PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27

mrxaoo
09-05-2013, 21:32
jak się nie zajmuje to się do niego nie dotykaj długim kijem.
Mówisz o piecu, nie serwisancie? :)

rwxw
09-05-2013, 22:09
rwxw kotły kondensacyjne nie taktuja ale ten temat juz przerabialismy .........bzdury jak widze piszesz i ty;] temp. powrotu powoduje modulacje palnika , gdybys to wiedzial moze nie schodzilbys z ta moca kotla do tzw minimum bo to zadna oszczednosc
Przeczytaj ze zrozumieniem i przemyśl 3x co piszesz, a potem dopiero pisz. Weźmy przykład: np.w okresie przejściowym zapotrzebowanie na ciepło będzie wynosić np. 3kW, co będzie robił kocioł kondensacyjny gdy jego minimalna moc wyniesie 10kW ? Zmoduluje do 3kW ? Oczywiście że nie, tylko będzie taktował. Widziałeś może kiedyś wykres sprawności kotła kondensacyjnego przy modulacji mocy ? Jeśli nie, to zerknij na:
http://www.mnshi.umn.edu/images/boilergraph-1.jpg
a potem się wypowiadaj.
Hydrę który straszy, że dla 200l zasobnika trzeba kotła 24kW można kijami wygnać, a nie zatrudniać. Co ma powiedzieć ktoś, który ma np. pompę ciepła 6kW i zasobnik 200-300l ? Pamiętajmy, że kocioł kondensacyjny to kocioł niskotemperaturowy i wtedy najlepiej on działa.

1950
11-05-2013, 13:18
a co to jest, kocioł niskotemperaturowy?

gebelsik871
11-05-2013, 16:24
Witam przymierzam się do wymiany pieca gazowego, mam mętlik w głowie jaki........myślę nad piecem kondensacyjnym dwu funkcyjnym. Do tej pory mam piec dwu funkcyjny ariston micro genius który sprawuje się dobrze już ok 10 lat. Pora na zmianę, dom ocieplony ok 100 mkw. za rok planuje nadbudowę poddasza razem w sumie będzie ok 170mkw. do ogrzania, instalacja na rurkach miedzianych grzejniki stalowe. Odległość umywalki od pieca 3m. do zlewu 2m. Kwota jaką dysponuje na piec to ok 5000zł. Proszę o konkretne propozycje modelu wspomnę że mieszkam w okolicy Wadowic.

hydraulik_
11-05-2013, 20:51
ATAG poczytaj o nim .

Konto usunięte_12*
11-05-2013, 21:40
...myślę nad piecem kondensacyjnym dwu funkcyjnym.
A dlaczego od razu kondensacyjnym :confused:
Poszukaj rady dobrego eksperta od ogrzewania gazowego, bo kondensacja nie zachodzi w każdym przypadku i w związku z tym nie warto przepłacać :no:
Najczęściej wystarcza kocioł z zamkniętą komorą spalania (zawsze trochę tańszy :)).

gebelsik871
12-05-2013, 13:10
Nie widzę żadnych konkretnych odpowiedzi..............proszę użytkowników piecy kondensacyjnych o wypowiedz. Kolego dzięki za odpowiedz ale wielu jest ekspertów którzy różnie na ten temat się wypowiadają.

gebelsik871
12-05-2013, 16:46
Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw jednak wybiorę piec z zamkniętą komorą spalania . Wybrałem parę modeli PROSZĘ O RADĘ. Wszystkie modele mają serwisy w okolicy.

Jednak coś trzeba wybrać.

- Vaillant turboTEC VUW pro
- junkers ceraclass excellence zwc 21-3 mfa
- Termet 2-funkcyjny WINDSOR 25
- Viessmann VITOPEND 100-V 2FZ

marekw14
12-05-2013, 20:08
Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw jednak wybiorę piec z zamkniętą komorą spalania . Wybrałem parę modeli PROSZĘ O RADĘ. Wszystkie modele mają serwisy w okolicy.

Jednak coś trzeba wybrać.

- Vaillant turboTEC VUW pro
- junkers ceraclass excellence zwc 21-3 mfa
- Termet 2-funkcyjny WINDSOR 25
- Viessmann VITOPEND 100-V 2FZ

A dlaczego nie ARISTON, jak miałeś go sprawdzonego.
Osobiście posiadam Aristona UNO dwufunkcyjny atmosferyczny z wymiennikiem płytowym podobno, pracuje 7 rok bez zarzutów i ogrzewa powierzchnię 130m2.
Może kiedyś jak przyjdzie czas na niego wymienię go na zamkniętą komorę spalania. Uważam że na kondensata szkoda kasy, ale może się mylę.
Wcześniej korzystałem z polskiego TERMET przez 20lat.

Konto usunięte_12*
12-05-2013, 20:33
Jednak coś trzeba wybrać.
Od sierpnia ub. roku użytkuję tego Windsor'a 25 i jak dotąd jestem zadowolony.
A wybrałem go m.in. kierując się zasadami:
1. łatwo dostępny serwis i części
2. popierać polski przemysł :yes: :D

gebelsik871
12-05-2013, 20:37
Może i masz racje z tym Aristonem ani razu nie był serwisowany sam go czyściłem przed sezonem i było ok. Chyba się rozglądnę za jakimś modelem.
A jak Ci się sprawuje ten Windsor? jakaś krótka analiza.......???

Konto usunięte_12*
12-05-2013, 20:37
Wcześniej korzystałem z polskiego TERMET przez 20lat.
Ja używałem piecyki (podgrzewacze) tej firmy ze Świebodzic już od lat 60-tych. Były proste, łatwe do napraw - po prostu "nie do zdarcia", stąd mój powyższy wybór.

Konto usunięte_12*
12-05-2013, 20:43
A jak Ci się sprawuje ten Windsor? jakaś krótka analiza.......???
Po ustawieniu parametrów przez serwisanta "chodził" na "taktowaniu" całą minioną zimę jak "zegarek". Jedyny zarzut do Termet'a, że nie robi takich kociołków o mniejszej mocy, bo na moje 100 m.kw. jest sporo za duży (chodził na minimalniej mocy).
Gdyby robili mniejszy, to byłby zapewne jeszcze oszczędniejszy.

RAPczyn
13-05-2013, 10:09
Otóż, przez 11 miesięcy w roku, w domu przebywa jedna osoba, a tylko przez miesiąc jest trzech domowników. Będzie tak jeszcze przez kilka najbliższych lat. Czy użytkowanie przez jedną osobę 120l zasobnika c.w.u będzie opłacalne? Czy w każdej chwili można odłączyć podgrzewanie wody w zasobniku i dla tej jednej osoby podgrzewać wodę samym kotłem???
A co do grzejników. Czy można dokupić głowice termostatyczne do starych żeliwnych grzejników?

W dużym skrócie, kombinacja z odłączeniem zbiornika nie wchodzi w rachubę.

Poza głowicami prawdopodobnie należy założyć również zawory termostatyczne.

hetin
13-05-2013, 10:59
Witam wszystkich.Prosze o doradzenie jaki kocioł gazowy wybrac. Tak w skrócie MIeszkam w domu jedno piętrowym ale piwnica tez jest wykorzystana na mieszkanie .Mieszkamy w dwie rodziny dom ogrzewany był kominkiem z płaszczem wodnym . Ale ostatnio przez taka długą zime pokłóciliśmy sie i chce sobie założyć ogrzewanie oddzielnie , POzostaje mi tylko założyć piec gazowy gdyż nie będe miał kotłowni(będe ogrzewał najwyższą kondygnacje) Dom niestety nie ocieplony .Piec będzie wisiał w kuchni = Kompletnie sie na tym nie znam ale takie wyciągnąłem wnioski że musi być zamknieta komora spalania.Nie mam możliwości odprowadzenia rury do komina tylko będe przebijał się przez ściane i tam wyprowadzal rure na zewnątrz .Nie wiem jakie sa normy jak daleko ma być komin od okna itd....Myśle ze powierzchnia do grzewania to będzie 80-100 metrów (3 pokoje ,kuchnia i mała łazienka) Jaką moc powinien mieć piec? Czy macie jakies sprawdzone piece? Jakie polecacie? a jak już pomozecie wybrać piec to co ja dalej mam robić? Rozmawiałem juz z hydraulikiem powiedział ze za odciecie starej instalacji(zaczopowanie) za pociągniecie nowej weżmie 2tys za robocizne .Ale ten hydraulik powiedzial ze musze mieć kogoś z gazowni żeby powiedzial czy moze wisiec piec w tym miejscu co zaplanowałem.Do kogo ja mam sie zgłosić? co ja powinienem robić? W domu na gaz chodziły tylko dwie kuchenki gazowe czy ja moge podłączyc do tej instalacji kocioł ? czy musze do gazowni o jakies pozwolenie pisać? Czy musze tez kontaktowac się z kominiarzem? Jak to pokolei od podstaw wygląda?a tak na marginesie hydraulik powiedział zebym zamontował kociol z firmy Termet co o tym sadzicie ?Z góry przepraszam za chaos ale nie jestem przyzwyczajony do pisania na forach .Pozdrawiam Paweł

gebelsik871
13-05-2013, 20:28
Zaproponowali mi takiego kondensata: czy ma ktoś może taki model?????

Junkers Cerapur Smart ZWB 28-3C

majschi
13-05-2013, 23:58
jeśli Twoja instalacja jest dobrana na pranetr zasilania 55sC lub masz dużo podłogowki to watro zamontować kondensat w innym przypadku nie zaprzątaj sobie nim głowy tylko wybierz kocioł z zamknietą komorą
ariston pomimo stosunkowo niskiej ceny produkuje bardzo dobre kotły
co do mocy kotla to przy dwufunkcyjnym minimalna moc potrzebna do sensownego grzania wody to 21 kw

gebelsik871
14-05-2013, 12:39
Kolego nie wiem o jakich parametrach instalacja jest dobrana była robiona ok 10 lat temu nie wiem jakiej mocy są grzejniki.. Właśnie zastanawiam się nad zrobieniem ogrzewania podłogowego w jadalni i łazience z pozostawianiem grzejników. Tylko nie wiem czy wzrośnie przy tym spalanie gazu. Żeby nie było tak że rachunki za gaz będą takie same jak przy starym kotle gazowym.

majschi
14-05-2013, 20:31
niestety musze Cie kolego zmartwić
wymiana 10 letniego kotła atmosferzycznego na kocioł z zamknietą komorą da oszczędność rzedu 3-5% a na kocioł kondensacyjny max 10%
przelicz sobie i bedziesz wiedział czy warto
co do podłogówki to jeśli bedzie prawidłowo wykonana to nie zmieni Twoich rachunków lub nieznacznie je zmniejszy ponieważ pogłogowka daje uczucie ciepła przy niższej temperaturze w pomieszczeniu

gebelsik871
14-05-2013, 20:48
Może kolego masz racje tylko powiem Ci że temp jaką miałem w zimie w pomieszczeniach to ok. 18,5 a woda po odkręceniu w łazience utrwało ok 20 s. a w kuchni ok minuty żeby była ciepła przy małej odległości od kotła. Więc myślę żę oszczędność będzie wieksza.

majschi
14-05-2013, 21:38
w pierwszym poście napisałeś że kociołek sprawuje się dobrze ale ok
ile osób korzysta u Ciebie z ciepłej wody ? może warto zainwestować w zasobnik ?
co oznacza że zimą miałeś 18,5 sC ? Jakiej mocy jest ten kociołek? goniłeś go na max a on nie dawał rady ogrzać pomieszczeń ?

gebelsik871
14-05-2013, 21:49
4 osoby dorosłe nie mam pojęcia jakiej jest mocy moim zdaniem piec bardzo długo chodził żeby nagrzać w pomieszczeniu 1,5 stppnia. Sprawuje się dobrze bo ani razu nie zepsuł się to miałem na myśli

majschi
14-05-2013, 22:07
jeśli z ciepłej wody korztstają 4 osoby to warto zainwestować w zasobnik i kocioł jednofunkcyjny
nieporównywalny konfort po przejściu z grzania wody przepływowo
jeśli posiadasz wanne to 200l a jesli tylko przysznic to wystarczy 120 - 150
planujesz rozbudowe wiec dojdzie pewnie druga łazienka a wtedy zasobnik wody jest niezbędny

GreDi
14-05-2013, 23:22
Witam,

dużo producentów (jak nie wszyscy), mają w ofercie,kotły gazowe przygotowane pod obsługę kolektorów słonecznych. Czym różnią się takie kotły od kotłów bez wsparcia dla kolektorów słonecznych?
Ja zawsze sobie wyobrażałem, że najlepszym schematem podłączenia kolektorów słonecznych w celu ogrzewania c.w.u., jest ten zaprezentowany na trzecim schemacie. (http://www.hewalex.pl/strony/ciepla-woda-uzytkowa.html). Czyli dwa autonomiczne mechanizmy. A każdy z nich pilnuje temperaturę w swoim zasobniku.
Czy schemat trzeci by był w jakiś sposób uproszczony, jeżeli kocioł gazowy miał by wsparcie dla instalacji solarnej? A może system całościowo by był w jakiś sposób bardziej wydajniejszy?
Dążę, do tego, że nie bardzo wiem co daje wsparcie instalacji solarnej w kotle gazowym.
Czy tego typu kotły nie są wytworem marketingowców, wymyślone na potrzeby polowania na łosie?

montixe
15-05-2013, 13:01
@GreDi
Elektronika kotłów przystosowanych do współpracy z solarami oferuje ustawienie parametru umożliwiającego opóźnienie zapłonu-startu grzania c.w.u. lub możliwość podłączenia drugiej sondy temp. na wejściu wody użytkowej i jeżeli na wejściu temp. wody jest wyższa od wymaganej, to kocioł nie załączy się. . Co do schematów, to praktycznie 1-szy i 3-ci różni się tylko tym, że zostały rozdzielone wężownice i w 3-cim masz zmagazynowane więcej ciepłej wody.

autorus
16-05-2013, 18:11
Vaillanta mam i drugi raz bym go w życiu nie kupił. Nie psuje się, ale wykonany jest z tandetnych materiałów, obudowa się grzeje i nie mogą sobie z tym poradzić, okładziny w komorze spalania w 2 sezonie popękały, a radiatory na wymienniku kruszą się przy każdym czyszczeniu. Do tego pracuje głośno w stosunku do odpowiednika np. Junkersa. Wielu ludzi zachwala ten typ, ale ja wiem swoje, bo trochę znam się na urządzeniach i widzę jak to wygląda. Sąsiad ma Junkersa i nie z nim najmniejszych problemów, W Pracy mamy 3 junkersy kondensaty i też pracują wzorowo. Znajomy instalator poleca zawsze De Dietrich. zasobnik mam Polski GALMET 120 l. 16 kW i nie mam z nim żadnych problemów. Był o połowę tańszy w tym czasie od zasobników Vaillant.

tez mam vaillant, i mam to samo, z tym , że u mnie chodzi już ok 8l. Okładziny popekały, piec sie po wymianie mocno nagrzewa, az kolor farby zszedł. ogólnie mam takie samo zdanie, nie wiem co kupić ale na pewno nie vaillant.

GreDi
16-05-2013, 21:25
@montixe
Dziękuję!

autorus
17-05-2013, 08:08
ok a jak to jest z viessmann, zazwyczaj kotły stojące sa droższe od wiszących i to sporo.

konkretnie chodzi o vitodens 200 oraz vitodens 222-f.
ten pierwszy polecał mi instalator, o tego drugiego nie pytałem.

edi_grzes
18-05-2013, 17:07
Moja rada dla wszystkich forumowiczow 99% osob tu sprzedaje nieudolnie swoje uslugi badz urzadzenia radze unikac forum i zdac sie na zdrowy rozsadek oraz tu nie zagladac bo wam metlik w glowie zrobia,Gredi w polskiej ofercie kazdy kociol wspolpracuje z czujnikiem temperatury zasobnika heheeh ludzie budujecie ,wydajecie kase czemu czytacie te bzdury ?rwxw co ty dziecko piszesz ? o czym ty mowisz jakie wykresy? wez ty jeden moj post przeczytaj ze zrozumieniem a potem pisz bo widze ze gdybym mial cie uczyc .........a ucze serwisy autoryzowane i prowadze szkolenia, to bys go nie skonczył! pozdrawiam jako serwis fabryczny de dietrich junkers buderus ferroli ariston saunier duval hoval wolf junkers viessmann plus palniki olejowe, gazowe 1,5 megawata inszych firm. Licze ze skorzystasz kiedys z mojej wiedzy............nie pisz juz tych bzdur bo mi zal ze to czytam.nie stawiam przecinkow gdyz ludzie inteligentni zrobia to za mnie ;] i niskotemperaturowy to jaki bo sie pogubiles w niewiedzy ? ojej co to za kocioł ?pewnie posiada fotoelement i palnik gazowy oraz wspolpracuje z ufo na dalekiej planecie o nazwie WIEDZA i fizyka.moja rada dla szukajacych kotła gazowego .....nie reklamuje nie sprzedaje wolf cgb jast ok junkers cerasmart ok czesci drogie brak zabezpieczenia przed przepieciem to minus viessmann do kitu saunier znosny sam posiadam vaillant to saunier plus dodatki za marke ......buderus moze byc ale sterowniki drogie hoval ok ariston przecietniak ferroli przecietniak itp

autorus
18-05-2013, 17:12
za 3 tygodnie w mojej miejscowości otwierają salon viesmmannn , zobaczymy, może będą mieli jakieś promocje :) Każdy i tak sam musi wybrać. Byle tylko serwis był w pobliżu i oczywiście porządny :)

GreDi
19-05-2013, 21:05
ok a jak to jest z viessmann, zazwyczaj kotły stojące sa droższe od wiszących i to sporo.

konkretnie chodzi o vitodens 200 oraz vitodens 222-f.
A jakie masz ceny?
Sprawdziłem ceny na portalu aukcyjnym i vitodens 200 19kw + 120l wraz z zasobnikiem tej samej firmy VS. vitodens 222-f, to cena wychodzi bardzo porównywalna.

autorus
20-05-2013, 06:31
222-f 26kw + sterowanie 200 z zasobnikiem ładowanym warstwowo na allegro 10300.

