PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

czaguz
01-02-2008, 07:12
Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

andrzej74
01-02-2008, 07:55
(...)

jakbys skupil na czytanym tekscie i probie jego zrozumienia, zamiast na podziwianiu Swojego viessmanna, to moze doczytalbys, ze:
- to nie ja podalem cene 14,5k pln
- to cena kotlowni a a nie kotla.
poza tym:
-kondensat dwufunkcyjny z zasobnikiem mozna miec za 6k pln.
-kociol dwufunkcyjny z zasobnikiem mozesz miec za 5k pln, a z otwarta komora jeszcze taniej.
-3k pln to na narty jeszcze wystarczy.

wobec czego idz do kotlowni i pololuj sobie razem ze Swoim vitodensem. mozesz sie nawet poturlac po podlodze. albo przypiac narty, wlaczyc wiatrak i popruc poduszke.

8. do takiego np. mcr24 dedietricha musisz dokupic zasobnik, zawor do niego i pare innych dupereli. ktos tam wyzej napisal, ze calkowity koszt wyniosl go ponad 14k plnow. do dwufunkcyjnych z zasobnikiem dokupujesz co najwyzej kilka rurek.
i calkowity koszt mozesz zamknac w 7-9k pln.

Masz rację - napisał to ktoś - przepraszam że pomyliłem Cię z ktosiem ale skoro podajesz za kimś jakiekolwiek dane - to bierzesz za nie odpowiedzialność w swojej wypowiedzi .

Apropos czytania za zrozumieniem - napisałeś jasno i wyraźnie : do takiego np. mcr24 dedietricha musisz dokupic zasobnik, zawor do niego i pare innych dupereli. ktos tam wyzej napisal, ze calkowity koszt wyniosl go ponad 14k plnow - nic tu nie pisze o całej kotłowni - zastanów się jak jakiegoś ktosia cytujesz i podawaj wszystkie informacje - i potem możesz mieć pretensje o zrozumienie przez innych Twoich wypocin :)

do dwufunkcyjnych z zasobnikiem dokupujesz co najwyzej kilka rurek.
i calkowity koszt mozesz zamknac w 7-9k pln - tutaj również nie ma słowa o całej kotłowni - zrewiduj więc swój pogląd i sam skup się na pisaniu ze zrozumieniem ...

A tak wogóle to Viessmann zrobił Ci kiedys jakąś krzywdę że tak go nie lubisz ??

PS. Co to znaczy pololuj ?? :o - pozostałe próby bycia dowcipnym i zabawnym zrozumiałem :lol:
Pablitoo ignoruj tego tupu posty, nie warto, nire Twój poziom. Jakby co to ja również "pololuje" sobie z vitodensem cokolwiek to znaczy. A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać lub może zazdrości innym że go posiadają. Nie wierzę też w takie cuda, że jeżeli jakiś produkt jednej firmy kosztuje np. 10tys. to taki sam produkt innej firmy o takich samych parametrach, jakości może kosztować 5 tys. zł.

RAPczyn
01-02-2008, 10:18
Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

art1111
01-02-2008, 10:22
Pablitoo ignoruj tego tupu posty, nie warto, nire Twój poziom. Jakby co to ja również "pololuje" sobie z vitodensem cokolwiek to znaczy. A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać lub może zazdrości innym że go posiadają. Nie wierzę też w takie cuda, że jeżeli jakiś produkt jednej firmy kosztuje np. 10tys. to taki sam produkt innej firmy o takich samych parametrach, jakości może kosztować 5 tys. zł.

mysle, ze Pabilitoo wyjasni Ci, co znaczy lol /on juz wie/, wtedy sobie pololujcie z vietodensami. jak juz skonczysz wez jakis podrecznik do nauki j. polskiego i z nim rece przeanalizuj Swoje:
"A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać..."
i przetlumacz to na polski.

jak nie wierzysz w cuda, to porownaj ceny ipoda do irivera czy creativa. o tym, ze jakosciowo bija ipoda na glowe nie wspomne nawet.

ps. moja pierwsza wypowiedz byla w odpowiedzi losiowi, dla ktorego istnieja viessmanny i inne kotly, ale skoro inni tez tak to widza...

ps2. o moj poziom sie nie martw. co prawda co jakis czas ulewa mi sie z zazdrowsci, ze w kotlowni nie powiesilem vitodensa i musz ja wstydliwie zamykac przed oczami obcych, ale jakos daje rade.

art1111
01-02-2008, 10:42
Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

-20 nie jest temperatura, ktora utrzymuje sie w Polsce przez pol roku. jezeli masz kominek, ewentualnie jezeli mozesz sobie pozwolic na kilka dni nizszej temperatury w domu, to po co Ci wiekszy piec.
Tutaj:
http://www.weatheronline.pl/euroruef.htm
mozesz sobie sprawdzic temperatury w latach ubieglych. poza pamietnym 2006 temperatury ponizej -20 to ewenement. nawet jezeli sa, to 2-5 godzin w nocy.
pzdr

andrzej74
01-02-2008, 11:15
Pablitoo ignoruj tego tupu posty, nie warto, nire Twój poziom. Jakby co to ja również "pololuje" sobie z vitodensem cokolwiek to znaczy. A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać lub może zazdrości innym że go posiadają. Nie wierzę też w takie cuda, że jeżeli jakiś produkt jednej firmy kosztuje np. 10tys. to taki sam produkt innej firmy o takich samych parametrach, jakości może kosztować 5 tys. zł.

mysle, ze Pabilitoo wyjasni Ci, co znaczy lol /on juz wie/, wtedy sobie pololujcie z vietodensami. jak juz skonczysz wez jakis podrecznik do nauki j. polskiego i z nim rece przeanalizuj Swoje:
"A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać..."
i przetlumacz to na polski.

jak nie wierzysz w cuda, to porownaj ceny ipoda do irivera czy creativa. o tym, ze jakosciowo bija ipoda na glowe nie wspomne nawet.

ps. moja pierwsza wypowiedz byla w odpowiedzi losiowi, dla ktorego istnieja viessmanny i inne kotly, ale skoro inni tez tak to widza...

ps2. o moj poziom sie nie martw. co prawda co jakis czas ulewa mi sie z zazdrowsci, ze w kotlowni nie powiesilem vitodensa i musz ja wstydliwie zamykac przed oczami obcych, ale jakos daje rade.

O.k. ale przetłumacz mi, proszę, na język polski co to znaczy " wez jakis podrecznik do nauki j. polskiego i z nim rece przeanalizuj Swoje..". I to by było na tyle, nie mam zamiaru kontynuować dyskusji na takim poziomie, nie ma z kim.

Wracając do tematu, przed decyzją o zakupie pieca zwróciłem się do kilku firm z prośbą o wycenę. Otrzymałem takowe od Viessmanna, Vailanta, Buderusa, Junkersa oraz De Ditricha /nie pamiętam pisowni/. Faktycznie, najniższą cenę, bardzo atrakcyjną, zaoferowała firma polecająca De Ditricha. Przed podjęciem decyzji konsultowałem się też z osobą znającą się na piecach - nie jest przedstawicielem w/w firm. Polecił mi Viessmanna /vitodens WB2A/ lub vailanta /nie pamietam oznaczenia/. Zdecydowałem sie na viessmanna i nie była to najdroższa oferta /trzecia pod względem ceny/. Plusem tu również był koszt wykonania całej instalacji /woda, gaz/, zamontowania grzejników /o zgrozo tu też viessmann/ oraz grzejników drabinkowych Thermy w łazienkach. No i dla mnie bardzo ważne - podejście do klienta. Instalacja działa od 5 listopada 2007 roku, zdążyłem już "zaprzyjażnić sie z piecem", choć nie ukrywam trwało to trochę czasu, korzystałem z cenych rad kolegi Pablitoo i innych odób /znalazłem parę tematów na temat tego pieca/. Jak na razie jesteśmy zadowoleni z wyboru. Dom wybudowany w/g projektu APS 136 z 2 garażami. Na przestrzeni ostatnich 4 tygodni, średnie tygodniowe zużycie gazu ok. 11m, temperatura w domu 21-19 stopni. Krzywa grzewcza na instalacji z grzejnikami 1,1 na podłogówce 0,6 poziom krzywej 0.
Reasumując uważam że vitodens 200 to dobry piec, wart swej ceny i nie uważam tak bo ja go mam, opieram sie tu również na zdaniu innych odsób, w tym kilku moich znajomych. Mogę więc śmiało polecić zakup tego urządzenia innym osobom.

vanka99
01-02-2008, 11:45
Jak najbardziej jest sens kupienia kondensata. Masz prawdopodobnie nie duże zapotrzebowanie na moc, rzędu 7-11kW przy -20. Mały kocioł (maks. 10-13kW) o dużym zakresie modulacji, będzie świetnie sobie radził przy wyższych temperaturach na zewnątrz, będzie pracował dłużej - nie będzie taktować jak kocioł o większej mocy, że o niekondensacyjnym kotle nie mówiąc.

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka
6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

plisssss o podpowiedz

Pozdrawiam

art1111
01-02-2008, 11:48
Reasumując uważam że vitodens 200 to dobry piec, wart swej ceny i nie uważam tak bo ja go mam, opieram sie tu również na zdaniu innych odsób, w tym kilku moich znajomych. Mogę więc śmiało polecić zakup tego urządzenia innym osobom.

tez uwazam, ze to dobry piec /czy raczej marka/, nikoniecznie wart jednak swojej ceny /trzeba zaplacic za znaczek, jak w przypadku np. sony czy nikona/. moi znajomi i ja mamy akurat inne piece i te moge polecic. natomiast pisanie:
"jest viessmann /ew. ytong, porotherm, jotul.... / i reszta swiata" dziala mi na nerwy, zwlaszcza jak jestem w zlym humorze:)
EOT

art1111
01-02-2008, 12:00
Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka
6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

plisssss o podpowiedz

Pozdrawiam

od zuzycia gazu. poniewaz im wieksza kubatura tym wiecej go zuzywasz, to oczywiscie rowniez od powierzchni domu. to po pierwsze.
po drugie, od rodzaju instalacji. piece kondensacyjne osiagaja najwieksza sprawnosc przy zasilaniu instalacji niskotemperaturowych, czyli np. podlogowki
w ilosciach duzych. jezeli posiadasz juz grzejniki i wyliczone one sa do zasilania woda o temp. 90 stopni to piec raczej nie bedzie mogl pracowac na niskiej temp. wyjsciowej. jak nie masz grzejnikow, to musisz kupic przewymiarowane /czytaj drozsze/ . sprawnosc kotlow kondensacyjnych w stosunku do kotlow pozostalych jest o kilka do dwudziestu kilku % wyzsza /w zaleznosci, kto to przedstawia:)/. przeanalizuj oferte n akociol zwykly i kondensacyjny /na pewno taka otrzymasz, gdy bedziesz kupowac/ , przeanalizuj i jak dojdziesz do wniosku, ze roznica w cenie zakupu pieca /grzejniki i tak lepiej kupic przewymiarowane na nizsze temperatury zasilania, wyzszy komfort uzytkowania/ splaci Ci sie w miare krotkim czasie, to kup kondensata.
ps. poszukaj sobie na forum watkow kondensat vs. zwykly.

andrzej74
01-02-2008, 12:15
Reasumując uważam że vitodens 200 to dobry piec, wart swej ceny i nie uważam tak bo ja go mam, opieram sie tu również na zdaniu innych odsób, w tym kilku moich znajomych. Mogę więc śmiało polecić zakup tego urządzenia innym osobom.

tez uwazam, ze to dobry piec /czy raczej marka/, nikoniecznie wart jednak swojej ceny /trzeba zaplacic za znaczek, jak w przypadku np. sony czy nikona/. moi znajomi i ja mamy akurat inne piece i te moge polecic. natomiast pisanie:
"jest viessmann /ew. ytong, porotherm, jotul.... / i reszta swiata" dziala mi na nerwy, zwlaszcza jak jestem w zlym humorze:)
EOT
I tu się z Tobą zgodzę - co do ostatniego zdania-, ale przyznasz mi rację, że ja nic takiego nie napisałem.
W przeciwieństwie do niektórych Forumowiczów /np. dyskusje o dachówkach, itp./ nie forsuję poglądu, że "wszystko co mam u siebie jest wspaniałe i naj...". Niektóre nasze decyzje w toku budowy to były kompromisy, nie można mieć wszystkiego. Co do pieca, niezależnie od naszych poglądów, ten Ktoś który pytał sie o nasze zdanie, będzie sam musiał podjac decyzję. I jeszcze jedna uwaga, niezaleznie od marki pieca, ważny jest serwis. Dwa tygodnie temu czujka temperatury zewnętrznej w moim piecu "zwariowała", pokazywała temp. zewnętrzną -40 stopni. Zadzwoniłem rano do firmy która wykonywała mi instalację, monotwała piec i o 12-ej panowie czekali na mnie przed domem. Niby mała rzecz, a cieszy. Jest to autoryzwoany przedstawiciel Viessmanna.

SławekD
01-02-2008, 13:50
Jak najbardziej jest sens kupienia kondensata. Masz prawdopodobnie nie duże zapotrzebowanie na moc, rzędu 7-11kW przy -20. Mały kocioł (maks. 10-13kW) o dużym zakresie modulacji, będzie świetnie sobie radził przy wyższych temperaturach na zewnątrz, będzie pracował dłużej - nie będzie taktować jak kocioł o większej mocy, że o niekondensacyjnym kotle nie mówiąc.

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka
6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

plisssss o podpowiedz

Pozdrawiam
Dwa lata temu też stałem przed tym samym wyborem i też dogłębnie analizowałem oferty i ceny rynkowe. Wielu instalatorów mówiło że nie da sie jednoznacznie określić ilości m2 od których warto zastosować kondensata.
Osobiście grzeję już drugi sezon kondensatem, ok140 m2 w tym ok 60% podłogówka reszta grzejniki. Wbrew powszechnym opiniom grzejniki wcale nie są jakoś zauważalnie przewymiarowane i drogie ważne by liczyć je na takich parametrach by na powrocie nie przekroczyć 50 stC. Dodam że do obliczeń zakłada się -20 na zewnątrz i 20 wewnątrz. Podstawowe pytanie ile jest dni w roku -20 już padło - wiemy że kilka i to nie każdego roku, więc przekroczenie 50 st na powrocie jest przy naszych zimach mało prawdopodobne.
U nas oszczędność kondensata wynikająca z wysokiej sprawności uwarunkowana niskimi parametrami była jednym z argumentów. Do tego nie mamy kotłowni a kocioł wisi w ubikacji czyli atmosferyk odpadał pozostał wybór między zamkniętą komorą a kondensatem. Różnica w cenie była do przełknięcia a do wyboru kondensata dodatkowo przekonało nas to że ten typ kotła jest najcichszy a ma to znaczenie jeśli kocioł wisi w ubikacji.
Z wyboru kotła jestem bardzo zadowolony bo przy podłogówce komfort cieplny jest rewelacyjny przy ok 21 st w domu a rachunki moim zdaniem jak na 140m2 domu nie są duże.

RAPczyn
01-02-2008, 14:34
Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka
6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

plisssss o podpowiedz

Pozdrawiam

Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

Załóżmy dom o powierzchni 256m^2, kubatury 746m^3 (ściana zew. pustak MAX220 + styr.12cm, dach 14cm wełny, reku, II stefa Polski) - zapotrzebowanie na moc wynosi 11,1kW (bez reku 14,1kW).

1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.

2. Montujemy kocioł kondensacyjny małej mocy np. 2,9-11,6kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. 10stC (2,9kW). Kocioł trochę inny, każde uruchomienie zaczyna z mocą minimalną by po pewnym czasie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Układ kominowy możemy zastosować krótki, wyrzut za ścianę - moc kotła poniżej 21kW.

3. Montujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, moc np. 10-24kW różnica sprawności tego kotła a kondensacyjnego, przy temp wody 70-75stC wynosi 15,2%. Przy -15stC zapotrzebowanie domu wynosi 10,1kW.


Ja wiem, który bym wybrał mimo, że mogę być być trochę stronniczy.
W rzeczywistości dochodzi jeszcze parę rzeczy, których nie uwzględniłem w swoich wydumkach.
W Niemczech np. trzeba udowodnić obliczeniami, że potrzebuje się kocioł o mocy ponad 20kW - taka ciekawostka

Bikerus
01-02-2008, 19:58
Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

RAPczyn - a jaki jednofunkcyjny piec kondenasacyjny z zasobnikiem byś polecił do mojego domu :

130 m^2 użytkowej (170 całkowitej)
Kubatura ok 770 m^3 (w tym ogrzewany garaż)
Podłogówka ok. 40 m^2
Kaloryfery aluminiowe (planuje KFA)
Wentylacja grawitacyjna

Dom (prosta bryła typu stodoła) zbudowany z :
Porotherm 25 cm + 15 cm styro o lambdzie 0,032
Dach ocieplony 25 cm wełny
Okna PCV 5 komorowe
Wielkopolska

Wszyscy mi z automatu polecają kotły o mocy max ok. 24 kW (zreszta takich jest najwiecej) - a ja mam wrażenie, że to lekka przesada do tego domu i on bedzie sie wyłączał i załączał zamiast modulować....

vanka99
01-02-2008, 20:34
Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka
6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

plisssss o podpowiedz

Pozdrawiam

RAPczyn napisał:

Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

Załóżmy dom o powierzchni 256m^2, kubatury 746m^3 (ściana zew. pustak MAX220 + styr.12cm, dach 14cm wełny, reku, II stefa Polski) - zapotrzebowanie na moc wynosi 11,1kW (bez reku 14,1kW).

1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.

2. Montujemy kocioł kondensacyjny małej mocy np. 2,9-11,6kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. 10stC (2,9kW). Kocioł trochę inny, każde uruchomienie zaczyna z mocą minimalną by po pewnym czasie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Układ kominowy możemy zastosować krótki, wyrzut za ścianę - moc kotła poniżej 21kW.

3. Montujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, moc np. 10-24kW różnica sprawności tego kotła a kondensacyjnego, przy temp wody 70-75stC wynosi 15,2%. Przy -15stC zapotrzebowanie domu wynosi 10,1kW.


Ja wiem, który bym wybrał mimo, że mogę być być trochę stronniczy.
W rzeczywistości dochodzi jeszcze parę rzeczy, których nie uwzględniłem w swoich wydumkach.
W Niemczech np. trzeba udowodnić obliczeniami, że potrzebuje się kocioł o mocy ponad 20kW - taka ciekawostka


RAPczyn co powinnam wybrać Twoim zdaniem??? Może podpowiesz jaki piec - producenta, moc itd....Ściana zew. to porotherm 25 plus styropian 14. Poddasze bedzie ocieplone - wełna 25cm. Nie mam rekuperatora.
Reszta tak jak opisałam wyżej.
Wypytuje sie z uporem maniaka bo moja wiedza na ten temat jest minimalna.

Pozdrawiam wszystkich.

RAPczyn
01-02-2008, 21:02
RAPczyn - a jaki jednofunkcyjny piec kondenasacyjny z zasobnikiem byś polecił do mojego domu :

130 m^2 użytkowej (170 całkowitej)
Kubatura ok 770 m^3 (w tym ogrzewany garaż)
Podłogówka ok. 40 m^2
Kaloryfery aluminiowe (planuje KFA)
Wentylacja grawitacyjna

Dom (prosta bryła typu stodoła) zbudowany z :
Porotherm 25 cm + 15 cm styro o lambdzie 0,032
Dach ocieplony 25 cm wełny
Okna PCV 5 komorowe
Wielkopolska

Wszyscy mi z automatu polecają kotły o mocy max ok. 24 kW (zreszta takich jest najwiecej) - a ja mam wrażenie, że to lekka przesada do tego domu i on bedzie sie wyłączał i załączał zamiast modulować....

Najbezpieczniej dla ciebie jest zrobić OZC choć...
Na moje kaprawe oko to masz zapotrzebowanie około 13,8kW, jeśli zainstalujesz reku+gwc to spodziewam się około 10,7kW i koszt utrzymania około 30% mniejsze.



RAPczyn co powinnam wybrać Twoim zdaniem??? Może podpowiesz jaki piec - producenta, moc itd....Ściana zew. to porotherm 25 plus styropian 14. Poddasze bedzie ocieplone - wełna 25cm. Nie mam rekuperatora.
Reszta tak jak opisałam wyżej.
Wypytuje sie z uporem maniaka bo moja wiedza na ten temat jest minimalna.

Pozdrawiam wszystkich.

U ciebie wróże około 11kW.


Ja mogę tylko podpowiedzieć decyzje musicie podjąć Wy :wink:




A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

-20 nie jest temperatura, ktora utrzymuje sie w Polsce przez pol roku. jezeli masz kominek, ewentualnie jezeli mozesz sobie pozwolic na kilka dni nizszej temperatury w domu, to po co Ci wiekszy piec.
Tutaj:
http://www.weatheronline.pl/euroruef.htm
mozesz sobie sprawdzic temperatury w latach ubieglych. poza pamietnym 2006 temperatury ponizej -20 to ewenement. nawet jezeli sa, to 2-5 godzin w nocy.
pzdr

Eugeniusz_
02-02-2008, 21:58
RAPczyn mozę i ja usłyszę małą radę :):) :-? :wink: , ale juz nic nie wiem na temat ogrzewania pogubiłem się :-? :oops:
-mam dom 3 kondygnacje, czyli piwnica, parter i poddasze użytkowe planuję nie ogrzewać piwnicy tylko okazjonalnie ogrzewanie, grzejniki włączane od święta
-powierzchnia parteru i poddasza to około 180 w sumie
- podłogówki planuję około 16m2 na parterze i 6m2 na piętrze reszta grzejniki
- rodzina 4 osoby, raczej pobór max 2 punkty sporadycznie (kuchnia, łazienka)
- lubimy kąpiel w wannie takze potrzebna duża ilość wody
- zamontowałem komin presto - i zostałem wyprostowany że do tego komina nie można podłączyć kondensata - presto uniwersal z izolacją termiczną
- dzisiaj w junkersie powiedzieli mi że mogę do ceramicznego presto podłaczyć kondensat gdyż tam idzie juz tylko resztki pary itditd, a można także aby zrobić pobór powietrza włożyć rurę do środka taką z tworzywa sztucznego tym samym nie muszę robić dojścia z powietrzem z zewnątrz
- zaproponował mi kondensat gdyz się opłaca .., koszty prawie jak zwykłego

i..... to tylko krótko fakty
mam dylemat czy brać jednak kondenasat i jak jest z tymi kominami, czy jedno czy 2 funkcyjny, czy moze 2 funkcyjny z zasobnikiem,
może jakieś sugestie co byś zaproponował, :-? :-? :wink: :lol:

RAPczyn
03-02-2008, 15:53
RAPczyn mozę i ja usłyszę małą radę :):) :-? :wink: , ale juz nic nie wiem na temat ogrzewania pogubiłem się :-? :oops:
-mam dom 3 kondygnacje, czyli piwnica, parter i poddasze użytkowe planuję nie ogrzewać piwnicy tylko okazjonalnie ogrzewanie, grzejniki włączane od święta
-powierzchnia parteru i poddasza to około 180 w sumie
- podłogówki planuję około 16m2 na parterze i 6m2 na piętrze reszta grzejniki
- rodzina 4 osoby, raczej pobór max 2 punkty sporadycznie (kuchnia, łazienka)
- lubimy kąpiel w wannie takze potrzebna duża ilość wody
- zamontowałem komin presto - i zostałem wyprostowany że do tego komina nie można podłączyć kondensata - presto uniwersal z izolacją termiczną
- dzisiaj w junkersie powiedzieli mi że mogę do ceramicznego presto podłaczyć kondensat gdyż tam idzie juz tylko resztki pary itditd, a można także aby zrobić pobór powietrza włożyć rurę do środka taką z tworzywa sztucznego tym samym nie muszę robić dojścia z powietrzem z zewnątrz
- zaproponował mi kondensat gdyz się opłaca .., koszty prawie jak zwykłego

i..... to tylko krótko fakty
mam dylemat czy brać jednak kondenasat i jak jest z tymi kominami, czy jedno czy 2 funkcyjny, czy moze 2 funkcyjny z zasobnikiem,
może jakieś sugestie co byś zaproponował, :-? :-? :wink: :lol:

Osobiście brałbym kocioł kondensacyjny o mocy od 4 do 20kW i zbiornik 190l (wydatek 10min. 250l i 60min. 638l), w przyszłości można do niego dołożyć kolektory.

