PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk strukturalny amatorski;)



Strony : 1 [2] 3 4 5

nitubaga
02-09-2008, 03:34
hejka w środku nicy....

ja co prawda jeszcze nie kładę, ale mentalnie juz jestem prawie zdecydowana i czekam na dobry moment by zacząć...

....mam już zakupione: wiadereczka - czyściutkie, nowiutkie, pędzle, wałki ze ślaczkami szt 2, gąbkę z bajerkiem, gąbkę na pacce, packę, szpachelkę....i wihajster do paneli podłogowych :lol: :lol: no, ale to chyba do struktur nie potrzebne...hm....no chyba, że wyjdą tak źle, że będę musiała sobie je wybić z głowy.... :lol: :lol:

marteczka79
02-09-2008, 09:11
no ja w ostatni weekend zrobiłam przedpokój. Próbowałam tego sztruksiku i zgodnie z nazwą forum widać na ścianie, że to amatorskie :-)
Teraz chcę za kuchnię się wziąć, ale niestety nikt mi nie odpowiedział na wątek co do kolorów a jakoś sama nie umiem dobrać żadnego :-(

nitubaga
02-09-2008, 10:14
yyyy a co chodzi z tymi kolorami? może pomogę :lol:

marteczka79
02-09-2008, 10:39
jakiś czas temu prosiłam o pomoc w doborze kolorów...
Mam w kuchni do pomalowania jedną ścianę. Kafelki na dpozostałych ścianach i na podłodze są koloru beżowego natomaist meble w calwadosie. No i nie wiem jaki kolor by pasował na tę ścianę do pomalowania żeby nie zemdlić tej kuchni... :( Kuchnia jest baaaaaaardzo jasna.

nitubaga
02-09-2008, 10:43
hm....... może łatwiej będzie jak zapodasz fotkę tej kuchni tak by były widoczne obecne kolory...no i rzeczona ściana...bo w sumie to nie wiadomo czy ona ma być taka wolnostojąca, czy jako tło od czegoś, czy może jako główny decor kuchni...

mayland
02-09-2008, 17:47
Marteczka kolory to bardzo indywidualna sprawa. Nawet biel ma rózne odcienie. Inna sprawa, że monitory przekłamują kolory. To drażliwy temat uważam i bardzo indywidualny. Trudno w tej sprawie doradzać. :roll:

Aga - Żona Facia
02-09-2008, 20:56
Cóż tutaj taka cisza? Nikt tynku amatorskiego nie kładzie???

No cóż ja mam tynk strukturalny na razie na ścianie 7 metrowej. Ale czeka mnie ciąg dalszy. Na razie jeszcze nie pomalowałam bo chcę to wszystko zrobic za jednym zamachem (tzn. żeby brudziło się tylko raz a nie 10 razy :lol: ).
Ale teraz niestety mamy inne przedsiewzięcia.

Wiecie czego Wam leo i mayland zazdroszczę, że macie czas na zabawę z tynkami a ja niestety muszę szukac tego wolnego czasu i pozbycia się dziecka z domu.

Basia1112
02-09-2008, 23:04
Ścana w połowie zrobiona,ale ta pierwsza część do poprawy.Podczas montażu płyt gipsowych uszkodzili w wielu miejscach.Dałam sobie na razie spokój.Wrócę do tego jak skończą górny przedpokój.Ogólnie wszystkim się podoba i to mnie cieszy.Jak będzie gotowe na pewno się pochwalę-jak będzie czym :lol:

LeoAureus
03-09-2008, 13:45
Wiecie czego Wam leo i mayland zazdroszczę, że macie czas na zabawę z tynkami a ja niestety muszę szukac tego wolnego czasu i pozbycia się dziecka z domu.
No ja to akurat dziecko mam już dorosłe, samo się pozbyło z domu :lol:
A strukturki sobie robię w weekendy 8)

LeoAureus
03-09-2008, 13:46
Jak będzie gotowe na pewno się pochwalę-jak będzie czym :lol: Na pewno będzie czym, pochwal się :P

cbool
05-09-2008, 18:14
Witam, mam nadzieje ze moja wypowiedz nei bedzie zasmiecala owego tematu bo widze ze wypowiadaja sie tutaj fachowcy (lub tez osoby majace o tym pojecie) a moje doswiadczenie jest minimalne zeby nie powiedziec znikome. Wracajac do tematu mam pytanko do osob bawiacych sie tynkami, jakiego materialu uzyc do uzyskania takiego efektu jak na zdjeciu (wiem ze narzedzia to packa ale eni wiem czy ma to byc tynk strukturalny, czy moze masa plynna czy tynk cienkowartstwowy czy tez tynk akrylowy ). Jesli zasmiecam glupimi pytaniami to z gory przepraszam .

Oto efekt jaki chcialbym uzyskac

http://republika.pl/blog_kj_3754436/4726602/tr/miniona_epoka.jpg

LeoAureus
05-09-2008, 18:46
Hej, myślę, że jak użyjesz zwykłego kleju lub tynku np. Knaufa to też tak wyjdzie :D

Gwoździk
05-09-2008, 18:49
.....a po kupnie będzie zabawa z odpowiednim kładzeniem czy zacieraniem. Jak nie wyjdzie tak samo to wyjdzie inaczej, co nie znaczy że gorzej :D

cbool
05-09-2008, 20:08
Dziekuje za odpowiedz, w koncu mi ktos cos rozsadnego doradzil. Szczerze mowiac to chodzilo mi o ciut inny efekt aczkolwiek bardzo podobny , byc moze nawet ten sam ale wykonany inna reka (ciagniecie packi i odrywanie jej zeby powstaly male szczeliny) ale niestety nie potrafie wrzucic tego obrazka na forum.
A w jaki sposob uzyskac efekt dwoch kolorow, na roznych stronach wyczytalem rozne wersje
1 dodac do tynku pigment - samoczynnie w szczelinach bedzie kolor ciemniejszy a na uwypukleniach jasniejszy
2 pomalowac jedna farba a po wyschnieciiu druga farba pomalowac czesciowa miejsca np gabka
Rozwazalem takze kupic bejce ale nie wiem jaki ekekt uzyskam a chce jak najbardziej zblizony do piasku. moze jednak poilecacie uzyc bejcy . Jeszcze raz dzieki za szybka poprzednia odpowiedz
Ach zapomnialbym dodac wlasnie klade w tym momencie gladz na suficie maaasakra :-?

LeoAureus
05-09-2008, 21:06
W kwestii kolorów to mam doświadczenie tylko z bejcą, tzn. używając bejcy w załamaniach kolor był ciemniejszy, tak więc ja bym poleciła bejcę :D
Farbą robiłam przecierki (jednym kolorem) ale takie mało wyraźne, bo struktura była to nie chciałam przedobrzyć :lol:
Podsumowując - wolę pracę z bejcą, ale inni może mają inne doświadczenia :wink:

Gwoździk
05-09-2008, 21:53
Dziekuje za odpowiedz, w koncu mi ktos cos rozsadnego doradzil. .............

Posłuchaj LeoAureus, bo to jest najlepszy Doradca na tym forum jeśli chodzi o " nietypowe zacierki". Ja od dawna podglądam Jej posty i zamierzam w przyszłości skorzystać z Jej wiedzy na ten temat.
PS . Piszę "w przyszłości" - bo na razie są inne ważniejsze rzeczy na głowie.
PS 2. Leo - .....a co ze ścianą powstańczą???

LeoAureus
06-09-2008, 01:03
Posłuchaj LeoAureus, bo to jest najlepszy Doradca na tym forum jeśli chodzi o " nietypowe zacierki".
Z akcentem na nietypowe :lol: Najlepszy na milion procent nie, ale dziękuję za uznanie :P

Ja od dawna podglądam Jej posty i zamierzam w przyszłości skorzystać z Jej wiedzy na ten temat. Odgrażasz się, odgrażasz... :lol:

PS 2. Leo - .....a co ze ścianą powstańczą???
Czeka na wenę twórczą :D
Za to mam pomysła na jeden przedpokój, zaczerpnięty z jakiegoś serialu komediowego (znaczy pomysł, nie przedpokój), jak mi wyjdzie to pokażę :roll:

Piotrekaa
09-09-2008, 16:31
Kurcze, muszę pochwalić, super pomysły macie:) Akurat czegoś szukam, już w sumie zastanawiam się nad 2 "efektami". Jeszcze raz, śliczne pomysły!

mayland
09-09-2008, 17:04
Wątek sie rozrasta co mnie bardzo cieszy :lol: Leo dobrze, że kontrolujesz sprawę :wink: :lol: Ja od dzisiaj będę bardziej czasowa i moze wreszcie coś zrobię :lol: :lol:

LeoAureus
09-09-2008, 17:11
Ja od dzisiaj będę bardziej czasowa i moze wreszcie coś zrobię :lol: :lol:
Zrób, zrób!!! I pokaż nam potem, kuniecznie :D

Aga - Żona Facia
10-09-2008, 10:47
Zrobiłam tynki (po wielkich bólach :D ). Potem wkleję zdjęcia :lol:

nitubaga
10-09-2008, 11:03
Zrobiłam tynki (po wielkich bólach :D ). Potem wkleję zdjęcia :lol:

no koniecznie....

mi uda się za to zabrać może w przyszłym tygodniu....no oby... :roll:

Aga - Żona Facia
10-09-2008, 22:22
Zdjęcia tynków link do albumu na fotosiku zobaczę czy to działa :-?
http://agnow.fotosik.pl/albumy/503318.html

Zdjęcia nie oddają kolorów ale jestem zadowolona :)

proszę o ocenę :oops:

LeoAureus
10-09-2008, 23:02
Aga - Żona Facia jeśli chodzi o mnie, to bardzo mi się podoba!
Odwaliłaś wielki kawał roboty!!!
To teraz napisz instrukcję żeby można było zgapić od Ciebie.
A kolory o rzadko kiedy wychodzą na zdjęciach takie jak są w rzeczywistości, przynajmniej u mnie :D
Świetnie, naprawdę świetnie.

Basia1112
10-09-2008, 23:05
Aga super Ci to wyszło-jak profesjonalistka :wink: Jestem zachwycona.Ja własnie wróciłam z robót-łazienka się kończy tynkowo.Jak posprzątam to zrobię zdjęcia i wstawię.Mnie się już podoba,ale ocenicie.Pozdrawiam.

Aga - Żona Facia
11-09-2008, 21:21
To teraz napisz instrukcję żeby można było zgapić od Ciebie.

Oto instrukcja:
Ściana zrobiona tynkiem maszynowym, potem zagruntowana białą farbą (tak z pół roku temu :D ).
Położyliśmy na to tynk Knaufa Goldband.
Potem robiliśmy strukturę takim wałkiem
http://www.muratordom.pl/zdjecia/faktury_tynkow2_1_.jpeg
(moja uwaga: w każdym miejscu wygląda to inaczej :lol: w zależności od grubości nałożonego tynku)

Jak wyschło to najpierw zeszlifowałam papierem ściernym te wystające farfocle (kilka razy zdarzyło mi się przejechac rękami to nic przyjemnego).

Potem pomalowaliśmy ściany farbą lateksową NOBILESU lato piaskowe (bo takie zostało mi całe wiaderko). Ale nie podobało mi się za bardzo, bo było takie mdłe :-? Inna sprawa, że ten tynk bardzo "pił" tę farbę i w niektórych miejscach w ogóle nie było widac tej farby. Więc poprawiałam małym pędzelkiem.

Najpierw kupiłam WERNIKS dekoracyjny ZŁOTY PYŁ firmy PRIMACOL, ale na próbce stwierdziłam że mi się nie podoba.

Chodziło mi o to, żeby ta ściana błyszczała.

Chciałam kupic bejcę PRIMACOL. Niestety u nas w CASTO... nie było. Kupiłam Bejcę do ścian PERŁA (firmy FOX) i do tego barwnik (też FOXa) kolor kasztan nr 15. Na zasadzie uda się albo się nie uda.

Jak ją otworzyłam to wlałam 2 krople tego barwnika. Dokładnie wymieszałam. I zaczęłam robic. Nakładałam pędzlem tę bejcę na gąbkę (taka sama jak na tym zdjęciu :D )
http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/041.jpg
Przykładałam gąbkę do ściany i kolistymi ruchami nakładałam kolor. Tylko trzeba było uważac bo jak wchodziła ta bejca w szparki to brzydko wyglądało. Zaraz to zbierałam.
Fajnie to wygląda, że nie wszędzie jest tak samo równo, tak monotonnie. Każde miejsce jest inne. Tylko z czuciem trzeba to robic żeby nie wyszły placki jaśniejsze i ciemniejsze.
Bejca ma konsystencję lakieru do paznocki, fajnie ręce potem wyglądały :P .

Ten kolor bejcy przebija z tym żółtym Nobilesem a poza tym ściana się fajowo świeci.

Pomagał mi w tym wszystkim mąż, któremu w tym miejscu bardzo dziękuję :wink:

Gwoździk
11-09-2008, 21:45
Zdjęcia tynków link do albumu na fotosiku zobaczę czy to działa :-?
http://agnow.fotosik.pl/albumy/503318.html

Zdjęcia nie oddają kolorów ale jestem zadowolona :)

proszę o ocenę :oops:
Prosisz o poradę (rozumiem w ocenie zdjęć) - więc moje zdanie jest takie:

Robotę łatwo ocenić. Jest wielka - bo naprawdę trzeba sporo popracować aby mieć takie ściany. Ja to już sprawdziłem !!!
Trudno jednak ocenić efekt patrząc na Twoje zdjęcia, bo na każdym są inaczej oświetlone (zdjęcie nr 6 pokazuje ścianę ciemniejszą - piękniejszą dla mnie, a zdjęcia nr 7 i 9 pokazują blady jej odcień (dla mnie blady - dla Ciebie być nie musi). Zdjęcie nr 3 pokazuje wykończoną ścianę a co pokazuje zdjęcie nr 4 ???
Ścianę w trakcie pracy czy efekt końcowy???

