PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

paul997
01-10-2009, 09:15
Witam.
Oto dane domu:
powierzchnia netto 100 m2
kubatura 440 m2
zapotrzebowanie na moc wg projektu 8 kW


Ja muszę wybrać bardzo podobny kocioł. Niska modulacje ma Junkers Ccerapur Smart ZSB 14-3 (od 3,3 kW), ale ciekawe jaka sprawność przy tej najniższej mocy. Jest również ISOTWIN F 25 H-MOD, który moduluje też od tej okolicy, nie jest to jednak kondensacyjny.
Waham się również cały czas, czy nie zrezygnować z patrzenia na dolną moc, bo to bardzo ogranicza wybór i nieraz trzeba sporo dopłacić za kocioł (albo kupić nie-kondensacyjny). Pogodzić się z taktowaniem, ale przy okazji dołożyć pieniądze do pogodówki i może mocniej przewymiarować grzejniki? Nie mam na razie ostatecznego pomysłu, co kupić, żeby nie zapłacić dużo na wstępie, a żeby było w miarę oszczędnie.

lazik
01-10-2009, 10:21
5,6s
Do tego należy dodać czas na uruchomienie i inercję wymiennika - nie wiem, ze 3s??
W sumie ok. 20s :-(

Super, dzięki za obydwie odpowiedzi.
A jak ocenicie poniższy pomysł z cyrkulacją. Zakładam, że nie jest fajnie, jak cyrkulacja działa całą dobę. Nie jest również fajnie, jak działa przez pół doby. A jakby podłączyć pompę do włącznika światła w łazience? Pstrykam włącznik, zaczyna cyrkulować, zanim otworzę drzwi w łazience i dojdę do baterii już prawie mam ciepłą wodę. Do zrealizowania oczywiście tylko przy zasobniku i kotle 1 funkcyjnym. Zadziała?
Zadziała wszystko co uruchomii pompę cyrkulacji.
Swoją drogą to niektóre sterowniki kotłów mają funkcje załączania cyrkulacji już wbudowaną i można ustawiać odpowiednie nastawy.

Ula 09
01-10-2009, 16:37
Jaki kocioł można zamontować w bloku?
Bardzo ciepłe, zaizolowane 60m2.
Niestety zwykłe grzejniki - ogrzewane Morą (2f) z otwartą kom. spalania (w łazience).
Zapotrzebowanie wody 2-osobowe
Potrzeby na CO minimalne, CWU musi dawać komfort gorącej(!) wody.

Wszystkie turbo (łazienka) zaczynają się od 9kW. Instalator stwierdził, że kondensat (zaczynający się od 3 kW) bez sensu, a w ogóle, to żaden kocioł realizujący CWU przepływowo, nie da komfortowego z niej korzystania.

Więc co? Hektary gazu w komin?, czy woda z garnka na kuchence? :-)))
Pliiiiiiiis! O radę.
Wiem, że szczęśliwcy od domków są w przewadze, ale może ktoś pomoże w małej (ale tylko metrażowo) sprawie !!!! PLIIIIIIS!
Acha! 3 tys. Euro odpadają w przedbiegach (ZŁ + jest OK)

mariankossy
01-10-2009, 17:49
Ula przy takich warunkach to wymiekam,




Potrzeby na CO minimalne, CWU musi dawać komfort gorącej(!) wody.

zmień instalatora albo ....
junkers do CWU a CO zmien na elektryczne.

Ula 09
01-10-2009, 18:33
mariankossy Dzięki... |:-(

ja to dopiero wymiękam...
Ale w instalację elektryczną "nie wchodzę"
Mora miała parametry CO coś ok. 18 KW, więc byłam ręcznym sterownikiem (zał/wył) i jakieś 7l/min dla CWU - więc tylko mały strumień dawało się podgrzać. Mordowałam się z tym parę ładnych lat i teraz chcę bardziej komfortowo.
Rozumię, że kosztem nadmiarowego CO (czyt. niepotrzebnie spalanego gazu) cóż, trudno... skoro nie ma innej rady. Chodzi o to, by znaleźć jakiś sensowny kompromis.
Rozważam Immergas Victrix 26 2I: albo kondensat 3-24 kW z przepływową wodą CWU(ok. 13 l/min), albo turbo Zeus 2f z wbudowanym zasobnikiem 45L, ale już od 9 kW-24 kW. Oba w okolicy 4 tys.
Będę wdzięczna za jakieś porównanie, lub inne sugestie.

Swoją drogą nie bardzo rozumię problem z grzejnikami (przy kondensacie): przecież jest im wszystko jedno czy oddają do otoczenia ciepło z wody o temp. 40 st, czy 80 st. - choć jak znam życie, to pewnie "czemuś innemu" nie jest wszystko jedno. Ech!

19710128
01-10-2009, 20:46
witam.
zdecydowałem się na junkersa smarta 14 kW. nie mam miejsca na zasobnik stojący i w gre wchodzi wiszący. te znów junkers ma za małe max wiszący to 75l. moje pytanie czy można do tego kotła jednofunkcyjnego podłączyć inny zasobnik np galmet, wiszący,cylindryczny zawieszony powiedzmy pod sufitem nad kotłem i zabudowany karton gipsem? co Wy na to?

mariankossy
01-10-2009, 20:52
witam.
zdecydowałem się na junkersa smarta 14 kW. nie mam miejsca na zasobnik stojący i w gre wchodzi wiszący. te znów junkers ma za małe max wiszący to 75l. moje pytanie czy można do tego kotła jednofunkcyjnego podłączyć inny zasobnik np galmet, wiszący,cylindryczny zawieszony powiedzmy pod sufitem nad kotłem i zabudowany karton gipsem? co Wy na to?

To nic nie przeszkadza, ze względu na cene ja mam zasobnik CWU 300 L firmy Galmet.

paul997
02-10-2009, 06:50
Jaki kocioł można zamontować w bloku?
Bardzo ciepłe, zaizolowane 60m2.
Potrzeby na CO minimalne, CWU musi dawać komfort gorącej(!) wody.


Sporo drożej i nie kondensacyjny, ale z wbudowanymi zasobnikami: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD. Może jednak warto się szarpnąć, z CWU nie powinno być problemów przy takim układzie.

Ula 09
02-10-2009, 19:34
Sporo drożej i nie kondensacyjny, ale z wbudowanymi zasobnikami: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.

Dzięki i za tę sugestię. Sprawdzałam SD ISOTWIN C25 - cenowo też ok. 4tys+, ale w ocenach 7/10 punktów za jakość i 8/10 pkt. za ekonomiczność. No i coś z usterkowością nie tak..., ale spróbuję znaleźć servis i popytać - zdam relację, jak się do-edukuję :-).

Dzięki, pozdrawiam
Ula

Marcin_Pe
03-10-2009, 14:56
[quote]Sprawdzałam SD ISOTWIN C25 - cenowo też ok. 4tys+, ale w ocenach 7/10 punktów za jakość i 8/10 pkt. za ekonomiczność. No i coś z usterkowością nie tak...,

kto ocenia te kotły? czy mogłabyś jakieś linki zamieścić? będę wdzięczny bo na guglu nic nie znalazlem....
pozdr

jimmy123
03-10-2009, 15:09
Witam!
Po ostatniej zimie założyłem sobie zmianę kotłowni (kotłownia jest w piwnicy)na oszczędniejszą.W tej chwili mam jakis stary 20 letni piec gazowy RE-GAZ który potrafi schlapać nawet 500-600metrów gazu miesięcznie w zimowe miesiące.Chodzi tylko o ogrzewanie ,wodę użytkową grzeje bojlerami elektrycznymi.Powierzchnia domu około 190metrów budownictwo stare 1950 rok ,jednak mury grube jak cholera do 50cm ,cegła.Dom nie ocieplony.
Problem jest jednak w tym że na dole (90metrów) mieszkają rodzice i jest tam stara instalacja ze starymi grubymi rurami i grubymi żeliwnymi grzejnikami (jest około 100 żeberek ,około 260 litrów wody) natomiast u góry mam wszystko nowe w miedzi i z grzejnikami nowymi (około 30 litrów wody).Dodam jeszcze nie wiem czy to ważne (jestem kompletnie zielony w tym temacie) że na strychu mam zbiornik wyrównawczy.Na tych 180 metrach mieszka 5 osób w tym 4 dziewczyny (chyba bedzie miało to znaczenie przy doborze zasobnika na wodę)
Moim marzeniem jest żeby zmienić kotłownie na oszczędniejszą z nowym piecem jednofunkcyjnym z zasobnikiem abym mógł zlikwidować prądożerne bojlery.Jednak nie stać mnie na zmianę całej instalacji na dole. Podstawowe pytanie brzmi?Czy dwie tak rózne instalacje będą działać razem ze sobą z nowym piecem i zasobnikiem na wodę (około150l) bedąc przy tym oszczędniejszymi?
Czy nie ma sensu o tym mysleć bo oszczędności bedą żadne lub znikome albo wręcz nie da rady tego połoączyć w sensowny sposób?
Druga sprawa że jestem już po rozmowie z fachowcem który zapewniał mnie że po wymianie pieca na kondensacyjny nawet po wstawieniu zasobnika na wodę użytkową ( w tej chwili bojlery) zużycie gazu może sie zminejszyć nawet o połowę?!(około 300m. w najzimniejsze miesiące)Czy to możliwe i na ile jest to prawdopodobne?
Sprawa następna chodzi o piec.Sprawa zbiornika została juz chyba rozstrzygnięta ponoć Biawar 150l jest najlepszy i najtańszy więc to zostawiam jako pewnik.
Jeżeli chodzi piec rozmyslałem nad trzema firmami Vaillant(VV PLUS 200-5,202-5,Viessmann(Vitopend 100,Vitodens 100).....a "fachowiec podsunął mi pomysł na Junkersa?(CERAPUR SMART ZSB Jednofunkcyjny).Ponoc Junkers tak samo dobry jak tamte a może nawet lepszy ,przy tym tańszy i wkład kominowy moze byc przy kondensacie plastikowy.....zgłupiałem juz nic nie wiem. może ktos mi cos poradzi bo juz kompletnie sie pogubiłem.Szukam oszczędnego pieca z dobrym serwisem i mało awaryjnego jeżeli takie w ogóle są.

tommasti
03-10-2009, 16:34
Czy moze mi ktoś polecić dobrego instalatora JUNKERS do wykonia kotłłowni?
Częstochowa.

Ula 09
03-10-2009, 16:35
kto ocenia te kotły? czy mogłabyś jakieś linki zamieścić? będę wdzięczny bo na guglu nic nie znalazlem....


Nie wiem czy można adresy sklepów internetowych... więc odp. na priv-a

tommasti
03-10-2009, 16:37
Czy moze mi ktoś polecić dobrego instalatora JUNKERS do wykonia kotłłowni?
Częstochowa.

mariankossy
03-10-2009, 17:28
Z kupnem kotła to bym się teraz wstrzymał.

Witam!
Po ostatniej zimie założyłem sobie zmianę kotłowni (kotłownia jest w piwnicy)na oszczędniejszą.W tej chwili mam jakis stary 20 letni piec gazowy RE-GAZ który potrafi schlapać nawet 500-600metrów gazu miesięcznie w zimowe miesiące.Chodzi tylko o ogrzewanie ,wodę użytkową grzeje bojlerami elektrycznymi.Powierzchnia domu około 190metrów budownictwo stare 1950 rok ,jednak mury grube jak cholera do 50cm ,cegła.Dom nie ocieplony.

Moim marzeniem jest żeby zmienić kotłownie na oszczędniejszą ......Szukam oszczędnego pieca z dobrym serwisem i mało awaryjnego jeżeli takie w ogóle są.

Po pierwsze dom trzeba docieplic : strop nad najwyższą kondygnacją oraz sciany.

Strop ociepl najpierw wełna mineralna grubosci conajmniej 15 cm a najlepiej 20 cm ( 15cm i 5 cm ) U (współczynnik przenikania ciepła) dla stropu spadnie do 0,25 W/m2/K

... mury grube jak cholera do 50cm

Pokusiłem sie obliczyc wspólczynnik U dla ściany z pustka powietrzną o grubosci ok. 46- 48 cm ( tynk zewn. -2 cm, cegła pełna 12 cm, pustka pow. , cegła pełna 24 cm ).
Kalkulator (współczynnik U dla ścian , 4-ty od góry ) z tej strony :

http://www.e-izolacje.pl/kalkulatory_budowlane.php


Co z tego jeżeli U dla takiej sciany wynosi 1,7 W/ m2/K , a powinno byc poniżej 0,3 W/m2/K
To jest prawie 6 razy za duże i aby to uzyskać musisz dac 10 cm styropianu na ściany.



Przykład :
dla domu 280 m2 sciany(10x10 m i 7m wysoki, okien nie licze):
teraz przy U=1,7 W/m2/K i różnicy temperatur wewn. +20 st.C , na zewnątrz temp. 0 st.C potrzeba do ogrzania samych scian 9,5 KWh energii tzn. kocioł " zżera" 1 m3 gazu na godzinę, to jest 24 m3 na dobe

dla tego samego domu ale ocieplonego 10 cm styropianu, do ogrzania potrzeba 1,8 KWh co przekłada sie na spalenie 4,5 m3 gazu na dobe

Jak szukasz oszczędnosci to nie zmieniaj kotła tylko ociepl dom.




po rozmowie z fachowcem który zapewniał mnie że po wymianie pieca na kondensacyjny nawet po wstawieniu zasobnika na wodę użytkową ( w tej chwili bojlery) zużycie gazu może sie zminejszyć nawet o połowę?!(około 300m. w najzimniejsze miesiące)Czy to możliwe i na ile jest to prawdopodobne?


Jest to nieprawdopodobne, (góra 5% do 10 % przy nowym kotle), straty ciepła w twoim domu przeciez sie nie zmienią.

jimmy123
03-10-2009, 17:50
Przepraszam,myśląc o ociepleniu myślałem o ścianach a najwyższy strop(strych) ociepliłem, również skosy wełną 12cm plus 5 cm.

tacim
03-10-2009, 18:06
Ja to się zastanawiam czy do Cerapur Smart i pogodówki kupić też reg. pokojowy czy to zbędny wydatek ?

jimmy123
03-10-2009, 18:25
Jest to nieprawdopodobne, (góra 5% do 10 % przy nowym kotle), straty ciepła w twoim domu przeciez sie nie zmienią.
Straty ciepła sie nie zmienia ale można przeczytać o kondensatach np. to że są około 10% oszczędniejsze od zwykłych pieców.To że już świeczka nie będzie sie cały czas paliła to tez swoje myslę powinno zrobić.Plus to że w samym piecu będzie mniej wody(teraz jest to chyba z 60 litrów) plus usuniecie samych grubych rur które są w tej chwili przy piecu (chodzi mi o ten sam kawałek do podłączenia pieca)Można jeszcze dodać że sama nowa technologia w piecu teoretycznie już samo to powinno zmniejszyć zużycie gazu.Myślałem że oszczędności mogą sięgnąć około 30%.Czy byłem w błędzie?

mariankossy
03-10-2009, 18:32
Przepraszam,myśląc o ociepleniu myślałem o ścianach a najwyższy strop(strych) ociepliłem, również skosy wełną 12cm plus 5 cm.

Bardzo dobrze , jak ocieplisz ściany ( z tynkiem możesz poczekać , wiadomo kasa)

U moich rodziców po ociepleniu ścian (10 cm styro)" kostki " opłaty za gaz spadły o połowe.

mariankossy
03-10-2009, 18:46
Jest to nieprawdopodobne, (góra 5% do 10 % przy nowym kotle), straty ciepła w twoim domu przeciez sie nie zmienią.
Straty ciepła sie nie zmienia ale można przeczytać o kondensatach np. to że są około 10% oszczędniejsze od zwykłych pieców.To że już świeczka nie będzie sie cały czas paliła to tez swoje myslę powinno zrobić.Plus to że w samym piecu będzie mniej wody(teraz jest to chyba z 60 litrów) plus usuniecie samych grubych rur które są w tej chwili przy piecu (chodzi mi o ten sam kawałek do podłączenia pieca)Można jeszcze dodać że sama nowa technologia w piecu teoretycznie już samo to powinno zmniejszyć zużycie gazu.Myślałem że oszczędności mogą sięgnąć około 30%.Czy byłem w błędzie?

Rury bym zostawił na razie( do czasu wymiany kotła) , ale na poziomie piwnicy obłożyłbym rury pianka żeby strat ciepła nie było.
Stary kocioł przy zasilaniu grzejników (65- 70st. C, kocioł grzewczy z 1987 r. ;ograniczenie dolnej temperatury powrotu: 40°C ) ma ok. 90-94% , kondensat bedzie miał najwyżej 98 -104 % sprawnosci, to skąd te 30 % zysku. :o

mariankossy
03-10-2009, 18:53
Ja to się zastanawiam czy do Cerapur Smart i pogodówki kupić też reg. pokojowy czy to zbędny wydatek ?


Kupując regulator pogodowy masz większe możliwości ekonomicznego i komfortowego grzania.
Pogodowy od pokojowego różni sie tylko tym , ze w pogodówce dodatkowo jest czujnik temperatury zewnetrznej i on pomaga ( z wyprzedzeniem do warunków zewnetrznych ) sterowac ogrzewaniem.

Do podłogówki to podstawa przy tak dużej bezwładności grzejnika, np. zimą
rano na zewnatrz temp. rosnie i kocioł wyłącza grzanie, wieczorem temp. spada i kocioł z wyprzedzeniem zaczyna grzac a nie czeka az w domu zrobi sie zimno ( brak wachan temperatury).

Dodatkowo np. FW100 steruje solarami do grzania CWU, czego przy ster. pokojowym nie ma.

tacim
03-10-2009, 18:55
mariankossy rozumiem masz racyjke tylko chodzi o to aby coś wyłaczyło CO jak w kominku napalę.

krzyk123
03-10-2009, 19:03
mariankossy rozumiem masz racyjke tylko chodzi o to aby coś wyłaczyło CO jak w kominku napalę.

Była już o tym dyskusja na forum. Generalnie jeśli masz kaloryfery to same się przymkną na termostatach, a jeśli podłogówkę to żaden czujnik Ci nie pomoże ze względu na jej zbyt dużą bezwładność.

Pzdr

mariankossy
03-10-2009, 19:10
mariankossy rozumiem masz racyjke tylko chodzi o to aby coś wyłaczyło CO jak w kominku napalę.

Jak masz kominek to ustawiasz na pogodowym wplyw temperatury wewn. z 50% na 80% ( w ustawieniach serwisowych),
lub nic nie robisz i kocioł nie załacza się puki kominek grzeje i temp. jest wyższa niż zadana na sterowniku( np. 22.0 st.C) :D

jimmy123
03-10-2009, 19:56
Tak jak mówiłem nie znam się na tym.Z tego wynika że wszelka modernizacja-wymiana kotłowni ogrzewania nie ma sensu dopóki nie ocieplę ścian domu.Tym samym zapewnienia fachowca o zysku z wymiany pieca rzędu 40%-50% można włożyć między bajki.Czyli przyjdzie mi , jeżeli to prawda , jeszcze rok posiedzieć i pomęczyć się ze starym piecem :evil:

bizon_3
04-10-2009, 12:47
A ja wrócę do swojego pytania, czy ktoś korzysta z takiego zestawu z kotłem kondensacyjnym lub przymierza się do niego?

http://www.bbt.com.pl/pobierz/35.Gazowe_kondensacyjne_centrale_CSZ.pdf

prośba o informacje na jego temat

mariankossy
04-10-2009, 13:46
A ja wrócę do swojego pytania, czy ktoś korzysta z takiego zestawu z kotłem kondensacyjnym lub przymierza się do niego?

http://www.bbt.com.pl/pobierz/35.Gazowe_kondensacyjne_centrale_CSZ.pdf

prośba o informacje na jego temat

Ładne, ile za to chcą??

bizon_3
04-10-2009, 17:00
bizon_3 napisał:
A ja wrócę do swojego pytania, czy ktoś korzysta z takiego zestawu z kotłem kondensacyjnym lub przymierza się do niego?

http://www.bbt.com.pl/pobierz/35.Gazowe_kondensacyjne_centrale_CSZ.pdf

prośba o informacje na jego temat


Ładne, ile za to chcą??

z 3 płytami solarnymi płaskimi WOLFA około 30 tyś. katalogowo, myślę, że można utargować 20-25%.

Cenniki poszczególnych urządzeń
http://www.wolf-polska.pl/

zzch
05-10-2009, 20:58
Witam,

Mocno zastanawiam się nad zakupem kotła Innovens MCA 15, De Dietrich. Ponieważ jest to nowość na rynku trochę obawiam się, że zostanę królikiem doświadczalnym. Parametry wydaja się doskonałe. Instalator mówi, że nie nigdy tego typu nie instalował.

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia lub opinie?

mariankossy
05-10-2009, 21:15
Witam,

Mocno zastanawiam się nad zakupem kotła Innovens MCA 15, De Dietrich. Ponieważ jest to nowość na rynku trochę obawiam się, że zostanę królikiem doświadczalnym. Parametry wydaja się doskonałe. Instalator mówi, że nie nigdy tego typu nie instalował.

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia lub opinie?

Szukałem danych o kotłach tej firmy , ale widze że wszysko " tajne",

masz dane techniczne tego kotła ( oprócz jego mocy ), czy chcesz go brac " w ciemno " ?

zzch
05-10-2009, 21:31
Mnie jako potencjalnego użytkownika właściwie interesowała moc nominalna i zakres modulacji. Głównie sugerowałem się http://www.dedietrich.pl/09_k/4/10.htm .

Pełna instrukcja 6.5Mb !!! http://www.dedietrich.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=970 i są tam wszystkie dane.

30Agulka
05-10-2009, 22:03
Decyzja podjęta co do firmy kotła, bo serwis na miejscu i ceny nie aż takie szokujące. Mam jednak dylemat który lepszy:

1. Kocioł gazowy wiszący Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C
2. KOCIOŁ GAZOWY JEDNOFUNKCYJNY CERACLASS ZS 12-2 DV AE Junkers

Prosze o pomoc :D :D :D :D :D :D

mariankossy
05-10-2009, 22:41
Mnie jako potencjalnego użytkownika właściwie interesowała moc nominalna i zakres modulacji. Głównie sugerowałem się http://www.dedietrich.pl/09_k/4/10.htm .

Pełna instrukcja 6.5Mb !!! http://www.dedietrich.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=970 i są tam wszystkie dane.

Kociołek ekstra , przeglądnołem cała instrukcje i w/g mnie bardzo dobrze napisana ( lepiej niz junkersa smarta).

Programator też wysoki poziom, BUS tak jak u Junkersa.

Dodatkowa opcja w stosunku do Junkersa smarta to " podgrzewanie basenu"
jedyny mankament to ręczne napełnianie syfonu ( w smarcie jest program napełniania syfonu ).

