PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

pablitoo
06-03-2009, 20:17
Dom parterowy w zwartej bryle z poddaszem użytkowym około 120 m2, kubatura 350m3. Parter 65m2 podłogówka, poddasze... grzejniki. Fundament ocieplenie 10cm, podłoga 10cm, ściana gazobeton24 + 15 styropian
poddasze 25 cm wełny. Rodzinka 2 +2 Ogrzewanie oczywiście na kondensacie.. Co poradzicie odnośnie wyboru marki kotła i mocy?


Ja poradzę następująca rzecz - zrób audyt energetyczny budynku aby poznać dokładnie zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu - wówczas nie będziesz musiał nikogo się radzić , ani pytać , ani opierać na czyichś radach i domysłach .

Wówczas dobierzesz sobie zakres modulacji i markę kotła wg własnego uznania i upodobania ...

KatDyr1
06-03-2009, 20:24
W kwestii wyjaśnienia, bo widzę że po moim pytaniu zagorzała dyskusja, instalator "nakazał" mi kupno Vaillant ecoTEC VC PLUS 186/3-5 z zasobnikiem 120 litrów. Który ma moc 7,2- 19,5 kW i pewnie bym takowy kupił, gdyby nie to forum. Jako osoba która nie ma wiedzy w tym temacie, przebijając się przez 13 stron tegoż wątku, wstrzymałem się z decyzją zakupu. Po tych postach mam wrażenie że do mojego domu ten zakres modulacji jest zbyt wysoki (chodzi mi o ten dolny parametr 7,2) skoro z przykładowych, podobnych wielkością i ociepleniem domów, szacują co niektórzy zapotrzebowanie na poziomie 5-6kW. Więc wynikało by że ten kocioł nie będzie płynnie pracował!
Nie wiem czy mam zmienić instalatora czy może forum?
Jeśli się nie mylę to jaki konkretnie kocioł będzie się nadawał, bo Vaillant najsłabszy ma 5,3 do 12,9 (będzie odpowiedni?) łazienka tylko jedna, standardowa wanna i prysznic.
Jakie masz wyliczone zapotrzebowanie w projekcie?
Czy ten zasobnik nie za mały?

W projekcie... wskażnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury q=19,95W/m3

a zapotrzebowania ciepła do kąpieli w wannie , wsystemie zasobnikowym;
Qcw=200 (40st-10st) x1.2 x1.15 x1.683 = 14Kw

Projektant przewidział w projekcie zapotrzebowanie CO i CWU 24Kw!!! (ale w rzeczywistości dom lepiej ocieplony i na kondensacie)

pablitoo
07-03-2009, 09:02
W projekcie... wskażnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury q=19,95W/m3

a zapotrzebowania ciepła do kąpieli w wannie , wsystemie zasobnikowym;
Qcw=200 (40st-10st) x1.2 x1.15 x1.683 = 14Kw

No więc masz podane zapotrzebowanie na ciepło .

Szacując z grubsza do grzania c.o moc kotła to ca 7kW .Więc dobierz kocioł o dolnej modulacji poniżej 7kW i górnej powyżej 14kW celem zapewnienia komfortu ciepłej wody ... - producent - dowolny .

lazik
07-03-2009, 09:55
W projekcie... wskażnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury q=19,95W/m3

a zapotrzebowania ciepła do kąpieli w wannie , wsystemie zasobnikowym;
Qcw=200 (40st-10st) x1.2 x1.15 x1.683 = 14Kw

No więc masz podane zapotrzebowanie na ciepło .

Szacując z grubsza do grzania c.o moc kotła to ca 7kW .Więc dobierz kocioł o dolnej modulacji poniżej 7kW i górnej powyżej 14kW celem zapewnienia komfortu ciepłej wody ... - producent - dowolny .
Weź pod uwagę na jaki zasobnik było liczone zapotrzebowanie na CWU i jaki jest proponowany, a właściwie "nakazany" przez instalatora.

pablitoo
07-03-2009, 10:07
W projekcie... wskażnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury q=19,95W/m3

a zapotrzebowania ciepła do kąpieli w wannie , wsystemie zasobnikowym;
Qcw=200 (40st-10st) x1.2 x1.15 x1.683 = 14Kw

No więc masz podane zapotrzebowanie na ciepło .

Szacując z grubsza do grzania c.o moc kotła to ca 7kW .Więc dobierz kocioł o dolnej modulacji poniżej 7kW i górnej powyżej 14kW celem zapewnienia komfortu ciepłej wody ... - producent - dowolny .
Weź pod uwagę na jaki zasobnik było liczone zapotrzebowanie na CWU i jaki jest proponowany, a właściwie "nakazany" przez instalatora.

Jak napisałem powyżej - kolega może spokojnie dla komfortu ciepłej wody wybrać kocioł o mocy max np 19kW - cena takowego będzie tożsama z ceną kotła o mocy max np 16kW - a zapas będzie wystarczający na wszystkie wodne widzimisię :D

lazik
07-03-2009, 10:32
W projekcie... wskażnik zapotrzebowania w odniesieniu do kubatury q=19,95W/m3

a zapotrzebowania ciepła do kąpieli w wannie , wsystemie zasobnikowym;
Qcw=200 (40st-10st) x1.2 x1.15 x1.683 = 14Kw

No więc masz podane zapotrzebowanie na ciepło .

Szacując z grubsza do grzania c.o moc kotła to ca 7kW .Więc dobierz kocioł o dolnej modulacji poniżej 7kW i górnej powyżej 14kW celem zapewnienia komfortu ciepłej wody ... - producent - dowolny .
Weź pod uwagę na jaki zasobnik było liczone zapotrzebowanie na CWU i jaki jest proponowany, a właściwie "nakazany" przez instalatora.

Jak napisałem powyżej - kolega może spokojnie dla komfortu ciepłej wody wybrać kocioł o mocy max np 19kW - cena takowego będzie tożsama z ceną kotła o mocy max np 16kW - a zapas będzie wystarczający na wszystkie wodne widzimisię :D
Jeżeli przyjmiesz założenia projektanta na zapotrzebowanie na CWU to jednofunkcyjny piec 10kW bezproblemowo da sobie radę z zasobnikiem 120l.

BTW masz piec w domu, weź ustaw na sterowniku funkcję monitoringu pracy kotła i nastaw na doładowanie zasobnika o jakąś delta 20. Następnie patrz jaką moc kocioł ma w danej chwili. Pracuje u ciebie cały czas na 100%?

lazik
07-03-2009, 10:40
Dodatek: nie wiem czy wiesz do czego zmierzam.
Podpowiedź: Chciałbym żebyś popatrzył w już cytowane przeze mnie obliczenia mpoplawa i dodatkowe zdanie adama_mk. Naprawdę to wiele wyjaśnia.

pablitoo
07-03-2009, 10:53
Dodatek: nie wiem czy wiesz do czego zmierzam.
Podpowiedź: Chciałbym żebyś popatrzył w już cytowane przeze mnie obliczenia mpoplawa i dodatkowe zdanie adama_mk. Naprawdę to wiele wyjaśnia.

Nie wiem do czego zmierzasz - bo cytujesz tu wypowiedzi innych nie odnosząc się do nich - skoro przytaczasz wypowiedzi innych to nie przytaczaj ich cytatów tylko zwerbalizuj je i napisz - wyciągnij wnioski i je opisz - nikomu - a mnie to już wogóle nie chce się latać po pięciu wątkach i czytać wypowiedzi wyrwane z kontekstu .

Ty jak widzę nie rozumiesz o co mi chodzi - a mi chodzi o Twoją wypowiedź dotyczącą TYLKO I WYŁĄCZNIE NACIĄGACTWA I ZARABIANIU NA NIM o które to posądzasz wszystkich którzy doradzają dobór kotłów o dużej mocy max - posądzasz w kilku watkach dodam - i nic ponadto - nie widzisz że tylko o tym od 2 stron tego wątku o tym piszę ?
Uczyć mnie doboru kotłów nie musisz - zapewniam Cię potrafię to robić i znam zasady doboru - więc nie polemizuj ze mną i nie przytaczaj wypowiedzi adama czy innych w kwestii w której nie różnię się od Twojego zdania .

Clou mojej wypowiedzi brzmi - czy kolega kupi kocioł o mocy max 10kW czy 19kW nie będzie to dla niego w kwestii użytkowania miało żadnego znaczenia . Cena tych kotłów będzie tożsama - więc nie dopłaci do kupna większego - a wykorzystanie czy to jednego czy drugiego będzie na tym samym poziomie - koszta eksploatacji większego będą takie same jak mniejszego - więc dla niego jako użytkownika nie będzie to miało żadnego znaczenia .

Jeżeli cena większego byłaby dużo wyższa - oczywiście - bezsensem jest dokładanie kasy tylko dla idei - ale nie jest - więc nie ma to wiekszego znaczenia .

Jak dla mnie EOT - nie ma sensu jak widać wciąż przerzucać się takimi samymi argumentami ...

lazik
07-03-2009, 11:36
Dodatek: nie wiem czy wiesz do czego zmierzam.
Podpowiedź: Chciałbym żebyś popatrzył w już cytowane przeze mnie obliczenia mpoplawa i dodatkowe zdanie adama_mk. Naprawdę to wiele wyjaśnia.

Nie wiem do czego zmierzasz - bo cytujesz tu wypowiedzi innych nie odnosząc się do nich - skoro przytaczasz wypowiedzi innych to nie przytaczaj ich cytatów tylko zwerbalizuj je i napisz - wyciągnij wnioski i je opisz - nikomu - a mnie to już wogóle nie chce się latać po pięciu wątkach i czytać wypowiedzi wyrwane z kontekstu .

Ty jak widzę nie rozumiesz o co mi chodzi - a mi chodzi o Twoją wypowiedź dotyczącą TYLKO I WYŁĄCZNIE NACIĄGACTWA I ZARABIANIU NA NIM o które to posądzasz wszystkich którzy doradzają dobór kotłów o dużej mocy max - posądzasz w kilku watkach dodam - i nic ponadto - nie widzisz że tylko o tym od 2 stron tego wątku o tym piszę ?
Uczyć mnie doboru kotłów nie musisz - zapewniam Cię potrafię to robić i znam zasady doboru - więc nie polemizuj ze mną i nie przytaczaj wypowiedzi adama czy innych w kwestii w której nie różnię się od Twojego zdania .
Chodzi mi o to, że IMVHO minimalne przyjęte przez ciebie kW kotła na poziomie wyliczenia zapotrzebowania (q=19,95W/m3) jest za wysokie. I tyle. W cytacie mpoplawa masz opis problemu.


Clou mojej wypowiedzi brzmi - czy kolega kupi kocioł o mocy max 10kW czy 19kW nie będzie to dla niego w kwestii użytkowania miało żadnego znaczenia . Cena tych kotłów będzie tożsama - więc nie dopłaci do kupna większego - a wykorzystanie czy to jednego czy drugiego będzie na tym samym poziomie - koszta eksploatacji większego będą takie same jak mniejszego - więc dla niego jako użytkownika nie będzie to miało żadnego znaczenia .

Jeżeli cena większego byłaby dużo wyższa - oczywiście - bezsensem jest dokładanie kasy tylko dla idei - ale nie jest - więc nie ma to wiekszego znaczenia .
A według mnie jest. Przykłady:
Pierwsza z brzegu firma http://www.ogarek.eu/go/_category/index.php?idc=7_17_1&page=1&producer_id=0&record_row=long&scat_name=jednofunkcyjne&lang=pl&order=2
- Vaillant ecoTEC VC plus 126/3-5 - 4538.00 PLN
- Vaillant ecoTEC VC plus 186/3-5 - 5150.00 PLN - różnica 612pln (13%)
- Vaillant ecoTEC VC plus 246/3-5 - 5597.00 PLN - różnica 1059pln (23%)

Junkersy wg. danych producenta:
- CERAPUR SMART ZSB 14-3C - 5 203,30
- CERAPUR SMART ZSB 22-3C - 5 795,00 - różnica 591,70pln (11%)

- CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A - 8 050,78
- CERAPUR COMFORT ZSBR 28-3A - 8 660,78 - różnica 610,00pln (8%)

Buderus wg. danych producenta:
- GB152 16kW - 7 359,04
- GB152 24kW - 8 111,78 - różnica 752,74pln (10%)

pablitoo
07-03-2009, 13:18
Chodzi mi o to, że IMVHO minimalne przyjęte przez ciebie kW kotła na poziomie wyliczenia zapotrzebowania (q=19,95W/m3) jest za wysokie. I tyle. W cytacie mpoplawa masz opis problemu.

Nadal nie wiem o co Ci chodzi - nie polemizuję z nikim ani nie obliczam czy ta moc jest odpowiednia czy nie - nie lubię wróżyć z fusów - napisałem co kolega powinien zrobić - audyt energetyczny - i nic ponadto - a między innymi i Twoje twierdzenia że jest to dużo lub mało - w większym lub w mniejszym stopniu można między bajki włożyć - przyjąłem do obliczenia wartość z projektu którą podał kolega - i nic ponadto ...



A według mnie jest. Przykłady:
Pierwsza z brzegu firma http://www.ogarek.eu/go/_category/index.php?idc=7_17_1&page=1&producer_id=0&record_row=long&scat_name=jednofunkcyjne&lang=pl&order=2
- Vaillant ecoTEC VC plus 126/3-5 - 4538.00 PLN
- Vaillant ecoTEC VC plus 186/3-5 - 5150.00 PLN - różnica 612pln (13%)
- Vaillant ecoTEC VC plus 246/3-5 - 5597.00 PLN - różnica 1059pln (23%)

Junkersy wg. danych producenta:
- CERAPUR SMART ZSB 14-3C - 5 203,30
- CERAPUR SMART ZSB 22-3C - 5 795,00 - różnica 591,70pln (11%)

- CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A - 8 050,78
- CERAPUR COMFORT ZSBR 28-3A - 8 660,78 - różnica 610,00pln (8%)

Buderus wg. danych producenta:
- GB152 16kW - 7 359,04
- GB152 24kW - 8 111,78 - różnica 752,74pln (10%)

Wg Ciebie może i być - nie interesuje mnie to - patrz moje przykłady cenowe kotłów - i oczywiście nie są to ceny producenta - bo kto teraz idzie do producenta i kupuje kocioł po jego cenach ?? - samobójca jaki czy kto ... ??
Mnóstwo dystrybutorów i handlarzy ma w swojej ofercie te same kotły w znacząco innych / niższych / cenach ... - mój osobisty przykład - mój zestaw kosztował 2 lata temu po cenach producenta 12 kpln - ja nabyłem taki sam za 8 kpln ...

1950
07-03-2009, 13:40
pablitoo, odpuść sobie,
ten forumowicz cierpi na manię prześladowczą i wszędzie widzi spiskowców którzy czyhają na jego kasę,
racjonalne argumenty do niego nie trafiają,
jak z resztą zdążyłeś już zauważyć,
nie karm trolla :roll:

lazik
07-03-2009, 14:25
Chodzi mi o to, że IMVHO minimalne przyjęte przez ciebie kW kotła na poziomie wyliczenia zapotrzebowania (q=19,95W/m3) jest za wysokie. I tyle. W cytacie mpoplawa masz opis problemu.

Nadal nie wiem o co Ci chodzi - nie polemizuję z nikim ani nie obliczam czy ta moc jest odpowiednia czy nie - nie lubię wróżyć z fusów - napisałem co kolega powinien zrobić - audyt energetyczny - i nic ponadto - a między innymi i Twoje twierdzenia że jest to dużo lub mało - w większym lub w mniejszym stopniu można między bajki włożyć - przyjąłem do obliczenia wartość z projektu którą podał kolega - i nic ponadto ...

Było poczytać wątek od tego pierwszego zapytania. Moja porada była:
http://forum.muratordom.pl/post3161035.htm#3161035

A wszystko dalsze zaczęło się od:
http://forum.muratordom.pl/post3161227.htm#3161227

I po raz kolejny powtórzę ładowanie jednofunkcyjnego 24kW do domu o wyliczonym zapotrzebowaniu na CO poniżej 7kW (według pytającego dom lepiej ocieplony niż przyjęto w projekcie) i na CWU 14kW jest stratą pieniędzy. A temu co tak doradza proponuję przeczytanie wątków z żalami jakie spalanie mają tak dobrane kotły. Jest ich baaaardzo dużo.





A według mnie jest. Przykłady:
Pierwsza z brzegu firma http://www.ogarek.eu/go/_category/index.php?idc=7_17_1&page=1&producer_id=0&record_row=long&scat_name=jednofunkcyjne&lang=pl&order=2
- Vaillant ecoTEC VC plus 126/3-5 - 4538.00 PLN
- Vaillant ecoTEC VC plus 186/3-5 - 5150.00 PLN - różnica 612pln (13%)
- Vaillant ecoTEC VC plus 246/3-5 - 5597.00 PLN - różnica 1059pln (23%)

Junkersy wg. danych producenta:
- CERAPUR SMART ZSB 14-3C - 5 203,30
- CERAPUR SMART ZSB 22-3C - 5 795,00 - różnica 591,70pln (11%)

- CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A - 8 050,78
- CERAPUR COMFORT ZSBR 28-3A - 8 660,78 - różnica 610,00pln (8%)

Buderus wg. danych producenta:
- GB152 16kW - 7 359,04
- GB152 24kW - 8 111,78 - różnica 752,74pln (10%)

Wg Ciebie może i być - nie interesuje mnie to - patrz moje przykłady cenowe kotłów - i oczywiście nie są to ceny producenta - bo kto teraz idzie do producenta i kupuje kocioł po jego cenach ?? - samobójca jaki czy kto ... ??
Kliknąłeś na pierwszy link? To są ceny producenta? Jak tak to przepraszam nie wiedziałem. A innych producentów wziąłem z ich stron, bo tam było w jednym miejscu wszystko posegregowane. Myślę, że różnice podobnie przekładają też dystrybutorzy. Być może się mylę. Jeżeli cena u dystrybutora jest niższa (nie rób ze mnie idioty, bo sam dobrze wiem jak się różni od ceny z cennik firmowego) a zachowana różnica w sprzedaży to procentowo oszczędność wyjdzie jeszcze większa.
I powtórzę w twoim NTG wątku: "400zł to nie pies i drogą chyba nie chodzi?"


Mnóstwo dystrybutorów i handlarzy ma w swojej ofercie te same kotły w znacząco innych / niższych / cenach ... - mój osobisty przykład - mój zestaw kosztował 2 lata temu po cenach producenta 12 kpln - ja nabyłem taki sam za 8 kpln ...
I co z tego? Co to ma do pytania KatDyra1?

lazik
07-03-2009, 14:27
pablitoo, odpuść sobie,
ten forumowicz cierpi na manię prześladowczą i wszędzie widzi spiskowców którzy czyhają na jego kasę,
racjonalne argumenty do niego nie trafiają,
jak z resztą zdążyłeś już zauważyć,
nie karm trolla :roll:
Akurat ty jesteś sprzedawcą i instalatorem - twoje zdanie i podejście jest bardzo dobrze znane. Jesteś dość mocno umoczony.

1950
07-03-2009, 14:54
chłopie, odpuść sobie,
ty naprawdę jesteś chory,
szkoda :roll:
żal mi cię, :-?

pam
07-03-2009, 18:30
A może ktoś będzie wiedział czy jak mam zrobioną instalację wewn gazową zgodnie z projektem instalacji, który jest w projekcie budowalnym całego domu, to muszę robić jeszcze jakiś inny projekt inst. gazowej? Nawet skrzynka gazowa i wejście z zewnątrz do domu jest tak jak na tym projekcie. Wykonawca mojej inst twierdzi że musi mieć do wykonania pomiarów szczelności jakiś "żółty projekt" potwierdzony w gazowni.

1950
07-03-2009, 18:42
zasadniczo gdy miałeś, a powinieneś mieć projekt instalacji gazu oddając projekt do pozwolenia na budowę, to nie musisz mieć odrębnego projektu,
ale z gazowniami jest tak że każda do tego podchodzi inaczej,
dlatego przedzwoń sobie do gazowni i niech Ci powiedzą czy musisz mieć odrębny projekt,

pam
07-03-2009, 18:53
zasadniczo gdy miałeś, a powinieneś mieć projekt instalacji gazu oddając projekt do pozwolenia na budowę, to nie musisz mieć odrębnego projektu,
ale z gazowniami jest tak że każda do tego podchodzi inaczej,
dlatego przedzwoń sobie do gazowni i niech Ci powiedzą czy musisz mieć odrębny projekt,

Wygląda na to że muszę tam iść, bo pani która zajmuje się umowami na przyłącz sama nie wie o co chodzi.

1950
08-03-2009, 12:49
to weź ze sobą projekt z pozwoleniem na budowę,

lazik
08-03-2009, 13:28
Chodzi mi o to, że IMVHO minimalne przyjęte przez ciebie kW kotła na poziomie wyliczenia zapotrzebowania (q=19,95W/m3) jest za wysokie. I tyle. W cytacie mpoplawa masz opis problemu.

Nadal nie wiem o co Ci chodzi - nie polemizuję z nikim ani nie obliczam czy ta moc jest odpowiednia czy nie - nie lubię wróżyć z fusów - napisałem co kolega powinien zrobić - audyt energetyczny - i nic ponadto - a między innymi i Twoje twierdzenia że jest to dużo lub mało - w większym lub w mniejszym stopniu można między bajki włożyć - przyjąłem do obliczenia wartość z projektu którą podał kolega - i nic ponadto ...
Chodzi mi o następujący efekt dla kotła 7kW:
Udział w zapotrzebowaniu sezonowym
0,85% Wrzesień
7,71% Październik
13,80% Listopad
19,51% Grudzień
21,94% Styczeń
16,84% Luty
12,81% Marzec
5,82% Kwiecień
0,69% Maj

kWh | na dzień | Praca w % godziny
59,78 | 5,98 | 85%
539,90 | 17,42 | 249%
965,84 | 32,19 | 460%
1365,63 | 44,05 | 629%
1535,63 | 49,54 | 708%
1178,81 | 42,10 | 601%
896,72 | 28,93 | 413%
407,26 | 13,58 | 194%
48,57 | 4,86 | 69%
6998,13 | 30,16 | 431% | RAZEM/ŚREDNIA

pam
08-03-2009, 16:41
to weź ze sobą projekt z pozwoleniem na budowę,

Dzięki - faktycznie nie zaszkodzi.

tacim
09-03-2009, 07:08
Tak czytam to co piszecie i leeko czarna magia co prawda ja jestem jeszcze jakies 4 miechy przed zakupem pieca ale już muszę się powoli decydowac bo chciałem kupić piec kondensacyjny a okazało się zę kominy Schiedel Rondo nie nadają się do kondensata i juz mam 1 problem. Jakie macie kominy przy takim CO.
I czy brać pod uwagę kocioł kondensacyjny czy z otwartą komorą spalania bo rozumiem że są różne rodzaje takiego sprzetu zdajęc sobie sprawę że pytania są lakoniczne ale się wciągam dopiero :)

hala_k
09-03-2009, 10:42
(...)
Jakby dobór kotła polegał na dobraniu do CWU (już udowodniłeś niewielkie różnice w cenie ze względu na moc) to dlaczego nie 35kW?

