PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

RAPczyn
14-10-2008, 13:55
Zakładając zużycie energii na poziomie 20000kWh/a mamy dla
Hercules 20 0,1080851*20000=2161,702m^3 GZ50
dla
MODULA II4-20 0,0976635*20000=1953,27m^3 GZ50.
Różnica w zużyciu paliwo to około 10%.

Rafal111
14-10-2008, 14:15
o dzieki, teraz rozumiem
a gdzie sie szuka tych parametrów czy jak sie liczy
bo np biore pod uwage piec Immergas Victrix :)
i nie moge znaleźć tego parametru

Rafal111
14-10-2008, 14:24
a może mniejszy kocioł wystarczy na np 21kW
podobno lepiej jak jest mniejszy

RAPczyn
14-10-2008, 14:40
"pliki do pobrania/instrukcje/kocioł - wybieramy interesujący"

http://www.immergas.com.pl/media/victrix.pdf strona 13 użycie gazu, strona 14 znamionowa moc cieplna

Rafal111
14-10-2008, 15:04
czyli wychodzi tak jak Hercules :(
z tego wynika że czym lepsza firma ( bardziej znana) to ma gorszy wspólczynnik?

skrol
15-10-2008, 07:00
To są wyliczenia teoretyczne.... nie ma szans na weryfikację ich w rzeczywistości
Zbyt wiele czynników ma wpływ na zużycie gazu: chociaż by błędnie ustawione sterowanie lub otwarte okno.
Raczej kieruj się łatwością dostępu do serwisu, trwałością, ceną i łatwością obsługi.

EZS
15-10-2008, 21:49
a najpierw zdecyduj się jedno czy dwufunkcyjny :D tu w grę wchodzi ilość miejsca ale nie tylko. Nam zbiornik 50 l w piecu dwufunkcyjnym wystarcza na cały dzień, latem piec włączamy wieczorem. Nie widzę powodu, żeby dogrzewać ciągle więcej wody, ale może masz inne potrzeby. Wtedy raczej dwufunkcyjny z większym zbiornikiem.
Potem raczej patrz na kondensaty, podłogówka jest niskotemperaturowa, powinno się opłacić.
Serwis naogół w dużych firmach typu wiessman, vailant, immergaz jes podobny i dobry. Więc po ustaleniu priorytetów zostaje patrzeć na cenę, mając na uwadze, że kotłownia to nie sam piec, cena wszelakich rurek i złączek jest pokaźna a instalacja pieca dwufunkcyjnego droższa.

Ja mam dom 120 m, 3 osoby i pec Wiessman witopend 222, mam rok i nie narzekam. Ale nie mam porównania z innym...

theodolit
15-10-2008, 21:59
Rapczyn - czy swoja drogą licząc tajemny współczynnik i przeliczając go na koszt gonienia kotła przez rok - czy aby nie popełniasz drobnego błędu ?

zakładasz prace na pełnej mocy etc - skrol ma racje te obliczenia mozna o kant zadka obic ... wazna jest modulacja mocy wzgledem zapotrzebowania ciepła dla budynku, przygotowanie CWU etc...

popieram to co pisze skrol

czesto nie ma sensu sikać pod wiatr szukając serwisu do swojego kotła, gdy bezproblemowo mamy pod nosem inny ...

Dodatowo uważam, ze wiekszosc znanych i widocznych na rynku firm (powiedzmy ze sa to wyrobione marki) ma kociołki, które przy prawidłowym montażu i dobrze wykonanej instalacji będą działały tak, ze nie bedzie wiadomo, że w domu jest kocioł ...

najdrozszy kociołek sie wyłoży jak instalacja będzie zupełnie z innej parafii ...

pozdrawiam
Piotrek

Rafal111
15-10-2008, 22:28
ok cos mi sie juz rozjaśnia ale mam jeszcze kilka pytań
1. czy ważne jest aby zwracać uwage na najniższą moc danego pieca ? - jakos mi to hydraulik tłumaczył, ze to sie opłaca ale nie do końca rozumiem
2. druga sprawa to grzejniki: wg obliczeń mam zapotrzebowanie na moc np xxxx i do tego grzejnik np 40/20 do kondensacyjnego pieca. Ale to są obliczenia graniczne, dla mrozu -20st, i starego budownictwa chyba. Takich dni jest kilka w roku, czy nie warto wtedy kupic tanszego grzejnika o jakies 40% ale tej samej mocy tylko na parametry 75/50. Wtedy wyskoczy z kondensacji piec tylko w te kilka dni, w pozostałe nie będzie chodził na maxa czuli załapie sie na kondensacje a ja wydam na grzejniki 40% mniej czyli jakies 4000zł :)
3. z tymi piecami to najgorsze jest to że nie wiadomo jaki osprzęt do jakiego będzie potrzebny i dlatego nie wiem jaki bardziej sie opłaca: w Immergas podobno jako w jedymym w piecu jest wszystko, do Viessmanna tyrzeba dokupić podobno jakies zestawy podłaczeniowe i wieszak za 2000zł, do Vailanta tez coś żeby solary podpiąć, De Ditrich też coś tam, więc juz nie wiem.
Ja myślałem że piec to jedno, solary drugie a osprzęt jest identyczny, no może innych firm tylko ale te same podzespoy a tu jednak jest inaczej :(

theodolit
15-10-2008, 22:35
ok cos mi sie juz rozjaśnia ale mam jeszcze kilka pytań
1. czy ważne jest aby zwracać uwage na najniższą moc danego pieca ? - jakos mi to hydraulik tłumaczył, ze to sie opłaca ale nie do końca rozumiem

Jak kocioł moze wystartowac z mniejsza mocą to przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło poprostu bedzie ekonomiczniejszy. Obrazowo:
pogoda tak jak teraz z obliczeniowych 9kW dla -20oC na dogrzanie potrzeba moc np 1,5kW - jak kocioł moze wystartowac z taka moca pojdzie mniej gazu niz np jakby kocioł minimum musiał startowac z 5kW ... ot tak to mniej wiecej wyglada



2. druga sprawa to grzejniki: wg obliczeń mam zapotrzebowanie na moc np xxxx i do tego grzejnik np 40/20 do kondensacyjnego pieca. Ale to są obliczenia graniczne, dla mrozu -20st, i starego budownictwa chyba. Takich dni jest kilka w roku, czy nie warto wtedy kupic tanszego grzejnika o jakies 40% ale tej samej mocy tylko na parametry 75/50. Wtedy wyskoczy z kondensacji piec tylko w te kilka dni, w pozostałe nie będzie chodził na maxa czuli załapie sie na kondensacje a ja wydam na grzejniki 40% mniej czyli jakies 4000zł :)

Sporo ludzi tak kombinuje. Z jednej strony jest to logiczne - bo pomijajac koszt grzejnikow to jeszcze miejsce na takie pudła trzeba miec. Z kolejnej strony to obnizamy sprawnosc kotła... to naprawde rzecz gustu...



3. z tymi piecami to najgorsze jest to że nie wiadomo jaki osprzęt do jakiego będzie potrzebny i dlatego nie wiem jaki bardziej sie opłaca: w Immergas podobno jako w jedymym w piecu jest wszystko, do Viessmanna tyrzeba dokupić podobno jakies zestawy podłaczeniowe i wieszak za 2000zł, do Vailanta tez coś żeby solary podpiąć, De Ditrich też coś tam, więc juz nie wiem.
Ja myślałem że piec to jedno, solary drugie a osprzęt jest identyczny, no może innych firm tylko ale te same podzespoy a tu jednak jest inaczej :(

No tak to juz niestety jest - jedni sprzedaja komplety inni rozbijaja na podzespoły - najlepiej by było prosic o oferty np na podstawie jakiegos schemaciku instalacji - tzn ile i jakie obiegi grzewcze + założenia sterowania dla prostszego porównania ofert

pozdrawiam
Piotrek

Rafal111
15-10-2008, 22:48
a da sie np powiedziec do jakiej firmy pieca trzeba dokupić najwięcej dupereli a do jakiej firmy najmniej?

RAPczyn
16-10-2008, 09:51
To są wyliczenia teoretyczne.... nie ma szans na weryfikację ich w rzeczywistości
Zbyt wiele czynników ma wpływ na zużycie gazu: chociaż by błędnie ustawione sterowanie lub otwarte okno.
Raczej kieruj się łatwością dostępu do serwisu, trwałością, ceną i łatwością obsługi.

Może i teoretyczne ale z danych oficjalnie podawanych przez firmy. Po to są przeglądy co roczne aby sprawdzać i ewentualnie korygować ustawienia. Przy układach spalinowo-powietrznych LAS (niezależnych od powietrza w pomieszczeniu) jakie znaczenie ma otwarte okno?


Rapczyn - czy swoja drogą licząc tajemny współczynnik i przeliczając go na koszt gonienia kotła przez rok - czy aby nie popełniasz drobnego błędu ?

zakładasz prace na pełnej mocy etc - skrol ma racje te obliczenia mozna o kant zadka obic ... wazna jest modulacja mocy wzgledem zapotrzebowania ciepła dla budynku, przygotowanie CWU etc...

popieram to co pisze skrol

pozdrawiam
Piotrek

Żaden tam tajemniczy współczynnik , czyste dzielenie :wink: Czy popełniam drobny błąd? Oczywiście, że tak. Wynika to z pewnych założeń, z dostępnych danych, ale te obliczenia dają jakiś pogląd.
Patrząc po dostępnych danych spalania kotła Immergas Hercules 20 to można dojść do wniosku, że im niżej moduluje kocioł (zakładamy, że temperatura zasilania i powrotu są stałe) tym więcej zużywa gazu w przeliczeniu na kW (na wykresie wyszłoby, że rośnie falując). Czy tak jest w każdym kotle? Brak mi danych.

Jestem zwolennikiem dobierania mocy kotła do zapotrzebowania budynku, cwu można zabezpieczyć zbiornikiem lub/i automatycznym mieszalnikiem.

Rafal111
1. Tak, ważne. im mniejsza minimalna moc tym mniejsze taktowanie kotła w sezonie. Dopisze jeszcze, że warto zwracać uwagę na to z jaką mocą uruchamia się kocioł, niektóre z maksymalną, inne z 50% a inne z minimalną - to tej są oszczędności. Jeżeli kocioł taktuje częściej niż 5000 raz to warto instalować zbiorniki buforowe.

theodolit
16-10-2008, 10:12
Żaden tam tajemniczy współczynnik , czyste dzielenie :wink: Czy popełniam drobny błąd? Oczywiście, że tak. Wynika to z pewnych założeń, z dostępnych danych, ale te obliczenia dają jakiś pogląd.
Patrząc po dostępnych danych spalania kotła Immergas Hercules 20 to można dojść do wniosku, że im niżej moduluje kocioł (zakładamy, że temperatura zasilania i powrotu są stałe) tym więcej zużywa gazu w przeliczeniu na kW (na wykresie wyszłoby, że rośnie falując). Czy tak jest w każdym kotle? Brak mi danych.

Jestem zwolennikiem dobierania mocy kotła do zapotrzebowania budynku, cwu można zabezpieczyć zbiornikiem lub/i automatycznym mieszalnikiem.


No co za współczynnik liczyłeś to ja wiem - tylko ze tak licząc mozne wyjsc, ze najekonomiczniejszy bedzie kocioł np 1,2MW ... kazda taka analiza (ktora i tak jest niesamowicie slpmplikowana ze wzgledu wlasnie na lokalne uwarunkowania) jest zagraniem wg mnie marketingowym ...

jeszcze bym zrozumiał np obliczenia sredniej wazonej zakładając ile dni w roku z jakim % mocy kocioł bedzie działał i dla kazdego takiego stopnia sprawnosc liczac. ale to juz nie takie a/b ...

Podsumowaniem jest faktycznie dobranie kotła o mocy zblizonej do zapotrzebowania domu na ciepło ... i czym szerzej kocioł moze modulowac tym lepiej

pozdrawiam
Piotrek

EZS
16-10-2008, 13:31
Rok temu miałam ten sam dylemat. Był (może jest) na forum Grzesiek13, to instalator, bardzo sensownie mi poradził, można gdzieś go wydłubać, miał zresztą swój wątek. Przesłał mi propozycję pieca, cenę montażu i choć w końcu u nich nie kupiłam (trochę za daleko), to bardzo mi pomógł.

Krzysztof BB
29-10-2008, 11:29
Witam,
Też mam dylemacik odnośnie kondesata :(
Tym bardziej, że mam już zamontowaną podłogówkę (ok. 100 m2 powierzchni) z własnym sterowaniem pogodowym/siłownikami/ listwą sterującą.
Nie chciałbym więc płacić za dodatkowe sterowania dla pieca.
Na razie będę ogrzewać tylko parter może kiedyś poddasze (~65 m2) ale tam dam duże grzejniki.
Oczywiście szukam coś po cenie i w dobrej jakości.
Póki co mój kandydat nr 1 to De Dietrich MCR 24/II + BS100 ale też zastanawiam siię nad jakimś tańszym zasobnikiem.
Cena poniżej 4700 bez płyty montażowej (ok. 500 PLN).
Ktoś może zaproponuje coś lepszego lub równie dobrego za podobną/niższą cenę?

RAPczyn
29-10-2008, 14:04
Witam,
Też mam dylemacik odnośnie kondesata :(
Tym bardziej, że mam już zamontowaną podłogówkę (ok. 100 m2 powierzchni) z własnym sterowaniem pogodowym/siłownikami/ listwą sterującą.
Nie chciałbym więc płacić za dodatkowe sterowania dla pieca.
Na razie będę ogrzewać tylko parter może kiedyś poddasze (~65 m2) ale tam dam duże grzejniki.
Oczywiście szukam coś po cenie i w dobrej jakości.
Póki co mój kandydat nr 1 to De Dietrich MCR 24/II + BS100 ale też zastanawiam siię nad jakimś tańszym zasobnikiem.
Cena poniżej 4700 bez płyty montażowej (ok. 500 PLN).
Ktoś może zaproponuje coś lepszego lub równie dobrego za podobną/niższą cenę?

Moim zdaniem MCR będzie miał zdecydowanie za dużą moc. Szacuję, że razem z poddaszem to będzie z 10kW.

blisiec78
29-10-2008, 21:06
Witam.
Czytam tematy dotyczące kotłów gazowych od jakiś 2 miesięcy. Nie jestem jednak fachowcem w tej dziedzinie dlatego trudno zdecydować mi, które rozwiązanie dla mojego przypadku byłoby najlepsze.
Mój dom to kostka, ściany porotherm 25 i styropian 12cm. Kotłownia w nieogrzewanej piwnicy, na parterze rozdzielacz i 10 kaloryferów (82m2), na piętrze rozdzielacz i kaloryferów 6 (60m2).
Zastanawiam się nad Saunier Duval Isotwin Condens z uwagi na kompaktową budowę i to, że to praktycznie Vaillant. Drugi mój typ to Vaillant VC246 26 KW z zasobnikiem 150l z racji na sprawdzone rozwiązanie.
Będę robił cyrkulację cwu bo są 2 łazienki sporo od siebie oddalone. Saunier umożliwia taką realizację praktycznie od zaraz.
Instalację zrobiłem w pex-al-pex. Czy w tej technologii można zrobić też samo podejście do pieca wody i ogrzewania?

Z góry dziękuję za pomoc w poruszonych przeze mnie tematach.

Pozdrawiam.

RAPczyn
30-10-2008, 08:50
Mój dom to kostka, ściany porotherm 25 i styropian 12cm. Kotłownia w nieogrzewanej piwnicy, na parterze rozdzielacz i 10 kaloryferów (82m2), na piętrze rozdzielacz i kaloryferów 6 (60m2).
Zastanawiam się nad Saunier Duval Isotwin Condens z uwagi na kompaktową budowę i to, że to praktycznie Vaillant. Drugi mój typ to Vaillant VC246 26 KW z zasobnikiem 150l z racji na sprawdzone rozwiązanie.

Z góry dziękuję za pomoc w poruszonych przeze mnie tematach.

Pozdrawiam.

J.w. To zdecydowanie za duże kotły dla twojego domu. Maksymalnie 10kW.

blisiec78
30-10-2008, 09:29
dziekuje rapczyn za szybka odpowiedz. bede zatem szukal dalej. o mocy kotla zdecydowalem w oparciu o fakt, ze w moim domu beda jakby dwa mieszkania i komfort cieplej wody jest sprawa wazna.

czy moglby mi Pan poradzic w sprawie samego podejscia do pieca. bedzie tylko kociol gazowy. czy moge dojsc do niego w tej samej technologii w ktorej zrobiona jest cala instalacja wodna i grzewcza czyli pexalpex, czy tez samo podejscie do pieca musi byc w stali/miedzi?

Pozdrawiam

RAPczyn
30-10-2008, 10:16
dziekuje rapczyn za szybka odpowiedz. bede zatem szukal dalej. o mocy kotla zdecydowalem w oparciu o fakt, ze w moim domu beda jakby dwa mieszkania i komfort cieplej wody jest sprawa wazna.

czy moglby mi Pan poradzic w sprawie samego podejscia do pieca. bedzie tylko kociol gazowy. czy moge dojsc do niego w tej samej technologii w ktorej zrobiona jest cala instalacja wodna i grzewcza czyli pexalpex, czy tez samo podejscie do pieca musi byc w stali/miedzi?

Pozdrawiam

Kocioł 10kW ze zbiornikiem 190l ma NL=2,4 (około 8-9 osób).
Zrób 1m od kotła w miedzi.

Szarbia
30-10-2008, 14:07
Czy za Wiessman z zamknieta komora spalania ale nie kondensacyjny z zasobnikiem 120 l - 5000zl to dobra cena?

Krzysztof BB
31-10-2008, 12:03
Moim zdaniem MCR będzie miał zdecydowanie za dużą moc. Szacuję, że razem z poddaszem to będzie z 10kW.

Hmm to prawda, ale czy jest jakiś słabszy w podobnej cenie?

RAPczyn
31-10-2008, 17:52
Moim zdaniem MCR będzie miał zdecydowanie za dużą moc. Szacuję, że razem z poddaszem to będzie z 10kW.

Hmm to prawda, ale czy jest jakiś słabszy w podobnej cenie?

W podobnej cenie może nie bardzo, ale różnica kosztów się zwróci. Jutro albo po weekendzie coś wrzucę dla porównania.

Krzysztof BB
03-11-2008, 10:14
Czy za Wiessman z zamknieta komora spalania ale nie kondensacyjny z zasobnikiem 120 l - 5000zl to dobra cena?

Chyba nie za dobra, skoro taniej można mieć kondensacyjny...

vanka99
06-11-2008, 22:13
Witam

Prosze o podpowiedz jaki wybrać piec gazowy ( gaz ziemny) i jaka wielkość zasobnika ( 4 osoby )
Dom 200mkw z garażem ( porotherm 25cm plus ocieplenie )
Grzanie grzejnikami plus podłogówka w łazienkach.
Szukam pieca dwufunkcyjnego ( nie koniecznie kondensacyjny )
z tzw. średniej pułki cenowej - tylko jaki ????
Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

RAPczyn
06-11-2008, 22:35
Witam

Prosze o podpowiedz jaki wybrać piec gazowy ( gaz ziemny) i jaka wielkość zasobnika ( 4 osoby )
Dom 200mkw z garażem ( porotherm 25cm plus ocieplenie )
Grzanie grzejnikami plus podłogówka w łazienkach.
Szukam pieca dwufunkcyjnego ( nie koniecznie kondensacyjny )
z tzw. średniej pułki cenowej - tylko jaki ????
Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Kocioł kondensacyjny o mocy maks 10-12kW i zbiornik c.w.u. o poj. ok. 150l

kubek2002
07-11-2008, 10:55
Witam

Prosze o podpowiedz jaki wybrać piec gazowy ( gaz ziemny) i jaka wielkość zasobnika ( 4 osoby )
Dom 200mkw z garażem ( porotherm 25cm plus ocieplenie )
Grzanie grzejnikami plus podłogówka w łazienkach.
Szukam pieca dwufunkcyjnego ( nie koniecznie kondensacyjny )
z tzw. średniej pułki cenowej - tylko jaki ????
Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Kocioł kondensacyjny o mocy maks 10-12kW i zbiornik c.w.u. o poj. ok. 150l

Witam
Ja z pytaniem do RAPCZYN-A, ja jak pisałem wcześniej mam piec w domu dwufunkcyjny ogrzewa 100m/2 domu, i moc między 7-24 kw ( wydaje mi się że jest przewymiarowany ale na ilość spalanego gazu nie moge narzekać) jednak problem mój polega na częstym włączaniu się owego pieca, co zaobserwowałem ostatnio, w ciągu godziny odpala się dwa razy na 3 min co mnie zaczyna nurtować bo przez 24 godziny potrafi 50 razy się uruchomić i pytanie związku z tym takie czy tak częste uruchamianie pieca nie będzie miało wpływu na jego trwałość oraz czy nie będe musiał wzywać zbyt często serwisanta ( tak mi się wydaje że piec ma taki mały licznik który taktuje uruchamianie i po pewnym czasie po przekroczeniu pewnej ilości zapala się kontrolka serwis)

pablitoo
07-11-2008, 11:06
Witam
Ja z pytaniem do RAPCZYN-A, ja jak pisałem wcześniej mam piec w domu dwufunkcyjny ogrzewa 100m/2 domu, i moc między 7-24 kw ( wydaje mi się że jest przewymiarowany ale na ilość spalanego gazu nie moge narzekać) jednak problem mój polega na częstym włączaniu się owego pieca, co zaobserwowałem ostatnio, w ciągu godziny odpala się dwa razy na 3 min co mnie zaczyna nurtować bo przez 24 godziny potrafi 50 razy się uruchomić i pytanie związku z tym takie czy tak częste uruchamianie pieca nie będzie miało wpływu na jego trwałość oraz czy nie będe musiał wzywać zbyt często serwisanta ( tak mi się wydaje że piec ma taki mały licznik który taktuje uruchamianie i po pewnym czasie po przekroczeniu pewnej ilości zapala się kontrolka serwis)

Że się wtrącę - kocioł przewymiarowany i to dużoooo - dlatego efekt ciągłego taktowania ...
Oczywiście również ma to wpływ na wieksze zużycie i trwałość przede wszystkim palnika i aparatu zapłonowego .
Gdybyś miał kocioł o dolnej granicy taktowania ca 3-4 kW to zużywałbyś jeszcze mnie gazu , nie wspominając o większej trwałości i żywotności kotła ...

kubek2002
07-11-2008, 11:23
Witam
Ja z pytaniem do RAPCZYN-A, ja jak pisałem wcześniej mam piec w domu dwufunkcyjny ogrzewa 100m/2 domu, i moc między 7-24 kw ( wydaje mi się że jest przewymiarowany ale na ilość spalanego gazu nie moge narzekać) jednak problem mój polega na częstym włączaniu się owego pieca, co zaobserwowałem ostatnio, w ciągu godziny odpala się dwa razy na 3 min co mnie zaczyna nurtować bo przez 24 godziny potrafi 50 razy się uruchomić i pytanie związku z tym takie czy tak częste uruchamianie pieca nie będzie miało wpływu na jego trwałość oraz czy nie będe musiał wzywać zbyt często serwisanta ( tak mi się wydaje że piec ma taki mały licznik który taktuje uruchamianie i po pewnym czasie po przekroczeniu pewnej ilości zapala się kontrolka serwis)

Że się wtrącę - kocioł przewymiarowany i to dużoooo - dlatego efekt ciągłego taktowania ...
Oczywiście również ma to wpływ na wieksze zużycie i trwałość przede wszystkim palnika i aparatu zapłonowego .
Gdybyś miał kocioł o dolnej granicy taktowania ca 3-4 kW to zużywałbyś jeszcze mnie gazu , nie wspominając o większej trwałości i żywotności kotła ...

