PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

odlo78
06-07-2009, 13:13
Do ogrzania ok 200m2, prawie na całości ogrzewanie podłogowe (grzejniki jedynie w łazienkach i pomieszczeniu gosp) , Ocieplenie : wełna na poddaszu 25cm, styro 15 w podłodze i 20 na ścianach). Straty ciepła wg projektu wynoszą 13,7kW. Kominek z dgp. Gaz do ogrzania budynku, gotowania i cwu ( 3-4 osoby, dwie łazienki, malutka wanna i prysznic bez hydromasaży i innych bajerów). Gaz płynny przez 3 lata, następnie przewidywany ziemny.
Na razie dostałam dwie propozycje kotłów kondensacyjnych, ale dopiero zaczynam poszukiwania : 1. Viessmann Vitodens 100, moc 10,5-24kW, zamknięta komora spalania , czujnik tempdo podgrzewacza cwu, krzyżaka montażowy z aramturą, termostat pokojowy Vitotrol Pt-10.
2. WOLF CGW 20/120 z zestawem przyłaczeniowym i systemem z zaworem trójdrogowym. Pewnie powiecie że super tylko cena ja dla mnie ie do przełknięcia.
Ogromna prośba o poradę, jaki kocioł wy proponujecie i na co zwrócić uwagę przy zakupie ( termostaty? czujniki ? mieszacze? zawory? ).
Wystarczy ci coś co ma modulację w zakresie 0-14kW. Wszystko co ma więcej ni 14kW to nie dla ciebie bo dom masz w miarę dobrze ocieplony. Oczywiście porada dotyczy jednofunkcyjnego.

Np. Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C


dzięki za poradę. Zgodzę się że do ogrzania to 14kW mi wystarczy, ale czy na pewno do cwu ? Może bezpieczniej wybrac coś koło 18kW ? Instalator się strasznie skrzywił jak mu wspomniałam o Junkersie, mówi że bardziej awaryjnego kotła nie widział . Prawda czy on pechowy człowiek ? No i jeszcze mam pytanie odnośnie grzejników, są tylko drabinki do suszenia ręczników - mogą być letnie i grzejniki w pom. gosp i kotłowni które mają nie wpuścić mrozu do domu (a więc zachowac powiedzmy 5) . W związku z tym czy nie warto je przewymiarować i wpuszczać niską temp jak w podlogówkę zamiast dodatkowego układu temp?

lazik
06-07-2009, 13:45
Do ogrzania ok 200m2, prawie na całości ogrzewanie podłogowe (grzejniki jedynie w łazienkach i pomieszczeniu gosp) , Ocieplenie : wełna na poddaszu 25cm, styro 15 w podłodze i 20 na ścianach). Straty ciepła wg projektu wynoszą 13,7kW. Kominek z dgp. Gaz do ogrzania budynku, gotowania i cwu ( 3-4 osoby, dwie łazienki, malutka wanna i prysznic bez hydromasaży i innych bajerów). Gaz płynny przez 3 lata, następnie przewidywany ziemny.
Na razie dostałam dwie propozycje kotłów kondensacyjnych, ale dopiero zaczynam poszukiwania : 1. Viessmann Vitodens 100, moc 10,5-24kW, zamknięta komora spalania , czujnik tempdo podgrzewacza cwu, krzyżaka montażowy z aramturą, termostat pokojowy Vitotrol Pt-10.
2. WOLF CGW 20/120 z zestawem przyłaczeniowym i systemem z zaworem trójdrogowym. Pewnie powiecie że super tylko cena ja dla mnie ie do przełknięcia.
Ogromna prośba o poradę, jaki kocioł wy proponujecie i na co zwrócić uwagę przy zakupie ( termostaty? czujniki ? mieszacze? zawory? ).
Wystarczy ci coś co ma modulację w zakresie 0-14kW. Wszystko co ma więcej ni 14kW to nie dla ciebie bo dom masz w miarę dobrze ocieplony. Oczywiście porada dotyczy jednofunkcyjnego.

Np. Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C


dzięki za poradę. Zgodzę się że do ogrzania to 14kW mi wystarczy, ale czy na pewno do cwu ? Może bezpieczniej wybrac coś koło 18kW ?

Było na forum o czasie podgrzania wody piecem 14kW i 24kW. Oczywiście różnica była, ale zawsze kończyło się na pytaniu: w jakim czasie będziesz potrzebował tych 100-200-300 litrów wody podgrzanej do temperatury X. Jak będziesz potrafił sobie odpowiedzieć na to pytanie to i piec dobierzesz właściwy.


Instalator się strasznie skrzywił jak mu wspomniałam o Junkersie, mówi że bardziej awaryjnego kotła nie widział . Prawda czy on pechowy człowiek ?

Nie mam pojęcia, czy są bardziej awaryjne niż inne. Ja nie mam Junkersa i o nim nic się nie nasłuchałem, ale nasłuchałem się o kotłach na V i DD. Czy to prawda? Myślę, że nie i awaryjność we wszystkich jest na zbliżonym procencie.


No i jeszcze mam pytanie odnośnie grzejników, są tylko drabinki do suszenia ręczników - mogą być letnie i grzejniki w pom. gosp i kotłowni które mają nie wpuścić mrozu do domu (a więc zachowac powiedzmy 5) . W związku z tym czy nie warto je przewymiarować i wpuszczać niską temp jak w podlogówkę zamiast dodatkowego układu temp?
No tak też się robi. Masz bilans cieplny danego pomieszczenia. Wiesz jakie będziesz miał temperatury zasilania. Dobierasz grzejniki do tych temperatur.

odlo78
06-07-2009, 14:16
ok dzięki
jeszcze jedno pytanie : co z bezwładnością podłogówki, wiele osób przewymiarowuje piece z tego właśnie względu ?

lazik
06-07-2009, 15:10
ok dzięki
jeszcze jedno pytanie : co z bezwładnością podłogówki, wiele osób przewymiarowuje piece z tego właśnie względu ?
Nie, wiele osób przewymiarowuje kotły, bo się słuchają "ynstalatorów" lub sprzedawców, zamiast tego ile tak naprawdę ciepła będą potrzebowali. Na samą podłogówkę to ci piec zazwyczaj z maks. 8-10kW starczy, a i tak mało kiedy osiągać będzie taką moc.

manieq82
06-07-2009, 21:10
Witka
Czym się różni DE DIETRICH MCR II 24 T (http://allegro.pl/item673371602_gaz_kondens_1_funk_de_dietrich_mcr_i i_24_t.html) od DE DIETRICH MCR II 24S (http://allegro.pl/item673371969_kociol_gaz_kond_1_funk_de_dietrich_m cr_ii_24s.html)??

RAPczyn
07-07-2009, 09:48
Witka
Czym się różni DE DIETRICH MCR II 24 T (http://allegro.pl/item673371602_gaz_kondens_1_funk_de_dietrich_mcr_i i_24_t.html) od DE DIETRICH MCR II 24S (http://allegro.pl/item673371969_kociol_gaz_kond_1_funk_de_dietrich_m cr_ii_24s.html)??

http://www.dedietrich.pl/k08/1/f3/1.html

Jeden jest z zaworem 3-drogowym, drugi bez.

asia_9
09-07-2009, 20:24
Co sądzicie o piecach firmy WOLF? Moze ktoś ma piec kondensacyjny tej firmy? Bardzo proszę o opinie

cieszynianka
10-07-2009, 00:21
Co sądzicie o piecach firmy WOLF? Moze ktoś ma piec kondensacyjny tej firmy? Bardzo proszę o opinie

Tu coś było o tym:

http://forum.muratordom.pl/wolf-kondensat-cgs24-200,t153805.htm?highlight=wolf

http://forum.muratordom.pl/kotly-wolf,t88992.htm?highlight=wolf


:wink:

asia_9
10-07-2009, 08:50
Bardzo dziekuje za podpowiedz. Pozdrawiam

marcino22
10-07-2009, 10:11
Możecie mi doradzic jaki mam zamontowac piec gazowy w domu o pow. 175m2 użytkowej, parter z poddaszem, dwie łazienki jedna na dole za sciana pieca, druga na gorze.4 osoby w domu.

marcino22
10-07-2009, 10:11
Możecie mi doradzic jaki mam zamontowac piec gazowy w domu o pow. 175m2 użytkowej, parter z poddaszem, dwie łazienki jedna na dole za sciana pieca, druga na gorze.4 osoby w domu.

lazik
10-07-2009, 11:36
Możecie mi doradzic jaki mam zamontowac piec gazowy w domu o pow. 175m2 użytkowej, parter z poddaszem, dwie łazienki jedna na dole za sciana pieca, druga na gorze.4 osoby w domu.
Przeczytałeś chociaż 3 ostatnie strony wątku? Jak nie to: kocioł 555kW z jak najlepszym serwisem w twojej okolicy.

Albinos
10-07-2009, 15:41
Dylemat mam jak większość. Za miesiąc muszę kupić piec.
Do tej pory stawiałem na De Dietricha Elidens 24kW z zasobnikiem 130L.

Ale nasłuchałem się, że z serwisem nie jest za różowo, tz mało punktów, w Gdańsku tylko jeden.

Zacząłem czytać i polecany jest Vaillant EcoCompact VSC lub któryś z Wolfa.

Chciałbym aby kocioł miał już zasobnik (stad ten Elidens), ale chyba za drogi jest ostatecznie) oraz jak najlepszą modulację (minimalne kW na jakich potrafi pracować).
Nie stać mnie na Veissaman 300, więc szukam informacji.

Może ktoś mnie nieco oświeci lub poleci któryś z Wolfa...

Albinos
10-07-2009, 16:11
Czytam i boli mnie już głowa od nadmiaru informacji a z szumu ciężko coś wyłowić.

Mój instalator/hydraulik, który montował cała instalację i podłogówkę mów że potrzebuję kotła 24kW ale czytam opinnie i zaczynam się zastanwaić.
Hydraulik mówi że mam dużo podłogówki - dół (poza garażem, kotłownią i pokojem 14m2) czyli zostaje salon, kuchnia (bez spiżarki), łazienka, przedpokój, wiatrołap.
Góra hol oraz łazienka duża (reszta grzejniki).
Dach ocieplony supermatą isovera, więc mam nadzieję że nie będzie mi ciwpło znikało. Ściany ytong 36.6 + 8cm styropianu.

Zastanawiam się nad dwufunkcyjnym De Dietrichem Elidens 1300 24kW, ale nie wiem ile jeszcze będę potrzebował do niego podokupywać osprzętu (czekam ciągle na wycenę), więc nie znam realnego kosztu całości.

Generalnie stawiam na "lodówę" w dobrej cenie i z niską modulacją.

Dzięki za sugestie

Malobert
11-07-2009, 14:53
Widzę tu często porady nt tego, że forumowicze mają przwymiarowaną moc kotła.

Jak to się ma do tego, np. "Budujemy Dom" nr 4/2008 artykuł "Kotły kondensacyjne", "Kocił kondensacyjny to jedyny kocioł, który ma tym lepszą sprawność z im mniejszą mocą pracuje. Dlatego warto aby kocioł był przewymiarowany: większy koszt zakupu zwróci się podczas jego eksploatacji"

albo:

"Kocioł jednofunkcyjny nie powinien mieć mocy mniejszej niż 24KW" - tenże numer magazynu budujących i wykonawców

Kto mówi prawdę ?

RAPczyn
11-07-2009, 16:26
Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

Załóżmy dom o powierzchni 256m^2, kubatury 746m^3 (ściana zew. pustak MAX220 + styr.12cm, dach 14cm wełny, reku, II stefa Polski) - zapotrzebowanie na moc wynosi 11,1kW (bez reku 14,1kW).

1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.

2. Montujemy kocioł kondensacyjny małej mocy np. 2,9-11,6kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. 10stC (2,9kW). Kocioł trochę inny, każde uruchomienie zaczyna z mocą minimalną by po pewnym czasie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Układ kominowy możemy zastosować krótki, wyrzut za ścianę - moc kotła poniżej 21kW.

3. Montujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, moc np. 10-24kW różnica sprawności tego kotła a kondensacyjnego, przy temp wody 70-75stC wynosi 15,2%. Przy -15stC zapotrzebowanie domu wynosi 10,1kW.

Cytat z pierwszej strony wątku, który myślę, że może pomoże.

sarek
16-07-2009, 21:57
Witam
Mam mały klopot w wyborze pieca
hydraulik zaproponował mi Brotje ECOTERM KOMPAKT WBS 22 ewentualnie JUNKERS ZSB 22
oba są nienieckie
dostęp do servisu jest przy jednym i drugim

proszę o pomoc w wyborze ..
Nie wiem jak z jakością, funkcjonalnością

krótkie info na temat domu
pow całk 179 m2, uzytk 120 m2, ogrzewanie podlogowe w łazienkach, mat gazobeton H+H 22cm plus steropian 14 cm, dachówka betonowa ocieplona wata 20 cm

1950
16-07-2009, 22:07
De Dietrich MCR/II w dowolnej konfiguracji

AGA NR 1
17-07-2009, 00:13
A ja z innej beczki :

Już kilku instalatorów UPIERA SIĘ, że to oni będą kupować WSZYSTKIE materiały.
W tym oczywiście to co najdroższe : kocioł. :wink:

Rzecz jasna, że zaproponowane przez nich modele są o wiele droższe niż ceny katalogowe lub na internecie !
Nie wiem, myśleli, że tego nie sprawdzę ?

Więc tłumaczę, że jestem w stanie kupić ten sam kocioł np. o 1000 - 1.500 zł taniej i to bez żadnego problemu.
I to z 22 % VAT-em ! Mogę go jeszcze potem sobie odliczyć chyba....
No to oczywiście krzywienie się, marudzenie i tłumaczenie, że w takim razie on nie da gwarancji itd. itp. ...

Co robić ?
Odpuścić sobie takich "delikwentów" czy upierać się przy swoim aż ustapi ?

W przeciwnym razie instalator zarobiłby na mnie dwa razy : na robociźnie i..... na materiale ( a dodaje sobie niemałą marżę :evil: ).

Co radzicie ?

1950
17-07-2009, 00:34
gwarancja na kocioł, jest gwarancją producenta,
instalator daje gwarancję na swoje prace

mariankossy
17-07-2009, 00:49
Ja odpusciłem, wziołem junkersa cerasmart 14 kW , takiego jak chciałem.
Montaż robiła ekipa autoryzowanych instalatorów, która widnieje na stronach www.junkersa. (szukaj w ważne adresy)
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/porady/pakietKorzysci/wazneadresy.html
Wszystko szybko i dobrze zrobione, wpisy i pieczątki na fakturach i gwarancjach wpisane.
Dodatkowo to już serwisant ( też autoryzowany) przeprowadził sprawdzenie montażu oraz ustawił parametry kotła ( dodatkowo przeprowadzał szkolenie z obsługi całego systemu przez domowników).
Kocioł , zbiornik CWU programator itd. kupił mi instalator w cenach z allegro (w/g mnie najniższych) :D

AGA NR 1
17-07-2009, 07:16
No i o to dokładnie mi chodzi.
Wolę kupić sobie sama.
Sama = taniej.

Instalatorzy mają ceny z kosmosu, nijak to się ma do rzeczywistości.
I to jeszcze w stawce 7 % VAT (usługa ). Czyli normalnie ( z 22 % VAT) byłoby jeszcze drożej !
Czyli zgarnia 15 % z VAT-u no i jeszcze dokłada "swoją marżę".

Sandal po prostu.
:o

pluszku
17-07-2009, 08:15
A ja z innej beczki :
Już kilku instalatorów UPIERA SIĘ, że to oni będą kupować WSZYSTKIE materiały.
W tym oczywiście to co najdroższe : kocioł. :wink:
Rzecz jasna, że zaproponowane przez nich modele są o wiele droższe niż ceny katalogowe lub na internecie !
Nie wiem, myśleli, że tego nie sprawdzę ?

Ceny katalogowe są z wysoką marżą. Przykładowo kocioł o cenie katalogowej 5200 zl kupilem na allegro za 3650 zl. Gdyby jakis instalator chciał dorzucic swoja marże do ceny katalogowej to kocioł pewnie by kosztował 6000 zl czyli 75% wiecej.
Moi instalatorzy nie wnikali w to kto kupuje materiały i tego sie trzymaj.

AGA NR 1
17-07-2009, 08:31
Pluszku,
fakt, źle się wyraziłam - ceny "katalogowe"producentów są znacznie wyższe.
Chodziło mi raczej o aktualnę cenę rynkową ( tzn. przyzwoitą ).
Np. z netu. :wink:

Oki, będę się upierać przy swoim !

Tylko te marudzenie instalatorów : jęczenie, mlaskanie, kręcenie głową i przebąkiwanie jakiś pogróżek o braku gwarancji...
Boję się, że mi nerwy mi puszczą, hahahaha !
:wink:

mjakob
17-07-2009, 08:55
Pluszku,
fakt, źle się wyraziłam - ceny "katalogowe"producentów są znacznie wyższe.
Chodziło mi raczej o aktualnę cenę rynkową ( tzn. przyzwoitą ).
Np. z netu. :wink:

Oki, będę się upierać przy swoim !

Tylko te marudzenie instalatorów : jęczenie, mlaskanie, kręcenie głową i przebąkiwanie jakiś pogróżek o braku gwarancji...
Boję się, że mi nerwy mi puszczą, hahahaha !
:wink:

Powiedz, że już kupiłaś kocioł, bo miałaś okazję itp :-). Postaw przed faktem dokonanym.

AGA NR 1
17-07-2009, 08:58
O ! To jest myśl, hahahahaha !
:P

RAPczyn
17-07-2009, 09:10
Witam
Mam mały klopot w wyborze pieca
hydraulik zaproponował mi Brotje ECOTERM KOMPAKT WBS 22 ewentualnie JUNKERS ZSB 22
oba są nienieckie
dostęp do servisu jest przy jednym i drugim

proszę o pomoc w wyborze ..
Nie wiem jak z jakością, funkcjonalnością

krótkie info na temat domu
pow całk 179 m2, uzytk 120 m2, ogrzewanie podlogowe w łazienkach, mat gazobeton H+H 22cm plus steropian 14 cm, dachówka betonowa ocieplona wata 20 cm

Wydaje mi si, że Brotje ma znacznie za dużą moc do twoich potrzeb Junkers również.
B moduluje dopiero od 7kW.
J moduluje również od 7,3kW.
Dom ma prawdopodobnie zapotrzebowanie w okolicach 10kW więc widać, że oba kotły są za duże, MCR moduluje od 6,3kW.

NOTO
24-07-2009, 14:32
..... dodam moze jeszcze, ze w domu utrzymujemy stosunkowo niskie temperatury "pokojowe", zwykle rzedu 17-18 stopni za dnia i 16 stopni noca;

2) ewidentnie obcykany w temacie kolega RAPczyn czesto podaje 10 kW jako gorna granice mocy kolta potrzebnej dla domu o podobnej wielkosci, ale niektorzy sugeruja ze powinno to byc powyzej 20 kW;

Myslę, że przy tak niskim Twoim zapotrzebowaniu na ciepło :o spokojnie bierz ten mały.
Jak obecnie wytrzymujesz +34C.... bo rozumiem że pochodzi z dalekiej północy albo z gór :)

andrzej100
24-07-2009, 15:17
Pluszku,
fakt, źle się wyraziłam - ceny "katalogowe"producentów są znacznie wyższe.
Chodziło mi raczej o aktualnę cenę rynkową ( tzn. przyzwoitą ).
Np. z netu. :wink:

Oki, będę się upierać przy swoim !

Tylko te marudzenie instalatorów : jęczenie, mlaskanie, kręcenie głową i przebąkiwanie jakiś pogróżek o braku gwarancji...
Boję się, że mi nerwy mi puszczą, hahahaha !
:wink:
jak szukalem pieca to pytalem sie nie o cene urzadzenia, ale o rabat od ceny katalogowej. O ile pamietam byl pow.30%, a potem zalapalem hydraulika, ktory mial mi go kupic na 7% Vat i odstapilem mu 5% z tego vatu 15%.
Juz pogubilem sie, czy ten 7%vat na urzadzenie z montazem jeszcze jest.
Taki hydraulik, ktory juz na wstepie doklada marze za kupno nie budzi mojego zaufania...
Co do gwarancji to na rozruch przyjezdza serwisant od producenta i to z nim rozmawiasz o gwarancji (mi np. proponowal przedluzenie gwarancji).

andrzej100
24-07-2009, 15:24
..... dodam moze jeszcze, ze w domu utrzymujemy stosunkowo niskie temperatury "pokojowe", zwykle rzedu 17-18 stopni za dnia i 16 stopni noca;

2) ewidentnie obcykany w temacie kolega RAPczyn czesto podaje 10 kW jako gorna granice mocy kolta potrzebnej dla domu o podobnej wielkosci, ale niektorzy sugeruja ze powinno to byc powyzej 20 kW;

Myslę, że przy tak niskim Twoim zapotrzebowaniu na ciepło :o spokojnie bierz ten mały.
Jak obecnie wytrzymujesz +34C.... bo rozumiem że pochodzi z dalekiej północy albo z gór :)
Ogrzewanie to pikus, zazwyczaj piece sa przewymiarowane, dlatego wazna jest modulacja. Istotny jest komfort CWU, dlatego montuje sie wieksze piece i sa rozbiezne opinie o mocy.

lazik
24-07-2009, 22:44
Ogrzewanie to pikus, zazwyczaj piece sa przewymiarowane, dlatego wazna jest modulacja. Istotny jest komfort CWU, dlatego montuje sie wieksze piece i sa rozbiezne opinie o mocy.
Dlatego piec używany w 80-90% czasu swego pracy na CO działa nieekonomicznie taktując.

stanluk
25-07-2009, 12:00
WItam i równiez prosze o pomoc.
Od wszystkich uwag, pomyslow i opinii mam juz ogromny metlik w głowie.
Poszukuje kotła gazowego. Na chwile obecna nawej juz nie wiem czy koniecznie kondensacyjny.

Dom o powierzchni netto 155m2
Podłogówka: kuchnia 16m2, hol 10m2, wiatrolap 5m2, lazienka dolna 4,5m2 i lazienka gorna 10m2. Łącznie ok 46m2.
Dodatkowo w tych pomieszczeniach planuję grzejniki płytowe (w lazienkach oczywiscie drabinki).

Do ogrzania pozostaje dodatkowo salon 30m2 oraz 2 pokoje dzieciece po 12m2 (ze skosami na poddaszu), sypialnia 12m2, garderoba ok 4m2 oraz górny hol 7m2.

Dom z bloczka 36cm PREFABETU - nie przewiduje docieplania.

