punktu poboru ciepłej wody od kotła - ok. 6 m (zlewozmywak w kuchni). Kocioł ma wisieć w łazience na parterze, górna łazienka - nad nią. Komin systemowy ceramiczny fi 160. Czy do każdego kotła można doprowadzić powietrze oddzielnym kanałem (przez ścianę)?
Ze względu na ograniczone środki zastanawiam się nad następującymi modelami:
1. Immergas Victrix 26 2I
2. Ariston Clas Premium 24 FF
3. De Ditrich MCR II 24-28 MI
Może jeszcze jakieś inne sugestie ze strony Szanownych Forumowiczów?
Z góry dziękuję za odpowiedź

adek182
29-11-2011, 20:35
Witam wszystkich serdecznie,
mam dylemat przy wyborze kotła. Dom o powierzchni użytkowej około 100m2, parterowy. Będziemy mieszkać w 3 osoby. Jest to nowy dom, chyba ocieplony dobrze tzn, podłoga 10cm styropian, sciana 12cm styropian, strop żelbetowy 25cm styropian.
Instalacja mieszana 7 grzejników i podłogówka 16m2.
Dzisiejsza propozycja jednej z firm instalatorskich to:

1. De Dietrich Innovens MCA 15 + zasobnik 100 litrów, pogodówka i sterowanie pokojowe.
2. Viessman Vitodens 200 + zasobnik 120 litrów pogodówka i sterowanie pokojowe

Wydaje mi sie ze oba kotły mają zbyt duża moc jak na nasz dom.

Ja bardzo mocno rozważam
Immergas VICTRIX 12 + zasobnik 160 litrów biawar, boje sie tylko ze woda bedzie sie bardzo dlugo grzala...

Bardzo proszę o pomoc co wybrac czy to co sobie sam wymyslilem bedzie dobre czy słuchać zaleceń instalatorów o tym ze musi byc moc bo inaczej nie bedzie komfortu ciepłej wody i ze bedzie zimno. Prosze o pomoc .... Pozdrawiam

greg28
29-11-2011, 20:42
Witam wszystkich serdecznie,
mam dylemat przy wyborze kotła. Dom o powierzchni użytkowej około 100m2, parterowy. Będziemy mieszkać w 3 osoby. Jest to nowy dom, chyba ocieplony dobrze tzn, podłoga 10cm styropian, sciana 12cm styropian, strop żelbetowy 25cm styropian.
Instalacja mieszana 7 grzejników i podłogówka 16m2.
Dzisiejsza propozycja jednej z firm instalatorskich to:

1. De Dietrich Innovens MCA 15 + zasobnik 100 litrów, pogodówka i sterowanie pokojowe.
2. Viessman Vitodens 200 + zasobnik 120 litrów pogodówka i sterowanie pokojowe

Wydaje mi sie ze oba kotły mają zbyt duża moc jak na nasz dom.

Ja bardzo mocno rozważam
Immergas VICTRIX 12 + zasobnik 160 litrów biawar, boje sie tylko ze woda bedzie sie bardzo dlugo grzala...

Bardzo proszę o pomoc co wybrac czy to co sobie sam wymyslilem bedzie dobre czy słuchać zaleceń instalatorów o tym ze musi byc moc bo inaczej nie bedzie komfortu ciepłej wody i ze bedzie zimno. Prosze o pomoc .... Pozdrawiam

to co wymysliłes starczy w zupełności, 160l w 20-30 min ci spokojnie zagrzeje 12kw

adek182
29-11-2011, 20:50
dzieki za szybka odpowiedz !!!
Mysle to bedzie polączenie niskiej ceny kotłowni, dobrej jakosci urzadzen, oraz niskich rachunków za gaz....chyba ze sa jakies inne modele kotlow bardziej pasujacych do mojego domu, to chetnie wezme je pod uwage,
Greg 28 czy sa jakies inne modele pieców o tak szerokiej modulacji która chyba u mnie bedzie istotna ?? prawda ?

Elfir
02-12-2011, 02:21
Mam w projekcie kocioł De Dietrich MCR 24, ale nie mogą takowego założyć, bo ma za dużą moc (24 kW). Ja mogę mieć max 21 kW zgodnie z przepisami, ze względu na brak komina (rura przez ścianę).

Dom 154 m2 pow. całkowitej, 120 użytkowej, prosty, ocieplony ściany 20 cm, dach 30 , 2-3 osoby, cyrkulacja c.w. sterowana czasowo, 100% podłogówki. W założeniach projektowych miał wyjść 3 litrowy.

Instalator poleca Junkersa Cerapur Acu. Też za duży jeśli chodzi o moc, poza tym nie myślałam wcześniej o dwufunkcyjnym.
Przejrzałam oferty Junkersa, jest Smart, który ma 14 kW i potrzebuje zasobnika.
Problem w tym, że do Junkersa nie jestem przekonana z powodu dużej awaryjności przepływowych gazowych ogrzewaczy z którym miałam ja i mąż kontakt (nie dają rady z twardą wodą w przeciwieństwie np. do Termeta).

Zaczynam się zastanawiać czy na pewno potrzebuję kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem? Może pod te dwufunkcyjne z zasobnikiem 40 l da się wpiąć sensownie cyrkulację? Czy to wystarczy, by 2 osoby po sobie wzięły prysznic?

