PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27

songoku_xxx
08-10-2014, 19:21
Zaprawdy fascynujące jest to ze zadając jedno proste pytanie człowiek może otrzymać tyle odpowiedzi na pytania, których nie wypowiedział :D

Będzie tak jak sobie wymyśliłem i kropka. Po co o tym dyskutować?

Szukam prostego pieca,dziękuję :)

BrodowskiG
08-10-2014, 19:33
Alternatywą był pięć za 9kzł np jakiś buderus. A że po max 8 latach pierdylnie to sobie dam rękę obciąć.
Ale głupoty piszesz, buderusa kondensata poniżej 5 tys. widziałem. Trochę szkoda ręki, jedyny trefny model który kojarzę to GB022

songoku_xxx
08-10-2014, 20:38
Super. Tez widziałem. Jest kondensat za 2-2.5 tys? Jeśli tak to od bidy może być i kondensat. Droższe piece są droższe bo mają elektronikę, krzywe grzewcze, pogodowki sterowania elektroniczne, programatory i inne rzeczy. Ja tego nie potrzebuje bo zapewniają mi to inne komponenty systemu. Czy tak trudno to zrozumieć? Po co na sile próbujesz mnie przekonać do czegoś czego ja nie potrzebuje. Mam inny pomysł na swój dom i go zrealizuje.

Szukam gupiego kotła w granicach 2-2.5 tys :)

P.s
Powierzchnia wymiany 1m2 przy pojemności 4 litry to dużo czy mało. Konkretne pytanie, liczę na konkretną odpowiedź :)

BrodowskiG
08-10-2014, 21:24
do niczego nie przekonuje tylko prostuje bajki ktore wypisujesz
kup najtanszy kociol na allegro bo tak na prawde o to ci chodzi, za 2800-3000 masz dobra firme a chcesz zaoszczedzic 500 zł na czyms co ma służyć 15 lat,

nawet najwieksze badziewie czyli beretta za niecałe 2 tys ma możliwośc regulacji pogodowej... powodzenia w szukaniu

PiotrFryga
10-10-2014, 14:22
Ciężko tak powiedzieć w prost żebyś wybrał taki kocioł a nie inny, bo u każdego kwestia rozkłada się inaczej. Kwestia tego ile chcesz przeznaczyć, jaki masz metraż, jak ocieplony budynek. Sam przez to przechodziłem więc wiem o czym mówię, wypytywałem na forach, ale w sumie za dużo opinii...niby część się pokrywała, ale jednak to trochę za mało. Najlepiej to podjechać do sklepu (tak po wstępnym wywiadzie;)) i dopytać o wszystko. Ja zamawiałem piec w hydropie, i jadąc do nich wiedziałem że będę wybierał pomiędzy vaillantem a defro, nie mogłem tylko podjąć decyzji czy pakować się w gaz czy nie.... wyszło w końcu na gazowy kociołek od vaillanta, wszystko działa kwestia tylko ustawienia wszystkiego na początku sezonu :)

mistalova
10-10-2014, 15:02
nawet najwieksze badziewie czyli beretta za niecałe 2 tys ma możliwośc regulacji pogodowej... powodzenia w szukaniu

Badziewie mówisz... Jak szukałem kotła, to poprosiłem znajomego sprzedawcy, żeby rozkręcił mi kilka kondensatów i wytłumaczył czym się różnią - większość z nich ma elementy od tych samych producentów, różnią się tylko naklejkami :lol2: Różnice są w elektronice i minimalnie w kształtach wymienników- choć wszystkie wyglądały równie solidnie:lol2:

Tak więc nie ma znaczenia czy kupujesz kocioł za 3 czy 10 kPLN bo i tak wszystko jest produkowane w tych samych fabrykach...

BrodowskiG
15-10-2014, 21:29
Badziewie mówisz... Jak szukałem kotła, to poprosiłem znajomego sprzedawcy, żeby rozkręcił mi kilka kondensatów i wytłumaczył czym się różnią - większość z nich ma elementy od tych samych producentów, różnią się tylko naklejkami :lol2: Różnice są w elektronice i minimalnie w kształtach wymienników- choć wszystkie wyglądały równie solidnie:lol2:

Tak więc nie ma znaczenia czy kupujesz kocioł za 3 czy 10 kPLN bo i tak wszystko jest produkowane w tych samych fabrykach...
odkamieniasz wymiennik plytowy beretty po 4-5 latach i dziura się robi, w buderusie wytrzymuja kilkanaście lat
pytaj serwisantów a nie sprzedawcow

BrodowskiG
15-10-2014, 21:32
Nie dosc, ze reklama, to jeszcze żenujaca....
To jest watek o kotlach gazowych, nie na "eko"węgiel...
czyli batgaz trzeba omijac jesli muszą w taki sposób sie reklamowac

Bathurst
18-11-2014, 20:13
Witam
Na wstępie zaznaczam że nie znam się na tej tematyce, dlatego proszę o wyrozumiałość :).
Mam do ogrzania jedną kondygnacje domu, około 100 m2. Dom z lat 90, ściana to pustak żużlowy wolna przestrzeń i suporex, nieocieplony. Okna plastiki, szczelne. Kocioł ma być tylko do centralnego ogrzewania, czyli z tego co rozumiem jednofunkcyjny. Chciałbym żeby był to kocioł kondensacyjny, oczywiście dlatego że jest oszczędniejszy. Tylko nie jestem pewien czy byłoby tak w moim przypadku ponieważ teraz kondygnacja ogrzewana jest kotłem na miał, grzejniki aluminiowe, żeberko powiedzmy na 1,3 m2 powierzchni. A z tego co czytałem grzejników powinno być więcej niż przy np. kotle na węgiel bo woda je ogrzewająca będzie miała niższą temperaturę. Oczywiście nie jest problemem dokupienie dodatkowych 20 żeberek i „dołożenie” w poszczególnych pomieszczeniach jeśli byłoby to wskazane przy kotle kondensacyjnym. Na kocioł mam powiedzmy około 4 tys. ,ale jeśli będzie coś sensownego trochę droższe to oczywiście może być. Chciałem zapytać jaki kocioł gazowy powinienem wybrać? Kondensacyjny czy tradycyjny. Chodzi mi o moc, firmę, konkretnie jaki kocioł powinienem kupić? Trzeba dokładać te żeberka czy nie?

Będę wdzięczny za wszystkie (merytoryczne i fachowe) rady.

BrodowskiG
18-11-2014, 20:45
np. termet gold
przez wiekszosc sezonu nie jest tak zimno zeby nie wykorzystac kondensacji
musisz oszacowac ile gazu zuzyjesz, między kondensatem a zwyklym przyjmij jakies 10 proc roznicy w zużyciu, zobacz jaka jest roznica w cenie kotłów i oblicz po ilu latach sie zwróci

Greengaz
18-11-2014, 23:01
Jeśli przy starym kotle miałeś w instalacji ok. 60 st C to nie będziesz musiał nic dokładać.
Przekonasz się po pierwszej zimie.
Przy kotle kondensacyjnym istotna jest temp. powrotu. Czym niższa tym lepiej /30 st.C/.

Bathurst
20-11-2014, 10:01
np. termet gold
przez wiekszosc sezonu nie jest tak zimno zeby nie wykorzystac kondensacji
musisz oszacowac ile gazu zuzyjesz, między kondensatem a zwyklym przyjmij jakies 10 proc roznicy w zużyciu, zobacz jaka jest roznica w cenie kotłów i oblicz po ilu latach sie zwróci

Właśnie o to mi chodzi, o podanie modeli jakichś konkretnych kotłów. Proszę o jeszcze :) . Wiem że przy doborze kotła istotna jest m.in. dostępność serwisu w okolicy. Jak sprawdzić czy w mojej okolicy nie będzie problemu z serwisem np. podanego przez Ciebie Termeta? Co do firm, to sporo czytałem i wynika z tego że kiedyś była bardzo duża różnica w jakości między Junkersem czy Vaillantem a np. Termetem. Teraz Termet nie odstaje od swoich zachodnich konkurentów i spokojnie można wybierać tę markę. Poza tym jeszcze jedno pytanko, czy jest duża różnica w cenie między jedno a dwufunkcyjnymi? Bo jeśli nie, kupiłbym dwufunkcyjny i miałbym, jeśli będę kiedyś chciał, możliwość używania go do ogrzewania wody użytkowej.

Bathurst
20-11-2014, 10:06
Jeśli przy starym kotle miałeś w instalacji ok. 60 st C to nie będziesz musiał nic dokładać.
Przekonasz się po pierwszej zimie.
Przy kotle kondensacyjnym istotna jest temp. powrotu. Czym niższa tym lepiej /30 st.C/.

Teraz jest teoretycznie na wyjściu koło 55 st. C . Teoretycznie bo sonda temperatury jest umieszczona na rurze wychodzącej z kotła a nie bezpośrednio w nim. Nie wiem ile jest na powrocie bo tego nie mierzyłem, dziś postaram się to zrobić i napiszę wynik. Ale z tego co piszesz wynika że raczej nie trzeba będzie nic dokładać.

Greengaz
20-11-2014, 12:02
Jeżeli teraz masz na wyjściu 55 st to już nie korzystasz ze zjawiska kondensacji. Tym bardziej gdy spadną temperatury na zewnątrz.
Wszystko wskazuje na to, że będziesz musiał obniżyć teperaturę w instalacji, a tym samym zwiększyć powierzchnię grzejników.
Przełoży to się na 10 - 12 % oszczędności na gazie.
Jak zapodał BrodowskiG, trzeba zrobić kalkulację kiedy inwestycja się zwróci
Jak obecnie masz rozwiązaną cwu?

Bathurst
20-11-2014, 13:58
CWU jest ogrzewana elektrycznie i tak musi pozostać.

Teraz się zastanawiam czy rzeczywiście kondensat będzie najlepszym rozwiązaniem. Może nakreślę nieco temat, tak będzie łatwiej. Ogrzewanie gazowe chcę założyć bo nie mam czasu żeby rozpalać i dokładać do kotła miałowego. Chcę żeby było ciepło, że tak powiem bezobsługowo. Tylko jeśli będzie tak że jeden z domowników wróci z zagranicy to ten piec miałowy będzie używany (bo wtedy nie będzie problemu z czasem, miał jest tańszy) więc może być też tak że np. przez 10 lat, 4 sezony grzewcze używany będzie obecny kocioł miałowy. Jak rozumiem kondensaty są znacznie droższe. Tak jak napisał BrodowskiG różnica w zużyciu gazu będzie na poziomie (tylko) 10 %, a do tego dochodzi chyba jeszcze cena droższego serwisowania kondensatu. Poza tym 100 m2 to stosunkowo mała powierzchnia.
Zatem kluczowe pytanie brzmi, jaka jest różnica w cenie miedzy kondensatem, np. podanym powyżej Termet Ecocondens Gold 20 a jakimś dobrym kotłem tradycyjnym? Gdybyś wrzucił kilka modeli takich kotłów byłbym wdzięczny.

PS. Widzę że jesteśmy "krajanami", jestem z okolic Żyrardowa :)

mpepe
20-11-2014, 14:49
Witam,
do mieszkania 33mkw jaki kocioł gazowy 2-funkcyjny będzie najlepszy jakieś konkretne modele polecacie? ma być niezawodny. Jest to mieszkanie na 1 piętrze blok ma 5 pieter. W grę wchodziłby kocioł z zamkniętą komorą spalania i raczej nie kondensat bo z dostępnych mi inf do tak małej powierzchni kondensat jest zbyteczny. Czy na 1 piętrze w bloku który ma 5 pieter nie będzie problemu z dolotem powietrza szybem kominowym?(pytanie czy nie jest za nisko) obecnie pracuje tam kocioł z otwartą komorą spalania.

BrodowskiG
20-11-2014, 15:09
Jak rozumiem kondensaty są znacznie droższe. Tak jak napisał BrodowskiG różnica w zużyciu gazu będzie na poziomie (tylko) 10 %, a do tego dochodzi chyba jeszcze cena droższego serwisowania kondensatu. Poza tym 100 m2 to stosunkowo mała powierzchnia.
Zatem kluczowe pytanie brzmi, jaka jest różnica w cenie miedzy kondensatem, np. podanym powyżej Termet Ecocondens Gold 20 a jakimś dobrym kotłem tradycyjnym? Gdybyś wrzucił kilka modeli takich kotłów byłbym wdzięczny.

zależy jaką firmę się porównuje np. buderus konwencjonalny 4-5 tys a kondensat 7-8 ale sa to ceny katalogowe, różnica niby 2-4 tys. ale można je kupić nawet 30 parę procent taniej i o tyle różnica między nimi sie zmniejszy. jeśli porówna sie tansze firmy to róznica jeszcze mniejsza
10 % dużo i mało, jak ktoś zaoszczędzi rocznie 400zł a kocioł wytrzyma 15 lat to zaoszczędzi 6 tys, czyli kondensat prawie za darmo a teraz buderus wprowadził prosty model za niecałe 6 tys katalogowo
co do konserwacji to cena moze byc taka sama a moze sie z 50 zl różnic zalezy kogo sie weźmie może byc 150zł a moze 400
musisz patrzec na konkretne propozycje cenowe, bo katalogi nie mają sensu, bo instalatorzy maja swoje rabaty, serwisanci swoje, zależy od obrotu itd.

BrodowskiG
20-11-2014, 15:14
Witam,
ma być niezawodny.
Czy na 1 piętrze w bloku który ma 5 pieter nie będzie problemu z dolotem powietrza szybem kominowym?(pytanie czy nie jest za nisko)

nie ma takich, czasami naprawa drogiego kotła turbo może kosztawać więcej niz połowa nowego taniej firmy, jak z samochodem.
w dokumentacji powinny być podane maksymalne długości przeliczeniowe, czy np. każde kolanko czy trójnik liczy się jako ileś tam metrów
jeśli to kawalerka to pomyslalbym nad ogrzewanie elektrycznym akumulacyjnym, masz sąsiadów więc do nich strat nie ma, do tego zmienic umowe na np. duon, dają pol roku prad za darmo w 2 teryfie wiec placisz tylko za przesyl kilka groszy

CzarnyIwan
20-11-2014, 15:24
Witam, rozglądam się za kotłem kondensacyjnym do ogrzewania CO i CWU w nowo budowanym domu. Powierzchnia do ogrzania to ok 170m2. W domu jest went mech z reku i kominek (do celów cieszenia oka) z DGP do dwóch najbardziej od niego oddalonych miejsc. Izolacja podłogi 15cm, styro, ściany 20cm dach 30cm wełny. W domu jest instalacja ogrzewania podłogowego po całości poza garażem. Dodatkowo jest 1 drabinka w łazience. Niestety nie posiadam miejsca na zasobnik dlatego poszukuje kotła który ma wbudowane małe zasobniki. W domu będą dwie łazienki z których będzie się korzystało jednocześnie. Istotnym parametrem więc jest wydatek ciepłej wody z kotła. W moich poszukiwaniach zmalałem kocioł Saunier Duval Isotwin Condens F 30. Czy ktoś z was miał z nim do czynienia (trudno o opinie) lub czy są podobne kotły konkurencyjnych producentów o podobnych parametrach- wbudowane zasobniki + duży wydatek ciepłej wody (21l/min)???

Esiak
20-11-2014, 16:41
a Vaillant VSC 126-C 140 styknie? (1350x600x570mm)

mpepe
20-11-2014, 19:29
nie ma takich, czasami naprawa drogiego kotła turbo może kosztawać więcej niz połowa nowego taniej firmy, jak z samochodem.
w dokumentacji powinny być podane maksymalne długości przeliczeniowe, czy np. każde kolanko czy trójnik liczy się jako ileś tam metrów
jeśli to kawalerka to pomyslalbym nad ogrzewanie elektrycznym akumulacyjnym, masz sąsiadów więc do nich strat nie ma, do tego zmienic umowe na np. duon, dają pol roku prad za darmo w 2 teryfie wiec placisz tylko za przesyl kilka groszy

No tak akumulacyjne piece są dosyć oszczędne nie wiem jednak czy na tyle oszczędne żeby było taniej od gazu. Natomiast to mieszkanie wynajmuje lokatorom i myślę że jeżeli ludzie dowiedzą się że jest to ogrzewanie elektryczne podziękują a i tak większość wynajmujących jest bardzo "ostrożna" jak dowiadują się że jest samodzielne ogrzewani gazowe. Mieszkanie jest narożne.
Jakiś masz na oku kocioł ? który sprawia względnie najmniej problemów i byłby odpowiedni mocą do mojego mieszkania. Z tego co się orientuję to na taką powierzchnię to około 5kw. Blok ocieplony okna plastik.

BrodowskiG
20-11-2014, 19:37
turbo z tak małymi mocami to nie kojarzę(latwiej kondensat...), zorientuj się za ile mozesz mieć prąd w 2 taryfie, jak tanio to mozesz podac w ogloszeniu i porównać go gazu np. 27 groszy

CzarnyIwan
21-11-2014, 09:51
a Vaillant VSC 126-C 140 styknie? (1350x600x570mm)

Oooo fajny. Dziękuje za ciekawą alternatywę. Isotwin twierdzi że mam stały wydatek 21l/m. Vaillant podobne osiągi ma jedynie przez 10 minut (pewnie do czasu opróżnienia zasobnika). Jestem ciekaw jak to wygląda w rzeczywistości. :confused:

Esiak
21-11-2014, 10:20
vaillant ma 100L zasobnik warstwowy, przez co szybszy dostęp do wody o zadanej temp.
po opróżnieniu zasobnika, ciepła woda nadal jest dostępna, oczywiście o mniejszym wydatku ponieważ jest grzana przez wymiennik ciepła...
u mnie przy zadanej temp. 45oC w zasobniku i bateriach termostatycznych (38oC) nie ma problemu w jednoczesnym użytkowaniu dwóch natrysków, lub natrysku i napełniania wanny...
zawsze możesz też wybrać nową wersję z zasobnikiem 150L - VSC 206/4-5 150 (1640x941x770mm)

CzarnyIwan
21-11-2014, 12:08
Przetrzepałem broszurki vaillanta. Ten mniejszy ma wymiary jak pisałes ale przyłacza ma od tyłu i w sumie zajmuje 73cm, a to niestety już za dużo jak na moje możliwości.
290245
Chyba jednak jestem skazany na kocioł wiszący :(

autorus
21-11-2014, 13:27
sprawdź może lodówki viessmana.

erykz
22-11-2014, 12:28
Witam.
Chciałbym się poradzić.
Dom 135 m2 użytkowej - do ogrzania 102 m2. Wszędzie podłogówka. Rekuperacja. Obliczone projektowe obciążenie budynku - 7,16 kw (nie brana pod uwagę rekuperacja). Kominek z DGP. Biorę pod uwagę ogrzewanie gazem ziemnym z tym, że problem polega na tym, iż gaz jest w drodze. Planuje się wprowadzić wczesną jesienią 2015 r i nie mam pewności, czy kiedy to nastąpi będę miał już gaz (PGNIG zapewnia, że a jesień gaz będzie). Jak rozwiązalibyście taki problem, bo mi przychodzi na myśl rozwiązanie kocioł 1f + zasobnik z możliwością podłączenia grzałki (na wypadek, gdyby z gazem był poślizg) . Czy to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.
Ps. Przy okazji jakie proponujecie przy takich danych kocioł i zasobnik (do 150 l).

