PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

autorus
30-12-2012, 12:40
wiem bo obecnie taki mam i faktycznie 21kw to stanowczo za mało :( Ale jak będzie zasobnik to spokojnie powinno wystarczyć.
Widziałeś mój projekt, u mnie wyszło co na poziomie 10kw bez cwu.

miki121
30-12-2012, 12:45
Wiem bo dobierałem tobie pompę..
Ale mając gaz raczej bym nie szedł w pompę :)
A fakt że zasobnik to dobre rozwiązanie :)
Oczywiście jeżeli masz miejsce :)

bog21
30-12-2012, 15:45
Panowie prosiłbym jednak większe konkrety turbo czy kondensat w moim przypadku opisanym 3 posty wyżej. Komin mam więc dochodzi tylko sam wkład a wole i tak przez komin niż ścianę żeby mi przy oknie coś nie parowało. Może jakieś konkretne modele i ceny no i bardziej rzeczowe odpowiedzi na moje wątpliwości. Jestem laikiem tak więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.

autorus
30-12-2012, 16:40
Wiem bo dobierałem tobie pompę..
Ale mając gaz raczej bym nie szedł w pompę :)
A fakt że zasobnik to dobre rozwiązanie :)
Oczywiście jeżeli masz miejsce :)

Bo z tym gadaniem o gazie to gadałeś gadałeś i w końcu po trudach dotarło :)

autorus
30-12-2012, 16:43
Panowie prosiłbym jednak większe konkrety turbo czy kondensat w moim przypadku opisanym 3 posty wyżej. Komin mam więc dochodzi tylko sam wkład a wole i tak przez komin niż ścianę żeby mi przy oknie coś nie parowało. Może jakieś konkretne modele i ceny no i bardziej rzeczowe odpowiedzi na moje wątpliwości. Jestem laikiem tak więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.

Mogę mówić tylko w swoim imieniu, nie jestem instalatorem. Ja bym brał kondensacyjny. Turbo to jednak jakiś półśrodek. Ale to tylko moje zdanie.

odyseuszek
30-12-2012, 16:56
Panowie prosiłbym jednak większe konkrety turbo czy kondensat w moim przypadku opisanym 3 posty wyżej. Komin mam więc dochodzi tylko sam wkład a wole i tak przez komin niż ścianę żeby mi przy oknie coś nie parowało. Może jakieś konkretne modele i ceny no i bardziej rzeczowe odpowiedzi na moje wątpliwości. Jestem laikiem tak więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.

Żebyś świadomie podjął decyzję musisz policzyć ile drożej zapłacisz za grzejniki oraz dodać różnicę w koszcie przeglądów kondensata (przypuszczam, że min. 100 zł/rocznie więcej to kosztuje niż turbo). Oszczędność, raczej bliżej 300-400 zł rocznie, przy kondensacie chyba tego nie zniweluje tym bardziej, że będzie droższy niż turbo.
Według mnie poszukaj najtańszy kocioł turbo z łatwą dostępnością do serwisu i będziesz zadowolony.

PS. Jak sam bylem na etapie wyboru to przyglądałem się poważnie SaunierDuval z wbudowanym zasobnikiem (turbo nie kondensat) nawet byłem w centrum serwisowym pomacać i posłuchać czy nie za głośny. Wybrałem ostatecznie Junkersa Cerapur Smart (kondensat) bo mam więcej podłogówki i nie mieścił się tam gdzie miał być zamontowany.

Franiel
31-12-2012, 00:15
pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią odyseuszka odnośnie wyboru kotła dla bog21 - byłem w sytuacji w której kilku użytkowników od razu skreśliło sens kupna kotła kondensacyjnego do mojego domu i już istniejącej instalacji, a po kilku tygodniach użytkowania właśnie kotła kondensacyjnego muszę przyznać, że dobrze zrobiłem zakładając kondensat... Po nowym roku opiszę dokładnie jak sprawuje się kocioł (Buderus GB072 20kW 1F), ile metrów ogrzewa i do jakich temperatur, jakie mam zużycie itd.; mam nadzieję, że wielu osobom które stoją przed dylematem wyboru kotła się to przyda ;)
PS. Co do przeglądów kotła i rzekomo większych kosztów przeglądów kondensatu, to mój instalator powiedział, że cena będzie taka sama jak przy zwykłym kotle gazowym, chyba że będzie coś nie tak, to wtedy 50zł więcej skasuje (standardowo bierze 150zł; serwisant Buderusa).

tomx_krk
31-12-2012, 01:24
jeśli dla kogoś kryterium wyboru jest okres zwrotu ceny kondensata w porównaniu do ceny kotła turbo to w przypadku tak niedużej powierzchni jak bog21 to nawet nie ma co liczyć, że zwróci się kondensat poniżej 8 lat.
Im większa powierzchnia domu tym kondensat jest pod względem opłacalności lepszym wyborem.
Patrząc u siebie na realne rachunki zużycia gazu a nie teoretyczne wyliczenia to oszczędności na kondensacie wyniosły by mnie max 500-600 zł na sezon. Mam powierzchnię 250m2, a w przypadku mniejszej powierzchni i lepiej izolowanego domu różnica byłaby dużo mniejsza, myślę że wręcz znikoma.

Mam osobiście turbo Saunier Duval ISOTWIN z wbudowanymi 2 zasobnikami i dla mnie jego główne zalety to:
- spory zakres modulacji 4 -24kW, mało pieców ma niższą dolną moc a jest to ważne dla taktowania i trwałości,
- podoba mi się rozwiązanie systemu wbudowanych zasobników na wodę - ekonomiczniej jest trzymać w gotowości 40 litrów niż 120/150L tym bardziej, że po długim prysznicu praktycznie natychmiast następna osoba może brać prysznic bez straty na temperaturze wody.
W przypadku osobnych zasobników nie miałem do czynienia ale wydaje mi się, że po długim prysznicu trzeba z 20-30 minut poczekać aż woda się ponownie zagrzeje do sensownej temperatury.

Natomiast wydaje mi się, że do zasilania podłogówki bezpośrednio bez żadnych mieszaczy kondensat nadaje się idealnie. Dla kotłów turbo minimalna możliwa temperatura zasilania to 38 stopni a to za dużo dla podłogówki, dla kondensata z kolei niższa temperatura zasilania nie jest szkodliwa.

Z kolei w przypadku zasilania grzejników wydaje mi się, że ekonomiczniej wychodzi kocioł turbo - o ile oczywiście przewymiaruje się grzejniki do 55/45.
Dla mnie przypadek Bog21 to również 50/50 :)
Powiem tak, zanim kupiłem turbo mocno rozważałem kondensat (ten sam kocioł SD Isotwin ale w wersji Condens) ale ostatecznie finansowo wziął górę turbo i jak na razie nie żałuję.


P.S. Aha zapomniałem dodać, że różnica w cenie kotłów, które ja brałem pod uwagę to było Turbo 4.5 tys. a kondensat 8 tys. Więc ja tymi cenami się kierowałem przy wyborze.
Gdyby brać jakieś najtańsze kondensaty to już chyba za coś koło 3 tysi można coś znaleźć, Wtedy turbo nie ma szans.
Ale mi bardzo spodobał się kompaktowy kocioł niż jeszcze dodatkowo 150 litrów baniaka.

lilithe
02-01-2013, 00:16
Serdecznie proszę o pomoc w wyborze pieca CO i CWU dla domu o poniższych parametrach :

Powierzchnia użytkowa budynku 182 m2 ( w tym 18 m2 garaż + 3 m2 kotłownia),
Kubatura 658 m3
wskaźnik zwartości budynku A/Ve 0,41/m
Bliźniak zbudowany w technologii tradycyjnej 2-kondygnacyjny plus poddasze
Użytkowników 3
Ściany zewnętrzne z pustaków Porotherm 25P+W Łężany kl.15, grubości 25cm, ocieplone styropianem 12cm. .
Zgodnie ze świadectwem charakterystyki energetycznej zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi 123 Kwh(m2rok), energię końcową 60,5 Kwh(m2rok). Dom posiada ściany o współczynniku przenikania U=0,25W/m2K, podłoga na gruncie U=0,41W/m2K, okna zewnętrzne o współ. przenikania U=1,8W/m2K, dach U=0,21 W/m2K.
Instalacja ogrzewania:Kocioł gazowy kondensacyjny do 50 kW(70/55C). ---Po zapoznaniu się z FM wiem, że ta wartość to jakiś kosmos dla takiego domu.
Ogrzewanie wodne z grzejnikami członowymi lub płytowymi (brak podłogówki). .Bufor w systemie grzewczym o parametrach 55/45C wewnątrz osłony termicznej budynku o sprawności akumulacji nHs=0,95
Wentylacja grawitacyjna
Instalacja przygotowania ciepłej wody użytkowej:Kocioł gazowy dwufunkcyjny (ogrzewanie i ciepła woda) o sprawności wytwarzania nW,g=0,88. centralne przygotowanie CWU, instalacja bez obiegów cyrkulacyjnych. zasobnik w standardzie budynku niskoenergetycznego.

Niestety nie wiem na ile rzetelnie została wykonana charakterystyka energetyczna.Zrobiłam podejście do Audytora OZC jednak mimo ogromnych chęci mnie to przerosło.
Serdecznie proszę o pomoc w wyborze konkretnego modelu. Przewertowałam ten wątek jednak przy takiej ilości informacji nie potrafię wyłonić dla siebie najlepszej opcji.

rudy_stp
02-01-2013, 01:09
Również chciałbym prosić o poradę w kwestii kotła i zasobnika bo męczę ten temat od dawna i czas wreszcie kupić co trzeba i zapomnieć:) Mieszkanie ma około 200 metrów. Znajduje się w starej kamienicy, świeżo po dociepleniu (przynajmniej w większej części bo front był nie do ruszenia ze względu na konserwatora zabytków). Ogrzewanie w mieszkaniu jest grzejnikowe i dwie niewielkie pętle podłogówki w łazienkach. Większa część (około 150 metrów) znajduje się nad ogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo nad nią znajdują się kolejne... z kolei 50 metrów jest nad nieogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo jest ostatnią kondygnacją (z dachem ocieplanym jeszcze za Rzeszy:) Zależy mi na cyrkulacji i możliwości jednoczesnego napełnienia wanny i korzystania z prysznica więc w grę wchodzi zasobnik.

Wstępnie przymierzam się do: Beretta Exclusive Green 25 R.S.I (ze względu na duży zakres modulacji i przystępną cenę) i do zasobnika Biawar Quatrro 150 l (W - E 150.74 Klasa A) - zastanawiam się jeszcze nad 120l oferowanym przez Berettę (Idra Top 120) ale nie mogę o nim znaleźć za dużo informacji... Co sądzicie o takim połączeniu? Macie jakieś inne propozycje?

Piotroson
02-01-2013, 17:30
Panowie pomocy

Jestem na etapie wykonywania instalacji CO, powierzchnia do ogrzania 170m2 (jeden poziom). Jedno co wiem na pewno to to że kocił będzie jednofunkcyjny ze zbiornikiem, około 7 grzejników, łazienka, kuchnia, przedpokój ogrzewanie podłogowe. Początkowo (bądź ostatecznie) wybór padł na Viessmann Vitodens 222-F 19 kW, cena trochę mnie ciśnie i rozglądam się za alternatywą ale od przeglądania zrobiło mi się ciemniej niż jaśniej wiec proszę Was o pomoc. Zaznaczam że nie musi to być taki kompakt jak w/w model. Jeśli ma ktoś pomysł na kocioł innej firmy który by się nadał to proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

Od ostatniego czasu zacząłem zawężać grono pieców które mógłbym sobie zainstalować, na mojego posta dostałem jedną odpowiedź abym zainteresował się modelem INNOVENS MCA, natomiast wybory padają bardziej na Immergas VICTRIX 24 kW ECO PLUS 100 bądź De Dietrich MCR3 24/28 BW 100. Teraz moja prośba do Was w którą firmę lepiej pójść

erok
02-01-2013, 19:42
w tą firme, gdzie będziesz miał lepszy i bliżej serwis

Piotroson
02-01-2013, 20:37
w tą firme, gdzie będziesz miał lepszy i bliżej serwis

Czytając taką informację można dojść do wniosku że każdy z nich prędzej czy później się zepsuje ;), Serwis jednego i drugiego jest praktycznie taki sam w moim regionie wiec tym raczej nie będę się sugerował :p

erok
02-01-2013, 21:13
a ile metrów do ogrzania?

Piotroson
02-01-2013, 21:51
a ile metrów do ogrzania?

ok 170m2

erok
02-01-2013, 23:38
po co aż 24kW?
jak dobrze ocieplona chałupa to przemyśl te 24kW... duzo mniej wystarczy

miki121
03-01-2013, 00:02
Również chciałbym prosić o poradę w kwestii kotła i zasobnika bo męczę ten temat od dawna i czas wreszcie kupić co trzeba i zapomnieć:) Mieszkanie ma około 200 metrów. Znajduje się w starej kamienicy, świeżo po dociepleniu (przynajmniej w większej części bo front był nie do ruszenia ze względu na konserwatora zabytków). Ogrzewanie w mieszkaniu jest grzejnikowe i dwie niewielkie pętle podłogówki w łazienkach. Większa część (około 150 metrów) znajduje się nad ogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo nad nią znajdują się kolejne... z kolei 50 metrów jest nad nieogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo jest ostatnią kondygnacją (z dachem ocieplanym jeszcze za Rzeszy:) Zależy mi na cyrkulacji i możliwości jednoczesnego napełnienia wanny i korzystania z prysznica więc w grę wchodzi zasobnik.

Wstępnie przymierzam się do: Beretta Exclusive Green 25 R.S.I (ze względu na duży zakres modulacji i przystępną cenę) i do zasobnika Biawar Quatrro 150 l (W - E 150.74 Klasa A) - zastanawiam się jeszcze nad 120l oferowanym przez Berettę (Idra Top 120) ale nie mogę o nim znaleźć za dużo informacji... Co sądzicie o takim połączeniu? Macie jakieś inne propozycje?

To jest bardzo fajny kociołek CGW Wolf.
Mam go kilka sztuk pomontowanych - nawet wśród rodziny :)
I nie mam przy nich żadnych problemów serwisowych :)
Poniżej masz linka do strony porducenta :)

http://www.wolf-heiztechnik.de/pl/pkp/produkte/heiztechnik/gas/gasbrennwert/cgs-cgw.html

jaremy
03-01-2013, 09:10
"Czyli rozumiem że to kiepsko?

bo rozważam ten piec immergasa oraz junkers cerapur smart 14KW. Podpowiedz mi ktory z tych dwoch będzie lepszym wyborem (cenowo są podobne) i jaki zbiornik na ciepla wode do nich oraz automatykę? " - moje wcześniej zadane pytanie


a wracając Panowie do mojego pytanie to który Waszym zdaniem piec będzie lepszy. Cenowo wychodzą podobnie. Na korzyść Immergasa jest modulacja, ale za to ma ciut niższą sprawność cieplną.

rudy_stp
03-01-2013, 19:09
To jest bardzo fajny kociołek CGW Wolf.
Mam go kilka sztuk pomontowanych - nawet wśród rodziny :)
I nie mam przy nich żadnych problemów serwisowych :)
Poniżej masz linka do strony porducenta :)

http://www.wolf-heiztechnik.de/pl/pkp/produkte/heiztechnik/gas/gasbrennwert/cgs-cgw.html

Nie mogę niestety nigdzie znaleźć ceny Wolfa CGS albo CGW. Ile ona mniej więcej wynosi?

Z minusów widzę słaby zakres modulacji (od 7,1 przy kotłach o mocy 24,8 ) choć z drugiej strony aż 5 lat gwarancji.

pingel
03-01-2013, 22:43
Używam pieca 2 funkcyjnego Buderus i jestem bardzo zadowolona mamy go już długo około 8 lat, jest rok rocznie serwisowany, ogrzewa powierzchnie 100m mieszkania, piec dotąd się nie popsuł, nie miał żadnych usterek. To żetelna firma.

rwxw
03-01-2013, 23:23
Instalacja ogrzewania:Kocioł gazowy kondensacyjny do 50 kW(70/55C). ---Po zapoznaniu się z FM wiem, że ta wartość to jakiś kosmos dla takiego domu.
Ten kto wyliczył taką wartość powinien nieźle puknąć się w czoło. 50kW, to 5m3 gazu na godzinę, czyli 120m3 na dobę, czyli 3600m3 na miesiąc a więc prognozowane rachunki w mroźnym miesiącu to koło 7tys zł na miesiąc dla domu 182m2. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem...
Zerknij jeszcze raz i zobacz na świadectwie jakie jest podane całkowite zapotrzebowanie na moc grzewczą przy -20. Powinno być w kW dla całego budynku. Ocieplenie nie jest rewelacyjne, nie wiem jak dach i w związku z tym trudno powiedzieć, czy się zmieścisz w 12kW, ale w 24kW zmieścisz się bez problemów. Poszukaj w interesujących Cię cenach i miejscach kotłów z dużą modulacją mocy. Proponuję jednofunkcyjny z zasobnikiem, moc maksymalna prawdopodobnie w okolicach 15-24kW.

brunet wieczorową
04-01-2013, 09:15
Witam,

planuję kupno Junkersa Cerapur, kocioł będzie o mocy 14kW lub 22kW. Ten
pierwszy ma moc minimalną 3,3kW, a ten drugi 7,3kW.

Z moich teoretycznych obliczeń wynika, że kocioł 14kW powinien spokojnie
wystarczyć. Powierzchnia ogrzewana to ok. 130m2. Jeśli liczyć 80W/m2, to
wychodzi 10,4kW. Ale 80W/m2 to raczej tylko w najtęższe mrozy...

Dom przyzwoicie ocieplony (15cm dobrego styropianu na ścianach zewnętrznych,
fachowo przyklejonego), 14cm styropianu na podłodze parteru, będzie 28cm
wełny w skosach dachu i 30cm na suficie poddasza. Ogrzewanie podłogowe po
całości.

Jak się zachowa kocioł, gdy zapotrzebowanie na moc będzie mniejsze niż moc
minimalna kotła? Będzie taktował? Czy to jest niezdrowe dla kotła? Może
nieekonomiczne? Będzie bardzo często zapotrzebowanie niższe niż ta moc
minimalna 7,3kW, to pewne.

Podobne pytanie, co będzie gdy kocioł będzie pracował z mocą bliską
maksymalnej? Może lepiej aby pracował w zakresie mocy średnich, a raczej
unikać pracy z mocą maksymalną?

Pozdrawiam,
BWP

rwxw
06-01-2013, 12:29
Z moich teoretycznych obliczeń wynika, że kocioł 14kW powinien spokojnie wystarczyć. Powierzchnia ogrzewana to ok. 130m2.
Jak taki wystarczy, to po co Ci większy. Z parametrów domu wynika, że zapotrzebowanie na pewno będzie sporo (o połowę?) niższe niż te 14kW. Kocioł przewymiarowany będzie taktował co jest nieekonomiczne.
Gdybyś miał zapotrzebowanie 10kW, to byś zużywał podczas mrozów 24m3 gazu na dobę, przez mroźny miesiąc wyszło by koło 700m3, czyli koło 1500zł. Chyba liczysz na mniejsze rachunki ? ;-)

fotohobby
06-01-2013, 15:14
To ja poporoszę o pomoc:
Buduję dom 106m2, 20cm styro pod płytą, 22 na ścianach, 40cm wełny (ekofibru ?) na stropie.
Zródło ciepła dla CO przy -20C powinno mieć 4,5kW (po dodaniu do wyniku OZC 20% na niedokładności ekipy)

CWU dla rodziny 2+1 to dwa prysznice + mała kąpiel dziennie w ciagu tygodnia roboczego + jeden prysznic i dwie kąpiele dziennie w trakcie weekendu :)
Planuje Immergas Victrix 12kW (tylko jaki zasobnik?), albo Junkersa Cerapur Smart 14kW (jaki zasobnik)
Immergas moduluje od 1,9kW (junkers od 3kw) co jest jego zaletą...