Ale przecież nasza dyskusja nie dotyczy doboru kotła do c.o tylko do doboru max mocy tegoż na zapotrzebowanie c.w.u ...

Pewnie że dobór kotła do potrzeb c.o rządzi się innymi prawami - i miło że tu mnie cytujesz i przy takowym nie da się ominąć pewnych zasad - czyli doboru minimalnej mocy kotła do zapotrzebowania enrgetycznego budynku - takowa minimalna moc nie może być wyższa od tegoż zapotrzebowania - ale w przypadku grzania c.w.u - czy dobierzemy kocioł o max mocy 18kW czy 24kW to jeżeli minimalna moc obydwu jest poniżej zapotrzebowania energetycznego budynku - to nie ma znaczenia o jakiej mocy max kocioł wybierzemy - skoro ceny ich są takie same ...

Moc kotła dobiera się do c.o / minimalna moc kotła / , i do c.w.u / max moc kotła / - mając na względzie takzwany komfort ciepłej wody ...
Przykładowo - mając budynek o zapotrzebowaniu energetycznym 10kW można spokojnie zastosować kocioł o mocy 8-24kW jak i 6-19kW - różnica pomiędzy nimi jest równoważna półlitrówce Luxusowej - jak napisałem w jednym z postów powyżej .
A w związku z tym nazywanie naciągaczami osób które doradzają kotły o wyzszej mocy max uważam za niestosowne - i tyle ...


Naciągaczami to może nie są, ale z cała pewnością można ich nazwać ignorantami. Jeśli mówimy o kotle jednofunkcyjnym i zasobniku c.w.u. dla budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 10kW to w tym przypadku wystarczy kocioł np. o modulacji 2-10 lub 5,3-12,9 lub 3,3-14,2 kW oraz dobrze dobrany zasobnik ciepłej wody. Przez połowę okresu grzewczego będzie wykorzystane jedynie ok. 13% mocy kotła. A maksymalne zapotrzebowanie jest liczone przeważnie dla temperatury -20 st. C. Ile mamy takich dni w roku? Po co przewymiarowywać niepotrzebnie kotły? Należy dobrać do zapotrzebowania i najlepiej o największym zakresie modulacji. Jeśli ktoś sądzi, że częste taktowanie nie jest szkodliwe dla kotła i naszej kieszeni to jest w błędzie. To jak z jazdą samochodem. Ekonomiczniej i lepiej jest jechać spokojnie i ciągle z dłuższymi przerwami na odpoczynek, niż dynamicznie z częstymi zatrzymaniami i ruszaniem i krótkimi przerwami na odpoczynek.

RAPczyn
09-03-2009, 12:48
Ale przecież ... (tak zrozumiałem wypowiedzi na forum) kondensacyjny moze a nawet powinien być przewymiarowany.

Może chodzi ci o "przewymiarowanie" grzejników (dobranie mocy grzejników na niższe temperatury zasilania np. 55/45 zamiast 80/60) a nie kotła kondensacyjnego?


Ciekawe czy gdzieś można zlaleźć obiektywną ocenę różnych kotłów gazowych.

Wydaje mi się, że idealnie obiektywnej opinii nie jest w stanie nikt wyrazić - taka budowa człowieka.

możesz spróbować poszukać czegoś np. http://www.test.de i tego rodzaju portalach, aczkolwiek i tam też trzeba się liczyć z różnymi sytuacjami.


Nad piecem się jeszcze zastanawiam ale już wiem że bedzie to kondensat. Myślę o VALLIANT ecoTEC plus 246/3-5 + VIH R120

Jeśli chcesz Vaillanta to prawdopodobnie wystarczy Ci VC 126/3-5.

NOTO
09-03-2009, 15:31
Ale przecież ... (tak zrozumiałem wypowiedzi na forum) kondensacyjny moze a nawet powinien być przewymiarowany.

Może chodzi ci o "przewymiarowanie" grzejników (dobranie mocy grzejników na niższe temperatury zasilania np. 55/45 zamiast 80/60) a nie kotła kondensacyjnego?


Chodziło o piece. I rozumowanie że im większy piec (kondensacyjny) tym pewniej/lepiej jest wykonywana kondensacja ponieważ w jednostce czasu jest w stanie dostarczyć więcej energii (przy ogranicznej temp.) do układu. A dziej się to poprzez większą powierzchnię wymiany takiego pieca ...

Coś pomieszałem ?

tacim
09-03-2009, 20:45
Mądre co prawisz więc dla domku 119m2 uzytkowej (103m po podłodze +poddasze w tym garaż ok 20 m2) 4 osoby w rodzince jaki kociołek proponujesz.

1950
09-03-2009, 21:18
fajnie się to czyta, :roll:
wszyscy radzicie kotły o najniższym stopniu modulacji,
i bardzo dobrze, też zawsze mówię klientowi, że warto,
on też się zgadza,

dopóki,

dopóty nie dowie się ile taki kocioł kosztuje,
rzadko kto decyduje się na kocioł który moduluje od 17% mocy nominalnej,
i kosztuje prawie dwa razy więcej, od kotła który moduluje od 25% mocy nominalnej,
bo takie są MCR-y,
wolą wziąć MCR-a,

tacim
09-03-2009, 21:36
a co to MCR-y

1950
09-03-2009, 22:12
De Dietrich MCR,
kocioł kondensacyjny o mocy od 6-24 kW
więcej tutaj (http://forum.muratordom.pl/wzorem-grzeska-kotly-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach,t46373-900.htm)

lazik
09-03-2009, 23:45
fajnie się to czyta, :roll:
wszyscy radzicie kotły o najniższym stopniu modulacji,
i bardzo dobrze, też zawsze mówię klientowi, że warto,
on też się zgadza,
Wiem, boli cię, że nie możesz wcisnąć taniego kotła, który ma maks moc 10-12kW. Boli twoją kieszeń.


dopuki,
doputy
Zajrzyj do słownika lub zainwestuj w przeglądarkę ze sprawdzaniem pisowni.


doputy nie dowie się ile taki kocioł kosztuje,
rzadko kto decyduje się na kocioł który moduluje od 17% mocy nominalnej,
i kosztuje prawie dwa razy więcej, od kotła który moduluje od 25% mocy nominalnej,
bo takie są MCR-y,
wolą wziąć MCR-a,
Świat na De Dietrichu się nie kończy. Osoba zdana na mniejszy kocioł może wybrać inną alternatywę i wcale nie aż tak kosztowną. Problem z dolną mocą wcale nie musi się wiązać z modulacją 17% maksymalnej. Niekiedy właśnie wystarczy 25% ale dla kotła 10-15kW a nie 24kW jak tu większość sprzedaje. Sam wiesz bo jesteś sprzedawcą.

lazik
09-03-2009, 23:52
Ale przecież ... (tak zrozumiałem wypowiedzi na forum) kondensacyjny moze a nawet powinien być przewymiarowany.

Może chodzi ci o "przewymiarowanie" grzejników (dobranie mocy grzejników na niższe temperatury zasilania np. 55/45 zamiast 80/60) a nie kotła kondensacyjnego?


Chodziło o piece. I rozumowanie że im większy piec (kondensacyjny) tym pewniej/lepiej jest wykonywana kondensacja ponieważ w jednostce czasu jest w stanie dostarczyć więcej energii (przy ogranicznej temp.) do układu. A dziej się to poprzez większą powierzchnię wymiany takiego pieca ...

Coś pomieszałem ?
Pamiętaj, że ty ilość tej energii masz ograniczoną zadaną temperaturą i ma być ona w miarę stała.

1950
10-03-2009, 08:45
synku, zejdź ze mnie,
to po pierwsze,
po drugie, jeżeli chodzi o MCR-y to modulują od 6 kW,
po trzecie, niech cię nie boli moja kieszeń,
patrz do swojej, będziesz zdrowszy,
po czwarte i tutaj masz rację, poprawię ten oczywisty błąd ortograficzny :lol:

jaskul
10-03-2009, 09:24
tak sie przypatruje waszej rozmowie - jestem laikiem w tych sprawach - ale mało jest kotłów które modulują od małych mocy - a jak juz są to są drogie.
mam moc w OZC wyliczoną na 11 KW + ciepła woda mój Vaillant chodzi na CO 10-14 KW a na CWU 10-25 KW jest to za dużo.
po rocznym mieszkaniu uważam że potrzebowałbym kotła o mocy 4-15 KW i styknie - moze kiedys sobie na takiego zmienie.
Na razie pale w piecu :) węglowym gaz chodzi wtedy jak nie mam czasu bądź mi sie nie chce.

hala_k
10-03-2009, 10:56
Mądre co prawisz więc dla domku 119m2 uzytkowej (103m po podłodze +poddasze w tym garaż ok 20 m2) 4 osoby w rodzince jaki kociołek proponujesz.

Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C. Zakres modulacji 3,3-14,2 kW dla gazu ziemnego.

tak sie przypatruje waszej rozmowie - jestem laikiem w tych sprawach - ale mało jest kotłów które modulują od małych mocy - a jak juz są to są drogie.
Do kupienia już za 3 600 zł brutto.

tacim
10-03-2009, 11:42
oj pyszny kociołek masz taki ?

hala_k
10-03-2009, 11:59
Takowy posiadam i mam do ogrzania ok. 200 m2 powierzchni (kubatura ok. 700 m3). Przyjmując zapotrzebowanie dla dzisiaj bydowanych domów 50 W/m2 to wystarczy on nawet do 280 m2 powierzchni. Pozostaje jeszcze tylko kwestia c.w.u. Ja mam zasobnik 300 l z dwiema wężownicami. Ta druga czeka na lepsze czasy, gdy gmina dopłaci do solarów.

tacim
10-03-2009, 12:12
a jaki komin masz do niego zastosowany

hala_k
10-03-2009, 12:15
Komin murowany z cegły, a w nim rura spalinowa fi 80 mm, powietrze do spalania pobierane szachtem kominowym.

pablitoo
10-03-2009, 12:54
Takowy posiadam i mam do ogrzania ok. 200 m2 powierzchni (kubatura ok. 700 m3).(..)

I jakie średnie spożycie gaziu na ogrzanie domku / ten z avatara - piękny - jeden z pierwszych projektów wybrany przez moją żonę - niestety plan zagospodarowania przestrzeni nie zezwalał na taki ... / - tak cirka about - dla przypomnienia i porównania / za cały sezon grzewczy / 8)

małgosia2005
10-03-2009, 13:55
cześć

mozecie doradzić mi kocioł kondensat, tylko warunek żeby miał zasobnik wbudowany czyli cały kocioł wisi. Zasobnik od 60l-120l. Pow uzytkowa domu 147 +garaż 33m , w domu 3-4 osoby. 2 łazienki.

Mam takie typy:
1) vaillant vc 186 eco TEc plus+unistor VIH R 120+calorMatic 430
2) immergas Victrix Zeus superior 26 kw

może cosik z innych firm


dziękuje i pozdrawiam
gosia

hala_k
10-03-2009, 15:56
Takowy posiadam i mam do ogrzania ok. 200 m2 powierzchni (kubatura ok. 700 m3).(..)

I jakie średnie spożycie gaziu na ogrzanie domku / ten z avatara - piękny - jeden z pierwszych projektów wybrany przez moją żonę - niestety plan zagospodarowania przestrzeni nie zezwalał na taki ... / - tak cirka about - dla przypomnienia i porównania / za cały sezon grzewczy / 8)

O zużyciu za sezon porozmawiamy za rok. Kociołek uruchomiony niedawno.

pablitoo
10-03-2009, 16:19
O zużyciu za sezon porozmawiamy za rok. Kociołek uruchomiony niedawno.

No to nawet nie za rok - za dwa ...

Pierwszy rok to wygrzewanie budynku , usuwanie resztek wilgoci technologicznej etc ... - powiadają że tak na prawdę to dopiero trzeci sezon grzewczy jest miarodajny ...

pblochu
10-03-2009, 18:55
Co do cen to dołożę parę groszy bo mam wielkiego zgryza
Mogę kupić ELIDENSA DGT 1300Eco.NOx Plus/V130
25kW - po zeszłorocznej cenie (modulacja 1:6)
lub 15kW (modulacja 1:5) po obecnej czyli ponad 1000zł drożej
I tu mam zgryza
Zbiornik 130l dla 4 osobowej rodzinki (2 łazienki) jest ok
zapotrzebowanie na moc cieplną budynku przy -20*C - 7kW
przy 0*C 4,4kW
Z jednej strony z uwagi na rodzinkę i możliwy rozbiór ciepłej wody powinienem chyba rozpatrzeć ten 25kW
z drugiej - jestem ciekawy czy faktycznie modulacja tego pieca (1:6) umożliwia pracę w tak niskiej granicy (konkurencja ostrzega że ten piec moduluje tylko do 9kW) - cholera gubię się. Strasznie mi we łbie namieszali - co przedstawiciel to inne zdanie. No i do tego ci wszyscy życzliwi :-?
Miał ktoś odczynienia z tym piecykiem może lepiej wziąć tą 15?

tacim
10-03-2009, 21:01
Hala a jaki osprzęt oddatkowy masz do tego Junkersa jakies stracje pogodowe czy coś tam.

ellaj
10-03-2009, 23:39
Hala_k, odpowiadalby mi ten twoj Junkers, ale zastanawia mnie cena. Widzialam po 3700 w sklepach internetowych. Dlaczego inne kotly sa po okolo 8000?

hala_k
11-03-2009, 06:34
Hala a jaki osprzęt oddatkowy masz do tego Junkersa jakies stracje pogodowe czy coś tam.

Dodatkowo w kotłowni mam jeszcze:
- regulator pogodowy FW 200 wbudowany w kocioł (Junkers)
- moduł zdalnego sterowania IPM 2 (Junkers)
- zwrotnica hydrauliczna HW 50 (Junkers)
- system kominowy AZB (Junkers)
- zasobnik c.w.u. 300 l (Galmet)
- 2x zawór trójdrogowy z siłownikiem (Womix)
- 2x pompa obiegowa (Grundfoss i LFP)
- 1x pompa cyrkulacyjna (Grundfoss)
- inne drobne elemnety (zawory, czujniki, rurki Cu itp.)

Zbudowany układ realizuje sterowanie dwoma obiegami z mieszaczem, ciepłą wodą i pompą cyrkulacyjną. Docelowo jeszcze będzie moduł sterowania solarami ISM 1. Wszystko sterowane z jednego miejsca regulatorem FW 200.

tacim
11-03-2009, 15:58
Całkiem przyjemnie to wygląda jak tak opisujesz, ale zastanawiający jest fakt o którym wspomniano, że cos tani ten kociołek wiem wiem , że nie zawsze drogi to dobry, ale to jakieś dziwne co ?

hala_k
11-03-2009, 17:06
Obecna cena katalogowa za ten kocioł to 5 203,30 zł brutto. Może sprzedawcy innych marek nie chcą zejść z marży!? Uwierz mi, ten kocioł nie jest z tektury. :-)


No to nawet nie za rok - za dwa ...

Pierwszy rok to wygrzewanie budynku , usuwanie resztek wilgoci technologicznej etc ... - powiadają że tak na prawdę to dopiero trzeci sezon grzewczy jest miarodajny ...

Ja już wygrzałem dom przez rok kotłem elektrycznym kospela oraz kominkiem dovre. Nie powiem ile za prąd zapłaciłem i ile kubików drewna zużyłem. Dzisiaj zużycie gazu to ok. 13 m3. Kocioł pracuje przyjemnie i cichutko non stop. Kominka mam dość! Prawdopodobnie kocioł będzie taktował dopiero przy temperaturze zewnętrznej powyżej 7 st. C. Dzisiaj temperatura zewnętrzna ok. 2-5 st. C. W domu przyjemnie ciepło ok. 21 st. C. Chodzimy w krótkich rękawkach. Czyli przy temperaturach ekstremalnych -20 st. C. nalezy spodziewać się zużycia ok. 30 m3. Tak, tak to jest dom o pow. ok. 200 m2 i zapotrzebowaniu na c.o. 13 kW (rzeczywiste wychodzi ok. 11 kW)!!! Gaz GZ-41,5. Inaczej być nie może. Już z tym się pogodziłem. Mam jeszcze tylko kilka elementów do docieplenia. Po tej niewielkiej termomodernizacji oraz obniżeniu temperatury komfortowej spodziewam się zejść ze spalaniem o ok. 1-2 m3.

EDIT

jaskul
11-03-2009, 18:06
Obecna cena katalogowa za ten kocioł to 5 203,30 zł brutto. Może sprzedawcy innych marek nie chcą zejść z marży!? Uwierz mi, ten kocioł nie jest z tektury. :-)


No to nawet nie za rok - za dwa ...

Pierwszy rok to wygrzewanie budynku , usuwanie resztek wilgoci technologicznej etc ... - powiadają że tak na prawdę to dopiero trzeci sezon grzewczy jest miarodajny ...

Ja już wygrzałem dom przez rok kotłem elektrycznym kospela oraz kominkiem dovre. Nie powiem ile za prąd zapłaciłem i ile kubików drewna zużyłem. Dzisiaj zużycie gazu to ok. 10 m3. Kocioł pracuje przyjemnie i cichutko non stop. Kominka mam dość! Prawdopodobnie kocioł będzie taktował dopiero przy temperaturze zewnętrznej powyżej 7 st. C. Dzisiaj temperatura zewnętrzna ok. 2-5 st. C. W domu przyjemnie ciepło ok. 21 st. C. Chodzimy w krótkich rękawkach. Czyli przy temperaturach ekstremalnych -20 st. C. nalezy spodziewać się zużycia ok. 19-20 m3. Tak, tak to jest dom o pow. ok. 200 m2 i zapotrzebowaniu na c.o. 13 kW!!! Inaczej być nie może. Już z tym się pogodziłem. Mam jeszcze tylko kilka elementów do docieplenia. Po tej niewielkiej termomodernizacji oraz obniżeniu temperatury komfortowej spodziewam się zejść ze spalaniem o ok. 1-2 m3.
wreszcie ktoś z porównywalnym zuzyciem gazu :)

pablitoo
11-03-2009, 20:08
wreszcie ktoś z porównywalnym zuzyciem gazu :)

Przykro mi że moje zużycie gazu nie mieści się w Twoich kategoriach pojmowania - ale uwierz mi - nie mam powodu pisać tutaj nieprawdy ...

ellaj
11-03-2009, 22:35
Wiem, wiem, ze nie z tektury.
Junkers, to przeciez znana firma i wiele osob sobie chwali. Tak sie tylko zastanawialam, bo vaillant np. jest o wiele drozszy.

tacim
11-03-2009, 23:21
Hm, że mam kupić CO- kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem to rozumiem ale wprowadzono mnie w zakłopotanie jednym prostym pytaniem latem kocioł będzier non top grzał tą wode w zasobniku?? Rozumiem przy solarach nie ma tego problemu a co jak ich nie ma .Latem nie jest to chyba ekonomiczne rozwiązanie.[/i]

hala_k
12-03-2009, 06:30
Hm, że mam kupić CO- kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem to rozumiem ale wprowadzono mnie w zakłopotanie jednym prostym pytaniem latem kocioł będzier non top grzał tą wode w zasobniku?? Rozumiem przy solarach nie ma tego problemu a co jak ich nie ma .Latem nie jest to chyba ekonomiczne rozwiązanie.[/i]

Kocioł nie grzeje non stop wody w zasobniku. Podgrzewa ją do zadanej temperatury i sie wyłącza. Cykle (pory dnia) podgrzewania, jak również cyrkulacji ustawia się w regulatorze. Co do cyrkulacji to działa ona w zadanych porach kilka razy (od 1 do 6) w ciągu godziny po 3 minuty. Takie krótkotrwałe "przepłukanie" rurek wystarcza, aby z kranu w porach cyrkulacji leciała ciepła woda.
Mam zasobnik 300 l dwuwężownicowy co nie oznacza, że podgrzewam całe 300 litrów. Wężownica od kotła jest ta górna i podgrzewa około połowy zbiornika, może więcej. Wystarcza na dwie wanny i jeden prysznic. Sprawdzone empirycznie. :)

lazik
12-03-2009, 08:51
Hm, że mam kupić CO- kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem to rozumiem ale wprowadzono mnie w zakłopotanie jednym prostym pytaniem latem kocioł będzier non top grzał tą wode w zasobniku?? Rozumiem przy solarach nie ma tego problemu a co jak ich nie ma .Latem nie jest to chyba ekonomiczne rozwiązanie.[/i]
Różnica między kotłem o górnej mocy 15kW a 24kW jest taka, że 15kW będzie dany zasobnik podgrzewał dłużej by uzyskać zadaną temperaturę. Jeden jak i drugi kocioł do tego podgrzania zużyje praktycznie tyle samo gazu.

Aby wybrać górną moc kotła musiałbyś sobie zadać pytanie ile wody o danej temperaturze jest mi potrzebne np. w przeciągu określonego czasu. Czyli analizujesz sytuację gdy masz jedną wannę i osoba się kąpie jedna po drugiej, lub masz dwie wanny i osoby kąpią się w tym samym czasie itd. Chodzi o ustalenie w którym momencie będzie potrzeba najwięcej wody.

tacim
12-03-2009, 09:07
czyli ten zasobnik jest lepszym rozwiązaniem i tańszym niz piec 2 funkcyjny tak ? To nie ma tak, że np w kuchni która jest oddalona od kotłowni trzeba czekać 2 minuty az popłynie ciepła woda.
A może lepiej mieć 2 piec do CWU jakiś tani.

pablitoo
12-03-2009, 10:13
czyli ten zasobnik jest lepszym rozwiązaniem i tańszym niz piec 2 funkcyjny tak ? To nie ma tak, że np w kuchni która jest oddalona od kotłowni trzeba czekać 2 minuty az popłynie ciepła woda.
A może lepiej mieć 2 piec do CWU jakiś tani.

Wykonaj cyrkulację c.w.u i problemu z czekaniem na ciepłą wodę w najbardziej oddalonych poborach nie bedziesz miał ...

A co jest lepszym i tańszym rozwiązaniem - czy kocioł 1f z zasobnikiem czy 2f - wszystko zależy od zakładanej ilości poboru ciepłej wody ...

tacim
12-03-2009, 11:35
Hm mam 3 dziewczyny w domu to chyba wody trzeba całą rzekę :) wydaje mi się , że zasobnik 120 l to góra.

pablitoo
12-03-2009, 11:56
Hm mam 3 dziewczyny w domu to chyba wody trzeba całą rzekę :) wydaje mi się , że zasobnik 120 l to góra.

Mam dwie dziewczynki i chłopczyka - wystarcza .

tacim
12-03-2009, 15:25
pablitoo czyli zasobnik np 120 l przy 4 osobowej rodzinie jest bardziej opłacalny?[/i]

pablitoo
12-03-2009, 15:36
pablitoo czyli zasobnik np 120 l przy 4 osobowej rodzinie jest bardziej opłacalny?[/i]

Nie wiem .

