PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27

asolt
09-02-2017, 22:26
około 8 z uwzględnieniem CWU

Po co 3,5 kW na cwu?, przyjmuje sie wg norm od 250 do 500 W na osobę w zaleznosci od pojemnosci zasobnika.

plecak2
09-02-2017, 22:37
tak jak pisałem usiadłem do kompa i użyłem kalkulatora internetowego, który zaproponował takie wartości. Ale to nie ma znaczenie w kontekście mojego pytania bo kotły kondensacyjne o które pytam i w ogóle kotły kondensacyjne (te mniejsze) modulują w zakresach od 2-5 do 12-15 kW. Ale i tak każdy instalator do którego dzwoniłem polecał kotły o mocy 21-25 kW , nie biorąc w ogóle pod uwagę dolnego parametru pracy kotła. Dlatego pytam na forum, a zapotrzebowanie energetyczne mojego domu jest kwestią drugorzędną w tym momencie. Chcę tylko uniknąć pytań ze strony forumowiczów o zapotrzebowanie energetyczne domu, bo mam świadomości , że jest niskie.

plecak2
09-02-2017, 22:46
Immergasa odradził mi zaprzyjaźniony sprzedawca. W sumie nie pytałem go o żaden kocioł tej marki, tylko kiedy podszedłem do jakiegoś wystawionego w sklepie z tej firmy to ów sprzedawca rzucił do mnie " nawet na niego nie patrz" hehehe. Ale zapytam go jutro o konkretny model z tej firmy.....zobaczę co powie.

fotohobby
09-02-2017, 22:50
No to dlaczego zaprzyjaźniony sprzedawca od razu nie zaproponował Ci czegoś, na czym lepiej zarabia ?

plecak2
09-02-2017, 22:55
Czytałeś moje pytanie? Zaproponował i nie wnikam, czy zarabia na tym lepiej czy nie.

asolt
09-02-2017, 23:06
tak jak pisałem usiadłem do kompa i użyłem kalkulatora internetowego, który zaproponował takie wartości. Ale to nie ma znaczenie w kontekście mojego pytania bo kotły kondensacyjne o które pytam i w ogóle kotły kondensacyjne (te mniejsze) modulują w zakresach od 2-5 do 12-15 kW. Ale i tak każdy instalator do którego dzwoniłem polecał kotły o mocy 21-25 kW , nie biorąc w ogóle pod uwagę dolnego parametru pracy kotła. Dlatego pytam na forum, a zapotrzebowanie energetyczne mojego domu jest kwestią drugorzędną w tym momencie. Chcę tylko uniknąć pytań ze strony forumowiczów o zapotrzebowanie energetyczne domu, bo mam świadomości , że jest niskie.

Skoro jest niskie a immergas odradzono to pozostaje tylko viessman z mocą minimalną 1,9 kW i max 11 kW, jest jeszcze termet ale wielu go odradza ewentualnie junkers 3 kW mocy minim, 14 kW mocy max. Wszytkie inne mają moc minimalną wiekszą co przy 4,5 kW obciązenia cieplnego (albo i mniej??) bedzie powodowało taktowanie przez wiekszą czesc okresu grzewczego. Jezeli dom ma byc bliski pasywnisci to po co gaz, nie lepiej prąd?

fotohobby
09-02-2017, 23:09
Czytałeś moje pytanie? Zaproponował i nie wnikam, czy zarabia na tym lepiej czy nie.

I że niby Termet lepszy ? :)

Porównaj sobie wątki dotyczące Junkersa i Immergasa i podlicz posty, w których coś sie komuś rozciekło, spaliło , zawiesił się zawór 3d...

plecak2
09-02-2017, 23:17
Dlatego pytam licząc na odpowiedzi użytkowników kotłów. Junkers ma dobry i tani serwis w mojej dzielnicy, podobnie termet. Ja osobiście raczej skłaniam się do junkersa a cena w porównaniu do innych marek na v czy buderusa , abstrahując od modulacji to przepaść, de dietrich z kolei modulacja lipna i naprawdę jest dylemat. Dziękuję za wskazówki. Doczytam, dopytam :)

plecak2
09-02-2017, 23:19
Fotohobby widzę, że użytkujesz Immergas Victrix 12kW.....rozumiem, że polecasz. Co zdecydowało o takim wyborze?

fotohobby
09-02-2017, 23:24
Modulacja, cena, cena przeglądów i 5 lat gwarancji

plecak2
09-02-2017, 23:34
Modulacja, cena, cena przeglądów i 5 lat gwarancji
junkers ma modulację 2,3 - 15, kosztuje 3800, przegląd podobno stała cena 200-250 i dwa lata gwarancji. Termet podobnie tylko 7 lat gwarancji.....podobno :rolleyes::rolleyes:
Zapytam jutro o ten twój kocioł. Zobaczymy .....dziękuję bardzo za radę

yaro137
10-02-2017, 20:09
Właśnie odnośnie Termeta Gold można wyszukać narzekania użytkowników, ale Gold Plus jakoś nie bardzo. Ktoś mi tłumaczył, że Junkers i Termet to tylko inna obudowa. Pewnie w niektórych modelach tak, nie wiem jak przy Goldach. Jako ciekawostka Gold Plus 20 i 25 mają identyczną moc minimalną co, jak znowu ktoś tłumaczył :) ponoć wynika z zastosowania jakiegoś elementu, chyba zaworu gazowego, który niżej nie pozwoli zejść. 7 lat gwarancji natomiast to spory plus. Wymiennik cylindryczny ze stali nierdzewnej też na plus. Coraz bardziej mi ten Termet po głowie chodzi i do tego Galmet Vulcan Kombi 140l.

teres
11-02-2017, 10:37
junkers ma modulację 2,3 - 15, kosztuje 3800, przegląd podobno stała cena 200-250 i dwa lata gwarancji. Termet podobnie tylko 7 lat gwarancji.....podobno :rolleyes::rolleyes:
Junkers Smart 14-5C za 3800? Takich cen to nie widziałem jeszcze :rolleyes:

plecak2
12-02-2017, 16:01
A gdzie tu jest napisane że to junkers Smart. Smart ma modulację od 3,7 kW . Na mojej liście zainteresowań jest Junkers compact o czym pisałem wyżej wielokrotnie. On moduluje od 2 - 15 kW. Czytaj uważniej kolego. Pozdrawiam. Yaro 137 dzięki za głos w sprawie. Na junkersa bardziej namawia mnie instalator i sprzedawca....ale puki co jeszcze rozkminiam temat.

CZARNY.
12-02-2017, 17:14
Ten Smart ZSB 14-5C ma modulację bodajże od 2,0 .

BrodowskiG
12-02-2017, 17:19
Właśnie odnośnie Termeta Gold można wyszukać narzekania użytkowników, ale Gold Plus jakoś nie bardzo. Ktoś mi tłumaczył, że Junkers i Termet to tylko inna obudowa. Pewnie w niektórych modelach tak, nie wiem jak przy Goldach. Jako ciekawostka Gold Plus 20 i 25 mają identyczną moc minimalną co, jak znowu ktoś tłumaczył :) ponoć wynika z zastosowania jakiegoś elementu, chyba zaworu gazowego, który niżej nie pozwoli zejść. 7 lat gwarancji natomiast to spory plus. Wymiennik cylindryczny ze stali nierdzewnej też na plus. Coraz bardziej mi ten Termet po głowie chodzi i do tego Galmet Vulcan Kombi 140l.
chyba junkers i buderus
czesci do roznych kotłów robia te same firmy

yaro137
12-02-2017, 19:37
Buderus to wypasiony Junkers tak ale mnie zapewniono, że Termet od dawna produkował dla Junkersa na rynek niemiecki a od jakiegoś czasu dostali licencje na danie swojej etykietki na te kotły. Być może chodziło o jakieś podzespoły. Źródło tej informacji jednak niepewne. Serwisanci najlepiej pewnie wiedzą co w środku tyka.

CZARNY.
12-02-2017, 19:39
Swoją drogą poznałbym opinie instalatorów czy Buderus jest faktycznie lepszym wyborem niż Junkers .

BrodowskiG
12-02-2017, 19:57
Buderus to wypasiony Junkers tak ale mnie zapewniono, że Termet od dawna produkował dla Junkersa na rynek niemiecki a od jakiegoś czasu dostali licencje na danie swojej etykietki na te kotły. Być może chodziło o jakieś podzespoły. Źródło tej informacji jednak niepewne. Serwisanci najlepiej pewnie wiedzą co w środku tyka.
wymienniki alfa laval, zawory gazowe 2-3 firmy, pompa grundfos albo wilo

Swoją drogą poznałbym opinie instalatorów czy Buderus jest faktycznie lepszym wyborem niż Junkers .
buderus ma np. bardziej rozbudowane sterowanie i cala roznica, jedno i drugie to bosch, te same ceny czesci, inne warunki dla serwisantow

ebyc87
13-02-2017, 21:50
Dzień dobry!

Potrzebuję*pomocy w wyborze pieca gazowego, specyfikacja domu:

- powierzchnia 122 metry po podłodze, w tym 92 metry użytkowe a reszta to garaż*i kotłownia, które nie będą tak ogrzewane
- styropian na fundamencie 10 cm styrodur xps
- styropian na elewacji 20 cm grafit 0,033
- styropian na gruncie 20 cm 0,037 podłogowy
- styropian na stropie 5 cm
- wełna 35 cm na dachu
- okna trzyszybowe
- ogrzewanie podłogowe na parterze (mała łazienka, przedsionek, salon i kuchnia) i piętrze w łazience
- ogrzewanie grzejnikowe w trzech pokojach na piętrze i na parterze w garażu i kotłowni

Zastanawiam się nad:

- IMMERGAS VICTRIX 12 X TT 2 ERP + zasobnik 160 l + zestaw podłączeniowy + sterownik pogody + sterownik bezprzewodowy = 6560 zł
- JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-5C + zasobnik 120 l + zestaw podłączeniowy + cw400 sterownik pogodowy + sterownik bezprzewodowy = 7298 zł

I teraz moje pytanie, która opcja jest lepsza? Jeden i drugi piec mają*po 5 lat gwarancji po spełnieniu wymogów w karcie gwarancyjnej, junkersa serwis mam natomiast bardzo blisko, a immergas jest tańszy i ma większy zasobnik.

Dodatkowo jeszcze, czy do tych kotłów można podłączyć*jaki się*chce sterownik?

noc
14-02-2017, 19:43
Obydwa będą dobre. Tzn. za duże, ale cóż zrobić, mniejszych nie ma. Za Junkersem przemawia bliski serwis, za Immergasem cena.
Dobrze policzyłeś i przemyślałeś to ogrzewanie domu gazem? Na taki dom, to może lepszy byłby prąd?

teres
15-02-2017, 17:16
A gdzie tu jest napisane że to junkers Smart. Smart ma modulację od 3,7 kW . Na mojej liście zainteresowań jest Junkers compact o czym pisałem wyżej wielokrotnie. On moduluje od 2 - 15 kW. Czytaj uważniej kolego.
Kolego specjalnie dla Ciebie wrzucam obrazek ze strony Junkersa..
381640


Swoją drogą poznałbym opinie instalatorów czy Buderus jest faktycznie lepszym wyborem niż Junkers .
Moim zdaniem jest, ale jest też znacznie droższy, więc nie warto.


wymienniki alfa laval, zawory gazowe 2-3 firmy, pompa grundfos albo wilo
buderus ma np. bardziej rozbudowane sterowanie i cala roznica, jedno i drugie to bosch, te same ceny czesci, inne warunki dla serwisantow
Ma trochę bardziej rozbudowane sterowniki, ale z kolei nie ma podświetlenia w prostszym sterowniku RC200, a Junkers ma w CR100. Poza tym cena części Buderus ma wyższe.


- IMMERGAS VICTRIX 12 X TT 2 ERP + zasobnik 160 l + zestaw podłączeniowy + sterownik pogody + sterownik bezprzewodowy = 6560 zł
- JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-5C + zasobnik 120 l + zestaw podłączeniowy + cw400 sterownik pogodowy + sterownik bezprzewodowy = 7298 zł

I teraz moje pytanie, która opcja jest lepsza? Jeden i drugi piec mają*po 5 lat gwarancji po spełnieniu wymogów w karcie gwarancyjnej, junkersa serwis mam natomiast bardzo blisko, a immergas jest tańszy i ma większy zasobnik.
Mimo całej mojej sympatii dla Immergasa, to brałbym Junkersa.

BrodowskiG
16-02-2017, 11:23
Ma trochę bardziej rozbudowane sterowniki, ale z kolei nie ma podświetlenia w prostszym sterowniku RC200, a Junkers ma w CR100. Poza tym cena części Buderus ma wyższe.

głównym sterownikiem jest RC300, RC200 jest dobry do jakiejs strefy, w obu firmach części są sygnowane logiem Bosch, mają te same numery katalogowe, nie trafiłem na część, która różniłaby się ceną, możesz podać przykład?

yaro137
16-02-2017, 17:42
Rozmawiałem dziś z hydraulikiem, który mam montować u mnie podłogówkę i kotłownię. Twierdzi, że te 3kW na kotle to góra parę dni w roku więc oszczędności marne. Co o tym są sądzicie?

Adam626
16-02-2017, 17:51
a cala reszta sezonu ponizej 3kw? Brzmi dosc prawdopodobnie

yaro137
16-02-2017, 21:07
No właśnie nie tak optymistycznie a wręcz odwrotnie :) Znaczy jasne że latem będzie poniżej ale sezon grzewczy ponoć 3kW nie ma szans żeby starczyło na podłogówkę.

noc
16-02-2017, 21:59
No właśnie nie tak optymistycznie a wręcz odwrotnie :) Znaczy jasne że latem będzie poniżej ale sezon grzewczy ponoć 3kW nie ma szans żeby starczyło na podłogówkę.
Kiedy Ci hydraulicy, nauczą się prawidłowo oceniać zapotrzebowanie domu na moc grzewczą? Co prawda od takich obliczeń są projektanci, ale instalatorzy także powinni mieć pojęcie o tym co robią. Dom duży, to najchętniej wstawiliby tam potwora o mocy 35kW. Paranoja.
Taki dom, z prawidłowo wykonanym ociepleniem, rzadko będzie potrzebował mocy większej niż 3kW. Tylko w duże mrozy, kocioł będzie pracował z mocą większą niż minimalna.

teres
16-02-2017, 22:42
głównym sterownikiem jest RC300, RC200 jest dobry do jakiejs strefy, w obu firmach części są sygnowane logiem Bosch, mają te same numery katalogowe, nie trafiłem na część, która różniłaby się ceną, możesz podać przykład?
Jeśli chodzi o tą część, to właśnie chodzi o RC200 vs CR100, ale widzę, że niestety tylko właściciel przepłacił, bo faktycznie kosztuje podobnie.
Mogę jedynie na niekorzyść Buderusa dopisać konieczność posiadania specjalnego interfejsu / kodu żeby wejść w ustawienia serwisowe kotła (informacja sprzed około 1,5 roku, nie wiem jak teraz).

BrodowskiG
16-02-2017, 23:09
Jeśli chodzi o tą część, to właśnie chodzi o RC200 vs CR100, ale widzę, że niestety tylko właściciel przepłacił, bo faktycznie kosztuje podobnie.
Mogę jedynie na niekorzyść Buderusa dopisać konieczność posiadania specjalnego interfejsu / kodu żeby wejść w ustawienia serwisowe kotła (informacja sprzed około 1,5 roku, nie wiem jak teraz).

jest jakis przepis ze trzeba dołączyć cala dokumentacje, w jakims kotle widzialem zablokowane menu na kod ale w buderusach wszystko jest dostepne. ktos naopowiadał bajek, może chodziło o kombinacje przycisków żeby wejsc do menu, ale to jest w papierach

Adam626
17-02-2017, 00:15
No właśnie nie tak optymistycznie a wręcz odwrotnie :) Znaczy jasne że latem będzie poniżej ale sezon grzewczy ponoć 3kW nie ma szans żeby starczyło na podłogówkę.

Zmień hydraulika bo ten nie ogarnia tematu... A skoro nie ogarnia to moze robić różne dziwne rzeczy w instalacji.

U mnie kocioł pracuje na 3,2kW (bo wiecej nie może - ma obcięte) i mrozy -18C jakoś przetrwałem i poniżej 22,2 nie spadło. Zaś jak jest 0 na podwórku to 3,2kW jest zbyt dużą mocą (zaczyna mi wchodzić na ponad 23stopnie a chce mieć max 23).
A poniżej 3,2 kw kocioł mój nie zejdzie i tu mam dyskomfort ze zbyt dużą mocą bo lepszy jest komfort jeśli pracowałby non stop z mocą np 2kW zamiast wyłaczać 3,2kW i studzić podłoge

siema64
17-02-2017, 07:01
Co polecicie do mieszakań 55 m i 65 m dobrze ocieplonych /nowe okna, ster. 20 cm/ -kocioł 2F z zamkniętą komorą-jeden ogrzewanie podłogowe a drugie mieszkanie grzejniki lub ew. będzie mieszane-podłogowe i grzejniki w sypialniach.
Instalator nie zwraca uwagi na moje sugestie co do mocy min -chodzi nam o wybranie kotła oszczędnego ale i zarazem ekonomicznego w zakupie i eksploatacji.
Instalator poleca viessmana za 3800 ale zapytany o jego parametry zamilkł. Innych propozycji nie przedstawił. Obrażony że kwestionuję jego propozycje.
Kocioł będzie ogrzewał mieszkania emerytów więc naprawdę chcę im pomóc w odpowiednim doborze kotła by potem bez trwogi otwierać rachunki za gaz.

asolt
17-02-2017, 07:30
Kiedy Ci hydraulicy, nauczą się prawidłowo oceniać zapotrzebowanie domu na moc grzewczą? Co prawda od takich obliczeń są projektanci, ale instalatorzy także powinni mieć pojęcie o tym co robią. Dom duży, to najchętniej wstawiliby tam potwora o mocy 35kW. Paranoja.
Taki dom, z prawidłowo wykonanym ociepleniem, rzadko będzie potrzebował mocy większej niż 3kW. Tylko w duże mrozy, kocioł będzie pracował z mocą większą niż minimalna.

A skąd mają miec to pojecie skoro tkwią w wiedzy sprzed 20 lat i o nowosciach slyszec nie chcą, uwazaja ze projektanci sie nie znają i piszą w projektach głupoty (inna sprawa ze tak faktycznie sie zdarza). Hydraulik uwaza ze skoro ma 20 lat praktyki to nikt nie bedzie mu mówił co i jak ma zrobic. Innym powodem są powiązania biznesowe hydraulików z hurtowniami, im drozszy kocioł zainstalowany tym wiekszy zarobek.

fotohobby
17-02-2017, 11:52
Dla termomodernizowanej gierkowskij kostki szukam dwufunkcyjnego kotła kondensacyjnego.
W sumie myślałem o Immargas, z uwagi na to, ze sam taka marke posiadam, ale jeden z instalatorow zaproponowal Wolfa FGB 28.

Jak tam wyglada Wolf na tle konkurencji ?

Konsultant Viessmann
17-02-2017, 12:47
Instalator poleca viessmana za 3800 ale zapytany o jego parametry zamilkł. Innych propozycji nie przedstawił. Obrażony że kwestionuję jego propozycje.


Witam !

Jaki konkrety model kotła został polecony przez instalatora? Postarałbym się przybliżyć jego parametry techniczne.

Pozdrawiam !

nowy sącz
18-02-2017, 19:32
Ty ciągle swoje. Tłumaczyłem ci w temacie Victrixa, że Immergas nie ma czgos takiego jak sterownik pogodowy zintegrowany. Kup sobie Tybox 137, zrób sobie sam cz. pogodową (element i sposób masz podany w temacie) i to podpinasz do kotła a wtedy krzywe ustawiasz na kotle. Tylko nie zapomnij przed tynkami pociągnąć kabla 2x0,75 od kotła na ścianę północną lub północno-zachodnią na wys. 2,5-3m od gruntu. Pociągnij na wszelki wypadek również taki sam przewód do CARa, bo jak się kiedyś zdecydujesz na niego, to ten bezprzewodowy jest sporo droższy (prawie jeszcze raz tyle co przewodowy). Bez CAR pozbawiasz się przede wszystkim ustawień okien czasowych CWU i możliwości równoległego przesuwania krzywych. Druga sprawa, to CAR z cz. pogodową czy bez niej zawsze działa jako sterownik pokojowy. Rozumiesz? CAR to jest sterownik POKOJOWY a nie pogodowy

gdzie w tym temacie znajdę jak zrobić czujkę pogodową - nie mogę znaleźć.

teres
18-02-2017, 22:31
gdzie w tym temacie znajdę jak zrobić czujkę pogodową - nie mogę znaleźć.