Greengaz
22-11-2014, 12:54
Awaryjnie butla/bateria butli 33 lub 35 kg z ciekłym propanem. Po podłączeniu gazu ziemnego wymiana dysz lub regulacja kotła w zależności od producenta.
Kocioł będziesz mógł wykorzystać do co, a nie tylko cwu.
Powinno wyjść ok 2 x taniej niż bezpośrednio prądem i w zasadzie bezinwestycyjnie.

erykz
22-11-2014, 17:00
A jak wygląda kwestia projektu, pozwolenia przy takie instalacji gazowej?

aden.aden
22-11-2014, 19:15
Witam, założyłem nowy wątek, ale chyba nie potrzebnie - widzę, że tutaj udzielacie rad w podobnych do mojego przypadkach. Stoję przed wyborem pieca kondensacyjnego dwufunkcyjnego do domu - bliźniak 110m2. Hydraulik zaproponował dwa modele w podobnej cenie i o podobnych (?) parametrach. Niestety kompletnie się na tym nie znam. Hydraulik miał wcześniej doświadczenie jedynie z modelem De Dietrich, więc też nie umie porównać.
Modele, które wskazał to Viessman Vitodens 111 oraz De Dietrich MCR 2 BIC.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki i opinie.. Co wybrać?

BrodowskiG
22-11-2014, 19:26
Zależy jaką moc potrzebujesz, w jaki sposób chcesz sterować temperaturą
np. termet gold ma małą moc minimalną a buderus gb012 nie ma sterowania pogodowką ale kosztuje 5 tys.

Greengaz
22-11-2014, 19:48
A jak wygląda kwestia projektu, pozwolenia przy takie instalacji gazowej?

Jeśli jedna butla to może stać w kotłowni, jeśli dwie lub więcej to na zewnątrz budynku. Projekt, zgody, pozwolenia nie są wymagane.
Wpinasz się do instalacji wewnętrznej, na którą masz projekt i pozwolenie na budowę /np. przy zaworze w skrzynce na ścianie/ lub bezpośrednio do kotła.

erykz
23-11-2014, 18:46
Geengaz. Twoja propozycja jest bardzo kusząca i chyba na to się zdecyduję. Gdzie mógłbym się dowiedzieć więcej w Bydgoszczy?

erykz
23-11-2014, 18:49
Witam.
Chciałbym się poradzić.
Dom 135 m2 użytkowej - do ogrzania 102 m2. Wszędzie podłogówka. Rekuperacja. Obliczone projektowe obciążenie budynku - 7,16 kw (nie brana pod uwagę rekuperacja). Kominek z DGP. Biorę pod uwagę ogrzewanie gazem ziemnym z tym, że problem polega na tym, iż gaz jest w drodze. Planuje się wprowadzić wczesną jesienią 2015 r i nie mam pewności, czy kiedy to nastąpi będę miał już gaz (PGNIG zapewnia, że a jesień gaz będzie). Jak rozwiązalibyście taki problem, bo mi przychodzi na myśl rozwiązanie kocioł 1f + zasobnik z możliwością podłączenia grzałki (na wypadek, gdyby z gazem był poślizg) . Czy to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.
Ps. Przy okazji jakie proponujecie przy takich danych kocioł i zasobnik (do 150 l).

Czy ktoś coś dobrego zaproponuje? Moim liderem jest:
http://technika-grzewcza.eu/vaillant-pakiet-vc-146-vih-r-120-calormatic-470-zestaw-do-szachtu-wyrzut-przez-sciane-lub-dach-duplikat-1.html
Ma ktoś jakieś inne propozycje?

Greengaz
23-11-2014, 23:01
Geengaz. Twoja propozycja jest bardzo kusząca i chyba na to się zdecyduję. Gdzie mógłbym się dowiedzieć więcej w Bydgoszczy?

np. http://www.dzwonnik.pl/oferta/gaz-w-butlach/gaz-do-uzytku-domowego

autorus
24-11-2014, 11:15
Pomyśl nad dwu funkcyjnym.

teres
24-11-2014, 20:30
OK, a możesz polecić jakiś konkretny albo chociaż z jakiej firmy? :)
Może Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 I ? Moc od 3kW do 26kW, zasobnik 45L. Szkoda, że nie masz szans wstawić zasobnika, wtedy kupiłbyś sobie coś słabszego.

Esiak
24-11-2014, 20:56
Witam,

Potrzebuję porady na temat pieca. Dom 140 m2 powierzchni użytkowej. Ogrzewanie podłogowe praktycznie w całym budynku. Miejsca na zasobnik niestety nie mam dlatego istnieje tylko opcja z wbudowanymi małymi zasobnikami. Obciążenie budynku to ok. 7,5 kW . W łazience jedna drabinka. W salonie kominek z DGP. Może ktoś coś doradzić?

a ile masz tego miejsca dostępnego w ogóle...?

CzarnyIwan
25-11-2014, 09:09
Witam,

Potrzebuję porady na temat pieca. Dom 140 m2 powierzchni użytkowej. Ogrzewanie podłogowe praktycznie w całym budynku. Miejsca na zasobnik niestety nie mam dlatego istnieje tylko opcja z wbudowanymi małymi zasobnikami. Obciążenie budynku to ok. 7,5 kW . W łazience jedna drabinka. W salonie kominek z DGP. Może ktoś coś doradzić?

Masz ten sam dylemat co i ja. Po poszukiwaniach znalazłem dwa modele.
1. Saunier Duval Isotwin Condens F 30
2. Viessman Vitodens 222-W
Oba są małe i mają ok 40l zasobniki. Mają też duży wydatek (l/h) CWU.
Jest jeszcze taki który zajmuje najmniej miejsca z tzw lodówek ale przy mikro kotłowni to może być juz problem. Vitodens 333F

Pozostaje tyko pytanie czy taki kocioł ogarnie np dwa prysznice w jednej chwili?

karolina_85
01-12-2014, 18:32
ja jedynie mogę pomóc tym linkiem pisze wiele ciekawych rzeczy :) pozdrawiam
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-%28-KOCIO%C5%81-%29-GAZOWY

ANDIX
02-12-2014, 12:38
Dla mnie dobrze dobrany kocioł to taki, który wykonuje najmniej cykli w trybie c.o. i c.c.w. Moc kotła w niewielkim (ok. 150m2) budynku jednorodzinnym dobiera się raczej do pracy w trybie c.c.w bo zapotrzebowanie na energię w tym trybie jest znacznie wyższe niż w trybie c.o. Podajesz że obciążenie Twojego domu to 7,5 KW i taki kocioł przy sprawności 100 % teoretycznie dałby sobie radę z grzaniem budynku, ale nie z grzaniem budynku i grzaniem wody dla kilku osób.
Od 9 lat ogrzewam budynek o obciążeniu 9 KW i wodę dla 4 osób dorosłych i dziecka (raz w miesiącu przez weekend dla 10 osób). Ogólne zużycie wody -śr. 17 m3/mies.- podają tak dla porównania. Mam kocioł VAILLANT -moc obniżona do 16 kW i zasobnik 120 l o mocy wężownicy też 16 kW i ani wody, ani energii dla budynku nigdy mi nie brakło. Temp. wody w zasobniku ustawiona na 55 - 40 i z korzystaniem z prysznica ze zwykłych baterii bez mieszaczy nie ma żadnych problemów. Nie mam cyrkulacji c.c.w i nie widzę w moim przypadku, aby to było do czegoś potrzebne. Wadą tego układu jest to, że ten kocioł ma za wysoką moc minimalną, a to powoduje, że kocioł miast modulować w większym zakresie palnika, wyłącza się. W sumie nic się przez to nie dzieje, ale przez to kocioł wykonuje o wiele więcej cykli załączania, a to ma z kolei jakiś tam niekorzystny wpływ na pracę innych podzespołów kotła. (może przez to po 7 latach padła mi pompa) Idealne byłoby, aby min. moc kotła wynosiła ok. 3-4kW.
Myślę więc, że u Ciebie kocioł o mocy 3-16kW doskonale da sobie radę.
Zasobnik 40 l byłby dobry dla 2, a może 3 osób. Dla większej ilości osób, taki kocioł będzie wciąż jakąś tam prowizorką więc warto pomyśleć o zasobniku większym. Zasobniki mogą być wiszące i niekoniecznie jakieś tam markowe. Może być np. prod. GALMET. ( mam taki i grzeje od 9 lat i nic się nie dzieje).
Przy wyborze kotła warto poczytać, gdzie jest najbliższy serwis i ile sobie życzy za roczny przegląd i konserwację kotła, co dają w ramach gwarancji, jakie są opinie o serwisie na danym terenie i ewentualnie rzucić okiem na dostępność i cenę części zamiennych. Wiem, że serwisy maja wszystko i że na tym etapie wcale się o takich sprawach nie myśli, ale jak mi padła pompa w kotle, to się zdziwiłem. Okazało się, że czekać trzeba 3 dni i zapłacić 750 zł za nową lub 350 za używaną z 3 mies gwarancją. W końcu kupiłem używaną na Allegro za 130 zł z 6 mies gwarancją, bo akurat takie były i miałem ją na drugi dzień. Trzeba pamiętać też o tym, że markowe kotły też mogą się popsuć, jak mój Vaillant, a części zamienne z reguły są znacznie droższe od tych niby gorszych.

radmax
04-12-2014, 15:12
Witam,
poważnie zastanawiam się nad wymianą starego pieca gazowego Viessmann Litola LVR 29 + zasobnik CeraCell 130 l na jakiś nowszy ( wydajniejszy, oszczędniejszy ) piec. Do ogrzania mam ok. 320 m2 ( 3 kondygnacje w domku ) z czego ok. 1/4 to podłogówka, reszta zwykłe grzejniki panelowe. I tu rodzi się pytanie jaki typ kotła najlepiej wybrać. Widać, że tendencja jest w kierunku kondensacyjnych ale czy moim układzie się sprawdzi ?
Proszę o wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Adam

Greengaz
04-12-2014, 21:22
Jeśli instalacja grzejnikowa również chodziła na niskich temperaturach to oszczędzisz 8 - 12 %. Znasz zużycie dotychczasowe gazu, to łatwo policzyć.

effa_s
08-12-2014, 21:15
Potrzebuję pomocy. Przed nami wybór kotła, który będzie miał za zadanie ogrzać dom o powierzchni 130 m2 po podłogach i przygotować ciepłą wodę dla rodziny (na razie 2+1, w przyszłości może to się zmienić :). W podłodze 10 cm styropianu 0,037, na ścianach będzie 20 cm grafitowego, dach 30 cm wełny. Rekuperacja + szczelne okna. Od czego w ogóle zacząć poszukiwanie kotła i czym się kierować przede wszystkim? A może jakieś konkretne modele, które moglibyście polecić?

Bathurst
10-12-2014, 18:32
Mam pytanie o minimalne ciśnienie wody w obiegu c.o. kotła Termet Ecocondens Crystal 20. W instrukcji obsługi i informacji na stronie internetowej producenta znalazłem informacje tylko o maksymalnym ciśnieniu wody w obiegu c.o. które wynosi 0,3 MPa czyli 3 Bary. Czy mam rozumieć że nie ma określonego minimalnego ciśnienia wody w obiegu c.o. kotła?

Esiak
10-12-2014, 21:11
w instrukcji masz podane kody błędów...
błąd nr 37 oznacza zbyt niskie ciśnienie wody grzewczej w instalacji - ciśnienie wody spadło poniżej 0,5 bar (strona14 instrukcji)

kinus
29-12-2014, 21:49
Witam
Jak jeden z wielu zastanawiam się nad wyborem kotła. Może mi ktoś naświetlić przewagę kotła jednofunkcyjnego z zewnętrznym zasobnikiem w porównaniu z kotłem dwu-funkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem 42-48l? Mam do ogrzania 150m2, parter podłogówka, piętro w łazięce podłgówka, i żeberka, a w pokojach grzejniki. Zrobiłem wstępne rozeznanie, i cena obu rozwiązań wychodzi podobnie, a że nie mam za dużo miejsca skłaniam się ku drugiemu rozwiązaniu. Kotły przez mnie rozważane (z wbudowanym):
1. Dedietrich MCR/II 24/28 BIC
2. Junkers Cerapur Acu ZWSB 24/28-3A
3. Buderus GB172-24
4. Viessman Vitodens 222-W-19,
5. Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 I
Trzy pierwsze w podobnej cenie (około 7000), Viessman drożej (około 9500), Immergas najtaniej (5500).
Skłaniam się do Immergas: jest najtańszy, 5 lat gwarancji i ma najniższą moc minimalną (3,0kW). Możecie skomentować?

Greengaz
29-12-2014, 23:18
Przy wyborze jednofunkcyjnego z zewnętrznym /wiekszym/ zasobnikiem potrzebujesz kotła o mniejszej mocy, czyli oszczędniejszego w eksploatacji. Umożliwia też instalację cyrkulacji. Większy zasobnik zapewnia lepszy komfort w dostępie do cwu.
Przy wyborze producenta kieruj się dostępnością serwisu.

SSLAWEK
04-01-2015, 13:48
Witam ,a co można powiedzieć złego czy dobrego na temat kotła Saunier Duval THEMA CONDENS F AS 18-A ,ma wbudowaną pogodówkę i cena dostępna.Do ogrzania 120m

rafaljezus
08-01-2015, 22:27
Zadałem jush to pytanie ale bez odpowiedzi. Czy pompa w Buderusie GB 162 v3. moc 14kW ma wystarczającą moc aby "napedzić" podłogówkę w domu o powierzchni użytkowej domu ok. 129 m2 ? [100% podłogówki]

Pytam bo mam kłopot z rozgrzaniem jednego pomieszczenia rurki są zimne lub ledwo letnie a jedna z tez instalatora jest właśnie taka, i proponuje dołożyć do układu wspomaganie w postaci takie pompy. Układ był jush odpowietrzany robiłem to sam. zostaje jeszcze sprawdzenie filtra wody bo może jakieś brudy złapał.

Pozdrawiam,

fotohobby
08-01-2015, 23:38
Ile metrów rur, jakie pętle ?

DEZET
09-01-2015, 11:27
Co to za wyraz "jush" ? Z polskimi znakami nie masz jak widzę problemu.
Jeżeli tylko jedno pomieszczenie jest niedogrzewane, to może zacząć od rozdzielacza- zakręcony zawór, uszkodzony rotametr, może jakiś syfek na wlocie. Pętle masz w miarę jednakowej długości? Gdyby filtr był zatkany, to chyba wszystkie pętle by blokował, prawda? W którym miejscu na rozdzielaczu jest ta feralna pętla podłączona?

rafaljezus
09-01-2015, 15:21
Ile metrów rur, jakie pętle ?

Rury ok.900m, petle w miare równe max. 50m

rafaljezus
09-01-2015, 15:39
Co to za wyraz "jush" ? Z polskimi znakami nie masz jak widzę problemu.
Jeżeli tylko jedno pomieszczenie jest niedogrzewane, to może zacząć od rozdzielacza- zakręcony zawór, uszkodzony rotametr, może jakiś syfek na wlocie. Pętle masz w miarę jednakowej długości? Gdyby filtr był zatkany, to chyba wszystkie pętle by blokował, prawda? W którym miejscu na rozdzielaczu jest ta feralna pętla podłączona?

Zawór otwarty, spr.pozycje max. polożeń rotametrów i porównałem z tymi gdzie grzeje. Czy uszkodzony raczej nie bo na rozdzielacz reaguje kiedy odkrecony lub zmkniety rurka odpowiednio ciepła/zimna. Syfek może poszukam,rozumie że na rozdzielaczu. Petle w miare rowne jak pisalem wyzej max.50m (30-50m) Ten pokój to ok 19m2 tam sa 3 sekcje . Na rozdzilacz od zaworu to sà kolejno 2.3.4 sekcja. 3 jest najzimniejsza

rafaljezus
10-01-2015, 20:40
odpowietrzone, Ruszyło powoli... chyba sekcje sa za daleko oddalone od rozdzielacza.

kater-acme
18-01-2015, 20:48
też przymierzam się do kotła kondensacyjnego 1F; z OZC wychodzi mi 8 kW (i to przy założonych gorszych izolacjach niż te, które faktycznie dałem); rodzinka 2 + 2, na podłodze ok. 150 m2 projektowanej (nie rzucanej co 10 cm) podłogówki, do tego drabinka w łazience, i 2 spore grzejniki do złamania temperatury w garażu i stryszku nad garażem (byle ok 10 st było)

ryjąc dokładnie ten temat spisałem sobie popularne kotły, w zestawach i bez, i do tego zasobniki wężownicowe

wklejam tabelkę z nadzieją, że się komuś przyda :)

ceny z Allemonopolu, z VAT 23%, bez przesyłki; ponieważ przede mną jeszcze nieco czytania (głównie w temacie sterowania), to pewnie jeszcze tabelkę zaktualizuję; a jakby kto chciał plik źródłowy to chętnie podeślę

299693

BrodowskiG
18-01-2015, 21:19
mi najbardziej sie podoba termet gold a z baniaczkow biawar podobna półka to drazice

fotohobby
18-01-2015, 23:15
kater-acme , ceny zakupu sa istotne, ale dla mnie najbardziej liczyła sie długosc gwarancji i dostepność serwisantów (i ceny ich usług)

kater-acme
19-01-2015, 08:14
fotohobby
tak, wiadomo, na stronach wątku wiele osób to mówi i też tak uważam - ja już mam swoich 2 faworytów (Termet Gold i Victrix 12 albo 20) i akurat w obu przypadkach serwis jest albo 3 albo najwyżej 15 km dalej, więc to nie problem - oczywiście każdy powinien to lokalnie sobie sprawdzić,
co do gwarancji masz całkowitą rację, jak będę miał chwilkę to dopiszę - Immergas, Junkers i Buderus bodajże 5 lat dają? za to przy cenach Vailanta 2 lata to kiepsko; Termet daje 3 latka - wszystkie okresy dotyczą sytuacji z montażem i przeglądem/ami przez autoryzowany serwis/instalatora

BrodowskiG
No, Termet Gold b fajnie patrzy - piszą że to nowość; powiesz coś o nim więcej?

edit - wklejam arkusz po lekkich zmianach, z okresem GW na cały kocioł (maks jaki można uzyskać) - warunki uzyskania są różne, różnie kosztują itd.; dodatkowo, na wymiennik ciepła jest (chyba zazwyczaj) dłuższa gwarancja; za dużo kombinacji więc nie wpisuję; jak zauważycie błędy w okresie GW to piszcie i poprawię

299817

Likopen
09-03-2015, 12:13
Witam,

od kilku dni też rozmyślam nad wyborem kotła. Moje warunki to:
- dom o pow. 200m2, 100% podłogówka
- rodzina 5 osobowa, w tym 3 dziewczyny; trzy łazienki (w tym 2x wanna normalnych rozmiarów); cyrkulacja
- woda z wodociągu średnio twarda (kocioł dwufunkcyjny nie powinien mieć problemów)

Zależy mi na komforcie w rozsądnej cenie, chciałbym żeby na co dzień instalacja cwu chodziła w temperaturze 45 stopni, żeby można było zwiększyć jej wydajność w przypadku czasowego zwiększenia liczby domowników, a normalnie korzystać w pełni z kondensacji.

Wybór kotła zawęziłem do trzech kondensacyjnych modeli Immergas:
- Victrix X 12 2l (jednofunkcyjny 2-12 kW)
- Victrix X 24 2l (jednofunkcyjny 3-24 kW)
- Victrix X 26 2l (dwufunkcyjny 3-26 kW)

Myślałem o zestawie kocioł dwufunkcyjny + zasobnik warstwowy 120-150l, ale zasobników warstwowych jak na lekarstwo (nie bardzo wiem dlaczego) i nie znalazłem nic w tym rozmiarze. Alternatywa to zasobnik standardowy (najchętniej leżący - mam miejsce pod schodami) o większej pojemności.