Ja mam takowy , ale nie mam porównania do np 150 l lub kotła 2f ...

lazik
12-03-2009, 15:38
pablitoo czyli zasobnik np 120 l przy 4 osobowej rodzinie jest bardziej opłacalny?[/i]
Do kąpieli w 2 wannach po 200 litrów z pewnością nie.

Lookita
12-03-2009, 15:40
Oczekiwanie na ciepla wode,zalezy od odleglosci od zasobnika i curkulacji...Jak czesto i na ile zalaczysz,wtedy i tak dlugo bedziesz miec ciepla wode...JA mam ograniczona cyrkulacje ,mam w ciagu dnia duzo chlodenj wody,wieczorem poprzestawialem i jest lepiej,cos za cos...

tacim
12-03-2009, 15:46
znalazłem takie przyjemne połaczenie Yunkersa
PAKIET CERAPUR SMART z reg. pogodowym (2xC.O.)
+ 2 kolektory słoneczne CLASSIC (na dach skośny, dachówka)
+ ZASOBNIK 300 L
za 18.000 jak by ponegocjować z handlerem to całkiem, całkiem oferta co ?

Lookita
12-03-2009, 15:56
szkoda,ze sa to plaskie kolektory...co?

pablitoo
12-03-2009, 15:59
szkoda,ze sa to plaskie kolektory...co?

System Heat pipe byłby droższy ...

Lookita
12-03-2009, 16:02
oj bylby,bylby...ale to juz cos,prawda?;-)

tacim
12-03-2009, 16:10
Pipe to chyba coś od rury widziałem takie solary rurowe są ponoć dużo lepsze ale załozyłem temat o solarach myślę, że coś się więcej dowiem.

pablitoo
12-03-2009, 16:23
Pipe to chyba coś od rury widziałem takie solary rurowe są ponoć dużo lepsze ale załozyłem temat o solarach myślę, że coś się więcej dowiem.

Nie zakładaj nowego tylko poszukaj starych :lol:

tacim
12-03-2009, 20:53
Ano ciunio mnie poniosło sorki :)

tacim
15-03-2009, 12:06
Hala a jaki masz zasobnik i ile osób w domu. Tak myśle chyba 120L na 2+2 styka co?

hala_k
15-03-2009, 13:04
Hala a jaki masz zasobnik i ile osób w domu. Tak myśle chyba 120L na 2+2 styka co?

Kilka postów wyżej było napisane, że mam 300l (dwuwężownicowy). 120l to może byc mało, tak 150-160l powinno wystarczyć na 2+2.

Lookita
15-03-2009, 13:08
Tylko nalezy pamietac,ze zasobnik dwuwezownicowy to okolo polowa na cwu z pieca,a druga polowa z np. solarow.....U mnie 300 l Biawar ,w tej chwili ma czynne 120 l. pod cwu z kondensata,a reszta czeka pod solary...reszta-pusta...nie jest napelniona i nie ma podlaczenia...

hala_k
15-03-2009, 13:27
Ja mam 300l Galmet, ale u mnie jest napełniany cały zbiornik, jedynie grzana jest górna warstwa. Czyżby Biawar robił to inaczej?

Lookita
15-03-2009, 13:34
Tak wyglada,120 l nam wystarcza w tej chwili-2 os. dorosle,jedno malutkie dziecko....

hala_k
15-03-2009, 13:44
Tylko nalezy pamietac,ze zasobnik dwuwezownicowy to okolo polowa na cwu z pieca,a druga polowa z np. solarow.....U mnie 300 l Biawar ,w tej chwili ma czynne 120 l. pod cwu z kondensata,a reszta czeka pod solary...reszta-pusta...nie jest napelniona i nie ma podlaczenia...

Budowa zasobnika Biawar

http://www.biawar.com.pl/images/stories/ogrzewacze/wym_pionowe/wym-mega-solar-przekroj.jpg

Wg mnie napełniany jest cały zasobnik z dopływem zimnej wody od dołu! :roll:

Lookita
15-03-2009, 14:01
Nie mam tego modelu zasobnika,nie bede sie klocic,powtarzam ,co mowil mi sprzedawca i uzytkownik ww. zasobnika...Nie mam napisu MEga....Wyraznie sie pytalem,ale...coz...moze ktos mnie wprowadzil w blad....

hala_k
15-03-2009, 15:27
http://images34.fotosik.pl/146/17100412b435cb81med.jpg

http://www.biawar.com.pl/images/stories/ogrzewacze/wym_pionowe/wym-mega-solar.jpg

Lookita czy widać podobieństwo? Na jednym jest napis BIAWAR, a na drugim MEGA cos tam (ta zmiana nazwy to tylko marketingowa). Nie ufaj sprzedawcy! :wink:

Lookita
15-03-2009, 16:02
O zesz TY :-) !!!!
Mnie tez nie pasowalo to,ze baniak ma nie byc napelniony w calosci...Ale nie bede sie klocic....Tez mi nie pasowalo,ze niby jak ma to dzialac zima,od solarow polowka,woda ma tam zatechnac?????Zatem zadanie bojowe.Pogadam i zapytam sie specjalnie dla Ciebie,jak to jest u mnie :-))))

raziu
16-03-2009, 11:54
Witam,

po przeczytaniu wątku niestety nie wszystko jest dla mnie jasne. W związku z tym proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego pieca.
Dom ok. 180-200m2, w okolicach Warszawy, pustaki ceramiczne Leier 25 + 20cm styropianu. Strop ocieplony wełną 30cm, w wylewce 15cm styropianiu, brak rekuperatora. Dom na początku zamieszkiwać będą 2 osoby, a docelowo 4. :-)

Mój hydraulik poleca mi piec 21-24kW, a jak zapytałem go o taktowanie i modulację to nie bardzo wiedział o co pytałem (a że ja nie czuję się na siłach wchodzić w szczegóły o co mi tak na prawdę chodzi :-) ), więc podejrzewam że poleca takie piece każdemy z podobnym metrażem i tyle.

Po przeczytaniu forum chyba już wiem na czym to wszystko polega dlatego prosiłbym o weryfikację czy na pewno potrzebuję taką moc pieca? Czy nie będzie to zbyt kosztowne w użytkowaniu? A z drugiej strony czy nie będzie po prostu zimno?
Interesuje mnie piec kondensacyjny, pod taki piec kupowałem również kaloryfery.
Piec oczywiście ma również ogrzewać wodę użytkową, jednak tutaj zupełnie nie wiem co wybrać - zasobnik wbudowany, zewnętrzny, jakiej pojemności itp.? Z miejscem w kotłowni nie ma problemu, nie chciałbym jednak mieć problemu np. z napełnieniem pełnej wanny bardzo ciepłą wodą... itp.

Z góry dziękuję za pomoc! :-)

lazik
16-03-2009, 12:30
Do tak w dobrze ocieplonego domu musisz popatrzeć na kocioł z dość niską mocą minimalną. Granica do 5-6kW byłaby chyba najbardziej satysfakcjonująca. Górna moc może być jakakolwiek inna byle by była powyżej 13-14kW. Mówię oczywiście o jednofunkcyjnym. Zasobnik w zależności od intensywności używania wody 150-300l.

Ogólnie kierunek jest taki:
CO - czym mniejsza minimalna moc kotła tym lepiej
CWU - czym większa moc maksymalna kotła tym lepiej

Kompromis = pogodzić CO z CWU przy czym zazwyczaj moc minimalna kotła rośnie wraz ze wzrostem mocy maksymalnej

A hydrę chyba raczej zmień jak nie bardzo wie co to modulacja i taktowanie. Po co ci kłopoty?

Hans Kloss
16-03-2009, 12:45
Co do mocy pieca pod potrzeby CO to moje zdanie jest takie jak lazika. Ale jeśli nie zamierzasz wejść w solary (lub inne techniki typu np. PC) to odradzam jakieś inwestycje w duży zasobnik CWU. Ja mam 3 łazienki, 4 osoby w domu (dzieci u mnie juz tez zużywaja CWU raczej jak dorosły). Mam piec zintegrowany z zasobnikiem warstwowym (ważne!) 120l i nigdy nie było problemu z wydajnością podawania ciepłej wody.
A jak wyglada kotłownia? U mnie znajdziesz na zdjęciu (zajmuje tyle co zwykła lodówka).

raziu
16-03-2009, 16:49
Do tak w dobrze ocieplonego domu musisz popatrzeć na kocioł z dość niską mocą minimalną. Granica do 5-6kW byłaby chyba najbardziej satysfakcjonująca. Górna moc może być jakakolwiek inna byle by była powyżej 13-14kW. Mówię oczywiście o jednofunkcyjnym. Zasobnik w zależności od intensywności używania wody 150-300l.


Czy mógłbym prosić o jakieś propozycje piecy? Na pewno jest na forum cała masa fachowców w temacie. :-)

Chyba faktycznie wybiore zasobnik ok. 120l.

lazik
16-03-2009, 17:20
Do tak w dobrze ocieplonego domu musisz popatrzeć na kocioł z dość niską mocą minimalną. Granica do 5-6kW byłaby chyba najbardziej satysfakcjonująca. Górna moc może być jakakolwiek inna byle by była powyżej 13-14kW. Mówię oczywiście o jednofunkcyjnym. Zasobnik w zależności od intensywności używania wody 150-300l.


Czy mógłbym prosić o jakieś propozycje piecy? Na pewno jest na forum cała masa fachowców w temacie. :-)
Sprzedawców? Ja nim nie jestem i moje zdanie co do propozycji piecy brzmi - najpierw należy się rozejrzeć w swoim terenie jak wygląda z serwisem danej marki. Wybrać należy ten piec co ma najlepszy serwis i oczywiście spełnia wcześniejsze kryteria.

raziu
16-03-2009, 17:26
Sprzedawców? Ja nim nie jestem i moje zdanie co do propozycji piecy brzmi - najpierw należy się rozejrzeć w swoim terenie jak wygląda z serwisem danej marki. Wybrać należy ten piec co ma najlepszy serwis i oczywiście spełnia wcześniejsze kryteria.

buduję się pod Warszawą, więc podejrzewam że serwis każdej marki jest zbliżony do siebie i każdy będzie blisko. Oczywiście przejść się po sprzedawcach i popytać to nie problem. Ale jestem pewien, że każdy ma przygotowaną formułkę, że jego firma jest najlepsza, a inne be, bo (...).
Dlatego też wolałbym najpierw spytać na forum doświadczonych forumowiczów zakładając, że serwis każdej z marek jest podobny. :)
Z góry dzięki za sugestie.

tacim
16-03-2009, 18:21
Mi polecono taki i chyba się skuszę JUNKERS CERAPUR SMART ZSB14

ellaj
21-03-2009, 14:21
Hala-k, napisz mi prosze jeszcze raz co dodatkowo trzeba kupic do tego kotla. Ten zbiornik i co jeszcze? I gdzie kupowles? W sklepie czy przez Internet?

tacim
02-04-2009, 20:46
RAPczyn a powiedz mi co reguluje jakie przepisy podłecznei kotła CO kondensata przez ściane? Bo kolega sprzedał mi info, że w domku nie można zrobić komina przez ścianę gdyż musi być 10m od okien.

Już znalazłem do 21 kW w domkach może być przez ścianę tylko się zastanawiam czy robić komin zwykły np Schiedla Rondo w razie czego a kondensat dać przez ścianę czy nie robić wcale komina ? Jak będzie lepiej .

RAPczyn
03-04-2009, 17:14
W domach do 21kW, 0,5m od otworu i 2,5m nad gruntem.
Możesz ewentualnie zostawić wolny kanał wentylacyjny ale wątpię by był wykorzystany w przyszłości.

tacim
03-04-2009, 21:01
Tak myślałem, że budowa komina to strata kasy choć z 2 strony nigdy nie wiadomo czy by się nie przydał na piec np na wungel.

mariankossy
03-04-2009, 21:28
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, przymierzam się do kupna pieca gazowego kondensacyjnego do swojego domu 160mkw lecz nie znam się zbytnio w tym temacie i proszę o porady jakiego typu piece możecie polecić, piec ten chciałbym również wykorzystać do ogrzewania podłogowego.Dziękuję za porady.

Najlepiej znależć firmę/kupić piec gdzie instalatorzy nie są serwisantami, bo póżniej na serwis się niedoczekasz :evil:
Instalator jak będzie miał inną lepiej płatną robote to ciebie oleje i przyjedzie na awarię za 3 dni :cry: ( przecież pieniądze już wzioł )

A gdy montaz robi jeden(instalator) a odbiór robi drugi (serwisant)
to "inna gatka" :lol:

Jak ten pierwszy odwali fuchę to ten drugi mu tego nie przepuści :lol: :lol: :lol:

I klient wcale się nie musi znać na robocie, bo jak będzie spaprane to serwisant " da popalić"" montażyście, bo nie będzie się za friko bujał do klienta.

Kwity z uruchomienia w dobrych firmach idą do centrali a oni za okres gwarancji ponoszą koszty.( płacą serwisantom za naprawy gwarancyjne.)

W innych firmach montazysta bierze na siebie koszty obsługi za wyj. części zamiennych (dlatego mają gorszy serwis , trzeba dł. na nich czekać albo tel. nie odbierają , bo jest weekend :D :D )

To tak w/g mnie wygląda sprawa :) :) ale może jest inaczej :)

Browar
04-04-2009, 02:07
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, przymierzam się do kupna pieca gazowego kondensacyjnego do swojego domu 160mkw lecz nie znam się zbytnio w tym temacie i proszę o porady jakiego typu piece możecie polecić, piec ten chciałbym również wykorzystać do ogrzewania podłogowego.Dziękuję za porady.

Najlepiej znależć firmę/kupić piec gdzie instalatorzy nie są serwisantami, bo póżniej na serwis się niedoczekasz :evil:
Instalator jak będzie miał inną lepiej płatną robote to ciebie oleje i przyjedzie na awarię za 3 dni :cry: ( przecież pieniądze już wzioł )

A gdy montaz robi jeden(instalator) a odbiór robi drugi (serwisant)
to "inna gatka" :lol:

Jak ten pierwszy odwali fuchę to ten drugi mu tego nie przepuści :lol: :lol: :lol:

I klient wcale się nie musi znać na robocie, bo jak będzie spaprane to serwisant " da popalić"" montażyście, bo nie będzie się za friko bujał do klienta.

Kwity z uruchomienia w dobrych firmach idą do centrali a oni za okres gwarancji ponoszą koszty.( płacą serwisantom za naprawy gwarancyjne.)

W innych firmach montazysta bierze na siebie koszty obsługi za wyj. części zamiennych (dlatego mają gorszy serwis , trzeba dł. na nich czekać albo tel. nie odbierają , bo jest weekend :D :D )

To tak w/g mnie wygląda sprawa :) :) ale może jest inaczej :)

Kolega widzę lubi teorie spiskowe... :wink:


Dobry instalator, jezeli jeszcze robi całą "kotłownię": pompy, zasobnik i takie tam... zawsze będzie najlepszym serwisantem bo wie gdzie i czego szukać. "Serwisantów" jest mnóstwo- są i tacy którzy biorą 100 zł za wizytę nawet jeśli nie naprawią pieca (sam widziałem takiego co przyjechał z torbą pakuł i kombinerkami i po godzinie stwierdził że nie naprawi bo "częśći" nie ma :lol: ale za "wizytę" skasował... Autoryzowany serwisant, który montował piec raczej takich fuszerek nie odwala bo by go dystrybutor pogonił.


Od siebie - polecam kocioł viessmana - vitodens 200 - moc w zależności od zapotrzebowania (zwykle podana w projekcie).

pozdrawiam

Browar

mariankossy
04-04-2009, 18:37
tak ale są tacy co po instalacji ( kotła ze zbiornikiem na gaz + osprzęt)z uśmiechem wyjeżdżają , a jak piec duzo pali to im się nie chce przyjechać ( bo tak musi palić - mówią)

Przyjeżdża drugi( nowy) i stwierdza ,że praca kotła zagraża bezpieczeństwu ludzi i natychmiast wyłącza piec :evil: :evil: :evil:

[/i]

aneta.masz
08-04-2009, 12:57
Witam wszystkich
Jestem na etapie wyboru kotła do swojego domu (220m2, nowy budynek, dobrze ocieplony) i od pewnego czasu śledzę wypowiedzi na tym forum.
Może ktoś mógłby się podzielić się wiedzą na temat kondensata Ferroli Econcept 25A? Doczytałam, że ma dość duży zakres mocy 5,7-26,6kW i bardzo przyzwoitą cenę ( z zasobnikiem 150l w cenie 5800 brutto)
Warto go kupić?

manieq82
08-04-2009, 22:54
szukam kotła najtańszego z zamkniętą komorą spalania - grzałby bufor w momencie braku źródła ciepła z kominka czy solaró - liczy sie cena
na pewno kondensat odpada- co jest tanie a dobre - moc raczej nieduża, bez żadnych sterowników i bajerów

RAPczyn
09-04-2009, 09:56
Witam wszystkich
Jestem na etapie wyboru kotła do swojego domu (220m2, nowy budynek, dobrze ocieplony) i od pewnego czasu śledzę wypowiedzi na tym forum.
Może ktoś mógłby się podzielić się wiedzą na temat kondensata Ferroli Econcept 25A? Doczytałam, że ma dość duży zakres mocy 5,7-26,6kW i bardzo przyzwoitą cenę ( z zasobnikiem 150l w cenie 5800 brutto)
Warto go kupić?

Kocioł mógłby mieć ciut wyższą sprawność i mieć mniejszą moc, byłby lepiej dopasowany do twojego budynku prawdopodobnie.

cyberbronek
09-04-2009, 22:55
Pomozcie !!!- stoje przed wyborem kotla gazowego. Instalator zaproponowal mi dwufunkcyjny, kondensacyjny Vaillant ecoTEC plus VCW 296 z zasobnikiem 20l. montowanym za kotlem, cos takiego:

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VCW_plus.html

Prosze o porade czy takie rozwiazanie sprawdzi sie w domku ok. 170 m2 powierzchni, rodzina 4 osobowa, na dole ogrzewanie podlogowe.
Czy ktos ma taki kociol? jak sie sprawdza?
Jezeli nie jest to dobre rozwiazanie to poradzcie jaki kociol wybrac ?

Pozdrawiam

piogron
09-04-2009, 23:04
A ile ten kocioł kosztuje i drugie pytanie czy ten zasobnik jest razem z kotłem, czy osobno trzeba go dokupić?

cyberbronek
10-04-2009, 08:28
koszt kotla z zasobnikiem wychodzi ok. 7 500 PLN .

http://www.allegro.pl/item604552924_vaillant_kondensat_2f_vcw_296_zasobn ik_vih_cl20s.html

mozna kupowac to oddzielnie ale na pewno wyjdzie drozej.

MAREK&KASIA
10-04-2009, 08:43
Prosze o porade czy takie rozwiazanie sprawdzi sie w domku ok. 170 m2 powierzchni, rodzina 4 osobowa, na dole ogrzewanie podlogowe.


Kocioł o dużo za duży :D Moduluje od prawie 10 kw :o
Nie wchodź w to - popłyniesz na rachunkach za gaz
Pozdrawiam

cyberbronek
10-04-2009, 09:31
Kocioł o dużo za duży :D Moduluje od prawie 10 kw :o
Nie wchodź w to - popłyniesz na rachunkach za gaz
Pozdrawiam

... a co to znaczy "moduluje od 10 kw" ?
To jakie rozwiazanie (kociol) polecacie ? dodam jeszcze ze sa dwie lazienki - jedna nad druga, a odleglosc od kotla do zlewu w kuchni to ok. 7 m.

RAPczyn
10-04-2009, 10:01
cyberbronek W takiej sytuacji polecam kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej ~10kW ze zbiornikiem ~155l.

Hans Kloss
10-04-2009, 11:20
Przede wszystkim dla Twojego domu (wcale nie takiego małego) doradzał bym kocioł jednofunkcyjny, z zasobnikiem CWU 120-150l (rodzina 4 osobowa, 2 łazienki). Jeśli kupisz warstwowy zasobnik CWU to może nawet wystarczyć 80l. Jeśli masz dobrze ocieplony dom (dla ścian U<=0,22) to piec z moca max 16kW wg mnie powinien wystarczyć. Minimalna moc wtedy pewnie ok 4kW. 10kW, tak jak doradza RAPczym, wo wg mnie stanowczo za mało szczególnie pod potrzeby CWU.

MAREK&KASIA
10-04-2009, 13:10
... a co to znaczy "moduluje od 10 kw" ?
To jakie rozwiazanie (kociol) polecacie ? dodam jeszcze ze sa dwie lazienki - jedna nad druga, a odleglosc od kotla do zlewu w kuchni to ok. 7 m.

To znaczy że najnizsza moc z jaką moze pracować to 10 kW. Dla współczesnych domów o takiej powierzchni jak Twoja - zapotrzebowanie przy temp w ok zera - a takie wystepują w większości okresu grzewczego jest o połowę nizsze. Z kolei dla ciepłej wody ważna jest górna granica mocy. Czyli najlepsze (czytaj: najdroższe kotły maja duży zakres modulacji)
Przy takich odległościach u Ciebie - popieram zdanie Hanss Kloss odnośnie kotła jednofukcyjnego z zasobnikiem o mocy od 5-17 kw (chyba że Cie stać na taki od 3 KW)
Wesołych Świąt :D

cyberbronek
10-04-2009, 13:44
ok. chyba juz rozumiem o co chodzi.
Wielkie dzieki za wyjasnienie !!

