PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PIEC ( KOCIOŁ ) GAZOWY ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

danklu
21-12-2009, 22:16
Dzięki.
A co myślisz o Victrix Zeus Superior 26 kW IMMERGAS-a?

ekokamil
22-12-2009, 00:02
Dzieki Tacim,

Zdaje sobie sprawę ze można taniej ;) Jak na razie jestem na poziomie 4900zl - za Smarta + 120L Biawar Classic Spiro + pogodówka FW100

Chciałem przy okazji sam sobie odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie - może się komuś przyda. Mianowicie dostałem odpowiedz od Junkersa odnośnie kupowania zasobników innych firm i mówią ze nie ma z tym problemu, nie traci się gwarancji na kocioł, trzeba tylko dokupić Junkerowski czujnik temperatury zasobnika (model SF3) i wtedy powinno to hulać ;)
Czujnik kosztuje około 150zl wiec cena mojego zestawu będzie 5050zl to jakieś 700zl taniej od najniższej oferty jaka znalazłem w necie na pakiet cało Junkersowy. Dodatkowo Biawar daje 5lat gwarancji na zasobnik a Junkers chyba tylko 2 ...

Pozostaje jeszcze tylko nutka niepewności czy to jest dobry zestaw bo pan z Junkersa napisał ze takie rzeczy powinien dobierać doświadczony instalator... no to chyba nie miał na myśli mnie :D

Czy ktoś mógłby na to rzucić okiem i potwierdzić że idę w dobrym kierunku?
Biawar Classic Spiro jest tutaj: http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-classic-spiro/menu-id-157.html

Tam w zakładce 'dane techniczne' jest napisane ze moc wymiennika = 14kw, no wiec to się chyba idealnie pokrywa ze Smartem. Na coś jeszcze trzeba by tu patrzec?

Wielkie dzieki za dotychczasowa pomoc, i .... licze na wiecej :P

Kamil

RAPczyn
22-12-2009, 08:29
Jakie to wyjątki kiedy można połączyć kolektory z tymi zasobnikami?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
A na marginesie to po co producent reklamuje możłiwosć podłączenia kolektora skoro nie podgrzeje on wody na takim zasobniku :(

Napisz gdzie producent podaje taką wiadomość - może czegoś nie wiem.
Jeśli chodzi o podłączenie kolektora słonecznego do zbiornika o pojemności od 120l to najłatwiejszym sposobem jest użycie technologii AquaSystem (http://paradigma.pl/AquaSystemy.htm).

Krzysztof BB
22-12-2009, 10:53
Kupno kondensata to nie parę stówek więcej tylko parę tysiączków więcej.
W miarę dobry kondensat to około 10 tys.

Ee tam 3tys z groszami już są niezłe piece na pewno nie gorsze niż te niekondensacyjne za 2500.

Oraz większa ilość grzejników ewentualnie podłogówka.
Moje mury są baardzo ciepłe i nie mam podłogówki.
Kupno kondensata mijało się w tej sytuacji z celem właśnie ze względu na niską temperaturę zasilania.
Piec po prostu najczęściej by sobie taktował i tyle.

Co ma kondensta niekondensat do taktowania?

W bardzo dobrze ocieplonym domku najlepsze jest ogrzewanie elektryczne więc rodzaj pieca przy gazowym jest bez znaczenia o ile piec ma zamkniętą komorę spalania.

Nie rozumiem tego wywodu w kontekście tematu wątku i nie zgadzam się z tym "bez znaczenia"

Przy kąpielach w wannie trzeba czegoś lepszego niż piec dwufunkcyjny.
Trzeba pamiętać o tym, że piec dwufunkcyjny daje około 7-10 litrów wody na minutę a wanna to bardzo dużo wody!

No ale co ma do tego dwufuncyjność?
przecież to czy 1F czy 2 F to wybór inwestora i obydwa mogą byc zarówno kondensacyjne jak i niekondensacyjne wiec o co Ci chodzi?



Wygląda mi na to że nie wiesz czym tak naprawde różni się piec kondensacyjny od zwykłego i w jakich warunkach kondensuje czyli uzyskuje większą sprawność.

Igrek
22-12-2009, 11:30
Moze to nie po temacie. Ale to tez warto wiedziec.Kupilem Buderusa pelny
wypas i przegiecie totalne.(porownujac to mialem potrzebe Golfa a kupilem
BMW 7) A juz zupelna porazka to sterownik .Nie do ,,rozgryzienia".Robi co chce i kiedy chce. Umie go ustawic tylko jeden serwisant za niemale pieniadze.Dzisiaj juz wiem ma byc prosto i z r o z u m i a l e.Warto o tym wiedziec przed kupnem. Krzymi
A jaki masz model tego Buderusa? Ja kupiłem Logamax Plus GB 152 ze sterownikiem radiowym RC20, do tego Biawar 150L i jak na razie to ok, fakt że ustawiłem(powiedzmy że ustawiłem, po prostu włączyłem) tylko na "Auto" i gdzieś około 21.00 przełącza mi się na noc i wtedy nie grzeje wody ciepłej... więc przełączam na dzienne grzanie na jakieś 2h i przed snem znowu na auto - ciągle nie mam czasu zerknąć w instrukcję wiem że jest ustawienie które sprawę załatwi z tą wodą

krzymi
22-12-2009, 13:41
Witaj Igrek.

Pale na kotle Logomax plus GB 112 sterownik LO R4121 EXP
Dzisaj wybralbym ,,proscizne" Ten francowaty sterownik robi co chce i kiedy
chce.Mieszkamy na zadupiu i doproszenie sie o przyjazd JWP Oswieconego
Pana Serwisanta graniczy z cudem i kosztami :evil: :evil: :evil:

Krzymi

lazik
22-12-2009, 15:04
Witaj Igrek.

Pale na kotle Logomax plus GB 112 sterownik LO R4121 EXP
Dzisaj wybralbym ,,proscizne" Ten francowaty sterownik robi co chce i kiedy
chce.Mieszkamy na zadupiu i doproszenie sie o przyjazd JWP Oswieconego
Pana Serwisanta graniczy z cudem i kosztami :evil: :evil: :evil:
Co dokładnie ci źle działa? Możesz napisać na PW to ci pomogę.

tacim
22-12-2009, 18:20
podstawa to nie max tylko ile ma minimum z jaką minimalną mocą może pracować.

aadamuss24
22-12-2009, 19:52
Moc minimalna jest istotna dla pracy na co, a do cwu raczej ważniejsza jest moc minimalna. Przy kotle małej mocy, 14 kW mocy wężownicy jest ok bo kocioł i tak nie będzie miał więcej. Programowanie czasu grzania jest na kotle a nie na zasobniku.
Co do kotla Immergas to jest to dobra propozycja i chyba gwarancja dłuższa.

Dyskusja na temat pojęć wymiennik/zasobnik jest dosyć trudna bo pojęcia się mieszają i różne firmy je różnie stosują.

pozdrawiam adam

Startos
22-12-2009, 20:04
Napisz gdzie producent podaje taką wiadomość - może czegoś nie wiem.

Tutaj:
Junkers (http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapurmodul_1/cerapurmodul_2.aspx?detail=true)
Dla mnie jako laika "współpraca z techniką solarną" i "możliwość współpracy urządzenia z kolektorami słonecznymi" to wystarczająca reklama możliwości pracy tego pieca z kolektorem który za jakś czas chciałbym mu "wpiąć"

DaroR
22-12-2009, 21:56
Witam serdecznie,
Może znajdzie się na forum ktoś uprzejmy i poradzi mi co zrobić. Od kilku dni wyświetla mi się na piecu informacja: Uszkodzony czujnik powrotu A. Fachowcy w tym roku już nie mają czasu aby mi go wymienić na sprawny, a jeżli już chcą to zrobić to w Nowym Roku i za sporą kasę tj. czujnik 120zł + dojazd 100zł. (podobnież w Detrichu czujnik kosztuje 60zł). Może ktoś doradzi jak zrobić to we własnym zakresie, czy jest to prosta operacja?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Daro

boguslawskia
22-12-2009, 22:24
Witam,
mam Vaillanta AquaPlus. Dwufunkcyjny z 20litrowym zasobnikiem do cyrkulacji.
Cyrkulacja załączona i programowalna w dowolnych godzinach. Działa bardzo dobrze nie ma problemu z ilością i temp. wody, nawet jak pobierasz jednocześnie w 2-3 punktach. Czas wygrzania wody do 60St to około 10 minut. Pod prysznicem bateria termosterowalna działa świetnie.
Sterownik pokojowy.

Koszt ogrzewania domu 120m parter - 10godz. na dobę 22-23St., reszta doby 20St.
Piętro 120m - około 10St - jeszcze nie wykorzystane.
Roczna opłata za gaz 3200zł - pierwszy sezon grzewczy.
W tym wyszło mi średnio 2m gazu na przygotowanie CWU - policzone z okresu letniego.
Zaznaczam nie mamy wanny tylko prysznice.

Jednak przy wyborze kotła często pomijanym problemem jest też twardość wody. Grzejąc wodę zawsze masz efekt wytrącania się kamienia za wymienniku czy w zbiorniku.
Ja całą wodę na dom mam zmiękczoną 1-3stopnie niemiecki, oszczędzam kocioł i resztę sprzętu. Wada mocno się pieni herbata przy zalewaniu i mydło - ale można z tym żyć.

RAPczyn
23-12-2009, 09:44
Napisz gdzie producent podaje taką wiadomość - może czegoś nie wiem.

Tutaj:
Junkers (http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapurmodul_1/cerapurmodul_2.aspx?detail=true)
Dla mnie jako laika "współpraca z techniką solarną" i "możliwość współpracy urządzenia z kolektorami słonecznymi" to wystarczająca reklama możliwości pracy tego pieca z kolektorem który za jakś czas chciałbym mu "wpiąć"

Moim zdaniem na 90% jest błąd na stronie i w cenniku na stronie 4.
Gdy prześledzimy instrukcje do Cerapur Modul (http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2765) oraz Cerapur Modul Solar (http://www.szkolenia-junkers.pl/modules/files/download.phtml?id=2767) Można wywnioskować spokojnie, że kolektory słoneczne mogą być podłączone w prosty sposób tylko do CERAPUR MODUL SOLAR, nie do CERAPUR MODUL.

Paweł297
23-12-2009, 11:37
Witam
Po kilku latach używania kotła dwufunkcyjnego nadszedł czas na zmianę (większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę), co byście polecali na taki dom:
około 140 m2 w tym garaż, cegła ceramiczna + 10 cm styropian, nie ma podłogówki i grzejniki raczej dostosowane do kotła konwencjonalnego.
Mam również niewiele miejsca na zasobnik (tylko na ścianie) , więc myślałem o jakimś kotle z wbudowanym zasobnikiem np. Immergas superior.
Co proponujecie?

mustaffapolonez
23-12-2009, 13:33
Witam wszystkich
Mam dylemat związany z unowocześnieniem kotłowni, ale nie za wszelka cenę. Obserwując rynek zauważyłem iż już dziś można kupić w dość dobrej cenie kocioł kondensacyjny, a cena ta nie odbiega o parę tysięcy (jak kiedyś) od zwykłego pieca atmosferycznego lub tzw. turbo. Na przykład są polecane na forach piece Termetu Windsor czy też De Detrich które można nabyć za mniej niż 4 tys. PLN. Parametry mojego domu to ok 120 m2 powierzchni do ogrzania.
Dziś moja kotłownia opiera się na prawie 20 letnim piecu atmosferycznym czechosłowackiej (jeszcze) produkcji Mora oraz na pojemnościowym podgrzewaczu c.w.u. Richmond 140l. Do tej pory działa to bez zarzutu z niezłym komfortem, ale sądzę że ekonomia użytkowania może być lepsza. Przy tych mrozach duet ten spalał mi 20-21 m3 gazu ziemnego/ dobę. W lecie samo c.w.u kosztowało mnie 2-3m3 gazu/dobę. Dom jest nieźle ocieplony, gdyż podstawowa ścianę tzw. max+7 cm styropianu+półmax uzupełniłem przez lata o zewnętrzna warstwą 10 cm styropianu, wymieniłem okna na 5 komorowe profile z podwójną szybą zespoloną, dodatkowo dociepliłem najzimniejszy strop, były 3 warstwy wełny mineralnej a dołożyłem 15 cm pod strop podwieszany. Dom jest podpiwniczony (piwnica nieogrzewana. Według starego projektu zapotrzebowanie na ciepło wynosiło ok 11kW teraz myślę że dużo mniej ale nie liczyłem. Modulowany piec o parametrach 6/24 KW sadzę że byłby odpowiedni (tak mają te tańsze kondensaty).
Instalacja na grzejnikach dobranych do starego zapotrzebowania na ciepło więc przewymiarowane na dziś.

I tu właściwe pytanie do znawców. Czy warto w ogóle inwestować w moim przypadku w kondensat jednofunkcyjny+ zasobnik 120-140 l. Sądzę że póki oba urządzenia działają opłacalność zmiany jest znikoma, a więc dopiero w przypadku awarii nie naprawiać tylko zmieniać, ale na co? Kondensat z zasobnikiem czy jednak kocioł z komorą zamkniętą z zasobnikiem czy może tak jak dotychczas najtańszy kocioł, ale z modulacją i osobno podgrzewacz gazowy?

aadamuss24
23-12-2009, 17:53
Jeśli już zmieniać to tylko na kondensacyjny. Zwykły kocioł atmosferyczny z przereklamowaną modulacją to kiepski pomysł. Pozdr adam

mustaffapolonez
23-12-2009, 20:02
Ok do tego doszedłem że ten 1ooo PLN więcej zawsze warto dać bo nawet jeśli nie ma podłogówki to kondensat popracuje jak należy przez większość sezonu bo średnio mamy okolice zera w zimie a więc i na moich grzejnikach będzie jakaś oszczędność. Tu z ciekawości pytanie jakiej oszczędności można się spodziewać? Bardziej nurtuje mnie kwestia c.w.u. zasobnik 120l czy 140 l a może jednak podgrzewacz gazowy jak dotychczas? Czy coś zyskuję na zmianie układu z dotychczasowego? Dzisiejszy komfort mimo 4 osób jest niezły wodę ciepłą mam zawsze (bez obiegu, ale tragedii nie ma).

ekokamil
26-12-2009, 23:54
Dzieki Tacim oraz Serwis 24!

Pozdrawiam,
Kamil

lukas12611261
27-12-2009, 12:03
Witam

Jestem na etapie wyboru pieca gazowego. Znalazłem bardzo interesujące forum. Chciałbym się równiez poradzić jaki najlepszy kocół gazowy wybrać.

Przychylam sie do kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem kondesat. I tu mam kilka pytań.

Dom ma powierzchnie 102 m2 plus garaż i kotłownia 25m2.
kubatura 425m3
ściany porotherm 25+12 cm styropian
okna wpólczynnik 1,0
zastosuje również kominek z rurami spiro do rozprowadzenia ciepła, jako wspomaganie ogrzewania.

W projekcie mam, że musi byc kocioł o mocy 18 kw. W warunkach przyłaczenia z gazowni jest kocioł gazowy o mocy 19kw+kuchenka gazowa o mocy 10kw.

Czytając wczesniejsze posty i sugestie, stwierdzam, że nie potrzebuje az takich kotłów o takiej mocy. Czy te warunki trzeba spełnic jakie sa zawarte w warunkach przyłacenia, czy sa tylko po to żeby były.

Prosze również o informacje jakie kotły gazowe spełniły by sie e najlepiej.
Do wyboru ważne bedą okres gwarancji, serwis i problemy z nim. Buduje dom około 5 km od Gdańska

Bedę bardzo wdzięczny

mariankossy
27-12-2009, 12:18
Witam

Jestem na etapie wyboru pieca gazowego. Znalazłem bardzo interesujące forum. Chciałbym się równiez poradzić jaki najlepszy kocół gazowy wybrać.

Przychylam sie do kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem kondesat. I tu mam kilka pytań.

Dom ma powierzchnie 102 m2 plus garaż i kotłownia 25m2.
kubatura 425m3
ściany porotherm 25+12 cm styropian
okna wpólczynnik 1,0
zastosuje również kominek z rurami spiro do rozprowadzenia ciepła, jako wspomaganie ogrzewania.

W projekcie mam, że musi byc kocioł o mocy 18 kw. W warunkach przyłaczenia z gazowni jest kocioł gazowy o mocy 19kw+kuchenka gazowa o mocy 10kw.

Czytając wczesniejsze posty i sugestie, stwierdzam, że nie potrzebuje az takich kotłów o takiej mocy. Czy te warunki trzeba spełnic jakie sa zawarte w warunkach przyłacenia, czy sa tylko po to żeby były.

Prosze również o informacje jakie kotły gazowe spełniły by sie e najlepiej.
Do wyboru ważne bedą okres gwarancji, serwis i problemy z nim. Buduje dom około 5 km od Gdańska

Bedę bardzo wdzięczny

Zapotrzebowanie na ciepło twojego domku przy -20 oC bedzie grubo ponizej 10kW , to kociołek przy temperaturach ( srednio w zime) + 4 - 0oC musi grzac z moca 3-4kW , wybierz kociołek z modulacja mocy od 2 kW:

np. Junkers Smart 14 kW (modulacja 3,3 do 14 kW)

W warunkach przyłaczenia z gazowni jest kocioł gazowy o mocy 19kw+kuchenka gazowa o mocy 10kw.

To masz wartości maksymalne dla gazowni ( chodzi o maxymalne zużycie gazu przez kocioł i kuchnie)

lukas12611261
27-12-2009, 12:30
Dziękuje marian kosy za odpowiedź. Zapomniałem dodoać kilka czynników

wełna na podaszu okołóo 25 cm, podłogówka około 10 m2. Straty ciepła jakie mam w planie to 8,75 kw ale mysle że zejdę niżej. Zastosuje lepszy styropian frezowany z dziurakmi, grubszy o 2 cm w podłogach. No i bardzo wazna jest tez cena. Jakośc jak najbradziej, czy moge liczyc na kilka innych propozycji do porównania, bedę jeździł i negocjował ceny.

cZY POLECIŁBYŚ MI ZOSTANIE PRZY KONDESACIE PRZY TAKIM ZAPOTRZEBOWANIU NA CIEPŁO, CZY MOZE ZMIENIC NA NIE KONDESATA Z ZAMNKIETA KOMORĄ SPALANIA.

DZIEKUJE BARDZO

mariankossy
27-12-2009, 12:43
Dziękuje marian kosy za odpowiedź. Zapomniałem dodoać kilka czynników

wełna na podaszu okołóo 25 cm, podłogówka około 10 m2. Straty ciepła jakie mam w planie to 8,75 kw ale mysle że zejdę niżej. Zastosuje lepszy styropian frezowany z dziurakmi, grubszy o 2 cm w podłogach. No i bardzo wazna jest tez cena. Jakośc jak najbradziej, czy moge liczyc na kilka innych propozycji do porównania, bedę jeździł i negocjował ceny.

cZY POLECIŁBYŚ MI ZOSTANIE PRZY KONDESACIE PRZY TAKIM ZAPOTRZEBOWANIU NA CIEPŁO, CZY MOZE ZMIENIC NA NIE KONDESATA Z ZAMNKIETA KOMORĄ SPALANIA.

DZIEKUJE BARDZO

Ja co prawda mam podłogówke na całości (134 m2 dom podobnie ocieplony) ale na Junkersie smart 14 zsb z zasobnikiem na CWU 300l (duży bo w przyszłosci pod solary) zużycie gazu pażdziernik -listopad miałem na poziomie poniżej 5 m3 gazu / dobe.

U ciebie na grzejnikach 80% okresu grzewczego zasilanie grzejników bedzie ponizej 55oC ( kondensacja) to opłaca sie grzac na kondensacie.

Za Junkersa Smarta ZSB 14 kW zapłaciłem 3650 zł, do tego sterownik FW100 za 600 zł, kupował mi instalator kotłowni ( ceny jak na allegro)

Przy wyborze kotła ważny jest tez dobry serwis, a na kocioł Junkersa jakoś nie narzekają min. tu na forum.

lukas12611261
27-12-2009, 12:52
Jeszcze raz dziekuje

Nie pomyslałem o solarach, napewno w przyszłości bedę chciał je zainstalować. Czy do tego wystarczy zostac przy tym kotle a zwiekszyc tylko zasobnik na wode. Czy wymaga to zakupu jakis dodatkowych osprzętów, warto to zrobic juz teraz, poźniej tylko zainstalowac baterię

kulca
27-12-2009, 13:09
to i ja proszę o radę:
dom parterowy, porotherm 25 plus 15 cm styro organika gold, płyta fundamentowa na 10cm styro, do tego dodatkowe 10cm styro pod podłogówkę na 165mkw, garaż 35mkw (tu proszę o poradę czy robić podłogówkę czy kaloryfer), okna 1.0, strop ocieplony 20cm wełny, dach myślę ocieplić jeszcze 15cm wełny, rodzina 4 osobowa, piec kondensat lub zwykły z zamkniętą komorą spalania, z zasobnikiem cwu
poszukuję przy okazji dobrego fachowca do obliczenia i ew. montażu całości

mariankossy
27-12-2009, 13:13
Jeszcze raz dziekuje

Nie pomyslałem o solarach, napewno w przyszłości bedę chciał je zainstalować. Czy do tego wystarczy zostac przy tym kotle a zwiekszyc tylko zasobnik na wode. Czy wymaga to zakupu jakis dodatkowych osprzętów, warto to zrobic juz teraz, poźniej tylko zainstalowac baterię

Zasobnik 300l dwuwezownicowy ( dolna wężownica do splarów) f. galmet kupiłem za 2500zł.
Obecnie zasobnik grzeje do 46oC 2x na dobe ( 6.30- 8.00 i 18.30 -20.00 ) w domu 4 osoby, kapiel - prysznic.( zużycie latem to 15 m3/m-c)

Do zasobnika trzeba dokupić solary i grupe bezp. bo kocioł + FW100 już jest przystosowany pod solary.

Lasek
27-12-2009, 16:23
Zawiodłem się, pierwszy raz na tym forum :(

aadamuss24
27-12-2009, 18:42
Lasek, jest już na forum temat o kotłach gdzie różne modele są opisane. Nie wiem czy znajdzie się chociaż jeden użytkownik tych dwóch kotłów, tak aby mógł coś sensownego powiedzieć. Porównać parametry techniczne obu kotłow może każdy i Ty pewnie też to zrobiłeś. Pytaj konkretnie o to co Cię gryzie a może wtedy będzie więcej chętnych do dyskusji. I tak dobrze, że nie znalazł się ktoś kto z punktu napisał że xxx jest do dupy a yyy jest super :) pozdr adam

1950
27-12-2009, 19:09
Lasek, jest już na forum temat o kotłach gdzie różne modele są opisane. Nie wiem czy znajdzie się chociaż jeden użytkownik tych dwóch kotłów, tak aby mógł coś sensownego powiedzieć. Porównać parametry techniczne obu kotłow może każdy i Ty pewnie też to zrobiłeś. Pytaj konkretnie o to co Cię gryzie a może wtedy będzie więcej chętnych do dyskusji. I tak dobrze, że nie znalazł się ktoś kto z punktu napisał że xxx jest do dupy a yyy jest super :) pozdr adam
nie napiszę że Viessmann jest do dupy, bo jest bardzo dobry, ale polecam De Dietricha,
który z resztą jest francuski lub holenderski,

Lasek
27-12-2009, 19:31
Lasek, jest już na forum temat o kotłach gdzie różne modele są opisane. Nie wiem czy znajdzie się chociaż jeden użytkownik tych dwóch kotłów, tak aby mógł coś sensownego powiedzieć. Porównać parametry techniczne obu kotłow może każdy i Ty pewnie też to zrobiłeś. Pytaj konkretnie o to co Cię gryzie a może wtedy będzie więcej chętnych do dyskusji. I tak dobrze, że nie znalazł się ktoś kto z punktu napisał że xxx jest do dupy a yyy jest super :) pozdr adam
Sęk w tym, że obie firmy zachwalają swój produkt, a podawane przez nich parametry na ogół są trudno porównywalne.
Nie zwracałem się do użytkowników, bo faktycznie trudno znaleźć użytkownika tych dwóch kotłów, w dodatku dość nowymi na rynku.
Ja prosiłem o wypowiedzi instalatorów, którzy z racji dużego doświadczenia mogą wypowiadać się widząc wprowadzone rozwiązania w kotle itp., wiedzą co się najczęściej psuje itd.

aadamuss24
28-12-2009, 00:03
Instalatorzy głównie kotły montują i często nawet nie widzą co jest w środku. Mogą za to napisać czy lepiej im się wiesza takie lub inne kotły bo np. jeden kocioł jest lżejszy i łatwiej go powiesić. Lżejszy może być bo ma np. wymienik plastikowy :)
Każdy producent swój model chwali, więc tym bym się nie sugerował.
Jakie parametry są trudno porównywalne ? pozdr adam

Lasek
28-12-2009, 09:59
Jakie parametry są trudno porównywalne ? pozdr adam
Proszę bardzo, oto informacje o rzeczonych kotłach ze stron producentów.
Jak laik może to porównać?