I tu pojawia się pytanie - którą opcję wybrać (pojemność zasobnika i ew. namiar też mile widziany).

pedronx
09-03-2015, 12:25
Ja dla 216m2, 5ciu osób, 2óch wanien i 3ech łazienek wybrałem Victixa x 24 + normalny emaliowany zasobnik na 160l + rozdzielacz strefowy DIM (ale to jest Ci nie potrzebne - tak myślę). Kocioł i zasobnik sprzedają w zestawach, wtedy jest taniej. pracuje drugi rok i jest cacy. Mam dom energooszczędny i wg wyliczeń powinien mi styknąć 12kw, ale właśnie z obawy o komfort ciepłej wody wziąłem mocniejszy piec.
pozdro

Likopen
09-03-2015, 14:25
Ja dla 216m2, 5ciu osób, 2óch wanien i 3ech łazienek wybrałem Victixa x 24 + normalny emaliowany zasobnik na 160l

Dzięki za odpowiedź, pasuje do mojej sytuacji jak ulał :-) Wiesz może jaką masz ustawioną temperaturę cwu w zasobniku?

pedronx
10-03-2015, 17:43
41st mi teraz pokazuje
ale czasami jest więcej, ale to chyba jak schodzi po wygrzewaniu legionelli.
pozdro

lina120
20-03-2015, 13:37
Cześć,
jest to mój pierwszy wpis. Czytam i czytam wasze opinie i kompletnie się już pogubiłam.
Kupujemy z męzem dom typu bliźniak o powierzchni około 90 m2, wybudowany z gazobetonu 24 oraz ocieplony styropianem 12.
Na całości jest ogrzewanie podłowgowe. Potrzebny jest nam kocioł na centralne i ciepłą wode... i tu sie zaczynaja schody bo nie wiemy co wybrać....
Jest tyle możliwości i taka rozbieżność cenowa....
Może mogli byście mi pomuc?
Zastanawiam sie na dwufunkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem cw
http://www.ogrzewanie.pl/kociol-dwufunkcyjny-vitodens-111-w-6-5-19-0-kw-z-zasobnikiem-c.w.u.html
Bądz na jednofunkcyjnym + zasobnik...
http://www.ogrzewanie.pl/kociol-gazowy-kondensacyjny-de-dietrich-mcr3-24-bs-100-stojacym-sr-100-w-isense.html

Pomużcie mi prosze bo nie wiem czy to dobry wybór, czy beda trwałe cz nie bedzie mi sie psuł co chwile, czy sa sprawdzone czy bedą wystarczające...
:confused::confused::confused:

Gos**c
20-03-2015, 17:20
Może mogli byście mi pomuc?
Zastanawiam sie na dwufunkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem cw
http://www.ogrzewanie.pl/kociol-dwufunkcyjny-vitodens-111-w-6-5-19-0-kw-z-zasobnikiem-c.w.u.html
Bądz na jednofunkcyjnym + zasobnik...
http://www.ogrzewanie.pl/kociol-gazowy-kondensacyjny-de-dietrich-mcr3-24-bs-100-stojacym-sr-100-w-isense.html

Pomużcie mi prosze bo nie wiem czy to dobry wybór, czy beda trwałe cz nie bedzie mi sie psuł co chwile, czy sa sprawdzone czy bedą wystarczające...
:confused::confused::confused:

Mógłbym pomóc.
Obydwa mają zdecydowanie za dużą moc minimalną.
Poszukaj innych.

lina120
20-03-2015, 18:59
Za duza moc minimalna? 6 kW to za duzo?
jaka w takim razie powinna byc?

adamfcb
20-03-2015, 19:57
Jak najmniejsza, domek 90m2 spokojnie ogarnie albo immergas Victrix 12 albo junkers 3-14, Nie są drogie a mają małą moc minimalna (szczególnie immergas) a przy podłogówce ma znaczenie. Ja mam immergasa i jestem zadowolony.

noc
20-03-2015, 20:07
Tak jak powyżej podali przedmówcy, im niższa moc minimalna tym lepiej. Kto ci zaproponował takie potwory pasujące do domów 2-3 krotnie większych? U mnie grzeje bezawaryjnie akurat Junkers 14-3, ale może być również Immergas.
Weź pod uwagę servis tych kotłów, im bliżej tym lepiej.
I zawsze kocioł jednofunkcyjny jest bardziej komfortowy, jeśli tylko masz miejsce na zbiornik CWU.

lina120
20-03-2015, 21:00
Hym...
Czyli masz Junkers Cerapur Smart Zsb 14-3C? Masz do niego dodatkowy zbiornik cw?
Co znawca to co innego mi proponuje...
Chciała bym komfortowe i ekonomiczne rozwiązanie i w miare jak najmniej awaryjne i przy rozsądnej cenie ale to naprawę nie jest takie proste...

adamfcb
20-03-2015, 21:05
Ja mam victrix 12 plus zasobnik 160l, utrzymuje w nim temp ok 42stopni, podczas grzania chodzi na minimalnej mocy wiec zapas mocy jest.

fachman19
20-03-2015, 21:07
polecam ACV compakt HR
Serwisuje te kotły (inne też ) .
Prosty tani niezawodny

lina120
21-03-2015, 12:28
Hym... Ceny są na pewno atrakcyjniejsze...
Ale czy będą one odpowiednie do ogrzewania podłogowego?
I czy na pewno nie bedą miały za małej mocy?

fachman19
21-03-2015, 13:11
Hym... Ceny są na pewno atrakcyjniejsze...
Ale czy będą one odpowiednie do ogrzewania podłogowego?
I czy na pewno nie bedą miały za małej mocy?
Mają duże przepływy ,a moc to moc 18,24,30 kW wybieraj

zbigor
21-03-2015, 14:26
Cześć,

Kupujemy z męzem dom typu bliźniak o powierzchni około 90 m2, wybudowany z gazobetonu 24 oraz ocieplony styropianem 12.
Na całości jest ogrzewanie podłowgowe. Potrzebny jest nam kocioł na centralne i ciepłą wode... i tu sie zaczynaja schody bo nie wiemy co wybrać....

Jeśli masz tylko męża i nie planujesz szkodników to kocioł 2funkcyjny przy odrobinie chęci da radę . Jeśli zaś planujesz powiekszenie rodziny to daj sobie spokój z 2-funkcyjnymi wynalazkami bo to mało komfortowe rozwiazanie. Ja przy 3x wiekszej powierzchni domu planuję kocił Termet Gold 20kW + zasobnik 150 litrów. Mam wtedy pewność że gdy będę brał prysznic a żona czy dzieci będą wtedy myć paszcze :) czy naczynia po śniadaniu to nie porazi mnie lód z prysznica.
Przy kotle 2funkcyjnym zdazalo sie mało przyjemne uczucie chłodu pod prysznicem gdy ktoś nagle odkręci w kuchni czy łazience kran z cieplą wodą.
A nie mam zamiaru wprowadzac grafika kto kiedy może używać ciepłej wody

glorusek
21-03-2015, 15:14
Witam, proszę mi pomoc w wyborze piecyka dwufunkcyjnego do lazienki do ogrzewania wody w kranach oraz centralnego ogrzewania.
Dom 100+- m2, 6 grzejnikow, grzeje oszczednie, mam jeszcze kominek, mam junkersa ale zaczal sie sypac i chce cos lepszego, kwota to 4tys +-, mam nowa lazienke i chce zeby tez jakos wygladal a nie straszyl :)

lina120
23-03-2015, 09:52
Właśnie ze względu na komfort CW zaczęliśmy zastanawiać się nad kotłem jednofunkcyjnym+zbiornika...
Tylko pytanie jest czy kazdy kocioł nadaje sie na ogrzewanie podłogowe?
Czy warto inwestować w kocioł po 7-8 tys czy może warto by było kupić coś tańszego?
Jak wygląda później wymiana kotła?

zbigor
23-03-2015, 10:08
Każdy gazowy kondensacyjny jest niejako stworzony do podłogówki z uwagi na to żeby kondensować musi pracować na niskiej temperaturze wody.
Przy takiej powierzchni jaką posiadasz prawdopodobnie każdy kocioł pociągnie podłogówkę nawet na własnej pompie.
Ja szukam tańszych rozwiązań niż Viessmann czy ACV. Dlatego poruszam sie wśród marek typu Termet, DeDietrich, Junkers czy Saunier Duval.
Wymiana k0tła polega na jego odłączeniu i podlączeniu drugiego. Oczywiście robi to hydraulik

franco78
23-03-2015, 13:41
Witam,

ja również szukałem kotła z niską mocą minimalną i najprawdopodobniej będzie to taki zestaw Buderus GB072 od 2.9-14,2 kW:
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-072-14KW-S100-RC200-AS1.6-/246

lina120
23-03-2015, 14:08
A co powiecie na to żeby na poczatku kupić zwykły z sieciowki i przemeczyć sie z nim 2-3 lata i kupić coś porządnego? Czy może kąpletnie sie nie opłaca?
Bo troszke mnie boli wydać około 6,5 tys za kocioł+1 tys. montaż + 1tys za materiały....
Ale podobno kto oszczędza na takich sprzetach dwa razy traci....

zbigor
23-03-2015, 16:16
IMHO nie ma sensu 2 razy kupować. Kocioł Termeta, Immergasa czy Junkersa kupisz za jakies 3,5 -4 tyś , zasobnik za 1 tyś

Cys404
08-04-2015, 13:25
Witam wszystkich,

Po przeczytaniu prawie całej strony nadal mam wiele niepewności co do wyboru, dla tego postanowiłem się zarejestrować i przedstawić moją sytuację licząc na waszą pomoc :)

Mam w zamiarze kupić dom w zabudowie szeregowej i developer zwalił cała instalacje grzewczą na mnie. Domek to 88m2 bez kotłowni, na kocioł jest wyznaczona wnęka 1m sze. x 1m głe. x 1.8m wys. w łazience na piętrze. Do domku jest doprowadzony gaz ziemny. Na pewno będę chciał jakiś piec z zamkniętą komorą spalania (bezpieczeństwo ponad wszystko). Ale właśnie nie wiem na co się zdecydować. Czy piec jedno funkcyjny z zasobnikiem (100l), czy dwufunkcyjny z zasobnikiem (100l).

Wstępnie rozmawiałem z firmą która się zajmuję instalacjami grzewczymi poleconą przez developera. Tam mi zaproponowali Berrete Kompakt II 24 z zasobnikiem 100l (noname) i położeniem całej instalacji wraz z podgrzewaną podłogówką w łazienkach w cenie 13k czy to dużo to nie wiem. Odradziła mi też piece kondensacyjne. Też nie wiem z czego dokładnie będzie instalacja wykonana. Jako że to inwestycja na długie lata to wolę wydać więcej by potem nie było problemów z obsługą i serwisem. Wiem że w mieście mam serwisy Vallianta i Termeta. W domu będzie wanna i prysznic.
Mam też możliwość wrzucenia zasobnika na poddasze ale z tego co słyszałem to nie opłaca się ta operacja.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi :)

CzarnyIwan
08-04-2015, 14:35
Dlaczego odradzali kondensat??? Może masz komin nie dostosowany (tzw rura w rurze)?? Mając tak małą wnękę na kocioł rozważał bym opcje kotła z małymi zasobnikami. Ten 100l to trochę miejsca zajmie a pamiętaj że kocioł zajmuje miejsca plus jeszcze wszystkie przyłączenia do niego, będzie bardzo ciasno.

Cys404
08-04-2015, 16:11
Z tego co mi powiedział to komin mam na wspólny z sąsiadem.
http://own.404.com.pl/index.php/s/0OGcQuiaAHbl6er
Na kocioł jest wnęka w łazience nad schodami link do rysunku wyżej, dla tego wysokość jest ograniczona i musi on być mocowany do ściany.

Jaka jest różnica między kotłem jedno i dwu funkcyjnym?

CzarnyIwan
08-04-2015, 17:39
Poważnie rozważył bym kocioł dwu funkcyjny z małymi zasobnikami. SD, Vaillant, Buderus mają takie w ofercie.

Link do lektury :
http://muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/do-czego-sluzy-kociol-jednofunkcyjny-a-do-czego-kociol-dwufunkcyjny,31_2794.html

Cys404
08-04-2015, 19:26
Tylko właśnie dwu funkcyjne z małymi zasobnikami u wszystkich producentów są dla kotłów kondensacyjnych.
Valliant actoSTOR VIH SL 20 S pasuje do ecoTEC VCW plus który jest kondensacyjny.
U Termeta i pozostałych też tak jest. Czyli zostaje mi dowiedzieć się czy kondensacyjny da się u mnie podłączyć i szukać takich z wbudowanym zasobnikiem. Dużego wyboru tu akurat niema, bo Valliant (20l) ma jeden produkt, Termet (45l) dwa, Buderus (48l) też jeden.
Martwi mnie to że przy takim małym zbiorniku może brakować ciepłej wody jak żona pójdzie do wanny a ktoś pod prysznic w tym czasie.

zbigor
08-04-2015, 19:29
Poważnie rozważył bym kocioł dwu funkcyjny z małymi zasobnikami. SD, Vaillant, Buderus mają takie w ofercie.


A ja bym rozważył zmianę instalatorów. Propozycja kotła 24kW do ogrzania 88m2 to jakieś kuriozum i bardzo źle o nich świadczy.
Ale jest jeden plus . Skoro dadzą radę to zamontować z zasobnikiem 100 litrów to zapewne jakiś Victrix 12kW czy Junkers cerapur 14 kw +taki zasobnik też sie zmieści.

Cys404
08-04-2015, 19:45
A ja bym rozważył zmianę instalatorów. Propozycja kotła 24kW do ogrzania 88m2 to jakieś kuriozum i bardzo źle o nich świadczy.
Ale jest jeden plus . Skoro dadzą radę to zamontować z zasobnikiem 100 litrów to zapewne jakiś Victrix 12kW czy Junkers cerapur 14 kw +taki zasobnik też sie zmieści.

Też mnie to zdziwiło bo developer niby policzył z tym instalatorem co mi polecił Berrete że potrzebne jest 18kW. Co mnie też zdziwiło bo ściany są z bloczków wapienno piaskowych 24cm + styropian 15cm. Myślałem że w nowym budownictwie będzie potrzebny właśnie piec 12kW by to pociągnąć.

CzarnyIwan
08-04-2015, 20:18
SD ma nie kondensacyjne z zasobnikami. http://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/isotwin-3459.pl_pl.html

Co do mocy to jeżeli kocioł z zasobnikiem ok 100l to z mocą trochę przedobrzyli. Jeżeli z małymi zasobnikami to lepiej miec zapas mocy do CWU. CO można zdusić nawet do do 8kW.

zbigor
08-04-2015, 20:32
Też mnie to zdziwiło bo developer niby policzył z tym instalatorem co mi polecił Berrete że potrzebne jest 18kW. Co mnie też zdziwiło bo ściany są z bloczków wapienno piaskowych 24cm + styropian 15cm. Myślałem że w nowym budownictwie będzie potrzebny właśnie piec 12kW by to pociągnąć.
18kW na 88m2 to pi razy oko 200W/m2 Takiego zapotrzebowania to nie miały nawet kostki bez ocieplenia z lat 70-tych ubiegłego wieku.
Nie wiem jak to liczyli ale 12kW + zasobnik 100litrów spokojnie wystarczy.
Jeśłi chcesz mieć pewność to zleć wykonanie OZC.
Mocny kocioł ma sens jedynie gdy jest 2 funkcyjny bo potrzeba mocy by ogrzać wodę

Adam626
08-04-2015, 22:16
Też mnie to zdziwiło bo developer niby policzył z tym instalatorem co mi polecił Berrete że potrzebne jest 18kW.

Tak jak Zbigor juz napisal ten instalator to jakiś dyletant albo naciągacz. 18kW na 88m2? Zakładając że dom jest zrobiony bez błędów budowlanych i zgodnie z normami to bliżej Twoich potrzeb grzewczych jest 1,8kW niż 18kW. Tzn kocioł pracujący z mocą 1,8kW będzie prawdopodobnie w stanie ogrzac Twój dom. Większa moc potrzebna jest do CWU- dobrze mieć przynajmniej 10kW. Moc kotła dobiera się zwykle pod CWU bo to ona determinuje potrzeby. Ponieważ kotły majmniejsze są około 13kW to w taką moc musisz celować.

13 tyś to za robote z materiałami? Jeśli tak to jest to niewiarygodnie mało, lub zakres prac jest mały. Poza tym jesli dom kupiles od developera w stanie developerskim z wylewkami to jak teraz zrobic ogrzewanie podłogowe?

Cys404
08-04-2015, 22:29
13 tyś to za robote z materiałami? Jeśli tak to jest to niewiarygodnie mało, lub zakres prac jest mały. Poza tym jesli dom kupiles od developera w stanie developerskim z wylewkami to jak teraz zrobic ogrzewanie podłogowe?

Developer je oddaje dopiero w styczniu, zanim położą tynki i wylewki ma wpaść ekipa od instalacji grzewczych, zrobić swoje a potem developer robi resztę.
Ogółem mi się nie podoba ta cała sytuacja dla tego przyszedłem do was o poradę. Co innego jakbym sam stawiał, a tu kupuje od developera który na mnie zwalił koszt ogrzewania a ja nie mam zamiaru wybrać firmy polecanej przez niego bo ogółem wszystko tak dziwnie podejrzanie wygląda.

Dobra rozpisałem się chyba za bardzo, w piątek podjadę do wszystkich instalatorów na tej wiosce gdzie mam zamieszkać i poproszę o oferty. Zobaczymy z czym wrócę. :)

Adam626
08-04-2015, 22:45
Ma to swoje plusy i minusy. PLusy bo mozesz teraz miec na coś wpływ na co nie miałbys gdyby developer zrobił wszystko za ciebie najmniejszym kosztem. Podsumowując zrób 100% ogrzewania podłogowego, nie rób kaloryferów ewentualnie daj 1 w łazience. Do tego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z dobrą modulacją o mocy max 13-14 kW i podłączenie wszystkiego na wprost do podłogowego. Najtaniej i najmniej problematycznie. Do tego zasobnik 120l. Jeśli chcesz zaoszczedzic miejsce w kotłowni lub łazience to kupuj kocioł z wbudowanym zasobnikiem 40l ładowanym warstwowo. Wody ciepłej nie zabraknie.

Mozesz wybrać kocioł zestaw buderus GB072 z bojlerem lub Ceraprur Smart lub jakis vitodens. Albo ten ładowany warstwowo. Żadnych sprzęgieł mieszaczy termostatów - nic

Cys404
09-04-2015, 08:48
No właśnie bym nie chciał podłogówki z powodu zbyt wolnej reakcji na zmiany w temperaturze. U mnie jest tak że często Żonie jest zimno a po 5min za ciepło. Wole zrobić salon i pokoje na grzejnikach a podłogówkę tylko w łazienkach i korytarzu na parterze.

CzarnyIwan
09-04-2015, 13:37
Wydłużenie gry wstępnej spowoduje u żony dłuższą reakcję na zmiany temperatur.... :p

zbigor
09-04-2015, 14:03
13 tyś to za robote z materiałami? Jeśli tak to jest to niewiarygodnie mało, lub zakres prac jest mały
Chyba nie do końca tak mało. Raczej sporo. Z grubsza wychodzi 150 zł /m2
Ja mam wyceny jakieś 20 -40zł droższe ale prawie wszystko to podłogówka, z kotłem i zasobnikiem Vaillanta albo Buderusa , pompami klasy A, rurkami Wavina , Kantherm czy Henco
W przypadku tej Beretty mamy tani kocioł atmosferyczny z zasobnikiem no name,wysoką temperaturę zasilania czyli z automatu mniejsze i tańsze grzejniki. Podłogówki jest niewiele a rurki pewnie będą klasy Diamonda.
IMHO instalator przyzwoicie na tym zarobi i pewnie zostanie kaska na działkę dla dewelopera:D

Adam626
09-04-2015, 21:29
NO nie wiem moze patrzę przez pryzmat tego ile ja zapłaciłem. Choćby 1600mb pexa to już ponad 3 tys :) 2 rozdzielacze kolejne 2 tyś, a same kształtki w kotłowni rurki złączki zaworki manometry i inne pierdoły wyniosły za materiał 3 tys.

zbigor
09-04-2015, 22:10
NO nie wiem moze patrzę przez pryzmat tego ile ja zapłaciłem. Choćby 1600mb pexa to już ponad 3 tys :) 2 rozdzielacze kolejne 2 tyś, a same kształtki w kotłowni rurki złączki zaworki manometry i inne pierdoły wyniosły za materiał 3 tys.