Aga - Żona Facia
11-09-2008, 22:22
co pokazuje zdjęcie nr 4 ???
Ścianę w trakcie pracy czy efekt końcowy???

dzięki :)
zdjęcie nr 4 to ściana w czasie tworzenia na gotowo pół na pół :D

Gwoździk
11-09-2008, 22:38
no to wszystko OK bo wyglądała na niedokończoną i nijak nie mogłem jej przypasować do pozostałych ścian :D

LeoAureus
12-09-2008, 12:29
Bardzo dziękuję za instrukcję :P

Inna sprawa, że ten tynk bardzo "pił" tę farbę i w niektórych miejscach w ogóle nie było widac tej farby. Więc poprawiałam małym pędzelkiem.
Dlatego po tynkowaniu obowiązkowo gruntuję :)

Aga - Żona Facia
12-09-2008, 19:03
Leo polecam się na przyszłośc :D :P :lol:

Aga - Żona Facia
15-09-2008, 19:44
Następne ściany za które się wzięliśmy :D


bardzo bliskie zbliżenie

http://images48.fotosik.pl/11/e539ad104cfd5e40med.jpg


lekko w oddali

http://images32.fotosik.pl/362/c659c1d54b985d10.jpg


Strukturę robiłam tym wałkiem:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/041.jpg

Leo prawda, ze u mnie wyszło inaczej???

Aga - Żona Facia
15-09-2008, 19:50
Podoba mie się taka ściana:




http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC08900.jpg



Leo chcę zrobic gdzieniegdzie takie pojedyńcze listki z szablonu FOXa i nie wiem jak się do tego zabrac.
Czy w tych miejscach gdzie bym chciała miec te listki to trzeba mocno zeszlifowac ścianę?

Jak to dokładnie zrobic?

LeoAureus
19-09-2008, 16:53
Leo prawda, ze u mnie wyszło inaczej???
Ano inaczej, już w którymś wątku doszliśmy do wniosku, że jak się dużo towaru (tynku, kleju itp.) naniesie na ścianę, to jakim by się wałkiem nie robiło, wyjdzie jak u Ciebie :lol: Ja mam taką elewację :lol:

LeoAureus
19-09-2008, 16:58
Leo chcę zrobic gdzieniegdzie takie pojedyńcze listki z szablonu FOXa i nie wiem jak się do tego zabrac.
Czy w tych miejscach gdzie bym chciała miec te listki to trzeba mocno zeszlifowac ścianę?
Jak to dokładnie zrobic?
Aga, przepraszam, że tak późno, ale nie mam neta i dzisiaj się tylko dorwałam, tak więc już piszę!
Ja w ogóle nie szlifowałam ściany, poczekałam aż struktura wyschnie, następnie przyłożyłam szablon i nałożyłam kleju na grubość tak mniej więcej 2-3 milimetry. Od razu zdjęłam szablon i zostawiłam do wyschnięcia. Jak już wyschło to krawędzie listków zeszlifowałam aby je zaokrąglić, bo były takie nieładne, "kwadratowe" :D
No i pomalowałam.
Mam nadzieję, że pomogłam 8)

Aga - Żona Facia
19-09-2008, 19:32
Leo dziękuję bardzo!

marta1210
19-09-2008, 22:20
dziewczyny jestescie niesamowite!!

ogladajac Wasze piekne tynki postanowilam sama cs takiego zrobic u nas w domku!!!

jak juz bedzie ogrzewanie oto zdecydowanie sie za to zabiore

tadzioduch
22-09-2008, 13:13
Witam szanowne muratorko-dekoratorki!
Od jakiegos czasu obserwuje ten watek i powoli zbieram sie do przeprowadzenia malego upiekszenia naszego przedpokoju. Bardzo spodobaly mi się Wasze pomysły (zwłaszcza szeroki „sztruksik” w lazience mayland) i zapal z jakim podchodzicie do remontow, zarażacie tym! – naprawde super:)
Chciałbym prosić o porade. Planuje czesc sciany (2/3) w przedpokoju ubrac w szeroka strukture pasiasta (lazienka Maryland), druga (1/3) pozostawic gladka. Całość będzie pokryta kolorem bordowym. Na początku myślałem o przecierce na strukturze, ale nie jestem pewien czy na pasiakach ladnie to zagra. Werniks (jeśli dobrze kojarze to efekt zlocenia?) tez nie za bardzo mi tam pasuje. Czy macie jakies ciekawe pomysły jak delikatnie „odznaczyc” strukture od gładkiej czesci sciany?
Z gory dziekuje za ewentualne porady.
Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje projektow i realizacji!

mayland
22-09-2008, 15:02
Czemu nie chcesz przecierki? Możesz ją zrobić ale delikatnie. Może pobawic się i palcem owinietym w szmatkę nanieść jasniejszy lub ciemniejszy kolor w głębszych rowkach?

Z drugiej znów strony uważam, ze samo już wyróżnienie ściany grubą strukturą uczyni ją inną. Nie musi się różnić kolorem. Różnica w fakturze ściany bedzie uważam widoczna wystarczająco i nie będzie zbyt agresywnym dodatkiem we wnętrzu. Moja propozycja jest taka: zrób wszystko w jednym kolorze. Jak będziesz uważał, że czegoś tam brakuje to zawsze możesz dodać lekką przecierkę innym kolorem.

tadzioduch
22-09-2008, 23:25
dziekuje za blyskawiczna odpowiedz! moze i racja.. najpierw zajme sie pasiakami a pozniej sie zobaczy. znajac zycie zajmie mi to cale wieki, ale postaram sie podzielic efektami. pozdrawiam serdecznie.

Aga - Żona Facia
23-09-2008, 21:03
Następny etap za nami. Zrobiliśmy następną ścianę.
Hm wyszła inaczej niż pierwsza, ale też ładnie.
Inny wałek, inny kolor farby lateksowej. Jaśniejszy a przez to musiałam znacznie więcej dola do bejcy pigmentu.

Zdjęcia będą, ale za jakiś czas.

tadzioduch
28-09-2008, 15:04
a co byscie powiedzieli/powiedzialy na .. zaprawe tynkowa (zwykla zamiast gipsowej) polozona na zagruntowana sciane, "wystrukturyzowana" odrobine - nie odpadnie to to? czy po zagruntowaniu takiego tynku farba ladnie pokryje? nie pytajcie czemu pytam:)
murator-kompletny amator z gory dziekuje za pomoc.

mayland
28-09-2008, 20:29
Jaka zwykła? Cementowo wapienna? Jeśli gipsowo nie odpada to cementowa tym bardziej nie odpadnie :wink: :lol:

tadzioduch
28-09-2008, 20:52
no.. taka cementowa. nie wiem czemu sobie ubzduralem ze o takiej caly czas mowa w Twoim watku. tak czy inaczej umordowalem sie pol soboty z jednym m2 i passuje :) tzn wyszlo.. na razie trzyma, ale mam jeszcze pare metrow do pokrycia i to sie chyba mija z celem - sprobuje zerwac. a poza tym nie jestem pewien czy jak reszte zrobie zaprawa gipsowa, czy nie bedzie roznicy w kolorze na jednym i drugim rodzaju. slowem, czy sie nie bedzie odznaczac.
no dobrze, chyba dosyc mam tynkow i struktur w niedzielny wieczor. pozdrawiam

mayland
28-09-2008, 20:59
Jeśli pomalujesz czymś półtransparentnym to może być różnica w kolorze. Farba pokryłaby i nie byloby widać różnicy.

LeoAureus
30-09-2008, 14:58
no.. taka cementowa. Ja mam jedną całą wielką ścianę zrobioną właśnie zaprawą cementową. Sama tego nie robiłam, ale panowie po dobudowaniu tej ściany dostali prykaz, żeby przy wyrównywaniu włożyć nieco drobnych kamieni do zaprawy i szorować pacą :D No i dzięki temu mam strukturę za darmo :lol: Jak zrobię zdjęcia to pokażę, zupełnie zapomniałam o tej ścianie w kontekście struktur, chyba dlatego, że własnoręcznie nie robiłam :roll:

tadzioduch
01-10-2008, 00:06
Jak zrobię zdjęcia to pokażę, zupełnie zapomniałam o tej ścianie w kontekście struktur, chyba dlatego, że własnoręcznie nie robiłam :roll: bede czekal na twoje fotki bom strasznie ciekawy jak wyszedl ten prykaz :)
ja niebawem tez moje wypociny wrzuce. jest o wiele "biedniejsza" wersja niz poczatkowo planowalem, bo nie chce przedobrzyc. jutro gruncik, pojutrze kolor i.. chyba przedpokoj gotowy.Pozdrawiam i dobranoc.
PS. nie polecam nikomu zwyklej zaprawy :) to co wymeczylem przez pol ostatniej soboty, gipsem tynkowym machnalem w 40min.

mayland
01-10-2008, 07:15
:lol: :lol:
Chyba bardziej plastyczny jest :wink:

volder1
08-10-2008, 23:24
Witam.
Przypadkiem odkryłem tę stronę i jestem oczarowany waszymi tynkami. Na pewno wykorzystam mur z powstańczą wyrwą :D . Już zrobiłem kilka ścianek własnego pomysłu i najprostszymi środkami.

sylwia72
09-10-2008, 00:19
usuncie mój post ;)

g_sid
09-10-2008, 06:37
Ciekawy wontek

celtus
12-10-2008, 21:12
Hej, myślę, że jak użyjesz zwykłego kleju lub tynku np. Knaufa to też tak wyjdzie :D Witam, czy chodzi o taki klej jak do terakoty, płytek? I w jaki sposób zrobiłaś te gałązki z szablonu? Chodzi mi o ich grubość, bo szablony dostępne w sklepach są raczej cieniutkie?

gipsi68
19-10-2008, 15:55
Witam wszystkich,
baaaaaardzo dziękuję za miłe słowa, mieliœmy nadzieję wykańczajšc nasz nasz nieduży domek, że goœcie będš się czuć swojsko i wygodnie. Nawet poskutkowało ponieważ ostatnia imprezka przecišgnęła się do rana to chyba ze względu na ciepły klimat i wygodę foteli oraz nalewki własnej roboty :lol: .
Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i dokleić parę zdjęć.
Na wstępie muszę dodać, że ze względu na bardzo ograniczony budżet wykończeniówkę przeprowadziliœmy własnoręcznie z żonkš. Co oczywiœcie odbiło się na jej dłoniach i paznokciach.

Zeljka



Latarniku, jak zrobiliscie, ze te sciany maja taki rustykalny wyglad? Czy to jest taka farba czy moze tynk?


Sciany w salonie postarzała moja żonka (latarnikowa):

1. biała masa szpachlowa cekol c 45
2. paca wenecka (nieduża)
3. farba do œcian w wybranym kolorze (najlepiej na spód dać jaœnieszy odcień) wymieszana z bejcš do œcian (satynowa lub prłowa) firmy fox decor
5. szpachelka japonka
6. aby œciana wyglšdała na starš i lekko zagrzybionš :lol: na koniec w œciany szmatkš został wtarty ciemniejszy barwnik, w naszym przypadku rudawy + łososiowy.

Na tych zdjęciach będzie można coœ bliżej zobaczyć jeœli chodzi o efekt końcowy œcian

http://th.interia.pl/20,g161272651475951/i241753.jpg
http://th.interia.pl/20,g161272651475951/i241751.jpg

Mi się podoba ten wystrój wnętrz. Tu jest wytłumaczone jak zrobić ładną ściane, może się przyda.

link do domu Latarnika. http://forum.muratordom.pl/dom-latarnika,t26208-60.htm

LeoAureus
29-10-2008, 11:26
Witam, czy chodzi o taki klej jak do terakoty, płytek? I w jaki sposób zrobiłaś te gałązki z szablonu? Chodzi mi o ich grubość, bo szablony dostępne w sklepach są raczej cieniutkie?
Tak, o taki klej chodzi. I jeszcze do kamienia :D
Szablony są cieńkie, ale jak nałożysz szpachelką warstwę kleju tak na 2-3 mm i od razu zdejmiesz szablon, to kwiatki będą wypukłe 8)

celtus
30-10-2008, 22:32
Dziękuję za pomoc, klej już na ścianie, szablon też wyszedł ok, teraz zostały kolorki :wink:

LeoAureus
31-10-2008, 15:46
A potem zdjęcie tutaj wklejone :lol:

coli
06-11-2008, 08:46
Mam problem i potrzebuje pomocy. Pomalowalam sciany farba strukturalna typu baranek (Alpina). Wyszlo super. Nastepnie polozylam na to zlota lazure (tez Alpina) za pomoca walka z krotkim wlosiem, tak jak napisali na opakowaniu. Niestety powstaly brzydkie zacieki czy raczej smugi, ktore najbardziej widac kiedy swiatlo pada pod katem. Co z tym teraz zrobic? Zastanawiam sie czy polozyc jeszcze jedna warstwe lazury tym razem walkiem o dluzszym wlosiu, zeby lepiej "weszla" w szpary. Co radzicie?

mayland
06-11-2008, 08:53
Lazura czy bejca ma to o siebie, że bedzie sie rozlewać i osiadać we wgłębieniach, tworząc jakby plamy.
Obawiam się, że ponowne malowanie lazurą nie zlikwiduje tych cieni. Chciałam zamaskować kiedys mały zaciek malując ponownie ale i tak było go widać. Mniej, to prawda ale byl widoczny. Spróbuj na kawałeczku np. za szafą czy jakąś pólką, tam gdzie wiesz, ze potem coś postawisz lub powiesisz.
Nie wiem co teraz zrobić. Wypadałoby od nowa klaść powłoki jeśli to jest na calej ścianie i bardzo Cię drażni. :roll:

Piątka
06-11-2008, 09:03
:lol: nie wiem jakiej ona jest konsystencji, ani co to za środek,
ale może spróbuj mgłą sprayem jeśli da się przelac i jest rzadka
lub zrób raz przy razie tampowanie gąbką tam gdzie gorzej..
i też najpierw gdzieś zrób próbkę..

coli
06-11-2008, 11:04
Dzwonilam na infolinie Alpiny i poradzili pomalowac wszystko farba podkladowa matowa i dopiero jeszcze raz lazura, cienka warstwa, we wszystkich kierunkach i dodatkowo rozcierac lawkowcem.
I po co mi byla ta lazura :evil:

dorbie
11-11-2008, 23:30
A my mamy takie strukturki:
http://images6.fotosik.pl/323/5a1d5ecc1558244b.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/323/ab39e23ea6e90622.jpg (www.fotosik.pl)
liscie sa wypukle, reszta malowana emulscja z kolornikiem foxa Jodła i potem bejca Primacol perlowa z tym samym kolornikiem i na wierzch ciemne akcenty walkiem tylko na wypukle lelmenty z weiksza iloscia tego samego kolornika
http://images6.fotosik.pl/307/e027a703a96c5aeb.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/307/fc634d6b12227dd6.jpg (www.fotosik.pl)
A ten tynk pokryty bejca perlowa z kolornikiem karmel

mayland
12-11-2008, 06:54
Widziałam w Twoim dzienniku te strukturki. Fajnie wyszły :lol: Te listki takie dopracowane!

