PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

pawelpiwowarczyk
28-05-2012, 06:05
troche OT...
mógłbyś rozwinąć ten temat... jak dociepliłbyś strop nad parterem?
Trudno mi udzielać rad. Nie jestem specjalistą, a wymądrzać się na siłę nie mam zamiaru.
Zastanowiło mnie, że masz jedynie 12cm na ścianach.
Jak rozumiem, nie masz wpływu na grubość ocieplenia ścian i podłogi, więc skupiasz się na ociepleniu dachu?
Ja buduję dom sam, więc mam szersze pole manewru. Zamodelowałem swój dom w programie Audytor OZC. Później dokonywałem symulacji dla różnych grubości ocieplenia: podłogi, ścian, dachu. Znałem koszty, jakie się wiążą ze zwiększeniem grubości ocieplenia, z programu dowiedziałem się na jakie mogę liczyć oszczędności. I ostatecznie wybrałem 15cm w podłodze, 20cm na ścianach i 35cm w dachu.
Może masz możliwość pogadać z deweloperem i, za niewielką opłatą, umówić się na grubsze ocieplenie ścian? Dodatkowe 3cm ocieplenia, dla ściany o powierzchni 100m2 to dołożenie styropianu za 300zł.


aktualnie w mieszkaniu mam przepływowy piec gazowy i muszę długo czekać na ciepłą wodę... w nowym domu nie chce mieć takiego problemu dlatego wybrałem piec jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem na wodę. Chyba nawet w tym temacie czytałem że można zrobić do takiego zestawu obieg ciepłej wody w instalacji stosując pompę cyrkulacyjną. Niestety jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie wiem jak to technicznie ma wyglądać. Czy muszę mieć dodatkowe urządzenie (pompę) do zasobnika wody czy też jakoś z pieca da się to uruchomić.
Może mnie ktoś oświeci? :-) ewentualnie poda jakiegoś mądrego linka :smile:Mam teraz identycznie.
Tyle że cyrkulacja nie jest (moim zdaniem) dobrym rozwiązaniem. Cyrkulacja wymaga pociągnięcia trzeciej rurki (może być jeden rozmiar mniejszej), która zaczyna się w zasobniku o kończy łącząc z rurką ciepłej wody, tuż przy punkcie poboru. Niezbędna jest pompka cyrkulacyjna. Zasobniki CWU mają wyprowadzony osobny króciec do podłączenia instalacji cyrkulacyjnej. Rozwiązanie byłoby genialne, gdyby nie fakt, że cyrkulacja drastycznie zwiększa wychładzanie wody w zasobniku. Ponoć działająca przez cały czas to zwiększenie wydatków za gaz rzędu 100zł/m-c. Więc ludzie kombinują z czasem działania cyrkulacji. Montują na pompie zegar czasowy, uruchamiają pompę osobnym włącznikiem, spinają ją z fotokomórką, by cyrkulacja zadziałała po wejściu do łazienki. Był tu kiedyś cały wątek o tym.
Nie wiem, czy występują kotły (zestawy) z wbudowaną realizacją cyrkulacji. Nawet jeśli, wiedz że rozwiązania fabryczne są radykalnie droższe od "kombinowanych" samodzielnie.

Na własny użytek, nazywam cyrkulację "metodą aktywną" (zapewnienia natychmiastowej ciepłej wody). Ja zdecydowałem się na "metodę pasywną". Ponieważ będę miał 15cm styropianu w podłodze, instalację CWU wykonam dokładnie w środku tej warstwy, dodatkowo otuloną w otulinę o grubości 20mm (standard to 6mm, podwyższony standard to 9mm). Liczę na to, że woda w tak opatulonej rurce nie będzie traciła zbyt szybko swojej temperatury. Ułatwieniem dla mnie jest to, że od zasobnika do umywalek mam 3 metry.

DEZET
28-05-2012, 07:56
jeronimo- aktualnie używam pieca dwufunkcyjnego Termet (15lat), do prysznica mam ok.8m. - chwilkę trzeba poczekać, ale nie jest to jakieś utrudnienie. Gorzej gdy w tym samym czasie ktoś nabiera cwu bliżej pieca, woda w prysznicu może się ochłodzić. Cyrkulacja to koszty- sama pompka trochę kosztuje. Z ogrzaniem 80m2 każdy piec sobie poradzi - zamontuj termoregulator dla oszczędności. Obecnie w nowym domu piec umieszczę w łazience, żeby było blisko do największych odbiorników cwu. Do kuchni będzie ok. 10m, ale nie będzie tu problemu z zagospodarowaniem spływającej zimnej wody, zanim napłynie ta ciepła. Aktualnie też chcę zamontować Termet, ale z zamkniętą komorą spalania.

RAPczyn
28-05-2012, 13:41
Ja z kolei mam dobra zniżkę na Buderusa i na pewno on zagości w moim domu:cool:

Pytanie co wybrać do 110 m2 parterowej szkieletówki? Ogrzewanie gazowe plus alternatywa kominek z płaszczem wodnym. Czy dla domu drewnianego jest sens pchać się w kondensat?

Ile % masz zniżki jeśli wolno spytać?

Z zakresu dostaw Buderusa, do takiego domu wybrałbym kocioł GB162 15kW.

jeronimo
28-05-2012, 22:53
Cyrkulacja wymaga pociągnięcia trzeciej rurki (może być jeden rozmiar mniejszej), która zaczyna się w zasobniku o kończy łącząc z rurką ciepłej wody, tuż przy punkcie poboru. Niezbędna jest pompka cyrkulacyjna. Zasobniki CWU mają wyprowadzony osobny króciec do podłączenia instalacji cyrkulacyjnej. Rozwiązanie byłoby genialne, gdyby nie fakt, że cyrkulacja drastycznie zwiększa wychładzanie wody w zasobniku. Ponoć działająca przez cały czas to zwiększenie wydatków za gaz rzędu 100zł/m-c. Więc ludzie kombinują z czasem działania cyrkulacji. Montują na pompie zegar czasowy, uruchamiają pompę osobnym włącznikiem, spinają ją z fotokomórką, by cyrkulacja zadziałała po wejściu do łazienki. rozumiem że można przygotować instalacje pod pompę cyrkulacyjną ale jeśli okaże się z jakiś względów że nie chce używać takiego rozwiązania to mogę po prostu ją wyłączyć, tak?

darecki86
29-05-2012, 16:09
ja bym polecił firmę junkres, moi rodzice mają i nie narzekają, z tym, że w domu jednorodzinnym, dwufunkcyjny z zasobnikiem 210 litrów.

e_tomi
29-05-2012, 20:48
Witam
Co sądzicie o kotle Saunier Duval Thema Condens F AS 18 E + zasobnik 150L? W tej cenie może być też kocioł Isofast Condens F24/30E z wbudowanym zasobnikiem 21L i przepływowym ogrzewaniem o wydajności 17 l/min. Czy może dołożyć do ACV Prstige Exellence 18 kW i zasobnik ACV Smart 130L.

gosia@
29-05-2012, 20:51
Czy może dołożyć do ACV Prstige Exellence 18 kW i zasobnik ACV Smart 130L. Ja mam taki zestaw zaplanowany

e_tomi
29-05-2012, 20:59
a co wiesz o serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym ACV w Szczecinie?

gosia@
30-05-2012, 09:12
etomi, nie wiem:_) tzn o ile się nie myle to servisuje firma ktora ma mi robic ogrzewanie. ALe pewna teraz nie jest, to jedna z ofert. POlecił mi go Tomek zamiast vaillanta. Wspominał też o nim drugi "ogrzewnik" :-) na vaillancie raz sie przejechałam, dlatego mam lekki uraz.

miki121
31-05-2012, 21:19
A ja ma wiele miłych wspomnień z vaillanetem :)

Radiowiec
01-06-2012, 08:02
Witajcie,

Mam na oku kocioł Beretta Conica Green 25kW, jest dobra oferta z programatorem, kominem, zasobnikiem 120l i montażem za 5500. Nie mam żadnych uprzedzeń, ale chciałbym poznać opinię "znawców". Znajomy hydraulik stwierdził tylko, że dzisiaj kotły w tym przedziale cenowym niczym się nie różnią. Beretta jest składana w Polsce, w Bydgoszczy jest sporo serwisów, co mi pasuje. Daje 3 lata gwarancji no i ma wymiennik z mosiądzu i nierdzewki.

Pozdr

Artis0
02-06-2012, 00:30
Pracownikiem buderusa może nie jesteś, ale instalatorem pewnie już tak.

Tak czytam i dla mnie to w 90% marketingowy bełkot. Jedyne co znalazłem to faktycznie pompa w GB162 jest bardziej energooszczędna, cała reszta to zwykłe bicie piany, szczególnie te 280 lat doświadczenia w technice grzewczej:lol2:

- nagroda IF Design Award to coś podobnego do red dot - znaczy tyle że ładnie wygląda, nie ma nic wspólnego z parametrami
- sprawność 110% - wszystkie kondensaty maja podobną - nic z tego nie wynika na + dla Buderusa\
- możesz mi konkretnie wytłumaczyć dlaczego wymiennik ze szlachetnej stali jest gorszy od aluminiowego?
- inteligenty tryb pracy palnika - bardziej inteligenty niż moja lodówka? Na czym polega ta inteligencja a przede wszystkim oszczędność?
- elektroda z ceramiczną oprawą to raczej standardowe rozwiązanie a nie extra wypas
- Flow plus - kolejne superhiperultra niewiadomo co ale fajnie brzmi - jakiś konkret o tej oszczędności by się przydał
- aluminiowe rury wymiennika... itd - no jak są aluminiowe to musieli je czymś pokryć bo piec by nie pociągnął 2 miesięcy.
- wyjątkowa wydajność... - to znaczy konkretnie jaka?
- system sterowania.. - system jak system, tez nie widzę nic wyjatkowego, normalne rozwiązanie.

Najlepsza jest cena tego pieca, bez 60% rabatu nawet bym się nie przyglądał temu urządzeniu, no i póki co 2 letnia gwarancja nie bardzo przystaje to takiej hiper jakości moim zdaniem, a przy tej cenie to wręcz porażka.

Nie twierdzę że nie warto kupować droższych rozwiązań ( mój piec najtańszy nie był ale też nie kosztował 10 tys. ), ale powinne one dawać wymierne korzyści których tutaj po prostu nie widzę - 30W różnicy na pompie nie zwróci się nawet przez 280 lat kolejnych doświadczeń w technice grzewczej.

Nagroda za design akurat jest najmniej istostna.
To co jest istotne to minimalna modulacja i sprawność - w tym przypadku 15% i 110,5% oraz budowa wymiennika tzw samoczyszcząca - czekam na listę kotłów innych producentów z tymi parametrami, ja nie znam ale może ktoś analizował i przedstawi taką listę.
Pomijalne już wydają się być kwestie możliwości rozbudowy automatyki tego kotła....

qlesh
02-06-2012, 12:01
Może i mi ktoś doradzi, bo ja jestem zupełny laik i do tego kobieta :) przebrnęłam właśnie przez kawał tego wątku i sporo się dowiedziałam, ale wciąż to za mało...... Audytor ozc też cholera nie dla mnie, za trudny......

Jaki piec mi radzicie do domku parterowego z poddaszem użytkowym, 330m2 podłogi w tym 40m2 garaż w bryle, 240 m2 powierzchni użytkowej, ocieplenie styro 20 cm, dach wełna mineralna 30 cm, 5 osób w tym 3 dzieci. Będzie ogrzewanie gazem z butli. Miało być podłogówka + kaloryfery, ale po lekturze wątku skłaniam się ku 100 % podłogówka. Będą 2 łazienki, które mogą być używane w tym samym czasie.

Rozważam albo piec i do co i do cwu, ewentualnie piec do co, mała pompa powietrzna na potrzeby cwu.

Na razie mam dwie propozycje od hydraulików:
1. Kocioł gazowy kondens. Brotje BBK 22E z podgrzewaczem warstw. 95L, automatyka pogodowa - 9500

2. Buderus GB 072 w pakiecie ze zbiornikiem 120l + sterownik pogodowy RC-35 + czujnik zewnętrzny + czujnik CWU As - 1 - 6450 zł.

Dzięki z góry

gosia@
02-06-2012, 14:36
Przy 3 dzieci bedzie dla Ciebie piorytetem ciepła wody. Ja mam taki sam układ i mam piec ACV i zasobnik 160 prestige. Pare postow wyzej pisalam dokładnie teraz nie pamietam

batix
03-06-2012, 10:30
TERMET ECOCONDENS CRYSTAL 25 zastanawiam się na wyborem tego pieca. Ma ktoś już jakieś doświadczenia z tym piecem?

e_tomi
05-06-2012, 18:43
1. kotłownia DUVAL THEMA CONDENS f18 z zasobnikiem 150 - cena wyjściowa
2. kotłownia BUDERUS GB 072 PLUS 20KW z zas. S120/3 - minus 540zł od ceny wyjściowej
3. kotłownia DUVAL ISOFAST F30 - bez zmian
4. kotłownia VAILLANT VC 226/3-3 ecoTEC pro - bez zmian
5. kotłownia Prestige Solo ACV 18 z zasobnikiem HL130 - plus 2500 od ceny wyjściowej

Które rozwiązanie będzie lepsze? Tańszy kocioł Saunier Duval czy może warto dołożyć do ACV? Już mam niezły mętlik z tymi kotłami i nie wiem na co się decydować

facy1
08-06-2012, 10:45
Witam,

Mam pytanie do osób ogrzewających dom gazem ziemnym.
Cztery lata temu pobudowałem dom w miejscu gdzie nie było gazu, do ogrzania domu używam automatycznego pieca na paliwo stałe (eko groszek). Piec + instalacja kosztowała mnie około 13 tyś zł, do chwili obecnej wszystko działa bez zarzutu sezon grzewczy dla domu 145 m2 kosztuje mnie około 2,6 tyś.
W tym roku z inicjatywy mieszkańców ulicy został złożony wniosek o budowę gazociągu, sprawa potoczyła się dość sprawnie i mam przed sobą umowę z „mazowiecką spółką gazownictwa” którą mogę podpisać lub nie do 16.06.2012.
W umowie ww. spółka określa koszty wybudowania gazociągu i odnogi do mojej bramy koszt całkowity to grubo powyżej 150 tyś. ja muszę zapłacić 2,2 tyś, umowa zobowiązuje mnie w terminie 19 miesięcy od daty zawarcia do podłączenia do gazociągu (wykonawcą ma być firma wskazana przez spółkę) oraz rozpoczęcia odbioru gazu.
Pytania:
Jakie mogą być orientacyjne koszty podłączenia do gazociągu wliczając w to wszystkie odbiory i jakiś najtańszy piec ?
Czy spółka jest w stanie wymusić na mnie odbiór gazu w ilości jaka została zawarta we wniosku.
Jakie są koszty miesięczne posiadanie przyłącza gazowego czyli chodzi o koszty stałe nie związane ze zużytymi metrami gazy (np.: koszty przesyłowe, koszty konserwacji gazociągu itp.)?

Bardzo proszę o pomoc, być morze ktoś był już w podobnej sytuacji, generalnie moim celem jest przejście na gaz ale dopiero jak obecny piec się
zużyje.

pozdrowienia,
facy.

DEZET
11-06-2012, 08:28
facy1- Jeśli dobrze rozumiem- 2,2tys. masz zapłacić jako udział w realizacji gazociągu i potem dodatkowo za przyłącze? nie wiem, czy obecnie przepisy jeszcze na pozwalają- w końcu w interesie gazowni jest doprowadzić i sprzedać gaz. Klient płaci za przyłącze. U mnie przyłącze do 15m to koszt ok.1,8tys. zł. Koszty stałe ą różne w kraju, niektórzy ponoć płacą do ok.100zł mimo, że gazu zużywają niewiele, np. w lecie.
Inne koszty- kominiarz, projekt instalacji gazowej wewnętrznej, odbiór z gazowni też różne ceny.
Piec- zależy jaki chcesz: jedno- lub dwufunkcyjny, kondensacyjny. Praktycznie każdy poradzi sobie z Twoją powierzchnią.
Jeśli jest to możliwe, możesz kupić piec z zamkniętą komorą spalania, a przewód spalinowy wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną- odpada koszt kominiarza.

jarroo
20-06-2012, 16:06
Sporo się naczytałem w tym temacie i wiem że do mojego segmentu najlepszym rozwiązaniem byłby piec jednofunkcyjny, jednak z racji ze kocioł zamontowany mam w łazience nie mam miejsca na takie rozwiązanie poszukuje najlepszego rozwiązania w postaci kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego z zasobnikiem, który w moim przypadku będzie się dobrze sprawdzał.

Segment:
-140m powierzchni całkowitej (w tym 25m garaż)
-Dwie łazienki (jedna nad drugą w jednej prysznic w drugiej wanna)
-Ogrzewanie podłogowe tylko w łazienkach i kuchni, reszta kaloryfery VASCO 10sztuk.
-Budynek ocieplony styropianem 24cm

Jaki model pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem byście polecali???

Może któryś z poniższych modeli?
-De Dietrich MCR II 24-28 BIC
-IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 1 I
-IMMERGAS VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW
-JUNKERS Cerapur Acu ZWSB 24/28-3A

I Kotły Stojące z zasobnikami ok 100l:
-JUNKERS Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA
Nominalna moc grzewcza c.o.: 2,9 - 14,2 kW
-VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C140
Nominalna moc cieplna przy 40/30 °C: 5,3 - 15,2 kW

RAPczyn
21-06-2012, 08:10
Sporo się naczytałem w tym temacie i wiem że do mojego segmentu najlepszym rozwiązaniem byłby piec jednofunkcyjny, jednak z racji ze kocioł zamontowany mam w łazience nie mam miejsca na takie rozwiązanie poszukuje najlepszego rozwiązania w postaci kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego z zasobnikiem, który w moim przypadku będzie się dobrze sprawdzał.

Segment:
-140m powierzchni całkowitej (w tym 25m garaż)
-Dwie łazienki (jedna nad drugą w jednej prysznic w drugiej wanna)
-Ogrzewanie podłogowe tylko w łazienkach i kuchni, reszta kaloryfery VASCO 10sztuk.
-Budynek ocieplony styropianem 24cm

Jaki model pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem byście polecali???

Może któryś z poniższych modeli?
-De Dietrich MCR II 24-28 BIC
-IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 1 I
-IMMERGAS VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW
-JUNKERS Cerapur Acu ZWSB 24/28-3A

I Kotły Stojące z zasobnikami ok 100l:
-JUNKERS Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA
Nominalna moc grzewcza c.o.: 2,9 - 14,2 kW
-VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C140
Nominalna moc cieplna przy 40/30 °C: 5,3 - 15,2 kW

Osobiście wziąłbym ZBS 14/100s-3MA najlepiej dopasowany mocą do budynku a zbiornik warstwowy zapewnia bardzo szybki dostęp do ciepłej wody.

jarroo
21-06-2012, 11:48
Dzięki Rapczyn, ciężko mi znaleźć jakiekolwiek opinie użytkowników na temat tego kotła, jednak w opisie prezentuje się bardzo ciekawe. Myślisz, że będzie to najlepsze rozwiązanie w mojej sytuacji? Może jeszcze jakaś ciekawa pozycja? Sporo pozytywnych opinii można przeczytać o kotle IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 1 I.

RAPczyn
21-06-2012, 12:13
Instalowaliśmy oba kotły i Junkers robi lepsze wrażenie, do tego ma wyższą sprawność.

PIOTRJA
21-06-2012, 22:17
Witam,
niedługo czeka mnie remont domu, w planach mam wymianę wszystkich grzejników, rur od ogrzewania i pieca gazowego.
Dom ma parter i pierwsze piętro, w sumie jakieś 130m^2, odległości od pieca nie przekraczają 7-8m.
W domu 4 dorosłe osoby, prysznic, wanna, 4 zlewy. Kocioł ma służyć do ogrzewania domu i CWU.
Z racji braku miejsca biorę pod uwagę tylko piece z zamkniętą komorą spalania i najpoważniej myślałem o tych, z wbudowanym zasobnikiem.
Chciałbym zapytać, czy warto inwestować w kondensaty, bo wiem, że wykorzystują one swą max sprawność tylko w określonych warunkach,
w związku z tym boję się, że będę miał kondensat działający jak zwykły kocioł..
Na rynku jest kilka modeli piecy niekondensacyjnych z wbudowanym zasobnikiem, zastanawiałem się nad:
-Saunier Duval Isotwin F25 H-mod
-Immergas Zeus
-Vaillant Aqua Plus
Ma ktoś doświadczenia w ich użytkowaniu? Jak wygląda serwis (Poznań)
i ile kosztują części, gdyby coś się zepsuło?
Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi

Pozdrawiam
Piotr

RAPczyn
22-06-2012, 09:09
Witam,
niedługo czeka mnie remont domu, w planach mam wymianę wszystkich grzejników, rur od ogrzewania i pieca gazowego.
Dom ma parter i pierwsze piętro, w sumie jakieś 130m^2, odległości od pieca nie przekraczają 7-8m.
W domu 4 dorosłe osoby, prysznic, wanna, 4 zlewy. Kocioł ma służyć do ogrzewania domu i CWU.
Z racji braku miejsca biorę pod uwagę tylko piece z zamkniętą komorą spalania i najpoważniej myślałem o tych, z wbudowanym zasobnikiem.
Chciałbym zapytać, czy warto inwestować w kondensaty, bo wiem, że wykorzystują one swą max sprawność tylko w określonych warunkach,
w związku z tym boję się, że będę miał kondensat działający jak zwykły kocioł..
Na rynku jest kilka modeli piecy niekondensacyjnych z wbudowanym zasobnikiem, zastanawiałem się nad:
-Saunier Duval Isotwin F25 H-mod
-Immergas Zeus
-Vaillant Aqua Plus
Ma ktoś doświadczenia w ich użytkowaniu? Jak wygląda serwis (Poznań)
i ile kosztują części, gdyby coś się zepsuło?
Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi

Pozdrawiam
Piotr

Jeśli kocioł gazowy to tylko kocioł kondensacyjny sterowany pogodowo czyli w zależności od temp. zew. odpowiednia temp. na zasilaniu c.o.
Czy dom jest ocieplony?
Jeśli planujesz remont z pruciem, warto zastanowić się nad instalacją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

PIOTRJA
22-06-2012, 10:33
Czy dom jest ocieplony?