Jeśli chodzi o kocioł znalazłam ideał - Vitodens 300 W (bez zasobnika 3,8-19 kW), z zasobnikiem 100l: 242 F (4,8-19 kW) 100l lub 333F (3,8-19 kW), niestety bardzo drogi i nie wchodzi w rachubę.

Znalazłam też Ferroli Econcept 18 A - 3,2-19 kW Cena wraz z zasobnikiem 150 l to ok. 6000 zł(4250 bez zasobnika).
Niestety, nazwa tej firmy nic mi nie mówi.
Za to 2 serwisantów mam pod nosem wg wykazu na stronie firmowej.

Jest tez niedroga Beretta Conica Green 15S e.s.i. (3,5-15 kW) z zasobnikiem 150 l ok 5500 zł (3700 zł bez zasobnika)
oraz Beretta Kompakt Green 16S e.s.i. (3,5-16 kW) - ale nie wiem czym się różni od powyższego, prócz 1 kW i nazwy.
Niestety beretta kojarzy mi się tylko z producentem broni a nie kotłów.
Niestety, prócz sieci dealerów, nie ma podanej na stronie sieci serwisantów.

Mogę też trzymać się de Dietricha - kocioł Innovens MCA 15 (3,4-15,8 kW) + zbiornik 100 l ale to juz ok 10 000 zł

Albo zaryzykować z Junkersem Smartem + zasobnik lub Junkersem CERAPUR MODUL ZBS 14/100S (3,3-14,8 kW) też gdzieś koło 10 000 zł (z czujnikiem pogodowym)

odyseuszek
02-12-2011, 06:23
Rzuć okiem jeszcze na Immergas, może z ich asortymentu coś ci spasuje - dają 5 lat gwarancji i opinie na forum są raczej pozytywne. Ja mam Smarta i na razie nie narzekam, ale teraz też chyba bym brał Immergasa z uwagi na niską modulację - od 1,9kW.

Esiak
02-12-2011, 10:33
Mam w projekcie kocioł De Dietrich MCR 24, ale nie mogą takowego założyć, bo ma za dużą moc (24 kW). Ja mogę mieć max 21 kW zgodnie z przepisami, ze względu na brak komina (rura przez ścianę).

Dom 154 m2 pow. całkowitej, 120 użytkowej, prosty, ocieplony ściany 20 cm, dach 30 , 2-3 osoby, cyrkulacja c.w. sterowana czasowo, 100% podłogówki. W założeniach projektowych miał wyjść 3 litrowy.

Instalator poleca Junkersa Cerapur Acu. Też za duży jeśli chodzi o moc, poza tym nie myślałam wcześniej o dwufunkcyjnym.

Jeśli chodzi o kocioł znalazłam ideał - Vitodens 300 W (bez zasobnika 3,8-19 kW), z zasobnikiem 100l: 242 F (4,8-19 kW) 100l lub 333F (3,8-19 kW), niestety bardzo drogi i nie wchodzi w rachubę.


masz jeszcze Vaillanta z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100L (podobnie jak viessmann) - ecoCOMPACT VSC 126-C 140 5-15kW
taka ładna, miła lodóweczka :)
w tym sklepie (http://www.fuego.pl/1984_VAILLANT_ecoCOMPACT_VSC_126_2-C140.html) masz go w bardzo dobrej cenie, jak później odliczysz sobie vat to wyjdzie w ogóle rewelacyjnie

Elfir
02-12-2011, 13:19
Dzięki Esiak - Faktycznie ciekawa oferta, ale tylko biorąc pod uwagę promocyjną cenę 8700 zł.
Jest to kocioł dwufunkcyjny - nie myślałam o takim, ale widzę, że ma bardzo duży zbiornik - 100 l!.
Nie wiem tylko, czy jak spuszczę te 100 l, to 15 kW starczy na rozsądne dogrzewanie na bieżąco wody.

Odyseuszek - Immergas ma kocioł do 12 kW i zaraz potem wszystkie powyżej 21 kW. Troszkę się boję tych 12 kW, bo musiałabym kupić większy zasobnik żeby można było wziąć prysznic po sobie bez czekania na dogrzanie. A to nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Esiak
02-12-2011, 14:05
Dzięki Esiak - Faktycznie ciekawa oferta, ale tylko biorąc pod uwagę promocyjną cenę 8700 zł.
Jest to kocioł dwufunkcyjny - nie myślałam o takim, ale widzę, że ma bardzo duży zbiornik - 100 l!.
Nie wiem tylko, czy jak spuszczę te 100 l, to 15 kW starczy na rozsądne dogrzewanie na bieżąco wody.

te viessmanny o których myślałaś z literką F również są dwufunkcyjne...
po opróżnieniu zbiornika woda jest podgrzewana przepływowo, ale na takiej zasadzie działają właśnie kotły z zasobnikami warstwowymi...
nagrzanie 100L wody o temp 10o do 45o przy mocy 15kW zajmuje około 17minut, kocioł ten charakteryzuje się tym, że lądując zasobnik również zachodzi kondensacja, czyli kolejne oszczędności...
poza tym jest osobny przycisk pełnego ładowania zasobnika :)

nigdy nie patrz na ceny katalogowe bo nikt w takich cenach nie sprzedaje...