nitubaga
12-11-2008, 10:05
kobiety mam pytanko... :roll:

czy struktury mozna zrobić z ........... fugi do płytek? mam w kotłowni płytki na których lekko przyszalałam z kolorem fugi, i chcąc nawiązać do tego koloru chciałabym zrobić strukturę właśnie z tej fugi.... ino czy się da? :o

mayland
12-11-2008, 10:36
Dość drogo to będzie kosztowało. :roll: Chyba nawet ze drogo. Fuga twarda jest po wyschnięciu więc pewnie się da :lol: Lepiej zrobić z tynku i dobrać kolor w mieszalniku.

dorbie
12-11-2008, 11:11
Dzieki mayland.
Ja tu weszlam tez z interesem. Przed nami jeszcze najwieksza strukturka na klatce schodowej. Chcialabym polozyc na tynk strukturalny dwa kolory - oliwke i piaskowy i zastanawiam sie jakich uzyc materialow, i w jakiej kolejnosci i czym nakladac. Czy uzyc dwoch farb i nalozyc jedna pedzlem, druga walkiem i jak wyschnie czy jeszcze na mokra farbe. Czy uzywac zwyklej emulsji z kolornikiem czy kupic farbe akrylowke np duluxa. Bo na koniec bym pomalowala bejca matowa, a jak duluxem to juz nie ma co bejca. Chcialabym by te dwa kolory poglebily ta strukture, zeby w zaglebieniach byl jeden a drugi na wystajacych elementach. Czy werniks bardziej zaznaczy ta strukture? Jaka jest roznica miedzy bejca a werniksem w wygladzie?

nitubaga
12-11-2008, 11:24
Dość drogo to będzie kosztowało. :roll: Chyba nawet ze drogo. Fuga twarda jest po wyschnięciu więc pewnie się da :lol: Lepiej zrobić z tynku i dobrać kolor w mieszalniku.

eeeeeee to akurat nie problem bo mi zostało tej fugi kilka dobre kilo.... i lepiej chyba tak niż jak ma się zmarnować, nie?

mayland
12-11-2008, 11:34
dorbie to jaką farbą pomalujesz tzn emulsja czy akryl nie ma znaczenia. Obie pokryją ścianę jednolicie. Daj na tą powłokę kolor który ma przeważać. Na to bejca, kóra ładnie osiadzie w ewszelkich nierównościach na ścianie.
Werniks nadaje tylko połysk w 3 odcieniach w zalezności jaki kupisz - srebrny, miedziany, złoty. WYdaje mi się, że bejca na duze powierzchnie będzie lepsza. Werniks raczej do podkresleń i chyba na mniejszych powierzchniach. Idealny wydaje się być do podkreślenia wszelkich wzorów jak np. liście czy kwiaty.

dorbie
12-11-2008, 11:37
http://images6.fotosik.pl/324/b0fefcbae032d80b.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/324/2a84737827e7f255.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/324/8865a22bf3550b4d.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/324/00b01ed95c1a0eef.jpg (www.fotosik.pl)

Ten szary to probka strukturki na klatce schodowej. Jak zrobic by bylo dwukolorowe dosc intensywne z podkreslona plaskorzezba a nie gladkie?

dorbie
12-11-2008, 11:43
dorbie to jaką farbą pomalujesz tzn emulsja czy akryl nie ma znaczenia. Obie pokryją ścianę jednolicie. Daj na tą powłokę kolor który ma przeważać. Na to bejca, kóra ładnie osiadzie w ewszelkich nierównościach na ścianie.
Werniks nadaje tylko połysk w 3 odcieniach w zalezności jaki kupisz - srebrny, miedziany, złoty. WYdaje mi się, że bejca na duze powierzchnie będzie lepsza. Werniks raczej do podkresleń i chyba na mniejszych powierzchniach. Idealny wydaje się być do podkreślenia wszelkich wzorów jak np. liście czy kwiaty.

Chcialam by zolcien byl ta baza, czyli tym pomalowac na gladko? Walkiem z dluzszym wlosiem? A na to bejce z kolornikiem zielonym? Czy przed bejca dac akcenty zielone gdzieniegdzie farba? takie latki?walkiem z krotkim wlosiem, wtedy nie wejdzie gleboko?

mayland
12-11-2008, 11:49
dorbie może daj farbę na ścianę piaskową a na to bejcę oliwkową? Bejca położona po całości wałkiem praktycznie pokryje ten piaskowy pod spodem. Na gładkich powierzchniach będzie bardziej przeźroczysta a we wgłębieniach będzie intensywniejszy jej kolor. Mozesz też nakładać gąbką. Wtedy miejscami zostawisz kawałki ściany piaskowej.

dorbie
12-11-2008, 11:50
O cos takiego tyle ze wiecej zieleni lub raczej ciemniejsza zielen
http://images6.fotosik.pl/324/70b69ff4e83fe08d.jpg (www.fotosik.pl)

albo opcja odwrotne czyli zielen baza a zolcien akcentem, nad tym sie zastanawiam, ale czhyba by mi pasowal zolcien bardziej, bo sasiadujace sciany to piasek na dole w korytarzu i na przeciwleglej scianie klatki achodowej jest Tkaniny kaszmiru duluxa a to jest taki intensywny morelowy, wiec zolcien bylby lepszy, taka siena, cieplejszy od piasku.

Piątka
12-11-2008, 11:55
nie wiem jak tu .. ale na płótnie olejną np. daję kolor na kolor i wierzchni ścieram / przecieram szybko szmatką , ręką, pędzlem tam gdzie chcę , a faktura jako wystająca jest do tego idealna..

mayland
12-11-2008, 11:55
No to to mi wyglada na gąbkę. Lekko przetarte gabką. Zwróć uwagę, ze ciemne nie są wglębienia na tych fałdach a ich zewnetrzne kanty. Kolor naniesiony był otarciem a nie spłynął tam. Tak mi się wydaje. Do tego dochodzą też te plamy, gdzie widać przetarcia.

dorbie
12-11-2008, 11:56
dorbie może daj farbę na ścianę piaskową a na to bejcę oliwkową? Bejca położona po całości wałkiem praktycznie pokryje ten piaskowy pod spodem. Na gładkich powierzchniach będzie bardziej przeźroczysta a we wgłębieniach będzie intensywniejszy jej kolor. Mozesz też nakładać gąbką. Wtedy miejscami zostawisz kawałki ściany piaskowej.

Chyba masz racje, tylko boje sie czy nie pokryje calosci

dorbie
12-11-2008, 12:01
No to to mi wyglada na gąbkę. Lekko przetarte gabką. Zwróć uwagę, ze ciemne nie są wglębienia na tych fałdach a ich zewnetrzne kanty. Kolor naniesiony był otarciem a nie spłynął tam. Tak mi się wydaje. Do tego dochodzą też te plamy, gdzie widać przetarcia.

CZyli bejsca zielona lekko przecierac gabka? czy farba a na to dac bejce?

mayland
12-11-2008, 12:01
Gąbka nie powinna pokryć. Użyj takiej dużej gabki i delikatnie ją maczaj w bejcy (zastanawiam się czy nie mogłabyś zamiast bejcy do takiej przecierki uzyć zwykłej farby, też byłaby dobra). Dokładaj też delikatnie i takie muśnięcia rób tylko. Nie dociskaj.

dorbie
12-11-2008, 12:05
Acha, taka duza, faktycznie. A jak na to nakladac farbe lub bejce? pedzlem zeby nie dac za duzo?
Nie wiem czy ekonomiczniej jest rozrobic barwnik w bejcy czy kupic farbe?
A jakbym przetarla farba to dawac jeszcze bejce?

mayland
12-11-2008, 12:12
Nie byłoby chyba potrzeby dawania bejcy jeszcze na wszystko. Musiałaby byc transparentna, żeby już koloru nie dawać zadnego.
Jak użyjesz farb akrylowych to powierzchnia ściany bedzie gładsza, przyjemniejsza w dotyku. Po emulsji raczej będzie surowsza.

Na tacę lub na wieczko od wiadra po farbie nanieś troche farby, taką wiekszą plamę i rozetrzyj. Do tego dociskaj lekko gabkę i dopiero na scianę. Tak nie namoczysz za bardzo gąbki i nie bedzie Ci farba spływała niepotrzebnie po rękach a gabka bedzie równo nasączona farbą do przecierki.

dorbie
12-11-2008, 12:20
Dzieki. Kupie duluxa bo jest zmywalna a na tym mi zalezy bo kazdy rekami do sciany dotyka, a dzieci wiadomo

mayland
12-11-2008, 12:22
Moje betoniki były robione farbą lateksową. Przecierki także. Świetna powłoka. Aksamitna w dotyku i plamoodporna. Nawet pies na niej śladów nie zostawia :lol:

dorbie
12-11-2008, 12:49
To moze bez tej bejcy zrobie. Jak mi bedzie brakowalo to mam jeszcze ciut bejcy perlowej to dam gdzieniegdzie, ale jak zobacze efekt samych farb

volder1
16-11-2008, 16:10
Witam.

Zainspirowany Waszymi murkami zrobiłem to;

http://images40.fotosik.pl/31/de2028367b80ba8c.jpg (www.fotosik.pl)

Czym to teraz pomalować, żeby uzyskać efekt starego niemieckiego murku. Chodzi mi o rodzaj czegoś?

eda79
16-11-2008, 16:41
Witam.

Zainspirowany Waszymi murkami zrobiłem to;

http://images40.fotosik.pl/31/de2028367b80ba8c.jpg (www.fotosik.pl)

Czym to teraz pomalować, żeby uzyskać efekt starego niemieckiego murku. Chodzi mi o rodzaj czegoś?

super to wygląda.czekam na efekt końcowy :D

volder1
17-11-2008, 13:05
OK. Jak zrobię, wkleję zdjęcia.

Czekam na podpowiedź. 8)

Ola i Krzysiek
17-11-2008, 14:03
Od iks czasu Was tu namiętnie poglądam i jestem pod wrażeniem. Wasze prace zainspirowały mnie do twórczości własnej :)

Zrobiłam jedną ścianę w kuchni
http://images38.fotosik.pl/25/bfe356ae0cbc42efm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bfe356ae0cbc42ef.html)

A teraz zabrałam się za kominek. Jak na razie położyłam mase i ją wyszczotkowałam. Teraz chyba trochę ją zeszlifuję, bo ma zadziory.
http://images34.fotosik.pl/400/e32eb699c80832bbm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e32eb699c80832bb.html) http://images32.fotosik.pl/400/a9b978f44ccc9230m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a9b978f44ccc9230.html)
A dalej jakiś kolor, tylko jaki i jak to zrobić żeby wyszło jak mam wymyślone w głowie. Chciałam żeby to było przetarte jak u Arctici o tak
http://images31.fotosik.pl/322/9510983180a8ebeamed.jpg
Kupiłam złoty werniks, i teraz co dalej. Myślałam zrobić coś w kierunku brąz, beż. Ale teraz co pomalować na początek brązową farbą i potem przetrzeć werniksem z pigmentem jasniejszym? Pomóżcie, please.

mayland
18-11-2008, 08:19
Czym to teraz pomalować, żeby uzyskać efekt starego niemieckiego murku. Chodzi mi o rodzaj czegoś?

Wydaje mi się, że bejca będzie najlepsza bo nierówno pokoloruje te cegiełki. No i przecierka z innego odcieniu w okolicach fug by sie przydała tylko nie wiem czy w kolorze szarym czy ciemnym :roll:
Jesli natomiast użyjesz farby na całość to będzie powłoka jednolita. Przecierka zaakcentuje tylko nierówności.

dorbie
20-11-2008, 22:42
Zrobilam juz czesc scianki to jej wzor:
http://images6.fotosik.pl/332/11a525571410e1df.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/332/f288178143b67014.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/332/c54b1d492638832f.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/332/b0d307f8f9a6463e.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/332/600acfddd2aa35f2.jpg (www.fotosik.pl)
Uzylam masy drobnoziarnistej Primacol
Nowa wersja pomalowania to zielen groszkowa duluxa i werniks zloty.
Pytanka:
1. czy przed polozeniem farby akrylowej trzeba ta strukture zagruntowac?
2.czy wystarczy ze pomaluje ta sciane raz ta farba akrylowa, a potem naloze werniks zloty- czym nakladac werniks? czy on zbierze sie w zaglebieniach? bo chce by zaglebienia byly zlote a wypukle zielone, czy to trzeba czyms przecierac czy nakladac gabka?
Kilka osob pracowalo z werniksem, ja malowalam tylko bejca z kolorantem, to moge powiedziec ze ona raczej kryje gladko, sama w sobie nie daje przecierek perlowa jest jak lakier do paznokci

dorbie
21-11-2008, 13:27
Czy w ogole werniks sie przyjmie na farbe akrylowa lateksowa Duluxa? Czy lepiej pomalowac bejca z kolornikiem? i na to wernikse? czy nie kombinowac werniksem i porobic przecierki farba inny odcien?

LeoAureus
23-11-2008, 16:52
Witam.

Zainspirowany Waszymi murkami zrobiłem to;

http://images40.fotosik.pl/31/de2028367b80ba8c.jpg (www.fotosik.pl)

Strasznie mi się podoba!
Poczytaj wcześniejsze posty Mr.Jar, on miał pomysły na pokolorowanie.

volder1
23-11-2008, 23:03
Zrobiłem jak poradziła Mayland bejcą. Jeszcze nie dokończona bo mi zabrakowało :-? . Ale jużwklejam fotki.

Fugi zaznaczone ciemniejszym.
http://images40.fotosik.pl/33/100c23f4ccab2f43.jpg (www.fotosik.pl)

Pokolorowałem bejcą, kolor jest przekłamany- za buraczkowy.
http://images34.fotosik.pl/406/2f276955041c6740.jpg (www.fotosik.pl)
http://images24.fotosik.pl/298/a2630cc200b60927.jpg (www.fotosik.pl)

Tu kolor jest lepszy, chociaż w rzeczywistości bardziej czerwony.
http://images32.fotosik.pl/405/ac5e5f9fdd307ec1.jpg (www.fotosik.pl)

Ale pewnie coś jeszcze tu wymyśle, jakiś las za murem?

Gwoździk
26-11-2008, 19:27
Strasznie mi się podoba!
Poczytaj wcześniejsze posty Mr.Jar, on miał pomysły na pokolorowanie.

