PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27

BrodowskiG
23-10-2015, 17:36
kocioł 8-24 kw też pracować będzie, doskonale z buforem ciepła znacznie gorzej bez bufora bo jak wyliczyłeś potrzebną moc kotła 6,5 to nie może być dobry kocioł o mocy minimalnej 8kW. Odpowiednim byłby kocioł o mocy 3-16kW (duży zakres modulacji palnika) z zasobnikiem. Zasobnik nie musi być tej marki co kocioł, ale znacznie tańszy np. polski Galmet.

kiedys były atmosferyki od 10kW minimalnej w małych mieszkaniach i dawały rade
co do zasobnika to lepiej dolozyc 200-300zł bo wymiana tez kosztuje

Monsiu
26-10-2015, 08:26
@Andix,bardzo dziekuję za odpowiedź i poradę.
Ok,czyli bufor to zasobnik.
Wybrałam zasobnik Viessmann- Vitocell 100, moc węzownicy wg serwisanta 22 kwh (ale na stronie producenta piszą,że 24). Czyli zakładam, ze jest w miare duża i bedzie pasowac do mocy kotła.
Cały zeszły tydzień doktoryzowałam się z zasobników...
Czy wg Was ten Vitocell 100 (CWUG) jest ok? Cenowo dośc atrakcyjny,ponoc produkowany we Francji i sprzedawany pod marką Viessmann, dlatego róznica w cenie.
Widziałam,ze jest w bundlu z kotłami Viessmanna,ale luzem go cięzko kupić, jedynie na allegro (nowy).
Będę wdziczna za opinie.

ANDIX
26-10-2015, 12:33
--------> Wspominałem o buforze ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania. One różnią się od zasobnika ciepłej wody użytkowej wielkością i rodzajem zastosowanych materiałów.. W instalacjach z kotłem gazowym, jest inwestycją nieopłacalną i niepotrzebną, bo mamy możliwość wyboru kotła odpowiedniej mocy z bardzo precyzyjnym sterowaniem. Ma to jakieś uzasadnienie tylko wtedy, gdy ktoś ma już taki bufor ciepła, bo ten kocioł gazowy większej mocy też sobie poradzi, tylko, że nie będzie to takie, jak być powinno. (Tak ja mam u siebie i to jest dość do kitu)
Ale z tego co wyczytałem wcześniej w Twoich pytaniach, to masz Kocioł Beretta jednofunkcyjny, czyli taki, który do przygotowywania ciepłej wody potrzebuje zasobnika. Musisz to jeszcze sprawdzić, czy nie masz kotła dwufunkcyjnego, któremu zasobnik nie jest potrzebny. Jeśli masz jednofunkcyjny, to zasobnik Vitocel 100 z całą pewnością dla się do tego kotła dopasować. Ale nim dokonasz zakupu, skonsultuj to z fachowcem, aby nie zrobić niepotrzebnego zakupu.

Monsiu
26-10-2015, 12:47
@andix
mam teraz stary kocioł beretta 2-funkcyjny (bez zasobnika) z otwartą komorą - Super Kompakt - 24 kwh.
Wymieniam na nowy Beretta Ciao S 24 Rsi (1-funkc.) z zasobnikiem (Vitocell 100, poj. 100 l, CWUG).---> Kocioł z zamkniętą komorą spalania.
Mam podłogówke i grzejniki (w sumie 5 szt.), pow. do ogrzania 130 m2.
wg fachowca żeby działały 2 obiegi musi być jeszcze sprzęgło, pompa i mieszacz. Pompę i mieszacz mam, sprzęgła nie. Czy wg Ciebie to sprzęgło też jest potrzebne?
Czy dodatkowo regulator pokojowy (mam stary Euroster) tez się przyda?
Tylko 1 grzejnik ma głowicę termostatyczną, czy warto zamontować głowice termost. w pozostałych 2 grzejnikach w pokojach? (moze poza 2 drabinkowymi w łazienkach)?

Dziękuję za wszystkie porady.

ANDIX
27-10-2015, 11:27
-------->Monsiu, tu masz dość przejrzyście o sprzęgle hydraulicznym i jego roli.
http://instalreporter.pl/ogolna/co-to-jest-sprzeglo-hydrauliczne-jak-dziala-i-gdzie-go-stosowac/
Na forach było wiele ciekawych rozwiązać bez sprzęgła i ze sprzęgłem i trudno byłoby mi powiedzieć, które rozwiązanie w Twojej instalacji byłoby lepsze. Osobiście jestem zwolennikiem prostych rozwiązań tam gdzie ta moc grzewcza jest niewielka (np. w niewielkich domach jednorodzinnych), aby do każdej dupereli nie wzywać fachowca i nie ponosić niepotrzebnych kosztów, ale nie wszędzie te proste rozwiązania da się zastosować.

Rysiekkk80
27-10-2015, 12:01
witam,
zakupiłem dom z kotłem: JUNKERS CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3A.
Okazało się, że piec jest uszkodzony -> szrot.

Muszę kupić nowy kocioł o podobnych parametrach - może z zewnętrznym zasobnikiem (np 120l) ?

Co możecie polecić ?
Budżet powiedzmy ~8-9 tyś ...

grzeniu666
27-10-2015, 13:08
witam,
zakupiłem dom z kotłem: JUNKERS CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3A.
Okazało się, że piec jest uszkodzony -> szrot.

Muszę kupić nowy kocioł o podobnych parametrach - może z zewnętrznym zasobnikiem (np 120l) ?

Co możecie polecić ?
Budżet powiedzmy ~8-9 tyś ...

Może kotełek Immergasa z 5-letnią gwarancją (zestaw z zasobnikiem 120L nierdzewnym lub 160L)?
Przykładowo:
http://www.sanrem.pl/IMMERGAS-VICTRIX-24-ECO-PLUS-120--3.022109-O120_764_2.html
http://www.sanrem.pl/IMMERGAS-VICTRIX-24-ECO-PLUS-160--3.022109-O160_146_2.html

ANDIX
27-10-2015, 17:34
-------------->Rysiekkk80
Zacznij od tego jaki kocioł jest Ci potrzebny; jaka moc, z zasobnikiem czy bez, typ ogrzewania (grzejniki czy podłogówka) itd. JUNKERS CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3A. stary zapewne nie był, wiec coś musiało być przyczyną, że stał się złomem i jeśli ta przyczyna jest w instalacji, to pierwsze należałoby ją usunąć. Może warto go naprawić, bo z częściami raczej nie powinno być najmniejszych kłopotów.

Rysiekkk80
28-10-2015, 07:49
Może kotełek Immergasa z 5-letnią gwarancją (zestaw z zasobnikiem 120L nierdzewnym lub 160L)?
Przykładowo:
http://www.sanrem.pl/IMMERGAS-VICTRIX-24-ECO-PLUS-120--3.022109-O120_764_2.html
http://www.sanrem.pl/IMMERGAS-VICTRIX-24-ECO-PLUS-160--3.022109-O160_146_2.html
wygląda ciekawie
to jest sprawdzony producent ?

yyy ale to są 1-funkcyjne piece ?
ja potrzebuję 2-funkcyjny...

-------------->Rysiekkk80
Zacznij od tego jaki kocioł jest Ci potrzebny; jaka moc, z zasobnikiem czy bez, typ ogrzewania (grzejniki czy podłogówka) itd. JUNKERS CERAPUR ACU ZWSB 24/28-3A. stary zapewne nie był, wiec coś musiało być przyczyną, że stał się złomem i jeśli ta przyczyna jest w instalacji, to pierwsze należałoby ją usunąć. Może warto go naprawić, bo z częściami raczej nie powinno być najmniejszych kłopotów.
Nie znam się na tym kompletnie :D
Powiedzmy, że ten Junkers jest / był dobrany optymalnie i ma parametry odpowiednie.
Bliźniaczek ok 210m2.
Brak podłogówki, jedynie grzejniki.
Lokatorzy: 4 dorosłe + 2 małych dzieci.
Miejsca na piec bez ograniczeń. Wymiary nie mają znaczenia.

Junkersik został zamrożony - woda nie spuszczona na zimę, dom nie zamieszkały -> piecyk porozrywało.
Diagnoza - naprawa nieopłacalna.

Szybkie decyzje muszę podjąć - kupić taki sam czy jednak jest na rynku coś tańszego w eksploatacji, lepszego, itd. itp.

zbigor
28-10-2015, 08:43
ja potrzebuję 2-funkcyjny...
Lokatorzy: 4 dorosłe + 2 małych dzieci.
Miejsca na piec bez ograniczeń. Wymiary nie mają znaczenia.
.
Masz wiec okazję na to by zrobić jak trzeba i założyć kocioł z zasobnikiem.
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić komfortu użytkowania CW przy 6-cio osobowej rodzinie bez ustalania listy do łazienek :)
Ćwiczę ten temat aktualnie i w nowym domu tego błędu nie zrobię.
Na bliźniaka 210m2 wystarczy kocioł 20kW.+ zasobnik.
Gdybyś chciał 2 funkcyjny to 25kW będzie na styk bez szaleństw - to jakieś 13litrów ciepłej wody - czyli 2 małe słuchawki prysznicowe. Nie poszalejesz z deszczownicą.

Gdybym musiał brać kocioł 2 funkcyjny to wybrałbym Termet Gold 35kW. Do ogrzewania to dużo za dużo ale u mnie liczy sie komfort ciepłej wody. Lub jego mniejszą wersję z mocą 25kW.
Może też warto sprawdzić Vaillant. Kocioł 26kW kosztuje ok 6 tyś. Mają teraz jakąś promocję z wydłużaniem gwarancji do 6-ciu lat za 450 zł.

ANDIX
28-10-2015, 09:29
--------->Rysiekkk80
Potrzebujesz raczej kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ok 120 l..
Dwufunkcyjny przy takiej liczbie osób nie jest dobrym rozwiązaniem.

Całkiem dobre oferty cenowe na zestawy Vaillant VC 206/5-5
Zakres mocy c.o. (przy 50/30ºC) 4,2-21,2 kW
Moc maksymalna dla zasobnika c.w.u. 24 kW

Vaillant Pakiet VC 206 + VIH R 120 + calorMATIC 470 czyli kocioł, zasobnik i sterownik w cenie poniżej 6 800 zł.

o 1000 zł taniej można kupić zestaw JUNKERSA
Junkers CERAPUR SMART ZSB 22-3C + zasobnik wolnostojący 120l

za nieco ponad 7000 zł można kupić zestaw
Buderus Logamax plus GB072 20 KW +RC35 +FA+ zasobnik 120L

Te wszystkie są mocy ok 20-21 kW i myślę, że taka dla tej pow. powinna spokojnie wystarczyć.

Zestawy o wyższej mocy, w granicach 24 kW są o ok 500 zł droższe

Rysiekkk80
28-10-2015, 10:07
Super dzięki !
już coś więcej wiem ;)

Wolę ciut za dużą moc, niż zbyt małą...

No to wstępne typy:
Buderus GB072 24 KW V2+RC300 +FA+ zasobnik 120L
Vaillant Pakiet VC 246 + VIH R 120 + calorMATIC 470

Który lepszy ?
Ew. coś jeszcze o podobnych parametrach ?

zbigor
28-10-2015, 10:19
Super dzięki !


Wolę ciut za dużą moc, niż zbyt małą...

Vaillant Pakiet VC 246 + VIH R 120 + calorMATIC 470[/B]
Vaillannt 246 na bliźniak 210m2? Po co? Masz ściany z kartonu czy okna bez szyb?
Ja na 300m2 biorę Vaillanta 206 a i to jest trochę za dużo. Do tego zasobnik 140l.
Weź lepiej mniejszy kocioł a większy zasobnik.

franco78
28-10-2015, 11:30
Trzeba wybrać z mocą modulowaną od jak najniższej. Ja mam Buderus GB072 14KW i zaczyna od 2,9.
Na dzień dziiejszy maksymalną ustwawiłem na 4,5KW:)

ANDIX
28-10-2015, 13:21
--------> Rysiekkk80
Zbigor ma rację, że spokojnie Ci wystarczy kocioł mniejszej mocy. 20-21 kW.
Zasobnik 120 tez spokojnie wystarczy. Mam 120, a zużywam 16m3 wody/mies i jeszcze nigdy mi ciepłej wody nie brakło mimo tego ze zasobnik ma wężownicę tylko 16 kW/ i podgrzewam wodę do temp 55 stopni.

RAPczyn
28-10-2015, 13:35
Super dzięki !
już coś więcej wiem ;)

Wolę ciut za dużą moc, niż zbyt małą...

No to wstępne typy:
Buderus GB072 24 KW V2+RC300 +FA+ zasobnik 120L
Vaillant Pakiet VC 246 + VIH R 120 + calorMATIC 470

Który lepszy ?
Ew. coś jeszcze o podobnych parametrach ?

Moim zdaniem, zdecydowanie powinieneś zdecydować się na kocioł mocy rzędu 15kW i zbiornik ciepłej wody około 200l.

Rysiekkk80
29-10-2015, 10:21
OK Panowie - jak wspomniałem, w tej materii jestem zielony :sick:


To aktualnie mój faworyt:

Vaillant VC 206/5-5 + VIH R 150 + calorMATIC 470 (7285 zł)

Zamawiam jutro.... chyba, że polecicie coś ciekawszego / lepszego ? :p

zbigor
29-10-2015, 11:00
Dobry wybór. Sam będę miał prawdopodobnie to samo :)
Zawsze możesz jednak poskładać z klocków czyli np Termet Gold 20 kW z pompą klasy A , zasobnik Galmet Neptun Kombi 140l + sterownik tygodniowy to jakieś 5 tyś

ANDIX
29-10-2015, 16:37
---->rysiekkk80
Vaillant VC 206/5-5 + VIH R 150 + calorMATIC 470 to dobry faworyt
Oczywiście można szukać tańszych zestawów, ale jak Ci odpowiada Vaillant, to wybór jest dobry.
Używam kocioł Vaillant od 10 lat i nie jest źle, ale widzę w pracy że Junkersy (jest ich 4) sprawują się bardziej doskonale i zero z nimi problemów
Ariston u brata hula bez naprawy 20 lat i jest o wiele cichszy od mojego Vaillanta. Z Berettą koleżanka ma nieustannie jakieś kłopoty, ale sąsiadowi chodzi doskonale.
Myślę, że dziś nie ma złych kotłów gazowych. Ważne jest aby tylko dobrać jak najlepiej do potrzeb, zapewnić bezbłędny montaż i później dbać, aby był serwisowany jak należy.

wuju
29-10-2015, 20:08
proszę o pomoc w doborze pieca gazowego kondensacyjnego

Dom 170m2 ocieplony 18cm grafit, 25cm wełna, podłoga 20cm, okna 3 szybowe.
Największa ściana jest z sąsiadem czyli cały czas +20.
cały dół w podłogówce, na górze podłogówka w korytarzu oraz łazience, reszta grzejniki wyliczone na temp. 45/35.

Po wstępnej selekcji został vaillant np.:VC PL 146/5-5 oraz junkers zsb 14-3c - piece jedno funkcyjne.
Moje pytanie brzmi co polecacie ? Na pewno coś z szerokim zakresem modulacji palnika.
Dużo osób poleca piece o małej mocy max np. 14KW, ale z tego co wypatrzyłem i wyczytałem to piece kondensacyjne najlepiej pracują przy niskim obciążeniu rzędu do 30%. Piec wtedy dysponuje mocą ok 4KW w jakim mniej więcej zakresie temperatur będzie ta moc wystarczająca ?
Czy nie lepiej kupić np. 20KW i mieć moc przy tym obciążeniu 6KW ?
Porównywał ktoś koszty serwisowania ?

asolt
30-10-2015, 08:15
proszę o pomoc w doborze pieca gazowego kondensacyjnego

Dom 170m2 ocieplony 18cm grafit, 25cm wełna, podłoga 20cm, okna 3 szybowe.
Największa ściana jest z sąsiadem czyli cały czas +20.
cały dół w podłogówce, na górze podłogówka w korytarzu oraz łazience, reszta grzejniki wyliczone na temp. 45/35.

Po wstępnej selekcji został vaillant np.:VC PL 146/5-5 oraz junkers zsb 14-3c - piece jedno funkcyjne.
Moje pytanie brzmi co polecacie ? Na pewno coś z szerokim zakresem modulacji palnika.
Dużo osób poleca piece o małej mocy max np. 14KW, ale z tego co wypatrzyłem i wyczytałem to piece kondensacyjne najlepiej pracują przy niskim obciążeniu rzędu do 30%. Piec wtedy dysponuje mocą ok 4KW w jakim mniej więcej zakresie temperatur będzie ta moc wystarczająca ?
Czy nie lepiej kupić np. 20KW i mieć moc przy tym obciążeniu 6KW ?
Porównywał ktoś koszty serwisowania ?

Szukaj kotła z jak najmniejsza mocą minimalną, aktualnie na rynku moc minimalną 1,9 kW mają Immergas i Viessman (nie pamietam którzy model ale jego moc znamionowa to 11 kW) MOce 6/20 kW bez sensu, w ostatecznosci Junkers 3/14 kW

wuju
30-10-2015, 08:36
Szukaj kotła z jak najmniejsza mocą minimalną, aktualnie na rynku moc minimalną 1,9 kW mają Immergas i Viessman (nie pamietam którzy model ale jego moc znamionowa to 11 kW) MOce 6/20 kW bez sensu, w ostatecznosci Junkers 3/14 kW

a co sądzisz o tym obciązeniu:

"wyczytałem to piece kondensacyjne najlepiej pracują przy niskim obciążeniu rzędu do 30%. Piec wtedy dysponuje mocą ok 4KW w jakim mniej więcej zakresie temperatur będzie ta moc wystarczająca ?"

Rysiekkk80
30-10-2015, 08:55
ostatnie pytanie :cool:
nie wspomniałem o jednej istotnej kwestii, że salon + kuchnia (poziom 0) będzie ogrzewana / podgrzewana kominkiem...

Czy w związku z tym VC PL 206/5-5 nie będzie "za mocny" ?
Raczej patrzeć na VC 146/5-5 ?

zbigor
30-10-2015, 10:08
ostatnie pytanie :cool:
nie wspomniałem o jednej istotnej kwestii, że salon + kuchnia (poziom 0) będzie ogrzewana / podgrzewana kominkiem...

Czy w związku z tym VC PL 206/5-5 nie będzie "za mocny" ?
Raczej patrzeć na VC 146/5-5 ?
VC206 będzie za mocny nawet bez kominka ale sam przecież pisaleś że wolisz mocniejszy.
VC146 starczy nawet bez kominka choć kilka razy w roku przy niekorzystnych warunkach może chodzić na maxa. Zależy jak masz zaizolowany dom i gdzie mieszkasz.
Co do kominka to nie wiem jakie masz z nim doświadczenia ale stawiam dolary przeciwko orzechom że po pierwszej fascynacji kominek będzie służyl jako wystrój wnętrza a nie jako źródło ciepla. Mam grono znajomych którzy mają wypasione kominki z DGP czy płaszczem wodnym a pali sie w nich tylko przy okazji jakiejś większej imprezy. Nikomu nie chce sie z salonu robić kotłowni, rozpalać , wygarniać popiół, targać szczapy drewna w zaśnieżonych butach po parkiecie. U mnie będzie podobnie. Kominek będzie służył do ozdoby i stworzenia ciepłego nastroju a nie do ogrzewania.

asolt
30-10-2015, 10:11
a co sądzisz o tym obciązeniu:

"wyczytałem to piece kondensacyjne najlepiej pracują przy niskim obciążeniu rzędu do 30%. Piec wtedy dysponuje mocą ok 4KW w jakim mniej więcej zakresie temperatur będzie ta moc wystarczająca ?"

Nic, przeczytaj co napisałem powyzej, dla nowych ocieplonych budynków kluczowa jest moc minimalna (jak najmniejsza) moc maksymalna jest mniej istotna gdyz ona jest i tak duza w stosunku do projektowego obciazenia cieplnego a wystarczajaca do cwu, mowie o mocach ok 11-12 kW, wieksza jest zbyteczna.
Co temperatur to 4 kW wystarczy do ok -10 -15 oC dla domów o powierzczni ok 120-150 m2 dobrze ocieplonych z wm

ANDIX
30-10-2015, 10:12
a co sądzisz o tym obciązeniu:

"wyczytałem to piece kondensacyjne najlepiej pracują przy niskim obciążeniu rzędu do 30%. Piec wtedy dysponuje mocą ok 4KW w jakim mniej więcej zakresie temperatur będzie ta moc wystarczająca ?"

------------>wuju
Sprawność ogrzewania jest najwyższa wtedy, gdy moc kotła jest optymalnie dobrana do mocy zainstalowanych odbiorników ciepła.
Praca wykonana przez kocioł = moc grzewcza x czas pracy x sprawność
Wynika z tego, że jeśli zmienisz moc kotła, to automatycznie zmieni się czas pracy. ale zużycie gazu będzie bardzo zbliżone, bo praca jaka wykona kocioł będzie taka sama.

Tak jest teoretycznie. W praktyce przewymiarowany kocio, do tego z małym zakresem modulacji palnika powoduje, że nie potrafi się dostroić do odbiorników ciepła i się wyłącza nawet wtedy, gdy ma sygnał od regulatora pogodowego (czy też innych czujników), że ma grzać. Za chwilę znów się włącza, aby utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu, ale generalnie wykonuje więcej cykli włącz-wyłącz co dla urządzeń, zwłaszcza tych elektronicznych (sterowanie kotła), wcale nie jest to takie dobre.

