PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27

sebastek09
10-12-2013, 00:02
a ponieważ i tak kocioł ma priorytet c.w.u. więc te 12kW z nadwyżką starczy...
200L do temp 50 nagrzeje w 47min
W 47min. ale od jakiej temperatury? Z jakiego wzoru to wynika? Pzdr.

mar1973
10-12-2013, 05:37
W 47min. ale od jakiej temperatury? Z jakiego wzoru to wynika? Pzdr.

witam

policz ilość energii potrzebnej do ogrzania zadanej ilości wody wg poniższego wzoru:

Q = m * c * ΔT

gdzie:
Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
c – ciepło właściwe wody ~1,16 [kWh/kg × °K]
ΔT – różnica temperatur [°K]
m – ilość wody podgrzewanej [kg]

potem "przyrównaj" do mocy pompy

pozdrawiam

grzeniu666
10-12-2013, 15:42
fajne kotły
modulują już od 4,2kW do 21,2 kW dla parametrów grzania 50'/30'C - już od 20% mocy maksymalnej
elektroniczne energoszczedne pompy obiegowe
tylko ta 24 miesięczna gwarancja :( - praktyką na rynku już jest 60 miesięczna gwarancja!!!


Na fajne tylko kurcze zapytałem w Wailancie o moc znamionową (u mnie komin przez ścianę) i napisali że taka jak max. w kotle, tj. 24kW. Zostaje więc ten mniejszy VC 146 (od 3.3 do 14.9, na cwu 15.9 kW)... Na CO styknie zupełnie, zasobniki planuję dwa (z pewnych względów) łącznie z 250-300L na 4 osoby więc chyba OK.

Pompę ten 146 ma taką samą jak 206, chyba dobrą, bo mam długą podłogówkę (tu się zwierzam (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w&p=6261567&viewfull=1#post6261567)). Jeszcze Junkers Comfort 16 też ma chyba mocną pumpę (i elektroniczną) ale po zsumowaniu klamotów droższy jak ten VC 146 w pakiecie.

Gwarancja 5 lat u Junkersa to ponoć droższe przeglądy, w Immergasie chyba standard?

pozdrawiam!

PS. Ten Ariston (http://www.ariston.com/pl/GENUS_PREMIUM_EVO_SYSTEM) to ma wogóle fajny zakres mocy, od ca. 10%

mar1973
10-12-2013, 15:52
Na fajne tylko kurcze zapytałem w Wailancie o moc znamionową (u mnie komin przez ścianę) i napisali że taka jak max. w kotle, tj. 24kW. Zostaje więc ten mniejszy VC 146 (od 3.3 do 14.9, na cwu 15.9 kW)... Na CO styknie zupełnie, zasobniki planuję dwa (z pewnych względów) łącznie z 250-300L na 4 osoby więc chyba OK.

Pompę ten 146 ma taką samą jak 206, chyba dobrą, bo mam długą podłogówkę (tu się zwierzam (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w&p=6261567&viewfull=1#post6261567)). Jeszcze Junkers Comfort 16 też ma chyba mocną pumpę (i elektroniczną) ale po zsumowaniu klamotów droższy jak ten VC 146 w pakiecie.

Gwarancja 5 lat u Junkersa to ponoć droższe przeglądy, w Immergasie chyba standard?

pozdrawiam!

PS. Ten Ariston (http://www.ariston.com/pl/GENUS_PREMIUM_EVO_SYSTEM) to ma wogóle fajny zakres mocy, od ca. 10%

witam

napisz jaki duży dom będziesz ogrzewał, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło
po co, aż 2 zasobniki?

pozdrawiam

grzeniu666
10-12-2013, 16:11
napisz jaki duży dom będziesz ogrzewał, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło
po co, aż 2 zasobniki?

Ze 230m2 do ogrzania, cztery człowieki, obciążenie cieplne wychodzi mi ca 6.2kW, podłogówkę liczyłem sobie i moc łącznie jakieś 7.5kW. Rury kupuję 18x2, pętle robię równiutkie po 65m, coby opory możlwie małe trzymać. Tak przynajmniej sam liczę i kombinuję, bo ja amator, ale ambitny :) ... Dwa zasobniki napiszę później paczjewo (ew. na PW, powód chyba off-topic)...

mar1973
10-12-2013, 17:53
Ze 230m2 do ogrzania, cztery człowieki, obciążenie cieplne wychodzi mi ca 6.2kW, podłogówkę liczyłem sobie i moc łącznie jakieś 7.5kW. Rury kupuję 18x2, pętle robię równiutkie po 65m, coby opory możlwie małe trzymać. Tak przynajmniej sam liczę i kombinuję, bo ja amator, ale ambitny :) ... Dwa zasobniki napiszę później paczjewo (ew. na PW, powód chyba off-topic)...

witam

jeżeli masz tak "małe" zapotrzebowanie na ciepło to Vaillant VC 146 w zupełności wystarczy

modulacja od 3,3kW - no i podłączenie do koomina "przez scianę" możliwe

Junkers z "oryginalnym" zasobnikiem wychodzi drożej - ale ja osobiscie dawno już Junkersowego zasobnika nie zamontowałem (ceny koszmarne), Kospelowe tansze, wg mnie też lepsze

Aristona nie montuję, znam tylko ze słyszenia, z rozmów z serwisantami

pozdrawiam

grzeniu666
10-12-2013, 18:13
@mar, ty się chyba znasz cosik :) jesteś w stanie tak z marszu ocenić czy da radę skompletować analogiczny do pakietu Vailantowego (VC146, pogodówka, komin, zasobnik 150L) zestaw na Comforcie 16 (samą cenę kotła i zasobnika i FW120 wyguglam, ale dupereli nie jestem pewien) w nie wyższej cenie (tj. 7 tys)? Pozdrawiam!

Edit: w zasadzie idzie mi przede wszystkim o kotełek który ma mocniejszą pompę, moc do 21kW, i od "jaknajmniej". Jak widać na wykresie niżej, mocno "pompowo" (choć nie elektroniczna) wygląda też Beretta Conica Green 15S (3.5-15), tania i ma wbudowaną pogodówkę i czujnik, czytam właśnie instrukcje do niej...
Na forum wiele o nie nie ma, gwarancja 3 lata, co to za licho (skojarzenia militarne)?

KvM
10-12-2013, 20:57
Czy ktoś poleci kocioł z zamkniętą komorą spalania ( wyjście spalin bezpośrednio przez dach - kocioł na poddaszu) o mocy kilkunastu kW i raczej bliżej 10 niż 20 kW. Taki dobry i tani z certyfikatem EU i możliwością instalacji nie tylko w Polsce.
Z góry dziękuję.
.

mistalova
11-12-2013, 14:59
Ja mam berette conica green od trzech lat i na razie sie nie psuje.
Plusem jest to, ze pogodowka jest wbudowana, i kociol bedzie chodzil w trybie pogodowym bez ZADNEGO dodatkowego sterownika czy programatora.
No i robia ja w Toruniu, wi3c w razie czego nie bedzie problemu z serwisem i czesciami.

grzeniu666
11-12-2013, 15:41
@mistalova, z Kentucky do Torunia jednak kawałek jest, no może jakimś geotermalnym skrótem bliżej :)

A tak serio, właśnie chciałem pisać, wczoraj poczytałem o tej Berecie i to całkiem fajna opcja chyba, moduluje od 3.5 do 15 kW chyba, sonda zewnętrzna w komplecie, i choć bez dodatkowego sterownika (a te są w niezłej cenie) obsługa bardzo prymitywna, to jednak pogodowo można, brak tylko w golasie anty-legionelli. Piszą w instrukcji że można ją zamówić z mocniejszą pompą, ale lokalny diler sprawdzał mi to, i powiedział że jednak nie.

Przy okazji, bardzo dziękuję koledze @mar1973 za pomoc i wskazówki (również na PW)!

:)

KvM
11-12-2013, 15:51
Znalazłem junkers 14 kW z zamknieta komora spalania w cenie ok 2000 zł. Czy to dobry piec?

Lumiere
13-12-2013, 21:20
Klasycznie, jak wielu przede mną, proszę o poradę w doborze kotła.
Oczywiście różni instalatorzy i projektant instalacji polecają mi 24kW :-)
Dom jest stricte energooszczędny, płyta fundamentowa na 20cm izolacji, tyleż w ścianach, w dachu 30 cm. Rekuperacja. Okna o współczynnikach <0,8. Link do projektu w stopce. Zapotrzebowanie na moc grzewczą 5,53 kW, a na c.w.u., jeśli dobrze odczytuję - 1,83 kW.
Piec ma być jednofunkcyjny i chyba raczej kondensacyjny, bo choć instalacja na grzejnikach, to raczej nie będą pracować na maksymalnej mocy w tym domu. Cenimy sobie jednak komfort ciepłej wody i dlatego mam wątpliwości odnośnie mocy pieca.

Początkowo zakładałam Immergas Victrix 24 lub De Dietrich MCR3 24, ale boję się, że mają za dużą moc maksymalną.
Czy zatem lepiej wziąć Immergas Victrix 12 Eco, czy nie będzie za słaby?
Zakładam zasobnik c.w.u.150-160l (np: ACV comfort).
Koszt, w jakim chcę się zmieścić to max 6- 7 tys. brutto.

teres
13-12-2013, 22:36
@ Lumiere
Na sąsiednim forum była ostatnio podobna dyskusja http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16518-co-samemu/#entry167680 . Ja optuję za piecem 10-14kW.

Lumiere
14-12-2013, 08:58
@ Lumiere
Na sąsiednim forum była ostatnio podobna dyskusja http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16518-co-samemu/#entry167680 . Ja optuję za piecem 10-14kW.
Dzięki @teres :-) Przeczytałam od początku do końca. Skłaniam się nadal ku 12 kW i zgadzam się z Twoimi argumentami. Choć ta wydajność 6,3l/min trochę jest niska... ale to chyba się dotyczy grzania, gdy w zasobniku skończy się już ciepła woda, prawda?

teres
14-12-2013, 19:36
Dzięki @teres :-) Przeczytałam od początku do końca. Skłaniam się nadal ku 12 kW i zgadzam się z Twoimi argumentami. Choć ta wydajność 6,3l/min trochę jest niska... ale to chyba się dotyczy grzania, gdy w zasobniku skończy się już ciepła woda, prawda?
Cieszę się :D
Wydajność 6,3L/min dotyczy podgrzewania zimnej wody "na bieżąco" (co praktycznie się nie zdarza przy zasobniku). Trzeba samemu wiedzieć jak korzysta się z CWU, czy preferuje się prysznic czy wannę itd. Jak nie przeszkadza Ci nieco dłuższy czas grzania zasobnika to bierz 12kW (pełny zasobnik zimnej wory o temp 5°C z sieci podgrzejesz w 42min, ale tak zimnego zasobnika nie będziesz mieć raczej nigdy - musiałbyś lać wodę non stop).

A z ciekawości, czemu grzejniki a nie podłogówka?

Lumiere
14-12-2013, 21:46
Generalnie wolimy prysznic, więc raczej nie powinno być problemu, choć te też potrafią zużyć sporo wody ;-) Ale wychodzę z założenia, że ważniejsze jest mniejsze zużycie energii i gazu w piecu, niż to, że od czasu do czasu może się zdarzyć, że skończy się ciepła woda w zasobniku i trzeba będzie poczekać :-) A może się mylę... Dziś kolejny instalator pokręcił głową, że 12 to za mało i proponuje 18. Poszukam jeszcze alternatywnie czegoś pomiędzy 12 a 24.

A podłogówka - :-) często się mnie o to pytają, ale w skrócie - chodziło o koszty. Posłużę się cytatem ze swojego wątku : w momencie projektowania domu robiłam jednocześnie kosztorys, żeby w ogóle było nas stać na dom. Można powiedzieć, że jest on projektowany z kalkulatorem w ręce. No, a ponieważ grzejniki są tańszym rozwiązaniem i prostszym pod względem instalacji, one wygrały. Ponadto, ponieważ będę mieć na pewno drewno lite na podłogach (większość), to nie chciałam komplikować sobie finansowo tego aspektu (czyt. drogie deski na podłogówkę). Ogólnie - szło po taniości

fotohobby
15-12-2013, 12:29
Szukam kotła 1f, kondensacyjnego o mocy 3-15.
Ogrzewane 106 m2, 100% podłogowka, zbiornik CWU 220l, 3osoby w domu.

Rozważam
Junkers Cerapur Smart 3-14kW
Buderus Logamax GB072 3-15kW
Immergas Victrix 1.9-12kW
Beretta Conica Green 3-15kW

Jesli jest coś innego w podobnej klasie cenowej, to proszę o info.
Serwisantów w mojej okolicy najwięcej ma Junkers i Buderus (zresztą, to praktycznie te same urządzenia) , dwie pozostałe firmy również są obecne.
Osobiście najbliżej mi do Buderusa - ma w sterowaniu wszystko, co potrzeba, ale też minimalną temperaturę c.o. ma na poziomie 35C
Beretta na przykład od 20c

Co wybrać ? :)

mistalova
15-12-2013, 12:35
Wybor ciezki, bo wszystkie sa podobne.
Ja od 3 sezonow mam conice green i na razie sie nie psuje. Co ciekawe chodzi w czystej pogodowce bez zadnych sterownikow - dwa w protokole opentherm leza i sie kurza w kartonie :)

Po dluzszym namysle bralbym Immergasa bo moze z3jsc najnizej z calej czworki - kwestia istotna jesli instalacja bedzie chodzila tylko w pogodowce.

grzeniu666
15-12-2013, 12:48
Czołem fotohobby! :) Mam temat przerobiony ostatnio. Ta Conica Green bez dodatkowego steru, to chyba najtańsza opcja (nie ma anty-legionellli), 3 lata gw. Immergas ma 5 lat gw. (to warte uwagi) i dostępny również w pakiecie z zasobnikiem 160L. Polecam Twojej uwadze również Vaillanta (2 lata gw.) - kociołek VC146 (pompa elektroniczna, nowość na rynku, 3-15kW, 16kW dla CWU) w promocyjnych pakietach z zasobnikiem, kominem i pogodówką ma dobre ceny, tylko ta promocja się skończyła musiałbyś dynamicznie próbować gdzieś go jeszcze złapać.

mistalova
15-12-2013, 12:57
Przemyslalem sprawe raz jeszcze.
Skoro instalacja to 100% OP, to powinna byc oparta o sterowanie pogodowe, a biorac pod uwage ze zapotrzebowanie bedzie bardzo male (pewnie mniej niz 5kW) to zdecydowanie Immergas - im mniejszy dolny prog mocy tym mniejsze taktowanie.
Zeby nie byc goloslownym - mam podobny domek, zapotrzebowanie ponizej 4kW i w efekcie dopiero,od jakichs -10/-15'C kociol przestaje taktowac., a przy takich temp. jak obecnie (okolo 0'C) kociol potrafi wlaczac sie nawet ze 100 razy na dobe...

fotohobby
15-12-2013, 13:13
Allo, grzeniu666 :). A Ty co wybrałeś ? Ile kosztował ten Vailant w czasie promocji ? U mnie bedzie wyrzut przez scianę.

@mistalova: 100x dobę ??
To bardzo dużo... Masz tylko steowanie pogodowe ? Ja planuję także sterownik pokojowy (bo bedzie dość czesto ospalany kominak) i może trochę wiekszą założoną histezę. W buderusie mozna sobie ustawic wagi sterownika i czujnika pogodówki.
Zalezy mi na programach temperatury cwu i jej obniżaniu na weekend (przez kilkanaście weekendów będzie grzał kominek z wymiennikiem wodnym).

grzeniu666
15-12-2013, 13:19
Ja NIE wybrałem Vaillanta, gdyż iż ponieważ nie można w zasobniku zamontować osobnego czujnika temp. (taki specyficzny mam wymóg, gdyby nie to rozważał bym mocno czy mi ta gwara 2 lata nie wadzi, poza tym wygląda super, i ma ładny sterownik :) ). Wybiorę chyba Immergasa (bo jest dobrze konfigurowalny, to znów moje specyficzne wymogi), jeszcze nie wiem czy z zasob. 160L czy z obcym.

fotohobby
15-12-2013, 13:35
Co konkretnie piszesz "dobrze konfigurowalny" ?
Ja z uwagi na ten podgrzewacz cwu na czopuchu kominka tez potrzebuję elestycznosci w programowaniu temperatur cwu

grzeniu666
15-12-2013, 13:40
Śledzę wątek o Victrixie, czytałem instrukcje, mam wrażenie że sporo można ustawić, można też dokupić płytkę przekaźnikową np. do sterowania dodatkową pompą (gdyby kotłowa by była za słaba), no i chyba do zasobnika można dołożyć własny termometr (muszę się upewnić). Poza względnie słabą i nie-elektroniczną pompą (u mnie 1200mb podłogówki) nie mam poprostu chyba żadnych "ale" do niego.

fotohobby
15-12-2013, 13:57
Co do zbornika, to ja i tak kupię Biawar 220l, czy Galmet 250l z dwiema wężownicami.
Ja tam w sterownik CARv specjalnie nie wnikałem, bardziej w RC35 Buderusa i on akurat spełnia moje potrzeby.

U mnie długość rur nie przekroczy 800m, ale chciałbym pompkę energooszczedną raczej.
A w buderusie/junkersie jest jakiś minus, który je u Ciebie dyskwalifikuje ?

mistalova
15-12-2013, 14:01
Jezeli bedziesz mial dodatkowy wewnetrzny termostat to mozliwe ze taktowanie nawet nie wystapi - ono praktycznie pojawia sie tylko w momencie gdy kociol ma pracowac caly czas (czyli tylko pogodowka, bez wplywu t. wewnetrznej) a zapotrzebowanie budynku jest mniejsze nic moc minimalna kotla.
Gdy u mnie kotlem steruje wewnetrzny termostat to wszystko jest Ok - kociol startuje, pochodzi z kwadrans i z godzine stoi (przy histerezie termostatu 0,2) lub nawet chodzi godzine czy poltorek i kilka godzin stoi (przy histerezie termostatu 0,5).
Problem w tym, ze u mnie sterowanie termostatem wewnetrznym ma mala wade - oprrocz OP mam na pietrze grzejniki i one wtedy sa raz ciele raz zimne i tak w kolko, a na pogodowce sa letnie caly czas - jak dla mnie to o wiele bardziej komfortowo.

grzeniu666
15-12-2013, 14:38
Co do zbornika, to ja i tak kupię Biawar 220l, czy Galmet 250l z dwiema wężownicami.
Ja tam w sterownik CARv specjalnie nie wnikałem, bardziej w RC35 Buderusa i on akurat spełnia moje potrzeby.

U mnie długość rur nie przekroczy 800m, ale chciałbym pompkę energooszczedną raczej.
A w buderusie/junkersie jest jakiś minus, który je u Ciebie dyskwalifikuje ?