Witaj Leo,

Mr.Jar miał pomysły lepsze lub gorsze .... już jednak nie pisze na tym forum ..... popieram jednak w pełni jego rozwiązania ... ,


pozdrawiam ... i pamiętaj, że obiecałaś mi zniżkę na pieska za "powstańczą" ...

:D
....chciałbym tę ścianę zobaczyć teraz ... po tak długim okresie niebytności TUTAJ :D

dorbie
26-11-2008, 20:36
Chwale sie, ale jeszcze bedzie polozony zloty werniks
http://images6.fotosik.pl/337/5270c9caa0594730.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/6735f15de81b3a79med.jpg (http://www.fotosik.pl)
W zasadzie ta jasna zielen na zdjeciu jest za zolta - to jest zielony groszek Duluxa i w rzeczywistosci jest bardziej oliwkowa

dorbie
26-11-2008, 20:51
Te zdjecia sa lepsze
http://images6.fotosik.pl/337/334aa3eea3d62dd2.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/e1483c2b466851a9.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/a9fa1babbb621a5f.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/d87078179d5b5906.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/03f86609008c3e43.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/d8f1e12c123153b0.jpg (www.fotosik.pl)
http://images6.fotosik.pl/337/01b92232601a7b1b.jpg (www.fotosik.pl)

volder1
27-11-2008, 21:44
Z lasem za murem.
http://images34.fotosik.pl/408/75d15ec110364ddbmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images47.fotosik.pl/35/460b94ed90890afcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images43.fotosik.pl/35/67126854f05b2177med.jpg (http://www.fotosik.pl)

To jest ściana w piwnicy.

dorbie
28-11-2008, 11:57
Pwiem ci ze jak zobaczylam te czerwone cegielki to bylam troszke przerazona (nawet jak nie buraczkowe) ale z tymi drzewami jest fajnie.

mayland
28-11-2008, 15:38
Kurcze ile WY pracy wkladacie w te ściany :o Kawał roboty odwalacie. Gratuluje! Ciekawe ściany powstają. Fajnie, ze ciągle ktoś nowy inspiruje się tą techniką i próbuje sam to wykonać.

iwo_kot
01-12-2008, 14:17
Zrobilam juz czesc scianki to jej wzor:
http://images6.fotosik.pl/332/11a525571410e1df.jpg (www.fotosik.pl)

Uzylam masy drobnoziarnistej Primacol
Nowa wersja pomalowania to zielen groszkowa duluxa i werniks zloty.
Pytanka:
1. czy przed polozeniem farby akrylowej trzeba ta strukture zagruntowac?
2.czy wystarczy ze pomaluje ta sciane raz ta farba akrylowa, a potem naloze werniks zloty- czym nakladac werniks? czy on zbierze sie w zaglebieniach? bo chce by zaglebienia byly zlote a wypukle zielone, czy to trzeba czyms przecierac czy nakladac gabka?
Kilka osob pracowalo z werniksem, ja malowalam tylko bejca z kolorantem, to moge powiedziec ze ona raczej kryje gladko, sama w sobie nie daje przecierek perlowa jest jak lakier do paznokci


Dorbie jak pomalujesz to proszę wklej zdjęcie i napisz jak dokładnie to się maluje. Mam taką ścianę i boję się zacząć malować bo nie znam się na tym. Dziękuję z góry za odpowiedź.

ulinka
01-12-2008, 17:53
No i ja już też mogę się pochwalić własnym wykonaniem
Moja ściana w salonie

http://img118.imageshack.us/img118/4282/dscn3125ed7.jpg (http://imageshack.us)

http://img388.imageshack.us/img388/4027/dscn3126gu8.jpg (http://imageshack.us)

http://img129.imageshack.us/img129/3347/dscn3127zq1.jpg (http://imageshack.us)

http://img129.imageshack.us/img129/1103/dscn3128sa4.jpg (http://imageshack.us)

Damro
01-12-2008, 22:11
ale z Was zdolne bestie,podziwiam :P

mathiasso
02-12-2008, 14:22
o temat dla mnie :D
w remontowanym mieszkaniu tynk strukturalny robił mi znajomy budowlaniec, a teraz spróbuje sam. 8)

elais
04-12-2008, 15:45
Qrcze mam problem.Zobaczyłam swoje pogładziowane ściany.... zawiesiłam kinkiety gipsowe, wyglądaja strasznie nie równo :evil: :evil: :evil: , ekipę już wyklełam, i nie chcę żeby poprawiali boję sie że bedzie jeszcze gorzej :evil: :evil: :evil: ... szczególnie w komunikacji.

I tak sobie mysle, że moze bym jakąś przecierkę zrobiła. Co byłoby najprostsze i najszybsze. Na ścianach do tej pory mam tynk cem-wapienny, następnie gładź, zagruntowałam ją gruntem -Śnieźki.

mayland
04-12-2008, 15:49
Najszybsza będzie gotowa farba strukturalna.

elais
05-12-2008, 08:48
a z jakiej firmy ta farba strukturalna byłaby najlepsza? Wczoraj byłam w Obi jest tam taka firma Primacol i nad tym sie zastanawiam czy tego nie użyć. Kupię narazie 1kg bejcy i wypróbuje w piwnicy. Bardzo podobaja mi sie takie efekty robione packą do nakładanie kleju np. do płytek, takie podłuzne paski....

mayland
05-12-2008, 10:06
Nie wiem z jakiem bo nie stosowałam żadnej.

Prosty sposób na farbę strukturalną to dodać do zwyklej farby trocin lub kuleczek styropianu. :wink:

LeoAureus
12-12-2008, 11:40
Mr.Jar miał pomysły lepsze lub gorsze .... już jednak nie pisze na tym forum ..... popieram jednak w pełni jego rozwiązania ... , Oj, lepsze, lepsze :D Gdzie jest Mr.Jar i dlaczego już nie pisze na tym forum???!!! Cóż to za Gwoździk się tutaj podszywa? :wink: :lol:

pozdrawiam ... i pamiętaj, że obiecałaś mi zniżkę na pieska za "powstańczą" ... Pamiętam :D

....chciałbym tę ścianę zobaczyć teraz ... po tak długim okresie niebytności TUTAJ :D A po co Ci oglądać ścianę kiedy ona w ogóle się nie zmieniła... :D Ale volder1 wziął i mnie natchnął, to może nawet przed świętami się zbiorę...

Gwoździk
12-12-2008, 11:43
No to czekam ... :D
i pozdrawiam

LeoAureus
12-12-2008, 12:54
Się postaram, bom ostatnio wielce zajęta pracą, nie mam czasu na NIC. Nawet pieski niedopieszczone :cry:

volder1
12-12-2008, 21:06
Witam.

Ale volder1 wziął i mnie natchnął.....

Jestem muzą, twoim natchnieniem.
Nie przypuszczałem że jeszcze ktoś......... :P , kiedyś............. 8)

Jak się zbierzesz, to pokaż, też jestem ciekawy.

volder1

madeline1000
15-12-2008, 12:02
Witam wszystkich t piszących i tworzących wspaniałe wzory na ścianach. Jestem zachwycona pomysłami i wykończeniami wnętrz. Wykańczamy z chłopakiem właśnie domek i jest tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyle ścian do różnych pomysłów, że nie wiem na co cię zdecydować!!! Na razie ćwiczę na ścianach w kotłowni :lol:
Spodobał nam się ten sztruksik i chyba coś z tego wyjdzie, bo wczoraj już zatarty zeszlifowany sztruksik zagruntowałam i dziś chyba będę próbować coś na tym tworzyć w kierunku ostatecznego wyglądu czyli KOLOROWANIE !!! Opisujcie swoje pomysły bo na prawdę macie nieziemskie !!!
Pozdrawiam wszystkich :wink:

nitubaga
16-12-2008, 16:59
hejeczka... zatem jestem i ja....

długo się zmagałam ze strachem, ale co tam... postanowiłam spróbować... w kotłowni :o :o :o :o :lol:

oto efekty tuż po zakończeniu - tynk jeszcze mokry....

ściana od prawej do lewej

http://images40.fotosik.pl/39/d9e1f2aea2115985.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images26.fotosik.pl/304/44c5ee1223b510e9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

a tu z bliska.... moje cudne ślimaczki :) zakrętaski piękne , nie?

tu jeszcze mokre, ale jak wyschnął....

http://images28.fotosik.pl/304/59bf233e49f65b4dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images24.fotosik.pl/304/656d7c8c86fa3b32.jpg (http://www.fotosik.pl)


następnego dnia je wyszlifowałam i zagruntowałam....a dziś poleciał kolorek (magnolia)

oto ślimory :lol:

po przetarciu, bez zadziorków...

http://images33.fotosik.pl/425/e0e83ab16ffeb8c5med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images48.fotosik.pl/40/b51daeb08fd5e7b7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

ślimaczki podczas malowanka.... (dulux - magnolia....miało pasować do ściany z płytkami)

http://images33.fotosik.pl/425/a0215ca7d4d84602med.jpg (http://www.fotosik.pl)

ooooo do tej

http://images32.fotosik.pl/419/9148cf86156766damed.jpg (http://www.fotosik.pl)

noooooooooooooo i ślimaczki po malowaniu...

cała ściana

http://images43.fotosik.pl/40/1244c9be3d3fe9d9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

i zbliżonka...

http://images32.fotosik.pl/419/0243bcd0af834ac3med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images24.fotosik.pl/306/c1f17dbb37b96829med.jpg (http://www.fotosik.pl)

i jak?

jutro w planie lazura z alpiny by nadać połysk...

mayland
16-12-2008, 17:44
I fajnie :lol: Widze, ze ładnie zadziorki doczyściłaś :lol:

Piątka
16-12-2008, 17:48
cudo i niepowtarzalne :D

nitubaga
16-12-2008, 19:58
wielkie dzięki...

mam małe pytanko - czym nakładacie alpinę? pędzlem? :roll:

chodzi mi o te zacieki z którymi walczył ktoś kiedyś i pisał tu o tym... :roll:

mayland
16-12-2008, 19:59
Ja nie nakładałam akurat Alpiny ale lazura jest też wodnista. Robiłam to pedzlem ale trzeba uważnie rozprowadzać i zacierać.

nitubaga
16-12-2008, 20:13
Ja nie nakładałam akurat Alpiny ale lazura jest też wodnista. Robiłam to pedzlem ale trzeba uważnie rozprowadzać i zacierać.


tak właśnie myślałam, że to może być problematyczne... no ale może dam rade... :lol:

ale między alpinę a kolor - już jest bez gruntu, nie?

mayland
16-12-2008, 20:15
Lazura na farbę bez gruntu.

nitubaga
19-12-2008, 10:15
no i żeby już zakończyć temat ślimoków to mam już gotowe zdjęcia z malowania i tuz po malowaniu alpiną ....

wszystko jest jeszcze ciut mokre, ale bardzo ładnie wychodzi...

zatem na początku powiem, że to złotko wygląda tak...

http://images34.fotosik.pl/420/484b926b04e20559med.jpg (http://www.fotosik.pl)


potem juz tylko pędzel i każdego ślimaczka z osobna malujemy.... bardzo mi się podobało to, że alpina na strukturze osiadała nierówno... tzn w dołkach, gdzie zbierało się jej więcej odcień złota był mocniejszy, niż na wypukłościach. Skutek jest tego taki, że cały wzorek jest bardziej widoczny, bardziej wyrazisty.

http://images32.fotosik.pl/420/76a68e342961c7a0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/420/0e3b65e0c82ebb0dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

tutaj już zdjęcia całości....

http://images39.fotosik.pl/41/d2735adb9fb14e3cmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/420/02bad5aaf7cd0fd9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images30.fotosik.pl/305/af88561f7a2cdd1f.jpg (http://www.fotosik.pl)


no i cóż.....

wnioski jakie mam to....

Po pierwsze koszt jaki poniosłam na ścianę o tych wymiarach 2,6 * 3,5 m to ok. 50 zł - oczywiście nie liczę tu pełnych opakowań tylko tego co zużyłam... tak na oko.

Koszt pełnych opakowań to
- grunt Atlas 12 zł za 5l poszło 3/4 opakowania, bo malowałam dwa razy: ścianę przed ślimakami i ślimaki przed farbą...
- zaprawa tynkarska Knauf 30 zł za 20 kg poszło jakieś 10 kg
- farba dulux 2,5 l 38 zł poszło ok. 1l
- alpina 70 zł za 2,5 l poszło z 0,5 l

Po drugie jest to fajna zabawa na zasadzie: a co będzie jak zrobię tak... daje dużo satysfakcji, a nade wszystko daje mi poczucie, że ten dom jest naprawdę mój, robię co chcę, sama za to odpowiadam i jak wyjdzie kicha to sama se z tym będę musiała żyć.... :wink: lub ostro zadziałać szpachelką... ale jak wyjdzie fajosko to radochy po pachy.... i nos zadarty wysoko do góry, że to JA SIAMA :lol:

Po trzecie - nie dajcie się zwariować i płacić chore pieniądze za coś co można zrobić samemu !!!! nie warto.... to jest jak ciapanie się masą solną na stolnicy.... spokojnie się da radę...

martom
19-12-2008, 21:12
http://images24.fotosik.pl/306/eb01177314724e8bmed.jpg
http://images44.fotosik.pl/41/2c59358bac0a3900med.jpg
http://images49.fotosik.pl/41/d66fa0e956d3aa7bmed.jpg

To zdjęcia prac, które robiłem pierwszy raz. Polecam wykonanie samemu. Fajna zabawa

LeoAureus
22-12-2008, 10:50
Natchnięta (dzięki Ci volder1 :lol: ) relaksowałam się w weekend maziając swoje cegiełki, które czekały prawie rok :oops: No i w końcu mam swoją powstańczą wyrwę :lol:

Kupiłam barwnik czerwony i dwa kolory brązowego oraz czarny. Do tego bejca satynowa i perłowa.
Najpierw mazałam gąbką gdzie popadło różnymi kolorami i ich natężeniem.

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01357.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01359.jpg

Potem przeleciałam całą pomazaną powierzchnię podstawowym kolorem brązowym z bejcą satynową.

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01360.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01362.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01368.jpg

Było trochę blado, więc niektóre cegiełki potraktowałam brązem ze sporym dodatkiem czarnego, tak jak to jest w prawdziwym klinkierze u mnie.
Następnie wymieszałam bejcę perłową z jakimiś resztkami białej farby i dodałam kropelkę czarnego barwnika, coby fugę zrobić :D
Na koniec ową fugę poleciałam jeszcze złotym werniksem i porobiłam owym złote smugi na cegiełkach.

