PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27

grzeniu666
26-02-2013, 22:27
Grzeniu, w poście , który niestety skasowales, pisałeś, że moc minimalna nie jest tak ważna. Mógłbyś mnie ciemnemu wyjaśnić dlaczego tak uważasz?

2 vs 3kW? Chyba nie potrafię, po prostu nie widzę powodów DLACZEGO miałaby być szczególnie ważna.

pedronx
27-02-2013, 07:26
Ale w tamtym pościel pisałeś o posiadaczach 6KW.

chinchilla
27-02-2013, 08:46
O rany...to ja może powiem,jak wyglada użytkowanie zasobnika 150 l z kotłem Vaillant 18 kW 1F.-krakowskim targiem między 12 kW a 24...przy kapieli w wannie -nim skończy sie napełniać wannę kocioł już grzeje wodę (histereza jest zdaje sie 5 oC jak głupio ględzę to poprawcie) i zanim sie człowiek skończy pluskać,zasobnik jest już od nowa nagrzany,więc nastepna osoba może korzystać (mniej więcej w połowie np.mojej kąpieli ktoś inny może się kąpać w innej łazience)-ten czas na ponowne nagrzanie jest właściwie niezauważalny .W przeciętnym domu to sie chyba b.rzadko zdarza,że się musi kąpać 4 osoby jednocześnie? No chyba ,że ktoś prowadzi łaznię miejską:D to wtedy co innego.Według mojego ,być może niesłusznego, zdania kocioł lepiej jest dobrać do potrzeb CO w pierwszej kolejności a nie przejmować się tak strasznie cwu...te nowe wynalazki naprawdę szybko grzeją i nie warto zabijać się o te kilka minut w tę czy we w tę.Ostatecznie zużycie gazu na cwu jest znacznie niższe niż na CO ,więc jak zeżre te parę m3/mc więcej na cwu to jednoczesnie zeżre sporo mniej na CO kocioł nietaktujacy ,pracujacy z najwyższą możliwie sprawnością a nie taki dławiący się za dużą mocą minimalną.

pedronx
27-02-2013, 08:58
Wielkie dzięki za ten głos!
:)

Esiak
27-02-2013, 09:36
ja mam kocioł vaillanta VSC 126-C 140 15kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100L...
od poniedziałku do piątku mam ustawione ładowanie zasobnika między 5.00-5.30 do temp. 55o w tym czasie trwają poranne ablucje... ;)
ciepła woda jest dostępna wtedy do końca dnia, rzadko muszę załączyć dodatkowe ładowanie zasobnika...
w weekendy mam ustawione 2 ładowania: 7.00-7.20 i 18.00-18.20
w trakcie zadanych godzin kocioł ma załadować do pełna zasobnik do danej temp., jeśli woda akurat nie jest używana, kocioł po załadunku się wyłączy, ale jeśli tylko następuje pobór wody i temp spadnie o zadaną histerezę, kocioł w zadanych przedziałach czasowych doładuje zasobnik... poza przedziałami kocioł nie grzeje c.w.u.
rodzina 3 osobowa, 2 natryski, wanna...
zużycie gazu na c.w.u. w weekendy 1m3, w pozostałe dni 0,5-0,8m3

kocioł ma funkcje pojedynczego ładowania zasobnika, można ją użyć gdy nagle zabraknie nam ciepłej wody a akurat jesteśmy poza zadanymi przedziałami czasowymi... zauważyłem, że po nie całej minucie z kranu płynie już naprawdę ciepła woda, więc niesamowita wygoda oraz zauważalna przewaga pod tym względem zasobników warstwowych nad tymi z wężownicą...

jaremy
27-02-2013, 11:26
A oprócz tego Biawar Quatro możecie coś poleciś

lukep3
27-02-2013, 13:36
ja mam kocioł vaillanta VSC 126-C 140 15kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100L...
od poniedziałku do piątku mam ustawione ładowanie zasobnika między 5.00-5.30 do temp. 55o w tym czasie trwają poranne ablucje... ;)
ciepła woda jest dostępna wtedy do końca dnia, rzadko muszę załączyć dodatkowe ładowanie zasobnika...
w weekendy mam ustawione 2 ładowania: 7.00-7.20 i 18.00-18.20
w trakcie zadanych godzin kocioł ma załadować do pełna zasobnik do danej temp., jeśli woda akurat nie jest używana, kocioł po załadunku się wyłączy, ale jeśli tylko następuje pobór wody i temp spadnie o zadaną histerezę, kocioł w zadanych przedziałach czasowych doładuje zasobnik... poza przedziałami kocioł nie grzeje c.w.u.
rodzina 3 osobowa, 2 natryski, wanna...
zużycie gazu na c.w.u. w weekendy 1m3, w pozostałe dni 0,5-0,8m3

kocioł ma funkcje pojedynczego ładowania zasobnika, można ją użyć gdy nagle zabraknie nam ciepłej wody a akurat jesteśmy poza zadanymi przedziałami czasowymi... zauważyłem, że po nie całej minucie z kranu płynie już naprawdę ciepła woda, więc niesamowita wygoda oraz zauważalna przewaga pod tym względem zasobników warstwowych nad tymi z wężownicą...

mam podobny kociołek tylko mocniejszy chyba 196 (ale nie jestem pewien) - na początku też ustawiałem ładowanie zasobnika na czas - ale teraz ustawiłem mu temp. kociołek tylko doładowuje sobie adekwatnie od zużycia - bardzo duża wygoda i niewielkie zużycia

pedronx
01-03-2013, 12:16
Czy ma ktoś z Was opinie na temat sterowania podłogówką elektrozaworami? Znajomi mają taki zestaw Uponora: http://www.uponor.pl/~/media/Files/Uponor/Poland/Broszury/broszura-automatyka-pokojowa-uponor-a5.pdf.

Można to ogarnąć podobno w ten sposób, że do kotła podpinamy pogodówkę (która steruje temperaturą wody w obiegu) zaś w każdym pomieszczeniu mamy termostat, który przymykając/otwierając elektrozawory, steruje temp. w pomieszczeniu.

Dzięki sugestiom kolegi Montixa i Grzenia (WIELKIE DZIĘKI PANOWIE :)), zdecydowałem się zrezygnować ze strefy wysokiej temperatury i wszystko zasilać temp. podłogówki - co mocno upraszcza i potania mi układ.

Docelowo całą podłogówkę napędzała by mi 1 pompa obiegowa, zaś pomieszczeniami sterowałyby elektrozawory. Ma to szansę zadziałać? Co sądzicie?
Pozdro

grzeniu666
01-03-2013, 12:33
Docelowo całą podłogówkę napędzała by mi 1 pompa obiegowa, zaś pomieszczeniami sterowałyby elektrozawory. Ma to szansę zadziałać? Co sądzicie?


Moją opinię chyba znasz, podobne rozwiązanie tobie polecałem, ale realizowane np. przez centralkę Immergasa (do 2 stref, nie pomieszczeń). No chyba że coś pomyliłem, bo ja czytałem manuala do niej dawno (a ty pewnie teraz) to naprostuj. Pomieszczenia wg. projektu i tuning manualny w realu, jednorazowy.
Cena tego Uponora jaka? Jak dla mnie na pewno za wysoka ;)

pedronx
01-03-2013, 12:52
Wyceńmy:
Sterowanie strefami:
1. Rozdzielacz strefowy Dim - 2200 lub 2800 (w zależności czy pompy te mądrzejsze czy nie).
2. Regulator CAR do pogodówki x 2 sztuki - po jednym na piętro = 2x520 = ok 1000
3. Dodatkowo 2ga czujka pogodowa podpięta pod DIM (potrzebna aby inaczej sterować górą i dołem - mój przypadek opisany w stopce - różne grubości wylewek na piętrach) = 150?
W sumie ok 4000 pln.

Sterowanie elektrozaworami:
1. pogodówka podpięta do kotła - ma za zadanie tylko dostosowanie temp wody w obiegu i nie ma nic wspólnego z resztą systemu
2. 35elektrozaworów, 3 listwy do 3ech rozdzielaczy, bezprzewodowe termostaty/regulatory x8 - znajomi dali 6500 z montażem. U mnie jest 19 pętli, więc odejmuję od tej kwoty 17x100pln za elektrozawory i wychodzi nam 4800
3. dodatkowo pompa obiegowa ok 500pln
W sumie 5300pln

Jeśli coś przegapiłem to proszę, dajcie znać.

Stosując elektrozawory mamy bardzo dokładnie dopasowaną temp pomieszczenia, która uwzględnia zmiany nasłoneczniena, kominki i inne czynniki wpływające na czasowe wachania temp. W sterowaniu strefami tego nie masz i myślę, że te 1300 za ten komfort to nie dużo. Oczywiście o ile to działa i nie przegapiłem jakiś elementów obu systemów.

Pozdro

grzeniu666
01-03-2013, 13:05
Wyceńmy:
Sterowanie strefami:
1. Rozdzielacz strefowy Dim - 2200 lub 2800 (w zależności czy pompy te mądrzejsze czy nie).
2. Regulator CAR do pogodówki x 2 sztuki - po jednym na piętro = 2x520 = ok 1000
3. Dodatkowo 2ga czujka pogodowa podpięta pod DIM (potrzebna aby inaczej sterować górą i dołem - mój przypadek opisany w stopce - różne grubości wylewek na piętrach) = 150?
W sumie ok 4000 pln.


Jeśli to odpowiedź na moją propozycję, to przepraszam, wydawało mi się że do TEJ centralki: http://www.tukado.pl/produkt-21-Immergas_-_Centralka_ogrzewania_strefowego-12729682439552-12493822998014.html (bo do niej podawałem tobie linka) powyższe nie jest potrzebne...
No chyba że za tanio...

pedronx
01-03-2013, 13:12
No ale to tylko płytka do sterowania pompkami chyba - taka sama siedzi przecież w DIMie.
Kupując tą z linka i tak trzeba przecież dokupić pompy i inne cuda. Mylę się?

"No chyba że za tanio... "
Grzeniu, nie bądź kąśliwy :)
Chce tanio, ale jakoś nikt mi tego tanio zaproponować nie umie, a sam do kupy poskładać to ja nie umie...
Pozdro

grzeniu666
01-03-2013, 13:25
No ale to tylko płytka do sterowania pompkami chyba - taka sama siedzi przecież w DIMie.
Kupując tą z linka i tak trzeba przecież dokupić pompy i inne cuda. Mylę się?

"No chyba że za tanio... "
Grzeniu, nie bądź kąśliwy :)
Chce tanio, ale jakoś nikt mi tego tanio zaproponować nie umie, a sam do kupy poskładać to ja nie umie...
Pozdro

Chyba się mylisz. Nie mam pewności (bo dawno) ale wystarczy przeczytać notkę producenta (tylko dwie strony plus rysunki, http://lmgtfy.com/?q=immergas+centralka+strefowa). Czytac umiesz jak sądzę...? ;)

pedronx
01-03-2013, 14:59
"Centralka strefowa jest urządzeniem pozwalającym na sterowanie trzema niezależnymi bezpośrednimi
strefami centralnego ogrzewania o jednakowej temperaturze czynnika grzewczego, sterowanych
termostatami pokojowymi.
Centralka nie obsługuje zaworów mieszających. Uwaga:centralka strefowa jest jedynie urządzeniem sterującym. Termostaty pokojowe, pompy lubelektrozawory oraz inne elementy instalacji nie wchodząw skład zestawu.Płyta elektroniczna centralki strefowej jest inna niżużyta w zestawach DIM.
"

Na mój gust, porównując to z dimem, to przyoszczędzić tu można jeśli ktoś ma niewielką instalację i jedna pompa da radę przepchnąć wodę przez instalację. Wtedy to cudo steruje tą pompą i elektrozaworem na każdym z rozdzielaczy.

Myślę, że u mnie jest większa instalacja (choć podpytam projektanta jaka musiałaby być wysokość podnoszenia pompy żeby to ogarnąć) i musiałbym zastosować pompę przy każdej strefie + sprzęgło, więc wyszło by to samo co DIM.

Minus tego rozwiązania jest też taki, że stosując termostat na jednej ze stref masz nieinteligentne sterowanie włącz/wyłącz (no chyba że zastosujesz dwa CARy. ) no i sterujesz całym piętrem a nie poszczególnymi pomieszczeniami.

Grzeniu, to jest 2minut czytania. Rzuć okiem czy dobrze wykoncypowałem.
Dziękuję i pozdro

grzeniu666
01-03-2013, 15:15
Grzeniu, to jest 2minut czytania. Rzuć okiem czy dobrze wykoncypowałem

Porównanie kosztów wydaje się nierzetelne, ale mniejsza o szzegóły. Myślę że skoro tak tobie zależy na komforcie i pewności, to najlepiej byłoby abyś zlecił instalację z zastrzeżeniem własnych wymagań i gwarancji jakiejś pożądnej firmie. To było bez ironii. Skoro się nie czujesz chętny zaryzykować i/lub pokombinować rozumiem. Nikt Ci tutaj raczej nie da gwarancji że będziesz zadowolony z "odchudzonej" wersji. Takie rozwiązanie jak uponora powinno być super skuteczne i wygodne.

pedronx
01-03-2013, 15:27
Problem w tym, że mam projekt kotłowni od projektanta, który doskonale zna mój budynek, a zaprojektował mi automatykę, która nie ma możliwości oddzielnego sterowania górą i dołem, co u mnie jest konieczne. Na pytanie czy tak powinno być, odpowiedział, że tak, tylko że będę miał albo niedogrzany dół, albo przegrzaną górę :)
Kotłownie wyposażył w elementy, które nie są dostępne w Polsce (junkresowy odpowiednik dima ale na jedną strefę).
Tak więc kombinuję sam. Szukam.

Grzeniu, sprostuj proszę to porównanie. Tobie i tak już dużo zawdzięczam, ale daj z siebie wycisnąć jeszcze trochę ;) Inaczej będę tu tak ględził do starości... ;)

Chętnie pokombinuję, tylko tak jak Ci napisałem, akurat w moim przypadku ta opcja nie wypali.
Pozdro

grzeniu666
01-03-2013, 15:36
Problem w tym, że mam projekt

Masz projekt podłogówki?
Masz zapotrzebowania na ciepło do pomieszczeń?
Ile mb podłogówki wychodzi?
Możesz zlecić projekt instalacji jeszcze raz innemu projektantowi, z wymaganiami i gwarancją, a jeszcze lepiej kompleksowo firmie. DOBREJ!
Chodzi też o ryzyko, możesz spróbować realizować wersję "chudą" ale SAM musisz wiedzieć o co chodzi.

O kosztach się nie rozpisuję, wydaje mi się że kalkulacji uponora brakuje tych sprzęgieł, siedmiu pomp itp. Ale ja się na drogich rozwiązaniach nie znam...

pedronx
01-03-2013, 16:05
Zanim Ci napiszę o mojej podłogówce, to sprostuję co naskrobałem wyżej.
Nie da rady zastosować dwóch CARów w domu, bo się gryzą :)
Czyli pozostaje np na dole CAR, a na górze, jeżeli chcesz mieć coś mądrzejszego niż termostat on/off to musisz dowalić termostat z algorytmami PI - czyli na mój rozum, to samo co oferuje Uponor.
Pozdro

mistalova
01-03-2013, 18:34
Moze moje rozwiązanie: trzy termostaty PI i trzy strefy (2xOP i 1xOG), kilka silownikow i centrala sterujaca.
Działa to tak:
jeśli w którejś ze stref robi się za zimno, to centrala odpala kocioł, potrzebne silowniki, i ewentualnie pompę OP (w przypadku zgłoszenia żądania ogrzania jednej że stref OP-, gdy żądanie jest że strefy OG, startuje kocioł i silownik strefy grzejnikowej, bez pompy OP).
Koszt:
3x300 za termostaty
1x300 centralka
5x80 silowniki
Wszystko z eurostera.

nowyskrzat
01-03-2013, 18:34
Witam i proszę o radę. Otóż nie wiem jaką moc kotła potrzebuję do mojego domku i liczę na to,że coś podpowiecie.Dom ma pow. uż. 85 m2,kubatura 360 m3,ocieplony styropian 12 (0,031),wełna na poddaszu 28 cm,podłoga 10cm, okna dwie szyby.Myślałam o piecu dwu funkcyjnym ponieważ mamy małe zapotrzebowanie na wodę ( 2+1),ale kompletnie nie wiem ile kv ma mieć ten piec.Fachowiec poleca mi takie piece z modulacją od 6-24 kv a mnie sie wydaję ,że to za duża moc.Poradzcie cos proszę.

nowyskrzat
01-03-2013, 18:37
aha zapomniałam dodać ,będą grzejniki wszędzie

adamfcb
01-03-2013, 19:05
Wrzuciłem to w wątku o junkersie ale wrzucę i tu:)
Dowiedziałem się dziś że nie wszystkie kotły mogą grzać wodę z minimalna temp np 20-25stopni, i zacząłem przeglądać instrukcje i np w junkersie smart minimalna temp na CO to 35stopni, czy ja dobrze rozumiem że w podłogówkę niższej temp nie poda(częstsze taktowanie?)? ogólnie stoję dopiero przed zakupem i waham się miedzy junkersem smartem 14kw a immergasem 12kw (i on ma zakres regulacji temp 20-85stopni). czy możecie jakoś to wyjaśnić mi trochę nieogarniętemu?

pedronx
01-03-2013, 20:17
Dzięki za głos w sprawie. Możesz coś wiecej: ile m chałupy, ile pętel etc. Mądre te PI sterowniki?

cieszynianka
01-03-2013, 21:19
Czy ma ktoś z Was opinie na temat sterowania podłogówką elektrozaworami?
Można to ogarnąć podobno w ten sposób, że do kotła podpinamy pogodówkę (która steruje temperaturą wody w obiegu) zaś w każdym pomieszczeniu mamy termostat, który przymykając/otwierając elektrozawory, steruje temp. w pomieszczeniu.
Pozdro
Dorzucę swoje trzy grosze. Termostaty rzeczywiście są wygodne, choć podogówka im trochę bruździ. Pogodówka "jest górą" i jak uzna, że na dworze robi się ciepło, to wyłączy piec mimo, że któryś siłownik będzie otwarty.

Asiz
02-03-2013, 17:19
Chcialbym sie was poradzic: chce zeby hydraulik zbudowal kotlownie gazowa w oparciu o Junkers Comfort 16kW. Przebrnelam juz przez niezliczone ilosci watkow o sterowaniu instalacja mieszana (podlogowka na parterze i w lazience na pietrze plus grzejniki na pietrze) i wciaz nie moge znalesc jednoznaczej odpowiedzi na to jak zbudowac oszczedna kotlownie...
Nie wiem czy to bedzie dobrze ale wylania mi sie na moj zdrowy rozum (mam nadzieje ze takowy posiadam) taki obraz: kociol Comfort 16kW, modul IPM2, pogodynka FW200 plus dodatkowy sterownik FB100 na pietrze. Do tego extra pompa do obiegu z grzejnikami, zawor mieszajacy, czujniki temp na obu obiegach. Chcialabym zeby to wygladalo tak ze jesli temp na dole w salonie osiagnie wymagana temperature to zeby podlogowka sie wylaczala ale jakby sie okazalo ze na gorze jest za zimno to zeby pomimo wylaczonej podlogowki wlaczal sie obwod grzejnikowy. Czy to jest w ogole mozliwe do zrobienia? Czy jest ktos kto moze mi to wyjasnic?
Dziekuje z gory wszystkim i pozdrawiam.

pedronx
02-03-2013, 17:35
Cieszynianka, dzięki za info. Pomęczę o to infolinię uponora. Niby mają swoją pogodówkę więc liczę że się dogaduje z resztą systemu.
Pozdro

Adam_85
02-03-2013, 21:36
Witam Wszystkich,
chciałbym się poradzić jaki piec gazowy mam wybrać do mojego domku.

Dom ma 155 m2 powierzchni użytkowej + 25 m2 garaż i kotłownia również ogrzewane, kubatura netto 550 m3.

Na całości ma być podłogówka parter 9 obwodów podzielonych na 6 stref każda strefa sterowana termostatem, mieszacz z przpływomierzami i głowicami sterowanymi przez termostasty pompa Grundfos 24-40 i poddasze 6 obwodów podzał na 4stref każda sterowana termostatami, mieszacz równiez z przepływomiezami i głowice sterowane termostatami pompa ta sama co na parterze.

Zapotrzebowanie na ciepło wyliczone na 12,6 kW

W salonie będzie mały kominenk.

Dom zbudowany z Porotherm Dryfix 25 cm i ocieplony wełną 20 cm FASROCK LL
Dach pełne deskowanie dachówka, skosy ocieplone 18 cm miedzy krokwiami + 12 cm na ruszcie, sufit 40 cm wełny
W podłogę dałem 20 cm styropianu, ściany fudamentowe ociepliłem 15 hydrostyrem
Okna 3 szybowe współczynnik najgorszego to U=0,89, Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem bez GWC


Proszę o jakieś rady dotyczące pieca gazowego bo zupełnie nie wiem co mam wybrać.