U Ciebie będą trzy układy grzewcze. Pierwszy to zasobnik, drugi podłogówka i trzeci grzejnikowy.
Tu powinien doradzić Ci fachowiec na miejscu, jak rozwiązać zasilanie tych obwodów, aby było dobrze.
Największą moc z tych układów potrzebuje zasobnik ciepłej wody wiec do niego powinieneś dobrać odpowiedni kocioł.
Miej tylko na uwadze to, co pisałem wyżej, że praca wykonana przez kocioł = moc grzewcza x czas pracy x sprawność
aby nie wybierać kotła 24 kW, aby dostosować go do mocy wężownicy w zasobniku, bo te pracę wykona też kocioł mniejszej mocy tylko w dłuższym czasie.

Na oko, optymalnym (bez bufora ciepła) byłby kocioł o mocy ok 16kW z modulacją poniżej 3 kW, a każdy obieg ze swoją pompą bo przy jednaj, która ma ładować też zasobnik pełna mocą mogą pojawić się szumy w instalacji w trybie ogrzewania.

asolt
30-10-2015, 10:27
....
Na oko, optymalnym (bez bufora ciepła) byłby kocioł o mocy ok 16kW z modulacją poniżej 3 kW, a każdy obieg ze swoją pompą bo przy jednaj, która ma ładować też zasobnik pełna mocą mogą pojawić się szumy w instalacji w trybie ogrzewania.

Pozwole sie nie zgodzić, projektowe obciazenie cieplne domu woju to max ok 8 kW a scislej 7-8 kW, po co kocioł kondensacyjny 16 kW, wystarczajaca i to całkowicie jest moc 11 lub 12 kW (immergas, Viessman). Nie ma potrzeby trzech ukladów grzewczych bo wiekszosc kotłow ma oddzielne podejscie do zasobnika cwu, pozostają nam 2 obwody jeden bezposrednio do grzejników, drugi za układem mieszajacym do podłogówki, wydaje sie ze konieczne bedzie sprzegło gdyz pasuje dac 2 oddzielne pompy obiegowe, po kazdej do danego obwodu.

RAPczyn
30-10-2015, 14:15
wuju - możesz również zainstalować kocioł Paradigma Modula NT 10 lub 15. Cena podobna do Vitodensa 300-W 11kW, ale sprawność tych kotłów powala - dobiłem do 110,8%.

wuju
30-10-2015, 22:36
Pozwole sie nie zgodzić, projektowe obciazenie cieplne domu woju to max ok 8 kW a scislej 7-8 kW, po co kocioł kondensacyjny 16 kW, wystarczajaca i to całkowicie jest moc 11 lub 12 kW (immergas, Viessman). Nie ma potrzeby trzech ukladów grzewczych bo wiekszosc kotłow ma oddzielne podejscie do zasobnika cwu, pozostają nam 2 obwody jeden bezposrednio do grzejników, drugi za układem mieszajacym do podłogówki, wydaje sie ze konieczne bedzie sprzegło gdyz pasuje dac 2 oddzielne pompy obiegowe, po kazdej do danego obwodu.

hm.. myślałem że obejdzie się bez układu mieszającego. Nie wiem po co on skoro chyba ta sama temperatura idzie i w grzejniki i w podłogówkę. (grzejniki przewymiarowane)

asolt
31-10-2015, 11:31
hm.. myślałem że obejdzie się bez układu mieszającego. Nie wiem po co on skoro chyba ta sama temperatura idzie i w grzejniki i w podłogówkę. (grzejniki przewymiarowane)

Przeliczone?, jezeli tak to nie ma potrzeby tego układu. Ale musisz byc tego pewien, uzyskanie odpowiednich mocy przy Tz=35 - 37 oC z grzejnika wymaga jego znacznego przewymiarowania. Masz OZC i przeliczone grzejniki ?

wuju
02-11-2015, 19:15
liczone na podstawie programu purmo sdg. wiec to tak tylko mniej wiecej. najwyżej jak nie dadzą rady to zrobi się przeróbkę z mieszaczem.

abus86
30-11-2015, 00:35
Witam wszystkich. Czy mógłbym poprosić o radę jak dobrać odpowiednią moc pieca? Interesuje mnie 1-funkcyjny z zasobnikiem pewnie ok 160l bo mieszkać będzie 6 osób. Próbowałem liczyć na różnych stronach ale wychodzą różne wyniki, być może przyjmują inne wartości zapotrzebowania W/m2. Czy ktoś mógłby pomóc?
Połówka bliźniaka, powierzchnia podłóg 180m2 + 28m2 garażu. Na 180m domu składa się: parter 70m2 (w tym 56m2 podłogówki, wysokość 3m), piętro (75m2, wysokość 2.60m), poddasze (35m2, skosy)
Dom jest nowy, ocieplenie ściany 12cm styropian, poddasze 25cm wełna.
EU = 54,96 kWh/(m2·rok)
EK = 97,64 kWh/(m2·rok)
EP = 102,33 kWh/(m2·rok)

Rozmawiałem z wieloma fachowcami i ich opinie były sprzeczne, jeden mówi że piec X jest super a inny że tragiczny. Generalnie większy mam mętlik teraz niż przedtem... natomiast zgodni byli co do mocy - każdy twierdził że koniecznie 24kW co mnie trochę dziwi bo na forum czytałem że te wyceny są przewymiarowane. Czy dla mnie faktycznie potrzeba 24kW czy wystarczy 12kW?

Odnośnie pieca to w tej chwili skłaniam się ku Immergass Victrix tylko pytanie czy 12 czy 24 i jaki zasobnik. Nie wiem czy warto dopłacać tyle pieniędzy do np Buderusa skoro i tak jest wiele opinii że te droższe piece również się psują a naprawy wtedy są zdecydowanie bardziej kosztowne.

Będę bardzo wdzięczny za radę :)

lukasziza
13-12-2015, 16:09
Witam,

Mam dylemat ponieważ zastanawiam się czy do naszego domu lepszy będzie piec jedno czy dwufunkcyjny?

dom 100 m2 z poddaszem użytkowym, solbet 24 + 20 styro grafit, okna ciepłe U ok. 0,80. dach ocieplony 28cm 0,033. podłoga na gruncie 20 cm. Wentylacja mechaniczna + reku. W domu 1 łazienka na poddaszu + wc na parterze, pied ma być w kotłowni na parterze.... 100% podłogówka + drabinki w łazience i wc

stąd moje pytanie czy wybrać immergas vitrix 12 kw + zasobnik czy jakiś dwufunkcyjny?
Wiadamo że ten immergas ma modulację o 1,9kw....

Bedzę bardzo wdzięczny za wszelkie porady i sugestie

asolt
13-12-2015, 16:24
Rozmawiałem z wieloma fachowcami i ich opinie były sprzeczne, jeden mówi że piec X jest super a inny że tragiczny. Generalnie większy mam mętlik teraz niż przedtem... natomiast zgodni byli co do mocy - każdy twierdził że koniecznie 24kW co mnie trochę dziwi bo na forum czytałem że te wyceny są przewymiarowane. Czy dla mnie faktycznie potrzeba 24kW czy wystarczy 12kW?

Odnośnie pieca to w tej chwili skłaniam się ku Immergass Victrix tylko pytanie czy 12 czy 24 i jaki zasobnik. Nie wiem czy warto dopłacać tyle pieniędzy do np Buderusa skoro i tak jest wiele opinii że te droższe piece również się psują a naprawy wtedy są zdecydowanie bardziej kosztowne.

Będę bardzo wdzięczny za radę :)

Nie rozmawiałes ani z jednym fachowcem od doboru mocy urzadzenia grzewczego, to są fachowcy od montazu tych kotlów nie od doboru mocy tych urzadzen. Od doboru mocy są inni fachowcy, z nimi porozmawiaj. Nikt na tzw oko nie poda dokładnej wartosci projektowego obciązenia cieplanego to tą wielkosc chodzi. Na podstawie skąpych informacji które podałes (chyba pozostałe są tajne) szacuję ze ta wielkosc to zakres 9-11 kW. Byc moze bedzie na styk kocioł 12 kW. Tylko dokładne i rzetelne obliczenia OZC pozwolą na przwidłowy dobór mocy kotła.

RAPczyn
16-12-2015, 13:11
Witam,

Mam dylemat ponieważ zastanawiam się czy do naszego domu lepszy będzie piec jedno czy dwufunkcyjny?

dom 100 m2 z poddaszem użytkowym, solbet 24 + 20 styro grafit, okna ciepłe U ok. 0,80. dach ocieplony 28cm 0,033. podłoga na gruncie 20 cm. Wentylacja mechaniczna + reku. W domu 1 łazienka na poddaszu + wc na parterze, pied ma być w kotłowni na parterze.... 100% podłogówka + drabinki w łazience i wc

stąd moje pytanie czy wybrać immergas vitrix 12 kw + zasobnik czy jakiś dwufunkcyjny?
Wiadamo że ten immergas ma modulację o 1,9kw....

Bedzę bardzo wdzięczny za wszelkie porady i sugestie

Zdecydowanie kocioł 1 funkcyjny + zbiornik c.w.u.. Czy akurat Immergas? Są kotły o wyższej sprawności.

K@mil_
16-12-2015, 13:27
Witam serdecznie.
Nie zakładam nowego tematu i piszę tutaj.

Oto dom: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1163

W całym domu 123m2 powierzchni ogrzewanej, wys. pomieszczeń 2.60m, wszędzie podłogówka + mające chodzić na tym samym parametrze drabinka w łazience i grzejnik w garażu.
Rodzina 2+1, ew. w przyszłości 2+2 :)

Mam kilka pytań:
1. Wykonawca/deweloper zaproponował Vaillant ecoTEC plus VC 206/5-5 z zasobnikiem VIH R 120l + regulator calorMATIC 470/4, sprzęgło hydrauliczne, zawór mieszający z siłownikiem.. Pomimo rozmów wstępnych na żywo, gdzie mówiliśmy o o wiele słabszym kotle, podesłał ofertę na taki. Znam tego Pana i nie jest z tych 'naciągających' na dodatkowe koszty. Czy ten piec na potrzeby CO i CWU będzie ok, nie jest za mocny? Może jakieś inne propozycje macie. Może coś z jeszcze mniejszą mocą minimalną, ten ma 4kW.
2. Co z tym sprzęgłem hydraulicznym do kondensata? Wszystko na niskim parametrze, ale jest 9 pętli OP i wszystkie od 80-120m, więc pompka w kotle może nie dać racy.

Pozdrawiam.

zbigor
16-12-2015, 13:47
Ten Vaillant to dobry kocioł ale jest za mocny do ogrzewania Twojego domu. Natomiast przy 120 litrowym zasobniku i rodzinie 2+2 to nie jest głupi pomysł. Zależy jak będziesz używał CWU. Jeśli chcesz słabszy kocioł to daj VC PL 146/5-5 lub Termet EcoCondens Gold 20kW (moduluje od 2kW) i lepiej weź wiekszy zasobnik. Mam obecnie kocioł 22kW i zasobnik 110 litrów. Gdy jednocześnie jest pobór wody do wanny i prysznica to bywa ze woda jest letnia.
Vaillant 206 ma w standardzie pompę klasy A.
ZTCP Jest dość wydajna i powinna dać radę bez sprzęgła. Ja będę miał prawdopodobnie ten kocioł do ogrzewania 250m2 i 35 pętli wiec bez sprzęgła sie raczej nie obędzie.
Zastanów się czy chcesz pętle 120m. IMHO lepiej je podzielić na pół i dać wiecej pętli.
W Vaillancie jest opcja dokupienia gwarancji na 6 lat za 450 zł.

montixe
16-12-2015, 13:59
W Vaillancie jest opcja dokupienia gwarancji na 6 lat za 450 zł.
w IMMERGAS masz 5 lat gwarancji bez łaski i dodatkowych opłat. Najmniejszy VICTRIX 12 ma moc minimalną 1.9 kW z tego co piszą użytkownicy na takiej powierzchni pompa w kotle daje radę bez dodatkowych sprzęgieł, a i z zagrzaniem zasobnika też nie ma problemu.

Jacek6
16-12-2015, 14:19
VICTRIX 12 ma w standardzie zawór 3 drogowy i pogodówkę ?

montixe
16-12-2015, 14:25
zawór ma w standardzie, a pogodówka jest w komplecie ze sterownikiem CAR jako aksesorium dodatkowe, ale za 15-20 PLN można zrobić sobie samemu czujkę pogodową (sam termistor kosztuje ok 2 PLN) do tego puszka hermetyczna i masz pogodówkę, a sterownik pokojowy też możesz wybrać sobie uniwersalny jeśli nie chcesz dedykowanego. Czujkę pogodową podpina się bezpośrednio do kotła, więc sterownik dedykowany nie jest niezbędny aczkolwiek pozwala na rozszerzenie kilku funkcji kotła (np ustawienie przedziałów czasowych grzania CWU)

K@mil_
16-12-2015, 14:29
Temat jest taki, że pętle są już porozkładane. W takim stanie kupuję dom.

340814

Dziś jadę rozmawiać z deweloperem/wykonawcą odnośnie ogrzewania i jego propozycji. Gdzie nie czytam opcje są różne - z i bez sprzęgła. Kwestia, czy pompa w kotle da radę przy tak długich pętlach.

montixe
16-12-2015, 15:03
Gdzie nie czytam opcje są różne - z i bez sprzęgła. Kwestia, czy pompa w kotle da radę przy tak długich pętlach.

każda porządna instrukcja kotła, podaje (przynajmniej powinna) parametry zainstalowanej w nim pompy. Jeśli masz wytypowane jakieś konkretne modele, to ściągnij ze strony producentów lub polskich dystrybutorów instrukcje i sobie sprawdź, czy pompa w kotle da radę bez dodatkowych pomp i sprzęgła. Wymagane przepływy każdej pętli, powinny być podane w projekcie instalacji, wystarczy zsumować.

Adam626
16-12-2015, 20:35
Nikt na tzw oko nie poda dokładnej wartosci projektowego obciązenia cieplanego to tą wielkosc chodzi. Na podstawie skąpych informacji które podałes (chyba pozostałe są tajne) szacuję ze ta wielkosc to zakres 9-11 kW. Byc moze bedzie na styk kocioł 12 kW. Tylko dokładne i rzetelne obliczenia OZC pozwolą na przwidłowy dobór mocy kotła.

Na styk 12kW? Wydaje mi sie ze na styk to moze byłby kocioł 6kW ale12kW powinien w kązdym przypadku wystarczyć przy 180m2. A moze się mylę? Do czego te 12kW w nowym izolowanym domu?

Karenz
21-12-2015, 13:20
Potrzebuje kupić kondensacyjny 2 funkcyjny z zasobnikiem (może być mały )
moc ok 24 kW z pogodówką
priorytet to dla mnie jakość /sprawność więc droższe konstrukcje też rozważam
ważne żeby można było do tego części dostać za 10 lat
wody ciepłej potrzebuje bardzo mało (1 os )

mistalova
21-12-2015, 15:32
Do czego taki wielki kociol? Dom 500m2 czy dziurawy?

Karenz
21-12-2015, 15:39
taki mam aktualnie
z obliczeń wyszło 14 kW
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hu

fotohobby
21-12-2015, 17:27
Potrzebuje kupić kondensacyjny 2 funkcyjny z zasobnikiem (może być mały )
moc ok 24 kW z pogodówką
priorytet to dla mnie jakość /sprawność więc droższe konstrukcje też rozważam
ważne żeby można było do tego części dostać za 10 lat
wody ciepłej potrzebuje bardzo mało (1 os )

Jesli z zasobnikiem, to 1-funkcyjny....

zbigor
21-12-2015, 17:44
Autorowi chodzi chyba o coś w stylu Ecocondens Integra 20

Szym12
22-12-2015, 09:57
WItam wszystkich, Bardzo proszę o poradę jaki powinien piec wstawić do budowanego domu.

Powierzchnia domu 230 m2 + piwnice (wraz z garażem) 90m2.

Dom wybudowany z Porothermu 25cm + styropian grafitowy 20cm. Dach ocieplony wełną 35 cm.
Okna 3 szybowe o współczynnikach szyby = 0,6, okna 0,8. Powierzchnia okien to 90m2.
Piwnica zaizolowana - ściany 15 cm styropianiu XPS, płyta fundamentowa - 15 cm styropianu, stropy 15 cm styropianu.

W domu przewidziano 4 łazienki.
Myślałem o piecu kondensacyjnym jednofunkcyjnym z zasobnikiem Vaillanta. Na jaki model i jaką moc zdecydowalibyście się na moim miejscu?

Bardzo dziękuję za pomoc.

asolt
22-12-2015, 11:02
WItam wszystkich, Bardzo proszę o poradę jaki powinien piec wstawić do budowanego domu.

Powierzchnia domu 230 m2 + piwnice (wraz z garażem) 90m2.

Dom wybudowany z Porothermu 25cm + styropian grafitowy 20cm. Dach ocieplony wełną 35 cm.
Okna 3 szybowe o współczynnikach szyby = 0,6, okna 0,8. Powierzchnia okien to 90m2.
Piwnica zaizolowana - ściany 15 cm styropianiu XPS, płyta fundamentowa - 15 cm styropianu, stropy 15 cm styropianu.

W domu przewidziano 4 łazienki.
Myślałem o piecu kondensacyjnym jednofunkcyjnym z zasobnikiem Vaillanta. Na jaki model i jaką moc zdecydowalibyście się na moim miejscu?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Wielkiego wyboru co do mocy maksymalnej i minimalnej nie masz, bierz z najmniejsza moca minimalna, moc maksymalna to 11-12 kW, mniejszych nie ma.

K@mil_
22-12-2015, 12:31
To ja mając prawie połowę mniej do ogrzania rozstrzygam pomiędzy Vaillantem 146 a 206. Na samo ogrzewanie mniejszy wystarczyłby całkowicie, ale jak z przygotowaniem CWU? Ma być zasobnik 120l dla 3 osób, 1 łązienka wanna i prysznic. V146 startuje od 3.3kW.
Dom: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12g5

Szym12
22-12-2015, 12:36
Właśnie czytałem na forum, że nie powinno się szaleć z mocą, bo nie przynosi to odpowiednich efektów. Z kalkulatorów wynika mi zapotrzebowanie na poziomie 8-10 kW, w związku z tym faktycznie będę szukał kotłów o mocy 11-14 kW.

Mam również pytanie, jak jest z kwestią cyrkulacji wody - planuję zasobnik, proszę powiedzieć jak najlepiej skonfigurować taką instalację, aby była ekonomiczna, a jednocześnie zapewniała komfort użytkowania przy 4 łazienkach (kotłownia w piwnicy), w tym 2 łazienkach "kąpielowych".

zbigor
22-12-2015, 16:54
będę szukał kotłów o mocy 11-14 kW.
. Zastanów sie nad Termetem Gold 20kW
Moduluje od 2kW wiec na poziomie kotłów 14kW ale wyższa moc max to szybciej nagrzany zasobnik. Przy 4 łazienkach może mieć to znaczenie.

Jacek6
22-12-2015, 17:21
Ileż to kotłów gazowych 14kW moduluje od 2kW ???

noc
22-12-2015, 23:13
Właśnie czytałem na forum, że nie powinno się szaleć z mocą, bo nie przynosi to odpowiednich efektów. Z kalkulatorów wynika mi zapotrzebowanie na poziomie 8-10 kW, w związku z tym faktycznie będę szukał kotłów o mocy 11-14 kW.

Mam również pytanie, jak jest z kwestią cyrkulacji wody - planuję zasobnik, proszę powiedzieć jak najlepiej skonfigurować taką instalację, aby była ekonomiczna, a jednocześnie zapewniała komfort użytkowania przy 4 łazienkach (kotłownia w piwnicy), w tym 2 łazienkach "kąpielowych".

Kocioł o jak najniższej mocy minimalnej, te 2kW to ok. Na tyle łazienek to większy zbiornik CWU lub wyższa moc maxymalna kotła np. 20kW.
Jeśli masz odbiorniki CWU niedaleko od kotła (tak max 6-7m), to możesz darować sobie cyrkulację ale przy cienkich średnicach magistrali. Jeśli dalej to lepsza cyrkulacja, rozsądnie programowana.Rurki CWU oczywiście poprowadzone w środku styropianu podłogowego.

Szym12
23-12-2015, 09:33
Kocioł o jak najniższej mocy minimalnej, te 2kW to ok. Na tyle łazienek to większy zbiornik CWU lub wyższa moc maxymalna kotła np. 20kW.
Jeśli masz odbiorniki CWU niedaleko od kotła (tak max 6-7m), to możesz darować sobie cyrkulację ale przy cienkich średnicach magistrali. Jeśli dalej to lepsza cyrkulacja, rozsądnie programowana.Rurki CWU oczywiście poprowadzone w środku styropianu podłogowego.

Prowadzenie rurek oczywiście w styropianie.

Jeśli chodzi o łazienki jedna znajduje się obok kotłowni i jest to łazienka dla gości, która będzie użytkowana raz na 2-3 tygodnie.
Druga łazienka na parterze użytkowana w ciągu dnia.
Dwie łazienki kąpielowe z wannami i prysznicami na piętrze daleko od kotłowni, gdzie będzie piec i zasobnik.

Z tego co zrozumiałem, bardzo ważna jest moc minimalna, żeby piec na co dzień mógł efektywnie pracować.