A może coś w stylu "lodówki" ze zbiornikiem warstwowym ?

lilithe
07-01-2013, 00:27
Zerknij jeszcze raz i zobacz na świadectwie jakie jest podane całkowite zapotrzebowanie na moc grzewczą przy -20. Powinno być w kW dla całego budynku. Ocieplenie nie jest rewelacyjne, nie wiem jak dach i w związku z tym trudno powiedzieć, czy się zmieścisz w 12kW, ale w 24kW zmieścisz się bez problemów. Poszukaj w interesujących Cię cenach i miejscach kotłów z dużą modulacją mocy. Proponuję jednofunkcyjny z zasobnikiem, moc maksymalna prawdopodobnie w okolicach 15-24kW.

Dziękuję za odpowiedź.. Przejrzałam charakterystykę wszerz i wzdłuż i nie ma tam o całkowitym zapotrzebowaniu na moc grzewczą przy -20. Chyba, że to kryje się pod "Rocznym jednostkowym zapotrzebowaniem na energię końcową wyrażonym [kWh/(m2rok) ]
Nośnik energii Ogrzewanie i wentylacja Ciepła woda Urządzenia pomocnicze Suma
Energia elektr.-prod. mieszana 0 0 8,89 8,89
Paliwo-gaz ziem 36,41 24,11 0 60,52
Niestety dach bez rewelacji bo jest tylko 20 cm wełny, ale planujemy dodać jeszcze 10 cm. Myslałam o piecu jednofunkcyjnym Immergas Victrix X 24 2 I bo boję się, że Victrix X 12 2 I będzie za mały, chociaż ten ma moc minimalną na poziomie 1,9 a tamten 3. Nie wiem sama czy w moim przypadku różnica między tymi wartościami minimalnymi ma jakieś znaczenie. Serdecznie proszę o inne propozycje godne polecenia.

rwxw
09-01-2013, 17:30
nie ma tam o całkowitym zapotrzebowaniu na moc grzewczą przy -20
Jak nie masz nigdzie wyszczególnionej szczytowej mocy grzewczej, to możesz ją spróbować oszacować korzystając w sposób odwrotny z jakiegoś kalkulatora, np:
http://www.fonko.pl/Calculator
Podajesz jakąś moc szczytową i sprawdzasz, czy całkowita roczna jest zbliżona do twojej z certyfikatu (z podanych przez Ciebie danych wychodzi w ten sposób coś koło 9kW) Oczywiście to dane bardzo szacunkowe, ale jeśli nie liczyłeś ozc, to lepsze takie niż wcale. Możesz też policzyć ozc, wtedy będziesz wiedział.
Dodaj jeszcze 10cm wełny, warto.

ReniaAdi
09-01-2013, 20:21
Witam.
Buduje domek http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas Caly dol to ogrzewanie podlogowe natomiast gora zostala jak w projekcie grzejniki. Dom jest zbudowany z porothermu 44 .dodatkowo ocieplony styropianem 10cm. Okna szesciokomorowe, potrojnie szklone o U=0,80 W/m2K. Dach ocieplony welna 20 cm ale docelowo bedzie jeszcze 5 cm welny. Dachowka Ceramiczna.
Pytanie moje jaki piec byscie polecili. Glownie mysle nad kondensacyjnym, tylko czy jedno czy dwu funkcyjny jaki zasobnik. Rodzina 3 osobowa, 3 lazienki jedna z prysznicem jedna z wanna i jedna toaleta na dole.

KrzysztofLis2
09-01-2013, 20:42
Dlaczego nie podłogówka na całości? Zwłaszcza, że ma być kondensat?

20 cm wełny to tak ze 2x za mało.

ReniaAdi
09-01-2013, 21:27
Niestety na pietrze nie podejdzie mi podlogowka, a po drugie chce miec grzejniki na gorze.

cieszynianka
10-01-2013, 00:47
Niestety na pietrze nie podejdzie mi podlogowka, a po drugie chce miec grzejniki na gorze.
Przepraszam za ciekawość, ale w jakim celu są Ci potrzebne te grzejniki na górze?

ryloon
10-01-2013, 01:02
Panowie, doradzicie jaki kociołek jednofunk. z zasobn. ok.120L z niską mocą warto rozważać (koniecznie <21kW dla górnej granicy).Komina brak (będzie przez ścianę). Wygląd nieistotny (kotłownia). Domek o obciążeniu cieplnym CO ok.6kW (a dla wymiany pow. 0,5 to 4,5kW) + CWU (3os.)
Pozdr

ReniaAdi
10-01-2013, 01:12
Przepraszam za ciekawość, ale w jakim celu są Ci potrzebne te grzejniki na górze?
Niestety nie podejdzie podlogowk na pietrze a grzejniki chce zeby jakies reczniki i inne rzeczy suszyc na nich. I sypialnie mam tylko na pietrze tak wiec nie bardzo chce tam podlogowke. Docelowo mam wykonczenie podlog wykladzina w planach

KrzysztofLis2
10-01-2013, 08:23
Co to znaczy "nie podejdzie podłogówka"? Bo naczytałaś się przesądów odnośnie wykładzin na podłogówce?

ReniaAdi
10-01-2013, 13:31
Nie naczytalem sie przesadow ale nie chce podlogowki w sypialniach a nie podejdzie bo za malo miejsca mam na wylanie posadzki

Elfir
10-01-2013, 14:07
Podłogówka na matach kapilarnych wymaga chyba tylko 5 cm wylewki.

ReniaAdi
10-01-2013, 19:52
No ja wlasnie mam okolo 5-7 cm tak wylali fachowcy!!! Ale nie o to chodzi, prosze o pomoc w wyborze kotla. Czy jedno czy dwufunkcyjny czu wiszacy z baniakiem czy kombo. Prosze o opinie o porady.

cieszynianka
10-01-2013, 21:15
Można również "wsadzić" rurki w ścianę, jeśli się ktoś boi podłogówki w sypialniach.
:rolleyes:

pionan
10-01-2013, 21:22
Ludzie kochani, Renia prosi o pomoc w doborze kotła, a nie w sprawie czy wieszać grzejniki, czy ich nie wieszac. czy nie potraficie czytać?? ja pierdole...

rwxw
10-01-2013, 23:39
Czy jedno czy dwufunkcyjny czu wiszacy z baniakiem czy kombo.
Dwufunkcyjny, to mniejszy komfort + dłuższe oczekiwanie na ciepłą wodę. Wiszący, czy stojący, to już kwestia lokalizacji, miejsca i Twojego gustu.

ReniaAdi
10-01-2013, 23:57
No w koncu ktos zaczyna odpowiadac na pytanie. Mozesz wiecej szczegolow podac na temat roznic kotlow? Miejsca jest sporo na to zeby postawic kombo jak i rowniez wiszacy z osobnym zbiornikiem na wode. Pytanie jaki zbiornik na mala rodzine tak zeby mozna bylo brac prysznic i sie kapac odrazu a nie czekac na ciepla wode.

Elfir
11-01-2013, 13:33
Przy takich założeniach tylko jednofunkcyjny z zasobnikiem. Wielkośc zasobnika dobierasz do wielkości rodziny i upodobań do kąpieli. U nas, przy skłonności do prysznica, na dwie osoby planujemy zbiornik ok 100 l

Robią niby teraz zasobniki także do dwufunkcyjnych, ale one nie są za duże.

Czy wiszący czy kombo czy stojący - to kwestie estetyczne jedynie. Jesli nie ma znaczenia, wybierz najtańszą opcję.

ReniaAdi
11-01-2013, 15:03
Dzieki za konkretna odpowiedz. Mowisz najtansza opcja, czyli nie ma sensu wywalac 8 tysi na kociol jak mozna za 4? A jakie firmy vaillant, wolf? Co polecacie? Ja mysle o zbiorniku na wode 150l.

ReniaAdi
11-01-2013, 15:29
A co powiecie na to?
http://www.vaillant-online.pl/?a=product&type=two&id=8
Oczywiscie cena wysoka. ale chodzi a taki zestaw. Na allegro podobny
http://allegro.pl/show_item.php?item=2912782018&msg=Obserwujesz+t%C4%99+transakcj%C4%99.%3Cbr+%2F% 3E%0D%0ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+pr zypomnienie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22 %2Fmyaccount%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa %3E%3C%2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2115c2a3abfe1d62338ee15a0f666a574a80fea88 dffff9b62fb8b71e1e483bb

Elfir
11-01-2013, 15:48
Szukając pieca kieruj się przede wszystkim dostępnością i bliskością serwisu (pomijam renomę firmy).
Ja sie zastanawiałam nad Immergasem, Buderusem i Junkersem. Czytałam o szybkości reakcji serwisu na zgłoszoną usterkę. Sama sprawdzałam jak szybko i łatwo mogę się dodzwonić i wyszło, że wybiorę Junkersa. Immergas miał serwisanta w miejscowiści, gdzie się buduję, ale odbierał telefonu. Buderus miał mało serwisantów, a Junkers ma serwisantów jak mrówków, odbierają telefon i umawiają się nawet tego samego dnia. Zaletą był też główny skład częsci zamiennych w Poznaniu (a buduję sie pod Poznaniem).

Vaillant jest jednym z najdroższych - tego nie brałam zupełnie pod uwagę, ale może trafisz na ciekawą propmocję?

Przy rodzinie 2+2 lepiej zbiornik 200 l. Dzieci zużywają więcej wody niż dorośli.

Franiel
11-01-2013, 22:16
Elfir, Buderus i Junkers należą do Boscha i wydaje mi się, że ich polityka serwisowa od pewnego czasu zaczyna wchodzić na ten sam kurs, tzn. że ci sami serwisanci zaczynają serwisować i to, i to ;) Mój instalator mówił (przedstawiciel Buderusa), że chcąc czy nie chcąc, muszą się za to powoli zabierać. Więc podzwoń jeszcze i popytaj ;)
PS. Podobno Buderus i Junkers mają teraz taką politykę serwisową, że większość części musi być dostępna w ciągu 24h. Ciekawe... ale jak to działa w praktyce ?

Elfir
11-01-2013, 23:38
Więc podzwoń jeszcze i popytaj ;)


Ja już mam kupionego Junkersa Cerapur.

pedronx
14-01-2013, 09:13
Ja już mam kupionego Junkersa Cerapur.
Co wpłynęło na tą decyzję, jeśli wolno spytać? Zastanawiam się nad tym cerapurem i immergasem z przewagą immergasa (niska moc minimalna).
Dzięki

Elfir
14-01-2013, 10:21
Napisałam przed chwilą dlaczego wybrałam tej firmy. :)
Immergas nie miał chyba ponadto małą modulację.

adam998
14-01-2013, 16:27
Z tego co się orientuję Immergas 12kw ma chyba najniższą moc minimalną na rynku 1,9kw....a przynajmniej tak było z rok do tyłu.

pedronx
15-01-2013, 10:44
rzeczywiście. widać, że ze zrozumieniem przeczytałem tylko połowę Twojego postu ;)
niższe od immergasa mają chyba tylko kotły Paradigma, ale to kosmos cenowy.

adam998
15-01-2013, 15:04
rzeczywiście. widać, że ze zrozumieniem przeczytałem tylko połowę Twojego postu ;)
niższe od immergasa mają chyba tylko kotły Paradigma, ale to kosmos cenowy.

No właśnie z ciekawości to sprawdziłem
Nowość Paradigma Modula NT 3-10kw to najmniejszy kocioł moc minimalna 3kw

psulek
16-01-2013, 10:33
Serdecznie proszę o pomoc w wyborze pieca CO i CWU dla domu o poniższych parametrach :

Powierzchnia użytkowa budynku 182 m2 ( w tym 18 m2 garaż + 3 m2 kotłownia),
Zgodnie ze świadectwem charakterystyki energetycznej zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi 123 Kwh(m2rok), energię końcową 60,5 Kwh(m2rok).


Masz zapotrzebowanie na energię końcową 60,5kWHh/m rok . Jeżeli świadectwo jest sporządzone rzetelnie, to wychodzi, że potrzebujesz około 1200 m gazu rocznie do ogrzania. Taką ilość spokojnie przepali Ci kocioł do 15kW - np. Cerapur Smart 14kW. Polecam, bo to tani kocioł, z dosyć dobrym zakresem modulacji, powszechnie dostępnym serwisem i niezłym wsparciem na forum. Aby mieć pewność, w świadectwie energetycznym znajdź rubryki: Współczynnik strat ciepła przez przenikanie przez wszystkie przegrody, Współczynnik strat mocy cieplnej na wentylację. Dodaj te dwie wartości do siebie, podziel przez 25 i dostaniesz moc kotła w kW dla -20 na zewnątr i +20 wewnątrz. Na świadectwie masz podane do 50kw . 14kw<50kW.

rzeczki
16-01-2013, 15:09
Cerapur Smarta 14kW z zasobnikiem 120l, musiałem wkomponować kocioł w bardzo małą przestrzeń a dodatkowo Junkers moduluje od niższego poziomu, co i tak przy temperaturach powyżej 10 stopni jest za dużo.

Wziales zasobnik Junkersa czy inny?

pedronx
16-01-2013, 17:59
Masz zapotrzebowanie na energię końcową 60,5kWHh/m rok . Jeżeli świadectwo jest sporządzone rzetelnie, to wychodzi, że potrzebujesz około 1200 m gazu rocznie do ogrzania. Taką ilość spokojnie przepali Ci kocioł do 15kW - np. Cerapur Smart 14kW. Polecam, bo to tani kocioł, z dosyć dobrym zakresem modulacji, powszechnie dostępnym serwisem i niezłym wsparciem na forum. Aby mieć pewność, w świadectwie energetycznym znajdź rubryki: Współczynnik strat ciepła przez przenikanie przez wszystkie przegrody, Współczynnik strat mocy cieplnej na wentylację. Dodaj te dwie wartości do siebie, podziel przez 25 i dostaniesz moc kotła w kW dla -20 na zewnątr i +20 wewnątrz. Na świadectwie masz podane do 50kw . 14kw<50kW.

U mnie suma tych wartości to ok 12kw.
12 / 25 = 0,48... ale czego? Możesz jaśniej? :)

ReniaAdi
16-01-2013, 19:31
Dzisiaj byl hydrulik ogladac robote i jak sie dowiedzial ze planuje vaillanta to mi odradzil. Mowi ze lepiej viessmana bo tanszy i lepszy. Czekam na wycene prac hydraulicznych. W sobote jeszcze dwoch przyjezdza ogladac i podadza wycene.
Coraz bardziej podoba mi sie opcja z junkersem ;-)

psulek
16-01-2013, 22:34
Dzisiaj byl hydrulik ogladac robote i jak sie dowiedzial ze planuje vaillanta to mi odradzil. Mowi ze lepiej viessmana bo tanszy i lepszy. Czekam na wycene prac hydraulicznych. W sobote jeszcze dwoch przyjezdza ogladac i podadza wycene.
Coraz bardziej podoba mi sie opcja z junkersem ;-)

Nie kieruj się tym co mówi instalator, bo zazwyczaj zachwala to, na czym ma największy zarobek. Wszystkie kotły gazowe wiodących firm mają porównywalne parametry i możliwości. Zbierz oferty i kieruj się dostępnością serwisu i ceną ostateczną kotłowni. U mnie przeważył Junkers bo za 4k PLN dostałem w pełni funkcjonalny kocioł, z zakresem mocy który prawie idealnie mi pasował, ze sterownikiem pogodowym, serwisantem 300m dalej i dwoma kolejnymi w promieniu 5km. Jak kupowałem (2011) to było to nie do pobicia. Wystarczyło go powiesić na ścianie i podłączyć rury i komin. Jeżeli Vaillant zapewnia to samo u Ciebie, to bierz. Z tego co pamiętam, to Viessman który mi odpowiadał kosztował czapkę pieniędzy i odpadł w przedbiegach - ostatecznie wybierałem Vaillant i Junkers.

asolt
16-01-2013, 23:47
Masz zapotrzebowanie na energię końcową 60,5kWHh/m rok . Jeżeli świadectwo jest sporządzone rzetelnie, to wychodzi, że potrzebujesz około 1200 m gazu rocznie do ogrzania. Taką ilość spokojnie przepali Ci kocioł do 15kW - np. Cerapur Smart 14kW. Polecam, bo to tani kocioł, z dosyć dobrym zakresem modulacji, powszechnie dostępnym serwisem i niezłym wsparciem na forum. Aby mieć pewność, w świadectwie energetycznym znajdź rubryki: Współczynnik strat ciepła przez przenikanie przez wszystkie przegrody, Współczynnik strat mocy cieplnej na wentylację. Dodaj te dwie wartości do siebie, podziel przez 25 i dostaniesz moc kotła w kW dla -20 na zewnątr i +20 wewnątrz. Na świadectwie masz podane do 50kw . 14kw<50kW.

Tworzysz jakąś nową teorię. Na świadectwie nie ma podanego projektowego obciążenia cieplnego budynku, ani wspołczyników strat na wentylację i przenikanie. Podana jest wartość Ek czyli zapotrzebowanie na energię końcową. Aby dokładnie obliczyć na podstawie tej wartośći obciązenie cieplne trzeba znać temperatury srednie z najbliższej stacji meteo. Liczenie żmudne i skomplikowane Aby było łatwiej i dokładniej to trzeba zapytać o obciązenie cieplne audytora który wykonywał certyfikat, powinien miec wyniki obliczeń ozc dla tego swiadectwa. Jezeli swiadectwo było wykonane rzetelnie to dla tego budynku wystarczy kocioł o mocy 12 kW.

psulek
17-01-2013, 10:04
Nie wiem czy jest urzędowy wzór świadectwa, ale u mnie w papierach które dostałem są takie rubryki i określone, być może dodatkowo, współczynniki straty całego budynku przez przegrody i wentylację osobno, jako współczynnik xxx W/K - z tego co pamiętam oba w okolicy 90-100W/K - razem ~ 200W/K). U mnie wyszło - 200*40/1000=200/25 =8kW, 10kW przy -30. Myślałem że wszyscy tak mają :). Widocznie robiący moje świadectwo bardziej się przyłożył. Tak czy siak - żeby kocioł 14kW był za mały, trzeba by mieć zapotrzebowanie na gaz w największe mrozy 33,5m/24h. W domku o powierzchni do 200m, nowo budowanym, to wartość kosmiczna - zazwyczaj jest połowę mniej.

asolt
17-01-2013, 10:15
Nie wiem czy jest urzędowy wzór świadectwa, ale u mnie są takie rubryki i są określone, być może dodatkowo, współczynniki straty całego budynku przez przegrody i wentylację osobno, jako współczynnik xxx W/K - z tego co pamiętam oba w okolicy 90-100W/K - razem ~ 200W/K). U mnie wyszło - 200*40/1000=200/25 =8kW. Myślałem że wszyscy tak mają :). Widocznie robiący moje świadectwo bardziej się przyłożył. Tak czy siak - żeby kocioł 14kW był za mały, trzeba by mieć zapotrzebowanie na gaz w największe mrozy 33,5m/24h. W domku o powierzchni do 200m, nowo budowanym, to wartość kosmiczna - zazwyczaj jest połowę mniej.

To nie ma znaczenia czy audytor się bardziej przyłozył, świadectwo wykonuje się wg rozporządzenia i nie ma w nim mowy stratach na przenikanie i wentylację, tu nie ma miejsca na dowolność, jest to druk urzędowy.
Wzór jest taki : http://www.emag.pl/plikifck/file/produkty/AKTUAL_Metodologia_6_11_2008.pdf
Wartość projektowego obciązenia cieplnego wylicza się w ozc, obliczenia tej wielkości na podstawie swiadectwa są mało wiarygodne i trudne do wyliczenia.

psulek
17-01-2013, 10:31
Rzeczywiście, we wzorach nie ma. W takim razie audytora musiał dać mi te dane dodatkowo. Wynika więc, że z samego świadectwa nie da się określić szczytowego zapotrzebowania na ciepło dla budynku.

RAPczyn
17-01-2013, 15:21
No właśnie z ciekawości to sprawdziłem
Nowość Paradigma Modula NT 3-10kw to najmniejszy kocioł moc minimalna 3kw

Z tym kosmosem to bym nie przesadzał ;)
Wysoką cenę zakupu nadrabiają niskimi kosztami utrzymania (bardzo wysoką sprawnością), dłuuugą gwarancją na wymiennik i jakością.
Viessmann Vitodens 300 również ma zakres mocy od 1,9kW.

pedronx
18-01-2013, 12:09
Jak sprawdzałem to kosztował koło 10tyś, czyli prawie 3x więcej niż victrix. Jeśli się mylę to podaj swoją cenę.