Pozdrawiam

Cisol
02-03-2013, 22:57
a ja jeszcze wracam do tego immergasa victrix 12/24 oraz viessmana W100
a wiec rozmawialem z kilkoma serwisantami (rowniez autoryzowanymi) tych firm i...

serwisant z immergasa powiedzial wprost ze nie poleca tych piecow bo sa one baaardzo budzetowe i z bardzo slabej jakosci czesci w dodatku z prowizorycznymi rozwiazaniami (jakis cienki wymiennik itd itp) i drogimi czesciami

co do viessmana okazuje sie ze na rynek niemiecki w ogole sie nie wypuszcza W100 bo.... znowu jest to piec zbyt budzetowy o kiepskiej jakosci czesci...

teraz mam zgryz.... chcialem ktorys z ww + zbiornik a tu takie cos...

praktycy mowia ze jesli viessman to brac pod uwage modele od W200 wzwyz....
co do immergasa dopiero od Victrix Zeus Superior kW

no i teraz mysle o tym Zeus Superior ale ma wewnetrzny zbiornik na 54litry
domek 100m2 (w tym 65m2 podlogowka + 3 grzejniki), jedna lazienka z prysznicem+ druga z wanna (60na140cm) czy to bedzie ok?
chce miec 3ci obieg wody, czy ten piec to obsluzy?
mam totalny metlik :bash:

pedronx
02-03-2013, 23:19
No to mnie zmartwiles z tym immergasem. Mam nadzieję że to lewy serwisant ;)

To jak rozważasz zeusa to może zobacz acv excellence 18. Lepsza modulacja i wydajność cwu.

Co to znaczy 3ci obieg?

pedronx
02-03-2013, 23:23
Masz też victrjxa superiora 32 kw z zasobnikiem. Ale jest o 4 tysięcy drozszy odvmatrixa 12/24.

pedronx
02-03-2013, 23:52
Moze moje rozwiązanie: trzy termostaty PI i trzy strefy (2xOP i 1xOG), kilka silownikow i centrala sterujaca.
Działa to tak:
jeśli w którejś ze stref robi się za zimno, to centrala odpala kocioł, potrzebne silowniki, i ewentualnie pompę OP (w przypadku zgłoszenia żądania ogrzania jednej że stref OP-, gdy żądanie jest że strefy OG, startuje kocioł i silownik strefy grzejnikowej, bez pompy OP).
Koszt:
3x300 za termostaty
1x300 centralka
5x80 silowniki
Wszystko z eurostera.

Dzięki za info. Czy mógłbyś poczęstowac liniami do konkretnych modeli urządzeń? Wyglada to na to samo co Uponor, tylko cena przyjemniejsza.
Pozdro

scrabi
05-03-2013, 21:40
witam serdecnie jest to mój pierwszy post na tm forum. i na dzień dobry mam wielki problem a mianowicie. w tym tyg muszzę kupic dwa piece i nie było by nic dziwniege i żadnego problemu gdyby nie to że gość w sklepie zauwazył ze mam za krótki komin około 4m a chciałem kupic piec atmosferyczny z otwartka komorą spalania i mowi mi ze min to 6 m a im wiecej tym lepiej. wiec mówi mi że nie pozostaje mi nic innego tylko piec turbo mowa tu ciągle o piecu gazowym 2 funkcyjnym mieszkanie około 80mkw nie ocieploone jeszcze :((może w tym roku sie uda)i moje pytanie jest takie czy fktycznie gosc ma racje i ze piec atmosferyczny u mnie nie zda egznminy bo nie bedzie cugu i piec bedzie gasł.prosze o pomoc bede wielce wdzieczny. pozdrawiam i dziękuje.

r19
05-03-2013, 22:02
serwisant z immergasa powiedzial wprost ze nie poleca tych piecow bo sa one baaardzo budzetowe i z bardzo slabej jakosci czesci w dodatku z prowizorycznymi rozwiazaniami (jakis cienki wymiennik itd itp) i drogimi czesciami


Toż to wymarzona sytuacja dla serwisanta.... piec się psuje.... on zarabia.
Normalnie zatroskana o klienta Matka Teresa.
Wiarygodność zerowa.

1950
05-03-2013, 22:30
a co ty wiesz na ten temat?
sprzedawca ma rację

r19
06-03-2013, 08:57
Ja właśnie nie wiem, a chciałbym wiedzieć.
Tylko nie rozumiem, dlaczego sprzedawca sam sobie strzela w kolano. Być może ma za niskie marże na danym producencie.
Będziesz tak miły i przedstawisz swoje stanowisko?
Byłem zdecydowany na ten kocioł ze względu na minimalną moc grzewczą.

pedronx
06-03-2013, 09:05
No to kto w końcu krytykował Victrixa: sprzedawca czy serwisant - bo jak dla mnie to dwa różne głosy?

r19
06-03-2013, 09:08
Skrytykować można wszystko. Aby tylko merytorycznie. Bo ja nie wiem co znaczy, że kocioł jest "baaardzo budżetowy"

pedronx
06-03-2013, 09:10
Czy możesz sprecyzować kto to sugerował: sprzedawca czy serwisant?

r19
06-03-2013, 09:16
Czy możesz sprecyzować kto to sugerował: sprzedawca czy serwisant?

Pisał o serwisancie.

pedronx
06-03-2013, 09:21
to nie mieszajmy pojęć, bo to akurat dużo zmienia w tej kwestii (w innych chyba też :) )

grzeniu666
06-03-2013, 09:28
@r19, @pedronx,
ale 1950 odpisywał jak sądzę scrabi, zupełnie nie w temacie Victrixa
:lol2:

r19
06-03-2013, 09:35
@r19, @pedronx,
ale 1950 odpisywał jak sądzę scrabi, zupełnie nie w temacie Victrixa
:lol2:

No chyba, że to brak cytowania :)
No nic... poczekajmy na wyjaśnienie.

1950
07-03-2013, 17:12
sprzedawca

pkanoj
11-03-2013, 09:14
Witam.
Mam mały dylemat co do wyboru pieca,wybrać turbo czy kondensat.Instalacja starego typu na piętrze grzejniki alu a na parterze żeliwne.Jeżeli kupie kondensat to czy będzie oszczędny przy tym typie C.O.czy będzie spełniał swoją role? A może zwykły turbo będzie ekonomiczniejszy?Proszę o doradzenie jaki najlepszy piec kupić.

DEZET
11-03-2013, 09:36
scrabi - ja używam pieca 2f z otwartą komorą naście lat i nic się nie dzieje. Piec gaśnie, ale jak ostatnio się dowiedziałem, gdy serwisant go sprawdzał z powodu zakamienienia wymiennika. Nie wiem jaki masz komin, ale powinien w nim być wkład stalowy lub rura ceramiczna do pieców gazowych.

adamfcb
11-03-2013, 14:21
a słyszał ktoś o kotłach firmy ariston?? Ma ktoś?? fajny zakres modulacji 2.5 - 22kw, ale nigdy niesłyszałem o tej firmie

DEZET
11-03-2013, 15:31
a słyszał ktoś o kotłach firmy ariston?? Ma ktoś?? fajny zakres modulacji 2.5 - 22kw, ale nigdy niesłyszałem o tej firmie



O Aristonie nie słyszałeś? Pralki, lodówki, piekarniki, podgrzewacze cwu, piece, pci... i jeszcze dużo innych ;-)

adamfcb
11-03-2013, 15:43
nie no o firmie jako właśnie lodówki, pralki itp. słyszałem:):):) nawet siatkę na kosze do ich lodówek robię w pracy:) ale że kotły gazowe mają to już nie wiedziełem:) czyli dobre czy nie dobre kociołki to są? bo cenowo też nawet spoko a ten zakres modulacji to już wogóle wypas

pawelpiwowarczyk
11-03-2013, 15:55
Mogliby, na polski rynek, przerobić nieznacznie ten kociołek (papier cierpliwy, wszystko przyjmie) i ograniczyć mu moc do 21KW.

RAPczyn
11-03-2013, 16:58
Witam.
Mam mały dylemat co do wyboru pieca,wybrać turbo czy kondensat.Instalacja starego typu na piętrze grzejniki alu a na parterze żeliwne.Jeżeli kupie kondensat to czy będzie oszczędny przy tym typie C.O.czy będzie spełniał swoją role? A może zwykły turbo będzie ekonomiczniejszy?Proszę o doradzenie jaki najlepszy piec kupić.

Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Mimo, że grzejniki dobierane były przeważnie na wysoką temperaturą zasilania i powrotu to sytuacje takie występują rzadko (przy automatyce pogodowej, niskich temperaturach zewnętrznych). Jeśli dom został w międzyczasie ocieplony to wymagane temperatury zasilania grzejników spadły.

amciek80
11-03-2013, 19:15
Zdecydowanie kocioł kondensacyjny
czym jest spowodowane Twoje zdecydowane tak na kondensata? czy ta kondensacja naprawde daje takie mega oszczednosci w ilosci zuzyego gazu? ogladalem ceny piecy i roznica miedzy zwyklym, a kondensatem to lekuchno 2 -3 tysiaki. A lepsze wynalazki z kondensacja np ACV to roznica rosnie w grube tysiaki.
kiedy sie to zwroci? zakladam, ze ten kondensat bedzie 15% sprawniejszy od zwyklego, ale czy bedzie bo czuje, ze jak z 10 wiecej wyciagnie to i tak sukces. ale to tylko moje niczym nie poparte odczucia bazujace na podstawach fizyki ze sredniej szkoly. śwagier za gaz (ogrzewanie chalupy + cwu, kuchenki brak) zaplacil 4,5 tysiaka - tyle mial za sezon 2011. Gdyby mial zwyly piec to zakladam, ze rachunki wzrosna o te +15%. Ale tez nie jestem do konca przekonany, ze sprawnosc pieca sie tak ladnie, liniowo przeklada na zuzycie. ale idac dalej tym tropem do tych 4500 doliczmy te 15% czyli 675zl czyli po ok 4 sezonach w teorii kondensat zacznie sie zwracac. ale dochodzi do tego jeszcze serwis. ile kosztuje roczny przeglad kondenata, a zwyklego? i co najwazniejsze jaka zywotnosc ma taki piec? 10 lat pozyje bez napraw?
ten model, ktory ma śwagier to bez komputera sie nie obejdzie. a jak juz sa zlaczki serwisowe, a serwisant ma laptopa to za stowke nie przyjedzie.

tez bede wybieral piec gazowy i powaznie sie zastanawiam nad kondensatem ale te niby oszczednosci mnie nie przekonuja. Jak Wy to liczycie? czy to po prostu fala - wszyscy mowia, ze lepsze to brac i nie zastanawiac sie dlaczego.

odyseuszek
12-03-2013, 08:47
Każdy musi zrobić indywidualne porównanie zysków i kosztów. Przegląd kondensata to minimum 250 zł, czyli jakieś 100 zł więcej niż zwykłego, ale też wiele osób nie robi, średnioroczna sprawność wyższa od zwykłego pewnie od 5 do 10% może 15% w zależności od instalacji i ustawień; jeden kupi kondensata za 3500 zł drugi chce za 15000, u jednego zapotrzebowanie to 3000m3 gazu u drugiego 800m3.
Sam mam kondensata przy stosunkowo małym domku (zużycie 1200m3 gazu/sezon) i według mnie przy dużym zapotrzebowaniu i tanim kotle może się opłacać bo oszczędności na poziomie 10% minus stałe koszty (przeglądy) i tak dają oszczędność która pokrywa wyższą cenę kotła, ale przy małym zapotrzebowaniu mocno bym się zastanowił. U mnie kondensat pozwala na utrzymanie się w W.2 co daje dodatkową oszczędność c.a. 300 zł, ale jakby nie to i miałbym zużycie na poziomie 1300 m3 to odejmując koszt corocznych przeglądów byłbym do przodu o jakieś 200 zł rocznie czyli dopiero po 8 latach zaczynam zyskiwać (wyższa cena kondensata) o ile się nie zepsuje w stopniu nie uzasadniającym naprawę, po czym po 10 latach trzeba myśleć o nowym.
Podstawa do świadomej decyzji to symulacja kosztów na cały zakładany czasookres użytkowania kotła i wtedy ładnie wychodzi potencjalny zysk jeżeli założy się, że oba urządzenia są bezawaryjne, ponieważ jednak wszystko się psuje to ten element można pominąć, choć im niższa cena początkowa to zwykle koszty naprawy niższe.

pkanoj
12-03-2013, 09:23
Witam.
Dziękuje za podpowiedzi,wychodzi na to że, muszę sobie policzyć za i przeciw co wyjdzie ekonomiczniej.
Pozdrawiam.

1950
12-03-2013, 09:31
kondensat

amciek80
12-03-2013, 12:58
kondensat
patrzac na Twoje posty domniemam, ze liczyles? mozesz sie tym podzielic?

1950
12-03-2013, 13:41
nie liczyłem,
ale pomijając to że:
w każdym przypadku jest konstrukcją nowszą,
w każdym przypadku jest urządzeniem wykonanym z lepszych, trwalszych materiałów,
w każdym przypadku przynosi wymierne korzyści, co najmniej 15%
w każdym przypadku przy założeniu prawidłowej konserwacji jest urządzeniem które zawsze posiada optymalne warunki spalania,
nie powoduje wychłodzenia kotłowni, przy kotle atmosferycznym z kotłowni jest pobierane na spalenie 1 m3 gazu, 10 m3 powietrza,
o korzyściach dla środowiska nie wspomnę, bo to przecież u większości inwestorów nie jest argument

ponad to w chwili obecnej różnice pomiędzy kondensatami a pozostałymi kotłami nie są zabójcze

amciek80
12-03-2013, 15:28
1950 - no i teraz to jest fajna rzeczowa odpowiedz. co prawda ja sie z nia nie zgadzam ale nie chodzi o to zebys Ty mnie przekonal do kondensata, albo ja Ciebie do zwyklego. kazdy niech sam podejmie decyzje.
dziekuje.

jankoo
14-03-2013, 10:37
u mnie powierzchnia całkowita to 180m2 i mam kocioł gazowy Viessman'a. Moja decyzja była uwarunkowana przede wszystkim trwałością i tym, że firma, która mi go zakładała (R&K z z Łodzi) serwisuje kotły tej firmy. Nie było na razie takiej potrzeby, poza tym obsługa jest banalnie prosta

edi_grzes
16-03-2013, 01:42
Dziwi mnie roznica cen w przypadku serwisu w/w kotłow co najwyzej moze miec ona miejsce przy dodatkowej analizie spalin w przypadku kondensata ,co nie zmienia faktu ze w dzisiejszych czasach polecem tylko kondensaty , do marek bym sie nie rozpisywal raczej udane modele tymbardziej ze unifikacja podzespołow wszystkich producentow jest tak daleko posunieta ze automaty palnikowe oraz komory spalania czesto sa takie same roznica polega na producencie elektroniki bo i wentylatory tez sa tylko kilku firm... badz stylistyce,pewnie zaraz napadnie mnie 1000 przedstawicieli producentow danych firm udowadniajac ze ich produkt posiada kazdy element produkowany konkretnie dla danego typu kotla badz posiada specjalne wlasciwosci ktore sprawiaja ze jest lepszy od innych .........sa lepsze i gorsze konstrukcje tansze drozsze ale sadze ze tzw złoty srodek jest zawsze i tego radze sie trzymac

amciek80
17-03-2013, 22:26
w dzisiejszych czasach polecem tylko kondensaty
wiem, ze juz pytalem, wiem ze juz bylo na forum ale Twojego "za" chyba nie czytalem.
dlaczego tylko kondensat?
jak dla mnie ma jeden minus - nie moze chodzic w ukladzie otwartym. ja przynajmniej nie znalazlem modelu, ktory moze pracowac w ukladzie otwartym.

purpen
19-03-2013, 14:43
wybrałem kocioł Buderus g072 20kw plus zasobnik Biawar quattro 150l. powierzchnia do ogrzania 130m2. podłogówka plus grzejniki.

dżodar
19-03-2013, 17:53
a ile dałeś za tego buderusa z osprzętem i montażem ?

dżodar
19-03-2013, 17:55
Możesz podać model i cenę z montażem/osprzętem ?

dżodar
19-03-2013, 18:41
ma ktoś wynalazek pt Vaillant Saunierduval Isotwin Condens ? jak się spisuje ?

marius09
20-03-2013, 12:18
Witajcie

Trochę poczytałem sobie w internecie na ten temat i dalej wiem, że nic nie wiem. Zatem postanowiłem założyć temat ukierunkowany na moją sytuację i bardzo wdzięczny będę za podpowiedzi. Mianowicie:

- dom o powierzchni około 120 m2,
- parter i pierwsze piętro,
- ogrzewanie podłogowe na obu kondygnacjach,
- interesuje mnie piec z zamkniętą komorą spalania (przewidzianą kotłownię zagospodaruję sobie inaczej),
- gaz z sieci miejskiej,
- dodatkowo jest dom jest przystosowany do kominka z płaszczem wodnym,
- interesuje mnie oczywiście ogrzewanie pomieszczeń i wody.

Co brać kondensacyjny czy zwykły z zamkniętą komorą spalania ?

PS: Po całym tym czytaniu nie czaję jeszcze do końca różnicy jedno i dwu funkcyjny. Wiem, że chodzi o podgrzewanie wody ale nie czaję plusów i minusów każdej z opcji.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

statosta45
20-03-2013, 12:24
Witam!
Mam wielką prośbę w udzieleniu mi jak najszczerszej i dobrej rady. jestem na etapie wyboru projektu domu, ma on mieć ponad 300m2 chce wprowadzic ogrzewanie tylko ogrzewanie podłogowe. dom bedzie miał przybliżone standardy domu pasywnego. i moje pytanie tyczy sie wyboru kotła, pieca. chciałbym by opłaty za ogrzewanie nie były kosmiczne. nie jestem specjalistą a powiedziano mi ze te oto forum jest genialne.

gersik
20-03-2013, 13:31
Jeśli w całym domu jest ogrzewanie podłogowe to tylko kondensat z odpowiednim sterownikiem dedykowanym do tego kotła + czujnik tem. zew. , rozdzielacze z siłownikami i termostaty w każdym pomieszczeniu ( inwestycja droga a eksploatacja tańsza). Zasobnik na CWU+ cyrkulacja to komfort użytkowania. Jeśli odbiorniki ciepłej wody są blisko kotła to można się skusić na 2-fun. ale komfort żaden, mały przepływ wody cieplej.

statosta45
20-03-2013, 14:03
Witam!
Mam wielką prośbę w udzieleniu mi jak najszczerszej i dobrej rady. jestem na etapie wyboru projektu domu, ma on mieć ponad 300m2 chce wprowadzic ogrzewanie tylko ogrzewanie podłogowe. dom bedzie miał przybliżone standardy domu pasywnego. i moje pytanie tyczy sie wyboru kotła, pieca. chciałbym by opłaty za ogrzewanie nie były kosmiczne. nie jestem specjalistą a powiedziano mi ze te oto forum jest genialne.

NieJan
20-03-2013, 14:14
To forum jest genialne. Jeśli zamiast pytać poszukasz informacji, to na tym forum znajdziesz ją szybko.

statosta45
20-03-2013, 14:22
jednak nie mogę znaleźć. Szukałem natomiast każdy ma jedynie zbliżone pytania i odpowiedzi. ja mam jednak nieco większy metraż.

fotohobby
20-03-2013, 15:08
Kup projekt, zdecyduj o sposobie i grubości ocieplenia, daj to profesjonalście do policzenia Obliczeniowego Zapotrzebowania na Ciepło, jak dostaniesz wynik, to bedziesz wiedział ile kWh potrebujesz na sezon.
A wiedząc ile potrzebujesz kWh, bedziesz mógł wybrać to źródło ciepła, które będzie najekonomiczniejsze, patrząc na koszt instalacji i eksploatacji.

marius09
20-03-2013, 15:59
gersik dzięki za podpowiedź. To teraz patrzę na te piece i widzę, że są takie co mają zasobnik wbudowany. Coś takiego wystarczy ? Zdaje się, że widziałem Junkersa ze zbiornikiem na 27 litrów.

Greengaz
20-03-2013, 16:14
Komfort użytkowania zapewni zbiornik min. 120 litrów. Przy zasobniku 27 litrów zapomnij o kąpieli w wannie, pozostaje prysznic i zmywanie garów.
Poza tym, przy tak małym zbiorniku, piec "uzupełniając" ciepłą wodę większość czasu będzie pracował pełną mocą, czyli bez kondensacji.
Weź pod uwagę to co napisał gersik, a przede wszystkim fotohobby.

marius09
20-03-2013, 19:52
Dzięki czyli kondensacyjny z zasobnikiem na wodę. To rozumiem, że jednofunkcyjny ?

Greengaz
20-03-2013, 21:00
Mówimy o jednofunkcyjnym kotle kondensacyjnym z oddzielnym zasobnikiem na wodę.