Ja to rozumiem ale swego czasu pracowałem przy obsłudze inwestycji budowlanych i wiem o tym co nieco od środka jak to wygląda. :yes: z punktu widzenia dewelopera i podwykonawcy.
W tym konkretnym przypadku zwykły kocioł to oszczędność na grzejnikach, na cenie kotła, nie trzeba prowadzić odejścia kondensatu do kanalizy.
Mam wrazenie że podłogówka będzie zasilana powrotem z grzejników wiec odpadnie trochę osprzętu a i rurki można dać w wiekszym rozstawie...
Da sie to zrobić żeby działało , klient będzie zadowolony a instalatorowi zostanie za to wyższa marża:yes:

Na swojej hydraulice i wodkanie mógłbym oszczędzić z 10 tyś upraszczając rozwiązania i stosując produkty z niższej półki niż mam obecnie. A to co mam to nie jest jakiś wypas pokroju Viessmanna czy innego ACV. . Sama zmiana producenta rurek dała by ze 2 tysiaki. Ale buduję dla siebie.:D

Adam626
09-04-2015, 22:50
Widzialem rurki w castoramie w cenie 1,09zł/m3.

Odnośnie tego co napisales to jak rozsadny hydraulik zrobi to za tanioche klient moze mieć dobrze i jeszcze przez kilka lat bedzie zadowolony. Inwestycje w topowy sprzęt w CO o CW nie muszą się zwrócić. My inwestorzy prywatni czesto wybieramy lepszy sprzęt bo tak jak piszesz "dla siebie"

lina120
14-04-2015, 10:37
Deweloper nam dzis zaproponował montarz pieca : saunier duval semia condens f25. Co o niem myślicie? Zgodzić sie i mieć to już z głowy?

zbigor
14-04-2015, 10:54
Deweloper nam dzis zaproponował montarz pieca : saunier duval semia condens f25. Co o niem myślicie? Zgodzić sie i mieć to już z głowy?
Jeśłi szukasz świetego spokoju to bierz. Będzie działać :)
Ja wybrałbym jednak mniejszy kocioł + zasobnik.

lina120
14-04-2015, 11:41
Korzystanie z ciepłej wody będzie bardzo uciążliwe? mamy jedną łazienkę centralnie nad kotłownią....

BrodowskiG
14-04-2015, 11:54
jak ma wymiennik plytowy to nawet jak kocioł wisi obok kranu to czekanie jest upierdliwe, nie wiem jak to wygląda przy podgrzewaniu bezposrenio w wymienniku głównym, bo nie zwracałem na to uwagi

zbigor
14-04-2015, 16:15
Korzystanie z ciepłej wody będzie bardzo uciążliwe? mamy jedną łazienkę centralnie nad kotłownią....

Nie będzie uciązliwe. Natomiast będzie mniej komfortowe niż przy kotle z zasobnikiem

mr_afuks
22-04-2015, 15:56
Witam
Podłączę się pod tematem i zapytam jaki piec gazowy kondensacyjny dwu funkcyjny?
Obecnie posiadam stary piec Vaillant Thermoblock VCW 240 XEU ( 10.9 -24.0 kW 2.5 bar).
Chciałbym go zamienić na jakiś piec nowej generacji OSZCZĘDNY bo ten za dużo gazu pochłania.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

noc
22-04-2015, 20:59
Nowocześniejszy kocioł w zamian za stary, nie zaoszczędzi zdecydowanie więcej gazu.
Najwięcej zależy od zapotrzebowania domu na ciepło. To najważniejsze.
Jeśli chcesz jakiejś porady to napisz;
-jaki duży dom
-jaką posiada izolację
-ogrzewanie grzejnikowe czy OP
-jaką temperaturę w domu preferujecie
-ile osób mieszka, jakie kąpiele, ważne do przygotowania CWU
Nie mamy szklanej kuli, przynajmniej podstawowe informacje są potrzebne.

mr_afuks
22-04-2015, 21:16
-jaki duży dom 150m2
-jaką posiada izolację znikomą, jest to bardzo stara kamienica z cegły
-ogrzewanie grzejnikowe czy OP grzejniki żeliwne
-jaką temperaturę w domu preferujecie 21 stopni
-ile osób mieszka, jakie kąpiele, ważne do przygotowania CWU 4 osoby, prysznic bez wanny ale z ciepłą wodą nie ma większego problemu
Nie mamy szklanej kuli, przynajmniej podstawowe informacje są potrzebne. proszę o trochę wyrozumiałości, jestem w tym temacie zupełnie zielony i nie wiem jakie dane są potrzebne
:)
zastanawiam się jeszcze nad piecem pulsacyjnym, czy to dobre rozwiązanie?

lopomo
25-04-2015, 22:36
Drodzy, proszę Was o radę- co wybrać do mojego domu 155 m2 bez ogrzewania podłogowego?

VIESSMANN Vitodens 100-W 26 kW czy VAILLANT VUW 296 30 kW?

Na stronie Vaillanta jest informacja, że zapewnia szybkie podanie ciepłej wody. Na stronie Viessmanna nie ma takiej informacji. Czy Viessmann równie szybko poda ciepłą wodę na większej odległości (kuchnie mam na innym piętrze).

Co lepsze pod kątem awaryjności i szybkości podania ciepłej wody na większej odległości?
Pozdrawiam
lopomo

zbigor
25-04-2015, 22:44
Kocioł 2 funkcyjny przy 155m2? Masz 1 łazienkę?
Jeśli masz do obsłużenia wieksze odległości to kocioł 2 funkcyjny jest słabym wyborem.
Weź Vaillanta , Termeta czy innego JUnkeras max 20kW z zasobnikiem, dołóż cyrkulację i będziesz miał IMHO najlepsze rozwiązanie.
Żaden kocioł bez cyrkulacji nie zapewni Ci szybkiego podania ciepłej wody na duże odległości jeśli w rurach między kotłem a kranem jest zimna woda. To chyba oczywiste.

lopomo
25-04-2015, 22:56
Może i oczywiste, ale nie o to pytałem. Prosiłem o radę, który z tych dwóch kotłów wybrać (inne marki mnie nie interesują)

zbigor
25-04-2015, 23:25
Ja wybrałem Vaillanta

wajper
26-04-2015, 11:16
Witam, proszę o poradę jaki kocioł gazowy dobrać do swojego domu.
Powierzchnia ok 300m2, ogrzewanie podłogowe, 5 osób, 3 łazienki i kuchnia.
Dotychczas w mieszkaniu miałem kocioł dwu-funkcyjny ale z tego co czytałem do domu raczej zaleca się kocioł jednofunkcyjny(kondensacyjny?) z zasobnikiem wody.
Dom z założenia ma byc dobrze zaizolowany z WM i rekuperacją oraz systemem DGP z kominka, więc potrzeby grzejne mam nadzieje będą raczej małe.
Dom jest dopiero w fazie projektowania więc nie jestem ograniczony np na kominy itd.
Z góry dziękuję za porady.

wajper
14-05-2015, 14:55
Czy taki "kompakt" Vailanta- VSC 206/4-5 150 da radę?
http://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/ecocompact-4-659.pl_pl.html
Wchodzi w grę raczej wersja z 150l zasobnikiem (nie za mało?)
Czy wystarczy 20kW czy 30kW lepsze?

BrodowskiG
14-05-2015, 15:49
nie lepiej wyjdzie kupić zbiornik wolnostojący, bedziesz miał lepszy wybór w kotłach i powinno być taniej

zbigor
14-05-2015, 16:02
Przy takim samym domu tzn 300m2, podłogówka, WM z rekuperacją , okna 3 szybowe mam zapotrzebowanie według OZC nie przekraczające 15kW. Wybrałem kocioł Vaillanta 20 kW i zasobnik 150 litrów. Wychodzi ok 3 tyś taniej niż to co Ty wybrałeś

Cys404
27-05-2015, 07:46
Witam ponownie panowie, w końcu udało mi się ogarnąć dokładniej temat ogrzewania więc wracam do was z dodatkowymi pytaniami.
Dla przypomnienia domek w zabudowie szeregowej, parter + piętro razem 84m2, instalacja z recyrkulacją, góra wanna, na dole prysznic.

Co byście brali Junkers ZWSB 30-4A czy Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 I.
Firma która będzie mi robić całą instalacje grzewczą poleca Junkersa jako bardziej wydajny i mnie zawodny, ale obawiam się że będzie dużo wpierdzielał gazu w sezonach przejściowych bo Moc kW ma 7,3-23,5

Pytanie też do was czy grzejniki Purmo CV22 to dobry wybór? Bo takie mi zaoferował instalator.

Wielkie dzięki za jakąkolwiek pomoc :)

Adam626
29-05-2015, 23:56
do domu 300m2 wystarczy piec 14kw a i to max moc raczej wykorzystasz tylko do grzania wody. Ważna jest moc minimalna a nie moc maksymalna (mocy max sie praktycznie nie wuzywa w dobrze izolowanym). 30kW to by była jawna przesada chyba ze dom nie izolowany

TycjanJ
16-06-2015, 17:05
Witam.*Wykańczam dom jednorodzinny pod Szczecinem dla 2 osób. Parter 110m2, na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, 15 cm styropianu pod posadzką + 40 m2 nieogrzewany garaż z kotłownią(planowane odcięcie ścian garażu od domu styropianem, chyba że ktoś ma lepszy pomysł to proszę o sugestie). Strop 10 cm + 20 cm wełna. Poddasze użytkowe ok 50m2. Planowane zagospodarowanie poddasza na graty plus ewentualne łóżko na nieplanowany najazd gości poza tym raczej nie będzie używane. Dach ocieplenie 20 cm + 5 cm wełna. Ściany domu stawiane z porothermu na piane, ocieplenie 20 cm styropian grafitowy. Planowana rekuperacja. Salon połączony z jadalnią i kuchnia. W salonie kominek zewnętrzny tupu koza. Zaznaczam że nie ma dla mnie problemu przeniesienie się w duże mrozy z sypialni do salonu i dogrzewanie kominkiem. Okna trzyszybowe, drewniane + rolety. Moje pytanie brzmi :
Czy ktos posiada taki piec i moze sie podzielic wrazeniami : http://www.vaillant.pl/profesjonalisci/produkty-i-systemy/aurocompact-4-3090.pl_pl.html
Taki wybor padl ze wzgledu na prostote instalacji. Moze jakies sugestie

Adam626
17-06-2015, 01:00
ze specyfikacji "Moce 24/34kW. Modulacja od 20 do 100%" - czyli moc minimalna 4,8kw - ze 2x za duza do takiego małego i dobrze ocieplonego domu więc piec nie bedzie chodził non stop lecz bedzie taktował. Lepiej poszukac kotła o mniejszej mocy np 14kW lub 9kW

Ten który podałes zapewne ze wzgeldu na wodotryski solarne jest też drogi. Słabo bedzie z jego amortyzacją

asolt
17-06-2015, 07:15
Lepiej poszukac kotła o mniejszej mocy np 14kW lub 9kW



Mozesz podac przykłady kotłow o mocy 9 kW, są takie?

TycjanJ
17-06-2015, 08:00
Chodzi mi bardziej o to ze jest tam mozliwosc podlaczenia solarow. Moim zalozeniem jest zeby w lato piec zadko kiedy sie wlaczal. Chce uniknac kupowania osobno pieca i zbiornika i calej aparatury. Tu mam to w jednym i pozostaje tylko podlaczenia paneli. Sklaniam sie jeszcze kierunku zakupu pompy ciepla na c.w.u. z zintegrowanym zbiornikiem np. http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-200k-23kw-1.html
Dwie werzownice pozwalaja podlaczyc do tego piec gazowy i wtedy oczywiscie jakis mniejszy i do tego jeszcze panele. Dzieki temu w lato piec nie bedzie chodziil a w okresach przejsciowych tylko dogrzewal wode. W zime pompa tez troche sobie poradzi. Tylko nie wiem na jakiej zasadzie dziala tam sterowanie tym tzn priorytety co ma grzac i kiedy

asolt
17-06-2015, 08:12
Chodzi mi bardziej o to ze jest tam mozliwosc podlaczenia solarow. Moim zalozeniem jest zeby w lato piec zadko kiedy sie wlaczal. Chce uniknac kupowania osobno pieca i zbiornika i calej aparatury. Tu mam to w jednym i pozostaje tylko podlaczenia paneli. Sklaniam sie jeszcze kierunku zakupu pompy ciepla na c.w.u. z zintegrowanym zbiornikiem np. http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-200k-23kw-1.html


Zakup takiej pompy nie ma uzasadnienia ekonomicznego w porównaniu do grzania cwu wyłacznie w 2 taryfie lub grzania gazem. Nie zwróci sie to nawet w ciagu 20 lat (o ile pompa tyle wytrzyma, zeby tylko wytrzymała 10 lat), ale któz bogatemu zabroni. Dołozenie solarów nic w temacie opłacalnosci nie zmieni, a wrecz pogorszy gdyz koszt przygotowania cwu jeszcze sie zwiekszy.

adamfcb
17-06-2015, 09:04
Masz taki mały domek a taki kocioł chcesz wrzucić? ja mam Domek ok 140m2 i mam immergasa 12W, podłogówka w całym domu i całą zimę chodził na mocy minimalnej, zwiększał tylko na grzanie wody. Mając gaz i płacąc abonamenty także latem nie dokładałbym ani pompy ani solarów. Przy twoim domku i tak pewnie w W2 sie zmieścisz. A co do ocieplenia jeśli jeszcze możesz dołóż coś do dachu.

BrodowskiG
17-06-2015, 09:48
fotowoltaika, kilka paneli i prosto pod grzałkę, brak czesci mechanicznych, nie potrzeba pompek, sterowanie zwykłym termostatem, nie trzeba wymieniać glikolu, nie pobiera prądu, nic sie nie przegrzeje
do tego zasobnik 350-300 litrów

TycjanJ
17-06-2015, 09:55
Czyli dobrze rozumiem? Przy tak malej powierzchni domu i takim ociepleniu nie ma sensu nic dokladac oprucz samego pieca gazowego? Cos do wspomagania tego pieca zeby bylo taniej i zeby to sie zwrocilo?

asolt
17-06-2015, 09:58
Czyli dobrze rozumiem? Przy tak malej powierzchni domu i takim ociepleniu nie ma sensu nic dokladac oprucz samego pieca gazowego? Cos do wspomagania tego pieca zeby bylo taniej i zeby to sie zwrocilo?

Dobrze rozumiesz, tylko kocioł gazowy, kazde wspomaganie jest nieopłacalne i nigdy sie nie zwróci

JTKirk
17-06-2015, 10:09
Dobrze rozumiesz, tylko kocioł gazowy, kazde wspomaganie jest nieopłacalne i nigdy sie nie zwróci

:yes::yes:

TycjanJ
17-06-2015, 10:25
To jaki piec polecacie w takim wypadku?

JTKirk
17-06-2015, 10:38
szukaj kotła z jak najmniejszą mocą startową
np. ten
http://www.junkers-sklep.pl/kotly_kondensacyjne/cerapur_comfort/junkers_cerapur_comfort_zsbr_163a_16kw,p2070422896
działa w przedziale 3,3-15,9kw
te 3,3kw to trochę za dużo do ciebie...

asolt
17-06-2015, 10:45
To jaki piec polecacie w takim wypadku?

Immergas 12 kW ma moc minimalną 1,9 kW, w zasadzie nie spotkałem sie z mniejsza mocą minimalną dla kotła kondensacyjnego.

TycjanJ
17-06-2015, 11:53
O co chodzi z ta moca startowa? Czemu ma byc taka mala?

Kwaska
17-06-2015, 14:05
Witam.
Temat posiada sporo stron i wypowiedzi, jednak nawet po przeczytaniu wszystkiego człowiek nadal szuka dodatkowych informacji.

Szukam kotła do domu jednorodzinnego, wolnostojącego.
- dom z poddaszem użytkowym 120m + garaż,
- ściany porotherm 25+styropian, dom na płycie,
- w domu mieszkać mają 2 osoby dorosłe i 2 dzieci,
- 2 łazienki, 2 prysznice i jedna wanna,
- w całym domu podłogówka + dodatkowe ręcznikowce w łazienkach,
- preferowana temperatura w domu to 20-21 stopni

Specjalista zaproponował mi coś takiego: http://vulcania.pl/517585/immergas-hercules-condensing-26-2-e-kociol-kondensacyjny-z-wbudowanym-zasobnikiem-120l-3-019196
Jednak lubię mieć jakiś wybór więc chciałbym zapytać czy ktoś mógłby powiedzieć coś więcej na temat tego kotła oprócz informacji ze strony oraz jaki inny kocioł polecacie do podanych wyżej warunków.

Piotrek2005
17-06-2015, 14:09
mała moc to będzie mniejsze zużycie gazu

asolt
17-06-2015, 14:33
Witam.
Temat posiada sporo stron i wypowiedzi, jednak nawet po przeczytaniu wszystkiego człowiek nadal szuka dodatkowych informacji.

Szukam kotła do domu jednorodzinnego, wolnostojącego.
- dom z poddaszem użytkowym 120m + garaż,
- ściany porotherm 25+styropian, dom na płycie,
- w domu mieszkać mają 2 osoby dorosłe i 2 dzieci,
- 2 łazienki, 2 prysznice i jedna wanna,
- w całym domu podłogówka + dodatkowe ręcznikowce w łazienkach,
- preferowana temperatura w domu to 20-21 stopni

Specjalista zaproponował mi coś takiego: http://vulcania.pl/517585/immergas-hercules-condensing-26-2-e-kociol-kondensacyjny-z-wbudowanym-zasobnikiem-120l-3-019196
Jednak lubię mieć jakiś wybór więc chciałbym zapytać czy ktoś mógłby powiedzieć coś więcej na temat tego kotła oprócz informacji ze strony oraz jaki inny kocioł polecacie do podanych wyżej warunków.

Zbyt wielu danych nie podałes ale ten specjalista to raczej specjalista od wyciągnania pieniedzy od nieswiadomych klientów. Jezeli juz kocioł zintegrowany to z mniejszą moca minimalną, te 4,7 kW to na ten dom to troche za duzo, kocioł ma szanse praktycznie cały czas taktowac (poza grzaniem cwu)

adamfcb
17-06-2015, 17:39
Ten kociol kosztuje 10500? Ja za moj zestaw ok 5000 dalem i jestem zadowolony :)

grzeniu666
17-06-2015, 18:13
Temat posiada sporo stron i wypowiedzi, jednak nawet po przeczytaniu wszystkiego człowiek nadal szuka dodatkowych informacji...

Który "człowiek" (bo chyba nie ty)? Po przeczytaniu tego wątku oczywiste musi być co zamiast tego Immergasa byłoby dobre (i dlaczego)... Może przeczytajcie z @Tycjanem "na spółe".

1950
17-06-2015, 18:25
Chaffoteaux Talia Green Evo 2,5-22 kW

Adam626
17-06-2015, 22:07
Temat posiada sporo stron i wypowiedzi, jednak nawet po przeczytaniu wszystkiego człowiek nadal szuka dodatkowych informacji.
Odpowiedź znajdziesz w poście #5151 i nie ma co więcej pisać;) Pozatym jak juz kolega grzeniu zauważył chyba nic nie przeczytales;)



Specjalista zaproponował mi coś takiego: http://vulcania.pl/517585/immergas-hercules-condensing-26-2-e-kociol-kondensacyjny-z-wbudowanym-zasobnikiem-120l-3-019196


To nie jest żąden specjalista tylko niekompetentny naciągacz. Poczytaj forum a się zorientujesz. Ogólnie więcej czytaj niż pisz a efekt bedzie - bo wszystko masz tu na forum napisane

Wskazany kocioł o mocy 26kW to raczej do domu o powierzchni 700m2 a nie 100m2

Kwaska
17-06-2015, 23:29
Odpowiedź znajdziesz w poście #5151 i nie ma co więcej pisać;) Pozatym jak juz kolega grzeniu zauważył chyba nic nie przeczytales;)

Coś tam przeczytałem, jednak od tego jest forum aby zadać ewentualne pytania i szukać na nie odpowiedzi.
Po wstępnej lekturze też wydawało mi się że zaproponowany mi Hercules jest za duży dla tego domu i chciałem się upewnić w tym przekonaniu.