Co sugerujecie? jaki kocioł wybrać? Ma sens pchać się w kondensat?
Robiłem wstepne zapytania o grzejniki i widze ze koszt grzejników (które dla kondensata muszą byc wieksze - bo wiadomo ze pracuje na nizszych temp.) jest wyzszy o ok 1000-1500zł.
Do tego dochodzi wiekszy koszt kotła o jakies 3-5tys w zaleznosci od producenta.

Kominek w salonie przewidziany jako dodatkowe źródło ciepla - ale nie główne.
Bez plaszcza wodnego.

Rodzina obecnie 2os - w przyszlosci max 4.
Łazienka dolna graniczy ze ścianą kotłowni, natomiast górna znajduje się nad kotłownią wiec odległości niezbyt duże - max 2-3m.
Kuchnia oddzielona od kotłowni zaledwie holem czyli równiez 2-3m.

Początkowo myślałem nad Immergasem (kondensatem).
Teraz sam już nie wiem.
Proszę o pomoc i wszelkie cenne uwagi

NOTO
27-07-2009, 08:39
..... dodam moze jeszcze, ze w domu utrzymujemy stosunkowo niskie temperatury "pokojowe", zwykle rzedu 17-18 stopni za dnia i 16 stopni noca;

2) ewidentnie obcykany w temacie kolega RAPczyn czesto podaje 10 kW jako gorna granice mocy kolta potrzebnej dla domu o podobnej wielkosci, ale niektorzy sugeruja ze powinno to byc powyzej 20 kW;

Myslę, że przy tak niskim Twoim zapotrzebowaniu na ciepło :o spokojnie bierz ten mały.
Jak obecnie wytrzymujesz +34C.... bo rozumiem że pochodzi z dalekiej północy albo z gór :)
Ogrzewanie to pikus, zazwyczaj piece sa przewymiarowane, dlatego wazna jest modulacja. Istotny jest komfort CWU, dlatego montuje sie wieksze piece i sa rozbiezne opinie o mocy.

Tam potrzebny przy tych wymaganiach na CWU był piec jednofunkcyjny. Tak więc mała moc jest OK.

Fututor
28-07-2009, 23:11
Standardowe pytanie co kupić:
Dom 200m2 pow użytkowej + duży garaż (jest opcja podłączenia grzejników)
ściana pustak Leier 30cm + 20 cm styropian
Dachówka ceramiczna, ocieplona wełną 25cm
10 cm styropianu pod wylewką
2 łazienki dla 3 osób ciepłolubnych
w obu łazienkach podłogówka, reszta ogrzewana grzejnikami.
Grzejniki starałem się trochę przewymiarować dobierając ok. 100W/m2
Wydaje mi się, że kocioł można dobrać poniżej. Tylko nie mam za bardzo pojęcia jak bardzo - 55W/m2 czy 70W/m2 , a może jescze inaczej.

AGA NR 1
29-07-2009, 07:47
No to jeszcze jedna uwaga do zastanawiających się nad kotłem gazowym KONDENSACYJNYM.
:wink:

Do takiego kotła wymagany jest specjalny wkład kominowy !

W przypadku mojego komina taki wkład wyniósłby dodatkowo 2 tys. zł.

Jest też drugie rozwiązanie, tańsze :
zamiast tego wkładu kominowego można zamontować taki dolot powietrza z zewnątrz - pionowy ( przez dach ) lub poziomy ( przez ścianę ).
Koszt tego wariantu - około 400 zł.

Do kotłów NIKONDENSACYJNYCH takich "bajerów" nie trzeba.

Dowiedziałam się o tym dopiero niedawno.

RAPczyn
29-07-2009, 11:21
Standardowe pytanie co kupić:
Dom 200m2 pow użytkowej + duży garaż (jest opcja podłączenia grzejników)
ściana pustak Leier 30cm + 20 cm styropian
Dachówka ceramiczna, ocieplona wełną 25cm
10 cm styropianu pod wylewką
2 łazienki dla 3 osób ciepłolubnych
w obu łazienkach podłogówka, reszta ogrzewana grzejnikami.
Grzejniki starałem się trochę przewymiarować dobierając ok. 100W/m2
Wydaje mi się, że kocioł można dobrać poniżej. Tylko nie mam za bardzo pojęcia jak bardzo - 55W/m2 czy 70W/m2 , a może jescze inaczej.

Jaką masz kubaturę do ogrzania? Ile izolacji na podłodze i w dachu?

Fututor
29-07-2009, 13:34
Dach - 25cm wełny
Podłoga - 10cm styropian
Kubatura:
wg projektu 950m3, ale to jest z garażem, nieużytkową częścią poddasza i skosami nie łapiącymi się do pow użytkowej. Niestety nie bardzo dowierzam tym obliczeniom, gdyż to oznaczałoby, że nieogrzewana część domu + skosy (pow. podawałem użytkową) zjadają 350m3.
Wg mnie to jest tak:
200m2 x 2,65m + 15% skosy (które też są częścią ogrzewanej kubatury) ~600m3.
Reszta to garaż ~100m3 i poddasze nieużytkowe~50m3 (wątpie, że tyle tam jest).

RAPczyn
29-07-2009, 13:42
Na oko wychodzi 18W/m^3 oraz 47,1W/m^2.

Modula II 2-10 będzie prawdopodobnie pasować idealnie, zakres mocy od 2,6 do 11,6kW (do 13kW na c.w.u.).

Fututor
29-07-2009, 15:38
Ups, ale cena:-)
A coś tańszego możesz polecić?

RadziejS
29-07-2009, 16:02
Ups, ale cena:-)
A coś tańszego możesz polecić?

Nie chcę polecać, raczej nakierunkować - też szukałem małego taniego kociołka i wybrałem Junkersa Cerapur Smart 3-14 kW, przedtem myślałem o DeDietrich MCR 24, ale chciałem aby dolna modulacja była niższa. Mój instalator oferuje go za 3500 netto. Mam ok 220 mkw, z tym, że wszędzie mam podłogówkę. Jestem jeszcze przed montażem, ale jest kilka osób na forum, które go używają i są zadowolone.

lazik
29-07-2009, 19:03
Ups, ale cena:-)
A coś tańszego możesz polecić?

Nie chcę polecać, raczej nakierunkować - też szukałem małego taniego kociołka i wybrałem Junkersa Cerapur Smart 3-14 kW, przedtem myślałem o DeDietrich MCR 24, ale chciałem aby dolna modulacja była niższa. Mój instalator oferuje go za 3500 netto. Mam ok 220 mkw, z tym, że wszędzie mam podłogówkę. Jestem jeszcze przed montażem, ale jest kilka osób na forum, które go używają i są zadowolone.
"Będzie Pan zadowolony."
http://www.youtube.com/watch?v=zaVQ6wiINic

JolaF
30-07-2009, 08:11
Proszę o pomoc w dobraniu pieca gazowego dom parterowy z nieużytkowym poddaszem strop ocieplony 15 cm styropianu planowane ocieplenie później poddasza, podłoga na gruncie 10 cm styropianu ściany 3W 16 cm wełny + 2 cm pustki brak ogrzewania podłogowego tylko grzejniki zender nowa nhl 63/56 1400 na 14m kw. pokoju.
Powierzchnia mieszkalna 112m kw. wysokość ok. 2,90m ilość osób 2 w weekend 4 osoby. 2 łazienki blisko kotłowni a kuchnia oddalona ok. 8 metrów.
Proszę o radę czy kocioł jedno czy dwufunkcyjny oraz zwykły czy w moim przypadku (brak podłogówki) kondensacyjny będzie oszczędny :o
Wybrałam jednofunkcyjne po przeczytaniu forum z zasobnikiem 120 l
1. Vitodens 200W moc 4,8-19 kW zakres modulacji 1:4 lub
2. Vitodens 300W moc 3,5-11,8 kW zakres modulacji 1:5
lub
1. Vaillant VC 126/3-5 moc 6-12 KW modulacja 30-100%

Wcześniej myślałam o dwufunkcyjnym Vitedons 100W ale na forum brak zainteresowania tym kotłem zmusił mnie do weryfikacji :lol:

krzychopak
30-07-2009, 08:17
Ups, ale cena:-)
A coś tańszego możesz polecić?

Nie chcę polecać, raczej nakierunkować - też szukałem małego taniego kociołka i wybrałem Junkersa Cerapur Smart 3-14 kW, przedtem myślałem o DeDietrich MCR 24, ale chciałem aby dolna modulacja była niższa. Mój instalator oferuje go za 3500 netto. Mam ok 220 mkw, z tym, że wszędzie mam podłogówkę. Jestem jeszcze przed montażem, ale jest kilka osób na forum, które go używają i są zadowolone.

Witam,

Też wybrałem ten piecyk, ale taniej, za 3600 brutto w sklepie internetowym, razem z zasobnikiem Galmeta 300l (na priv mogę dać namiary)

RAPczyn
30-07-2009, 10:40
Ups, ale cena:-)
A coś tańszego możesz polecić?

Cena taka sama (mniej więcej) jak Viessmann 300.

Fututor
30-07-2009, 12:25
Z drugiej strony znalazlem za cenę niższą niż kotła Paradigma (>2k€) Junkersa ZSB 16 z zasobnikiem 120L, pogodówką (8200PLN). Z tego co widzę podobna jest cena De Dietrich MCR albo Beretty Kompakt Green.
Zastanawiam się czy warto wydać 2x więcej. Nie ukrywam, że nie jestem znawcą tematu i dlatego poszukuję odpowiedzi na tym forum.
Prawda jest taka, że Junkers bardziej kojarzy mi się z bombowcem niż kotłem ;-)

laminat
30-07-2009, 13:03
Sam zachodzę w głowę i już przepatrzyłem wszystko i dalej nic nie wiem.
Ja mam u siebie zrobioną instalację grzejnikową z podłogówką z rozdzielaczami, ale bez mieszalnika i bez pompy obiegowej.
Dlatego skłaniam się do junkersa kondensata Junkers CERAPUR MODUL ZBS 14/100S-3MA, to jest stojący z zasobnikiem warstwowym 100l ma już w sobie pompę obiegową do C.O. i naczynie wzbiorcze chyba 12l.

Jest to nowy model pieca właśnie takiego szukałem startujący z jak najmniejszą mocą kW 3,3 - 14,2 cena około 8400zł

Czy ktoś miał już do czynienia z serią Junkers Cerapur Modul

Zastanawia mnie co tak naprawdę jeszcze jest potrzebne do podłączenia.

odaro
01-08-2009, 19:04
Hydraulik z którym prowadzę negocjację proponuje mi uzbrojenie całej kotłowni w osprzęt WOLF tzn kocioł kondensacyjny CGB-24 i zasobnik CWU zestawy mieszająco pompowe wszystko Wolfa.

Jeszcze do niedawna byłem przekonany że w mojej kotlowni będzie Viessmann albo Vaillant ale oferta tego hydraulika jest ciekawa.

Czy kotły kondensacyjne Wolfa bardzo ustępują Viessmannom.

Jak jest z serwisem Wolfa?

Chętnie poczytam opinie użytkowników Wolfa.

odaro
03-08-2009, 10:57
Nikt na forum nie używa kotła gazowego Wolfa :-?

lazik
03-08-2009, 11:04
Poczytaj:
http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-kociol-gazowy,t122326.htm

tomlolo
03-08-2009, 20:14
Uzywa używa :)
Jestem po 1 sezonie i non stop c.w.u. (CGB-11). Kociołek pięknie pracuje i nic negatywego się jeszcze nie działo. Niezależny serwisant co był na pierwszym uruchomieniu (ma również autoryzację na pozostałych znanych producentów) gratulował świetnego wyboru.

odaro
03-08-2009, 21:37
Poczytaj:
http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-kociol-gazowy,t122326.htm

Podaje chociaż jakieś wnioski z tego wątku bo na razie nie znajdę czas żeby go cały przeczytać do czego uczciwie się przyznaję

Jrrzy
03-08-2009, 22:02
Mam centralę kondensacyjną Wolfa CGS 24 (kocioł dwu funkcyjny) 2-gi sezon,działa bez zarzutu.W testach kotły Wolfa są sprawniejsze niż Viessmany lub Vailanty ale są to różnice nieznaczne.

odaro
05-08-2009, 10:13
Czyli z tego by wynikało że nie ma co kombinować tylko brać kocioł Wolfa.

Slawek_
05-08-2009, 14:52
Przeczytałem cały wątek i generalnie wynika z niego, że nie ma idealnego kotła. Jeszcze klika dni temu nie rozważałem innej opcji niż Viesmann lub Vaillant - głównie ze względu na serwis, który "wydaje" mi się dobry, a po zimowych przygodach moich znajomych z kotłami uważam że serwis nie jest bez znaczenia. Ale to tylko wyobrażania. Stąd prośba o pomoc w wyborze rozwiązania do mojej kotłowni. Dane:
1. Powierzchnia do ogrzania: 260 m2 ( parter i poddasze użytkowe)
2. Z tego 70-80 m2 podłogówką (przy czym w każdym pomieszczeniu a są to głównie łazienki dodatkowy grzejnik)
3. Podłogówka na oddzielnym obwodzie z mieszaczem (nie RTL czy inne rozwiązania w rozdzielaczu itp.)
4. Raczej układ z zasobnikiem (nie będzie miejsca na kompakt ze względu na obecne rozmieszczenie rur w kotłowni - zawsze miał być kocioł wiszący)
5. Łazienki 2 + kotłownia
6. Rodzina: 4 osoby
7. Sterowanie pogodowe ze sterownikiem w pokoju

Jest jeszcze takie pytania:
1. czy cały osprzęt warto kupować od razu z kotłem tego samego producenta czy tak samo dobrze ale taniej wyjdzie kupić to oddzielnie (mieszacze z siłownikiem, kolektory itp.)?
2. czy przy dwóch obwodach konieczne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego?
3. czy przy podłogówce nie jest istotne jaki maksymalny przepływ ma kocioł?

Opcji jest sporo ale pytanie co będzie najbardziej optymalne – jeżeli chodzi o użytkowanie ale i o koszt początkowy.

Dzięki za pomoc.

Slawek_
05-08-2009, 15:30
Jeszcze kilka informacji o samym domu:
1. porotherm 25 cm
2. ocipelnie scian 15 cm styropianem 0,031 (tyle co 19 cm zwyczjanym 0,04)
3. podloga 10 cm styro 0,031
4. dach - 25 cm wełny
5. strop poddasza - 20 cm wełny.
6. rekuperator
7. okna z pakietami szybowymi 0,7

To na tyle.
S.

AGA NR 1
06-08-2009, 07:34
Ja właśnie wczoraj robiłam kompletne zakupy do c.o.
:D

Przyjaciel ze studiów jest z "branży" i od początku doradzał Vaillanta.
W sumie nie wiem czemu, ale jego słowa są dla nas jak wyrocznia i nie dyskutujemy za dużo.
Bierzemy co każe.
:wink:

Więc zamówiłam wczoraj :
- kocioł Vaillanta VC Eco Plus ( kondensat jednofunkcyjny ).
- zasobnik 300 l dwuwężownicowy, ale już nie z Vaillanta - była duża różnica w cenie, a wybrał mi tańszy o dobrej jakości.
Zasobnik taki duży, bo teraz zrobimy tylko samo "wyprowadzenie" pod solary, a zakup kolektorów dopiero za rok lub dwa - jak fundusze pozwolą.
:wink:
- osprzęt : regulator pogodowy, wkład kominowy, jakieś zaworki i takie tam z grupy Vaillanta - podobno mają lepiej współpracować ze "swoim" kotłem.

Jestem dobrej myśli.
:wink:

laminat
06-08-2009, 10:26
A jak wyszło cenowo ?

lazik
06-08-2009, 12:13
Jeszcze kilka informacji o samym domu:
1. porotherm 25 cm
2. ocipelnie scian 15 cm styropianem 0,031 (tyle co 19 cm zwyczjanym 0,04)
3. podloga 10 cm styro 0,031
4. dach - 25 cm wełny
5. strop poddasza - 20 cm wełny.
6. rekuperator
7. okna z pakietami szybowymi 0,7

To na tyle.
S.
Max z CWU 14kW. Wybierz coś z niską dolną modulacją. Mam bardzo podobnie ocieplony domek i mój kocioł przez ponad 90% pracy na CO działał na najniższej możliwej dla kotła modulacji.

Slawek_
06-08-2009, 13:48
Mam tylko wątpliwości o opłacalnosć takiego zakupu. Te kotły z niską dolną granicą modulacji są generalnie sporo droższe od "typowych". pytanie czy warto. Wiem że mniej troszke spalą ale czy to się kiedykolwiek zwróci? Czy warto płacić tylko za świadomość posiadania takiego kotła?

Jakie Ty masz rozwiazanie?

NOTO
06-08-2009, 22:27
Mam tylko wątpliwości o opłacalnosć takiego zakupu. Te kotły z niską dolną granicą modulacji są generalnie sporo droższe od "typowych". pytanie czy warto. Wiem że mniej troszke spalą ale czy to się kiedykolwiek zwróci? Czy warto płacić tylko za świadomość posiadania takiego kotła?

Jakie Ty masz rozwiazanie?

A ile są droższe i ile będziesz zużywał gazu ... wtedy można spróbować to wyliczyć.

sacha
06-08-2009, 23:49
Mam tylko wątpliwości o opłacalnosć takiego zakupu. Te kotły z niską dolną granicą modulacji są generalnie sporo droższe od "typowych". pytanie czy warto. Wiem że mniej troszke spalą ale czy to się kiedykolwiek zwróci? Czy warto płacić tylko za świadomość posiadania takiego kotła?

Jakie Ty masz rozwiazanie?

Odpowiedz na to pytanie dużo by wyjaśniła - ta dobra modulacja niestety kosztuje ale czy zawsze? Jest pewne że gdy budynek potrzebuje max. 12 kW a kupimy kocioł 24 kW, to modulacja poszła się bujać. Najważniejsze nie przewymiarowywać kotłów i będzie w miarę OK /w zależności od marki/.

kemot_73
07-08-2009, 10:12
Mam tylko wątpliwości o opłacalnosć takiego zakupu. Te kotły z niską dolną granicą modulacji są generalnie sporo droższe od "typowych". pytanie czy warto. Wiem że mniej troszke spalą ale czy to się kiedykolwiek zwróci? Czy warto płacić tylko za świadomość posiadania takiego kotła?


Ja zamierzam wejśc w coś takiego, są opinie na forum ludzi zadowolonych z tego kotła
http://www.allegro.pl/item706659898_junkers_cerapur_smart_zsb_14_3c_kond ensat_rzeszow.html

a i cena nie jest jakas kosmiczna.

lazik
07-08-2009, 12:41
Mam tylko wątpliwości o opłacalnosć takiego zakupu. Te kotły z niską dolną granicą modulacji są generalnie sporo droższe od "typowych". pytanie czy warto. Wiem że mniej troszke spalą ale czy to się kiedykolwiek zwróci? Czy warto płacić tylko za świadomość posiadania takiego kotła?

Jakie Ty masz rozwiazanie?
Przecież w tym wątku masz przykład jakiegoś Junkersa z mocą w przybliżeniu 3-14kW - to już jest bardzo przyzwoicie. Cena jak podają inni w granicach 3500-4000 tyś a to już jest bardziej niż bardzo przyzwoicie.

Startos
07-08-2009, 14:02
Witam wszystkich!

Przeczytałem cały wątek i trochę namieszało mi to w głowie.
Mam gorącą prośbę do speców w temacie (RAPczyn?;) ) o doradzenie w wyborze.

Dom piętrowy - dach płaski - sporo przeszkleń:
- kubatura: 750m3 + 49m3 garaż (w bryle budynku, ale odizolowany, nieogrzewany)
- pow. użytkowa 167m2 + 17m2 garaż
parter 81m2 (55m2 ogrzewanie podłogowe + 1 grzejnik w osobnym pokoju + drabinka w łazience) - wys. 2,9m
piętro 86m2 (6 grzejników) - wys. 2,7m
- ściany Porotherm 25 + 15 ocieplenie
- dach wełna 30
- podłoga 8 styrodur
- osób docelowo: 4-5
- region: Wielkopolska

Jakiej mocy potrzebuje taki dom?

Na dogrzanie kominek na parterze z dystrybucją gorącego powietrza.

Kocioł stanie na piętrze w pralni/kotłowni. Miejsce na zasobnik będzie choć wolałbym aby nie był jakis gigantyczny (problemu ze wspólnym poborem wody w kilku punktach raczej nie będzie).

Pierwotnie planowałem zakup kotła kondensacyjnego o max. mocy ok 21kW z zasobnikiem ok.50-60l jaki miałem w poprzednim domu (110m2 - 2 osoby), ale wygląda na to, że to moze być nietrafiony pomysł.
Jednocześnie zainteresowany jestem w przyszłości wpięciem kolektorów do podgrzewania wody, więc nie wiem który z kotłów oferowałby taką otwartą opcję, a jednocześnie spełniał najważniejsze kryterium czyli obsługę ogrzewania w możliwie ekonomiczny sposób.

Czy iść w duży zasobnik celem przyszłościowego wpięcia kolektorów czy też odpuścić sobie i wybrać stosunkowo ekonomiczny i skuteczny w ogrzewniu kocioł z mniejszym zasobnikiem (np.120l)

Kasia_i_Robert
07-08-2009, 22:18
Witam
Który kocioł w końcu wybrałeś? Zastanawiam się nad Zeusem z 54 litrowym zasobnikiem.

RAPczyn
10-08-2009, 10:32
Witam wszystkich!

Przeczytałem cały wątek i trochę namieszało mi to w głowie.
Mam gorącą prośbę do speców w temacie (RAPczyn?;) ) o doradzenie w wyborze.

Dom piętrowy - dach płaski - sporo przeszkleń:
- kubatura: 750m3 + 49m3 garaż (w bryle budynku, ale odizolowany, nieogrzewany)
- pow. użytkowa 167m2 + 17m2 garaż
parter 81m2 (55m2 ogrzewanie podłogowe + 1 grzejnik w osobnym pokoju + drabinka w łazience) - wys. 2,9m
piętro 86m2 (6 grzejników) - wys. 2,7m
- ściany Porotherm 25 + 15 ocieplenie
- dach wełna 30
- podłoga 8 styrodur
- osób docelowo: 4-5
- region: Wielkopolska

Czy iść w duży zasobnik celem przyszłościowego wpięcia kolektorów czy też odpuścić sobie i wybrać stosunkowo ekonomiczny i skuteczny w ogrzewniu kocioł z mniejszym zasobnikiem (np.120l)

Wychodzi ok. 19,3W/m^3 domu

Aby podłączyć w przyszłości kolektory próżniowo rurowe CPC dla 4 osób potrzebujesz zbiornika np. 190l z jedną wężownicą - to przy technice AquaSystem, w przypadku techniki glikolowej zbiornik 300l.