Z tym kosmosem to bym nie przesadzał ;)
Wysoką cenę zakupu nadrabiają niskimi kosztami utrzymania (bardzo wysoką sprawnością), dłuuugą gwarancją na wymiennik i jakością.
Viessmann Vitodens 300 również ma zakres mocy od 1,9kW.

pedronx
18-01-2013, 12:11
Tworzysz jakąś nową teorię. Na świadectwie nie ma podanego projektowego obciążenia cieplnego budynku, ani wspołczyników strat na wentylację i przenikanie. Podana jest wartość Ek czyli zapotrzebowanie na energię końcową. Aby dokładnie obliczyć na podstawie tej wartośći obciązenie cieplne trzeba znać temperatury srednie z najbliższej stacji meteo. Liczenie żmudne i skomplikowane Aby było łatwiej i dokładniej to trzeba zapytać o obciązenie cieplne audytora który wykonywał certyfikat, powinien miec wyniki obliczeń ozc dla tego swiadectwa. Jezeli swiadectwo było wykonane rzetelnie to dla tego budynku wystarczy kocioł o mocy 12 kW.

Nie mam jeszcze świadectwa energetycznego, ale mam też te wyliczenia od doradcy ws. energooszczędności (robione w niemieckim PPHP - czy jakoś tak). Przez ściany ok 8kw i 4 na wentylację.
pzdr

Zakręcona
18-01-2013, 13:17
To i ja poproszę o radę jaki typ pieca dobrać do mojego domu.
Myślałam, ze to proste, ale im głębiej zgłębiam temat, tym mam większy mętlik w głowie.

Kocioł gazowy ma mi ogrzewać domek i dawać ciepłą wodę.
Nie mam podłogówki, wszędzie tradycyjne kaloryfery.
Powierzchnia do ogrzania: 70m kw (parter + piętro) + 30m kw piwnica (wysoka na max 1,8m).
Piec będzie w piwnicy, miejsca jest na niego dużo.
Dom z lat 60., zostanie docieplony styropianem 15cm, dach również zostanie ocieplony, okna plastikowe.
Odległość od pieca do częściej używanej łazienki górnej jest większa niż 5m.
Użytkownicy: 2+1, za czas jakiś 2+2. Nie mamy zwyczaju wylegiwać się w wannie. Za to bardzo często ciepłą wodę używamy i w kuchni i w łazience jednocześnie. Zależy mi tez na tym, żeby nie czekać zbyt długo na ciepłą wodę, gdy np. chcę tylko umyć ręce.

Poproszę o radę:
- piec o jakiej mocy potrzebuję,
- jaki typ pieca (dwufunkcyjny, jednofunkcyjny z zasobnikiem, dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem); to czego jestem pewna, to że potrzebuję piec z zamkniętą komorą spalania
- jaka marka ma najlepszą relację braku awaryjności w stosunku do ceny. Czy to zależy moze od konkretnych modeli? Bo z tego co czytam, to każda marka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Jeżeli chodzi o serwis, to w moim mieście są serwisanci wszystkich marek, jakie sprawdzałam.

asolt
18-01-2013, 14:28
Nie mam jeszcze świadectwa energetycznego, ale mam też te wyliczenia od doradcy ws. energooszczędności (robione w niemieckim PPHP - czy jakoś tak). Przez ściany ok 8kw i 4 na wentylację.
pzdr

Jezeli te obliczenia dotyczą domu w stopce to są wysoce niewiarygodne, 12 kW obciązenia cieplnego przy tak dobrym ociepleniu i wm to wartość stanowczo za wysoka.
Realna wartość to max 6-7 kW

psulek
19-01-2013, 14:46
To i ja poproszę o radę jaki typ pieca dobrać do mojego domu.
Myślałam, ze to proste, ale im głębiej zgłębiam temat, tym mam większy mętlik w głowie.

Kocioł gazowy ma mi ogrzewać domek i dawać ciepłą wodę.
Nie mam podłogówki, wszędzie tradycyjne kaloryfery.
Powierzchnia do ogrzania: 70m kw (parter + piętro) + 30m kw piwnica (wysoka na max 1,8m).
Piec będzie w piwnicy, miejsca jest na niego dużo.
Dom z lat 60., zostanie docieplony styropianem 15cm, dach również zostanie ocieplony, okna plastikowe.
Odległość od pieca do częściej używanej łazienki górnej jest większa niż 5m.
Użytkownicy: 2+1, za czas jakiś 2+2. Nie mamy zwyczaju wylegiwać się w wannie. Za to bardzo często ciepłą wodę używamy i w kuchni i w łazience jednocześnie. Zależy mi tez na tym, żeby nie czekać zbyt długo na ciepłą wodę, gdy np. chcę tylko umyć ręce.

Poproszę o radę:
- piec o jakiej mocy potrzebuję,


Jak najmniejszy - 10kW to będzie u ciebie z dużą górką. Kondensacyjny czy nie - zależy od temp. projektowej instalacji. Jeżeli zostawiasz żeliwiaki, to są one na pewno mocno przewymiarowane i można brać kondensat. Jeżeli wstawiłaś nowe, płytowe, to spytaj tego kto to robił na jakie parametry instalacji są przeliczone lub podaj wymiary i typ grzejników (V22,21,21S,11) i ich ilość.


- jaki typ pieca (dwufunkcyjny, jednofunkcyjny z zasobnikiem, dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem); to czego jestem pewna, to że potrzebuję piec z zamkniętą komorą spalania

Jeżeli chcesz brać CWU w kilku miejscach jednocześnie, to tylko zasobnik. Dwufunkcyjny na 99% nie da sobie rady z jednoczesnym poborem (letnia-chłodna woda z kranów przy zbyt dużym poborze CWU). Za różnicę w cenie między kotłem 2F a 1F możesz kupić zasobnik około 120l. Nie musi być tego samego producenta co kocioł.


- jaka marka ma najlepszą relację braku awaryjności w stosunku do ceny. Czy to zależy moze od konkretnych modeli? Bo z tego co czytam, to każda marka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Nikt nie zna takich danych. Przy podobnym poziomie awaryjności (%), urządzenia popularne będą miały więcej narzekających - więc może być to złudne. Wszystkie kotły są zbudowane podobnie, często z elementów tych samych producentów, więc można założyć, że psują się tak samo. Poproś o wycenę dla poszczególnych producentów. Czasami są pułapki typu brak wbudowanego zaworu 3d do zasobnika lub innej armatury którą trzeba dokupić. Liczy się cena za całość.

pirawawa
20-01-2013, 10:17
Witam, proszę o radę - zaznaczam że to moje pierwsze kroki w zaznajamianiu się z kotłami.
Jaki polecacie kocioł, jak moc, jakiej firmy, jaki baniak.
Dom z poddaszem użytkowym:
Pow.użytkowa 163 m2, całość z garażem po podłodze poddasza 243 m2.
Kubatura 985 m3.
Materiał - Ytong 24 cm, ocieplenie podłoga 10 cm, elewacja 15 cm styropian 0,32, poddasze wełna 25 cm 0,33.
Ogrzewanie podłogowe dół na całości 88 m2 (bez garażu) + 4 grzejniki (na wszelki wypadek) + łazienka 8 m2 podłogówka + grzejnik.
Góra łazienka podłogówka 11 m2 + grzejnik, po podłodze 120 m2 gdzie zamontowane grzejniki.
Ilość osób 4 - lubiących kąpiel.

Proszę o radę, czym więcej czytam fora - tym mniej wiem

psulek
20-01-2013, 16:23
Pow.użytkowa 163 m2, całość z garażem po podłodze poddasza 243 m2.
Kubatura 985 m3.


Masz 4m wysokości pomieszczeń czy chochlik? U mnie w domu o podobnym metrażu - 180 użytkowej, garaż 45, po podłogach 260m, ściana silka 24cm + 18 cm szarego styro, 16cm szarego w podłodze, okna z pakietem trójszybowym, wełny 28cm (18 Uni Maty + 10 super maty), bardzo rozwinięta bryła (Prometeusz II z dobre domy) spokojnie a nawet z zapasem wystarcza kocioł 14kW (Cerapur Smart) + baniak 220l Biawar Mega. Grzeję tylko i wyłącznie gazem. Oczywiście większość instalatorów doradzi ci 24kW, ale to zbędny wydatek.

pirawawa
20-01-2013, 17:21
Właśnie doradzają 24 kW, zastanawiam się dlaczego? Mój dom jest trochę większy od Twojego w podobnej bryle.

grzeniu666
20-01-2013, 17:23
U mnie w domu o podobnym metrażu - 180 użytkowej, garaż 45, po podłogach 260m, ściana silka 24cm + 18 cm szarego styro, 16cm szarego w podłodze, okna z pakietem trójszybowym, wełny 28cm (18 Uni Maty + 10 super maty), bardzo rozwinięta bryła (Prometeusz II z dobre domy) spokojnie a nawet z zapasem wystarcza kocioł 14kW (Cerapur Smart) + baniak 220l Biawar Mega.

Napisz coś więcej o instalacji OC. Podłogówka (tylko)? Ile metrów rurki, ile obwodów i rozdzielaczy?

jeronimo
20-01-2013, 18:46
witam

Czy 21kW wystarczy na ogrzanie przepływowe łazienki (zwykły prysznic) i kuchni?

Zastanawiam się na kotłem Junkers Ceraclass Excellence ZWC 21-3 MFA. Według opisów z jednej ze stron wynika, że
wydajność c.w.u. o temperaturze 60 C to 2,0-6,0 l/min.

Ze strony http://muratordom.pl/dzial-dedykowany/vaillant/ogrzewanie-gazowe-jak-dobrac-moc-kotla,205_7410.html?cat=26
wynika że 8l/min to dla natrysku ok. Tylko zastanawiam się dla jakiej temperatury jest ten wykres...

Niech mnie ktoś oświeci jak to wkońcu jest PLZ ;-)

pozdrawiam

psulek
20-01-2013, 18:50
Napisz coś więcej o instalacji OC. Podłogówka (tylko)? Ile metrów rurki, ile obwodów i rozdzielaczy?

Przewymiarowane grzejniki płytowe + podłogówka na rtl'ach na powierzchni 30m w dwóch częściach na dole i 15m na górze. Dwa rozdzielacze. Wszystko goni pompa z kotła.

psulek
20-01-2013, 18:53
Właśnie doradzają 24 kW, zastanawiam się dlaczego? Mój dom jest trochę większy od Twojego w podobnej bryle. Bo przy przewymiarowaniu kotła nie ma obaw o to, że klient będzie narzekał, że mu nie dogrzewa. Dodatkowo nie trzeba liczyć zapotrzebowania na ciepło, bo wiadomo że "będzie Pan zadowolony". A że za kocioł płaci inwestor a nie instalator to jest im wszystko jedno.

grzeniu666
20-01-2013, 18:58
Przewymiarowane grzejniki płytowe + podłogówka na rtl'ach na powierzchni 30m na dole i 15m na górze.

Ach so... Ja szukam nadziei czy ten kociołek (pumpa jego, znaczy) uciągnie sam moją instalację, ale długa ona bo 1200mb podłogówki (wyłącznie) na 19 pętlach (240m2 podłogi, chatka "4-litrowa"). Junkers Comfort 16 niby silniejszy (i pompa elektroniczna) ale i widocznie droższy...

Zakręcona
20-01-2013, 20:25
Jak najmniejszy - 10kW to będzie u ciebie z dużą górką. Kondensacyjny czy nie - zależy od temp. projektowej instalacji. Jeżeli zostawiasz żeliwiaki, to są one na pewno mocno przewymiarowane i można brać kondensat. Jeżeli wstawiłaś nowe, płytowe, to spytaj tego kto to robił na jakie parametry instalacji są przeliczone lub podaj wymiary i typ grzejników (V22,21,21S,11) i ich ilość.

Jeżeli chcesz brać CWU w kilku miejscach jednocześnie, to tylko zasobnik. Dwufunkcyjny na 99% nie da sobie rady z jednoczesnym poborem (letnia-chłodna woda z kranów przy zbyt dużym poborze CWU). Za różnicę w cenie między kotłem 2F a 1F możesz kupić zasobnik około 120l. Nie musi być tego samego producenta co kocioł.

Nikt nie zna takich danych. Przy podobnym poziomie awaryjności (%), urządzenia popularne będą miały więcej narzekających - więc może być to złudne. Wszystkie kotły są zbudowane podobnie, często z elementów tych samych producentów, więc można założyć, że psują się tak samo. Poproś o wycenę dla poszczególnych producentów. Czasami są pułapki typu brak wbudowanego zaworu 3d do zasobnika lub innej armatury którą trzeba dokupić. Liczy się cena za całość.
Psulek bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Kaloryfery były wymieniane w roku 2000. Wyglądają tak jak na zdjęciu:
https://lh4.googleusercontent.com/-Z-1M8mPy0eQ/UPw-Le2yiiI/AAAAAAAAA14/zG53q8kF66M/s431/kaloryfer.JPG
W pomieszczeniach 12m kw po 10 żeberek, w pokojach 17m kw po 14-15 żeberek.
Mam za nie fakturę, ale nie mówi mi ona wiele: 2030 Grzejnik mal.500C/10 elem. symbol SWW/KU 0617-11

Zdecydowałam się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Przejrzałam ceny (za kocioł, bez zasobnika i osprzętu):
1. De Detrich ZENA MS 24 FF 24kW ok.2900zł
2. Immergas Mini Elo 24kW ok.3400zł
3. Junkers Ceraclass ZS 12-2 DV AE 12kW ok.3400zł

Skoro cena Immergasa 24kW i Junkersa 12kW jest podobna, to czy uzasadnione jest wybranie kotła o większej mocy z tej pary?
Co przemawia na korzyść Junkersa o mocy 12kW w porównaniu z De Detrichem 24kW?

asolt
20-01-2013, 21:40
Bo przy przewymiarowaniu kotła nie ma obaw o to, że klient będzie narzekał, że mu nie dogrzewa. Dodatkowo nie trzeba liczyć zapotrzebowania na ciepło, bo wiadomo że "będzie Pan zadowolony". A że za kocioł płaci inwestor a nie instalator to jest im wszystko jedno.

Obaw faktycznie nie ma, ale że kocioł będzie taktował jak głupi to sprzedawca już nie wspomniał

psulek
20-01-2013, 22:05
Psulek bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
W pomieszczeniach 12m kw po 10 żeberek, w pokojach 17m kw po 14-15 żeberek.
Mam za nie fakturę, ale nie mówi mi ona wiele: 2030 Grzejnik mal.500C/10 elem. symbol SWW/KU 0617-11

Zdecydowałam się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Przejrzałam ceny (za kocioł, bez zasobnika i osprzętu):
1. De Detrich ZENA MS 24 FF 24kW ok.2900zł
2. Immergas Mini Elo 24kW ok.3400zł
3. Junkers Ceraclass ZS 12-2 DV AE 12kW ok.3400zł

Skoro cena Immergasa 24kW i Junkersa 12kW jest podobna, to czy uzasadnione jest wybranie kotła o większej mocy z tej pary?
Co przemawia na korzyść Junkersa o mocy 12kW w porównaniu z De Detrichem 24kW?

Masz grzejniki aluminiowe-kowektory. Przy parametrach instalacji 75/60/20 każde żeberko ma moc 130W. Przy parametrach instalacji 55/40/20 ma moc 60W. Pierwsza liczba to temp. wody na zasilaniu, druga na powrocie z kaloryfera, trzecia - temp. pomieszczenia Pytanie teraz ile masz w sumie tych żeberek? Nie przewymiarowuj kotła o zbyt wiele. Kocioł powinien być dobrany do instalacji, a ta do budynku. Jeżeli instalacja może wypromieniować maksymalnie 5-6kW to bez sensu jest brać kocioł 4 razy większy. Zbytnie przewymiarowanie:
-zwiększa taktowanie co zwiększa stratę kominową i zużycie paliwa. Kocioł dogrzewa wodę do zadanej temperatury i nie mogąc jej utrzymać wyłącza palnik na określony czas. W tym czasie woda w wymienniku stygnie, oddając ciepło do komina. Nie jest to może duża strata jednostkowa, ale zsumowana ileś tam razy da mierzalny wynik.
- zwiększa zużycie paliwa z powodu pracy cały czas na mocy minimalnej. Kotły klasyczne maja tym wyższą sprawność im bliżej mocy nominalnej pracują Im bliżej mocy minimalnej, tym sprawność mniejsza. Im bliżej nominalnej (maksymalnej) tym wyższa. Zazwyczaj jest to różnica 3-4%, ale zawsze.
- teoretycznie zwiększa zużycie samego kotła poprzez częste włączanie i wyłączanie palnika

Poza tym Ceraclass kosztuje w necie około 2300 PLN. Za 3500 jest już Cerapur (kondensat) - nie wiem skąd wzięłaś te ceny.

psulek
20-01-2013, 22:53
Ach so... Ja szukam nadziei czy ten kociołek (pumpa jego, znaczy) uciągnie sam moją instalację, ale długa ona bo 1200mb podłogówki (wyłącznie) na 19 pętlach (240m2 podłogi, chatka "4-litrowa"). Junkers Comfort 16 niby silniejszy (i pompa elektroniczna) ale i widocznie droższy...

Może być ciężko. Rurki u mnie sporo mniej. Podłogówkę mam tylko po to, żeby przyjemnie się chodziło bosą nogą po płytkach. Ale w tym układzie chodzi na krzywej 31/50 i jest ok.

asolt
20-01-2013, 23:09
Nie przewymiarowuj kotła o zbyt wiele. Kocioł powinien być dobrany do instalacji, a ta do budynku. Jeżeli instalacja może wypromieniować maksymalnie 5-6kW to bez sensu jest brać kocioł 4 razy większy.

Moc kotła powinna być dobrana na podstawie projektowego obciażenia cieplnego budynku wyliczonego w ozc. To samo dotyczy zaprojektowania instalacji grzewczej.
Jezeli chcemy wykorzystać efekt kondensacji warto przeliczyć wielkosci poszczególnych grzejników tak aby pomieszczenia były dogrzane przy jaknajmniejszej temp. zasilania

Zakręcona
20-01-2013, 23:15
Masz grzejniki aluminiowe-kowektory. Przy parametrach instalacji 75/60/20 każde żeberko ma moc 130W. Przy parametrach instalacji 55/40/20 ma moc 60W. Pierwsza liczba to temp. wody na zasilaniu, druga na powrocie z kaloryfera, trzecia - temp. pomieszczenia Pytanie teraz ile masz w sumie tych żeberek? Nie przewymiarowuj kotła o zbyt wiele. Kocioł powinien być dobrany do instalacji, a ta do budynku. Jeżeli instalacja może wypromieniować maksymalnie 5-6kW to bez sensu jest brać kocioł 4 razy większy. Zbytnie przewymiarowanie:
-zwiększa taktowanie co zwiększa stratę kominową i zużycie paliwa. Kocioł dogrzewa wodę do zadanej temperatury i nie mogąc jej utrzymać wyłącza palnik na określony czas. W tym czasie woda w wymienniku stygnie, oddając ciepło do komina. Nie jest to może duża strata jednostkowa, ale zsumowana ileś tam razy da mierzalny wynik.
- zwiększa zużycie paliwa z powodu pracy cały czas na mocy minimalnej. Kotły klasyczne maja tym wyższą sprawność im bliżej mocy nominalnej pracują Im bliżej mocy minimalnej, tym sprawność mniejsza. Im bliżej nominalnej (maksymalnej) tym wyższa. Zazwyczaj jest to różnica 3-4%, ale zawsze.
- teoretycznie zwiększa zużycie samego kotła poprzez częste włączanie i wyłączanie palnika

Poza tym Ceraclass kosztuje w necie około 2300 PLN. Za 3500 jest już Cerapur (kondensat) - nie wiem skąd wzięłaś te ceny.
Łącznie 80 żeberek w całym domu, czyli 130W*80 + 2*282W (grzejniki łazienkowe)=11kW.
Zdecydowałam się na Junkersa Ceraclass + zasobnik Biawar.
Nie wiem czy 12kW czy 14kW? No i jakoś tej ceny 2300 znaleźć nie mogę.
Ilu litrowy zasobnik będzie dla mnie najbardziej odpowiedni?

psulek
21-01-2013, 10:09
Łącznie 80 żeberek w całym domu, czyli 130W*80 + 2*282W (grzejniki łazienkowe)=11kW.
Zdecydowałam się na Junkersa Ceraclass + zasobnik Biawar.
Nie wiem czy 12kW czy 14kW? No i jakoś tej ceny 2300 znaleźć nie mogę.
Ilu litrowy zasobnik będzie dla mnie najbardziej odpowiedni?