Kocioł VITODENS 100-W 26 kw
Gazowy, 1- lub 2-funkcyjny kocioł kondensacyjny z modulowanym cylindrycznym palnikiem promiennikowym MatriX i powierzchnią wymiany ciepła Inox-Radial
Znamionowa moc cieplna: 9 do 35 kW

Vitodens 100-W to obecnie najmniejszy kocioł z grupy wiszących kotłów kondensacyjnych. Posiada modulowany palnik cylindryczny i powierzchnię wymiany ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej. Oferuje najbardziej zaawansowaną technikę kondensacyjną w minimalnej przestrzeni i w bardzo atrakcyjnej cenie. Pasuje doskonale do każdej aranżacji, zarówno do kuchni, jak i do innych pomieszczeń użytkowych. Dostępny jest w wersji 1- lub 2-funkcyjnej z zamkniętą komorą spalania

Przegląd zalet:

■Gazowy, 1- lub 2-funkcyjny kocioł kondensacyjny, zakres znamionowej mocy cieplnej: 9-26 lub 11-35 kW.
■Sprawność znormalizowana: do 107%.
■Zintegrowany regulator, sterowany temperaturą pomieszczenia, jest łatwy w obsłudze i przystosowany do przyłączenia zewnętrznych termostatów pokojowych.
■Powierzchnia grzewcza Inox-Radial z wysokowartościowej stali szlachetnej (1.4571) kotła zapewnia wysoką niezawodność i trwale wysoki stopień wykorzystania ciepła kondensacji.
■Blok hydrauliczny AquaBloc z systemem połączeń Multi-Steck - wszystkie istotne dla prac konserwacyjnych elementy są łatwo dostępne i demontowalne od przodu. Oznacza to oszczędność czasu przy konserwacji i serwisowaniu.
■Zintegrowane przeponowe naczynie wzbiorcze, eliminuje konieczność jego montażu poza kotłem.
■Vitodens 100-W został zaprojektowany tak, aby jego montaż był prosty a obsługa nie wymagała wiele czasu.


Innovens MCA 25 moc 5,4 - 25,5 kW z regulatorem DIEMATIC iSystem

De Dietrich od początku swojej działalności oferował produkty spełniających wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Zaawansowane technologie, nienaganne wzornictwo oraz dbałość o środowisko naturalne są głównymi walorami oferowanych przez nas urządzeń. Rozwiązania stosowane w kotłach kondensacyjnych wyprzedzają konkurencję spotykając uznanie nabywców, co poskutkowało objęciem pozycji lidera w tym sektorze w Polsce i Europie.

Zastąpią dotychczas oferowany typoszereg Innovens MC 25.

Zalety Innovens MCA

1.1. Ultrareaktywny wymiennik – De Dietrich w swojej ofercie kotłów kondensacyjnych stosuje wymienniki ze stali kwasoodpornej (kotły klasy „standard”) oraz stopu Al/Mg/Si w kotłach wyższej klasy. Zasadę ta zastosowano i tym razem. Nowy, opracowany dla tego kotła wymiennik charakteryzuje się cechami niedostępnymi dla starszych konstrukcji:

· ultrareaktywność – bardzo mała pojemność wodna 1,7l, cienkie ścianki oraz specjalny skład zastosowanego materiału zapewniają bezzwłoczną reakcję na żądanie ciepła, co jest szczególnie ważne w wersji dwufunkcyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł ten otrzymał najwyższą notę w zapewnieniu komfortu ciepłej wody zgodną z normą Unii Europejskiej EN 13203.

· samooczyszczenie – wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wymienników ciepła zaowocowało opracowaniem konstrukcji, która poprzez wykorzystanie zjawiska rozszerzalności cieplnej doprowadza do samooczyszczenia z osadów powstających w procesie kondensacji. Skutkuje to zapewnieniem stałej, najwyższej sprawności działania kotła prze wiele lat.

1.2. Diematic iSystem – regulacja Diamatic od lat jest znakiem rozpoznawczym marki De Dietrich zapewniając możliwości nieosiągalne dla konkurentów. Tak jest i tym razem. Duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz o niebieskim podświetleniu jest w stanie dostarczyć komplet informacji w postaci tekstu lub graficznej ilustracji. Rozbudowane menu pomocy oraz nowe pokrętło nawigacyjne udostępniły programowanie zaawansowanego systemu grzewczego łączącego w sobie kocioł, system solarny czy pompę ciepła nawet niewprawnym użytkownikom.

Kocioł Innovens MCA może również być częścią instalacji tzw. „budynku inteligentnego” gdzie poprzez internet możemy sterować wszystkimi parametrami pracy urządzenia.

1.3. Oszczędność i ekologia – nowa konstrukcja palnika w połączeniu ze sterowaniem Diematic iSystem pozwoliły uzyskać najwyższą dostępną dla techniki kondensacyjnej sprawność 109%. Dodatkowo wyjątkowo duży zakres modulacji od 22 do 100% mocy pozwala na osiąganie maksymalnej sprawności nie tylko w warunkach testowych, ale i podczas codziennej, całorocznej eksploatacji. Zaleta ta ma bezpośrednie przełożenie na wysokość kosztów eksploatacyjnych oraz emisję zanieczyszczeń w bezpośrednim otoczeniu użytkowników obiektu.

1.4. Komfort poprzez ciszę – obecnie budowane domy jednorodzinne nie posiadają specjalnych pomieszczeń przeznaczonych do instalacji kotłów, a służą do tego łazienki, kuchnie lub inne pomieszczenia gospodarcze przylegające bezpośrednio do stref mających zapewnić odpowiednią atmosferę niezbędną do prawidłowego wypoczynku. Konstruktorzy kotłów Innovens MCA świadomi jak bardzo ważnym jest zminimalizowanie poziomu hałasu emitowanego przez kocioł zastosowali poczwórny system wyciszający składający się z tłumika powietrza zasysanego, komory redukującej hałas powstający w procesie spalania, tłumika gazów wylotowych oraz obudowy z izolacją dźwiękochłonną. Wszystkie te czynności doprowadziły do niemal całkowitego wygłuszenia urządzenia.

1.5. Przemyślana prostota w każdym detalu – aby do minimum ułatwić pracę serwisu wszystkie połączenia hydrauliczne i montażowe wewnątrz omawianego urządzenia są oparte na systemie szybkozłączy. Takie rozwiązanie w połączeniu z specjalnie ukształtowanymi gumowymi wężami ciśnieniowymi zamiast tradycyjnych rur połączeniowych zapewnia znaczne obniżenie kosztów obsługi.

1.6. Zintegrowane oświetlenie – do tej pory zdołaliśmy się przyzwyczaić, iż kotły klasy „premium” posiadały podświetlany wyświetlacz znacznie upraszający obsługę. Tak jest i tym razem. Dodatkowo wprowadzono coś zupełnie nowego – oświetlenie wewnętrzne. W trosce o wygodę osób obsługujących kocioł MCA zainstalowano dwie lampy diodowe wewnątrz kotła, które zapalają się bezpośrednio po zdjęciu pokrywy zapewniając poprawne oświetlenie wnętrza nawet, gdy nastąpi przerwa w zasilaniu prądem elektrycznym.

Marek13
28-12-2009, 10:26
Na niemieckich stronach dostępne są testy kotłów kondensacyjnych.

http://www.testberichte.de/testsieger/level3_hausanlagen_gas_heizkessel_914.html

Różnice nie są duże, ale De Dietrich zwykle jest punktowany niżej. To tylko testy. W rzeczywistości ważny jest serwis w okolicy.

Lasek
28-12-2009, 13:28
Na niemieckich stronach dostępne są testy kotłów kondensacyjnych.

http://www.testberichte.de/testsieger/level3_hausanlagen_gas_heizkessel_914.html

Podana strona zawiera ranking kotłów starszych modeli, a te, o które pytam to są nowsze modele.

agata39
28-12-2009, 19:38
Witam
Ja również proszę o pomoc forumowych doradców.
Jesteśmy przed podjęciem decyzji" jaki kocioł "?
Dom parterowy o powierzchni użytkowej 104 m +garaż z kotłownią 35 m.
Kubatura budynku 597 m.
Dwie łazienki ,w jednej prysznic,a w drugiej wanna.
4 osoby,
podłogówki ok.30 m + grzejniki.
Ściany poroterm 24+wełna 10cm
Strop wełna 20cm.
W projekcie zalecają piec o mocy 24kw+zasobnik 160l.
Czytając forum wydaje nam się,że wielkość kotła w projekcie jest zbyt duża.
Interesuje nas kocioł kondensacyjny,może być typu "lodówka"
Bardzo proszę o radę.

aadamuss24
28-12-2009, 20:30
Tutaj znalazłem link do De Dietricha,
http://www.mcr24.com.pl/Folder_MCA.pdf.

Zrobię małe porównanie.
viessmann - mniejszy wyświetlacz, bez bajeru
de dietrich - większy wyświetlacz z bajerami
viessmann - bez podświetlenia diodami komory kotła
de dietrich - po otwarciu obudowy diody już świecą

viessmann - AquaBloc z systemem połączeń Multi-Steck
de dietrich - na systemie szybkozłączy.
czyli to samo tylko inaczej nazwane

Viessmann - wymiennik ze stali nierdzewnej
De Dietrich - stop aluminium
czyli dość istotna różnica, każdy chwali swoje.
Moim zdaniem nierdzewkę dużo łatwiej się czyści niż alu, poza tym dostęp do odlewu alu jest gorszy, to co na rysunku w linku to blok z wyciętym kawałkiem gdzie widać dosyć dobrze ilość elementów które mogą się zabrudzić, ale producent podaje, że jest to samoczyszczące. Przy przeglądach nie każdemu może się chcieć tak dokładnie wnikać czy to w środku jest aby czyste.

Viessmann - automatyka prosta, regulator pokojowy + pogodówka
De Dietrich - programowanie zaawansowanego systemu grzewczego łączącego w sobie kocioł, system solarny czy pompę ciepła

Sprawność i moce bardzo podobne
De dietrich - Ultrareaktywność - mała pojemność i cienkie ścianki to chyba niezbyt dobrze.

Poziom głośności myślę, że podobny.
De dietrich- sterowanie przez internet, jeśli ktoś lubi to ok ale raczej jeśli ktoś myśli o inteligentym budynku to nie z kotłem tego rodzaju.

Pozostaje jeszcze dizajn :)
pozdr adam

Lasek
28-12-2009, 20:52
Tutaj znalazłem link do De Dietricha,
http://www.mcr24.com.pl/Folder_MCA.pdf.

Zrobię małe porównanie.
viessmann - mniejszy wyświetlacz, bez bajeru
de dietrich - większy wyświetlacz z bajerami
viessmann - bez podświetlenia diodami komory kotła
de dietrich - po otwarciu obudowy diody już świecą

viessmann - AquaBloc z systemem połączeń Multi-Steck
de dietrich - na systemie szybkozłączy.
czyli to samo tylko inaczej nazwane

Viessmann - wymiennik ze stali nierdzewnej
De Dietrich - stop aluminium
czyli dość istotna różnica, każdy chwali swoje.
Moim zdaniem nierdzewkę dużo łatwiej się czyści niż alu, poza tym dostęp do odlewu alu jest gorszy, to co na rysunku w linku to blok z wyciętym kawałkiem gdzie widać dosyć dobrze ilość elementów które mogą się zabrudzić, ale producent podaje, że jest to samoczyszczące. Przy przeglądach nie każdemu może się chcieć tak dokładnie wnikać czy to w środku jest aby czyste.

Viessmann - automatyka prosta, regulator pokojowy + pogodówka
De Dietrich - programowanie zaawansowanego systemu grzewczego łączącego w sobie kocioł, system solarny czy pompę ciepła

Sprawność i moce bardzo podobne
De dietrich - Ultrareaktywność - mała pojemność i cienkie ścianki to chyba niezbyt dobrze.

Poziom głośności myślę, że podobny.
De dietrich- sterowanie przez internet, jeśli ktoś lubi to ok ale raczej jeśli ktoś myśli o inteligentym budynku to nie z kotłem tego rodzaju.

Pozostaje jeszcze dizajn :)
pozdr adam
Dziękuję, pierwsza prawdziwie wartościowa wypowiedź w tym wątku.

1950
28-12-2009, 21:27
Tutaj znalazłem link do De Dietricha,
http://www.mcr24.com.pl/Folder_MCA.pdf.

Zrobię małe porównanie.
viessmann - mniejszy wyświetlacz, bez bajeru
de dietrich - większy wyświetlacz z bajerami
viessmann - bez podświetlenia diodami komory kotła
de dietrich - po otwarciu obudowy diody już świecą

viessmann - AquaBloc z systemem połączeń Multi-Steck
de dietrich - na systemie szybkozłączy.
czyli to samo tylko inaczej nazwane

Viessmann - wymiennik ze stali nierdzewnej
De Dietrich - stop aluminium
czyli dość istotna różnica, każdy chwali swoje.
Moim zdaniem nierdzewkę dużo łatwiej się czyści niż alu, poza tym dostęp do odlewu alu jest gorszy, to co na rysunku w linku to blok z wyciętym kawałkiem gdzie widać dosyć dobrze ilość elementów które mogą się zabrudzić, ale producent podaje, że jest to samoczyszczące. Przy przeglądach nie każdemu może się chcieć tak dokładnie wnikać czy to w środku jest aby czyste.

kotly z wyższej półki, każdego producenta, posiadają z reguły wymienniki aluminiowo-krzemowe,
wymienniki z nierdzewki stosowane są do produktów masowych, ze prostego względu, są łatwiejsze w produkcji,
to nie jest odlew jak każdy wymiennik aluminiowo-krzemowy,

Viessmann - automatyka prosta, regulator pokojowy + pogodówka
De Dietrich - programowanie zaawansowanego systemu grzewczego łączącego w sobie kocioł, system solarny czy pompę ciepła

w przypadku zastosowania dwóch obiegów grzewczych podstawowego (grzejniki) i z podmieszaniem (podłogówka) w DD wystarczy dokupić czujnik dla obiegu z mieszaczem, za 159 zł netto w katalogu i można sterować bez żadnych dodatkowych kosztów dodatkowym obiegiem grzewczym,
czy tak jest w Vieśku nie wiem, ale chyba nie,

Sprawność i moce bardzo podobne
De dietrich - Ultrareaktywność - mała pojemność i cienkie ścianki to chyba niezbyt dobrze.

chyba jednak dobrze, kocioł momentalnie się nagrzewa,

Poziom głośności myślę, że podobny.
De dietrich- sterowanie przez internet, jeśli ktoś lubi to ok ale raczej jeśli ktoś myśli o inteligentym budynku to nie z kotłem tego rodzaju.

Pozostaje jeszcze dizajn :)

który akurat w DD bardziej mi się podoba
pozdr adam

aadamuss24
28-12-2009, 21:45
Alu czy nierdzewka to tak jak ze świętami :) Co do sterowaniem drugim obiegiem w DD to jeszcze chyba mieszcz, silnik i pompa są potrzebne, więc sam czujnik nie wystarczy. To szybkie nagrzewanie? Może jest istotne dla przepływowych przy podłączeniu z zasobnikiem, szybkie nagrzewanie nie poprawia funkcjonalności. Firmy raczej chwalą się dużą pojemnością wodną a nie małą :) pozdr adam

1950
28-12-2009, 22:05
Alu czy nierdzewka to tak jak ze świętami :) Co do sterowaniem drugim obiegiem w DD to jeszcze chyba mieszcz, silnik i pompa są potrzebne, więc sam czujnik nie wystarczy.

piszę o sterowaniu obiegiem grzewczym,
każdy inny kocioł nie ma go w standardzie

To szybkie nagrzewanie? Może jest istotne dla przepływowych przy podłączeniu z zasobnikiem, szybkie nagrzewanie nie poprawia funkcjonalności. Firmy raczej chwalą się dużą pojemnością wodną a nie małą :) pozdr adam

duża pojemność wodna to w kotłach stojących,
chociaż też nie tak do końca

aadamuss24
28-12-2009, 22:33
W małych kotłach o większej pojemności wodnej łatwiej jest stabilnie utrzymać temperaturę, pomoga w tym modulacja, lub na odwrót:) Jest jeszcze wiele innych kotłów które mają w standarcie sterowanie drugim obiegiem grzewczym, Junkers, Viessmann. Myślę, że te proste kondensaty są po to aby klient kupił jednak kocioł kondensacyjny a nie zwykły. Jeszcze niedawno zwykłe turbo kosztowało więcej niż te tanie kondensaty. Rozbudowana automatyka w tych kotłach to przerost formy nad treścią, one powinny być tanie i proste. Niestety nie idzie w parze tanio i dobrze, lub dziś pojęcie dobrze lekko się zmieniło i znaczy tanio. pozdr adam

1950
29-12-2009, 06:16
W małych kotłach o większej pojemności wodnej łatwiej jest stabilnie utrzymać temperaturę, pomoga w tym modulacja, lub na odwrót:)

a po co jest potrzebna większa pojemność kotła, skoro w momencie uruchomienia palnika, pracuje już pompa która automatycznie zwiększa pojemność pojemność kotła o pojemność zładu,

Jest jeszcze wiele innych kotłów które mają w standarcie sterowanie drugim obiegiem grzewczym, Junkers, Viessmann. Myślę, że te proste kondensaty są po to aby klient kupił jednak kocioł kondensacyjny a nie zwykły.

wróć na górę strony i przeczytaj post Laska, pyta tam o porównanie dwóch konkretnych kotłów,
Vitodnes 100 jest kotłem popularnym, Inovens to kocioł z górnej półki,
w Vitodensie nie kupisz sterowania drugim obiegiem grzewczym w standardzie, po prostu go nie ma, w MCA jest to w standardzie,
dlatego rozbudowana automatyka w MCA to jest coś za co się płaci,

w przypadku MCA, akurat o wiele mniej niż u konkurencji

Jeszcze niedawno zwykłe turbo kosztowało więcej niż te tanie kondensaty. Rozbudowana automatyka w tych kotłach to przerost formy nad treścią, one powinny być tanie i proste. Niestety nie idzie w parze tanio i dobrze, lub dziś pojęcie dobrze lekko się zmieniło i znaczy tanio. pozdr adam

Lasek
29-12-2009, 09:31
Bardzo mi się podoba, że dyskusja tak się ożywiła. Liczyłem na to, szkoda, że jest tylko dwóch merytorycznych dyskutantów i szkoda, że (dla mnie) tak późno :wink:

aadamuss24
29-12-2009, 10:31
rozwiązania stosowane w kotłach kondensacyjnych wyprzedzają konkurencję

1.2. Diematic iSystem – regulacja Diamatic od lat jest znakiem rozpoznawczym marki De Dietrich zapewniając możliwości nieosiągalne dla konkurentów. Tak jest i tym razem.



Wiem że Lasek pytał o te dwa modele ale jeśli w folderze producent pisze, że konkurencja czegoś nie ma to już brzmi to dla mnie dziwnie. Można sobie pisać, że nasz produkt jest super bo ma taki regulator i myślę, że to wystarczy. Zresztą dyskusja na temat folderów też jest bez sensu :) Często zdjęcia przedstawiają super kotły powieszone na ścianie a jak klientowi instalator zamontuje w kotłowni z całym osprzętem to klient jest mocno zdziwiony, że nie jest to tak jak na folderze.

Co do dużej pojemności wodnej kotła, to niestety nie zawsze jest tak różowo w praktyce gdzie użytkownicy mają różne dziwne pomysły i czasami kocioł się przegrzewa wielokrotnie bo ktoś zapewnia odbiór ciepła tylko na drabince w łazience przy 20kW kotła. Świadomy użytkownik to coś co nie występuje w przyrodzie zbyt często :)
trochę już nie na temat :) pozdr adam

i tak sobie jeszcze myślę, że większa pojemność wodna przy przepływowych kotłach też raczej wpływa pozytywnie niż negatywnie.

vitobieda
29-12-2009, 18:49
rozwiązania stosowane w kotłach kondensacyjnych wyprzedzają konkurencję

1.2. Diematic iSystem – regulacja Diamatic od lat jest znakiem rozpoznawczym marki De Dietrich zapewniając możliwości nieosiągalne dla konkurentów. Tak jest i tym razem.



Wiem że Lasek pytał o te dwa modele ale jeśli w folderze producent pisze, że konkurencja czegoś nie ma to już brzmi to dla mnie dziwnie. Można sobie pisać, że nasz produkt jest super bo ma taki regulator i myślę, że to wystarczy. Zresztą dyskusja na temat folderów też jest bez sensu :) Często zdjęcia przedstawiają super kotły powieszone na ścianie a jak klientowi instalator zamontuje w kotłowni z całym osprzętem to klient jest mocno zdziwiony, że nie jest to tak jak na folderze.

Co do dużej pojemności wodnej kotła, to niestety nie zawsze jest tak różowo w praktyce gdzie użytkownicy mają różne dziwne pomysły i czasami kocioł się przegrzewa wielokrotnie bo ktoś zapewnia odbiór ciepła tylko na drabince w łazience przy 20kW kotła. Świadomy użytkownik to coś co nie występuje w przyrodzie zbyt często :)
trochę już nie na temat :) pozdr adam

i tak sobie jeszcze myślę, że większa pojemność wodna przy przepływowych kotłach też raczej wpływa pozytywnie niż negatywnie.

Sprzeczacie sie o ilość wody w kotle a nie podaliście ile wiecęj ma w sobie wody ten Viessman, a jeśli ma to co da ten litr wody wiecej przy jednej drabince w łazience? nic.
Ważniejszy jest parametr mocy minimalnej i tutaj de de dietrich ma
znaczna przewagę nad Viessmannem .
DD 5,4KW
V-9KW

1950
29-12-2009, 18:57
ja się nie sprzeczam,
wyjaśniam pewne rzeczy :roll:

vitobieda
29-12-2009, 19:35
ja się nie sprzeczam,
wyjaśniam pewne rzeczy :roll:
to nie do was towarzyszu to do towarzysza który się z wami sprzecza ;).

Lasek
29-12-2009, 19:42
ja się nie sprzeczam,
wyjaśniam pewne rzeczy :roll:
to nie do was towarzyszu to do towarzysza który się z wami sprzecza ;).
Myślałem, że to forum jest apolityczne, a tu "zapachniało" minioną epoką! :roll:

aadamuss24
29-12-2009, 22:30
ech nikt się nie sprzecza. Tutaj się zrobiła mała dyskusją która zaczyna przechodzić w tematy ogólne niekonieczne związane z tymi kotłami. Gdyby nie te tematy ogólne to dalej wątek by leżał a Lasek by się wkurzał, że nikt nic nie pisze :)
Nie mam pojęcia ile wody jest w Viessmann Vitodens 100 :) pewnie tyle samo kropli co w DD :) pozdr adam

vixen
01-01-2010, 21:32
witam

a moze ktos mi doradzi jai kociol jest lepszy ariston class 24 czy saunier semia 21 lub 24 dotyczy tylko zamknietej komory
Jesli braz pod uwage opisy producenta to ariston posiada dodatkowo start ciepłej wody. Tylko czy to faktycznie dziala czy raczej nie jets ta funkcja PRZEREKLAMOWANA W TYcH KOTLACH.
Prosze o opinie uzytkowników tych kotłów lubtych co mieli ni nimi do czynienia

agata39
03-01-2010, 13:01
Podnoszę,by się przypomnieć :)

vixen
03-01-2010, 16:54
czy jest ktos kto mial do czynuienia z tymi kotłami?

czy do malych powierzchni lub dobrze ocieplonych domów lub instalacji z mala objetoscia wody nalezy zakupic piec z jak najnizsza moca minimalna.

aadamuss24
03-01-2010, 22:35
Moc kotła w Twoim przypadku jest istotna tylko dla potrzeb cwu. Moc na centralne ogrzewanie jest dużo mniejsza,5-14kw ? pozdr adam

mariankossy
03-01-2010, 23:25
Witam
Ja również proszę o pomoc forumowych doradców.
Jesteśmy przed podjęciem decyzji" jaki kocioł "?
Dom parterowy o powierzchni użytkowej 104 m +garaż z kotłownią 35 m.
Kubatura budynku 597 m.
Dwie łazienki ,w jednej prysznic,a w drugiej wanna.
4 osoby,
podłogówki ok.30 m + grzejniki.
Ściany poroterm 24+wełna 10cm
Strop wełna 20cm.
W projekcie zalecają piec o mocy 24kw+zasobnik 160l.
Czytając forum wydaje nam się,że wielkość kotła w projekcie jest zbyt duża.
Interesuje nas kocioł kondensacyjny,może być typu "lodówka"
Bardzo proszę o radę.

Szukaj kotła z modulacją od 3kW ( a nawet od dwóch KW) do zasobnika CWU wystarczy 14-16 KW,

Ja mam dom 159m2 z garazem i kocioł Junkers Smart 14 KW z modulacja od 3,3 KW górna moc ograniczona do 10 kW,
zasobnik CWU 300l -pełny komfort ciepłej wody dla 4 osób.

Zasobnik 160l lub większy będzie ok. lodówka tez dobra ale wyjdzie trochę drozej.

krzyk123
04-01-2010, 14:54
Ja mam dom 159m2 z garazem i kocioł Junkers Smart 14 KW z modulacja od 3,3 KW górna moc ograniczona do 10 kW,
zasobnik CWU 300l -pełny komfort ciepłej wody dla 4 osób.


Co Ci daje ograniczenie górnej mocy do 10kW? Czy to jakoś zmniejsza spalanie?

mariankossy
04-01-2010, 15:08
Ja mam dom 159m2 z garazem i kocioł Junkers Smart 14 KW z modulacja od 3,3 KW górna moc ograniczona do 10 kW,
zasobnik CWU 300l -pełny komfort ciepłej wody dla 4 osób.


Co Ci daje ograniczenie górnej mocy do 10kW? Czy to jakoś zmniejsza spalanie?