Szukaj w google "KTY 81-110".

wg39070
19-02-2017, 13:35
Szukaj w google "KTY 81-110".
Całe 3 złote, a za fabryczną immer chce 230. To jest dopiero biznes.

iluminatus
19-02-2017, 16:04
Witam

Zastanawiam się nad zakupem pieca w kompaktowej obudowie z zintegrowanym modułem solarnym, jednak same panele solarne kupiłbym dopiero w przyszłości.

Biorąc pod uwagę budżet 10tys znalazłem dwa piece na rynku:
1) De Dietrich Modulens G AGC 15 VH/V 220 SHL
2) Vaillant auroCOMPACT/4 VSC S 206/4-5 190

Mógłby mi ktoś zerknąć na parametry/specyfikacje i funkcje/możliwości pieca i doradzić, który z tych dwóch jest lepszy, lub ewentualnie może w tych samych lub niższych pieniądzach jest coś ciekawszego ?

Konsultant Viessmann
20-02-2017, 12:08
Witam

Zastanawiam się nad zakupem pieca w kompaktowej obudowie z zintegrowanym modułem solarnym, jednak same panele solarne kupiłbym dopiero w przyszłości.

Biorąc pod uwagę budżet 10tys znalazłem dwa piece na rynku:
1) De Dietrich Modulens G AGC 15 VH/V 220 SHL
2) Vaillant auroCOMPACT/4 VSC S 206/4-5 190

Mógłby mi ktoś zerknąć na parametry/specyfikacje i funkcje/możliwości pieca i doradzić, który z tych dwóch jest lepszy, lub ewentualnie może w tych samych lub niższych pieniądzach jest coś ciekawszego ?

Witam !

Trochę droższy jednak spełniający Twoje wymagania kompaktowy stojący kocioł kondensacyjny z solarnym zbiornikiem c.w.u. o zakresie mocy 1,9-13/17kW Vitodens 242-F. Przygotowany jest do bezpośredniego podłączania kolektorów słonecznych Vitosol (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/systemy-solarne/kolektory-plaskie/vitosol-100-fm.html). W tym celu niezbędne komponenty i moduł regulacji solarnej są wbudowane fabrycznie. Stopień pokrycia zapotrzebowania na energię przez systemy solarne przekracza 50 procent. Więcej szczegółowych informacji oraz parametrów technicznych możesz znaleźć TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-242-F.html).

Pozdrawiam !

ebyc87
24-02-2017, 20:27
odnośnie mojego wpisu, sprzedawca w sklepie powiedział mi, że kontaktował się*z przedstawicielami z immergasa i do zasobnika 160 l kocioł 12 kw może być*za mały i lepiej kupić*24 kw. co o tym myślicie?

fotohobby
24-02-2017, 21:13
odnośnie mojego wpisu, sprzedawca w sklepie powiedział mi, że kontaktował się*z przedstawicielami z immergasa i do zasobnika 160 l kocioł 12 kw może być*za mały i lepiej kupić*24 kw. co o tym myślicie?

Większej bzdury nie mógł wymyślić...

wg39070
24-02-2017, 22:55
Większej bzdury nie mógł wymyślić...
Popieram

ebyc87
25-02-2017, 11:15
Większej bzdury nie mógł wymyślić...

Dokładnie mówiąc, "może za długo nagrzewać wodę do zasobnika 160 ", mowa o kotle immergas victrixie 12 TT

wg39070
25-02-2017, 18:14
Dokładnie mówiąc, "może za długo nagrzewać wodę do zasobnika 160 ", mowa o kotle immergas victrixie 12 TT

Bierz 24 a najlepiej 32 kw. Sprzedawcy to jednak debile!

noc
25-02-2017, 19:55
Bierz 24 a najlepiej 32 kw. Sprzedawcy to jednak debile!

Dlaczego debile? Dobrze wiedzą co jest dla NICH dobre. Liczą się zarobione złotówki, a że to kotły na domy 3x większe, to co ich obchodzi? Użytkownik z tym kotłem się będzie męczył, nie sprzedawca.

wg39070
25-02-2017, 20:52
Dlaczego debile? Dobrze wiedzą co jest dla NICH dobre. Liczą się zarobione złotówki, a że to kotły na domy 3x większe, to co ich obchodzi? Użytkownik z tym kotłem się będzie męczył, nie sprzedawca.

Masz rację, źle się wyraziłem. Wszystko rozbija się o kasę.

fotohobby
25-02-2017, 22:20
Dokładnie mówiąc, "może za długo nagrzewać wodę do zasobnika 160 ", mowa o kotle immergas victrixie 12 TT


No to zadaj mu proste zadanie - po jakim czasie taki kocioł podniesie w zasobniku temperaturę wody do zadanej, po kąpieli w wannie o pojemności 150l

ebyc87
27-02-2017, 19:39
dzwoniłem dzisiaj do Immergasa i technik powiedział, że powinienem wziąć 24 kw, i że lepiej szybciej nagrzać wodę w zasobniku z większą mocą niż dłużej z mniejszą. Naprawdę powiem Wam, że już mam dosyć wybierania tego pieca.

Z ciekawości, to różnica w cenie między 12 a 24 kw to jakieś 200-300 zł max, a modulacja na najniższej wartości różni się tylko o 1,1 kw, czy wartość 1,1kw jest na tyle duża, że znacząco wpłynie to na rachunki za gaz?

rk80
28-02-2017, 00:03
Ja tą 12 kW planuje z 300 litrowym zbiornikiem solarnym i w nosie mam czy mi trochę dłużej będzie go dogrzewać . Nikt u mnie nie będzie kąpał się w wannie jeden po drugim, żeby mi te 300l zabrakło. Może napisz dla ilu użytkowników chcesz grzać cwu

fotohobby
28-02-2017, 09:46
Nawet, gdyby się kąpał jeden za drugim, to jak może cieplej wody zabraknąć ?

noc
28-02-2017, 09:58
Jeśli będzie się kąpał jeden człowiek bezpośrednio po drugim to wody nie zabraknie.
Chyba że użytkownik napełnia 2 duże wanny naraz i do tego jakiś prysznic i praca w kuchni, to niestety może zabraknąć. Tylko kto tak użytkuje swoje łazienki i kuchnie?

VIP Jacek
28-02-2017, 19:49
Posiadam kocioł Dietricha kondensacyjny MCR3 i chcę dokupić czujnik zewnętrzny FM46 (AF60) Dietricha.
Czy warto go kupować?
Daje jakieś oszczędności?
Koszt około 160 zł.


http://www.budujesz.pl/de-dietrich-czujnik-zewnetrzny-af60-85757741-117373/

rubu
01-03-2017, 11:00
Proszę o pomoc w doborze kotła.

Parametry domu: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/23yo

Kotłownia znajduje się na środku budynku, za ścianą jedna łazienka, kuchnia niedaleko.
Ze względu na gabaryty domu, myślałem raczej o dwufunkcyjnym, koniecznie z zamkniętą komorą spalania, ale niekoniecznie kondensat.

Jest to dom szkieletowy więc szybko się nagrzewa i stygnie.
Dostęp do serwisantów mam szeroki.

Edit: 3 pokoje, 5 grzejników, wszystko na parterze, poddasze nieogrzewane.

Podbijam, jako, że instalator mi zaproponował ecoCondens gold plus-25 (w opcji jedno lub dwusystemowej), zapytuje czy to dobry wybór?

Konsultant marki Junkers
01-03-2017, 11:23
Witam,
Poniżej przesyłam bilans energetyczny budynku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIOŁ-)-GAZOWY/page289

Wynika z tego, że moc pieca jakiej potrzebuję to 11 kW.

Kocioł ma być z zasobnikiem o pojemności 100 - 120 l.

Pod uwagę biorę następujące kotły:
Viessmann Vitodens 200 W 14 + zasobnik 100 l
Vailant VC 146/5.5 0 mocy 14 kW + zasobnik 120 l
Vailnat Pakiet VC eco TEC pro 226 + zasobnik 120 l

W Buderusie był fajny i sprawdzony model GB162 , ale w tej chwili jest już niedostępny. Natomiast 192`ka jest zbyt droga.

Powyższe kotły wybrałem w związku zwymiennikiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Początkowo byłem za Vailantem VC 146/5.5, ale trochę boję się elektronicznej regulacji. Viessmann ma fajną modulację, ale jest najdroższy + droższy serwis i doposażenie w drugi obieg.

I tak już siedzę kilka tygodni na necie i szukam rozwiązania ;)

Jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć w tym temacie to zapraszam.

Blufut,

A czy zastanawiał się Pan również nad wyborem kotła kondensacyjnego innego producenta?
Marka Junkers posiada w swojej ofercie bogaty wybór kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 600 801. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

yaro137
14-03-2017, 15:24
To ja mam jeszcze pytanie, bo kolejny hydraulik zaleca mi jednak kocioł dwu-funkcyjny z vissmana, który ponoć jest dużo wygodniejszy bo ma zbiornik warstwowy, który ponoć spokojnie zaspokoiłby zapotrzebowanie na CWU licząc jak u mnie 2 łazienki z kabinami w tym jedna z wanną i 2 osoby dorosłe plus dwójka małych dzieci które w końcu jednak dorosną, ale to jeszcze z 10 lat :) Pewnie do tego czasu kocioł będzie do wymiany. O co zatem chodzi z tymi kotłami dwu-funkcyjnymi? W czym niby tkwi ta wygoda użytkowania. Dodam, że ten kocioł ma moc minimalną 1,9kW więc niby jeszcze niżej niż te startujące od 3kW.

mannix
14-03-2017, 16:50
Przedwczoraj, po 10 latach padł mi kocioł gazowy jednofunkcyjny Ariston Mikrosystem i przy okazji zasobnik 150 litrowy MTS BACD 150 MG (wężownica), a może padło jedno przez drugie?... to już w tym momencie nieistotne. Szykują się wydatki :(
Myślę nad wymianą tego kotła na kocioł kondensacyjny o dużo większej sprawności i oszczędności, również jednofunkcyjny z zasobnikiem zewnętrznym tak 150-160 litrów.
Czy podpowiecie mi (nie śledzę trendów) w co warto zainwestować, aby taki kocioł popracował bezawaryjnie znacznie dłużej, niż ten włoski Ariston (straciłem zaufanie do tej marki, kocioł notorycznie miał problemy z pracą)?
Myślałem nad Vailantem lub Viessmanem... ale który konkretnie model wybrać do domku 150m2, 4 osoby w rodzinie. Chciałbym, aby kocioł korzystał z zewnętrznego modułu sterującego (mam wyprowadzony obecnie przewód do jednego z pomieszczeń, gdzie sczytywana jest temperatura i gdzie zdalnie ustawia się parametry pracy kotła. Wiem, że w nowoczesnych kotłach, w tym kondensacyjnych tego typ[u funkcje są już mocno rozbudowane i można regulować pracę kotła poprzez tablet/telefon (wifi)?
Czy polecicie mi konkretne rozwiązanie? Ważne żeby cena nie zabiła, ale była rozsądnym kompromisem cena/jakość/oszczędność.
Musze szybko podjąć decyzje, dlatego z góry dziękuję ze Wasze rady i wskazówki.

yaro137
14-03-2017, 17:00
Z urządzeniami sterowanymi przez internet póki co jest problem tego typu, że mają bardzo słabe zabezpieczenia o czym już nieraz było głośno.

mannix
14-03-2017, 17:04
Chodziło mi o sterowanie w obrębie domowej sieci wifi.

Konsultant Viessmann
15-03-2017, 09:42
Myślę nad wymianą tego kotła na kocioł kondensacyjny o dużo większej sprawności i oszczędności, również jednofunkcyjny z zasobnikiem zewnętrznym tak 150-160 litrów.
Myślałem nad Vailantem lub Viessmanem... ale który konkretnie model wybrać do domku 150m2, 4 osoby w rodzinie. Wiem, że w nowoczesnych kotłach, w tym kondensacyjnych tego typ[u funkcje są już mocno rozbudowane i można regulować pracę kotła poprzez tablet/telefon (wifi)?


Witam !

Polecam zapoznać się informacjami na temat jednofunkcyjnego kotła Vitodens 200-W 1,9-13/16 kW, w zestawie pakietowym ze zbiornikiem c.w.u. 150l. Jest to wydajny gazowy wiszący kocioł kondensacyjny z wymiennikiem ciepła Inox-Radial, palnikiem cylindrycznym MatriX, który dodatkowo posiada obudowę BoxDesign zapewniającą niższy hałas oraz lepszy dostęp do komponentów.

Menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u. Korzystając z domowej sieci LAN lub WLAN oraz dedykowanej na smartfony i tablety aplikacji można sterować kotłem z dowolnego miejsca. Więcej szczegółów oraz danych technicznych kotła można znaleźć na naszej stronie TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-200w.html).

Pozdrawiam !

zielonyhope
03-04-2017, 08:52
Witam, na jaki piec się Pan zdecydował ?

zielonyhope
03-04-2017, 08:55
witam,
poniżej przesyłam bilans energetyczny budynku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-jaki-piec-(-kocioł-)-gazowy/page289

wynika z tego, że moc pieca jakiej potrzebuję to 11 kw.

Kocioł ma być z zasobnikiem o pojemności 100 - 120 l.

Pod uwagę biorę następujące kotły:
Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l
vailant vc 146/5.5 0 mocy 14 kw + zasobnik 120 l
vailnat pakiet vc eco tec pro 226 + zasobnik 120 l

w buderusie był fajny i sprawdzony model gb162 , ale w tej chwili jest już niedostępny. Natomiast 192`ka jest zbyt droga.

Powyższe kotły wybrałem w związku zwymiennikiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Początkowo byłem za vailantem vc 146/5.5, ale trochę boję się elektronicznej regulacji. Viessmann ma fajną modulację, ale jest najdroższy + droższy serwis i doposażenie w drugi obieg.

I tak już siedzę kilka tygodni na necie i szukam rozwiązania ;)

jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć w tym temacie to zapraszam.


witam,
jaki piec pan wybrał ?

zielonyhope
03-04-2017, 09:32
witam,
jaki piec pan wybrał ?

Ja zastanawiam sie jeszcze nad:

1...Immergas Victrix 12 (1,9 ÷ 12,0Kw)
Eco Plus 100 Zestaw Kocioł + Zasobnik 100 L

2...Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l


3...Viessmann Vitodens 100-W 19 kW + 100 L


4...?

zielonyhope
04-04-2017, 16:03
Witam !

Polecam zapoznać się informacjami na temat jednofunkcyjnego kotła Vitodens 200-W 1,9-13/16 kW, w zestawie pakietowym ze zbiornikiem c.w.u. 150l. Jest to wydajny gazowy wiszący kocioł kondensacyjny z wymiennikiem ciepła Inox-Radial, palnikiem cylindrycznym MatriX, który dodatkowo posiada obudowę BoxDesign zapewniającą niższy hałas oraz lepszy dostęp do komponentów.

Menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u. Korzystając z domowej sieci LAN lub WLAN oraz dedykowanej na smartfony i tablety aplikacji można sterować kotłem z dowolnego miejsca. Więcej szczegółów oraz danych technicznych kotła można znaleźć na naszej stronie TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-200w.html).

Pozdrawiam !

Witam,
proszę o odpowiedź jakie korzyści wynikną z zakupu droższego pieca

Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l

w porównaniu do

Viessmann Vitodens 100-W 19 kW + 100 L

dodam że ma grzać dom 100 m2

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez
- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke
- prosta bryła budynku prostokąt
- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )
- dach dwuspadowy

projekt domu:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-sonia-wersja-a-WRD1879

z góry dziekuje za odpowiedż

ps. prosze o porade czy warto zainwestować w 200 w

wg39070
04-04-2017, 19:45
Witam,
proszę o odpowiedź jakie korzyści wynikną z zakupu droższego pieca

Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l

w porównaniu do

Viessmann Vitodens 100-W 19 kW + 100 L

dodam że ma grzać dom 100 m2

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez
- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke
- prosta bryła budynku prostokąt
- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )
- dach dwuspadowy

projekt domu:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-sonia-wersja-a-WRD1879

z góry dziekuje za odpowiedż

ps. prosze o porade czy warto zainwestować w 200 w

Nie wynikną z tego żadne korzysci, no może oprócz logo na kociołku. A po co Ci tak duży kocioł do tak małego domu?

zielonyhope
05-04-2017, 00:23
Nie wynikną z tego żadne korzysci, no może oprócz logo na kociołku. A po co Ci tak duży kocioł do tak małego domu?

Dobre pytanie ☺

Szukam pieca do 13 kw i zastanawiam się czy zasobnik jest mi wogóle potrzebny.
Zależy mi żeby nie odpuszczać zimnej jak chce ciepłą.

wg39070
05-04-2017, 08:07
Dobre pytanie ☺

Szukam pieca do 13 kw i zastanawiam się czy zasobnik jest mi wogóle potrzebny.
Zależy mi żeby nie odpuszczać zimnej jak chce ciepłą.

Nie wiem co dzieje się z moją stopką bo mam w niej opisany swój dom. Domyślam się, który mod za tym stoi, lecz to tylko domysły. Do rzeczy. Jeśli nie chcesz zasobnika to wtedy tylko kocioł 2 - funkcyjny o sporo przez to większej mocy. Ja mam kociołek Immergas X TT ERp 12 KW, ogrzewa dom 210 m2 po podłodze, stricte użytkowej zaś 140 m2. Do tego mam zasobnik 160 litrów, który doskonale wystarcza na potrzeby mojej 4 osobowej rodziny. Pzdr.
(O, stopka się pojawiła.)

zielonyhope
05-04-2017, 10:49
Nie wiem co dzieje się z moją stopką bo mam w niej opisany swój dom. Domyślam się, który mod za tym stoi, lecz to tylko domysły. Do rzeczy. Jeśli nie chcesz zasobnika to wtedy tylko kocioł 2 - funkcyjny o sporo przez to większej mocy. Ja mam kociołek Immergas X TT ERp 12 KW, ogrzewa dom 210 m2 po podłodze, stricte użytkowej zaś 140 m2. Do tego mam zasobnik 160 litrów, który doskonale wystarcza na potrzeby mojej 4 osobowej rodziny. Pzdr.
(O, stopka się pojawiła.)

kolejne pytanie brzmi :D

- który piec jest ekonomiczniejszy z zasobnikiem zew. czy większej mocy bez zasobnika
- zastanawiam się czy ciągle dogrzewanie wody w zasobniku jest lepszym rozwiązaniem
- VICTRIX 12 X TT 2 ERP ma podobny zakres mocy co viessmann 200 a różnica cenowa kolosalna
- jeśli można zapytać o koszty za pełen rok zużycia gazu

wg39070
05-04-2017, 11:27
kolejne pytanie brzmi :D

- który piec jest ekonomiczniejszy z zasobnikiem zew. czy większej mocy bez zasobnika
- zastanawiam się czy ciągle dogrzewanie wody w zasobniku jest lepszym rozwiązaniem
- VICTRIX 12 X TT 2 ERP ma podobny zakres mocy co viessmann 200 a różnica cenowa kolosalna
- jeśli można zapytać o koszty za pełen rok zużycia gazu

W moim przypadku przez całą zimę kocioł pracował w trybie "lato", gdyż grzałem dom kominkiem z płaszczem. Zużycie gazu w przypadku grzania cwu nie przekroczyło przez ten okres 0,7 m3/dobę. Cały październik kocioł grzał niezamieszkały jeszcze dom, temperatura była ustawiona na 21,5 stopnia, zużycie za ten miesiąc to 200 m3. Temperaturę wody w zasobniku mam ustawiona na 45 stopni z histerezą 5. Jak temp spadnie do 40 to czas dogrzania jej do 45 to około 10 minut. Moim zdaniem ekonomiczniejsze będzie posiadanie kotła 1 funkcyjnego i zbiornika cwu.

zielonyhope
05-04-2017, 12:31
W moim przypadku przez całą zimę kocioł pracował w trybie "lato", gdyż grzałem dom kominkiem z płaszczem. Zużycie gazu w przypadku grzania cwu nie przekroczyło przez ten okres 0,7 m3/dobę. Cały październik kocioł grzał niezamieszkały jeszcze dom, temperatura była ustawiona na 21,5 stopnia, zużycie za ten miesiąc to 200 m3. Temperaturę wody w zasobniku mam ustawiona na 45 stopni z histerezą 5. Jak temp spadnie do 40 to czas dogrzania jej do 45 to około 10 minut. Moim zdaniem ekonomiczniejsze będzie posiadanie kotła 1 funkcyjnego i zbiornika cwu.