Parametry techniczne MCA 15 a Smarta 14 praktycznie te same, niewielka różnica w mocach maksymalnych to i maks. zuzycie gazu GZ50 podobne 1,59 m3/h do 1,4 m3/h


Nie wiem jak z dosępem do serwisu ale tak ok.
Za ta cene ( powyzej 8 tys.) to zasobnik powinien byc większy niż 100l.

dzemol04
06-10-2009, 12:52
Jak każdy duzo czytałem , myslałem i zmieniałem decyzje co do pieca. Jaki? Jaki? Jaki? Jaki tylko chcesz ;). Zasada jest prosta co chcemy ogrzewac i jakie mam warunki. Ja mam dom 240m2, normalne kaloryfery i wode do ogrzanie wybrałem (znaczy się kupie)SD Niedźwiadka 40 klz , mam na to kotłownie aby postawić piec z otwarta komora sapalanie ( min 10m2), choćby nie wiem jakie cuda wieszli na ścianach stojące , żeliwne, wytrzymalsze i lepiej wyposarzone- będą zawsze.

1. Jeden instalator powiedział mi tak: Pan ma chate a nie mieszkanko potrzeba pieca do jej ogrzania a nie piecyka. Piec wiszący wymyslono po to by zmieścił się w mieszkaniach miedzy szafkami w kuchni czy łazience , ewentualnie dom praterowy do +/- 120m2.

2. Zamnknięta komora (turbo) super bajer dopłać kliencie 1000zł. Jak wisi mi piec w kuchni międzi szafkami to wtedy super pomysł bo nie wywale dziury w ścianie po to by piec miał skąd pobierać tlen. Mam kotłownie to moge sobie otwór zrobić. Problem drug:i ogrzć mieszkanie nawet 90m2 ale w jednym poziomie ok wiszący, ale chate 3 poziomy tylko stojący.

3. A i słynna kondensacja, wszystko ładnie pięknie ale jak masz duuuużo podłogówki (nie tylko w łazienkach) bo tak to musisz kupić o 1/3 większe kaloryfery (patrz o 1/3 drożej) i piec który kosztuje. Np kondesat 24kw ok 8000-10000zł. Jakieś turbo wiszący 24kw 3000-4000zł (porównujcie sobie patrząc na tę samą firme to vailat i to vailant itd). Kondensta ma sprawić ze w sezonie grzeczym ( 6 miesięcy) zaosczędzi 500-700zł suuper:) to przez 10 lat +/- 6000zł suuper:) ale, za piec 8000zł - 6000zł oszczędności =2000zł, normalny wieszak 3000zł. Teoretycznie jestem na plus 1000zł. ALE serwis i naparawy kondensata są około 2 razy droższe. Po drugie zawsze lepiej płacić w ratach ( wyższe rachunki o te 500zł) niż nagle wyjebac 8000zł. Oczywiście ja podałem tylko ceny pieców a ceny akcesoriów do pieców to kolejna bajka. Wiadomo kondensat drożej;). No i najlepsze wieszaki ogółem mają żywotność 10-14 lat max wiec potem jak juz masz te bycze kaloryfery i tak dalej to kup sobie znów kondensat za 8000zł zamiast za 3000zł ;)

4. I tak po miesiącach prania móżgu znalazłem go Sounier duval Niedżwiedż 40 klz, serwista souniera powidział mi tak: dokładnie to samo (rurki, żeliwo itd) jest w piecach vaullanta. Miś kosztuje w necie 5500 a taki vailant 8000zł. W zasadzie do wyboru mam 2 piece, oba SD. Klom 40 lub KLZ40. Do klomo dokupić musze zasobnik są 2 100l i 150l (stojący obok). A KLZ ma w sobie 110l. Cenowo juz z zasobnikami wyjdą podobnie 5500zł, kwestia ustawności w kotłowni ;).

5. Na początku chcaiłem zasobnik 200l ale potem pomyślałem tak wode grzeje sie np . 50C myjesz sie w letniej zmieszaną z zimną więc 110l "wrzątku" to około 250l ciepłej wody, a w Misiach jest ona ogrzewana non stop ;)

Mam nadzieje , że rozwiałem choć kilka waszych problemów, oczywiście moc pieca dobierajcie do swoich potrzeb. Podałem wam piec jaki wybrałem i starałem sie szybko i zwięźle opisać naczym polegają kolejne rodzaje pieców. Model musicie wybrać sami, wieszaki nie są złe tylko trzeba pomyśleć do czego. Chcesz w domu ogrzać tylko wode (latem) a dom miałowcem(zimą) - tylko wiszący piec. Spokojnie pomyślcie bo sprzedawcy maja wiele, oj wiele pułapek. Jak by co piszcie na forum Hej.

pablitoo
06-10-2009, 13:19
(...)

1. Jeden instalator powiedział mi tak: Pan ma chate a nie mieszkanko potrzeba pieca do jej ogrzania a nie piecyka. Piec wiszący wymyslono po to by zmieścił się w mieszkaniach miedzy szafkami w kuchni czy łazience , ewentualnie dom praterowy do +/- 120m2.

:o


Po drugie zawsze lepiej płacić w ratach ( wyższe rachunki o te 500zł) niż nagle wyjebac 8000zł. (...)

No no ....



Mam nadzieje , że rozwiałem choć kilka waszych problemów, oczywiście moc pieca dobierajcie do swoich potrzeb. Podałem wam piec jaki wybrałem i starałem sie szybko i zwięźle opisać naczym polegają kolejne rodzaje pieców. Model musicie wybrać sami, wieszaki nie są złe tylko trzeba pomyśleć do czego. Chcesz w domu ogrzać tylko wode (latem) a dom miałowcem(zimą) - tylko wiszący piec. Spokojnie pomyślcie bo sprzedawcy maja wiele, oj wiele pułapek. Jak by co piszcie na forum Hej.

Widzę że jesteś znakomitym fachofcem - naprawdę znakomitym ...

Dziękujemy Ci za twe cenne rady - nic dodać nic ująć ...

PS. Zdecydowanie za mało czytałeś i jeszcze mniej myślałeś wypisując stek tych bzdur ... Hej

8)

mariankossy
06-10-2009, 14:04
dzemol04,

A kto powiedzal ze budowa domu bedzie tania.

Kupuj to na co cie stac i nie pekaj . 8)

To nie Korea Pólnocna ze wszyscy muszą mieć jednakowo. :D

mariankossy
06-10-2009, 14:16
(...)

1. Jeden instalator powiedział mi tak: Pan ma chate a nie mieszkanko potrzeba pieca do jej ogrzania

:o



Widzę że jesteś znakomitym fachofcem - naprawdę znakomitym ...

Dziękujemy Ci za twe cenne rady - nic dodać nic ująć ...

PS. Zdecydowanie za mało czytałeś i jeszcze mniej myślałeś wypisując stek tych bzdur ... Hej



8)
:D :D :D :D
pablitoo za to cię lubie , .....fachofcem...
:D :D :wink:

mariankossy
06-10-2009, 14:19
dzemol04 , twój pierwszy post na FM a już widać że nie będzie z tobą " lekko " 8) :wink:

kemot_73
06-10-2009, 14:23
dzemol04 , twój pierwszy post na FM a już widać że nie będzie z tobą " lekko " 8) :wink:
z całym szcunkeim a po kiego Ty wygenerowałeś 3 posty w ciagu 10minut które nie wnoszą nic do tematu tylko są wielkim OT kóry wydłuża długi i tak temat.

Edit:Żadna cenzura tylko zauważyłem (a przygladam sie FM od 2004 roku) i twierdzę ze ztacza sie coraz niżej i tematy które cos wnoszą do dyskusji staja sie spamem i głupawymi wymianami "uprzejności"... i przytyków.

mariankossy
06-10-2009, 14:28
dzemol04 , twój pierwszy post na FM a już widać że nie będzie z tobą " lekko " 8) :wink:
z całym szcunkeim a po kiego Ty wygenerowałeś 3 posty w ciagu 10minut które nie wnoszą nic do tematu tylko są wielkim OT kóry wydłuża długi i tak temat.

A co to znowu CENZURA jak w K.P. 8)

pablitoo
06-10-2009, 15:27
:D :D :D :D
pablitoo za to cię lubie , .....fachofcem...
:D :D :wink:

Zastanów się jaka jest różnica pomiędzy fachowcem a fachofcem ... - było już wiele razy na WM o tym ...

mariankossy
06-10-2009, 18:37
:D :D :D :D
pablitoo za to cię lubie , .....fachofcem...
:D :D :wink:

Zastanów się jaka jest różnica pomiędzy fachowcem a fachofcem ... - było już wiele razy na WM o tym ...


fachowiec - wachofiec to ten który robi co wie a że mało wie , to..... takie kwiatki :lol: 8)

agata39
06-10-2009, 20:47
Czy jest możliwe podłączenie pieca kondensacyjnego do komina systemowego shidla z wkładem ceramicznym?
Bo instalator twierdzi,że Trzeba rurę wypuścić przez ścianę.

Którą rure przez ściane??, pewnie nie wie jak zamontować 3-nik.
Chodzi chyba o wyrzut spalin.Jaki trójnik?

mariankossy
06-10-2009, 20:59
Czy jest możliwe podłączenie pieca kondensacyjnego do komina systemowego shidla z wkładem ceramicznym?
Bo instalator twierdzi,że Trzeba rurę wypuścić przez ścianę.

Którą rure przez ściane??, pewnie nie wie jak zamontować 3-nik.
Chodzi chyba o wyrzut spalin.Jaki trójnik?

3-nik taki Trójnik-nierdzewka, komplet do podłączenia kotła gazowego kondensacyjnego np.MCR24 f-my Dittrich tzw rura w rurze -system kominowy /jedna rura do powietrza druga do spalin/ Powietrze doprowadzane do pieca jest podgrzewane.Średnica rury zew.125mm wewn. 80mm


http://allegro.pl/item729758469_trojnik_rura_w_rurze_125_80_mm.html

dzemol04
07-10-2009, 00:04
Zawsze łatwiej krytykowac niz coś napisać, wytłumaczyc. Ja napisałem tylko to co mi sie skumulowało po wielu rozmowach z fachowcami, wachofcami i innymi pablitoowcami 8). Więc prosze, albo konkretnie i dokładnie ( z cyferkami ceny, parametry itd) odnieście się do mojej wypowiedzi albo stwórzcie kolejne 5 stron pierdół o tym kto jest mądrzejszy.

pablitoo
07-10-2009, 07:34
Zawsze łatwiej krytykowac niz coś napisać, wytłumaczyc. Ja napisałem tylko to co mi sie skumulowało po wielu rozmowach z fachowcami, wachofcami i innymi pablitoowcami 8). Więc prosze, albo konkretnie i dokładnie ( z cyferkami ceny, parametry itd) odnieście się do mojej wypowiedzi albo stwórzcie kolejne 5 stron pierdół o tym kto jest mądrzejszy.

Wykrzesaj z siebie choć odrobinę zainteresowania i samozaparcia i najpierw przeczytaj choćby te kilkanaście stron tego wątku wstecz , lub innego w tematyce gazowej - tam znajdziesz miedzy innymi i moje posty traktujące o liczbach , wyliczeniach , analizach i porównaniach , zasadach działania kotłów i zasadach ich doboru etc ...

Może najpierw spróbuj przyswoić sobie trochę wiedzy , a potem zabieraj głos w dyskusji w temacie o którym nie masz zielonego pojęcia i wypisujesz wierutne bzdury ...

Napisałeś już aż dwa posty - i właśnie w drugim masz pretensje o słowa krytyki dotyczące Twojej wypowiedzi - a uwierz mi odpowiedź na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości znaliduje się kilka stron wstecz w tymże właśnie wątku - tylko najpierw trzeba go dokładnie i wnikliwie przeczytać ...

pablitoo
07-10-2009, 07:39
fachowiec - wachofiec to ten który robi co wie a że mało wie , to..... takie kwiatki :lol: 8)

Może wg Ciebie ... - ja niestety nie nadążam za Twoimi barwnymi określeniami ...

pablitoo
07-10-2009, 08:03
Zawsze łatwiej krytykowac niz coś napisać, wytłumaczyc.(...)

http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-kociol-gazowy,t122326.htm

http://forum.muratordom.pl/kotly-kondensacyjne,t2736.htm

http://forum.muratordom.pl/ile-gazu-poszlo-wam-juz-w-tym-sezonie,t60961.htm?highlight=gaz

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-gazem-ziemnym,t16881-600.htm?highlight=gaz

- to tak na początek - miłej i pouczającej lektury .

30Agulka
07-10-2009, 09:33
Decyzja podjęta co do firmy kotła, bo serwis na miejscu i ceny nie aż takie szokujące. Mam jednak dylemat który lepszy:

1. Kocioł gazowy wiszący Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C
2. KOCIOŁ GAZOWY JEDNOFUNKCYJNY CERACLASS ZS 12-2 DV AE Junkers

Prosze o pomoc :D :D :D :D :D :D

myślałam, że na e-kolegów mogę liczyć, dziś muszę zamówic kocioł............ ale nadal nie wiem, który :cry: :cry: :cry: złudne były moje nadzieję, że mi pomożecie choć troszeczkę......... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

mariankossy
07-10-2009, 09:53
Decyzja podjęta co do firmy kotła, bo serwis na miejscu i ceny nie aż takie szokujące. Mam jednak dylemat który lepszy:

1. Kocioł gazowy wiszący Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C
2. KOCIOŁ GAZOWY JEDNOFUNKCYJNY CERACLASS ZS 12-2 DV AE Junkers

Prosze o pomoc :D :D :D :D :D :D

myślałam, że na e-kolegów mogę liczyć, dziś muszę zamówic kocioł............ ale nadal nie wiem, który :cry: :cry: :cry: złudne były moje nadzieję, że mi pomożecie choć troszeczkę......... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Dom ( jak na zdjęciu) 150m2 użytkowych.
Podłogówka na parterze około 40m2, na piętrze łazienka 16m2.
Ocieplony 12 styropianem, ściany gazobetonowe.




Do tego domu bierz Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C, jednofunkcyjny kondensat i regul. pogodowy FW100 pozdro.

paul997
07-10-2009, 10:15
Decyzja podjęta co do firmy kotła, bo serwis na miejscu i ceny nie aż takie szokujące. Mam jednak dylemat który lepszy:

1. Kocioł gazowy wiszący Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C
2. KOCIOŁ GAZOWY JEDNOFUNKCYJNY CERACLASS ZS 12-2 DV AE Junkers

Prosze o pomoc :D :D :D :D :D :D

Jestem mniej więcej w tym samym miejscu wyboru, ale czasu mam jeszcze trochę (do wiosny).
Na plus dla Cerapura mniejsze zużycie gazu - ok. 10-15% (zależne od wielu wspomnianych wcześniej czynników). Załóżmy pesymistyczne 10%. Cerapur droższy o 1000 zł. Ale jeszcze trzeba uwzględnić coś, czego do tej pory nie ustaliłem - koszty serwisu. Trzeba by sprawdzić w serwisie, ile rocznie trzeba przygotować na utrzymanie jednego i drugiego kotła. I będzie widać okres zwrotu Cerapura.
Więcej istotnych różnic nie widzę (nawet w Ceraclassie zalecane jest odprowadzanie kondensatu do ścieków - może się skraplać). Regulatory pokojowy i pogodowy w tej samej cenie. Tylko też nie wiem, czy sama pogodówka wystarczy? Ktoś się już wcześniej o to pytał i jakoś nie zauważyłem odpowiedzi.

krzychopak
07-10-2009, 11:42
mariankossy rozumiem masz racyjke tylko chodzi o to aby coś wyłaczyło CO jak w kominku napalę.

Jak masz kominek to ustawiasz na pogodowym wplyw temperatury wewn. z 50% na 80% ( w ustawieniach serwisowych),
lub nic nie robisz i kocioł nie załacza się puki kominek grzeje i temp. jest wyższa niż zadana na sterowniku( np. 22.0 st.C) :D

Witam,
Dołączę się do dyskusji, gdyż też mam podobne rozterki. Bezwładność podłogówki - czy jest sens w ogole dawać na pomieszczenia tak ogrzewane regulator pokojowy? Czy można pozostać przy termostatach w skrzynce rozdzielaczowej? Bo np. sytuacja z kominkiem - to ja (osoba rozpalająca kominek) zareaguje szybciej manualnie odcinając podłogowe, niż jakikolwiek sterownik. Osobiście mam pogodówkę FW100 i regulator zamierzam dać na górę ogrzewaną grzejniczkami. Na dół... hmmm nie jestem przekonany czy aby to nie wyrzucone pieniądze kupować dodatkowy moduł Junkersa IPM1 na pomieszczenie z podłogówką. Osobiście myślę nad innym patentem, by sterować podłogówkę sms'ami przed przyjściem do domu. Mam już zaprzęgnięty moduł GSM z wyjściami do alarmu.

Pozdrawiam
Krzysiek

mariankossy
07-10-2009, 17:13
Kominek nie ma wpływu na sterowanie Smartem z regul. pogodowym czy pokojowym.

Jak włączysz i nagrzejesz kominkiem powyżej temp. zadanej na regulatorze to poprostu kocioł sie nie włączy i nie bedzie grzał.

Najtaniej : FW100 na parterze gdzie podłogówka z mieszaczem , a na piętrze na kaloryferach termostaty.

Regulator pogodowy = regulator pokojowy + czujnik temp. zewn.

tacim
07-10-2009, 21:37
no teraz kumam ale jestem burak :) ja myślałem że regulator jest w kotłowni a czujnik na zewnątrz

krzychopak
08-10-2009, 09:46
Kominek nie ma wpływu na sterowanie Smartem z regul. pogodowym czy pokojowym.

Jak włączysz i nagrzejesz kominkiem powyżej temp. zadanej na regulatorze to poprostu kocioł sie nie włączy i nie bedzie grzał.

Najtaniej : FW100 na parterze gdzie podłogówka z mieszaczem , a na piętrze na kaloryferach termostaty.

Regulator pogodowy = regulator pokojowy + czujnik temp. zewn.

No teoretycznie masz całkowitą rację... Ale bezwładność podłogówki... Zanim kominek się nagrzeje - i zanim podłoga schłodzi - minie dobrych parę godzin - więc po co regulator na podłogowkę. A tak - to podłogówkę skręcam od razu jak tylko najdzie mnie myśl rozpalić kominek...

mariankossy
08-10-2009, 09:51
Kominek nie ma wpływu na sterowanie Smartem z regul. pogodowym czy pokojowym.

Jak włączysz i nagrzejesz kominkiem powyżej temp. zadanej na regulatorze to poprostu kocioł sie nie włączy i nie bedzie grzał.

Najtaniej : FW100 na parterze gdzie podłogówka z mieszaczem , a na piętrze na kaloryferach termostaty.

Regulator pogodowy = regulator pokojowy + czujnik temp. zewn.

No teoretycznie masz całkowitą rację... Ale bezwładność podłogówki... Zanim kominek się nagrzeje - i zanim podłoga schłodzi - minie dobrych parę godzin - więc po co regulator na podłogowkę. A tak - to podłogówkę skręcam od razu jak tylko najdzie mnie myśl rozpalić kominek...


Tak podlogówke skręcasz od razu i za 30 sekund podłoga zimna jak lód :D :D

ellaj
08-10-2009, 16:38
A czy ten mieszacz jest konieczny?
Mam tylko kaloryfery.
Nie wiem w ogole jak to wyglada i ile kosztuje. Pytalam w sklepie internetowym, ale mi nie odpowiedziano.

mariankossy
08-10-2009, 19:33
A czy ten mieszacz jest konieczny?
Mam tylko kaloryfery.
Nie wiem w ogole jak to wyglada i ile kosztuje. Pytalam w sklepie internetowym, ale mi nie odpowiedziano.

Mieszacz jest potrzebny ( dla gazu ) tylko w instalacjach mieszanych gdzie w domu cześć jest ogrzewana kaloryferami ( wysoka temperatura do 80 st C)
a częśc domu podłogówka ( temp. zasilania nie większa niż 45 -50 st.C).

Wtedy kocioł grzeje wode do np.70 st C i zasila kaloryfer, a w podłogówke poprzez mieszacz ( gorąca woda 70 st.C zmieszana z powrotna wodą z podłogówki np. 24 st C)
podana jest woda o temp. ustawionej na nie wiecej niż 45 st C.

Przy ogrzewanu samymi kaloryferami mieszacz jest zbyteczny.

Przy ogrzewaniu tylko podłogowym taki problem nie istnieje , bo sterowniki kotłów gazowych maja program " podłogówka" i odpowiednio ograniczaja temp. zasilania dla CO do 50 st. C .

Ula 09
08-10-2009, 20:29
Wtedy kocioł grzeje wode do np.70 st C i zasila kaloryfer, a w podłogówke poprzez mieszacz ( gorąca woda 70 st.C zmieszana z powrotna wodą z podłogówki np. 24 st C)
podana jest woda o temp. ustawionej na nie wiecej niż 45 st C.

Przy ogrzewanu samymi kaloryferami mieszacz jest zbyteczny.

Przy ogrzewaniu tylko podłogowym taki problem nie istnieje , bo sterowniki kotłów gazowych maja program " podłogówka" i odpowiednio ograniczaja temp. zasilania dla CO do 50 st. C .

Dlaczego grzejniki muszą dostać wodę o temp. 70 st. ? Dlaczego nie mogą ogrzewać mniejszą temperaturą (znaczy tą samą wodą którą ogrzewana jest podłogówka?) Przepraszam, jeśli pytanie głupkowate (laik jestem i blondynka;), ale i tak poproszę o łyk wiedzy.

lazik
08-10-2009, 20:41
Wtedy kocioł grzeje wode do np.70 st C i zasila kaloryfer, a w podłogówke poprzez mieszacz ( gorąca woda 70 st.C zmieszana z powrotna wodą z podłogówki np. 24 st C)
podana jest woda o temp. ustawionej na nie wiecej niż 45 st C.

Przy ogrzewanu samymi kaloryferami mieszacz jest zbyteczny.

Przy ogrzewaniu tylko podłogowym taki problem nie istnieje , bo sterowniki kotłów gazowych maja program " podłogówka" i odpowiednio ograniczaja temp. zasilania dla CO do 50 st. C .

Dlaczego grzejniki muszą dostać wodę o temp. 70 st. ? Dlaczego nie mogą ogrzewać mniejszą temperaturą (znaczy tą samą wodą którą ogrzewana jest podłogówka?) Przepraszam, jeśli pytanie głupkowate (laik jestem i blondynka;), ale i tak poproszę o łyk wiedzy.
Mogą oczywiście tę samą temperaturą tylko problem jest wtedy taki, że trzeba by było dużej ilości grzejników. W uproszczeniu chodzi o to, że powierzchnia którą grzeje podłogówka jest dużo większa niż powierzchnia grzejnika.

Ula 09
08-10-2009, 21:01
Dzięki :-)

ellaj
08-10-2009, 21:16
Mariankossy, dziekuje Ci bardzo.
To juz teraz wiem. Zdecydowalam sie na junkersa smarta tego mniejszego, programator pogodowy i zasobnik chyba biawar, bo tanszy.

A powiedz mi jeszcze czy jak moj tato ma piec na koks i dwufuncyjny kociol gazowy, to moze to jakos podlaczyc do zasobnika, zeby miec ciepla wode.

