PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

tank102
31-12-2011, 12:43
Najlepszy PULSACYJNY
Na resztę szkoda pieniędzy - ponieważ musisz je wymieniać co 5 lub 10 lat.

pawelpiwowarczyk
31-12-2011, 12:49
"Ubogi sterownik, mało dziennych okresów grzewczych, brak sterowania pompą cyrkulacyjną, brak programu wygrzewania jastrychu, brak jakiekolwiek integracji ze sterowaniem kolektorami, moduł zabezpieczenia obiegu niskotemperaturowego z temperaturą brzegową... 50 stopni itd."

Ja nie jestem obiektywny, ponieważ Immergas Victrix 12 wraz ze zasobnikiem 160l mam już kupione i teraz leżą w garażu w oczekiwaniu na swoją kolej, ale
te argumenty, to śmiech na sali. Może nikt nie odpisał, ponieważ nie bardzo jest na co.

Mało dziennych okresów grzewczych? Jest ich 48 na dobę.
Faktem jest, że c.a.r. v2 umożliwia ustawienie jedynie dwóch temperatur: komfortowej i ekonomicznej (ale z rozdzielczością pół godzinną).

Brak programu wygrzewania jastrychu? Nie cierpię, jak urządzenie robi zbyt dużo rzeczy za mnie i poza moją kontrolą. Program wygrzewania jastrychu każdy fachowiec ma w głowie i we fachowej literaturze. Nawet gdyby sterownik posiadał taki program, nie pozwolił bym hydraulikowi użyć go. Ma wygrzewać z uwzględnieniem swojej wiedzy i konkretnych, występujących u mnie, uwarunkowań.

Pompa cyrkulacyjna, jest - moim zdaniem - zbyt droga w użytkowaniu. A jeśli już ją instalować, należy sterować nią z poziomu indywidualnej charakterystyki zapotrzebowania na ciepłą wodę (czyli jakieś czujki wejścia do łazienki/kuchni, sterowanie zegarowe), a nie z poziomu kotła. Inaczej zużycie gazu będzie nieakceptowalnie wysokie.

"(...)brak jakiekolwiek integracji ze sterowaniem kolektorami(...)"
Pewnie tak jest. Zupełnie nie interesowałem się kolektorami.
"moduł zabezpieczenia obiegu niskotemperaturowego z temperaturą brzegową... 50 stopni itd."
U mnie obieg niskotemperaturowy będzie realizowany niezależnie od kotła, poprzez podmieszanie wody zasilającej z powrotem, choć pewnie wygodniej (i drożej) jest, jak realizowane jest to z poziomu kotła.

U Junkersa strasznie wkurza mnie traktowanie klientów jak idiotów. Ich (ogólnodostępna) instrukcja obsługi kotła to marketingowy bełkot. Później powstaje, cieszący się dużą popularnością, wątek w którym użytkownicy dzielą się informacjami, które powinny być zawarte w instrukcji.
Immergas udostępnia dużo bardziej szczegółową i "techniczną" instrukcję.

Tutaj jest instrukcja kotła:
pl.immergas.com/media/instrukcja_victrix_x12_24_v2011.pdf (http://forum.muratordom.pl/pl.immergas.com/media/instrukcja_victrix_x12_24_v2011.pdf)
tutaj sterownika:
pl.immergas.com/media/car_v2_instrukcja_lr.pdf (http://forum.muratordom.pl/pl.immergas.com/media/car_v2_instrukcja_lr.pdf)

Niestety przy tych brakach INOX i 5-lat gwarancji okazało się niewystarczające...
Zasobnik ze stali nierdzewnej byłby fajny, gdyby nie wyższa cena i większe straty ciepła. U Immergasa taki zasobnik, pomimo mniejszej pojemności (120l vs. 160l), potrzebuje więcej energii na dobę, by podtrzymać stają temperaturę zgromadzonej wody (1,6kWh vs. 1,4kWh). No i nie mają ludzkiej pojemności. 120l to za mało, 200l za dużo.

owp
31-12-2011, 13:03
Fajnie, że trochę napisałeś o tym kotle, bo też go biorę pod uwagę. Niestety ja będę miał podłogówkę wszedzie, więc choć nie do końca rozumiem te 50st. temperatury brzegowej, to domyślam się, że będzie to za dużo.
A jaki masz zasobnik?

aadamuss24
31-12-2011, 14:06
owp jak będziesz miał podłogówkę wszedzie to już żadne problemy Cie nie dotyczą :) a już najmniej sterowanie drugim obiegiem. Puszczasz wszystko jako obieg główny i masz spokój. po

pawelpiwowarczyk
31-12-2011, 14:34
Immergas OKC 160 NTR:
http://pl.immergas.com/zasobniki_cwu/zasobniki_emal/okc160.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.immergas.com%2F zasobniki_cwu%2Fzasobniki_emal%2Fokc160.htm)
produkowany w rzeczywistości przez Drazice:
http://www.dzd.cz/en/storage-indirect-water-heaters-stationary-0-6-mpa-with-side-flange/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dzd.cz%2Fen%2F storage-indirect-water-heaters-stationary-0-6-mpa-with-side-flange%2F)

Poważnie zastanawiałem się nad Biawarem Quattro (ma bardzo fajne parametry i jest chwalony przez fachowców), ale ostatecznie kupiłem fabryczny zestaw: kocioł + zasobnik + zestaw podłączeniowy (Immergas sprzedaje takie zestawy: http://www.ceneo.pl/2368295s (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl%2F236 8295s))

Na marginesie. Junkers także nie robi sam zasobników. Już nie pamiętam kto, ale kiedy jeszcze zastanawiałem się nad wyborem kotła znalazłem gdzieś taką informację.

O kotle wiem tylko tyle (lub aż tyle), ile wyczytałem w instrukcji. Warto się z nią zapoznać.

owp
31-12-2011, 22:28
aadamuss24 - dzięki, nie wiedziałem, że chodzi o drugi obieg... :)
pawelpiwowarczyk - a dowiadywałeś się może nt. głośności tego kotła? Nie myślałeś kupić ten mocniejszy, skoro cena podobna (żeby szybciej wodę grzał)?

Jeszcze jedno - gdzie planujecie umieścić sterownik? Ja zawsze widziałem w salonie, ale zastanawiam się, czy można by drugi w sypialni dać i czy ma to sens...

aadamuss24
01-01-2012, 01:30
Te kotły pracują bardzo cicho, jedne z bardziej cichych urządzeń. Nie ma sensu brać mocniejszego tak Samo jak montaź dwóch sterownikow. Pzdr adam

owp
01-01-2012, 11:25
Dzięki. OT - zerknąłem na Twój dziennik - wow! Domek super :)

Krismarzyk
02-01-2012, 15:59
Czy ktoś mógłby mi doradzić?


Witam,

Czy moglibyście pomóc mi w doborze pieca gazowego do domu. Jestem laikiem w tych sprawach więc prosiłbym o łopatologiczne pisanie w temacie.
Dane domu:
- Warszawa-Wesoła;
- segment środkowy;
- oddany do użytkowania w 2011 r.;
- na razie stan deweloperski;
- pow. użytkowa 134.56 m2;
- pow. całkowita 175 m2;
- parter: salon z aneksem o pow. 35 m2, korytarz, małe wc, garaż w bryle o pow. 26 m2 na dwa samochody;
- piętro: korytarz, wc o pow. ok 6.5 m2, 4 pokoje każdy po ok. 12 m2;
- poddasze: nieużytkowe
- jeżeli chodzi o dane wykonania budynku to mam takie: Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany wewnętrzne konstrukcyjne z pustaków ceramicznych i cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany działowe z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Stropy nad parterem - gęsto żebrowy typu Teriva. Strop nad piętrem - gęsto żebrowy typu Teriva. Nie mam więcej szczegółów, ale wydaje mi się że ta cegła to ma 25 cm.
- ogrzewanie podłgowe w obu łazienkach plus na korytarzu na parterze;
- pow. zabudowy na działce 100 m2;
- jest odrębne pomieszcenie gospodarcze na parterze dla pieca;
- dom dostosowany do pieca kondensacyjnego;
- jedna łazienka z prysznicem i wanną (druga łazineka to tylko wc i zlew);
- nie będzie sytuacji że w jednym czasie jedna osoba będzie się kąpać w prysznicu a druga w wannie;
- rodzina 3 osobowa (2 osoby dorosłe plus małe dziecko) a niedługo będzie pewno 4 osobowa;
- lubimy ciepło ale bez przesady;
- nie akceptuję spadków ciepłoty wody jeżeli ja się kąpię a żona zmywa.

Co byście doradzili? Nie chcę za dużo wydać pieniędzy na piec tj. poziom 6-8 tys. zł jest okey ale nie więcej. Rozważam więc piec kondensacyjny, dwufazowy, z wbudowanym zasobnikiem; więc rozważam: Immergas Zeus 26 kW lub DeDetriche MCR/MI 24-28 (czy jakoś tak). Może jeszcze coś polecilibyście? Rozważam zasobnik na ok 50l. Czy warto wziąźć większy na powyżej 100 l?

Czy mógłby mi ktoś też powiedzieć o jakiej mocy i parametrach grzejników powinieniem szukać do poszczególnych pomieszczeń?

Mielibyście do polecanie w Wawie jakiegoś dobrego fachowca który zamontowałby piec i grzejniki i ustawił piec?

Będę wdzięczny za pomoc.

krisrad
04-01-2012, 19:13
Witam,

Proszę o radę, Państwa opinie na temat sterownika dla kotła Immergas Victrix X 24 2 l.

Charakterystyka:
Dom nowy dla 4 osobowej rodziny częściowo podpiwniczony- 180m2 pow uzytkowej (ogrzewanej) + piwnica/kotłownia (nieogrzewana).
50m2 podłogówki, reszta nowe grzejniki -> prawdodpodobnie wybór padnie na KERMI.
Parter + poddasze użytkowe, bryła tradycyjna - dach dwuspadowy, bez okien dachowych.
Ściany zewnętrzne z MAX 28cm + 15cm styro grafit - współczynnik 0,32.
Stropodach ocieplony styro 20cm - współczynnik 0,40. Na ślepych wylewkach 12 cm styro.
Okna MS Tytan Thermo 3 szyby. Instalacja pod rekuperator - ale będzie założony dopiero od 2014/2015.
Dwie łazienki, 1 kuchnia - wymuszony obieg ciepłej wody użytkowej.


Max moc wszystkich grzejników wymiarowanych do pracy przy temp 55/40/20 wynosi 12 kW. Wychodzi średnio około 65 - 80W/m2 i odpowiednio 28 - 31 W/m3

Jestem nadal na etapie inwestycji - więc chciałbym nabyć takai kocioł aby podczas uzytkowania było ekonomicznie i bez ponoszenia zbędnych kosztów, które mogłem zaoszczędzić właśnie na etapie inwestycji.

Mój wybór wstępnie padł na Immergas Victrix X 24 2 I + zasobnik 160l + czujnik pogodówki + sterownik.......... i w STEROWNIKU właśnie mam problem.
Immergas ponieważ:
- długa gwarancja,
- wystarczająca ilość punktów serwisowych w mojej okolicy,
- dobry stosunek cena/jakość (wg. opinii różnych forumowiczów....),
- nieska modulacja - choć nie do końca rozumiem dlaczego piece z niższą modulacją spalają mniej gazu.......???? - może ktoś będzie to w stanie prosto wytłumaczyć ?? Ja rozumiem to tak, że w obiegu c.o. mam do ogrzania powiedzmy 100litrów wody i będzie ona ogrzewana do temperatury 50st.
Piec z modulacją np. 6 kW zagrzeje tą wodę w 3 minuty i spali Xm3 gazu.
Piec z modulacją np. 3 kW zagrzeje tą wodę w około 6 minut - jednak wg mojej wiedzy nie spali więcej gazu
Wg mnie jest to przecież proste równanie:
6 kW * 3 minuty = 3kW * 6 minut
Będę wdzięczny za rozjaśnienie - bo oczywiście czuję że czegoś nie wiem i stąd mogę nie mieć racji.....

Wracając jednak do sedna - czy ktoś z Was przetestował kocioł Immergas + sterownik bezprzewodowy z serii TYBOX np. 810/811/lub 820 ??
Zależy mi na sterowaniu bezprzewodowym bo np. będę chciał szybko podnieść temperaturę w łazience to zaniosę tam sterownik i ustawię wyższą teperaturę. Zakładam, że w praktyce piec wyłączy się szybciej jeśli sterownik będzie w małej, wyposażonej w dużą moc cieplną grzejników łazience, niż w przypadku gdyby sterownik był w salonie, gdzie czas do podniesienia temperatury o np. 3st będzie o 100% dłuższy niż czas dla łazienki....

Słyszałem jednak, że TYBOX nie potrafi sterować pogodówką, krzywą grzewczą ani temperaturą c.w.u. - jedyn słowem potrafi tylko ułamek tego co przewodowy CAR V2 - stąd pytanie do Państwa jak to z tym jest w praktyce i czy wg Was lepiej mieć przewodowy CAR V2 - zamontowany na stałe w np. najzimniejszym pokoju i stamtąd sterować krzywą grzewczą, temperaturą c.o. i temperaturą c.w.u., czy może lepiej mieć bezprzewodowego TYBOX'a a sterowanie bardziej zaawansowane realizować bezpośrednio z panelu LCD kotła w kotłowni ?? czy da się z kotła sterować np. krzywą grzewczą ???

Będę wdzięczny za podzielenie się Państwa doświadczeniem i opiniami - gdyż ja swoją wiedzę w tym zakresie zgłębiam dopiero może 2 tygodnie, fachowcem nigdy nie będę, a jednak chcę świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Krzysztof

krisrad
04-01-2012, 19:57
Witam,

Proszę o radę, Państwa opinie na temat sterownika dla kotła Immergas Victrix X 24 2 l.

Charakterystyka:
Dom nowy dla 4 osobowej rodziny częściowo podpiwniczony- 180m2 pow uzytkowej (ogrzewanej) + piwnica/kotłownia (nieogrzewana).
50m2 podłogówki, reszta nowe grzejniki -> prawdodpodobnie wybór padnie na KERMI.
Parter + poddasze użytkowe, bryła tradycyjna - dach dwuspadowy, bez okien dachowych.
Ściany zewnętrzne z MAX 28cm + 15cm styro grafit - współczynnik 0,32.
Stropodach ocieplony styro 20cm - współczynnik 0,40. Na ślepych wylewkach 12 cm styro.
Okna MS Tytan Thermo 3 szyby. Instalacja pod rekuperator - ale będzie założony dopiero od 2014/2015.
Dwie łazienki, 1 kuchnia - wymuszony obieg ciepłej wody użytkowej.


Max moc wszystkich grzejników wymiarowanych do pracy przy temp 55/40/20 wynosi 12 kW. Wychodzi średnio około 65 - 80W/m2 i odpowiednio 28 - 31 W/m3

Jestem nadal na etapie inwestycji - więc chciałbym nabyć takai kocioł aby podczas uzytkowania było ekonomicznie i bez ponoszenia zbędnych kosztów, które mogłem zaoszczędzić właśnie na etapie inwestycji.

Mój wybór wstępnie padł na Immergas Victrix X 24 2 I + zasobnik 160l + czujnik pogodówki + sterownik.......... i w STEROWNIKU właśnie mam problem.
Immergas ponieważ:
- długa gwarancja,
- wystarczająca ilość punktów serwisowych w mojej okolicy,
- dobry stosunek cena/jakość (wg. opinii różnych forumowiczów....),
- nieska modulacja - choć nie do końca rozumiem dlaczego piece z niższą modulacją spalają mniej gazu.......???? - może ktoś będzie to w stanie prosto wytłumaczyć ?? Ja rozumiem to tak, że w obiegu c.o. mam do ogrzania powiedzmy 100litrów wody i będzie ona ogrzewana do temperatury 50st.
Piec z modulacją np. 6 kW zagrzeje tą wodę w 3 minuty i spali Xm3 gazu.
Piec z modulacją np. 3 kW zagrzeje tą wodę w około 6 minut - jednak wg mojej wiedzy nie spali więcej gazu
Wg mnie jest to przecież proste równanie:
6 kW * 3 minuty = 3kW * 6 minut
Będę wdzięczny za rozjaśnienie - bo oczywiście czuję że czegoś nie wiem i stąd mogę nie mieć racji.....

Wracając jednak do sedna - czy ktoś z Was przetestował kocioł Immergas + sterownik bezprzewodowy z serii TYBOX np. 810/811/lub 820 ??
Zależy mi na sterowaniu bezprzewodowym bo np. będę chciał szybko podnieść temperaturę w łazience to zaniosę tam sterownik i ustawię wyższą teperaturę. Zakładam, że w praktyce piec wyłączy się szybciej jeśli sterownik będzie w małej, wyposażonej w dużą moc cieplną grzejników łazience, niż w przypadku gdyby sterownik był w salonie, gdzie czas do podniesienia temperatury o np. 3st będzie o 100% dłuższy niż czas dla łazienki....

Słyszałem jednak, że TYBOX nie potrafi sterować pogodówką, krzywą grzewczą ani temperaturą c.w.u. - jedyn słowem potrafi tylko ułamek tego co przewodowy CAR V2 - stąd pytanie do Państwa jak to z tym jest w praktyce i czy wg Was lepiej mieć przewodowy CAR V2 - zamontowany na stałe w np. najzimniejszym pokoju i stamtąd sterować krzywą grzewczą, temperaturą c.o. i temperaturą c.w.u., czy może lepiej mieć bezprzewodowego TYBOX'a a sterowanie bardziej zaawansowane realizować bezpośrednio z panelu LCD kotła w kotłowni ?? czy da się z kotła sterować np. krzywą grzewczą ???

Będę wdzięczny za podzielenie się Państwa doświadczeniem i opiniami - gdyż ja swoją wiedzę w tym zakresie zgłębiam dopiero może 2 tygodnie, fachowcem nigdy nie będę, a jednak chcę świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Krzysztof

Kasia242
04-01-2012, 23:23
witam
Jako ze jestem zielony w temacie prosze forumowych speców o rade.
Dom parterówka 83m2,sciana 30cm styro+ytong 24,sufit wełna 35 cm,podłoga 20 cm styro,w całym domu deski swierkowe na legarach dlatego zdecydowałem sie na kaloryfery.wentylacja raczej mechaniczna.
Jaki kocioł proponujecie,jaka moc itd. kocioł ma w ziemie zasilac cwu i co,natomiast latem bede sie starał pokryc zapotrzebowanie na cwu z solarów.rodzina 2+3 dzieci 1-4 lata
W projekcie mi zaproponowali jakiegos Vaiilanta za 11 tys sam kocioł...nie ukrywam ze troszke mnie to przybiło:)
pozdrawiam

dymek1984
05-01-2012, 08:33
witam
Jako ze jestem zielony w temacie prosze forumowych speców o rade.
Dom parterówka 83m2,sciana 30cm styro+ytong 24,sufit wełna 35 cm,podłoga 20 cm styro,w całym domu deski swierkowe na legarach dlatego zdecydowałem sie na kaloryfery.wentylacja raczej mechaniczna.
Jaki kocioł proponujecie,jaka moc itd. kocioł ma w ziemie zasilac cwu i co,natomiast latem bede sie starał pokryc zapotrzebowanie na cwu z solarów.rodzina 2+3 dzieci 1-4 lata
W projekcie mi zaproponowali jakiegos Vaiilanta za 11 tys sam kocioł...nie ukrywam ze troszke mnie to przybiło:)
pozdrawiam

Witam

Wg mnie tu jest sprawa dość prosta: Nie kupuj pieca gazowego!! przy takim ociepleniu nie ma to sensu, tym bardziej że wodę będziesz miał grzaną z solarów. Sądzę, że Twój dom bedzie miał zapotrzebowanie na ciepło 3 a najwięcej 5kW. Tak małych piecy gazowych jeszcze nie widziałem. Najprostszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Natomiast jeśli jest to budynek już istniejący to proponuje PC powietrze-woda. Natomiast jeśli jest to budynek nowy, na etapie proj lub inwestycji to w tym momencie tylko i wyłacznie ogrzewanei el. Unikasz osztów inwestycji w instalacje ogrzewania, przyłączą gazu, budowy kominów, etc.
Pozdrawiam

ibizpl
05-01-2012, 09:04
Witam,

Proszę o radę, Państwa opinie na temat sterownika dla kotła Immergas Victrix X 24 2 l.

Charakterystyka:
Dom nowy dla 4 osobowej rodziny częściowo podpiwniczony- 180m2 pow uzytkowej (ogrzewanej) + piwnica/kotłownia (nieogrzewana).
50m2 podłogówki, reszta nowe grzejniki -> prawdodpodobnie wybór padnie na KERMI.
Parter + poddasze użytkowe, bryła tradycyjna - dach dwuspadowy, bez okien dachowych.
Ściany zewnętrzne z MAX 28cm + 15cm styro grafit - współczynnik 0,32.
Stropodach ocieplony styro 20cm - współczynnik 0,40. Na ślepych wylewkach 12 cm styro.
Okna MS Tytan Thermo 3 szyby. Instalacja pod rekuperator - ale będzie założony dopiero od 2014/2015.
Dwie łazienki, 1 kuchnia - wymuszony obieg ciepłej wody użytkowej.


Max moc wszystkich grzejników wymiarowanych do pracy przy temp 55/40/20 wynosi 12 kW. Wychodzi średnio około 65 - 80W/m2 i odpowiednio 28 - 31 W/m3

Jestem nadal na etapie inwestycji - więc chciałbym nabyć takai kocioł aby podczas uzytkowania było ekonomicznie i bez ponoszenia zbędnych kosztów, które mogłem zaoszczędzić właśnie na etapie inwestycji.

Mój wybór wstępnie padł na Immergas Victrix X 24 2 I + zasobnik 160l + czujnik pogodówki + sterownik.......... i w STEROWNIKU właśnie mam problem.
Immergas ponieważ:
- długa gwarancja,
- wystarczająca ilość punktów serwisowych w mojej okolicy,
- dobry stosunek cena/jakość (wg. opinii różnych forumowiczów....),
- nieska modulacja - choć nie do końca rozumiem dlaczego piece z niższą modulacją spalają mniej gazu.......???? - może ktoś będzie to w stanie prosto wytłumaczyć ?? Ja rozumiem to tak, że w obiegu c.o. mam do ogrzania powiedzmy 100litrów wody i będzie ona ogrzewana do temperatury 50st.
Piec z modulacją np. 6 kW zagrzeje tą wodę w 3 minuty i spali Xm3 gazu.
Piec z modulacją np. 3 kW zagrzeje tą wodę w około 6 minut - jednak wg mojej wiedzy nie spali więcej gazu
Wg mnie jest to przecież proste równanie:
6 kW * 3 minuty = 3kW * 6 minut
Będę wdzięczny za rozjaśnienie - bo oczywiście czuję że czegoś nie wiem i stąd mogę nie mieć racji.....

Wracając jednak do sedna - czy ktoś z Was przetestował kocioł Immergas + sterownik bezprzewodowy z serii TYBOX np. 810/811/lub 820 ??
Zależy mi na sterowaniu bezprzewodowym bo np. będę chciał szybko podnieść temperaturę w łazience to zaniosę tam sterownik i ustawię wyższą teperaturę. Zakładam, że w praktyce piec wyłączy się szybciej jeśli sterownik będzie w małej, wyposażonej w dużą moc cieplną grzejników łazience, niż w przypadku gdyby sterownik był w salonie, gdzie czas do podniesienia temperatury o np. 3st będzie o 100% dłuższy niż czas dla łazienki....

Słyszałem jednak, że TYBOX nie potrafi sterować pogodówką, krzywą grzewczą ani temperaturą c.w.u. - jedyn słowem potrafi tylko ułamek tego co przewodowy CAR V2 - stąd pytanie do Państwa jak to z tym jest w praktyce i czy wg Was lepiej mieć przewodowy CAR V2 - zamontowany na stałe w np. najzimniejszym pokoju i stamtąd sterować krzywą grzewczą, temperaturą c.o. i temperaturą c.w.u., czy może lepiej mieć bezprzewodowego TYBOX'a a sterowanie bardziej zaawansowane realizować bezpośrednio z panelu LCD kotła w kotłowni ?? czy da się z kotła sterować np. krzywą grzewczą ???

Będę wdzięczny za podzielenie się Państwa doświadczeniem i opiniami - gdyż ja swoją wiedzę w tym zakresie zgłębiam dopiero może 2 tygodnie, fachowcem nigdy nie będę, a jednak chcę świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Krzysztof


Witam,

Sam mam Immergasa, co prawda inny model ale do sedna - wspominasz że będziesz miał w domu i kaloryfery i podłogówkę - przy takim mieszanym ogrzewaniu i tak będziesz potrzebował różnych temperatur zasilania dla tych stref ( podłogówka i kaloryfery ) nie wiem jak chcesz zrealizować sterowanie podłogówką bo tutaj są różne szkoły ale najprostszym ( i w sumie najdroższym ) rozwiązaniem jest zastosowanie DIMa - grupy pompowej Immergasa. Ja też mam ogrzewanie mieszane i jedną strefą steruje mi SCAR - podłogówką i tam mam osobną krzywą grzania, a drugą strefą - kaloryferów steruje Tybox 810 a krzywa dla tej strefy ustawiana jest na kotle.

Co do modulacji kotła - problem polega na tym że większość kotłów ( tak jak mój Zeus ) ma za dużą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania domu na ciepło - jak mamy temperatury takie jak teraz kotły pracują z mocą minimalną która przy przewymiarowanym kotle jest sporo za duża - tak jak u mnie - minimalna moc Zeusa Superior to 4,7 kW i z taką pracuje a wystarczyło by spokojnie jakby pracował np na 2 kW - zużywając oczywiście mniej gazu. Policz dobrze czy nie wystarczy ci model X 12 z modulacją od 1,9.

devileczek
05-01-2012, 13:00
Przymierzam sie do zakupu kotła. Wybor padl na Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C lub Vaillant ecoTEC 126 3-5. Wielikich roznic nie widze poza cena. Vaillant jest 1000pln drozszy. Opinie, komentarze, doswadczenia mile widziane.

tomek4
05-01-2012, 15:58
Ponoć Vaillant lepiej wygląda :) Na pewno opłaca się go brać w promocjach z zasobnikiem i regulatorem.
Ja wziąłem Smarta a za różnicę kupiłem zasobnik.

william.bonawentura
05-01-2012, 16:04
Vaillant ma modulację od 6kW, Junkers od 3,5 jest więc w tej kategorii "o głowę" lepszy. Ja wybrałem Junkersa m.in. z tego powodu oraz bliskości serwisanta (50zł za wizytę) i bezpłatnym uruchomieniu.

RadziejS
05-01-2012, 16:09
Jeśli nie ma różnicy to po co przepłacać? :-) Mam Junkersa na dom 220mkw. Przez 2011 wydałem na gaz ok. 2500 zł (plus abonamenty, w sumie 3300)

Kasia242
05-01-2012, 18:48
Witam

Wg mnie tu jest sprawa dość prosta: Nie kupuj pieca gazowego!! przy takim ociepleniu nie ma to sensu, tym bardziej że wodę będziesz miał grzaną z solarów. Sądzę, że Twój dom bedzie miał zapotrzebowanie na ciepło 3 a najwięcej 5kW. Tak małych piecy gazowych jeszcze nie widziałem. Najprostszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Natomiast jeśli jest to budynek już istniejący to proponuje PC powietrze-woda. Natomiast jeśli jest to budynek nowy, na etapie proj lub inwestycji to w tym momencie tylko i wyłacznie ogrzewanei el. Unikasz osztów inwestycji w instalacje ogrzewania, przyłączą gazu, budowy kominów, etc.
Pozdrawiam

ok dziekuje pieknie ale jest jeden problem,ja nie chce ogrzewac cwu i co pradem:) czy takiej kubatury (ok 230m3) nie da rady ogrzac piecem gazowym, nie ma takich?
Nie pytam jakie ogrzewanie wybrac tylko jaki piec gazowy byscie mi polecili do mojego domku.:)
pozdrawiam

adam998
05-01-2012, 19:03
ok dziekuje pieknie ale jest jeden problem,ja nie chce ogrzewac cwu i co pradem:) czy takiej kubatury (ok 230m3) nie da rady ogrzac piecem gazowym, nie ma takich?
Nie pytam jakie ogrzewanie wybrac tylko jaki piec gazowy byscie mi polecili do mojego domku.:)
pozdrawiam

Witaj
Szukaj kotła z jak najniższą mocą minimalną osobiście na chwilę obecną nie znam kotła który ma niższą moc minimalną niż Immergas victrix x 2 12KW moc minimalna tego kotła 1,9KW ale nie wiem czy i to dla Ciebie nie będzie za dużo.

orko
05-01-2012, 22:23
Immergas X 12 kosztuje rozsądne 4000 zł i ma modulację od 1.9kw w zupełności wystarczającą.
Ja mam też Immergasa tyle, że najtańszego z możliwych z minimalną mocą 7kw i nie taktuje bo mu na to nie pozwalam.

Elfir
05-01-2012, 22:25
inne maleństwo to Junkers Cerapur Smart

Artis0
06-01-2012, 00:59
modulacja modulacjąale trzeba jeszcze popatrzec na sprawność a tutaj immergass nie wypada już tak swietnie

krisrad
06-01-2012, 09:53
Witam,

Sam mam Immergasa, co prawda inny model ale do sedna - wspominasz że będziesz miał w domu i kaloryfery i podłogówkę - przy takim mieszanym ogrzewaniu i tak będziesz potrzebował różnych temperatur zasilania dla tych stref ( podłogówka i kaloryfery ) nie wiem jak chcesz zrealizować sterowanie podłogówką bo tutaj są różne szkoły ale najprostszym ( i w sumie najdroższym ) rozwiązaniem jest zastosowanie DIMa - grupy pompowej Immergasa. Ja też mam ogrzewanie mieszane i jedną strefą steruje mi SCAR - podłogówką i tam mam osobną krzywą grzania, a drugą strefą - kaloryferów steruje Tybox 810 a krzywa dla tej strefy ustawiana jest na kotle.


Dzięki za wyjaśnienie - rozumiem więc, że w razie potrzeby z pozycji kotła można spokojnie sterować krzywą grzania - tylko czy faktycznie w praktyce się nią steruje, jest sens ? bo podejrzewam, że kocioł po ustawieniu wartości min, max sam nie wybiera odpowiednią krzywą.

Co do osobnych stref dla podłogówki i grzejników - hmm sam nie wiem jak to zrobić - chyba pozostaje mi liczyć na fachowców -i tu mam pewne obawy......- ponieważ nie wiem czy jest sens wydzielać 2 strefy - bo w każdym pomieszczeniu gdzie jest podłogówka są też grzejniki.