Dom docieplony styropianem 12cm, po wymianie okien itp.
Zastanawiam się nad wyborem marki kotła, no i czy kotły z wbudowanymi zasobnikami "dają radę"..

zibibyk
27-06-2012, 21:22
Witam Wszystkich
Wracam po 8 m-cach i ciągle mam dylematy
stoję przed wyborem pieca gazowego, instalację mam już zrobioną od 7 lat połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.
Kubatura mojego domu to 750 m3
Powierzchnia użytkowa 175 m2 po podłogach około 300 m2 z użytkowym poddaszem
Ściana 30 cm porotherm+10 cm styropianu poddasze wełna 25 cm

Generalnie dom jest ciepły a aktualnie ogrzewany ekogroszkiem

Stoję przed dylematem który kocioł wybrać:
1. Cerapur Smart 14-3
2. Cerapur Comfort 16-3 - czy warto dopłacać, jaka jest różnica między tymi kociołkami?
3,De Dietrich Innovens MCA15 - ale ten jest już dużo droższy
4. Buderusa GB072 - przyzwoita cena - porównywalna do Smarta
5. GB162 cena podobna Junkersa Comforta

Podpowiedzcie mi proszę, bo zaczynam świrować :-)

Czy warto dopłacać do droższych piecy? Jakie będę miał korzyści?

pawelpiwowarczyk
27-06-2012, 22:52
(...) połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.Bardzo mnie interesuje jak masz rozwiązaną kwestię obniżenia temperatury wody w podłogówce. Mieszaczem termostatycznym? Pewnie nie. Mieszaczem realizującym podmieszanie według ustalonych proporcji? Czy na mieszaczu masz siłownik zmieniający nastawę w zależności od temperatury reprezentatywnego pomieszczenia z podłogówką, czy proporcje są stałe i niezmienne?

zibibyk
29-06-2012, 07:36
Cześć
od początku mam mieszacz, który jest sterowany pogodowo przez czujnik zewnętrzny za pomocą sterownika compit.
Działa to w taki sposób, że w zależności od tego jaka jest temperatura na zewnątrz, taką ustawiona na sterowniku mieszacz podaje na podłogówkę.
Dodatkowo mam jeszcze siłowniki na pętlach, które są sterowane czujnikami wewnętrznymi montowanymi w pomieszczeniach i w przypadku kiedy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła zadaną przymykają poszczególne obiegi - to rozwiązanie wyeliminowałem po pierwszym sezonie otwierając na max'a sterowniki i regulując odpowiednią temperaturę na compit'ie.

pawelpiwowarczyk
29-06-2012, 10:53
Czy dobrze rozumiem, że na grzejniki idzie woda prosto z kotła, a mieszacz i pogodówka obsługują jedynie odnogę "podłogową"?

zibibyk
29-06-2012, 17:54
Tak mam dzisiaj podłączony kocioł na ekogroszek i świetnie do tej pory to funkcjonuje

pawelpiwowarczyk
30-06-2012, 07:36
Chcesz ten układ zostawić, a wymienić jedynie kocioł, czy będziesz przerabiał cały układ?
Jeśli zastosujesz, do kotła, firmowy sterownik pogodowy, już na poziomie kotła będzie dokonywana regulacja temperatury wody (w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego). Zarówno grzejniki panelowe, jak i podłogówka będą pracowały ze zmienną temperaturą czynnika (regulacja jakościowa).

A, wracając do pierwotnego pytania, uważam, że nie warto przepłacać za hajendowy kocioł. Ja wybrałem Immergasa. I choć to kociołek prostszy (ale kondensacyjny) i bez, Bóg wie jakich, kosmicznych rozwiązań, uważam że to, w moim przypadku, wybór optymalny. Kosmiczne rozwiązania są fajne, jeśli przekładają się na konkretne oszczędności dla nas - inwestorów, a co do tego mam poważne wątpliwości. Nie wierzę też w legendarną jakość konkretnych kotłów. Ostatnio znajomemu, po siedmiu latach, padła płyta główna w Junkersie. Pokazywał mi ją. Firmowana przez Honeywell.
Jego przypadek skłonił mnie do kilku refleksji.
Raz - taki kociołek to zbieranina elementów od różnych producentów. Pewnie tylko kilka elementów jest wyprodukowana przez producenta firmującego kocioł. I na nie kładzie nacisk jego marketing.
Dwa - solidnie zaprojektowana elektronika nie powinna ulec uszkodzeniu po siedmiu latach, tym bardziej, że projektujący dokładnie znają warunki jej pracy.
Trzy - cholera wie, czy trzeba było wymieniać całą płytę główną? Nie wiem, jak w innych firmach, ale serwis Junkersa jest znany z tego, że nie bawi się w drobne. Po co tracić czas, jak klient może zapłacić za cały moduł? O tym nie przeczytasz w materiałach marketingowych, a ma to istotny wpływ na koszty eksploatacji urządzenia.

zibibyk
30-06-2012, 12:18
Myślę, żeby dołożyć sprzęgło i zamienić sterowanie na zgodne z tym, które obsługuje kocioł.
Natomiast cały czas stoję przed dylematem czy warto dokładać 2-3 tyś do teoretycznie lepszych ale droższych kotłów, które wcześniej wymieniłem

Oranżada
04-07-2012, 18:18
Zdecydowanie się zgadzam. Zarówno piecyki, jak i serwis są najwyższej jakości.

kewit
05-07-2012, 10:53
Witam! Jestem na etapie wyboru pieca do domu. Mam już swój typ, którego będę się raczej trzymał (Junkers CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3A). Szukając w necie natknąłem się na piec (bodaj to Aristona), w opisie którego znalazłem: "steruje dwoma obiegami grzewczymi". Na czym to polega, skoro z pieca jest tylko jedno wyjście c.o.? Czy to sterowanie to elektronika? Czy musiałbym dodać rozdzielacz strefowy? On ma wbudowany moduł elektroniczny!
W domu (156m.kw. + piwnice 90m.kw.) jest jedna skrzynka z rozdzielaczem podłogowym obsługująca cały dom (6 obwodów w piwnicy, 3 na parterze i 1 na poddaszu) i dwie skrzynki z rozdzielaczami na grzejniki (jedna na parterze na osiem grzejników i jedna na poddaszu na pięć grzejników). Skoro regulator temperatury będzie na parterze, to podłogówka w piwnicy będzie grzała tylko wtedy, gdy piec włączy reg. pokojowy?! Dodam, że do pieca -a raczej do miejsca jego przewidywanego zainstalowania- sprowadzone są oddzielnie właśnie dwa obwody: nisko i wysokotemperaturowy. Czy bez rozdzielacza strefowego (ok. 2 tys. zł) można to jakoś rozwiązać? A może jest taki piec, który ma wszystko w sobie?
Teraz z innej beczki... Czytałem tu o warstwie 25 cm styropianu na ścianie. Czy to normalne? U mnie jest 10cm pomiędzy całym suporeksem a połówką i myślę, że to w zupełności wystarczy.

jarroo
05-07-2012, 14:27
Muszę zdecydować się na kocioł, decyzja zapadła, że będzie to kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem bądź zasobkiniek warstwowym. Przeczytałem sporo różnych opinii odnośnie Victrix Zeus 26, jednak obawiam się iż mały zasobnik moze okazać się niewystarczający.

Dzięki pomoczy Rapczyna, udało się wyłonić trzy ciekawe możliwości wyboru kotła.
Czy ktoś z Was miał do czynienia z którymś z poniższych kotłów lub mógłby się podzielić swoją opinią:
-Broetje EcoCondens BBS 15 SSP
-De Dietrich MODULENS AGC 15/ 100HL
-Junkers ZBS 14/100S-3MA

Z góry dziękuję za pomoc.

zibibyk
05-07-2012, 15:39
Witam Wszystkich
Wracam po 8 m-cach i ciągle mam dylematy
stoję przed wyborem pieca gazowego, instalację mam już zrobioną od 7 lat połączone grzejniki i podłogówka z mieszaczem i sterowaniem pogodowym.
Kubatura mojego domu to 750 m3
Powierzchnia użytkowa 175 m2 po podłogach około 300 m2 z użytkowym poddaszem
Ściana 30 cm porotherm+10 cm styropianu poddasze wełna 25 cm

Generalnie dom jest ciepły a aktualnie ogrzewany ekogroszkiem

Stoję przed dylematem który kocioł wybrać:
1. Cerapur Smart 14-3
2. Cerapur Comfort 16-3 - czy warto dopłacać, jaka jest różnica między tymi kociołkami?
3,De Dietrich Innovens MCA15 - ale ten jest już dużo droższy
4. Buderusa GB072 - przyzwoita cena - porównywalna do Smarta
5. GB162 cena podobna Junkersa Comforta

Podpowiedzcie mi proszę, bo zaczynam świrować :-)

Czy warto dopłacać do droższych piecy? Jakie będę miał korzyści?

Czy mogę liczyć na konkretną pomoc i odpowiedź fachowców na moje pytanie?

RAPczyn
11-07-2012, 08:07
Czy mogę liczyć na konkretną pomoc i odpowiedź fachowców na moje pytanie?

Warto dopłacić do MCA i GB162.

angli
13-07-2012, 09:28
Witam!
Jestem na etapie finalizowania wykończenia i spotkałem się z hydraulikiem odnośnie kotła.
Dom ma około 200 m kw powierzchni użytkowej, (kubatury 900 + ) - ocieplony od spodu 20 cm styropianu, na ścianach zewnętrznych też 20 cm styro, poddasze 35 cm wełny. 100 m (prawie cały dół to podłogówka na 2 cm marmurowej posadzce, góra - podłogówka tylko w łazienkach, poza tym grzejniki. 3 łazienki - 2 prysznice , wanna - wszystko dla 5 osób.
Moje pytanie polega na tym - hydraulik zaproponował mi moc kotła do 35 kW - jestem wstępnie zdecydowany na Viesmanna - byłem u autoryzowanego przedstawiciela - który stwierdził, ze wystarczy 19 kW . Hydraulik stwierdził, że to za mało. Różnica w cenie pieca nie jest duża - więc nie chodzi tu chyba o kasę - skad ta rozbieżność i kto ma rację.
Druga sprawa to zamiast Viesmann 200 Vitopend z zestawem dodatkowym proponuje Vitopend 100 z mechaniczną pompą - argumentacja - zbyt dużo elektroniki - Vitopendy 200 są bardziej zawodne niż 100, sterowanie pompą/mieszaczem ręczne.
Odradza mi równiez pogodówkę z uwagi na duży bezwład podłogówki.
Dodam, że zastanawiam się również nad pompą ciepła na powietrze wewnetrzne Vitocal160 zintergrowaną z zasobnikiem wody 300l, mam kotłownię połaczona z garażem około 40 m2.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Radiowiec
13-07-2012, 11:39
Generalnie nie znam hydraulika, który nie cierpi na chorobę zwaną "24kW" - do każdej powierzchni i do każdego ocieplenia takie moce polecają:) Ja mam 150m2, podobne ocieplenie do Twojego i kupiłem 25kW, ale tylko dlatego, że była dobra cena, a modulacja jest bardzo szeroka. Za chwilę wszyscy Cię tu zjedzą, że masz kupić kocioł 3kW i takie tam. Idealny przykład to Immergas - ma dwie wersje 24 i 12 kW. I ten mniejszy jest dużo droższy. Gdzie tu logika? Po prostu mamy modę na niskie moce i sprzedawcy to wykorzystują. Kup kocioł z dobrą ceną, oczywiście bez przegięcia z mocą i niech go serwisant ustawi według zapotrzebowania na energię budynku. Pamiętaj też o ciepłej wodzie - jej szybkie przygotowanie wymaga sporej mocy.

Co do Vitodensa 200 - cena jest chora i tyle. Poszukaj czegoś z Buderusa, Junkersa, a może z włoszczyzny (Beretta, Immergas).

Pozdrawiam

1950
13-07-2012, 13:59
Twój dom nie potrzebuje więcej niż 12 kW i to z bardzo dużym zapasem,
zmień sobie instalatora, bo albo jest nieuczciwy, albo nie wie o czym rozmawia

xmsg
13-07-2012, 14:55
12 czy 15kW wystarczy w warunkach statycznych zapotrzebowania na energię cieplną.

Większy zapas mocy przydaje się gdy potrzebujemy zagrzać większa ilość CWU
lub gdy potrzebujemy szybko podnieść temperaturę w domu o np. 5C (po powrocie z zimowego urlopu)

Prosty przykład; czas potrzebny do podgrzania 100L wody z 20C do 40C (czyli o +20K)

Kocioł 15kW będzie to robił 10 minut,
kocioł 24kW będzie to robił 6 minut,
kocioł 35kW będzie to robił 4 minuty.

Przy podnoszeniu temperatury w domu będzie podobnie. Trzeba dostarczyć pewną ilość energii.
Mały kocioł zrobi to odpowiednio wolniej niż "2" razy większy.

Pozdr
GREGOR

lotnik
13-07-2012, 21:01
Warto dopłacić do MCA i GB162.

Możesz rozwinąc wypowiedż?

RAPczyn
14-07-2012, 10:32
Witam!
Jestem na etapie finalizowania wykończenia i spotkałem się z hydraulikiem odnośnie kotła.
Dom ma około 200 m kw powierzchni użytkowej, (kubatury 900 + ) - ocieplony od spodu 20 cm styropianu, na ścianach zewnętrznych też 20 cm styro, poddasze 35 cm wełny. 100 m (prawie cały dół to podłogówka na 2 cm marmurowej posadzce, góra - podłogówka tylko w łazienkach, poza tym grzejniki. 3 łazienki - 2 prysznice , wanna - wszystko dla 5 osób.
Moje pytanie polega na tym - hydraulik zaproponował mi moc kotła do 35 kW - jestem wstępnie zdecydowany na Viesmanna - byłem u autoryzowanego przedstawiciela - który stwierdził, ze wystarczy 19 kW . Hydraulik stwierdził, że to za mało. Różnica w cenie pieca nie jest duża - więc nie chodzi tu chyba o kasę - skad ta rozbieżność i kto ma rację.
Druga sprawa to zamiast Viesmann 200 Vitopend z zestawem dodatkowym proponuje Vitopend 100 z mechaniczną pompą - argumentacja - zbyt dużo elektroniki - Vitopendy 200 są bardziej zawodne niż 100, sterowanie pompą/mieszaczem ręczne.
Odradza mi równiez pogodówkę z uwagi na duży bezwład podłogówki.
Dodam, że zastanawiam się również nad pompą ciepła na powietrze wewnetrzne Vitocal160 zintergrowaną z zasobnikiem wody 300l, mam kotłownię połaczona z garażem około 40 m2.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Zgadzam się z 1950

Jeśli decydujesz się na sprzęt firmy Viessmann to wybierz Vitodens 300 11kW


Możesz rozwinąc wypowiedż?

Znacznie nowsze, lepsze konstrukcje.

angli
15-07-2012, 09:48
Dziękuję za odpowiedzi.
Mam pytanie do RAPczyn:
czy może bezpieczniejszą opcją w Vitodens 300 jest 19kW a może 26 kW - jestem totalnym laikiem a wybór pieca to mam nadzieję - zakup na wiele lat - pojawiły się w dyskusji głosy o szybkosci pogrzewania wody i podnoszeniu temp w domu i jeszcze kwestia pogodówki - czy warto?
Pozdrawiam i ponownie dziękuję za fachowe dopowiedzi.

1950
15-07-2012, 16:59
odpuść sobie kocioł większy niż 15 kW,
a jak Ci zależy na zabezpieczeniu ilości cwu, to zastosuj większy zasobnik

asolt
15-07-2012, 22:31
Za chwilę wszyscy Cię tu zjedzą, że masz kupić kocioł 3kW i takie tam. Idealny przykład to Immergas - ma dwie wersje 24 i 12 kW. I ten mniejszy jest dużo droższy. Gdzie tu logika? Po prostu mamy modę na niskie moce i sprzedawcy to wykorzystują. Kup kocioł z dobrą ceną, oczywiście bez przegięcia z mocą i niech go serwisant ustawi według zapotrzebowania na energię budynku. Pamiętaj też o ciepłej wodzie - jej szybkie przygotowanie wymaga sporej mocy.

Pozdrawiam

To nie jest kwestia mody na niskie moce, te moce faktycznie są niskie i wynikają z prawidłowej izolacji termicznej budynku.
Jak serwisant ma ustawić kocioł według zapotrzebowania na ciepło skoro on nie zna tego parametru, nie zna tez hydraulik ,instalator i dlatego doradza kotły kilkukrotnie
przewymiarowane.

cieszynianka
16-07-2012, 01:02
To jest kwestia mody na niskie moce, te moce faktycznie są niskie i wynikają z prawidłowej izolacji termicznej budynku.
Jak serwisant ma ustawić kocioł według zapotrzebowania na ciepło skoro on nie zna tego parametru, nie zna tez hydraulik ,instalator i dlatego doradza kotły kilkukrotnie
przewymiarowane.

Qurka, oświećcie mnie o jakiej modzie jest mowa?
Mnie się wydaje, że tu chodzi o oszczędności czyli niższe kwoty zapłacenia za gaz:cool: Kocioł to nie torebka, którą można wymienić po sezonie :lol2:

asolt
16-07-2012, 07:10
Qurka, oświećcie mnie o jakiej modzie jest mowa?
Mnie się wydaje, że tu chodzi o oszczędności czyli niższe kwoty zapłacenia za gaz:cool: Kocioł to nie torebka, którą można wymienić po sezonie :lol2:

To nie tak miało być, chciałem napisać ze nie jest kwestia mody, brakło tego "nie"

Kasia242
16-07-2012, 07:54
witam
Temat nie jest pilny ale juz szukam opinii co do kotła w moim domku.mam juz pewne sugestie z innych for,postanowiłem takze że spytam tutaj na FM:)
Dom 82 m2,kubatura 223 m3,bardzo dobrze ocieplony i izolowany.
Bedziemy mieszkac w 5 w tym trójka małych dzieci.Na 90% zainstalujemy solarki ze wzgledu na zuzycuie CWU,więc bedzie zasobnik. Dlatego raczej kocioł gazowy jednofunkcyjny do CO i na zime do CWU. Zakładam ze solary dadza rade przez około 5 miesiecy.
Teraz pytanie jaki kociołek gazowy byłby najlepszy? Nie tyle pytam o firme co raczej o parametry.
dzięki i pozdrawiam

RAPczyn
16-07-2012, 08:18
Dziękuję za odpowiedzi.
Mam pytanie do RAPczyn:
czy może bezpieczniejszą opcją w Vitodens 300 jest 19kW a może 26 kW - jestem totalnym laikiem a wybór pieca to mam nadzieję - zakup na wiele lat - pojawiły się w dyskusji głosy o szybkosci pogrzewania wody i podnoszeniu temp w domu i jeszcze kwestia pogodówki - czy warto?
Pozdrawiam i ponownie dziękuję za fachowe dopowiedzi.

Vitodens 300 11kW, pracuje na potrzeby cwu z mocą 16kW, ja bym się nie martwił. W razie czego:


odpuść sobie kocioł większy niż 15 kW,
a jak Ci zależy na zabezpieczeniu ilości cwu, to zastosuj większy zasobnik

Dodatkowo/lub można na wyjściu ciepłej wody zamontować np. zawór VTS522.

Sterowanie pogodowe jest znacznie lepszym rozwiązaniem - reaguje "na żywo" na to co się dzieje.


witam
Temat nie jest pilny ale juz szukam opinii co do kotła w moim domku.mam juz pewne sugestie z innych for,postanowiłem takze że spytam tutaj na FM:)
Dom 82 m2,kubatura 223 m3,bardzo dobrze ocieplony i izolowany.
Bedziemy mieszkac w 5 w tym trójka małych dzieci.Na 90% zainstalujemy solarki ze wzgledu na zuzycuie CWU,więc bedzie zasobnik. Dlatego raczej kocioł gazowy jednofunkcyjny do CO i na zime do CWU. Zakładam ze solary dadza rade przez około 5 miesiecy.
Teraz pytanie jaki kociołek gazowy byłby najlepszy? Nie tyle pytam o firme co raczej o parametry.
dzięki i pozdrawiam

Na twoim miejscu zastanowiłbym się na powietrzną pompą ciepłą np. Atlantic Alfea Extensa, Daikin Altherma.
Do ciepłej wody np. Atlantic EXPLORER coil 270l.

asolt
16-07-2012, 09:01
witam
Temat nie jest pilny ale juz szukam opinii co do kotła w moim domku.mam juz pewne sugestie z innych for,postanowiłem takze że spytam tutaj na FM:)
Dom 82 m2,kubatura 223 m3,bardzo dobrze ocieplony i izolowany.
Bedziemy mieszkac w 5 w tym trójka małych dzieci.Na 90% zainstalujemy solarki ze wzgledu na zuzycuie CWU,więc bedzie zasobnik. Dlatego raczej kocioł gazowy jednofunkcyjny do CO i na zime do CWU. Zakładam ze solary dadza rade przez około 5 miesiecy.
Teraz pytanie jaki kociołek gazowy byłby najlepszy? Nie tyle pytam o firme co raczej o parametry.
dzięki i pozdrawiam
Biorąc pod uwagę ocieplenie i wielkość domu to kocioł o mocy 12 kW bedzie za duzy, ale skoro nie ma mniejszych to musi taki byc. Powinien miec jak najmniejszą moc minimalną ok. 2 kW

Kasia242
16-07-2012, 21:52
czyli mam patrzec na kotły o mocy 2-12 kw ..ok czy jeszcze jakies inne parametry brac pod uwage przy wyborze konkretnego modelu?