Ceny masz tutaj:

http://www.ceneo.pl/1475088

Zasobnik co najmniej 120l.

Pomyłka z mojej strony - podałem cenę tego modelu z otwartą komorą. Z zamkniętą jest droższy. Za te pieniądze można się zastanowić już nad Cerapur Smart do 14kW albo jeszcze lepiej Immergas Victrix 1.9-12kW. Cena obu to około 3600 PLN. Jeżeli teraz ten dom jest nie ocieplony i taka ilość żeberek wystarcza, to po solidnym ociepleniu będzie sporo przewymiarowana, a więc odpowiednia dla kotła kondensacyjnego. Zawsze "wypoci" jakieś oszczędności.

RAPczyn
21-01-2013, 13:35
Jak sprawdzałem to kosztował koło 10tyś, czyli prawie 3x więcej niż victrix. Jeśli się mylę to podaj swoją cenę.

Victrix X 12 2 l - 5410PLN netto
Modula NT 10/15/25kW - od 2396€ netto
Vitodens 300 11/19kW - 11684/12377PLN netto (od 1.2.2013 podwyżka o 3,9%)

Balbina200
22-01-2013, 00:08
Mam pytanko.
Mam na short liście dwa piece niemalże w tej samej cenie Buderus GB162 i Viessmann Vitodens 200-W.
Poniżej jest wycena na 25 kW, ale ja będę brać 35 kw.
No i tradycyjne pewnie pytanie - który lepszy - co w moim przypadku oznacza:
1. łatwiejszy w obsłudze
2. mniej psujący się
3. ekonomiczniejszy w działaniu
oraz czy wszystkie istotne składniki zostały ujęte w ofercie, żeby nie wyskoczyły potem "nieprzewidziane wydatki";)


Wycena kotłowni na materiałach firmy Viessmann (wszystkie ceny są cenami brutto):

1. Kocioł Vitodens 200-W 26 kW WB2C - 6561 zł

2. Zestaw uzupełniający mieszacza (7301063) - 1474 zł

3. Rozszerzenie AM 1 (7452092) - 332 zł

4. Czujnik temperatury NTC (7438702) - 278 zł

5. Sprzęgło hydrauliczne ( nie marki Viessmann) - 520 zł

6. Mieszacz specjalny 3-drogowy R 1" (7338215) - 675 zł

7. Złączki do skręcania 1" (7338231) - 73 zł

8. Urządzenie pomocnicze do montażu nadtynkowego (Z002337) - 639 zł

9. Zanurzeniowy czujnik temperatury sprzęgłą hydraulicznego (7179488) - 280 zł



Dodatkowo:

Komin wysokość 10 m - 1022 zł

Materiały do montażu kotłowni - ok. 1000 zł

Koszty robocizny z uruchomieniem - 2000 zł

SUMA: 14 854 zł brutto na VAT 8%



Wycena I kotłowni na materiałach firmy Buderus (wszystkie ceny są cenami brutto):

1. Buderus LOGAMAX plus GB 162 25kW + sterownik Logamatic RC 35 - 7746 zł

2. Moduł do sterowania obiegiem grzewczym MM10 - 737 zł

3. Moduł do sterowania instalacji grzewczej WM10 - 572 zł

4. Czujnik temperatury zewnętrznej FA - 45 zł

5. Zestaw przyłączeniowy czujnika bojlera AS 1.6 - 117 zł

6. Siłownik Honeywell - 550 zł

7. Sprzęgło hydrauliczne ( nie marki Buderus)- 520 zł

8. Mieszacz Honeywell 1" - 320 zł



Dodatkowo:

Komin wysokość 10 m - 1022 zł

Materiały do montażu kotłowni - ok. 1000 zł

Koszty robocizny z uruchomieniem - 2000 zł

SUMA: 14 629 zł brutto na VAT 8%

Zakręcona
22-01-2013, 12:48
Ceny masz tutaj:

http://www.ceneo.pl/1475088

Zasobnik co najmniej 120l.

Pomyłka z mojej strony - podałem cenę tego modelu z otwartą komorą. Z zamkniętą jest droższy. Za te pieniądze można się zastanowić już nad Cerapur Smart do 14kW albo jeszcze lepiej Immergas Victrix 1.9-12kW. Cena obu to około 3600 PLN. Jeżeli teraz ten dom jest nie ocieplony i taka ilość żeberek wystarcza, to po solidnym ociepleniu będzie sporo przewymiarowana, a więc odpowiednia dla kotła kondensacyjnego. Zawsze "wypoci" jakieś oszczędności.
Bardzo dziękuję za odpowiedź i cierpliwość do mnie ;)
Będzie zatem Immergas Victrix 12kW. W sklepie w okolicy 3600zł (brutto).
Można tez kupić zestaw - ten piec z zasobnikiem Immeras 100l w cenie 4800zł lub z zasobnikiem 160l za 5200zł.
Ceny zasobników Biawar kształtują się następująco:
100l - 1100zł, 125l - 1200zł, 150l - 1300zł.
Na co się najlepiej zdecydować?

psulek
22-01-2013, 14:57
Z tego co pamiętam, to do Victrixa 12 trzeba dokupić zestaw do podłączenia zasobnika - około 200 PLN (napęd zaworu, sonda do zbiornika). Jeżeli jest on w komplecie firmowym (a pewnie jest), to bierz komplet producenta. Ja bym brał 150-160l (sam mam 220). Zasobnik 100l to trochę mało na czterosobową rodzinę - napełnisz wannę i już trzeba czekać na podgrzanie.

Pozdrawiam

Paweł

andrzej_f
23-01-2013, 15:11
http://sklep.biatest.pl/vaillant-ecotec-vc-plus-306-35-vih-300-pakiet-kociol-zasobnik-0010002753s3-p-4051.html

Moze cos takiego...

Zakręcona
23-01-2013, 15:29
Z tego co pamiętam, to do Victrixa 12 trzeba dokupić zestaw do podłączenia zasobnika - około 200 PLN (napęd zaworu, sonda do zbiornika). Jeżeli jest on w komplecie firmowym (a pewnie jest), to bierz komplet producenta. Ja bym brał 150-160l (sam mam 220). Zasobnik 100l to trochę mało na czterosobową rodzinę - napełnisz wannę i już trzeba czekać na podgrzanie.

Pozdrawiam

Paweł
Zgadza się, zestaw do podłączenia zasobnika jest w tej cenie.
Pięknie dziękuję.

adamfcb
23-01-2013, 18:11
A moglby ktos sie wypowiedziec na temat kotlow firmy WOLF? jaka to jakosc? Dostalem oferte na model CGB-11 ale niewiele opini znalazlem na jego temat

mishka2
24-01-2013, 09:35
Mam kocioł kondensacyjny WOLF CGB-20 (większy brat CGB-11) od początku marca 2012. Wcześniej, przez ponad 10 lat wisiał na ścianie piwnicy poczciwy, atmosferyczny Vaillant o mocy 21 kW.
Zalety WOLFa w stosunku do Vaillanta:
- pracuje zauważalnie ciszej,
- pobiera powietrze do spalania z zewnątrz, więc można go było umieścić w wygodniejszym dla mnie miejscu piwnicy niż Vaillanta, który pobierał powietrze z pomieszczenia,
- zauważalne mniejsze zużycie gazu ziemnego, ale bez szaleństw - tak około 8-10% (zapewne efekt kondensacji)
Mam w domu grzejniki, podłogówka tylko w łazienkach. Podejrzewam, że przy podłogówce w całym domu (200m2 pow. użytk.) różnica w spalaniu na korzyść WOLFa byłaby większa.
Uważam, że WOLF nie odbiega jakością od innych kotłów dostępnych na rynku. Co prawda mam go tylko 10 miesięcy, ale nie zaliczył żadnej wpadki.

psulek
24-01-2013, 12:34
Zgadza się, zestaw do podłączenia zasobnika jest w tej cenie.
Pięknie dziękuję.

Tylko jak będziesz robić remont, to nie zapomnij pociągnąć kabelków od kotła do sterownika :). Bezprzewodowe są droższe i trzeba zmieniać baterie, a jakbyś chciała pogodówkę (polecane do kondensatu), to jeden kabel od kotła na elewację po północnej stronie, co najmniej 2m nad ziemią, nie za blisko okien, drzwi itp. Po elewacji/remoncie w środku może być ciężkie do zrobienia, a przy okazji innych prac prawie nic nie kosztuje.

bog21
24-01-2013, 20:55
Witam

Proszę o dobór kotła. Dom parterowy 110m2 pow. użytkowej, 30m2 ogrzewanie podłogowe, 80m2 grzejniki+ piwnica 30m2. OZC - 14kw.
Zastanawiam się nad:
1. Vaillant VC 186/3-5 z zasobnikiem VIH R 120l - cena 6200zł
2. Immergas VICTRIX 24 kW ECO PLUS 160 - cena 5300zł
3. De Dietrich MCR II 24 BS 150 - cena 4900zł
a może coś innego i jak wygląda serwis w okolicach Krakowa?

I czy przy takiej powierzchni opłaca się kondesat czy może turbo z zamkniętą komorą spalania i zaoszczędzić z te 2000zł

Dodatkowo doradźcie czy opłaca się brać sterownik pogodowy czy wystarczy pokojowy?
Czy lepiej dopłacic do bezprzewodowego czy jednak na kablu?
Czy opłaca się brać głowice do grzejników zwykłe czy takie elektryczne z ustawieniem temperatury no i czy przy takich wogóle potrzebny jest sterownik pokojowy?

erok
24-01-2013, 22:52
dlaczego takie duże zapotrzebowanie?!

RafBed
24-01-2013, 23:57
W Michałku http://www.mgprojekt.com.pl/michalek planujemy ogrzewanie podłogowe / całość. Jaki piec (najlepiej jednofunkcyjny + zasobnik) polecilibyście?. Z projektem budowlanym zamówiliśmy również projekt ogrzewania podłogowego; wychodzi z obliczeń, iż 9 KW wystarczy. Nie zależy nam na fajerwerkach. Wystarczy aby nie był zbyt drogi i mało awaryjny/dobry serwis :)
Pozdrawiam
Rafał

mrxaoo
25-01-2013, 00:27
Jak było 1000 razy to przepraszam - przekartkowałem temat i nie znalazłem...

Chciałbym dobrać sobie moc kotła, ale na kartce papieru to mi zajmie tydzień...
Widzę, iż polecacie OZC - audytor. Bawiłem się troszkę tym programem, ale głównie na pojedynczych ściankach, jest to zbyt kompleksowy program troszkę jak na moje potrzeby. Czy jest jakiś inny program, który w PROSTSZY sposób (szybszy) pozwoli niedoświadczonemu userowi zbudować sobie model domku i policzyć zapotrzebowanie na C.O. ?

pawelpiwowarczyk
25-01-2013, 10:17
Jak było 1000 razy to przepraszam - przekartkowałem temat i nie znalazłem...

Chciałbym dobrać sobie moc kotła, ale na kartce papieru to mi zajmie tydzień...
Widzę, iż polecacie OZC - audytor. Bawiłem się troszkę tym programem, ale głównie na pojedynczych ściankach, jest to zbyt kompleksowy program troszkę jak na moje potrzeby. Czy jest jakiś inny program, który w PROSTSZY sposób (szybszy) pozwoli niedoświadczonemu userowi zbudować sobie model domku i policzyć zapotrzebowanie na C.O. ?http://www.regulus.com.pl/kadobcan/doborcanal.html

bog21
25-01-2013, 17:28
dlaczego takie duże zapotrzebowanie?!

Tzn duże te ozc 14kw u mnie? Jest to dom parterowy z dość dużą piwnicą, projekt z 1990roku.
Czy może masz na myśli to że za dużą moc mam w wybranych kotłach?

bog21
25-01-2013, 17:33
Witam

Proszę o dobór kotła. Dom parterowy 110m2 pow. użytkowej, 30m2 ogrzewanie podłogowe, 80m2 grzejniki+ piwnica 30m2. OZC - 14kw.
Zastanawiam się nad:
1. Vaillant VC 186/3-5 z zasobnikiem VIH R 120l - cena 6200zł
2. Immergas VICTRIX 24 kW ECO PLUS 160 - cena 5300zł
3. De Dietrich MCR II 24 BS 150 - cena 4900zł
a może coś innego i jak wygląda serwis w okolicach Krakowa?

I czy przy takiej powierzchni opłaca się kondesat czy może turbo z zamkniętą komorą spalania i zaoszczędzić z te 2000zł

Dodatkowo doradźcie czy opłaca się brać sterownik pogodowy czy wystarczy pokojowy?
Czy lepiej dopłacic do bezprzewodowego czy jednak na kablu?
Czy opłaca się brać głowice do grzejników zwykłe czy takie elektryczne z ustawieniem temperatury no i czy przy takich wogóle potrzebny jest sterownik pokojowy?

I jeszcze takie pytanie, jak ustawię sobie na sterowniku pokojowym powiedzmy żądane 21st. to jak powinny być ustawione głowice(pokrętła) w grzejnikach? Czy jest to jakoś odgórnie ustawione że np poziom 3 to ok. 21st a np. 5 to 25st.? i co gdy ustawie 21st jako żądaną temp a potem podkręce na pokrętle na 5 bądź na głowicy z elektronicznym wyświetlaniem np w łazience ustawie sobie 24st? Czy kocioł będzie miał z tym problem i czy tak da się zrobić, czy wtedy będzie to zaburzać ogólnie przyjętą wartość na sterowniku pokojowym??

erok
25-01-2013, 22:04
w pomieszczeniu ze sterownikiem ustawić na MAXA, jak osiągnie zadaną temp to kocioł odłączy zasilanie. W innych pokojach wg. wymagań. tak aby nie przegrzewać pomieszczeń. sterownik umieszczamy w pokoju najchłodniejszym/najszybciej tracącym ciepło czy też pokoju dziennym

Asiz
27-01-2013, 14:05
Witam forumowiczow
Prosze o rade odnosnie dobrania kotla gazowego kondensacyjnego do nowobudowanego domu. Powierzchnia to 160 m2 plus 35m2 garaz. Ocieplenie: 15 cm styropianu podloga plus dodatkowe ocieplenie fundamentow od wewnatrz 10cm. Sciany 15 cm styropianu 0,035, beton komorkowy, welna 30 cm.
Nad salonem (35m2) jest pustka, ogrzewanie podlogowe na dole ok 80m2 plus grzejniki na gorze w 3 sypialniach. Okna 3szybowe, cieple U<0,9 - duze powierzchnia przeszklenia od poludnia (ok 13m2). Nie wiem czy warto wydawac pieniadze na Viessmanna czy moze Junkers bylby ok.
Prosze o pomoc i pozdrawiam.

noc
27-01-2013, 16:08
Witam!
Użytkuję dom z podobnym rozwiązaniem w salonie (dom w melisie-archon -147m2) , wyłącznie podłogówka, izolacja podobna. Ogrzewany kotłem Junkers Cerapur Smart 14-3C , spokojnie daje radę przy mocy ograniczonej do 50% przy obecnych temperaturach. Nawet zimą musisz liczyć się z ogromnymi zyskami od słońca. Przy temp. ok. -10 oC kocioł grzeje dom tylko rano i parę godzin wieczorem. Zużycie gazu w tych temp. (wliczając CWU) ok. 9-12m2 na dobę.

Asiz
27-01-2013, 17:47
Witam!
Użytkuję dom z podobnym rozwiązaniem w salonie (dom w melisie-archon -147m2) , wyłącznie podłogówka, izolacja podobna. Ogrzewany kotłem Junkers Cerapur Smart 14-3C , spokojnie daje radę przy mocy ograniczonej do 50% przy obecnych temperaturach. Nawet zimą musisz liczyć się z ogromnymi zyskami od słońca. Przy temp. ok. -10 oC kocioł grzeje dom tylko rano i parę godzin wieczorem. Zużycie gazu w tych temp. (wliczając CWU) ok. 9-12m2 na dobę.

WOW - no to super ekonomiczny!. W naszym rozwiazanie jest troszke inne: to projekt AJR-19 studia AJR z Wroclawia ale mysle ze skoro wasz na 50% spokojnie radzi sobie z obecnymi temperaturami to i nasz sobie poradzi ;) A mozna wiedziec jakie macie izolacje i okna?
Dziekuje za odpowiedz!

RafBed
27-01-2013, 19:04
i ja właśnie rozmyślam nad Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C do swego Michałka.
Zastanawia mnie tylko fakt, skoro mam OCZ na 9KW, czy wymieniony Junkers nie jest za mocny?
Jakie jest wasze zdanie?
Pozdrawiam
Rafał

rzeczki
27-01-2013, 19:55
Jestem zdecydowanym zwolennikiem kotłów dopasowanych do centralnego ogrzewania. Można założyć, że obciążenie cieplne budynku będzie poniżej 10kW przy -20stC, więc zalecam kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej 10-15kW.
Np.: Junkers ZSB 14-3C, ZSBR 16-3A, Broetje WBS 14, De Dietrich MCA 15, Paradigma Modula NT 10.
Zbiornik c.w.u. pojemności 150-200l

Zdecydowałem się na kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C i do tego zasobnik 150l Biawar.

Chciałem mieć 2 obiegi (30% podłogówka, 70% grzejniki). 2 instalatorów proponuje mi zawór TM200, czy jest to właściwe/dobre rozwiązanie?
Z materiałów Junkersa przeczytałem, że powinien być moduł IPM2.

Mógłbyś proszę podpowiedzieć jak to najlepiej połączyć? Gubię sięw tych sprzęgłach, mieszalnikach itp.

noc
27-01-2013, 20:00
Asiz
WOW - no to super ekonomiczny!. W naszym rozwiazanie jest troszke inne: to projekt AJR-19 studia AJR z Wroclawia ale mysle ze skoro wasz na 50% spokojnie radzi sobie z obecnymi temperaturami to i nasz sobie poradzi A mozna wiedziec jakie macie izolacje i okna?
Dziekuje za odpowiedz!

Jeśli chodzi o okna to są dobrej klasy, ale nie pasywne, po prostu solidnej średniej klasy(f-y Adams-profil Brugmann). Podłoga 12-15cm styro, ściany 15cm styro, dach 35-40cm wełny (0,33), wentylacja mech. z centralą Renowent Exellent.
Do RafBet- trudno o kocioł mniejszej mocy, chyba tylko jeszcze Immergas produkuje mniejsze. Przy odpowiednich ustawieniach kotła (krzywa grzewcza, ograniczenie mocy itp.) i solidnie zbudowanym domu (odpowiednio ocieplonym) o pow. 120-250m2 powinien raczej wystarczyć. Jeśli ktoś chciałby mieć pewność, to powinien wykonać jednak OZC.

fotohobby
27-01-2013, 20:00
i ja właśnie rozmyślam nad Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C do swego Michałka.
Zastanawia mnie tylko fakt, skoro mam OCZ na 9KW, czy wymieniony Junkers nie jest za mocny?
Jakie jest wasze zdanie?
Pozdrawiam
Rafał

Ze słabszych w przystępnej cenie masz jeszcze Immergas Victrix 12 kW.
Ale uwazam, ze junkers bedzie OK. OZC to tylko papier, a budowlana rzeczywisciść to inna sprawa. Ja, aby mieć spokój, do wyniku z OZC dodaję 20%

Asiz
27-01-2013, 20:18
Asiz
WOW - no to super ekonomiczny!. W naszym rozwiazanie jest troszke inne: to projekt AJR-19 studia AJR z Wroclawia ale mysle ze skoro wasz na 50% spokojnie radzi sobie z obecnymi temperaturami to i nasz sobie poradzi A mozna wiedziec jakie macie izolacje i okna?
Dziekuje za odpowiedz!