1950
20-05-2013, 07:18
a jak twardą masz wodę?

autorus
20-05-2013, 07:35
będzie zmiękczacz dla całego domu. Mam to przetrenowane w obecnym domciu :)

1950
20-05-2013, 07:49
to może być zasobnik warstwowy

grzelak
20-05-2013, 09:40
Witam wszystkich.
Pisze slabo i w dodatku na niemieckiej klawiaturze bez polskich znakow, za co przepraszam.Ten temat troche pasuje do mojego pytania.Mam domek 120 m2, wys. pomieszczen 2,9m, drewniany z bala docieplony 15 cm welna na scianach, poddasze 20 cm welna, podloga 50 cm styropian.Kotlownia znajduje sie 15 m od domu w pom. gospodarczym 20m2 tez bylo cieplo.Od trzech lat ogzewam piecem na eko-groszek, solarami i pompa ciepla .Wszystko podlaczone jest do bufora 750 l w ktorym jest zbiornik 180 l na cwu.Piec uzywam tylko w zimie, w lato cwu grzeja solary 15m2 i pompa ciepla powietrze woda 1,8 KW.Z uwagi na opierdliwosc opalania weglem , oraz ze jest po dociepleniu przewymiarowany, 17 KW ,podlacze gaz, i kupie piec jednofunkcyjny.Zuzycie wegla wachalo sie od 1kg/h przy -5 , do 1,5kg przy -30 . W okolicach 0 stopni tez szlo 1 kg i piec wariowal.Uklad gzewczy jest otwarty, czy to bedzie problem ? , i czy kociol 3 - 18 KW bedzie dobrym wyborem ?

jaremy
25-05-2013, 22:03
Mam dylemat. Podpowiedzcie mi co zrobić ze skroplinami. Instalator POŚ zabronił mi wpuszczać skropliny z pieca do kanalizacji. i jak teraz ogarnąć te skropliny. czy jest jakiś filtr do zneutraloizowania kwaśnych skroplin zanim je wpuszcze do kanalizacji czy wywalić rurę na zewnątrz (tyle, że może w zimie zamarznąć)

autorus
26-05-2013, 02:06
Jak zabronil?

edi_grzes
26-05-2013, 11:12
zastanawia mnie jak mozna zmiekczyc wode stacja uzdatniania na caly dom ? chyba ze dwie kolumny pracujace zamiennie bo jedna to chyba stoi jako mebel ?heheh co do kotlow to podzielam zdanie 1952 chyba on jeden wie co tu pisze ;] reszte nalezy czytac jako laikow przekazujacych dosc ciekawe opinie na temat dzialania instalacji

jaremy
26-05-2013, 14:26
Mam dylemat. Podpowiedzcie mi co zrobić ze skroplinami. Instalator POŚ zabronił mi wpuszczać skropliny z pieca do kanalizacji. i jak teraz ogarnąć te skropliny. czy jest jakiś filtr do zneutraloizowania kwaśnych skroplin zanim je wpuszcze do kanalizacji czy wywalić rurę na zewnątrz (tyle, że może w zimie zamarznąć)

ano tak, ze nie uzna gwarancji gdyby z pos co sie stalo

VRWI
27-05-2013, 23:37
Do mocy 60kw nie wymaga się montowania neutralizatora skroplin. :)


Mam dylemat. Podpowiedzcie mi co zrobić ze skroplinami. Instalator POŚ zabronił mi wpuszczać skropliny z pieca do kanalizacji. i jak teraz ogarnąć te skropliny. czy jest jakiś filtr do zneutraloizowania kwaśnych skroplin zanim je wpuszcze do kanalizacji czy wywalić rurę na zewnątrz (tyle, że może w zimie zamarznąć)

1950
28-05-2013, 06:50
przy odprowadzani skroplin do kanalizacji sanitarnej,
przepis i tak nie jest w większości egzekwowany

w budynku jednorodzinnym można robić w sumie wszystko
a kwaśne skropliny nie wpływają dobrze na florę bakteryjną oczyszczalni ścieków

jaremy
28-05-2013, 08:26
przy odprowadzani skroplin do kanalizacji sanitarnej,
przepis i tak nie jest w większości egzekwowany

w budynku jednorodzinnym można robić w sumie wszystko
a kwaśne skropliny nie wpływają dobrze na florę bakteryjną oczyszczalni ścieków

właśnie powiedział mi to instalator POŚ oraz producent POŚ więc chce mieć top zrobione dobrze. Znalazłem coś takiego jak neutralizator skroplin. Drogie to ustrojstwo bo coś koło 530 zł ale...

Bayzone_pl
28-05-2013, 16:57
właśnie powiedział mi to instalator POŚ oraz producent POŚ więc chce mieć top zrobione dobrze. Znalazłem coś takiego jak neutralizator skroplin. Drogie to ustrojstwo bo coś koło 530 zł ale...
Prosimy podesłać na mail [email protected] postaramy się załatwić dobrą cenę.

edi_grzes
30-05-2013, 18:54
jak zawsze dobra cena sprzedawcow ;] urzadzen co nawet nie wiedza jakie ph ma skroplina i kiedy takie urzadzenia montujemy........przepraszam ze jestem wredny

okojan
04-06-2013, 20:02
Może i mi ktoś doradzi. Audytor ozc za trudny......:)

Jaki piec kondensacyjny, jednofuncyjny ( ile KW) mi radzicie dobrać do domku parterowego z poddaszem użytkowym, kubatura - 710 m3; powierzchnia użytkowa- 154 m2; garaż nieogrzewany (ocieplony 5 cm styro pomiedzy domem a garażem)w bryle- 40 m2;pustak Porotherm 25; ocieplenie- styro 20 cm na sianach zewnętrznych, 20 cm w podłodze,dach wełna mineralna 30 cm, 3 osoby w tym 1 dziecko. Będzie ogrzewanie podłogowe na całości plus dwa grzejniki wpiete pod obieg podłogówki;gaz z sieci;okna dwuszybowe;rolety zewnętrzne;10 okien poddaszowych; dwie łazienki - mogą być używane w tym samym czasie.
Jeden z instalatorów proponuje mi:
- Viessman Vitodens 200 wb2 ; 20 KW plus zasobnik 120 l
a drugi
- Vaillant VC 146/5-5 ; 14 KW plus zasobnik 150 l

Czy zasobnik na 150 l nie jest za duży?
A z kolei , czy piec na 20 KW też nie jest za duży?

Dzięki z góry

gersik
05-06-2013, 13:55
Wybierz taki który ma najniższą moc minimalną.

okojan
05-06-2013, 17:53
Vaillant podaje: Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 3,3-14,9 kW. Moc maksymalna dla zasobnika c.w.u. 16 kW

gersik
05-06-2013, 21:17
Zasobnik zawsze można kupić mniejszy

grzeniu666
05-06-2013, 22:50
O, Vaillant wypuścił nowe kotły! Jaką "moc znamionową" ma VC 206 (pytam pod kątem wyprowadzenia spalin przez ścianę, tj. max 21kW)? Dość mocna pompa (elektroniczna?), moc minimalna 4.2...

okojan
06-06-2013, 07:27
gersik- dziekuje za porade. Myslisz , ze ten piec Vaillanta wystarczy ( do 15 KW)?
A jaki faktycznie dobrac zbiornik ( na 120 czy 150 l)?
Może inne sugestie ktos wniesie dot. mojego zapytania - kilka postów wyżej?

maksio75
06-06-2013, 08:41
Witam na forum
Jestem przed instalacją pieca gazowego, dom 160 m + garaż 30m, kubatura 700, ogrzewanie podłogowe tam gdzie kafle, reszta grzejniki. Zastanawiam się nad piecem Buderus GB 162 15KW o modulacji mocy 2,7-15kw, czy piec wolf CGB 20 o modulacji 5,6-20 kw. Piece te są oczywiście jednofunkcyjne, bo posiadam już zasobnik 150l. Który z tych pieców lepszy, mniej awaryjne, proszę o pomoc:)

inwestorbb
07-06-2013, 07:54
Witam na forum
Jestem przed instalacją pieca gazowego, dom 160 m + garaż 30m, kubatura 700, ogrzewanie podłogowe tam gdzie kafle, reszta grzejniki. Zastanawiam się nad piecem Buderus GB 162 15KW o modulacji mocy 2,7-15kw, czy piec wolf CGB 20 o modulacji 5,6-20 kw. Piece te są oczywiście jednofunkcyjne, bo posiadam już zasobnik 150l. Który z tych pieców lepszy, mniej awaryjne, proszę o pomoc:)

Ja po rozmowach z instalatorem zdecyduje się na kocioł WOLF CGB (n) + zasobnik WOLF SEM-2 300 l. + automatyka WOLF BM.

(n) Instalator proponuje mi moc 20 kW ale wg mnie on jest lekko przewymiarowany i zastosuje 11 kW (o niższej modulacji od 3.2 z uwagi na docelowe wpięcie do zasobnika kolektorów słonecznych lub tańszej pompy cieplnej powietrznej i awaryjnego użycia "kozy" w salonie. Większy kocioł ma modulację od 5.6).

Decyzja podjęta pod dużym wpływem wieloletniego istnienia autoryzowanego serwisu WOLF w moim mieście (tak w linii prostej 5 km). Za radą forum wpierw szukałem dobrego serwisu, a później dobierałem markę kotła.
Podłogówka po całości, a pompa ciepła np. polska firma i producent hewalex (w linii prostej 12 km).

marcineq
09-06-2013, 14:55
Witam.

Jestem obecnie na etapie budowy ścian nośnych parteru, ale już powoli zaczynam zastanawiać się nad instalacjami. Proszę o pomoc jaki kocioł gazowy był by optymalny do mojego budynku - poniżej krótka specyfikacja

- mały domek jednorodzinny z poddaszem użytkowe, bez piwnicy i garażu, dach dwuspadowy 45 st.
- powierzchnia użytkowa około 90 m2, całkowita ok. 145 m2, kubatura 411 m3, powierzchnia zabudowy 77 m2, po obrysie mniej więcej 7x10
- ściana jednowarstwowa Ytong Energo 40 cm, okna PCV z pakietem 3-szybowym 20 cm styropianu w podłodze, 30 cm wełny na poddaszu. Dom budowany przez solidna ekipa która wie o co chodzi w ścianach jednowarstwowych więc o jakość wykonania się nie martwię.
- Dom budowany w zwartej zabudowie.
- 0 podłogówki, ogrzewanie grzejnikowe,
- Kocioł CO na gaz z sieci, wiszący w dolnej łazience użytkowej, najlepiej z wbudowanym zasobnikiem.

Prosił bym o pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania, rodzaju kotła, może jakieś konkretne modele i firmy.

Z góry dzięki za pomoc :)

MarynioM
10-06-2013, 15:37
@marcineq
Ile osób będzie w domu? i jakie mniej więcej będzie zużycie wody użytkowej? (chodzi o dobór podgrzewacza). Nowe budownictwo więc od strony kominowej jest możliwość zainstalowania kotła gazowego kondensacyjnego (wkładka)? Czy w planach będziesz miał zakup systemu solarnego aby zminimalizować koszty paliwa?

Pozdrawiam

marcineq
10-06-2013, 16:54
@marcineq
Ile osób będzie w domu? i jakie mniej więcej będzie zużycie wody użytkowej? (chodzi o dobór podgrzewacza). Nowe budownictwo więc od strony kominowej jest możliwość zainstalowania kotła gazowego kondensacyjnego (wkładka)? Czy w planach będziesz miał zakup systemu solarnego aby zminimalizować koszty paliwa?

Pozdrawiam

Dwie osoby dorosłe + córka + pies :), raczej nie planuje solarów. Wstępnie myślałem o kotle gazowym niekondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania z wbudowanym zasobnikiem.

autorus
10-06-2013, 17:22
a co byście polecili dla osoby która myśli o przyszłym założeniu solarów? Tak sobie myślę, ze skoro gazownia ustala nam taryfę gazową patrząć na średnie zużycie w roku, to takie solary mogłyby pomóc zejść z dziwnie wysokiego abonamentu.

MarynioM
11-06-2013, 08:38
Czyli nie jak 3 osoby tylko 4 (córka :D)
Jeszcze dwie sprawy: dlaczego nie kondensata? koszty? Czy musi być wbudowany zasobnik? (nie raz jest po prostu taniej jak kupujemy oddzielnie podgrzewacz).

marcineq
11-06-2013, 14:31
Czyli nie jak 3 osoby tylko 4 (córka :D)
Jeszcze dwie sprawy: dlaczego nie kondensata? koszty? Czy musi być wbudowany zasobnik? (nie raz jest po prostu taniej jak kupujemy oddzielnie podgrzewacz).

W sumie to 4 sztuki w rodzinie, ale psa pomijam bo wodę tylko pije i to raczej zimną.

Jeśli chodzi o kocioł, to po lekturze forum kondensata raczej wykluczyłem ze względu na brak podłogówki, ale nie znam się i może się mylę. Wolał bym kocioł z wbudowanym zasobnikiem ze względu na to że piec ma wisieć w łazience w sumie dość małej i nie mam tam po prostu miejsca na duży baniak. Po przejrzeniu stron producentów myślałem o kotle Vaillant aquaPLUS VUI, lub Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD. Ale nie wiem czy moce tych kotłów będą odpowiednie do moich powierzchni

MarynioM
11-06-2013, 16:08
Powiem tak jeżeli masz przewymiarowane grzejniki (przeważnie tak jest) to kondensacyjny będzie jak znalazł (a i oszczędności będą) co do zbiornika są również małe które zmieszczą się po kocioł (140l do 210l).

PS: co do małej łazienki wiesz że urządzenia elektryczne (a kocioł nią jest) muszą być montowane w odległość 0,6m od punktów poboru wody (np. od wanny)
195168

autorus
11-06-2013, 17:45
z tymi zbiornikami to tak jest, że w taki viessmann 242-f jest wbudowany od razu 170l, i to ładowany warstwowo.
Tylko nie kumam czemu pod ten piec można tak mało solarów podpiąć , wychodzi ze max 3m2, może pompka jest za słaba?

1950
11-06-2013, 18:13
ma za mały zasobnik

autorus
11-06-2013, 18:33
no tak ale jak patrzyłem w modelu 343-f zasobnik jest 220l a solarów podpiąć można tyle samo.

marcineq
11-06-2013, 20:08
Powiem tak jeżeli masz przewymiarowane grzejniki (przeważnie tak jest) to kondensacyjny będzie jak znalazł (a i oszczędności będą) co do zbiornika są również małe które zmieszczą się po kocioł (140l do 210l).

PS: co do małej łazienki wiesz że urządzenia elektryczne (a kocioł nią jest) muszą być montowane w odległość 0,6m od punktów poboru wody (np. od wanny)
195168

Co do tych odległości - to nie wiedziałem, ale rzuciłem okiem na projekt i wychodzi mi dokładnie 60 cm do kabiny prysznicowej i 110 cm do umywalki, więc projektant chyba to przewidział.

MarynioM
12-06-2013, 08:13
z tymi zbiornikami to tak jest, że w taki viessmann 242-f jest wbudowany od razu 170l, i to ładowany warstwowo.
Tylko nie kumam czemu pod ten piec można tak mało solarów podpiąć , wychodzi ze max 3m2, może pompka jest za słaba?

Może wielkość wężownicy za mała? Sprawdzę to...

autorus
12-06-2013, 08:30
Pytam się bo mam świadomość ze im więcej solarków na dachu tym lepiej. Nie ma się co oszukiwać.

MarynioM
12-06-2013, 10:09
no nie zawsze - jak masz przewymiarowane to też niedobrze... Na zimę okej ale co z latem? Musisz mieć basen lub jakiś zrzut.

autorus
12-06-2013, 10:13
myślałem o zimie.

Bayzone_pl
12-06-2013, 14:54
a co byście polecili dla osoby która myśli o przyszłym założeniu solarów? Tak sobie myślę, ze skoro gazownia ustala nam taryfę gazową patrząć na średnie zużycie w roku, to takie solary mogłyby pomóc zejść z dziwnie wysokiego abonamentu.

Zmienić taryfę zawsze można rozwiązując umowę.

MarynioM
12-06-2013, 16:01
Zmienić taryfę zawsze można rozwiązując umowę.
No tak nie mieć ogrzewania też można.

autorus
12-06-2013, 16:31
fakt świetny pomysł ;)

MarynioM
13-06-2013, 13:48
Polecam artykuł TU (http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/instalacje-grzewcze/294-kotly-kondensacyjne-pytania-czytelnikow.html)
Neutralizator stosujemy w przypadku kotłów gazowych powyżej 200kW. (nie ma w Polsce co do tego regulacji). Przyjmuję się że odprowadzenie powstałych kondensatów (pH powyżej 6,0) do miejscowej kanalizacji jest nie do przyjęcia.