Jeśli i tak kupujesz obcy zaso., to te Vaillanty solo są chyba względnie drogie.

Buderusa nie oglądałem. Smart ma zwykłą pompę (d.droższy Comfort elektroniczną) a przedłużenie gwarancji do 5 lat, to chyba droższe przeglądy po 2,3,4 roku (o 100,200,?00 zł, info z wątku "Smartowego" zdaje się), no i moduluje od ~2x wyżej niż Victrix.

fotohobby
15-12-2013, 15:00
A wiesz może, jaki skok nastawy temperatury ma sterownik CAR v2 ?

Przejrzalem pobierznie instrukcję i nie dopatrzyłem sie tej informacji. Funkcje ma generalnie bardzo podobne do sterownika Junkersa, czy Buderusa, choc zarówno sterownik, jak i kocioł Buderusa lepiej wyglądają :)
Jednak temp zasilania c.o. można w Immergasie ustawic juz od 20 i to jest dla mnie duży plus.

grzeniu666
15-12-2013, 15:37
W wątku Victrixowym odpowiedzeli by Ci 100%owo, ale chyba co 0,1
http://youtu.be/oM0ac0rQ2t8?t=3m55s

fotohobby
15-12-2013, 18:00
Dzięki, tez właśnie dotarłem do tego filmu :)
Będzie więc albo Immergas, albo Buderus, ktory, jak sie okazuje grzeje co od 30C

sewi
15-12-2013, 19:47
fotohobby, ja od dwóch tygodni mam Buderusa GB072 14kW i RC35 i zasobnik Galmet 140l (trzy osoby) i już nim ogrzewamy stan zamknięty ocieplenie częściowo styropianem i wełną między pasem dolnym wiązarów. 100% podłogówka, powierzchnia ogrzewana 130m2. Na razie utrzymujemy temp. 5 stopni wewnątrz wg temp. wewnątrz, bo wg. temp. zewn. przy ustawieniu na 5 stopni wewnątrz osiągaliśmy powyżej 9 stopni, ale pewnie na domyślnych ustawieniach. Zresztą cały czas poznaję ten sterownik i możliwości kotła. Zdecydowałem się na Buderusa bo instalator, który nam robił wod/kan miał Buderusa i DeDietricha. Jednak DD nie ma kotłów z tak niską mocą.

Nie wiem, co masz na myśli, że Buderus grzeje co od 30 stopni? Ja na kotle mam ustawienie na razie maksymalne zasilanie podłogówki 30 stopni. Więc kocioł jak potrzebuje dogrzać dom to temp. na kotle oscylują w granicach 15-20 stopni.

fotohobby
15-12-2013, 20:07
Tak, przy sterowaniu pogodowym kocioł potrafi też ustawić niższą temp. Te 30 stopni jest w w przypadku termostatu pokojowego, choc, jeśli mowisz, że i wtedy jest nizej, to ok ;)

hmepg
15-12-2013, 21:15
No to i ja się podepnę.

Powierzchnia domu - 155m2
Kubatura 860m3

Ściany Silka + 25 styropianu
Podłoga - 20cm styropianu
Dach - 30cm styropianu
Okna energooszczędne na konsolach + taśmy

Parter - 75 m2 podłogówka + ogrzewany grzejnikami garaż
Poddasze - grzejniki

Rozważam kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem 100-150l
Wg projektanta potrzebuję kocioł na gaz o mocy 24kW.
Brałem pod uwagę Vitodensa 100 lub 200, ale ich cena jest bardzo wysoka.
Czy możecie polecić jakieś inne opcje godne zainteresowania?

BrodowskiG
15-12-2013, 21:29
myśle, że kocioł dużo za duży. na metr przypada 150 watów, jak przy starej chacie

PS
dzisiaj patrzyłem na alle... i junkers 15kW poniżej 4tys zł
a kilka stówek wyżej chyba był vaillanta, miał jakis bajer, że niby przy cwu też ma działać kondensacyjnie ale w szczegóły nie wnikałem
o ile dobrze pamiętam to oba pracują od 3.3 kW
ale jest jeszcze jakiś kociołek od 1.9 kW

grzeniu666
15-12-2013, 21:34
@fotohobby, daj znać do wybierzesz (rzuciłem okien na tego 072, chyba fajny!)

@hmepg, przeczytaj łaskawie ostatnie strony wątku (w skrócie mały kociołek, zasobnik 150-200L)

hmepg
15-12-2013, 21:34
Coś zaproponujesz?

hmepg
15-12-2013, 21:36
@hmepg, przeczytaj łaskawie ostatnie strony wątku (w skrócie mały kociołek, zasobnik 150-200L)[/QUOTE]

Łaskawie przeczytałem zanim zadałem pytanie.

fotohobby
15-12-2013, 21:43
@fotohobby, daj znać do wybierzesz (rzuciłem okien na tego 072, chyba fajny!)



Dam znać. Zakup chyba tuż przed Świętami, albo zaraz po nich, w tym tygodniu nie będę miał na to czasu.
Tak właściwie, to przedzwonię do serwisantów, porozmawiam na temat pierwszego uruchomienia, przeglądów, zwiazanych z tym kosztów.
Chodzi juz tylko o Immergasa i Buderusa.
Jeden ma wymiennik stalowy Inox, drugi alu-krzem... Sa różne opinie, jak zwykle :)

kori
16-12-2013, 10:08
fotohobby mój hydraulik twierdzi ze kwasówka w środku to piece nie do zdarcia, w porównaniu z alu-krzem

BrodowskiG
16-12-2013, 10:11
aluminium lepiej przewodzi ciepło i dlatego wymienniki i kotły są mniejsze

fotohobby
16-12-2013, 10:14
Akurat Immergas ze stalowym wymiennikiem jest mniejszy, niż Buderus z alu-krzem, wiec to ni zawsze się sprawdza.....

kori
16-12-2013, 10:46
skoro już się tu pojawiłam to równiez proszę o Waszą pomoc.
mamy połowę bliżniaka, więc jedna ściana (od strony zachodniej) ciepła

Dom pow użytkowa 108m plus garaż 19m.
PARTER:
1/ salon/kuchnia/jadalnia/wiatrołap/hol - ogrzewanie podłogowe
2/ łazienka dodatkowo grzejnik drabinkowy
3/ kotłownia 3m - bez żadnego ogrzewania
4/ garaż grzejnik
5/ schody pod oknem grzejnik

PODDASZE
1/ sypialnia x3 grzejniki
2/ łazienka ogrzewanie podłogowe + grzejnik drabinkowy

Dom budowany z silki 24cm
Ocieplenie opdłogi na gruncie 20cm eps 100
Ocieplenie zewnętrzne 15cm styropian grafitowy 0,31
Ocieplenie dachy 2x15cm wełna unimata

Rodzina 2 + 2.
Zastanawiamy sie nad wyborem zasobnika oraz pieca
W łazience na górze wanna, dolna prysznic.
Prysznic używany w ok. 80%.

Prosze doradżcie jaki piec kondensrcyjny wybrać.
Myślałam o czym z niską moca nominalna

autorus
16-12-2013, 11:41
A jakie ma budynek zapotrzebowanie ?

kori
16-12-2013, 13:31
no więc właśnie tego parametru nie mam, i nie wiem gdzie szukać :-(

autorus
16-12-2013, 14:36
ok, to proste zleć wykonanie OZC, Na forum robi to kilka osób. Koszty są znikome. Można tez próbować samemu.

kori
16-12-2013, 14:54
a sorki, sorki, robiliśmy już ozc by asolt
Ciepło= 6465 kWh
Straty= 4527 W

autorus
16-12-2013, 15:24
Czyli faktycznie male zapotrzebowanie. Koledzy na pewno coś podpowiedzą.

kori
16-12-2013, 15:36
będę wdzięczna:-)
Poza tym przy takim zapotrzebowaniu na ciepło?? jakich się mogę spodziewać orientacyjnych rachunków za ogrzewanie??

fotohobby
16-12-2013, 15:44
Ale przeciez ostatnie dwie strony to dyskusja na temat takich właśnie kotłów. Sprawdż serwisy w Twojej okolicy i cos mozesz wybrac.
1m3 gazu to jakies 9.5 kWh, za około 2,30 zł.

kori
16-12-2013, 15:52
fotohobby oczywiście przeczytałam ostatnie 2 strony a nawet cały temat:-)
Region Warszawa-zachód no i poza junkersem to w okolicy nic nie znalazłam.
A Ty jak szukacie serwisów w swoich okolicach??

czyli zakładająć zapotrzebowanie 6465kWh, roczny koszt ogrzewania myślisz wyniesie ok. 680m3 =>1600zł, tak??

Do tego należałoby dodać koszt podgrzania wody i zuzycie gazu - kuchenka gazowa w kuchni.
Czy z grubego palca można przyjąć ok 800kWh za CWU rocznie na osobę ???

fotohobby
16-12-2013, 16:52
Co? Nie znalazłas innych serwisow w Warszawie?
:)

Tu masz na przykład dla Buderusa:
http://www.buderus.pl/index.php?page_id=3413&action=detail&area_id=5&city_id=426

A jak szukać ? No, to chyba oczywiste... Wchodzisz na stronę producenta kotła i szukasz autoryzowanych serisów w Twojej okolicy.
Nie ma w tym większej filizofii :)

Piotrek42
16-12-2013, 17:06
Tak się Panowie zastanawiam?? tyle piszecie o taktowaniu kotłów... że złe ,niedobre, kocioł więcej spala, a tak z czystej ciekawości... zmierzył to ktoś o ile np % w stosunku do do pracy wł/wył??? a nie lepiej nagrzac pomieszczenie i kocioł na off??

fotohobby
16-12-2013, 17:20
Obserwując, co robi DeDietrich MCR 24 podczas startu jakos nie wyobrazam sobie, zeby to robił kilka razy na godzinę...

BrodowskiG
16-12-2013, 17:21
nawet jak różnica w spalaniu nie bedzie duża to wychładzanie i nagrzewanie wymiennika też go obciąża mechanicznie(naprężenia), układ zapłonowy też się więcej napracuje

ps. przy starcie nie koniecznie startuje z mocy minimalnej, to zależy od kotla, jeśli jest duża różnica między wodą w kotle a tym co jest zadane to wejdzie na maksymalną moc i kolejne straty

Piotrek42
16-12-2013, 17:52
nawet jak różnica w spalaniu nie bedzie duża to wychładzanie i nagrzewanie wymiennika też go obciąża mechanicznie(naprężenia), układ zapłonowy też się więcej napracuje

ps. przy starcie nie koniecznie startuje z mocy minimalnej, to zależy od kotla, jeśli jest duża różnica między wodą w kotle a tym co jest zadane to wejdzie na maksymalną moc i kolejne straty

No tak straty będa?? ale jakie? czy warto kruszyć kopie??

marian02
16-12-2013, 22:01
skoro już się tu pojawiłam to równiez proszę o Waszą pomoc.
mamy połowę bliżniaka, więc jedna ściana (od strony zachodniej) ciepła

Dom pow użytkowa 108m plus garaż 19m.
PARTER:
1/ salon/kuchnia/jadalnia/wiatrołap/hol - ogrzewanie podłogowe
2/ łazienka dodatkowo grzejnik drabinkowy
3/ kotłownia 3m - bez żadnego ogrzewania
4/ garaż grzejnik
5/ schody pod oknem grzejnik

PODDASZE
1/ sypialnia x3 grzejniki
2/ łazienka ogrzewanie podłogowe + grzejnik drabinkowy

Dom budowany z silki 24cm
Ocieplenie opdłogi na gruncie 20cm eps 100
Ocieplenie zewnętrzne 15cm styropian grafitowy 0,31
Ocieplenie dachy 2x15cm wełna unimata

Rodzina 2 + 2.
Zastanawiamy sie nad wyborem zasobnika oraz pieca
W łazience na górze wanna, dolna prysznic.
Prysznic używany w ok. 80%.

Prosze doradżcie jaki piec kondensrcyjny wybrać.
Myślałam o czym z niską moca nominalna
Mój dom rocznik 2011 pow.użyt.100m2, instalacja mieszana grzejniki+podłogowe w/g projektu,oraz kocioł 2-funkcyjny Viessmann vitodens 100. Roczne zużycie gazu za 2012rok( razem z gotowaniem posiłków),przy temp. wew. 21st.C - 2090zł.Posiadam także wentylacje z rekuperacją,jej roczny koszt eksploatacji 250zł.Myślę że podobny wynik bym uzyskał z kotłem innej marki o podobnych parametrach.Dom mój wykonany w identycznej technologi i ociepleniem(Azyl-www.domoweklimaty.pl)

kori
16-12-2013, 22:22
marian02 to ile wyszło Ci m3 na ogrzewanie w rozbiciu na co / cwu / kuchnia

kori
16-12-2013, 22:23
słuchajcie, a jakie tak naprawdę ma znaczenie czy piec jest z nierdewdzki, badź alu-krzem??

sebastek09
18-12-2013, 20:40
A ja mam pytanie lajkonika ;) - w opisie kotłów producenci wspominają o pompach, niektórzy piszą że jest "elektroniczna". Co to znaczy i czym się różni od normalnej (elektrycznej??) ?

BrodowskiG
18-12-2013, 20:44
normalna zmienia obroty liczbą par uzwojeń a elektroniczna ma wbudowany falownik i płynnie zmienia szybkość poprzez zmianę parametrów prądu

sebastek09
18-12-2013, 21:29
Dzięki za informację.
Ale co - kocioł sam zmienia te obroty płynnie w przypadku elektronicznej i biegi przy elektrycznej?Jakiś algorytm automatyki kotła to robi? A skąd wie jak? Ma tam jakiś czujnik przepływu, czy tylko względem temperatury??

ElwoodWroclaw
18-12-2013, 22:14
Piszę w sumie tu, bo nie wiem czy jest sens robić nowy wątek.

Mój problem jest następujący:
Będą mi podłączać gaz do domu - okolice Dobroszyc (dolnośląskie)
Firma G.EN. GAZ (http://www.gen.com.pl/)
Gaz pochodzi z: Kopalnia Gazu Ziemnego CZESZÓW. Jego jakość/rodzaj gazu: zaazotowany Ln. (http://www.gen.com.pl/cat-jakosc-i-sklad-149.html)

I teraz mam pytanie za duże piwo. Czy ktoś z was, drodzy forumowicze jest mi w stanie napisać, jaki kocioł gazowy będzie na tym chodził??
Głównie chodzi mi o certyfikację kotła na gaz Ln (chyba GZ30). Szukam i szukam i nic nie mogę znaleźć (Junkers, Vaillant, Termet odpowiadały negatywnie - brak certyfikacji kotłów na ten gaz a co za tym idzie, brak możliwości podłączenia - udzielenia gwarancji)

Poszukuję zwykłego kotła z zamkniętą komorą spalania, jednofunkcyjnego (nie kondensacyjnego).
Pozdrawiam

BrodowskiG
18-12-2013, 23:17
Dzięki za informację.
Ale co - kocioł sam zmienia te obroty płynnie w przypadku elektronicznej i biegi przy elektrycznej?Jakiś algorytm automatyki kotła to robi? A skąd wie jak? Ma tam jakiś czujnik przepływu, czy tylko względem temperatury??
te zwykłe pompy mają zwykłe pokrętło najczęsciej 3 stopnie do wyboru i ustawiasz szybkosc wirnika a elektronicze to działają tak że dobierają moc do oporów czyli jak zakręcają się głowice termostatyczne to wyłapuje zwiększenie oporów i zmniejsza moc albo można też ustawić stałą moc. podobno zdarzają sie problemy ze współpraca z elektronicznymi pompami ze względu na ich sposób działania

DEZET
19-12-2013, 08:52
ElwoodWrocław- ja jestem odbiorcą gazu (GZ50) od tej firmy (złoże ok. 5km ode mnie) i użytkownikiem pieca Termet 2f. Teraz już nie pamiętam konkretnie, ale gdy go kupowałem naście lat temu, to różnica była tylko w dyszy, podobnie w kuchence.

Lumiere
19-12-2013, 11:35
Piszę w sumie tu, bo nie wiem czy jest sens robić nowy wątek.

Mój problem jest następujący:
Będą mi podłączać gaz do domu - okolice Dobroszyc (dolnośląskie)
Firma G.EN. GAZ (http://www.gen.com.pl/)
Gaz pochodzi z: Kopalnia Gazu Ziemnego CZESZÓW. Jego jakość/rodzaj gazu: zaazotowany Ln. (http://www.gen.com.pl/cat-jakosc-i-sklad-149.html)

I teraz mam pytanie za duże piwo. Czy ktoś z was, drodzy forumowicze jest mi w stanie napisać, jaki kocioł gazowy będzie na tym chodził??
Głównie chodzi mi o certyfikację kotła na gaz Ln (chyba GZ30). Szukam i szukam i nic nie mogę znaleźć (Junkers, Vaillant, Termet odpowiadały negatywnie - brak certyfikacji kotłów na ten gaz a co za tym idzie, brak możliwości podłączenia - udzielenia gwarancji)

Poszukuję zwykłego kotła z zamkniętą komorą spalania, jednofunkcyjnego (nie kondensacyjnego).
Pozdrawiam

Może coś podpowiem - bo buduję się po sąsiedzku w Oleśnicy :-) Ponoć przy gorszym gazie, a taki występuje w okolicach Oleśnicy (nie w mieście) najlepiej się sprawdzają Immergasy. Rzekł mi tak dziś właśnie sprzedawca z Famelu - obiektywnie, bo odesłał mnie po zakup Immergasa do konkurencji - Żelimetu. Oni tym handlują "na TIR'y" i mają bardzo dobre ceny, właśnie dlatego, że poza miastem grzeją głównie w tych piecach i tylko one nie siadają przy takim gazie.
Ja ciągle się waham - albo Immergas, albo Vaillant ecoTEC VC Plus 146/5-5 + zasobnik 200l Galmet albo Ermet dwupłaszczowy.

batix
19-12-2013, 12:26
Ja mam zbiornik galmeta 120 l i więcej do pieca gazowego bym nie kupił. Za nisko w tym zbiorniku jest czujnik temperatury wody podłączony do pieca. Piec pokazuje temperaturę np 47 stopni a miernik zbiornika 60 stopni. Wiadomo czym to skutkuje.

fotohobby
19-12-2013, 17:11
A ja zawęzilem wybor do dwóch zestawów:
Immergas Victrix 12kW + Immergas 160l + sterownik CARv2 - około 5750zl
Buderus Logamax 072 14kW + Galmet 140l + sterownik RC35 - okolo 5800zl

Do Buderusa trzeba bedzie zakupić jeszcze zestaw podłączeniowy zbiornika z sonda - jakieś 260zł.

Gwarancja 5 lat w jednym i drugim przypadku. Przeglady miejscowi auroryzowani serwinci określają jako koszt ok 180-220zł.