Jestem troche zniesmaczony, bo ja niefachowiec doskonale o tym wiedziałem że kocioł jest przewymiarowany ale instalator niestety nie, chociaż do końca z tym poglądem nie zgodze się ponieważ jest to kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika ciepłej wody więc duża moc chwilowa jest jak najbardziej wskazana( super ciepła woda w mig). Co z tym zużyciem gazu to też nie jestem taki pewien czy bym mniej go spalił piec teraz działa na większej mocy 3 minuty jeżeli by działał na mniejszej to by odpalał na 6 minut suma sumarum zużycie jednakowe
Ech i tak żle ,i tak niedobrze co z tym fantem zrobić aby ustawić ten mój kociołek optymalnie :D

pablitoo
07-11-2008, 11:45
Wszystko zależy czy Twój kocioł startuje z mocą maksymalną - jeżeli tak to częste włączanie palnika i jego wyłączanie jest nieekonomiczne gdyż podczas częstych startów kocioł zużyje dużo więcej gazu jak podczas ciągłej pracy na minimalnej modulacji.
No w przypadku braku zasobnika i pracy kotła dla c.w.u w trybie przepływowym to duża moc jest wskazana aby cieszyć się choćby jako takim komfortem ciepłej wody - jednak czy jest to ekonomiczne ? - gdzie przede wszystkim największe zużycie gazu to grzanie c.o. , co przy minimalnej mocy 7kW to dla 100m2 powierzchni jest bardzo dużo ...
/ Ja ogrzewam ca 200m2 kondensatem o takiej samej mocy jak Ty - i uważam że deko przewymiarowałem mój kocioł - choć również na spalanie gazu nie narzekam / .

pablitoo
07-11-2008, 12:00
jeśli chodzi o CO to rzeczywiście na 100 m2 dobrac 24 kW to duuuuze przewymiarowanie tylko tu pojawia się małe ale....
jeśli będziemy kierowac się w tym przypadku doborem kotła od strony co to wystarczyło by coś o mocy max ok 6 kW tylko jak taką mocą podgrzać cwu (a przypominam że wyraźnie było zaznaczone że to kocioł 2f.)
a co do taktowania (częstego włączania) kocioł powinien miec funkcję blokady taktowania (temperaturową albo czasową)

Dlatego w przypadku kotłów 2f bez zasobnika dobór mocy jest dużym kompromisem - gdyż jednak gro zużycia gazu to grzanie c.o i stąd biorą sie najwieksze straty jak i oszczędności , a niestety trzeba też mysleć o komforcie ciepłej wody która w przypadku przepływowego podgrzewania wymaga dostarczenia dużej ilości energii w krótkim relatywnie czasie ...

Jakie to kotły posiadają funkcję blokady taktowania ?? - pierwszy raz o czymś takim słyszę :o
Skoro kocioł pracując na najniższej modulacji z minimalną mocą podgrzewa wodę do wartosci przekraczającej histerezę regulatora kotła to musi on sie wyłaczyć - bo jak się nie wyłączy to przegrzeje znacznie wodę - a to jest bez sensu i przeczy logice sterowania temperaturowego ...

kubek2002
07-11-2008, 12:17
jeśli chodzi o CO to rzeczywiście na 100 m2 dobrac 24 kW to duuuuze przewymiarowanie tylko tu pojawia się małe ale....
jeśli będziemy kierowac się w tym przypadku doborem kotła od strony co to wystarczyło by coś o mocy max ok 6 kW tylko jak taką mocą podgrzać cwu (a przypominam że wyraźnie było zaznaczone że to kocioł 2f.)
a co do taktowania (częstego włączania) kocioł powinien miec funkcję blokady taktowania (temperaturową albo czasową)[color=red][/color

kubek2002
07-11-2008, 12:19
jeśli chodzi o CO to rzeczywiście na 100 m2 dobrac 24 kW to duuuuze przewymiarowanie tylko tu pojawia się małe ale....
jeśli będziemy kierowac się w tym przypadku doborem kotła od strony co to wystarczyło by coś o mocy max ok 6 kW tylko jak taką mocą podgrzać cwu (a przypominam że wyraźnie było zaznaczone że to kocioł 2f.)
a co do taktowania (częstego włączania) kocioł powinien miec funkcję blokady taktowania (temperaturową albo czasową)[color=red][/color

Czasowej blokady to raczej chyba nie ma bo temperatura spadająca z np 38 stopni do 26,5 załącza kocioł( obojętnie w jakim czasie to nastąpi), może być temperaturowa i np można ustawić temperature załączania przy takich parametrach kotła na np 24 stopnie, ale tego nie wiem. I bądż tu mądry.
W związku z tym jeszcze jedno pytanie, czy wprowadzenie dodadkowych 25 m/2 ogrzewania podłogowego , polepszyło by coś w pracy kotła ( mam taką możliwość zrobienia na piętrze) czy wydajność pieca i zużycie gazu drastycznie wzrośnie :-?

kubek2002
07-11-2008, 12:41
Wszystko zależy czy Twój kocioł startuje z mocą maksymalną - jeżeli tak to częste włączanie palnika i jego wyłączanie jest nieekonomiczne gdyż podczas częstych startów kocioł zużyje dużo więcej gazu jak podczas ciągłej pracy na minimalnej modulacji.
No w przypadku braku zasobnika i pracy kotła dla c.w.u w trybie przepływowym to duża moc jest wskazana aby cieszyć się choćby jako takim komfortem ciepłej wody - jednak czy jest to ekonomiczne ? - gdzie przede wszystkim największe zużycie gazu to grzanie c.o. , co przy minimalnej mocy 7kW to dla 100m2 powierzchni jest bardzo dużo ...
/ Ja ogrzewam ca 200m2 kondensatem o takiej samej mocy jak Ty - i uważam że deko przewymiarowałem mój kocioł - choć również na spalanie gazu nie narzekam / .

Kocioł startuje do ogrzania c.o z mocą 10-11 kw

christo
08-11-2008, 00:38
witam - koncze stawiac mury i juz musze myslec o tym jaki kociol wybrac.
dostalem wycene od mojego fachowca i cena mnie zjadla - sam piec wraz z pierdolami wyszedl 15 kpln
Dom ma ok 170 m2 do tego garaz na 2 stanowiska
myslalem o kondensacie - najpierw o immergasie VICTRIX SUPERIOR 24 kW
potem dostalem oferte na viessmanna VITODENS 200 (4,8-19 kw) + 150 l zbiornik cwu, a na koncu zachecono do ACV prestige excellence 24 kw z zasobnikiem 54 l.
i mam cholera zgryz - bo nie mam zielonego pojecia na co patrzec - czy wszystkie maja to samo ? a moze jeden bedzie tanszy ale potem okaze sie ze trzeba cos tam dokupic i bedzie kaszanka albo co ?
na co zwrocic uwage - bo odpadlem przy probie zmierzenia sie z audytorem ozc ?
pozdrawiam bardziej uczonych w pismie
christo

skrol
08-11-2008, 07:40
Immergas jest wykonany w większości z kwasówki i ma 5 lat gwarancji
Viessman psuje się po trzech.....

Wybierając kocioł nie sugeruj się przede wszystkim ceną.... to tak jak z samochodem, im droższy tym dłużej jeździ i jest bezawaryjny.
Ale jeszcze weź pod uwagę dostępność serwisu...... w warszawie znaleźć serwisanta viessmana to sztuka...

pablitoo
08-11-2008, 08:08
Immergas jest wykonany w większości z kwasówki i ma 5 lat gwarancji
Viessman psuje się po trzech.....

Wybierając kocioł nie sugeruj się przede wszystkim ceną.... to tak jak z samochodem, im droższy tym dłużej jeździ i jest bezawaryjny.
Ale jeszcze weź pod uwagę dostępność serwisu...... w warszawie znaleźć serwisanta viessmana to sztuka...

Dokładnie - sąsiad ma kondensata Immergasa / Victric bodajże / i po 3 latach padł mu palnik i aparat zapłonowy - oczywiście żadnej 5-letniej gwarancji nie miał i musiał płacić sowicie ...
Po drugie - dostęp serwisu - do serwisu Immergasa to trzeba w naszej okolicy dzwonić tydzień wcześniej , przyjazd technika z dnia na dzień graniczy z cudem porównywalnym z tym z Kany Galilejskiej .
Ostatnio - w tamtym tygodniu - temu samemu sąsiadowi rozszczelnił się komin spalinowy i kondensat zalewa mu kocioł / komin w systemie rura w rurze - montowany oczywiście fabryczny przez instalatora Immergasa / od tygodnia kolega nie może się doczekać na przyjazd serwisu - a noce i poranki zimne i trzeba grzać , i ciepła woda też potrzebna ...

Konkludując - nie zawsze taki Immergas znakomity / i jego serwis / jak go tu co niektórzy zachwalają ...

PS.
Oczywiście ja posiadam kondensat Viessmanna - nie mam z nim żadnych problemów / a serwis jest bezproblemowo dostępny najpóźniej w ciągu 2 dni - awaryjnie z dnia na dzień / .

No i jeszcze jedno - pozostaje mi czekać tych 3 lat eksploatacji mojego kotła - wówczas się zepsuje - bo przecie Viessmann'y po 3 latach się psują ... - ekhhh - no comments .

RAPczyn
08-11-2008, 09:32
witam - koncze stawiac mury i juz musze myslec o tym jaki kociol wybrac.
dostalem wycene od mojego fachowca i cena mnie zjadla - sam piec wraz z pierdolami wyszedl 15 kpln
Dom ma ok 170 m2 do tego garaz na 2 stanowiska
myslalem o kondensacie - najpierw o immergasie VICTRIX SUPERIOR 24 kW
potem dostalem oferte na viessmanna VITODENS 200 (4,8-19 kw) + 150 l zbiornik cwu, a na koncu zachecono do ACV prestige excellence 24 kw z zasobnikiem 54 l.
i mam cholera zgryz - bo nie mam zielonego pojecia na co patrzec - czy wszystkie maja to samo ? a moze jeden bedzie tanszy ale potem okaze sie ze trzeba cos tam dokupic i bedzie kaszanka albo co ?
na co zwrocic uwage - bo odpadlem przy probie zmierzenia sie z audytorem ozc ?
pozdrawiam bardziej uczonych w pismie
christo

Po pierwsze nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy, spokojnie poradzi sobie kocioł rzędu 10- 12kW. Za około 4300Euro netto można kupić taki kocioł ze zbiornikiem 190l do którego można w przyszłości podłączyć kolektor próżniowo rurowy dla 4 os., z automatyką pogodową dla jednego ob. grzewczego. Dokupić trzeba naczynie wzbiorczo przeponowe oraz komin.

christo
08-11-2008, 16:07
RAPczyn napisał:

Po pierwsze nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy, spokojnie poradzi sobie kocioł rzędu 10- 12kW. Za około 4300Euro netto można kupić taki kocioł ze zbiornikiem 190l do którego można w przyszłości podłączyć kolektor próżniowo rurowy dla 4 os., z automatyką pogodową dla jednego ob. grzewczego. Dokupić trzeba naczynie wzbiorczo przeponowe oraz komin.

ale przeciez 4300 EUR jak napisales to prawie 16 kpln - czyli kupuje kocioł o mniejszej mocy ale jeszcze drozszy ???
Jesli to jest kociol za 4300 pln to napewno warty przemyslenia - jesli moge spytac jaki to kocioł ?

olika
08-11-2008, 21:03
Hej
szukam realnych kosztow kotlowni,ile zaplaciliscie w sumie za wszystko co jest w kotlowni z piecem kondensacyjnym gazowym?
Ja mam dobrany piec viessmana vitodens 200 26 kW z zasobnikiem 120 l i pogodowka,, do tego system odprowadzania spalin i tysiace nie znanych mi sprzegiel mieszaczy itd, w sumie kotlownia ma kosztowac 20500 zl.
Ogrzewania podlogowka i kilka grzejnikow.
Czy to na prawde przy cenie za piec 8600 tyle wynosi?? :o :o :o

Oczywiscie podlogowka i kaloryfery to dodatkowy koszt 20 000 zl!

RAPczyn
10-11-2008, 12:12
Hej
szukam realnych kosztow kotlowni,ile zaplaciliscie w sumie za wszystko co jest w kotlowni z piecem kondensacyjnym gazowym?


Dom około 490m^2, kubaturze około 1335m^2 Projektowe obciążenie cieplne budynku około 19,8kW - jakaś modyfikacja "dom w orchideach 2".
System grzewczy - ogrzewanie ścienne oraz podłogowe (ok.230m^2 - 1280m), zbiornik c.w.u. 190l, kocioł kondensacyjny od 4,6 do 21,4 kW, kolektor próżniowo rurowy CPC o pow. netto 4m^2. Całość wyszła około 80kPln.

olika
10-11-2008, 12:46
Rapczyn to jakby nie patrzec taniej niz u mnie :lol: przy mojej powierzchni 180 m2 ogrzewanie i ciepla woda 41000 :o u Ciebie 80000 za 1,5 raza taka powierzchnie :-?
Nic musze sie wziasc za to sama jak widze ,bo przeplacac to ja nie lubie :wink:

Wirecki
19-11-2008, 23:00
Dom w budowie, stan surowy
260 m2 – ok. 200 podłogówki, bez grzejników.
Pod podłogą 20cm styropianu, ściany pustak max 19cm +15 cm styropianu, wysoki salon
Kocioł będzie na parterze, obok kotłowni mała łazienka, druga łazienka na piętrze, miejsca na kocioł jest sporo.
Do kuchni jest ok. 5 metrów, do łazienki na piętrze ok. 6m
Rekuperator z dołączonym kanałem z ciepłym powietrzem znad kominka, w razie czego będzie można dogrzać.
4 osoby - 2+2

RAPczyn – kilka razy napisałeś, że kotły są przewymiarowane… Jak go prawidłowo dobrać?

Jak dotąd rozmawiałem z jednym instalatorem. Jeśli chodzi o marki to ustawił w pierwszej lidze Viessmana i Buderusa, w drugim szerego Vaillanta i Junkersa, dalej resztę, odradza producentów z południa Europy z racji gorszej wytrzymałości.

kasia_sloneczko
20-11-2008, 00:40
ostatnio znajomy kupil viessmana i tez twierdzil ze najlepszy viessman i buderus. ja z kolei od fachowcow i w hurtowniach slysze ze lepszy immergaz albo deditrich. i badz czlowieku madry...

RAPczyn
20-11-2008, 09:20
Dom w budowie, stan surowy
260 m2 – ok. 200 podłogówki, bez grzejników.
Pod podłogą 20cm styropianu, ściany pustak max 19cm +15 cm styropianu,
RAPczyn – kilka razy napisałeś, że kotły są przewymiarowane… Jak go prawidłowo dobrać?

Żeby dobrze dobrać kocioł trzeba zrobić policzyć obciążenie cieplne budynku. "Na oko" mogę powiedzieć, że będzie wynosić około 43W/m^2 lub 16W/m^3. To zawęża nam kotły do pewnej grupy o danej mocy a wtedy proponuje porównać z danych technicznych wybranych kotłów ile zużywają paliwa na 1kWh.
Spalanie kotłów (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm)
Im mniejsza liczba tym mniej pali.
Następną ważną rzeczą jest to z jaką mocą uruchamia się kocioł a potrafią uruchamiać się z mocą np. maksymalną, 50% lub minimalną - ma to znaczenie dla zużycia paliwa zwłaszcza w okresach gdzie temperatura zew. nie jest niska.

Wirecki
20-11-2008, 09:45
Dom w budowie, stan surowy
260 m2 – ok. 200 podłogówki, bez grzejników.
Pod podłogą 20cm styropianu, ściany pustak max 19cm +15 cm styropianu,
RAPczyn – kilka razy napisałeś, że kotły są przewymiarowane… Jak go prawidłowo dobrać?

Żeby dobrze dobrać kocioł trzeba zrobić policzyć obciążenie cieplne budynku.



"Na oko" mogę powiedzieć, że będzie wynosić około 43W/m^2 lub 16W/m^3. To zawęża nam kotły do pewnej grupy o danej mocy a wtedy proponuje porównać z danych technicznych wybranych kotłów ile zużywają paliwa na 1kWh.
Spalanie kotłów (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm)
Im mniejsza liczba tym mniej pali.
Następną ważną rzeczą jest to z jaką mocą uruchamia się kocioł a potrafią uruchamiać się z mocą np. maksymalną, 50% lub minimalną - ma to znaczenie dla zużycia paliwa zwłaszcza w okresach gdzie temperatura zew. nie jest niska.

1. Jak to zrobić jeśli jest reku i w planach 110 m GWC? Poza tym wychodzi z twoich sugestii ok 16kW. Pierwsza myśl laika - "Mało... . czy wystarczy?"
2. Czyli zdecydowanie taki który uruchamia sie w okolicach 20% maxa?
pozdrawiam

Erol 1
20-11-2008, 11:19
Poradźcie jaki dobrać piec kondensacyjny??
- pow. netto całość 144 mkw
- pow zabudowy 130 mkw
- pow użytkowa całość 120 mkw
- parter 92 mkw
- pietro 30 mkw
- Kubatura brutto 581 m3
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=310&IdKolekcji=

Nowy dom ocieplony 16 cm styropianem, poddasze wełna 15+5cm.
Podłogówka w 2 lazienkach i w kuchni.

Chciałbym się zorientować zamin "fachowcy" mi coś zaproponują,

RAPczyn
20-11-2008, 13:21
1. Jak to zrobić jeśli jest reku i w planach 110 m GWC? Poza tym wychodzi z twoich sugestii ok 16kW. Pierwsza myśl laika - "Mało... . czy wystarczy?"
2. Czyli zdecydowanie taki który uruchamia sie w okolicach 20% maxa?
pozdrawiam
1. Chyba nie załapałem do końca o co chodzi :wink:
Jeżeli wyszło Ci 16kW na dom to ja bym zrobił tak: zobacz co jest w linku, który podałem. Wiesz, że kocioł nie powinien być mniejszy niż 16kW a temp. zasilania c.o. będzie niska (pisałeś o podłogówce w całym domu). Patrzysz na "Kondensacyjny Maksymalna moc cieplna [kW] niskie temp." i widzisz, które kotły ile zużywają gazu. Jeśli nie ma kotła, o którym myślisz to udajesz się na stronę producenta i szukasz w dokumentacji technicznej - jeśli jest dostępna - i porównujesz. Mam nadzieje, że to pozwoli Tobie oraz innym dokonać bardziej świadomego wyboru.
2. Zdecydowanie taki, który uruchamia się z mocą minimalną.

Pamiętać też należy o zakresie modulacji, Aby był możliwie duży - mniejsze zużycie paliwa.


Poradźcie jaki dobrać piec kondensacyjny??
- pow. netto całość 144 mkw
- pow zabudowy 130 mkw
- pow użytkowa całość 120 mkw
- parter 92 mkw
- pietro 30 mkw
- Kubatura brutto 581 m3
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=310&IdKolekcji=

Nowy dom ocieplony 16 cm styropianem, poddasze wełna 15+5cm.
Podłogówka w 2 lazienkach i w kuchni.

Tak jak pisałem wyżej. U Ciebie spodziewałbym się 54W/m^2 lub 21W/m^3 - chyba, że będziesz mieć rekuperator lub reku i gwc. Podstawa to policzenie O.C.B. (OZC).

Wirecki
20-11-2008, 21:21
1. Jak to zrobić jeśli jest reku i w planach 110 m GWC? Poza tym wychodzi z twoich sugestii ok 16kW. Pierwsza myśl laika - "Mało... . czy wystarczy?"
2. Czyli zdecydowanie taki który uruchamia sie w okolicach 20% maxa?
pozdrawiam

1. Chyba nie załapałem do końca o co chodzi :wink:
Jeżeli wyszło Ci 16kW na dom to ja bym zrobił tak: zobacz co jest w linku, który podałem. Wiesz, że kocioł nie powinien być mniejszy niż 16kW a temp. zasilania c.o. będzie niska (pisałeś o podłogówce w całym domu). Patrzysz na "Kondensacyjny Maksymalna moc cieplna [kW] niskie temp." i widzisz, które kotły ile zużywają gazu. Jeśli nie ma kotła, o którym myślisz to udajesz się na stronę producenta i szukasz w dokumentacji technicznej - jeśli jest dostępna - i porównujesz. Mam nadzieje, że to pozwoli Tobie oraz innym dokonać bardziej świadomego wyboru.
2. Zdecydowanie taki, który uruchamia się z mocą minimalną.

Pamiętać też należy o zakresie modulacji, Aby był możliwie duży - mniejsze zużycie paliwa.
Chodzi o to, że nie wiem czy "jakoś" uwzględniać to że jest reku i GWC. Poza tym ważne (chyba?) jest to że jest wysoki 5m salon, więc m2 jest mniej - ok 260, ale m3 robi się już całkiem sporo (ok 1000)
Czy Twoim zdaniem kotły Broetje są warte uwagi?
W twoim zestawieniu (link) wszystkie kotły to min 20% powyżej 16Kw - czy nie będą za duże?

RAPczyn
20-11-2008, 22:33
Chodzi o to, że nie wiem czy "jakoś" uwzględniać to że jest reku i GWC. Poza tym ważne (chyba?) jest to że jest wysoki 5m salon, więc m2 jest mniej - ok 260, ale m3 robi się już całkiem sporo (ok 1000)
Czy Twoim zdaniem kotły Broetje są warte uwagi?
W twoim zestawieniu (link) wszystkie kotły to min 20% powyżej 16Kw - czy nie będą za duże?

Acha, przy wróżeniu z fusów na temat obciążenia cieplnego uwzględniłem już reku z GWC.
Sam widzisz, że lepiej dobierać do kubatury - jest bardziej miarodajna.
Broetje nie podaje niestety na stronie takich danych jakie nas interesują tzn. maksymalnego zużycia gazu, więc ciężko powiedzieć ile będzie palił i gdzie by się lokował w tabelce.
To, że kocioł będzie miał w twoim przypadku np. 19-22kW mocy maksymalnej to jeszcze nie tak źle, ważne jaką będzie miał minimalną. 4-5kW będzie bardzo dobrze ponieważ gdzieś przy 13stC moc minimalna kotła i obciążenie cieplne budynku będą na tym samym poziomie = mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zużycie kotła i gazu.

Wirecki
21-11-2008, 09:59
Chodzi o to, że nie wiem czy "jakoś" uwzględniać to że jest reku i GWC. Poza tym ważne (chyba?) jest to że jest wysoki 5m salon, więc m2 jest mniej - ok 260, ale m3 robi się już całkiem sporo (ok 1000)
Czy Twoim zdaniem kotły Broetje są warte uwagi?
W twoim zestawieniu (link) wszystkie kotły to min 20% powyżej 16Kw - czy nie będą za duże?
Acha, przy wróżeniu z fusów na temat obciążenia cieplnego uwzględniłem już reku z GWC.
Sam widzisz, że lepiej dobierać do kubatury - jest bardziej miarodajna.
Broetje nie podaje niestety na stronie takich danych jakie nas interesują tzn. maksymalnego zużycia gazu, więc ciężko powiedzieć ile będzie palił i gdzie by się lokował w tabelce.
To, że kocioł będzie miał w twoim przypadku np. 19-22kW mocy maksymalnej to jeszcze nie tak źle, ważne jaką będzie miał minimalną. 4-5kW będzie bardzo dobrze ponieważ gdzieś przy 13stC moc minimalna kotła i obciążenie cieplne budynku będą na tym samym poziomie = mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zużycie kotła i gazu.
Bardzo Ci dziękuję za wskazówki. teraz mogę zacząć szukać.... pozdrawiam

nom
21-11-2008, 10:16
ostatnio znajomy kupil viessmana i tez twierdzil ze najlepszy viessman i buderus. ja z kolei od fachowcow i w hurtowniach slysze ze lepszy immergaz albo deditrich. i badz czlowieku madry...

Każda pliszka swój ogonek chwali. :-)

Trzeba porównywać konkretne modele kotłów. Ktoś powie, że mercedes lepszy od skody, ale taki superb jest dużo lepszy niż mercedes A. :-)

Erol 1
21-11-2008, 14:51
Tak jak pisałem wyżej. U Ciebie spodziewałbym się 54W/m^2 lub 21W/m^3 - chyba, że będziesz mieć rekuperator lub reku i gwc. Podstawa to policzenie O.C.B. (OZC).
Czy możesz mi napisać kilka modeli, które byłyby najbardziej odpowiednie? Nie będzie rekuperatora ani gwc.

RAPczyn
23-11-2008, 11:39
Wydaje mi się, że najodpowiedniejszy będzie ten który najmniej pali a jego moc jest wystarczająca do pokrycia obciążenia cieplnego twojego budynku.