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01444.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01448.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01449.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC01455.jpg

markoto
23-12-2008, 10:23
Calkiem fajnie wyszlo choc mi sie bardziej podobalo jak bylo biale :)

volder1
23-12-2008, 11:24
Jestem pod wrażeniem. Pięknie komponuje się z oryginałem.
Z daleka dzięki prześwitom czarnych cegiełek i złotych plam werniksu wygląda jeszcze ładniej od oryginału. I ta biel cegiełek. Masz wspaniałe poczucie kolorystyki.
To wnętrze ma charakter. Moje klimaty.

mayland
23-12-2008, 11:52
Leo ale pracy wykonałaś :o I dekoracje masz świateczne :lol: :lol:
Mi się podoba i biała i kolorowa sciana cegiełek. W zależnosci do wnetrza można sobie wybierać :wink: :lol:


Kochani, wesołych Świąt Wam życzę :lol: :lol: :lol: Niech goście docenią Wasze zdolności :wink: :lol:

LeoAureus
23-12-2008, 12:00
Jestem pod wrażeniem. Pięknie komponuje się z oryginałem.
Z daleka dzięki prześwitom czarnych cegiełek i złotych plam werniksu wygląda jeszcze ładniej od oryginału. I ta biel cegiełek. Masz wspaniałe poczucie kolorystyki. A dziękuję bardzo :D Tak trochę żartując to właśnie zastanawiałam się, po co płaciłam jakieś koszmarne pieniądze za klinkier :lol: :lol: :lol: A na serio to wolałabym jednak zamiast malunów te cegiełki prawdziwe, ale jak to mówią: jak się nie ma... itd. No i zawsze to satysfakcja, zaoszczędzona kaska i niespodzianka bo nigdy nie wiadomo co wyjdzie :lol: Nie mówiąc o odstresowaniu się przy pracy :P

To wnętrze ma charakter. Moje klimaty. Tyż lubię takie klimaty, cegła, drewno i kamień...

LeoAureus
23-12-2008, 12:04
Leo ale pracy wykonałaś :o I dekoracje masz świateczne :lol: :lol: Ależ mistrzyni, to było malutko pracy, sama przyjemność, naprawdę :) A dekoracje takie na razie mierne, mały zryw był ale potem oklapł, mam czas :wink: :lol:

Mi się podoba i biała i kolorowa sciana cegiełek. W zależnosci do wnetrza można sobie wybierać :wink: :lol: Mi też, to mam dwie, ach ten brak zdecydowania :lol:

Kochani, wesołych Świąt Wam życzę :lol: :lol: :lol: Niech goście docenią Wasze zdolności :wink: :lol:
I Tobie też Wesołych!!!

nitubaga
23-12-2008, 17:56
no to wszystkim zosiom samosiom - szczęścia i wszelkiego dobra życzy Nitka

http://img381.imageshack.us/img381/5342/bozenarodzenieozdobnakuyf1.gif (http://img381.imageshack.us/my.php?image=bozenarodzenieozdobnakuyf1.gif)

seba30
27-12-2008, 12:54
http://images24.fotosik.pl/306/eb01177314724e8bmed.jpg
niech ktos dokładnie napisze jak to zrobic od poczatku po koncowe uzyskanie kolorów ...

niuniab
29-12-2008, 22:05
Ja mam coś takiego
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/re/fg/b8ph/14waaBkhfSF5xTDnnB.jpg

martom
31-12-2008, 07:16
http://images44.fotosik.pl/41/2c59358bac0a3900med.jpg

Instrukcja.
Na zagruntowaną ścianę nakładasz tynk dekoracyjny zwykłą pacą metalową. Ten tynk można kupić w castoramie. Pamiętaj żeby dobrze go wymieszać.
Po nałożeniu cienkiej warstwy kładziesz pacę płasko na ścianę i od góry przeciągasz w dół formując wzór. Najlepiej spróbój gdzieś na małym odcinku ściany i ustal wzór przed zaciągnięciem całej.
po wyschnięciu tynku malujesz to specjalną farbą do tynków tu bazą był kolor żółty. Po wyschnięciu bazowego koloru malujesz bejcą. Bejce nakładasz pędzlem lub wałkiem , czekasz chwilę i mokrą przecierasz gąbką. Najlepiej używać takiej gąbki do fugowania.Wycierając ustalasz odcień ściany. Jeśli nie będziesz dociskał mocno gąbki więcej bejcy zostanie w rowkach i zagłębieniach więc cały wzór i odcień ustalisz sobie do własnych potrzeb.
Dla oka polecam http://sklep.cameleo.poznan.pl/p,pl,3,anticco.html

agata39
31-12-2008, 12:38
Bardzo podobają mi się takie przecierane ściany.Pięknie wyglądają.

annavika
09-01-2009, 10:48
Od dawna marzę o perłowej ścianie w sypialni. Na początku chciałam nałozyć lazurę Alpiny na zwykła, gładką białą ścianę (pomalowaną raz Beckersem), ale chyba nie bedzie to wygladalo ciekawie i lepiej pokusić się najpierw o jakąś strukturę. Nie mam w ogole doświadczenia. Czy mogę kupić farbę strukturalną np. też Alpina i zrobić dowolny wzór czy na niej już się nic nie rozciera tylko nakłada i musi być co jest?
Pogubiłam sie :(

nitubaga
09-01-2009, 11:01
Od dawna marzę o perłowej ścianie w sypialni. Na początku chciałam nałozyć lazurę Alpiny na zwykła, gładką białą ścianę (pomalowaną raz Beckersem), ale chyba nie bedzie to wygladalo ciekawie i lepiej pokusić się najpierw o jakąś strukturę. Nie mam w ogole doświadczenia. Czy mogę kupić farbę strukturalną np. też Alpina i zrobić dowolny wzór czy na niej już się nic nie rozciera tylko nakłada i musi być co jest?
Pogubiłam sie :(

niech Cie ręka Boska broni kłaść lazurę alpiny na gładką ściane!!!!!


ona zostawia smugi, wszystkie pociągnięcia pędzla czy tam wałka będzie widać... to jest do struktur, gdzie chropowatość ściany to gubi, wiem co mówię bo mam karton k-g pomalowany na zielono Beckersem i pomalowany lazurą - kicha jakich mało !!!!

jeśli chcesz mieć połyskującą perłową ściane to tylko ze strukturką, choćby najmniejszą, ale jednak. :wink:

pozdraiwam

nitubaga
09-01-2009, 11:08
aaaaaaa i jeszcze jedno

Martom podała bardzo fajną stronkę - koniecznie tam zajrzyj....

http://sklep.cameleo.poznan.pl/p,pl,3,anticco.html


po lewo wybierasz sobie rodzaj struktury i niżej masz filmik pokazowy jak ja wykonać... oczywiście nie muszisz kupować tamtejszych produktów, ale chodzi o to by zobaczyc jak wogóle się zabrać do tematu machania packą....

życzępowodzenia i dobrej zabawy :)


a i jakby co to jedziesz: grunt - tynk - wzorek - grunt - farba - lazura.... :lol:

:lol: :lol: :lol:

annavika
09-01-2009, 14:42
a i jakby co to jedziesz: grunt - tynk - wzorek - grunt - farba - lazura.... :lol:

:lol: :lol: :lol:

Mam scianę pomalowaną na biało i strukturę też chcę biała, na to lazura. Co musze dokładnie kupić? Jeszcze jakiś grunt? :-?

nitubaga
09-01-2009, 14:49
kochana

jedziesz po całości wałkiem, pędzlem, czym bądź gruntem np .altas,
następnego dnia jedziesz zaprawą tynkarską knaufa goldband :) i ciapiesz wzorek,

tu masz opakowanie byś wiedziała co kupić

http://www.farbykolor.pl/Knauf+GOLDBAND+gipsowa+zaprawa+tynkarska+30kg_p316 .html

następnego dnia szlifujesz zadziorki szpachelką, papierem, czym tam Ci wygodniej i jeszcze raz grunt po całości,
następnego dnia malujesz na kolor - mówisz że biały i oki :)
następnego dnia bez gruntu jedziesz alpiną

wsio :)

patusia
10-01-2009, 11:17
przepiękne. zakochałam się w waszych ścianach.

Angelika Baran
18-01-2009, 22:02
hej. potrzebuję pomocy, jestem amatorką w tej dziedzinie.Na ścianach była położony gładż. następnie ściany pomalowaliśmy farbą akrylową żółtą.ściany nie były gruntowane. Natomiast teraz chcemy zrobić jeden z tych ciekawych wzorów pokazanych wcześniej, typu cegiełka czy ta delikatna struktura sztruksu. Co mam zrobić w pierwszej kolejności aby był odpowiedni efekt. I mam jeszce jedną prośbę, doradźcie mi jak można ciekawie wykończyć otwory drzwiowe/zaznaczę jeszcze że to jest mieszkanie w bloku/, jeżeli w jednym są drzwi przesuwane, natomiast do kuchni i do salonu jest wejście zakończone w kształcie półkola-łuku.chciałabym aby te wykończenia były efektowne a jednocześnie zabezpieczały ścianę. Pozdrawiam.

jacekp71
18-01-2009, 23:16
łuk ? a feeee .... zlikwiduj to, idź do stolarza niech ci ładnie obuduje krawędzie w pięknym kolorowym drewnie ;-)

Szkrab
19-01-2009, 10:01
Ośmielony Waszymi osiągnięciami postanowiłem i ja wykonać własnoręcznie strukturę.
Tynk goldband w sobotę był barwiony pigmentem marki colours (castorama) capucino a w niedzielę w ramach poprawek (nie wszędzie wyszedł zamierzony efekt) zdecydowaliśmy się na brązowy do betonu i tynków (mix-bud). Dzisiaj go poszlifuję i zagruntuję.

Na fotce widać, że jeszcze nie zdążył wyschnąć:

http://img525.imageshack.us/img525/6839/im000725mg4.jpg

Sposób wykonania:
-nałożony pacą metalową tynk o grubości ok 0,5cm
-robienie zadziorów: niezwłocznie przykładana i odrywana paca od tynku (im grubszy tynk, tym wyższe zadziory)
-po chwili (jakieś 2min) delikatnie szpachelką przygładzane zadziory (skośne ruchy od góry ku dołowi)

decotynk1
23-01-2009, 13:08
Witam wszystkich forumowiczów.

Zajmuje się nakładaniem tynków dekoracyjnych,
i jeśli stajecie przed wyborem tynku służę poradami:
jeśli chodzi wam o tynk dekoracyjny trzeba wstępnie odpowiedzieć na pare pytań.

jaką ma mieć fakturę,
1 - jeśli ma być to faktura wyrazista to polecam: Retro Beckersa, Ściany w Dawnym Stylu Renoulaka, Theodor
2 - jeśli ma być to tynk delikatniejszy to jak najbardziej: Relief FOXa, FrescoStruktura Fox, Silquette Alpiny, Tynk Bawełniany Fibre Decor
Uwaga: im delikatniejszy tynk tym ściana powinna być bardziej wygładzona przed nałożeniem struktury,

Jeśli chodzi o podpunkt 1, Tynk Retro jest tynkiem b. wytrzymałym i twardym zatem bardzo często zalecany do pomieszczeń typu przedpokój,
tynk Renaulak jest tynkiem celulozowym a co za tym idzie bardziej miękki,

Jeśli chodzi o podpunkt 2, tynki które wymieniłem są wytrzymałe porównywalnie jak Retro.

Możecie zobaczyć też tynk BAWEŁNIANY firmy Fibre Decor, wizualnie zbliżony bardzo do tynków japońskich, tworzy powłokę bawełnianą = uwaga: nie zalecane do pomieszczeń w których się pali np. papierosy, gdyż jest możliwość ze zapach zostanie wchłonięty przez ten tynk,
Bardzo ładne zestawienia wychodzą np. z 2 kolorami,
Jeśli chodzi o usunięcie tego tynku w przyszłości, jest to arcy proste - namacza się ten tynk gorącą wodą i po nasiąknięciu można w prosty sposób zdjąć go i nałożyć u sąsiada :D
Jeśli powierzchnie są bardzo popękane to polecam tynk Renaulak ze względu iż jest on bardzo elastyczny,

Trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru tynku również kolorystykę, gdyż niektóre tynki z góry mają narzucone kolory, niektóre się bejcuje, niektóre woskuje, niektóre maluje farbą a na nią nanosi lazurę typu złoto srebro brokat, na niektóre werniks np. złoto srebro miedź, niektóre dobarwia się we własnym zakresie :D

akrynia
24-01-2009, 10:37
Zauroczona waszymi pomysłami wzięłam się ostro do pracy i stworzyłam coś takiego http://s6.zapodaj.net/images/1532938.jpg

LeoAureus
24-01-2009, 23:32
Akrynia, pokaż swoje dzieło z dalszej perspektywy, co to tak błyszczy?

granat110
25-01-2009, 18:49
nnn

akrynia
25-01-2009, 23:55
Akrynia, pokaż swoje dzieło z dalszej perspektywy, co to tak błyszczy?
Na położonym Knaufie wzór zrobiłam szpachelką , do emulsji Cieszynki (taką miałam)dodałam pigmentu beżowego,na koniec to co błyszczy to jest Werniks dekoracyjny diamentino firmy Primacol.Wytworzyła się powłoka-lakier z drobinkami brokatu

silje
26-01-2009, 19:52
Witajcie,
jestem zauroczona Waszymi tynkami, toż to istne dzieła sztuki :o , a w dodatku robione w większości kobiecymi rączkami. Chylę czoła i gratuluję pomysłowości i wytrwałości. :)

A teraz chciałam się Was poradzić.
Po przestudiowaniu tego wątku (wykonanie ściany z cegieł) wpadł mi do głowy pomysł zrobienia u siebie w kuchni zamiast pasu kafelek między szafkami wiszącymi a stojącymi, kafelki z tynku.
Nałożyłabym tynk grubości ok 0,5 mm i jakimś narzędziem wybierałabym masę tynkową, żeby w ten sposób zrobić imitację fugi.
Nie wiem tylko jak to będzie w całości wyglądało i czy jest to wykonalne i jakich farb do malowania i cieniowania kafelek użyć.