PS: pamiętaj o zrobieniu syfonu na odprowadzeniu kondensatu jeżeli kocioł nie ma!

jaremy
13-06-2013, 14:01
z tym, że ja mam POŚ i producent oczyszczalni określił że skroplin nie mogę odprowadzać do oczyszczalni. proszę o info ile taki neutralizator u Was kosztuje

MarynioM
13-06-2013, 14:18
A producent ci nie doradzi? Skoro twierdzi że nie możesz odprowadzać to powinien sam najlepiej wiedzieć jaki neutralizator zastosować.
Poszukaj w necie...

autorus
13-06-2013, 14:21
producent się asekuruje, jakby oczyszczalnia działała nie tak jak powinna.

jaremy
13-06-2013, 14:26
wiadomo. może zaryzykuje, a potem zobaczymy co się będzie działo.

jaremy
13-06-2013, 14:50
chłopie ja do niego nawet dzwoniłem i powiedział nie. więc co znajde w necie - nic. jak odprowadzę do POŚ a oczyszczalnia mi pierdyknie to producent powie chłopie bujaj się odprowadziłeś kondensat a to było zakazane

autorus
13-06-2013, 15:20
Na pewno tak będzie. Szukaj tego zmiękczacza.

MarynioM
13-06-2013, 15:31
A pytałeś że chcesz neutralizator zastosować?

jaremy
13-06-2013, 15:59
z neutralizatorem mogę wpuszczać bez neutralizatora tracę gwarancję.

MarynioM
13-06-2013, 19:09
to w czym problem?

Sylwia_LBN
14-06-2013, 09:35
Doradźcie proszę - zasobnik Biawar czy Galmet? Czy też może jakościowo nie ma pomiędzy nimi różnicy żadnej i brać co jest tańsze?

I jeszcze - macie jakiś sprawdzone sklepy internetowe gdzie kupowaliście swoje kotły, zasobniki, etc.?

MarynioM
14-06-2013, 11:54
Proponuje Biawar z tego co ostatnio słyszałem Galmet z jakością daje ciała....:mad:

Co do sklepu lepiej fizycznie pójść do sprzedawcy - przez internet odradzam bo często trafiają się jakieś kwiatki a i coś później załatwić ciężko.

PolaB
16-06-2013, 21:07
Proszę o poradę. Nowy dom parterowy, szeregowy, skrajny (ekspozycja wsch.-pn.-zach.), niepodpiwniczony o powierzchni 78m2. Planuję na 73m2 wykonać ogrzewanie podłogowe i w pomieszczeniu gosp. (pow. 5m2), w którym ma być umieszczony piec, powiesić tylko grzejnik. W łazience oprócz podłogówki, też zaplanowałam grzejnik drabinkowy. Ściany zewnętrzne są postawione z pustaków 25cm ze styropianem szarym 12cm. Na stropie jest położone 30cm wełny. Poddasze jest zamknięte, nieużytkowe. W salonie jest duże okno tarasowe składające się z trzech skrzydeł. W dwóch sypialniach (każda o pow. ok. 12m2) są okna dwuskrzydłowe 180/150, w kuchni (pow. 12m2) okno 150/150. Wszystkie okna są nowe, dwuszybowe z roletami zewnętrznymi. Wentylacja jest grawitacyjna (konwekcyjna). W salonie o pow. 25m2 planuję postawienie kozy na drewno, która ma być wykorzystywana do ogrzewania domu w mniej zimne dni jesienią i wiosną. Wtedy piec grzałby tylko c.w.u.. Najdalsze punkty poboru c.w.u., od miejsca, w którym ma być piec, są w łazience: prysznic i wanna i będą w odległości 7m od pieca. W domu będzie 3 lokatorów. Jaki powinnam wybrać piec? Do tej pory zastanawiałam się nad: Junkers Cerapur Smart - dwufunkcyjny, z rozdzielaczem na dwie strefy c.o. i regulatorem FW 200 albo Beretta exclusive green HE 25 C.S.I. dwufunkcyjny z zestawem do dwóch stref grzewczych albo Viessmann Vitodens 111-W dwufunkcyjny albo Immergas VICTRIX 26 2 I też dwufunkcyjny. Czy słusznie krążę wokół piecy kondensacyjnych, dwufunkcyjnych, czy taki wybór będzie optymalny?

MarynioM
17-06-2013, 09:04
Tak kondensacja to teraz standard - dobra droga!
Zauważ że większość kotłów które podałeś to kotły dwufunkcyjne (przepływowe) i tu minimum moc kotła powinna być na poziomie 24kW przy wannie. Np. z Junkers ma 22kW więc nie wiem czy komfort byłby odpowiedni. Proponuje rozwiązanie z zasobnikiem może nie od razu Wiesiek ale coś w ten deseń.

sympatic
17-06-2013, 13:18
Biwar i Galmet rożnią się niuansami , oba ok:)

PolaB
17-06-2013, 21:27
Jakieś opinie na temat innych pieców?

wiarus12
17-06-2013, 23:21
Witam Wszystkich. Wybudowałem dom bardzo podobny do ,,Przemyślanego M42 C" w okolicach Krakowa. Mam problem z moim hydraulikiem, mianowicie sprawa wygląda tak: na całej powierzchni ma ogrzewanie podłogowe zalane anhydrytem plus dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach i dwa w garażu. Rozdzielacz ma 11 sekcji, a tak wygląda zestawienie reszty elementów układanki;
1. zbiornik buforowy wraz ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową 500/300L lub 500/200L
2. naczynie przeponowe do CO 50L + szybkozłączka
3. naczynie przeponowe do wody użytkowej 30L + szybkozłączka
4. zawór trójdrożny Ø 1 cal + sterownik + czujnik do sterowani
5. zawór trójdrożny Ø 1/2 cala + sterownik + czujnik do sterowania
6. zawór upustowy bezpieczeństwa
7. pompa do ogrzewania podłogowego UPS 25/40 GRUNTFOS
8. pompa do CO UPS Ø 1/2
9. pompa do cyrkulacji Ø 1/2
10. pompa z pieca na bufor UPS 25/40
11. zawór mieszający do ciepłej wody 1/2 TWM
12. stacja uzdatniania
13. piec na układ zamknięty 14-16 kW.- ekogroszek

Pytam więc zacne grono forumowiczów czy musi być ten bufor, bo cena mnie zabija. bardzo prosze o rady, może ktoś ma większe doświadczenie i wiedzę na ten temat, dziękuję i pozdrawiam.

MarynioM
18-06-2013, 08:12
@wiarus12
Masz system solarny?

autorus
18-06-2013, 08:36
chyba wątek kolega pomylił. Tutaj jest o piecach gazowych :)

dscreator
18-06-2013, 20:40
Proszę o radę przy wstępnym doborze pieca. Rzut domu oraz parametry można zobaczyć tutaj ( projekt autorstwa Agrobisp wb3920) http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/13361-wb-3920.html. Dom dość dobrze ocieplony. Ściana suporex 30cm +17cm styropian, poddasze wełna od 20 do 30 cm, podłoga 12 cm. Wentylacja grawitacyjna. W dużo mrozy zakładam możliwość dogrzania kominkiem (takie dni nad morzem zdarzają się rzadko). Parter oraz łazienka na piętrze podłogówka a reszta to grzejniki. W domu na razie zamieszka jedna osoba a docelowo 3. Kotłownie chciałbym zamknąć w kwocie 10000 do 13000 z robocizną. Jaki model oraz moc pieca, zasobnik wybrać.

asolt
18-06-2013, 21:32
Proszę o radę przy wstępnym doborze pieca. Rzut domu oraz parametry można zobaczyć tutaj ( projekt autorstwa Agrobisp wb3920) http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/13361-wb-3920.html. Dom dość dobrze ocieplony. Ściana suporex 30cm +17cm styropian, poddasze wełna od 20 do 30 cm, podłoga 12 cm. Wentylacja grawitacyjna. W dużo mrozy zakładam możliwość dogrzania kominkiem (takie dni nad morzem zdarzają się rzadko). Parter oraz łazienka na piętrze podłogówka a reszta to grzejniki. W domu na razie zamieszka jedna osoba a docelowo 3. Kotłownie chciałbym zamknąć w kwocie 10000 do 13000 z robocizną. Jaki model oraz moc pieca, zasobnik wybrać.

Dom dość słabo a nie dobrze ocieplony, a do tego brak wm, szacuję projektowe obciązenie cieplne na ok. 6-8 max 9 kW, Dokładniej sie nie da oszacować bo brak danych (lokalizacja, okna, itd.). Moc kotła to od 12 do 14 kW.

PolaB
18-06-2013, 23:19
Czy ma ktoś doświadczenie z piecem Beretta Exclusive Green HE 25 C.S.I.?

MarynioM
19-06-2013, 08:40
Dom dość słabo a nie dobrze ocieplony, a do tego brak wm, szacuję projektowe obciązenie cieplne na ok. 6-8 max 9 kW, Dokładniej sie nie da oszacować bo brak danych (lokalizacja, okna, itd.). Moc kotła to od 12 do 14 kW.
Również pytanie czy kocioł 2 funkcyjny (przepływowy) czy z podgrzewaczem? Ile będziesz miał punktów pobory wody i jakie (wanna czy prysznic?)

MarynioM
19-06-2013, 08:41
Czy ma ktoś doświadczenie z piecem Beretta Exclusive Green HE 25 C.S.I.?

A o co chodzi dokładnie?

asolt
19-06-2013, 12:13
Również pytanie czy kocioł 2 funkcyjny (przepływowy) czy z podgrzewaczem? Ile będziesz miał punktów pobory wody i jakie (wanna czy prysznic?)
Jak przepływowy to co najmniej 19-20 kW.

MarynioM
19-06-2013, 14:03
Jak przepływowy to co najmniej 19-20 kW.
Powiedziałbym że jak wanna to min. 24-25 kW :D

dscreator
19-06-2013, 18:30
Również pytanie czy kocioł 2 funkcyjny (przepływowy) czy z podgrzewaczem? Ile będziesz miał punktów pobory wody i jakie (wanna czy prysznic?)

Mam 4 punkty poboru wody. WC na parterze obok kotłowni, kuchnia również blisko kotłowni, łazienka nad kotłownia (prysznic + wanna). Wanna raczej będzie używana okazjonalnie. Raczej chciałbym piecyk jednofunkcyjny z zasobnikiem około 100l do tego cyrkulacja.
Prośba do znawców tematu aby wskazali jakieś dobre piecyki tak aby kotłownie zamknąć w kwocie około 10000zl. Temat oczywiście przedyskutuję z instalatorem ale wstępnie chciałbym mieć jakąś znikomą wiedzę.

PolaB
19-06-2013, 18:41
A o co chodzi dokładnie?

Pytam, bo hydraulik w rozmowie polecił ten piec, na metraż i warunki jakie opisałam wyżej (80m2, całość podłogówka, jeden grzejnik w łazience, wanna, prysznic 7m od pieca, 3 osoby, koza). Powiedział, że to nowy piec, w ofercie od około 1,5 roku. Na razie nie znalazłam w internecie żadnych opinii na jego temat. Dokładnie chodzi o to, czy faktycznie jest pożytek z tej niskiej mocy minimalnej (2,5), bo zastanawiam się nad tym piecem, albo nad Junkersem Cerapur Smart, który ma moc minimalną 6? Wiadomo, że woda jest potrzebna głównie rano i wieczorem, a przez większą część dnia zimą chodzi tylko c.o. Beretta wychodzi trochę drożej od Junkersa. Zastanawiam się czy warto teraz za nią zapłacić więcej, żeby potem mniej się zużywała i mniej spalała gazu dzięki tej niskiej modulacji? Czy tak faktycznie wychodzi? No i jak z awaryjnością? Hydraulik mówił, że tam w środku w Beretcie jest więcej elektroniki niż w Junkersie, czy to lepiej czy gorzej?

tibhar
02-07-2013, 16:29
Witam, przymierzam się do zakupu pieca i chciałbym się doradzić jaki piec będzie najbardziej ekonomiczny do pobierania ciepłej wody i który będzie miał jak najmniej star ciepła pod warunki do remontowanego budynku. Znajomi polecają piece junkersa i brawerusa 24KW, ja niestety nie mam zielonego pojęcia w tym temacie, dlatego też bardzo bym prosił o polecenie jakiejś firmy/modelu/parametrów.

Mieszkanie po dziadkach pochodzi z lat 70tych (typowy kwadrat) dwukondygnacyjne. Góra ok 100m2 suporeks, dół ok 50m2 wykonany z kamienia wewnątrz obitego supremą, a z zewnątrz czerwona cegła. Budynek otynkowany tzw barankiem - nieocieplony. Obecnie od 2 lat mieszkanie było nieużytkowane i nieogrzewane. Posiadłość znajduję się blisko rzeki, teren podmokły.

W budynku był zamontowany piec gazowy na ciepłą wodę (typ z palącą się świeczką) - wylot spalin podłączony był pod filar komina. Dodatkowo w budynku jest piec na węgiel, z którego głownie korzystano. Na górze znajdują się grzejniki aluminiowe 3szt starego typu (żeberka płaskie), na dole 2szt aluminiowe nowe. Obecnie przy remoncie wyciane są wszystkie stare rury na nowe miedziane o mneijszej średnicy.

Nowy piec znajdował by się na 1szym piętrze na klatce schodowej tuż nad łazienką (parter). Piec podłączony byłby pod centralne, ale głównie zależałoby mi na ogrzewaniu ciepłej wody (wanna + kabina prysznicowa) dla 2 osób. Chcaiłbym również mieć możliwość korzystanie przy ogrzewaniu mieszkania na przemian ze starym piecem węglowym.

Bardzo proszę o wszelkie porady oraz o podanie jakiś konkretnych firm/modeli w budżecie do 3tys. Z tego co mi proponowano byłby to piec dwufunkcyjny z otwarta komorą spalania.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

MarynioM
02-07-2013, 21:35
Jeżeli masz tylko taki budżet to jak najbardziej, ale kocioł z otwartą komorą bym odradzał (lepiej z zamkniętą a i w kosztach się zmieścisz) Proponuje dołożyć i dokupić jakiś podgrzewacz z jedną wężownicą.

hydraulik_
04-07-2013, 18:54
tibhar

fajny jest BROTIE z zamkniętą komorą tani
lepszy kondensat to ACV kompakt HRE 18/24 tani ale może się nie zmieścić w 3000 zł (daje wysoki komfort cwu bez zasonika)

ale najlepsze są kotły ATAG (5 lat bez czyszczenia )

MarynioM
08-07-2013, 08:59
ale najlepsze są kotły ATAG (5 lat bez czyszczenia )
Nie ma kotłów bez potrzeby konserwacji (przeglądów rocznych) - sam producent twierdzi że po roku wystarczy tylko sprawdzenie "optyczne" kotła dopiero po 2 roku czyszczenie i wymiana uszczelek.
ATAG super kociołki to prawda (Holenderski producent) ale nie jest to kocioł na każdą kieszeń...

aniqa1982
09-07-2013, 14:35
Witam ,
przygotowujemy się powoli do kupna kotła gazowego do ogrzewania domu . Czytam i czytam i już sama nie wiem jaki.. Bardzo proszę o doradztwo !

Dom parterowy nowo wybudowany, ściany z maxa 29,będzie styro 15cm, podłoga 10 cm, strop 15cm styro lub 10 cm. Okna U=1,0 . Podłogówka będzie w łazience , wiatrołapie, hallu, korytarzu i częściowo salon czyli ok 1/3 domu .
Powierzchnia użytkowa 100 m2. , 4 punkty poboru wody,z tym że 2 z nich to tak "na oko" - kuchnia ok 15 m i WC dla gości ok 10 m.
Zastanawialiśmy się co z kuchnią i Wc , może w kuchni malutka terma do ogrzewania wody? Chyba że zasobnik?
Doradzano nam kocioł kondensacyjny ok 20-24 kW. Coś z Aristona 4 tys i Viallanta 5,6 tys.
Jakie grzejniki najlepsze do gazowego kotła? Ponoć stalowe?Nie wiem skąd takie rewelacje , ale może rzeczywiście tak jest? :-?
Pomóżcie , bo już sami nie wiemy co ostatecznie wybrać.
Każdy dodaje coś od siebie i już "zgłupieliśmy "całkowicie ;)
Z góry dziękuję !
pozdrawiam

MarynioM
09-07-2013, 16:10
A jakie punkty poboru wody? Chcesz mieć komfort i zawsze ciepłą wodę czy przepływowo i czekać? (chodzi o dobór wielkości kotła) Jeżeli będziesz miała podgrzewacz (zbiornik) to wystarczy jakiś kociołek 10kW jedno-funkcyjny a tak to min. 24kW dwu (cena!). Fajne kotły sprzedaje teraz Ulrich (www.ulrich.com.pl) możesz się zapoznać- cena również mała.