Jeśli chodzi o okna to są dobrej klasy, ale nie pasywne, po prostu solidnej średniej klasy(f-y Adams-profil Brugmann). Podłoga 12-15cm styro, ściany 15cm styro, dach 35-40cm wełny (0,33), wentylacja mech. z centralą Renowent Exellent.
Do RafBet- trudno o kocioł mniejszej mocy, chyba tylko jeszcze Immergas produkuje mniejsze. Przy odpowiednich ustawieniach kotła (krzywa grzewcza, ograniczenie mocy itp.) i solidnie zbudowanym domu (odpowiednio ocieplonym) o pow. 120-250m2 powinien raczej wystarczyć. Jeśli ktoś chciałby mieć pewność, to powinien wykonać jednak OZC.

no u nas nie ma wentylacji mechanicznej niestety... ale nie wiem czy to ma duzy wplyw na zuzycie ciepla...

qwerty63
27-01-2013, 21:55
Czy bylby ktos w stanie napisac, jaka jest roznica miedzy Viessman Vitodens 222-W a 111-W?
Sa w zasadzie identyczne... Z tego co zauwazylem studiujac prospekty (pisze o wersji 19kW):
222W wazy 60kg, ma sprawnosc 98%/109%, mozna go uzywac z solarami, ma sonde lambda.
111W ma 62kg, sprawnosc 97%/108%, nic o solarach, chyba brak sondy lambda.
Natomiast cena - 111W kosztuje niecale 7000, a 222W niecale 11000... Skad taka duza roznica? Wychodzi na to, ze zdecyduje sie na tanszego 111W, ale ciagle mam wrazenie, ze cos tu przeoczylem. Piec kupuje do malego drewnianego nieocieplonego domku 70m2.
Bardzo prosze o dopisanie jak ktos wie, czym jeszcze te piece sie roznia, oprocz ceny...

RAPczyn
28-01-2013, 19:27
Zdecydowałem się na kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C i do tego zasobnik 150l Biawar.

Chciałem mieć 2 obiegi (30% podłogówka, 70% grzejniki). 2 instalatorów proponuje mi zawór TM200, czy jest to właściwe/dobre rozwiązanie?
Z materiałów Junkersa przeczytałem, że powinien być moduł IPM2.

Mógłbyś proszę podpowiedzieć jak to najlepiej połączyć? Gubię sięw tych sprzęgłach, mieszalnikach itp.

Jest to jakieś rozwiązanie lecz nie doskonałe. Zamiast TM200 wybrałbym Esbe VTA570 lub 370.

pawelpiwowarczyk
29-01-2013, 09:02
Jest to jakieś rozwiązanie lecz nie doskonałe. Zamiast TM200 wybrałbym Esbe VTA570 lub 370.Tyle że to wszystko są zawory termostatyczne. Rzeczki, czy kocioł będzie sterowany czujką pogodową?

Z drugiej mańki, czy taki VTA320 wystarczy jako ogranicznik temperatury gorącej wody? Jaki wybrać 20-43 czy 35-60?

rzeczki
29-01-2013, 09:43
Tyle że to wszystko są zawory termostatyczne. Rzeczki, czy kocioł będzie sterowany czujką pogodową?

Z drugiej mańki, czy taki VTA320 wystarczy jako ogranicznik temperatury gorącej wody? Jaki wybrać 20-43 czy 35-60?

dzięki za odzew Panowie!

Chciałbym żeby kocioł reagował na temperaturę zewnętrzną, a przy takich zaworach jest tylko możliwość nastawów manualnych, czy tak?

Chciałbym Was prosić o rade z jakich kluczowych elementów powinien składać się taki 2 obiegowy system?
Coś sensownego co sami byście polecili.

Dzięki!

bluenet
02-02-2013, 14:26
Planuję w moim domu piec kondensacyjny turbo z zamkniętą komorą spalania. Moje pytanie dotyczy odprowadzania spalin powstających w procesie palenia. U mnie w domu zaproponowany jest komin wychodzący z dachu. Widziałem też rozwiązanie gdzie rura wychodziła przez ścianę pomieszczenia gdzie stoi piec. Które rozwiązanie jest lepsze?

Esiak
02-02-2013, 15:20
Planuję w moim domu piec kondensacyjny turbo z zamkniętą komorą spalania. Moje pytanie dotyczy odprowadzania spalin powstających w procesie palenia. U mnie w domu zaproponowany jest komin wychodzący z dachu. Widziałem też rozwiązanie gdzie rura wychodziła przez ścianę pomieszczenia gdzie stoi piec. Które rozwiązanie jest lepsze?

jak kondensacyjny to nie turbo...
wszystkie kondensacyjne i turbo posiadają zamkniętą komorę spalania... ;)

bog21
02-02-2013, 20:35
Witam

Wybrałem dla mojego domu 110m2 powierzchni kocioł Junkers Smart 14kw z zasobnikiem 120l i pogodówką FW100.30% podłogówki, 70% grzejników. Czy grzejniki najlepiej dobrać dla parametrów 55/45/20 czy wystarczy 70/55/20 bo podobno oszczędność już nie duża a jednak grzejniki mniejsze. I pytanie drugie czy w grzejnikach purmo płytowych typu cv11 lub cv22 przy piecu kondensacyjnym mam zamontować głowice termostatyczne czy jakieś inne? Chce mieć sterowanie pogodówką fw100.

bluenet
02-02-2013, 22:38
jak kondensacyjny to nie turbo...
wszystkie kondensacyjne i turbo posiadają zamkniętą komorę spalania... ;)

ok, w związku z tym co polecasz i czy budować komin?

Artis0
03-02-2013, 00:05
Mam pytanko.
Mam na short liście dwa piece niemalże w tej samej cenie Buderus GB162 i Viessmann Vitodens 200-W.
Poniżej jest wycena na 25 kW, ale ja będę brać 35 kw.
No i tradycyjne pewnie pytanie - który lepszy - co w moim przypadku oznacza:
1. łatwiejszy w obsłudze
2. mniej psujący się
3. ekonomiczniejszy w działaniu
oraz czy wszystkie istotne składniki zostały ujęte w ofercie, żeby nie wyskoczyły potem "nieprzewidziane wydatki";)


Wycena kotłowni na materiałach firmy Viessmann (wszystkie ceny są cenami brutto):

1. Kocioł Vitodens 200-W 26 kW WB2C - 6561 zł

2. Zestaw uzupełniający mieszacza (7301063) - 1474 zł

3. Rozszerzenie AM 1 (7452092) - 332 zł

4. Czujnik temperatury NTC (7438702) - 278 zł

5. Sprzęgło hydrauliczne ( nie marki Viessmann) - 520 zł

6. Mieszacz specjalny 3-drogowy R 1" (7338215) - 675 zł

7. Złączki do skręcania 1" (7338231) - 73 zł

8. Urządzenie pomocnicze do montażu nadtynkowego (Z002337) - 639 zł

9. Zanurzeniowy czujnik temperatury sprzęgłą hydraulicznego (7179488) - 280 zł



Dodatkowo:

Komin wysokość 10 m - 1022 zł

Materiały do montażu kotłowni - ok. 1000 zł

Koszty robocizny z uruchomieniem - 2000 zł

SUMA: 14 854 zł brutto na VAT 8%



Wycena I kotłowni na materiałach firmy Buderus (wszystkie ceny są cenami brutto):

1. Buderus LOGAMAX plus GB 162 25kW + sterownik Logamatic RC 35 - 7746 zł

2. Moduł do sterowania obiegiem grzewczym MM10 - 737 zł

3. Moduł do sterowania instalacji grzewczej WM10 - 572 zł

4. Czujnik temperatury zewnętrznej FA - 45 zł

5. Zestaw przyłączeniowy czujnika bojlera AS 1.6 - 117 zł

6. Siłownik Honeywell - 550 zł

7. Sprzęgło hydrauliczne ( nie marki Buderus)- 520 zł

8. Mieszacz Honeywell 1" - 320 zł



Dodatkowo:

Komin wysokość 10 m - 1022 zł

Materiały do montażu kotłowni - ok. 1000 zł

Koszty robocizny z uruchomieniem - 2000 zł

SUMA: 14 629 zł brutto na VAT 8%

GB162 to nowoczesniejsza konstrukcja z samoczyszczacym wymiennikiem. Ma też nieco wyższą sprawność, więc i zużycie gazu powinno być nieco niższe, ale nie spodziewałbym się dużych różnic. Sam wybrałem Buderusa bo to zarówno moim zdaniem jak i wielu ludzi z branży top półka. Przewaga Vitodensa to bardzo fajne i latwe sterowanie.

Pzdr

twiti7
03-02-2013, 13:06
Witam

Mam dom z 1940 roku powierzchnia grzania 190mkw. Ocieplony strop oraz nowe okna. Budynek 2 piętrowy z cegły, wysokość pomieszczeń 3 metry. Obecnie jest stara instalacja grawitacyjna grzejniki żeliwne ilość wody 300 litrów i piec gazowy z lat 80 roczne rachunki za grzanie około 8 9 tys. Chciał bym zmienić piec na nowy oraz zamontować zawory na grzejniki i wymienić część instalacji - rury w piwnicach doprowadzające wodę do pionów + pompa wody. Obecny piec ma 36kw. Jakiej mocy powinien być piec. Znajomy hydraulik proponuje mi piec junkersa o mocy 25kw czy to będzie wystarczająca moc do ogrzania ma to być jakiś piec do którego w obieg można dopiąć drugi gdyby moc była za mała.

Pozdrawiam
twiti

Elfir
03-02-2013, 15:25
U mnie w domu zaproponowany jest komin wychodzący z dachu. Widziałem też rozwiązanie gdzie rura wychodziła przez ścianę pomieszczenia gdzie stoi piec. Które rozwiązanie jest lepsze?

Przez ścianę mogę być wyprowadzone spaliny dla kotłów o niewielkiej mocy.

pawelpiwowarczyk
03-02-2013, 16:01
Przez ścianę mogę być wyprowadzone spaliny dla kotłów o niewielkiej mocy....czyli do 21KW.

Elfir
03-02-2013, 16:24
paweł - dzieki, bo zapomniałam czy to miało być 19 czy 21 :)

Esiak
04-02-2013, 12:40
"Ujednolicony tekst rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". /§ 142/
/1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.
2. Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeżeli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych.
3. Dopuszcza się wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków, przy zachowaniu warunków określonych w § 175.
/
/§ 175/
/1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
4. W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu. /

Esiak
04-02-2013, 12:45
jeśli masz możliwość to taniej wyjdzie system odprowadzania spalin przez ścianę niż w szachcie kominowym...
pozostaje kwestia estetyki... każdy producent kotłów gazowych ma w ofercie takie gotowe zestawy, musisz sprawdzić tylko czy zachowane są zalecane długości przewodów spalinowych...

bluenet
04-02-2013, 19:33
jeśli masz możliwość to taniej wyjdzie system odprowadzania spalin przez ścianę niż w szachcie kominowym...
pozostaje kwestia estetyki... każdy producent kotłów gazowych ma w ofercie takie gotowe zestawy, musisz sprawdzić tylko czy zachowane są zalecane długości przewodów spalinowych...

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Nie jestem jeszcze pewien jaką moc powinien mieć kocioł aby ogrzać mój dom. Powierzchnia użytkowa 150m2, parter z użytkowym poddaszem. Dodatkowo kominek z DGP.
Zmierzam do tego, że jestem na etapie budowania kominów i wykonawca przekonuje mnie, że budowanie typowego komina będzie sprzyjać wydajności pieca. Nieopodal miejsca gdzie buduję dom są 2 domy, które są wyposażone w rury o których mowa. Jeden parterowy, drugi z użytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej ok 200m2.
Pytanie jest następujące: Czy wykonawca ma rację i o ile taniej procentowo może wynieść budowa typowego komina z wkładem.

DEZET
04-02-2013, 20:10
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Nie jestem jeszcze pewien jaką moc powinien mieć kocioł aby ogrzać mój dom. Powierzchnia użytkowa 150m2, parter z użytkowym poddaszem. Dodatkowo kominek z DGP.
Zmierzam do tego, że jestem na etapie budowania kominów i wykonawca przekonuje mnie, że budowanie typowego komina będzie sprzyjać wydajności pieca. Nieopodal miejsca gdzie buduję dom są 2 domy, które są wyposażone w rury o których mowa. Jeden parterowy, drugi z użytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej ok 200m2.
Pytanie jest następujące: Czy wykonawca ma rację i o ile taniej procentowo może wynieść budowa typowego komina z wkładem.

Koszt wykonania komina będzie wyższy niż systemu z rurami przez ścianę- tu koszt ok. 400-500zł, komin to min, 2-3tys., bo konieczny wkład kwasoodporny. Też zamierzam taki system zastosować, jedyne ograniczenie to te 21kW- mało jest takich piecy turbo. Nie wiem jeszcze (może ktoś odpowie), czy np. kupując piec 24kW można na stałe obniżyć jego moc do tej wymaganej, czy szukać od razu do 21kW?

grzeniu666
04-02-2013, 20:25
dezet, turbo <= 21 jest jak pamiętam trochę. Ad 2.: chyba nie (moc znamionowa)

Esiak
04-02-2013, 20:40
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Nie jestem jeszcze pewien jaką moc powinien mieć kocioł aby ogrzać mój dom. Powierzchnia użytkowa 150m2, parter z użytkowym poddaszem. Dodatkowo kominek z DGP.
Zmierzam do tego, że jestem na etapie budowania kominów i wykonawca przekonuje mnie, że budowanie typowego komina będzie sprzyjać wydajności pieca. Nieopodal miejsca gdzie buduję dom są 2 domy, które są wyposażone w rury o których mowa. Jeden parterowy, drugi z użytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej ok 200m2.
Pytanie jest następujące: Czy wykonawca ma rację i o ile taniej procentowo może wynieść budowa typowego komina z wkładem.
Jeśli chcesz mieć wyprowadzenie przez dach to wystarczy zbudować szacht z pustaków wentylacyjnych, w który wchodzi przewód spalinowy 80mm resztą szachtu kocioł pobiera powietrze do spalania, na wyjściu ze szachtu do kotła stosuje się przejście na przewód spalinowo-powietrzny (rura w rurze) i ten idzie już do kotła...
co do mocy 21kW to może być ona jedynie nie wystarczająca przy kotle dwufunkcyjnym, który przepływowo grzeje wo na c.w.u.
Gdy zastosujemy zasobnik, wyznacznikiem mocy max kotła powinno być zapotrzebowanie na ciepło budynku (kłania się OZC)...

fish9
04-02-2013, 22:24
dzięki za odzew Panowie!

Chciałbym żeby kocioł reagował na temperaturę zewnętrzną, a przy takich zaworach jest tylko możliwość nastawów manualnych, czy tak?

Chciałbym Was prosić o rade z jakich kluczowych elementów powinien składać się taki 2 obiegowy system?
Coś sensownego co sami byście polecili.

Dzięki!

przyłączam się do prośby

Esiak
05-02-2013, 07:32
Koszt wykonania komina będzie wyższy niż systemu z rurami przez ścianę- tu koszt ok. 400-500zł, komin to min, 2-3tys., bo konieczny wkład kwasoodporny. Też zamierzam taki system zastosować, jedyne ograniczenie to te 21kW- mało jest takich piecy turbo. Nie wiem jeszcze (może ktoś odpowie), czy np. kupując piec 24kW można na stałe obniżyć jego moc do tej wymaganej, czy szukać od razu do 21kW?

ale te 24kW na co Ci są potrzebne...?

autorus
05-02-2013, 07:46
Odnośnie kotłów kondensacyjnych siedziałem w tym temacie wiec mogę napisać, że:

- jeśli wyrzut jest przez ścianę to max dopuszczalna moc to 21KW
- jeśli wyrzut jest przez sufit to nie ma ograniczeń co do mocy
- kocioł np 24KW może instalator ograniczyć do tych 21KW aby było wszystko zgodne z przepisami.

grzeniu666
05-02-2013, 19:18
Odnośnie kotłów kondensacyjnych siedziałem w tym temacie wiec mogę napisać, że:
- kocioł np 24KW może instalator ograniczyć do tych 21KW aby było wszystko zgodne z przepisami.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? O jakich przepisach mówisz (konkretnie)?

cieszynianka
05-02-2013, 20:17
Odnośnie kotłów kondensacyjnych siedziałem w tym temacie wiec mogę napisać, że:

- jeśli wyrzut jest przez ścianę to max dopuszczalna moc to 21KW
- jeśli wyrzut jest przez sufit to nie ma ograniczeń co do mocy
- kocioł np 24KW może instalator ograniczyć do tych 21KW aby było wszystko zgodne z przepisami.
Mój kondensat jest zdławiony z 24 do 9 KW, ale co z tego, skoro jego moc startowa jest 8,5KW.
Teraz wiem, że jest przewymiarowany, co w mojej sytuacji (tylko niskotemperaturowe) jest niekorzystne!
Sugeruję dobrze przemyśleć dobór mocy pieca do zapotrzebowania, żeby potem nie narzekać (tak, jak ja) :cool:

batix
06-02-2013, 07:58
Mój kondensat jest zdławiony z 24 do 9 KW
Może takie głupie pytanie, a co to daje?

rzeczki
06-02-2013, 14:05
dzięki za odzew Panowie!

Chciałbym żeby kocioł reagował na temperaturę zewnętrzną, a przy takich zaworach jest tylko możliwość nastawów manualnych, czy tak?

Chciałbym Was prosić o rade z jakich kluczowych elementów powinien składać się taki 2 obiegowy system?
Coś sensownego co sami byście polecili.

Dzięki!

Ponawiam,

w wątku o Junkersie znalazłem taki schemat:

http://tinyurl.com/abkursd

Dla mnie wygląda OK, ponieważ jest IPM1, czyli sterujemy pogodowo (podłogówkę tylko czy obydwa obiegi?), nie ma sprzęgła i dodatkowej pompy. Wszystko to przekłada się na niższe koszty instalacji.

Ale pytanie do Was czy jest to poprawne i będzie dobrze działać? Jakie są minusy względem instalacji opartej na IPM2, sprzęgle (polecana przez Junkersa)?

U mnie:
30% podłogówka (2 łazienki, kuchnia, przedpokój) , reszta grzejniki (salon, 4 sypialnie, garaż, drabinki w łazienkach).

Proszę o pomoc.

chinchilla
08-02-2013, 09:15
Odnośnie tych ograniczeń mocy kotła dla komina przez ścianę-wszyscy moi wykonawcy ,którzy namawiali mnie nie wiedzieć czemu na 24kW,uważali,że :"Zdławi sie kociołek i po krzyku"...ale trzeba zadać sobie parę pytań zasadniczych i dopiero podejmować decyzję.Po pierwsze:Czy z OZC naprawdę wynika potrzeba takiej dużej mocy?-jeśli nie to taki za mocny kocioł to same straty (cena zakupu przeważnie wyższa,zużycie gazu niepotrzebnie wyższe,taktowanie i diabli wiedzą co jeszcze...) i nie sugerować się wywodami "mądrali",tylko oprzeć sie na rzetelnych wyliczeniach.Moi spece na pytanie,czemu 24 kW jak dom ma ok.200m2 i jest nienajgorzej ocieplony (kocioł 1F) odpowiadali,że wszyscy takie dają:bash:.Po drugie: W przepisach nie ma nic o "zdławianiu" kotła tylko o mocy znamionowej i czy aby na pewno nikt się nie przyczepi w razie draki (i nie mówię tylko o upierdliwym kominiarzu ale np.ubezpieczycielu czy nawet producencie,którzy na pewno wynajda zawsze powód,żeby zostawić człowieka na lodzie i nie uznać gwarancji czy podważyć polisę).Spotkałam sie wprawdzie z opinią,że moc wpisuje(gdzie?) serwisant,ale nie bardzo mi się chce wierzyć,że w razie problemów będzie sie liczyć jakiś wpis gdzieś czy raczej specyfikacja kotła podana przez producenta... nie mówiąc o tym,że u mnie jak gazownia przyszła puszczać gaz,to tez sprawdzała moc kotła w projekcie+w opinii kominiarskiej i wpisywała do swoich papierów.Papier wszystko zniesie,ale jak by wynikł jakiśproblem,to wszyscy się będą ścisle trzymać przepisów i stanu faktycznego.Po mojemu gra nie warta świeczki,a jeśli jeszcze ta większa moc nie jest potrzebna to po kiego kombinować? No i to jednak jest gaz-dla własnego bezpieczeństwa lepiej chyba robić wszystko zgodnie z przepisami a nie potem płakać? Ja założyłam w końcu kocioł 18 kW-daje radę i nawet śmiem twierdzić,że trochę słabszy też by uciągnął .

adamfcb
08-02-2013, 18:00
ACV kocioł PRESTIGE SOLO 18 kW jednofunkcyjny czy ktos mial doczynienia z kotlami tej firmy? ma bardzo fajny zakres modulacji ale pierwszy raz slysze o tej firmie,

Artis0
08-02-2013, 20:34
firma w miarę ok, ale dostęp części i serwisu to klapa

malka
09-02-2013, 02:00
Czytam wątek od kilku dni i czym dłużej czytam tym głupsza jestem :oops:
Czasami mam wrażenie ,że w obcym języku mówicie,niemniej pozwolę sobie skorzystać z obecności fachowców i zadać kilka pytań.