Czy cos takiego wchodzi w gre :

http://www.allegro.pl/item599901517_vaillant_vsc_126_c140_ecocompact_kon densacyjny.html
... ale to kosztuje kolo 10 000 PLN, sa jakies tansze kotly z tymi parametrami ?

aneta.masz
10-04-2009, 14:13
dziękuję RAPczyn za informacje,
rozmawiałam w międzyczasie z instalatorem i zaproponował piec Junkers Cerapur Smart 14-3c (3,3 - 14,2 kW) ze względu na powierzchnię do grzania ok. 180m2 i dobre ocieplenie budynku (15cm styropian frez) z zasobnikiem 160l
Czy piec o takich parametrach wystarczy?
W końcu dni w roku o temperaturach -10 do -20 jest bardzo niewiele i można wtedy ogrzewanie wspomóc kominkiem a nasze wykorzystanie ciepłej wody nie jest zbyt duże (korzystamy najczęściej z szybkich pryszniców :) )

Pozdrawiam Świątecznie wszystkich forumowiczów.

lazik
10-04-2009, 14:53
dziękuję RAPczyn za informacje,
rozmawiałam w międzyczasie z instalatorem i zaproponował piec Junkers Cerapur Smart 14-3c (3,3 - 14,2 kW) ze względu na powierzchnię do grzania ok. 180m2 i dobre ocieplenie budynku (15cm styropian frez) z zasobnikiem 160l
Czy piec o takich parametrach wystarczy?
W końcu dni w roku o temperaturach -10 do -20 jest bardzo niewiele i można wtedy ogrzewanie wspomóc kominkiem a nasze wykorzystanie ciepłej wody nie jest zbyt duże (korzystamy najczęściej z szybkich pryszniców :) )

Pozdrawiam Świątecznie wszystkich forumowiczów.
wystarczy

manieq82
11-04-2009, 11:03
szukam kotła najtańszego z zamkniętą komorą spalania - grzałby bufor w momencie braku źródła ciepła z kominka czy solaró - liczy sie cena
na pewno kondensat odpada- co jest tanie a dobre - moc raczej nieduża, bez żadnych sterowników i bajerów

ktoś doradzi

nie wiem czy taki piec podłączony do bufora powinien mieć modulację w niskim zakrsie i grzać powolutku a długo, czy zwykły tak koło 15 kw i włączać sie sporadycznie i wtedy grzać ostro... ?
myślę że można by podłączyć go nisko i grzać ciągle i niską stałą temp.
ale wtedy to najlepszy kondensat... Hmm

co powiecie :roll:

RAPczyn
13-04-2009, 20:36
dziękuję RAPczyn za informacje,
rozmawiałam w międzyczasie z instalatorem i zaproponował piec Junkers Cerapur Smart 14-3c (3,3 - 14,2 kW) ze względu na powierzchnię do grzania ok. 180m2 i dobre ocieplenie budynku (15cm styropian frez) z zasobnikiem 160l
Czy piec o takich parametrach wystarczy?
W końcu dni w roku o temperaturach -10 do -20 jest bardzo niewiele i można wtedy ogrzewanie wspomóc kominkiem a nasze wykorzystanie ciepłej wody nie jest zbyt duże (korzystamy najczęściej z szybkich pryszniców :) )

Pozdrawiam Świątecznie wszystkich forumowiczów.
wystarczy

Dodałbym, że nawet z palcem w uchu :wink:

ellaj
13-04-2009, 21:06
A co z tymi zasobnikami, bo wszyscy mi pisza, ze sa razem z kotlem w komplecie, a jak dzwonie do sklepu, to mi mowia, ze trzeba dokupic.
Jesli tak, to ktory zasobnik polecacie?

zygzak
13-04-2009, 21:23
Co do cen to dołożę parę groszy bo mam wielkiego zgryza
Mogę kupić ELIDENSA DGT 1300Eco.NOx Plus/V130
...
z drugiej - jestem ciekawy czy faktycznie modulacja tego pieca (1:6) umożliwia pracę w tak niskiej granicy (konkurencja ostrzega że ten piec moduluje tylko do 9kW) - cholera gubię się. Strasznie mi we łbie namieszali - co przedstawiciel to inne zdanie. No i do tego ci wszyscy życzliwi :-?

Dzięki wielkie, byłem nastawiony na kupno właśnie tego pieca i teraz mi namieszałeś :o :evil: :wink:
Czy ktoś z wielce czcigodnych jaśnie oświeconych doradców potwierdza, że ten piec ma jakieś ukryte niuanse, niespodzianki?
Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?

zukow2
13-04-2009, 21:40
witam,
poradźcie proszę jaki kocioł jednofunkcyjny wybrać.Mam ok 4000zł, moc ok 18-24kw.
Znalazłem ofertę ARISTON UNOBLOC 24KW (GPV 24RI) za 3900zł.

Czy ARISTON jest dobrą firmą?Czy może VAILANT lub coś innego.
dzięki za rady.

skrol
14-04-2009, 02:47
Ja mam w ofercie kondensacyjnego Buderusa:
http://www.sklep.hydraulik.net.pl/p/15/316/zastawy/buderus_gb_022_kondensacyjny_z_zasobnikiem_120l__z _rc_35.html

RAPczyn
14-04-2009, 08:48
Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?

15kW powinno wystarczyć do ogrzania takiego domu.

zygzak
14-04-2009, 22:36
Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?

15kW powinno wystarczyć do ogrzania takiego domu.

Dzięki. Do tego będzie kominek z DGP, więc w najgorsze mrozy cośtam cośtam wspomoże piec.
A sam piec - ujdzie? Czy można w tej cenie kupić lepszy piec do moich wymagań?

RAPczyn
15-04-2009, 09:20
W tej cenie to nie wiem ale są droższe kotły o wyższej sprawności.

Hans Kloss
15-04-2009, 11:00
Chciałem użyć tego pieca do ogrzania ok. 220m2, połowa to podłogówka sterowana pogodówką a druga połowa grzejniki z termostatem pokojowym. Ocieplenie 15cm styro, 25cm wełny na poddaszu, wentylacja grawitacyjna. Wystarczy model 15kW czy lepiej wziąć 24kW?

15kW powinno wystarczyć do ogrzania takiego domu.

Dzięki. Do tego będzie kominek z DGP, więc w najgorsze mrozy cośtam cośtam wspomoże piec.
A sam piec - ujdzie? Czy można w tej cenie kupić lepszy piec do moich wymagań?
Proponuje jeszcze wziąć pod uwage planowane potrzeby na CWU. Dom 220m2, może rodzina 4os i więcej i np 3 łazienki? 15kW może być za mało na CWU.

mariankossy
15-04-2009, 12:00
Hans, a co wybrac jak będzie 7 łazienek na 4 osoby, może taki kocioł 80kW ?

Starczy :lol: :lol:

zygzak
15-04-2009, 12:01
Proponuje jeszcze wziąć pod uwage planowane potrzeby na CWU. Dom 220m2, może rodzina 4os i więcej i np 3 łazienki? 15kW może być za mało na CWU.

4 osoby, 2 łazienki. Zużycie ciepłej wody ( na podstawie dotychczasowych nawyków ) raczej oszczędne - preferowany szybki prysznic zamiast nasiadówki w wannie. Zbiornik 130l powinien dość szybko się nagrzać.

mariobros35
15-04-2009, 12:18
szukam kotła najtańszego z zamkniętą komorą spalania - grzałby bufor w momencie braku źródła ciepła z kominka czy solaró - liczy sie cena
na pewno kondensat odpada- co jest tanie a dobre - moc raczej nieduża, bez żadnych sterowników i bajerów

ktoś doradzi

nie wiem czy taki piec podłączony do bufora powinien mieć modulację w niskim zakrsie i grzać powolutku a długo, czy zwykły tak koło 15 kw i włączać sie sporadycznie i wtedy grzać ostro... ?
myślę że można by podłączyć go nisko i grzać ciągle i niską stałą temp.
ale wtedy to najlepszy kondensat... Hmm

co powiecie :roll:
gwoli informacji moim skromnym zdaniem najlepszym dla ciebie piecem byłby de ditrich kondensat świetnie nadaje się do dogrzewania bufora ciepła na wypadek nie palenia w kominku wodnym a bufor to najlepiej z 2 wężownicami około 1000 l pojemności

kasina415
15-04-2009, 14:06
Witam,

planuję zakup pieca do mojego szeregowca. Oto dane:
4 osobowa rodzina 2+2
powierzchnia mieszkalna 115 m2
poddasze:docieplenie 25cm wełną o współczynniku 0,035 W/mK
ściany: Porotherm 25 + 10cm styropianu (sąsiedzi z obu stron)
na dole ubikacja - odległość od pieca 2 metry
na dole kuchnia - odległośc od pieca 3,5 metra
na górze łazienka - odległość od pieca 4,5 metra
ogrzewanie podłogowe w ubikacji, łazience oraz wiatrołapie

Moje propozycje:

ViesVitodens 222-W (4,8-19kW) z wbudowanym zasobnikiem 46L
Vitodens 333-F (3,8-13kW) z wbudowanym zasobnikiem 88L
Vitodens 200-W (4.8-19kW) + zasobnik 80L
VAILLANT ecoTEC VC186 (7,2-19,5kW) + zasobnik 120L
VAILLANT ecoTEC VC126 (5,3-12,9 kW)+ zasobnik 120L
IMMERGAS - ZEUS VICTRIX SUPERIOR (4,7-25,8kW) z wbudowanym zasobnikiem 54L

Proszę o polecenie odpowiedniego kotła do moich warunków mieszkaniowych.
Czy warto inwestować w kocioł z wbudowanym zasobnikiem?
Może inne kotły polecacie?

Z góry dziekuję za odpowiedzi.

manieq82
15-04-2009, 23:29
szukam kotła najtańszego z zamkniętą komorą spalania - grzałby bufor w momencie braku źródła ciepła z kominka czy solaró - liczy sie cena
na pewno kondensat odpada- co jest tanie a dobre - moc raczej nieduża, bez żadnych sterowników i bajerów

ktoś doradzi

nie wiem czy taki piec podłączony do bufora powinien mieć modulację w niskim zakrsie i grzać powolutku a długo, czy zwykły tak koło 15 kw i włączać sie sporadycznie i wtedy grzać ostro... ?
myślę że można by podłączyć go nisko i grzać ciągle i niską stałą temp.
ale wtedy to najlepszy kondensat... Hmm

co powiecie :roll:
gwoli informacji moim skromnym zdaniem najlepszym dla ciebie piecem byłby de ditrich kondensat świetnie nadaje się do dogrzewania bufora ciepła na wypadek nie palenia w kominku wodnym a bufor to najlepiej z 2 wężownicami około 1000 l pojemności

dzięeeki za odpowiedź :D

Die Dietrich powiadasz - a jakiś konkretny model - jednofunkcyjny?
A jeśli chodzi o bufor to 2 wężownice - 1 do CWU a druga? do solara czy do pieca gazowego
Ja myślałem dać piec na wspólnym zładzie z buforem - kominek przez wymiennik lub wszystko w układzie otwartym - kominek, gazowiec i bufor
nie wiem czy tak można - różnie sie ludzie wypowidadają

mariankossy
16-04-2009, 09:04
Kasina a jak z serwisem na kotły , wybierz najlepszy :D

RAPczyn
16-04-2009, 11:39
Witam,

planuję zakup pieca do mojego szeregowca. Oto dane:
4 osobowa rodzina 2+2
powierzchnia mieszkalna 115 m2
poddasze:docieplenie 25cm wełną o współczynniku 0,035 W/mK
ściany: Porotherm 25 + 10cm styropianu (sąsiedzi z obu stron)
Może inne kotły polecacie?

Z góry dziekuję za odpowiedzi.

Paradigma Modula II 2-10 (2,9kW-11,6kW/13kW na cwu) oraz zbiornik 155L
Biorąc pod uwagę, że dom ma pewnie zapotrzebowanie na moc w granicach 6kW wydaje mi się, że taka kombinacja będzie odpowiednia.

Hans Kloss
17-04-2009, 10:56
Hans, a co wybrac jak będzie 7 łazienek na 4 osoby, może taki kocioł 80kW ?

Starczy :lol: :lol:

A ile Ty masz łazienek? ile osób? jaki zakres mocy kotła? ile średnio dziennie zużywasz GZ (i jaki) tylko na podgrzew CWU? ile średnio miesięcznie zużywasz wody (łącznie, bo na CWU pewnie nie masz wodomierza)?
Jeśli to wiesz i jesteś w stanie podać, możemy pewnie cos ciekawego wywnioskować.
Jak nie wiesz to i tak przy odrobinie logiki sam sobie odpowiesz na swoje pytanie :D Podpowiedź w stylu matematycznym: max wymagana moc pieca dla CWU = ca const, gdy ilość łazienek >= ilość osób
Skąd Ci wyszło akurat 80kW? :D Żartujesz czy nie kumasz zależności?

Hans Kloss
17-04-2009, 11:10
Proponuje jeszcze wziąć pod uwage planowane potrzeby na CWU. Dom 220m2, może rodzina 4os i więcej i np 3 łazienki? 15kW może być za mało na CWU.

4 osoby, 2 łazienki. Zużycie ciepłej wody ( na podstawie dotychczasowych nawyków ) raczej oszczędne - preferowany szybki prysznic zamiast nasiadówki w wannie. Zbiornik 130l powinien dość szybko się nagrzać.

Jeśli nie macie nawyków zbyt częstych jednoczesnych kąpieli w obu łazienkach lub kąpania się zaraz "jedno po drugim", to pewnie nie będzie problemu. U mnie 3 łazienki i 4 osoby - sa okresowo spore pobory CWU w krótkim czasie.

mariankossy
17-04-2009, 11:58
Re Hanss,


Z wody przepływającej przez baterie prysznicową korzystamy przeciętnie 4 minuty dziennie.
Przez wąż bez przepływa około 8 litrów wody na minutę.
Średnie zużycie wynosi : 4 min x 8 litrów/min. = 32 litrów.
W tym część wody: zimnej 1/4 , i ciepłej 3/4 ( 24 l o temp. ok. 50st.C)
To dla 4 osobowej rodziny ok.100 l (zbiornik np. 120l),
a na ogrzanie 100 l wody z 10st. C do 50 st C potrzeba :


Czas podgrzania zimnej wody o temperaturze 10°C (przyjmuje się, że zimą taką temperaturę ma woda dopływająca do podgrzewacza) do temperatury 50°C w 120-litrowym zasobniku przez kocioł o mocy 15 kW
wyniesie 18,7 minut:
100 Lˇ 4,2 ˇ (50- 10)T : 15 KW= 1120 s = 18,7 minut


To dosyć długo :D , ale sytuacja, w której cała objętość wody w zbiorniku ma temperaturę 10°C, może wystąpić tylko po wyłączeniu kotła na kilka dni. W praktyce zimna woda dopływa stopniowo, w miarę opróżniania zasobnika z gorącej wody. :lol: :lol: :lol:

t = [m ˇ cw ˇ (t2 - t1)] : Q

gdzie:
t – czas podgrzania wody [s],
m – masa wody w zasobniku [kg],
cw – ciepło właściwe wody, 4,2 [kJ/(kgˇK)],
t2 – temperatura, do jakiej ma być podgrzana woda [°C],
t1 – temperatura początkowa wody w zasobniku [°C],
Q – moc kotła [kW].

Jeśli to wiesz i jesteś w stanie podać, możemy pewnie cos ciekawego wywnioskować.
Jak nie wiesz to i tak przy odrobinie logiki sam sobie odpowiesz na swoje pytanie Podpowiedź w stylu matematycznym: max wymagana moc pieca dla CWU = ca const, gdy ilość łazienek >= ilość osób
Skąd Ci wyszło akurat 80kW? Żartujesz czy nie kumasz zależności?


Hansss
Jak to nie hotel to ile taka przecietna 4 osob. rodzina miesięcznie może zużyć wody?? :lol:
Hanss , no nie przesadzajmy już z tą mocą kotła :) :)

Hans Kloss
17-04-2009, 13:01
Hansss
Jak to nie hotel to ile taka przecietna 4 osob. rodzina miesięcznie może zużyć wody?? :lol:
Hanss , no nie przesadzajmy już z tą mocą kotła :) :)

Moja rodzina (4 osobowa - nie wiem czy przecietna :wink: ) zużywa miesiecznie ok 12m3 wody miejskiej). To praktyka z wodomierza, nie teoretyczny wywód. Ile w tym czystego CWU, nie wiem. U Ciebie tez chyba jeszcze ludzie myja ręce, naczynia w ciagu dnia itd - więc to nie tylko sprawa czasu kąpieli. Gdybyś podał dokładnie dane, o które pytałem, moglibyśmy sie jakos porównać: zużycie wody vs moc kotła vs zuzycie gazu. A tak to jest dyskusja akademicka. Wzór, który podałeś jest ok, ale w laboratorium. W praktyce można to zweryfikować przy pomocy kilku prostych liczb i obliczeń bez wnikania w ciepło właściwe wody :D . Może sie okaże, że masz rację z tym "bez przesady"?
U mnie piec 22kw, na CWU idzie średnio dziennie 1,35m3 GZ50 (dane po całkowitym wyłaczeniu CO na początku kwietnia). To miesiecznie daje 1,35 x 30 = 40,5m3. Jeśli miesiecznie moje gospodarstwo domowe zużywa 12m3 wody, to na każdy m3 wody (całość, nie tylko CWU) zużywam ok: 40,5/12=3,37m3 gazu (w tym mam gotowanie, ale tego juz nie wydzielam). I przy tym żadnych przestojów w komforcie podawania CWU. A jak u Ciebie?
Pamietajmy, że nie mówimy tu tylko o tym, czy kocioł w ogóle da radę dogrzać, ale jeszcze jakim kosztem (zuzycie gazu).

mariankossy
17-04-2009, 13:58
Hansss
Jak to nie hotel to ile taka przecietna 4 osob. rodzina miesięcznie może zużyć wody?? :lol:
Hanss , no nie przesadzajmy już z tą mocą kotła :) :)

Moja rodzina (4 osobowa - nie wiem czy przecietna :wink: ) zużywa miesiecznie ok 12m3 wody miejskiej). To praktyka z wodomierza, nie teoretyczny wywód. Ile w tym czystego CWU, nie wiem. U Ciebie tez chyba jeszcze ludzie myja ręce, naczynia w ciagu dnia itd - więc to nie tylko sprawa czasu kąpieli. Gdybyś podał dokładnie dane, o które pytałem, moglibyśmy sie jakos porównać: zużycie wody vs moc kotła vs zuzycie gazu. A tak to jest dyskusja akademicka. Wzór, który podałeś jest ok, ale w laboratorium. W praktyce można to zweryfikować przy pomocy kilku prostych liczb i obliczeń bez wnikania w ciepło właściwe wody :D . Może sie okaże, że masz rację z tym "bez przesady"?
U mnie piec 22kw, na CWU idzie średnio dziennie 1,35m3 GZ50 (dane po całkowitym wyłaczeniu CO na początku kwietnia). To miesiecznie daje 1,35 x 30 = 40,5m3. Jeśli miesiecznie moje gospodarstwo domowe zużywa 12m3 wody, to na każdy m3 wody (całość, nie tylko CWU) zużywam ok: 40,5/12=3,37m3 gazu (w tym mam gotowanie, ale tego juz nie wydzielam). I przy tym żadnych przestojów w komforcie podawania CWU. A jak u Ciebie?
Pamietajmy, że nie mówimy tu tylko o tym, czy kocioł w ogóle da radę dogrzać, ale jeszcze jakim kosztem (zuzycie gazu).

U mnie zbiornik 300l grzany do 46 st.C spokojnie wystarcza , a woda srednio 8 m3/m-c (zmywarka, zlew, 2xgeberity, prysznic i 2x umywalki)
kuchnia indukcyjna. :D

policz: jak na 100 l idzie piec na maksa (15KW) przez 18 ,7 min to na 4000 l piec idzie 12,5 godziny (1,8 m3/h)= 23m3 gazu/m-c
(Teraz mam jeszcze propan 30 kg -butla i jade na niej od 1 kwietnia bez ogrzewania jak sie skończy to podam na forum)

Hans Kloss
17-04-2009, 15:04
U mnie zbiornik 300l grzany do 46 st.C spokojnie wystarcza , a woda srednio 8 m3/m-c (zmywarka, zlew, 2xgeberity, prysznic i 2x umywalki)
kuchnia indukcyjna. :D

policz: jak na 100 l idzie piec na maksa (15KW) przez 18 ,7 min to na 4000 l piec idzie 12,5 godziny (1,8 m3/h)= 23m3 gazu/m-c
(Teraz mam jeszcze propan 30 kg -butla i jade na niej od 1 kwietnia bez ogrzewania jak sie skończy to podam na forum)

Nooo, kolego sympatyczny, jak masz zasobnik "solarny" (300l) i do tego temp zadaną CWU 46st to sobie możesz dogrzewać piecykiem nawet 10kW, przy takich poborach CWU jak deklarujesz! :D Naliczyłem też i Ciebie 1 łazienkę (prysznic). Jak nie masz solarów, to kto Cie pokarał takim potężnym zasobnikiem? Nic dziwnego, ze korzystasz ze wzorów teoretyczych, bo nie wiesz tak naprawdę jak to działa (i kosztuje) przy małym zasobniku:wink: Ja mam temp zadaną 42st, zasobnik warstwowy 120l i CWU potąd :D Jak będziesz znał średnie zużycie propanu na CWU, daj znać. Przeliczymy na GZ50 wg wartości energetycznej i zobaczymy.
I jeszcze odnoszac sie do Twoich szacunków nt zużycia gazu na CWU to chyba utrzymywanie temperatury 46st w zasobniku 300l oraz dogrzewanie wody wskutek strat na cyrkulacji nie bierzesz z kosmosu tylko też z butli :D

mariankossy
17-04-2009, 22:37
W/g mnie te 42 st.C to mało ekonomicznie , solary bede montował w maju, grzanie CUW ustawione rano od 6.00 do 7.45 oraz 19.00 do 20.30
cyrkulacja ustawiona od 6.30 do 8.30 i 19.00 do 21.00 co 15min przez 2 min. , i to wystarcza :D :D
Do tego czesto ja biorę prysznic tzw. :wink: metodą niemiecką :lol: :lol:

RAPczyn
19-04-2009, 12:22
Tak dla porównania.
Zbiornik o pojemności 300l z kotłem podłączonym do górnej wężownicy ma podobną wydajność jak zbiornik jedno wężownicowy o pojemności ok. 140l.

Hans Kloss
20-04-2009, 11:09
W/g mnie te 42 st.C to mało ekonomicznie , solary bede montował w maju, grzanie CUW ustawione rano od 6.00 do 7.45 oraz 19.00 do 20.30
cyrkulacja ustawiona od 6.30 do 8.30 i 19.00 do 21.00 co 15min przez 2 min. , i to wystarcza :D :D
Do tego czesto ja biorę prysznic tzw. :wink: metodą niemiecką :lol: :lol:
A to czemu mało ekonomiczne? Straty cieplne niższe (wynika nawet z Twoich wzorów przytaczanych wcześniej). Mniej kamienia sie odkłada w instalacji (niższa temp wody). Nie eksperymentuje z ustawiamiem proporcji ciepła-zimna woda w kranie - po prostu odkrecam tylko kran z ciepła wodą. Same plusy :D
Curkulacje tez mam programowalna - może nawet bardziej - sterowana z centralki alarmowej. :wink:
Jak juz mówimy o ekonomii to bardziej bym poznał Twój business case dla instalacji solarnej. Nie to, żebym był anty, ale różne opinie słyszałem.

mariankossy
20-04-2009, 11:39
re Hanss
Solary "z odzysku" na grzej. panelowych własna konstrukcja ( koszt ok 600zł)
2x panel 2,0x 0,7m , pompa ,20m rurki fi20, zawory, podstawa itp.

teraz jak juz nie ogrzewasz to sam możesz z temp. wody poeksperymentować, zmieniając temp. np.
na 2 tygodnie podnieść do 50 st.C i jakie zużycie gazu.

Hans Kloss
20-04-2009, 12:15
re Hanss
Solary "z odzysku" na grzej. panelowych własna konstrukcja ( koszt ok 600zł)
2x panel 2,0x 0,7m , pompa ,20m rurki fi20, zawory, podstawa itp.

teraz jak juz nie ogrzewasz to sam możesz z temp. wody poeksperymentować, zmieniając temp. np.
na 2 tygodnie podnieść do 50 st.C i jakie zużycie gazu.
Ok, jeśli to taka "samodzełka" za niewielkie pieniadze i bedzie działać to szacun, bo normalnie to dość kosztowna inwestycja.
Z temp CWU moge oczywiście poeksperymentować (tu głównie problem z przyzwyczajeniem odkręcania kranu tylko z ciepła wodą :D ). Ale masz jakieś istotne argumenty, dlaczego utrzymywanie wyższej temp CWU miałoby byc bardziej ekonomiczne? Żeby sie umyć i tak musisz w kranie osiągnąć temp 40-45st (zależnie od upodobań, ale zbyt ciepła woda każdego parzy). Utrzymywanie CWU na wyższym poziomie i w dużych zasobnikach jest uzasadnione wg mnie tylko ograniczoną wydajnością systemu grzewczego, przy intensywniejszych poborach CWU (np. przy mało wydajnym kotle gazowym). To dlatego dla solarów potrzebujesz aż 300l i najlepiej, żeby Ci to słońce (gdy swieci) prawie zagotowało wode w zasobniku.