Lumiere
19-12-2013, 18:24
Dostałam wycenę Vaillanta (eco tec 146/5-5 - niestety dość sporo wyszło, bo piec sam 5300 (nie chcą zejść poniżej, pomimo, że w necie za 4800 stoi), do tego Galmet 200l - 1200, ale do tego niestety trzeba kupić regulator calormatic 470 za banalne 760 zł i czujnik temperatury zasobnika 160 zł. Cała zabawa wychodzi dużo za dużo, a szkoda, bo ten Vaillant miał naprawdę fajne parametry 3,3-14,9 kW.
Sprzedawca natomiast sugeruje, że przy Immergasie będę często serwisanta widzieć...:(

edit: a porównywaliście koszty przewodów spalinowych do poszczególnych pieców? Bo jak patrzę dla przykładu zestawy do Immergasa to się robi gorąco. A może nie przejmować się i kupić jakieś prostsze i tańsze zamienniki? Jak to z tym jest? Można sobie wybrać nie-firmowy przewód.

grzeniu666
19-12-2013, 18:35
@Lumiere, a nie chcesz pakietu Vaillanta VC146 z zasobnikiem 200L, CM470 i kominem, może jeszcze wychaczysz z promocji, jakieś 7100zł. Można przedłużyć gwarancję do 6 lat za jakieś 500zł (o tyle w sumie droższe przeglądy). Komin do Imm to jakieś 300 zł, chyba w miarę standard.

Lumiere
19-12-2013, 19:13
@Lumiere, a nie chcesz pakietu Vaillanta VC146 z zasobnikiem 200L, CM470 i kominem, może jeszcze wychaczysz z promocji, jakieś 7100zł. Można przedłużyć gwarancję do 6 lat za jakieś 500zł (o tyle w sumie droższe przeglądy). Komin do Imm to jakieś 300 zł, chyba w miarę standard.
Porównując to do mojego zestawu z zasobnikiem Galmetu, to byłaby fajna cena, ale nie udało mi się znaleźć w 7100zł zestawu z 200l. W tej cenie byłby bez komina.
Kominy w zestawie mieszczą się w 300-400 zł, ale do tego rurę trzeba i tak dokupić - Immergas rurę do kondensacyjnych (60/100) ma za 86 zł w promocji , Vaillant za 95 zł. Tragedii nie ma :-)

edit: znalazłam jednak zestaw za 7100 :-)))) Tylko, czy można ryzykować kupno przez internet?

mar1973
19-12-2013, 19:15
witam

a jakie jeszcze kotły brałeś pod uwagę?:)

pozdrawiam


A ja zawęzilem wybor do dwóch zestawów:
Immergas Victrix 12kW + Immergas 160l + sterownik CARv2 - około 5750zl
Buderus Logamax 072 14kW + Galmet 140l + sterownik RC35 - okolo 5800zl

Do Buderusa trzeba bedzie zakupić jeszcze zestaw podłączeniowy zbiornika z sonda - jakieś 260zł.

Gwarancja 5 lat w jednym i drugim przypadku. Przeglady miejscowi auroryzowani serwinci określają jako koszt ok 180-220zł.

Kasia242
19-12-2013, 21:09
Jakie kotły na gaz byście doradzili?

parterówka 83m2 / 240 m3 kubatura,piec jednofunkcyjny z zasobnikiem,instalacja grzejniki +termostaty,bez podłogówki ,zapotrzebowanie na energie C.O. +CWU jakieś 7500 kWh/rok, samo CO jakies 4500 kWh/rok

Budżet do 4 tysięcy,
pozdrawiam

BrodowskiG
19-12-2013, 21:31
na alle... znajdziesz kondensaty

fotohobby
19-12-2013, 23:21
witam

a jakie jeszcze kotły brałeś pod uwagę?:)

pozdrawiam

Junkersa Cerapur Smart i Berettę Conica Green

Piotroson
20-12-2013, 08:01
Jedno krótkie pytanie. Czy spalanie kotła jednofunkcyjnego + zasobnik jest większe od kotła dwufunkcyjnego ? ;)

DEZET
21-12-2013, 14:25
Jedno krótkie pytanie. Czy spalanie kotła jednofunkcyjnego + zasobnik jest większe od kotła dwufunkcyjnego ? ;)

Myślę, że nie tak łatwo odpowiedzieć wprost, bo zależy ile wody zużywasz, jak są ustawione temperatury, częstotliwość poboru. Porównaj kilka pieców 1f i 2f danego producenta- zużycie gazu podają.

snipes
26-12-2013, 11:25
Dzień dobry,
Mógłbym poprosić o wskazówki dot. tego jaki wybrać kocioł kondensacyjny z zasobnikiem ca 120 - 160 L?

Z OZC wynika zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 10200 kWh, straty ciepła 7400W.

Średnia półka, ważne kryterium to bezawaryjność.
dzięki

RAPczyn
28-12-2013, 08:04
Może być np.: Broetje WHBS 14, WBS 14, WGB15; Junkers ZSB 14-3C, ZSBR16-3A; Paradigma Modula NT 10; De Dietrich MCA 15.

annyonne
01-01-2014, 11:11
Witam w Nowym Roku i życzę wszystkiego co najlepsze!
Podobnie jak większość pytających prosiłabym o pomoc w doborze kotła. Zaznaczam, że jestem całkowitym laikiem w tej kwestii i pomimo zapoznania się z ostatnimi 15 stronami wątku nadal wiem, że nic nie wiem ;)
Dom 135 m2 z użytkowym poddaszem, kubatura 548 m3, rekuperacja. Budynek usytuowany na płycie fundamentowej, w technologii drewnianej – prefabrykacja, okna drewniane 3-szybowe, największe przeszklenia od strony południowej i zachodniej, od północy brak okien. Spełnia normy NF 40. Na parterze całość to ogrzewanie podłogowe, na piętrze ogrzewanie podłogowe tylko w łazience. Wspomagać się będziemy również kominkiem. Na chwilę obecną zamieszkiwać będą dwie osoby dorosłe + dziecko, docelowo planujemy powiększenie rodziny o jeszcze jeną pociechę. Do użytku codziennego dla dorosłych prysznic, dla dziecka wanna. Myślałam o kotle kondensacyjnym 1-funkcyjnym z osobnym zasobnikiem na ok 100l. Polecano mi 3 firmy: Viessman, De Dietrich oraz Brotje jednakże bez konkretnych wskazań. Podstawowe kryterium to bezawaryjność i w miarę rozsądna cena, planuję przeznaczyć na ten cel ok 10,000zł (wraz z montażem).
Wstępnie biorę pod uwagę MCA 15 BS 100 (z tym, że tutaj magiczna granica niestety jest sporo przekroczona) oraz Vitodens 200-W (3,2 – 19) + Vitocell 100-W. Tylko czy kocioł o mocy 15 lub 19 będzie wystarczający? A może są jeszcze inne kotły warte większej uwagi? Wdzięczna będę za wszelkie sugestie.

mar1973
01-01-2014, 11:53
Witam w Nowym Roku i życzę wszystkiego co najlepsze!
Podobnie jak większość pytających prosiłabym o pomoc w doborze kotła. Zaznaczam, że jestem całkowitym laikiem w tej kwestii i pomimo zapoznania się z ostatnimi 15 stronami wątku nadal wiem, że nic nie wiem ;)
Dom 135 m2 z użytkowym poddaszem, kubatura 548 m3, rekuperacja. Budynek usytuowany na płycie fundamentowej, w technologii drewnianej – prefabrykacja, okna drewniane 3-szybowe, największe przeszklenia od strony południowej i zachodniej, od północy brak okien. Spełnia normy NF 40. Na parterze całość to ogrzewanie podłogowe, na piętrze ogrzewanie podłogowe tylko w łazience. Wspomagać się będziemy również kominkiem. Na chwilę obecną zamieszkiwać będą dwie osoby dorosłe + dziecko, docelowo planujemy powiększenie rodziny o jeszcze jeną pociechę. Do użytku codziennego dla dorosłych prysznic, dla dziecka wanna. Myślałam o kotle kondensacyjnym 1-funkcyjnym z osobnym zasobnikiem na ok 100l. Polecano mi 3 firmy: Viessman, De Dietrich oraz Brotje jednakże bez konkretnych wskazań. Podstawowe kryterium to bezawaryjność i w miarę rozsądna cena, planuję przeznaczyć na ten cel ok 10,000zł (wraz z montażem).
Wstępnie biorę pod uwagę MCA 15 BS 100 (z tym, że tutaj magiczna granica niestety jest sporo przekroczona) oraz Vitodens 200-W (3,2 – 19) + Vitocell 100-W. Tylko czy kocioł o mocy 15 lub 19 będzie wystarczający? A może są jeszcze inne kotły warte większej uwagi? Wdzięczna będę za wszelkie sugestie.

witam

oba te kotły z pewnością dla parametrów podanego domu wystarczą

pozdrawiam

annyonne
02-01-2014, 21:24
witam

oba te kotły z pewnością dla parametrów podanego domu wystarczą

pozdrawiam

a który byłby bardziej wskazany? ;)

zbigor
04-01-2014, 11:44
To i ja poprosze o poradę. Kocioł ok 20kW 2-funkcyjny, Myślę że powinien wystarczyć na ocieploną 3 warstwową ścianę z 10cm styropianu w domu "kostka" o pow 180m2 z lat 80-tych. Kocioł ma być zamiast kotła węglowego wiec pasował by chyba najbardziej taki który obsłuży otwarty uklad ogrzewania. Wolałbym uniknąć przerabiania układu ogrzewania, wymiany grzejników. Wysokość pionu od kotła do zbiorniczka przelewowego to ok 7metrów.

mar1973
04-01-2014, 12:25
To i ja poprosze o poradę. Kocioł ok 20kW 2-funkcyjny, Myślę że powinien wystarczyć na ocieploną 3 warstwową ścianę z 10cm styropianu w domu "kostka" o pow 180m2 z lat 80-tych. Kocioł ma być zamiast kotła węglowego wiec pasował by chyba najbardziej taki który obsłuży otwarty uklad ogrzewania. Wolałbym uniknąć przerabiania układu ogrzewania, wymiany grzejników. Wysokość pionu od kotła do zbiorniczka przelewowego to ok 7metrów.

witam

przyjrzyj się kotłom TERMET
pozwalają podłączać do instalacji "otwartych"

pozdrawiam

rafaljezus
26-01-2014, 22:20
Witam,

Sytuacja u mnie wygląda tak:
Kubatura - 850m3
Powierzchnia netto (podłóg) - 242m2
Powierzchnia użytkowa - 125m2
Z projektu Obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła budynku Q=9,7kW

W projekcie założono grzejniki , podłogówka w łazienkach i kuchni- ja zmieniam na 100% podłogowego grzania + cwu. Powierzchnia podłóg ogrzewanych podłogówką ok 147m2.
Planuje kocioł kondensacyjny 1-f z zasobnikiem 150l. I teraz pytanie czy moje Q zmieni sie przy zastosowaniu 100% podłogówki i jaki kocioł należy dobrać. W projekcie przyjęto moc kotła 24kW!! (Vitopend 100 WHE + zbiornik Vitocell 100-W). Mam wrażenie, że to dużo, trochę poczytałem i wynika z tego że najlepiej kiedy dolny zakres jak najniższy. Proszę o podpowiedź.

A i dodam że garaż w bryle nieogrzewany i dom podpiwniczony (piwnica nieogrzewana)

Pozdrawiam,

teres
26-01-2014, 22:40
(...)Z projektu Obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła budynku Q=9,7kW(...) I teraz pytanie czy moje Q zmieni sie przy zastosowaniu 100% podłogówki i jaki kocioł należy dobrać.(...)
Oczywiście, że się nie zmieni. Wybierz coś z maksymalną mocą 12-15kW.

RAPczyn
27-01-2014, 09:35
Nie ma sensu montaż kotła dużej mocy.

rafaljezus
27-01-2014, 11:25
RAPczyn możesz rozwinąć

Pozdrawiam,


Nie ma sensu montaż kotła dużej mocy.

zbigor
28-01-2014, 09:56
Witam
Prosze o praktyczną poradę czy kocioł gazowy o przepływie wody użytkowej dla Dt=30K 11,4 litra /minutę wystarczy by wziąć gorący prysznic czy będzie tylko ciepła woda leciała.? Prysznic ze zwykłej standardowej słuchawki , żadnych deszczownic itp.
Chodzi o taki kocioł http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_standardowe_kotly_co/dwufunkcyjne/Miniterm_GCO-DP-21-23/

mar1973
28-01-2014, 11:08
Witam
Prosze o praktyczną poradę czy kocioł gazowy o przepływie wody użytkowej dla Dt=30K 11,4 litra /minutę wystarczy by wziąć gorący prysznic czy będzie tylko ciepła woda leciała.? Prysznic ze zwykłej standardowej słuchawki , żadnych deszczownic itp.
Chodzi o taki kocioł http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_standardowe_kotly_co/dwufunkcyjne/Miniterm_GCO-DP-21-23/


witam

oczywiście, że tak
aż za nadto

pozdrawiam

zbigor
28-01-2014, 18:46
mar1973 thx :)

Niestety zmiana planów
Instalator stwierdził, że skoro są baterie termostatyczne to bedzie kłopot wiec kocioł 2 funkcyjny odpada.
Pozostaje 1funkcyjny + zasobnik. Zatem co wybrać? Ma być tanio i dobrze. Instalator sugeruje zestaw DeDietrich:kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania 24KW +zasobnik DeDietrich100l+sterowanie pokojowe. Cena 4,2 tyś. Do ogrzania 200m2 kostka z lat 80 z piwnicą bez wylewki (klepisko) Ściany z suporeksu + pustka powietrzna + cegła + 10cm styropianu. Okna z szybami 1,1W
Co w tej chwili warto brać oprócz DeDietricha?

rafaljezus
28-01-2014, 22:14
Przejrzałem ofertę kotłów, dostępność serwisu, autoryzowane placówki itp ... i wydaje się że Buderus Logomax plus GB162 2,7-15,2 kW będzie OK? (choć ta cena to masakra) z zasobnikiem ok.150l (do tego RC35)
(3 os. rodzina). Czy macie jakieś uwagy co do tego modelu może ktoś z was go użytkuje?
W czwartek jadę do oddziału w Czeladzi popytać u "źródła". Co do zasobnika czy musi być Buderusa czy można innej firmy za mniejsze pieniądze ?

Pozdrawiam,


Oczywiście, że się nie zmieni. Wybierz coś z maksymalną mocą 12-15kW.

vodoo
29-01-2014, 10:17
Hey,

Jestem na etapie ogarniania kotłowni i chce sie poradzić bo czuje, że niektorzy instalatorzy nieźle mnie naciągają ;)

Domek to:

- 90m2 (rok budowy 2013)
- szereg, środkowy
- ławy betonowe, ściany bloczki ceramiczne
- dach dachowka ceramiczna
- poddasze wełna mineralna 25cm płyta gk
- 3 osoby (2+1)
- podłogówka na dole + 2 drabinki w łazienkich + 4 grzejniki w pokojach

Chciałbym prostą instalacje z niskiem lub średniej półki, co polecacie. Czy może mi ktoś też zupełnie wstępnie wycenić komplet ze wszystkimi potrzebnymi pompami etc. ?

dzięki z góry :)

DEZET
29-01-2014, 15:43
mar1973 thx :)

Niestety zmiana planów
Instalator stwierdził, że skoro są baterie termostatyczne to bedzie kłopot wiec kocioł 2 funkcyjny odpada.
Pozostaje 1funkcyjny + zasobnik. Zatem co wybrać? Ma być tanio i dobrze. Instalator sugeruje zestaw DeDietrich:kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania 24KW +zasobnik DeDietrich100l+sterowanie pokojowe. Cena 4,2 tyś. Do ogrzania 200m2 kostka z lat 80 z piwnicą bez wylewki (klepisko) Ściany z suporeksu + pustka powietrzna + cegła + 10cm styropianu. Okna z szybami 1,1W
Co w tej chwili warto brać oprócz DeDietricha?

Możesz wyjaśnić jaki problem wystąpi z piecem 2f i baterią termostatyczną?
P.S. Używam starego termeta 21kW (ze świeczką) i spokojnie pod prysznic wystarcza aż nadto- poparzyć się można.

autorus
29-01-2014, 15:57
też mam 2f i termostatyczne i działa ok.
No chyba ze ktoś od razu chce mieć odpowiednią temperaturę to się niestety nie da. Trzeba poczekać.

zbigor
29-01-2014, 16:30
Możesz wyjaśnić jaki problem wystąpi z piecem 2f i baterią termostatyczną?
P.S. Używam starego termeta 21kW (ze świeczką) i spokojnie pod prysznic wystarcza aż nadto- poparzyć się można.
Instalator stwierdził że kocioł 2funkcyjny nie zapewnia odpowiednio "równej" temperatury wody. Może wystąpić efekt "pulsowania" temperatury wody z prysznica. Gdy jest zasobnik to woda ma mniej wiecej stałą temperaturę , termostat baterii sie do tego dostosuje i nic sie nie dzieje. Gdy woda idzie z kotła 2 funkcyjnego to najpierw jest ciut chłodniejsza zanim sie cały wymiennik rozgrzeje wiec termostat baterii daje jej wiecej kosztem zimnej. Gdy robi sie cieplejsza bo palnik kotła ma pełną moc to daje tej gorącej wody mniej w prysznicu, zmniejsza sie zapotrzebowanie, palnik kotła wtedy daje mniej ognia, woda idzie chłodniejsza przez co termostat baterii znów musi ograniczyć ilość zimnej wody kosztem "chłodniejszej"ciepłej . I tak w kólko. Stąd podczas brania prysznica można mieć wodę ciepłą i gorącą.
Efekt może ale nie musi wystąpić. pamiętam że gdy kupowałem panel prysznicowy, sprzedawca pytał o źródło ciepłej wody. Do tej pory był kocioł z zasobnikiem wiec kłopotu nie było.

gentoonx
29-01-2014, 18:25
Instalator stwierdził że kocioł 2funkcyjny nie zapewnia odpowiednio "równej" temperatury wody. Może wystąpić efekt "pulsowania" temperatury wody z prysznica. Gdy jest zasobnik to woda ma mniej wiecej stałą temperaturę , termostat baterii sie do tego dostosuje i nic sie nie dzieje. Gdy woda idzie z kotła 2 funkcyjnego to najpierw jest ciut chłodniejsza zanim sie cały wymiennik rozgrzeje wiec termostat baterii daje jej wiecej kosztem zimnej. Gdy robi sie cieplejsza bo palnik kotła ma pełną moc to daje tej gorącej wody mniej w prysznicu, zmniejsza sie zapotrzebowanie, palnik kotła wtedy daje mniej ognia, woda idzie chłodniejsza przez co termostat baterii znów musi ograniczyć ilość zimnej wody kosztem "chłodniejszej"ciepłej . I tak w kólko. Stąd podczas brania prysznica można mieć wodę ciepłą i gorącą.
Efekt może ale nie musi wystąpić. pamiętam że gdy kupowałem panel prysznicowy, sprzedawca pytał o źródło ciepłej wody. Do tej pory był kocioł z zasobnikiem wiec kłopotu nie było.