Posiada Pan cyrkulacje ?

wg39070
05-04-2017, 12:37
Posiada Pan cyrkulacje ?

Nie posiadam cyrkulacji, zbiornik cwu jest stosunkowo blisko od kranów.

zielonyhope
05-04-2017, 12:58
Nie posiadam cyrkulacji, zbiornik cwu jest stosunkowo blisko od kranów.

w moim przypadku jest trochę metrów

wybór niby prosty ALE właśnie to ale...........................cena to nie wszystko.......................................... ..........
- Viessmann Vitodens 200-W (1.9 -13) kW + Vitocell 100-W 100l CUG [B2HB624] cena ok. 8600
............................................ lub ..............................................
.Immergas Victrix 12 (1,9 ÷ 12,0Kw) Eco Plus 100 Zestaw Kocioł + Zasobnik 100 L cena ok 5400

wg39070
05-04-2017, 13:05
w moim przypadku jest trochę metrów

wybór niby prosty ALE właśnie to ale...........................cena to nie wszystko.......................................... ..........
- Viessmann Vitodens 200-W (1.9 -13) kW + Vitocell 100-W 100l CUG [B2HB624] cena ok. 8600
............................................ lub ..............................................
.Immergas Victrix 12 (1,9 ÷ 12,0Kw) Eco Plus 100 Zestaw Kocioł + Zasobnik 100 L cena ok 5400

A co to za wynalazek ten Immergas Victrix 12 Eco Plus, nie jest to przypadkiem stary model, bo na stronie producenta nie jest oferowany. Ja mam Victrix X TT 12 2 ERP, zakupiony w zeszłym roku.

zielonyhope
05-04-2017, 13:52
A co to za wynalazek ten Immergas Victrix 12 Eco Plus, nie jest to przypadkiem stary model, bo na stronie producenta nie jest oferowany. Ja mam Victrix X TT 12 2 ERP, zakupiony w zeszłym roku.

Tak, to stary model

wg39070
05-04-2017, 14:07
Tak, to stary model

Bierz najnowszy ERp, zużywa mniej energii elektrycznej i ma nowy wymiennik.

Konsultant Viessmann
05-04-2017, 14:07
Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l
w porównaniu do
Viessmann Vitodens 100-W 19 kW + 100 L
ps. prosze o porade czy warto zainwestować w 200 w


- który piec jest ekonomiczniejszy z zasobnikiem zew. czy większej mocy bez zasobnika
- zastanawiam się czy ciągle dogrzewanie wody w zasobniku jest lepszym rozwiązaniem


Witam !

Główna różnica to zakres modulacji mocy. Vitodens 200-W potrafi zejść z minimalną mocą nawet poniżej 2kW oraz posiada układ regulacji spalania Lambda Pro Control Plus, dopasowujący pracę palnika do rożnych jakości rodzajów gazu. Dodatkowo kocioł ten umożliwia użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Można w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji i w przypadku awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

Jeśli chodzi o rozwiązanie bez zasobnika to posiadamy w swojej ofercie Vitodens 222-W (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-222w.html) - dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemności 46 litrów. Podczas poboru ciepłej wody wydajność zasobnika odpowiada wydajności ustawionego oddzielnie zasobnika ciepłej wody użytkowej o pojemności 150l. Jeśli chodzi o system z zasobnikiem należy liczyć się z dodatkowymi stratami ciepła.

Pozdrawiam !

zielonyhope
05-04-2017, 14:55
[QUOTE=Konsultant Viessmann;7449050]Witam !

Główna różnica to zakres modulacji mocy. Vitodens 200-W potrafi zejść z minimalną mocą nawet poniżej 2kW oraz posiada układ regulacji spalania Lambda Pro Control Plus, dopasowujący pracę palnika do rożnych jakości rodzajów gazu. Dodatkowo kocioł ten umożliwia użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Można w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji i w przypadku awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

Jeśli chodzi o rozwiązanie bez zasobnika to posiadamy w swojej ofercie Vitodens 222-W (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-222w.html) - dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemności 46 litrów. Podczas poboru ciepłej wody wydajność zasobnika odpowiada wydajności ustawionego oddzielnie zasobnika ciepłej wody użytkowej o pojemności 150l. Jeśli chodzi o system z zasobnikiem należy liczyć się z dodatkowymi stratami ciepła.

Pozdrawiam

drogo jak dla mnie

zielonyhope
05-04-2017, 15:21
Bierz najnowszy ERp, zużywa mniej energii elektrycznej i ma nowy wymiennik.

Victrix X TT 12 2 ERP kogo się pytam instalatorów czy w sklepach to odradzają i proponują Immergas VICTRIX EXA 24 X ErP

fotohobby
05-04-2017, 16:14
Bierz najnowszy ERp, zużywa mniej energii elektrycznej i ma nowy wymiennik.

Nowy nie znaczy lepszy. A Exa tez jest ERP - tak dla Twojej wiadomości.
Miesiąc temu u ojca zakładali instalację gazową i serwisant też doradzał nową Exę, zamiast TT.
Taki też kupiłem.

Tylko, że nie ma "małej" Exy, bo to kocioł, który ma 5-24kW

zielonyhope
05-04-2017, 16:28
Nowy nie znaczy lepszy. A Exa tez jest ERP - tak dla Twojej wiadomości.
Miesiąc temu u ojca zakładali instalację gazową i serwisant też doradzał nową Exę, zamiast TT.
Taki też kupiłem.

Tylko, że nie ma "małej" Exy, bo to kocioł, który ma 5-24kW

Racja, mam już taki mętlik, poproszę córkę żeby wybrała :D
oczywiście żartuje

fotohobby
05-04-2017, 16:37
EXA nie jest dla Ciebie, niestety.
Pozostaje TT, albo np coś z mniejszych Buderusów, Junkersów, czy Vaillantów

zielonyhope
05-04-2017, 16:51
EXA nie jest dla Ciebie, niestety.
Pozostaje TT, albo np coś z mniejszych Buderusów, Junkersów, czy Vaillantów

Dlaczego, będzie paliwożerna ?

wg39070
05-04-2017, 19:53
Nowy nie znaczy lepszy. A Exa tez jest ERP - tak dla Twojej wiadomości.
Miesiąc temu u ojca zakładali instalację gazową i serwisant też doradzał nową Exę, zamiast
TT.
Taki też kupiłem.

Tylko, że nie ma "małej" Exy, bo to kocioł, który ma 5-24kW

A co Ci kuźwa znowu nie pasuje w mojej TT-ce, co? A, zapomniałem, co bym nie napisał Tobie nie dogodzi. A zastanowiłeś się omnibusie dlaczego sprzedawca odradza najnowszy model? Wysil mózg i sam odpowiedz na pytanie. To łatwe!

wg39070
05-04-2017, 19:57
Victrix X TT 12 2 ERP kogo się pytam instalatorów czy w sklepach to odradzają i proponują Immergas VICTRIX EXA 24 X ErP

To ciekawe, że ktokolwiek doradza "nowalijkę". Rób co chcesz, chciałem pomóc. Ja wybrałem samodzielnie kocioł.

fotohobby
05-04-2017, 20:24
A co Ci kuźwa znowu nie pasuje w mojej TT-ce, co? A, zapomniałem, co bym nie napisał Tobie nie dogodzi. A zastanowiłeś się omnibusie dlaczego sprzedawca odradza najnowszy model? Wysil mózg i sam odpowiedz na pytanie. To łatwe!


Chłopie, EXA wyszła wtedy co TT, a nawet później, więc to właśnie jest najnowszy model.
Nie sprzedawca, a serwisant - w moim przypadku
I to jemu coś "nie pasuje", a nie mnie.

Pewnie gorszy w czyszczeniu wymiennik.

fotohobby
05-04-2017, 20:29
Dlaczego, będzie paliwożerna ?

Twój dom, przy -20C będzie potrzebował około 5kW.
Czyli tyle, ile minimalnie potrafi dać EXA.

Ale w temperaturach około 0C ten kocioł będzie za mocny, będzie musiał grzać cyklicznie, z kilkoma/kilkunastoma załączeniami w trakcie dnia.
A to nie jest ekonomiczne, trzeba liczyć się z tym, że spalanie może być kilka % wyższe.

zielonyhope
05-04-2017, 20:44
Twój dom, przy -20C będzie potrzebował około 5kW.
Czyli tyle, ile minimalnie potrafi dać EXA.

Ale w temperaturach około 0C ten kocioł będzie za mocny, będzie musiał grzać cyklicznie, z kilkoma/kilkunastoma załączeniami w trakcie dnia.
A to nie jest ekonomiczne, trzeba liczyć się z tym, że spalanie może być kilka % wyższe.

Właśnie dzięki o taką informację mi chodziło ☺ Myślisz ze 3 kw mocy minimalnej będzie ok ? Nie ma chyba co przesadzać z 1.9 kw czy ten 1 kw ma duże znaczenie ?

zielonyhope
05-04-2017, 20:47
To ciekawe, że ktokolwiek doradza "nowalijkę". Rób co chcesz, chciałem pomóc. Ja wybrałem samodzielnie kocioł.

Dzięki za dobre rady , co do tej TT to za dużo ludzi mi ją odradza. Życzę Ci aby twoja była dopracowana i bezawaryjna ☺

fotohobby
05-04-2017, 21:25
Właśnie dzięki o taką informację mi chodziło ☺ Myślisz ze 3 kw mocy minimalnej będzie ok ? Nie ma chyba co przesadzać z 1.9 kw czy ten 1 kw ma duże znaczenie ?

3kW będzie ok.

łojniewiem
06-04-2017, 15:05
fotohobby , czy ten Victrix 12kW, który masz podany w stopce, to ten Victrix 12 Eco Plus o którym napisał zielonyhope?

fotohobby
06-04-2017, 21:07
Tak, Eco Plus to nazwa zestawu kocioł + zasobnik ciepłej wody - w moim przypadku 100l

łojniewiem
07-04-2017, 08:46
To jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa, jak to jest z tymi wymiennikami? Który kocioł wybrać, czy z wymiennikiem Inox (ten jest w starszym modelu Victrix 12) czy ze stopu aluminiowo-magnezowo-krzemowego (ten jest np w nowym Victrix 12 X TT 2 ErP) Z forum wynika, że te ze stopu gorzej i dłużej się czyści, a po czyszczeniu szybciej się brudzą, co wpływa na sprawność. Pytam, bo mam możliwość zakupu starszej wersji Victrixa 12 z inoxem, a druga opcja to właśnie nowy Victrix 12 X TT 2 ErP z wymiennikiem ze stopu

fotohobby
07-04-2017, 09:01
Wejdź na stronę Immergasa, tam, gdzie jest lista serwisantów, przekręć do kilku i wypytaj.
Przecież trudno oczekiwać, że użytkownik udzieli ci wyczerpującej odpowiedzi....

łojniewiem
07-04-2017, 10:54
Serwisanci, to raz, ale użytkownicy z pewnością doświadczenia z takimi wymiennikami już mają, stąd moje pytanie

zielonyhope
07-04-2017, 11:24
Tak, Eco Plus to nazwa zestawu kocioł + zasobnik ciepłej wody - w moim przypadku 100l

A jak twój piec się sprawdza?
Ile lat już nim grzejesz ?

fotohobby
07-04-2017, 13:01
Serwisanci, to raz, ale użytkownicy z pewnością doświadczenia z takimi wymiennikami już mają, stąd moje pytanie

A jakie doświadczrnia mogą mieć użytkownicy ?

Co ci mogę powiedzieć o wymienniku mojego kotła ? Że jest ?

fotohobby
07-04-2017, 13:02
A jak twój piec się sprawdza?
Ile lat już nim grzejesz ?

Jest ok.
Trzeci rok działala

łojniewiem
07-04-2017, 13:54
A jakie doświadczrnia mogą mieć użytkownicy ?

Co ci mogę powiedzieć o wymienniku mojego kotła ? Że jest ?

Chociażby to, jak łatwo każdy z nich wyczyścić, na którym szybciej pojawia się osad, jakie są koszty związane z usunięciem zanieczyszczeń dla każdego z nich, który jest trwalszy i odporniejszy na takie czyszczenie itd...

jankes789
07-04-2017, 14:47
Zapotrzebowanie na max moc kotła jednofunkcyjnego mojego nowego dobrze zaizolowanego domu to 9 KW i do tego zasobnik 100 litrów. Junkersa i Viesssmana niechce. Tylko coś w stylu Vialant Immergaz Dietrich ...Jaki koszt teraz takiego kotła ? Są jakieś promocje?

fotohobby
07-04-2017, 17:43
Chociażby to, jak łatwo każdy z nich wyczyścić, na którym szybciej pojawia się osad, jakie są koszty związane z usunięciem zanieczyszczeń dla każdego z nich, który jest trwalszy i odporniejszy na takie czyszczenie itd...

No i właśnie to powie Ci serwisant.
Skąd ja, czy inny użytkownik kotła ma wiedzieć, na którym wymienniku szybciej pojawia się osad , skoro użytkuje tylko ten jeden kocioł i w dodatku nigdy tam nie zagląda i tego nie czyści ?

zielonyhope
07-04-2017, 17:51
Zapotrzebowanie na max moc kotła jednofunkcyjnego mojego nowego dobrze zaizolowanego domu to 9 KW i do tego zasobnik 100 litrów. Junkersa i Viesssmana niechce. Tylko coś w stylu Vialant Immergaz Dietrich ...Jaki koszt teraz takiego kotła ? Są jakieś promocje?

Jak juz ktoś napisał wcześniej, sam szukasz zarywasz nocki czytając fora, strony producentów, dzwonisz po serwisach i instalatorach. Na sam koniec masz łeb jak sklep i d... ☺ hehe
Wszystko zależy jaki masz fundusz, wielkość domu, cyrkulację, solaryjne, itp ?

zielonyhope
07-04-2017, 17:55
Jest ok.
Trzeci rok działala

Nie masz czasem na imię Marcin i robisz w Zoku ?

fotohobby
07-04-2017, 18:00
Nie

jankes789
07-04-2017, 19:08
Nie masz czasem na imię Marcin i robisz w Zoku ?

Przecież jak sama nazwa wskazuje zajmuje się fotografią hobbystycznie :)

zielonyhope
07-04-2017, 20:55
Przecież jak sama nazwa wskazuje zajmuje się fotografią hobbystycznie :)

Mój kolega też ☺

Tomaszs131
07-04-2017, 21:43
Mój kolega też ☺
Witam kolegę z ED, mam nadzieję że FM okaże się bardziej przydatne od poprzedniego?
Pozdrawiam.

Colllumb
07-04-2017, 23:49
Czy da sie podlaczyc Victrixa 12 x tt 2erp ze sterownikiem Car v2 aby sterowala nim pogodowka i silowniki na rozdzielaczach, a nie czujnik temperatury w Car?

zielonyhope
08-04-2017, 18:06
Witam kolegę z ED, mam nadzieję że FM okaże się bardziej przydatne od poprzedniego?
Pozdrawiam.

Też mam taką nadzieję ☺

zielonyhope
10-04-2017, 21:52
Wiessmann vitodens 200 w 1,9 - 13 kw + vitocell 100l lub 120l ☺ myślę że to będzie dobry wybór.

Sali
17-04-2017, 19:25
Teraz ja i proszę o konkrety piec z modulacją od 2-3 kw do max 25, który obsłuży bez żadnych dodatkowych pomp, sprzegieł 280- 360 m2 podlogowki, zbiornik 180 l. Z moich faworytów cenowych to termet Crystal II 25 ( bo moc min ma identyczna jak 20) z Open term, oraz Beretta exlusive green 25 he, czy może lepiej coś innego, a jak tak to dla czego? Dodam, że jak instalacja dobrze zrobiona to cerapur Smart 14 230 m2 podlogowki obsługuje bez problemów pompą pieca na 2

rustin
19-04-2017, 13:25
Co myślcie o cerapur smart 24 - 5? Ten z mniejszą mocą minimalna

geroj
19-04-2017, 18:31
Witam
Nie będę oryginalny wiec i ja zapytam o dobór kotła gazowego bo jestem całkiem zielony .
A wiec kilka faktów : powierzchnia użytkowa całkowita 137 m2 + garaż 21m2+ piwnice 74m2
ściany ytong 24cm+15cm styro, poddasze ocieplone 30cm. W domu ogrzewanie tylko podłogówka( (w sumie położono ok 900m przewodów)+dwa grzejniki w WC "drabinki".
W piwnicach i garażu w każdym pomieszczeniu po 1 kaloryferze po10 żeberek w sumie nie wiem czy będę grzał piwnice ale w jednym pomieszczeniu jest pralnia i suszarnia więc tam na pewno kaloryfer będzie grzał.
Pomocniczo w stanach przejściowych jest jeszcze kominek z DGP. Rodzinka 5cio osobowa z czego przerażająca jej większość to płeć piękna wiec zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie pewnie spore. Proszę o dobór kotła nie musi być to mercedes ale coś bezawaryjnego z długą gwarancją i z małym zużyciem gazu, jak i wielkości zasobnika na CWU.

Kas35
25-04-2017, 16:28
Witam wszystkich,
Od jakiegoś czasu śledzę w miarę możliwości wątki odnośnie różnych kotłów Immergas, ale chyba potrzebuję pomocy w doborze mocy i rodzaju kotła. Proszę o wyrozumiałość, gdyż jako kobieta powoli ogarniam temat, a niestety mój mąż kiepsko mówi po polsku i wszystko spadło na moją głowę. Sytuację mamy następującą:
Pow. domu 196m2, dom dosyć rozległy, w tym:
- piętro - grzejniki - 100m2
- parter + antresola - podłogówka - 96m2
Może warto tu zaznaczyć, że salon z jadalnią i klatka schodowa (ok. 50m2) są bardzo wysokie tzn. ok. 6m w najwyższym punkcie schodząc po skosie do wysokości ok. 3.8m w najniższym punkcie.
Ocieplenie:
dach - 33cm wełny Rockwool superrock
ściany - 20cm styropian grafitowy
podłoga - 14cm styropian EPS100

Posiadamy dwie łazienki, rodzina 2+2. Kocioł potrzebny będzie do c.o. i c.w.u.

Moje główne pytanie:
- wyczytałam w kilku miejscach, że bardziej ekonomicznie przedstawia się eksploatacja kotła dwufuncyjnego, jako, że nie ma strat ciepłej wody, która jest ogrzewana tylko na bieżąco no i przy kotłach jednofuncyjnych jest większe zużycie gazu w lecie na potrzeby podgrzewu wody użytkowej. Czy to prawda czy jednak coś mi umyka w tym temacie? Wiem, że wygoda użytkowania wody z kotła z zasobnikiem jest dużo większa ale wydaje mi się, że bylibyśmy sobie w stanie z tym poradzić, jeśli rzeczywiście koszty użytkowania są mniejsze.

Kolejne pytania:
- jeśli zdecyduję się na rozwiązanie z kotłem dwufuncyjnym który byście polecali Victrix 24 TT 2ERP czy Victrix Exa 28 1ERP? Za pierwszym przemawia niska modulacja (od 3kw) a drugi z kolei ma wymmiennik ze stali nierdzewnej... Mam totalny mętlik w głowie tym bardziej, że nie znalazłam za wielu opinii na temat tego pierwszego kotła. A może jakaś totalnie inna sugestia?
- jeśli jednak zdecydowałabym się na kocioł jednofuncyjny z zasobinkiem to czy Victrix 12 TT 2ERP byłby wystarczający na potrzeby naszego domu czy bezpieczniej jest wziać Victrix 20 TT?