Co lepiej wybrać: piec 14 kw z zasobnikiem 200l, czy piec 20kw z mniejszym zasobnikiem 150l.

Warto też nadmienić, że dom jest bardzo dobrze usytuowana, duże przeszklenia od strony południowej, od strony północnej garaż i mała ilość okien. Przy dobrej izolacji i wentylacji z odzyskiem ciepła co będzie najbardziej efektywne?

Dzięki za Waszą wiedzę i pomoc.

Jacek6
23-12-2015, 18:54
Ileż to kotłów gazowych 14kW moduluje od 2kW ??? - żaden z Panów Bussinesmenów nie wypowie się ???

fotohobby
23-12-2015, 20:31
Czekasz 24h na odpowiedż, którą miałbyś po pol godzinie z wujkiem Google ?

Szym12
24-12-2015, 09:27
Zastanawiam się, czy taki zestaw będzie dobrym wyborem:

Vaillant: VC 206/5-5 VIH 150/6 B Zasobnik 150l

Będę wdzięczny za Wasze opinie.



Prowadzenie rurek oczywiście w styropianie.

Jeśli chodzi o łazienki jedna znajduje się obok kotłowni i jest to łazienka dla gości, która będzie użytkowana raz na 2-3 tygodnie.
Druga łazienka na parterze użytkowana w ciągu dnia.
Dwie łazienki kąpielowe z wannami i prysznicami na piętrze daleko od kotłowni, gdzie będzie piec i zasobnik.

Z tego co zrozumiałem, bardzo ważna jest moc minimalna, żeby piec na co dzień mógł efektywnie pracować.

Co lepiej wybrać: piec 14 kw z zasobnikiem 200l, czy piec 20kw z mniejszym zasobnikiem 150l.

Warto też nadmienić, że dom jest bardzo dobrze usytuowana, duże przeszklenia od strony południowej, od strony północnej garaż i mała ilość okien. Przy dobrej izolacji i wentylacji z odzyskiem ciepła co będzie najbardziej efektywne?

Dzięki za Waszą wiedzę i pomoc.

odyseuszek
24-12-2015, 09:54
Jak chcesz mieć zapas mocy to Junkers Cerapur Compact wygląda ciekawie. Osobiście poszedłbym w Immergasa (moduluje chyba od 1,9 kW) i duży zasobnik w którym ustawiam na niską temperaturę (małe straty spoczynkowe wskutek wychładzania), chyba że zakładasz równoczesny pobór do dwóch waniem, to wtedy bym to policzył bo 2 wanny to 400 l wody, czyli nawet zasobnik 200 l nagrzany do 80 stopni może być mało.

Jacek6
24-12-2015, 10:26
[QUOTE=fotohobby;7027987]Czekasz 24h na odpowied wujek google znajdzie więcej niż jeden ?

zbigor
24-12-2015, 11:10
Zastanawiam się, czy taki zestaw będzie dobrym wyborem:

Vaillant: VC 206/5-5 VIH 150/6 B Zasobnik 150l

Będę wdzięczny za Wasze opinie.
Vaillant 206. Planuję taki do domu 300m2 Do tego zasobnik co najmniej 150 litrów. Jest nawet taki zestaw za coś ok 7,5 kPLN
Ale rozważ Termet 20 kW Moduluje od 2 kw :) To mój drugi faworyt. Nie wykluczam że zajmie pierwsze miejsce. Szybciej nagrzeje zasobnik niż kocioł 14kW. Komfort i spokojny sen są dla mnie ważniejsze niż jakieś pozorne , niemierzalne oszczędności związane z kotłem 14kW który pasował by do mojego domu.
Termet przekonuje mnie ceną. Od kilku dni rozważam jeszcze Immergas 20 X z uwagi na 5 lat gwarancji. Ale kocioł u mnie to temat na lato wiec mam jeszcze chwilę na dogłębną analizę.

fotohobby
24-12-2015, 11:49
wujek google znajdzie więcej niż jeden ?

Znajdzie przynajmniej trzy. A nawet cztery

Jacek6
24-12-2015, 12:12
Znajdzie przynajmniej trzy. A nawet cztery termet, immergas i ?

fotohobby
24-12-2015, 12:22
termet, immergas i ?

ACV i Viesmann. Masz starszą wersję Googla ? :)

Jacek6
24-12-2015, 12:39
A to pooglądam tego ACV, nie słyszałem o tej firmie,,,,

Jacek6
24-12-2015, 12:47
Nie znalazłem ACV który jedzie od 2kW. Który to model ?

zbigor
24-12-2015, 12:48
ACV to znana marka, pólka cenowa Viessmanna. ale ciepło produkuje takie samo jak Beretta czy inny tani kocioł. :yes:

fotohobby
24-12-2015, 15:29
Nie znalazłem ACV który jedzie od 2kW. Który to model ?

http://www.acv-polska.pl/kotly-kondensacyjne-acv/370-prestige-50-75-120-solo.html

....

Jacek6
24-12-2015, 15:55
[QUOTE=fotohobby;7028381][url]http://www.acv Widzę 2,2kW a nie 2kW, czy źle widzę ?

fotohobby
24-12-2015, 16:17
To robi jakąś diametralną różnicę ?

Jacek6
24-12-2015, 16:35
[QUOTE=fotohobby;7028386]To robi jak - ja nie pisałem, że diametralną. Ale dwa to dwa a nie 10% więcej (może porównaj to do Twoich dochodów +10% robi różnicę ?). Dla mnie dwa to i tak za dużo ...

zbigor
24-12-2015, 16:45
[QUOTE=fotohobby;7028386]To robi jak - ja nie pisałem, że diametralną. Ale dwa to dwa a nie 10% więcej (może porównaj to do Twoich dochodów +10% robi różnicę ?). Dla mnie dwa to i tak za dużo ...
Wytłumacz moi zatem jak typowy Kowalski odczuje różnicę między 1,8 a 2,2 kW Dom ma zapotrzebowanie dajmy na to 12kW
Kocioł mniej spali gazu? pompa obiegowa mniej prądu pociągnie? Może wymiennik będzie trwalszy? Pytam serio bo nie wiem.
Dla mnie te różnice póki co to sztuka dla sztuki.

fotohobby
24-12-2015, 16:54
To robi jak - ja nie pisałem, że diametralną. Ale dwa to dwa a nie 10% więcej (może porównaj to do Twoich dochodów +10% robi różnicę ?). Dla mnie dwa to i tak za dużo ...

Wiesz, niedawno byłeś przekonany, ze Google nie wskaze na więcej, niż jeden kocioł z modulacją od 2 kW.
A są trzy, tylko nie chciało Ci sie szukać
To o 200 % więcej i to jest różnica.

A jak ci tu już napisano, 0.2kW więcej w CO nawet nie zauważysz.
Za to zauważysz o ile szybciej ACV uzupełnia CWU.

Jacek6
24-12-2015, 22:09
Częste taktowanie. Nic poza tym ........

fotohobby
25-12-2015, 00:00
Głupoty gadasz.... Gdybym miał ACV zamiast Immergasa to ilośc startów nie zmieniłaby się ani o jotę.... Tyle, że w CO ACV pracowałby o 10% krócej... A w CWU o 40%...

zbigor
25-12-2015, 10:00
Głupoty gadasz.... Gdybym miał ACV zamiast Immergasa to ilośc startów nie zmieniłaby się ani o jotę.... Tyle, że w CO ACV pracowałby o 10% krócej... A w CWU o 40%...

Czyli kocioł byłby o te 10- 40% oszczędniejszy? Nie bardzo potrafię sobie to wyobrazić

Czy może oddawal by wiecej mocy na takt i przez to pracował by krócej? W takim wypadku ilość startów sie zmieni.

fotohobby
25-12-2015, 10:09
a czy ja gdziekolwiek napisałem, ze kocioł byłby oszczędniejszy ???

zbigor
25-12-2015, 10:25
Nie napisałeś :) Skąd zatem ten 10% krótszy pracy na CO? Wynika on z wyższej mocy minimalnej ACV? Jeśli tak, to ilość taktów sie jednak zmieni.
Rozumiem że 40% krótszy czas pracy na CWU wynika z kolei z dużo wyższej mocy maksymalnej ACV
btw
Jak Ci sie sprawuje ten Victrix?

mistalova
25-12-2015, 11:08
Co Wy tak panikujecie z tym taktowaniem. Kazdy kociol jest przed nim zabezpieczony i nie dopusci do taktowania - z reguly jest to czas 3 minut blokady.

Jacek6
25-12-2015, 11:49
Beretta 6min. Ale cóż z tego, jak się włącza co 6min na 3-5 sek i tak w kółko ....

fotohobby
25-12-2015, 11:57
Nie napisałeś :) Skąd zatem ten 10% krótszy pracy na CO? Wynika on z wyższej mocy minimalnej ACV? Jeśli tak, to ilość taktów sie jednak zmieni.
Rozumiem że 40% krótszy czas pracy na CWU wynika z kolei z dużo wyższej mocy maksymalnej ACV
btw
Jak Ci sie sprawuje ten Victrix?

Kocioł na CO włącza mi się 4 razy na dobę. ACV też włączałby mi się 4 razy na dobę, chyba, że miałby spieprz... sterownik.

Victrix póki co sprawuje się dobrze

fotohobby
25-12-2015, 11:59
Co Wy tak panikujecie z tym taktowaniem. Kazdy kociol jest przed nim zabezpieczony i nie dopusci do taktowania - z reguly jest to czas 3 minut blokady.

Włączanie się co trzy minuty na kilkadziesiąt sekund to właśnie taktowanie.
Lepiej tego uniknąć, jeśłi się da.

fachman19
26-12-2015, 10:36
[QUOTE=fotohobby;7028386]To robi jak - ja nie pisałem, że diametralną. Ale dwa to dwa a nie 10% więcej (może porównaj to do Twoich dochodów +10% robi różnicę ?). Dla mnie dwa to i tak za dużo ...

Czy policzyłeś straty budynku z dokładnością 10 % i uwzględniłeś mostki jednorodność materiałów przegród. Jaką przyjąłeś bezwładność układu grzewczego i histerezę , przepływ , oraz procent zanieczyszczenie filtra w celu określenia częstotliwości taktowania kotła.
Myślę że uwzględniając te parametry w rachunku prawdopodobieństwa błąd (odchylenie)standardowy wyjdzie większy niż 10 %:D

ACV są fajne ,ale te HR i HRE

Jacek6
26-12-2015, 11:44
Taaaaaaaaa. ACV będzie idealny.....
Jeszcze jakieś propozycje ?

zbigor
26-12-2015, 12:09
Taaaaaaaaa. ACV będzie idealny.....
Jeszcze jakieś propozycje ?
Waśnie sobie o czymś przypomniałem.
Wolf CGB2. Latem w Onninenie słyszałem o tym kotle. Handlowiec chwalił go za przyzwoitę cenę niezłe wyposażenie i jakąś nowinkę techniczną związana z czyszczeniem wymiennika.

mistalova
26-12-2015, 16:46
Włączanie się co trzy minuty na kilkadziesiąt sekund to właśnie taktowanie.
Lepiej tego uniknąć, jeśłi się da.

Ale na dobra sprawe nie ma to wcale az tak wielkiego wplywu na trwalosc kotla, ewentualnie elektroda zaplonowa i trafo teoretycznie szybciej sie zuzyja, ale same starty nie sa wcale takie grozne. Problem pojawia sie, jak kociol odpala sie na tak krotki czas, ze nie zdazy nawet zmodulowac mocy na min. Ale tak sie dzieje najczesciej przy zbyt malych przeplywach, spowodowanych np. przez silowniki na petlach OP.

fachman19
26-12-2015, 17:43
Waśnie sobie o czymś przypomniałem.
Wolf CGB2. Latem w Onninenie słyszałem o tym kotle. Handlowiec chwalił go za przyzwoitę cenę niezłe wyposażenie i jakąś nowinkę techniczną związana z czyszczeniem wymiennika.
Ta nowinka jest wynikiem problemów trudnym czyszczeniem

fachman19
26-12-2015, 17:46
Taaaaaaaaa. ACV będzie idealny.....
Jeszcze jakieś propozycje ?

Jak z tego nic nie mam ,że mówię dobrze o ACV . Serwisuję różne kotły z tymi jest najmniej problemów . Byłbyś zdziwiony jak często padają markowe kotły .
A koszty naprawy są dość istotne .

zbigor
26-12-2015, 18:42
Byłbyś zdziwiony jak często padają markowe kotły .
A koszty naprawy są dość istotne .
Święta prawda. Kuzynowi sie wysypała pompa w kotle Brotje. Miesiąc po gwarancji. :jawdrop: Ponad tysiaka w plecy...
btw
Brotje też serwisujesz?

fachman19
26-12-2015, 20:04
Nawet montowałem - mam wrogów . Sam też miałem 5 lat i wywaliłem.
Akurat pompy to najmniejszy problem ,

zbigor
26-12-2015, 20:42
Nawet montowałem - mam wrogów . , Nie lubimy sie z BIMSem:P
Pytam bo mam akurat Brotje WGBS 22kW. Tak wyszło ... Niby nie mam zastrzeżeń do jego pracy ale niesmak po sytuacji u kuzyna i poodejściu serwisu pozostał i Brotje wiecej nie będzie. Masz papiery na przeglądy w czasie gwarancji? Kociołek jest nówka sztuka i za jakiś czas musi mieć przegląd żeby nie stracić gwarancji.
Co sądzisz o Termecie? Jeden z autoryzowanych sprzedawców i instalatorów mi go ODRADZAŁ promując na siłę DeDietricha ale mam poważne podstawy wątpić w szczerość wypowiedzi. Termet to takie trochę patriotyczne zboczenie - jeśli mam do wyboru podobne produkty to daję zarobić Polakowi a nie Niemcowi czy Włochowi. Mam też kilkoro znajomych którzy mają Termety od kilkunastu lat i jest OK. Co prawda to albo zwykłe atmosferyki albo tylko podgrzewacze wody ale nikt nie wspominał o jakiś poważniejszych usterkach. Ewentualnie Vaillant 206 bądź Immergas ale tu nie mam nikogo znajomego z tymi kotłami. Mógłbyś coś polecić z punktu widzenia instalatora?

Jacek6
26-12-2015, 21:07
Termet nadal jest w polskich rękach ?

fachman19
26-12-2015, 21:24
Ja nie traktuje tego osobiście , to biznes .Termeta nie znam , ma go mój brat i jest zadowolony . Ale termetów jest dużo . MCR II bo ten znam to delikates . Ledwo się trzyma.
Bertiaka nie dotykam jak nie muszę. A bims - cóż hurtownia blisko domu . Ale roboty całe szczęście przy innych hurtowniach;)
Termet to składak na licencji .

Szukałem dobrego kociołka . ZNalazłem drogi ATAG i naprawdę warty uwagi ACV HR i HRE.
Prostacki ale wystarczająco dobry i sprawdzony ( produkowany już wiele lat)

zbigor
26-12-2015, 21:37
Termet nadal jest w polskich rękach ?

ZTCW to cały czas polska firma :yes:

zbigor
26-12-2015, 21:44
Termet to składak na licencji .

Możesz coś przybliżyć? Wydawało mi sie że palnik w kotłach Gold modulujący od 11% to ich autorski produkt.

fachman19
26-12-2015, 22:01
Może teraz coś maja własnego , Ale jak pisałem nie wiem co teraz tam słychać . To też trochę niepokojące ,że hydraulik z 25 letnim stażem nie może znaleźć informacji

pomocy :)
03-01-2016, 13:07
Proszę o pomoc w wyborze dwufunkcyjnego pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania. Mieszkanie w bloku 80 m2, 2 pokoje po ok. 9m2, i 2 pokoje po ok. 20 m2 + kuchnia i łazienka. Obecny piec Beretta ma ok. 15 lat, chodzi głośno i coraz częściej się psuje, a poza tym wymaga wentylacji, która przy dużym mrozie jest bardzo uciążliwa. Nie mam zupełnie pojęcia o żadnych parametrach, ani pieca, ani grzejników (te na pewno są zbyt małe, bo niedogrzewają mieszkania). Poczytałam trochę na różnych forach, ale jest tak dużo informacji, że ja tego nie ogarniam. Zależałoby mi na dobrym piecu w dobrej cenie, który będzie miał takie parametry, z których skorzystam. Nie mam ogrzewania podłogowego, mieszkanie jest na jednym piętrze. Nie mam pojęcia, co jeszcze jest ważne, więc w razie potrzeby podam więcej danych. Proszę chociaż o wstępne opinie, bo nie mam się do kogo zwrócić. Ważne, by piec nie był awaryjny, a ewentualne naprawy nie były kosztowne :)

fachman19
03-01-2016, 14:04
Będę nudny

ACV HR 18/24

pomocy :)
03-01-2016, 14:49
ale to jest piec kondensacyjny, a z tego co czytałam przy moich warunkach nie wykorzystam w pełni tej funkcji, która także podwyższa cenę pieca o znaczną kwotę...

Artur_krak
04-01-2016, 20:48
Jak wielu przede mną
Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego:
Budynek jednorodzinny - parter + poddasze użytkowe, ściany z gazobeton 25 cm + ocieplenie 15 cm
izolacja dachu - wełna mineralna 30 cm
Wg projektanta - obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi Qco = 14200 W
ogrzewanie podłogowe + woda użytkowa ( wspomagane solarami)

asolt
04-01-2016, 21:10
Jak wielu przede mną
Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego:
Budynek jednorodzinny - parter + poddasze użytkowe, ściany z gazobeton 25 cm + ocieplenie 15 cm
izolacja dachu - wełna mineralna 30 cm
Wg projektanta - obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi Qco = 14200 W
ogrzewanie podłogowe + woda użytkowa ( wspomagane solarami)

Proponuję sie skupic na ociepleniu a nie wyborze kotła, 14,2 kW strat to jakis kosmos a raczej koszmar, budynek jest nie ocieplony?

zbigor
04-01-2016, 21:15
Wg projektanta - obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi Qco = 14200 W
Tak masz w projekcie budynku czy policzone OZC?
Pytam bo różnica może być istotna. U mnie projektant budynku policzył zapotrzebowanie na coś ok 21 kW a ja dokonując kilku modyfikacji typu 3 szybowe okna, szary styropian zamiast białego , więcej wełny na poddaszu mam wynikające z OZC projektowe obciążenie cieplne na poziomie 12 kW. Budynek ma 300m2

Artur_krak
04-01-2016, 22:18
Tak masz w projekcie budynku czy policzone OZC?
Pytam bo różnica może być istotna. U mnie projektant budynku policzył zapotrzebowanie na coś ok 21 kW a ja dokonując kilku modyfikacji typu 3 szybowe okna, szary styropian zamiast białego , więcej wełny na poddaszu mam wynikające z OZC projektowe obciążenie cieplne na poziomie 12 kW. Budynek ma 300m2

Gdy zaczołem czytać projekt - OZC mam w projekcie tak policzone gdzie w założeniach przyjęto U:
- dla ścian zewnętrznych - 0,2 (gazobeton + 15 cm styropian)
- posadzka na gruncie - 0,26
- dach - 0,13
- okna i drzwi balkon - 0,9
- okna połaciowe - 1,1
- drzwi zewnętrzne - 1,3
- brama garażowa - 1,5

i wydaje mi się że napewno w przypadku okien zastosowanieokien 3 szybowych powinno zmniejszyć ten współczynnik

asolt
04-01-2016, 22:25
Gdy zaczołem czytać projekt - OZC mam w projekcie tak policzone gdzie w założeniach przyjęto U:
- dla ścian zewnętrznych - 0,2 (gazobeton + 15 cm styropian)
- posadzka na gruncie - 0,26
- dach - 0,13
- okna i drzwi balkon - 0,9
- okna połaciowe - 1,1
- drzwi zewnętrzne - 1,3
- brama garażowa - 1,5

i wydaje mi się że napewno w przypadku okien zastosowanieokien 3 szybowych powinno zmniejszyć ten współczynnik

Okna 0,9 to okna 3-szybowe, stosując inne 3-szybowe mozesz zmniejszyc te wsp max do 0,7.
Problem jest w tym ze ozc z projektu to ozc tylko na sztukę aby uzyskac PNB. Rzeczywiste projektowe obciązenie cieplne tego budynku jest ok, 2 razy mniejsze.
Nie ma problemu z wyborem mocy kotła a tylko z jego producentem, gdyz kazdy kocioł o mocy 11-12 kW będzie odpowiedni (mniejszych i tak nie ma).

zbigor
04-01-2016, 22:50
dla ścian zewnętrznych beton komórkowy + 15 cm szarego styropianu to ok 0,15
dla podłogi na gruncie 15 cm styropianu i to nie najlepszego może dać ok 0,2
dach 0,13 jest ok.
Brama garażowa bliżej 1 niż 1,5
Drzwi wejściowe bez problemu 1 a nie 1,3

Masz dom już wybudowany czy jeszcze nie? Bo jeśli jeszcze nie to masz spore pole do manewru. Jeśli masz już wybudowany to zrób rzetelnie OZC i będziesz wiedział na czym stoisz.
Ewentualnie kup kocioł Termet Gold 20kW, Immergasa 12 kW bądż inny małej mocy. I tak wystarczy

Artur_krak
04-01-2016, 23:01
Dom jest w trakcie budowy.
zrobione ławy fundamentowe i żelbetowe ściany piwnicy
więc spore pole manewru jest aby wprowadzić jakieś zmiany.

zbigor
04-01-2016, 23:05
To możesz zrobić jak ja. Określ budżet i zobacz na ile Cię stać z polepszaniem parametrów budynku. I na tej podstawie zrób OZC.
Kocioł to w tej chwili najmniej istotna sprawa. U mnie są już tynki a kocioł jeszcze nie wybrany.

plicket
05-01-2016, 13:41
A ja mam takie pytanie: Zakładając że piec moduluje od 2kW to bardzo mocno teoretyzując powinien zużywać 0,2 m3 gazu na 1 godzinę (tak przynajmniej wyczytałem gdzieś). Czy palnik pracując z taką mocą jest w stanie ogrzać/dogrzewać wodę na powrocie w obiegu CO do temp 35-40 C? Czy to faktycznie tak działa? Czy ktoś ma w praktyce doświadczenie z takimi kotłami? Z góry dziekuje za odpowiedzi.

zbigor
05-01-2016, 14:15
te 2kW to ma dogrzać 300m2 domu ocieplonego 10 cm białego styropianu z oknami z Drutexu czy 100m2 domu gdzie jest 20cm szarego styro ciepłe okna itp? Ciepłą jesienią czy mroźną zimą?
Na Twoje pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W jednym przypadku 2kW wystarczy w innym nie.

plicket
05-01-2016, 14:45
te 2kW to ma dogrzać 300m2 domu ocieplonego 10 cm białego styropianu z oknami z Drutexu czy 100m2 domu gdzie jest 20cm szarego styro ciepłe okna itp? Ciepłą jesienią czy mroźną zimą?
Na Twoje pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W jednym przypadku 2kW wystarczy w innym nie.