Elfir
02-12-2011, 14:18
ja ceny w poście powyżej podawałam na podstawie ceneo i nokaut.
Wypisałam sobie wszystkie modele w dzienniku budowy i wieczorem będziemy myśleć z mężem, co wybrać.

Esiak
02-12-2011, 14:37
ten kocioł ma kilku moich znajomych i są bardzo zadowoleni, ja też mam go w planach zakupowych...

Esiak
02-12-2011, 15:06
Elfir, a jeśli chodzi o kotły de dietrich uderz do 1950 coś Ci doradzi i ma dobre ceny (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach&p=4914576&viewfull=1#post4914576) na te kotły...

Elfir
02-12-2011, 15:52
1950 ma innovensa za prawie 7000 zł - czyli ze zbiornikiem wyjdzie 8500-9 000 zł.

Znalazłam jeszcze Buderus Logamax plus GB072 (2,9-14,2 lub 4,7-20,6 kW) z zasobnikiem i czujka pogodową za prawie 6 000 zł

oraz Saunier Duval THEMA CONDENS F AS 18 (5,1-19,6 kW) bez zasobnika za 4800 zł.

1950
02-12-2011, 16:12
Inovensa MCA 15 BS100 masz za 8350 zł z własnym odbiorem w hurtowni,
czy to drogo:jawdrop:

Jarecki79
02-12-2011, 16:15
Elfir ja od kilku lat ogrzewam swoje drugie lokum Vaillantem a w zasadzie Vaillantami...

Z różnych powodów musiałem mieć model jednofukcyjny oraz osobny przepływowy podgrzewacz wody (atmoMAG mini z hydrogeneratorem). To drugie to nowe urządzenie, obecnie drugi rok w użytkowaniu. Jestem bardzo zadowolony, nie mam żadnych kłopotów.

Elfir
02-12-2011, 17:07
Inovensa MCA 15 BS100 masz za 8350 zł z własnym odbiorem w hurtowni,
czy to drogo:jawdrop:

Porównuję z cenami kotłów innych firm, a nie krytykuję twoich, że drogo.
Po prostu zrobiłam podliczenie SSO, mam ograniczony budżet na dokończenie budowy. Każde oszczędzone 2000 zł to dużo.
Czytam opinie o produktach na różnych forach i wynika z tego, że każdy kocioł firm, które zamieściłam, może się zepsuć, jak i każdy może dobrze pracować. Zawsze jest ktoś zadowolony i ktoś niezadowolony z wyboru.
Jakbym miała większy budżet nawet nie mrugnęłabym okiem na zakup Vaillanta ze całym bajeranckim sterowaniem.
Ale nie mam. Muszę podjąć decyzję o kupnie, nie mając w zasadzie wiedzy o tym rynku.
Nic mi nie mówi pojęcie np. materiał wymiennika: stal kwasoodporna, stal szlachetna, stal INOX, czy stop krzemowo-aluminiowy.
Wiem tylko, by zwracać uwagę na dużą modulację mocy z naciskiem na jej jak najniższą wartość.

Jeśli zdecyduję się na de Dietricha to duża szansa, że kupię u Ciebie, 1950, bo zawsze to wspieranie "swoich" :D

Paweł i Ewa
04-12-2011, 22:18
Ponownie proszę o pomoc w wyborze kotła.
Proszę o poradę: jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Dom w prostej bryle (patrz avatar), 160 m2, zapotrzebowanie na energię dla potrzeb c.o. wg projektu:11 kW, dwie łazienki, rodzina 3-osobowa.
Największa odległość punktu poboru ciepłej wody od kotła - ok. 6 m (zlewozmywak w kuchni). Kocioł ma wisieć w łazience na parterze, górna łazienka - nad nią. Komin systemowy ceramiczny fi 160. Czy do każdego kotła można doprowadzić powietrze oddzielnym kanałem (przez ścianę)?
Ze względu na ograniczone środki zastanawiam się nad następującymi modelami:
1. Immergas Victrix 26 2I
2. Ariston Clas Premium 24 FF
3. De Ditrich MCR II 24-28 MI
4. Znalazłem jeszcze Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 l - cena trochę wyższa od poprzednich (5500), ale ma wbudowany zasobnik wody 45 L.

Jak poradzą sobie kotły bez zasobnika - poz. 1, 2, 3 (przepływowe) z dostawą ciepłej wody?
Może jeszcze jakieś inne sugestie ze strony Szanownych Forumowiczów?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Elfir
04-12-2011, 22:47
poradzą sobie, zwłaszcza de dietrich (bo najmocniejszy) o ile dwie osoby na raz nie będą się kąpać. Trzeba będzie tak ustawić kąpanie, by w tym czasie nie było poboru wody w innych punktach, bo spada ciśnienie.

aadamuss24
04-12-2011, 23:53
Wbrew pozorom przepływowe dają wiecej ciepłej wody w ciągłym korzystaniu niż zasobniki a to czasami jest na plus. Minusem jest brak cyrkulacji. pozdr adam