Planowałam kotłownię z piecem na ekogroch, los jednak sprawił,że lada chwila będę miała gaz i dość szybko muszę rozgryźć temat kotów,licze na Waszą pomoc.
Dom -obecnie kubatura 290 m3 , docelowo 700 (na razie mam zamknietę poddasze) , ściana trójwarstwowa ,ocieplenie 20cm +5 od północy, strop drewniany wełna 20 cm,dach planowane 35 wełny lub 20 piany pur (15 otwartokomórkowej+ 5 zamkniętokomórkowej) Powierzchnia po podłodze - parter 100m2, poddasze 75.Komin systemowy z wkładem ceramicznym. Duże przeszklenia wyłącznie od strony południowej.Lokatorzy -szt 3.
Na marginesie -chętnie zlecę wykonanie ozc :oops: -nie ma opcji bym to ogarneła.

I teraz clou problemu, jaki kocioł wybrać ??
Posiadam 300 l zasobnik z dwoma wężownicami ( planowany był kocioł na ekogroch + solary) i zastanawiam się czy warto go wykorzystać, czy zainwestować w dwufunkcyjny piec.
Nie ukrywam,że nie bez znaczenia jest koszt osprzętu kotłowni , który -jak wywnioskowałam z Waszych postów znacząco rośnie przy kotle jednofunkcyjnym i zasobniku. Jednak pojęcia nie mam jakie to są różnice w cenie. Bo o ile same kotły mozna porównać, o tyle nie wiem co więcej jest niezbedne przy kotle + zasobnik niz przy kotle dwufunkcyjnym.
Instalator (na razie jedna wycena) bardzo namawia na wykorzystanie zasobnika -znam zalety, jednak nie wiem czy są one warte ceny.
Przybliżycie mi temat ?

1950
09-02-2013, 09:56
instalator ma rację,
po podpięciu kotła do górnej wężownicy grzane będziesz miała około 150 l wody,
dolna pozostanie na dodatkowe źródło ciepła w przypadku W,
koszty nie różnią się aż tak bardzo,
a kocioł dwufunkcyjny nie dość że jest droższy to jeszcze może Ci nie zapewnić komfortu cwu,

jaka jest powierzchnia docelowa?
ile osób będzie korzystało z cwu,?
podłogówka czy grzejniki?

malka
09-02-2013, 12:28
Powierzchnia docelowa to ok 170 m, przy kubaturze 700 (pustka nad salonem).
Dół podłogówka ?(zrobiona), góra- wolałabym grzejniki ze względu na wybraną okładzinę podłóg, jednak jeśli jest uzasadnione położenie podłogówki, mogę to przemyśleć ;)
Dom zamieszkiwać będą 3 osoby , więc na stałe 3 użytkowników cwu

A nie napisałam- wentylacja grawitacyjna

1950
09-02-2013, 21:14
ten zasobnik będzie dobry,
rozważyłbym jednak też podłogówkę na piętrze,
kocioł kondensat,
prawdę mówiąc, innego sobie nie wyobrażam,

ale to tylko moje sugestie

malka
09-02-2013, 21:21
Co przemawia za kondensatem ?
Rozumiem,że gdybym jednak uparła się przy grzejnikach, to wtedy muszę je mocno przewymiarować?


1950, czy byłbyś skłonny wycenić mi taką kotłownię?
Oczywiście materiał+robocizna (mam rzut beretem do Ciebie ) :))

1950
09-02-2013, 22:00
jeżeli chodzi o grzejniki,
do kotła kondensacyjnego nie trzeba przewymiarowywać grzejników,
jest to ekonomicznie nieuzasadnione,
żeby dobrać grzejnik do temperatur zasilania kotła kondensacyjnego 55/45/20 (zasilanie, powrót, temperatura pomieszczenia) jest blisko dwa razy większy od grzejnika który pracuje w temperaturach normowych 75/65/20,
ale, no właśnie chodzi o to ale,
są to temperatury zasilania przy temperaturach zewnętrznych -20 C
w nowo budowanych domach taka sytuacja prawie nie występuje,
dlatego do kotła kondensacyjnego dobieram zawsze grzejniki do temperatur normowych i jeżeli przy takich grzejnikach kocioł będzie pracował nie kondensując przez parę dni w roku to Inwestor nie zbiednieje a na kupnie kolubryn dużo zaoszczędzi

malka
09-02-2013, 22:49
co fachowiec to opinia na temat przewymiarowania grzejników, głupieję już .
Chyba skończy się na podłogówce na górze i będzie spokój;)

A co do reszty ?? :lol:

cieszynianka
10-02-2013, 15:00
Chyba skończy się na podłogówce na górze i będzie spokój;)


Jeśli nie jesteś przekonana, to możesz dać na górze ścienne :yes:

rzeczki
10-02-2013, 15:31
Ponawiam,

w wątku o Junkersie znalazłem taki schemat:

http://tinyurl.com/abkursd

Dla mnie wygląda OK, ponieważ jest IPM1, czyli sterujemy pogodowo (podłogówkę tylko czy obydwa obiegi?), nie ma sprzęgła i dodatkowej pompy. Wszystko to przekłada się na niższe koszty instalacji.

Ale pytanie do Was czy jest to poprawne i będzie dobrze działać? Jakie są minusy względem instalacji opartej na IPM2, sprzęgle (polecana przez Junkersa)?

U mnie:
30% podłogówka (2 łazienki, kuchnia, przedpokój) , reszta grzejniki (salon, 4 sypialnie, garaż, drabinki w łazienkach).

Proszę o pomoc.

Podpowie ktos?

malka
10-02-2013, 15:56
Jeśli nie jesteś przekonana, to możesz dać na górze ścienne :yes:

No właśnie nie mogę, bo tynki juz położone:(

cieszynianka
10-02-2013, 22:32
No właśnie nie mogę, bo tynki juz położone:(
A to szkoda :(

DEZET
11-02-2013, 16:13
ale te 24kW na co Ci są potrzebne...?

Mnie do niczego- takie produkują. Zamierzam kupić piec 2f do co i cwu, wyrzut spalin przez ścianę i jest to ograniczenie do 21kW.
Te większe kW do podgrzania cwu, a nie chcę zasobnika, ew. jakiś mały w piecu (jak np. w Sonier Duval- 2x21l).
Teraz widzę, po przeczytaniu powyższych postów, że muszę się rozejrzeć za takim, który ma niski dolny próg mocy( podłogówka).

bluenet
12-02-2013, 12:38
Jaki wpływ na wydajność kotła kondensacyjnego ma długość komina?

Elfir
12-02-2013, 12:51
każdy producent podaje maksymalną długośc kominów. Każde kolanko skraca tę długość. Dla mojego Cerapur Smart 14 długośc komina (nawiewno-wywiewnego, koncentrycznego) to 15 m w poziomie i - 2 m dla każdego kolanka

bluenet
12-02-2013, 12:56
każdy producent podaje maksymalną długośc kominów. Każde kolanko skraca tę długość. Dla mojego Cerapur Smart 14 długośc komina (nawiewno-wywiewnego, koncentrycznego) to 15 m w poziomie i - 2 m dla każdego kolanka

Może inaczej. Interesuje mnie minimalna długość komina. Generalnie interesuje mnie wykorzystanie wkładu kominowego do odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kotłów kondensacyjnych tzw. koncentryczny rura w rurze.
Aby jeszcze bardziej sprecyzować. Mianowicie mam zamiar zrezygnować z typowego komina na rzecz komina koncentrycznego poziomego. Producent pieca twierdzi, że nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność kotła. Eksperci z redakcji traktujących o budowaniu są przeciwnego zdania.
Proszę o opinię praktyków i eksploratorów systemu.

Esiak
12-02-2013, 15:02
zajrzyj w DTR danego modelu kotła...

grzeniu666
12-02-2013, 15:30
pawelpiwowarczyk, kiedyś pisałeś że do Immergasa 12kW planujesz dodatkową pompę energooszczędną (LFP?). To do wspomagania/oszczędności w napędzaniu podłogówki? Podłączyłeś to już, w jaki sposób? Ma to sens Twoim/waszym zadniem? Planuję 1200 mb podłogówki i primo nie wiem czy ten kocioł uciągnie, seundo czy nie zeżre przy tym za dużo prądu?

bluenet
12-02-2013, 19:08
zajrzyj w DTR danego modelu kotła...

znalazłeś DTR jakiegokolwiek kotła z interesującymi mnie danymi?

pawelpiwowarczyk
12-02-2013, 22:38
pawelpiwowarczyk, kiedyś pisałeś że do Immergasa 12kW planujesz dodatkową pompę energooszczędną (LFP?). To do wspomagania/oszczędności w napędzaniu podłogówki? Podłączyłeś to już, w jaki sposób? Ma to sens Twoim/waszym zadniem? Planuję 1200 mb podłogówki i primo nie wiem czy ten kocioł uciągnie, seundo czy nie zeżre przy tym za dużo prądu?Instalację będę dopiero robił. Kiedyś. być może na wiosnę, ale nie mówię tego głośno by nie zapeszyć (według pierwotnych planów powinniśmy już od dawna mieszkać) :(
U mnie będzie układ mieszany - grzejniki panelowe, grzejniki kanałowe i tylko ciut podłogówki. Raptem 150 m.b. rury. Dodatkowa pompa będzie dlatego, że ograniczenie temperatury wody w podłogówce, zamierzam zrealizować poprzez zawór mieszający 3-drogowy (AFRISO ARV (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.afriso.pl%2F38 2-dn20-frac34-gw-kvs-63-p-3563.html%3Fpage%3D1%26cPath%3D1_554_557)) i obawiam się, że będzie on stawiał taki opór w układzie, że woda goniona pompą z kotła nie zawita w odnogę za zaworem (czyli do układu podłogówki). Na taki schemat (czyli z dodatkową pompą za zaworem 3D ograniczającym temperaturę w układzie podłogówki) często napotykam się w internecie, ale przyznam, sam żadnych obliczeń w tym kierunku nie czyniłem i być może ta pompa wcale nie będzie potrzebna.
I, powtórzę, nie uważam by pompa z kotła była za słaba na taką instalację, ale wydaje mi się, że odnoga podłogowa będzie stanowiła znacznie większy opór (przez zawór 3D) i dlatego chcę tam zastosować dodatkową pompę. Z drugiej strony, jeśli pamięć nie płata figla, czytałem kiedyś, że dodatkowa pompa na jednej z odnóg układu "wysysała wodę" z reszty układu i załączenie jej powodowało zimne grzejniki w pozostałych odnogach układu.
Generalnie, myślę że takich rzeczy na czuja się nie powinno robić, i bez zamodelowania układu w Audytorze C.O. się nie obędzie.

Sama pompa to rzeczywiście produkt LFP, model Maxima (i nie daj się nabrać na Grundfosa, chyba że bardo zależy Tobie, by mieć LFP EXPERIę w innym kolorze obudowy).

Ty, jak rozumiem chciałbyś zastąpić lub wspomóc pompę kotła, dodatkową pompą?
Uważam, że układ im prostszy, tym lepszy. Kiedyś (zdaje się) Liwko pisał, że ma 100% podłogówki i bardzo prosty układ. Wszystko gonione pompą z kotła. I działa to ponoć doskonale. Ja gdybym miał samą podłogówkę, również dążyłbym do takiego układu.

Jeśli obawiasz się, że sama pompa kotła nie pociągnie wszystkiego, przygotuj w układzie miejsce pod dodatkową pompę, ale nie montuj jej. Okaże się, że jest potrzebna - zamontujesz.


Może inaczej. Interesuje mnie minimalna długość komina. Generalnie interesuje mnie wykorzystanie wkładu kominowego do odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kotłów kondensacyjnych tzw. koncentryczny rura w rurze.
Aby jeszcze bardziej sprecyzować. Mianowicie mam zamiar zrezygnować z typowego komina na rzecz komina koncentrycznego poziomego. Producent pieca twierdzi, że nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność kotła. Eksperci z redakcji traktujących o budowaniu są przeciwnego zdania.
Proszę o opinię praktyków i eksploratorów systemu.Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Szczególnie interesują mnie argumenty ekspertów, przeciw krótkiej rurze koncentrycznej.

bluenet
13-02-2013, 08:18
Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Szczególnie interesują mnie argumenty ekspertów, przeciw krótkiej rurze koncentrycznej.

Przebieg spalania zależy przede wszystkim od długości komina lub przewodów powietrzno-spalinowych

źródło: budujemydom.pl

Esiak
13-02-2013, 08:30
Dlatego też każdy producent podaje max długości przewodów spalinowych dla danego modelu, które są zmniejszane przez zastosowanie kolan, trójników itd...
poczytaj dokumentacje projektową dla danego kotła i systemu odprowadzania spalin i będziesz wszystko wiedział...
tu masz dane vaillanta (http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/86/44/00/systemy_pow_spal.pdf) np...

bluenet
13-02-2013, 10:22
Dlatego też każdy producent podaje max długości przewodów spalinowych dla danego modelu

Nadal się nie rozumiemy. Nie interesuje mnie max długość komina. Nawet średnia długość komina mnie nie interesuje. Interesuje mnie minimalna długość komina, a najlepiej poziomego przewodu koncentrycznego (tzw. rura w rurze) jaki można zastosować przy kotłach do 21kW.
Jak już wspomniałem interesuje mnie również wpływ długości komina na wydajność pieca kondensacyjnego.

1950
13-02-2013, 12:58
Przebieg spalania zależy przede wszystkim od długości komina lub przewodów powietrzno-spalinowych

źródło: budujemydom.pl

a może coś bliżej,

pawelpiwowarczyk
13-02-2013, 13:26
Przebieg spalania zależy przede wszystkim od długości komina lub przewodów powietrzno-spalinowych
źródło: budujemydom.plZ jednej strony kominy (z naturalnym ciągiem, zależnym od różnicy ciśnień na obu jego końcach) z drugiej strony przewody koncentryczne (z ciągiem wymuszonym wentylatorem).
Uważam, że minimalna długość ma znaczenie jedynie w przypadku kominów, a już nie ma znaczenia dla pracy rur koncentrycznych. Ktoś wprowadził ciebie w błąd.

bluenet
13-02-2013, 13:35
Uważam, że minimalna długość ma znaczenie jedynie w przypadku kominów, a już nie ma znaczenia dla pracy rur koncentrycznych. Ktoś wprowadził ciebie w błąd.

Ja też tak uważam. Gość mętnie mi tłumaczył, że długość komina, a dokładniej możliwość ogrzania wtłaczanego do kotła powietrza dzięki odpowiedniej długości przewodu ma wpływ na proces kondensacji i wydajność pieca.

1950
13-02-2013, 13:44
pomijalny wpływ,
na kondensację ma przede wszystkim wpływ temperatura powrotu

bluenet
13-02-2013, 14:54
No właśnie. A skoro u mnie będzie wszędzie podłogówka to myślę, że spokojnie mogę sobie pozwolić na kocioł z poziomą rurą o długości 1 m zamiast kosztowny komin o wartości 4-5k.

roberto3011
15-02-2013, 09:17
Niedługo będę musiał zakupić kocioł (piec) gazowy kondensacyjny do domu. Instalator radzi 24 kW (np. DeDitrich MCR). Na forum dużo czytałem o przewymiarowanych kotłach dlatego chciałbym uniknąć tego problemu. Nie twierdzę, że 24 kW będzie źle ale wolałbym się upewnić.

Parametry domu:
- dom z poddaszem użytkowym
- powierzchnia ogrzewana 200 m2
- garaż 22 m2 oddzielony od domu ścianą ocieploną 15 cm zwykłego styropianiu, podejście pod grzejnik jest zrobione ale nie wiem czy będę grzał (jak już to maks do 5-7 oC).
- ściany z POROTHERM 25 CM ocieplone 15 cm stryopianiu Lambda 031
- dach nad poddaszem użytkowym ocieplony 30 cm wełny 035
- strych ocieplony 15 cm wełny 039
- podłoga na gruncie 10 cm styropianu
- okna 3 szybowe, U dla całęgo okna w granicach 0,9 - 1,1 W/m2K
- balkon ocieplony ze wszystkich stron 5 cm styropianu zwykłego (więcej nie weszło), od spodu 10 cm zwykłego styropianu
- wentylacja grawitacyjna
- na parterze podłogówka w hallu, kuchni i łazience, reszta to grzejniki
- góra podłogówka tylko w łazience, reszta to grzejniki
- dodatkowo kominek z DGP grawitacyjnym na górę do 3 pomieszczeń - palenie raczej okazjonalne
- w domu będa mieszkać 5 osób (dwulokalowy), z czasem mam nadzieje więcej

Nie liczyłem OZC dla domu.

Poradźcie proszę jaka moc kotła kondensacyjnego byłaby dobra do tego aby nie załączał się po kilkadziesiąt razy na dobę w okresie przejściowym i żeby nie był za mały do ogrzania domu i przygotowania CWU.

batix
15-02-2013, 13:17
No właśnie. A skoro u mnie będzie wszędzie podłogówka to myślę, że spokojnie mogę sobie pozwolić na kocioł z poziomą rurą o długości 1 m zamiast kosztowny komin o wartości 4-5k.
Mi tez tak jeden tłumaczył ze długość komina ma wpływ na temperaturę zasysanego powietrza. I niby to jest problem przy tych zestawach poziomych. Ale ja tez mam poziomy

Elfir
15-02-2013, 17:59
Interesuje mnie minimalna długość komina. Generalnie interesuje mnie wykorzystanie wkładu kominowego do odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kotłów kondensacyjnych tzw. koncentryczny rura w rurze.
Aby jeszcze bardziej sprecyzować. Mianowicie mam zamiar zrezygnować z typowego komina na rzecz komina koncentrycznego poziomego. Producent pieca twierdzi, że nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność kotła. Eksperci z redakcji traktujących o budowaniu są przeciwnego zdania.
Proszę o opinię praktyków i eksploratorów systemu.


Ja też mam poziomy. W projekcie mam kocioł tuż przy ścianie zewnętrzej, wiec minimalna długosc może być symboliczna. Akurat u mnie było mi wygodniej przestawić kocioł wgłąb pomieszczenia.

amciek80
16-02-2013, 11:10
Witam,

Troche off topic ale zwiazany z gazem. Zapewne w gazie jest jak z pradem - placi sie stala oplate za kazdy kW mocy przylaczeniowej. O ile w przypadku energetyki znalazlem zakresy mocowe i mozna wystapic o 13,1kW majac bodajze zabezpieczenie 32A i placic za 13,1kW. Jakie sa widelki jesli chodzi o gaz. Na stronach dolnoslaskiej spolki gazownictwa nie moge znalezc takich informacji. Ktos wie?
Chce podpisac umowe juz teraz, zeby ruszyl licznik do wykonania, a gazownia daje sobie skromne 52 tygodnie. Zakladam za palca, ze bedzie piecyk 13kW. Gazownia przeliczy ze swoich tabelek i wyjdzie im rura powiedzmy fi 25. Czy pozniej do tej rury bede mogl podlaczyc piecyk 21kW? Nie chce podawac 21kW bo pozniej beda mi liczyc stale oplaty jak za 21kW. Na pewno sa jakies zakresy jak dla energetyki.

asolt
16-02-2013, 14:27
Witam,

Troche off topic ale zwiazany z gazem. Zapewne w gazie jest jak z pradem - placi sie stala oplate za kazdy kW mocy przylaczeniowej. O ile w przypadku energetyki znalazlem zakresy mocowe i mozna wystapic o 13,1kW majac bodajze zabezpieczenie 32A i placic za 13,1kW. Jakie sa widelki jesli chodzi o gaz. Na stronach dolnoslaskiej spolki gazownictwa nie moge znalezc takich informacji. Ktos wie?
Chce podpisac umowe juz teraz, zeby ruszyl licznik do wykonania, a gazownia daje sobie skromne 52 tygodnie. Zakladam za palca, ze bedzie piecyk 13kW. Gazownia przeliczy ze swoich tabelek i wyjdzie im rura powiedzmy fi 25. Czy pozniej do tej rury bede mogl podlaczyc piecyk 21kW? Nie chce podawac 21kW bo pozniej beda mi liczyc stale oplaty jak za 21kW. Na pewno sa jakies zakresy jak dla energetyki.