W/g mnie
Obniza max temp. spalin oraz przy mniejszym obciażeniu cieplnym/gazu jest lepsza sprawność (sredniorocznie - oszczędniejszy).

agata39
05-01-2010, 09:04
Moc kotła w Twoim przypadku jest istotna tylko dla potrzeb cwu. Moc na centralne ogrzewanie jest dużo mniejsza,5-14kw ? pozdr adam
Serwis24 możesz napisać coś więcej.
Zastanawiamy się nad kotłem kondensacyjnym,jednofunkcyjnym z zasobnikiem.
Tak jak już pisałam w projekcie zalecają kocioł o mocy 26kw,instalator również.
mariankossy niestety nie mogę znależć kotła typu"lodówka"z taką modulacją

RAPczyn
05-01-2010, 09:39
Moc kotła w Twoim przypadku jest istotna tylko dla potrzeb cwu. Moc na centralne ogrzewanie jest dużo mniejsza,5-14kw ? pozdr adam
Serwis24 możesz napisać coś więcej.
Zastanawiamy się nad kotłem kondensacyjnym,jednofunkcyjnym z zasobnikiem.
Tak jak już pisałam w projekcie zalecają kocioł o mocy 26kw,instalator również.
mariankossy niestety nie mogę znależć kotła typu"lodówka"z taką modulacją

Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA katalogowo 11954,78pln z VAT po rabacie w okolicach 9400pln z VAT, do tego trzeba doliczyć układ spalinowo-powietrzny, automatykę.

krzyk123
05-01-2010, 09:49
Moc kotła w Twoim przypadku jest istotna tylko dla potrzeb cwu. Moc na centralne ogrzewanie jest dużo mniejsza,5-14kw ? pozdr adam
Serwis24 możesz napisać coś więcej.
Zastanawiamy się nad kotłem kondensacyjnym,jednofunkcyjnym z zasobnikiem.
Tak jak już pisałam w projekcie zalecają kocioł o mocy 26kw,instalator również.
mariankossy niestety nie mogę znależć kotła typu"lodówka"z taką modulacją

Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA katalogowo 11954,78pln z VAT po rabacie w okolicach 9400pln z VAT, do tego trzeba doliczyć układ spalinowo-powietrzny, automatykę.

Jest też DeDietrich ELIDENS ELIDENS DTG 1300 3,2-14,8kW ze zintegrowanym zasobnikiem 130l.
Cena katalogowa 14559zł ;-)

agata39
05-01-2010, 11:04
Moc kotła w Twoim przypadku jest istotna tylko dla potrzeb cwu. Moc na centralne ogrzewanie jest dużo mniejsza,5-14kw ? pozdr adam
Serwis24 możesz napisać coś więcej.
Zastanawiamy się nad kotłem kondensacyjnym,jednofunkcyjnym z zasobnikiem.
Tak jak już pisałam w projekcie zalecają kocioł o mocy 26kw,instalator również.
mariankossy niestety nie mogę znależć kotła typu"lodówka"z taką modulacją

Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA katalogowo 11954,78pln z VAT po rabacie w okolicach 9400pln z VAT, do tego trzeba doliczyć układ spalinowo-powietrzny, automatykę.

Jest też DeDietrich ELIDENS ELIDENS DTG 1300 3,2-14,8kW ze zintegrowanym zasobnikiem 130l.
Cena katalogowa 14559zł ;-)
Wskazujecie kotły o mocy 14kW,a my nadal nie wiem czy ta moc jest wystarczająca.
RAPczyn zasobnik przy tym piecu ma tylko 100 litrów.To wystarczy dla na dwie łazienki i 4 osoby?
krzyk123DeDietrich ma większy zasobnik,ale ciekawa jestem jak z serwisem.Różnie piszą.
A tak w ogóle waszym zdaniem jest sens płacić więcej za kocioł typu "lodówka",czy dać spokój i kupić kocioł i zasobnik osobno?
Strasznie trudne decyzje przed nami,a my nadal "w lesie"

krzyk123
05-01-2010, 11:46
Wskazujecie kotły o mocy 14kW,a my nadal nie wiem czy ta moc jest wystarczająca.
RAPczyn zasobnik przy tym piecu ma tylko 100 litrów.To wystarczy dla na dwie łazienki i 4 osoby?
krzyk123DeDietrich ma większy zasobnik,ale ciekawa jestem jak z serwisem.Różnie piszą.
A tak w ogóle waszym zdaniem jest sens płacić więcej za kocioł typu "lodówka",czy dać spokój i kupić kocioł i zasobnik osobno?
Strasznie trudne decyzje przed nami,a my nadal "w lesie"

Ja bym lodówki nie brał. Jedyna zaleta to chyba tylko estetyka. Biorąc pod uwagę, że ustrojstwo i tak stoi w kotłowni to uważam, że jest to bez znaczenia. Zresztą rurki przy zwykłej instalacji też można jakimś przepierzeniem osłonić.

Co do mocy kotła to precyzyjną odpowiedź da tylko wykonanie obliczeń programem typu Audytor OZC.

Szacunkowo natomiast można policzyć tak:
dla domu standardowego ocieplonego zapotrzebowanie na ciepło nie będzie większe niż 60 W/m2.

czyli zapotrzebowanie dla CO przy pow. ogrzewanej 104m2:
104*60=6,24kW

dorzućmy do tego jeszcze z 1,5kW na CWU i mamy moc kotła 8kW.

Tak więc kotły o mocach maksymalnych na poziomie 13-14kW są dla Twojego domu aż nadto wystarczające.

Ja np. planuję zastosować taki kocioł dla domu 200m2 (tylko budowanego w standardzie energooszczędnym).

Pzdr

mariankossy
05-01-2010, 13:29
Ja nie wziołem "lodówki" bo po pierwsze tu się płaci za design( podzespoły kotła i dane t/t te same co w Smarcie),
a po drugie ogranicza się ewentualne zmiany np. zmiana wielkości zasobnika CWU na większy przy montażu solarów, itp.

kriss01
05-01-2010, 15:13
Witam,


W tym roku gazownia podłączać będzie wreszcie gaz w mojej ulicy i zastanawiam się nad wykorzystaniem gazu do ogrzewania wody i c.o. Prosze o porade odn. instalacji. Dane:
Dom pow. całkowita 255 m2,
żytkowa 210 m2,
kubatura 915,6 m3,
parter i poddasze,
ściana Ytong 36 cm,
dach ocieplany 25 cm wełny,
okna drewniane
rok budowy 2001.

Obecnie ogrzewanie elektryczne i kominek, woda terma elektr.
Zastanawiam się nad rozwiązaniem dwuetapowym:
1 rok. instalacja pieca gazowego i ogrzewanie wody,
2 rok. podłączenie grzejników.

Podłogowe ogrzewanie pozostawiłbym elektryczne, tak więc całość to byłoby ok. 8-10 grzejników.
Jaki byłby optymalny piec dla moich planów? co byście mi mogli poradzić?
Czy grzejniki instaluje się szeregowo? czy każdy musi miec osobne rury?

Z góry dziękuję
kriss

begie
05-01-2010, 22:32
Witam,

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.
Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
BG

krzyk123
05-01-2010, 23:27
Witam,

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.
Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
BG

Ja mam tylko jedną uwagę do tego kotła. Jak to Vaillant ma słabą modulację: 5-15kW.

pjotr
05-01-2010, 23:50
Witam,

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.
Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
BG

Ja mam tylko jedną uwagę do tego kotła. Jak to Vaillant ma słabą modulację: 5-15kW.

Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:
http://www.unical.pl/alkon18r.php
Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

spamik
06-01-2010, 08:37
Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:
http://www.unical.pl/alkon18r.php
Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.
A jak cenowo wychodzi taki kocioł (tzn. czy w katalogu jest cena producenta od której można dostać upust czy cena już sprzedawcy)?

krzyk123
06-01-2010, 09:46
Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:
http://www.unical.pl/alkon18r.php
Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

A jak spalanie?

pjotr
06-01-2010, 10:23
Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:
http://www.unical.pl/alkon18r.php
Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.
A jak cenowo wychodzi taki kocioł (tzn. czy w katalogu jest cena producenta od której można dostać upust czy cena już sprzedawcy)?

Kocioł w pakiecie z zasobnikiem cwu 120L, z automatyką pogodową+czujnik temp_zewn, i regulatorem sim-crono (modulujący nie on/off) 6700PLN. Gwarancja na wymiennik 5lat.

prohan
06-01-2010, 10:33
witam serdecznie, ja również potrzebuję pomocy przy doborze kotła, napewno to będzie kondensat, ale mamp roblem z mocą, każdy instalator mówi co innego, nie koniecznie muszą się mylić
pow użytkowa 140 m^2
kubatura 630 m^3
ściany beton komórkowy 24 + 15 ocieplenie
okna energooszczędne
strop 25+10 wełny
wentylacja grawitacyjna
dom na grzejnikach, podłogówka w łazienkach na zaworach rt? ok 15 m

zgodni są tylko do 100 wat na metr kwadrat, co wydaje mi się ciut za dużo.
Mówią, że lepiej więcej niż mniej, dla nich łatwiej tak mówić nie będzie reklamacji, że zimno
pozdrawiam i proszę o pomoc

pjotr
06-01-2010, 10:34
Ja również szukałem kotła z modulacją w szerokim zakresie i w końcu zdecydowałem się na ten:
http://www.unical.pl/alkon18r.php
Kocioł już zainstalowany, pracuje bardzo dobrze i cichutko.

A jak spalanie?

Gaz został podany 31.12.09, czyli pracuje od 6 dni. Zużycie gazu GZ50 do wczoraj wieczór 39m3, z tym że temp początkowa w domu wynosiła około 6st. Aktualnie jest około 14st, bo tyle jest ustawione na reg. Dom 175m2 + podpiwniczenie pod całym budynkiem, ale nie ogrzewane. Ściany - beton komórkowy 36,5cm odm. 400. Wydaje mi się że wynik całkiem niezły zważywszy że to pierwszy sezon grzania i dom już nieźle wystygł podczas ostatnich mrózów. Wcześniej dogrzewałem trochę kominkiem ale przy tak niskich temp nie było już szans utrzymać temp na przyzwoitym poziomie.

krzyk123
06-01-2010, 10:41
Kocioł w pakiecie z zasobnikiem cwu 120L, z automatyką pogodową+czujnik temp_zewn, i regulatorem sim-crono (modulujący nie on/off) 6700PLN. Gwarancja na wymiennik 5lat.

A jaki rodzaj ogrzewania: podłogówka + kaloryfery?

krzyk123
06-01-2010, 10:49
witam serdecznie, ja również potrzebuję pomocy przy doborze kotła, napewno to będzie kondensat, ale mamp roblem z mocą, każdy instalator mówi co innego, nie koniecznie muszą się mylić
pow użytkowa 140 m^2
kubatura 630 m^3
ściany beton komórkowy 24 + 15 ocieplenie
okna energooszczędne
strop 25+10 wełny
wentylacja grawitacyjna
dom na grzejnikach, podłogówka w łazienkach na zaworach rt? ok 15 m

zgodni są tylko do 100 wat na metr kwadrat, co wydaje mi się ciut za dużo.
Mówią, że lepiej więcej niż mniej, dla nich łatwiej tak mówić nie będzie reklamacji, że zimno
pozdrawiam i proszę o pomoc

Te 100 W/m2 to jakaś kosmiczna bzdura. W domu standardowo ocieplonym można zakładać 60 W/m2, a Twój to raczej energooszczędny będzie (szkoda tylko,że wentylacja grawitacyjna).

Żeby nie być gołosłownym. Cytat ze strony Purmo:

W domach bez izolacji cieplnej, gdzie współczynnik przenikania ciepła jest wyższy od
1 W/(m2 x K) zapotrzebowanie na ciepło będzie się wahało od 130 do 200 W/m2. W domach przeciętnie izolowanych warstwą styropianu grubości 5 cm , gdzie współczynnik przenikania ciepła wynosi około 0,7 W/(m2 x K) zapotrzebowanie na ciepło będzie się wahało od 90 do 110 W/m2. We współcześnie budowanych domach dobrze izolowanych np. warstwą styropianu grubości 10-12 cm o współczynnik przenikania ciepła wynoszącym około 0,3 W/(m2 x K) zapotrzebowanie na ciepło będzie się wahało od 60 do 70 W/m2. Mnożąc podane wskaźniki przez powierzchnię pokoi, otrzymujemy przybliżone zapotrzebowanie na ciepło.

RAPczyn
06-01-2010, 12:23
witam serdecznie, ja również potrzebuję pomocy przy doborze kotła, napewno to będzie kondensat, ale mamp roblem z mocą, każdy instalator mówi co innego, nie koniecznie muszą się mylić
pow użytkowa 140 m^2
kubatura 630 m^3
ściany beton komórkowy 24 + 15 ocieplenie
okna energooszczędne
strop 25+10 wełny
wentylacja grawitacyjna
dom na grzejnikach, podłogówka w łazienkach na zaworach rt? ok 15 m

zgodni są tylko do 100 wat na metr kwadrat, co wydaje mi się ciut za dużo.
Mówią, że lepiej więcej niż mniej, dla nich łatwiej tak mówić nie będzie reklamacji, że zimno
pozdrawiam i proszę o pomoc

Moim zdaniem obciążenie cieplne budynku jest w okolicy 14kW (przyjmując ~22W/m^3). Rozumiem, że na stropie masz tylko 10cm wełny...? Ile izolacji jest w podłodze na gruncie?

prohan
06-01-2010, 12:40
czyli piec wielkośći max 15-18 kw dobrze rozumuję. zdecudowałem się na piec 1f z zasobnikiem ok 120 l kondensacyjny tylko nie wiem jeszcze jakiej firmy. zapotrzebowanie na c.w.u. raczej umiarkowane w godzinach po południowych. przez cały dzień nikogo nie ma. czy temp zasilania grzejnika ma znaczenie dla mocy kotła?

prohan
06-01-2010, 12:42
RAPczyn wełny w dachu jest łącznie 25 cm, a na gruncjie 10 cm wełny

prohan
06-01-2010, 12:44
25 cm wełny, a 10 cm styropianu w podłodze

RAPczyn
06-01-2010, 12:49
czyli piec wielkośći max 15-18 kw dobrze rozumuję. zdecudowałem się na piec 1f z zasobnikiem ok 120 l kondensacyjny tylko nie wiem jeszcze jakiej firmy. zapotrzebowanie na c.w.u. raczej umiarkowane w godzinach po południowych. przez cały dzień nikogo nie ma. czy temp zasilania grzejnika ma znaczenie dla mocy kotła?

Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C będzie dobrze dobranym kotłem do tego jest całkiem tani - katalogowo sam kocioł 5513,18pln do kupienia za jakieś 4330pln.
Temperatura zasilania i powrotu ma wpływ na moc kotła - niewielki ale ma.

O.C.B. ~12kW

prohan
06-01-2010, 13:04
dziękuje wszystkim za pomoc

pjotr
06-01-2010, 14:54
Kocioł w pakiecie z zasobnikiem cwu 120L, z automatyką pogodową+czujnik temp_zewn, i regulatorem sim-crono (modulujący nie on/off) 6700PLN. Gwarancja na wymiennik 5lat.

A jaki rodzaj ogrzewania: podłogówka + kaloryfery?

60m2 na parterze w podłogówce + 2 grzejniki w salonie i "gabinecie", góra same grzejniki 7szt, no i grzejnik w garażu narazie odcięty.

gildor
07-01-2010, 14:47
no to się dołącze. trochę się rozpisze.
mam niedźwiedzia KLZ30, tylko tego starszego ze zbiornikiem 90l, wystarcza w sumie. ale, strasznie dużo pożera gazu. nawet do 20m3!/dobę. jako że gmina planuje dość ciekawe dopłaty do solarów (moj wklad moze wyniesc nawet tylko 15% inwestycji), to zastanamwiam się nad zmodernizowaniem tego zżeracza gazu na coś piec i... właśnie.
mam dom z poddaszem, ten
http://www.archiprojekt.com.pl/projekt.php?id=96
ale powiekszony garaż o 3m, wiec pomieszczenie na górze również się powiekszyło (10m2 tam podane, to mit, to jest normalny pokój nad poddaszem i to teraz tak ze 40m2). z grubsza wychodzi mi że mam coś koło 180m2 +/-
porotherm 25cm + 15cm styropianu na ścianach. na podłodze niestety tylko 8-9cm styropianu pod podłogówką (parter, nie zmienił się powierzchniowo względem projektu, więc podłogówki jest ok 45m2 - w gabinecie nie ma). pod dachówką mam wełnę 25cm i 15cm rozłożone na stropie. okna 1,0.

i teraz, IMO, piec mam zwyczajnie za duży, dlatego tak żre. albo ja nie umiem go ustawić, wiec czy powinienem się go pozbyć i zakupić inny? jaki? ważne, że planuje solary, więc i tak będę miał koszty.
aha, komin mam 15cm z kwasówki a piec jest z otwartą komorą spalania wiec mam zetke w scianie.
dzieki

RAPczyn
07-01-2010, 14:56
no to się dołącze. trochę się rozpisze.
mam niedźwiedzia KLZ30, tylko tego starszego ze zbiornikiem 90l, wystarcza w sumie. ale, strasznie dużo pożera gazu. nawet do 20m3!/dobę. jako że gmina planuje dość ciekawe dopłaty do solarów (moj wklad moze wyniesc nawet tylko 15% inwestycji), to zastanamwiam się nad zmodernizowaniem tego zżeracza gazu na coś piec i... właśnie.
mam dom z poddaszem, ten
http://www.archiprojekt.com.pl/projekt.php?id=96
ale powiekszony garaż o 3m, wiec pomieszczenie na górze również się powiekszyło (10m2 tam podane, to mit, to jest normalny pokój nad poddaszem i to teraz tak ze 40m2). z grubsza wychodzi mi że mam coś koło 180m2 +/-
porotherm 25cm + 15cm styropianu na ścianach. na podłodze niestety tylko 8-9cm styropianu pod podłogówką (parter, nie zmienił się powierzchniowo względem projektu, więc podłogówki jest ok 45m2 - w gabinecie nie ma). pod dachówką mam wełnę 25cm i 15cm rozłożone na stropie. okna 1,0.

i teraz, IMO, piec mam zwyczajnie za duży, dlatego tak żre. albo ja nie umiem go ustawić, wiec czy powinienem się go pozbyć i zakupić inny? jaki? ważne, że planuje solary, więc i tak będę miał koszty.
aha, komin mam 15cm z kwasówki a piec jest z otwartą komorą spalania wiec mam zetke w scianie.
dzieki

Prawdopodobnie masz zapotrzebowanie na moc w okolicy 10kW, więc kocioł np. Paradigma Modula II 2...10kW lub Junkers Cerapur Smart 14-3C.
Napisz ile osób stale korzysta z c.w.u.

gildor
07-01-2010, 14:58
Prawdopodobnie masz zapotrzebowanie na moc w okolicy 10kW, więc kocioł np. Paradigma Modula II 2...10kW lub Junkers Cerapur Smart 14-3C.
Napisz ile osób stale korzysta z c.w.u.
a tak, racja. 5. znaczy na razie 2 dorosłe i 3 dzieci 1-5 lat

RAPczyn
07-01-2010, 15:11
Prawdopodobnie masz zapotrzebowanie na moc w okolicy 10kW, więc kocioł np. Paradigma Modula II 2...10kW lub Junkers Cerapur Smart 14-3C.
Napisz ile osób stale korzysta z c.w.u.
a tak, racja. 5. znaczy na razie 2 dorosłe i 3 dzieci 1-5 lat

Dla 5 osób przewiduje się około 6m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC, do tego zbiornik o pojemności około 470l.

gildor
07-01-2010, 16:35
Dla 5 osób przewiduje się około 6m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC, do tego zbiornik o pojemności około 470l.
o rany, spory :) planowałem max 250 :)
nicto, akurat jesli idzie o kolektory to gmina zajmie sie inwestycja. przejde sie na zebranie za 2tyg i zobaczymy co oni proponuja.

RAPczyn
07-01-2010, 16:41
Koniecznie daj znać na forum "co i jak".

gildor
07-01-2010, 16:46
Koniecznie daj znać na forum "co i jak".
19go zebranie, wiec za troche. jak nie zapomne sie przypomne pewnie z dodatkowymi pytaniami.
generalnie tu troche pisza
http://www.babice-stare.waw.pl/index2.php?op=1&ak=85

gildor
07-01-2010, 17:08
jeszcze jedno, czy wimiana pieca na kondensat nie wiąże sie czasem z zmiana grzejników bo ja mam Buderusy vk22?
http://allegro.pl/item876037345_grzejnik_buderus_vk22_600_1000_lubli n_okazja.html
w sensie na większe, bo mam obliczone na grzanie wodą 60stopni.
czy kondensat to w sumie dobry pomysł jest jak mam podlogowki i grzejników pół na pół i chce coś zrobić? przepłacania po raz kolejny jest mało sensownym pomysłem. kocioł nie jest nowoczesny ale i nie stary.
chyba musze sobie zaprosić do domu jakiegoś projektanta CO...

Diakon
07-01-2010, 17:11
Ja też proszę o poradę:
Dom o pow. użytkowej 166m2, po podłogach 200 m2. Kubatura 510 m3.
Wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe. Rekuperator. Ocieplenie - ściany i podłoga 20 cm styro, dach 30 cm wełna. Rodzina 4 osoby.
Obliczenia z OZC, zapotrzebowanie na CO 8500kWh/rok. Obciążenie cieplne budynku liczone dla -18 stopni C wynosi 5800 W.
Jaki kocioł można polecić do tego domu, w przyszłości rónież solary.
I jeszcze jedno pytanie jak najlepiej sterować strefami pgrzewania podłogowego w takim domu. Planuje dwa rozdzielacze na górze i na dole.

begie
07-01-2010, 19:23
1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

Pozwolę sobie wykopać moje własne pytanie i poprosić o poradę w ww. kwestii. HELP! :-)

lukasz_p
07-01-2010, 19:54
1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

Pozwolę sobie wykopać moje własne pytanie i poprosić o poradę w ww. kwestii. HELP! :-)

Jak na paliwo stałe i masz piwnice to tylko tam!!!

RAPczyn
07-01-2010, 20:05
jeszcze jedno, czy wimiana pieca na kondensat nie wiąże sie czasem z zmiana grzejników bo ja mam Buderusy vk22?
http://allegro.pl/item876037345_grzejnik_buderus_vk22_600_1000_lubli n_okazja.html
w sensie na większe, bo mam obliczone na grzanie wodą 60stopni.
czy kondensat to w sumie dobry pomysł jest jak mam podlogowki i grzejników pół na pół i chce coś zrobić? przepłacania po raz kolejny jest mało sensownym pomysłem. kocioł nie jest nowoczesny ale i nie stary.
chyba musze sobie zaprosić do domu jakiegoś projektanta CO...

Broń Boże - nie trzeba wymieniać grzejników, 60stC to świetna temperatura dla kotła kondensacyjnego.
W razie czego mogę podjechać :wink:

Może się pojawię na spotkaniu...(?)


Ja też proszę o poradę:
Dom o pow. użytkowej 166m2, po podłogach 200 m2. Kubatura 510 m3.
Wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe. Rekuperator. Ocieplenie - ściany i podłoga 20 cm styro, dach 30 cm wełna. Rodzina 4 osoby.
Obliczenia z OZC, zapotrzebowanie na CO 8500kWh/rok. Obciążenie cieplne budynku liczone dla -18 stopni C wynosi 5800 W.
Jaki kocioł można polecić do tego domu, w przyszłości rónież solary.
I jeszcze jedno pytanie jak najlepiej sterować strefami pgrzewania podłogowego w takim domu. Planuje dwa rozdzielacze na górze i na dole.

Kotły np. takie jak wymienione wcześniej. Jeśli chodzi o sterowanie podłogówką to można użyć np. systemu CF2 Danfossa (http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/296050_MNU17433086_SIT18.html)


Witam,

Ja również proszę o poradę w sprawie instalacji CO/CWU.

1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

2) Projektant instalacji sugeruje kocioł VAILLANT ecoCOMPACT VSC 126/2-C 140PL (ok. 9 tys. zł). Czy to dobry wybór? Zależy mi (jak pewnie wszystkim) żeby piec był ekonomiczny i nie wymagał napraw co sezon/dwa.
Nie spodziewam się, że ktoś mi wskaże konkretny piec, ale chciałbym wiedzieć, czy ten ww. jest OK, czy nie jest to jakiś wyjątkowo awaryjny model, itp. Chętnie też poznałbym opinię instalatorów i serwisantów - panowie dajcie znać, jakich pieców unikać a które są godne rozważenia! :-)

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
BG

Kocioł zostawiłbym w piwnicy jednak podniósłbym temperaturę w pomieszczeniu z +5stC do przynajmniej +16stC (straty np. zbiornika będą znacznie mniejsze).
Co do kotła to moim zdaniem lepsza będzie "lodówka" Junkersa Cerapur Modul ZBS 14/100.

Diakon
07-01-2010, 20:30
Rapczyn rozumiem,ze masz na mysli te kotły:
Paradigma Modula II 2...10kW lub Junkers Cerapur Smart 14-3C.
A ile kosztuje ten pierwszy kocioł Paradigma?
I drugie pytanie bo rozumiem, że to sterowanie Danfossa steruje siłownikami na obiegach podłogówki. Możesz powiedzeić z Twojego doświadczenia, czy taki rozbudowany układ opłaca się montować. Czy lepiej zamontować jeden reprezentatywny czujnik np w salonie i obiegi wyregulować ręcznie do tego jedengo pomieszczenia. Czy tak wogóle da się sterować podłogówką?

begie
07-01-2010, 21:07
1) Gdzie radzicie zrobić kotłownię? W projekcie mam ją w piwnicy, ale myślę, że lepiej żeby była w pom. gospodarczym - czy to dobry pomysł? Jakieś minusy tego rozwiązania?
Rzuty można zobaczyć tutaj: http://pokazywarka.pl/h6bxoh/

Jak na paliwo stałe i masz piwnice to tylko tam!!!
Hmm, tam... tzn. gdzie :) - w pom. gosp.?