Może ktoś ma taką sytuację ?. Co do DIMa to podoba mi się to rozwiązanie.

Kasia242
06-01-2012, 16:09
Dzięki za wskazanie modelu kotła,ten własnie kupie tzn albo immergas albo ten junkers,choc liczyłem na to ze uda sie za 3000 zł wyrwac?:)
U mnie dodatkowo piec bedzie grzał wode takze mysle spełni swoje zadanie.
Do prądu podchodze z dystansem,mam znajomych co grzeja(nie w domu),piecykami na prad i wode na przepływowym-to sa astronomiczne sumy.Np moj znajomy ogrzewa malutki sklep 23m2 i ma elektryczny przeplywomierz wody tylko do mycia rak i w sezonie u niego za prądzik to ak 1000-1200 zł,takze dziekuje za prad.
pozdrawiam

KosGos
08-01-2012, 13:34
Witam wszystkich

Jako laik z branzy budowlanej chce zapytac o wybor odpowiedniego piec dla ogrzewania gazowego i grzania wody. Domek ma ok 150m2 uzytkowej powierzchni wszystkich omieszczen, kubatura 653m3 http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?id=250&p=detail. Bedzie oceiplony ok 15 -20cm styropianu welna na dachu ok 20cm, w miare dobre okna itp. Ogrzewanie planuje podlogowe w calym domu (mam nadzieje, ze slusznie). Niestety ale moja wiedza nie jest za wielka wstpnie wiem, ze piec bedzie kondensacyjny ale teraz jedno czy dwu funkcyjny i czy z zasobnikiem i jakim, jaka moc ? Bede miec jedna wanne, dwie umywalki i zlew, wiec zapotrzebowanie na ciepla wode nie bedzie za wielkie przy 4 osobach. Zalezy mi na tym aby nie czekac po odkreceniu kurka za dlugo na ciepla wodę (choc nie wiem czy to zasluga pieca czy zrobionego jakiegos obiegu?) Poszukuje oszczednego w utrzymaniu rozwiazania - cos z najlepszym stosunkiem jakosci do ceny :). Jak narazie wyczytalem co nieco na temat junkersa cerapur smart ZSB 14-3C ale czy nie ma lepszego rozwiazania dla mnie ? Bede wdzieczny za garsc konkretnych informacji na czym sie skupic i jakie gotowe rozwiazania i za ile mozna przemyslec.

RAPczyn
08-01-2012, 18:58
Witam,

Czy moglibyście pomóc mi w doborze pieca gazowego do domu. Jestem laikiem w tych sprawach więc prosiłbym o łopatologiczne pisanie w temacie.
Dane domu:
- Warszawa-Wesoła;
- segment środkowy;
- oddany do użytkowania w 2011 r.;
- na razie stan deweloperski;
- pow. użytkowa 134.56 m2;
- pow. całkowita 175 m2;
- parter: salon z aneksem o pow. 35 m2, korytarz, małe wc, garaż w bryle o pow. 26 m2 na dwa samochody;
- piętro: korytarz, wc o pow. ok 6.5 m2, 4 pokoje każdy po ok. 12 m2;
- poddasze: nieużytkowe
- jeżeli chodzi o dane wykonania budynku to mam takie: Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany wewnętrzne konstrukcyjne z pustaków ceramicznych i cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany działowe z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Stropy nad parterem - gęsto żebrowy typu Teriva. Strop nad piętrem - gęsto żebrowy typu Teriva. Nie mam więcej szczegółów, ale wydaje mi się że ta cegła to ma 25 cm.
- ogrzewanie podłgowe w obu łazienkach plus na korytarzu na parterze;
- pow. zabudowy na działce 100 m2;
- jest odrębne pomieszcenie gospodarcze na parterze dla pieca;
- dom dostosowany do pieca kondensacyjnego;
- jedna łazienka z prysznicem i wanną (druga łazineka to tylko wc i zlew);
- nie będzie sytuacji że w jednym czasie jedna osoba będzie się kąpać w prysznicu a druga w wannie;
- rodzina 3 osobowa (2 osoby dorosłe plus małe dziecko) a niedługo będzie pewno 4 osobowa;
- lubimy ciepło ale bez przesady;
- nie akceptuję spadków ciepłoty wody jeżeli ja się kąpię a żona zmywa.

Co byście doradzili? Nie chcę za dużo wydać pieniędzy na piec tj. poziom 6-8 tys. zł jest okey ale nie więcej. Rozważam więc piec kondensacyjny, dwufazowy, z wbudowanym zasobnikiem; więc rozważam: Immergas Zeus 26 kW lub DeDetriche MCR/MI 24-28 (czy jakoś tak). Może jeszcze coś polecilibyście? Rozważam zasobnik na ok 50l. Czy warto wziąźć większy na powyżej 100 l?

Czy mógłby mi ktoś też powiedzieć o jakiej mocy i parametrach grzejników powinieniem szukać do poszczególnych pomieszczeń?

Mielibyście do polecanie w Wawie jakiegoś dobrego fachowca który zamontowałby piec i grzejniki i ustawił piec?

Będę wdzięczny za pomoc.

Jeśli chcesz kocioł w takiej cenie to może być np. Junkers ZSBR 16-3C do tego np. zbiornik Biawar Mega Solar 220 Klasa A.
Moim zdaniem jeśli ściany zewnętrzne nie mają minimum 15cm izolacji to warto docieplić budynek.
Warto przemyśleć jeszcze kwestie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

aadamuss24
09-01-2012, 00:16
Krisrad
Większa moc to szybkie dogrzanie i wyłączenie a ilość startów ma wpływ na zużycie, dużo ludzi na to narzeka. Wolałbym pogodowke niż tyboxa, zupełnie inne sterowanie. Sterowanie z łazienki to raczej zły pomysł.

pawelpiwowarczyk
09-01-2012, 00:58
(...)
Wracając jednak do sedna - czy ktoś z Was przetestował kocioł Immergas + sterownik bezprzewodowy z serii TYBOX np. 810/811/lub 820 ??
Zależy mi na sterowaniu bezprzewodowym bo np. będę chciał szybko podnieść temperaturę w łazience to zaniosę tam sterownik i ustawię wyższą teperaturę. Zakładam, że w praktyce piec wyłączy się szybciej jeśli sterownik będzie w małej, wyposażonej w dużą moc cieplną grzejników łazience, niż w przypadku gdyby sterownik był w salonie, gdzie czas do podniesienia temperatury o np. 3st będzie o 100% dłuższy niż czas dla łazienki....

Słyszałem jednak, że TYBOX nie potrafi sterować pogodówką, krzywą grzewczą ani temperaturą c.w.u. - jedyn słowem potrafi tylko ułamek tego co przewodowy CAR V2 - stąd pytanie do Państwa jak to z tym jest w praktyce i czy wg Was lepiej mieć przewodowy CAR V2 - zamontowany na stałe w np. najzimniejszym pokoju i stamtąd sterować krzywą grzewczą, temperaturą c.o. i temperaturą c.w.u., czy może lepiej mieć bezprzewodowego TYBOX'a a sterowanie bardziej zaawansowane realizować bezpośrednio z panelu LCD kotła w kotłowni ?? czy da się z kotła sterować np. krzywą grzewczą ???
Bo każdy jeden Tybox to (patrząc od strony kotła) prymitywny sterownik typu włącz/wyłącz. Wszystkie funkcje, które mu zadajesz, potrafi realizować jedynie poprzez odpowiednie załączanie i wyłącznie kotła. Bez wpływania na inne parametry pracy kotła.
Cytat ze strony "Tybox jest termostatem elektronicznym dwustanowym (on/off)"

Razem z C.A.R. v2 otrzymasz sondę zewnętrzną, czyli w zasadzie termometr zewnętrzny o oporze zależnym od temperatury, i to na jego podstawie (oraz zaprogramowanych krzywych) CAR nastawia odpowiednią temperaturę czynnika grzewczego na kotle. Tylko CAR to potrafi (na stronie jest napisane, że S.C.A.R. także, ale mi z Immergasa odpisali, że Victriksem 12-tką można sterować pogodowo wyłącznie C.A.R v2). Sam kocioł nie posiada elektroniki potrafiącej to obsłużyć.

aadamuss24
09-01-2012, 10:42
ale Tybox ładny jest :) teraz w wersji z podświetleniem :)

Krismarzyk
09-01-2012, 13:56
Dzieki RAPczyn.

A te piece o których pisałem to nie są okey? W szczególności Immergas z wbudowanym zasobnikiem?

Powiedziano mi że nie warto mieć przy jednej łazience i takiej ilości i planowanym użyciu wody pieca z odrębnym zasobnikiem. Uwazasz ze te z odrębnym zasobnikiem są lepsze. W sumie po co mi duży zasobnik - przeciez to jest magazynownie np. az 100 l wody i jej dogrzewanie. Czy ja tu czegoś nie rozumiem.

"Moim zdaniem jeśli ściany zewnętrzne nie mają minimum 15cm izolacji to warto docieplić budynek." A dlaczego uwazasz ze moj dom tego nie ma? To wynika z opisow ktore zamiescilem. Tam jest napisane ze jest do cegla ceramiczna na zaprawie cementowo-wapiennej. Czy ta cegla nie ma przypadkiem 25 cm? Plus wydaje mi sie a wrecz jestem pewien że budynek jest docieplony styropianem i na to jest nalożona zaprawa wapienno-cementowa.

"Warto przemyśleć jeszcze kwestie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła." Zakladam że to nie sa koszta rzędy 1 tys. zł tylko więcej, więc niestety w moim przypadku nie wchodzi to w grę.

aadamuss24
09-01-2012, 16:55
Z odrębnym zasobnikiem są o tyle lepsze, że w przypadku zepsucia zasobnika nie musisz wymieniać kotła.

RAPczyn
09-01-2012, 18:01
Krismarzyk masz prawdopodobnie dom o niskim zapotrzebowaniu na moc (strzelam iż około 7kW przy -20stC), kotły dwufunkcyjne mają dużą moc by zapewnić ciepłą wodę użytkową.
Moim zdaniem lepiej jest zainstalować kocioł małej mocy oraz większy zbiornik ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo w przyszłości można już do takiego zbiornika podłączyć instalację kolektorów słonecznych.

Krismarzyk
09-01-2012, 19:40
RAPczyn,
Czyli rozumiem że dla mojego domu piec 2-f ma za dużą moc. czy dobrze rozumiem że to jest tylko kwestia że będzie więcej energii zżerał i szybciej może się zurzyć i z tej perspektywy ta za duża moc jest zbyteczna? czy chodzi jeszcze o coś więcej?
A czy z perspektywy takiej prostoty i komfortu użytkowania lepszy jest 2-f z wbudowanym ok 50l zasobnikiem czy 1-f z dużym zasobnikiem.

Czy ja dobrze rozumiem że przy piecach 1-f ciepła wody w kranie idzie wyłącznie z tego zasobnika? A jak jest z uzupełnianiem tego zasobnika? Czy to jest tak że jednocześnie jak "leje" się ciepłą wodę jest uzupełniana i podgrzewa woda w zasobniku? Słyszałem że w przeciętnej kąpieli prysznicowej zużycie wody to ok. 14 l/min. Jeżeli to to 15 min. prysznic to jest 200 l. Jeżeli zasobnik uzupełniany jest na bieżąco to okey ale jeżeli uzupełnia się później to jedna długa kąpiel i nie ma ciepłej wody w kranach. Dobrze rozumiem czy gadam coś głupoty?:confused:

A jakie masz zdanie nt Immergasa o którym pisałem? Jego koszt to ok 5.6 tys. brutto. Zaś zestaw który Ty zaproponowałeś to jakieś 8-9 tys. zł. Czy Immergas jest okey i jeżeli bym się zdecydował na zaproponowaną przez Ciebie opcję to myślisz że mogę wziąźć jakiś 1-f Immergasu (który) i ew. ten zasobnik o którym pisałeś (bo rozumiem że zasobnik można dopiąć do każdego pieca)?

pawelpiwowarczyk
09-01-2012, 20:14
Czy ja dobrze rozumiem że przy piecach 1-f ciepła wody w kranie idzie wyłącznie z tego zasobnika? A jak jest z uzupełnianiem tego zasobnika? Czy to jest tak że jednocześnie jak "leje" się ciepłą wodę jest uzupełniana i podgrzewa woda w zasobniku? Słyszałem że w przeciętnej kąpieli prysznicowej zużycie wody to ok. 14 l/min. Jeżeli to to 15 min. prysznic to jest 200 l. Jeżeli zasobnik uzupełniany jest na bieżąco to okey ale jeżeli uzupełnia się później to jedna długa kąpiel i nie ma ciepłej wody w kranach. Dobrze rozumiem czy gadam coś głupoty?
W zasobniku jest wciąż tyle samo wody. Zużywana gorąca woda jest na bieżąco uzupełniana zimną. W zasobniku jest sonda informująca kocioł o temperaturze wody. Jeśli temperatura spadnie poniżej ustawionego poziomu, kocioł załącza się i zaczyna grzać wodę w zasobniku. Czyli kocioł grzeje wodę od razu. Immegas (inne pewnie także) na zawór przełączający pomiędzy c.w.u. a c.o. C.w.u. ma priorytet, to znaczy, nawet jeśli kocioł akurat grzeje wodę w układzie c.o., a pojawi się żądanie podgrzania wody w zasobniku, kocioł przełącza się na grzanie c.w.u. i wraca do grzania c.o. dopiero po podgrzaniu wody w zasobniku.

14litrów * 15 minut?
Kiedy stałem przed wyborem wielkości zasobnika, przy okazji każdego prysznica, latałem jak głupi, do licznika, by określić zużycie wody. Przeciętnie było to 60 litrów, szybki oznaczał zużycie 40 litrów, długi prysznic "kosztował" 80 litrów wody. Prysznic małżeński to pewnie ze 100-120 litrów (jakoś nigdy nie sprawdziłem zużycia wody ;)
Ostatecznie wybrałem zasobnik 160 litrowy.

Poza tym, woda w zasobniku ma 50-60 stopni, więc tylko połowa wody zużywana pod prysznicem pochodzi ze zasobnika. Reszta to zmieszana woda zimna.

Przy okazji temperatury wody, pamiętaj, że steownik c.a.r. posiada program podgrzewania wody w zasobniku na potrzeby walki z legionellą. To dosyć istotna sprawa.

adam998
09-01-2012, 20:41
W zasobniku jest wciąż tyle samo wody. Zużywana gorąca woda jest na bieżąco uzupełniana zimną. W zasobniku jest sonda informująca kocioł o temperaturze wody. Jeśli temperatura spadnie poniżej ustawionego poziomu, kocioł załącza się i zaczyna grzać wodę w zasobniku. Czyli kocioł grzeje wodę od razu. Immegas (inne pewnie także) na zawór przełączający pomiędzy c.w.u. a c.o. C.w.u. ma priorytet, to znaczy, nawet jeśli kocioł akurat grzeje wodę w układzie c.o., a pojawi się żądanie podgrzania wody w zasobniku, kocioł przełącza się na grzanie c.w.u. i wraca do grzania c.o. dopiero po podgrzaniu wody w zasobniku.

14litrów * 15 minut?
Kiedy stałem przed wyborem wielkości zasobnika, przy okazji każdego prysznica, latałem jak głupi, do licznika, by określić zużycie wody. Przeciętnie było to 60 litrów, szybki oznaczał zużycie 40 litrów, długi prysznic "kosztował" 80 litrów wody. Prysznic małżeński to pewnie ze 100-120 litrów (jakoś nigdy nie sprawdziłem zużycia wody ;)
Ostatecznie wybrałem zasobnik 160 litrowy.

Poza tym, woda w zasobniku ma 50-60 stopni, więc tylko połowa wody zużywana pod prysznicem pochodzi ze zasobnika. Reszta to zmieszana woda zimna.

Przy okazji temperatury wody, pamiętaj, że steownik c.a.r. posiada program podgrzewania wody w zasobniku na potrzeby walki z legionellą. To dosyć istotna sprawa.

Mam kocioł immergas vicrix 24kw plus zasobnik 160l z temp. 27st do 47st grzeje 14min i zużywa w tym czasie 0,33m3 gazu. Może komuś to pomoże w wyborze.

krisrad
09-01-2012, 21:56
Bo każdy jeden Tybox to (patrząc od strony kotła) prymitywny sterownik typu włącz/wyłącz. Wszystkie funkcje, które mu zadajesz, potrafi realizować jedynie poprzez odpowiednie załączanie i wyłącznie kotła. Bez wpływania na inne parametry pracy kotła.
Cytat ze strony "Tybox jest termostatem elektronicznym dwustanowym (on/off)"

Razem z C.A.R. v2 otrzymasz sondę zewnętrzną, czyli w zasadzie termometr zewnętrzny o oporze zależnym od temperatury, i to na jego podstawie (oraz zaprogramowanych krzywych) CAR nastawia odpowiednią temperaturę czynnika grzewczego na kotle. Tylko CAR to potrafi (na stronie jest napisane, że S.C.A.R. także, ale mi z Immergasa odpisali, że Victriksem 12-tką można sterować pogodowo wyłącznie C.A.R v2). Sam kocioł nie posiada elektroniki potrafiącej to obsłużyć.

aadamuss24, pawelpiwowarczyk - dziękuję Wam za odpowiedzi.
Biorę Immergasa Victrix'a + zasobnik 160L.
Na 80% wezmę ten mniejszy model - tj. 1,9 - 12 KW - mam tylko jeszcze obawy czy nie będzie za mały.....
Suma mocy wszystkich grzejników w temperaturze pracy 55/45/20 daje 11 800 W + 2 000 W mocy podłogówki - a gdzieś wyczytałem, że piec powinien mieć 3/4 mocy grzejników - więc jest na styk.....
Generalnie dla każdej przegrody jest około iż 70 - 75W /m2 lub jak kto woli 27 - 29W /m3 - mocy grzejników/podłogówki.

Dom raczej tradycyjny (150m2 - użytkowej) jak pisałem powyżej jest nowy i ocieplony (15cm grafit), okna 3 szybowe MS Thermo, do ogrzania jeszcze garaż 25m2. Strop ocieplony styro wyklym - ale 20cm. Podłoga ocieplona 11cm (więcej nie puściły mnie niestety wysokości pomieszczeń).
W przyszłości planuję zakup rekuperatora - na razie będzie jednak tylko instalacja.....

Zastanawia mnie też jeszcze jeden parametr:
*Wysokość podnoszenia przy wydajności 1000 l/h kPa (mm H2O)
Dla Victrixa'a 12KW to tylko/aż: 6,7 (0,68)
Dla Victrix'a 24kW to już: 25,8 (2,64)

Czy ma to jakieś praktyczne odzwierciedlenie w codziennym użytkowaniu ? - dodam, że u mnie piec będzie w piwnicy, więc trzeba wodę podnieść na parter i poddasze - to jest około 6m w górę

Będę wdzięczny za Waszą opinię - czy ten mniejszy Victrix nie będzie za mały..... dla takiego domu i zasobnika 160L.
Pozdrawiam,

pawelpiwowarczyk
09-01-2012, 23:07
Ja swojego kotła (Victrix 12 + 160l) jeszcze nie zamontowałem. Być może dokonując takiego wyboru wtopiłem strasznie, ale wierzę, że dokonałem optymalnego wyboru.

Myślę, że z mocą kotła nie większą od 3/4 łącznej mocy grzejników, chodzi o to, by w jakiś szczególnych przypadkach (awaria, zła konfiguracja kotła), grzejniki potrafiły odebrać ciepło wytworzone w kotle pracującym na pełnej mocy. Więc montaż słabszego kotła jest jak najbardziej poprawny, montaż mocniejszego może być błędem w sztuce (ale nie traktuj tej teorii bezkrytycznie, może to być błędne rozumowanie).

Dodatkowo, przy stosowaniu kotłów o mocy nieprzekraczającej 21kW, nie musisz, do odprowadzenia spalin, stosować komina murowanego. Jeśli połączysz to z rekuperatorem i brakiem kominka w salonie, całkowicie rezygnujesz z kominów w domu (tak będzie u nas).

Gdzieś czytałem, że w większości instalacji, inwestorzy, zupełnie niepotrzebnie stosują mocne pompy. Zwykła 40tka montowana w kotle ponoć poradzi sobie spokojnie ze standardowym domem.
Wysokość na jaką pompa musi podnieść wodę także nie ma specjalnego znaczenia. Przecież to obieg zamknięty. Ta woda, którą musisz podnieść do najwyższego grzejnika, za chwilę opadnie, oddając soją energię potencjalną, wracając z grzejnika do kotła.
Większe znaczenie ma spadek ciśnienia w rurach związany z ich średnicą wewnętrzną i długością.

Ja planuję na 80m2 grzejniki płytowe obliczone dla parametrów 55/45 i 40m2 podłogówki. Do wspomagania podłogówki kupiłem już pompę LFP EFEKTA 25/40 (albo MAXIMA – nie pamiętam, a nie chce mi się schodzić do garażu). Wezmę łepskiego instalatora, to mi to wszystko poskłada, być może tej Efekty nawet nie użyje?

EDIT
Pytałeś jeszcze o połączenie słabego kotła z dużym zasobnikiem.
Ja poważnie rozważałem możliwość zastosowania zasobnika 100l, i przy tym mocniejszym Victriksie pewnie bym taki zastosował. Kocioł zawsze zdążył by dogrzać na bieżąco wodę. Ale, że kocioł słaby, wolę mieć większy zapas ciepłej wody, dlatego wybrałem 160l.
Zawsze można kombinować. Na przykład, zamiast 50 stopni, możesz utrzymywać w zasobniku bardzo gorącą wodę, rzędu 70 stopni, i mieszać ją na wyjściu z zasobnika ze zimną. Wówczas masz do dyspozycji kilkadziesiąt procent więcej ciepłej wody, ale i większe straty.

Krismarzyk
10-01-2012, 10:43
pawełpiwowarczyk a i również Krisrad, widzę że wybraliście tę opcję która jest podobna do tego co zaproponował mi RAPczyn tj. pierwotnie rozważałem Immergasa 2f z wbudowanym zasobnikiem o mocy 24kW, zaś RAPczym napisał że mogę rozważyć piec 1f z dużym zasobnikiem. Spojrzałem na Immergasa (zamiast na Junkersa o którym pisał mi RAPczyn) i cenowo zestaw 1f z odrębnym zasobnikiem wyjdzie mi podobnie jak 2f z wbudowanym zasobnkiem.
Nie będę miał systemów solarnych, rekuperacji etc., mam kotłownie przygotowaną już do kondensata w pełni (ponoć) , powierzchani domu to ok. 134 m2 w tym ok 18 m2 garażu, zbudowany w 2011 r., docieplony styropianem 15, i mam jeszcze do Was jedno - dlaczeog wybraliście opcjec 1f z odrębnym zasobnikiem a nie 2f? Co zadecydowalo? Tak jak czytam wychodzi mi że w komforcie wody może być podobnie; jeżeli nie ma jakiś dużych wanien, czy dwóch łazienek, czy biczy wodnych etc., to wychodzi mi że zasobnik wbudowany na 45l byłby wystarczający. Więc po co odrębny zasobnik? Czy to temat kosztów? Czy to temat o którym pisał pawełpiwowarczyk że jak zepsuej się wbudowany zasobnik to cały piec trzeba wymieniać?
Czy mając na uwadze co pisałem o parametrach mojego domu, uważacie że wybór Immergas Victrix x2 12kw (1-f) plus zasobnik (rozumiem że rzędu tak ok 150l) jest optymalniejszy niż Immergas Victrix Zeus 24kW 1l (2f z wbudowanym zasobnikiem)?

Krismarzyk
10-01-2012, 10:47
[QUOTE=pawelpiwowarczyk;5111628] C.w.u. ma priorytet, to znaczy, nawet jeśli kocioł akurat grzeje wodę w układzie c.o., a pojawi się żądanie podgrzania wody w zasobniku, kocioł przełącza się na grzanie c.w.u. i wraca do grzania c.o. dopiero po podgrzaniu wody w zasobniku.
Czy ja dobrze rozumiem że z uwagi to co napisałeś i że woda w zasobniku uzupełniana i dogrzewana jest na bieżąco to oznacza że praktycznie w każdym momencie przekręcenia kranu piec przełącza się od razu na cwu? czy dopiero jak zejdzie np. 50% wody za zasobnika to zaczyna się przełączenie.
Czy w trakcie takie przełączenia nie jest tak że zaczyna być zimniej w domu?

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 11:18
94410


Czy w trakcie takie przełączenia nie jest tak że zaczyna być zimniej w domu?
Nie sądzę. Podgrzewanie wody w zasobniku a ogrzanie domu, to zupełnie inna skala. Ja zbudowałem ze silikatu i mam nadzieję, że jak wyłączą mroźną zimą prąd (a zdarza się), to chałupa jeszcze przez kilkanaście godzin będzie trzymała temperaturę.

Co do 1F - 2F, obecnie w domu użytkuję stary ogrzewacz przepływowy Termeta i... to gówno, jakich mało. Bierzesz prysznic, ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni, w łazience, gdziekolwiek, i zonk (a zdarza się często). Szwagier ma jakiś nowoczesny kocioł 2F (chyba Viessmanna) a i tak, po kilku latach, dokupił zasobnik c.w.u.
Rozwiązał by to 2F z małym zasobnikiem, ale wówczas kocioł musi mieć sporą moc szczytową, a to oznacza że będzie modulował od zbyt dużej, jak dla mnie, mocy początkowej.
Nie bez znaczenia jest konieczność budowania komina.

maysee
10-01-2012, 11:49
Drodzy forumowicze jaki piec, potrzebuje Waszego doradztwa. Dom 265m2 po podlogach (220 uzytkowej, uzytkowe poddasze). 3 osoby w domu (opcja rozwojowa), 2 lazienki, 1 wc, na calej powierzchni podlogowka. Z OZC zapotrzebowanie na CO + CWU wychodzi 14.5kW. Kociol ma byc kondensacyjny 2-funkcyjny na razie na gal plynny, oto co sam wybralem po lekturze watku i licznych rozmowach:

1) Saunier Duval - ISOFAST CONDENS F 24/30 E: moc - w funkcji c.o. (przy 50oC/30oC): 6,6-26,7 kW, w funkcji c.w.u.: 6,1-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 30oC: 17,5 l/min (http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isofast-cds/).

2) Immergas - VITRIX ZEUS 26 1I - modulacja od 3 do 26 kW, zasobnik ze stali nierdzewnej o poj. 45l (http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_z/vz26/26_1_i.htm)

Te dwa kotly pracuja od jakiegos czasu u roznych znajomych, wszyscy wychwalaja i sam organo-leptycznie obadalem te okazy.

Bardzo prosze o porady i wskazowki.

aadamuss24
10-01-2012, 12:14
Krismarzyk piec grzejąc c.w.u. robi to bardzo szybko, nie jestes w stanie zauważyć spaku temp. w pomieszczeniach. Podgrzew c.w.u. ropoczyna się dopiero jak jest spadek temp. na czujniku c.w.u. gdzie też jest jakaś histereza.
12 kW to moc wystarczająca dla większości domów z oknami i jakimś ociepleniem.
U znajomego 13 kW grzeje dom 360 m2 i daje radę.
pozdr adam

Krismarzyk
10-01-2012, 12:34
pawelpiwowarczyk, przede wszystkim wielke dzieki za info.

mam jeszce jedno pytanie. Piszesze że: [QUOTE=pawelpiwowarczyk;5113152]94410Co do 1F - 2F, obecnie w domu użytkuję stary ogrzewacz przepływowy Termeta i... to gówno, jakich mało. Bierzesz prysznic, ktoś odkręci ciepłą wodę w kuchni, w łazience, gdziekolwiek, i zonk (a zdarza się często). Szwagier ma jakiś nowoczesny kocioł 2F (chyba Viessmanna) a i tak, po kilku latach, dokupił zasobnik c.w.u.
Rozwiązał by to 2F z małym zasobnikiem, ale wówczas kocioł musi mieć sporą moc szczytową, a to oznacza że będzie modulował od zbyt dużej, jak dla mnie, mocy początkowej.

rozumiem że jeżeli jest sam piec 2f przepływowy to jest słabo. to kumam i dlatego trzeba mieć zasobnik. i teraz pytanie czy z perspektywy komfortu jest różnica między 2f z wbudowanym malym zasobnikiem ok 50l a 1f z dużym zasobnikiem ok 150l? piszesz o tym że jak jest mały zasobnik to kocioł musi mieć sporą moc szczytową. czy Twoim zdaniem moc 24kw jest okey?
Czy ja dobrze rozumiem że to sprowadza się do tego ze to są dwie podobne opcje tj 2f z wbudowanym zaosbnikiem małym o sporej mocy 24kW i 1f z dużym zasobnikiem o mocy małej 12 kW, tyko różnica jest taka że dla małych/średniej wielkości, nieźle docieplonych domów nie ma sensu by piec mial dużą moc bo to większe koszta/szybsze zużycie pieca, więc lepszy jest piec 1f o małej mocy ale wtedy musi być duży zasobnik bo się po prostu woda przy małej mocy pieca długo dogrzewa więc trzeba mieć jej trochę zapasu - powiedzmy na tą jedną/dwie długie kąpiele?

Jeżeli chodzi o komin to mam już dosostowane wszystko ponoć pod 2f kondensata więc nic w kominie nie muszę przerabiać. Ale teraz mnie naszło pytanie: czy jeżeli wszystko rzeczywiście jest tak dostosowane to czy nie trzeba robić przeróbek jeżeli wybiorę opcję 1f z zasobnikiem odddzielnym?

Krismarzyk
10-01-2012, 12:37
Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy. Piszesz [QUOTE=pawelpiwowarczyk;5113152]94410Rozwiązał by to 2F z małym zasobnikiem, ale wówczas kocioł musi mieć sporą moc szczytową, a to oznacza że będzie modulował od zbyt dużej, jak dla mnie, mocy początkowej.

Immergas Victrix Zeus 24 kW 1l (kondensat 2-f z wbudowanym zasobnikiem) ma modulację od 3kW wg danych producenta. Czy uważasz że to jest wystarczająco niski poziom. Rozumiem że min. wartość taka jest np w De Dietrich MCR II 24/28 BIS od ok. chyba 6.7 kW to jest za dużo. Ale chyba 3 kW jest okey?

aadamuss24
10-01-2012, 13:24
Byłoby łatwiej gdybyś numerował pytania :)
Z wbudowanego zasobnika możem mieć problem z napełnieniem wanny.

greg28
10-01-2012, 13:58
Byłoby łatwiej gdybyś numerował pytania :)
Z wbudowanego zasobnika możem mieć problem z napełnieniem wanny.