Masz taki mały domek a taki kocioł chcesz wrzucić? ja mam Domek ok 140m2 i mam immergasa 12W, podłogówka w całym domu i całą zimę chodził na mocy minimalnej, zwiększał tylko na grzanie wody...
Możesz powiedzieć jak długo go użytkujesz, jak sie sprawuje, czy coś złego działo się z nim, wady, zalety z perspektywy użytkownika a nie tylko sprzedawcy.

adamfcb
18-06-2015, 06:07
Jeden sezon, brak żadnych uwag. Chodzi, grzeje, jest tanio (ale to raczej nie jego zasługa :) )

franco78
18-06-2015, 14:24
szukaj kotła z jak najmniejszą mocą startową
np. ten
http://www.junkers-sklep.pl/kotly_kondensacyjne/cerapur_comfort/junkers_cerapur_comfort_zsbr_163a_16kw,p2070422896
działa w przedziale 3,3-15,9kw
te 3,3kw to trochę za dużo do ciebie...

Ja mam Buderus GB072 14 kw - moc 2,9-14,2 ;)

TycjanJ
18-06-2015, 15:56
A jesli mozna spytac ile placisz za gaz za miesiac grzania w sezonie grzewczym a ile w lecie?

TycjanJ
18-06-2015, 15:59
Jeden sezon, brak żadnych uwag. Chodzi, grzeje, jest tanio (ale to raczej nie jego zasługa :) )
Chodzi mi o Pana :)

adamfcb
18-06-2015, 16:47
Ja miałem prognozy wiec dokladnie nie powiem, w tym sezonie zuzylem ok 600m3 gazu. A zaczalem grzac pod koniec pazdziernika i przez pierwsze dni ostro ciagnal gazu bo dom byl nie wygrzany. Do tego zuzyłem ok 2m3 drewna kominkowego czyli jakies 200m3 gazu zaoszczedziłem? Niewiem dokladnie jak to przeliczyc. Tylko zerknij na moje ocieplenie (w dzienniku) i porownaj ze swoim bo to ma najwieksze znaczenie a nie kociol jaki kupisz.

TycjanJ
20-06-2015, 09:00
Ok, rozgladam sie juz za piecami o niskiej mocy startowej. Rozumiem ze musze do tego kupic zbiornik. Mam jeszcze za free piec stalopalny. Co myslicie o tym zeby kupic taki zbiornik, zebym mogl podlaczyc tez ten piec stalopalny i w ostre zimy nim wspomagac? Odrazu mowie ze nie chce zeby piec stalopalny bym moim glownym zrodlem. Ma to sens ?

TycjanJ
23-06-2015, 07:30
Znalazlem taki kocio
http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/kotly-gazowe-kondensacyjne/Vitodens-300-W-najlepszy-kociol-w-testach.html
Dobry jest ?

franco78
23-06-2015, 09:39
Znalazlem taki kocio
http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/kotly-gazowe-kondensacyjne/Vitodens-300-W-najlepszy-kociol-w-testach.html
Dobry jest ?

Może i dobry, ale kurcze... ta cena :(

TycjanJ
23-06-2015, 09:48
Może i dobry, ale kurcze... ta cena :(

Racja, przesada troche. Zastanawia mnie to czy taka roznica w cenie spowodowana jest jakoscia czy to tylko chwyt reklamowy. Jestem w stanie zaplacic wiecej za sprzet dobrej jakosci ale nie lubie przeplacac tylko iwylacznie za marke.

zbigor
23-06-2015, 10:20
Za 12 tysięcy można kupić 3 kotły Termet Ecocondens Gold 2,2-20kW . Nie ma mowy by ten Viessmann je przezył :)
IMHO cena Viessmanna zw iera za duzo marketingu...
Pomyślile zaoszczędzisz na tak niskiej modulacji. Warto dopłacać 5 czy 8 tysięcy?

franco78
23-06-2015, 11:58
Zobacz do porównania:
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-072-14KW-S120-RC300-FA-AS1.6-/240
Kocioł, sterownik, zasobnik 120l, czujniki...
Cena zapewne do negocjacji...

TycjanJ
23-06-2015, 15:54
Zobacz do porównania:
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-072-14KW-S120-RC300-FA-AS1.6-/240
Kocioł, sterownik, zasobnik 120l, czujniki...
Cena zapewne do negocjacji...
A tak przy okazji, mozna kupic sameu komponenty do kotlowni na internecie zamiast od instalatora? Nie ma pozniej problemu z reklamacja czy z tym ze te z internetu moga byc wybrakowane albo gorszej jakosci? Bo moj dobry znajomy kladl mi instalacje i chcial bym zeby mi tez zrobil kotlownie ale niestety nie ma dobrych cen na kotly.

zbigor
23-06-2015, 16:08
Można kupować samemu. Płacisz wtedy 23% VAT. Ale bywa to bardziej oplacalne niż zakup przez instalatora na 8% VAt. Ja tak sie dogadalem z instalatorem Kupuję sam komplet Vaillanta, on mi montuje a pierwsze uruchomienie i tak robi ktoś z autoryzacją Vaillanta.
ZTCW to chyba tylko Dedietrich robi problemy z zakupem od niektórych firm z internetu.

grzeniu666
23-06-2015, 16:22
A tak przy okazji, mozna kupic sameu komponenty do kotlowni na internecie, ... czy ... te z internetu moga byc wybrakowane albo gorszej jakosci? Bo moj dobry znajomy...

Nie, nie można. Te z internetu nie działają. Zapytaj i napisz co na to ów znajomy. PS. Jest on "dobry" w jakim sensie?

TycjanJ
23-06-2015, 16:37
Nie, nie można. Te z internetu nie działają. Zapytaj i napisz co na to ów znajomy. PS. Jest on "dobry" w jakim sensie?

Dobry znaczy sie wieloletni przyjaciel. Zawsze mi szczerze doradzal. Odnosnie cen on wie ze ma wyzsze niz te w internecie ale dla niego nie ma problemu jesli kupie sam. Pytam o te wszystkie rzeczy bo lubie sie opierac na kilku opiniach. Powracajac do tematu, rozumiem ze nie ma sensu przeplacac i inwestowac w Viessmanna. Lepiej chyba bedzie kupic tanszy piec ale np zainwestowac w leprzy zbiornik i np. sterownik pogodowy i ogolnie osprzet. Bo z tego co widzialem sa rozne typy tych sterownikow

garret
08-07-2015, 13:46
Witam. Chciałbym uzyskać poradę co do wyboru pieca gazowego. Przybliżę trochę sytuację w której się znalazłem. Dom około 150 m powierzchni do ogrzania . Typowa kostka z lat 80 piwnica nieogrzewana, parter, 1 piętro. Dach ocieplony kilka lat temu, okna plastiki 1,1. Jestem właśnie po ociepleniu ścian(siporex 24 cm- 4 cm pustka powietrzna nie wentylowana, 12 cm cegła kratówka) 15 cm styropianem. I z tego też powodu chcę wymienić stary piec gazowy z otwartą komorą spalania buderus logmax u004 24 kw na coś nowego. Zapotrzebowania na ciepło po dociepleniu na stronie cieplowlasciwe.pl wychodzi mi około 3-4 w przecietny dzien zimy a w najmrozniejszy 6,5- 7,5. 96kWh/m2*rok zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2. Grzejniki konwektorowe (convector lata 90 jak wchodziły na rynek tak 98 rok kupowane). Zastanawiam się nad piecem kondensacyjnym ale stopa zwrotu przy pelnej kondensacji to jakies 5 lat z drugiej strony tylko kotły kondensacyjne maja niskie moce na ktorych piec nie bedzie taktowal. myslalem nad immegrassem za 3500 badz termet gold. tylko czy przy grzejnikach konwektorowych bedzie to oplacalne?. czy nie lepiej wybrac kotła turbo z mocą 7kw. czy taki kocioł bedzie zużywał dużo więcej gazu i taktował za często? 3 opcja to znalazłem kocioł termetu z mocą 4-13,5 (tylko otwarta komora spalania nie kondensacyjny za jakieś 2000 zł tylko czy taki piec pociągnie z ogrzaniem domu. PS. szukam kotła jednofunkcyjnego zasobnik posiadam od budeusa ktory posiadam teraz. Komin niestety przy kondensacie i turbo bedzie musiał być zrobiony. Które rozwiązanie jest najlepsze proszę o jakieś porady?

grzeniu666
08-07-2015, 14:55
...Komin niestety przy kondensacie i turbo bedzie musiał być zrobiony...

Wiesz że do mocy (znamionowej!) 21kW możesz wstawić komin poziomy (koncentryczny, przez ścianę, o ile masz kotłownię ze ścianą zew. i takie rozwiązanie ci odpowiada np. estatycznie)? Chyba (przynajmniej przy kondensacie)... Tylko muszą być zachowane odpowiednie odległości od komina np. do okien/drzwi (nie pamiętam dokładnie jakie, do wyszukania).

BrodowskiG
08-07-2015, 23:13
ludzie mają w mieszkaniach kotły atmosferyczne z dużą mocą i jakoś to działa, przy turbo jest więcej przekaźników które mogą paść przy częstym taktowaniu ale nie wyciąga ciepłego powietrza z pomieszczenia, kondensat najlepiej bedzie pracowal ale dlugo bedzie sie zwracal, z 10 procentt zaoszczedzisz, wiec nie ma dobrego rozwiazania, cego nie wybierzesz suma bedzie podobna. plusem atmosferyka jest najprostsza budowa

GrzesiekWachacz
09-07-2015, 12:18
A może mi ktoś doradzić piec stąd [ur]?[/url] Zależy mi na tanim modelu, ale w miarę możliwości nowoczesnym i zautomatyzowanym. Najlepiej, żeby można było w nim palić szeroką gamę materiałów.

fotohobby
09-07-2015, 12:20
Nie doradzimy, bo to wątek o kotłach opalanych gazem :)

RAPczyn
11-07-2015, 08:57
garret (http://forum.muratordom.pl/member.php?218254-garret) - w jaki sposób policzyłeś stopę zwrotu?

Moim zdaniem powinieneś zainstalować kocioł kondensacyjny małej mocy, rzędu od 2-3 do 10kW.

garret
12-07-2015, 17:34
Policzyłem że rocznie kondensacja wyniesie korzyści rzędu 300 zł za sezon. Jestem po ociepleniu 200 mkw ścian co było priorytetem (teraz muszę dopasować do tego jakiś kocioł bo stary atmosferyk buderus logmax pracuję na mocach 10-24kw) i znaczna część funduszy poszła na ten cel dlatego nie chcę przepłacać jeśli to nie jest jakoś mega opłacalne. Cały czas zastanawiam się jaki kocioł wybrać. Każda porada jest cenna.Dla ułatwienia mój dom w liczbach wartości przybliżone http://cieplowlasciwie.pl/wynik/rir

maxr1
23-07-2015, 23:07
Witam.
Proszę o pomoc w doborze kotła gazowego. Dom z lat 80 tzw. "kostka" 2 kondygnacje ogrzewane ok. 150 m (przynajmniej tak mi się wydaje). Budynek ocieplony styropianem 10 cm, okna plastiki, grzejniki płytowe Purmo, poddasze: strop keramzyt, dach nieizolowany. Obecne ogrzewanie: węglowe - piec śmieciuch plus piec olejowy Dietrich - rzadko odpalany ze względu na cenę oleju. Term elektryczna 150 L. Oczekiwana temperatura: przydałoby się przynajmniej 21 stopni. Zależy mi, żeby zrobić to solidnie w rozsądnych pieniądzach, żeby eksploatacja pieca była obiektywnie korzystna.
Obecnie mieszkają 2 osoby ale w weekendy w sumie przebywa 5-6 osób.
Człowiek, który podobno trudni się takimi sprawami (chyba serwisant) proponuje kocioł Buderus GB072 24 kV do tego zasobnik 100-120 L i twierdzi, że wyniesie to z robocizną ok. 12 tys. zł. Z uwagi na to, że jestem laikiem w tych sprawach proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kotła (moc, marka, model) do takiego domu, udzielenie informacji co jeszcze należy kupić, aby to wszystko działało jak należy. Co do podanej ceny wydaje mi się, że jest dość wysoka, ale nie mam jak tego zweryfikować, bo w tej miejscowość trudno o speców w tym zakresie. Cena podobno wynika z tego, że trzeba kupić jakieś: kształtki, czujniki, sprzęgło hydrauliczne,naczynie zbiorcze. Czy moc kotła nie jest zbyt wysoka?
Z góry dziękuję za każde wskazówki. Pozdrawiam.

fotohobby
24-07-2015, 09:06
Sam kocioł to 5500zł, zasobnik 1000zł.
Co do reszty, to zależy od tego , co trzeba zrobić, ale elementy, które podałes są niezbędne.

Zapytają jednak instalatora, ile weźmie za sama robociznę, w sytuacji, kiedy Ty zapewniasz materiały. Niektórzy lubią sobie doliczyć do kotła jakieś dodatkowe pare stówek.

Co do kotła, to pewnie słabszy 20kW wystarczy.
Ciekawa alternatywa jest tez Immergas Victrix II 24kW, który od Biedruska jest o jakieś 1200 zł tańszy, a na niższa moc minimalną.

maxr1
24-07-2015, 22:34
Podobno robocizna to 1,5 tys zł i już jest wliczona w te 12 tys. zł.

fotohobby
25-07-2015, 09:24
To poproś jeszcze o kompletna ofertę z rozbiciem cenowym, żeby nie okazało się, że Buderusa policzył Ci po 6500 i jeszcze 300 zł za przywiezienie
( w wycenie jednej z firm miałem taka pozycję)

ngobs123
27-07-2015, 10:32
ja proponuje skorzystać z Buderusa / MODEROWANO /buderus-logamax-u042k-24kw-t6360.html"] . Moc trochę większa, ale za to się sprawdza. Buderusy wg mnie to najlepsza marka. Miałem już 2. W poprzednim domu i teraz i wszystko jest ok.

jn13
12-08-2015, 15:01
W pierwszych słowach witam forum muradordom.
Zarejestrowałem się dziś ale od paru tygodni czytam ten wątek, żeby zrozumieć co nieco z danych technicznych kotła potrzebnych dla mojego domu.
Dom stary ok 25 lat instalacja co też paliłem do tej pory gazem piecem typowo nazwijmy to mechanicznym gdzie nic nie powinno się psuć.
Wyjścia z pieca 2cale potem 1,5 itd tak że wody w poziomach jest tyle prawie co w grzejnikach.
Dom jest piętrowy ale używany jest tylko parter całość ocieplona styropian 8 cm okna plastiki parter ma 90m kw.. Piętro nie używane a na podłodze pięterka styropian lub wełna min czyli strop parteru jako tako ocieplony. klatka schodowa osobna na której jest jeden grzejnik 7 żeberek.
Do tego dochodzi podpiwniczenie gdzie mieszkaliśmy z dziećmi parę lat nie ogrzewane do tej pory a które chciałbym w niewielkim stopniu ogrzewać bo ciuchy tm przetrzymywane wiosną cuchną stęchlizną, tego jest ok 40 m kw.
Biorąc pod uwagę zalecenia forumowiczów znających się na temacie dobrałem sobie piec immergasa victrix 1,9-12 kw.
Dzwoniąc po sklepach znalazłem towar za 3750 pln plus bojler ok 900 pln. Pan w sklepie doradza mi jak również pan z infolinii immergasa że ten piecyk może ale nie musi się sprawdzić szczególnie jeśli idzie o ciepłą wodę 3 dorosłe osoby dotej pory używany zwykły stary przepływowy kociołek ze świeczką.
Polecają kocioł 24kw z tej samej serii o mocy min chyba 3 kw. lub zeusa 26kw ale nie pamiętam mocy min.
Grzejniki żeliwne mają być płukane rury co najbardziej grubsze wycięte zastąpione albo z tworzywa albo dospawane 1/2 cala do pionów 1 cal.
Z czasem jak Bozia pozwoli żyć i będzie kasa będę chciał zmieniać i piony i grzejniki.
Pytanie na koniec. Czy muszę zmieniać zawory na termostatyczne. Chyba na innym forum wyczytałem, że te zawory sprawiały duży problem użytkownikowi kotła ponieważ się gryzły bodajże z jakimś carem i kazali mu je wywalić. Jak dziś wyczytałem ten car to jakiś rodzaj sterownika .

garbaty
13-08-2015, 23:49
Witam
Podpinam się pod wątek ponieważ jestem na etapie wybrania wykonawcy ogrzewania mojego domu (może zrobię to sam). Na początek:
- dom podpiwniczony 340 m2 (piwnica 116m2 – grzane 58m2, parter 114m2, piętro 114m2 – wysoka ścianka kolankowa 1,8m);
- izolacja piwnicy w ziemi + cokół Synthos XPS PRIME S 30, część piwnicy nad ziemią powyżej cokołu + reszta ścian prawdopodobnie 20 cm styropianu o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,038;
- ogrzewanie podłogowe + 3 drabinki;
- temperatura w domu raczej ciepło ;) wiec opcja 18oC + spodnie dresowe i polary odpada;
- na razie rodzina 2+2, na początek wykończymy 1 łazienkę z wanną która znajduje się nad kotłownią( cwu z cyrkulacją);
- okna średniej jakości ale pakiet trzyszybowy + rolety zewnętrzne (oprócz piwnic);
- przygotuję kanały pod rekuperator ale na rekuperator już nie mam kasy.

Z wyliczeń viessmann’a
Energia użytkowa 4705,0 [kWh/rok], 14,0 [kWh/m2rok]

Energia końcowa 7427,2 [kWh/rok], 22,0 [kWh/m2rok] (zbyt optymistyczne założenia przyjęli)

En. pierwotna / EPref 13326,4 [kWh/rok], 39,5 [kWh/m2rok] (zbyt optymistyczne założenia przyjęli)

Moc [kW] 6,7

Natomiast mam ofertę od 1 wykonawcy, który zaproponował kocioł VITODENS 222-F 26 kW ze zintegrowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem 130 l, regulatorem pogodowym zawierający:
• modulowany, wspomagany wentylatorowo palnik cylindryczny Matrix
• układ regulacji spalania Lambda Pro Control dla wszystkich rodzajów gazu
• powierzchnię wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej z efektem samooczyszczania
• regulator pogodowy Vitotronic 200
• wysokoefektywną pompę obiegową klasy energetycznej A
• naczynie wzbiorcze 10 litrów
• całkowite orurowanie i okablowanie
• zawór bezpieczeństwa
• element przyłączeniowy kotła.
Za 11600 zł.
+ sprzęgło hydrauliczne z pompą, czujnikiem i sterowaniem za 2100 zł.

Z wątku wynika że kocioł jest strasznie przewymiarowany ale veissmann i wykonawca twierdzą że to ze względu na cwu. Czekam na propozycję drugiego wykonawcy i zastanawiam się dlaczego wszyscy proponują kotły o tak dużej mocy ( dostałem też ofertę na piec HEF UNI PLUS 30KW). Czy ryzyko braku ciepłej wody jest aż tak wielkie?