Odnośnie grzejników tu chodzi głównie o kotły kondensacyjne bo "lubią" niższe temperatury pracy (większa sprawność i oszczędność) i kaloryfery/grzejniki przewymiarowane ze względu na dużą bezwładność cieplną. :stirthepot:

aniqa1982
09-07-2013, 21:46
Wiadomo , że chcielibyśmy komfort ale też nie chcemy żeby nas to za dużo kosztowało. ;)
Nie wiem czy dobrze napisałam te punkty poboru.
- Łazienka jest obok kotłowni, ( prysznic , wanna)
- Wc w korytarzu ok 10 m2 a może i mniej.
- Kuchnia najdalej -ok 15 m2.
- i jeszcze umywalka w kotłowni.
A jeśli chodzi o grzejniki to jednak te stalowe lepsze?
Popatrzę zaraz na tego Ulricha.
Za kocioł jesteśmy w stanie zapłacić ok 5 tys, może jakby był jakiś polecany i dobry to dodalibyśmy kilkaset zł , ale żeby spełniał swoje funkcje.
nie wiem znów czy jest sens przepłacać, jak tańsze tez moga to samo robic.

MarynioM doradzasz kondensat z zamkniętą komorą spalania?i stalowe grzejniki?

MarynioM
10-07-2013, 08:40
MarynioM doradzasz kondensat z zamkniętą komorą spalania?i stalowe grzejniki? Dokładnie ale podłogówka też byłaby jak znalazł. Powinieneś zmieścić się w budżecie - pamiętaj od ceny w cenniku na pewno dostaniesz jeszcze jakiś rabat...

mar1973
10-07-2013, 08:54
Wiadomo , że chcielibyśmy komfort ale też nie chcemy żeby nas to za dużo kosztowało. ;)
Nie wiem czy dobrze napisałam te punkty poboru.
- Łazienka jest obok kotłowni, ( prysznic , wanna)
- Wc w korytarzu ok 10 m2 a może i mniej.
- Kuchnia najdalej -ok 15 m2.
- i jeszcze umywalka w kotłowni.
A jeśli chodzi o grzejniki to jednak te stalowe lepsze?
Popatrzę zaraz na tego Ulricha.
Za kocioł jesteśmy w stanie zapłacić ok 5 tys, może jakby był jakiś polecany i dobry to dodalibyśmy kilkaset zł , ale żeby spełniał swoje funkcje.
nie wiem znów czy jest sens przepłacać, jak tańsze tez moga to samo robic.

MarynioM doradzasz kondensat z zamkniętą komorą spalania?i stalowe grzejniki?

witam

jeżeli mogę doradzić
mocno zastanów sie nad Ulrichem
montowaliśmy kotły Ulricha (i inne urzadzenia: pompy ciepła, kolektory) i klienci mają problemy z gwarancją
były zmiany - zmienił się właściciel Ulricha - i nowy nie bardzo chce brać odpowiedzialność za wcześniejsze zobowiązania
wystapił problem z serwisantami, nastąpiły ich zmiany

ja osobiście ich już nie montuję, gdyż nie chcę, by klienci mieli problemy, a ja pośrednio też

pozdrawiam

aniqa1982
10-07-2013, 08:54
Podłogówka oczywiście też będzie.
A jeśli zamiast termy w kuchni do podgrzewania wody , po prostu zbiornik na wodę w kotłowni? Ale czy to mnie z butów nie "wyciągnie" finansowo?
A ile kW ?

aniqa1982
10-07-2013, 08:57
witam

jeżeli mogę doradzić
mocno zastanów sie nad Ulrichem
montowaliśmy kotły Ulricha (i inne urzadzenia: pompy ciepła, kolektory) i klienci mają problemy z gwarancją
były zmiany - zmienił się właściciel Ulricha - i nowy nie bardzo chce brać odpowiedzialność za wcześniejsze zobowiązania
wystapił problem z serwisantami, nastąpiły ich zmiany

ja osobiście ich już nie montuję, gdyż nie chcę, by klienci mieli problemy, a ja pośrednio też

pozdrawiam

Dziękuję za info. Właśnie dlatego tu naspisałam ,żeby każdy kto ma większe doświadczenie mógł mi doradzić.:) Wezmę to pod uwagę.
Zastanawialiśmy się także nad Junkersem ,ale podobno z serwisem jest problem , więc odpada.

A co z tymi serwisami? Co roku trzeba robić fachowy "przegląd" ? Ile to kosztuje ?

Nam doradzano w sklepie Viallant lub Ariston. Ten drugi to chyba jakiś mało znany...

mar1973
10-07-2013, 09:10
Dziękuję za info. Właśnie dlatego tu naspisałam ,żeby każdy kto ma większe doświadczenie mógł mi doradzić.:) Wezmę to pod uwagę.
Zastanawialiśmy się także nad Junkersem ,ale podobno z serwisem jest problem , więc odpada.

A co z tymi serwisami? Co roku trzeba robić fachowy "przegląd" ? Ile to kosztuje ?

Nam doradzano w sklepie Viallant lub Ariston. Ten drugi to chyba jakiś mało znany...

witam

w okresie gwarancji (dla jej zachowania) producenci kotłów gazowych wymagają żeby serwis był wykonywany co roku lub np. jak Junkers pierwszy przed upływem 2 roku od uruchomienia kotła, a potem co roku
koszt różnie przy różnych kotłach i różnych serwisantów - 150-300zł

my montujemy kotły Vaillanta, Junkersa, Termetu, De Dietricha, współpracujemy w naszym regionie z serwisem Junkersa i nie ma problemów, ale wiem, że gdzie indziej się zdarzają, co roku, gdy przychodzi czas odpaleń kotłów, pierwsze chłodne dni, wszyscy klienci chcą naraz i wtedy problemy

pozdrawiam

aniqa1982
10-07-2013, 09:16
A słyszałeś o tym Aristonie?Może nie warto się w to pchać ?
A ty co doradzałbyś doi mojego domu? Jaki kocioł?

mar1973
10-07-2013, 09:27
A słyszałeś o tym Aristonie?Może nie warto się w to pchać ?
A ty co doradzałbyś doi mojego domu? Jaki kocioł?

witam

aristona nie znam, bo nie montuję, nie wiem jak z serwisem
u ciebie wybrałbym kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem - napewno kondensacyjny lub "zwykły" ale z zamkniętą komorą

pozdrawiam

MarynioM
10-07-2013, 09:29
witam

jeżeli mogę doradzić
mocno zastanów sie nad Ulrichem
montowaliśmy kotły Ulricha (i inne urzadzenia: pompy ciepła, kolektory) i klienci mają problemy z gwarancją
były zmiany - zmienił się właściciel Ulricha - i nowy nie bardzo chce brać odpowiedzialność za wcześniejsze zobowiązania
wystapił problem z serwisantami, nastąpiły ich zmiany

ja osobiście ich już nie montuję, gdyż nie chcę, by klienci mieli problemy, a ja pośrednio też

pozdrawiam

Nieprawda Ulrich Polska (obecnie) również serwisuje "stare" urządzenia - byłby to strzał w piętę gdyby uciął wszystko wcześniejsze...

mar1973
10-07-2013, 09:42
Nieprawda Ulrich Polska (obecnie) również serwisuje "stare" urządzenia - byłby to strzał w piętę gdyby uciął wszystko wcześniejsze...

witam

no niestety Ulrich strzelił sobie w pietę
jeżeli nie to powiedz to klientom, którzy muszą o wszystko się Ulrichem "wykłócać"
"starzy" serwisanci nie poprzesyłali kart gwarancyjnych (wyciętych stron i podbitych w czasie pierwszego uruchomienia) do Ulricha, bo nie zostali "finansowo rozliczeni", to nie wina klientów
był bałagan, klienci cierpią
montowałem Ulricha, klienci do mnie dzwonią do tej pory

pozdrawiam

aniqa1982
10-07-2013, 09:53
Jaeśli wybralibyśmy z zasobnikiem to 24 kW?Czy mniejszy ?
z tych tańszych jakie polecacie firmy kotłów?

MarynioM
10-07-2013, 11:46
Z tego co wiem to wysyłają innych serwisantów jeżeli są problemy z rozliczeniem pomiędzy Ulrich - Serwis(dawni).
Można się spodziewać zażenowania skoro firma sprzedała markę - trzeba czasu aby to odkręcić, wiem tylko że się starają a jak im to wyjdzie to już inna para kaloszy:rolleyes:

@aniqa1982
Jak najbardziej mniejszy wystarczy. Dobrać miej więcej taki jak potrzebny do podgrzania domu (100m2 z tego co pamiętam) to jakieś 10kW..

aniqa1982
10-07-2013, 13:09
Dzięki MarynioM , a jakiś z konkretnej firmy?
Którą najlepiej polecałbyś?

MarynioM
10-07-2013, 13:24
Niestety mam doświadczenie od 15kW - Gazówki minimum 20kW.
Myślę że firmy które podałeś coś ci zaproponują - nie mówię również że zastosowanie 20kW kotła będzie błędem (moc możesz zawsze regulować).
Finansowo w przypadku kotła 10kW trochę będziesz do przodu - wybór należy do ciebie:cool:

mar1973
10-07-2013, 13:40
Z tego co wiem to wysyłają innych serwisantów jeżeli są problemy z rozliczeniem pomiędzy Ulrich - Serwis(dawni).
Można się spodziewać zażenowania skoro firma sprzedała markę - trzeba czasu aby to odkręcić, wiem tylko że się starają a jak im to wyjdzie to już inna para kaloszy:rolleyes:

@aniqa1982
Jak najbardziej mniejszy wystarczy. Dobrać miej więcej taki jak potrzebny do podgrzania domu (100m2 z tego co pamiętam) to jakieś 10kW..

witam

rozumiem, że się starają, troche to długo trwało
najpierw Ulrich twierdził, że to nie jego problem, potem to się zmieniło
niektórzy klienci odbijali się klika miesięcy, o ich zdenerwowaniu, przekleństwach nie będę pisał, urządzenia nie działały, a w tle walka między producentem i swrewisem - żenada, a kilka miesięcy wcześniej firma Ulrich i jej urządzenia przedstawiane były jako godne polecenia, że mają fachowy, szybki serwis
rozliczenie między Ulrichem, a serwisantami nie powinno się na nich odbijać
klientów mało to obchodzi, coś nie działa - ktoś to winien naprawić
klienta łatwo stracić, zdobyć b. trudno, zła opinia

pozdrawiam

aniqa1982
10-07-2013, 14:23
Dzięki :)

scruffty
10-07-2013, 15:46
Witam,

Co zaproponowalibyście do takiej konfiguracji: do ogrzania 150m2 dość dobrze ocieplonego domu (ściana: grafit 18, podłoga 15, wełna 30), po całości podłogówka. Planuję kociołek jednofunkcyjny kondensacyjny max 15kW ze zbiornikiem 120 -150 litrów (rodzina 2+2). Podoba mi się Buderus GB162, ale z uwagi na cenę pewnie zostanę przy GB072. I teraz pytania:

- czy jest coś lepszego w podobnej cenie (myślę bardziej o cenie GB072 aniżeli GB162),
- brać zasobnik od producenta kotła czy innej firmy (jakiś Galmet np.) wydaje mi się, że zasobnik uniwersalny będzie bardziej uniwersalny:),
- czy są zasobniki 120-150l z dwiema wężownicami (gdybym chciał podpiąć dodatkowe źródło ciepełka, np. piec na drewno) czy wtedy zastosować lepiej wymiennik płytowy. Zbiorniki z dwiema wężownicami są duże, ale znowu czy jest sens grzania 250l wody dla rodziny jak moja, skoro kocioł dogrzewa 120l w 15 minut.

Dzięki za sugestie.

mar1973
10-07-2013, 16:21
Witam,

Co zaproponowalibyście do takiej konfiguracji: do ogrzania 150m2 dość dobrze ocieplonego domu (ściana: grafit 18, podłoga 15, wełna 30), po całości podłogówka. Planuję kociołek jednofunkcyjny kondensacyjny max 15kW ze zbiornikiem 120 -150 litrów (rodzina 2+2). Podoba mi się Buderus GB162, ale z uwagi na cenę pewnie zostanę przy GB072. I teraz pytania:

- czy jest coś lepszego w podobnej cenie (myślę bardziej o cenie GB072 aniżeli GB162),
- brać zasobnik od producenta kotła czy innej firmy (jakiś Galmet np.) wydaje mi się, że zasobnik uniwersalny będzie bardziej uniwersalny:),
- czy są zasobniki 120-150l z dwiema wężownicami (gdybym chciał podpiąć dodatkowe źródło ciepełka, np. piec na drewno) czy wtedy zastosować lepiej wymiennik płytowy. Zbiorniki z dwiema wężownicami są duże, ale znowu czy jest sens grzania 250l wody dla rodziny jak moja, skoro kocioł dogrzewa 120l w 15 minut.

Dzięki za sugestie.


witam

kotły Buderusa są ok, ja montuję Junkersa (bliźniak Buderusa), De Dietricha, Vaillanta I Termet

polecam zasobniki "firmowe" jeżeli ładowane warstwowo, jeżeli "zwykłe" to np. Galmet, Biawar, wyjdzie napewno dużo taniej, przy tym nie gorzej

dodatkowe źródło połączysz za pomocą wymiennika płytowego

pozdrawiam

MarynioM
11-07-2013, 08:44
Są zbiorniki z dwoma wężownicami - moim zdaniem na nawet lepiej jak kupisz oddzielny podgrzewacz bo właśnie będzie możliwość podłączenia drugiego ciepła np. solara...

Potwierdzam poprzednika o zastosowaniu wymiennika do kotła na drewno (kominek?) chyba że jest przystosowany i będzie pracował w układzie zamkniętym "Wg Dz.U. Nr 56 z dnia 12 marca 2009 dopuszcza się pracę kominka wodnego(kotła na paliwa stałe) w układzie zamkniętym zabezpieczonym przeponowym (zamkniętym) naczyniem wzbiorczym i urządzeniem do odprowadzania nadmiaru ciepła"

scruffty
11-07-2013, 15:10
kotły Buderusa są ok, ja montuję Junkersa (bliźniak Buderusa), De Dietricha, Vaillanta I Termet

pozdrawiam

Dzięki, a porównując tego Buderusa GB072 z Junkersem Cerapur Smart zSB 14 który byś wybrał? Wiem, że to po części "jedna firma", ale trochę różnic jest, zwłaszcza w sterownikach. Jak pisałem planuję 100% podłogówki i wykorzystanie czujnika pogodowego. Raczej chcę utrzymywać jedną temperaturę (różnicę 1 stopnia między poddaszem a parterem chcę uzyskać odpowiednio ustawiając przepływy na rozdzielaczach). Nie będę się bawił w różnicowanie temperatury dzień/noc z uwagi na dużą akumulacyjność podłogówki. Rozważam te dwie marki z uwagi na dobrą serwisowalność w moim miasteczku. Po głowie jeszcze mi chodzi Valliant, tylko tu jest tylko jeden sprzedawca, będący równocześnie serwisem, inni serwisanci pewnie też sobie poradzą, ale zawsze lepiej jak mają rozeznany grunt. Z mercedesów typu Viessman rezygnuję z uwagi na cenę, choć z nowości na 2013 mają też fajny kociołek.

mar1973
11-07-2013, 15:32
Dzięki, a porównując tego Buderusa GB072 z Junkersem Cerapur Smart zSB 14 który byś wybrał? Wiem, że to po części "jedna firma", ale trochę różnic jest, zwłaszcza w sterownikach. Jak pisałem planuję 100% podłogówki i wykorzystanie czujnika pogodowego. Raczej chcę utrzymywać jedną temperaturę (różnicę 1 stopnia między poddaszem a parterem chcę uzyskać odpowiednio ustawiając przepływy na rozdzielaczach). Nie będę się bawił w różnicowanie temperatury dzień/noc z uwagi na dużą akumulacyjność podłogówki. Rozważam te dwie marki z uwagi na dobrą serwisowalność w moim miasteczku. Po głowie jeszcze mi chodzi Valliant, tylko tu jest tylko jeden sprzedawca, będący równocześnie serwisem, inni serwisanci pewnie też sobie poradzą, ale zawsze lepiej jak mają rozeznany grunt. Z mercedesów typu Viessman rezygnuję z uwagi na cenę, choć z nowości na 2013 mają też fajny kociołek.

witam

ja będę nieobiektywny, bo nie montuję Buderusa
ale wg mnie to równorzędne produkty, każde ze sterowań będzie dla ciebie wystarczające (nie wykorzystasz ich w pełni, moc różnych opcji!!!)
Jak Viessmann to Mercedess, to dla mnie Junkers i Buderus to też Mercedesy, ta sama półka
Viessmann się bardzo ceni, taka jego polityka handlowa, jak mówią "nie psują sobie rynku i nie sprzedają na żywioł", trzymią ceny
b. dobre jakościowo, tylko trochę krótka gwarancja - 2 lub 3 lata

pozdrawiam

girasole1986
23-07-2013, 14:37
Witam co myślicie o tym piecu gazowym Vaillant VC 206/5-5 Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 4,2-21,2 kW Moc maksymalna dla zasobnika c.w.u. 24 kW. Dom parterowy z możliwością wykorzystania poddasza 144 metry + góra w przyszłości do wykorzystania 80metrów. Czy wystarczy taki piec do ogrzania takiej powierzchni ?? I do tego zasobnik na wodę 120 l.

MarynioM
24-07-2013, 08:11
Powinno być ok - ostatnie pytanie jakie będziesz miał zużycie wody jeżeli chodzi o dobór zbiornika? No i czy w przyszłości zamierzasz dokupić solary?
Jeżeli chodzi o cenę to myślę że jesteś w stanie kupić tańszego kondensa -wybór należy do ciebie.

aa a może chcesz kocioł dwu-funkcyjny? Który będzie podgrzewał wodę użytkową przepływowo?