Jarek.P
08-10-2009, 22:41
A powiedzcie, jak wygląda kwestia zasilania podłogówki z powrotów klasycznych grzejników?
Chcę zrobić niewielki obieg podłogówki w samym hallu i bez sensu wydaje mi się budowanie dla niego całej infrastruktury z osobną pompa i zaworem mieszającym, wstawienie jej w powrót grzejnika sąsiedniego pomieszczenia da mi wyższą temperaturę na grzejniku i niższą na podłogówce, jeśli nawet będzie i tak za wysoka, to nieznacznie, a w hallu nie powinno to być problemem. Dobrze kombinuję, czy źle?

J.

mariankossy
09-10-2009, 00:23
Mariankossy, dziekuje Ci bardzo.
To juz teraz wiem. Zdecydowalam sie na junkersa smarta tego mniejszego, programator pogodowy i zasobnik chyba biawar, bo tanszy.

A powiedz mi jeszcze czy jak moj tato ma piec na koks i dwufuncyjny kociol gazowy, to moze to jakos podlaczyc do zasobnika, zeby miec ciepla wode.

Wszystko mozna np.
przez wężownice zasobnika puścic można osobną rurą wode z CO kotła gazowego i zamontować elektrozawór z termikiem żeby otwierał obieg CO jak temperatura zasobnika spadnie np. ponizej 43 st.C.
A jak temperatura CWU wzrosnie do 46-48 st.C obieg zostaje zamknięty, żeby nie wychładzał się lub nie przegrzewał wody w zasobniku.

mariankossy
09-10-2009, 00:26
A powiedzcie, jak wygląda kwestia zasilania podłogówki z powrotów klasycznych grzejników?
Chcę zrobić niewielki obieg podłogówki w samym hallu i bez sensu wydaje mi się budowanie dla niego całej infrastruktury z osobną pompa i zaworem mieszającym, wstawienie jej w powrót grzejnika sąsiedniego pomieszczenia da mi wyższą temperaturę na grzejniku i niższą na podłogówce, jeśli nawet będzie i tak za wysoka, to nieznacznie, a w hallu nie powinno to być problemem. Dobrze kombinuję, czy źle?

J.

Tak można , na powrocie z podłogówki ( nie na zasilaniu podłog. ) założyc RTL i po sprawie.

Było tu :
http://forum.muratordom.pl/zawory-rtl,t120535.htm

Jarek.P
09-10-2009, 07:54
Tak można , na powrocie z podłogówki ( nie na zasilaniu podłog. ) założyc RTL i po sprawie.

Było tu :
http://forum.muratordom.pl/zawory-rtl,t120535.htm

Ale "Tu" jest dokładnie opisane stosowanie zaworu RTL (dla mnie też ciekawe, dzieki) a ja nie o to pytam. Mi chodzi o wpięcie obwodu podłogówki SZEREGOWO na powrocie z klasycznego grzejnika. Wykorzystałbym grzejnik łazienki przylegającej do tego holu, który chcę ogrzewać podłogówką, grzejnik w łazience zwykle jest słabo dławiony (wyższa niż gdzie indziej temperatura ustawiana na głowicy termostatycznej), więc obieg by pracował.

J.

mariankossy
09-10-2009, 10:46
Też może tak być.

ellaj
09-10-2009, 20:45
Dziekuje bardzo.

mariankossy
10-10-2009, 21:16
Grzeje od 18.00 (temp. w domu + 20 stC), kociol grzał najpierw z temp. 37oC na wyjściu, teraz w domu jest 21 oC i kocioł grzeje z temp. 34oC.

Kocioł grzeje nonstop, palnik nie wyłącza się.( brak taktowania)
Program ustawiony na "oszczędzanie"

Temperatura odczuwalna przezemnie jest wyższa , tak jakby było +23/24 oC

Kocioł grzał do godz. 23 ,potem wyłaczył się.(temp.wewn. 21,5 oC)

Pompa co 30-40 min. włącza się na 1-2 min,
teraz ( godz 8.00 )temp. wewn. 21,5 oC , t. zewn. +8 oC , temperatura wody na powrocie ( podłogi) 25 oC ,
kocioł (płomień) nie włącza sie.

Wirecki
11-10-2009, 15:34
Pytanie o pompę Grundfos, ale żeby nie mnożyć tematów zamieszczam tutaj.

Jaka jest zasada działania pompy z zegarem i termostatem (tu: Grundfos Up15-14 BUT)? Co ma priorytet - zegar czy termostat?
Czy zegar ma ustawienie dobowe czy tygodniowe?

Czy taka pompa obsłuży cyrkulację na dwóch poziomach - parter i piętro?

les111
16-10-2009, 20:15
Witam ,mam pytanie w kwesti wyboru pieca gazowego.A mianowicie dom z poddaszem ,121m2 powierzchni użytkowej 179 całkowitej,poddasze ocieplone 25cm wełny,sciany pororherm 38 cm plus styropian 10cm,na dole WC góra łazienka odległośc od pieca do łazienki około 10 metrów .Rodzina 2+2.Poddasze ogrzewane za pomocą grzejników powierzchnia ok.90m2 dół grzejniki plus podłogówka pow.ok 90m2 w tym podłogówki 40-50m2,zastanawiam się nad piecem jednofunkcyjnym plus zasobnik 120l,czy to dobry wybór,jak tak to co polecacie w rozsądnej cenie i jakości z góry dzięki

Whitemag
16-10-2009, 22:00
To i ja zapytam....
-domek 200m2 użytkowej, 100m dół, 100 góra, salon wysoki z antresolą 37m2
-ściany silikat 24cm, dół domu 15cm styropian Lambda31 + elewacja drewniana, góra 20cm styropian Lambda31
-dach 20cm styropian + 20cm wełna URSA 0.4
-podłoga 12cm styropian
-rekuperator
-okna 3-szybowe, z czego 70% szyb na południe
-rodzinka 2+1

Podłogówka na dole ok 80m2 i 3 grzejniki, góra 30m2 podłogówki i 4 grzejniki.
Czy taki smart 14kw wystarczy? No i co lepsze w moim przypadku - kompletować smarta + zbiornik 120l + (nie mam pojęcia co do tego mojego systemu trzeba dodać) czy może wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem będzie cerapur modul zbs14 z zasobnikiem 100l.....może ma w sobie więcej niezbędnych akcesoriów, które i tak bym musiał dokupic?

mariankossy
16-10-2009, 23:04
Przy tak dobrze ocieplonych j/w to moc do 60-70 W/m2 wystarczy.

A wogóle to nie ma tego (projektu instalacji CO i zapotrzebowania na ciepło ) w projektach domu?
To co za badziewie teraz architekci robią , poprostu masakra!!! :o :o

tacim
16-10-2009, 23:09
Czyli został Cerapur Smart hehe. Ja też już kupiłem czekam na przesyłkę na Allegro z zasobnikiem reg. pogodowym i płytą za 5400 zł

19710128
17-10-2009, 06:48
witam. kupiłem cerapur smarta 14kW. czy wziąć do niego pogodówke czy regulator pokojowy?? drugie pytanie jaki zasobnik płaszczowy czy z wężownicą myśle o biwarze??
pozdro
kg

lazik
17-10-2009, 09:13
To i ja zapytam....
-domek 200m2 użytkowej, 100m dół, 100 góra, salon wysoki z antresolą 37m2
-ściany silikat 24cm, dół domu 15cm styropian Lambda31 + elewacja drewniana, góra 20cm styropian Lambda31
-dach 20cm styropian + 20cm wełna URSA 0.4
-podłoga 12cm styropian
-rekuperator
-okna 3-szybowe, z czego 70% szyb na południe
-rodzinka 2+1

Podłogówka na dole ok 80m2 i 3 grzejniki, góra 30m2 podłogówki i 4 grzejniki.
Czy taki smart 14kw wystarczy? No i co lepsze w moim przypadku - kompletować smarta + zbiornik 120l + (nie mam pojęcia co do tego mojego systemu trzeba dodać) czy może wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem będzie cerapur modul zbs14 z zasobnikiem 100l.....może ma w sobie więcej niezbędnych akcesoriów, które i tak bym musiał dokupic?
Mam podobny domek (jeśli chodzi o wielkość i antresolę w salonie). Z praktyki ci powiem że 14kW ci wystarczy! Weź przemyśl tylko wielkość zasobnika ze zapotrzebowanie w wodę.

lazik
17-10-2009, 09:15
witam. kupiłem cerapur smarta 14kW. czy wziąć do niego pogodówke czy regulator pokojowy??
Oczywiście że PODODOWKE!
Poczytaj forum, gdzie jest wiele opinii użytkowników jak wpoływa pogodówka na ekonomikę.

19710128
18-10-2009, 07:37
witam. kupiłem cerapur smarta 14kW. czy wziąć do niego pogodówke czy regulator pokojowy??
Oczywiście że PODODOWKE!
Poczytaj forum, gdzie jest wiele opinii użytkowników jak wpoływa pogodówka na ekonomikę.

ok. dzięki. mam jeszcze jedno pytanie dotyczące sytuacji przejściowych np jeśli w domu jest chłodno a na zewnątrz świeci słońce i jest ciepło to czy piec nie wyłączy się i czy dom wtedy zostanie niedogrzany??
pozdr
kg

sure
18-10-2009, 08:36
witam. kupiłem cerapur smarta 14kW. czy wziąć do niego pogodówke czy regulator pokojowy??
Oczywiście że PODODOWKE!
Poczytaj forum, gdzie jest wiele opinii użytkowników jak wpoływa pogodówka na ekonomikę.
jeżeli mogę dołączyc się ze swoim pytaniem (ale to trochę inna sytuacja). Mam Vitodens 300, ze streowaniem Vitotronic 100 (czyli nie tym poogodowym), do podłogówki zas wstawiono pompę Wita i mieszacz Bloc T40 - jak się okazało, ustawiany ręcznie. chciałam ten system przerobić na sterowany poogodowo, waham się jeszcze, czy dostawiac sterowanie do tego mieszacza, czy zamieniac sterowanie pieca np. na oryginalne. Nie wiem, co bardziej się sprawdzi??
(jeśli chodzii o ekonomikę pracy)

ellaj
18-10-2009, 20:47
Tacim, a jaki zasobnik kupiles?
Podaj na priv, jesli mozesz sklep, w ktorym kupiles. Niedrogo Ci to wyszlo.
Teraz znowu kotly podrozaly.

RadziejS
19-10-2009, 09:05
Ja jakiś czas temu odpaliłem Junkers Cerapur Smart 14kW. Dom ok 200 mkw, wszędzie podłogówka, sterownik pogodowy FW100 i zasobnik 220L z 2 wężownicami. Ustawiłem temperaturę na 17,5 st i przez ostatnie dni zużycie to 7-10 m3 na dobę. Biorąc pod uwagę, że jest to nowy dom, spory, pierwsze grzanie, nigdzie nie ma drzwi wew. oraz nie jest zamieszkany, również brak progów w drzwiach wejściowych, wydaje mi się że jest optymistycznie. Mam nadzieję, że tak jak piszą w kolejnych sezonach będzie już tylko lepiej :-)

Whitemag
19-10-2009, 11:19
Dzieki za podpowiedzi.
A czym w takim razie rozni sie taki cerapur smart od cerapur modul oprocz tego, ze jedno wisi, jedno stoi i ma zasobnik... czy sa jakies roznice dotyczace standardowego wyposazenia? No i tak okiem laika rozumiem, ze ten cerapur modul ze 100l zasobnikiem warstowoym w przyblizeniu odpowiada smartowi z zasobnikiem 150l ?

kolejarz
19-10-2009, 14:14
W 2008 roku we wrześniu przeprowadziłem modernizacje kotłowni gazowej w 15 letnim domu.Dom 1100m3 -400m2 powierzchni wraz z garażem.Wymieniłem piec atmosferyczny Vk48kw ,oraz podgrzewacz 160litrow marki Vailant na piec dwufunkcyjny marki ACVPrestige Excelent24kw.W roku 1992 nikt nie zawracał sobie głowy jakimś OZC ,tylko instalator stwierdził ,że żeby było ciepło piec ma mieć 48kw!!!mocy.Taki został zainstalowany,i jak się okazało to był ogromny błąd.Piec pracował nieekonomicznie, taktował i co za tym idzie zużywał dużo gazu.I tu bardzo pomogło mi czytanie forum ,a w doborze mocy pieca posty Pana RAPCZYNA.
Chociaż nie wybrałem PARADIGMY /cena/z wyboru pieca jestem zadowolony.Zasadą jest, aby nie przewymiarować mocy pieca ,oraz niska dolna modulacja.Po roku użytkowania moje zużycie gazu na ogrzewanie ,oraz CWU spadło i to bardzo. W domu komfort mieszkania się poprawił -tj stała temperatura dzień i noc ok 20,5stC, nie słychać strzelających grzejników.Bałem sie tak małej mocy pieca do mojego domu, przy modernizacji w 2008 roku.Instalator proponował ACV heatmaster 32kw, ale zaryzykowałem i zostałem przy 24kw.W zimie/styczeń 2009/przy -20stC piec pracował średnio z mocą 16 kw i miał jeszcze zapas mocy,gdy było cieplej pięknie modulował
Zużycie gazu na ogrzewanie i cwu roczne; 3 osoby bez kominka i reku.
ROK 2005/2006 5369m3
ROK 2006/2007 4322m3
ROK 2007/2008 4463m3
ROK 2008/2009 3012m3 po wymianie na kondensat.
Jeszcze raz dziękuje Wszystkim doradcą .Pozdrawiam

wazik
19-10-2009, 16:50
Witam,
Jestem własnie przed wymianą starego kotła gazowego (DOM GAZ 20 KW). Zwracam się z prośba do doświadczonych forumowiczów o pomoc w wyborze nowego kotła.
Kilka słów o domu:
Dom 30 letni podpiwniczony, rozbudoany o 1 pietro.
piwnica -100m2 brak ogrzewania
parter - 90m2 - stara instalacja + nowe grzejniki
piętro - 100m2 - nowa instalacja + nowe grzejniki
Domownicy 4 os dorosłe + 2 dzieci.

Jaki rodzaj pieca wybrać (interesuje mnie raczej piec z zasobmnikiem na wodę 150l).
Kotłownia jest duża wiec nie ma ograniczenia na wielkość kotła.
Przy teraźniejszym piecu rachunki wychodziły ok 1000 zł / mc .
I jeszcze jedna sprawa chciałbym zamknać się w 10 tys zł.
Pozdrawiam i dziękuję za każdą poradę.
wazik

mariankossy
19-10-2009, 19:29
W 2008 roku we wrześniu przeprowadziłem modernizacje kotłowni gazowej w 15 letnim domu.Dom 1100m3 -400m2 powierzchni wraz z garażem.Wymieniłem piec atmosferyczny Vk48kw ,oraz podgrzewacz 160litrow marki Vailant na piec dwufunkcyjny marki ACVPrestige Excelent24kw.W roku 1992 nikt nie zawracał sobie głowy jakimś OZC ,tylko instalator stwierdził ,że żeby było ciepło piec ma mieć 48kw!!!mocy.Taki został zainstalowany,i jak się okazało to był ogromny błąd.Piec pracował nieekonomicznie, taktował i co za tym idzie zużywał dużo gazu.I tu bardzo pomogło mi czytanie forum ,a w doborze mocy pieca posty Pana RAPCZYNA.
Chociaż nie wybrałem PARADIGMY /cena/z wyboru pieca jestem zadowolony.Zasadą jest, aby nie przewymiarować mocy pieca ,oraz niska dolna modulacja.Po roku użytkowania moje zużycie gazu na ogrzewanie ,oraz CWU spadło i to bardzo. W domu komfort mieszkania się poprawił -tj stała temperatura dzień i noc ok 20,5stC, nie słychać strzelających grzejników.Bałem sie tak małej mocy pieca do mojego domu, przy modernizacji w 2008 roku.Instalator proponował ACV heatmaster 32kw, ale zaryzykowałem i zostałem przy 24kw.W zimie/styczeń 2009/przy -20stC piec pracował średnio z mocą 16 kw i miał jeszcze zapas mocy,gdy było cieplej pięknie modulował
Zużycie gazu na ogrzewanie i cwu roczne; 3 osoby bez kominka i reku.
ROK 2005/2006 5369m3
ROK 2006/2007 4322m3
ROK 2007/2008 4463m3
ROK 2008/2009 3012m3 po wymianie na kondensat.
Jeszcze raz dziękuje Wszystkim doradcą .Pozdrawiam


No to pięknie 7,5 m3 gazu rocznie na ogrzanie 1m2 powierzchni domu.

Jak to mówią " dom 7 litrowy" , mysle że kazdy chciałby mieć takie zużycie. :lol:

mariankossy
19-10-2009, 19:34
Witam,
Jestem własnie przed wymianą starego kotła gazowego (DOM GAZ 20 KW). Zwracam się z prośba do doświadczonych forumowiczów o pomoc w wyborze nowego kotła.
Kilka słów o domu:
Dom 30 letni podpiwniczony, rozbudoany o 1 pietro.
piwnica -100m2 brak ogrzewania
parter - 90m2 - stara instalacja + nowe grzejniki
piętro - 100m2 - nowa instalacja + nowe grzejniki
Domownicy 4 os dorosłe + 2 dzieci.

Jaki rodzaj pieca wybrać (interesuje mnie raczej piec z zasobmnikiem na wodę 150l).
Kotłownia jest duża wiec nie ma ograniczenia na wielkość kotła.
Przy teraźniejszym piecu rachunki wychodziły ok 1000 zł / mc .
I jeszcze jedna sprawa chciałbym zamknać się w 10 tys zł.
Pozdrawiam i dziękuję za każdą poradę.
wazik

Dom 30 letni a jaka modernizacja ocieplenia ścian i dachu???

mariankossy
19-10-2009, 19:49
Dzieki za podpowiedzi.
A czym w takim razie rozni sie taki cerapur smart od cerapur modul oprocz tego, ze jedno wisi, jedno stoi i ma zasobnik... czy sa jakies roznice dotyczace standardowego wyposazenia? No i tak okiem laika rozumiem, ze ten cerapur modul ze 100l zasobnikiem warstowoym w przyblizeniu odpowiada smartowi z zasobnikiem 150l ?

Tym samym czym sedan z przyczepką a kombik. :lol:

kolejarz
19-10-2009, 20:15
[quote]
No to pięknie 7,5 m3 gazu rocznie na ogrzanie 1m2 powierzchni domu.

Jak to mówią " dom 7 litrowy" , mysle że kazdy chciałby mieć takie zużycie.
[/
Zużycie calkowite gazu zawiera, także przygotowanie CWU na 3 dorosłe osoby.W lecie na CWU zużycie ok 40 m3 na miesiąc.quote]

lazik
19-10-2009, 20:25
No to pięknie 7,5 m3 gazu rocznie na ogrzanie 1m2 powierzchni domu.

Jak to mówią " dom 7 litrowy" , mysle że kazdy chciałby mieć takie zużycie.

Zużycie calkowite gazu zawiera, także przygotowanie CWU na 3 dorosłe osoby.W lecie na CWU zużycie ok 40 m3 na miesiąc.
U mnie na CWU (z cyrkulacją sterowaną okresowo przez sterownik) i gotowanie średniomiesięcznie wychodzi około 1,2 m3 na dobę.

kolejarz
19-10-2009, 20:39
No to pięknie 7,5 m3 gazu rocznie na ogrzanie 1m2 powierzchni domu.

Jak to mówią " dom 7 litrowy" , mysle że kazdy chciałby mieć takie zużycie.

Zużycie calkowite gazu zawiera, także przygotowanie CWU na 3 dorosłe osoby.W lecie na CWU zużycie ok 40 m3 na miesiąc.
U mnie na CWU (z cyrkulacją sterowaną okresowo przez sterownik) i gotowanie średniomiesięcznie wychodzi około 1,2 m3 na dobę.
Bez cyrkulacji CWU.Duże odległości do punktów poboru ciepłej wody od pieca.
Własna studnia i POŚ.

wazik
19-10-2009, 22:48
mariankossy - jeśli chodzi o ściany to parter sciana z cegły 40cm+ 10cm steropian, piętro gazobeton 500 + 10cm steropian.
Dach będę dopiero ocieplał , strop(K/G) ocieplony 20 cm wełny.

RAPczyn
20-10-2009, 12:42
W 2008 roku we wrześniu przeprowadziłem modernizacje kotłowni gazowej w 15 letnim domu.Dom 1100m3 -400m2 powierzchni wraz z garażem.Wymieniłem piec atmosferyczny Vk48kw ,oraz podgrzewacz 160litrow marki Vailant na piec dwufunkcyjny marki ACVPrestige Excelent24kw.W roku 1992 nikt nie zawracał sobie głowy jakimś OZC ,tylko instalator stwierdził ,że żeby było ciepło piec ma mieć 48kw!!!mocy.Taki został zainstalowany,i jak się okazało to był ogromny błąd.Piec pracował nieekonomicznie, taktował i co za tym idzie zużywał dużo gazu.I tu bardzo pomogło mi czytanie forum ,a w doborze mocy pieca posty Pana RAPCZYNA.
Chociaż nie wybrałem PARADIGMY /cena/z wyboru pieca jestem zadowolony.Zasadą jest, aby nie przewymiarować mocy pieca ,oraz niska dolna modulacja.Po roku użytkowania moje zużycie gazu na ogrzewanie ,oraz CWU spadło i to bardzo. W domu komfort mieszkania się poprawił -tj stała temperatura dzień i noc ok 20,5stC, nie słychać strzelających grzejników.Bałem sie tak małej mocy pieca do mojego domu, przy modernizacji w 2008 roku.Instalator proponował ACV heatmaster 32kw, ale zaryzykowałem i zostałem przy 24kw.W zimie/styczeń 2009/przy -20stC piec pracował średnio z mocą 16 kw i miał jeszcze zapas mocy,gdy było cieplej pięknie modulował
Zużycie gazu na ogrzewanie i cwu roczne; 3 osoby bez kominka i reku.
ROK 2005/2006 5369m3
ROK 2006/2007 4322m3
ROK 2007/2008 4463m3
ROK 2008/2009 3012m3 po wymianie na kondensat.
Jeszcze raz dziękuje Wszystkim doradcą .Pozdrawiam

Ciesze się, że jesteś zadowolony :)


Witam,
Jestem własnie przed wymianą starego kotła gazowego (DOM GAZ 20 KW). Zwracam się z prośba do doświadczonych forumowiczów o pomoc w wyborze nowego kotła.
Kilka słów o domu:
Dom 30 letni podpiwniczony, rozbudoany o 1 pietro.
piwnica -100m2 brak ogrzewania
parter - 90m2 - stara instalacja + nowe grzejniki
piętro - 100m2 - nowa instalacja + nowe grzejniki
Domownicy 4 os dorosłe + 2 dzieci.