Niezłe baje chłopina prawi, albo najarał się jakiego zioła ;)

oj będziesz miał problem z tym wykonawcą, pewnie coś spierdzieli, ale ... sza

DEZET
30-01-2014, 14:16
Hehe, a o tym że w rurkach wody nie nagrzeje i najpierw leci chłodna nic nie powiedział? Przy zasobniku od razu ciepła ;)
Nie wiem ile trzeba byłoby lać wody, żeby na prysznicu cuda się działy. Co innego gdy nagle ktoś pobierze ciepłą w innym miejscu, może się ochłodzić.
Żeby ten Twój zbigor - fachowiec wiedział, jak działa bateria termostatyczna, to głupot by nie gadał.

zbigor
30-01-2014, 14:53
Hehe, a o tym że w rurkach wody nie nagrzeje i najpierw leci chłodna nic nie powiedział? Powiedział o rurkach , z resztą sam wiem bo do kotła jest z 8 metrów wiec czekam i tak z pół minuty zanim zimna zleci. Powiedział, że przy zasobniku ciepła jest chwile wcześniej bo jest już przygotowana, a nie zaczyna być dopiero przygotowywana.
Sam już nie wiem co mam myśleć. Kołomyja w głowie...

Greengaz
30-01-2014, 16:16
Aby przy zasobniku była od razu ciepła konieczna jeszcze cyrkulacja. Bez niej będzie praktycznie to samo. Musi zlecieć z rurki.

rafaljezus
30-01-2014, 18:06
HEj,

Dziś byłem u "Buderusa" zapytałem o Buderus Logamax plus GB162 2,7-15,2 kW z zasobnikiem 150L (bo taki wstepnie chcę) po kilku minutach pan zaproponował wziąc pod rozwage również np model GB162-25T 40S jesli dobrze zapamietałem czyli jush z wbudowanym zasobnikiem (40 lub 60 L) , stwierdził że mój wybór jest OK ale zużycie gazu na podgrzanie 150l przy max 15kW może okazać sie wieksze niz szybko podgrzane 40/60l przy 25kW ? - to jedno
A co dalej z tymi 25kW kontra 15kW w kontekście podłogówki która bedzie w calym domu (~145m2), czy tu energia idzie w komin czy poprostu kocioł ma rezerwe (zapas) i nie wykorzystuje moc (ten z 25kW).?

Pozdrawiam,

a_di
31-01-2014, 14:13
Hej,
Mam problem z wyborem pieca gazowego... jest ich po prostu za dużo, a opinii o nich za mało :)
Czego szukam:
- kondensat, 2 funkcyjny, z wbudowanym zasobnikiem, wiszący, z możliwoscia sterowania podłogówka i kaloryferami
- dom 125mkw+garaż, parter 50mkw(w tym ok 35-40mkw podłogówki czyli 5-6 obiegów) piętro i małe poddasze z kaloryferami,
- środkowa szeregówka, ocieplenie ścian 15cm lambda 040, poddasze 25+5cm, okna 7 komorowe, szyby 2 komorowe

Co znalazłem (ceny z hurtowni, porównując z ceneo są o ok 1tyś wyższe):
-Vaillant 24/29kW VCW 296 z zasobnikiem 20l, mieszacz, sterowaniem pogodowym i wyjściem do komina za 8 300netto
-DeDitrich INNOVENS MCA 25/28 BIC z zasobnikiem 40l, sterownik i regulator 2 obiegów 7 600netto
-Immergas Vitric Zeus Superior 26kW z zasobnikiem 54l i sterowaniem 7 600netto
-Beretta Boiler Green 25 z zasobnikiem 54l i programatorem 6 500netto

Brotje WBK i Viessmana 222 odrzucam ze względu na cenę.

I teraz dylemat, rozpiętość cenowa nie jest aż tak straszna, a wszędzie polecają Berette(podobno za pierwsze uruchomienie Beretty się nie płaci a za resztę już tak czyli pewnie oni ponoszą ten koszt).

Jesteście w stanie któryś polecić albo zdyskredytować?

Dodatkowo, kupować w hurtowni czy sklepie internetowym?

Dzięki za jakiekolwiek wskazówki!

maksio75
31-01-2014, 14:57
HEj,

Dziś byłem u "Buderusa" zapytałem o Buderus Logamax plus GB162 2,7-15,2 kW z zasobnikiem 150L (bo taki wstepnie chcę) po kilku minutach pan zaproponował wziąc pod rozwage również np model GB162-25T 40S jesli dobrze zapamietałem czyli jush z wbudowanym zasobnikiem (40 lub 60 L) , stwierdził że mój wybór jest OK ale zużycie gazu na podgrzanie 150l przy max 15kW może okazać sie wieksze niz szybko podgrzane 40/60l przy 25kW ? - to jedno
A co dalej z tymi 25kW kontra 15kW w kontekście podłogówki która bedzie w calym domu (~145m2), czy tu energia idzie w komin czy poprostu kocioł ma rezerwe (zapas) i nie wykorzystuje moc (ten z 25kW).?

Pozdrawiam,
Spokojnie bierz 15 kw, taki piec pracuje u mnie pierwszy sezon, przy największych mrozach tej zimy ok - 20 pracował na 46 % i miał jeszcze zapas mocy, przy bojlerze 140 l jaki posiadam też nie brakuje gorącej wody i nie czeka się na nią długo. Zasobnik mam Galmeta. Listopad i grudzień 2013 r było bardzo ciepło kociołek chodził praktycznie cały czas na 20% mocy czyli min 3KW. średnie zużycie gazu na styczeń 8 m, list, grudz-5,5 m. W domu temp 21,5-22 st

DEZET
31-01-2014, 17:24
rafaljezus- duża moc kotła konieczna jest na ogrzanie cwu, do co wystarczają znacznie mniejsze moce... chyba, że dom nie ma ocieplenia ;)

mistalova
31-01-2014, 18:20
Wszystkie sa podobne, skoro maja byc z wbudowanym zasobnikiem, to moc maksymalna nie ma az takiego znaczenia - bierz ten, ktory schodzi z moca najnizej, bo to w Twoim przypadku bedzie mialo znaczenie.

Ps. ja zaryzykowalem i wzialem Berette (wprawdzie inny model, conice green)- miala mala moc minimalna, niezla elektronike, w miare tania i jest produkowana w polsce, nie w chinach.
No i jak na razie chodzi trzeci sezon bez zastrzezen...

a_di
31-01-2014, 19:13
Wszystkie sa podobne, skoro maja byc z wbudowanym zasobnikiem, to moc maksymalna nie ma az takiego znaczenia - bierz ten, ktory schodzi z moca najnizej, bo to w Twoim przypadku bedzie mialo znaczenie.

Ps. ja zaryzykowalem i wzialem Berette (wprawdzie inny model, conice green)- miala mala moc minimalna, niezla elektronike, w miare tania i jest produkowana w polsce, nie w chinach.
No i jak na razie chodzi trzeci sezon bez zastrzezen...

Dzięki! Sprawdzę który ma najmniej, ale beretta ma min 6kW.

Edit, wszystkie mają porównywalną moc min. 4,7-6,0kW

Greengaz
31-01-2014, 22:58
HEj,

Dziś byłem u "Buderusa" zapytałem o Buderus Logamax plus GB162 2,7-15,2 kW z zasobnikiem 150L (bo taki wstepnie chcę) po kilku minutach pan zaproponował wziąc pod rozwage również np model GB162-25T 40S jesli dobrze zapamietałem czyli jush z wbudowanym zasobnikiem (40 lub 60 L) , stwierdził że mój wybór jest OK ale zużycie gazu na podgrzanie 150l przy max 15kW może okazać sie wieksze niz szybko podgrzane 40/60l przy 25kW ?

Poczytaj http://www.e-instalacje.pl/a/4166,kociol-z-zasobnikiem-razem-czy-osobno

Ceslav
01-02-2014, 13:40
A ja wlasnie przymierzam sie do zakupu kotla 1F i moje obserwacje, sprawdzic czy:
1. kociol ma wbudowana pompke obiegowa, jaka jest jej moc?
2. czy ma wbudowany zawor 3D?
3. jak duzy jest wymiennik ciepla, jaka powierzchnia wymiany?
4. czy w zestawie znajduje sie zestaw przylaczeniowy - kominowy, wlot- wylot, badz kombinowany
5. czy w zestawie znajduje sie zestaw przylaczeniowy ( woda wlot, woda CO, wylot CO, wlot CWU, wylot CWU, odprowadzenie kondensatu) wielu producentow karze sobie placic dodatkowo
6.w jaki sposob mozna zdemontowac wymiennik celem przeczyszczenia - czu mozna to robic samemy?
7.koszt pierwszego uruchomienia?
8.studium automatyki
9.mozliwosc i zasady przejscia w stan uspienia - przy wspolpracy z kominkiem PW

I tu widac kto dla kogo - dla uzytkownika czy dla serwisanta.

Greengaz
01-02-2014, 15:48
A ja wlasnie przymierzam sie do zakupu kotla 1F i moje obserwacje, sprawdzic

6.w jaki sposob mozna zdemontowac wymiennik celem przeczyszczenia - czu mozna to robic samemy?

I tu widac kto dla kogo - dla uzytkownika czy dla serwisanta.
Dodaj jeszcze samodzielna regulację za pomocą własnego analizatora spalin, np.: http://analizatoryspalin.istore.pl/pl,product,3692766,3,lata,leasing,serwis,i,gwaranc ja,analizator,spalin,ecom,clv.html

rafaljezus
02-02-2014, 16:30
A jak u ciebie z pow. domu oraz ociepleniem ścian, skosów i podłóg?


Spokojnie bierz 15 kw, taki piec pracuje u mnie pierwszy sezon, przy największych mrozach tej zimy ok - 20 pracował na 46 % i miał jeszcze zapas mocy, przy bojlerze 140 l jaki posiadam też nie brakuje gorącej wody i nie czeka się na nią długo. Zasobnik mam Galmeta. Listopad i grudzień 2013 r było bardzo ciepło kociołek chodził praktycznie cały czas na 20% mocy czyli min 3KW. średnie zużycie gazu na styczeń 8 m, list, grudz-5,5 m. W domu temp 21,5-22 st

rafaljezus
02-02-2014, 16:32
Dzięki za link, to mnie utwierdziło, że idę w dobrym kierunku :)



Poczytaj http://www.e-instalacje.pl/a/4166,kociol-z-zasobnikiem-razem-czy-osobno

maksio75
02-02-2014, 19:09
A jak u ciebie z pow. domu oraz ociepleniem ścian, skosów i podłóg?
Dom jak na te czasy średnio ocieplony bo 12 cm styropiaun na ścianie z pustaka, dach skosy dopiero w tym sezonie ocieplone wełną min 15 cm ale dosyć wysoka lambda, do tego strop tez ocieplony ale10 cm, podłoga-nie pamiętam. Okna dwuszybowe - nie posiadam dużych przeszkleń, rekuperatora brak

Radek.s69
06-02-2014, 12:45
Witam wszystkich, jako nowy użytkownik i stary obserwator forum. W zasadzie przeczytałem prawie wszystko tu i nie tylko tu o piecach, mocach, zużyciu, itp. Stwierdzam, że wiedzę mam przez to sporą, ale nic z niej nie wynika. Mam już instalację w domu i zamierzam zbudować kotłownię. Mój główny problem, to wybór mocy pieca i elementy wyposażenia kotłowni. Np. zasadność stosowania sprzęgła, ilość obiegów, itp. Sami wiecie, jaki z tym bajzel, a każda wypowiedź fachowców wydaje się zasadna (no, może z niektórymi wyjątkami). Zdrowy rozsądek podpowiada, że czym moc bliższa zapotrzebowaniu na ciepło, tym lepiej, ale z drugiej strony, może rozsądek nie wie o wszystkich danych, jakie należy wziąć pod uwagę.
Na chwilę obecną chciałbym wykonać OZC. Niby trochę o swoim domu wiem i poradziłbym sobie bez tego, ale wyznaję zasadę, że lepiej być świadomym, niż nie. Tyle filozofii. Potrzebuję kontaktu z ASOLTEM, bo chciałbym, żeby mi takie coś wykonał. Może, jako użytkownik forum mogę się z nim bezpośrednio skontaktować, ale nie wiem, jak?

Greengaz
06-02-2014, 13:22
Znajdź jakikolwiek wpis użytkownika, kliknij na nick to rozwinie się menu w którym na drugiej pozycji jest "Wiadomość prywatna". Kliknij na nią. Otworzy się już zaadresowany arkusz wiadomości. Wpisz treść i wyślij.

Radek.s69
06-02-2014, 14:32
Dzięki za podpowiedź. Już działam. Dziękuję także za to, że wiele skorzystałem na twoich opisach i uwagach dotyczących różnych zagadnień z tej i pokrewnej dziedziny (byłem i na rekuperatorach - bo takowy mam, i na zmiękczaczach). Tak więc nieświadomie wiele i mi doradziłeś (czytaj POMOGŁEŚ) i wiele się nauczyłem.
Pozdrawiam.

Lusia191
06-02-2014, 15:01
Witam :) potrzebuję Waszej pomocy:rolleyes:

Jesteśmy na etapie instalacji gazowej i mamy do wyboru 2 piece firmy Die Dietrich :

1) http://www.dedietrich.pl/Produkty/Katalog-produktow/Technika-domowa/Gazowe-wiszace-kotly-kondensacyjne/MCR3-BS

2) http://dedietrich.pl/Produkty/Katalog-produktow/Technika-domowa/Gazowe-stojace-kotly-kondensacyjne/MODULENS-AGC-V-160-SL

ponoć oba są bardzo dobre, różnią się ceną, ale jeśli chodzi o funkcjonalność?? sama nie wiem czy ktoś któryś ma i może pomóc? będę baaaaaaaardzo wdzięczna :wiggle:

Radek.s69
06-02-2014, 17:17
Lusia!
Nie jestem specjalistą od pieców (czy tam kotłów). I nie chcę, żeby tu na mnie krzyczeli fachowcy, ale:
jeśli to nie kwestia pieniędzy a przykładasz wagę do estetyki, to wybierz ten drugi. Ja mam podobny problem, (choć nie mam jeszcze wybranej marki) ale lubię porządek i rozpatruję przeważnie lodówki (tylko te zbiorniki małe, bo np. okazuje się, że 100l, to nie jest 100l).
lodówki podobno są tak skonfigurowane, że jeśli chodzi o c.w.u., to mimo tej samej wielkości zasobnika w stosunku do osobnego, są bardziej wydajne, czyli komfortowe (to informacja z folderów reklamowych)
W bliźniaku, w którym prowadziłem prace, miałem przypadek, gdzie w dwóch identycznych domach ten sam hydraulik wykonywał instalacje. w jednym zamontował Viessmanna 200 z osobnym zasobnikiem firmowym, a w drugim lodówkę Vitodens 222f 130l. Kotłownia zdecydowanie przyjemniejsza i schludna. a właściciele obydwu twierdzą, że ten kompaktowy pracuje lepiej (ale to może być subiektywne).
pozwoliłem sobie spojrzeć na twój domek i stwierdzam, że pomieszczeń gospodarczych, to prawie nie masz, a garaż mały, więc miejsce, to cenna rzecz.
co do funkcjonalności: od strony technicznej, zużycia paliwa i awaryjności, to sama widzisz, że są tomy napisane. Dla mnie funkcjonalność jako użytkownika, to jak najlepiej zautomatyzowany zestaw z czytelnym sterownikiem i intuicyjną obsługą po polsku. Do tej funkcjonalności dorzuciłbym przyzwoitego serwisanta. I oczywiście rzetelnie wykonaną pracę hydraulika.
przejrzałem instrukcję techniczną tych urządzeń poprzez Twój link i oceniłem je, jako bardzo czytelne i rzeczowe (a nie wszystkie takie są). Gdyby serwisant zaginął w zimne dni, to z wieloma rzeczami na jej podstawie sam bym sobie poradził.
Życzę dobrego wyboru i bezawaryjnej pracy.

a_di
17-02-2014, 13:31
Hej,
Mam problem z wyborem pieca gazowego... jest ich po prostu za dużo, a opinii o nich za mało :)
Czego szukam:
- kondensat, 2 funkcyjny, z wbudowanym zasobnikiem, wiszący, z możliwoscia sterowania podłogówka i kaloryferami
- dom 125mkw+garaż, parter 50mkw(w tym ok 35-40mkw podłogówki czyli 5-6 obiegów) piętro i małe poddasze z kaloryferami,
- środkowa szeregówka, ocieplenie ścian 15cm lambda 040, poddasze 25+5cm, okna 7 komorowe, szyby 2 komorowe

Co znalazłem (ceny z hurtowni, porównując z ceneo są o ok 1tyś wyższe):
-Vaillant 24/29kW VCW 296 z zasobnikiem 20l, mieszacz, sterowaniem pogodowym i wyjściem do komina za 8 300netto
-DeDitrich INNOVENS MCA 25/28 BIC z zasobnikiem 40l, sterownik i regulator 2 obiegów 7 600netto
-Immergas Vitric Zeus Superior 26kW z zasobnikiem 54l i sterowaniem 7 600netto
-Beretta Boiler Green 25 z zasobnikiem 54l i programatorem 6 500netto

Brotje WBK i Viessmana 222 odrzucam ze względu na cenę.

I teraz dylemat, rozpiętość cenowa nie jest aż tak straszna, a wszędzie polecają Berette(podobno za pierwsze uruchomienie Beretty się nie płaci a za resztę już tak czyli pewnie oni ponoszą ten koszt).

Jesteście w stanie któryś polecić albo zdyskredytować?

Dodatkowo, kupować w hurtowni czy sklepie internetowym?

Dzięki za jakiekolwiek wskazówki!

Wracając do tematu to na polu bitwy zostały:
1. Beretta Boiler Green 25 z zasobnikiem 54l
2. Vaillant VC ecoTEC pro 226/3-3 + zasobnik na poddaszu 100l -
3. Viessmana 222 z wbudwanym zasobnikiem
4. Brotje WBK 20 z wbudowanym zasobnikiem

i moje pytania:
- róznica między 1 i 2 to 1,5tysiąca, 2 i 3 to 1,5tysiąca itd, o Berettcie znalazłem mieszane opinie, o reszcie nie za dużo
- czy vailant z zadobnikiem kóry bedzie na poddaszu to dobry wybór? instalacja będzie rozwleczona po całym domu bo na parterze podłogówka z rozdzielaczem piętro piec a poddasze zasobnik(parter to wc i kuchnia, pietro łazienka, poddasze ocieplone użytkowe)
- czy mając pogodowkę dokupić sterownik pokojowy z pomiarem temperatury wewnętrznej?
- paląc od czasu do czasu w kominku na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca i sterowania, żeby po rozpaleniu kominka piec dalej nie grzał tylko na pomiar zewnętrznej temperatury(nie przeszkadza mi ręczne wyłączenie ogrzewania ale jeśli się da automatycznie to jeszcze lepiej.)