Teves
25-04-2009, 23:50
Poszukuję taniego kotła z zamknietą komorą spalania - wskazany najtańszy. coś się komus obiło o uszy ?

Piotr

Gosc_gość
26-04-2009, 00:00
Poszukuję taniego kotła z zamknietą komorą spalania - wskazany najtańszy. coś się komus obiło o uszy ?

Piotr
Może sprawdź Ulricha ? :roll:

RAPczyn
27-04-2009, 10:48
Poszukuję taniego kotła z zamknietą komorą spalania - wskazany najtańszy. coś się komus obiło o uszy ?

Piotr

Używany na Allegro. ??

VIP Jacek
02-05-2009, 20:48
odświeżam wątek.
Szukam jakiegoś najtańszego kotła gazowego 2f. Do ogrzania mam 70 m2 powierzchni mieszkania w bloku, także moc musi być najmniejsza. Do tej pory używałem 15-letnigo 2f kotła Mora, ale jego żywot dobiega końca.
Myślę o tym (http://www.termet.com.pl/strony/produkty_gkw.htm) z Termetu. Może ktoś coś doradzi?

Grzegorz i Ola
11-05-2009, 07:37
Witam,

Proszę o rady co do wyboru pieca i jego ceny. Chcę kupić kocioł 2-fcyjny Dietrich MCR 24 za 4000zł.
Dom - 120m2, woda + ogrzewanie - 3, 4 osoby, podłogówka ok. 13m kw. Dwie łazienki, kocioł w dolnej łazience, u góry druga, do kuchni od kotła ok. 7m.

markam79
11-05-2009, 10:04
Witam!
Ja też poproszę o pomoc w wyznaczeniu zapotrzebowania na ciepło i wyborze kotła do CO.

Parametry:
-gaz ziemny
-powierzchnia użytkowa domu 150m2
-ściany zewnętrzne cegła dziurawka + 15cm styropianu
-dach: blachodachówka + 20cm wełny
-około 70m2 podłogówki
-około 15 grzejników: 8 na dole i 7 na górze +2 drabinki(łazienkowe)
-rodzina docelowo 4 osobowa
-jest oddzielne pomieszczenie na kotłownię

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi i dodam ze myśle o zakupie pieca kondensat 2 f firmy WOLF

Hans Kloss
11-05-2009, 14:52
U markam79 juz bym doradzał piec jednofunkcyjny. Dwufunkcyjny w domu takiej wielkości i przy 4 osobach będzie albo niewydajny, albo/i nieekonomiczny.
U Grzegorz i Ola, przy mniejszym domu i zakładając docelowo niezbyt intensywne pobory CWU (jedna łazienka użytkowana w danym momencie), dwufunkcyjny jeszcze mógłby sie sprawdzić.

W obu przypadkach ważne jest dopasowanie mocy minimalnej (ważne dla ekonomiki CO) i maksymalnej (ważne dla wydajności podgrzewu CWU). O zasadach doboru mocy poczytacie gdzieś w tym wątku lub innych pokrewnych.

M@riusz_Radom
11-05-2009, 15:35
Polecam Isotwin C25 lub F25

Mam, użytkuję, jestem zadowolony

cyberbronek
11-05-2009, 23:37
Witam,

Sciana lazienki na ktorej bedzie wisial kociol graniczy z garazem. Czy jest mozliwosc umieszczenia kotla w lazience , i przebicie rurek do garazu i tam umieszczenie zasobnika ?

Pozdrawiam

RAPczyn
12-05-2009, 09:40
Zbiornik cwu powinien być umieszczony w pomieszczeniu o temperaturze przynajmniej 16stC ze względu na straty ciepła zbiornika.

jucez
15-05-2009, 17:57
Witam,
a co sądzicie o piecu Rotex GSU (GasSolarUnit) - warto, nie warto, co z gwarancją i serwisem?

Pozdrawiam,
jucez

am1972
19-05-2009, 10:15
Witam

Proradźcie mi jaki kocioł wybrać.

założenia:
Budynek piętrowy z płaskim dachem w sumie ok 350m2 z czego ok 100m2 to firma (wysokość kondygnacji ok 3,1m), pozostałe 250m2 to niezależne 4 mieszkania (wys. ok2,7m) a w każdym z nich 1 prysznic.

planuję kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania załączający się z mocą minimalną. Do tego zbiornik CW 300l. Czy taki zestaw będzi ok? czy 24 kW wystarczą

RAPczyn
19-05-2009, 12:29
Witam

Proradźcie mi jaki kocioł wybrać.

założenia:
Budynek piętrowy z płaskim dachem w sumie ok 350m2 z czego ok 100m2 to firma (wysokość kondygnacji ok 3,1m), pozostałe 250m2 to niezależne 4 mieszkania (wys. ok2,7m) a w każdym z nich 1 prysznic.

planuję kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania załączający się z mocą minimalną. Do tego zbiornik CW 300l. Czy taki zestaw będzi ok? czy 24 kW wystarczą

Bez danych co to za konstrukcja budynku ciężko jest oszacować potrzebną moc kotła. Jeżeli nawet jest to nowy budynek to rozpiętość może być od 21 do 28kW i większa.
Jeśli chodzi o c.w.u. to też zależy ile będzie mieszkało osób, może lepiej zastosować zbiornik warstwowy.

Tomek_1974
19-05-2009, 14:11
No a ISOTWIN CONDENS do domu 180m2, ściana trójwarstwiowa (pustak, szczelina 5 cm, cegła) bez ocieplenia zewnętrznego, strop ocieplony wełną 20cm + wymienione okna, instalacja miedziana, kaloryfery aluminiowe...
Na zwykłym piecu (Thematek C24) koszt ogrzewania oscylował w okolicy 4TPLN. Czy taki piec, o mocy 6,8-24 KW będzie ok?

am1972
19-05-2009, 17:14
Witam

Proradźcie mi jaki kocioł wybrać.

założenia:
Budynek piętrowy z płaskim dachem w sumie ok 350m2 z czego ok 100m2 to firma (wysokość kondygnacji ok 3,1m), pozostałe 250m2 to niezależne 4 mieszkania (wys. ok2,7m) a w każdym z nich 1 prysznic.

planuję kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania załączający się z mocą minimalną. Do tego zbiornik CW 300l. Czy taki zestaw będzi ok? czy 24 kW wystarczą

Bez danych co to za konstrukcja budynku ciężko jest oszacować potrzebną moc kotła. Jeżeli nawet jest to nowy budynek to rozpiętość może być od 21 do 28kW i większa.
Jeśli chodzi o c.w.u. to też zależy ile będzie mieszkało osób, może lepiej zastosować zbiornik warstwowy.

Konstrukcja zupełnie nowa. Gazobeton 24cm + styropian ok 15cm, stropy teriwa, dobre ocieplenie dachu. Jeśli chodzi o ilość osób to najprawdopodobniej 4 rodziny po 2-4 osoby czyli od 8 do 16 osób.
Jakiej pojemności są zbiorniki warstwowe? jak szybko się nagrzewają?

kemot_73
19-05-2009, 21:57
Witam!
Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej :) (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem.
plnuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka.

chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik

raydenstream
19-05-2009, 22:50
Witam

Budynek 125 m2 uzytkowej
konstrukcja porotherm wienerberger 44 P+w + docieplenie 8 cm styropian
piwnica parter użytkowe poddasze
ogrzewanie podlogowe kotyatrz lazienka kuchnia

Szukam jakiegos nie najdrozszego pieca gazowego

Co myslicie o takim piecu
PIEC Viessmann VITOPEND 100 2-fun 24kw

czy lepiej kupic jednofunkcyjny i dodatkowo drugi do ogrzewania

Mial byc ekogroszek ale wkoncy padla inna decyzja a tu jestem calkowitym laikiem

dzieki za sugestie bo potrzebuje go kupic do 2 tygodni wiec czasu malo :-?

T7
20-05-2009, 02:22
Witam
Przeczytałem cały ten wątek. I nadal mam wątpliwości. Rozpocząłem właśnie budowę i stoję przed koniecznością wybrania rozwiązania komina, co jak się okazuje jest równoważne z wyborem kotła - kondensacjny/z otwartą komorą spalania. W projekcie c.o., c.w.u. przewidziano kocioł jednofunkcyjny z otwartą komorą o mocy 12 kW z zasobnikiem o poj 200l. Ja skłaniam się bardziej w kierunku kondensacyjnego.
Parametry budynku:
Parterowy z poddaszem użytkowym
Powierzchnia użytkowa 130 m2
Powierzchnia netto 157 m2
Kubadura 600 m3
Obliczone zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8,764 kW
Dodatkowo przewidziany kominek z płaszczem wodnym
Rodzina 4 osoby
1) Jaki kocioł kondensacyjny byłby najlepszy - chodzi o zakres pracy itp. wśród jakich szukać ?
2) Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
3) Czy w pomieszczeniu w którym znajduje się piec potrzebny będzie otwór napowietrzny?
4) W całym domu zaprojektowano grzejniki. Wiadomo jeżeli kondensacyjny to trzeba przejść na niskotemperaturowe. O ile średnio zwiększa się powierzchnia grzejnika w takim przypadku. np płytowy wysokość 45/80
5) Czy użycie kotła kondensacyjnego wymaga przeprojektowania całej instalacji c.o. i czy jest to bardzo skomplikowane. Można użyć do tego np. programu Audytor OZC o którym ktoś pisał wcześniej ? Czy może lepiej zwrócić się do fachowca, a wówczas jaki będzie to koszt?

mariankossy
20-05-2009, 08:29
Witam
Przeczytałem cały ten wątek. I nadal mam wątpliwości. Rozpocząłem właśnie budowę i stoję przed koniecznością wybrania rozwiązania komina, co jak się okazuje jest równoważne z wyborem kotła - kondensacjny/z otwartą komorą spalania. W projekcie c.o., c.w.u. przewidziano kocioł jednofunkcyjny z otwartą komorą o mocy 12 kW z zasobnikiem o poj 200l. Ja skłaniam się bardziej w kierunku kondensacyjnego.
Parametry budynku:
Parterowy z poddaszem użytkowym
Powierzchnia użytkowa 130 m2
Powierzchnia netto 157 m2
Kubadura 600 m3
Obliczone zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8,764 kW
Dodatkowo przewidziany kominek z płaszczem wodnym
Rodzina 4 osoby
1) Jaki kocioł kondensacyjny byłby najlepszy - chodzi o zakres pracy itp. wśród jakich szukać ?
2) Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
3) Czy w pomieszczeniu w którym znajduje się piec potrzebny będzie otwór napowietrzny?
4) W całym domu zaprojektowano grzejniki. Wiadomo jeżeli kondensacyjny to trzeba przejść na niskotemperaturowe. O ile średnio zwiększa się powierzchnia grzejnika w takim przypadku. np płytowy wysokość 45/80
5) Czy użycie kotła kondensacyjnego wymaga przeprojektowania całej instalacji c.o. i czy jest to bardzo skomplikowane. Można użyć do tego np. programu Audytor OZC o którym ktoś pisał wcześniej ? Czy może lepiej zwrócić się do fachowca, a wówczas jaki będzie to koszt?


ad.1. najlepiej z dobrym (sprawnym) serwisem w twojej miejscowości, wystarczy kocioł z modulacją 3 do 14 kW
ad.2 najtaniej komin przez scianę, wkład zakłada instalator kotła
ad.3. wywietrznik powinien być, a co to " otwór napowietrzny"? :o
ad.4. grzejniki najprosciej dobrać w hurtowni, oni przeliczą grzejniki wysokotemperaturowe na niskotemperaturowe na zamianę.
ad.5. użycie kondensata nie wymaga przeprojektowania inst.co ( chyba że w projekcie była instalacja "otwarta"dla kotła na paliwa stałe:węgiel, groszek itp.)

kemot_73
20-05-2009, 08:46
Chyab ten wątek bedzie bardziej odpowiedni :)


Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem. Kaloryfery klasyczne obliczone na pracę pod tem kondensatu

Planuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka. Nie chciał bym wtopić i kupić za "mocney" piec. Wiem że dolny parametr jest tym lepszy im niższy ale co z górą ?



chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik -

T7
20-05-2009, 09:01
ad.2 najtaniej komin przez scianę, wkład zakłada instalator kotła
ad.3. wywietrznik powinien być, a co to " otwór napowietrzny"?
ad.4. grzejniki najprosciej dobrać w hurtowni, oni przeliczą grzejniki wysokotemperaturowe na niskotemperaturowe na zamianę.

2. Nie chcę dziury w ścianie. Będę miał komin więc chciałbym go użyć. Tak więc ponawiam pytanie: Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
3. Otwór nawiewny (było późno :) ) otwór w ścianie pomieszczenia gdzie miał być piec z otwartą komorą spalania. Skoro wybiorę kondensacyjny to czy będzie potrzebny, wymagany przepisami ?
4 Jeżeli ktoś mógłby podać o ile średnio powinien być większy grzejnik w ogrzewaniu niskotemperaturowym ?

RAPczyn
20-05-2009, 09:28
No a ISOTWIN CONDENS do domu 180m2, ściana trójwarstwiowa (pustak, szczelina 5 cm, cegła) bez ocieplenia zewnętrznego, strop ocieplony wełną 20cm + wymienione okna, instalacja miedziana, kaloryfery aluminiowe...
Na zwykłym piecu (Thematek C24) koszt ogrzewania oscylował w okolicy 4TPLN. Czy taki piec, o mocy 6,8-24 KW będzie ok?

Myślę, że dom może mieć zapotrzebowanie na poziomie 17-19kW.


Konstrukcja zupełnie nowa. Gazobeton 24cm + styropian ok 15cm, stropy teriwa, dobre ocieplenie dachu. Jeśli chodzi o ilość osób to najprawdopodobniej 4 rodziny po 2-4 osoby czyli od 8 do 16 osób.
Jakiej pojemności są zbiorniki warstwowe? jak szybko się nagrzewają?

Raczej skłaniałbym się do kotła kondensacyjnego o mocy maksymalnej ~20-22kW oraz czy przy tylu osobach przypadkiem zainstalować kolektory słoneczne. Kotły kondensacyjne mają wyższą sprawność przy ładowaniu zbiornika warstwowego, woda jest szybciej dostępna.



ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,

chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik

Masz małe zapotrzebowanie na moc, rzędu 7-9kW więc moim daniem najlepszym wyborem będzie mały kocioł (maks 10-13kW) wraz ze zbiornikiem 150-160l. tyle, że ciężko się będzie zmieścić w 6kpln.


Witam

Budynek 125 m2 uzytkowej
konstrukcja porotherm wienerberger 44 P+w + docieplenie 8 cm styropian
piwnica parter użytkowe poddasze
ogrzewanie podlogowe kotyatrz lazienka kuchnia

Szukam jakiegos nie najdrozszego pieca gazowego

Co myslicie o takim piecu
PIEC Viessmann VITOPEND 100 2-fun 24kw

Chyba j.w.

RAPczyn
20-05-2009, 09:47
1) Jaki kocioł kondensacyjny byłby najlepszy - chodzi o zakres pracy itp. wśród jakich szukać ?
2) Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
3) Czy w pomieszczeniu w którym znajduje się piec potrzebny będzie otwór napowietrzny?
4) W całym domu zaprojektowano grzejniki. Wiadomo jeżeli kondensacyjny to trzeba przejść na niskotemperaturowe. O ile średnio zwiększa się powierzchnia grzejnika w takim przypadku. np płytowy wysokość 45/80
5) Czy użycie kotła kondensacyjnego wymaga przeprojektowania całej instalacji c.o. i czy jest to bardzo skomplikowane. Można użyć do tego np. programu Audytor OZC o którym ktoś pisał wcześniej ? Czy może lepiej zwrócić się do fachowca, a wówczas jaki będzie to koszt?

1. 2...10kW np. taki (http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html).
2. Można tak zrobić, powietrze do spalania będzie pobierane z szachtu a spaliny uchodziły rurą w szachcie. Można też przez ścianę zew.
3. Zetka? Nie jeśli system spalinowo powietrzny będzie niezależny od powietrza w pomieszczeniu.
4. NIE TRZEBA DOBIERAĆ GRZEJNIKÓW NA NIŻSZE TEMPERATURY.
5. Też nie trzeba.

T7
20-05-2009, 10:34
2. Można tak zrobić, powietrze do spalania będzie pobierane z szachtu a spaliny uchodziły rurą w szachcie. Można też przez ścianę zew.
4. NIE TRZEBA DOBIERAĆ GRZEJNIKÓW NA NIŻSZE TEMPERATURY.

RAPczyn,
2 Nie chcę dodatkowej dziury w ścianie. Czy nie będzie problemu przy kominie o tej długości (8,7m być może trochę mniej jak zacznę komin wyżej)? , Czy możesz mi polecić jakiś system wkładów kominowych do realizowania tego zadania ?
4. mariankossy napisał że w hurtownik przeliczą mi grzejniki na niskotemperaturowe.
Po mojemu jak będzie niższa temperatura wody w instalacji to żeby ogrzać pomieszczenie będę potrzebował większego grzejnika.
Czy na pewno grzejniki które miałem przy kotle z otwartą komorą będą wystarczające?

Z góry dziękuję za odpowiedź i cierpliwość :)

RAPczyn
20-05-2009, 10:58
RAPczyn,
2 Nie chcę dodatkowej dziury w ścianie. Czy nie będzie problemu przy kominie o tej długości (8,7m być może trochę mniej jak zacznę komin wyżej)? , Czy możesz mi polecić jakiś system wkładów kominowych do realizowania tego zadania ?
4. mariankossy napisał że w hurtownik przeliczą mi grzejniki na niskotemperaturowe.
Po mojemu jak będzie niższa temperatura wody w instalacji to żeby ogrzać pomieszczenie będę potrzebował większego grzejnika.
Czy na pewno grzejniki które miałem przy kotle z otwartą komorą będą wystarczające?

Z góry dziękuję za odpowiedź i cierpliwość :)

Komin weź od producent kotła który zamontujesz.
Pytanie jakimi temperaturami były zasilane grzejniki do tej pory?. Kocioł kondensacyjny może pracować również przy 90/80.
Kocio z automatyką pogodową.

T7
20-05-2009, 11:14
Komin weź od producent kotła który zamontujesz.
Pytanie jakimi temperaturami były zasilane grzejniki do tej pory?. Kocioł kondensacyjny może pracować również przy 90/80.
Kocio z automatyką pogodową.
Sytuacja jest taka, że ani komina, ani grzejników jeszcze nie ma fizycznie. Całą instalację mam w projekcie, gdzie jest kocioł z otwartą komorą spalania i reszta jak pisałem wyżej, a ja chciałbym kondensacyjny.
Rozpoczynam właśnie budowę komina i chciałbym od razu zamontować wkład.
Grzejników też nie ma dlatego, z tego co wyczytałem ekonomiczniej będzie przystosować je do kotła kondensacyjnego tak by pracował on w niższych temperaturach. Stąd moje pytanie ile średnio większy powinien być taki grzejnik?

mariankossy
20-05-2009, 12:48
Grzejniki przewymiarowane o około 30-45% np:
grzejnik stalowy płytowy
KERMI Therm X2 o wymiarach 600x1100 Zasilany od dołu

Dane techniczne:
Wysokość: 600mm,
Długość: 1100mm,
Głębokość: 100mm,

Moc:
przy temp 70/55 0C 1472 wat
przy temp 55/45 0C 939 wat

Przeliczasz swoje planowane zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło (moc grzejników)przy zasilaniu przy temp 55/45 C :) i po sprawie.

Taki kocioł z zasobnikiem:
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/ogrzewanie/cerapur.html
lub

http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/ogrzewanie/cerapur_smart_daten.html

T7
20-05-2009, 14:28
Dzięki za informacje. Trochę mi się rozjaśniło.
Proszę o jeszcze jedna radę. Instalować wkład do komina podczas jego budowy, czy przy zakładaniu pieca wpuszczać rurę w komin ?

mariankossy
20-05-2009, 14:46
Instalator przy montażu kotła montuje wkład .

TS147
20-05-2009, 15:08
Witam,

Ja także mam prośbę o poradę. Dom ma około 250m2 powierzchni użytkowej (już z garażem), parterówka z użytkowym poddaszem, około 120m2 podłogówki, 18cm styro na elewacji, 25cm wełny pod dachem, 10cm styro w podłodze, rekuperator.

I teraz waham się pomiędzy kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny 7-21kW a 9-27kW (dokładnie Vaillant 196/2-C150 kontra Vaillant 246/2-c210). Cena praktycznie identyczna, a ten drugi ma dodatkowo zasobnik 150l zamiast 100l jak w pierwszym (oba warstwowe). W domu 4 osoby i 3 łazienki.

Co radzicie? Większy czy mniejszy, bo wychodzi mi na styku zapotrzebowanie?

Pzdr!

p.s. Na stronie do której link podany jest wcześniej w wątku, są takie dane:


VSC 196/2-C150 23,5 2,5 0,1063830
VSC 246 24,5 2,6 0,1061224

mariankossy
20-05-2009, 15:18
jak za tą samą cene to większy :lol:

TS147
20-05-2009, 16:14
jak za tą samą cene to większy :lol:

No właśnie korci mnie ten większy i większy zasobnik w nim ;). Nie chciałbym jednak, aby był znacznie droższy w kosztach ogrzewania.

sacha
20-05-2009, 21:34
Witam!
Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej :) (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem.
plnuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka.

chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik

Przy Junkersie w tej kwocie się zmieści.

TS147
20-05-2009, 21:54
Ponieważ kupuję kocioł już jutro, wkleję swoje pytanie także tutaj:

Mam prośbę o poradę. Dom ma około 250m2 powierzchni użytkowej (już z garażem), parterówka z użytkowym poddaszem, około 120m2 podłogówki, 18cm styro na elewacji, 25cm wełny pod dachem, 10cm styro w podłodze, rekuperator.

I teraz waham się pomiędzy kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny 7-21kW a 9-27kW (dokładnie Vaillant 196/2-C150 kontra Vaillant 246/2-c210). Cena praktycznie identyczna, a ten drugi ma dodatkowo zasobnik 150l zamiast 100l jak w pierwszym (oba warstwowe). W domu 4 osoby i 3 łazienki.

Co radzicie? Większy czy mniejszy, bo wychodzi mi na styku zapotrzebowanie?

W wiekszym korci mnie wiekszy zasobnik 150l, ale martwi mnie czy nie bedzie generowal duzo wyszych kosztow ogrzewania?

Dzieki wielkie za rady.