Bezpośrednio do takiego komina nie można podłączyć kotła kondensacyjnego. Najprostszym rozwiązaniem jest włożenie w istniejący komin drugiej rury o średnicy 80mm dla spalin, a z presto kocioł będzie pobierać powietrze do spalania.

Jeśli byłby zamontowany rekuperator+gwc to jest szansa na kocioł mniejszej mocy (od 2 do 10kW).

M3
03-02-2008, 20:16
Witam

Mam pytanie do osób które są w trakcie wyboru albo juz wybrały piec gazowy do swojego domu do grzania wody i do grzejników . Jaki piec wybrać i jakich producentów??


U mnie - system już funkcjonujący - to :

Kondensat Viessmanna Vitodens200 / 8-26kW / + regulator pogodowy Vitotronic + zasobnik c.w.u 120l + zestaw przyłaczeniowy .
Domek dwukondygnacyjny - ponad 180m2 powierzchni ogrzewanej , parter 50m2 podłogówki + 2 grzejniki , poddasze 15m2 podłogówki + 6 grzejników.
Kocioł obsługuje grzanie c.o , c.w.u + cyrkulacja.


Witaj pablitoo,
A napisz jeszcze pls ile osób/uzytkowników i ile odbiorników cwu (natryski, wanna, zlewy).

Jest rozbieżnosć w opiniach uzytkowników czy brac zasobniki mniejszej lub wiekszej pojemnosci. U mnie instalator radzi bym wybrał 200L (bedzie osób 2+2, zona b. intensywnie korzystajaca z kapieli :-), 2 natryski, duza wanna, kuchnia) Zdarzało Ci sie, ze były na raz otwarte np. 3 odbiorniki, np. 2 wieksze kapiele + zmywanie?

RAPczyn, jaka jest Twoja opinia? Dodam, ze instalator proponuje mi: VICTRIX 24kW PLUS 200

I jeszcze jedno: jako wkład kominowy proponuje mi, cyt.: "to kpl zestaw do tego typu kotła, wykonany ze specjalnej odmiany polopropylenu łącznie z nasadą kominową z nierdzewki ( kolana, rury, podstawa kolana, nasada kominowa)" To właściwe rozwiązanie?

RadekP169
03-02-2008, 20:26
RAPczyn: a jaką firmę produkująca kolektory próżniowe (chodzi mi o same kolektory nie zestaw) byś polecił ???

RAPczyn
03-02-2008, 23:46
M3

Jak masz dom? Izolacja ścian podłogi i dachu? Powierzchnia i kubatura?

Kocioł jak kocioł. Są kotły o większej sprawności i o czystszych spalinach.

RadekP169

Właściwie dla mnie liczy się jedna fabryka Ritter Solar. Produkowane są w niej kolektory dla innych firm (OEM), niektóre firmy kopiują te kolektory lecz rury próżniowe biorą od Ritter`a - Linuo - PARADIGMA.
Tylko jedna firma ma dostęp do najnowszej technologii i rur robionych w niemieckiej fabryce, jest nią PARADIGMA, której zresztą właścicielem jest Pan Ritter. Ma też fabrykę czekoladek :P Ritter Sport - od jakiegoś czasu widuje je na BP.

pablitoo
04-02-2008, 08:23
(...)

Witaj pablitoo,
A napisz jeszcze pls ile osób/uzytkowników i ile odbiorników cwu (natryski, wanna, zlewy).

Jest rozbieżnosć w opiniach uzytkowników czy brac zasobniki mniejszej lub wiekszej pojemnosci. U mnie instalator radzi bym wybrał 200L (bedzie osób 2+2, zona b. intensywnie korzystajaca z kapieli :-), 2 natryski, duza wanna, kuchnia) Zdarzało Ci sie, ze były na raz otwarte np. 3 odbiorniki, np. 2 wieksze kapiele + zmywanie?

4 dorosłe osoby w domu , zlewozmywak w kuchni , umywalka w łazience i kabina prysznicowa w łazience na parterze , łazienki na poddaszu jeszcze nie wykończyłem - jest nieużywana.
Oczywiście instalacja c.w.u z cyrkulacją ciepłej wody. Temp zadana na zasobniku to 40 stopni.
Normalne użytkowanie łazienki / codziennie wieczorne prysznice dla wszystkich użytkowników + korzystanie z umywalki i zlewu w kuchni / . Zasobnik 120l spokojnie wystarcza , nawet w przypadku uruchomienia górnej łazienki / + wanna , przysznic i umywalka / . Korzystanie jednoczesne z prysznica i zlewu w kuchni , czasami nawet z umywalki - nie stanowi żadnego problemu - ciepła woda jest cały czas. Jeszcze mi sie nie zdażyło abym zużył całą wodę z zasobnika i w odpływach miał przez to chłodną/zimną wodę.

Joannka
06-02-2008, 00:04
Witam
ja także prosiłabym o jakąś podpowiedź
dom 270 m^, kubatura 1250m^- ogrzewane 230 m^
ściana 3-warstwowa z 20 cm ociepleniem wełną, dach 30 cm wełny
rodzina 5 osobowa, a może i większa
podłogówka 30 m^, grzejników 12 szt
pozdrawiam i proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku :lol:

RAPczyn
06-02-2008, 16:01
Witam
ja także prosiłabym o jakąś podpowiedź
dom 270 m^, kubatura 1250m^- ogrzewane 230 m^
ściana 3-warstwowa z 20 cm ociepleniem wełną, dach 30 cm wełny
rodzina 5 osobowa, a może i większa
podłogówka 30 m^, grzejników 12 szt
pozdrawiam i proszę o pozytywne rozpatrzenie wniosku :lol:

Kubatura 1250m^3 do ogrzania to daje około 23kW zapotrzebowania na moc przy -20stC

Eugeniusz_
07-02-2008, 11:19
RAPczyn dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi także maila, niestety oferta trochę za drogo wychodzi.

Po raz kolejny słyszałem że do komina ceramicznego bez prolemu można podłączyć kondensat, podobno niewiele wytrąca się w kominie pary no i odczyn nie jest aż tak agresywny, podobno prawie jak deszczówka (informator viesmana).
Najważniejsze aby był odpływ i nie zbierał się na dole. :-? :-? :-? .

Czasami lepiej żyć w nieświadomości :-? :-? :oops: :oops: :oops: :wink: :lol:

greg29
10-02-2008, 00:12
Jak czytam niektore posty powyzej to zal mnie ogarnia, ze potraficie tylko sie wyklocac.
Dajcie na luz i MILCZCIE JAK GADACIE trzy po trzy.
================================================
To do tych co pieprz.... i sola.
Ja nadal nie wiem na czym sie skupic......dom 220m2 + 4 osoby. Chcialbym wykorzystac GZ i Solary: C.W.U+wspomaganie centralnego.

Co mi polecicie?

W Viessmanie wyliczyli mi za cala instalke ok. 30.000 plnow. (kociol, solar 4m2+osprzet itd.)

Tylko nie wydaje mi sie ze 4m2 sa akurat wystarczajace. Do tego ta cena...hm?

hanu
13-02-2008, 11:41
Też mam problem z wyborem kotła. Ale poza wyżej wspomnianymi ja jeszcze zastanawiam się nad Kotłem Pulsacyjnym.

Jak już coś kupię to podzielę się opinią i wrażeniem.

Pozdrooo

glowac
13-02-2008, 23:19
a co sądzicie o Wolfie CGS 24/200?
dom 180 + podłogówka na 2 kondygnacjach z rekuperatorem i dość mocynm ocipleniem (15-20 lambdy swisspora).

cena 2760 Euro. w Skład ceny wchodzi aut. pogodowa i pokojowa, ale bez mieszacza.
Co sądzicie o Wolfie? chyba mało osób je ma.

tomlolo
14-02-2008, 07:47
Ja będę miał Wolf'a (CGB-11). Jak dobrze poszukasz to znajdziesz trochę osób posiadających tą markę. Jest to bardzo uznana firma ale na rynku niemieckim (w przeciwieństwie np. do Junkersa) bo u nas jakoś marketingowo zaniedbana przez polskie przedstawicielstwo. Kociołek bardzo przypadł mi do gustu po dziesiątkach godzin studiowania dokumentacji technicznych oraz forum.

glowac
14-02-2008, 08:41
wiem ze to dobra i znana firma na niemieckim rynku, mają też b dobrą notę w testach konsumenckich - a tam taki argument jest b istotny na rynku.
tylko obawiam się serwisu, bo też na forum doczytałem sie że z nim nie jest najlepiej.
będę się zastanawiał i szukał optymalnego rozwiązania.

tomlolo
14-02-2008, 08:46
Ja do serwisanta Wolf'a na Radom mam jakieś 3 km :lol:
Poza tym wszystkie dane potrzebne do serwisowania (konserwacje, kody błędów itd.) są dostępne w pdf'ach na stronach wolfa. Po okresie gwarancji zamierzam sam być serwisantem dla mojego kociołka.

RAPczyn
14-02-2008, 08:49
a co sądzicie o Wolfie CGS 24/200?
dom 180 + podłogówka na 2 kondygnacjach z rekuperatorem i dość mocynm ocipleniem (15-20 lambdy swisspora).

cena 2760 Euro. w Skład ceny wchodzi aut. pogodowa i pokojowa, ale bez mieszacza.
Co sądzicie o Wolfie? chyba mało osób je ma.

Nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy, w twoim przypadku powinien wystarczyć kocioł o mocy maksymalnej 10kW

glowac
14-02-2008, 09:04
Dom ma 210m ( w tym 180m to część mieszkalna + garaż).
nad garażem jest duża sypialnia.
Rodzina 4 osobowa (w razie konieczności + rodzice)

Zakładam: każdy bierze prysznic 2x dziennie, zmywarka chodzi codziennie, pralki (2) będą pracowały raz w tygodniu.

Planujemy system nawadniający ogród (ok.1000m) ale chcemy czerpać wodę ze studni.

Podłogówka ma być na ok. 60m2.
Dwie łazienki (w każdej bidet, kibelek, prysznic, umywalki , w jednej duża, rodzinna wanna min.180cm).
W kuchni oczywiście zlewozmywak, zmywarka, w pralni dwie pralki i umywalka w garażu.

Kobieta w salonie zaproponowała centralę kondensacyjną stojącą WOLF
CGS20/160 lub 24/200 :roll:

Nie naciaga nas???

andrzej74
14-02-2008, 15:22
Jak czytam niektore posty powyzej to zal mnie ogarnia, ze potraficie tylko sie wyklocac.
Dajcie na luz i MILCZCIE JAK GADACIE trzy po trzy.
================================================
To do tych co pieprz.... i sola.
Ja nadal nie wiem na czym sie skupic......dom 220m2 + 4 osoby. Chcialbym wykorzystac GZ i Solary: C.W.U+wspomaganie centralnego.

Co mi polecicie?

W Viessmanie wyliczyli mi za cala instalke ok. 30.000 plnow. (kociol, solar 4m2+osprzet itd.)

Tylko nie wydaje mi sie ze 4m2 sa akurat wystarczajace. Do tego ta cena...hm?

Widzę, że kolega z Trójmiasta. Ja korzystałem z usług Elektrocalu z Miłobądza /koło Tczewa/. Polecam. Robili mi wszystkie instalacje, montowali i uruchamiali piec. Brałem też od nich grzejniki, geberity, grzejnki Termy do łazienek. Pisemna umowa, terminowi. Jeśli chcesz dodatkowych informacji to służę swoją osobą. Są przedstawicielem Viesmanna.

..::M:D::..
14-02-2008, 18:36
mam pytanie czy to elidens dietricha tylko firmowany STIEBEL (http://www.stiebel-eltron.com.pl/pliki/technika%20systemowa/asortyment/kotly/26-OptimatGVR140Condens.pdf)

RAPczyn
15-02-2008, 10:31
Kocioł o mocy 10kW i zbiornik o pojemności 155 litrów ma wydatek 189 litrów/10minut oraz 385 litrów/1h, a ze zbiornikiem 190L można osiągnąć 229 l/10min oraz 424 l/1h.

Wydatek cwu moim zdaniem wystarczający, a oszczędność dzięki modulacji kotła od 2-3kW może być znaczna. Dodatkowo można w przeszłości podłączyć do takich zbiorników kolektory słoneczne w systemie Aqua.

glowac
15-02-2008, 14:46
RAPczyn
a Ty jaki polecisz mi piec 2 funkcyjny kondensacyjny z obsługą podłogówki?
tylko poproszę o argumenty za.

Babes
15-02-2008, 20:00
A ja mam inne pytanie, ponieważ stanęłam przed wyborem, czy kupić zestaw Vaillant ecotec plus vc 186-3-5 + sterowanie calormatic VR 630 + zasobnik 150l, czy Viessman vitodens 200W + Vitotronic 100 lub 200 + zasobnik 150L. Pytanie co jest lepsze i dlaczego, czym się różnią, Czy mógłby mi ktoś pomóc?
Z góry dziękuję
MJ

niezły
15-02-2008, 20:54
Odpowiedz jest prosta wybierz niemiecki albo na literę V
Nie ma tak łatwo wyboru musisz dokonać sam porównaj cenę , sprawdź jak jest z popularnością danej marki w regionie i jak wygląda serwis i jeszcze jedno najlepiejak byś mógł własnoręcznie pobawić się automatyka obu kotłów ( zmiana mocy kotła i krzywych grzewczych oraz programowanie czasów) bo z tym zostaniesz sam po zakupie kotła
Sprawdź jak działa infolinia i w czym może pomóc Ja stawiam na Vaillanta

Babes
15-02-2008, 21:10
Ja generalnie mieszkam w Warszawie więc z serwisem raczej nie ma problemu. Chodzi mi o to czy w nich są jakieś znaczne różnice, bo ja wogóle się na tym nie znam( Mam ogrzewanie podłogowe jakieś 70m i kilka kaloryferów, no i oczywiście wodę. Pow domu 180m2, dom z bala 9 cm+ 20 cm ocieplenia+ deskowanie - jeśli to pomoże), a cena bardzo zbliżona...

Damro
19-02-2008, 22:51
A czy ktoś użytkuje piec kondensacyjny marki WOLF?Jestem ciekawa jak się sprawuje bo chyba na ten się zdecyduję razem w zestawie z solarami.
Pozdrawiam

wraf
20-02-2008, 18:30
też jestem na etapie szukania, w sklepach od razu cię dopadają i tylko V,V albo J dopiero po dłuższej rozmowie i przedstawieniu innych opinii (np: z naszego forum) okazuje się że inne piece np: taki WOLF wcale nie jest gorszy a może nawet mniej awaryjny z prostrzą obsługą i tańszy (opinia instalatora ze sklepu) - tylko słabo rozwinięty marketing a przedstawiciel wręcz mrukowaty, WOLF jest składany w całości w Niemczech w przeciwienstwie do innego niemca "V" -Turcja ( nie wiem czy to zaleta czy wada 8)), mnie interesuje DE DIETRICH (podobno te same piece co WOLF tylko inna obudowa i znaczek) ELIDENS i jego duży zakres modulacji

..::M:D::..
20-02-2008, 20:37
wolf i dietrich to chyba nie to samo , ale jest STIEBEL (http://www.stiebel-eltron.com.pl/pliki/technika%20systemowa/asortyment/kotly/26-OptimatGVR140Condens.pdf) i wygląda na taki sam jak Elidensik którym też jestem zainteresowany

ebarc
20-02-2008, 20:55
czy ktoś może wie jaka powinna być min. odległość komina wystającego ze ściany od okna w przypadku pieca z zamkniętą komorą spalania?
przerabiam lokal użytkowy na mieszkanie i muszę czymś je ogrzewać
problem jest taki, że w pomieszczeniu nie ma komina spalinowego a jedynie wentylacja grawitacyjna
piec z zamkniętą komorą spalania mógłby być ok gdyby wyprowadzić rurę ze spalinami przez ścianę ale znowu jest problem bo lokal jest na parterze w 3 piętrowym bloku i piętro wyżej są okna mieszkania
obawiam się, że odległość jest zbyt mała na tego typu rozwiązanie ...
a może ogrzewanie elektryczne akumulacyjne ?

e_tomi
21-02-2008, 08:32
Witam
Mam pytanie odnośnie całej instalacji CO i CWU. Chcę zastosować taki system :
-podłogówka w łazienkach, kuchni, holu, wiatrołapie
-grzejniki w pokojach i salonie
-kominek z płaszczem wodnym
-kocioł gazowy kondensacyjny
-zasobnik 300l albo większy
-kolektory słoneczne
W takim układzie jakiego rodzaju kocioł gazowy najlepiej wybrać? Nisko-temeraturowy i odpowiednio przewymiarować grzejniki, czy wysoko-temperaturowy?

jprzedworski
21-02-2008, 09:09
czy ktoś może wie jaka powinna być min. odległość komina wystającego ze ściany od okna w przypadku pieca z zamkniętą komorą spalania?
przerabiam lokal użytkowy na mieszkanie i muszę czymś je ogrzewać
problem jest taki, że w pomieszczeniu nie ma komina spalinowego a jedynie wentylacja grawitacyjna
piec z zamkniętą komorą spalania mógłby być ok gdyby wyprowadzić rurę ze spalinami przez ścianę ale znowu jest problem bo lokal jest na parterze w 3 piętrowym bloku i piętro wyżej są okna mieszkania
obawiam się, że odległość jest zbyt mała na tego typu rozwiązanie ...
a może ogrzewanie elektryczne akumulacyjne ? Masz jeszcze problem mocy:
§ 175.
1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i
spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez
zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad
poziomem terenu.
3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3
m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż
0,5 m.
http://www.mpwik.com.pl/1/1299.pdf
http://www.kominypolskie.com.pl/pdf/SKP_Talach_zagadnienia.pdf

RAPczyn
21-02-2008, 09:39
Witam
Mam pytanie odnośnie całej instalacji CO i CWU. Chcę zastosować taki system :
-podłogówka w łazienkach, kuchni, holu, wiatrołapie
-grzejniki w pokojach i salonie
-kominek z płaszczem wodnym
-kocioł gazowy kondensacyjny
-zasobnik 300l albo większy
-kolektory słoneczne
W takim układzie jakiego rodzaju kocioł gazowy najlepiej wybrać? Nisko-temeraturowy i odpowiednio przewymiarować grzejniki, czy wysoko-temperaturowy?

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie spięcie wszystkiego do jednego zbiornika buforowego np. tak:
http://www.paradigma.pl/kolektorysloneczne/Aqua_schemat4.jpg

Zasilanie kominka z płaszczem wpinamy (poprzez wymiennik) w tym samym miejscu gdzie zasilanie kolektora i kotła, powrót kominka wpinamy gdzie powrót kolektora. Oba obiegi grzewcze robimy na mieszaczach. Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Grzejniki dobrać np. na temp. zasilania 60stC.

e_tomi
21-02-2008, 11:04
Witam
Mam pytanie odnośnie całej instalacji CO i CWU. Chcę zastosować taki system :
-podłogówka w łazienkach, kuchni, holu, wiatrołapie
-grzejniki w pokojach i salonie
-kominek z płaszczem wodnym
-kocioł gazowy kondensacyjny
-zasobnik 300l albo większy
-kolektory słoneczne
W takim układzie jakiego rodzaju kocioł gazowy najlepiej wybrać? Nisko-temeraturowy i odpowiednio przewymiarować grzejniki, czy wysoko-temperaturowy?

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie spięcie wszystkiego do jednego zbiornika buforowego np. tak:
http://www.paradigma.pl/kolektorysloneczne/Aqua_schemat4.jpg

Zasilanie kominka z płaszczem wpinamy (poprzez wymiennik) w tym samym miejscu gdzie zasilanie kolektora i kotła, powrót kominka wpinamy gdzie powrót kolektora. Oba obiegi grzewcze robimy na mieszaczach. Zdecydowanie kocioł kondensacyjny. Grzejniki dobrać np. na temp. zasilania 60stC.

Rozumiem, że na tym rysunku w układzie słonecznym czynnikiem będzie woda, a nie glikol. Jeszcze ten kocioł. Jakie temperatury zasilania i powrotu powinien mieć taki piec? I jaką temperaturę powinna mieć woda na cele użytkowe?

RAPczyn
21-02-2008, 12:40
Rozumiem, że na tym rysunku w układzie słonecznym czynnikiem będzie woda, a nie glikol.

Tak


Jeszcze ten kocioł. Jakie temperatury zasilania i powrotu powinien mieć taki piec? I jaką temperaturę powinna mieć woda na cele użytkowe?