Jaki rodzaj pieca wybrać (interesuje mnie raczej piec z zasobmnikiem na wodę 150l).
Kotłownia jest duża wiec nie ma ograniczenia na wielkość kotła.
Przy teraźniejszym piecu rachunki wychodziły ok 1000 zł / mc .
I jeszcze jedna sprawa chciałbym zamknać się w 10 tys zł.
Pozdrawiam i dziękuję za każdą poradę.
wazik


mariankossy - jeśli chodzi o ściany to parter sciana z cegły 40cm+ 10cm steropian, piętro gazobeton 500 + 10cm steropian.
Dach będę dopiero ocieplał , strop(K/G) ocieplony 20 cm wełny.

Na oko wychodzi jakiś 10kW zapotrzebowania na ciepło. Jeśli chodzi o kotłownie w tej cenie to prawdopodobnie ZSB 14-3 plus zbiornik ST 160 spełni twoje wymagania.

tacim
20-10-2009, 14:52
Dzieki za podpowiedzi.
A czym w takim razie rozni sie taki cerapur smart od cerapur modul oprocz tego, ze jedno wisi, jedno stoi i ma zasobnik... czy sa jakies roznice dotyczace standardowego wyposazenia? No i tak okiem laika rozumiem, ze ten cerapur modul ze 100l zasobnikiem warstowoym w przyblizeniu odpowiada smartowi z zasobnikiem 150l ?

ceną 2300 zł różnicy :)

bauerczok
20-10-2009, 14:54
Rapczyn... pomożesz?

Niedawno kupiłem dom
- o pow. 180 m2,
- 9 osób będzie w nim mieszkało,taki mały akademik,
- dach to stropodach
- ściany są grubości 60cm,
- 3 łazienki (2 z prysznicem),
- 2 kuchnie (na razie jest 1, ale 2 zamierzam przerobić z garażu) ...
- 8 grzejników żeliwnych
- 8 grzejników nowych (Castorama)

Napisałem wszystko co wiem...

Mój tata (jest budowlańcem, nie instalatorem) wymyślił, że założymy piec 2-funkcyjny, będzie taniej, ale po przeczytaniu tego wszystkiego (14 stron, gdzie królujesz w udzielaniu odpowiedzi) wydaje mi się, że to się w ogóle nie sprawdzi...

spamik
21-10-2009, 13:15
Witam,
Mam pytanie odnośnie ogrzewania i CWU mojej szeregówki (domek środkowy, 133m2, ściana YTONG 24 600 +10cm styropianu, dach wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna, 1 łazienka na piętrze, kuchnia pod nią, 3osoby (docelowo 4;), raczej szybkie prysznice niż pławienie się w wannie[może raz na jakiś czas]).
Po głowie chodzą mi dwa podejścia:
1.tak jak w projekcie - kotłownia na dole (osobne pomieszczenie)- piec jednofunkcyjny z zasobnikiem - długość cyrkulacji wody ok.14m w jedną stronę
2. wiszący kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem (ok.50l) w łazience. Długość cyrkulacji ok. 7,5 m w jedną stronę.

Które podejście będzie dla mnie bardziej ekonomiczne (przypominam: szeregówka środkowa).
W rozwiązaniu nr 2 zyskuje na dole jedno wolne pomieszczenie (jako, że garaż nie jest za duży, to by się takie pomieszczenie i przydało). Z kotłów do rozwiązania nr 2 wybrałbym może coś z tego zestawu:
- Immergas VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW (4,7-25,8 KW) - zasobnik 54l z wężownicą
-Immregas VICTRIX ZEUS 26 1 I (3-26 KW) - zasobnik 45l
- Junkers Cerapur Acu (7,3-28 KW) -zasobnik wartstwowy 42l
- Viessmann Vitodens 222-W (4,8-19 lub 6,5-26 KW) 46l warstwowy (ale ten drogi, więc w ostateczności)
- De Detrich MCR/II 24/28 BIC (6,3-25 KW) 40l warstwowy
- Wolf cgw-20/120 (6,1 -20,5 KW) 50l warstowy
- Saunier Duval Isotwin Condens F 24-30 E (6,8-28 KW) 42l warstwowy
Wyczytałem na forum, że cyrkulacja niesie za sobą duże straty ciepła, więc czy warto właśnie ją skracać o połowę właśnie za pomocą kotła dwufunkcyjnego w łazience - kotły mają opcję cyrkulacji, kwetsia tylko jak często będą się załączać przy tak małych zasobnikach)?
A tak jeszcze poza konkursem: czy ktoś wie z jaką mocą startują poszczególne kotły (wyczytałem, że to też wpływa na ekonomiczność użytkowania)?

Tutaj:http://www.przeklej.pl/plik/kotly-xlsx-0004gg403agh można jeszcze pobrać plik excela z zestawieniami m.in. powyższych kotłów (i paru innych) z wybranymi parametrami w tym cenami (nie ponoszę odpowiedzialności za te dane - zbierałem je dla siebie w jak najrzetelniej, ale nie gwarantuję, że sobie w pełni poprawne)

tacim
21-10-2009, 17:54
spamik nie napisałeś czy grzejniki czy podłoga a nie lepiej jak chcesz mieć ładne sprzęcicho w domu kupić Junkersa Carpur Modul za 7700 zł miałem propozycję start ma chyba od 2,9 i zasobnik 100l.

hycel
22-10-2009, 03:33
Witam.

Mam kocioł kondens. De Dietrich MCR 24 i jest w nim możliwość regulacji obrotów wentylatora a co za tym idzie ograniczenia (wg. wykresu) jego mocy do jakiejś zadanej np. obroty 2200/min = ok 12kW mocy

W instrukcji pisze jednak że takich zmian powinien dokonywać tylko instalator z uprawnieniami itd...
Jak to faktycznie jest ? Bo w zasadzie w moim domu powinno wystarczyć jakieś 12 kW. Zastanawiam się czy można w ten sposób cos nabroić ??
Normalnie kocioł włącza się (przy nastawie nomin 24kW) i idzie pełna parą dośc krótko przez chwile obniża swoją moc no i wyłącza się bo dogrzewa wode w buforze do zadanej na sterowniku.
Natomiast jak zminiejszyłem mu moc do ok. 12kW (nie wytrzymałem :D ) to zaczyna pracować cichutko na max czyli te 12Kw i po chwili obniża moc, pracuje znacznie dłużej niż przy nastawie nominalnej (24kW) ale chyba tak jest oszczędniej. Mylę się ?

Sam juz nie wiem jak jest korzystniej. Proszę o jakieś porady .

Pozdr
Tomek

spamik
22-10-2009, 07:28
spamik nie napisałeś czy grzejniki czy podłoga
Grzejniki - podłoga ewentualnie tylko w wiatrołapie i łazience (ok. 9m2 w sumie). Tylko jeszcze tak myślę, czy nie zrobić kaloryferów na niskie temperatury, żeby podłogówka i kaloryfery były na tym samym obiegu (ew. powrót z kaloryferów przez podłogówkę)


a nie lepiej jak chcesz mieć ładne sprzęcicho w domu kupić Junkersa Carpur Modul za 7700 zł miałem propozycję start ma chyba od 2,9 i zasobnik 100l.
Nie wiem, co masz na myśli pisząć "ładne sprzęcicho"? Jeśli chodzi o wygląd, no to jednak wiszące kotły są ładniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości (nie ma całej tej rurkologii na wierzchu z tyłu kotła - wczoraj u znajomych oglądałem Vaillanta ecocompatca (stoi w łazience) i za nim rurki oblepione warstwą kurzu, a dostęp ciężki żeby to wyczyścić).
Ja bardziej pytam o to jakie rozwiązanie będzie u mnie praktyczniejsze/ekonomiczniejsze w zastosowaniu: kocioł wiszący dwufunkcyjny z małym zasobnikiem (ok.50) w łazience (krótka cyrkulacja) czy jednofunkcyjny z zasobnikiem w kotłowni (dwukrotnie dłuższa cyrkulacja).

RAPczyn
22-10-2009, 13:20
spamik
Bierz kocioł jednofunkcyjny ze zbiorniem o poj. ok. 160l np. Junkers Cerapur smart 14-3 lub Paradigma Modula II 2-10 oraz sterowanie czasowe i termostatyczne (znacznie ogranicza zużycie energii) cyrkulacją c.w.u.

paul997
22-10-2009, 13:28
spamik
Bierz kocioł jednofunkcyjny ze zbiorniem o poj. ok. 160l np. Junkers Cerapur smart 14-3 lub Paradigma Modula II 2-10 oraz sterowanie czasowe i termostatyczne (znacznie ogranicza zużycie energii) cyrkulacją c.w.u.

Rozwiń, proszę swoją myśl o sterowaniu - masz na myśli regulator pokojowy (czasowe) i termostaty na grzejnikach ('termostatyczne')? Ja cały czas rozmyślam (mam czas do wiosny), co u siebie wybrać (też mam tylko grzejniki), żeby było tanio w zakupie i ekonomicznie. W tej chwili grzejniki miałem przygotowane pod kocioł węglowy, czyli same zawory, bez termostatów i waham się, czy wymieniać od razu na termostaty, czy przetestować jeden sezon.

RAPczyn
22-10-2009, 13:33
spamik
Bierz kocioł jednofunkcyjny ze zbiorniem o poj. ok. 160l np. Junkers Cerapur smart 14-3 lub Paradigma Modula II 2-10 oraz sterowanie czasowe i termostatyczne (znacznie ogranicza zużycie energii) cyrkulacją c.w.u.

Rozwiń, proszę swoją myśl o sterowaniu - masz na myśli regulator pokojowy (czasowe) i termostaty na grzejnikach ('termostatyczne')? Ja cały czas rozmyślam (mam czas do wiosny), co u siebie wybrać (też mam tylko grzejniki), żeby było tanio w zakupie i ekonomicznie. W tej chwili grzejniki miałem przygotowane pod kocioł węglowy, czyli same zawory, bez termostatów i waham się, czy wymieniać od razu na termostaty, czy przetestować jeden sezon.

U spamika chodzi mi o sterowanie pompą cyrkulacyjną c.w.u. gdzie można ustawić czas kiedy ma pracować pompa oraz do jakiej temperatury - czujnik mierzący temperaturą c.w.u. przed pompą cyrkulacyjną lub pompa, która ma to wszystko zintegrowane.
W twoim przypadku zainstalowałbym głowice termostatyczne.

paul997
22-10-2009, 13:37
[...]co u siebie wybrać (też mam tylko grzejniki), żeby było tanio w zakupie i ekonomicznie. W tej chwili grzejniki miałem przygotowane pod kocioł węglowy, czyli same zawory, bez termostatów i waham się, czy wymieniać od razu na termostaty, czy przetestować jeden sezon.

U spamika chodzi mi o sterowanie pompą cyrkulacyjną c.w.u. gdzie można ustawić czas kiedy ma pracować pompa oraz do jakiej temperatury - czujnik mierzący temperaturą c.w.u. przed pompą cyrkulacyjną lub pompa, która ma to wszystko zintegrowane.
W twoim przypadku zainstalowałbym głowice termostatyczne.

W instrukcji Ceraclassa, którą ściągnąłem, jest napisane, że w pomieszczeniu z regulatorem pokojowym zwykły zawór, w pozostałych pomieszczeniach głowice termostatyczne. Czyli polecasz zgodnie z instrukcją. Dzięki za potwierdzenie, bo często jest tak, że instrukcja to jedno, a praktyka drugie.

spamik
22-10-2009, 13:46
spamik
Bierz kocioł jednofunkcyjny ze zbiorniem o poj. ok. 160l np. Junkers Cerapur smart 14-3 lub Paradigma Modula II 2-10 oraz sterowanie czasowe i termostatyczne (znacznie ogranicza zużycie energii) cyrkulacją c.w.u.
A czy sugerowana pojemność zbiornika z czegoś wynika (obecnie warstwowe zbiorniki chyba wystarczą o pojemności 100l)? Jak pisałem nie ma wielu punktów poboru wody (1 łazienka+1 kuchnia) i nie ma wodnolubnego trybu życia. Jeśli miałbym iść w stronę kotła jednofunkcyjnego, to bardzie bym chyba uderzał w "lodówkę" (ecocompacta VSC 126/2-C 140PL lub CERAPUR MODUL ZBS 14/100S-3MA)?
Ale u mnie cały czas po głowie chodzi pytanie, kiedy taki kocioł jednofunkcyjny mi się zwróci (chyba taki zestaw jest droższy + większe straty, bo dłuższa cyrkulacja) w stosunku kotła dwufunkcyjnego w łazience z wbudowanym zasobnikiem (oczywiście w każdym przypadku kocioł kondensacyjny)

radkom
23-10-2009, 20:55
witam,
jestem w trakcie zmiany instalacji z miałowca na gazowe. dom o powierzchni ok 160 m2 ocieplony, nowa cała instalacja miedź oraz wymienione grzejniki. Mam dylemat jaki piec gazowy kupić. Ze względów ekonomicznych zdecydowałem się na piec gazowy kondensat dwufunkcyjny beretta Conica Sinthesi 25 e.s.i. Czytając na forum stwierdziłem, że mogę popełnić błąd ze względu na to że odległość od pieca do ostatniego punktu wody ciepłej to około 15 metrów rury. Czy lepiej nie kupić pieca kondensata jednofunkcyjnego z zasobnikiem? czy wtedy potrzeba jest zrobienia cyrkulacji? proszę o podpowiedź bo czas nagli :)

Wirecki
23-10-2009, 22:13
..jak chcesz mieć ładne sprzęcicho w domu kupić ....Widzę, że wraca pomysł z oprowadzaniem wycieczek po własnej kotłowni... Pozdr.

tacim
26-10-2009, 18:59
spokojnie sam mam smarta 14-3 ze stojącym zasobnikiem i to tym oblesnym okrągłym spamik chce coś ładnego to podpowiadam. Gdybym nie miał kotłowni to bym takiego na pewno kupił do kuchni czy łazienki.

spamik
26-10-2009, 22:07
spokojnie sam mam smarta 14-3 ze stojącym zasobnikiem i to tym oblesnym okrągłym spamik chce coś ładnego to podpowiadam. Gdybym nie miał kotłowni to bym takiego na pewno kupił do kuchni czy łazienki.

moment, moment - ja nie piszę, że chcę coś ładnego: mnie cały czas dręczy dylemat, czy 1f w kotłowni czy 2f w łazience. To, że 2f chce w łazience, nie wynika z tego, że jest ładny, tylko z tego, że jest zgrabniejszy, wiszący i ZMIEŚCI mi się w łazience, a że przy okazji ma jeszcze zakryte wszelkie rurki, to dodatkowy plus. 1f tylko dlatego musiałby być w kotłowni, że zajmuje zbyt wiele miejsca i nie zmieści się w łazience. Kryterium, którym chciałbym się kierować przy wyborze któregoś z rozwiązań jest jego ekonomiczność (nakłady na realizację + późniejsza eksploatacja). Dlatego cały czas proszę o porady: czy tańsze rozwiązanie 2f z zasobnikiem i krótszą cyrkulacją czy 1f z dłuższą cyrkulacją. Gdyby się okazało, że kosztowo jest to podobne, to wtedy będę brał pod uwagę inne kryteria (np. wygląd)

HubertG
27-10-2009, 13:22
Witam,
rozważam zakup kotła kondensacyjnego Saunier Duval IsoTwin lub IsoMax.
Ponieważ zapotrzebowanie na ciepło jest dość niskie 20 KW całkowicie wystarczy.
Brałem pod uwagę IsoTwin (6,8-22,5) ponieważ ma niższy dół a co za tym idzie sugerowało mi to mniejsze zużycie gazu przy niskich temperaturach.
Wątpliwości powstały jak doczytałem się w instrukcji następujących parametrów:
Minimalna wartość grzewcza mimo większej minimalnej mocy jest w IsoMax (300 do 500 w ISoTwin)
a najdziwniejszy jest przepływ gazu przy mocy minimalnej (IsoMax 0,68 a IsoTwin 0,75 m3/h).
Czy to oznacza że mocniejszy piec przy mocy minimalnej będzie pobierał mniej gazu?
Czy IsoMax posiada wewnętrzny ciśnieniomierz? (bo na wyświetlaczu IsoTiwna jest podane ciśnienie a w IsoMaxie niezauważyłem)
W przypadku wystąpienia błędu na programatorze od IsoMax jest on odrazu widoczyn, jak wygląda sprawa w IsoTwin?
Czy w IsoTwin błąd widać dopiero jak podejdzie się do pieca (miganie wskażnika pracy pieca)?
Który piec z tych obu jest Waszym zdaniem lepszy?

maren100
27-10-2009, 15:29
pomozcie 8)
potrzebuje piec Vaillanta 246 i jaki do tego zasobnik wody VIH 120 L czy 150 L. W domu beda mieszkaly 4 osoby: dwojka doroslych i 2 dzieci. A w domu na calosci ogrzewnie podlogowe

prosze podpowiedzcie

HubertG
28-10-2009, 15:28
Doczytałem się w instrukcji o braku możliwości sterowania cyklicznym podgrzewaniem wody użytkowej w obu piecach. Jest tylko możliwość ręcznego sterowania temperaturą wody.

Teoretycznie wydaje mi się że takie ciągłe podgrzewanie wody użytkowej mocno wpływa na rachunek za gaz.

Być może się mylę i podgrzewanie zbiornika warstwowego o pojemności 42 litry to tak mały koszt że nieopłaca się w ogóle myśleć nad czasowym wyłączaniem tej funkcji, drożej wyjdzie ponownie go podgrzać po wystudzeniu.

Zakładam godziny uzytkowe jako 6-8 i 16-24 pozanimi temperatura wody użytkowej może być minimalna (ledwo ciepła).

Jak to jest Waszym zdaniem w praktyce?

Sprawdziłem tylko w Viessmann Vitodens 222-W i tam przy pogodówce jest taka możliwość, ale tu cena wychodzi dość wysoka.

tacim
28-10-2009, 16:30
spamik dla jasości moja kotłownia dopiero powstaje ale powiem Ci tak uważam, że 1F z zasobnikiem w łazience nie będzie ładnie wyglądał dużo rur itd jeżeli nie chcesz stojącego z zasobnikiem to masz opcje tylko jedną 2F. 2F nie ma zasobnika a w stojącym masz wsio schowane i zasobnik. Jeżeli musi być wiszący bez sterty rurek to tylko opcja 2f.

RAPczyn
30-10-2009, 08:04
HubertG napisz jaki masz dom (powierzchnia, kubatura, ocieplenie, straty ciepła jeśli znasz) oraz instalację.

les111
30-10-2009, 18:03
Witam ,mam pytanie w kwesti wyboru pieca gazowego.A mianowicie dom z poddaszem ,121m2 powierzchni użytkowej 179 całkowitej,poddasze ocieplone 25cm wełny,sciany pororherm 38 cm plus styropian 10cm,na dole WC góra łazienka odległośc od pieca do łazienki około 10 metrów .Rodzina 2+2.Poddasze ogrzewane za pomocą grzejników powierzchnia ok.90m2 dół grzejniki plus podłogówka pow.ok 90m2 w tym podłogówki 40-50m2,zastanawiam się nad piecem jednofunkcyjnym plus zasobnik 120l,czy to dobry wybór,jak tak to co polecacie w rozsądnej cenie i jakości z góry dzięki
nie doszukałem się odpowiedzi na moje pytanie więc ponawiam może ty Rapczyn pomożesz

tacim
30-10-2009, 22:43
les jak czytałeś wątek to wiesz że w 90% przypadków Rapczyn radzi Cerapur Smart 14-3 masz dom jak mój i piecyk już stoi i czeka na założenie. Zasobnik też 120l rodzina 2+2. 119 m użytkowej normalnie bliźniak :)

Szelma29
31-10-2009, 09:31
czy ktos mający doemk ok 120 metrów moze mi powiedziec ile go cała impreza wyniosła- piec na gaz, kaloryfery , robocizna?? tak w przyblizeniu- jakie to sa koszta?? 20 tys a moze 30 tys??czy taniej
bo ja znalząłm system ogrzewania powietrzo nadmuchowego i wtedy nie ma sie grzejników i cały koszt z piecem gazowym firmy Carnier infinity 96 060-14 ( moc11-17kw) i całym systemme rozprowadzenia kanałow i robocizna to cenia 27 ok 27 tys.
Ktos sie moze do tego odniesc bo ja jestem zielona jak lisc sałaty.

aadamuss24
31-10-2009, 09:46
Przy ogrzewaniu nadmuchowym masz mniej opcji do wyboru. Przy grzejnikach możesz za same grzejniki dać 30000 a może ktoś zrobi całą instalację w tej cenie. Nie da się tego porównać. pozdr adam

mariankossy
31-10-2009, 10:00
czy ktos mający doemk ok 120 metrów moze mi powiedziec ile go cała impreza wyniosła- piec na gaz, kaloryfery , robocizna?? tak w przyblizeniu- jakie to sa koszta?? 20 tys a moze 30 tys??czy taniej
bo ja znalząłm system ogrzewania powietrzo nadmuchowego i wtedy nie ma sie grzejników i cały koszt z piecem gazowym firmy Carnier infinity 96 060-14 ( moc11-17kw) i całym systemme rozprowadzenia kanałow i robocizna to cenia 27 ok 27 tys.
Ktos sie moze do tego odniesc bo ja jestem zielona jak lisc sałaty.

Moge , całość za 20 tys.,

ale jak znalazłaś wykonawce syst. powietrznego to moze znajdziesz conajmniej 5 wykonawców w systemie z kalafiorami.
Zapros gosci na wycene pod konkretny domek i wybierz najlepsza dla ciebie oferte.