Pzdr!

kemot_73
20-05-2009, 22:09
Witam!
Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej :) (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem.
plnuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka.

chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik

Przy Junkersie w tej kwocie się zmieści.

Co zatem sądzicie o takim Junkersie w moim przypadku
http://www.allegro.pl/item635211778_junkers_cerapur_smart_zsb_14_3c_1f_k onden_rzeszow.html
Da radę ?? Może jakis nie/zadowolony użytkownik by sie wypowiedział

Ewentualnie może ECOtec plus126 + ViH120l - tylko sie zastanawiam czy dolna deklarowana moc 5.9 to juznie za dużo. Może jednak nie ma co przepłacać i wejśc w tego junkersa + jakiś zasobnik (no właśnie jaki??)

mariankossy
20-05-2009, 22:45
Na takim junkersie ogrzewałem ostatni sezon, na gotowo: kocioł + programator pogodowy FW 100 + wkład do komina + zasobnik 300l + kaloryfer kermi + cały montaż kotłowni zapłaciłem 10 600.
Dom SOPRAN 4, 4 osoby , całość podłogówka, ogrzewany 1 sezon (na razie na propanie) i jestem zadowolony :D
re : kemot_73
rozważ montaż podłogówki po całości,
bo wychodzi taniej bez mieszacza (2000 zl)na podłogówkę a wiem też że bez tego ogrzewanie "góry " na kaloryferach powoduje niedogrzanie i problemy z przepływami i sterowaniem( dodatkowa automatyka).
Dodatkowo podłogówka ma większą bezwładność i inne ustawienia pracy kotła niż dla kaloryferów ( chodzi o krzywe grzewcze)

Znam to z praktyki u znajomych (mieszkają w bliźniaku): jeden ma po całości "prostą" podłogówke i sobie chwali, drugi podłogówka parter, góra kaloryfery i "kręci nosem" że mogło byc lepiej ze sterowaniem( najczęściej góra nie dogrzana ) :evil:

Ogrzewanie robiła ta sama ekipa, ten sam piec tylko ten drugi miał wczesniej kupione kaloryfry i zdecydował się na ich montaz na górze.

kemot_73
20-05-2009, 23:49
rozważ montaż podłogówki po całości,
bo wychodzi taniej bez mieszacza (2000 zl)na podłogówkę a wiem też że bez tego ogrzewanie "góry " na kaloryferach powoduje niedogrzanie i problemy z przepływami i sterowaniem( dodatkowa automatyka).
Dodatkowo podłogówka ma większą bezwładność i inne ustawienia pracy kotła niż dla kaloryferów ( chodzi o krzywe grzewcze)


Rozwazam rozważam ale jakiegos"kopa" mi brakuje :( - mój projekt to Guliwer 2G (nieco zmodyfikowany) ale w przybliżeniu to coś podobnego do Twojego. - jak wygladała ta zima (kosztowo) w twoim przypadku rozumie ze nei marzłes i nie paliłes non stop w kominku ( bo takeigo rozwiąznia chce uniknąć - kominek bedzie grza tylk okiedy beda ekstremalne mrozy i mogło by nie dogrzać ewentualnie w ramach zachcianki romantycznej Żony. Chcę ogrzewanie oprzeć na c.o. niskotemeraturowym, wiem ze grzejniki na górze trzeba przewymiarować - obrawiam sie własnie poprawnego sterowania taką hybrydą.

TS147
21-05-2009, 11:02
Ponieważ kupuję kocioł już jutro, wkleję swoje pytanie także tutaj:

Mam prośbę o poradę. Dom ma około 250m2 powierzchni użytkowej (już z garażem), parterówka z użytkowym poddaszem, około 120m2 podłogówki, 18cm styro na elewacji, 25cm wełny pod dachem, 10cm styro w podłodze, rekuperator.

I teraz waham się pomiędzy kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny 7-21kW a 9-27kW (dokładnie Vaillant 196/2-C150 kontra Vaillant 246/2-c210). Cena praktycznie identyczna, a ten drugi ma dodatkowo zasobnik 150l zamiast 100l jak w pierwszym (oba warstwowe). W domu 4 osoby i 3 łazienki.

Co radzicie? Większy czy mniejszy, bo wychodzi mi na styku zapotrzebowanie?

W wiekszym korci mnie wiekszy zasobnik 150l, ale martwi mnie czy nie bedzie generowal duzo wyszych kosztow ogrzewania?

Dzieki wielkie za rady.

Pzdr!

Jeszcze jedno pytanie - modulacja mniejszego to 7-21, a większego 9-27. Czy te 2kW minimalnej modulacji są ważniejsze dla mnie niż dodatkowe 6kW mocy maksymalnej?

W Vaillancie radzą mi kupić większy piec.

Wg projektu wygląda to następująco:
Qco=28,53kW
qv=23,7W/m3
Łącznie piec o mocy cieplnej 30kW.

U mnie jednak zamiast 12cm styropianu jest 18, oraz zamiast 6cm w podłodze jest 10-13cm oraz jest rekuperacja.

Pzdr,
Adam

mariankossy
21-05-2009, 12:40
rozważ montaż podłogówki po całości,
bo wychodzi taniej bez mieszacza (2000 zl)na podłogówkę a wiem też że bez tego ogrzewanie "góry " na kaloryferach powoduje niedogrzanie i problemy z przepływami i sterowaniem( dodatkowa automatyka).
Dodatkowo podłogówka ma większą bezwładność i inne ustawienia pracy kotła niż dla kaloryferów ( chodzi o krzywe grzewcze)


Rozwazam rozważam ale jakiegos"kopa" mi brakuje :( - mój projekt to Guliwer 2G (nieco zmodyfikowany) ale w przybliżeniu to coś podobnego do Twojego. - jak wygladała ta zima (kosztowo) w twoim przypadku rozumie ze nei marzłes i nie paliłes non stop w kominku ( bo takeigo rozwiąznia chce uniknąć - kominek bedzie grza tylk okiedy beda ekstremalne mrozy i mogło by nie dogrzać ewentualnie w ramach zachcianki romantycznej Żony. Chcę ogrzewanie oprzeć na c.o. niskotemeraturowym, wiem ze grzejniki na górze trzeba przewymiarować - obrawiam sie własnie poprawnego sterowania taką hybrydą.


Kominka nie mam, a koszt za ost. zimę to 3500zł ( 25 butli po 30/33 kg /po 140 i 154 zł/ butle ) okres 2 listop. do 3 kwietnia. ( ocieplenie podałem we wcześnieszych moich postach)

Gosc_gość
28-05-2009, 18:20
Pytanie laika
Co oznacza lub co określa wskaźnik mocy NL przy kotłach kondensacyjnych ?
i czy wartość 2,4 tego wskaźnika to wartość przyzwoita czy nie ? :roll:

1950
28-05-2009, 19:57
Pytanie laika
Co oznacza lub co określa wskaźnik mocy NL przy kotłach kondensacyjnych ?
i czy wartość 2,4 tego wskaźnika to wartość przyzwoita czy nie ? :roll:
wskaźnik mocy NL to wskaźnik zasobnika, nie kotła kondensacyjnego,
NL = 1 oznacza, że zaopatrywane w ciepła wodę jest jedno mieszkanie w którym mieszka średnio 3,5 osoby i w którym znajduje się wanna i dwa inne punkty poboru wody,
NL = 2,4 jest bardzo przyzwoitym wynikiem

1950
28-05-2009, 20:07
Witam,

Ja także mam prośbę o poradę. Dom ma około 250m2 powierzchni użytkowej (już z garażem), parterówka z użytkowym poddaszem, około 120m2 podłogówki, 18cm styro na elewacji, 25cm wełny pod dachem, 10cm styro w podłodze, rekuperator.

I teraz waham się pomiędzy kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny 7-21kW a 9-27kW (dokładnie Vaillant 196/2-C150 kontra Vaillant 246/2-c210). Cena praktycznie identyczna, a ten drugi ma dodatkowo zasobnik 150l zamiast 100l jak w pierwszym (oba warstwowe). W domu 4 osoby i 3 łazienki.

Co radzicie? Większy czy mniejszy, bo wychodzi mi na styku zapotrzebowanie?

Pzdr!

p.s. Na stronie do której link podany jest wcześniej w wątku, są takie dane:


VSC 196/2-C150 23,5 2,5 0,1063830
VSC 246 24,5 2,6 0,1061224
oj cieniutkie mają osiągi te Vaillanty modulacja od 9,7 kW i takie drogie,
Ecodens z De Dietricha ma modulację od 6 kW i kosztuje raptem u mnie 7810 zł brutto

Gosc_gość
28-05-2009, 20:30
Pytanie laika
Co oznacza lub co określa wskaźnik mocy NL przy kotłach kondensacyjnych ?
i czy wartość 2,4 tego wskaźnika to wartość przyzwoita czy nie ? :roll:
wskaźnik mocy NL to wskaźnik zasobnika, nie kotła kondensacyjnego,
NL = 1 oznacza, że zaopatrywane w ciepła wodę jest jedno mieszkanie w którym mieszka średnio 3,5 osoby i w którym znajduje się wanna i dwa inne punkty poboru wody,
NL = 2,4 jest bardzo przyzwoitym wynikiem
Dzięki za info, ale nie do końca kumam :oops:
W takim razie co oznacza konkretnie wartość 2,4 ?

1950
28-05-2009, 20:45
oznacza to, że ten zasobnik ma możliwość zaopatrzenia w ciepła wodę mieszkania w którym mieszka 8,4 osoby posiada 2,4 wanny oraz 4,8 innych punktów czerpalnych ciepłej wody,
fajnie się czyta :lol:

AnnaP.
28-05-2009, 21:41
Mam do sprzedania kocioł kondensacyjny WOLF CGS-20, zestaw z zasobnikiem warstwowym 90 l, regulacją BM+MM, regulatorem pokojowym wraz z podstawą ścienną, zewnętrzną czujką pogodową, modułem mieszaczowym MM do regulacji podłogówką i zestawem przyłączeniowym.
NOWY, NIEROZPAKOWANY na palecie.

Więcej informacji na stronie http://www.wolf-polska.pl

Atrakcyjna cena

Gosc_gość
28-05-2009, 21:46
oznacza to, że ten zasobnik ma możliwość zaopatrzenia w ciepła wodę mieszkania w którym mieszka 8,4 osoby posiada 2,4 wanny oraz 4,8 innych punktów czerpalnych ciepłej wody,
fajnie się czyta :lol:
Rzeczywiście zabawne :lol:
To już wiem o co biega.
Jeszcze raz dzięki :D

Paulina&Pawe?
31-05-2009, 17:21
To jeszcze ja się podłączę z pytaniem do szanownego grona.
Dom powierzchnia uzytkowa ok 150m, parter+poddasze uzytkowe, wybudowany z betonu komorkowego, ocieplony styropianem 15cm. Dach deskowany-o ile ma to znaczenie:) Liczba domowników 4.
W 6 pomieszczeniach będą kaloryfery, a niemal cały dół domu to podłogówka plus łazienka górna.
Acha bedzie kominek ale raczej bez rozprowadzenia. A jezeli juz by się tak zdarzyło to będzie to tylko rozprowadzenie grawitacyjne.

Jaki piec dobrać do czegos takiego??? Hydraulik mi poleca Wolfa /dokładnie nie znam parametrow/.
Chcielibyśmy coś w rozsądnej cenie i nie bardzo skomplikowanego:) Acha dom polozny jest pod Warszawą wiec tez dostep do serwisow będzie dodatkowym atutem. Nie wiem jakie parametry jeszcze mam podać wiec w razie pytan je dopiszę :D

z gory dzieki

RAPczyn
31-05-2009, 20:02
To jeszcze ja się podłączę z pytaniem do szanownego grona.
Dom powierzchnia uzytkowa ok 150m, parter+poddasze uzytkowe, wybudowany z betonu komorkowego, ocieplony styropianem 15cm. Dach deskowany-o ile ma to znaczenie:) Liczba domowników 4.


Prawdopodobnie wystarczy kocioł o mocy maksymalnej około 10kW (trzeba by policzyć O.C.B.) plus zbiornik c.w.u. ~160l.

Paulina&Pawe?
31-05-2009, 20:54
Rapczyn to ktorego z producentow byś polecił?? Czy sugerować sie tylko ceną/ biorąc pod uwagę znane marki/ czy jeszcze coś innego???

basia_z_lasu
31-05-2009, 23:14
Czy zbiornik CWU może być oddalony od kotła gazowego (jeszcze nie wybranego), a jeśli tak, to czy są jakieś ograniczenia?
Wolelibyśmy dać zbiornik bezpośrednio nad kuchnią i koło łazienki, w ogrzewanej części domu, na poddaszu - a kotłownia jest na parterze. Odległość w poziomie wynosiłaby ok 7m plus zmiana kondygnacji?

1950
31-05-2009, 23:30
trzeba tylko bardzo dobrze zaizolować rury

basia_z_lasu
31-05-2009, 23:52
trzeba tylko bardzo dobrze zaizolować rury
Dzięki za odpowiedź, w praktyce jaka jest potzrebna grubość izolacji?
Druga łazienka jest przez ścianę z kotłem, czy da się do niej jakoś doprowadzić ciepłą wodę nie ze zbiornika odległego o 9 m, tylko z kotła?

1950
01-06-2009, 05:56
obydwie łazienki muszą być z zasobnika,
a co do izolacji, im grubsza tym lepiej, piszę o izolacji rur zasilających zasobnik,
czyli te łączące kocioł z zasobnikiem

RAPczyn
01-06-2009, 09:19
Rapczyn to ktorego z producentow byś polecił?? Czy sugerować sie tylko ceną/ biorąc pod uwagę znane marki/ czy jeszcze coś innego???

Ważny jest szeroki zakres modulacji mocy kotła, jego minimalna moc oraz sprawność. Cena samego kotła to jeszcze nie wszystko, dochodzi automatyka, grupy grzewcze, zbiornik, układ spalinowo powietrzny.

RadekO
03-06-2009, 15:08
W zasadzie to kocioł został wybrany, ale jeszze można zmieni ustalenia.
Nasze parametry:
- dom piętrowy - powierzchnia po podłodze do ogrzania - 180 m2;
- według projektu - 132 m2 pow. użytkowej, co na skutek zmian - podniesienie ścianki kolankowej zmieniło to do ok. 150 m2;
- 2 łazienki; w jednej wanna, w drugiej prysznic; jedna łazienka usytuowana obok pomieszczenia z piecem (za ścianą); druga bezpośrednio nad pomieszczeniem; kuchnia przy pomieszczeniu gospodarczym.
- parter i łazienka górna - podłogówka ok. 70 m2;
- 8 grzejników + 2 drabinki w łazienkach;
- w domu wentylacja mechaniczna + możliwość jej wyłaczenia bo wybudowaliśmy kanały wentylacyjne;
- budowa z Porothermu 25 P + H
- ścianki działowe silka 12
- strop monolit;
- ocieplenie nie wykonane, ale planowane - ściany zewn. front i tył budynku 20 cm styropianu; boki - 15 cm styropianu szarego (tak musimy - maksymalnie wykorzystujemy szerokość ); poddasze 25 lub 30 cm wełny


Piec zaplanowany Vaillant ecoTec plus 246/3-5 + zasobnik VIH R 150 l.
Nie wiem czy ten zasobnik nie jest przesadzony.
Na razie jest nas 3, przy czym z kąpielami nie przesadzamy. Docelowo będzie nas pewnie 4, czasem goście.
Jak to ustalić. Teraz mieszkamy w mieszkaniu, w którym jest jedna łazienka zużycie wody jest na poziomie CW - 10 m3 i ZW - 7 m3 na 3 miesiące.
- średnio ok. 6 m3 na miesiąc.

lazik
03-06-2009, 19:02
W zasadzie to kocioł został wybrany, ale jeszze można zmieni ustalenia.
Nasze parametry:
- dom piętrowy - powierzchnia po podłodze do ogrzania - 180 m2;
- według projektu - 132 m2 pow. użytkowej, co na skutek zmian - podniesienie ścianki kolankowej zmieniło to do ok. 150 m2;
- 2 łazienki; w jednej wanna, w drugiej prysznic; jedna łazienka usytuowana obok pomieszczenia z piecem (za ścianą); druga bezpośrednio nad pomieszczeniem; kuchnia przy pomieszczeniu gospodarczym.
- parter i łazienka górna - podłogówka ok. 70 m2;
- 8 grzejników + 2 drabinki w łazienkach;
- w domu wentylacja mechaniczna + możliwość jej wyłaczenia bo wybudowaliśmy kanały wentylacyjne;
- budowa z Porothermu 25 P + H
- ścianki działowe silka 12
- strop monolit;
- ocieplenie nie wykonane, ale planowane - ściany zewn. front i tył budynku 20 cm styropianu; boki - 15 cm styropianu szarego (tak musimy - maksymalnie wykorzystujemy szerokość ); poddasze 25 lub 30 cm wełny


Piec zaplanowany Vaillant ecoTec plus 246/3-5 + zasobnik VIH R 150 l.
Nie wiem czy ten zasobnik nie jest przesadzony.
Na razie jest nas 3, przy czym z kąpielami nie przesadzamy. Docelowo będzie nas pewnie 4, czasem goście.
Jak to ustalić. Teraz mieszkamy w mieszkaniu, w którym jest jedna łazienka zużycie wody jest na poziomie CW - 10 m3 i ZW - 7 m3 na 3 miesiące.
- średnio ok. 6 m3 na miesiąc.
Kocioł o wiele za duży w stosunku do twojego zapotrzebowania (oczywiście z ociepleniem).

Ewus
03-06-2009, 22:52
Mogę i ja się poradzić

Porotherm 44 , zaprawa ciepła i taki też tynk
80 m2 podłogówki dół
gora 15 m podłogówki
góra jakies 100 m2 kaloryfery
może kaloryfer w garazu na dogrzanie - 36 m2

Poddasze myślę min 25 cm wełny

Zaprponowany kocioł
Vaillant VU plus 280 - 5 moc 10,7 - 28 kW

Maja być solary, ale jak nie to musiałaby być jakis zbiornik na ciepłą wode użytkową - jaka wielkość 3 osoby w porywach 4 i goście od czasu do czasu.

Zielonego pojęcia nie mam jak się zabrac za to czy to dobra propozycja
Będe wdzięczna za każda sugestię.

RadekO
04-06-2009, 01:33
W zasadzie to kocioł został wybrany, ale jeszze można zmieni ustalenia.
Nasze parametry:
- dom piętrowy - powierzchnia po podłodze do ogrzania - 180 m2;
- według projektu - 132 m2 pow. użytkowej, co na skutek zmian - podniesienie ścianki kolankowej zmieniło to do ok. 150 m2;
- 2 łazienki; w jednej wanna, w drugiej prysznic; jedna łazienka usytuowana obok pomieszczenia z piecem (za ścianą); druga bezpośrednio nad pomieszczeniem; kuchnia przy pomieszczeniu gospodarczym.
- parter i łazienka górna - podłogówka ok. 70 m2;
- 8 grzejników + 2 drabinki w łazienkach;
- w domu wentylacja mechaniczna + możliwość jej wyłaczenia bo wybudowaliśmy kanały wentylacyjne;
- budowa z Porothermu 25 P + H
- ścianki działowe silka 12
- strop monolit;
- ocieplenie nie wykonane, ale planowane - ściany zewn. front i tył budynku 20 cm styropianu; boki - 15 cm styropianu szarego (tak musimy - maksymalnie wykorzystujemy szerokość ); poddasze 25 lub 30 cm wełny


Piec zaplanowany Vaillant ecoTec plus 246/3-5 + zasobnik VIH R 150 l.
Nie wiem czy ten zasobnik nie jest przesadzony.
Na razie jest nas 3, przy czym z kąpielami nie przesadzamy. Docelowo będzie nas pewnie 4, czasem goście.
Jak to ustalić. Teraz mieszkamy w mieszkaniu, w którym jest jedna łazienka zużycie wody jest na poziomie CW - 10 m3 i ZW - 7 m3 na 3 miesiące.
- średnio ok. 6 m3 na miesiąc.
Kocioł o wiele za duży w stosunku do twojego zapotrzebowania (oczywiście z ociepleniem).

Jak za duży to jaki powinien być? Jak będzie się do tego miała np. zmiana ocieplania na 15 cm na całości domu:
Nasz projekt to Oliwka ze studia HP. Dokonaliśmy w nim zmiany biegów schodów - wejście do pomieszczenia na poddasze jest z klatki schodowej i dodatkowo ścianka kolankowa na dwa pustaki w górę. Czy rzeczywiście instalatorzy przesadzili z tym piecem??Sprawa dość pilna bo zaczynamy montaż instalacji co prawda od rekuperatora, ale trzeba konkretnie zacząć nad tym myśleć.

RAPczyn
04-06-2009, 08:56
Mogę i ja się poradzić

Porotherm 44 , zaprawa ciepła i taki też tynk
80 m2 podłogówki dół
gora 15 m podłogówki
góra jakies 100 m2 kaloryfery
może kaloryfer w garazu na dogrzanie - 36 m2

Poddasze myślę min 25 cm wełny

Zaprponowany kocioł
Vaillant VU plus 280 - 5 moc 10,7 - 28 kW

Maja być solary, ale jak nie to musiałaby być jakis zbiornik na ciepłą wode użytkową - jaka wielkość 3 osoby w porywach 4 i goście od czasu do czasu.

Zielonego pojęcia nie mam jak się zabrac za to czy to dobra propozycja
Będe wdzięczna za każda sugestię.

Moim zdaniem kocioł jest za duży.
Sądzę, że wystarczy kocioł Modula II o mocy od 4,4 do 21,6kW, do tego zbiornik 190l wraz z kolektorem próżniowo-rurowym CPC o pow. czynnej 4m^2 dla 3-4 osób będzie świetnie pasować dla twoich potrzeb.

Gosc_gość
04-06-2009, 10:21
Mogę i ja się poradzić

Porotherm 44 , zaprawa ciepła i taki też tynk
80 m2 podłogówki dół
gora 15 m podłogówki
góra jakies 100 m2 kaloryfery
może kaloryfer w garazu na dogrzanie - 36 m2

Poddasze myślę min 25 cm wełny

Zaprponowany kocioł
Vaillant VU plus 280 - 5 moc 10,7 - 28 kW

Maja być solary, ale jak nie to musiałaby być jakis zbiornik na ciepłą wode użytkową - jaka wielkość 3 osoby w porywach 4 i goście od czasu do czasu.

Zielonego pojęcia nie mam jak się zabrac za to czy to dobra propozycja
Będe wdzięczna za każda sugestię.

Moim zdaniem kocioł jest za duży.
Sądzę, że wystarczy kocioł Modula II o mocy od 4,4 do 21,6kW, do tego zbiornik 190l wraz z kolektorem próżniowo-rurowym CPC o pow. czynnej 4m^2 dla 3-4 osób będzie świetnie pasować dla twoich potrzeb.