581m^3*21W/m^3 = 12201W

"Mocowo" najodpowiedniejszy będzie: MC 15 14.5 1.5 0.1034483
Ekonomicznie najodpowiedniejszy będzie: Modula II 4...20 21.4 2.09 0.0976636

NOTO
23-11-2008, 20:50
Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

Do ogrzewania nie ma co przesadzać. Popieram w pełni powyższą wypowiedź.
Mi przewymiarowany piec (dla potrzeb ciepłej wody) włacza sie zbyt czesto.

tuviste
23-11-2008, 21:04
Mam pytanie, planuje rozpocząć budowę w przyszłym roku, i mam pytanie do Was jako fachowców w tej kwestii, jaki dobrać kocioł kondensacyjny jednof. z zasobnikiem (najlepiej warstwowym) dla parterówki bez poddasza 100m2, w miare dobra izolacja ścian, bez mostków, wentylacja z reku, bez kominka --> brak kominów, przewód pow.-spal. do kotła. System mieszany: grzejniki - sypialnie, podłogówka - reszta.
Myslalem o Vaillant VSC 126/2-C 140 PL 15kW, ale czy to nie za dużo?

dzieki z góry za odp. i prosze o nieodsylanie do "szukaj"... :P

skrol
24-11-2008, 06:28
Mam pytanie, planuje rozpocząć budowę w przyszłym roku, i mam pytanie do Was jako fachowców w tej kwestii, jaki dobrać kocioł kondensacyjny jednof. z zasobnikiem (najlepiej warstwowym) dla parterówki bez poddasza 100m2, w miare dobra izolacja ścian, bez mostków, wentylacja z reku, bez kominka --> brak kominów, przewód pow.-spal. do kotła. System mieszany: grzejniki - sypialnie, podłogówka - reszta.
Myslalem o Vaillant VSC 126/2-C 140 PL 15kW, ale czy to nie za dużo?

dzieki z góry za odp. i prosze o nieodsylanie do "szukaj"... :P

Moc na CO:
100*2,6*30 = 7,8 kW...... ale dla CWU potrzebujesz co najmniej 23 kW. Bo będziesz czekał na zasobnik 1,5 h

RAPczyn
24-11-2008, 09:02
... jaki dobrać kocioł kondensacyjny jednof. z zasobnikiem (najlepiej warstwowym) dla parterówki bez poddasza 100m2, w miare dobra izolacja ścian, bez mostków, wentylacja z reku, bez kominka --> brak kominów, przewód pow.-spal. do kotła. System mieszany: grzejniki - sypialnie, podłogówka - reszta.
Myslalem o Vaillant VSC 126/2-C 140 PL 15kW, ale czy to nie za dużo?

dzieki z góry za odp. i prosze o nieodsylanie do "szukaj"... :P

Moc na CO:
100*2,6*30 = 7,8 kW...... ale dla CWU potrzebujesz co najmniej 23 kW. Bo będziesz czekał na zasobnik 1,5 h

Jaki dobrać? Nie przewymiarowany (zbytnio) oraz taki który będzie ekonomiczny. TU (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm) masz tabelkę gdzie są porównane niektóre kotły według danych producenta.

Moc na c.w.u. można ominąć - poza tym nie wiemy ile osób będzie korzystać z ciepłej wody. Jeśli okaże się, że zabrakło ciepłej wody to wystarczy podnieść temperaturę zadaną o 5stK a na wyjściu c.w.u. ze zbiornika zamontować mieszacz automatyczny.

tuviste
24-11-2008, 19:35
Liczba osób to 4 (docelowo), a wiadomo moc grzewcza kotła nie moze przekroczyc 21kW przy przewodzie powietrzno spalinowym.

Dzieki Wam za odpowiedz

Miran
24-11-2008, 23:00
Witam
Jako że temat o wyborze kotła to ja wtrącę swoje trzy grosze niestety poparte gorzkimi doświadczeniami.
Zakupiłem MCR24 jednofunkcyjny z pełną automatyką do sterowania dwoma obwodami z komunikacją radiową za nie małe pieniądze.
Kocioł wydaje się być nie najgorszy co do automatyki to bezkresna i nieustająca czarna rozpacz.
Jak firma może sprzedawać tak nie dopracowaną automatykę ?? ręce opadają.
Dwa razy już był serwis w tej chwili mam jakąś namiastkę działania automatyki bardzo niedokładną i nie do końca przewidywalną.
Okazało się że o sterowaniu temperaturą CWU mogę zapomnieć bo automatyka tego nie trawi,druga sprawa jak dopłacicie możecie sobie kupić interfejs do podłączenia mieszacza i sterowania obiegiem podłogówki.
Okazuje się że można sterować wtedy tylko obiegiem podłogówki a na obieg grzejnikowy nie mamy wtedy wpływu ani możliwości którym obiegiem sterujemy (taka możliwość jest tylko w instrukcji)
Słowem koszmar firma Dietrich powinna się bardzo wstydzić "gorąco polecam" dla rządnych wrażeń.

Krzysztof BB
25-11-2008, 10:29
Miran a jakieś szczegóły?
Interesuje mnie to bp zamierzam kupić MCR24/II bo tańszego kondensata nie mogę znależć ale do podłogówki mam oddzielną automatykę ze sterowaniem pogodowym.
Potrzebuję więc tylko "dostawcę" ciepłej wody.
Dzwoniłem do przedstawicielstwa i kilku instalatorów z pytaniem jak taki obieg podłączyć to mi odpwiedzieli, że sie nie da albo że trzeba dokupić sterowanie podłogówką he he.
Co ciekawe sama instrukcja podaje, że w przypadku podłączenia do obiegu z własną pompą trzeba zastosować sprzęgło hydrauliczne a autoryzowany instalotor nie ma pojęcia co to takiego
Gratuluję fachowców tej firmie. Najgorsze że trzeba z nimi mieć do czynienia z powodów gwarancyjnych i pozostaje się modlić żeby czegoś nie popsuli jak to bywa w samochodowych serwisach autoryzowanych :(

Miran
25-11-2008, 12:49
Jeśli masz własną automatykę to sam kocioł jest w porządku i naprawdę oszczędny.
Tragiczne jest sterowanie do tego kotła,nie dopracowane i myślę że w cywilizowanych krajach byłoby nie do sprzedania.
Trzeba dokupić interfejs czyli taki układ scalony który ma odpowiadać za komunikację z kotłem,niestety robi to w bardzo ograniczonym zakresie i trochę na zasadzie jak mu się będzie chciało.
Na razie się męczę ale coś mi się zdaje że będę musiał wyrzucić tą całą pogodówkę za 1.5 tyś i kupić zwykłego eurostera ale za nim to zrobię to trochę pomęczę firmę Dietrich jak dla mnie to serwis może u mnie nawet nocować.

RAPczyn
25-11-2008, 13:48
Liczba osób to 4 (docelowo), a wiadomo moc grzewcza kotła nie moze przekroczyc 21kW przy przewodzie powietrzno spalinowym.
Dzieki Wam za odpowiedz

To przy kotle o mocy ~10kW i zbiorniku 155l NL=1,6 (5,6 osoby :wink: )

21kW to maks. przy wyrzucie spalin przez ścianę :wink: nie przy przewodzie powietrzno spalinowym. Równie dobrze przy DN 100/150 układu spalinowo powietrznego, może pracować "wieszak" o mocy 114kW.

Krzysztof BB
25-11-2008, 14:05
Jeśli masz własną automatykę to sam kocioł jest w porządku i naprawdę oszczędny.
Tragiczne jest sterowanie do tego kotła,nie dopracowane i myślę że w cywilizowanych krajach byłoby nie do sprzedania.
Trzeba dokupić interfejs czyli taki układ scalony który ma odpowiadać za komunikację z kotłem,niestety robi to w bardzo ograniczonym zakresie i trochę na zasadzie jak mu się będzie chciało.
Na razie się męczę ale coś mi się zdaje że będę musiał wyrzucić tą całą pogodówkę za 1.5 tyś i kupić zwykłego eurostera ale za nim to zrobię to trochę pomęczę firmę Dietrich jak dla mnie to serwis może u mnie nawet nocować.

No wiesz biorąc pod uwagę cenę to się nie dziwię, że coś jest słabsze.
Sam De Dietrich posiada znacznie droższe modele i widać, że tam jest inne sterowanie. Tu nawet na pompę pożałowali i dali zaledwie 2 stopniową...
Nie wiem na czym polega to niedopracowanie - może masz układ hydrauliczny nie taki jak trzeba?
Jaki interfejs o jaką komunikację chodzi?
Z tego co mnie powiedziano to kocioł działa w oparciu o termostat pokojowy grzeje dotąd dopóki nie osiągnie temperatury w tym pomieszczeniu.
Mnie to potrzebne jak nie powiem co - mam już termostat w każdym pomieszczeniu - mnie interesuje, żeby piec odpalał się wtedy kiedy obieg grzewczy zażąda ciepłej wody czyli najprostsza rzecz dla pieca jak w łazience odkręcam kurek piec zapala płynie ciepła woda - dziwne, że tyle automatyki a taki prosty warunek nie może być prosto spełniony przynajmniej wg specjalistów z polskiego przedstawicielstwa firmy De Dietrich.....
Analizuję instrukcję i widzę że piec ma wbudowane czujniki temperatur zasilania i powrotu oraz by pass - a to powinno wystarczyć do sterowania załączeniem/wyłączeniem pieca i pompy - niestety nijak się dowiedzieć jak.
Ciekawe czy w innych firmach też są tacy "specjaliści".
Tak czy inaczej chyba nie mam lepszej alternatywy cenowej w kwestii kondensata - chcę najprostszy i najtańszy a problemy połączeniowe to cóż może kolega elektronik coś poradzi...a autoryzowany instalator niech podbije papier za co wołają 200-250 PLN i sp.. z mojej kotłowni.

Miran
25-11-2008, 15:05
I właśnie o to chodzi żeby po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł się wyłączał.
Niestety tego nie robi i mimo dwóch wizyt serwisu dalej grzeje jak uważa.
Nie wiem czemu uważasz że za takie pieniądze powinien słabiej działać czy za pogodówkę 1.5 tyś to jest mało??Sam kocioł jest tani niestety automatykę trzeba sobie dokupić.
U mnie teraz kocioł w zasadzie chodzi cały czas wyłancza się na pięć minut dajmy na to co godzinę i respektuje nocne obniżenie od 22-6 ,wtedy nie grzeje.
Pytanie dlaczego w ogóle się włancza skoro ma ustawione 18.5 stopnia a w pomieszczeniu jest już ponad 20 stopni.
Kocioł chodzi na 25%mocy i jeśli temp.na zewnątrz jest poniżej zera to jeszcze jeszcze ale jeśli jest cieplej to mi przegrzewa itak jeszcze przed wizytą serwisu doszedł mi do 24 stopni.
Niestety po wizycie zanosi się na to samo.

Krzysztof BB
25-11-2008, 15:54
No tak 1,5 tys to dodatkowy koszt jeśli ktoś potrzebuje pogodówki przy piecu to sprawdza czy jest w nią wyposażony czy nie.

A z tego co piszesz to wydaje mi się, że to kwestia właściwych nastaw pogodówki.
Do tego piec ma czujniki temperatury zasilania i powrotu trzeba może sprawdzić czy da się tam coś podregulować - jak podaje instrukcja po osiągnięciu zadanej różnicy temperatur zasilania i powrotu powinien się wyłączyć - a może są wyłączone lub zepsute te czujniki?
Co do termostatu to może być tak że tam gdzie mierzysz jest cieplej niż tam gdzie jest czujnik, albo termostat jest wadliwy zwiera/rozwiera przy wyższej temperaturze?
Gdzieś musi być przyczyna no ale zdiagnozowanie należy do serwisu.
Pytanie czy się na tym znają czy udają.....

Miran
25-11-2008, 16:12
Ależ oni nawet nie udają od razu mi powiedzieli że się nie znają a moja full wypas automatyka jest jedyną na ich terenie a jeszcze do tego jest ona nie dopracowana i są z nią same problemy.
Co do ceny to wiedziałem że muszę zapłacić za automatykę i do tego nie mam pretensji zresztą wszystkie najtańsze modele kondensatów są sprzedawane bez automatyki.
No cóż przyczyna zapewne jakaś jest ale trudno żebym ja ją znalazł chociaż chwilami mi się wydają że mam większe szansa od serwisu.

blisiec78
25-11-2008, 20:19
Witam.
Planuję kotłownię z kotłem gazowym 2-funkcyjnym.
Czy w układzie zamkniętym c.o. w jakim będzie pracował (nie będzie póki co drugiego pieca na paliwo stałe, żadnego kominka, wymiennika ciepła itd.) konieczne jest zastosowanie naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa? Kocioł gazowy ma przecież zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia w instalacji. Jeżeli takie naczynie musi być to jakie: czerwone, czy niebieskie? Jak się je dobiera jeżeli chodzi o pojemność?

Z góry dzięki za odpowiedz.

Krzysztof BB
26-11-2008, 11:41
Witam.
Planuję kotłownię z kotłem gazowym 2-funkcyjnym.
Czy w układzie zamkniętym c.o. w jakim będzie pracował (nie będzie póki co drugiego pieca na paliwo stałe, żadnego kominka, wymiennika ciepła itd.) konieczne jest zastosowanie naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa? Kocioł gazowy ma przecież zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia w instalacji. Jeżeli takie naczynie musi być to jakie: czerwone, czy niebieskie? Jak się je dobiera jeżeli chodzi o pojemność?

Z góry dzięki za odpowiedz.

Jeżeli piec posiada wbudowane naczynie przeponowe (nie każdy posiada np z powodu braku miejsca) to po co je dublować?
Niemniej zależy to też od schematu instalacji a tu każdy jest nieco inny...
Nie można więc wykluczyć konieczności zastosowania drugiego naczynia.

MAREK&KASIA
28-11-2008, 19:39
Ależ oni nawet nie udają od razu mi powiedzieli że się nie znają a moja full wypas automatyka jest jedyną na ich terenie a jeszcze do tego jest ona nie dopracowana i są z nią same problemy.
Co do ceny to wiedziałem że muszę zapłacić za automatykę i do tego nie mam pretensji zresztą wszystkie najtańsze modele kondensatów są sprzedawane bez automatyki.
No cóż przyczyna zapewne jakaś jest ale trudno żebym ja ją znalazł chociaż chwilami mi się wydają że mam większe szansa od serwisu.

Witam

Mam to samo - ten kocioł przegrzewa dom szczególnie gdy temp na zewn. jest większa od zera. Mam ustawione komfortowa temp na 21,5 a on daje do 24 w skrajnym przypadku. Nie wyłącza się i mieli na 1/4 mocy. A że dom dobrze ocieplony i temperatura na zewn. nie za niska to efekt łatwo przewidzieć :evil:
Co gorsza zauważyłem że w ogóle nie zwraca uwagi na ustawione krzywe grzewcze - grzeje do temp jaką ustawiam na kotle - jak 40 to 40 jak dałem 50 to jarał do 50. Ręce opadają. Co ciekawe zużycie gazu na względnie niskim poziomie - ok 230 m3 za 1 miesiąc grzania 230 m 70 m podłogówki.
CWU grzeje ok UStawione mam na 50 - jak spadnie do 40 to się przełącza i podgrzewa do 50.
Na razie nie wzywałem serwisu - kombinuję sam z różnymi ustawieniami. A gdzie masz serwis? Słyszałem że w Krakowie jest ok.

Pozdr
M

Miran
28-11-2008, 20:12
Ależ oni nawet nie udają od razu mi powiedzieli że się nie znają a moja full wypas automatyka jest jedyną na ich terenie a jeszcze do tego jest ona nie dopracowana i są z nią same problemy.
Co do ceny to wiedziałem że muszę zapłacić za automatykę i do tego nie mam pretensji zresztą wszystkie najtańsze modele kondensatów są sprzedawane bez automatyki.
No cóż przyczyna zapewne jakaś jest ale trudno żebym ja ją znalazł chociaż chwilami mi się wydają że mam większe szansa od serwisu.

Witam

Mam to samo - ten kocioł przegrzewa dom szczególnie gdy temp na zewn. jest większa od zera. Mam ustawione komfortowa temp na 21,5 a on daje do 24 w skrajnym przypadku. Nie wyłącza się i mieli na 1/4 mocy. A że dom dobrze ocieplony i temperatura na zewn. nie za niska to efekt łatwo przewidzieć :evil:
Co gorsza zauważyłem że w ogóle nie zwraca uwagi na ustawione krzywe grzewcze - grzeje do temp jaką ustawiam na kotle - jak 40 to 40 jak dałem 50 to jarał do 50. Ręce opadają. Co ciekawe zużycie gazu na względnie niskim poziomie - ok 230 m3 za 1 miesiąc grzania 230 m 70 m podłogówki.
CWU grzeje ok UStawione mam na 50 - jak spadnie do 40 to się przełącza i podgrzewa do 50.
Na razie nie wzywałem serwisu - kombinuję sam z różnymi ustawieniami. A gdzie masz serwis? Słyszałem że w Krakowie jest ok.

Pozdr
M
O nareszcie bratnia dusza.
Serwis mam fabryczny w Nowym Sączu i był już dwa razy ale nic nie wymieniali tylko próbowali ustawień na pilocie tak jakbym ja sam już różnych nie próbował.
Nie wiem jakie masz konkretnie sterowanie ja mam zdalne sterowanie easyradio plus płytka z czujnikiem do sterowania dodatkowego obwodu mieszaczowego.
Sęk w tym że on w zasadzie niczym nie steruje a popatrz co powinien robić
http://www.dedietrich.pl/k08/3/f3/4.html
U mnie teraz od 6-22 kocioł w zasadzie chodzi non stop na 25% mocy więc grzejniki nigdy nie mają więcej jak 36 stopni i o ile na dole gdzie jest podłogówka jest w miarę ciepło to góra gdzie są same grzejniki jest nie dogrzana.
Całe to sterowanie wydaje się być kpiną w żywe oczy,o regulacji temp.CWU powiedziano mi że mogę zapomnieć ,sami nie wiedzą którym obiegiem ma to sterować ,ostatnio przyjechali z rewelacją że trzeba przyporządkować obieg B czyli mieszaczowy,efekty opisałem wyżej.
Gdy tymczasem w opisie pisze wyraźnie że sterowanie obiegiem B jest dodatkowo.
Ogólnie nie jest mi wesoło ,przecież to sterowanie sporo kosztowało ale nie odpuszczę i proszę cię o to samo jak odpuścimy to będą sprzedawać te buble dalej.
Ja zgłosiłem że to w dalszym ciągu nie działa mieli się kontaktować z centralą ,zobaczymy co wymyślą teraz????

1950
29-11-2008, 20:49
a ja zacząłbym od całkowitego resetu sterownika (strona 6 pkt 11.3 instrukcji)
a następnie ustawił parametr 8 (wpływ czujnika pokojowego na 5 strona nr 9 instrukcji),
jeżeli nie można ustawić krzywej, trzeba zapoznać się z punktem dotyczącym samoadaptacji (parametr nr 7, ta sama strona)

MAREK&KASIA
30-11-2008, 21:56
a ja zacząłbym od całkowitego resetu sterownika (strona 6 pkt 11.3 instrukcji)
a następnie ustawił parametr 8 (wpływ czujnika pokojowego na 5 strona nr 9 instrukcji),
jeżeli nie można ustawić krzywej, trzeba zapoznać się z punktem dotyczącym samoadaptacji (parametr nr 7, ta sama strona)
Reset już kiedys robiłem ale ok zobaczmy.
Co do samoadaptacji - w każdym z 4 przypadków 1A 0A 1B 0B kocioł i tak trzyma sie temperatury ustawionej na kotle w parametrze P1. A przeciez o tej temperaturze powinna decydować automatyka - od tego przecież jest :roll:
Poza tym jak ustawię 1A to co wtedy z obiegiem B ma 0 czy 1?
PS Aktualny odczyt po tych zmianach (po 10 minutach) - temperatura zadana 21 temp aktualna 23,7 na zewnątrz 7,7. Kociołek oczywiscie pracuje ...
podaje zasilanie na 37 st. Jedyna zmianą jest zmniejszenie zasilania oniegu podłogówki do 28 st. (przy 1A tak sie dzieje - przy 0A na podłogówke podaje też ok 35 st)
M

Krzysztof BB
01-12-2008, 09:49
No to rzeczywiście "fajna" automatyka.
Wynika z tego, że powinniście ustawiać temp. pomieszczenia na 17 st. pewnie wtedy będzie 21 :)

MAREK&KASIA
04-12-2008, 14:47
No to rzeczywiście "fajna" automatyka.
Wynika z tego, że powinniście ustawiać temp. pomieszczenia na 17 st. pewnie wtedy będzie 21 :)

o tak dobrze to nie ma :lol:

Miran
04-12-2008, 17:30
No to rzeczywiście "fajna" automatyka.
Wynika z tego, że powinniście ustawiać temp. pomieszczenia na 17 st. pewnie wtedy będzie 21 :)

Żeby to było takie proste to jeszcze pół biedy.
Sęk w tym że ten kocioł się po prostu nie wyłącza pomimo przekroczenia zadanej temperatury i to w zasadzie nie ważne o ile jest to przekroczenie.
Różnica polega na tym że jeśli nie ma jeszcze zadanej temperatury kocioł grzeje zgodnie z krzywą grzania a po osiągnięciu temperatury z najniższą mocą.
Ogólnie kocioł wykazuje strach przed wyłączeniem jeśli już to góra na 15 minut.
Ja korzystam z tego że realizuje wyłączenie jeśli jest ustawiony na okres z obniżoną temperaturą i w ten sposób wymuszam jego wyłączenie tak to bym zbankrutował.Co do resetów to robiłem już wielokrotnie ,również wpływ czujnika pokojowego był już ustawiany na 3,5 i 10.
O ile przy ustawieniu 3lub 5 gdy temperatura pomieszczenia jest brana pod uwagę w stopniu znacznym może ona być troszkę przekraczana ,to ustawienie na 10 powoduje że czujnik ma działać jak termostat pokojowy i bezwzględnie pilnować temperatury.
Niestety dalej to samo i nic nie pomaga a ja tylko chcę żeby kocioł po ustawieniu 20 stopni tego pilnował,czy to dużo??

MAREK&KASIA
09-12-2008, 10:48
Miran - jak sytuacja obecnie?

Ja zgłosiłem problem mailowo do serwisu i czekam na odpowiedź.
Podałem im równiez link do tego wątku (do wiadomości centrali Dietricha).
Moze założymy osobny wątek żeby nie zaśmiecać tego, choc z drugiej strony może te informacje komuś się przydadzą ?

Pozdr

markusl
10-12-2008, 14:26
http://www.sedbuk.com/index.htm To jest strona z rankingiem urzadzen grzewczych uzywanych w Uk. Wiele firm to te same co w Polsce. Sprawnosc jest rzeczywista dla tego nizsza niz ta podawana w Pl wg.to ktorej to trzeba upuszczac gaz z pieca :) (powyzej 100%) Dla porownania vaillant ecotec plus 824 wedlug sedbuk ma 91,2% a polski vcv pl226 ma juz 109% !! Dodam tylko ze to jest dokladnie ten sam piec nawet fabryczne ustawienia na typ gazu sa te same. Tylko ta cana L870 troche sie rozni.No ale co w polskim dubaju ludzi na piec nie stac:))

Wirecki
11-12-2008, 21:52
RAPczyn - no i ciąg dalszy.
Z obliczeń wyszła moc - 17300 W. Przypuszczam, że to tylko ogrzewanie, bez wody użytkowej. Ile trzeba do tego dodać?

Proszę też o opinie nt. kotła Berreta, tu: Cupra Green, który rzekomo mogę mieć za 6k brutto.





Chodzi o to, że nie wiem czy "jakoś" uwzględniać to że jest reku i GWC. Poza tym ważne (chyba?) jest to że jest wysoki 5m salon, więc m2 jest mniej - ok 260, ale m3 robi się już całkiem sporo (ok 1000)
Czy Twoim zdaniem kotły Broetje są warte uwagi?
W twoim zestawieniu (link) wszystkie kotły to min 20% powyżej 16Kw - czy nie będą za duże?
Acha, przy wróżeniu z fusów na temat obciążenia cieplnego uwzględniłem już reku z GWC.
Sam widzisz, że lepiej dobierać do kubatury - jest bardziej miarodajna.
Broetje nie podaje niestety na stronie takich danych jakie nas interesują tzn. maksymalnego zużycia gazu, więc ciężko powiedzieć ile będzie palił i gdzie by się lokował w tabelce.
To, że kocioł będzie miał w twoim przypadku np. 19-22kW mocy maksymalnej to jeszcze nie tak źle, ważne jaką będzie miał minimalną. 4-5kW będzie bardzo dobrze ponieważ gdzieś przy 13stC moc minimalna kotła i obciążenie cieplne budynku będą na tym samym poziomie = mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zużycie kotła i gazu.
Bardzo Ci dziękuję za wskazówki. teraz mogę zacząć szukać.... pozdrawiam

RAPczyn
11-12-2008, 23:16
RAPczyn - no i ciąg dalszy.
Z obliczeń wyszła moc - 17300 W. Przypuszczam, że to tylko ogrzewanie, bez wody użytkowej. Ile trzeba do tego dodać?