Nie, póki co będzie kocioł gazowy. Mam dodatkowy komin i być może w przyszłości będzie drugi piec na paliwo stałe (jeśli mnie gaz doprowadzi do ruiny co mam nadzieję jednak nie nastąpi).

A dlaczego nie chcę robić kotłowni w piwnicy? Bo jedyna droga do piwnicy prowadzi przez część mieszkalną a nie chciałbym biegać z popiołem i np. peletami przez hall. :)

gildor
07-01-2010, 21:21
W razie czego mogę podjechać :wink:

Może się pojawię na spotkaniu...(?)
jakbyś się wybierał, to poślij mi PW. ja będę na tym w Borzęcinie, bo mieszkam obok, to może się zgadamy na spotkanie :)

07-01-2010, 22:03
Witam
Potrzebuję pomocy w dobraniu kotła kondensacyjnego:
- nowy dom segment środkowy 120m2,
- myślę na kotłem kondensacyjnym Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A, chyba nie ma sensu wkładać ZSBR 28-3A?. Zastanawiam się jeszcze nad De Dietrich MCR24 , który polecacie
- chce zainstalować kominek z płaszczem wodnym, możecie coś polecić
- zasobnik 150-200 l z dwoma wężownicami, w przyszłości planuję solary

Co myślicie o takiej kombinacji? Z góry dziękuję za pomoc:))

RAPczyn
08-01-2010, 12:57
Rapczyn rozumiem,ze masz na mysli te kotły:
Paradigma Modula II 2...10kW lub Junkers Cerapur Smart 14-3C.
A ile kosztuje ten pierwszy kocioł Paradigma?
I drugie pytanie bo rozumiem, że to sterowanie Danfossa steruje siłownikami na obiegach podłogówki. Możesz powiedzeić z Twojego doświadczenia, czy taki rozbudowany układ opłaca się montować. Czy lepiej zamontować jeden reprezentatywny czujnik np w salonie i obiegi wyregulować ręcznie do tego jedengo pomieszczenia. Czy tak wogóle da się sterować podłogówką?

Goły kocioł Modula II 2...10 katalogowo to około 2680Euro netto.
Literatura podaje, że największą sprawność układu otrzymuję się mając automatykę pogodową i sterowanie termostatyczne.


Witam
Potrzebuję pomocy w dobraniu kotła kondensacyjnego:
- nowy dom segment środkowy 120m2,
- myślę na kotłem kondensacyjnym Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A, chyba nie ma sensu wkładać ZSBR 28-3A?. Zastanawiam się jeszcze nad De Dietrich MCR24 , który polecacie
- chce zainstalować kominek z płaszczem wodnym, możecie coś polecić
- zasobnik 150-200 l z dwoma wężownicami, w przyszłości planuję solary

Co myślicie o takiej kombinacji? Z góry dziękuję za pomoc:))

Po pierwsze jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to wskazane jest mieć zbiornik buforowy o pojemności minimum 50l/kW mocy kominka.
Po drugie taki zbiornik może nam zapewnić przy okazji c.w.u.
Po trzecie kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej w okolicy 10-14kW spokojnie powinien wystarczyć na potrzeby domu o takiej powierzchni.
Po czwarte kolektory podłączone do zbiornika buforowego mogę wspomagać centralne ogrzewanie.
Po piąte wszystko można zgrać jedną automatyką.

krzyk123
08-01-2010, 15:59
Goły kocioł Modula II 2...10 katalogowo to około 2680Euro netto.
Literatura podaje, że największą sprawność układu otrzymuję się mając automatykę pogodową i sterowanie termostatyczne.



Masz na myśli sterowanie termostatyczne na podłogówce?

Diakon
08-01-2010, 17:59
Rapczyn jako fachowiec możesz napisać dlaczego Paradigma kosztuje ponad 10 tys zł. a Junkers można kupić za 4 tys. zł. Czy ten piec jest wart tego żeby zapłacić dwa razy tyle za niego. Ma dużą lepszą sprawność? MOże jest mniej zawodny? Czy po prostu płaci się za firmę?

wobil
08-01-2010, 20:56
RAPczyn

mam ogromną prośbę czy kocioł Junkers CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A będzie wystarczający do domku z poddaszem użytkowym
ok 180mkw użytkowej, kubatura ok. 700m3, styro: podłoga 15cm, ściana 15cm, dach 30cm, zastanawiam się nad podłogówką wszędzie albo system mieszany (jeszcze nie zdecydowałem)
3 osoby, dwie łazienki,
- co myśłisz o tym kotle? (ewentualnie jakaś alternatywa)
- jaki zbiornik (pojemność i firmę polecasz dodam że woda w rejonie jest nie ciekawa po wygotowaniu naczyń dla maluszka na naczyniach zostaje miały osad)
- czy podogówka wszędzie to dobry pomysł?

będę wdzięczny pozdrawiam

RAPczyn
09-01-2010, 11:33
Goły kocioł Modula II 2...10 katalogowo to około 2680Euro netto.
Literatura podaje, że największą sprawność układu otrzymuję się mając automatykę pogodową i sterowanie termostatyczne.



Masz na myśli sterowanie termostatyczne na podłogówce?

A no.


Rapczyn jako fachowiec możesz napisać dlaczego Paradigma kosztuje ponad 10 tys zł. a Junkers można kupić za 4 tys. zł. Czy ten piec jest wart tego żeby zapłacić dwa razy tyle za niego. Ma dużą lepszą sprawność? MOże jest mniej zawodny? Czy po prostu płaci się za firmę?

Kurs euro robi swoje, ale faktem jest, że Modula II ma bardzo wysoki stopień wykorzystania do 110,3%, jakość wykonania i materiałów jest bardzo wysoka a odkąd znam Paradigmę, będzie ze 12 lat to nie słyszałem i sam nie doświadczyłem problemów z kotłami - gwarancja dochodząca do 10 lat.


RAPczyn

mam ogromną prośbę czy kocioł Junkers CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A będzie wystarczający do domku z poddaszem użytkowym
ok 180mkw użytkowej, kubatura ok. 700m3, styro: podłoga 15cm, ściana 15cm, dach 30cm, zastanawiam się nad podłogówką wszędzie albo system mieszany (jeszcze nie zdecydowałem)
3 osoby, dwie łazienki,
- co myśłisz o tym kotle? (ewentualnie jakaś alternatywa)
- jaki zbiornik (pojemność i firmę polecasz dodam że woda w rejonie jest nie ciekawa po wygotowaniu naczyń dla maluszka na naczyniach zostaje miały osad)
- czy podogówka wszędzie to dobry pomysł?

będę wdzięczny pozdrawiam

ZSBR 16-3A na 99% da radę do tego zbiornik o poj. ok. 120l z mieszaczem termostatycznym. Zbiornik może być od Junkersa.
Co do systemu ogrzewania to podłogówka i ogrzewanie ścienne są najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o filtr montowany przy kranie to polecam eSpring™ sam używam i się sprawdza.

Diakon
09-01-2010, 11:44
Niestety Paradigma to za duży wydatek jak dla mnie, chociaż będę miał dobrze ocieplony dom i potrzebuję kotła z jak najniższą modulacją. Ta modulacja Juunkersa jest njniższa na rynku, oczywiście poza Paradigmę, bo ona ma 2.
I jeszcze jedno czy piec na C.O. pracuje cały czas? Czy jak jest niskie zapotrzebowanie na ciepło to też chochluje gaz, tylko z niską modulacją i się nie wyłącza.

09-01-2010, 16:01
Witam
Potrzebuję pomocy w dobraniu kotła kondensacyjnego:
- nowy dom segment środkowy 120m2,
- myślę na kotłem kondensacyjnym Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A, chyba nie ma sensu wkładać ZSBR 28-3A?. Zastanawiam się jeszcze nad De Dietrich MCR24 , który polecacie
- chce zainstalować kominek z płaszczem wodnym, możecie coś polecić
- zasobnik 150-200 l z dwoma wężownicami, w przyszłości planuję solary

Co myślicie o takiej kombinacji? Z góry dziękuję za pomoc:))

Po pierwsze jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to wskazane jest mieć zbiornik buforowy o pojemności minimum 50l/kW mocy kominka.
Po drugie taki zbiornik może nam zapewnić przy okazji c.w.u.
Po trzecie kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej w okolicy 10-14kW spokojnie powinien wystarczyć na potrzeby domu o takiej powierzchni.
Po czwarte kolektory podłączone do zbiornika buforowego mogę wspomagać centralne ogrzewanie.
Po piąte wszystko można zgrać jedną automatyką.[/quote]

Rapczyn, dzięki za pomoc. Jaki piec kondensacyjny możesz polecić do mojego domu? Ten Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A może być czy może pomyśleć o czymś innym?

agata39
09-01-2010, 20:45
Dziękuję wszystkim za odpowiedź

mart15
09-01-2010, 23:37
Witam,
i ja pozwole sobie zapytac fachowcow o rade odnosnie pieca gazowego.
Chodzi o piec co i cwu, dom parter i poddasze, podpiwniczony, w sumie powierzchnia do ogrzania wlacznie z piwnica i garazem to ok 340m2. Dom bedzie ocieplony: sciany 15cm styropian, dach 15cm welny miedzy krokwie + 5cm na krokwie.
Ogrzewanie podlogowe na parterze w hallu, kuchni i lazience oraz na gorze w lazience, poza tym grzejniki (wlacznie z piwnica 18sztuk). Salon z wysoka z antresola (w najwyzszym puncje ok 5m).
Na poczatku beda mieszkaly 2 osoby dorosle, w planach 2 dzieci :)
Instalator doradza lodowke vaillant ecocompact o mocy 27kW z zasobnikiem warstwowym 100l + calormatic 430.
Koszt ogromny stad 2 pytania:
1) czy moc kotla nie za duza? (wydaje mi sie, ze 24kW powinno wystarczyc)
2) czy jest jakas alternatywa dla tego kotla wystarczaja na ogrzewanie co i cwu dla mojego domu? prosba o podanie konkretnego modelu

RAPczyn
10-01-2010, 12:19
I jeszcze jedno czy piec na C.O. pracuje cały czas? Czy jak jest niskie zapotrzebowanie na ciepło to też chochluje gaz, tylko z niską modulacją i się nie wyłącza.

Automatyka kotła stara się utrzymywać moc kotła odpowiednią do zapotrzebowania, jeśli zapotrzebowanie jest niższe niż minimalna moc kotła (np. 7kW) kocioł będzie taktował.


Rapczyn, dzięki za pomoc. Jaki piec kondensacyjny możesz polecić do mojego domu? Ten Junkers Cerapur Smart ZSBR 16-3A może być czy może pomyśleć o czymś innym?

Będzie to dobry wybór.


Witam,
i ja pozwole sobie zapytac fachowcow o rade odnosnie pieca gazowego.
Chodzi o piec co i cwu, dom parter i poddasze, podpiwniczony, w sumie powierzchnia do ogrzania wlacznie z piwnica i garazem to ok 340m2. Dom bedzie ocieplony: sciany 15cm styropian, dach 15cm welny miedzy krokwie + 5cm na krokwie.
Ogrzewanie podlogowe na parterze w hallu, kuchni i lazience oraz na gorze w lazience, poza tym grzejniki (wlacznie z piwnica 18sztuk). Salon z wysoka z antresola (w najwyzszym puncje ok 5m).
Na poczatku beda mieszkaly 2 osoby dorosle, w planach 2 dzieci :)
Instalator doradza lodowke vaillant ecocompact o mocy 27kW z zasobnikiem warstwowym 100l + calormatic 430.
Koszt ogromny stad 2 pytania:
1) czy moc kotla nie za duza? (wydaje mi sie, ze 24kW powinno wystarczyc)
2) czy jest jakas alternatywa dla tego kotla wystarczaja na ogrzewanie co i cwu dla mojego domu? prosba o podanie konkretnego modelu

Moim zdaniem moc potrzebna dla tego budynku to będą granice 18-21kW.
Alternatywą może być np. Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA o mocy 6,6-21,6kW.

mart15
10-01-2010, 13:43
Witam,
i ja pozwole sobie zapytac fachowcow o rade odnosnie pieca gazowego.
Chodzi o piec co i cwu, dom parter i poddasze, podpiwniczony, w sumie powierzchnia do ogrzania wlacznie z piwnica i garazem to ok 340m2. Dom bedzie ocieplony: sciany 15cm styropian, dach 15cm welny miedzy krokwie + 5cm na krokwie.
Ogrzewanie podlogowe na parterze w hallu, kuchni i lazience oraz na gorze w lazience, poza tym grzejniki (wlacznie z piwnica 18sztuk). Salon z wysoka z antresola (w najwyzszym puncje ok 5m).
Na poczatku beda mieszkaly 2 osoby dorosle, w planach 2 dzieci :)
Instalator doradza lodowke vaillant ecocompact o mocy 27kW z zasobnikiem warstwowym 100l + calormatic 430.
Koszt ogromny stad 2 pytania:
1) czy moc kotla nie za duza? (wydaje mi sie, ze 24kW powinno wystarczyc)
2) czy jest jakas alternatywa dla tego kotla wystarczaja na ogrzewanie co i cwu dla mojego domu? prosba o podanie konkretnego modelu

Moim zdaniem moc potrzebna dla tego budynku to będą granice 18-21kW.
Alternatywą może być np. Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA o mocy 6,6-21,6kW.

super dziekuje za rade.
ten model Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA to tez lodowka, prawda? i dwufunkcyjny? a moze cos wiszacego z zasobnikiem? na estetyce mi nie zalezy, piec bedzie stal w piwnicy, najwazniejsze dla mnie to ekonomika i koszt poczatkowy. no i kociol chce zeby byl jednofunkcyjny

RAPczyn
11-01-2010, 09:57
super dziekuje za rade.
ten model Junkers Cerapur Modul ZBS 22/150S-3MA to tez lodowka, prawda? i dwufunkcyjny? a moze cos wiszacego z zasobnikiem? na estetyce mi nie zalezy, piec bedzie stal w piwnicy, najwazniejsze dla mnie to ekonomika i koszt poczatkowy. no i kociol chce zeby byl jednofunkcyjny

Jeśli interesuje Cię kocioł z osobnym zbiornikiem c.w.u. to jednym z najlepszych będzie Paradigma Modula II 4...20 (od 4,4 do 21,6kW) a z dobrych i tanich Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C (od 7,3 do 21,8kW).

Antoniusz
11-01-2010, 19:59
Witam

Jako ze czeka nas wkrotce rozmowa z hydraulikiem w sprawie wyboru kotla do ogrzewania + CWU, chcielibysmy podpytac was o pomoc w wyborze abysmy nie wyszli na zupelnie zielonych :)

A wiec tak dom to
http://www.archeton.pl/projekt-domu-sasanka-416-616-opisogolny-fb5f2f749fe7190638b659964a37814f

plus piwnica ktora ma byc w pelni uzytkowa(przynajmniej okresowo)

-razem jakies 190 m2 powierzchni calkowitej garaz nie ogrzewany ale odizolowany.
-kubatura 850m3
-ocieplenie 15cm styropianu sciany,poddasze 20 welny,podloga w piwnicy 10 styropianu
-dom zbudowany z porothermu 25 stoi w okolicach trojmiasta
-kotlownia calkiem spora 8,5m2 w kotlowni komin Schiedel rondo plus(poczatkowo mial byc piec na ekogroszek ale okazalo sie w miedzy czasie ze podlacza nam gaz)
- w domu podlogówka na 45-60m2 reszta beda grzejniki
- w domu docelowo rodzina 2+2

Bylibysmy wdzieczni za konkretne rady modele kotlow,ewentualne zmiany w izolacji itd itp.
Z gory dzieki pozdrawiamy

krzyk123
11-01-2010, 20:29
Witam

Jako ze czeka nas wkrotce rozmowa z hydraulikiem w sprawie wyboru kotla do ogrzewania + CWU, chcielibysmy podpytac was o pomoc w wyborze abysmy nie wyszli na zupelnie zielonych :)

A wiec tak dom to
http://www.archeton.pl/projekt-domu-sasanka-416-616-opisogolny-fb5f2f749fe7190638b659964a37814f

plus piwnica ktora ma byc w pelni uzytkowa(przynajmniej okresowo)

-razem jakies 190 m2 powierzchni calkowitej garaz nie ogrzewany ale odizolowany.
-kubatura 850m3
-ocieplenie 15cm styropianu sciany,poddasze 20 welny,podloga w piwnicy 10 styropianu
-dom zbudowany z porothermu 25 stoi w okolicach trojmiasta
-kotlownia calkiem spora 8,5m2 w kotlowni komin Schiedel rondo plus(poczatkowo mial byc piec na ekogroszek ale okazalo sie w miedzy czasie ze podlacza nam gaz)
- w domu podlogówka na 45-60m2 reszta beda grzejniki
- w domu docelowo rodzina 2+2

Bylibysmy wdzieczni za konkretne rady modele kotlow,ewentualne zmiany w izolacji itd itp.
Z gory dzieki pozdrawiamy

Link odnosi się chyba do innego projektu - dom ma 98,9m2 pow. użytkowej.

Wracając do Twojego domu - powierzchnia ogrzewana to 190m2. Niezłe ocieplenie pozwala szacować zapotrzebowanie cieplne domu na 50W/m2 co daje kocioł o mocy:
Q=50*190=9,5kW.
Dodając zapas mocy na CWU można zakładać piec o 11-12kW.

Wersja ekonomiczna to kocioł Junkersa Cerapur Smart ZSB 14-3C o mocy 3,3 - 14,2kW
http://www.nokaut.pl/oferta/junkers-cerapur-smart-zsb-14-3c.html

Antoniusz
11-01-2010, 21:02
Dzieki. Projekt jest ten sam dodalismy do niego tylko piwnice. A jakis kocioł dwu funkcyjny z opcja na solary w przyszlosci??

lazik
11-01-2010, 21:57
Dzieki. Projekt jest ten sam dodalismy do niego tylko piwnice. A jakis kocioł dwu funkcyjny z opcja na solary w przyszlosci??
A czemu dwufunkcyjny chcesz?

begie
11-01-2010, 22:16
Witam i dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

Cały czas mam dylemat z wyborem pieca. Widzę, że często polecany jest JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C (bez zasobnika; cena ok. 4000zł) . W projekcie mam VAILLANT ecoCOMPACT VSC INT 126/2-C 140 (z zasobnikiem warstwowym 100l; cena ok. 9000zł).

RAPczyn, krzyk123 - który z tych dwóch możecie polecić? :-)

170m2 użytkowej i ogrzewanej powierzchni (z czego ok. 32m2 to podłogówka). Ściany porotherm 30 + styropian 15cm, dach ocieplony wełną 25cm.

Antoniusz
11-01-2010, 22:38
Bo dwufunkcyjny polecono nam w zakladzie gazowniczym, i dla tego wolałem sie miedzy innymi na forum poradzic.

RAPczyn
12-01-2010, 09:17
Witam

Jako ze czeka nas wkrotce rozmowa z hydraulikiem w sprawie wyboru kotla do ogrzewania + CWU, chcielibysmy podpytac was o pomoc w wyborze abysmy nie wyszli na zupelnie zielonych :)

A wiec tak dom to
http://www.archeton.pl/projekt-domu-sasanka-416-616-opisogolny-fb5f2f749fe7190638b659964a37814f

plus piwnica ktora ma byc w pelni uzytkowa(przynajmniej okresowo)

-razem jakies 190 m2 powierzchni calkowitej garaz nie ogrzewany ale odizolowany.
-kubatura 850m3
-ocieplenie 15cm styropianu sciany,poddasze 20 welny,podloga w piwnicy 10 styropianu
-dom zbudowany z porothermu 25 stoi w okolicach trojmiasta
-kotlownia calkiem spora 8,5m2 w kotlowni komin Schiedel rondo plus(poczatkowo mial byc piec na ekogroszek ale okazalo sie w miedzy czasie ze podlacza nam gaz)
- w domu podlogówka na 45-60m2 reszta beda grzejniki
- w domu docelowo rodzina 2+2

Bylibysmy wdzieczni za konkretne rady modele kotlow,ewentualne zmiany w izolacji itd itp.
Z gory dzieki pozdrawiamy

Moim zdaniem O.C.B. budynku będzie w okolicy 15,8kW (~850*~18,6) w takim wypadku dobrym kotłem będzie Junkers Cerapur Comfort 16-3A.

Zwiększyłbym izolację o przynajmniej 5cm na ścianach zewnętrznych i jeśli to możliwe o 10cm na dachu w podłodze również o 5cm. Zainstaluj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Zapotrzebowanie na moc powinno się zmniejszyć do ~12,4kW a energii z ~24MWh do 19,4MWh.

Do takiego kotła możesz postawić odpowiedni zbiornik do którego możesz w przyszłości podłączyć kolektory słoneczne. Pytanie ile osób będzie stale korzystać z c.w.u.?


Witam i dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

Cały czas mam dylemat z wyborem pieca. Widzę, że często polecany jest JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C (bez zasobnika; cena ok. 4000zł) . W projekcie mam VAILLANT ecoCOMPACT VSC INT 126/2-C 140 (z zasobnikiem warstwowym 100l; cena ok. 9000zł).

RAPczyn, krzyk123 - który z tych dwóch możecie polecić? :-)

170m2 użytkowej i ogrzewanej powierzchni (z czego ok. 32m2 to podłogówka). Ściany porotherm 30 + styropian 15cm, dach ocieplony wełną 25cm.

Jaka jest kubatura do ogrzania?

krzyk123
12-01-2010, 09:39
Moim zdaniem O.C.B. budynku będzie w okolicy 15,8kW (~850*~18,6) w takim wypadku dobrym kotłem będzie Junkers Cerapur Comfort 16-3A.

Zwiększyłbym izolację o przynajmniej 5cm na ścianach zewnętrznych i jeśli to możliwe o 10cm na dachu w podłodze również o 5cm. Zainstaluj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.



Widziałeś projekt tego domu? Po podłogach ma 126,6m2 (bez garażu). Nawet po powiększeniu o piwnice do 190m2 kubatura nie powinna przekroczyć 500m3. Kocioł o mocy 16kW będzie znacznie przewymiarowany.
(Q=500*18,6=9,3kW)


Zapotrzebowanie na moc powinno się zmniejszyć do ~12,4kW a energii z ~24MWh do 19,4MWh.

A tych MWh to w ogóle nie kumam ????

RAPczyn
12-01-2010, 10:22
Cerapur Smart i Comfort mają taką samą moc minimalną (3,3kW) więc nie ma żadnego stresu z powodu większej mocy maksymalnej.

prohan
12-01-2010, 12:00
jeden z hydraulików proponuje przewymiarować grzejniki, ponieważ spadnie zużycie gazu. Co wy na to?

Antoniusz
12-01-2010, 12:25
Witam ponownie, wkradl mi sie maly blad z ktory z gory przepraszam
Kubatura calkowita domu lacznie z garazem i piwnica wedlug projektu to 818m3 jesli to oczywiscie cos zmienia. W domu docelowo maja mieszkac 4 osoby.

krzyk123
12-01-2010, 13:08
Witam ponownie, wkradl mi sie maly blad z ktory z gory przepraszam
Kubatura calkowita domu lacznie z garazem i piwnica wedlug projektu to 818m3 jesli to oczywiscie cos zmienia. W domu docelowo maja mieszkac 4 osoby.

To raczej nie jest kubatura ogrzewana.
Dla 190m2 musiałbyś mieć pomieszczenia o wysokości 4,3m.

RAPczyn
12-01-2010, 13:12
Witam ponownie, wkradl mi sie maly blad z ktory z gory przepraszam
Kubatura calkowita domu lacznie z garazem i piwnica wedlug projektu to 818m3 jesli to oczywiscie cos zmienia. W domu docelowo maja mieszkac 4 osoby.

Pakiet Allstar 40 (http://paradigma.pl/AquaPakiety.htm) może być odpowiedni.

Antoniusz
12-01-2010, 14:42
krzyk123 wydaje mi sie ze liczac po podlodze powierzchnia budynku byla by troszke wieksza dlatego dorzucilem linka do projektu a do projektu doszla piwnica pod calym budynkiem poza garazem. Czekam na twoje zdanie aby miec porownanie do propozycji Rapczyn-a.

begie
12-01-2010, 22:59
Cały czas mam dylemat z wyborem pieca. Widzę, że często polecany jest JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 14-3C (bez zasobnika; cena ok. 4000zł) . W projekcie mam VAILLANT ecoCOMPACT VSC INT 126/2-C 140 (z zasobnikiem warstwowym 100l; cena ok. 9000zł).

RAPczyn, krzyk123 - który z tych dwóch możecie polecić? :-)

170m2 użytkowej i ogrzewanej powierzchni (z czego ok. 32m2 to podłogówka). Ściany porotherm 30 + styropian 15cm, dach ocieplony wełną 25cm.

Jaka jest kubatura do ogrzania?

Kubatura: 1100m3 (to jest całość - nie mam w projekcie wyliczenia dla samej "ogrzewanej kubatury"). Mam natomiast w projekcie wyliczone tzw. "projektowe obciążenie cieplne" Q=11kW dla III strefy klimatycznej.
Pow. użytkowa/ogrzewana: 170m2, całkowita: ok. 240m2.