PS. Z kotłowni nie rezygnuj, chyba, że planujesz ten "mebel" w kuchni. Kotłownia będzie czysta, idealna np. na pralnię i suszarnię.

marius09
20-03-2013, 21:15
Generalnie w miejscu kotłowni mam mieć wannę i w tym samym pomieszczeniu ma być powieszony piec.

edi_grzes
21-03-2013, 17:31
wiem, ze juz pytalem, wiem ze juz bylo na forum ale Twojego "za" chyba nie czytalem.
dlaczego tylko kondensat?
jak dla mnie ma jeden minus - nie moze chodzic w ukladzie otwartym. ja przynajmniej nie znalazlem modelu, ktory moze pracowac w ukladzie otwartym.

a wiec ....sadze ze 99% produkowanych obecnie urzadzen bez wzgledu na to czy sa kondensacyjne atmosferyczne badz z zamknieta komora spalania producent przystosowal do ukladu zamknietego do układow otwartych sa urzadzenia na paliwo stałe ze wzgledow bezpieczenstwa jesli juz pytasz ;] wiec dalej wady nie widze
jesli chodzi o marki to odnosnie ostatniego postu reklamy nie szerze i takich informacji udzielam na priv

Rogera
23-03-2013, 17:35
Myślę że w niedalekiej przyszłości w zakresie małych mocy będą tylko kotły kondensacyjne.Ceny tego typu urządzeń cały czas maleją. Zamknięta komora spalania,modulowany palnik,regulacja pogodowa sprzyjają oszczędności i bezpieczeństwu użytkowania.

admak
23-03-2013, 21:51
.31.03.2012 - 21.03.2013, = 1008 m3 gazu, - 1 rok , immergas kondensat 2F victrix 26 2 I, f vat - rok 2455zl, gaz -co, cwu, kuchnia, domek smyk z archetonu 70,6 m2, mury - thermomur 250, kominek 2 razy w miesiącu, tylko orzejniki aluminiowe, grzejniki do poprawienia po zimie, od marca 2013 taryfa W.2, temp " pokojówka " - od stycznia 2013 - 20,5 C,

kamyk68
24-03-2013, 17:22
Witam

w starym domu o pow ok 220m2 (grzejniki Purmo cała instalacja kiedyś wymieniana) użytkuję Junkersa ZR 24-3 KE z zasobnikiem 120l(Junkers) sterowanie pokojowo-pogodowe.
Piec swoje lata już ma ale jeszcze "hula"()chociaż w ubiegłym tygodniu przechodził "okres buntu"
Czy jest sens wymienić ten piec na inny np. kondensat jeśli to jaki w rozsądnej kwocie
i czy taka wymiana "TYLKO" pieca może ulżyć choć trochę mojej kieszeni.
Pytania wzięły się po wizycie serwisanta który doprowadzał piec do posłuszeństwa .Z jego słów zamiana tylko pieca może dać oszczędności rzędu 20%?

amciek80
24-03-2013, 22:27
a wiec ....sadze ze 99% produkowanych obecnie urzadzen
edi_grzes - ale jak ta odpowiedz ma sie do Twojego stwierdzenia "teraz to tylko kondensat"?

rafus12
25-03-2013, 20:19
Witam, przychodze po porade.
Dom ma powierzchnie netto 210m2, p.u. to 150m2. Sciany to gazoeton 600 + styro grafit 15 cm (lamba 0.32), na gruncie EPS100 12cm, garaz EPS 4cm, poddasze ocieplone welna 25cm.
W projekcie wyliczyli zapotrzebowanie ciepla 11 448W. Zapotrzebowanie na ciepli w sezonie grzewczym 8850 kWh. Wszedzie podlogowka.
Hydraulik proponuje kondensat jednofukncyjny + zbiornik na C.W.U 150l. Moc kotła chce uzyc 24 kW firmy Hoval badz Wolf.
Na moju uwagi ze jest tendencja do mniejszych mocy stwierdzil ze jest nieduza roznica w cenie kotlow na mniejsze moce. Dodal ze kociol o mniejszej mocy bedzie ciagle dzialal na max wydajnosci wiec bedzie bardziej przeciazony.
Jakie sa wasze opinie co do mocy kotla do mojego domu?

pozdrawiam
Rafal

asolt
25-03-2013, 21:39
Witam, przychodze po porade.
Dom ma powierzchnie netto 210m2, p.u. to 150m2. Sciany to gazoeton 600 + styro grafit 15 cm (lamba 0.32), na gruncie EPS100 12cm, garaz EPS 4cm, poddasze ocieplone welna 25cm.
W projekcie wyliczyli zapotrzebowanie ciepla 11 448W. Zapotrzebowanie na ciepli w sezonie grzewczym 8850 kWh. Wszedzie podlogowka.
Hydraulik proponuje kondensat jednofukncyjny + zbiornik na C.W.U 150l. Moc kotła chce uzyc 24 kW firmy Hoval badz Wolf.
Na moju uwagi ze jest tendencja do mniejszych mocy stwierdzil ze jest nieduza roznica w cenie kotlow na mniejsze moce. Dodal ze kociol o mniejszej mocy bedzie ciagle dzialal na max wydajnosci wiec bedzie bardziej przeciazony.
Jakie sa wasze opinie co do mocy kotla do mojego domu?

pozdrawiam
Rafal

Zarówno obciązenie cieplne jak i zapotrzebowanie na ciepło całkowicie niewiarygodne. Lokalizacja o ile dobrze przypuszczam to I strefa klimatyczna, obciążenie cieplne zbytnio przeszacowane , zapotrzebowanie na ciepło niedoszacowane. Moc kotła to maks. 12-14 kW. Pogratulować tak skrupulatnych obliczeń i projektantów

rafus12
26-03-2013, 07:31
Asolt, Wielkie dzieki za rade!
Te obliczenia to sa z projektu gotowego wiec wiadomo ze niewiarygodne. W projekcie jest 3 strefa klimatyczna, 2 wiatrowa i 3 sniegowa. Z analizy weba wynika ze moje okolice Gdanska jak i cala polnocno-zachodnia Polska to 1 strefa klimatyczna :)
Czy mozesz mi rozwinac mysl jaka bedzie roznica jesli zastosuje kociol 14kW a 24kW - czy chodzi o minimalna moc ktora w tym mniejszym jest mozliwa na nizszym poziomie? Czy zuzycie kotla? Czy taki kociol 14kW nie bedzie mial sporych problemow z podgrzaniem CWU?
pozdrawiam
Rafal

asolt
26-03-2013, 09:47
Asolt, Wielkie dzieki za rade!
Te obliczenia to sa z projektu gotowego wiec wiadomo ze niewiarygodne. W projekcie jest 3 strefa klimatyczna, 2 wiatrowa i 3 sniegowa. Z analizy weba wynika ze moje okolice Gdanska jak i cala polnocno-zachodnia Polska to 1 strefa klimatyczna :)
Czy mozesz mi rozwinac mysl jaka bedzie roznica jesli zastosuje kociol 14kW a 24kW - czy chodzi o minimalna moc ktora w tym mniejszym jest mozliwa na nizszym poziomie? Czy zuzycie kotla? Czy taki kociol 14kW nie bedzie mial sporych problemow z podgrzaniem CWU?
pozdrawiam
Rafal

Im bardziej dopasowany kocioł do obciązenia cieplnego (moc minimalna) tym mniej taktuje. Z kolei im mniejsza moc maksymalna tym wiekszy powinien byc zasobnik cwu. Mysle ze moc maks. 14 kW w twoim przypadku bedzie wystarczająca, ale zwiekszyłbym pojemność zasobnika cwu do 200 l.

ReniaAdi
26-03-2013, 10:29
Dobra mam dylemat ktory kociol wybrac? Sposrod wielu wybrane sa dwa: Vaillant VC 186/3-5 lub Wolf CGB-20 do tego zasobnik 150L. Co byscie doradzili? Hydraulik obstawia Wolfa jako ze jest prosto zbudowany a co z tym idzie tani serwis. Ja juz mam metlik w glowie...

1950
26-03-2013, 12:19
la też bym brał Wolfa

admak
26-03-2013, 21:56
ReniaAdi- sprawdz w swoim mieście jaki masz serwis- tak bezpieczniej, Pomyśl nad immergasem taki używam

ReniaAdi
26-03-2013, 22:09
1950 ale dlaczego?

Serwis Wolfa jest wlasnie na miejscu.

edi_grzes
28-03-2013, 17:57
.........cgb wolfa niech wezmie a serwisu miec nie musi ..........chyba pierwszy raz zareklamowalem marke co do postow wyzej alsoft .......kondensaty moduluja co do doboru mocy sie zgodze jedyny minus cgb wolfa to rozbudowany sterownik dla finalnego uzytkownika czyli szalenstwo z krzywa grzewcza ;] dodam ze z nim wsio ok ale trzeba popracowac nad wlascicielem instalacji ;] amciek80 zadałes pytanie odnosnie układu otwartego w kotłach gazowych wiec informuje cie ze 99,9% producentow robi je w układzie zamknietym z zaworem bezpieczenstwa i naczyniem a ty pytasz czemu kondensat..........poniewaz najmniejsze zuzycie gazu/oleju precycyjne sterowanie procesem spalania oraz oszczednosci zostajace w kieszeni jesli zainteresowal cie moj post do moze dodam ze mam autoryzacje na 99% marek w zakresie serwisu

rafus12
29-03-2013, 13:04
Pytanko - w moim ukladzie C.O. jest tylko podlogowka, ktora takze zasila grzejniki lazienkowe. Czy mialoby sens zmienic uklad zeby tylko do tych dwoch grzejnikow zastosowac temperature wyzsza?

KrzysztofLis2
29-03-2013, 13:11
Zdefiniuj "sens" takiego rozwiązania.

Boisz się, że Ci nie dogrzeją łazienki?

rafus12
29-03-2013, 13:26
Tak - kolega mnie straszy ze niedogrzeje lazienki bo przy temperaturze podlogowki nic ten grzejnik nie wnosi. Z drugiej strony przy uzyciu kondensata i podlogowki w calym domu czy jest sens dokladac wyzsza temperature grzania na kotle dla 2 grzejnikow?

Co do mocy kotla - Asolt doradzil 14 kW. Patrze na moce piecy Wolfa i sa 11kW, 20kW, 24kW takze granulacja slaba :( Pewnie skonczy sie na tym 20kW.

asolt
29-03-2013, 14:20
Co do mocy kotla - Asolt doradzil 14 kW. Patrze na moce piecy Wolfa i sa 11kW, 20kW, 24kW takze granulacja slaba :( Pewnie skonczy sie na tym 20kW.

Może i te 11kW by wystarczyły ale potrzebne są dokładne obliczenia ozc, Ta moc strat jest duzo za duża. Zastosowanie kotła 20 kW może sie skonczyc zwiększonym taktowaniem dla wiekszosci okresu grzewczego

kaju
29-03-2013, 14:30
ReniaAdi- sprawdz w swoim mieście jaki masz serwis- tak bezpieczniej, Pomyśl nad immergasem taki używam

A moze oszczędny z górnej półki -Hoval
Kotły jak auta - wybieramy znane, nie zawsze oszczędne.

pedronx
29-03-2013, 14:50
Może i te 11kW by wystarczyły ale potrzebne są dokładne obliczenia ozc, Ta moc strat jest duzo za duża. Zastosowanie kotła 20 kW może sie skonczyc zwiększonym taktowaniem dla wiekszosci okresu grzewczego

Ale można np wziąść kocioł Immergas Victrix 24kw z mocą minimalną 3kw. Te wolfy mają minimalną powyżej 5ciu...

rafus12 miałem podobne rozterki jeśli chodzi o moc kotła jak i o grzejniki w łazience (takie miałem zaprojektowane).
Docelowo zrezygnowałem wyższej temp zasilania grzejników. Planuję zostawić drabinki, ale dodatkowo wstawić do nich grzałki elektryczne. Rozważam też zamiast tego matę elektryczną, dodatkowo do podłogówki (żeby latem mieć ciepłą podłogę).

Co do kotła to biorę 24kw ze względu na cwu. Jest nas 5 osób, dwie wanny. Przy mocy min. 3kw taktowania się nie boję.
Immergas ma też kocioł 1.9kw - 12kw. Kosztuje coś kiele 6000 już z zasobnikiem 160l. Taniej chyba nie znajdziesz.
Pozdro

rafus12
29-03-2013, 19:00
Pendronx, u mnie w tej chwili tez jest pewnik ze te grzejniki lazioenkowe beda mialy grzalki. Pytanie czy jest sens je podlaczac do obiegu podlogowki - czy to cos da przy termperaturze podlogowki? No ja mam 3 lazienki - 2 beda w uzyciu na 4 osoby, przy czym tylko jedna wanna jest. Ale CWU tez musi byc co najmniej 150L.
Co do kotla - ciekawa pomysl z tym kotlem z niska moca minimalna. Taki Wolf 24kW ma 7.1kW minimum - to juz Viesmann na nizsza przy tej samej mocy.
U mnie jest tak ze hydraulik kupuje materialy w tym kociol za ustalona cene. Istnieje ryzyko ze mi wciska niekoniecznie najlepszy. Na Viessmana/Junkersa krecil nosem ale nie dostalem konkretnego uzasadnienia.

Asolt, czy ogolny trend na forum na nizsze moce kotla dotyczy glownie najnizszej do uzyskania mocy minimalnej? Bo faktycznie zgodnie z tym co posze Pendronx sa kotly 24kW o mocy okolo 3kw.
Z tym ze zauwazylem w specyfikacji ze moc max podaja przy 30/50st a minimalna przy 60/80stC.

Czy instalacja podlogowki z kondensatem wymaga mieszaczy?
pozdrawiam
rafus12

rafus12
29-03-2013, 19:07
Widze ze Hovala kociol TopGas ma niezle parametry - te 4.6 dla 18kW nie jest takie najgorsze chyba.
classic 18 (4,6 - 18 kW)
classic 24 (6,1 - 24kW)

pedronx
29-03-2013, 19:51
Przecietne bym powiedzial. Zeby Ci namieszac jeszcze bardziej to zobacz ACV prestige 18. Gdyby nie cena to bym go miał.
Ciekaw jestem do jakivh dojdziesz wnioskow z tymi grzejnikami.
Ps. Czy temp np 26 stC na grzejniku jest w stanie wysuszyc recznik?

fotohobby
29-03-2013, 20:13
Ponoć tak, szczególnie przy WM.

noc
29-03-2013, 21:06
rafus12
Żeby Ci nieco rozjaśnić sytuację, podam jak wygląda sytuacja u mnie. Oczywiście nie jest to ten sam projekt ale wielkość bardzo podobna.
Izolacje;
-podłoga 15cm styro
-Ściany 15cm styro
-dach 35cm wełna
-okna standartowe (1,2-1,5 W/m2) , duża powierzchnia przeszkleń
Kocioł Junkers 14-3 kW, nawet przy największych tegorocznych mrozach moc ograniczyłem do 50%. Nie zdarzyło się bym musiał zwiększać moc, czyli wystarczyłby kocioł o mocy max. 6-8 kW. Przydałaby się wręcz jeszcze niższa moc minimalna, przy temp. ok. 0oC już taktuje.
Co do CWU to zasobnik 120 l, 1 wanna + 2 natryski, wystarcza z dużym zapasem. Jeśli trapią Cię wątpliwości to weż 150l, będzie bez stresu.
A do łazienek to nie mam drabinek i nie zamierzam montować. Na wszelki wypadek mam gniazdka pod grzejniki ale niepotrzebnie. Jest ciepło, a ręczniki schną błyskawicznie (fakt, przy WM +reku). Zrób t ylko gniazdka w odpowiednich miejscach dla spokoju sumienia, drabinki zawsze możesz dołożyć bez kłopotu. Jest to taniej, wygodniej, nie komplikuje i nie podraża instalacji CO.
Kocioł bierz o niskiej mocy minimalnej i z solidną obsługą serwisową w najbliższej okolicy.

rafus12
30-03-2013, 00:07
Noc,
Dziekuje za informacje - konkretnie i merytorycznie.
Jesli chodzi o wybor kotla to bedzie badz Hoval badz Wolf a z tego co nawet w tym watku wyczytalem sa to solidne firmy. Utwierdziles mnie w przekonaniu ze zbiornik CWU 150 l wystarczy.

pozdrawiam
rafus

rafus12
30-03-2013, 00:15
Pendonx
Moze i przecietna jest ta moc Hovala, ale..... Ten Imergass przez ciebie holubiony nie grzeszy dobra sprawnoscia :stirthepot: Chyba nic nie jest jednoznaczne.

fotohobby
30-03-2013, 00:19
A jaka jest ta różnica w sprawności, skoro już porównywałeś ?

pedronx
30-03-2013, 08:38
Pewnie 1%...
A jak z serwisem tego howala?

Ps. Noc opisał Ci swoją sytuację ale nam wrażenie że nic z tego nie wyciągnąłeś. Napisał Ci że najchętniej jeszcze by ograniczył moc i tak już małego kotła, a Ty dalej pchasz się w moce min na poziomie 5KW.
pzdr

pedronx
30-03-2013, 08:38
A mozesz podac konkretne modele, ktore rozwazasz?

fotohobby
30-03-2013, 09:51
Dla mnie ważna jest informacja (niestety rzadko podawana w charakterystykach) o najmniejszej temperaturze zasilania CO, jaką potrafi podać kocioł. Podłogówkę będę chciał zaprojektować pod temperaturę 30st C a spotkałem się z informacją, że taki np Junkers Cerapur 14-3 grzeje od 35C

adamfcb
30-03-2013, 10:44
Też właśnie słyszałem o tym żeby zwracać uwagę na tą temperaturę minimalna, immergas ma od 20 stopni wiec chyba nieźle:) u mnie faworytem jest właśnie immergas 1.9 - 12 kW

Rav30
30-03-2013, 23:39
ma ktoś wynalazek pt Vaillant Saunierduval Isotwin Condens ? jak się spisuje ?

Używam od roku i bardzo sobie chwalę. Woda do mycia rąk na zawołanie (mam też obieg ciepłej wody - rewelacja), a po zużyciu tych kilkudziesięciu litrów piec działa jak przepływowy - nie odczujesz różnicy, a nie trzeba montować zbiornika na sto ileś litrów i to ogrzewać.
Super spisuje się przy ogrzewaniu tylko podłogowym, z czujnikiem zewn. i wewn.; bardzo stabilnie trzyma zadaną temperaturę w domu.
W ciągu roku na ogrzanie wody użytkowej i ogrzewanie ( temp. w domu 21st) zużyłem ok 1700 m3 gazu, a powierzchnia użytkowa 170 m2 (dom dość dobrze ocieplony).



Tak - kolega mnie straszy ze niedogrzeje lazienki bo przy temperaturze podlogowki nic ten grzejnik nie wnosi. Z drugiej strony przy uzyciu kondensata i podlogowki w calym domu czy jest sens dokladac wyzsza temperature grzania na kotle dla 2 grzejnikow?

Mam podłogówkę w całym domu oraz grzejniki niskotemperaturowe w pralni i łazience; pralnię muszę otwierać na dom, ponieważ przy nawet małej temp. "na piecu" (ok 20-25 st) robi się gorąco, natomiast w łazience mam dodatkowo farelkę :) (Żona i dzieciaki lubią jak jest ponad 25 st. podczas kąpieli, a farelką to chwila moment). Nie mam mieszaczy, temp. maksymalna na piecu to 45 st (nie widziałem tej zimy aby tyle osiągnął, max to było 38 st. a w domu 21 st)

troll13
31-03-2013, 22:53
witajcie.
im więcej czytam tym mniej wiem. generalnie stoję przed wyborem kotła gazowego. mam na tapecie 3 modele: Marlenkę dietrich MCR3, buderuskę GB072 i Immergaskę victrix. wszystkie mocne na 24 kW, wszystkie z zasobnikiem, wszystkie 1-o funkcyjne. nie wiem jak immergas ale GB072 i MCR3 to świezynki na rynku i tutaj jest mój problem. wszyscy namawiają mnie na nowe wypusty a ja chyba konserwa i jakoś boję się chorób wieku dziecięcego. ta ładna, ta bogata a ta mądra - którą wybrać? ewentualnie jeśli macie jakąś fajną kandydatkę którą ogarnę za 6000 z zasobnikiem? wg. znawców na 4 dorosłe i 2 dzieci (2 wanny, 2 łazienki i 2 prysznice) 120 literek ma styknąć, potem już był głos że 160 literek i znowu zagadka.
nie wiem czy nie łamię zasad forum ale moją prośbę motywuję: http://www.youtube.com/watch?v=ICunSDwmpCw
z góry dzięki za pomoc.

amciek80
01-04-2013, 00:06
wszystkie mocne na 24 kW
ta moc wyszla Ci z jakichs obliczen czy tak po prostu bo "tyle sie daje".

admak
01-04-2013, 10:56
witajcie.
im więcej czytam tym mniej wiem. generalnie stoję przed wyborem kotła gazowego. mam na tapecie 3 modele: Marlenkę dietrich MCR3, buderuskę GB072 i Immergaskę victrix. wszystkie mocne na 24 kW, wszystkie z zasobnikiem, wszystkie 1-o funkcyjne. nie wiem jak immergas ale GB072 i MCR3 to świezynki na rynku i tutaj jest mój problem. wszyscy namawiają mnie na nowe wypusty a ja chyba konserwa i jakoś boję się chorób wieku dziecięcego. ta ładna, ta bogata a ta mądra - którą wybrać? ewentualnie jeśli macie jakąś fajną kandydatkę którą ogarnę za 6000 z zasobnikiem? wg. znawców na 4 dorosłe i 2 dzieci (2 wanny, 2 łazienki i 2 prysznice) 120 literek ma styknąć, potem już był głos że 160 literek i znowu zagadka.
nie wiem czy nie łamię zasad forum ale moją prośbę motywuję: http://www.youtube.com/watch?v=ICunSDwmpCw
z góry dzięki za pomoc.


polecam immergas 5 lat gwar., i duża modulacja mocy . ja mam 2f - 26 2I - 1 rok

troll13
01-04-2013, 11:53
co do mocy to przyszło 3 fachowców. dostali projekt parteru i pietra z wyliczonymi metrażami i wydali wyrok 24kW. nie robiłem zapotrzebowania na ciepło bo ........ tak jak pisałem wyżej 4 dorosłe, 2 dzieci, 210 m2 - dwa mieszkania po 105 m2, dom postawiony z termomuru (pustaki styropianowe). niby mam kumpla co robi zapotrzebowanie ale jakoś mi nie po drodze.
z szybkich wyliczeń c.o na ten metraż wyszło mi 14,7 kW (210 m2 x 70 kW - takie zapotrzebowanie określa producent). jakie zapotrzebowanie na c.w.u? bladego pojęcia nie mam. od razu mówię że nie jestem nakręcony na te 24 kW. stąd pojawiło się mój post bo do końca nie jestem przekonany. majstry powiedzieli 24 to taki kocioł zakładałem. jeśli ogarnie ten metraż i tą wodę 20 kW jeszcze lepiej.

mariankossy
01-04-2013, 20:52
U mnie Junkers Cerapur 14-3 grzeje od +25 ( w praktyce 4-ro letniej)

fotohobby
01-04-2013, 21:13
Dzięki. Cenna informacja.

rafus12
01-04-2013, 21:20
Pewnie 1%...
A jak z serwisem tego howala?