Co do pompy to nie chce bo nie chce byc uzalezniony od pradu.
pozdrawiam

cieszynianka
16-07-2012, 23:02
To nie tak miało być, chciałem napisać ze nie jest kwestia mody, brakło tego "nie"

Teraz wszystko jasne :lol2:

asolt
16-07-2012, 23:33
czyli mam patrzec na kotły o mocy 2-12 kw ..ok czy jeszcze jakies inne parametry brac pod uwage przy wyborze konkretnego modelu?

pozdrawiam

Jeżeli chodzi o o inne parametry to okres gwarancyjny, koszt serwisu, awaryjność, itp czyli rzeczy nie związane bezpośrednio z obciążeniem cieplnym budynku, a związane raczej z kosztami zakupu i eksploatacji kotła.

malux20
16-07-2012, 23:49
To nie jest kwestia mody na niskie moce, te moce faktycznie są niskie i wynikają z prawidłowej izolacji termicznej budynku.
Jak serwisant ma ustawić kocioł według zapotrzebowania na ciepło skoro on nie zna tego parametru, nie zna tez hydraulik ,instalator i dlatego doradza kotły kilkukrotnie
przewymiarowane.

asolt możesz poslużyć się moim domem żeby zobrazować jakie mogą być problemy z przewymiarowaniem

RAPczyn
17-07-2012, 19:34
czyli mam patrzec na kotły o mocy 2-12 kw ..ok czy jeszcze jakies inne parametry brac pod uwage przy wyborze konkretnego modelu?

Co do pompy to nie chce bo nie chce byc uzalezniony od pradu.
pozdrawiam

Warto zwrócić uwagę na sprawność urządzenia (porównywać przy tych samych warunkach!), zużycie prądu przez kocioł, gwarancja oraz automatyka - ona też ma wpływ na zużycie paliwa.

Tak na prawdę to i tak jesteśmy uzależnieni od prądu.

haribo1985
17-07-2012, 22:31
Witam serdecznie,
będę bardzo wdzięczny za pomoc w doborze kotła :
Dom 105 m użytkowej + 20 m garaż , http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-skalniakach/m44d83962c3425
Podłogówka w kuchni i łazienkach, porotherm 44 cm + 8 cm styropian.
Zdecydowałem, że będzie to kocioł jednofunkcyjny proszę jednak o rade jaka moc i jaki model bo im więcej czytam tym mniej wiem.
Dziękuje i pozdrawiam .

angli
17-07-2012, 22:48
Dziękuję za odpowiedzi - zwłaszcza RAPczynowi - sprawdzałem Vitopend 300 - powala ceną - w promocji mają teraz za to pakiet Vitopend 200 + Vitocal 160 za około 5 tys. mniej - więc chyba wezmą 19 kW.
Gorzej się ma sprawa z pogodówką - bo nie mam wyprowadzonego do niego kabla na zewnątrz - a mam już tynki zewn i płytki na ścianach w kotłowni - co mam zrobić?
Odpuścić sobie? Zastąpić czymś innym ?
Zapytałem hydraulika dlaczego chciał 35 kW - powiedział, że dlatego, że przy uruchmianiu ogrzewania w sezonie piec będzie chodził non stop - bo jest duża bezwładność podłogówki i minie dużo czasu zanim sie nagrzeje do odpowiedniej temperatury.

legion12
21-07-2012, 06:16
Witam!
Jestem tutaj nowy i chcialbym zasiegnac waszej opinii na temat kociolka jednofunkcyjnego Termet ecocondens crystal 20kW.szukalem oczywiscie w necie,ale jest bardzo malo info.Czy ktos z szanownych panstawa go uzywa?mam dom 160m,w domu tylko podlogowka,ocieplony stropianem 15cm,a na poddasze dalem 25cm welny rockwool o przenikalnosci 0,35.bardzo bym prosil o opinie o tym kociolku

cieszynianka
22-07-2012, 23:28
Witam!
Jestem tutaj nowy i chcialbym zasiegnac waszej opinii na temat kociolka jednofunkcyjnego Termet ecocondens crystal 20kW.szukalem oczywiscie w necie,ale jest bardzo malo info.Czy ktos z szanownych panstawa go uzywa?mam dom 160m,w domu tylko podlogowka,ocieplony stropianem 15cm,a na poddasze dalem 25cm welny rockwool o przenikalnosci 0,35.bardzo bym prosil o opinie o tym kociolku

Pakuś go wstępnie wybrał:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=5465232&viewfull=1#post5465232

:rolleyes:

Katoo
23-07-2012, 00:19
Witam dostałem mieszkanie na starym budownictwie na parterze. Blok nie ocieplony ,z 2 stron sąsiedzi a z 2 ulica. Wysokość mieszkania to 2,5m a powierzchnia całkowita to 41m2. Mam zamiar założyć ogrzewanie podłogowe i szukam kociołka 2-funkcyjnego najlepiej z zamknięta komorą spalania. Jaki polecicie? Mam zamiar wydać na niego 2000-2500zł.

Pozdrawiam i przepraszam jak w złym dziale napisałem mój 1 post i dopiero zaczynam w budowlance.Cały czas Czytam.

RAPczyn
24-07-2012, 09:10
Witam!
Jestem tutaj nowy i chcialbym zasiegnac waszej opinii na temat kociolka jednofunkcyjnego Termet ecocondens crystal 20kW.szukalem oczywiscie w necie,ale jest bardzo malo info.Czy ktos z szanownych panstawa go uzywa?mam dom 160m,w domu tylko podlogowka,ocieplony stropianem 15cm,a na poddasze dalem 25cm welny rockwool o przenikalnosci 0,35.bardzo bym prosil o opinie o tym kociolku

Lepszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny małej mocy plus zbiornik c.w.u.
Kocioł o, którym wspominasz ma 6,4kW mocy minimalnej a ty prawdopodobnie potrzebujesz tyle przy -20stC, sprawność przy 30% obciążeniu to 107,3%.

legion12
24-07-2012, 16:43
Jaki kociołek w takim razie polecasz?

angli
24-07-2012, 22:42
Mam jeszcze jedno pytanie- okazuje się, że jest problem z podłączeniem pieca 26kW do pompy ciepła Vitocal 160, gdyż jej wezownica ma maksymalna moc 9 kW, więc podgrzanie 300l wody zajmie sporo czasu- kilka godzin - co spowodowałoby wyłączenie ogrzewania CO w tym czasie. Opcją jest wymiennik płytowy. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

roberto37
25-07-2012, 12:39
Witam szystkich, piszę tu pierwszy raz i mam pytanie do znawców tematu. Mieszkam w nowo wybudowanym domu ( ok. 3 lat). Posiadam ogrzewanie na paliwo stałe na tzw. śmieciucha. Ze względu na mały przekrój komina 14x14 oraz kupowania węgla itd. postanowiliśmy zrobić przyłącze gazowe oraz zamontować kocioł kondensacyjny. Dom o pow. całkowitej 173 m2, użytkowej 115 m2, kubatura domu to około 640 m3. Dom ocieplony styropianem 14 cm, poddasze wełna 20cm, podłogi na gruncie styropian 10cmNa parterze całość ogrzewanie podłogowe, góra łazienka w podłodze a reszta grzejniki. Garaż w bryle domu - jeden grzejnik. Zasobnik by został teen co jest 300l. Jestem zainteresowany kotłem Vaillant ecoTEC plus VC 246/3-5 lub VC 186/3-5. Proszę o poradę który z tych modeli kotła będzie pasował do mojego domu, ewentualnie innego producenta?

Mikolaj5
26-07-2012, 10:50
Piec gazowy kondensacyjny a przepisy?
Ponieważ jestem na etapie projektowania (w miarę samodzielnego) domu, stanąłem przed wyżej wspomnianym tematem. Planuję małe pomieszczenie gospodarcze w którym znajdzie się wspomniany kocioł, rekuperator, być może odkurzacz centralny, stacja do filtrowania wody, itp. Całość pomieszczenia około 8m2. Komina brak, planujemy przewód spalinowy.
Jakie są przepisy dotyczące wentylacji takiego pomieszczenia? Czy musi być okno? Co z wentulacją mechaniczną? Dom ma być szczelny i ciepły więc im mniej dziur w ścianach tym lepiej .. :)

Esiak
26-07-2012, 11:16
Piec gazowy kondensacyjny a przepisy?
Ponieważ jestem na etapie projektowania (w miarę samodzielnego) domu, stanąłem przed wyżej wspomnianym tematem. Planuję małe pomieszczenie gospodarcze w którym znajdzie się wspomniany kocioł, rekuperator, być może odkurzacz centralny, stacja do filtrowania wody, itp. Całość pomieszczenia około 8m2. Komina brak, planujemy przewód spalinowy.
Jakie są przepisy dotyczące wentylacji takiego pomieszczenia? Czy musi być okno? Co z wentulacją mechaniczną? Dom ma być szczelny i ciepły więc im mniej dziur w ścianach tym lepiej .. :)

przy kotłach z zamkniętą komorą spalania nie jest wymagany nawiew powietrza...
wymagany za to jest przewód wywiewny...

Mikolaj5
26-07-2012, 12:44
Czy to może być wywiew w ramach układu wentylacji mechanicznej?

1950
26-07-2012, 12:44
przy kotłach z zamkniętą komorą spalania nie jest wymagany nawiew powietrza...
wymagany za to jest przewód wywiewny...
wyprowadzony ponad dach,
kubatura minimum 6,5 m3
obciążenie cieplne pomieszczenia nie większe niż 4650 W/m3

Mikolaj5
26-07-2012, 20:43
W takim razie w kotłowni WM powinna być odcięta a zrobiona wentylacja grawitacyjna?

DEZET
30-07-2012, 00:44
Witam dostałem mieszkanie na starym budownictwie na parterze. Blok nie ocieplony ,z 2 stron sąsiedzi a z 2 ulica. Wysokość mieszkania to 2,5m a powierzchnia całkowita to 41m2. Mam zamiar założyć ogrzewanie podłogowe i szukam kociołka 2-funkcyjnego najlepiej z zamknięta komorą spalania. Jaki polecicie? Mam zamiar wydać na niego 2000-2500zł.

Pozdrawiam i przepraszam jak w złym dziale napisałem mój 1 post i dopiero zaczynam w budowlance.Cały czas Czytam.

Zainteresuj się dwufunkcyjnym turbo Termet 21kW. Do tego jeszcze komin lub -jeśli można- rura dwuścienna przez ścianę zewnętrzną.
Moc jest głównie na potrzeby cwu, bo kocioł może spokojnie ogrzać pewnie do 200m2.

asolt
30-07-2012, 22:16
Kondensacyjny piec gazowy jest dobrym wyjściem. Pracują one cicho i można je założyć praktycznie wszędzie. Proponują takie na stronie Makrotermu. Poza tym, gaz jest ostatnio taniejącym paliwem, więc jest to tez w miarę tanie ogrzewanie. Nie wiem, czy istnieją jakieś konkretne przepisy dotyczące wentylacji pomieszczenia z piecem... Może ktoś będzie wiedział coś więcej na ten temat.

Czy Makroterm jest jedynym dystrybutorem kotłow kondensacyjnych ?
Prosze podać kiedy była ostatnio obnizka cen gazu ?

blue3003
01-08-2012, 12:41
Witam Wszystkich na forum ;-)

Proszę Was o poradę w wyborze pieca. Ostatnia burza uszkodziła mój dotychczasowy piec Junkers serii Euroline (2 funkcyjny z otwartą komorą spalania).
Z racji że nie jest to udana konstrukcja (dość awaryjny) postanowiłem go wymienić na nowszy model tym razem z zamknięta komorą. Przeglądając oferty sklepów i rozmawiając ze sprzedającymi dwa modele zostały mi zaproponowane (ceny podobne – różnica ok. 70zł). Poradzicie który wybrać.
Ja jestem zielony a każdy sprzedawca zachwala to co ma na półkach:


Beretta QUADRA 24 E.S.I
Buderus logamax u042

Tadeusz Hypki
01-08-2012, 22:47
Podzielę się spostrzeżeniami co do gazu jako paliwa. W zimie, jak przychodzą mrozy, dostawca gazu dodaje do ogromne ilości azotu jako wypełniacza i gaz zamiast dawać ciepło to tylko świeci na żółto, licznik wali jak oszalały, a w domu zimno.

Budowa2012
03-08-2012, 22:48
Witam

mam podane z wyliczen, ze bedzie mi potrzebny piec 12kw jednofunkcyjny kondensat. Czy możecie doradzić jakiś fajny piecyk? Będzie też służył do ogrzania cwu (zbiornik 300l). Słyszałam, ze de dietrich jest niezly i tu na forum tez widze, ze ma dobre opinie.

Z gory dziekuje zakonstruktywne porady :)

Jarek.P
04-08-2012, 08:35
Te 12kW sugeruje nie za duży domek. Skąd więc potrzeba zainstalowania ogromnego, 300l zbiornika na CWU? Planujesz solary bądź coś takiego, z czego chcesz magazynować ciepło?

J.

DEZET
06-08-2012, 00:39
Te 12kW sugeruje nie za duży domek. Skąd więc potrzeba zainstalowania ogromnego, 300l zbiornika na CWU? Planujesz solary bądź coś takiego, z czego chcesz magazynować ciepło?

J.

To 12kW piec nie ogrzeje 300l wody?? Żartujesz? Właśnie większość mocy kotła jest konieczna na uzyskiwanie cwu, niż na ogrzewanie gazem.
Chyba, że inaczej jest z piecami jedno i dwufunkcyjnymi.

RAPczyn
06-08-2012, 09:15
Witam Wszystkich na forum ;-)

Proszę Was o poradę w wyborze pieca. Ostatnia burza uszkodziła mój dotychczasowy piec Junkers serii Euroline (2 funkcyjny z otwartą komorą spalania).
Z racji że nie jest to udana konstrukcja (dość awaryjny) postanowiłem go wymienić na nowszy model tym razem z zamknięta komorą. Przeglądając oferty sklepów i rozmawiając ze sprzedającymi dwa modele zostały mi zaproponowane (ceny podobne – różnica ok. 70zł). Poradzicie który wybrać.
Ja jestem zielony a każdy sprzedawca zachwala to co ma na półkach:


Beretta QUADRA 24 E.S.I
Buderus logamax u042


Zamiast kotła z zamkniętą komorą weź kocioł kondensacyjny, będzie to znacznie lepszy wybór.

sebm
06-08-2012, 13:42
A ja zastanawiam się nad
Junkers Cerapur Acu Smart
czy
Immergas Victrix Zeus 26 KW
Coś możecie doradzić?

strazakOLO
10-08-2012, 18:51
Witam,
Planuję modernizajcę kotłowni.
Dom budowany w 2006 roku. 130m 2 + garaż w bryle budynku. Kuchnia, łazienka i weranda w podłogówce i grzejnikach, a reszta tylko grzejniki. "Biały" pustak plus 10 styropian, strop drewniany ocieplony wełną mineralną.
Zastanawiam się nad kotłami Junkers Cerapur Smart 14 oraz Immergas Victrix X 2 v.2011- 24kW.
Modulacje minimalne zbliżone (na korzyść immergasa)
Co byście polecili z tych dwóch kotłów ?
Myślałem o immergas 12 kW ale obawiam się, że może w skrajnych przypadkach nie dawać rady.
Oczywiście zasobnik dla C.W.U. Weźcie również pod uwagę to, iż mam mieszaną instalację i chcę, aby sterowanie było dla 2 różnych systemów.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
.

adam998
10-08-2012, 20:09
Witam
Według mnie Immergas 12 kW, 130 m2 czyli licząc bardzo starymi metodami kiedy to przyjmowano na 1m2 powierzchni 100W daje 13kW zapotrzebowanie na cały budynek. W dzisiejszych czasach kiedy budynki są ocieplone na 1m2 pow. wystarczy 40-80W bywa że nawet mniej wszystko zależy od budynku i jego termoizolacyjności. Za immergasem przemawia jeszcze jego moc minimalna 1,9kW.
Czołem :-)

strazakOLO
11-08-2012, 11:04
Czołem :) adam998 :)
Projektowe mam 11 kW dlatego mam obawy, czy 12 nie zakaszle się przy niskich temperaturach na zewnątrz (-30 ) Do tej pory ogrzewałem kotłem miałowym i temp na kotle ustawiona do wartości 40 st C i w domu na "gaciach" chodziłem.
Kocioł muszę zakupić w przyszłym tygodniu i stąd dylematy. :)
odmeldowuje :)

adam998
11-08-2012, 21:31
Melduję się :-)
Osobiście posiadam kocioł Immergasa ale 24kW i 180m2 docelowo do ogrzania będzie. Ostatniej zimy ogrzewałem 96m2 w najmrożniejszą dobę jaką u mnie zanotowałem -18st kocioł pracował z mocą 7,2 kW. Moim zdaniem 12kW u Ciebie powinno dać radę..... no ale expertem nie jestem no i wiadomo jakby się zrobiło -30 to mogłoby być różnie.
Pozdrawiam

strazakOLO
11-08-2012, 21:59
Właśnie stąd moje obawy :( Opcją jest Junkers 14, ale jakoś bardziej jestem przekonany do Immergas'a.
Immergas 24 moduluje od 3 kW, czyli prawie to samo co Junkers, ale ten drugi tańszy w zakupie.
Cholera już wie co kupić :(

greg28
13-08-2012, 12:29
Czołem :) adam998 :)
Projektowe mam 11 kW dlatego mam obawy, czy 12 nie zakaszle się przy niskich temperaturach na zewnątrz (-30 ) Do tej pory ogrzewałem kotłem miałowym i temp na kotle ustawiona do wartości 40 st C i w domu na "gaciach" chodziłem.
Kocioł muszę zakupić w przyszłym tygodniu i stąd dylematy. :)
odmeldowuje :)

bierz 12kw spokojnie starczy. Jeśli w projekcie masz 11kw to jest to też przy -20 stopniach, więc nawet na -25 spokojnie starczy. Ile takich dni pod rząd możesz mieć? Masz małe zapotrzebowanie, więc 12 ma niziutką modulacje i bedzie ci lepiej i ekonomiczniej chodzić. Ja mam 24kw, bo tez mnie straszyli, ze tyle musi być. Zapłaciłem frycowe przy budowie pierwszego domu, bo wtedy nie o wszystkim od razu ma sie pojęcie.

grzeniu666
13-08-2012, 18:42
...Opcją jest Junkers 14, ale jakoś bardziej jestem przekonany do Immergas'a...

Ten Junkers ma świetny support na FM :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149738-Kocioł-Junkers-Cerapur-Smart-ZSB-14-3C-w-praktyce

wtkse
14-08-2012, 13:45
Witam Wszystkich.
Niedawno kupiłem mieszkanie które w chwili obecnej wykańczam:
131119

80m2, kamienica płd-wsch.-płn-zach, 1 piętro (komin 7,5m) mury 65cm+10cm ocieplenia styropianem, okna skrzynkowe h200cm, wysokość mieszkania 300cm
budynek w szeregu innych kamienic, wszyscy dookoła grzeją . W małych pokojach pod oknami zamontowałem grzejniki purmo 60x80cm
wraz z podejściem do pieca (domyślne miejsce na planie oznaczyłem kółkiem). W będzie łazience ogrzewanie podłogowe.
W duzym pokoju przy sypialni za rok znajdzie się koza jutol.
W chwili obecnej mam skromne 10tys zł na piec komin oraz załatwienie ogrzewania w reszcie pomieszczeń, kolejny zastrzyk gotówki to dopiero końcówka października (równiez okolo 10tys zl).
Proszę mi powiedzieć czy to realny budżet, oraz jakie kotły Państwo proponujecie :cool:

roberto37
23-08-2012, 14:33
Witam szystkich, czy ktoś mógł by mi doradzić. Mieszkam w nowo wybudowanym domu ( ok. 3 lat). Posiadam ogrzewanie na paliwo stałe na tzw. śmieciucha. Ze względu na mały przekrój komina 14x14 oraz kupowania węgla itd. postanowiliśmy zrobić przyłącze gazowe oraz zamontować kocioł kondensacyjny. Dom o pow. całkowitej 173 m2, użytkowej 115 m2, kubatura domu to około 640 m3. Dom ocieplony styropianem 14 cm, poddasze wełna 20cm, podłogi na gruncie styropian 10cmNa parterze całość ogrzewanie podłogowe, góra łazienka w podłodze a reszta grzejniki. Garaż w bryle domu - jeden grzejnik. Zasobnik by został teen co jest 300l. Jestem zainteresowany kotłem Vaillant ecoTEC plus VC 246/3-5 lub VC 186/3-5. Proszę o poradę który z tych modeli kotła będzie pasował do mojego domu, ewentualnie innego producenta?

e_tomi
23-08-2012, 20:14
A ja zastanawiam się nad
Junkers Cerapur Acu Smart
czy
Immergas Victrix Zeus 26 KW
Coś możecie doradzić?

Wybrałeś coś z tych kotłów? Też stoję przed podobnym dylematem.