24kw z wbudowanym zasobnikiem spokojnie da sobie rade przy napełnianiu wanny, problem moze wystapić tylko wtedy, jeśli będziesz chciał jednocześnie napełniać wanne i korzystac z gorącej wody w innym miejscu, wtedy moze braknąć tej ciepłej wody albo bedzie niewystarczająco ciepła.
Jak ktoś ma miejsce w kotłowni to lepszym rozwiązaniem jest 1f z zasobnikiem osobnym, gdyż masz więszy komfort poboru tej wody. Jeśli ktos ma małą klitkę albo nie ma w ogóle kotłowni to tylko 2f.
Zaletą 1f jest to, ze mozesz wziąć sobie kocioł o mniejszej mocy, czyli zazwyczaj mniejszej modulacji, a to jest korzystniejsze przy ogrzewaniu, a to jest 70-90% zużycia gazu.
Kolejny sprawa to taka, ze owszem kotły maja ustawiony priorytet CWU nad CO, ale bez paniki dom nie zdązy się wystudzić w momencie jak kocioł bedzie podgrzewał CWU :) Przykład: moja 24kw podgrzewa zasobnik 220l w ok 15min, to 12kw zrobi to samo w ok 30min. a mówicie tu o mniejszych zasobnikach ok 140-160l, więc 12kw podgrzeje do w 20 min spokojnie.
Inna sprawa dla niewtajemniczonych to: nie trzymajcie wody w zasobniku gorącej w zasobniku przez całą dobę, bo to niepotrzebna strata energii. Podgrzewajcie ją raz, ewentualnie dwa razy na dobę, wystarcza to w zupełności.
12kw przy współczesnie dobrze ocieplonych budynkach starcza na sporą powierzchnię. 160m2 spokojnie, a mozna sie pokusić i na większe powierzchnie, oczywiście najlepiej jest sobie wyliczyc zapotrzebowanie na ciepło danego budynku.

victrix 12kw jakby chodził przez całą dobę z najwieksza mocą(takie akurat zapotrzebowanie na ciepło budynku) spaliłby ok. 30m3 gazu, a takie spalanie w tych czasach w domach ok 150-170m3 jest nierealne. W największe mrozy może spalić ok 15m3/dobę, a to oznacza, że chodził by średnio przez całą dobę z 50% mocą, czyli ok 6kw., a takich dni w roku mamy może kilkanascie.

Krismarzyk
10-01-2012, 14:15
greg28 wielkie dzięki. Przeprasza że tak dużo pytam, ale muszę jak najszybciej do nowo zakupionego domu kupić piec.

1. greg28 piszesz, że "Zaletą 1f jest to, ze mozesz wziąć sobie kocioł o mniejszej mocy, czyli zazwyczaj mniejszej modulacji, a to jest korzystniejsze przy ogrzewaniu, a to jest 70-90% zużycia gazu."

Czy modulacja od 3 kW jak jest w 2f Immergasie Zeusie to jest okey, czy jakiś niższy poziom byłby jeszcze lepszy?

2. greg28 piszesz ze: "Inna sprawa dla niewtajemniczonych to: nie trzymajcie wody w zasobniku gorącej w zasobniku przez całą dobę, bo to niepotrzebna strata energii. Podgrzewajcie ją raz, ewentualnie dwa razy na dobę, wystarcza to w zupełności."

Czyli można tym sterować? Czy pomiedzy 1f a 2f z wbudowanym zasobnikiem jest różnica. Ja gdzieś wyczytałem że jak jest wbudowany zasobnik to piec bardzo często wodę w zasobniku dogrzewa. Czy w 1f można samemu to robić i ustawić żeby np. w nocy nie dogrzewał. Bo logiczne jest to co piszesz, że nie ma sensu by piec dajmy na to co 2-3 h czy w innych czestych interwałach dogrzewał dajmy na to 150l wody.

3. czy do 1-f Immergasa Victrix x2 12 kW warto wziąźć zasobnik Immergasa czy np. Biawaru o którym pisał RAPczyn? czytałem o jedno-, dwu- weżownicowych zasobnikach? Na który typ zasobnika patrzeć?

greg28
10-01-2012, 14:24
greg28 wielkie dzięki. Przeprasza że tak dużo pytam, ale muszę jak najszybciej do nowo zakupionego domu kupić piec.

1. greg28 piszesz, że "Zaletą 1f jest to, ze mozesz wziąć sobie kocioł o mniejszej mocy, czyli zazwyczaj mniejszej modulacji, a to jest korzystniejsze przy ogrzewaniu, a to jest 70-90% zużycia gazu."

Czy modulacja od 3 kW jak jest w 2f Immergasie Zeusie to jest okey, czy jakiś niższy poziom byłby jeszcze lepszy?

2. greg28 piszesz ze: "Inna sprawa dla niewtajemniczonych to: nie trzymajcie wody w zasobniku gorącej w zasobniku przez całą dobę, bo to niepotrzebna strata energii. Podgrzewajcie ją raz, ewentualnie dwa razy na dobę, wystarcza to w zupełności."

Czyli można tym sterować? Czy pomiedzy 1f a 2f z wbudowanym zasobnikiem jest różnica. Ja gdzieś wyczytałem że jak jest wbudowany zasobnik to piec bardzo często wodę w zasobniku dogrzewa. Czy w 1f można samemu to robić i ustawić żeby np. w nocy nie dogrzewał. Bo logiczne jest to co piszesz, że nie ma sensu by piec dajmy na to co 2-3 h czy w innych czestych interwałach dogrzewał dajmy na to 150l wody.

3. czy do 1-f Immergasa Victrix x2 12 kW warto wziąźć zasobnik Immergasa czy np. Biawaru o którym pisał RAPczyn? czytałem o jedno-, dwu- weżownicowych zasobnikach? Na który typ zasobnika patrzeć?

1. Modulacja od 3kw nie jest wysoka, ale 1,9kw jest lepsza :)

2. 2f bedzie trzymał cały czas podgrzaną wodę w swoim wbudowanym zasobniku, zeby w razie potrzeby użycia ciepłej wody była ona "od ręki". W 1 funkcyjnym mozesz sobie podgrzewac i wyłączac kiedy chcesz za pomocą sterownika, który będziesz miał zainstalowany.

3. Moze byc biawarowski, pewnie tańszy będzie, ja mam 220l Biawaru z dwoma wężownicami. Jeśli chodzi o to czy jedna czy dwie wężownice to zalezy czy będziesz miał jakieś inne żródło energii alternatywne do podgrzewania CWU(solary, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła itp), jeśli tylo i wyłącznie kocioł gazowy to wystarczy jedna wężownica, bo druga i tak nie bedziesz podłączał, a po co za to płacić?

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 14:37
victrix 12kw jakby chodził przez całą dobę z najwieksza mocą(takie akurat zapotrzebowanie na ciepło budynku) spaliłby ok. 30m3 gazu, a takie spalanie w tych czasach w domach ok 150-170m3 jest nierealne. W największe mrozy może spalić ok 15m3/dobę, a to oznacza, że chodził by średnio przez całą dobę z 50% mocą, czyli ok 6kw., a takich dni w roku mamy może kilkanascie.Robiłem symulację mojego domu w Audytorze OZC i, jeśli dobrze pamiętam (program w domu, a teraz, wbrew pozorom, jestem w pracy), przy sztucznie zawyżonych wymaganiach (gorsza strefa klimatyczna, standardowe mostki cieplne, zaniżona wydajność rekuperatora), mój dom będzie w szczycie potrzebował do ogrzania 5400 Wat. Więc przy zerze będzie potrzebował pewnie z 2kW.

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 15:09
A propos strat zasobnika.


Kiedyś zastanawiałem się jak długo taki zasobnik jest w stanie trzymać temperaturę?
Zastosowałem mniej więcej takie rozumowanie:

Ciepło właściwe wody: 4200[J/kg*K]
Masa wody w zasobniku: 160[kg]
Straty cieplne zasobnika: 1,39 [kWh/24h] (OKC-160 NTR)

4200[J/kg*K] = 0,0012[kWh/kg*K]

0,0012[kWh/kg*K] x 160[kg] = 0,192[kWh/K]

1,39 [kWh/24h] / 0,192[kWh/K] = 7,2[K/24h]

(wyliczenie bardzo uproszczone. Nie wiem, na przykład, dla jakich temperatur (wody i otoczenia) podane są te 1,39 [kWh/24h]?)

Zatem, z wyliczeń teoretycznych wynika, że taki zasobnik, nieużywany, traci około 7 stopni na dobę.

Czy takie właśnie wyniki osiąga się w praktyce?

greg28
10-01-2012, 15:16
Wszystko zależy od temperatury wody w zasobniku i temperatury w pomieszczeniu, w którym znajduje się zasobnik.

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 15:53
Otóż to!,
dlatego planuję ustawić bardzo niewielką temperaturę wody. Myślałem o 40 - 45 stopniach. Ze względu na duży zasobnik, ciepłej wody nie powinno zabraknąć.
Tyle że, chciałbym ustawić raz w tygodniu podgrzewanie wody do 65 stopni (legionella). Z tych 65 st.C do zwyczajowych 45 st.C będzie schodził przez trzy dni, więc poparzę wszystkich domowników.
Wymyśliłem więc, że zastosuję na wyjściu ze zasobnika, trójdrogowy zawór termostatyczny, nastawiony na owe 45 stopni, mieszający, w razie potrzeby, z wodą zimną.

I, tu pytanie, jaką szybkość działania ma taki termostatyczny zawór trójdrogowy?
Czy nie osiągnę przypadkiem efektu takiego, że rano, po nocnym wygrzaniu wody w zasobniku, użytkownik otworzy kurek ze zwyczajowym nastawem, poleci woda chłodniejsza z rur (nie będziemy mieli cyrkulacji), po chwili poleci wrzątek ze zasobnika, a dopiero później poleci woda o temperaturze zdławionej przez zawór trójdrogowy?

Ja wiem, że odbiegam od tematu wątku i "wpinam" się w pytania kolegi Krismarzyka, ale jest to jedna z nielicznych :) kwestii, jakie mnie jeszcze zastanawiają, a hydraulikę będę robił mniej więcej za dwa miesiące.

greg28
10-01-2012, 16:25
Otóż to!,
dlatego planuję ustawić bardzo niewielką temperaturę wody. Myślałem o 40 - 45 stopniach. Ze względu na duży zasobnik, ciepłej wody nie powinno zabraknąć.
Tyle że, chciałbym ustawić raz w tygodniu podgrzewanie wody do 65 stopni (legionella). Z tych 65 st.C do zwyczajowych 45 st.C będzie schodził przez trzy dni, więc poparzę wszystkich domowników.
Wymyśliłem więc, że zastosuję na wyjściu ze zasobnika, trójdrogowy zawór termostatyczny, nastawiony na owe 45 stopni, mieszający, w razie potrzeby, z wodą zimną.

I, tu pytanie, jaką szybkość działania ma taki termostatyczny zawór trójdrogowy?
Czy nie osiągnę przypadkiem efektu takiego, że rano, po nocnym wygrzaniu wody w zasobniku, użytkownik otworzy kurek ze zwyczajowym nastawem, poleci woda chłodniejsza z rur (nie będziemy mieli cyrkulacji), po chwili poleci wrzątek ze zasobnika, a dopiero później poleci woda o temperaturze zdławionej przez zawór trójdrogowy?

Ja wiem, że odbiegam od tematu wątku i "wpinam" się w pytania kolegi Krismarzyka, ale jest to jedna z nielicznych :) kwestii, jakie mnie jeszcze zastanawiają, a hydraulikę będę robił mniej więcej za dwa miesiące.

woda o temperaturze 45 stopni tez sie mozna poparzyc. Nie rozumiem kombinacji twoich, nawet jak bedziesz miał 65 stopni to przeciez nie puszczasz do mycia sobie tylko goroącej wody tylko na baterii jednoczesnie dopuszczasz sobie zimnej i ustawiasz taką jaka ci sie podoba, chyba, ze masz taki system jak w Anglii, gdzie sa osobne krany do ciepłej i zimnej wody:)

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 16:31
http://www.ceneo.pl/308182s (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl%2F308 182s)
Jestem zdecydowany, by w łazience i toalecie zastosować baterie ORAS ELECTRA (związane jest to z moimi przekonaniami ekologicznymi, dwójką małych dzieci i koniecznością użytkowania szamba (a może kolejność winna być odwrotna? :)

Chciałbym by były bezobsługowe.
Podchodzisz, wyciągasz ręce, leci woda o odpowiedniej temperaturze, zabierasz ręce, wycierasz, wychodzisz.
Bez grzebania przy gałce po prawej.

Krismarzyk
10-01-2012, 16:39
Co raz bardziej skłaniam się do zestawi Immergas Victrix 2 12 2l plus zasobnik tak pomiędzy 120-160l. Widziałem na ceneo De Detrichy i Junkersy i w żadnym z nich nie ma tak niskiej modulacji jak 1.9 kW. Czy naprawdę odczuję różnicę pomiędzy modulacją 1.9kW a 3kW (jak jest w 2f Zeusie Immergasa)?

Ze względów cenowych zasobnik wybiorę chyba Biawar. I tu moje pytanie.
Czy w przypadku wymienników/zasobników cwu ważna jest moc zasobnika? Widzę że jedne Biawary mają mocy ok 24 kW i przepływ ok 630 l/h zaś jest seria która ma 14 kw i przepływ ok 360 l/h, oczywiście róznią się cenowo.

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 17:55
Co raz bardziej skłaniam się do zestawi Immergas Victrix 2 12 2l plus zasobnik tak pomiędzy 120-160l. Widziałem na ceneo De Detrichy i Junkersy i w żadnym z nich nie ma tak niskiej modulacji jak 1.9 kW. (...)Doszedłeś do tych samych wniosków, do których ja doszedłem pól roku temu.



Ze względów cenowych zasobnik wybiorę chyba Biawar. I tu moje pytanie.
Czy w przypadku wymienników/zasobników cwu ważna jest moc zasobnika? Widzę że jedne Biawary mają mocy ok 24 kW i przepływ ok 630 l/h zaś jest seria która ma 14 kw i przepływ ok 360 l/h, oczywiście róznią się cenowo.Z Biawarów bardzo polecają model Quattro. Sam zastanawiałem się nad nim.
Jak będziesz miał kocioł o mocy 12kW, nie będzie miało znaczenia, jaką moc będzie miała wężownica w zasobniku. Byle większą od mocy kotła (by zdołała odebrać całe ciepło). I tak będzie grzała z mocą kotła.

Krismarzyk
10-01-2012, 19:35
[QUOTE=pawelpiwowarczyk;5114047]Z Biawarów bardzo polecają model Quattro.

A słyszałeś coś o Classic Spiro - wprawdzie mają trochę mniejszą pojemność - największy 120 l i mają moc właśnie mniejszą niż Quattro czy Mega (te mają ok 24-26 kW), ale kosztują jakieś ok 900 zł a Quattro stojący 1.5 tys. zl.

Krismarzyk
10-01-2012, 19:44
i jeszcze jedno czy w momencie wyboru pieca 1-f i odrębnego zasobnika cwu trzeba dokupować coś więcej żeby one chodziły razem niż przy opcji 2f z wbudowanym zasobnikiem?

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 20:39
Aby cytat zadziałał, tekst musi otwierać ale i zamykać znacznik "quote". Notorycznie brakuje Tobie na końcu takiego znacznika: [_/_QUOTE_] (tyle że bez podkreśleń)


A słyszałeś coś o Classic Spiro - wprawdzie mają trochę mniejszą pojemność - największy 120 l i mają moc właśnie mniejszą niż Quattro czy Mega (te mają ok 24-26 kW), ale kosztują jakieś ok 900 zł a Quattro stojący 1.5 tys. zl.Czytałem tylko o quattro.



i jeszcze jedno czy w momencie wyboru pieca 1-f i odrębnego zasobnika cwu trzeba dokupować coś więcej żeby one chodziły razem niż przy opcji 2f z wbudowanym zasobnikiem?Komplet, który kupiłem zawierał zestaw podłączeniowy Immergasa (kod 3.017500), na który składają się m.in. siłownik zaworu trójdrogowego oraz sonda do zasobnika. Zasobnika jeszcze nie odpakowywałem, pewnie będzie gdzie zamontować tę sondę, skoro sprzedają to w komplecie. Jak sprawa się ma ze zasobnikami firm trzecich, nie wiem. W każdym razie, sonda wygląda na taką, co to ją można zamontować w każdym zasobniku.

KosGos
10-01-2012, 21:03
Witam wszystkich

Jako laik z branzy budowlanej chce zapytac o wybor odpowiedniego piec dla ogrzewania gazowego i grzania wody. Domek ma ok 150m2 uzytkowej powierzchni wszystkich omieszczen, kubatura 653m3 http://www.projekty.ign.com.pl/index...d=250&p=detail. Bedzie oceiplony ok 15 -20cm styropianu welna na dachu ok 20cm, w miare dobre okna itp. Ogrzewanie planuje podlogowe w calym domu (mam nadzieje, ze slusznie). Niestety ale moja wiedza nie jest za wielka wstpnie wiem, ze piec bedzie kondensacyjny ale teraz jedno czy dwu funkcyjny i czy z zasobnikiem i jakim, jaka moc ? Bede miec jedna wanne, dwie umywalki i zlew, wiec zapotrzebowanie na ciepla wode nie bedzie za wielkie przy 4 osobach. Zalezy mi na tym aby nie czekac po odkreceniu kurka za dlugo na ciepla wodę (choc nie wiem czy to zasluga pieca czy zrobionego jakiegos obiegu?) Poszukuje oszczednego w utrzymaniu rozwiazania - cos z najlepszym stosunkiem jakosci do ceny . Jak narazie wyczytalem co nieco na temat junkersa cerapur smart ZSB 14-3C ale czy nie ma lepszego rozwiazania dla mnie ? Bede wdzieczny za garsc konkretnych informacji na czym sie skupic i jakie gotowe rozwiazania i za ile mozna przemyslec.

aadamuss24
10-01-2012, 21:32
pawelpiwowarczyk
temp zasobnika z 65 stopni nie będzie schodziła do 45 przez trzy dni :) będzie to dużo szybciej.
Zawór termostatyczny działa bardzo szybko, on ma nie dopuścić do poparzenia. W zasadzie działają płynnie choć spotkałem się z przypadkiem gdzie ktoś odczuwał falowanie temperatury pod prysznicem. Czasami zamiast zimnej wody można tam podpiąć cyrkulację.
Kosgos
jedno czy dwu funkcyjny to kwestia nazewnictwa :) Ogrzewanie podłogowe w całym domu jest najlepszym rozwiązaniem, ograniczasz ilość elementów automatyki i puszczasz ciepło bezpośrednio z kotła do podłogówki. Aby długo nie trzeba czekać na c.w.u. musisz mieć rurę do cyrkulacji i pompkę obiegowa, instalator to ogarnie.
pozdr adam

krisrad
10-01-2012, 23:14
Pawelpiwowarczyk, kismarzyk - dziękuję za kolejne odpowiedzi i wskazówki.
Co do wyboru kotła - zdecydowałem się w 100% na Victrixa 2 12 2I - ze względu na modulację + CAR v2
Do tego zbiornik c.w.u. 160L też raczej Biawar Quattro.
Przy wyborze takiego zestawu dokładnie kieruję się argumentami kolegów:
* mam 2 łazienki + kuchnia - więc na pewno będą niejednokrotnie potrzeby skorzystania z ciepłej wody np. z dwuch baterii jednocześnie.
* mam sporo miejsca w kotłowni na dodatkowy zbiornik c.w.u.
* mam okresowy wymuszony obieg ciepłej wody
* po prostu nie ufam kotłom dwufunkcyjnym i mam dziwne przekonanie, że mogą bardziej wrażliwe na usterki tym samym kosztowniejsze w utrzymaniu.

Co do kominów - to ja już je mam - choć faktycznie teraz budując dom na pewno bym z kominów zrezygnował - sporo kosztowały :(.

Jeśli chodzi o bakterie Legionelli to generalnie również raz w tygodniu będę musiał podgrzewać temperaturę do tych 65* - jednak u mnie będzie okresowo działająca cyrkulacja ciepłej wody - co może spowoduje też "odkażenie" nie tylko zbiornika ale i rur przy włączonej cyrkulacji.
Co do zbyt ciepłej wody... trzeba będzie jednocześnie lekko odkręcić kurek z zimną :) - najprostsze rozwiązania są najbardizej skuteczne.

P.S. - dziękuję Wam i cieszę się, że trafiłem na to forum - bo bez wiedzy którą tu zdobyłem byłbym zdecydowanie mniej świadomym w zakresie pieców i kosztów ich utrzymania, a niestety dziś NIEwiedza bardzo słono kosztuje.

Pozdrawiam,

aadamuss24
10-01-2012, 23:18
Dobry wybór :)
Przegrzew powinno sie robic z cyrkulacją.

pawelpiwowarczyk
10-01-2012, 23:50
Krisrad, to bardzo miłe.
Pamiętaj jednak, że forum to troszkę loteria. Na innym wątku, lub w innym czasie w tym wątku, zebrały by się osoby przekonane do innego kotła, i ich argumenty spowodowałyby, że dokonałbyś innego wyboru.
Z drugiej strony, wychwalanie Immergasa przez Adama, któremu (jeśli dobrze kojarzę) bliżej jest do innego producenta kotłów, o czymś świadczy.

Adam, dziękuję za odpowiedź.


temp zasobnika z 65 stopni nie będzie schodziła do 45 przez trzy dni :) będzie to dużo szybciej.Wiadomo. Już w jeden dzień ją zużyjemy. To był skrót myślowy oznaczający, że gdyby nie stosować środków zaradczych, licząc że woda sama wróci do zwyczajowej temperatury, czekałoby się trzy dni.



Zawór termostatyczny działa bardzo szybko, on ma nie dopuścić do poparzenia. W zasadzie działają płynnie choć spotkałem się z przypadkiem gdzie ktoś odczuwał falowanie temperatury pod prysznicem. Czasami zamiast zimnej wody można tam podpiąć cyrkulację. Czy taki zawór jest sterowany bimetalem? Czy posiada jakiś siłownik? Czy taki zawór pozyskuje informację o temperaturze wody od kotła? Mógłbyś polecić konkretny zawór lub konkretną firmę? Bardzo zależy mi, by dobrze rozwiązać tę kwestię. Zdaję sobie sprawę, że taki drobiazg, jak niestabilnie/zbyt wolno działający zawór trójdrogowy, może popsuć całą frajdę z użytkowania, zwłaszcza przy bateriach, które chcę zastosować.

aadamuss24
11-01-2012, 11:08
Znam zawór ESBE i działa jak zwykły termostat, nie jest połączony z kotłem. Tylka raz miałem przypadek, że ktoś narzekał ale ja tego nie zauważyłem.

Co do wyborów to zastanawia mnie tylko dlaczego szukacie innych zasobników ? Czy zasobniki sprzedawane w pakiecie z kotłem są złe czy drogie ?
Przy kotle o małej mocy czyli np. 12 kW nie ma to znaczenia ale przy kotłach 24 kW zasobniki obce powodowały za mały odbiór ciepła. Jeśli np. Junkers sprzedawał pakiet kocioł z zasobnikiem to działało wszystko super, jeśli zasobnik był obcy to moc kotła trzeba było tłumic do 16,12 kW aby zasobnik był to w stanie odebrać. Poza tym dochodzi czasami cena czujnika c.w.u. który kosztuje czasami milion. Każda firma ma w swojej ofercie lepsze i gorsze modele zależy na który się trafi :) Pozostaje jeszcze kwestia długości gwarancji i sposobu jej rozpatrywania - to też okazuje się bardzo istotne.
pozdr adam

maysee
11-01-2012, 15:14
Drodzy forumowicze jaki piec, potrzebuje Waszego doradztwa. Dom 265m2 po podlogach (220 uzytkowej, uzytkowe poddasze). 3 osoby w domu (opcja rozwojowa), 2 lazienki, 1 wc, na calej powierzchni podlogowka. Z OZC zapotrzebowanie na CO + CWU wychodzi 14.5kW. Kociol ma byc kondensacyjny 2-funkcyjny na razie na gal plynny, oto co sam wybralem po lekturze watku i licznych rozmowach:

1) Saunier Duval - ISOFAST CONDENS F 24/30 E: moc - w funkcji c.o. (przy 50oC/30oC): 6,6-26,7 kW, w funkcji c.w.u.: 6,1-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 30oC: 17,5 l/min (http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isofast-cds/).

2) Immergas - VITRIX ZEUS 26 1I - modulacja od 3 do 26 kW, zasobnik ze stali nierdzewnej o poj. 45l (http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_z/vz26/26_1_i.htm)

Te dwa kotly pracuja od jakiegos czasu u roznych znajomych, wszyscy wychwalaja i sam organo-leptycznie obadalem te okazy.

Bardzo prosze o porady i wskazowki.

Moze jakas podpowiedz? Nawet nie jestem pewien czy powinienem szukac 1 czy 2-u funkcyjnego.

aadamuss24
11-01-2012, 15:32
maysee dlaczego szukasz takich dużych mocy? czy musisz mieć zasobnik wbudowany? według mnie obydwie propozycje są za mocne. Z jakiego materiału jest wykonany wymiennik główny w pierwszym kotle? pozdr adam

maysee
11-01-2012, 15:41
@Aadamuss odp1: duze moce? no tak, troche mnie ponioslo, za krotko szukam. odp2: czy musisz mieć zasobnik wbudowany? - nie, nie musze. Tak naprawde nie kumam co bedzie lepsze dla naszego domu i rodziny, tak zeby zachowac pelny komfort (wanna+lanie cieplej wody w roznych miejscach rownoczesnie+ciepla woda "na zadanie") odp3: Z jakiego materiału jest wykonany wymiennik główny w pierwszym kotle? - nie wiem :(

aadamuss24
11-01-2012, 15:57
zasobnik wbudowany zawsze jest droższy od wolnostojącego i zazwyczaj mniejszy, raczej dla tych którzy nie mają miejsca. Szukaj raczej czegoś z zasobnikiem obok 120-200 litrów w zależności od miłości do wanny :) i mocy ok 12 kW - wystarczy w zupełności.

maysee
11-01-2012, 15:59
@Aadamuss Dzieki za podpowiedzi ale ja prosty chlopak, mozesz wspomoc odpowiednimi linkami jako przyklady sprawdzonych maszyn?

Krismarzyk
12-01-2012, 10:54
pawelpiwowarczyk, z jednego z Twoich postów zrozumiałem że przy zasobniku wbudowanym jest dość częste dogrzewanie wody - na podstawie czujnika który sprawdza spadek temp., zaś w odrębnym zasobniku mogę to regulować i np ustawić by dogrzewanie robił tylko 2-3 na dobę. Dobrze skumałem?
Koresponduje z przedstawicielem Immergasa, który napisał mie że to "W jednym i drugim kotle dyżurowanie zasobnika odbywa się w taki sam sposób - czyli pomiar temperatury zasobnika przez czujnik temperatury. Spadek tej temperatury ( który jest wywoływany najczęściej przez pobór wody) uruchamia palnik.
Jeżeli chodzi o informacje że 1f z odrębnym zasobnikiem jest lepszy od 2f z wbudowanym dlatego też ze jezeli zepsuje się zasobnik to nie trzeba przy 1f wymieniac całego pieca co trzeba robić przy 2f. Na to z kolei Immergas mi napisał: "zasobnik w kotle Victrix Zeus 26 jest elementem wymiennym i nie trzeba wymieniać całego kotła. Choć jeszcze nigdy się nie spotkałem z wymianą zasobnia w tym kotle. Jego podstawowa zaleta jest materiał z którego jest wykonany: stal szlachetna INOX - płaszcz jak i również wężownica."

Więc jęzeli to co pisze Immerga to prawda to jedyna roznica miedzy zestawami to jest niższy zakres modulacji. Na to z kolei mi napisali: "kocioł Victrix 12X ma modulacje od 1,9kW do 12kW, natomiast Victrix Zeus 26 ma modulacje od 3kW do 23,6kW. To że kocioł ma zakres modulacji 23,6kW to nie znaczy że taka mocą będzie pracować na potrzeby c.o. W Pana domu na pewno NIE."

I'm confused:wtf:

pawelpiwowarczyk
12-01-2012, 12:26
Powiem tobie szczerze - zupełnie nie interesowałem się kotłami 2F.
Myślę, że doradca Immergasa ma rację, i my, tu na forum, mamy rację.
Przykładowo - jedna strona twierdzi, że kocioł moduluje od TYLKO 3kW, drudzy twierdzą, że od AŻ 3kW.

Nie wiem, jak wysterować układ, by zasobnik był dogrzewany jedynie w określonym czasie? Nie ja o tym pisałem.
Spójrz na wycinek tabeli, załączony przeze mnie kilkanaście postów wyżej (forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIOŁ-)-GAZOWY&p=5113152&viewfull=1#post5113152 (http://forum.muratordom.pl/forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-%28-KOCIO%C5%81-%29-GAZOWY&p=5113152&viewfull=1#post5113152))
Wynika z niej, że jedynym czynnikiem determinującym podgrzewanie wody jest jej temperatura. Mnie to nie przeszkadza. Jeżeli dobowy spadek temperatury, nieużywanej wody, rzeczywiście wynosi 7 stopni, to temperatura wody w zasobniku spadnie o 1 stopień w ciągu trzech godzin. Czyli 6h -> 2st. A delta Te na sterowniku c.a.r. wynosi 3 lub 10 stopni. Tu nie będzie występowało zjawisko częstego dogrzewania.
Zresztą, moim zdaniem, oszczędzać na dogrzewaniu wody, powinno się raczej poprzez ograniczenie temperatury wody w zasobniku.

W każdym razie na pewno:
- Kocioł 2F jest bardziej skomplikowany. Zauważ, że w 1F podgrzewa wodę jeden układ, który następnie kieruje ją do c.o lub wężownicy w zasobniku c.w.u. W 2F woda użytkowa musi przepływać przez dodatkowy układ w kotle.
- Każdy kocioł moduluje swoją moc odpowiednio do zapotrzebowania. Chata potrzebuje w danym momencie źródła ciepła o mocy 4kW - zarówno kocioł 2-12kW jak i 3-24kW "ustawi" się na 4kW.
- Jeśli dom potrzebuje w danych warunkach np. 2kW, kocioł 2-12kW będzie mógł pracować cały czas, kocioł 3-24kW będzie cyklicznie załączał i wyłączał się.
- Jeśli dom będzie potrzebował 1kW, oba kotły będą cyklicznie załączać i wyłączać się.
- Zasobniki zewnętrzne Immergasa typu INOX mają większe dobowe straty ciepła od zasobników zewnętrznych Immergasa emaliowanych. Czy przekłada się to na zasobniki wbudowane - nie wiem?