Ps. Noc opisał Ci swoją sytuację ale nam wrażenie że nic z tego nie wyciągnąłeś. Napisał Ci że najchętniej jeszcze by ograniczył moc i tak już małego kotła, a Ty dalej pchasz się w moce min na poziomie 5KW.
pzdr
A pcham sie - a scislej rozwazam. I nie w minimalme na poziomie 5KW a maksymalne na poziomie 18KW (i tu na jedno wychodzi ale chyba rozumiesz moja motywacje?) bo mi odwagi brak na mniejszy kociol bez obliczen - moja chalupa nie bedzie ocieplona az tak jak u najwiekszych twardzieli na forum. A ty pendonx nie zgrywaj profesora bo jestes laik jak ja - wystarczy przejrzec twoje posty z ostatnich kilkunastu stron w tym watku :)
Asolt - ile bierzesz za OZC?

rafus

pedronx
01-04-2013, 23:11
A pcham sie - a scislej rozwazam. I nie w minimalme na poziomie 5KW a maksymalne na poziomie 18KW (i tu na jedno wychodzi ale chyba rozumiesz moja motywacje?)
Prawdę mówiąc to wcale nie rozumiem, ale i nie muszę.


bo mi odwagi brak na mniejszy kociol bez obliczen - moja chalupa nie bedzie ocieplona az tak jak u najwiekszych twardzieli na forum.
Kolaga Noc opisał Ci swoje doświadczenia z bardzo podobną chałupą... W wielu innych miejscach znajdziesz podobne opisy.


A ty pendonx nie zgrywaj profesora bo jestes laik jak ja - wystarczy przejrzec twoje posty z ostatnich kilkunastu stron w tym watku :)
Skoro tak odbierasz moje posty, to już się nie odzywam w Twojej sprawie.
Pozdro

rafus12
01-04-2013, 23:17
Prawdę mówiąc to wcale nie rozumiem, ale i nie muszę.


Kolaga Noc opisał Ci swoje doświadczenia z bardzo podobną chałupą... W wielu innych miejscach znajdziesz podobne opisy.


Skoro tak odbierasz moje posty, to już się nie odzywam w Twojej sprawie.
Pozdro
Alez wyluzj Panie kolego - usmiech byl przy tym stwierdzeniu. Wesolych Swiat zycze bo to juz koncowka.
Bottom line - zamierzam zrobic OZC i podjac swiadoma decyzje.
pozdro
rafus

pedronx
01-04-2013, 23:23
Uśmiech może i był, aczkolwiek stwierdzenie mało fajne. Ale może przewrażliwiony jestem - zrzuciłem właśnie tone rozmoczonego śniegu z tarasu... ;)
Pozdro

rafus12
01-04-2013, 23:26
To przepraszam ze tak to wyszlo.
Co do przykladu kolegi Noc - u mnie bedzie mniej ocieplenia dachu bo 25cm oraz mniej na podlodze bo 12cm. Pod garazem nawet tylko 4cm styro ale zamierzam dolozyc 5 cm na suficie i scianie od domu.
Dlatego mowie ze mam malo jak na standardy Forum:eek:

pedronx
01-04-2013, 23:34
Żeby nie było, że taki kozak jestem to mimo, że userzy trąbią, że na ciepłą wodę Immergas 12kw styknie to wezmę raczej 24kw :)
A tak w ogóle to jestem po rozmowie z sąsiadem co od kilku lat używa dwufunkcyjnego Termeta za 2300. Dom duży ocieplony "tradycyjnie", na oko ok 180m2. 5 osób. Brak cyrkulacji ale wszystkie łazienki blisko kotłowni i mówi, że nie odczuwa dyskomfortu. To tak, żeby jeszcze bardziej namieszać... ;)
Pozdro

DEZET
02-04-2013, 11:56
Żeby nie było, że taki kozak jestem to mimo, że userzy trąbią, że na ciepłą wodę Immergas 12kw styknie to wezmę raczej 24kw :)
A tak w ogóle to jestem po rozmowie z sąsiadem co od kilku lat używa dwufunkcyjnego Termeta za 2300. Dom duży ocieplony "tradycyjnie", na oko ok 180m2. 5 osób. Brak cyrkulacji ale wszystkie łazienki blisko kotłowni i mówi, że nie odczuwa dyskomfortu. To tak, żeby jeszcze bardziej namieszać... ;)
Pozdro

Ja właśnie rozważam taki piec 2f Termet turbo. Odbiorniki blisko, tylko kuchnia w większej odległości. "Dyskomfort" obecnie używanego Termeta mam taki, że gdy w łazience biorę prysznic i jednocześnie ktoś pobiera ciepłą wodę bliżej pieca, to prysznic dostaje chwilowo chłodniejszą wodę.Poza tym nie ma problemów z tym piecem, więc jestem zdecydowany na polski produkt. Ewentualnie jeszcze ww SD Ecotweens, bo ma te małe zasobniki.

admak
04-04-2013, 18:52
Kaźdemu polecam zakup kotła z najbliższym serwisem tak najprosciej, potem dopiero cena, i na końcu wybór moc i 1f czy 2f,

każdy nowy projekt domu ma wyliczone zapotrzebowanie cieplne- to pierwsza podpowiedź, druga - PAMIĘTAĆ - modulacja mocy pieca

ja sam wybralem model i markę i narazie jestem zadowolony

ja mam 2f immergas - 1 rok

edi_grzes
04-04-2013, 20:47
mam pytanie czy ta moc minimalna o ktorej mowicie to moc ktorej bedziecie uzywac ? tzn. czy kiedykolwiek kocioł ustawi sie w tej mocy do ogrzewania ? to moze podpowiem NIGDY nie widzialem kotła pracujacego w mocy minimalnej zakresu modulacji .........poniewaz warunki projektowe zakładaja urzadzenia majace ogrzac dana powierzchnie , straty przez przegrody budowlane przy okreslonej temp zewnetrznej ...matko boska co do temperatur na podłogowce dany model ustawi sie na te 30 stopni i co ? czujnik pokojowy da sygnał do rozruchu i bedzie pierdział 4-5h z temp zasilania 30 stopni ? [zakładam ze brak pogodowki i krzywa grzewcza nie istnieje] To moze lepiej ustawic go na 38 stopni zeby dogrzał ta te owa podłoge w 1,5h ? to chyba EKONOMICZNE rozwiazanie;]
a i naj naj URZADZENIA DOBIERAMY Z NAJNIZSZA MOCA MAXYMALNA nie minimalna na boga

fotohobby
04-04-2013, 20:52
A jeśli ktoś ma obliczoną moc źródła ciepła w wysokości 5 kW przy -20c ?
Wiesz, ile to będzie dla temperatury -2C, czyli średniej dla okresu grzewczego ?
Jak będzie pracował w takim domu kocioł o modulacji 6-24kW ?

edi_grzes
04-04-2013, 21:03
sam piszesz ze bedzie mial obliczona moc 5kw przy minus 20 ;] to i sam sobie odpowiadasz chyba ;] i jak bedzie pracował? czy to pytanie merytoryczne czy po prostu chciales mnie rozbawic ;] dodam tez ze program OZC sluzy jedynie do szybkiego okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku i NIE JEST ZADNYM WYZNACZNIKIEM takowego ;] ale rady sprzedawcow urzadzen sa bezcenne ...........wiec skoro bijemy sie o te kW w gore lub doł to moze skoro program liczy na tzw oko to i dobor robimy na oko A KOCIOŁ I TAK USTAWI SIE srednio ........w polowie zakresu mocy gdyz tak został zaprojektowany

fotohobby
04-04-2013, 21:25
To ty mnie rozbawiasz. Jeżeli OZC pokazuje 5kW przy -20c, to powiedz mi jak będzie pracował kocioł przy -2C, a jak przy 5C ?
Przecież wtedy wystarczy żródło ciepła o mocy 1,5-2kW.
Wiec po co 5-24kW ?

Nie widziałeś kotła pracującego z najmniejszą modulacją w takich warunkach ?

Nie rozumiem tej wstawki o sprzedawcach urządzeń... Przecież to im zależy by sprzedać większy, droższy kocioł/pompę.

Twoją opinię o OZC pominę milczeniem, bo opinie inwestorów, którzy już wybudowali trochę zadają kłam tej teorii...

admak
04-04-2013, 21:28
Żeby nie było, że taki kozak jestem to mimo, że userzy trąbią, że na ciepłą wodę Immergas 12kw styknie to wezmę raczej 24kw :)
A tak w ogóle to jestem po rozmowie z sąsiadem co od kilku lat używa dwufunkcyjnego Termeta za 2300. Dom duży ocieplony "tradycyjnie", na oko ok 180m2. 5 osób. Brak cyrkulacji ale wszystkie łazienki blisko kotłowni i mówi, że nie odczuwa dyskomfortu. To tak, żeby jeszcze bardziej namieszać... ;)
Pozdro

Aby domieszać do Pendronx'a - mam 2f immergas, jedyny dyskomfort - odczekać aż zleci zimna woda

fotohobby
04-04-2013, 21:34
.matko boska co do temperatur na podłogowce dany model ustawi sie na te 30 stopni i co ? czujnik pokojowy da sygnał do rozruchu i bedzie pierdział 4-5h z temp zasilania 30 stopni ? [zakładam ze brak pogodowki i krzywa grzewcza nie istnieje] To moze lepiej ustawic go na 38 stopni zeby dogrzał ta te owa podłoge w 1,5h ? to chyba EKONOMICZNE rozwiazanie;]

Akurat, o ile przy temperaturze zasilania 30 , czy 38 stopni nie występuje jakaś zasadnicza różnica w sprawności, to dogrzanie do wymaganej temperatury pomoeszczenia pochłonie tyle samo gazu.
Róznica jest taka, że jeżeli po np 4 godzinach temperatura pomieszczenia obniży się, to w jednym przypadku kocioł wlączy się i będzie znów pracował 4 h, a w drugim znów tylko 1,5h.
Więc, ile będzie takich cykli przy jednej i drugiej temperaturze zasilania ?
Który kocioł będzie miał więcej załączeń na dobę ?

edi_grzes
04-04-2013, 21:40
nie czytasz pierwszego postu ? i wnioskow jak widze, napisałem ze urzadzenia dobieramy z maxymalna ich moca potrzebna do ogrzania naszego budynku!!!, wiec te twoje 5 kW to maxymalna moc POTRZEBNA DO OGRZANIA TAKOWEGO, dalej nie wiesz chyba o czym piszesz jesli jestes instalatorem badz hydraulikiem to wspolczuje znastwa tematu pozdrawiam i dopisze ze nie widzialem urzadzenia pracujacego z moca minimalna zakresu modulacji o ile wiesz co pisze ...........z doswiadczenia napisze ze roznica w ilosci załaczen jest zadna badz minimalna czas pracy kotła jest inny tak jak zuzycie gazu na korzysc wyzszej temperatury zasilania ,oczywista nie piszemy o temp punktu rosy kiedy sprawnosc kotła kondensacyjnego maleje........ Teraz ja ci zadam pytanie ile czasu potrzebuje kocioł zeby przy temp zewnetrznej -20 st. zagrzac podłoge zakładajac ze na zasileniu z tego kotła wychodzi 30 st C ? czy bedzie chodził 24h/d czy zagrzeje to w okreslonym czasie?No i naj naj po co producent stosuje krzywa grzewcza i od czego jest pogodowka ?oraz jak sie to ma do palnika i modulacji ?a moze inaczej czy producent stosuje ten sam palnik do wielu komor spalania ?

fotohobby
04-04-2013, 22:01
Ne wiem ,jakie są Twoje doświadczenia, ale jeżeli piszesz, że różnica w ilości zalączeń kotla pracującego po 1,5 h a tym pracującym po 4h jest żadna bądż minimalna, to znaczy że masz elementarne problemy z matematyką.
Nie wiem ,na jakich obserwacjach opierasz tezę, że taki system pracy jest bardziej oszczędny ?

To, o czym piszesz, że max moc urządzenia powinna być dobrana tak ,aby ogrzać budynek przy -20C jest oczywiste, tylę że dla energooszczędnych domów średniej wielkości to każdy kocioł się nadaje, bo każdy taki dom ogrzeje więc nawet nie ma co podnosić tematu..
Pytanie tylko, co zrobić z kotłem o mocy minimalnej 5-6 kW przy temperaturach takich, jak obecnie, 1-3C, kiedy wystarczająca do ogrzania moc to 2 kW ?


Jeśli uważasz, że lepiej mieć kocioł, który 5 razy na dobę będzie się włączał na potrzeby CO, plus 2-3 na potrzeby CWU, to ok.
Twój wybór.

asolt
04-04-2013, 22:09
dodam tez ze program OZC sluzy jedynie do szybkiego okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku i NIE JEST ZADNYM WYZNACZNIKIEM takowego ;] ale rady sprzedawcow urzadzen sa bezcenne ...........wiec skoro bijemy sie o te kW w gore lub doł to moze skoro program liczy na tzw oko to i dobor robimy na oko A KOCIOŁ I TAK USTAWI SIE srednio ........w polowie zakresu mocy gdyz tak został zaprojektowany

Rozumiem ze wykonałeś wiele obliczeń ozc i porównałeś je z realnym zapotrzebowaniem, ja mam takie porównania i twierdzę ze jest całkiem inaczej.
Dokładnie i rzetelnie wykonane obliczenia ozc w przypadku zapotrzebowania na ciepło mogą sie róznic do 10-15 % na plus, dla obciązenia cieplnego to przeszacowanie może wyniesc maks. 20% (dane dla moich obliczeń). Oczywiście obliczenia nie uwzględniają anomalii typu najzimniejszy marzec od 50 lat.
Obliczenia ozc są podstawą do projektu podłogówki i doboru mocy urządzenia grzewczego.
I nie jest to wcale tak szybki (zalezy co rozumiemy przez słowo szybki) dobór gdyz w zaleznosci od wielkosci i stopnia skomplikowania budynku obliczenia trwają od 1 do 3-4 dni.
Rady sprzedawców w dziedzinie doboru mocy są nic nie warte, nie słyszałem o przypadku aby sprzedawca dobrał kocioł o za małej mocy, zawsze są dobrane (o ile mozna nazwać chęć sprzedaży za duzych kotłow doborem) kotły o za duzej mocy.
Program do obliczeń ozc nic nie liczy na oko. Sposób i metodologia obliczen wynika z norm które stale są modyfikowane tak aby lepiej odzwierciedlić rzeczywistość.
Na oko dobierają instalatorzy którzy nie wierzą zadnym obliczeniom. Efekty pozniej odbijają sie na kieszeni inwestora niestety

edi_grzes
04-04-2013, 22:12
mam pytanie ile kotłow widziałes ? ilu robiles analize spalin ? oraz ile systemow ogrzewania regulowales ? czy notowales zuzycie gazu ?......asolt mi ozc zajmuje około 40 minut na trzy dni badz cztery czasu brak

asolt
04-04-2013, 22:14
mam pytanie ile kotłow widziałes ? ilu robiles analize spalin ? oraz ile systemow ogrzewania regulowales ? czy notowales zuzycie gazu ?

Jezeli to do mnie to obliczenia ozc dotyczą kazdego rodzaju ogrzewania.

edi_grzes
04-04-2013, 22:19
do ciebie bylo odnosnie ozc do kolegi to co cytujesz ;] oczywista ozc dotycza kazdego rodzaju ogrzewania to prosty program

asolt
04-04-2013, 22:20
.asolt mi ozc zajmuje około 40 minut na trzy dni badz cztery czasu brak

Jaki czas taka jakość, nic dziwnego ze wyniki całkiem niewiarygodne

fotohobby
04-04-2013, 22:25
mam pytanie ile kotłow widziałes ? ilu robiles analize spalin ? oraz ile systemow ogrzewania regulowales ? czy notowales zuzycie gazu ?......asolt mi ozc zajmuje około 40 minut na trzy dni badz cztery czasu brak

No, jak zrobisz ozc w 120 min, to nie się nie dziwię, że za bardzo się na tym oprzeć nie możesz ;)

A co do Twoich teorii to jednak częściej spotkać się można z taką, jak napisana dziś w innym wątku:

Dosadnie, ale coś w tym jest.

Zdrowiej dla portfela jest gdy kocioł kondensacyjny gazowy pracuje możliwie długo z jak najmniejszą ilością taktowania.

Masz inne teorie, cóż.... Na szczęście nie jestem twoim klientem.

edi_grzes
04-04-2013, 22:26
mnie natomiast dziwi ze tobie zajmuje to cztery dni !!!! pewnie jeszcze ktos za to placi ;] to jest niewiarygodne moge cie jedynie pozdrowic jako rzeczoznawca krajowy z listy sadowej majacy wszelkie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i koncze temat ;] mam nadzieje ze nikt ci tu nie placi za te obliczenia ozc trwajace cztery dni .......pewnie w tym odzwierciedla sie jakosc i cena ..........fotohobby jeszcze bufor mam ogrzewac? po co znowu straty ?pojecia nie masz co piszesz i cytujesz bzdury teoretykow, co ze szwagrem robili jest tu wielu masakra.....rozumiem ze ten bufor to jakis tanszy gaz w taryfie ksiezycowej i potem ogrzeje bufor gazem i bede sie rozkoszowal ciepla woda w ilosci 500 litrow krazaca w mojej instalacji ?heheeheh zdrowiej dla portfela jest tak zeby kocioł załaczyl sie ogrzal to w minimalnym czasie z najwyzsza sprawnoscia

fotohobby
04-04-2013, 22:39
Akurat kolega, którego cytuję nie wygląda mi na teoretyka, co do bufora to się zgadzam, że w gazie nie jest potrzebny, ale już co do taktowania zgadzam się z nim całkowicie.
Masz szczęście, że większość inwestorów jest niewyedykowana i podatna na sugestie. Takim montujesz kocioł 6-24 , a kiedy kocioł będzie włączał sie na godzinkę, półtora, powiesz, że tak ma być i że to jest dobre i oszczędniejsze od pracy z niższą mocą i temp.
Ale jak się przejrzy ten watek, to widać, że jest wielu inwestorów, którzy zostali w ten sposób załatwieni przez instalatorów tobie podobnych...

asolt
04-04-2013, 22:40
mnie natomiast dziwi ze tobie zajmuje to cztery dni !!!! pewnie jeszcze ktos za to placi ;] to jest niewiarygodne moge cie jedynie pozdrowic jako rzeczoznawca krajowy z listy sadowej majacy wszelkie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i koncze temat ;] mam nadzieje ze nikt ci tu nie placi za te obliczenia ozc trwajace cztery dni .......pewnie w tym odzwierciedla sie jakosc i cena ..........fotohobby jeszcze bufor mam ogrzewac? po co znowu straty ?pojecia nie masz co piszesz i cytujesz bzdury teoretykow co ze szwagrem robili jest tu wielu masakra

Te 4 dni nie zdarzają się czesto ale jezeli mamy budynek ok 400 m2 z 35 pomieszczeniami, 3 kondygnacyjny z 20 roznymi przegrodami, 25 rożnymi typami okien i drzwi oraz nieregularnym kształtem to nie da się szybciej tego dokładnie zrobić. Nie wspomnę o obliczeniach dla zespołu szkól które trwały 2 tygodnie, ponad 150 pomieszczen. Twoje rozumienie na temat wykonania dokładnych i rzetelnych obliczen ozc bardzo ale to bardzo rózni się od mojego i zaczynam miec wątpliwości czy chodzi o prawdziwe ozc czy też jest to szacowanie za pomocą kalkulatora jakich wiele na róznych stronach producentów sprzętu grzewczego.Jezeli to kalkulator to faktycznie te 40 min wystarczy.
Na miejscu sądu nie chciałbym korzystac z twoich ekspertyz odnosnie obliczen ozc gdyz tak krótki czas ich wykonania uniemozliwia jakąkolwiek dokładnośc i rzetelność.

noc
04-04-2013, 23:20
edi_grzes, daj sobie spokój, przestań się kompromitować swoją wiedzą (czy raczej niewiedzą).

edi_grzes
05-04-2013, 16:20
czyli wedlug fotohobby kocioł powinien pracowac jak najdluzej z maxymalna sprawnoscia ? tak to rozumiem ;] noc do mojej wiedzy jeszcze ciut ci brak, wiec zadam znowu pytanie ile urzadzen regulowali panowie z analiza spalin? ja wnioskuje ze ZADNEGO, ale doradztwem sie zajmujecie ;] ja nie doradzam, a wyrazam swoja opinie na podstawie ciaglego serwisu kilkuset kotłowni od pary po urzadzenia małe.... od oleju po gaz

fotohobby
05-04-2013, 17:07
czyli wedlug fotohobby kocioł powinien pracowac jak najdluzej z maxymalna sprawnoscia ? tak to rozumiem ;] noc do mojej wiedzy jeszcze ciut ci brak, wiec zadam znowu pytanie ile urzadzen regulowali panowie z analiza spalin? ja wnioskuje ze ZADNEGO, ale doradztwem sie zajmujecie ;] ja nie doradzam, a wyrazam swoja opinie na podstawie ciaglego serwisu kilkuset kotłowni od pary po urzadzenia małe.... od oleju po gaz


Ilość nie zawsze przechodzi w jakość, a praktyka to fajna rzecz, ale nie poparta podstawami teoretycznymi prowadzi właśnie tak...