Slawek_
10-08-2009, 17:01
A czy ktoś miał doświadczenia z Immergasem? Mają w ofercie taki fajny nowy kocioł: VICTRIX X 24 2 I - moduluje od 3-24 kW. Wydaje się ciekawy. Jakieś za lub przeciw?

RAPczyn
11-08-2009, 10:26
A czy ktoś miał doświadczenia z Immergasem? Mają w ofercie taki fajny nowy kocioł: VICTRIX X 24 2 I - moduluje od 3-24 kW. Wydaje się ciekawy. Jakieś za lub przeciw?

Baaardzo ciekawy zakres mocy, ciekawe z jaką mocą się uruchamia. Z drugiej strony niska sprawność i spaliny spełniające tylko "błękitnego anioła" - do "programu hamburskiego" NOx są w połowie drogi.

laminat
11-08-2009, 11:38
Baaardzo ciekawy zakres mocy, ciekawe z jaką mocą się uruchamia. Z drugiej strony niska sprawność i spaliny spełniające tylko "błękitnego anioła" - do "programu hamburskiego" NOx są w połowie drogi.

Widzę, że nic nie wiesz o piecu ale i tak stawiasz na NIE.

Niska sprawność a niby na jakiej podstawie to wyczytałeś ?
na podstawie tabelek buuhaha straszne różnice 3% sprawności do 110 jeśli jakiś piec to osiąga.


"Błękitny Anioł" to i tak więcej niż dają inne piece :).

laminat
11-08-2009, 13:32
Witam wszystkich!

Przeczytałem cały wątek i trochę namieszało mi to w głowie.
Mam gorącą prośbę do speców w temacie (RAPczyn?;) ) o doradzenie w wyborze.

Dom piętrowy - dach płaski - sporo przeszkleń:
- kubatura: 750m3 + 49m3 garaż (w bryle budynku, ale odizolowany, nieogrzewany)
- pow. użytkowa 167m2 + 17m2 garaż
parter 81m2 (55m2 ogrzewanie podłogowe + 1 grzejnik w osobnym pokoju + drabinka w łazience) - wys. 2,9m
piętro 86m2 (6 grzejników) - wys. 2,7m
- ściany Porotherm 25 + 15 ocieplenie
- dach wełna 30
- podłoga 8 styrodur
- osób docelowo: 4-5
- region: Wielkopolska

Jakiej mocy potrzebuje taki dom?



Ludzie po co wypisujecie takie ilości danych przecież i tak wam tego nikt dokładnie aż nie policzy. tzn nie będzie brał pod uwagę.

Wystarczy powierzchnia mieszkalna plus jakie ocieplenie i rodzaj kotłowni i zasilanie.

dal twojego domu wyszło zasilanie gazem wolnostojący przy Kotle z zasobnikiem wbudowanym

Zapotrzebowanie cieplne budynku 14.96 kW

Link do twojego wyliczenia. Ze schematem Kotłowni.
http://www.kotly.pl/doborkotla/kotly.php?bud=1&mur=1&pow=187&paliwo=1&instgrzew=1b&kolektory=nie&gazowy=3&olejowy=&zapotrz=14.96&A=187

Link jak ktoś chce sam sobie wyliczyć żaden problem :) takich kalkulatorów jest pełno.

http://www.kotly.pl/doborkotla/

Slawek_
11-08-2009, 18:17
Wydaje mi się że znalazłem najlepszą opcję: Junkers ZSBR 16-3A (3,3kW-14,6kW). pogodówka ze sterowaniem wszystkim co potrzeba. cena też w miarę na tle innych. Zgodnei z tabelką spalania też całkiem nieźle. Pytanie tylko czy Junkers jako firma to dobry wybór? Macie doświadczenia z awaryjnością, z jakością i dostępnością serwisu?

laminat
12-08-2009, 09:08
Na pewno na temat dowiesz się więcej na forum elektrody
http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum107.html

laminat
12-08-2009, 09:52
Wydaje mi się że znalazłem najlepszą opcję: Junkers ZSBR 16-3A (3,3kW-14,6kW). pogodówka ze sterowaniem wszystkim co potrzeba. cena też w miarę na tle innych. Zgodnei z tabelką spalania też całkiem nieźle. Pytanie tylko czy Junkers jako firma to dobry wybór? Macie doświadczenia z awaryjnością, z jakością i dostępnością serwisu?

To nie lepiej kupić Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA
Już ma zasobnik warstwowy więc nie trzeba dodatkowej pompy i instalacji.
Co ważne że podgrzew wody jest przepływowy a nie jak w zwykłym zasobniku przez nagrzewnicę. Tym sposobem

* mniejsza wielkość zasobnika przy takim samym komforcie użytkowania (o 50 % mniejsza wymagana pojemność zasobnika)

* krótszy czas nagrzewania zasobnika - zasobnik jest szybciej napełniany ciepłą wodą.

Cenowo wyjdzie podobnie 5500 + Zasobnik 3000 tys + instalacje
a za "Lodówkę" zapłacisz 8500 zł Moi znajomi jaką już drugi sezon i sobie chwalą
teraz ja też się skłaniam ku temu Cerapur Modul

Slawek_
12-08-2009, 09:59
z lodówką jest taki problem że nie podłączysz do tego w przyszłości solarów. Mam cichą nadzieję że już niedługo będzie się opłacało je zakładać i nie chciałbym wtedy wymieniać całej kotłowni.

laminat
12-08-2009, 10:08
to kup wersję z zasownikiem który ma możliwość podłaczenia solarów w lodówce

ZBS 14/210 S-3MA

Jak dla mnie solary to nie na nasz klimat. Musisz mieć z założenia większy zasobnik a na solarach będziesz miał może z parę miesięcy mniejszego grzania.
A reszta roku musisz podgrzewać aż cały zasobnik więc to co zaoszczędzisz w lato zużyjesz w zimę. Tego roku lato jest tak upalne że hoho.

Zrób sobie kalkulację i Ci wyjdzie ze zwrot kosztów instalacji to minimum 15 lat a gdzie jeszcze oszczędność ?

Solary to na klimat Włochy, Chorwacja, Hiszpania itp.

Polecam artykuł :)
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

RAPczyn
13-08-2009, 08:52
Musisz mieć z założenia większy zasobnik a na solarach będziesz miał może z parę miesięcy mniejszego grzania.
A reszta roku musisz podgrzewać aż cały zasobnik więc to co zaoszczędzisz w lato zużyjesz w zimę. Tego roku lato jest tak upalne że hoho.

W dzisiejszych czasach można podłączyć kolektory już do zbiorników od pojemności 120l, z jedną wężownicą, poziome.
Przy zbiornikach dwuwężownicowych kocioł ogrzewa tylko górną część zbiornika - przy pojemności łącznej 300l, kocioł ogrzewa ok. 130l.

laminat
13-08-2009, 10:25
W dzisiejszych czasach można podłączyć kolektory już do zbiorników od pojemności 120l, z jedną wężownicą, poziome.

Ciekawe bardzo ciekawe może przykłady a nie z palca wyssane. Wszystko można zrobić tylko za jaką cene to już nie ma sensu.



Przy zbiornikach dwuwężownicowych kocioł ogrzewa tylko górną część zbiornika - przy pojemności łącznej 300l, kocioł ogrzewa ok. 130l.

To samo coś wiesz ale chyba nie do końca :)) Wiadomo od razu kocioł nie podgrzeje całej wody w zasobniku do tej samej temperatury. Stopniowo dąży do ogrzania całego zbiornika równą temperaturą, ale nie opowiadaj takich bajek to że kocioł podgrzewa 130l w zasobniku 300l.

Wężownica solarna zawsze jest umiejscowiona w dolnej partii zbiornika bo tam jest najzimniejsza temperatura i wspomaga ( jeszcze raz WSPOMAGA !!! ) nagrzewanie wody w zasobniku.

Ten kto myśli że jeśli ma instalację solarną i mu się już piec w lato nie włączy to jest w grubym błędzie.

RAPczyn
13-08-2009, 10:39
W dzisiejszych czasach można podłączyć kolektory już do zbiorników od pojemności 120l, z jedną wężownicą, poziome.

Ciekawe bardzo ciekawe może przykłady a nie z palca wyssane. Wszystko można zrobić tylko za jaką cene to już nie ma sensu.



Przy zbiornikach dwuwężownicowych kocioł ogrzewa tylko górną część zbiornika - przy pojemności łącznej 300l, kocioł ogrzewa ok. 130l.

To samo coś wiesz ale chyba nie do końca :)) Wiadomo od razu kocioł nie podgrzeje całej wody w zasobniku do tej samej temperatury. Stopniowo dąży do ogrzania całego zbiornika równą temperaturą, ale nie opowiadaj takich bajek to że kocioł podgrzewa 130l w zasobniku 300l.

Wężownica solarna zawsze jest umiejscowiona w dolnej partii zbiornika bo tam jest najzimniejsza temperatura i wspomaga ( jeszcze raz WSPOMAGA !!! ) nagrzewanie wody w zasobniku.

Ten kto myśli że jeśli ma instalację solarną i mu się już piec w lato nie włączy to jest w grubym błędzie.

http://paradigma.pl/AquaSystemy.htm

glacjusz
13-08-2009, 14:38
Czy ktoś użytkuje piec kondensacyjny z rodziny Buderus?
Proszę o opinie na ten temat.
Pozdrawiam.

NOTO
14-08-2009, 07:47
Czy ktoś użytkuje piec kondensacyjny z rodziny Buderus?
Proszę o opinie na ten temat.
Pozdrawiam.

Ja użytkowuję konwencjonalny .... i nie jestem zadowolony.

krzyk123
19-08-2009, 16:27
Kulca Moim zdaniem moc kotła powinna wynikać z zapotrzebowania na nią dla domu. Osobiście wydaje mi się że jest pewnie w granicach 10kW (dla pewności trzeba by policzyć). http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html taki kocioł o mocy 10kW i ze zbiornikiem ~155l ma NL=1,6. "NL" to jest jakieś 3,5 osoby.



Jak to w końcu jest z tym doborem mocy kotła? W wielu miejscach spotykam się z informację, że:
"Kocioł kondensacyjny ma max sprawności przy ok 1/3 mocy znamionowej, a zwykły najwyższą sprawność ma przy mocy max."

To po co tak cyzelować max moc jak wg powyżej reguły przewymiarowany kocioł kondensacyjny będzie pracował optymalnie???

A tak w ogóle to szukam kondensata dla mojego domu:
- kubatura ogrzewana: około 470m3
- ściany zewn: silkaty 24cm + wełna lub styropian 20cm
- podłoga styropian 20cm
- dach: wełna 30cm

Zasobnik CWU: 120l.

Wentylacja mech. z rekuperatorem.

Pzdr
Krzych

Rider10
20-08-2009, 08:16
dzien dobry. czy spotkaliscie sie, a moze ktos juz uzytkuje kocioł firmy HOVAL top gas, jak wyglada cenowo wobec vv

Witam,
Chcialem zapytac czy kupiles w koncu ten kociol firmy Hoval?
Jesli tak, to czy jestes z niego zadowolony i jak sie sprawuje (tzn awaryjnosc, zuzycie gazu, etc....)

pzdr
Wojtek

RAPczyn
21-08-2009, 09:07
Kulca Moim zdaniem moc kotła powinna wynikać z zapotrzebowania na nią dla domu. Osobiście wydaje mi się że jest pewnie w granicach 10kW (dla pewności trzeba by policzyć). http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html taki kocioł o mocy 10kW i ze zbiornikiem ~155l ma NL=1,6. "NL" to jest jakieś 3,5 osoby.



Jak to w końcu jest z tym doborem mocy kotła? W wielu miejscach spotykam się z informację, że:
"Kocioł kondensacyjny ma max sprawności przy ok 1/3 mocy znamionowej, a zwykły najwyższą sprawność ma przy mocy max."

To po co tak cyzelować max moc jak wg powyżej reguły przewymiarowany kocioł kondensacyjny będzie pracował optymalnie???

A tak w ogóle to szukam kondensata dla mojego domu:
- kubatura ogrzewana: około 470m3
- ściany zewn: silkaty 24cm + wełna lub styropian 20cm
- podłoga styropian 20cm
- dach: wełna 30cm

Zasobnik CWU: 120l.

Wentylacja mech. z rekuperatorem.

Pzdr
Krzych

Wychodzi jakieś 15W/m^3 czyli około 7kW przy -20stC. W taki przypadku lepszym wyborem będzie kocioł o mocy od 2 do 10 kW niż od 4 do 20kW. Będzie on pracował bez taktowania przy znacznie wyższych temperaturach zewnętrznych.
Nie jest powiedziane, że powyższa reguła jest prawdziwa. Nie pamiętam który kocioł ale znalazłem kiedyś w dokumentacji technicznej kotła maksymalne spalanie przy różnych mocach i z prostego dzielenia wychodziło, że przy mocach minimalnych miał gorszą sprawność niż przy powiedzmy 80% mocy.

ellaj
21-08-2009, 12:46
RAPczyn, czy do Junkersa cerapur smart tego mniejszego, wystarczy zasobnik na wode czy musze kupic wymiennik?
Pozdr.

RAPczyn
21-08-2009, 12:54
RAPczyn, czy do Junkersa cerapur smart tego mniejszego, wystarczy zasobnik na wode czy musze kupic wymiennik?
Pozdr.

Chyba nie do końca rozumiem pytanie.

Cerapur Smart 14-3C potrzebuje zbiornika c.w.u. abyśmy mogli korzystać z c.w.u. Napisz ile osób będzie korzystać z c.w.u. i czy w przyszłości chcecie podłączyć kolektory słoneczne.

ellaj
21-08-2009, 13:14
Kolektorow nie bedzie, osob okolo 3.
Widzialam na stronach sklepow internetowych zasobniki i wymienniki. Wymiennik chyba dodatkowo podgrzewa wode.
Biawar jest chyba najkorzystniejszy cenowo.
Czy do tego kotla wystarczy tylko zasobnik, taki np. 120-150l?

RAPczyn
21-08-2009, 13:47
Kolektorow nie bedzie, osob okolo 3.
Widzialam na stronach sklepow internetowych zasobniki i wymienniki. Wymiennik chyba dodatkowo podgrzewa wode.
Biawar jest chyba najkorzystniejszy cenowo.
Czy do tego kotla wystarczy tylko zasobnik, taki np. 120-150l?

Zbiornik 120 litrowy powinien wystarczyć, dodatkowo zamontuj mieszacz automatyczny na wyjściu c.w.u.

ellaj
21-08-2009, 13:54
RAPczyn, czyli zasobnik, nie wymiennik?
A do czego sluzy ten mieszacz?

RAPczyn
21-08-2009, 14:00
RAPczyn, czyli zasobnik, nie wymiennik?
A do czego sluzy ten mieszacz?

Załóżmy, że temperatura zadana c.w.u. to 5ostC mieszaczem obniżamy temperaturę na wyjściu ze zbiornika do np. 40stC oszczędzamy w ten sposób energię, oszczędzamy straty na orurowaniu oraz zwiększamy zapas gorącej wody.

ellaj
21-08-2009, 14:04
Ahaaa...
Dziekuje Ci bardzo.
Zaraz sie rozejrze za jakims mieszaczem.
Pozdr.

netspiker
22-08-2009, 21:02
Do RAPczyn - pytanie z tego samego gatunku. Budynek z lat 60-tych, aktualnie w przebudowie.

do ogrzania ok. 380 m3,
sciany z cegly pelnej 40 cm ocieplone 15 cm styropianu z grafitem,
podloga parteru/poddasza 10 cm styropianu,
w dachu 25 cm welny mineralnej,
4 osoby, ktore lubia kiedy w zimie jest w pomieszczeniach 23 stC
parter podlogowka 70 m2 p.u, poddasze grzejniki 65 m2 p.u

Tez mam zamiar kupic kondensata, tylko czy ta inwestycja się zwroci? Jaki najleszy zeby jak najmniej placic za gaz? Rozwazam 2 firmy na literke V i jedna na literke J.

RAPczyn
25-08-2009, 08:51
Do RAPczyn - pytanie z tego samego gatunku. Budynek z lat 60-tych, aktualnie w przebudowie.

do ogrzania ok. 380 m3,
sciany z cegly pelnej 40 cm ocieplone 15 cm styropianu z grafitem,
podloga parteru/poddasza 10 cm styropianu,
w dachu 25 cm welny mineralnej,
4 osoby, ktore lubia kiedy w zimie jest w pomieszczeniach 23 stC
parter podlogowka 70 m2 p.u, poddasze grzejniki 65 m2 p.u

Tez mam zamiar kupic kondensata, tylko czy ta inwestycja się zwroci? Jaki najleszy zeby jak najmniej placic za gaz? Rozwazam 2 firmy na literke V i jedna na literke J.

Podjedź na ul. Kruczkowskiego 27, Dąbrowa Górnicza - masz z 15km i tam zapytaj o kocioł o mocy 10kW.

Magda_Radek
25-08-2009, 09:46
Witam,
Przeczytałem wątek ale mam trochę mętlik. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki piec mam kupić?

Dom 125 m2 parterowy zamieszkały na razie przez 2 osoby
Ściana pustak max grubość 25 cm ocieplony styropianem 15 cm, strop
ocieplony wełną 16 cm, posadzka styropian 10 cm

Ogrzewanie podłogowe około 32 m2
Ogrzewanie grzejnikowe reszta domu (8 grzejników)
Kotłownia kubatura około 12,5 m3 i zmieści się w niej praktycznie
każdy rodzaj pieca
Cyrkulacja

Piec ma ogrzewać wodę bieżącą i służyć do centralnego ogrzewania.

W projekcie pierwotnym zakładany pobór energii do ocieplenia był
14,44 KW
W projekcie jest napisane, że potrzebny jest kocioł o mocy 25 kW.
Jednak projekt się trochę zmienił i w związku z tym zapotrzebowanie
chyba maleje bo projektowane były ściany z 12 cm styropianu a jest
15, zrezygnowaliśmy z garażu w bryle i jest tam pokój a zatem
odeszły drzwi garażowe i straty ciepła na tym.

Czy to nie za duży piec?
z wyliczeń posługując się wzorami z internetu wyszło mi około 10 kW.

1. Ile kW powinien miec mój piec?

2. Jaki piec powinienem kupić jednofunkcyjny z zasobnikiem czy
kondensacyjny z zasobnikiem?

Myślałem o Junkersach kondensacie Cerapur Smart 14-3 albo o jednofunkcyjnym Ceraclass 14-2

mariankossy
25-08-2009, 12:15
Kup tego Junkersa 1-funkcyjnego , smarta 14 KW.
U mnie na dom 159m2 ( bez garażu 134 m2) kocioł ma obniżoną moc maksymalną do 11kW i spokojnie przy mrozach ( -20 st. C)wystarczyło.

Obliczona moc cieplna domu to 11 kW, ( bez CWU)

Ocieplenie mam :sciany porotherm 30 + styro 12cm, dach- wełna 25 cm.

ad 2, jak masz już zrobioną cyrkulacje CWU to musisz kupić kocioł 1-funkcyjny + zasobnik CWU

rangifer
25-08-2009, 13:51
Pozwolę sobie i ja zadać pytanie na temat "jaki kocioł do mojego domu".

Potrzebny będzie do co i cwu.
Połowa bliźniaka o pow. ok. 155 m2, wysokość parteru 3 m, piętra 2,7 m, ściana z cegły porotherm ocieplona styropianem 15 cm, dość dużo dużych okien. Mam rury do cyrkulacji, modułowy komin Schiedel, mało podłogówki (ok. 8 m2 w kuchni), reszta to zwykłe grzejniki na ścianach.
Planuję dogrzewać chatę kominkiem i rozważam instalację kolektorów słonecznych.

Zakładam w takiej sytuacji, że nie ma sensu kondensat i potrzebuję 1-funkcyjny kocioł z zasobnikiem dla 4 osób.

Jakiego kotła poszukiwać?

Rangifer

Wirecki
25-08-2009, 22:59
Chciałbym już wygrzać podłogówkę, a gaz na mojej ulicy dopiero w planach, choć zaawansowanych. Czy ma sens podłączenie butli, czy to wykonalne i jak oszacować zapotrzebowanie na gaz, powiedzmy na dobę przy 200m2 podłogówki?

JU.JA.
26-08-2009, 07:21
Czy ktoś słyszał może coś na temat pieca ACV Prestige. Jest to gazowy kocioł kondensacyjny ze stali nierdzewnej z samoczyszczącym sie wymiennikiem ciepła. Poleca mi go jeden fachowiec i mówi że naprawdę warto go kupić. Kosztuje ok 9000 zł , dlatego wolałabym się dowiedzieć od kogoś kto już użytkuje taki piec czy naprawdę warto.

mariankossy
26-08-2009, 08:45
Chciałbym już wygrzać podłogówkę, a gaz na mojej ulicy dopiero w planach, choć zaawansowanych. Czy ma sens podłączenie butli, czy to wykonalne i jak oszacować zapotrzebowanie na gaz, powiedzmy na dobę przy 200m2 podłogówki?

Podłączenie butli z propanem ma sens tylko wtedy jak masz przezbrojony kocioł na gaz z butli.
Jak masz kocioł na gaz ziemny a odpalisz na gazie z butli to albo wypalisz/uszkodzisz kocioł albo w najgorszym przypadku " wyleci" komin w powietrze.

olika
26-08-2009, 19:52
Ja tez prosze o pomoc w doborze mocy kotla, instalator koniecznie chce zainstalowac kociol o mocy 24 kw konkretnie vaillanta z zasobnikiem 120 l ale ja uwazam ze to za duza moc.

Mamy dom o powierzchni 190 m2, kubatura okolo 500 m3, 70 m 2 podlogowki reszta to grzejniki tradycyjne radsona.
Zbudowany z porothermu k25 ocieplony 12 styropian.
Dom jest na 3 poziomach, mamy tez dosc spore okna okolo 90 m2 przeszklen

Czy wystarczy 18 kw? nie mamy rekuperacji
pozdrawiam

Grzesio-K
27-08-2009, 06:51
Witam,
szukam dobrego rozwiązania (kondensacja pod gaz miejski) dla takich parametrów:
- dom 260m2, dobrze ocieplony
- rodzina 2+3
- 2 łazienki+łazienka przy sypilani
- na dole i na górze podłogówka (osobne sterowanie)
- w łazienkach i pom. gosp. grzejniki (w łazienkach na dosuszanie, bo jest oczywiście podłogówka)
- wyprowadzenie do solara (ale na razie go nie zainstaluję)

Najbardziej interesuje mnie:
- moc kotła
- pojemność zasobnika (najchętniej od razu dwuwężownicowy, z uwagi na możliwość zainstalowania solarów)
- oczywiście propozycje konkretnych rozwiązań, najlepiej takie z Waszej praktyki

Dzięki!