RAPczyn, pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie: czy lepiej brać zintegrowany zestaw kocioł + zasobnik, czy może kupować je osobno? Tak mi przyszło do głowy, że w razie poważnej awarii kotła w ostateczności można wymienić sam kocioł a zasobnik (jeśli jest odrębnym urządzeniem) mógłby zostać (lub odwrotnie w przypadku awarii zasobnika).

RAPczyn
13-01-2010, 09:11
Kubatura: 1100m3 (to jest całość - nie mam w projekcie wyliczenia dla samej "ogrzewanej kubatury"). Mam natomiast w projekcie wyliczone tzw. "projektowe obciążenie cieplne" Q=11kW dla III strefy klimatycznej.
Pow. użytkowa/ogrzewana: 170m2, całkowita: ok. 240m2.

RAPczyn, pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie: czy lepiej brać zintegrowany zestaw kocioł + zasobnik, czy może kupować je osobno? Tak mi przyszło do głowy, że w razie poważnej awarii kotła w ostateczności można wymienić sam kocioł a zasobnik (jeśli jest odrębnym urządzeniem) mógłby zostać (lub odwrotnie w przypadku awarii zasobnika).

Bierz Smarta 14-3C ze zbiornikiem.
Raczej takie poważne awarie się nie zdarzają. Łatwiej w przyszłości rozbudować układ o kolektory słoneczne w przypadku gdy zbiornik nie jest pod jedną obudową z kotłem.

tqlis
13-01-2010, 15:57
Jako, ze kolega RAPczyn jest ''wymiataczem'' w tym temacie, to wlasnie do niego chcialbym skierowac moje pytanie: Jakiej mocy kociol kodensacyjny:

** dom z poddaszem uzytkowym (dach dwuspadowy)
**garaz + kotlownia z tylu garazu: 45m2 - tutaj planuje temp 10 stopni, 1 grzejnik
** powierzchnia uztkowa to 170m2
* dol: 80m2 (w miare otwarta przestrzen)
- 35m2 podlogowka (caly hol, kuchnia, wiatrolap i lazienka oraz wykusz)
- 3 grzejniki (jeden w wykuszu - awaryjny, bo jest tam podlogowka, drugi 160x50 w salonie, trzeci w pokoiku)
- drabinka w łazience (oprocz podlogowki)
*góra: po przeliczeniu, uwzglednieniu skosow to 90m2
- pomieszczenie nad garazem: 30m2 podlogowki oraz 1 drabinka
- 5 grzejnikow w pokojach i holu
**styropian 15cm na elewacji, w posadzce srednio 6cm :(
**strop teriva, dodatkowo na dole mam sufit podwieszany, na stropie 6cm styropianu
**Caly ''trapez'' - poddasze ocieplony welna od dachu 25cm, miedzy jetkami 15cm
**''trojkat'', czyli strych welna 15 cm
** cwu 120l

Dodam, ze teraz uzytkuje kociol na pliwo stale i jak rozgrzeje dom do temp 24stopni, to po 5h zauwazam spadek okolo 2stopni (na zewnatrz -5)

Podsumowujac:
- powierzchnia uzytkowa 170m2
- garaz: okolo 45m2 - planuje utrzymywac tam niska temp (grzejnik opcjonalnie)
- okolo 70m2 podlogowki
- 8 grzejnikow + 2 drabinki
- cwu - 120l

Dodam rowniez, ze mieszkam nad morzem. Temperatury - 20st wystepuja moze max 5 razy w roku. Zima to zazwyczaj od -5

Mam nadzieje, ze podalem wszystko co wazne.

Instalatorzy chca mi wcisnac kociol 24kW, mysle, ze to troche za duzo. Z standardowych wyliczen wychodzi ze moje zapotrzebowanie to (170*70)/1000 = 12kW
Czy kociolek 12kW byłby w stanie przyjac na swoje barki obciazenie?
Niby te 24 kW sa modulowane, czyli naddatek to tak jakby zabezpieczenie. Przypuszczam, ze tylko w fazie startow zaciagalby wiecej gazu. Przymujac to zalozenie, czemu nie brac 24kW. Takich startow chyba nie ma za duzo?
Pewnie sie myle, dlatego prosze rowniez o sprostowanie. Z braku doswiadczenia przewymiarowalem swoj kociol na paliwo stale, ale to inna zasada dzialania - te nie moduluja i sie nie wylaczaja jak nie ma zapotrzebowania.

Prosze o porady

RAPczyn
14-01-2010, 09:03
Wydaje mi się, że moc na c.o. będzie w okolicy 9-10kW i kocioł o takiej mocy maksymalnej będzie odpowiedni, np.: Modula II 2...10, Smart 14-3C.
Ilość startów może być zadziwiająca. Dom o pow. ~180m^2, kocioł o mocy od 4,4 do 21,6kW ilość startów palnika w ciągu 3 lat ~65000razy. Dobrze, że ten kocioł uruchamia się z mocą minimalną, a spokojnie wystarczyłby kocioł o mocy od 2,6 do 11,6kW. Zapotrzebowanie tego domu to okolice 8kW.
Pozdrawiam.

Krzysztof BB
14-01-2010, 09:20
Nie ulega wątpliwości że nadmiar mocy kotła jest niepożądany przy obecnych instalacjach CO i standardach ścian ale praktycznie każdy kociał przynajmniej ten o przystępnej cenie ma za duża moc więc powstaje pytanie czy warto dopłacac często drugie tyle i więcej do kotła o mocy min 2kW czy kupić tańszy kocioł o większej mocy który co prawda taktuje i więcej spala gazu?
A co jeśliby próbować wyeliminować to taktowanie np poprzez zastosowanie bufora ocieplonego o odp. pojemności wówczas kocioł pracowałby krótszymi okresami na większej mocy podgrzewał wodę w buforze do zadanej temp. i ten bufor zasilałby ukkład CO?
Jest to jakieś rozwiązanie czy nie?
Ktoś ma doświadczenie z czymś takim? przecież ludzie którzy mają różne źródła zasilania też mają bufory gdzie akumulują ciepło np z kominka czy z pieca stałopalnego albo z innych źródeł.
Chodzi mi oto jak wyjdzie bilans zużycia gazu np pieca o mocy min 2kW a pieca 6kW+bufor.
Z moich dotychczasowych obserwacji wynika że taktowanie jest jedyną metodą oszczędzania gazu w przypadku pieca 6kW.
Piec np 3kW nie będzie tyle taktował ale będzie przecież pracował w tym czasie kiedy 6kW "stoi" i spalał gaz.
Obserwuję, że kiedy zmniejszę temp. zasilania to piec taktuje mniej dłużej podgrzewa wodę w układzie i dłużej stoi. Kiedy podniosę TZ piec taktuje częściej ale bilans zużzycia gazu jest podobny.
Czy w porównaniu z piecem o mniejszej mocy nie będzie podobnie?

tqlis
14-01-2010, 11:06
Wydaje mi się, że moc na c.o. będzie w okolicy 9-10kW i kocioł o takiej mocy maksymalnej będzie odpowiedni, np.: Modula II 2...10, Smart 14-3C.
Ilość startów może być zadziwiająca. Dom o pow. ~180m^2, kocioł o mocy od 4,4 do 21,6kW ilość startów palnika w ciągu 3 lat ~65000razy. Dobrze, że ten kocioł uruchamia się z mocą minimalną, a spokojnie wystarczyłby kocioł o mocy od 2,6 do 11,6kW. Zapotrzebowanie tego domu to okolice 8kW.
Pozdrawiam.

Dzieki maestro.

Rozumiem, ze 70W/m2 jest to troche za duzo do wyliczen.
Wydawac by sie moglo, ze 8kW jest bliskie prawdy. Jako, ze teraz zamieszkuje jeszcze tylko dol, czyli 80m2 i ogrzewam to kotlem na paliwo stale o mocy 25kW, to wiem co to znaczy przewymiarowanie. Teraz zakladajac, ze mialbym kociol gazowy o podobnej mocy, to wiem, ze te 25kW nigdy nie bedzie mi potrzebne. Zakladajac, ze moj kociol nie pracuje z moca nominalna nawet oraz doliczajac, to ze jego moc juz jest mniejsza niz nowego o pare KW, dochodzilem do wniosku, ze i 15kW daloby rade spokojnie. Wezmy pod uwage ze kalorycznosc drewna jest wiela razy mniejsza niz gazu, to te 25kW przy gazie to musialby byc masakra. Moze plusem byloby to, ze nagrzewalby szybko wode w co.

Mam pytanie, czy kociol gazowy 12kW ogrzeje dom tak samo szybko jak kociol 24kW? Zakladamy, ze warunki poczatkowe i koncowe sa takie same?

RAPczyn - czy kiedykolwiek montowales kociol o takiej mocy w domu o podobnym metrazu? Jezeli tak, to czy uzytkownicy sa zadowoleni i nie nazekaja, ze kociol jest niedowymiarowany?
Zadaje tyle pytan, gdyz chce dokonac najlepszego wyboru, nie chce znow pukac sie w glowe, ze nie zadalem sobie trudu z przeanalizowaniem sytacji.

tristan
14-01-2010, 13:01
Stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego do swojego domku. Dom o powierzchni 130m2 (w tym 18m2 to garaż wbudowany). Dom planuję ocieplić 20cm styropianu i 25-30cm wełny na poddaszu. Podłogówka planowana jest tylko w łazience (ok. 12m2) oraz wiatrołap (3 m2), żeby uzyskać efekt ciepłej podłogi. Co możecie doradzić? Jakiej firmy i jaki kocioł wybrać? W planach jest oczywiście kondensacyjny.

tristan
14-01-2010, 13:03
Stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego do swojego domku. Dom o powierzchni 130m2 (w tym 18m2 to garaż wbudowany). Dom planuję ocieplić 20cm styropianu i 25-30cm wełny na poddaszu. Podłogówka planowana jest tylko w łazience (ok. 12m2) oraz wiatrołap (3 m2), żeby uzyskać efekt ciepłej podłogi. Co możecie doradzić? Jakiej firmy i jaki kocioł wybrać? W planach jest oczywiście kondensacyjny.

begie
14-01-2010, 13:17
Bierz Smarta 14-3C ze zbiornikiem.
Raczej takie poważne awarie się nie zdarzają. Łatwiej w przyszłości rozbudować układ o kolektory słoneczne w przypadku gdy zbiornik nie jest pod jedną obudową z kotłem.

Dziękuję za odpowiedź!

sacha
14-01-2010, 13:55
Do 15 m2 podłogówki kondensacyjny?

tqlis
14-01-2010, 15:56
Wydaje mi się, że moc na c.o. będzie w okolicy 9-10kW i kocioł o takiej mocy maksymalnej będzie odpowiedni, np.: Modula II 2...10, Smart 14-3C.
Ilość startów może być zadziwiająca. Dom o pow. ~180m^2, kocioł o mocy od 4,4 do 21,6kW ilość startów palnika w ciągu 3 lat ~65000razy. Dobrze, że ten kocioł uruchamia się z mocą minimalną, a spokojnie wystarczyłby kocioł o mocy od 2,6 do 11,6kW. Zapotrzebowanie tego domu to okolice 8kW.
Pozdrawiam.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy kociol Smart 14-3C nie bedzie za mały dla zbiornika cwu 120l?

Powiem, ze podlogowke mam na jednym obwodzie, co grzejniki, oczywiscie mam mieszacze i pomy.
Dodame, ze mam mozliwosc rozdzielenia tych ukladow w prosty sposob, ale czy warto? Ale mimo wszystko, czy nie jest juz za pozno? Mam na mysli, czy jak chce sterowac osobno podlogowka, to czy na etapie budowy nie powinienem zatopic jakich czujnikow w wylewkach? - No bo jak kociol bedzie badal temp tej podlogowki? Czy tu moze sprawe rozwiazuje dodatkowy czujnik na scianie?

RAPczyn
14-01-2010, 15:58
Dołożenie do istniejącej instalacji zbiornika buforowego może mieć sens. Mogą się czasem pojawić zgrzyty na tle automatyki.

tqlis można przyjąć, że kocioł o większej mocy ogrzeje dom szybciej. Przeważnie zaczynamy i kończymy sezon grzewczy przy temperaturach +15stC, więc poza wyjazdem na urlop zimowy nie zdarzają się takie rzeczy, że trzeba naładować dom od "0" - moim zdaniem problem można pominąć.

Montowałem taki kocioł np. w domu o powierzchni bodaj 110m^2, ściany bez izolacji, cegła grubości ~50cm. Moc c.o. wyszła około 7,5kW, zbiornik 120l, dwie osoby. Przez 4 lata do tej pory nie ma problemów.

tristan jak parę postów wyżej :wink:

Pozdrawiam.

gildor
14-01-2010, 15:59
Mam jeszcze jedno pytanie, czy kociol Smart 14-3C nie bedzie za mały dla zbiornika cwu 120l?

Powiem, ze podlogowke mam na jednym obwodzie, co grzejniki, oczywiscie mam mieszacze i pomy.
Dodame, ze mam mozliwosc rozdzielenia tych ukladow w prosty sposob, ale czy warto? Ale mimo wszystko, czy nie jest juz za pozno? Mam na mysli, czy jak chce sterowac osobno podlogowka, to czy na etapie budowy nie powinienem zatopic jakich czujnikow w wylewkach? - No bo jak kociol bedzie badal temp tej podlogowki? Czy tu moze sprawe rozwiazuje dodatkowy czujnik na scianie?
kocioł? czujnik pogodowy sprzężony ze sterowanym zaworem trójdrogowym. wystarczy IMO

tqlis
14-01-2010, 17:27
kocioł? czujnik pogodowy sprzężony ze sterowanym zaworem trójdrogowym. wystarczy IMO

A czy kotly gazowe nie maja czsem zaworu 3d z pelna automatyka?

gildor
14-01-2010, 17:33
kocioł? czujnik pogodowy sprzężony ze sterowanym zaworem trójdrogowym. wystarczy IMO

A czy kotly gazowe ni maja czsem zawory 3d z pelna automatyka?
ja mam na myśli zawór od podłogówki. jak kocioł nie ma oddzielnego obiegu do podłogówki, to nie ma 3d dla tegoż. nie jestem fachowcem, RAPczyn sie ustosunkuje pewnie, ale 3d w kotłach jeśli sa, to służą do obsługi CO i CWU, a Ty pytałes o podłogówkę.
mój kocioł nie obsługuje podłogówki więc mam to na jednym obiegu, ale żeby działało zostało wykonane oddzielnie. generalnie zastanawiałem... zastanawiam się nad wymianą tego i owego w systemie, a jednym z elementów była wymiana 3d na automatyczny ze sterowaniem siłownikiem i czujnikiem pogodowym. ale to inwestycja i na razie wystarczy jak pokręce sobie recznie jak głowicą przy grzejniku, a jak bozia sypnie podpowiedzią na szóstke w totka, to sobnie wymienie

a i jeszcze jedno. automatyka pogodowa nie steruje temp wody na podstawie jej temeratury w układzie pod wylewką, więc nie widze powodu montowania takowych czujników :) pogodówka dba o temp wody w całym układzie w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz, a nawet jeśli byś chciał pilnowac temp. podłogówki inaczej, to i tak nie w wylewce tylko na szynach zasilających montuje się kapilary czy inne czujniki przylgowe. więc kabelki pod wylewki nie są potrzebne :)

RAPczyn
14-01-2010, 18:27
Mam jeszcze jedno pytanie, czy kociol Smart 14-3C nie bedzie za mały dla zbiornika cwu 120l?

NL=~1
Jakieś 150l/10min lub ~330l/h
W razie gdy będziesz odczuwał dyskomfort możesz na wyjściu c.w.u. zamontować zawór mieszający oraz podnieść temperaturę zadaną c.w.u. o np 5stK.

tqlis
14-01-2010, 19:33
co oznacza NL=~1?

Tak sie zastanawiam, czy posadzka bedzie ciagle ciepla, bo wiadomo, kociol nie chodzi raczej non-stop?
Chyba, ze sterownik pokojowy umieszcze tam gdzie jest podlogowka, to wtedy to bedzie mialo sens.
Pojawia sie pytanie, a co jak w innym najchlodniejszym pomieszczeniu w domu, bedzie za zimno? Jak dam sterownik w najchlodniejszym pomieszczeniu, to znow podlogowka moze nie dzialac prawidlowo. Jak to rozwiazac?

A swoja droga, czy Junkers bedzie wspolgral ze sterownikiem bezprzewodowym?

Co o tym myslicie?

Jak u Ciebie gildor to dziala?

gildor
14-01-2010, 19:51
Tak sie zastanawiam, czy posadzka bedzie ciagle ciepla, bo wiadomo, kociol nie chodzi raczej non-stop?
Chyba, ze sterownik pokojowy umieszcze tam gdzie jest podlogowka, to wtedy to bedzie mialo sens.
sterownik pokojowy do sterowania podłogówka nie ma sensu, bo pdłogówka ma dużą bezwładność, czyli bardzo długo się nagrzewa. do sterowania podłogówką lepszy jest regulator pogodowy. ja steruję ręcznie. ustawiłem sobie wodę na ok 30 stopni (raczej mniej) i mam w pomieszczeniu 20-22 stopnie. czujnik pokojowy owszem mam, ale na piętrze, bo tam mam kaloryfery.
obsługa z 3d działa tak, że obraca on w obiegu określoną ilością wody w konkretnej temp. jeśli na powrocie stwierdzi za niską temp. do dociąga sobie trochę dogrzanej z pieca, dlatego nie przegrzeje mi podłogi czy raczej nie dostanie zbyt dużej temp na podłogę.


Pojawia sie pytanie, a co jak w innym najchlodniejszym pomieszczeniu w domu, bedzie za zimno? Jak dam sterownik w najchlodniejszym pomieszczeniu, to znow podlogowka moze nie dzialac prawidlowo. Jak to rozwiazac?
sterownik pokojowy pilnuje tego czy piec ma się włączyć czy nie. on działa zerojedynkowo. włacza i wyłacza. temp wody jest określona ustawiona na piecu i taka pójdzie na grzejniki. nie pójdzie taka na podłogę, bo tego pilnuje 3d. gdyby jeszcze 3d był sterowany pogodowo, to w zależności od temp na zewnątrz dobierałby gorącej wody mniej lub więcej.
tak to działa u mnie, ale ja mam piec z jednym obiegiem CO i nie mam jak sterować piecem podłogówki, więc tak właśnie steruje.

jeszcze jedno, sterowniki pokojowe rozmieszczone w różnych pomieszczeniach można spiąć równolegle i sterować do tego głowicami na grzejnikach. w ten sposób można w każdym pomieszczeniu osiągnąć inna temp. i nigdy najzimniejsze pomieszczenie nie będzie zimniejsze niż być powinno.

aadamuss24
14-01-2010, 20:16
To nie ma znaczenia ile jest podlogówki i tak warto kondensacyjny. Za chwilę innych już nie będzie. pozdr adam

tqlis
14-01-2010, 20:38
Dziekuje za wyjasnienia.

Czyli rozumiem, ze jak kociol stoi to pompa od podlogowki mieli tam dalej wode. Ze wzgledu na bezwladnosc, podlogowka nie zdazy sie wychlodzic podczas postojow kotla.

Ja mam tak, ze z kotlowni idzie jedna rura i druga wraca. Dalej nastepuje rozdzial na rozdzielacz podlogowy (z zaworem 3d i pompa) oraz rozdzielacz grzejnikowy na dole oraz dalej na rozdzelacz u gory.
Jak na kotle (na paliwo stale) ustawie 60 stopni, to i tak w podloge nie pojdzie bo jest mieszcz (ustawione mam okolo 36stopni, a posadzka ma 23stopnie).
Wydaje mi sie, ze to samo bedzie z kotlem gazowym, a jego postoje nie wychlodza podlogowki ze wzgledu na jej bezwladnosc. Taki kociol musialby stanac na 10h co najmniej, a to raczej nie mozliwe.

Automatyka zaworow mieszajacych to fajna sprawa, ale kosztowna.

Jezli sie myle to prose o sprostowanie.

sacha
14-01-2010, 22:48
Warto nie wprowadzać innych w błąd.

RAPczyn
15-01-2010, 08:44
NL=1 to 3,5 osoby w gospodarstwie, taka norma.

tqlis
15-01-2010, 13:18
Dzieki.

Dodam, ze kontaktowalem sie z firma ParaDigma i kocioł modula 2 nie jest dostepny dla osob indywidualnych. Jedynie firma instalatorska moze go nabyc po odpowiednim szkoleniu.
Cena kociolka rowniez wysoka - jednak patrzac na jakosc i marke, to chyba nie jest az tak duzo.
Jako, ze nie stac mnie na Modula II, bede zmuszony zastanowic sie powaznie nad Junkersem Smart 14-3. Przez reszte sezonu grzewczego bede zbieral informacje wlasnie o tym produkcie.

pawlo1748
15-01-2010, 20:30
a jaki pan-RAPczyn to widzi:
posiadam dom 120m2 zadnego ogrzewania podlogowego, grzejniki aluminiowe, chce kupic piec kondensacyjny 1-funkcyjny, zasobnik z ciepla woda biwlentalny na 300 litrow wody. kolektory sloneczne viessamn prozniowe, nie wiem jaki bedzie piec onaczenie jego prosze o pomoc w doborze moze jakies linki?
Z gory dzieki

aadamuss24
16-01-2010, 13:59
Szukaj raczej kompletu kolektory z kotłem wtedy automatyka solarna będzie widziana przez kocioł i będą razem współpracowały. Trzeba dopytać czy dane regulatory się widzą, bo nie zawsze tak jest. pozdr adam

pawlo1748
16-01-2010, 16:18
Szukaj raczej kompletu kolektory z kotłem wtedy automatyka solarna będzie widziana przez kocioł i będą razem współpracowały. Trzeba dopytać czy dane regulatory się widzą, bo nie zawsze tak jest. pozdr adam

ok wiem ze najlepsze sa zestawy a moze ktos posiada linki

mariankossy
16-01-2010, 17:23
Szukaj raczej kompletu kolektory z kotłem wtedy automatyka solarna będzie widziana przez kocioł i będą razem współpracowały. Trzeba dopytać czy dane regulatory się widzą, bo nie zawsze tak jest. pozdr adam

ok wiem ze najlepsze sa zestawy a moze ktos posiada linki

Linki posiadam, :roll:


rzucam , łapajb :lol:


http://www.google.pl/search?client=opera&rls=pl&q=kolektory+z+kot%C5%82em&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

aadamuss24
16-01-2010, 19:01
Gdzie tkwi błąd ? Cena allegrowa zwykłego kotła z zamkniętą komorą to 2300 a kondensat to 3200. Czy różnica jest tak wielka, że nie warto ? Gdy ktoś chce wydać więcej to też może. Pozdr adam

sacha
16-01-2010, 21:07
Błąd w tym jaki proponujesz ten kondensat w zamian na zamkniętą komorę - za 3200 to wiem jaki i jego modulacja będzie się <bujać> i ekonomika na bakier. Ale pomyślmy trzeźwo - po co kondensat jak nie wykorzystamy tej technologii za którą płacimy - wydać więcej zawsze wolno ale nie zawsze to ekonomiczne - pozdrawiam.

bartekgr
16-01-2010, 23:43
Szanowni Wątkowicze,

Z kategorii "laik pyta". Dotyczy projektowanego domu 2-kondygnacyjnego, ogrzewanie kotłem gazowym kondensacyjnym, 4 osoby.

1.
Instalator w projekcie budowlanym przewidział ogrzewanie podłogowe w całym domy z temperaturą 50/40 oraz trzy grzejniki drabinkowe 80/60. Czy to rozwiązanie optymalne (chodzi o temperatury)? Czy tylko dla tych trzech drabinek nie trzeba będzie podgrzewać dodatkowo wody o 30 stopni i sztucznie obniżać temperaturę dla podłogówki?

2.
Ten sam instalator uznał za "dziwne" moją propozycyję zastosowania kotła "dwufunkcyjnego" z wbudowanym zasobnikiem. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie nieefektywne i lepiej, zgodnie z jego propozycją, stosować "klasyczny" kocioł jednofunkcyjne z dużym (300 l) zbiornikiem?

aadamuss24
17-01-2010, 16:46
Nawet najprostszy kondensat będzie bardziej sprawny od najlepszego turbo atmo. Większość okresu grzewczego pracuje z temp. poniżej 55 stopni nawet na normalnych nie przewymiarowanych grzejnikach. Przy niewelkiej różnicy w cenie myślę, że warto. Nie liczac allegro, atmosferyczne powoli będą dostępne tylko dla developerów, a i tak coraz więcej developerów zakłada kondensaty bo ludzię chcą takie kotły nawet dwufunkcyjne i w małych mieszkaniach, bo się opłaci.

Przy małym wbudowanym zasobniku trzeba utrzymywać wyższą temperaturę dla większego komfortu użytkowania, przy dużym komfort jest lepszy przy niższej temperaturze. Mały zasobnik wbudowany jest ok dla prysznica o szybkim napełnieniu wanny raczej zapomnij. pozdr adam

RAPczyn
18-01-2010, 09:16
Serwis24 ma rację co kotła.

Krzysztof BB
18-01-2010, 09:27
Błąd w tym jaki proponujesz ten kondensat w zamian na zamkniętą komorę - za 3200 to wiem jaki i jego modulacja będzie się <bujać> i ekonomika na bakier. Ale pomyślmy trzeźwo - po co kondensat jak nie wykorzystamy tej technologii za którą płacimy - wydać więcej zawsze wolno ale nie zawsze to ekonomiczne - pozdrawiam.