Tia, tylko, że wyda na taki zestaw majątek :roll:

lazik
04-06-2009, 10:25
Mogę i ja się poradzić

Porotherm 44 , zaprawa ciepła i taki też tynk
80 m2 podłogówki dół
gora 15 m podłogówki
góra jakies 100 m2 kaloryfery
może kaloryfer w garazu na dogrzanie - 36 m2

Poddasze myślę min 25 cm wełny

Zaprponowany kocioł
Vaillant VU plus 280 - 5 moc 10,7 - 28 kW

Maja być solary, ale jak nie to musiałaby być jakis zbiornik na ciepłą wode użytkową - jaka wielkość 3 osoby w porywach 4 i goście od czasu do czasu.

Zielonego pojęcia nie mam jak się zabrac za to czy to dobra propozycja
Będe wdzięczna za każda sugestię.
No bez przesady! 28kW? Ci sprzedawcy zupełnie pogłupieli.

RadziejS
04-06-2009, 10:41
A co myślicie o Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C? 3,3 - 14,2 kW.

Do dobrze ocieplonego domku powinien wystarczyć. I tani jest - poniżej 4000 zł. Do tego jakiś zasobnik. Może ciut mała moc może być dla CWU gdy jest duże zużycie, ale ostatecznie można się wspomóc kominkiem lub grzałką w zasobniku w największe mrozy?

Co Wy na taką alternatywę? Ja myślę o nim do siebie na 220 mkw, 3 os.

lazik
04-06-2009, 10:51
A co myślicie o Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C? 3,3 - 14,2 kW.

Do dobrze ocieplonego domku powinien wystarczyć. I tani jest - poniżej 4000 zł. Do tego jakiś zasobnik. Może ciut mała moc może być dla CWU gdy jest duże zużycie, ale ostatecznie można się wspomóc kominkiem lub grzałką w zasobniku w największe mrozy?

Co Wy na taką alternatywę? Ja myślę o nim do siebie na 220 mkw, 3 os.
Było chyba nawet w tym wątku podawane jak mniej więcej wyliczć najlepszą dla siebie moc kotła.
Wychodzi mniej więcej tak, że górny zakres mocy właściwie używany jest tylko podczas przygotowania ciepłej wody. Nalezy więc sobie wyliczyć ile ciepłej wody będę potrzebował w danym momencie - tak też można dobrać wielkość potrzebnego zasobnika.
Dla CO najlepszym rozwiązaniem jest najniższa moc dolna. Moc ustalona z zapotrzebowania na CWU zazwyczaj i tak jest sporo większ niż maksymalne zapotrzebowanie domu na ciepło.

Należy też pamiętać, że nasze rachunki za gaz w większym stopniu zależą od pracy na CO niż na CWU.

marcinurs
04-06-2009, 21:36
Witam... może mi ktoś pomóc obliczyć potrzebną wydajność pieca??
Dom ma 3 kondygnacje powtarzalne o powierzchni około 35m2 w sumie cała powierzchnia domu, klatki schodowej, przedsionka ma około 100m2 wysokość to 2,5m2, czyli o ile dobrze liczę kubatura wynosi 250m2.
Dodam jeszcze, że przed zimą wymienię wszystkie okna na PCV a na wiosnę ocieplę.

Zalerzy mi na tym żeby pogodzić funkcje grzania CO i wody użytkowej do wanny, prysznica itp. Wcześniej wydawało mi się, że potrzebuje stojący dwu funkcyjny 20-24Kw ale z tego co wyczytałem na forum widzę, że byłem w błędzie... Nie bardzo mam fundusze zna zawodowców więc całość inwestycji będę robił samodzielnie...

Bepeh
04-06-2009, 22:34
Dom nowy wybudowany w 2008r. szeregowiec, kupiony w stanie rzekłbym surowym ma 2 kondygnacje plus użytkowe poddasze łącznie 156M2 pow. użytkowej.Okna PCV, ściany z bloczków 36cm plus tynk bez ocieplen, dach blachodachówka, ocieplenie wełna. Na parterze nie przewiduję drzwi, wolę otwarte przestrzenie więc kuchnia bedzie otwarta na salon, do salonu również otwarte wejście z przedpokoju.Góra będzie zamykana. Pokoi łącznie 6. Liczba osób 4.
Pomieszczenia z poborem wody to kuchnia i ubikacja z umywalka na parterze, na pietrze lazienka z ubikacją w ktorej będą wc, umywalka, prysznic i wanna.
Piec będzie stał/wisiał w dedykowanym pomieszczeniu gospodarczym na parterze.
Projekt domu zakladał piec dwufunkcyjny jak mówi sprzedawca.
Instalacja ma zapewnić niskie koszty wydatków za gaż przy powiedzmy średniej cenie. Instalacja ma zapewnić funkcje grzania CO i wody użytkowej do prysznica, sporadycznie wanny.
Dom usytuowany praktycznie w 100% pólnoc/południe.
Pierwszym moim pomysłem było kupno gotowego kompletu-brałem pod uwagę:
Junkers Cerasmart Modul solar
Techmet Economax Solar
Vitodens z Vitosol 200F
oraz i ten mnie na ten moment najbardziej interesuje - IMMERGAS Hercules Condensing Immesole PRO - długi okres gwarancji, solary nie płaskie w sumie niezła na tle reszty cena przynajmniej w necie.
Ale czytając to i inne fora wygląda na to że na moje potrzeby te piece mają za duże moce.
Zakładam założenie podłogówki tylko w łazience na górze, ewentualnie w kuchni, poszalałbym z resztą pomieszczeń na parterze ale jest jeden problem - dom jak i całe osiedle stoi na Śląsku, na terenach na których dochodzi do ruchów i trochę się boję szczelnosci podłogówki po kilku latach.
Prośba o poradę w zakresie wyliczenia poboru mocy i sugestii w zakresie wyboru rozwiązana dla mnie - niekoniecznie najtanszego w zakupie ale ekonomicznego w użytkowaniu. Pompa ciepla nie wchodzi w rachubę. Pod tą dzielnicą Mysłowic trwa dalej wydobycie....

CityMatic
05-06-2009, 06:51
[quote="RAPczyn"]

Witam serdecznie
Chciałbym sie poradzić-czy dobrze myślę ze piec Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C 3,3 - 14,2 kW +150 zasobnik CWU; rekuperator i kominek 16-18kW wystarczy i będzie dobrym rozwiązaniem dla mojego domku. 2-3 osoby

Parter powierzchnia 128m^ całość ogrzewanie podłogowe + garaż 40m^ grzejnik

Wg obliczeń zapotrzebowanie domu 9988W

Wiadomo że jak przyjadą goście to może być kiepsko z ciepłą wodą ale...takie odwiedziny są 2-3X w roku wiec myślę ze sobie poradzą z ciepłą wodą.


Bardzo proszę o to czy piec jest o odpowiedniej mocy do ogrzania i zapewnienia CWU?
Ewentualnie jestem otwarty na wszelkie propozycje zmiany lub lepszego urządzenia :wink:
Pozdrawiam Paweł

RAPczyn
05-06-2009, 08:03
Tia, tylko, że wyda na taki zestaw majątek :roll:

Zawsze może się spróbować targować :wink:


Witam... może mi ktoś pomóc obliczyć potrzebną wydajność pieca??
Dom ma 3 kondygnacje powtarzalne o powierzchni około 35m2 w sumie cała powierzchnia domu, klatki schodowej, przedsionka ma około 100m2 wysokość to 2,5m2, czyli o ile dobrze liczę kubatura wynosi 250m2.
Dodam jeszcze, że przed zimą wymienię wszystkie okna na PCV a na wiosnę ocieplę.

Nie znam całkowicie budynku ale wydaje mi się, że przy takiej powierzchni i kubaturze wystarczy bardzo mały kocioł np. 2,6kW do 11,6kW, do 13kW na c.w.u. pracujący ze zbiornikiem c.w.u.


Dom nowy wybudowany w 2008r. szeregowiec, kupiony w stanie rzekłbym surowym ma 2 kondygnacje plus użytkowe poddasze łącznie 156M2 pow. użytkowej.Okna PCV, ściany z bloczków 36cm plus tynk bez ocieplen, dach blachodachówka, ocieplenie wełna.
Prośba o poradę w zakresie wyliczenia poboru mocy i sugestii w zakresie wyboru rozwiązana dla mnie - niekoniecznie najtanszego w zakupie ale ekonomicznego w użytkowaniu.

Zapotrzebowanie na moc możesz sobie wyliczyć programem np. Herz OCZ - jest do niego instrukcja, całkiem przyzwoita a na forum jest wątek w tym temacie.
Podjedź do Dąbrowy Górniczej, ul. Kruczkowskiego 27 - sprawdź jakie rozwiązanie Ci zaproponują.


Witam serdecznie
Chciałbym sie poradzić-czy dobrze myślę ze piec Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C 3,3 - 14,2 kW +150 zasobnik CWU; rekuperator i kominek 16-18kW wystarczy i będzie dobrym rozwiązaniem dla mojego domku. 2-3 osoby

Wg obliczeń zapotrzebowanie domu 9988W

Ewentualnie jestem otwarty na wszelkie propozycje zmiany lub lepszego urządzenia :wink:
Pozdrawiam Paweł

Taki kocioł spokojnie wystarczy, zastanowiłbym się czy nawet nie dać mniejszego (j.w. 2,6kW do 11,6kW, do 13kW na c.w.u.). W razie gości możesz zawsze podnieść temperaturę na zbiorniku o 5stK i powinno być lepiej.

CityMatic
05-06-2009, 10:06
Taki kocioł spokojnie wystarczy, zastanowiłbym się czy nawet nie dać mniejszego (j.w. 2,6kW do 11,6kW, do 13kW na c.w.u.). W razie gości możesz zawsze podnieść temperaturę na zbiorniku o 5stK i powinno być lepiej

Dziękuję - 8)

lazik
05-06-2009, 14:05
Witam... może mi ktoś pomóc obliczyć potrzebną wydajność pieca??
Dom ma 3 kondygnacje powtarzalne o powierzchni około 35m2 w sumie cała powierzchnia domu, klatki schodowej, przedsionka ma około 100m2 wysokość to 2,5m2, czyli o ile dobrze liczę kubatura wynosi 250m2.
Dodam jeszcze, że przed zimą wymienię wszystkie okna na PCV a na wiosnę ocieplę.

Zalerzy mi na tym żeby pogodzić funkcje grzania CO i wody użytkowej do wanny, prysznica itp. Wcześniej wydawało mi się, że potrzebuje stojący dwu funkcyjny 20-24Kw ale z tego co wyczytałem na forum widzę, że byłem w błędzie... Nie bardzo mam fundusze zna zawodowców więc całość inwestycji będę robił samodzielnie...
Zapotrzebowanie na CO obliczysz w Audytorze OCZ. Jaki liczyć wodę było podane - wszystko (twój komfort) zależy od pytania ile i w jakim czasie.

dr78
11-06-2009, 15:52
Możecie doradzić, który piec kupić? Instalator sugerował Zeusa. Ale jakoś nie mam zaufania do włoskiej technologii...

Mój dom to bliźniak ok. 100 m (klocek), jedna łazienka, 9 grzejników, piętrowy (łazienka na dole, bliziutko pieca, kuchnia też), na razie bez ocieplenia. Piec musi wisieć w kuchni na ścianie, która jest niestety bardzo cieniutka (8cm) i trochę się obawiam, że ten zasobnik 45 litrów Zeusa może być za ciężki... Koniecznie z zamniętą komorą spalania. Pieca przenieść nie mogę, bo całe doprowadzenie mam już w tym miejscu - wymieniam 13 letniego dwufunkcyjnego Junkersa na coś nowszego. I chciałbym oczywiście zapomnieć o konieczności używania tylko jednego kranu na raz i dogrzewania wody zimą do wanny dopiero po 5 minutach...

Po przeczytaniu forum skłaniam się raczej do Vaillanta, zwłaszcza że cena chyba też podobna. Ale decyzji jeszcze nie podjąłem.

Dzięki z góry za wszelkie podpowiedzi. Jeżeli ktoś uważa, że lepszy byłby inny kocioł, oczywiście niech też się podzieli.

PaniG(dżi)
14-06-2009, 13:38
Witam.Przymierzam się do zakupu pieca dwufunkcyjnego Villant ecoTECplus VCW + zasobnik actoSTOR VIH CL20S
http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/1e/3e/00/ecotec-plus-and-pro-2008_final.pdf
Druga sprawa:29 czy 34kW? podłogówki 330m2,więcej przeszkleń niż ścian i 3 osoby,kompletnie nieoszczędne w użytkowaniu wody.

Proszę o sugestie co do trafności mojego wyboru .Dziękuję.
Pozdrawiam PaniG.

RAPczyn
14-06-2009, 16:13
Witam.Przymierzam się do zakupu pieca dwufunkcyjnego Villant ecoTECplus VCW + zasobnik actoSTOR VIH CL20S
http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/1e/3e/00/ecotec-plus-and-pro-2008_final.pdf
Druga sprawa:29 czy 34kW? podłogówki 330m2,więcej przeszkleń niż ścian i 3 osoby,kompletnie nieoszczędne w użytkowaniu wody.

Proszę o sugestie co do trafności mojego wyboru .Dziękuję.
Pozdrawiam PaniG.

Prawdopodobnie wystarczy kocioł o mocy maksymalne ~20kW więc te dwa które podałeś będą "za duże".

Mirano
22-06-2009, 21:12
RAPczyn doradź jaki piec zastosować do domu o powierzchni 215m2 (kubatura 680m3) (w tym 30m2 garaż, który raczej nie jest ogrzewany), dom z betonu komórkowego, ocieplenie: ściany - 12cm styropianu, dach - 15cm+5cm wełna mineralna ISOVER, dwie łazienki 10m2 i 5m2 (obydwie z ogrzewaniem podłogowym) w jednej jest wanna 220L a w drugiej prysznic.
W tej chwili mamy piec węglowy i mieszkanie jest naprawdę dobrze wyizolowane. W przypadku dość mroźnego dnia (-20 stopni na zewnątrz) wystarczy napalić raz dziennie rano koło godziny 6 i z 21 stopni po nagrzaniu rano, wieczorem temperatura spada do 17 stopni.

Myślałem nad piecem gazowym JUNKERS CERASMART MODUL ZBS 14/100S-3MA (3,3-14,2 kW) z zasobnikiem warstwowym lub piecem Cerapur Smart ZSB 14-3C (3,3-14,2 kW) z zasobnikiem 160L. Nie wiem czy to nie za mała moc, ale z drugiej strony jestem zdecydowany na Junkersa, który kolejny zakres modulacji mocy ma już aż na 7,3-21,6kW.

Piec z zasobnikiem warstwowym będę w stanie kupić za około 9000zł brutto, a ten jednofunkcyjny Cerapur Smart za około 4000zł brutto. Z zasobnikiem wyjdzie więc nieco ponad 5000zł brutto. Czy warto wybrać ten droższy? Czy rzeczywiście będzie bardziej oszczędny i zapewni wyższy komfort ciepłej wody?

Z góry dziękuję za pomoc.

RAPczyn
23-06-2009, 08:53
RAPczyn doradź jaki piec zastosować do domu o powierzchni 215m2 (kubatura 680m3) (w tym 30m2 garaż, który raczej nie jest ogrzewany), dom z betonu komórkowego, ocieplenie: ściany - 12cm styropianu, dach - 15cm+5cm wełna mineralna ISOVER, dwie łazienki 10m2 i 5m2 (obydwie z ogrzewaniem podłogowym) w jednej jest wanna 220L a w drugiej prysznic.

Myślałem nad piecem gazowym JUNKERS CERASMART MODUL ZBS 14/100S-3MA (3,3-14,2 kW) z zasobnikiem warstwowym lub piecem Cerapur Smart ZSB 14-3C (3,3-14,2 kW) z zasobnikiem 160L.

Jeśli nie chcesz w przyszłości kolektorów słonecznych to chyba Modul będzie lepszy.

Mirano
23-06-2009, 09:04
Ale czy ta moc będzie wystarczająca (nieco ponad 14kW)?

RAPczyn
23-06-2009, 09:25
Ale czy ta moc będzie wystarczająca (nieco ponad 14kW)?

Nie znam budynku ale myśl, że wystarczy.

lazik
23-06-2009, 17:48
Ale czy ta moc będzie wystarczająca (nieco ponad 14kW)?

Nie znam budynku ale myśl, że wystarczy.
A ja mam dziwne przeczucia patrząc na wielkość domu i jego słabe ocieplenie.

PaniG(dżi)
23-06-2009, 18:57
@RAPczyn,dziękuję za wypowiedź,ale coś mi się nie zgadza w Twoim oszacowaniu.W moim pierwotnym projekcie zapotrzebowanie na energię cieplną wynosiło 25kW,po dokonaniu zmian(zwiększenie powierzchni użytkowej i zmiana ścian szczytowych w przeszklenia) raczej powinno zwiększyć się zapotrzebowanie,dlatego 29kW uważam za minimum.
Pozdr.

BeaWroc
23-06-2009, 19:49
Pomocy :cry:
Nasz dom ma 160m2 , musimy korzystac butli gazowej, szukam pieca z otwartą komorą spalania , który będzie wystarczający dla 5-osobowej rodzinki.
Planujemy ogrzewanie podłogowe i ścienne, no i grzanie wody oczywiście. Czytałam o róznych piecach ale szczerze powiedziawszy to dalej nic nie wiem. :roll:

RAPczyn
24-06-2009, 09:41
@RAPczyn,dziękuję za wypowiedź,ale coś mi się nie zgadza w Twoim oszacowaniu.W moim pierwotnym projekcie zapotrzebowanie na energię cieplną wynosiło 25kW,po dokonaniu zmian(zwiększenie powierzchni użytkowej i zmiana ścian szczytowych w przeszklenia) raczej powinno zwiększyć się zapotrzebowanie,dlatego 29kW uważam za minimum.
Pozdr.

Widzisz nie znam budynku, więc policzyłem sobie na oko.
330m^2*3m*20W/m^3=19800W


Pomocy :cry:
Nasz dom ma 160m2 , musimy korzystac butli gazowej, szukam pieca z otwartą komorą spalania , który będzie wystarczający dla 5-osobowej rodzinki.
Planujemy ogrzewanie podłogowe i ścienne, no i grzanie wody oczywiście. Czytałam o róznych piecach ale szczerze powiedziawszy to dalej nic nie wiem. :roll:

W taki domu i z instalacjami niskotemperaturowymi aż się prosi o niewielki kocioł kondensacyjny, np. od 2kW do 10kW.

RAPczyn
24-06-2009, 09:46
Ale czy ta moc będzie wystarczająca (nieco ponad 14kW)?

Nie znam budynku ale myśl, że wystarczy.
A ja mam dziwne przeczucia patrząc na wielkość domu i jego słabe ocieplenie.

Podstawiłem przegrody do innego budynku (184m^2;480,5m^3) i wychodzi 50W/m^2 lub 19,4W/m^3.

BeaWroc
24-06-2009, 09:56
W taki domu i z instalacjami niskotemperaturowymi aż się prosi o niewielki kocioł kondensacyjny, np. od 2kW do 10kW.
nie będzie to za mało, wszyscy mi mówia o jakimś zbiorniku na 120 l. , do tego kotła można to podłączyć ?

RAPczyn
24-06-2009, 10:01
W taki domu i z instalacjami niskotemperaturowymi aż się prosi o niewielki kocioł kondensacyjny, np. od 2kW do 10kW.
nie będzie to za mało, wszyscy mi mówia o jakimś zbiorniku na 120 l. , do tego kotła można to podłączyć ?

Przy kotle o takiej mocy skłaniałbym się raczej ku 150-160l.

jen
24-06-2009, 12:31
Witam,

Sciana lazienki na ktorej bedzie wisial kociol graniczy z garazem. Czy jest mozliwosc umieszczenia kotla w lazience , i przebicie rurek do garazu i tam umieszczenie zasobnika ?

Pozdrawiam

ja będę tak miała, że kocił gdzie indziej a zasobnik w innym pomieszczeniu ale także ogrzewanym, a nie w garażu,

merror
24-06-2009, 20:01
Poradzcie mi prosze:

Jaki najlepiej dobrac piec gazowy kondensacyjny , mysle o czyms kolo 30KW dwu funkcyjny + 200l zasobnik

dom powierzchnia na dole 210m2 ( w tym 40m2 garaz) + gora 80m2,maly kominek w salonie, porotherm 25 + 15 styropian, podloga 8cm styropianu, strop monoilt + 4cm styropianu, gora na razie nie wykanczana i zamieszkana przez jakis czas. 3 lazienki, 26m2 podlogowki, reszta grzejniki , dosc duzo okien.
Maja mieszkac 4 osoby + kiedys ktos na gorze. Jak najlepiej rozwiazac sprawe c.w.u ?? piec dwu funkcyjny + zasobnik 200l wsytarczy??

mariankossy
25-06-2009, 00:32
Jaki najlepiej dobrac piec gazowy kondensacyjny , mysle o czyms kolo 30KW dwu funkcyjny + 200l zasobnik

30KW dwu funkcyjny" zeżre" 3 m3 gazu na godzinę ( tj.koszt 5 zl/godz ) :cry:

Jesteś przygotowany do takich kosztów ??

RAPczyn
25-06-2009, 08:19
Poradzcie mi prosze:

Jaki najlepiej dobrac piec gazowy kondensacyjny , mysle o czyms kolo 30KW dwu funkcyjny + 200l zasobnik

dom powierzchnia na dole 210m2 ( w tym 40m2 garaz) + gora 80m2,maly kominek w salonie, porotherm 25 + 15 styropian, podloga 8cm styropianu, strop monoilt + 4cm styropianu, gora na razie nie wykanczana i zamieszkana przez jakis czas. 3 lazienki, 26m2 podlogowki, reszta grzejniki , dosc duzo okien.
Maja mieszkac 4 osoby + kiedys ktos na gorze. Jak najlepiej rozwiazac sprawe c.w.u ?? piec dwu funkcyjny + zasobnik 200l wsytarczy??

Prawdopodobnie wystarczy kocioł kondensacyjny (1 funkcyjny) o mocy np. od 4 do 20kW oraz zbiornik - przy pojemności ~200 oraz AquaSystemie można już zastosować kolektor próżniowo rurowych CPC o powierzchni czynnej 4-4,5m^2 co dla 4 osób będzie odpowiednie.

merror
25-06-2009, 10:01
Nie planuje narazie zadnych kolektorow,
czyli piec np. de detrich MCR/II 24/28 BW100 - z podgrzewaczem warstwowym, powienien wystarczyc ??
W projekcie mam wskaznik cieplny budynku 15W/m3 , ale byly sciany 3warstwowe, u mnie P24+15styropian, i mam duzo wiecej okien, + znaczaco powiekszone poddasze, w projekcie zalecany kociol 21-24KW.
Nie jestesmy duzymi zmarzluchami, wiec moze jakos przezyjemy z tym 24/28KW.
Czy kociol Detricha spelni moje oczekiwania, czy szukac lepiej czegos na V ??
Czytalem ze przy kotlach kondensacyjnych uzyskuje sie wieksza sprawnosc gdy kociol nie wykorzytuje w pelni swojej mocy, tylko jest przewymiarowany?? Poradzcie co najlepiej wybrac

Dziekuje

RAPczyn
25-06-2009, 10:15
MCR powinien wystarczyć. Z tym, że jego modulacja zaczyna się od 6,3kW a MC25 od 4,5kW.
Przewymiarowanie żadnego kotła nie jest wskazana.

merror
25-06-2009, 12:31
Moglby mi ktos wytlumaczyc, jaka jest roznica miedzy piecem jednofunkcyjnym z zasobnikieml , a piecem dwu funkcyjnym z zasobniekiem (oba zasobniki takie same) , bo szukam i nic ciekawego nie moge znalezc. Ktory sie lepiej sprawdza w praktyce. Dodam ze mam sporo miejsca w kotlowni.