Dzięki

lucjus
02-03-2014, 08:45
Nam hydraulik zaproponował Buderus, domek parterowy, podłogówka + gaz, zobaczymy

okojan
02-03-2014, 12:48
Proszę o porade. Audytor ozc jest jednak za trudny.

Jaki piec kondensacyjny, jednofunkcyjny ( ile KW) mi radzicie dobrać do domku parterowego z poddaszem użytkowym, kubatura - 710 m3; powierzchnia użytkowa- 154 m2; garaż nieogrzewany w bryle budynku- 40 m2(ocieplenie 5 cm styro pomiedzy garażem a domem;pustak Porotherm 25; ocieplenie- styropian 20 cm na sianach zewnętrznych, 20 cm w podłodze,5 cm na suficie garażu ( u góry jest pokój),dach - wełna mineralna 25 cm ( dobry współczynnik U), 3 osoby w tym 1 dziecko. Będzie ogrzewanie podłogowe na całości domu plus dwa grzejniki wpiete pod osobny obieg podłogówki ( w łazienkach);gaz z sieci;okna dwuszybowe;rolety zewnętrzne;10 okien poddaszowych; dwie łazienki - mogą być używane w tym samym czasie;salon i czesć dzienna usytuowane na południe (przeszklenia).
Instalator proponuje mi:
- Vaillant VC 146/5-5 ; zasobnik 150 l ( Vaillant podaje: Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 3,3-14,9 kW. Moc maksymalna dla zasobnika c.w.u. 16 kW )

Czy zasobnik na 150 l nie jest za duży ( moze kupić mniejszy np. 120 l)?
Czy kocioł nie bedzie za duży lub za słaby?

grzeniu666
02-03-2014, 13:03
@okojan, na moje oko wygląda to dobrze. Zasobnika mniejszego jak 150L bym nie dawał.

okojan
05-03-2014, 17:03
Dziekuje grzeniu666 !

okojan
05-03-2014, 18:48
Czy lepszy bedzie zbiornik do pieca także Vaiilant - VIH R czy Galmet ? Instalator twierdzi, ze różnica jest tylko w cenie. A jak jest faktycznie z trwałością, izolacją cieplną itp.?

VIP Jacek
09-03-2014, 17:44
Dom z poddaszem użytkowym 180 m2 (garaż 36 m2 temp.10 stopni), dobrze ocieplony z reku, rodzina 4osob. parter podłogówka, poddasze grzejniki, kocioł 1F kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania de dietrich, zasobnik cwu 220 litrów - już mam.
Jaki model i jakiej mocy kocioł dobrać?

grzeniu666
09-03-2014, 18:57
@okojan, jakiś czas temu Vaillant miał pakiety (koteł+zaso+pogodówka+komin) w b. atrakcyjnych cenach (w porównaiu do komponentów osobno). Sprawdź czy nadal ma.

@VIP, typuję MCA 15

VIP Jacek
09-03-2014, 19:25
MCA 15 ma moc 3-15 KW?
A z otwartą komorą, to jaki model?
Na stronie Ditricha nie mogę rozróżnić, które kotły są z otwartą, a które z zamkniętą komorą spalania dotyczy kondensatów.
Ta strona nie jest dla mnie czytelna.

zybie
15-03-2014, 20:09
Wszystkie kondensaty są z zamkniętą komorą spalania

kori
16-03-2014, 21:46
Dostałam.dziś wycenę na mca15.z zasobnikiem 150l i się zalamalam.
Blisko 9.5tys za komplet wraz z sterowaniem pokojowym i cz.mieszaknym

Co Ew innego moge brać pod uwage??

fotohobby
16-03-2014, 22:00
Immergas Victrix 12, Junkers Cerapur Smart 14, Buderus Logamax GB072 14, Beretta Conica Green 15

kori
17-03-2014, 06:23
Dzięki,a kosztowo jak one wychodzą??

wowu84
17-03-2014, 07:05
Witam, chciałem zapytać jaki kociołek polecicie?
Viessmann VITOPEND 100-W 2FZ 31 kW+ Viessmann termostat pokojowy E200
vs
Junkers CERACLASS zW 30-2 DV AE + sterownik Junkers TRZ 12-2

Ewentualnie coś w tej cenie powiedzmy do 3500zl, Konwencjonalny piec (ze wzgledu na istniejaca instalacje dostosowaną pod wyzsza temperature oraz brak podłogówki) dwufunkcyjny, zamknieta komora spalania.
Niektórzy polecaja Termeta. Co sądzicie? Jak z serwisem w okolicach Warszawy?

kori
17-03-2014, 10:53
a tak szczerze powiedziawszy jest jakas zasadnicza roznica pomiedzy tymi piecami??

fotohobby
17-03-2014, 16:48
Niewielka. Patrz na warunki i długość gwarancji, koszt przegladów, ilość serwisantów w Twojej okolicy. To powinno determinować wybór np z tych czterech modeli, ktore podalem.

sabkaa26
17-03-2014, 17:34
To i na mnie przyszła kolej, kilka dni czytania i dalej zero wizji... Nawet nie wiem jaki sposób ogrzewania wybrac;/ Ale skłaniam się do gazowego, skoro mogę podłączyć się do gazu ziemnego. Tylko nie wiem czy ceny nas nie zjedzą. Wcześniej w mieszkaniu mieliśmy piec na drewno:) I tak się zastanawiam czy nie dać pica gazowego + kominek z płaszczem wodnym...hmm a może pompę powietrza - wolelibyście takową nie patrząc na cenę instalacji?
Podaję link do mojego domu, jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego. Czas na dalsze decyzje. Proszę doradzcie coś kompletnemu laikowi, mimo przeczytania całego wątku. Rodzinka 2 + 2. Salon, przedpokoj i łazienki (dół i gra) - podłogówka, reszta kaloryfery.
NIe wiem ile będziemy zurzywać gazu/wody. Przewaznie prysznic i dziecko kąpiel. Raczej oszczędnie, niż szalone kąpiele i upały w domku. Ten kominek z plaszczem to asekuracyjnie jakby opłaty za gaz były za wysokie.
Co ogólnie o tym myślicie? Faktycznie szału można dostać. Nasz wykonawca też dziwak, nic nie doradzi...

http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/lenka,449.html

kori
17-03-2014, 17:35
Po analizie skłaniam się na Buderusa GB072.14
Serwisów w miarę sporo
Gwarancja 5lat
Dobry wybór??

adamfcb
17-03-2014, 18:15
Po analizie skłaniam się na Buderusa GB072.14
Serwisów w miarę sporo
Gwarancja 5lat
Dobry wybór??
Ja na immergasa mam wycene ok 5tys z zasobnikiem, sklep w wawie, jedyny immergas na allegro, latwo znalezc

ziolko
18-03-2014, 08:38
Zastanawia mnie zawsze dlaczego hydraulicy mówią że jedne kotły są gorsze a inne lepsze. Z kąd oni mają taką wiedzę. Czy robią analizy u swoich klientów? czy później tworzą tabele porównawcze? ile modeli kotłów analizują? Jak dawno temu nasz hydraulik zaczął tworzyć analizy? Większość hydraulików nie serwisuje później kotłów więc nie mają pojęcia jak kocioł pracuje. Kolesie w czapce z antenką zawsze polecą taki kocioł na którym najlepiej zarabiają a serwisanci te firmy z którymi mają podpisaną umowę serwisową. Zawsze śmieszy mnie jak ktoś opiera się na opiniach osób które na temat późniejszego użytkowania nie mają zielonego pojęcia. Oczywiście zawsze wszechwiedzący jest hydraulik po podstawówce. Nikt jeszcze nigdy nie zrobił żadnych wiarygodnych testów porównawczych w równych warunkach dla wszystkich kotłów. Nikt nie potrafi przedstawić obiektywnych wyników. Zycie modelów kotłów jest na tyle krótkie że nawet jeżeli urządzenia mają jakąś dobrą lub złą opinie zaraz wchodzą następne modele i znowu zaczyna się od początki. Dlatego nie da się otrzymać informacji, który kocioł jest lepszy można tylko zbierać info które sprawią problemy i jakie sa to problemy. Później eliminować z zakupu te najczęściej awaryjne. Oczywiście trzeba wierzyć że firmy z tradycją na pewno wykonają lepszy kocioł niż jakieś "nonejmy" Jak mam kocił HEF miał byc kiedyś taki super, każdy się podniecał jaki to super sprzęt. Okazało się że to zwykły kloc do spalania ekogroszku stwarzający ogromne problemy prze beznadziejne sterowanie prymitywną automatyką. Automatyka w cudzysłowiu oczywiście bo to raczej kalkulator którego trzeba wspomagać urządzeniem o nazwie ludzki mózg, który w zależności od rodzaju opały i innych różnych rzeczy musi zmieniać tryb podawania, ilość powietrza i inne dziadostwa. Efektem tego jest i tak masa brudnego popiołu i masa siwych włosów na głowie. Oczywiście kocioł polecony przez hydraulika. To miał być Mercedes wśród kotłów. Szkoda gadać

Crisiano
18-03-2014, 12:11
Kazdy hydraulik chwali co mu lepiej sie montuje, na czym lepiej sie zna i co wychodzi dla niego finansowo lepiej. Teorie zawsze mozna dorobic.

sabkaa26
18-03-2014, 15:27
jakie rozwiązanie dla domu o pow uzytkowej 122m, dach dwuspadowy, ocieplony wełną 20. łazienki 2 w jednej prysznic, drugiej wanna. EP - 101.99
4 osoby, czesciej prysznic. Ogrzewanie dół podgłogówka minus jeden pokoik i co, góra grzejniki + łazienka podłogówka. Zimą temp potrafią być bardzo niskie -25, woj podkaprackie, I czy jest sens dokładania do tego kominka z wkładem lub solary?
Prosze o porady

sabkaa26
18-03-2014, 15:35
I jeszcze jedno pytanie.
Czy jest sens wykonać już teraz całą instalację wodno-kan i C.O skoro jeszcze nie wiem na czym bedzie sie opierał system grzewczy?

joni987
22-03-2014, 21:00
jakie rozwiązanie dla domu o pow uzytkowej 122m, dach dwuspadowy, ocieplony wełną 20. łazienki 2 w jednej prysznic, drugiej wanna. EP - 101.99
4 osoby, czesciej prysznic. Ogrzewanie dół podgłogówka minus jeden pokoik i co, góra grzejniki + łazienka podłogówka. Zimą temp potrafią być bardzo niskie -25, woj podkaprackie, I czy jest sens dokładania do tego kominka z wkładem lub solary?
Prosze o porady

Do ogrzewania wziąbym piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Ze względu na nieco większą sprawność i bezpieczeństwo użytkowania ze względu na odizolowaną od pomieszczenia komore spalania + nie śmierdzi gazem.
Teraz pytanie czy z przepływowym ogrzewaniem cwu czy ze wspomaganiem zbiornikiem, czy z osobnym zbiornikiem cwu.

Największą zaletą osobnego zbiornika cwu jest duże ciśnienie w układzie i możliwość jednoczesnego korzystania z kilku źródeł odbioru ciepłej wody - czyli rano 2 osoby na raz mogą brać przysznic co jest (u mnie) częstym zjawiskiem. Dodatkowo jeśli masz oddalone łazienki od kotła możesz wstawić sobie obieg cwu, dzięki temu nie czekasz na wodę tylko masz ją odrazu po odkręceniu kranu, przy dwóch łazienkach musi być w odpowiednim miejscu powrót cwu.

Rozwiązanie z osobnym zbiornikiem jest moim zdaniem najbardziej komfortowe, przy czym jeśli byśmy mieli przepływowe ogrzewanie ze zbiornikem ok. 80l lub pow. jest raczej równie wygodne.
Dodatkowym plusem przy ogrzewaniu zbiornika jest mniejsza maksymalna moc kotła bo nie musi on przepływowo ogrzewać wody.

Jeśli chodzi o kominek to jak najbardziej tak, zawsze to jakaś alternatywa na tanie grzanie a pozatym milo przy nim posiedziec. Nawet jak grzejesz w kominku to jak odpowiednio umieścisz termostat od pieca to piec wówczas będzie mniej grzał a rachunki spadną. Kominek jeśli już chcesz z nawiewem/ płaszczem, to raczej radził bym z płaszczem z tych dwóch, ze zwględu na hałas jaki towarzyszy turbinom nawiewającym (doświadczyłem na własnej skórze) - da się przyzwyczaić ale nie polecam - no a płaszcz wodny to już jak chcesz. Moim zadaniem idea kominka jest taka żeby się dogrzać i żeby było miło i troche przy nim posiedzieć a nie jest grzaniem zasadniczym - bo się zajedziesz z drewnem więc płaszcz ja bym sobie odpuścił a już napewno nawiew. Zawsze możesz się przynajmniej pokusić o kominek bez płaszcza ale zapobiegawczo już tak przystosować rury i instalacje co żeby ewentualna modyfikacja o płaszcz wodny nie była trudna. I to by było chyba najlepsze wyjście.

Z solarami też miałem podobny pomysł, ale po szybkiej kalkulacji nie wygląda żeby ta instalacja miała by się szybko zwrócić ~ 10 lat. Podobnie policzyłem że zaoszczędze wkładając te pieniądze na konto oszczędnościowe - więc słaba inwestycja, nawet bardzo, przynajmniej w naszej szerokości geo.
Do solarów zrobił bym narazie trójniki i zakończył zaworem żeby istalacja była przystosowana do takiej możliwości i łatwo później o nią rozbudowywalna, jeśli już chcesz mieć taką możliwość.

Jeśli chodzi o rury to ja bym już kładł, zostawił tylko rurę do obiegu cwu, i pamiętał o dostatecznej śrenicy rur żeby ciśnienie w kranach było normalne.

Nikmot
22-03-2014, 23:40
witam ,

jakie rozwiązanie dla domku o powierzchni grzewczej ok 180m2, 2 osoby, łazienki bardzo blisko kotłowni. Jest też podłogówka oraz kominek z p.w.

Wybrałem ISOTWIN CONDENS F 30-B: moc - w funkcji c.o. (przy 50/30oC): 5,4-25,7 kW, w funkcji c.w.u.: 5,0-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 300C: 21,0 l/min.
http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isotwin-cds/
koszt ok 6000 zł

Podoba mi sie w nim to że zajmuje mało miejsca,i ma wbudowane 2 zasobniki po 21l,

Prosze o informację czy to dobry wybór, czy ewentualnie coś innego w podobnych pieniążkach, ( chciałbym uniknąć rozwiazania - piec + zasobnik osobno - no chyba ze jakies mega rozsądne argumenty )

Piotrek2005
24-03-2014, 08:49
witam
w domu o pow 110m2 użytkowej jest kocioł starego typu z opisem "Gazowy kocioł wodny CO typu BMK"
problem w tym że nie był on NIGDY użytkowany a minęło około 20 lat
jest podłączony do instalacji, brakuje tylko grzejników
czy jest sens próbować go uruchomić czy od razu dać se spokój i kupować nowy?
czy jeśli będzie działał to można do niego dołożyć zasobnik do CWU?
czy jeśli będzie działał to zużycie gazu będzie dużo wyższe od zużycia we współczesnych kotłach?

kori
26-03-2014, 10:54
wracam ponownie do tematu
wybieram pomiedzy Buderus GB072 a Dietrich MCA15

Czy znacie moze jakies zalety/wady jednego i drugiego??
Slyszalam tylko ze buderusa ciezko sie "czysci" w srodku, ze wzgledu na konstrkucje
coś wiecej??

autorus
26-03-2014, 11:51
30kw dla 180m2 ??? Najpierw zrob ozc a potem szukaj kotla.




witam ,

jakie rozwiązanie dla domku o powierzchni grzewczej ok 180m2, 2 osoby, łazienki bardzo blisko kotłowni. Jest też podłogówka oraz kominek z p.w.

Wybrałem ISOTWIN CONDENS F 30-B: moc - w funkcji c.o. (przy 50/30oC): 5,4-25,7 kW, w funkcji c.w.u.: 5,0-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 300C: 21,0 l/min.
http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isotwin-cds/
koszt ok 6000 zł

Podoba mi sie w nim to że zajmuje mało miejsca,i ma wbudowane 2 zasobniki po 21l,

Prosze o informację czy to dobry wybór, czy ewentualnie coś innego w podobnych pieniążkach, ( chciałbym uniknąć rozwiazania - piec + zasobnik osobno - no chyba ze jakies mega rozsądne argumenty )

Nikmot
26-03-2014, 22:38
30kw dla 180m2 ??? Najpierw zrob ozc a potem szukaj kotla.

to najmniejszy kocioł kondensat z ich oferty, a jezeli chodzi o c.o. (przy 50/30oC): 5,4-25,7 kW,

VIP Jacek
27-03-2014, 16:54
a co sądzicie o firmie Termet?
Kotły tańsze prawie o połowę i z gwarancją 3-letnią.
Po 10-15 latach wszystkie trzeba wymieniać.

DEZET
29-03-2014, 09:21
a co sądzicie o firmie Termet?
Kotły tańsze prawie o połowę i z gwarancją 3-letnią.
Po 10-15 latach wszystkie trzeba wymieniać.
Teraz użytkuję termet 2f (18lat) i planuję do nowego, też taki tylko turbo 21kW.

rever
30-03-2014, 19:36
Witam,

Potrzebuję pomocy przy wyborze odpowiednich urządzeń do CO (gaz) + CWU w domu:
- powierzchnia: 128m (solbet 24cm, dachówka ceramiczna)
- do tego jest garaż w bryle + pomieszczenie nad garażem: 48m - w garażu jest kotłownia
- ocieplenie: styropian 15 (ściany i podłoga), poddasze: wełna 15+10
- dół: podłogówka (salon, łazienka, korytarz, ganek itp), grzejniki: pokój, łazienkowy, garaż
- góra: podłogówka (łazienka), grzejniki: 3 pokoje, pralnia, korytarz, duże pomieszczenie nad garażem

Instalator polecał mi piec viessman'a 24kw. Do tego osobno osobno zbiornik CWU - także viessman'a, gdzie cena oscylowała w granicach 7 tys.
Dodatkowo jakieś zawory dwutorowe/dwufazowe (nie pamiętam dokładnie nazwy), które miały zabezpieczać instalacje przed dodatkowym przegrzaniem. Osobne do podłogówki, osobne do grzejników. Licząc na mój dom sam piec + zawory wyszły by pewnie ponad 10 tys. To trochę za dużo i szukam oszczędności.
Kolejnym typem są piece Vaillanta, lub Dietrich'a - około 24kw + 120..150L cwu. Jednak jest tego tyle modeli, że już nie wiem co wybrać ;/

Chciałbym aby zbudowanie kotłowni zamknęło się na kwotach 9 tys (+/- 1000).