Czy kocioł gazowy i sprzęgło hydrauliczne można jakoś sensownie pożenić z prostym piecem na węgiel z miarkownikiem ciągu?

zbigor
14-08-2015, 09:53
Czy ryzyko braku ciepłej wody jest aż tak wielkie?
Na to pytanie sam znajdź odpowiedź Jeśli jednocześnie będziesz lał ciepłą wodę do wanny, w kuchni ktoś będzie mył naczynia a w drugiej łazience inny domownik poszaleje z prysznicem to warto mieć mocniejszy kocioł.
Ja wolałbym jednak mniejszy kocioł i zasobnik co najmniej 150 litrów. Z tym że ja i moja rodzina preferujemy szybki prysznic a nie moczenie w wannie.
W takim przypadku nawet jednoczesne używanie pryszniców w 2 łazienkach nie spowoduje opróżnienia zasobnika.
Co do lączenia kotła węglowego i gazowego to oczywiście można to zrobić. Ale nie ma to sensu ekonomicznego. O wygodzie nie wspominam.
btw
W tym roku w domu w którym mieszkam wymieniam własnie kocioł węglowy na gazowy. Za dużo kłopotów z węglem w stosunku do gazu. A oszczędności żadne.
W domu który buduję od razu na etapie projektu wykluczyłem węgiel.

Huhrak
18-08-2015, 18:28
Witam ,
Podniosę temat ,żeby nie tworzyć nowego, a dylemat taki sam mam.

Deweloper proponuje kocioł Fondital Antea KC ( dwufunkcyjny kondensat)
http://www.fondital.com/pl/pl/antea_kc
Po 3 dniach czytania jestem raczej za kotłem z wbudowanym zasobnikiem.

Mieszkanko małe 40 mkw, kuchnia koło łazienki, a ogrzewanie tylko podłogowe.
I tak na liście kandydatów mam :

Fondital ITACA KB
http://www.fondital.com/pl/pl/itaca_kb
Powód :
zmiana tylko modelu , nie mam problemów przy instaacji I odbiorze
Stosunek modulacji 1:9, czyli minimalna 2,77 KW
gwarancja 3 lata

Immergas VICTRIX ZEUS 26 1 I
http://www.immergas.com.pl/Produkty,...IX_ZEUS_26_1_I
Powód :
Moc kotła dla c.o. (minimalna-nominalna) :3,0÷23,6 kW
5lat gwarancji

Viessman Vitodens 111 W
http://www.viessmann.pl/pl/dom-jedno...sobnikiem.html
minimalnamoc 5,9 kW
Powód : doba siatka serwisowa w okolicach Wrocławia

Termet Ecocondens Integra 20
http://www.termet.com.pl/pl/produkty...ns_Integra_20/
Powód : bo budowany w Polsce , przyzwoite koszty serwisowe

Parę lat temu miałem podobne dylematy wybrałem z czystej ekonomii zakupu padł na Termeta (MiniMax Turbo).
Działa do dziś, choć trochę kapryśny jest.
Proszę forumowiczów o informacje jakie są wady i jakie pozytywy wybranych przeze mnie rozwiązań.
Pozdrawiam , z góry dziękuję za odpowiedzi !

BrodowskiG
18-08-2015, 21:19
odnosnie pierwszej firmy to czy masz serwis w okolicy zeby w razie czego miec czesci, bo ja o tej firmie pierwszy raz słysze a grzebałem przy różnych kotłach nawet takich ogrzewajacych budynki wielorodzinne

ps
termet to wg mnie taki lider cena/jakość, to co mi sie nie podoba to ze instalatorow masa a nie daja uprawnien serwisowych tylko swoich maja, ale czesci mozna tanio kupic i dowolny serwisant naprawi poza gwarancja
viessman to gorna polka ale marka tez kosztuje, podobnie buderus ale troche taniej
a immergas to juz slabsza firma
dużo zależy od konkretnego modelu ale też wiele modeli ma te same części
koś kto ma doswiadczenie z tymi wszystkimi formami nie ma czasu na siedzenie na forum :)

Wojcisz
25-08-2015, 14:17
Witajcie,

Padł mi stary kocioł gazowy (20 lat) z otwartą komorą spalania. Postanowiłem wymienić na kondensata. Wszystkie grzejniki są płytowe.
Dom 250m. Ocieplenie 10cm. Okna plastikowe. rok budowy 1993. Dach wielospadowy. Obecny kocioł ma 24 kw i pracuje z zasobnikiem.
W domu 4 os. Budżet mocno ograniczony. Mam dwa typy, co o nich sądzicie?
- De Dietrich MCR3 PLUS 24T
- Junkers Cerapur Smart Zsb 22-3C

Mieszkam w Poznaniu więc z serwisem nie powinno być problemu.
Na pewno potrzebuję czujnik pokojowy. Czy warto instalować pogodówkę?
Jak z automatyką/sterownikami w tych kotłach się sprawy mają?

BrodowskiG
25-08-2015, 16:05
jesli chodzi o czesci to blisko Poznania można kupić do Junkersa a co do drugiej firmy nie miałem okazji nic kupować więc się nie orientowałem.
pogodówka da Ci regulację temp. zasilania i ogrzewanie powinno bardziej płynnie działać, jeśli nie będzie bardzo drogo to bym brał. pokojowy i pogodowy może być tym samym czujnikiem tylko, że podłączenie może potrzebować 4 zyły, można też taki regulator zostawić przy kotle a do pokoju tac zwykły dwustanowy na 2 zyłach lub bezprzewodowy, kwestia czy automatyka na to pozwoli.
weź pod uwagę,że powinno się zmienić wkład spalinowy na taki z uszczelkami, chociaż w praktyce różnie to bywa
instalator zrobi uruchomienie czy trzeba wzywać serwis? patrz na długość gwarancji, chociaż ona wymaga regularnych konserwacji przez osobę z autoryzacją a jak po gwarancji to nawet ja mogę naprawic

Wojcisz
25-08-2015, 19:47
Jeden i drugi kocioł pozwalają na podłączenie pogodówki i sterownika pokojowego. Cenowo wychodzi podobnie i jest w moim zasięgu.
O kominie wiem. Droga przyjemność :) Gwarancja na junkersa niby 5 lat, ale drogi roczny przegląd i chyba nie na wszystko - niejasno napisane na ich stronie. De Dietrich ma 8 lat na wymiennik, dwa na resztę.
Junkers 7,3 - 21,8kw, tryb eco ładowania cwu,
De Dietrich - 6,1 - 24,8kw, energooszczędna pompa
Instalator jeszcze nie wybrany. Jeden z kandydatów ma papiery żeby odpalić Junkersa..

BrodowskiG
25-08-2015, 20:29
Cena zalezy od serwisanta a nie od firmy ja biorę z dojazdem od 180zł i jestem w trakcie robienia autoryzacji serwisowej i cena zostanie taka sama.
Zobacz Termet gold, uruchomienie kosztuje tyle co dojazd serwisanta a sama usługa w cenie kotła

Piotrek42
25-08-2015, 20:48
BrodowskiG
Mam Mcr-a, też miałem dylemat jak kupowałem kociołek, w Junkersie bardzo droga jest automatyka, jeżeli chcesz pogodówkę + porzadną automatykę to musisz wydać dodatkowo coś ok 2000zł (dokupuje się dodatkowe moduły) w mcr masz duzo taniej.
Wojcisz
Z tą gwarancją na mcr-a to uważaj :) nikt o tym nie pisze ale...gwarancję masz jak robisz COROCZNIE płatny przegląd (ok250-300zł) czyli 8X 250-300zł... no i pewnie masz za to nową płytę :)

BrodowskiG
25-08-2015, 20:57
najlepiej jest kupować zestawy wtedy dodatki mają przystępniejszą cene
"przeglady" i tak trzeba robić a co do ceny to zależy kogo się znajdzie

Wojcisz
25-08-2015, 21:18
Piotrek. Bliższy jestem MCR'a. Lepsze parametry. Trochę tańszy. Przeglądy i tak trzeba robić :)
Co masz podłączone do MCR'a? iSense? Jaki czujnik pogodowy? Jak z ustawianiem tego wszystkiego?

Piotrek42
25-08-2015, 22:35
Wojcisz
Podłączenie to żadna filozofia dla instalatora (pod warunkiem że wie co robić:) i wie jak (ja mam trzy strefy 1cwu,2 grzejniki,3 podlogówka to podpięte pod sprzęgło (bez cwu- cwu idzie na osobnych rurkach) oczywiście ze mam isense+pogodówka (wg mnie pogodówka generuje oszczędności kondensacji) ustawienia :))) brrr czarna magia , nikt nic nie wie ,instalatorzy nie znają isense w w dietrichu moze 2-3 osoby są w temacie, generalnie metoda prób i błędów, jak masz czas i chęć przejrzyj moje posty, opisałem tam zmagania z mcr, w sumie jestem zadowolony bo i spalanie nie jest jakieś kosmiczne i w domu ciepło, a cena kotła nie powala na kolana.no i ustawiń sie nauczyłem aaa uważaj na autoryzowanych insalatorów -jak podłaczył mi kocioł to spalałem dużo gazu a i w domku nie było za ciepło :)

Ps mi było dużo łatwiej ustawić kocioł bo znałem bardzo dobrze dynamikę domu i wiedziałem w jakim przedziale temp mogłem sobie ustawic grzywą grzania (miałem kiedyś kocioł na eko który miał internetowy sterownik i dzięki temu dokładnie poznałem rozkład ciepła w domu )

Wojcisz
26-08-2015, 15:08
Dzięki! Zapoznam się jak zawiśnie na ścianie :)

Czy ktoś poleci mi sprawdzonego serwisanta z Poznania, który z głową zrobi pierwsze uruchomienie kotła De Dietrich, a potem będzie robił roczne przeglądy?

pinokio_a
29-08-2015, 16:14
Proszę o opinię jaki piec wybrać. Dom 140m2 użytkowej + garaż. Całość podłogówka, ocieplenie 20 cm grafit. Dwa prysznice + wanna. Stawiam na polską firmę Termet, tak więc mam dwie opcje:
1. Ecocondens Gold 20 + zasobnik TERMET 120l lub 140l
2. Ecocondens Solid 20 z wbudowanym zasobnikiem 107l.
Co wyjdzie taniej? Czy pierwszy wybór da radę z podłogówką w całym domu, bez dodatkowych pomp? Nie potrzebuję pogodówki i innych ulepszeń. Chcę jak najprostszy system. Mam też zamiar dogrzewać kominkiem (bez płaszcza wodnego).
z góry dzięki za odpowiedź.

BrodowskiG
29-08-2015, 16:21
taniej wyjdzie pierwszy wariant i można osobno wymieniać kocioł i podgrzewacz, jedyny minus, że więcej pracy na podłączenie.
podgrzewacz wziąłbym lepszej firmy bo produkuje je tania firma, może dla nich robią lepsze a może nie. brałbym minimum drazice albo bardziej znany biawar.

pinokio_a
29-08-2015, 17:11
dzięki za szybką odpowiedź :)
podgrzewacz czyli zasobnik? można wybrać jakikolwiek? z każdym Ecocondens Gold 20 będzie współpracował? i czy w przyszłości mogę połączyć ten piec z solarami?
w mojej gminie montują systemy solarne i pokrywają 70% kosztów. Montują zbiorniki firmy Viessmman
Typy instalacji solarnych:
Zależne od ilości mieszkańców domu:
- od 3 do 5 osób - instalacja typu B: 3 kolektory, zbiornik o pojemności 300 litrów. Mieszkańcy wpłacają 4660 zł.
Czyli jak kupię Ecocondens Gold 20 to czy będzie z nim kompatybilny zbiornik firmy Viessmman w przyszłości?
Zaznaczam, że zamieszkam dopiero za rok tylko teraz robię już hydraulikę i hydraulik chce wiedzieć jaki będzie piec i w którym miejscu. Tak żeby doprowadzić już wodę i gaz odpowiednio.
pozdrawiam

zbigor
29-08-2015, 23:43
Czy pierwszy wybór da radę z podłogówką w całym domu, bez dodatkowych pomp? .
Może dać radę a może nie dać. Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w projekcie podłogówki i tego sie 3maj.
ZTCP Gold ma do wyboru 2 rodzaje pomp. Ta druga -droższa- jest o ile sie nie mylę dość wydajna i może przepchać coś ponad 1,5m3/h
140m2 dobrze ocieplone z 3 szybowymi oknami powinna ogarnąć . W razie czego gdyby było za zimno zawsze możesz dodać sprzęgło z mocniejszą ą pompą

cav87
30-08-2015, 00:37
Witam, chce dowiedziec sie jak wyglada temat doboru mocy kotla w waszych projektach od 2014r.
Projektant przewidzial moje zapotrzebowanie na 8,4kw
-podlogowka 30% grzejniki 70% przy budowie z cegly ceramicznej, ociepleniu scian organika silver 20cm, podlogi na gruncie 15cm silver i stropu nad nieuzytkowym poddaszem 30cm welny. (ktore zamienilem odpowiedznio na pustaczek 24, sciana styro 15cm grafit,grunt 10cm grafit i strop 20cm grafit- do tego 3 szybowe okna 0,5, brama thermo 0.9, drzwi drewniane 0,9) Nie bardzo rozumiem dlaczego ktos madry i wyksztalcony wrzucil mi kociol jednofunkcyjny 24kw+zasobnik do domu 100m2+30m2 garazu w bryle,prawdopodobnie nie ogrzewanym lub delikatnie,ale oddzielonym styropianem od czesci mieszkalnej?!
Osobiscie nie przewiduje wiekszego kotla jak np. ten 14kw
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/kondensacyjne/logamax-plus-gb072.html
16kw http://www.junkers-sklep.pl/kotly_kondensacyjne/cerapur_comfort/junkers_cerapur_comfort_zsbr_163a_16kw,p2070422896
lub z tanszej linii http://www.immergas.com.pl/Produkty,3329/VICTRIX_12_ECO_PLUS_160 chociaz nie wiem czy przy tym najnizszym modelu wykorzystam w pelni automatyke ktora przewidziana jest do serii superior,
ale w dzisiejszej dobie " papier wszystko przyjmie" wole sie upewnic. pozdrawiam.

BrodowskiG
30-08-2015, 09:12
podgrzewacz czyli zasobnik? można wybrać jakikolwiek? z każdym Ecocondens Gold 20 będzie współpracował? i czy w przyszłości mogę połączyć ten piec z solarami?
w mojej gminie montują systemy solarne i pokrywają 70% kosztów. Montują zbiorniki firmy Viessmman
Typy instalacji solarnych:
Zależne od ilości mieszkańców domu:
- od 3 do 5 osób - instalacja typu B: 3 kolektory, zbiornik o pojemności 300 litrów. Mieszkańcy wpłacają 4660 zł.
Czyli jak kupię Ecocondens Gold 20 to czy będzie z nim kompatybilny zbiornik firmy Viessmman w przyszłości?

podgrzewacz dowolny. jakby nie dopłata to inwestycja nie miałaby sensu.


ZTCP Gold ma do wyboru 2 rodzaje pomp. Ta druga -droższa- jest o ile sie nie mylę dość wydajna i może przepchać coś ponad 1,5m3/h
140m2 dobrze ocieplone z 3 szybowymi oknami powinna ogarnąć .
droższa elektroniczna, dużo mniej prądu bierze

Witam, chce dowiedziec sie jak wyglada temat doboru mocy kotla w waszych projektach od 2014r.
Projektant przewidzial moje zapotrzebowanie na 8,4kw
-podlogowka 30% grzejniki 70% przy budowie z cegly ceramicznej, ociepleniu scian organika silver 20cm, podlogi na gruncie 15cm silver i stropu nad nieuzytkowym poddaszem 30cm welny. (ktore zamienilem odpowiedznio na pustaczek 24, sciana styro 15cm grafit,grunt 10cm grafit i strop 20cm grafit- do tego 3 szybowe okna 0,5, brama thermo 0.9, drzwi drewniane 0,9) Nie bardzo rozumiem dlaczego ktos madry i wyksztalcony wrzucil mi kociol jednofunkcyjny 24kw+zasobnik do domu 100m2+30m2 garazu w bryle,prawdopodobnie nie ogrzewanym lub delikatnie,ale oddzielonym styropianem od czesci mieszkalnej?!
Osobiscie nie przewiduje wiekszego kotla jak np. ten 14kw
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/kondensacyjne/logamax-plus-gb072.html
16kw http://www.junkers-sklep.pl/kotly_kondensacyjne/cerapur_comfort/junkers_cerapur_comfort_zsbr_163a_16kw,p2070422896
lub z tanszej linii http://www.immergas.com.pl/Produkty,3329/VICTRIX_12_ECO_PLUS_160 chociaz nie wiem czy przy tym najnizszym modelu wykorzystam w pelni automatyke ktora przewidziana jest do serii superior,
ale w dzisiejszej dobie " papier wszystko przyjmie" wole sie upewnic. pozdrawiam.
patrz na moc minimalną, zamiast immergaza rozważałbym termeta jak kolega wyżej

cav87
30-08-2015, 10:18
podgrzewacz dowolny. jakby nie dopłata to inwestycja nie miałaby sensu.

droższa elektroniczna, dużo mniej prądu bierze

patrz na moc minimalną, zamiast immergaza rozważałbym termeta jak kolega wyżej

Dzieki za odpowiedz, mam rozumiec ze moge kupic kociol 24 a nawet 30kw ,wazne aby mial start od niskiego pulapu i szeroka modulacje do tego polaczenie z automatyka i nie doswiadcze wtedy problemu z przewymiarowaniem kotla i wysokimi rachunkami?
Z Termetem u mnie raczej nie da rady ale mam dostep do aristona,viessmanna,immergasa,vaillanta i deditriha.
Dobierajac kociol kierowac sie bliskoscia serwisu i sztywnymi danymi z tabeli wydajnosci/parametrow czy brac pod uwage chwyty marketingowe producentow ze jego palnik jest z tego i tego, a wymiennik stalowy z dodatkiem afrykanskiego pylu ;)
Ogolnie i tak wychodze z zalozenia ze kociol w ciagu 10 lat trzeba bedzie wymienic na nowy.