Wszystkimi temperaturami zajmuje się automatyka. Cwu o temp. 40stC w wylewce jest moim zdaniem wystarczająca.

agakz
25-02-2008, 14:11
To jeszcze ja zadam takie oklepane pytanie, o to jaki kondensat z zasobnikiem wstawić :oops: :oops: :oops:
dom parterowy z poddaszem użytkowym, Porotherm 25 cm + 15 cm styropianu
3 osoby
parter 70 m2 podłogówki plus garaż 38,5 m2
poddasze 70 m2 (po podłodze) ogrzewane kaloryferami + strych nad garazem 38,5 ,2 po podłodze.
Obecnie mam piecyk 2-funkcyjny Vaillanta i umieram czekając 5 minut na ciepłą wodę z kranu w umywalne odległej od pieca o cały 1 metr... Zależy mi aby woda ciepła była natychmiast i na odpowiednio dużym zasobniku, aby wystarczył na częste kąpiele :wink:

pablitoo
25-02-2008, 14:50
Więc przede wszystkim cyrkulacja ... + zasobnik 120l na przykład - a jaki kocioł - to już kwestia wyboru i gustu :D

RAPczyn
25-02-2008, 15:16
Kocioł 10kW i zbiornik 120l daje ~150L/10min lub ~350L/60min (1.0NL). Ten sam kocioł oraz zbiornik 155L ma ~190L/10min i 385L/60min (1.6NL).
Myślę, że wystarczy.

pichon
29-02-2008, 22:57
Witam RAPczyn,

Czy mógłby Pan doradzić moc pieca dla takiego domu :

- parter z użytkowym poddaszem, silka 24cm + 14cm Styropian BaumitOpen
- 200 m2 / 700 m3
- na dole 80 m2 podłogówki, na górze 10m2 podłogówki + 6 grzejników (niskotemperaturowe ?)
- zastanawiam się nad solarami

Czy można prosić o namiar na instalatora Aquasystem na Dolnym Śląsku ?

Z góry dzięki

marpus78
29-02-2008, 23:14
ja posiadam Viessman vitodens 300 jednofunkcyjny 1095 sprawnosci kotla posiada czujnik pogodowy powierznia domku 110 m kw planuje rowieniez zamontowac wentylacje z odzyskiem ciepla

brilluB
01-03-2008, 09:05
Historia z Vaillantem wiszącym 1f sprzed kilku dni:
Po uruchomieniu na zasobnik temp wzrasta do 117stC, a zasobnik zimny i brak wody w wężownicy. Serwisant szuka gorączkowo usterki. Zaczyna się stopniowe rozbieranie kociołka.
I co? Ano spece w fabryce zapomnieli wyciąć otworu w panelu rozdzielczym na zasilaniu. Uszczelkę wstawili, całość skręcili, ale nikt nie wpadł na to, że woda nigdzie nie poleci.
Klient na razie bez wody i ogrzewania (serwis zabrał część do wymiany).
Hmmm...w Viessmannie to mi się jeszcze nigdy nie zdarzyło.
Ale w sumie Vaillant niby bardzo dobrym sprzętem jest.

Mały
01-03-2008, 09:08
To jeszcze ja zadam takie oklepane pytanie, o to jaki kondensat z zasobnikiem wstawić :oops: :oops: :oops:
dom parterowy z poddaszem użytkowym, Porotherm 25 cm + 15 cm styropianu
3 osoby
parter 70 m2 podłogówki plus garaż 38,5 m2
poddasze 70 m2 (po podłodze) ogrzewane kaloryferami + strych nad garazem 38,5 ,2 po podłodze.
Obecnie mam piecyk 2-funkcyjny Vaillanta i umieram czekając 5 minut na ciepłą wodę z kranu w umywalne odległej od pieca o cały 1 metr... Zależy mi aby woda ciepła była natychmiast i na odpowiednio dużym zasobniku, aby wystarczył na częste kąpiele :wink:
Viessmann Vitodens200W ze sterownikiem Vitotronic 100 z zasobnikiem Biawar Mega 125l+grzałka elektryczna 2kW(na wszelki wypadek-np brak gazu).

pablitoo
01-03-2008, 09:11
Historia z Vaillantem wiszącym 1f sprzed kilku dni:
Po uruchomieniu na zasobnik temp wzrasta do 117stC, a zasobnik zimny i brak wody w wężownicy. Serwisant szuka gorączkowo usterki. Zaczyna się stopniowe rozbieranie kociołka.
I co? Ano spece w fabryce zapomnieli wyciąć otworu w panelu rozdzielczym na zasilaniu. Uszczelkę wstawili, całość skręcili, ale nikt nie wpadł na to, że woda nigdzie nie poleci.
Klient na razie bez wody i ogrzewania (serwis zabrał część do wymiany).
Hmmm...w Viessmannie to mi się jeszcze nigdy nie zdarzyło.
Ale w sumie Vaillant niby bardzo dobrym sprzętem jest.

No popatrz ... :lol:

marpus78
01-03-2008, 09:15
no dobra kazdy pisze ze swojego doswiadzczenia niektorzy sa mniej zadowlonieni a drudzy wiecej ja nalezy do tych drugich moj pracuje trzecia zime bez zarzutu plus jest oszczedny i cichy wisi w kuchni i pracuje nie potrzebuje stoperow w uszach i ma 24kw wiec sobie poradzi nawet w duzym domku

brilluB
01-03-2008, 09:28
no dobra kazdy pisze ze swojego doswiadzczenia niektorzy sa mniej zadowlonieni a drudzy wiecej ja nalezy do tych drugich moj pracuje trzecia zime bez zarzutu plus jest oszczedny i cichy wisi w kuchni i pracuje nie potrzebuje stoperow w uszach i ma 24kw wiec sobie poradzi nawet w duzym domku
Doświadczenie czy nie, ale jestem instalatorem i głupio mi było przed klientem mimo, że nie moja wina ,że sprzęt wadliwy.
Ale jak się wiesza "nówkę-nierdzewkę" i taki "kwiatek" wychodzi to dobrego wrażenia nie zostawia prawda?

RAPczyn
01-03-2008, 10:13
Witam RAPczyn,

Czy mógłby Pan doradzić moc pieca dla takiego domu :

- parter z użytkowym poddaszem, silka 24cm + 14cm Styropian BaumitOpen
- 200 m2 / 700 m3
- na dole 80 m2 podłogówki, na górze 10m2 podłogówki + 6 grzejników (niskotemperaturowe ?)
- zastanawiam się nad solarami

Czy można prosić o namiar na instalatora Aquasystem na Dolnym Śląsku ?

Z góry dzięki

Jaka izolacja jest na podłodze i w dachu? Ile osób będzie mieszkać?

pichon
01-03-2008, 22:20
Witam RAPczyn,

Czy mógłby Pan doradzić moc pieca dla takiego domu :

- parter z użytkowym poddaszem, silka 24cm + 14cm Styropian BaumitOpen
- 200 m2 / 700 m3
- na dole 80 m2 podłogówki, na górze 10m2 podłogówki + 6 grzejników (niskotemperaturowe ?)
- zastanawiam się nad solarami

Czy można prosić o namiar na instalatora Aquasystem na Dolnym Śląsku ?

Z góry dzięki

Jaka izolacja jest na podłodze i w dachu? Ile osób będzie mieszkać?

podłoga na gruncie styropian 10cm

w dachu :
- krokwie do wysokości sufitu podwieszanego wełna 20+5cm
- nad sufitem podwieszanym wełna 20cm
- krokwie od wysokości sufitu podwieszanego do kalenicy wełna 15cm

Ilość osób, na razie dwie ale to chyba nie koniec :)

RAPczyn
02-03-2008, 11:12
pichon - moc potrzebna na pokrycie strat to około 10-12,6kW i z taką mocą maksymalną szukałbym kotła.
Jeśli będziesz mieć podłogówkę i grzejniki to możesz rozwiązać na dwóch grupach grzewczych z mieszaczami i grzejniki dobrać na normalne 70/55. Jeśli chcesz zasilać grzejniki tą samą temp. co podłogówkę to pamiętaj, że taki grzejnik może być nawet 3 raz większy niż przy 70/55 - może się to okazać skórką za wyprawkę. Można również zastąpić grzejniki ogrzewaniem ściennym. Możemy wtedy zasilić podłogówkę i ścienne tą samą temperaturą, z jednej pompy oraz zamontować tańszą automatykę dla jednego obiegu grzewczego.
W dziedzinie kolektorów to wydaje mi się, że możecie iść 2 drogami. Zamontować pakiet odpowiedni dla 2-3 Osób bez możliwości rozbudowy w przyszłości ale tańszy lub również pakiet dla 2-3 Osób z możliwością rozbudowy o następny kolektor oraz wspomaganie centralnego ogrzewania.

pichon
02-03-2008, 17:02
dziękuję RAPczyn za podpowiedź. Różni sie to o niebo od propozycji, którą miałem wcześniej - 27kW.
Jeżeli nie zdecyduje się jeszcze na kolektory, to do tego pieca (1f) pasowałby zbiornik na CWO 200l, czy może pójść w kierunku pieca ze zintegrowanym zasobnikiem ?

Viessmann ma kocioł 1f kondensacyjny 200-W o mocy 4,8-19 kW, czy ten bedzie ok ? O mocy max 12kW Viessmann nie posiada; czy szukać innego producenta ?

RAPczyn
02-03-2008, 23:00
Jest centrala grzewcza ModuVarioAqua gdzie mamy w jednej obudowie kocioł kondensacyjny wraz ze zbiornikiem oraz kolektor próżniowo-rurowy w pakiecie, dla 2-3Os, 3-4Os lub 3-4Os i wspomaganie centralnego.

Jeśli chcesz kupować ratami to zbiornik 200 litrowy będzie można dozbroić w przyszłości maksymalnie 5m^2 kolektora, zbiornik nie musi być 2-wężownicowy. Jeśli (większość przypadków) kupisz kocioł ze zintegrowanym zbiornikiem to odcinasz sobie drogę na przyszłość.

glowac
02-03-2008, 23:57
Który piec jest lepszy z wymiennikiem ciepła spaliny-woda:
- stal nierdzewna
- aluminowo krzemowy

czy maci ejakąś wiedzę na ten temat?
czy wymiennik aluminowo krzemowy może ulec jakiemuś zniszczeniu mechanicznemu?

pichon
03-03-2008, 13:25
RAPcyzn, a apropos tego (viessmann'a) ? Nie chodzi tu konkretnie o ten model (dałem tylko przykład); większość kotłów 1f ma podobną rozpiętość mocy.

Mały
06-03-2008, 17:57
dziękuję RAPczyn za podpowiedź. Różni sie to o niebo od propozycji, którą miałem wcześniej - 27kW.
Jeżeli nie zdecyduje się jeszcze na kolektory, to do tego pieca (1f) pasowałby zbiornik na CWO 200l, czy może pójść w kierunku pieca ze zintegrowanym zasobnikiem ?

Viessmann ma kocioł 1f kondensacyjny 200-W o mocy 4,8-19 kW, czy ten bedzie ok ? O mocy max 12kW Viessmann nie posiada; czy szukać innego producenta ?
Przecież tam jest modulacja palnika i to serwisant w czasie I uruchomienia ustawia Ci moc max np właśnie 12kW - to kombinacja klawiszy. W
zakresie od 4,8 do 19kW.
Wtedy na CO idzie moc max 12kW a na podgrzewacz max 19kW(ograniczenie dotyczy wyłącznie CO).

pichon
06-03-2008, 22:36
No to teraz juz wiem dokładnie czego dotyczy ta modulacja :)

RAPczyn
07-03-2008, 08:37
Przecież tam jest modulacja palnika i to serwisant w czasie I uruchomienia ustawia Ci moc max np właśnie 12kW - to kombinacja klawiszy. W
zakresie od 4,8 do 19kW.
Wtedy na CO idzie moc max 12kW a na podgrzewacz max 19kW(ograniczenie dotyczy wyłącznie CO).

Drugi raz zadaje to pytanie: po co ograniczać moc maksymalną? To automatyka powinna wiedzieć jak moc jest potrzebna. Jeśli ograniczymy moc maksymalna do np. 12kW to z modulacji kotła 25-100% zostaje 40-100%.

Mały
07-03-2008, 12:52
Przecież tam jest modulacja palnika i to serwisant w czasie I uruchomienia ustawia Ci moc max np właśnie 12kW - to kombinacja klawiszy. W
zakresie od 4,8 do 19kW.
Wtedy na CO idzie moc max 12kW a na podgrzewacz max 19kW(ograniczenie dotyczy wyłącznie CO).

Drugi raz zadaje to pytanie: po co ograniczać moc maksymalną? To automatyka powinna wiedzieć jak moc jest potrzebna. Jeśli ograniczymy moc maksymalna do np. 12kW to z modulacji kotła 25-100% zostaje 40-100%.
Viessmann startuje z moca max , dokonuje odczytu temp. powracającej i na tej podstawie ustawia sobie potrzebną moc - to tak w skrócie.
PS - modulacja 40-100%? Hmmm, ale już jest ona zmniejszona , to jak może znów być 100%?

pablitoo
07-03-2008, 13:21
Viessmann startuje z moca max , dokonuje odczytu temp. powracającej i na tej podstawie ustawia sobie potrzebną moc - to tak w skrócie.
PS - modulacja 40-100%? Hmmm, ale już jest ona zmniejszona , to jak może znów być 100%?

Nic z tych rzeczy - Viessmann / modele Vitodens / startują z mocą 60% - i dopiero potem dają pełen gaz w palnik albo modulują w dół do minimalnej mocy .
Nawet podczas podgrzewania c.w.u nie pracują cały czas z mocą max - modulują również w zależności od aktualnej temperatury w zasobniku i temperatury zadanej ..

abram
09-03-2008, 16:27
polecają mi piec termet, to polska produkcja
czy naprawdę jest on bardzo dobry?
chodzi konkretnie o Termet Economax gazowy kocioł kondensacyjny

pablitoo
09-03-2008, 16:35
abram -> a ile kosztuje taki polski kocioł kondensacyjny ?? - z elektroniką pogodową i dajmy na to zasobnikiem tak ze 120 l ??
- ciekaw jestem ceny ....

abram
09-03-2008, 17:39
polecono mi kocioł o symbolu TKD92230000 on ma zasobnik 150l brutto 10 642,78 zł do tego mam dodać sterownik zewnętrzny 426 zł oraz czujnik temp. zewn. 48,50 zł

pablitoo
09-03-2008, 17:55
polecono mi kocioł o symbolu TKD92230000 on ma zasobnik 150l brutto 10 642,78 zł do tego mam dodać sterownik zewnętrzny 426 zł oraz czujnik temp. zewn. 48,50 zł

O żesz ... - niezła cena ... :o

Może jednak kup Viessmanna lub Vailanta ...

abram
09-03-2008, 19:12
a jakie sa opinjie o tym termecie?

thinking
09-03-2008, 22:24
Mam pytanie: chciałabym mieć w całym domu ogrzewanie podłogowe 140 m kw podłóg (czy to dobry pomysł?)
Oprócz tego chcę zainstalować grzejniki na stryszku nad poddaszem użytkowym i w garażu - grzanie sporadyczne - czy mogą owe grzejniki być zasilane wodą o temp. takiej samej jak w podłogówce (wiem, że woda nie bedzie gorąca, ale przecież tam nie musi być gorąco - i znowu czy to dobry pomysł ?).
Dom ma następujące parametry: 24 cm BK + 15 cm styropianu lambda 0,031,
dach 30 cm wełny, podłoga na gruncie 15 cm styroianu lambda 0,035, wentylacja z rekuperatorem, ciepłe okna k=1,0.
Prosze podpowiedzieć czy jest możliwość przy ogrzewaniu podłogowym regulowania temperatury dodatkowo w każdym pomieszczeniu. Jaki piec byście mi polecili - pytam tych, którzy się znają bardziej niż ja (to będzie prawdopodobnie 99 % forumowiczów) :D :lol: :oops: a przede wszystkim specjalistów :D Jaka moc kotła? Pozdrawiam, musze szybko podjąć decyzję :o

kubek2002
09-03-2008, 22:51
Witam
RAPCZyn a ja mam kondensata brotje wcs 22, moc kotła 7-21kw,powierzchnia 100m/2, kubatura 360m, 4 osoby, pustak BK30cm+10cm styropian, podłoga 8 cm styropian,strop drewniany 25 cm wata (0,036)pomiedzy belkami stropowymi,zapotrzebowanie na ciepło niewielkie,podłogówka około 35m/2,i taki zakres mocy sobie chwale a dlatego ze przy ustawieniu krzywych grzania oraz odpowiedniej modulacji palnika uzyskuje świetny wynik w zużyciu gazu i co ty na to ,według twojej teori to powinienem mieć kocioł o parametrach 2-11kw[/list][/list]

RAPczyn
10-03-2008, 00:16
Są kotły którym nie trzeba ograniczać mocy maksymalnej ponieważ startują z mocą minimalną.

kubek2002 :) Ciesze się, że jesteś zadowolony. Ja faktycznie do twojego domu, który ma mniej więcej zapotrzebowanie na moc 5,5-7,5kW, dobrałbym kocioł o takiej mocy jaką podałeś - 2...10kW.

thinking Podłogówka w cały domu będzie dobrym rozwiązaniem. Grzejniki można zasilić tą samą temp. co podłogówkę. Wiadomo, że ich moc będzie jakieś 3 razy mniejsza niż przy "grzejnikowych" temp. zasilania. Zapotrzebowanie na moc twojego domu to jakieś 4,5-6kW.

Mały
10-03-2008, 11:02
Viessmann startuje z moca max , dokonuje odczytu temp. powracającej i na tej podstawie ustawia sobie potrzebną moc - to tak w skrócie.
PS - modulacja 40-100%? Hmmm, ale już jest ona zmniejszona , to jak może znów być 100%?

Nic z tych rzeczy - Viessmann / modele Vitodens / startują z mocą 60% - i dopiero potem dają pełen gaz w palnik albo modulują w dół do minimalnej mocy .
Nawet podczas podgrzewania c.w.u nie pracują cały czas z mocą max - modulują również w zależności od aktualnej temperatury w zasobniku i temperatury zadanej ..
Ups sorki pomyliłem kociołki (Vitopend) :oops:

thinking
10-03-2008, 12:59
Dzięki za odpowiedź RAPczyn :D . A powiedz jeszcze proszę czy jest możliwość przy ogrzewaniu podłogowym regulowania temperatury dodatkowo w każdym pomieszczeniu. Jaki piec byś mi polecił.

RAPczyn
10-03-2008, 14:35
Dzięki za odpowiedź RAPczyn :D . A powiedz jeszcze proszę czy jest możliwość przy ogrzewaniu podłogowym regulowania temperatury dodatkowo w każdym pomieszczeniu. Jaki piec byś mi polecił.

Oczywiście jest. Na przykład czymś takim - radiowo (http://heating.danfoss.pl/xxtypex/296050_mnu17433086_sit18.html). Kocioł na PW

Lunetka
10-03-2008, 15:06
Ile masz miejsca (stojący / wiszący)
ile masz wody do ugrzania (ile osób, powierzchnia domu)
czy jest podłogówka (niskotemperaturowa -kondensat)
czy masz oddzielną kotłownię (można taniej - z otwartą komora spalania)
czy chcesz duży zasobnik (oddzielny) czy mały czy może w ogóle bez zasobnika (np mały domek i 2 osoby mieszkające?)
- powierzchnia domu 200 m2 / 4 osoby
- podłogówka tylko w łazienkach
- ogrzewanie piecem gazowym + kominek z płaszczem wodnym
- oddzielna kotłownia
- brak ograniczeń gabarytowych
- dobra dostępność serwisów / okolice W-wy

No i mam do Was pytanie:
- jaką moc pieca wybrać?
- co sądzicie o Vaillant'ie? czym sugerować się przy wyborze model
- co polecacie?

Wstępnie nastawiamy się na piec 1-funkcyjny z zasobnikiem cwu.

NOTO
10-03-2008, 15:32
Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

Jezeli nie bedzie się wyrabiał to wystarczy w jednym pomieszczeniu skręcić kaloryfer (dowolnym) wtedy inne dostaną więcej ciepła.
A te kilka dni w roku można przerzyć przy mniejszym komforcie ale za to z oszczędniejszym piecem.

NOTO
10-03-2008, 16:11
Ja przy swoim piecu ograniczyłem ilość podawanego gazu (ustawiłem experymentalnie tyle aby nie huczał ...)
Z uwagi na fakt korzystania głównie z prysznica ... wystarcza. Kocioł (buderus) nie staruje z pełną mocą ...

buki75
26-03-2008, 16:16
Poradźcie i mnie, proooszę!
Coś mi "mignęło" tutaj narzekanie na Viessmanna.... mógłby ktoś mi powiedzieć dlaczego?
Generalnie wybieram kocioł jednofunkcyjny, wiszący, z zamkniętą komorą spalania, z zasobnikiem.... i wybieram pomiędzy:
- brotje energy top
- saunier duval thermaclassic
- vaillant turbo tec VI plus - choć ten najmniej mnie zachęca, bo najdroższy z tych co podaję...
- viessmann vitopend 100

Mam na nie dosyć dobre ceny... i nie wiem który kupić... Najbardziej właśnie cenowo kusi mnie viessmann....
Co o nich myślicie?

a4tomek
20-04-2008, 20:14
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, przymierzam się do kupna pieca gazowego kondensacyjnego do swojego domu 160mkw lecz nie znam się zbytnio w tym temacie i proszę o porady jakiego typu piece możecie polecić, piec ten chciałbym również wykorzystać do ogrzewania podłogowego.Dziękuję za porady.

nom
20-04-2008, 21:40
Jak już to kocioł nie piec. :-)
Jak na taką małą powierzchnię to może warto przemyśleć, czy nie lepiej kupić "zwykły" kocioł, kondensat może nigdy się nie zwrócić. To tak jak kupowanie diesela przy przebiegu rocznym 10 tys. km. :-)

jacekp71
20-04-2008, 22:20
malo danych zeby ocenic ;-)

greg29
03-05-2008, 01:57
A czy ktokolwiek slyszal i uzywal piecow i sprzetu m-ki WOLF ?? Hm.....
Nie wiem jak sie to ma do innych V, lub V ;-)

a4tomek
03-05-2008, 21:16
Witam. Jeżeli chodzi o więcej informacji to wygląda następująco: domek o powierzchni 150m +30 m garaż, rodzina 4 osobowa, 2 łazienki, ogrzewanie podłogowe w kuchni i salonie. Jestem na etapie wyboru pieca do swojej kotłowni i mam taki dylemat, gdyż każdy przedstawiciel chwali swoje, dlatego postanowiłem zasięgnąć waszych opinii jaki kocioł byłby najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku? Zastanawiam się nad VIESSMANEM, VAILLANTEM oraz IMMERGASEM, myślę że najlepsze rozwiązanie to piec jednofunkcyjny z zasobnikiem wody min 120l ewentualnie z automatyka pogodową. Kolejna rzecz jaka mnie czeka to wkład kominowy i oczywiście tu tez mam problem jaki kupić, komin o długości 8,5mb. Proszę o porady co jest dobre no i w miarę w rozsądnej cenie. Dziękuję z góry za wszelkie porady.Pozdrawiam

Wito2008
03-05-2008, 21:53
mi powiesili IMMERGASA VICTRIX ZEUS z zasobnikiem 54litry , kondensacyjny , ale nie wiem czy bedzie działał bo na razie brak wody, gazu i prądu :D :D

Lookita
03-05-2008, 22:14
O malo co nie wybralem Immergasa,slyszalem,ze to bardzo ciekawy piec z pelnym sterowaniem w sobie.Ostatecznie wybralem Broetje po praktycznej i rzetelnej ocenie i opini, kogos,kto uzytkuje go od 2-3 lat.Kociol podobno wart uwagi -Immergas Zeus.Dla mnie ciut nizsza cena za kotlownie wziela gore i jednak sterowanie kominkiem z pw manualne,podlaczenie go do ups'a a nie zdanie sie totalne na automatyke.Na razie swojego kotla az tak rzetelnej oceny nie mam,wiec nie powiem,ze zaluje Broetje-to znany i wiarygodny producent.

a4tomek
03-05-2008, 22:45
Dzięki za podpowiedzi. Dla mnie cena kotłowni też ma duże znaczenie i dlatego z w/w 3 firm, polecono mi kocioł Immergasa VICTRIX PLUS, ale nadal jestem w rozterce i nie wiem co będzie najlepszym rozwiązaniem a zarazem ekonomicznym i najbardziej sensownym.

nom
03-05-2008, 23:03
kto uzytkuje go od 2-3 lat

2-3 lata dla kotła to jest nic. :-)
Ja ma 3 lata, przegląd i konserwację robiłem tylko po 1 roku, żeby mi przedłużyli gwarancję na 2 rok, a tak to się do niego nie dotykam. :-)

skrol
04-05-2008, 10:47
Sprawdź jak jest z serwisem na Twoim terenie.
Kotły za danej półki cenowej i tak będę podobnej jakości.
Ale kocioł kondensacyjny trzeba serwisować co rok. Po dwóch latach nieczyszczenia jego wydajność spada o 30 % i przestaje być kondensatem.
Więc sprawdź ilu serwisantów danej firmy jest na Twoim terenie....