Proszę o doradzenie jakichś sensownych rozwiązań, by mnie jakiś instalator nie wpuścił w maliny polecając "piec taki jak u znajomego" :)

pozdrawiam

Luki007
31-03-2014, 11:56
Witam

również potrzebuje pomocy w wyborze kotła. Wybór padł na Buderus GB072 + RC35 pozostaje kwestia mocy 2,9-14,2 KW czy 4,7-20,6 KW.
Projekt Jabłoń 2 MTM Style, 156 m2 p. użytkowej + 17 m2 garaż +10C, kubatura 772 m3, ytong 24cm + 18 cm styropian biały, 20cm w podłodze i 25 cm wełny skosy i dach. Wentylacja grawitacyjna. Parter podłogówka u góry 4 grzejniki. Czy ten piec 14 KW nie jest czasem za mały?

Druga sprawa to zasobnik. Jak to jest że ten kocioł ma moc grzania wody 15,1 KW a zasobnik Galmet SGW(S)140l ma 23 KW (70/10/45°C). Na którą moc patrzeć i jaki wpływ ma moc kotła na grzanie wody w zbiorniku z taką wężownicą?

:confused:

kori
14-04-2014, 10:31
Immergas Victrix 12, Junkers Cerapur Smart 14, Buderus Logamax GB072 14, Beretta Conica Green 15

Finalnie zastanawiam się nad Immergas Victrix 12 lub Dietrich MCA15.
Między nimi jest dość spora różnica w cenie. Więc przewage ma Immergas. Jaką on ma gwarancję??

Jeden z instalatorów zasugerował montaż Dietrich MCR 2 (model zeszłoroczny) Jednak jak sprawdziliśmy on mam moc 6,3-25,3 kW
Pan twierdzi, że kocioł daje się modulować z mocy, zawsze możemy ją zmniejszyć przez regulację na ogół jest to zakres od 6.3-25.3kW i nie ma znaczenia że kupi się kocioł o mniejszej mocy skoro będzie on pracował na maksymalnych obrotach. Sugeruje porównanie na wykresach zużycie m3 gazu na godz. pracy i wniosek niby sam wyjdzie.
Dodatkowo twierdzi, że kocioł o mniejszej mocy dłużej nagrzewa wodę w zasobniku i w sumie to i tak na jedno wychodzi, będzie mniej jeżeli mało będzie kąpania a przy ogrzewaniu on i tak automatycznie ustawia sobie moc do grzania.

Co sądzicie o takim toku myślenia??

fotohobby
14-04-2014, 11:15
Immergas ma pięc la gwarancji.
Zapytaj instalatora, czy kocioł 3-14 kiedykolwiek będzie pracował u Ciebie z pełna mocą na potrzeby CO ?
Kazdy kocioł ustawia sobie moc pracy, różnica bedzie taka, ze przy umiarkowanym chłodzie na zewnatrz ten słabszy bedzie potrafił zejść z moca nizej i pracować na najmniejszej mocy ciagle, a MCR 2 bedzie sie co jakis czas wlaczal, dogrzewał, wyłaczał, znowu wlączał, dogrzewał itd...
To szczegolnie jest nasilone w przypadku instalacji z grzejnikami.

kori
14-04-2014, 11:39
dzieki fotohobby
zapewne z pełna moc nie będzie potrzebna

a Tobie jak sprawuje sie immergas??
jestes zadowolony??

VIP Jacek
14-04-2014, 16:34
jak jest różnica między Dietrich Innovens MCA 15, a np MCR3 24 ?
Nie chodzi mi o moc kotła. Oba są 1 funkcjne, tylko ten pierwszy jest cholernie drogi. Nie wiem o co chodzi. :mad:
Co sądzicie o firmie Termet. Kotły dużo tańsze.

Meggy100
20-07-2014, 11:07
Witam,
Jestem po kilku wizytach specjalistów w sprawie wymiany starego pieca konwencjonalnego na kondensacyjny. Po sprawdzeniu wszystkich warunków propozycje pieców są następujące:
Buderus gb160
Viessman Vitodens 200
Junkers Cerapur Comfort ZSRB 28-3A

Dodam, ze dostęp do serwisu wszystkich firm jest bezproblemowy w moim mieście. Oczywiście dwa pierwsze są droższe ale czy warto płacić wiecej jeśli podobno ten Junkersa jest tez bardzo ok.
Co doradzacie?

autorus
20-07-2014, 12:10
Ja planuje Vitodens 200

Meggy100
20-07-2014, 13:13
Ja planuje Vitodens 200

Ale porównywales z inńymi? Skąd ten wybór?

Ciasteczkowa
22-07-2014, 14:53
Polecam zajrzeć na stronę Viessmann (http://www.viessmann.pl/) dosć duży wybór i na pewno coś doradzą.

Meggy100
22-07-2014, 22:34
Bardziej zalezaloby mi na sugestie dot wyboru z tych trzech konkretnych a nie doborze nowego. Nikt, nic nie może mi podpowiedziec w zakresie tych wymienionych jw?

sherif
22-07-2014, 22:52
Witam !

W ciągu najbliższego miesiąca -dwóch chcę wyposażyć kotłownię w niezbędne graty i muszę się określić nt pieca. Chce piec jednofunkcyjny (+ oddzielny bufor), wiszący, kondensacyjny , na gaz ziemny - czyli std :)

Dom (170m2 +garaż) wg projektu ma obciążenie cieplne ok 13 kW, projektant założył moc 16kW. Z racji że dość znacznie zmieniłem termike budynku OZC wg moich wyliczeń pokazuje 6,5kW, także ok 9kW myślę że będzie dobrym wyborem. Tyle, że takich pieców nie ma :(

Zrobiłem sobie rozeznanie, zakładając wymagania:
- modulowana moc, im niżej tym lepiej
- jak najniższy piec - niestety wlot spalin mam obsadzony na ok 1,8m
- możliwość sterowania sterownikami innymi niż producenta oraz sterowanie zdalne będzie dod atutem

Sprawdziłem ofertę Vaillant, Die ditrich, Viessman, Junkers, Buderus, Immergas i Termet. Generalnie bez rewelacji,nie znalazłem kociołka który by mi idelanie podpasował.
Nr 1 jest Termet, z nową linią kotłów "gold", mają niby unikalny palniki, który może pracować z 10% mocy, co daje 2-20kW, wspierają też opentherm, więc będzie coś można pokombinować ze sterowniem.
Pytanie czy ktoś się spotkał z tymi kotłami ? Czy jest to zupelnie nowa linia, czy tylko jakieś graty zmienili ?

W moim porównaniu dobrze też wypadł Viessman (Vitodens 300W), ale z ceną przeszło 2x większa niż inne kotły, więc odpada. Jest jeszcze Buderus GB072, ale jest najwyższy :(.
Czy doradzicie jakim jeszcze piecem warto się zainteresować ?

Esiak
23-07-2014, 13:08
vaillant VC 146/5-5 Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 3,3-14,9 kW

Jurgonka
24-07-2014, 22:34
Czy istnieje kocioł 2 funkcyjny, który CWU tylko dogrzewa do nastawionej temperatury. Gdy CWU wpływająca do kotła ma np: 30 stopni C to jest dogrzana do np: 40 stopni C. gdy natomiast CWU ma ponad wymagane 40 to kocioł się nie włączy. (Lecz ciepła woda płynie przez kocioł)
Kocioł gazowy jest tylko dodatkową alternatywą dla CO i ma uzupełniać potrzeby CWU.

DEZET
25-07-2014, 09:00
Nie jestem fachowcem, ale chyba każdy piec umożliwi taki przepływ cwu bez włączenia grzania.

Esiak
25-07-2014, 09:48
Czy istnieje kocioł 2 funkcyjny, który CWU tylko dogrzewa do nastawionej temperatury. Gdy CWU wpływająca do kotła ma np: 30 stopni C to jest dogrzana do np: 40 stopni C. gdy natomiast CWU ma ponad wymagane 40 to kocioł się nie włączy. (Lecz ciepła woda płynie przez kocioł)
Kocioł gazowy jest tylko dodatkową alternatywą dla CO i ma uzupełniać potrzeby CWU.

dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo poprzez wymiennik ciepła, więc każdy pobór ciepłej wody uruchomi palnik kotła, chyba, że ma wbudowany zasobnik...

Jurgonka
25-07-2014, 22:06
dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo poprzez wymiennik ciepła, więc każdy pobór ciepłej wody uruchomi palnik kotła, chyba, że ma wbudowany zasobnik...
spadek ciśnienia CWU powoduje uruchomienie palnika - grzanie przepływowe. Jaki czynnik powoduje uruchomienie grzania gdy jest pojemnik??

DEZET
26-07-2014, 08:30
dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo poprzez wymiennik ciepła, więc każdy pobór ciepłej wody uruchomi palnik kotła, chyba, że ma wbudowany zasobnik...
A palnik nie jest regulowany czujnikiem temperatury wylotowej? Jeśli woda będzie ciepła, to mimo przepływu nie powinien się uruchamiać, dopóki temperatura nie spadnie poniżej zadanej. Piec moduluje palnik zależnie od przepływu i temperatury.

adamkol
26-07-2014, 10:30
Witam
Wlasnie musze zmienic olej na gaz . Wszystkie Wasze wpisy sa fajne , chciale zapytac czy ktos z forumowiczow lub specow od ogrzewania slyszal cos na temat piecow BROTJE . Pan z serwisu zachwalal bardzo - cena kotla kondensacyjnego z zasobnikiem o mocy22KW to ok 6700 zl - niby atrakcyjne ale do wczoraj o takiej firmie nie slyszalem

autorus
26-07-2014, 10:43
Ale porównywales z inńymi? Skąd ten wybór?

Mi doradził hydraulik który instaluje piece. Jednak w swojej ofercie ma ich kilka i to rożnych firm. Jeszcze nie postanowiłem na 100% ale się skłaniam. Odradzał mi wersje100.

Esiak
26-07-2014, 14:24
spadek ciśnienia CWU powoduje uruchomienie palnika - grzanie przepływowe. Jaki czynnik powoduje uruchomienie grzania gdy jest pojemnik??

czujnik temperatury zasobnika

Esiak
26-07-2014, 14:25
A palnik nie jest regulowany czujnikiem temperatury wylotowej? Jeśli woda będzie ciepła, to mimo przepływu nie powinien się uruchamiać, dopóki temperatura nie spadnie poniżej zadanej. Piec moduluje palnik zależnie od przepływu i temperatury.

gdzie będzie ciepła woda? w kotle?

Jurgonka
26-07-2014, 22:06
czujnik temperatury zasobnika
Woda wpływająca do zasobnika cieplejsza od zadanej na kotle dla CWU. Czy nie nastąpi zablokowanie kotła przez elektronikę? Komunikat brak odbioru CWU.
Muszę znaleźć rozwiązanie problemu dogrzania CWU gazem, gdy zabraknie ciepła w innych tańszych źródłach.

BrodowskiG
26-07-2014, 22:45
jurgonka co kombinujesz? masz jakiś bufor grzany solarnie i nie masz wężownicy na grzanie kotłem?

DEZET
26-07-2014, 23:04
gdzie będzie ciepła woda? w kotle?
Przeczytaj jeszcze raz o co pytała Jurgonka.

fotohobby
27-07-2014, 08:04
Proste - podłączasz kocioł jednofunkcyjny do jednej z wężownic zasobnika, a drugie źródło ciepła do drugiej wężownicy. Na sterowniku kotła ustawiasz sobie temperaturę CWU na np 46C i póki dodatkowe źródło jest w stanie taką temperaturę utrzymać to kocioł nie włączy trybu ogrzewania CWU.

Jurgonka
29-07-2014, 17:24
jurgonka co kombinujesz? masz jakiś bufor grzany solarnie i nie masz wężownicy na grzanie kotłem?
To nie jest takie proste. Na dzień przed awarią pieca gazowego (2-funkcyjnego) grzejącego CWU, było: woda z wodociągów (ca10 stopni C) przepływała przez przepływowy wymiennik ciepła zamontowany w CO i dopiero wtedy (podgrzana lub gorąca) wpływała do pieca gazowego. Była gazem ogrzewana tylko jeśli nie miała wymaganej temperatury. Muszę wymienić piec gazowy, który ma móc grzać CO (tylko awaryjnie) oraz dogrzać CWU.
Piec - kocioł gazowy musi mieć zamkniętą komorę spalania. Spaliny będą ochładzane (kondensacja ??) dodatkowo w kolejnym wymienniku.

BrodowskiG
29-07-2014, 17:35
to moze zwykły podgrzewacz gazowy do cwu a awaryjne ogrzewanie prądem?
jak dasz kondensacyjny to spaliny będą mieć kilkadziesiąt stopni ale do cwu nie warto brać kondensata.
no to dwufunkcyjny tak jak bylo albo jedno funkcyjny i zasobnik, od co ogrzejesz sobie np 100 litrow i kociol gazowy nie bedzie chodzil a jak nie bedziesz palic to odpalasz kociol gazowy i grzeje zasobnik

Jurgonka
29-07-2014, 18:33
to moze zwykły podgrzewacz gazowy do cwu a awaryjne ogrzewanie prądem?
jak dasz kondensacyjny to spaliny będą mieć kilkadziesiąt stopni ale do cwu nie warto brać kondensata.
no to dwufunkcyjny tak jak bylo albo jedno funkcyjny i zasobnik, od co ogrzejesz sobie np 100 litrow i kociol gazowy nie bedzie chodzil a jak nie bedziesz palic to odpalasz kociol gazowy i grzeje zasobnik
Podgrzewacz gazowy nie reaguje na temperaturę tylko na ciśnienie CWU?. U mnie kondensacja odbywa się poza kotłem. (Spaliny przeciwprądowo przechodzą przez wymiennik w instalacji CO - stąd konieczna zamknięta komora spalania w piecu gazowym) Piec dysfunkcyjny tak ale jaki może dogrzewać CWU do potrzebnej temperatury. Grzanie CWU włącza spadek ciśnienie wody - otwarty kran , a w wypadku napływu ciepłej wody elektronika blokuje działanie pieca z komunikatem brak odbioru ciepłej wody. Piec jednofunkcyjny - żadnych dodatkowych zasobników, miałem i dalej chciałbym mieć każdą potrzebną ilość ciepłej wody nie przechowując jej.
Mam za małą wiedzę o sposobie działania kotłów gazowych, a instrukcje nie podają dla mnie ważnych informacji.
Jeśli znalazł bym kocioł jednofunkcyjny pozwalający na montażu gdzie CO blokuje regulator pokojowy a zasobnik - (wymiennik przepływowy) grzany jest regulacją temperatury tego wymiennika było by OK.

BrodowskiG
29-07-2014, 19:42
przy starych buderusach jest tak ze jak idzie temperatura pond ustaloną to kocioł sie wylącza bez błędu, jak jest w nowych/innych to nie wiem.
co do zasobnika to wystarczy dobrać temperaturę i pojemność, zasobniki mają na tyle dużą wężownice, że się nagrzeją w 20 minut.
chyba każdy kocioł można wysterować regulatorem pokojowym
a koncówki nie mogę zajarzyć :)
przy dwufunkcyjnym jak woda ruszy to w pierwszym momencie kociol widzi zimna wode i próbuje odpalić, przy zasobniku cwu to mam pomysł jak zablokować start kotła dwufunkcyjnego, przy jednofunkcyjnym to wiadomo że podłącza się czujnik temp i tyle

Jurgonka
30-07-2014, 13:20
przy starych buderusach jest tak ze jak idzie temperatura pond ustaloną to kocioł sie wylącza bez błędu, jak jest w nowych/innych to nie wiem.
co do zasobnika to wystarczy dobrać temperaturę i pojemność, zasobniki mają na tyle dużą wężownice, że się nagrzeją w 20 minut.
chyba każdy kocioł można wysterować regulatorem pokojowym
a koncówki nie mogę zajarzyć :)
przy dwufunkcyjnym jak woda ruszy to w pierwszym momencie kociol widzi zimna wode i próbuje odpalić, przy zasobniku cwu to mam pomysł jak zablokować start kotła dwufunkcyjnego, przy jednofunkcyjnym to wiadomo że podłącza się czujnik temp i tyle

Bardzo proszę o ten pomysł. Jak zablokować start grzania CWU w kotle dwu funkcyjnym - gdy woda jest już ciepła. .Kocioł jednofunkcyjny będzie grzał zasobnik (w moim przypadku wymiennik przepływowy i CO) nawet jak nie potrzebuje CWU - a więc nie jest to najlepsze rozwiązanie.

BrodowskiG
30-07-2014, 13:54
najczęsciej w kotle dwufunkcyjnym po odkręceniu wody wysuwa się taki cycek, na niego nasuwany jest włącznik, w którym się zwierają styki. możesz przerwać ten obwód termostatem z kapilarą a kapilare umieścić w zasobniku, może na rurze od ogrzewania też zadziała.
czasami zamiast wysuwanego cycka jest turbinka

Maciejka2
31-07-2014, 07:37
Witam,
Mam dom o powierzchni 125m2, parterowka ocieplona srednio-dobrze z podlogowka 100% + kominek.
Czy Buderus 072 o mocy 14kw bedzie wystarczajacy, czy zdecydowac sie na 20 kw jak radzi instalator? Jak myslicie?

BrodowskiG
31-07-2014, 09:30
14000/125=112 bez problemu wystarczy jesli cały dom jest minimalnie ocieplony

Maciejka2
31-07-2014, 09:49
Dziekuje za odpowiedz :) Po przeczytaniu wypowiedzi na forum wydawalo mi sie, ze 20kw bedzie za duzy.
Ocieplenie na scianach to welna, podloga 10cm grafitowego styropianu, sufit bedzie welna + moze bialy styropian, bo mi sporo zostalo po budowie budynku gospodarczego. Mam nadzieje, ze spelniam TO minimum?

sherif
31-07-2014, 14:44
Dostałem już pierwsze wyceny i w sumie dalej nie mam kotła, który by podpasował.
Niby idealny wydaje się Termet Gold, ale nie ma za dużo opinii o Termecie, a już nowej serii Gold tym bardziej. Czy jest sens ryzykować z nowym produktem ?