Proszę też o opinie nt. kotła Berreta, tu: Cupra Green, który rzekomo mogę mieć za 6k brutto.

No widzę, że dużo się nie pomyliłem we wróżeniu. Właściwie można dodać 1kW na c.w.u. ale nie trzeba.

Albo źle szukam albo nie widzę na stronie Beretty tego kotła (Cupra Green), natomiast na stronach do porównywania cen jes w cenie 11661,47zł netto.

Przyjmując wynik Kompakt Green: 0.1021195m^3/kWh i zakładając 42000kWh energii potrzebnej na c.o. i c.w.u. to wychodzi 4289m^3 gazu.
Zakładając 5% wzrost cen energii (Niemcy zakładają 12% lub 6%) to po 10 latach suma różnic kosztów między tym kotłem a kotłem, który jest na dole tabelki wyniesie ~5660Pln, różnica między ceną katalogową dziś wynosi około 4476Pln.
To tak z czystych danych, które nie uwzględniają paru rzeczy - w rzeczywistości różnica może być jeszcze większa.

Wirecki
12-12-2008, 16:46
Skąd wziąłeś tą wartość zużycia? Przewertowałem instrukcje i kartę katalogową, ale wprost takich wartości się nie doszukałem. Czy to jest gdzieś napisane, czy należy to policzyć? Jak?

Kocioł Cupra Green jest wycofany z oferty. Pozostały się w hurtowniach. Stąd może faktycznie ta różnica w cenie. W karcie katalogowej którą mam (a z Giello dostałem też intrukcję mailem nie ma info na zużycia.
Pozdr.



RAPczyn - no i ciąg dalszy.
Z obliczeń wyszła moc - 17300 W. Przypuszczam, że to tylko ogrzewanie, bez wody użytkowej. Ile trzeba do tego dodać?

Proszę też o opinie nt. kotła Berreta, tu: Cupra Green, który rzekomo mogę mieć za 6k brutto.

No widzę, że dużo się nie pomyliłem we wróżeniu. Właściwie można dodać 1kW na c.w.u. ale nie trzeba.

Albo źle szukam albo nie widzę na stronie Beretty tego kotła (Cupra Green), natomiast na stronach do porównywania cen jes w cenie 11661,47zł netto.

Przyjmując wynik Kompakt Green: 0.1021195m^3/kWh i zakładając 42000kWh energii potrzebnej na c.o. i c.w.u. to wychodzi 4289m^3 gazu.
Zakładając 5% wzrost cen energii (Niemcy zakładają 12% lub 6%) to po 10 latach suma różnic kosztów między tym kotłem a kotłem, który jest na dole tabelki wyniesie ~5660Pln, różnica między ceną katalogową dziś wynosi około 4476Pln.
To tak z czystych danych, które nie uwzględniają paru rzeczy - w rzeczywistości różnica może być jeszcze większa.

RAPczyn
13-12-2008, 22:45
Dane techniczne ze strony dla Kompakt Green-ów: http://www.beretta.pl/berettapl/web/download?idroot=xproot&nome_file=/berettapl/web/upload/catalog/pol/documents/Kompakt_green_Sesi_10028296_1.pdf

pblochu
17-12-2008, 18:17
Witam wszystkich
Tak czytam i czytam ten wątek i tak się zastanawiam czy by mi ktoś tu udzielił wyczerpującej informacji na temat podstawowy czyli materiału wymiennika ciepła w kotle kondensacyjnym
co je obecnie trwalsze
- blacha kwasoodporna
- stop aluminiowo-krzemowy
oczywiście żeliwo pokryte ceramiką nie wchodzi w grę (ceeena)
Resztę pytań po pierwszej kwalifikacji
pozdrawiam

nom
17-12-2008, 20:41
Dla porownania vaillant ecotec plus 824 wedlug sedbuk ma 91,2% a polski vcv pl226 ma juz 109% !!

109% to jest sprawność marketingowa, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.:-)

1950
17-12-2008, 21:14
http://www.sedbuk.com/index.htm To jest strona z rankingiem urzadzen grzewczych uzywanych w Uk. Wiele firm to te same co w Polsce. Sprawnosc jest rzeczywista dla tego nizsza niz ta podawana w Pl wg.to ktorej to trzeba upuszczac gaz z pieca :) (powyzej 100%) Dla porownania vaillant ecotec plus 824 wedlug sedbuk ma 91,2% a polski vcv pl226 ma juz 109% !! Dodam tylko ze to jest dokladnie ten sam piec nawet fabryczne ustawienia na typ gazu sa te same. Tylko ta cana L870 troche sie rozni.No ale co w polskim dubaju ludzi na piec nie stac:))
ale w UK liczy się sprawność nie od ciepła spalania, ale od ciepła właściwego

emqwadrat
17-12-2008, 21:23
RAPczyn....czy dobrze kombinuję...????:

1. Dom 150mkw + garaż 20 mkw w bryle ale odizolowany od domu i nieogrzewany
2. Parter ok 50 mkw podłogówka i dwa dodatkowe kaloryfery w salonie gdzie nie będzie podłogówki
3. Piętro- dwie łazienki w sumie 15mkw podłogówka, reszta sypialnie 60 mkw- kaloryfery
4. Parter- porotherm25+ 12 styro+cegła elewacyjna lub porotherm25 + 16cm styro (ok 50/50)....zależy gdzie
5. Piętro- porotherm25+styro 25 ( :D ) lub porotherm25+16styro(ok 70/30)
6. Podłoga na gruncie ok 18cm styro
7. Dach- 30 cm wełna
8. Piec będzie na piętrze
9. 4 osoby

Viessmann VITODENS 333-F z zasobnikiem 86l warstwowym, moc przy temp. 50/30 ....i tu właśnie mam dylemat który wybrać:
1. 3,8-13 kW ale mam moc do cwu- 16kW
2. 3,8-19 kW ale moc do cwu trochę większa 17,5kW

Czy przy takim piecu i takim ociepleniu mogę do kaloryferów zastosować temp zasilania taką jak do podłogówki.....???
Czy dużo będzie dodatków- mieszacze i inne elementy o których nie mam pojęcia :oops:

RAPczyn
18-12-2008, 10:17
Witam wszystkich
Tak czytam i czytam ten wątek i tak się zastanawiam czy by mi ktoś tu udzielił wyczerpującej informacji na temat podstawowy czyli materiału wymiennika ciepła w kotle kondensacyjnym
co je obecnie trwalsze
- blacha kwasoodporna
- stop aluminiowo-krzemowy
oczywiście żeliwo pokryte ceramiką nie wchodzi w grę (ceeena)
Resztę pytań po pierwszej kwalifikacji
pozdrawiam

Zdaje się, że przy wymienniku aluminiowo-krzemowym można uzyskać trochę wyższą sprawność kotła. Co do trwałości to wymienniki mają gwarancje 10 letnią niezależnie czy jest z alu-krzem czy ze stali nierdzewnej.

RAPczyn
18-12-2008, 10:52
RAPczyn....czy dobrze kombinuję...????:

1. Dom 150mkw + garaż 20 mkw w bryle ale odizolowany od domu i nieogrzewany
2. Parter ok 50 mkw podłogówka i dwa dodatkowe kaloryfery w salonie gdzie nie będzie podłogówki
3. Piętro- dwie łazienki w sumie 15mkw podłogówka, reszta sypialnie 60 mkw- kaloryfery
4. Parter- porotherm25+ 12 styro+cegła elewacyjna lub porotherm25 + 16cm styro (ok 50/50)....zależy gdzie
5. Piętro- porotherm25+styro 25 ( :D ) lub porotherm25+16styro(ok 70/30)
6. Podłoga na gruncie ok 18cm styro
7. Dach- 30 cm wełna
8. Piec będzie na piętrze
9. 4 osoby

Viessmann VITODENS 333-F z zasobnikiem 86l warstwowym, moc przy temp. 50/30 ....i tu właśnie mam dylemat który wybrać:
1. 3,8-13 kW ale mam moc do cwu- 16kW
2. 3,8-19 kW ale moc do cwu trochę większa 17,5kW

Czy przy takim piecu i takim ociepleniu mogę do kaloryferów zastosować temp zasilania taką jak do podłogówki.....???
Czy dużo będzie dodatków- mieszacze i inne elementy o których nie mam pojęcia :oops:

Dom pewnie potrzebuje raptem 7 może 9kW więc 1. spokojnie wystarczy.

Wydaje mi się, że jak na kocioł kondensacyjny to nie jest zbyt oszczędny. Gdy wejdziemy w dane techniczne VITODENS 333-F (http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/vitodens_333.ProductTeaserDownloadlist.Single.down loadlistitem.61355.FileRef.File.tmp/Vitodens%20333-F%20DT.pdf) na 4 stronie mamy podane dane:
1,77[m^3/h]/16,7[kW]=0,105988[m^3/kWh]
Możesz sobie porównać z innymi kotłami (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm)

Możesz zastosować grzejniki na takie same temperatury jak podłogówka ale będą one 2,5 raza większe niż przy np. 70/55.
Proponował bym co innego. Podłogówka tam gdzie chcecie a zamiast grzejników zrobić ogrzewanie ścienne. Cena może wyjść podobna jak przy dwóch obiegach grzewczych.

emqwadrat
18-12-2008, 10:58
Hmmmmm...wysłałem odpowiedź na prv....

Pozdrawiam

jaskul
18-12-2008, 12:04
mam kocioł atmosferyczny Vaillant Thermoblock wg serwisanta jest to "model na europe zachodnią" ma między innymi "palnik chłodzony wodą" opróczy wymmiennika ciepłą który jest nad palnikiem są też rurki z wodą w samym palniku pod płomieniem
co daje coś takiego?? po co to lepsza sprawność

1950
18-12-2008, 18:22
przede wszystkim mniej NOx
a i sprawność lepsza,

Gosc_gość
18-12-2008, 20:12
Witam
Czytuję ten wątek od jakiegoś czasu i też stoję przed wyborem kotła do domku.
Jaki kocioł wybrać i jakiej mocy mi potrzeba (lubię ciepło :P ) ??
Viessmann - 333-F, Junkers Cerasmart Modulo, Immergas Hercules Condensing czy jakiś inny ??
Ze względu na usytuowanie kotłowni i przejścia z garażu do domu przez kotłownię są dopuszczalne takie rozwiązania:
- kocioł kondensacyjny typu lodówka
- kocioł kondensacyjny wiszący i bezpośrednio pod nim zasobnik

Link do projektu domu, który buduję odbicie lustrzane:
http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_pod_krzewuszk%C4%85_(G2)/m4742e37876a1f
- nie biorę pod uwagę montażu solarów,
- parter cały w podłogówce + łazienka na poddaszu, w garażu 1 grzejnik na 10 st., w spiżarni pod schodami oraz w pomieszczeniu za garażem bez ogrzewania, na poddaszu grzejniki,
- ocieplenie ściany styro 16cm, na gruncie 10cm (dość ciepły region - Wlkp.) , poddasze wełna 25cm,
- wentylacja mechaniczna z recu i GWC :P

Jaki kociołek sugerujecie do mojego domku ??

RAPczyn
18-12-2008, 22:50
Viessmann - 333-F, Junkers Cerasmart Modulo, Immergas Hercules Condensing czy jakiś inny ??
Ze względu na usytuowanie kotłowni i przejścia z garażu do domu przez kotłownię są dopuszczalne takie rozwiązania:
- kocioł kondensacyjny typu lodówka
- kocioł kondensacyjny wiszący i bezpośrednio pod nim zasobnik

Link do projektu domu, który buduję odbicie lustrzane:
http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_pod_krzewuszk%C4%85_(G2)/m4742e37876a1f
- nie biorę pod uwagę montażu solarów,
- parter cały w podłogówce + łazienka na poddaszu, w garażu 1 grzejnik na 10 st., w spiżarni pod schodami oraz w pomieszczeniu za garażem bez ogrzewania, na poddaszu grzejniki,
- ocieplenie ściany styro 16cm, na gruncie 10cm (dość ciepły region - Wlkp.) , poddasze wełna 25cm,
- wentylacja mechaniczna z recu i GWC :P

Jaki kociołek sugerujecie do mojego domku ??

Wydaje mi się, że twój dom będzie miał zapotrzebowanie w granicach 40W/m^2 (15W/m^3) co daje jakieś 15kW.
Z tej trójki to chyba Junkers byłby najlepszy, nie znalazłem danych co do spalania ale jest robiony przez fabrykę Remaha, do której mam zaufanie.

Gosc_gość
19-12-2008, 07:55
Wydaje mi się, że twój dom będzie miał zapotrzebowanie w granicach 40W/m^2 (15W/m^3) co daje jakieś 15kW.
Z tej trójki to chyba Junkers byłby najlepszy, nie znalazłem danych co do spalania ale jest robiony przez fabrykę Remaha, do której mam zaufanie.
Dzięki za radę.
No Junkersik całkiem całkiem, teraz w mieszkaniu mam Eurostara i też nie mogę słowa złego powiedzieć :wink:

Wirecki
21-12-2008, 00:21
jakie są aktualne ceny tych propozycji???


Harissa Zakup sobie De Dietricha MC15 ze zbiornikiem BC 150 oraz automatykę pogodową dla dwóch obiegów grzewczych lub PARADIGMA Modula II 4...20 (model 2...10 może być za mały) ze zbiornikiem Aqua 155 automatyką dla 2 obiegów.

cienki66 Tobie polecam PARADIGMA Modula II 4...20 (2...10 j.w.) z AquaPakietem 2xCPC30 Star azzurro (6m^2 pow.netto) ze zbiornikiem Aqua 490 (dla 4-6osób) oraz automatyką dla 2 obiegów.

Wirecki
21-12-2008, 00:36
Rapczyn:
Jak wypadają Junkersy w twoich rankingach - cerapur smart?
pozdr.

Gosc_gość
21-12-2008, 05:05
RAPczyn a może zamiast tego Junkers Cerasmart Modulo zastosować Paradigma ModuVario ??
albo nawet szarpnąć się na taki zestaw: ModuVarioAqua CPC 45 Star azzurro :P
Jak to wychodzi cenowo ?? i czy w Wlkp. można gdzieś nabyć - i znaleźć instalatora co montuje te kotły ?? i jak z serwisem tego w Wlkp ?

Bikerus
21-12-2008, 10:56
Jeśli dobrze czytam wyniki poszczególnych kotłów na stronie RAPczyna, to DeDietrich MCR24 jest zdecydowanie najlepszy jeśli chodzi o stosunek możliwości/cena.
Można go kupić z zasobnikiem za ok. 5 tys zł (MCR24 BS100), a jeśli chodzi o sprawność na 1 KW to tylko wyprzedza go Modula, która jest 2 razy droższa...

Ceny Modula są tutaj : http://www.duel.com.pl/paradigma/Cennik_PARADIGMA_Aqua.pdf
w EUR ;)

RAPczyn
21-12-2008, 11:57
Rapczyn:
Jak wypadają Junkersy w twoich rankingach - cerapur smart?
pozdr.

Dla mnie bólem jest to, że nie mogę znaleźć info ile palą Junkersy więc do końca nie mam wyrobionego zdania.


jakie są aktualne ceny tych propozycji???


Jakie jest obciążenie cieplne budynku? Ile osób korzysta z ciepłej wody? Ile obiegów grzewczych? Jest tak dużo rozwiązań, że dobre rozwiązanie dla innych może być złym dla Ciebie.


RAPczyn a może zamiast tego Junkers Cerasmart Modulo zastosować Paradigma ModuVario ??
albo nawet szarpnąć się na taki zestaw: ModuVarioAqua CPC 45 Star azzurro :P
Jak to wychodzi cenowo ?? i czy w Wlkp. można gdzieś nabyć - i znaleźć instalatora co montuje te kotły ?? i jak z serwisem tego w Wlkp ?

Niestety kurs EUR/PLN jest trochę wysoki ostatnimi czasy (spekulacja?) i ModuVario wychodzi trochę drożej, patrząc na ceny katalogowe.
Jeśli chodzi o instalatora w Wlkp. to najlepiej skontaktować się z Paradigmą.

Ważną rzeczą jest automatyka kotła. Samo dopracowanie oprogramowania może mieć spore znaczenie dla jego sprawności.

Wirecki
21-12-2008, 12:14
Mam jeszcze kilka wątpliwości…, im więcej wiem tym więcej pytań…

1. Skoro szeroki zakres modulacji jest taki wspaniały, to dlaczego w przypadku niektórych kotłów jest 22-100% (chyba któryś buderus), a inne maja 3x-100% (junkers)? Czy to kwestia jakości , czy też może nie da się zrobić uniwersalnego palnika? Podobnie jak w przypadku zoomów w fotografii – uniwersalne nie oznacza lepsze i bardzo trudno zrobić producentom dobry zoom o szerokim (bardzo szerokim) zakresie…

2. Jeśli zapotrzebowanie (straty ciepła) jest na poziomie 17,3 kW – to lepiej mieć kocioł 4,5-17,9 czy dla bezpieczeństwa (lub jakiegoś innego powodu !) taki o zakresie np. 7,2-24 kW

3. Dlaczego w specyfikacjach kotłów podaje się np. zakres znamionowej mocy cieplnej dla t=50/30 – 8,8 do 35 kW, a dla tego samego kotła znamionowe obciążenie cieplne to 8,3-33 kW (dla t=80/60 jest jeszcze inaczej)?

Z góry dzięki za pomoc.

1950
21-12-2008, 12:52
Mam jeszcze kilka wątpliwości…, im więcej wiem tym więcej pytań…

1. Skoro szeroki zakres modulacji jest taki wspaniały, to dlaczego w przypadku niektórych kotłów jest 22-100% (chyba któryś buderus) 17% Elidens De Dietricha, a inne maja 3x-100% (junkers)? Czy to kwestia jakości , czy też może nie da się zrobić uniwersalnego palnika? Podobnie jak w przypadku zoomów w fotografii – uniwersalne nie oznacza lepsze i bardzo trudno zrobić producentom dobry zoom o szerokim (bardzo szerokim) zakresie…

każdy palnik jest inny i zależy to od producenta czy chce produkować kotły które modulują od tak niskich wartości

2. Jeśli zapotrzebowanie (straty ciepła) jest na poziomie 17,3 kW – to lepiej mieć kocioł 4,5-17,9 czy dla bezpieczeństwa (lub jakiegoś innego powodu !) taki o zakresie np. 7,2-24 kW

jeżeli chodzi o ogrzwanie wystarczy 17,9 kW, ale w przypadku gdy przygotowujesz ciepłą wodę, to zalecany jest większy zakres mocy

3. Dlaczego w specyfikacjach kotłów podaje się np. zakres znamionowej mocy cieplnej dla t=50/30 – 8,8 do 35 kW, a dla tego samego kotła znamionowe obciążenie cieplne to 8,3-33 kW (dla t=80/60 jest jeszcze inaczej)?

przy niższych temperaturach pracy, mniejsze są straty kominowe, dlatego z takiej samej jednostki paliwa, uzyskuje się większe moceł

Z góry dzięki za pomoc.

1950
21-12-2008, 12:54
Jeśli dobrze czytam wyniki poszczególnych kotłów na stronie RAPczyna, to DeDietrich MCR24 jest zdecydowanie najlepszy jeśli chodzi o stosunek możliwości/cena.
Można go kupić z zasobnikiem za ok. 5 tys zł (MCR24 BS100), a jeśli chodzi o sprawność na 1 KW to tylko wyprzedza go Modula, która jest 2 razy droższa...

Ceny Modula są tutaj : http://www.duel.com.pl/paradigma/Cennik_PARADIGMA_Aqua.pdf
w EUR ;)
i tutaj się z Tobą zgodzę,
stosunek jakości do ceny,
oraz stosunek ceny MCR-a do innych kondensatów to w zasadzie już kosmos

Wirecki
21-12-2008, 21:57
Jakie jest obciążenie cieplne budynku? Ile osób korzysta z ciepłej wody? Ile obiegów grzewczych? Jest tak dużo rozwiązań, że dobre rozwiązanie dla innych może być złym dla Ciebie.



obciążenie 17,3 kW, dla domu 260 m2 z czego na 220-230 m podlogowka. bez grzejnikow
dwoje dorosłych plus dwoje dzieci, dwie łazienki
ile obiegów grzewczych.... hm.... dół i góra podłogówka, wg. projektu 1680 m rurek ułożonych na ok 230 metrach - 12 pętli parter, 8 piętro.

Rozmawiałem z kilkoma osobami - propozycje:
1. vaillant vc 186 19kW z zasobnikiem Galmet rondo profil 120l
2. junkers cerapur smart 22kWz zasobnikiem j.w.
3. buderus GB152 24 kW z podgrzewaczem cwu Buderus S120
4. vitodens 200-W 26kW plus vitocell 120 l

Na ile faktycznie istotne są niskie zakresy pracy kotła - rozumiem że mało obciążony jest najbardziej efektywny... Ale czy w praktyce często piec pracuje na niskim % maksymalnej mocy? pytanie - czy minimum to koniecznie 4kW, czy 7-8 też jest ok?

ile kW należy dodać na wodę? - be żadnych ekstrawagancji - z reguły prysznic, żadnych hydromasaży czy dużych wanien, zmywarka...

RAPczyn
22-12-2008, 10:45
obciążenie 17,3 kW, dla domu 260 m2 z czego na 220-230 m podlogowka. bez grzejnikow
dwoje dorosłych plus dwoje dzieci, dwie łazienki
ile obiegów grzewczych.... hm.... dół i góra podłogówka, wg. projektu 1680 m rurek ułożonych na ok 230 metrach - 12 pętli parter, 8 piętro.

Na ile faktycznie istotne są niskie zakresy pracy kotła - rozumiem że mało obciążony jest najbardziej efektywny... Ale czy w praktyce często piec pracuje na niskim % maksymalnej mocy? pytanie - czy minimum to koniecznie 4kW, czy 7-8 też jest ok?

ile kW należy dodać na wodę? - be żadnych ekstrawagancji - z reguły prysznic, żadnych hydromasaży czy dużych wanien, zmywarka...

5. Kompletny Pakiet Modula II 4 - 20kW, Aqua 120, auto.pogodowa dla 1 obiegu grzewczego.

Im większy zakres mocy kotła tym lepiej potrafi dopasować się do zapotrzebowania przy wysokich temperaturach na zewnątrz - mniejsze taktowanie kotła = mniejsze zużycie gazu (zwłaszcza gdy kocioł nie uruchamia się z mocą minimalną) i sprzętu.

Prawdopodobnie przy temperaturze około 10stC twój budynek będzie miał zapotrzebowanie około 4-5kW a przy temp. około 0stC 8-9kW więc kocioł o mocy minimalnej 7-8kW będzie zdecydowanie mniej ekonomiczny przy temp. pow. okolic 0stC

marek1971
22-12-2008, 11:10
Rapczyn zerkni na ostatni post Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?
i powiedz czy moje wyliczenia są dobre

Wirecki
22-12-2008, 15:14
Dla mnie bólem jest to, że nie mogę znaleźć info ile palą Junkersy więc do końca nie mam wyrobionego zdania.