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki.

teres
25-04-2017, 22:13
@Kas35
1. Rób wszędzie podłogówkę, nie komplikuj instalacji grzejnikami.
2. Kocioł bierz z zasobnikiem. Jak ci zależy na oszczędności w cyrkulacji to możesz;
a) przypilnować sobie dobrą izolację min 13mm (na pionach może być i 20mm) na rurach CWU i cyrkulacji.
b) włączać pompę cyrkulacji z czujki w łazienkach np. http://www.auraton.pl/produkty/auraton-pir-cr/
3. Bierz VIctrixa 20 albo 24kW, obydwa startują od niskiej mocy, a szybciej nagrzeją zasobnik.

a.no
26-04-2017, 07:12
Buduję dośc mały dom i rozważam czy nie przenieść pieca kondesacyjnego z kotłowni do łazieki na poddaszu.
W takim wypadku idelany byłby jakiś nieduży piec z zasobnikiem wbudowanym.
Rozważam ECOCONDENS INTEGRA w wersji 20kW co umozliwiloby mi zrobienie "komina przez ścianę" łazienki.
PIec ma zasobnik 45l i kosztuje jeszcze akceptowanie, a innych rozwiązań zintegrowanych w cenie >7tys raczej nie biorę pod uwagę.
Czy ktoś wie jak taki piec będzie się zachowywał ze 100% ogrzewania podłogowego, czy moc będzie wystarczająca dla rodziny 4 osobowej?
Do tej pory rozważałe jaki oszczędny piec (z małą mocą minimalną) z zasobnikiem 120l, ale przyznam, że kusi mniemożliwośclikwidacji kotłowni, a nie sądzę (prosze wyprowadzić mnie z błedu) że oszczednosci na modulacji do 2 zamiast 3kW byłyby rocznie znaczące.
Co mnie zastanawia to mała ilośc opinii i jak się 20kW mocy i 45l zasobnika sprawdzi przy 4osobowej rodzinie (zakładam, że wszcyscuy na raz nie muszą brać kąpieli-prysznica)...

Kas35
26-04-2017, 15:49
Dziękuję Teres. Niestety za pózno na zmianę na podłogówkę... Instalacja w toku.
Czyli wg Ciebie większy komfort użytkowania kotła z zasobnikiem rekompensuje fakt, że latem jest to droższa opcja do ogrzania wody użytkowej? A swoją drogą to czy ktoś ma pojęcie o ile większe jest zużycie gazu przy kotle jednofunyjnym latem do ogrzania wody? Może to zaledwie klila % i w ogóle nie warto rozważać tej opcji?

teres
27-04-2017, 08:26
@Kas35
A daj spokój, ile tych strat będzie 1%? To nawet nie ma co tego przeliczać. Nie warto tutaj szukać oszczędności.

wg39070
27-04-2017, 09:45
Dziękuję Teres. Niestety za pózno na zmianę na podłogówkę... Instalacja w toku.
Czyli wg Ciebie większy komfort użytkowania kotła z zasobnikiem rekompensuje fakt, że latem jest to droższa opcja do ogrzania wody użytkowej? A swoją drogą to czy ktoś ma pojęcie o ile większe jest zużycie gazu przy kotle jednofunyjnym latem do ogrzania wody? Może to zaledwie klila % i w ogóle nie warto rozważać tej opcji?

Mam kocioł gazowy 1 funkcyjny i zasobnik 160 litrów, rodzina 2+2, zużycie gazu na przygotowanie CWU to 0,6-0,7 m3 /dobę.

Kas35
27-04-2017, 10:55
Dziękuję serdecznie teres i wg39070. Zdecydowałam się więc na jednofunkcyjny Victrix 20TT + zasobnik 160l. Jakieś uwagi do tego wyboru?

wg39070
27-04-2017, 11:01
Dziękuję serdecznie teres i wg39070. Zdecydowałam się więc na jednofunkcyjny Victrix 20TT + zasobnik 160l. Jakieś uwagi do tego wyboru?

Jeśli wybierzesz zasobnik UBS 160 Immergas będziesz zadowolony. Kocioł, który wybrałeś w połączeniu z tym zasobnikiem grzeją wodę w ekspresowym tempie.

Sali
28-04-2017, 19:26
Teraz ja i proszę o konkrety piec z modulacją od 2-3 kw do max 25, który obsłuży bez żadnych dodatkowych pomp, sprzegieł 280- 360 m2 podlogowki, zbiornik 180 l. Z moich faworytów cenowych to termet Crystal II 25 ( bo moc min ma identyczna jak 20) z Open term, oraz Beretta exlusive green 25 he, czy może lepiej coś innego, a jak tak to dla czego? Dodam, że jak instalacja dobrze zrobiona to cerapur Smart 14 230 m2 podlogowki obsługuje bez problemów pompą pieca na 2 A ktoś się odniesie do mojego postu? Bo chciałbym w niedługim czasie kupić coś sensownego pozdrawiam

emjot11
02-05-2017, 17:11
Witam!

Mam 130m2, ok 25m2 to podłogówka. Ściany 25cm porotherm + 12cm styro, podłoga 8cm styro i dach będzie 20cm piany.

Mam ofertę na kit Buderusa GB072 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 7100, GB 062 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 6500 lub samodzielnie dobierane GB 062 14kw + Biawar LINDO 150l + RC300 + czujniki za ok. 6200. Chyba najbardziej skłaniałbym się ku ostatniej opcji ze względu na cenę i większy zbiornik (rodzina 2+3, może kiedyś więcej), ale zastanawiam się czy ten zbiornik z kitu nie będzie lepszy?

Czy to jest dobre ogrzewanie do mojego segmentu?

wg39070
02-05-2017, 17:35
Witam!

Mam 130m2, ok 25m2 to podłogówka. Ściany 25cm porotherm + 12cm styro, podłoga 8cm styro i dach będzie 20cm piany.

Mam ofertę na kit Buderusa GB072 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 7100, GB 062 14kw + s/120 + RC300 + czujniki za 6500 lub samodzielnie dobierane GB 062 14kw + Biawar LINDO 150l + RC300 + czujniki za ok. 6200. Chyba najbardziej skłaniałbym się ku ostatniej opcji ze względu na cenę i większy zbiornik (rodzina 2+3, może kiedyś więcej), ale zastanawiam się czy ten zbiornik z kitu nie będzie lepszy?

Czy to jest dobre ogrzewanie do mojego segmentu?

Od Immergasa miał byś to wszystko poniżej 6 tys.

emjot11
03-05-2017, 11:13
Od Immergasa miał byś to wszystko poniżej 6 tys.

A jak kwestia jakości / gwarancji i serwisu? Zastanawiam się też czy 14kw będzie ok, bo w Immergasie 20kw kosztuje praktycznie tyle samo....

fotohobby
03-05-2017, 16:49
A po co Ci 20kW ?
Już prędzej 12....

emjot11
04-05-2017, 09:41
Poczytałem i rzeczywiście 12kw da radę.
Myślę nad zakupem pieca w internecie i znalezieniem instalatora / serwisanta na miejscu. Czy przy kupnie Immergasa nie będzie z tym problemu? Ceny jednak są wyraźnie niższe online...

wg39070
04-05-2017, 10:07
A jak kwestia jakości / gwarancji i serwisu? Zastanawiam się też czy 14kw będzie ok, bo w Immergasie 20kw kosztuje praktycznie tyle samo....

5 lat gwarancji, serwis ogólnie dostępny.

wg39070
04-05-2017, 10:10
Poczytałem i rzeczywiście 12kw da radę.
Myślę nad zakupem pieca w internecie i znalezieniem instalatora / serwisanta na miejscu. Czy przy kupnie Immergasa nie będzie z tym problemu? Ceny jednak są wyraźnie niższe online...

Niższe ale dlaczego? Dopytaj, czy kocioł zakupiony przez internet ma w zestawie dokładnie to samo co nieco droższy ze sklepu stacjonarnego. Można się zdziwić. W moim przypadku cena między netem a stacjonarnym była porównywalna.

Domingo
09-05-2017, 00:25
Cześć,

Wymieniam piec węglowy na kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u.
Charakterystyka budynku:
- dom jednorodzinny z 1989 r.
- ściany zewn. ocieplone styropianem o gr. 10 cm
- okna PCV sprzed ok. 8-10 lat
- 2 kondygnacje ogrzewane (parter + piętro)
- na kondygnacji 3 (strych) rozłożony styropian o gr. 10 cm
- w połowie podpiwniczony (piwnica nieogrzewana)
- 4 osoby
- powierzchnia do ogrzania to 140 m2 + 2 garaże (20+27 m2) - razem 187 m2
- ogrzewanie grzejnikowe bez podłogówki

"Ciepło właściwe" podpowiada maksymalną moc grzewczą 14 kW + 4 kW dla c.w.u.

Mam możliwość zdobycia następującego zestawu w cenie 7.000 zł netto:
- Kocioł HOVAL TopGas classic 24 kW
- Sterownik RS-OT
- Zestaw podłączeniowy
- Zasobnik CombiVal ERW 200 l (wydaje mi się za duży)

Jednak ze względu na modulację 7,7-24 kW zaczynam się wahać.
Mniejszy model ma moc 5,7-18 kW, ale HOVAL podaje swoje parametry dla wody 40/30 C, więc 18-stka może być za słaba.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie.

Marcin55
10-05-2017, 15:52
Witam,

Proszę o pomoc w doborze kotła kondensacyjnego - jednofunkcyjny.

Parametry z obliczeń - http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2fp6
Wynik wskazuje na kocioł 14 kW (C.O + C.W.U)

Projekt domu delikatnie zmodyfikowany wydłużony o 1,3 m - Dom w Jabłonkach G2 : https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-g2-m51a3660b98bfb

Powierzchnia całkowita 195m2
Powierzchnia użytkowa 150m2 bez garażu i kotłowni)
Ogrzewanie podłogówka parter i poddasze (obowiązkowo sterowniki w sypialniach od podłogówki), grzejnik w garażu + grzejniki drabinkowe w łazienkach i pralni.

Materiał Porotherm,
ocieplenie ścian 20cm styropian,
ocieplenie dachu 2x15 cm wełna (łącznie 30)
podłoga 15cm lub 20 styropian

Zastanawiam się nad:
- Immergas Victrix 12 X TT 2 ERP
- Buderus Logamax plus GB072(K)V2 - 14kW

Do tego zasobnik 120-160 l + sterowniki w tym na sypialnie etc.
Jakieś ew. inne propozycję z waszej strony?
Oczywiście wyceny dostałem od instalatorów, którzy proponują piece 20kW, 24 KW itd...

fotohobby
10-05-2017, 16:03
12kW wystarczy, ten kalkulator zawyża wyniki.
Każdy z tych kotłów będzie ok, sprawdź dostępność serwisantów i ceny przeglądów.
Sterowniki w sypialniach ? Po co ?

Marcin55
10-05-2017, 16:57
Sterowniki w sypialniach ? Po co ?

Dla komfortu, wydaje mi się że lepiej mieć możliwość regulacji temperatury bezpośrednio z pokoi a na poddaszu mam 3 sypialnie + gabinet, który będzie traktowany jako pokój dla gości.

A co do zasobnika myślałem o ACV 130L lub 160l słyszałem, że w zasobniku buderusa trzeba co 2 lata wymieniać anodę - koszt 200 pln, w ACV zero.

fotohobby
11-05-2017, 00:12
Dla komfortu, wydaje mi się że lepiej mieć możliwość regulacji temperatury bezpośrednio z pokoi a na poddaszu mam 3 sypialnie + gabinet, który będzie traktowany jako pokój dla gości.

A jak często regulujesz temperaturę ?
I z jakiego powodu ?

RAPczyn
13-05-2017, 12:18
Cześć,

Wymieniam piec węglowy na kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u.
Charakterystyka budynku:
- dom jednorodzinny z 1989 r.
- ściany zewn. ocieplone styropianem o gr. 10 cm
- okna PCV sprzed ok. 8-10 lat
- 2 kondygnacje ogrzewane (parter + piętro)
- na kondygnacji 3 (strych) rozłożony styropian o gr. 10 cm
- w połowie podpiwniczony (piwnica nieogrzewana)
- 4 osoby
- powierzchnia do ogrzania to 140 m2 + 2 garaże (20+27 m2) - razem 187 m2
- ogrzewanie grzejnikowe bez podłogówki

"Ciepło właściwe" podpowiada maksymalną moc grzewczą 14 kW + 4 kW dla c.w.u.

Mam możliwość zdobycia następującego zestawu w cenie 7.000 zł netto:
- Kocioł HOVAL TopGas classic 24 kW
- Sterownik RS-OT
- Zestaw podłączeniowy
- Zasobnik CombiVal ERW 200 l (wydaje mi się za duży)

Jednak ze względu na modulację 7,7-24 kW zaczynam się wahać.
Mniejszy model ma moc 5,7-18 kW, ale HOVAL podaje swoje parametry dla wody 40/30 C, więc 18-stka może być za słaba.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie.

W takim przypadku wybrałbym zdecydowanie kocioł mniejszej mocy, rzędu 10kW i zbiornik około 160-200 litrów. Przykładów można mnożyć ale poniżej moi faworyci:
- Paradigma Modula NT 10 lub 15
- Junkers ZSBR 16-3E ZSB14-5C
- Immergas 12 TT ERP
- Broetje WGB 15 EVO

Na grzejniki załóż system Danfoss Living Connect lub Honeywell evohome.

lucano
13-05-2017, 21:46
Dobry wieczór,

Przyszła pora na instalację gazową i wybór kotła i potrzebuję Waszej pomocy.
Charakterystyka cieplna jaka mi wyszła na stronie jest tutaj: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2g90

Dodam, że jesteśmy we dwójkę (jak na razie). Na parterze wszędzie podłogówka oprócz pokoi (sypialnia i jeszcze jeden gdzie planujemy jakieś małe grzejniki gdyby było zimno). Na razie planujemy mieszkać na parterze w którym od łazienki do pomieszczenia gospodarczego jest jakieś 5m w linii prostej.
Trochę poczytałem na temat wyboru rodzaju pieca i stanęło, że chcemy mieć piec jednofunkcyjny z zasobnikiem.
Z uwagi na to, że niedługo mamy sie spotkać z osobą która będzie nam doradzać i robić instalację chcemy mieć jakieś pojęcie aby zweryfikować czyjego doradztwo będzie dla nas odpowiednie zarówno dla portfela jak i wymagań. Nie jesteśmy ciepłolubni, temp w jakiej dobrze się czujemy i śpimy to ok 20 stopni.
Doradzicie jaki piec byłby dla naszych potrzeb optymalny? Jest tego multum i nie wiem na co zwrócić uwagę.
Z góry dzięki.

PS. Nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie ale budujemy dom na zasadzie "jak coś się uzbiera to robimy" więc bez żadnych kredytów. Idąc tą myślą nie wiemy kiedy zaczniemy grzać bo nie mamy środków, żeby jechać dalej tj. kłaść płytki itp - tzn czegoś co wymaga stałej temp przez cały rok i wiąże się z ciągle włączonym piecem. Będzie pewnie tak, że założymy piec i będzie stał nieużywany przez... no właśnie :-)

Domingo
14-05-2017, 23:35
W takim przypadku wybrałbym zdecydowanie kocioł mniejszej mocy, rzędu 10kW i zbiornik około 160-200 litrów. Przykładów można mnożyć ale poniżej moi faworyci:
- Paradigma Modula NT 10 lub 15
- Junkers ZSBR 16-3E ZSB14-5C
- Immergas 12 TT ERP
- Broetje WGB 15 EVO

Na grzejniki załóż system Danfoss Living Connect lub Honeywell evohome.

Tylko 10 kW ? Czy to nie za mało, zwłaszcza na potrzeby c.w.u. ?
Poprosiłem jednego instalatora o wycenę kotła Buderus GB072 14 kW (zakres mocy 2,9-14,2 c.o. / 15,1 c.w.u.). Ten stwierdził, że na c.o. będzie w sam raz, jednak na potrzeby c.w.u. muszę mieć ok. 18-19 kW ?
No właśnie - jaka moc jest potrzebna do podgrzania 120-140 l do temp. 55 C w czasie powiedzmy 15-20 min. ?

RAPczyn
15-05-2017, 07:29
140l podgrzać od np. 45 do 55stC to przy 10kW mniej niż 10 minut - moim zdaniem wystarczy 10kW

wg39070
15-05-2017, 08:31
140l podgrzać od np. 45 do 55stC to przy 10kW mniej niż 10 minut - moim zdaniem wystarczy 10kW

Mojemu Victrixowi 12 KW podgrzanie 160 litrów od 40 do 45 stopni zajmuje około 8-10 minut.

Domingo
15-05-2017, 10:47
RAPczyn,
wg39070

Rozumiem, że macie na myśli przypadek, w którym ktoś zużyje np. 35 l ciepłej wody pod prysznicem, temperatura wody w zasobniku spada o ok. 10-15 stopni i kocioł tylko dogrzewa zasobnik do 55 C.
Co w sytuacji, kiedy po kąpieli w wannie (zużycie 120 l c.w.u.) kocioł musi podgrzać całą pojemność zasobnika "od zera" (w praktyce pewnie od 5-10 C, w zależności od pory roku) ?
Biorąc pod uwagę priorytet c.w.u., na jak długo może być "odcięte" ogrzewanie domu? Nie mam podłogówki, więc chciałbym uniknąć wychłodzenia budynku zimą.

wg39070
15-05-2017, 10:51
RAPczyn,
wg39070

Rozumiem, że macie na myśli przypadek, w którym ktoś zużyje np. 35 l ciepłej wody pod prysznicem, temperatura wody w zasobniku spada o ok. 10-15 stopni i kocioł dogrzewa zasobnik do 55 C.
Co w sytuacji, kiedy po kąpieli w wannie (zużycie 120 l c.w.u.) kocioł musi podgrzać całą pojemność zasobnika "od zera" (w praktyce pewnie od 5-10 C, w zależności od pory roku) ?
Biorąc pod uwagę priorytet c.w.u., na jak długo może być "odcięte" ogrzewanie domu? Nie mam podłogówki, więc chciałbym uniknąć wychłodzenia budynku zimą.

Troszkę źle to interpretujesz. Ja mam ustawiona histerezę temperatury w zasobniku na 5 stopni. Gdy podczas kąpieli spadnie o te 5 wtedy kocioł zaczyna grzać z pełną mocą i uwierz mi, że nadąży. Dom nie zdąży wystygnąć, bo to najzwyczajniej jest niemożliwe. Bynajmniej w tak krótkim okresie czasu.

Przemek85
16-05-2017, 14:12
Cześć !

Przymierzam się do instalacji centralnego ogrzewania, jestem laikiem w tej kwestii stąd prosiłbym o poradę jaki kocioł wybrać, z jakich materiałów skorzystać, na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy, czy robić po całości podłogówkę czy mixować z grzejnikami itp.

Do rzeczy, charakterystyka budynku:

- dom jednorodzinny, z lat 70tych
- ściany zewnętrze, podwójny pustak (40cm) żużelbetownowy -> domyślnie będą docieplone styro 15cm ++
- okna do wymiany w ilości 4 sztuki plus jedna duża witryna 2.5m x 2.5m w salonie, nię będzie żałowane pieniędzy na nie
- poddasze nieużytkowe, docieplone od góry trocinami
- od gruntu pójdzie docieplenie
- powierzchnia użytkowa 90 m2
- kotłownia będzie gazowa 2m x 3m, oddalona od łazienki 5m i od kuchni o 10m
- pomieszczenia: salon+kuchnia, sypialnia, pokój, łazienka, korytarz większy, korytarz mniejszy
- lubimy ciepło w domu :)

Teraz kilka pytań:

- jaki piec wybrać ? Jedno czy dwufunkcyjny ? Kondensat ?
- jak podgrzewać wodę ?
- robić zasobnik do wody użytkowej ?
- robić zasobnik do co ?
- po całości podłogówka ? Jeżeli nie to jakie grzejniki i gdzie ?
- co z dużym przeszkleniem w salonie - wkładać tam grzejnik podłogowy ?
- jaka automatyzacja do tego ? Sterowanie w każdym pokoju temp czy inaczej ?

O czymś zapomniałem, na co powinienem zwrócić uwagę ?

mibas
17-05-2017, 12:37
Cześć !

Teraz kilka pytań:

- jaki piec wybrać ? Jedno czy dwufunkcyjny ? Kondensat ?
- jak podgrzewać wodę ?
- robić zasobnik do wody użytkowej ?
- robić zasobnik do co ?
- po całości podłogówka ? Jeżeli nie to jakie grzejniki i gdzie ?
- co z dużym przeszkleniem w salonie - wkładać tam grzejnik podłogowy ?
- jaka automatyzacja do tego ? Sterowanie w każdym pokoju temp czy inaczej ?