RAPczyn
31-10-2009, 11:35
Witam ,mam pytanie w kwesti wyboru pieca gazowego.A mianowicie dom z poddaszem ,121m2 powierzchni użytkowej 179 całkowitej,poddasze ocieplone 25cm wełny,sciany pororherm 38 cm plus styropian 10cm,na dole WC góra łazienka odległośc od pieca do łazienki około 10 metrów .Rodzina 2+2.Poddasze ogrzewane za pomocą grzejników powierzchnia ok.90m2 dół grzejniki plus podłogówka pow.ok 90m2 w tym podłogówki 40-50m2,zastanawiam się nad piecem jednofunkcyjnym plus zasobnik 120l,czy to dobry wybór,jak tak to co polecacie w rozsądnej cenie i jakości z góry dzięki
nie doszukałem się odpowiedzi na moje pytanie więc ponawiam może ty Rapczyn pomożesz

Jeśli chcesz mieć najwyższą jakość to moim zdaniem Paradigma Modula II 2-10 oraz zbiornik Aqua 155, jeśli chcesz tańsze rozwiązanie to Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C oraz zbiornik ST 160 lub SO 160.

tacim raczej w 90% Modulę :wink:

aadamuss24
31-10-2009, 11:46
Witam. Moim zdaniem wymiennik w Paradigma Modul jest nie do wyczyszczenia po kilku latach używania. W przekroju to może ładnie wygląda ale dobre wyczyszczenie jest niemożliwe. pozdr adam

les111
31-10-2009, 17:08
les jak czytałeś wątek to wiesz że w 90% przypadków Rapczyn radzi Cerapur Smart 14-3 masz dom jak mój i piecyk już stoi i czeka na założenie. Zasobnik też 120l rodzina 2+2. 119 m użytkowej normalnie bliźniak :)tak czytałem calutki wątek ale chciałem się upewnić dzięki tacim miałeś racje nie 90 ale w 100% Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 tak radzi Rapczyn,pozdrawiam

les111
31-10-2009, 17:11
Witam ,mam pytanie w kwesti wyboru pieca gazowego.A mianowicie dom z poddaszem ,121m2 powierzchni użytkowej 179 całkowitej,poddasze ocieplone 25cm wełny,sciany pororherm 38 cm plus styropian 10cm,na dole WC góra łazienka odległośc od pieca do łazienki około 10 metrów .Rodzina 2+2.Poddasze ogrzewane za pomocą grzejników powierzchnia ok.90m2 dół grzejniki plus podłogówka pow.ok 90m2 w tym podłogówki 40-50m2,zastanawiam się nad piecem jednofunkcyjnym plus zasobnik 120l,czy to dobry wybór,jak tak to co polecacie w rozsądnej cenie i jakości z góry dzięki
nie doszukałem się odpowiedzi na moje pytanie więc ponawiam może ty Rapczyn pomożesz

Jeśli chcesz mieć najwyższą jakość to moim zdaniem Paradigma Modula II 2-10 oraz zbiornik Aqua 155, jeśli chcesz tańsze rozwiązanie to Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C oraz zbiornik ST 160 lub SO 160.

tacim raczej w 90% Modulę :wink: Dzięki Rapczyn za sugestie

RAPczyn
31-10-2009, 21:16
Witam. Moim zdaniem wymiennik w Paradigma Modul jest nie do wyczyszczenia po kilku latach używania. W przekroju to może ładnie wygląda ale dobre wyczyszczenie jest niemożliwe. pozdr adam

Nie nastręcza to żadnego problemu, a urządzeniem czyszczącym może być brzeszczot do metalu wkładany w wymiennik poziomo oraz pod kontem 45st od góry i od dołu - świetnie się to sprawdza.
Zdaje się, że w nowelizacji z lipca tego roku wpisano obowiązek co rocznych przeglądów kotłów.

gianti
01-11-2009, 22:28
Witajcie - mam duży dylemat a zero wiedzy - i nie chcę opierać się tylko na tym co proponuje instalator (sprzedawca)

dom z poddaszem użytkowym : kubatura 1000m3, ogrzewanie : cały dom - podłogówka, + rekuperator, ocieplenie : 15cm styro + 25 wełna poddasze.

co wybrać do ogrzewania : jakieś sensowne propozycje?

czy warto przepłacać do najdroższej opcji zaproponowanej przez instalatora :

1) najtańszy : VC 246 + VIH R 150 + regulator calorMATIC 430 za 1 PLN*
2) średni : VSC INT 246/2-C210 (lodówka) (+ 5500 pln od wersji 1)
3) drogi : ecoVit/2 pakiet + zasobnik vih k300 (+5000 pln od wersji 2 , czyli 10500 od wersji 1)

czy zdąży mi się zwrócić w ciągu życia kotła 10000 zł różnicy?

spamik
02-11-2009, 09:33
spamik dla jasości moja kotłownia dopiero powstaje ale powiem Ci tak uważam, że 1F z zasobnikiem w łazience nie będzie ładnie wyglądał dużo rur itd jeżeli nie chcesz stojącego z zasobnikiem to masz opcje tylko jedną 2F. 2F nie ma zasobnika a w stojącym masz wsio schowane i zasobnik. Jeżeli musi być wiszący bez sterty rurek to tylko opcja 2f.

No właśnie o to chodzi, że jakby miał być 1f (lodówka) to byłby w kotłowni, tylko wtedy jest długa cyrkulacja. A 2f wiszące są już modele z małymi zasobnikami (ok.40-50 lnp. Immergas ZEUS 24kw), więc i cyrkulację można zrobić i komfortowo korzystać z wody. Wtedy taki byłby w łazience. Chodzi mi o ekonomiczność, kedy jest szansa, że lodówka mi się zwóci w stosunku do tańszego 2f z krótszą cyrkulacją.

RAPczyn
02-11-2009, 09:36
Moim zdaniem kotły trochę za duże, tzn. ich moc minimalna jest bardzo wysoka.
Spodziewam się, że dom ma OCB na poziomie 17kW.
Lepszym rozwiązaniem będzie Paradigma Modula II 4-20, DeDietrich MCA 25, Viessmann 300-W 19kW. Te trzy kotły będą miały znacznie lepiej dopasowaną moc do potrzeb budynku.

HubertG
02-11-2009, 15:42
HubertG napisz jaki masz dom (powierzchnia, kubatura, ocieplenie, straty ciepła jeśli znasz) oraz instalację.

Witam, około 150 m2. Ściany podwójne 2x5cm styropianu, dach ocieplony (styropian, papa, blacha oraz podłoga styropian, deski, panele podłogowe)
Tylko grzejniki i sporadycznie kominek. Grzejniki duże wymiarowo (tyle wiem).

justyna_lca
03-11-2009, 19:47
Witam,

Czy ktoś może mi doradzić jaki piec gazowy wybrać do mieszkania w starym budownictwie (dość ciepłe) powierzchnia ok 64m2.
Projekrant polecił mi kondensacyjny, natomiast dzis jak odwiedziłam jeden sklep i tam mi odradzono piec kondensacyjny, polecono natomiast zwykły dwufunkcyjny (Beretta Ciao II).
W tej chwili już nie wiem co wybrac:(
Proszę o pomoc

kar_ma
03-11-2009, 20:04
Potrzebuję porady.

Mam w planach kocioł gazowy c.o. z zasobnikiem. Chcę wykonać od razu również instalację pod solary z wyprowadzeniem na stryszek, a za jakiś czas (kilka lat) dokupić również panele solarne. Czy kupić od razu zasobnik z dwoma wężownicami, czy na razie kupić zwykły i potem wymienić na biwalentny?
Czy może teraz kupić jakiś używany zasobnik z jedną wężownicą?
Czy w ogóle funkcjonuje "rynek wtórny" używanych zasobników, kotłów? Czy od razu zamontować duży zasobnik z dwoma wężownicami wiedząc, że część nie będzie przez jakiś czas używana...

RAPczyn
04-11-2009, 08:28
Witam, około 150 m2. Ściany podwójne 2x5cm styropianu, dach ocieplony (styropian, papa, blacha oraz podłoga styropian, deski, panele podłogowe)
Tylko grzejniki i sporadycznie kominek. Grzejniki duże wymiarowo (tyle wiem).

Do takiego domu sugerowałbym raczej kocioł kondensacyjny o niższej mocy niż te o, których wspomniałeś.
Np. Paradigma Modula II 2-10, Junkers Cerapur Smart 14-3C, DeDietrich MCA 15 oraz do tego zbiornik c.w.u.

RAPczyn
04-11-2009, 08:38
pomozcie 8)
potrzebuje piec Vaillanta 246 i jaki do tego zasobnik wody VIH 120 L czy 150 L. W domu beda mieszkaly 4 osoby: dwojka doroslych i 2 dzieci. A w domu na calosci ogrzewnie podlogowe

prosze podpowiedzcie

Skąd wiesz, że potrzebujesz taki kocioł?


Witam,

Czy ktoś może mi doradzić jaki piec gazowy wybrać do mieszkania w starym budownictwie (dość ciepłe) powierzchnia ok 64m2.
Projekrant polecił mi kondensacyjny, natomiast dzis jak odwiedziłam jeden sklep i tam mi odradzono piec kondensacyjny, polecono natomiast zwykły dwufunkcyjny (Beretta Ciao II).
W tej chwili już nie wiem co wybrac:(
Proszę o pomoc

W sklepie prawdopodobnie doradzono Ci to co akurat mieli na stanie. Jeśli można zainstalować kocioł kondensacyjny to go zainstaluj.


Potrzebuję porady.

Mam w planach kocioł gazowy c.o. z zasobnikiem. Chcę wykonać od razu również instalację pod solary z wyprowadzeniem na stryszek, a za jakiś czas (kilka lat) dokupić również panele solarne. Czy kupić od razu zasobnik z dwoma wężownicami, czy na razie kupić zwykły i potem wymienić na biwalentny?
Czy może teraz kupić jakiś używany zasobnik z jedną wężownicą?


W przypadku instalacji solar glikolowej, wygodniej od razu kupić odpowiedni zbiornik. W przypadku instalacji solar w Aqua technice można podłączyć kolektory pod zbiornik z jedną wężownicą (pod pewnymi warunkami).

HubertG
05-11-2009, 09:17
Bardzo dziękuję za pomoc,
niestety już dałem się naciągnąć na IsoTwin Condens (przestraszyłem się ataku zimy bez zainstalowanego pieca)
Za rok będe dokładnie wiedział o ile przesadziłem :) i jaką moc wybrać następnym razem :)
Dziękuję i pozdrawiam

majki
05-11-2009, 12:47
Chciałem tylko spytać o opinię na temat kotła Junkers ZSB 22-3C ? Ma ktoś, używa, jest zadowolony ?

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

mikjola1
05-11-2009, 19:47
Jaki kocioł kupić? POMOCY!
Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc osoby, które coś na ten temat wiedzą. Jestem na etapie zakupu kotła do nowo budowanego domu. I tu pojawia się problem-nie znam się na tym.
Buduję dom o pow. 140 m2 z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie gazowe.
Na parterze ok 70 m2 podłogówki, plus łazienka i hall na piętrze. Polecono mi Viessmana Vitodens 222 W ale, co tu dużo mówić cena mnie zabiła :evil: .
Bardzo proszę doradźcie mi coś innego.
Pozdrawiam
mikjola1

justyna_lca
05-11-2009, 22:00
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

pam
05-11-2009, 22:19
Trochę z innej bajki: jakie polecacie zawory termostatyczne do grzejników (Radson).

mariankossy
05-11-2009, 22:29
Jaki kocioł kupić? POMOCY!
Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc osoby, które coś na ten temat wiedzą. Jestem na etapie zakupu kotła do nowo budowanego domu. I tu pojawia się problem-nie znam się na tym.
Buduję dom o pow. 140 m2 z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie gazowe.
Na parterze ok 70 m2 podłogówki, plus łazienka i hall na piętrze. Polecono mi Viessmana Vitodens 222 W ale, co tu dużo mówić cena mnie zabiła :evil: .
Bardzo proszę doradźcie mi coś innego.
Pozdrawiam
mikjola1 A ile chcesz wydac na kocioł ?

mariankossy
05-11-2009, 22:34
Chciałem tylko spytać o opinię na temat kotła Junkers ZSB 22-3C ? Ma ktoś, używa, jest zadowolony ?

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

Mam mniejszy 14 KW , używam 2 sezon i jest ok.

sacha
05-11-2009, 22:40
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.

Hugo26
06-11-2009, 00:06
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

Ajdaniu
06-11-2009, 08:30
Witam,
Ja również po poradę :)
Dom 122 m2 pow. użytkowej, kubatura 570m3. Ściany z bet. kom. 24 oceplone 15 cm styropianu, dach 22 cm wełny. Energooszczędne okna.
Ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej gazowym kotłem kondensacyjnym z zasobnikiem 120l. Wszędzie grzejniki. Do tego wkład kominkowy z DGP.
Instalator ze względu na konieczność podgrzewania wody proponuje kocioł o mocy max. ok 26 kW.
Czy taki będzie dobry, czy szukać czegoś z mniejszą mocą? No i jaka moc minimalna.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam

RAPczyn
06-11-2009, 09:46
Witam,
Ja również po poradę :)
Dom 122 m2 pow. użytkowej, kubatura 570m3. Ściany z bet. kom. 24 oceplone 15 cm styropianu, dach 22 cm wełny. Energooszczędne okna.
Ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej gazowym kotłem kondensacyjnym z zasobnikiem 120l. Wszędzie grzejniki. Do tego wkład kominkowy z DGP.
Instalator ze względu na konieczność podgrzewania wody proponuje kocioł o mocy max. ok 26 kW.
Czy taki będzie dobry, czy szukać czegoś z mniejszą mocą? No i jaka moc minimalna.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Weź mniejszy kocioł, startujący z mocą 2-3kW. Zbiornik 120l powinien wystarczyć dla 3,5 osoby - dobrze jest na wyjściu c.w.u. ze zbiornika zamontować automatyczny mieszalnik.

Ajdaniu
06-11-2009, 10:02
Witam,
Ja również po poradę :)
Dom 122 m2 pow. użytkowej, kubatura 570m3. Ściany z bet. kom. 24 oceplone 15 cm styropianu, dach 22 cm wełny. Energooszczędne okna.
Ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej gazowym kotłem kondensacyjnym z zasobnikiem 120l. Wszędzie grzejniki. Do tego wkład kominkowy z DGP.
Instalator ze względu na konieczność podgrzewania wody proponuje kocioł o mocy max. ok 26 kW.
Czy taki będzie dobry, czy szukać czegoś z mniejszą mocą? No i jaka moc minimalna.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Weź mniejszy kocioł, startujący z mocą 2-3kW. Zbiornik 120l powinien wystarczyć dla 3,5 osoby - dobrze jest na wyjściu c.w.u. ze zbiornika zamontować automatyczny mieszalnik.

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Pozwolę sobie dopytać: z o ile mniejszą mocą szukać kotła? poniżej 20 kW? Czy kocioł z taką mocą da radę w miarę szybko podgrzać wodę w zasobniku? No i do czego służyć ma ów automatyczny mieszalnik?
Pozdrawiam

RAPczyn
06-11-2009, 10:13
Weź mniejszy kocioł, startujący z mocą 2-3kW. Zbiornik 120l powinien wystarczyć dla 3,5 osoby - dobrze jest na wyjściu c.w.u. ze zbiornika zamontować automatyczny mieszalnik.

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Pozwolę sobie dopytać: z o ile mniejszą mocą szukać kotła? poniżej 20 kW? Czy kocioł z taką mocą da radę w miarę szybko podgrzać wodę w zasobniku? No i do czego służyć ma ów automatyczny mieszalnik?
Pozdrawiam

Tak jak pisałem we wcześniejszych postach Paradigma Modula II 2-10, Junkers ZSB 14-3C, De Dietrich MCA 15.
Załóżmy, że z zbiorniku c.w.u. masz temperaturę 50stC, na mieszaczu ustawiasz sobie temperaturę 40stC, która leci na instalację. Oszczędzasz energię oraz zwiększasz ilość dostępnej ciepłej wody.
http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&prod=3&x=97

mikjola1
06-11-2009, 10:19
Jaki kocioł kupić? POMOCY!
Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc osoby, które coś na ten temat wiedzą. Jestem na etapie zakupu kotła do nowo budowanego domu. I tu pojawia się problem-nie znam się na tym.
Buduję dom o pow. 140 m2 z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie gazowe.
Na parterze ok 70 m2 podłogówki, plus łazienka i hall na piętrze. Polecono mi Viessmana Vitodens 222 W ale, co tu dużo mówić cena mnie zabiła :evil: .
Bardzo proszę doradźcie mi coś innego.
Pozdrawiam
mikjola1 A ile chcesz wydac na kocioł ?


Właściwie to sama nie wiem ile. Gotówka nie jest tu raczej ograniczeniem. Sądzę jednak że podobny sprzęt innej firmy może być po prostu tańszy, a równie dobry. Mieszkam w Inowrocławiu i tutaj nie ma gdzie iść i poprosić o doradztwo. Każdy oferuje sprzęt którego jest przedstawicielem, nie dając innych opcji. A chodzi mi o propozycje.
Pozdrawiam
mikjola1

spamik
06-11-2009, 10:19
A jak taki zwór działa z cyrkulacją CWU? Bo rozumiem, że w kotle mam 50stC, włącza się cyrkulacja, zawór miesza wodę i mam 40stC w rurach, za chwilę woda wraca do kotła i już ma co najmniej 10 stC mniej niż ta z kotła i muszę ją szybciej dogrzewać? Tylko też mnie zastanawia, że jeśli nastąpi mieszanie z zimną wodą, to gdzie się podzieje nadmiar wody, w przypadku gdy krany są zakręcone, a cyrkulacja działa?

sacha
06-11-2009, 15:13
Jeśli kasa nie gra roli to szukać kotła z dużą modulacją bo taki najekonomiczniejszy i z dobrej firmy. Pewno będzie to
M......la II /nie będę robił reklamy i nie jestem ekspertem /. Ja kupiłem H...la - słyną z niezawodności.

justyna_lca
06-11-2009, 16:48
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

justyna_lca
06-11-2009, 16:49
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

sacha
06-11-2009, 23:33
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należałoby sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby, oraz przedstawić warunki możliwe do spełnienia przy podłączeniu tego kotła. O tych warunkach nie wiemy nic. Nie wiemy czy jest możliwość podłączenia do odpowiednio wykonanego komina, jeśli nie ma komina to nie wiemy też czy w przypadku kondensata małej mocy jest możliwość wylotu spalin przez ścianę na zewnątrz. Pewne warunki mogą zmuszać do wyboru danego kotła a o nich nic nie wiemy. Jeśli mówimy tylko o cenie i ekonomice to kondensat na tak małą powierzchnię to nie najlepszy wybór, raczej zwykły jak jest komin, a jak nie ma to z zamkniętą komorą spalania ale musi być możliwość wyrzutu spalin na zewnątrz.

RAPczyn
07-11-2009, 09:13
A moim zdaniem w dzisiejszych czasach nie opłaca się montować kotła gazowego niekondensacyjnego.
Jak rozmawiałem ostatnio z innymi instalatorami to praktycznie 99% sprzedawanych urządzeń to kotły kondensacyjne, reszt to przypadki gdzie nie da się zamontować kotła kondensacyjnego.

RAPczyn
07-11-2009, 09:19
http://www.esbe.pl/pliki/instrukcja%20VTA300.pdf
Rysunek nr.6 VTA320/330 powinien wyjaśnić twoje wątpliwości.

justyna_lca
07-11-2009, 19:12
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należałoby sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby, oraz przedstawić warunki możliwe do spełnienia przy podłączeniu tego kotła. O tych warunkach nie wiemy nic. Nie wiemy czy jest możliwość podłączenia do odpowiednio wykonanego komina, jeśli nie ma komina to nie wiemy też czy w przypadku kondensata małej mocy jest możliwość wylotu spalin przez ścianę na zewnątrz. Pewne warunki mogą zmuszać do wyboru danego kotła a o nich nic nie wiemy. Jeśli mówimy tylko o cenie i ekonomice to kondensat na tak małą powierzchnię to nie najlepszy wybór, raczej zwykły jak jest komin, a jak nie ma to z zamkniętą komorą spalania ale musi być możliwość wyrzutu spalin na zewnątrz.

Jest w budynku wolny komin, do którego będzie wykonywane podłączenie. W przypadku kondensata mam możliwość wykonania wylotu spalin przez ścianę (posoadam podwieszane sufity i doradzano mi właśnie w tej przestrzeni wykonanie wylotu)

tacim
07-11-2009, 19:55
budynek mniemam, że mieszkalny - wielorodzinny są warunki kurcze nie pamiętam dokładnie ale temat praktycznie nie do zrobienia .
znalazlem coś takiego na szybko
W przypadku specjalnych konstrukcji systemów powietrzno spalinowych SPS:
• dopuszcza się pobór powietrza do spalania oraz odprowadzenie spalin przez ścianę budynku w
budynkach zamieszkania zbiorowego tylko od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania o
mocy nie większej niż 5 kW,
coś tam było też o odległościach komina od okien

sacha
07-11-2009, 20:41
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należałoby sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby, oraz przedstawić warunki możliwe do spełnienia przy podłączeniu tego kotła. O tych warunkach nie wiemy nic. Nie wiemy czy jest możliwość podłączenia do odpowiednio wykonanego komina, jeśli nie ma komina to nie wiemy też czy w przypadku kondensata małej mocy jest możliwość wylotu spalin przez ścianę na zewnątrz. Pewne warunki mogą zmuszać do wyboru danego kotła a o nich nic nie wiemy. Jeśli mówimy tylko o cenie i ekonomice to kondensat na tak małą powierzchnię to nie najlepszy wybór, raczej zwykły jak jest komin, a jak nie ma to z zamkniętą komorą spalania ale musi być możliwość wyrzutu spalin na zewnątrz.

Jest w budynku wolny komin, do którego będzie wykonywane podłączenie. W przypadku kondensata mam możliwość wykonania wylotu spalin przez ścianę (posoadam podwieszane sufity i doradzano mi właśnie w tej przestrzeni wykonanie wylotu)

Więc w zasadzie manewry są w każdym kierunku. RAPczyn doradza kondensata , Tobie też taki odpowiada więc kupuj ale z małą mocą bo to tylko 64 m2. Ja wiem że MCR jest tani, ale ta moc przy małej modulacji - oj będzie taktował!

justyna_lca
08-11-2009, 13:24
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należałoby sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby, oraz przedstawić warunki możliwe do spełnienia przy podłączeniu tego kotła. O tych warunkach nie wiemy nic. Nie wiemy czy jest możliwość podłączenia do odpowiednio wykonanego komina, jeśli nie ma komina to nie wiemy też czy w przypadku kondensata małej mocy jest możliwość wylotu spalin przez ścianę na zewnątrz. Pewne warunki mogą zmuszać do wyboru danego kotła a o nich nic nie wiemy. Jeśli mówimy tylko o cenie i ekonomice to kondensat na tak małą powierzchnię to nie najlepszy wybór, raczej zwykły jak jest komin, a jak nie ma to z zamkniętą komorą spalania ale musi być możliwość wyrzutu spalin na zewnątrz.

Jest w budynku wolny komin, do którego będzie wykonywane podłączenie. W przypadku kondensata mam możliwość wykonania wylotu spalin przez ścianę (posoadam podwieszane sufity i doradzano mi właśnie w tej przestrzeni wykonanie wylotu)

Więc w zasadzie manewry są w każdym kierunku. RAPczyn doradza kondensata , Tobie też taki odpowiada więc kupuj ale z małą mocą bo to tylko 64 m2. Ja wiem że MCR jest tani, ale ta moc przy małej modulacji - oj będzie taktował!

Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

justyna_lca
08-11-2009, 13:24
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należałoby sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby, oraz przedstawić warunki możliwe do spełnienia przy podłączeniu tego kotła. O tych warunkach nie wiemy nic. Nie wiemy czy jest możliwość podłączenia do odpowiednio wykonanego komina, jeśli nie ma komina to nie wiemy też czy w przypadku kondensata małej mocy jest możliwość wylotu spalin przez ścianę na zewnątrz. Pewne warunki mogą zmuszać do wyboru danego kotła a o nich nic nie wiemy. Jeśli mówimy tylko o cenie i ekonomice to kondensat na tak małą powierzchnię to nie najlepszy wybór, raczej zwykły jak jest komin, a jak nie ma to z zamkniętą komorą spalania ale musi być możliwość wyrzutu spalin na zewnątrz.