RAPczyn
24-08-2012, 07:55
Witam szystkich, czy ktoś mógł by mi doradzić. Mieszkam w nowo wybudowanym domu ( ok. 3 lat). Posiadam ogrzewanie na paliwo stałe na tzw. śmieciucha. Ze względu na mały przekrój komina 14x14 oraz kupowania węgla itd. postanowiliśmy zrobić przyłącze gazowe oraz zamontować kocioł kondensacyjny. Dom o pow. całkowitej 173 m2, użytkowej 115 m2, kubatura domu to około 640 m3. Dom ocieplony styropianem 14 cm, poddasze wełna 20cm, podłogi na gruncie styropian 10cmNa parterze całość ogrzewanie podłogowe, góra łazienka w podłodze a reszta grzejniki. Garaż w bryle domu - jeden grzejnik. Zasobnik by został teen co jest 300l. Jestem zainteresowany kotłem Vaillant ecoTEC plus VC 246/3-5 lub VC 186/3-5. Proszę o poradę który z tych modeli kotła będzie pasował do mojego domu, ewentualnie innego producenta?

Junkers ZSB 14-3C/Buderus GB072 14, Broetje WBS 14, Broetje WGB 15, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula NT 10 lub 15.

hydraulik_
26-08-2012, 18:12
Zobacz też ACV w wersji kompakt. To jedyny kocioł tak długo produkowany.
Inne firmy produkują przez 3 -5 lat i zmieniają konstrukcje .Nawet jak był dobry to już nie produkują.A o nowy mało wiadomo
Broetie odradzam.Zanim kupisz sprawdź jak działa serwis.
Vailant jest OK

kamilasta
29-08-2012, 16:27
Witam wszystkich serdecznie.
Proszę o radę w sprawie zakupu kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego z zamknietą komorą spalania.
Potrzebuję ogrzać dom 171 m2 powierzchni użytkowej + 31 m2 garaż i kotłownia. Powierzchnia całkowita 344 m2, kubatura netto 592, brutto 982 m3.
Dom jest ocieplony styropianem 15, poddasze, wełną mineralną.
Dodam, że w całym domu planuję ogrzewanie podłogowe.
Wg projektu obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi 13,80 kW (cokolwiek to oznacza...), a projekt przewiduje kocioł jednofunkcyjny 9,1 - 24 kW.
Ja bym chciała dwufunkcyjny...
Poradźcie mi proszę, który wybrać z bogatej oferty producentów. Jakiej mocy i firmy? Szczerze mówiąc ta tematyka jest mi zupełnie obca i trochę się gubię.
Proszę jeszcze o podanie orientacyjnego kosztu zakupu takiego pakietu, bo z tego co się zorientowałam - do kotła należy dokupić jeszcze srylion dodatków :)
Będę wdzięczna za pomoc

cyryl3000
31-08-2012, 17:51
Witam,

Czy jest jakaś godna polecenia alternatywa do pieca JUNKERS CERACLASS ZW 14-2 DV AE
DWUFUNKCYJNY, ZAMKNIĘTA KOMORA SPALANIA

Mieszkanie w kamienicy, wysokie 56 metrów kwadratowych, więc niewielkie. Dwufunkcyjny gdyż ma dawać ciepłą wodę w kuchni i łazience (są obok siebie więc blisko od pieca)

RAPczyn
02-09-2012, 00:36
Witam wszystkich serdecznie.
Proszę o radę w sprawie zakupu kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego z zamknietą komorą spalania.
Potrzebuję ogrzać dom 171 m2 powierzchni użytkowej + 31 m2 garaż i kotłownia. Powierzchnia całkowita 344 m2, kubatura netto 592, brutto 982 m3.
Dom jest ocieplony styropianem 15, poddasze, wełną mineralną.
Dodam, że w całym domu planuję ogrzewanie podłogowe.
Wg projektu obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi 13,80 kW (cokolwiek to oznacza...), a projekt przewiduje kocioł jednofunkcyjny 9,1 - 24 kW.
Ja bym chciała dwufunkcyjny...
Poradźcie mi proszę, który wybrać z bogatej oferty producentów. Jakiej mocy i firmy? Szczerze mówiąc ta tematyka jest mi zupełnie obca i trochę się gubię.
Proszę jeszcze o podanie orientacyjnego kosztu zakupu takiego pakietu, bo z tego co się zorientowałam - do kotła należy dokupić jeszcze srylion dodatków :)
Będę wdzięczna za pomoc

Ja wybrałbym kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej ~15kW oraz zbiornik ciepłej wody użytkowej odpowiedniej pojemności.
Np. Paradigma Modula NT 15, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Buderus GB162 15.

Irc
04-09-2012, 20:46
Ogrzewanie
Potrzebuję ogrzać dom ok.150m2. Ocieplony dobrze (30cm wełna na dachu, 20cm styropian na ścianach, 20cm styropian na gruncie, trzyszybowe okna). Ogrzewanie podłogówka (tam gdzie kafle:wiatrołap, garderoba, przedpokój, kuchnia, łazienka 1 i łazienka 2) i grzejniki w pozostałych pomieszczeniach.
Oprócz pieca gazowego będę montował kominek z płaszczem wodnym (18KW z czego 12KW na wkład wodny) w układzie zamkniętym. W tym roku mogę jeszcze nie mieć gazu, dlatego głównym źródłem miałby być właśnie kominek, natomiast piec miałby jechać na butli (da się tak???) np. w nocy.
Myślałem nad piecem kondensacyjnym z zamkniętą komorą, jednofunkcyjnym.

Woda CWU
Będą 2 łazienki i kuchnia. Moja rodzinka to 5 osób (ja z żoną i dwóch synów, córka w dordze ;-). Myślałem nad zasobnikiem ok.200L. Nie wiem jak z grzaniem takiej ilości wody przez kocioł (?). Kominek powinien dać radę. Myślałem nad zasobnikiem zewnętrznym z Galmetu (2 wężownice, jedna do pieca, jedna do solarów).

Komin
Mam komin Leier'a fi 200mm izolowany.
Myślałem nad wstawieniem do niego rury na spaliny, a zaciąganie powietrza do spalania rurą ceramiczną komina. Będą z tym jakieś problemy?

Oprócz w/w posiadam rekuperator (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła).

Proszę o jakieś propozycje. Z góry dziękuję!

RAPczyn
04-09-2012, 21:44
Proszę o jakieś propozycje. Z góry dziękuję!

Nie będzie to "jakaś" propozycja tylko moim zdaniem najlepsza ;)

Kocioł kondensacyjny Modula NT 10 z automatyką SystaComfort II, AquaPakiet 4x CPC 30 ze zbiornikiem buforowym Aqua EXPRESSO 1100, rozbudowa SystaComfort Wood dla kominka.
Tym samym mamy Sonnenenergie Haus.

Przemyślałbym jeszcze sprawę kotła gazowego czy oby nie wstawić tylko grzałki elektrycznej w zbiornik buforowy i nie poczekać na rozwój sprawy z fotovoltaiką.

Wenlo
04-09-2012, 23:19
Witam.
Nie oszczędzasz więc wybierz piec Weishaupt. Mało znany ale pierwszy w rankingach. Rekuperacja jest dobra, ale musi być odpowiednio zrobiona.
Na 100 instalacji jest tylko kilka udanych.
Pozdrawiam

Irc
05-09-2012, 14:40
RAPczyn
Modula NT 10 jest dla mnie trochę za ... ;-) Jakieś inne propozycje? Mam znajomego w serwisie Viessmann i czekam na jego ofertę (serwis parę 7-8km od domu). Jakieś opinie o ich palnikach ?

Wenlo
Weishaupt znam bardzo dobrze (w pracy mam 3 ich palniki). Myślałeś o WTC-A ? Myślisz, że 15KW na moje 150m2 wystarczy ?

RAPczyn
05-09-2012, 20:42
RAPczyn
Modula NT 10 jest dla mnie trochę za ... ;-) Jakieś inne propozycje? Mam znajomego w serwisie Viessmann i czekam na jego ofertę (serwis parę 7-8km od domu). Jakieś opinie o ich palnikach ?

Wenlo
Weishaupt znam bardzo dobrze (w pracy mam 3 ich palniki). Myślałeś o WTC-A ? Myślisz, że 15KW na moje 150m2 wystarczy ?

Na 3 kropki można poradzić.
Palnik Matrix jest fajny, nowe 300 też.

aeMaeTH
05-09-2012, 22:45
Witam,
Jestem na etapie wymiany kotła gazowego (Junkers Eurostar ZWE 24-3 MFK), z którym co roku były problemy (2x płyta główna wymieniana), a teraz już zupełnie zwariował i modulacja mocy nie działa, więc grzeje na maksa po czym gaśnie i tak w kółko.
Czytam fora, strony producentów i naprawdę nie wiem co wybrać.
Domek 160m2 z YTONGu 40cm, ściana północna ocieplona styropianem 10cm. Ogrzewanie grzejnikowe wspomagane kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.
Niestety wybór nowego pieca jest ograniczony przez rozmiar wnęki po Junkersie: szer. 45cm, głęb. 40cm, wys. 120cm.
Z tego co wyczytałem to kocioł kondensacyjny wymaga przebudowy komina (system powietrzno-spalinowy) i podprowadzenia kanalizacji pod kondensat, więc raczej odpada ze względu na dodatkowe koszty i przebudowę komina.
Kotły z wbudowanymi zasobnikami są za szerokie (60cm), więc pozostaje tylko kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika, rozumiem, że lepiej z zamkniętą komorą spalania (turbo). Z moich poszukiwań stworzyłem taką listę "zawodników":
http://www.zebrapc.pl/kociol.png
Martwi mnie wysoka moc minimalna, która w okresie przejściowym nie będzie zbyt ekonomiczna.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze najlepszego pieca :)

rwxw
08-09-2012, 11:42
Z tego co wyczytałem to kocioł kondensacyjny wymaga przebudowy komina (system powietrzno-spalinowy) i podprowadzenia kanalizacji pod kondensat
I tak i nie. Kondensat może działać na kilka sposobów, a nie tylko z kominem systemowym, ale przynajmniej w 5 różnych konfiguracjach: 1) komin typu rura w rurze - wewnętrzna na spaliny, zewnętrzna na powietrze, obie w kanale kominowym, 2) rura w rurze przez ścianę (dla domku jednorodzinnego i kotła do 21kW), 3) rura spalinowa w kanale kominowym, gdzie tym samym kanałem zasysane jest powietrze, a rurą wyrzucane spaliny, 4) oddzielne rury: jedna w kominie na spaliny, druga na powietrze np. z czerpni przez ścianę, 5) powietrze z pomieszczenia, spaliny do rury w kominie(najmniej korzystnie bo wychładza pomieszczenie i wymagana jest dodatkowa kratka w ścianie jak dla atmosferyka). Miałeś kocioł z zamkniętą komorą, więc skądś on powietrze ciągnął i dokądś wyrzucał spaliny. Kondensat może pewnie skorzystać z tych samych elementów, ale musiałbyś to sprawdzić. Co do kanalizacji, to nie musisz kotła podpinać rurą 110, ale możesz czymkolwiek, nawet cienką rurką, bo z kotła się nie leje, tylko kapie. Może uda Ci się jakoś wymyślić podłączenie odprowadzenia wody i nie dyskwalifikować kondensata.

aeMaeTH
09-09-2012, 13:01
Witam,
Niestety obecny kocioł jest z otwartą komorą spalania, dlatego trzeba będzie zrobić rura-w-rurze w starym kominie, bo do ściany zewnętrznej jest ok. 5m. Rozumiem, że odprowadzenie skroplin można zrobić nawet kanalizacją DN32? Może nawet zwykłą PP?
Wstępnie jestem nastawiony na kondensata, bo się okazało, że wszystkie kotły z zamkniętą komorą spalania wymagają odprowadzenia skroplin, więc jak już będę robił podejście to lepiej zamontować wydajnieszy kocioł.
Najbardziej mi wadzi wymiar wnęki bo dyskwalifikuje wiele kotłów. Tak naprawdę jedyny kocioł z zasobnikiem warstwowym, który by się zmieści to Saunier Duval IsoTwin Condens (http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isotwin-cds/). Dobra to firma? Widzę, że należy do grupy Vaillant...

rwxw
09-09-2012, 18:54
dlatego trzeba będzie zrobić rura-w-rurze w starym kominie.
Czyli w masz do dyspozycji sposób 1 (droższy) i 3 (tańszy).

odprowadzenie skroplin można zrobić nawet kanalizacją DN32? Może nawet zwykłą PP?
W zasadzie tak. Jak zrobisz z giętego pexa lub zgrzewanego pp, to będziesz mógł mieć nawet jakiś syfon po drodze, byle wlot skroplin był wyżej niż wylot do kanalizy. Oczywiście jeśli da się uniknąć syfonów, to lepiej zachować spadek i ich nie mieć po drodze.

jaremy
11-09-2012, 08:22
Witam. Powoli przymierzam się do hydrauliki i wszystkiego co z nią związane min do wyboru kotła. W sumie jestem zdecydowany na Junkersa Cerapur Smart 14 kw. Jednak wczoraj był u mnie hydraulik i polecił piec imergasa (fak że jest ich montażystą - ale stwierdził że jemu wszystko jedno jaki piec będzie instalował).
Powiedzcie co o tym imergasie myślicie - cenowo wychodzi podobniejak junkers.
Dom 135 mkw mieszkalnej pustak ceramiczny 25 cm + 20 cm styro+ 30 cm wełny w krokwie

KosGos
12-09-2012, 20:50
Ludzie

Prosze pomozcie jesien sie zbliza i trzeba wkoncu kupic piec. Byla wersja junkers comfort 16kw + jakis zasobnik 120l, obecnie myslalem nad junkers modul 14kw. Ponoc comfort ma lepszy wymiennik ale za to modul warstwowe ladowanie i ladny wyglad.
Dzis w pewnym sklepie nastraszono mnie ze Junkers jest awaryjny, drogie czesci i salbe wymienniki/zasobniki. Ponoc lepszy vaillant, zachwalano mi lodowke immergasa bo ma wymiennik z nierdzewki. Kogo tutaj sluchac i co wybrac aby na lata miec spokoj ?

KosGos
13-09-2012, 06:49
Osobiście wziąłbym ZBS 14/100s-3MA najlepiej dopasowany mocą do budynku a zbiornik warstwowy zapewnia bardzo szybki dostęp do ciepłej wody.

Warto doplacic pare tysiecy do lodowki gdzie mozna wziac zwyklad 14 junkers smart i zasobnik ? Modul to ponoc smart 14 z zasobnikiem warstwowym (niestety zasobnik nie jest z nierdzewki wiec po jakims czasie jak padnie to wymiana tania nie bedzie.
Sam mam taki dylemat co wziac pod dobrze ocieplony domek ok 130m2 uzytkowej.
Moze lepiej comfort junkersa 16kW z lepszym wymiennikiem i osobno zasobnik. Po latach jak zasobnik padnie to koszt wymiany zasobnika nie bedzie wielki jak w przypadku lodowki. Troche mnie w pewnym serwisie nastraszyli ze przy naszej wodzie zasobniki dlugo nie wytrzymuja i z lodowka moga byc jaja. Ktos to potwierdzi ?

jaremy
17-09-2012, 08:22
up

grzeniu666
17-09-2012, 22:12
Witam. Powoli przymierzam się do hydrauliki i wszystkiego co z nią związane min do wyboru kotła. W sumie jestem zdecydowany na Junkersa Cerapur Smart 14 kw. Jednak wczoraj był u mnie hydraulik i polecił piec imergasa (fak że jest ich montażystą - ale stwierdził że jemu wszystko jedno jaki piec będzie instalował).
Powiedzcie co o tym imergasie myślicie - cenowo wychodzi podobniejak junkers.
Dom 135 mkw mieszkalnej pustak ceramiczny 25 cm + 20 cm styro+ 30 cm wełny w krokwie

Smart ma bogate wsparcie na FM (wiesz bo byłeś :) )
ale i o tym (?) Immergasie ludzie piszą raczej dobrze:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v.2011-ustawienia-opinie-porady

Ja dla siebie skłaniam się do Immergasa...

jaremy
18-09-2012, 13:56
ogólnie cenowo piece wypadają podobnie. sam nie wiem

Karan
18-09-2012, 19:39
Witam:) Na wiosnę zaczynamy z mężem budowę domu i obecnie (oprócz papierkowej roboty) zgłębiamy temat ogrzewania. I tu zaczynają się schody, im więcej czytamy...tym mniej wiemy. Wiemy, że będzie gaz + kominek (zastanawiamy się jeszcze czy robić z płaszczem wodnym).
Ogrzewanie podłogowe + grzejnik ścienny w łazience, domek parterowy, pow użytkowa 82m + garaż, ściany beton komórkowy 24 + 15 styropian, strop drewniany ocieplony wełną 20 cm. Jedna łazienka, 2 osoby dorosłe + dziecko. Piec zlokalizowany w kotłowni.
Będziemy wdzięczni za wskazówki jaki kocioł będzie w miarę dostosowany do tych potrzeb. Wszyscy znajomi polecają kondensacyjny, tylko czy to się opłaca przy tak małej powierzchni?

rwxw
18-09-2012, 23:07
beton komórkowy 24 + 15 styropian, strop drewniany ocieplony wełną 20 cm.
Skoro jeszcze nie zaczęliście, to bardzo dobrze, bo możecie usunąć podstawowe błędy. Poprawcie ocieplenie: 15cm na ścianach to nie jest za dużo, proponuję 20cm, ale 20cm na stropie to bardzo, bardzo mało. 30cm to na dziś minimum, a lepiej dać więcej. Wełna nie jest droga, w casto, można 1m2 15cm dostać za niecałe 7zł, więc na czym tu oszczędzać... Kocioł będziecie wybierać za 2 lata, zobaczycie wtedy jakie na rynku będą produkty i za ile. Najlepiej będzie kupić najmniejszy typu 2-12kW. Czy kondensat, czy turbo, to dla instalacji nie ma znaczenia. Nie zastanawiajcie się czasem nad atmosferykiem, bo to nie ma sensu.

Karan
19-09-2012, 20:08
rwxw dziękuję za cenne wskazówki, weźmiemy je pod uwagę:)

gadil
20-09-2012, 21:44
Witam serdecznie!

Jestem na etapie instalacji grzewczej w domu i zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc. Ja się na tym kompletnie nie znam, a mam wrażenie, że sprzedawca nie jest obiektywny. Mam proste pytanie - który kocioł będzie lepszy? Powierzchnia domu to 800m2.

1. Viessmann Vitodens 200/45KW
2. De Dietrich MCA 65
3. Vaillant - nie znam modelu, ale o podobnych parametrach do wyżej wymienionych.

Dziękuję z góry za pomoc! :)
Pozdrawiam,
Grażyna

mr6319
20-09-2012, 22:48
Zanim zapytasz poszukaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-%28-KOCIO%C5%81-%29-GAZOWY

Elfir
21-09-2012, 20:14
przenosze od właściwego działu i właściwego tematu. I prosze stosować się do zasady, która masz pod nickiem:

WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi

jarroo
26-09-2012, 11:19
Po lekturze całego wątku oraz pomocy kilku osób, tutaj wielkie podziękowania za olbrzymią wiedzę Rapczyna, zastanawiam się nad wyborem jednego z trzech kotłów:

-Junkers 14-C -najtańsza sprawdzona pozycja, dużo serwisantów.
-Buderus GB072 - ulepszona wersja junkersa, podobna cena jak junkersa, obawiam się jednak serwisu, podobno bardzo mało punktów serwisowych i bywają problemy, prawda to? Czy warto więc ryzykować?
-De dietrich MCA 15 -najlepszy z całej trójki, cena niestety jest dwa razy większa, pytanie czy warto płacić 2x więcej za ten kocioł względem poprzedników?

Buderus i Junkers idealnie pasują gabarytowo we wnękę na kocioł, Dietrich będzie delikatnie wystawał. Podobno Junkers i Buderus mają pompę która nie będzie dopuszczona do obrotu od stycznia 2013r. Jak to ma wyglądać w praktyce, czy rzeczywiście będzie z tym problem?

rwxw
30-09-2012, 21:34
Podobno Junkers i Buderus mają pompę która nie będzie dopuszczona do obrotu od stycznia 2013r. Jak to ma wyglądać w praktyce, czy rzeczywiście będzie z tym problem?
Przyjdzie ktoś do Ciebie i dostaniesz mandat ? Kup to, co ci najlepiej pasuje a nie przejmuj się jakimiś papierami - o to zadbają producenci, bo to ich biznes.

Hot chocolate
04-10-2012, 11:00
Witam... i proszę o pomoc w doborze kotła gazowego (kocioł z zasobnikiem 100-150L w pomieszczeniu gospodarczym).