Poproszę o Wasze opinie i rady, bo laik ze mnie totalny (z prac budowlanych jakie wykonałam u siebie w mieszkaniu, to było położenie gładzi na ścianach w pokoju i przedpokoju i pokoju syna.

neti }i{
28-01-2009, 23:49
Witam,
Jestem pod wielkim wrażeniem tego czego dokonaliście.. i dzięki Wam postanowiłam też pobawić się w paćkanie ścianek :).. Prawde mówiąc początkowo myślałam tylko i wyłącznie o pomalowaniu ścian farba - a teraz zastanwiam się jak mogłam ograniczać się w moich zamysłach tylko do malowania.. ehh.. Ale wracając do tematu.. w zamyśle mam położyć tynk strukturalny w przedpokoju i sypialni.. Przedpokój chciałabym potraktować taką alą cegiełką (pomysł pożyczony od LeoAureus) tylko że ta moja ma imitować kamień lub piaskowiec.. generlanie wiec jasne kolorki (troche beżu, żółci, itp - nie określiłam jeszcze się dokladnie).. ale mam pytanko.. Jak wykończyć taką strukturę przy suficie, tak żeby ładnie to wyglądało? tak żeby granica między ściana a sufitem nie okazała się jakąś fuszerką.. generalnie totalny laik ze mnie w tej kwestii..
i jesce jedno pytanko.. jaki tynk polecicie mi do przedpokoju? te cegiełki u LeoAureus były wykonane klejem.. ale czy on sprawdzi się także w ppokoju?
pzdr

Klesia
30-01-2009, 11:23
Witam,
po przeczytaniu forum ja również sięgnęłam po pacę. Strukturka wyszła fajna, ale kolor nie.... Ściany pomalowane są jasnym beżem z dekorala i wydają się takie mdłe. Podpowiedzcie, co z nimi zrobić???
Czy np. lepiej byłoby pociągnąć same krawędzie struktury jakimś ciemniejszym kolorkiem, czy np. całość jakąś perłową, satynową bejcą?
POMÓŻCIE...

nitubaga
30-01-2009, 15:43
.. ale mam pytanko.. Jak wykończyć taką strukturę przy suficie, tak żeby ładnie to wyglądało? tak żeby granica między ściana a sufitem nie okazała się jakąś fuszerką.. generalnie totalny laik ze mnie w tej kwestii..
i jesce jedno pytanko.. jaki tynk polecicie mi do przedpokoju? te cegiełki u LeoAureus były wykonane klejem.. ale czy on sprawdzi się także w ppokoju?
pzdr


nie wiem czy dobrze zrozumiałam... ale ...
wykończena ściany i sufitu to robi się taśmą malarską :) tylko ciut szerszą...

jeśli nie chcesz struktury do samego sufitu tylko ciut obniżyć - jak przy malowaniu - to przyklejasz taśmę.... ciapiesz tynk i jak to jest jeszcze w miare mokre odrywasz taśmę.... wtedy masz równiutko wykończony brzeg ściany.... :wink:

co do cegiełek - to myślę, że warto poczekac na głos atorki cegiełek, ale ja nie widze większych kłopotów z tym by do przedpokoju tez dac klej....

nitubaga
30-01-2009, 15:50
Witam,
po przeczytaniu forum ja również sięgnęłam po pacę. Strukturka wyszła fajna, ale kolor nie.... Ściany pomalowane są jasnym beżem z dekorala i wydają się takie mdłe. Podpowiedzcie, co z nimi zrobić???
Czy np. lepiej byłoby pociągnąć same krawędzie struktury jakimś ciemniejszym kolorkiem, czy np. całość jakąś perłową, satynową bejcą?
POMÓŻCIE...

hm.... to zależy co chcesz osiągnąć....

ja malowałam lazurą Alpiny.... i ona NIE zmienia kolor ściany tylko nadaje połysk .... :wink: więc jeśłi Twoja ściana wydaje Ci się mdła - to po pomaowaniu tez taka będzie tyle, że świecąca.

Możesz teraz wziąć ciut bejcy - w pasującym Ci kolorze - na gąbkę i spróbować zacierając kółeczka nanieść ten kolor na ściane.... od tego jak to wetrzesz będzie zależał ostateczny kolor.

Zamin polecisz po całości zrób gdzieś koniecznie próbkę tego co chcesz zrobić :)

Klesia
31-01-2009, 20:33
Dziekuję NITUBAGA :D
Spróbuję z tą bejcą,
pozdrawiam

eda79
31-01-2009, 22:16
super

neti }i{
01-02-2009, 00:06
hehe.. no tak, zapomniałam o taśmie malarskiej.. mówiłam ze laik ze mnie.. dziekuje :)

gabi000777
02-02-2009, 13:55
:cry: teraz wiem że bejcy perłowej nigdy nie nałoże na gładki biały sufit!! znac smugi po pęzlu :cry: czy moge nanieśc na ten sufit ponownie farbę ? :(

gabi000777
02-02-2009, 14:16
chciałabym to wam pokazac ale nie wiem jak sie wstawia fotki :oops:

gabi000777
02-02-2009, 15:00
http://img504.imageshack.us/img504/5499/s7300980zv7.th.jpg (http://img504.imageshack.us/my.php?image=s7300980zv7.jpg)http://img262.imageshack.us/img262/3988/s7300976le1.th.jpg (http://img262.imageshack.us/my.php?image=s7300976le1.jpg) a teraz tynk

nitubaga
02-02-2009, 15:46
:cry: teraz wiem że bejcy perłowej nigdy nie nałoże na gładki biały sufit!! znac smugi po pęzlu :cry: czy moge nanieśc na ten sufit ponownie farbę ? :(

oto mój wpis z 9 stycznia :(



Od dawna marzę o perłowej ścianie w sypialni. Na początku chciałam nałozyć lazurę Alpiny na zwykła, gładką białą ścianę (pomalowaną raz Beckersem), ale chyba nie bedzie to wygladalo ciekawie i lepiej pokusić się najpierw o jakąś strukturę. Nie mam w ogole doświadczenia. Czy mogę kupić farbę strukturalną np. też Alpina i zrobić dowolny wzór czy na niej już się nic nie rozciera tylko nakłada i musi być co jest?
Pogubiłam sie :(

niech Cie ręka Boska broni kłaść lazurę alpiny na gładką ściane!!!!!


ona zostawia smugi, wszystkie pociągnięcia pędzla czy tam wałka będzie widać... to jest do struktur, gdzie chropowatość ściany to gubi, wiem co mówię bo mam karton k-g pomalowany na zielono Beckersem i pomalowany lazurą - kicha jakich mało !!!!

jeśli chcesz mieć połyskującą perłową ściane to tylko ze strukturką, choćby najmniejszą, ale jednak. :wink:

pozdraiwam

a ślimaczki piękne.... ja tez mam ślimaczki.... :) co prawda ciut inne, ale ślimaczki to ślimaczki :)

jeśli chodzi o sufit.... to nie wiem czy to coś da rade, ale spróbuj zagruntować... pomalować na jaki chcesz kolor...

lub jeśli to ma być perłowe - to koniecznie po gruntowaniu nanieść jakąkolwiek strukturkę... no choćby zwykłego baranka... z ziarenkami... i wtedy grunt, kolor i lazura :roll: nie wiem czy to pomoże - ale jeśli to co masz nie daje Ci spokoju, to coś z tym i tak musisz zrobić :(

powidzenia życzę...

gabi000777
02-02-2009, 16:33
czyli teraz zagruntuje i pomaluje farbą lateksową i mam nadzieję że nic się nie stanie :cry: tzn że nie spadnie mi to na głowe.Szczerze powiem że nie pasował mi ten biały sufit, ponieważ mam terakote w beżu i chcialabym taki beżowy kolorek na suficie ale czy to sie uda? :-?

nitubaga
03-02-2009, 08:09
czyli teraz zagruntuje i pomaluje farbą lateksową i mam nadzieję że nic się nie stanie :cry: tzn że nie spadnie mi to na głowe.Szczerze powiem że nie pasował mi ten biały sufit, ponieważ mam terakote w beżu i chcialabym taki beżowy kolorek na suficie ale czy to sie uda? :-?

Gabi słuchaj....

powiem szczerze, że nie wiem jak się zachowa farba na lazurze....

ja teraz to bym zrobiła tak, że wzięła kawałek arkusza k-g tak gdzieś z 1m2 i zrobiła to co masz na suficie... czyli zagruntowała, pomalowała na biało i zrobiła lazurę.... jak to wszystko już zrobisz - to na to spróbować położyć tę farbę lateksową...

chodzi mi o to, że zanim zrobisz "operację na otwartym sercu" poćwicz gdzieś na boku, byś dokładnie wiedziała co Ci z tego wyjdzie....

bo niestety może sie okazać, że trzeba będzie ten sufit przeszlifować... bo farba nie będzie się chciała trzymac lazury :( i normalnie zacznie ci spływać i kapać.... bo lazura jest farbą wykańczającą ściane... nakładaną już na kolor... i jak dobrze kolarze to dziewczyny gdzieś tu pisały, że już nic lazury nie chce się trzymać .... :(

zatem koniecznie zrób próbke na boku zanim polecisz po całym suficie ;)

pozdrawiam :)

Nitka

LeoAureus
03-02-2009, 13:54
i jesce jedno pytanko.. jaki tynk polecicie mi do przedpokoju? te cegiełki u LeoAureus były wykonane klejem.. ale czy on sprawdzi się także w ppokoju?
pzdr
Już pędzę odpowiedzieć :D Ja generalnie większość struktur wykonuję klejem, bądź to do płytek, bądź to do kamieni (ostatnio wolę ten ostatni ze względu na biały kolor), no i jest twardszy od tynku Knaufa, którym robiłam strukturę w pokoju komputerowym.

gabi000777
03-02-2009, 19:28
dziekuję za radę :wink:

gabi000777
05-02-2009, 19:02
Jestem już po malowaniu sufitu :lol: nic nie spadlo :D miejmy nadzieję,że tak będzie :D farba pięknie pokryła smugi !! Odetchnęłam!!!

Agduś
05-02-2009, 19:48
Przestudiowałam wewątek na tyle dokładnie, na ile mogłam i utwierdziłam się w przekonaniu, że tylko tynk strukturalny może ozdobic nasz kominek. Nadal jednak pytań mam więcej niż znam odpowiedzi.
Problem w tym, że kominek częściowo jest z gatunku ciepłych - murowany z cegły szamotowej. Forest stwierdził, że tylko tynk szamotowy się na nim będzie zachowywał jak trzeba. Tylko że ja nie mam pojęcia, jak on wygląda i czym w praktyce się różni od innych w nakładaniu. Czy da się z niego zrobić strukturę? Czy barwi się go w masie? Jak i czym malować? Czy po kilku latach można całkowicie zmienić kolor przemalowując go? No właśnie - co ze zwykłymi tynkami strukturalnymi, gdy znudzi się ich kolor? (Pytam, bo chyba w łazience popełnimy "normalny" tynk strukturalny natchnieni Waszymi zdjęciami, ale ja lubię co kilka lat zmienić to i owo wokół siebie.)

neti }i{
05-02-2009, 19:52
LeoAureus - to ja też się zdecyduję na klej do kamienia - skoro jest twardszy to na pewno nada się do ppokoju:)
A tak swoją drogą co myślicie o bawieniu się tynkiem o tej porze? ..tzn w zimie.. ? Dodam, że mieszkanko jest w stanie surowym jeszcze.. i oprócz prądu niczego tam jeszcze nie ma.. Zastanawiam się czy tynk strukturalny/ farby będą schły.. Czy może jakoś dosuszać? A jeśli dosuszać sztucznie to czy nie spowoduje to późniejszych problemów z tynkiem (np nie zacznie odpadac, itp.)?
pzdr

mayland
06-02-2009, 07:19
Przestudiowałam wewątek na tyle dokładnie, na ile mogłam i utwierdziłam się w przekonaniu, że tylko tynk strukturalny może ozdobic nasz kominek. Nadal jednak pytań mam więcej niż znam odpowiedzi.
Problem w tym, że kominek częściowo jest z gatunku ciepłych - murowany z cegły szamotowej. Forest stwierdził, że tylko tynk szamotowy się na nim będzie zachowywał jak trzeba. Tylko że ja nie mam pojęcia, jak on wygląda i czym w praktyce się różni od innych w nakładaniu. Czy da się z niego zrobić strukturę? Czy barwi się go w masie? Jak i czym malować? Czy po kilku latach można całkowicie zmienić kolor przemalowując go? No właśnie - co ze zwykłymi tynkami strukturalnymi, gdy znudzi się ich kolor? (Pytam, bo chyba w łazience popełnimy "normalny" tynk strukturalny natchnieni Waszymi zdjęciami, ale ja lubię co kilka lat zmienić to i owo wokół siebie.)

Tynki można malować i malować do woli. Farba na farbę, farba na lazurę.... Ta sama zasada co przy gładnich ścianach.
Nie mam pojecia jaki jest tynk szamotowy ale wydaje mi się, ze skoro to tynk to jest plastyczny i jak najbardziej można nadać mu dowolny kształt. Chyba chodzi o coś takiego: http://www.ogniskadomowe.pl/static.php?dokument=92&pierwszy=&dzial=33,67&SID=3e4cbd858103eb572756eb281763331e
Jeśli jest w kolorze ciemnym tynkiem, tak jak np. beton to nie wiem czy da sie wybarwic go w masie na np. jasne kolory. Chyba lepiej go malować. Uprzedź się także przy wyborze farby do malowania czy nadaje sie na powierzchnie ciepłe zeby potem nie śmierdziało :wink:
Mój wiatrołap miał juz 3 kolory a teraz przygotowuję mu 4 :wink: :lol:

mayland
06-02-2009, 07:26
neti przy nakładaniu rządzą te same zasady jak przy tynku gładkim. Jeśli temp. dodatnie to mozesz kłaść. Jeśli ujemne to sobie daruj. Co z pozostałymi ścianami w domu? Też mokre ze o dosuszaczu myslisz? Do jednej czy dwóch ścian moim zdaniem nie ma sensu dosuszać. Wystarczy 2-3 ciepłe dni i wyschnie samo a wiosna juz tuż tuż. SKoro tynk nie schnie to raczej nic więcej i tak w tym czasie robić tam nie będziecie wiec mozna spokojnie poczekać. Tynk strukturalny to cienka powłoka. Szybciej wysycha niz tynki właściwe.
Weźcie też pod uwagę, ze im twardszy tynk położycie tym gorzej bedzie go w przyszłosci usunąć np. gdy sie znudzi. Ciężej też się go szlifuje. Napewno jest bardziej odporny na uderzenia. To mniej wiecej ta sama róznica jak przy tynkach cementowych i tynkach gipsowych.