Jest w budynku wolny komin, do którego będzie wykonywane podłączenie. W przypadku kondensata mam możliwość wykonania wylotu spalin przez ścianę (posoadam podwieszane sufity i doradzano mi właśnie w tej przestrzeni wykonanie wylotu)

Więc w zasadzie manewry są w każdym kierunku. RAPczyn doradza kondensata , Tobie też taki odpowiada więc kupuj ale z małą mocą bo to tylko 64 m2. Ja wiem że MCR jest tani, ale ta moc przy małej modulacji - oj będzie taktował!

Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

justyna_lca
08-11-2009, 13:25
witam,

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi jakiej marki i jaki model pieca kondensacyjnego najkorzystniej kupic do mieszkania 64m2?
Co sądzicie o DeDietrichu MCR 24 II ML?

Pozdrawiam

Sądzę że o dużo za mocny, ale się zastanawiam czy na taką małą powierzchnię kondensat się opłaca.
nie opłaca się na 100%

A jakie rozwiązanie byłoby w tym przypadku najkorzystniejsze?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należałoby sprecyzować swoje oczekiwania i potrzeby, oraz przedstawić warunki możliwe do spełnienia przy podłączeniu tego kotła. O tych warunkach nie wiemy nic. Nie wiemy czy jest możliwość podłączenia do odpowiednio wykonanego komina, jeśli nie ma komina to nie wiemy też czy w przypadku kondensata małej mocy jest możliwość wylotu spalin przez ścianę na zewnątrz. Pewne warunki mogą zmuszać do wyboru danego kotła a o nich nic nie wiemy. Jeśli mówimy tylko o cenie i ekonomice to kondensat na tak małą powierzchnię to nie najlepszy wybór, raczej zwykły jak jest komin, a jak nie ma to z zamkniętą komorą spalania ale musi być możliwość wyrzutu spalin na zewnątrz.

Jest w budynku wolny komin, do którego będzie wykonywane podłączenie. W przypadku kondensata mam możliwość wykonania wylotu spalin przez ścianę (posoadam podwieszane sufity i doradzano mi właśnie w tej przestrzeni wykonanie wylotu)

Więc w zasadzie manewry są w każdym kierunku. RAPczyn doradza kondensata , Tobie też taki odpowiada więc kupuj ale z małą mocą bo to tylko 64 m2. Ja wiem że MCR jest tani, ale ta moc przy małej modulacji - oj będzie taktował!

Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

sacha
08-11-2009, 16:10
Najbliżej tej ceny będzie Junkers - ale nie jestem fachowcem.

aadamuss24
08-11-2009, 16:59
Witam. Czyszczenie brzeszczotem może i jest ok ale jak dla mnie to nie jest czysty wymiennik. Nawet po przelaniu wodą. On będzie drożny ale zawsze tam coś zostanie. Jest to rozwiązanie dobre ale trzeba pamiętać o tym aby ktoś tam raz do roku zajrzał i wyczyścił. Im dłuższa przerwa między przeglądami tym trudniej to wyczyścić i wtedy robi się problem dla użytkownika bo albo ktoś to zrobi porządnie i wykasuje (demontaż wymiennika) albo zrobi tylko z grubsza. Taki wymiennik jest rozwiązaniem słabo idiotoodpornym dla użytkownika ale bardzo korzystnym dla serwisu :) pozdr adam

Krzysztof BB
12-11-2009, 15:24
Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

Nie za bardzo jest czym.
Nie przejmuj się tym za mocny za mocny na co na CO? owszem 6kW to trochę za dużo ale 24kW do kąpieli w sam raz.
Lepiej by było mieć 1-24 kW ale takich piecy nie ma a jak nawet są to kosztują kilka tych MCRów.
Swoją rolę spełni a ze sobie potaktuje trudno i tak ogólny bilans powinien wypaść nieźle.
Wielu optymistów tutaj nie zwraca uwagi na koszt zakupu i czas zwrotu inwestycji.
Oprócz pieca ważne jest jaki układ sterowania zastosujesz a możliwości jest kilka.
Poszukaj w okolicy jakiegoś automatyka który coś Ci doradzi konkretnie do Twojego układu CO - każdy ma jakąś specyficzną sytuację i nie można powiedzieć że to co dobre jest będzie dobre tam.
Z innych piecy z tego co ja wiem jest w zbliżonej cenie jakiś Junkers 3-15 kW.
Mamy wiec albo 6-24 kW albo 3-15 kW - lepiej na CO gorzej na CWU ->wybór nalezy do Ciebie.

justyna_lca
12-11-2009, 17:18
Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

Nie za bardzo jest czym.
Nie przejmuj się tym za mocny za mocny na co na CO? owszem 6kW to trochę za dużo ale 24kW do kąpieli w sam raz.
Lepiej by było mieć 1-24 kW ale takich piecy nie ma a jak nawet są to kosztują kilka tych MCRów.
Swoją rolę spełni a ze sobie potaktuje trudno i tak ogólny bilans powinien wypaść nieźle.
Wielu optymistów tutaj nie zwraca uwagi na koszt zakupu i czas zwrotu inwestycji.
Oprócz pieca ważne jest jaki układ sterowania zastosujesz a możliwości jest kilka.
Poszukaj w okolicy jakiegoś automatyka który coś Ci doradzi konkretnie do Twojego układu CO - każdy ma jakąś specyficzną sytuację i nie można powiedzieć że to co dobre jest będzie dobre tam.
Z innych piecy z tego co ja wiem jest w zbliżonej cenie jakiś Junkers 3-15 kW.
Mamy wiec albo 6-24 kW albo 3-15 kW - lepiej na CO gorzej na CWU ->wybór nalezy do Ciebie.
Serdeczne dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

justyna_lca
12-11-2009, 17:18
Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

Nie za bardzo jest czym.
Nie przejmuj się tym za mocny za mocny na co na CO? owszem 6kW to trochę za dużo ale 24kW do kąpieli w sam raz.
Lepiej by było mieć 1-24 kW ale takich piecy nie ma a jak nawet są to kosztują kilka tych MCRów.
Swoją rolę spełni a ze sobie potaktuje trudno i tak ogólny bilans powinien wypaść nieźle.
Wielu optymistów tutaj nie zwraca uwagi na koszt zakupu i czas zwrotu inwestycji.
Oprócz pieca ważne jest jaki układ sterowania zastosujesz a możliwości jest kilka.
Poszukaj w okolicy jakiegoś automatyka który coś Ci doradzi konkretnie do Twojego układu CO - każdy ma jakąś specyficzną sytuację i nie można powiedzieć że to co dobre jest będzie dobre tam.
Z innych piecy z tego co ja wiem jest w zbliżonej cenie jakiś Junkers 3-15 kW.
Mamy wiec albo 6-24 kW albo 3-15 kW - lepiej na CO gorzej na CWU ->wybór nalezy do Ciebie.
Serdeczne dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

justyna_lca
12-11-2009, 17:18
Dziękuję do tej pory za porady.
Czym mogłabym zastąpić MCR-a? Jaki model i producent będzie tu najlepszy?

Nie za bardzo jest czym.
Nie przejmuj się tym za mocny za mocny na co na CO? owszem 6kW to trochę za dużo ale 24kW do kąpieli w sam raz.
Lepiej by było mieć 1-24 kW ale takich piecy nie ma a jak nawet są to kosztują kilka tych MCRów.
Swoją rolę spełni a ze sobie potaktuje trudno i tak ogólny bilans powinien wypaść nieźle.
Wielu optymistów tutaj nie zwraca uwagi na koszt zakupu i czas zwrotu inwestycji.
Oprócz pieca ważne jest jaki układ sterowania zastosujesz a możliwości jest kilka.
Poszukaj w okolicy jakiegoś automatyka który coś Ci doradzi konkretnie do Twojego układu CO - każdy ma jakąś specyficzną sytuację i nie można powiedzieć że to co dobre jest będzie dobre tam.
Z innych piecy z tego co ja wiem jest w zbliżonej cenie jakiś Junkers 3-15 kW.
Mamy wiec albo 6-24 kW albo 3-15 kW - lepiej na CO gorzej na CWU ->wybór nalezy do Ciebie.
Serdeczne dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

tacim
12-11-2009, 21:20
Junkers Cerapur Smart 3-14 z zasobnikiem 120l i pogodówką ok 5600zł

Dakbar
26-11-2009, 21:52
10 lat temu kupilem do nowego domu kociol gazowy kondensacyjny Remeha.
Danych tego kotla w tej chwili nie pamietam, ale ogrzewa on dom ok 260 m2 oraz zbiornik 15o litrow wody. Od jakiegos roku zaczely sie z nim problemy.
1. Nie ma juz firmy Remeha, polaczyla sie z inna jakoas.
2. Brak fachowcowna rynku, ktorzy potrafiliby go ustawic wymien uszczelki, czesci
Nadmienie ze te 10 lat temu zaplacilem za ten kociol ponad 12 tys.PLN

Postanowilem wyminic sam kociol na jakis, taki z ktorym nie bedzie problemow, beda fachowcy i sam bede mogl go ustawiac najlepiej na odleglosc z innego miasta. Dom stoi pusty i jezdze tam sporadycznie raz, dwa w miesiacu na weekend.

Czy moze mi ktos doradzic w tej materii.
Dom jest ocieplony, dach wymienilem (blacha) w tym roku. Piec stoi na strychu (chyba wisi), a mowa o gazie propan a nie ziemnym. Dom jest pietrowy z podziemnym garazem i silownia.
Serdeczne dzieki za kazda podpowiedz.

mirosag
27-11-2009, 14:56
Witam wszystkich, zanim przejdę do meritum trochę szczegółów: dom pow.użytk. 140m2 z czego ok 45 m2 podłogówka, ściany 24 + 14 cm styro, poddasze użytkowe 25 cm wełna. Kocioł w łazience na dole bo nie mam pomieszczenia gosp.
Zastanawiam się czy warto kupić kocioł 1-funkc. z zasobnikiem ze względu na:
1. Dość małą ilość miejsca w łazience na dole
2. Stosunkowo niewielkie odległości w rozprowadzeniu c.w.u (łazienka na górze ok. 3-4 m, kuchnia ok. 5 m)
czy może lepiej 2-funkcyjny (zajmuje mniej miejsca, może nie będzie konieczna cyrkulacja c.w.u).
1-no czy 2-funkcyjny i jaki ewentualnie typ (ze względu na to, ze w łazience to albo kodensat albo z zamkniętą komorą spalania) byście doradzili ?

pozdrawiam

lukasz_p
27-11-2009, 18:39
Witam,

czy ten kocioł:

Immergas VICTRIX 24 kW

to dobry kocioł? cenowo wychodzi całkiem ok, czy macie lepsze propozycje w tej cenie?

ps. dom 170 m2, dwie łazienki, 100% podłogówki, 16 cm styro, kubatura ok. 500m3

lukasz_p
27-11-2009, 19:20
a może ktoś wypowiedziałby się na tema tego kotła:

Victrix Zeus 26

??? :roll:

lukasz_p
27-11-2009, 21:26
Sorry, że zaśmiecam wątek ale na 99% jestem zdecydowany na taki zestaw:

Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 + VIH R 120


Czy myślicie, że bedzie ok w moim przypadku (100% podłogówka, 3 osoby, pow. ok. 190 m2, kubatura coś koło 500m3, max29 plus 16 cm styro, okna 3 szybowe, wentylacja grawitacyjna)

Myslę o takim kotle także dlatego, ,że zamierzam wystawić rurę spalinowa przez ścianę, a w takim przypadku jest ograniczenie mocy nominalnej kotła do 21kw, czy dobrze kombinuję????????

lazik
28-11-2009, 08:14
Myslę o takim kotle także dlatego, ,że zamierzam wystawić rurę spalinowa przez ścianę, a w takim przypadku jest ograniczenie mocy nominalnej kotła do 21kw, czy dobrze kombinuję????????
Źle. Było wielokrotnie. Dla twojego domu zapotrzebowanie jest max 14kW. Po co ci taka moc? Aż tyle CWU będziesz zużywał, że chcesz przewymiarować kocioł?

boguslawskia
28-11-2009, 08:29
Hmm,
Moim zdaniem należy zdecydowanie rozdzielić zapotrzebowanie na CWU i CO.

W kotłach Vaillnta /nastawy serwisowe/ można programowo obniżyć moc kotła dla CO.
Mam kocioł tradycyjny AquaPlus CWU 28kW, CO zredukowane z 28kW do 17-18kW.

Koszt ogrzewania domu 180m użytkowych: CO, CWU, GOTOWANIE - około 3200-3500zł / rok - pierwszy sezon.

W tym z pomiarów podgrzanie CWU z cyrkulacją to 1,5 do 2m3 na dobę.

lazik
28-11-2009, 08:35
Hmm,
Moim zdaniem należy zdecydowanie rozdzielić zapotrzebowanie na CWU i CO.

W kotłach Vaillnta /nastawy serwisowe/ można programowo obniżyć moc kotła dla CO.
Mam kocioł tradycyjny AquaPlus CWU 28kW, CO zredukowane z 28kW do 17-18kW.

Koszt ogrzewania domu 180m użytkowych: CO, CWU, GOTOWANIE - około 3200-3500zł / rok - pierwszy sezon.

W tym z pomiarów podgrzanie CWU z cyrkulacją to 1,5 do 2m3 na dobę.
Dolnego progu modulacji nie obniżysz. Możesz co najwyżej ograniczać max moc co akurat żadnym problemem nie jest - także dla CO.

boguslawskia
28-11-2009, 09:29
Hmm,
Moim zdaniem należy zdecydowanie rozdzielić zapotrzebowanie na CWU i CO.

W kotłach Vaillnta /nastawy serwisowe/ można programowo obniżyć moc kotła dla CO.
Mam kocioł tradycyjny AquaPlus CWU 28kW, CO zredukowane z 28kW do 17-18kW.

Koszt ogrzewania domu 180m użytkowych: CO, CWU, GOTOWANIE - około 3200-3500zł / rok - pierwszy sezon.

W tym z pomiarów podgrzanie CWU z cyrkulacją to 1,5 do 2m3 na dobę.
Dolnego progu modulacji nie obniżysz. Możesz co najwyżej ograniczać max moc co akurat żadnym problemem nie jest - także dla CO.

Więc przewymiarowanie w rozsądnym zakresie nie jest aż tak straszne :)

lukasz_p
28-11-2009, 09:59
No właśnie, wolałbym lekko przewymiarować o 2-3 KW i dlatego szukam coś takiego jak Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 o mocy 19 KW...

..tylko ten dolny próg mogulacji, 7,2 KW... Sporo!! Ale z drugiej strony zachwalany na forum DD MCR II też zaczyna modulować od 6 KW bodajże..... Więc komu wierzyć??

MOŻE POLECILIBYSCIE COS W ZAKRESIE 3, 4 KW do max 21 kw (tak jak pisałem rrua przez ścianę) i żeby kocioł 1-f plus zasobnik ok 100-130 plus pogodówka kupić do 7k???? (tak jak ww vaiillant)

lazik
28-11-2009, 10:05
Hmm,
Moim zdaniem należy zdecydowanie rozdzielić zapotrzebowanie na CWU i CO.

W kotłach Vaillnta /nastawy serwisowe/ można programowo obniżyć moc kotła dla CO.
Mam kocioł tradycyjny AquaPlus CWU 28kW, CO zredukowane z 28kW do 17-18kW.

Koszt ogrzewania domu 180m użytkowych: CO, CWU, GOTOWANIE - około 3200-3500zł / rok - pierwszy sezon.

W tym z pomiarów podgrzanie CWU z cyrkulacją to 1,5 do 2m3 na dobę.
Dolnego progu modulacji nie obniżysz. Możesz co najwyżej ograniczać max moc co akurat żadnym problemem nie jest - także dla CO.

Więc przewymiarowanie w rozsądnym zakresie nie jest aż tak straszne :)
O jakim rozsądku ty piszesz? Kocioł Vaillant ecoTEC VC plus 186 3-5 ma moc w zakresie modulacji od 7,2 do 19,5 kW. Na potrzeby CO dolna moc jest przynajmniej 2 razy za duża niż ta w miarę optymalna. W domu lukasz_p zapotrzebowanie na CO wyjdzie w granicach 8 - 10 kW z tym że jest to wartość górna brzegowa. Wciągu 232 dni grzewczych ile jest tych z takim zapotrzebowaniem?

lazik
28-11-2009, 10:20
No właśnie, wolałbym lekko przewymiarować o 2-3 KW i dlatego szukam coś takiego jak Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 o mocy 19 KW...

..tylko ten dolny próg mogulacji, 7,2 KW... Sporo!! Ale z drugiej strony zachwalany na forum DD MCR II też zaczyna modulować od 6 KW bodajże..... Więc komu wierzyć??

MOŻE POLECILIBYSCIE COS W ZAKRESIE 3, 4 KW do max 21 kw (tak jak pisałem rrua przez ścianę) i żeby kocioł 1-f plus zasobnik ok 100-130 plus pogodówka kupić do 7k???? (tak jak ww vaiillant)
W tym wątku było podanych kilka kotłów z niską modulacją dolną. Dużo osób wybrało np Junkersa ZSB 14 z przyzwoitym zakresem modulacji. Np. jeżeli miałbyś większe zapotrzebowanie na CWU to dla kotła o niższej górnej mocy możesz dołożyć większy zasobnik np. 160l zamiast 120 - ale to trzeba by obliczyć ile wody będziesz chciał zużyć w przeciągu jakiegoś tam ustalonego czasu.
Co by jednak nie było patrzyłbym na waszym miejscu najpierw na CO a później na CWU. Na potrzeby CO kocioł pracuje najdłużej i tam można doszukiwac się ekonomiki. CWU to tylko 1-1,5m3 gazu na dobę - dla CO te liczby są już wyższe.

lukasz_p
28-11-2009, 11:29
Gdybym miał odrobinę mniejszą powierzchnię albo wentylację mech. z REKU to NIE wachałbym się ani sekundy dłużej nad tym Junkesrsem 14KW...

Jest jednak tak, że ze względu na wentylację grawitacyjną oraz wszechobecne mostki zwłaszcza wokó okien (praca wachofców klejących styro na packi) przypuszczam, że zapotrzebowanie mojego budynku oscyluje własnie coś koło granicy 14-15 KW, więc w pewnych sytuacjach mogę nie dogrzac domu (nie piszcie proszę że już nie ma takich zim jak kiedys)

Wydaje mi się, że dla mnie idealnym piecem byłby taki modulujący od 3 do 16KW... Dlatego biorę też pod uwagę ten piec:

CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A

w związku z czym mam pytanie - czym ten kocioół różni się od Junkesrsa /ceraput Smart 14-3 ??? czym usadniona jest jego wyższa cena?????

lukasz_p
28-11-2009, 18:11
Dobra. Podjąłem decyzję. Będzie J. Cerapur Smart 14 kw. Przekonało mnie do tego kilka rzeczy;

1. Opinia większości z Was :wink:
2. Dzisiaj doczytałem, że zapotrzebowanie budynku zgodnie z projektem wynosi 12,55 kw, a ja nie dość że wszędzie dołożyłem po pare cm ocieplenia, to jeszcze zrezygnoałaem z garażu
3. Dzisiejsza wizyta na budowie - wcale ten mój dom nie jest taki duży jak mi się wydawało :lol:
4. Cena

Dziękuję za opinie i pozdrawiam!!!

gwidon_szyba
29-11-2009, 14:24
Ja też po prośbie jak wielu.
Mam dom 120m2 użytkowej, dom stary ściany 35cm ocieplenie 10cm, nowe okna, poddasze nieużytkowe na ten moment. (może kiedyś 40m2 dojdzie)
Mam piec na paliwo stałe 20kW wiem że przewymiarowany ale taki był jak kupiłem dom plus bojler 150L lato-prąd, zima z pieca (piec w piwnicy nieogrzewanej)
Chcę założyć piec gazowy LPG(brak ziemnego) wpiąć go w komin(wkłąd ze stali kwasoodpornej)
Łazienka i kuchnia w odległości około 7m od pieca (łazienka prysznic, 3 osoby)
Brak podłogówki wszędzie kaloryfery (ktoś kiedyś mi liczył że jest zapotrzebowanie 8kW)
Czytam forum więc wstępnie wiem że potrzebuje piec około 10-13kW ale mam kilka pytań.
1. czy ten bojler powininem zostawić (czy piec z wbudowanym zbiornikiem)
2. z otwartą komorą czy z zamkniętą (nie wiem o co chodzi)
3. kondensacyjny czy ?
4. 1 czy 2 funkcyjny
5. z mieszalnikiem (specialnym zaworem czy bez)
proszę o pomoc ewentualnie kontakt do wykonawcy woj Świętokrzystkie

hojnorek
02-12-2009, 15:13
mętlik totalny mam:
dom 214m2 (w tym 40m2 garażu i pom gosp). 666m3
w/g projektu: zapotrzebowanie na moc cieplną to 10310W, zapotrzebowanie ciepła dla przygotowanie kompieli w wannie to 9630W. projekt rekomenduje kocioł gazowy o mocy 24KW

dociepliłem dom (zamiast wełny 12cm użyłem 20cm, poddasze 18+10, okna trzyszybowe) wentylacja grawitacyjna, brak rekuperacji, dużo podłogówki, kominek z DGP. Wrocław czyli generalnie ciepło. 5 osób

Chce kocioł kondensacyjny typu lodówka (będzie stał w łazience). na 99% Junkers. ale nie mogę się zdecydować czy:
CERAPUR MODUL ZBS 14 (mały zasobnik bo tylko 100l, kolosalna różnica w mocy w por do projektu) - polecany przez Was dla podobnych domów
CERAPUR MODUL ZBS 22 (150l w zasobniku)
ale rozważam też ich odpowiedniki przygotowane do podłączenia solarów - tylko czy warto dopłącać ~4kpln do kotła + drugie tyle za solary czyli z montażem lekko licząc 10kpln...

RAPczyn
03-12-2009, 12:22
1. czy ten bojler powininem zostawić (czy piec z wbudowanym zbiornikiem)
2. z otwartą komorą czy z zamkniętą (nie wiem o co chodzi)
3. kondensacyjny czy ?
4. 1 czy 2 funkcyjny
5. z mieszalnikiem (specialnym zaworem czy bez)
proszę o pomoc ewentualnie kontakt do wykonawcy woj Świętokrzystkie

Zostaw obecny zbiornik.
Zdecydowanie kocioł kondensacyjny (np. Modula II 2...10, ZSB 14-3C, MCA15).
Mieszacz automatyczny/termostatyczny na zbiorniku c.w.u. się przydaje.
Automatyka pogodowa.


Chce kocioł kondensacyjny typu lodówka (będzie stał w łazience). na 99% Junkers. ale nie mogę się zdecydować czy:
CERAPUR MODUL ZBS 14 (mały zasobnik bo tylko 100l, kolosalna różnica w mocy w por do projektu) - polecany przez Was dla podobnych domów
CERAPUR MODUL ZBS 22 (150l w zasobniku)
ale rozważam też ich odpowiedniki przygotowane do podłączenia solarów - tylko czy warto dopłącać ~4kpln do kotła + drugie tyle za solary czyli z montażem lekko licząc 10kpln...