180m2 dom z podwójnego pustaka żużel+mieszanina jakiegoś czerwonego kruszywa, styropian 12 cm, okna 3-szybowe greenlina ościeżnica 9cm. Dodam że obecnie mam vitodensa 100w 9-25kw, i nie licząc rozruchu cały czas chodzi na najmniejszej mocy przy CO oczywiście.

fachman19
05-01-2016, 17:57
A ja mam takie pytanie: Zakładając że piec moduluje od 2kW to bardzo mocno teoretyzując powinien zużywać 0,2 m3 gazu na 1 godzinę (tak przynajmniej wyczytałem gdzieś). Czy palnik pracując z taką mocą jest w stanie ogrzać/dogrzewać wodę na powrocie w obiegu CO do temp 35-40 C? Czy to faktycznie tak działa? Czy ktoś ma w praktyce doświadczenie z takimi kotłami? Z góry dziekuje za odpowiedzi.

Postaw garnek z wodą na gazie ( największy palnik ma 2kW)

fachman19
05-01-2016, 18:01
ale to jest piec kondensacyjny, a z tego co czytałam przy moich warunkach nie wykorzystam w pełni tej funkcji, która także podwyższa cenę pieca o znaczną kwotę...

Obecnie nie wolno stosować ( produkować) innych UE

plicket
05-01-2016, 21:38
Postaw garnek z wodą na gazie ( największy palnik ma 2kW)

Jak się zagotuje i woda wyparuje to się spali niezależnie od tego jak duży będzie ;)

zbigor
05-01-2016, 22:51
Jeśli garnek będzie odpowiednio duży to wody palnikiem 2kW nie zagotujesz, ba, nawet nie zagrzejesz...

plicket
06-01-2016, 17:13
Skończmy dywagacje w stylu nie stawiaj roweru koło lodówki bo ci powietrze z łańcucha wyjdzie.
Ja pytam czy ktoś w praktyce spotkał się zespalaniem tego rzędu.

1950
06-01-2016, 23:01
180m2 dom z podwójnego pustaka żużel+mieszanina jakiegoś czerwonego kruszywa, styropian 12 cm, okna 3-szybowe greenlina ościeżnica 9cm. Dodam że obecnie mam vitodensa 100w 9-25kw, i nie licząc rozruchu cały czas chodzi na najmniejszej mocy przy CO oczywiście.
wszytko zależy od aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku,
czyli upraszczając od strat jakie masz w danej chwili,
przy dobrze docieplonym budynku i panujących obecnie temperaturach zewnętrznych, jest to możliwe

wg39070
09-01-2016, 13:44
Dzień dobry!
Proszę o poradę.
Planuję kocioł Immergas victrix 12 2l (12kw), moje pytanie brzmi, czy ogrzeje dom opisany poniżej:
Dom wg projektu E-143;
Powierzchnia użytkowa 137, do ogrzania 170
Ściany porotherm 25 oraz styropian 20 cm
Strop ceramiczny porotherm
Okna 3 szybowe Oknoplast
Okna dochowe Velux mk10 standard
Dachówka ceramiczna
Izolacja podłogi od gruntu 20 cm EPS 100 lub 200
Ocieplenie dachu 30 cm wełny
Ogrzewanie podłogowe na całości
Region wielkopolska
Do tego wszystkiego będzie jeszcze kominek z płaszczem wodnym o mocy 15 kW (płaszcz 9 kW)
spięty w układzie zamkniętym z kotłem gazowym.
Proszę o wyrażenie opinii osoby orientujące się w temacie.
Z góry dziękuję.

noc
09-01-2016, 17:19
Jeśli chodzi o CO, to ten kocioł gazowy wystarczy nawet na syberyjski mrozy. Oczywiście, jeśli ta izolacja jest ułożona przynajmniej poprawnie.

montixe
09-01-2016, 17:25
Dzień dobry!
Proszę o poradę.
Planuję kocioł Immergas victrix 12 2l (12kw), moje pytanie brzmi, czy ogrzeje dom opisany poniżej:
Dom wg projektu E-143;
Powierzchnia użytkowa 137, do ogrzania 170
Ściany porotherm 25 oraz styropian 20 cm
Strop ceramiczny porotherm
Okna 3 szybowe Oknoplast
Okna dochowe Velux mk10 standard
Dachówka ceramiczna
Izolacja podłogi od gruntu 20 cm EPS 100 lub 200
Ocieplenie dachu 30 cm wełny
Ogrzewanie podłogowe na całości
Region wielkopolska
Do tego wszystkiego będzie jeszcze kominek z płaszczem wodnym o mocy 15 kW (płaszcz 9 kW)
spięty w układzie zamkniętym z kotłem gazowym.
Proszę o wyrażenie opinii osoby orientujące się w temacie.
Z góry dziękuję.
Ilu potwierdzeń potrzebujesz? W innym temacie napisałem Ci że ten kocioł spokojnie wystarczy. Sam napisałeś że zapotrzebowanie masz 8-9kW a kocioł max daje 12kw. Czy masz świadomość, że te 8-9kW to będzie potrzebne przy mrozach - 20? Większoś sezonu ten kocioł bedzie pracował z mocą 1,9 do 5 kW.
Bierz ten model nowszy z pompą elektroniczną

wg39070
09-01-2016, 18:26
Ilu potwierdzeń potrzebujesz? W innym temacie napisałem Ci że ten kocioł spokojnie wystarczy. Sam napisałeś że zapotrzebowanie masz 8-9kW a kocioł max daje 12kw. Czy masz świadomość, że te 8-9kW to będzie potrzebne przy mrozach - 20? Większoś sezonu ten kocioł bedzie pracował z mocą 1,9 do 5 kW.
Bierz ten model nowszy z pompą elektroniczną

Przepraszam, że zawracam głowę po raz drugi ale dziś jeden "fachowiec" namieszał mi trochę w głowie i nieco zbił mnie z tropu. Pozostaję jednak przy tym wyborze. Dziękuję i pozdrawiam.

zbigor
09-01-2016, 18:54
MAm takie pytanko. Który z jednofunkcyjnych kotłów : Termet Gold 20kw, Immergas 12kW, Vaillant 146/5-5 ma najwieksze możliwości regulacji?
To zależy od sterownika w pokoju czy od elektroniki w kotle?
Mam do czynienia z kotłem Brotje WHBS z pogodówką i sterownikiem tygodniowym i brakuje mi możliwości ustawień krzywej grzewczej albo tego do jakiej max temperatury kocioł ma grzać CO.

noc
09-01-2016, 19:53
Na co Ci znajomość możliwości regulacji innych kotłów, skoro użytkujesz Brotje. Ich nastawy są realizowane zarówno na kotłach jak i na sterownikach, zależy jakie parametry. Co do Brotje, to może wypowie się ktoś, kto użytkuje taki konkretny kocioł.

grzeniu666
09-01-2016, 20:16
Mam do czynienia z kotłem Brotje WHBS z pogodówką i sterownikiem tygodniowym i brakuje mi możliwości ustawień (...) do jakiej max temperatury kocioł ma grzać CO.

Serio?! To podłogówkę trzeba jakoś inaczej zabezpieczać przez "zagotowaniem"?

Wydawało mi się że te ustawienia (krzywa też) to standard. Immergas to w każdym razie ma. Ma sporo, ale brakuje mi trochę ustawiania histerezy CO (wprost).

zbigor
09-01-2016, 21:20
Max temperaturę zasilania CO mogę ustawić gdy nie jest podłączony czujnik temperatury do pogodówki. Ustawiam to pokrętłem na kotle.
Gdy jest podłączony czujnik pogodówki to ustawiam sobie tylko temperaturę jaką chcę mieć w miejscu gdzie jest programator i tyle w temacie .
Wypas polega na tym że mogę sobie ustawic inaczej na każdy dzień tygodnia i np chodniej nocą cieplej w dzień.
Kocioł i tak żyje swoim życiem. Gdy na zewnątrz było -15 to zasilenie CO wskoczyło na ponad 60`C a w domu był ukrop.
Kocioł nie ma nawet opcji antylegionella. Temperatura zasilania CWU jest stała .
Nie przeszkadza mi prostota bo kocioł zasila starą instalację na żeberkowych grzejnikach żeliwnych.
Jednak do nowego domu szukam czegoś co będę mógł skonfigurować pod podłogówkę tak jak ja chcę a nie jak chce kocioł.

RAPczyn
11-01-2016, 16:11
WHBS ma baaardzo ograniczone możliwości wysterowania czegokolwiek. WBS i WGB to już inna bajka.
Przy podłączonym czujniku temp zew. w WHBS można ewentualnie przesuwać równolegle krzywą grzewczą - kręcą pokrętłem od c.o.

forscher
11-01-2016, 16:34
witajcie


czy tkoś z Was ma i użytkuje


http://www.soltech.net.pl/image/kotly-gazowe-Vitodens-242-F.jpg


?

Jakie macie opinie?

wg39070
11-01-2016, 18:40
witajcie


czy tkoś z Was ma i użytkuje


http://www.soltech.net.pl/image/kotly-gazowe-Vitodens-242-F.jpg


?

Jakie macie opinie?

Fajnie wygląda ale cana powala. Jak Cię stać to kupuj. Przed rozpoczęciem budowy bardzo podobał mi się podobny Vaillant ecocompact. Jednak realia sprawiły, że kupuję Immergas victrix 12 i zbiornik cwu 160 litrów. Pozdrawiam i życzę udanych wyborów.

forscher
11-01-2016, 22:38
Szukalem markowego pieca kondensacyjnego ze zbiornikiem umozliwiajacego w przyszlosci podlaczsnie czy to kolektorow czy pompy ciepla. Poz tym... Moze to dziwne ale slowo Viessmann budzi we mnie większe skojarzenia z niezawodnoscia niz nazwy innych firm produkujacych kotły.


Do tego dochodzi zamysl posiadania pieca, uzdatniania wody czy tez rekuperacji spod znaku jednej firmy.. Wybor byl prosty....

Pozdrawiam budujacych i budować zamierzających.

zbigor
11-01-2016, 22:51
WHBS ma baaardzo ograniczone możliwości wysterowania czegokolwiek. WBS i WGB to już inna bajka.
Przy podłączonym czujniku temp zew. w WHBS można ewentualnie przesuwać równolegle krzywą grzewczą - kręcą pokrętłem od c.o.
Jesteś WIELKI :)
Wystarczyło skręcić kocioł z pozycji 22 na 16 i już temperatura zasilania nie rośnie powyżej 48`C
Przekręcenie w lewo o 1 stopień pokrętła powoduje obniżenie maksymalnej temperatury zasilania o ok 4`C
Kociołek teraz sobie lekko grzeje na 40`C, a w domu nie ma sauny
Szkoda że nie ma tego opisanego w instrukcji obsługi.
Dzieki za info :D

zbigor
11-01-2016, 22:56
Jednak realia sprawiły, że kupuję Immergas victrix 12 i zbiornik cwu 160 litrów. Pozdrawiam i życzę udanych wyborów.
Te realia to zapewne koszty budowy :)
Myślałem podobnie jak TY. Też mi sie kocioł typu lodówka podobał.
Jednak skoro taką samą funkcjonalność mogę mieć za pól ceny to ... zostanie kasa na lepsze sprzęty w kuchni.
W kuchni będę codziennie a w kotłowni raz na rok.

Karenz
12-01-2016, 00:06
A czy ten typ "lodówka " ma jakieś lepsze parametry/ możliwości ?
pytam bo u mnie będzie stał w kotłowni więc wygląd nie ma znaczenia

zbigor
12-01-2016, 01:35
Nie ma. Powiedziałbym nawet że ma mniejsze możliwości. Dajmy na to że sie powiekszyła rodzina i potrzeba wiecej CWU.
Zasobnika w lodówce nie zmienisz. A zasobnik stojący luzem pod kotłem bez kłopotu zamienisz na taki jak potrzeba.
Jak sie po paru latach spier.... zasobnik to sorry Winnetou ale becelujesz worek złota za zasobnik producenta tej lodówki. Bo nie ma innych. Zero konkurencji wiec można skroić pechowca.
A ja kupię sobie zasobnik dajmy na to Galmet czy inny Elektromet. Za 20-30% ceny.
I mam wrażenie że moja ciepła woda w kranie będzie taka sama jak usera tej lodówki.
A że nie mam w planach publicznego pokazywania kotłowni wiec kwestia estetyki jest mi całkowicie obojętna.
Pewnie inaczej bym na to patrzył gdybym mieszkał w apartamentowcu.
Wtedy wygląd urządzenia umieszczonego np w kuchni może być istotny.
Na szczęście to nie mój kłopot.

Karenz
12-01-2016, 01:53
Jak wygląda dostępność części i naprawy kotła termet ecocondens gold 20 kW
specjaliści w mojej okolicy są raczej niskiej kultury technicznej dlatego wolał bym kupić coś popularnego w okolicy aby z częściami nie było problemu .
Do serwisu viessmana mam 40 km a również nie powiedziane że firma za 2-3 lata będzie dalej istnieć i pozostaje tylko warszawa ~60 km
A termeta mam 2 w promieniu 10 km dlatego wybór padł na ta firmę

montixe
12-01-2016, 08:53
Szukalem markowego pieca kondensacyjnego ze zbiornikiem umozliwiajacego w przyszlosci podlaczsnie czy to kolektorow czy pompy ciepla.
Co znaczy "markowy"? Zdaje się, że wszystkie kotły, oficjalnie dostępne na naszym rynku są jakiejś marki ...... nigdy nie widziałem informacji, że "kocioł jest zamiennikiem produktów znanej marki ......" :D


Poz tym... Moze to dziwne ale slowo Viessmann budzi we mnie większe skojarzenia z niezawodnoscia niz nazwy innych firm produkujacych kotły..
To się nazywa przekaz podprogowy :lol: ......taka sztuczka ludzi od marketingu ;) . Chyba lubisz i oglądasz dużo dyscyplin sportowych, zwłaszcza sportów zimowych? ;) :lol:
Taki kocioł, to żaden cud techniki, wnętrza wszystkich prawie się nie różnią poza naklejkami na podzespołach (i ceną w razie wymiany), a dodatkowo te tak zwane przez ciebie "markowe" w modelach podstawowych prawie nic nie oferują i zazwyczaj mają wysoką moc minimalną i krótki okres gwarancji. Niezawodność powiadasz ....dzisiaj to loteria, podzespoły jak już wspomniałem, pochodzą od tych samych poddostawców i różnią się np kątem przyłącza lub lekko kształtem obudowy, po to abyś nie mógł dopasować nic tańszego i brał z ich naklejką za konkretną cenę. Producentom zależy na sprzedaży i ma wytrzymać okres gwarancji, a potem rób co chcesz.

No ale twoja kasa , twój wybór.

pozdrawiam

wg39070
12-01-2016, 11:25
Nie ma. Powiedziałbym nawet że ma mniejsze możliwości. Dajmy na to że sie powiekszyła rodzina i potrzeba wiecej CWU.
Zasobnika w lodówce nie zmienisz. A zasobnik stojący luzem pod kotłem bez kłopotu zamienisz na taki jak potrzeba.
Jak sie po paru latach spier.... zasobnik to sorry Winnetou ale becelujesz worek złota za zasobnik producenta tej lodówki. Bo nie ma innych. Zero konkurencji wiec można skroić pechowca.
A ja kupię sobie zasobnik dajmy na to Galmet czy inny Elektromet. Za 20-30% ceny.
I mam wrażenie że moja ciepła woda w kranie będzie taka sama jak usera tej lodówki.
A że nie mam w planach publicznego pokazywania kotłowni wiec kwestia estetyki jest mi całkowicie obojętna.
Pewnie inaczej bym na to patrzył gdybym mieszkał w apartamentowcu.
Wtedy wygląd urządzenia umieszczonego np w kuchni może być istotny.
Na szczęście to nie mój kłopot.

100 % racji. Wymiana zbiornika cwu np Galmet to koszt ok 1000 zl. Zasobnik "lodówki" dużo, dużo więcej.

forscher
12-01-2016, 12:42
Co znaczy "markowy"? Zdaje się, że wszystkie kotły, oficjalnie dostępne na naszym rynku są jakiejś marki ...... nigdy nie widziałem informacji, że "kocioł jest zamiennikiem produktów znanej marki ......" :D


Nie widziałeś ???? A wiesz dlaczego?? To proste. Otóż dlatego, że taki tekst znajduje się z odwrotnej strony niz ta na która spoglądasz. Na przyszlość - przyjrzyj sie uważniej.

Aha odpowiadając na twoje pytanie.. Znasz stronę google  ? dzięki niej poznasz między innymi znaczenie wielu słów.. między innymi słowa MARKOWY
a wiec dla twojej info markowy wg jednej ze stron oznacza "ceneniony, dobrze notowany, en vogue, głośny, lubiany, modny, na topie, okrzyczany, osławiony, popularny, poszukiwany, przesławny, renomowany, rozchwytywany, rozgłośny, sławetny, sławny, słynny, szanowany, uwielbiany, uznany, wysoko notowany, wzięty, znany,"[/I]




To się nazywa przekaz podprogowy :lol: ......taka sztuczka ludzi od marketingu ;) . Chyba lubisz i oglądasz dużo dyscyplin sportowych, zwłaszcza sportów zimowych? ;) :lol:

fajne to uczucie używać słółw i określeń, których, o których znaczeniu nie masz pojęcia???
http://wielkapedia.wikia.com/wiki/Przekaz_podprogowy

http://portalwiedzy.onet.pl/123561,,,,przekaz_podprogowy,haslo.html


a co do sportów .. uprawiam paralotniarstwo. w zimie tez.





Taki kocioł, to żaden cud techniki, wnętrza wszystkich prawie się nie różnią poza naklejkami na podzespołach (i ceną w razie wymiany),

no i pewnie dlatego nie znalazłem żadnego innego który oferowałby poszukiwane przeze mnie cechy w cenie nie przekraczającej ceny wybranego modelu… no ale przecież ty wiesz lepiej…. Wiec czekam.. może doradzisz jakie inne piece nie będące cudami techniki maja cechy i cennę wybranego Vitodensa?
(czemu mam wrażenie ze ta prośba nie spotka się z merytoryczną i rzeczową odpowiedzią?)



a dodatkowo te tak zwane przez ciebie "markowe" w modelach podstawowych prawie nic nie oferują i zazwyczaj mają wysoką moc minimalną i krótki okres gwarancji.

Poniższa strona pomoże ci stwierdzić czy wybrany model należy do podstawowych.
http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html

a co do gwarancji… faktycznie na ten przykład 10 lat gwarancji na wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej to faktycznie strasznie krótko…




No ale twoja kasa , twój wybór.
pozdrawiam


o dzięki ci za „pozwolenie”




a teraz napisz cos merytorycznego.




próbowałeś być śmieszny? żartować?? no to fajnie ze próbowałeś.. próbuj dalej..


a może po prostu spróbuj odnieść sie merytorycznie do tematów tutaj poruszonych. Może w tym odniesiesz większy sukces. A przy okazji inni użytkownicy będą mieli z ciebie jakikolwiek pożytek. .


Pozdrav




PS chyba faktycznie byłybym niezły w dziale marketingu :)
:goodnight:

wg39070
12-01-2016, 13:34
Nie widziałeś ???? A wiesz dlaczego?? To proste. Otóż dlatego, że taki tekst znajduje się z odwrotnej strony niz ta na która spoglądasz. Na przyszlość - przyjrzyj sie uważniej.