Sledz
25-07-2013, 09:15
Witajcie,

Potrzebuję szybkiej pomocy - czy Vitodens 100-W (Viessmann) będzie ok do domu o powierzchni ok 120m2, 2 łazieńki, 3 osoby?
Pozdrawiam

1950
25-07-2013, 09:42
tak

MarynioM
25-07-2013, 10:44
Witajcie,

Potrzebuję szybkiej pomocy - czy Vitodens 100-W (Viessmann) będzie ok do domu o powierzchni ok 120m2, 2 łazieńki, 3 osoby?
Pozdrawiam

Żeby te odp. były takie proste:)

anica.anica
29-07-2013, 13:17
Witam i ja się podłączam do tematu. Proszę o radę odnośnie wymiany kotła gazowego. Mam dom 110 m.kw. powierzchni użytkowej, dwukondygnacyjny, 30 letni, podpiwniczony. Ocieplony wraz z fundamentami styropianem 10 cm, dach ocieplony styropianem. Ogrzewamy dom gazem i przyszedł czas na wymianę kotła. Dotychczasowy ma prawie 30 lat i małą wydajność. Część instalacji jest wymieniona, przy wymianie pieca chcemy wymienić pozostałe rurki na miedziane i resztę grzejników na aluminiowe. W domu mieszkają 3 osoby. Temperatura jaka by nas zadowoliła to 21 st.C. Jaki piec polecacie. Myślimy o piecu kondensacyjnym, ale czy sprawdzi się on w starym domu? Zależy nam głównie na obniżeniu rachunków i możemy zainwestować więcej, żeby później płacić mniej.

Sledz
29-07-2013, 14:04
Witajcie,

Potrzebuję szybkiej pomocy - czy Vitodens 100-W (Viessmann) będzie ok do domu o powierzchni ok 120m2, 2 łazieńki, 3 osoby?
Pozdrawiam

Instalator mnie namawia na Vitodens 111, twierdząć, że dla 2 łazienek to lepsze wyjście.
Jestem zdecydowany na Viessmann ale nie wiem który lepszy.
Czy różnica do Vitodens 100 to tylko wbudowany zasobnik czy coś jeszcze?

MarynioM
29-07-2013, 14:12
Tak dokładnie.

RAPczyn
30-07-2013, 10:22
Witam i ja się podłączam do tematu. Proszę o radę odnośnie wymiany kotła gazowego. Mam dom 110 m.kw. powierzchni użytkowej, dwukondygnacyjny, 30 letni, podpiwniczony. Ocieplony wraz z fundamentami styropianem 10 cm, dach ocieplony styropianem. Ogrzewamy dom gazem i przyszedł czas na wymianę kotła. Dotychczasowy ma prawie 30 lat i małą wydajność. Część instalacji jest wymieniona, przy wymianie pieca chcemy wymienić pozostałe rurki na miedziane i resztę grzejników na aluminiowe. W domu mieszkają 3 osoby. Temperatura jaka by nas zadowoliła to 21 st.C. Jaki piec polecacie. Myślimy o piecu kondensacyjnym, ale czy sprawdzi się on w starym domu? Zależy nam głównie na obniżeniu rachunków i możemy zainwestować więcej, żeby później płacić mniej.

Kocioł kondensacyjny będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast mieszanie miedzi i aluminium powoduje wydzielanie wodoru.
Kocioł wybrałbym o mocy maksymalnej rzędu 10-15kW - do potwierdzenia przez obliczenia OZC.

anica.anica
30-07-2013, 10:56
Kocioł kondensacyjny będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast mieszanie miedzi i aluminium powoduje wydzielanie wodoru.
Kocioł wybrałbym o mocy maksymalnej rzędu 10-15kW - do potwierdzenia przez obliczenia OZC.

Dzięki za odpowiedź. Niestety jako kobiecy laik w dziedzinie ogrzewania, za namową "fachowca" wymieniłam w części domu (piętro) rurki na miedziane, a grzejniki na aluminiowe. Co z tym fantem zrobić, wymiana wymienionych rur i grzejników nie wchodzi w grę. Co zrobić z resztą domu? Ostatnia rozmowa z poleconym przez znajomych hydraulikiem stanęła na tym, że w związku z tym, że posiadamy 2 letni przepływowy podgrzewacz wody Termet, który sprawdza się dobrze - kocioł gazowy będzie jednofunkcyjny kondensacyjny Termet Ecocondens 20 i będzie służył tylko do ogrzewania domu. Chcemy go umieścić na półpiętrze zejścia do piwnicy aby wylot spalin/wlot powietrza był boczny przez ścianę. Czy to dobre rozwiązanie?

1950
30-07-2013, 13:16
zastosuj inhibitor korozji

RAPczyn
31-07-2013, 07:50
...Ostatnia rozmowa z poleconym przez znajomych hydraulikiem stanęła na tym, że w związku z tym, że posiadamy 2 letni przepływowy podgrzewacz wody Termet, który sprawdza się dobrze - kocioł gazowy będzie jednofunkcyjny kondensacyjny Termet Ecocondens 20 i będzie służył tylko do ogrzewania domu. Chcemy go umieścić na półpiętrze zejścia do piwnicy aby wylot spalin/wlot powietrza był boczny przez ścianę. Czy to dobre rozwiązanie?

Przepisy pozwalają na wyrzut spalin przez ścianę dla kotłów o mocy do 21kW. Zdaje się, że Ecocondens 20 moc maksymalną ma 21,8kW. Do kotła warto dołożyć czujnik temperatury zewnętrznej.

MarynioM
31-07-2013, 12:18
Tak dokładnie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r (Dz. U. z 2002r Nr 75 poz. 690) § 175.1 postanawia, że:
„Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno – spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania..."
Lecz wystarczy zastosować system zasysu powietrza z pomieszczenia i problem z głowy - z resztą wiemy jak każdy odnosi się do tego rozporządzenia (martwy przepis)

DEZET
05-08-2013, 22:27
Tak dokładnie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r (Dz. U. z 2002r Nr 75 poz. 690) § 175.1 postanawia, że:
„Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno – spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania..."
Lecz wystarczy zastosować system zasysu powietrza z pomieszczenia i problem z głowy - z resztą wiemy jak każdy odnosi się do tego rozporządzenia (martwy przepis)
Chyba nie po to stosuje się piec z zamkniętą komorą spalania, żeby zasysać powietrze do niego z pomieszczenia.
A martwym... można zostać po kombinacjach w instalacji. Uciekałbym jak najdalej od takich rad ;)

MarynioM
06-08-2013, 08:41
To samo można powiedzieć o solarach że są do uzyskiwania dodatkowej energii do podgrzewu c.w.u. lub c.o a są tacy co mają to w nosie, chcąc pochwalić się sąsiadom montują je na północ:(
Nikt nie kombinuje - Rozporządzenie wyssane z palca..

autorus
06-08-2013, 11:45
Przepisy pozwalają na wyrzut spalin przez ścianę dla kotłów o mocy do 21kW.
Oraz bez ograniczeń przez dach.

Piotroson
01-09-2013, 10:14
Pytanie - Czy ktoś miał do czynienia z piecami typu Immergas VICTRIX ZEUS SUPERIOR, chodzi mi głównie o użytkowanie oraz sprawność jeśli chodzi o wodę. Piec ma wbudowany zasobnik 54L który jak na moje potrzeby w zupełności wystarczy, tak naprawdę sprawdził by się dwu funkcyjny ale przez dużą odległość do kuchni może być upierdliwy w korzystaniu wiec szukam innej opcji tzn. pośredniej pomiędzy :stirthepot: jedno funkcyjnym z zasobnikiem i dwu funkcyjnym. Mam do ogrzania ok. 140m2. Może macie inny ekonomiczny pomysł :D. Pozdrawiam

hydraulik_
01-09-2013, 10:23
ACV compakt

sensuel
08-09-2013, 15:11
Witam,

Zastanawiam się nad wyborem między
Buderusem GB 072
a
Vaillant ecotec plus
Buderusa zachwala monter instalacji twierdząc ze posiada super serwis
Vaillanta natomiast polecają znajomi którzy mają ten piec
Czy ktoś zna jakieś argumenty które przemawiały by za jednym bądź drugim
Jak narazie to plusem Buderusa jest troszkę lepsza modulacja mocy

Pozdrawiam

mar1973
08-09-2013, 18:43
Witam,

Zastanawiam się nad wyborem między
Buderusem GB 072
a
Vaillant ecotec plus
Buderusa zachwala monter instalacji twierdząc ze posiada super serwis
Vaillanta natomiast polecają znajomi którzy mają ten piec
Czy ktoś zna jakieś argumenty które przemawiały by za jednym bądź drugim
Jak narazie to plusem Buderusa jest troszkę lepsza modulacja mocy

Pozdrawiam

witam

kotły b. porównywalne
dla mnie serwis urządzeń, które montuję jest b. ważny
ja bym się tym kierował "długością" gwarancji, w Buderusie istnieje możliwość przedłużenia gwarancji do 5 lat (w Vaillancie o ile się nie mylę gwarancja tylko 2 lata), oczywiście jak się serwisuje kocioł co roku

pozdrawiam

i.buczyńska
08-09-2013, 18:59
Jak już jest temat kotłów gazowych, ja przez wiele lat miałam Termet i zasłużony model wymieniłam w zeszłym roku na MiniTerm Termetu.
Kultura pracy jeszcze lepsza niż w poprzednim modelu a i zużycie gazu trochę mniejsze. Po roku używania nie mam nic do zarzucenia temu urządzeniu :)

DEZET
09-09-2013, 18:44
Jak już jest temat kotłów gazowych, ja przez wiele lat miałam Termet i zasłużony model wymieniłam w zeszłym roku na MiniTerm Termetu.
Kultura pracy jeszcze lepsza niż w poprzednim modelu a i zużycie gazu trochę mniejsze. Po roku używania nie mam nic do zarzucenia temu urządzeniu :)
Możesz zdradzić czy zasilasz nim podłogówkę, czy grzejniki? Teraz mam Termet i nowy też raczej będzie Termet, ale właśnie do zasilania podłogówki.

rumunezz
12-09-2013, 22:51
Witam



Szukam pieca do budynku mieszkalno-biurowgo. Dwa obiegi, wszędzie grzejniki, powierzchnia ok. 200m2 + garaż 40m2 (dogrzewanie).

Jaki piec polecacie do ogrzewania wysokotemperatrowego?


pozdrawiam

rumunezz

RAPczyn
13-09-2013, 08:01
Witam



Szukam pieca do budynku mieszkalno-biurowgo. Dwa obiegi, wszędzie grzejniki, powierzchnia ok. 200m2 + garaż 40m2 (dogrzewanie).

Jaki piec polecacie do ogrzewania wysokotemperatrowego?


pozdrawiam

rumunezz

Na początek proponuję zrobić OZC budynku a potem dobrać kocioł kondensacyjny z automatyką pogodową i jeśli nie ma głowic termostatycznych na grzejnikach to zamontować (np. Danfoss living connect)

rumunezz
13-09-2013, 10:37
Na początek proponuję zrobić OZC Niestety nie będzie robione, a szkoda ale to już ode mnie nie zależy. Dotychczasowy piec olejowy miał 23kw i wystarczał. Głowice są, Herz 'ca. Co do kotła to myślłem nad Vaillant VSC 246-C 170 ale jest troszkę drogi (i już parę lat na rynku), może polecacie jakieś inne nowe, tańsze rozwiązania?

pozdrawiam
rumunezz

i.buczyńska
15-09-2013, 17:29
Możesz zdradzić czy zasilasz nim podłogówkę, czy grzejniki? Teraz mam Termet i nowy też raczej będzie Termet, ale właśnie do zasilania podłogówki.

Cześć DEZET. Swoim Termetem ogrzewam kaloryfery żeliwne (mają ok 15 lat) na powierzchni 100 metrów kwadratowych. W tym tygodniu zrobiłam przegląd termy, aby przedłużyć gwarancję. Została tylko oczyszczona, a tak to wszystko jest ok :)

wimech
17-09-2013, 22:33
Witam. Może wznowie trochę ten wątek pytaniem o koszty ogrzewania gazem. Teraz mam węglowy na ekogroszek. Opalanie tanie, ale trochę roboty, z czym nie mam problemu, ale kupa pyłu, co mnie już męczy.

VIP Jacek
20-09-2013, 18:43
użytkuje ktoś kocioł firmy de dietrich?
dobra to firma?

1950
20-09-2013, 19:34
bardzo dobra,

ale ja jestem tendencyjny

mar1973
20-09-2013, 20:03
użytkuje ktoś kocioł firmy de dietrich?
dobra to firma?

witam

montuję te kotły - b. dobre kotły
długa gwarancja
b. mało problemów - dobry serwis

pozdrawiam

autorus
21-09-2013, 07:02
dla równowagi napisze ze kotły są kiepskie, nie montuję ich oraz nie serwisuje ;)
Ale poważnie to ja montuje (będzie mi zamontowany) brotje, bo mam akurat instalatora z tej firmy i mi go będzie pilnował. OT

klaudiusz_x
21-09-2013, 12:13
Dopytam.
Kocioł z zasobnikiem (120-150l) do domku ze stopki.
Nie więcej jak 12kW, może być mniejszy.
Jest coś sensownego?

Crisiano
21-09-2013, 14:29
Kocioł stojący viessmann vitodens 333 f jednofunkcyjny 1,9-11kW, zasobnik 100l.

Crisiano
21-09-2013, 14:33
Dokladnie takiego jak wymagasz to nie ma. Chyba, ze kocioł wiszący vitodens 300-W plus zasobnik.

klaudiusz_x
21-09-2013, 14:35
Kocioł stojący viessmann vitodens 333 f jednofunkcyjny 1,9-11kW, zasobnik 100l.

Niestety nie ten przedział cenowy. To ustrojstwo jest droższe od pompy ciepła (pomijam koszt poziomego kolektora).
Coś w przedziale do 6 tys max 8tys?

VIP Jacek
21-09-2013, 15:20
no, to coś już wiem, teraz brać 1 funkcyjny z zasobnikiem, czy 2 funkcyjny.
Posiadam już kocioł na drewno, który grzeje też zasobnik cwu o poj. 220 litrów. Zestaw ten zostawiam i do tego dokładam właśnie kocioł na gaz, bo mi gaz dociągają.
I nie wiem, czy grzać ten duży zasobnik cwu gazem, czy dać kocioł 2 funkcyjny?

Crisiano
21-09-2013, 15:49
Niestety nie ten przedział cenowy. To ustrojstwo jest droższe od pompy ciepła (pomijam koszt poziomego kolektora).
Coś w przedziale do 6 tys max 8tys?

Immergas Victrix 12kW

klaudiusz_x
21-09-2013, 20:13
Immergas Victrix 12kW

To już lepiej.
Podaj proszę, czym się różni viessmann vitodens 333 f jednofunkcyjny 1,9-11kW, zasobnik 100l. od tego.
Różnica prawie 9k w cenie.
O co chodzi?

Crisiano
21-09-2013, 21:57
Dopiero co zacząłem przerabiać temat kotłów. Widać, ze ceni się markę. Immergas jest włoski dlatego pewnie tańszy. Nie wiem jak z jakością ale jest gdzieś tu wątek o Immergasie i klienci widać są zadowoleni.
Wybrać 3 Immergasy czy 1 Viessmann o niskich mocach min.? A może pośrednio cenowo czyli Viessmann 200-W lub Buderus GB072, GB162 z deko wyższymi mocami min.?

Szukam teraz informacji jaki wpływ ma min moc na zużycie gazu w sezonie. Chyba, ze ktoś mnie tu oświeci.

yaiba83
22-09-2013, 08:57
Minimalna moc ma nieduży wpływ na zużycie gazu. Natomiast zbyt duża moc pieca spowoduje przy braku odbioru ciepła jego częste wyłączanie i załączanie (taktowanie) co wpływa na żywotność elementów pieca.

Mamy viessmanna w firmie. W sumie kocioł jest ok. Kosztuje dużo, ale posiada za to pierdylion funkcji serwisowych do ustawiania. Jak kogoś to rajcuje to może dołożyć kasy. Ja osobiście bym w viessmanna się nie pchał za to poważnie zastanowił na doborem mocy pieca u konkurencji. Na lepsze to wyjdzie. Trzeba pamiętać, że serwis viessmanna też się nie mało ceni.

yaiba83
22-09-2013, 08:58
Na początek proponuję zrobić OZC budynku a potem dobrać kocioł kondensacyjny z automatyką pogodową i jeśli nie ma głowic termostatycznych na grzejnikach to zamontować (np. Danfoss living connect)

Wygląda to obiecująco, tylko cena z lekka zaporowa.

janbach
27-09-2013, 10:03
Witam
Poleciłbym Kocioł firmy ATAG najlepszy jedyny i najoszczędniejszy w spalaniu gazu!Immergas,Ariston ,Vailant,Viesmann to to samo z innym napisem.Wewnątrz mająte same części włoskie.