Jeśli myślisz o tych kotłach, to radzę wziąć ZSB 14/210S-3MA w ten sposób nie odcinasz sobie drogi na przyszłość.

hojnorek
03-12-2009, 12:31
Jeśli myślisz o tych kotłach, to radzę wziąć ZSB 14/210S-3MA w ten sposób nie odcinasz sobie drogi na przyszłość.

czy wystarczy 14KW (projekt podaje o 10 więcej!) ? :)
czy warto zamrozić 4kpln bo być może w przyszłości założę solary?

RAPczyn
03-12-2009, 15:03
W projekcie jest więcej bo dodano zapotrzebowanie c.o. i c.w.u. co ma sens w naprawdę dużych instalacjach (np. domów wielorodzinnych), jednak w instalacjach, w domach jednorodzinnych lepszym wyborem jest montaż kotła o małej mocy (dostosowanej do zapotrzebowania na c.o.) i ciut większego zbiornika.
W momencie gdy kocioł będzie podgrzewał c.w.u. nawet przez godzinę, dom się nie wychłodzi.
Niektóre automatyki, gdzie jest więcej niż jeden obieg grzewczy, pozwalają automatycznie wyłączyć któryś obieg grzewczy w momencie gdy kocioł przekazuje energię również do zbiornika c.w.u.

patryk bilbo2
06-12-2009, 19:50
Mam problem z piecem.Zrezygnowalismy z eko groszku na gaz.Nie jestemy pewni co do doboru mocy.Zdecydowalismy sieVaillant kocioł ecoTEC VC plus 306/3-5 32.4kwJednofunkcyjny.Z uwagi na posiadany zasobnik 200l..Prosze o pomoc.Wczesniejszy 19kw okazal sie kompletna pomylka instalatora.Dom ma okolo 250m. ogrzewanie podlogowe okolo 70m przestrzen nad salonem.Jaki kociol bedzie odpowiedni?prosze o pomoc.

RAPczyn
07-12-2009, 10:21
Jeśli to jest w miarę nowy dom to przypuszczam, że te 19kW spokojnie powinno zaspokoić zapotrzebowanie na potrzeby c.o.

orko
07-12-2009, 12:54
A moim zdaniem w dzisiejszych czasach nie opłaca się montować kotła gazowego niekondensacyjnego.
Jak rozmawiałem ostatnio z innymi instalatorami to praktycznie 99% sprzedawanych urządzeń to kotły kondensacyjne, reszt to przypadki gdzie nie da się zamontować kotła kondensacyjnego.
Ja mam kocioł z zamkniętą komorą spalania za ... 2800.
Moim zdaniem kondensat się nie opłaca lepiej docieplić domek i kupić zwykły piecyk.
Trzeba wziąć pod uwagę, że płaci się nie tylko za piec ale także za podłogówkę bądź mocno przewymiarowane grzejniki. O przeglądach, żywotności typowych kondensatów i taktowaniu nie wspomnę, bo i po co każdy przecież lubi niespodzianki :)


reszt to przypadki gdzie nie da się zamontować kotła kondensacyjnego.

Kondensata da się zamontować wszędzie tam, gdzie zwykły piecyk, tylko ta cena ...

ekokamil
07-12-2009, 13:18
Witam,

pozwolicie ze wzbogadzę watek o swoje pytania..

Dom z uzytkowym poddaszem:
powierzchnia po podlodze - 175m2 w tym 30m garazu z kotlownia
kubatura 724m3
sciany porotherm 25cm + styro (0,031) 18cm
okna 3 szybowe, U ponizej 1,0
reku

Od dawna już myślę o bardzo popularnym tutaj Junkersie Cerapur Smart 14-3,
ostatnio zastanawia mnie jednak Junkers Cerapur Comfort 16-3A.
Forumowicz lukasz_p pytal jaka jest miedzy nimi roznica i ja sie wlasnie tez nad tym zastanawiam. Jedyne co dostrzegam to fakt ze Comfort ma pompe obiegowa sterowana elektronicznie a smart 3 - stopniowa.
Czy jest w tym kotle cos jeszcze co sprawia ze trzeba za niego zaplacici niemal 2tys zlotych wiecej?
Co daje pompa elektroniczna a czego nie moze nam dac sterowana recznie - 3 stopniowa??

Bede wdzieczny za wszelkie info.

edmundzia
08-12-2009, 20:32
Chętnie dołączę swoją prośbę o pomoc;)

Jesteśmy na etapie wyboru kotła gazowego. Nasz hydraulik lekko przyszalał i propozycja Viessmanna Vitodens 222 za ok 12 tys zwaliła nas z nóg. A miało być "dobry stosunek ceny do jakości i na odwrót..). Moze Wy macie jakąś "właściwszą" opcję?
Z ważnych danych:
- dom parter i poddasze użytkowe = 190 m2 (w tym garaż 25m2)
- podłogówka w kuchni i łazienkach (2 szt) = razem ok 25 m2.
- w łazienkach dodatkowe grzejniki drabinkowe jako opcja do suszenia ręczników;)
- wszystkie inne pomieszczenia - grzejniki (jeszcze nie wybrane)
- technologia - ściany zewnętrzne Ytong 36,5 cm, ścianki działowe Silka 12 cm, w przyszłym roku może docieplimy dom,
- osobna kotłownia z kominem
- mieszkańcy = 2 osoby dorosłe, 1 w drodze i ciepłolubny pies

Sami nie wiemy czy kondensat jest konieczny... i czy piec jedno czy dwufunkcyjny?
Proszę o warianty rozsądne ;) Aha, wykończeniówka przed nami a kaski ubyyyywa..

Kamilsit
08-12-2009, 23:14
Witam,

Wlasnie jestem na etapie wyboru pieca gazowego do ogrzewania. Dom o powierzchni 190 m2, beton komorkowy 24cm + 12 styropian, poddasze welna mineralna 20cm. Parter ok 100 m2 (podlogowka w calosci) garaz jakies 25 m2. Poddasze grzejniki. Mam osobne obieg/i do podlogowki i na poddasze do grzejnikow (grzejniki jeszcze nie zakupione).

Czy na podstawie tych danych mozna obliczyc zapotrzebowanie na energie domu?

Mam pytanie jaki bylby najlepszy rodzaj pieca gazowego do mojego domu, musze powiedziec ze jestem calkiem zielony w temacie. Myslalem jeszcze dodatkowo o kominku z plaszczem wodnym (jako wspomaganie ogrzewania).

MAREK&KASIA
08-12-2009, 23:21
Chętnie dołączę swoją prośbę o pomoc;)

Jesteśmy na etapie wyboru kotła gazowego. Nasz hydraulik lekko przyszalał i propozycja Viessmanna Vitodens 222 za ok 12 tys zwaliła nas z nóg. A miało być "dobry stosunek ceny do jakości i na odwrót..). Moze Wy macie jakąś "właściwszą" opcję?
Sami nie wiemy czy kondensat jest konieczny... i czy piec jedno czy dwufunkcyjny?

Po pierwsze-popatrzyłem na allegro - taki piec można już kupić za 8,8 tys
Po drugie - przyzwoity piec kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem i sterowaniem można kupić za 5-6 tys

RAPczyn
09-12-2009, 09:54
Witam,

Wlasnie jestem na etapie wyboru pieca gazowego do ogrzewania. Dom o powierzchni 190 m2, beton komorkowy 24cm + 12 styropian, poddasze welna mineralna 20cm. Parter ok 100 m2 (podlogowka w calosci) garaz jakies 25 m2. Poddasze grzejniki. Mam osobne obieg/i do podlogowki i na poddasze do grzejnikow (grzejniki jeszcze nie zakupione).

Czy na podstawie tych danych mozna obliczyc zapotrzebowanie na energie domu?

Mam pytanie jaki bylby najlepszy rodzaj pieca gazowego do mojego domu, musze powiedziec ze jestem calkiem zielony w temacie. Myslalem jeszcze dodatkowo o kominku z plaszczem wodnym (jako wspomaganie ogrzewania).

Zapotrzebowania na energię można się spodziewać w okolicach 15000kWh/rok, natomiast obciążenie cieplne budynku to zapewne okolice 10,5kW.
Zdecydowanie kocioł kondensacyjny o małej mocy.

edmundzia
09-12-2009, 10:14
Przywoity tzn, jaki?;)

orko
09-12-2009, 11:03
Ja mam Immergas Eolo Star dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania za 2800 więc jak widzisz nie wszyscy kupują kondensaty.

edmundzia
09-12-2009, 11:19
Ja mam Immergas Eolo Star dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania za 2800 więc jak widzisz nie wszyscy kupują kondensaty.

dlatego własnie zastanawiam się nad sensownością zakupu kondensata... koszty ekspoatacji są dla nas istotne ale na zdrowy chłopski/babski rozum, nie po to budowaliśmy z ytonga wydając 2 razy więcej kasy aby teraz tego nie wykorzystać... czy w Waszym przypadku taki Immergas się sprawdza, szczególnie jesli chdozi o wykorzystanie ciepłej wody? pytam, bo przez kilka ostatnich lat mieliśmy bojler elektryczny 100 li wiem co to znaczy wstawać 0,5 h wczesniej bo dwie osoby do porannej kąpieli to problem - chciałąbym tego uniknąc;)

Krzysztof BB
09-12-2009, 12:11
Ja mam Immergas Eolo Star dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania za 2800 więc jak widzisz nie wszyscy kupują kondensaty.

Każdy kupuje co uważa.
W tym przypadku zwracam uwagę że za niewiele więcej można jednak kupić kondensata, który oszczędnościami szybko odrobi różnicę kilkuset PLN w cenie.
Rzecz w tym ,że kondensat jest tym oszczędniejszy im niższą ma ustawioną temperaturę zasilania a piec niekondensacyjny niestety nie.
Jeśli ktoś zainwestował w ciepłe mury i podłogówkę, która sama w sobie wymaga zasilania 30-45C to jaki sens ma kupowanie pieca innego niż kondensacyjny, który jest sprawniejszy o 10-15%?
Owszem można sie zastanawiać ale nad inwestycją w pompy ciepła bo tu czas zwrotu jest znacznie dłuższy.

ekokamil
09-12-2009, 21:21
Rapczyn,

a Ty nie orientujesz się w sprawie tych wymienionych przeze mnie Junkersów?
Powinienem sobie zawracać głowę tym Comfortem??
Bałem się trochę czy Smart 14-3 posiada wystarczającą moc ale po przeczytaniu Twoich postów widzę ze chyba niepotrzebnie...

No ale co z tą pompa obiegowa?? :roll:

Jeszcze jedno pytanie - wiem że niektórzy czytając je szeroko się uśmiechną :D
No ale jak już emocje trochę opadną to bardzo proszę o odpowiedź :)

Mianowicie: w projekcie mam grzejniki i tylko grzejniki - żadnej podłogówki. I tak tez
zostanie. Ale widzę że mam tam wrysowane 2 rozdzielacze - po jednym na piętro. Czy to oznacza że moja instalacja składa się z 2 obiegów?
I w tym wypadku powinienem do pieca kupić pogodówke FW 200 zamiast FW100?

Pozdrawiam wszystkich i z góry dzięki za wszelki odzew..

RAPczyn
10-12-2009, 09:20
Kotły różnią się wymiennikiem - Smart ma WB6 a Comfort WB5, górną mocą, pompą (elektroniczna powinna zużywać mniej energii, energooszczędna Alpha 2 25-40 do montażu w kotle może kosztować ponad 1600PLN) oraz temperaturą spalin przy mocy minimalnej przy parametrach 40/30 odpowiednio 30 do 32st.

Co do automatyki to zależy. Jeżeli oba rozdzielacze są podłączone do tej samej rury to spokojnie FW100, natomiast przy dużych instalacjach stosuje się czasem rozdzielenie np. według pięter i wtedy są to osobne obiegi grzewcze.

orko
10-12-2009, 09:30
Każdy kupuje co uważa.
W tym przypadku zwracam uwagę że za niewiele więcej można jednak kupić kondensata, który oszczędnościami szybko odrobi różnicę kilkuset PLN w cenie.
Rzecz w tym ,że kondensat jest tym oszczędniejszy im niższą ma ustawioną temperaturę zasilania a piec niekondensacyjny niestety nie.
Jeśli ktoś zainwestował w ciepłe mury i podłogówkę, która sama w sobie wymaga zasilania 30-45C to jaki sens ma kupowanie pieca innego niż kondensacyjny, który jest sprawniejszy o 10-15%?
Owszem można sie zastanawiać ale nad inwestycją w pompy ciepła bo tu czas zwrotu jest znacznie dłuższy.

Kupno kondensata to nie parę stówek więcej tylko parę tysiączków więcej.
W miarę dobry kondensat to około 10 tys.
Oraz większa ilość grzejników ewentualnie podłogówka.
Moje mury są baardzo ciepłe i nie mam podłogówki.
Kupno kondensata mijało się w tej sytuacji z celem właśnie ze względu na niską temperaturę zasilania.
Piec po prostu najczęściej by sobie taktował i tyle.
W bardzo dobrze ocieplonym domku najlepsze jest ogrzewanie elektryczne więc rodzaj pieca przy gazowym jest bez znaczenia o ile piec ma zamkniętą komorę spalania.
Przy kąpielach w wannie trzeba czegoś lepszego niż piec dwufunkcyjny.
Trzeba pamiętać o tym, że piec dwufunkcyjny daje około 7-10 litrów wody na minutę a wanna to bardzo dużo wody!

BERNADETKA
10-12-2009, 10:40
Witam
Jeśli mogłabym prosić o ewentualne zkorektowanie kw pieca gazowego

Powierzchnia domu bez garażu 158,8 m2
Powierzchnia garażu 39,0 m2
Kubatura 922,0 m3
Powierzchnia zabudowy 150,5 m2
Powierzchnia użytkowa [i] 144,0 m2
Wysokość 9,03 m

Garaż nieogrzewany
posadzka 15 cm styropian
pustak karemzyt 24 cm
wełna zew. 14 cm
poddasze 10cm+ 20 cm
do tego rekuperator

planuje Kocioł gazowy CERAPUR SMART ZSB 22-3C

Myślę ,że kubatura grzewcza będzie na poziomie 550 m^3
Opisywana moc w projekcie jest na poziomie 14 kW
Ja jednak musiałam zredukować na dole ilość grzejników, ze względu na brak miejsc po małych zmianach. Dodam, że na dole będzie zrobiona podłogówka< metoda : z powrotów> z każdego grzejnika.Zasobnik planuje około 200 litrowy. Rodzinka 2+2.
22 kW trafione? byłabym wdzięczna za opinię.
pozdrawiam

Lgrzechu
10-12-2009, 11:52
Czy montowana w kotle pompa elektroniczna wystarczy do przepchniecia wody w instalacji na 2 rozdzielaczach z 16 grzejnikami i 6 petlami podłogówki na RTL-ach ( podłogówka z rtl na pomieszczeniach 5 do 14 m2). Dom z poddaszem użytkowym, rozkład pomieszczeń ogrzewanych raczej zwarty :D

mariankossy
10-12-2009, 12:11
Witam
Jeśli mogłabym prosić o ewentualne zkorektowanie kw pieca gazowego

Powierzchnia domu bez garażu 158,8 m2
Powierzchnia użytkowa [i] 144,0 m
Garaż nieogrzewany
posadzka 15 cm styropian
pustak karemzyt 24 cm
wełna zew. 14 cm
poddasze 10cm+ 20 cm
do tego rekuperator

planuje Kocioł gazowy CERAPUR SMART ZSB 22-3C

Myślę ,że kubatura grzewcza będzie na poziomie 550 m^3
Opisywana moc w projekcie jest na poziomie 14 kW
Ja jednak musiałam zredukować na dole ilość grzejników, ze względu na brak miejsc po małych zmianach. Dodam, że na dole będzie zrobiona podłogówka< metoda : z powrotów> z każdego grzejnika.Zasobnik planuje około 200 litrowy. Rodzinka 2+2.
22 kW trafione? byłabym wdzięczna za opinię.
pozdrawiam

Kocioł wystarczy 14 kW, zbiornik też może byc( ja mam 300l - pod solary z 2 wężownicami) ,
natomiast ."........ podłogówka< metoda : z powrotów> z każdego grzejnika......" to będzie totalna porażka i problemy na przyszłość ze sterowaniem i komfortem cieplnym domowników.

Dom dobrze ocieplony to dlaczego nie podłogówka po "całosci" :roll:
a przynajmniej parter. ( wykonany na rozdzielaczach) ???

BERNADETKA
10-12-2009, 12:20
Dzieki za odp.
Dom dobrze ocieplony to dlaczego nie podłogówka po "całosci"
a przynajmniej parter. ( wykonany na rozdzielaczach) ???

Nie wiem, tak doradził mi hydraulik. Podstawa miały być grzejniki, a ta podłogówka jako mały dodatek po najmniejszych kosztach.
Hmmm.. muszę poczytać w takim razie więcej lektury na ten temat :D
Może faktycznie Twoja propozycja będzie lepszym rozwiązaniem.
Dzięki :D

RAPczyn
10-12-2009, 12:20
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie z całkowitą pewnością.
W projekcie centralnego ogrzewania powinna być odpowiedź.

ekokamil
10-12-2009, 14:10
Rapczyn,

Dzieki za odpowiedz.

Pozdrawiam

MAREK&KASIA
10-12-2009, 22:58
Przywoity tzn, jaki?;)
Każdy kondensat jest "przyzwoity" ponieważ jego specyfika pracy wymaga dosyć solidnej konstrukcji. W tej cenie kupisz np niektóre modele DeDietricha i Junkersa.
Z tym że w nieocieplonym domu nie spodziewaj się cudów

Startos
11-12-2009, 22:46
Mam prośbę o opinię do mądrzejszych ode mnie w temacie kotłów jak i do użytkowników poniższych kondensatów.

Waham się pomiędzy kotłami:
- Junkers Cerapur Modul 14kW (3,3 - 14,2)
a
- Immergas Hercules Condensing 26 26kW (4,7 - 26)

Mam w budowie chatkę 180m2 z czego parter będzie podłogówka, piętro grzejniki.
Żmudne godziny z Audytorem OZC dały efekt w wyniku 11kW (-20stC)

Moje wątpliwości:
1.
Junkers moduluje już od 3,3kW (to moje zapotrzebowanie przy +9stC)
Immergas moduluje od 4,7kw (to moje zapotrzebowanie przy +4stC)
2.
Junkers sam z siebie nie obsłuży dwóch obiegów grzewczych
Immergas sam z siebie obsługuje do 3 obiegów grzewczych
3.
Junkers ma zapas 3kW na CWU
Immergas ma zapas 15kW! na CWU
(jakby co mam mieć kominek, ale czy zapas i ew. margines błędu do wyliczeń Audytora OZC wystarczy na sam gaz?)
4.
Zasobnik CWU: Junkers 100l / Immergas 120l - wg producenta obydwa piece współpracują z solarami (to opcja na przyszłość)

Jeżeli mądrzejsi ode mnie lub użytkownicy tych pieców mogą wskazać mi lepszy wariant lub wyprowadzić mnie z błedu będę wdzięczny.
Chodzi mi głównie o rozwiązanie 2 pierwszych wątpliwości.

PS.
Cena pieca (na korzyść Junkersa) nie będzie dla mnie miernikiem.

sacha
12-12-2009, 00:52
Jeśli cena kotła nie jest miernikiem to nie bardzo to wszystko rozumie. Kotły wybrałeś z różnych półek, z różnymi modulacjami i chcesz je porównywać do swoich warunków. Ile zje gazu duże taktowanie jednego w stosunku do drugiego to tak naprawdę nikt nie policzy. Czy ten co mniej taktuje nie straci tego co zarobił przy swojej niższej sprawności? Też byłem przed takim wyborem i też mam takie zapotrzebowanie budynku i wiem że wybór jest trudny i nic nie będę radził, bo dwoma drogami przez życie nie da się przejść i eksploatować równocześnie 2 kotły aby je porównać. Wiem że nic nie wniosłem do tematu ale życzę trafnego wyboru.

wobil
13-12-2009, 22:13
RAPczyn

mam pytanie dom ok 175mkw z poddaszem użytkowym dobrze ocieplony z reku podłogówka z grzejnikami zastanawiam się nad kotłem De Dietrich Innovens MCA 15 ze zbiornikiem ok 160-200 litrów,
zastanawiam się czy nie będzie to za mała moc ewentualnie co proponujesz do takiego domu, podstawą ma być kiec kondensacyjny a do tego jeszcze DGP na wszelki wypad.

pzd

RAPczyn
14-12-2009, 09:37
Kocioł o takiej mocy, przy dzisiejszych standardach budowania domów powinien wystarczyć do około 700m^3 kubatury.

zygzak
14-12-2009, 10:35
Witam
Mam pytanie do fachowca od de dietricha, model elidens.
W menu instalacyjnym jest opcja ograniczenia mocy startowej. Standardowo jest ustawione 61% i tak rzeczywiście piec startuje, ok 17-18kW pokazuje w momencie załączenia. Chwilę później moc spada do 5 - 8 kW. Żeby ograniczyć zużycie gazu na startach chciałbym ten parametr przestawić w dół, do 30% - tyle wynosi dolny próg. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby to zrobić?

skrzypp
15-12-2009, 13:24
Mam dylemat podobne wyceny kotłowni albo junkers cerapur modul zbs 22/150 6,6-21,4 kw (lodowka) + pogodówka + montaż kotłowni za 13,500 brutto albo vissman vitodens 200 4,9-19kw + zasobnik 150 + pogodówka vitotrol 300 za około 14,500 brutto. prosze o rade, co byście wybrali, dzięki

lazik
15-12-2009, 14:15
Za takie pieniądze to ani jedno ani drugie - szczególnie że nie wiadomo co za dom

skrzypp
15-12-2009, 14:18
dom 150 m2, sciany 24+10 cm , sufit 25 welna,podłoga 10 cm dom parterowy z antresolą, kubatura 500 m3. w tym 70 m2 podłogówki + 5 grzejników

lazik
15-12-2009, 14:37
To weź sobie "standard" forumowy Junkers zSB 14-3C (http://www.ceneo.pl/1591634) + pogodówkę (typ według życzenia i potrzeb) i zasobnik według zapotrzebowania na CWU. Wyjdzie na 100% taniej - zapytaj się ile robocizna, czyli montaż bo to jako największy koszt może jest ukryte pod nazwami kotłów.