RAPczyn
04-05-2008, 19:33
Jak na taką małą powierzchnię to może warto przemyśleć, czy nie lepiej kupić "zwykły" kocioł, kondensat może nigdy się nie zwrócić.

Pozwolę sobie nie zgodzić się:


Załóżmy dom o powierzchni 256m^2, kubatury 746m^3 (ściana zew. pustak MAX220 + styr.12cm, dach 14cm wełny, reku, II stefa Polski) - zapotrzebowanie na moc wynosi 11,1kW (bez reku 14,1kW).

1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.

2. Montujemy kocioł kondensacyjny małej mocy np. 2,9-11,6kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. 10stC (2,9kW). Kocioł trochę inny, każde uruchomienie zaczyna z mocą minimalną by po pewnym czasie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Układ kominowy możemy zastosować krótki, wyrzut za ścianę - moc kotła poniżej 21kW.

3. Montujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, moc np. 10-24kW różnica sprawności tego kotła a kondensacyjnego, przy temp wody 70-75stC wynosi 15,2%. Przy -15stC zapotrzebowanie domu wynosi 10,1kW.

skrol
04-05-2008, 20:24
te rozważania prawie są prawdziwe.... tylko że kocioł dobierasz nie tylko do CO ale też do CWU.
Na CO ustawia się kocioł w/g parametrów domu.
Ne tylko jego moc ma znacznie ale też automatyka.....
Dobór kotła też jest zależny od domu.... można zastosować kondensat do małego domu ale trzeba dobrze zrobić obwód.

nom
05-05-2008, 21:59
1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.


Ja mam vitopenda 100 o mocy 10-24kW, cala zimę miałem ustawione na kotle 60*C. Za 7 miesięcy na samo grzanie zużyłem 1130m3 gazu. Dom 185m2 pow. użytkowej. Stara technologia, czyli pustak max + 5cm styropianu + cegła modularna, ściana 0,4, a więc żadna rewelacja. Okna Włoszczowa 10 letnie, szyba k=2,2. Biorąc 15% wyższą sprawność kondensata (w co wątpię) rocznie zaoszczędziłbym 250zł. Biorąc pod uwagę, że koszt przeglądu kondensata to 300zł netto (tak wyczytałem w innym wątku, z jakąś tam uszczelką grafitową), gdzie ja za przegląd płaciłem u autoryzowanego serwisanta 100zl brutto z dojazdem, to już na przeglądach ta różnica w eksploatacji wychodzi na zero. :-)

Ja mogę zainwestować w coś, co mi przyniesie zysk maksymalnie po 2 latach. Np. instalacja gazowa w samochodzie zwróciła mi się po roku, a teraz po 4 latach jestem jakieś 6 tys. zł do przodu i to uważam za dobrą inwestycję. :-)

Pawek budowniczy
06-05-2008, 09:04
ja za :wink: lozylem WOLFa kondensat 24 kw taka lodowka z zasobnikiem wbudowanym 90 ltr,ciekawa rzecza jest to ze wody masz tyle gotowej do uzycia co z zasobnikiem 160 ltr poczytaj sobie na ich stronie.serwis to koszt 120 pln wiec nie tragedia ja jestem zadowolony mam podpiety pod niego kominek z plaszczem makroterm 24 kw obsluguje podlogowe i co,cwu przemysl sobie acha ceny kondesatow poszly do gory tzn vaillant.viesmman wolf podnosi w czerwcu pozdrawiam

Witos
06-05-2008, 10:01
Jak już to kocioł nie piec. :-)
Jak na taką małą powierzchnię to może warto przemyśleć, czy nie lepiej kupić "zwykły" kocioł, kondensat może nigdy się nie zwrócić. To tak jak kupowanie diesela przy przebiegu rocznym 10 tys. km. :-)

Do kondensata nie musi budować komina wystarczy rura spalinowo powietrzna przez ścianę. Koszt komina się wraca.

nom
06-05-2008, 21:25
Mój kumpel też mam taką rurę przez ścianę, chociaż ma zwykły kociołek. Ja nie mam gdzie puścić rury, bo mieszkam w szeregówce, a więc rura poszła by do sąsiada. :D

Ramot
06-05-2008, 21:41
witam,
przepraszam, że bezczelnie podpinam się pod temat, ale nie chciałbym zakładać kolejnego podobnego wątku.
Mam pytanie, może dość naiwne - w którym momencie budowy domu powinna zostać podjęta decyzja o rodzaju kotła? Zaraz po wylaniu fundamentów?
Wyczytałem, że przy kondensacyjnym komin jest zbędny, wobec tego już na etapie stanu surowego udałoby się uniknąć związanych z tym kosztów.
Jak jest z wszelkimi otworami i przewodami wentylacyjnymi? Da się je zrobić po zakończeniu stanu surowego, czy też wszystko musi być wykonane w trakcie budowy?
Z góry serdeczne dzięki

1950
06-05-2008, 22:28
Do kondensata nie musi budować komina wystarczy rura spalinowo powietrzna przez ścianę. Koszt komina się wraca.
wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele,
do mocy 21 kW można wyrzucać spaliny przez ścianę,
nie wprowadzaj ludzi w błąd

Kurth
08-05-2008, 17:50
Witam. Może od razu przejde do konkretów..

Dom bez piwnicy z mieszkalnym poddaszem. Sciany zewn. 24cm BK (wewn. 12 BK), podloga ok. 10-12 cm styropianu, dach i strop ok. 20 cm wełny. DO ogrzewania i wody ..gaz płynny z kotłem kodensacyjnym Vitodent 200.

Moje dylematy...
1) Kocioł jest na parterze.. Czy dla jego sprawności ma znaczenie, czy "spaliny" będą odprowadzanie przez ścianę (razem ok. 1-1,5 m), czy przez komin?.
2) Czy jeśli przez komin, to czy mając dodatkową rurę mogę korzystać bez obaw z kominka?.
3) Czy mógłby mi ktoś z was powiedzieć, ..ktoś kto ma porownywalną powierzchnię i zastosowane materiały, jak kształtują się roczne koszty zużycia gazu ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi !

jacekaqua
09-05-2008, 22:48
Dzięki za odpowiedź RAPczyn :D . A powiedz jeszcze proszę czy jest możliwość przy ogrzewaniu podłogowym regulowania temperatury dodatkowo w każdym pomieszczeniu. Jaki piec byś mi polecił.

mozna to sporo taniej zrobić przewodowo niż radiowo,zakladasz zawory termost. na kazdą sekcje ,do tego elektrogłowice i termostat pomieszczenia - można kupić na alegro za 60 zł i hula az miło

filipija
10-05-2008, 08:06
mozna to sporo taniej zrobić przewodowo niż radiowo,zakladasz zawory termost. na kazdą sekcje ,do tego elektrogłowice i termostat pomieszczenia - można kupić na alegro za 60 zł i hula az miło

Takie rozwiązanie owszem na pewno się sprawdzi ja zrobiłem inaczej: 8-śmio sekcjowa belka na grzejniki - standartowo, pozostałe 2 belki (3 i 5 sekcji) na podłogówkę (łazienki i salon z kuchnią) ze względu na dużą odległość od rozdzielacza połączyłem termostatycznym zaworem trójdrążnym. Koszt zbliżony, nie zajmuje miejsca w salonie brak potrzeby dodatkowych szafek, a jedyny mankament to pierwsza regulacja po uruchomieniu. Robi się to raz (metodą prób i błędów) na całe życie. Pozdrawiam

jacekaqua
10-05-2008, 22:51
mozna to sporo taniej zrobić przewodowo niż radiowo,zakladasz zawory termost. na kazdą sekcje ,do tego elektrogłowice i termostat pomieszczenia - można kupić na alegro za 60 zł i hula az miło

Takie rozwiązanie owszem na pewno się sprawdzi ja zrobiłem inaczej: 8-śmio sekcjowa belka na grzejniki - standartowo, pozostałe 2 belki (3 i 5 sekcji) na podłogówkę (łazienki i salon z kuchnią) ze względu na dużą odległość od rozdzielacza połączyłem termostatycznym zaworem trójdrążnym. Koszt zbliżony, nie zajmuje miejsca w salonie brak potrzeby dodatkowych szafek, a jedyny mankament to pierwsza regulacja po uruchomieniu. Robi się to raz (metodą prób i błędów) na całe życie. Pozdrawiam
ja mówie o regulacji temp. pomieszczenia w podłogówce a ty o parametrze

EWAF
20-05-2008, 13:09
no właśnie, też jestem gorąco zainteresowana jaki piec gazowy, dlaczego nie viessmann??

Kordian
22-05-2008, 12:53
A co sądzicie o Vaillancie Eco Compact VSC 246/2-C 210. czy ma ktoś może taki piec. Chcemy coś takiego do domu 200m2 w tym ok. 90 m2 podłogówki. 5 osób.
Gdzie mozna go kupić w dobrej cenie na Dolnym Śląsku?

pablitoo
22-05-2008, 14:54
Poradźcie i mnie, proooszę!
Coś mi "mignęło" tutaj narzekanie na Viessmanna.... mógłby ktoś mi powiedzieć dlaczego?
Generalnie wybieram kocioł jednofunkcyjny, wiszący, z zamkniętą komorą spalania, z zasobnikiem.... i wybieram pomiędzy:
- brotje energy top
- saunier duval thermaclassic
- vaillant turbo tec VI plus - choć ten najmniej mnie zachęca, bo najdroższy z tych co podaję...
- viessmann vitopend 100

Mam na nie dosyć dobre ceny... i nie wiem który kupić... Najbardziej właśnie cenowo kusi mnie viessmann....
Co o nich myślicie?

No to go bierz i się nie zastanawiaj :)

Ja posiadam i użytkuje Viessmanna - kondensata Vitodens 200 z zasobnikiem 120l i regulatorem pogodowym Vitotronic - zestaw całkowicie bezawaryjny , oszczędny - żadnych problemów czy niespodzianek - nie wiem w ogóle że posiadam kocioł ...

Odnośnie Vitopenda 100 - mój znajomy posiada taki kocioł - z zasobnikiem bodajże 120l i regulatorem pokojowym - użytkuje go już chyba 4 sezon - żadnych złych komentarzy od niego na temat tego kotła nie słyszałem - jest z niego bardzo zadowolony .

olsza
22-05-2008, 15:48
A mi projektant zaproponował Buderus GB 112-24, zasobnik logalux 200l. Domek 240 m2 użytkowej, 3 poziomy, grzejniki, w tym kanałowe pod drzwiami balkonowymi i 2 -oma oknami 2,7 m. 3-4 osoby. Dość mało czytałem tu o Buderusie..

11małgosia
22-05-2008, 17:25
Witam. Ja z pytaniem: Przygotowano mi instalację z myślą o EcoTec Plus VC 186/3-5 Vaillanta + zasobnik (osobne obiegi na grzejniki, osobne na podłogówkę, rozdzielacze, rury Kisan, cyrkulacja..). Teraz inny hydraulik namawia nas na aquaplus 280-7 Vaillanta z otwartą komorą spalania i 20litrowym zasobnikiem warstwowym. Twierdzi, ze będzie taniej, bo mam przygotowany tradycyjny komin i nie trzeba będzie instalowac podwójnej rury. Zdązyłam się już nastawic na ecoteca, a teraz namieszali mi w głowie...
Zastanawiam sie czy taki kocioł aqua moze obsłużyc przygotowaną instalacje (chodzi o temperaturę w podlogówce) i czy te 20 litrów wystarczy do dwóch lazienek i 4osób...Jakie są wady takich kotłów aqua (oprocz wydajnosci np. w stosunku do kondensata) , bo skoro nie trzeba do nich dokupywac zasobników, to ich cena moze byc konkurencyjna...

RobertOC
22-05-2008, 18:50
11małgosia zastanów się czy ma być taniej czy lepiej? jak chcesz lepiej to w żadnym wypadku otwarta komora spalania. A skoro już zamknięta komora to różnica cenowa między kondensacyjnym kotłem jest niewielka.

RobertOC
22-05-2008, 18:55
Do miłośników Viessmana. Napewno bardzo dobre kotły z serii Vitodens. O Vitopendach słyszałem trochę negatywnych opinii od instalatorów. Ponoć jakość materiałów jest dużo gorsza. I nie dziwię się bo jakby na to nie patrzeć są dużo tańsze od Vitodensów.

11małgosia
23-05-2008, 12:30
Moglbys mi wyjasnić coś bliżej na temat tych kotlów? Co znaczy lepsze - lepsza wydajnosc, czesci, latwiejsza obsługa, mniejsza awayjnosc? Poczytalam juz kiedys o kotlach i wiem, czym sie różnią kondensaty i zamkniete komory od otwatych. Na jakie parametry winnam zwrocic uwage przede wszystkim porównujac kotły?

RAPczyn
23-05-2008, 12:59
A co sądzicie o Vaillancie Eco Compact VSC 246/2-C 210. czy ma ktoś może taki piec. Chcemy coś takiego do domu 200m2 w tym ok. 90 m2 podłogówki. 5 osób.
Gdzie mozna go kupić w dobrej cenie na Dolnym Śląsku?

Moim zdaniem za dużą moc ma ten kocioł dla twojego domu, spokojnie powinien Ci wystarczy VSC 126-C 140.

Kordian
23-05-2008, 17:52
A co sądzicie o Vaillancie Eco Compact VSC 246/2-C 210. czy ma ktoś może taki piec. Chcemy coś takiego do domu 200m2 w tym ok. 90 m2 podłogówki. 5 osób.
Gdzie mozna go kupić w dobrej cenie na Dolnym Śląsku?

Moim zdaniem za dużą moc ma ten kocioł dla twojego domu, spokojnie powinien Ci wystarczy VSC 126-C 140.

A co w takim przypadku z początkową wydajnością CWU? No i nie lepiej mieć zapas mocy aby piec pracował na " niskich obrotach". Był u mnie na budowie przedstawiciel Vaillanta i to on właśnie mi zaproponował ten model. Z tego co wiem to jest on niewiele droższy od słabszych( mocowo) modeli a ma zasobnik 150l.

RAPczyn
23-05-2008, 18:10
A co w takim przypadku z początkową wydajnością CWU? No i nie lepiej mieć zapas mocy aby piec pracował na " niskich obrotach". Był u mnie na budowie przedstawiciel Vaillanta i to on właśnie mi zaproponował ten model. Z tego co wiem to jest on niewiele droższy od słabszych( mocowo) modeli a ma zasobnik 150l.

Wydajność cwu tego rozwiązania to zdaje się NL=1.8, więc spokojnie da radę. Tu też masz zapas mocy a za to "niskie obroty" zaczynają się jeszcze niżej.

kingrajd
23-05-2008, 18:50
jak zwykle im wiecej czytam tym mniej wiem, wiec prosze o pomoc...

po pierwsze widze tu mało zwolennikow Wolfa a mi taki kondensat wlaśnie zachwala instalator i nawet mi przypadł do gustu - piec nie instalator :)
Konkretnie mam na mysli Wolf CGB 35
czy taki piec i cena za niego 11,2 tys netto to cos godnego uwagi Waszym zdaniem?
w cene wchodzi piec+zasobnik 300l+ 2 ukladyMM

Kolejna sprawa to czy kocioł o mocy 35kw nie jest troche za duzy? taki mi polecono. Dom co prawda dosc duzy okolo 250 m 2 podlogowki + 4 grzejniki , powierznia uzytkowa okolo 350m2.

Czy lepiej wieksza moc kotla i go "przykrecac" czy mniejsza niewiele przewymiarowana. Jak to sie ma pozniej to ekonomi uzytkowania pieca?

bardzo prosze o rade :D

RAPczyn
24-05-2008, 11:20
Kolejna sprawa to czy kocioł o mocy 35kw nie jest troche za duzy? taki mi polecono. Dom co prawda dosc duzy okolo 250 m 2 podlogowki + 4 grzejniki , powierznia uzytkowa okolo 350m2.

Czy lepiej wieksza moc kotla i go "przykrecac" czy mniejsza niewiele przewymiarowana. Jak to sie ma pozniej to ekonomi uzytkowania pieca?

bardzo prosze o rade :D

Myślę, że 35kW to za dużo, wystarczy prawdopodobnie kocioł o mocy maksymalnej około 17-24kW (najlepiej policzyć OZC). Kocioł o większej mocy będzie często taktował, to przełoży się na większe rachunki.

nom
25-05-2008, 19:57
Do miłośników Viessmana. Napewno bardzo dobre kotły z serii Vitodens. O Vitopendach słyszałem trochę negatywnych opinii od instalatorów.

Ja mam vitopenda i wiadomo, że wymiennik jest mniej trwały niż vitodensa. Ale mój serwisant twierdzi, że jak się robi regularnie konserwację (co 2 lata) to spokojnie posłuży 10 latek. :-)

RobertOC
25-05-2008, 22:54
Z jednej strony technologia zmienia się tak szybko, że po 10 latach można kupić nowocześniejszy kocioł i bardziej zaawansowany technologicznie ale z drugiej strony moim zdaniem to trochę za krótki okres żywotności kotła. Pięć lat temu zakończyłem budowę pierwszego domu i już musiałbym myśleć o nowym kotle? Nie, nie. Wolę dopłacić do Vitodensa i mieć spokój na conajmniej 20 lat - bo na tyle szacuje się ich żywotność. A nie sądzę żeby kotły za 10 czy 20 lat na tyle zmieniły konstrukcję żeby zużywały tak mało gazu by je warto było wymieniać.

RobertOC
25-05-2008, 23:12
kingrajd - RAPczyn ma rację. Jeśli dom masz budowany według obecnych standardów to 35kW jest zdecydowanie za dużo. W poprzednim domu miałem kocioł 26kW na 190m2 (zapotrzebowanie na ciepło 8kW) i zdecydowanie był przewymiarowany. Teraz buduję dom 250 m2 i planuję kocioł 19kW choć wystarczyłby 11kW (zapotrzebowanie na ciepło 9kW) ale za to większy zasobnik CWU. Tak duży kocioł jest potrzebny tylko po to żeby wodę podgrzać w krótkim czasie.
Zrób sobie audyt programem do OZC weź zapas 10-15% i będziesz miał informacje jakiej mocy kocioł wybrać. Instalator poleca Ci kocioł 35kW tylko dlatego żebyś kiedyś na niego nie narzekał że masz w domu zimno, albo takie kotły mu się sprawdzają w domach z lat 70tych.

agakz
26-05-2008, 14:55
To jeszcze ja zadam takie oklepane pytanie, o to jaki kondensat z zasobnikiem wstawić :oops: :oops: :oops:
dom parterowy z poddaszem użytkowym, Porotherm 25 cm + 15 cm styropianu
3 osoby
parter 70 m2 podłogówki plus garaż 38,5 m2
poddasze 70 m2 (po podłodze) ogrzewane kaloryferami + strych nad garazem 38,5 ,2 po podłodze.
Obecnie mam piecyk 2-funkcyjny Vaillanta i umieram czekając 5 minut na ciepłą wodę z kranu w umywalne odległej od pieca o cały 1 metr... Zależy mi aby woda ciepła była natychmiast i na odpowiednio dużym zasobniku, aby wystarczył na częste kąpiele :wink:
Viessmann Vitodens200W ze sterownikiem Vitotronic 100 z zasobnikiem Biawar Mega 125l+grzałka elektryczna 2kW(na wszelki wypadek-np brak gazu).
tak się zastanawiam, czy nie wpiąć jeszcze solara, ale wtedy musiałby być większy zasobnik? I jeszcze coś?

Kordian
26-05-2008, 16:07
Czy są jakieś negatywne następstwa przewymiarowania kotła oprócz tych finansowych.Czy taki piec może palić więcej gazu? Ja jak już pisałem planuje Vaillanta Eco Compact VSC 246/2-C 210. Jego moc to 11-27 kW o ile się nie mylę. Mam coś ok. 200 m2. Z tym, ze zależy mi na komforcie CWU a on ma 150 l zasobnik warstwowy.

RAPczyn
26-05-2008, 20:53
tak się zastanawiam, czy nie wpiąć jeszcze solara, ale wtedy musiałby być większy zasobnik? I jeszcze coś?

Możesz zastosować rozwiązanie pokroju ModuVarioAqua (http://www.google.pl/search?q=ModuVarioAqua&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a) - kocioł kondensacyjny, automatyka i zbiornik w jednej obudowie plus kolektor.

RAPczyn
26-05-2008, 20:59
Czy są jakieś negatywne następstwa przewymiarowania kotła oprócz tych finansowych.Czy taki piec może palić więcej gazu? Ja jak już pisałem planuje Vaillanta Eco Compact VSC 246/2-C 210. Jego moc to 11-27 kW o ile się nie mylę. Mam coś ok. 200 m2. Z tym, ze zależy mi na komforcie CWU a on ma 150 l zasobnik warstwowy.

Bierz VSC 126-C 140 on ma moc zdaje się od 5-15kW. Następstwa są tylko finansowe... podczas inwestycji (kocioł, komin), droższe użytkowanie oraz szybsze zużycie.

agakz
26-05-2008, 21:00
tak się zastanawiam, czy nie wpiąć jeszcze solara, ale wtedy musiałby być większy zasobnik? I jeszcze coś?

Możesz zastosować rozwiązanie pokroju ModuVarioAqua (http://www.google.pl/search?q=ModuVarioAqua&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a) - kocioł kondensacyjny, automatyka i zbiornik w jednej obudowie plus kolektor.
a nie dałoby się do tego Vitodensa większego zasobnika? Sorry, ale kompletnie się na tym nie znam :oops:

RAPczyn
26-05-2008, 21:04
Oczywiście, że da radę.

agakz
27-05-2008, 09:23
Oczywiście, że da radę.
RAPczyn, zlituj się i napisz kobiecie konkretnie :D - jaki duży ten zasobnik i co tam jeszcze trzeba wpiąć żeby to miało sens...?