O czymś zapomniałem, na co powinienem zwrócić uwagę ?

Po pierwsze zrobić projekt u dobrego fachowca, który wszystko policzy i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie zależne m.in. od Twoich preferencji wykończenia mieszkania.
Zgrubne obliczenia na początek możesz zrobić sam, powyżej w wątku znajdziesz link do strony gdzie pi razy drzwi da się to policzyć (cieplowlasciwie.pl)
a) IMHO jednofunkcyjny z zasobnikiem. Ja bym brał kondensacyjny (wyższa sprawność), ale one lepiej (sprawniej) pracują przy niskich temperaturach czynnika grzewczego, czyli z podłogówkami.
b) wodę podgrzewa piec ;-)
c) jednofunkcyjny z definicji musi mieć zasobnik,
d) zależy od projektu instalacji,
e) kwestia upodobań, ale zależy m.in. od tego, jakie wykończenie podłogi chcesz mieć (płytki, parkiet, deski klejone, deski na legarach, dywany itp itd), można zrobić układ mieszany podłogówka + grzejniki,
f) IMHO automatyka pogodowa + czujnik temperatury wewnętrznej do korygowania automatyki pogodowej.

Konsultant Viessmann
17-05-2017, 22:24
Cześć !

Przymierzam się do instalacji centralnego ogrzewania, jestem laikiem w tej kwestii stąd prosiłbym o poradę jaki kocioł wybrać, z jakich materiałów skorzystać, na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy, czy robić po całości podłogówkę czy mixować z grzejnikami itp.

Do rzeczy, charakterystyka budynku:

- dom jednorodzinny, z lat 70tych
- ściany zewnętrze, podwójny pustak (40cm) żużelbetownowy -> domyślnie będą docieplone styro 15cm ++
- okna do wymiany w ilości 4 sztuki plus jedna duża witryna 2.5m x 2.5m w salonie, nię będzie żałowane pieniędzy na nie
- poddasze nieużytkowe, docieplone od góry trocinami
- od gruntu pójdzie docieplenie
- powierzchnia użytkowa 90 m2
- kotłownia będzie gazowa 2m x 3m, oddalona od łazienki 5m i od kuchni o 10m
- pomieszczenia: salon+kuchnia, sypialnia, pokój, łazienka, korytarz większy, korytarz mniejszy
- lubimy ciepło w domu :)


Witam!
Stawiasz na gaz - bardzo słusznie - ekologicznie, czysto i efektywnie. Ja polecam kotły kondensacyjne marki Viessmann z rodziny Vitodens. Mozesz o nich poczytać TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html)

Zanim jednak zdecydujesz się na konkrenty model polecam kontakt z naszymi specjalistami, którzy pomogą skonfigurować odpowiedni system. Możesz to zrobić zadając zapytanie ofertowe: TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html) - to do niczego nie zobowiązuje!

Jeśli chcesz porozmawiać ze specjalistą osobiście lub zaprosić go na budowę, poszukaj ich TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/siec-sprzedazy.html)


W razie pytań - służę pomocą!
Pozdrawiam!

Konsultant marki Junkers
18-05-2017, 14:20
Witam
Nie będę oryginalny wiec i ja zapytam o dobór kotła gazowego bo jestem całkiem zielony .
A wiec kilka faktów : powierzchnia użytkowa całkowita 137 m2 + garaż 21m2+ piwnice 74m2
ściany ytong 24cm+15cm styro, poddasze ocieplone 30cm. W domu ogrzewanie tylko podłogówka( (w sumie położono ok 900m przewodów)+dwa grzejniki w WC "drabinki".
W piwnicach i garażu w każdym pomieszczeniu po 1 kaloryferze po10 żeberek w sumie nie wiem czy będę grzał piwnice ale w jednym pomieszczeniu jest pralnia i suszarnia więc tam na pewno kaloryfer będzie grzał.
Pomocniczo w stanach przejściowych jest jeszcze kominek z DGP. Rodzinka 5cio osobowa z czego przerażająca jej większość to płeć piękna wiec zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie pewnie spore. Proszę o dobór kotła nie musi być to mercedes ale coś bezawaryjnego z długą gwarancją i z małym zużyciem gazu, jak i wielkości zasobnika na CWU.

Witam,

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego gazowego kotła kondensacyjnego, to polecam kotły marki Junkers z rodziny Cerapur, które dostępne są w wielu wariantach wykonania.
W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu kotła polecam skontaktować się z jednym z autoryzowanych instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator, po wizycie na miejscu inwestycji oraz konsultacji , doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania.
Więcej informacji o produkcie znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

autorus
24-05-2017, 06:13
Potrzebny kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika. Instalacja grzejnikowa. Do firmy znajomej. Moc 24kw. Piec z zamkniętą komora spalania.
Istotna sprawa, musi obsługiwać 2 obwody grzewcze. 2 niezależne nastawy temperatur i pogodówka.
Cena dość istotna. Jakby ktoś miał jakiś pomysł chętnie przekażę.

jojoro
25-05-2017, 09:26
Podepnę się pod temat, bo w ciągu najbliższych kilku miesięcy (liczę , że przed sezonem grzewczym) w mojej okolicy Duon będzie podłączał gaz ziemny wysokometanowy.
Chciałbym zmienić ogrzewanie z eko na gaz. Jaki kocioł polecacie?

Obecnie mam kocioł na eko 25kw (na 100% przewymiarowany). W tym sezonie spaliłem 7 ton ruskiego Eko po 650zł/tona luzem.
Oprócz ogrzewania budynku dochodzi jeszcze CWU - zbiornik solarny 2 wężownice - 300l.

Komin ma 12 metrów licząc od kotłowni w piwnicy i w tej chwili wstawiona jest tam rura kwasówka (chyba) 120mm.

Zupełnie nie znam się na kotłach gazowych i nie wiem co powieniem kupić.
W instalacji mam jeszcze pompkę z autoadaptem do obiegu CO, pomkę z autoadatem do cyrkulacji, zwykłą pompkę do CWU, siłownik do zaworu 4D arfiso.

Od kotła oczekuję oprócz sprawnej i ekonomicznej pracy trochę bajerów typu sterowanie przez internet, może jakiś panel pokojowy do podglądu parametrów pracy itp.

RAPczyn
25-05-2017, 11:50
Potrzebny kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika. Instalacja grzejnikowa. Do firmy znajomej. Moc 24kw. Piec z zamkniętą komora spalania.
Istotna sprawa, musi obsługiwać 2 obwody grzewcze. 2 niezależne nastawy temperatur i pogodówka.
Cena dość istotna. Jakby ktoś miał jakiś pomysł chętnie przekażę.

Mogę pomóc. Gdzie ta firma się znajduje?
Może na prv...

RAPczyn
25-05-2017, 12:06
Podepnę się pod temat, bo w ciągu najbliższych kilku miesięcy (liczę , że przed sezonem grzewczym) w mojej okolicy Duon będzie podłączał gaz ziemny wysokometanowy.
Chciałbym zmienić ogrzewanie z eko na gaz. Jaki kocioł polecacie?

Obecnie mam kocioł na eko 25kw (na 100% przewymiarowany). W tym sezonie spaliłem 7 ton ruskiego Eko po 650zł/tona luzem.
Oprócz ogrzewania budynku dochodzi jeszcze CWU - zbiornik solarny 2 wężownice - 300l.

Komin ma 12 metrów licząc od kotłowni w piwnicy i w tej chwili wstawiona jest tam rura kwasówka (chyba) 120mm.

Zupełnie nie znam się na kotłach gazowych i nie wiem co powieniem kupić.
W instalacji mam jeszcze pompkę z autoadaptem do obiegu CO, pomkę z autoadatem do cyrkulacji, zwykłą pompkę do CWU, siłownik do zaworu 4D arfiso.

Od kotła oczekuję oprócz sprawnej i ekonomicznej pracy trochę bajerów typu sterowanie przez internet, może jakiś panel pokojowy do podglądu parametrów pracy itp.

Z 7 ton węgla wychodzi mi jakieś 21kW mocy przy -20stC na zewnątrz i +20stC w pomieszczeniach - duża niedokładność szacowania.

W istniejącą rurą kwasową należy wstawić rurę np. z PPSu o średnicy 60-80mm w zależności od kotła. Dla kotła gazowego kondensacyjnego nie potrzebujesz zaworu 4 drogowego. Przy takiej konfiguracji kocioł może być bez zaworu 3drogowego oraz pompy obiegowej.

Czy taki dostęp przez WWW (http://https://paradigma.remoteportal.de/index.php?pto%5Barea%5D=-access&pto%5Bmode%5D=-autologin&pto%5BuserId%5D=-3193&pto%5Btoken%5D=-43c3280d7740c29ed5e07c0dbf24b385569b8856) będzie zadowalający, appki na Androida i iOS oraz panel dotykowy?

jojoro
25-05-2017, 14:04
Z 7 ton węgla wychodzi mi jakieś 21kW mocy przy -20stC na zewnątrz i +20stC w pomieszczeniach - duża niedokładność szacowania.

W istniejącą rurą kwasową należy wstawić rurę np. z PPSu o średnicy 60-80mm w zależności od kotła. Dla kotła gazowego kondensacyjnego nie potrzebujesz zaworu 4 drogowego. Przy takiej konfiguracji kocioł może być bez zaworu 3drogowego oraz pompy obiegowej.

Czy taki dostęp przez WWW (http://https://paradigma.remoteportal.de/index.php?pto%5Barea%5D=-access&pto%5Bmode%5D=-autologin&pto%5BuserId%5D=-3193&pto%5Btoken%5D=-43c3280d7740c29ed5e07c0dbf24b385569b8856) będzie zadowalający, appki na Androida i iOS oraz panel dotykowy?

7 ton spaliłem od 15.09.2016 do 15.05.2017. Przy temperaturach w okolicach 0C - 30kg dziennie.

Dzięki za poradę z tą rurą w komin, bo myślałem że będę musiał cały nowy wkład podwójny robić.

U mnie obecnie kocioł na eko działa w obiegu zamkniętym (z zaworem schładzającym itp.)
Czy kocioł gazowy też może działać w zamkniętym obiegu?
Piszesz, że ma działać bez pompy CO? Jakim cudem. Grzejniki u mnie nie działają na grawitacji (mam rozprowadzenie na rozdzielaczu osobnych obiegów do każdego grzejnika).

Wygląd WWW z tego sterownika szczerze mówiąc nie podoba mi się szczególnie. Mało czytelne to dla mnie + interfej z niemieckiego nieprzetłumaczony do końca.

Czy kotły gazowe mają też czujnik pogodowy tak jak mój eko? Jak sterujesz temperaturą wody podawaną na grzejniki skoro nie ma 4D?

wg39070
25-05-2017, 14:16
7 ton spaliłem od 15.09.2016 do 15.05.2017. Przy temperaturach w okolicach 0C - 30kg dziennie.

Dzięki za poradę z tą rurą w komin, bo myślałem że będę musiał cały nowy wkład podwójny robić.

U mnie obecnie kocioł na eko działa w obiegu zamkniętym (z zaworem schładzającym itp.)
Czy kocioł gazowy też może działać w zamkniętym obiegu?
Piszesz, że ma działać bez pompy CO? Jakim cudem. Grzejniki u mnie nie działają na grawitacji (mam rozprowadzenie na rozdzielaczu osobnych obiegów do każdego grzejnika).

Wygląd WWW z tego sterownika szczerze mówiąc nie podoba mi się szczególnie. Mało czytelne to dla mnie + interfej z niemieckiego nieprzetłumaczony do końca.

Czy kotły gazowe mają też czujnik pogodowy tak jak mój eko? Jak sterujesz temperaturą wody podawaną na grzejniki skoro nie ma 4D?

Kotły gazowe mają swoje pompy obiegowe i zawsze działają w obiegu zamkniętym. Te bajery ze smartfonem to sobie moim zdaniem daruj, to bardziej bajer niż potrzeba. Rozbudowany sterownik np CAR dla Immergasa zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.

Konsultant Viessmann
25-05-2017, 22:10
Podepnę się pod temat, bo w ciągu najbliższych kilku miesięcy (liczę , że przed sezonem grzewczym) w mojej okolicy Duon będzie podłączał gaz ziemny wysokometanowy.
Chciałbym zmienić ogrzewanie z eko na gaz. Jaki kocioł polecacie?



Witam, skoro instalację masz niezbyt dobrze dobraną, to niestety ilość spalanego paliwa nie za dużo nam mówi o Twoim zapotrzebowaniu na energie do ogrzewania. Pytanie również czy razem z modernizacją kotła, zamierzać mże przeprowadzac jakieś prace termomodernizacyjne itd? Masz zrobione OZC? Wiesz jakiej mocy urządzenie potrzebujesz?

Z mojej strony polecałbym kocioł gazowy kondensacyjny, marki Vitodens - to duża rodzina kotłów kondensacyjnych marki Viessmann - nowoczesne i oszczędne urządzenia, mogące współpracować z aplikacjami mobilnymi - na czym Ci zależy. Polecam tez zapoznać się z aplikacja ViCare (https://www.viessmann.pl/pl/aplikacje-mobilne/vicare-app.html)do sterowania ogrzewaniem.

Masz jakieś konkretne pytania o urządzenia?
Orientacyjny dobór urządzenia według Twoich preferencji możesz dokonać TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html)

Czekam na pytania

Domingo
25-05-2017, 23:21
Jeszcze jedno pytanie dot. podgrzewacza c.w.u.:
czy do współpracy z kotłem Buderus GB072V2 14 kW, wybrać zbiornik 120 l i ustawić histerezę podgrzewania wody na 5C, czy lepsza będzie pojemność 160 l z histerezą 10 C ? (biorąc pod uwagę komfort użytkowników i zużycie gazu).

Niestety Buderus nie oferuje pojemności 140 l, która byłaby dla mnie optymalna (3-4 osób).

jojoro
26-05-2017, 08:46
Witam, skoro instalację masz niezbyt dobrze dobraną, to niestety ilość spalanego paliwa nie za dużo nam mówi o Twoim zapotrzebowaniu na energie do ogrzewania. Pytanie również czy razem z modernizacją kotła, zamierzać mże przeprowadzac jakieś prace termomodernizacyjne itd? Masz zrobione OZC? Wiesz jakiej mocy urządzenie potrzebujesz?

Z mojej strony polecałbym kocioł gazowy kondensacyjny, marki Vitodens - to duża rodzina kotłów kondensacyjnych marki Viessmann - nowoczesne i oszczędne urządzenia, mogące współpracować z aplikacjami mobilnymi - na czym Ci zależy. Polecam tez zapoznać się z aplikacja ViCare (https://www.viessmann.pl/pl/aplikacje-mobilne/vicare-app.html)do sterowania ogrzewaniem.

Masz jakieś konkretne pytania o urządzenia?
Orientacyjny dobór urządzenia według Twoich preferencji możesz dokonać TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html)

Czekam na pytania

Kocioł Vitodens 200w wygląda zachęcająco. Chyba będę brał pod uwagę to rozwiązanie w momencie zakupu.
Czy instalatorzy Viessmana przed zakupem są w stanie przeprowadzić OZC budynku i dobrać odpowiednią moc kotła?
Od razu mówię, że OZC nie będzie należało do najłatwiejszych - kamienica bliźniacza przedwojenna (brak dokumentacji budynku, nieregularna bryła, częściowe docieplenie itp.)

bartm71
28-05-2017, 11:00
Cześć
Co według bardziej doświadczonych kolegów lepiej wybrać Immergas TT 12KW czy Buderus GB062? A może lepiej zainwestować w GB072? Serwisy są na miejscu.

Konsultant Viessmann
28-05-2017, 23:46
Kocioł Vitodens 200w wygląda zachęcająco. Chyba będę brał pod uwagę to rozwiązanie w momencie zakupu.
Czy instalatorzy Viessmana przed zakupem są w stanie przeprowadzić OZC budynku i dobrać odpowiednią moc kotła?
Od razu mówię, że OZC nie będzie należało do najłatwiejszych - kamienica bliźniacza przedwojenna (brak dokumentacji budynku, nieregularna bryła, częściowe docieplenie itp.)

Witaj ponownie,

Vitodens 200W - dobry wybór, nowy kocioł pochodzący z linii kotłów Vitodens, które promocje miały na targach Instalacje, w kwietniu ubiegłego roku.
Co do naszych instalatorów - współpracujemy z firmami, którzy jak najbardziej wykonuja takie usługi jak OZC.

Nie wiem z jakiej części Polski pochodzisz i gdzie masz swoją inwestycję, więc nie polecę żadnej konkretnej firmy, ale sam możesz wyszukac najbliższego Ci instalatora Viessmann.
Zobacz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html) masz baze naszych firm - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę swoje miasto lub kod pocztowy i otrzymasz listę firm. Zobacz też, że oferują one m. in. bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji.

Pozdrawiam!

Konsultant Viessmann
28-05-2017, 23:49
Kocioł Vitodens 200w wygląda zachęcająco. Chyba będę brał pod uwagę to rozwiązanie w momencie zakupu.
Czy instalatorzy Viessmana przed zakupem są w stanie przeprowadzić OZC budynku i dobrać odpowiednią moc kotła?
Od razu mówię, że OZC nie będzie należało do najłatwiejszych - kamienica bliźniacza przedwojenna (brak dokumentacji budynku, nieregularna bryła, częściowe docieplenie itp.)

Jeszcze tylko chciałem dodać, że jeśli zależy Ci na orientacyjnej wycenie, to TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html) możesz zadać niezobowiązujące pytanie do naszych specjalistów.

RAPczyn
29-05-2017, 16:02
może 2-3 w skali kraju.... :(
reszta jedzie z m2 lub m3....

Więcej, więcej... robi OZC, jeśli jest potrzeba :D

asolt
29-05-2017, 16:49
Witaj ponownie,

Vitodens 200W - dobry wybór, nowy kocioł pochodzący z linii kotłów Vitodens, które promocje miały na targach Instalacje, w kwietniu ubiegłego roku.
Co do naszych instalatorów - współpracujemy z firmami, którzy jak najbardziej wykonuja takie usługi jak OZC.

...
Pozdrawiam!

Wasz cytuję "obszerny zakres usług serwisowych naszych partnerów branzowych...." to wykonanie kompletnego audytu energetycznego. Czy kazdy wasz partner branzowy jest audytorem energetycznym, czy audyty energetyczne wykonywane są wg zalezen KAPE, czy są ustalone zalecenia do cen samych audytów i na koniec ostatnie pytanie czy kazdy wasz partner branzowy posiada uprawnienia audytorskie, czy jest to jeden z warunków ktorych spełnienie umozliwia zostanie waszym partnerem branzowym.

yaro137
07-06-2017, 07:32
Ciekawi mnie jak długo taki Buderus 14kW nagrzeje zbiornik 120l zakładając, że nalewamy wannę - jakieś 100l a w tym samym czasie ktoś bierze prysznic? Niechby nawet cwu na kotle było aż na 60C. Da się to oszacować? No i najważniejsze, czy kocioł 25kW dużo tu zmieni?

fotohobby
07-06-2017, 12:28
Jak ktoś planuje jednoczesną wanne i prysznic, to lepszy byłby większy zasobnik.
A czas podgrzania konretnej ilości wody można nie "oszacować" a po prostu obliczyć.