Aha odpowiadając na twoje pytanie.. Znasz stronę google  ? dzięki niej poznasz między innymi znaczenie wielu słów.. między innymi słowa MARKOWY
a wiec dla twojej info markowy wg jednej ze stron oznacza "ceneniony, dobrze notowany, en vogue, głośny, lubiany, modny, na topie, okrzyczany, osławiony, popularny, poszukiwany, przesławny, renomowany, rozchwytywany, rozgłośny, sławetny, sławny, słynny, szanowany, uwielbiany, uznany, wysoko notowany, wzięty, znany,"[/I]



fajne to uczucie używać słółw i określeń, których, o których znaczeniu nie masz pojęcia???
http://wielkapedia.wikia.com/wiki/Przekaz_podprogowy

http://portalwiedzy.onet.pl/123561,,,,przekaz_podprogowy,haslo.html


a co do sportów .. uprawiam paralotniarstwo. w zimie tez.




no i pewnie dlatego nie znalazłem żadnego innego który oferowałby poszukiwane przeze mnie cechy w cenie nie przekraczającej ceny wybranego modelu… no ale przecież ty wiesz lepiej…. Wiec czekam.. może doradzisz jakie inne piece nie będące cudami techniki maja cechy i cennę wybranego Vitodensa?
(czemu mam wrażenie ze ta prośba nie spotka się z merytoryczną i rzeczową odpowiedzią?)


Poniższa strona pomoże ci stwierdzić czy wybrany model należy do podstawowych.
http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html

a co do gwarancji… faktycznie na ten przykład 10 lat gwarancji na wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej to faktycznie strasznie krótko…





o dzięki ci za „pozwolenie”




a teraz napisz cos merytorycznego.




próbowałeś być śmieszny? żartować?? no to fajnie ze próbowałeś.. próbuj dalej..


a może po prostu spróbuj odnieść sie merytorycznie do tematów tutaj poruszonych. Może w tym odniesiesz większy sukces. A przy okazji inni użytkownicy będą mieli z ciebie jakikolwiek pożytek. .


Pozdrav




PS chyba faktycznie byłybym niezły w dziale marketingu :)
:goodnight:

Vaillant ecoCOMPACT VSC 206/4-5 90 - 8477 pln

grzeniu666
12-01-2016, 14:43
Vaillant ecoCOMPACT VSC 206/4-5 90 - 8477 pln

Odpada, nie ma odpowiedniej naklejki.

@forscher, o co chodzi w twoich wpisach w tym wątku? Po co pytasz o opinie, skoro się zdecydowałeś na "cały dom z Wismana"? Dzielisz się pomysłem, aby przy wyborze kotła kryterium decydującym było nie wiadomo czym (ja się domyślam) poprarte zaufanie do marki? To jest raczej wątek techniczny (nie modowy).

Dlaczego nie piszesz jaka jest gwarancja na kocioł (a nie na wybraną część)?

Kocioł będzie stał w kotłowni?

wg39070
12-01-2016, 14:56
Odpada, nie ma odpowiedniej naklejki.

@forscher, o co chodzi w twoich wpisach w tym wątku? Po co pytasz o opinie, skoro się zdecydowałeś na "cały dom z Wismana"? Dzielisz się pomysłem, aby przy wyborze kotła kryterium decydującym było nie wiadomo czym (ja się domyślam) poprarte zaufanie do marki? To jest raczej wątek techniczny (nie modowy).

Dlaczego nie piszesz jaka jest gwarancja na kocioł (a nie na wybraną część)?

Kocioł będzie stał w kotłowni?

Vaillant ecoCOMPACT VSC 206/4-5 90 - gwarancja standardowa 2 lata, przedłużenie do 6 lat koszt 450 PLN.
Dla porównania wszystkie kotły Immergas - 5 lat (standard). Ale Immergas to "włoch". I tak go kupię!

grzeniu666
12-01-2016, 15:06
Vaillant ecoCOMPACT VSC 206/4-5 90 - gwarancja standardowa 2 lata, przedłużenie do 6 lat koszt 450 PLN.
Dla porównania wszystkie kotły Immergas - 5 lat (standard). Ale Immergas to "włoch". I tak go kupię!

Pytanie o gwarancję kierowałem do oczarowanego do (przez) Wismana @forschera. Też mam Imergasa, tani był (dla niektórych to zaleta), ale nie wiem czy można do niego podłączyć markową pumpę ciepła, pamele na podczerwień, solary i kominek z degjepe ;)

zbigor
12-01-2016, 15:12
Znasz stronę google  ? dzięki niej poznasz między innymi znaczenie wielu słów.. między innymi słowa MARKOWY

Nie podniecaj sie tak googlami.:D
Viessmann to taki sam markowy kocioł ja deDietrich, Termet czy Immergas.
Dla jednych Viesmann może być np marką premium, inni jak np ja wyżej cenią Vaillanta czy ACV

mistalova
12-01-2016, 15:19
Tym bardziej, że wiele części zarówno wiesiek jak i taki immergas mają od tego samego producenta...

forscher
12-01-2016, 15:32
Nie podniecaj sie tak googlami.:D
Viessmann to taki sam markowy kocioł ja deDietrich, Termet czy Immergas.
Dla jednych Viesmann może być np marką premium, inni jak np ja wyżej cenią Vaillanta czy ACV


podniecać googlami ?? chłoipie zluzuj bokserki.. :lol2: no ale rozumie ze cos chciales napisac..
więć uzywajac twojej nomenklatury ja należę (póki co) do tyh "jednych".


Choć Immergas Hercules taki na pten przyklad 2 3 ErP wyglada calkiem ciekawie.. tyle że w razie W najblizszy serwis Immergas mam w odległosci okolo 30 km a instalatora Viessmann na sąsiedniej ulicy :) to takze ma pewne znaczenie.. niewielkie ale jednak..
\
Z Vaillantem jest juz lepiej pod tym wzgledem...


co do gwarancji Viessmannowskiej - szału nie ma - 24 miesiące od daty uruchomienia ale nie dłużej niż 27 miesięcy od daty zakupu (dla kotłów Vitodens 3XX odpowiednio 36 i 39 miesięcy).


Piłka w grze.. :)

fachman19
12-01-2016, 17:03
Szukalem markowego pieca kondensacyjnego ze zbiornikiem umozliwiajacego w przyszlosci podlaczsnie czy to kolektorow czy pompy ciepla. Poz tym... Moze to dziwne ale slowo Viessmann budzi we mnie większe skojarzenia z niezawodnoscia niz nazwy innych firm produkujacych kotły.


Do tego dochodzi zamysl posiadania pieca, uzdatniania wody czy tez rekuperacji spod znaku jednej firmy.. Wybor byl prosty....

Pozdrawiam budujacych i budować zamierzających.

w reklamie właśnie chodzi o takie skojarzenia . A już łaczenie kotła gazowego z kolektorami lub PC to szczyt podatności na reklamę a nie na ekonomie:D

Karenz
12-01-2016, 17:17
Panowie jak lepiej kiedy instalator kupuje piec i elektronikę czy samemu ?

zbigor
12-01-2016, 17:26
Teoretycznie lepiej przez instalatora bo masz 8% VAT Ale jak wszystko to tylko teoria.
Ja teraz wziąłem kocioł przez instalatora bo miał kocioł w lepszej cenie niż sam mogłem załatwić
Ale następny kocioł innej marki wezmę sam na pełnym Vacie bo on nie da rady z cenami nawet na 8%

wg39070
12-01-2016, 17:34
Pytanie o gwarancję kierowałem do oczarowanego do (przez) Wismana @forschera. Też mam Imergasa, tani był (dla niektórych to zaleta), ale nie wiem czy można do niego podłączyć markową pumpę ciepła, pamele na podczerwień, solary i kominek z degjepe ;)

Widzę, że masz uprzedzenie do marketingowych Niemców. Ja też. Jeżdżę włoskim samochodem i jestem zadowolony, myślę, że z Immergasa też będę. A tak na marginesie to czy widział ktoś reklamę Immergasa w TV? A niemieckich pełno! Dobre towary nie potrzebują reklamy.

fotohobby
12-01-2016, 17:49
Szukalem markowego pieca kondensacyjnego ze zbiornikiem umozliwiajacego w przyszlosci podlaczsnie czy to kolektorow czy pompy ciepla. Poz tym... Moze to dziwne ale slowo Viessmann budzi we mnie większe skojarzenia z niezawodnoscia niz nazwy innych firm produkujacych kotły.


Do tego dochodzi zamysl posiadania pieca, uzdatniania wody czy tez rekuperacji spod znaku jednej firmy.. Wybor byl prosty....

Pozdrawiam budujacych i budować zamierzających.

Jesli chcesz,cały każdy Twoj sezon grzewczy kosztował więcej, niż w przypadku "niemarkowych" kotłów, to kupuj...

Reku Viessmana ? Od kiedy oni są ekspertem w rekuperacji ?

montixe
12-01-2016, 17:53
.. Znasz stronę google  ? dzięki niej poznasz między innymi znaczenie wielu słów

fajne to uczucie używać słółw i określeń, których, o których znaczeniu nie masz pojęcia???
http://wielkapedia.wikia.com/wiki/Przekaz_podprogowy

http://portalwiedzy.onet.pl/123561,,,,przekaz_podprogowy,haslo.html

A tobie się wydaje, że jesteś jakoś nadzwyczaj mądry i bystry?
Odnoszę wrażenie, że to ty nie znałeś znaczenia tych słów i musiałeś posiłkować się stroną google aby to sprawdzić.
Ja akurat to miałem na myśli i taki miał być sens przekazu. Skoro tego nie zrozumiałeś ,to nic nie szkodzi ..... ale zdaje się, że chyba jesteś jedyny, który tego nie załapał.

Popisywanie się umiejętnością obsługi przeglądarki/wyszukiwarki jest mało imponujące jak dla minie, a Twój sposób wypowiedzi i gówniarskie odzywki, dyskwalifikują cię jako osobę do dyskusji .Tym bardziej nie mam ochoty tłumaczyć tobie każdego słowa ani tego co miałem na myśli ......poszukasz sobie w "googlach", w tym czujesz się mocny


PS chyba faktycznie byłybym niezły w dziale marketingu :)
:goodnight:
taak co najmniej tak dobry jak bogusław (ten od grzejników na R i hybrydy)

bez odbioru

grzeniu666
12-01-2016, 18:05
Widzę, że masz uprzedzenie do marketingowych Niemców.

W żadnym razie, może nawet przeciwnie. Mam tylko alergię na taką markjetingową paplaninę. Ale jak się komuś podoba ich wzornictwo (mnie się podoba) czy chce zaimponować komuś bogatą kotłownią to może być dobry wybór, ale nie nazywałbym tego dla zmyłki kupowaniem jakiejś wyjątkowej jakości czy świętego spokoju.

U Vallianta (którego wzornictwo też mi się dość podoba) oferta cenowo zdaje się ciekawsza (pakiety), no i przede wszystkim mają znośną kosztowo opcję na wydłużenie gwarancji (poważnie rozważałem ichniego 1F 146, ale jednak Imm mi bardziej przypasował, cenowo różnica nie była spacjalnie duża).



Reku Viessmana ? Od kiedy oni są ekspertem w rekuperacji ?

W jakimś wątku już pytającemu chyba odpisali że to Brink (czy coś podobnego) w opakowaniu V. No ale magia mareczki działa :)

wg39070
12-01-2016, 18:19
W żadnym razie, może nawet przeciwnie. Mam tylko alergię na taką markjetingową paplaninę. Ale jak się komuś podoba ich wzornictwo (mnie się podoba) czy chce zaimponować komuś bogatą kotłownią to może być dobry wybór, ale nie nazywałbym tego dla zmyłki kupowaniem jakiejś wyjątkowej jakości czy świętego spokoju.

U Vallianta (którego wzornictwo też mi się dość podoba) oferta cenowo zdaje się ciekawsza (pakiety), no i przede wszystkim mają znośną kosztowo opcję na wydłużenie gwarancji (poważnie rozważałem ichniego 1F 146, ale jednak Imm mi bardziej przypasował, cenowo różnica nie była spacjalnie duża).


W jakimś wątku już pytającemu chyba odpisali że to Brink (czy coś podobnego) w opakowaniu V. No ale magia mareczki działa :)

A możesz napisać kolego jaki masz model Immergasa, bo takowy planuję.

grzeniu666
12-01-2016, 18:24
A możesz napisać kolego jaki masz model Immergasa, bo takowy planuję.

Victrix v2 12 (nie TT), z zasobnikiem 160L (Immergas/Drazice, kupione w pakiecie z kotełem). Więcej (również moich uwag czy informacji) w "klubowym" wątku, tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady

wg39070
12-01-2016, 19:05
Victrix v2 12 (nie TT), z zasobnikiem 160L (Immergas/Drazice, kupione w pakiecie z kotełem). Więcej (również moich uwag czy informacji) w "klubowym" wątku, tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady

Jeszcze tylko jaki metraż ogrzewasz i przechodzę do klubu. Dzięki

grzeniu666
12-01-2016, 19:41
Jeszcze tylko jaki metraż ogrzewasz i przechodzę do klubu. Dzięki

Metraż bezpośrednio nie ma znaczenia, lecz zapotrzebowanie na ciepło. Mam ca. 240m2, wg. obliczeń jak pamiętam potrzebuję jakieś 8kW przy -20*. Problemem może być podłogówka, chodzi nie o moc cieplną, a o pompę, ta kotłowa sama może nie wydolić (jak większość wbudowanych, nie jest mocarna), wtedy dołożę sprzęgło i drugą pompę, tymczasem działa (ale narazie chodzi 2/3 podłogówki, reszta w tym sezonie grzewczym nie gotowa).

forscher
12-01-2016, 20:42
Jesli chcesz,cały każdy Twoj sezon grzewczy kosztował więcej, niż w przypadku "niemarkowych" kotłów, to kupuj...

Reku Viessmana ? Od kiedy oni są ekspertem w rekuperacji ?






Dlaczego ma kosztowac wiecej ? Piszesz to na jakiejs konkretnej mierzalnej podstawie czy na podstawie tego co slina na jezyk przyniosła? Jakies konkretne wyliczenia czy wlasne widzimisie? JAKIEKOLWIEK KONKRETY CZY BELKOTLIWE AD PERSONAM ?


Co do drugiego pytania... Sadze ze kompetentnej odpowiedzi udzielą ci albo osoby bardzoej doswiaadczone w rekuperacji np instalatorzy albo wlasciciele salonow firmowych Viessmanna.

Pozdrav

fachman19
12-01-2016, 21:07
Ale następny kocioł innej marki wezmę sam na pełnym Vacie bo on nie da rady z cenami nawet na 8%

Ciekawe , bo ???

Ja nawet wole jak klient kupi sam . Ja tylko montuję i zapominam . Cała obsługa gwarancyjna , zostaje u klienta . W naszej branży sprzedawca bawi się w serwis.

kabaniura
12-01-2016, 21:12
Witam,
proszę o pomoc w doborze pieca gazowego kondensacyjnego. Czy wybrać 2-funkcyjny czy jedno z zasobnikiem cwu 100 l.
Naczytałem się i już nie wiem co wybrać.
Piec ma ogrzewać mieszkanie (parter + piętro) 70 m2 + poddasze 20 m2 ( będzie wyprowadzenie na grzejnik ale na razie nie będzie zagospodarowane) w domku szeregowym gdzie są cztery mieszkania. Moje mieszkanie jest środkowe wiec dużych strat cieplnych chyba nie będzie.
Ściany zewnętrzne z gazobetonu grubości 24 cm + 15 cm styropian
stolarka okienna PCV 5 komorowa , szyby izolacyjne zespolone 4 float+argan o współczynniku przenikalności ciepła 1,1W/m2K
posadzka na parterze ocieplona 10 cm styropian
strop nad poddaszem drewniany obudowany płytami gipsowo kartonowymi o grubości 12,5 mm + ocielenie wełna mineralna 20 cm

Wszędzie są grzejniki dodatkowo będzie mały kominek i rozprowadzeniem ciepła do dwóch pokoi na piętrze + salon.
Co do samego ogrzania mieszkania już chyba jestem pewien że piec 12 kw wystarczy głownie chodzi mi o ciepłą wodę co będzie się lepiej opłacało.

Na tą chwilę wody ma grzać dla 2 osób w przyszłości pewnie więcej.
Zużycie wody małe w przyszłości pewnie się powiększy.
będzie 5 punktów poboru ciepłej wody : w łazience na piętrze : wanna , prysznic i umywalka (ale na pewno nie będą jednocześnie używane) a na parterze zlew w kuchni + WC z umywalką

zastanawiam sie nad takim zestawem
http://www.immergas.com.pl/Produkty,3328/VICTRIX_12_ECO_PLUS_100

jest też piec victrix 12 x tt 2 erp ale nie znalazłem ceny i zestawu

proszę o pomoc

fotohobby
12-01-2016, 21:19
Dlaczego ma kosztowac wiecej ? Piszesz to na jakiejs konkretnej mierzalnej podstawie czy na podstawie tego co slina na jezyk przyniosła? Jakies konkretne wyliczenia czy wlasne widzimisie? JAKIEKOLWIEK KONKRETY CZY BELKOTLIWE AD PERSONAM ?


Co do drugiego pytania... Sadze ze kompetentnej odpowiedzi udzielą ci albo osoby bardzoej doswiaadczone w rekuleracni np instalatorzy albo wlasciciele salonow firmowych Viessmanna.

Pozdrav


Czy Ty gdzieś zauważyłeś atak AD PERSONAM ? Możesz go wskazać ?
Dlaczego uważasz, że piszę bełkotliwie ? Możesz wskacaś ten fragment ?

A po Twojej krótkiej kariery na tym Forum wnioskuję, że niegrzeczne i pełne agresji wypowiedzi, to Twoja domena.

Ale dobrze, miłośniku Vieśka, policzmy to:

Wariant 1:
Kupujesz kocioł za 12500zł. Zakładam, że Twoje rachunki roczne zamkną się w 2000. Zakładam 12 letni okres eksploatacji
Rok eksploatacji to w takim razie koszt 2000 zł +12500/12, czyli 1041zł.
Razem 3041 zł.

Ale Twój kocioł ma tylko dwa lata gwarancji..... Wentylator wytrzyma 5-6 lat, czyli trzeba go będzie wymienić ze 2 razy. Plus inne awarie - lekko licząc 1200zł w tym okresie.
Doliczamy stówkę na rok i mamy 3141zł

Wariant 2:
Kupujesz kocioł z zasobnikiem za 4200zł. Sprawności sa porównywalne, ale dajmy fory Niemcom i tańszy kocioł będzie zużywał gazu za 2100zł.
A ponieważ jest tani, to przyjmijmy ekstremalnie niekorzystnie dla niego, że choć ma 5 lat gwarancji, to rozsypie się po 8 latach i trzeba będzie kupić nowy.
3500 (bo już bez zasobnika)+500 montaż.
Mamy więc 2100zł + (4200+3500+500)/12 Czyli 2100+683, czyli 2783zł na sezon.
Przez te 12 lat eksploatacji, te dwa kotły będą w sumie 9 lat na gwarancji, wiec szansa na płatną naprawę jest mała. No, ale doliczmy 500zł, koszt roczny wzrasta do 2840zł.

Czyli taniej, niż znana, reklamowana marka.

I zauważ, że przyjąłem założenie ekstremalnie NIEKORZYSTNE dla taniej marki - że będzie spalał więcej gazu, że rozsypie się po 8latach i w sumie niewielki koszt napraw dla tych 10 lat, kiedy Viesiek będzie już po gwarancji. A ta firma się ceeeeeni za części...
Z uwagi na to, ile części mają wspólnych, biorąc pod uwagę różną jakość gazu, czy po prostu pech, to Viesiek może paść prędzej.
I to byłaby katastrofa.

Więc na następny raz, kolego, zanim zaczniesz obrażać ludzi i robić z siebie prostaka, pomyśl, że ktoś to już policzył...


A co do fachowości Viessmana w rekuperacji.... kupujesz produkt innego producenta, oklejony logiem Vieśka i przez to jest lepszy ?

Jacek6
12-01-2016, 21:37
"Wariant 2:
Kupujesz kocioł z zasobnikiem za 4200zł."

Poproszę o linka do tej ceny.

zbigor
12-01-2016, 21:47
Ciekawe , bo ???


Bo hurtownia w której sie zaopatruje nie ma w ofercie tego co chcę.
Musiałby wiec szukać w innych gdzie ma niższe progi rabatowe.

fotohobby
12-01-2016, 21:54
"Wariant 2:
Kupujesz kocioł z zasobnikiem za 4200zł."

Poproszę o linka do tej ceny.

http://www.ceneo.pl/1526101#mh=i2q5AvEX69006galmetYEhz9Mq4QPr_BgDerzJ1-SV6PUnMGe7PahMEx9MUNdDmrIpNGPDP6UgMso5FRixZJAEihPf b0TvvSRHl14j6Q2Z8m1SqDsNRFUOrp35luL91v1LkAu-PCNdYGbIhEMt6zPeq7Htm82lYEYrJVCqVhQDFzE2mS5NT30ICT S68RSAaRJnQ6hdVU5MdnHAeTPnU0

http://allegro.pl/immergas-kociol-victrix-20-x-tt-1-e-kondens-1f-i5902025910.html

Właśnie widzę,że popełniłem błąd logiczny, bo przecież w tym wypadku, jeśłi padnie kocioł, nie trzeba kupowac zasobnika. Poprawiam więc.

zbigor
12-01-2016, 21:55
Na tą chwilę wody ma grzać dla 2 osób w przyszłości pewnie więcej.
Zużycie wody małe w przyszłości pewnie się powiększy.
będzie 5 punktów poboru ciepłej wody : w łazience na piętrze : wanna , prysznic i umywalka ... a na parterze zlew w kuchni + WC z umywalką

Ja brałbym kosioł 1 funkcyjny . Immergas 12kW będzie OK.
IMHO zasobnik 100 litrów dla 2 osobowej rodziny wystarczy.
Ale ale 2+2 szału nie ma Wiem bo mam 110 litrów.