RAPczyn
27-05-2008, 14:22
Hehehe sorki :wink:

Napisze w punktach opcje drogi dla Ciebie.

1. Kolektory płaskie dla 3os. odpowiednia powierzchnia to 5m^2 (+/-25%), zalecana wielkość zbiornika to 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 15mm.

2. Kolektor próżniowo-rurowy (układ z płynem niezamarzającym np.Tyfocor w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik około 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

3. Kolektor próżniowo-rurowy (AquaSystem - układ z wodą kotłową w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik o pojemności minimum 160 litrów (może być 1-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

Pozostaje policzenie pojemności naczyń wzbiorczo-przeponowych.
Chyba tyle jeśli chodzi o cwu.

agakz
27-05-2008, 14:58
Hehehe sorki :wink:

Napisze w punktach opcje drogi dla Ciebie.

1. Kolektory płaskie dla 3os. odpowiednia powierzchnia to 5m^2 (+/-25%), zalecana wielkość zbiornika to 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 15mm.

2. Kolektor próżniowo-rurowy (układ z płynem niezamarzającym np.Tyfocor w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik około 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

3. Kolektor próżniowo-rurowy (AquaSystem - układ z wodą kotłową w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik o pojemności minimum 160 litrów (może być 1-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

Pozostaje policzenie pojemności naczyń wzbiorczo-przeponowych.
Chyba tyle jeśli chodzi o cwu.

No dziękuję Ci bardzo :D :D :D

Damro
28-05-2008, 00:36
a co powiecie na temat pieca kondensacyjnego firmy WOLF?mam dużą chrapkę na niego :D

majpio
28-05-2008, 13:25
jaki piec polecilibyście do domu który ma kubaturę 460m3?
Powierzchnia użytkowa do mu to 80m2.

RAPczyn
28-05-2008, 21:32
Jeśli dom jest zbudowany zgodnie z normami cieplnymi to prawdopodobnie wystarczy kocioł o mocy około 10kW (około 20W/m^3).

greg29
31-05-2008, 12:54
A czy ktos uzywa pieca kondensacyjnego, gazowego, szwajcarskiej firmy HOVAL?
Mam mozliwosc zakupienia 18KW na ok. 500m3 kubatury (jakies 220.m2).
Czy slyszeliscie o piecach tej marki w domach?
Wiem, ze ta firma specjalizuje sie w piecach wielkich mocy, do zakladow przemyslowych.
Cena atrakcyjna.....produkt w pelni szwajcarski, nie mam mowy o "made in china".....
Czy ktos eksploatuje piec HOVAL?

nom
31-05-2008, 20:35
Cena atrakcyjna.....produkt w pelni szwajcarski, nie mam mowy o "made in china".....

Z tym "szwajcarski" to trzeba być ostrożnym. Ostatnio wymieniałem baterię w zegarku marki noname, a tak się złożyło, że kumpel ze mną też wymieniał w jakimś szwajcarskim zegarku za ok. 500zł z tytanową kopertą. Jakie było zaskoczenie mojego kolegi jak okazało się, że w środku był taki sam chiński mechanizm jak w moim. :D

greg29
01-06-2008, 00:23
nom info mam sprawdzone,

tylko nie spotkalem sie dotychczas z nazwa HOVAL....jestem ciekawy czy ktokolwiek mial doswiadczenia z takim piecem gazowym i kto moze cokolwiek powiedziec na temat tej marki....

olsza
03-06-2008, 10:41
A mi projektant zaproponował Buderus GB 112-24, zasobnik logalux 200l. Domek 240 m2 użytkowej, 3 poziomy, grzejniki, w tym kanałowe pod drzwiami balkonowymi i 2 -oma oknami 2,7 m. 3-4 osoby. Dość mało czytałem tu o Buderusie..

Chyba zapytałem mało konkretnie :(
Czy ktoś z Was ma buderusa ?
co sądzicie o Buderusie ?
czy zasobnik nie jest za duży ?
czy podłączę w przyszłości do tego zestawu kolektory słoneczne ?
nie znalazłem takiej informacji na stronie www

pozdrawiam

RAPczyn
03-06-2008, 22:07
A mi projektant zaproponował Buderus GB 112-24, zasobnik logalux 200l. Domek 240 m2 użytkowej, 3 poziomy, grzejniki, w tym kanałowe pod drzwiami balkonowymi i 2 -oma oknami 2,7 m. 3-4 osoby. Dość mało czytałem tu o Buderusie..

Chyba zapytałem mało konkretnie :(
Czy ktoś z Was ma buderusa ?
co sądzicie o Buderusie ?
czy zasobnik nie jest za duży ?
czy podłączę w przyszłości do tego zestawu kolektory słoneczne ?
nie znalazłem takiej informacji na stronie www

pozdrawiam

Nie wykluczone, że moc kotła jest trochę przewymiarowana w stosunku do budynku. Kocioł ma całkiem kompaktowe wymiary. Średni zakres modulacji mocą (30-100%). Zbiornik ma straty na poziomie 1,7kWh/d wynik średnio lepszy. Zdaje się, że logalux SU 200 jest zbiornikiem z 1 wężownicą, mimo to można do takiego zbiornika podłączyć kolektory np. w technice AquaSystem.

Szarbia
03-06-2008, 22:28
RAPczyn
Czesto piszesz o przewymiarowaniu kotla. Ja bede mial bardzo dobrze ocieplony dom, wiec sprawa pewnie mnie dotyczy. Jakie kotly wiec o malej mocy (okolo 10 kW) najlepiej sie sprawuja?

RAPczyn
03-06-2008, 23:21
RAPczyn
Czesto piszesz o przewymiarowaniu kotla. Ja bede mial bardzo dobrze ocieplony dom, wiec sprawa pewnie mnie dotyczy. Jakie kotly wiec o malej mocy (okolo 10 kW) najlepiej sie sprawuja?

Moim zdaniem to będą: PARADIGMA Modula II 2...10; Remaha Quinta 10 i inne nazwy tego kotła u innych producentów.

Szarbia
04-06-2008, 11:19
RAPczyn
Czesto piszesz o przewymiarowaniu kotla. Ja bede mial bardzo dobrze ocieplony dom, wiec sprawa pewnie mnie dotyczy. Jakie kotly wiec o malej mocy (okolo 10 kW) najlepiej sie sprawuja?

Moim zdaniem to będą: PARADIGMA Modula II 2...10; Remaha Quinta 10 i inne nazwy tego kotła u innych producentów.

Dzieki.
W sumie to juz bylo.

http://forum.muratordom.pl/kondensaty-o-mocy-minimalnej-5kw-a-moze-jednak-termet,t23234.htm

mikson
10-06-2008, 12:39
czy takie rozwiązanie do domu 140m2 użytkowej, prosta bryła, łazienki dwie jedna nad drugą , do kuchni 8metrów, bez podłogówki, chce grzejniki przewymiarowane, i umieścić kociołek w łazience dużej na górze

http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_222-W.html

czy jest to wystarczające rozwiązanie dla 4 osób i 140m2 prostego domku dwuspadowy dach ocieplony 20cm styr.?

pozdrawiam

Andrzej 1964
23-06-2008, 16:26
Witam!
Koszt kotłowni z pełną automatyką dla domu 200m2. Poddasze grzejniki, parter podłogówka. Dom ocieplony 12 cm styropianu.
Jeśli ktoś mysli,że kotłownia to kocioł i zasobnik to proszę zrewidować swoją wiedzę na podstawie tego zestawienia :

1.Kocioł kondensacyjny BUDERUS Logamax Plus GB-152 (kocioł z pompą elektroniczną)
2.Automatyka pogodowa Logamatic RC35
3. Zasobnik s120
4.Moduły: PZ,MM10,WM10
5.Czujnik temp.zasobn.AS1.6
6.Czujnik temp zewn. Fa
7.Sprzęgło hydraul.
8.Zawór trójdrogowy z siłownikiem DN.20 KV=4.0
9. Pompy C.O. elektroniczne WILO 25/1-3 , WILO 25/40 (dwa obiegi)
10.Pompa cyrkulacyjna WILO BUZ.15
11.Naczynie wzbiorcze C.W.U. 12l
12.Opaska do naczynia wzbior.
13.Zawór przelewowy DN.20
14.Termostat pompy C.O. ogrzew podł.
+ elementy komina
15.Podstawowy zestaw spalinowy GA-K Biały
16.Rura spalinowa 80mm , 6m
17.Uszczelki silikonowe
18.Obejmy montażowe
19. Złączka kotła
___________________________________________
Razem 16860zł brutto
Do tego trzeba dodać koszt instalacji przez hydraulika(1000?, 1500?)
"Za darmo" :D mam :
-transport sprzętu
-podłączenie elektroniczne
-uruchomienie i analizę spalin
-regulację krzywych grzewczych
-dwa lata serwisu za friko

Co wy na to, bo ja jestem w siódmym niebie.

fillette
08-07-2008, 18:33
Ja mam bardzo podobny dom do mikson też prosta bryła dach dwuspadowy pow. użyt. 130m2.

Z zewnątrz 15cm styropianu, dach 22cm wełny.

Cały dół w podłogówce ok 65m2, reszta grzejniki.

Hydraulika mam bardzo sympatycznego i wzbudza moje zaufanie, ale mówi żeby dać zwykły piec, nie kondensacyjny, firmy Junkers. A bardzo wiele osób sugeruje, że kondensacyjny byłby najlepszy. Ja chyba też tak uważam.

Ale jaki ten piec kondensacyjny wybrać?

mynia_pynia
08-07-2008, 18:53
Podłącze się z pytaniem tutaj:


Drodzy gazownicy mający piece kondensacyjne.
Co robicie ze skroplinami kondensacyjnymi jeśli macie oczyszczalnie ścieków??
Gdzie je odprowadzać?? Ponoc do osobnego zbiornika, bo to kwas, jakie rozwiązania macie u siebie?

pablitoo
09-07-2008, 07:45
Podłącze się z pytaniem tutaj:


Drodzy gazownicy mający piece kondensacyjne.
Co robicie ze skroplinami kondensacyjnymi jeśli macie oczyszczalnie ścieków??
Gdzie je odprowadzać?? Ponoc do osobnego zbiornika, bo to kwas, jakie rozwiązania macie u siebie?

Skropliny z kondensata to nie jest kwas . Jest to woda o odczynie lekko kwaśnym .
Ja odprowadzam skropliny z mojego kotła do kanalizacji - ale ja nie mam oczyszczalni - tylko szambo.
Ale mój znajomy posiada oczyszczalnię i także odprowadza skropliny do kanalizacji - z tego co wiem nie zaobserwował negatywnych efektów takiej instalacji ... :D

Z kondensata podczas sezonu grzewczego potrafi się tych skroplin lać mnóstwo / w zależności od temperatury wody na kotle / - jakoś nie wyobrażam sobie osobnego zbiornika na gromadzenie skroplin.

RAPczyn
09-07-2008, 08:35
Ja mam bardzo podobny dom do mikson też prosta bryła dach dwuspadowy pow. użyt. 130m2.

Z zewnątrz 15cm styropianu, dach 22cm wełny.

Cały dół w podłogówce ok 65m2, reszta grzejniki.

Hydraulika mam bardzo sympatycznego i wzbudza moje zaufanie, ale mówi żeby dać zwykły piec, nie kondensacyjny, firmy Junkers. A bardzo wiele osób sugeruje, że kondensacyjny byłby najlepszy. Ja chyba też tak uważam.

Ale jaki ten piec kondensacyjny wybrać?

Tak jak pisałem wcześniej - zdecydowanie kocioł kondensacyjny


Moim zdaniem to będą: PARADIGMA Modula II 2...10; Remaha Quinta 10 i inne nazwy tego kotła u innych producentów.

tomasus
09-07-2008, 11:27
Witam
Stoję obecnie przed zadaniem wyboru pieca gazowego, po tym jak stary skończył swój żywot.
Dom to klasyczne stare budownictwo. Nieocieplony, dwupoziomowy: suterena i piętro. Instalacja jest stalowa, spawana, grzejniki żeliwne (typ żebrowane rury, trudno mi powiedzieć jak się fachowo nazywały). Piec był w osobnej kotłowni, w piwnicy która stoi obok domu. Najbliższym pomieszczeniem kotłowni jest łazienka (przez ścianę, na takim samym poziomie gruntu).
W starej instalacji nie było możliwości ogrzewania wody.
Metraż użytkowy domu to 56 m2. Sutereny są niskie 2 m, piętro 2,8 m. Oprócz tego korytarz.

Obecnie chce oczywiście wymienić piec, jednocześnie zapewniając sobie ogrzewanie wody (2-3 osoby) dla łazienki, tutaj odległość miedzy kotłem a punktem poboru wyniosła by góra 1,5 m.
Nie chciałbym na razie zmieniać obecnej instalacji, ale w kilku pomieszczeniach chciałbym założyć nowe grzejniki z zaworami regulującymi pobór ciepła.

Moje największe wątpliwości dotyczą sposobu podgrzewania wody, jaki w takiej sytuacji wybrać piec? Druga rzecz czy jest możliwe w przypadku zakupu osobnego zasobnika, aby w okresie letnim można byłoby zasilać energią elektryczną zamiast gazem? Boję się bowiem o koszty podgrzewania wody i utrzymywania temperatury wody w zasobniku w przypadku gazu ;/
Druga sprawa to montaż nowych grzejników na starą instalację, czy nie zrodzi to więcej problemów niż korzyści?
Z racji faktu że nie planuje mieszkać w tym domu dłużej niż 5-6 lat, poszukuje jak najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

Z góry dziękuję za pomoc.
:)

pan inwestor
09-07-2008, 13:11
A ja po wielu rozmowach podjąłem decyzję. Lada dzień montuję JUNKERSA Smart - kondensat. Wg mnie wszystkie znane marki trzymają pewien odpowiedni poziom. Mój instalator opowiadał mi jak ostatnio dostał zlecenie na montaż super ekstra kosztownego piecyka... Po odkręceniu ścianki przedniej ... części żywcem przeniesione z innej marki (też niezłej). Ale za tę inną markę zapłacił by inwestor 50% mniej...

karola&łukasz
09-07-2008, 13:12
Witam!
Prosimy o poradę.Mamy na uwadzę dwa piece
Beretta Kompakt Green 16S e.s.i.
http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/productdetail.jsp?id_prodotto=128
lub
Vaillant ecoTEC VC plus VC 186/3-5
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html
który z tych dwóch lepszy stosunek jakość/cena, ekonimiczniejszy,wydajniejszy,sprawniejszy...itd.
A jeśli żaden z tych dwóch to co innego?
Z góry dzięki za odpowiedż
Pozdrawiamy.

jaskul
28-07-2008, 16:14
czy do kotła jednofunkcyjnego np Vaillant zakładać oryginalny zbiornik na wodę?? czy dużo tańszy:
http://www.allegro.pl/item404339512_bojler_100l_z_podwojna_wezownica_gal met_od_ss.html
sprzedawca mówi ze lepiej mieć wszystko jednej firmy ze wszystkie podłaczenia pasują ze wszystko działą bez przeróbek ale .... koszty
czy można zaoszczędzić w ten sposób aby kupić sam piec i taki zbiornik osobno co trzeba by jeszcze dokupić aby to razem współgrało.

RAPczyn
29-07-2008, 08:07
Możesz dokupić zbiornik innej firmy, niestanowi to żadnego problemu.

Krzysztof.SK
05-08-2008, 11:06
Witam,
Mam zapytanie do forumowiczów: czy moglibyście wypowiedzieć się na temat pieców Vaillanta, Viesmanna i ACV.
Musze coś wybrać, czas mnie pali, a cholera mnie bierze, jak każdy z serwisantów co innego proponuje i swoje wychwala - słyszałem i czytałem na forach, że Viesmann jest drogi w obsłudze i serwisie (nie mówiąc o ich "darmowych" dojazdach);
Vaillant dowalił mi kosztem nawet wyceny nie mówiąc o reszcie kosztów choć kumpel mi poleca piec gazowy z komora otwarta na zasobniku warstwowym;
ACV na dzień dobry uczciwie powiedział, że nie jest tani ale jest dobry i zaproponował porównanie z Viesmannem (tak dla porównania i własnego zadecydowania) ponadto zaciekawił mnie niskimi kosztami eksploatacji i prawie bezawaryjnością i to najważniejsze - serwis jest 20 km od chaty;
Buderus - nic o nim nie wiem

(Szukam pieca dla domu 150 m2 powierzchni - na pietrze grzejniki+ogrzewanie podłogowe w łazience-prysznic i wanna; na parterze grzejnik w salonie, na reszcie powierzchni ogrzewanie podłogowe)

Liczę na Wasze wypowiedzi (pewnie nie tylko ja :wink: )
Krzysiek

mikolayi
05-08-2008, 15:25
skoro masz tyle podłogówki to polecam kocioł kondensacyjny. A co do producenta, to jeden chwali volvo, drugi mercedesa itp...
osobiście powiesiłem viessmanna - nie wiem o co chodzi z darmowymi dojazdami, u mnie serwisant przyjeżdżał do skutku jak kocioł odmawiał współpracy z GZ35. Za każdym razem za darmo

pablitoo
05-08-2008, 15:30
U mnie też Volvo - to znaczy kondensat Viessmanna :D - nigdy żadnych mercedesów !

:lol:

theodolit
05-08-2008, 15:34
fakt, ze kondensat do posłogówki jak najbardziej pasuje.

Najwyzsza póka z kondensatów to bym stawiał na Waishaupta ;)
Czy ACV to ta sama półka co Viessmann - ciezko powiedziec ;)
(niby viessmann z matrixami to tez swoja klasa)

Myśle, ze zasada jest jedna: jak instalacja prosta, przemyslana i nie przekombinowana (za duzo małych obiegów, zaworków regulacyjnych etc) - to wiekszosc z popularnych marek bedzie działała bezobsługowo.

Co do serwisów - wszedzie pracuja ludzie, w jednym serwisie olewaja, w innym nie. Jest tez cała rzesza instalatorów z papierami, ktore pozwalaja serwisowac kociołki roznych producentów - wiec jeszcze wieksza ruletka, na kogo sie trafi.
Dodatkowo wiele marek zbiera zawówno pochwały, jak i krytyka- zalezy kto jakie miał doświadczenia i nie zawsze to mowi wszystk o marce ...

M@riusz_Radom
05-08-2008, 15:41
Zakładam do domu taki zestaw : http://www.ceneo.pl/292497

12 grzejników, 40m2 podłogówki.

jacekp71
05-08-2008, 15:54
na forum nie znajdziemy odpowiedzi jaki konkretnie wybrac ;-)

ale mozna znalezc kryteria do dokonania wyboru !
- cena,
- dostepnosc serwisu,
- rodzaj instalacji,
- mozliwosci wentylacji pomieszczenia - podloczenia do komina,

i pewnie jeszcze kilka .... tylko czytac !

mikolayi
05-08-2008, 15:57
na forum nie znajdziemy odpowiedzi jaki konkretnie wybrac ;-)

ale mozna znalezc kryteria do dokonania wyboru !
- cena,
- dostepnosc serwisu,
- rodzaj instalacji,
- mozliwosci wentylacji pomieszczenia - podloczenia do komina,

i pewnie jeszcze kilka .... tylko czytac !

ja ubolewam, że często wybór kotła do kotłowni jest podyktowany tylko jednym kryterium - ceną. Często też słyszę opowieści typu "kocioł ? coś tam się wybierze, przecież to jest drobiazg..."

Szarbia
21-08-2008, 09:17
Czy macie jakies doswiadczenia z piecami Mora?

dorcha
21-08-2008, 10:57
Planuję kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, myslę o immergasie.
Dodatkowo będę miała kominek z pw.

Dom 140m2 użytkowej, 520 m3, ocieplony 12 styro, ok. 50 m2 podłogówki, reszta grzejniki.

O jakiej mocy kocioł powinnam dobrać?

Pozdrawiam
Dorota

RAPczyn
21-08-2008, 12:22
Planuję kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, myslę o immergasie.
Dodatkowo będę miała kominek z pw.

Dom 140m2 użytkowej, 520 m3, ocieplony 12 styro, ok. 50 m2 podłogówki, reszta grzejniki.

O jakiej mocy kocioł powinnam dobrać?

Pozdrawiam
Dorota

Jeżeli zdecydujesz się na kocioł jednofunkcyjny to zdecydowanie o mocy maksymalnej w okolicach 10kW do tego zbiornik o poj 120L wystarczy dla 3,5 osobowej rodziny.

dorcha
21-08-2008, 12:26
RAPczyn


Ale ja mam zamiar wstawić kocioł dwufunkcyjny :(

Mały pobór wody - 3 osoby

Dorota

Jack_Daniels_
24-08-2008, 20:20
a czy ktoś już posiada Junkera Cerapur Acu?
Zaproponowano nam taki kocioł, ale totalny brak wiadomości od jakegokolwiek użytkownka gdziekolwiek....

RAPczyn
25-08-2008, 09:05
Jack_Daniels_ napisz jaki masz dom. Kocioł jak kocioł mógłby mieć większy zakres modulacji np. nie od 7,3kW a od 4-5kW

Jack_Daniels_
25-08-2008, 15:07
Mój budujący się dom: bliźniak, 156m z garażem w bryle, bez piwnicy, parter, piętro i poddasze użytkowe ok.25m2. Na parterze podłogówka 35m, parkiet 16m i 1 grzejnik przy parkiecie, na piętrze podłogówka w 2 łazienkach.
Ogółem łazienek 3, ale małe i w jednym pionie, przy jednej ścianie. Na dole łazienka gościnna 4m, na górze 7m i 5m, 1 wanna i w drugiej prysznic.
Rodzinka mała, tzn. my + 5-latek :-)

RAPczyn
25-08-2008, 15:44
Rozumiem, że dom ma 156m^2 całkowitej powierzchni czyli gdzieś 450-470m^3??
Jeśli tak to prawdopodobnie zapotrzebowanie tego domu przy -20stC na zewnątrz będzie mniejsze niż 10kW.
Osobiście poszukałbym kotła kondensacyjnego ze zbiornikiem około 120L i mocą maksymalną 10-13kW, wtedy moc minimalna będzie oscylować w granicach 2-3kW. Koszta utrzymania będą niższe.

Jack_Daniels_
25-08-2008, 21:33
zależy nam na kotle, który zajmuje jak najmniej miejsca..
Mamy jeszcze porozyję Viessmanna Vitodens 333, taka lodówka 60x60cm, ale dużo droższy.
Ten Junkers jest wiszący i możemy go wpasować idealnie do łazienki..
I weź tu bądź mądry..