Zobacz http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2519

Czy dobrze liczę 0,1192 dla cerapur smart 22kW ?

pawilon79
22-12-2008, 20:28
mam pytanie. zastanawiam sie nad kupnem pieca gazowego i nie wiem jaki wybrac.
dodam ze zamierzam miec takze kominek z płaszczem wodnym ktory bedzie grzał co, i cwu czy mozna do tego dopasowc jakis piec. pow. 120 m2.same grzejniki
3-os.rodzina.
pomózcie. dziekuje

noss
24-12-2008, 12:55
Witam,
Potrzebuje pomocy przy wyborze pieca gazowego. Domek o powierzchni 153m2, ogrzewanie podłogowe w łazience, kuchni i części korytaża na dole oraze łazience na górze. Potrzebuje rozsądnego kompromisu pomiędzy ceną a jakością.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Noss

kolasia
25-12-2008, 23:57
Witam ja też mam pytanie :D
Jestem po spotkaniu z trzema fachowcami i każdy mówi co innego :o
dom 100 m2 parter
4 osoby
20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)
kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)
3 pokoje + salon
ściany 25 + 12 styropianu
oddzielna kotłownia ok. 6 m2
Jaki piec, jaki kominek, jaki osprzęt?
POMOCY, CO TO ZA FACHOWCY!!! :evil:

1950
26-12-2008, 00:12
Witam ja też mam pytanie :D
Jestem po spotkaniu z trzema fachowcami i każdy mówi co innego :o
dom 100 m2 parter
4 osoby
20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)
kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)
3 pokoje + salon
ściany 25 + 12 styropianu
oddzielna kotłownia ok. 6 m2
Jaki piec, jaki kominek, jaki osprzęt?
POMOCY, CO TO ZA FACHOWCY!!! :evil:

1950
26-12-2008, 00:12
Witam ja też mam pytanie :D
Jestem po spotkaniu z trzema fachowcami i każdy mówi co innego :o
dom 100 m2 parter
4 osoby
20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)
kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)
3 pokoje + salon
ściany 25 + 12 styropianu
oddzielna kotłownia ok. 6 m2
Jaki piec, jaki kominek, jaki osprzęt?
POMOCY, CO TO ZA FACHOWCY!!! :evil:
a skąd wiesz czy każdy z nich nie ma racji,
zawsze istnieje co najmniej kilka rozwiązań instalacji

skrol
26-12-2008, 08:55
to jest pytanie w stylu .... jaką żonę?.... i czy to mi się opłaci?
Sorki..... ale czasem jak czytam to mi się wyć chce......

Wirecki
26-12-2008, 16:14
obciążenie 17,3 kW, dla domu 260 m2 z czego na 220-230 m podlogowka. bez grzejnikow
dwoje dorosłych plus dwoje dzieci, dwie łazienki
ile obiegów grzewczych.... hm.... dół i góra podłogówka, wg. projektu 1680 m rurek ułożonych na ok 230 metrach - 12 pętli parter, 8 piętro.

Na ile faktycznie istotne są niskie zakresy pracy kotła - rozumiem że mało obciążony jest najbardziej efektywny... Ale czy w praktyce często piec pracuje na niskim % maksymalnej mocy? pytanie - czy minimum to koniecznie 4kW, czy 7-8 też jest ok?

ile kW należy dodać na wodę? - be żadnych ekstrawagancji - z reguły prysznic, żadnych hydromasaży czy dużych wanien, zmywarka...

5. Kompletny Pakiet Modula II 4 - 20kW, Aqua 120, auto.pogodowa dla 1 obiegu grzewczego.

Im większy zakres mocy kotła tym lepiej potrafi dopasować się do zapotrzebowania przy wysokich temperaturach na zewnątrz - mniejsze taktowanie kotła = mniejsze zużycie gazu (zwłaszcza gdy kocioł nie uruchamia się z mocą minimalną) i sprzętu.

Prawdopodobnie przy temperaturze około 10stC twój budynek będzie miał zapotrzebowanie około 4-5kW a przy temp. około 0stC 8-9kW więc kocioł o mocy minimalnej 7-8kW będzie zdecydowanie mniej ekonomiczny przy temp. pow. okolic 0stC

Dzień przed wigilią dostałem ofertę na modula II - przynam że cena zwaliła mnie z nóg. Fakt, że euro policzono po 4,2 ma jakieśtam znaczenie, ale ewentualna różnica zużycia gazu zwróciłaby się może po ...nastu latach. Raczej odpada....

kolasia
27-12-2008, 20:39
Przepraszam, nie do końca sprecyzowałam o co mi chodzi.
Będę miała gaz płynny i chce się wspomagac kominkiem z płaszczem, każdego z nich pytałam jaki piec i co zrobic, żeby było ekonomicznie.
Jeden polecił mi piec dwu funkcyjny, a inny ,ze jedno funkcyjny.
Co do firmy jaki kominek i jaki piec nic mi nie doradzili. Jestem laikiem dlatego oczekiwałabym fachowej porady, co byłoby najlepszcze i najbardziej ekonomiczne przy ogrzewaniu gazem płynnym.
Proszę pomóżcie :(

skrol
28-12-2008, 10:22
To może ja się wypowiem.....
Dwu funkcyjny ... wtedy jeżeli jest jedna łazienka blisko kotła i blisko kuchnia.... ale jeżeli są oddalone dalej niż 6 metrów to odradzam.

Jednofunkcyjny z zasobnikiem i cyrkulacją .... zawsze gdy są dwie łazienki.....

Spięty z kominkiem..... no i tu jest mały dylemat.... jezeli kominek będzie podgrzewał tylko CWU to wystarczy dać zasobnik z dwiema wężownicami, kocioł kondensacyjny i po sprawie..... ale jak ma podgrzewać CO to kocioł kondensacyjny .... ale zasobnik kombinowany..... czyli buforowy który jest grzany przez kominek i potem dopiero w grzejniki.

Chodzi oto że kocioł kondensacyjny jest niskotemperaturowy.. ale i instalacja też jest taka.... i wpięcie do tego bez bufora kominka który jest wysokotemperaturowy (70-90 stopni) spowoduje przegrzaniem domu.

Kolejnym kryterium które zawsze radzę to jest bliskość serwisu danego kotła.....
Ja rozumiem że np Junkersy są fajne i tanie..... ale też się psują... a znalezienie serwisanta w niektórych rejonach graniczy z cudem.

1950
28-12-2008, 11:35
Przepraszam, nie do końca sprecyzowałam o co mi chodzi.
Będę miała gaz płynny i chce się wspomagac kominkiem z płaszczem, każdego z nich pytałam jaki piec i co zrobic, żeby było ekonomicznie.
Jeden polecił mi piec dwu funkcyjny, a inny ,ze jedno funkcyjny.
Co do firmy jaki kominek i jaki piec nic mi nie doradzili. Jestem laikiem dlatego oczekiwałabym fachowej porady, co byłoby najlepszcze i najbardziej ekonomiczne przy ogrzewaniu gazem płynnym.
Proszę pomóżcie :(
widzisz i już masz inną opinię poniżej,

kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem grzany z kotła i kominka i tutaj wystarczy zasobnik 150 l.

kominek z płaszczem wodnym albo Makroterm i wtedy nie potrzebujesz wymiennika albo inny, współpracujący z instalacją poprzez wymiennik ciepła, wymiennik najlepiej o mocy gdzieś około 30 kW,

Makroterm jest fajny, bo nie potrzebuje wymiennika i ma sensowną automatykę,
jak każdy kominek z pw ma brudzącą się bardziej szybę od zwykłych wkładów kominkowych,

bufor to niepotrzebne komplikowanie instalacji i znaczące podniesienie jej kosztów,

w domach które się teraz buduje straty są tak małe, że wystarczy Ci nagrzanie budynku jak przyjdziesz z pracy,
a jeżeli budynek się wychłodzi na tyle, żeby się włączył kocioł gazowy, to naprawdę będzie pracował bardzo krótko,

układ sprawdzony i pracuje bez zarzutu,

kocioł, najlepiej kondensat,
bardzo atrakcyjny i jakościowo i cenowo przedstawia sie MCR De Dietricha,

Mały
28-12-2008, 12:20
1950 - w przypadku grzania przede wszystkim kominkiem, a gazówką jako dodatkiem, nie opłaca się ładowac kasy w gazówkę właśnie. Zwłaszcza propanówkę.
To spora inwestycja + coroczne przeglady.
Lepiej zamontować raz płacony nowoczesny, elektryczny kociołek z termostatem ściennym i po kłopocie.
Komina nie trzeba, instalacji gazu też, przeglądów również itp
A skoro włącza się raz na jakiś czas? To po co przepłacać nie? Ile tego "sztrumu" zeżre?
A "w suchym" przy montażu zostanie kilka tys zł.

1950
28-12-2008, 13:21
zgodzę się z Tobą, ale w przypadku gdy z różnych przyczyn nie można palić w kominku to jednak kocioł gazowy jest "bezpieczniejszym" rozwiązaniem,
nie zawsze się chce,
nie zawsze można,
a jednak energia elektryczna, jest jej najdroższym źródłem,
dlatego ja zawsze staram się polecać kocioł gazowy,
z przedstawieniem innych rozwiązań,

na szczęście to nie ja muszę podejmować decyzję, :lol:

RAPczyn
28-12-2008, 14:55
mam pytanie. zastanawiam sie nad kupnem pieca gazowego i nie wiem jaki wybrac.
dodam ze zamierzam miec takze kominek z płaszczem wodnym ktory bedzie grzał co, i cwu czy mozna do tego dopasowc jakis piec. pow. 120 m2.same grzejniki
3-os.rodzina.
pomózcie. dziekuje

Tak jak już pisałem parę razy wyżej: kocioł kondensacyjny o możliwie małej mocy (dostosowany do potrzeb budynku) oraz zbiornik 120l wystarczy dla 3 osobowej rodziny.


Witam,
Potrzebuje pomocy przy wyborze pieca gazowego. Domek o powierzchni 153m2, ogrzewanie podłogowe w łazience, kuchni i części korytaża na dole oraze łazience na górze. Potrzebuje rozsądnego kompromisu pomiędzy ceną a jakością.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Noss

J.w.


Dzień przed wigilią dostałem ofertę na modula II - przynam że cena zwaliła mnie z nóg. Fakt, że euro policzono po 4,2 ma jakieśtam znaczenie, ale ewentualna różnica zużycia gazu zwróciłaby się może po ...nastu latach. Raczej odpada....

Kiedyś już pisałem (liczyłem), że różnica ceny zwraca się średnio po około 4-7 latach.

Niestety kurs EUR/PLN jest jaki jest.

NOTO
29-12-2008, 12:59
a jednak energia elektryczna, jest jej najdroższym źródłem,


Ogromna generalizacja. Jako drugie źródło ciepła prąd jest tani - szczególnie umiejętnie wykorzystywany.

Tomasz Walczuk
29-12-2008, 15:56
Witam

A czy można podłączyć kocioł 2-funkcyjny jako 1-funkcyjny?

Z tego co się orientowałem to kotły 2f są tańsze od 1f

Pozdrawiam Tomek

Kasia_i_Robert
29-12-2008, 21:15
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze kotła. Domek 150m2, poddasze użytkowe, około 20m2 podłogówki. Na razie dwie osoby w rodzinie. Myślę o kotle Viessmann Vitodens 222w 19kW z wbudowanym warstwowym zasobnikiem cwu.

skrol
29-12-2008, 22:30
zasobnik warstwowy daje non stop ciepła wodę..... ale posiada wymiennik płytowy.... więc problem z kamieniem.

Hans Kloss
30-12-2008, 10:27
Nie wiem jak w Vessmann'ie, ja mam Junkersa Cerasmart Modul ze zintegrowanym zasobnikiem warstwowym i potwierdzam, że taki zasobnik to prawdziwe dobro. Mam 3 łazienki, temp ustawioną na zasobniku 42st i jeszcze nigdy nie udało mi sie wychłodzić zasobnika. On po prostu jest w stanie podawać cwu prawie "on line". Ten Junkers ma w zasobniku tzw anodę magnezową (czy jakoś tak), która eliminuje osadzanie sie kamienia w zasobniku (więc go nie będzie też w wymienniku). Warto sprawdzić czy inni producenci też cos takiego mają - albo zadbać o "miękką wodę".

Mały
30-12-2008, 17:12
Witam

A czy można podłączyć kocioł 2-funkcyjny jako 1-funkcyjny?

Z tego co się orientowałem to kotły 2f są tańsze od 1f

Pozdrawiam Tomek
Można - ale to pewna kombinacja: kocioł 2F+ zasobnik elektryczny z grzałką.

pam
30-12-2008, 18:15
Jak można policzyć jaki kocioł kondensacyjny będzie dobry dla domu? Oczywi scie nie w wersji dla Politechniki :)

1950
30-12-2008, 19:00
w sumie, każdy kondensat będzie dobry dla domu,
ale żeby Ci coś powiedzieć, trzeba wiedzieć o czym będziemy mówić,

pam
30-12-2008, 19:55
Właściwie to chodzi o to że mam propozycję na viesmana 24kw w super cenie. Dom jest ok 150pow użytk (200m podłogi z garażem 18mkw). Czy mam się np upierać na mniejszy np 20kW? Jeżeli byłaby ta sama cena na ten i na ten to który wybrać?

Wirecki
30-12-2008, 20:33
A możesz konkretniej, jaki to v-man i jaka cena? i dlaczego "super cena" jest akurat na TEN ?


Właściwie to chodzi o to że mam propozycję na viesmana 24kw w super cenie. Dom jest ok 150pow użytk (200m podłogi z garażem 18mkw). Czy mam się np upierać na mniejszy np 20kW? Jeżeli byłaby ta sama cena na ten i na ten to który wybrać?

pam
30-12-2008, 20:42
A możesz konkretniej, jaki to v-man i jaka cena? i dlaczego "super cena" jest akurat na TEN ?


Właściwie to chodzi o to że mam propozycję na viesmana 24kw w super cenie. Dom jest ok 150pow użytk (200m podłogi z garażem 18mkw). Czy mam się np upierać na mniejszy np 20kW? Jeżeli byłaby ta sama cena na ten i na ten to który wybrać?
Akurat mam możliwość podpiąć się pod zamówienie developera dla 30-tu domków i dlatego zarębisty rabat.

Kasia_i_Robert
30-12-2008, 20:45
Jak dokładnie działa taki warstwowy zasobnik na cwu?

1950
30-12-2008, 20:53
woda w zasobniku jest grzana od góry
i w razie draki i braku ciepłej wody,
kocioł pracuje jak kocioł dwufunkcyjny, grzeje wodę która bezpośrednio płynie do instalacji nie grzejąc zasobnika,
to, tak w skrócie

1950
30-12-2008, 20:59
wiesiek to jest wiesiek,
jak możesz, to weź 20 kW

pam
30-12-2008, 21:09
wiesiek to jest wiesiek,
jak możesz, to weź 20 kW

Ok - dzięki. Zobaczę czy uda się wcisnąć 20kę zamiast 24ki.

kolasia
30-12-2008, 21:37
Wielkie dzięki!
Mam za sobą kolejne dwa spotkania z fachowcami, mają mi przygotowac wycenę na instalację z materiałami. Oni potwierdzili to czego się dowiedziałam od was na forum.
Jeden z nich zaproponował piec Beretta Conica Sinthesi 25S e.s.i.
a do tego Termokominek CTM (ten nie sprecyzował konkretnie ile KW)
Natomiast drugi ma taką propozycję piec vaillanta i kominek Lehmann 12 KW( czy nie za mały na 100 m2 ?)
I co wy na to , czy to dobry sprzęt?
Ile KW musi miec kominek, a ile piec?
Czekam na Wasze opinie :)

nom
30-12-2008, 21:44
wiesiek to jest wiesiek,
jak możesz, to weź 20 kW


A jaką moc minimalną mają te wieśki? Moc maksymalną może ograniczyć elektronicznie na modulacji.

pawilon79
30-12-2008, 21:59
rapczyn dziękuje za odpowiedz.
tylko mam problem taki ze..pytałem sie w sklepie z armatura,
kotlami itp. oni maja swoich instalatorow. powiedziałem kolesiowi
ze chce miec piec gazowy i kominek z płaszczem wodnym. dał mi propozycje
1 vitodens 222
2 jakiegos vallianta
3 hoval- kondensat,
mówi ze wszystkie te kotły mogą współpracować z kominkiem i nie potrzebuje do tego żadnego zasobnika.
natomiast hydraulik mi powiedział ze potrzebuje wymiennik i do tego dodatkowy zbiornik z wężownicami jeżeli chce mieć cwu.
natoniast jezeli bez cwu to nie ma problemu, kominkiem bym grzał tylko co.
ale ja chce grzac kominkiem i gazowym co i cwu jakie rozwiazanie mam wybrac jaki zestaw urządzeń powinien byc

Kasia_i_Robert
30-12-2008, 22:38
Czyli istnieje możliwość wystąpienia niespodzianki pod tytułem "Nagły brak ciepłej pod prysznicem"?

1950
30-12-2008, 22:43
teoretycznie nie powinno,
ale to zależy od sposobu użytkowania

1950
30-12-2008, 22:46
wiesiek to jest wiesiek,
jak możesz, to weź 20 kW


A jaką moc minimalną mają te wieśki? Moc maksymalną może ograniczyć elektronicznie na modulacji.
http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel.html

1950
30-12-2008, 22:47
zależy: od mocy kotła, pojemności zasobnika i temperatur w zasobniku oraz budowy i mocy zasobnika

Zacisze
30-12-2008, 23:06
Jestem na etapie wyboru pieca gazowego, proszę o informacje jaki wybrać.
domek 170 metrów powierzchni, 40 m podłogówki, kubatura 650 m. Która poniższych z pozycji, bedzie najbardziej odpowiednia
1 DE DIETRICH MCRII 24T+BS150
2 VAILLANT ecoTEC VC246+VIH R 120L
3 BUDERUS GB022 +120L
4 VAILLANT-SAUNIER DUVAL THEMA CONDENS + ZAS
instalator polecał Viessmmana Vitodens 200-W + Vitocell 150 L ale on jest najdroższy i go odpuszczam

z góry dziękuje za odpowiedz

tommasti
31-12-2008, 11:04
Witam,
no wlaśnie jakiej firmy polecilibyście kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym warstwowym zasobnikiem.
Co sadzicie o Immergasie:
http://www.immergas.com.pl/menu_2/kk/zeus_victrix_superior_kw/charakterystyka.htm

skrol
31-12-2008, 11:11
Kocioł z zasobnikiem warstwowym przy opróżnieniu zasobnika działa jak jak przepływowy....... więc nie ma szans żeby zabrakło ciepłej wody.
Oczywiście przy założeniu że kocioł został dobrze dobrany.

skrol
31-12-2008, 11:14
Witam,
no wlaśnie jakiej firmy polecilibyście kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym warstwowym zasobnikiem.
Co sadzicie o Immergasie:
http://www.immergas.com.pl/menu_2/kk/zeus_victrix_superior_kw/charakterystyka.htm

Z osobistych doświadczeń polecam.......

RAPczyn
31-12-2008, 12:12
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze kotła. Domek 150m2, poddasze użytkowe, około 20m2 podłogówki. Na razie dwie osoby w rodzinie. Myślę o kotle Viessmann Vitodens 222w 19kW z wbudowanym warstwowym zasobnikiem cwu.

Moim zdaniem nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy. O.C.B. twojego domu będzie pewnie na poziomie 7,5-9kW. Przy V222W 19kW współczynnik NL=1, tyle samo co kotła o mocy 10-13kW ze zbiornikiem 120l, poza tym spalanie kotłów serii 200 i 300 nie jest najmniejsze w porównaniu do konkurencji.

Hans Kloss anoda magnezowa ma za zadanie ochronić zbiornik przed korozją. Kamień kotłowy wytrąca się w temperaturze około 60stC.


Witam,
no wlaśnie jakiej firmy polecilibyście kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym warstwowym zasobnikiem.
Co sadzicie o Immergasie:
http://www.immergas.com.pl/menu_2/kk/zeus_victrix_superior_kw/charakterystyka.htm

Przejrzałem przed momentem TH/DTR tego kotła i wychodzi mu spalanie na c.o. = 0,1083333m^3/kWh; c.w.u. 0,1084615m^3/kWh więc jest raczej mało oszczędnym kondensatem.

RAPczyn
31-12-2008, 13:01
Właściwie to chodzi o to że mam propozycję na viesmana 24kw w super cenie. Dom jest ok 150pow użytk (200m podłogi z garażem 18mkw). Czy mam się np upierać na mniejszy np 20kW? Jeżeli byłaby ta sama cena na ten i na ten to który wybrać?

Nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy. Prawdopodobnie wystarczy Ci kocioł 10-12kW.


ja chce grzac kominkiem i gazowym co i cwu jakie rozwiazanie mam wybrac jaki zestaw urządzeń powinien byc

Wybrać zbiornik buforowy z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, jest to najrozsądniejsze rozwiązanie przy kominku z pw i kotle gazowym. Dom ma zapewne zapotrzebowanie w okolicach 6-7,5kW więc jeśli wybierzesz kocioł o dużej mocy (20kW), rozwiązanie ze zbiornikiem buforowym spowoduje zmniejszenie taktowania kotła a tym samym zmniejszy zużycie energii.


Jestem na etapie wyboru pieca gazowego, proszę o informacje jaki wybrać.
domek 170 metrów powierzchni, 40 m podłogówki, kubatura 650 m. Która poniższych z pozycji, bedzie najbardziej odpowiednia
1 DE DIETRICH MCRII 24T+BS150
2 VAILLANT ecoTEC VC246+VIH R 120L
3 BUDERUS GB022 +120L
4 VAILLANT-SAUNIER DUVAL THEMA CONDENS + ZAS
instalator polecał Viessmmana Vitodens 200-W + Vitocell 150 L ale on jest najdroższy i go odpuszczam

z góry dziękuje za odpowiedz

Z tych pięciu kotłów wybrałbym MCRII choć jest on trochę przewymiarowany.

tommasti
31-12-2008, 13:29
Rapczyn,
a jak wychodzi TH/DTR tego Junkersa: spalanie na c.o. oraz c.w.u.?

Tomek

RAPczyn
31-12-2008, 16:29
Rapczyn,
a jak wychodzi TH/DTR tego Junkersa: spalanie na c.o. oraz c.w.u.?

Tomek

Dla c.w.u. wychodzi 0,1m^3/kWh

kolasia
01-01-2009, 21:09
Wielkie dzięki!
Mam za sobą kolejne dwa spotkania z fachowcami, mają mi przygotowac wycenę na instalację z materiałami. Oni potwierdzili to czego się dowiedziałam od was na forum.
Jeden z nich zaproponował piec Beretta Conica Sinthesi 25S e.s.i.
a do tego Termokominek CTM (ten nie sprecyzował konkretnie ile KW)
Natomiast drugi ma taką propozycję piec vaillanta i kominek Lehmann 12 KW( czy nie za mały na 100 m2 ?)
I co wy na to , czy to dobry sprzęt?
Ile KW musi miec kominek, a ile piec?
Czekam na Wasze opinie :lol:

Mały
02-01-2009, 08:25
wiesiek to jest wiesiek,
jak możesz, to weź 20 kW

Ok - dzięki. Zobaczę czy uda się wcisnąć 20kę zamiast 24ki.
Jeśli to Vitopend100 to jego moc jest modulowana w zakresie 10,5-24 kW.

RAPczyn
02-01-2009, 14:33
( czy nie za mały na 100 m2 ?)
I co wy na to , czy to dobry sprzęt?
Ile KW musi miec kominek, a ile piec?
Czekam na Wasze opinie :lol:

Moc źródła ciepła powinna wynikać z obliczeń obciążenia cieplnego budynku. Nowo wybudowany budynek o takiej powierzchni i kubaturze ~300m^3 będzie pewnie miał zapotrzebowanie w granicach 4-6kW więc moim zdaniem Beretta Conica Sinthesi 25S e.s.i to zdecydowanie przewymiarowany kocioł. Jego minimalna moc na c.o. = 15kW to jest 3 razy więcej niż potrzeba dla Ciebie przy -20stC na zewnątrz.

Podstawa do obliczenie O.C.B.

greg29
02-01-2009, 14:43
Mam alternatywnie dla kominka z plaszczem wodnym-kondensat HOVAL 18 kW juz wisi na scianie w kotlowni, gaz pociagniety...czekam na gazownie i licznik.......Wtedy rusze.......czy ktos z Was "dziala" na HOVALU? :wink:

zielonybonzaj
02-01-2009, 21:04
Budowla sklada sie z dwoch czesci tzn klocek (lata 80) parter + pietro po ok 90 m2 oraz dobudowanej nowej czesci (lata 90 ) parter +-pietro po 100m2.

Razem wiec parter ok 190m2 (wysokosc pomieszczen 2,5-3m)- ogrzewany tylko 1 pokoj 20m2
Pietro 190m2 (wys pomieszczen 2,5-3,3m) grzana calosc z czego ok 115 m2 podlogowka (podawana tep wody ok 40 st C a na powrocie ma ok28C) reszta to grzejniki bezposrednio z pieca woda ok 60-80C sterowane termostatem przez zalaczanie pompy obiegowej.