Mylisz się.
Mój kondensat obecnie przy temperaturach -5- -3C (a jest to najczęstsza temperatura w okresie zimowym) pracuje na Temp. zasilania 29C. Zwykły piec w takich warunkach za chwilę szlag by trafił. Musi on pracować na wyższych t.zas. a to wpływa na większe zuzycie gazu.
Warto dołożyć ten 1tys. bo SZYBKO się zwraca.

krzyk123
18-01-2010, 13:13
Nie ulega wątpliwości że nadmiar mocy kotła jest niepożądany przy obecnych instalacjach CO i standardach ścian ale praktycznie każdy kociał przynajmniej ten o przystępnej cenie ma za duża moc więc powstaje pytanie czy warto dopłacac często drugie tyle i więcej do kotła o mocy min 2kW czy kupić tańszy kocioł o większej mocy który co prawda taktuje i więcej spala gazu?
A co jeśliby próbować wyeliminować to taktowanie np poprzez zastosowanie bufora ocieplonego o odp. pojemności wówczas kocioł pracowałby krótszymi okresami na większej mocy podgrzewał wodę w buforze do zadanej temp. i ten bufor zasilałby ukkład CO?


A do jakich temperatur chciałbyś grzać wodę w buforze?
Jeśli do maksymalnych (np. 95 stopni) to piec od bodajże 57 stopni nie będzie już kondensował - czyli jego sprawność będzie mniejsza od tej przy pracy dla parametrów 40/30.
Jeśli natomiast będziemy bufor grzać tylko do np. 60 stopni to nie wykorzystamy w pełni jego pojemności.

Kolejną sprawą jest mniejsza sprawność kondensata przy pracy na 100% mocy.

Tak więc zastosowanie bufora przy piecu kondensacyjnym wydaje mi się problematyczne.

Pzdr

Krzysztof BB
18-01-2010, 15:20
No oczywiście jeśli robić bufor to po to aby magazynował możliwie maksymalnie ciepłą wodę .
Kondensacja w tym wypadku nie jest priorytetem bo jeśliby to pozwoliło skrócić dobowy czas pracy pieca wyelminować taktowanie to pomimo pracy na mniejszej sprawności mogłoby się to opłacać.
Z praktyki niektórych forumowiczów wynika że bufor 1000l zagrzany do 90C wystarcza na 2 doby.
Niechby więc było to 75C i starczało na dobę to pytanie jest co wyjdzie taniej okresowe dogrzewanie z 30 do 75C czy ciągła praca na 30C i związane z tym taktowanie powiedzmy 12 min/12 min?
Można to policzyć ale na razie mnie mam czasu się tym zająć może ktoś wie z praktyki?

krzyk123
18-01-2010, 15:35
No oczywiście jeśli robić bufor to po to aby magazynował możliwie maksymalnie ciepłą wodę .
Kondensacja w tym wypadku nie jest priorytetem bo jeśliby to pozwoliło skrócić dobowy czas pracy pieca wyelminować taktowanie to pomimo pracy na mniejszej sprawności mogłoby się to opłacać.
Z praktyki niektórych forumowiczów wynika że bufor 1000l zagrzany do 90C wystarcza na 2 doby.
Niechby więc było to 75C i starczało na dobę to pytanie jest co wyjdzie taniej okresowe dogrzewanie z 30 do 75C czy ciągła praca na 30C i związane z tym taktowanie powiedzmy 12 min/12 min?
Można to policzyć ale na razie mnie mam czasu się tym zająć może ktoś wie z praktyki?

A ja mam jeszcze inny pomysł. Zakładając, że mamy dom o dużej akumulacyjności cieplnej (najlepiej jeszcze jak wszędzie podłogówka) możemy wymusić na piecu grzanie w długich cyklach naprzemiennie z okresami spoczynku.

Czyli np.: ustawiamy na sterowniku pieca następujące parametry:
1-sza godzina: temperatura zadana 23 stopnie
2-ga godzina: temperatura zadana 15 stopni
itd.

Powyższe czasy i zadane temperatury muszą być oczywiście dobrane empirycznie. Tak żeby średnia temp. pomieszczenia wyniosła np. 20-21 stopni.

Ma to na celu wykorzystanie samego domu jako bufora ciepła i wygładzenie pracy kotła.

Można by jeszcze ustawić żeby podczas cykli ogrzewania piec grzał z mocą mniejszą od maksymalnej (wyższa sprawność).

Pzdr

pawlo1748
18-01-2010, 18:03
Z kolektorow slonecznych bedzie korzystac 3 lub 4 osoby i myslalem zeby mogly mi dogrzewac centralne ogrzewanie. Myslalem o firmie viessmann ale tu jest duzy wydatek na taki pakiet solarny. Zastanawialem sie o tez o firmie Biawiar, ale juz nie wiem zglupialem. A firma paradigma to mi nic nie mowi nie slyszalem o tym nic pozdrawiam.

tqlis
18-01-2010, 18:09
Udalo mi sie odnalez projekt, a w nim: (mam nadzieje, ze dzieki temu uda sie przebrnac przez problem doboru kotla)

****
Obliczenia .. wykonano przy zalazeni:
- strefa klimatyczna II -18st
- ogrzewanie konwekcyjne

Qoc=7705W

Qoc(-16)=(7705/18)x16=6850W

Wskazniki zapotrzebowania ciepla wynosza:
W odniesieniu do kabatury ogrzewanej: q=22,01W/m3

Qcwu=14kW (kapiel w wannie, 200l o temp 40st)

Zalecany kociol gazowy o mocy 20kW minimum.
*****

Dodam, ze powierzchnia wszystkich pomieszczen to 194,5m2 (z garazem i strychemi kotlownia). Bez garazu i ktlowni to 150m2.
Kabatura calosci to 906m3, bez garazu i kotlowni okolo 800m3.

Mieszkam 20km od morza i za duzo mrozow to nie ma. -18 moze 3 dni w roku jak Bozia da.

Czy mimo zalecen projektanta, wspomniany kociolek junkersa 3-14 podola wyzwaniu? Czy moze przemyslec zadtosowanie kotla o wiekszej mocy?

Jako, ze kotlownia na opal staly okazala sie nieporozumieniem (przewymiarowany kociol, brud, czeste dokladanie) prosze o pomoc w przebrnieciu przez ten wazny krok jakim jest dobor kotala. Nie pytajcie czemu zdecydowalem sie na opal staly, skoro pod dzilka przebiega GZ50. (uleglem namowie znajomych, ktorzy nie wpomnieli, ze maja drewno z rodzinnego lasu :))

Diakon
18-01-2010, 18:25
Jak masz ocieplony dom, ile styro w w pododze i ile wełny w dachu?

tqlis
18-01-2010, 18:51
- posadzka od 5 - 6cm na dole (ze wzgledu na blad nie bylo mozliwosci dac wiecej) i na stropie teriva tez dalem 6,
- elewacja - 15cm,
- welna w trapezie (pokoj + sufit) - 25cm
- strych (przestrzen nad pokojami) - 15cm

Diakon
18-01-2010, 19:02
Według mnie spokojnie wystarczy kocioł 3-14 kW. Chyba,że chcesz wode grzac przepływowo to wtedy te 20kW byłoby wskazane. Sadze,że Twój dom kubaturę ma mniejszą, sądze,że bez garażu to jakieś 500 m3. Sam sobie policz. Myślę,że szczytowe zapotrzebowanie jest nie większe niż 8-9kW.

tqlis
18-01-2010, 19:16
Według mnie spokojnie wystarczy kocioł 3-14 kW. Chyba,że chcesz wode grzac przepływowo to wtedy te 20kW byłoby wskazane. Sadze,że Twój dom kubaturę ma mniejszą, sądze,że bez garażu to jakieś 500 m3. Sam sobie policz. Myślę,że szczytowe zapotrzebowanie jest nie większe niż 8-9kW.

Dokladnie do tego samego doszedl RAPczyn pare postow wczesniej. Wody nie planuje grzac przeplywowo. Planuje zasobnik 120-140litrow, moze dwuwarstwowy.

Czy szczyowe zapotrzebowanie przyjales przy ujemnych temp?
Co do kabatury, to tez sie zastanawialem skad projektantowi az tyle wyszlo. Na dole mam 80m2x2,45m=200m3, a u gory mam po posadzce 120m2, czyli odjac skosy, to jakies max 90m2x2,5=225m3. Czyli razem wyjdzie ponizej 450m3, a razem z garazem okolo 500m3.

A czy mglbys jeszcze rozwinac odpowiedz. Jaka musialaby nastapic sytuacja, aby kociol okazal sie za maly.
Sorki za takie dziwne pytania, ale tym razem nie moge dac ciala z kotlem, bo mnie zona pogoni razem z kotlownia :)

krzyk123
18-01-2010, 19:49
Według mnie spokojnie wystarczy kocioł 3-14 kW. Chyba,że chcesz wode grzac przepływowo to wtedy te 20kW byłoby wskazane. Sadze,że Twój dom kubaturę ma mniejszą, sądze,że bez garażu to jakieś 500 m3. Sam sobie policz. Myślę,że szczytowe zapotrzebowanie jest nie większe niż 8-9kW.

Dokladnie do tego samego doszedl RAPczyn pare postow wczesniej. Wody nie planuje grzac przeplywowo. Planuje zasobnik 120-140litrow, moze dwuwarstwowy.

Czy szczyowe zapotrzebowanie przyjales przy ujemnych temp?
Co do kabatury, to tez sie zastanawialem skad projektantowi az tyle wyszlo. Na dole mam 80m2x2,45m=200m3, a u gory mam po posadzce 120m2, czyli odjac skosy, to jakies max 90m2x2,5=225m3. Czyli razem wyjdzie ponizej 450m3, a razem z garazem okolo 500m3.

A czy mglbys jeszcze rozwinac odpowiedz. Jaka musialaby nastapic sytuacja, aby kociol okazal sie za maly.
Sorki za takie dziwne pytania, ale tym razem nie moge dac ciala z kotlem, bo mnie zona pogoni razem z kotlownia :)

Zakładając 60W/m2 czyli 23W/m3 Twoje zapotrzebowanie to:
23*500=11,5 kW.

Jeśli nie masz jakichś kosmicznych mostków to raczej bez szans żeby przekroczyć takie zapotrzebowanie. Druga sprawa to, to że wliczyłem garaż jako normalną powierzchnie mieszkalną (a przecież nie będzie ogrzewany do +20).

tak więc Junkers 13,5 ZSB 14-3 C będzie zupełnie wystarczający.

Z małych kotłów jest jeszcze 12kW: Immergas VICTRIX X 12 2 I:
http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2/x_12_2_i.htm

Pzdr

Diakon
18-01-2010, 20:22
Czy szczyowe zapotrzebowanie przyjales przy ujemnych temp?

A czy mglbys jeszcze rozwinac odpowiedz. Jaka musialaby nastapic sytuacja, aby kociol okazal sie za maly.

Tak mówiąc szczytowe zapotrzebowanie myślałem o -20oC.
W twoim przypadku musialaby nastapic zima -40oC aby kociol okazal sie za maly:) A tak na poważnie, to spójrz na wyliczenia Krzyka123, lub przeprowadz oblieczenia w OZC, nic trudnego, wtedy będziesz przekonany na 100%.

browik
18-01-2010, 21:13
Przeczytałem prawie cały wątek, ale sie nie doczytałem, w moim projekcie przewidzieli kocioł gazowy 2f 24kW czy to nie za dużo na 86m2? kubatura 523.
Jakieś propozycje?

Diakon
18-01-2010, 21:36
Kocioł 2f musi być tak przewymiarowany bo grzeje wode przepływowo, czyli musi w krótkim czasie oddać dużo energii. Ja zminiłbym na kocioł 1f dodał zbiornik i zmniejszył kocioł co najmniej o połowę ( nie wiem czy są mniejsze kotły niż 12kW). Do grzewania potrzeba Ci max 7-8kW, te 24 kW masz tylko do grzania przepływowo CWU.

tqlis
19-01-2010, 08:09
Do Krzyk 123:

Dziekuje, w garazu nie planuje miec 20st. Biorac to pod uwage orqz, to ze na zewnatrz -20 utrzymuje sie bardzo krotko (nad morzem), kociol 14kW wystarczy w zupelnosci.

Do Diakon:

Nie bylem narazony na taka temp -40. A nawet jak nastapi taka anomalia, to zawzze moge odpalic kominek z rozprowadzeniem ciepla na poddasze. Dla wewnetrnego spokoju przeprowadze obliczenia w OZC.

Mice
19-01-2010, 08:30
Co do kabatury, to tez sie zastanawialem skad projektantowi az tyle wyszlo.
Ano bo projektant nie liczy pomieszczeń tylko kubaturę budynku zewnętrzną w zasadzie jako bryły jednorodnej np. prostopadłościan. Policz sobie w przybliżeniu dł*szer*wys budynku. W projekcie nie liczą ze względu na ogrzewanie czy wentylację tylko dla PINBu.

africashox
19-01-2010, 11:18
Witam, zamierzam na wiosnę zmodernizować c.o. i zrobić mały remont w domu. Jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego kotła. Bardzo proszę o pomoc gdyż nie jestem ekspertem w tych sprawach.
Przedstawiam kilka szczegółów:
- piwnica ogrzewana o powierzchni 60m^2
- 2 piętra o powierzchni użytkowej 100m^2 łącznie plus klatka schodowa o powierzchni 20m^2
- planuje także przerobić strych domu na poddasze użytkowe o powierzchni 70m^2
- 2x łazienka (w jednej prysznic, w drugiej wanna)
- planuje zrobić ogrzewanie podłogowe w kuchni oraz w dwóch łazienkach ( łączna powierzchnia podłogówki 26m^2)

Kotłownia oddzielna, zlokalizowana w piwnicy o powierzchni 6m^2.
Dom z lat 80, nie ocieplony. Okna jak na razie stare, ale wymianę ich planuje przy modernizacji ogrzewania. W domu mieszka rodzina 4 osobowa.Dodam, że na piec z pakietem przyłączeniowym chciałbym wydać w granicach 9 tyś. zł.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam
Piotr

Ps. znajomy instalator polecił mi te piece:
1.jednofunkcyjny plus zasonik :
http://allegro.pl/item879901653_vaillant_pakiet_vc_246_vih_150_pog_h it_cena_w_wa.html

2.dwu funkcyjny:
http://allegro.pl/item882741450_kondensacyjny_victrix_superior_26kw_ immergas_w_wa.html

Krzysztof BB
19-01-2010, 11:35
[
A ja mam jeszcze inny pomysł. Zakładając, że mamy dom o dużej akumulacyjności cieplnej (najlepiej jeszcze jak wszędzie podłogówka) możemy wymusić na piecu grzanie w długich cyklach naprzemiennie z okresami spoczynku.

Czyli np.: ustawiamy na sterowniku pieca następujące parametry:
1-sza godzina: temperatura zadana 23 stopnie
2-ga godzina: temperatura zadana 15 stopni
itd.

Powyższe czasy i zadane temperatury muszą być oczywiście dobrane empirycznie. Tak żeby średnia temp. pomieszczenia wyniosła np. 20-21 stopni.

Ma to na celu wykorzystanie samego domu jako bufora ciepła i wygładzenie pracy kotła.

Można by jeszcze ustawić żeby podczas cykli ogrzewania piec grzał z mocą mniejszą od maksymalnej (wyższa sprawność).

Pzdr

Obecnie raczej staram się aby nie wystudzać wylewek bo ich rozgrzewanie do temperatury X kosztuje więcej niż podtrzymywanie tej wartości.
Próbowałem tak robić ale raczej to się nie sprawdza.
Do tego dochodzi zmienna temperatura wylewki co nie jest zbyt komfortowe.
Bufor pozwala na pracę zaworu 3d w położeniu np 2/10 więc miesza 2/10 gorącej wody i 8/10 zimniejszej z powrotu i wówczas kocioł nie pracuje a podłogówka ma ciągłe zasilanie i o stałej tz. wg krzywej grzewczej.
Dopiero kiedy ta byłaby poniżej zadanej byłaby potrzeba podgrzewania wody w buforze podobnie jak to jest z zasobnikiem CWU podgrzewam go raz na dobe i spokój.

bombel79
19-01-2010, 11:44
witam wszystkich... watek pasjonujacy wiec przeczytalem jednym tchem, z kilkoma malymi przerwami :D

prosilbym o kilka rad, ale najpierw opis sytuacji:
- dom z poddaszem uzytkowym, po podlogach 220 m kw + 35 m kw garaz + 5 m kw kotlownia (garaz i kotlownia ogrzewane kilka razy w roku, tak zeby temp nie spadla ponizej 0) kubatura wychodzi mi ok 950 m3
- ocieplenie domu: 10 cm styro na gruncie, 15 cm styro na scianach i 25 cm welny na poddaszu, okien troche jest ale bez przesady
- ogrzewanie podlogowe na ok 70 m kw (salon, kuchnia, 2 lazienki, hall i wiatrolap), reszta grzejniki, w salonie kominek do palenia rekreacyjnego z rozprowadzeniem ciepla do 1 pokoju nad salonem
- mam miejsce w kotlowni wiec niekoniecznie musi to byc lodowka
- rodzina 2+2 (na razie dzieciaki malutki, ale kiedys dorosna :)
- piec kondensacyjny, jednofunkcyjny
- nie bawia mnie bajery, ustawianie, korygowanie i inne zabawki... po prostu ma grzac :)
- nie mam kabla z kotlowni do pomieszcznia w ktorym zlokalizowany bylby termometr i sterowanie piecem (mam za to kabel do pogodowki)

no i zastanawiam sie nad kilkoma rzeczami:
- moc kotla - z osobami z ktorymi rozmawialem to waha sie to od 18-24 kW, co chyba jest dosc sporo..
- wielkosc zasobnika - 120-150 l ?
- marka pieca - polecany byl mi Vaillant... najpierw nasluchalem sie jak kiepawy to jest piec, a potem nasluchalem sie jak kiepawe sa piece polecane mi przez inne firmy :) no i w koncu nie wiem... na piec, zasobnik i sterowanie chcialbym wydac w okolichach 8 tys... no max 10...
- sterowanie: pogodowka czy sterowanie pokojowe? a moze to przenosne bez kabli?

Z gory dzieki za pomoc! :)

krzyk123
19-01-2010, 11:53
[
A ja mam jeszcze inny pomysł. Zakładając, że mamy dom o dużej akumulacyjności cieplnej (najlepiej jeszcze jak wszędzie podłogówka) możemy wymusić na piecu grzanie w długich cyklach naprzemiennie z okresami spoczynku.

Czyli np.: ustawiamy na sterowniku pieca następujące parametry:
1-sza godzina: temperatura zadana 23 stopnie
2-ga godzina: temperatura zadana 15 stopni
itd.

Powyższe czasy i zadane temperatury muszą być oczywiście dobrane empirycznie. Tak żeby średnia temp. pomieszczenia wyniosła np. 20-21 stopni.

Ma to na celu wykorzystanie samego domu jako bufora ciepła i wygładzenie pracy kotła.

Można by jeszcze ustawić żeby podczas cykli ogrzewania piec grzał z mocą mniejszą od maksymalnej (wyższa sprawność).

Pzdr

Obecnie raczej staram się aby nie wystudzać wylewek bo ich rozgrzewanie do temperatury X kosztuje więcej niż podtrzymywanie tej wartości.
Próbowałem tak robić ale raczej to się nie sprawdza.
Do tego dochodzi zmienna temperatura wylewki co nie jest zbyt komfortowe.
Bufor pozwala na pracę zaworu 3d w położeniu np 2/10 więc miesza 2/10 gorącej wody i 8/10 zimniejszej z powrotu i wówczas kocioł nie pracuje a podłogówka ma ciągłe zasilanie i o stałej tz. wg krzywej grzewczej.
Dopiero kiedy ta byłaby poniżej zadanej byłaby potrzeba podgrzewania wody w buforze podobnie jak to jest z zasobnikiem CWU podgrzewam go raz na dobe i spokój.

Mój pomysł raczej nie doprowadzi do wychłodzenia wylewek. Przez godzinę raczej nie ma szans na odczuwalne wychłodzenie/podgrzanie podłogi.

Ja trochę nie rozumiem Twojej koncepcji z buforem i zaworem 3d. Jeśli ustawisz go na sztywno to temperatura w podłogówce będzie uzależniona od temperatury w buforze.
Wydaje mi się, że ten zawór powinien być sterowany siłownikiem za pomocą sterownika pogodowego i podawać wodę o odpowiedniej temp. zgodnie z ustaloną krzywą grzewczą.

Pzdr

gildor
19-01-2010, 12:05
Ja trochę nie rozumiem Twojej koncepcji z buforem i zaworem 3d. Jeśli ustawisz go na sztywno to temperatura w podłogówce będzie uzależniona od temperatury w buforze.
Wydaje mi się, że ten zawór powinien być sterowany siłownikiem za pomocą sterownika pogodowego i podawać wodę o odpowiedniej temp. zgodnie z ustaloną krzywą grzewczą.
nie wiem jak z buforem, ale ja mam właśnie 3d ustawiony na sztywno. temp na parterze (podłogówka tylko na całym parterze), jest stabilna w zakresie 21-22 stopnie. 3d utrzymuje stała temp. w układzie przeciez. jak ma spadek, to dobiera sobie z zasobnika (u niego z bufora), bo 3d ma termostat.

krzyk123
19-01-2010, 12:17
nie wiem jak z buforem, ale ja mam właśnie 3d ustawiony na sztywno. temp na parterze (podłogówka tylko na całym parterze), jest stabilna w zakresie 21-22 stopnie. 3d utrzymuje stała temp. w układzie przeciez. jak ma spadek, to dobiera sobie z zasobnika (u niego z bufora), bo 3d ma termostat.

Jesteś pewien, że tam jest termostat? Jaką pełni rolę?
Czy to nie jest tak, że taki zawór jest ustawiony na sztywno i po prostu miesza wodę w ustalonych proporcjach? A to jaka temperatura pojawi się na wyjściu zależy od temperatur na wejściach?

gildor
19-01-2010, 12:24
Jesteś pewien, że tam jest termostat? Jaką pełni rolę?
owszem, pilnuje temperatury w obwodzie w zakresie 10-60 stopni.


Czy to nie jest tak, że taki zawór jest ustawiony na sztywno i po prostu miesza wodę w ustalonych proporcjach? A to jaka temperatura pojawi się na wyjściu zależy od temperatury na wejściach?
z opisu zaworu wynikało co innego, ale nie mogę go znaleźć w necie. i jeszcze jedno, skoro chcesz 3d z siłownikiem, to na jakiej zasadzie, wg Ciebie, on będzie działał ustalając temp w obwodzie? bo to jest to samo, tylko zamiast automatu ma pokrętło.

gildor
19-01-2010, 12:38
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=539&cms=377

gildor
19-01-2010, 12:55
Wyobrażam sobie, że zawór 3drożny z siłownikiem działa następująco:
zadajemy (albo pogodówka zadaje) pożądaną temperaturę wody wyjściowej (np. 35 stopni) a siłownik tak ustala proporcję strumieni wejściowych żeby taką temperaturę osiągnąć na wyjściu.
przeciez to to samo, tylko siłownik steruje proporcjami wg temp zewn, a termostat steruje proporcjami wg na stałe zadanej temp obwodu.

krzyk123
19-01-2010, 12:56
Wyobrażam sobie, że zawór 3drożny z siłownikiem działa następująco:
zadajemy (albo pogodówka zadaje) pożądaną temperaturę wody wyjściowej (np. 35 stopni) a siłownik tak ustala proporcję strumieni wejściowych żeby taką temperaturę osiągnąć na wyjściu.
przeciez to to samo, tylko siłownik steruje proporcjami wg temp zewn, a termostat steruje proporcjami wg na stałe zadanej temp obwodu.

Teraz wszystko jasne ;-)

gildor
19-01-2010, 13:22
o, znalazłem. ja mam coś takiego:

http://www.sankom.pl/dk/dokumentacja,termostatyczny-zawor-mieszajacy-do-cwu,1.htm?symbol=VTA333+35-60+1.2

popieprzyłem tylko zakres temperatur. nie 10-60 a 35-60

tqlis
20-01-2010, 15:44
witam wszystkich... watek pasjonujacy wiec przeczytalem jednym tchem, z kilkoma malymi przerwami :D

prosilbym o kilka rad, ale najpierw opis sytuacji:
- dom z poddaszem uzytkowym, po podlogach 220 m kw + 35 m kw garaz + 5 m kw kotlownia (garaz i kotlownia ogrzewane kilka razy w roku, tak zeby temp nie spadla ponizej 0) kubatura wychodzi mi ok 950 m3
- ocieplenie domu: 10 cm styro na gruncie, 15 cm styro na scianach i 25 cm welny na poddaszu, okien troche jest ale bez przesady
- ogrzewanie podlogowe na ok 70 m kw (salon, kuchnia, 2 lazienki, hall i wiatrolap), reszta grzejniki, w salonie kominek do palenia rekreacyjnego z rozprowadzeniem ciepla do 1 pokoju nad salonem
- mam miejsce w kotlowni wiec niekoniecznie musi to byc lodowka
- rodzina 2+2 (na razie dzieciaki malutki, ale kiedys dorosna :)
- piec kondensacyjny, jednofunkcyjny
- nie bawia mnie bajery, ustawianie, korygowanie i inne zabawki... po prostu ma grzac :)
- nie mam kabla z kotlowni do pomieszcznia w ktorym zlokalizowany bylby termometr i sterowanie piecem (mam za to kabel do pogodowki)

no i zastanawiam sie nad kilkoma rzeczami:
- moc kotla - z osobami z ktorymi rozmawialem to waha sie to od 18-24 kW, co chyba jest dosc sporo..
- wielkosc zasobnika - 120-150 l ?
- marka pieca - polecany byl mi Vaillant... najpierw nasluchalem sie jak kiepawy to jest piec, a potem nasluchalem sie jak kiepawe sa piece polecane mi przez inne firmy :) no i w koncu nie wiem... na piec, zasobnik i sterowanie chcialbym wydac w okolichach 8 tys... no max 10...
- sterowanie: pogodowka czy sterowanie pokojowe? a moze to przenosne bez kabli?