BrodowskiG
30-08-2015, 11:10
zazwyczaj wieksza moc maksymalna wiąże się z większą minimalną. w kotłach idzie ograniczyć moc maksymalną na cele CO.
podstawa to z czego jest zbudowany i jak szybko można kupić części a że każdy pisze nowoczesny, cudowny to olac można

ps różni instalatorzy dają różne rabaty na kotły więc kocioł to jedno a za ile uda się kupić to drugie

cav87
30-08-2015, 13:16
zazwyczaj wieksza moc maksymalna wiąże się z większą minimalną. w kotłach idzie ograniczyć moc maksymalną na cele CO.
podstawa to z czego jest zbudowany i jak szybko można kupić części a że każdy pisze nowoczesny, cudowny to olac można

ps różni instalatorzy dają różne rabaty na kotły więc kocioł to jedno a za ile uda się kupić to drugie

po przeanalizowaniu katalogow wielu producentow mozna dojsc do wniosku ze wcale nie sa oni zainteresowani moda na downsizing mimo tego ze domy sa teraz bardzo cieple i nie potrzebuja az tyle energii.
Biorac pod uwage przystepna cene zestawu kociol-zasobnik-osprzet-automatyka np. aristona genius premium evo 2,5/22 i immergasa victrix x12 1,9/12 jakiego wyboru powinienem dokonac? (oba kotly sa przeciez najslabsze w ofercie i nie produkuje ich firma krzak) a moze powinienem zrezygnowac z x12 na rzecz x24 3-23,6 i dopiero zastanawiac sie nad porownaniem np. z aristonem.
Najchetniej kupilbym immergasa gdyz mam uklad ze w razie awarii czesci moge dostac z kotla na magazynie.
A moze faktycznie kierowac sie tylko cena i serwisem? Z pustego przeciez i Salomin nie naleje, moze trzeba kupic najtanszy kondensat i dokladac do ogrzewania 200zl w skali roku przez 10 lat i czekac do wymiany kotla na nowoczesniejszy niz inwestowac np 10 tys w kociol i przez 10 lat zaoszczedzic tylko te 2tys zl? Odbiegam troche od tematu, ale glowny watek zostawiam pogrubiony;)

BrodowskiG
30-08-2015, 13:51
równie dobrze możesz kupić zwykły atmosferyczny i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wyższe rachunki, to jest debata jak nad swiętami, jedna awaria i wszystkie kalkulacje do góry nogami. masz małe zapotrzebowanie to i mało zużyjesz. o ułamki mocy minimalnej też nie ma co walczyc bo w mieszkaniach są kotły atmosferyczne z minimalną 7-11kW i to działa a potrzeba 4 w największe mrozy, po prostu więcej startów, ograniczasz moc maksymalna zeby dłużej nagrzewał wodę, ustawiasz blokade palnika żeby za czesto nie startowal i po temacie. możesz sobie sciągnąc dokumentację serwisową i porównać jak wygląda czyszczenie, jak bardzo można ograniczyć moc maksymalną itd

pinokio_a
30-08-2015, 16:19
dzięki za odpowiedzi,
jeszcze jedno pytanko dot. solarów.
Przy solarach montowany jest zasobnik 300l (4 os). Rozumiem, że w lecie jest on podgrzewany energią słoneczną tak więc super. Ale co w zimie? Czy podgrzanie tych 300l nie wyjdzie dużo drożej niż przy zbiorniku 140l lub wbudowanym 107l wystarczającym dla rodziny 4-os?
Jednym słowem czy te zaoszczędzone pieniądze w lecie na c.w.u. trzeba będzie wydać na droższe podgrzewanie w zimie? Tak więc może się nie opłaca płacić nawet tych 4460 za solary bo to się nie zwróci. Przynajmniej w kilka lat.
pozd

BrodowskiG
30-08-2015, 16:46
bedziesz grzal z niską temp. 46-48 stopni i wtedy używasz bez mieszania z zimną.
za takie pieniądze to się opłaci chociaż sama idea solarów mi się nie podoba

grzeniu666
31-08-2015, 13:01
@pinokio, w zimie straty na zasobniku będą Ci ogrzewały dom, więc najwyżej w (małej) części pójdą "w gwizdek".
PS. Piszesz o sterowniku do Victrixa, rozumiem chodzi o CAR v2. Co on daje więcej z Superiorem? Z tego co wiem do Victrixa jest dedykowany właśnie ten sterownik.

cav87
31-08-2015, 21:34
@pinokio, w zimie straty na zasobniku będą Ci ogrzewały dom, więc najwyżej w (małej) części pójdą "w gwizdek".
PS. Piszesz o sterowniku do Victrixa, rozumiem chodzi o CAR v2. Co on daje więcej z Superiorem? Z tego co wiem do Victrixa jest dedykowany właśnie ten sterownik.
Za strona producenta
"

Sterownik Super CAR pełni następujące funkcje:

przejmuje funkcję panelu sterowniczego kotła
działa jako termostat pokojowy z programowaniem tygodniowym (4 cykle na dobę, 2 poziomy temperatur)
może (w zależności od ustawień) zmieniać temperaturę czynnika grzewczego w oparciu o różnicę pomiędzy nastawioną a odczytaną temperaturą wewnątrz pomieszczenia
automatycznie dopasowuje krzywą grzania
umożliwia dobowe programowanie podgrzewu w.u. w kotłach z zasobnikami (1 cykl na dobę)
na wyświetlaczu pokazuje wartości: temperatury otoczenia, temperatury czynnika grzewczego, temperatury ciepłej wody użytkowej, funkcję realizowaną przez kocioł, kody zadziałania zabezpieczeń kotła, aktualny czas i dzień tygodnia, wilgotność powietrza w pomieszczeniu

UWAGA: sterownik Super Comando Amico Remoto jest dedykowany do kotłów wyposażonych w elektronikę typu Superior kW (Eolo Superior kW, Victrix Superior kW, Zeus Victrix Superior kW, Hercules Condensing 2). Współpraca z kotłami typu Victrix kW / Victrix 2, Avio/Zeus kW, Mini kW jest możliwa (wszystkie podstawowe funkcje będą realizowane), jednak nie pozwala na pełne wykorzystanie sterownika (np. nie będzie widoczny wskaźnik mocy chwilowej kotła).
"

grzeniu666
31-08-2015, 22:35
@cav87, dlaczego piszesz (rozważasz?) o SuperCAR, skoro do Victrixa jest dedykowany sterownik CARv2 (IMHO Victrix lepiej z nim współpracuje)?

Co takiego (szczególnie użytecznego) daje SuperCAR (w zastosowaniu z kotłem Superior) względem CARv (w duecie z Victrixem 2 12/24kW)?

Jak wygląda ów "wskaźnik mocy chwilowej" w Superiorze (w V2 jest wskaźnik 4-stopniowy)?

PS. Tutaj masz duży temat o Victrixach:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady

Sory jeśli Was (@cav, @pinokio) pomyliłem :)

fotohobby
31-08-2015, 23:07
Super Car lepiej wyglada :)

Ronifcb
03-09-2015, 18:09
Witam.Przychodzi czas na zrobienie kotłowni i potrzebuje porady.Kocioł gazowy będzie pomiedzy kominem a scianą i jest tam około 48cm .Instalator proponuje kocioł Vidodens 100 jednofunkcyjny z zasobnikiem.Mamy 96m2 podłogówki do tego 2 drabinki w łazienkach i wyprowadzenie pod grzejnik w garażu i na strych (siłownia) .Pewnie ten w garazu będzie używany raz na rok ,albo i nie....
Czy ten kocioł będzie optymalnym wyborem czy lepiej szukać czegoś innego? Teraz muszę już patrzeć na wymiary żeby zmieścił się między komin ,a scianę(Vitodens 100 ma 40cm szerokosci bodajże). Kierownik budowy mówił mi że ten kocioł startuje od 6,5 Kw i powinienem szukać czegoś innego.
W domku będzie łazienka z wanną i druga łazienka razem z kotłownią,gdzie będzie prysznic.Może warto zainteresować się kotłami dwufunkcyjnymi?
Proszę o radę....

mistalova
03-09-2015, 20:12
Po pierwsze vito 100 to kiepski kociol, po drugie 6.5kW to za duzo - kierownik dobrze prawi.
Przy ogrzewan5ch 100m2 szukaj jak najmniejszego kotla - immergas, termet, beretta - oni maja kociolki od ok. 2kW.

Ronifcb
04-09-2015, 08:17
OK dzięki,ale jak ma się to do spalania gazu? czy mimo że będę miał dobrze ocieplony dom to przy kotle ,który będzie startował od 6,5 kW będę spalał wiecej gazu niż przy kotle ,który będzie startował od 3 kW??

mistalova
04-09-2015, 09:49
Nie. Spalanie zależy od tego, ile "dom weźmie", kocioł nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli ma wziąć np. 10 000 kWh, to tyle weźmie i koniec - oczywiście przy porównaniu takich samych kotłów, czyli w tym wypadku kondensatów. Różnica byłaby (mała) pomiędzy kondensatem a atmosferykiem/turbo.
Ale jest inna rzecz - im mniejsza moc minimalna, tym mniej będzie załączeń kotła - teoretycznie ma to wpływ na jego żywotność., tym brdziej że będziesz miał tylko OP, więc kocioł będzie chodził 24h (przy sterowaniu pogodowym, jedynym sensownym przy OP).

Ronifcb
06-09-2015, 01:50
Czyli ma to tylko wpływ na żywotność?

pioonier
06-09-2015, 17:36
Witam,

czy moglibyście doradzić jaki kocioł gazowy wybrać do domu o pow. użytkowej 185m2 (porotherm, ocieplony 20cm styropianu). W całym domu ogrzewanie podłogowe. 2 łazienki. Czy opłaca się kupić piec z możliwością podłączenia solarów?

jezior85
07-09-2015, 09:27
Witam serdecznie drogie grono forumowiczów... standardowo jak pozostali szczypiorniści* proszę o pomoc w doborze mocy i producenta/modelu kotła kondensacyjnego... a więc jaką mocą mniej więcej powinien mieć kocioł, ile w buforze na podłogówkę i ile w zasobniku na CWU... na razie brak solarów i innych wspomagaczy grzewczych... na oku niskobużetowy junkers ceraput smart, średniobudrzetowy paradigma modula nt i wysokobużetowy buderus gb162 - pytanie czy warto dopłacać jak się ma na styk...?

Warunki - projekt to kombinacja ROZETA + HEKTOR z DOMENAPROJEKT.
1. Parter - 80m2 po podłodze + garaż 36m2 i kotłownia 10m2 - razem 750mb pex w podłodze + grzejnik drabinkowy w WC.
-- 22cm styropianu 0,036 w podłodze.
-- 20cm wełny rockwool 0,036 na ścianie.
-- 30cm styropianu 0,036 na sufitach podcieni od strony wejścia i od tarasu.
2. Poddasze - 130m2 po podłodze - razem również 750mb pex w podłodze + grzejnik drabinkowy w WC.
-- 7cm styropianu 0,036 na podłodze.
-- 35cm wełny isover 0,036 w dwóch warstwach na skosach.
-- 45cm wełny granrock + isover 0,036 w dwóch warstwach na suficie poziomym.
-- 20cm wełny rockwool 0,036 na ścianie.
3. Pozostałe...
-- rekuperacja onyx classic frapola projekt by aslot - pozdrawiam!
-- okna 3 szybowe vetrexu V90+
-- okana dachowe 3 szybowe fakro fpp-v u5
-- drzwi garażowe 5m wiśniowskiego 6cm grubości
-- drzwi zewnętrzne eco nordy porta
-- rodzina 4-ro osobowa... i pies ;)
Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc... btw - może ktoś króciutko napisać jak powinna wyglądać taka kotłownia - piec-bufor co-bufor cwu czy piec-bufor co z wężownicą na cwu lub odwrotnie... albo jeszcze jakośc inaczej?

*szczypiornista - zielony szczypior!

fotohobby
07-09-2015, 10:14
Podzwon po serwisantach imteresujących Cię marek, sprawdż, jak z ich dostępnością, jakie mają ceny przeglądów.
Wybierz kocioł biorąc pod uwagę cenę zakupu, długość gwarancji, koszt corocznych przeglądów.
Wystarczy Ci kocioł o mocy maksymalnej 12-14 kW, zasobnik 160l.
Po co bufor do podłogówki ??

jezior85
07-09-2015, 10:19
Dziękuję fotohobby za szybką odpowiedź :)


Po co bufor do podłogówki ??
A no to działa w takim razie tak, że zasobnik to jeden obieg do CWU, a drugi obieg do CO jest podłączany do pieca osobno - tak? I rozumiem, że skoro mam 1500mb pexa 16 to jest tam około 170l wody, która krąży między podłogą, a piecem bez ewentualnego bufora - piec na bieżąco dogrzewa w razie potrzeby?

fotohobby
07-09-2015, 10:58
Dokładnie tak. Kondensaty są idealne do podłogówki - dysponują mocą od 1,9kW i podają wodę do CO juz od 25°C.
Dlatego nie potrzebujesz buforów, sprzęgieł hydraulicznych itp...

jezior85
07-09-2015, 11:30
Dzięki.
A jeżeli mam rozdzielacz podłogówki oddalony od pieca o około 10m to czy linia zasilająca i linia powrotna nie powinny być spięte zaworem zwrotnym tuż przed rozdzielaczem? Chodzi o to, że rozdzielacz się zamknie i nie będzie przepływu (zawór termostatyczny), rura zasilajaca się wychłodzi, piec też chyba zgłupieje bo mu temperatura spadnie na tej linii - czy ja coś knocę? Mam oczywiście dwa rozdzielacze - jeden na parter (odl. 3m), drugi na górze (odl. 10m). Rozumiem, że piec też ma pomę dla CO?

pioonier
07-09-2015, 11:58
Witam,

czy moglibyście doradzić jaki kocioł gazowy wybrać do domu o pow. użytkowej 185m2 (porotherm, ocieplony 20cm styropianu). W całym domu ogrzewanie podłogowe. 2 łazienki. Czy opłaca się kupić piec z możliwością podłączenia solarów?

Dodatkowo w łazienkach 2 grzejniki drabinkowe. W instalacji przewidziane są 2 rozdzielacze na 7 pętli każdy.
W projekcie zaproponowali kocioł Viessman Vitodens 200 8.8-26 kW z podgrzewaczem Vitocell-W 100 typ CUG. Czy to połączenie jest dobre? Na forum przeczytałem, że Vitocell-W 100 nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem?

Chciałbym również, aby piec był wyposażony w pogodynkę.

Czy może szukać kotła Brotje (niestety na forum jest wiele negatywnych opinii o tych kotłach) czy De Dietrich? a może jakąś inną firmę polecacie?

Będę wdzięczny za pomoc

fotohobby
07-09-2015, 12:23
Dzięki.
A jeżeli mam rozdzielacz podłogówki oddalony od pieca o około 10m to czy linia zasilająca i linia powrotna nie powinny być spięte zaworem zwrotnym tuż przed rozdzielaczem? Chodzi o to, że rozdzielacz się zamknie i nie będzie przepływu (zawór termostatyczny), rura zasilajaca się wychłodzi, piec też chyba zgłupieje bo mu temperatura spadnie na tej linii - czy ja coś knocę? Mam oczywiście dwa rozdzielacze - jeden na parter (odl. 3m), drugi na górze (odl. 10m). Rozumiem, że piec też ma pomę dla CO?

A dlaczego rozdzielacz miałby się "zamknąć" ?

Kocioł ma oczywiście pompę CO, na 1500m powinna jeszcze wystarczyć

jezior85
07-09-2015, 12:51
No mam oto taki rozdzielacz (rozdzielacz (http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-mieszajacy-ogrzewania-podlogowego-afriso-halm-hep-p-1929.html)) i skoro ma on zawór termostatyczny to teoretycznie może się to zamknąć. Rozumiem, że prawdopodobieństwo jego całkowitego zamknięcia jest bliskie 0? A może tego tam w ogóle nie powinno być i taki sprzęt jest zbędny (pompa i zawór)? No cóż... już kupione... zamontowane... :/

fotohobby
07-09-2015, 13:05
Kto Ci to wcisnął... ?

Instalator ? To niech to zabiera i zwraca cześć kosztów...

jezior85
07-09-2015, 13:20
No dobrze fotohobby, ale najpierw ustalmy fakty - co w tym jest nie tak i jak być powinno? Muszę mieć argumenty, czy w takiej konfiguracji to będzie działać (a w grę wchodzi po prostu zbedny sprzęt) czy jendak będzie się to gryzło z ideą ogrzewania gazem i muszę kilka bebechów wymontować...?

fotohobby
07-09-2015, 13:36
Sprzęt jest zbędny. Działać być może bedzie, jak się ten bypass po prostu ominie, choć tu musiałbyć zasięgnąć informacji praktyka.
Ty potrzebujesz czegoś takiego:
http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-do-ogrzewania-podlogowego-basic-p-153.html
Różnica w cenie jest, prawda ?

To, co masz zakupione stosuje się w kotłowniach na paliwo stałe, które podają wodę o temp 50-60°C, która musi być wymieszana z zimną zanim pójdzie w podłogę.
Kocioł gazowy potrafi podać wodę o temperaturze od 25C wzwyż i sam o tej temperaturze decyduje (przy sterowaniu pogodowym) i żadne urządzenie w instalacji nie powinno tej temperatury zmieniać

jezior85
14-09-2015, 15:15
Wtiam ponownie. Zanim zacznę przygodę z instalatorami/serwisantami/partnerami handlowymi chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na temat producenta pieca gazowego (na początek abstrahując od konkretnego modelu). Jestem z Gdańska, interesuja mnie BUDERUS, JUNKRES, DEDIETRICH. Jak wygląda ranking tych firm w tej okolicy - będę wdzięczny za każdą konstruktywną opinię na ich temat, najlepiej osób z Gdańska i okolic. Gdyby ktoś wskazał polecane, konkretne osoby/kontakty z tych firm (bo na stronach jest sporo autoryzowanych punktów) to będę dodatkowo wdzięczny!

kokoszno
14-09-2015, 15:22
Również dołączę się do tematu, może ktoś pomoże ;)

Szukam piecyka gazowego, jednofunkcyjnego, kondensacyjnego. Do ogrzania domek:
- 150 m2 (do ogrzania 130 m2)
- 2 łazienki (dół + piętro). W jednej wanna, w drugiej prysznic.
- podłogówka elektryczna tylko w łazienkach
- 3 osoby (w tym 1 dziecko)
- ogrzewanie tylko przez grzejniki
- domek nowy - szczelne szyby, sciany z pustaków 24 cm + 15 cm styropian.

Wytypowałem 3 piecyki:
1. Vaillant VC ecoTEC plus 206/5-5 (moc: 4,2 - 21,2 kW)
2. Junkers Cerapur Smart Zsb 22-3C (moc: 7,3 - 21,8 kW)
3. Viessmann Vitodens 100-W 19 Kw (moc: 6,5 - 19 kW)

Domek na obrzeżach dużego miasta, więc serwis podobny dla wszystkich. Do tego zasobnik 100-150l. Proszę o opinie, który wg Was najlepiej by się nadawał.

fotohobby
14-09-2015, 15:52
Każe z nich jest niepotrzebnie zbyt mocny. Jesli Vaillant to model słabszy, czyli 146.

zbigor
14-09-2015, 17:26
Ja grzejąc ok 250m2 zamontuję u siebie Vaillanta VC ecoTEC plus 206/5-5. Zdecydowałem tak ze względu na to że ma przyzwoitą modulację, kondensuje również przy przygotowaniu CWU i ma w standardzie energooszczędną pompę. W pakiecie z zasobnikiem 150 litrów regulatorem Calormatic i zestawem do podłączenia komina można taki kociołek znaleźć za jakieś 7,5 kPLN. I co dla mnie ważne można ostatnio w ramach promocji dokupić dodatkową gwarancję do 6 lat.

kokoszno
14-09-2015, 18:00
Ja grzejąc ok 250m2 zamontuję u siebie Vaillanta VC ecoTEC plus 206/5-5.

Jesli Vaillant to model słabszy, czyli 146.

czyli faktycznie lepiej słabszy. A jeżeli chodzi o producenta to Vaillant najlepszy?

RAPczyn
14-09-2015, 19:54
Kokoszno - z tych trzech bardziej skłaniam się ku Junkersowi tylko, że jak już ZSB 14-3C.

Ewentualnie jeśli dysponujesz większym budżetem to kocioł, który zaskoczył mnie ostatnio takim wynikiem:

330680

Wygrzewanie podłogówki: Tz=25; Tp=20;

foxhello1
18-09-2015, 10:51
Kokoszno - z tych trzech bardziej skłaniam się ku Junkersowi tylko, że jak już ZSB 14-3C.


Za chwilę start sezonu i zastanawiam się nad dwoma - mcr24 (http://www.dedietrich-kotly.pl/mcr24/) lub coś od viessmana (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/kotly-gazowe-kondensacyjne.html). Ktoś miał styczność z 1? Dom bez pięter, 100m2.
Hej.

P-6
18-09-2015, 21:52
Witam serdecznie,

Mam zagwoskę i pytanie do doświadczonych forumowiczów,

A mianowicie chodzi o montaż kotła gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania czyli typu turbo gdzie wyjście gazów i dopływ powietrza chcę realizować odpowiednim przewodem przez ścianę lub dach.

Kocioł o mocy do 21 kWh

Pytanie czy taki kocioł mogę zamontować w garażu - część instalacji wewnętrznej będzie biegła po ścianach garażu ???