Jacek6
12-01-2016, 21:59
http://www.ceneo.pl/1526101#mh=i2q5AvEX69006galmetYEhz9Mq4QPr_BgDerzJ1-SV6PUnMGe7PahMEx9MUNdDmrIpNGPDP6UgMso5FRixZJAEihPf b0TvvSRHl14j6Q2Z8m1SqDsNRFUOrp35luL91v1LkAu-PCNdYGbIhEMt6zPeq7Htm82lYEYrJVCqVhQDFzE2mS5NT30ICT S68RSAaRJnQ6hdVU5MdnHAeTPnU0

http://allegro.pl/immergas-kociol-victrix-20-x-tt-1-e-kondens-1f-i5902025910.html

Właśnie widzę,że popełniłem błąd logiczny, bo przecież w tym wypadku, jeśłi padnie kocioł, nie trzeba kupowac zasobnika. Poprawiam więc.

No jest niedaleko, z 200 zł więcej.
Zasobnik padnie wcześniej ? ;-)

forscher
12-01-2016, 23:34
Czy Ty gdzieś zauważyłeś atak AD PERSONAM ? Możesz go wskazać ?
Dlaczego uważasz, że piszę bełkotliwie ? Możesz wskacaś ten fragment ?

A po Twojej krótkiej kariery na tym Forum wnioskuję, że niegrzeczne i pełne agresji wypowiedzi, to Twoja domena.

Ale dobrze, miłośniku Vieśka, policzmy to:

Wariant 1:
Kupujesz kocioł za 12500zł. Zakładam, że Twoje rachunki roczne zamkną się w 2000. Zakładam 12 letni okres eksploatacji
Rok eksploatacji to w takim razie koszt 2000 zł +12500/12, czyli 1041zł.
Razem 3041 zł.

Ale Twój kocioł ma tylko dwa lata gwarancji..... Wentylator wytrzyma 5-6 lat, czyli trzeba go będzie wymienić ze 2 razy. Plus inne awarie - lekko licząc 1200zł w tym okresie.
Doliczamy stówkę na rok i mamy 3141zł

Wariant 2:
Kupujesz kocioł z zasobnikiem za 4200zł. Sprawności sa porównywalne, ale dajmy fory Niemcom i tańszy kocioł będzie zużywał gazu za 2100zł.
A ponieważ jest tani, to przyjmijmy ekstremalnie niekorzystnie dla niego, że choć ma 5 lat gwarancji, to rozsypie się po 8 latach i trzeba będzie kupić nowy.
Też za 4200+500 montaż.
Mamy więc 2100zł + (4200+4200+500)/12 Czyli 2100+741, czyli 2841zł na sezon.
Przez te 12 lat eksploatacji, te dwa kotły będą w sumie 9 lat na gwarancji, wiec szansa na płatną naprawę jest mała. No, ale doliczmy 500zł, koszt roczny wzrasta do 2880zł.

Czyli taniej, niż znana, reklamowana marka.

I zauważ, że przyjąłem założenie ekstremalnie NIEKORZYSTNE dla taniej marki - że będzie spalał więcej gazu, że rozsypie się po 8latach i w sumie niewielki koszt napraw dla tych 10 lat, kiedy Viesiek będzie już po gwarancji. A ta firma się ceeeeeni za części...
Z uwagi na to, ile części mają wspólnych, biorąc pod uwagę różną jakość gazu, czy po prostu pech, to Viesiek może paść prędzej.
I to byłaby katastrofa.

Więc na następny raz, kolego, zanim zaczniesz obrażać ludzi i robić z siebie prostaka, pomyśl, że ktoś to już policzył...


A co do fachowości Viessmana w rekuperacji.... kupujesz produkt innego producenta, oklejony logiem Vieśka i przez to jest lepszy ?



:welcome:[

a więc...
Wybacz ze zaczynam od pytania ale spokoju mi to nie daje.... czy ja napisałem coś o jakimś ataku ? :) Widzisz coś czego nie ma ?
Widocznie głodnemu chleb na myśli.. a moze ty nie potrafisz prowadzć jakiekolwiek rozmowy bez myslenia o atakowaniu tudzież wcielania tych zamysłów w zycie? Nie wiem - pytam.
Skoro o niczym takim nie wspomniałem to (nie)stety nie moge go wskazać. Rozumiem że widzisz to co chcesz zoabczyc (ZNOWU???) .. no ale bez przesady...




Dziękuję ci za wyliczenia.. dają do myslenia... à propos ktoś juz to kiedys policzył? gdzies tu na tym forum?? Doprawdy ?? Pitolisz panocku :D
Jak na razie nie robi na mnie wrazenie stwierdzenie ze produkt A ma 2 lata gwaranacji a produkt B na 5 lat gwaranacji. Dlaczego ? Takie oto porównanie - Kia ma 7 lat rzekomej gwaranacji a Toyota 2 lub 3 ale to Toyota jest liderem niezawodnościi. :yes:
Rozeznam sie jeszcze w kwestii warunków gwararacjio włocha i niemca - mogą z tego wyniknąc ciekawe wnioski.


Myslę, że rozpoczynając sowje zdanie (wypowiedź) od dowodu i przechodząc od dowodu do tezy (a nie na odwrót) twoje wypowiedzi spotkają się z cieplejszym - nie tylko moim - przyjęciem


Co do rekuperacji widze ze dostrzegasz gdzieś słowa ktorych sens wskazuje iz to rekuperatory Viessmanna maja byc lepsze od innych. Nie wiem kto takie słowa lub im podobne napisał. Nie sądze jednak bym był to ja.
Aha co do rekuperatorów.. jakie masz zdanie specu na temat AERIS 350 LUXE VV ? To numer 2.na liscie rozważanych. :)


PS
5 letnia gwaranacje maja kotły Immergas.. Wiesz może u nich kosztuje coroczny przegląd ? - który jak wiesz musi byc dokonywany oczywiscie na koszt użytkownika przez Autoryzowany serwis by tej gwarancji nie stacić bo by była... wspomniana wcześniej katastrofa..

Aha.. czy w przypadku założmy rzekomo "włoskiego" Immergasa wszystkie cześci są objęte tak bardzo zachwalaną 5 letnia gwaranacją ? Czy tez pod tym wzgledem kotły tej firmy skojarzyc mozna z samochodami marki KIA ktore jak wiadome maja az "7-letnią gwarancję" ale tylko na wybrane (jak by nie bylło najtrwalsze) podzespoły?

Niewątpliwie twoje wnioski dotyczace mojej kariery na forum sa błędne.. Ale fakt jest faktem nieco nadpobudliwie reaguję na personalne wycieczki wszelkiej maści. Ale żeby od razu pisać ze to moja domena.. no nie przesadzaj.. :) :)


Coś tam ględziłes o obrazaniu..
Poki co to twoja ostatnia odpwiedz na moj post jest pełan epitetów pod moim adresem.. no ale (jak to mawiają) swój swego zawsze pozna - wiesz jak jest....

Tobie wiele rzeczy sie moze nie podobać... ot chocby moje reakcje na "specyficzne" wypowiedzi pewnych uzywkoników. I dobrze..
Tak jak mi sie nie podoba, iz na pytanie czy ktoś ma i uzytkuje konkretny model pieca Viessmanan zaczyna sie zbiorowy bełkot o rzekomym jego reklamowaniu..
Padają tu nazwy wielu piecy.. niektore po kilkanascie czy tez kilkadziesiąt razy.. i jakos nikomu to nie przeszkadzało.. Przedszkolaki sie obudzily jak padła nazwa Viessmann. Zadziwiające.. Nieprawdaż?
A później taki na przyklad montixe jest zdziwiony faktem ze dostrzegłem sens by odpowiadac na jego bełkot którego sens jak na razie za tylko on sam :) :bash: ehh

Niewątpliwie (jak przypuszczam) łączy nas jedno - ty, to co mi sie nie podoba i ja, to co sie tobie nie podoba, mamy w tym samym miejscu (kulturalnie i tematycznie nazwijmy to miejsce "kotłem").

:eek:

Pozdrav

fotohobby
12-01-2016, 23:57
Zwracając się po raz pierwszy do Ciebie na pewno nie zwróciłem się AD PERSONAM, co mi zarzuciłeś...
Liczę że wiesz, co ten zwrot oznacza.
Nie wskazałeś też fragmentu, w którym piszę "bełkotliwie" - co również mi zarzuciłeś.

Jeśli stawiam jakąś tezę, to mam ją zawsze popartą dowodami. Jeśli w nią nie wierzyłeś, mogłeś poprosić o wyliczenia nieco uprzejmiej.
I tak, już kilka razy było to już tu wyliczane (szczególnie, jak wpadł jakiś oszołom od ATAGa), że nawet jeśli tańszy kocioł miał się rozlecieć w połowie okresu użytkowania i trzeba było kupić nowy, to i tak użytkownik jest do przodu.

Przegląd w Immergasie w MOJEJ okolicy kosztuje 180zł. Zapytaj za ile przyjedzie Viessman. Czy zrobia Ci gratisowe pierwsze uruchomienie i ustawienie parametrów pracy kotła ?

Niezależnie, czy kocioł będzie na gwarancji, czy po niej będę robił przegląd, bo znamionową sprawność kocioł osiąga tylko przy wyczyszczonym wymienniku.

Warunki są tu:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjVgtS4raXKAhUl_HIKHWAND5IQFggfMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.immergas.com.pl%2FProdukty%2C 1957%2FKARTA_GWARANCYJNA_KOTLA_KONDENSACYJNEGO_PDF&usg=AFQjCNG_BTRY5CfLNS5IiuwWEg32dmQUUg&sig2=9M9eftJzXoj_tklF7t2MSw&cad=rja


Mnie tam nazwa Viessmann wisi i powiewa. Kojarzy mi się trochę ze strzyżeniem :)
Bo ja rozumiem, że można zapłącić więcej pieniędzy za samochód (markę) bo on może mieć niezaprzeczalnie więcej zalet, niż tańszy odpowiednik mniej renomowanego producenta...
Ale za kocioł, który nie da NIC więcej, NIC lepiej i choć jest 3x droższy, to nie ma żadnej gwarancji, że będzie 3x trwalszy ?
TO jest strzyżenie.

zbigor
13-01-2016, 00:35
Aha.. czy w przypadku założmy rzekomo "włoskiego" Immergasa wszystkie cześci są objęte tak bardzo zachwalaną 5 letnia gwaranacją ? Czy tez pod tym wzgledem kotły tej firmy skojarzyc mozna z samochodami marki KIA ktore jak wiadome maja az "7-letnią gwarancję" ale tylko na wybrane (jak by nie bylło najtrwalsze) podzespoły?

Immergas ma dobrą gwarancję. I IMHO uczciwie i prosto napisaną.
60 miesięcy bez wskazywana ze na przykład wymiennik tyle, a elektronika tyle.
Dlatego mimo, że staram sie wspierac i kupować polskie produkty ( Termet) Immergas to jeden z moich faworytów bo nie trzeba dopłacać za gwarancję tak jak w Vaillancie.
Nie ma co porównywać do KIA gdzie 7 lat to masz ale na ... blok silnika :D
A jak istotna jest gwarancja przekonał sie ostatnio mój kuzyn u ktorego padła pompa tuż po skończeniu 2 letniej gwarancji. 1,2 kPLN poszłooooo.

Karenz
13-01-2016, 01:32
Czym się różni
VICTRIX X 24 2 I (http://www.immergas.com.pl/Produkty,1892/VICTRIX_X_24_2_I)
VICTRIX 20 X TT 1E (http://www.immergas.com.pl/Produkty,1958/VICTRIX_20_X_TT_1E)
VICTRIX 20 X TT 2 ERP (http://www.immergas.com.pl/Produkty,5537/VICTRIX_20_X_TT_2_ErP)
oprócz tego że ten 1 ma 24 kW a nie 20

zbigor
13-01-2016, 07:03
3. w stosunku do 2 jest oszczędniejszy w zużyciu prądu i ma mocniejszą pompę

open11
13-01-2016, 07:24
Dodatkowo - seria TT ma inny wymiennik aluminiowo-magnezowo-krzemowy, zamiast Inoxa.
Gdy szukałem dla siebie kotła to czytałem opinie, że ten pierwszy obrasta z czasem jakimś nalotem, który ciężko się usuwa. Na ile to prawda to nie wiem, zamówiłem x24 2I i przestałem się tym interesować.

Aha - i jeszcze jedna kwestia - zwróć uwagę na sprawność. Nie wiem na ile to prawda, na ile błąd w druku / tłumaczeniu instrukcji ale X24 większą sprawność osiąga przy obciążeniu nominalnym, a TT przy minimalnym. Nie znalazłem nigdzie wytłumaczenia tego, a polski serwis nie raczył mi odpisać na emaila z wytłumaczeniem....

cactus
13-01-2016, 07:56
Panowie jestem zielony w temacie. Instalator namawial mnie na kociol Viessmann za okolo 10tyś dwufunkcyjny kondensacyjny. Do tego dodatkowa pompa i sprzęgło, tajemniczy dopisek "komin" w wycenie i zrobiło sie prawie 15tyś za samą "kotłownie" która zajmuje pol m2 w łazience. Dlatego zacząłem sie interesować tematem i trafiłem na ten wątek gdzie polecacie kotły nawet takie poniżej 4tyś. Może mnie ktoś oświecić czy warto pchać się w kotły dwufunkcyjne czy lepiej jedno i ten zasobnik? W domku (90m2 mieszkalnego) jest jedna duża łazienka, będą mieszkały 4 osoby (dwa maluszki). Centralne na całości podłogówka, może jeden grzejnik drabinkowy w łazience ale tylko jeśli nie podniesie to znacznie kosztów - instalator coś przebąkiwał o spotej dopłacie za to bo niby potrzebny dodatkowy sprzęt jeśli chce grzejnik. Ciekawie wyglądają linkowane tu kotły Immergas, szczegolnie kusi 5 lat gwarancji. W projkecie instalacji grzewczej którą dostałem gratis z projektem domu jest piec dwufunkcyjny kondensacyjny firmy na B za 13tyś.... o mocy 24 KW. Wydaje mi sie to za dużo...
Całościowo podłogówkę z kotłownią i kawałkiem instalacji gazowej wyceniono mi na 29tys, wydaje mi sie b. drogo.

zbigor
13-01-2016, 08:18
Do 90m2 spokojnie wystarczy kocioł 12kW. I koniecznie zasobnik a nie kocioł 2-funkcyjny. Tym bardziej że są 2 maluszki. Przy kąpieli dziecka potrzebujesz czasami bardzo mały strumień wody a to trudne dla kotła 2-funkcyjnego.
Moc kotła 24kW którą masz w projekcie jest dobrana prawidłowo bo to kocioł 2-funkcyjny i musi miec dużo kW by przepływowo ogrzać wodę.
Grzejnik drabinkowy w łazience zrób na powrocie z podłogówki. Będzie letni a nie gorący ale nie poniesiesz dodatkowych kosztów bo będzie tylko jeden obieg .
Do 90m2 nie potrzebujesz sprzęgła jeśli wszystko będzie na 1 obiegu. Pompa z kotła to pociągnie.
Proponuję zmienić instalatora na takiego który ma w ofercie kotły innych marek.

franco78
13-01-2016, 10:12
@cactus
Ja proponuję drabinkę zrobić jako osobny obwód i podpiąć ją do rozdzielacza - zasze możesz ją odciąć od ogrzewania, włączyć kiedy chcesz, regulować przepływ...
Oczywiście Twoją instalację pociągnie pompa w kotle - nie ma ŻADNEJ potrzeby aby instalować dodatkowe pompy i sprzęgła - nie daj sobie tego wcisnąć. Jaki bieg pompy będzie potrzebny, to wyjdzie w praniu.
Polecam też zasobnik jak kolega wyżej.
Wtedy oczywiście kocioł 12-14 KW z jak najmniejszą mocą minimalną:)
Pozdro

forscher
13-01-2016, 11:37
żeby mi nie uciekło


http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/program-wydluzonej-gwarancji.html


http://www.viessmann.zgora.pl/wp-content/uploads/program-przedluzonej-gwarancji.jpg


PS to tak w ramach dokladniejszego przygladania się gwaranacjom... o tkórym mowa w poprzedniej wypowedzi


PS2
no i cholera wygląda na to, że całą powyższą symulację opłacalności z trudem kleconą przez kolegę fotohobby, jego wywody na temat tego co sie rozleci co sie nie rozleci i kiedy sie rozleci i ile to trzeba bedzie wydać na nowe częsci trafił tak zwany szlag.
bywa...
No a jeżeli nie to będziee ona wymagała spooorej korekty..

Czyżby przepowiednie "katastrofy" spowodowanej wcześneijszym klapnięciem urządzenia Viessmanna w połaczaeniu z drogimi czesciami miały się nie sprawdzić??


Nie ważne. Czasami jednak warto sprawdzić informacje, przed wywieszeniem ich na sztandarach.

Miłego dnia.


POZDRAV

MarysiaMarysia
13-01-2016, 11:51
żeby mi nie uciekło


http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/program-wydluzonej-gwarancji.html


A jaki jest koszt takiej przedłużonej gwarancji? Mam ich kocioł.

forscher
13-01-2016, 11:58
A jaki jest koszt takiej przedłużonej gwarancji? Mam ich kocioł.

tego niestety nie wiem.. ale informacje taką uzyskasz na pewno w pierwszym lepszym salonie Viessmanna. A takowe znaleźć nie jest trudno. Wszak do Niemiec jest bliżej niz do Włoch.
:D


PS koszt na pewno mały nie bedzie.. strzelam ze bedize to okolo 700 - 800 za przedluzenie na 3 lata.
czyli jakies 22 - 23 pln na miesiac..
Wiecej razej to nie powinno kosztować.
Viessmann ma kotłu o róznym stopniu skomplkowania dlatego penwie opłatqa bedzie rozna dla roznych kotłow objetych możliwościa przedłużenia gwaranacji.. Tak robi wiele niemeickich firm. Zdziwiłbym sie gdyby było inaczej.



Przyjdize czas decydowania i zakupu to przysiądę do tematu jeszcze dokładniej.


Pozdrav

fotohobby
13-01-2016, 12:11
żeby mi nie uciekło


http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/program-wydluzonej-gwarancji.html


http://www.viessmann.zgora.pl/wp-content/uploads/program-przedluzonej-gwarancji.jpg


PS to tak w ramach dokladniejszego przygladania się gwaranacjom... o tkórym mowa w poprzedniej wypowedzi


PS2
no i cholera wygląda na to, że całą powyższą symulację opłacalności z trudem kleconą przez kolegę fotohobby, jego wywody na temat tego co sie rozleci co sie nie rozleci i kiedy sie rozleci i ile to trzeba bedzie wydać na nowe częsci trafił tak zwany szlag.
bywa...
No a jeżeli nie to będziee ona wymagała spooorej korekty..

Czyżby przepowiednie "katastrofy" spowodowanej wcześneijszym klapnięciem urządzenia Viessmanna w połaczaeniu z drogimi czesciami miały się nie sprawdzić??


Nie ważne. Czasami jednak warto sprawdzić informacje, przed wywieszeniem ich na sztandarach.

Miłego dnia.


POZDRAV

Widzisz, własnie dałeś popis swojej prostackiej złośliwości...

Bo niby dlaczego napisałeś:

powyższą symulację opłacalności z trudem kleconą przez kolegę fotohobby

?

Dla twojej wiadomości : ani "z trudem", ani "klecona"

I nie wiem, co niby ta gwarancja zmienia, jesli, jak piszesz trzeba za nią zapłacić 600-800 ?
Ja przypominam przyjąłem koszt napraw na przez 10 lat po gwarancji 1200zl

Ale dobrze przyjmuje wiec 700zl za gwarancję + 500 zł za naprawy przez pozostałe 7 lat .

Coś się zmienia ?
Bo musisz ZAPŁACIĆ za gwarancję ?

Ty to sie naprawdę idealnie nadajesz do tego, co robi Viessmann...

MarysiaMarysia
13-01-2016, 12:24
mój kocioł to koszt 750 zł za przedłużenie gwarancji. Można rozłożyć na raty 3 x 260 zł. Do tego dochodzi koszt przeglądu 320 zł netto.

forscher
13-01-2016, 12:29
mój kocioł to koszt 750 zł za przedłużenie gwarancji. Można rozłożyć na raty 3 x 260 zł. Do tego dochodzi koszt przeglądu 320 zł netto.

wiec sie pewnie niezbyt kalkuluje mając na względize wspomnianą wcześniej z trudem kleconą symulację.

A jaki masz koocioł? 222 F? czy 300 W ?

grzeniu666
13-01-2016, 12:30
Przyjdize czas decydowania i zakupu to przysiądę do tematu jeszcze dokładniej.

:D

MarysiaMarysia
13-01-2016, 12:34
wiec sie pewnie niezbyt kalkuluje mając na względize wspomnianą wcześniej z trudem kleconą symulację.

A jaki masz koocioł? 222 f? Czy 300 w ?

222-w

franco78
13-01-2016, 12:35
To ja jeszcze dorzuce swoje 3 grosze na temat Buderusa
http://www.buderus.pl/o-nas/serwis/gwarancja-na-urzadzenia.html
Gwarancja podstawowa 2 lata od pierwszego uruchomienia a potem można wydłużać co roku do 5 lat.
Nie znam jeszcze kosztów, ale chyba zaraz zadzwonię i się dowiem ... ;)
Użytkuję z powodzeniem wesję 2,9-14kW.