Zgodnie z projektem (mocno skopanym :sick:) potrzebny jest kocioł gazowy o mocy 28kW. I teraz prośba czy ktoś mógłby zweryfikować czy rzeczywiście potrzebuję kocioł o takiej mocy, ponieważ wg moich wyliczeń (być może błędnych) jest to zbyt duża moc na nasze potrzeby :rolleyes:
Dom o powierzchni 200m2, w tym garaż 36m2 i pom. gospodarcze 11m2. Ogrzewanie podłogowe na 115m2, pozostałe pomieszczenia i garaż - kaloryfery ścienne. Domek parterowy, ściany ceramika 25cm + 18/20cm styropianu grafitowego (wełna 15cm pod drewnem), stropodach płaski ocieplony stryropianem (min. 20 cm przy rurach odpływowych wewn. max 100cm), okna 3szybowe, 2 łazienki+WC (1 wanna), 2 osoby dorosłe + dziecko.
Bardzo dziękuję za pomoc ;)

jaremy
09-10-2012, 10:23
Tak jak w temacie. Pytanie do fachowcow zajmujących się instalacją, serwisem itp. co sądzicie o tych dwóch kotłach:
Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C
Kocioł Immergas Victrix X 2 v.2011
Cenowo wyjdą podobnie
Punktów serwisowych na terenie mojego woj. podobnie
Immergas ma niższą modulację
Wsparcie na forum maja obydwa
Podpowiedzcie co i jak (na początku obstawiałem na Junkersa ale po rozmowie z hydraulikiem, który zachwalał immergasa mam namieszane w glowie). Oczywiście wybór należy do mnie ale od kogo mam uzyskać info jak nie od was.

jaremy
10-10-2012, 08:34
podbijam

jaremy
16-10-2012, 21:45
Naprawde nikt nie pomoze

e_tomi
23-10-2012, 19:36
Witam
Mam dylemat nad wyborem kotła między jednofunkcyjnym z oddzielnym zasobnikiem, a dwufunkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Jakie są plusy i minusy tych rozwiązań. W domu 2 łazienki, 100% podłogówki, dużo ocieplenia i 2 domowników.

szybkaosa
24-10-2012, 19:10
Jestem na etapie szukania pieca gazowego kondensacyjnego 24kW z oddzielnym zasobnikiem, po wizytach w salonach stanęło na 3 wyselekcjonowanych cenowo piecach:

IMMERGAS Victrix 24 z zasobnikiem 120 l [wersja z zasobnikiem ze stali nierdzewniej albo 3 tys. tańszy emaliowany]

VAILLANT VC Ecotec Plus 246/3-5 +VIH R120

De Dietrich MCR II 24t +BS 100L

i dużo droższy
De Dietrich MCA25 +BS 100L?

Może posiada ktoś coś takiego i podzieli się doświadczeniami? Który wybór będzie najlepszy? Pzdr.

szybkaosa
25-10-2012, 20:24
H e l p

szybkaosa
28-10-2012, 16:58
Padło na IMMERGAS Victrix 24 z zasobnikiem 120 l
Chyba, że dacie lepszy argument za VAILLANT VC Ecotec Plus 246/3-5 +VIH R120...

ANDIX
29-10-2012, 09:36
Vaillanta mam i drugi raz bym go w życiu nie kupił. Nie psuje się, ale wykonany jest z tandetnych materiałów, obudowa się grzeje i nie mogą sobie z tym poradzić, okładziny w komorze spalania w 2 sezonie popękały, a radiatory na wymienniku kruszą się przy każdym czyszczeniu. Do tego pracuje głośno w stosunku do odpowiednika np. Junkersa. Wielu ludzi zachwala ten typ, ale ja wiem swoje, bo trochę znam się na urządzeniach i widzę jak to wygląda. Sąsiad ma Junkersa i nie z nim najmniejszych problemów, W Pracy mamy 3 junkersy kondensaty i też pracują wzorowo. Znajomy instalator poleca zawsze De Dietrich. zasobnik mam Polski GALMET 120 l. 16 kW i nie mam z nim żadnych problemów. Był o połowę tańszy w tym czasie od zasobników Vaillant.

biro
29-10-2012, 10:18
Witam, czy jest zasadne montowanie sprzęgła hydraulicznego do kotła Vaillant ecoTEC VC plus 186/3-5, VIH R 150, cM470?? Myślałem o Kolektorze Vaillanta WHV 35 który ma zintegrowane sprzęgło. Dom 130m2 11 grzejników w tym 2 łazienkowe i podłogówka na 40m2. Miał być piec na eko-groszek ale będzie kondensat.

szybkaosa
29-10-2012, 11:20
Vaillanta mam i drugi raz bym go w życiu nie kupił. Nie psuje się, ale wykonany jest z tandetnych materiałów, obudowa się grzeje i nie mogą sobie z tym poradzić, okładziny w komorze spalania w 2 sezonie popękały, a radiatory na wymienniku kruszą się przy każdym czyszczeniu. Do tego pracuje głośno w stosunku do odpowiednika np. Junkersa. Wielu ludzi zachwala ten typ, ale ja wiem swoje, bo trochę znam się na urządzeniach i widzę jak to wygląda. Sąsiad ma Junkersa i nie z nim najmniejszych problemów, W Pracy mamy 3 junkersy kondensaty i też pracują wzorowo. Znajomy instalator poleca zawsze De Dietrich. zasobnik mam Polski GALMET 120 l. 16 kW i nie mam z nim żadnych problemów. Był o połowę tańszy w tym czasie od zasobników Vaillant.

Dzięki za odzew. Ciekawe z tym De Dietrichem.

batix
29-10-2012, 14:39
Witam

Na placu boju pozostały dwa piece jednofunkcyjne. Mam mały dylemat, który wybrać. Może coś podpowiecie.
Dom 120 mkw instalacja mieszana podłogówka + kaloryfery, do tego 50 mkw podpiwniczenie nie ogrzewane.

ANDIX
29-10-2012, 18:13
Na forach ludzie piszą sporo o kotłach. Warto poczytać, bo każdy ma tam jakieś doświadczenia.

szybkaosa
29-10-2012, 19:45
Na forach ludzie piszą sporo o kotłach. Warto poczytać, bo każdy ma tam jakieś doświadczenia.

Śledzę któryś już dzień, nikt nie chce za mnie wybrać a mam totalny mętlik w głowie :(

Duży Boban
29-10-2012, 20:14
DeDietrich to teraz ta sama grupa co Broetje - ja mam ten ostatni i nie polecam.

1950
30-10-2012, 18:50
nawet nie porównuj De Dietricha z Bretje,
co do Bretje zgadzam się z przedmówcą

ANDIX
30-10-2012, 22:07
Sprawdź sobie, jakie kotły serwisują w Twoim terenie, abyś nie musiał ściągać serwisanta z daleka, a w razie potrzeby miał go szybko. Kupuj kocioł kondensacyjny, a nie z otwartą komorą spalania czy też turbo. Ważne, aby moc kotła nie byłą za mała, ani za duża. W PT powinno być wyliczenie potrzebnej mocy. De Ditrich, Immergas, Junkers to dobre kotły i nie popełnisz gafy, jak któryś z nich wybierzesz.

Duży Boban
31-10-2012, 08:29
Wiem, to tak jakby porównywać Skodę z Audi. Nie przeszkadza to jednak w stosowaniu tych samych płyt podłogowych przez Octavię i Audi A3, o silnikach już nie wspominając.

tobag
02-11-2012, 19:56
Witam
Od kilku miesięcy zastanawiam się nad zmainą pieca węglowego eko- groszek na piec gazowy.Co do zmiany to jestem już przekonany , koniec z brudem i ciągłym nadzorem.
Moje pytania to :
1. piec gazowy 1 czy 2 funkcyjny?( posiadam 300 l zbiornik na wodę)
2. jaka moc pieca? ( powierzchnia budynku to 200 m2 , 3 grzejniki łazienkowe , reszta podłogówka)
3. czy jest możliwość sterowania strefowego np: parter i góra?
Bardzo proszę o pomoc mój adres e-mail to [email protected]

asolt
02-11-2012, 19:58
Witam... i proszę o pomoc w doborze kotła gazowego (kocioł z zasobnikiem 100-150L w pomieszczeniu gospodarczym).

Zgodnie z projektem (mocno skopanym :sick:) potrzebny jest kocioł gazowy o mocy 28kW. I teraz prośba czy ktoś mógłby zweryfikować czy rzeczywiście potrzebuję kocioł o takiej mocy, ponieważ wg moich wyliczeń (być może błędnych) jest to zbyt duża moc na nasze potrzeby :rolleyes:
Dom o powierzchni 200m2, w tym garaż 36m2 i pom. gospodarcze 11m2. Ogrzewanie podłogowe na 115m2, pozostałe pomieszczenia i garaż - kaloryfery ścienne. Domek parterowy, ściany ceramika 25cm + 18/20cm styropianu grafitowego (wełna 15cm pod drewnem), stropodach płaski ocieplony stryropianem (min. 20 cm przy rurach odpływowych wewn. max 100cm), okna 3szybowe, 2 łazienki+WC (1 wanna), 2 osoby dorosłe + dziecko.
Bardzo dziękuję za pomoc ;)

Dobrze liczysz, ten kocioł jest co najmniej dwukrotnie przewymiarowany. Jezeli nie 12 kW to max 14 kW, do większej dokładności konieczne są obliczenia ozc budynku

e_tomi
03-11-2012, 15:47
Witam

Może na początek kilka wiadomości na temat domku. Dobrze ocieplony (20 cm grafitu na podłodze i na ścianach, 30 cm wełny w dachu), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, 100% podłogówka, na razie 2 osoby.
Jestem teraz na etapie wyboru kotła gazowego i ciągle się zastanawiam, który typ wybrać:
1. z wbudowanym zasobnikiem, 2 funkcyjny (np. Immergas Victrix Zeus 26 1l, Junkers Cerapur Acu, Saunier Duval Isotwin Condens)
2. z osobnym zasobnikiem ok 100l, 1 funkcyjny (np.Immergas Victrix X 12 2 I, Junkers ZSB 14-3 C)
Który z tych typów będzie oszczędniejszy w moim przypadku? Ten drugi ma większy zakres modulacji, ale za to musi utrzymać więcej ciepłej wody w zasobniku. Choć mam miejsce na osobny zasobnik to nie ukrywam, że estetyczniej wygląda sam kocioł powieszony i zawsze więcej miejsca wolnego.
Jakie jeszcze są wady i zalety tych rodzajów kotłów?

rzeczki
04-11-2012, 08:42
A ja zastanawiam się nad
Junkers Cerapur Acu Smart
czy
Immergas Victrix Zeus 26 KW
Coś możecie doradzić?

Również się nad nimi zastanawiam. U mnie 130m/pół bliźniaka, a dokładniej:
- parter z użytkowym poddaszem
- 2 łązienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic)
- Podłogówka na 25m
- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

I mimo lektury forum nie jestem w stanie się zdecydować. Czy powyższe kotły są dobrym rozwiązaniem do moich warunków?

Kaloryferów jeszcze nie wybrałem, dużo czytania przede mną.

Proszę o porady.

Dar0
04-11-2012, 22:23
Witam.
Zadaję pytanie tutaj bo już naprawdę "zgłupiałem" o czytania tego oraz innych for internetowych.
Mianowicie postawiłem domek z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 108mkw + 30 mkw garażu.
Po podłodze około 160 mkw.
Ogrzewanie realizowane przy pomocy pdłogówki i grzejników około 35%podłogówki/65%grzejniki.
W garażu jeden grzejnik aby nie było mrozu.

Cel- zestaw piec + zasobnik C.W.U.

Interesuje mnie kocioł kondensacyjny z zasobnikiem- obecnie 3 osoby ale docelowo 4 :D. Tutaj interesuje mnie również jaką wybrać pojemność zasobnika?

Instalator poleca mi kocioł firmy BROETJE WBS 22E z zasobnikiem 120L- niestety niewiele można znaleźć na temat tych kotłów.
Osobiście widziałem na targach ciekawą BERETTĘ EXCLUSIVE GREEN HE 35- do tego trzeba by dobrać jakiś zasobnik.
Na kilku forach polecają kotły IMMERGAS VICTRIX 24kW+ZASOBNIK160
Znajomy sprzedający kotły namawia na ARISTON GENUS PREMIUMEVO 24FF + zasobnik bądź Buderusa z zasobnikiem ale nie pamiętam
Do tego nie może zabraknąć VAILLANTA VC246.

Oczywiście przewijały się jeszcze inne marki:
Wolf,
Junkers,
DeDietrich

Z tego tez powodu postanowiłem zapytać na tym forum.

Budżet inwestycji do 8000 złotych.

Proszę o podpowiedź-polecenie jakiegoś kotła, może znajdzie się jakiś użytkownik lub instalator?
Z góry dziękuję.

karoka65
04-11-2012, 23:15
Gdyby miał to być kociołek na eko groszek poleciłbym ci coś około 10kW z zawahaniem czy to nie będzie za dużo.
Na gazie się nie znam ale ponad 20kW to nie za dużo ?
Masz gaz z sieci ? bo ci co mają butle to ostatnio wymieniają je na kotły węglowe i to nagminnie, nawet wczoraj był chłopaczek z Oławy z takim zamiarem.

batix
05-11-2012, 08:45
pilna sprawa

Muszę w tym tygodniu zakupić piec gazowy kondensacyjny jedno funkcyjny. Zastanawiam się nad Buderusem gb072 lub Imergass vitrix.
Mam problem z doborem mocy pieca, instalatorzy proponują 24 kW, ale po przeczytaniu paru wątków mam pewne wątpliwości czy jest mi potrzebny piec z taką mocą.
Dom 120 mkw +50 mkw podpiwniczenie z garażem. System mieszany podłogówka w sumie 4 obiegi + grzejniki + wentylacja mechaniczna.
Projekt domu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-ostrozkach-4/m48fed2fca5b34. Niektórzy producenci pieców mają na swoich stronach kalkulatory, które pomagają dobrać piec i tam zapotrzebowanie wyliczają mi na około 12 kW.
Proszę o pomoc

asolt
05-11-2012, 09:05
Sądząc po powierzchni domu kocioł 12 kW będzie wystarczajacy, nie podałes zadnych szczegółów dotyczacych ocieplenia domu więc trudno to stwierdzić jednoznacznie.
Mysle ze właściwym forum do odpowiedzi na to pytanie będzie forum wrózbiarskie, gdyz tam udzielają pełnych i wyczerpujacych odpowiedzi nie mając zadnych lub szczatkowe dane.

batix
05-11-2012, 09:24
budynek docieplony 15 cm styropianu. poddasze 25 cm. okna 3 szybowe. Co mam jeszcze podać?

Dar0
05-11-2012, 10:01
Oczywiście gaz z sieci.

Co do mocy to wszyscy znawcy mówią o mocy w okolicach 24KW żeby nie pracował na maksimum.

tobag
05-11-2012, 10:54
Witam
Od kilku miesięcy zastanawiam się nad zmainą pieca węglowego eko- groszek na piec gazowy.Co do zmiany to jestem już przekonany , koniec z brudem i ciągłym nadzorem.
Moje pytania to :
1. piec gazowy 1 czy 2 funkcyjny?( posiadam 300 l zbiornik na wodę)
2. jaka moc pieca? ( powierzchnia budynku to 200 m2 , 3 grzejniki łazienkowe , reszta podłogówka)
3. czy jest możliwość sterowania strefowego np: parter i góra?
Bardzo proszę o pomoc mój adres e-mail to [email protected]
Mogę podać że budynek ocieplony , wraz z dachem - wełna 20 cm , grubość muru to 50 cm ( pustak monolit plus- wewnętrznie docieplony)
Czy moze ktoś doradzić?

rwxw
05-11-2012, 10:57
budynek docieplony 15 cm styropianu. poddasze 25 cm. okna 3 szybowe
To na 100% 24kW to o wiele za dużo.

rwxw
05-11-2012, 11:19
Mogę podać że budynek ocieplony , wraz z dachem - wełna 20 cm , grubość muru to 50 cm ( pustak monolit plus- wewnętrznie docieplony
Dosyć nietypowo ocieplony 20cm wełny w ścianach i dachu ? Trochę mało w tym dachu. Żeby podjąć jakąś decyzję dobrze by było oszacować wymagane maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą. Skoro dom już użytkujesz, to może masz jakieś spostrzeżenia ile węgla Ci szło w czasie dużych mrozów ? Na podstawie tego można by oszacować rząd wielkości strat ciepła budynku. Można by to też szacować licząc ozc. Zwyczajowy dobór na oko da rozpiętość typu 10-24kW ale jest to mało satysfakcjonujące...
Kocioł 1, czy 2 funkcyjny: 1 funkcyjny to większy komfort, stabilna temperatura i krótsze czekanie na ciepłą wodę, moc dobrana do zapotrzebowania budynku a nie do potrzeb cwu. 2 funkcyjny zajmuje mniej miejsca, ale musi mieć dużą moc typu 24kW.
Skoro masz 100% podłogówki, to polecam kondensata podpiętego bez mieszaczy bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówki. Rozumiem, że w łazienkach też jest podłogówka, a grzejniki to tylko dodatek. Jeśli tak, to mogą być podpięte jak kolejne pętle podłogówki, bo wystarczy Ci w nich 35-40 stopni. Szukaj takiego o jak największej modulacji mocy dobranego do zapotrzebowania na ciepło (którego na razie nie znamy).
Jest możliwość sterowania strefowego góra/dół. Wieszasz 2 sterowniki pokojowe i nimi sterujesz. Może być za pomocą siłowników na rozdzielaczach, sterowanego zaworu, załączanych niezależnie 2 obiegówek, albo w jakiś inny sposób, ale nie wiem, czy nie lepiej wyregulować podłogówkę i grzać całość.

tobag
05-11-2012, 11:28
Dosyć nietypowo ocieplony 20cm wełny w ścianach i dachu ? Trochę mało w tym dachu. Żeby podjąć jakąś decyzję dobrze by było oszacować wymagane maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą. Skoro dom już użytkujesz, to może masz jakieś spostrzeżenia ile węgla Ci szło w czasie dużych mrozów ? Na podstawie tego można by oszacować rząd wielkości strat ciepła budynku. Można by to też szacować licząc ozc. Zwyczajowy dobór na oko da rozpiętość typu 10-24kW ale jest to mało satysfakcjonujące...
Kocioł 1, czy 2 funkcyjny: 1 funkcyjny to większy komfort, stabilna temperatura i krótsze czekanie na ciepłą wodę, moc dobrana do zapotrzebowania budynku a nie do potrzeb cwu. 2 funkcyjny zajmuje mniej miejsca, ale musi mieć dużą moc typu 24kW.
Skoro masz 100% podłogówki, to polecam kondensata podpiętego bez mieszaczy bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówki. Rozumiem, że w łazienkach też jest podłogówka, a grzejniki to tylko dodatek. Jeśli tak, to mogą być podpięte jak kolejne pętle podłogówki, bo wystarczy Ci w nich 35-40 stopni. Szukaj takiego o jak największej modulacji mocy dobranego do zapotrzebowania na ciepło (którego na razie nie znamy).
Jest możliwość sterowania strefowego góra/dół. Wieszasz 2 sterowniki pokojowe i nimi sterujesz. Może być za pomocą siłowników na rozdzielaczach, sterowanego zaworu, załączanych niezależnie 2 obiegówek, albo w jakiś inny sposób, ale nie wiem, czy nie lepiej wyregulować podłogówkę i grzać całość.

Możę sie jano ni ewyraziłem ale mur 42 cm + 10 cm styropian, a dach ocieplony 20 cm wełna + sufit na ostatnie kondygnacji 20 cm tworzy to zamkniętą kopertę .

tobag
05-11-2012, 11:35
Możę sie jano ni ewyraziłem ale mur 42 cm + 10 cm styropian, a dach ocieplony 20 cm wełna + sufit na ostatnie kondygnacji 20 cm tworzy to zamkniętą kopertę .
Jeżeli chodzi o pracę pieca węglowego to każdej zimy nastarcza dużo problemów z wyregulowaniem , budynek przy temeraturze + 3 i mięcej nie odbiera ciepła .Piec szalej żar się cofa do ziornika przez ślimak i przez to zadyminoy cały dom.Tragedia.

tobag
05-11-2012, 11:39
Jeżeli chodzi o pracę pieca węglowego to każdej zimy nastarcza dużo problemów z wyregulowaniem , budynek przy temeraturze + 3 i mięcej nie odbiera ciepła .Piec szalej żar się cofa do ziornika przez ślimak i przez to zadyminoy cały dom.Tragedia.

Zapotrzrebowanie wyliczone w świadectwie charakterystyki energetycznej to 107,39 KWh(m2rok)

rwxw
05-11-2012, 11:42
To rocznie, a wymagana moc grzewcza przy -20 ?

tobag
05-11-2012, 11:46
To rocznie, a wymagana moc grzewcza przy -20 ?
A tego w specyfikacji nie podają

tobag
05-11-2012, 11:47
A tego w specyfikacji nie podają

w Okresie grzewczym w chwili obecnej potrzebuję około 4 ton węgla od listopada do marca

asolt
05-11-2012, 12:23
A tego w specyfikacji nie podają

To podane jest w wynikach obliczeń ozc

rwxw
05-11-2012, 12:43
w Okresie grzewczym
Ale przy doborze kotła niestety interesuje nas chwilowe zapotrzebowanie, najlepiej przy -20, a nie sezonowe. Na podstawie tego co podałeś możesz oszacować, czy obliczenia ozc są mniej więcej zgodne z rzeczywistością, czy z księżyca.

rwxw
05-11-2012, 15:41
Co do mocy to wszyscy znawcy mówią o mocy w okolicach 24KW żeby nie pracował na maksimum.
24kW są potrzebne gdy wodę ogrzewasz przepływowo, gdy masz zasobnik, to moc kotła powinna być dobrana do zapotrzebowania domu na ciepło i może być o wiele mniejsza niż te magiczne 24kW. Bardzo wątpię, żeby do Twojego domu był potrzebny kocioł o mocy aż 24kW.

Dar0
05-11-2012, 21:27
No właśnie podobną odpowiedź usłyszałem od forumowicza RAPczyn.
Zaproponował mi 2 piece o mocach 14KW i zasobnik 160L aby komfortowo można było korzystać z ciepłej wody.

KrzysztofLis2
06-11-2012, 08:42
Ale w sensie, że te 2 piece (a tak naprawdę kotły) naraz zamontować?

Też mi się zdaje, że 10 kW to może być za dużo. A tak naprawdę trzeba zrobić obliczenia OZC i się zobaczy, jaka moc kotła wystarczy.