Z gory dzieki za pomoc! :)

Przypuszczam, ze analizujac moj przyklad pare postow wyzej, otrzymasz odpowiedzi na Twoje pytania.

dropsik
20-01-2010, 22:31
Proszę o pomoc w wyborze kotla gazowego:

Mam mieszkanie 34 m kw. Wrocław , potrzebuję kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania - będę zakładał co (2 pokoje, kuchnia,łazienka). Jaki proponujecie (musi być dobry servis).

Pozdrawiam

aadamuss24
20-01-2010, 23:53
Bierz taki który ma najdłuższą gwarancję, o serwisie juz wiesz :) Inne parametry na taki metraż to już bez znaczenia. Może jeszcze wygląd jest ważny :) pozdr adam

RAPczyn
21-01-2010, 13:34
Jak Wrocław to może De Dietrich.

RAPczyn
21-01-2010, 14:00
Witam, zamierzam na wiosnę zmodernizować c.o. i zrobić mały remont w domu. Jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego kotła. Bardzo proszę o pomoc gdyż nie jestem ekspertem w tych sprawach.
Przedstawiam kilka szczegółów:
- piwnica ogrzewana o powierzchni 60m^2
- 2 piętra o powierzchni użytkowej 100m^2 łącznie plus klatka schodowa o powierzchni 20m^2
- planuje także przerobić strych domu na poddasze użytkowe o powierzchni 70m^2
- 2x łazienka (w jednej prysznic, w drugiej wanna)
- planuje zrobić ogrzewanie podłogowe w kuchni oraz w dwóch łazienkach ( łączna powierzchnia podłogówki 26m^2)

Kotłownia oddzielna, zlokalizowana w piwnicy o powierzchni 6m^2.
Dom z lat 80, nie ocieplony. Okna jak na razie stare, ale wymianę ich planuje przy modernizacji ogrzewania. W domu mieszka rodzina 4 osobowa.Dodam, że na piec z pakietem przyłączeniowym chciałbym wydać w granicach 9 tyś. zł.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam
Piotr

Ps. znajomy instalator polecił mi te piece:
1.jednofunkcyjny plus zasonik :
http://allegro.pl/item879901653_vaillant_pakiet_vc_246_vih_150_pog_h it_cena_w_wa.html

2.dwu funkcyjny:
http://allegro.pl/item882741450_kondensacyjny_victrix_superior_26kw_ immergas_w_wa.html

Na "duże oko" można się spodziewać, że potrzebujesz kotła o mocy w okolicach 22kW do tego zbiornik 120-150l. Szukaj kotła o jak największej modulacji zaczynającej się od ~5kW. Im wyższa sprawność tym jeszcze lepiej.


prosilbym o kilka rad, ale najpierw opis sytuacji:
- dom z poddaszem uzytkowym, po podlogach 220 m kw + 35 m kw garaz + 5 m kw kotlownia (garaz i kotlownia ogrzewane kilka razy w roku, tak zeby temp nie spadla ponizej 0) kubatura wychodzi mi ok 950 m3
- ocieplenie domu: 10 cm styro na gruncie, 15 cm styro na scianach i 25 cm welny na poddaszu, okien troche jest ale bez przesady

no i zastanawiam sie nad kilkoma rzeczami:
- moc kotla - z osobami z ktorymi rozmawialem to waha sie to od 18-24 kW, co chyba jest dosc sporo..
- wielkosc zasobnika - 120-150 l ?
- marka pieca - polecany byl mi Vaillant... najpierw nasluchalem sie jak kiepawy to jest piec, a potem nasluchalem sie jak kiepawe sa piece polecane mi przez inne firmy :) no i w koncu nie wiem... na piec, zasobnik i sterowanie chcialbym wydac w okolichach 8 tys... no max 10...
- sterowanie: pogodowka czy sterowanie pokojowe? a moze to przenosne bez kabli?

Z gory dzieki za pomoc! :)

Potrzebna moc kotła powinna wynikać z projektu. Wydaje mi się, że można Junkers Cerapur Comfort ZSBR 16-3A dałby radę "udźwignąć" twój dom. Dla pewności trzeba zrobić obliczenia.

gildor Byłeś na spotkaniu w szkole? Osobiście to mi to brzydko pachnie ze strony eksperta od kolektorów, ale to jest moje zdanie. Pamiętasz może jak nazywa się ta fundacja, która doradza - Pro-energia?

Pozdrawiam.

gildor
21-01-2010, 14:06
gildor Byłeś na spotkaniu w szkole? Osobiście to mi to brzydko pachnie ze strony eksperta od kolektorów, ale to jest moje zdanie. Pamiętasz może jak nazywa się ta fundacja, która doradza - Pro-energia?
tak, byłem. nie spodziewałem się takiego tłumu dlatego nie przyszło mi do głowy, żeby się choć telefonami wymienić. ci eksperci to naukowcy z SGGW, więc teoretycy bardziej niż praktycy. nie powiedzieli nic, czego sam nie wiedziałem. bardziej słuchałem wójta, bo to było ciekawsze :)
szkoda, że zapomniałem o tych telefonach... brakuje mi teraz organoleptycznego stwierdzenia przez kogoś kto się zna, czy w ogóle ma sens u mnie montowanie tego jakbym nie wymieniał pieca. bo skoro na to nie dają, to na nowy piec nie wiem czy mi się opłaca wydawać... muszę cos z obecnym podziałać, żeby przestał być spalarnia gazu.

sql
21-01-2010, 14:26
...
Gildor!?
wszelki duch Pana Boga chwili - to Tyś jest?

gildor
21-01-2010, 14:33
Gildor!?
wszelki duch Pana Boga chwili - to Tyś jest?
yup! myślisz, że tylko Ty masz problemy? ;)

RAPczyn
21-01-2010, 15:14
gildor Byłeś na spotkaniu w szkole? Osobiście to mi to brzydko pachnie ze strony eksperta od kolektorów, ale to jest moje zdanie. Pamiętasz może jak nazywa się ta fundacja, która doradza - Pro-energia?
tak, byłem. nie spodziewałem się takiego tłumu dlatego nie przyszło mi do głowy, żeby się choć telefonami wymienić. ci eksperci to naukowcy z SGGW, więc teoretycy bardziej niż praktycy. nie powiedzieli nic, czego sam nie wiedziałem. bardziej słuchałem wójta, bo to było ciekawsze :)
szkoda, że zapomniałem o tych telefonach... brakuje mi teraz organoleptycznego stwierdzenia przez kogoś kto się zna, czy w ogóle ma sens u mnie montowanie tego jakbym nie wymieniał pieca. bo skoro na to nie dają, to na nowy piec nie wiem czy mi się opłaca wydawać... muszę cos z obecnym podziałać, żeby przestał być spalarnia gazu.

Z tego co ja pamiętam to dwóch gości było z SGH i jeden inż. z "fundacji pro-energia" czy jak ona się tam nazywa.
To co proponują to moim zdaniem ma się nijak do tego jak to powinno wyglądać w sposób profesjonalny - chodzi głównie o dobór urządzeń - w Michałowicach już mniej więcej zadecydowali.
No ale nic to trzeba żyć dalej.

Wracając do kotła to dla porównania: dom ~360m^2, 4 os. kocioł atmosferyczny o mocy 50kW przy temperaturach zew.~2stC wciągał 20-25m^3 gazu, osoby raczej ciepłolubne.

Krzysztof BB
21-01-2010, 15:26
Ja trochę nie rozumiem Twojej koncepcji z buforem i zaworem 3d. Jeśli ustawisz go na sztywno to temperatura w podłogówce będzie uzależniona od temperatury w buforze.
Wydaje mi się, że ten zawór powinien być sterowany siłownikiem za pomocą sterownika pogodowego i podawać wodę o odpowiedniej temp. zgodnie z ustaloną krzywą grzewczą.

Pzdr

No i mam ten zawór z tą pogodówką i mogę robić dokładnie tak jak piszesz.
Koncepcja ta ma na celu uniezależnienie się od typu pieca modulacji taktowania itd itp.
Problemem jest miejsce na bufor u mnie akurat nie wiem jak wypadnie porównanie kosztów budowy i eksploatacji.
Z pewnością gdybym miał podwójne zasilanie robiłbym taki bufor od razu no ale jak to przy budowie bywa - poza CO tyle rzeczy innych jest potrzebnych....

gildor
21-01-2010, 15:35
Z tego co ja pamiętam to dwóch gości było z SGH i jeden inż. z "fundacji pro-energia" czy jak ona się tam nazywa.
To co proponują to moim zdaniem ma się nijak do tego jak to powinno wyglądać w sposób profesjonalny - chodzi głównie o dobór urządzeń - w Michałowicach już mniej więcej zadecydowali.
No ale nic to trzeba żyć dalej.
no to opowiadaj jak jest profesjonalnie z zestawieniem tego, co oni proponują :)


Wracając do kotła to dla porównania: dom ~360m^2, 4 os. kocioł atmosferyczny o mocy 50kW przy temperaturach zew.~2stC wciągał 20-25m^3 gazu, osoby raczej ciepłolubne.
mój zżera średnio 18m3 przez ostatnie 2 m-ce (czyli raczej temp ok -5), dom mam powiedzmy ze 180m2 i utrzymuje raczej 20-21 stopni. i jak dla mnie to przegięcie, takie spalanie.

dropsik
21-01-2010, 20:09
a może jakieś konkretne modele?

rick207
21-01-2010, 23:28
Jak Wrocław to może De Dietrich.
A jak Gliwice ? :)

mariankossy
21-01-2010, 23:35
[quote=RAPczyn]Jak Wrocław to może De Dietrich.
A jak Gliwice ? :)[/qu

np. Junkers Smart 14 kW, instalator i serwisant u mnie byli z Gliwic.

aadamuss24
22-01-2010, 00:41
Jeśli Mysłowice i Gliwice są blisko siebie to Viessmann :) pozdr adam

RAPczyn
24-01-2010, 11:00
O nie, jak Gliwice to obowiązkowa jest Paradigma :lol: :wink:


a może jakieś konkretne modele?

Może MCA 15/BS60.

RAPczyn
24-01-2010, 11:42
Praktycznie nie zdarzają się dwie takie same instalacje i do każdego klienta trzeba podejść indywidualnie, a tu chce się dopasować jedną instalację do wszystkich. Tłumaczenie Pana inż. że jak zbiornik c.w.u. będzie nagrzany do maksymalnej temperatury i płyn w kolektorze odparuje to się para zbierze w naczyniu przeponowym a zabezpieczeniem kolektora jest odpowietrznik przez, który ta para ma się wydostać, że kolektor płaski jest lepszy od próżniowego w zimie, bo jest jak lustro i się nagrzewa i śnieg z niego spływa, że jak są dwa zbiorniki to na zimę odetniemy sobie zaworami zbiornik do kolektorów to nam się straty zmniejszą, różnica kosztów utrzymania między płaskimi a próżniowymi. Byłe tego trochę. Pytanie jeszcze jak zamierzają zabezpieczyć się na wypadek różnic kursowych walut.
Moim zdaniem przedsięwzięcie może nie być bezstronne i uczciwe.

rad1de
30-01-2010, 12:51
pomoc w doborze kotła

dom 110m2
rekuperator plus kominek bez pw i bez dgp
użytkownicy 3 osoby
oddzielna kotłownia dół w większości podłogówka góra grzejniki

erni
04-02-2010, 16:05
Witam
Domek jednorodzinny z poddaszem użytkowym.
Powierzchnia parteru 90 m2 w czym 35 m2 podłogówka(kuchnia,łazienka,korytarz).
W salonie kominek
Garaż na parterze 20m2
Piętro użytkowe 70m2 z czego 15 m2 podłogówka(korytarz,łazienka)
Kubatura jakieś 700m3
Dom z pustaka porotherm 25 cm ocieplony styropianem 12cm
Dach ocieplony wełną 15cm i 5cm na całej powierzchni i sufit nad piętrem 20cm.
Wylewki robione z 10cm styropianem.
Dom nie podpiwniczony.
Mam osobno pomieszczenie gospodarcze za łazienką gdzie planuje umieścic piec.
Domek troszke pokrzywiony ,dach czterospadowy.

Rodzina narazie 2 ale plany na 4 :)
Piec w projekcie na 14KW
Proponawno mi piec 1funkcujny Vaillant +zasobnik 120l.

Bardzo prosze o podpowiedź
Z góry dziekuje

RAPczyn
05-02-2010, 09:42
Jeśli chcesz tani kocioł to Junkers Cerapur Comfort 16-3A będzie odpowiedni dla twoich potrzeb.

mabas
05-02-2010, 10:01
Witam, proszę o radę w moim przypadku:
pow.ogrzewana 420m2, ściany: część porotherm 30+styropian 12,pustak żużlowy+wymurowany środek z cegły pełnej+styro 12 podłoga 10cm styro,dach 20 cm wełny, okna nowe 5-komorowe, komin pod węgiel i pod gaz mam, gaz na działce, skład węgla za rogiem, mieszkam w 4 strefie, kotłownia dość duża, możliwość składowania eko na 1 sezon jest. Będzie 14 łazienek z prysznicem. Potrzebuje fachowej i obiektywnej porady, z góry dziękuje.
http://forum.muratordom.pl/jaki-wybrac-rodzaj-ogrzewania-jaka-instalacje-itp,t179859.htm

kargul99
05-02-2010, 23:18
Witam wszystkich forumowiczów. Planuję remont CO.
Proszę o dobór piecyka, bo mam dość węgla i problemów z nim związanych....
Mój "domek"to już 15 letni obiekt.
A oto jakim go przejąłem:

-piwnica cała w ziemi, stała temp 16C, strop ocieplony supremą + tynk, nie ogrzewana /idą tędy rury izolowane pianką/
-parter 85 m2
-piętroI 100 m2
-piętroII 100 m2
RAZEM 275 m2 użytkowych co daje 720 m3

Ściany- bloczek ceram +5 cm wełna + bloczek ceram +3cm styro+ tynk akrylowy
Strop-ocieplony 20cm styro+ 10 wełna /nie użytkowy/
Okna PCV średniej jakości -dobre nasłonecznienie
1 ściana bez okien

Stare CO wygląda tak:
piec na węgiel, rury stalowe,tzw grawitacyjne-pompka dla pewności, grzejniki aluminium, pełna instalacja to 395l wody!!! (':evil:') Spalam około 6t węgla przez zimę. Temp. wyjścia z pieca to 40-45C jak więcej to za gorąco/brak regulacji na grzejnikach/ smoła w piecu/

Potrzebuję rady: co z rurami wymienić? czy zostawić. Jak zmienię na miedz , a grzejniki Alu to co będzie?
Jaki piec mi doradzicie, mam sporo miejsca -tylko do co /bojler mam elektr. w przyszłości dołożę mu słoneczne/
Mam wysoki komin 18m to nie przeszkadza do gazu?
Dobrze by było zostawić stary piec na węgiel, w razie braku prądu, awarii...

mariankossy
06-02-2010, 00:47
Witam wszystkich forumowiczów. Planuję remont CO.
Proszę o dobór piecyka, bo mam dość węgla i problemów z nim związanych....
Mój "domek"to już 15 letni obiekt.

RAZEM 275 m2 użytkowych co daje 720 m3

(':evil:') Spalam około 6t węgla przez zimę. Temp. wyjścia z pieca to 40-45C jak więcej to za gorąco/brak regulacji na grzejnikach/ smoła w piecu/

Mam wysoki komin 18m to nie przeszkadza do gazu?
Dobrze by było zostawić stary piec na węgiel, w razie braku prądu, awarii...
Dobrze się zastanów z gazem.
Dla 6 ton wungla na zamiane z gazem, spalisz ok. 3600 m3 gazu po 1,80 zł/ m3
Powierzchnia domu duża a ocieplenie poniżej standardu ( U = 0,3 W/m2/K )

kargul99
06-02-2010, 01:50
Witam wszystkich forumowiczów. Planuję remont CO.
Proszę o dobór piecyka, bo mam dość węgla i problemów z nim związanych....
Mój "domek"to już 15 letni obiekt.

RAZEM 275 m2 użytkowych co daje 720 m3

(':evil:') Spalam około 6t węgla przez zimę. Temp. wyjścia z pieca to 40-45C jak więcej to za gorąco/brak regulacji na grzejnikach/ smoła w piecu/

Mam wysoki komin 18m to nie przeszkadza do gazu?
Dobrze by było zostawić stary piec na węgiel, w razie braku prądu, awarii...
Dobrze się zastanów z gazem.
Dla 6 ton wungla na zamiane z gazem, spalisz ok. 3600 m3 gazu po 1,80 zł/ m3
Powierzchnia domu duża a ocieplenie poniżej standardu ( U = 0,3 W/m2/K )




Nie mam zbyt wielkiego pola manewru. Docieplenie nie wchodzi w rachubę.
Piec na paliwo stale ...no raczej tylko na rezerwę. Rozważałem zakup pieca z podajnikiem, ale znowu ten węgiel /ekogroszek/.
Główny problem to rury zmienić czy nie, bo jedni fachowcy mówia tak. Inni, że nie. I badz tu mądry..
Moze lepszy piecyk+ automatyka pogodowa.. zaoszczędziłby coś z tych 3600l gazu

mariankossy
06-02-2010, 02:20
Dla gazu w/g mnie rury trzeba zmienić bo układ z kotłem gazowym nie powinien miec wiecej wody niż 200l.
Przy normalnej pompie w kotle to bedziesz miał 4-5 wymian /h a dla 395l to bedą 2 wymiany/h ( przy większych mrozach to chyba nie wystarczy)

gildor
06-02-2010, 10:11
Moze lepszy piecyk+ automatyka pogodowa.. zaoszczędziłby coś z tych 3600l gazu
nie zauważyłem, żeby automatyka pogodowa pomagała zużyć mniej gazu. raczej czujniki pokojowe. pogodówka dobra jest jak ktos ma głównie podłogówke w domu a Ty grzejniki.

RAPczyn
06-02-2010, 11:36
-piwnica cała w ziemi, stała temp 16C, strop ocieplony supremą + tynk, nie ogrzewana /idą tędy rury izolowane pianką/
-parter 85 m2
-piętroI 100 m2
-piętroII 100 m2
RAZEM 275 m2 użytkowych co daje 720 m3

Ściany- bloczek ceram +5 cm wełna + bloczek ceram +3cm styro+ tynk akrylowy
Strop-ocieplony 20cm styro+ 10 wełna /nie użytkowy/
Okna PCV średniej jakości -dobre nasłonecznienie
1 ściana bez okien

Stare CO wygląda tak:
piec na węgiel, rury stalowe,tzw grawitacyjne-pompka dla pewności, grzejniki aluminium, pełna instalacja to 395l wody!!! (':evil:') Spalam około 6t węgla przez zimę. Temp. wyjścia z pieca to 40-45C jak więcej to za gorąco/brak regulacji na grzejnikach/ smoła w piecu/

Potrzebuję rady: co z rurami wymienić? czy zostawić. Jak zmienię na miedz , a grzejniki Alu to co będzie?
Jaki piec mi doradzicie, mam sporo miejsca -tylko do co /bojler mam elektr. w przyszłości dołożę mu słoneczne/
Mam wysoki komin 18m to nie przeszkadza do gazu?
Dobrze by było zostawić stary piec na węgiel, w razie braku prądu, awarii...

Ja zainstalowałbym kocioł gazowy kondensacyjny o mocy w okolicach 20-25kW, jeśli rury i grzejniki nie ciekną to zostaw w spokoju poza instalacją zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi.

kargul99
06-02-2010, 15:16
Panie RAPczyn, a może doradziłbyś fajny piecyk niskotemperaturowy, lub chociaż firmę.

Jak pisałem wczesnej, piec to jedno-funkcyjny.
A co do zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi, są pewnie lepsze i gorsze. Które są godne polecenia? tak z praktyki.

prohan
07-02-2010, 10:47
do pieca miałowego chciałbym dołączyć piec gazowy kondensacyjny. Czy któryś z piecy gazowych może działać w układzie otwartym bez wymiennika. Jeden z instalatorów powiedział mi, że może viessmann. proszę o radę

aadamuss24
07-02-2010, 20:00
Kiedyś większość kotłów miało czujniki ciśnienia dziś już mniej kotłów je posiada. Jedynym ograniczeniem jest to, że przy niskim ciśnieniu pompa nie tłoczy i kocioł się przegrzewa. Jeśli masz ok. 6 metrów słupa wody to Viessmann powinien działać, choć pewności nie ma. Jeśli to parterówka to działać nie będzie. Inne kotły działają na podobnej zasadzie. Zaleca się uklad zamkniety, mimo wszystko tak jest lepiej. pozdr adam

RAPczyn
08-02-2010, 09:17
Panie RAPczyn, a może doradziłbyś fajny piecyk niskotemperaturowy, lub chociaż firmę.

Jak pisałem wczesnej, piec to jedno-funkcyjny.
A co do zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi, są pewnie lepsze i gorsze. Które są godne polecenia? tak z praktyki.


Paradigma Modula II 4-20kW lub 6-30kW. Zawory i głowice np. Herz.

aadamuss24
08-02-2010, 14:14
Herz jest super tylko ostatnio coraz trudniej go kupić. pozdr adam

kargul99
08-02-2010, 18:49
Bardzo dziękuje za porady RAPczyn i Serwis24. Krótko, zwięźle i oto chodzi. Pozdrawiam
Wymianę planuję na wakacje. Opiszę co i jak.
Gdybym miał jakieś problemy /z instalatorami itp/ to pierwsze "walę" tu. :P :lol:

kargul99
08-02-2010, 19:28
Mam jeszcze jedno pytanko z ostatniej chwili...

Piecyk Paradigma Modula II będzie pracował większa część roku /wiadomo/, ale dla rezerwy chcę podłączyć piec na paliwo stałe /węgiel/

Na jesień i wiosnę co kilka dni trzeba przepalić, tak więc na węgielek byłoby taniej..... Ewentualnie przy bardzo silnych mrozach można go by dołączyć do gazowego Paradigma Modula II 4-20kW
:lol:
Pytanie: czy można to zrobić za pomocą zaworów np. kulowych?
a może jakiś inny wynalazek czyt. bufor
Przypomnę że w całej inst. mam około 400l wody, ....pasowałoby mi proste rozwiązanie tego "połączenia" :P

RAPczyn
09-02-2010, 09:18
Odpowiednia automatyka załatwi sprawę, oba kotły mogą pracować równolegle lub kocioł na paliwo stałe może blokować palnik kotła gazowego. Dobrze byłoby żeby kocioł na paliwo stałe pracował na bufor - wielkość zbiornika minimum 50l na kW mocy kotła. Centralne na zaworze mieszającym.

kargul99
09-02-2010, 18:08
O kurcze, czyli sam bufor to jakieś min 1500l :-? a wydatek yyy.. z blachy 5-6mm coś w granicach 1600 złociszów + automatyka.
Muszę to przemyśleć /przeliczyć/

Gdyby ktoś mógł podrzucić dane o spalaniu i inne takie tam o tych piecykach:
Paradigma Modula II 4-20kW i 6-30kW. To bardzo proszę. Szukam i szukam i
bryndza.. :cry:

RAPczyn
10-02-2010, 09:39
O kurcze, czyli sam bufor to jakieś min 1500l :-? a wydatek yyy.. z blachy 5-6mm coś w granicach 1600 złociszów + automatyka.
Muszę to przemyśleć /przeliczyć/

Gdyby ktoś mógł podrzucić dane o spalaniu i inne takie tam o tych piecykach:
Paradigma Modula II 4-20kW i 6-30kW. To bardzo proszę. Szukam i szukam i
bryndza.. :cry:

www.paradigma.pl (www.paradigma.de) skontaktuj się z nimi a uzyskasz wszelkie informacje.

africashox
10-02-2010, 10:32
Witam jestem już po wstępnej wycenie remontu instalacji C.O. Prosiłbym bardzo o komentarze dotyczące nowego pieca oraz całej instalacji i jej ceny.
Więcej szczegółów:
- piwnica 60m2
- 2 pietra o powierzchni użytkowej 110m2
- poddasze użytkowe o powierzchni ok 60m2 ( w przyszłości do adaptacji)
- 2x łazienka ( w jednej prysznic w drugiej wanna)
- podłogówka w kuchni i łazienkach (ok 26m2)
- kotłownia oddzielna zlokalizowana w piwnicy (6m2)
Dom z lat 80, nieocieplony, okna będą wymienione na nowe (drewno), rodzina zamieszkująca ten do 4 osoby teraz w przyszlosci... moze wiecej.