Rozumiem, że w tej cenie nie masz rozdzielaczy opartych na siłownikach termostatycznych, pomp obiegowych, cyrkulacji, naczyń przeponowych, zaworów rur i złączek miedzianych itd.?

skrzypp
15-12-2009, 14:41
to juz jest cena całej kotłowni, z wszystkimi silownikami , itp. gotowa do odpalenia

skrzypp
15-12-2009, 15:12
Mam dylemat podobne wyceny kotłowni albo junkers cerapur modul zbs 22/150 6,6-21,4 kw (lodowka) + pogodówka + montaż kotłowni za 13,500 brutto albo vissman vitodens 200 4,9-19kw + zasobnik 150 + pogodówka vitotrol 300 za około 14,500 brutto. prosze o rade, co byście wybrali, dzięki

zastanawiam sie tez nad kotłem junkers cerapur modul zbs 14/100sma, ma on 2,9-14,2 kw c.o. oraz 15,8 kw c.w.u. czy to mi wystarczy

lazik
15-12-2009, 15:15
Mam dylemat podobne wyceny kotłowni albo junkers cerapur modul zbs 22/150 6,6-21,4 kw (lodowka) + pogodówka + montaż kotłowni za 13,500 brutto albo vissman vitodens 200 4,9-19kw + zasobnik 150 + pogodówka vitotrol 300 za około 14,500 brutto. prosze o rade, co byście wybrali, dzięki

zastanawiam sie tez nad kotłem junkers cerapur modul zbs 14/100sma, ma on 2,9-14,2 kw c.o. oraz 15,8 kw c.w.u. czy to mi wystarczy
http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-kociol-gazowy,t122326-780.htm

pit79
15-12-2009, 15:43
RAPczyn i inni znawcy tematu- pomóżcie

Posiadam dom brewniany z płazów 10cm ocieplony wełna 15cm. całośc ma ok 165m2 . dach 25cm wełny.
Dół 70m2 podłogówka
garaż i kotłownia (30m2) -tam maja być grzejniki
góra 65m2 - chciałem przewymiarować grzejniki by zasilać to niższą temperaturą.

Zastanawiam się czy kocioł ma być kondensacyjny czy zwykły.
Czy mogłbys ew cos mi podpowiedzieć. Jeśli tak to jakiej mocy?

Kubatura 710m3

Pozdrawiam

krzyk123
15-12-2009, 15:59
RAPczyn i inni znawcy tematu- pomóżcie

całośc ma ok 165m2 .
Kubatura 710m3

Pozdrawiam

Coś ta kubatura niewiarygodna.
Zakładając brak jakiejś monstrualnej antresoli to średnia wysokość pomieszczeń będzie wynosić 4,3m ...

pit79
15-12-2009, 16:07
Może i masz rację, dane zczytałem z projektu. Być może jest w nim jakis błąd. A może podana jest kubatura całego domu,w sensie bryły. - Tego nietstety nie wiem.

pozdrawiam.

aadamuss24
15-12-2009, 19:58
Moc wystarczająca. Czy w tych cenach masz podłogówkę sterowaną na mieszaczach z automatyki kotłów ? pozdr adam

Startos
15-12-2009, 21:16
Podczepiam się i pod ten wątek...
...mam prośbę o opinię do mądrzejszych ode mnie w temacie kotłów jak i do użytkowników poniższych kondensatów.

Waham się pomiędzy kotłami:
- Junkers Cerapur Modul 14kW (3,3 - 14,2)
a
- Immergas Hercules Condensing 26 26kW (4,7 - 26)

Mam w budowie chatkę 180m2 z czego parter będzie podłogówka, piętro grzejniki.
Żmudne godziny z Audytorem OZC dały efekt w wyniku 11kW (-20stC)

Moje wątpliwości:
1.
Junkers moduluje już od 3,3kW (to moje zapotrzebowanie przy +9stC)
Immergas moduluje od 4,7kw (to moje zapotrzebowanie przy +4stC)
2.
Junkers chyba sam z siebie nie obsłuży dwóch obiegów grzewczych
Immergas sam z siebie obsługuje do 3 obiegów grzewczych
3.
Junkers ma zapas 3kW na CWU
Immergas ma zapas 15kW! na CWU
(jakby co mam mieć kominek, ale czy zapas i ew. margines błędu do wyliczeń Audytora OZC wystarczy na sam gaz?)
4.
Zasobnik CWU: Junkers 100l / Immergas 120l - wg producenta obydwa piece współpracują z solarami (opcja na przyszłość)

Jeżeli mądrzejsi ode mnie lub użytkownicy tych pieców mogą wskazać mi lepszy wariant lub wyprowadzić mnie z błedu będę wdzięczny.
Chodzi mi głównie o rozwiązanie 2 pierwszych wątpliwości.

PS.
Cena pieca (na korzyść Junkersa) nie będzie dla mnie miernikiem.

pjotr
15-12-2009, 21:28
No właśnie, wolałbym lekko przewymiarować o 2-3 KW i dlatego szukam coś takiego jak Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 o mocy 19 KW...

..tylko ten dolny próg mogulacji, 7,2 KW... Sporo!! Ale z drugiej strony zachwalany na forum DD MCR II też zaczyna modulować od 6 KW bodajże..... Więc komu wierzyć??

MOŻE POLECILIBYSCIE COS W ZAKRESIE 3, 4 KW do max 21 kw (tak jak pisałem rrua przez ścianę) i żeby kocioł 1-f plus zasobnik ok 100-130 plus pogodówka kupić do 7k???? (tak jak ww vaiillant)

Ja rozważam zakup tego kotła http://www.unical.pl/alkon18r.php w pakiecie z zasobnikiem 120l, sterownikiem, automatyką pogodową i zestawem przyłączeniowym za około 6500zł, z gwarancją na 5 lat. Prawdę powiedziawszy mam te same wątpliwości związane z wyborem kotła co Ty. Natomiast ten kocioł Unicala ma wszystko co właśnie bym potrzebował, tzn. niską moc na starcie i zarazem dość wysoki zakres mocy max.

krzyk123
15-12-2009, 23:16
Ja rozważam zakup tego kotła http://www.unical.pl/alkon18r.php w pakiecie z zasobnikiem 120l, sterownikiem, automatyką pogodową i zestawem przyłączeniowym za około 6500zł, z gwarancją na 5 lat. Prawdę powiedziawszy mam te same wątpliwości związane z wyborem kotła co Ty. Natomiast ten kocioł Unicala ma wszystko co właśnie bym potrzebował, tzn. niską moc na starcie i zarazem dość wysoki zakres mocy max.

A ma już ktoś toto? Dla mnie ta marka to zupełna egzotyka ...

RAPczyn
16-12-2009, 09:04
Witam
Mam pytanie do fachowca od de dietricha, model elidens.
W menu instalacyjnym jest opcja ograniczenia mocy startowej. Standardowo jest ustawione 61% i tak rzeczywiście piec startuje, ok 17-18kW pokazuje w momencie załączenia. Chwilę później moc spada do 5 - 8 kW. Żeby ograniczyć zużycie gazu na startach chciałbym ten parametr przestawić w dół, do 30% - tyle wynosi dolny próg. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby to zrobić?

Nie widzę przeciwwskazań.

zygzak
16-12-2009, 10:31
Witam
Mam pytanie do fachowca od de dietricha, model elidens.
W menu instalacyjnym jest opcja ograniczenia mocy startowej. Standardowo jest ustawione 61% i tak rzeczywiście piec startuje, ok 17-18kW pokazuje w momencie załączenia. Chwilę później moc spada do 5 - 8 kW. Żeby ograniczyć zużycie gazu na startach chciałbym ten parametr przestawić w dół, do 30% - tyle wynosi dolny próg. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby to zrobić?

Nie widzę przeciwwskazań.

I tak też zrobiłem w poniedziałek.
Po dwóch dobach zużycie gazu spadło o ok 1m3/dobę mimo wyraźnego spadku temperatury zewnętrznej :lol:

Teraz mam jeszcze taki dylemat. Piec - elidens 25kW - ma dwa obwody: A na grzejniki i B na podłogówkę, założony dodatkowy zestaw mieszaczowo pompowy HE100. Podłogówka działa wg czujnika zewnętrznego, tu jest wszystko ok. Natomiast w układzie A grzejnikowym zaobserwowałem, że mimo osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu referencyjnym, a nawet wyższej przy nagrzaniu kominkiem z DGP, pompa obwodu cały czas działa a kaloryfery są letnie. Czy można jakimiś nastawami wyłączyć całkowicie obwód A w sytuacji gdy osiągnięta jest temperatura zadana? Dałoby to jakieś dodatkowe oszczędności?

kris75
16-12-2009, 12:18
Witam
Proszę o poradę
Mam 110 m2 użytkowego + 20 m2 garażu
budynek piętrowy
ocieplenie poddasza 20cm
ocieplenie ścian kroterma 25 + 15 styro
podłogówka w 2 łazienkach na holu i korytarzu razem: 22m2
kubatura 468m3
odległość pieca do miejsc poboru wody ciepłej ok.8m

Jaki wybrać piec, ojakiej mocy

Proszę o radę

Pozdrawiam
Kris

aadamuss24
16-12-2009, 19:13
[quote="Startos"]Podczepiam się i pod ten wątek...
...mam prośbę o opinię do mądrzejszych ode mnie w temacie kotłów jak i do użytkowników poniższych kondensatów.

Waham się pomiędzy kotłami:
- Junkers Cerapur Modul 14kW (3,3 - 14,2)
a
- Immergas Hercules Condensing 26 26kW (4,7 - 26)

Sprawdź jeszcze jaką mają gwarancje wymienione przez Ciebie kotły. Zapas na cwu może się przydać jeśli dużo korzystasz z ciepłej wody. Zobacz jeszcze jak wygląda dostępność serwisu w Twojej okolicy, jest to dosyć ważne a często pomijane w wyborze. pozdrawiam adam

Garfield
17-12-2009, 08:31
Mam pytanie do użtkowników Wolfa.
przez rok był u mnie zainstalowany sam kociał wolfa z BM w salonie, i jakos sobie wpsólpracowały te użądzenia, teraz zachciało mi sie automatyki i dokupilem MM, no i serwisant który go zakladał powiedział ze muszę znieść w BM-ie parametr "wpływ pomieszczenia" (na off) bo piec teraz będzie działa tylko i wyłacznie na podstawie krzywej grzania oraz temperatury powrotu. jak chciał tak zrobiłem w związku z faktem piec pracował 24 H i doszedł do temperatury rzędu 22 stopni w domu - standardem jest 19-20, prośba o informacje czy u was jest ten parametr uwzględniony czy nie, po zmianie parametru w BM znowu na "Wpływ pomieszczenia" (ON) piec automatycznie sie wyłączył i dopiero się załaczył dzisiaj rano jak temperatura spadła poniżej ustawionej - zaprogramowanej. Teoretycznie osiagnałem to co chciałem ale chciałem sie równiez dowiedzieć dlaczego Serwisant tak powiedział bo może tak powinno byc a u mnie jest inaczej... dzięki wszstkim za pomoc.
A tak w ogóle jestem super zadowolony z pieca.

RAPczyn
17-12-2009, 09:45
Witam
Proszę o poradę
Mam 110 m2 użytkowego + 20 m2 garażu
budynek piętrowy
ocieplenie poddasza 20cm
ocieplenie ścian kroterma 25 + 15 styro
podłogówka w 2 łazienkach na holu i korytarzu razem: 22m2
kubatura 468m3
odległość pieca do miejsc poboru wody ciepłej ok.8m

Jaki wybrać piec, ojakiej mocy

Proszę o radę

Pozdrawiam
Kris

Dom ma pewnie obciążenie cieplne budynku na poziomie ~9kW więc dużo większy kocioł nie ma sensu. Zbiornik c.w.u. odpowiedni do ilości osób i łazienek.
Kotły takie ja pisałem w postach wyżej.

kris75
17-12-2009, 13:41
Dzięki Rapczyn za radę.

Pozdrawiam
Kris

Lasek
18-12-2009, 01:02
Który kocioł wybrać?
VIESSMANN VITODENS 100-W 26
czy
DE DIETRICH INNOVENS MCA 25
Proszę o wypowiedzi za i przeciw, jednemu i drugiemu.

netsoftr
18-12-2009, 10:31
Jestem użytkownikiem centrali CGS-20/160 już trzeci sezon i jestem bardzo zadowolony.

Garfield

Moduł MM jest modułem mieszacza sterującego podłogówką. Dla obiegu podłogówki z uwagi na jej dużą bezwładność parametr wpływ pomieszczenia powinien być oczywiście ustawiony na OFF. Dla obiegu grzejników jak najbardziej na ON. Automatyka Wolf’a jest na tyle rozbudowana, że można to wszystko pogodzić. Ciekawi mnie czy w module BM w „USTAWIENIA PODSTAWOWE” widzisz oba obiegi. Bo jeżeli nie to w module MM masz ustawiony jeden obieg grzewczy - fabrycznie tylko obieg mieszacza (parametr MI05=8). Zresztą zbyt mało danych podałeś aby to stwierdzić. Po co w ogóle montowałeś MM skoro przez rok było OK ? Masz podłogówkę ? Jeżeli tak to jak nią sterowałeś do tej pory ?

Allanah
18-12-2009, 11:53
Uzywa używa :)
Jestem po 1 sezonie i non stop c.w.u. (CGB-11). Kociołek pięknie pracuje i nic negatywego się jeszcze nie działo. Niezależny serwisant co był na pierwszym uruchomieniu (ma również autoryzację na pozostałych znanych producentów) gratulował świetnego wyboru.

Mam idetyczny kocioł i jestem bardzo zadowolona. Jedyne czego mi brakuje to sterownik pokojowy działający bezprzewodowo. Obecny, który mam powiesiłabym w innym miejscu, muszę czekać do pierwszego malowania.

Ulasia
18-12-2009, 12:25
Witam potrzebuję pomocy w wyborze kotła gazowego.
Z mężem kupiliśmy dom w zabudowie szeregowej. Jest to 155m^2 skrajna dwu piętrowa (parter i dwa piętra) szeregówka. Gaz ziemny, około 30 m^2 podłogówki, dwie łazienki, 12 grzejników, narazie 2 użytkowników w planach następni. Najbardziej oddalona od pieca jest kuchnia - około 6 m. Mamy założone DGP, tak więc planujemy zimą dogrzewać szergówkę kominkiem. Będę wdzięczna za pomoc.

RAPczyn
18-12-2009, 14:33
Moje wątpliwości:
1.
Junkers moduluje już od 3,3kW (to moje zapotrzebowanie przy +9stC)
Immergas moduluje od 4,7kw (to moje zapotrzebowanie przy +4stC)
2.
Junkers sam z siebie nie obsłuży dwóch obiegów grzewczych
Immergas sam z siebie obsługuje do 3 obiegów grzewczych
3.
Junkers ma zapas 3kW na CWU
Immergas ma zapas 15kW! na CWU
(jakby co mam mieć kominek, ale czy zapas i ew. margines błędu do wyliczeń Audytora OZC wystarczy na sam gaz?)
4.
Zasobnik CWU: Junkers 100l / Immergas 120l - wg producenta obydwa piece współpracują z solarami (to opcja na przyszłość)

Jeżeli mądrzejsi ode mnie lub użytkownicy tych pieców mogą wskazać mi lepszy wariant lub wyprowadzić mnie z błedu będę wdzięczny.
Chodzi mi głównie o rozwiązanie 2 pierwszych wątpliwości.

PS.
Cena pieca (na korzyść Junkersa) nie będzie dla mnie miernikiem.

Ad2. Junkers przy automatyce FW200+ IPM2 obsłuży dwa obiegi grzewcze.
Ad3. Nawet gdyby był aż taki błąd z OZC i -20stC jest przez tydzień(?).
Ad4. Każdy kocioł będzie współpracował z kolektorami słonecznymi, natomiast tych zbiorników/zasobników ciepłej wody użytkowej bezpośrednio nie da się podłączyć z kolektorami (są dwa wyjątki).

Lasek
18-12-2009, 15:26
Kocioł VIESSMANN VITODENS 100-W 26
czy
DE DIETRICH INNOVENS MCA 25
Proszę o wypowiedzi za i przeciw, jednemu i drugiemu.
Cóż to ochotnicy w Afganistanie :( czy co?

Piczman
18-12-2009, 16:06
Ty im kazałeś, zmień temat i poproś to na pewno się zjawią :)

Lasek
19-12-2009, 19:55
Ty im kazałeś, zmień temat i poproś to na pewno się zjawią :)
Co prawda nie kazałem, ale prosiłem. Ale żadnej merytorycznej wypowiedzi.

aadamuss24
20-12-2009, 02:23
Jeden kocioł bardziej niemiecki a drugi ? pozdr adam

ekokamil
20-12-2009, 18:19
Jeszcze raz ja,

Pytanie: Jaka jest różnica między zasobnikiem a wymiennikiem?
Oraz czy warto zastępować oryginalne zasobniki, zasobnikami innej firmy.

Zastanawiam sie nad kupnem zasobnika/wymiennika firmy Biawar do pieca Junkers Cerapur Smart. Zasobnik Junkersa dokładnie 2x droższy :/

Czy są jakieś przeciwskazania??
Czy jest wogóle jakaś różnica w funkcjonalności takich zestawów??
No i poradzcie na co zwracac uwage przy takich kombinacjach - zaczynajac od tego czy powinienem sie rozglądać za zasobnikiem czy wymiennikiem. :)

Pozdrawiam

Garfield
20-12-2009, 20:46
Jestem użytkownikiem centrali CGS-20/160 już trzeci sezon i jestem bardzo zadowolony.

Garfield

Moduł MM jest modułem mieszacza sterującego podłogówką. Dla obiegu podłogówki z uwagi na jej dużą bezwładność parametr wpływ pomieszczenia powinien być oczywiście ustawiony na OFF. Dla obiegu grzejników jak najbardziej na ON. Automatyka Wolf’a jest na tyle rozbudowana, że można to wszystko pogodzić. Ciekawi mnie czy w module BM w „USTAWIENIA PODSTAWOWE” widzisz oba obiegi. Bo jeżeli nie to w module MM masz ustawiony jeden obieg grzewczy - fabrycznie tylko obieg mieszacza (parametr MI05=8). Zresztą zbyt mało danych podałeś aby to stwierdzić. Po co w ogóle montowałeś MM skoro przez rok było OK ? Masz podłogówkę ? Jeżeli tak to jak nią sterowałeś do tej pory ?

sterowanie było za pomocą zwykłego zaworu trójdrożnego i działało, ale jak widać zachciało mi sie troche automatyki i mam problem.
tak, w BM widzę oba obiegi i MM i zwykły,
tak, miałem ze wpływ pomieszczenia w obiegu zwykłym był ON a w mieszaczu był OFF teraz jest wszędzie ON i działa w miarę dobrze, choć wiem ze jest źle. może jakiś innym parametr mam źle ustawiony?

aadamuss24
20-12-2009, 21:33
Zasobnik czyli zbiornik wody, a wymiennik to coś co robi wymianę ciepła i raczej nie to powinieneś brać pod uwagę. Wymiennik jest też w kotłach które przepływowo grzeją wodę i może dlatego pomieszanie.

Co do oryginalnych zasobników i oryginalnych inaczej. W zestawach jednego producenta moc kotła i moc wężownicy jest dobrana tak aby wykorzystać to co daje kocioł. Jeśli połączysz kocioł z innym zasobnikiem to może być tak, że kocioł daje dużo a zasobnik odbiera tylko część tego. Czyli dłuższy czas podgrzewu wody, przegrzew i taktowanie kotła, głośna praca. pozdr adam

pozostaje jeszcze podejście serwisu do takiego innego zestawu, czy w przypadku problemów z kotłem będą chcieli podjąć się naprawy

ekokamil
20-12-2009, 23:33
To ja moze pokaze skad mi sie wział ten 'wymiennik' :
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/zasobniki-c.w.u.-i-wymienniki-pionowe/menu-id-113.html

Z opisu tych urzadzen wnioskuje ze odpowiedni dla mnie bedzie jednak 'wymiennik' bo on ma mozliwość grzania wody - posiada wężownice o której Ty też wspomniałeś. Natomiast zasobnik tylko magazynuje wode i nie posiada wężownicy.

Niech ktoś jeszcze potwierdzi ze dobrze to rozumiem ;)

Wielkie dzieki Serwis24 za odpowiedz i za zasygnalizowanie tego ewentualnego problemu z ta gwarancja na kocioł... trzeba to sprawdzić.

Chociaż widziałem sklepy które takie właśnie kombinacje sprzedają,
o tutaj przyklad:
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/sklep/kotly_i_piece_gazowe/junkers/Pakiet%20JUNKERS,CERAPUR%2014kW%20zasobnik%20150L, rid,6753.html

Pozdrawiam,
Kamil

ekokamil
20-12-2009, 23:48
I jeszcze jedno - jak to się ma do sterownika kotła??
Rozumiem że piec jakoś steruje podgrzewaniem wody w zasobniku, czy przy zasobniku innej firmy mogą wystąpić jakieś problemy na tym polu?

Jeszcze raz dzięki,
Kamil

Startos
21-12-2009, 21:05
Ad2. Junkers przy automatyce FW200+ IPM2 obsłuży dwa obiegi grzewcze.
Ad3. Nawet gdyby był aż taki błąd z OZC i -20stC jest przez tydzień(?).
Ad4. Każdy kocioł będzie współpracował z kolektorami słonecznymi, natomiast tych zbiorników/zasobników ciepłej wody użytkowej bezpośrednio nie da się podłączyć z kolektorami (są dwa wyjątki).
Dzięki za podpowiedź co do Junkersa.
Jakie to wyjątki kiedy można połączyć kolektory z tymi zasobnikami?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
A na marginesie to po co producent reklamuje możłiwosć podłączenia kolektora skoro nie podgrzeje on wody na takim zasobniku :(

Lasek
21-12-2009, 21:14
Jeden kocioł bardziej niemiecki a drugi ? pozdr adam
Pwiedział co wiedział :lol: :lol: :lol:

krzymi
21-12-2009, 21:39
Moze to nie po temacie. Ale to tez warto wiedziec.Kupilem Buderusa pelny
wypas i przegiecie totalne.(porownujac to mialem potrzebe Golfa a kupilem
BMW 7) A juz zupelna porazka to sterownik .Nie do ,,rozgryzienia".Robi co chce i kiedy chce. Umie go ustawic tylko jeden serwisant za niemale pieniadze.Dzisiaj juz wiem ma byc prosto i z r o z u m i a l e.Warto o tym wiedziec przed kupnem.


Krzymi

danklu
21-12-2009, 21:58
Witam wszystkich.
Stoję przed wyborem kotła do ogrzewania domu.
Oto najważniejsze dane:
> dom parterowy + poddasze użytkowe = 233 m2 (pow. całkowita z garażem);
> ogrzewanie podłogowe (kuchnia, jadalnia, hall, łazienka (6 sekcji) = razem około 50 m2.;
> w łazienkach dodatkowe grzejniki drabinkowe;
> wszystkie inne pomieszczenia - grzejniki (płytowe-stalowe lub żeberkowe aluminiowe);
> technologia - ściany zewnętrzne suporeks 24 cm, ścianki działowe cegła K-3 12 cm, ocieplenie 15 cm styropian;
> poddasze ocielone wełną 15+5 cm (w jętkach) i po krokwiach do kalenicy 15 cm.;
> osobna kotłownia z kominem
> mieszkańcy = 2 osoby dorosłe.

Z góry dziękuję za sugestie i doradztwo. :)

tacim
21-12-2009, 22:05
ekokamil to słaba cena za Smarta i Biawar ja za junkera tyle zapłaciłem choć 120l.
danklu Smart jest idealny :) bo domek masz jak 80% ludzi z tego tematu