MarioWro
06-11-2012, 14:58
Zamierzam kupić dom w zabudowie szeregowej, skrajny.
Jest tam przewidziany kocioł 2-funkcyjny Vaillant VUW pro 242-3 moc 9-24kW.
Kocioł ma stać w pralni na piętrze po jednej stronie domu,
a dwie łazienki i kuchnia są po drugiej stronie domu.
Czyli długość rury do głównej łazienki ok 9-10m, do kuchni ok 14m.

Myślę nad takim rozwiązaniem.
Zmiana kotła na Vaillant VUI 282-7, moc 10.4-28kW wbudowany zasobnik warst. 20l. Dołożenie cyrkulacji cwu, pompy i sterownik calorMATIC 390.

Chciałbym mieć komfort ciepłej wody: czekanie max 10s po odkręceniu kurka w typowych godzinach korzystania z łazienki.
Chciałbym aby dało się brać prysznic jednocześnie w dwóch łazienkach.
Możliwość programowania (włączanie w określonych godzinach doby i dni tygodnia) i sterowania (ręczne on/off) cyrkulacją, pompą i zasobnikiem wody.

Powierzchnia całkowita domu: 135m, dwa poziomy.
Ściany POROTHERM grubości 25cm + styropian 18cm (szczyt), trochę 12cm (przód i tył).
Sufit na piętrze ocieplony wełną. Generalnie dom wykonany porządnie, sprawdzał to znajomy budowlaniec.

Zakup byłby u dewelopera, mogę zaingerować jeszcze w zmianę pieca i przerobienie instalacji.
Oczywiście z tym wiąże się dopłata. Deweloper preferuje Vaillant.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy cyrkulacja na tym zasobniku się sprawdzi? Ile może trwać dopływ ciepłej wody bez włączonej cyrkulacji?

Dar0
06-11-2012, 21:27
Faktycznie 2 po 14KW dają 28 to więcej niż mi w sklepach proponują :D
Ucieszą się jak złożę zamówienie.
A tak serio.

Tak się tylko zastanawiam i tak mi tłumaczyli w sklepie, że lepiej piec 24KW żeby chodził przy co na 12-14KW bo wtedy jego sprawność jest najwyższa.
Natomiast 24KW przyda się gdy będzie potrzeba podgrzać wodę bo zrobi to szybciej.

KrzysztofLis2
07-11-2012, 15:58
Pewnie Ci tak tłumaczyli, żeby Cię przekonać do zakupu większego kotła. Kocioł gazowy radzi sobie całkiem nieźle w zakresie modulacji mocy, wielkiej różnicy nie zauwazysz. Istotne jest to, co dzieje się, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, niż minimalna moc, przy której kocioł może pracować. Wtedy będzie taktować, to nie jest dla niego zbyt zdrowe. Lepiej by chodził cały czas.

rwxw
07-11-2012, 23:42
tak mi tłumaczyli w sklepie, że lepiej piec 24KW żeby chodził przy co na 12-14KW
Wykres sprawności w zależności od obciążenia kondensata:
http://hpac.com/images/Fig1.gif
Jeśli miałby pracować z mocą 12-14kW to oznacza, że będziesz zużywał 29-34m3 gazu na dobę, czyli płacił 1800-2100zł miesięcznie za gaz. Sporo jak na taki domek. Albo tak źle wybudowałeś, albo tak kiepsko radzili w sklepie. Przypuszczam, że to drugie. Niestety w sklepach najczęściej nie mają pojęcia jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie domów na moc grzewczą, a okazuje się, że bardzo często jest ona zdecydowanie mniejsza niż 10kW (1400zł za rachunek miesięcznie) w czasie mrozów, a w okresach takich jak teraz nie przekracza kilku (2-3) kW. RAPczyn dobrze radzi.

asolt
08-11-2012, 00:20
Wykres sprawności w zależności od obciążenia kondensata:
http://hpac.com/images/Fig1.gif
Albo tak źle wybudowałeś, albo tak kiepsko radzili w sklepie. Przypuszczam, że to drugie. Niestety w sklepach najczęściej nie mają pojęcia jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie domów na moc grzewczą, a okazuje się, że bardzo często jest ona zdecydowanie mniejsza niż 10kW (1400zł za rachunek miesięcznie) w czasie mrozów, a w okresach takich jak teraz nie przekracza kilku (2-3) kW. RAPczyn dobrze radzi.
W sklepie zle doradzili bo nie zrobili obliczen ozc, nie znam zresztą sklepu czy sprzedawcy który by takie obliczenia dla klienta wykonywał przed sprzedazą kotła.
Jezeli zas chodzi o obciązenie cieplne to dla domów poniżej 170-180 m2 w ponad 90 % bedzie ono nizsze niz 10 kW a najczęsciej od 5 do 8 kW.

Mushasi
09-11-2012, 19:14
wszystko zależy od warunków i usytuowania instalacji końcowej względem kotła .
Co do pieców cena średnia żadna tam promocja .]
Serwis drogi , części zamienne też .

ikAS
10-11-2012, 12:23
Witam.
Czytałem już dużo wątków na ten temat i im więcej ich przeczytałem tym bardziej nie mogę się zdecydować. Aktualnie posiadam piec na eko-groszek ale planuje go wymienić na gazowy.
Dom (BLIŹNIAK) jest nowy (powierzchnia ok 115mkw) i dobrze ocieplony (15 styropian na ścianach i wełna na dachu 20). Okna 3 warstwowe.
W projekcie niby wyliczone mam 22kW ale z tego co wyczytałem na forum wydaje się to za dużo. W domu mieszkają 3 osoby.
Nie ogranicza mnie miejsce, gdyż mam piwnice, więc zastanawiam się nad piecem gazowym jednofunkcyjnym z zasobnikiem ciepłej wody oraz dużym zakresem modulacji.
Problem w tym że nie wiem o jakiej mocy piec wybrać.
Rozważam zakup:
IMMERGAS VICTRIX X 12 2 I
lecz zastanawiam się czy 12kw to nie aby za mało.
Wyczytałem że w moim wypadku moc kotła powinna określać ciepła woda wiec planuje wykorzystać zasobnik o pojemności 140l, który używam teraz razem z piecem na eko groszek i wystarcza w zupełności.
Czy ktoś kto się zna na rzeczy może mi coś doradzić?
Z góry dziękuje za info.

arabeska1
10-11-2012, 12:35
Witam,

mam problem z wyborem kotła gazowego. znalazłam w internecie 4 modele, firmy, którą polecili mi znajomi, ale nie wiem, który wybrać.

1. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Miniterm-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-13-2424-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2601

2. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Miniterm-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-13-2121-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2600

3. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Minimax-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-03-2424-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2616

4. http://otoelektro.pl/pl/p/kociol-TERMET-Minimax-ELEGANCE-turbo-GCO-DP-21-03-2121-DOSTAWA-TYLKO-18-zl-/2649

Piec miałby być instalowany w kuchni w okolicy zlewu. Aktualnie wiszący ma podłączenie do komina + jest w ścianie wywietrznik.

147041

Wiem, że jest coś takiego, jak zamknięta i otwarta komora spalania. Pytania:

- czy piec z zamkniętą będzie odpowiedni
- który z powyższych jest najlepszy (obsługa sklepu jest dość powściągliwa w doradzaniu...)

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc!

Pozdrawiam

william.bonawentura
11-11-2012, 21:30
Do pomieszczeń mieszkalnych (kuchnia, łazienka) zdecydowanie i wyłącznie kocioł z zamkniętą komorą spalania. Do wydzielonej kotłowni może być z otwartą.

cieszynianka
11-11-2012, 22:58
Tu zadaj pytanie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIO%C5%81-)-GAZOWY&p=5620382#post5620382

;)

mest
12-11-2012, 11:09
Na wiosnę ruszam z budową małego domku ok. 100m2 i już teraz powoli rozglądam się za piecem gazowym i liczę, że coś mi doradzicie:) dom będzie dobrze ocieplony ściany 15-20 cm, strop 30-40 cm, okna trzyszybowe. Poszukuję kotła, który umożliwi mi puszczanie w tym samym czasie ciepłej wody zarówno w kuchni jak i w łazience, podłogówka będzie na całości+ dodatkowy grzejnik w łazience. Najlepiej jakby wszystko było zautomatyzowane, tzn. sterowanie mocą kotła to chyba pogodówka i temp. w środku tu pewnie odpowiedzialny będzie sterownik pokojowy. Zastanawiam się też na bojlerem na wodę coś koło 150L. na razie mieszkańców będzie dwóch ale pewnie rodzina się rozrośnie:) Nie wiem czy wszystko dobrze napisałem, jesli nie prosze o korektę. Chciałbym żebyście podali konkretne przykłady kotłów i ich moc, z góry odrzucam kondensacyjne.

Cisol
12-11-2012, 22:00
Witam,
podpinam sie pod przedmowce tyle ze ja juz mam postawiony dom (stan z dachem bez okien)
domek maly bo 103m2 uzytkowej + garaz 33m2 nieogrzewany, sciany ceramika 25+ 15 cm styro szary, okna 3szybowe, parterowka bez poddasza (na stropie ok 30cm welny), podloga 10cm styro, ogrzewanie podlogowe w 2 lazienkach (1 wanna 170x80, 1 prysznic) i kotlowni (razem 20m2) wiatrolapie (11m2) oraz czesci kuchni (10m2), kominek BEZ plaszcza wodnego ale w centrum domu domek w 2 strefie klim., wg projektu zapotrzebowanie ok 70w/m2, projekt to AR piotr z garazem
i teraz......
a) rozgladam sie za piecykiem kondensacyjnym czy jest sens kondensata?
b) pierwszy instalator polecil Vaillant VC ecoTECV plus 186/3-5 czy owy sprzet nie jest za mocny?
c) do tego polecil zbiornik 220l dwuwezowy (bo w przyszlosci maja byc solary) czy to nie za duzo litrow...
d) w projekcie napisane ze piec na 24kw... to jakas przesada...

prosze o pomoc bo mam juz totalny metlik w glowie po przeczytaniu watkow o a) piecach kondensacyjnych i ich oplacalnosci b) oraz ich mocy wzgledem zapotrzebowania :confused:
czy mozecie poratowac w wyborze pieca
na cala instalacje CO+CWO wraz z robota mam ok 30-35k

kam-art
14-11-2012, 11:14
A może ktoś powie ile zapłacił za całą instalację do ogrzewania gazem?
Jestem na etapie projektu i zastanawiam się jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

chinchilla
14-11-2012, 22:09
Kam-art jak chcesz koszt bez kalafiorów /pętli podłogówki,pionów... samą kotłownię gazową (kondensat z zasobnikiem)+projekt+budowa instalacji gaz. w domu+odbiory,pieczatki,uruchomienie-to mnie kosztowała 14.000 z robocizną.U mnie wprawdzie inna sytuacja niż u Ciebie,bo była przeróbka istniejącego CO z węgla na gaz,ale siostra niedawno za całość instalacji w nowym domu zapłaciła 35 000-ale nie szczypała się mocno z kasą,po mojemu można było to trochę taniej zrobić:rolleyes:

msnet
18-11-2012, 19:42
Dorzucę i ja kamyczek do tematu. Dla tych, którzy noszą się z zamiarem zakupu produktu VAILLANT. Tak dla ostrzeżenia.
W 2008 roku zakupiłem kocioł VKK226/2 z zasobnikiem i pogodówką do odgrzewania podłogowego i niestety od początku sprawia mi on sporo problemów. Zaraz po uruchomieniu wymieniono w nim automatykę gazową, zaraz później serwisant musiał zrobić ograniczenie dolotu powietrza z powodu głośnych zapłonów. Największym jednak problemem jest czujnik CO. Parę dni temu musiałem wydać kolejne 800zł na naprawę. Oczywiście uszkodził się wspomniany czujnik. Nie było by to dziwne, gdyby nie fakt, że mamy listopad, a zepsuty był instalowany gwarancyjnie w kwietniu tego roku, w miejsce poprzedniego za który zapłaciłem prawie 800zł we wrześniu 2011 - więc gwarancja mnie nie objęła. Za poprzedni czujnik - montowany w 2010 roku również zapłaciłem. Jeszcze wcześniejszy wymieniony był na gwarancji (do tej pory wymieniono u mnie 4 czujniki CO). Na forum dyskusyjnym elektroda.pl http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1877510.html opisywany jest podobny problem. Po dwutygodniowej wymianie maili z serwisem VAILLANT w Polsce okazało się, że:
1) Serwis zasugerował, że problem powstał z winy gazu - ponoć jego złej jakości.
2) W kotłach, których gwarancja kończyła się w 2011 roku wykonano akcję serwisową (wartość ok 4000,- zł/szt) polegającą na wymianie całości sterowania - mnie oczywiście nie objęła już chociaż byłem już po wymianie 2 czujników CO.
3) Polecam opracowanie na temat jakości gazu w Polsce we wspomnianym okresie http://www.inig.pl/INST/nafta-gaz/nafta-gaz/Nafta-Gaz-2011-12-06.pdf. z którego wynika, że gaz był OK.
4) Serwis utrzymuje, że "Informacja o tym że kocioł VKK…/2 ma wadliwą konstrukcję jest nieprawdziwa."

Zostałem sam z problemem, chociaż prosiłem o pomoc - choćby rabat na kolejny czujnik.
Wygląda na to, że to w firmie Toyota nie znają się na rzeczy, bo pomagają klientom i z byle usterki robią akcję serwisową na WSZYSTKIE wadliwe auta.

Warto pomyśleć przed zakupem, bo w takich przypadkach ręce opadają.

pawelpiwowarczyk
18-11-2012, 20:55
Nigdy nie ufałem produktom "wielkich" i "wiodących" firm.
Myślę że najlepsze, co możesz w obecnej sytuacji zrobić, to jak najszerzej nagłośnić swój problem. Dzięki temu wiele osób uniknie takich, wątpliwej jakości, przygód, a firma poniesie konsekwencji swoich działań.
Swego czasu podobna sytuacja wystąpiła w przypadku serwisu Nikona. Powstała nawet strona internetowa opisująca traktowanie klientów. Sporo krwi napsuli firmie, a ile osób zrezygnowało z tego powodu z zakupu aparatu tej firmy, nikt nie policzy.
Powinieneś postąpić podobnie. A przynajmniej założyć osobny wątek na ten temat. Inaczej sprawa zniknie wśród innych postów.
Kto wie, może jak okaże się, że w internecie huczy na temat jakości ich produktów i serwisu, otrzymasz gratis od firmy nowy kocioł?

Greg_2
18-11-2012, 22:31
to jeszcze ja zapytam bo czas na wybór pieca się kończy
dom 160 metrów powierzchni użytkowej + 40 garaż
porotherm 25 + 15 cm styropian "szary"
dach wełna 30 cm
okna trzyszybowe
ogrzewanie podłogowe 50 metrów
3 osoby 2 łazienki

zależy mi na komforcie mieszkania wiec cyrkulacja cwu
wstępnie wybrałem Vaillant VC 246+zasobnik 150 litrów lub Vaillant VSC INT 196 zasobnik 100litrów
i pytanie jakieś inne alternatywy dla tych wstępnych wyborów

DEZET
19-11-2012, 11:51
Dorzucę i ja kamyczek do tematu. Dla tych, którzy noszą się z zamiarem zakupu produktu VAILLANT. Tak dla ostrzeżenia.
W 2008 roku zakupiłem kocioł VKK226/2 z zasobnikiem i pogodówką do odgrzewania podłogowego i niestety od początku sprawia mi on sporo problemów. Zaraz po uruchomieniu wymieniono w nim automatykę gazową, zaraz później serwisant musiał zrobić ograniczenie dolotu powietrza z powodu głośnych zapłonów. Największym jednak problemem jest czujnik CO. Parę dni temu musiałem wydać kolejne 800zł na naprawę. Oczywiście uszkodził się wspomniany czujnik. Nie było by to dziwne, gdyby nie fakt, że mamy listopad, a zepsuty był instalowany gwarancyjnie w kwietniu tego roku, w miejsce poprzedniego za który zapłaciłem prawie 800zł we wrześniu 2011 - więc gwarancja mnie nie objęła. Za poprzedni czujnik - montowany w 2010 roku również zapłaciłem. Jeszcze wcześniejszy wymieniony był na gwarancji (do tej pory wymieniono u mnie 4 czujniki CO). Na forum dyskusyjnym elektroda.pl http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1877510.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektroda.pl%2 Frtvforum%2Ftopic1877510.html) opisywany jest podobny problem. Po dwutygodniowej wymianie maili z serwisem VAILLANT w Polsce okazało się, że:
1) Serwis zasugerował, że problem powstał z winy gazu - ponoć jego złej jakości.
2) W kotłach, których gwarancja kończyła się w 2011 roku wykonano akcję serwisową (wartość ok 4000,- zł/szt) polegającą na wymianie całości sterowania - mnie oczywiście nie objęła już chociaż byłem już po wymianie 2 czujników CO.
3) Polecam opracowanie na temat jakości gazu w Polsce we wspomnianym okresie http://www.inig.pl/INST/nafta-gaz/nafta-gaz/Nafta-Gaz-2011-12-06.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.inig.pl%2FINST %2Fnafta-gaz%2Fnafta-gaz%2FNafta-Gaz-2011-12-06.pdf). z którego wynika, że gaz był OK.
4) Serwis utrzymuje, że "Informacja o tym że kocioł VKK…/2 ma wadliwą konstrukcję jest nieprawdziwa."

Zostałem sam z problemem, chociaż prosiłem o pomoc - choćby rabat na kolejny czujnik.
Wygląda na to, że to w firmie Toyota nie znają się na rzeczy, bo pomagają klientom i z byle usterki robią akcję serwisową na WSZYSTKIE wadliwe auta.

Warto pomyśleć przed zakupem, bo w takich przypadkach ręce opadają.

Tak na chłopski rozum, to co ma czujnik CO do jakości gazu? Rozumuję, że mierzy temperaturę wody, nie parametry gazu.
Dlaczego nie objęła Cię gwarancja skoro minęło 6-7m-cy od poprzedniej- gwarancja na części 6 m-cy?
Chyba trzeba by z premedytacją powodować ww objawy, żeby wymieniali czujnik do skutku i to na gwarancji ;-)
Coś mi się obiło o uszy, że po kilku takich samych naprawach można się ubiegać o wymianę wadliwego urządzenia.
Spróbowałbym pogadać z rzecznikiem konsumentów (w starostwie)- wyjaśni wątpliwości.

Swoją drogą parametry gazu sprawdza firma, która go wydobywa i dystrybuuje, nie jakaś niezależna firma badawcza, więc sami sobie "szkody" nie zrobią, a "dobre parametry" widzimy w kuchenkach i rachunkach za ogrzewanie ;-)

e_tomi
19-11-2012, 20:17
też na oku mam te modele tyle, ze w wersji 14 kW i też nie mogę się zdecydować

rzeczki
19-11-2012, 20:18
Proszę doradźcie bo już nie wiem co zrobić. Kupiłem dom (pół bliźniaka).

130m powierzchni użytkowej (160m po podłodze w tym garaż 20m). Kubatura 550m.

Parter + użytkowe poddasze. Podłogówka w kuchni, obu łazienkach i części jadalni, w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki (nie wiem jakie jeszcze).

Na piec jest mało miejsca - wnęka zwana pomieszczeniem gospodarczym więc piec wiszący. Bezpośrednio nad nim łazienka z wanną na piętrze. Odległość od najdalszego ujęcia 6m. Na dole w łazience prysznic.

Dom zbudowany z pustaka MAX + 12cm styropianu, na poddaszu 20cm wełny. Od podłogi 10cm styropianu.

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

Zastanawiam się nad:

Junkers Cerapur Acu Smart
i
Immergas Victrix Zeus 26 KW

ze wskazaniem na ten drugi. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć/doradzić?

A może kocioł 2F bez zasobnika?

Nie chcę wydawać na to majątku i chciałbym się zmieścić z kosztami do 10tys PLN już z kaloryferami. Wykonalne?

odyseuszek
19-11-2012, 22:07
Zobacz jeszcze Saunier Duval w wersji z zasobnikiem warstwowym, sam poważnie go rozważałem, ale z uwagi na ograniczoność miejsca i niskie zapotrzebowanie ostatecznie wybrałem co innego.

rzeczki
19-11-2012, 22:44
A co wybrałeś jeśli mogę spytać?

rzeczki
20-11-2012, 13:40
Proszę doradźcie bo już nie wiem co zrobić. Kupiłem dom (pół bliźniaka).

130m powierzchni użytkowej (160m po podłodze w tym garaż 20m). Kubatura 550m.

Parter + użytkowe poddasze. Podłogówka w kuchni, obu łazienkach i części jadalni, w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki (nie wiem jakie jeszcze).

Na piec jest mało miejsca - wnęka zwana pomieszczeniem gospodarczym więc piec wiszący. Bezpośrednio nad nim łazienka z wanną na piętrze. Odległość od najdalszego ujęcia 6m. Na dole w łazience prysznic.

Dom zbudowany z pustaka MAX + 12cm styropianu, na poddaszu 20cm wełny. Od podłogi 10cm styropianu.

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

Zastanawiam się nad:

Junkers Cerapur Acu Smart
i
Immergas Victrix Zeus 26 KW

ze wskazaniem na ten drugi. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć/doradzić?

A może kocioł 2F bez zasobnika?

Nie chcę wydawać na to majątku i chciałbym się zmieścić z kosztami do 10tys PLN już z kaloryferami. Wykonalne?

Bardzo proszę o opinie. Dodam, że w domu będą mieszkać 4 osoby.

RAPczyn
20-11-2012, 15:28
Proszę doradźcie bo już nie wiem co zrobić. Kupiłem dom (pół bliźniaka).

130m powierzchni użytkowej (160m po podłodze w tym garaż 20m). Kubatura 550m.

Parter + użytkowe poddasze. Podłogówka w kuchni, obu łazienkach i części jadalni, w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki (nie wiem jakie jeszcze).