Piec ma jakies 10 lat schaffer (chyba cos ok 30kW) z "plomykiem" (sam plomyk pobiera ok 1m3 gazu/dobe) + ogrzewa bojler CWU 150l z cyrkulacja ok 10h/dobe

Okna na parterze drewnanie na pietrze plastiki, sciany ocieplone ( nie wiem jak) ok 40 cm grubosci. Wentylacja zwykla zadnej mechanizacji.

Spalanie gazu ponad 30m3 dobe przy -3C w dzien i -8-10 C w nocy.
Temp w srodku ok 20C

Temp ustawiona na bojlerze 50C na piecu 60-80C.

Co robic zeby zmniejszyc spalanie gazu?
Pewnie wymiana pieca ale na jaki?

W tej chwili sterownik na kaloryfery zalacza pompe na jakies 2 minuty co okolo 10-15 minut.

Pozdrawiam

RAPczyn
03-01-2009, 12:20
Co robic zeby zmniejszyc spalanie gazu?
Pewnie wymiana pieca ale na jaki?
Pozdrawiam

Przede wszystkim dobrze byłoby zrobić obliczenia O.C.B., wiadomo jakiej mocy kocioł jest potrzebny. Można oczywiście kupić kocioł kondensacyjny o takiej samej mocy ale lepiej mieć pewność - możliwy mniejszy koszt inwestycyjny oraz mniejsze rachunki za paliwo.

Aby zmniejszyć straty energii (znacznie) można wymienić pompę od cyrkulacji na taką z regulacją czasową i termostatyczną. Ewentualnie przy wymianie kotła jego automatyką może sterować czasowo i termostatycznie obecną pompą cyrkulacyjną.
Zaizolować wszystkie widoczne rury ale nie izolacją grubości 9mm tylko grubszą.
Automatyka pogodowa, która będzie w czasie rzeczywistym reagować na zmienne warunki na zewnątrz i w budynku.
Sprawdzić jakie straty ciepła ma zbiornik c.w.u. i do izolować lub wymienić na lepszy. Możesz też spróbować obniżyć temperaturę c.w.u. w zbiorniku o np. 5stK lub zamontować mieszacz automatyczny na wyjściu ze zbiornika i tam obniżyć temperaturę.

Paczka
03-01-2009, 22:53
Wydaje mi się, że najodpowiedniejszy będzie ten który najmniej pali a jego moc jest wystarczająca do pokrycia obciążenia cieplnego twojego budynku.

581m^3*21W/m^3 = 12201W

"Mocowo" najodpowiedniejszy będzie: MC 15 14.5 1.5 0.1034483
Ekonomicznie najodpowiedniejszy będzie: Modula II 4...20 21.4 2.09 0.0976636

RAPczyn mam podobny problem. Jestem w fazie rozpoczynania budowy.
Dom typ stodoła 138m2 ok 600m3 podłoga na gruncie + 20cm styropianu.
ściany 30cm ytong 400 + 20cm styro
dach dwuspadzisty ocieplony 30cm wełna
dół 90m2 podłogówki (całość)
góra 15m2 podłogówki reszta grzejniki
reku
solar zasobnik 300l
użytkownicy -3 osoby. Możlowość kąpania się 2 osób na raz. Fachmani wpychają mi 20Kw piece co ty na to?

RAPczyn
05-01-2009, 10:49
RAPczyn mam podobny problem. Jestem w fazie rozpoczynania budowy.
Dom typ stodoła 138m2 ok 600m3 podłoga na gruncie + 20cm styropianu.
ściany 30cm ytong 400 + 20cm styro
dach dwuspadzisty ocieplony 30cm wełna
dół 90m2 podłogówki (całość)
góra 15m2 podłogówki reszta grzejniki
reku
solar zasobnik 300l
użytkownicy -3 osoby. Możlowość kąpania się 2 osób na raz. Fachmani wpychają mi 20Kw piece co ty na to?

Obciążenie cieplne budynku wychodzi od 5,5 do 9kW, więc moim zdaniem kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej do ~10kW, zbiornik c.w.u. 190l, kolektor próżniowy CPC pow. netto 4m^2.

Bblack
05-01-2009, 17:06
Drogi RAPczyn
Buduję mały domek- u podstawy 9x7 metrów + poddasze użytkowe.
Ocieplenie podłogi 30-40 cm, ściany zew. 25 cm styropian, dach 25 wełna.Zaplanowany jest kominek z płaszczem (moc nieznana obecnie)
oraz ze dwa zwykłe solary na dach(jedna połać to idealnie południowa strona).Cw bez cyrkuacji bo łazienki dwie nad sobą koło węzła.C.O bez podłogówki.Zamieszkiwać będą 3 osoby.Podpowiedz proszę, jako fachowiec w tym temacie, co i jak duże zamontować.
Dzięki.Tomek
Wszystkim życzę szczęścia i pomyślności w Nowym Roku.

RAPczyn
05-01-2009, 17:36
Drogi RAPczyn
Buduję mały domek- u podstawy 9x7 metrów + poddasze użytkowe.
Ocieplenie podłogi 30-40 cm, ściany zew. 25 cm styropian, dach 25 wełna.Zaplanowany jest kominek z płaszczem (moc nieznana obecnie)
oraz ze dwa zwykłe solary na dach(jedna połać to idealnie południowa strona).Cw bez cyrkuacji bo łazienki dwie nad sobą koło węzła.C.O bez podłogówki.Zamieszkiwać będą 3 osoby.Podpowiedz proszę, jako fachowiec w tym temacie, co i jak duże zamontować.
Dzięki.Tomek
Wszystkim życzę szczęścia i pomyślności w Nowym Roku.

Oj drogi jestem drogi :wink:

Na poważnie to jeśli budynek ma kubaturę w okolicach 280-300m^3 to jego zapotrzebowanie będzie w okolicach 5kW.
Dla 3...4 Osób odpowiednim będzie kolektor próżniowy CPC o powierzchni netto 4m^2 w Aqua systemie ze zbiornikiem o pojemności 190l. Maksymalnie spodziewać się można uzysku 2700kWh rocznie.

Bblack
05-01-2009, 18:48
kubatura to 363 m3
http://www.tooba.pl/projekty-domow/MGProjekt/Adas-parterowy-murowany-wolnostojacy/a,s_pd,idp,4109,urlMsg,Twoja+wiadomo%B6%E6+zosta%B 3a+wys%B3ana.%3Cbr%3EDzi%EAkujemy+za+zainteresowan ie+nasz%B1+ofert%B1..html
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/adas/index.php
Reszta rodziny dość ciepłolubna i dziecko mieszkające godzinami w wannie :lol:
A jaki piec na gaz??

Paczka
05-01-2009, 20:40
Wielkie dzięki za dobre wieści.
Chyba zmienimy instalatora.
Pozdrowienia

RAPczyn
05-01-2009, 21:30
kubatura to 363 m3

To wyjdzie gdzieś 6,4kW

Reszta rodziny dość ciepłolubna i dziecko mieszkające godzinami w wannie :lol:

Przy kotle 10kW i zbiorniku 190 możemy obsłużyć 2,4 rodziny

A jaki piec na gaz??

Kocioł?? Najlepszy ;)

kolasia
07-01-2009, 20:46
ZESTAWIENIE CENOWE MATERIAŁÓW HYDRAULIKI DOM 100M2 (gaz z butli + kominek z płaszczem)




I etap ilość szt. cena jedn. wartość

Rura polipropylen fi-20 43 6,1 262,3
Rura polipropylen fi-25 15 7,8 117
Kształtki polipropylen fi-20 1 209,84 209,84
Kształtki polipropylen fi-25 1 93,6
Listwa montazowa baterii 15 * 20 PP 4 17 68
Kolana z lapą 15-1/2" 11 4,5 49,5
Rura PE fi-2 9 2,32 20,88
Kształtki PE 1 89 89
Kolana wpustowe grzejnika 5 16 80
Wiatrołap Ciepła podłoga m2 ( gr.5 ) 3 63,7 191,1
Kuchnia Ciepła podłoga m2 ( gr.5 ) 8 63,7 509,6
Łazienka Ciepła podłoga m2 ( gr.5 ) 5 63,7 318,5
Rozdzielacz 8-obwodowy 1 301 301
Szafka rozdzielacza zewnętrzna 1 213 213
Złączka zaciskowa 16* 1/2" 16 7,99 127,84
Zestaw ogrzewania podłogowego Heimaier Multibox RTL 1 314 314
Rura Pex Wawin 16/2 uniwersalna 117 5,1 596,7
Osłona peszla 17 117 1,2 140,4
Elementy przyłączeń urządzeń sanitarnyc 6 13 78
Wodomierz 3/4" Powogaz 1 89 89
Listwa wodomierza z zaworami i zaworem antyskażeniowym 1 213 213
Zawor kulowy wodny standard 1/2" 4 6,2 24,8
Zawor kulowy wodny standard 3/4" 2 7,8 15,6
Zawor kulowy wodny standard 1" 2 11 22
Zawór czerpalny 1/2" 2 7,5 15
Montaż rozdzielaczy i szafek kpl. 1 250 250
Złożenie przyłącza wodomierzowego 1 200 200
Wykonanie punktów grzejnych C,O 6 130 780
Wykonanie punktów wod.kan 16 60 960
Ułożenie ogrzwania podłogowego 16 22 352


zakończony etap 6701,66










II etap
Parter : ilość szt. cena jedn. wartość
Salon Grzejnik " Purmo " V 3.3 600 L-1600 1 1024 1024
Pokój 8 Grzejnik " Purmo " V 2.2 600 L-1400 1 611 611
Pokój 7 Grzejnik " Purmo " V 2.2 600 L-1200 1 511 511
Pokój 6 Grzejnik " Purmo " V 2.2 600 L-1400 1 611 611
Pom.gosp Grzejnik " Purmo " V 2.2 600 L-600 1 355 355
Łazienka Grzejnik Drabinka H-1170 L-530 1 330 330

Zestaw montażowy do grzejników 6 9,7 58,2
Zestaw przyłączeniowy grzejnika 6 42 252
Zawór ogranicz RTL Heimaier 1/2" kątowy 1 156 156
Złączka zaciskowa 16* 1/2" 12 7,99 95,88
Zawór termostatyczny 15 Heimaier 1 42 42
Zawór grzejnikowy powrotny 15 1 11,5 11,5
Montaż grzejników 6 40 240
Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej 1 360 360

zakończony etap 4657,58



III etap kotłownia

Rura miedziana fi-22 16 16,3 260,8
Kształtki miedziane fi-22 1 208,64 208,64
Wkład komi Lechma Standard 15 kw 1 3675 3675
Pompa 25 Por 40 Grundfoss 2 349 698
Wymiennik 20 płytowy secespol 1 630 630
Naczynie Inox z dopuszczaniem 1 335 335
Odpowietrznik automatyczny 1/2" 2 26 52
Ksztatki przyczeniowe wymiennika z zaworami zwrotnymi 1 372 372
Schładzacz ukadu kominka 1 230 230
Ksztatki przyczeniowe kominka 1 170 170
Regulator "Wojtuś" do regulacji pracy układu C.O. I kominka 1 437 437
Podaczenie zestawu pompowego i ukadu kominka 1 500 500
Kocioł konden. Kompakt Green 16S e.s.i z zasobnikiem 100l 1 6622 6622
Pionowa płyta montażowa z zaworami odcinającymi 1 192 192
Regulator podpionowy Danfoss 20 dla podgrzewania cwu z komin 1 523 523
Zestaw do podłączenia cyrkulacji 1 150 150
Pompa cyrkulacyjna c.w.u. 1 331 331
Zestaw kominowy koncentryczn 1 1120 1120
Montaż zestawu kominowego 1 300 300
Zestawienie kotłowni 1 400 400
zakończony etap 17206,44


koszt całkowity instalacji 28565,68




dom 100 m2 parter
4 osoby
20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)
kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)
3 pokoje + salon
ściany 25 + 12 styropianu
oddzielna kotłownia ok. 6 m2


Co wy na tą wycenę, jak ceny materiałów i robocizny?
Czy ten osprzęt co zaproponował fachowiec jest dobry?

Podpowiedzcie
:roll: [/quote]

phans
07-01-2009, 23:54
Czy ktoś z Was (RAPczyn?) weryfikował co jest lepsze ekonomicznie jeżeli chodzi o zużycie energii(gazu) i jeszcze przedstawi wyliczenia:
1. kocioł gazowy dwufunkcyjny z dużą mocą i z małym zasobnikiem np. 20-40l
2. kocioł gazowy jednofunkcyjny odpowiedniej mocy dla co i z osobnym zasobnikiem 130-220 litrów dla cwu.

Domek niech będzie 150-200m2, rodzina 4 osobowa. Cyrkulacja z uwagi na energochłonność mnie nie interesuje, również nie interesuje mnie kominek z płaszczem wodnym. Chodzi mi o ekonomiczność zużycia gazu pod wględem co + cwu. Rozumiem że jeżeli chodzi o 'co' to lepiej nie przesadzać z mocą pieca ale znów mamy problem z 'cwu'. Ale znów jeżeli chcemy mieć zasobnik nawet 200l to przecież są spore koszty utrzymywania tam tej gorącej wody? Gdzie mogę znaleźć ile m3 gazu wychodzi na utrzymywanie temp. w takich zasobnikach?
W jaki sposób dowiedzieć się/przeliczyć z jaką mocą startuje piec? Jak przeliczyć który piec jest ekonomiczny jeżeli chodzi o spalanie gazu? Przy jakiej mocy w stosunku do maksymalnej piec pracuje optymalnie czyli najbardziej ekonomicznie?

RAPczyn
08-01-2009, 11:47
Zakładając, że dom zużywa 24000kWh rocznie a na ciepłą wodę około 3400kWh rocznie to c.w.u. stanowi ~12% całości, więc już na oko widać, że lepiej dopasować źródło ciepła do ogrzewanie niż c.w.u.

Kocioł 2-funkcyjny moc 6,3...25kW ~140l/10min temp.c.w. 40stC, temp. zasilania 55stC
Kocioł 1-funkcyjny moc 2...10kW, zbiornik 120 ~146l/10min temp.c.w. 50stC temp.zb. 65stC

Obciążenie cieplne budynku przy -20 ~9kW.

Straty dobowe zbiorników znajdziesz w dokumentacji technicznej. Taki zbiornik 120l ma stratę 1,4kWh/d

goskai
08-01-2009, 20:15
witam,
zastanawiam się nad wyborem kotła. domek z użytkowym poddaszem-230 mkw z garażem,kubatura 580m3, wszystkie pomieszczenia ogrzewane, podłogówka po całości. docelowo 4 osoby;) firma, która najprawdopodobniej będzie wykonywała instalację c.o. proponuje Hoval topgas comfort 16 kw. co sądzicie o kotłach tej firmy i czy dobrali odpowiednią moc? jeśli nie hoval, to jaki kocioł polecacie, interesuje mnie kondensat jednofunkcyjny.

phans
08-01-2009, 23:36
Straty dobowe zbiorników znajdziesz w dokumentacji technicznej. Taki zbiornik 120l ma stratę 1,4kWh/d
To przecież wychodzi 42kWh na miesiąc i niecałe ponad 4 m3 gazu na miesiąc i ok. 50 m3 gazu na rok? Jeżeli tylko tyle to faktycznie jeżeli ktoś może to tylko zasobnik i piec z mocą tylko do co.
Rozumiem, że taki zasobnik powinno się trzymać w pomieszczeniu ocieplanym a najlepiej w temp. pokojowej i te straty są podane dla takiej temp. zewnętrznej i temp. wody 60-65stC?
Czy w piecach dwufunkcyjnych z zasobnikiem np. 40l straty dobowe w stosunku do il. wody są porównywalne czy o wiele większe (pewnie te zbiorniki mają mniejszą izolację)?
Gdzie odczytać z jaką mocą piec startuje/uruchamia się, czy to jest w dokumentacji pieca?

RAPczyn
09-01-2009, 13:24
To przecież wychodzi 42kWh na miesiąc i niecałe ponad 4 m3 gazu na miesiąc i ok. 50 m3 gazu na rok?
Rozumiem, że taki zasobnik powinno się trzymać w pomieszczeniu ocieplanym a najlepiej w temp. pokojowej i te straty są podane dla takiej temp. zewnętrznej i temp. wody 60-65stC?
Czy w piecach dwufunkcyjnych z zasobnikiem np. 40l straty dobowe w stosunku do il. wody są porównywalne czy o wiele większe (pewnie te zbiorniki mają mniejszą izolację)?
Gdzie odczytać z jaką mocą piec startuje/uruchamia się, czy to jest w dokumentacji pieca?

Wyjdzie tak coś koło tego.
Temp. otoczenia raczej nie niższa niż 16stC będzie dobra.
Kiedyś liczone to było wg. DIN 4710-10, jak jest dziś tego nie wiem.
Straty powinny być w dokumentacji technicznej.
Z jaką mocą startuje kocioł tego nie udało mi się znaleźć w DTR/TH. Wiem, że Modula II od 98r. startują z mocą minimalną, Vitodens od 2007 lub 2008r. z mocą 50% - trzeba pytać producenta.

gremlin2000
09-01-2009, 13:54
Czy prawda jest ze starszy kociol SCHAFFER DOMOGAS z plomieniem ktory caly czas sie pali ma sprawnosc okolo 75% nie wiecej ?

i po zmianie na nowoczesny piec Co ktory ma sprawnosc ok 85-90% z samej roznicy spalanie gazu zmniejszy sie o te min 10-15% ?

Leench
09-01-2009, 14:57
Witam,
czy ktos moglby wskazac mi najekonomiczniejsze rozwiazanie z mozliwych w mojej sytuacji?
Budujemy dosc duzy dom dwurodzinny - male osobne mieszkanie 55 m na perterze dla rodzicow oraz reszta domu dla 5 osob w tym trojki malych dzieci. Ta reszta to jakies 200 m pow uzytkowej (na parterze jakies 90 i cale poddasze) po podlodze nieco wiecej bo sa skosy. Na parterze wiekszosc podlogowki (rowniez u rodzicow) na pietrze same grzejniki. Mysle nad ogrzewaniem na eko groszek i gaz ziemny bo mam przy dzialce. Sklaniam sie raczej w strone gazu ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjalem. Oprocz tego mysle o kominku z PW.
Moje pytanie dotyczy rodzaju kotla - czy jesli ponad polowa domu bedzie ogrzewana przy pomocy kaloryferow z temp 50/70 warto montowac kociol kondensacyjny? Myslalem o kotlach DeDietrich ale nie podaja w karcie katalogowej kotlow sprawnosci przy innych niz niskotemperaturowych ogrzewaniach a inni producenci zaznaczaja ze sprawnosc ta spada do ~96% przy wyzszych temperaturach. Poza tym mysle zeby stworzyc tzw. "kotlownie w salonie" i palic drewnem w wolnej chwili. Wiec czy nadal warto inwestowac w piec kondensacyjny? Poza tym jaki zasobnik dobrac? Mysle o pojemnosci 150 200 litrow. Nie chce wariowac i mimo duzej ilosci osob nie bedziemy wszyscy brac kąpieli w tym samym czasie co najwyżej jedna kąpiel i prysznic - kąpiel trwa troche wiec woda sie nagrzeje przed druga mam nadzieje. takze kociol jednofunkcyjny chyba plus zasobnik osobno moze z dwiema wezownicami? druga pod kominek? Czy zwykly zasobnik? Czy moze warstwowy? Macie juz duze doswiadczenie chetnie bym posluchal kilku rad nawet jesli wywroca moja koncepcje do gory nogami. Kubatura powierzchni ogrzewanych (obu mieszkan) okolo 800-900 m3
pozdrawiam

RAPczyn
09-01-2009, 15:19
Jeśli chcesz mieć parę źródeł ciepła to dobrze byłoby zastosować zbiornik buforowy w którym to ciepło byłoby gromadzone, oddawane do obiegów grzewczych podłogówki i grzejników oraz mogłoby przygotowywać c.w.u.

Leench
09-01-2009, 15:28
Jeśli chcesz mieć parę źródeł ciepła to dobrze byłoby zastosować zbiornik buforowy w którym to ciepło byłoby gromadzone, oddawane do obiegów grzewczych podłogówki i grzejników oraz mogłoby przygotowywać c.w.u.
Wspominal mi o tym jeden kolega na forum ale przy normalnym uzytkowaniu domu - czyli rano wychodzimy (praca przedszkole szkola) wracamy po poludniu - w mieszkaniu zostaja co najwyzej rodzice na emeryturze bez wielkich wymagan co do ogrzewania / c.w.u. czy energia magazynowana w buforze bylaby wlasciwie wykorzystywana - czy w ciagu dlugiego okresu nie korzytania z c.w.u. okolo 9 h w ciagu dnia i noc a intensywnym korzystaniu w godzinach popoludniowych czy ten bufor ma sens? Wydaje mi sie ale poprawcie mnie jesli sie myle, ze taki bufor ma duza bezwladnosc cieplna - co rozumiem jako dlugie ladowanie temperatury. No i pojemnosc takiego zbiornika buforowego to np. 300/120 - co oznacza ze tej wody do mycia jest 120 litrow. Przynajmniej taki zbiornik widze na alegro w cenie ok 3k. Wieksze sa w ofercie ale pewnie znacznie drozsze.

RAPczyn
09-01-2009, 16:27
Wielkość zbiornika buforowego powinna wynikać z potrzeb. Co mam na myśli: jeśli przyjmiemy, że dom ma obciążenie 18kW i o takiej mocy będziemy mieli kominek z PW to wielkość zbiornika buforowego powinna być minimum 900l (zalecany 1440l).
O "przepływ energii" w takim systemie powinna dbać automatyka, która będzie wiedziała co kiedy włączyć i kiedy przykręcić oraz jak chronić cały układ np. przed zagotowaniem wody w buforze przez ciągłe grzanie kominkiem z PW itd.
Co do bezwładności to zależy od konstrukcji danego bufora.

phans
09-01-2009, 16:43
A jak jest ze sprawnością kotła gazowego kondensacyjnego i niekondensacyjnego. Od czego ona zależy? W kondensacie jest mowa aby piec pracował do max 55 stopni to wtedy jest kondensacja (czy tylko taki jest warunek)? W niekondensacyjnym podaje się sprawność dla mocy znamionowej czy im kocioł z większą mocą pracuje zbliżoną do znamionowej tym dla sprawności lepiej? Dodatkowo przecież jest w piecach z zamkniętą komorą spalania wentylator który w tylko niektórych kotłach pracuje zmiennie zależnie od poboru gazu. W niektórych piecach wentylator chodzi na max. niezależnie od tego czy piec w chwili obecnej mało/dużo pobiera gazu.
Ktoś wie?

jaskul
09-01-2009, 18:32
czy "taktowanie" pieca jest tak bardzo nieekonomiczne?? rozumiem ze w piecu kondensacyjnym tak bo jakby wytrąca go z ekonomicznych warunków w których kondensuje, ale w zwykłym??
jak ustawie na 4 swojego vailanta to grzeje do 40 stopni potem palnik moduluje na min chodzi az temp dojdzie do około 50 stopni następnie sie wyłacza na około 10 - 15 minut i sytuacja sie powtarza.

1950
09-01-2009, 18:34
A jak jest ze sprawnością kotła gazowego kondensacyjnego i niekondensacyjnego. Od czego ona zależy? W kondensacie jest mowa aby piec pracował do max 55 stopni to wtedy jest kondensacja (czy tylko taki jest warunek)?

tak temperatura powrotu musi być mniejsza od około 54 C

W niekondensacyjnym podaje się sprawność dla mocy znamionowej czy im kocioł z większą mocą pracuje zbliżoną do znamionowej tym dla sprawności lepiej? Dodatkowo przecież jest w piecach z zamkniętą komorą spalania wentylator który w tylko niektórych kotłach pracuje zmiennie zależnie od poboru gazu. W niektórych piecach wentylator chodzi na max. niezależnie od tego czy piec w chwili obecnej mało/dużo pobiera gazu.

w tej chwili nie znam producenta który by produkował kotły bez modulacji

Ktoś wie?