Być może najlepszym rozwiązaniem dla ciebie jest właśnie kocioł 2F z wbudowanym zasobnikiem?
Mnie takie rozwiązanie się nie podoba, ale to może być przekonanie subiektywne, nie znajdujące uzasadnienia technicznego.

Krismarzyk
12-01-2012, 12:48
dzieki za wypowiedz.
Jeżeli chodzi o oszczędności wody/energii i zużycia gazu myślę że różnice pomiedzy zestawem Immergasa 2f z wbudowanym zasobnikiem a 1f z zasobnikiem odrębnym np Biawaru, nie powinny być duże - przynajmniej jeżeli będzie to góra dajmy na to 10% w skali roku to ja to łykam.
Jeżeli chodzi o modulację to jeżeli bym porównywał jakiś piec 2f DeDietricha który moduluje od ok 6kW to pewno bym powidział ze 1f to jest duza roznica, ale jezeli 2f Immergasa ma 3 kW to dość mało - moje subiektywne odczucie.
Mi tak naprawdę chodzi o to czy pomiedzy tymi zestawami w komforcie uzywania ciepłej wody jest jakas roznica przy nieduzym domu ok. 134 m2 do ogrzania, 4 osobach, 2 łazienkach z ktorych jedna jest tylko wc i umycia rąk a druga jest właściwą łazienką, braku biczy wodnych, i raczej braku sytuacji w której jedna osoba bierze prysznic a druga kąpiel wannie; jedyne przewidywane duże, chwilowe zużycie wody to jedna osob prysznic ok 12-15 min a druga osoba zmywa coś tam w kuchni albo myje ręce w drugiej łazience po wc. Jedyne do czego dąze, żeby nie było tak że przy kąpieli prysznicem jak ktoś załączy wodę w kuchni do zmywania to spadnie mi ciśnienie pod prysznicem albo woda będzie zimniejsza.
Rozumiem że temat to jest taki przy 2f czy ten zasobnik 45l wystarczy do mojego zużycia. Rozumiem że dopóki ten zapas 45l będzie dostępny to w trakcie zużywania się tego zapasu nie ma mowy o tych obniżkach temp./spadku ciśnienia. Tak?
Tak dochodzę do wniosku że zasobnik tj. 45 l może być ciut za mały więc lepszy może być trochę wiekszy tj 60 l - mógłby dawać już prawie pewność że w zasobniku będzie wystarczającej ilości wody dla mojego przewidywanego zużycia. Jeżeli chcę Immergasa i nie chcę jakoś więcej zapłacią niż za 2f Zeusa to czy dobrze myślę że muszę wziąźć jakiś inny piec 2f Immergas ale bez zasobnika czyli przepływowy i dokupić zasobnik 60-80 l? I wtedy będe miał de facto, poza miejscem położenia zasobnika, coś podobnego do 2f z wbudowanym zasobnikiem?

pawełpiwowarczyk, mam pełną świadomość że wszystko jest subiektywny i ostateczną decyzję podejmę sam, ale zbieram informacje z różnych źródeł by podjąć tzw. świadomą decyzję - jak dla mnie piec to nie inwestycja na rok czy dwa lata tylko na trochę dłużej.

topmek
12-01-2012, 12:49
Witam, mam pytanie jaki piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania do mieszkania 43m2 wybrać? Problem w tym, że jest to parter i budynek ma 3 piętra + poddasze po 3.2m więc wychodzi ok 18m komina. Była by tam tylko rura na spaliny fi80. Powietrze inna inną rurą doprowadzone. Jaki piec dobrać aby poradził sobie z tą wysokością? Firmy, które mnie interesują do Vaillant, Viessmann, Junkers i Termet. Jakie modele byście polecili?
Dzięki za pomoc.

aadamuss24
12-01-2012, 15:37
topmek przy systemie rozdzielnym spalin każdy powinien dać radę.
Krismarzyk, tak moim zdaniem to trzeba mieć małe wymagania aby być zadowolonym z 45 litrowego zasobnika :) nie ma mowy aby obniżki temperatur czy ciśnienia nie były widoczne :) Mogę się mylić i lepiej by było aby wypowiedział się jakiś użytkownik który stale ma kontakt z takim rozwiązaniem, obojętnie jakiej firmy ma piec. Warto aby ktoś też określił przybliżone zużycie wody.
Jeśli przepływ na baterii będzie ok 10 litrów na minutę to na ile minut wystarczy taki zasobnik ? możemy dodać trochę czasu na to, że będziemy mieli cieplejszą wodę i wymieszamy ją z zimną. Jeśli ktoś w tym samy czasie odkręci ciepłą wodę gdzieś indziej to wyciągniemy z zasobnika np. 15 litrów na minutę.
Na krótkie pysznice może się to sprawdzić, piec blisko punktów poboru wody, dobra izolacja rur.

Fiz
12-01-2012, 18:42
witam

dołączam się do serii pytań o polecane rozwiązanie kwestii ogrzewania.

Chodzi dom wybudowany w połowie lat 90-cych, o powierzchni ogrzewanej użytkowej mieszkalnej na 2 kondygnacjach w sumie 242 m2 plus pow gospodarcza na parterze 45m2 (w praktyce nieogrzewana). Kubatura budynku to 1220 m3 (w tym nieużytkowane i nieogrzewane poddasze).
III strefa grzewcza klimatyczna.

Dotychczas budynek jest ogrzewany piecem Schafer Domogas DGxS 30 o nominalnej mocy 30 kW.
Aktualnie przy temperaturze wewnątrz utrzymywanej na poziomie ok. 20-23 st C zużycie gazu waha się od 17 do 24 m3 na dobę, przy ustawieniu temperatury na piecu na totalne minimum czyli 35 stopni i odkręceniu grzejników (stalowe płytowe - 15 sztuk w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych) na pół gwizdka.
Wydaje mi się to trochę sporo i zacząłem zastanawiać się nad wymianą pieca po zakończeniu tego sezonu grzewczego na jakiś nowszej generacji ( obecny działa od 1996 roku). Piec zasila też cwu. Są dwie łazienki, dwie kuchnie - w budynku aktualnie stale zamieszkuje 5-6 osób dorosłych i jedno dziecko. Podgrzewacz cwu z zasobnikiem bodajże 150 albo 160 l.

Współczynnik przenikania ciepła wg projektu 0,28 W/m2 - nie mam pojęcia czy taki jest w praktyce.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie

Fiz
12-01-2012, 19:57
Acha - jesli chodzi o przegrody zewnętrzne to ściany są z pustaka max 29 cm plus 4 cm styropianu plus cegła dziurawka 12 cm, poza jednym później dobudowanym pokoikiem (beton komórkowy 24 cm i 12 cm styropianu), stropy ocieplone 4 cm styropianu.

nie wiem czy to się nie kwalifikuje do docieplenia, a czy jeśli tak, to lepiej docieplić, czy wymienić piec - obie rzeczy na raz raczej nie do udźwignięcia finansowo póki co

topmek
12-01-2012, 20:13
No właśnie według katalogów producentów nie każdy wypcha tak spaliny i może być problem z pierwszym uruchomieniem przez serwismana :P
Mam 2 piece na oku:
JUNKERS Cerapur Smart ZWB 28-3C
VAILLANT Kocioł ecoTEC pro VCW 226/3-3

JUNKERS 300zł tańszy

Czy ktoś miał, z którymś z nich do czynienia? Który byście polecili? Jak wygląda obsługa i awaryjność?

adam998
12-01-2012, 22:37
witam

dołączam się do serii pytań o polecane rozwiązanie kwestii ogrzewania.

Chodzi dom wybudowany w połowie lat 90-cych, o powierzchni ogrzewanej użytkowej mieszkalnej na 2 kondygnacjach w sumie 242 m2 plus pow gospodarcza na parterze 45m2 (w praktyce nieogrzewana). Kubatura budynku to 1220 m3 (w tym nieużytkowane i nieogrzewane poddasze).
III strefa grzewcza klimatyczna.

Dotychczas budynek jest ogrzewany piecem Schafer Domogas DGxS 30 o nominalnej mocy 30 kW.
Aktualnie przy temperaturze wewnątrz utrzymywanej na poziomie ok. 20-23 st C zużycie gazu waha się od 17 do 24 m3 na dobę, przy ustawieniu temperatury na piecu na totalne minimum czyli 35 stopni i odkręceniu grzejników (stalowe płytowe - 15 sztuk w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych) na pół gwizdka.
Wydaje mi się to trochę sporo i zacząłem zastanawiać się nad wymianą pieca po zakończeniu tego sezonu grzewczego na jakiś nowszej generacji ( obecny działa od 1996 roku). Piec zasila też cwu. Są dwie łazienki, dwie kuchnie - w budynku aktualnie stale zamieszkuje 5-6 osób dorosłych i jedno dziecko. Podgrzewacz cwu z zasobnikiem bodajże 150 albo 160 l.

Współczynnik przenikania ciepła wg projektu 0,28 W/m2 - nie mam pojęcia czy taki jest w praktyce.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie

Witam
Odkręć głowice na grzejnikach na full to tak jakbyś jechał samochodem na ręcznym.....odkręć na full głowice jak za ciepło to obniż temperaturę zasilania na kotle. Ale według mnie ten kocioł do wymiany nie wiem czy ten kocioł ma modulację mocy ?

Fiz
12-01-2012, 22:55
przy odkręconych na full grzejnikach efektem jest wzrost temperatury w pomieszczeniach do 23 - 25 stopni - jak dla mnie to za gorąco i to przy temperaturze zasilania na kotle nastawionej na 35 stopni - niżej się już nie da

kocioł z tego co wiem nie ma modulacji mocy - nic o tym nie ma w instrukcji - na moje oko wygląda to tak, ze palnik albo zapala się na maksa , albo wcale się nie pali (poza stałym płomykiem )

dymek1984
13-01-2012, 09:03
topmek przy systemie rozdzielnym spalin każdy powinien dać radę.
Krismarzyk, tak moim zdaniem to trzeba mieć małe wymagania aby być zadowolonym z 45 litrowego zasobnika :) nie ma mowy aby obniżki temperatur czy ciśnienia nie były widoczne :) Mogę się mylić i lepiej by było aby wypowiedział się jakiś użytkownik który stale ma kontakt z takim rozwiązaniem, obojętnie jakiej firmy ma piec. Warto aby ktoś też określił przybliżone zużycie wody.
Jeśli przepływ na baterii będzie ok 10 litrów na minutę to na ile minut wystarczy taki zasobnik ? możemy dodać trochę czasu na to, że będziemy mieli cieplejszą wodę i wymieszamy ją z zimną. Jeśli ktoś w tym samy czasie odkręci ciepłą wodę gdzieś indziej to wyciągniemy z zasobnika np. 15 litrów na minutę.
Na krótkie pysznice może się to sprawdzić, piec blisko punktów poboru wody, dobra izolacja rur.

Witam
Nie koniecznie na krótkie prysznice. Piece z zasobnikiem wbudowanym mają dużą moc, dlatego z tych 45l ciepłej wody jesteś w stanie napełnić wannę 200l, ponieważ przy swojej mocy mogą podgrzewać wodę przepływowo. Mieszkam w szeregowcu i mój sąsiad posiada właśnie Immergas'a VICTRIX ZEUS 26 1 I. B go chwali. Ja w przyszłości również planuje wymienić piec właśnie na Immergasa.
A co do spadków ciśnienia wody przy poborze z kilku pkt, to niezależnie jaki to jest piec, to spadek ciśnienia przy otwarciu kilku kranów i tak będzie. Wiele czynników na to wpływa, ale najważniejszym z nich jest wielkość Twojego przyłącza wodociągowego do budynku. Jak ktoś uważał na fizyce w szkole, to wie o czym pisze. Przecież jak załóżmy, że masz przyłącze wykonane z rury 1 1/4 cala (2bary), a instalacje domową wykonaną rurkami 3/4, to jakbyś się nie starał, to przy poborze w kilku miejscach jednocześnie nie uzyskasz ciśnienia jak przy poborze w jednym miejscu.
Pozdrawiam

aadamuss24
13-01-2012, 09:52
O ile podgrzew na bieżąco w pewnym stopniu jest możliwy przy wymienniku płytowym to już raczej nie przy wężownicy.

adam998
13-01-2012, 10:26
przy odkręconych na full grzejnikach efektem jest wzrost temperatury w pomieszczeniach do 23 - 25 stopni - jak dla mnie to za gorąco i to przy temperaturze zasilania na kotle nastawionej na 35 stopni - niżej się już nie da

kocioł z tego co wiem nie ma modulacji mocy - nic o tym nie ma w instrukcji - na moje oko wygląda to tak, ze palnik albo zapala się na maksa , albo wcale się nie pali (poza stałym płomykiem )

Jeżeli przy zasilaniu 35st masz temp. 23 -25st to masz idealne warunki dla kotła kondensacyjnego. Chyba wymiana kotła to jedyna szansa na obniżenie zużycia gazu w Twoim przypadku

aadamuss24
13-01-2012, 10:52
Na kotle nastawionej 35 to kocioł nagrzewa do ponad 40, inaczej kondensat by go zeżarł. Nie zmienia to faktu, że i tak nadaje się pod kocioł kondensacyjny :)

dymek1984
13-01-2012, 10:52
O ile podgrzew na bieżąco w pewnym stopniu jest możliwy przy wymienniku płytowym to już raczej nie przy wężownicy.

Wydaje mi się, że jeśli wężownica ma odpowiednią moc, powierzchnie oddawania ciepła jest na tyle duża, że może przekazać wymaganą ilość ciepła do wody dopuszczanej do zasobnika, to takie zjawisko jest możliwe. Producent (Immergas) w karcie katalogowej do zeusa podaje, że piec jest w stanie podgrzewać na bieżąco wodę o 30 stopni przy przepływie 13l/min. to Tyle ile mój aktualny Brotje przy wymienniku płytowym (przepływowy).

A tak przy okazji, czy Twój domek nie znajduje się w okolicach Czerwonaka?

greg28
13-01-2012, 11:39
Wydaje mi się, że jeśli wężownica ma odpowiednią moc, powierzchnie oddawania ciepła jest na tyle duża, że może przekazać wymaganą ilość ciepła do wody dopuszczanej do zasobnika, to takie zjawisko jest możliwe. Producent (Immergas) w karcie katalogowej do zeusa podaje, że piec jest w stanie podgrzewać na bieżąco wodę o 30 stopni przy przepływie 13l/min. to Tyle ile mój aktualny Brotje przy wymienniku płytowym (przepływowy).

A tak przy okazji, czy Twój domek nie znajduje się w okolicach Czerwonaka?

Czyli jeden kran da rade na bieżąco podgrzewać do ok 40 stopni, ale co jak pojawiają sie dwa żródła z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę jednocześnie?

dymek1984
13-01-2012, 12:16
W tym wypadku nastąpi chwilowy spadek ciśnienia. Bo nie sadze, aby w ktoś napełniał sobie wannę do kąpieli, a w tym samym czasie 2 osoba brała prysznic.

Fiz
13-01-2012, 14:05
Dzięki za odpowiedzi . Właśnie pojawiła się opcja, że wymienię go szybciej niż myślałem. Ktoś chce odsprzedać za trochę ponad tysiąc złotych dwu-trzyletni dwufunkcyjny kociołek Junkersa o mocy ponoć około 20 kW. Na razie wiem o nim tylko tyle, bo info przez kogoś. Kociołek był użytkowany przez okres około roku w Reichu i został zdemontowany. Gdyby ten kocioł odpowiadał parametrami do mojej chałupy, to przy tej cenie to chyba by była rewelacja ?

greg28
13-01-2012, 14:48
W tym wypadku nastąpi chwilowy spadek ciśnienia. Bo nie sadze, aby w ktoś napełniał sobie wannę do kąpieli, a w tym samym czasie 2 osoba brała prysznic.

Przy dwóch łazienkach to spokojnie moze sie zdażyć, ba ja nawet przy jednej taką sytuacje miałem, gdy brałem prysznic, żona stwierdziła, ze napusci sobie wody do wanny, bo ma ochote na kąpiel. Na szczescie ja mam zasobnik i spokojnie dało to radę :P

Oprócz małego spadku cisnienia, nastąpi zmniejszenie temperatury wody ciepłej :)

dymek1984
13-01-2012, 15:54
No może masz racje Greg, ale jednak jak ktoś nie ma miejsca, tak jak ja np., bo pomieszczenie gospodarcze ma 3m2 a jest tam jeszcze pralka etc, a zależy na na wyższym komforcie ciepłej wody, to taki piec z wbudowanym zasobnikiem jest jedynym wyjściem.

aadamuss24
13-01-2012, 15:57
dymek1984 i dlatego takie piece produkują :) sam miałem taki przez kilka lat :)
"okolice Czerwonaka " taak

Krismarzyk
13-01-2012, 17:27
Czy moglibyście mi jeszcze pomóc w doborze grzejników. Chodzi mi jaka moc powinna być na każdy grzejnik.

Parametry:
- pow. całkowita użytkowa 134.56 m2
- średni współ. przenikania ciepla osłony budynku U=0,340 (W/m2 x K)
- budynek wykonany w tech. tradacyjnej, ściany dwuwarstowe z pustaka ceramicznego Protherm 25 P+W o gr. 25 cm, ocieplone styropianem 15 cm;
- kubatura 668 m3
parter:
- salon z kuchnią 35.5 m2
- łazienka i pomieszczenie gospodarcze 5.7 m2
- wiatrołap 2.6 m2
- korytarz 5.5 m2
- garaż 26.5 m2
piętro:
- korytarz 4.7 m2
- łazienka 5.6 m2
- pokoj 1 - 13.2 m2
- pokoj 2 - 11.8 m2
- pokoj 3 - 11.5 m2
- pokoj 4 - 11.7 m2
poddasze nieużytkowe

przewidziane jest 8 grzejników zwykłych (z czego dwa w salonie) i 2 łazienkowe

grzejniki podejśćie dolne, deweloper przewidział 6 x v22, 1 x v11, 1 x v33 plus łazienkowe

deweloper przewidział następujace grzejniki Immergasa:

V22 600/1400 - 2 szt.
V22 900/700 - 1 szt.
V22 600/900 - 1 szt.
V33 900/400 - 1 szt.
V22 900/600 - 1 szt.
V22 900/500 - 1 szt.
V11 600/500 - 1 szt.
Grzejniki łazienkowe SA 25/60 - 1 szt.
Grzejniki łazienkowe SA 30/60 - 1 szt.


Grzejniki Immergasa sa jak dla mnie drogie. Sprawdziłem grzejniki Delonghi i są tansze. I chciałbym chyba je wziąźć. Sprawdziłem ile te zaproponowane przez dewelopera mają mocy i sprawdziłem jakie moce mają odpowiedniki Delonghi. Oczywiscie sie roznia - w czesci Delonghi ma moc o 10% wieksza, a w czesci o 10% mniejszą.

Zastanawiam się to wszystko zostało prawidłowo wyliczone. Rozumiem że wysokość to pewno tak, ale nie wiem jak z długością a tym samym mocą.

Mógłby ktoś mi pomóc? Jak to się liczy. WIem że mnoży się m2 razy ilość Watów ale jeżeli mam salon to mam brać tylko powierzchnie salonu do m2 czy również korytarz wejściowy?

pawelpiwowarczyk
13-01-2012, 19:48
Zastanawiam się to wszystko zostało prawidłowo wyliczone. Rozumiem że wysokość to pewno tak, ale nie wiem jak z długością a tym samym mocą.
Mógłby ktoś mi pomóc? Jak to się liczy. WIem że mnoży się m2 razy ilość Watów ale jeżeli mam salon to mam brać tylko powierzchnie salonu do m2 czy również korytarz wejściowy?Czy korytarz uwzględniać? Tak. Będzie w nim uciekało ciepło i któryś grzejnik będzie musiał je dostarczyć.

Raczej wystrzegaj się uogólnień typu: stały_współczynnik[W] x powierzchnia[m2] (choć, oczywiście, lepsze to, niż nic).
Najlepiej zamodelować swój dom w programie Audytor OZC, ale program wymaga "wgryzienia się" i, choć w sumie jest intuicyjny, z początku, może przerażać.
Na początek spróbuj określić zapotrzebowanie każdego z pomieszczeń tutaj: http://regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fregulus.com.pl%2Fp rogram%2Fdobor-grzejnikow.html)

Grzejniki V33 wyglądają paskudnie. Są bardzo grube.

devileczek
14-01-2012, 16:02
jak kupowaliscie swojego Junkersa ? warto w hurtowniach internetowych (atrakcyjne ceny), a przewod kominowy ? oryginalny junkersa czy zamiennik innego producenta ? co z gwarancja w takim przypadku ?

william.bonawentura
14-01-2012, 20:48
Ja kupiłem w sklepie internetowym, zestaw kominowy polski (kupiony bezpośrednio u producenta). Podłączenie kotła do co samodzielne, gaz instalator. Zero problemów z uruchomieniem i podbiciem gwarancji. Pod tym względem Junkers jest bardzo pro - kliencki.

Krismarzyk
15-01-2012, 15:30
czy ja dobrze rozumiem ze jezeli wiem ze w danym pomieszczeniu ma byc 1500 W i wiem jaka jest mozliwa wysokosc i szerokosc w miejscu gdzie ma byc grzejnik to moge zarowno wziazc v22 jak i v33 - rozumiem ze v33 bedzie krotszy bo ma wieksza moc, czyli jezeli chce zastapic v33 ggrzejnikiem v22 to musze znalezc v22 ktory ma zblizona moc do v22 i zmiesci sie w zaplanowanym dla niego miejscu?

aadamuss24
16-01-2012, 10:32
tak, v33 to półtora grzejnika na głebość :)

dymek1984
16-01-2012, 10:48
dymek1984 i dlatego takie piece produkują :) sam miałem taki przez kilka lat :)
"okolice Czerwonaka " taak

Witam
To rozumiem, że nie jesteś zadowolony z takiego rozwiązania, jak piec ma mały zasobnik wbudowany? bo rozważam jeszcze zakup immergasa 12kW plus mały ogrzewacz z wężownicą wielkości 80l. Czy takie rozwiązanie jest b komfortowe? Wg danych producenta, tu wydajność to ok 17l/min.

Krismarzyk
16-01-2012, 15:59
1. Jeżeli w wiatrołapie i korytarzu mam podłogówkę i na korytarzu nie mam przewidzianego grzejnika to czy mam m2 z korytarza dorzucić do salonu - jest to pierwsze pomieszczenie z grzejnikami?

2. Jeżeli mam wc razem z kotlownia i nie zamierzam stawiac scianek by je odddzielac czyli jednym wejsciem wejdzie się do wc i kotlowni to do doboru grzejnika mam do powierzchni wc doliczac powierzchnie kotlowni?

3. czy mam do któregoś grzejnika doliczyć moc na powierzchnie schodow z parteru na pierwsze piętro np. do grzejnika na korytarzu na pierwszym piętrze?

4. zastosowałem progam purmo DSG i wyszły mi dziwne rzeczy w stosunku do obliczeń dewelopera. Abstrahuje od wielkosci grzejnikow etc. Progam wyliczyl mi zapotrzebowania poszczegolnych pomieszczeń np. dajmy na to na salon wyliczyl 1500 W. Sprawdzam nastepnie laczna moc 2 grzejnikow ktora proponuje deweloper dla tego pomieszczenia i mają one przy 75/65 az 4600 W!!! Rozumiem że ze względu na kondensata musze dobrac grzejniki na 55/45 wiec te 1500 w przeliczac prawie razy 2 ale to mi daje ok 3000 W a do 4600 W to jeszcze daleka droga.

5. program purmo DSG sugeruje mi wszedzie grzejniki V11 zamiast zasugerowanych mi przez dewelopera v22. czy warto v22 czy wystarcza v11 tylko jest kwestia doboru mocy tych grzejnikow.

6. majac na uwadze ze wychodzi mi rozbieznosci, chcialbym moze zlecic komus zrobienie obliczeń na grzejniki do mojego domu - dalbym wykaz powierzchni, technologie wykonania budynku. Czy macie moze do polecenia kogos kto takie obliczenie moglby mi zrobic i ile coś takiego by kosztowalo?

aadamuss24
17-01-2012, 11:39
Krismarzyk powinieneś sie cieszyć jeśli deweloper zakłada większe grzejniki, zazwyczaj zakładają wersje minimum.

Dymek, kotły z małym nie są złe bo już jest jakiś zasobnik i można mieć cyrkulację. Nie są komfortowe jeśli idzie o korzystanie z wanny, nie napełnisz wanny za jednym razem, na długi prysznic we dwoje też nie masz co liczyć :) chyba, że lubisz gęsią skórkę :).
12 kW nie nagrzeje skutecznie wody w przepływie, chyba że mówimy tu o 3 litrach na minutę. Mam teraz założony przepływowy elektryczny 24 kW jako awaryjny i szału nie ma. Jak ustawię na nim 46 stopni to pod prysznicem mam kilka stopni mniej i słaby przepływ. Korzystanie z 12 kW ma sens przy więszym zasobniku gdzie czas nagrzewania nie jest istotny bo mamy zapas. Jeśli ktoś nie jest zbytnio wymagający i bierze szybki prysznic to z małym zasobnikiem tragedii nie będzie, zajmuje mało miejsca i jak ktoś nie ma dużej kotłowni to jest ok, coś za coś.

dymek1984
17-01-2012, 14:53
Witam
Tak sobie myślę, że przecież w starszym budownictwie wiara posiadała "bojlery" powiedzmy 50l, z grzałką o mocy 1,5kW i posiadali tylko wanny. Jakoś wystarczało im to do kąpania. Takie tez było moje założenie przy piecu o mocy 12kW wspomaganych przez grzałkę 2kW zasobnik 80l da radę. I zawsze jest alternatywa, bo jak zużycie roczne powiedzmy w maju zbliży się już niebezpiecznej granicy 1200m3 to mogę wył. piec i wodę grać el.
A może jest jeszcze ktoś kto grzeje wodę w tzw bojlerze el.
Pozdrawiam

aadamuss24
17-01-2012, 15:27
Tylko przy boilerze jest potrzebna dyscyplina kąpielowa :)

pawelpiwowarczyk
17-01-2012, 15:48
Czyli kąpie się pierw żona, później dzieciaki, na końcu ty, wcześniej wszystkich poganiając, by ci woda nie ostygła.
Ten który kąpie się na końcu, wypuszcza wodę i myje wannę.
W zgodzie z ekologią i ekonomią. Tylko miejscowa spółka wodna nie będzie ucieszona. Wy tam macie Aquanet, czy spółkę gminną z Kleszczewa?

Mushasi
17-01-2012, 16:04
serwis też jest ważny a parametry pieców są zbliżone
Oczywiście powierzchnia domu decyduje o mocy pieca
Cyrkulacja wygodna ale nie jest darmowa to około 100 zł dodatkowych kosztów miesięcznie +wymiana zbiornika 5-max 10 lat
Kodnensaty i owszem ale serwis drogi i piece też.
Z zamkniętą komorą spalania dodatkowe koszty związane z kominem i dosyć hałaśliwe po jakimś czasie .
Najważniejsze gdzie ma być piec jaka jest powierzchnia domu oraz czy jest ocieplony czy okna szczelne itp

maysee
17-01-2012, 22:13
Witam. Pytanie kolejne: czy wbudowany zasobnik w piecu dwufunkcyjnym Saunier Duval ISOFAST CONDENS 26.7 kW nie jest za maly (21l). Mam okazje kupic go dosyc tanio i sie zastanawiam. Tak jak pisalem wczesniej, dom 226m2 uzytkowej, wszedzie podlogowka, 3 osoby + wersja rozwojowa. Zalezy nam na komforcie cieplej wody. Czy ktos uzytkuje podobny, warto isc w ta firme? Dzieki.

aadamuss24
17-01-2012, 22:17
Tak mały zasobnik nie da Ci komfortu a tylko zwiększy zużycie gazu ciągłym podgrzewaniem tak małej ilości wody.

dymek1984
18-01-2012, 08:10
Czyli kąpie się pierw żona, później dzieciaki, na końcu ty, wcześniej wszystkich poganiając, by ci woda nie ostygła.
Ten który kąpie się na końcu, wypuszcza wodę i myje wannę.
W zgodzie z ekologią i ekonomią. Tylko miejscowa spółka wodna nie będzie ucieszona. Wy tam macie Aquanet, czy spółkę gminną z Kleszczewa?

Spółkę gminą. Szkoda, że obiboki z Kleszczewa nie potrafiły się dogadać z Kostrzynem i przedłużyć kanalizacje. A tak przy okazji, czy wiesz kiedy tam będziecie mieli na porzeczkowej?
Co do kąpieli, to zdecydowanie wolę prysznic, a tam zużycie wody nie jest tak duże jak przy wannie. Szacuję, że te 80l powinno wystarczyć aby napełnić wannę ciepła wodą (40-45 stopni). Zawsze przed planowaną kąpielą można przegrzać wodę np do 60-65 stopni.
Czy dobrze rozumuje?

aadamuss24
18-01-2012, 09:54
Wolałbym aby wypowiedział się ktoś kto korzysta z wanny przy tąkim boilerze :-)

pawelpiwowarczyk
18-01-2012, 16:07
Zdaje się, że wasz wójt nie przepada za naszym burmistrzem, z wzajemnością. Przed kilku laty próbował nawet przyłączyć do gminy Kleszczewo część ziem gminy Kostrzyn. Ponoć, przypadkowo, część tych ziem była jego.

My wodę będziemy mieli już w tym roku. Sami sobie budujemy. Dzisiaj odebraliśmy pozwolenie na budowę. Kanalizację będziemy mieli... kiedyś. Nikt nie wie, kiedy? 5, 10 lat?

Nakierowany przez Adama, czytałem o zaworach termostatycznych ESBE. Fajna sprawa. Z pewnością zastosuję taki, pewnie VTA330 lub 360.
Ale, zastanawiam się, czy nie można wykorzystać takiego zaworu, jako stabilizatora temperatury w układach z kotłem 2F lub 2F z podręcznym zasobnikiem?

Spójrzcie:
http://i39.tinypic.com/30s7l1s.jpg
Źródło: http://infoweb.esbe.se/files/54180/Dimensioning%20THERM_PL_99501346_A2_LR.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Finfoweb.esbe.se%2F files%2F54180%2FDimensioning%2520THERM_PL_99501346 _A2_LR.pdf)

aadamuss24
18-01-2012, 17:32
nie można :)

dymek1984
19-01-2012, 08:02
Zdaje się, że wasz wójt nie przepada za naszym burmistrzem, z wzajemnością. Przed kilku laty próbował nawet przyłączyć do gminy Kleszczewo część ziem gminy Kostrzyn. Ponoć, przypadkowo, część tych ziem była jego.

My wodę będziemy mieli już w tym roku. Sami sobie budujemy. Dzisiaj odebraliśmy pozwolenie na budowę. Kanalizację będziemy mieli... kiedyś. Nikt nie wie, kiedy? 5, 10 lat?