Nie rozumiem, co miało oznaczać wytłuszczony fragment ? Wolisz, żeby kocioł prracował ze sprawnością mniejszą od maksymalnej ?
A może dążysz do tego, abo kocioł w ciągu doby pracował najkrócej, jak się da ?
;)

edi_grzes
06-04-2013, 09:36
Daze do tego ze na zadne zadane pytanie nie umiecie dac odpowiedzi, co do praktyki i teorii masz wszystko wyzej ........optymalizacja ukladu polega na tym zeby i kieszen i wyniki byly w tzw. złotym srodku ........a Ty dasz bufor do kondensacyjnego kotła gazowego,kolega noc za wade uzna brak otwartego ukladu w kotlach gazowych!.....Twoj wybor Twoje pieniadze ........mysle ze do tego potrzebne jeszcze sa sprzeglo hydrauliczne i niezliczona ilosc układow mieszajacych oraz komputer i piec osob do obslugi na zmiany .........jedyne co zauwazylem to ze jeden kolega posluguje sie OZC przez 4 dni a ty dajesz bufory do kotlow gazowych co tylko ciut mnie przeraza ale ok.... no i jednak bez jakosci nie ma ilosci, nikt nie skorzysta z tzw usługi jesli okazesz sie partaczem wiec ?sadze ze jestes sprzedawca urzadzen o ktorych malo wiesz, co do tych obliczen w OZC wiesz jak sprawdzi sie to po latach ? kiedy sprawnosc kotła maleje ? byl obliczony na minimum swojej mocy potrzebnej do ogrzania budynku SUPER szkoda ze nie działa TU ZDERZA SIE PRAKTYKA Z TEORIA alsoft tyle ze ty bedziesz dalej projektowal liczyl ale juz nie poprawial ;]

fotohobby
06-04-2013, 09:49
A Ty nie potrafisz widać czytać, ze zrozumieniem skoro, jeśli twierdzisz, ze proponuję bufor do kotła, mimo, iż wyrażnie piszę, że:
"Co do bufora to sie zgadzam, ze w gazie nie jest potrzebny".
O buforze pisał kolega, którego cytowałem i też nie w kontekście, że on stosuje, tylko, ze widzi, że się to stosujes
Z tą sprawnością to kolejny Twój babol, a umiejętnośc poparcie twoich tez faktami to najwyrażniej Twoja słaba strona

Dla typowego domu asolt robi OZC jakieś dwa dni, ale wyniki niemal idealnie odzwierciedlają późniejsze koszty eksploatacji.
Ty robisz na kolanie i... Zostawiasz klienta z przewymymiarowanym kotłem.
Tzw. "złoty środek" ;)

edi_grzes
06-04-2013, 10:23
ja tu nie sprzedaje swoich uslug na boga ...........tylko poprawiam po tzw obliczeniach dwudniowych sprzedawanych tu przez was ......widac zaplaciles skoro bronisz swojej tezy ............wiec po co piszesz o taktowaniu cytujac jakiegos glaba ? i na zadane pytanie nie odpowiadasz ? to moze je powtorze ? ILE KOTŁOW URUCHOMILES ILU ROBILES ANALIZE SPALIN ? zadnemu jak alsoft ......ehhhhhhh i kurna pat nic nie sprzedaje ,,,,,,,,,,nic nie obliczam za kase, ale stwierdzam ze obaj pojecia nie macie o technice grzewczej i o kotłach gazowych olejowych i na paliwa stałe skoro obliczenia trwaja dwa dni dla domu jednorodzinnego to juz polowa z 4 dni .......maja odzwierciedlac jakosc ? i cene ? a moze niewiedze i naciaganie? typu przeslij mi na konto .......zł a ja wszystko oblicze pomoge sprzedam doradze?

asolt
06-04-2013, 10:31
Daze do tego ze na zadne zadane pytanie nie umiecie dac odpowiedzi

.........jedyne co zauwazylem to ze jeden kolega posluguje sie OZC przez 4 dni

........co do tych obliczen w OZC wiesz jak sprawdzi sie to po latach ? kiedy sprawnosc kotła maleje ? byl obliczony na minimum swojej mocy potrzebnej do ogrzania budynku SUPER szkoda ze nie działa TU ZDERZA SIE PRAKTYKA Z TEORIA alsoft tyle ze ty bedziesz dalej projektowal liczyl ale juz nie poprawial ;]

Czekam na konkretne i specjalistyczne pytanie dotyczące ozc, jak dotychczas takiego nie zadałes.
Ale zeby pytać konkretnie o ozc to trzeba się tym znać, Ty zas swoimi wypowiedziami pokazujesz ze o obliczeniach ozc gdzies tam cos słyszałes, znajomośc obsługi
kalkulatora do szacowania obciązenia cieplnego nie powinna upoważniać do stwierdzenia ze jest sie fachowcem w dziedzinie obliczen ozc i audytów energetycznych.
To ze czas wykonania takich obliczen przekracza te 40 min swiadczy jedynie ze nigdy nie wykonałes choc jednego obliczenia ozc dokładnie i rzetelnie, co mnie zresztą nie dziwi.
Czy ozc sprawdzi się po latach w odniesieniu do sprawności kotła ?, zadając takie pytanie pokazujesz po raz kolejny swoją swoją niewiedzę w tej dziedzinie. Projektowe obciązenie cieplne budynku które jest jednym z wyników oblczen ozc (oprócz zapotrzebowania na ciepło) nie zalezy !!!! od sprawnosci kotła gazowego lub innego urządzenia grzewczego. Ma to wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Skoro sprawność spada to konieczny jest serwis jak do kazdego innego urządzenia. Co ma konieczność serwisu urzadzen grzewczych do obliczeń ozc. Wracając do sprawdzalnośći to wyniki moich obliczeń jezeli chodzi o moc strat to obliczenia dokładnie się sprawdzają a nawet są nieco przeszacowane, jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło to pierwszy sezon grzewczy moze byc lekko niedoszacowane, następne sezony pokrywają sie dokładnie.
W przypadku moich obliczeń teoria pokrywa się z praktyką, co potwierdzają uzytkownicy dla których te obliczenia i projekty podłogówek wykonywałem, a takze jako ze jestem równiez instalatorem swiadczą moje instalacje.

amciek80
06-04-2013, 10:37
a Ty dasz bufor do kondensacyjnego kotła gazowego
edi-grzes - ja chce zrobic bufor ok 1000l podgrzewany gazem, zwyklym Termetem tyle ze z zamknieta komora spalania. co jest zlego w tym, ze gaziak bedzie grzal nie 100l, a 1100l? jesli zalozymy podobne izolacje obu mas wody? czy moglbys mi wyjasnic to lopatologicznie bo moze mam bledne wyobrazenie i braki ze szkoly - i tu powaznie mowie, a nie z przekasem.
dlaczego jeszcze bufor? dlatego, ze gaz bedzie za jakis czas (za jakis czyli teoretycznie za 52 tygodnie ale roznie to moze byc). do tego czasu planuje grzac chalupe piecem na paliwo stale + buforek. mam stary piec, ktory moge wykorzystac. jak zainstaluja mi gaz to wywale piec na wegiel i podepne piec gazowy. dlaczego jeszcze bufor? dlatego, ze chce na dach wstawic panele fotowoltaiczne (w buforze grzalki elektryczne) + diy solary. nie dyskutujmy tu nad sensem ekonomicznym. jak pogoda bedzie sprzyjajaca to sie cos nagrzeje, a jak nie to gaziak dogrzeje.

jesli chcialbym zastosowac klasyczny uklad dla pieca gazowego (w calym domu podlogowka) to jak wedlug Ciebie moge sprzegnac gaz z innymi zrodlami ciepla?

asolt
06-04-2013, 10:39
ja tu nie sprzedaje swoich uslug na boga ...........tylko poprawiam po tzw obliczeniach dwudniowych sprzedawanych tu przez was ......

Pokaz choć jedne moje obliczenia , które musiałeś poprawiać. (mozesz je opublikowac na fm)Jak mozna byc zadufanym we własną wiedze i umiejetnosci aby tak twierdzić. Wielu zarzucającym mi niedokładnosci w moich obliczenia proponowałem przesłanie pliku zródłowego obliczen i niezbędne dane. Nikt nie podjał rekawicy. Aby sprawdzać czyjes obliczenia trzeba posiadac wiedze z tej dziedziny co najmniej równą wiedzy wykonującego te obliczenia. Kwiestionowanie czasu wykonania swiadczy tylko o całkowitej nieznajomosci tematu.

fotohobby
06-04-2013, 10:51
ja tu nie sprzedaje swoich uslug na boga ...........tylko poprawiam po tzw obliczeniach dwudniowych sprzedawanych tu przez was ......widac zaplaciles skoro bronisz swojej tezy ............wiec po co piszesz o taktowaniu cytujac jakiegos glaba ? i na zadane pytanie nie odpowiadasz ? to moze je powtorze ? ILE KOTŁOW URUCHOMILES ILU ROBILES ANALIZE SPALIN ??

No tak, wiedzialem ,ze "ananliza spalin" musi byc :)
Uważacz, że RAPczyn to głąb ?
Bywal zdrów, nie ma o czym z tobą gadać, nie potrafiłeć wyjaśnić, dlaczego praca w wyższą temperaturą jest korzysana, dlaczego więcej załączeń jest korzystne, dlaczego dłuższy okres pracy w maksymalnej sprawności nie miałby być korzystny.
Może spaliny potrafiszanalizować, ale tekstu nie...

1950
06-04-2013, 11:11
a może wykażcie, ile i jakie oszczędności są z powodów o jakie kruszycie kopie,
przesada nigdy nie jest dobra,
dobranie kotła przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 5 kW jest w praktyce nie mozliwe,
dlatego zamiast sobie ubliżać, wykażcie liczbowo swoje racje,

liczbowo,
bo każda inna argumentacja będzie nieprawdziwa,

to że ktoś sądzi, że kocioł o większej mocy jest m niej oszczędny to nie są argumenty,
to tylko przekonania,
dlatego zapraszam do rzeczowej dyskusji,

grzeniu666
06-04-2013, 16:18
Praca z wyższą temp może być chyba nergatywna np. przy deskach na podłodze.

Akurat moc max chyba w niczym nie przeszkadza (a dla CWU nawet pomaga), a nie kłopot znaleźć kociołek który mocą max przekracza nawet dwukrotnie zapotrzebowanie przy stałym -20 na zew. (co daje zapas na starę sprawności kotła) to dlaczego edi-grzes nie kupić takiego który moduluje od 2 czy 3kW, kosztują tyle samo i niedużo. Czy to jest niekorzystne jak kocioł (z min. np. 3kW ) pracuje non-stop z mocą minimalną, zamiast innego (z min. np. 6kW) pracującego przez pół czasu (taktowanie) również z mocą minimalną?

edi_grzes
06-04-2013, 17:09
czyli dochodzimy do sedna obliczenia majace na celu dobor urzadzen sa ci obce ...........chyba po to liczysz alsoft zeby dobrac urzadzenie ? prawda to czy nie ? co do obliczen to udalo mi sie tu niespodzianka zaprojektowac pare kotłowni miejskich i innych pomniejszych ,ale niczego tu nie ........sprzedaje. Amciek klasyczny układ gazowy mozesz podpiac pod dowolne urzadzenie stosujac wymiennik ,jesli posuzysz sie energia elektryczna bufor ma sens i ekonomiczny i techniczny tym bardziej ze fotowoltanike masz za darmo i z tym nie polemizuje ,zauwazylem jednak ze przekombinowane systemy nie maja sensu ekonomicznego i gazem bym bufora nie ogrzewal .Mysle ze po to producenci nie produkuja buforow dostepnych z kotłem na paliwo stale a najzwyczajniej podajnik slimakowy do wegla etc. po co mam przekazywac ciepło innemu urzadzeniu by te przekazalo je dalej ? odpowiedz tylko dla zapewnienia okreslonego czasu jego dzialania czytaj komfortu ........wiec skoro moge to ciepło przekazac bezposrednio w okreslonej sprawnosci urzadzenia po co mi bufor? bufor ma odbierac NADMIAR energii tej ktorej zuzyc nie moge ..........i najlepiej jesli jest ze zrodel odnawialnych.grzeniu ja nic nie napisalem ze zle jesli kocioł moduluje od ........1kW 2 kW itp zauwazam jedynie ze dobrze dobrane urzadzenie tak nigdy sie nie ustawi,wiec jego plus ze moze ;] bardziej jednak polegac moge na sprawnosci ogolnej takowego .......osobiscie nie zauwazylem zeby producenci kotlow kondensacyjnych chwalili sie sprawnoscia przy temp. 70 stopni wedlug innej normy,lub inaczej jak dobry jest wymiennik by schlodzic spaliny do punktu rosy

grzeniu666
06-04-2013, 17:30
grzeniu ja nic nie napisalem ze zle jesli kocioł moduluje od ........1kW 2 kW itp zauwazam jedynie ze dobrze dobrane urzadzenie tak nigdy sie nie ustawi

W sensie nie będzie schodzić z mocą tak nisko? A dlaczego? Skąd więc owo taktowanie kotłów? Ja rozumiem że ponieważ kocioł mimo grzania z minimalną mocą nadal przegrzewa pomieszczenia, więc musi się na jakiś czas wyłączić, i tak w koło? Jeśli to minimum miałby niżej nie taktowałby als dalej schodził z mocą. Czy do 1 kW mało ważne bo takich kotłów nie ma, ale dlaczego 2 lub 3kW są nierealne wg Ciebie, skoro dla minimalnej 6kW taktowanie bywa masakryczne? Chyba nawet ludkom z kotłem z min. 3,5kW zdarza się taktowanie.

asolt
06-04-2013, 18:10
czyli dochodzimy do sedna obliczenia majace na celu dobor urzadzen sa ci obce ...........chyba po to liczysz alsoft zeby dobrac urzadzenie ? prawda to czy nie ? co do obliczen to udalo mi sie tu niespodzianka zaprojektowac pare kotłowni miejskich i innych pomniejszych ,ale niczego tu nie ........sprzedaje.

Obliczenia ozc służą nie tylko do doboru mocy urządzen grzewczych ale głownie po to zeby wybrac jak najbardzej ekonomiczny wariant ociepleń i doboru okien i drzwi oraz system grzewczy (audyt energetyczny). Przy okazji otrzymujemy obciązenia cieplne poszczególnych pomieszczeń konieczne do zaprojektowania podłogówki wodnej lub prawidłowego doboru mocy kabli grzejnych lub grzejników. Skąd przypuszczenie ze dobór mocy urządzen grzewczych jest mi obcy, jak to wydedukowałeś, gdzie to sedno ?
Co do projektowania kotłowni miejskich to nie wiem jaki ma to zwiazek z obliczeniami ozc. Projektując kotłownie otrzymujesz wytyczne odnośnie mocy wymaganej, ty tego liczyć nie musisz. Nigdy nie zarzucałem ze nie potrafisz projektowac kotłowni miejskich, więc nie jest to dla mnie niespodzianka.

edi_grzes
06-04-2013, 18:12
W sensie nie będzie schodzić z mocą tak nisko? A dlaczego? Skąd więc owo taktowanie kotłów? Ja rozumiem że ponieważ kocioł mimo grzania z minimalną mocą nadal przegrzewa pomieszczenia, więc musi się na jakiś czas wyłączić, i tak w koło? Jeśli to minimum miałby niżej nie taktowałby als dalej schodził z mocą. Czy do 1 kW mało ważne bo takich kotłów nie ma, ale dlaczego 2 lub 3kW są nierealne wg Ciebie, skoro dla minimalnej 6kW taktowanie bywa masakryczne? Chyba nawet ludkom z kotłem z min. 3,5kW zdarza się taktowanie. dobrze dobrane urzadzenie majace zapewnic ci komfort uzytkowania nie ustawi sie w mocy minimalnej czyli .......jesli masz tu obliczenia trwajace 4 dni na forum robione za kase [sorry alsoft] i wyjdzie ci te 10kW to ten kocioł w okresie przejsciowym ustawi sie na 5-6 ale nigdy na 2 jak to producent wpisal w tabelke .......no i naj chcesz zeby kociol grzal 24/h ? i z maxymalna sprawnoscia ? czy 1h i dogrzal te pomieszczenia ? rozumiem ze ma modulowac ,uzyskiwac najwyzsza mozliwa sprawnosc i sie palic ;] ? zmniejszy plomien ustawi sie ale na boga ma sie wylaczyc a nie modulowac mi 24h na dobe .........chyba ze startujemy w konkursie na znak blekitnego aniola za twoje pieniadze ze.........zamontujemy stacje zmiekczajaca do szamba .........ona sie zregeneruje wielokrotnie i napelnimy takowe zaplacimy za wywozy takowego wezwiemy serwis i zapewnimy sprawnosc urzadzen na poziomie monekularnym [alsoft] potem sprzedamy te obliczenia w necie i robi sie drogo a tak chcielismy zeby dobrze bylo,alsoft obliczenia sluza ..........do doboru okien drzwi a przed momentem sluzyly do okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku ........szukasz tu pieniedzy w dosc nachalny sposob zmieniajac zdanie co piec minut budynki tez licze ale w pracy nie tu jak ty ..........i ponownie nie udzieliles mi odpowiedzi na zadane pytania .........najbardziej ekonomiczny ? to zaraz zaraz ty podstawiasz dane przed budowa czy po budowie ? smieszne to i sam sie osmieszasz i tu rozumiem ktos ci placi a zawsze wydawalo mi sie ze dane podstawia sie z konkretnym zalozeniem projektowym audyt energetyczny tez robisz? heheh cos sie pogubiles w uslugach i poprosze podaj mi swoj numer uprawnien budowlanych w zakresie projektowania wykonastwa itp

grzeniu666
06-04-2013, 18:30
dobrze dobrane urzadzenie majace zapewnic ci komfort uzytkowania nie ustawi sie w mocy minimalnej...
wyjdzie ci te 10kW to ten kocioł w okresie przejsciowym ustawi sie na 5-6 ale nigdy na 2 jak to producent wpisal w tabelke...

Jak mam potrzebne 8 kW przy -20 na zew., to przy +10 te 2kW chyba są realne...?

Czy modulowanie, albo mudulowanie z mocą minimalną jest szkodliwe (dla kotła lub portfela)?



...chyba ze startujemy w konkursie na znak blekitnego aniola za twoje pieniadze ze.........zamontujemy stacje zmiekczajaca do szamba .........ona sie zregeneruje wielokrotnie i napelnimy takowe zaplacimy za wywozy takowego

O co chodzi z tym zmiękczaniem?

Czy uważasz że lepiej aby kocioł chodził połowę czasu na np. 6kW, zamiast non-stop z 3kW?

1950
06-04-2013, 18:32
dobija mnie jak słyszę o taktowaniu kotłów,
taktowanie kotłów dotyczy takich kotłów które nie mają modulacji palnika,
to znaczy przede wszystkim żeliwnych kołów olejowych,
lub występujących jeszcze starych kotłów gazowych których palniki pracowały w funkcji załącz wyłącz,
nowoczesne kotły nie mają problemu z taktowaniem
każdy z producentów ma taki algorytm zastosowany w regulacji kotłów, który nie dopuszcza do taktowania kotła,
każdy z nich w tych algorytmach dąży do optymalizacji pracy kotła,

mam pytanie,
dlaczego pomimo tego, że już od dobrych paru lat, zapotrzebowanie na ciepło typowego budynku jednorodzinnego waha się od 7-12 kW ,wielcy w tej branży dopiero teraz zaczynają produkować kotły o mocach minimalnych od 2-3 kW?
widocznie biura projektowe tych potentatów w branży grzewczej nie wiedzą co czynią,
głupcy,

użytkownicy FM wiedzą lepiej,

głowę daję a cenię ją sobie bardzo, że różnice w zużyciu gazu dla porównywalnego budynku w kotłach o minimalnych mocach palników pomiędzy palnikiem o mocy 3 kW a mocą 6 kW są minimalne,
niestety, nie mam wartości porównawczych, ale na pewno mają je producenci i być może dlatego nie komplikują sobie produkcji,

natomiast ceny kotłów o bardzo niskiej mocy minimalnej różnią się znacznie od pozostałych,

asolt
06-04-2013, 18:40
dobrze dobrane urzadzenie majace zapewnic ci komfort uzytkowania nie ustawi sie w mocy minimalnej czyli .......jesli masz tu obliczenia trwajace 4 dni na forum robione za kase [sorry alsoft] i wyjdzie ci te 10kW to ten kocioł w okresie przejsciowym ustawi sie na 5-6 ale nigdy na 2 jak to producent wpisal w tabelke .......no i naj chcesz zeby kociol grzal 24/h ? i z maxymalna sprawnoscia ? czy 1h i dogrzal te pomieszczenia ? rozumiem ze ma modulowac ,uzyskiwac najwyzsza mozliwa sprawnosc i sie palic ;] ? zmniejszy plomien ustawi sie ale na boga ma sie wylaczyc a nie modulowac mi 24h na dobe .........chyba ze startujemy w konkursie na znak blekitnego aniola za twoje pieniadze ze.........zamontujemy stacje zmiekczajaca do szamba .........ona sie zregeneruje wielokrotnie i napelnimy takowe zaplacimy za wywozy takowego wezwiemy serwis i zapewnimy sprawnosc urzadzen na poziomie monekularnym [alsoft] potem sprzedamy te obliczenia w necie i robi sie drogo a tak chcielismy zeby dobrze bylo,alsoft obliczenia sluza ..........do doboru okien drzwi a przed momentem sluzyly do okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku ........szukasz tu pieniedzy w dosc nachalny sposob zmieniajac zdanie co piec minut

Gdybyś wiedział po co są obliczenia ozc to bys się tak nie dziwił, ale audyting energetyczny jest ci najwyrazniej obcy.
Jezeli projektowe ociazenie cieplne wyjdzie z obliczeń 10 kW to ja to przyjmuje do wiadomości, jest to cecha charakterystyczna budynku, w jaki sposób to zinterpetuje projektant lub instalator to nie moja sprawa. Ja wiem jak tej podstawie dobrać moc urzadzenia grzewczego, nie tylko kotła gazowego kondensacyjnego.
Jesli mozesz to nie przekręcaj mojego nicka (liczę ze nie złośliwie).
A o tym ze sie robi drogo to nawet nie wspominaj. Zdecydowana wiekszośc instalatorów dobiera kotły (nie tylko gazowe) z mocą 2-3 krotnie wiekszą, oczywiscie jest to "interesie inwestora". A inwestor potem szuka pomocy na forum bo ma zainstalowany (przez podobnych Tobie instalatorów) kocioł gazowy z mocą minimalna większą od projektowego obciazenia cieplnego budynku i płacze bo kocioł taktuje jak głupi.