1950
09-01-2009, 18:35
to nie jest taktowanie
kocioł taktuje jak włącza się i wyłącza

Kikutek
09-01-2009, 19:19
Mam prośbę do RAPczyn i innych zorientowanych osób - proszę, spójrzcie na moje dane i oceńcie, czy taki piec to dobry wybór. Piec dobrany przez fachowca od co i wod-kan (mamy ofertę na całą instalację)

Piec kondensacyjny Wolf'a (centrala kondensacyjna CGS-20/160 z zasobnikiem warstwowym 90litrów - podobno system turbostop pozwala mu osiągać parametry tradycyjnego zasobnika 160l).
Dom o pow ok 140m2 (kubatura ok 400m3)
parter:
-kuchnia, witrołap, łazienka i hol podłogówka. Dodatkowo drabinka w łazience.
-W salonie podłogówka, ale gęściej (bo chcemy panele, nie żadne płytki).Dodatkowo mały grzejnik pod oknem.
-Gabinet na dole (12,5m2) grzejnik
Na parterze także spiżarka (nieogrzewana pod schodami na piętro) i kotłownia 10m2.
Garaż przylegający ścianą do domu - minimalnie ogrzewany (+8 C)

Użytkowe poddasze:
- 3 pokoje i garderoba nad garażem - wszędzie grzejniki
- W łazience drabinka i podłogówka

Obie łazienki blisko kotłowni (jedna bezpośrednio nad nią, druga obok). Kuchnia ok 6-8m od kotłowni (nie mierzyłam, ale tyle będzie, bo to przeciwległy róg domu.)

Dom porotherm 25 + 20cm ocieplenia (ciągle wahania między wełną i styro)
10 styro na gruncie (za mało?)
rekuperator
poddasze 30 wełny...

Rodzina 2+3 (raz na kilka tygodni w weekend może jeszcze 2-4...)

Czy ten piec to dobry wybór?
Jeśli nie, to czego powinno być mniej/więcej?
Mogę podać więcej danych pieca, ale nie wiem, na co zrócić uwagę :roll:

Leench
09-01-2009, 20:24
Wielkość zbiornika buforowego powinna wynikać z potrzeb. Co mam na myśli: jeśli przyjmiemy, że dom ma obciążenie 18kW i o takiej mocy będziemy mieli kominek z PW to wielkość zbiornika buforowego powinna być minimum 900l (zalecany 1440l).
O "przepływ energii" w takim systemie powinna dbać automatyka, która będzie wiedziała co kiedy włączyć i kiedy przykręcić oraz jak chronić cały układ np. przed zagotowaniem wody w buforze przez ciągłe grzanie kominkiem z PW itd.
Co do bezwładności to zależy od konstrukcji danego bufora.

I tego sie wlasnie obawialem - toz to kosztuje koszmarne pieniadze - kurcze a nie mozna by jakos prosciej skonstruowac tą instalację? A jakby bez bufora? to co w zamian? Moj budzet jest raczej ograniczony a do tego ponoc idzie kryzys :) czy juz nadszedl moze...

civic9
09-01-2009, 20:37
fachowcy od kotłów:)

czy da się na piecu vaillant ecotec i sterowniku calormatic 430 wyłączyć modulację i ustawić stałą moc grzania (maksymalną, albo jakąś konkretną)? (zachowując sterowanie pogodowe itd.)

tak dla eksperymentu żeby porównać z trybem pracy z modulacją.

tommasti
09-01-2009, 21:13
Rapczym,
czy mozesz mi obliczyć jakie jest TH/DTR kotła Aristonie ACO B 24 BFFI?

Tomek

jaskul
09-01-2009, 21:24
to nie jest taktowanie
kocioł taktuje jak włącza się i wyłącza
a co ja opisałem ????

1950
09-01-2009, 21:31
Ty opisałeś pracę kotła w cyklu 15-20 min
gdyby kocioł włączał Ci się i po 15-20 sek wyłączał by znowu włączyć się po bardzo krótkim okresie czasu, który producent przewidział na zabezpieczenie palnika, to było by taktowanie,
u Ciebie instalacja wychładza się po 15 min i kocioł normalnie zaczyna grzać,

jaskul
09-01-2009, 21:43
kocioł produje za duzo ciepła modulacja mu nie wystarcza wiec sie wyłacza i rozpoczyna sie czas blokady palnika zależy on od temperatury im wyższa tym czas ten jest krótszy (jest taka tabelka w dokumentacji kotła) po tym okres kocioł sie załacza. w tym czasie instalacja sie wychłodziła wiec rozgrzewa ją itd...
ps po to jest czas blokady palnika aby nie właczył sie zaraz - nie da sie go ustawić poniżej 2 minut. wiec nie ma możliwosci aby palnik odpalał sie i gasił co chwila - przyajmniej w moim kotle

Grzegorz i Ola
09-01-2009, 22:04
Witam, proszę o rady dot. zakupu pieca gazowego. Nie mam pojęcia zupełnie, a czas wybierać. Podaje ważne informacje:
piec wiszący
wody do ugrzania - na 3 osoby
powierzchnia użytkowa: 124m kw.
podłogówka - w planie we dwóch łazienkach (4mkw i 6mkw) i w kuchni 9 mkw.
oddzielna kotłownia - tak, małe pomieszczenie przy łazience
zasobnik - nie wiem, czy ma być, ustalmy, że bez
cyrkulacja - nie wiem
Może komuś się chce doradzić?

długi
10-01-2009, 09:25
śledzę :lol:

1950
10-01-2009, 11:08
kocioł produje za duzo ciepła modulacja mu nie wystarcza wiec sie wyłacza i rozpoczyna sie czas blokady palnika zależy on od temperatury im wyższa tym czas ten jest krótszy (jest taka tabelka w dokumentacji kotła) po tym okres kocioł sie załacza. w tym czasie instalacja sie wychłodziła wiec rozgrzewa ją itd...
ps po to jest czas blokady palnika aby nie właczył sie zaraz - nie da sie go ustawić poniżej 2 minut. wiec nie ma możliwosci aby palnik odpalał sie i gasił co chwila - przyajmniej w moim kotle
to jak, włącza Ci się co 2 minuty, czy co 15 minut?

jaskul
10-01-2009, 12:08
http://www.vaillant.pl/Firmy_partnerskie/dokumentacja-3/Instrukcje_instalacji/Koty_wiszce/
przeczytaj kolego instrukcje do Vaillanta a potem pogadamy
ustawiasz czas zablokowania palnika dla 20 stopni celsjusza od 2 do 60 minut dla wyższych temperatur okres ten sie wydłuża - w instrukcji znajdziesz taką tabelkę.
w moim piecu mam standartowe ustawienia i dla 40 stopni okres ten wynosi około 10-15 minut dokładnie nie wiem nie stoje ze stoperem przy piecu.
Piszesz o właczaniu sie co pare sekund - to jest niemożliwe - ja nie znam innej mozliwosci niż to co opisałem aby uznać to jako taktowanie kotła

1950
10-01-2009, 12:17
to mało znasz

jaskul
10-01-2009, 15:13
możliwe że mało mówie tylko na podstawie obserwacji swojego pieca - który jest przewymiarowany.
i dla mnie takie zachowanie że nie jest wstanie utrzymać np. temp. 50 stopni tylko sie wyłacza uznałem za taktowanie.
inaczej możliwości nie widze czemu miałby sie ciągle co chwile - czy tak jak piszesz co pare sekund wlaczać i wyłaczać
i odeszliśmy od sedna sprawy czy przewymiarowane w kotle niekondensacyjnym jest nieekonomiczne jeśli tak to jak bardzo.

1950
10-01-2009, 15:50
każde przewymiarowanie nie jest dobre
zarówno dla kotła, jak i dla kieszeni właściciela

pablitoo
10-01-2009, 15:56
każde przewymiarowanie nie jest dobre
zarówno dla kotła, jak i dla kieszeni właściciela

Zbyt mała moc kotła również - i to chyba nawet bardziej ...
A czytając to forum jeszcze chyba nie przeczytałem ani razu wątku że ktoś ma kocioł o zbyt małej mocy ... - więc grzechy popełniane są tylko w jedną stronę ...

RAPczyn
11-01-2009, 12:59
jak ustawie na 4 swojego vailanta to grzeje do 40 stopni potem palnik moduluje na min chodzi az temp dojdzie do około 50 stopni następnie sie wyłacza na około 10 - 15 minut i sytuacja sie powtarza.

To wskazuję no to, że dolna moc kotła jest za duża. Jeśli moc byłaby mniejsza to kocioł utrzymywałby zadaną temp. np. 40stC. bez niepotrzebnego podnoszenia jej do 50stC.



czy da się na piecu vaillant ecotec i sterowniku calormatic 430 wyłączyć modulację i ustawić stałą moc grzania (maksymalną, albo jakąś konkretną)? (zachowując sterowanie pogodowe itd.)

Nie wiem czy to cię zadowoli ale możesz ustawić krzywą grzewcza na 0.0 i kocioł powinin pracować z jedną (ustawioną) temperaturą, niezależnie od temp. zewnętrznej.

tommasti DTR Ariston (http://www.aristonheating.pl/includes/tng/pub/tNG_download4.php?id_prod=3&part=dokumenty&KT_download1=cf918776be9476b2020bbb015d0bac4a) gdzie masz moc kotła i wielkość spalania, wystarczy podzielić.

RAPczyn
11-01-2009, 13:07
Mam prośbę do RAPczyn i innych zorientowanych osób - proszę, spójrzcie na moje dane i oceńcie, czy taki piec to dobry wybór. Piec dobrany przez fachowca od co i wod-kan (mamy ofertę na całą instalację)

Piec kondensacyjny Wolf'a (centrala kondensacyjna CGS-20/160 z zasobnikiem warstwowym 90litrów - podobno system turbostop pozwala mu osiągać parametry tradycyjnego zasobnika 160l).
Dom o pow ok 140m2 (kubatura ok 400m3)

Dom porotherm 25 + 20cm ocieplenia (ciągle wahania między wełną i styro)
10 styro na gruncie (za mało?)
rekuperator
poddasze 30 wełny...

Rodzina 2+3 (raz na kilka tygodni w weekend może jeszcze 2-4...)

Jeśli nie, to czego powinno być mniej/więcej?

Moim zdaniem kotcioł jest zdecydowanie przewymiarowany dla tego domu. Przypuszczam, że potrzeba mniej niż 8kW (moc kotła 6-20kW).

sacha
11-01-2009, 16:03
Witam. Jaki kocił gazowy lepszy: Cerapur Smart ZSB 14-3C, czy Cerasmart ZSB 16-1A - zapotrzebowanie na ciepło 13 kW - z góry dziękuję.

RAPczyn
11-01-2009, 19:49
Witam. Jaki kocił gazowy lepszy: Cerapur Smart ZSB 14-3C, czy Cerasmart ZSB 16-1A - zapotrzebowanie na ciepło 13 kW - z góry dziękuję.

Wydaje mi się,że jest tak mała różnica między nimi, że nie ma znaczenia,który. Jeśli masz system grzewczy niskotemperaturowy to skłaniam się bardziej za 14-3.

sacha
11-01-2009, 20:09
Witam. Jaki kocił gazowy lepszy: Cerapur Smart ZSB 14-3C, czy Cerasmart ZSB 16-1A - zapotrzebowanie na ciepło 13 kW - z góry dziękuję.

Wydaje mi się,że jest tak mała różnica między nimi, że nie ma znaczenia,który. Jeśli masz system grzewczy niskotemperaturowy to skłaniam się bardziej za 14-3.

ale podobno Cerasmart grzeje CWU przy minimalnej mocy - czy to prawda?

izaa
11-01-2009, 21:41
Witam.

Mam pytanie: czy ktoś z Forumowiczów użytkuje jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny firmy Saunier Duval Ecosy FAS 29 E z zasobnikiem c.w.u. lub FAS 18 E ?
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje i opinie na temat ww. kotłów.

Pozdrawiam Iza

Kikutek
11-01-2009, 23:09
Moim zdaniem kotcioł jest zdecydowanie przewymiarowany dla tego domu. Przypuszczam, że potrzeba mniej niż 8kW (moc kotła 6-20kW).

Rapczyn, czyli np. ile? Bo nasz, jak czytam ma własnie wspomniane przez ciebie 6-20 http://www.wolf-polska.pl/file/katalog_kotly_kondensacyjne.pdf str 4
Ile powinien mieć kocioł do naszego domu?
Czy w tym pdf-ie widzisz jakiś odpowiedni (porównania są w tabelach na 7-8str) ? Ewentualnie co byś proponował innego? (jesli można to z linkiem)

Co ten kocioł ma dobrego, a co złego?

Jak blondynce poproszę :lol:

phans
12-01-2009, 00:03
Z tego co znalazłem w necie to kocioł zwykły (nie kondensacyjny) ma maksymalną sprawność przy pełnym obciążeniu więc taki nie należy przewymiarowywać. Co innego z kotłem kondensacyjnym gdzie ma lepszą sprawność, im mniej jest obciążony!
Na stronie jest wykres sprawności od obciążenia dla kotła zwykłego i kondensacyjnego
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8780/Itemid,39/
Czy faktycznie sprawność kotła zwykłego tak spada dla mocy minimalnej?
I jeszcze drugi artykuł na temat sprawności kotła kondensacyjnego:
http://cozaile.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_abc/id,8045/Itemid,39/

W obecnym mieszkaniu mam kocioł zwykły 2-f z zamkniętą komorą spalania i do tego przewymiarowany ze względu na cwu. Czyli powinienem mieć kondensat. Ale już dla pary kocioł kondensacyjny + zasobnik lekkie przewymiarowanie nie zaszkodzi.

Może jakieś wnioski/spostrzeżenia na ten temat?

RAPczyn
12-01-2009, 09:48
ale podobno Cerasmart grzeje CWU przy minimalnej mocy - czy to prawda?

Nie wiem.

Kikutek jeśli Wolfa to CGB-11, jeśli coś innego to Paradigma Modula II 2...10

1950
12-01-2009, 10:06
albo De Dietrich, Inovens MC25 od 4,25-25 kW lub Elidens 3,2-14,8 lub 4,5-24,9 kW

pluszku
12-01-2009, 13:10
Z tego co znalazłem w necie to kocioł zwykły (nie kondensacyjny) ma maksymalną sprawność przy pełnym obciążeniu więc taki nie należy przewymiarowywać. Co innego z kotłem kondensacyjnym gdzie ma lepszą sprawność, im mniej jest obciążony!
Na stronie jest wykres sprawności od obciążenia dla kotła zwykłego i kondensacyjnego
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8780/Itemid,39/

A jak kocioł kondensacyjny moze pracowac z 10% obciazeniem?
Są takie?
Zwykle obciazenie minimalne to ok. 30% obciazenia maksymalnego.
Są kotły 2-20 kW 2,8-28 kW lub 1,4-14 kW?

1950
12-01-2009, 13:59
ja osobiście nie znam,
może ktoś inny :roll:

RAPczyn
12-01-2009, 17:51
Są tylko moce nie te. Najmniejszy ma moc od 8 do 80kW nazywa się Gas 210 ECO i sprzedają go m.in. De Dietrich, Paradigma Italia, Remeha. Kiedyś już chyba o nich wspomniałem.
http://documentatie.remeha.info/documentatie/de/62135-1005.pdf

phans
12-01-2009, 22:49
tak temperatura powrotu musi być mniejsza od około 54 C

Znalazłem w prasie, że parametry grzejników dla kondensata aby optymalnie pracowały powinny być 55/45 więc 45 na powrocie ale również dodają, że przy większych temp. również ta kondensacja może wystąpić tylko w mniejszym stopniu.

skrol
13-01-2009, 08:42
tak temperatura powrotu musi być mniejsza od około 54 C

Znalazłem w prasie, że parametry grzejników dla kondensata aby optymalnie pracowały powinny być 55/45 więc 45 na powrocie ale również dodają, że przy większych temp. również ta kondensacja może wystąpić tylko w mniejszym stopniu.

Ponieważ zjawisko kondensacji dla gazu ziemnego występuje poniżej 57 stopni.
Więc jeżeli powrót jest poniżej tej wartości to występuje częściowa kondensacja.

phans
13-01-2009, 09:40
Kondensacja rozpoczyna się pomiędzy 57 a 42st.C więc przyjmuje się, że przy 45 powinno prawie zawsze występować.

Kikutek
13-01-2009, 13:24
Kikutek jeśli Wolfa to CGB-11, jeśli coś innego to Paradigma Modula II 2...10

Panowie, a zakładając że pozostaję przy wolfie, tylko tym, o którym pisał RAPczyn + zasobnik cwu na 120l - starczy na rodzinę 2+3 (+w weekendy raz na jakiś czas 2-4os)?

Jakie będą róznice w działaniu (komfort uzytkowania, rachunki za gaz) tego wolfa i tego proponowanego przez firmę (6-20kw)?

Jak kobiecie z humanistycznym wykształceniem wytłumaczcie (choć już nieco rozumiem z waszych wywodów, to mam nadal pewne braki :wink: :lol: ).

Kikutek
13-01-2009, 13:28
Dla przypomnienia, żeby nie trzeba było wracać i szukać, a komuś chciałoby się odpowiedzieć



Piec kondensacyjny Wolf'a (centrala kondensacyjna CGS-20/160 z zasobnikiem warstwowym 90litrów - podobno system turbostop pozwala mu osiągać parametry tradycyjnego zasobnika 160l).
Dom o pow ok 140m2 (kubatura ok 400m3)
parter:
-kuchnia, witrołap, łazienka i hol podłogówka. Dodatkowo drabinka w łazience.
-W salonie podłogówka, ale gęściej (bo chcemy panele, nie żadne płytki).Dodatkowo mały grzejnik pod oknem.
-Gabinet na dole (12,5m2) grzejnik
Na parterze także spiżarka (nieogrzewana pod schodami na piętro) i kotłownia 10m2.
Garaż przylegający ścianą do domu - minimalnie ogrzewany (+8 C)
Użytkowe poddasze:
- 3 pokoje i garderoba nad garażem - wszędzie grzejniki
- W łazience drabinka i podłogówka
Obie łazienki blisko kotłowni (jedna bezpośrednio nad nią, druga obok). Kuchnia ok 6-8m od kotłowni (nie mierzyłam, ale tyle będzie, bo to przeciwległy róg domu.)
Dom porotherm 25 + 20cm ocieplenia (ciągle wahania między wełną i styro)
10 styro na gruncie (za mało?)
rekuperator
poddasze 30 wełny...

Rodzina 2+3 (raz na kilka tygodni w weekend może jeszcze 2-4...)
Czy ten piec to dobry wybór?
Jeśli nie, to czego powinno być mniej/więcej?
Mogę podać więcej danych pieca, ale nie wiem, na co zrócić uwagę :roll:

A ten drugi (CGB-11) jest opisany tu
http://www.wolf-polska.pl/file/katalog_kotly_kondensacyjne.pdf

RAPczyn
13-01-2009, 20:38
Przypuszczam, że CGB-11 ze zbiornikiem 120l (115l?) może być ciutek przy mały, bezpieczniej byłby dać około 150-160l zbiornik.

PS. Dodałem CGB-11 do tabelki (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm).

Kikutek
13-01-2009, 22:01
Rapczyn, ale firma w swoich materiałach o CBG (także 11) pisze tylko o "możliwości podłączenia zasobnika 120" :-? Czyżby zakładali, że z większym nie da sobie rady? Czy nie jest, twoim zdaniem, ryzykowne podłączanie większego zasobnika, niż zalecany przez producenta? Czy CGB-11 ogrzeje wodę w 160l.?

RAPczyn
14-01-2009, 09:53
Rapczyn, ale firma w swoich materiałach o CBG (także 11) pisze tylko o "możliwości podłączenia zasobnika 120" :-? Czyżby zakładali, że z większym nie da sobie rady? Czy nie jest, twoim zdaniem, ryzykowne podłączanie większego zasobnika, niż zalecany przez producenta? Czy CGB-11 ogrzeje wodę w 160l.?

Przypuszczam, że chodzi im o łatwość podłączenia lub ... raczej o wygląd. Dla kotła bez różnicy czy grzeje 120 czy 1000l.

iwierzbicki
14-01-2009, 11:50
Proszę o pomoc w doborze kotła kondensacyjnego:
Dom o powierzchni użytkowej: 124 m2 (kubatura 702 m3), 4 osoby.
Dół: 84,5 m2 z tego podłogówka na 60 m2 + 3 grzejniki
Góra: 65 m2 z tego 15m2 podłogówka + 4 grzejniki i drabinka w łazience.
Ściany Porotherm 25 cm + styropian 14 cm. Poddasze ocieplone welna 25 cm.
Myślałem nad 2-funkcyjnym Viessmanem - Vitodens 222-W z zintegrowanym zasobnikiem 46 litrów (łazienka jest na kotłownią, wc i kuchnia obok, więc odległości
nie są duże). Czy może też dać 1-funkcyjny z zasobnikiem ?
Co poradzicie ?

Hans Kloss
14-01-2009, 12:16
Dla 4 osób zdecydowanie doradzałbym jednofunkcyjny kondensat. Masz jedną łazienkę w domu dla 4-osobowej rodziny? Jeśli tak to błąd praktyczny. Jeśli wiecej niz jedna łazienkę to np u mnie sie sprawdza zasobnik CWU 120l, ale ponoć i 80l wystarczy jesli jest warstwowy.
Chyba z kubatura przesadziłeś jeśli ona jest współmierna do 124m2 pow uzytkowej. Ważne jest jaka kubature masz do ogrzania.

Aniutka i Roofi
15-01-2009, 21:14
Witam Wszystkich Budujących,

mam wątpliwości co do potrzebnej mocy pieca gazowego dla nast. warunków:

-pow. użytkowa 170m2
-kubatura netto 550m3
-ogrzewanie podłogowe pow. 90m2 (parter)
-2 łazienki
-ściana porit 24+15 styro ( w założeniu jeszcze jedna warstwa cegiełki 10,cm)
-rodzina 4 os.
do tego kominek z płaszczem, reku i solary.

Zaproponowano nam piec Wolf-a kondens. CGB-24 z regulatorem BM+MM oraz Viessmann Vitodens 343F (Lodówka moc 13KW).

Dlaczego proponują nam różne moce piecy (dwie różne firmy montażowe)?
Który piec byłby lepszy oraz jaką w końcu moc potrzebuję aby dobrze ogrzać dom??

pozdrawiam
Ania

voti
15-01-2009, 23:10
Bardzo ciekawy temat przeczytany i pytanie:
rodzinka docelowo 4 osoby
dom z garażem 2-stanowisowym, z poddaszem użytkowym antresolą - Bilbo 2 kubatura 593m2
podłogówka ok 84m2 + 8 grzejników (w tym 2-łazienkowe suszarki na ręczniki ?)

>> kondensat 2f. i 300L wymiennik + kominek z PW panorama + solar płaski

jedni fachowcy radzą vaillanta drudzy detricha
i żebym unikał ulricha

najlepiej żeby był to dobrze dopasowany cały zestaw ze sterownikiem takim nie zadrogim.

pozdrawiam

1950
15-01-2009, 23:15
Bardzo ciekawy temat przeczytany i pytanie:
rodzinka docelowo 4 osoby
dom z garażem 2-stanowisowym, z poddaszem użytkowym antresolą - Bilbo 2 kubatura 593m2
podłogówka ok 84m2 + 8 grzejników (w tym 2-łazienkowe suszarki na ręczniki ?)

>> kondensat 2f. i 300L wymiennik + kominek z PW panorama + solar płaski

jedni fachowcy radzą vaillanta drudzy detricha
i żebym unikał ulricha

najlepiej żeby był to dobrze dopasowany cały zestaw ze sterownikiem takim nie zadrogim.

pozdrawiam
a dlaczego kocioł dwufunkcyjny, skoro ma być jeszcze zasobnik 300 l.,
zdecydowanie DD

voti
15-01-2009, 23:16
nie znam się więc proszę moje myśli wyprostować ;)

1950
16-01-2009, 10:45
kocioł dwufunkcyjny grzeje wodę przepływowo, czyli tak jak zwykły piecyk łazienkowy,

kocioł jednofunkcyjny grzeje wodę w zasobniku magazynując ją,
z tego zapasu ciepłej wody możesz korzystać cały czas,

różnica jest taka, że przy zapotrzebowaniu na większą ilość ciepłej wody,
kocioł dwufunkcyjny może Ci jej nie przygotować,

ponad to, w przypadku gdy masz rozległą instalację, (przyjmuje się że gdy od kotła do najdalej położonej baterii jest więcej niż 6 m), stosuje się kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem oraz robi się cyrkulację ciepłej wody

RAPczyn
16-01-2009, 11:16
Witam Wszystkich Budujących,
Który piec byłby lepszy oraz jaką w końcu moc potrzebuję aby dobrze ogrzać dom??

pozdrawiam
Ania

Moc powinna wynikać z obliczeń obciążenia cieplnego budynku (strzelam, że wyjdzie jakieś 8-11kW)

Tu (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm) możesz sobie porównać ile palą niektóre kotły.