Projekty Gotowe MURATOR
07-06-2017, 13:49
W miesięczniku Murator 06/2017 na stronie 158 w dziale "instalacje i wyposażenie", artykuł Piotra Laskowskiego "Kocioł gazowy" a w nim szukamy optymalnego kotła do nowo budowanego domu z dwiema łazienkami i w.c., według projektu Murator M99 - Bursztynowy blask - https://goo.gl/OMX2gN

Na co zwrócić uwagę wybierając piec? - zapraszamy do zapoznania się z publikacją : http://murator.pl/instalacje/kociol-gazowy_3639.html

yaro137
07-06-2017, 15:10
Jak to zatem wyliczyć? skomplikowany układ. Z jednej strony leci ciepła woda do 2 źródeł z określoną prędkością l/min z drugiej ubytek zostaje dopołniony zimną a wężownica ma podane parametry przy np 80/10/45. Na ile większa moc max kotła ma tu znaczenie?

fotohobby
07-06-2017, 21:54
No to ile ciepłej wody zużyjesz na te operacje ? 120l ? 140l ?
Przelicz sobie ile trwa nagrzanie takiej ilości wody od temp 10C do 45C mając do dyspozycji moc 14kW i 25kW i zakładając, że wężownica jest dobrze dobrana do mocy kotła.

yaro137
07-06-2017, 22:04
Właśnie szkopuł w tym, że nie wiem jak to przeliczyć a nawet choćby oszacować. Cały czas myślałem, że do zbiornika leci gorąca woda z kotła :) Dopiero dziś ktoś mnie olśnił, że tyo nie tak i że kocioł podgrzewa cokolwiek jest w wężownicy, która dalej podgrzewa wodę w zbiorniku o ile dobrze to zrozumiałem. Nie wiem co znaczy zasobnik dobrze dobrany do kotła. Termet widzę oferuje komplety kocioł, ze zbiornikiem. Inne firmy również. Przyjmuję, że producent dobrze dobiera przy założeniach jakie przyjęto. Nie musi to zawsze pewnie pasować do każdych warunków.

Dudarro
08-06-2017, 12:41
Witam jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum pragnę wszystkich serdecznie przywitać.

Do zeczy, posiłkuje się waszym forum przy budowie naszych 4 ścian jednak nie wszystko jest jasne i oczywiste (przynajmniej dla mnie ), konkretnie chodzi mi o wybór pieca gazowego, nie wiem na co sie zdecydować, w jaka moc celować, jaki i czy w ogóle zasobnik wybrać , pytań mnóstwo a czasu coraz mniej dlatego prosił bym o jakieś podpowiedzi. Ja wiem, że wszystko jest na forum ale po prostu zwyczajnie brakuje mi juz czasu na czytanie.

Napisze to co wiem o domku gdyż podczas próby obliczenia ozc jakoś nie do końca mi to wyszło (użyłem audytor ozc wersja 6.9 pro znalezione na necie i uruchomione w wersji próbnej darmowej)

Wiec tak dom to EC117F/C117F Codzienny - wariant VI ( z wentylacją mechaniczna ) zakupiony na muratoże

Według projektu jest 106.6 m2 użytkowych a Euco = 21.7 kWh/m2

Adaptacja polegała na podniesieniu kalenicy o 3 pustaki, i zmianie dzwi balkonowych na inna ścianę + kilka mniej znaczących zmian

Inwestycja znajduje się na terenie gliniastym,

Po zmianach wychodzi mi 120 m2 użytkowych

w całości ogrzewanie podłogowe, po za skrytka pod schodami gdzie ma być trochę chłodniej (przynajmniej z założenia, w tym celu pod schodami użyłem tylko 10 cm styropianu i powstał schodek w dół ), węże rozłożone są co 10 cm, a pętle średnio mają 90 m, dodatkowo żona wszędzie chce dać te podłużne płytki w całym domu (choć ja wolał bym panele chociaż w sypialni i salonie ale z drugiej strony....

Fundamenty murowane z bloczków betonowych od strony wewnętrznej ocieplone steropianem 10 cm jakiś biały nie pamiętam dokładnie pomalowany smoło podobnym czymś nie szkodzacym steropianowi, od zewnątrz 15 cm frezowanego steropianu albaterm Aq fundament 0.036 w/m2

Ściany z pustaka ceramicznego TERMOton P+W 25 /\ = 0.254 W/(mK) na nich Austrotherm EPS fasada premium 0,031 W/mK. Z krawędziami na zakład grubość 20 cm (grafit)

Okna MS średnia Uwokna = 0.78 W/m2, na dole są same fixy (nie otwierane okna) po za balkonowymi, na gorze normalnie otwierane, wszystkie z ciepłymi parapetami + rolety jakieś niby tez cieplejsze ale już nie pamiętam o co tam chodziło

Na podłodze 3 warstwy steropianu pierwsza 5 cm Austrotherm EPS 100 0,036 w/mK druga warstwa 10 cm Austrotherm EPS 100 0,036 w/mK i trzecia warstwa 5 cm z folią do mocowania ogrzewania podłogowego.
Na piętrze 5 cm Austrotherm EPS 100 0,036 w/mK i druga warstwa 5 cm z folią jak wyżej oczywiście każda warstwa na mijankę.

Dach: dachówka, papa, pełne deskowanie, 23 cm pianki poliuretanowej Icynane otwartokomórkowej no i dalej wiadomo płyty karton gips ...

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla na przewodach sztywnych z rekuperatorem Zehnder aeris next 350 vv tr

Na gorze znajdujdowac się bedzie wanna 2 osobowa z hydromasażem, na dole prysznic, a sama instalacja wodociągowa przygotowana jest pod pompę obiegową.

Obecnie jesteśmy we dwójkę ale docelowo mierzymy w 5 osobową rodzinę

Do większości prac zaangażowana była najbliższa rodzina z teściem i wujkiem pracujący w fachu za przysłowiowe pifko na czele, wiem ze pewnie jakieś błędy się pojawiły ale za to mogłem sobie pozwolić na lepsze materiały a do tych najważniejszych elementów brałem pożądane ekipy no i sporo robie sam z dużą pomocą forum oczywiście

Jeśli chodzi o serwisy to zarówno immergas, viessmann jak i junkers mam w promieniu 10km przynajmniej z 4, wolf'a mam 2 w promieniu 15 km

Nie chce przesadzić ale też nie chciał bym sytuacji nie komfortowych, możliwości jest wiele dodam, że zależy mi także na stacji pogodowej do kotła bo myślę że to jest dobra inwestycja, w sklepach proponują mi immergass z zasobnikiem 100l 20 kw z modulacją od 5,7 kw ale ...

Zapomniałem dodać, że razem z kotłem mam zamiar zamontować stacje uzdatniania wody viessmann aquahome 20-n

Wybaczcie mi błędy i interpunkcje ale posta pisałem z 3 dni ...

Tak więc proszę o naukę pokutę i pomoc

Dudarro
11-06-2017, 11:16
Halo nikt? nic? naprawdę?, myślałem, że im bardziej ja sie przyłoże tym łatwiej będzie komuś doradzić

PS.
Wybaczcie post pod postem

Konsultant Viessmann
11-06-2017, 22:06
Halo nikt? nic? naprawdę?, myślałem, że im bardziej ja sie przyłoże tym łatwiej będzie komuś doradzić

PS.
Wybaczcie post pod postem

Witam, Dobrze zrozumiałem, że na 120 m2 proponują Ci kocioł o mocy 20 kW?

Jaki masz budżet na urządzenie? Może polecę coś z oferty firmy Viessmann -czytałeś o naszych kotłach rodziny Vitodens?

Dudarro
12-06-2017, 10:14
Dokładnie tak, byłem na razie w 2 sklepach i w każdym taka sama oferta, nie znam się za bardzo ale sądzę, że to lekka przesada i do tego modulacja od bodajże 5.7 Kw, gdzieś wyczytałem, że im niżej tym lepiej

Kwotę jaką chciał bym przeznaczyć na kocioł, uruchomienie i montaż to 10k ale jak będzie więcej to dołoże

No i zależy mi na stacji pogodowej z czujnikiem zewnętrznym

Na początku byłem nastawiony na vitodens 200-w ale im więcej zacząłem czytać tym większy mętlik

RAPczyn
12-06-2017, 16:22
daruj sobie stacje uzdatniania - woda grzewcza w tak małych układach ma spełniać normę. Zmiękczacz NaCl to nieporozumienie.
Weź kocioł gazowy małej mocy np. ZSB 14-5C, Victrix 12TT ERP, Module NT 10, nowy WPC 15 albo WBS 14 i do tego system solar STAR 19/49 ze zbiornikiem Aqua 190. Automatyka oczywiście pogodowa.

wg39070
12-06-2017, 16:29
Dokładnie tak, byłem na razie w 2 sklepach i w każdym taka sama oferta, nie znam się za bardzo ale sądzę, że to lekka przesada i do tego modulacja od bodajże 5.7 Kw, gdzieś wyczytałem, że im niżej tym lepiej

Kwotę jaką chciał bym przeznaczyć na kocioł, uruchomienie i montaż to 10k ale jak będzie więcej to dołoże

No i zależy mi na stacji pogodowej z czujnikiem zewnętrznym

Na początku byłem nastawiony na vitodens 200-w ale im więcej zacząłem czytać tym większy mętlik

Pewnie,że mętlik, gdyż "niemiecki" nie oznacza dobry. Nigdy nie oznaczał, ale marketing ...

Dudarro
13-06-2017, 10:31
W końcu jakieś konkrety dziekuje,

Zastanawiałem się nad tym victrix 12 ale nie byłem pewny czy będzie ok, kotły te można też wyposażyć dodatkowo w stacje z zewnętrznym czujnikiem wiec teoretycznie byl by ok

Co do stacji uzdatniania to nie chce w nią inwestować ze względu na piec a na kamień który osadza się wszędzie

Co do solarów to jakoś nie jestem przekonany gdybym miał inwestować w tą stronę to prędzej jakiś wiatrak choć i na solary mam warunki, z 2 strony musze zobaczyć ile to kosztuje może tańszy pięć i do tego solary. ..

yaro137
13-06-2017, 17:51
Albo zamiast wiatraka i solarów pompa powietrze-woda.

Konsultant Viessmann
13-06-2017, 23:02
Na początku byłem nastawiony na vitodens 200-w ale im więcej zacząłem czytać tym większy mętlik

Witam ponownie,
Z czym masz problem jeśli chodzi o to urządzenie? Może mogę jakoś doradzić?

Pytałem o te 20 kW, bo wydaje mi się to zdecydowanie za dużo....

Polecam też do Twojego domu pompę ciepła powietrze / woda jak kolega wyżej.
Rozważałeś taką opcję?

RAPczyn
14-06-2017, 07:29
W końcu jakieś konkrety dziekuje,

Zastanawiałem się nad tym victrix 12 ale nie byłem pewny czy będzie ok, kotły te można też wyposażyć dodatkowo w stacje z zewnętrznym czujnikiem wiec teoretycznie byl by ok

Co do stacji uzdatniania to nie chce w nią inwestować ze względu na piec a na kamień który osadza się wszędzie

Co do solarów to jakoś nie jestem przekonany gdybym miał inwestować w tą stronę to prędzej jakiś wiatrak choć i na solary mam warunki, z 2 strony musze zobaczyć ile to kosztuje może tańszy pięć i do tego solary. ..

Twardość wody niestanowi problemu. Kamień wytrąci się raz i jest po temacie. Jak już to można wodę zdemineralizować ale nie zmiękczać. Woda w układzie powinna mieć odpowiednie pH i przewodność elektryczną od 100 do np. 400uS.

Jeśli chodzi o wodę pitną, to w zmiękczaczach jest zastrzeżenie, że woda taka nie nadaje się do spożycia. Dlatego należy używać np: wymiennika jonitowego Honeywell PW60A.

Przykład pompa ciepła vs. kolektory AquaSolar System
Temperatura zewnętrzna -2,5stC
COP pompy ciepła 55stC = 3
"COP" AquaSolar System = 133.

... także raczej lepszy kocioł i lepsze kolektory...

Ona333
14-06-2017, 10:05
Słuchajcie widziałam piec, który równie dobrze mógłby służyc jako ozdoba pokoju gościnnego. Niczym telewizor! :) Szkoda tylko, że kosztuje ponad 20000zł... Ale to chyba Junkers więc czego się spodziewać :/

yaro137
14-06-2017, 10:47
A u mnie kolejny autoryzowany instalator/serwisant proponuje kocioł dwu-funkcyjny z dopiętym 100-litrowym zasobnikiem warstwowym Galmeta. Budynek 170m2 pow. urzytkowej + 40m2 garażu. Wszędzie podłogówka. Budynek bardzo dobrze ocieplony z oknami 3-szybowymi. Na to 2 łazienki gdzie jedna z wanną. To jak to w końcu jest z tymi 2-funkcyjnymi bo na forum czytam praktycznie wszędzie, że to się nadaje na mieszkania nie na domy szczególnie gdzie wszędzie jest podłogówka a od instalatorów po oględzinach budynku słyszę coś całkiem przeciwnego?

fotohobby
14-06-2017, 12:03
Jak 2-funkcyjny, to po co dopięty zbiornik ?

2-funckyjny jak najbardziej może współpracowqć z podłogówką, tylko nie daje takiego komfortu przy cwu (brak cyrkulacji, spadek temperatury/ ciśnienia przy korzystaniu z dwóch punktów ciepłej wody (np wanna i prysznic).

Konsultant Viessmann
14-06-2017, 20:29
Jak 2-funkcyjny, to po co dopięty zbiornik ?

2-funckyjny jak najbardziej może współpracowqć z podłogówką, tylko nie daje takiego komfortu przy cwu (brak cyrkulacji, spadek temperatury/ ciśnienia przy korzystaniu z dwóch punktów ciepłej wody (np wanna i prysznic).

Dokładnie, najważniejsze by nie przewymiarować kotła - dla obiektu takiego jak podaje yaro137 spokojnie wystarczy ( z naszego asortymentu) np. Vitodens 200W (z szeroką modulacją mocy- 1,9-13/16 kW) lub np. Vitodens 222-F

yaro137
14-06-2017, 23:27
Na ten przykład Immergas daje zasobnik z nierdzewki a nie emaliowany jak w 222-F. Skoro najbardziej typowe kotły to 20-25kW to na jakie przypadki są one produkowane. Instalatorzy mówią, że zawsze lepiej miec większy zapas. Czy aby nie wynika to z braku wiedzy na dobór mocy odpowiedzniej do maksymalnych wymogów budynku? Z drugiej strony ta moc maksymalna to raczej cwu więc może faktycznie więcej to lepiej.

Apropos dodatkowego zasobnika warstwowego uzasadnienie było takie, że jak zasobnik ulegnie awarii to kocioł 2-funkcyjny dalej będzie mógł byc użytkowany. Rozumiem, że instalator miał na myśli jakiś taki sprytny układ, że cwu w pierwszej kolejności będzie pobierana z tego dodatkowego zbiornika więc przy odkręceniu kurka kocioł nie będzie się od razu uruchamiał. Takie moje domysł. Nie miałem jeszcze możliwości tego potwierdzić.

Tak sobie myślę, że biorąc pod uwagę w niedługim czasie wchodzące ostrzejsze wymogi co do zapotrzebowania energetycznego budynków, przydał by się kolejny zawód specjalisty w doborze urządzeń grzewczych. Coraz więcej ludzi będzie miało podobne rosterki :) Na opinii instalatora wydaje mi się nie zawsze można polegać bo wiadomo jak większość ludzi woli zrobić, to, co prościej i sprzedać produkt, na który ma większe upusty. Przydałby się zatem ktoś niezależny, nie związany z producentami, choć pewnie działało by to podobnie jak lekarze i polecane przez nich leki ;) Ewentualnie instalator, który świadczyłby takie usługi na odległość, bez zaawansowania w samą instalację. Tu jednak też szkolenia, certyfikaty... inaczej tak jak mój instalator docieplenia instalacji... panie, od 15 lat to robię, wiem dokładnie jak się to robi ... no i robi jak się robiło 15 lat temu.

Konsultant Viessmann
16-06-2017, 12:38
Instalatorzy mówią, że zawsze lepiej miec większy zapas. Czy aby nie wynika to z braku wiedzy na dobór mocy odpowiedzniej do maksymalnych wymogów budynku? Z drugiej strony ta moc maksymalna to raczej cwu więc może faktycznie więcej to lepiej.
.

Witam, oczywiste jest, że każdy kocioł, w tym kondensacyjny, nie może mieć mniejszej mocy, niż to wynika ze strat ciepła budynku przez ściany, dach i okna. A to dlatego, że podczas mrozów, nie byłby on w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dziś jednak rzadko można spotkać się z taką sytuacją, gdyż nowo powstające domy są coraz bardziej energooszczędne.

Warto więc dobrać moc kotła z małym zapasem - np. 20%.

W niedużym, dobrze ocieplonym domu do pokrycia strat ciepła często wystarczy już 3-5 kW. Jeśli wiec wstawiamy kocioł np o mocy 20 kW to już podczas krótkiej pracy dostarczy on na tyle dużą ilość ciepła, że szybko podgrzeje wodę w grzejnikach, cwu i wyłączy się. Jaki będzie efekt? Znaczne wahania temperatury, a w pomieszczeniach raz będzie za ciepło, a raz za chłodno.

Jeśli chcemy więc urządzenie niewielkich rozmiarów i stosunkowo dużej mocy, zapewniającym komfort ciepłej wody, powinniśmy zwrócić uwagę na kotły z szerokim zakresem modulacji mocy.


Pozdrawiam!

Dudarro
16-06-2017, 16:33
Witam ponownie.

Upewniłem się w przekonaniu, że 20kw to jednak zdecydowania za dużo natomiast dzwoniąc do jednego sprzedawcy z prośbą o przygotowanie oferty na piece 12 kw powiedział mi żebym się pożądanie zastanowił gdyż przy takiej mocy i 100l zasobniku kocioł może się nie wyrabiać na rzecz wody użytkowej i gdy ja zużyje 75 l wody przy kompieli na kolejną będzie trzeba dość dlugo poczekać

Coś w tym jest czy próbuje mnie namówić na swój produkt

fotohobby
16-06-2017, 16:41
Ileż razy jeszcze będziesz o to pytał ? Taką ilość wody kociol 12kW zagrzeje w ciągu 15 minut
A ile będzie trwała ta kąpiel ?

Jeśli masz obawy, to weź zasobnik 160, albo 200l

Konsultant Viessmann
16-06-2017, 20:59
Witam ponownie.

Upewniłem się w przekonaniu, że 20kw to jednak zdecydowania za dużo natomiast dzwoniąc do jednego sprzedawcy z prośbą o przygotowanie oferty na piece 12 kw powiedział mi żebym się pożądanie zastanowił gdyż przy takiej mocy i 100l zasobniku kocioł może się nie wyrabiać na rzecz wody użytkowej i gdy ja zużyje 75 l wody przy kompieli na kolejną będzie trzeba dość dlugo poczekać

Coś w tym jest czy próbuje mnie namówić na swój produkt

Jeśli masz wątpliwości, to skonsultuj się z innym instalatorem i porównaj - masz prawo do wyboru najlepszej oferty.
Może będę się powtarzał, ale zawsze możesz skorzystać z oferty instalatorów Viessmann, którzy na miejsce instalacji mogą przyjechać, i bezpłatnie, niezobowiązująco i indywidualnie Ci doradzić, To do niczego nie zobowiązuje i nic nie kosztuje - więc czemu nie spróbować?

To jest decyzja na długie lata, więc warto mieć pewność, że system będzie spełniał oczekiwania.
Pozdrawiam!

himalaya
02-07-2017, 17:55
Mam kilka pytań o kotły dwufunkcyjne kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania do mieszkania 102m2. Odbiorniki CWU będą stosunkowo blisko pieca (3-6m rurki od pieca). Na razie bez wymieniania konkretnych modeli.

1. Jakie są zalety dwóch wymienników? Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o szybszy dostęp do ciepłej wody. Ale oczyma duszy widzę, że z dwoma wymiennikami za 9 lat będę miał wyciek w pierwszym, a za 13 lat wyciek w drugim ;)

2. Co sądzicie o materiałach, z których wykonuje się wymienniki? Najbardziej typowa jest stal nierdzewna, są też wymienniki aluminiowo-krzemowe, jest też model z wymiennikiem aluminiowo-magnezowo-krzemowym. Czy któryś rodzaj jest zdecydowanie lepszy ze względu na osadzanie kamienia lub trwałość? Co się stało z miedzianymi? Nie stosuje się już, czy patrzę w zbyt niską półkę cenową?

yaro137
05-07-2017, 08:39
Ma ktoś jakieś doświadczenia z Termet Silver. Zastosowano w nim bezprzewodowy sterownik z opentherm, co daje trochę wygodniejszą obsługę niż regulator pokojowy, zawieszony w jednym konkretnym miejscu. Ciekawi mnie jak ten kocioł ma się do Crystal II tej samej firmy. Jest nowszy ale cenowo wychodzi taniej.
Czy może ktoś określić ile powinna kosztować instalacja i uruchomienie kotła zakładając, że potrzebny jest też wkład kominowy ok 8m? Pytam bo wycena, którą dostałem wydaje mi się bardzo wysoka a pracy bodajże na jeden dzień.

cavasss
31-07-2017, 18:41
Drodzy,

Mam dylemat jaki kocioł wybrać do domu są dwie opcje:

1. Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 300 l + solary
2. Kocioł gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem wbudowanym 40l

Zastanawiam się czy w ogóle iść w solary ze względu że potencjalna oszczędność może być potem całkowicie zużyta na podtrzymywanie ciepłej wody w zasobniku 300l, a dwufunkcyjnym podgrzewam tylko te 40l ale tutaj cały rok podgrzewam wodę.