RAPczyn
27-08-2009, 08:36
Witam,
Przeczytałem wątek ale mam trochę mętlik. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki piec mam kupić?

Dom 125 m2 parterowy zamieszkały na razie przez 2 osoby
Ściana pustak max grubość 25 cm ocieplony styropianem 15 cm, strop
ocieplony wełną 16 cm, posadzka styropian 10 cm

1. Ile kW powinien miec mój piec?

2. Jaki piec powinienem kupić jednofunkcyjny z zasobnikiem czy
kondensacyjny z zasobnikiem?

Myślałem o Junkersach kondensacie Cerapur Smart 14-3 albo o jednofunkcyjnym Ceraclass 14-2

Wydaje mi się, że obciążenie cieplne budynku może być w granicach 7kW.
W takim przypadku polecam Modula II 2-10 oraz zbiornik 120l.


Pozwolę sobie i ja zadać pytanie na temat "jaki kocioł do mojego domu".

Potrzebny będzie do co i cwu.
Połowa bliźniaka o pow. ok. 155 m2, wysokość parteru 3 m, piętra 2,7 m, ściana z cegły porotherm ocieplona styropianem 15 cm, dość dużo dużych okien. Mam rury do cyrkulacji, modułowy komin Schiedel, mało podłogówki (ok. 8 m2 w kuchni), reszta to zwykłe grzejniki na ścianach.
Planuję dogrzewać chatę kominkiem i rozważam instalację kolektorów słonecznych.

Zakładam w takiej sytuacji, że nie ma sensu kondensat i potrzebuję 1-funkcyjny kocioł z zasobnikiem dla 4 osób.

Jakiego kotła poszukiwać?

Rangifer

Spodziewałbym się strat na poziomie 8kW, więc również Modula II 2-10 ze zbiornikiem 190 litrów oraz kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni czynnej 4m^2 (pow. brutto 4,4m^2)


Ja tez prosze o pomoc w doborze mocy kotla, instalator koniecznie chce zainstalowac kociol o mocy 24 kw konkretnie vaillanta z zasobnikiem 120 l ale ja uwazam ze to za duza moc.

Mamy dom o powierzchni 190 m2, kubatura okolo 500 m3, 70 m 2 podlogowki reszta to grzejniki tradycyjne radsona.
Zbudowany z porothermu k25 ocieplony 12 styropian.
Dom jest na 3 poziomach, mamy tez dosc spore okna okolo 90 m2 przeszklen

Czy wystarczy 18 kw? nie mamy rekuperacji
pozdrawiam

Moim zdaniem zapotrzebowanie wyniesie około 10-11kW więc prawdopodobnie wystarczy kocioł j.w.

piogron
28-08-2009, 20:08
Mam pytanie do znawców tematu, może RAPczyn mi podpowie. Mam zasobnik Vaillanta VIH CR 120 i chciałbym w nim zainstalować grzałkę elektryczną. Od góry jest zaślepka, po odkręceniu jej, jest jakaś anoda i czy ewentualnie zamiast niej można wkręcić grzałkę elelktryczną?

mariankossy
28-08-2009, 20:57
Witam,
szukam dobrego rozwiązania (kondensacja pod gaz miejski) dla takich parametrów:
- dom 260m2, dobrze ocieplony
- rodzina 2+3
- 2 łazienki+łazienka przy sypilani
- na dole i na górze podłogówka (osobne sterowanie)
- w łazienkach i pom. gosp. grzejniki (w łazienkach na dosuszanie, bo jest oczywiście podłogówka)
- wyprowadzenie do solara (ale na razie go nie zainstaluję)

Najbardziej interesuje mnie:
- moc kotła
- pojemność zasobnika (najchętniej od razu dwuwężownicowy, z uwagi na możliwość zainstalowania solarów)
- oczywiście propozycje konkretnych rozwiązań, najlepiej takie z Waszej praktyki

Dzięki!

Przy " dobrze ocieplonym " przyjmuje się ok. 60 W / m2 zapotrzebowania na ciepło. ( dla 260 m2 ok. 15,6 kW )
U mnie ( projekt sopran 4 ) podłogówka na 134 m2 , ocieplenie 30 cm porothermu + 12 cm styro, dach - skos 25 cm wełny isovera , dach- sufit 20 +25 isovera, kocioł jednofunkcyjny Junkers smart 14 KW, zasobmik 300l - 2 wężownice Galmet.
Zapotrzebowanie na moc cieplną do CO o mnie ok. 11 KW.( jeszcze went. grawitacyjna )

ellaj
28-08-2009, 22:44
A czy do junkersa smarta, tego mniejszego, musze miec zasobnik czy wymiennik? Czy to ma jakies znaczenie?

mariankossy
28-08-2009, 23:55
A czy do junkersa smarta, tego mniejszego, musze miec zasobnik czy wymiennik? Czy to ma jakies znaczenie?

Ja mam zasobnik CWU 300 l z 2 wężownicami.
A wymiennk? czy o to chodzi :
http://www.nokaut.pl/szukaj/wymiennik-c-w-u.html


czy to błąd w nazewnictwie "fachofca" ???? :lol:

RAPczyn
29-08-2009, 10:33
Mam pytanie do znawców tematu, może RAPczyn mi podpowie. Mam zasobnik Vaillanta VIH CR 120 i chciałbym w nim zainstalować grzałkę elektryczną. Od góry jest zaślepka, po odkręceniu jej, jest jakaś anoda i czy ewentualnie zamiast niej można wkręcić grzałkę elelktryczną?

Przejrzałem na szybko dokumentację i nie widzę tam możliwości wkręcenia grzałki elektrycznej. Anoda musi być, chroni ona zbiornik. Po co chcesz podgrzewać wodę prądem?

piogron
29-08-2009, 16:07
Dzięki za odpowiedź, tak też myślałem,że nie ma możliwości zamontowania tam grzałki, ale chyba anodę umieszcze w zbiorniku w inny sposób, a grzałkę umieszczę w tym gnieździe od góry. Co prawda nie nagrzeje całej wody w zbiorniku bo będzie umieszczona od góry i pewnie nagrzeje tylko górną wartswę wody,ale dobre i to.
A dlatego chcę grzać wode prądem, bo mam ten zbiornik w domku letniskowym odziedziczony w "spadku" i szkoda go wyrzucać,a zimą grzeje wodę i domek piecem węglowym, latem szkoda go odpalać,a ciepła woda się przyda. Nie wiem tylko czy grzałka 1200 Wat wystarczy do takiego zbiornika, większych grzałek nie ma o średnicy 1/2 cala.
Pozdrawiam

ellaj
29-08-2009, 19:15
Te wymienniki sa drozsze, ale podgrzewaja dodatkowo wode, bo maja grzalke.
Stad moje pytanie czy jest to konieczne czy wystarczy zasobnik, ktory tylko te wode przechowuje.

mariankossy
29-08-2009, 20:45
Te wymienniki sa drozsze, ale podgrzewaja dodatkowo wode, bo maja grzalke.
Stad moje pytanie czy jest to konieczne czy wystarczy zasobnik, ktory tylko te wode przechowuje.

Zaniennie stosuje się nazewnictwo tego " czegoś " co ma podgrzać wode i ją przechowywać do użycia przy małej stracie ciepła .
Wymienniki jak i zasobniki mogą byc z grzałka elektr jak i bez , mogą byc z anodą magnezową jak i bez , moga byc z jedną jak i dwoma wężownicami , mogą być z wężownicą ale również z " płaszczem"

Na str www: BIAWAR
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/zasobniki-c.w.u.-i-wymienniki-pionowe/menu-id-137.html
Galmet
http://www.galmet.ekologika.com.pl/prod5.html

allegro , nokaut , ceneo i firm zajmujacych sie ogrzewaniem jest wszystko , tylko trzeba poszukac a nie pytać się tylko " fahowca" , który sam może wiedzieć mniej od ciebie i opowiada " bajki " .

Warto wiedzieć " za co sie w końcu " płaci " fachofcowi " 8)

Jarek.P
29-08-2009, 23:50
To i ja się dołączę.
Fakty są takie:
- Dom nowobudowany, dość duży, 220m2 PU, ale z tego 21m2 to nieogrzewany i odizolowany garaż. Materiał to U220, do tego 15cm styropian.
- W domu trzy łazienki, instalacja średnio rozległa, oczywiście planuję recyrkulację.
- Nie będzie żadnych solarów ani kominków z płaszczem, normalny kominek z prostą DGP owszem, ale raczej jako dodatek a nie jako liczące się źródło ciepła.
- instalacja grzewcza to będą w 100% klasyczne grzejniki, jako opcja jest rozpatrywane danie niewielkiej podłogówki na sam hol i wiatrołap (16m2 w sumie), choć tu zastanawiam się nad ekonomicznym sensem tego.
- do dyspozycji spora kotłownia, pełne szaleństwo z dostępnościa kanałów wentylacyjnych, spalinowych itp, cieszyłbym się jednak, gdyby całość instalacji (piec, zasobnik, rury, pompy itp.) udało się wsadzić w narożnik o wymiarach 70x90cm, ewentualnie jest jeszcze do dyspozycji kawałek ściany obok na jakieś płaskie rzeczy (zawory, pompa itp.).

Póki co wiem tyle, że będzie to kocioł jednofunkcyjny z zamkniętą komorą, do tego zasobnik rzędu 100l lub mniejszy. Moc kalkulowałem na jakieś 16-18kW. Czy kondensat - chyba nie, choć tu jestem otwarty na argumentację.

Ciekaw jestem Waszych uwag i propozycji. Celowo nie pisze o własnych typach, bo po pierwsze mam je jeszcze mocno niesprecyzowane, po drugie ciekaw jestem innych zdań.

J.

RAPczyn
31-08-2009, 09:41
To i ja się dołączę.
Fakty są takie:
- Dom nowobudowany, dość duży, 220m2 PU, ale z tego 21m2 to nieogrzewany i odizolowany garaż. Materiał to U220, do tego 15cm styropian.

Ciekaw jestem Waszych uwag i propozycji. Celowo nie pisze o własnych typach, bo po pierwsze mam je jeszcze mocno niesprecyzowane, po drugie ciekaw jestem innych zdań.

J.

Ile będzie ocieplenia w dachu i podłodze? Wentylacja naturalna czy reku?

Jarek.P
31-08-2009, 10:04
Ile będzie ocieplenia w dachu i podłodze? Wentylacja naturalna czy reku?

Wentylacja naturalna, rekuperacji póki co nie planuję, choć zostawiam taką możliwość na przyszłość. W podłodze 10cm styropianu, w dachu (dużym, 300m2): 18cm wełny między krokwiami i do tego jeszcze 3cm styropianu w konstrukcji GK.

A i jeszcze przy okazji: mam własnie w ręku reklamówkę pieca Saunier Duval, typ ISOTWIN F25 H-Mod. Z reklamówki wynika, że piec jest cudowny i wspaniały, wiadomo. Mnie zastanawia jednak coś innego. Piec ten jest dwufunkcyjny, jednak ma wbudowany zasobnik (wg reklamówki zastępujący 150l z piecem 1F) i ma możliwość zrobienia recyrkulacji. Teoretycznie mi się to podoba, małe gabaryty, zasobnik obsugujący "małe" potrzeby, a na duże piec zawsze może się przełączyć na tryb grzania przepływowego, więc nie ma czegoś takiego, jak "ciepła woda się skończyła", do tego recyrkulacja - czy są w tym rozwiązaniu jakieś wady w porównaniu z piecem 1F + zasobnik, których nie widzę?

J.

RAPczyn
31-08-2009, 11:05
Ile będzie ocieplenia w dachu i podłodze? Wentylacja naturalna czy reku?

Wentylacja naturalna, rekuperacji póki co nie planuję, choć zostawiam taką możliwość na przyszłość. W podłodze 10cm styropianu, w dachu (dużym, 300m2): 18cm wełny między krokwiami i do tego jeszcze 3cm styropianu w konstrukcji GK.

A i jeszcze przy okazji: mam własnie w ręku reklamówkę pieca Saunier Duval, typ ISOTWIN F25 H-Mod. Z reklamówki wynika, że piec jest cudowny i wspaniały, wiadomo. Mnie zastanawia jednak coś innego. Piec ten jest dwufunkcyjny, jednak ma wbudowany zasobnik (wg reklamówki zastępujący 150l z piecem 1F) i ma możliwość zrobienia recyrkulacji. Teoretycznie mi się to podoba, małe gabaryty, zasobnik obsugujący "małe" potrzeby, a na duże piec zawsze może się przełączyć na tryb grzania przepływowego, więc nie ma czegoś takiego, jak "ciepła woda się skończyła", do tego recyrkulacja - czy są w tym rozwiązaniu jakieś wady w porównaniu z piecem 1F + zasobnik, których nie widzę?

J.

taki dom ma prawdopodobnie zapotrzebowanie na moc w granicach 20W/m^2 co da kocioł około 10-11kW, przy wentylacji z odzyskiem ciepła będzie około 17W/m^3. Największą wadą F25 jest jego sprawność niższa o 19% od najlepszych kotłów kondensacyjnych.

Jarek.P
31-08-2009, 13:44
taki dom ma prawdopodobnie zapotrzebowanie na moc w granicach 20W/m^2 co da kocioł około 10-11kW, przy wentylacji z odzyskiem ciepła będzie około 17W/m^3. Największą wadą F25 jest jego sprawność niższa o 19% od najlepszych kotłów kondensacyjnych.

OK, dzięki.
A co do wady F25 - zdaje się, że to samo można napisac porównując dowolny kocioł tradycyjny z kondensacyjnym, popraw mnie jeśli się mylę.
A jak ten piec wypada w porównaniu z piecem jednofunkcyjnym z zasobnikiem? Będzie lepszy, gorszy? Dlaczego?
A co do kondensacyjnego - jesli nie planuję u siebie podłogówki (bądź najwyżej w bardzo niewielkim zakresie, poniżej 10% powierzchni ogrzewanej), kocioł kondensacyjny będzie miał u mnie ekonomiczny sens?

J.

RAPczyn
31-08-2009, 14:14
OK, dzięki.
A co do wady F25 - zdaje się, że to samo można napisac porównując dowolny kocioł tradycyjny z kondensacyjnym, popraw mnie jeśli się mylę.
A jak ten piec wypada w porównaniu z piecem jednofunkcyjnym z zasobnikiem? Będzie lepszy, gorszy? Dlaczego?
A co do kondensacyjnego - jesli nie planuję u siebie podłogówki (bądź najwyżej w bardzo niewielkim zakresie, poniżej 10% powierzchni ogrzewanej), kocioł kondensacyjny będzie miał u mnie ekonomiczny sens?

J.

Zgadza się.
Kocioł ze zbiornikiem c.w.u. będzie miał większy wydatek wody niż kocioł 2-f, energetycznie również będzie oszczędniejszy.
To, że nie będzie ogrzewania podłogowego to nie wyklucza automatycznie kotła kondensacyjnego jako rozwiązania mniej odpowiedniego. Gdy dobieramy grzejniki na temperatury np. 70/55 to według krzywej grzewczej w automatyce pogodowej tą temperaturę będziemy mieli tylko przy np. -20stC na zewnątrz, gdzie np. przy +15stC parametry instalacji będą np. 25/20

Jarek.P
31-08-2009, 14:20
Kocioł ze zbiornikiem c.w.u. będzie miał większy wydatek wody niż kocioł 2-f, energetycznie również będzie oszczędniejszy.


Tutaj nie całkiem o to pytam. Chodzi mi o porównanie:
- kotła 1F z zasobnikiem i recyrkulacją
- i kotła 2F z zasobnikiem i recyrkulacją (np. tego konkretnego SD F25)
Z ulotek reklamowych wynika, że są to rozwiązania równoważne, a kocioł 2F ma te zalety, że daje ciepłą wodę również po wyczerpaniu zasobnika i jest mniejszy. A jak to wygląda z realnego punktu widzenia?

J.

eda84
31-08-2009, 17:53
Dom z uzytkowym poddaszem o powierzchni 175m2, 2 lazienki, na razie beda mieszkaly w nim 2 osoby, przewidywany kociol to Immergas Victrix Zeus 26 1 l z wbudowanym zasobnikiem o pojemnosci 45l.
I tu moje pytanie, czy taki kociol wystarczy czy wymienic go na inny ?

mariankossy
31-08-2009, 22:13
Dom z uzytkowym poddaszem o powierzchni 175m2, 2 lazienki, na razie beda mieszkaly w nim 2 osoby, przewidywany kociol to Immergas Victrix Zeus 26 1 l z wbudowanym zasobnikiem o pojemnosci 45l.
I tu moje pytanie, czy taki kociol wystarczy czy wymienic go na inny ?

przecież odpowiedź już była , wystarczy w zupełności.

RAPczyn
01-09-2009, 08:24
Kocioł ze zbiornikiem c.w.u. będzie miał większy wydatek wody niż kocioł 2-f, energetycznie również będzie oszczędniejszy.


Tutaj nie całkiem o to pytam. Chodzi mi o porównanie:
- kotła 1F z zasobnikiem i recyrkulacją
- i kotła 2F z zasobnikiem i recyrkulacją (np. tego konkretnego SD F25)
Z ulotek reklamowych wynika, że są to rozwiązania równoważne, a kocioł 2F ma te zalety, że daje ciepłą wodę również po wyczerpaniu zasobnika i jest mniejszy. A jak to wygląda z realnego punktu widzenia?

J.

Kocioł kondensacyjny 10-13kW ze zbiornikiem 155l ma wydajność 10 minutową 189l, temp. 50stC
F25 będzie miał 180l, temp. 40stC

Kocioł 1-f gdy pobieramy wodę ze zbiornika i temperatura spadnie poniżej np. 5stK od zadanej też zaczyna pracować na potrzeby c.w.u.

eda84 moim zdaniem, prawdopodobnie jest za duży. Mały kocioł kondensacyjny moc maks. ok. 10kW i zbiornik 120l.

Jarek.P
01-09-2009, 10:36
OK, dziękuję za konkretne argumenty :)

J.

30Agulka
07-09-2009, 16:47
Proszę o radę w sprawie wyboru dobrego pieca kondensacyjnego jednofunkcyjnego, bez zasobnika. Juz nie będę wspominała, że za rozsądną cenę i ekonomiczny................ czyli najlepszy
Będziemy mieli bojler na 140 litrów i dodatkowy drugi piec na paliwo stałe ( za jakiś niedaleki czas).


Dom ( jak na zdjęciu) 150m2 użytkowych.
Podłogówka na parterze około 40m2, na piętrze łazienka 16m2.
Ocieplony 12 styropianem, ściany gazobetonowe.


Z góry dziękuję

mariankossy
07-09-2009, 21:28
Najwazniejszy szybki i dobry serwis.
Ja mam CERAPUR SMART ZSB 14-3C – jednofunkcyjny (c.o.)

http://www.junkers.com/pl/pl/porady_1/junkersodpokolepakietkorzycioddzi/gwarancja3lata/gwarancja-3-lata.html

RAPczyn
08-09-2009, 08:30
Jeśli się psuje to na pewno.

mariankossy
08-09-2009, 08:40
Jeśli się psuje to na pewno.

Napewno jak się nie psuje, ale jak weżmiesz z" dobrym serwisem -24 godziny" :wink:
co na awarie zgłoszoną w piatek powiedzą ci , że przyjada w poniedziałek albo we wtorek bo maja 24 godziny na przyjecie zgłoszenia ale naprawy wykonują tylko w dni robocze to zimą pozostanie ci płakac i czekać.

Wirecki
08-09-2009, 09:37
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wyszło mi na poziomie 17,4.
Dom będzie raczej dobrze zaizolowany, 15cm styropianu na ścianach i gruncie, gruba warstwa wełny pod dachem, duże przeszklenia od poludnia i zachodu, podłogówki ok 200 m2 na dwóch poziomach.

1. Ile trzeba dodać kW na grzanie wody?
2. Czy przy dużej bezwładności podłogówki "można liczyć" na podgrzanie wody w tzw. międzyczasie?
3. czy kocioł można dobrać na styk, czy z % zapasem? Jakim?

RAPczyn
08-09-2009, 09:45
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wyszło mi na poziomie 17,4.
Dom będzie raczej dobrze zaizolowany, 15cm styropianu na ścianach i gruncie, gruba warstwa wełny pod dachem, duże przeszklenia od poludnia i zachodu, podłogówki ok 200 m2 na dwóch poziomach.

1. Ile trzeba dodać kW na grzanie wody?
2. Czy przy dużej bezwładności podłogówki "można liczyć" na podgrzanie wody w tzw. międzyczasie?
3. czy kocioł można dobrać na styk, czy z % zapasem? Jakim?

Ad.1. Można nie dodawać lub +1kW.
Ad.2. Spokojnie, dom ma taką inercję, że nie odczujesz różnicy, do tego dochodzą możliwości automatyki (nie wszystkie mogą) wyłączenia np. jednego z dwóch obiegów w czasie gdy kocioł pracuje na potrzeby również c.w.u.
Ad.3. Na styk jest ciężko trafić z mocą kotłów, więc przeważnie jest jakiś zapas.

Wirecki
08-09-2009, 09:47
Dzięki za ekspres - czy przy 17,4 wziąłbyś kocioł 17,9 czy 20 kW?

RAPczyn
08-09-2009, 09:49
To zależy od konkretnego kotła.

Wirecki
08-09-2009, 09:56
Po głowie (też ze wzgl. na ceny i jakieś tam relacje) chodzą mi dwa piece -
Broetje WGB 20c - nominalnie 4,5 do 20 kW oraz vitodens 200 viessmanna - 4,5 do 17,9. Zasobnik 120 litrów planuję dać inny, z galmetu.

30Agulka
08-09-2009, 10:29
Proszę o radę w sprawie wyboru dobrego pieca kondensacyjnego jednofunkcyjnego, bez zasobnika. Juz nie będę wspominała, że za rozsądną cenę i ekonomiczny................ czyli najlepszy
Będziemy mieli bojler na 140 litrów i dodatkowy drugi piec na paliwo stałe ( za jakiś niedaleki czas).


Dom ( jak na zdjęciu) 150m2 użytkowych.
Podłogówka na parterze około 40m2, na piętrze łazienka 16m2.
Ocieplony 12 styropianem, ściany gazobetonowe.