Palin
05-12-2011, 08:56
Witam wszystkich,

jestem na tym forum po raz pierwszy. Ponieważ wybór kotła przyprawia mnie o utratę włosów postanowiłem poprosić o pomoc

Interesuje mnie kocioł jednofunkcyjny, kondensacyjny z zasobnikiem.
Proszę o informację czy zestaw:

Vaillant ecoTEC VC plus 186/3-5 19,5 kW + zasobnik VIH R 150 + calorMatic 430 + moduł mieszający VR61 będzie dobrym wyborem dla domu:

- dom jednorodzinny
- kotłownia w piwnicy
- komin pionowy około 9-10 m
- ogrzewanie podłogowe około 50 m2
- ogrzewanie grzejnikami około 100 m2
- ogrzewanie mieszane (tzn na parterze i piętrze jest i podłogówka i
grzejniki)
- 4 osoby, w tym dwie wymagające większej ilości ciepłej wody :)
- łazienka z wanną i osobno kabina prysznicowa
- druga łazienka tylko z umywalką
- instalacja bez cyrkulacji

z góry dziękuję i pozdrawiam

aadamuss24
05-12-2011, 16:38
Wyborem może być dobrym tylko szkoda, że bez cyrkulacji :) pozdr adam

dymek1984
06-12-2011, 07:53
Witam
Jeśli łazienka główna znajduje się nad pomieszczeniem, w którym będzie znajdował się piec z zasobnikiem, to cyrkulacja jest nie potrzebna.

Palin
06-12-2011, 08:02
niestety na układ cyrkulacji już za późno.
Jeżeli zasobnik ma 150 l a wanna około 200 l (z hydromasażem, ale nie za bardzo rozbudowanym + prysznic z deszczownicą), to czy taka pojemność zasobnika + piec 18 kW wystarczy do komfortowego używania ciepłej wody?

swistak81
07-12-2011, 08:06
niestety na układ cyrkulacji już za późno.
Jeżeli zasobnik ma 150 l a wanna około 200 l (z hydromasażem, ale nie za bardzo rozbudowanym + prysznic z deszczownicą), to czy taka pojemność zasobnika + piec 18 kW wystarczy do komfortowego używania ciepłej wody?

Ja mam zbiornik 300l i kociołek Immergasa 12kW.
1 prysznic (ja) +2 dłuuugie (żona i córka w kabinie z hydro to "ciepłowodny koszmar") - kociołek daje radę bez najmniejszego problemu. A woda ustawiona na 41st i cyrkulacja włączona. A zawsze można podgrzać do 45-47st czy nawet więcej i mieć objętościowo więcej ciepłej wody.
Więc 12kW daje radę z palcem w pupie. :)


Witam
Jeśli łazienka główna znajduje się nad pomieszczeniem, w którym będzie znajdował się piec z zasobnikiem, to cyrkulacja jest nie potrzebna.

Nie zgadzam się. Mam zbiornika za ścianą łazienki. Jak wyłączę cyrkulację to dla mnie koszmar.
Wrażenie jest że się na tę ciepłą wodę czeka i czeka.
Jeżeli jest blisko - to tym bardziej robiłbym cyrkulację. Bo wyjdzie baardzo tanio w eksploatacji (pompka 3W i puszczona non stop).
Natomiast kuchnię zawsze polecam na elektrycznym przepływowym podgrzewaczu.

Paweł i Ewa
07-12-2011, 21:20
poradzą sobie, zwłaszcza de dietrich (bo najmocniejszy) o ile dwie osoby na raz nie będą się kąpać. Trzeba będzie tak ustawić kąpanie, by w tym czasie nie było poboru wody w innych punktach, bo spada ciśnienie.

Dziekuję, trochę mnie uspokoiłeś. Z porami kąpania nie będzie problemu, mam idzie spać zdecydowanie wcześniej niż my, więc i kąpiel bierze wcześniej. Instalację wod-kan kładłem sam, ale później zatrudniłem fachowców do położenia instalacji c.o. i radziłem się na temat recyrkulacji. Stwierdzili, że nie ma sensu, bo odbiór wody w obydwu łazienkach jest bliziutko a w kuchni będzie zmywarka. Ewentualnie przy dłuższym używaniu zlewozmywaka trzeba będzie chwilkę poczekać na ciepłą wodę.

albert07
08-12-2011, 01:34
heja, jeśli można to ja też do kolejki :rolleyes:

Otóż buduję dom 150m2 (123m2 użytkowej) z poddaszem użytkowym - przyłącze na gaz ziemny.
Rodzina czteroosobowa
Dom ocieplony (20cm styro),
okna trzyszybowe,
podłogówka na parterze (dwie nitki również w garażu), góra zaś standardowo w grzejnikach. Dwie łazienki (2xprysznic + 1x wanna z hydromasażem).
Do tego reku z GWC i kominek z DGP.

W projekcie mam podany kocioł gazowy o mocy 18kW + zasobnik. Zamierzam w przyszłości podpiąć do tego również panele solarne.

Wycenę od moich hydraulików jak najbardziej dostałem, ale szukam jeszcze alternatyw bądź porad na co mam zwrócić uwagę w moim przypadku bowiem kompletnie nie znam się na tym więc liczę na waszą pomoc.
Czy taka moc kotła wystarczy? Jakiej pojemności zasobnik najlepiej by się sprawdził? no i najważniejsze jakie modele kotłów polecacie?