Mój znajomy buduje się na porzeczkowej i twierdzi, że kanalizę będziecie mieli już w tym lub następnym roku. Że jest jakiś termin.
Take care

ziemstj
19-01-2012, 23:41
Jaki kocioł mi polecacie do ogrzania mieszkania w segmencie? wewnętrzne 80m2. Od listopada 2011 miałem Buderusa gb172. Wcale się u mnie nie sprawdził(Hydraulik, który mi go zakładał został pogoniony). Teraz nowy hydraulik(podobno bardzo polecany) upiera się aby założyć kondensacyjny dwufunkcyjny... Ale czy jest sens płacić o tyle więcej za kocioł? Ciepła mi dużo nie ucieka z mieszkania... A i gaz płynny ze zbiornika...

maysee
20-01-2012, 07:56
Tak mały zasobnik nie da Ci komfortu a tylko zwiększy zużycie gazu ciągłym podgrzewaniem tak małej ilości wody.

No ale z drugiej strony kociol grzeje tylko te 21L w gotowosci a nie 45 czy wieciej, czyli tutaj jest oszczednie. Pytanie tylko czy on tak szybko nagrzeje ubytek wody np. podczas prysznicu, ze nie odczuje ochlodzenia?

dymek1984
20-01-2012, 08:02
Hej podobną technologie ma Vailant, ma kotły z tzw ciepłym startem. Jest to ciekawe rozwiązanie dla piecy 2f, bo przy małym poborze wody nie załącza za każdym razem palnika (straty kominowe), a przy większym zapotrzebowaniu praktycznie od razu poleci Ci ciepła woda (oczywiście nie licząc zładu w rurach). Jednak jak to się ma eksploatacyjnie to powinien się wypowiedzieć użytkownik takiego pieca.

maysee
20-01-2012, 08:05
Dzieki Dymek, mam jeszcze jedno pytanie, byc moze glupawe ale: czy to jaki kociol (1f czy 2f) ma jakiekolwiek znaczenie dla planowanego systemu CO? Np. u nas docelowo podlogowe na calej powierzchni (parter+poddasze).??

dymek1984
20-01-2012, 08:12
Jaki kocioł mi polecacie do ogrzania mieszkania w segmencie? wewnętrzne 80m2. Od listopada 2011 miałem Buderusa gb172. Wcale się u mnie nie sprawdził(Hydraulik, który mi go zakładał został pogoniony). Teraz nowy hydraulik(podobno bardzo polecany) upiera się aby założyć kondensacyjny dwufunkcyjny... Ale czy jest sens płacić o tyle więcej za kocioł? Ciepła mi dużo nie ucieka z mieszkania... A i gaz płynny ze zbiornika...

Jaki piec będzie dla Ciebie najlepszy powinieneś określić na podstawie zapotrzebowania budynku(mieszkania) na ciepło, zainstalowanych źródeł ciepła (moc grzejników, podłogówki) no i najważniejsze, jaki komfort wody użytkowej wymagają użytkownicy. Jak odpowiesz na te pytania to mogę spróbować dobrać Ci piec.
A po czym stwierdzasz że buderus się u ciebie nie sprawdził? Patrząc na jego parametry, to b dobry piec.
Pozdrawiam

maysee
20-01-2012, 10:36
Dzieki Dymek, mam jeszcze jedno pytanie, byc moze glupawe ale: czy to jaki kociol (1f czy 2f) ma jakiekolwiek znaczenie dla planowanego systemu CO? Np. u nas docelowo podlogowe na calej powierzchni (parter+poddasze).??

Dymek podpowiesz?

greg28
20-01-2012, 12:03
Dzieki Dymek, mam jeszcze jedno pytanie, byc moze glupawe ale: czy to jaki kociol (1f czy 2f) ma jakiekolwiek znaczenie dla planowanego systemu CO? Np. u nas docelowo podlogowe na calej powierzchni (parter+poddasze).??

nie ma to znaczenia na rodzaj CO.

dymek1984
21-01-2012, 19:21
Dymek podpowiesz?

Witam
Przepraszam, że dopiero teraz. Tak jak napisał kolega greg28, wybór pieca 1f czy 2 f nie ma żadnego znaczenia przy CO. Każdy piec będzie dobry dla ogrzewania, gdyż jest on wpięty w obieg zamknięty. Oczywiście dla samej podłogówki najlepszy będzie piec kondensacyjny, gdyż będziesz w stanie w pełni wykorzystać jego zalety (piec będzie mógł pracować w pełnej kondensacji 40/30). Natomiast wybór pieca pieca pomiędzy 1f i 2f ma znaczenie przy instalacji CWU. Mianowicie przy piecu 2f woda przepływa przez piec (jego podgrzewacz), zaś przy 1f przez zasobnik, którego wężownica lub płaszcz jest połączony szeregowo z piecem układem zamkniętym.
Pozdrawiam

greg28
22-01-2012, 14:41
sorry za off top, ale mam takie pytanko do znawców:
Siostra ma kocioał Vaillant ecotec plus + zasobnik. Chodzi o sterownik pokojowy do takiego kotła, zeby można sterować czasowo ogrzewaniem co i cwu. Czy musi byc to sterownik koniecznie Vaillanta? bo patrzyłem to np colormatic 360 kosztuje troche ponizej 400 PLN, a czy jest możliwość zainstalowania czegoś innego tańszego, co by spełniało te funkcje? Jeśli tak to co polecacie?

dymek1984
22-01-2012, 18:14
Hej
Tańsze sterowniki, czyli typowe on/off działają tylko jak przekaźniki bistabilne, przekazując do pieca sygnał załącz/wyłącz. Sterowniki dedykowane komunikują się z piecem po najczęściej po modbasie i mogę przekazywać więcej informacji do pieca. Ty chciałbyś aby do pieca szedł sygnał o czasowym podgrzewaniu CWU wieć niestety ale zostaje Ci tylko dedykowany... No chyba że się mylę i ktoś mnie naprostuje. Pozdrawiam

grarmi
23-01-2012, 20:57
Mam problem z wyborem pieca gazowego, powierzchnia grzewcza ok 70 m2, 2 os, nieocieplony, pustak 24+12, plan maiłem taki żeby kupić kondensacyjny 1 F + zasobnik 100 L, oraz podłączyć pod zasobnik piec węglowy. Może ktoś doradzić jaki kocioł gazowy kupić?

dymek1984
25-01-2012, 13:57
A możesz to rozwinąć? Zamierzasz grzać piecem węglowym tylko CWU? jeśli zamierzasz grzać też mieszkanie piecem na węgiel to dla jakich parametrów masz/zamierzasz mieć dobraną instalacje? Zresztą zastanawiam się czy piec węglowy nie pracuje w układzie otwartym, a piec gazowy w zamkniętym. Aby spiąć te 2 układy potrzebował będziesz wymiennika.

adam998
25-01-2012, 21:16
Mam problem z wyborem pieca gazowego, powierzchnia grzewcza ok 70 m2, 2 os, nieocieplony, pustak 24+12, plan maiłem taki żeby kupić kondensacyjny 1 F + zasobnik 100 L, oraz podłączyć pod zasobnik piec węglowy. Może ktoś doradzić jaki kocioł gazowy kupić?

A czemu pod zasobnik chcesz podłączać kocioł węglowy ?

BartekNT
27-01-2012, 13:02
Witam wszystkich!Temat rzeka, ale i ja się pod niego podłącze;) Na wiosnę tego roku rozpoczynam remont mieszkania-wymieniam hydraulikę wraz z grzejnikami.Planuje założyć ogrzewanie gazowe i tu zaczynają się schody...Zabudowa zwarta,mieszkanie na piętrze, ściana wschodnia ocieplona, będę ocieplał front ,a jak mi się uda dogadać z sąsiadem(co do prostych rzeczy przy tym człowieku nie należy...) to również zachodnią.Okna nowe pcv, powierzchnia to niecałe 70m-ale w przyszłości będę chciał zaadaptować do mieszkania również strych i powierzchnia całkowita zwiększy się do ok 130m. Jestem laikiem jeśli chodzi o systemy gazowo-grzewcze i mam do szanownych kolegów i koleżanek kilka pytań:
1. Czy mogę piec gazowy zainstalować na strychu-w miejscu gdzie w przyszłości będę chciał postawić drugą łazienkę-a znajduję się to w miejscu bezpośrednio nad obecną łazienką i kuchnią,w związku z czym odległość pieca od najdalszego punktu czerpania wody będzie wynosić ok 5m. Mam jedynie obawy czy taki piec może stać w miejscu nieocieplonym(w zimie jest tam dość zimno) czy trzeba stworzyć prowizorkę łazienki z kaloryferem?
2. Czy do takiego mieszkania(w obecnej i przyszłej formie) warto kupować piec kondensacyjny czy wystarczy dwufunkcyjny?
3. Jaką markę polecacie?(wiem wiem co chwile ktoś o to pyta ;)) ale czasy takie że na wszystko biorę kredyt i nie chciałbym się wepchać na minę...
W miejscowości w której mieszkam na pewno jest serwis Detricha,Vailanta,Viessmann, nie jestem pewien co do Junkersa,Brotje i Termetu-i pewnie zdecyduję się na któryś z ich pieców-jak się ma tu cena do jakości.
Z góry dziękuję za każdą poradę/uwagę/sugestie.Pozdrawiam

dymek1984
27-01-2012, 13:38
Witam
Co do przepisów odnośnie montowanie pieca na poddaszu to niestety nie udzielę Ci odp. Tzn chodzi o przepisy, bo z pkt widzenia długości do odpływu 5m to nie jest duża odległość. Co do pieca 2f to raczej , jeśli oczywiście nie masz miejsca, to zastanowiłbym się nad piecem 2f z zasobnikiem. Pieca do grzania używasz pół roku, natomiast komfortowe korzystanie z ciepłej wody jest przez cały rok.
Odnośnie pieca kondensacyjnego to dla takiej powierzchni mieszkania (130m2) to jest jak najbardziej uzasadnione, bo im większa powierzchnia, tym przewidywanie większe oszczędności. Tylko należy pamiętać o dostosowaniu układu ogrzewania do niższych parametrów ogrzewania, aby w pełni wykorzystać zalety kondensacji.
Co do marki, to ja aktualnie korzystam z brotje i jestem z niego zadowolony. Działa bezproblemowo. Jedynie moje niezadowolenie, że mam piec 2f, a do małego domku to jednak przydałby się 1f z zasobnikiem. Zbyt mały komfort ciepłej wody. No ale kolejny piec jaki planuje, będzie to immergas. Piece imergasa również cieszą się również dobrą opinią użytkowników. A chyba immergas ma dość dobry przelicznik jakości do ceny oraz szeroką gamę produktów, a przede wszystkim jakość potwierdzona 5 letnią gwarancją.
Pozdrawiam

czcigodny
29-01-2012, 22:40
Witam.
Jestem na etapie wymiany pieca. W domu akurat są 2piecyki:
1) gazowy staruszek ma już chyba z 15lat (jest mało używany, uważany za mało oszczędny) - gaz z sieci.
2) miałowy .
Mam dylemat jaki piec wybrać (na jakie paliwo) i jaką wielkość pieca wybrać.
Dom nie ma podłogówki, jest budowany w starej technologii (dół-pustaki żużel-beton, góra- gazobeton, ocieplony styropianem 10cm, wymienione okna na nowe, grzejniki nowe-alumiowe, strych-ocieplona podłoga 30cm styropianu)
Jego wymiary to: 11*11m, powierzchnia użytkowa=226m2, kubatura=531.1.
Do tej pory średnio sezon grzewczy wymagał zużycia ok. 4 ton miału + 3 m3 drzewa (ok.2000zl)
Czy zużycie gazu, przy zastosowaniu nowoczesnego pieca kondensacyjnego będzie porównywalne, większe czy może mniejsze w stosunku do zużycia miału i drzewa. Czy może lepiej zainwestować w nowocześniejszy piec miałowy ?
Proszę o nakierowanie, jakie źródło ogrzewania wybrać...

sacha
31-01-2012, 23:00
Witam. Jak nie masz podłogówki to po co Ci kondensat? Jeśli chodzi o koszty to ogrzewanie gazem na pewno wyjdzie drożej niż miałem, ale nie robisz wtedy za palacza. Jak ma kto palić i lubi tę robotę, to wstawiaj miałowca i ja bym tak zrobił. Też paliłem 10 lat w miałowcu i na ten sezon kupiłem z podajnikiem i dodatkowym rusztem. Od 3 dni kocioł włączony na miał, a do tego czasu paliłem drewnem ze starej stodoły - pozdrawiam - Stanisław.

czcigodny
02-02-2012, 21:01
Dziękuję za odpowiedź.
Myślałem o kondensacie, bo z tego co wyczytałem to największy odzysk jest przy niskich temperaturach....A u mnie przy temperaturze zewnetrznej ok. 0 piec nastawiam na 40, bo przy wyzszej temperaturze w domu jest za cieplo (piec to samoróbka, niestety nie wiem jakiej mocy, ale na bank mocno przewymiarowany, doposażony o sterownich Tech). Wiem, że miał najlepiej pali się przy wyższych temperaturach, ale ustawienie go na 60 stopni skutkuje parówą w domu.
Teraz przy -20 na zewnatrz, piec ustawiony jest na 50, temperatura w domu panuje ok. 20-21 :)
Czy po podaniu takich szczegółów rozważanie na temat kondensata ma sens ???

kszysiek20
02-02-2012, 22:30
Zastanawiam się nad mocą kotła do mojego domu - powierzchnia 277m2, kubatura 739m3, w tym ogrzewanej 254m2, kubatura 681m3 /piwnica,parter,piętro/. Z wyliczeń w OZC wyszło - zapotrzebowanie na ogrzewanie 15463kWh/rok czyli 61kWh/m2.rok i strata ciepła w odniesieniu do powierzchni 40,7W/m2 oraz całkowita 10313W. Czyli zakładając sprawność średnioroczną/normatywną kotła gazowego kondensacyjnego na poziomie 97-99% wychodzi mi moc kotła 10417-10632W. Czyli kocioł 11kW. A teraz do tego moc potrzebna do podgrzania wody w 250-300l zasobniku warstwowym cwu /dla np 3 osób korzystających rano jednocześnie z prysznicu/ - 10-12kW. I teraz wybieram wartość większą - czyli kocioł o mocy 12kW czy może sumujemy je i kocioł o mocy 21-23kW. Ta druga opcja mi chyba nie pasuje - bo z tego co rozumiem kocioł gazowy kondensacyjny nie grzeje jednocześnie wody dla co i cwu tylko ustawia się np priorytet cwu i gdy potrzeba podgrzać wodę w zasobniku to przełącza się na niego i przestaje grzać co.

Pozdrawiam,
Krzysiek

sacha
03-02-2012, 23:45
Dziękuję za odpowiedź.
Myślałem o kondensacie, bo z tego co wyczytałem to największy odzysk jest przy niskich temperaturach....A u mnie przy temperaturze zewnetrznej ok. 0 piec nastawiam na 40, bo przy wyzszej temperaturze w domu jest za cieplo (piec to samoróbka, niestety nie wiem jakiej mocy, ale na bank mocno przewymiarowany, doposażony o sterownich Tech). Wiem, że miał najlepiej pali się przy wyższych temperaturach, ale ustawienie go na 60 stopni skutkuje parówą w domu.
Teraz przy -20 na zewnatrz, piec ustawiony jest na 50, temperatura w domu panuje ok. 20-21 :)
Czy po podaniu takich szczegółów rozważanie na temat kondensata ma sens ???

Czy rozważanie ma sens? - na pewno ma bo rośnie świadomość decyzji. Ale jeszcze dopytam na temat tego miałowca - czy to był taki co się zasypywało na 24 godz. czy inny. Pytam dlatego, bo 10 lat paliłem w miałowcu takim co to zasyp ma wystarczać na dobę i średnia nastawa była 45st.C i super wypalał. Markowe kondensaty nie są tanie, a gaz jest 3-cim paliwem co do ceny, po drewnie i węglu. Ja swoją chałupę 5-cioma tonami miału za sezon jakoś ogrzałem, wiem że komfort tego grzania nędzny, ale też miałem piec gazowy którym paliłem 2 lata w okresie Gierka kiedy gaz był tańszy i trzeba było kupić miałowca bo by mnie z torbami puścił. Gaz do b. dobrze ocieplonych domów, z konkretną stolarką i 3-szybami a jeszcze najlepiej z rekuperatorem, bo tam potrzeba max. w porywach 8kW. To jest tylko moje zdanie a nie dorada. Takie sprawy to najlepiej w rodzinie obgadać a na forum pytać o konkrety. Trafnych wyborów życzę i pozdrawiam - stanisław.

gp69
06-02-2012, 12:07
Uwarunkowania:

- zapotrzebowanie na moc cieplną według OZC: 9kW
- ogrzewanie wyłącznie podłogowe (więc nie będzie żadnych mieszaczy)
- sterowanie indywidualne każdej z 13 pętli przez termostat w pomieszczeniu i zawór na rozdzielaczu na odpowiadającej danemu pomieszczeniu pętli
- opór hydrauliczny instalacji : 16kPa
- strumień wody w instalacji: 780 l/h

Te dwa ostatnie parametry będą się zmieniać w miarę jak poszczególne pętle będą otwierane / zamykane. W skrajnych sytuacjach wszystkie pętle mogą być zamknięte.

Jaki kocioł jednofunkcyjny, kondensacyjny, wiszący poradzi sobie bezproblemowo z taką sytuacją ?

1950
06-02-2012, 14:07
De Dietrich MCA 15

gp69
06-02-2012, 14:10
De Dietrich MCA 15

Jak się zachowa, gdy wszystkie pętle będzie miał zamknięte ?

1950
06-02-2012, 14:12
ma pompę elektroniczną która reaguje na różnice ciśnień a w przypadku gdy wszystkie pętle będą zamknięte i nie będzie zapotrzebowania na ciepło to kocioł się wyłączy

kszysiek20
06-02-2012, 18:22
Zastanawiam się nad mocą kotła do mojego domu - powierzchnia 277m2, kubatura 739m3, w tym ogrzewanej 254m2, kubatura 681m3 /piwnica,parter,piętro/. Z wyliczeń w OZC wyszło - zapotrzebowanie na ogrzewanie 15463kWh/rok czyli 61kWh/m2.rok i strata ciepła w odniesieniu do powierzchni 40,7W/m2 oraz całkowita 10313W. Czyli zakładając sprawność średnioroczną/normatywną kotła gazowego kondensacyjnego na poziomie 97-99% wychodzi mi moc kotła 10417-10632W. Czyli kocioł 11kW. A teraz do tego moc potrzebna do podgrzania wody w 250-300l zasobniku warstwowym cwu /dla np 3 osób korzystających rano jednocześnie z prysznicu/ - 10-12kW. I teraz wybieram wartość większą - czyli kocioł o mocy 12kW czy może sumujemy je i kocioł o mocy 21-23kW. Ta druga opcja mi chyba nie pasuje - bo z tego co rozumiem kocioł gazowy kondensacyjny nie grzeje jednocześnie wody dla co i cwu tylko ustawia się np priorytet cwu i gdy potrzeba podgrzać wodę w zasobniku to przełącza się na niego i przestaje grzać co.

Pozdrawiam,
Krzysiek

Jeszcze raz ponawiam pytanie

Kicek26
08-02-2012, 10:44
Jestem na etapie ogrzewania i mam problem z kotłem, według projektu jest 20kw zastosowany.

Dom ma 159m2 użytkowej w tym 20m2 garaż który będzie ogrzewany do nie dużych temp

Ocieplenie to 20cm styro, podłogi 20cm , poddasze 30cm wełny, okna 2 szybowe , went mechaniczna z reku bez GWC

Chciałbym piec jednofunkcyjny z zasobnikiem koło 200l , w tym momencie są 2 osoby ale będzie ich więcej z czasem xD

Również będzie kominek z DGP ale odpalany pewnie w week dla romantycznych posiedzeń przy nim xD

W cały domu planowana jest podłogówka , w garażu grzejnik niskotemperaturowy na osobnej pętli , 1 grzejnik drabinkowy w łazience.

Co było by najlepszym rozwiązaniem, może polecacie jakiś zestaw pieca+zasobnik+sterowanie ?:)

z góry dzięki za pomoc

robert_core
12-02-2012, 14:13
Witam,

proszę o radę w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Dom po kilku zmianach wygląda tak:
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/sara/0/275
1. ściany porotherm 25 P+W+ styropian 20 cm
2. dachówka ceramiczna+ocieplenie wełną mineralna 30 cm
3. rekuperator z odzyskiem ciepła
4. okna U - 0,8 W/m2
5. liczba domowników - 4 osoby
6. mają być też solary

Pozdrawiam
Robert

rwxw
12-02-2012, 16:01
proszę o radę w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Oszacuj ozc, ale na oko wystarczy Ci najmniejszy z kotłów, czyli jakiś 3-12kW w zupełności powinien wystarczyć. Jeśli możesz, to zrób 100% podłogówki i podłącz taki kocioł bez mieszacza.

robert_core
12-02-2012, 16:09
Oszacuj ozc, ale na oko wystarczy Ci najmniejszy z kotłów, czyli jakiś 3-12kW w zupełności powinien wystarczyć. Jeśli możesz, to zrób 100% podłogówki i podłącz taki kocioł bez mieszacza.

Dzięki. Kocioł miałby służyć CO i CWU, czy rzeczywiście kocioł 12 KW jest odpowiedni? o co chodzi z tym mieszaczem?

Pozdrawiam

rwxw
12-02-2012, 16:10
Jestem na etapie ogrzewania i mam problem z kotłem, według projektu jest 20kw zastosowany.
Planujesz 100% podłogówki, to dobrze - kocioł podłączysz bez mieszacza do rozdzielaczy i będzie pracował optymalnie. Jest tylko małe "ale", 20kW wg. projektu to chyba spora przesada. Oszacujmy: kocioł 20kW pracując non-stop może palić około 2m3 gazu na godzinę, czyli około 48m3 gazu na dobę. Czy Twój dom jest tak zaprojektowany, żebyś musiał płacić koło 100zł/dobę za ogrzewanie gazem, czyli koło 3000zł/miesiąć w takim miesiącu jak ten ? Wydaje mi się, że tak nie jest. W związku z tym ten "projekt" jest o kant d... Oszacuj rzeczywiste zapotrzebowanie na moc grzewczą Twojego domu. Na moje oko wyjdzie poniżej 10kW, więc potrzebny jest Ci jak najmniejszy kocioł jednofunkcyjny (jakiś 2-3 do 12kW)+ zasobnik na cwu.

rwxw
12-02-2012, 16:21
czy rzeczywiście kocioł 12 KW jest odpowiedni? o co chodzi z tym mieszaczem?
Nie wiem, czy jest odpowiedni, oszacuj ozc, to będziesz wiedział. Ja to oszacowałem dla Ciebie na oko, porównując z moim domem (koło 200m2). Obecnie grzeję gazem i maksymalną moc kotła kondensacyjnego ustawiłem na około 6kW. Aktualnie przy -20 w nocy, pracuje on prawie non-stop i w domu jest ciepło. Dzięki temu, że pracuje prawie non-stop nawet na grzejnikach nie ma efektu za ciepło/za zimno i w dodatku kocioł pracuje na minimalnych temperaturach zasilania CO koło 36*, a więc najwydajniej.
Odnośnie mieszaczy, to grzejąc kondensatem należy ich unikać, bo obniżają sprawność układu grzewczego. Po co grzać wodę do wyższej temperatury zmniejszając efekt kondensacji i sprawność kotła, a potem na mieszaczu obniżać temperaturę wody grzewczej ? To kompletnie mija się z celem. Najlepszy układ dla kondensata, to kocioł->rozdzielacz->podłogówka bez żadnych bajerów.

robert_core
12-02-2012, 17:17
Nie wiem, czy jest odpowiedni, oszacuj ozc, to będziesz wiedział. Ja to oszacowałem dla Ciebie na oko, porównując z moim domem (koło 200m2). Obecnie grzeję gazem i maksymalną moc kotła kondensacyjnego ustawiłem na około 6kW. Aktualnie przy -20 w nocy, pracuje on prawie non-stop i w domu jest ciepło. Dzięki temu, że pracuje prawie non-stop nawet na grzejnikach nie ma efektu za ciepło/za zimno i w dodatku kocioł pracuje na minimalnych temperaturach zasilania CO koło 36*, a więc najwydajniej.
Odnośnie mieszaczy, to grzejąc kondensatem należy ich unikać, bo obniżają sprawność układu grzewczego. Po co grzać wodę do wyższej temperatury zmniejszając efekt kondensacji i sprawność kotła, a potem na mieszaczu obniżać temperaturę wody grzewczej ? To kompletnie mija się z celem. Najlepszy układ dla kondensata, to kocioł->rozdzielacz->podłogówka bez żadnych bajerów.
Doczytałem, że zapotrzebowanie na moc liczy się w uproszczeniu następująco: kubatura (powierzchnia x wysokość) x 40 w przypadku budynków ocieplonych, lub 60 w przypadku budynków nie ocieplonych. W moim przypadku 450 m3 ( bez gzrażu) x 40 W/m2 = 18 KW, do tego gdyby dodać 30% na CWU to wychodzi 23,4 KW.
Czy gdzieś popełniłem błąd? jeśli tak, to napisz jak ty szacujesz zapotrzebowanie na moc kotła.

rwxw
12-02-2012, 17:49
Czy gdzieś popełniłem błąd?
Tak, podstawowy - każdy budynek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Co to znaczy budynek ocieplony ? 5-10-15-20-30cm styro ? Twoja metoda, to jakbyś liczył spalanie auta 10l/100km dla osobówki i 30l/100km dla tira. Zapotrzebowania nie liczy się na m2, czy m3, ale indywidualnie w zależności od konstrukcji, ocieplenia itp. Tylko oszacowanie ozc daje przybliżone rezultaty (ściągnij sobie aplikację, i sam policz, albo daj komuś do policzenia, np. przy okazji liczenia certyfikatu energetycznego), a liczenie na m3 może dać błąd wielkości 500%. Liczysz 18kW, to daje koło 43m3 gazu na dobę, czyli 2400zł miesięcznie. Chyba nie chciałbyś zbudować takiego domu...
Ja oszacowałem zapotrzebowanie Twojego budynku na podstawie porównania z moim bardzo na oko, to tylko moje przypuszczenia. OZC prawdę Ci powie.

rwxw
12-02-2012, 18:08
Jeszcze jedno. Te szacunki mają sens jeśli chcesz mieć zasobnik na cwu. Jeśli decydujesz się na kocioł 2-funkcyjny, to niestety pozostaje 24kW, ze względu na moc kotłą potrzebną do komfortowego przepływowego podgrzewania wody. Niestety wtedy komfort jest mniejszy a eksploatacja raczej droższa.

robert_core
12-02-2012, 18:16
Jeszcze jedno. Te szacunki mają sens jeśli chcesz mieć zasobnik na cwu. Jeśli decydujesz się na kocioł 2-funkcyjny, to niestety pozostaje 24kW, ze względu na moc kotłą potrzebną do komfortowego przepływowego podgrzewania wody. Niestety wtedy komfort jest mniejszy a eksploatacja raczej droższa.

Chciałbym zdecydowanie mieć zasobnik na CWU.
Poza tym, jakie znasz darmowe programy, żeby w prosty sposób to obliczyć?

rwxw
12-02-2012, 20:31
Jest o tym cały wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC
Wpisz w googlach obliczenia ozc, ja liczyłem kiedyś chyba programikiem kisan ozc demo, jest też autytor ozc demo.

RAPczyn
13-02-2012, 13:04
Witam,

proszę o radę w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Dom po kilku zmianach wygląda tak:
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/sara/0/275
1. ściany porotherm 25 P+W+ styropian 20 cm
2. dachówka ceramiczna+ocieplenie wełną mineralna 30 cm
3. rekuperator z odzyskiem ciepła
4. okna U - 0,8 W/m2
5. liczba domowników - 4 osoby
6. mają być też solary

Pozdrawiam
Robert

Przy takich parametrach można się spodziewać iż przy -20stC obciążenie cieplne budynku będzie poniżej 9kW. Dobrym wyborem będzie kocioł kondensacyjny małej mocy np.: Paradigma Modula NT 10, De Dietrich MCA15, Broetje WGB 15.
Instalację centralnego ogrzewania proponuje niskotemperaturową tzn. ogrzewanie ścienne oraz podłogowe.
Jeśli chodzi o kolektory słoneczne i domy to proponuje zapoznać się z tematem SonnenEnergieHaus.
Przy 4 osobach oraz takim domu można spodziewać się ciekawych efektów.

sacha
13-02-2012, 16:00
Jeszcze raz ponawiam pytanie


Dobrze rozumujesz i taki jak radzi 1950 powyżej wystarczy. Możesz wybrać inną markę ale ta jest na średnie portfele - /sorki jak Twój jest grubszy/ - pozdrawiam.

BartekNT
19-02-2012, 17:40
Dzięki z odpowiedź. Teraz mam ból głowy z hydrauliką...czy wymieniać stare rury na nowe-o mniejszej średnicy-jedni doradzają nowe-że niby zapewni to w przyszłości niższe rachunki, inni mówią że różnica bedzię niewielka i nie warto wymieniać starej instalacji.

aadamuss24
19-02-2012, 19:13
Jeśli stare rury są ok to średnica wyjdzie tylko na plus.

pawelpiwowarczyk
19-02-2012, 20:00
Dzięki z odpowiedź. Teraz mam ból głowy z hydrauliką...czy wymieniać stare rury na nowe-o mniejszej średnicy-jedni doradzają nowe-że niby zapewni to w przyszłości niższe rachunki, inni mówią że różnica bedzię niewielka i nie warto wymieniać starej instalacji.Na dwoje babka wróżyła.
Z jednej strony, zapotrzebowanie domu na ciepło się nie zmieni - grzać trzeba będzie (mniej więcej) tak samo, z drugiej strony wypadałoby, żeby ciepło uzewnętrzniało się tam gdzie ty chcesz (poprzez kaloryfery) a nie grzało ściany.
Ja, remontując piętro starszego domu, wymieniłem w dwóch pomieszczeniach rury i, w sumie, po czasie mogę stwierdzić, że dużego sensu to nie miało (choć fachowiec, który zainkasował za robotę pewnie nie podziela mojego sceptycyzmu :)

aadamuss24
19-02-2012, 20:49
Komuś się opłaciło :-)

Dar0
20-02-2012, 10:27
Cześć.
Proszę o radę w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Dom z poddaszem użytkowym będzie miał powierzchnię około 110 metrów + garaż około 30.
1. ściany porotherm 25 P+W+ styropian 15 cm
2. Blachodachówka +ocieplenie wełną mineralna 30 cm
3. liczba domowników - 4 osoby
4. 2 łazienki kuchnia i korytarz ogrzewanie podłogowe a reszta grzejniki

Znajomy zaproponował mi nowość kocioł Beretta exclusive green w promocyjnej cenie
http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/productdetail.jsp?id_prodotto=238
Proponuje mi również do tego zasobnik 120L.
Natomiast kolega który ostatnio się pobudował mówi, że na 4 osobową rodzinę to za mały zasobnik i zaleca mi około 150-200l.