Aniutka i Roofi
16-01-2009, 12:09
Witam Wszystkich Budujących,
Który piec byłby lepszy oraz jaką w końcu moc potrzebuję aby dobrze ogrzać dom??

pozdrawiam
Ania

Moc powinna wynikać z obliczeń obciążenia cieplnego budynku (strzelam, że wyjdzie jakieś 8-11kW)

Tu (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm) możesz sobie porównać ile palą niektóre kotły.


nie ma tam naszych pieców :oops: , a mógłbyś tak jak blondynce wyjaśnić??? :) Nie rozumiem, dlaczego jedni dają piec 24KW a drudzy proponują 13KW - oba kondensacyjne. :cry: Przecież chodzi o jeden budynek.....

Ania

phans
16-01-2009, 12:14
Jeżeli to ma być piec do co i cwu(2f) to przynajmniej 20kW a jeżeli tylko do co (1f) to tyle ile wychodzi z zapotrzebowania na co czyli przeważnie w granicach 10kw.

RAPczyn
16-01-2009, 12:57
Tu (http://rapczyn1.webpark.pl/spalanie_kotlow.htm) możesz sobie porównać ile palą niektóre kotły.


nie ma tam naszych pieców :oops: , a mógłbyś tak jak blondynce wyjaśnić??? :) Nie rozumiem, dlaczego jedni dają piec 24KW a drudzy proponują 13KW - oba kondensacyjne. :cry: Przecież chodzi o jeden budynek.....

Ania

http://www.wolf-polska.pl/file/katalog_wiszace_2006.pdf strona piąta, podziel zużycie gazu GZ50 przez moc i możesz porównać wynik.
Analogicznie http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_343.ProductTeaserDownloadlist.Single.down loadlistitem.71179.FileRef.File.tmp/Vitodens%20343-F%20DT.pdf z tym, że ilość gazu E jest podana dla znamionowego obciążenia cieplnego.

Dlaczego tak dobrali kotły trzeba zapytać sprzedawce. Ja przypuszczam, że V jest świadomie dobrany do budynku a W "bo zawsze dajemy 24kW" ale to jest moje zdanie.

Aniutka i Roofi
16-01-2009, 13:56
[/quote][nie ma tam naszych pieców :oops: , a mógłbyś tak jak blondynce wyjaśnić??? :) Nie rozumiem, dlaczego jedni dają piec 24KW a drudzy proponują 13KW - oba kondensacyjne. :cry: Przecież chodzi o jeden budynek.....

Ania[/quote]

http://www.wolf-polska.pl/file/katalog_wiszace_2006.pdf strona piąta, podziel zużycie gazu GZ50 przez moc i możesz porównać wynik.
Analogicznie http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_343.ProductTeaserDownloadlist.Single.down loadlistitem.71179.FileRef.File.tmp/Vitodens%20343-F%20DT.pdf z tym, że ilość gazu E jest podana dla znamionowego obciążenia cieplnego.

Dlaczego tak dobrali kotły trzeba zapytać sprzedawce. Ja przypuszczam, że V jest świadomie dobrany do budynku a W "bo zawsze dajemy 24kW" ale to jest moje zdanie.[/quote]


Wolf wychodzi 0,10-0,11
a Viessmanna nie wiem jak policzyć... :cry: 1,72/13?? wychodzi 0,1323.... czy tak? Ja humanistka jestem i w tej tabeli nie umiem czytać tych technicznych terminów. Pomóż proszę...
Jeżeli jednak moje wyliczanki są prawidłowe, tzn, że V ma większe zużycie gazu na 1 kW??? Czyli gorszy będzie??? Ale z drugiej strony W może jest przewymiarowany skoro "bo zawsze dajemy 24 kW"?? :wink: (mówię przecie, że blondi ze mnie :)) )

pozdrawiam
Ania

Anula74
16-01-2009, 14:05
Witam
Ja będę kupował piec gazowy w najbliższym czasie i jak na razie jestem zdecydowany na piec kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem firmy Dietrich MCR-24 .
Firma dobra a cena super można kupić za 3900-4000zł.

Pozdrawiam

podaj namiary na sklep z takimi cenami

gusiolek_w
16-01-2009, 15:01
Witam, i ja proszę o radę, choć byliśmy zdecydowani na Viessmana 333f z zasobnikiem 86, ale po przeczytaniu tych wszystkich nie do końca zrozumiałych dla mnie :) informacji zgłupiałam kompletnie.
Czy ten model jest odpowiedni do domu:
110 użytkowej+ogrzewany garaż
parter podłogówka +2 grzejniki, góra grzejniki (4)+podłogówka w łazience
2 łazienki, piec musi stać u góry w łaziece(dlatego mały wbudowany zasobnik)
jest cyrkulacja
ocieplenie 25 wełna
koza w salonie
bez solarów, reku

Pomóżcie- jakie parametry będą dla nas wystarczające, ten Viessmann jest starsznie drogi, może bedą to bezsensownie wydane pieniądze???
Znalazłam też taki znacznie tańszy-VIESSMANN VITODENS 222-w 19kW z zasobinikeim 46l- lepszy dla nas???

greg29
16-01-2009, 20:59
Wiec moj piec juz "jedzie" opala jak na razie caly budynek 220 m2 do momentu podlaczenia kominka z plaszczem.
HOVAL Top Gas Classic 18 Kw kondensat.
Z tego co mowil mi serwisant mamy pewnosc, ze to piec ktory produkuje sie tylko i wylacznie w Austrii, nie posiada nic z made in china.
Jest doskonale sprawny i oszczedny. Zobaczymy w praniu.
Do tego elektronika Honywell i radiowy, przenosny regulator temperatury.
Tutaj jak widze nikt nie wspomina o Hovalu, a moze warto rowniez rozwazyc tego typu piece?
:lol:
Pozdrawiam......
Czy ktos jest uzytkownikiem tego rodzaju pieca?

voti
17-01-2009, 09:44
duży zasobnik bo jet kominek z PW i solar do którego jest ponad 6m.

głównym źródłem ogrzewania ma być kocioł gazowy,a źródła w/w jako dodatek

RAPczyn
17-01-2009, 09:51
Wolf wychodzi 0,10-0,11
a Viessmanna nie wiem jak policzyć... :cry: 1,72/13?? wychodzi 0,1323.... czy tak? Ja humanistka jestem i w tej tabeli nie umiem czytać tych technicznych terminów. Pomóż proszę...
Jeżeli jednak moje wyliczanki są prawidłowe, tzn, że V ma większe zużycie gazu na 1 kW??? Czyli gorszy będzie??? Ale z drugiej strony W może jest przewymiarowany skoro "bo zawsze dajemy 24 kW"?? :wink: (mówię przecie, że blondi ze mnie :)) )

pozdrawiam
Ania

CGB-24
2,50 m^3 / 28,5kW = 0,1052631 m^3/kW
V343
1,77 / 16,7 = 0,105988

Możesz to porównać z wynikami kotłów kondensacyjnych w tabelce ("Znamionowe obciążenie cieplne").

gusiolek_w jaką masz kubaturę budynku? Prawdopodobnie najsłabszy model wystarczy na potrzeby c.o.

tomasz125
17-01-2009, 13:28
Witam.
Chciałbym w tym temacie też zadać pytanie(a). Najpierw podam kilka szczegółów odnosnie domku:
Parter 130mkw, użytkowe poddasze ok 40mkw.
Mieszkać bedą dwie osoby. Dwie łazienki, z tym że ta na poddaszu będzie używana sporadycznie ( raz na parę tygodni).
Na poddaszu 4 grzejniki, na parterze 4 grzejniki i ok 50mkw podłogówki.
Kominek też będzie, ale dla klimatu raczej niż jako źródło ogrzewania.
Łazienka na parterze sąsiaduje z kotłownią ( droga z pieca do umywalki 1m, do wanny 3m, prysznica 1,5m).
W kuchni chcemy dać elektryczny podgrzewacz przepływowy lub pojemnościowy do cieplej wody, której będziemy używac rzadko.
Budynek zbudowany z porothermu 30cm i na to przyjdzie 15cm styropianu.
Oto moje pytania (dylematy):

1. Wydaje mi się, że do naszych potrzeb i trybu życia odpowiedni będzie piec dwufunkcyjny - niskie zapotrzebowanie na c.w.u.

2. Jakiej mocy powinien być piec dwufunkcyjny , aby mogł podgrzewać bieżącą wodę w kranie umywalki lub wanny, przy założeniu, że w danym momencie będziemy używać tylko jednego z tych odbiorników c.w.u ?

3. Wydaje mi się, że 24kW to za dużo, ale nie znalazłem słabszego pieca 2 funkc., oprócz VCW 226/3-3 firmy Vaillant:

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VCW_pro.html

4. Jak pracuje taki piec z instalacją c.o. podłogowe + kaloryfery , przy założeniu ze podłogówka potrzebowałaby temp. wody ok 40st, a kaloryfery załóżmy 55st. Dokładnie mi chodzi o to jak otrzymać wodę o różnych temp.
oraz czy dla c.o. będzie zużywałby mniej gazu niż jednofunkcyjny z zasobnikiem 120l ?

Nie wiem, czy ktoś z Was mieszka w podobnym domku, ale cieszyłbym się zarówno z odpowiedzi fachowców jak i użytkowników podobnego lokum.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Tomasz

gusiolek_w
17-01-2009, 13:37
gusiolek_w jaką masz kubaturę budynku? Prawdopodobnie najsłabszy model wystarczy na potrzeby c.o.
Kubatura mojego domku to 570m3, najsłabszy tzn. jaki? prosze o parametry i opinię o dwóch Viessmannach- vitodens 333f(+86l) i 222(+46l)

voti
17-01-2009, 21:44
z tym piecem 2f. się pomyliłem bo dzisiaj majster powiedział że 1f. ma być - poleca de dietricha i kolektor słoneczny próżniowy.

... a może koledzy profesjonaliści polecą inne rozwiązanie ?

Dziękuję

Kłopot
18-01-2009, 14:31
greg29
Ja mam od dwóch dni takiego Hovala tyle, że 24Kw. Na razie chodzi bez zarzutu ale to za wcześnie, żeby coś więcej powiedzieć. Na pewno jest cichutki. Mam do niego sterownik radiowy Euroster 2006 TX ale chyba wrócę do naściennego RS-OT Hovala, gdyż daje kompletną możliwość sterowania piecem. Zależy co kto lubi i czego oczekuje od sterownika.[/quote]

greg29
18-01-2009, 18:40
greg29
Ja mam od dwóch dni takiego Hovala tyle, że 24Kw. Na razie chodzi bez zarzutu ale to za wcześnie, żeby coś więcej powiedzieć. Na pewno jest cichutki. Mam do niego sterownik radiowy Euroster 2006 TX ale chyba wrócę do naściennego RS-OT Hovala, gdyż daje kompletną możliwość sterowania piecem. Zależy co kto lubi i czego oczekuje od sterownika.[/quote]
Ja mam Honeywella sterowanie z nadajnikiem radiowym :wink:
Tez cicho chodzi......
A jak masz ze spalaniem?
Ja mam w domu utrzymywana temperature 12'C i spala jakies 20m3 na dobe.
Dom szkieletowy. :)

Wirecki
18-01-2009, 19:11
Dlaczego tak dobrali kotły trzeba zapytać sprzedawce. Ja przypuszczam, że V jest świadomie dobrany do budynku a W "bo zawsze dajemy 24kW" ale to jest moje zdanie.

Moje doświadczenie, aczkolwiek niewielkie, wskazuje, że bez różnicy czy V czy W - zawsze dają 24...
.... a u mnie potrzeba ok 17-18

Tomasz Walczuk
18-01-2009, 22:15
greg29
Ja mam od dwóch dni takiego Hovala tyle, że 24Kw. Na razie chodzi bez zarzutu ale to za wcześnie, żeby coś więcej powiedzieć. Na pewno jest cichutki. Mam do niego sterownik radiowy Euroster 2006 TX ale chyba wrócę do naściennego RS-OT Hovala, gdyż daje kompletną możliwość sterowania piecem. Zależy co kto lubi i czego oczekuje od sterownika.
Ja mam Honeywella sterowanie z nadajnikiem radiowym :wink:
Tez cicho chodzi......
A jak masz ze spalaniem?
Ja mam w domu utrzymywana temperature 12'C i spala jakies 20m3 na dobe.
Dom szkieletowy. :)[/quote]

Ten kocioł wydaje mi się ciekawy a możesz napisać jak to wygląda finansowo ?

Ile kosztuje kocioł ile automatyka ale bez zbiornika na wodę.

Napisz też jaka ma modulacje mocy i z jaka mocą startuje.

Tomek

Aniutka i Roofi
19-01-2009, 10:44
RAPczyn bardzo dziękuję za pomoc.

pozdrawiam

Ania

P.S. powalczę jeszcze z mocą pieca proponowaną nam przez różne firmy. :wink:

cozy13
20-01-2009, 22:14
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze kotła. Domek 150m2, poddasze użytkowe, około 20m2 podłogówki. Na razie dwie osoby w rodzinie. Myślę o kotle Viessmann Vitodens 222w 19kW z wbudowanym warstwowym zasobnikiem cwu.

Moim zdaniem nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy. O.C.B. twojego domu będzie pewnie na poziomie 7,5-9kW. Przy V222W 19kW współczynnik NL=1, tyle samo co kotła o mocy 10-13kW ze zbiornikiem 120l, poza tym spalanie kotłów serii 200 i 300 nie jest najmniejsze w porównaniu do konkurencji.

Hans Kloss anoda magnezowa ma za zadanie ochronić zbiornik przed korozją. Kamień kotłowy wytrąca się w temperaturze około 60stC.


Witam,
no wlaśnie jakiej firmy polecilibyście kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym warstwowym zasobnikiem.
Co sadzicie o Immergasie:
http://www.immergas.com.pl/menu_2/kk/zeus_victrix_superior_kw/charakterystyka.htm

Przejrzałem przed momentem TH/DTR tego kotła i wychodzi mu spalanie na c.o. = 0,1083333m^3/kWh; c.w.u. 0,1084615m^3/kWh więc jest raczej mało oszczędnym kondensatem.

Ale brednie z tymi danymi. Co to oznacza że jest mało oszczędnym kondensatem? Wiadomości prostujące:
Ten kocioł jest kotłem z wbudowanym zasobnikiem ale nie warstwowym tylko wężownicowym
Zasobniki warstwowe tak rozpowrzechnione w tzw. niemieckich kotłach to nabijanie ludzi w butelkę przy normach naszej wody. Oczywiście biorąc pod uwagę wydajność c.w.u, zużycie gazu i energii elektrycznej oraz koszty obsługi technicznej.

Jedyne kotły tego typu godne uwagi to Immergas i ACV.
Są to moje oczywiście prywatne opinie po zgłębieniu tematu.

Pozdrawiam

Gosc_gość
20-01-2009, 22:45
Zasobniki warstwowe tak rozpowrzechnione w tzw. niemieckich kotłach to nabijanie ludzi w butelkę przy normach naszej wody.
Nie koniecznie, jak ktoś bierze pod uwagę zakup takiego kotła z zasobnikiem warstwowym i stację (zmiękczacz) uzdatniania wody to nie widzę problemu z "naszą" wodą. Ja w każdym razie wybrałem taką opcję i myślę, że nie zostałem nabity w butelkę.

I naszło mnie właśnie pytanie:

Czy taniej wychodzi w eksploatacji w taki zasobnik warstwowy czy też z wężownicą ?? Oczywiście nie rezygnując ze stacji uzdatniania (zmiękczania) wody.

cozy13
21-01-2009, 20:47
Zasobniki warstwowe tak rozpowrzechnione w tzw. niemieckich kotłach to nabijanie ludzi w butelkę przy normach naszej wody.
Nie koniecznie, jak ktoś bierze pod uwagę zakup takiego kotła z zasobnikiem warstwowym i stację (zmiękczacz) uzdatniania wody to nie widzę problemu z "naszą" wodą. Ja w każdym razie wybrałem taką opcję i myślę, że nie zostałem nabity w butelkę.

I naszło mnie właśnie pytanie:

Czy taniej wychodzi w eksploatacji w taki zasobnik warstwowy czy też z wężownicą ?? Oczywiście nie rezygnując ze stacji uzdatniania (zmiękczania) wody.

Z opinii które udało mi się zebrać to wyższe koszty są w przyadku zasobnika warstwowego. Koszt energii elektrycznej pożeranej przez dodatkową pompe. Dochodzi jeszcze problem z cyrkulacją c.w.u i pracą kotła nad utrzymaniem warstwy.
Zmiękczacz oczywiście polepsza sytuacje ale tez kosztuje. Napewno jest potrzebny w regionach gdzie woda faktycznie jest zawapniona, zażelaziona itd. i są problemy z utrzymanien czystrości w łazience. Ale czy każdemu jest potrzebna stacja uzdatniająca?

JA osobiście pozostaje zwolennikiem zasobników wężownicowych lub warstwowych i to z stali INOX.

Maziaa
23-01-2009, 12:28
greg29
Ja mam od dwóch dni takiego Hovala tyle, że 24Kw. Na razie chodzi bez zarzutu ale to za wcześnie, żeby coś więcej powiedzieć. Na pewno jest cichutki. Mam do niego sterownik radiowy Euroster 2006 TX ale chyba wrócę do naściennego RS-OT Hovala, gdyż daje kompletną możliwość sterowania piecem. Zależy co kto lubi i czego oczekuje od sterownika.
Ja mam Honeywella sterowanie z nadajnikiem radiowym :wink:
Tez cicho chodzi......
A jak masz ze spalaniem?
Ja mam w domu utrzymywana temperature 12'C i spala jakies 20m3 na dobe.
Dom szkieletowy. :)[/quote]

My od dwóch miesięcy użytkujemy Hovala i też utrzymywana temperatura to 12'C, dom z ceramiki, ocieplony, pierwszy sezon grzewczy i jak narazie dzienne spalanie wyszło nam 8m3 / dobę. Czasem wieczorem przepalaliśmy w kominku z płaszczem wodnym. Dom o kubaturze ok. 500m3

wobil
27-01-2009, 14:24
RAPczyn

mam pytanie, buduję dom ok 180mkw użytkowej, ściana poro 30 + 15 styro, podłoga 15 styro, ogólnie docieplony, podłogówka w całym domu!!!, 3 osoby, co radzisz, mój instalator proponuje mi kocioł HOVAL-a jeszcze dokładnie nie wiem jaki ma przygotować ofertę i odradza kolektory (twierdzi że zwrot kosztów posiesionych na instalację ma się nijak do użytkowania, trzeba serwisować, klika m-cy w roku jest z nich pożytek itd.),
proszę cię o pomoc w doborze kotła:
- czy warto wchodzić w HOVAL-a
- jaką moc
- czy robić zbiornik i ile litrów
- chcę podłogówkę w całym domu bez dodatkowych grzejników czy jest to in plus przy piecu kondensacyjnym

z góry wielkie dzięki
pozdrawiam

sure
27-01-2009, 19:52
Mam do wyboru kotły gazowe kondensacyjne, jeden z nich to już wymieniany VC ecoTEC plus186/3-5+zas.VIH R 150 firmy Vaillant , a także Junkersy Cerapur Smart ZWB 28-3C (moc 7,3 - 21-8 ) Cerasmart Modul ZSB 22/12S-2MA i Cerapur Comfort ZSBR 28-3A (7,1 - 27). Przyznam, że z opisu na stronach trudno mi się zorientować, który będzie bardziej odpowiedni do mojego domu (to zreszta zupełnie "nie moja dzialka"). Proszę o poradę, nie chcę kupic jakiegoś badziewia i potem żałować.

Dom ma kubaturę 892m3, powierzchnia 240m2, z czego 160m2 to mieszkalny parter, 80m2 - podpiwniczenie z garażem, kotłownią, pomieszczeniem gospodarczym, też ogrzewane (ale raczej słabiej). W części mieszkalnej będzie około 110m2 podłogówki, pozostała powierzchnia to zwykłe grzejniki. Ściany sa wykonane z gazobetonu 24cm, + 14cm styropianu, strop: 20cm wełny mineralnej. Pod podlogą 10,5cm styropianu również. Okna zwykłe, 1,1k. No i kominek z DGP
Btw, jakie jest orientacyjne zapotrzebowanie cieplne takiego budynku? :-? Może jest jakiś bardziej sensowny model kotła do takiego domu? (3 mieszkańców, którzy raczej lubią kąpiele.. :wink: ).
Może ktoś mi doradzić, pls ?

RAPczyn
28-01-2009, 09:02
- czy warto wchodzić w HOVAL-a
- jaką moc
- czy robić zbiornik i ile litrów
- chcę podłogówkę w całym domu bez dodatkowych grzejników czy jest to in plus przy piecu kondensacyjnym

z góry wielkie dzięki
pozdrawiam

Niewykluczone, że Hoval robi całkiem dobre kotły.
Myślę, że dom ma obciążenie cieplne w granicach 9kW więc kocioł powinien mieć moc maksymalną niewiele większą.
Przy 3 osobach i kotle o mocy 10-13kW, zbiornik o pojemności 120l powinien wystarczyć (zalecam montaż automatycznego mieszalnika na wyjściu ze zbiornika).
Zdecydowanie in plus. W niektórych pomieszczeniach może się zdarzyć, że sama podłogówka to za mało. łazience można dać grzejnik zasilany tą samą temperaturą co podłogówka, a w innych pomieszczeniach np. ścienne ogrzewanie.

sure Myślę, że dom może mieć potrzebować ok. 18kW. Z tych kotłów, które wymieniłeś to skłaniałbym się ku Junkersowi, a z poza tej dwójki to Paradigma Modula II 4-20kW.

sure
28-01-2009, 10:42
sure Myślę, że dom może mieć potrzebować ok. 18kW. Z tych kotłów, które wymieniłeś to skłaniałbym się ku Junkersowi, a z poza tej dwójki to Paradigma Modula II 4-20kW.

Czyli Vaillant niezbyt dobry? A ze względu na jakie cechy wybrałbyś Junkersa, w czym ma przewagę? Wyczytałam w tym wątku, że w Niemczech ma niezbyt dobre opinie. Tej Paradigmy zupełnie nie znam, czy to sprawdzona firma?
Btw, może warto przemyśleć też jakieś kotły z wyższej półki cenowej? :-?

RAPczyn
29-01-2009, 13:14
Czyli Vaillant niezbyt dobry? A ze względu na jakie cechy wybrałbyś Junkersa, w czym ma przewagę? Wyczytałam w tym wątku, że w Niemczech ma niezbyt dobre opinie. Tej Paradigmy zupełnie nie znam, czy to sprawdzona firma?
Btw, może warto przemyśleć też jakieś kotły z wyższej półki cenowej? :-?

Wydaje mi się, że Junkers jest sprawniejszy. Problemem V. i J. jest ich zakres modulacji zaczynający się od ~7kW.
Nie dziwię się, że nie znasz Paradigmy. Nie wydają pieniędzy na reklamę. Twierdzą, że ich produkty same się bronią.

kris1971
29-01-2009, 13:38
tak śledzę tą rozmowę i powiem szczerze że ja bym nie wybrał żadnego z tych kotłów. Według mnie najlepszy jest Buderus. Mam takiego i śmiga jak torpeda :D , a wody użytkowej jest tyle że nie mam co z nią robić, a posiadam zasobnik 120 litrów na 4 osoby :D Jeżeli masz coś kupić to wybierz dobrą i sprawdzoną firmę. Ważny jest też serwis zebyś nie czekał w kolejce na niego po 2 miesiące, bo jak wiadomo piecyk trzeba czyścić i przeglądać raz w roku :D

NI-CD
29-01-2009, 15:06
Jak mówił przedmówca nie wybrał by żadnego z tych kotłów. Ja polecam Wolfa.

sure
29-01-2009, 16:10
Firma firmą, na pewno to ważne, ale ja pytam w kwestii konkretnych kotłów do konkretnego domu. Jeśli polecasz Buderusa, to ciekawa jestem, jaki kocioł bylby odpowiedni do opisanego przeze mnie budynku i ze względu na jakie parametry? (Wolf - analogicznie). Chodzi mi o to, co lepszego jest w Buderusie i Wolfie, czego nie ma Junkers, czy Vailant (bo serwis to akurat może być w Krakowie zupełnie różny, niż w Gdańsku, to zależy od serwisantów)...