RAPczyn
08-12-2011, 07:53
heja, jeśli można to ja też do kolejki :rolleyes:

Otóż buduję dom 150m2 (123m2 użytkowej) z poddaszem użytkowym - przyłącze na gaz ziemny.
Rodzina czteroosobowa
Dom ocieplony (20cm styro),
okna trzyszybowe,
podłogówka na parterze (dwie nitki również w garażu), góra zaś standardowo w grzejnikach. Dwie łazienki (2xprysznic + 1x wanna z hydromasażem).
Do tego reku z GWC i kominek z DGP.

W projekcie mam podany kocioł gazowy o mocy 18kW + zasobnik. Zamierzam w przyszłości podpiąć do tego również panele solarne.

Wycenę od moich hydraulików jak najbardziej dostałem, ale szukam jeszcze alternatyw bądź porad na co mam zwrócić uwagę w moim przypadku bowiem kompletnie nie znam się na tym więc liczę na waszą pomoc.
Czy taka moc kotła wystarczy? Jakiej pojemności zasobnik najlepiej by się sprawdził? no i najważniejsze jakie modele kotłów polecacie?

Moim zdaniem, jeśli dom ma 150m^2 powierzchni ogrzewanej to można się spodziewać iż przy -20stC potrzebujesz około/do 9kW (obliczenie obciążenia cieplnego da odpowiedź). Przykładowe kotły: Paradigma Modula NT 3...10, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Junkres ZSBR 16-3A lub ZSB 14-3C.
Kolektory próżniowo-rurowe CPC o powierzchni czynnej 4-5m^2 - np.: CPC 40 Allstar, CPC 45 Star azzurro podłączone w technologii AqyaSystem.
Zbiornik c.w.u. pojemności ok. 200l. Przykładowo: Aqua 190, Biawar Mega Solar 220 klasa A.

Pozdrawiam.

dymek1984
08-12-2011, 08:20
Nie zgadzam się. Mam zbiornika za ścianą łazienki. Jak wyłączę cyrkulację to dla mnie koszmar.
Wrażenie jest że się na tę ciepłą wodę czeka i czeka.
Jeżeli jest blisko - to tym bardziej robiłbym cyrkulację. Bo wyjdzie baardzo tanio w eksploatacji (pompka 3W i puszczona non stop).
Natomiast kuchnię zawsze polecam na elektrycznym przepływowym podgrzewaczu.

Witam
Ja do kuchni polecałbym raczej pojemnościowy podszafkowy o małej pojemności np 5l, ponieważ wymaga mniejszej mocy elektrycznej i przy każdym odkręceniu kranu masz ciepłą wodę.

dymek1984
08-12-2011, 09:31
Ponownie proszę o pomoc w wyborze kotła.
Proszę o poradę: jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Dom w prostej bryle (patrz avatar), 160 m2, zapotrzebowanie na energię dla potrzeb c.o. wg projektu:11 kW, dwie łazienki, rodzina 3-osobowa.
Największa odległość punktu poboru ciepłej wody od kotła - ok. 6 m (zlewozmywak w kuchni). Kocioł ma wisieć w łazience na parterze, górna łazienka - nad nią. Komin systemowy ceramiczny fi 160. Czy do każdego kotła można doprowadzić powietrze oddzielnym kanałem (przez ścianę)?
Ze względu na ograniczone środki zastanawiam się nad następującymi modelami:
1. Immergas Victrix 26 2I
2. Ariston Clas Premium 24 FF
3. De Ditrich MCR II 24-28 MI
4. Znalazłem jeszcze Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 l - cena trochę wyższa od poprzednich (5500), ale ma wbudowany zasobnik wody 45 L.

Jak poradzą sobie kotły bez zasobnika - poz. 1, 2, 3 (przepływowe) z dostawą ciepłej wody?
Może jeszcze jakieś inne sugestie ze strony Szanownych Forumowiczów?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam

Z wyżej wymienionych piecy wybrałbym VICTRIX ZEUS 26 1 l. Za jego największymi zaletami są: długa gwarancja (5lat), szeroki zakres modulacji palnika (3-26kW), wymiennik ciepła inox oraz w porównaniu z piecami z pozycji 1-3 wbudowany zasobnik (piec nie załącza się za każdym spuszczeniu ciepłej wody.)

Ja bym taki teraz wybrał

Pozdrawiam

albert07
08-12-2011, 11:09
Moim zdaniem, jeśli dom ma 150m^2 powierzchni ogrzewanej to można się spodziewać iż przy -20stC potrzebujesz około/do 9kW (obliczenie obciążenia cieplnego da odpowiedź). Przykładowe kotły: Paradigma Modula NT 3...10, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Junkres ZSBR 16-3A lub ZSB 14-3C.
Kolektory próżniowo-rurowe CPC o powierzchni czynnej 4-5m^2 - np.: CPC 40 Allstar, CPC 45 Star azzurro podłączone w technologii AqyaSystem.
Zbiornik c.w.u. pojemności ok. 200l. Przykładowo: Aqua 190, Biawar Mega Solar 220 klasa A.