RAPczyn
25-06-2009, 12:46
Bez zagłębiania sięw temat, ogólnie. 1 funkcyjny ogrzewa tylko wodę kotłową (co z nią zrobimy to inna rzecz), a 2 funkcyjny ogrzewa wodę kotłową oraz przepływowo wodę użytkową.

merror
25-06-2009, 13:13
Bez zagłębiania sięw temat, ogólnie. 1 funkcyjny ogrzewa tylko wodę kotłową (co z nią zrobimy to inna rzecz), a 2 funkcyjny ogrzewa wodę kotłową oraz przepływowo wodę użytkową.

To to akurat wiem, ale w praktyce jaka jest to roznica. Ktory lepiej wybrac.

Pozdrawiam

lazik
25-06-2009, 13:18
Bez zagłębiania sięw temat, ogólnie. 1 funkcyjny ogrzewa tylko wodę kotłową (co z nią zrobimy to inna rzecz), a 2 funkcyjny ogrzewa wodę kotłową oraz przepływowo wodę użytkową.

To to akurat wiem, ale w praktyce jaka jest to roznica. Ktory lepiej wybrac.
W praktyce to zależy czy potrzebujesz grzać wodę non stop 24h/dobę.

max kraków
25-06-2009, 15:58
Bardzo proszę o pomoc: jaki kocioł?
dom 260 m + garaż ale raczej nie będzie ogrzewany = kawałek (60m) ogrzewanej piwnicy
poroterm 50 + 10 styropianu
podłogówki mało - może 40m
dwa grzejniki kanałowe (nie wiem czy to ma znaczenie)
ludzi może 4, moze 5? czas pokaże.

lubię jak jest ciepło, 20 stopni to dla mnie za mało

no i jaki mam kupić piec?
bo drugi będzie na groszek....
dziękuję z góry za pomoc

1950
25-06-2009, 16:20
Nie planuje narazie zadnych kolektorow,
czyli piec np. de detrich MCR/II 24/28 BW100 - z podgrzewaczem warstwowym, powienien wystarczyc ??
W projekcie mam wskaznik cieplny budynku 15W/m3 , ale byly sciany 3warstwowe, u mnie P24+15styropian, i mam duzo wiecej okien, + znaczaco powiekszone poddasze, w projekcie zalecany kociol 21-24KW.
Nie jestesmy duzymi zmarzluchami, wiec moze jakos przezyjemy z tym 24/28KW.
Czy kociol Detricha spelni moje oczekiwania, czy szukac lepiej czegos na V ??
Czytalem ze przy kotlach kondensacyjnych uzyskuje sie wieksza sprawnosc gdy kociol nie wykorzytuje w pelni swojej mocy, tylko jest przewymiarowany?? Poradzcie co najlepiej wybrac

Dziekuje
na te 290 m2 w zupełności wystarczy zarówno MCR lub MC (Inovens), z tym że Inovens ma o wiele niższą modulację, bo od 4,3 kW,
nic nie musisz przewymiarowywać,
przy 3 łazienkach najlepszy byłby zasobnik co najmniej 130 litrów kóry przy współpracy z Inovensem da Ci 20 l/min co w zupełności zaspokoi Twoje potrzeby,

merror
25-06-2009, 18:05
no tez wlasnie rozgladalem sie troche za innovensem mc 25 LP/BS 130 , coprawda jest sporo drozszy niz MCR, ale ma wbudowana automatyke, i parametry lepsze niz konkurencja. Wiec pewnie sie skusze na niego, tylko nie wiem czy nie mam za nisko komina w kotlowni.

Warto zaplacic 2x wiecej za innovensa??

Dziekuje za wskazowki.

lazik
25-06-2009, 18:30
no tez wlasnie rozgladalem sie troche za innovensem mc 25 LP/BS 130 , coprawda jest sporo drozszy niz MCR, ale ma wbudowana automatyke, i parametry lepsze niz konkurencja. Wiec pewnie sie skusze na niego, tylko nie wiem czy nie mam za nisko komina w kotlowni.

Warto zaplacic 2x wiecej za innovensa??
IMVHO nie. Popatrz na inne firmy np. Junkers.

main
26-06-2009, 09:34
przekopalem sie przez forum, ale nadal drecza mnie pewne watpliwosci;

szukam kotla gazowego do obslugi domu o powierzchni 220 m^2, zarowno do pogrzewania wody jak i do centralnego ogrzewania; dom ma 3 poziomy, na poziomie najnizszym jest koltownia i lazienka z prysznicem, natomiast na najwyzszym lazienka z wanna; na srodkowym woda jest takze uzywana (kuchnia+wc); nie ma ogrzewania podlogowego; jesli jeszcze jakies dane by sie przydaly, prosze o wpisy (niestety technicznych zbyt wiele podac nie jestem w stanie);
generalnie chodzi mi o to, zeby byla mozliwosc uzytkowania jednoczesnie prysznica i wanny, albo choc zeby cisnienie cieplej wody nie slablo kiedy ktos uzywa jednoczesnie prysznica i np. myje sie naczynia; druga wazna sprawa, to zeby ciepla woda byla dostepna jak najszybciej; dodam moze jeszcze, ze w domu utrzymujemy stosunkowo niskie temperatury "pokojowe", zwykle rzedu 17-18 stopni za dnia i 16 stopni noca;

z tego co jak dotad zrozumialem, wazne jest aby kociol mial jak mozliwie szeroka rozpietosc mocy, szczegolnie przy dolnych wartosciach; mam 2 glowne watpliwosci:
1) nie wiem czy w mojej sytuacji lepszy jest kociol z zamontowanym zasobnikiem warstwowym, czy moze lepiej kupic osobno kociol+zewnetrzny zasobnik (jaki? np. 2-plaszczowy acv? a moze sa zewnetrzne warstwowe?); druga opcja jest z tego co sie zdazylem zorientowac lepsza na wejsciu jesli chodzi o cene, bo jesli mi padnie piec, to zasobnik zostanie, a w przypadku zintegrowanego systemu musze kupic znowu calosc; czy druga opcja bedzie tez dobra, jesli uzywamy jednoczesnie co i cwu? ludze strasza tez kamieniem w przypadku zasobnika warstwowego;
2) ewidentnie obcykany w temacie kolega RAPczyn czesto podaje 10 kW jako gorna granice mocy kolta potrzebnej dla domu o podobnej wielkosci, ale niektorzy sugeruja ze powinno to byc powyzej 20 kW; jeszcze raz przypomne, ze potrzeba co i cwu, jesli to robi jakas roznice; czy moglbym prosic o pare slow wyjasnien w tej kwestii?

dodam jeszcze, ze na wszystko mam jakies 10k zl, wiec jakies propozycje mile widziane; oprocz dobrego stosunku cena/jakosc, bardzo wazna jest tez niezawodnosc urzadzenia i dostepnosc/jakosc serwisu;

z gory dziekuje za wszelkie rady;

RAPczyn
26-06-2009, 10:08
Bardzo proszę o pomoc: jaki kocioł?
dom 260 m + garaż ale raczej nie będzie ogrzewany = kawałek (60m) ogrzewanej piwnicy
poroterm 50 + 10 styropianu
podłogówki mało - może 40m
dwa grzejniki kanałowe (nie wiem czy to ma znaczenie)
ludzi może 4, moze 5? czas pokaże.

lubię jak jest ciepło, 20 stopni to dla mnie za mało

no i jaki mam kupić piec?
dziękuję z góry za pomoc

Paradigma Modula II 4-20 będzie bardzo dobrze pasować. Zapotrzebowanie budynku jest pewnie w okolicach 17kW.

odlo78
26-06-2009, 16:11
Do ogrzania ok 200m2, prawie na całości ogrzewanie podłogowe (grzejniki jedynie w łazienkach i pomieszczeniu gosp) , Ocieplenie : wełna na poddaszu 25cm, styro 15 w podłodze i 20 na ścianach). Straty ciepła wg projektu wynoszą 13,7kW. Kominek z dgp. Gaz do ogrzania budynku, gotowania i cwu ( 3-4 osoby, dwie łazienki, malutka wanna i prysznic bez hydromasaży i innych bajerów). Gaz płynny przez 3 lata, następnie przewidywany ziemny.
Na razie dostałam dwie propozycje kotłów kondensacyjnych, ale dopiero zaczynam poszukiwania : 1. Viessmann Vitodens 100, moc 10,5-24kW, zamknięta komora spalania , czujnik tempdo podgrzewacza cwu, krzyżaka montażowy z aramturą, termostat pokojowy Vitotrol Pt-10.
2. WOLF CGW 20/120 z zestawem przyłaczeniowym i systemem z zaworem trójdrogowym. Pewnie powiecie że super tylko cena ja dla mnie ie do przełknięcia.
Ogromna prośba o poradę, jaki kocioł wy proponujecie i na co zwrócić uwagę przy zakupie ( termostaty? czujniki ? mieszacze? zawory? ).

lazik
26-06-2009, 17:09
Do ogrzania ok 200m2, prawie na całości ogrzewanie podłogowe (grzejniki jedynie w łazienkach i pomieszczeniu gosp) , Ocieplenie : wełna na poddaszu 25cm, styro 15 w podłodze i 20 na ścianach). Straty ciepła wg projektu wynoszą 13,7kW. Kominek z dgp. Gaz do ogrzania budynku, gotowania i cwu ( 3-4 osoby, dwie łazienki, malutka wanna i prysznic bez hydromasaży i innych bajerów). Gaz płynny przez 3 lata, następnie przewidywany ziemny.
Na razie dostałam dwie propozycje kotłów kondensacyjnych, ale dopiero zaczynam poszukiwania : 1. Viessmann Vitodens 100, moc 10,5-24kW, zamknięta komora spalania , czujnik tempdo podgrzewacza cwu, krzyżaka montażowy z aramturą, termostat pokojowy Vitotrol Pt-10.
2. WOLF CGW 20/120 z zestawem przyłaczeniowym i systemem z zaworem trójdrogowym. Pewnie powiecie że super tylko cena ja dla mnie ie do przełknięcia.
Ogromna prośba o poradę, jaki kocioł wy proponujecie i na co zwrócić uwagę przy zakupie ( termostaty? czujniki ? mieszacze? zawory? ).
Wystarczy ci coś co ma modulację w zakresie 0-14kW. Wszystko co ma więcej ni 14kW to nie dla ciebie bo dom masz w miarę dobrze ocieplony. Oczywiście porada dotyczy jednofunkcyjnego.

Np. Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C

main
28-06-2009, 13:55
przekopalem sie przez forum, ale nadal drecza mnie pewne watpliwosci;

szukam kotla gazowego do obslugi domu o powierzchni 220 m^2, zarowno do pogrzewania wody jak i do centralnego ogrzewania; dom ma 3 poziomy, na poziomie najnizszym jest koltownia i lazienka z prysznicem, natomiast na najwyzszym lazienka z wanna; na srodkowym woda jest takze uzywana (kuchnia+wc); nie ma ogrzewania podlogowego; jesli jeszcze jakies dane by sie przydaly, prosze o wpisy (niestety technicznych zbyt wiele podac nie jestem w stanie);
generalnie chodzi mi o to, zeby byla mozliwosc uzytkowania jednoczesnie prysznica i wanny, albo choc zeby cisnienie cieplej wody nie slablo kiedy ktos uzywa jednoczesnie prysznica i np. myje sie naczynia; druga wazna sprawa, to zeby ciepla woda byla dostepna jak najszybciej; dodam moze jeszcze, ze w domu utrzymujemy stosunkowo niskie temperatury "pokojowe", zwykle rzedu 17-18 stopni za dnia i 16 stopni noca;

z tego co jak dotad zrozumialem, wazne jest aby kociol mial jak mozliwie szeroka rozpietosc mocy, szczegolnie przy dolnych wartosciach; mam 2 glowne watpliwosci:
1) nie wiem czy w mojej sytuacji lepszy jest kociol z zamontowanym zasobnikiem warstwowym, czy moze lepiej kupic osobno kociol+zewnetrzny zasobnik (jaki? np. 2-plaszczowy acv? a moze sa zewnetrzne warstwowe?); druga opcja jest z tego co sie zdazylem zorientowac lepsza na wejsciu jesli chodzi o cene, bo jesli mi padnie piec, to zasobnik zostanie, a w przypadku zintegrowanego systemu musze kupic znowu calosc; czy druga opcja bedzie tez dobra, jesli uzywamy jednoczesnie co i cwu? ludze strasza tez kamieniem w przypadku zasobnika warstwowego;
2) ewidentnie obcykany w temacie kolega RAPczyn czesto podaje 10 kW jako gorna granice mocy kolta potrzebnej dla domu o podobnej wielkosci, ale niektorzy sugeruja ze powinno to byc powyzej 20 kW; jeszcze raz przypomne, ze potrzeba co i cwu, jesli to robi jakas roznice; czy moglbym prosic o pare slow wyjasnien w tej kwestii?

dodam jeszcze, ze na wszystko mam jakies 10k zl, wiec jakies propozycje mile widziane; oprocz dobrego stosunku cena/jakosc, bardzo wazna jest tez niezawodnosc urzadzenia i dostepnosc/jakosc serwisu;

z gory dziekuje za wszelkie rady;

czy naprawde nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania? bardzo bym prosil chocby o wyjasnienie watpliwosci z punktu 1); z gory dziekuje;

jacksohn
28-06-2009, 20:03
Może i mi pomożecie, bo jakoś średnio ufam radom udzielanym przez sprzedawców i innych fachowców, którzy swoją wiedzę czerpią z katalogów.

Właśnie jestem na etapie doboru kotła gazowego kondensacyjnego (z zasobnikiem) do ogrzewania nowo budowanego domu. Dom ma powierzchnię ok. 220 m2, parterowy z użytkowym poddaszem. Mieszkać mają w nim dwie aktywne zawodowo osoby (pewnie w najbliższej przyszłości rodzina się powiększy). Ogrzewanie podłogowe ma być w łazienkach (łącznie ok. 30 m2) i w holu (ok. 20m2).
Dodam, że jestem zainteresowany aby kocioł grzewczy i zbiornik (jaka pojemność?) na ciepłą wodę były w kompaktowej obudowie. Mam na to jakieś 10.000 zl, ale znając Waszą wiedzę i znajomość rynku, wierzę, że i z tej kwoty uda się coś zaoszczędzić. No bo po co przepłacać .... :D
Z góry dziękuję za rady.

lazik
29-06-2009, 09:53
Może i mi pomożecie, bo jakoś średnio ufam radom udzielanym przez sprzedawców i innych fachowców, którzy swoją wiedzę czerpią z katalogów.

Właśnie jestem na etapie doboru kotła gazowego kondensacyjnego (z zasobnikiem) do ogrzewania nowo budowanego domu. Dom ma powierzchnię ok. 220 m2, parterowy z użytkowym poddaszem. Mieszkać mają w nim dwie aktywne zawodowo osoby (pewnie w najbliższej przyszłości rodzina się powiększy). Ogrzewanie podłogowe ma być w łazienkach (łącznie ok. 30 m2) i w holu (ok. 20m2).
Dodam, że jestem zainteresowany aby kocioł grzewczy i zbiornik (jaka pojemność?) na ciepłą wodę były w kompaktowej obudowie. Mam na to jakieś 10.000 zl, ale znając Waszą wiedzę i znajomość rynku, wierzę, że i z tej kwoty uda się coś zaoszczędzić. No bo po co przepłacać .... :D
Z góry dziękuję za rady.
Słabo przeczytałeś wątek. Bez info o stanie ocieplenia, zapotrzebowaniu na ciepło domu i chrarakterystyki użytkowania ciepłej wody nikt ci satysfakcjonującej ciebie odpowiedzi nie da.

jacksohn
29-06-2009, 13:23
W takiej sytuacji uzupełniam dane.
Dom ma powierzchnię ok. 220 m2, parterowy z użytkowym poddaszem. ściany z pustaków ceramicznych u-220, docieplone styropianem 15 cm. Poddasze wełna mineralna 15 cm + 10 cm. Mieszkać mają w nim dwie aktywne zawodowo osoby , w związku z czym większość dnia spędzamy poza domem, ale lubimy żeby było ciepło ok. 23 C przynajmniej podczas naszej obecności. Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepłą wodę to w zasadzie jedynie do zmywania, gdyż oboje w zasadzie codziennie kąpiemy się na siłowni czy basenie. Pewnie w najbliższej przyszłości rodzina się powiększy więc i zapotrzebowanie na ciepłą wodę się zwiększy ale na pewno nie będzie przekraczać tzw. normy. Jak już pisałem ogrzewanie podłogowe ma być w łazienkach (łącznie ok. 30 m2) i w holu (ok. 20m2).
Dodam, że jestem zainteresowany aby kocioł grzewczy i zbiornik (jaka pojemność?) na ciepłą wodę były w kompaktowej obudowie. Mam na to jakieś 10.000 zl, ale znając Waszą wiedzę i znajomość rynku, wierzę, że i z tej kwoty uda się coś zaoszczędzić. No bo po co przepłacać ....
Mam nadzieję, że to wystarczy i z góry dziękuję za rady.

1950
29-06-2009, 19:57
De Dietrich Ecodens DTG 1300-24 Eco V130 modulacja od 6 -24 kW potrzeba dokupić, do zamocowania w kotle, naczynie przeponowe 7514 zł

naczynie przeponowe 8 l. - 203 zł

nom
29-06-2009, 20:18
W takiej sytuacji uzupełniam dane.
Dom ma powierzchnię ok. 220 m2, parterowy z użytkowym poddaszem

Nie wiem czy ten kocioł kondensacyjny zwróci Ci się w porównaniu z niekondensacyjnym. :-)
Ja przy podobnej powierzchni mam dużo gorzej ocieplony dom, okna stare drewniane z Włoszczowej k=2,2 i zużywam za sezon grzewczy 1600m3 gazu GZ50, co po odliczeniu gazu na ciepłą wodę i gotowanie daje jakieś 1200m3 gazu na CO.
Cena gazu teraz u mnie to 1,60zł/m3, co daje za sezon ok. 1900zł. Powiedzmy, że kocioł kondensacyjny zużywa o 15% mniej gazu na sezon, czyli zapłacimy ok. 1600zł. Zaoszczędzimy 300zł na rok. Nie wiem ile teraz kosztują kotły, ale ja swój kocioł ze zbiornikiem 120l firmy na "V" (nie będę reklamował :-) ) 3 lata temu dałem 4500zł. Czyli różnica w cenie (powiedzmy za kondensacyjny z zasobnikiem dajemy 7500zł) zwróci mi się po 10 latach.
Do tego droższe przeglądy za kondensacyjny dochodzą (ja na razie miałem 1 przegląd i konserwację po roku za 100zł z dojazdem, żeby mieć gwarancję na 2 rok).

Ogólnie to musisz to przekalkulować na chłodno. :-)
Popytaj ile kosztuje przegląd, jak długa gwarancja. Nie napalaj się na sterowanie pogodowe, chyba, że jest w cenie kotła. :-)

Ale to jest tylko moje zdanie, z którym niekoniecznie się zgadzam. ;-)

asia_9
29-06-2009, 20:48
Witam budujemy dom jednorodziny o kubaturze 904m3, pow.zabudowy197,81m2, pow. calkowitej 303,37 i mam pytanie jaki najlepiej wybrac piec gazowy? Nadmienie ze dodatkowo zdecydowalismy sie na kominek z plaszczem wodnym.

mariankossy
29-06-2009, 22:24
A może tak poszukać i poczytać temat niżej.

cieszynianka
30-06-2009, 00:24
Zerknij tu:

http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-jedno-czy-dwu-funkcyjny,t15030.htm?highlight=wybór%20pieca

http://forum.muratordom.pl/wybor-kotla-gazowego,t6493.htm?highlight=wybór%20pieca

http://forum.muratordom.pl/co-sadzicie-o-polskich-kotlach,t23115.htm?highlight=wybór%20pieca

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-gazem-ziemnym,t16881.htm?highlight=kocioł%20gazowy

:wink:

jacksohn
30-06-2009, 11:25
Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi i liczę na więcej. W zasadzie jestem zdecydowany na kocioł kondensacyjny i w związku z tym, że ten proponowany De Dietrich jest w jednej obudowie z zasobnikiem, to bardzo poważnie rozważę jego zakup (zwłaszcza, że cena jest poniżej zakładanego budżetu). A może ktoś jeszcze coś mi zasugeruje ?? Każda dobra rada jest na wagę złota..., a przede wszystkim spokojnego i bezstresowego funkcjonowania w nowo wybudowanym domu.
Z góry dzięki.

Betka
30-06-2009, 11:47
Ja dla siebie nie kupowałabym kompaktu. Czy duża różnica jest w cenie jak kupisz oddzielnie zasobnik? Jaka jest cena wymiany samego zbiornika?, jeżeli jest zespolony z kotłem. Nie jestem też zwolennikiem kondensatów, tylko, że wybór kotła kondensacyjnego ma uzasadnienie, ale jaką korzyść masz z kompaktu.

jacksohn
30-06-2009, 12:10
Dla mnie w zasadzie nie ma znaczenia, ale dla żony podstawowe znaczenia ma walor estetyczny, z którym muszę pogodzić walory funkcjonalne.
Proza życia :D

Gosc_gość
30-06-2009, 23:10
Dla mnie w zasadzie nie ma znaczenia, ale dla żony podstawowe znaczenia ma walor estetyczny, z którym muszę pogodzić walory funkcjonalne.
Proza życia :D

Kompakcik ma duże zalety - kotłownia u mnie to powierzchnia 70x70cm 8)
cały osprzęt mieści się za kotłem i jakieś pompki nad - reszta pomieszczenia jest do wykorzystania :P

Betka
01-07-2009, 11:51
Jak ma być kompakt to załóżcie anode tytanową albo wg instrukcji zmieniajcie anode magnezową, chyba że to jest nierdzewka. Dbajcie o to aby zasobnik tak długo wytrzymał jak piec.
Pozdrawiam

saphiru
03-07-2009, 15:35
Witam,

Zastanawiam sie nad wyborem przeplywowego podgrzewacza wody (prysznic/umywalka/zlew). Mam do wybory dwa modele, oba 19,2kW, oba hydrogenerator;
- vaillant atmoMag mini 11-0 GX
- junkers WRDP 11-2G
Oba maja dokladnie takie same osiagi.

Prosze o opinię użytkowników jak i znawców tematu,.

beton44
03-07-2009, 15:52
wybierz trzeci :lol:

zasilany nie hydrogeneratorem, tylko ogniwami chemicznymi /czyli tzw "bateriami"/