MARTiiii
25-08-2008, 23:00
U mnie stanelo na Buderusie. Oczywiscie zadecydowala cena.

La_bruijta
26-08-2008, 09:59
Ja się prawie zdecydowałem na Termet unico 22 + zasobnik 120l.
Po wszelkich wycenach wychodzi mi, że na zrobienie kotłowni (czyli piec i cała reszta) w wersji termet to jakieś 5500 - 6000. natomiast kondensat Junkers to 11000.
5000 to nie odrobi mi się nigdy. nie ma szans.

RAPczyn
26-08-2008, 10:32
5000 to nie odrobi mi się nigdy. nie ma szans.

Nie jestem wcale tego taki pewien, przeczytaj to http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2694486#2694486
Między 1 a 5 kotłem jest spora różnica cenowa a zwrot kosztów oszczędniejszego następuje po niecałych 4,4 latach.

kasia_sloneczko
26-08-2008, 11:06
RAPczyn a co sadzisz na temat tych pieców:
http://www.weishaupt.pl/mainProdukte/produkteGBS/condens/index_html/pl

http://polonia.immergas.com/menu_2/kk/zeus_victrix_superior_kw/charakterystyka.htm

facet który mi bedzie zakładał CO polecał immergaza jako takiego, w hurtowni mi podali do rozwazenia te dwa piece.

dom jest z bali, 200 m2, podlogówkę planujemy na całym parterze czyli ok 100 m2 a do tego zastanawiamy się nad ociepleniem ściennym na poddaszu. kaloryferów nie byłoby żadnych. rodzinka na razie 2+1 ale docelowo będzie większa. spodziewamy się tez czestego najazdu gości z uwagi na połozenie domu w gorach nad zalewem (dolny śląsk). mamy 2 lazienki+wc no i kuchnia.
nie cierpię czekać aż mi poleci gorąca woda i po prostu nienawidzę gdy w trakcie kapieli nagle zamiast cieplutkiej wody z prysznica leci zimna bo ktos otwarł drugi kran. :evil:
na piecu nie zamierzamy oszczedzac ale tez nie chce bez sensu wywalic kupe kasy bo gosciu w hurtowni planuje miec wiekszy zysk :-?

co byś polecał dla nas?

RAPczyn
26-08-2008, 11:49
Jak miałbym wybierać z tych dwóch to WEISHAUPT - będzie znacznie oszczędny do tego zbiornik 120 - 160L oraz automatyczny mieszalnik na zbiorniku.

La_bruijta
26-08-2008, 12:08
zwrot kosztów oszczędniejszego następuje po niecałych 4,4 latach.
w moim przypadku żeby to w 4,4 lata się zwróciło to musiałby ten piec na jeden sezon 1500 zł oszczędzać. niemożliwe.
tak wg mnie to jakieś 300 zł może kondensat zaoszczędzić na rok. czyli ponad 15 lat potrzeba.

kasia_sloneczko
26-08-2008, 12:30
A gdybyś miał zaproponować coś od siebie, niekoniecznie jeden z tych dwóch piecy to co byś polecał?
czy to prawda ze piece viessmana nie sa już tak dobre jak kiedyś i konkurencja ma lepsze produkty?

RAPczyn
26-08-2008, 14:57
A mogę zaszaleć? No skoro "tak" to przyjmijmy pewne założenie, mogę one być prawdziwe ale nie muszą. Dom z bali ocieplony (??) 200m^2 (kubatura 600m^3??) zapotrzebowanie na moc w granicach 10kW. Jeden obieg grzewczy dla podłogówki i ściennego.

Pakiet kotła Modula II 2...10 ze zbiornikiem Aqua 190 oraz kolektor próżniowo-rurowy w AquaPakiecie CPC 40 Allstar dla 3-4 os. bez zbiornika.

A bez szaleństw: Pakiet kotła Modula II 2...10 ze zbiornikiem Aqua 155.

Jeśli dom ma większe zapotrzebowanie niż 12kW to kocioł Modula II 4...20 z tymi samymi zbiornikami.

kasia_sloneczko
26-08-2008, 16:12
kurka zapomnialam o najwazniejszym bedzie jeszcze kominek z plaszczem a jesli solary to za jakies pare lat.
kubatura 800 m3, bale nieocieplane ale za to o grubosci 40-50 cm
wentylacja grawitacyjna
teraz moze bedzie latwiej...

a tej firmy to w ogole nie znam, ale poczytam

janun
27-08-2008, 17:34
Prosze o rade: instaluje kociol kondensacyjny 7-24kW, dom ok. 200 m2; instalator namawia mnie na bufor z wezownic zamiast zbiornika cwu. Czy ktos spotkal sie / uzytkuje takie rozwiazanie? czy jest efektywne i czy jest / nie jest drozsze w eksploatacji niz zastosowanie zbiornika cwu (np. dodatkowe straty ciepla)? Jakie sa wady lub zalety?

RAPczyn
27-08-2008, 18:58
A w takim razie to zdecydowanie Modula II 4...20 i jeśli kominek z płaszczem wodnym to i zbiornik buforowy (np.: z przepływowym przygotowanie ciepłej wody użytkowej; w przyszłości można do niego podłączyć kolektory; dobór minimum 50L x kW mocy kominka) oraz grupa grzewcza z mieszaczem lub dwie (jedna dla podłogówki druga dla ściennego).

WojtG
27-08-2008, 21:14
Zamierzam wymienić stary piec gazowy na nowy
Moje pojęcie póki co jest blade co do zasad doboru.
Nie mogę wydać fortuny na nową instalację.

Domek do ogrzania to standardowy sześcian sprzed 30 lat- a więc:
ok wg projektu 110m2 a tak naprawdę pewnie z 150m2
ściany suporex-przestrzeń-cegła + obecnie styropian 8cm
dach tzw. żużel ze 20cm + obecnie styropian 5cm
okna plastiki nowe
podpiwniczony, bez ograniczeń co do gabarytów pieca

obecnie grzejniki w większości żeliwne stare, system otwarty
dodatkowo kocioł węglowy (który chciałbym pozostawić)

mieszkańcy to 2+3 dzieci
przez większość doby dom zimą jest zamieszkany (małe dzieci)

dotychczas woda grzana była junkersem obecnie myślę o zasobniku.

Mam pytanie co do mocy nowego pieca?
Proponowano mi nieduży zasobnik - zakładając, że woda zdąży się nagrzać dzięki większej mocy.
np. Beretta Venus 24/31 IC 80 (żeliwny stojący z zasobnikiem 80l o mocy 24 lub 31 kW) - czy to ma sens???????

kasia_sloneczko
27-08-2008, 21:27
a jak z serwisem firmy Paradigma na dolnym slasku? konkretnie 30 km od wrocławia? bede miała serwisanta na zawołanie?

RAPczyn
28-08-2008, 09:59
kasia_sloneczko pytanie tylko po co Ci serwisant na zawołanie ?? :wink: Ale poważnie to najlepiej zadzwonić do Paradigmy i zapytać o instalatora z okolic, ja mam instalacje i powyżej 200km i nie ma problemów.

WojtG Najlepiej zrobić OZC budynku - wtedy będzie wszystko jasne jakiej mocy kocioł aby nie przewymiarować. Zostaw starą instalację łącznie z grzejnikami a kocioł kondensacyjny wiszący podłącz przez wymiennik płytowy, zbiornik ciepłej wody również w układzie zamkniętym razem z kotłem kond.

WojtG
29-08-2008, 19:02
kasia_sloneczko pytanie tylko po co Ci serwisant na zawołanie ?? :wink: Ale poważnie to najlepiej zadzwonić do Paradigmy i zapytać o instalatora z okolic, ja mam instalacje i powyżej 200km i nie ma problemów.

WojtG Najlepiej zrobić OZC budynku - wtedy będzie wszystko jasne jakiej mocy kocioł aby nie przewymiarować. Zostaw starą instalację łącznie z grzejnikami a kocioł kondensacyjny wiszący podłącz przez wymiennik płytowy, zbiornik ciepłej wody również w układzie zamkniętym razem z kotłem kond.

Mam parę pytań RAPczyn 1)W jaki sposób zrobić OZC - jeśli dobrze Cie rozumiem RAPczyn, jest to ocena zużycia ciepła??? 2)Czy zbiornik ciepłej wody byłby również podgrzewany przez kocioł węglowy? 3)Słyszałem, że stojące kotły (żeliwne) są trwalsze...i co z kondensatem jeśli jeszcze nie mam kanalizy...?

B.Art
31-08-2008, 21:49
Ja też mam dylemat odnośnie pieca. Mam dom energooszczędny, powierzchnia do ogrzania to jakieś 210m2. Projektant który projektował mi ogrzewanie wyliczył zapotrzebowanie na ciepło 8,5 KW a polecane kotły to Vaillant VC 126/3-5 (moc 5,3 – 12,9) lub VC 186/3-5 (moc 7,2 – 19,5) i zasobnik 120l. Pierwszy dylemat jaki mam to który z nich wybrać. Z waszych rozwazań w tym wątku widać że ważne jest żeby nie przewymiarowywać kotła. I tu mam kolejną zagwozdkę
Pakiet VAILLANT ecoVIT VKS INT 196 + VIH Q 120 - piec ma większy zakres modulacji dzięki czemu mógłby być oszczędniejszy, ale nie wiem czy cena jest porównywalna bo ecoTEC VC plus wymaga dodatkowych elementów jak naczynie wzbiorcze itp, a podobno ecoVIT to ma.
Czy mierzyliście się z podobnym dylematem?

RAPczyn
01-09-2008, 08:52
Mam parę pytań RAPczyn 1)W jaki sposób zrobić OZC - jeśli dobrze Cie rozumiem RAPczyn, jest to ocena zużycia ciepła??? 2)Czy zbiornik ciepłej wody byłby również podgrzewany przez kocioł węglowy? 3)Słyszałem, że stojące kotły (żeliwne) są trwalsze...i co z kondensatem jeśli jeszcze nie mam kanalizy...?

OZC można policzyć za pomocą programu Audytor OZC (są też wersje firmowe np. Herz OZC) - www.sankom.pl. Jest na forum wątek o obliczeniach OZC.

Można zrobić tak, że i węglowy kocioł grzałby zbiornik.

Tak, żeliwne są trwalsze pod warunkiem, że o kocioł się nie dba. Są specjalne pompy kondensatu, które można kupić u producenta kotła.

B.Art

Z tych 3 kotłów wybrałbym Vaillant VC 126/3-5 (moc 5,3 – 12,9) choć jego minimalna moc i tak jest duża (taktowanie). Są kotły gdzie zakres modulacji jest od 2,6 do 11,6kW.

Judka
01-09-2008, 09:21
Co sądzicie o kotłach Aristona?
ACO B, 2-f, kondensat

http://www.aristonheating.pl/products/kotly_detail.php?id_prod=3

Nie mogę znależć nigdzie opinii o tym piecu?
Czy zda on egzamin w domu o pow. ok. 150 mkw?

B.Art
01-09-2008, 12:58
[
Z tych 3 kotłów wybrałbym Vaillant VC 126/3-5 (moc 5,3 – 12,9) choć jego minimalna moc i tak jest duża (taktowanie). Są kotły gdzie zakres modulacji jest od 2,6 do 11,6kW.

RAPczyn, dzięki za poradę, jakie piece mógłbym zatem wybrać i czy mógłbyś podać jakiś namiar na sprzedawcę/instalatora?

dzięki

Hugo26
02-09-2008, 14:34
Witam
Czytam forum i niewiele jest o kotłach saunier duval isotwin.
Jestem zainteresowany zakupem kotła isotwin F25 (cena ok 4tys zł):
http://www.saunierduval.pl/catalogsitelet/product1.asp?cn=BOILERS&st1=Kot%C5%82y+komfort&st2=Grupa+Isotwin+z+systemem+ISODYN+2+%2D+NOWO%C5% 9A%C4%86+2008&st3=Zamkni%C4%99ta+komora+spalania&st4=ISOTWIN+F+25+H%2DMOD

Domek z poddaszem ma pow. uzytkową 135m2, bez podłogówki, prawdopodobnie kominek z płaszczem wodnym
Wg mnie w takich warunkach nie warto inwestowac w piec kondensacyjny gdyż i tak nie wykorzystam jego mozliwosci. Lepiej kupic dobry zwykły piecyk (o wysokim komforcie ciepłej wody i duzym zakresie modulacji)
Prosze o fachowe opinie.
Z góry bardzo dziekuje
Pozdrawiam

RAPczyn
02-09-2008, 16:51
Prosze o rade: instaluje kociol kondensacyjny 7-24kW, dom ok. 200 m2; instalator namawia mnie na bufor z wezownic zamiast zbiornika cwu. Czy ktos spotkal sie / uzytkuje takie rozwiazanie? czy jest efektywne i czy jest / nie jest drozsze w eksploatacji niz zastosowanie zbiornika cwu (np. dodatkowe straty ciepla)? Jakie sa wady lub zalety?

Moim zdaniem kocioł ma za dużą moc dla twojego domu, powinien być 2 razy mniejszy. Bufor stosuję się raczej dla kotłów na paliwo stałe, dla kolektorów przy wspomaganiu centralnego ogrzewania lub jako sprzęgło hydrauliczne. Przy kotle kondensacyjnym, w tym momencie nie widzę potrzeby stosowania zbiornika buforowego (chyba, że o czymś zapomniałem).


Domek z poddaszem ma pow. uzytkową 135m2, bez podłogówki, prawdopodobnie kominek z płaszczem wodnym
Wg mnie w takich warunkach nie warto inwestowac w piec kondensacyjny gdyż i tak nie wykorzystam jego mozliwosci. Lepiej kupic dobry zwykły piecyk (o wysokim komforcie ciepłej wody i duzym zakresie modulacji)
Prosze o fachowe opinie.
Z góry bardzo dziekuje
Pozdrawiam

Osobiście jestem odmiennego zdania a dlaczego? Odpowiedziałem mniej więcej w tym poście http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2305095#2305095

Hugo26
02-09-2008, 20:27
art1111 napisał:
1. im wiekasza powierzchnia, tym bardziej oplacalny jest kondensat. ale bez przesady.
2. piec z otwart komora wychladza pomieszczenie, w ktorym sie znajduje. Jezeli zalezy Ci na tym, aby bylo tam w miare cieplo, to zaoszczedzone na zakupie tanszego pieca pieniadze pojda w kolejnych latach na ogrzwanie tego pomieszczenia.
3. istnieja piece dwufunkcyjne z zasobnikiem /ok. 50 litrow/. to w zupelnosci wystarcza na 4 osobowa rodzine.
4. pomysl o cyrkulacji.
5. dowiedz sie DOKLADNIE o koszt interesujacego Cie pieca, ze wszystkimi dodatkami. sa np. piece z wbudowana automatyka pogodowa. Czujnik kosztuje 100 plnow. Do innych autoamtyk to co najmniej kilkaset plnow.
6. nie wierz, ze viessmann to super hiper, spala polowe tego co inne piece, a w dodtku robi jakecznice. ludzie na ogol uzywaja z powodzeniem piecow innych marek i nie slychac nic o zbiorowych samobojstwach z tego powodu. za to moga sobie pojechac na narty. inni wola prowadzac wycieczki do kotlowni i popisywac sie na forum.
8. do takiego np. mcr24 dedietricha musisz dokupic zasobnik, zawor do niego i pare innych dupereli. ktos tam wyzej napisal, ze calkowity koszt wyniosl go ponad 14k plnow. do dwufunkcyjnych z zasobnikiem dokupujesz co najwyzej kilka rurek.
i calkowity koszt mozesz zamknac w 7-9k pln.


mysli podobnie jak ja, rozwiazanie o którym myślę jest wystarczajaco dobre i znacznie tańsze

isotwin F25 ma modulację w zakresie 17-100% (od 4,1 do 24,6 kW)

Gosc_gość
06-09-2008, 21:10
Witam
Jestem tu nowy ( przynajmniej w tym wątku :P )
mam na oku kocioł DeDietrich Elidens DTG 1300-25 (a może model 15 o mniejszej mocy wystarczy ?? ) Eco.Nox Plus/V 130
Co myślicie o takim kociołku ( kompakt-lodóweczka zintegrowany z zasobnikiem, będzie więcej miejsca w kotłowni na inne rzeczy) ??

RAPczyn
08-09-2008, 09:13
Myślę, że ten 14kW powinien wystarczyć.

Pawelw81
12-09-2008, 22:00
Witam, ja również jestem na kupnie pieca Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD wiec przylącze się do dyskusji i poproszę o radę
Posiadam dom 100m2 nowy ocieplony 15cm styropianem.
Mam również podłogówkę około 15m2

Początkowo myślałem o piecu kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Jednakże porównałem cenę takiego pieca właśnie z piecem: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.
Różnica to około 4 - 5 tysięcy złotych.
Przypuszczam ze koszty ogrzewania takiego domku to max 2000 zł rocznie.
Zysk na piecu kondensacyjnym może być do 15%.
Bazując na tych danych wychodzi ze piec kondensacyjny zwróci mi się za jakieś 20 lat....
Wiec może lepiej założyć piec Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD z pogodówką oraz sterownikiem pokojowym.
Natomiast, jeśli chodzi o wodę to na razie jest nas dwoje wiec myślę, że spokojnie wystarczy:-)

Powiedzcie proszę, co myślicie o moim podejściu i o obliczeniach, które zrobiłem:-)
Wiem, że są one na prawdę zaokrąglone, dlatego chciałbym usłyszeć Wasze zdanie na ten temat i oczywiście, co sądzicie na temat pieca: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.

RAPczyn
16-09-2008, 14:38
Witam, ja również jestem na kupnie pieca Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD wiec przylącze się do dyskusji i poproszę o radę
Posiadam dom 100m2 nowy ocieplony 15cm styropianem.
Mam również podłogówkę około 15m2

Początkowo myślałem o piecu kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Jednakże porównałem cenę takiego pieca właśnie z piecem: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.
Różnica to około 4 - 5 tysięcy złotych.
Przypuszczam ze koszty ogrzewania takiego domku to max 2000 zł rocznie.
Zysk na piecu kondensacyjnym może być do 15%.
Bazując na tych danych wychodzi ze piec kondensacyjny zwróci mi się za jakieś 20 lat....
Wiec może lepiej założyć piec Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD z pogodówką oraz sterownikiem pokojowym.
Natomiast, jeśli chodzi o wodę to na razie jest nas dwoje wiec myślę, że spokojnie wystarczy:-)

Powiedzcie proszę, co myślicie o moim podejściu i o obliczeniach, które zrobiłem:-)
Wiem, że są one na prawdę zaokrąglone, dlatego chciałbym usłyszeć Wasze zdanie na ten temat i oczywiście, co sądzicie na temat pieca: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.


Ja to widzę tak:

Zapotrzebowanie twojego domu na moc to prawdopodobnie około 6kW przy -20stC, na energię to około 12500kWh/a + cwu jakieś 2200kWh/a

Kocioł.........Znam.obciążenie cieplne maks......ilość m^3 na 1kW
ISOTF25.....24,6kW................................ ...2,84/24,6=0,1154471

VK 160-1-3.16,9kW....................................1,90/16,9=0,112426
VC 246.......24,5kW.................................. .2,60/24,5=0,1061224
300-W........24,7kW................................... 2,61/24,7=0,105668
ISOTWIN....23,0kW................................. ..2,43/23,0=0,1056521
PULSATOR..20,7kW.................................. .2,12/20,7=0,1024154
MODULA II..21,4kW...................................2,09/21,4=0,0976635

14700*0,1154471=1697,07m^3 2787,41Pln
14700*0,0976635=1435,64m^3 2431,87Pln

Różnica wynosi 261,43m^3 355Pln rocznie. Przy tych założeniach, dzisiejszych cenach paliwa, euro i biorąc pod uwagę ceny katalogowe tych dwóch skrajnych kotłów zwrot różnicy w cenie nastąpiłby po 9,7673239 latach

Kocioł.........moc min/niski parametr wody......ilość m^3 na 1kW
ISOTF25.....4,1kW................................. ....0,53/4,1=0,1292682

MODULA II..21,6kW...................................2,09/21,6=0,096759

14700*0,1292682=1900,24m^3 3063,72Pln
14700*0,096759=1422,36m^3 2413,80Pln

Różnica wynosi 477,88m^3 649,92Pln rocznie. Przy tych założeniach, dzisiejszych cenach paliwa, euro i biorąc pod uwagę ceny katalogowe tych dwóch skrajnych kotłów zwrot różnicy w cenie nastąpiłby po 5,3351181 latach

W rzeczywistości różnica może być jeszcze większa. Moim zdaniem wziąłbym kocioł kondensacyjny o mocy około 10kW z szerokim zakresem modulacji.

kajacy
16-09-2008, 16:13
Czy ktoś z was ma doświadczenie z piecami firmy TERMET model TermoComfort PAB 4V . W trakcie naszych poszukiwań znaleźliśmy taki piec po bardzo przyzwoitej cenie.
Jednak nikt nie jest w stanie nic nam więcej powiedzieć niż to co sami odnaleźliśmy w internecie.

Pawelw81
16-09-2008, 19:10
RAPczyn:

Cześć,
Wielkie dzięki za profesjonalną analizę.

Jednak mam kilka pytań do Twoich obliczeń.
Zużycie gazu, które założyłeś to maksymalne zużycie, czyli dla 24,6 kW.
W domku, który posiadam, ten piec pewnie nigdy nie osiągnie takiej mocy (tak mi sie ':)')
Inna sprawa, to wydaje mi się ze dni z temperaturą -20stC zdarzają się rzadko. Jest to max 10% całego sezonu grzewczego.
Co więcej ten piec mi się spodobał bo ma ogromną modulacje palnika: od 17 do 100% (4,1 – 24,6kW).
Dodatkowa informacja – piecyk musze umieścić w łazience, dlatego nie chce pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem, ponieważ nie mam na to za bardzo miejsca.

W przyszłym roku planuje dodatkowo podłączyć kominek z płaszczem wodnym do instalacji CO. Wiec koszty ogrzewania gazem pewnie troszeczkę spadną.

RAPczyn jeszcze jedno pytanie co sądzisz o marce: Saunier Duval?
:)

Hugo26
16-09-2008, 20:11
RAPczyn:

Cześć,
Wielkie dzięki za profesjonalną analizę.

Jednak mam kilka pytań do Twoich obliczeń.
Zużycie gazu, które założyłeś to maksymalne zużycie, czyli dla 24,6 kW.
W domku, który posiadam, ten piec pewnie nigdy nie osiągnie takiej mocy (tak mi sie ':)')
Inna sprawa, to wydaje mi się ze dni z temperaturą -20stC zdarzają się rzadko. Jest to max 10% całego sezonu grzewczego.
Co więcej ten piec mi się spodobał bo ma ogromną modulacje palnika: od 17 do 100% (4,1 – 24,6kW).
Dodatkowa informacja – piecyk musze umieścić w łazience, dlatego nie chce pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem, ponieważ nie mam na to za bardzo miejsca.