1950
06-04-2013, 18:44
nowoczesne kotły nie taktują

asolt
06-04-2013, 18:44
mam pytanie,
dlaczego pomimo tego, że już od dobrych paru lat, zapotrzebowanie na ciepło typowego budynku jednorodzinnego waha się od 7-12 kW ,wielcy w tej branży dopiero teraz zaczynają produkować kotły o mocach minimalnych od 2-3 kW?
widocznie biura projektowe tych potentatów w branży grzewczej nie wiedzą co czynią,
głupcy,



Dokładnie mam takie samo zdanie na temat kotłow (a raczej ich braku) o tak małych mocach, na pewno by mieli duży zbyt na takie kotły

asolt
06-04-2013, 18:48
nowoczesne kotły nie taktują

To jak się w takim razie zachowuje kocioł o mocy minimalnej np. 6 kW przy obciazeniu 1kW ? i jak wygląda ta optymalizacja?
Nie jest to bynajmniej przypadek rzadko spotykany

edi_grzes
06-04-2013, 19:01
nie jestem instalatorem mam uprawnienia budowlane w nieograniczonym zakresie ,zasiadam rowniez w komisji wydajacej takowe ..........zadnej budowy nie widziales zadnej nie przeprowadziles a radzisz tu ludziom i sprzedajesz swoje uslugi to zalosne ,,,,,,,,,,,,,kolega 1950 ujmuje to w takim stopniu jak jest ......kocioł nie taktuje chyba ze ma olej i musi podac cisnienie plus podgrzew zeby odpalil ale ty nie wiesz o czym pisze bo takowych nie widziales ;]i na czym ten audyt opierasz ? kolega wyzej stwierdzil ze producenci powinni zasiegnac twojej opinii w zakresie produkcji kotłow ,bo nie posiadaja biur projektowych i na rzeczy sie nie znaja ale ty mi udowodnisz ze ............tu parodia urzadzenie dobrane na max swoich mozliwosci po latach nic nie straci na sprawnosci ,wiec po co moduluje? ja zauwazam ze na minimum swojej sprawnosci nie zadziala urzadzenie dobrze dobrane

fotohobby
06-04-2013, 19:10
nowoczesne kotły nie taktują


To jak nazywać kilkukrotne (6-8, a w ekstremalnych przypadkach kilkanaście razy) włączenie się w trakcie doby na potrzeby CO ?
Czy jest to lepsze, od pracy, kiedy kocioł włącza się np raz, czy dwa razy ?



mam pytanie,
dlaczego pomimo tego, że już od dobrych paru lat, zapotrzebowanie na ciepło typowego budynku jednorodzinnego waha się od 7-12 kW ,wielcy w tej branży dopiero teraz zaczynają produkować kotły o mocach minimalnych od 2-3 kW?
widocznie biura projektowe tych potentatów w branży grzewczej nie wiedzą co czynią,


No właśnie, dlaczego zaczęli ?
Czyżby po pewnym czasie jednak zauważyli problem ?

edi_grzes
06-04-2013, 19:16
zmusza do tego sterownik pokojowy ,,taktowanie,, to co innego a mylisz je z sygnalem do rozruchu dialogowym badz zwarciowym, gdybys widzial jakikolwiek palnik .....ehhhhhh juz nie sprzedawajcie tu uslug tak bedzie lepiej i dla inwestorow i dla forum i tych obliczen trwajacych wiele dni

fotohobby
06-04-2013, 19:30
Mnie nie obchodzi to, jak sobie to nazwiesz, tylko o samą istote sprawy: lepiej jak kocioł ma dwa rozruchu w trakcie doby, czy kilka-kilkanascie ?
Jaki sposób pracy jest bardziej ekonomiczny i ma lepszy wpływ na trwałość kotła ?

Co do sprzedazy, to (już o tym pisałem) żal mi tych, którym Ty dobierałeś kotły....

grzeniu666
06-04-2013, 19:32
,,taktowanie,, to co innego a mylisz je z sygnalem do rozruchu dialogowym badz zwarciowym,

To "co innego" na tym forum (dla amatorów), może nieprecyzyjnie ale nazywamy "taktowaniem". Pal diabli słówka, można się chyba domyślić. Proponujesz "rozruch"? Okej, ale nazewnictwo to osobna sprawa. Jak mi dla -20 moc potrzebna to 6kW, to co brać kociołek z minimalną 5kW (bo z innych względów mi się podoba np.)? No mnie się nie wydaje, ale ja się nie znam, to pytam.

1950
06-04-2013, 19:53
o tym czy kocioł ma się włączyć decyduje przede wszystkim automatyka,
jeżeli masz i firmową pogodówkę i regulator pokojowy, to kocioł będzie się rzadziej włączał niż przy regulatorze pokojowym typu Auraton czy też Euroster, bo one mają za zadanie pracować w funkcji włącz i wyłącz, ale są zdecydowanie tańsze niż automatyka firmowa,
z tym, że nawet w tym drugim przypadku kocioł nie będzie taktował,
będzie tylko pracował mniej ekonomicznie,

asolt
06-04-2013, 19:55
nie jestem instalatorem mam uprawnienia budowlane w nieograniczonym zakresie ,zasiadam rowniez w komisji wydajacej takowe ..........zadnej budowy nie widziales zadnej nie przeprowadziles a radzisz tu ludziom i sprzedajesz swoje uslugi to zalosne ,,,,,,,,,,,,,kolega 1950 ujmuje to w takim stopniu jak jest ......kocioł nie taktuje chyba ze ma olej i musi podac cisnienie plus podgrzew zeby odpalil ale ty nie wiesz o czym pisze bo takowych nie widziales ;]i na czym ten audyt opierasz ? kolega wyzej stwierdzil ze producenci powinni zasiegnac twojej opinii w zakresie produkcji kotłow ,bo nie posiadaja biur projektowych i na rzeczy sie nie znaja ale ty mi udowodnisz ze ............tu parodia urzadzenie dobrane na max swoich mozliwosci po latach nic nie straci na sprawnosci ,wiec po co moduluje? ja zauwazam ze na minimum swojej sprawnosci nie zadziala urzadzenie dobrze dobrane

Na czym się opiera audyt to musisz wiedziec przeciez jestes w komisji, dziwię się natomiast do takich komisji powoływani są ci którzy którzy obliczenia ozc wykonują w 40 min, a tym samym propagują byle jakość. Jak słusznie stwierdził prof. J. Zimny (AGH) członek KAPE a zarazem mój były wykładowca z zakresu audytingu energetycznego
cyt. "architekci i niektórzy abslowenci wydz. budownictwa (szczególnie ci starszej daty) nie czują tematu audytingu". Szczegolnie przejawia się w budownictwie energooszczędnym gdzie wartosci projektowego obciazenia cieplnego tak razaco róznią sie od rzeczywistego ze sprawiają wrazenie obliczen wykonanych w te przysłowiowe 40 min.

edi_grzes
06-04-2013, 20:16
nisze powstale w budownictwie zmuszaja tych czujacych temat audytingu do sprzedawania swojej znajomosci tematu w internecie ,ciebie nie powolali i wyrazasz w tym temacie zal? czy troske o moja skromna osobe ? co do taktowania ..........myslalem o palniku wielostopniowym takim jakiego nie widziales ........wiesz tam automat przestawia powietrze w drugim stopniu palnika olejowego to moge taktowaniem nazwac plus zmiane cisnienia w pompie oleju , a nie pace palnika modulacyjnego tak sie znasz jak tu uslugi sprzedajesz,czyli nijak powiem wiecej ,nie powoluj sie na profesorow bo ich cale uczelniane zycie nijak sie ma do praktyki plus wiedzy a te dwa tematy powinny isc w parze. JAK CHCESZ COS SPRZEDAC ROB TO MADRZE bo wiedzy w zakresie ci brak a nieumiejetnie uzywajac programu darmowego jakim jest OZC wprowadzasz ludzi w blad

fotohobby
06-04-2013, 20:23
o tym czy kocioł ma się włączyć decyduje przede wszystkim automatyka,
jeżeli masz i firmową pogodówkę i regulator pokojowy, to kocioł będzie się rzadziej włączał niż przy regulatorze pokojowym typu Auraton czy też Euroster, bo one mają za zadanie pracować w funkcji włącz i wyłącz, ale są zdecydowanie tańsze niż automatyka firmowa,
z tym, że nawet w tym drugim przypadku kocioł nie będzie taktował,
będzie tylko pracował mniej ekonomicznie,

Ale nawet automatyka firmowa nie zrobi cudu i kociol, który ma moc minimalną 6kW musi się wylączać częćciej w budynku, który w danej temperaturze wymaga dostarczenia 2kW na godzinę od kotła, który potrafi pracować z mocą 2-3kW

Mój kocioł uruchamia sie kilkadziesiąt sekund, lub nawet dłużej. Niby już grzeje, spala gaz, ale non stop zmienia obroty wentylatora, rozpędza go, zwalnia, dopiero po kilkudziesięciu sekundach wchodzi w normalny tryb pracy. Wątpię, żeby miał pzez ten czas deklarowane 109%
Tak więc pytam - lepiej, żeby tak robił możliwie często, czy rzadko ?

fotohobby
06-04-2013, 20:25
jak chcesz cos sprzedac rob to madrze bo wiedzy w zakresie ci brak a nieumiejetnie uzywajac programu darmowego jakim jest ozc wprowadzasz ludzi w blad

:D

asolt
06-04-2013, 20:33
nisze powstale w budownictwie zmuszaja tych czujacych temat audytingu do sprzedawania swojej znajomosci tematu w internecie ,ciebie nie powolali i wyrazasz w tym temacie zal? czy troske o moja skromna osobe ? co do taktowania ..........myslalem o palniku wielostopniowym takim jakiego nie widziales ........wiesz tam automat przestawia powietrze w drugim stopniu palnika olejowego to moge taktowaniem nazwac plus zmiane cisnienia w pompie oleju , a nie pace palnika modulacyjnego tak sie znasz jak tu uslugi sprzedajesz,czyli nijak powiem wiecej ,nie powoluj sie na profesorow bo ich cale uczelniane zycie nijak sie ma do praktyki plus wiedzy a te dwa tematy powinny isc w parze. JAK CHCESZ COS SPRZEDAC ROB TO MADRZE bo wiedzy w zakresie ci brak a nieumiejetnie uzywajac programu darmowego jakim jest OZC wprowadzasz ludzi w blad

O jakich darmowych programach mowisz ?, korzystam wyłacznie z profesjonalnych i licencjonowanych programów. Insynuacje i pomówienia, czy tylko na to cie stać Podaj przykłady komu zle doradziłem i kto z tego powodu doznał szkody, jezeli o rzekomych szkodach mówimy to istnieje obowiazkowe ubezpieczenie od odpowiedzialnosci cywilnej, ale przeciez o tym wiesz.
Co do profesorów i naukowców czyzbys był tylko praktykiem i samoukiem, a wyzszej uczelni tecznicznej na oczy nie widział.
Za wykład o palnikach dziekuję, nie jest to akurat centrum moich zainteresowan.

edi_grzes
06-04-2013, 20:39
co jeszcze nie pozostaje w centrum twoich zainteresowan ? skoro zabierasz glos w temacie kotłow a nie pozostaja one w temacie twoich zainteresowan to twierdze dalej ze .......nie posiadasz uprawnien do wykonywania zawodu badz jestes teoretykiem nie ogladajacym efektu swych prac

asolt
06-04-2013, 20:58
co jeszcze nie pozostaje w centrum twoich zainteresowan ? skoro zabierasz glos w temacie kotłow a nie pozostaja one w temacie twoich zainteresowan to twierdze dalej ze .......nie posiadasz uprawnien do wykonywania zawodu badz jestes teoretykiem nie ogladajacym efektu swych prac

Dyplomu ani uprawnien okazywac ci nie muszę, co nie znaczy ze ich nie posiadam. Jeszcze raz ponawiam pytanie o błedy w moich obliczeniach które musiałes poprawiać i listę tych którym zaszkodziłem a takze listę darmowego oprogramowania które rzekomo uzywam. Duzo pomówien, zadnego uzasadnienia. Z mojej strony to koniec dyskusji z tobą, wątek zszedł na boczne tory.

1950
06-04-2013, 21:40
Ale nawet automatyka firmowa nie zrobi cudu i kociol, który ma moc minimalną 6kW musi się wylączać częćciej w budynku, który w danej temperaturze wymaga dostarczenia 2kW na godzinę od kotła, który potrafi pracować z mocą 2-3kW

Mój kocioł uruchamia sie kilkadziesiąt sekund, lub nawet dłużej. Niby już grzeje, spala gaz, ale non stop zmienia obroty wentylatora, rozpędza go, zwalnia, dopiero po kilkudziesięciu sekundach wchodzi w normalny tryb pracy. Wątpię, żeby miał pzez ten czas deklarowane 109%
Tak więc pytam - lepiej, żeby tak robił możliwie często, czy rzadko ?
nie wiem czy wiesz o czym piszesz,
żaden kocioł nie pracuje cały czas z maksymalna sprawnością,
a na to z jaką sprawnością pracuje decyduje przy kotłach kondensacyjnych przede wszystkim temperatura powrotu z instalacji, ale także nie należy zapomnieć o automatyce,
w przypadku gdy kocioł uruchamia Ci się przez kilkanaście sekund to wcale nie znaczy o tym, że pracuje mniej sprawnie,
jak wspomniałem wyżej o jego sprawności decyduje temperatura powrotu, a ta przez ten czas nie zmieni się aż w taki sposób, żeby wpłynąć na jego sprawność,
kotły kondensacyjne nigdy nie uruchamiają się z pełną mocą w przeciwieństwie do pozostałych kotłów które startują z pełną mocą bo przy niej pracują najefektywniej,
kondensat staruje od mocy minimalnej lub od 50% mocy by po sczytaniu danych przyjąć odpowiedni stopień mocy palnika,

edi_grzes
06-04-2013, 21:44
czemu na boczne tory ani nie pochwaliles sie rzekomymi uprawnieniami ani watkiem zainteresowan ,natomiast nie zaprzeczyles sprzedawania uslugi w internecie co jest sprzeczne z wymiana doswiadczen na tym forum dodam ze BEZPLATNYM wiec dalej reasumujac nie posiadasz uprawnien do wykonywania obliczen w darmowym programie i naciagasz tu ludzi na swoje uslugi co do fachowcow to tylko 1950 pisze prawde ..i widzial co pisze ty alsoft nie widziales a doradzic umiesz .......stwierdzajac ze to nie twoj konik te palniki te kotły a pewnie i instalacje

1950
06-04-2013, 21:51
Panowie dajcie sobie na wstrzymanie,

fotohobby
06-04-2013, 21:53
1950 wyobraź sobie, że doskonale zdaję sobie sprawę, że kocioł nie pracuje CAŁY czas ze sprawnością maksymalną.
Ale jeśli już pracuje w ten sposób, to raczej podczas jednostajnej pracy, a nie w trakcie tych kilkudziesięciu sekund rozruchu.

I dalej pytam, już chyba po raz trzeci, czy ze względu na ekonomię i trwałość kotła bardziej korzystne jest 2 krotne załączanie grzania CO w ciągu doby, czy np 8-krotne (a są tu tacy, którzy piszą i o kilkunastokrotnym) ?

edi_grzes
06-04-2013, 22:24
wplyw na to ma twoj budynek,przegrody budowlane itp. czyli jego izolacja tak zadziala sterownik pokojowy co do trwałosci podzespołow kotła .......tu nikt nie udzieli odpowiedzi jedne krocej inne dluzej czasem te pytania odbiegaja od tematu mozemy tylko dochodzic do tego czemu jeden zalaczy sie 20 razy na dobe a inny 10 wplyw moze miec krzywa grzewcza dla kazdego budynku ustalana oddzielnie oczywista nie na podstawie 4 dniowych obliczen

1950
06-04-2013, 22:26
na sprawność kotła kondensacyjnego wpływa przede wszystkim temperatura powrotu,
w ciągu kilkunastu sekund kocioł dostaje temperaturę powrotu o stałej temperaturze,
co z tego wynika?
ano to, że jego sprawność jest w tym czasie constans,

tak trudno to zrozumieć?

a na to, że kocioł załączy Ci się dwa razy na dobę to raczej nie licz

fotohobby
06-04-2013, 22:58
Tego jaka jest sprawność podczas inicjacj można się tylko domuślaći, ale patrząc na to, jak wentylator naprzemiennie wchodzi i schodzi z obrotów, to nie wygląda mi to na zbyt ekonomiczną pracę. Chętnie poznałbym tu opinię producenta, ale na to raczej nie można liczyć.

Co do ilości załączeń, to w moim obecnym domu mam dwa załączenia na CO, jaki w tym problem ?
Czy mam po raz czwarty przytoczyć moje pytanie ?

1950
06-04-2013, 23:07
czego ode mnie oczekujesz, że przedstawię Ci wyniki badań?
na to nie licz,
ale jak już wyżej napisałem gdyby były to różnice naprawdę istotne to wielcy w tej branży już dawno by produkowali kotły od 1 kW,
fizycznie jest to możliwe ale ceny by nas zabiły,
a co do sprawności przy rozruchu,i to nie będę Ci trzeci raz pisał o temperaturze powrotu, bo nie dociera to do Ciebie

fotohobby
07-04-2013, 00:02
uważasz, że sprawność zależy TYLKO od temperatury powrotu i od poerwszych sekund pracy jest maksymalna. OK, twoje teoria, bo też pewnie nie masz "wyników badań" :)

Co do kotłów od 1kW, to oczywiście, nie ma sensu płacić za nie kosmicznych pieniędzy, skoro są kotły modulujące od 2-3 kW ,tańsze przy okazji od ich mocniejszych braci, a pozwalające na bardziej optymalną pracę.
Tylko trzeba mieć dobrze zrobione OZC, aby mieć pewność te te 2-12 wystarczy.

Artis0
07-04-2013, 01:49
No wreszcie po wielu wywodach i pierdzieleniu o "taktowaniu" pare osob uswiadomi sobie techniczne aspekty pracy kotla kondensacyjnego. Na moje wczesniejsze pytania do "taktowiczow" odnosnie roznicy w spalaniu gazu i mocy z jaka startuje taki kociol - nikt nie odpowiadal. Dlatego w pelni podpisuje sie pod slowami 1950. Od siebie moge jeszcze dodac, ze dobrej klasy kociol potrafi startowac z poziomu nawet 35% i nie zastanawia sie nad modulacja kilkadziesiat sekund - rozpedzajac i zwalniajac obroty wentylatora - jak ma to miejsce w tanich kotlach - tych niby super bo z niska moca minimalna.
Oczywiste jest, ze kociol nie powinien byc 2 razy przewymiarowany, ale to czy jego moc minimalna bedzie 5 czy 6 kw bedzie mialo marginalne znaczenie dla zuzycia gazu. Bardziej bedzie sie liczyla dobra automatyka i rozwiazania techniczne palnika/komory/wentylatora.

Takze przestanmy juz pitolic o taktowaniu i twierdzeniu, ze moc minimalna to najlepszy parametr do podejmowania decyzji o wyborze kotla...

1950
07-04-2013, 09:15
foto wydaje mi się, że nie rozróżniasz zużycia gazu od sprawności,
sprawność jest to, najkrócej mówiąc, ilość kW jaką uzyskasz z jednego m3 tego gazu
w tych samych warunkach,
a o warunkach decyduje temperatura powrotu,

i będzie zawsze taka sama, niezależnie od zużycia godzinowego,

to, że Twój kocioł będzie pracował przez kilkanaście sekund ze zwiększoną mocą,
to przecież niczego nie zmienia,
sprawność będzie ta sama,
natomiast ilość energii jaką uzyskasz w danej jednostce czasu, (w tych kilkunastu sekundach), będzie odrobinę większa,

zastanów się,
czy to coś zmienia?

przecież ta energia zastaje u Ciebie w budynku,

jeżeli tego nie zrozumiesz to możemy bić pianę do chyba nadchodzącej wiosny,


i to by było na tyle,
jak mawiał klasyk

fotohobby
07-04-2013, 12:07
Ale ja wiem doskonale co to jest sprawność, moc i cały ten twój przydługi wywwód jest dla mnie oczywisty.
Tylko jedno pytanie. Czy jestes w stanie ZAGWARANTOWAĆ, ze sprawność kotła już na starcie wynosi 109 %, i ze żadne inne cznniki, oprócz temp wody na powrocie na nia nie wpływają ?
Czy twierdzisz tak "na czuja", czy może możesz podeprzeć to jakimś badaniem ? Ach, badań nie ma, pisałeś już...