Szkrab
06-02-2009, 09:27
Wreszcie mam efekt, z którego jesteśmy zadowoleni. Tynk (co prawda barwiony) pomalowaliśmy indiańskim latem a wierzch rozjaśniliśmy łososiowym (oba kolory z dekorala). Wyszło dosłownie jak majonez roztarty na marchewce :o Pokryliśmy to bejcą zabarwioną kasztanem (bejca i barwnik z foxa).
Oto efekt:
http://img11.imageshack.us/img11/5238/tynk3ec3.jpg http://img228.imageshack.us/img228/2849/tynk2gp0.jpg

annavika
06-02-2009, 09:45
Pomalowałam ścianę farbą strukturalną Alpiny, zrobiłam piękne wzorki, ucieszyłam się i... nałożyłam lazurę :( Niestety ściana straciła urok, pojawiły się brzydkie zacieki, w zależności od kąta padania swiatła mniej lub bardziej wiodczne. Miejkscami wygląda to tak, jakby sciana była żółtawa i brudna. Muszę ją przemalować. Chcę znowu na biało. Piszecie, że farba powinna się trzymać, ale czy nie za bardzo przykryje mi strukturę...? Podłamałam się. A było tak ładnie :( Co robić?

mayland
06-02-2009, 09:48
No jeśli ma być ściana biała to trzeba jeszcze raz pomalować farbą. Innego wyjscia nie ma.

annavika
06-02-2009, 10:01
Zwykłą białą czy lepiej strukturalną?

mayland
06-02-2009, 11:17
Skoro tynk ma strukturę to raczje białą. Farba strukturalna w tym wypadku chyba nie miałaby sensu. No chyba, ze dodatkowy efekt chcesz uzyskać :roll:

Tadeusz2
06-02-2009, 23:09
Witam
Już od dawna śledzę wątek poświęcony amatorskim tynkom strukturalnym na tym forum. A ponieważ właśnie remontuję pokój postanowiłem na ścianach wykonać właśnie taki tynk. Do wykonania struktury wykorzystałem gładź akrylową Acryl-Putz Finisz (FFL Śnieżka). Powierzchnię uformowałem wałkiem z mikrogumy takim który wykorzystuje się podczas tapetowania. Wzór jaki uzyskałem to takie jakby „rozciągnięte sopelki” (niestety nie posiadam aparatu co by pochwalić się swoim dziełem). Po wyschnięciu przetarłem całą powierzchnię ściany krawędzią metalowej pacy aby usunąć „zadziory”. Następnie kilkakrotnie przemalowałem całą ścianę unigruntem (Atlas) mocno rozcieńczonym wodą (nawet 1:4) tak aby dosyć głęboko nasycić tynk ale jeszcze nie „zeszklić” powierzchni. W ten sposób tynk utwardził się i nie jest już tak kruchy jak taki „surowy” – niezagruntowany. Teraz planuję pomalować tak przygotowaną powierzchnię farbą lateksową Akrotix (dekoral) w kolorze śnieżnej bieli. Farba ta daje powłokę matową i taką chciałbym zachować w końcowym efekcie. Niestety ubzdurałem sobie również, że podkreślę delikatnie rzeźbę tynku brokatem np. diamentino lub irys – bo takowy nabyłem właśnie od lokalnego sprzedawcy gotowego systemu do dekoracji ścian (Pargot) w fiolce w postaci suchego proszku. No i tu zaczął się problem ponieważ uprzednio naczytawszy się na stronce FFL Śniezka porad dotyczących wykonywania takich tynków efekt chciałbym osiągnąć tzw. „sposobem gospodarczym”. Podstawowym kryterium, natomiast jest ostateczne uzyskanie matowej powierzchni ściany. Tak więc zgodnie z sugestiami tam zamieszczonymi wykonałem następujące próby – wszystkie na powierzchni pomalowanej na biało Akrotixem.
1. suchy brokat + lakier akrylowy Domalux (wodny) rozcieńczony w stosunku 1:2 = nie spełnia oczekiwań – jakikolwiek lakier bym nie zastosował połysk/półpołysk (matowego niestety nie mają w ofercie), jakkolwiek bym go nie rozcieńczał wodą zawsze uzyskam połysk na emulsji, jak również sam odcień bieli zmienia się.
2. mój pomysł = suchy brokat + farba lateksowa Akrotix rozcieńczona w stosunku ok.1:5 = roztwór do końcowego wymalowania ściany (jako co najmniej druga warstwa) – zamierzony efekt można osiągnąć jednak należałoby dodać do farby bardzo dużą ilość brokatu (a nie jest on taki tani) ponieważ pigment zawarty w farbie skutecznie go „zagłusza”.
3. suchy brokat + unigrunt rozcieńczony w stosunku ok. 1:6 = wydaje się że efekt jest zadowalający jednak próbę przeprowadziłem na niewielkim fragmencie tynku i mam obawy, że w skali całej ściany mogą pojawić się miejscowe odbarwienia w postaci ciemniejszych plam czy zacieków.
Stąd też moja prośba skierowana do wszystkich na forum, którzy stosowali bejce transparentne, farby transparentne, werniksy czy inne cuda niekoniecznie z brokatem. Proszę o opisanie swoich wrażeń a dokładniej czy powierzchnie pokryte przez Państwa wybranym specyfikiem uzyskały połysk, czy pozostały matowe (niezmienione w porównaniu z powierzchnią nie malowaną).

Pozdrawiam

tcsmile
13-02-2009, 20:27
Swietne te wasze tynki, cos czuje ze u siebie w domu (jak sie juz kiedys wybuduje;) tez cos wymysle na bazie tego tematu.

Tylko mam takie jedno pytanie, mam nadzieje ze mnie nie zjecie, ale naprawde mnie to intryguje...
Czy trzeba klasc tynki cem-wap skoro wiadomo ze i tak bedzie sie robilo takie cudo?

agakz
24-02-2009, 21:09
Jak zrobiona jest faktura na zdjęciu poniżej? Jakis specjalny tynk czy jak pomaluję szorstką ścianę w tynku cem-wap bez gładzi to uzyskam podobny efekt?
http://www.empikfoto.pl/albumy31/15755/615799/thumbs/24218940_img_2929.jpg (http://www.empikfoto.pl/index.php?m=foto_hot&foto_id=24218940&filename=img_2929.jpg)

LeoAureus
01-03-2009, 22:22
agakz, patrzę i patrzę na to zdjęcie i wydaje mi się, że to nie jest struktura, tylko po prostu betonowa ściana, ale mogę się mylić :roll:

Szkrab, fajnie wyszło, pasuje do stylu retro, to co lubię :D

Gwoździk
01-03-2009, 22:32
Leo - za kilka dni robię strukturą przedpokój ... dam Ci znać ....

...jak wyjdzie

:wink:

LeoAureus
01-03-2009, 22:38
Gwoździku, a jaką strukturkę zrobisz? Ale jestem ciekawa :D

Gwoździk
01-03-2009, 22:53
Anticco gruboziarnista i na to bejca perłowa ....

...pod względem machania pacą .... na Twoją wenę liczę :wink:

Szkrab
02-03-2009, 13:37
agakz, patrzę i patrzę na to zdjęcie i wydaje mi się, że to nie jest struktura, tylko po prostu betonowa ściana, ale mogę się mylić :roll:
Też tak mi się zdaje.

Szkrab, fajnie wyszło, pasuje do stylu retro, to co lubię :D
Dzięki. Faktura wyszła głęboka i "ciężka", ale to jest wiatrołap (1,3x1,3m), z 4 otworami (3 drzwi i szafa we wnęce), więc cała struktura zajmuje małą powierzchnię a efekt można "docenić" powyżej ościeżnic.
Poza tym bejca zabezpieczyła ścianę przed zabrudzeniem. Jesteśmy zadowoleni i już planujemy kolejne strukturki-tym razem delikatniejsze.

LeoAureus
02-03-2009, 13:49
Anticco gruboziarnista i na to bejca perłowa ....

...pod względem machania pacą .... na Twoją wenę liczę :wink:
Oj, chyba ładnie będzie :D A ta anticco gruboziarnista to anticco gruboziarnista oryginalna czy antico gruboziarnista własnej roboty? :lol:
Ta wena to rzadko mnie nachodzi, ale jak już przyjdzie... to bójcie się ściany:lol: :lol: :lol:

LeoAureus
02-03-2009, 13:51
Dzięki. Faktura wyszła głęboka i "ciężka", ale to jest wiatrołap (1,3x1,3m), z 4 otworami (3 drzwi i szafa we wnęce), więc cała struktura zajmuje małą powierzchnię a efekt można "docenić" powyżej ościeżnic.
Poza tym bejca zabezpieczyła ścianę przed zabrudzeniem. Jesteśmy zadowoleni i już planujemy kolejne strukturki-tym razem delikatniejsze.
Toteż mówię, że taka retrowa ta strukturka, akurat takie lubię, ach, wydaje mi się, że wszystkie lubię :lol: Gładkie ściany chyba nie mają u mnie racji bytu :D

agakz
02-03-2009, 13:51
Leo, Szkrab, może to jakiś beton, ale moje tynki cem-wap inaczej wyglądają :( A ta ściana była specjalnie wyeksponowana i podświetlona - fajnie wyglądało, niezależnie od tego, co to jest...

LeoAureus
02-03-2009, 14:01
No właśnie - tynki cementowo-wapienne, a to na zdjęciu to chyba beton, jak wylewali mi słupy na tarasie to wyglądało to tak samo, może troszkę bardziej chropowato. A może to jakaś struktura? Ale po co wtedy ją robić i się starać jak wystarczy beton?

agakz
02-03-2009, 14:05
No właśnie - tynki cementowo-wapienne, a to na zdjęciu to chyba beton, jak wylewali mi słupy na tarasie to wyglądało to tak samo, może troszkę bardziej chropowato. A może to jakaś struktura? Ale po co wtedy ją robić i się starać jak wystarczy beton?
ale ściany sobie teraz betonem nie zaleję :lol:

LeoAureus
02-03-2009, 14:08
Ano raczej nie :lol:

Gwoździk
02-03-2009, 15:03
A ta anticco gruboziarnista to anticco gruboziarnista oryginalna czy antico gruboziarnista własnej roboty?

...kupiłem w sklepie ... to chyba oryginalna ... :o
....a co sprzedają też "ruską podrabianą" ? :D

pięknie to może i będzie ... ale muszę się za to zabrać ... na razie to ganiam z kotem po wetach .... "dziadkowi" usunęli prawie wszystkie zęby :(

LeoAureus
02-03-2009, 16:08
Nie, no myślałam, że własnej roboty, znaczy do kleju dodałeś jakiegoś piaseczku czy co... :lol:

Kotecku został bez uzębienia? Będziesz musiał papki gotować... Gdzie chodzisz do weta?

Gwoździk
02-03-2009, 18:24
kilka miesięcy temu zaczął zgrzytać zębami .... usunięto mu kilka zębów ....

...teraz to się ponowiło ... i po wizycie u weta zostały mu 3 zęby :(
(tzn, kotu ... nie wetowi :D ) ....to efekt jakiejś kociej próchnicy

Kot jest z nami 15 lat ... .... więc jak trzeba będzie to papkę gotować będę ...

....ale to nie ten wątek ....spadam ...

.... przepraszam niezainteresowanych

LeoAureus
03-03-2009, 18:23
Biedna kicia :-?

A teraz w temacie.
Było tak:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC02578.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC02576.jpg

potem tak:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC02730.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC02970.jpg

mayland
03-03-2009, 18:24
co tam dawałaś? kamienie? dobrze widzę?

LeoAureus
03-03-2009, 18:27
Potem na strukturkę tradycyjnie bejca z barwnikiem beżowym z dodatkiem złotego werniksu:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03149.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03151.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03153.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03154.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03160.jpg

i w dzień:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03144.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03143.jpg

LeoAureus
03-03-2009, 18:32
co tam dawałaś? kamienie? dobrze widzę?
Tak, kamyczki :P

mayland
03-03-2009, 18:35
A podpowiedz mi jeszcze jedno, bejce z werniksem mieszasz i z wodą? Wszystko razem? Nie wazy się?

LeoAureus
03-03-2009, 18:46
Mieszałam bejcę z werniksem, bez wody. A Ty używasz wodę?

Gwoździk
03-03-2009, 18:48
no muszę przyznać Leo ....., że piknie to się prezentuje .... szczególnie podświetlona ściana :D


...a jak zerknąłem na pierwsze zdjęcie ... to przypomniały mi się nasze pogawędki powstańcze ... :wink:

mayland
03-03-2009, 19:03
Zależy jaką mam bejcę. Ale nie mieszałam razem z werniksem więc nie wiem czy wtedy to by mialo szansę wogóle zaistnieć

LeoAureus
03-03-2009, 19:23
Gwoździk, też pamiętam :D
Podświetlone wygląda znaaacznie lepiej 8)

Mayland, na 3 litry bejcy tego werniksu było naprawdę malutko, może ze 2-3 łyżki takie do zupy.