Jest Vaillant VC 146 i jak kolega sugerował ma nawet dośc dobrą moc min od 3.3kw. Koszt 5300 z vat. Minus to ma dość ograniczone sterowanie. W sumie tyle, za Viessmana 10kzł płacić nie będe a wszystkie inne mają za duże moce min.


Witam !

W ciągu najbliższego miesiąca -dwóch chcę wyposażyć kotłownię w niezbędne graty i muszę się określić nt pieca. Chce piec jednofunkcyjny (+ oddzielny bufor), wiszący, kondensacyjny , na gaz ziemny - czyli std :)

Dom (170m2 +garaż) wg projektu ma obciążenie cieplne ok 13 kW, projektant założył moc 16kW. Z racji że dość znacznie zmieniłem termike budynku OZC wg moich wyliczeń pokazuje 6,5kW, także ok 9kW myślę że będzie dobrym wyborem. Tyle, że takich pieców nie ma :(

Zrobiłem sobie rozeznanie, zakładając wymagania:
- modulowana moc, im niżej tym lepiej
- jak najniższy piec - niestety wlot spalin mam obsadzony na ok 1,8m
- możliwość sterowania sterownikami innymi niż producenta oraz sterowanie zdalne będzie dod atutem

Sprawdziłem ofertę Vaillant, Die ditrich, Viessman, Junkers, Buderus, Immergas i Termet. Generalnie bez rewelacji,nie znalazłem kociołka który by mi idelanie podpasował.
Nr 1 jest Termet, z nową linią kotłów "gold", mają niby unikalny palniki, który może pracować z 10% mocy, co daje 2-20kW, wspierają też opentherm, więc będzie coś można pokombinować ze sterowniem.
Pytanie czy ktoś się spotkał z tymi kotłami ? Czy jest to zupelnie nowa linia, czy tylko jakieś graty zmienili ?

W moim porównaniu dobrze też wypadł Viessman (Vitodens 300W), ale z ceną przeszło 2x większa niż inne kotły, więc odpada. Jest jeszcze Buderus GB072, ale jest najwyższy :(.
Czy doradzicie jakim jeszcze piecem warto się zainteresować ?

BrodowskiG
31-07-2014, 14:55
z tego co slyszałem to termet jest dobry bo prosty, na ceny katalogowe nie ma co patrzec, musisz sprawdzić kilka źrodeł

badaczkotłów
31-07-2014, 15:20
A sprawdzałeś holenderskie thermagen ?

sherif
31-07-2014, 21:00
z tego co slyszałem to termet jest dobry bo prosty, na ceny katalogowe nie ma co patrzec, musisz sprawdzić kilka źrodeł

Thermet Gold 20 mam wyceniony na 3500, czyli sporo mniej niż Vaillant. Poza tym ma same plusy dla mnie: najbardziej modulowaną moc, interfejs OpenTherm, jest dość niski.
Minus, że ten model wchodzi dopiero w sierpniu. Ciekaw jestem jak było z poprzednimi modelami i czy jest sens zaryzykować.

sherif
31-07-2014, 21:04
A sprawdzałeś holenderskie thermagen ?

Nie, ale parametry palnika ma kiepskie 5,9-18kW, choc jest bardzo niski ;)

BrodowskiG
31-07-2014, 21:04
opinia dużo bardziej doswiadczonego serwisanta niż ja, jest taka, że jak kogoś nie stać na buderusa to termet z tanich a przyzwoitych, jak będę miał z 10 lat doświadczenia to swoje zdanie pewnie będę miał wyrobione, chociaż wiadomo, że model to inny przypadek

sherif
01-08-2014, 10:18
opinia dużo bardziej doswiadczonego serwisanta niż ja, jest taka, że jak kogoś nie stać na buderusa to termet z tanich a przyzwoitych, jak będę miał z 10 lat doświadczenia to swoje zdanie pewnie będę miał wyrobione, chociaż wiadomo, że model to inny przypadek

Dzięki za info !!!

Popatrze jeszcze na Buderusa Logamax plus GB072 - wygląda całkiem sensownie. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że to półka cenowa Vaillanta.

BrodowskiG
01-08-2014, 14:35
jeśli masz podobne ceny to raczej buderus, sprawdz czy masz serwisantów w okolicy, chociaż nie musi być z danej firmy, zależy czy chcesz żeby mial autoryzację,bo to tylko do przeglądów wymaganych gwarancją. tak jak ja mieszkam w Poznaniu to do buderusa mam kilkanaście km i nie muszę ściągać części tylko moge podjechać

Jurgonka
01-08-2014, 18:39
najczęsciej w kotle dwufunkcyjnym po odkręceniu wody wysuwa się taki cycek, na niego nasuwany jest włącznik, w którym się zwierają styki. możesz przerwać ten obwód termostatem z kapilarą a kapilare umieścić w zasobniku, może na rurze od ogrzewania też zadziała.
czasami zamiast wysuwanego cycka jest turbinka
Dziękuje. Mam jeszcze pytanie czy "przerwanie" tego obwodu nie unieruchomi kotła i na CO. Mam aktualnie awarię kotła i nie mogę sprawdzić doświadczalnie.

BrodowskiG
01-08-2014, 18:41
to reaguje tylko na odkrecenie wody

modena
02-08-2014, 22:31
Witam
Panowie w jaki sposób rozwiązać problem odprowadzania kondensatu z kotła . Nie mogę wlewać do zbiornika POŚ .
Zrobić rurkę nisko przez elewację ? na zewnątrz ? do drenażu ? ( nie rozpuści rurki w drenażu ?)
Jak to rozwiązać ?
Pozdrawiam :)

BrodowskiG
02-08-2014, 22:44
do duzej butelki i wynosic

modena
02-08-2014, 23:01
do duzej butelki i wynosic
:rolleyes: ale to tak na serio ? A jak nie zdążę i przeleje :D Ile tego może być na dobę ?

1950
03-08-2014, 07:23
do 20 litrów,
neutralizator skroplin

RAPczyn
03-08-2014, 10:00
Bardzo proszę o ten pomysł. Jak zablokować start grzania CWU w kotle dwu funkcyjnym - gdy woda jest już ciepła. .Kocioł jednofunkcyjny będzie grzał zasobnik (w moim przypadku wymiennik przepływowy i CO) nawet jak nie potrzebuje CWU - a więc nie jest to najlepsze rozwiązanie.

http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/zastosowania/ogrzewanie-sloneczne/solar-1

modena
03-08-2014, 18:51
do 20 litrów,
neutralizator skroplin
Neutralizator mi odradził instalator Poś .Że niby dużo to wyjdzie :(
A jak sobie wyobrażacie możliwość wypuszczenia rurki nisko przez elewację . Czy to może zamarzać ? Czy kondensat jest ciepły?
A jakby tak ocieplić tą rurę i włożyć głęboko do drenażu .:confused:

Esiak
03-08-2014, 19:33
Jest Vaillant VC 146 i jak kolega sugerował ma nawet dośc dobrą moc min od 3.3kw. Koszt 5300 z vat. Minus to ma dość ograniczone sterowanie. W sumie tyle, za Viessmana 10kzł płacić nie będe a wszystkie inne mają za duże moce min.

tzn. jakie ma niby ograniczone sterowanie...?

Jurgonka
04-08-2014, 10:34
to reaguje tylko na odkrecenie wody
przerwanie obwodu działa. Jeszcze raz podziękowania. Czy "sygnał" z tego obwodu (jakie jest tam napięcie) można wykorzystać do sterowania (włączania stycznika) pompy cyrkulacyjnej CWU.

sherif
04-08-2014, 16:38
tzn. jakie ma niby ograniczone sterowanie...?

Ma szynę eBus, więc musi być sterowania Vaillanta a nie dowolne wspierające otwarty std ... chyba, że coś pokręciłem.

badaczkotłów
04-08-2014, 18:33
opinia dużo bardziej doswiadczonego serwisanta niż ja, jest taka, że jak kogoś nie stać na buderusa to termet z tanich a przyzwoitych, jak będę miał z 10 lat doświadczenia to swoje zdanie pewnie będę miał wyrobione, chociaż wiadomo, że model to inny przypadek

Popieram kolegę

Dorota_8888
02-09-2014, 17:35
Witam,

Potrzebuję fachowej porady...

Szukam dobrego pieca gazowego - dwufunkcyjnego z otwartą komorą spalania, czy ktoś może mi polecić jakąś dobrą markę?
Fachowcy od montażu polecają Buderusa albo Yunkersa... a ja nie wiem, co wybrać.

BrodowskiG
02-09-2014, 17:45
Witam,


Fachowcy od montażu polecają Buderusa albo Yunkersa... a ja nie wiem, co wybrać.
obie firmy mają tego samego właściciela, u obu w ofertach powtarzają się urządzenia, różnią się "naklejką" :)
z popularnych to jeszcze viessmann

z buderusa to logamax u044k lub u054k

BrodowskiG
02-09-2014, 17:51
przerwanie obwodu działa. Jeszcze raz podziękowania. Czy "sygnał" z tego obwodu (jakie jest tam napięcie) można wykorzystać do sterowania (włączania stycznika) pompy cyrkulacyjnej CWU.
tego to nie wiem, napięcie można zmierzyć ale jaka jest obciążalność....

Dorota_8888
02-09-2014, 17:56
obie firmy mają tego samego właściciela, u obu w ofertach powtarzają się urządzenia, różnią się "naklejką" :)
z popularnych to jeszcze viessmann

z buderusa to logamax u044k lub u054k


A który z nich jest 'lepszy' albo raczej mniej awaryjny?

BrodowskiG
02-09-2014, 18:06
A który z nich jest 'lepszy' albo raczej mniej awaryjny?

u054 ma nowocześniejsze sterowanie, o obu możesz poczytać http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/konwencjonalne2/ przy obu jest instrukcja obsługi, budowy nie pamiętam ale chyba zbytnio się nie różnią, kupisz taniej od tego co podają w katalogach

limancjusz
05-09-2014, 08:55
Witam, szukam pieca kondensacyjnego do ogrzania 160m^2 domku. W całości ogrzewanie podłogowe, Podłoga 12 cm styro, ściany silka 25 + 14cm wełny + ściana zewnętrzna cegła, dach 30 cm wełny, okna 3 szybowe.
Z wyliczeń OZC wynika że max 10kw piec jest potrzebny. Proszę o polecenie pieca który wraz ze zbiornikiem na 160L zmieści się w 7-8k.
Nie musi to być markowy sprzęt. Ważne, żeby była to sprawdzona i polecana konstrukcja.

pozdrawiam

BrodowskiG
05-09-2014, 09:53
gb072 14 kW widziałem na allegro za 5tys
a zasobnik np drazice okc 160ntr 1600-1700
jakbys nie mógł czegoś znaleźć to pisz ale kotła za 5 raczej nie uda mi się załatwić ale na pewno sporo taniej niż wynosi cena katologowa

fotohobby
05-09-2014, 23:00
Witam, szukam pieca kondensacyjnego do ogrzania 160m^2 domku. W całości ogrzewanie podłogowe, Podłoga 12 cm styro, ściany silka 25 + 14cm wełny + ściana zewnętrzna cegła, dach 30 cm wełny, okna 3 szybowe.
Z wyliczeń OZC wynika że max 10kw piec jest potrzebny. Proszę o polecenie pieca który wraz ze zbiornikiem na 160L zmieści się w 7-8k.
Nie musi to być markowy sprzęt. Ważne, żeby była to sprawdzona i polecana konstrukcja.

pozdrawiam

Na tym forum sprawdzone i popularne sa Junkersy Cerapur Smart 14kW i Buderusy GB072 (praktycznie ta sama konstrukcja, różna elektronika) i Immergas Victrix 12kW

W podanym zakresie senowym zmieścisz sie też z nowym zestawem Vaillant 146, zasobnik, sterownik, zestaw do szachtu:
http://www.ceneo.pl/23855785

limancjusz
09-09-2014, 15:28
Wybór dokonany - kupuje:

Zestaw pakietowy: Gazowy kocioł kondensacyjny Buderus Logamax Plus GB072 o mocy 14 kW + zasobmnik 160 litrów + sterownik

do tego hydraulik proponuje:

Sprzęgło hydrauliczne + grupa pompowa na ogrzewanie podłogowe + moduł MM 100

Pytanie - czy jest mi to sprzęgło i grupa pompowa potrzebne(a koszt tego wyceniony na aż 4 000)? Inny hydraulik sugerował, że nie...

Mam 150m2 ogrzewania podłogowego plus 1 grzejnik też w obiegu podłogówki.
BTW montaż i uruchomienie kotłowni za 4 000 to dobra cena?

pozdrawiam

autorus
09-09-2014, 15:38
A ile za kocioł i akcesoria ?

BrodowskiG
09-09-2014, 15:50
jeśli pompa w kotle więcej przepompuje niz pompa podłogówki to można zrobić bez sprzęgła, takie oszczędnościowe rozwiązanie
podłączenie kotła i zasobnika 4 tys .... szok, chyba że sporo więcej ma do zrobienia

limancjusz
09-09-2014, 17:40
Kocioł z zasobnikiem 7700 brutto, do zrobienia w kotłowni jest podpisanie wszystkich rurek od podlogowki i c.o. w całości zamontowanie kotła z zasobnikiem plus kwasuwka w komin.

Za kocioł z zasobnikiem,sprzęgło,pompę, pompę obiegowa, kwasuwka,plus montaż 17 700. Dla mnie ze 4k za dużo....

BrodowskiG
09-09-2014, 17:56
jeśli nie ma jakiś rozdzielaczy i innych wynalazków to roboty jest na 2 dni
wg mnie robota warta tysiaka

fotohobby
09-09-2014, 19:53
Kocioł z zasobnikiem 7700 brutto, do zrobienia w kotłowni jest podpisanie wszystkich rurek od podlogowki i c.o. w całości zamontowanie kotła z zasobnikiem plus kwasuwka w komin.

Za kocioł z zasobnikiem,sprzęgło,pompę, pompę obiegowa, kwasuwka,plus montaż 17 700. Dla mnie ze 4k za dużo....

Po pierwsze wywal to sprzęgło, po drugie negocjuj montaż.
Ja za kocioł, zasobnik, sterownik i komin (boczny wyrzut) zapłaciłem 5800 brutto, montaz tego został wyceniony na 1200 zl, ale częsc pokryje zwrot VAT (instalator kupuje sprzęt na 23%, dolicza symboliczną marże, sprzedaje z usługą na 8% i ma 15% zwrotu dla siebie).
Roboty na dwa dni.

Doliczajac 900zł na pompę cyrkulacyjną, zawory, śrubunki, miedź itp to kompletna kotlownia 12kW wyszła mnie około 8000zł

fotohobby
09-09-2014, 20:05
Gdybym miał wycene kotłowni na 17 tysięcy, plus wydane kolejnych kilka tysięcy na przylacze, projekt i instalację, , to bym jednak w powietrzna pompę ciepła poszedł...

limancjusz
09-09-2014, 20:44
5800 dałeś za tak kocioł jaki ja planuje wraz z zasobnikiem? A jakie są zalety tego sprzęgła? Dlaczego mogę je wywalic?

Pozdrawiam

fotohobby
09-09-2014, 20:53
Za Immergas Victriix 1.9-12kW, fakt że z zasobnikiem Drazice OKC 100l (160l byl o 450zł droższy, a my nie mamy wanny)
W tej cenie sterownik pogodowy z sondą i komin poziomy.

Zalet sprzegła w takiej instalacji nie widzę, a jakie widzi Twoj instalator ?
Teraz mieszkam w domu ze 100% podłogowki i jednym grzejnikiem, instalacja bez sprzegła, dziala na pompie kotlowej, wspomaganej przez dodatkową obiegowkę

limancjusz
10-09-2014, 21:04
Z zalet to tylko chyba to, ze nie trzeba czesto do klienta na regulacje przyjezdzac....

Mam jeszcze pytanie do zasobnika - warto sie pchac w SU160 buderusa czy szukac czegos tanszego?
Dla rodziny 4-5 osobowej 160L to za malo/duzo? Moze 120?

Draqi
21-09-2014, 20:01
Witam.

Czy możecie mi pomóc w doborze wiszącego kotła gazowego, kondensacyjnego firmy Junkers, który będzie obsługiwał dwa parametry temp. na zasilaniu 35 i 75˚C ?

Kocioł będzie zasilany gazem ziemnym GZ-50, pow. domu to 140m2.
Na powierzchni 118m2 podłogówka na dwóch rozdzielaczach: 8 pętli parter i 11 pętli poddasze na jednym pod mieszaniu w kotłowni (pętle nie dłuższe niż 60mb).
Pozostałe 22m2 powierzchni budynku to garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. W tych pomieszczeniach standardowe kaloryfery (4szt: 2x 120cm, 2x100cm) zasilane 75˚C. Wysokim parametrem zasilane są również dwa kaloryfery drabinkowe o wym. 50x125cm, w łazienkach.

Kocioł ma również współpracować z pompą ciepła do CWU Junkers SWO 270-1X.
CO podłogowe sterowane sterownikiem pogodowym i pokojowym, kaloryfery tylko głowice termostatyczne.
Z wyliczeń zapotrzebowania budynku na ciepło wyszło, że kocioł o mocy do 15kW będzie wystarczający tylko, który ?? Cerapur Smart czy Comfort ????????? Jakie sterowanie ???????
Jakie dodatkowe elementy ???????

Proszę o podanie konkretnego modelu razem z wyposażeniem dodatkowym i automatyką sterującą, tak by taki zestaw był kompletnie wyposażony i gotowy do montażu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Marcin.

BrodowskiG
21-09-2014, 20:08
każdy który osiąga 75 stopni a na podlogówke potrzebujesz zawór 3dr i dodatkowa pompę

konkretny
26-09-2014, 23:15
Dzień dobry
to pierwszy post, ale chyba dalej rady nie dam.
rozpoczynam przygodę z budowa, doszło do ogrzewania, planuje gaz z butli i płaszcz wodny (wiem drogo) dla tego zależy mi na ograniczeniu ilości użytego gazu, może jakieś rady jaki piec wybrać
dom około 180 m pow. użytkowej, garaż 40 m, gazobeton ocieplenie 25 cm styropianu, podłogowa w łazienkach ( w sumie 3 )kuchni i hallu, reszt podłogi w drewnie i kaloryfery,
co wybrać, bardzie chodzi mi o moc, czy da się kondensacyjny? Ew modele?
z góry dziękuje za pomoc

BrodowskiG
27-09-2014, 10:22
nie masz w projekcie mocy? poszukaj jakis kalkulator żeby oszacować
a czy warto iśc w kondensacyjny zależy od zapotrzebowania, dom duży ale dobrze zaizolowany, więc dużo pewnie nie potrzebuje, jakbyś tylko grzał kotłem to pewnie kondensacyjny ale jak chcesz grzać kominkiem a kociol ma być tylko awaryjnie to można kupic najtańszy a może i grzać prądem w drugiej taryfie.
lpg z butli jest droższe od prądu więc wsadziłbym 2 bufory po 1000 litrów i grzał prądem

Greengaz
27-09-2014, 11:19
lpg z butli jest droższe od prądu
Drobna poprawka.
Wykorzystanie LPG do ogrzewania jest tańsze niż w taryfie G12. Musi być spełniony jeden warunek - zbiornik na własność. Wowczas koszty są zbliżone do ogrzewania gazem ziemnym.
@konkretny.
Nie znam nikogo kto przestawiłby się na ogrzewanie głównie kominkiem, pomimo takich początkowych planów. Wszystkim po 2-3 latach przeszło.
Do ewentualnych "oszczedności" musisz doliczyć wcześniejsze malowanie salonu, wymianę/pranie mebli tapicerowanych i wcześniejsza wymianę kominka z uwagi na intensywną eksploatację. W końcu to kotłownia w salonie.