Poza tym, chciałbym wrócić do sedna sprawy, czyli do twierdzenia, jednego z kolegow, który twierdził, że przy doborze kotła nie ma sensu patrzeć ma dolną granicę modulacji, bo kocioł i tak nigdy na niej nie będzie pracował.
No i oprócz tego, że lepiej i taniej grzać na kilka razy dziennie przy 38st niż n np w dwóch cyklach przy30st.


W końcu pomimo tych wszystkich przydługich i oczywistych wywodów nie otrzymalem odpowiedzi, czy lepsze są dwa załączenia kotła (niektórzy twierdzą, że to niemożliwe), czy kilka, kilkanaście.

edi_grzes
07-04-2013, 12:10
do tego dazylem ale zaraz mi tu napisza ze ...........nie mam racji w tym ze kociol dobrze dobrany NIGDY nie usatwi sie w mocy minimalnej ,bo mu automatyka na to nie pozwoli zmoduluje tak ,obnizy plomien tak ,ale nie bedzie to 2kW badz 3 kW sprawdzilem to sam analizatorem spalin ,dodam ze chyba de dietrich ma ta funkcje pokazujaca aktualna moc w ktorej chodzi w diematicu 3 z obrotami wentylatora przepraszam za brak interpunkcji w swoich postach ale przecinki chyba wstawi kazdy. fotohobby nie bardzo wiesz co piszesz cytujac mnie wroc sie chlopie do postow wyzej NA MOJE PYTANIE ODNOSNIE WASZYCH UPRAWNIEN milczycie ,jedyna osoba ktora moze zabrac glos w temacie jest 1950 ale nie ty ani alsofty sprzedajace cos na DARMOWYM FORUM i obaj o tym nie wspominacie. smieszne i zenujace zeby na darmowym forum szukac pieniedzy .............z tak koszmarnym brakiem wiedzy podstawowej..zaraz mi alsoft [myle twoj nick przez zlosliwosc] napisze ze liczy obciazenia cieplne budynku ..........cytujac jego ze palniki nie sa konikiem potem dopisze ze robil to dokladnie ale z zapasem ? to dokladnie czy z zapasem ? podaj mi gosciu swoj nr uprawnien budowlanych jesli mozesz i takowe masz ? widac twoj profesor od audytow energetycznych rozumiejacy potrzebe czujacy temat zapomnial chyba ze takowe posiadac trzeba ....................idac dalej jakim cudem liczysz te obciazenia cieplne nie majac podstawowej wiedzy o zrodlach ciepla? NACIAGASZ LUDZI na swoje uslugi w internecie ,,,,,,fotocostam juz pisales o buforze do kondensacyjnego kotla gazowego potem po chyba google wycofales sie z tego stwierdzenia ,CZLOWIEKU nie sprzedawaj swoich uslug w internecie bo pojecia nie masz o tym ...........

grzeniu666
07-04-2013, 12:25
edi-grzes to jak wg ciebie będzie pracował dobrze dobrany kocioł przy zapotrzebowaniu w okresie przejściowym np. 1 kW (dla domu z zapotrzebowaniem przy -20 np. 4kW, całkiem realna sytuacja). Do jakiej mocy zejdzie w dół, dlaczego nie do swojej minimalnej, i dlaczego to zaleta (tak rozumiem twierdzisz). Jak dobrze dobrać do takich warunków (zakładając że CWU nie istotne, nie potrzebujemy).

fotohobby
07-04-2013, 12:35
. fotohobby nie bardzo wiesz co piszesz cytujac mnie wroc sie chlopie do postow wyzej NA MOJE PYTANIE ODNOSNIE WASZYCH UPRAWNIEN milczycie ,jedyna osoba ktora moze zabac glos w temacie jest 1950 ale nie ty ani alsofty sprzedajace cos na DARMOWYM FORUM i obaj o tym nie wspominacie. smieszne i zenujace zeby na darmowym forum szukac pieniedzy .............z tak koszmarnym brakiem wiedzy podstawowej

To teraz zadam Ci, niemądry kolego, pytanie za 100punktów:
Co ja sprzedaję na tym Forum ?
Jakich ta ja niby uprawnien potrzebuję z zwiazku z tym ?

Już Ci raz pisałem ,że z czytaniem ze zrozumieniem masz problem, nie mniejszy niz z wysławianiem się.
grzeniu666 - nie dostaniesz odpowiedzi na swoje pytanie, akurat z tym człowiekiem nawet nie ma co próbować.Dostaniesz tylko odpowiedż o zanalizowaniu spalin :)

edi_grzes
07-04-2013, 13:10
nr uprawnien koledzy poprosze ;] realna sytuacja ? nie widzialem kotla gazowego o takiej mocy, a chyba to watek o kotlach gazowych i pytasz do jakiej mocy zejdzie ........moj teoretyku na wielu nickach co na boga mam ci odpisac na tak glupio zadane pytanie ?moim zdaniem titanic po jeziorach mazurskich nie przeplynie a wroble na to niemozliwe TO DARMOWE FORUM nie dla debili odczytaj to jak chcesz badz jak to napisalem.dodam ze mi przykro ze [kliiijientow] na forum ci zabieram ales glab wiec musze

fotohobby
07-04-2013, 13:18
Straszny bełkot.... Od tego kolegi nic konkretnego się tu nie dowiemy...

edi_grzes
07-04-2013, 13:23
ale przecie wy o nic nie pytacie heheh tylko sprzedajecie mizerna wiedze o technice grzewczej wiec co kaman ? to podasz ten nr uprawnien ktorych nie masz ?Dobranoc ;]NIE NACIAGAJ LUDZI to darmowe forum a nie hurtownia urzadzen !!!!

fotohobby
07-04-2013, 13:45
Po co mam podawać numery uprawniń, skoro nic nie instaluję, ani nie sprzedaję - nie wiem :)
Przeanalizuj sobie - choć długo Ci to potrwa, bo z mozołem składasz litery - moje posty.
Wyjdzie , że na tym Forum sprzedaję kondensaty, powietrzne pompy ciepła, wiązary, silikaty i płyty fundamentowe :)

Dobranoc, wracaj do gawry, tak jałowego forumowicza chyba tu jeszcze nie spotkałęm.

edi_grzes
07-04-2013, 13:48
ale przecie wy o nic nie pytacie heheh, tylko sprzedajecie mizerna wiedze o technice grzewcze,j wiec co kaman ? to podasz ten nr uprawnien ktorych nie masz ? swiadczy o tym liczba bzdurnych postow na wielu nickach ktore czlowieku posiadasz ...........co mam ci napisac zes glab to wiem bo widze ...czytam......blagam nie sprzedawaj tu juz nic

fotohobby
07-04-2013, 14:00
Ooooo, jeszcze mam kilka nicków. Oczywiście nie jesteś w stanie podać jakich, ale to nic dziwnego, bo odpowiedzi na banalne nawet pytania przychodzą ci trudem :)
Zawiadom Administrację, bo to nielegalne z tymi nickami.
Żegnam cię, boś niewart nawet moich uderzeń w klawisze...

autorus
07-04-2013, 14:03
a ja na wszelki wypadek złożyłem pismo o warunki do gazowni :)

pedronx
07-04-2013, 16:01
Panowie, jakby odsiać niepotrxebne docinki to przyznam że bardzo ciekawe rzeczy piszecie.
O ile kolegi edigrzesia nie znamy za dobrze to koledze 1950 wiedzy odmówić nie możemy, a w podstawowej kwestii Ci panowie się zgadzają (moc kotła). Potwierdzają to też porady ktore uzyskałem na infoliniach producentów (brak taktowania).
Jest to sprzeczne z utartą na fm opinią na te tematy, ale przyznać trzeba, że czasami chłopski rozum to za mało żeby coś ogarnąć. Kontynuujcie proszę, ale już bez przepychanek :)
Pozdro

pedronx
07-04-2013, 16:07
Edigrześ, niejeden kocioł widziałeś - czy są takie które możesz z ręką na sercu polecić (moje straty to 11kw a zapotrzebowanie to 40kwha, 5 osób, reszta w stopce).
Będę bardzo wdzięczny za sugestie bo w przyszlym tygodniu miałem kupować immergasa głównie ze względu na niską moc minimalną.
Dzięki

pedronx
07-04-2013, 16:12
I jeszcze może skrobnąłbyś coś o automatyce. Wszędzie podłogówka: na parterze rurki zatopione w 25cm betonu a na gorze w 7cm wylewki.
Jako że nie wychodZi to wiele drożej od automatyki producentow kotlow to myslalem o elektrozaworach w systemie Uponora. Co sądzisz?

noc
07-04-2013, 16:29
fotohobby, wyglądasz na inteligentnego a polemizujesz z burakiem. Dyskutować można z np. 1950. Ja to zrozumiałem od razu, asolt nieco później. Nie dyskutuje się z chamskimi trollami i durniami, sprowadzą Cię do swojego poziomu a następnie pokonają doświadczeniem! edi_grzes nie szanuje niczego i nikogo, widać było to od razu jak pisał c(C)ię , czy t(T)woje, przekręcając złośliwie nicki. Oczywistym było że następnie będą ubliżania i wyzwiska. Takich" fachofcuff" nie wpuszcza się również do budowanego domu, nawet jeśli mają papiery i orientację w temacie. Nawet na tym forum trudno tolerować takie chamskie wpisy.
Łatwo byłoby sprawdzić umiejętności edi_grzes czy asolta. Mianowicie poprosić wymienionych o dobranie kotła gazowego, rozstaw rurek podłogówki, obliczenie sezonowego zużycia gazu w istniejących (może naszych) domach a następnie skonfrontować to z rzeczywistością. Jednak z takim userem jak edi_grzes to nie ma sensu, szkoda nerwów.

pedronx
07-04-2013, 16:50
Styl, fakt, nieprzyjemny,, ale stanowisko ciekawe. ale co najważniejsze efektem może być mała forumowa rewolucja w temacie doboru kotłów.
Jeśli zaś chodzi o test umiejętności to jako poligon proponuję moją kotłownię ;)
Pozdro

edi_grzes
07-04-2013, 18:38
pendrox rozumiem ze chcesz zastosowac glowice w rozdzielaczu ogrzewania podlogowego do ograniczenia temperatury w okreslonych petlach ,całosc i tak poprowadzi sterownik pokojowy producenta pieca i to on bedzie czuwal nad tym kiedy i jak wlaczyc wylaczyc ogrzewanie ,modul mi 6 uponora steruje glowicami na zasadzie zamknij otworz poprzez sterownik pokojowy temperatury[tez uponora nie pieca],co nie jest ci niezbednie potrzebne ,,za to w rozdzielaczu zastosuj przeplywomierze i zrob prosty uklad mieszajacy na bazie zaworu np esebe z sterownikiem np pompy plus czujnik temp.przylgowy zamontowany na zasileniu kotła ,oszczedzisz sporo kasy a efekt ten sam,glowice tylko zamykaja badz otwieraja obiegi ograniczajac temperature pomieszczen, immergas niezle urzadzenie ale pisalem cos o cgb wolfa boze bron nie reklamuje marki,podobal mi sie jakosciowo [swietnie zmontowana bestja]fajna automatyka i moc bodajze 11kW najmniejszy model.dodatkowo w testach niemieckich jakosc/sprawnosc/cena wypadl swietnie ,sadze ze kolega 1950 przychyli sie do tego zdania,sam uzywam saunier duval od 10 lat i tez jest ok. niczego nie reklamuje ,instalatorem nie jestem ale gdybym mial teraz cos kupic pewnie wolfa bym nabyl

admak
07-04-2013, 18:56
...Do Pendrox i Edi grzes - proponuję mały luzik, każdy wybrany kocioł po 1 roku grzania sam o sobie dużo powie, m3, zł pln, ważne ustawienia 1 - ego uruchomienia i nastawiona temp. w domu ( jedna lub kilka na dobę ) ...... a reszta zmartwień po 1 roku grzania ( radość lub płacz) !!!!!!!

edi_grzes
07-04-2013, 19:09
hehehe ale mamy luzik ja siedze z usmiechem na twarzy zauwazylem tylko ze w watku pojawiaja sie niekompetentni sprzedawcy urzadzen badz uslug ktore z zasady na DARMOWYM FORUM powinny byc darmowe ale cholera ciezko mi to przepchnac bo ja niczego nie sprzedaje,innym jezykiem jak osoba majaca ponad 1000 postow szuka rady u innych forumowiczow ? odpowiedz prosta nijak chce tylko sprzedac swe uslugi .......dlatego mała wymiana zdan miedzy nami

fotohobby
07-04-2013, 19:40
Ja też mam luzik...
Każdy inteligentny użytkownik forum po pobieżnym choćby przeglądnięciu moich postów może się w 100% przekonać, że niczym tu nie handluję, no, ale jak komuś trochę oleju w głowie brakuje, to bredzi...
O sprzedaży usług, o kilku nickach....

Nie rozumiem, dlaczego osoba mająca 1000 postów nie mogłaby szukać rady u innych?
Nikt nie jest omnibusem, a człowiek uczy się aż do śmierci, choć akurat tego edi_grzes nie jest przykladem (co widac) :)

edi_grzes
07-04-2013, 20:03
te posty o taktowaniu i buforach ? ucz sie ucz az do smierci, tylko mi kitu nie wstawiaj kolego, bo teraz okna sa na uszczelki,i nie wymienilem twojego nicka ale uderz w stol a znajdziesz ........zainteresowanego ..................1061 post wzmaga moja ciekawosc czy naprawde wierzysz w to co piszesz?Ps.nie zadales tu zadnego madrego pytania wiec sadze ze produkujesz spam

fotohobby
07-04-2013, 20:09
nie wymienilem twojego nicka ale uderz w stol a znajdziesz ........zainteresowanego ..................

Nie ???


fotohobby nie bardzo wiesz co piszesz cytujac mnie wroc sie chlopie do postow wyzej NA MOJE PYTANIE ODNOSNIE WASZYCH UPRAWNIEN milczycie ,jedyna osoba ktora moze zabrac glos w temacie jest 1950 ale nie ty ani alsofty sprzedajace cos na DARMOWYM FORUM i obaj o tym nie wspominacie. smieszne i zenujace zeby na darmowym forum szukac pieniedzy ...

Demencja starcza ?

O buforze pisałem, że w gazie nie jest potrzebny. Ale Ty oczywiście nie odróżniasz moich opini od cytatów - w tym przypadku RAPczyna...

stev
07-04-2013, 20:15
Witam
Typowo polskie forum - bijatyka...
A ja zapytam tak. Mam dom 240m2 - piwnica, parter, pietro. Na parterze kilka m2 podłogówki. Obecnie ogrzewam dom węglem ale chcę zamontować kocioł gazowy. Proszę mi coś polecić. Obecnie mam piec węglowy ok 24KW i zimą mam ustawioną temperaturę na piecu 40 stopni a teraz 38 i nie mogę w domu wytrzymać (jakieś 24 stopnie). Dwa obiegi wody ciepłej - kaloryfery i podłogówka (dwie pompy). Zasobnik na wodę ciepłą 150 litrów ( z grzałką na lato i wężownicą na zimę). Szukam fachowca z 3-miasta a porady z forum :).
Pozdrawiam
Stefan

edi_grzes
07-04-2013, 20:55
spam spam spam nic nie wnosisz do tematu ,wiec te ponad 1000 postow w ktorych szukasz pomocy, a nic nie sprzedajesz....... uwazam za Zgadnij co.......chyba reklame wlasnej niewiedzy i cytowales cos odnosnie taktowania i bufora po czym wycofales te bzdurne twierdzenia .......moze wroc sie i przeczytaj wlasne posty? stev wez jednofunkcyjny piec bez zasobnika cieplej wody bo taki juz masz ,skoro przegrzewa to daj to komus do policzenia Ps. w lecie piec weglowy moze grzac zasobnik i bez pomp i zbednych cudow ;]na zasadzie grawitacji

amciek80
08-04-2013, 19:23
w lecie piec weglowy moze grzac zasobnik i bez pomp i zbednych cudow ;]na zasadzie grawitacji
mysle, ze w zimie tez moze, a nie tylko w lecie ;). edi_grzes tak mocno podkreslasz, ze to darmowe forum, darmowe porady - zapodaj jesli mozesz schemat podlaczenia gaziaka do podlogowki oraz jakiejs banki cwu.
chalupa 200m2 + 80m2 ogrzewanego garazu (sporadycznie), silka 18, ocieplona 30cm styro, na plycie fundamentowej z 30cm xps'em, okna jakies tam drewniaki, wszedzie podlogowka, wentylacja mech.
skoro twierdzisz, ze ozc mozna zrobic w 40min to policzyc i zaprojektowac cwiczebnie to bedzie dla Ciebie jak wypicie herbatki.
bedzie Ci sie chcialo? ;). to nie test na Twoja wiedze ale moja chalupa :D

edi_grzes
09-04-2013, 18:33
na pw podaj mi jakiegos maila a cos ci tam nabazgrze w pracy i odesle ,gaziak bedzie grzal tylko podloge? czy zamontujesz jakies grzejniki w garazu ciuty przewymiarowane?

jaremy
09-04-2013, 19:51
Witam. Podpowiedzcie mi odnośnie wkładu kominowego. Obecnie mam wymurowany komin i w szacht kominowy chce wsadzić rurę tak aby szachtem koinowym kocioł pobierał powietrze a rurą następował wyrzut spalin. Kupić wkład stalowy czy PP. Długość komina 6,5 mb

RAPczyn
09-04-2013, 20:16
PPs.

jaremy
09-04-2013, 20:23
rapczyn dzięki. za jakiś czas odezwę się do ciebie.

kater-acme
10-04-2013, 06:47
http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/05/IR_2011_08_Nonsensowne-innowacje-kominowe.pdf

W poszukiwaniu więcej info o pps trafiłem na taki oto "artykuł", jak wyżej - czy tylko mi się wydaje, że to nieudolna próba markietoidów pewnej firmy na S... mająca na celu zdyskredytowanie innych rozwiązań? powiem tak, nadal nie dokonałem wyboru dostawcy mojego komina systemowego pod kominek, ale szanse, że będzie to produkt S... spadły do 0 (zero). Niewiele jest rzeczy które mnie bardziej wkurbiają, niż "niby rzeczowy" artykuł w "fachowym" piśmie, który jest niczym więcj jak grubymi nićmi szytą reklamą z całym jej dobrodziejstwem - półprawdami, niedopowiedzeniami, insynuacjami, drobnym drukiem...

btw, do pieca kondensacyjnego wsadzę właśnie albo pps albo zestaw z kwasówki, zależy co wyjdzie taniej; oczywiście pustaki kominowe;

edi_grzes
10-04-2013, 19:07
tez sadze ze to kolejna reklama ....kolega rapczyn szaleje w wielu watkach,...chcesz pobierac powietrze i wywalic spaliny ..........to albo turbo albo kondensat ......moja rada wsadz rure fi 80 w szacht kominowy ,zaciagaj powietrze,{szachtem}, a 80 wywal spaliny .......rura oczywista z uszczelkami, do szachtu wepnij sie rura dwuscienna 125/80 [wiekszosc kotlow posiada takowe parametry] w nizszej mocy 100/60 przy tej wysokosci komina wentylator kotła gazowego sobie poradzi bez problemow , na dachu czerpnia pionowa. W zasadzie na kazdej stronie producenta kotla znajdziesz w katalogu odpowiedni dla ciebie schemat i dodam ze telefon do przedstawiciela tez;] on udzieli ci darmowej porady nawet telefonicznie.Uparcie walcze z reklama na tym forum dodam ze ta 80 to koszt rzedu 50 zł za metr.amciek okresl mi parametry a darmowo ci to wysle i nakresle ta kotłownie ;] Kater-acme a niech ten zaciag powietrza bedzie z cegły i tez bedzie ok, sprzedawcy wciskaja wszystko , na rzeczowe pytania milcza..........na nr. uprawnien tez a to ,,chyba,, powod do dumy zeby sie takowym okreslic

DEZET
16-04-2013, 14:51
http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/05/IR_2011_08_Nonsensowne-innowacje-kominowe.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Finstalreporter.pl% 2Fwp-content%2Fuploads%2F2011%2F05%2FIR_2011_08_Nonsens owne-innowacje-kominowe.pdf)
W poszukiwaniu więcej info o pps trafiłem na taki oto "artykuł", jak wyżej - czy tylko mi się wydaje, że to nieudolna próba markietoidów pewnej firmy na S... mająca na celu zdyskredytowanie innych rozwiązań? powiem tak, nadal nie dokonałem wyboru dostawcy mojego komina systemowego pod kominek, ale szanse, że będzie to produkt S... spadły do 0 (zero). Niewiele jest rzeczy które mnie bardziej wkurbiają, niż "niby rzeczowy" artykuł w "fachowym" piśmie, który jest niczym więcj jak grubymi nićmi szytą reklamą z całym jej dobrodziejstwem - półprawdami, niedopowiedzeniami, insynuacjami, drobnym drukiem...
btw, do pieca kondensacyjnego wsadzę właśnie albo pps albo zestaw z kwasówki, zależy co wyjdzie taniej; oczywiście pustaki kominowe;
"Piękny" artykuł ;/ Ja mam do kominka postawiony systemowy Plewa, gdy kupowałem był tańszy od S.., teraz pewnie też. Wizualnie różnicy nie ma, dobrany do kominka. Jedyny mankament to brak daszka nad wylotem- deszcz niestety leci do komina i muszę poprawić odpływ skroplin.
P.S. Na wszelki wypadek: niczego nie sprzedaję na forum ;)

autorus
16-04-2013, 15:17
W moim wypadku komin to będzie jakieś 1-2m rura w rurze wychodząca przez dach. Taki przynajmniej mam zamiar.

edi_grzes
16-04-2013, 20:12
watek dotyczy kotlow gazowych ,reklamodawcy z minimalna wiedza uciekli ..........badz zmienili watek ,dalej sluze pomoca za free, obliczeniami tez

kater-acme
16-04-2013, 20:35
To powiedz mi tak - co prawda instalacje będę pewnie w przyszłym roku dopiero robił, ale po łbie chodzi mi już kocioł gazowy, oczywiście kondensacyjny. Domek będzie 135 m2 PU, rodzina na razie 2 + 1, ale docelowo pewnie 2 + 2, na dole tylko kibelek, na górze łazienka z przysznicem i małą wanną (rodzice zdecydowanie prysznicowi, a wanienka bardziej do pluskania się dla dzieci). Żadnych jaccuzi, masaży itp. Ogrzewanie wszędzie podłogowe, na ścianach 15 cm styro, na podłodze 10 cm, pod dachem z 30 cm wełny, okna 3-szybowe (raczej). Po głowie chodzi mi Junkers Cerapur Acu Smart. Ma toto 24 kW i to na pewno jest za dużo do CO. Ale bardzie chodzi mi o to, czy jego 48 l zasobnik da radę z CWU dla takiej rodzinki. B podoba mi się to, że kocioł jest malutki, a w kotłowni chcemy też trochę miejsca na pralnię wygospodarować itd. i zamiast dużego zasobnika 100-150 l, postawić np. pralkę albo, powiedzmy, zamrażarkę czy coś. Ciekawi mnie właśnie te 48 literków - czy to w praktyce styknie, jak wieczorem rodzice zechcą wziąć prysznic, a wcześniej zafudnują maluchom małą kąpiel.
Czy lepiej może popularny Cerapur Smart 14 kW + zasobnik 100 l? Jeśli tak to chciałbym raczej zasobnik warstwowy - są chyba lepsze niż te z wężownicą, tak?