Pozdrawiam.

dziękować bardzo, teraz przynajmniej wiem za czym mam się rozglądać :rolleyes:

Paweł i Ewa
08-12-2011, 17:10
Witam
Z wyżej wymienionych piecy wybrałbym VICTRIX ZEUS 26 1 l. Za jego największymi zaletami są: długa gwarancja (5lat), szeroki zakres modulacji palnika (3-26kW), wymiennik ciepła inox oraz w porównaniu z piecami z pozycji 1-3 wbudowany zasobnik (piec nie załącza się za każdym spuszczeniu ciepłej wody.)
Ja bym taki teraz wybrał
Pozdrawiam
Też się skłaniam w kierunku Victrix'a ale bez zasobnika (wersja 2I) ze względu na cenę (mamy naprawdę mocno ograniczone środki a różnica w cenie około 2 tys.). Dlatego pytałem wcześniej czy da sobie radę z przygotowaniem ciepłej wody. Zgadzam się z Tobą co do długiej gwarancji i szerokiej modulacji. To właśnie przewaga Immergasa nad wymienionymi przeze mnie Aristonem i De Ditrichem. Gdybyśmy mieli więcej sianka na pewno zdecydowałbym się na wersję z wbudowanym zasobnikiem.

albert07
09-12-2011, 01:26
Moim zdaniem, jeśli dom ma 150m^2 powierzchni ogrzewanej to można się spodziewać iż przy -20stC potrzebujesz około/do 9kW (obliczenie obciążenia cieplnego da odpowiedź). Przykładowe kotły: Paradigma Modula NT 3...10, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Junkres ZSBR 16-3A lub ZSB 14-3C.
Kolektory próżniowo-rurowe CPC o powierzchni czynnej 4-5m^2 - np.: CPC 40 Allstar, CPC 45 Star azzurro podłączone w technologii AqyaSystem.
Zbiornik c.w.u. pojemności ok. 200l. Przykładowo: Aqua 190, Biawar Mega Solar 220 klasa A.

Pozdrawiam.

pffeeew poczytałem na temat tych kotłów i generalnie faktycznie wszystkie mają zbliżone do siebie parametry. Różnica widzę jest głównie w cenie i to spora bo najdroższy jest ten pierwszy i waha się w granicach 15500 zeta reszta jest poniżej 10000 zeta. Pytanie mam, który poleciłbyś najbardziej i na co mam zwracać uwagę.

Poza tym sorry że pytam, ale czy te proponowane przez Ciebie 9kW to wystarczy na ogrzanie domu i trzymanie ciepłej wody dla czteroosobowej rodziny? Nie znam się na tym, ale jest spora róznica pomiędzy tą proponowaną w projekcie 18kW a Twoim 9kW (chyba że mowa tu o innych rodzajach mocy, czy czegoś tam) :rolleyes:

dymek1984
09-12-2011, 07:51
co do 26kW na przygotowanie wody to na pewno da radę, oczywiście aby napełnić wannę lub wziąć prysznic. Jak znajdziecie jakiegoś instalatora w okolicy i dobrze z nim pogadacie to tego z wbudowanym zasobnikiem możecie kupić za cenę poniżej 5 tyś.
Pozdrawiam

Kamka
09-12-2011, 09:41
Mam pytanie czym rozni sie kociol atmosferyczny od kotla kondencyjnego? ktory jest lepszy? Planuje kupno kotla z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. nie wiem ktory wybrac czy Vaillant VSC atmoCOMPACT kociol atmosferyczny czy Vaillant VSC ecoCOMPACT kondencyjny. Dom parterpwy pow.230 m ,100% podlogowka jakiek mocy powinien byc kociol 21KW?

dymek1984
09-12-2011, 11:42
Witam
W dużym skrócie atmosferyk to kocioł o starszej technologi, który nie wykorzystuje technologii kondensacji. Jeśli masz 100% podłogówki to tylko kondensacyjny, które największą sprawność uzyskują na niskich parametrach wody w obiegu. Dla powierzchni jaką podałaś to przyjmując zapotrzebowanie na energie cieplną 70W/m2 wychodzi jakieś 16kW, więc idealny jak będzie to piec o mocy ok 18kW. Do Vailant'a to ja nie mam przekonania, ale najważniejsza jest Twoja dostępność do serwisu.
Pozdrawiam

fijasek
11-12-2011, 17:16
Witam
Mam pytanie odnośnie dwóch pieców Junkersa modele ZSBR 16-3A i ZSB 14-3C.
Jestem na etapie kupna pieca i oczywiście jak większość z nas jest na wykończeniu finansowym wiec przymierzałem się do ZSB 14-3C (dom ok 150m2 dobrze ocieplony 5 osób w domu) i zastanawiam się czy nie warto dorzucić do ZSBR 16-3A czym on się będzie różnił w eksploatacji . Wiem że ma pompę modulującą jest cichszy wiadomo minimalnie inna moc ale czy on będzie oszczędniejszy, trwalszy , łatwiejszy w ustawieniach? jednym słowem czy warto dołożyć. Dodam że ten kocioł można kupić za ok 5400 więc różnica ok 2000tyś. Ewentualnie jakaś inna opcja max do 5000-6000tys.
Pozdrawiam
Jacek

albert07
11-12-2011, 22:41
nie wiem czy już to było na forum, ale zapytam. Co o tym sądzicie?

http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-z-pompa-ciepla/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-3w300.html

jest to alternatywa do kotła z solarami. Zastanawiam się nad takim sprzętem i nie wiem czy warto

adamii
12-12-2011, 00:50
Witam,

Szukam ustawień do kotła De Dietrich DTG 1300-25 Eco Nox Plus V130. Proszę o pomoc lub link.