Mam tez drugą awaryjną opcję nieużytkowe pomieszczeńie na poddaszy

Hmmmm co uważacie z tym garażem?

Dzięki za podpowiedzi i odpowiedzi

P6

zbigor
18-09-2015, 22:31
ZTCP w garażu nie można instalować kotła gazowego Chyba że jest opcja wydzielenia z tego garażu jakiegoś pomieszczenia na kocioł i nazwania go np WC :).
Pomieszczenie na poddaszu ok o ile zachowasz odpowiednią kubaturę chyba 6,5m3 pomieszczenia

Bakos
20-09-2015, 20:46
Witam,
Proszę o poradę w sprawie doboru kotła dwufunkcyjnego do 3-4tys.
Mieszkanie w kamienicy nieocieplone 83m2. Dodatkowo będzie kominek DGP.
W najbliższej okolicy mam serwis firm:
Saunier Duval
Beretta (słaby serwisant IMO)
Immergas
vaillant

Pozdr,

Pan Miś
21-09-2015, 13:21
Witam, post podobny do powyższego.Szukam kotła jednofunkcyjnego kondensacyjnego z zasobnikiem ok. 100l. Dom z poddaszem użytkowym 140m2. Wszędzie podłogówka. Zapotrzebowanie z projektu 8,8kw/m2. Ściany porotherm +20 styr a góra 40cm wata. Okna 3 szyby. Wentylacja na razie grawitacyjna. Osób 2+1 na razie... ( pracuje nad tym )
Taki znalazlem Immergas VICTRIX 12 kW ECO PLUS 100 ok.5500
Czy opłaca się płacić 2 razy więcej za wiesmana bądź inne znane marki? Bądź z czego wynikają takie różnice w cenie?

grzeniu666
21-09-2015, 14:23
Czy opłaca się płacić 2 razy więcej za wiesmana bądź inne znane marki? Bądź z czego wynikają takie różnice w cenie?

M.in. z: https://www.viessmann.com/com/en/sports_sponsorship.html :) , design też mają fajny

RAPczyn
21-09-2015, 17:30
Różnice w cenie mogą wynikać z jakości zastosowanych elementów, co może przekładać się na długość gwarancji. Lepsze rozwiązania technologiczne, zaawansowane algorytmy sterowania również przekładają się na sprawność kotła a ta może się wahać w nowych kotłach kondensacyjnych od 103% do nawet 110,8%.

jezior85
26-09-2015, 22:33
Hej, czy ktoś mógłby w skrócie napisać jak zorganizować zakup kotła i całego osprzętu przez internet i zmontowanie tego przez instalatora aby nie stracić gwarancji producenta? Jak to się ma później do ewentualnej reklamacji - to mój problem czy wzywam serwis i oni załatwiają wszystko jak należy? Pytam bo rozmawiałem z jedną z firm instalujących kotłownie i mnie Pan dość skutecznie odwiódł od zakupów internetowych...

Poza tym co wyżej - wyceniłem sobie taki oto zestaw:
332023

Dodatkowo - czy prawdą jest, że wrzucając w rozdzielacze siłowniki i sterownik pogodowy bezprzewodowy można tak wszystko poustawiać, że podłogówka będzie inteligentnie sterowana? Tj. będzie dbała aby odpowiednio wcześnie ograniczyć/zwiększyć przepływy w zależności od ustawień pór dnia/pogody/temp wewnętrznej i zewnętrznej... gdzie takie cuda znajdę, jak się to zwie?

fotohobby
26-09-2015, 23:15
To ten instalator od rozdzielacza z mieszaczem tak Cię "skutecznie odwodzi" ?
;)
Mam nadzieję, że to sobie zabrał.

Otóż NIE MA NAJMNIEJSZEGO ZNACZENIA, gdzie kupisz sobie kocioł i osprzęt do niego.
Wrzucasz zapytanie do ceneo i wybierasz.
Aby mieć honorowana gwarancję, pierwszego uruchomienia (nawet nie montażu, a uruchomienia) ma dokonać autoryzowany instalator.
Być moźe są firmy, które wymagają, aby i montaż robił autoryzowany, ale na pewno nie wymagają zakupów u niego.

Co instalatorów nie cieszy, bo oni często lubią fajne marże doliczać do sprzętu ;)

BrodowskiG
27-09-2015, 11:26
poszukaj zestawów u producentów np. kocioł+zasobnik+regulator
podzwon po autoryzowanych instalatorach, mają rabat i za sprzedaż dolicza np. 200zł

Piotrek42
27-09-2015, 21:25
Za chwilę start sezonu i zastanawiam się nad dwoma - mcr24 (http://www.dedietrich-kotly.pl/mcr24/) lub coś od viessmana (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/kotly-gazowe-kondensacyjne.html). Ktoś miał styczność z 1? Dom bez pięter, 100m2.
Hej.

Przejrzyj moje stare posty opisywałem ten kociołek (mcr) np http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=6823177#post6823177

Monsiu
18-10-2015, 20:35
Witam,
Proszę o poradę w kwestii pieca gazowego Beretta Ciao 24RSI , kocioł jednofunkcyjny. Jakiś czas temu ten konkretny model polecił mi autoryzowany serwisant Beretty,który wiele lat serwisował mój obecny stary piec (używam go 9 lat,piec ma około 15), również Beretty (ale dwufunkcyjny). Stary się już konczy i zawiesza średnio 10 razy na dobę, serwisowanie nic nie daje, więc zapadła decyzja o wymianie. Piec już kupiony, leży w kartonie od września |(cudem znaleziony w internecie w b. dobrej cenie)...
Teraz muszę kupić zasobnik (polecany Biawar Mega, ale czekam na Lindo bo ma lepsze parametry i górne podłączenie do pieca,co ponoć jest lepsze i wygodniejsze (wg innego również autoryzowanego serwisanta Beretty).
I tutaj zonk - pan z Biawaru usłyszawszy o pow. mojego domu stwierdził,że ten Ciao 2 RSI jest mocno przewymiarowany i wystarczyłby 18-19 kw.

Dom ma 130 pow. do ogrzania, podłogówka na parterze, poddasze ocieplone,ale nie będzie nieużywane (odcięte aktualnie),grzejniki w 2 pokojach i 2 drabinkowe w 2-ch łazienkach. 4 osoby (2+2). Styropian 10 cm na ścianach,w sufitach 40 cm wełny,w podłodze 10 cm styro, okna MS 3 szybowe itp.

Zaczęłam czytać o dopasowaniu mocy pieca do pow. i parametrów domu i faktycznie wszędzie piszą,że do takich gabarytów wystarczy 18 kw. Czytałam też, że można regulować moc pieca, czy w przypadku Beretty Ciao 24 RSI również?
Dodam,zę nie jest to kondensat i obecnie praktycznie nie do kupienia, ponieważ jednofunkcyjne standardowe zostały wycofane niedawno, a teraz tylko kondensacyjne jednofunkcyjne można kupić, zresztą 2x drożej niż zwykłe.
Czy możecie doradzić, czy szukać innego kotła o niższej mocy? (wcale nie tańszego:()

Serwisanta (tego długoletniego) nie chce pytać, bo ciężki z nim kontakt, zwłaszcza od czasu kiedy nie udało mu się sprzedać mi tego modelu za 40% wyższą cenę.

Z góry dziękuję.

BrodowskiG
18-10-2015, 21:14
Beretta najgorsza firma

daamiann88
18-10-2015, 21:35
Panowie, a co byście polecili do mieszkania 69m2, wynik z ciepłowłaściwe to 6,2kW.
Stary piec gazowy dwufunkcyjny kończy swój żywot i przyszła pora na wymiane.

Monsiu
18-10-2015, 21:59
Beretta najgorsza firma

witam,

Nie chodziło mi o opinię nt. firmy, tylko o poradę dot. sugerowanej przez serwisanta mocy kotła.
BTW - czemu najgorsza?

Monsiu
18-10-2015, 22:05
Przy okazji zapytam również o zasobnik - jaki byście polecili do kotła Beretta Ciao 24 RSI? (niezależnie od opinii nt. firmy) Jakie zasobniki oprócz Mega Biawar (lub Lindo Biawar) z podłączeniem górnym będą pasować? Zasobnik max 120 l.
Czy zasobnik do berety musi być jakiś konkretny? (nie jestem techniczna:()

Dziękuję.

BrodowskiG
18-10-2015, 22:25
Nie chodziło mi o opinię.....
BTW - czemu najgorsza?
LOL, bo to najwieksza tanizna dla deweloperow

Przy okazji zapytam również o zasobnik - jaki byście polecili do kotła Beretta Ciao 24 RSI? (niezależnie od opinii nt. firmy) Jakie zasobniki oprócz Mega Biawar (lub Lindo Biawar) z podłączeniem górnym będą pasować? Zasobnik max 120 l.
Czy zasobnik do berety musi być jakiś konkretny? (nie jestem techniczna:()

Dziękuję.
biawar lub drazice (identycznie wyglada viessmanna, moze to samo)

mistalova
19-10-2015, 06:36
LOL, bo to najwieksza tanizna dla deweloperow

No i instalatorzy nie zarobia na niej tyle co na buderusie :)))

I jakby nie patrzyl, trzykrotnie tansza niz viessmann...

BrodowskiG
19-10-2015, 15:27
No i instalatorzy nie zarobia na niej tyle co na buderusie :)))

I jakby nie patrzyl, trzykrotnie tansza niz viessmann...

chyba nie znasz rynku
mialem klienta ktory mowil ze po 4 lata to w berettcie zostala oryginalna obudowa, od instalatora slyszalem ze wymienniki plytowe padaja po kilku latach
wiec dla mnie to lepiej zeby ludzie kupowali badziewie bo na naprawach zarobie

saturnv
20-10-2015, 07:32
Potwierdzam, ja przy zamawianiu kotłowni z viesmanna dostałem rabary około 26-28%.
Może to mało, może nie, ale dla mnie wyszło dużo taniej w lokalnej firmie (pozdrawiam grupę Hydra) niż bym kupował w najlepszej cenie w Internecie.

Monsiu
20-10-2015, 10:41
chyba nie znasz rynku
mialem klienta ktory mowil ze po 4 lata to w berettcie zostala oryginalna obudowa, od instalatora slyszalem ze wymienniki plytowe padaja po kilku latach
wiec dla mnie to lepiej zeby ludzie kupowali badziewie bo na naprawach zarobie

ja mam Berette od 9 lat,jakos sobie radzi,kilka razy byla serwisowana,ale koszt napraw nie przekroczy jednorazowo 300-400 zł. Teraz juz padła,dlatego muszę wymienić. KUpiłam za radą serwisanta również Berettę24 kw (nie kondensat) za 2200 brutto(autoryzowany dystrybutor w W-wie). Wczesniej kosztował około 3000.

Pytanie, na które dotąd nikt nie odpowiedział - czy ten kocioł (Beretta Ciao 24 RSI) jest przewymiarowany jak na gabaryty mojego domu (detale kilka postów wyzej) czy mogę go używać I nie zbankrutować na rachunki za gaz?
dla przypomnienia:
130 m2, parter, poddasze nieużywane,ocieplone, 10 cm styro na ścianach,40 cm wełny w stropie drewnianym, 18 wełny w dachu. Podłogówka na parterze+3 grzejniki+2 drabinkowe.
na stronie cieplowlasiciwie.pl wyszła mi moc kotła 6,5 KW..
dodam drugie tyle na cwu, 15-16 kw wystarczy wg Was?

mistalova
20-10-2015, 10:59
Za duży.

mistalova
20-10-2015, 11:03
a skąd ty masz ceny???
kotły Viessmanna są niewiele droższe od Beretty, no a jakości to niema co porównywać
beretta:
Kocioł kondensacyjny CIAO GREEN 25 R.S.I. + zasobnik IDRA 100SV - 5.975,61 zł netto

viessmann:
vitodens 100-w + zasobnik 100l cug - 6277 zł netto

więc różnica nie 3x a 300 zł a po uwzględnieniu rabatów które dostaniesz w pierwszej lepszej tzw hurtowni różnica jeszcze się zmniejeszy...

Wybrałeś do porównania kocioł wieśka, który jest tani bo to złom.

Porównaj Vitodensa 200 (plus zasobnik 120l i sterwonik pogodowy ) - netto 12 500PLN.
Fakt, nie jest trzy razy droższy ale dwukrotnie już tak.
Poza tym, kupując dwa razy tańszy zestaw niejako "przy okazji" dajesz zarobić polskim pracownikom - beretta jest produkowana w Polsce.
Taki mały lokalny patriotyzm ;)

Monsiu
20-10-2015, 11:10
Za duży.
który za duży? 24 kw czy 16?

BrodowskiG
20-10-2015, 15:30
ja mam Berette od 9 lat,jakos sobie radzi,kilka razy byla serwisowana,ale koszt napraw nie przekroczy jednorazowo 300-400 zł. Teraz juz padła,dlatego muszę wymienić. KUpiłam za radą serwisanta również Berettę24 kw (nie kondensat) za 2200 brutto(autoryzowany dystrybutor w W-wie). Wczesniej kosztował około 3000.


przez 9 lat nic sie nie powinno zepsuć, za 200zł więcej masz buderusa u044

Monsiu
21-10-2015, 08:57
przez 9 lat nic sie nie powinno zepsuć, za 200zł więcej masz buderusa u044

buderus u044 jest dwufunkcyjny 24 kw, ja mam jednofunkcyjny 8-24 kw.
Nadal nikt nie poradził, jaka moc w moim przypadku byłaby najlepsza, oprócz wiele mówiącego postu "za duża".

Skoro róznica w cenie między berettą 24 kw a viessmannem 16 kw (vitodens 200 coś tam) to okolo 3,5-4 tyś., to raczej wymiana na kocioł o mniejszej mocy nie ma sensu...
Oszczędności na rachunkach za gaz zwrócą się za 20 lat...

Magda88bn
21-10-2015, 20:20
Witam,

Proszę o poradę.

Zakupiłam mieszkanie piętrowe znajdujące się na pierwszym piętrze i poddaszu 2 piętrowego budynku. Powierzchnia mieszkania to 120 m2 wyposażonego w całości w ogrzewanie podłogowe. Ocieplenie zewnetrzne wykonane ze steropianu 15cm (współczynnik przenikania ciepła 0,83).
Deweloper w standardzie dorzuca piec, ale daje nam wybór:

1.Imergaz VITRIX ze zbiornikiem.45l, 26kW ZEUS 45
2.Thermet Ecodens Integra II 25kW

Który z powyższych wydaje się lepszy, wydajniejszy i oszczędniejszy do takiego mieszkania.

Z gory dziekuję za wszelkie porady.

BrodowskiG
21-10-2015, 21:15
termet chwalona firma,polska, tanie czesci, z druga nie mam doswiadczenia

ANDIX
23-10-2015, 09:33
----------->odp. dla Monsiu
kocioł 8-24 kw też pracować będzie, doskonale z buforem ciepła znacznie gorzej bez bufora bo jak wyliczyłeś potrzebną moc kotła 6,5 to nie może być dobry kocioł o mocy minimalnej 8kW. Odpowiednim byłby kocioł o mocy 3-16kW (duży zakres modulacji palnika) z zasobnikiem. Zasobnik nie musi być tej marki co kocioł, ale znacznie tańszy np. polski Galmet. Typ kotła nie jest aż tak ważny i wcale nie jest powiedziane, że Beretta psuć się będzie częściej od Vaillanta czy też innego kotła z górnej półki. Ważne jest, aby na miejscu był rozgarnięty serwisant, który potrafi kocioł dobrze wyregulować, a w razie awarii w okresie zimowym szybko kocioł reanimować. Można sugerować się kosztami części zamiennych np. na Allegro.
Piszesz o poprzednim, że koszt napraw jednorazowych nie przekroczył 300-400 zł a kocioł ma 9 lat i pada. Powiem wprost, że to jakieś dziadostwo jeśli musiałeś do niego tyle dokładać. Do swojego przez 10 lat dołożyłem 160 zł i 5 serwisów (co drugi rok) po 100 zł każdy, jest w dobrej formie i zakładam, że ma mi służyć jeszcze przez 5 lat.

asolt
23-10-2015, 11:05
Witam,

Proszę o poradę.

Zakupiłam mieszkanie piętrowe znajdujące się na pierwszym piętrze i poddaszu 2 piętrowego budynku. Powierzchnia mieszkania to 120 m2 wyposażonego w całości w ogrzewanie podłogowe. Ocieplenie zewnetrzne wykonane ze steropianu 15cm (współczynnik przenikania ciepła 0,83).
Deweloper w standardzie dorzuca piec, ale daje nam wybór:

1.Imergaz VITRIX ze zbiornikiem.45l, 26kW ZEUS 45
2.Thermet Ecodens Integra II 25kW

Który z powyższych wydaje się lepszy, wydajniejszy i oszczędniejszy do takiego mieszkania.

Z gory dziekuję za wszelkie porady.

Zaden, jezeli juz Immergas to model 12 kW z mocą minimalna 1,9 kW. Trzeba naciskac na developera o rozszerzenie listy kotłow do wyboru

Monsiu
23-10-2015, 13:17
----------->odp. dla Monsiu

Piszesz o poprzednim, że koszt napraw jednorazowych nie przekroczył 300-400 zł a kocioł ma 9 lat i pada. Powiem wprost, że to jakieś dziadostwo jeśli musiałeś do niego tyle dokładać. Do swojego przez 10 lat dołożyłem 160 zł i 5 serwisów (co drugi rok) po 100 zł każdy, jest w dobrej formie i zakładam, że ma mi służyć jeszcze przez 5 lat.

witam,
bardzo dziękuje za rzeczową odpowiedź.
Co do kosztów serwisu - mój obecny model Beretta Super Kompakt jest uzytkowany przeze mnie 9 lat,ale wczesniej był przez lat 5 używany gdzies indziej - kupiłam dom od goscia,który go kupił gdzieś na szrocie,co wyszło dopiero później (powinien wisiec,wiem). Napraw było w sumie kilka,niektóre również za 150 zł,najdroższa chyba za 400.
Nie mam porównania z innymi kotłami.
Wczoraj rozmawiałm z autoryzowanym serwisantem i wspomniał o zmniejszeniu mocy do 16 kw na tym nowym piecu.
Ten model ma zamkniętą komorę spalania i teraz mam problem,bo musze doprowadzić powietrze kominem,czyli dodatkowy koszt:(
Co to jest bufor ciepła?

ANDIX
23-10-2015, 14:10
-------->Monsiu
Bufor ciepła to taki zasobnik z wodą. Kocioł ogrzewa w nim wodę mocą najefektywniejszą, czyli znamionową i dopiero ta woda rozprowadzana jest w obiegu grzewczym
(to jest tak jak z grzaniem ciepłej wody kotłem gazowym z zasobnikiem czyli takim buforem albo bez czyli przepływowo). Dlatego moc kotła 24 kW jest dobra dla takiego rozwiązania, bo kocioł wykonuje o wiele mniej cykli w trybie c.o, spada zużycie gazu, bo straty są zminimalizowane.
Zmniejszenie mocy kotła do 16 kW to niewiele daje, bo zakres modulacji palnika jest od 8 do 24(może być inna) i kocioł sam sobie wybiera potrzebną moc. Moc kotła ogranicza się w takim przypadku, gdy wężownica zasobnika tego wymaga, bo ma moc np 16 a nie 24 lub większą, albo gdy są trudności z regulacją c.o z powodu zbyt szybkiego nagrzewania niedostosowanego do odbioru energii co objawia się bardzo gorącym zasilaniem i jednocześnie zimnym powrotem. Pompa obiegowa tez musi pracować wtedy na większych obrotach przez co zużywa więcej energii, a sieć c.o. pracuje głośniej, a układ bardziej się zapowietrza. Dlatego ważne jest, aby te urządzenia były dobrane "w sam raz" dla danego domu, bo pracują ekonomicznie i mniej zawodnie.