Z góry dziękuję

A mi RAPczyn nie pomoże, plisssssssssssssssssssssss :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? bo widzę, żeś Ty jakiś znawca :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

RAPczyn
08-09-2009, 10:44
Po głowie (też ze wzgl. na ceny i jakieś tam relacje) chodzą mi dwa piece -
Broetje WGB 20c - nominalnie 4,5 do 20 kW oraz vitodens 200 viessmanna - 4,5 do 17,9. Zasobnik 120 litrów planuję dać inny, z galmetu.

Z tych dwóch Broetje WGB 20c jest sprawniejszym kotłem, natomiast w tym przypadku Paradigma Modula II 4-20 dalej pozostaje moim faworytem.

30Agulka Moim zdaniem świetnie nadawać będzie się Modula II 2-10, ma chyba najwyższą sprawność na rynku z tym, że cena nie jest najniższa.

NOTO
08-09-2009, 14:45
Dzięki za ekspres - czy przy 17,4 wziąłbyś kocioł 17,9 czy 20 kW?

Ja bym wziął 17,9 jeśli modulacja byłaby podobna. Maksymalna moc będzie bardzo rzadko wykorzystywana.

Wirecki
08-09-2009, 16:58
[... w tym przypadku Paradigma Modula II 4-20 dalej pozostaje moim faworytem. Nawet za Twoją namową (sprzed kilku miesiecy) sprawdzałem ofertę. Cena przygniata.... za bardzo. Dzięki za porady...

RAPczyn
08-09-2009, 19:09
[... w tym przypadku Paradigma Modula II 4-20 dalej pozostaje moim faworytem. Nawet za Twoją namową (sprzed kilku miesiecy) sprawdzałem ofertę. Cena przygniata.... za bardzo. Dzięki za porady...

No kocioł z automatyką pogodową dla 1 obiegu grzewczego i c.w.u. to katalogowo 3145Enetto, a sam goły 2749Enetto.

30Agulka
08-09-2009, 20:39
[... w tym przypadku Paradigma Modula II 4-20 dalej pozostaje moim faworytem. Nawet za Twoją namową (sprzed kilku miesiecy) sprawdzałem ofertę. Cena przygniata.... za bardzo. Dzięki za porady...

No kocioł z automatyką pogodową dla 1 obiegu grzewczego i c.w.u. to katalogowo 3145Enetto, a sam goły 2749Enetto.
RAPczyn a możesz podać linka :lol: katalogu z tym kotłem

RAPczyn
10-09-2009, 07:42
Poszło na pw.

30Agulka
10-09-2009, 14:09
Poszło na pw.dzieki :D :D :D

ellaj
10-09-2009, 15:35
RAPczyn,
A czy do kotla dwufunkycjnego lub normalnego pieca na koks mozna podlaczyc jakis zasobnik na wode?

RAPczyn
10-09-2009, 22:42
RAPczyn,
A czy do kotla dwufunkycjnego lub normalnego pieca na koks mozna podlaczyc jakis zasobnik na wode?

Trochę to zależy do danego kotła ale ogólnie rzecz biorąc powinno się dać i przy 2-f i na paliwo stałe.

Anna-la
11-09-2009, 10:53
Witam

Bardzo proszę o pomoc w wyborze pieca lub pieców.
Dom o powierzchni ok. 150m2 http://www.extradom.pl/projekt-domu-TYMEK%20wersja%20A-ID-4111.html?typ=parterowe_z_poddaszem&powierzchnia=&garaz=1_miejsce&strona=16 tylko podniesiona ścianka kolankowa.
-Rodzina 2+2.
-Ściany gazobeton plus ocieplenie.
- Podłogówka w łazienkach i kuchni
- Podpiwniczenie pod garażem i kotłownią (dwie kotłownie)
Myśleliśmu o ogrzewaniu gazowym (gaz ziemny) oraz alternatywa - piec węglowy w kotłowni w piwnicy.
Bardzo proszę o podanie najlepszego dla nas warianu kotła/ów. Jaka moc będzie wystarczająca, jaki zasobnik? Nie robiliśmy jeszcze żadnej wyceny więc nie mamy nawet rozeznania. Oczywiście mamy ograniczony budżet więc najwyższe półki nie wchodzą w grę:(
Czy zasobnik może być w innym pomieszczeniu niż kocioł? Gdzie najlepiej ummiejscowić kocioł gazowy w naszym przypadku?
Pozdrawiam

Igrek
11-09-2009, 13:44
Witam

Bardzo proszę o pomoc w wyborze pieca lub pieców.
Dom o powierzchni ok. 150m2 http://www.extradom.pl/projekt-domu-TYMEK%20wersja%20A-ID-4111.html?typ=parterowe_z_poddaszem&powierzchnia=&garaz=1_miejsce&strona=16 tylko podniesiona ścianka kolankowa.
-Rodzina 2+2.
-Ściany gazobeton plus ocieplenie.
- Podłogówka w łazienkach i kuchni
- Podpiwniczenie pod garażem i kotłownią (dwie kotłownie)
Myśleliśmu o ogrzewaniu gazowym (gaz ziemny) oraz alternatywa - piec węglowy w kotłowni w piwnicy.
Bardzo proszę o podanie najlepszego dla nas warianu kotła/ów. Jaka moc będzie wystarczająca, jaki zasobnik? Nie robiliśmy jeszcze żadnej wyceny więc nie mamy nawet rozeznania. Oczywiście mamy ograniczony budżet więc najwyższe półki nie wchodzą w grę:(
Czy zasobnik może być w innym pomieszczeniu niż kocioł? Gdzie najlepiej ummiejscowić kocioł gazowy w naszym przypadku?
Pozdrawiam
pozwolę sobie coś zasugerować jako że jestem "na świeżo" po wyborze kotła i zainstalowaniu kotłowni, ja mam pow 140mkw jednak na jednym poziomie a to zasadnicza różnica, wydaje mi się - jednak expertem nie jestem że jeśli jest dopuszczony węgiel (nie w każdej gminie można uzyskać pozwolenie na ogrzewanie paliwem stałym - np "w mojej" nie) to będzie to tańsza od gazu opcja, ale bardziej wymagająca (dokładanie, czyszczenie)
co do samego modelu/firmy to trzeba brać pod uwagę np.dostępność serwisu
Wydaje mi się że zasobnik powinien być blisko pieca w przeciwnym razie będą straty ciepła na tych rurkach=więcej opału na ogrzewanie
Hydra który mi instalował piec jest także serwisantem i mieszka blisko (może nie jest to coś mega ważnego ale przeglądy, ewentualne wezwania serwisu....)
Może warto by wypowiedział się RAPCZYN, 1950, Lazik - tak patrząc na forum to ich opinie nie są bez znaczenia
No i oczywiście warto poszukać sprawdzonego fachowca w okolicy który policzy moc wymaganą do ogrzania domu, podpowie (generalnie tego typu usługi są za free:) )

ellaj
11-09-2009, 17:01
RAPczyn, dziekuje bardzo.

RAPczyn
11-09-2009, 22:15
Witam
Bardzo proszę o podanie najlepszego dla nas warianu kotła/ów. Jaka moc będzie wystarczająca, jaki zasobnik? Nie robiliśmy jeszcze żadnej wyceny więc nie mamy nawet rozeznania. Oczywiście mamy ograniczony budżet więc najwyższe półki nie wchodzą w grę:(
Czy zasobnik może być w innym pomieszczeniu niż kocioł? Gdzie najlepiej ummiejscowić kocioł gazowy w naszym przypadku?
Pozdrawiam

Kocioł kondensacyjny gazowy najwygodniej będzie powiesić w "pralni+kotłowni". Myślę, że kocioł o mocy maksymalnej około 10kW powinien wystarczyć, zbiornik o pojemności ok. 150l.

doswiadczony
12-09-2009, 07:28
proszę poczytać na tych stronach o kosztach ogrzewania gazowego i elektrycznego to może zmieni Pan zdanie i zaoszczędzi kilkadziesiąt tysięcy i zainstaluje ogrzewanie elektryczne. Tanie,wygodne i bezpieczne.

mariankossy
12-09-2009, 10:40
proszę poczytać na tych stronach o kosztach ogrzewania gazowego i elektrycznego to może zmieni Pan zdanie i zaoszczędzi kilkadziesiąt tysięcy i zainstaluje ogrzewanie elektryczne. Tanie,wygodne i bezpieczne.

Rozumie cię doswiadczony to dla ciebie zabawa polegająca na tym aby " przekrecic" kogos z opcji gaz na opcję prąd. :lol: :lol:

Poprostu chcesz sprawdzić swoją siłę marketingu, BRAWO !!! 8) 8) 8)

Może ci się uda, ale wysil główkę i znajdż lepsze argumenty , bo na razie to "cienki Bolek jesteś" :D :D :D :D

Sali
12-09-2009, 17:50
Mam proścbę do RAPczyn'a czy mógłbyś się wypowiedzieć w moim wątku http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3615004#3615004, bo widzę, że dobrze się rozeznajesz w temacie.

mjudu
13-09-2009, 15:10
Jaki kocioł gazowy kondensacyjny polecacie na ogrzanie domu opisanego poniżej - mój facowiec od centralnego poleca Aristona Genus Premium 24 z podłanczanym 120l zasobnikiem i Pogodowy cyfrowy sterownik Clima Manager, twiedzi że montował go już niejednokrotnie i ludzi są z nich zadowoleni.

mój dom to 140 m kwaratoowych użytkowych. Na całym dole tj. Kuchnia Salon Jadalnia Wiatrołap Korytarz Łazienka i Łazienka na poddaszu razem około 65 m2 będzie podłogówka, a reszta tj. poddasze i kotłowania to grzejniki. Dom z max-a 29cm + 12cm stryropianu, poddasze 25cm wełny, podłoga 10cm styropianu, na płycie 7cm styro.

Igrek
13-09-2009, 20:34
taaa... może jakiś przykład z życia wzięty? Nie? No cóż to ja podam, mój kolega ma w domu podłogówkę elektryczną - tzw kable akumulacyjne bo niby miało być tanio bo jak się gres nagrzeje to ciepło trzyma, ....fakt ale do nagrzania trzeba CAŁY DZIEŃ mieć włączone a przy tem zewn około -10 (co nie jest novum - mazowieckie) po południu trzeba załączyć znowu. Efekt? Rachunek za sezon grzewczy dla pow ok 70mkw to przeszło 3000ZŁ ZA PRĄD + 15MSZEŚĆ DREWNA KOMINKOWEGO, izolacje wykonane poprawnie, fundamenty i ściany zabezpieczone przed wilgocią
ale niestety..., więc Panie(Pani?) doswiadczony daj sobie spokój

Anna-la
14-09-2009, 08:10
Witam
Bardzo proszę o podanie najlepszego dla nas warianu kotła/ów. Jaka moc będzie wystarczająca, jaki zasobnik? Nie robiliśmy jeszcze żadnej wyceny więc nie mamy nawet rozeznania. Oczywiście mamy ograniczony budżet więc najwyższe półki nie wchodzą w grę:(
Czy zasobnik może być w innym pomieszczeniu niż kocioł? Gdzie najlepiej ummiejscowić kocioł gazowy w naszym przypadku?
Pozdrawiam

Kocioł kondensacyjny gazowy najwygodniej będzie powiesić w "pralni+kotłowni". Myślę, że kocioł o mocy maksymalnej około 10kW powinien wystarczyć, zbiornik o pojemności ok. 150l.

Bardzo proszę o jakieś konkretne modele, ciałabym sprawdzić ceny w naszych okolicach oraz serwis.

mariankossy
14-09-2009, 08:37
Konkretny model do 14 kW;
http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapursmart/cerapursmart_1.aspx?detail=true

do tego sterownik i zasobnik CWU 120 l ( nie musi byc Junkersa )

Kocioł w cenie ok. 3800zł, zasobnik CWU do 1200zł, sterownik FW100 za 600zł.

RAPczyn
14-09-2009, 12:27
Jaki kocioł gazowy kondensacyjny polecacie na ogrzanie domu opisanego poniżej - mój facowiec od centralnego poleca Aristona Genus Premium 24 z podłanczanym 120l zasobnikiem i Pogodowy cyfrowy sterownik Clima Manager, twiedzi że montował go już niejednokrotnie i ludzi są z nich zadowoleni.

mój dom to 140 m kwaratoowych użytkowych. Na całym dole tj. Kuchnia Salon Jadalnia Wiatrołap Korytarz Łazienka i Łazienka na poddaszu razem około 65 m2 będzie podłogówka, a reszta tj. poddasze i kotłowania to grzejniki. Dom z max-a 29cm + 12cm stryropianu, poddasze 25cm wełny, podłoga 10cm styropianu, na płycie 7cm styro.

Moim zdaniem ten kocioł będzie dwukrotnie "za duży". Zważywszy, że dom ma pewnie zapotrzebowanie na moc w okolicach 8-9kW.

listek
14-09-2009, 13:38
Konkretny model do 14 kW;
http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapursmart/cerapursmart_1.aspx?detail=true

do tego sterownik i zasobnik CWU 120 l ( nie musi byc Junkersa )

Kocioł w cenie ok. 3800zł, zasobnik CWU do 1200zł, sterownik FW100 za 600zł.

Mam ten sam model ze zbiornikiem z Biawaru 125l + FW 100.
NIe sądziłem ,że piec gazowy może byc tak cichy.

symony3
15-09-2009, 23:24
pytanie nowicjusza
mariankossy
piszesz o kotle jednofunkcyjnym? czy dwufunkcyjnym

sławek

mariankossy
16-09-2009, 00:20
o jednofunkcyjnym

lazik
16-09-2009, 08:59
Jeden z forumowiczów podał info o kotle jaki planuje kupić i jest to Immergas. Ze względu na przedział mocy też dośc ciekawe rozwiązanie, bo są trzy typy jednofunkcyjnych:
- 1,9kW-12kW
- 3kW-24kW
- 3kW-26kW

Jest więc jakaś alternatywa.

mayadaski
16-09-2009, 13:46
Uprzejmie prosze o porade.

Nasz dom ma 3 poziomy: parter(suterene), pietro i mieszkalne poddasze. W calym domu podlogowka. 2 lazienki: jedna na parterze i druga na poddaszu, kuchnia na pietrze. Piec gazowy ma wisiec w gornej lazience, wiec ciepla woda do dolnej lazienki, bedzie musiala "leciec" przez 2 kondygnacje.
Dom na razie wakacyjny - i tak zostanie przez najblizsze 10/15 lat, wiec ciepla woda potrzebna tylko latem a zima sporadycznie, za to ogrzewanie wazne zima, by wilgoc nie weszla w mury. Dom w calosci 120 m2 (112 m2 powierzchni mieszkalnej). Na gorce, gdzie wiecznie wiatr chula....
Miejsca duzo nie ma na trzymanie zasobnika na wode, gdy tak naprawde nie jest on potrzebny przez wiekszosc czasu, dlatego chciemy kociol gazowy, kondensacyjny, wiszacy, 2 funkcyjny.

Pan Hudraulik zaproponowal nam piec Junkers Cerapur Acu. O taki:
http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapuracu_2/cerapuracu_3.aspx

Na ceneo.pl sa w cenie od 7 i pol tys PLN do 8 i pol tys PLN....cena....uff...

Przeszukujac internet znalazlam piec Vaillant'a na ceneo.pl o 2 tys PLN tanszy:
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/aquaPLUS_VUI_wersja_Turbo.html

Duzej roznicy nie widze, oprocz tego, ze wbudowany zasobnik jest o 22 litry mniejszy.

Wlasnie, co mi daje ta roznica w wielkosci wbudowanego zasobnika?
To po pierwsze, a po drugie kolacze mi sie po glowie pytanie podyktowane troche ekonomia zakopow, gdyz piec gazowy 2 funkcyjny bez zasobnika jest znowu tanszy od tego z zasobnikiem:
wiem, ze ten wbudowany zasobnik to podwyzsza komfort, gdyz ma sie ciepla wode natychmiast po odkreceniu kranu....ale czy jest to az takie niezbedne i roznica pomiedzy czekaniem na wode z normalnego 2 funkcyjnego a tego z wbudowanym zasobnikiem jest az taka wielka? Niestety nie moge uzyskac odpowiedzi na to od naszego Pana Hydraulika...
Jak poczekam pare sekund na ciepla wode, to przeciez czapka z glowy mi nie spadnie...ale moze faktycznie, ze wzgledu na odleglosci pomiedzy lazienkami taki piec jest niezbedny i nie ma dyskusji.

Czy oprocz Junkersa w cenie Mercedesa mam jeszcze inne opcje?
:wink:

Pozdrowienia,

Maja

lazik
16-09-2009, 16:23
Żeby mieć ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka to nie trzeba mieć wcale pieca dwufunkcyjnego a wystarczy każdy jeden, nawet jednofunkcyjny. To ustrojstwo "od razu" to tzw. cyrkulacja i jest właściwie niezależna od kotła.

mjudu
16-09-2009, 16:38
Immergas - co powiecie o tej firmie kotłów. Podobno są to kotły z górnej półki, robią wnętrza do takich kotłów jak Buderus czy Vaillant. Jak on się ma do firmy ARISTON i co sadzicie wy o Aristonie, i czy faktycznie Immergas jest firmą z górnej półki w porównaniu z Aristonem czy Bruderusem czy De Dietrich. Takie przynajmniej usłyszałem opinie od gościa handlującego różnymi kotłami różnych firm, co do Viessmann to powiedział że co do tych kotłów to głównie płaci się za firmę.

mayadaski
16-09-2009, 16:42
Żeby mieć ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka to nie trzeba mieć wcale pieca dwufunkcyjnego a wystarczy każdy jeden, nawet jednofunkcyjny. To ustrojstwo "od razu" to tzw. cyrkulacja i jest właściwie niezależna od kotła.

Ale czy do jednofunkcyjnego to ja nie potrzebuje miec na mur-beton takze i zasobnik/zbiornik na wode, taki min 120 litrowy?

Maja

lazik
16-09-2009, 16:54
Żeby mieć ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka to nie trzeba mieć wcale pieca dwufunkcyjnego a wystarczy każdy jeden, nawet jednofunkcyjny. To ustrojstwo "od razu" to tzw. cyrkulacja i jest właściwie niezależna od kotła.

Ale czy do jednofunkcyjnego to ja nie potrzebuje miec na mur-beton takze i zasobnik/zbiornik na wode, taki min 120 litrowy?

Maja
Potrzebujesz, ale ja pisałem tylko w kwestii "woda ciepła od razu", a nie o tym ile miejsca masz na kocioł.

mariankossy
16-09-2009, 16:56
Musi być zbiornik CWU jeśli nie ma bezpośrednio w nim zbiornika (urządzenie kondensacyjne ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u.)
naprzykład taki :
http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapurmodul_1/cerapurmodul_2.aspx?detail=true

mariankossy
16-09-2009, 17:04
Immergas - co powiecie o tej firmie kotłów. Podobno są to kotły z górnej półki, robią wnętrza do takich kotłów jak Buderus czy Vaillant. Jak on się ma do firmy ARISTON i co sadzicie wy o Aristonie, i czy faktycznie Immergas jest firmą z górnej półki w porównaniu z Aristonem czy Bruderusem czy De Dietrich. Takie przynajmniej usłyszałem opinie od gościa handlującego różnymi kotłami różnych firm, co do Viessmann to powiedział że co do tych kotłów to głównie płaci się za firmę.

Może to rozjaśni :
http://www.budujemydom.pl/index.php?option=com_content&task=specialblogcategory&act=view_ranking&id=&rankingid=11165&Itemid=39

mayadaski
16-09-2009, 17:08
Żeby mieć ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka to nie trzeba mieć wcale pieca dwufunkcyjnego a wystarczy każdy jeden, nawet jednofunkcyjny. To ustrojstwo "od razu" to tzw. cyrkulacja i jest właściwie niezależna od kotła.

Ale czy do jednofunkcyjnego to ja nie potrzebuje miec na mur-beton takze i zasobnik/zbiornik na wode, taki min 120 litrowy?

Maja
Potrzebujesz, ale ja pisałem tylko w kwestii "woda ciepła od razu", a nie o tym ile miejsca masz na kocioł.

OK - czyli nie wyrazilam sie jasno od poczatku :wink:
Kotla jednofunkcyjnego nie biore wcale pod uwage, bo nie chce miec zbirrnika na wode. Miejsce moze by sie znalazlo, ale uwazam go za zbedny (dom wakacyjny i brak chetnych do codziennych kapieli zima, jesienia i wiosna) i dlatego jest tylko jedyna sluszna opcja piec: 2funkcyjny.