Z góry dziękuję.

1950
12-12-2011, 06:23
tutaj (http://dedietrich.pl/content/download/3055/39970/file/ELIDENS-DTG1300V_IIN.pdf) lub tutaj (http://dedietrich.pl/content/download/3044/39926/file/ELIDENS-DTG130-1300V_IO.pdf)

rwxw
12-12-2011, 13:59
Mam pytanie czym rozni sie kociol atmosferyczny od kotla kondencyjnego? ktory jest lepszy?
Dopowiem, że kocioł atmosferyczny pobiera do spalania powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Oprócz powietrza do spalania, kominem wylatuje non-stop sporo nadmiarowego powietrza, bo nie jest on zatykany (i NIE może być zatykany - grozi otruciem) przez kocioł na czas niedziałania. W atmosferyku jak popatrzysz do środka, to zobaczysz płomień. Kocioł kondensacyjny, czy niekondensacyjny, ale z zamkniętą komora spalania zbudowany jest tak, że płomień jest zamknięty w puszce, do której nie dochodzi powietrze z pomieszczenia. Nie można w nim zobaczyć płomienia, bo puszka jest szczelna. Do "puszki" z płomieniem doprowadzone są 2 rury (może być jedna dwukanałowa tzw. rura w rurze). Jedną z nich kocioł zasysa powietrze z zewnątrz domu, druga wyrzuca spaliny. Dzięki temu kotły z zamknięta komorą są bezpieczniejsze, nie powodują przewentylowania pomieszczeń i mogą być sprawniejsze od atmosferyków. Kondensacja wody ze spalin to dodatkowy plus kotła kondensacyjnego.

Dom parterpwy pow.230 m ,100% podlogowka jakiek mocy powinien byc kociol 21KW?
Wróżkami nie jesteśmy i nie znamy Twojego domu, ale kocioł powinien być dopasowany do zapotrzebowania na ciepło budynku i dla takiego budynku jak Twój, jeśli jest on dobrze ocieplony, to 21kW będzie prawdopodobnie o 1/3, czy połowę za dużo. Żeby się tego dowiedzieć musisz oszacować to zapotrzebowanie (ozc) dla swojego budynku i na podstawie tego dobierać kocioł. Poczytaj wątek o taktowaniu kotła kondensacyjnego. Super, że masz podłogówkę w 100%, bardzo dobra decyzja, ale nie zmarnuj jej doborem niedopasowanego do potrzeb kotła.

Pawelek75
15-12-2011, 22:24
Witam. Buduję Artemidę z Dobrych domów" o powierzchni 220m kw. z czego około 70 m. kw. to podłogówka, reszta normalne grzejniki. Zamierzam zainstalować rekuperację + GWC. Chciałbym zapytać ekspertów na forum o dobór kotła (myślałem o kondensacyjnym jednofunkcyjnym ze 150 litrowym zasobnikiem). Dom w perspektywie dla 4 osób. Kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ocieplenie: ściany: 15 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Nie chciałbym przesadzić z wielkością, bo mam nadzieję że straty ciepła nie będą wielkie. Znajomi wspominali o Saunier duval, De dietrichu lub. ew. Vaillancie.
Pozdrawiam iz góry dziekuję za pomoc.

RAPczyn
16-12-2011, 07:30
Witam. Buduję Artemidę z Dobrych domów" o powierzchni 220m kw. z czego około 70 m. kw. to podłogówka, reszta normalne grzejniki. Zamierzam zainstalować rekuperację + GWC. Chciałbym zapytać ekspertów na forum o dobór kotła (myślałem o kondensacyjnym jednofunkcyjnym ze 150 litrowym zasobnikiem). Dom w perspektywie dla 4 osób. Kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ocieplenie: ściany: 15 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Nie chciałbym przesadzić z wielkością, bo mam nadzieję że straty ciepła nie będą wielkie. Znajomi wspominali o Saunier duval, De dietrichu lub. ew. Vaillancie.
Pozdrawiam iz góry dziekuję za pomoc.

Z tych trzech producentów moim zdaniem dobrym wyborem będzie De Dietrich MCA 15.

fijasek
18-12-2011, 09:21
Witam
Mam pytanie odnośnie dwóch pieców Junkersa modele ZSBR 16-3A i ZSB 14-3C.
Jestem na etapie kupna pieca i oczywiście jak większość z nas jest na wykończeniu finansowym wiec przymierzałem się do ZSB 14-3C (dom ok 150m2 dobrze ocieplony 5 osób w domu) i zastanawiam się czy nie warto dorzucić do ZSBR 16-3A czym on się będzie różnił w eksploatacji . Wiem że ma pompę modulującą jest cichszy wiadomo minimalnie inna moc ale czy on będzie oszczędniejszy, trwalszy , łatwiejszy w ustawieniach? jednym słowem czy warto dołożyć. Dodam że ten kocioł można kupić za ok 5400 więc różnica ok 2000tyś. Ewentualnie jakaś inna opcja max do 5000-6000tys.
Pozdrawiam
Jacek

Czy może ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na mój post?
Z góry dziękuje.