W przyszłym roku planuje dodatkowo podłączyć kominek z płaszczem wodnym do instalacji CO. Wiec koszty ogrzewania gazem pewnie troszeczkę spadną.

RAPczyn jeszcze jedno pytanie co sądzisz o marce: Saunier Duval?
:)

zgadzam się z Tobą
u mnie będzie DGP grawitacyjne, też myslałem nad plaszczem wodnym ale to jest tak naprawde drogie rozwiazanie i trzeba mieć duzy zasobnik, ponadto wytrzymałość kominka niewielka ze względu na występowanie wody
stosujac DGP lub płaszcz wodny tymbardziej nie warto kupować extra pieca który będzie pracowac rzadko a tym samym koszt nie zwroci sie nigdy
ponadto w powyższych wyliczeniach domyslam się ze żuzycie gazu dla pieców kondensacyjnych jest niskie tylko wtedy gdy zachodzi pełny proces kondensacji a to jest w praktyce nieosiagalne...

RAPczyn
16-09-2008, 20:21
Zużycie gazu, które założyłeś to maksymalne zużycie, czyli dla 24,6 kW.

W drugie, małej tabelce jest minimalne zużycie przy 4,1kW mocy a przy kondensacie przy temp. 40/30

Inna sprawa, to wydaje mi się ze dni z temperaturą -20stC zdarzają się rzadko. Jest to max 10% całego sezonu grzewczego.

Właśnie dlatego kondensacyjny kocioł będzie zdecydowanie mniej palił. Jest sprawniejszy przy niższych temp. zasilania.

Co więcej ten piec mi się spodobał bo ma ogromną modulacje palnika: od 17 do 100% (4,1 – 24,6kW).

Tak, zakres modulacji duży :) ale przy kotle mniejszej mocy można zejść z mocą od np. 2,6 do 11,6kW - mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zyżycie paliwa.



Właśnie mam okazję lekko przerabiać kocioł kondensacyjny tej firmy z 1999 roku (wspomaganie ogrzewania kolektorem słonecznym w AquaSystemie wymusiło wyjęcie zaworu 3-drogowego na powrocie w kotłe z zamontowanie go poza kotłem na zasianiu), kocioł chyba pracuje bez problemu, była to 4szt. w Polsce.

Pawelw81
16-09-2008, 22:15
RAPczyn masz racje – przegapiłem tą informacje.
Jednakże, zarówno do informacji którą podałeś dla maksymalnej jak i minimalnej mocy mam pytanie.
Wydaje mi się że jak porównujemy zużycie gazu to powiniennes brać zużycie przy tej samej mocy.
Czyli skoro przyjmujemy zużcie pieca: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD dla mocy 4,1 to analogicznie powinniśmy przeliczyć ile zużywa piec MODULA II właśnie dla mocy 4,1….
Tak mi się przynajmniej wydaje :-)
No chyba, że zakładamy ze stosunek ilości m^3 do kW powinien być stały….
Jestem laik w tym temacie wiec przpraszam jeśli mieszam ;-)

Hugo26:
Dokladnie jak jeszcze uwzględnimy zyski dzięki kominkowi to wydaje mi się ze bardzo długo będziemy czakac na zwrot kosztów……

Hugo26
17-09-2008, 11:10
RAPczyn napisał:
Tak, zakres modulacji duży :) ale przy kotle mniejszej mocy można zejść z mocą od np. 2,6 do 11,6kW - mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zyżycie paliwa.



mała moc kotła nie zapewni krótkiego czasu podgrzewania c.w.u. a tym samym komfortu cieplej wody, konieczny jest duzy zasobnik a to wiąże się ze zwiększonymi stratami
z tego co wiem nie ma na rynku zwykłego kotla gazowego o tak szerokim zakresie modulacji jak ISOTWIN F25, moge oczywiscie sie mylic.

pozdrawiam

Pawelw81
18-09-2008, 10:06
Hugo26: Podobne mam zdanie. Ja już prawie się zdecydowałem na tego Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.... w przyszłym tygodniu będę pewnie kupować.

Jeszcze oczywiście przez weekend przeanalizuje wszystkie za i przeciw ale wydaje mi sie ze Saunier wygra, bo nie chce dokładać 4000 - 5000 tyś do podobnego pieca, ale kondensacyjnego......

Może do weekendu odezwie się jeszcze ktoś kto ma taki piecyk i powie co o nim sadzi :-)

RAPczyn:
Mam prośbę czy mógłbyś wyjaśnić mi Twoje obliczenia?
Tak jak pisałem we wcześniejszym poście - nie wszystko tam rozumiem.

Dodatkowo mam pytanie pisałeś ze taki domek ma zapotrzebowanie koło 6kW przy -20stC.
Mam rzuty mojego domku wraz z mocami grzejników. Czy jeżeli dodam te wszystkie moce to wyjdzie mi zapotrzebowanie na energie moje domku przy -20stC??

Pawelw81
18-09-2008, 10:47
A i jeszcze mam jedno pytanie.... :-)

Czy to zużycie gazu, które używałeś do obliczeń jest stałe? Tzn czy jeżeli jest podane w dokumentacji ze taki a taki zużywa np 1,89 gazu przy mocy 19kW to znaczy ze tak będzie czy jest to obliczone dla konkretnej sprawności?

Bo zakładam, że jeżeli rozpatrujemy piec zwykły, który ma sprawność 92% to zużycie gazu będzie np na poziomie 2,84 przy 24,6 kW.
Natomiast, gdy rozpatrujemy piec kondensacyjny, który ma sprawność równą 109 to przy takiej sprawności taki piec zużywa gaz na poziomie 1,89 przy 19 kW. Tylko tutaj jest możliwość ze ta sprawność będzie niższa wiec automatycznie zużycie gazu wzrośnie przy niższej sprawności. Tak to rozumiem ..... :-)

Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę :-)
Ale po porostu próbuję to wszystko zrozumieć :-)

Hugo26
18-09-2008, 11:17
znalazłem 2 opinie, jak najbardziej pozytywne z wyszukiwarki ceneo:
http://www.ceneo.pl/1249735

RAPczyn
18-09-2008, 12:08
RAPczyn masz racje – przegapiłem tą informacje.
Jednakże, zarówno do informacji którą podałeś dla maksymalnej jak i minimalnej mocy mam pytanie.
Wydaje mi się że jak porównujemy zużycie gazu to powiniennes brać zużycie przy tej samej mocy.
Czyli skoro przyjmujemy zużcie pieca: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD dla mocy 4,1 to analogicznie powinniśmy przeliczyć ile zużywa piec MODULA II właśnie dla mocy 4,1….
Tak mi się przynajmniej wydaje :-)
No chyba, że zakładamy ze stosunek ilości m^3 do kW powinien być stały….
Jestem laik w tym temacie wiec przpraszam jeśli mieszam ;-)

To wszystko nie jest proste i ja też wszystkiego nie wiem - żeby nie było :wink:

Stosunek ilości m^3 do kW jest różny co widać po tym ile m^3 GZ50 F25 spala przy mocy 24,6 (0,1154471) a ile przy 4,1 (0,1292682).

Dane mamy,że wartość opałowa GZ50 = 9,72kWh/m^3 to wychodzi 0,1028806m^3/kWh; ciepło spalania = 10,81836kWh/m^3 - 0,0924354m^3/kWh.

MODULA II przy parametrach 75/60 spala 0,0985849m^3/kWh przy parametrach 40/30 0,0967592m^3/kWh. Nie mamy danych minimalnego zużycia gazu dla MODULI II.

Nie jest to dokładnie odpowiedź na pytanie ale ... załóżmy, że oba kotły pracują przez dobę z mocą minimalną i przez dobę z maksymalną.

F25 4,1kW * 0,1292682m^3/kWh * 24h = 12,71999m^3 to 98,4kWh
F25 24,6 * 0,1154471 * 24 = 68,159966m^3 to 590,4kWh

MODULA II 75/60 4,4 * 0,0985849 * 24 = 10,410564m^3 to 105,6kWh
MODULA II 75/60 21,2 * 0,0985849 * 24 = 50,159995m^3 to 508,8

MODULA II 40/30 5 * 0,0967592 * 24 = 11,611104m^3 to 120kWh
MODULA II 40/30 21,6 * 0,0967592 * 24 = 50,159968m^3 to 518,4kWh

Czy to ma sens?




RAPczyn napisał:
Tak, zakres modulacji duży :) ale przy kotle mniejszej mocy można zejść z mocą od np. 2,6 do 11,6kW - mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zużycie paliwa.

mała moc kotła nie zapewni krótkiego czasu podgrzewania c.w.u. a tym samym komfortu cieplej wody, konieczny jest duzy zasobnik a to wiąże się ze zwiększonymi stratami
z tego co wiem nie ma na rynku zwykłego kotla gazowego o tak szerokim zakresie modulacji jak ISOTWIN F25, moge oczywiscie sie mylic.

pozdrawiam

Niby ze wszystkim się zgadzam.
Taka moc kotła wraz ze zbiornikiem o pojemności 120l daje nam NL=1, czyli wystarczy dla około 3,5 osobowego gospodarstwa - to jest prawie takim sam wynik jak przy zbiorniku 2wężownicowym przygotowanym do podłączenia kolektorów słonecznych w systemie glikolowym. Czy to wystarczy? Czy zbiornik jest duży? Jest to indywidualna sprawa w każdym przypadku i każdy może mieć inne odczucia :)

Przy kotłach małej mocy to modulacja od 17-100% robi wrażenie ale przy dużych mocach już nie, tam zaczyna się np. od 5-100%



Dodatkowo mam pytanie pisałeś ze taki domek ma zapotrzebowanie koło 6kW przy -20stC.
Mam rzuty mojego domku wraz z mocami grzejników. Czy jeżeli dodam te wszystkie moce to wyjdzie mi zapotrzebowanie na energie moje domku przy -20stC??

Tak sądzę, że około 6kW. Jak dodasz moc tych grzejników to wyjdzie Ci moc obliczeniowa powiększona zapewne o 15% ze względu na zawory termostatyczne.

Pawelw81
18-09-2008, 17:05
Dzięki za wyjaśnienie RAPczyn.
Nie odpowiedziałeś mi jeszcze na jedno pytanie:

Czy jeżeli rozpatrujemy piec kondensacyjny i jego zużycie gazu to czy jest ono uzależnione od sprawności? Czyli podawane zużycie jest obliczone w idealnych warunkach. Jeśli tak to różnice między piecem zwykłym a kondensacyjnym będą mniejsze....

RAPczyn
18-09-2008, 19:37
Dzięki za wyjaśnienie RAPczyn.
Nie odpowiedziałeś mi jeszcze na jedno pytanie:

Czy jeżeli rozpatrujemy piec kondensacyjny i jego zużycie gazu to czy jest ono uzależnione od sprawności? Czyli podawane zużycie jest obliczone w idealnych warunkach. Jeśli tak to różnice między piecem zwykłym a kondensacyjnym będą mniejsze....

Jest uzależnione od sprawności tak samo jak i w niekondensacyjnych kotłach.

gorny01
21-09-2008, 20:48
Witam wszystkich i pozdrawiam, to moj pierwszy post a w nim pytanie, natomiast
mam mieszkanie 78 m na 3 pietrze nademna tylko strych z kazdej strony sasiedzi , w mieszkaniu sa tylko 2 okna wymienine na plastiki, mieszkanie jest ocieplone (sciany te na ktorych sa okna , no i sufit) na razie w mieszkaniu sa piece kaflowe :lol: , ale mam zamiar zainwestowac w ogrzewanie gazowe(oczywiscie gaz ziemny ktory doprowadzony jest do klatki schodowej)a moje pytanie to :
JAKI PIEC WYBRAC ? (3 os. ja, żona i dziecko)OCZYWISCIE ZALEZY MI ZEBY PIEC BYŁ EKONOMICZNY W EKSPLOATACJI, i jeszcze jedno-JAKI BEDZIE MNIEJ WIECEJ KOSZT TAKIEJ INWESTYCJI RAZEM Z GRZEJNIKAMI RURKAMI ITP.?
naczytałem sie troche i sam nie wiem jaki wybrac ,czy rzeczywiscie vailant jest najlepszy?czy mozna znalezc tez cos dobrej jakosci za mniejsze pieniadze, AHA I JESZCZE JEDNO CHCIALBYM SIE ZAMKNĄC W 15.000 Z ROBOCIZNĄ O ILE TO MOŻLIWE , PROSZE POMÓZCIE I Z GÓRY DZIEKI ZA PODPOWIEDZI
BARDZO PROSZE PANA RAPczyn o podpowiedz

RAPczyn
22-09-2008, 10:58
Update tabelki


Kocioł.............Maksymalna moc cieplna..........ilość m^3 na 1kW

Otwarta komora spalania
VSC194............20,0kW.......................... ......2,58/20,0=0,129
VK 160/1-3.......16,9kW................................1,90/16,9=0,112426

Kocioł.............Maksymalna moc cieplna..........ilość m^3 na 1kW

Zamknięta komora spalania
CioaIITurbo.......21,0kW.......................... .....2,45/21,0=0,1166666
ISOTF25...........24,6kW.......................... .....2,84/24,6=0,1154471
KompaktIITurbo.24,1kW............................. ..2,78/24,1=0,1153526

Kocioł.........Znam.obciążenie cieplne maks......ilość m^3 na 1kW

Kondensacyjne
KompaktGreen.24,0kW............................... 2,65/24,0=0,1104166
VC 246...........24,5kW.............................. .2,60/24,5=0,1061224
300-W............24,7kW............................... 2,61/24,7=0,105668
ISOTWIN........23,0kW............................. ..2,43/23,0=0,1056521
PULSATOR......20,7kW.............................. .2,12/20,7=0,1024154
MCR 24...........24,0kW............................... 2,40/24,0=0,1
MODULA II......21,4kW...............................2,09/21,4=0,0976635

Czy tabelka daje odpowiedz na niektóre pytanie?

art1111
22-09-2008, 11:10
Ja to widzę tak:

Zapotrzebowanie twojego domu na moc to prawdopodobnie około 6kW przy -20stC, na energię to około 12500kWh/a + cwu jakieś 2200kWh/a

/ciach/

Różnica wynosi 477,88m^3 649,92Pln rocznie. Przy tych założeniach, dzisiejszych cenach paliwa, euro i biorąc pod uwagę ceny katalogowe tych dwóch skrajnych kotłów zwrot różnicy w cenie nastąpiłby po 5,3351181 latach

W rzeczywistości różnica może być jeszcze większa. Moim zdaniem wziąłbym kocioł kondensacyjny o mocy około 10kW z szerokim zakresem modulacji.

pozwole sobie dorzucic 3 grosze.
nie moge pojac dlaczego wszyscy "propagatorzy" kondensatow podpieraja sie temperatura -20 C. bo tak sosuje sie w ozc? w folderach reklamowych producentow?
zakladajac , ze sezon grzewczy trwa 180 dni czyli ponad 4000 godzin, to -20 amy moze przez 100 h, czyli 0,25% calkowitego czasu pracy. dodatkowo te -20 to tempeatura w nocy, czyli w czasie gdy programuje sie zwylke temperature w domu na poziomie 17 stopni a nie 22. dorzuacajc fakt uzytkowania kominka, ktory daje nam koljne kilowaty, to zwrot roznicy miedzy kotlem zwyklym a kondenstatem nastapi nie po 5 a po 15 latach. polecam poszperac /kiedys ut nawet podawalem chyba link/ w sieci i poszukac srednich temperatur w tym kraju na przestrzeni kilku ostatnich lat. Poza rokiem 2005 /chyba/ -20 bylo moze ze 20 godzin w ciagu roku /pomijam gory/. przeciez normalna temperatura zima w ciagu dnia w centrum kraju to moze bedzie -5 stopni
pzdr

asz
22-09-2008, 11:38
[

pozwole sobie dorzucic 3 grosze.
nie moge pojac dlaczego wszyscy "propagatorzy" kondensatow podpieraja sie temperatura -20 C. bo tak sosuje sie w ozc? w folderach reklamowych producentow?
...ciach...
pzdr

Nie zawsze -20, czasami -16, albo -18 albo -22 ewentualnie -24 :wink:
To nie spisek, to Polska Norma PN-EN 12831:2006 (o ile się nazwa nie zmieniła). Co nie zmienia faktu, że norma sobie, a życie sobie...

Pawelw81
22-09-2008, 12:46
RAPczyn:
Dzięki za update tabelki.
Na moje oko wynika z niej ze w większości przypadków różnica pomiędzy kotłem zwykłym a kondensacyjnym jest znikoma - jedynie modula II się wyróżnia.
Przez weekend trochę poszperałem w internecie na temat różnych pieców. Dodatkowo podzwoniłem do kilku instalatorów.
Ogólny wniosek jest taki, że nie ma, co przepłacać – no chyba, że ma się więcej kasy i chce się być bardziej pro-ekologicznym:-)
Ja zostaje przy moim pierwszym wyborze: ISOTF25.
Dam Wam znać jak się ten piecyk spisuje po tym jak już go uruchomię :-)

RAPczyn
22-09-2008, 13:36
No to widzę, że mamy różne "oka" :wink:

Hugo26
22-09-2008, 14:00
RAPczyn:
Dzięki za update tabelki.
Na moje oko wynika z niej ze w większości przypadków różnica pomiędzy kotłem zwykłym a kondensacyjnym jest znikoma - jedynie modula II się wyróżnia.
Przez weekend trochę poszperałem w internecie na temat różnych pieców. Dodatkowo podzwoniłem do kilku instalatorów.
Ogólny wniosek jest taki, że nie ma, co przepłacać – no chyba, że ma się więcej kasy i chce się być bardziej pro-ekologicznym:-)
Ja zostaje przy moim pierwszym wyborze: ISOTF25.
Dam Wam znać jak się ten piecyk spisuje po tym jak już go uruchomię :-)

koniecznie podziel sie swoimi odczuciami po zakupie i odpaleniu ISOTWIN F25
pozdrawiam

mickey30
22-09-2008, 16:26
Kochani przyłączam się do dyskusji!
Czy ma ktoś opinie na temat kondensatów firmy ARISTON ?
Interesuje mnie 2-funkcyjny 24 Kw. Cena 3900. (wydaje się brzmieć atrakcyjnie)
Uprzejmie proszę o podzielenie się swoimi opiniami i refleksjami na temat jakości, ewentualnej awaryjności i ceny.
Pozdrawiam gorąco :wink:

tomzoo
24-09-2008, 18:39
Zastanawiam się nad kotłem kondensacyjnym 1f z zasobnikiem 120 l. I teraz mam pytanie - do ogrzania domu (CO) mocy nie potrzeba mi dużo. Dom dobrze ocieplony, went. mech z reku, wlkp (łagodniejsze zimy)
Tylko zastanawiam się nad jednym:
najsłabszy kondensat Vaillanta ma nominalną moc grzewczą dla c.w.u. 18 kW
a np. najsłabszy kondensat Junkersa ma tą moc 13 kW.
Jaka będzie różnica w nagrzaniu od wody zimnej pobieranej z wodociągu zimą do pełnej temperatury - takiej jaką się przeciętnie ustawia na zasobniku)
Ile wynosi czas nagrzania wody w minutach dla obu mocy?
I czy jest możliwość, że przy długim poborze wody (np. wanna a potem jeszcze prysznic) ten kocioł o słabszej mocy nie zdąży dogrzać wody która zastąpi w zasobniku tą, która została zużyta?

tomzoo
24-09-2008, 18:41
Aha, jaka może być maksymalna odległość od kotła do zasobnika aby system działał sprawnie? Czy są jakieś ograniczenia?

Harissa
24-09-2008, 20:24
Powierzchnia - 220 m2
kubatura - 640 m3
ilość osób - 3 w tygodniu, w 1-2 weekendy w miesiącu dodatkowe 5 osób
kotłownia - 1,4 x 2,5 m
podłogówka - nieniskotemperaturowa, łazienka na piętrze 15 m2, na dole WC wraz z holem - ok. 10 m2
do tego 13 grzejników - rozmieszczonych na 2 kondygnacjach i poddaszu

piec gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komora spalania - firma jeszcze nie wybrana, model również, najlepiej gdyby był wiszący

I najważniejszy dla mnie problem - zupełna magia:
zasobnik stojący - ok. 120 l - czytałam o zasobnikach firmy Galmet, ale nie wiem, jaki model właściwie powinien być ??? - czyli co powinien mieć, żeby nie zbankrutować, a co jest w moim przypadku całkiem zbędne ?

Gdyby ktoś umiał podpowiedzieć, z góry dziękuję :)

RAPczyn
24-09-2008, 23:05
Zastanawiam się nad kotłem kondensacyjnym 1f z zasobnikiem 120 l. I teraz mam pytanie - do ogrzania domu (CO) mocy nie potrzeba mi dużo. Dom dobrze ocieplony, went. mech z reku, wlkp (łagodniejsze zimy)
Tylko zastanawiam się nad jednym:
najsłabszy kondensat Vaillanta ma nominalną moc grzewczą dla c.w.u. 18 kW
a np. najsłabszy kondensat Junkersa ma tą moc 13 kW.
Jaka będzie różnica w nagrzaniu od wody zimnej pobieranej z wodociągu zimą do pełnej temperatury - takiej jaką się przeciętnie ustawia na zasobniku)
Ile wynosi czas nagrzania wody w minutach dla obu mocy?
I czy jest możliwość, że przy długim poborze wody (np. wanna a potem jeszcze prysznic) ten kocioł o słabszej mocy nie zdąży dogrzać wody która zastąpi w zasobniku tą, która została zużyta?

120l wody, kocioł o mocy 13kW ogrzeje do temp. 45stC w 22,54min a kocioł o mocy 18kW w 16,28min.
Kocioł o mocy 10-13kW i zbiornik 120l to jest jakieś NL=1 czyli 3,5osób. Jeśli zdarzy się, że zabraknie nam cwu to zawsze możemy podnieść temp. wymaganą cwu o 5stK oraz na wyjściu ze zbiornika zamontować automatyczny mieszalnik aby obniżyć temp w wylewce.

Grześo
25-09-2008, 11:16
Kominiarz zgodzil sie u mnie wyprowadzic komin przez sciane ale musi miec moc do 21kw jaki kondensat spelnia te wymagania ?/
myslalem o Viessmannie 100 W ale on ma chyba 24 kw !
prosze o pomoc bo wklad kominowy odpada

cienki66
25-09-2008, 13:34
Witajcie
Mam pytanie do RAPczyn-a - jakiej mocy pwonien być kocioł gazowy jednofunkcyjny - myslę o kondensacie - do nastepującego domku:
- powierzchnia uzytkowa 139 m2
- powierzchnia całkowita 177 m2
- kubatura 645 m3
Ogrzwanie na dole salon, kuchnia, łazienka, hol - podłogówka, jeden pokoik - grzejnik.
Ogrzwanie na poddaszu łazienka podłogówka - reszta grzejniki (5 pomieszczeń).
Do tego zbiornik na CWU - 300l + solary.
Czy komin do kondensata może być zwykły i do tego doprowadzenie powietrza rurą z zewnątrz, czy koniecznie robić specjalny.