Edit:
Koszt serwisu ok. 200zł + przedłużenie gwarancji 80zł/rok

cactus
13-01-2016, 12:46
Franco i Zbigor dzięki za porady.
Tak tez myślałem że ta pompa i sprzęgło dodatkowe dane sa na wyrost.
Mam jeszcze pytanko o sterowanie. Czy do tego Immergas można dobrać jakis nowoczesny sterownik? Niekoniecznie musze mieć sterowanie przez smartfona itd ale chce znać mozliwości tego kotła. Będzie mozliwosc sterowania kazdego pomieszczenia z osobna czy to juz bardziej zależy od struktury całego CO a nie samego pieca ?

fotohobby
13-01-2016, 13:14
wiec sie pewnie niezbyt kalkuluje mając na względize wspomnianą wcześniej z trudem kleconą symulację.

A jaki masz koocioł? 222 F? czy 300 W ?

Jakby nie ta "z trudem klecona symulacja" to nadal byłbyś jak dziecko we mgle i miał zerowe pojęcie co sie kalkuluje, co nie :)
Polecam się na przyszłosc, jakbyś znów miał problem z prostymi obliczeniami.

franco78
13-01-2016, 13:14
@cactus
W wersji ekonomiczneji najprostszej masz sterowanie w rozdzielaczu na rotametrach - regulujesz przepływy w pętlach (temperaturę pętli) czyli temperaturę podłogi (pomieszczenia). Często robi się to raz a dobrze i tak się zostawia. W niedużym domu i przy podłogówce moim zdaniem bez sensu ładować się w siłowniki , temostaty itp...

cactus
13-01-2016, 13:29
Ale rozumiem że pozostaje mozliwosc regulowania tego całosciwo ? I czy żeby przesterowac przepływomierze musze wzywac serwisanta czy mogę się bawić sam ?

zbigor
13-01-2016, 13:32
Czy do tego Immergas można dobrać jakis nowoczesny sterownik? Niekoniecznie musze mieć sterowanie przez smartfona itd ale chce znać mozliwości tego kotła. Będzie mozliwosc sterowania kazdego pomieszczenia z osobna czy to juz bardziej zależy od struktury całego CO a nie samego pieca ?
Sterownik Immergas CAR w zupełności wystarczy.
Co do sterowania temperaturą pomieszczeń to tak jak napisał mój poprzednik powinno wystarczyć ustawienie przepływu na rotametrach.
Możesz sie i miesiąc z tym bawić ale dasz radę.
Ale możesz zrobić tak jak ja. Tzn podciągnij do rozdzielaczy prąd żebyś w razie czego miał możliwość ich zasilenia.
Gdy zdecydujesz że jednak chcesz sterować każdym pomieszczeniem z osobna to wtedy zmieniasz osprzęt rozdzielaczy na odpowiedni dajesz bezprzewodowe regulatory w pokojach i gotowe.
Jednak sens takiej regulacji przy bezwłądności podłogówki jest wątpliwy.

Karenz
13-01-2016, 14:45
Dodatkowo - seria TT ma inny wymiennik aluminiowo-magnezowo-krzemowy, zamiast Inoxa.
Gdy szukałem dla siebie kotła to czytałem opinie, że ten pierwszy obrasta z czasem jakimś nalotem, który ciężko się usuwa. Na ile to prawda to nie wiem, zamówiłem x24 2I i przestałem się tym interesować.

Aha - i jeszcze jedna kwestia - zwróć uwagę na sprawność. Nie wiem na ile to prawda, na ile błąd w druku / tłumaczeniu instrukcji ale X24 większą sprawność osiąga przy obciążeniu nominalnym, a TT przy minimalnym. Nie znalazłem nigdzie wytłumaczenia tego, a polski serwis nie raczył mi odpisać na emaila z wytłumaczeniem....

Mi te 20 kW wystarczy w zupełności czyli wersja TT jest lepsza od x24
ERP to wersja z oszczędniejszą pompą tak ?

zbigor
13-01-2016, 14:54
Mi te 20 kW wystarczy w zupełności czyli wersja TT jest lepsza od x24
ERP to wersja z oszczędniejszą pompą tak ?
Słabo szukasz...
http://technika-grzewcza.eu/victrix-x-24-2l-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny-autoryzowany-partner-firmy-immergas-koszulka-firmowa-wysylka-gratis-duplikat-1.html

Karenz
13-01-2016, 15:23
Potem to znalazłem
warto brać z tą pompą ERP ?

montixe
13-01-2016, 15:47
Potem to znalazłem
warto brać z tą pompą ERP ?
Myślę że warto. Pompa ma kilka możliwości ustawień istotnych w użytkowaniu.
Na potrzeby CO wybierasz sobie ustawienie wg preferencji i wymogów układu gdzie nie zawsze jest potrzebna max wydajność, a na potrzeby CWU jest tylko opcja maksymalnej wydajności dzięki temu zasobnik szybko nagrzewa.
Dla przykładu powiem, że jedno z ustawień na CO jest ustawienie pompy, której zadaniem jest stałe utrzymywanie określonej przez ciebie dT (różnica temp.między zasilaniem i powrotem,-instr.str19)

Karenz
13-01-2016, 16:48
ok a zasobnik ERP ?
http://www.immergas.com.pl/Produkty,5676/ZASOBNIK_UB_INOX_80_ErP
z parametrów wszystko to samo co normalny
http://www.immergas.com.pl/Produkty,2236/ZASOBNIK_UB_INOX_80_2

Karenz
16-01-2016, 12:30
Zmieści się piec z zasobnikiem do berlingo ?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Citroën_Berlingo_I_Vorfacelift_front.jpg
mogę zasobnik na drugie auto dać

wg39070
16-01-2016, 14:52
Zmieści się piec z zasobnikiem do berlingo ?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Citroën_Berlingo_I_Vorfacelift_front.jpg
mogę zasobnik na drugie auto dać

Bardzo prymitywna reklama Citroëna (do tego starego).

fotohobby
16-01-2016, 15:09
Jesli stary to po co reklamować ?

@Karenz:
Oczywiście, że się zmieści, ja wiozłem kocioł z zasobnikiem 100l w kombi.

zbigor
16-01-2016, 16:25
Bardzo prymitywna reklama Citroëna (do tego starego).
Nie rozumiem odo czego pijesz z tą reklamą.
Nie każdy musi wiedzieć jak wygląda berlingo i nie każdemu chce sie szukać. Taka fotka to ułatwienie .

Karenz
16-01-2016, 21:18
To dobrze gość w sklepie twierdził że nie więc zacząłem się zastanawiać jak to wielkie jest skoro nie wchodzi do mojego woła roboczego gdzie wejdzie euro paleta
A skoro ma być to reklama to , pali 8 ropy , nagrzewa się 10 km do 90 C i ciągle zimno w środku , silnik 1.9 D .


Mam dylemat z obliczeń mam wynika że max zapotrzebowanie na ciepło 11,9 kW przy -20
brać piec 12 kW z modulacją od 1,9 czy 20 z modulacją od 3 ?
12 raczej nie da rady wody zagrzać a obliczenia zawsze mogą się mylić

Aktualny piec 24 kW z modulacją od 8,5 pracuje co 3-4 godziny na 10 min na najniższym palniku .
Woda krąży w układzie jeszcze 15 min po wyłączaniu palnika

zbigor
16-01-2016, 21:41
Mam dylemat z obliczeń mam wynika że max zapotrzebowanie na ciepło 11,9 kW przy -20
brać piec 12 kW z modulacją od 1,9 czy 20 z modulacją od 3 ?
Mam taki sam dylemat. Zapotrzebowanie 12 kW.
Dla mnie oba wybory są dobre.
Przy kotle 12kW jak będzie -20 to najwyżej w garażu zrobię chłodniej by odciążyć kocioł albo na 2-3 dni w roku włączę elektryczny piecyk akumulacyjny
50 zł więcej za prąd to nie jest jakiś dramat.
Zawsze mogę też napalić w kominku albo zmniejszyć wymianę powietrza w rekuperatorze. Ta zawsze mniejsze straty ciepła.
Przy kotle 20kW nie muszę nic z powyższego robić a różnica w modulacji ok 1kW nie jest jakoś istotnie duża.
I ten wybór do mnie bardziej przemawia.

Karenz
16-01-2016, 21:53
Do mnie przemawia grzanie wody .
również mam kominek który w razie czego pójdzie w ruch lub nawet odetnę połowę domu.

Niby 1 kW to specjalnie nie dużo ale to na najniższych mocach piec zwykle pracuje

zbigor
16-01-2016, 22:19
Ok ale czy osiągniesz przez to jakieś istotne korzyści.
Różnica w taktowaniu będzie ale czy przełoży sie to na mierzalną oszczędność gazu?
Mam wrażenie że portfel tego nie odczuje. A wygoda z wiekszej mocy do grzania CWU jest chyba warta zastanowienia.
Podobnie jak Ty biję się z myślami.
2 miesiące temu za faworyta miałem Termet Gold 2,2-20KW
Teraz jest Immergas bo 5 lat gwarancji i chyba jednak 20kW

Karenz
17-01-2016, 08:08
Immergas 20 ma większą sprawność przy niższej modulacji bo 108,6 % przy min i 101,2 %przy max mocy
Termet nie podaje przy jakich mocach jak wypada sprawność do tego zastanawiające jest że część osób pisze że ten piec modoluje od 3 kW a nie jak podaje producent od 2,2

Jedyny plus termetu to części zapasowe

Vistolio
17-01-2016, 08:25
Immergas 20 ma większą sprawność przy niższej modulacji bo 108,6 % przy min i 101,2 %przy max mocy
Termet nie podaje przy jakich mocach jak wypada sprawność do tego zastanawiające jest że część osób pisze że ten piec modoluje od 3 kW a nie jak podaje producent od 2,2

Jedyny plus termetu to części zapasowe



W dzisiejszej dobie budowych nowych budynku moc kotla nie tyle budynek okresla co wybiera sie moc kotla pod CWU. Jezeli CWU ma byc bez magazynu wody to powinien byc 24Kw zas jezeli zastosujemy juz magazyn wody wtedy mozemy dobrac piec do domu i to jest najlepsze rozwiazanie.

Ja przy powierzchni do ogrzania 230m2 i pelnej podlogowce mam kociol 1,8 KW - 15,2 KW

Karenz
17-01-2016, 09:44
A jaki to piec ?
bo również mam 240 m2 do ogrzania
zasobnik 80

zbigor
17-01-2016, 09:50
zastanawiające jest że część osób pisze że ten piec modoluje od 3 kW a nie jak podaje producent od 2,2
Jedyny plus termetu to części zapasowe
ZTCW wynika to ze zmiany w palniku w Goldzie. W pierwszych wersjach modulował 15-100%
teraz moduluje 11-100% . Stąd 2,2 kW. Można to też zauważyć w podawanej konsumpcji gazu. W pierwszych wersjach minimum zużycia na godzinę to 1,4m3 a obecnie 1,3 m3
Termet nie podaje sprawności minimalnej ale skoro 107,5 % jest przy częściowym obciążeniu to przy minimalnym może być tylko lepiej. Myślę że będzie na poziomie Immergasa.

Ewentualna różnica w sprawności na poziomie 1 % to jakieś 40-50 zł rocznie. Nie biorę tego pod uwagę.
Dla mnie jedyny plus Immergasa w stosunku do Termeta to 5 lat gwarancji. I to chyba zdecyduje o wyborze.

Vistolio
17-01-2016, 17:20
A jaki to piec ?
bo również mam 240 m2 do ogrzania
zasobnik 80




Witam w swoim domku mam piecyk Wolf CGB 2 14KW + osobno zbiornik 300 l z dwoma wezownicami

Dzis rano zerknelem na zuzycie gazu i wyszlo 8 metrow na CO i CWU na 24 godziny

Karenz
17-01-2016, 21:43
chyba litrów 8 to nieźle
ja 12

Vistolio
17-01-2016, 21:47
chyba litrów 8 to nieźle
ja 12

8 metrow (8m3) a nie litrow :)

RAPczyn
18-01-2016, 08:57
... W pierwszych wersjach minimum chyba chodziło o maksymalne zużycie
zużycia na godzinę to 1,4m3 a obecnie 1,3 m3
Termet nie podaje sprawności minimalnej ale skoro 107,5 % jest przy częściowym obciążeniu to przy minimalnym może być tylko lepiej. Myślę że będzie na poziomie Immergasa.

Częściowe obciążenie jest właśnie przy minimalnej mocy.

Dwa miesiące temu dobiłem kotłem na mocy minimalnej do 110,8%.

Karenz
20-01-2016, 09:50
Wato kupować systemy kominowe dostarczane przez producenta pieca ?
czy można kupić takie jakie zaleci instalator ?
w ścianie mam teraz 100 klasówka więc będzie rura 65 + 2 kolanka i daszek

zbigor
20-01-2016, 10:16
Bierz to co ma instalator. Mają najczęściej tańsze kominy niż producent. Ja też miałem kwasówkę, instalator kupił do niej wkład i kompletne podejście pod kocioł. Niektórzy producenci (Vaillant) dają np kominy z plastiku :jawdrop:

zbigor
20-01-2016, 10:21
chyba chodziło o maksymalne zużycie

Termet w dokumentacji ma napisane ze to zuzycie jest liczone dla sredniej arytmetycznej mocy max i min:jawdrop:
Masz rację że te 107,5 % to max sprawnosć.:yes:
Wiem też że moc minimalna 3kW jest zwiazana ze zmianą wentylatora i jest to w NOWSZYCH kotłach. W starszych Goldach był inny wentylator i 2,2kW mocy minimalnej. To info z fabryki

Rysiekkk80
20-01-2016, 11:20
Witam,
czy istnieje możliwość zdalnej (przez internet) zmiany ustawień takiego zestawu: Vaillant VC 206/5-5 + VIH R 150 + calorMATIC 470 ?
google wyrzucają zdawkowe info typu: VR 900, vrnetDIALOG...
ale żadnych konkretów :(

Będę dzwięczny za info :)

MagPio
28-01-2016, 18:38
Witam,
Jestem przed wyborem kotła jedno funkcyjnego z zasobnikiem 160L wybór padł na Victrix.
Mam pytanie, który model wybrać.
Dom 100% podłogówka160m2, 19 pętli w tym dwie drabinki w łazienkach na dwóch rozdzielaczach9/10, ogólnie 1150mb pex16
Który model wybrać tak żeby nie trzeba było zakładać dodatkowej pompy, czy da radę VITRIX X 24 2 I starszy model, a możę VICTRIX 20 X TT 2 ErP ten nowszy. Czy warto brać czujnik pogodowy zewnętrzny?
Sprzedawca sugerował VICTRIX X 24 2 I ale z tego co wiem to te kotły wyszły z produkcji ze względu normy energooszczędności i obawiam się ze porostu czyszczą magazyny. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam

zbigor
28-01-2016, 19:07
Pogodówkę zawsze warto brać.
Co do pompy to odpowiedź masz w projekcie podłogówki.
U mnie jest potrzebna pompa H=31kPA i wydajności 0,9 litra/s wiec pompa z kotła nie wydoli. Ale mam wiecej obwodów i wiecej pexa.

U Ciebie może dać radę bo ZTCP to w Vitrixach 2 ERP jest dosć mocna elektroniczna pompa.

MagPio
28-01-2016, 20:15
Mam w projekcie 19 pętli, każdy z nich powininna mieć przepływ rzędu 1,5l/minutę.
Czyli potrzebuje przepływ rzędu 1710 l/h przy ciśnieniu 30kPa.

wg39070
28-01-2016, 20:38
Witam,
Jestem przed wyborem kotła jedno funkcyjnego z zasobnikiem 160L wybór padł na Victrix.
Mam pytanie, który model wybrać.
Dom 100% podłogówka160m2, 19 pętli w tym dwie drabinki w łazienkach na dwóch rozdzielaczach9/10, ogólnie 1150mb pex16
Który model wybrać tak żeby nie trzeba było zakładać dodatkowej pompy, czy da radę VITRIX X 24 2 I starszy model, a możę VICTRIX 20 X TT 2 ErP ten nowszy. Czy warto brać czujnik pogodowy zewnętrzny?
Sprzedawca sugerował VICTRIX X 24 2 I ale z tego co wiem to te kotły wyszły z produkcji ze względu normy energooszczędności i obawiam się ze porostu czyszczą magazyny. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam

Przy ciut większym metrażu, też 100% podłogówki planuję (już postanowione) Victrix 12 ERP. Co do czujnika to zacznę od pokojowego Tybox 137, a jak się nie sprawdzi to kupię pogodowy. Szczerze mówiąc to wolałbym tylko pokojowy. Pozdrawiam.

zbigor
28-01-2016, 21:31
Pompa w Victrix 20 X TT 2 ERP ma ZTCP wydajność ok 1400 litrów dla 30 kPa. Dokładne dane są w dokumentacji kotła. Sprawdzałem też w innych Victrixach o małych mocach i żaden nie miał mocniejszej pompy .
Teoretycznie jest za słaba. W praktyce powinna sobie poradzić. Ja bym w tym przypadku olał dodatkową pompę i sprzegło. W wyjątkowo mroźne dni wolałbym lekko podnieść Tz

montixe
28-01-2016, 21:52
Przy ciut większym metrażu, też 100% podłogówki planuję (już postanowione) Victrix 12 ERP. Co do czujnika to zacznę od pokojowego Tybox 137, a jak się nie sprawdzi to kupię pogodowy. Szczerze mówiąc to wolałbym tylko pokojowy. Pozdrawiam.

Ty ciągle swoje. Tłumaczyłem ci w temacie Victrixa, że Immergas nie ma czgos takiego jak sterownik pogodowy zintegrowany. Kup sobie Tybox 137, zrób sobie sam cz. pogodową (element i sposób masz podany w temacie) i to podpinasz do kotła a wtedy krzywe ustawiasz na kotle. Tylko nie zapomnij przed tynkami pociągnąć kabla 2x0,75 od kotła na ścianę północną lub północno-zachodnią na wys. 2,5-3m od gruntu. Pociągnij na wszelki wypadek również taki sam przewód do CARa, bo jak się kiedyś zdecydujesz na niego, to ten bezprzewodowy jest sporo droższy (prawie jeszcze raz tyle co przewodowy). Bez CAR pozbawiasz się przede wszystkim ustawień okien czasowych CWU i możliwości równoległego przesuwania krzywych. Druga sprawa, to CAR z cz. pogodową czy bez niej zawsze działa jako sterownik pokojowy. Rozumiesz? CAR to jest sterownik POKOJOWY a nie pogodowy

MagPio
28-01-2016, 22:10
Czy do kotłów victrix tt erp wymagana jest w układzie woda kotłowa, czy ma to wpływ na warunki gwarancji?
otrzymałem informację od dystrybutora ze jeśli woda ma nieprawidłowe parametry może być problem z uzyskaniem gwarancji.

montixe
29-01-2016, 08:31
Czy do kotłów victrix tt erp wymagana jest w układzie woda kotłowa, czy ma to wpływ na warunki gwarancji?
otrzymałem informację od dystrybutora ze jeśli woda ma nieprawidłowe parametry może być problem z uzyskaniem gwarancji.

zależy jak twarda woda jest w twoim wodociągu. Instr. poprzedniego modelu też wspomina o tym, ze jeśli twardość wody przekracza 25°f (14dH), należy ją uzdatnić za pomocą stacji uzdatniającej. Ja nic nie robiłem, napełniałem przez filtry, bezpośrednio z wodociągu. Serwisant nawet nie wspomniał o czyś takim podczas uruchamiania ani przeglądów. Właśnie mija mi 5-ty rok pracy kotła.
W nowej instr. jest to szerzej opisane, łącznie z tym, czego nie należny używać (paragraf 1.21 na str 18.). Instr. dostępna na stronie IMMERGASa.

wg39070
29-01-2016, 13:10
[QUOTE=montixe;7058629]Ty ciągle swoje. Tłumaczyłem ci w temacie Victrixa, że Immergas nie ma czgos takiego jak sterownik pogodowy zintegrowany. Kup sobie Tybox 137, zrób sobie sam cz. pogodową (element i sposób masz podany w temacie) i to podpinasz do kotła a wtedy krzywe ustawiasz na kotle. Tylko nie zapomnij przed tynkami pociągnąć kabla 2x0,75 od kotła na ścianę północną lub północno-zachodnią na wys. 2,5-3m od gruntu. Pociągnij na wszelki wypadek również taki sam przewód do CARa, bo jak się kiedyś zdecydujesz na niego, to ten bezprzewodowy jest sporo droższy (prawie jeszcze raz tyle co przewodowy). Bez CAR pozbawiasz się przede wszystkim ustawień okien czasowych CWU i możliwości równoległego przesuwania krzywych. Druga sprawa, to CAR z cz. pogodową czy bez niej zawsze działa jako sterownik pokojowy. Rozumiesz? CAR to jest sterownik POKOJOWY a nie pogodowy[/QUOTE

Pisząc o pogodówce mam na myśli dedykowany sterownik CAR V2 z sondą w zestawie. I po podłączeniu przejmuje funkcje sterowania kotłem.

genezyp
29-01-2016, 16:39
Mam taki zestaw. Działa aktualnie jako drogi sterownik on/off. Modulacja w CAR v2 nie sprawdza się zbytnio. Przydaje się jedynie do nastawiania godzin grzania CWU. Dzisiaj chyba zrobiłbym czujkę na zewnątrz i podpiął do kotła.

wg39070
29-01-2016, 19:04
Mam taki zestaw. Działa aktualnie jako drogi sterownik on/off. Modulacja w CAR v2 nie sprawdza się zbytnio. Przydaje się jedynie do nastawiania godzin grzania CWU. Dzisiaj chyba zrobiłbym czujkę na zewnątrz i podpiął do kotła.