RAPczyn
18-12-2011, 12:20
Czy może ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na mój post?
Z góry dziękuje.

Ja bym kupił lepszy kocioł a kupił tańsze płytki,parkiet,klamki, ect.

Elfir
18-12-2011, 13:05
ale przecież tu nie problem ceny tylko rodzaju pieca.

Krismarzyk
28-12-2011, 12:45
Witam,

Czy moglibyście pomóc mi w doborze pieca gazowego do domu. Jestem laikiem w tych sprawach więc prosiłbym o łopatologiczne pisanie w temacie.
Dane domu:
- Warszawa-Wesoła;
- segment środkowy;
- oddany do użytkowania w 2011 r.;
- na razie stan deweloperski;
- pow. użytkowa 134.56 m2;
- pow. całkowita 175 m2;
- parter: salon z aneksem o pow. 35 m2, korytarz, małe wc, garaż w bryle o pow. 26 m2 na dwa samochody;
- piętro: korytarz, wc o pow. ok 6.5 m2, 4 pokoje każdy po ok. 12 m2;
- poddasze: nieużytkowe
- jeżeli chodzi o dane wykonania budynku to mam takie: Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany wewnętrzne konstrukcyjne z pustaków ceramicznych i cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany działowe z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Stropy nad parterem - gęsto żebrowy typu Teriva. Strop nad piętrem - gęsto żebrowy typu Teriva. Nie mam więcej szczegółów, ale wydaje mi się że ta cegła to ma 25 cm.
- ogrzewanie podłgowe w obu łazienkach plus na korytarzu na parterze;
- pow. zabudowy na działce 100 m2;
- jest odrębne pomieszcenie gospodarcze na parterze dla pieca;
- dom dostosowany do pieca kondensacyjnego;
- jedna łazienka z prysznicem i wanną (druga łazineka to tylko wc i zlew);
- nie będzie sytuacji że w jednym czasie jedna osoba będzie się kąpać w prysznicu a druga w wannie;
- rodzina 3 osobowa (2 osoby dorosłe plus małe dziecko) a niedługo będzie pewno 4 osobowa;
- lubimy ciepło ale bez przesady;
- nie akceptuję spadków ciepłoty wody jeżeli ja się kąpię a żona zmywa.

Co byście doradzili? Nie chcę za dużo wydać pieniędzy na piec tj. poziom 6-8 tys. zł jest okey ale nie więcej. Rozważam więc piec kondensacyjny, dwufazowy, z wbudowanym zasobnikiem; więc rozważam: Immergas Zeus 26 kW lub DeDetriche MCR/MI 24-28 (czy jakoś tak). Może jeszcze coś polecilibyście? Rozważam zasobnik na ok 50l. Czy warto wziąźć większy na powyżej 100 l?

Czy mógłby mi ktoś też powiedzieć o jakiej mocy i parametrach grzejników powinieniem szukać do poszczególnych pomieszczeń?

Mielibyście do polecanie w Wawie jakiegoś dobrego fachowca który zamontowałby piec i grzejniki i ustawił piec?

Będę wdzięczny za pomoc.

owp
30-12-2011, 14:07
A możecie pisać przy okazji polecanych kotłach nie tylko o mocy i cenie, ale też komforcie użytkowania - hałas, sterowanie (w innym wątku ktoś opisał chwalony Immergas jako wyjątkowo skromny, jeśli chodzi o programy) itp.?
Bo czytam wątki dotyczące kotłów i w sumie wiem, które cieszą się popularnością, ale trochę mało informacji jak się sprawdzają w użytkowaniu...

pawelpiwowarczyk
30-12-2011, 17:46
(...) w innym wątku ktoś opisał chwalony Immergas jako wyjątkowo skromny, jeśli chodzi o programy (...)Mógłbyś wskazać ten wątek?

owp
31-12-2011, 10:50
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?4580-Wyb%C3%B3r-kot%C5%82a-gazowego/page77

Po wielu rozmyślaniach zdecydowaliśmy się jednak na pierwotny wybór, czyli... Junkersa 14-3C.
Wygrałby Immergas Victrix X 12, gdyby nie jego ograniczenia :(
Ubogi sterownik, mało dziennych okresów grzewczych, brak sterowania pompą cyrkulacyjną, brak programu wygrzewania jastrychu, brak jakiekolwiek integracji ze sterowaniem kolektorami, moduł zabezpieczenia obiegu niskotemperaturowego z temperaturą brzegową... 50 stopni itd.

Do tego okazało się że do kotła w wersji 2011 jest tylko jeden sterownik - CARv2.
Niestety przy tych brakach INOX i 5-lat gwarancji okazało się niewystarczające...

Niestety nikt tam się nie odniósł do tych uwag, widocznie żaden 'forumowy' instalator nie sprzedaje tych kotłów...;)