Instalator zaproponował mi piec VAILLANT VSC 196-C150 ecoCOMPACT ( 21 KW) z zasobnikiem wbudowanym 100 litrow + sterownik pogodowy Colormatic 430, nowe grzejniki w ilosci 12 sztuk PURMO, nowa instalacja C.O. i C.W.U z miedzi. Instalacja ogrzewania podłogowego 26 m2.
Firma wykonująca wstępnie wyceniła remont wraz z robocizną na 32000 -34000 zł. Uważacie,że to dobra cena czy stanowczo za drogo.
Dodam, że pochodzę z okolic krakowa.
Pozdrawiam

belfer81
10-02-2010, 12:56
do mariankossy

Planuję podobne rozwiązanie do ciebie.
Piecyk Junkersa (Cerasmart) z odpowiednim sterownikiem i baniak dostosowany do 2 wężownic (różnica to to że ja chcę maks 220l) a w przyszłości solary. Rurki do wyprowadzenia na dach są już w ścianie.

Moje pytanie brzmi. Co trzeba będzie jeszcze kupić żeby odpalić solary - poza panelami oczywiście - i ile to może wszystko może kosztować?
Wyczytałem że piecyk i sterownik są w jakiś sposób przystosowane do współpracy z solarami, ale nie za bardzo wiem na czym to dokładnie polega (zielony jestem w tej materii zupełnie). Kwestia jest też taka czy te panele muszą być kompatybilne "marką" czyli Junkers żeby piec je widział czy to nie ma znaczenia.
Dzięki za jakieś info.

jędrzej
10-02-2010, 15:19
Mam piec BROTJE energy 24E. Ogólnie nie mam zastrzeżeń. Działa 3 lata i żadnej awarii.

Ale mam pytanie dotyczące bardziej instalacji.
Piec jest dwufunkcyjny i ma na "pulpicie" zespolony czujnik wskazówkowy pokazujący temperaturę i ciśnienie wody w instalacji. No i z tym jest problem.

Gdy piec grzeje i woda ma temperaturę ok. 70 st. to ciśnienie jest ok. na poziomie 1,5 - 2 barów (przedział zaznaczony na zielono). Ale jak piec nie grzeje i temperatura w instalacji spada do 40 st, to czujnik pokazuje ciśnienie 0 barów (ZERO!).
Nierozumiem dlaczego tak jest? Czy te czujniki są jakieś dziwne? Zero barów to jest w wiadrze z wodą, a nie w instalacji CO.

Dla "ułatwienia" dodam, że naczynie przeponowe ma niepękniętą membranę i ciśnienie powietrza ok. 4 bary. Instalacja nie jest zapowietrzona (odpowietrzałem kilka razy). Jak na zimnym piecu dopuszczę wody, tak żeby czujnik pokazał 1,1 bara, to po podgrzaniu ciśnienie rośnie do 3 barów i wywala zawór bezpieczeństwa, więc muszę znowu spuścić wodę.

Miałem kiedyś (w innym domu) polski piec z podobnym czujnikiem, ale tam jak ustawilem na zimno ciśnienie 1,5 bara, to po nagrzaniu wzrastało do 1,8. I to było dla mnie zrozumiałe. Teraz podejrzewam, że coś jest do dupy z instalacją. Może jest za duże ciśnienie w naczyniu? Spuszczałem trochę, ale tam mam inny dziwoląg: spuszczam do 3,5 bara, a za chwilę jest z powrotem 4 (!?) - tyle ile na tabliczce znamionowej wynosi ciśnienie robocze. Czy mam spuścić powietrze do 2 barów?

P.S.
Czuję, że to lamerskie pytanie, ale jestem tylko elektronikiem :wink:

jovik
11-02-2010, 12:25
Witam
Przeczytałam cały temat i jestem bogatsza o wiedzę w zakresie kotłów. Wiem, że będzie mi potrzebny kocioł zaczynający modulować bardzo nisko i startujący z najniższą mocą. Ale czy mogę prosić o podpowiedź, który wybrać...

Dom 150 m2 o zapotrzebowaniu na ciepło 7,8 kW (wyliczenia projektanta). Energooszczędny: ściany 20 cm styro, dach 30 cm najcieplejszej wełny itd.
4 osoby - zasobnik 120l pewnie Galmetu.

100% podłogówki (dodatkowe grzejniki w łazience na tym samym obiegu).

Kominek z DGP ale palić będziemy pewnie tylko w weekendy i ewentualnie w duże mrozy.

Który wybrać

Smarta 14-3 ? Czytając forum większość przemawia za nim. Z serwisem w Lublinie jest ok, cena rozsądna, tylko jedna malutka wada - wygląd trochę toporny. Wycieczek do kotłowni nie zamierzam prowadzać ale jak to u kobiety wolę patrzeć na ładne rzeczy ;) Oczywiście jeśli jest lepszy od poniższych to kupię ten.

Immergas Victrix 12-2 ma niższą modulację od 1,9 więc teoretycznie lepszy; choć sprzedawcy mi go odradzają. Czy są z nim jakieś problemy? Mówią, że to piec "deweloperski" cokolwiek to znaczy :) Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia. Na forum raczej też się o nim nie pisze. Miałam kiedyś Immergas 2 funkcyjny - wiem, że serwis u nas też jest świetny.

Beretta Kompakt Green 16 - ten też nie jest poruszany na forum. Modulacja 3,5 - 16 Wydaje się być ok. Atut - pewnie szybciej zagrzeje mi wodę.

Na Paradigmę mnie nie stać....niestety

Panowie czy możecie mi pomóc w wyborze??
Proszę o opinię.

aadamuss24
11-02-2010, 23:05
jędrzej, lamerze :) a jak mierzysz ciśninienie w naczyniu :) tak według mnie to masz za dużo ciśnienia w naczyniu (jeśli dobrze mierzysz) lub to naczynie jest uszkodzone. Ciśnienie w naczyniu w zależności od wysokości słupa wody może być różne, jeśli domek to nawet 0,7 wystarczy. pozdr adam (może dopuszcznie jeszcze przepuszczać, ale wtedy wzrastałoby też bez grzania)

jovik, wszystkie trzy kotły są ok. Deweloperskie bzdury :) Bierz ten który:
podoba się, ma serwis blisko, ma długą gwarację. To, że o niektórych urządzeniach się nie pisze na forum o niczym nie świadczy. pozdr adam

simon310
11-02-2010, 23:53
Witam
Prosze o porade znawcow tematu:)

Domek:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-robiniach-2/m4857abd8b6d86

Powierzchnia domu
bez garażu 144,4 m2
Powierzchnia garażu 24,2 m2
Kubatura 771,0 m3
Powierzchnia zabudowy 130,9 m2
Powierzchnia użytkowa [i] 131,1 m2
Wysokość 8,37 m

Parter - podlogowka, kotlownia i garaz grzejniki
Pietro - wszedzie grzejniki
w lazienkach drabinki
Obecnie dwie osoby, perspektywa cztery
Jaki kociol kondensacyjny bylby najlepszym rozwiązaniem?
Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Jaka moc?
Jaki zasobnik?

Z gory dzieki za podpowiedzi

jędrzej
12-02-2010, 01:42
Dziś zrobiłem kilka eksperymentów i wyniki mnie zadziwiły:

1. Okazało się, że w naczyniu nie ma prawie powietrza (było wprawdzie duże ciśnienie, ale poduszka mikra).
2. Odłączyłem naczynie, spuściłem z niego wodę i powietrze, podłączyłem zpowrotem (ale bez puszczania wody) i napompowałem do 1,5 bara. Puściłem wodę. Leciała leciała, aż zrobiło się znowu 4 bary i jak zacząłem spuszczać powietrze, to okazało się że prawie go nie ma.
3. Wykręciłem wentyl (powietrze wyleciało), zacząłem spuszczać wodę i po chwili.... zaczęło wylatywać powietrze (?) jakby jakiś zawór wewnątrz odskoczył.
4. Zacząłem pompować i jednocześnie wpuszczać wodę. Początkowo było ok. 2,3 bara, ale jak otworzyłem zawory instalacji i włączyłem piec to w naczyniu znowu zrobiło się 4 bary, a w instalacji po nagrzaniu było ponad 2,5 więc zacząłem spuszczać wodę z grzejników żeby zrobić 1,9. Ale jak wyłączyłem piec (i pompę) to od razu spadło do 1,6 a jak woda wystygła to było 0.

Wygląda na to, że to naczynie jest uszkodzone. Zaczynam podejrzewać, że membrana jest pęknięta, ale że jest tam wewnętrzny pływak, który zatyka wylot powietrza i dlatego nie widzę żeby przez wentyl leciała woda - dlatego są takie dziwne efekty jak w p. 3

Chyba wezwę jakiegoś serwisanta :(

krzyk123
12-02-2010, 09:34
Czy ktoś kojarzy markę:
Ferroli ?

Szczegóły tutaj:
http://forum.muratordom.pl/kondesat-ferroli-kontra-junkers-cerapur-smart,t180431.htm

Pzdr
Krzych

RAPczyn
12-02-2010, 10:18
Mam piec BROTJE energy 24E. Ogólnie nie mam zastrzeżeń. Działa 3 lata i żadnej awarii.

Ale mam pytanie dotyczące bardziej instalacji.
Piec jest dwufunkcyjny i ma na "pulpicie" zespolony czujnik wskazówkowy pokazujący temperaturę i ciśnienie wody w instalacji. No i z tym jest problem.

Gdy piec grzeje i woda ma temperaturę ok. 70 st. to ciśnienie jest ok. na poziomie 1,5 - 2 barów (przedział zaznaczony na zielono). Ale jak piec nie grzeje i temperatura w instalacji spada do 40 st, to czujnik pokazuje ciśnienie 0 barów (ZERO!).
Nierozumiem dlaczego tak jest? Czy te czujniki są jakieś dziwne? Zero barów to jest w wiadrze z wodą, a nie w instalacji CO.

Dla "ułatwienia" dodam, że naczynie przeponowe ma niepękniętą membranę i ciśnienie powietrza ok. 4 bary. Instalacja nie jest zapowietrzona (odpowietrzałem kilka razy). Jak na zimnym piecu dopuszczę wody, tak żeby czujnik pokazał 1,1 bara, to po podgrzaniu ciśnienie rośnie do 3 barów i wywala zawór bezpieczeństwa, więc muszę znowu spuścić wodę.

Miałem kiedyś (w innym domu) polski piec z podobnym czujnikiem, ale tam jak ustawilem na zimno ciśnienie 1,5 bara, to po nagrzaniu wzrastało do 1,8. I to było dla mnie zrozumiałe. Teraz podejrzewam, że coś jest do dupy z instalacją. Może jest za duże ciśnienie w naczyniu? Spuszczałem trochę, ale tam mam inny dziwoląg: spuszczam do 3,5 bara, a za chwilę jest z powrotem 4 (!?) - tyle ile na tabliczce znamionowej wynosi ciśnienie robocze. Czy mam spuścić powietrze do 2 barów?

P.S.
Czuję, że to lamerskie pytanie, ale jestem tylko elektronikiem :wink:

Dla większości układów grzewczych w domach jednorodzinnych, przy prawidłowym doborze NWP i zaworze bezpieczeństwa 2,5bar możemy z reguły zastosować następujące wartości ciśnień:
Wys. statyczna 0-5m; ciś. wstępne 0,5bar; ciś. napełnienia 1bar.
Wys. statyczna 5-10m; ciś. wstępne 1bar; ciś. napełnienia 1,5bar.

kargul99
12-02-2010, 23:25
Mam pytanko do RAPczyn
Co ma takiego nadzwyczajnego Paradigma Modula II 4-20, że jest lepszy od innych gazowych /oprócz ceny/ np. z tym ACV Prestige 24 Solo

RAPczyn
13-02-2010, 15:25
Np.: szerszy zakres modulacji, wyższą sprawność, niższą emisją substancji szkodliwych NOx i CO.

kargul99
13-02-2010, 16:39
Aha, no rozumiem. Szkoda tylko, że ten Paradigma Modula ma sporawą cenę. Zapewne po kilku latkach to się zwróci.
Ale jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło przy 0 stopni
/przy -20potrzebuję około 23 KW/

krzyk123
13-02-2010, 16:59
Aha, no rozumiem. Szkoda tylko, że ten Paradigma Modula ma sporawą cenę. Zapewne po kilku latkach to się zwróci.
Ale jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło przy 0 stopni
/przy -20potrzebuję około 23 kwh/

To proste. Przy -20 delta temperatur będzie 40 stopni (zakładam wewnętrzną temp. +20). Zatem przy 0 delta będzie 20, czyli zapotrzebowanie 2 razy mniejsze.

krzyk123
13-02-2010, 17:09
Np.: szerszy zakres modulacji, wyższą sprawność, niższą emisją substancji szkodliwych NOx i CO.

Ten kocioł:
http://www.ferroli.com.pl/product,256,ECONCEPT_TECH_18_25_35A.html
ma modulację (3,2-19 kW) lepszą od Paradigmy, a cenę znacznie niższą.

simon310
13-02-2010, 21:09
Witam
Prosze o porade znawcow tematu:)

Domek:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-robiniach-2/m4857abd8b6d86

Powierzchnia domu
bez garażu 144,4 m2
Powierzchnia garażu 24,2 m2
Kubatura 771,0 m3
Powierzchnia zabudowy 130,9 m2
Powierzchnia użytkowa [i] 131,1 m2
Wysokość 8,37 m

Parter - podlogowka; kotlownia i garaz grzejniki (jakies 10stopni)
Pietro - wszedzie grzejniki
w lazienkach drabinki
Obecnie dwie osoby, perspektywa cztery
Jaki kociol kondensacyjny bylby najlepszym rozwiązaniem?
Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Jaka moc?
Jaki zasobnik?

Z gory dzieki za podpowiedzi

wobil
13-02-2010, 21:25
krzyk123

mam pytanie zaciekawiłeś mnie tym kotłem czy możesz coś więcej powiedzieć na jego temat, użytkujesz go?
jakieś opinie o nim i firmie bo tak naprawdę o firmie "coś gdzieś kiedyś" słyszałm ale tak naprawdę nie znam marki

pozdrawiam

krzyk123
13-02-2010, 21:59
krzyk123

mam pytanie zaciekawiłeś mnie tym kotłem czy możesz coś więcej powiedzieć na jego temat, użytkujesz go?
jakieś opinie o nim i firmie bo tak naprawdę o firmie "coś gdzieś kiedyś" słyszałm ale tak naprawdę nie znam marki

pozdrawiam

Niestety nie wiem za wiele. Mój instalator zaproponował mi go w miejsce Junkersa Cerapur Smart ZSB 14-3C ponieważ moc minimalną ma prawie identyczną ale za to maksymalną znacznie większą (19kW versus 14kW) co może podnieść znacznie komfort przygotowywania CWU.

Cenowo Ferroli wychodzi też bardzo przyzwoicie. Tutaj cena zestawu: kocioł, zasobnik, pogodówka:
http://www.rtvagd.sklep.pl/ferroli/econcept_tech_18a_25a_pakiet_31459.php5

Niestety nie znam żadnego użytkownika i nie mam opinii z 1-ej ręki ...

RAPczyn
14-02-2010, 12:06
Np.: szerszy zakres modulacji, wyższą sprawność, niższą emisją substancji szkodliwych NOx i CO.

Ten kocioł:
http://www.ferroli.com.pl/product,256,ECONCEPT_TECH_18_25_35A.html
ma modulację (3,2-19 kW) lepszą od Paradigmy, a cenę znacznie niższą.

Zakres mocy bardzo fajny, od 16,84%, sprawność trochę niższa.

krzyk123
14-02-2010, 17:31
Np.: szerszy zakres modulacji, wyższą sprawność, niższą emisją substancji szkodliwych NOx i CO.

Ten kocioł:
http://www.ferroli.com.pl/product,256,ECONCEPT_TECH_18_25_35A.html
ma modulację (3,2-19 kW) lepszą od Paradigmy, a cenę znacznie niższą.

Zakres mocy bardzo fajny, od 16,84%, sprawność trochę niższa.

od 16,84% w górę czy w dół?
Masz gdzieś jakieś dane na temat spalanie tego kotła?

kargul99
15-02-2010, 08:19
Mam piec na wungiel, ma na oko ze 3m2 pow. grzewczej,wody w inst. jakieś 330l /bez pieca/ a piec gazowy ma pojemność kilka litrów np Modula-8l.
To gazowy zdąży tyle wody ogrzać?
Czy potrzeba w takim gazowym zawór 3lub 4 drogowy?
Muszę grzać niską temp 40-45C /przy temp. zewn. +5 wodawych. ma 37 C przewymiarowane grzejniki?/

RAPczyn
15-02-2010, 14:01
Np.: szerszy zakres modulacji, wyższą sprawność, niższą emisją substancji szkodliwych NOx i CO.

Ten kocioł:
http://www.ferroli.com.pl/product,256,ECONCEPT_TECH_18_25_35A.html
ma modulację (3,2-19 kW) lepszą od Paradigmy, a cenę znacznie niższą.

Zakres mocy bardzo fajny, od 16,84%, sprawność trochę niższa.

od 16,84% w górę czy w dół?
Masz gdzieś jakieś dane na temat spalanie tego kotła?

Od 16,84 do 100% mocy.
Np. http://www.ferroli.com.pl/media/_products/256/ECONCEPT_TECH_18A_DTR.pdf ostatnia strona.


Mam piec na wungiel, ma na oko ze 3m2 pow. grzewczej,wody w inst. jakieś 330l /bez pieca/ a piec gazowy ma pojemność kilka litrów np Modula-8l.
To gazowy zdąży tyle wody ogrzać?
Czy potrzeba w takim gazowym zawór 3lub 4 drogowy?
Muszę grzać niską temp 40-45C /przy temp. zewn. +5 wodawych. ma 37 C przewymiarowane grzejniki?/

Nie za bardzo wiem o co chodzi...?

simon310
15-02-2010, 14:05
RAPczyn, pomoglbys w doborze kotla :)
troche wyzej post moj wisi:)

jarett
15-02-2010, 14:40
Do mojego domu ( takiego (http://www.budowanie-domu.pl/co-budujemy/)) projektant proponuje kocioł Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 z zasobnikiem VIH R 120.

W sumie może być ale wolałbym coś z szerszą modulacją (ten ma 7-18 kW) i z wbudowanym mniejszym zbiornikiem (kilkadziesiąt litrów). Zależy mi na maksymalnej oszczędności gazu. Przychodzi Wam jakiś ciekawy model do głowy w podobnych pieniądzach?

Parametry domu:
170 m2 całkowitej, 430 m3 kubatury
solbet 24 + styro 15, standardowe okna
podłogówka w łazienkach, hallu i sieni (w sumie jakieś 30m2 po podłodze)
reszta kaloryfery
na razie 2 osoby, docelowo 4
2 łazienki (2 kabiny i wanna) + kuchnia

kargul99
15-02-2010, 18:01
Mam piec na wungiel, ma na oko ze 3m2 pow. grzewczej,wody w inst. jakieś 330l /bez pieca/ a piec gazowy ma pojemność kilka litrów np Modula-8l.
To gazowy zdąży tyle wody ogrzać?
Czy potrzeba w takim gazowym zawór 3lub 4 drogowy?
Muszę grzać niską temp 40-45C /przy temp. zewn. +5 wodawych. ma 37 C przewymiarowane grzejniki?/
RAPczyn
Nie za bardzo wiem o co chodzi...?


Chodziło mi o to czy ten kociołek Modula II 4-20 kw ogrzeje te 330l wody, bo w jego opisie jest że ma zasobnik 8l /to nie mało?/ teraz nie mogę znaleść gdzie o tym pisało....
Modula II 6-30 kw też miał w opisie zasobnik 8l sam się już pogubiłem z tym...

jarett
16-02-2010, 08:54
Do mojego domu ( takiego (http://www.budowanie-domu.pl/co-budujemy/)) projektant proponuje kocioł Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 z zasobnikiem VIH R 120.

W sumie może być ale wolałbym coś z szerszą modulacją (ten ma 7-18 kW) i z wbudowanym mniejszym zbiornikiem (kilkadziesiąt litrów). Zależy mi na maksymalnej oszczędności gazu. Przychodzi Wam jakiś ciekawy model do głowy w podobnych pieniądzach?

Parametry domu:
170 m2 całkowitej, 430 m3 kubatury
solbet 24 + styro 15, standardowe okna
podłogówka w łazienkach, hallu i sieni (w sumie jakieś 30m2 po podłodze)
reszta kaloryfery
na razie 2 osoby, docelowo 4
2 łazienki (2 kabiny i wanna) + kuchnia

Skoro nikt nie chce mi odpowiedzieć to sam sobie coś znalazłem :)
Mianowicie Vitodens 222-W
Generalnie spełnia moje oczekiwania: 4,8-19W i wbudowany zbiornik 46l. Problemem "tylko" jest cena o 30% (albo więcej) wyższa od Vaillanta ze zbiornikiem 120l.

Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

krzyk123
16-02-2010, 10:07
od 16,84% w górę czy w dół?
Masz gdzieś jakieś dane na temat spalanie tego kotła?

Od 16,84 do 100% mocy.
Np. http://www.ferroli.com.pl/media/_products/256/ECONCEPT_TECH_18A_DTR.pdf ostatnia strona.


Obejrzałem dokument, ale dalej nie wiem gdzie Ty tam znalazłeś te 16,84% :o

aadamuss24
16-02-2010, 10:09
Vitodens 222 bardzo dobra konstrukcja, dużo miejsca w środku i bardzo łatwy dostęp do wszystkich elementów. Część podzespołów z Vitodensa 200 WB2B opisywanego w innym wątku. Dobre sterowanie pogodowe. Cena pewnie trochę wyższa z tego wzgędu, że jak ktoś nie ma miejsca to musi mieć dwa w jednym i płaci więcej. pozdr adam

jarett
16-02-2010, 10:52
Vitodens 222 bardzo dobra konstrukcja, dużo miejsca w środku i bardzo łatwy dostęp do wszystkich elementów. Część podzespołów z Vitodensa 200 WB2B opisywanego w innym wątku. Dobre sterowanie pogodowe. Cena pewnie trochę wyższa z tego wzgędu, że jak ktoś nie ma miejsca to musi mieć dwa w jednym i płaci więcej. pozdr adam

Ja w sumie mam miejsce i nie muszę mieć 2 w 1, ale też nie potrzebuję zbiornika 150l. Nie sądzę, żebym miał zapotrzebowanie na taką ilość wody na raz. Wolę oszczędzić troszkę gazu dlatego zastanawiam się nad rozwiązaniem z małym wbudowanym zbiornikiem (najlepiej warstwowym bo ponoć też oszczędniejszy niż wężownicowy). Chyba, że błądzę...? :)

Generalnie ten Vitodens mógłby być, ale wolałbym znaleźć dla niego tańsza alternatywę.

kemot_73
16-02-2010, 11:11
Obejrzałem dokument, ale dalej nie wiem gdzie Ty tam znalazłeś te 16,84% :o

moc minimalna 3.2KW to cos koło 16,84 % :) z 19.2KW mocy maks
strona 7 tabelka :) -
Ciekawy ten kociołek - ma ktoś i używa?? JAk z serwisem w Polsce?

krzyk123
16-02-2010, 11:34
Obejrzałem dokument, ale dalej nie wiem gdzie Ty tam znalazłeś te 16,84% :o

moc minimalna 3.2KW to cos koło 16,84 % :) z 19.2KW mocy maks
strona 7 tabelka :) -
Ciekawy ten kociołek - ma ktoś i używa?? JAk z serwisem w Polsce?

Już kumam te 16,84%.

Zmyliło mnie zdanie:

Zakres mocy bardzo fajny, od 16,84%, sprawność trochę niższa.

Myślałem, że chodzi o to, że do do 16% procent zmodulowanej mocy sprawność ma dobrą, a powyżej już słabszą ;-)

Ja ciągle szukam informacji o tym kotle. Dzwoniłem do autoryzowanego serwisanta. Powiedział, że Ferroli nie jest zły ale on poleca Budersa, który jakościowo wymiata ;-)

Niestety wciąż nie namierzyłem żadnego użytkownika tego kotła ...

Mam w głowie stereotyp żeby "włoszczyzny" unikać i brać solidną niemiecką technologie (Junkersa). Ale ponść Junkersy to np. w Turcji podukują :D

jarett
16-02-2010, 11:51
Ta, to tak jak "nie kupuj francuskich samochodów bo się elektronika psuje". A elektronika produkcji Boscha. Kociołek rzeczywiście fajny (modulacja-bajka) ale ja bym nie wchodzi w takie egzotyki. Nie dlatego, że są włoskie ale dlatego, że w razie czego może być problem z serwisowaniem.

kemot_73
16-02-2010, 13:46
No własnie czy ktos miał stycznosć z serwisem i jego fachowością - no i oczywiście jak wyglądają CENY w przypadku serwisu (przeglądy gwarancyjne uruchomienie itp)

RAPczyn
16-02-2010, 16:14
Witam
Prosze o porade znawcow tematu:)

Domek:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-robiniach-2/m4857abd8b6d86

Powierzchnia domu
bez garażu 144,4 m2
Powierzchnia garażu 24,2 m2
Kubatura 771,0 m3
Powierzchnia zabudowy 130,9 m2
Powierzchnia użytkowa [i] 131,1 m2
Wysokość 8,37 m

Parter - podlogowka; kotlownia i garaz grzejniki (jakies 10stopni)
Pietro - wszedzie grzejniki
w lazienkach drabinki
Obecnie dwie osoby, perspektywa cztery
Jaki kociol kondensacyjny bylby najlepszym rozwiązaniem?
Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Jaka moc?
Jaki zasobnik?

Z gory dzieki za podpowiedzi

Kocioł jednofunkcyjny małej mocy ze zbiornikiem c.w.u. ~150l
Kotły takie jak we wcześniejszych moich postach, np.: Modula II 2-10, Cerapur Smart/Comfort, itp.

jarett co do kotła to j.w.
PS. Czasem Segem i Denso - lubię francuskie.