Proszę o wypowiedz osoby, które poruszają się w temacie lub mają jakieś doświadczenie

teres
31-07-2017, 22:45
Wersja numer 3: kocioł + zasobnik 120-160L i będzie (moim zdaniem) najlepiej.

zielonyhope
20-08-2017, 04:50
Ileż razy jeszcze będziesz o to pytał ? Taką ilość wody kociol 12kW zagrzeje w ciągu 15 minut
A ile będzie trwała ta kąpiel ?

Jeśli masz obawy, to weź zasobnik 160, albo 200l!

Jak możesz wrzuć foty kotłowni

zielonyhope
24-08-2017, 04:27
Proszę o porade, który piec ?

dodam że ma grzać dom 100 m2

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez
- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke
- prosta bryła budynku prostokąt
- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )
- 3 grzejniki łazienkowe na osobnym obiegu
- cyrkulacja c.w.u.
- dach dwuspadowy
- 4 os. rodzina
- sterowniki w szafkach i pokojach

projekt domu:
https://www.extradom.pl/projekt-domu...rsja-a-WRD1879

z góry dziekuje za odpowiedż



1. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 125l.

2. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 160l.

3. Victrix 20 X TT 2 ERP + zasobnik 125l.

asolt
24-08-2017, 09:01
Proszę o porade, który piec ?

dodam że ma grzać dom 100 m2

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez
- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke
- prosta bryła budynku prostokąt
- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )
- 3 grzejniki łazienkowe na osobnym obiegu
- cyrkulacja c.w.u.
- dach dwuspadowy
- 4 os. rodzina

projekt domu:
https://www.extradom.pl/projekt-domu...rsja-a-WRD1879

z góry dziekuje za odpowiedż

1. IMMERGAS VICTRIX EXA 24 STANDARD 125 KOCIOŁ + ZASOBNIK + SONDA KONTAKTOWA ZASOBNIKA

2. Immergas Victrix EXA 24 KOMFORT 100 kocioł + zasobnik + sonda kontaktowa zasobnika + sterownik pogodowy CARV2/S

3. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 125

4. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 160

5. Victrix 20 X TT 2 ERP 3.025640. + zasobnik 100/120l

4

yaro137
24-08-2017, 09:01
Gdybyś poczytał parę postów w tył to nawet byś żadnego z tych powyżej 20kW, które wypisałeś nie rozważał. Na taki dom 12tka powinna spokojnie wystarczyć. Wentylacja grawitacyjna?

zielonyhope
31-08-2017, 16:06
Gdybyś poczytał parę postów w tył to nawet byś żadnego z tych powyżej 20kW, które wypisałeś nie rozważał. Na taki dom 12tka powinna spokojnie wystarczyć. Wentylacja grawitacyjna?

Tak went. grawitacyjna,
problem jest odnośnie grzania ciepłej wody latem !

mariusz05
02-09-2017, 13:50
Tak went. grawitacyjna,
problem jest odnośnie grzania ciepłej wody latem !Jak będziesz używał prysznice a rzadko wannę to nie będzie problemu ew.drabinki łazienkowe zamień sobie na wersje na prąd + programator czasowy za 35 zł i masz suche ręczniki cały rok.Przy podłogówce w całym domu nie daj namówić się na zawory
3-drożne i mieszacze zbędny wydatek przy piecu gazowym.Piec 12 kW spokojnie ogrzeje cały dom. W moim w największe mrozy wystarczało ok 3kW (ok 200m/2 pow.).Jak nie chcesz mieć problemów z rdzewiejącym zasobnikiem i anodami do niego to poszukaj zasobnika Termica z nierdzewki.

zielonyhope
03-09-2017, 06:23
Jaką masz pojemność zasobnika?

mariusz05
03-09-2017, 12:50
Jaką masz pojemność zasobnika?
120l nierdzewka z Termica

zielonyhope
03-09-2017, 14:07
120l nierdzewka z Termica

Jakie masz zużycie gazu na rok ?
Ilu ludzi w domu ?

crowl
03-09-2017, 23:13
Cześć, forum czytam już jakiś czas ale dopiero teraz się zalogowałem bo mam problem. Może pomożecie bo mam mętlik w głowie.

Zastanawiam się nad dwoma\trzema piecami:
1) Junkers Cerapur Smart ZSB 14-5C
2) Bosch Condens GC9000iW 20E
3) Myślałem jeszcze o Logamax plus GB072(K)V2 oraz GB162V3, ale jakoś nie jestem przekonany.

Do tego zasobnik 160l - Znacie jakiś polecany z kwasówki? :cool:

Już sporo lat miałem piec przepływowy Junkersa i bez większych awarii, stąd może przyzwyczajenie.

- Domek 200m2 powierzchni użytkowej z piwnicą.
- Podłogówka na 170m i 2 grzejniki w piwnicy na oddzielnym obiegu.
- 3 grzejniki łazienkowe.
- Zbudowany z ytong'a 24cm 600 + 15cm styro grafit.
- Kształt prostokąt z poddaszem nieużytkowym (Ocieplony Wełna 18cm + styropian na podłogę.)
- 4os.rodzina
- Rekuperacja
- Okna 3szybowe ciepłe.

Czy 14-20kw jest wystarczająca?

Czy macie jakieś doświadczenia z powyższymi piecami? Na forum nic nie mogę znaleźć odnośnie tego boscha, a bardzo mnie zainteresował i jak on ma się do Junkersa? Myślicie że warto dopłacić? Wygląd to sprawa drugorzędna. Bardziej chodzi mi o automatykę (Pogodówka, podłączenie do internetu) no i oczywiście niezawodność. ;)

marcin150
04-09-2017, 23:04
Witam,

Buduję dom piętrowy z poddaszem uzytkowym. Planuje ogrzewanie gazowe, na parterze w wiekszosci podlogowka, na pietrze w sypialniach grzejniki. Jak trzeba dobrac piec gazowy zeby w zimie miec caly czas letnią podlogowke i grzejniki przy temp powiedzmy 23 st C? chodzi mi o to zeby piec grzal do temp powiedzmy 35-40 st, a nie ze piec zagrzeje do 60 st i wylaczy pompe jak osiagnie zadana temp. Nalezy wybrac piec o niskiej mocy od dolu? powiedzmy 2 kW? czy wtedy jest o wiele wieksze zuzycie gazu niz przy grzaniu raz a dobrze co jakis czas?

Konsultant Viessmann
05-09-2017, 11:49
Witam,

Buduję dom piętrowy z poddaszem uzytkowym. Planuje ogrzewanie gazowe, na parterze w wiekszosci podlogowka, na pietrze w sypialniach grzejniki. Jak trzeba dobrac piec gazowy zeby w zimie miec caly czas letnią podlogowke i grzejniki przy temp powiedzmy 23 st C? chodzi mi o to zeby piec grzal do temp powiedzmy 35-40 st, a nie ze piec zagrzeje do 60 st i wylaczy pompe jak osiagnie zadana temp. Nalezy wybrac piec o niskiej mocy od dolu? powiedzmy 2 kW? czy wtedy jest o wiele wieksze zuzycie gazu niz przy grzaniu raz a dobrze co jakis czas?

Twoje oczekiwania spełni kocioł kondensacyjny wyposażony w automatykę pogodową. Automatyka pogodowa będzie obniżała temperaturę idącą na instalację jak będzie się na zewnątrz robiło ciepło i podwyższała gdy temperatura zewnętrzna będzie spadała. Takie działanie powoduje, że kocioł pracuje jak najbardziej ekonomicznie - im niższa temperatura na kotle tym intensywniejsza kondensacja a co za tym idzie wyższa sprawność. Dodatkowo ważne jest by kocioł miał jak największy zakres modulacji. Ważne jest by palnik w kotle pracował jak najdłużej. Każdy przestój i ponowny start do nieustalona praca planika i zwiększone zużycie gazu. To trochę jak z samochodem albo dostosowujesz prędkość by jechać zgodnie z zieloną falą albo zasuwasz od świateł do świateł pełnym gazem ale za każdym razem trafiasz oczywiście na czerwone. Skutek ten sam bo dojeżdżasz do mety tak samo szybko jak ten co jechał zgodnie z zieloną falą a spalanie... no cóż tu chyba nic więcej nie trzeba dodawać.

fotohobby
05-09-2017, 11:54
Witam,

Buduję dom piętrowy z poddaszem uzytkowym. Planuje ogrzewanie gazowe, na parterze w wiekszosci podlogowka, na pietrze w sypialniach grzejniki. Jak trzeba dobrac piec gazowy zeby w zimie miec caly czas letnią podlogowke i grzejniki przy temp powiedzmy 23 st C? chodzi mi o to zeby piec grzal do temp powiedzmy 35-40 st, a nie ze piec zagrzeje do 60 st i wylaczy pompe jak osiagnie zadana temp. Nalezy wybrac piec o niskiej mocy od dolu? powiedzmy 2 kW? czy wtedy jest o wiele wieksze zuzycie gazu niz przy grzaniu raz a dobrze co jakis czas?

Wywal te grzejniki i daj wszędzie podłogówkę. Bo nisko i wysokotemperaturowe grzejnikii średnio ze sobą wspólpracują.

yaro137
05-09-2017, 13:19
Przy podłogówce w całym domu nie daj namówić się na zawory
3-drożne i mieszacze zbędny wydatek przy piecu gazowym.

A czemu twierdzisz, że to zbędny wydatek?

fotohobby
05-09-2017, 13:21
A po co mieszacz do podłogowki zasilanej temp 30C ?
Co on ma mieszać ?

Konsultant Viessmann
05-09-2017, 15:12
Wywal te grzejniki i daj wszędzie podłogówkę. Bo nisko i wysokotemperaturowe grzejnikii średnio ze sobą wspólpracują.

zastosowanie grzejników w sypialni jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż z porównaniu z ogrzewaniem podłogowym zapewnia bardzo szybką reakcję. Zapomnisz zamknąć okna i przechłodzi Ci się sypialnia a chcesz iść spać w ciepłym to "rozkręcasz" grzejniki i zaraz masz ciepło, zanim odpowie ogrzewanie podłogowe to jednak sporo czasu musi minąć.
Oczywiście jeśli jest miejsce to można dobrać grzejniki na parametry ogrzewania podłogowego i zrezygnować z zaworu mieszającego. Można zastosować 2 oddzielne obiegi grzewcze w z zaworami mieszającymi by można nimi było sterować całkowicie niezależnie a można też zrobić instalacje na parametrach "grzejnikowych" a na podłogówkę zrobić stałe (objetościowo) podmieszanie. Rozwiązań jest dużo, wszystko zależy od tego czego oczekuje inwestor i jaki ma na to wszystko budżet.

fotohobby
05-09-2017, 17:35
zastosowanie grzejników w sypialni jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż z porównaniu z ogrzewaniem podłogowym zapewnia bardzo szybką reakcję. Zapomnisz zamknąć okna i przechłodzi Ci się sypialnia a chcesz iść spać w ciepłym to "rozkręcasz" grzejniki i zaraz masz ciepło, zanim odpowie ogrzewanie podłogowe to jednak sporo czasu musi minąć.
.

To jest absurdalne rozwiazanie, biorac pod uwagę, ze poddasze również ma niewielką bezwladność, źródło ciepła ma znikomą bezwładność, a na parterze jest wręcz odwrotnie. Do tego potrzebne jest mieszanie wody o dwóch temperaturach, inną na grzejniki, inną na podłogówkę. Kocioł musi włączać się częściej z uwagi na szybko wyziębiające się poddasze.

Konsultant Viessmann
06-09-2017, 11:50
To jest absurdalne rozwiazanie, biorac pod uwagę, ze poddasze również ma niewielką bezwladność, źródło ciepła ma znikomą bezwładność, a na parterze jest wręcz odwrotnie. Do tego potrzebne jest mieszanie wody o dwóch temperaturach, inną na grzejniki, inną na podłogówkę. Kocioł musi włączać się częściej z uwagi na szybko wyziębiające się poddasze.

1. jaka ma być temperatura podawana na obieg zależna jest tylko i wyłącznie od tego jaką przyjął w swoich obliczeniach projektant.
2. nie ma konieczności robienia 2 obiegów o różnych temperaturach
3. na częstotliwość załączeń kotła ma wpływ zakres jego modulacji oraz zład wodny

fotohobby
06-09-2017, 12:05
1. jaka ma być temperatura podawana na obieg zależna jest tylko i wyłącznie od tego jaką przyjął w swoich obliczeniach projektant.
2. nie ma konieczności robienia 2 obiegów o różnych temperaturach
3. na częstotliwość załączeń kotła ma wpływ zakres jego modulacji oraz zład wodny

Ja wiem, ze jako przedstawiciel producenta kaloryferow musisz je promować, ale nie wciskaj na siłę przestarzalych rozwiazań (instalacja mieszana) z których większość posiadaczy chętnie by zrezygnowała. I nid pisz przy okazji bzdur, gdyż:

Ad1 Jeśli emperarura zasilania podłogówki przyjeta przez projektanta to 30C, to jak duze trzeba powiesić grzejniki, aby pracowaly na takiej temperaturze ?
Ad 2 Jak wyżej.
AD 3 zapomniales dodać, ze na czestość załączen kotla ma wpływ też spadek temperatury wewnątrz pomieszczeń, a w przypadku grzejników i marnej akumulacji ciepła na poddaszach jest on szybszy, niż na parterze, gdzie rozgrzany beton podłogówki stabilizuje temperaturę.

imrahil
06-09-2017, 12:45
i ciekawe co pozostanie z szybkości reakcji kaloryferów jeśli zasilić je temperaturą "podłogową"? moc takiego kaloryfera też będzie symboliczna, czyli mamy taktowanie kotła... generalnie przy kaloryferze na poddasz taktowanie zapewnione... ale wtedy zarobi producent kotła, bo pewnie jego żywotność spadnie i będzie trzeba go wymienić ;)

Konsultant Viessmann
06-09-2017, 13:14
i ciekawe co pozostanie z szybkości reakcji kaloryferów jeśli zasilić je temperaturą "podłogową"? moc takiego kaloryfera też będzie symboliczna, czyli mamy taktowanie kotła... generalnie przy kaloryferze na poddasz taktowanie zapewnione... ale wtedy zarobi producent kotła, bo pewnie jego żywotność spadnie i będzie trzeba go wymienić ;)

a czemu moc ma być symboliczna??? jeśli grzejnik będzie dobrany na parametry pracy ogrzewania podłogowego (owszem będzie spory i dla tego pisałem w poprzednich postach, że jeżeli jest miejsce...) to jego moc będzie właściwa. A co więcej będzie miał dużo większą pojemność co wręcz minimalizuje ryzyko wystąpienia taktowania

fotohobby
06-09-2017, 15:24
No to jaki grzzejnik zaproponujesz dla pomieszczenia 16m2 przy obciążeniu 50W/m2 i Tz=30C ?
Ile będzie trwało podniesienie temperatury o 2C (18-20C0 w takim pomieszczeniu ?

Konsultant Viessmann
07-09-2017, 10:40
widzę że za wszelką cenę zamiast przyznać się do niewiedzy (o której świadczy choćby dobieranie grzejników na m2) brniesz dalej...
ale proszę bardzo zamiast 30C zrobiłbym instalację na 40C i wtedy dobrałbym grzejnik dla twoich założeń by oddać moc 800W - 33/2600/300

a drugie pytanie to już brak podstawowej wiedzy z fizyki. O prędkości wygrzewu pomieszczenia decyduje strumień dostarczanego ciepła. Więc czy dostarczam 800W z grzejnika o temp 40C czy tez 800W ale z grzejnika o temp 75C czas wygrzewu pomieszczenia będzie identyczny.

fotohobby
07-09-2017, 11:33
Podlogowke bedziesz grzal 40C ???
To jest Twoja wiedza, panie konsultancie ?
Ani to zdrowe, ani ekonomiczne.
Pozbawia inwestora mozliwosci położenia drewna na podlodze.
Grzejnik na ponad 2,5 metra :) piekna ozdoba sypialni


Grzejniki dobieram na obciązenie i powierzchie, jakbys nie zauważył.
Zakladam tu kubature, jak dla 2.7m dla uproszczenie rachunkow.
Ty jak dobierasz ?

Przelicz ten kaloryfer dla 35c, bo mamy drugą dekade 21.wieku i nikt nie projektuje w nowych domach podlogówki na 40C.
Piekna reklama kompetencji pracowników Waszych salonów...


W ogole - podsuwanie komus pomyslu, zeby montowac kaloryfery, bo ktoś może zapomniec o otwartym oknie przy wietrzeniu pomieszczen jest rozbrajający :)

Konsultant Viessmann
07-09-2017, 11:51
Grzejnik ma 2,6 m bo ma tylko 30 cm wysokości, weź grzejnik 1m wysokości a jego długość będzie ok 1m ale tobie jak widzę chodzi bardziej o hejt niż o pomoc innym.
Temperatura podłogi a temperatura wody w instalacji podłogowej to różne parametry, polecam pośledzenie rozwiązań technicznych dostępnych na rynku bo są systemy ogrzewania podłogowego pracującego na wodzie instalacyjnej o temperaturze 70-75C (niestety nie mogę wskazać producenta bo to "konkurencja" ale jak ktoś będzie chciał to znajdzie) gdzie temperatura powierzchni podłogi pozostaje w okolicach 30C.

fotohobby
07-09-2017, 12:04
Póki co, to Ty nie pomagasz, proponujac zasilanie podlogowki woda o temp 40C.
A podlogowke pytajacy polozy(ł) pewnie tradycyjnie, bo jest to rozwiązanie najtańsze i najmniej skomplikowane.

Co w przypadku, kidy bedzie chcial w przyszłosci przejść na pompę ciepła ?
Będzie mógł "podziękiwać" panu konsultantowi za niższy COP jego pompy.

Bo konsultant zapomnial o COP, ale pamietal o tym, ze grzejnik zagrzeje mu szybciej sypialnię, jak zapomni zamknąć okno :)

Konsultant Viessmann
07-09-2017, 13:27
Witam,

Buduję dom piętrowy z poddaszem uzytkowym. Planuje ogrzewanie gazowe, na parterze w wiekszosci podlogowka, na pietrze w sypialniach grzejniki. Jak trzeba dobrac piec gazowy zeby w zimie miec caly czas letnią podlogowke i grzejniki przy temp powiedzmy 23 st C? chodzi mi o to zeby piec grzal do temp powiedzmy 35-40 st, a nie ze piec zagrzeje do 60 st i wylaczy pompe jak osiagnie zadana temp. Nalezy wybrac piec o niskiej mocy od dolu? powiedzmy 2 kW? czy wtedy jest o wiele wieksze zuzycie gazu niz przy grzaniu raz a dobrze co jakis czas?

fotohobby już na sam koniec: nawet nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem a próbujesz doradzać (wytłuściłem fragmenty by było łatwiej)

fotohobby
07-09-2017, 13:32
To teraz może skup się i powoli przeczytaj mój poprzedni post, szczegolnie (ułatwię ci zadanie) ten fragment


Co w przypadku, kiedy bedzie chciał w przyszłosci przejść na pompę ciepła ?

Ten gaz ma dożywotnio ? Ty czytasz w ogóle, co się do Ciebie pisze ?

Co będzie, kiedy będzie chciał zmienić wystrój i położyć na podłogę drewno ?
Też będzie mógł ci podziękować....

grzeniu666
07-09-2017, 21:18
Drewno na podłogówce nie jest problemem jak się to zrobi z głową. Z tego co wiem (a drążyłem temat bo mnie dotyczy) max Tz na 30-32*C jest bezpieczna, względnie 35, 40 na pewno bym nie dał, wtedy czujniki pod deską (spięte z instalacją) by się chyba przydały. Mam domek w okolicach 4-litrowego, ca. 21* zimą Tz max 32*, OP pod deską co 15cm.