Czyli jak wg Ciebie? Tybox 137 plus czujka na zewnątrz?

genezyp
29-01-2016, 22:07
A CWU chcesz grzać non stop czy w określonych godzinach? Podpowiem, że kocioł dogrzewa bojler jeśli temp. spadnie o 10 poniżej zadanej (domyślnie) lub opcjonalnie o 7 (w tym programie znowu nie dogrzewa do zadanej tylko kończy 0 3 albo 4 stopnie poniżej zadanej). Bo Tybox znowu nie ma opcji ustawiania godzin dla CWU (czyli grzałbyś non stop). 137 jest dodatkowo bezprzewodowy (wyższa cena). Model 117 jest pół tańszy a oferuje to samo.

montixe
29-01-2016, 22:58
A CWU chcesz grzać non stop czy w określonych godzinach? Podpowiem, że kocioł dogrzewa bojler jeśli temp. spadnie o 10 poniżej zadanej (domyślnie) lub opcjonalnie o 7 (w tym programie znowu nie dogrzewa do zadanej tylko kończy 0 3 albo 4 stopnie poniżej zadanej). Bo Tybox znowu nie ma opcji ustawiania godzin dla CWU (czyli grzałbyś non stop). 137 jest dodatkowo bezprzewodowy (wyższa cena). Model 117 jest pół tańszy a oferuje to samo.
To nie jest tak

montixe
29-01-2016, 22:59
A CWU chcesz grzać non stop czy w określonych godzinach? Podpowiem, że kocioł dogrzewa bojler jeśli temp. spadnie o 10 poniżej zadanej (domyślnie) lub opcjonalnie o 7 (w tym programie znowu nie dogrzewa do zadanej tylko kończy 0 3 albo 4 stopnie poniżej zadanej). Bo Tybox znowu nie ma opcji ustawiania godzin dla CWU (czyli grzałbyś non stop). 137 jest dodatkowo bezprzewodowy (wyższa cena). Model 117 jest pół tańszy a oferuje to samo.

Prawda jeśli chodzi o okna czasowe, ale z resztą zgodzić sie nie można. . Jak wezmiesz Tybox, to dla CWU Tylko nie masz okien czsowych, ale programy CWU i histerezę do nich przyposaną ustwiasz na kotle, bez względu na sterownik jaki posiadasz, a takze jeśli go nie posiadasz w ogóle.

genezyp
29-01-2016, 23:07
No a o czym ja pisze? Histereza to sprawa kotła. Miałem na myśli, że z Tybox nie ma możliwości ustawienia godzin grzania CWU.

Mi CAR przydaje się przy małym bojlerze (UBS 100), który mocno podgrzewam (55-60 stopni) dwa razy w ciągu doby, żeby dwie osoby mogły się wykąpać. Taki bojler szybko się wystudza i przy histerezie 10 stopni kocioł dogrzewałby bo go pewnie z 6 razy w ciągu doby. Dla mnie bez sensu jest dogrzewanie wody po tym jak już wszyscy są wykąpani i idą spać. Lepiej to zrobić z samego rana.
Teraz ciężko mi porównać która metoda ekonomiczniejsza, ale jak tylko skończy się senon grzewczy to to sprawdzę.

montixe
29-01-2016, 23:21
No a o czym ja pisze? Histereza to sprawa kotła. Miałem na myśli, że z Tybox nie ma możliwości ustawienia godzin grzania CWU.

Dobrze, dobrze, spokojnie, wszystko sie zgadza. Dla nas, użytkowników jest wszystko jasne i proste, jednak dla ludzi którzy dopiero chcą kupić albo zaczynają użytkowanie, pewne zagadnienia i nazewnictwa są nie jasne. I na to trzeba brać poprawkę. Mówiąc wiecej, Victrix daje możliwość wyboru nastaw również dla CWU, a wiele "super" "niemieckich" (z nazwy) marek nie oferuje tego w kotłach w tym przedziale cenowym

genezyp
29-01-2016, 23:29
Śmiem twierdzić, że okna czasowe dla CWU nie dadzą takiej oszczędności by skompensować koszt zakupu CAR v2. To jednak do sprawdzenia poza sezonem grzewczym.

montixe
29-01-2016, 23:39
Śmiem twierdzić, że okna czasowe dla CWU nie dadzą takiej oszczędności by skompensować koszt zakupu CAR v2. To jednak do sprawdzenia poza sezonem grzewczym.
Oczywiście, i bez przesady, każdemu według potrzeb . Ale, ..... nie mówimy tu przecież o tysiącach złotych. Nie wiem jak byłoby u mnie, gdybym nie kupił CARa, i ile bym zaoszczędził na CWU (raczej nic) , bo u mnie CWU, nie pracuje od tylko 24 do 5 rano (jest 5 osób w różnym wieku, różnym stylu życia) , jednak sa ludzie którzy grzeją zasobnik 2x na dobę przez 2 godziny i to im wystarcza i takie nastawy są im przydatne . Uważam także , ze wiecej do "gadania" w sprawie ekonomi(zużycie gazu) , ma czas cyrkulacji. Podsumowując jednak cenę dedykowanego CARa (przewodowego) i pozostałych sterowników dostępnych na rynku, jest to wydatek około +250PLN. Myślę, ze warto sie nad tym pochylić, jeśli chce sie sterować temp. pokojową, bo zyskuje się dodatkowe opcje, oraz nie trzeba biegać do kotłowni aby zmienić nastawy albo sprawdzić temperatury wewnętrzne /zewnętrzne, zasilania itd. .

JACUŚ
30-01-2016, 06:30
Witam
Jako że jeszcze nie mam pieca gazowego, ale się przymierzam, chciałbym się dowiedzieć czy też grzanie podłogi stałą temperaturą przez 24h, nie jest bardziej ekonomiczne ?
Pytam, dlatego że użytkuje piec na ekogroszek i z moich obserwacji u tak wynika.

wg39070
30-01-2016, 17:46
Oczywiście, i bez przesady, każdemu według potrzeb . Ale, ..... nie mówimy tu przecież o tysiącach złotych. Nie wiem jak byłoby u mnie, gdybym nie kupił CARa, i ile bym zaoszczędził na CWU (raczej nic) , bo u mnie CWU, nie pracuje od tylko 24 do 5 rano (jest 5 osób w różnym wieku, różnym stylu życia) , jednak sa ludzie którzy grzeją zasobnik 2x na dobę przez 2 godziny i to im wystarcza i takie nastawy są im przydatne . Uważam także , ze wiecej do "gadania" w sprawie ekonomi(zużycie gazu) , ma czas cyrkulacji. Podsumowując jednak cenę dedykowanego CARa (przewodowego) i pozostałych sterowników dostępnych na rynku, jest to wydatek około +250PLN. Myślę, ze warto sie nad tym pochylić, jeśli chce sie sterować temp. pokojową, bo zyskuje się dodatkowe opcje, oraz nie trzeba biegać do kotłowni aby zmienić nastawy albo sprawdzić temperatury wewnętrzne /zewnętrzne, zasilania itd. .

Powiem tak. Chciałbym po podłączeniu kotła zapomnieć o czymś takim jak czasowe dogrzewanie cwu. Woda dla mnie ma być ciepła o każdej porze doby. Moje rozumowanie jest takie: pobieram ciepłą wodę kiedy popadnie a kocioł ma ją dogrzać jeśli nastąpi określony spadek temperatury. Popraw mnie jeśli się mylę. Planuję zasobnik 160 litrów.

zbigor
30-01-2016, 18:13
Powiem tak. Chciałbym po podłączeniu kotła zapomnieć o czymś takim jak czasowe dogrzewanie cwu. Woda dla mnie ma być ciepła o każdej porze doby. Moje rozumowanie jest takie: pobieram ciepłą wodę kiedy popadnie a kocioł ma ją dogrzać jeśli nastąpi określony spadek temperatury. Popraw mnie jeśli się mylę. Planuję zasobnik 160 litrów.
Mam podobne zdanie. Straty postojowe kotła na poziomie 1-1,5 kWh/doba to nie jest coś z czym warto jakoś specjalnie walczyć. I tak będą występować. A ich zmniejszenie w nocy poprzez brak dogrzewania kotła da moze 2-3 zł oszczędnosci miesięcznie.
Bardziej istotny z punktu widzenia oszczędzania jest temat cyrkulacji CWU

montixe
30-01-2016, 18:41
Powiem tak. Chciałbym po podłączeniu kotła zapomnieć o czymś takim jak czasowe dogrzewanie cwu. Woda dla mnie ma być ciepła o każdej porze doby. Moje rozumowanie jest takie: pobieram ciepłą wodę kiedy popadnie a kocioł ma ją dogrzać jeśli nastąpi określony spadek temperatury. Popraw mnie jeśli się mylę. Planuję zasobnik 160 litrów.

Moim zdaniem, prawidłowe podejście do sprawy. Niektórzy jefnak szukają wszędzie oszczędności.
Ja tez nie jestem zwolennikiem narzucania sobie i innym domownikom sztywnych ram i wymuszania zminy trybu życia, doposowywania sie do domu.
Utrzymujac niską histerezę na CWU, mozna utrzymywać w zasobniku niższą temp. wody, wtedy także straty są mniejsze.

wg39070
30-01-2016, 20:56
Mam podobne zdanie. Straty postojowe kotła na poziomie 1-1,5 kWh/doba to nie jest coś z czym warto jakoś specjalnie walczyć. I tak będą występować. A ich zmniejszenie w nocy poprzez brak dogrzewania kotła da moze 2-3 zł oszczędnosci miesięcznie.
Bardziej istotny z punktu widzenia oszczędzania jest temat cyrkulacji CWU

Cyrkulacji nie będę robił, gdyż nie jest aż tak potrzebna. Odległości, które musi przebyć woda są u mnie niewielkie. Ale przy cyrkulacji, tak jak piszesz, trzeba przemyśleć sprawę okien czasowych. Pozdrawiam.

genezyp
31-01-2016, 16:25
Mam mały zbiornik (pojemność wodna 95l) i kocioł bardzo często chciałby go dogrzewać. Wole go nagrzać raz a dobrze wtedy kiedy potrzeba. Jak ktoś w ciągu dnia umyje ręce w wodzie 30-35 stopni to nic mu się nie stanie. Przychodzi wieczór to wody jest pod dostatkiem. Każdy ma jak woli.

Co do CAR'a - fajny dla osób które nie lubią kombinować w ustawieniach. Nastawiamy jaką chcemy temperaturę i on jakoś magicznie ustali temperaturę czynnika. Mam wrażenie, że wtedy nie patrzy w ogóle na temperaturę zewnętrzną.

forscher
31-01-2016, 22:11
w ostatnich tygodniach mam wieli misz-masz w kwesti wyboru pieca kondensacyjnego..


na pocztem nastaiwlem sie na produkty Viessmanna

pózniej w wyniku wielu rozmów miłym okiem spoglądałem na produkty Immergas


ostatnio dowiedziąłem się, że

W Vitodens jest nadzór nad spalaniem - Lambda a więc w płeni automatyczna kontrola jakości spalania. W VictriX jest opisany "układ kontroli spalania" ograniczający się do ręcznej kalibracji.

VictriX ma czujnik zewnętrzny jako opcję i możliwość ustawienia 9 krzywych grzewczych różniących się pochyleniem. Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom.




Czy faktycznie z tym recznym ustawianiem spalania w VictriX jest spory problem ?


Co w praktyce oznacza iż "Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom" ??

fotohobby
31-01-2016, 22:24
Ze sterownikiem CAR W Immergasie tez mozna regulować nachylenie krzywych (jest ich wtedy wiecej, bo chyba około 90), no i offset (poziom)

Kontrola spalania ? Wątpię, żeby kogos z użytkowników to interesowało i miało jakiś wpływ rachunki ;)

Prababka
06-02-2016, 10:15
Witam,zapytam wprost.bo mam awarię i zimno-jeśli nie mój Schafer dwufunkcyjny 32kW,to co???Wysiadł elektrozawór,nowy to 3tys-może więc lepiej jakis nowy kocioł?
Ten mój jest chyba przewymiarowany,mogę mieć chyba 27kw.Podpowiecie coś bez bicia?270 stron mnie przestraszyło trochę:)))Pozdrowienia:)

zbigor
06-02-2016, 11:00
Ten Schafer to chyba nie kondensat? Masz możliwość odprowadzania skroplin z kondensata.?
Może warto pomyśleć o kotle jednofunkcyjnym + zasobnik?
Przy 2funkcyjnym kotle liczy sie ilość potrzebnej cieplej wody na minutę.
Np taki Vaillant VCV 30kW daje ok 14,5 litra.
Termet Ecocondens Glod 25kW daje 13 litrów.
Jeśli masz np 2 łazienki to obie wartości mogą być za małe gdy 2 osoby zaczną używać ciepłej wody

Prababka
06-02-2016, 11:27
Zbigor,dzięki:)Jestem pod presją,szukamy na parę frontów-może allegro może naprawa szybka?Z serwisem nie tak lekko:(Próbujemy:)
Siwa blondyka wylazła ze mnie-mam Schafer DOMOGAS DGE-1X,z zasobnikiem120l;zawór trójdrogowy z priorytetem ciełej wod.yGrzeje 3 kondygnacje+piwnica na niezamarzanie:)Ten kocioł sobie radził 20lat lazienki 3-szybki prysznic nie dawal kolizji.Na wanny możemy poczekać kilka minut,nauczylimy się mijać,4 osoby -pogodzimy się:)
Im starszy model kotla,tym droższe części zamienne,tak to działa:(

zbigor
06-02-2016, 12:08
daj spokój z tym kotłem. Nie reanimuj trupa.
Ja w listopadzie wymieniłem kocioł kombi Domgaz 40kW z 1990 roku na kondensata 22kW + zasobnik120 litrów. Grzeje 2 kondygnacje ok 180m2 + piwnica bo tam idą rury.
Zupełnie inny komfort i zużycie gazu.
W starym kotle zasobnik był tak zakamieniony że moc 40kW wystarczała na obsługę 1 łazienki.
Teraz jest zdecydowanie lepiej i co ważne taniej.
Zainwestuj w kondensata 20-25kW + zasobnik 140-150 litrów.
najtańsza opcja to Termet Ecocondens + jakiś zasobnika Galmet czy podobny.
Być może będzie koniecznosć przerobienia instalacji CO jeśli jest otwarta.

Prababka
06-02-2016, 12:27
Dziękuję jeszcze raz:)Poslucham:)))Najgorsza ta presja,zima...I jaki nick taki portfel:))))
Wiem pogrążę sie,a co mi tam,rozzśmieszę Cię,ale posluchałam wczoraj pana w sklepie-kupiłam sobie na kilka dni podgrzewacz wody:"ten powinien wystarczyć do mycia" ,domyslasz Się,gdzie go mogę wsadzić?
Ciepło pozdrawiam z chlodnego domu.

zbigor
06-02-2016, 12:37
upiłam sobie na kilka dni podgrzewacz wody:"ten powinien wystarczyć do mycia" ,domyslasz Się,gdzie go mogę wsadzić?
.Domyślam się.... na OLX :). Przynajmniej odzyskasz cześć kasy.
btw
Oprócz Termeta przemyśl też DeDietricha od paru osób słyszałem że mają dobry serwis oraz Immergas - mają 5 lat gwarancji.

Prababka
06-02-2016, 13:02
Myśle...
Ty zadziałales w listopadzie,my wtedy myslenie przedłuzyliśmy sobie do wiosny....No to mamy:lol2:
Dzękuję:hug::D

jacek1965
04-04-2016, 21:47
Witam ,mam zamiar zakupić kocioł kondensacyjny 1 funk Junkers .Cerapur smart zsb 14 c + zasobnik 100l (Biawar ?)
Dom ok 130mkw blizniak ,nowe okna ,ocieplony dach ,sciany ,podłoga .Kaloryfery przewymiarowane do kondensatu wg. kalkulatora Purmo.
Brak podłogówki i cyrkulacji.Instalacja prosta trójnikowa .
Czy tej mocy (14kW ) kocioł wystarczy do ogrzania domu i zasobnika ?
Czy kocioł 14kW może współpracować z zasobnikiem z wężownicą o mocy 32kW ?
Dzieki za poradę .
A może lepiej Beretta Mynute Green 15 kw ?
Serwis podobnie jak Junkers niedaleko .

wg39070
04-04-2016, 22:24
Witam ,mam zamiar zakupić kocioł kondensacyjny 1 funk Junkers .Cerapur smart zsb 14 c + zasobnik 100l (Biawar ?)

Dom ok 130mkw blizniak ,nowe okna ,ocieplony dach ,sciany ,podłoga .Kaloryfery przewymiarowane do kondensatu wg. kalkulatora Purmo.
Brak podłogówki i cyrkulacji.Instalacja prosta trójnikowa .
Czy tej mocy (14kW ) kocioł wystarczy do ogrzania domu i zasobnika ?
Czy kocioł 14kW może współpracować z zasobnikiem z wężownicą o mocy 32kW ?
Dzieki za poradę .
A może lepiej Beretta Mynute Green 15 kw ?
Serwis podobnie jak Junkers niedaleko .

Na 180 metrów podłogówki zamawiam Immergasa victrix 12 erp, zcwu 160 litrów.

Konsultant Viessmann
07-04-2016, 11:49
w ostatnich tygodniach mam wieli misz-masz w kwesti wyboru pieca kondensacyjnego..


na pocztem nastaiwlem sie na produkty Viessmanna

pózniej w wyniku wielu rozmów miłym okiem spoglądałem na produkty Immergas


ostatnio dowiedziąłem się, że

W Vitodens jest nadzór nad spalaniem - Lambda a więc w płeni automatyczna kontrola jakości spalania. W VictriX jest opisany "układ kontroli spalania" ograniczający się do ręcznej kalibracji.

VictriX ma czujnik zewnętrzny jako opcję i możliwość ustawienia 9 krzywych grzewczych różniących się pochyleniem. Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom.
Czy faktycznie z tym recznym ustawianiem spalania w VictriX jest spory problem ?

Co w praktyce oznacza iż "Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom" ??

Co do informacji o Vitodensie i o regulatorze wszystko się zgadza.
Odnośnie krzywych grzewczych to na przykładzie:
Załóżmy, że układ krzywych grzewczych dotyczy sytuacji, kiedy zadaną temperaturą pomieszczenia jest np. 20°C. Jeśli komuś to nie odpowiada i chce mieć np. 22°C, musi zażądać od kotła odpowiednio intensywniejszego grzania wody w całym zakresie temperatury zewnętrznej. Służy temu parametr opisywany w instrukcjach obsługi regulatorów jako przesunięcie krzywej grzewczej (ma on zazwyczaj wartość od -15 do +15°C albo – czysto poglądowo – np. od -10 do +10).
Najwłaściwsze ustawienie krzywej grzewczej zazwyczaj wymaga kilku podejść – metodą prób i błędów. Instalator może pomóc, ale to zadanie zwykle spoczywa na użytkowniku kotła .
Nastawy fabryczne czy też dokonane przez instalatora najlepiej skorygujemy sami, bez wzywania fachowców. Otóż na początku sezonu grzewczego, gdy na dworze jest chłodno, zmieniamy przede wszystkim przesunięcie krzywej grzewczej – to ono ma bowiem większy wpływ na temperaturę w mieszkaniu. Z kolei podczas mrozów korygujemy nachylenie krzywej grzewczej, bo właśnie ten parametr ma wtedy decydujące znaczenie dla temperatury w pomieszczeniach i naszego komfortu cieplnego.

wg39070
07-04-2016, 13:56
w ostatnich tygodniach mam wieli misz-masz w kwesti wyboru pieca kondensacyjnego..


na pocztem nastaiwlem sie na produkty Viessmanna

pózniej w wyniku wielu rozmów miłym okiem spoglądałem na produkty Immergas


ostatnio dowiedziąłem się, że

W Vitodens jest nadzór nad spalaniem - Lambda a więc w płeni automatyczna kontrola jakości spalania. W VictriX jest opisany "układ kontroli spalania" ograniczający się do ręcznej kalibracji.

VictriX ma czujnik zewnętrzny jako opcję i możliwość ustawienia 9 krzywych grzewczych różniących się pochyleniem. Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom.




Czy faktycznie z tym recznym ustawianiem spalania w VictriX jest spory problem ?


Co w praktyce oznacza iż "Vitodens ma możliwość reglowania krzywych grzewczych w dwóch płaszczyznach pochylenie i poziom" ??

Bierz Immergasa. 5 lat gwarancji! Viessman jest przereklamowany!

sibik
07-04-2016, 14:50
zmieniam ogrzewanie na gazowe w mieszkaniu w starym budownictwie ocieplone .
około 70m2 wszędzie podłogowe ogrzewanie plus w łazience grzejnik .
jeżeli jest to bardziej ekonomiczne to może być do tego bojler do cwu w domu 3 osoby
jaki kocioł byście polecali .
mieszkanie jest dopiero w pierwszej fazie remontu czyli rozwałka.