Na piec jest mało miejsca - wnęka zwana pomieszczeniem gospodarczym więc piec wiszący. Bezpośrednio nad nim łazienka z wanną na piętrze. Odległość od najdalszego ujęcia 6m. Na dole w łazience prysznic.

Dom zbudowany z pustaka MAX + 12cm styropianu, na poddaszu 20cm wełny. Od podłogi 10cm styropianu.

- Wg wyliczeń (certyfikat energ.) zapotrzebowanie ma wynosić 150 kWh/rok (m2/rok)

Zastanawiam się nad:

Junkers Cerapur Acu Smart
i
Immergas Victrix Zeus 26 KW

ze wskazaniem na ten drugi. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć/doradzić?

A może kocioł 2F bez zasobnika?

Nie chcę wydawać na to majątku i chciałbym się zmieścić z kosztami do 10tys PLN już z kaloryferami. Wykonalne?

Jestem zdecydowanym zwolennikiem kotłów dopasowanych do centralnego ogrzewania. Można założyć, że obciążenie cieplne budynku będzie poniżej 10kW przy -20stC, więc zalecam kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-15kW.
Np.: Junkers ZSB 14-3C, ZSBR 16-3A, Broetje WBS 14, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula NT 10.
Zbiornik c.w.u. pojemności 150-200l

rzeczki
20-11-2012, 17:01
Jestem zdecydowanym zwolennikiem kotłów dopasowanych do centralnego ogrzewania. Można założyć, że obciążenie cieplne budynku będzie poniżej 10kW przy -20stC, więc zalecam kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-15kW.
Np.: Junkers ZSB 14-3C, ZSBR 16-3A, Broetje WBS 14, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula NT 10.
Zbiornik c.w.u. pojemności 150-200l

Dzięki RAPczyn!

z lektury forum wiem, że byłoby to lepsze rozwiązanie jednak nie mam za bardzo miejsca na zasobnik - dlatego półśrodek - kocioł 2F z małym zasobnikiem.

Czy jeśli kotły, które wymieniłem mogą modulować od stosunkowo niskiego zakresu (Immergas od 3kW) to czy nie wychodzi na to samo?

Jeśli pytanie jest głupie, to przepraszam... próbuję jak najwięcej zrozumieć przed podjęciem decyzji.

Ps. Czy ewentualnie zasobnik można montować poziomo, a jeśli tak to w jakiej maksymalnej odległości od kotła?

RAPczyn
21-11-2012, 11:48
Czy jeśli kotły, które wymieniłem mogą modulować od stosunkowo niskiego zakresu (Immergas od 3kW) to czy nie wychodzi na to samo?
...
Ps. Czy ewentualnie zasobnik można montować poziomo, a jeśli tak to w jakiej maksymalnej odległości od kotła?

Zeus ma bardzo fajny zakres modulacji. Mi nie pasuje jego wymiennik ciepła z nierdzewki - z natury są wrażliwsze na jakość wody, zabrudzenie, dobre odpowietrzenie, mają przeważnie niższą sprawność.

Możesz zainstalować zbiornik wiszący pionowy np. Biawar Quattro 150l.
Odległość zbiornika od kotła nie ma aż takiego znaczenia - w warunkach domowych.

rzeczki
21-11-2012, 14:19
Zeus ma bardzo fajny zakres modulacji. Mi nie pasuje jego wymiennik ciepła z nierdzewki - z natury są wrażliwsze na jakość wody, zabrudzenie, dobre odpowietrzenie, mają przeważnie niższą sprawność.

Możesz zainstalować zbiornik wiszący pionowy np. Biawar Quattro 150l.
Odległość zbiornika od kotła nie ma aż takiego znaczenia - w warunkach domowych.

Właśnie problem w tym, że na montaż pionowy nie mam miejsca. Stąd pytanie czy jest opcja montażu poziomego. Wtedy udałoby się zmieścić zbiornik pod sufitem.

Innej opcji niestety nie mam. 2f z wbudowanym zasobnikiem, lub bez.

Jeśli nie ma opcji na montaż poziomy zasobnika to spytam jeszcze czy ten wbudowany zasobnik podniesie na tyle komfort CWU żeby w to inwestować (w porównaniu do zwykłego 2f)? Odległość od najdalszego punktu poboru wody ok 6m.

cypryski
21-11-2012, 14:33
Witam, właśnie "wgryzam" się w tematykę pieców gazowych i niestety moja wiedza jest znikoma i rośnie baaardzo powoli :(

Więc postanowiłem zapytać wprost o dobór pieca gazowego. Dom 160 m.p.u. z użytkowym poddaszem. Kubatura ok. 550 m3, ściany z silikatów. Ogrzewanie podłogowe planuję w wiatrołapie, przedpokoju, kuchni i łazienkach (łącznie do 50 m2), w pozostalych pomieszczeniach grzejniki (12-13 sztuk). Gaz z sieci. W projekcie (dość przestarzałym) mam piec 1-funkcyjny ZSE 24-3 MFK Eurostar firmy Junkers. Nie widzę go już w sprzedaży.

1) Czy piec musi być kondensacyjny z uwagi na częściowe ogrzewanie podłogowe?

2) Być może pasowałby dla mnie piec Junkers CERAPUR SMART ZSB 22-3C z zasobnikiem ST 120-1Z ?

Wiem, że zapewne poradzi mi coś hydraulik, ale wolałbym mieć wcześniej własna opinię i jak najlepiej przygotować się do tej kwestii.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

RAPczyn
21-11-2012, 16:13
..
Jeśli nie ma opcji na montaż poziomy zasobnika to spytam jeszcze czy ten wbudowany zasobnik podniesie na tyle komfort CWU żeby w to inwestować (w porównaniu do zwykłego 2f)? Odległość od najdalszego punktu poboru wody ok 6m.

Są zbiorniki poziome np.: Biawar W-E 140.24 K

Kocioł z wbudowanym zbiornikiem ma wyższy komfort c.w.u. niż dwufunkcyjny, do momentu aż mu się ciepła woda nie skończy. Musisz popatrzeć na wydatki c.w.u. jakie mają konkretne kotły.


...

1) Czy piec musi być kondensacyjny z uwagi na częściowe ogrzewanie podłogowe?

2) Być może pasowałby dla mnie piec Junkers CERAPUR SMART ZSB 22-3C z zasobnikiem ST 120-1Z ?

...

Ad. 1) Musi być ;)
Ad. 2) Jeśli masz projekt c.o. dołączony do projektu budowlanego to możesz z niego odczytać jakie masz zapotrzebowanie na moc przy jakieś temperaturze zewnętrznej (warto sprawdzić dla jakiej strefy był liczony projekt a w jakiej jest strefie b

cypryski
21-11-2012, 16:31
RAPczyn, dziękuję za odpowiedź :)

Zajrzałem do projektu - jednak zaznaczam jest on dość przestarzały, zakłada słabsze ocieplenie zewnętrzne i posadzki niż te, które zastosuję, nie zawiera wentylacji mechanicznej itp.

Niemniej oto potrzebne informacje: strefa kilimatyczna II - 18 stopni C, ogrzewanie konwekcyjne. Obliczeniowe zapotrz. na moc cieplną = 8215 W. Wskaźniki zapotrzeb. ciepła dla ogrzewania q=16,55 W/m3. Zapotrzeb. ciepla dla wody użytk. 9630 W. Projekt zaleca kocioł gazowy o mocy 24 kW.

Pozdrawiam!

RAPczyn
21-11-2012, 17:20
RAPczyn, dziękuję za odpowiedź :)

Zajrzałem do projektu - jednak zaznaczam jest on dość przestarzały, zakłada słabsze ocieplenie zewnętrzne i posadzki niż te, które zastosuję, nie zawiera wentylacji mechanicznej itp.

Niemniej oto potrzebne informacje: strefa kilimatyczna II - 18 stopni C, ogrzewanie konwekcyjne. Obliczeniowe zapotrz. na moc cieplną = 8215 W. Wskaźniki zapotrzeb. ciepła dla ogrzewania q=16,55 W/m3. Zapotrzeb. ciepla dla wody użytk. 9630 W. Projekt zaleca kocioł gazowy o mocy 24 kW.

Pozdrawiam!

Od razu widać, że kocioł ZSB 22 będzie znacznie przewymiarowany, jego dolna moc to ~6-7kW a w tym domu potrzeba będzie tyle pewnie przy -18stC. Można zrobić nowe obliczenia.

cypryski
21-11-2012, 19:18
Rozumiem... Czy mogę sam zrobić takie obliczenia na podstawie informacji o moim domu - czy muszę zatrudnić fachowca?

obeliksss
21-11-2012, 20:34
Witam!
Zdecydowanie Polecam GB072 . Fajna Automatyka RC35 EMS, Bardzo dobry i sprawdzony wymiennik WB6 ,armatura 848 Sigma,Dmuchawa EBMPapst. ,naczynie flamco, zawory bez.SYR, zawór 3-dr. Honywell, Naprawdę Bardzo Dobre i Sprawdzone Komponenty. Jest to bliźniacza konstrukcja bardzo zachwalanego kotła na forum Junkers CerapurSmart. A włoszczyzna to dobra ale na talerzu ;-). Oczywiście taki żarcik.

odyseuszek
21-11-2012, 22:21
A co wybrałeś jeśli mogę spytać?

Cerapur Smarta 14kW z zasobnikiem 120l, musiałem wkomponować kocioł w bardzo małą przestrzeń a dodatkowo Junkers moduluje od niższego poziomu, co i tak przy temperaturach powyżej 10 stopni jest za dużo.

RAPczyn
22-11-2012, 11:22
Rozumiem... Czy mogę sam zrobić takie obliczenia na podstawie informacji o moim domu - czy muszę zatrudnić fachowca?

Możesz samemu (program Audytor OZC), możesz to zlecić.
Kilka osób z FM robi obliczenia.

jaremy
22-11-2012, 12:02
Mam do ciebie pytanie. Powiedz mi co sądzisz o piecu Immergas Victrix X 2 v.2011 - 12 kw. czy warto pakować się w to ustrojstwo. Ma bodajże najniższą modulację

P.S. Dom 135 mkw + 20 styro na sćianach + 30 w dachu+ ogrzewanie podłogowe po całości



Możesz samemu (program Audytor OZC), możesz to zlecić.
Kilka osób z FM robi obliczenia.

cypryski
22-11-2012, 12:45
Możesz samemu (program Audytor OZC), możesz to zlecić.
Kilka osób z FM robi obliczenia.

Dzięki! W takim razie popytam na FM kiedy przyjdzie czas na decyzję..

RAPczyn
22-11-2012, 12:51
Mam do ciebie pytanie. Powiedz mi co sądzisz o piecu Immergas Victrix X 2 v.2011 - 12 kw. czy warto pakować się w to ustrojstwo. Ma bodajże najniższą modulację

P.S. Dom 135 mkw + 20 styro na sćianach + 30 w dachu+ ogrzewanie podłogowe po całości

Kocioł ma stosunkowo niską sprawność ( http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2_v2011/x_12_2_i.htm ) i niską cenę.

Wiem, że Viessmann to inna półka cenowa ale nowy Vitodens 300-W również moduluje od 1,9kW do 11kW (19kW).

jaremy
23-11-2012, 13:51
a co to oznacza niska sprawność

RAPczyn
24-11-2012, 00:08
a co to oznacza niska sprawność


"Użyteczna sprawność cieplna (40º/30º) przy mocy znam./min. % 107,0 / 106,8"

Na Moduli NT 10kW i 20kW dochodzi do 110,2%.

jaremy
24-11-2012, 12:52
"Użyteczna sprawność cieplna (40º/30º) przy mocy znam./min. % 107,0 / 106,8"

Na Moduli NT 10kW i 20kW dochodzi do 110,2%.


Czyli rozumiem że to kiepsko?

bo rozważam ten piec immergasa oraz junkers cerapur smart 14KW. Podpowiedz mi ktory z tych dwoch będzie lepszym wyborem (cenowo są podobne) i jaki zbiornik na ciepla wode do nich oraz automatykę?

pawelpiwowarczyk
24-11-2012, 16:38
Czyli rozumiem że to kiepsko?

bo rozważam ten piec immergasa oraz junkers cerapur smart 14KW. Podpowiedz mi ktory z tych dwoch będzie lepszym wyborem (cenowo są podobne) i jaki zbiornik na ciepla wode do nich oraz automatykę?110% i 107% oznacza tylko tyle, że (o ile te wartości mają odzwierciedlenie w rzeczywistości) kocioł o sprawności 107% będzie miał o 3% większe zużycie gazu (i owych 3% nie uzyskałem odejmując 107 od 110, tylko dzieląc 110,2/107).
Ile chcesz wydać na ogrzewanie? 3 tysiące złotych rocznie? Więc montując Modulę NT wydasz 3000zł, a montując Immergasa wydasz 3000zł+3%=3090zł (3000*1,03). 100 złotych rocznie różnicy. Teraz sprawdź jaka jest różnica w cenie pomiędzy tymi kotłami i zadecyduj który wybrać.

Dodam, że granicą sprawności, której nawet marketing nie będzie w stanie przekroczyć (pewnie się jeszcze zdziwię) jest 112%.

robertouno
26-11-2012, 20:47
Witam zastanawiam sie nad wyborem pieca wybrałem wstępnie JUNKERS CERAPUR MODUL ZBS 14/100S-3MA ale jeżeli ktoś taki posiada proszę o opinię , dom posiada ok 140m2 +20m2 garaż , ocieplony 18cm styropian, 50/50 podłogówka/grzejniki, baterie termostatyczne w łazienkach, sterowanie pogodowe.
Mam budżet na piec ok 8000-10000pln

batix
27-11-2012, 19:43
kupiłem gb072 20 kW. Piec uruchomiony dzisiaj. Teraz muszę rozkumac rc35. Instalatorzy co dzisiaj byli trochę słabi, podłączyli mi cyrkulacje pod piec, ustawili prace wg temperatury wew + wspomaganie pogodówką. Dobra opcja czy nie?
Mam osobną pompę(rozdzielacz - nie wiem jak to fachowo nazwać) pod podłogówkę da się podłączyć ją pod piec jako dodatkowy obieg tak jak cyrkulację, czy trzeba kupować jakiś dodatkowy moduł?
Jakie są wg was optymalne ustawienia?

e_tomi
27-11-2012, 21:00
A u mnie teraz na placu boju Buderus gb 072 14kw i Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 C. Niby kotły niemal bliźniacze, hydraulik poleca Buderusa (bo jest partnerem handlowym), ale widzę, że ten Junkers nie wiedzieć czemu bardzo popularny, a ten Buderus nie.

Franiel
27-11-2012, 22:54
Mam Buderus'a gb072 (20kW) od jakiś 4-5tygodni. Póki co bez problemów, choć ciągle bawię się z ustawieniami. Buderus i Junkers należą do Bosha, więc sam nie wiem jak to do końca jest z trwałością i bezawaryjnością... ale serwis powoli będzie ten sam do Buderusa i Junkersa.

e_tomi
27-11-2012, 22:57
No właśnie. A zasobnik masz z zestawu Buderusa czy jakiejś innej firmy?

batix
28-11-2012, 07:55
No właśnie. A zasobnik masz z zestawu Buderusa czy jakiejś innej firmy?

Zasobnik mam galmeta 120 l

jonsnow
01-12-2012, 14:25
Witam,

Jestem w trakcie budowy domu wg projektu "Dom w rododendronach 14" (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-14/m4b016bb535a52). Dom jest wykonany z thermoporu 25, do tego ocieplenie ze styropianu 15 cm. Dach jest ocieplony 25 cm warstwą wełny.
W domu będzie mieszkać 6 osób (są dwie łazienki). W części domu (ok. 25%) jest zamontowana podłogówka.

Po wstępnej analizie tematu, wymyśliłem, że kupię piec kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik (>= 120l) .
Po zasięgnieciu opinii pojawiły się marki: Viessmann, Buderus, Junkers.

Tyle na razie wiem. Proszę o poradę: jaki konkretny model powyższych firm wybrać (ma najlepszy współczynnik jakość/cena)?

RAPczyn
02-12-2012, 12:00
Witam,

Jestem w trakcie budowy domu wg projektu "Dom w rododendronach 14" (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-14/m4b016bb535a52). Dom jest wykonany z thermoporu 25, do tego ocieplenie ze styropianu 15 cm. Dach jest ocieplony 25 cm warstwą wełny.
W domu będzie mieszkać 6 osób (są dwie łazienki). W części domu (ok. 25%) jest zamontowana podłogówka.

Po wstępnej analizie tematu, wymyśliłem, że kupię piec kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik (>= 120l) .
Po zasięgnieciu opinii pojawiły się marki: Viessmann, Buderus, Junkers.

Tyle na razie wiem. Proszę o poradę: jaki konkretny model powyższych firm wybrać (ma najlepszy współczynnik jakość/cena)?

Z firm, które wymieniłeś polecam kotły:
Viessmann Vitodens 300-W 11kW *;
Buderus GB162 15kW;
Junkers ZSBR 16-3A.

Ze swojej strony dodatkowo mogę polecić kotły:
Broetje WBS 14;
Paradigma Modula NT 10*.

Zbiornik wziąłbym pojemności ~200l.

Docelowo, moim zdaniem, powinieneś dążyć do koncepcji Sonnenenergie Haus. Sporo osób korzystających z c.w.u., wspaniały dach - oby na południe, prawdopodobnie niskie zapotrzebowanie na energię.

* moi faworyci.

hydraulik_
02-12-2012, 20:45
Broetie odradzam wygląda porządnie ,ale są problemy

ikAS
03-12-2012, 10:18
A co możecie powiedzieć o tym kotle: Immergas Victrix X 2 v.2011 12kW ??
Czy warto go kupić?

kajtam
03-12-2012, 21:49
Jestem nowy na tym forum , wiec na początek witam wszystkich serdecznie. A teraz do rzeczy. Po ok 15 latach użytkowania mój dotychczasowy kocioł Ariston Genus 23bi zaczął przeciekać, zrobiła się dziura w zasobniku wewnętrznym kotła - 45l. Cena jaką serwis podyktował za wymianę zasobnika jest nie do zaakceptowania 1900zł. Więc stanąłem przed wyborem zakupu kotła i tu pojawiają się schody co wybrać? A że jestem laik w tym temacie to proszę o pomoc.
Dom w którym ma on pracować jest to: 15 -letnia szeregówka posiadająca: parter, dwa pietra i poddasze. Każde piętro można niezależnie odciąć od ogrzewania. Przeważnie grzeje jedną piętro i poddasze gdyż jest to mieszkanie. Parter i drugie piętro grzeje w zależności od potrzeb gdyż są to pomieszczenia usługowo handlowe. Powierzchnia piętra jest około 55m2, poddasza ok 30m2. Dom jest wykonany z ceramiki i białej cegły.Miedzy nimi jest ok 6cm styropianu. Na zewnątrz też jest dany styropian 6cm i elewacja zewnętrzna. Poddasze ocieplone 25cm wełny mineralnej.
W domu jest jedna łazienka w części mieszkalnej, w częściach usługowych są tylko umywalki (1 szt na pietro).
Nadmienię jeszcze że kotłownia w której znajduje sie piec jest na parterze.
Myślę o zainstalowaniu pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem ok 100l. Dla 4 os powinno wystarczyć????. I zastanawiam się czy zainstalować kocioł kondensacyjny czy też tradycyjny. Jaką moc kotła dobrać ?
Proszę o poradę

zastanawiam się na takimi opcjami:
http://allegro.pl/pakiet-eco-green-clas-premium-evo24-120l-ariston-i2817080392.html
http://allegro.pl/kociol-dedietrich-mcr-ii-24-100l-regul-k-ow-i2776868624.html
http://allegro.pl/termet-ecocondens-25-zasobnik100l-sterownik-i2807589350.html

Przemas82
05-12-2012, 12:35
Witam szanownych forumowiczów :) oraz Ciebie RAPczyn . Jak wielu z was , ja również stoje przed dylematem jaki kocioł wybrać , dlatego zwracam się do was drodzy forumowicze o poratowanie :D Jakie firmy polecacie ?? Ja osobiście skłaniam się ku kotle kondensacyjnym dwufunkcyjnym i teraz zaczyna się :D nie mam pojęcia który byłby dla mnie lepszy czy z osobnym zasobnikiem czy też wbudowanym? przeczytałem wiele postow i mam wrażenie że zamist wiedzieć dokładnie co chce i co mi odpowiada mam dziwne wrażenie że jest dokładnie na odwrót, jeden wielki metlik. Nie ukrywam jestem laikiem w tym temacie. Rabczyn czy mógł byś doradzic mi jaka moc powinien mieć taki kocioł żebym nie musiał się martwić o ciepła wodę że np mi zabraknie? Jeżeli chodzi o firmy to skałniam się do firmy valliant ponieważ jest serwis u mnie w mieście więc sprawa serwisu rozwiazana :) W domu planuje podlogówke 135m2 + 7 grzejników . Punktów poboru wody będzie 7. Liczba osób 2 dorosłych + 2 dzieci, narazie jedno ale kolejne w planie ;-). Dom wymórowany z pustaka ceramicznego porothon Robena 25cm na to przyjdzie 15cm styropianu grafitowego. Okna firmy avante 6komorowe , pakiet 3 szybowy ,szyba UG 0,5. Pozostałe dane domu: Powierzchnia zabudowy 181m2, powierzchnia uzytkowa 146m2, kubatura netto 443,3m3 , dlugosc calego budynku 16,36m, szerokosc 12,73m, wysokosc 7,47m(bez komina). Jeżeli chodzi o pieniądze to chciałbym naprawde jakiś porzadny sytem , moge nawet przeznaczyc z 20tys na całą instalacje. W załaczniku rzut ogólny mojego domu. To narazie tyle :D troszke tych pytań było mam nadzieje że sie nie zrazicie, ale kogo jak nie was mam spytać żeby rozwiać swoje watpliwości. Bardzo dziękuje wszystkim.