Tylko ze sa 2 typy piecow 2 funkcyjnych (pomijam otwarta i zamknieta komore spalania) - zwykle oraz z malym zbiornikiem (Junkers 42 l; Vaillant 20 l) na wode.
Tutaj sie zastanawiam ktory dla nas jest lepszym wyborem... :lol:
Takim ktory musi byc, a ktory tak na prawde jest fajny, ale pewne guziki sa niepotrzebne.
Cos na zasadzie jak mi Pan Maz tlumaczy: ze w Szwecji samochod z klimatyzacja jest fajna rzecza, ale tak na prawde nie jest niezbedna, gdy w takiej Grecji samochod z kilmatyzacja jest juz koniecznoscia :wink:

Maja

aznet
17-09-2009, 17:04
Witam, nie łapię wszystkiego już. Uparłem się na Kominek z PW i tego mi nikt jeszcze nie odradzał, ale na 10 osób które pytałem, każdy ma inne zdanie na temat pieca gazowego. Jedni mówią że jedno funkcyjny będzie lepszy bo z buforem to podgrzeje cwu i co, a drudzy tłumaczą, że dwufunkcyjny i z buforem, też podgrzeje cwu i co, tylko że cwu będzie szybciej i cieplej i więcej. Ale jeśli tak, to chyba potrzeba więcej gazu? 250m pow użytkowej ma mi ogrzewać w zimie sam kominek, a bufor przypilnować ciepła. i co poradzicie?

mariankossy
17-09-2009, 21:15
Witam, nie łapię wszystkiego już. Uparłem się na Kominek z PW i tego mi nikt jeszcze nie odradzał, ale na 10 osób które pytałem, każdy ma inne zdanie na temat pieca gazowego. Jedni mówią że jedno funkcyjny będzie lepszy bo z buforem to podgrzeje cwu i co, a drudzy tłumaczą, że dwufunkcyjny i z buforem, też podgrzeje cwu i co, tylko że cwu będzie szybciej i cieplej i więcej. Ale jeśli tak, to chyba potrzeba więcej gazu? 250m pow użytkowej ma mi ogrzewać w zimie sam kominek, a bufor przypilnować ciepła. i co poradzicie?
Poradze, nie przejmuj się , życie jest takie piękne , ze co zrobisz i tak bądzzie dobrze ( pamiętaj że cyrkulacja powoduje , że ciepłą wode masz szybko ( kupując 1-funkcyjny ), ale jak masz blisko kotła łazienki to mozesz kupic 2 - funkcyjny bez cyrkulacji i też będzie chulać dobrze ) :) :)

tacim
17-09-2009, 21:37
Ja na 99% łykam Junkersca carapur smart choc instalator namawia mnie na WOLFA CBA11 czy jakoś tak moduluje od 3,6 do 10 z haczykiem podobnuie jak junkers choć górna ma niższą ale z zasbnikiem i pogodówka to jakieś 3 koła różnicy jak to widzita.

aznet
18-09-2009, 08:44
Witam, nie łapię wszystkiego już. Uparłem się na Kominek z PW i tego mi nikt jeszcze nie odradzał, ale na 10 osób które pytałem, każdy ma inne zdanie na temat pieca gazowego. Jedni mówią że jedno funkcyjny będzie lepszy bo z buforem to podgrzeje cwu i co, a drudzy tłumaczą, że dwufunkcyjny i z buforem, też podgrzeje cwu i co, tylko że cwu będzie szybciej i cieplej i więcej. Ale jeśli tak, to chyba potrzeba więcej gazu? 250m pow użytkowej ma mi ogrzewać w zimie sam kominek, a bufor przypilnować ciepła. i co poradzicie?
Poradze, nie przejmuj się , życie jest takie piękne , ze co zrobisz i tak bądzzie dobrze ( pamiętaj że cyrkulacja powoduje , że ciepłą wode masz szybko ( kupując 1-funkcyjny ), ale jak masz blisko kotła łazienki to mozesz kupic 2 - funkcyjny bez cyrkulacji i też będzie chulać dobrze ) :) :)

Dzięki :) , tylko że oba rozwiązania mają swoje plusy, to wiem, pytanie fundamentalne, co będzie ekonomicznie lepsze. Namawiają mnie na Buderusa GE112, jednofunkcyjny, kondensacyjny. A z drugiej strony Junkers dwufunkcyjny. Różnica w kasie 10k. Do instalatora mam zaufanie, bo od 10 lat obsługuje mi Buderusa Logano GE515-450. Natomiast z takimi malutkimi zabawkami do domu, ja nie miałem do czynienia. Stąd mój dylemat.

mariankossy
18-09-2009, 10:35
Nie stresuj instalatora :lol: :lol:

Jak ci on ma powiedziec , że za instalacje chce 3 tys zł jak kocioł kosztuje 3,8 tys zł 8)
jak kocioł kosztuje 12 tys to te 3 tys zł jakos " przełkniesz" , prawda? :D :D

aznet
18-09-2009, 10:58
Za instalacje to on weźmie ode mnie 300 , to nie problem, ja się zastanawiam kiedy ta różnica w cenie kotła mi się zwróci i czy w ogóle. A instalator instaluje i Junkersa i Buderusa. Wybór między żeliwem a aluminium jest tylko na pozór oczywisty. Tu całość decyzji musi opierać się na zużyciu gazu. Obsługa będzie w tej samej cenie. Awaryjnośc Buderusa dużo mniejsza, więc do Junkersa dorzucam koszt części, no i ewentualnie po 15-tu latach wymiana Junkersa na nowy. Buderus wytrzyma minimum 30-35 lat. To i tak daje mi różnicę na poziomie 4 tys przez 30 lat. I tu jest pytanie o koszt gazu i różnicę w zużyciu, przy czym dla mnie super zabawą jest palenie w kominku. I teraz :
1. W zimie głównie drzewo + gaz do ogrzania co i cwu.
2. W lecie raczej tylko gaz do cwu.
No i teraz grzanie jednofunkcyjnym ( nawet i kondensacyjnym ) dużo wody do wymiennika i cały czas, albo dwufunkcyjny i grzanie tylko pod bieżące potrzeby. Co lepsze, znaczy tańsze.? Tu mam "być albo nie być" ;)

tacim
19-09-2009, 10:18
Ja na 99% łykam Junkersca carapur smart choc instalator namawia mnie na WOLFA CBA11 czy jakoś tak moduluje od 3,6 do 10 z haczykiem podobnuie jak junkers choć górna ma niższą ale z zasbnikiem i pogodówka to jakieś 3 koła różnicy jak to widzita.
RAPczyn co sądzisz to tym.

Aznet już widzę jak masz wdomu kocioł 30 lat daj luz technika tak pójdzie do przodu że za góra 10l go wydupczysz .

Wirecki
19-09-2009, 14:56
...daj luz technika tak pójdzie do przodu że za góra 10l go wydupczysz . Przyznam, że z kotłem jeszcze nie próbowałem.... Może to problem średnicy mojego tłoka ..... ;)

aznet
19-09-2009, 15:26
Aznet już widzę jak masz wdomu kocioł 30 lat daj luz technika tak pójdzie do przodu że za góra 10l go wydupczysz .[/quote]


Tu mam Buderusa już 12 lat i jakoś nie widzę najmniejszego powodu by go zmieniać...
No chyba, że masz coś wspólnego z Talibami i załatwisz by gaz się skończył..... :lol:

No chyba że Junkersa, albo innego Wiessmana, to żeczywiście za 10 - 15 lat trzeba wymienić. Ale o tym napisałem :cry: Wyżej...

ellaj
19-09-2009, 15:37
Powiedzcie mi prosze, jaki zasobnik mozna podlaczyk do kotla dwufunkcyjnego gazowego lub pieca na koks. Oba oczywiscie w tym samym domu.
Pozdr.

RAPczyn
19-09-2009, 21:40
Ja na 99% łykam Junkersca carapur smart choc instalator namawia mnie na WOLFA CBA11 czy jakoś tak moduluje od 3,6 do 10 z haczykiem podobnuie jak junkers choć górna ma niższą ale z zasbnikiem i pogodówka to jakieś 3 koła różnicy jak to widzita.
RAPczyn co sądzisz to tym.


Junkers będzie miał chyba mniejsze zużycie gazu.

tacim
20-09-2009, 10:11
uuu to lipton

purbansk
20-09-2009, 15:34
Witam,

a mi co byście doradzili - domek z użytkowym poddaszem, 200m2 pow. uzytkowej, parter 4 grzejniki + 60m2 podłogówki, poddasze 8 grzejników + 15m2 podłogówki. Sciany porotherm25 + 15cm styro, poddasze 27cm wełny.
Do tego rekuperator. 2 łazienki, 4 osoby w domu.

Mój hydraulik proponuje mi De Dietrich MCR II 24 z zasobikiem 100l, sterowaniem pogodowym oraz sterowaniem 2. obiegiem grzewczym.

Jako 2 opcję wskazał Vaillanta ecoTEC plus VC186 z zasobnikiem 120l oraz hydrauliczny rozdzielacz strefowy Immergas DIM wysoka/niska temperatura.
Czy taki zestaw będzie współgrał ze soba i da się tym dobrze sterować?

W jednym ze sklepów polecano mi jeszcze Wolfa CGW-20/120. Ten kocioł o tyle mi odpowiada, że ma warstwowy zasobnik, który spokojnie mogę powiesić na ścianie a miejscem w kotłowni nie mogę za bardzo szastać.

Który wg was kocioł będzie najodpowiedniejszy do moich potrzeb. Jestem otwrty również na inne typy.

tacim
21-09-2009, 18:08
junkersa 14-3 z zasobnikiem wyceniono mi na 5900 ale teraz zgłupiałem jak mam bulić 1300 za naprawę bądź wymiane jakiegoś g...

ellaj
21-09-2009, 18:27
U mnie wyszlo taniej.
Ale i tak ciagle zwlekam. Przed zima chcialam jednak wymienic wszystko.

Wirecki
21-09-2009, 21:21
Na co zwracać uwage przy zakupie zasobnika do kotła? Chciałbym dobrać 120l do kotła viessmanna vitodens 200 lub broetje wgb 20c.

aznet
22-09-2009, 09:02
[quote="purbansk"]Witam,

Mój hydraulik proponuje mi De Dietrich MCR II 24 z zasobikiem 100l, sterowaniem pogodowym oraz sterowaniem 2. obiegiem grzewczym.


Rozmawiałem z kilkoma osobami, instalatorami i tez proponują De Ditricha. Ale nie znam nikogo kto go używa. Jak dla mnie to 150 litrów to za mało.

Chyba zrobię dwa bufory. Jeden na lato, drugi na zimę. Na lato 150l, na zimę 1000. Czy ktoś próbował takiego rozwiązania?

dankul
23-09-2009, 00:03
Odwieczny dylemat jaki piec gazowy wybrać?
Chciałbym zmienić dotychczasowy piec Demrad BK C 224 http://www.idmar.pl/download/kat_dwufunkcyjne.pdf
(kupiony w Castoramie na inny mocniejszy również z Castoramy gdyż mam jeszcze możliwość zwrotu i ewentualnej dopłaty do innego modelu niestety jedynie w tym sklepie i z asortymentu Castoramy mogę wybrać coś „lepszego”).
Mieszkanie szczytowe adaptacja strychu 100m2
4 pokoje
Kuchnia
2 Łazienki (w jednej wanna w drugiej prysznic)
Ilość osób 5
11 grzejników (podaje według kolejności rozmieszczenia względem pieca od najbliższych do najdalej położonych)
W łazienkach po 1 grzejniku model Domi oraz Costa-500/ 802 (1wsza łazienka 3,5m2 2ga 2,4m2)
W kuchni 2 grzejniki Viessmann 22 550x600 (kuchnia 8,5m2 otwarta na przedpokój)
W 2 małych pokojach po 1 grzejniku Viessmann 22 550x1000 po 11,2m2
Duży 28m2 pokój 3 grzejniki (nie znane) a’la Viessmann wymiary 600x800 (zdjęcia Załącze w linku) http://www.tkk.pl/~pinki/grzalki
Duży 18m2 pokój 1 grzejnik jak wyżej wymiary 600x1200
Przedpokój 16,5m2 1 grzejnik jak wyżej wymiary 400x900
Sterownik umieszczony na przedpokoju Vaillant VRT 240

Z racji elewacji zabytkowej ocieplenie musiało iść od wewnątrz, styropian 10 cm pod sufitem wełna 15 cm, ścianki działowe regispy + wełna 7 cm.
Od pieca do najdalszego kranu około 10 m rurami (kuchnia)
Dotychczasowy piec spełniał dwie funkcje ogrzewanie wody oraz centralne ogrzewanie.
W załącznikach dodaje fotografie z piecem, sterownikiem i instalacją.
Myślę że dotychczasowy piec nie był wystarczająco sprawny aby zapewnić ciepłą wodę (podczas korzystania w tym samym czasie z dwóch łazienek np. podczas prysznicu w tym samym czasie w dwóch łazienkach - woda nie była ciepła) bądź w przypadku korzystania z łazienki i jednoczesnego mycia naczyń. Kolejnym mankamentem było ogrzewanie, grzejniki bliżej pieca nagrzewały się szybko, natomiast ostatnie grzejniki nie zdążyły nabrać temperatury a piec już się wyłączał (sterownik w przedpokoju) więc nie było równomiernego ogrzewania wszystkich pomieszczeń i zimą wyczuwalna była różnica średnio 3-4 oC.
Z racji braku miejsca odpada opcja osobnego zasobnika, jaki piec wybrać, ewentualnie co dorzucić do instalacji aby puszczane w komin pieniążki ze spalanego gazu, chociaż przekładały się na cieplny komfort ogrzewania jak i ciepłej wody.

paul997
23-09-2009, 17:04
Powoli wybieram piec gazowy. Trochę poczytałem i wychodzi mi, że potrzebuję 1-funkcyjnego, z zasobnikiem około 150 litrów, sterownikiem pokojowym. Moja pierwsza przymiarka to Junkers Ceraclass i zasobnik Biawaru.
I teraz pytania, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:
- Dowolny piec potrafi obsługiwać dowolny zasobnik na CWU? Czy są tu jakieś ograniczenia?
- Zauważyłem, że niektóre kotły maja już wbudowany zawór 3-drożny - jakie ma to znaczenie?
- Kocioł z otwartą a zamknięta komora spalania - jakie będą różnice w kosztach budowy instalacji? Kotłownię mam, wybić w niej wlot powietrza do kotła nie jest problemem, komin już stoi, bez wkładu. Czy przy zamkniętej komorze potrzebuję specjalnego, droższego wkładu kominowego w porównaniu do zwykłej kwasówki wymaganej przez kociołek z otwartą komora spalania? Jakie są to różnice?
- Regulator pokojowy uniwersalny, np. Euroster. Taki regulator jest dużo tańszy niż firmowy. da się go bezproblemowo podłączyć do Junkersa Ceraclass?
- Sterowanie pompami CWU i CO - każdy kocioł to potrafi czy muszę na to zwracać uwagę?

Na razie tyle, ale na pewno będę jeszcze męczył.

tacim
23-09-2009, 17:25
Eugueniusz jasne że może być ceramiczny tylko zależy jaki Shidla (nie wiem jak to się pisze) Rondo plus sie nie nadaje ale już quadro czy cos takiego tak.

RAPczyn
24-09-2009, 08:51
Odwieczny dylemat jaki piec gazowy wybrać?
Chciałbym zmienić dotychczasowy piec Demrad BK C 224 http://www.idmar.pl/download/kat_dwufunkcyjne.pdf
(kupiony w Castoramie na inny mocniejszy również z Castoramy gdyż mam jeszcze możliwość zwrotu i ewentualnej dopłaty do innego modelu niestety jedynie w tym sklepie i z asortymentu Castoramy mogę wybrać coś „lepszego”).
Mieszkanie szczytowe adaptacja strychu 100m2
4 pokoje
Kuchnia
2 Łazienki (w jednej wanna w drugiej prysznic)
Ilość osób 5
11 grzejników (podaje według kolejności rozmieszczenia względem pieca od najbliższych do najdalej położonych)
W łazienkach po 1 grzejniku model Domi oraz Costa-500/ 802 (1wsza łazienka 3,5m2 2ga 2,4m2)
W kuchni 2 grzejniki Viessmann 22 550x600 (kuchnia 8,5m2 otwarta na przedpokój)
W 2 małych pokojach po 1 grzejniku Viessmann 22 550x1000 po 11,2m2
Duży 28m2 pokój 3 grzejniki (nie znane) a’la Viessmann wymiary 600x800 (zdjęcia Załącze w linku) http://www.tkk.pl/~pinki/grzalki
Duży 18m2 pokój 1 grzejnik jak wyżej wymiary 600x1200
Przedpokój 16,5m2 1 grzejnik jak wyżej wymiary 400x900
Sterownik umieszczony na przedpokoju Vaillant VRT 240

Z racji elewacji zabytkowej ocieplenie musiało iść od wewnątrz, styropian 10 cm pod sufitem wełna 15 cm, ścianki działowe regispy + wełna 7 cm.
Od pieca do najdalszego kranu około 10 m rurami (kuchnia)
Dotychczasowy piec spełniał dwie funkcje ogrzewanie wody oraz centralne ogrzewanie.
W załącznikach dodaje fotografie z piecem, sterownikiem i instalacją.
Myślę że dotychczasowy piec nie był wystarczająco sprawny aby zapewnić ciepłą wodę (podczas korzystania w tym samym czasie z dwóch łazienek np. podczas prysznicu w tym samym czasie w dwóch łazienkach - woda nie była ciepła) bądź w przypadku korzystania z łazienki i jednoczesnego mycia naczyń. Kolejnym mankamentem było ogrzewanie, grzejniki bliżej pieca nagrzewały się szybko, natomiast ostatnie grzejniki nie zdążyły nabrać temperatury a piec już się wyłączał (sterownik w przedpokoju) więc nie było równomiernego ogrzewania wszystkich pomieszczeń i zimą wyczuwalna była różnica średnio 3-4 oC.
Z racji braku miejsca odpada opcja osobnego zasobnika, jaki piec wybrać, ewentualnie co dorzucić do instalacji aby puszczane w komin pieniążki ze spalanego gazu, chociaż przekładały się na cieplny komfort ogrzewania jak i ciepłej wody.

Co do grzejników to zawołaj instalatora, niech wyreguluje instalację.
Co do ciepłej wody to może jest w Castoramie jakiś kocioł z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody. Przy dwóch jednoczesnych poborach potrzebujesz wydatku około 18l/min a ten kocioł który masz ma 9,7l/min.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na moc na potrzeby c.o. to będzie raptem jakieś 7kW przy -20stC

dankul
24-09-2009, 10:52
Odwieczny dylemat jaki piec gazowy wybrać?
Chciałbym zmienić dotychczasowy piec Demrad BK C 224 http://www.idmar.pl/download/kat_dwufunkcyjne.pdf
(kupiony w Castoramie na inny mocniejszy również z Castoramy gdyż mam jeszcze możliwość zwrotu i ewentualnej dopłaty do innego modelu niestety jedynie w tym sklepie i z asortymentu Castoramy mogę wybrać coś „lepszego”).
Mieszkanie szczytowe adaptacja strychu 100m2
4 pokoje
Kuchnia
2 Łazienki (w jednej wanna w drugiej prysznic)
Ilość osób 5
11 grzejników (podaje według kolejności rozmieszczenia względem pieca od najbliższych do najdalej położonych)
W łazienkach po 1 grzejniku model Domi oraz Costa-500/ 802 (1wsza łazienka 3,5m2 2ga 2,4m2)
W kuchni 2 grzejniki Viessmann 22 550x600 (kuchnia 8,5m2 otwarta na przedpokój)
W 2 małych pokojach po 1 grzejniku Viessmann 22 550x1000 po 11,2m2
Duży 28m2 pokój 3 grzejniki (nie znane) a’la Viessmann wymiary 600x800 (zdjęcia Załącze w linku) http://www.tkk.pl/~pinki/grzalki
Duży 18m2 pokój 1 grzejnik jak wyżej wymiary 600x1200
Przedpokój 16,5m2 1 grzejnik jak wyżej wymiary 400x900
Sterownik umieszczony na przedpokoju Vaillant VRT 240

Z racji elewacji zabytkowej ocieplenie musiało iść od wewnątrz, styropian 10 cm pod sufitem wełna 15 cm, ścianki działowe regispy + wełna 7 cm.
Od pieca do najdalszego kranu około 10 m rurami (kuchnia)
Dotychczasowy piec spełniał dwie funkcje ogrzewanie wody oraz centralne ogrzewanie.
W załącznikach dodaje fotografie z piecem, sterownikiem i instalacją.
Myślę że dotychczasowy piec nie był wystarczająco sprawny aby zapewnić ciepłą wodę (podczas korzystania w tym samym czasie z dwóch łazienek np. podczas prysznicu w tym samym czasie w dwóch łazienkach - woda nie była ciepła) bądź w przypadku korzystania z łazienki i jednoczesnego mycia naczyń. Kolejnym mankamentem było ogrzewanie, grzejniki bliżej pieca nagrzewały się szybko, natomiast ostatnie grzejniki nie zdążyły nabrać temperatury a piec już się wyłączał (sterownik w przedpokoju) więc nie było równomiernego ogrzewania wszystkich pomieszczeń i zimą wyczuwalna była różnica średnio 3-4 oC.
Z racji braku miejsca odpada opcja osobnego zasobnika, jaki piec wybrać, ewentualnie co dorzucić do instalacji aby puszczane w komin pieniążki ze spalanego gazu, chociaż przekładały się na cieplny komfort ogrzewania jak i ciepłej wody.

Co do grzejników to zawołaj instalatora, niech wyreguluje instalację.
Co do ciepłej wody to może jest w Castoramie jakiś kocioł z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody. Przy dwóch jednoczesnych poborach potrzebujesz wydatku około 18l/min a ten kocioł który masz ma 9,7l/min.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na moc na potrzeby c.o. to będzie raptem jakieś 7kW przy -20stC

Jaki złoty środek proponujesz i panaceum na trapiący mnie problem, bo będąc laikiem rozumiem że jak dam dużo mocniejszy piec to minie się z celem gdyż ogrzewać będzie podobnie a spalać więcej paliwa. Czy może jestem w błędzie?

agata39
24-09-2009, 12:04
Czy może ktoś podać namiary na dobry sklep internetowy z kotłami kondensacyjnymi? :-?

gusiolek_w
25-09-2009, 21:33
Witam!
Dostałam właśnie wycenę na montaż kotła VAILLANT VC pl us 186/3-5+VIH 120 , z pompą do cyrkulacji Wilo+ calormatic 430(z modułem do sterowania cyrlulacją). Do tego komin w szacht jakieś 4 metry. Cena zawiera koszt montażu i uruchomienia. Całkowity koszt 9600zł. Podpowiedzcie czy to dobra cena, umawiać się czy szukać dalej.???

mariankossy
25-09-2009, 22:37
Powoli wybieram piec gazowy. Trochę poczytałem i wychodzi mi, że potrzebuję 1-funkcyjnego, z zasobnikiem około 150 litrów, sterownikiem pokojowym. Moja pierwsza przymiarka to Junkers Ceraclass i zasobnik Biawaru.
I teraz pytania, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:
- Dowolny piec potrafi obsługiwać dowolny zasobnik na CWU? Czy są tu jakieś ograniczenia?
- Zauważyłem, że niektóre kotły maja już wbudowany zawór 3-drożny - jakie ma to znaczenie?
- Kocioł z otwartą a zamknięta komora spalania - jakie będą różnice w kosztach budowy instalacji? Kotłownię mam, wybić w niej wlot powietrza do kotła nie jest problemem, komin już stoi, bez wkładu. Czy przy zamkniętej komorze potrzebuję specjalnego, droższego wkładu kominowego w porównaniu do zwykłej kwasówki wymaganej przez kociołek z otwartą komora spalania? Jakie są to różnice?
- Regulator pokojowy uniwersalny, np. Euroster. Taki regulator jest dużo tańszy niż firmowy. da się go bezproblemowo podłączyć do Junkersa Ceraclass?
- Sterowanie pompami CWU i CO - każdy kocioł to potrafi czy muszę na to zwracać uwagę?