A do tego jeszcze namieszał mi wykonawca całej instalacji bo on najchętniej montuje kotły firmy Brotje i teraz jestem w kropce na co się zdecydować.

adek182
20-02-2012, 21:53
Witam,
W moim przypadku w zasadzie decyzja zapadła co do zakupu pieca Immergas Victrix 12 z zasobnikiem 150 L, nie daje mi jednak spokoju jak rowiązac kwestie sterowania. Idealnie by było tak ze jak rozpale w kominku w salonie to piec wychwyci ze w salonie jest cieplej, natomiast bedzie dogrzewał pozostałe pomieszczenia, tylko jak osiągnąć taki efekt? Druga kwestia to czy wybrać sterowanie pogodowe czy regulator pokojowy, przewodowy czy bezprzewodowy ? co o tym myślicie?

Dom taki http://www.dobredomy.pl/projekt/sloneczkoII

z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam

rwxw
20-02-2012, 23:58
czy wymieniać stare rury na nowe-o mniejszej średnicy-jedni doradzają nowe-że niby zapewni to w przyszłości niższe rachunki, inni mówią że różnica bedzię niewielka i nie warto wymieniać starej instalacji.
Grubość rur nie ma związku z rachunkami za ogrzewanie w budynkach o ciężkiej konstrukcji ocieplonych z zewnątrz lub wcale - oszczędne cienkie rurki to mit pochodzący z konstrukcji lekkich, szkieletowych budynków. Wpływ na rachunki może mieć poprowadzenie rur bez lub ze słabą izolacją przez zimne miejsca, z których ciepło ucieka na zewnątrz, sprawdź, czy czegoś takiego nie masz.

rwxw
21-02-2012, 00:05
Idealnie by było tak ze jak rozpale w kominku w salonie to piec wychwyci ze w salonie jest cieplej, natomiast bedzie dogrzewał pozostałe pomieszczenia, tylko jak osiągnąć taki efekt? Druga kwestia to czy wybrać sterowanie pogodowe czy regulator pokojowy, przewodowy czy bezprzewodowy ?
Jeśli masz grzejniki, to załatwią Ci to zawory termostatyczne na grzejnikach, jeśli podłogówkę, to możesz zdać się na jej samoregulujące właściwości lub zamontować w kluczowych miejscach (np. ten pokój z kominkiem) sterownik + siłownik(i) na zaworze(rach) na rozdzielaczu.
Druga kwestia, to poszukaj kotła ze sterowaniem pogodowym z automatyczną adaptacją za pomocą sterownika pokojowego. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zakupu sterownika pokojowego pracującego z danym kotłem, a nie byle jakiego taniego on/off. Możesz też stosować pogodówkę z odcięciem grzania przez sterownik on/off, gdy zagrzejesz dom kominkiem, czy słońcem. Przewodowy - musisz mieć kabel, bezprzewodowy - musisz kupować baterie.

rwxw
21-02-2012, 00:27
Znajomy zaproponował mi nowość kocioł Beretta exclusive green w promocyjnej cenie
Do takiego domku nie potrzebujesz kotła 25kW, tylko pewnie koło 1/4 z tego, więc najmniejszy kocioł by Ci w zupełności wystarczył. Porównaj ceny w kilku miejscach. Dobrze, że ta Beretta ma bardzo dużą modulację. Jeśli wybierzesz 25kW, to w zasadzie będziesz mógł grzać wodę przepływowo, więc mały zasobnik w zupełności wystarczy, byle miał dużą wężownicę aby dobrze odbierał ciepło.
Wykonawca najchętniej montuje to, za co mu najlepiej płacą, więc się tym nie sugeruj, bo to nie kocioł dla niego, tylko dla Ciebie.

Dar0
21-02-2012, 03:20
Do takiego domku nie potrzebujesz kotła 25kW, tylko pewnie koło 1/4 z tego, więc najmniejszy kocioł by Ci w zupełności wystarczył. Porównaj ceny w kilku miejscach. Dobrze, że ta Beretta ma bardzo dużą modulację. Jeśli wybierzesz 25kW, to w zasadzie będziesz mógł grzać wodę przepływowo, więc mały zasobnik w zupełności wystarczy, byle miał dużą wężownicę aby dobrze odbierał ciepło.
Wykonawca najchętniej montuje to, za co mu najlepiej płacą, więc się tym nie sugeruj, bo to nie kocioł dla niego, tylko dla Ciebie.

Dzięki za odpowiedz.
Teraz nasuwa mi się inne pytanie.
mianowicie, czy jest sens płacić więcej za tak duży i mocny kocioł czy nie będzie on spalał więcej paliwa niż np piec o mocy 14kW?
W przedziale mocy około 14-16kW (bo z tego co widzę to taki spokojnie powinien wystarczyć, ale postaram się obliczyć ozc) można znaleźć piec który również ma modulację od niskiej mocy.

A teraz nasuwa się inne pytanie.
Może zafundować sobie wszędzie ogrzewanie podłogowe bez mieszacza bo z tego co czytam zastosowanie mieszacza przy kondensacie trochę mija się z ideą tego pieca.

Teraz jestem już coraz głupszy od czytania i rozmów ze doradcą w sklepie :bash:
Jaki piec w okolicy 14kW byście mi polecili?

A może jednak zakupić taki piec w okolicach 24kW? Skoro ma modulację to nie bedzie pracował na pełna moc? Z tego co wiem odnośnie innego sprzętu bardziej ekonomicznie jest jeżeli urządzenie nie pracuje na skrajnych parametrach.

Do oferty dołączył jeszcze dzisiaj piec Ariston Genus Premium.
Użytkuje ktoś lub zna może ten model pieca?

kemot_73
21-02-2012, 11:43
A teraz nasuwa się inne pytanie.
Może zafundować sobie wszędzie ogrzewanie podłogowe bez mieszacza bo z tego co czytam zastosowanie mieszacza przy kondensacie trochę mija się z ideą tego pieca.


Tak - popieram :) 100% podłogówki i piec kondensacyjny - to baardzo słuszne rozwiązanie

jesli to by miał obyć do 14kW to ja proponuje Junkersa CS 14-3 - u mnie 2 rok sprawdza sie wyśmienicie

adek182
21-02-2012, 21:01
Jeśli masz grzejniki, to załatwią Ci to zawory termostatyczne na grzejnikach, jeśli podłogówkę, to możesz zdać się na jej samoregulujące właściwości lub zamontować w kluczowych miejscach (np. ten pokój z kominkiem) sterownik + siłownik(i) na zaworze(rach) na rozdzielaczu.
Druga kwestia, to poszukaj kotła ze sterowaniem pogodowym z automatyczną adaptacją za pomocą sterownika pokojowego. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zakupu sterownika pokojowego pracującego z danym kotłem, a nie byle jakiego taniego on/off. Możesz też stosować pogodówkę z odcięciem grzania przez sterownik on/off, gdy zagrzejesz dom kominkiem, czy słońcem. Przewodowy - musisz mieć kabel, bezprzewodowy - musisz kupować baterie.
Dziękuje za odpowiedź,
Grzejniki będą w całym domu poza kuchnią gdzie jest podłogówka. Co do kotła to jestem zdecydowany na Immergas'a Victrixa 12 sterowanie Car V2 + Sonda zewnętrzna. Będą też termostaty na grzejnikach. Z tego co wyczytałem to ten sterownik posiada funkcje "autoadaptacji" czy do tego sterownika należy dokupywać jeszcze sterownik pokojowy typu on/off ?? Grzejniki bede dobierac do temperatur 50/40 i mam nadzieje ze taki zestaw bedzie komfortowy ale i ekonomiczny, co wy na to ?

bartekkolo
21-02-2012, 21:09
a co sądzicie o takim czymś http://www.makroterm.pl/produkty/zintegrowane-ogrzewanie ? Jak rozumiem będzie to działało w ten sposób, że jak zapalę kominek z płaszczem wodnym, to on przejmie ciężar ogrzewania a piec CO zostanie wyłączony.

basia_z_lasu
22-02-2012, 22:02
Pomóżcie mi coś wybrać, bo się załamię!
Czy do wnęki o szerokości 45 cm i wysokości 250 cm da się zamontować kocioł?
Chciałam dać jednofunkcyjny z małym zasobnikiem, ale nie mogę skompletować.
Instalacja w 2-poziomowym mieszkaniu z 2 łazienkami, ok. 100 m2, mieszkanie środkowe, zapotrzebowanie na ciepło C.O. na pewno poniżej 10 kW.

Konieczne:
1. Zamknięta komora spalania
2. Cichy - piec wisi w łazience w mieszkaniu.
3. Ma wejść do tej wnęki, 45 cm szerokości i 250 cm wysokości. Przedtem był 2-funkcyjny z wbudowanym 60 l zasobnikiem, ale się zepsuł. Oczywiście nie wisiał w tej wnęce, bo był olbrzymi i łazienka wyglądała okropnie.
4. Odległości serwisowe muszą być zachowane ( od sufitu, ścian etc.) no i ewentualne naczynie wzbiorcze do tej wnęki też powinno wejść.
5. W ostateczności może być dwufunkcyjny - łazienki są jedna nad drugą.

Brak wrażenia kotłowni w łazience ( wnękę można zabudować) jest w tym wypadku ważniejszy nawet od oszczędności gazu...

Poratujcie!!!

jarroo
23-02-2012, 16:39
Witajcie,

posuzkuję kotła kondensacyjnego, niestety pomimo lektury całego tematu ciężko mi zdecydować na konkretny model oraz podjęcie decyzji
czy miałby to być piec jedno funkcyjny czy może dwufunkcyjny. Piec ma być umieszczoy w łazience gdzie niestety nie ma zbyt wiele miejsca na zasobnik :(.


Segment środkowy ze ścianami ocieplonymi styropianem (24cm). Całkowita powierzchnia to 140m w tym 25m garaż i 20m poddasze.
W domu są dwie łazienki z ogrzewaniem podłogowym jedna z prysznicem druga z dużą wanną, piec umieszczony jest w łazience na 2gim piętrze. Na 1 i 2 piętrze 3 duże pionowe kaloryfery VASCO, na parterze i poddaszu 2 małe kaloryfery poziome.


Obecnie wygląda to w ten sposób:
http://img41.imageshack.us/img41/2893/20110510319.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/20110510319.jpg/)
http://img59.imageshack.us/img59/3871/dsc06524v.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/dsc06524v.jpg/)
http://img847.imageshack.us/img847/9540/dsc06527c.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/847/dsc06527c.jpg/)

Po lekturze tematu i wymianie wiadomości z forumowym specjalistą (RAPczyn) głównie brane są pod uwagę:


1.JUNKERS Cerapur Smart ZSB 14-3 C
2. Junkers Cerapur Comfort 16-3A
3. Paradigma Modula NT 3
4. De Dietrich MCA 15

Czy może lepsze byłoby takie rozwiązanie z wbudowanym zasobnikiem?
VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C140


Z góry dziękuję za wszelkie rady i mam nadzieję że w końcu uda mi się na coś zdecydować.

fąfalska
25-02-2012, 00:31
Witam proszę o pomoc w wyborze pieca gazowego do nastepującego domu (Topaz II, MG Projekt, podpiwniczony): pu 270m2 , kubatura 990m3 . Dom piętrowy, piwnica użytkowa pod całością ok 140m2, prawie cała w gruncie. Podłogówka tylko kuchnia, sień i łazienka ok.25-30mkw , plus ok 20 grzejników . Warszawa. Mur Thermopor 25cm +15cm styropian . Rozważam piec kondensacyjny + zasobnik ok 200l (5 osób). Docelowo reku.
i jeszcze pytania bonusowe:
1. mam policzony certyfikat energetyczny - czy da się powiązać zapotrzebowanie na energie końcową z optymalna mocą kotła?
2. Jakie przyjąć założenia do policzenia mocy grzejników? nie chcę przewymiarować i przepłacić, a potem wszystko skręcać maksymalnie. Czy da się założyć np 50-60W/mkw? Czy reku na to wpływa i czy da się ten wpływ oszacować?
Uff. Mnóstwo pytań. Byłabym wdzięczna za fachową poradę.
Pozdrawiam

adam998
25-02-2012, 10:26
Pomóżcie mi coś wybrać, bo się załamię!
Czy do wnęki o szerokości 45 cm i wysokości 250 cm da się zamontować kocioł?
Chciałam dać jednofunkcyjny z małym zasobnikiem, ale nie mogę skompletować.
Instalacja w 2-poziomowym mieszkaniu z 2 łazienkami, ok. 100 m2, mieszkanie środkowe, zapotrzebowanie na ciepło C.O. na pewno poniżej 10 kW.

Konieczne:
1. Zamknięta komora spalania
2. Cichy - piec wisi w łazience w mieszkaniu.
3. Ma wejść do tej wnęki, 45 cm szerokości i 250 cm wysokości. Przedtem był 2-funkcyjny z wbudowanym 60 l zasobnikiem, ale się zepsuł. Oczywiście nie wisiał w tej wnęce, bo był olbrzymi i łazienka wyglądała okropnie.
4. Odległości serwisowe muszą być zachowane ( od sufitu, ścian etc.) no i ewentualne naczynie wzbiorcze do tej wnęki też powinno wejść.
5. W ostateczności może być dwufunkcyjny - łazienki są jedna nad drugą.

Brak wrażenia kotłowni w łazience ( wnękę można zabudować) jest w tym wypadku ważniejszy nawet od oszczędności gazu...

Poratujcie!!!

Immergas Victrix 12KW - 440mm szerokości 250mm głębokości 795mm wysokości, jednofunkcyjny. Może cos takiego wejdzie. Jest jeszcze dwufunkcyjny o tych samych wymiarach lecz o dużo większej mocy 26KW do twojego mieszkania chyba troche za duzy.

william.bonawentura
25-02-2012, 16:18
Junkers Cerapur Smart ma 40cm szerokości. Firmowy zasobnik podobnie.

adam998
25-02-2012, 16:37
Junkers Cerapur Smart ma 40cm szerokości. Firmowy zasobnik podobnie.

Te 40 cm przemawiają za Junkersem natomiast moc minimalna 1.9 KW w Immergasie do 3,5 kW w Junkersie przemawia za immergasem.

basia_z_lasu
26-02-2012, 02:15
Te 40 cm przemawiają za Junkersem natomiast moc minimalna 1.9 KW w Immergasie do 3,5 kW w Junkersie przemawia za immergasem.
Dzięki za odzew :-)
Sprawdziłam w instrukcji, niestety Immergas nie wejdzie do wnęki, 5-10 cm odległości do serwisowania jest potrzebne.
Junkers wchodzi - tylko 1 cm od ściany wymagany. Zasobniki Junkersa wszystkie są za szerokie, tylko 50 i 75 l mają 45 cm szerokości, ale są wiszące - a ja potrzebuję stojący pod kotłem ( pomijam astronomiczną cenę tych zasobników, katalogowa 2700 zł netto).
Na zasobnik ( razem z ew. naczyniem wzbiorczym) po powieszeniu Junkersa (z uwzględnieniem odległości serwisowych) zostaje 96 cm wysokości i 45 szerokości. Musi to być zasobnik stojący. Póki co nie znalazłam takiego :-(

aadamuss24
26-02-2012, 09:50
Poszukaj czegoś stojącego z wbudowanym zasobnikiem modul lub vitodens 333 lub 222.

Nie doczytalem dokładnie wymiarów :-( myślałem ze wcześniej w Tej wnece wisiał kocioł. Miałem taki wiszący i poznie stojący z zasobnikiem się zmieścił.

Poszukaj mniejszego zasobnika nie okrągłego.

marszowice 100
26-02-2012, 15:18
Saunier Duval Posiadam Kocioł F 30 As + sterownik exacontrol EA7R te kotły mają WADĘ FABRYCZNĄ
w oprogramowaniu sterownika .Skutek taki że piec bez jakiejkolwiek kontroli
pracował z pełną mocą ,mimo zupełnie innych nastaw, wybiło zwór bezpieczeństwa a on dalej pracował . W ciągu jednej doby
zużył gazu za ponad 200 zł w domu było ponad 27 stopni. Sprawa nie dotyczy jednego urządzenia
wszystkie mają taką wadę , oprogramowanie nr 2.1 .Wymieniono mi sterownik z czujnikiem temperatury wesja 2,2
i w momencie przejścia na 2012 kocioł znowu przestał pracować !. Czekam ponad 1.5 miesiąca na naprawę
dostałem nowe exacontrol radio wersja 2,2 strefa 1 i na następny dzień nowa usterka nie czyta temperatury zewnętrznej czyli krzywe grzewcze
nie działają .
Vaillant i Saunier Duval - na dzień dzisiejszy to chyba jedna firma ten sam serwis etc!!!!
Osobiście zastanawia mnie jak taki zestaw mógł otrzymać certyfikat ten zestaw jest po prostu niebezpieczny.
Zachowanie Centrali w Warszawie jest nie na miejscu , Serwis tu nie wiele może zrobić bo wadę oprogramowania
naprawić nie mogą muszą czekać od producenta ,żebym chociaż usłyszał przepraszam !!!!
Przestrzegam wszystkich właścicieli sterowników exacontrol Radio -saunier teraz je wymienia ale
przyznać do błędu i zagrożeń się nie chce .
Dla przestrogi innych będe opisywał sprawę gdzie się da !!!

marszowice 100
26-02-2012, 15:20
Saunier Duval Posiadam Kocioł F 30 As + sterownik exacontrol EA7R te kotły mają WADĘ FABRYCZNĄ
w oprogramowaniu sterownika .Skutek taki że piec bez jakiejkolwiek kontroli
pracował z pełną mocą ,mimo zupełnie innych nastaw, wybiło zwór bezpieczeństwa a on dalej pracował . W ciągu jednej doby
zużył gazu za ponad 200 zł w domu było ponad 27 stopni. Sprawa nie dotyczy jednego urządzenia
wszystkie mają taką wadę , oprogramowanie nr 2.1 .Wymieniono mi sterownik z czujnikiem temperatury wesja 2,2
i w momencie przejścia na 2012 kocioł znowu przestał pracować !. Czekam ponad 1.5 miesiąca na naprawę
dostałem nowe exacontrol radio wersja 2,2 strefa 1 i na następny dzień nowa usterka nie czyta temperatury zewnętrznej czyli krzywe grzewcze
nie działają .
Vaillant i Saunier Duval - na dzień dzisiejszy to chyba jedna firma ten sam serwis etc!!!!
Osobiście zastanawia mnie jak taki zestaw mógł otrzymać certyfikat ten zestaw jest po prostu niebezpieczny.
Zachowanie Centrali w Warszawie jest nie na miejscu , Serwis tu nie wiele może zrobić bo wadę oprogramowania
naprawić nie mogą muszą czekać od producenta ,żebym chociaż usłyszał przepraszam !!!!
Przestrzegam wszystkich właścicieli sterowników exacontrol Radio -saunier teraz je wymienia ale
przyznać do błędu i zagrożeń się nie chce .
Dla przestrogi innych będe opisywał sprawę gdzie się da !!!

fron8
26-02-2012, 19:58
Ja wybrałem gaz, a mianowicie centrala CSZ 11 Wolf i pewnie bym nie miał większych uwag, gdyby nie totalnie nieprofesjonalna firma montażowa. Kupiłem piec w lipcu 2011, czekałem na pierwsze uruchomienie dopiero w listopadzie 2011, a do dnia dzisiejszego jeszcze nie jest w pełni uruchomiona i nawet nie mam dokumentacji, ani gwarancji. Masakra, ciągłe telefony i zwodzenie ze strony firmy ALFA PROJEKT z Jaworzna ul. Olszewskiego oficjalnego dystrybutora Wolfa co do terminu zakończenia w pełni instalacji. Już nie mam siły i dalsze postępowanie będę prowadził przez rzecznika konsumenta. Dziwi mnie tylko, że tak nierzetelne firmy dostają autoryzację z Wolfa.

szeregowiec350
07-03-2012, 13:20
Witam,

Mianowicie mam kilka pytań dotyczących mojego domu, ponieważ jestem laikiem w kwestii ocieplenia i ogrzewania itp. Mam możliwość zakupu kotła VAILLANT VSC ecoCOMPACT 196/2-C150 w bardzo atrakcyjnej cenie, lecz nie wiem czy będzie on wystarczający by ogrzać mój dom. Jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc w przybliżonym zapotrzebowaniu na ciepło mojego domu byłbym ogromnie zobowiązany ( próbowałem z ozc lecz jest to dla mnie czarna magia). Patrząc na dane projektowe oraz dodane ocieplenie, jakbyście ocenili ocieplenie budynku (dobre/złe, czego brakuje)?

Na chwilę obecną za ogrzewanie obiektu odpowiedzialny jest stojący kocił jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania Vaillant VK 31kW 4/1 XEU wraz z zasobnikiem Vaillant VIH Q 200. Dodatkowo w salonie umieszony jest kominek marki Spartherm o mocy nominalnej 11 kW z rozprowadzeniem grawitacyjnym gorącego powietrza do dwóch pomieszczeń powyżej.

Dane obiektu:
Instalacja C.O. to jeden obieg dla grzejników stalowych płytowych, podwójne oraz dwa aluminiowe. Instalacja cieplna to rury stalowe w kotłowni mają przekrój max 40mm i od niej odchodzą poszczególne „piony”. Wszystkie kaloryfery posiadają zawory termostatyczne oraz termostaty. Cyrkulacja C.O. wywołana przez pompę obiegową. Rury wystające izolowane są pianką PoolFlex, te które są w ścianach zapewne są „gołe”. Brak ogrzewania podłogowego oraz wentylacja jest grawitacyjna kominowa bez rekuperatora.

Budynek to narożny obiekt w zabudowie szeregowej oddany do użytku w 1994 roku. Obiekt jest częściowo podpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem mieszkalnym. Dom w 2006 roku doczekał się remontu wewnętrznego wymiany dachu oraz docieplenia - warstwa styropianu min. 15 cm.

Okna są bardzo duże i jest ich sporo wykonane z PCV oraz szyby podwójnej Pilkington wypełnionej gazem ( data produkcji circa 1995). Są szczelne, jeśli nie były to je uszczelniłem. Dodatkowo 95% okien posiada rolety przeciwwłamaniowe, które jak są spuszczane stanowią jeszcze jakąś barierę przed zimnem.

Piwnice – 47,2 m2 ( ogrzewanie piec plus grzejnik 140x50 cm)- brak potrzeby ogrzewania.
Parter – 108,6 m2 + garaż w bryle budynku – 15,9m2 ( długość grzejników 470x60cm + 360x50cm oraz garaż 80x50cm - nieogrzewany )
Poddasze z antresolami – 105,6 m2 ( długość grzejników 240x60cm + 620x50cm)

Powierzchnia całkowita to 347 m2, powierzchnia użytkowa 189 m2 oraz kubatura równa 750 m3.

Materiały budowlane:



1.Ściany fundamentowe wykonane z cegły pełnej ceramicznej, kl. 100 na zaprawie cementowej = 50 at. Grubość ścian to 38 cm. W ten sam sposób wykonano ściany piwnicy. . Ławy fundamentowe posiadają izolację poziomą z dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku. Ściany piwnic posiadają izolację pionową x2 z Abizolu R+P. Ściany zew. 6cm wełny mineralnej. Wszystkie pomieszczenia „mokre” posiadają izolację przeciwwilgociową ułożoną na podłodze.

2. Ściany przyziemia są wyniesione 45 cm ponad teren w narożniku pół-zach. Posadzka garażu, pokoju dziennego oraz jadalni spoczywa na gruncie. Podłogi na gruncie, na całej powierzchni są izolowane poprzez papę asfaltową, która ułożona jest na podłożu betonowym oraz izolację termiczną z styropianu 4cm. Ściany zew. wykonano jako warstwowe, jednak z przemiennością materiałów ściennych. Ściana szczytowa północna wykonana jest z cegły kratówki 25 cm, wełny min. 6 cm oraz warstwy oblicowej z cegły dziurawki 12 cm. Warstwy cegieł przewiązane są z drutem grubości 6mm. W ścianach podłużnych budynku wsch. i zach. zastosowano jako warstwę nośną, konstrukcyjną grub. 24 cm, gaz beton odm.7. Izolacja wykonana z wełny min. 6 cm. oraz warstwy oblicowej wykonanej z cegły kratówki 12 cm. Warstwy murowe przewiązane drutem 6mm co trzy warstwy. Ściany obustronnie tynkowane cem-wap. Dom w 2006 roku doczekał się remontu docieplenia - warstwa styropianu min. 15 cm.

3. Ściany poddasza, warstwowo wykonano z cegły szczelinówki grub. 19 cm. Na zaprawie cem-wap. Ocieplenie to wełna mineralna 6cm. Warstwa zew. oblicową stanowi cegła dziurawka grub. 6,5cm na zaprawie cem-wap.. Tynk obustronny cem-wap. Łączna grubość ściany zew. poddasza wynosi 35 cm plus warstwa styropianu 15 cm.

4. Więźba dachowa. Dach budynku jest wielopoziomowy, wielopołaciowy, utrzymujący zasady dwuspadową. Główna konstrukcją dachu stanowi więźba drewniana w układzie krokwiowo – płatowym. Krokwie o wymiarach 7x14 cm (podstawowe), 10x14 (naprężone). Płatwie o wymiarach 16x20cm Płatwie stropowe 12x12cm. Deskowanie dachu z desek sosnowych grub. 25 mm. Pokrycie dachu dachówką bitumiczną. Pod całym stropodachem jest wyłożona izolacja termiczna ze styropianu grub. 15 cm, ułożona na warstwie paraizolacji. Podczas remontu dodano jeszcze nieznane ilości wełny mineralnej.


Z góry dziękuję za przebrnięcie przez mój post oraz za ewentualną pomoc,
Szeregowiec

rwxw
07-03-2012, 14:22
nie wiem czy będzie on wystarczający by ogrzać mój dom. Jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc w przybliżonym zapotrzebowaniu na ciepło mojego domu byłbym ogromnie zobowiązany
Ogrzewasz już dom, więc znasz rachunki. 1m3, to około 10kWh. Napisz ile gazu zużywasz, to oszacujemy potrzebną moc, na oko 20kW powinno bez problemów wystarczyć, bo gdyby taki kocioł grzał przez dobę, to by zużył 48m3 gazu, razy 30 dni, daje prawie 1500m3 gazu miesięcznie, więc koło 3000 zł. Mam nadzieję, że płacisz mniej...

szeregowiec350
07-03-2012, 15:25
Ogrzewasz już dom, więc znasz rachunki. 1m3, to około 10kWh. Napisz ile gazu zużywasz, to oszacujemy potrzebną moc, na oko 20kW powinno bez problemów wystarczyć, bo gdyby taki kocioł grzał przez dobę, to by zużył 48m3 gazu, razy 30 dni, daje prawie 1500m3 gazu miesięcznie, więc koło 3000 zł. Mam nadzieję, że płacisz mniej...

Dzięki za przebrnięcie przez post i pomoc.

Nie mogę podać dokładnych danych ponieważ, bardzo dużo podróżowaliśmy(pracowaliśmy) przez ostatnie dwa lata i dogrzewaliśmy kominkiem. Dogrzanie domu po np. dwu tygodniowej lub kilkudniowej nieobecności wiązało się z tym, iż gazomierz bardzo szybko i długo "cykał" :) więc wspomagaliśmy się kominkiem. Ogólnie dopiero po tej zimie wiem jak powinno się ogrzewać dom - wystudzanie domu,pieca jak i zasobnika c.w.u. to chyba najgorsza możliwa opcja.

Co do "namacalnych faktów" to zużycie od 31.10.2011 do dziś wyniosło 1320 m3 gazu oraz 3mp dębu plus ok. 25 paczek brykietu. Tylko te dane też nie są 100 % adekwatne ponieważ miałem źle ustawione podgrzewanie zasobnika z c.w.u i jego podgrzanie w trakcie dnia wynosiło ok 4m3/24h ! Pod koniec stycznia to poprawiłem i jest lepiej bo ok 1,5 m3/24h.

Co do faktów zaobserwowanych w trakcie tych najmroźniejszych dni w tym roku piec w ciągu doby spalał max do 28m3/24h ( maks tem. zasilania na piecu była 65st.), wczoraj tem. -1/-7 spalił ok 12m3/24h ( w obydwa przypadki wliczone zużycie na potrzeby c.w.u ). Temp w domu to około 17-22 stopnie w zależności od pomieszczenia. Sprawność mojego pieca gdy był nowy to pewnie koło 91%, dziś prawie 18 lat później jak ma około 80-85% to jest bardzo dobrze więc to jest następna kwestia która upośledza wyliczenia.

rwxw
07-03-2012, 20:48
Co do faktów zaobserwowanych w trakcie tych najmroźniejszych dni w tym roku piec w ciągu doby spalał max do 28m3/24h
O to właśnie chodziło, warto zapisywać takie dane. Jeśli nie paliłeś wtedy kominkiem, to masz maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą w okolicach 10, max 12kW. Jeśli paliłeś, to trudno określić, bo nie wiadomo ile drewna poszło. Jako, że masz starego atmosferyka, a chcesz go wymienić na kondensat, to rzeczywiste zapotrzebowanie będzie trochę mniejsze.
Po długim wychłodzeniu murów trzeba je znów nagrzać i to trwa i wymaga energii. Jeśli jednak Cię nie było przez 2 tygodnie, to nie miało sensu utrzymywać 20 stopni, lepiej zejść do 10, a później dogrzewać. Dogrzewanie boli, bo kocioł pracuje non-stop, ale jak uśrednisz z okresem nieobecności, to nie będzie tak źle.

grax
10-03-2012, 09:25
Witam.
Poszukuję pieca gazowego dwu funkcyjnego do pomieszczenia 40m2.
Najbardziej zależy mi, aby był to piec nie duży, aby nie reagował bardzo na spadki ciśnienia wody, elektroniczny zapłon i stała temperatura wody do ustawienia. Energooszczędny.