Pozdrawiam

Przemas82
05-12-2012, 12:44
Dodam jeszcze że otwarty jestem również na inne firmy nie musi to byc tylko vaillant :) poprostu jakie rozwiaznie lepiej by sie sprawdziło w moim domu.

RAPczyn
05-12-2012, 22:41
Jeśli jesteś skłonny wydać trochę więcej na kotłownię to wybierz np. Viessmann Vitodens 300 11kW (niski próg modulacji mocą) lub Paradigma Modula NT 3-10 (wysoka sprawność i długa gwarancja).
Zbiornik od 150l, przy kolektorach od 200 do 300l.

To tak na szybko.

Artis0
06-12-2012, 00:09
Jeśli jesteś skłonny wydać trochę więcej na kotłownię to wybierz np. Viessmann Vitodens 300 11kW (niski próg modulacji mocą) lub Paradigma Modula NT 3-10 (wysoka sprawność i długa gwarancja).
Zbiornik od 150l, przy kolektorach od 200 do 300l.

To tak na szybko.

Rapczyn a przyglądałeś się wymiennikowi? wprowadzili coś ciekawszego czy zostało to co było??
Dla mnie duży plus viessmana to sterownik vitotronic, ale pod względem budowy wymiennika to GB162 Buderusa nie ma w tej chwili chyba równych..

B-tomek
08-12-2012, 08:49
Witam szanownych forumowiczów :) oraz Ciebie RAPczyn . Jak wielu z was , ja również stoje przed dylematem jaki kocioł wybrać , dlatego zwracam się do was drodzy forumowicze o poratowanie :D Jakie firmy polecacie ?? Ja osobiście skłaniam się ku kotle kondensacyjnym dwufunkcyjnym i teraz zaczyna się :D nie mam pojęcia który byłby dla mnie lepszy czy z osobnym zasobnikiem czy też wbudowanym? przeczytałem wiele postow i mam wrażenie że zamist wiedzieć dokładnie co chce i co mi odpowiada mam dziwne wrażenie że jest dokładnie na odwrót, jeden wielki metlik. Nie ukrywam jestem laikiem w tym temacie. Rabczyn czy mógł byś doradzic mi jaka moc powinien mieć taki kocioł żebym nie musiał się martwić o ciepła wodę że np mi zabraknie? Jeżeli chodzi o firmy to skałniam się do firmy valliant ponieważ jest serwis u mnie w mieście więc sprawa serwisu rozwiazana :) W domu planuje podlogówke 135m2 + 7 grzejników . Punktów poboru wody będzie 7. Liczba osób 2 dorosłych + 2 dzieci, narazie jedno ale kolejne w planie ;-). Dom wymórowany z pustaka ceramicznego porothon Robena 25cm na to przyjdzie 15cm styropianu grafitowego. Okna firmy avante 6komorowe , pakiet 3 szybowy ,szyba UG 0,5. Pozostałe dane domu: Powierzchnia zabudowy 181m2, powierzchnia uzytkowa 146m2, kubatura netto 443,3m3 , dlugosc calego budynku 16,36m, szerokosc 12,73m, wysokosc 7,47m(bez komina). Jeżeli chodzi o pieniądze to chciałbym naprawde jakiś porzadny sytem , moge nawet przeznaczyc z 20tys na całą instalacje. W załaczniku rzut ogólny mojego domu. To narazie tyle :D troszke tych pytań było mam nadzieje że sie nie zrazicie, ale kogo jak nie was mam spytać żeby rozwiać swoje watpliwości. Bardzo dziękuje wszystkim.

Pozdrawiam

Witam!

Przepraszam że nie na temat ale wg. jakiego projektu budujesz? Całkiem sympatyczny parterowy domek!

Przemas82
08-12-2012, 23:34
Witam!

Przepraszam że nie na temat ale wg. jakiego projektu budujesz? Całkiem sympatyczny parterowy domek!


Witam

Projekt własny :)

Spawos
09-12-2012, 22:19
witam moze cos doradzicie ba kazdy mowi co innego ;/ niestety ,
domek okolo 230m2 z poddaszem uzytkowym , mieszkac bedzie 4 osoby w tym 2 dzieci ,po obliczeniech zapotrzebowanie wynosi EU=34,32 wiec calkiem malo i jaki piec doradzacie podlogowka bedzie w 3 lazienkach i +na dole okolo 30m2 i grezjniki w pokojach cos w miare dobrego ale nie kosmicznie drogiego

B-tomek
14-12-2012, 11:26
Witam!

Mam pytanie, czy koszt użytkowania (serwis, części, obsługa) kotła kondensacyjnego typu "lodówka" np. Cerapur Modul Solar + kolektory jest wyższy od analogicznego zestawu składającego się z kotła kondensacyjnego, zbiornika CWU i osprzetu solarnego?

skowronp
14-12-2012, 13:11
Witam,

Poniewaz stoję przed wymianą pieca na docelowy chciałbym prosić o pomoc w wyborze i ewentualne sugestie.

Dom parterowy z poddaszem - powierzchnia ogrzewana - 125m2 + 45m2. Dom nowy dobrze ocieplony
Ogrzewanie kombinowane (mój błąd):

parter podłogówka na 65m2 + grzejniki w 3 sypialniach
poddasze - grzejniki


Obecnie instalacje rozdzielone od siebie (rozdzielacze, pompy i mieszacz do podłogówki). Brak solarów i GWC i pompy ciepła.

2 łazienki (wanna 0,4m3 i w drugiej prysznic z wydajnością max 20l/min) nie pytajcie :rolleyes:
Punkty poboru ciepłej wody to:

kuchnia - 20m od pieca (licząc po rurze) - bardzo małe zurzycie ciepłej więc w sumie bez znaczenia
1 łazienka - 6m
2 łazienka - 10m


2 dorosłe osoby + plankton (goście lub osoby dłużej przebywające). Bytność w domu: rano 1h + wieczory.po 18

Kotłownia przygotowana (m.in.komin) na piec kondensacyjny + gaz ziemny. Zmieści się piec stojący tzw. lodówka lub wiszący.
Obecnie piec olejowy viessmann (vitorond 222 z automatyką na 2 obiegi).

No i teraz co wybrać (kondensacyjny) i jak skonfigurować.
- jedno czy dwu funkcyjny
- jakiej marki i model (czujnik pokojowy + pogodówka)
Budżet na piec i modernizację kotłowni 10-20k w zależności od stosunku cena do jakości.

Dodatkowo czy warto połaczyć obieg grzejników i podłogówki w kotłowni (np. oddzielne mieszacze na jednym wyjściu z pieca) i grzać razem z temp. zasilania podłogówki i grzejników powiedzmy <40stopni czy pozostawić odzielnie tak jak teraz (dwa wydzielone obiegi sterowane elektronicznie).

Dzięki za pomoc,
Paweł

kubiakpiotr1982
16-12-2012, 18:08
witam serdecznie stoję przed dylematem wyboru pieca do mieszkania 55 m2. Obecnie jest to piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, znajduje się on w kuchni połączonej z salonem,problem taki, że jak się załącza i chodzi to jest dość głośny (starym właścicielom podobno nie przeszkadzał hałas ). Myślę o wymianie tego pieca bo ma on już 11 lat i zakupu pieca z zamkniętą komorą spalania, jak najcichszy i dodatkowo chcę go schować w szafkę kuchenną aby zminimalizować hałas. Czy moglibyście mi powiedzieć który będzie najcichszy? czytałem że dość dobry, bardzo cichy i stosunkowo tani to beretta quadra 24 kw turbo. Czytałem, że niby piece kondensacyjne są jeszcze cichsze, tak że prawie ich nie słychać jak chodzą? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? pozdrawiam

troll13
16-12-2012, 20:29
witam.
na wiosnę zamierzam wykonać instalację c.o. w moim domu. tak jak większość forumowiczów szukam dobrego kotła oraz porady fachowców. otóż mój dom to tzw. wielorodzinny (2 rodziny - a właściwie rodzina moja 2+2 i teściowa z drugą córką) powierzchnia ponad 200 m2 co na poziom daje jakieś około 110 m2. dom wybudowany z bloczków styropianowych z rdzeniem betonowym. moje niewiadome związane są z kosztami (chcę uniknąć 2 kotłów, 2 liczników, itp.) i dotyczą pytań:
- czy kocioł 24 kW wystarczy na taki dom? (ogrzewanie z docelowym przełączeniem na ciepłą wodę)
- w tej chwili mam dla 2 mieszkań 2 bojlery elektryczne, czy można je włączyć w układ i zrobić z nich "zasobniki c.w.u.?
- czy w przypadku zakupu kotła dwu-funkcyjnego z zasobnikiem mogę "rozdzielić" układ i wykorzystywać kocioł na pietrze do c.o i c.w.u a na parterze postawić zasobnik i z niego podawać c.w.u.?
- tak jak wspomniałem chcę obniżyć koszty i oblecieć chatę z 1 kotłem ale nie bardzo wiem jak rozliczyć parter? myślałem o liczniku ciepła lub podzielnikach? nie wiem tylko czy jest jakiś współczynnik który pozwoli mi przeliczenie pobranej energii cieplnej na zużycie gazu?
- o co chodzi z instalacją niskotemperaturową? bo namawiają mnie na kondensat tylko pytanie moje jest takie czy system niskotemp. jest jakoś inaczej rozliczany (koszty zakupu) czy to standard instalacyjny tylko ktoś to fachowo nazwał?
z góry dziękuję za pomoc.

RAPczyn
18-12-2012, 08:40
Witam,

Poniewaz stoję przed wymianą pieca na docelowy chciałbym prosić o pomoc w wyborze i ewentualne sugestie.

Dom parterowy z poddaszem - powierzchnia ogrzewana - 125m2 + 45m2. Dom nowy dobrze ocieplony
Ogrzewanie kombinowane (mój błąd):

parter podłogówka na 65m2 + grzejniki w 3 sypialniach
poddasze - grzejniki


Obecnie instalacje rozdzielone od siebie (rozdzielacze, pompy i mieszacz do podłogówki). Brak solarów i GWC i pompy ciepła.

2 łazienki (wanna 0,4m3 i w drugiej prysznic z wydajnością max 20l/min) nie pytajcie :rolleyes:
Punkty poboru ciepłej wody to:

kuchnia - 20m od pieca (licząc po rurze) - bardzo małe zurzycie ciepłej więc w sumie bez znaczenia
1 łazienka - 6m
2 łazienka - 10m


2 dorosłe osoby + plankton (goście lub osoby dłużej przebywające). Bytność w domu: rano 1h + wieczory.po 18

Kotłownia przygotowana (m.in.komin) na piec kondensacyjny + gaz ziemny. Zmieści się piec stojący tzw. lodówka lub wiszący.
Obecnie piec olejowy viessmann (vitorond 222 z automatyką na 2 obiegi).

No i teraz co wybrać (kondensacyjny) i jak skonfigurować.
- jedno czy dwu funkcyjny
- jakiej marki i model (czujnik pokojowy + pogodówka)
Budżet na piec i modernizację kotłowni 10-20k w zależności od stosunku cena do jakości.

Dodatkowo czy warto połaczyć obieg grzejników i podłogówki w kotłowni (np. oddzielne mieszacze na jednym wyjściu z pieca) i grzać razem z temp. zasilania podłogówki i grzejników powiedzmy <40stopni czy pozostawić odzielnie tak jak teraz (dwa wydzielone obiegi sterowane elektronicznie).

Dzięki za pomoc,
Paweł

Jakie było roczne zużycie oleju?

skowronp
19-12-2012, 11:10
Jakie było roczne zużycie oleju?

To trochę trudno policzyć, a raczej wynik będzie względny.

Grzanie zaczeło się pod koniec lutego (budynek z zamarzniętymi tynkami do -6; na zewnątrz -20). Od razu na 21 stopni grzanie, od maja + CWU (2 osoby). Piec wyregulowany i wyczyszczony dopiero w listopadzie.

Do dzisiaj poszło: 100 (w zbiorniku jak kupiłem) + 3 x 500 litrów (zawsze liczyłem że bede miał już gaz) - obecnie w zbiorniku jest 300l => około 1300 litrów. Średnio na miesiąc 130 litrów czyli 530 zł - w tym rozmrożenie budynku i pierwsze ogrzanie.

Z ważnych jeszcze rzeczy na to wpływających - budynek dobrze ocieplony, strop teriva jednak poddasze dopiero tydzień temu ociepliłem pierwszą warstwą.

Wg mnie jak na 12 letni piec olejowy i pierwszy sezon nie było źle.

RAPczyn
19-12-2012, 17:56
Jeżeli możesz pozwolić sobie na lepszy kocioł to świetny będzie Paradigma Modula NT 10. Bardzo wysoka sprawność, 10-letnia gwarancja na wymiennik ciepła, bardzo dobra automatyka SystaComfort II z możliwością zdalnej obsługi.
Dwa obiegi grzewcze będą lepszym rozwiązaniem.

Piotroson
19-12-2012, 18:06
Panowie pomocy

Jestem na etapie wykonywania instalacji CO, powierzchnia do ogrzania 170m2 (jeden poziom). Jedno co wiem na pewno to to że kocił będzie jednofunkcyjny ze zbiornikiem, około 7 grzejników, łazienka, kuchnia, przedpokój ogrzewanie podłogowe. Początkowo (bądź ostatecznie) wybór padł na Viessmann Vitodens 222-F 19 kW, cena trochę mnie ciśnie i rozglądam się za alternatywą ale od przeglądania zrobiło mi się ciemniej niż jaśniej wiec proszę Was o pomoc. Zaznaczam że nie musi to być taki kompakt jak w/w model. Jeśli ma ktoś pomysł na kocioł innej firmy który by się nadał to proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

skowronp
20-12-2012, 11:07
Przyjrzyj się De Ditrich Modulens AGC czy jakoś tak.

autorus
22-12-2012, 13:49
jestem tutaj chyba pierwszy raz, gdyż nie lubię gazu. Teraz siedze w PC. Ale, czasem nie wybiera się to co się lubi itd....

Z kilku postów jednoznacznie moge powiedzieć, najpierw trzeba zrobić KONIECZNIE OZC. Dobieranie pieca na pałę to nie najlepszy pomysł.
NA forum OZC robią Asolt i Foczki, na pewno jest jeszcze ktoś ale innych nie znam. Można tez zrobić samemu ale to dużo zabawy a koszt niski, ok m30-500zł.

teraz o mnie, mam gaz za płotem ale jakos sie nie kwapiłem. Ale wstępne wyceny pomp mnie trochę ochłodziły. Więc rozważam alternatywę.
Potrzebuje kotła kondensacyjnego z zamknięta komora i zasobnikiem. Spokojnie wystarczy 21KW, byle tylko miał płynna regulację mocy.
No i podłogówka w całym domu.
U mnie OZC wyszło na poziomie 10kw.

rzeczki
22-12-2012, 20:51
Są zbiorniki poziome np.: Biawar W-E 140.24 K



Dzięki RAPczyn!

Czy takie zasobniki poziome są w jakiś sposób gorsze od pionowych (np. Quattro)?

pozdrawiam

1950
22-12-2012, 21:02
tak, są gorsze,

Asx
23-12-2012, 10:21
witam, aktualnie posiadam kocioł kondensacyjny vaillant eko tec plus 306/3-5. zakres mocy 10 - 30kW, jednak jest on za duzy to mojego domu 210m2. aktualnie przy -15C kocioł daje rade na nastawie 10kW, krzywej 0,6. niepokoi mnie praca palnika (często się włącza , podgrzewa wodę i się wyłącza) nie powinien on pracować pracą ciągłą ale z jeszcze mniejszą mocą? czy ta za duża moc wpływa na zuzycie gazu znacząco? w okresie przejsciowym grzanie 10kW to raczej wyrzucanie kasy w błoto, dobrze myśle? pozdrawiam i wesołych swiat

autorus
23-12-2012, 12:04
Hm po co taka duża moc? Wcale się nie dziwię, że ci piec wariuje jak musi chodzić na minimalnym zakresie. Z tego co piszesz powinieneś mieć max 15kw.

Asx
23-12-2012, 12:41
wariuje to znaczy? ta praca palnika?

jak powinna wyglądac praca takiego kotła dobrze dobranego?

Asx
24-12-2012, 16:08
Zapomniałem wspomnieć o dość istotnym aspekcie. Posiadam również sprzęgło hydrauliczne w układzie. może ono jest przyczyną czestych odpaleń palnika? może nagrzewa mi jedynie krótki obieg/puszcza wode/ponownie nagrzewa krótki obieg/ i tak w kółko. demontować sprzęgło? ponadtt sprzęgło dogrzewa mi powrót....i nici z kondensacji..?

szente
25-12-2012, 20:11
witam
jeżeli podjęliście już decyzje o korzystaniu z gazu z butlii mieszkacie w kuajawsko - pomorskim dajcie znać . Podpowiem jak zaoszczędzić konkretne pieniądze. Pisz bezpośrednio na [email protected]

RAPczyn
27-12-2012, 10:57
wariuje to znaczy? ta praca palnika?

jak powinna wyglądac praca takiego kotła dobrze dobranego?

Ideał to włączenie się kotła z początkiem sezonu i wyłączenie się z końcem sezonu grzewczego - jednym cyklem.

szumi63
29-12-2012, 13:25
Witam, pierwszy raz na forum i od razu z pytaniem, dobór kotła ?. Ogólne dane, metraż 550m2, kubatura 2500m3, styropian 10cm, dach blacha i 15cm wełna, okna plastikowe. Budynek sezonowy, sezon letni zużycie wody wg. wodomierza 7000l/24h, ogrzewanie 0. Sezon zimowy, woda 0. budynek grzany będzie od połowy grudnia do końca lutego + dogrzanie przed sezonem. Prosił bym o sugestie. Pozdrawiam.

autorus
29-12-2012, 13:50
na pewno musisz zrobić OZC dla budynku, to ci dużo powie. Rozumiem, że to jakiś pensjonat . Na forum znajdziesz osoby które robią OZC.

szumi63
29-12-2012, 13:54
Witam, spotkałem się już z tym skrótem na forum ale nie wiem co oznacza, przepraszam.

szumi63
29-12-2012, 14:02
Dzięki, znalazłem, obliczenia zapotrzebowania ciepła OZC

autorus
29-12-2012, 14:02
Obliczenie zapotrzebowania na ciepło :) Bez tego to trochę jak w totolotku.

szumi63
29-12-2012, 14:09
Witam znalazłem w projekcie dane przeliczeniowe i wygląda to tak co. 31kw, cwu. 45, pytanie czy mam się tego trzymać. Pozdrawiam

Asx
29-12-2012, 14:31
może mój Vaillant 306 3-5 32,4kW by się nadał?

okazał się dla mnie za stanowczo za duży

ale niech ocenią experci...

MRQ69
29-12-2012, 17:32
A co powiecie na ofertę ultra all inclusiv Valianta pod mój dom z podpisu?
1 obieg - ok 160 m2 ogrzewanej podłogówki
2 obieg 2 drabinki w łazienkach, 2 płytowce garaż + strych
18 kW C.O. + 150l C.W.U.
VC 186/3-5 ecoTEC plus,VIH R 150, calorMATIC 470, system powietrzno-spalinowy z polipropylenu (w szachcie) do 10 m, kompletny osprzęt, pakiet Ultra All Inclusive 20k netto.

bog21
29-12-2012, 23:12
Witam Wszystkich.
W lutym planuję montaż instalacji i kotła gazowego do domu parterowego 110m2 powierzchni uzytkowej.+ 30m2 piwnicy.
1/3 domu to ogrzewanie podłogowe + 8 grzejników. Dom jest raczej nie duży i chyba dość dobrze ocieplony pustak 25+12cm i styropian 8cm, okna 3-szybowe Pagen. Moje podstawowe pytanie brzmi czy opłaca się inwestowac w kocioł kondensacyjny czy turbo z zamkniętą komorą spalania? Pytalem się kilku firm i odpowiedzi to 50/50. Wiem że kocioł kondensacyjny to późniejsza oszczędność na zużyciu, ale jednak wyższa cena kotła, wyższa cena grzejników i wkładu kominowego. Mój dom to 1 łazienka (prysznic i wanna), 4 osobowa rodzina, CWU, zasobnik 120-150l, nie wiem jeszcze czy mieszacz czy rtl? Z tego co wyczytałem roczne koszty gazu to jakieś 4000zł, czyli oszczedność na kotle kondensacyjnym to pewnie z 500zł/rok. Więc czas zwrotu byłby dość długi może nawet dłuższy niż żywotność kotła? Proszę o jakieś opinie no i przede wszystkim doradztwo jeśli kocioł kondensacyjny to jaki?, a jeśli turbo to też jaki?
Bardzo dziękuję za pomoc

autorus
30-12-2012, 08:45
Przy takiej wielkości spaliny możesz spokojnie odprowadzić przez sciane, nie trzeba się bawić z kominami. Myslę, że min to piec z zamkniętą komorą spalania.

miki121
30-12-2012, 11:18
Odprowadzenie spalin przez ścianę - ich możliwość to przede wszystkim moc kotła nie więcej niż 21kW :)

autorus
30-12-2012, 12:07
wiem :) niedawno nad tym siedziałem. Ale w takim domku po co większa moc? Chociaż ocieplenie jest kiepskie.

miki121
30-12-2012, 12:11
często moc kotła to przede wszystkim zapotrzebowanie na CWU szczególnie przy kotłach dwufunkcyjnych a nie zapotrzebowanie na CO :)