Polecam od serca ATAG-a

http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5570%3Adzis-na-ringu-magazynu-instalatora-kotly-kondensacyjne-atag&catid=67%3Abiezacy-numer-ogrzewanie&Itemid=134&lang=pl

janbach
27-09-2013, 10:11
Poczytaj tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?202325-Kot%C5%82y-ATAG-s%C5%82ysza%C5%82-kto%C5%9B&highlight=Atag

titanek
30-09-2013, 10:10
Witam,
Mam niedługo kupować kociol gazowy (dom jedn. 180m2, max+15cm styro grafit) zastanawialem sie nad buderusem GB 017 lub GB162, rozmawialem jednak z instalatorem i mowil ze najwiecej montuja pieców DieTricha i Vailand, ze to sa tez bardzo dobre piece.
Co sadzicie o tych markach w porownianu z buderusem , jakie by modele by byly najodpowiedniejsze do mojego domu (kociol jednofunkcyjny)

grzeniu666
30-09-2013, 10:34
...buderusem GB 017...

"nie ma takiego numeru"

PS. Vaillant wypuścił nowe modele, chyba VC 206 i VC 146, czy panowie zawodowcy mają już jakąś opinię o niech?

titanek
30-09-2013, 11:09
Witam,
Mam niedługo kupować kociol gazowy (dom jedn. 180m2, max+15cm styro grafit) zastanawialem sie nad buderusem GB 017 lub GB162, rozmawialem jednak z instalatorem i mowil ze najwiecej montuja pieców DieTricha i Vailand, ze to sa tez bardzo dobre piece.
Co sadzicie o tych markach w porownianu z buderusem , jakie by modele by byly najodpowiedniejsze do mojego domu (kociol jednofunkcyjny)

Nie wiem jak moglem tak napisac, chodzilo mi od GB072

nets86
06-10-2013, 15:40
Witam,
Jestem na etapie zakupu kotła gazowego do nowo wybudowanego domu proszę o poradę
Rodzina 2+2 dzieci.
Dom 175 m2 + 20m2 garaż ściana Thermopor 30+12 styropian grafit poddasze 25 cm isover 0,033, podłoga 15 cm styropianu okna 3 szybowe.
podłogówka ok 56 m2 - (2 łazienki, korytarz, kuchnia, wiatrołap) reszta grzejniki
Wentylacja grawitacyjna, kominek z DGP
Przymierzam się do kotła vaillant ecoTEC plus VC 206/5-5 + zasobnik 150l Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 4,2-21,2 kW Moc maksymalna dla zasobnika c.w.u. 24 kW
Czy kocioł o takiej mocy wystarczy do powierzchni mojego domu czy zastanowić się nad większą mocą kotła ?

Qbaas
07-10-2013, 23:49
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego kotła gazowego z otwartą komorą spalania (dwufunkcyjny). Obecnie posiadam Berette Kompakt 12/22i, niestety piec uległ awarii (naprawa nieopłacalna), dlatego poszukuję nowego kotła. Budynek ma powierzchnie 60m2, zastosowane są grzejniki panelowe (5 szt. + drabinka), w łazience jest ogrzewanie podłogowe. Kwota jaką mam do wydania to około 2000 zł.

Wstępne modele, które wyszukałem:
TERMET MINITERM ELEGANCE (GCO-DP-21-23 24/24KW) (http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_standardowe_kotly_co/dwufunkcyjne/Miniterm_GCO-DP-21-23/)
BERETTA JUNIOR 14/21 (http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/producttechnicaldata.jsp?id_prodotto=216)
Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV KE (http://www.junkers.pl/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakonwencjonalne/ceraclass/ceraclass_1.aspx)
Saunier Duval SEMIA C24 (http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-niekondensacyjne/semia/)
Immergas NIKE STAR 24 3 E (http://pl.immergas.com/kotly_gazowe/kotly_tradycyjne/2f_p/nike_star_24_3_e/nike_star.htm)
ARISTON CLAS EVO 24CF (http://www.ariston.com/pl/CLAS_EVO)
DE DIETRICH ZENA MS 24 MI (http://www.dedietrich.pl/Produkty/Katalog-produktow/Technika-domowa/Gazowe-kotly-wiszace/ZENA-MS-24-MI-i-MS-24-MI-FF)

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

JerzyR
17-10-2013, 12:34
Witam,
Buduję ciepły dom o pow. 160mkw + garaż. Według projektu moc kotła powinna być 11kW.
W stosunku do projektu zastosowałem odrobinę cieplejsze okna (inne zmiany pomijalne).
Producenci kotłów podają moc w przedziale np. 3,2 – 13; 3,2 – 19; 5,2 – 26 kW.
To jaki powinien być kocioł - który przedział? 5.2-26kW czy raczej 3.2-19?
Ten najsłabszy to raczej odpada bo by pracował na granicy parametrów? Instalcja bez solarów a kocioł z zasobnikiem warstwowym 100litrów Viessman 222F

asolt
17-10-2013, 12:58
Witam,
Buduję ciepły dom o pow. 160mkw + garaż. Według projektu moc kotła powinna być 11kW.
W stosunku do projektu zastosowałem odrobinę cieplejsze okna (inne zmiany pomijalne).
Producenci kotłów podają moc w przedziale np. 3,2 – 13; 3,2 – 19; 5,2 – 26 kW.
To jaki powinien być kocioł - który przedział? 5.2-26kW czy raczej 3.2-19?
Ten najsłabszy to raczej odpada bo by pracował na granicy parametrów? Instalcja bez solarów a kocioł z zasobnikiem warstwowym 100litrów Viessman 222F

Jezeli ma byc moc wymagana kotła 11 kW to bedzie nie ciepły a raczej zimny dom. Ten 3,2-19 na granicy parametrów?, chyba 2-3 razy przewymiarowany.
Podaj jakie masz projektowe obciązenie cieplne budynku

JerzyR
17-10-2013, 13:26
Proszę zob. zdjęcie z części opisowej projektu http://www.wuala.com/JerzyR77/public/IMGP0728.JPG/
Na granicy to chodziło mi o 3.2-13;
Dane domu: http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Neapol_II/
Ep = 54,90 kWh/(m2rok)
Ek = 59,58 kWh/(m2rok)
EUco = 32,21 kWh/(m2rok)

asolt
17-10-2013, 17:12
Proszę zob. zdjęcie z części opisowej projektu http://www.wuala.com/JerzyR77/public/IMGP0728.JPG/
Na granicy to chodziło mi o 3.2-13;
Dane domu: http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Neapol_II/
Ep = 54,90 kWh/(m2rok)
Ek = 59,58 kWh/(m2rok)
EUco = 32,21 kWh/(m2rok)

Z racji wykonywanego zawodu i sprawdzeniu wielu projektów i porównaniu z własnymi obliczeniami nie mam zaufania do obliczeń zawartych w tych projektach, nawet obliczeń wykonanych przez pracownię Lipińskich. Podane wyniki przeliczone są dla okreslonej lokalizacji i usytuowania budynku niekoniecznie a nawet na pewno nie pokrywającymi się z twoją lokalizacją i usytuowaniem. Zapewne tez były zmiany w ociepleniu i oknach. Muszę jednak przyznac ze te wyniki nie odbiegają zbytnio od faktycznych. Dlatego tez nawet wybór 3,2-13 kW jest przeszacowany, o granicy nie ma mowy. Wystarczy kociełek o parametrach 1,9-12 kW (immergas)

JerzyR
17-10-2013, 20:12
Usytuowanie domu mam wzorcowe - salon od południa, wjazd i garaż od północy.
Czym grozi przewymiarowanie kotła? Czy ta pierwsza liczba powinna być mniejsza czy większa?
Akurat kotła nie chcę zmieniać - instalację robi mi firma - przedstawiciel Viessmanna i dostaję w pakiecie specjalne warunki gwarancji i serwisu.
Chodzi mi tylko o moc: 3,2 – 13; 3,2 – 19; 5,2 – 26 kW. Ja jednak bym nie wybierał tego 3,2 – 13. Zastanawiam się tylko czy lepiej jest: 3,2 – 19 czy ten: 5,2 – 26 kW.

asolt
17-10-2013, 20:36
To ze masz usytowanie domu wzorcowe nie oznacza ze projektant tak przyjął. Nie wiadomo jaka jest przyjęta strefa klimatyczna.
Niezależnie od tego projektowe obciązenie cieplne twojego domu moze sie miescić w granicach 4,5-6 kW. Przyjmując cwu dla 4 osób to dodatkowe 1 kW.
W sumie jest to max 7 kW dla minalnej temp. np -20 dla III strefy, to po co 26 kW i 5,2 kW dla min. mocy która jest tylko niewiele niższa od projektowego obciązenia cieplnego. Ale skoro juz zadecydowałes to moje zdanie czy tez rady są bezcelowe. Zrobisz jak zechcesz.

Serwisant
18-10-2013, 00:38
Jeśli mówisz że ekogroszek jest tani, to proszę powiedz ile Ciebie kosztuje rocznie ogrzanie Twojego domu i na jakiej powierzchni lub kubaturze budynku. podaj izolację i cenę zakupu 1tony. Z góry dzięki za informacje.

JerzyR
18-10-2013, 09:12
To ze masz usytowanie domu wzorcowe nie oznacza ze projektant tak przyjął. Nie wiadomo jaka jest przyjęta strefa klimatyczna.
Niezależnie od tego projektowe obciązenie cieplne twojego domu moze sie miescić w granicach 4,5-6 kW. Przyjmując cwu dla 4 osób to dodatkowe 1 kW.
W sumie jest to max 7 kW dla minalnej temp. np -20 dla III strefy, to po co 26 kW i 5,2 kW dla min. mocy która jest tylko niewiele niższa od projektowego obciązenia cieplnego. Ale skoro juz zadecydowałes to moje zdanie czy tez rady są bezcelowe. Zrobisz jak zechcesz.

Zdecydowałem o modelu kotła Viessmann 222F, ale mogę wybrać jego moc wśród 3 dostępnych (jw). I tutaj oczekiwałbym pomocy forumowiczów.

Esiak
18-10-2013, 10:27
to wybierz najmniejszą moc: 3,2-13kW

titanek
18-10-2013, 11:57
Witam,
Mam niedługo kupować kociol gazowy (dom jedn. 180m2, max+15cm styro grafit) zastanawialem sie nad buderusem GB 072 lub GB162, rozmawialem jednak z instalatorem i mowil ze najwiecej montuja pieców DieTricha i Vailand, ze to sa tez bardzo dobre piece.
Co sadzicie o tych markach w porownianu z buderusem , jakie by modele by byly najodpowiedniejsze do mojego domu (kociol jednofunkcyjny)

A jaka moc kotla byla by odpowiednia do mojego domu ? Dom z projektu:http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-bergamotkach-g2/m48b28c03a5815

Serwisant
21-10-2013, 01:22
Zdecydowałem o modelu kotła Viessmann 222F, ale mogę wybrać jego moc wśród 3 dostępnych (jw). I tutaj oczekiwałbym pomocy forumowiczów.

asolt jak widać jest wielbicielem Immergasa i każda teorię naciągnie do potrzebnych 12kW. Musisz rozważyć dwa aspekty c.o. i c.w.u. Dla c.o. najlepszy byłby 3,2-13. Natomiast dla c.w.u. przydaje się większa moc przy chwilowych rozbiorach c.w.u. np. rano przed pracą i szkołą (wieczorem może być ustalony reżim), gdy wszyscy chcą korzystać z c.w.u. zaczyna jej brakować. Wtedy stwierdzasz fajny kocioł z nazwy ale brak komfortu. ja bym wybrał do 19kW. Zresztą jest to ten sam model tylko z elektroniczną blokadą mocy do 13 kW.
Dlaczego to ty masz wybierać produkt, niech wykona to za Ciebie instalator. Powiedz tylko jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu c.w.u. i jeśli jest wyposażony w odpowiednią wiedze i doświadczenie niech dobiera sprzęt. Później będziesz mógł się domagać swego. A jak sam wybierzesz to zawsze powie tak Pan chciał, tak Pan ma. Przemyśl.

asolt
21-10-2013, 07:52
asolt jak widać jest wielbicielem Immergasa i każda teorię naciągnie do potrzebnych 12kW. Musisz rozważyć dwa aspekty c.o. i c.w.u. Dla c.o. najlepszy byłby 3,2-13. Natomiast dla c.w.u. przydaje się większa moc przy chwilowych rozbiorach c.w.u. np. rano przed pracą i szkołą (wieczorem może być ustalony reżim), gdy wszyscy chcą korzystać z c.w.u. zaczyna jej brakować. Wtedy stwierdzasz fajny kocioł z nazwy ale brak komfortu. ja bym wybrał do 19kW. Zresztą jest to ten sam model tylko z elektroniczną blokadą mocy do 13 kW.
Dlaczego to ty masz wybierać produkt, niech wykona to za Ciebie instalator. Powiedz tylko jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu c.w.u. i jeśli jest wyposażony w odpowiednią wiedze i doświadczenie niech dobiera sprzęt. Później będziesz mógł się domagać swego. A jak sam wybierzesz to zawsze powie tak Pan chciał, tak Pan ma. Przemyśl.

Nie jestem wielbicielem immergasa, podałem go jako przykład. Co do komfortu uzytkowania cwu to jest on uzalezniony od wielkosci zasobnika. Ponieważ kol. JerzyR nie podał ilosci uzytkowników w swoim domu to faktycznie przy 100 l zasobniku moze byc konieczna wieksza moc.

Esiak
21-10-2013, 07:59
viessmann 222F posiada zasobnik warstwowy....

sajmon24
22-10-2013, 17:19
witam wybudowałem niedawno nowy dom powierzchnia 182m plus garaż 30m ale bedzie nie ogrzewany. stropodach ocieplony 20cm styropianu na ścianach mam 15cm grafitu. okna nowe trzy szybowe U0.5 mysle wiec ze izolacja jest w miare ok. Planuje w całym domu mieć tylko podłogówke oraz solary na dachu na ciepłą wode bardzo prosze mi doradzić jaki kocioł gazowy bedzie najlepszy do domu o takich parametrach? bardzo prosze o odpowiedz i ewentualne oferty kotłów z montazem jestem z mszany dolnej pozdrawiam!

Jarema86
23-10-2013, 16:28
Witam serdecznie,
To jest mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory (SSZ) udało mi się dokonać, mam nadzieję, trafnych wyborów na podstawie lektury.

Przy wyborze kotła jednak się "zaciąłem". Nie mam pomysłu jak podejść do tematu.

Dom 174 m2 powierzchni użytkowej + nieogrzewany garaż
Silikat 18cm + 20cm grafitowego styropianu
Fundamenty poziomo 20 cm styropianu
Poddasze- wełna 30 cm

Rodzina 2+2. Prysznic + okazjonalna wanna (chociaż aktualnie można kalkulować 2 małych dzieci).

Podłogówka w 2 łazienkach, pralni, wiatrołapie (to dobry pomysł?) i kuchni. W reszcie pomieszczeń grzejniki (w salonie i jadalni kanałowe). Ciepłe okna.

Myślałem o jednofunkcyjnym piecu z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150 litrów.

Czy taki zasobnik jest wystarczający? Macie jakieś podpowiedzi co do pieców? Jeżeli chodzi o półkę cenową, to szukam jakiegoś optymalnego kompromisu jakość/cena. Odrzucamy skrajne wartości (najdroższe i najtańsze). Automatyka pogodowa byłaby mile widziana.

Zasilany będzie gazem płynnym.

Wiem, że powinienem bazować na instalatorze, jednak chciałbym mieć również możliwość weryfikacji jego opinii i nie danie sobie wcisnąć byle czego.

Dzięki za pomoc.

RAPczyn
24-10-2013, 07:34
Jarema86 (http://forum.muratordom.pl/member.php?186853-Jarema86)- jeśli chodzi o źródło ciepła to przy takim dom poszedłbym w duże pole kolektorów próżniowo-rurowych CPC (między 9 a 30m^2 pow. czynnej); zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (500-1000l); kocioł kondensacyjny jako źródło zapasowe - jeśli planujesz kominek to z płaszczem wodnym.
Jeśli chodzi o centralnego ogrzewanie to zdecydowanie niskotemperaturowe ogrzewanie ścienne i podłogowe.

autorus
24-10-2013, 08:00
Tez myslalem nad tym kotle 19kw.

fotohobby
24-10-2013, 08:32
Jarema86 (http://forum.muratordom.pl/member.php?186853-Jarema86)- jeśli chodzi o źródło ciepła to przy takim dom poszedłbym w duże pole kolektorów próżniowo-rurowych CPC (między 9 a 30m^2 pow. czynnej); zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (500-1000l); kocioł kondensacyjny jako źródło zapasowe - jeśli planujesz kominek to z płaszczem wodnym.
Jeśli chodzi o centralnego ogrzewanie to zdecydowanie niskotemperaturowe ogrzewanie ścienne i podłogowe.

Świetny pomysł.
Szczegolnie dla tego instalatora, ktory to sprzeda i podłączy ;) :lol:

Mozesz napisac, ile taki cudowny komplet może kosztować ?

Jarema86
24-10-2013, 14:50
Własnie staram się zachować zdrowy umiar z "oszczędnymi instalacjami". Domyślam się, że solary baaaardzo długo by się nie zwróciły. Okres amortyzacji powyżej 5 lat praktycznie mnie nie interesuje.
Bardziej zastanawiam się nad modelem i mocą pieca. Nie jestem też pewien, czy to ma być kondensacyjny, jako że część ogrzewania, to będą grzejniki (wiem, że można przewymiarować, ale nie jestem przekonany do sensu tego rozwiązania)

mar1973
24-10-2013, 16:51
Witam serdecznie,
To jest mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory (SSZ) udało mi się dokonać, mam nadzieję, trafnych wyborów na podstawie lektury.