Ma ktoś w ogóle takiego Acu Smart?

DEZET
16-04-2013, 23:18
watek dotyczy kotlow gazowych ,reklamodawcy z minimalna wiedza uciekli ..........badz zmienili watek ,dalej sluze pomoca za free, obliczeniami tez

Jaką dajesz gwarancję poprawności obliczeń?
Zamierzam kupić piec Termet turbo 2f 21kW, komin- rura współosiowa przez ścianę- STALOWA, podłogówka 116m2. Co o tym sądzisz?

olobolo13
17-04-2013, 00:37
Mam mozliwosc zakupu w podobnej cenie kotlow: Brotje PBK22 i Buderus Logamax plus GB 172-20T 100S. Ktory z powyzszych byscie doradzali? dom ok 220 m2 pu. Dol podloga gora kaloryfery i do tego kominek z plaszczem wodnym

RAPczyn
17-04-2013, 09:26
kater-acme (http://forum.muratordom.pl/member.php?162683-kater-acme) ja bym wziął ZSB14-3C i jeśli nie chcesz zajmować miejsca na podłodze możesz powiesić zbiornik obok kotła (np. Biawar Quattro 150l).

olobolo13 (http://forum.muratordom.pl/member.php?153650-olobolo13) jeśli dom ma zwartą bryłę to można zejść prawdopodobnie z mocą do modeli GB 172-15T-150 oraz BBS 15 E + 135l - sam nie wiem, chyba bardzo się skłaniam ku Broetje.

edi_grzes
18-04-2013, 18:12
z małych kotłow radze dobierac cos na zasadzie mały zasobnik na cele cyrkulacji wody, plus przelaczenie na grzanie jej przez wymiennik. Co do mocy to duzo za duzo ;] szukajcie czegos około 11-14 kW

irasos
19-04-2013, 19:51
Budujemy dom Z69 z garażem i powierzchnia to 128 m2. Byłby czas na wybór kotła gazowego do ogrzewania i do ciepłej wody użytkowej. Był jeden instalator i mówi tylko kondensat jednofunkcyjny z zasobnikiem 120 litrów minimum, był drugi i mówi jednofunkcyjny z zasobnikiem wbudowanym, był trzeci i mówi "po co przepłacać, jeśli ma pan jedna łazienkę i kuchnie i wszystko oddalone nie dalej niż 3 metry od pieca, weź pan załóż dwu funkcyjny".
Powiem wam że zgłupiałem, czy może mi ktoś tak jak krowie na rowie wyjaśnić na czym polega różnica między dwu funkcyjnym a jedno funkcyjnym i o co chodzi z tym kondensatem ? Będę bardzo wdzięczny.

edi_grzes
22-04-2013, 16:51
Kolego kondensacyjny przepływowy z wymiana ciepła taki 2 w 1 malutki zasobnik 40l plus wymiennik, saunier duval takie ma ,beretta tez, immergas tez i reszta firm ..........wybiez cos w granicy 12-16 kw z podgrzewaniem wody ........trzeci mowil do rzeczy, jesli tak faktycznie jest,dwufunkcyjny podgrzeje wode przeplywowo ,jak piecyk w bloku ..........jednofunkcyjny wezownice w zasobniku .........czyli uzywasz nie uzywasz a zagrzeje ............jak masz te 3 m do punktow poboru cieplej wody wez przepywowy ale licz sie z tym ze co 3-4 lata musisz wyplukac wymiennik [kwasem]

rwxw
24-04-2013, 15:16
czym polega różnica między dwu funkcyjnym a jedno funkcyjnym i o co chodzi z tym kondensatem ?
Dwufunkcyjny - podgrzewający wodę przepływowo - musi mieć odpowiednią moc, zwykle 24kW. Do Twojego domu tak na oko 12kW będzie o wiele za dużo. Ważna jest też modulacja kotła, czyli jak najmniejsza moc, z jaką będzie ogrzewał - mała minimalna moc rzędu 2-3kW będzie idealna w okresach przejściowych. I tak kocioł mniejszy będzie pracował oszczędniej nie taktując, zwłaszcza w okresach przejściowych. Poprawi to też komfort mieszkania, bo wahania temperatur będą mniejsze (zwłaszcza jeśli masz grzejniki). Duży będzie się co chwilę włączał i wyłączał, a taktowanie to zawsze spadek sprawności układu. Odnośnie cwu, to jednofunkcyjny z zasobnikiem daje lepszy komfort (stała temperatura wody) i ciut szybciej leci ciepła woda. Fakt, że przy jednofunkcyjnym zagrzewasz cały zasobnik przeznaczony na cwu, ale jest on izolowany i straty ciepła nie są duże - w dodatku w okresie grzewczym całe te straty idą na ogrzewanie domu więc ich po prostu nie ma.
W dzisiejszych czasach chyba nie ma wielkiego sensu kupowanie kotła innego niż kondensacyjny, który ma lepszą sprawność od zwykłego kotła z zamkniętą komorą spalania. Nie kupuj tylko przypadkiem kotła z otwartą komorą spalania, który nie dość, że będzie miał niską sprawność, to jeszcze dużo ciepłego powietrza wyśle z domu w świat kominem.

pedronx
24-04-2013, 15:57
Witam,
Od wczoraj jestem właścicielem Immergasa 24kw + zasobnik 160l + skrzynka rozdzielcza DIM 2x niska temperatura.
Wszystkim, który pomagali mi w wyborze BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WSZELKIE PORADY!
Pozdrawiam :)

adamfcb
24-04-2013, 18:45
jednak 24 kW?:) musisz zmienić w stopce:) ja jeszcze mam dużo czasu ale myśle o immergasie 12 kW lub junkersie 14 kW, ale może jeszcze mi się coś odmieni:)

rafus12
24-04-2013, 21:49
A u mnie bedzie jednak Hoval 18kW. Prosze was o opinie czy taki zbiornik Galmetu 140l sie nada z kotlem 18kW - czy wyrobi sie w dogrzewaniu c.w.u. na 4 osoby? W specyfikacji pisze cos o 344dm3/10 minut i 450dm3/h - nie wiem czy nie przeklamuje bo cytuje z glowy.
Myslalem o 200l zbiorniku ale hydraulik mnie straszy ze wtedy wlasnie trzeba kociol o wiekszej mocy - 24kW.

rwxw
25-04-2013, 10:48
Myslalem o 200l zbiorniku ale hydraulik mnie straszy ze wtedy wlasnie trzeba kociol o wiekszej mocy - 24kW.
Bzdury opowiada Twój hydraulik, miejmy nadzieję, że o innych rzeczach ma pojęcie. Jeśli zasobnik będzie większy, to masz więcej ciepłej wody w zapasie, więc właśnie wtedy kocioł może być mniejszy, bo nie musi na szybko ogrzewać wody gdy pojawia się zapotrzebowanie. 24kW to musi mieć kocioł dwufunkcyjny, który podgrzewa wodę przepływowo bez żadnego zasobnika.

edi_grzes
26-04-2013, 18:02
rwxw kotły kondensacyjne nie taktuja ale ten temat juz przerabialismy .........bzdury jak widze piszesz i ty;] temp. powrotu powoduje modulacje palnika , gdybys to wiedzial moze nie schodzilbys z ta moca kotla do tzw minimum bo to zadna oszczednosc

ryloon
03-05-2013, 23:18
Witam
rozważam zakup kotła jednof. + zasobnik 120L do domu około 3 litrowego na CO. Zatem szukam kotła o niskiej mocy (szczególnie z tzw. dołu) i do 21kW.
Mam typy Junkers ZSB 14C lub Immergas Victrix 12 2 I. Instalator mój nie ma nic przeciwko tym kotłom ale zaproponował rozważenie kotła Coopra z firmy Klimosz (akurat jest to firma blisko mnie). Trochę poczytałem ( http://klimosz.pl/coopra-b.html ) o tym kotle, ale szczerze was proszę o jakieś opinie nt. tej propozycji Coopra B, bo to mało spotykane rozwiązanie. Kocioł+zasobnik+pogodówka ma parametry przeze mnie akceptowalne i jest w cenie ok. 7000brutto z 8%Vat.

Z góry dzięki!

szegad
04-05-2013, 02:21
Witam,
Czy użycie przewymiarowanego w stosunku do potrzeb kotła Immergas Victrix 24kW jest dużym problemem w sensie komfortu / wydajności? Nie chciałbym, żeby kocioł okazał się za mały - patrzę na Victrix 12kW. Zakładam spory zbiornik (160l ?) przy dużym zużyciu cwu, bo lubimy kąpiel w wannie i jest dwójka małych dzieci. Ceny obu kotłów mnie zaskoczyły, bo (na szybko) się wcale nie różnią! Dodatkowo Victrix 24kW potrafi o ile widzę zejść na całkiem niski poziom minimum.
Dom ma 150m2 pow. użytkowej przy Ek = 105 kWh/m2 (z certyfikatu czytając, jakoś dużo wg mnie).

Pozdrawiam!
S.

edi_grzes
06-05-2013, 19:15
szegrad dokonales dobrego wyboru bo on zmoduluje w swoim zakresie mocy , teraz jest wielki boom na tzw minimalizowanie mocy tylko czy ktos kiedys pomyslal jak zachowa sie urzadzenie dobrane w mocy maxymalnej do danego budynku z czujnikiem powodujacym ta modulacje poprzez sygnal z powracajacego powrotu? te glupoty pisza sprzedawcy urzadzen i ci co licza tu te ozc za kase ;] .........reasumujac wychodzi im 11 kw zapotrzebowania cieplnego potem dobieraja te owo urzadzenie na 11 kw i ono pracuje ..........zazwyczaj na 11-9 kw pedzac gaz w tej malej komorze spalania .........gdzie oszczednosc?kociol moduluje palnik dostajac sygnal o tym ze powrot jest ,,ciepły,, tak to okresle dla laikow piszacych o taktowaniu

noc
06-05-2013, 23:45
Może szegad po roku użytkowania napisze czy jest zadowolony z wyboru? Na razie to trudno powiedzieć czy to jest dobry wybór.
Z jaką mocą minimalną pracuje wybrany przez Ciebie kocioł, bo to ważny parametr? Oczywiście ważny jak kilka innych cech. Solidność konstrukcji, trwałość, obsługa serwisowa, ceny części itp. Moim zdaniem nie ma sensu skupiać się wyłącznie na mocy maksymalnej, bo to tylko jeden z wielu parametrów.
Różne wady i zalety kotła poznasz w trakcie codziennego użytkowania.
Z własnego podwórka;
Mój dom o kubaturze ok. 700m3 ogrzewa kocioł o mocy maks. 14 KW i w największe mrozy tegorocznej zimy posiadał duży zapas mocy, wystarczyłby 8-10KW. Ta moc 14KW jest zupełnie zbędna w moim domu, chyba że przymrozi kiedyś do -30oC w dłuższym okresie. Poza tym nie narzekam, jest ok.
A propos, policz jeszcze jedno, jak będą wyglądać Twoje miesięczne rachunki gdy kocioł będzie często korzystał z mocy 10-20 KW.
Pewnie horrendalnie?!
Tak myślę, warto się zastanowić.

szegad
07-05-2013, 08:50
Hola, hola! szegad jeszcze nie kupił niczego tylko się zastanawia.W sklepach (np fuego) ten mniejszy immergas jest DROŻSZY od większego o jakieś 600zł.To dopiero...
Minimalne moce są niskie: 1.9-12kW oraz 3-24kW.

asikaczmarek
08-05-2013, 00:08
Bardzo proszę o pomoc w dobraniu pieca. Niestety kompletnie się na tym nie znam, a przyszedł czas na wymianę starego pieca. Jest to piec CO firmy KOLM z Łomianek z 1989 roku. Roczny koszt zużycia gazu w 2012r (piec plus kuchnia czteropalnikowa) wyniósł 5500zł, gdzie piec ustawiany był na minimum. Mam ogromną nadzieję, że po wymianie pieca, koszty zużycia gazu zmniejszą się. Dodatkowo chciałabym mieć bieżącą ciepłą wodę. Do tej pory ogrzewaliśmy wodę bolierem, zużywającym dużą ilość prądu.

Dane budynku: część bliźniaka z 87r. Wykonany z suporexu, ocieplony, szczelne okna, grzejniki. Budynek piętrowy z nieocieploną piwnicą i strychem. Powierzchnia całkowita 187,2m2; powierzchnia użytkowa 100,36m2; kubatura 528,3m3.

Otrzymałam kilka propozycji, ale ciężko mi wybrać który piec byłby najwłaściwszy.
- zestaw Junkers Economic (Cerapur Smart o mocy 14kW) plus kilka propozycji zasobników: Biawar mega 150l, Kospel Termo Max, Unistor
- Vitodens 100W dwufunkcyjny 6,5-19kw
- Vitodens 200W jednofunkcyjnu 3,2-19kW
- ECOCONDENS CRYSTAL-25 o mocy od 7 do 25 kW oraz zasobnik c.w.u. 120 l typ TERMET 120.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc ;)

autorus
08-05-2013, 07:32
Cóż ja też myślę nad kotłem 21-24kw. Wstępnie z OZC wyszło ok 11kw bez grzania wody. , No i to są założenia wstępne bo ile osiągnę tak naprawdę nikt nie wie. Wolę przewymiarować całość niż potem narzekać ze jest zimno w chałupie. Piec oczywiście kondensacyjny.

RAPczyn
08-05-2013, 08:54
asikaczmarek (http://forum.muratordom.pl/member.php?186325-asikaczmarek) moim zdaniem Junkers ZSB 14-3c lub Broetje WHBS 14 / WBS 14 jeśli chodzi o kotły tanie. Droższe np. Junkers ZSBR 16-3a; Broetje WGB 15 lub Paradigma Modula NT 15.
Wszystkie kotły mają wymienniki aluminiowo-krzemowe, gwarancje odpowiednio: 2+3lata, 5lat, 10lat. Droższe kotły mają wyższą sprawność.

Jeśli grzejniki nie mają zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi to warto je zainstalować.
Dodatkowo warto by się zastanowić nad instalacją wentylacji mechanicznej - szczelne okna mogły zaburzyć działanie wentylacji grawitacyjnej.

mrxaoo
08-05-2013, 22:50
Przewertowałem chyba cały wątek. Była wiele razy ruszana kwestia kotłów z wymiennikiem warstwowym. Mamy rok 2013, zapewne jest już wielu użytkowników tego rozwiązania. Jak z perspektywy czasu wygląda to rozwiązanie? Czy potrzeba faktycznie jest używać "wody po stacji uzdatniania" ? I jak faktycznie mały zbiorniczek (np.50litrów) w wykonaniu warstwowym daje sobie radę na co dzień?
A może już w szczególności odezwą się użytkownicy WOLFa CGW 11. Planuję ten kociołek użyć w moim domu. Najbardziej obawiam się właśnie tej jego "małej" pojemoności, rodzina 2+2 i nie wiem, czy nie warto przeprosić się np. z Vaillantem/Junkersem też z warstowym, ale pojemność zbiornika 100l....

asikaczmarek
09-05-2013, 00:46
RAPczyn, dziękuję bardzo za odpowiedź. Muszę przyznać, że od kilku dni wertuję Internet i zaczynam się co nieco uczyć, ale ile może na ten temat wiedzieć 27-letnia kobieta :) Właśnie czytam informację o kotłach, które mi Pan zaproponował i prawdopodobnie zdecyduje się na kocioł Cerapur Comfort. Ale jeszcze pytanko, przepraszam jeśli będzie głupie. :bash:
Otóż, przez 11 miesięcy w roku, w domu przebywa jedna osoba, a tylko przez miesiąc jest trzech domowników. Będzie tak jeszcze przez kilka najbliższych lat. Czy użytkowanie przez jedną osobę 120l zasobnika c.w.u będzie opłacalne? Czy w każdej chwili można odłączyć podgrzewanie wody w zasobniku i dla tej jednej osoby podgrzewać wodę samym kotłem???
A co do grzejników. Czy można dokupić głowice termostatyczne do starych żeliwnych grzejników?

autorus
09-05-2013, 07:00
jeśli przewertowałaś internet to na pewno juz wiesz że podstawa to dobry serwisant.

Ja myślałem nad brotje ale naczytałem sie o awarjach kondensatów i juz sam nie wiem.
Poza tym brotje maja jakieś kosmiczne ceny albo szukam nie tam gdzie trzeba.
Czyli Brotje EcoTherm Kompakt WBS 22 E za ok 8.5kzł. A może to tanio?

edi_grzes
09-05-2013, 18:10
,awaryjnosc kotlow kondensacyjnych nie odbiega iloscia od konwencjonalnych co do jakosci urzadzen i serwisu to sie zgodze ,co do zmiekczania wody stacjami uzdatniania to sie usmieje bo zeby zmiekczyc wode liczac regeneracje ,dwie kolumny sol itp to pomysl ciut chory jak chodzi o caly dom.........czytaj sprzedawany w internecie ;chyba ze na potrzeby c.o]jesli chodzi o marki nalezy wystrzegac sie junkersa jak ognia [drogie czesci zamienne i robiony pakietowo ] W domku ciezko przewymiarowac kociol kondensacyjny zakladajac ze uzytkownik ma ciut pod sufitem i nie wezmie urzadzenia np 40 kW do 100m2 .......ale zakladajac urzadzenia zbyt male trzeba liczyc sie z ,,starzeniem,, instalacji itp .......to co dziala dzis jutro nie oznacza ze dziala pojutrze a zwykle dobieramy na lata i na koniec najlepszy myk .......glowice termostatyczne ? jak sterownik pieca prowadzi ogrzewanie w calym domu ;] to chyba do regulacji nastawy przeplywu zle zrobionej instalacji ? czy zwykly zawor wystarczy ?moze poruszymy watek zakresu dzialania glowic termostatycznych ?wstepnych i tych ktore reguluje uzytkownik?no i blagam .......kotly kondensacyjne nie taktuja !i deser dobieram sobie urzadzenie o mocy 11 kW zapotrzebowanie cieplne 11kW chodzi dziala ..........i tak jaka mam temp palnika ? wiem ze moduluje ........dziala ,cieszy mnie to strasznie tyle ze .........po 3 latach siatka palnika jest wypalona ......elektrody zaplonowa i jonizacyjna tez .......ile zaoszczedzilem ? nic bo fizyki oszukac sie nie da ........to po co szukalem urzadzenia z taka moca i takiego ktore zejdzie mi do 3 kw w mocy minimalnej? skoro dobralem je na maxymalna! czy ono kiedys odpocznie ?

autorus
09-05-2013, 19:12
odnośnie stacji uzdatniania konkretnie zmiękczacza wody to się pozwolę nie zgodzić. mam taka stacje ponad rok i jest to jeden z lepszych zakupów. U nas jest wyjątkowo twarda woda.

Odnośnie junkersa to właśnie wróciłem od hydraulika i mówi to samo.
Polecał brotje, veismann od wersji 200, i de detrich.

kater-acme
09-05-2013, 19:52
No ale o co dokładnie chodzi z tymi sztukasami, a tfu, Junkersami? Że jak coś się spier... to do wymiany pół kotła od razu? Trochę mnie przestraszyliście bo taki Cerapur Acu / Acu Smart b mi się widzi.

autorus
09-05-2013, 21:10
Ja zastanawiam się nad:

de Dietrich MCA 25 + BS 150 - ok 10kzł
oraz
VIESSMANN VITODENS 200-W WB2C 6,5-26kW +zasobnik 150l - ok 11kzł.

mrxaoo
09-05-2013, 21:17
No właśnie ten Junkers wydaje się być idealny... warstwowy zbiornik, 100l, moc modulowana juz od 3,6kW... tylko że mój hydraulik nie zajmuje się Junkersami, a chcę mieć wszystko z jednej ręki...

autorus
09-05-2013, 21:23
jak się nie zajmuje to się do niego nie dotykaj długim kijem. Najpierw musisz mieć serwisanta a potem kupować piec.