Jaki piec polecicie? Myślę nad jakimś Termetem.
Czy taki np : http://allegro.pl/kociol-termet-miniterm-gco-dp-21-23-piec-2-funkc-i2173990341.html wystarczył by?
Lub coś może polecicie?

amelkax1
22-03-2012, 08:30
Drodzy forumowicze,
bardzo potrzebuję Waszej pomocy.
Stoję przed wyborem pieca gazowego do mojego domku. Dom ma 82 m2 powierzchni, parterowy, ściana 24 + 15 styropian. Podłogówka w kuchni, salonie + 27 żeberek, , przedpokoju + 10 żeberek, łazience + 10 żeberek, wiatrołapie + 10 żeberek. Na pewno będzie piec na paliwo stałe + piec gazowy dwufunkcyjny. Ciepła woda z gazowego lub przy paleniu węglem z zasobnika zamontowanego przy piecu węglowym. Komin systemowy.
Proszę doradźcie co mam kupić, albo przynajmniej udzielcie jakiś fajnych porad.

1950
22-03-2012, 10:07
błędem jest wchodzenie w dwa kotły,
przy tak małym domu jedynie kondensat,

pawelpiwowarczyk
22-03-2012, 10:44
A czy nie jest tak, że przy tak małym domku, kondensat będzie miał bardzo długo okres zwrotu?

1950
22-03-2012, 15:46
a powiedz mi co się w domu zwraca?
czy ta plazma,
czy też może płytki po 160 zł,
wydaje mi się, że budując się trzeba tak robić, żeby koszty utrzymania domu były jak najmniejsze,

chyba, że się mylę,

RAPczyn
23-03-2012, 07:55
Drodzy forumowicze,
bardzo potrzebuję Waszej pomocy.
Stoję przed wyborem pieca gazowego do mojego domku. Dom ma 82 m2 powierzchni, parterowy, ściana 24 + 15 styropian. Podłogówka w kuchni, salonie + 27 żeberek, , przedpokoju + 10 żeberek, łazience + 10 żeberek, wiatrołapie + 10 żeberek. Na pewno będzie piec na paliwo stałe + piec gazowy dwufunkcyjny. Ciepła woda z gazowego lub przy paleniu węglem z zasobnika zamontowanego przy piecu węglowym. Komin systemowy.
Proszę doradźcie co mam kupić, albo przynajmniej udzielcie jakiś fajnych porad.

Jeśli koniecznie chcesz kocioł na paliwo stałe to powinno się rozważyć zbiornik buforowy. Taki zbiornik może jednocześnie przygotować ciepłą wodę użytkową a dzięki temu kocioł kondensacyjny gazowy wystarczy, że będzie miał moc maksymalną ~10kW.

chris201
27-03-2012, 22:31
Witam forumowiczów.
Proszę o pomoc w wyborze pieca. Mam dwie oferty wykonania C.O. od dwóch różnych wykonawców i każdy z nich przekonuje mnie do "swojego" pieca. Dodam, że oferty są zbliżone cenowo. Dom to 155m2, z czego niecałe 50m2 to ogrzewanie podłogowe (kuchnia, wiatrołap, kotłownia, przedpokój nr 1, WC oraz łazienka). Reszta (salon 30m2, przedpokój nr 2 oraz trzy sypialnie i dwa pokoje na poddaszu) to ogrzewanie grzejnikowe. Dodatkowo w łazience będzie grzejnik typu drabinka.

Wykonawca nr 1 proponuje rozwiązanie w oparciu o piec DeDietrich:
- piec MCA 25 + pogodówka + sprzęgło hydrauliczne z pompą
- solary Dietrisol Ultra Light (w pakiecie ze zbiornikiem C.W.U. 300l)
- ogrzewanie podłogowe w oparciu o system KanTherm (z mieszaczem, nie na żadnym rtl)
- grzejniki Kermi typ V, 22/33 (przewymiarowane pod piec kodensacyjny)

Wykonawca nr 2 proponuje rozwiązanie w oparciu o system Viessmann:
- piec Viessmann Vitodens 200 26kW + zbiornik C.W.U. 300l + solary Vitosol 100f (pakiet)
- ogrzewanie podłogowe w oparciu o system Viessmann (z mieszaczem)
- grzejniki Viessmann 22/33 (przewymiarowane pod piec kondensacyjny)

Czy ktoś pokusi się o przedstawienie wad i zalet pieców? Którą wersję wybralibyście dla siebie?
Wg mnie, biorąc pod uwagę to, że montuję solary, podłogówkę oraz zwykłe kaloryfery - należałoby wybrać MCA (z tego co wiem, to ten kocioł jest bardziej zaawansowany od Vitodens'a 200) A może się mylę?

Proszę o konstruktywne opinie, muszę niebawem podjąć decyzję.

Olek1
28-03-2012, 01:14
Witam,

Jestem to nowy i bardzo początkujący :)
Chciałbym się także poradzic w doborze kotła i kosztach instalacji. Nowy dom 160m2 (w tym garaż 18m2). Parter + poddasze.
W całym domu podłogówka (poza garażem).
Za kocioł Viessman 200W+zbiornik 150L wraz z podłogówką kompletna instalacja co zażyczono sobie 37 tys. brutto.
Czy to dobra cena ?
Z góry dziękuję za pomoc.

Artis0
28-03-2012, 19:25
Jeśli jest to cena razem z instalacją wod-kan to nawet bardzo dobra. Viessman Vitodens 200 to dosyć drogi kocioł ....

kemot_73
30-03-2012, 09:11
Chciałbym się także poradzic w doborze kotła i kosztach instalacji. Nowy dom 160m2 (w tym garaż 18m2). Parter + poddasze.
W całym domu podłogówka (poza garażem)..

A ja polecam Junkersa Cerapur 14-3 do tego FW100 i np Galmet KWADRO 120 -140l -ale o tym kotle jest dużo wiec poczytaj - wg mnie tani niezawodny i doskonale sie sprawdzajacy w takim przypadku jak 100% podłogówki

KosGos
31-03-2012, 20:18
A ja polecam Junkersa Cerapur 14-3 do tego FW100 i np Galmet KWADRO 120 -140l -ale o tym kotle jest dużo wiec poczytaj - wg mnie tani niezawodny i doskonale sie sprawdzajacy w takim przypadku jak 100% podłogówki

Czy to nie za mala moc ? Sam zastanawiam sie nad kotlem do domku ok 130m2 i calosc podlogowka. Rozwazalem ten kociolek ale nie wiem czy nie lepiej dolozyc do wersji comfort tyle ze myslalem ze te 16kW to malo bedzie dla wody. Moze najlepiej lodowke ?
Rozwazalem tez vailanta VC 186/3-5 + zasobnik, VKS INT 196 + zasobnik, lodowka VSC INT 196/2-C 150. Montazysta poleca Brotje WGB 20. Sam chcialbym wydac jak najmniej, miec komfort cieplej wody i ogrzewania, a przede wszystkim niskie koszty uzytkowania. Jest ktos w stanie doradzic cos co spelni moje oczekiwania ?

Ania_1983
31-03-2012, 21:12
Pilnie potrzebujemy pomocy- od razu przyznaję, że nie zagłębiałam się w cały wątek bo czasu brak :(

Przyjechał do nas kocioł Saunier Duval Isotwin Condens 24/30 i nie mam pojęcia jak to się stało, ale ma inne wymiary niż nam przedstawiano (głębokość 57, a nie jak myśleliśmy 45cm) i w związku z tym nie mieści się tam gdzie wisieć powinien i potrzebujemy znaleźć jakąś alternatywę.
Kocioł miałby służyć do ogrzewania domu o powierzchni użytkowej 160m2 i wody (dwie łazienki). Nie mamy pompy ciepła i innych tego typu bajerów, w przyszłości chcemy podłączyć do kotła solary. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jakieś rozwiązanie? Maksymalna głębokość kotła to 45cm.

Szukam też sama na necie i znalazłam kocioł ACV Kombi Kompakt- czy w ogóle zawracać sobie nim głowę? Wymiary ma b. małe ale czy by wystarczył? Czy trzeba do niego jakiś zasobnik?

Pomożecie? :)

łabędź
01-04-2012, 03:21
Witam http://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyno.gif
jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o sprawy techniczne;
Bardzo proszę o pomoc w doborze pieca gazowego do ogrzewania i do ciepłej wody-firma, moc, oraz wielkości grzejników;
piec raczej kondensacyjny


kupiłam mieszkanie 62 m:
w domu kilkurodzinnym z lat 40,
przyziemie, podłoga drewniana, nie izolowana dodatkowo, nie będzie ogrzewania podłogowego,
ściany ocieplone od zewnątrz styropianem 10cm
okna plastikowe od zachodu, jedno od południa, brak kotłowni i pomieszczenia gospodarczego, 1 osoba

mieszkanie w amfiladzie, więc:

w kuchni 12,5 m- 2 ściany zewnętrzne, połowa trzeciej od nieogrzewanego korytarza, powyżej nieogrzewane, pomieszczenie; sufit ocieplony styropianem,1 okno 170x120
w pokoju 25 m 1 ściana zewnętrzna, nad pokojem ogrzewane pomieszczenie, 1 okno170x190cm
w pokoju 22 m 2 ściany zewnętrzne, nad pokojem słabo ogrzewane pomieszczenie, okno170x120, drzwi balkonowe ok 270x120cn na prostopadłych ścianach

Bardzo dziękuję.

lujski
01-04-2012, 07:15
Witam, jaki polecice piec kondensacyjny 1-funkcyjny dla nowego domku 110m2 - - 1-funkcyjny, ale zeby grzal wode na co i cwu - wszedzie podłogówka, - potrzebowałbym kociol max12kW - wiekszy mi nie potrzebny ...

batix
01-04-2012, 22:28
jaki kocioł wybrać zaproponowano mi beretta conica green 25 s e.s.i lub Buderus U052 24kW. Jak poszedłem do jednego sklepu to gość powiedział, że beretta to włoskie badziewie co wy na to?

mistalova
06-04-2012, 10:31
Beretta jest włoska tylko z nazwy - produkowana jest w Polsce:) ale to chyba plus - nie problemu z częściami zamiennymi.

rwxw
06-04-2012, 19:31
jaki kocioł wybrać zaproponowano mi beretta conica green 25
Dopasuj kocioł do Twojego zapotrzebowania, a nie do oferty handlowca i jego prowizji. Pytasz co my na to. Nic, bo nie wiemy czego potrzebujesz.

rwxw
06-04-2012, 19:36
Bardzo proszę o pomoc w doborze pieca gazowego do ogrzewania i do ciepłej wody-firma, moc....
kupiłam mieszkanie 62 m
Jeśli ma być do ciepłej wody, to nie pozostaje nic innego tylko kocioł 2-funkcyjny o mocy modulowanej od x do 24kW. W takim wypadku wymiary mieszkania nie mają znazenia, bo i tak będzie spory nadmiar mocy. Poszukaj w ofertach kotła o jak największej modulacji, żeby to "x" było jak najmniejsze.
Grzejniki kup jak największe, takie jakie Ci się zmieszczą i nie będą przeszkadzć oraz nie będą kosztować majątku. Dla kondensata czym większe, tym lepsze.

megapol_mg
07-04-2012, 18:32
Witam, a Jaki piec byście zaproponowali do domu 200m2 z poddaszem, myślałem o ferroli
Obciążenie cieplne kW 25,2 -5,3 , z zasobnikiem 180l , w jednej obudowie. Jak myślicie czy bedzie odpowiedni ten piec ???

dooq
14-04-2012, 10:53
Witam Mam prośbę o dobór piecyka i zasobnika c.w.u.
Piwnica - 100 m2 cała zakopana w ziemi, w zimie podczas budowy temp zawsze dodatnia (woda nie zamarzała) kotłownia w piwnicy nieogrzewanej,
Parter - 100 m2 (10 cm styropianu na podłodze)
Poddasze użytkowe (ze skosami) - 100 m2 (na podłodze 5 cm styro, strop betonowy a na nim 20 cm styropianu)
Ściany zewnętrzne z Ytonga 40cm
Czyli razem 200 m2 bez piwnic (300 m2 z piwnicami - ale tego chyba się nie liczy)
Na całości (parter i poddasze) mam podłogówkę (nie mam kaloryferów), piwnica nie ogrzewana.
Ilość osób 3-4 szt.
Łazienka na parterze - prysznic + umywalka
Kuchnia - umywalka
Łazienka na piętrze - wanna + umywalka

Zastanawiam się nad kotłem WOLF CGB-20(20kW) lub CGB-24(24kW), oraz zasobnik c.w.u. Galmet o pojemności 200 litrów z podwójną wężownicą.
Co o tym sądzicie?

luk106
14-04-2012, 14:54
Witam!
Na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem co do ogrzewania. Jestem na etapie wyboru kominów w nowobudowanym domu i tu pojawił się temat pieca.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Całość ma 120 m pow użytkowej plus garaż i strych nad nim (garaż i strych nie będą ogrzeawane). Ściany zewnętrzne silikat 24 cm plus styropian 20 cm. Do ogrzewania (CO + woda) chciałbym zastosować kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym. Co do ogrzewania podłogowego to raczej tylko łazienka i kuchnia. Jaki kocioł gazowy byście polecili do takiej konfiguracji? Dodam, że kocioł gazowy będzie umieszczony w kotłowni na parterze więc nie powino być problemu z miejscem. Rodzinka narazie dwuosobowa ;) ale do obliczeń przyjmuję cztery osoby.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów ;)

ps. znalazłem np taki zestaw http://www.pakietypromocyjne.pl/index.php/opisy,pakietow/Dwa,Zrola,Energii/Dwa,Zrodla,Energii,kominek,+,kociol
co o nim sądzicie?
13 640 zł
cena netto pakietu
16 777 zł brutto

rwxw
14-04-2012, 16:42
16 777 zł brutto
Cóż komentować.... Policz dla swojego domu ozc, żeby się zorientować w zapotrzebowaniu na ciepło. To podstawa, bez tego dobór czegokolwiek to wróżenie z fusów a nie dobór. Jeśli ściany chcesz ocieplić styro 20ką, to domyślam się, że dach będzie ocieplony przynajmniej 30cm warstwą, to dobrze. Jeśli zrobisz to dokładnie, to zapotrzebowanie na ciepło takiego domu nie będzie duże i tym samym rachunki za gaz nie będą wysokie. Ocieplenie to podstawa, źródło ciepła jest zawsze drugorzędne. Dla 120 m domu jesteś w stanie zejść z rachunkami za gaz do ogrzewania poniżej 2000 zł/rocznie. Kominek, czemu nie, ale podaruj sobie płaszcz, związane z tym koszty i komplikację układu, chyba że drewno będziesz miał za darmo przez najbliższe 10 lat.
Napisz dlaczego chcesz łączyć podłogówkę z grzejnikami ?

luk106
15-04-2012, 16:57
Dzięki za odpowiedź. Nie jestem specjalistą od obliczeń wszelkich wskaźników. Na stronie Archon, z której zakupiłem projekt, jest narzędzie do wyliczania charakterystyki energetycznej. Wg niego budowany przeze mnie dom ma współczynik EP= 133,47 [kWh/m2xrok]. Średni koszt ogrzewania gazem szacują na ok 3300 zł/rok. Jaki kocioł gazowy będzie najbardziej odpowiedni. Co myślicie o wskazanym przeze mnie zestawie? Co do samego kominka to jestem zdania, że muszę mieć alternatywne źródło ogrzewania. Sam kominek to trochę za mało. Dlatego zdecydowałem się na PW. Właściwie to mam już taki mętlik w głowie, że już sam nie wiem co zrobić. Jedno jest pewne - będzie kocioł gazowy i do tego kominek. Tylko jeszcze nie jestem do końca przekonany czy PW, czy może wentylację mechaniczną.
Te ciągłe trudne wybory mnie wykończą ;) Nie ma to jak znać się na rzeczy, a nie tylko polegać na opiniach innych. Niestety, tak jak pisałem, fachcem budowlanki to ja nie jestem ;)
Co do ogrzewania podłogowego to nie będzie go w całym domu ze wzgledu na koszty. Tzn podłogowe tam gdzie kafelki. Na pozostałej powierzchni wydaje mi się, że grzejniki będą tańsze. Jeżeli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu. Tak jak mówiłem nie znam się na tym. Wg projektu ocieplenie dachu planowane jest na 20 cm wełny. To jednak nie jest jeszcze pewne. Czy zwiększenie grubości wełny do 30 cm da dużą poprawę i jest ekonomiczne?

rwxw
18-04-2012, 19:01
Co do ogrzewania podłogowego to nie będzie go w całym domu ze wzgledu na koszty. Tzn podłogowe tam gdzie kafelki. Na pozostałej powierzchni wydaje mi się, że grzejniki będą tańsze.
Odnośnie ceny podłogówki, to różni się ona od wylewki tym, że jest położona w niej rura, a w betonie jest plastyfikator (nie kosztuje majątku). Sprawdź ceny rury pex 16 (np. allegro), policz, że będzie rozłożona co 15-20cm i będziesz znał cenę materiału. Robocizna nie może kosztować majątku, bo jeden roboczodzień osoby, która tego pexa rozłoży na podłodze nie może kosztować 1000zł, a przecież nikt nie będzie układał rury przez miesiąc. Styropian masz ten sam, folię też, zbrojenie tak samo, cóż więcej trzeba do podłogówki, no może dylatajce, ale to grosze. Zaoszczędzisz na mieszaczu, jego sterowaniu.

Tak jak mówiłem nie znam się na tym. Wg projektu ocieplenie dachu planowane jest na 20 cm wełny. To jednak nie jest jeszcze pewne. Czy zwiększenie grubości wełny do 30 cm da dużą poprawę i jest ekonomiczne?
Też się nie znam, ale oszacowałem ozc u siebie i myślę, że warto było. Ewentualnie możesz komuś zlecić, żeby Ci to zrobił. Budowa to niestety kosztowna i długoterminowa inwestycja, więc warto się przynajmniej pi razy drzwi orientować.
Odpowiedź, czy 30cm jest ekonomiczne dało by Ci policzenie ozc, a tak na oko to trudno określić jaki będzie zysk w pln. 20 cm na dzień dzisiejszy to mało, a za 10 lat tym bardziej. Ludzie dają nawet 50cm, poczytaj na forum. Są darmowe programiki do ozc, wpisujesz bryłę (jak Ci się nie chce dokładnie definiować, to uproszczoną do sześcianu), określasz izolację i sam liczy. Zmieniasz izolację i masz nowe wyniki - warto to zrobić, żeby zdać sobie sprawę z tego co i jak wpływa na straty.

luk106
18-04-2012, 20:01
a co z wykończeniem podłogi? płytki ceramiczne dobrze przewodzą ciepło, a panele chyba nie. Panele dostosowane do ogrzewania podłogowego są drogie, a nie wiem czy zwykłe będą odpowiednie.
Wracając do głównego tematu to mógłby ktoś doradzić jaki piec gazowy zastosować by współpracowal z kominkiem z płaszczem wodnym? Chciałbym żeby to wszystko było tak połączone żebym nie musiał nic przełączać. Dlatego zaciekawił mnie ten zestaw http://www.pakietypromocyjne.pl/inde...minek,+,kociol
Dodam, że na chwilę obecną coraz bardziej przychylam się do zainwestowania w rekuperator.

RAPczyn
19-04-2012, 08:17
a co z wykończeniem podłogi? płytki ceramiczne dobrze przewodzą ciepło, a panele chyba nie. Panele dostosowane do ogrzewania podłogowego są drogie, a nie wiem czy zwykłe będą odpowiednie.
Wracając do głównego tematu to mógłby ktoś doradzić jaki piec gazowy zastosować by współpracowal z kominkiem z płaszczem wodnym? Chciałbym żeby to wszystko było tak połączone żebym nie musiał nic przełączać. Dlatego zaciekawił mnie ten zestaw http://www.pakietypromocyjne.pl/inde...minek,+,kociol
Dodam, że na chwilę obecną coraz bardziej przychylam się do zainwestowania w rekuperator.

Nad wentylacją mechaniczną nie ma się co zastanawiać tylko montować.
Kominek z płaszczem wodnym, moim zdaniem, powinien być podłączony do zbiornika buforowego (najlepiej by przygotowywał jednocześnie ciepłą wodę użytkową).
Kocioł gazowy również podłączamy do zbiornika buforowego (tylko do niewielkiej pojemności na górze zbiornika - uogólniając).
W pomieszczeniach gdzie będziesz miał drewno na podłodze możesz ogrzewać ogrzewaniem ściennym (zasilanie tą samą temperaturą co ogrzewanie podłogowe) - zaoszczędzisz na automatyce dla 2 obiegów grzewczych, 2 pompach i 2 zaworach 3-drogowych mieszających (tzn. wystarczy 1 grupa pompowa z mieszaczem).

Kiełek
19-04-2012, 17:20
A ja zapytam tak:
De Dietrich Innovens MCA25 BS200 albo BS150. Jak kosztowo kształtuje się różnica w utrzymaniu temperatury z zasobniku 150L i 200L? Jest sens dawać 200L?
Na dole łazienka z umywalką, na górze dwie łazienki (dwa prysznice, dwie umywalki, jedna wanna). Jaki wpływ na docelową pojemność zasobnika powinna mieć deszczownica/deszczownice?
Na początku bez solarów, ale w przyszłości chciałbym mieć możliwość "łatwego" (czyli bez ciężkich i drogich modyfikacji) dołączenia systemu solarów - takie Solar-Ready.

Z góry dzięki za rady i sugestie!

luk106
19-04-2012, 19:23
RAPczyn dzięki za odpowiedź. Może mógłby ktoś wrzucić jakiś schemat jak to ma być połączone? I w jakich układach powinny pracować otwarty/zamknięty? Piec gazowy kondensacyjny.

hydraulik_
20-04-2012, 12:33
A ja zapytam tak:
De Dietrich Innovens MCA25 BS200 albo BS150. Jak kosztowo kształtuje się różnica w utrzymaniu temperatury z zasobniku 150L i 200L? Jest sens dawać 200L?
Na dole łazienka z umywalką, na górze dwie łazienki (dwa prysznice, dwie umywalki, jedna wanna). Jaki wpływ na docelową pojemność zasobnika powinna mieć deszczownica/deszczownice?
Na początku bez solarów, ale w przyszłości chciałbym mieć możliwość "łatwego" (czyli bez ciężkich i drogich modyfikacji) dołączenia systemu solarów - takie Solar-Ready.

Z góry dzięki za rady i sugestie!
Nie jest istotne ile wody jest w zbiorniku tyko ile pobierasz.Tyko woda pobierana jest podgrzewana.
Solary są bez sensu .Zobacz ile będziesz płacić za 1 miesiąc w lecie (tyle oszczędzisz ale musisz zapłacić opłate stała).
Zarobisz max 50 zł miesięcznie .300 zł rocznie .Lepiej wpłacić kase do banku i mieć procent
Czas podgrzania całego zbiornika to 15 -20 minut.Czyli w pierwszych 10 minutach masz 200 do 300 litrów wody (to powinno być w danych technicznych).
Pod prysznicem mozna wychlapać 50 -100 l w czasie 10 minut

hydraulik_
20-04-2012, 12:48
a co z wykończeniem podłogi? płytki ceramiczne dobrze przewodzą ciepło, a panele chyba nie. Panele dostosowane do ogrzewania podłogowego są drogie, a nie wiem czy zwykłe będą odpowiednie.
Wracając do głównego tematu to mógłby ktoś doradzić jaki piec gazowy zastosować by współpracowal z kominkiem z płaszczem wodnym? Chciałbym żeby to wszystko było tak połączone żebym nie musiał nic przełączać. Dlatego zaciekawił mnie ten zestaw http://www.pakietypromocyjne.pl/inde...minek,+,kociol
Dodam, że na chwilę obecną coraz bardziej przychylam się do zainwestowania w rekuperator.

Daj sobie spokój z kominkiem z płaszczem .same wady i ogromne koszty.Zamotuj zwykły wkład i wentylację mechaniczną z requ.
Ona rozprowadzi ciepło po budynku.Ciepło zostanie wykryte przez głowice na grzejnikach które zamkną zawory .A to spowoduje wyłączenie kotła co.
samo działa i tanio.
Jak zamotujesz z płaszczem to będziesz musiał zawsze otwierać głowice na maxa .Bo jak się zamkną to zagotujesz kominek.

RAPczyn
20-04-2012, 17:35
RAPczyn dzięki za odpowiedź. Może mógłby ktoś wrzucić jakiś schemat jak to ma być połączone? I w jakich układach powinny pracować otwarty/zamknięty? Piec gazowy kondensacyjny.

Schemat:
http://www.soltec-schroeder.de/Bilder/Speicher/Hydraulik/Aqua-Expresso-Modula-1hk.pdf
Komentarz: zamiast kolektora, będzie kominek z p.w.

fantomek24
22-04-2012, 13:37
hydraulik zaproponował Buderus GB 072 14k+S120+RC35+AS1,6+FA
http://allegro.pl/kociol-buderus-gb-...266886248.html
z zasobnikiem 120l ale penie dlatego ze jest jego dystrybutorem co myslicie o nim? jakie opinie? jakosc? a moze cos lepszego?

Marek.Koli
24-04-2012, 12:42
Witam serdecznie.

Wiem, że temat jest już oklepany, ale i ja stanąłem przed koniecznością wyboru kotła gazowego. Po przeczytaniu wszystkiego, co było do przeczytania zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniego modelu.

Mieszkam w kamienicy, piętro drugie (z czterech) powierzchnia: 80 m2, wysokość: 320 cm., grube mury, brak izolacji termicznej ścian, okna: nowe, drewniane lub plastikowe.

Interesuje mnie kocioł wiszący, kondensacyjny, dwufunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania i najlepiej z zasobnikiem na wodę. Bardzo zależy mi też, żeby był maksymalnie cichy.

Póki co mieszkam tylko z żoną, jednak powiedzmy, że ilość mieszkańców to 5 osób. Taką ilość musi kocioł obsłużyć. Moc kotła musi być wystarczająca, żeby nie było żadnych problemów z dostępem do bierzącej ciepłej wody, które to problemy występują ponoć w przypadku kotłów kondensacyjnych o zbyt małej mocy.

Z obserwacji poczynionych na forach internetowych mam wrażenie, że w moich parametrach internauci proponują kotły Isotwin H-MOD, Junkersy oraz kotły Saunier Duval z technologią ELGA. Jednak nie mam ani wielkiego pojęcia o temacie, ani też sztywnych wymogów co do marki (wtedy bym nie zadawał pytania). Chodzi mi tylko o markę, w której stosunek cena / jakość jest w miarę optymalny, w której nie ma problemu z dostępnością i ceną serwisu oraz w miarę nieawaryjną.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze modelu i jego mocy oraz o inne porady związane z planowanym przeze mnie zakupem.

Za wszelkie porady i sugestie z góry uprzejmie dziękuję.

Pozdrawiam.

Marek.

darecki86
24-04-2012, 18:31
moi rodzice mają kocioł gazowy junkersa z zasobnikiem wody 210 l, do którego można podłączyć solary słoneczne, używają go od ponad roku i jak do tej pory są zadowoleni, mam nadzieję, że będzie działał przez długie lata.

serwismen
28-04-2012, 06:14
Witam. Na tak małe mieszkanie nie warto pchac kondensata wystarczy zamnknieta komora spalania . Zalezy ile masz tam miejsca bo mozna thema clasicc jednofunkcyjna z zasobnikiem albo faktycznie h-moda

igimaks
29-04-2012, 23:59
RAPczyn doradziłeś już wielu osobom i ja tez mam dylemat i prosze o pomoc w doborze kotła

Dom ma 166 m2 użytkowej plus 40 garaż (w bryle domu) dom z poddaszem użytkowym
dla mojego projektu EP jest 68
ściany 29 max styropian 15 dach 30 okna w domu wielgaśne ale szyby potrójne
planuję 100 % podłogówki lub częściowo naścienne (w sypialni chciałbym mieć pod stopami miękką wykładzinę )
trochę paneli, a w salonie parkiet
Na obecną chwilę nie planuję rekuperacji (niestety koszt)
Proszę o poradę dotyczącą kotła

igimaks
30-04-2012, 00:02
RAPczyn doradziłeś już wielu osobom i ja tez mam dylemat i prosze o pomoc w doborze kotła

Dom ma 166 m2 użytkowej plus 40 garaż (w bryle domu) dom z poddaszem użytkowym
dla mojego projektu EP jest 68
ściany 29 max styropian 15 dach 30 okna w domu wielgaśne ale szyby potrójne
planuję 100 % podłogówki lub częściowo naścienne (w sypialni chciałbym mieć pod stopami miękką wykładzinę )
trochę paneli, a w salonie parkiet
2 łazienki rodzina 2+2
Na obecną chwilę nie planuję rekuperacji (niestety koszt)
Proszę o poradę dotyczącą kotła

sigielki
30-04-2012, 15:21
troche poczytałem linków, sciagnąłem tez program Audytor ale jest za trudny dla laika, tzn. może i policzę zapotzrebowanie, ale nie jestem pewny czy można tym obliczeniom zawierzyć...

proszę więc o rząd wielkości ozc dla mieszkania, i jaki z grubsza kocioł by wystarczył
(wiem że ide na łatwiznę, ale trzeba szybko podjąć decyzję i chciałbym wiedzieć czego moge sie spodziewać)

mieszkanie 56m2, w domu dwukondygnacyjnym (mały bloczek na cztery mieszkania) 1 piętro, strona południowa, osłonięty budynek, ogrzewanie podłogowe, klatka schodowa również należy do mieszkania (prosto z klatki wchodzi sie do salonu), budynek, według zapewnień będzie bardzo dobrze ocieplony, wydaje sie że okien nie tak dużo, balkonowe i sasiednie narożne do podłogi, okno w kuchni, w salonie i na klatce schodowej, budynek z cegły.

pytam o kocioł, bo chyba teraz to najtańsza opcja (a jeszcze jak będziemy mieć swój gaz z łupków...)

RAPczyn
02-05-2012, 08:53
RAPczyn doradziłeś już wielu osobom i ja tez mam dylemat i prosze o pomoc w doborze kotła

Dom ma 166 m2 użytkowej plus 40 garaż (w bryle domu) dom z poddaszem użytkowym
dla mojego projektu EP jest 68
ściany 29 max styropian 15 dach 30 okna w domu wielgaśne ale szyby potrójne
planuję 100 % podłogówki lub częściowo naścienne (w sypialni chciałbym mieć pod stopami miękką wykładzinę )
trochę paneli, a w salonie parkiet
2 łazienki rodzina 2+2
Na obecną chwilę nie planuję rekuperacji (niestety koszt)
Proszę o poradę dotyczącą kotła

Ogrzewanie ścienne i podłogowe to bardzo dobry wybór.
Trochę szkoda wentylacji - może rozprowadź rury od wentylacji a jednostkę zamontujesz później.

Wracając do kotła. Osobiście jestem zwolennikiem małych mocy dopasowanych do potrzeb c.o.
Przy twoim domu obciążenie cieplne powinno być mniejsze niż 10kW przy -20stC.
Kotły jakie ja bym widział u Ciebie to: Buderus GB162-15, Broetje WGB 15 E, Paradigma Modula NT 10 lub 15.