Zamiast wielkich kalafiorów i kombinacji z instalacją na wypadek zapomnienego od święta okna może lepsza farelka?

fotohobby
07-09-2017, 21:34
@pegaziatko:
To co, Ty też projektujesz podłogówki na 40C ? :)
Zanim wybudowałem dom, to mieszkałem starszym o 4lata domu, mniej energooszczędnym z Porothermu 44cm. Żeby go zagrzać w mrozy krzywa grzewcza wyznaczała temperaturę 40-42C.
Może w łazience było to przyjemne, ale w salonie, kuchni (!), wszędzie tam, gdzie był gres było to bardzo uciążliwe i niekomfortowe.
Jak czytam, że konsultant firmy na V poleca takie rozwiązanie, żeby upchnąć (swoje, czy nie swoje) grzejniki, to mi się nóż w kieszeni otwiera :)


W energooszczędnym domu z położonym drewnem i grzaniu 24h na dobę to nawet 25-26C na podłodze wystarczy. I już temperaturą zasilania rzędu 32-35 ją uzyskasz.
Żaden parkieciarz nie położy Ci parkietu na podłodze, w którą będziesz pchał wodę o temp 40C.
Co do pomp ciepła - pożyjemy, zobaczymy.
Póki co spory dom lepiej jest grzać powietrzną PC, niż COP1, a zwrócić się to może już po8-10 latach.
Oczywiście, o ile w podłogówkę i grzejniki nie trzeba będzie pchać 40C przy -20C

fotohobby
07-09-2017, 21:36
Zamiast wielkich kalafiorów i kombinacji z instalacją na wypadek zapomnienego od święta okna może lepsza farelka?

Brawo. Sam mam gdzieś w szafie, jakieś 2000W
Podgrzeje pokój znacznie szybciej niż te 800W w postaci ponad 2,5m tasiemca na ścianie.
Po czym można schować - nie szpeci i nie zajmuje miejsca.

Tomaszs131
07-09-2017, 22:04
Może drewno i jest dobrym izolatorem ale w sezonie grzewczym, przy podłogówce i desce 3 warstwowej u nas w domu bez problemu utrzymywałem temp. na poziomie 23.5*.

fotohobby
08-09-2017, 00:10
Dziwne, że jakoś u wszystkich da się połączyć niską temperaturą zasilania z drewnem na podłodze (twierdziłeś, że nie da się tak grzać), nikomu nic nie taktuje.
Ja również mam instalację zaprojektowaną na 30C (10-15-20cm) i nic nie taktowało...

W domu w którym mieszkałem podłogówka miała 10-15cm rozstawu i na gresie nawet przy rozstawie 15 cm i Tz 40C było niekomfortowo.
I sądzę, że nadal nie dostałbym gwarancji na podłogę z drewna.
A gdyby inwestor chciał grzać pompą (ja na przykład mam dopłątę 10tyś zł z moim mieście) to musiałaby dawać o 6-10K temperaturę wyższą, niż mogłaby bez grzejników. Ile to zł w sezonie możesz sobie policzyć.

Problem z taktowaniem częściej dotyczy instalacji mieszanej, z tego, co można tu zauważyć. A pracownik V. właśnie próbuje taką promować pod pretekstem szybszego dogrzewania sypialni w przypadku zapomnienia o otwartym oknie :)
Jeśli się z nim zgadzasz, to cieszę się, że nie trafiłem na Ciebie, budując swój dom, bo bym miał jeden punkt więcej przy pisaniu posta w temacie "Czego nie zrobiłbym ponownie, budując jeszcze raz"

fotohobby
08-09-2017, 12:25
To nie teorie, a praktyka :)
A temacie "czego nie zrobiłbym ponownie" wpisałem sie chyba raz i tyczyło to WC :)

ZA troskę i życzenia dziękuję.

Tocki
08-09-2017, 16:43
potrzebuje kocioł kondensacyjny 2f.
Który wybrać
1. Nowosc - Ariston One ?
2. Vailant Pure 226/7-2 ?
3. Saunier Duval 25 A
A może inna marka?

mieszkanie 100m2

mannix
22-09-2017, 21:30
A ja jako gadżeciarz zapytam, jaki kocioł 1-funkcyjny - UWAGA! z możliwością sterowania poprzez SMARTFONA (kondensat) polecicie na domek ok. 120m2). Dom dobrze ocieplony, zależy mi na kotle bez "plastików", na długie lata, oszczędnego i .... no właśnie - może aktualnie są jakieś promocje na średnią/wyższą półkę?

RAPczyn
23-09-2017, 07:16
A ja jako gadżeciarz zapytam, jaki kocioł 1-funkcyjny - UWAGA! z możliwością sterowania poprzez SMARTFONA (kondensat) polecicie na domek ok. 120m2). Dom dobrze ocieplony, zależy mi na kotle bez "plastików", na długie lata, oszczędnego i .... no właśnie - może aktualnie są jakieś promocje na średnią/wyższą półkę?

Paradigma Modula NT 10kW

Romek83
23-09-2017, 10:09
Ja polecam Kocioł kondensacyjny EXCLUSIVE GREEN E 25 R.S.I

mannix
23-09-2017, 17:06
Paradigma Modula NT 10kW

Trochę mało znana marka, a co z instalatorami (autoryzowanymi) i serwisem? Na ich stronie praktycznie to nie istnieje.
Może jakaś bardziej znana marka? Znalazłem Aristona z AristonNet. Coś jeszcze godnego polecenia? Viessmann ma chyba jakiś model ze sterowaniem poprzez smartfona?

yaro137
23-09-2017, 17:12
Załatw sobie od razu jakiegoś sprzętowego firewalla żebyś potem nie opowiadał jakiego psikusa ci ktoś zrobił ;)

mannix
23-09-2017, 17:12
Ja polecam Kocioł kondensacyjny EXCLUSIVE GREEN E 25 R.S.I

Masz i używasz? Pytam, bo trochę negatywnych opinii zasłyszałem o kotłach Beretty. Przeczytałem specyfikację i wydaje się całkiem ok. Nie zauważyłem, czy ma jakieś komponenty z plastików, nie piszą o tym.

mannix
23-09-2017, 17:14
Załatw sobie od razu jakiegoś sprzętowego firewalla żebyś potem nie opowiadał jakiego psikusa ci ktoś zrobił ;)

W Aristonie na przykład widzę, że sterowanie jest poprzez zamknięty system AristonNet, praktycznie ciężko komukolwiek byłoby coś zrobić bez znajomości L/P. Poza tym fajnie to zrobili, bo na poziomie serwisu są w stanie zdalnie zdiagnozować ew. błędy w kotłach swojej marki i zdalnie zmienić/zoptymalizować parametry ich pracy. Takie coś mi się podoba. Ale ja posiadam kocioł Aristona starego typu (nie kondensat) i nie mam zbyt dobrych opinii o tym kotle. Trudno mi się przekonać o kontynuacji współdziałania z kolejnym kotłem tej marki.
Co do innych kotłów, raczej nie ma obawy, zwykle takie zmienianie parametrów pracy kotła odbywa się, aby nie latać do piwnicy (o ile ktoś ma kocioł w piwnicy).

Domingo
24-09-2017, 18:07
Mam prośbę o podanie optymalnych ustawień dla kotła BUDERUS GB072 14 kW współpracującego ze sterownikiem RC300.

vietcong
24-09-2017, 21:57
Masz i używasz? Pytam, bo trochę negatywnych opinii zasłyszałem o kotłach Beretty. Przeczytałem specyfikację i wydaje się całkiem ok. Nie zauważyłem, czy ma jakieś komponenty z plastików, nie piszą o tym.

Ja mam, używam od roku i sobie chwalę.

Konsultant Viessmann
25-09-2017, 10:45
A ja jako gadżeciarz zapytam, jaki kocioł 1-funkcyjny - UWAGA! z możliwością sterowania poprzez SMARTFONA (kondensat) polecicie na domek ok. 120m2). Dom dobrze ocieplony, zależy mi na kotle bez "plastików", na długie lata, oszczędnego i .... no właśnie - może aktualnie są jakieś promocje na średnią/wyższą półkę?

Witaj, a co powiesz o kotłach firmy Viessmann - rodzina kotłów Vitodens? Np Vitodens 100-W, Vitodens 200-W?
Polecam zapoznać się z możliwościami naszej aplikacji ViCare - szczegóły TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/aplikacje-mobilne/vicare-app.html)

Warto wiedzieć, że z aplikacją ViCare a otrzymasz dodatkowy rok gwarancji gratis! W przypadku kotłów kondensacyjnych - dotyczy tych, którzy posiadają kocioł Vitodens 2xx-W

Co zyskujesz:

- 1 rok gwarancji gratis!
- zdalny nadzór nad instalacją przez Serwis Fabryczny
- szybki czas reakcji w przypadku wystąpienia usterki
- obsługę techniczną Producenta
- gwarancję stosowania oryginalnych części zamiennych

mannix
25-09-2017, 18:15
A czy jest możliwość sterowania tym piecem zdalnie via sieć wifi (np. poprzez smartfona)?

RAPczyn
26-09-2017, 07:19
Może być jeszcze Weishaupt.

Konsultant Viessmann
26-09-2017, 14:56
A czy jest możliwość sterowania tym piecem zdalnie via sieć wifi (np. poprzez smartfona)?

Kotłem Vitodens z serii 2xx można sterować zdalnie za pomocą aplikacji na smartfony/tablety z systemami Android lub iOs. Moduł komunikacyjny jest w cenie (kotła Vitodens 2xx). Dodatkowo istnieje możliwość wyboru firmy serwisowej która dzięki swojej aplikację będzie miała wgląd w status twojego kotła (informacje o konieczności wykonania przeglądu czy też o usterce)

LUP123
27-09-2017, 18:18
Ja mam, używam od roku i sobie chwalę.

A ja od dwóch i też sobie chwalę

iwan89
29-09-2017, 00:10
Witam, koledzy potrzebuję pomocy.

przymierzam się do zakupu projektu domu, jednak aktualnie rozmyślam nad kwestią ogrzewania, bo od tego będzie zależało czy w domu będzie kotłownia czy nie.

Zatem pytanie, czy jest możliwość instalacji kotła kondensacyjnego, dwu funkcyjnego w tej łazience na środku (8,6 m2)

397720

Rozumiem, że w takim przypadku należałoby w projekcie zrobić komin nad łazienką?

Pozdrawiam

przemo1
29-09-2017, 19:38
W tej na środku to raczej tak, komina nie unikniesz, ale możesz np nie robić drzwi do spiżarni i tam wstawić kociołek 2-funkcyjny i zrobić wylot ścienny. Ewentualnie pomieszczenie narożne po prawej - tam masz komin narysowany, możesz dodać jeden kanał lub też zrobić wylot ścienny na zewnątrz.
Chociaż wygląda, że i tak jest tam komin (było by nieprawidłowo bez niego - chyba że planujesz went. mechaniczną) - masz w ścianie obok WC wstawiony kanał wentylacyjny - więc wystarczy dodać drugi i wstawić w niego rurę systemową do kotła.

iwan89
01-10-2017, 17:16
W tej na środku to raczej tak, komina nie unikniesz, ale możesz np nie robić drzwi do spiżarni i tam wstawić kociołek 2-funkcyjny i zrobić wylot ścienny. Ewentualnie pomieszczenie narożne po prawej - tam masz komin narysowany, możesz dodać jeden kanał lub też zrobić wylot ścienny na zewnątrz.
Chociaż wygląda, że i tak jest tam komin (było by nieprawidłowo bez niego - chyba że planujesz went. mechaniczną) - masz w ścianie obok WC wstawiony kanał wentylacyjny - więc wystarczy dodać drugi i wstawić w niego rurę systemową do kotła.

Tak, planuję wentylację mechaniczną. kocioł musi być w tej łazience a dach jest czterospadowy więc środek wychodzi dokładnie na środku łazienki. Trochę dziwnie komin na środku dachu.. Jak to ogarnąć? ;)

Konsultant marki Junkers
05-10-2017, 12:12
Witam, koledzy potrzebuję pomocy.

przymierzam się do zakupu projektu domu, jednak aktualnie rozmyślam nad kwestią ogrzewania, bo od tego będzie zależało czy w domu będzie kotłownia czy nie.

Zatem pytanie, czy jest możliwość instalacji kotła kondensacyjnego, dwu funkcyjnego w tej łazience na środku (8,6 m2)

397720

Rozumiem, że w takim przypadku należałoby w projekcie zrobić komin nad łazienką?

Pozdrawiam

Witam,

W Pana projekcie przy wykorzystaniu kotła gazowego będzie wymagana budowa komina przy łazience. Nie ma innej możliwości poprowadzenia przewodu spalinowego. Alternatywą dla kotła gazowego, która pozwoli na całkowite pominięcie budowy komina spalinowego jest zastosowanie pompy ciepła. Czy rozważał Pan takie rozwiązanie?
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

kamilowie
07-10-2017, 09:04
Witam

Potrzebuję pieca jednofunkcyjnego ze zbiornikiem do domu z lat 60, 160m2 i 6 osób, na www ciepło właściwe wyszło że powinien mieć powyżej 13 KW.
Instalatorzy jak i sprzedawcy proponują mi 24kW. Oczywiście co instalator to inny piec poleca.

Co wybrać:
Ariston Clas One System
Ariston Genius One System
De Dietrich MCR3
Jakiś Buderus
i jeszcze te o których są bardzo różne opinie, niektórzy bardzo chwalą, a inni mówią że się psują Termet.

Ariston mają fajny zakres mocy ten clas 1:7 a genius 1:10
Termet ponoć najtańszy w naprawach.
De Dietrich startuje od mocy 6,1 i boję się że przy takiej pogodzie jak teraz czyli ok +10C ta będzie problemem

Chyba że coś innego polecacie, czekam na sugestie.

teres
07-10-2017, 12:26
Weź taki, który startuje od niskiej mocy, będzie oszczędniejszy. To, że ma 24 kW mocy maksymalnej, to się nie przejmuj. Z Twoich propozycji brałbym albo Ariston Genus (dużo lepszy niż Clas) albo Termet EcoCondens Gold. Dorzuciłbym jeszcze Immergas Victrix'a . Popatrz, których serwisantów masz w okolicy, żebyś nie musiał go ściągać 50km.

kamilowie
07-10-2017, 13:52
A co będzie lepsze ariston genius czy któryś z 3 termetów, termet mi poleca sporo osób że dobre, tanie w zakupie i w serwisowaniu ale instalator woli aristony. Serwisantów to mam w mieście chyba z każdej firmy.

dealer25
08-10-2017, 19:19
WItam kupiłem mieszkanie w kamienicy do remontu od podstaw, kamienica będzie ocieplana w przyszłym roku. Metraż to 70 m2. W mieszkaniu będę 2 osoby dorosłe i dziecko 1.5 roku. Okna 3 szybowe zamówione. Chciałbym kupić piec dwufunkcyjny. Zastanawiam się na tymi trzeba modelami. Który będzie optymalny??
1.Termet ECOCONDENS GOLD PLUS 25
2.Junkers Cerapur Compact ZWB 24-1DE
3.IMMERGAS VICTRIX 24 TT 2 ERP

teres
08-10-2017, 22:28
Patrz pod kątem serwisu w sąsiedztwie. Termet będzie miał prawdopodobnie najtańsze części.

dealer25
09-10-2017, 00:31
Patrz pod kątem serwisu w sąsiedztwie. Termet będzie miał prawdopodobnie najtańsze części.

Ale gwarancja 5 letnia chyba obejmuje wymiane części w ciągu okresu gwarancyjnego? Zalezy mi aby piec był cichy o trochę naczytałem się o Termecie ze niektóre modele bucza z tej serii, zależy jak się trafii

Konsultant Viessmann
09-10-2017, 21:00
WItam kupiłem mieszkanie w kamienicy do remontu od podstaw, kamienica będzie ocieplana w przyszłym roku. Metraż to 70 m2. W mieszkaniu będę 2 osoby dorosłe i dziecko 1.5 roku. Okna 3 szybowe zamówione. Chciałbym kupić piec dwufunkcyjny. Zastanawiam się na tymi trzeba modelami. Który będzie optymalny??
1.Termet ECOCONDENS GOLD PLUS 25
2.Junkers Cerapur Compact ZWB 24-1DE
3.IMMERGAS VICTRIX 24 TT 2 ERP

Witam, a szukałeś może wśród rodziny kotłów kondensacyjnych Vitodens firmy Viessmann?
Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą. Co do serwisu - sprawdź naszą ofertę na serwis 24!
Mogę Ci jakoś pomóc? W razie pytań jestem do dyspozycji!

Fleszu1
09-10-2017, 22:39
Witam. Potrzebuję porady w kwestii doboru kotła. Dom parter + poddasze. Pow użytkowa ok 150-160m, 100% podłogówka pow podłóg grzanych ok 200m.
Podłogówka podzielona na 2 kondygnacje na osobnych rozdzielaczach 12 sekcji dół, 10 sekcji góra.

Jaki kocioł +zasobnik cwu bedzie najlepszy dla mojego systemu. Jakie sterowanie będzie najrozsądniejsze.
Czy zasobnik warstwowy czy z wężownicą?

Odprowadzenie spalin przez scianę, więc kocioł nie może mieć więcej niż 21kW.

przemo1
10-10-2017, 08:54
Witam. Potrzebuję porady w kwestii doboru kotła. Dom parter + poddasze. Pow użytkowa ok 150-160m, 100% podłogówka pow podłóg grzanych ok 200m.
Podłogówka podzielona na 2 kondygnacje na osobnych rozdzielaczach 12 sekcji dół, 10 sekcji góra.

Jaki kocioł +zasobnik cwu bedzie najlepszy dla mojego systemu. Jakie sterowanie będzie najrozsądniejsze.
Czy zasobnik warstwowy czy z wężownicą?

Odprowadzenie spalin przez scianę, więc kocioł nie może mieć więcej niż 21kW.

Do prawidłowego doboru kotła potrzebna jest wiedza o zapotrzebowaniu Twojego budynku na energię - posiadasz, zlecałeś coś takiego (OZC, świadectwo energetyczne)?
Jaki to budynek (nowy/stary) jaka izolacja, itp - bez tego nie dostaniesz dobrej porady w temacie mocy (poza taką, żebyś wybierał w kotłach z jak najniższą mocą minimalną, czyli aktualnie ok 2 kW). Jeśli nie masz lepszych danych, to przynajmniej podaj wynik ze strony Ciepło Właściwe.
Jeśli masz miejsce, to wstaw 1-funkcyjny ze zbiornikiem, jeśli ciasno to szukaj warstwowego.

teres
10-10-2017, 08:55
Ale gwarancja 5 letnia chyba obejmuje wymiane części w ciągu okresu gwarancyjnego? Zalezy mi aby piec był cichy o trochę naczytałem się o Termecie ze niektóre modele bucza z tej serii, zależy jak się trafii
Pewnie, że obejmuje. Montowałem kilka i nie było problemów. Najgłośniejszy był chyba Silver, ale był też absolutnie najtańszy.

Fleszu1
10-10-2017, 12:14
Do prawidłowego doboru kotła potrzebna jest wiedza o zapotrzebowaniu Twojego budynku na energię - posiadasz, zlecałeś coś takiego (OZC, świadectwo energetyczne)?
Jaki to budynek (nowy/stary) jaka izolacja, itp - bez tego nie dostaniesz dobrej porady w temacie mocy (poza taką, żebyś wybierał w kotłach z jak najniższą mocą minimalną, czyli aktualnie ok 2 kW). Jeśli nie masz lepszych danych, to przynajmniej podaj wynik ze strony Ciepło Właściwe.
Jeśli masz miejsce, to wstaw 1-funkcyjny ze zbiornikiem, jeśli ciasno to szukaj warstwowego.

Przemo,
Budynek nowy. Ocieplenie scian 15cm styro grafit 0,031. Poddasze piana pur 25cm + wełna na zabudowie/stropie 25cm. Podłoga na gruncie 15cm styro 0,033. Okna 3-szybowe o współczynnikach Uw od 0,7do 0,8.
Projektowe świadectwo energetyczne o dupę rozbić - wyliczone jest Roczne zapotrzebowanie na energię końcową dla budynku (co+cwu) 17.881kwh ale jest policzone na znacznie gorszych materiałach i z uwzględnieniem wentylacji grawitacyjnej. U mnie będzie rekuperacja.
Jest miejsce na zasobnik ale słyszałem że są warstwowe i wężownicowe. Które lepsze?