Na razie tyle, ale na pewno będę jeszcze męczył.
ad. 1 powinien byc 1-funkcyjny
ad. 2 zawór 3 -drożny przełącza grzanie wody z CO na CWU i odwrotnie
ad. 3 kotły kondensacyjne i turbo ( z zamkniętą komorą spalania ) wymagają wkładu koncentrycznego, w kominie zewnątrz rury z nierdzewki pobierane jest powietrze do spalania a wewnatrz rury jest " wydech " spalin.
Dla kotła z otwartą komorą spalania wykorzystujesz tylko wewnetrzną cześć rury z nierdzewki do wyrzutu spalin, zasysanie powietrza jest z pomieszczenia kotłowni. Różnica w cenie to koszt trójnika do kotła kondens. zamiast kolanka do zwykłego kotła.
Wywietrznik jest zawsze potrzebny w kotłowni.
ad. 4 Nie wiem czy Euroster pracuje z nowym rozwiązaniem sterowania kotła pod nazwą "Bosch 3"- generacji , lepiej kupić orginalny regulator ( ze względu na serwis i gwarancje, dochodzenie kto winien sterownik czy kocioł), sterow. pok. powinien byc montowany w pokoju a nie na kotle w kotłowni.( ja wybrałem ster.pogodowy FW100)
ad. 5 nowa elektronika sterowania w kotle np. Junkers Smart ( jak u mnie) pozwala na podłączenie pompy cyrkulacyjnej CWU i sterowanie czasowo, co do CO pompa może chodzić non-stop albo byc właczana tylko na czas pracy kotła ( kiedy jest płomień).

Ogólnie nowa elektronika Bosch 3 , w pierwszym okresie pracy po zamontowaniu kotła " uczy sie " pracy do danych warunków domu ( ok. 30 dni)

starn
25-09-2009, 22:46
quote="purbansk"]Witam,

a mi co byście doradzili - domek z użytkowym poddaszem, 200m2 pow. uzytkowej, parter 4 grzejniki + 60m2 podłogówki, poddasze 8 grzejników + 15m2 podłogówki. Sciany porotherm25 + 15cm styro, poddasze 27cm wełny.
Do tego rekuperator. 2 łazienki, 4 osoby w domu.

Mój hydraulik proponuje mi De Dietrich MCR II 24 z zasobikiem 100l, sterowaniem pogodowym oraz sterowaniem 2. obiegiem grzewczym.

Jako 2 opcję wskazał Vaillanta ecoTEC plus VC186 z zasobnikiem 120l oraz hydrauliczny rozdzielacz strefowy Immergas DIM wysoka/niska temperatura.
Czy taki zestaw będzie współgrał ze soba i da się tym dobrze sterować?

W jednym ze sklepów polecano mi jeszcze Wolfa CGW-20/120. Ten kocioł o tyle mi odpowiada, że ma warstwowy zasobnik, który spokojnie mogę powiesić na ścianie a miejscem w kotłowni nie mogę za bardzo szastać.

Który wg was kocioł będzie najodpowiedniejszy do moich potrzeb. Jestem otwrty również na inne typy.[/quote]

Ja wybrałbym WOLFA z uwagi na to że:
-zajmuje mało miejsca
-zasobnik z kwasówki(odpada wymiana anody)czyli mniejszy koszt przeglądu
-ładowany warstwowo co oznacza ciepłą wodę 2-3minuty po starcie
-pionowy wymiennik ciepła w kotle(nie ma kłopotów z przepalonymi wymiennikami przy słabo odpowietrzonych układach wodnych

lazik
26-09-2009, 09:20
Witam,

a mi co byście doradzili - domek z użytkowym poddaszem, 200m2 pow. uzytkowej, parter 4 grzejniki + 60m2 podłogówki, poddasze 8 grzejników + 15m2 podłogówki. Sciany porotherm25 + 15cm styro, poddasze 27cm wełny.
Do tego rekuperator. 2 łazienki, 4 osoby w domu.

Mój hydraulik proponuje mi De Dietrich MCR II 24 z zasobikiem 100l, sterowaniem pogodowym oraz sterowaniem 2. obiegiem grzewczym.

Jako 2 opcję wskazał Vaillanta ecoTEC plus VC186 z zasobnikiem 120l oraz hydrauliczny rozdzielacz strefowy Immergas DIM wysoka/niska temperatura.
Czy taki zestaw będzie współgrał ze soba i da się tym dobrze sterować?

W jednym ze sklepów polecano mi jeszcze Wolfa CGW-20/120. Ten kocioł o tyle mi odpowiada, że ma warstwowy zasobnik, który spokojnie mogę powiesić na ścianie a miejscem w kotłowni nie mogę za bardzo szastać.

Który wg was kocioł będzie najodpowiedniejszy do moich potrzeb. Jestem otwrty również na inne typy.

Ja wybrałbym WOLFA z uwagi na to że:
-zajmuje mało miejsca
-zasobnik z kwasówki(odpada wymiana anody)czyli mniejszy koszt przeglądu
-ładowany warstwowo co oznacza ciepłą wodę 2-3minuty po starcie
-pionowy wymiennik ciepła w kotle(nie ma kłopotów z przepalonymi wymiennikami przy słabo odpowietrzonych układach wodnych
Domy podobne do twojego były już bardzo często omawiane. Masz chatkę dobrze ocieploną więc szukaj czegoś z niską dolną mocą. Około 3-4kW powinno być satysfakcjonujące.

paul997
26-09-2009, 21:13
ad. 1 powinien byc 1-funkcyjny
[...]
Ogólnie nowa elektronika Bosch 3 , w pierwszym okresie pracy po zamontowaniu kotła " uczy sie " pracy do danych warunków domu ( ok. 30 dni)

Super, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Dzisiaj rano pogadałem trochę przez telefon z moim hydraulikiem. W 100% się zgodziliście. Czyli na pewno 1-funkcyjny, wiem też, że zasobnik powinien mieć dodatkowe wejście i wyjście do cyrkulacji. Co do rur spalinowych udało mi się znaleźć w sieci materiały szkoleniowe junkersa, więc też już nie mam wątpliwości co i jak. I teraz trzeba wybrać coś malutkiego z kotłów, optimum dla mnie byłby Junkers Cerapur z modulację od 3,3 kW. Nic innego do 4 tysięcy nie udało mi się wypatrzeć. Ewentualnie waham się jeszcze nad czymś nie-kondensacyjnym, z modulacją od 8,5 kW, eksploatacja droższa, ale koszt zakupu niższy o około 1000 zł i być może serwis tańszy. Podpowiecie coś?

mariankossy
26-09-2009, 21:57
Teraz z kondensatami jest jak z LCD, prawie nikt nie kupuje telewizorów kineskopowych.

Częsci mogą byc tańsze ale serwisant pewnie w tej samej cenie co przy kondensacie.

greg29
26-09-2009, 22:49
najwazniejsze jest zadanie sobie pytania w trakcie zakupu pieca: gdzie i czy faktycznie blisko bede mial serwisanta od tego kotla....reszta to pikus-przepraszam "Pan Pikus" :lol:
Mam kondensat Hoval Top Gas Classics 18KW do tego radiowy termostat programowalny Honeywell CM 907, calosc "spieta" z solarami i kominkiem z PW i hula jak ta lala :lol:
Takze najwazniejsze jest: bys mial kolo siebie konkretnego serwisant, ktory zepnie calosc i zgra konkretnie, ba w razie awarii i na okresowy przeglad przyjedzie szybko i bez sciemniania.
:wink:

mariankossy
26-09-2009, 23:02
Serwis to podstawa a dla junkersa masz na stronie :


http://www.junkers.com/pl/pl/serwis/serwis_1.html

eltrxxxaz
27-09-2009, 13:07
Witam, odnosnie nie zawodnosci kotłow moge powiedziec cos od strony serwisu i ich ewentualnej awaryjności a nie z punktu widzenia handlowcow. Zajmujemy sie serwisem, montazem juz od ponad kilku lat i moge powiedziec nie robiac nikomu reklamy ze najmniej psuja sie kotly Junkersa oczywiscie tez sa rozne modele mniej i wiecej awaryjne dla tak zwanych enerytów ale do Junkersa jest najmniej zgloszen. Przy wyborze kotła radzil bym sie kierowac rownież serwisem jego dostepnością i dostepem do cześci. Marki kotów mniej popularnych odradzal bym. Chcialbym również zwrócic uwage ze nowe kotły niestety co 2,3 lata wymagają przeglądu i czyszczenia o czym wiele osób zapomina. Niestety sa to juz urzadzenia znaczniej bardziej precyzyjne i brud, za kamienienie wymiennika, brudny palnik wymagaja okresowego przegladu. Inaczej urzadzenia te wpadaja w przegrzew zaczynaja zuzywac wiecej gazu i w efekcie prowadzi to do powazych awarii, a najwazniejsze ekonomia spalania gazu sie wali. Wieć czasami warto jest wydac pare groszy na przeglad niż wpedzic sie w jakąs powazna awarie i nie przeplacac za gaz.
pozdrawiam Kamil!

30Agulka
27-09-2009, 20:32
Nam polecili Kocioł Buderus GB022 24kW+kol.kom.+sił. Co o nim myślicie?

Chcą ze wszystkim czyli:

Kocioł Buderus
GB022 24kW
+kol.kom.+sił.

Wymiennik
ciepła płyt.
LB31-20

Grupa na dwie
pompy

Pompa WILO
25/4 STAR RS

ŚRUBUNEK R1
B/USZCZELEK do
pompy

Sterownik
Pompy Obieg.
C.O. SP-100


9700 czy to dużo?????

30Agulka
27-09-2009, 22:01
Czy ktoś miał styczność z kotłami Termet?????????? Podzielcie sie doświadczeniami?

mariankossy
27-09-2009, 22:12
Czy ktoś miał styczność z kotłami Termet?????????? Podzielcie sie doświadczeniami?

Z tego co słyszałem ( od instalatora) to są dobre ale te droższe.


Wymiennik
ciepła płyt.
LB31-20

A po co to dla kotła gazowego ? Jakie będzie ogrzewanie : kaloryfery, podłogówka czy mieszane.


Nam polecili Kocioł Buderus GB022 24kW+kol.kom.+sił. Co o nim myślicie?

Za 10600 zł mam kompletna kotłownie: kocioł + ster. pogod. ,z zasobnikiem biwalentnym 300l, kominem 7 m i dodatkowym kaloryferem.

A GB 022 to już stara technologia ( sprzedaja go od 10 lat , teraz z zasobnikiem i programatorem można go dostac za 5400 zł.)

Igrek
28-09-2009, 08:46
Witam, odnosnie nie zawodnosci kotłow moge powiedziec cos od strony serwisu i ich ewentualnej awaryjności a nie z punktu widzenia handlowcow. Zajmujemy sie serwisem, montazem juz od ponad kilku lat i moge powiedziec nie robiac nikomu reklamy ze najmniej psuja sie kotly Junkersa oczywiscie tez sa rozne modele mniej i wiecej awaryjne dla tak zwanych enerytów ale do Junkersa jest najmniej zgloszen. Przy wyborze kotła radzil bym sie kierowac rownież serwisem jego dostepnością i dostepem do cześci. Marki kotów mniej popularnych odradzal bym. Chcialbym również zwrócic uwage ze nowe kotły niestety co 2,3 lata wymagają przeglądu i czyszczenia o czym wiele osób zapomina. Niestety sa to juz urzadzenia znaczniej bardziej precyzyjne i brud, za kamienienie wymiennika, brudny palnik wymagaja okresowego przegladu. Inaczej urzadzenia te wpadaja w przegrzew zaczynaja zuzywac wiecej gazu i w efekcie prowadzi to do powazych awarii, a najwazniejsze ekonomia spalania gazu sie wali. Wieć czasami warto jest wydac pare groszy na przeglad niż wpedzic sie w jakąs powazna awarie i nie przeplacac za gaz.
pozdrawiam Kamil!
poza podejerzeniem (wybacz jeśli bezpodstawne) o "nieumyślne" promowanie pewnej marki - pada jej nazwa :D to w kwestii dostępności serwisu oraz przeglądów corocznych - niektóre firmy oferują przedłużenie gwar przy przeglądach robionych przez aut seriwsantów - jest to oczywiste że serwisowanie regularne nie idzie w kosmos. Dodam swoje 3 grosze że nie bez znaczenia (by nie napisać że bardzo duże ma znaczenie) jest cena takiego sprzętu - sam kupiłem kocioł Buderusa choć głowiłem się nad vailantem i viessmanem - a kupiłem bo dostałem bardzo dobrą ofertę cenową

30Agulka
28-09-2009, 10:55
Czy ktoś miał styczność z kotłami Termet?????????? Podzielcie sie doświadczeniami?

Z tego co słyszałem ( od instalatora) to są dobre ale te droższe.


Wymiennik
ciepła płyt.
LB31-20

A po co to dla kotła gazowego ? Jakie będzie ogrzewanie : kaloryfery, podłogówka czy mieszane.


Nam polecili Kocioł Buderus GB022 24kW+kol.kom.+sił. Co o nim myślicie?

Za 10600 zł mam kompletna kotłownie: kocioł + ster. pogod. ,z zasobnikiem biwalentnym 300l, kominem 7 m i dodatkowym kaloryferem.

A GB 022 to już stara technologia ( sprzedaja go od 10 lat , teraz z zasobnikiem i programatorem można go dostac za 5400 zł.)

to co możesz polecić z dobrych kotłów ,ale tańszych?????????/

ogrzewanie będzie mieszane , mozna powiedzieć, że 1/4 domu( 140m2) ( dwie łazienki, hol i kuchnia) będzie miała podłogówkę, dom dobrze ocieplony

krzyk123
28-09-2009, 11:30
Mam pytanie o koszty ogrzewania dla układów:
a) sama podłogówka
b) podłogówka + kaloryfery

Założenia: kocioł kondensacyjnego 15kW.

Czy pomiędzy wariantami a i b będzie znacząca różnica w ilości spalonego gazu?

Pzdr
Krzych

mariankossy
28-09-2009, 16:20
Mam pytanie o koszty ogrzewania dla układów:
a) sama podłogówka
b) podłogówka + kaloryfery

Założenia: kocioł kondensacyjnego 15kW.

Czy pomiędzy wariantami a i b będzie znacząca różnica w ilości spalonego gazu?

Pzdr
Krzych

Dla wariantu b , więcej gazu o 15-20% .



to co możesz polecić z dobrych kotłów ,ale tańszych?????????/

ogrzewanie będzie mieszane , mozna powiedzieć, że 1/4 domu( 140m2) ( dwie łazienki, hol i kuchnia) będzie miała podłogówkę, dom dobrze ocieplony
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )

30Agulka
28-09-2009, 17:51
to co możesz polecić z dobrych kotłów ,ale tańszych?????????/

ogrzewanie będzie mieszane , mozna powiedzieć, że 1/4 domu( 140m2) ( dwie łazienki, hol i kuchnia) będzie miała podłogówkę, dom dobrze ocieplony
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )[/quote]


dla mojego domku( opisany wyżej) jaka moc 14 kW czy więcej i przyznam się że chyba przekonałes mnie do Junkersa

krzyk123
28-09-2009, 18:10
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )

A możesz polecić jakiegoś godnego zaufania instalatora do Junkersa na Śląsku?

Pzdr

mariankossy
28-09-2009, 19:42
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )

A możesz polecić jakiegoś godnego zaufania instalatora do Junkersa na Śląsku?

Pzdr

Moge, u mnie robił Pan Zbigniew I. tel 603611593 a on mi dał namiar "na kumatego" serwisanta ( tel. też mam ).

mariankossy
28-09-2009, 19:46
to co możesz polecić z dobrych kotłów ,ale tańszych?????????/

ogrzewanie będzie mieszane , mozna powiedzieć, że 1/4 domu( 140m2) ( dwie łazienki, hol i kuchnia) będzie miała podłogówkę, dom dobrze ocieplony
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )


dla mojego domku( opisany wyżej) jaka moc 14 kW czy więcej i przyznam się że chyba przekonałes mnie do Junkersa[/quote]

Ja mam 159 m2 uzytkowej , całosc podłogówka i starcza z zapasem ( wiecej o moim domu i ogrzewaniu można poszukać w moim profilu )

30Agulka
28-09-2009, 21:07
to co możesz polecić z dobrych kotłów ,ale tańszych?????????/

ogrzewanie będzie mieszane , mozna powiedzieć, że 1/4 domu( 140m2) ( dwie łazienki, hol i kuchnia) będzie miała podłogówkę, dom dobrze ocieplony
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )


dla mojego domku( opisany wyżej) jaka moc 14 kW czy więcej i przyznam się że chyba przekonałes mnie do Junkersa

Ja mam 159 m2 uzytkowej , całosc podłogówka i starcza z zapasem ( wiecej o moim domu i ogrzewaniu można poszukać w moim profilu )[/quote]

ok przeczytałam i rozumiem, że max 14 kw musimy mieć kocioł.

Jest jeszcze jedno o co chcemy zapytać.

Piec kondensacyjny będzie razem współdziałał z kotłem stałopalnym w układzie z CO i do grzania wody.
Jak najlepiej zrobic, żeby te dwa kotły najlepiej ze soba współpracowały, będą kaloryfery i 1/4 domu podłogówki?
Czy ktoś takie coś łączył?
Proszę o rady :D :D :D :D :D :D :D :D

mariankossy
28-09-2009, 22:21
to co możesz polecić z dobrych kotłów ,ale tańszych?????????/

ogrzewanie będzie mieszane , mozna powiedzieć, że 1/4 domu( 140m2) ( dwie łazienki, hol i kuchnia) będzie miała podłogówkę, dom dobrze ocieplony
Ja mam Junkersa smarta 14 KW, skłoniły mnie jego parametry , opinia o firmie i serwis. (cena ok. 3600-3800 za kocioł )


dla mojego domku( opisany wyżej) jaka moc 14 kW czy więcej i przyznam się że chyba przekonałes mnie do Junkersa

Ja mam 159 m2 uzytkowej , całosc podłogówka i starcza z zapasem ( wiecej o moim domu i ogrzewaniu można poszukać w moim profilu )

ok przeczytałam i rozumiem, że max 14 kw musimy mieć kocioł.

Jest jeszcze jedno o co chcemy zapytać.

Piec kondensacyjny będzie razem współdziałał z kotłem stałopalnym w układzie z CO i do grzania wody.
Jak najlepiej zrobic, żeby te dwa kotły najlepiej ze soba współpracowały, będą kaloryfery i 1/4 domu podłogówki?
Czy ktoś takie coś łączył?
Proszę o rady :D :D :D :D :D :D :D :D[/quote]
W/g mnie dodatkowy kocioł na wungiel przy tak dobrze ocieplonym domu ekonomicznie się nie opłaca, szkoda zachodu na dodatkowe wydatki.
Do kotła weglowego/ na drewno potrzba układu wody otwartego , dodatkowa "zetka" w ścianie, pompa wody , itd. Razem wyjdzie z 5-7 tys. zł ( komina nie licze).
Dodatkowe miejsce na drewno czy wungiel, pył i bród z kotłowni roznosi się na cały dom, nowy dom. :)
( niewiem czy wogóle przepisy pozwalaja na jedną kotłownie : gaz i otwarty ogień )
U mnie grzanie wody gazem to 0,5- 0,7 m3 / dobe , + opłaty stałe co miesiąc, u Ciebie za friko bedziesz płacic 30-40 zł / m-c (bez zuzycia gazu)

A jak wyobrażasz sobie ręczne sterowanie ogrzewaniem z 2 kotłow.

GrzegorzCha
28-09-2009, 22:40
Witam

Czy ktoś użytkuje kocioł firmy ROCA BAXI GROUP? Kupiłem dom z czymś takim i nie potrafię znaleźć opinii na jego temat. Dodam, że jest to model VEGA 24 AIFM z zasobnikiem na 60 litrów wody.

pepe666
29-09-2009, 07:23
Mam pytanie jaki najlepszy byłby kocioł gazowy do domu parterowego (107 m użytkowej) ?

Planuję podłogówkę w wiatrołapie, łazience, wc i kuchni ( ok. 22 m). Pozostałe pomieszczenia grzejniki. Dodatkowo w domu będzie kominek z DGP ale jak wspomaganie a nie główne źródło ogrzewania.

Z góry dziękuję za propozycje :)

bizon_3
29-09-2009, 08:55
Co myslicie o takim zestwie

http://cgi.ebay.pl/Wolf-CSZ-20-300-Gasbrennwert-Solar-Zentrale-6-9m-1Mk-P_W0QQitemZ260434088586QQcmdZViewItemQQptZSystemko mponenten_Heizung?hash=item3ca314d28a&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

może warto zainwestować w taką centralę.

RAPczyn możesz coś powiedzieć na temat solarów WOLF?

mariankossy
29-09-2009, 09:09
Mam pytanie jaki najlepszy byłby kocioł gazowy do domu parterowego (107 m użytkowej) ?

Planuję podłogówkę w wiatrołapie, łazience, wc i kuchni ( ok. 22 m). Pozostałe pomieszczenia grzejniki. Dodatkowo w domu będzie kominek z DGP ale jak wspomaganie a nie główne źródło ogrzewania.

Z góry dziękuję za propozycje :)
Najlepszy to mały do 10 KW i modulacją od 2 KW , z zasobnikiem CWU .ale takich nie ma.

RAPczyn
29-09-2009, 09:37
Co myslicie o takim zestwie

http://cgi.ebay.pl/Wolf-CSZ-20-300-Gasbrennwert-Solar-Zentrale-6-9m-1Mk-P_W0QQitemZ260434088586QQcmdZViewItemQQptZSystemko mponenten_Heizung?hash=item3ca314d28a&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

może warto zainwestować w taką centralę.

RAPczyn możesz coś powiedzieć na temat solarów WOLF?

Płaskie jak to płaskie, mają gorsze uzyski niż próżniowo-rurowe CPC. Wolf kupuje od Paradigmy/Ritter Solar starsze technologicznie kolektory próżniowo-rurowe CPC.



Mam pytanie jaki najlepszy byłby kocioł gazowy do domu parterowego (107 m użytkowej) ?

Planuję podłogówkę w wiatrołapie, łazience, wc i kuchni ( ok. 22 m). Pozostałe pomieszczenia grzejniki. Dodatkowo w domu będzie kominek z DGP ale jak wspomaganie a nie główne źródło ogrzewania.

Z góry dziękuję za propozycje :)
Najlepszy to mały do 10 KW i modulacją od 2 KW , z zasobnikiem CWU .ale takich nie ma.

Są np. TU (http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html)

mariankossy
29-09-2009, 09:49
Tak , Modula II 10 kW ale cena może zabić :cry:

pepe666
29-09-2009, 10:26
Może za słabo szukałem :oops: ale jaka jest ta mordercza cena :)

bizon_3
29-09-2009, 10:39
bizon_3 napisał:
Co myslicie o takim zestwie

http://cgi.ebay.pl/Wolf-CSZ-20-300-Gasbrennwert-Solar-Zentrale-6-9m-1Mk-P_W0QQitemZ260434088586QQcmdZViewItemQQptZSystemko mponenten_Heizung?hash=item3ca314d28a&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

może warto zainwestować w taką centralę.