Pozdrawiam.

tkski
02-05-2012, 22:25
Poszukuję informacji na temat kotła Vaillant Thermoblock VC256. Na stronach producenta nie znalazłem takiego modelu. Może ktoś z szanownych Grupowiczów posiada takie urządzenie ? Może ktoś ma dostęp do instrukcji obsługi lub serwisowej - chciałem sprawdzić parametry tego kotła. Będę wdzięczny za wszelkie informacje

Esiak
02-05-2012, 22:37
Poszukuję informacji na temat kotła Vaillant Thermoblock VC256. Na stronach producenta nie znalazłem takiego modelu. Może ktoś z szanownych Grupowiczów posiada takie urządzenie ? Może ktoś ma dostęp do instrukcji obsługi lub serwisowej - chciałem sprawdzić parametry tego kotła. Będę wdzięczny za wszelkie informacje
VC to jakiś starszy model z linii ecoTEC

lujski
03-05-2012, 06:43
jaki mozecie polecic kociol gazowy jednofunkcyjny taki max 12-14kW dla domku okolo 110m2 dla co i cwu ..?? - taki jakis niedrogi najlepiej :)

RAPczyn
04-05-2012, 08:41
jaki mozecie polecic kociol gazowy jednofunkcyjny taki max 12-14kW dla domku okolo 110m2 dla co i cwu ..?? - taki jakis niedrogi najlepiej :)

Tańszy z tych lepszych to np Buderus GB162-15.

grzeniu666
04-05-2012, 12:20
Tańszy z tych lepszych to np Buderus GB162-15.

Co lepszego ma porównując do Immergasa Victrix 12 kW i Junkersa Smart 14 kW?

Garfield
04-05-2012, 20:28
Witam, mam prośbę o pomoc w wyborze kotła w następujące sytuacji.
w domu moich rodziców niestety kocioł po 14 latach użytkowania wyzionął ducha...
niestety jestem zmuszony do wymiany go i tutaj się pojawia dylemat...
Stary piec to jednofunkcyjny Junkers z otwartą komorą spalania z zasobnikiem 120 litrów
dom to 140 metrowy wolnostojący normalny domek, bez podłogówki, ogrzewany tylko grzejnikami w większości pokoi purmo dwupłytowe o powierzchni 80x60. ocieplany 10 cm styropianem i wełna dachu 15 cm. (tak się kiedyś budowało)
no i teraz ten problem... ze wszystkimi instalatorami jakimi rozmawiam słyszę jedno... kocioł kondensacyjny... nic do takiego rozwiązania nie mam (nawet w swoim domu mam taki kocioł ale dom jest budowany 4 lata temu lepiej docieplony i jakieś 60% powierzchni jest w podłogówce) co byście polecili, pchać się w kondensata? czy jednak zostać przy takich jak było ?? a może krok wyżej z zamkniętą komorą spalania?

escone
06-05-2012, 09:01
Witam!
Chciałbym się podpiąć pod temat.

Buduję dom w technologii szkieletu drewnianego o powierzchni parteru 87m2, cały parter ogrzewany podłogówką.
Poddasze w późniejszym czasie zostanie zaadoptowane do użytku i będą tam 2 małe pokoje po ok 10m2 powierzchni podłogi.
Pierwotnie myślałem o piecu kondensacyjnym 2 funkcyjnym. Jednak taki piec ma pewną wadę odnoścnie CWU gdzie trzeba
przelać kilka litrów wody zanim zacznie z kranu lecieć ciepła, co przy braku kanalizacji i posiadaniu szamba jest sporym minusem.
Ostatnio jednak natrafiłem na ciekawe rozwiązanie firmy Junkers.
Chodzi dokładnie o ten piec
http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapur_acu_smart/cerapur_acu_smart_1.aspx
http://www.e-heat.pl/kociol-junkers-cerapur-acu-p-425.html
Jest to kocioł 2funkcyjny ale dodatkowo posiada wbudowany niewielki zasobnik, który pozwala na szybsze uzyskanie ciepłej wody.

Znalazłem jeszcze opciję firmy Saunier Duval
http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isofast-cds/

Co o tych piecach sądzicie?
Z góry dziękuję za wszelkie sensowne wskazówki.

lujski
06-05-2012, 19:55
Witam, mam prośbę o pomoc w wyborze kotła w następujące sytuacji.
w domu moich rodziców niestety kocioł po 14 latach użytkowania wyzionął ducha...
niestety jestem zmuszony do wymiany go i tutaj się pojawia dylemat...
Stary piec to jednofunkcyjny Junkers z otwartą komorą spalania z zasobnikiem 120 litrów
dom to 140 metrowy wolnostojący normalny domek, bez podłogówki, ogrzewany tylko grzejnikami w większości pokoi purmo dwupłytowe o powierzchni 80x60. ocieplany 10 cm styropianem i wełna dachu 15 cm. (tak się kiedyś budowało)
no i teraz ten problem... ze wszystkimi instalatorami jakimi rozmawiam słyszę jedno... kocioł kondensacyjny... nic do takiego rozwiązania nie mam (nawet w swoim domu mam taki kocioł ale dom jest budowany 4 lata temu lepiej docieplony i jakieś 60% powierzchni jest w podłogówce) co byście polecili, pchać się w kondensata? czy jednak zostać przy takich jak było ?? a może krok wyżej z zamkniętą komorą spalania?

pchanie sie w kondensata to niepotrzebne wywalanie pieniedzy - z zamknieta komora spalania bedzie lepszy z racji nizszej ceny.. sprawnosc bedzie ta sama

1950
06-05-2012, 21:25
o:jawdrop:
no cóż, człowiek się uczy całe życie,

Garfield
08-05-2012, 10:21
o:jawdrop:
no cóż, człowiek się uczy całe życie,
czy mógłbys wyrazic swoja opinie przy tym temacie?

1950
08-05-2012, 15:55
dowiedziałem się właśnie, że sprawność kotła kondensacyjnego, jest taka sama jak kotła z zamkniętą komorą spalania,
gratuluję lujskiemu wiedzy

tkn
10-05-2012, 12:03
Witam,

Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego do c.o. i c.w.u. - dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem.

Dane obiektu:
1.Powierzchnia użytkowa 140.80 m2 + powierzchnia garażu 32.10 m2 (ogrzewanie podłogowe na złamanie temperatury),
2.Powierzchnia zabudowy 139.70 m2,
3.Kubatura netto 500.40 m3,

4.Ściany max - ocieplenie 12 cm wełna,
5.Poddasze 25 cm wełny, podłogi 10 cm styropianu,
6.Okna 2 szybowe,

7.Ogrzewanie podłogowe (kuchnia, hall, 1 mała łazienka, 1 duża łazienka) ok. 97 m2,
8. Reszta ogrzewanie ścienne ok. 57 m2,

9. Liczba domowników: na razie 2 z szybkim powiększeniem do 4,

Chciałby zakupić piec kondensacyjny z zasobnikiem ok. 200 l, sterowaniem + kolektory słoneczne.

Bardzo proszę o wskazanie jakimi piecami mam się zainteresować i jaką powinny mieć moc.

Pozdrawiam
Tomek

asolt
10-05-2012, 12:49
Witam,

Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego do c.o. i c.w.u. - dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem.

Dane obiektu:
1.Powierzchnia użytkowa 140.80 m2 + powierzchnia garażu 32.10 m2 (ogrzewanie podłogowe na złamanie temperatury),
2.Powierzchnia zabudowy 139.70 m2,
3.Kubatura netto 500.40 m3,

4.Ściany max - ocieplenie 12 cm wełna,
5.Poddasze 25 cm wełny, podłogi 10 cm styropianu,
6.Okna 2 szybowe,

7.Ogrzewanie podłogowe (kuchnia, hall, 1 mała łazienka, 1 duża łazienka) ok. 97 m2,
8. Reszta ogrzewanie ścienne ok. 57 m2,

9. Liczba domowników: na razie 2 z szybkim powiększeniem do 4,

Chciałby zakupić piec kondensacyjny z zasobnikiem ok. 200 l, sterowaniem + kolektory słoneczne.

Bardzo proszę o wskazanie jakimi piecami mam się zainteresować i jaką powinny mieć moc.

Pozdrawiam
Tomek

Planujesz bardzo słabe ocieplenie, czy warto tak oszczędzać na ociepleniu, aby pózniej dużo płacić za ogrzewanie ?
W tym przypadku moc kotła wyższa niż 12 kW, ile konkretnie ?, to tylko po obliczeniach ozc.

haribo1985
11-05-2012, 19:00
Witam,
mam ogromną prośbą w kwestii doradztwa przy wyborze pieca dwufunkcyjnego , jestem zielony w tym temacie także proszę o pomoc - poniżej informację na temat domu :

- Powierzchnia użytkowa domu 88,4 m + garaż , całkowita 140m ( http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach-4/m48b26830d2407 )
- Dom pustak porotherm 25cm + został ocieplony styropianem 15 cm
- ogrzewanie podłogowe kuchnia i łazienki

będę wdzięczny za pomoc, dziękuję.

greg28
12-05-2012, 14:44
Witam! Dodam tylko ,że nie jestem pracownikiem buderus'a bo po to takim tekście mogę być posądzony. Lecz każdy kto czyta Moje posty stwierdzi ,że nie sprzedaje tu żadnych urządzeń . Staram się zawsze rzetelnie i uczciwie opisywać pewne sytuacje :-). wynikające z mojej praktyki jako instalatora/serwisanta.

A czym się różnią wszystkim ;) to jest inna klasa

Kocioł Immergas'a czy Junkersa można porównać z kotłem buderus'a gb072 lecz ten i tak jest nowocześniejszy od immergas'a nie z gb162 to top półka

Aha I powiem najważniejsze chyba na co wszyscy którzy lubią buderus'a czekali ,że już za niecały miesiąc będzie ogólnopolski serwis buderus'a z CallCenter i to buderus poprzez sieć swoich Serwisów będzie gwarantem i świadczącym usługi serwisowe oraz pierwsze uruchomienie. Z racji przynależności do grupy Bosch więc struktura serwisowa będzie identyczna jak w Junkers'ie.

Wiec tak naprawdę jedyny argument przeciw został wyeliminowany. Bo co do jakości to raczej nikt nie miał zastrzeżeń.

Oczywiście są to informacje ogólnie dostępne .

-posiadającej najwyższą klasę efektywności energetycznej A.(pompa c.o/c.w.u elektroniczna)
-Firma Buderus posiada prawie 280 lat doświadczenia w technice grzewczej
-W 2008 roku kocioł Logamax plus GB162 wygrał prestiżową nagrodę IF Produkt Design Award 2008.
-Sprawność do 110% ekstremalnie duża powierzchnia wymiennika ciepła oraz modulowany palnik ceramiczny ( immergas ma przestarzałe z racji konstrukcji wymienniki nierdzewne)
-ETAplus – inteligentny oszczędny tryb pracy palnika
-Żarowa elektroda zapłonowa z ceramiczną oprawą
-FLOWplus – dodatkowa oszczędność energii elektrycznej
-konstrukcji wymiennika ciepła, który został wykonany w innowacyjnej technologii – ALU plus.
-Aluminiowe rury żebrowe wymiennika ciepła pokryte są warstwą uszlachetniającą z gazowych monomerów
-Wyjątkowa wydajność potwierdzona w 2006 r przez holenderski Instytut Odlewnictwa
-systemu sterowania Logamatic EMS (Energy Management System).

Pozdrawiam.

Najlepsze to te 280 lat doświadczenia. W 1732 roku skonstruowali piec do wypiekania macy :) Toż to ma największy wpływ na konstrukcje ich dzisiejszych kotłów :P

haribo1985
12-05-2012, 17:48
Witam,
mam ogromną prośbą w kwestii doradztwa przy wyborze pieca dwufunkcyjnego , jestem zielony w tym temacie także proszę o pomoc - poniżej informację na temat domu :

- Powierzchnia użytkowa domu 88,4 m + garaż , całkowita 140m ( http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach-4/m48b26830d2407 )
- Dom pustak porotherm 25cm + został ocieplony styropianem 15 cm
- ogrzewanie podłogowe kuchnia i łazienki

będę wdzięczny za pomoc, dziękuję.

Witam, ponownie podbijam z pytaniem - muszę w przyszłym tyg. dokonać zakupu, będę wdzięczny za podpowiedz.

saszka877
13-05-2012, 12:23
Witam jestem nowy, mam prośbę do osób znających się w temacie pieca kondensacyjnego.

Dom po podłodze łącznie ok 140 m2 (dom z poddaszem). Wysokości ok 2.60 cm
Podłogówka 100% + 2 kaloryfery drabinkowe (po 1 do łazienki)
Ściany zewnętrzne: 40 cm (beton komórkowy) + 5 cm (wełny), ściany wewnątrz z rigipsu (płyty klejone po całości)
Okna: 3 szybowe + rolety zewnętrzne
Podłoga parter: 2x6 cm styropianu
Na poddaszu: skosy + strop - żelbeton ok 15 cm + 2x10cm styropianu, dodatkowo wylana wylewka na styropianie ok 8 cm.

Proszę o polecenie pieca gazowego c.w.o. c.o , rodzina: 2 osoby dorosłe + 1 bobas od 20.10 :) kuchenka indukcyjna.

odyseuszek
13-05-2012, 16:45
Konkluzja: GB162 przy tych kotłach to Top Klasa i można go porównać raczej do: Weishaupt WTC, Hoval Comfort, Paradigma.
a Immergas to trochę niżej niż Junkers Cerasmart i Buderus GB072 ,chociażby dlatego ,że te obydwa mają nowszej generacji wymienniki i automatykę.
.

Wybacz ale trochę porównujesz jak akwizytor, chcący zrobić wrażenie sformułowaniami, których odbiorca nie rozumie. Wprawdzie nie jestem na etapie wyboru, bo już to zrobiłem, ale hasło "nowszej generacji wymiennik i automatyka" nic nie mówi. Na pewno dla ewentualnych nabywców o wiele ważniejsze byłoby porównanie: długości okresu gwarancji, ceny i dostępności części przy serwisie pogwarancyjnym, czasu reakcji serwisu, dostępnych opcji ustawiania parametrów, osprzętu który jest w standardzie, cen tego co trzeba dokupić, głośności pracy, częstotliwości występowania usterek etc. Jeżeli to wszystko było we wcześniejszych postach to wybacz, bo nie czytałem wstecz, ale sam jak byłem na decyzji o wyborze i szukałem informacji o różnych urządzeniach to właśnie takich danych mi brakowało, a nie porównywania materiału z jakiego zrobiono palnik, czy wymienni.
Pozdrawiam.

grzeniu666
13-05-2012, 20:20
Taki był zamysł mojej wypowiedzi ,bo w folderach reklamowych zawsze jest ładnie pięknie u każdego.



Nieprawda, jak nie ma pompy elektronicznej to w folderku Smarta czy Victrixa o takiej nie piszą.


Moim celem nie była chęć zachowywania się jak "akwizytor" przytoczyłem tu przynajmniej 6 typów kotłów ,aby pokazać klasę/hierarchie co między innymi świadczy choćby o jakości i awaryjności tych kotłów.




Stwierdzenie że "jest lepszy bo jest top klasa" to masło maślane, zamiast eta flow alu plusów i innych menagementów napisałbyś co one dają realnie, jakie oszczędności uzasadniające 2x wyższą cenę - to jest użyteczne choć może mniej efektowne dla lajkonika. Jaką ma gwarancję (nie tradcyję), Immergas też nie istnieje od wczoraj i daje 5 lat?



...Ty oraz grzeniu666 macie już kotły więc "bicie Piany" nikomu nie służy.




Słucham??? A jaki mam kocioł, chętnie się dowiem bo nie pamiętam abym kupował?


Ja nie chcę być posądzony o stronniczość. Faktycznie jeśli teraz ktoś zapyta się o kocioł najlepiej wklejać suche dane techniczne wszystkich kotłów i nie zamieszczać własnych spostrzeżeń.



Skrót istotnych informacji dlaczego nie, ale ty skopiowałeś folder producenta, połowa to marketingowe blablabla. A ja chętnie dowiedziałbym się co np. w mojej prostej instalacji (100% podłogówka i zasobnik cwu) da taki topowy kociołek, który ceną zbliża się do małej powietrznej PCi.

PS. skrót cytatu to chyba nie "wyrywanie z kontekstu" (o ile nie zmienia sensu wypowiedzi)

greg28
14-05-2012, 09:30
Mojego immergasa victrixa kupowałem 2 lata temu przez mojego instalatora, zeby był nizszy VAT i jeszcze jego upusty. Wyszedł mnie ok 2800 pln, więc uważam, ze biorąc pod uwagę 5 letnią gwarancje i w miare sensowną jakośc i parametry spalania to stosunek cena/jakość był rewelacyjny. I nie wiem co by musiał "robić" inny kocioł i jakie niskie spalanie mieć, żebym wydał na niego 7-10k pln. Nawet jesli spalałby mi 3-5% mniej gazu to zeby wyrównać tą różnice w cenie zakupu to musiałby mieć w sobie funkcje pralki, zmywarki, lodówki, zamrażalki, mikrofalówki, piekarnika, bo spokojnie bym za ta różnicę w cenie kupił sobie te rzeczy dodatkowo :)

DEZET
21-05-2012, 18:20
Witam. Co sądzicie o piecu dwufunkcyjnym TERMET Miniterm TURBO GCO-DP-21-13 21/21kW?
Ma służyć do zasilania podłogówki ok 116m2 + cwu.
Wyprowadzenie spalin rurą przez ścianę budynku bez komina.

ibizpl
22-05-2012, 13:33
Witam! Dodam tylko ,że nie jestem pracownikiem buderus'a bo po to takim tekście mogę być posądzony. Lecz każdy kto czyta Moje posty stwierdzi ,że nie sprzedaje tu żadnych urządzeń . Staram się zawsze rzetelnie i uczciwie opisywać pewne sytuacje :-). wynikające z mojej praktyki jako instalatora/serwisanta.

A czym się różnią wszystkim ;) to jest inna klasa

Kocioł Immergas'a czy Junkersa można porównać z kotłem buderus'a gb072 lecz ten i tak jest nowocześniejszy od immergas'a nie z gb162 to top półka

Aha I powiem najważniejsze chyba na co wszyscy którzy lubią buderus'a czekali ,że już za niecały miesiąc będzie ogólnopolski serwis buderus'a z CallCenter i to buderus poprzez sieć swoich Serwisów będzie gwarantem i świadczącym usługi serwisowe oraz pierwsze uruchomienie. Z racji przynależności do grupy Bosch więc struktura serwisowa będzie identyczna jak w Junkers'ie.

Wiec tak naprawdę jedyny argument przeciw został wyeliminowany. Bo co do jakości to raczej nikt nie miał zastrzeżeń.

Oczywiście są to informacje ogólnie dostępne .

-posiadającej najwyższą klasę efektywności energetycznej A.(pompa c.o/c.w.u elektroniczna)
-Firma Buderus posiada prawie 280 lat doświadczenia w technice grzewczej
-W 2008 roku kocioł Logamax plus GB162 wygrał prestiżową nagrodę IF Produkt Design Award 2008.
-Sprawność do 110% ekstremalnie duża powierzchnia wymiennika ciepła oraz modulowany palnik ceramiczny ( immergas ma przestarzałe z racji konstrukcji wymienniki nierdzewne)
-ETAplus – inteligentny oszczędny tryb pracy palnika
-Żarowa elektroda zapłonowa z ceramiczną oprawą
-FLOWplus – dodatkowa oszczędność energii elektrycznej
-konstrukcji wymiennika ciepła, który został wykonany w innowacyjnej technologii – ALU plus.
-Aluminiowe rury żebrowe wymiennika ciepła pokryte są warstwą uszlachetniającą z gazowych monomerów
-Wyjątkowa wydajność potwierdzona w 2006 r przez holenderski Instytut Odlewnictwa
-systemu sterowania Logamatic EMS (Energy Management System).

Pozdrawiam.


Pracownikiem buderusa może nie jesteś, ale instalatorem pewnie już tak.

Tak czytam i dla mnie to w 90% marketingowy bełkot. Jedyne co znalazłem to faktycznie pompa w GB162 jest bardziej energooszczędna, cała reszta to zwykłe bicie piany, szczególnie te 280 lat doświadczenia w technice grzewczej:lol2:

- nagroda IF Design Award to coś podobnego do red dot - znaczy tyle że ładnie wygląda, nie ma nic wspólnego z parametrami
- sprawność 110% - wszystkie kondensaty maja podobną - nic z tego nie wynika na + dla Buderusa\
- możesz mi konkretnie wytłumaczyć dlaczego wymiennik ze szlachetnej stali jest gorszy od aluminiowego?
- inteligenty tryb pracy palnika - bardziej inteligenty niż moja lodówka? Na czym polega ta inteligencja a przede wszystkim oszczędność?
- elektroda z ceramiczną oprawą to raczej standardowe rozwiązanie a nie extra wypas
- Flow plus - kolejne superhiperultra niewiadomo co ale fajnie brzmi - jakiś konkret o tej oszczędności by się przydał
- aluminiowe rury wymiennika... itd - no jak są aluminiowe to musieli je czymś pokryć bo piec by nie pociągnął 2 miesięcy.
- wyjątkowa wydajność... - to znaczy konkretnie jaka?
- system sterowania.. - system jak system, tez nie widzę nic wyjatkowego, normalne rozwiązanie.

Najlepsza jest cena tego pieca, bez 60% rabatu nawet bym się nie przyglądał temu urządzeniu, no i póki co 2 letnia gwarancja nie bardzo przystaje to takiej hiper jakości moim zdaniem, a przy tej cenie to wręcz porażka.

Nie twierdzę że nie warto kupować droższych rozwiązań ( mój piec najtańszy nie był ale też nie kosztował 10 tys. ), ale powinne one dawać wymierne korzyści których tutaj po prostu nie widzę - 30W różnicy na pompie nie zwróci się nawet przez 280 lat kolejnych doświadczeń w technice grzewczej.

Grimson
22-05-2012, 21:46
Ja z kolei mam dobra zniżkę na Buderusa i na pewno on zagości w moim domu:cool:

Pytanie co wybrać do 110 m2 parterowej szkieletówki? Ogrzewanie gazowe plus alternatywa kominek z płaszczem wodnym. Czy dla domu drewnianego jest sens pchać się w kondensat?

gosia@
23-05-2012, 18:00
Mam prosbę o pomoc w wyborze, mam 2 oferty zblizone cenowo i 2 różne piece. Jeden to kocioł VKK 226/4 firmy VAILLANT z zasobnikiem wolnostojącym VIH K 300 l., Drugi Acv Prestige solo 32 z zasobnikiem smart 160 l. Dom ma 260m2, beda w nim 3 łazienki, 2 moga byc uzywane jednoczesnie. W sumie mam juz pulsujaca zyłe z nerwow:mad: bo kazdy mowi co innego. W starym domu popełniłam blad zgodziłam sie na vaillanta eco compact i zmywałam odzywke zimna woda z włosów :sick:. Dlatego prosze bardzo dobrzy ludzie, powiedzcie mi który piec jest lpeszy???

1950
23-05-2012, 18:05
acv

gosia@
23-05-2012, 18:14
Tomku, mam acv i jakis kwadracik:-)? to zdjecie? dziekuje Ci pieknie za info

jeronimo
24-05-2012, 11:53
piec gazowy do domu 80m2 (bez poddasza użytkowego)

Witam
Przeczytałem mnóstwo stron z poradami dot. piecy… mam wrażenie że im więcej czytam to mam większy mętlik w głowie. Znajomi też służą pomocą ale zazwyczaj ich dobre rady sprawdzają się w ich domach które są nawet kilkakrotnie większe od mojego nowego domu.
Tak wiec postanowiłem napisać na forum z pytaniem czym ogrzać mój mały domek (który jest w trakcie budowy)

Potrzebuje pomocy przy wyborze pieca gazowego do segmentu parterowego w szeregowcu.
- powierzchnia 78,5 m2 (dla uproszczenia przyjąłem 80m2)
- ściany zewnętrzne 25 pustaki parotherm + 12 styropian
- strop nad parterem TERIVA + 20 wełna mineralna (tutaj chyba jeszcze będę docieplał...)
- podłoga na gruncie - parter:
(spisane wszystko z rzutów od architekta, proszę wsiąść poprawkę że jestem laikiem w tym temacie):
1,5 warstwy podłogi
4,5 podkład betonowy zbrojony
folia PE
10 styropian posadzkowy
papa teromozgrzewalna
emulsja afaltowa
15 beton B15 pręty fi8 15x15
min.20 piasek zagęszczony Is=0,97
- okna PCV pięciokomorowe
- kaloryfery firmy Purmo (jeszcze nie wiem jakie, ale pewnie jakieś najtańsze które zaoferuje developer)
- ogrzewanie podłogowe tylko w łazience - pojedyncza pętla podłogowa z zaworem RTL

Rodzina 3 osobowa (może kiedyś 4), jedna łazienka z prysznicem (bez hydromasażu)


1) czy piec jednofunkcyjny z zasobnikiem czy dwufunkcyjny (bez lub z zasobnikiem)
Zawsze myślałem że kupie sobie piec dwufunkcyjny, jednak patrząc na załączony rysunek mam wrażenie że wybór nie jest taki prosty. Wygląda na to że w linii prostej mam prawie 8m od pieca do ostatniego punktu poboru (prysznica). O ile dobrze wyczytałem to piec dwufunkcyjny nie ma możliwości podłączenia cyrkulacji wody w instalacji tak wiec czas oczekiwania na ciepła wodę przy takiej odległości może być bardzo długi.
Co radzicie?

2) jaka moc pieca będzie odpowiednia na tak małą powierzchnie?

3) czy jest sens kupować o wiele droższy piec kondensacyjny
Spotkałem się z opiniami że piec kondensacyjny ma sens dla domów powyżej 150m2. Z drugiej strony czy jest sens kupować o wiele droższe urządzenie które trochę obniży mi rachunki ale nie zdąży się zwrócić zanim się rozpadnie. Jeśli miałbym wybrać tego typu piec to chyba warto byłoby przewymiarować grzejniki, co się wiąże z dodatkowymi opłatami (zresztą nie wiem czy wogle będę miał taką możliwość - nie moja budowa tylko developer)


Chyba najistotniejszym pytaniem jest punkt 1... HELP :confused:

jeronimo
27-05-2012, 08:37
chyba poprzednio się za mocno rozpisałem bo nikt nie odpisał :P

który piec wybrać do domu 80m2
1) Immergas VICTRIX 12 ECO PLUS 100

2) Immergas VICTRIX X 12 2 I

3) De Detrich INNOVENS MCA 15, MCA 25

+ zasobnik (chyba Biawar) 100-200L

pozdrawiam

1950
27-05-2012, 08:56
Inovens

pawelpiwowarczyk
27-05-2012, 09:11
Z jednej strony domek masz niewielki i jest to szeregowiec, więc dwie ściany będą ciepłe, z drugiej strony, ocieplenie takie sobie.

Odległość od kotła (zasobnika) do prysznica jest akurat mniej istotna. (Naj)ważniejsza jest odległość do umywalek. Bo przy prysznicu możesz nieco poczekać, a odkręcając ciepłą wodę w umywalce/zlewie oczekujesz, że od razu poleci ciepła woda.

Wydaje mi się, że pozycja 1 i 2 te ten sam kocioł, tyle że sprzedawany w zestawie handlowym z (pozycja 1) i bez (pozycja 2) zasobnika.
Ja również rozważałem De Detricha, ale jego cena jest (moim zdaniem) nieakceptowalnie wysoka.

Oba wymienione przez ciebie kotły są kondensacyjne.

Ja wybrałem Immergas VICTRIX 12 ECO PLUS 160 (czyli to samo co u ciebie pod pozycją 1, ale ze zasobnikiem 160l). Zastanawiałem się nad zakupem samego kotła i dokupieniem zasobnika (Biawar Quattro), ostatecznie wybrałem rozwiązanie skompletowane fabrycznie.

Jak się sprawuję nie napiszę, ponieważ jeszcze go nie mam zamontowanego.

kritana
27-05-2012, 17:20
Witam,

aktualnie noszę się z zamiarem wymiany mojego pieca Buderus Logamax U004-24K który właśnie dokończył swojego żywota. Używany był do ogrzewania mieszkania (63 m2) + oczywiście ciepła woda.

mój wybór aktualnie to:
VAILLANT atmoTEC VUW PRO 200-3 M
lub
CERACLASS ZW 28-2 DV KE

niestety nie znam się za bardzo i tutaj moje pytanie czy te piece są godne uwagi? Czy może wybrać co innego - co?
mój budżet na cała operacje: piec + koszt montażu to 3000zł

Z góry dziekuję za pomoc
Iza

lujski
27-05-2012, 17:34
dowiedziałem się właśnie, że sprawność kotła kondensacyjnego, jest taka sama jak kotła z zamkniętą komorą spalania,
gratuluję lujskiemu wiedzy

co ?? - ja tylko pytalem jaki kociol wybrac ..dla domku 110m2

jeronimo
27-05-2012, 20:55
Z jednej strony domek masz niewielki i jest to szeregowiec, więc dwie ściany będą ciepłe, z drugiej strony, ocieplenie takie sobie. troche OT...
mógłbyś rozwinąć ten temat... jak dociepliłbyś strop nad parterem?




Odległość od kotła (zasobnika) do prysznica jest akurat mniej istotna. (Naj)ważniejsza jest odległość do umywalek. Bo przy prysznicu możesz nieco poczekać, a odkręcając ciepłą wodę w umywalce/zlewie oczekujesz, że od razu poleci ciepła woda. aktualnie w mieszkaniu mam przepływowy piec gazowy i muszę długo czekać na ciepłą wodę... w nowym domu nie chce mieć takiego problemu dlatego wybrałem piec jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem na wodę. Chyba nawet w tym temacie czytałem że można zrobić do takiego zestawu obieg ciepłej wody w instalacji stosując pompę cyrkulacyjną. Niestety jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie wiem jak to technicznie ma wyglądać. Czy muszę mieć dodatkowe urządzenie (pompę) do zasobnika wody czy też jakoś z pieca da się to uruchomić.
Może mnie ktoś oświeci? :-) ewentualnie poda jakiegoś mądrego linka :smile:



Ja wybrałem Immergas VICTRIX 12 ECO PLUS 160 (czyli to samo co u ciebie pod pozycją 1, ale ze zasobnikiem 160l).

Jak się sprawuję nie napiszę, ponieważ jeszcze go nie mam zamontowanego. ja jeszcze mam trochę czasu do zakupu... tak wiec jak uruchomisz to napisz trzy słowa jak się sprawuje :)