Przy wyborze kotła jednak się "zaciąłem". Nie mam pomysłu jak podejść do tematu.

Dom 174 m2 powierzchni użytkowej + nieogrzewany garaż
Silikat 18cm + 20cm grafitowego styropianu
Fundamenty poziomo 20 cm styropianu
Poddasze- wełna 30 cm

Rodzina 2+2. Prysznic + okazjonalna wanna (chociaż aktualnie można kalkulować 2 małych dzieci).

Podłogówka w 2 łazienkach, pralni, wiatrołapie (to dobry pomysł?) i kuchni. W reszcie pomieszczeń grzejniki (w salonie i jadalni kanałowe). Ciepłe okna.

Myślałem o jednofunkcyjnym piecu z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150 litrów.

Czy taki zasobnik jest wystarczający? Macie jakieś podpowiedzi co do pieców? Jeżeli chodzi o półkę cenową, to szukam jakiegoś optymalnego kompromisu jakość/cena. Odrzucamy skrajne wartości (najdroższe i najtańsze). Automatyka pogodowa byłaby mile widziana.

Zasilany będzie gazem płynnym.

Wiem, że powinienem bazować na instalatorze, jednak chciałbym mieć również możliwość weryfikacji jego opinii i nie danie sobie wcisnąć byle czego.

Dzięki za pomoc.

witam

piszesz o zasilaniu kotła gazem płynnym
rozeznawałeś już się w temacie kosztów gazu płynnego?

w ostatnich latach u wielu klientów robiliśmy modernizacje kotłowni, które miały na celu zamianę gazu płynnego na inne źródło - o wiele tańsze!!!

pozdrawiam

Jarema86
24-10-2013, 21:21
witam

piszesz o zasilaniu kotła gazem płynnym
rozeznawałeś już się w temacie kosztów gazu płynnego?

w ostatnich latach u wielu klientów robiliśmy modernizacje kotłowni, które miały na celu zamianę gazu płynnego na inne źródło - o wiele tańsze!!!

pozdrawiam

Cześć,
Pompa ciepła wg mnie odpada ze względu na początkową inwestycję. Podstawowe wymaganie to brak wymogu ciągłej obsługi.
Wiem, ile będzie mnie mniej więcej kosztował gaz rocznie i jest to koszt, który akceptuję. Teraz tylko pozostaje pytanie jak to zrobić z głową.

lesz
25-10-2013, 08:58
witam,
sam mam podobne parametry domu jak Jarema i tez utknalem na wyborze kotla.
ca. 170m2 + garaz nieogrzewany w bryle, ale odciety 5/10 styro od budynku, silkat24, na zew. 20grafitowego, wentylacja z reku, dach 25cm welny.
calosc na podlogowce, gaz normalnie z sieci.

plan byl by isc w zasobnik 150 + 1f kondensacyjny, padlo na deditricha mrc3 (znajomi maja i chwala)
ale im wiecej nad tym sie zastanawiam, tym bardziej mam obawe, czy nie jest to za silny model do mnie. (6-24kw modulacja).
teoretycznie podlogowa jak sie rozgrzeje, nie bedzie juz wymagac takiej mocy. zasobnik 150 na rodzine 2+2 tez powinien dac komfort nawet przy slabszym kotle i pluskajacych sie nagminnie dzieciakach.

dlatego teraz szukam czegos w zakresie mocy od 2-3 do 16-20(modele 14-15 mam lekka obawe, kiedys moze bedzie kominek, wtedy ok, ale na razie z uwagi na koszty chyba nie zamontujemy nastrojowego dogrzewacza :) i nie wiem, czy jak przyjdzie silna zima to 14 da rade - ale moze sie martwie niepotrzebnie?

sa piece np. viessmana z pasujaca mi moca (2-19), ale ta cena :/// dobre ponad 2x wiecej niz za deditricha. chyba z roznicy ceny oplace wieksze zuzycie gazu na tamtym 6-24 vs 2-20 i nadal bede na plusie. dlatego potrzebuje porady, jaki piec z szerokim zakresem modulacjii mocy w sensownej cenie byscie polecili?

r19
25-10-2013, 15:26
dlatego potrzebuje porady, jaki piec z szerokim zakresem modulacjii mocy w sensownej cenie byscie polecili?

Mam dom z podobną powierzchnią i ociepleniem.
Kupiłem Immergasa 12kW za 3600 zł. Myślę, że jakoś zimę przetrzymam :)

JerzyR
31-10-2013, 09:32
asolt jak widać jest wielbicielem Immergasa i każda teorię naciągnie do potrzebnych 12kW. Musisz rozważyć dwa aspekty c.o. i c.w.u. Dla c.o. najlepszy byłby 3,2-13. Natomiast dla c.w.u. przydaje się większa moc przy chwilowych rozbiorach c.w.u. np. rano przed pracą i szkołą (wieczorem może być ustalony reżim), gdy wszyscy chcą korzystać z c.w.u. zaczyna jej brakować. Wtedy stwierdzasz fajny kocioł z nazwy ale brak komfortu. ja bym wybrał do 19kW. Zresztą jest to ten sam model tylko z elektroniczną blokadą mocy do 13 kW.
Dlaczego to ty masz wybierać produkt, niech wykona to za Ciebie instalator. Powiedz tylko jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu c.w.u. i jeśli jest wyposażony w odpowiednią wiedze i doświadczenie niech dobiera sprzęt. Później będziesz mógł się domagać swego. A jak sam wybierzesz to zawsze powie tak Pan chciał, tak Pan ma. Przemyśl.

Właśnie o to chodzi, że instalatorzy wybrali model 26kW co wydaje mi się za dużo.
Użytkowników jest na stałe 3, ale czasami 4-5.

asolt
31-10-2013, 09:53
Właśnie o to chodzi, że instalatorzy wybrali model 26kW co wydaje mi się za dużo.
Użytkowników jest na stałe 3, ale czasami 4-5.
Ale przeciez oni mają doswiadczenie więc w czym problem

Greengaz
31-10-2013, 12:24
witam

piszesz o zasilaniu kotła gazem płynnym
rozeznawałeś już się w temacie kosztów gazu płynnego?

w ostatnich latach u wielu klientów robiliśmy modernizacje kotłowni, które miały na celu zamianę gazu płynnego na inne źródło - o wiele tańsze!!!

Opinie powyższe oparte są na cenie propanu do zbiorników w dzierżawie.
Kalkulacja w oparciu o własny zbiornik i cenę rynkową propanu wskazuje, że koszt ogrzewania propanem w stosunku do gazu ziemnego nie powinien być wyższy niż 10%. Przy cenie zakupu propanu w ok. 1,75 zł/litr cena 1 MJ uzyskana z propanu zrównuje się z ceną gazu ziemnego /2,3 zl/m3/.

autorus
31-10-2013, 12:44
viessmann 222F posiada zasobnik warstwowy....

nie tylko, tez pojemnościowy 130l. I tenże zachwala mi instalator. Coś opowiadał o warstwowych ze momentalnie się zapychają, a bez stacji uzdatniania wody w ogóle nie mają racji bytu.

Esiak
31-10-2013, 13:58
zbiornik się nie zapycha, tylko wymiennik...

autorus
31-10-2013, 14:04
To prawda oczywiscie. Ale czy ze stacja zmiekczajaca nie zakatwilaby sprawy ?

Esiak
31-10-2013, 19:05
zmiękczacz sprawę załatwi, nie będzie kamienia....

RAPczyn
02-11-2013, 07:20
Świetny pomysł.
Szczegolnie dla tego instalatora, ktory to sprzeda i podłączy ;) :lol:

Mozesz napisac, ile taki cudowny komplet może kosztować ?

W tym dokumencie (http://www.heizungsbetrieb.de/pdf/Paradigma%20XL-Solarhaus.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.heizungsbetrie b.de%2Fpdf%2FParadigma%2520XL-Solarhaus.pdf)), na stronie 4, na dole są podane koszty:
- zbiornik kombi 1000l, rury, izolacja, armatura - 7000€
- każde dodatkowe 1000l - 900€
- kompletny kolektor VRK-CPC z montażem - 670€/m^2

Ogrzewanie ścienne od ~0,37€/W do 0,97€/W w zależności od technologii.

fotohobby
02-11-2013, 08:46
Wolałbym podanie ceny kompletnej instalacji w Polsce.

grzeniu666
02-11-2013, 21:00
...dlatego teraz szukam czegos w zakresie mocy od 2-3 do 16-20...

ARISTON GENUS PREMIUM EVO SYSTEM 24 znasz?
http://www.ariston.com/pl/GENUS_PREMIUM_EVO_SYSTEM

Szkoda że nie jest do 21kW (u mnie komin przez ścianę) :(

autorus
03-11-2013, 08:11
nie możesz elektronicznie przykręcić mocy? U mnie komin tez jest przez ścianę. I mam chyba 22kw. Za to w drugiej lokalizacji iglo, komin bedzie przez sufit. Nie ma niby ograniczeń ale komin tylko z kwasówki , słabe spadki trzeba zabezpieczyć żeby się nie lało. Przez ścianę dużo mniej roboty.

mar1973
03-11-2013, 08:27
nie możesz elektronicznie przykręcić mocy? U mnie komin tez jest przez ścianę. I mam chyba 22kw. Za to w drugiej lokalizacji iglo, komin bedzie przez sufit. Nie ma niby ograniczeń ale komin tylko z kwasówki , słabe spadki trzeba zabezpieczyć żeby się nie lało. Przez ścianę dużo mniej roboty.

witam

pod uwagę bierze się moc z tabliczki znamionowej, a nie tą "przekręconą"

kominiarz, kierownik budowy nie powinni odebrać komina, a poza tym jakby doszło do jakiegoś "nieszczęścia" ubezpieczenie nic nie zapłaci
jeżeli instalator zrobił ci już takiego bubla, każ mu to naprawić

pozdrawiam

lesz
03-11-2013, 16:15
ARISTON GENUS PREMIUM EVO SYSTEM 24 znasz?
http://www.ariston.com/pl/GENUS_PREMIUM_EVO_SYSTEM

ciekawy kociolek, pasuje mi tez 5 lat gwarancji.
obecnie wybor pozostal miedzy
immergas Victrix X 2 (24) a tym aristonem. - ari nawet modulacja deko lepsza, optyczniej tez ladniejszy. kosztowo niewielka roznica.
rozwazalem przez moment vallianta 146/5-5, ale tylko 2 lata gwarancji i cena sporo wyzsza.

beata_piotr
03-11-2013, 19:21
Witam,
Bardzo bym prosiła o pomoc w doborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Dom parter plus poddasze 130 m2 powierzchni użytkowej plus garaż 30 m2.
Docieplony styropianem 20cm. Wentylacja grawitacyjna.
Domowników 2+2. Łazienki 2.
Podłogówka w łazienkach plus korytarz, wiatrołap i salon na dole.
Nie wiem czy jakieś informację są jeszcze istotne.
Proponowano nam Viessmanna Vitodens 100 W w pakiecie z stacją uzdatniania wody(czy jest potrzebna nie wiem ) i zasobnikiem 150 L oraz druga opcja Vaillant ecotec też z zasobnikiem 150 L.
Trochę się zniechęciłam do Viessmanna po tym co wyczytałam na forum a Vaillant ma krótką gwarancję i też nie jestem przekonana.
Jakie są jeszcze opcje? Może Buderus? Może inny?
Bardzo proszę o pomoc. W przyszłym tygodniu muszę kupić już piec.
Dom w okolicach Krakowa - biorąc pod uwagę serwis.

mar1973
03-11-2013, 20:02
witam

jakie jest zapotrzebowanie na ciepło - masz zrobione OZC?

kotły z długą gwarancją - 5 lat: Junkers, Buderus, Immergas, Wolf, 7 lat na wymiennik De Dietrich

pozdrawiam


Witam,
Bardzo bym prosiła o pomoc w doborze kotła gazowego kondensacyjnego.
Dom parter plus poddasze 130 m2 powierzchni użytkowej plus garaż 30 m2.
Docieplony styropianem 20cm. Wentylacja grawitacyjna.
Domowników 2+2. Łazienki 2.
Podłogówka w łazienkach plus korytarz, wiatrołap i salon na dole.
Nie wiem czy jakieś informację są jeszcze istotne.
Proponowano nam Viessmanna Vitodens 100 W w pakiecie z stacją uzdatniania wody(czy jest potrzebna nie wiem ) i zasobnikiem 150 L oraz druga opcja Vaillant ecotec też z zasobnikiem 150 L.
Trochę się zniechęciłam do Viessmanna po tym co wyczytałam na forum a Vaillant ma krótką gwarancję i też nie jestem przekonana.
Jakie są jeszcze opcje? Może Buderus? Może inny?
Bardzo proszę o pomoc. W przyszłym tygodniu muszę kupić już piec.
Dom w okolicach Krakowa - biorąc pod uwagę serwis.

beata_piotr
03-11-2013, 20:05
witam

jakie jest zapotrzebowanie na ciepło - masz zrobione OZC?



Nie mam właśnie. Gdzie to można zrobić? Gdzieś tu czytałam, że na forum są osoby które mogą pomóc?

Dzięki za szybki odzew.

mar1973
03-11-2013, 20:15
Nie mam właśnie. Gdzie to można zrobić? Gdzieś tu czytałam, że na forum są osoby które mogą pomóc?

Dzięki za szybki odzew.

witam

asolt robi
polecam - jest w tym dobry

pozdrawiam

lesz
03-11-2013, 21:37
pelne OZC w trakcie, szacunkowe zapotrzebowanie zrobione w CASAnova, wychodzi dosc prawdopodobnie patrzac na podobne metraze/izolacje na forum.
z uzyskami i reku schodzi do 30kw/m2

do stawki dolaczyla tez beretta Exclusive Green HE 25 R.S.I. - najdrozsza z calej stawki - ale nadal przepasc do vallianta ;) wada - 3 lata gwarancji, zalety - czesci sa w toruniu jakby co ;) i calkiem znosny serwis w okolicy (akurat ponoc immer tez nie jest daleko)

@beata - polecam tak orientacyjnie ten programik, darmowy - poszukam pdfa z krotka i zrozumiala instrukcja po naszemu co gdzie wpisac.
poszukam linkow za kilka min.

programik:
http://nesa1.uni-siegen.de/index.htm?/softlab/casanova_e.htm

instrukcyjka:
http://www.kaskady.com.pl/pliki_2013/oprogramowanie/03_Straty_ciepla_i_energii/001_CASAnova/02_Instrukcja_obslugi_programu_CASAnova.pdf

Crisiano
03-11-2013, 21:47
Z tego co widzę to Buderus ma 5 lat gwarancji, a Viessmann tylko 2 lata.... Cena na korzyść Buderusa.

autorus
03-11-2013, 21:56
zależy na co jest ta gwarancja :) Ja bym się tak tym nie podniecał. Brotje ma 5 lat na wymiennik.

beata_piotr
03-11-2013, 22:12
@beata - polecam tak orientacyjnie ten programik, darmowy - poszukam pdfa z krotka i zrozumiala instrukcja po naszemu co gdzie wpisac.
poszukam linkow za kilka min.

Dzięki lesz. Mam nadzieję, że dam radę ogarnąć ;-)

leszekrzeszow
05-11-2013, 09:37
Witajcie,
Jestem na etapie wyboru pieca i w ogóle rozwiązania do kotłowni - w sensie jedno czy dwu funkcyjny kocioł.

Budynek według projektu z20 (http://z500.pl/projekt/20/Z20,przestronny-dom-pietrowy-w-stylu-dworku-z-wolimi-oczkami-i-duzym-podcieniem-tarasowym.html (http://z500.pl/projekt/20/Z20,przestronny-dom-pietrowy-w-stylu-dworku-z-wolimi-oczkami-i-duzym-podcieniem-
tarasowym.html))

Na całości ogrzewanie podłogowe, tylko 2 grzejniki do suszenia ręczników w łazienkach
Parter z projektu podłogówki 100 m2 (na parterze łazienka)
Piętro z projektu podłogówki 119 m2 (na piętrze też łazienka)
Łącznie poszło rurek 1260 m (fi 16 Wavin tigris) rozstawy od 10 do 30 cm.
W budynku ma być wentylacja mechaniczna.
Oprócz pieca ma być kominek z płaszczem wodnym.
Mam przygotowany projekt na piec dwufunkcyjny, ale mam też sugestie by to zrobić na jednofunkcyjnym.

Poniżej projekt kotłowni:
222566

Proszę o opinię czy jest to dobrze zrobione do moich potrzeb i czy nie lepiej było by to zrobić na piecu jednofunkcyjnym?

Mam wyliczone OZC tylko nie wiem co mam z niego przepisać tu na forum

lesz
05-11-2013, 11:54
wklej obrazek w rozmiarze, gdzie da sie z niego cos odczytac! bo na razie zgadywanka.
z OZC wyniki, czyli zapotrzebowanie na ciepelko domu - bedziesz wiedziec jak duzo potrzeba mocy pieca na ogrzanie domostwa

p.s. chyba ide w immergas

mar1973
05-11-2013, 12:24
Witajcie,
Jestem na etapie wyboru pieca i w ogóle rozwiązania do kotłowni - w sensie jedno czy dwu funkcyjny kocioł.