RAPczyn możesz coś powiedzieć na temat solarów WOLF?


Płaskie jak to płaskie, mają gorsze uzyski niż próżniowo-rurowe CPC. Wolf kupuje od Paradigmy/Ritter Solar starsze technologicznie kolektory próżniowo-rurowe CPC.


A centrala solarna od razu z pioecem kondensacyjnym warta jest zachodu? Czy lepiej wszystko połączyć z oddzielnych zestawów?

mariankossy
29-09-2009, 11:02
Może za słabo szukałem :oops: ale jaka jest ta mordercza cena :)


RAPczyn czy możesz podac , masz aktualną cene Modula II 10 kW ?

paul997
29-09-2009, 11:10
Najlepszy to mały do 10 KW i modulacją od 2 KW , z zasobnikiem CWU .ale takich nie ma.

A ja znalazłem coś takiego (turbo, nie-kondensacyjny): Junkers Ceraclass ZS 12-2 DV AE (max 3 tysie) + zasobnik (500-600 zł). Modulacja od 4 kW do 12 kW. Chyba najtańszy kocioł 1-funkcyjny z taką niską modulacją. Jeżeli się mylę, poprawcie.

RAPczyn
29-09-2009, 12:23
Może za słabo szukałem :oops: ale jaka jest ta mordercza cena :)


RAPczyn czy możesz podac , masz aktualną cene Modula II 10 kW ?

Katalogowo od 2860euro netto.

tommasti
29-09-2009, 12:32
A możesz polecić jakiegoś godnego zaufania instalatora do Junkersa Częstochowa?

Pzdr.

RAPczyn
29-09-2009, 12:41
Ja osobiście nie kojarzę ale ... http://www.junkers.com/pl/media/pdf/bazydanych/instalatorzy/IN-slaskie.pdf

pepe666
29-09-2009, 13:21
Katalogowo od 2860euro netto.


Rzeczywiście cena trochę powala :(

tommasti
29-09-2009, 13:38
zgadza sie, ale tam jest wymienionych z 20......., a ja potrzebuje 1 dobrego

lazik
29-09-2009, 14:56
Najlepszy to mały do 10 KW i modulacją od 2 KW , z zasobnikiem CWU .ale takich nie ma.

A ja znalazłem coś takiego (turbo, nie-kondensacyjny): Junkers Ceraclass ZS 12-2 DV AE (max 3 tysie) + zasobnik (500-600 zł). Modulacja od 4 kW do 12 kW. Chyba najtańszy kocioł 1-funkcyjny z taką niską modulacją. Jeżeli się mylę, poprawcie.
A jednak ważne jest tu słowo "kondensacyjny".

Tomek i Kasia K.
29-09-2009, 15:05
Witam,
W związku z tym, że kompletnie się nie znam poprosze o radę jaki piec gazowy wybrać do ogrzania mojego domu:
Parametry:
1) powierzchnia do ogrzania - 210 m2 (bez garażu 50 m2, który z założenia ma być nieogrzewany),
2) kubatura domu - ok 900 m3 bez garażu,
3) ściany zewnętrzne domu w 95 % skłądają się z suporeksu 24 cm + 2 cm pustka powietrzna + 12 cm suporeks + w przyszłym roku 12 cm styropianu , pozostałe 5 % ścian (dobudówka) suporeks 24 cm + za rok styropian 12 cm
3) dom 3 - kodygnacyjny (piwnica, parter, piętro): parter + pietro - 150 m2, piwnica bez garażu 60 m2. Piwnica nie musi być non stop ogrzewana,
4) Na kazdej kondygnacji mam rozdzielnię i ogrzewanie podłogowe w korytarzach + w kuchni, łazience, WC, wiatrołapie - w sumie ok 50 m2 podłogówki,
5) W domu będzie zamontowanych 14 grzejników (łącznie z piwnicą),
6) oddzielna kotłownia ma ok 10 m2,
7) rodzina 3 osobowa, 4 umywalki, jeden prysznic
8) w salonie będę miał "kozę" :lol: , która będzie mogła w czasie największych mogła dogrzewać najbliższe pomieszczenia - planuję jednak z niej korzystać sporadycznie i tylko rekreacyjnie :-)

PS Znajomi doradzają różnie - jedni piec kondensacyjny inni zwykły, bo ponieważ trudno w Polsce o fachowców, którzy potrafią tak wyregulować piec kondensacyjny, że będzie pracował na najlepszych parametrach.

paul997
29-09-2009, 15:15
A jednak ważne jest tu słowo "kondensacyjny".

No właśnie nie jestem pewny. Taka przyjemność kosztuje dodatkowo 1000 zł, przy małym metrażu i grzejnikach zamiast podłogówki liczę na oszczędności 10% rocznie, czyli 200 litrów gazu. Dochodzi do tego częstszy serwis i okres zwrotu może sięgnąć 5 lat, albo i dłużej, biorąc pod uwagę świetną modulację Ceraclassa.

krzyk123
29-09-2009, 15:40
1) powierzchnia do ogrzania - 210 m2 (bez garażu 50 m2, który z założenia ma być nieogrzewany),
2) kubatura domu - ok 900 m3 bez garażu,


IMHO taka kubatura przy metrażu 210m2 nie jest możliwa. Chyba, że masz pomieszczenia o wysokości 4,3m ;-)

Pzdr

phans
29-09-2009, 18:13
Mam pytanie o koszty ogrzewania dla układów:
a) sama podłogówka
b) podłogówka + kaloryfery

Założenia: kocioł kondensacyjnego 15kW.

Czy pomiędzy wariantami a i b będzie znacząca różnica w ilości spalonego gazu?

Pzdr
Krzych

Dla wariantu b , więcej gazu o 15-20% .

Poproszę o uzasadnienie aż tak dużej różnicy.

mariankossy
29-09-2009, 20:38
Mam pytanie o koszty ogrzewania dla układów:
a) sama podłogówka
b) podłogówka + kaloryfery

Założenia: kocioł kondensacyjnego 15kW.

Czy pomiędzy wariantami a i b będzie znacząca różnica w ilości spalonego gazu?

Pzdr
Krzych

Dla wariantu b , więcej gazu o 15-20% .

Poproszę o uzasadnienie aż tak dużej różnicy.

Temat -rzeka ale tak w skrócie.

Ogrzewania niskotemperaturowe charakteryzują się większym udziałem wymiany ciepła przez promieniowanie w porównaniu do tradycyjnych ogrzewań konwekcyjnych. Dlatego z uwagi na zwiększone promieniowanie cieplne, temperatura powietrza w pomieszczeniu może być (powinna) obniżona o 2-3 st. C, przy zapewnieniu porównywalnego komfortu cieplnego.

Niższa temperatura powietrza sprawia, że ulegają redukcji straty ciepła przez przegrody. Jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło do wentylacji jest niższe o ok. 2-7% przy zachowaniu strumienia powietrza wentylacyjnego.


Praca kotła kondensacyjnego:
A -dla samej podłogówki to praca w zakresie temp. 45/30°C;
a B-dla systemu mieszanego ( z kaloryferami ) 75/60°C

Na rysunku nr 3 ze strony http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/instalacje-grzewcze/131-wybor-kotla-gazowego-cz-2.html

pracujace identyczne kotły w różnych konfiguracjach
(nas interesuje krzywa A i B ) przedstawia różnice sprawności w zaleznoszci od temp. zasilania.

Przy ogrzewaniu całorocznym :
dla podłogówki kocioł pracujac w zakresie 30st. C do 50 st C ma sprawność nie nizszą niż 105% do 109%

dla układu podłogówka + kaloryfery kocioł bedzie pracował w zakresie nie mniej niż 50 st.C do 85 st.C
ze sprawnoscią nie wieksza niz 103 % do 96 %


Jezeli to wszystko " poskładamy do kupy " : :roll:
a) 2-3 st. C na obnizeniu temp. pomieszczeń ( przyjmije sie oszczędnosc 5% gazu na każdy 1 st. C) , to mamy zaoszczedzone 10%
b) "...ciepło do wentylacji jest niższe o ok. 2-7% " ,
średnio zaoszczedzone 4%
c) ok. 6 % do 9% róznicy sprawności kotła dla pracy w zakresie temp. do kaloryferów , kolejne oszczedn. ok. 7%


....to
Dla wariantu b , więcej gazu o 15-20%

phans
29-09-2009, 21:28
Jezeli to wszystko " poskładamy do kupy " : :roll:
a) 2-3 st. C na obnizeniu temp. pomieszczeń ( przyjmije sie oszczędnosc 5% gazu na każdy 1 st. C) , to mamy zaoszczedzone 10%
b) "...ciepło do wentylacji jest niższe o ok. 2-7% " ,
średnio zaoszczedzone 4%
c) ok. 6 % do 9% róznicy sprawności kotła dla pracy w zakresie temp. do kaloryferów , kolejne oszczedn. ok. 7%

Widzę, że zagorzały zwolennik podłogówki :-) niektórzy podobnie uzasadniają zasadność solarów, pomp ciepła czy nawet rekuperatorów.

Nie będę walczyć na procenty a napiszę tylko, że podłogówka jest przede wszystkim dla pomp ciepła a niekoniecznie (nawet pod względem ekonomiczności inwestycji) dla kotła kondensacyjnego. Dochodzi jeszcze kwestia bezwładności cieplnej itd... (zainteresowanych odsyłam do innych wątków)

mariankossy
29-09-2009, 21:52
Jezeli to wszystko " poskładamy do kupy " : :roll:
a) 2-3 st. C na obnizeniu temp. pomieszczeń ( przyjmije sie oszczędnosc 5% gazu na każdy 1 st. C) , to mamy zaoszczedzone 10%
b) "...ciepło do wentylacji jest niższe o ok. 2-7% " ,
średnio zaoszczedzone 4%
c) ok. 6 % do 9% róznicy sprawności kotła dla pracy w zakresie temp. do kaloryferów , kolejne oszczedn. ok. 7%

Widzę, że zagorzały zwolennik podłogówki :-) niektórzy podobnie uzasadniają zasadność solarów, pomp ciepła czy nawet rekuperatorów.

Nie będę walczyć na procenty a napiszę tylko, że podłogówka jest przede wszystkim dla pomp ciepła a niekoniecznie (nawet pod względem ekonomiczności inwestycji) dla kotła kondensacyjnego. Dochodzi jeszcze kwestia bezwładności cieplnej itd... (zainteresowanych odsyłam do innych wątków)

phans ale ty mądry jesteś albo .... i jesteś :lol: :lol:

Pytałeś phans
Poproszę o uzasadnienie aż tak dużej różnicy.
to odpowiedziałem, a jak % nie odpowiada to zamień to na $$

mariankossy
29-09-2009, 22:57
pegaziatko jesteś już zmęczony , idż spac bo jutro trzeba isć do szkoły 8) :D :D

Jak wrócisz to przeczytaj to jeszcze raz, dobranoc 8) :D

Wirecki
29-09-2009, 23:03
Widze, że tutaj tez Wersal.....

mariankossy
29-09-2009, 23:35
pegaziatko jesteś już zmęczony , idż spac bo jutro trzeba isć do szkoły 8) :D :D

Jak wrócisz to przeczytaj to jeszcze raz, dobranoc 8) :D

merytoryczna odpowiedź na poziomie...

Masz tu na jutrzejsze "korki " z fizyki :

http://www.oszczedzaj-energie.pl/homeowners/hus/index.asp

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_bd/id,8706/Itemid,263/

http://www.instalacje.bud-media.com.pl/index.php?site=art&id=117

http://dom.prezentowo.com.pl/?p=18

http://www.google.com/search?hl=pl&lr=&safe=off&client=opera&rls=pl&q=ogrzewanie+niskotemperaturowe+konwekcja+a+promie niowanie&start=10&sa=N

8) 8) :roll:

tacim
30-09-2009, 07:58
Powiedzcie mi czym różni się poza cena ok 2tysi CerapurSmart 14-3 od Carpaur Modul 14. Wyglądem to na pewno, moduluje od 2,9 czyli super ale czy warto przepłacić ???

mariankossy
30-09-2009, 08:14
Powiedzcie mi czym różni się poza cena ok 2tysi CerapurSmart 14-3 od Carpaur Modul 14. Wyglądem to na pewno, moduluje od 2,9 czyli super ale czy warto przepłacić ???

Modul to 2w1 " CERAPUR MODUL to urządzenie ze zintegrowanym zasobnikiem warstwowym.""
http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapurmodul_1/cerapurmodul_2.aspx?detail=true

tacim
30-09-2009, 09:28
Masz rację więc z tego morał chcesz mieć ładniej to przepłacaj tak? Bo niczym on się nie różni od pieca z zasbnikiem.

mariankossy
30-09-2009, 10:09
Tak, " bebechy " obu kotłów są te same.

To tak jak z samochodami : sedan czy kombi. ,buda inna a silniki takie same. 8)

paul997
30-09-2009, 12:36
Troszkę mieszam w tym temacie, ale to chyba najlepsze miejsce na forum. Instalację do cyrkulacji mam już założoną. Załóżmy, że kupię kocioł 2-funkcyjny ze względu na koszty zakupu i eksploatacji. Po roku stwierdzę, że jednak mam za mało ciepłej wody, będzie wtedy dla mnie jakiś ratunek? I jaki ekstra koszt z tym związany? Jak się domyślam nie da się tak po prostu podpiąć zasobnika/bufora?
I jeszcze jedno powiązane pytanie - od kotła do łazienki będzie około 6 metrów. jak długo będę musiał czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kranu przy kotle 2-funkcyjnym?

agata39
30-09-2009, 14:00
Czy jest możliwe podłączenie pieca kondensacyjnego do komina systemowego shidla z wkładem ceramicznym?
Bo instalator twierdzi,że Trzeba rurę wypuścić przez ścianę.

mariankossy
30-09-2009, 15:50
Czy jest możliwe podłączenie pieca kondensacyjnego do komina systemowego shidla z wkładem ceramicznym?
Bo instalator twierdzi,że Trzeba rurę wypuścić przez ścianę.

Którą rure przez ściane??, pewnie nie wie jak zamontować 3-nik.

RAPczyn
30-09-2009, 16:51
I jeszcze jedno powiązane pytanie - od kotła do łazienki będzie około 6 metrów. jak długo będę musiał czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kranu przy kotle 2-funkcyjnym?

Powiedzmy, że pojemność rury wynosi 0,14l/m * 6m = 0,84l.
Zakładając, że wylewka ma wydatek 0,15l/s to 0,84l / 0,15l/s = 5,6s
Do tego należy dodać czas na uruchomienie i inercję wymiennika - nie wiem, ze 3s??

phans
30-09-2009, 18:44
I jeszcze jedno powiązane pytanie - od kotła do łazienki będzie około 6 metrów. jak długo będę musiał czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kranu przy kotle 2-funkcyjnym?

Powiedzmy, że pojemność rury wynosi 0,14l/m * 6m = 0,84l.
Zakładając, że wylewka ma wydatek 0,15l/s to 0,84l / 0,15l/s = 5,6s
Do tego należy dodać czas na uruchomienie i inercję wymiennika - nie wiem, ze 3s??
Ale to są wart. czasowe dla zasobnika? Przy kotle 2-f trzeba jeszcze trochę poczekać aż kociołek nagrzeję wodę co również trochę czasu trwa. Uruchomienie kotła trwa z 2s, dalsze z 10s trzeba poczekać aż zacznie lecieć ciepła woda. W sumie ok. 20s :-(

19710128
30-09-2009, 19:50
Witam.
Proszę o poradę. Chcę kupić kocioł kondensacyjny na gaz ziemny i sa dwa warianty:
1. jednofunkcyjny z zasobnikiem np vaillant 186
2. dwu funkcyjny z zasobnikiem warstwowym np wolf cgw 20
Spaliny mam wyprowadzone przez ścianę więc moc do 21 kW. Jakiej mocy powinienem dobrać kocioł. zasobnik 120l wiszący obok kotła.
Vaillanta i wolfa podałem przykładowo, może jakieś inne firmy np Junkers czy Wiessman. Prosze o podpowiedź.
Oto dane domu:
powierzchnia netto 100 m2
kubatura 440 m2
zapotrzebowanie na moc wg projektu 8 kW
ściany pustak max 28cm + 12 styropianu, poddasze 25 wełny, posadzka na gruncie 10 styropianu 3 osoby jedna łazienka bez natrysku
prosze o rade i dziękuję
pozdrawiam
kg

mariankossy
30-09-2009, 20:03
Witam.
Proszę o poradę. Chcę kupić kocioł kondensacyjny na gaz ziemny i sa dwa warianty:
1. jednofunkcyjny z zasobnikiem np vaillant 186
2. dwu funkcyjny z zasobnikiem warstwowym np wolf cgw 20
Spaliny mam wyprowadzone przez ścianę więc moc do 21 kW. Jakiej mocy powinienem dobrać kocioł. zasobnik 120l wiszący obok kotła.
Vaillanta i wolfa podałem przykładowo, może jakieś inne firmy np Junkers czy Wiessman. Prosze o podpowiedź.
Oto dane domu:
powierzchnia netto 100 m2
kubatura 440 m2
zapotrzebowanie na moc wg projektu 8 kW
ściany pustak max 28cm + 12 styropianu, poddasze 25 wełny, posadzka na gruncie 10 styropianu 3 osoby jedna łazienka bez natrysku
prosze o rade i dziękuję
pozdrawiam
kg

Poczytaj opinie na forum o kotłach i sam zdecyduj.

np. phans napisał

Sąsiad ma Junkersa Acu Hit i ten faktycznie jest cichy - Boże jaki ten Junkers cichy w stosunku do mojego Vaillanta......

8) :lol: :lol:
A jak dalej nie bedziesz zdecydowany to ....
kup Modula II 10 kW Paradigmy , albo jednofunkcyjny z zasobnikiem np vaillant 186 ,Junkers smart 14 kW lub inny ale z dobrym serwisem

Marcin_Pe
30-09-2009, 20:26
Powiedzcie mi czym różni się poza cena ok 2tysi CerapurSmart 14-3 od Carpaur Modul 14. Wyglądem to na pewno, moduluje od 2,9 czyli super ale czy warto przepłacić ???

tu to jeszcze widać różnicę;) różnica między cerapur smart a cerapur comfort, wg. infolinii junkersa, jest taka że 1szy jest robiony w Turcji a 2gi w Niemczech. Oprócz 2kw różnicy w max. mocy, wystarcza to by uzasadnić 3tys zł różnicy w cenie...:)

apacze
30-09-2009, 21:35
Witam,

drogi rapczyn a jaki kocioł najlepiej będzie pasował do tego domku według tego projektu (ogrzewanie podłogowe).

http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=356 (http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=356&IdKolekcji=&id_grupy=0&typ_budynku=&nazwa=mi%C5%82a+chwila&symbol=&powierzchnia_od=od&powierzchnia_do=do&powierzchnia_zab_od=od&powierzchnia_zab_do=do&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=1)


Zastanawiam się nad kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem.

19710128
01-10-2009, 06:48
[quote=19710128]Witam.
Proszę o poradę. Chcę kupić kocioł kondensacyjny na gaz ziemny i sa dwa warianty:
1. jednofunkcyjny z zasobnikiem np vaillant 186
2. dwu funkcyjny z zasobnikiem warstwowym np wolf cgw 20
Spaliny mam wyprowadzone przez ścianę więc moc do 21 kW. Jakiej mocy powinienem dobrać kocioł. zasobnik 120l wiszący obok kotła.
Vaillanta i wolfa podałem przykładowo, może jakieś inne firmy np Junkers czy Wiessman. Prosze o podpowiedź.
Oto dane domu:
powierzchnia netto 100 m2
kubatura 440 m2
zapotrzebowanie na moc wg projektu 8 kW
ściany pustak max 28cm + 12 styropianu, poddasze 25 wełny, posadzka na gruncie 10 styropianu 3 osoby jedna łazienka bez natrysku
prosze o rade i dziękuję
pozdrawiam
kg

Poczytaj opinie na forum o kotłach i sam zdecyduj.

np. phans napisał
[quote]Sąsiad ma Junkersa Acu Hit i ten faktycznie jest cichy - Boże jaki ten Junkers...


dziki mariankossy ale chyba vailant 186 jest za duży przedewszysstkim modulacja mocy od 7 kW co przy -5 pewnie za dużo i piec będzie taktował.

lazik
01-10-2009, 07:25
[quote=19710128]Witam.
Proszę o poradę. Chcę kupić kocioł kondensacyjny na gaz ziemny i sa dwa warianty:
1. jednofunkcyjny z zasobnikiem np vaillant 186
2. dwu funkcyjny z zasobnikiem warstwowym np wolf cgw 20
Spaliny mam wyprowadzone przez ścianę więc moc do 21 kW. Jakiej mocy powinienem dobrać kocioł. zasobnik 120l wiszący obok kotła.
Vaillanta i wolfa podałem przykładowo, może jakieś inne firmy np Junkers czy Wiessman. Prosze o podpowiedź.
Oto dane domu:
powierzchnia netto 100 m2
kubatura 440 m2
zapotrzebowanie na moc wg projektu 8 kW
ściany pustak max 28cm + 12 styropianu, poddasze 25 wełny, posadzka na gruncie 10 styropianu 3 osoby jedna łazienka bez natrysku
prosze o rade i dziękuję
pozdrawiam
kg

Poczytaj opinie na forum o kotłach i sam zdecyduj.

np. phans napisał

Sąsiad ma Junkersa Acu Hit i ten faktycznie jest cichy - Boże jaki ten Junkers...


dziki mariankossy ale chyba vailant 186 jest za duży przedewszysstkim modulacja mocy od 7 kW co przy -5 pewnie za dużo i piec będzie taktował.
Zgadza się.

paul997
01-10-2009, 08:54
5,6s
Do tego należy dodać czas na uruchomienie i inercję wymiennika - nie wiem, ze 3s??
W sumie ok. 20s :-(

Super, dzięki za obydwie odpowiedzi.
A jak ocenicie poniższy pomysł z cyrkulacją. Zakładam, że nie jest fajnie, jak cyrkulacja działa całą dobę. Nie jest również fajnie, jak działa przez pół doby. A jakby podłączyć pompę do włącznika światła w łazience? Pstrykam włącznik, zaczyna cyrkulować, zanim otworzę drzwi w łazience i dojdę do baterii już prawie mam ciepłą wodę. Do zrealizowania oczywiście tylko przy zasobniku i kotle 1 funkcyjnym. Zadziała?