BrodowskiG
27-09-2014, 11:37
wiesz jakie sa koszty zainstalowania zbiornika z osprzetem, projekt itd.?
jak czesto i ile kosztulja wizyty UDT?

Greengaz
27-09-2014, 12:19
Wiem.
1. Mówimy o inwestycji początkowej, czy eksploatacji?
2. @konkretny już zdecydował wybierając LPG.
3. Wiesz ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym, automatyka, instalacja, kominiarz, 2 bufory po 1 000 l + powierzchnia, o kominie nie wspomnę?

PS. odnoszę się do kosztow eksploatacji i Twojego stwierdzenia, ze ogrzewanie prądem jest tańsze niż LPG; nic więcej.

BrodowskiG
27-09-2014, 13:43
te 2 bufory to tak no oko podałem, może wystarczy jeden. Za dwa przyjmijmy 7 tys, do tego zawór 3dr, pompa, grzałki, powiedzmy, że jakieś 10 tys razem, może jakaś dopłata za zwiekszenie mocy.
zbiorniki na gaz sa na allegro za okolo 6 tys, dodatkowo montaż 2 tys., kocioł 5 tys, odprowadzenie spalin 2-5 tys, UDT 150 zł, przegląd kotla 150-200zł razem 15-18 tys.
W obu przypadkach pomijam instalacje kotłowni i ogrzewania.
Instalacja na gaz wychodzi min. 5 tys. drożej, chociaż wydaje mi się to bardzo optymistyczne,może ktoś zna dokladniej ceny...
No i teraz ile kosztuje kWh z lpg??
załóżmy że 20 procent taniej niż prąd, jeśli na prąd wydamy 4000 to na lpg 3200 czyli 800 zł mniej odjąc udt i przęgląd oszczędzamy 500 zł rocznie, zwrot nakładów po 10 latach.
Możliwe że dom nie będzie super ocieplony i wtedy lpg szybciej się zwróci, tylko jaki jest rzeczywisty koszt kWh z butli? bez tego cięzko porównać eksploatację

Greengaz
27-09-2014, 18:34
Nie bardzo wiem co chcesz udowodnić.
Ja tylko poddaję pod wątpliwość Twoją tezę i ugruntowaną w powszechnej świadomości, że ogrzewanie LPG jest drogie.
Można porownać do PC gruntowej z COP = 4,5 pracującej tylko w II taryfe lub śmieciucha opalanego miałem. Wydaje mi się, że nie o to chodzi, ani nie to miejsce.
m3 propanu a 6,60 - 6,76 zł brutto /można kupić taniej/.
Ciepło spalania - 28,02 kWh/m3
Wartość opałowam - 25,80 kWh/m3
PGNiG do rozliczeń kWh z gazu ziemnego przyjmuje ciepło spalania.

BrodowskiG
27-09-2014, 19:10
ludzie na forach piszą, że po przejściu na ziemny płacą połowę mniej, w zestawieniu muratora też jest podane, że 40 parę groszy za kWh, więc warto rozpracować temat, po co ludzie płacą tyle kasy jak mogą mieć dużo taniej

Greengaz
27-09-2014, 19:45
Zgadza się.
Wyjaśnienie jest proste.
We wszystkich porównaniach nośnikow, łącznie z Muratorem, przyjmowane są ceny propanu w przypadku zbiornika w dzierżawie. Ceny te są od 60 do 100% i wiecej wyższe od cen na wolnym rynku + czasami horrendalne kwoty za sam fakt dzierżawy /do 720 zł rocznie/. Najwyższ cena z jaką spotkałem się w tym roku to, w przeliczenie na m3 - 16,64 zł/m3 + opłata za dzierżawę. To 2,5 x wiecej niż na wolnym rynku.
Zgadzam sie też z Tobą, że chcąc płacić za ogrzewanie podobnie jak za gaz ziemny /czasem do kilku % taniej/ należy najpierw zaiwestować we własny zbiornik. Niestety.
Ceny ktorymi się posłużyłem dot. woj. mazowieckiego i łódzkiego. W innych regionach może być kilka % drożej.

BrodowskiG
27-09-2014, 20:04
to w ogole gdzie sens dzierżawy, ludzie to biora i sie nie interesują cena? nie rozumiem tego

konkretny
27-09-2014, 20:19
Witam ponownie, widzę że temat wzbudza zainteresowanie..

Czemu LPG - chcę system bezopsługowy (kominek tylko jako alternatywa - nie mam zamiaru używać go codziennie)
Sąsiedzi coś mówią, że jest szansa na gaz ziemny za 4-5 lat, (były spotkania z gazownikami i mają plan na okolicę - ale zobaczymy)
Butla na wlasność (czemu ludzie biorą dzierżawę - bo ktoś robi wszystko za Ciebie)

Wracając do tematu - pewne przemyślenia już są, prąd był brany pod uwagę, tak jak olej itd...
Myślę, że zostanę przy gazie - wracając do tematu - co z tym piecem?

Greengaz
27-09-2014, 20:34
Działa prosty mechaniżm.
Instalacja za 1 zł lub do 2 000 zł oraz cena promocyjna na pierwsze tankowanie ok. 15 - 20 % wyższa od rynkowej działa jak lep na muchy.
"Polka" i otrzeźwienie zaczyna sie w drugim roku. Zwłaszcza przy zużyciu większym niż 2 500 litrów/rok. Umowa zawierana jest np. na zużycie 15 000 litrów i na czas nie krótszy niż np. 7 lat. Zbiornik jest plombowany. Za zerwanie plomby - kara, za skrócenie umowy - kara.
Umowa jest tak skonstruowana, że nie gwarantuje ceny propanu, np. wstosunku do ceny hurtowej na granicy. Może być dowolnie kształtowana przez dostawcę.
Każdy klient traktowany jest indywidualnie, czyli zamawiając gaz nie dowie się od razu jaka jest cena. Dostawca oddzwania po kilku minutach, informując o cenie.
Proste?
To tak jakby inwestorowi wybudować komórke i kotłownie na węgiel za 1 zł, pod warunkiem przymusu zakupu węgla przez 5 lat po cenie dowolnej, czy PC za 1 zł, a później sprzedawać prąd 2 - 3x drożej. Na to nikt jeszcze nie wpadł. Pomysł oddaję za darmo ;).

Greengaz
27-09-2014, 20:45
@konkretny
Jak będziesz robił projekt i instalację zbiornikową wykonaj od razu pod instalację na gaz ziemny do skrzynki w płocie.
Obniżysz koszty i unikniesz rozkopywania ogrodu w przyszłości. Po prostu bedziesz na swojej działce miał juz wszystko gotowe. Zaślepisz tylko przewód od instalacji zbiornikowej.

konkretny
27-09-2014, 22:11
@konkretny
Jak będziesz robił projekt i instalację zbiornikową wykonaj od razu pod instalację na gaz ziemny do skrzynki w płocie.
Obniżysz koszty i unikniesz rozkopywania ogrodu w przyszłości. Po prostu bedziesz na swojej działce miał juz wszystko gotowe. Zaślepisz tylko przewód od instalacji zbiornikowej.

Dzieki, to bardzo cenna uwaga


Witam, dziękuję za pomoc w temacie, właśnie dostałem wyceny zbiorników z gazem LPG i pomp ciepła - idę w pompę, pozdrawiam,,,

songoku_xxx
07-10-2014, 13:31
Cześć,

Jest takie pytanie konkretne.

Poszukuję w miarę taniego i głupiego pieca jednofunkcyjnego z zamknięta komorą spalania.
Będzie mi on tylko pilnował zadanej temperatury w buforze 1200L. Bufor zasila podłogówkę i CWU przepływowo poprzez wężownicę, która się w nim znajduje. (obieg CWU nie miesza się ze zładem grzewczym, który jest stały w swojej ilości - to co jest w podłodze + to co w zbiorniku).

Piec będzie pracował cały rok i utrzymywał temperaturę stałą na baniaku. W związku z tym nie potrzebuje krzywych grzewczych, mądrych programów itepe itede :)

Bufor będzie bardzo dobrze izolowany(nie przewiduję wychładzania nadmiernego) i ma też inne źródła ogrzewania, ale ta materia nie jest istotna dla pytania. (nie chciałbym dyskutować o wadach i zaletach takiego układu ;) )

Myślałem o przepływowym gazowym podgrzewaczu wody ala Termet czy coś takiego. Problem polega na tym, że musiałbym do tego kupić jakąś pompkę co by tłoczyła przezeń wodę (to akurat mały problem) i dodatkowo z uwagi na układ włączałoby się toto rzadko, ale raczej na dłużej z uwagi na bezwładność tak dużej masy wody. Miły Pan z termetu uświadomił mnie, że podgrzewaczowi nie wyjdzie to na zdrowie, więc pozostaje kocioł.

Jakiś gupi, byle w miarę nieawaryjny kocioł atmosferyczny z zamknięta komorą spalania (mam już gotowy przewód kominowy)

Ktoś? coś? jakieś propozycje? Najchętniej bez żadnych zintegrowanych pojemników na CWU.

Z góry serdecznie dziękuję :)

BrodowskiG
07-10-2014, 14:30
Z buderusa U052 albo U054 jeden otwarty drugi zamknięty

songoku_xxx
07-10-2014, 15:02
tylko to ma zintegrowany zbiornik chyba, dość drogie i za sprytne draństwo chyba :)

może być coś mniej high tech byle niezawodne :)

BrodowskiG
07-10-2014, 15:09
zintegrowany zbiornik jest przy modelu z literką T, na allegro chodzily koło 4 tys, w sumie koło 5 to widziałem kondensaty gb072, do podłogówki nie musisz wysoko grzać, może warto rozważyć, zależy czy gaz ma być głównym źródłem czy tylko opcja jak nie będzie się chcialo palić

songoku_xxx
07-10-2014, 22:00
Nie nie nie to ma grzać wysoko bo bufor zasila również cwu. Chce głupszy piec. Ten układ jest zaprojektowany pod głupi pięć ;)
Jakieś inne propozycje w budżecie 2-2,5 tys PL ?

songoku_xxx
08-10-2014, 09:29
w kwestii regulacji temperatury to do CWU będzie RTL a temperaturę podłogówki będą regulowały siłowniki podłączone z termostatmi ściennymi w pokojach z pomiarem temperatury podłogi i powietrza w pomieszczeniu. Tak więc jak widzicie piec nie musi absolutnie nic robić i będzie działał na zasadzie włącz/wyłącz jeśli w buforze spadnie temperatura.

Pls help :)

fotohobby
08-10-2014, 10:28
Wyglada na to, że Twój kocioł będzie pracował, jak kocioł jednofunkcyjny w trybie "lato", czyli pogrzewając tylko zasobnik CWU.
Większość kotłów nie-kondensacyjnych, ale z zamkniętą komorą spalania jest 2funkcyjnych, ale jest też polski Termet:
http://allegro.pl/kociol-gazowy-1-funkcyjny-termet-unico-13-turbo-i4605473860.html

Ponoć są przyzwoite. Sprawdż dostępnośc serwisu na Twoim terenie, poszukaj innych kotłow turbo 1F i wybierzc :)

BrodowskiG
08-10-2014, 10:57
Nie nie nie to ma grzać wysoko bo bufor zasila również cwu. Chce głupszy piec. Ten układ jest zaprojektowany pod głupi pięć ;)
Jakieś inne propozycje w budżecie 2-2,5 tys PL ?

model z symbolem o 10 nizszym jest dwufunkcyjny, można nie podłączać CWU, kosztuje koło 3 tys
termeta tez polecam
nie wiem co chcesz osiągnąć ale dałbym zwykły zasobnik-120-140 litrów i osobno bufor na CO, kocioł gazowy szybko nagrzeje CWU, jeśli bufor możesz grzać z innego źródła to dałbym pompę przeładowującą między buforem CO a CWU i sterownik różnicowy, zasobnik CWU podpinasz pod kocioł bo ma wbudowany zawór 3-dr i niezależnie ustawiasz temp. CO i CWU, dodatkowo przy podłogówce świetnie wykorzystasz kondensację o ile zapotrzebowanie jest na tyle duże żeby sie opłaciło kupić kondensata

songoku_xxx
08-10-2014, 14:13
model z symbolem o 10 nizszym jest dwufunkcyjny, można nie podłączać CWU, kosztuje koło 3 tys
termeta tez polecam
nie wiem co chcesz osiągnąć ale dałbym zwykły zasobnik-120-140 litrów i osobno bufor na CO, kocioł gazowy szybko nagrzeje CWU, jeśli bufor możesz grzać z innego źródła to dałbym pompę przeładowującą między buforem CO a CWU i sterownik różnicowy, zasobnik CWU podpinasz pod kocioł bo ma wbudowany zawór 3-dr i niezależnie ustawiasz temp. CO i CWU, dodatkowo przy podłogówce świetnie wykorzystasz kondensację o ile zapotrzebowanie jest na tyle duże żeby sie opłaciło kupić kondensata

niepotrzebna komplikacja układu :)

Mój bufor będzie zagrzany raz do odpowiedniej temperatury a kocioł będzie tylko ją utrzymywał. Cały rok ta sama temperatura dla całego zładu grzewczego (oczywiście pomijając warstwową różnicę temperatur ;) ) Świątek, piątek czy niedziela ta sama temperatura, nie potrzebuję żadnych pogodówek i tym podobnych rzeczy. W lato będzie taka różnica, że piec będzie się włączał rzadziej bo z bufora energii (ciepła) będzie ubywało przez zimną wodę przepływająca w wężownicy, która będzie się ogrzewać i stawać się przez to CWU. Zimą wychładzać bufor będzie CWU i podłogówka dopuszczając ciepły zład do podmieszania. Bufor zasypany będzie 20cm warstwą perlitu także nie przewiduję strat ( przenikalność na poziomie 0,2W/m2 przy powierzchni bufora mniej niż 7m2 daje to ok 1,4W przez przegrodę dla 50 stopni różnicy daje to ok. 70W na utrzymanie stałej temp w buforze - pomijalne)

Jak sama nazwa mówi to ma być BUFOR energii. Mam go naładowany temperaturą i nawet jesli go nie przestanę grzać z różnych przyczyn (np. braki w dostawie energii) to i podłogówka i ciepła woda będzie działała jeszcze długooo. Regulacja temperatur dla CWU to zawór RTL (woda ogrzewa się w wężownicy w środku bufora) a dla podłogówki siłowniki elektromagnetyczne bo chce móc kontrolować temperaturę w podziale na pomieszczenia, dni tygodnia, godziny za pośrednictwem kontrolerów pokojowych.

Tak zostało to wymyślone i już prawie postawione. Zmieniał koncepcji nie będę bo uważam, że jest słuszna. Do niej potrzebuję głupiego pieca co mi będzie trzymał na tych moich 1250 L konkretną zadaną temp. Zwykły głupi piec działający włącz/wyłącz.

Dzięki za linka do Termetu, jeśli trwałość jest na zadowalającym poziomie to się mu przyjrzę, proszę o więcej :D

BrodowskiG
08-10-2014, 16:04
a z jakiego powodu wstawiasz bufor? kominek czy kocioł stalopalny?

songoku_xxx
08-10-2014, 16:19
Kominek + grzałki w bufor ze pod fotowoltanike w przyszłości

BrodowskiG
08-10-2014, 16:30
osobiście kominek bym traktowal jako ogrzewanie awaryjne... bez plaszcza, wtedy wylatuje bufor a wchodzi maly zasobnik, dużo prostszy i tańszy układ, tylko podpiać pod kocioł, gaz na tyle tani ze nie warto dawac fotowoltaiki, chyba że z myslą o sprzedaży w sieć o ile warunki będą dobre
ale to tylko moja wizja

songoku_xxx
08-10-2014, 17:01
No i pojawiła się dyskusja, której nie chciałem :P
Za buforem przemawiaja tez inne czynniki. W kominku nie mam PW a "własnej" roboty wezownice na wkładzie. Alternatywą był pięć za 9kzł np jakiś buderus. Jak mi pierdyknie termet za 2000 pln to nie będzie bolało a jak buderus to już poczuje. A że po max 8 latach pierdylnie to sobie dam rękę obciąć. Będzie tak jak wymyślone zostało, nie wszystkie najczęściej stosowane rozwiązania są najlepsze. Uwierz mi bufor jest tańszy od buderus i tak wolę. Szukam pieca a nie pomysłu na układ bo ten już w połowie wykonany. Z góry dzięki :D

Jurgonka
08-10-2014, 17:50
No i pojawiła się dyskusja, której nie chciałem :P
Za buforem przemawiaja tez inne czynniki. W kominku nie mam PW a "własnej" roboty wezownice na wkładzie. Alternatywą był pięć za 9kzł np jakiś buderus. Jak mi pierdyknie termet za 2000 pln to nie będzie bolało a jak buderus to już poczuje. A że po max 8 latach pierdylnie to sobie dam rękę obciąć. Będzie tak jak wymyślone zostało, nie wszystkie najczęściej stosowane rozwiązania są najlepsze. Uwierz mi bufor jest tańszy od buderus i tak wolę. Szukam pieca a nie pomysłu na układ bo ten już w połowie wykonany. Z góry dzięki :D
Kilka lat temu były modne wężownice na wkładzie, nie zdało egzaminu. Za mały odbiór ciepła, za mała powierzchnia wymiany ciepła. Polecam nakładkę na kominek odbierającą ciepło ze spalin. Potrzebujesz najtańszy piec (jeśli jest dwu funkcyjny to dobrze), korzystasz tylko z jednej do grzania co. Druga funkcja służy tylko do uruchamiania pompy cyrkulacyjnej CWU. Zamknięta komora spalania powoduje, że wylot spalin jest wymuszony i dalej: zamiast kryzować wylot spalin puszczasz spaliny przez nierdzewną rurę biegnącą pionowo przez bufor. Spaliny oddają przeciwprądowo ciepło do wody w buforze i masz kocioł "kondensacyjny" Wiem, że to jest herezja ale jedyne rozsądne kryterium to cena.