W przypadku taryf W1, W2, W3 nie ma takich ograniczeń, dodatkowe oplaty za max przepływ pojawiają się w taryfie W4 i wyższych (od 8000 m3/rok).

rzeczki
17-02-2013, 19:49
Ponawiam,

w wątku o Junkersie znalazłem taki schemat:

http://tinyurl.com/abkursd

Dla mnie wygląda OK, ponieważ jest IPM1, czyli sterujemy pogodowo (podłogówkę tylko czy obydwa obiegi?), nie ma sprzęgła i dodatkowej pompy. Wszystko to przekłada się na niższe koszty instalacji.

Ale pytanie do Was czy jest to poprawne i będzie dobrze działać? Jakie są minusy względem instalacji opartej na IPM2, sprzęgle (polecana przez Junkersa)?

U mnie:
30% podłogówka (2 łazienki, kuchnia, przedpokój) , reszta grzejniki (salon, 4 sypialnie, garaż, drabinki w łazienkach).

Proszę o pomoc.

Mógłby ktoś się wypowiedzieć i doradzić?

pawelpiwowarczyk
17-02-2013, 20:04
Mógłby ktoś się wypowiedzieć i doradzić?Spróbuj tutaj: http://forum.info-ogrzewanie.pl/

zioberek
18-02-2013, 10:42
Witam. W związku z tym, że na wiosnę planuję całkowitą zmianę co. Przymierzam się do zakupu kotła Junkers Cerapur Smart zSB 14-3C z zasobnikiem, który ma ogrzać ok 90 m2. Górę domu będzie zamieszkiwała inna rodzina. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby doradzić odnośnie doboru grzejników i czy w/w kocioł będzie odpowiedni. Dom ocieplony niestety tylko styropianem 5 cm + siding. Wstępnie zdecydowałem się na grzejniki Kermi, i tak dla sypialni 14,4 m2 widziałbym grzejnik płytowy KERMI V22 600x1400 70/55C: 1873 WAT , pokój 1 - 15,84 m2 KERMI V22 600x1600 70/55C: 2141 WAT a więc około 130W/m2 dla parametró 70/55C. Czy taki dobór będzie odpowiedni i jak dobrać grzejniki dla łazienek i kuchni. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
171253

DEZET
18-02-2013, 10:48
Ja też tak uważam. Gość mętnie mi tłumaczył, że długość komina, a dokładniej możliwość ogrzania wtłaczanego do kotła powietrza dzięki odpowiedniej długości przewodu ma wpływ na proces kondensacji i wydajność pieca.

Też uważam, że gość mącił. Bardziej ważna jest minimalna odległość od okien przy takim wyrzucie spalin.
U siebie zakładam też minimalną długość takiej rury- wg obliczeń wyjdzie mi ok.1,5m (rura z kolankiem do ściany 40cm+ ściana 24cm+ styro 15-20cm=60-65cm +to co za ścianą ok. 90cm ze względu na pobliskie okno).

pedronx
18-02-2013, 12:25
Witam,
Dlaczego tak mało jest na forum o kotłach ACV?
Dotychczas rozważałem Junkersa zsb 14 lub Immergasa Victrixa x12. Jednak parametry ACV deklasują poprzedników na całej linii (modulacja od 2 do 18kw i wydajność cwu kilkukrotnie przewyższająca konkurentów, nawet Viesmana)? Są droższe o ok 2000.
Dlaczego zatem o nich tak cicho?
Dziękuję i pozdrawiam

malka
19-02-2013, 00:08
Witam,
Dlaczego tak mało jest na forum o kotłach ACV?
Dotychczas rozważałem Junkersa zsb 14 lub Immergasa Victrixa x12. Jednak parametry ACV deklasują poprzedników na całej linii (modulacja od 2 do 18kw i wydajność cwu kilkukrotnie przewyższająca konkurentów, nawet Viesmana)? Są droższe o ok 2000.
Dlaczego zatem o nich tak cicho?
Dziękuję i pozdrawiam

przepraszam, ale od czego są droższe o 2 tyś?? bo chyba nie od Junkersa :cool:

są dwa razy droższe -to blizsze prawdy.

pedronx
19-02-2013, 10:14
malka świeżutkie ceny z allegro:
JUNKERS CERAPUR MODUL ZBS 14/100S-3MA - 7 699 zł
http://allegro.pl/junkers-cerapur-modul-zbs-14-100s-3ma-8-vat-p-n-i2964211602.html

acv 18 kw prestige excellence - 8 800 zł
http://allegro.pl/kociol-kondensacyjny-acv-18-kw-prestige-excellence-i3015286529.html

IMMERGAS Victrix 12 eco plus 100 - 6 600 zł
http://allegro.pl/kociol-piec-immergas-victrix-12-eco-plus-100-i2968699278.html

Junkers to lodówka, ale zasada działania taka sama jak acv. ACV ma wydajniejszy zasobnik z nierdzewki (choć mniejszy) i (dużo) lepszą modulację.

pzdr

grzeniu666
19-02-2013, 11:43
pedronx, tu nie chodzi o porównanie ACV vs jakieś inne lodówki/2F ale np. z Victrixem lub Smartem 1F + zasobnik np. 150L (taki zestaw jest sprawdzony wielokrotnie i działa jak sądzę o najmniej nie gorzej), a to np. 5500 (http://allegro.pl/junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c-120-kondensacyjny-i3001585163.html + pogodówka FW100, zasobnik oczko większy).
PS. Masz komin przez ścianę? Bo jeśli nie, to Victrix 24kW byłby chyba super na
Twoje obawy ;) Sprawdzaj czy ceny są z VAT 23 czy 8.

pedronx
19-02-2013, 11:53
PS. Masz komin przez ścianę? Bo jeśli nie, to Victrix 24kW byłby chyba super na
Twoje obawy ;)
Grzeniu, mógłbyś rozwinąć?
Dzięki

grzeniu666
19-02-2013, 12:00
Grzeniu, mógłbyś rozwinąć?
Dzięki

Niektórzy nie planują kominów "tradycyjnych" przez dach, i wyrzut spalin można zrealizować przez ścianę (google: kocioł komin przez sciane) ale limitem jest moc 21kW. Jeśli masz normalny komin to Tobie wszystko jedno, a ten Victrix ma nadal b.dobrą moc min., szczególnie przy 24kW maksymalnej (modulacja od 13%, nawet ten twój ACV nie ma takiego zakresu). No i cena dobra!

pedronx
19-02-2013, 12:11
no tak, ale co z taktowaniem. Mam zapotrzebowanie 12kw przy -20stC na zewnątrz.

grzeniu666
19-02-2013, 12:20
no tak, ale co z taktowaniem. Mam zapotrzebowanie 12kw przy -20stC na zewnątrz.

Aleś się zafiksował na tym taktowaniu ;) Raczej nic wielkiego, będzie tylko trochę częściej (prędzej, np. od 4st zamiast od 8st). I tyle. Nie sądzę że ew. straty z tego tytułu są warte choć połowy dopłaty do ACV.

PS. Coś mi to Twoje zapotrzebowanie nie pasuje, jak liczone? Coś duże jak na to co w stopce.

pedronx
19-02-2013, 12:33
8kw przez ściany, 4 przez wentylację. 45kwh m2 a.
Też mnie wkurza, że takie duże, ale ponoć takie ma być. Liczone w jakimś gestapowskim sofcie pphp przez mego "doradcę od energooszczędzania".
pzdr

malka
19-02-2013, 14:19
malka świeżutkie ceny z allegro:
JUNKERS CERAPUR MODUL ZBS 14/100S-3MA - 7 699 zł
http://allegro.pl/junkers-cerapur-modul-zbs-14-100s-3ma-8-vat-p-n-i2964211602.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fjunke rs-cerapur-modul-zbs-14-100s-3ma-8-vat-p-n-i2964211602.html)

acv 18 kw prestige excellence - 8 800 zł
http://allegro.pl/kociol-kondensacyjny-acv-18-kw-prestige-excellence-i3015286529.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-kondensacyjny-acv-18-kw-prestige-excellence-i3015286529.html)

IMMERGAS Victrix 12 eco plus 100 - 6 600 zł
http://allegro.pl/kociol-piec-immergas-victrix-12-eco-plus-100-i2968699278.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-piec-immergas-victrix-12-eco-plus-100-i2968699278.html)

Junkers to lodówka, ale zasada działania taka sama jak acv. ACV ma wydajniejszy zasobnik z nierdzewki (choć mniejszy) i (dużo) lepszą modulację.

pzdr

Raczej tego ACV
acv 18 kw prestige excellence - 8 800 zł
http://allegro.pl/kociol-kondensacyjny-acv-18-kw-prestige-excellence-i3015286529.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkocio l-kondensacyjny-acv-18-kw-prestige-excellence-i3015286529.html)

porównałabym z tym Junkersem Junkers Cerapur smart 14kw
http://allegro.pl/junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c-kondensat-rzeszow-i2995886774.html

a tu juz różnica w cenie jest znaczna, bardzo znaczna bym nawet powiedziała

Ja na ACV dostałam ofertę na 9800 u lokalnego dystrybutora (cena z montażem), z powodu ceny skreśliłam z listy, mimo iż jego zaletą jest szeroka modulacja -o czym sam piszesz.

pedronx
19-02-2013, 14:39
Wizualnie rzeczywiści można je porównać, jednak różnica jest zasadnicza, bo ten junkers jest bez zasobnika wewnątrz. ACV ma 54 litrowy zasobnik.

malka
19-02-2013, 14:42
Niezaprzeczalny fakt :) niemniej to najdroższy zasobnik z jakim się spotkałam ;)
Sama jestem bardzo ciekawa jak te kotły się sprawują. Choć z w/w powodu sama tego nie sprawdzę :(

pedronx
19-02-2013, 14:56
dlatego pisałem, że jest o 2 tysie droższy niż podobne rozwiązanie konkurencji (wypada dodać, że jeśli dodałabyś do kotła junkersa zasobnik INOX to cena byłaby podobna - ten acv to właśnie stal nierdzewna, czyli nie do zajechania).
jeśli chodzi o wysoką cenę to chyba nie przeglądałaś kotłów Viesmana :)

malka
19-02-2013, 15:06
Viesmana odpuściłam na dzień dobry z powodu nędznego serwisu i nieadekwatnej "do zasług" ceny.

pawelpiwowarczyk
19-02-2013, 19:59
Luźno śledzę dyskusję.
Piszecie o ACV 2F ze zasobnikiem. Dla pełnego obrazu dodam, że (o ile się nie mylę) w kotłach dwufunkcyjnych ze zasobnikiem, zasobnik jest typu warstwowego, a taki typ zasobnika jest o połowę wydajniejszy od wersji z wężownicą. Czyli 54 litry warstwowego odpowiada 80 litrom tradycyjnego.

malka
19-02-2013, 20:52
Możesz sprecyzować pojęcie "wydajniejszy" ?

pawelpiwowarczyk
19-02-2013, 21:08
Możesz sprecyzować pojęcie "wydajniejszy" ?http://muratordom.pl/instalacje/instalacje-wodne/zasobnik-warstwowy,37_2327.html

malka
19-02-2013, 21:42
Dzięki :)
I znów mam dumać nad kotłem...a juz byłam zdecydowana :bash:

pawelpiwowarczyk
19-02-2013, 22:11
Ja wybrałem... Immergasa Victriksa 12KW z ich "firmowym" zasobnikiem 160l.
Na marginesie - zasobniki immergas kupuje od tej (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.drazice.pl%2Fo grzewacz%2Cwymiennik%2Cwezownica%2Copcjonalna%2Cgr zalka%2Cstojacy%2C0.6MPa%2C100-250l.html) firmy :)

malka
19-02-2013, 22:25
Na oko całkiem przyzwoity ;) cena bardzo zachęcająca (w "moim" sklepie cena z zasobnikiem 100 l-5200)
Mnie wszystko kręci w kotle Isotwin Condens F 24/30 E - poza ceną

pedronx
20-02-2013, 00:18
Luźno śledzę dyskusję.
Piszecie o ACV 2F ze zasobnikiem. Dla pełnego obrazu dodam, że (o ile się nie mylę) w kotłach dwufunkcyjnych ze zasobnikiem, zasobnik jest typu warstwowego, a taki typ zasobnika jest o połowę wydajniejszy od wersji z wężownicą. Czyli 54 litry warstwowego odpowiada 80 litrom tradycyjnego.

To dla jeszcze pełniejszego obrazu dodam że acv ma własny patent na zasobnik pt zasobnik w zasobniku, co pozwala na jeszcze większą wydajność niż warstwowy. W dodatku jest z nierdzewki i posiada konstrukcję przeciw osadzaniu sie kamienia kotłowego. Zasobniki z linii smart mają dożywotnią gwarancję.
Pzdro
Y

amciek80
20-02-2013, 22:21
posiada konstrukcję przeciw osadzaniu sie kamienia kotłowego
wiesz jaka to konstrukcja?

pedronx
20-02-2013, 23:01
Wiem, ale proponuje acv.pl i kilka filmikow na aldamir.pl.
Pzdr

amciek80
21-02-2013, 00:08
pedronx - filmiki widzialem ale nie moge w nich dostrzec nic tak specjalnego, co uniemozliwiloby osadzenie sie kamienia. Jesli wiesz to czy mozesz mnie nakierowac jak to ma dzialac? Czy to ich marketingowe banialuki?

pedronx
21-02-2013, 06:56
Wystarczy przeczytać opis...
Kamień się nie osadza dzięki pofałdowanej budowie ścianek. A czy to banialuki... nie wiem. Moźe nie skoro na linię smart dają dożywotnią gwarancję. Ale to wszystko jest tam napisane, sero :)
Pozdro

1950
21-02-2013, 08:04
jest zbiornik w zbiorniku,
wewnętrzny zbiornik jest z nierdzewki którego ścianki są pofałdowane,
podobnie jak mieszek od akordeonu,
na skutek zmian temperatury wody, ścianki zbiornika pracują, uniemożliwiając odkładanie się kamienia kotłowego,
marka raczej niszowa,ale bardzo dobra i na pewno nie chińszczyzna,
ale ceny mają belgijsikie,

z tym, że innowacyjność kosztuje,
jak komuś zależy i ma kasę to naprawdę warto

amciek80
21-02-2013, 09:21
na skutek zmian temperatury wody, ścianki zbiornika pracują, uniemożliwiając odkładanie się kamienia kotłowego,

ee, kamien to tam na pewno sie osadzi. jesli juz to wskutek ruchow moze popekac i spadnie. tylko czy to tak naprawde zadziala?.
śwagier ma ten wynalazek acv - jak mu sie popsuje jestem pierwszy w kolejce zeby go rozebrac.

1950
21-02-2013, 14:31
działa

pedronx
21-02-2013, 14:53
1950 dzięki za głos w sprawie.
Czy jako spec doradziłbyś mi w moim, dość chyba nietypowym, przypadku?
Opis chałupy w stopce. Mam problem z doborem automatyki do instalacji. Wszędzie wodne + drabinki w 3 łazienkach i grzejnik w garażu, ale żeby nie było tak łatwo to na parterze mam płytę fund. gr. 25cm a na piętrze 7cm wylewki. Podejrzewam, że nie da się tego ogarnąć jedną krzywą bo albo góra będzie przegrzana lub dół niedogrzany.

Zastanawiam się nad Immergasem 1funkc + zasobnik + rozdzielacz strefowy 1wysoka/2niska DIM http://pl.immergas.com/dim/dim_v2/dimv2_top.htm - czyli wszystko w jednym pudełku ale drogo :(

Jak to można ogarnąć inaczej, ale nie gorzej ;)

Dzięki i pozdro

1950
21-02-2013, 19:33
nie znam Immergas`a, zmusiłeś mnie do wejścia na ich stronę,
i być może nie czy to będzie już całość kosztów,

w ogóle mają takie jakieś dziwne rozwiązania,
stosując ten rozdzielacz strefowy masz w układzie zamiast dwóch, trzy pompy,
pompę kotła, pompę co i pompę podłogówki,
dla mnie to rozwiązanie niezbyt racjonalne,
ale, być może czegoś nie wiem,

można to zrobić taniej, ale kombinując,
jeżeli chcesz fabryczne rozwiązania to trzeba płacić,

Artis0
21-02-2013, 22:41
ja mam kiepskie doswiadczenie z Acv jesli chodzi o serwis i dostepnosc czesci......
Odnosnie podniecania sie modulacja immergasa - to jakos nikt nie patrzy na sprawnosc tego kotla przy okreslonych temperaturach, ktora nie jest taka rewelacyjna.
Kolejna sprawa to owe taktowanie - czy ktos porownywal z jaka moca startuja kotly danych producentow? i jak duzy wplyw na oszczednosc w zuzyciu paliwa bedzie miala modulacja pieca od 4 lub 6kw??

ReniaAdi
21-02-2013, 23:35
Dzwonilam dzisiaj do hydraulika, ktory robil mi wycene z zapytaniem jaki kociol potrzebuje (kW) a on mi mowi ze 24kW. Wedlug moich obliczen to ja potrzebuje 12 kW. I kto ma racje? Pytam dlaczego az 24 a on mi mowi ze zapotrzebowanie na ciepla wode itp. Jakis magik?

water-sprite
21-02-2013, 23:46
Czytam i czytam i nie wiem, jak na podstawie OZC dobrać moc kotła? Ktoś kilka stron wcześniej pisał, żeby dodać do siebie straty przez przenikanie i na wentylację i podzielić przez 25? Tak się to robi? Bo mnie wtedy wychodzi 158,52 W :eek:
A co Wam mówi: Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 49 kWh/m2*rok?
W projekcie mam moc kotła 12kW łącznie z cwu z zasobnikiem 150l. Czy taki wystarcza dla 4 osób?

ReniaAdi
22-02-2013, 08:07
Kto umie obliczyc OZC?

asolt
22-02-2013, 08:14
Dzwonilam dzisiaj do hydraulika, ktory robil mi wycene z zapytaniem jaki kociol potrzebuje (kW) a on mi mowi ze 24kW. Wedlug moich obliczen to ja potrzebuje 12 kW. I kto ma racje? Pytam dlaczego az 24 a on mi mowi ze zapotrzebowanie na ciepla wode itp. Jakis magik?

Ty potrzebujesz duzo mniej niż 12 kW, ale nie ma mniejszych kotłów niz 12 kW i taki trzeba zainstalowac. Co do cwu, jezeli mamy zasobnik to wystarczy pomnozyc ilość osób razy 0,25 kW i dodać to projektowego obciązenia cieplnego uzyskanego z ozc i mamy moc całkowitą jaką powinien posiadać dobierany kocioł. A hydraulik to faktycznie jakis magik.

asolt
22-02-2013, 08:19
Czytam i czytam i nie wiem, jak na podstawie OZC dobrać moc kotła? Ktoś kilka stron wcześniej pisał, żeby dodać do siebie straty przez przenikanie i na wentylację i podzielić przez 25? Tak się to robi? Bo mnie wtedy wychodzi 158,52 W :eek:
A co Wam mówi: Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 49 kWh/m2*rok?
W projekcie mam moc kotła 12kW łącznie z cwu z zasobnikiem 150l. Czy taki wystarcza dla 4 osób?