Pozdrawiam

RAPczyn
25-09-2008, 17:13
Grześo prawie każdy producent ma kotły o mocy mniejszej niż 21kW posprawdzaj na stronach producentów. Kocioł o najmniejszej mocy jaką ja znam ma moc od 2,6 do 11,6kW (13kW na cwu).

cienki66 Aby oszacować moc, napisz w jakim rejonie Polski mieszkasz, jakie masz ściany, ile izolacji na podłodze i dachu oraz ile osób będzie stale korzystać z cwu.
Komin można wymurować z cegły, a w środek włożyć rurę (prawdopodobnie fi80) do kotłów kondensacyjnych, w kotłowni użyć rur spalinowych typu LAS (system spalinowo-powietrzny niezależny od powietrza w pomieszczeniu). Kocioł będzie pobierał powietrze do spalania z tego samego szachtu gdzie będzie włożona rura spalinowa.

Jutro początek weekendu, a ja tym czasem wyruszam nad morze. Trzymajcie kciuki za ładną pogodę :wink:

Pozdrawiam.

Harissa
25-09-2008, 18:25
może ktoś jednak będzie potrafił pomóc w doborze kotła i zbiornika, muszę najpóźniej po weekendzie być już zdecydowana na konkretne zakupy :roll:


Powierzchnia - 220 m2
kubatura - 640 m3
ilość osób - 3 w tygodniu, w 1-2 weekendy w miesiącu dodatkowe 5 osób
kotłownia - 1,4 x 2,5 m
podłogówka - nieniskotemperaturowa, łazienka na piętrze 15 m2, na dole WC wraz z holem - ok. 10 m2
do tego 13 grzejników - rozmieszczonych na 2 kondygnacjach i poddaszu

piec gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komora spalania - firma jeszcze nie wybrana, model również, najlepiej gdyby był wiszący

I najważniejszy dla mnie problem - zupełna magia:
zasobnik stojący - ok. 120 l - czytałam o zasobnikach firmy Galmet, ale nie wiem, jaki model właściwie powinien być ??? - czyli co powinien mieć, żeby nie zbankrutować, a co jest w moim przypadku całkiem zbędne ?

Gdyby ktoś umiał podpowiedzieć, z góry dziękuję :)

cienki66
26-09-2008, 08:47
cienki66 Aby oszacować moc, napisz w jakim rejonie Polski mieszkasz, jakie masz ściany, ile izolacji na podłodze i dachu oraz ile osób będzie stale korzystać z cwu.
Komin można wymurować z cegły, a w środek włożyć rurę (prawdopodobnie fi80) do kotłów kondensacyjnych, w kotłowni użyć rur spalinowych typu LAS (system spalinowo-powietrzny niezależny od powietrza w pomieszczeniu). Kocioł będzie pobierał powietrze do spalania z tego samego szachtu gdzie będzie włożona rura spalinowa.



Dzięki za odzew.
Będę budował w Bieszczadach, jestem dopiero na etapie projektowania, tak więc jest pole do manewru.
Ale wracając do sedna:
- sciany BK 24 cm + 15 lub 20 cm styropianu,
- poddasze wełna mineralna 18 cm + 5 cm,
- podłogi 10 cm styropian (lub 12 cm) i wylewka 6 cm.
Z wody na chwilę obecną będą korzystać 3 dorosłe osoby i jedno dziecko, ale w przyszłości powinno być co najmniej jedno więcej :lol:
Komin do pieca chyba jednak kupię systemowy do kondensata.

Pozdrawiam

Mały
26-09-2008, 10:12
Kominiarz zgodzil sie u mnie wyprowadzic komin przez sciane ale musi miec moc do 21kw jaki kondensat spelnia te wymagania ?/
myslalem o Viessmannie 100 W ale on ma chyba 24 kw !
prosze o pomoc bo wklad kominowy odpada
Przy uruchomieniu serwis ogranicza moc do np max 21kW.

Krzysiek@Z
26-09-2008, 20:01
Czytam Wasze posty z wielką uwagą i mam już sporą wiedzę na ten temat :wink:
Tak naprawdę to też mam pytanie:
dom parterowy - pow. ok120 m2 ( w przyszłości możliwe ogrzewanie góry ok. 40 m2),
pustak ceramiczny 24cm + 15cm styropian,
dach 18+ 5 cm wełny, na stropie 18cm wełny.
2+2 osoby (od czasu do czasu w weekend trochę więcej osób :wink: )
Zastanawiam się nad Vaillantem VC Eco tec plus vc 186 plus zasobnik 120 lub 150 L,
lub Viessman Vitodens 200-W z zasobnikiem.
Różnica w cenie to ok. 1500- 2000 zł na korzyść Vaillanta.
Doszukałem jednak na stronie producentów, że Vaillant ma moc nominalną od 7 do 18 KW, natomiast Viessman od 4,8 do 105 KW :o
To kotły wiszące a jeszcze dochodzą tzw. lodówki
Warto do tych lodówek dopłacać?
Automatycznie wzrosną koszty zakupu, ale znowu moc minimalną mają mniejszą.
Doradźcie coś proszę :roll:

J24
27-09-2008, 22:50
a czy ktoś już posiada Junkera Cerapur Acu?
Zaproponowano nam taki kocioł, ale totalny brak wiadomości od jakegokolwiek użytkownka gdziekolwiek....

Poszukuję użytkownika kotła Junkersa Cerapur Acu?
Nie znalazłem nigdzie opini, jak sobie radzi ten kocioł z wodą użytkową.
Ja mam rodzinkę 2+2, zużycie wody średnie, a nawet oszczędnie.
Rzeczą, która mnie teraz denerwuje to odcięcie ciepłej wody w wannie, przy jednoczesnym używaniu innego kranu. (Zasobnik z grzałką).
Moje zapotrzebowanie na c.o. to 60m2 podłogówki i kubatura 700m3.
Będę wdzięczny za opinie i rady.

skrol
28-09-2008, 07:39
To ja zaproponuje http://www.buderus.pl/?page_id=3810
Buderus 132T
Płynna regulacja mocy w zakresie 40-100%

Mam do sprzedania w bardzo dobrej cenie..... ale tylko rejon Warszawy..... jestem ich serwisantem i nie będzie mi się chciało potem jeździć przez pół polski.
Info na priva

CzarekT
28-09-2008, 07:52
120l wody, kocioł o mocy 13kW ogrzeje do temp. 45stC w 22,54min a kocioł o mocy 18kW w 16,28min.
Kocioł o mocy 10-13kW i zbiornik 120l to jest jakieś NL=1 czyli 3,5osób. Jeśli zdarzy się, że zabraknie nam cwu to zawsze możemy podnieść temp. wymaganą cwu o 5stK oraz na wyjściu ze zbiornika zamontować automatyczny mieszalnik aby obniżyć temp w wylewce.

Czy w takim rozwiązaniu da się zastosować cyrkulację?

skrol
28-09-2008, 07:58
Da się podłączyć cyrkulację..... ale lepiej zastosować baterie z termostatem.
W kuchni potrzebna jest cieplejsza woda niż pod prysznicem

Grześo
28-09-2008, 12:06
Jesli wystarczy ograniczyc moc kotla to super!

Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa czy do instalacji kotla potrzebuje kierownika budowy ?
moj instalator mowi ze musze miec kierownika i ze on mi go zalatwi za jedyne 300zł. Moj kolega instalowal piec i mowi ze nie musze !?

Oraz ile kosztuje decyzja Wydzialu Architektury, Budownictwa i Inwestycji na budowe wewnetrznejj istalacji gazowej wraz z kotlem grzewczym (to potrzebuje do czesciowego zwrotu kosztow za modernizacje ogrzewania)

piogron
28-09-2008, 13:53
A ja mam pytanie czy ktoś eksploatuje piec dwufunkcyjny z małym zasobnikiem ładowanym warstwowo (zasobnik rzędu 42 l).
Interesują mnie opinie użytkowników czy jeżeli zostanie zużyta woda z zasobnika np przy napełnieniu wanny czy taki piec nadąży z podgrzaniem wody żeby leciała ciepła z kranu.

skrol
28-09-2008, 15:29
Jesli wystarczy ograniczyc moc kotla to super!

Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa czy do instalacji kotla potrzebuje kierownika budowy ?
moj instalator mowi ze musze miec kierownika i ze on mi go zalatwi za jedyne 300zł. Moj kolega instalowal piec i mowi ze nie musze !?

Oraz ile kosztuje decyzja Wydzialu Architektury, Budownictwa i Inwestycji na budowe wewnetrznejj istalacji gazowej wraz z kotlem grzewczym (to potrzebuje do czesciowego zwrotu kosztow za modernizacje ogrzewania)

1... nie musi być kierownika
2... wystarczy zadzwonić do wydziału

skrol
28-09-2008, 15:32
A ja mam pytanie czy ktoś eksploatuje piec dwufunkcyjny z małym zasobnikiem ładowanym warstwowo (zasobnik rzędu 42 l).
Interesują mnie opinie użytkowników czy jeżeli zostanie zużyta woda z zasobnika np przy napełnieniu wanny czy taki piec nadąży z podgrzaniem wody żeby leciała ciepła z kranu.

To są kociołki dwu funkcyjne z dołożonym zasobnikiem na szybki start i wymiennikiem płytowym.... więc są o mocy co najmniej 24 kW.... dadzą radę napełnić wannę.... ale dwóch jednocześnie już nie.
Do jest dobre rozwiązanie.

piogron
28-09-2008, 21:04
No właśnie to są kotły o dość dużej mocy,więc czy jest sens montować taki kocioł do domu, który ma zapotrzebowanie dużo mniejsze tylko po to żeby zaspokoić cwu. Może lepiej po prostu zamontować duży zasobnik i kocioł jednofunkcyjny.

skrol
29-09-2008, 01:32
Jeżeli masz rozległy dom to warto dać zasobnik.... jeżeli kocioł jest blisko łazienki to z małym zasobnikiem.

RAPczyn
29-09-2008, 18:02
Harissa Zakup sobie De Dietricha MC15 ze zbiornikiem BC 150 oraz automatykę pogodową dla dwóch obiegów grzewczych lub PARADIGMA Modula II 4...20 (model 2...10 może być za mały) ze zbiornikiem Aqua 155 automatyką dla 2 obiegów.

cienki66 Tobie polecam PARADIGMA Modula II 4...20 (2...10 j.w.) z AquaPakietem 2xCPC30 Star azzurro (6m^2 pow.netto) ze zbiornikiem Aqua 490 (dla 4-6osób) oraz automatyką dla 2 obiegów.

RAPczyn
30-09-2008, 12:50
Mały i Grześo wydaje mi się, że jednak liczy się moc na tabliczce znamionowej.

Krzysiek@Z Wydaje mi się, że kotły o których wspomniałeś mają za dużą moc na potrzeby twojego domu. Radziłbym kocioł o mocy maksymalnej w okolicach 10-13kW i zbiornik około 150l.

skrol Masz może DTR do tego kotła gdzie było by napisane zużycie maksymalne gazu i moce?

CzarekT Jak najbardziej da się. taniej jest podmieszać wodę przy zbiorniku niż przy wylewce. Tak jak na pisał skrol również warto zastosować baterię termostatyczną.

piogron osobiście jestem zwolennikiem dobierania mocy kotła do potrzeb domu a nie cwu.

RadziejS
30-09-2008, 13:31
Witajcie,

RAPczyn jaki kocioł poleciłbyś mi.

Dom ok 220 mkw, parter z poddaszem użytkowym, ściany beton komórkowy 24 cm + 16 cm styro, na gruncie 13 cm styro, poddasze wełna ok 25 cm. Planuję podłogówkę w całym domu, pomieszczenia dość spore, oprócz łazienki, każde powyżej 22 mkw. W domu 4 osoby dorosłe, w ciągu dnia w pracy. Warszawa prawie.
Myślę, że zasobnik dla komfortu ciepłej wody. W przyszłości kominek dla klimatu i piec typu camino, na drewno, papiery itp. Mam taki na zbyciu więc go wstawię, myślę, że może się czasem przydać żeby "ruszyć" podłogówkę - myślę, że na taki start idzie najwięcej gazu..

Chcę, żeby eksploatacja była ekonomiczna. Proszę o propozycję wraz z ceną jeśli można.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Radek

CzarekT
30-09-2008, 21:34
CzarekT Jak najbardziej da się. taniej jest podmieszać wodę przy zbiorniku niż przy wylewce. Tak jak na pisał skrol również warto zastosować baterię termostatyczną.


Montuję zbiornik 300l z dwoma wężownicami, górna piec gazowy i kominek, dolna na solar. Mam obawy że mogę uzyskać zbyt gorącą wodę w zbiorniku i nie chciał bym się poparzyć. Mój hydraulik powiedział że albo cyrkulacja, albo mieszanie wody i uzyskanie stałej temperatury na wyjściu. Oba razem spowodują wychładzanie wody w zasobniku, ponieważ woda po wyjściu z zasobnika zostanie zmieszana z zimną i taka wróci do zasobnika. Może się myli, jeżeli tak to prosiłbym o jakiś schemat podłączenia równoczesnego cyrkulacji i stałej temperatury.

RAPczyn
01-10-2008, 10:19
Witajcie,

RAPczyn jaki kocioł poleciłbyś mi.
Chcę, żeby eksploatacja była ekonomiczna. Proszę o propozycję wraz z ceną jeśli można.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Radek

Szacuje zapotrzebowanie na moc w okolicach 11-16kW (nie wiem jaka jest kubatura budynku). Poza tym zainstalowałbym rekuperator, ograniczy to znacznie straty energii na wentylację sięgające około 45% całkowitych kosztów oraz potrzebną moc.

Jeżeli OZC wyjdzie poniżej 12kW to Modula II 2...10 ze zbiornikiem Aqua 155, jeżeli OZC wyjdzie powyżej 12kW to np. MCRII 24BS100 lub Mula II 4...20 ze zbiornikiem Aqua 120. Jeśli w przyszłości będzie może kolektor to zdecydowanie zbiornik Aqua 190 - niezależnie od mocy kotła.


CzarekT można połączyć cyrkulację z mieszaczem termostatycznym na zbiorniku. W instrukcji od mieszacza są schematy z cyrkulacją, zbiornik też posiada króciec od cyrkulacji umieszczony między króćcem CW a ZW.
Proponuje się zastanowić na przepływem wody gdy włączona jest pompa cyrkulacyjna i nie jest otwarta żadna wylewka - skąd zawór termostatyczny będzie ciągnął wodę do podmieszania?

----

Update. poprawiłem moce znamionowe niektórych kotłów i dodałem nowe.

Kocioł.............Maksymalna moc cieplna..........ilość m^3 na 1kW

Otwarta komora spalania
VSC194............20,0kW.......................... ......2,58/20,0=0,129
TGU-24............24,0kW.............................. ..2,80/24,0=0,1166667
CITY 1.24 II......24,0kW................................2,79/24,0=0,11625
VK 160/1-3.......16,9kW................................1,90/16,9=0,112426

Kocioł.............Maksymalna moc cieplna..........ilość m^3 na 1kW

Zamknięta komora spalania
CioaIITurbo.......21,0kW.......................... .....2,45/21,0=0,1166666
VU 122-5..........12,0kW...............................1, 40/12,0=0,1166666
TGG-24............24,0kW.............................. ..2,80/24,0=0,1166667
ISOTF25...........24,6kW.......................... .....2,84/24,6=0,1154471
KompaktIITurbo.24,1kW............................. ..2,78/24,1=0,1153526
WHE 2.24 FF.....24,0kW................................2,73/24,0=0,11375

Kocioł.........Znam.obciążenie cieplne maks......ilość m^3 na 1kW

Kondensacyjne
VC 246.............24,5kW............................ ...2,60/24,5=0,1061224
KompaktGreen...25,0kW............................. ..2,65/25,0=0,106
300-W..............24,7kW............................. ..2,61/24,7=0,105668
ISOTWIN F30....23,0kW...............................2,43/23,0=0,1056521
CGB-20.............19,5kW............................. ..2,05/19,5=0,1051282
MC 25...............24,5kW........................... ....2,54/24,5=0,1036736
MC 15...............14,5kW........................... ....1,50/14,5=0,1034483
PULSATOR*.......20,7kW............................ ...2,12/20,7=0,1024154
MODULA II2-10..10,8kW...............................1,10/10,8=0,1018519
MCR/II24S.........24,0kW.............................. .2,40/24,0=0,1
MODULA II4-20..21,4kW...............................2,09/21,4=0,0976635

* - moc szacowana

CzarekT
02-10-2008, 06:51
CzarekT można połączyć cyrkulację z mieszaczem termostatycznym na zbiorniku. W instrukcji od mieszacza są schematy z cyrkulacją, zbiornik też posiada króciec od cyrkulacji umieszczony między króćcem CW a ZW.
Proponuje się zastanowić na przepływem wody gdy włączona jest pompa cyrkulacyjna i nie jest otwarta żadna wylewka - skąd zawór termostatyczny będzie ciągnął wodę do podmieszania?

----




Właśnie takiej sytuacji się obawiam: wieczorem woda nagrzana do max, żadna wylewka nie była otwierana, zawór termostatyczny nie ciągnie zimnej wody do podmieszania, czyli w obiegu jest woda o temperaturze w zbiorniku. Dopiero po odkręceniu wylewki najpierw leci wrzątek, a następnie zaczyna działać mieszacz i leci woda o prawidłowej temperaturze, Czy dobrze myślę?

RAPczyn
02-10-2008, 11:26
CzarekT można połączyć cyrkulację z mieszaczem termostatycznym na zbiorniku. W instrukcji od mieszacza są schematy z cyrkulacją, zbiornik też posiada króciec od cyrkulacji umieszczony między króćcem CW a ZW.
Proponuje się zastanowić na przepływem wody gdy włączona jest pompa cyrkulacyjna i nie jest otwarta żadna wylewka - skąd zawór termostatyczny będzie ciągnął wodę do podmieszania?

Właśnie takiej sytuacji się obawiam: wieczorem woda nagrzana do max, żadna wylewka nie była otwierana, zawór termostatyczny nie ciągnie zimnej wody do podmieszania, czyli w obiegu jest woda o temperaturze w zbiorniku. Dopiero po odkręceniu wylewki najpierw leci wrzątek, a następnie zaczyna działać mieszacz i leci woda o prawidłowej temperaturze, Czy dobrze myślę?

Ja to widzę tak: "grzybek" w mieszaczu będzie maksymalnie otworzony (maks.podmieszania), więc pompa cyrk. będzie zasysać wodą praktycznie z dołu zbiornika. Do tego dochodzi jeszcze to, że zawór mieszający ma taką charakterystykę pracy, że mimo ustawienia na "1" temp. może być wysoka np.: 50stC a nie jak byśmy się spodziewali 35stC (zależnie jaka jest temp. w zbiorniku.

Zamontuj zawór mieszający, cyrkulację z termostatycznym wyłączeniem (może być automatyka lub odpowiednia pompa np. WILO Star-Z 15TT, Grundfos Comfort BXUT) i wszystko będzie dobrze i oszczędnie dla kieszeni w użytkowaniu.

dzebrys
12-10-2008, 11:05
Witam!
Prosimy o poradę.Mamy na uwadzę dwa piece
Beretta Kompakt Green 16S e.s.i.
http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/productdetail.jsp?id_prodotto=128
lub
Vaillant ecoTEC VC plus VC 186/3-5
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html
który z tych dwóch lepszy stosunek jakość/cena, ekonimiczniejszy,wydajniejszy,sprawniejszy...itd.
A jeśli żaden z tych dwóch to co innego?


witam,

czy jest na forum jakis uzytkownik Beretty kompakt green 16? prosze o opinie o piecu. moim zdaniem obecnie na rynku nie ma lepszego pieca dla domu o zapotrzebowaniu <10kW. owszem polecany tutaj PARADIGMA MODULA II jest oszczedniejszy, ale prosze sobie porownac ich ceny! Beretta ~4.5kpln, MODULA II ~11kpln. w gre wchodzi jeszcze ew. deDietrich MCR24 ~5kpln, dalej ecoTEC VC plus ~6kpln.

prosze mnie poprawic jesli jestem w bledzie! moj dom ma zapotrzebowanie 8kW.


pozdrawiam
piotr

Rafal111
13-10-2008, 19:57
Czytam i oglądam i sprawdzam ceny i głupieje. Jeden sam piec, drugi w zestawie, ten jedno, ten dwufunkcyjny ...
Sam juz nie wiem.
Może powiecie jakie macie piece, za ile i czy sie sprawdzają, a może ktos naprawde doradzi, podpowie.
Dom ok 200m2, w tym 112m2 podłogówki, 2 łazienki, solary, piec na gaz, wentylacja mechaniczna
ocieplony 18cm, okna 3 szybowe

pomocy i dzieki

RAPczyn
14-10-2008, 10:34
Przy takich parametrach domu masz pewnie zapotrzebowanie w granicach 8 do 10kW, może nawet niższe.

Tu masz porównanie spalania różnych kotłów

Kocioł.........Znam.obciążenie cieplne maks......ilość m^3 na 1kW

Kondensacyjne
Vitocrossal300....25,0kW.......................... .....2,70/25,0=0,108
VSC196/2-C150.23,5kW...............................2,50/23,5=0.1063830
VC 246.............24,5kW............................ ...2,60/24,5=0,1061224
KompaktGreen...25,0kW............................. ..2,65/25,0=0,106
Vitodens343-F...16,7kW................................1,77/16,7=0,105988
Vitodens300-W..24,7kW...............................2,61/24,7=0,105668
ISOTWIN F30....23,0kW...............................2,43/23,0=0,1056521
CGB-20.............19,5kW............................. ..2,05/19,5=0,1051282
MC 25...............24,5kW........................... ....2,54/24,5=0,1036736
MC 15...............14,5kW........................... ....1,50/14,5=0,1034483
PULSATOR*.......20,7kW............................ ...2,12/20,7=0,1024154
MODULA II2-10..10,8kW...............................1,10/10,8=0,1018519
MCR/II24S.........24,0kW.............................. .2,40/24,0=0,1
MODULA II4-20..21,4kW...............................2,09/21,4=0,0976635

Jeśli interesują Cię kolektory to w Częstochowie u Ojców Bernardynów mają 7m^2 kolektora próżniowo-rurowego CPC, widać pięknie z ulicy Mirowskiej i Srebrnej.

andre59
14-10-2008, 11:02
Proponuję ten kociol:
http://www.immergas.com.pl/menu_2/kk/hc/charakterystyka.htm
ma wszystko czego potrzebujesz.

RAPczyn
14-10-2008, 11:22
Hercules 20.......23,5kW................................2,5 4/23,5=0,1080851

Rafal111
14-10-2008, 12:12
chyba jestem za głupi :)
dzieki za te liste ale co z niej wynika bo nie rozumiem
te wszystkie parametry chyba są podobne