Budynek według projektu z20 (http://z500.pl/projekt/20/Z20,przestronny-dom-pietrowy-w-stylu-dworku-z-wolimi-oczkami-i-duzym-podcieniem-tarasowym.html (http://z500.pl/projekt/20/Z20,przestronny-dom-pietrowy-w-stylu-dworku-z-wolimi-oczkami-i-duzym-podcieniem-
tarasowym.html))

Na całości ogrzewanie podłogowe, tylko 2 grzejniki do suszenia ręczników w łazienkach
Parter z projektu podłogówki 100 m2 (na parterze łazienka)
Piętro z projektu podłogówki 119 m2 (na piętrze też łazienka)
Łącznie poszło rurek 1260 m (fi 16 Wavin tigris) rozstawy od 10 do 30 cm.
W budynku ma być wentylacja mechaniczna.
Oprócz pieca ma być kominek z płaszczem wodnym.
Mam przygotowany projekt na piec dwufunkcyjny, ale mam też sugestie by to zrobić na jednofunkcyjnym.

Poniżej projekt kotłowni:
222566

Proszę o opinię czy jest to dobrze zrobione do moich potrzeb i czy nie lepiej było by to zrobić na piecu jednofunkcyjnym?

Mam wyliczone OZC tylko nie wiem co mam z niego przepisać tu na forum

witam

najlepszym rozwiązaniem w połączeniu z kominkiem z płaszczem wodnym będzie kocioł 1-funkcyjny
ale to co pisze LESZ aktualne - rysunek nie czytelny i jakie zapotrzebowanie na ciepło

pozdrawiam

leszekrzeszow
05-11-2013, 15:48
witam

najlepszym rozwiązaniem w połączeniu z kominkiem z płaszczem wodnym będzie kocioł 1-funkcyjny
ale to co pisze LESZ aktualne - rysunek nie czytelny i jakie zapotrzebowanie na ciepło

pozdrawiam

daje link do pliku obrazka w większej roździelczości: http://test.i2i.pl/z20/ogrzewanie/projekt_kotlowni_2_bufory.png

Leszek

autorus
05-11-2013, 18:15
Mam kocioł dwufunkcyjny i radzę wziąc jednofunkcyjny. To jednak zupełnie inny komfort. O kominku z płaszczem się nie wypowiadam bo jestem przeciwnikiem takiego połączenia.

lesz
05-11-2013, 19:08
jak dla mnie przekombinowane robienie tej instalacji na 2f. (ale nie jestem instalatorem :) )
widze 1,5 problema :)
1. CO idzie w podlogowe, a CWU idzie w ..bufor 300l.
latem jak nie bedziesz palic w kominku, to grzac 300l buforu.. deko duzo albo masz ze 2-3 rodzinki na glowie caly czas.

0,5. planowalem tez drabinki w lazienkach zasilic z sekcji podlogowki, ale instalatorowa glowa doradzila mi zrobic je osobno(poza rozdzielaczami). latem nie bedzie dzialac podlogowka, a drabinka w lazience i tak sie przydaje. chyba ze robisz wszystko na silownikach i one skreca podlogowke i realnie tylko drabinki maja obieg.
ewent. rozwiazanie to drabinki z grzalka elektryczna na lato.

tak samo termostat do sterowania drabinka - nagrzejesz lazienke, to wylaczy drabinke i reczniki nie przeschna. ja tam wrzuce zwykly zawor, by nie odlaczylo drabinki niezaleznie od temp. (przegrzewania lazienek unikne WM)

wracajac do twojego schematu, zrobilbym na 1f, wielkosc buforow cwu i co dopasowal do instalacji i wielkosci rodziny. nie wiem czy nie zrobilbym tez bypasu bufora cwu dla wody z plaszcza. bo moze dojsc do sytuacji, ze palac dlugo w zimowy wieczor go przegrzejesz, bo woda bedzie zawsze musiala przechodzic przez cwu.

Crisiano
05-11-2013, 23:19
W lato ręcznik i tak się wysuszy na drabince nawet jak nie grzeje. Takie są odwieczne prawa natury.

mar1973
07-11-2013, 12:14
daje link do pliku obrazka w większej roździelczości: http://test.i2i.pl/z20/ogrzewanie/projekt_kotlowni_2_bufory.png

Leszek

witam

schemat trochę "przekombinowany" jak to napisał wcześniej LESZ

pompa "kominkowa" i pompa za zaworem 3-drogowym mieszającym ze wstepną nastawą 37,5'C będą załączane równolegle
nie ma możliwości zapewnienia c.w.u. tylko z kominka - gdy w górnej części zasobnika c.w.u. spadnie temperatura poniżej wymaganej, nie ma możliwości priorytetowego, szybkiego grzania c.w.u. - jednocześnie bedzie grzane c.o.
będzie musiał się załączać kocioł gazowy

ale momo powyższego - będzie to grzało

sam bym w takim przypadku jak twój zamontował zasobnik kombinowany, np. jeden z poniższych
http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-hewalex-integra-podgrzewanie-cwu-i-wspomaganie-co/podgrzewacz-integra-400100.html
http://www.acv.com/pl-pl/03_03/87/app.rvb
http://galmet.com.pl/pl/products/view/14-kombinowane_zbiorniki

pozdrawiam

aniqa1982
15-11-2013, 20:21
Witajcie !! Poradźcie mi jakiej marki kocioł gazowy wybrać??? Ma być kondensat , 1F , ze zbiornikiem na wodę 150 l.
Chcemy już kupić i mamy m in. do wyboru :
De Dietrich MCR 3 24T
Vaillant ecotec vc plus 246/5-5
Termet Eco cristal
Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C?
Vaillant droższy od pozostałych o 1500-2000 zł i zastanawiam się czy warto wydać więcej czy po prostu mogę przepłacić. W zasadzie to przychylam się bardziej do wyboru pomiędzy De Dietrichem a Vaillantem . Macie takie ?JAk sie sprawdzają?
Prosze o poradę ! :)

Yaa
15-11-2013, 20:37
dlaczego piece ACV sa tak malo popularne ?
nawet ciezko znalezc o nich jakies opinie...
czy ktos w ogole rozwazal zakup jakiegos pieca tej firmy ?

mar1973
15-11-2013, 20:57
Witajcie !! Poradźcie mi jakiej marki kocioł gazowy wybrać??? Ma być kondensat , 1F , ze zbiornikiem na wodę 150 l.
Chcemy już kupić i mamy m in. do wyboru :
De Dietrich MCR 3 24T
Vaillant ecotec vc plus 246/5-5
Termet Eco cristal
Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C?
Vaillant droższy od pozostałych o 1500-2000 zł i zastanawiam się czy warto wydać więcej czy po prostu mogę przepłacić. W zasadzie to przychylam się bardziej do wyboru pomiędzy De Dietrichem a Vaillantem . Macie takie ?JAk sie sprawdzają?
Prosze o poradę ! :)

witam

montujemy wszystkie z nich
kocioł Vaillanta ma m.in. pompę elektroniczną, pozostałem mają "zwykłe"

osobiście wybrałbym De Dietricha - 8 letnia gwarancja na wymiennik, w dalszej kolejności Junkersa 5 lat gwarancji
Vaillant daje niestety tylko 2 lata

pozdrawiam

aniqa1982
15-11-2013, 21:58
Tak jak obstawiałam :)Dzieki wezmę pod uwagę.
A może jakieś dobre rady przed kupnem De Dietricha?;)

mar1973
15-11-2013, 22:07
Tak jak obstawiałam :)Dzieki wezmę pod uwagę.
A może jakieś dobre rady przed kupnem De Dietricha?;)

witam

koniecznie razem z kotłem weź sterowanie pogodowe:
- Czujnik zewnętrzny AF 60

oraz

- Zdalne sterowanie modulacyjne programowalne iSense
lub
- Zdalne sterowanie modulacyjne programowalne iSense Radio (wersja droższa ale bezprzewodowa)

powodzenia
pozdrawiam

aniqa1982
15-11-2013, 22:11
co to jest to iSense?Sorki za głupie pytanie ale o tym nie słyszałam.

mar1973
15-11-2013, 22:32
co to jest to iSense?Sorki za głupie pytanie ale o tym nie słyszałam.

witam

to jest sterownik, opisy poniżej

http://www.dedietrich.pl/Baza-Wiedzy/Foldery-reklamowe

wybierz:
Folder reklamowy - MCR3 regulacja

pozdrawiam

aniqa1982
15-11-2013, 22:33
Dziękuję :)

aga019844
16-11-2013, 18:25
witam,
potrzebuję pomocy w doborze kotła gazowego.
Funkcja: ogrzewanie domu i ciepła woda.
Powierzchnia 104 mkw, z tego na 10 mkw podłogówka. W pozostałacyh pomieszczeniach grzejniki płytowe Kermi V22.
Dom parterowy, ocieplony -styropian 10 cm. Łazienka oddalona od kotłowni o ok. 2 m, kuchnia podobnie.
Użytkowników: 2.

Pomóżcie jaki kocioł wybrać: kondensacyjny?, jedno czy dwufunkcyjny? jaka moc?firma?

Ktoś mi polecał Viessmana Vitodens 111-W jednofunkcyjny kondesacyjny z wbudowanym zasobnikiem 46 litrów, ale żadnych merytorycnzych przesłanek nieprzedstawił.

robercikzs
18-11-2013, 10:08
Witam,

Remontuję na wiosnę domek kostka z lat 80. Ściany z gazobetonu+pustka powietrzna+cegła+styropian 10cm - łącznie 50cm ściany. Stropodach wentylowany docieplony 30cm ekofibru. Brak ogrzewania podłogowego. Powierzchnia ok. 210m2. Parter ma wysokość 2.33m a piętro 2.70m. Okna będą plastikowe na profilu Schueco CT-70 lub Si-82 z pakietem 3-szybowym (jeszcze nie wiem do końca które wybrać - żonka kręci nosem na wygląd :-) ) Lokalizacja domku - Katowice (śląsk)

Jaki dobrać kocioł gazowy do takiego domku?
Czy kondensat będzie dobrym wyborem czy lepiej wybrać tradycyjny?
Czytałem trochę o Termecie ecocondens crystal, będzie dobrym wyborem czy skłaniać się w stronę buderusa, viesmana, junkersa, dd?
Jaką dobrać moc kotła do tych 210m2 + jaki zasobnik na wodę?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam

mar1973
18-11-2013, 10:55
Witam,

Remontuję na wiosnę domek kostka z lat 80. Ściany z gazobetonu+pustka powietrzna+cegła+styropian 10cm - łącznie 50cm ściany. Stropodach wentylowany docieplony 30cm ekofibru. Brak ogrzewania podłogowego. Powierzchnia ok. 210m2. Parter ma wysokość 2.33m a piętro 2.70m. Okna będą plastikowe na profilu Schueco CT-70 lub Si-82 z pakietem 3-szybowym (jeszcze nie wiem do końca które wybrać - żonka kręci nosem na wygląd :-) ) Lokalizacja domku - Katowice (śląsk)

Jaki dobrać kocioł gazowy do takiego domku?
Czy kondensat będzie dobrym wyborem czy lepiej wybrać tradycyjny?
Czytałem trochę o Termecie ecocondens crystal, będzie dobrym wyborem czy skłaniać się w stronę buderusa, viesmana, junkersa, dd?
Jaką dobrać moc kotła do tych 210m2 + jaki zasobnik na wodę?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam

witam

ile osób będzie korzytstało z c.w.u.?

pozdrawiam

robercikzs
18-11-2013, 11:31
2 osoby dorosłe + 2 dzieci, a w okresie zimowym dodatkowy 1 osoba dorosła

teres
18-11-2013, 13:31
Jaki dobrać kocioł gazowy do takiego domku?
Czy kondensat będzie dobrym wyborem czy lepiej wybrać tradycyjny?
Jak dasz radę zejść na powrocie z ogrzewania < 56°C to możesz iść w kondensacyjny. Jakie do tej pory było ogrzewanie i jakie temperatury zasilanie/powrót na piecu? Grzejniki też wymieniasz?
Najlepiej by było jakbyś sobie policzył, albo dał do policzenia zapotrzebowanie na ciepło i na tej podstawie dobrał kocioł i grzejniki.

robercikzs
19-11-2013, 12:37
Obecnie na węglu utrzymuję na kotle 50-55 stopni. Teraz przepalam drewnem, ale normalnie to węglem od góry. Ile na powrocie to nie wiem, ale rura jest zimna :-)
Obecnie mam grube rurki stalowe i grzejniki żeberkowe, a będę wymieniał instalację na pex i grzejniki purmo + dekoracyjne.
Zrobiłem sobie wyliczenia w ozc ale przez przypadek skasowałem plik i muszę wziąć się za to od początku, ale program swoje a życie swoje ;-) Pamiętam, że w programie wyszło mi malutko.

teres
19-11-2013, 12:40
Obecnie na węglu utrzymuję na kotle 50-55 stopni. Teraz przepalam drewnem, ale normalnie to węglem od góry. Ile na powrocie to nie wiem, ale rura jest zimna :-)
No to już wiesz, że kondensacyjny się dobrze sprawdzi :) Jeszcze tylko przeliczyć węgiel na energię gazu i będziesz wiedział mniej więcej jaka moc (porównasz sobie z OZC).

robercikzs
19-11-2013, 14:37
Jeszcze tylko przeliczyć węgiel na energię gazu i będziesz wiedział mniej więcej jaka moc.

Nie bardzo wiem o co chodzi. Możesz podpowiedzieć jak to przeliczyć.

teres
19-11-2013, 15:07
Nie bardzo wiem o co chodzi. Możesz podpowiedzieć jak to przeliczyć.
Zużyty opał na dobę przy dużym mrozie * wartość opałowa węgla (od 17 do 34 MJ/kg - w zależności jaki kupujesz) = potrzebna energia (przy sprawności max 60%, czyli powinno wystarczyć 60% energii którą obliczysz).
przeliczasz to na kWh http://zamianajednostek.com/energia/
dzielisz przez 24h i wiesz jakiej mocy piec powinien być.

pyrka
19-11-2013, 22:14
Czytam to wszystko i widzę, że wszyscy mają taki sam problem, ale nikt go tak na prawdę nie rozwiązał. Kiedy kupujemy samochód patrzymy, aby był niezawodny, bo każda naprawa kosztuje i ile paliwa zjada. Porównyjemy jazdę w mieście, poza miastem i mieszaną, i to są nasze podstawowe kryteria wyboru, reszta to dodatki. Niestety z ubolewaniem stwierdzam, że kotła nie da się w ten sposób dobrać. W przybliżeniu określamy zapotrzebowaną moc kotła i potem porównujemy tylko dodatki. Mimo wielu telefonów i e-maili nie udało mi się uzyskać od producentów czy przedstawicieli, wykresu obrazującego zużycie gazu w funkcji uzyskanej mocy dla danego kotła. Choć takie pomiary robi się dla każdego prototypowego urządzenia zanim trafi do seryjnej produkcji. Oczywiście parametry egzemplarzy prototypowych będą nieznacznie odbiegać (w różnych kierunkach) od tych seryjnych. Jednak dla mnie w dobie drogich paliw jest to podstawowa rzecz, którą winniśmy brać pod uwagę przy wyborze kotła. Osobiście wydałabym ustawowy nakaz zamieszczania takich informacji w karcie technicznej wyrobu, oczywiście po sprawdzeniu i potwierdzeniu np. przez Urząd Dozoru Technicznego. Reszta wyposażenia w zasadzie tylko ułatwia użytkowanie i nie przekłada się na rzeczywiste oszczędności kosztów paliwa. Z drugiej strony nie dziwię się producentom, bo niejednokrotnie okazałoby się, że kondensat dając tą samą moc cieplną na wyjściu zużywa tyle samo lub więcej gazu niż np. zwykły kocioł z zamkniętą komorą spalania innego producenta. Ale my konsumenci powinniśmy naciskać, aby to tabu złamać, bo dla nas jest to informacja priorytetowa.

teres
19-11-2013, 23:08
Mimo wielu telefonów i e-maili nie udało mi się uzyskać od producentów czy przedstawicieli, wykresu obrazującego zużycie gazu w funkcji uzyskanej mocy dla danego kotła.
Tutaj dla Immergasa Victrix http://pl.immergas.com/media/instrukcja_victrix_x12_24_v2011.pdf strona 25, wszystko podane jak na tacy :)

ReniaAdi
26-11-2013, 12:26
A czym sie rozni MCR od MCA?

wojtasinski
28-11-2013, 11:48
MCA ma inny wymiennik, lepszą automatykę, możliwość sterowania kilkoma obiegami tak na szybko tyle pamiętam. Mam MCA i jestem zadowolony

ReniaAdi
28-11-2013, 12:31
A prosze mi powiedziec ,jezeli mozna, jakie rachunki Pan placi za gaz i przy jakim metrazu? U mnie jak w stopce. Roznica cen miedzy kotlami to ok 3000 zl. Sporo.

grzeniu666
05-12-2013, 20:31
Pytanie (szczególnie do zawodowców): jak oceniacie kotły (i serwis) Vaillant, chodzi mi o VC 206

mar1973
05-12-2013, 20:50
witam

fajne kotły
modulują już od 4,2kW do 21,2 kW dla parametrów grzania 50'/30'C - już od 20% mocy maksymalnej
elektroniczne energoszczedne pompy obiegowe

tylko ta 24 miesięczna gwarancja :( - praktyką na rynku już jest 60 miesięczna gwarancja!!!

a serwis tych kotłów - to się okaże za parę lat, boniedługo są na rynku

pozdrawiam