Mając obliczenia ozc podane jest w nich projektowe obciązenie cieplne budynku czyli suma strat dla temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej.
Dzielenie przez 25, skąd niektórzy biora takie wzory?
To czy te 12 kW wystarczy uzaleznione jest od izolacji termicznej budynku. We zdecydowanej wiekszosci przypadków ta moc jest wystarczająca. Zasobnik 105 l troche za mały dla 4 osób, Pomyśl o 200 lub 250 l.
Wskaznik zapotrzebowania na ciepło pokazuje jak duzo energii jest konieczne w sezonie grzewczym do utrzymania załozonej temp wewn. w budynku (20 oC, 24 oC w łazienkach),
gdy przemnozymy to przez powierzchnię ogrzewaną to otrzymamy całkowite zapotrzebowanie na ciepło bez uzwglednienia sprawności i rodzaju układu grzewczego i bez zapotrzebowania cwu. Powuższe odnosi sie wyłacznie do wyników obliczen ozc.

batix
22-02-2013, 08:44
jeden gościu upraszał i liczył ile m2 domu razy 100 . Czyli np 120 m2 x 100 = 12 kW

asolt
22-02-2013, 08:47
jeden gościu upraszał i liczył ile m2 domu razy 100 . Czyli np 120 m2 x 100 = 12 kW

Jak mozna mieszac projektowe obciazenie cieplne budynku z zapotrzebowaniem na ciepło, to dwie rózne rzeczy. Skąd wziął te 100 W nie wiem.
Ale to apteka od tego sie nie umiera, a ze instalacja drozej kosztuje to niech sie martwi inwestor.

water-sprite
22-02-2013, 12:58
Mając obliczenia ozc podane jest w nich projektowe obciązenie cieplne budynku czyli suma strat dla temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej.
Dzielenie przez 25, skąd niektórzy biora takie wzory?
To czy te 12 kW wystarczy uzaleznione jest od izolacji termicznej budynku. We zdecydowanej wiekszosci przypadków ta moc jest wystarczająca. Zasobnik 105 l troche za mały dla 4 osób, Pomyśl o 200 lub 250 l.
Wskaznik zapotrzebowania na ciepło pokazuje jak duzo energii jest konieczne w sezonie grzewczym do utrzymania załozonej temp wewn. w budynku (20 oC, 24 oC w łazienkach),
gdy przemnozymy to przez powierzchnię ogrzewaną to otrzymamy całkowite zapotrzebowanie na ciepło bez uzwglednienia sprawności i rodzaju układu grzewczego i bez zapotrzebowania cwu. Powuższe odnosi sie wyłacznie do wyników obliczen ozc.



O.K. to u mnie wychodzi 6098 kWh/rok
plus 0,25 kW * 4 osoby=1 kW

Wnioskuję , że teoreyczne wystarczyłby kocioł o mocy 7kW. Czy dobrze?

asolt
22-02-2013, 13:11
O.K. to u mnie wychodzi 6098 kWh/rok
plus 0,25 kW * 4 osoby=1 kW

Wnioskuję , że teoreyczne wystarczyłby kocioł o mocy 7kW. Czy dobrze?

Teoretycznie tak, ale trzeba załozyc ze ocieplenie moze miec pewne niedoróbki wykonawcze, ze mogą być temp niższe niż obliczeniowa itd.
Praktycznie nie są dostepne jeszcze kotły o takich mocach i dlatego i tak musimy zainstalować 12 kW. Co w zasadzie konczy dywagacje na temat doboru kotła dla takich mocy strat.

water-sprite
22-02-2013, 13:20
Wreszcie ktoś jasno napisał, dzięki.

pedronx
22-02-2013, 13:25
plus 0,25 kW * 4 osoby=1 kW


Czego dotyczy to wyliczenie?

asolt
22-02-2013, 13:27
Mocy koniecznej do ogrzania cwu w zasobniku.

pedronx
22-02-2013, 13:31
Jak mozna mieszac projektowe obciazenie cieplne budynku z zapotrzebowaniem na ciepło, to dwie rózne rzeczy. Skąd wziął te 100 W nie wiem.
Ale to apteka od tego sie nie umiera, a ze instalacja drozej kosztuje to niech sie martwi inwestor.

No to się pogubiłem :/

A czy obciążenie cieplne budynku nie jest przypadkiem równe zapotrzebowaniu na ciepło?
Przecież do obliczenia obu tych wartości korzystamy z temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej i temperatury jaką chcemy mieć w domu (20 oC, 24 oC w łazienkach).

Czyli inaczej, zapotrzebowanie na ciepło powinno pokrywać straty (czyli obciążenie) cieplne budynku.

Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu?
Dzięki i pozdro

Esiak
22-02-2013, 13:36
a ponieważ i tak kocioł ma priorytet c.w.u. więc te 12kW z nadwyżką starczy...
200L do temp 50 nagrzeje w 47min

asolt
22-02-2013, 13:50
No to się pogubiłem :/

A czy obciążenie cieplne budynku nie jest przypadkiem równe zapotrzebowaniu na ciepło?
Przecież do obliczenia obu tych wartości korzystamy z temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej i temperatury jaką chcemy mieć w domu (20 oC, 24 oC w łazienkach).

Czyli inaczej, zapotrzebowanie na ciepło powinno pokrywać straty (czyli obciążenie) cieplne budynku.

Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu?
Dzięki i pozdro

I wcale sie nie dziwie ze sie pogubiłeś. Projektowe obciązenie cieplne nie jest tozsame z zapotrzebowaniem na ciepło. To pierwsze podawane jest w W, kW i jest suma strat ciepła dla temp obliczeniowej zewn. To drugie podajemy w kWh i jest ilośc energi potrzebna na utrzymanie temp wenetrznych (20 oC, 24 łazienki) w okresie całego sezonu grzewczego (roku). Wyniki z ozc nie zawierają cwu i nie uwzgledniają sprawnosci systemu grzewczego

pedronx
22-02-2013, 14:31
Muszę więcej o tym poczytać bo nie kumam do końca :(
Ale dzięki za wyjaśnienie :)

asolt
22-02-2013, 14:39
Muszę więcej o tym poczytać bo nie kumam do końca :(
Ale dzięki za wyjaśnienie :)

Widzę to po twojej stopce. Zapotrzebowanie na ciepło to na pewno nie 12 kW, a 45 kWh/m2*a

jaremy
25-02-2013, 14:20
a ja przed chwilą rozmawiałem z autoryzowanym sprzedawcą immergasa i gość z uporem maniaka wciska mi piec 24 kWh bo twierdzi że w moim przypadku najważniejsze jest grzanie Wody do mycia i tak duża moc musi być i basta. Nieważne że mówie mu iż mam obliczenia OZC (gość sie nawet przyznał że sam takie robi i do tego studiuje na polibudzie).
Dodam, że rozważam Immergasa Victrixa 12 kWh i Junkersa Ceraputa 14 Kwh. Jeśli możecie powiedzcie mi który wybrać. O OZC Asolt może coś więcej powiedzieć.

pedronx
25-02-2013, 14:36
na podobny temat odpowiadałem przed chwilą tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=5841420&viewfull=1#post5841420.

Co mają obliczenia ozc do zużycia wody - przecież one nie uwzględniają Twojego zużycia wody? Moim zdaniem gość ma rację w tym przypadku. Proponuję w specce kotła postudiować wydajności wody 12kw vs 24kw.
Pozdro

pedronx
25-02-2013, 14:38
można to zrobić taniej, ale kombinując,
jeżeli chcesz fabryczne rozwiązania to trzeba płacić,

A czy byłbyś tak miły i uchylił rąbek tajemnicy? :)
Dzięki i pozdro

Esiak
25-02-2013, 14:43
na podobny temat odpowiadałem przed chwilą tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=5841420&viewfull=1#post5841420.

Co mają obliczenia ozc do zużycia wody - przecież one nie uwzględniają Twojego zużycia wody? Moim zdaniem gość ma rację w tym przypadku. Proponuję w specce kotła postudiować wydajności wody 12kw vs 24kw.
Pozdro

no i jaka jest wg Ciebie różnica w podgrzaniu 200L wody (10-50o) z mocą 12kW i 24kW? czas na pewno 2x krótszy ale jaki to czas...? 5h? 3h?

pedronx
25-02-2013, 14:52
sory, nie kumam pytania?

Esiak
25-02-2013, 17:35
no pytam jaka jest wg Ciebie "wydajność wody" dla tych dwóch mocy? że sugerujesz 24kW dla zasobnika...

Cisol
25-02-2013, 19:05
Panowie
dom parterowy powierzchnia grzewcza 105 m2(w tym 65m2 podlogowka), ceramika+15cm szary styro) 2 lazienki, jedna z wanna (170x60) druga z kabina prysznicowa,
piec kondensacyjny:
a) Immergas VICTRIX 24 kW ECO PLUS 160L (3-24kw)
b) viessman Vitodens 100-W 6,5-19,0kW stałotemperaturowy,gaz GZ-50 z podgrzewaczem
Vitocell 100 o pojemności 100L

ktory wybrac ?
czy 100l czy 160l (rodzinka 2+1)
immergas przemawia do mnie moca minimalna ok 3kw a viessman serwisem o troche marka

pedronx
25-02-2013, 20:52
Rozwąż jeszcze acv prestige solo 2-18. Zwróć uwagę na wydajność cwu.

grzeniu666
25-02-2013, 21:14
dom parterowy powierzchnia grzewcza 105 m2 ... 2 lazienki, jedna z wanna (170x60) druga z kabina prysznicowa,
a) Immergas VICTRIX 24 kW ECO PLUS 160L (3-24kw)
b) viessman Vitodens 100-W 6,5-19,0kW stałotemperaturowy,gaz GZ-50 z podgrzewaczem
Vitocell 100 o pojemności 100L


Ten wiesiek to chyba mówili słaby model (mimo ładnego logo). Stawia na Victrix24, ze względu na wannę chyba bezpieczniej 160L (jak będzie z naddatkiem obniżysz temp grzania cwu dla mniejszych strat. To opinia laika.


Pedronx, napiszesz jak się ma ten V 24 vs 12 w grzaniu zasobnika, np. 200L?
I tak z ciekawości - i jakie zalety ma ten ACV (szczególnie nad V 24) - jakiś praktyczny przykład. Wanna tu nie stanowi?

Cisol
25-02-2013, 21:50
Rozwąż jeszcze acv prestige solo 2-18. Zwróć uwagę na wydajność cwu.

no tak ale ja oscyluje w ok 5k ze zbiornikiem a tu mamy za ok 7k sam piec....

Cisol
25-02-2013, 21:53
Ten wiesiek to chyba mówili słaby model (mimo ładnego logo). \

no ja z kolei slyszalem ze to bardzo prosta konstrukcja a wiadomo prostota to i koszty napraw mniejsze
moj instalator wlasnie mi go proponuje aczkolwiek ja bardziej sklaniam sie ku immergasowi mimo ze wydajnosc cwu mniejsza o 3% od standardu to przy tak malym domu to kupa lat bedzie chyba musiala minac zanim mi sie roznica cen zamortyzuje

pedronx
25-02-2013, 22:19
Pedronx, napiszesz jak się ma ten V 24 vs 12 w grzaniu zasobnika, np. 200L?
I tak z ciekawości - i jakie zalety ma ten ACV (szczególnie nad V 24) - jakiś praktyczny przykład. Wanna tu nie stanowi?

Mnie interesuje wydajność trwała przy delta T 30st C , która jest 2x większa przy 24kw. Jeśli źle to interpretuje to proszę o sprostowanie.
Pzdr

Esiak
25-02-2013, 22:30
Ale Ty piszesz o wydajności przy grzaniu wody przepływowo...
A ma być zastosowany zasobnik...

pedronx
26-02-2013, 09:15
Ale Ty piszesz o wydajności przy grzaniu wody przepływowo...
A ma być zastosowany zasobnik...

Ale jak opróżnisz zasobnik (co nie jest trudne, bo żeby napełnić normalną wannę potrzebujesz ponad 100l) to wtedy kocioł 12kw z zasobnikiem jest w stanie podawać 6,3 l/min zaś kocioł 24kw podaje jej 13.53 l/min. 6 litrów na minutę to delikatny prysznic...
http://pl.immergas.com/kotly_gazowe/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2_v2011/x_12_2_i.htm

Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. To co napisałem potwierdziłem przed chwilą na Infolinii immergasa.
pzdr

pedronx
26-02-2013, 09:22
no tak ale ja oscyluje w ok 5k ze zbiornikiem a tu mamy za ok 7k sam piec....

Trzymam w rękach ofertę za ACV Prestige Solo 18 + 100 l zasobnik i sondę za 7940pln, w tym 8% vat.

pedronx
26-02-2013, 09:27
Pedronx, napiszesz jak się ma ten V 24 vs 12 w grzaniu zasobnika, np. 200L?
Nie jestem specem, więc mogę się mylić, ale jak dla mnie to 24kw nagrzeje ten zasobnik 2x szybciej niż 12kw - napisałem to Esiakowi post wyżej.



I tak z ciekawości - i jakie zalety ma ten ACV (szczególnie nad V 24) - jakiś praktyczny przykład. Wanna tu nie stanowi?
Niższa moc minimalna bo tylko 2.2.
Fajniejszy wymiennik.

Mam prośbę, jeśli plotę głupoty, to sprostuj zamiast zadawać podchwytliwe pytania.
Pozdro

Esiak
26-02-2013, 09:57
Ale jak opróżnisz zasobnik (co nie jest trudne, bo żeby napełnić normalną wannę potrzebujesz ponad 100l) to wtedy kocioł 12kw z zasobnikiem jest w stanie podawać 6,3 l/min zaś kocioł 24kw podaje jej 13.53 l/min. 6 litrów na minutę to delikatny prysznic...
http://pl.immergas.com/kotly_gazowe/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2_v2011/x_12_2_i.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.immergas.com%2F kotly_gazowe%2Fkotly_kondensacyjne%2F1f%2Fvictrix_ x_2_v2011%2Fx_12_2_i.htm)

Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. To co napisałem potwierdziłem przed chwilą na Infolinii immergasa.
pzdr

to są kotły jednofunkcyjne więc nigdy nie będą one grzały wody przepływowo, więc nie wiem dlaczego podają jakiekolwiek przepływy, które są zależne od pojemności zasobnika...
w ofercie mają zasobniki z wężownicą więc gdy go opróżnisz masz 100L zimnej wody, niestety wężownica podgrzewa wodę dość równomiernie i trzeba czekać...

pedronx
26-02-2013, 10:09
Esiak, im większy zasobnik tym większa/mocniejsza w nim wężownica, a to z kolei przekłada się na możliwości podgrzania większej ilości wody.

grzeniu666
26-02-2013, 11:06
Esiak, im większy zasobnik tym większa/mocniejsza w nim wężownica, a to z kolei przekłada się na możliwości podgrzania większej ilości wody.

Ad 1. To nie reguła
Ad 2. Nawet jeśli, to raczej nie


24kw nagrzeje ten zasobnik 2x szybciej niż 12kw

Niższa moc minimalna bo tylko 2.2.
Fajniejszy wymiennik.


Ad 1. To jest żadem argument bez przełożenia na praktykę (czasy, której nie możemy się doprosić). "2x" można powtarzać w nieskończoność.
Ad 2. Drobiazg
Ad 3. ;) Ciekawe czy przy tym lepszy w praktyce

To opinie amatora (moje)

pedronx
26-02-2013, 11:17
Ad 1. To nie reguła
Ad 2. Nawet jeśli, to raczej nie
Ad 1. To jest żadem argument bez przełożenia na praktykę (czasy, której nie możemy się doprosić). "2x" można powtarzać w nieskończoność.
Ad 2. Drobiazg
Ad 3. ;) Ciekawe czy przy tym lepszy w praktyce

To opinie amatora (moje)

Grzeniu, wszystkie swoje tu mądrości wyciągam ze specek - są ogólnie dostępne więc dane możecie sprawdzić.
Jeżeli w specce jest napisane że 12kw przy pracy ciągłej (czyli po opróżnieniu zasobnika z ciepłej wody) da 6 l/min a 24kw da 13 l/min to dla mnie jest to 2x szybciej[/B].

Nie wiem co jest regułą, a co nie. Patrzyłem na specki zasobników 120 i 160l emaliowanych Imergasa. Tam grzałki są różne.

Jeśli jest inaczej to uzasadnij a nie tylko ciągłe insynuacje - to już jest męczące.
ps
Nie wiem do czego ta numeracja w Twojej odpowiedzi - trudno się połapać do czego się odnosisz.
Pozdro

Esiak
26-02-2013, 11:34
czytaj ze zrozumieniem...
gdy opróżnisz zasobnik ładowany przez wężownice zapomnij o wydajności początkowej 6 lub 13l/min, bo niby skąd te litry ciepłej wody miałyby się wziąć..?
co innego jest przy zasobniku warstwowym, który ładowany jest pompą o woda jest grzana w osobnym wymienniku...

pedronx
26-02-2013, 12:18
Po pierwsze 6l/m w przypadku 12kw i 13l/m w przypadku 24kw to nie jest wydajność początkowa.

Poza tym nie opróżniasz przecież kotła do zera, tylko na bieżąco jest dobierana do niego zimna woda, która jest na bieżąco dogrzewana przez wężownicę. Ja to rozumiem tak, że jak za jednym pobraniem opróżnię cały zapas ciepłej wody, to wężownica jest w stanie na bieżąco ogrzać to 6 albo 13 litrów wody na minutę.

Może zamiast zamiast sugerować uważniejsze czytanie, zajrzyj do specki i napisz co z niej wywnioskowałeś.
Pozdro

jaremy
26-02-2013, 12:58
no to jaki widzisz problem - nagrzanie zasobnika 120 l to jakieś 20 min, nawet jak będzie 30 min to nie robi to różnicy

pedronx
26-02-2013, 13:16
Żadnego.

jaremy
26-02-2013, 13:18
czyli 12 kWh spokojnie wystarczy.

pedronx
26-02-2013, 17:25
czyli 12 kWh spokojnie wystarczy.
Jeśli Ci to poprawi humor, to tak, dla Ciebie wystarczy.
Mi zależy na większym komforcie cwu stąd mam wątpliwości.
Pozdro

jaremy
26-02-2013, 18:47
powiedzcie mi jakiej firmy kupić zbiornik cwu i ile litrów (rodzina 2+2) tak żebym byl zadowolony

pedronx
26-02-2013, 21:16
Nie rozumiem. Przecież przed chwilą byłeś przekonany że 120 Ci styknie...

Nie mam teraz dostępu do kompa ale umieszczałem tu niedawno pdf z przykładami takich obliczeń.

grzeniu666
26-02-2013, 21:51
powiedzcie mi jakiej firmy kupić zbiornik cwu i ile litrów (rodzina 2+2) tak żebym byl zadowolony

Jeśli będzie wanna, sądzę że przy małym kociołku ca 200L byłoby OK, braknąć nie powinno, jeśli będzie na naddatkiem zawsze możesz obniżyć temp grzania cwu (i ograniczyć nieco straty). Może nawet 250L (nie wiem jaki planujesz, ale u niektórych producentów, "oczko" większy zasobnik kosztuje niewiele więcej, do sprawdzenia). Dobre opinie mają też chyba Biawar Quattro (chyba max 150L, ale duży wymiennik), możesz poszukać co ludki tu piszą o nich...

pedronx
26-02-2013, 22:12
Grzeniu, w poście , który niestety skasowales, pisałeś, że moc minimalna nie jest tak ważna. Mógłbyś mnie ciemnemu wyjaśnić dlaczego tak uważasz?

lukep3
26-02-2013, 22:24
Grzeniu, w poście , który niestety skasowales, pisałeś, że moc minimalna nie jest tak ważna. Mógłbyś mnie ciemnemu wyjaśnić dlaczego tak uważasz?

ja użytkuje 3 sezon vaillanta ecocompacta - rodzina 3 osobowa - wanna i kabina - nie zauważyłem potrzeby posiadania wielkich zasobników na CO - wodę gorącą mam od razu w dużej ilości (zasobnik warstwowy) a do tego dochodzi estetyczny wygląd - lodówkę którą można by w kuchni postawić :)