LeoAureus
03-03-2009, 21:49
A tak robiąc te strukturki doszłam do wniosku, że o niebo lepiej robi mi się je z kleju do kamieni niż z Knaufa. Nie wiem na czym to polega, ale wydaje mi się, że klej jest bardziej "posłuszny" 8)

PAPROCIAK
11-03-2009, 16:17
Swietne pomysły trzeba by odświerzyć. Ta cegła z kleju to mistrzostwo świata!!

pawel i renia
18-03-2009, 18:52
my w mieszkaniu mieliśmy coś takiego
kupione w Castroramie

http://img167.imageshack.us/img167/8691/dsc05257.th.jpg (http://img167.imageshack.us/my.php?image=dsc05257.jpg)

lukas93cs
19-03-2009, 19:27
Witka to moje działo zabawa przy tum jest super a efekt końcowy tez może być
http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_13cf263e.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636545_S8003415.JPG.html) http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_04d8976f.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636546_S8003604.JPG.html) http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_00669dbb.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636547_S8003605.JPG.html)
http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_555db3c0.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636548_S8003606.JPG.html) http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_314276aa.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636549_S8003607.JPG.html) http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_faae2988.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636550_S8003624.JPG.html)
http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_1307888d.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1636551_S8003642.JPG.html) :wink:
Fajne strony:
http://www.dekorujemydom.pl/www/index.php?option=com_alphacontent&section=5&cat=17&task=view&id=66&Itemid=34
http://sklep.cameleo.poznan.pl/p,pl,1,stiuk+wenecki.html
http://www.dekoracjescian.piwko.pl/

blue77
20-03-2009, 11:18
Witam wszystkich forumowiczów :) Jestem tu nowa, chęć zmiany w mieszkaniu doprowadziła do gorączkowych poszukiwań w internecie jakiś technik wykonania moich pomysłów i trafiłam na ta stronę z czego bardzo się cieszę. Jestem pod wrażeniem waszych umiejętności i pomysłów, aż chyba zabiorę się sama do tynkowania moich ścian:) nie wynajmując nikogo.
Mam tylko kilka pytań:
- czy mogę gruntować przed położeniem tynku ścianę która jest pomalowana wcześniej już farbą? (czy muszę niestety zedrzeć starą farbę?)
- jak kładziecie tynk to po kawałku na ścianę czy od razu całą ścianę? bo obawiam się tego że jak po kawałku będę kładła to zanim skończę drugi to ten pierwszy mi wyschnie (słyszałam że np. goldband dość szybko się wiąże) i jak nadam temu odpowiedni wzór? czy mam się nie obawiać bo tak szybko nie wysycha?
może najlepiej jak przedstawicie jak wy kładziecie to żeby było wszystko ok


pozdrawiam i czekam na odp.

mayland
20-03-2009, 11:48
Ja bym usunęła starą farbę i gruntowała ścianę. Tynk nie chce sie trzymać na farbach akrylowych i lateksowych. Odpada.
Co do nakładania tynku to musisz nakładać i odrazu nakładając robić wzór, póki tynk jest plastyczny. Ja nei dałabym rady wytynkować ściany i potem robić wzór.

blue77
20-03-2009, 14:51
dziękuję za odpowiedz. Trochę roboty będzie bo nie wiem jaka tam była farba ale to niewielka ściana także powinno pójść gładko:D
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie w sypialni w zeszłym roku zeskrobałam farbę do gołego tynku bo tam były ze 3 warstwy farby i następnie pomalowaliśmy farbą zwykłą goły tynk to tam raczej już nie zeskrobie tej farby bo jest pod jej cienką warstwą tynk, to mogę tam tylko zagruntować i dalej robić swoje (kłaść tynk)?

mayland
20-03-2009, 14:56
Przetrzyj tę ścianę papierem ściernym gruboziarnistym (zrysuj troche). Potem grunt i powinno być dobrze.

Tadeusz2
20-03-2009, 15:10
blue77 zalecałbym przed położeniem tynku przemalować ścianę podkładem pod tynki cienkowarstwowe. Ja stosowałem do tego celu Atlas Cerplast to taka biała zawiesina akrylowa z dodatkiem piasku kwarcowego, ma doskonałą przyczepność do różnych podłoży no i gwarantuje, że tynk będzie się doskonale trzymał.

blue77
20-03-2009, 21:44
Dzięki za porady:) z pewnością je wykorzystam.
Dzisiaj zerwałam już tapetę w pokoju, który tez idzie do małych "poprawek" ale będzie on tylko malowany farbą bez dekoracji z tynku i ...:roll: właśnie czym najlepiej zakleić tzw. "wżery" w ścianie bo przy moczeniu tapety odeszła ona w niektórych miejscach z warstwami cieńko położonej wcześniej gładzi?

mayland
21-03-2009, 07:52
Uzupełnij gładzią. Inaczej będą nierówności.

LeoAureus
21-03-2009, 10:15
właśnie czym najlepiej zakleić tzw. "wżery" w ścianie bo przy moczeniu tapety odeszła ona w niektórych miejscach z warstwami cieńko położonej wcześniej gładzi?
Ehh... niektórzy to bardzo starają się, żeby takie wżery porobić :lol: :lol: :lol:
Gwoździk, pokaż przedpokój! :D Ja dzisiaj zabieram się za swój :roll:
lukas93cs, czym malowałeś swoje ściany?

LeoAureus
22-03-2009, 09:39
Strukturka, najprostsza w świecie już zrobiona, pozostało gruntowanie i bejcowanie.

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03372.jpg

lukas93cs
22-03-2009, 14:57
właśnie czym najlepiej zakleić tzw. "wżery" w ścianie bo przy moczeniu tapety odeszła ona w niektórych miejscach z warstwami cieńko położonej wcześniej gładzi?
Ehh... niektórzy to bardzo starają się, żeby takie wżery porobić :lol: :lol: :lol:
Gwoździk, pokaż przedpokój! :D Ja dzisiaj zabieram się za swój :roll:
lukas93cs, czym malowałeś swoje ściany?

Witka ścian czerwona była malowana tylko bejcą perłową: 1 kolor jasno czerwony, 2 ciemno czerwony i lekko przetarty gompką
A ścian brązowa malowana była kolejności : 1 śnieżka jasno żółta 2 warstwy, 2 drzewo pomalowane bejcą perłową zabarwiona na ciemny brnąc, 3 werniks metaliczny złoto
http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_85e817d5.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1653749_S8003675.JPG.html) http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_cd41d286.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1653750_S8003677.JPG.html) http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_20347fda.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1653751_S8003682.JPG.html)
http://www.fothost.pl/thumb/09/12/thumb_73b3c817.jpg (http://www.fothost.pl/show.php/1653752_S8003683.JPG.html)

blue77
24-03-2009, 11:45
witam! ja zapytaniem do LeoAureus
gdzie mogę dostać taki lub inne wałki z wzorami? jak prezentowałaś na str. 2 forum. A i proszę o doradzenie jaka paca jest najlepsza metalowa, plastikowa, czy styropianowa?
pozdrawiam :) [/img]

nitubaga
24-03-2009, 15:02
witanko....


paca, jeśli to ma być paca do nakładania tynku na ścianę to metalowa... a wszystkie wałki, gąbki, szczotki i inne narzędzie do struktur są w Castoramach, OBI i tego typu sklepach :)

pozdrawiam :)

LeoAureus
25-03-2009, 13:31
Nitbaga dobrze prawi :)

Mój przedpokój skończony.
Pomalowałam jedną część na ciemniejszy kolor, drugą (widoczną z salonu) na jaśniejszy.
Kolor ciemniejszy to bejca satynowa, barwnik beżowy, ugier, werniks stare złoto:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03376.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03379.jpg

Kolor jaśniejszy to bejca satynowa, ugier (minimalne ilości), werniks stare złoto (też malutko):

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03405.jpg

mayland
25-03-2009, 13:52
Czym nakłądałaś werniks że jest taki równomierny?

LeoAureus
25-03-2009, 13:57
Zapomniałam o jeszcze jednym zdjęciu :lol:

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03425.jpg

Mayland, werniksu nie nakładałam osobno, wszystko wymieszałam razem.
P.S. Wracając do wcześniejszych rozważań, to robiąc inną ścianę wymieszałam bejcę, werniks, barwnik i wodę i nic się nie zwarzyło 8)

LeoAureus
25-03-2009, 14:00
A tutaj chyba najlepiej widać ten jasny kolor

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03386.jpg

mayland
25-03-2009, 14:08
O widzisz, super ze o tym piszesz. Dobrze wiedzieć. :lol:

LeoAureus
25-03-2009, 14:09
Już wcześniej miałam Ci o tym napisać, ale ciągle wylatywało mi z głowy :P

Tadeusz2
25-03-2009, 16:24
witam! ja zapytaniem do LeoAureus
gdzie mogę dostać taki lub inne wałki z wzorami? jak prezentowałaś na str. 2 forum. A i proszę o doradzenie jaka paca jest najlepsza metalowa, plastikowa, czy styropianowa?
pozdrawiam :) [/img]

Swego czasu również szukałem wałków i wiem, że jest to bardzo trudne ale znalazłem firmę Korbus z Łodzi, która robi wałki do malowania (z wzorkami) takie jakie były popularne chyba w latach 80'tych cena jest przystępna a i wybór wzorów chyba bardziej niż zadowalający a po niewielkich przeróbkach wałka można użyć również do tynku. oto link do ich stronki http://www.korbus.pl/

mayland
25-03-2009, 17:39
Wałki z wzorami w Praktikerze widziałam :roll:

LeoAureus
27-03-2009, 14:19
Ja też kupowałam te wałki w Praktikerze albo Castoramie i w Obi też są 8)

mayland
27-03-2009, 14:26
Leo powinnyśmy się skrzyknąć, założyć firmę i robić te tynki zawodowo :wink: :lol:

LeoAureus
27-03-2009, 22:45
Mayland, jestem do usług :D

nitubaga
28-03-2009, 06:48
.... hej weżmiecie mnie ? :P

klej Wam mogę donosić :)

LeoAureus
28-03-2009, 11:01
Mówisz, że dygniesz taki woreczek 25 kg? :lol:

nitubaga
28-03-2009, 20:28
Mówisz, że dygniesz taki woreczek 25 kg? :lol:

taczki mam to dygnę :)

LeoAureus
30-03-2009, 13:53
Masz budowlane czy ogrodowe? Budowlane strasznie ciężkie cholerniki :lol:

nitubaga1
30-03-2009, 19:34
Masz budowlane czy ogrodowe? Budowlane strasznie ciężkie cholerniki :lol:


ło takie mam

http://img1.aukcjoner.pl/gallery/000901628/1_f.jpg

:P :P :P

edit-blondi
31-03-2009, 10:35
http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03160.jpg




Leo napisz prosze z czego i jaka techniką wykonałaś to co jest wokół kamieni. Marzy mi sie cos takiego na klatce schodowej. Jakoś nie mogę się za to zabrać :cry:

LeoAureus
31-03-2009, 13:54
ło takie mam

http://img1.aukcjoner.pl/gallery/000901628/1_f.jpg

:P :P :P

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

LeoAureus
31-03-2009, 13:56
Leo napisz prosze z czego i jaka techniką wykonałaś to co jest wokół kamieni. Marzy mi sie cos takiego na klatce schodowej. Jakoś nie mogę się za to zabrać :cry:
Edit-blondi, strukturkę robiłam z kleju do kamienia (białego).
A technika... :lol: Nakładanie dużą pacą, a potem rozmazywałam to palcami :lol: :lol: :lol: Tak sobie robiłam esy-floresy :P

edit-blondi
31-03-2009, 14:02
Leo napisz prosze z czego i jaka techniką wykonałaś to co jest wokół kamieni. Marzy mi sie cos takiego na klatce schodowej. Jakoś nie mogę się za to zabrać :cry:
Edit-blondi, strukturkę robiłam z kleju do kamienia (białego).
A technika... :lol: Nakładanie dużą pacą, a potem rozmazywałam to palcami :lol: :lol: :lol: Tak sobie robiłam esy-floresy :P

Palcami :o no na to bym nie wpadła. A z Goldbanda wyjdzie podobnie? bo mam juz takie cuś zakupione :-?

LeoAureus
31-03-2009, 14:18
Edit, ja Ciebie bardzo przepraszam, oczywiście, że robiłam to z Goldbanda :oops: O kleju napisałam, bo całą resztę domu nim robiłam :D

nitubaga
31-03-2009, 19:13
A tutaj chyba najlepiej widać ten jasny kolor

http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03386.jpg


sytam dla formalności - to jest zwykła szpachelka, nie?


myślę coś takiego walnąć w garderobie na suficie :P

Gwoździk
31-03-2009, 20:49
Leo - za kilka dni robię strukturą przedpokój ... dam Ci znać ....

...jak wyjdzie :wink:


....obiecałem ...to wklejam ...


Tym razem ....najpierw położyliśmy na ścianie gruboziarnistą pastę dekoracyjną Anticco .....
......nadając jej odpowiednią strukturę (......białą strukturę !!!)

... a dopiero na drugi dzień ....."trochę eksperymentalnie"...... dodaliśmy kolorant do bejcy perłowej ( a nie do pasty) .... i pomalowaliśmy "jak leciało" tzn. słabiej ...mocniej .... ..

ściany w przedpokoju wyglądają tak:

http://i280.photobucket.com/albums/kk194/mrjar_2008/29%20marzec%2009/f7bc7bcd.jpg
http://i280.photobucket.com/albums/kk194/mrjar_2008/29%20marzec%2009/cfe4de1f.jpg




Moja Żonka poszła dalej .... i zmieniając kolorant do bejcy ....pomalowała "wiekową" szafkę na buty ... która nagle ... stała się "fajowo nietypowa"

http://i280.photobucket.com/albums/kk194/mrjar_2008/29%20marzec%2009/7da2d587.jpg

a oto struktura drzwiczek z bliska

http://i280.photobucket.com/albums/kk194/mrjar_2008/29%20marzec%2009/7060565f.jpg

I to by było na tyle .....

witus
02-04-2009, 11:22
Witam ! Mam kilka pytań do was , a mianowicie :
1. Czy za pomocą GOLDBANDA uda mi się uzyskać coś takiego jak na zdjęciu bo gotowe masy są dosyć drogie (ewentualnie co innego polecacie) ?
2. Jaki grunt zastosować : zwykły czy jakiś specjalny typu tynkolit z piaskiem (tynk będzie nanoszony na regibsy) ?
http://images37.fotosik.pl/92/fcf9356fb28652c9.jpg (http://www.fotosik.pl)

mayland
02-04-2009, 11:59
ad 1 - tak, goldband bedzie dobry
ad 2 - zwykły grunt wystarczy

LeoAureus
04-04-2009, 16:21
nitubaga, robiłam packami japońskimi, chyba wygodniej niż sztywną szpachelką 8)
Gwoździk, barrrdzo mi się podoba Twój przedpokój :D

cichoo
06-04-2009, 10:25
Witam, chciałam się podzielić moim przepokojem, nad którym pracowałam dwa weekendy - ale nie wiem, jak wrzucić zdjęcia... :) poszukam informacji, i będę też wdzieczna za reakcję - moze szybciej Wy podpowiecie :)

witus
06-04-2009, 11:57
Witam, chciałam się podzielić moim przepokojem, nad którym pracowałam dwa weekendy - ale nie wiem, jak wrzucić zdjęcia... :) poszukam informacji, i będę też wdzieczna za reakcję - moze szybciej Wy podpowiecie :)

Wrzuć zdjęcia np. na http://www.fotosik.pl
Tam jest opcja dodaj zdjęcie ,po dodaniu zdjęci pokazują się linki które wklejasz do postu.

cichoo
06-04-2009, 12:35
Dziękuję!

Dobrą radą wklejam link do mojego przedpokoju.

Zrobiony z farby strukturalnej białej - szpachelka. Później go wygładziłam papierem ściernym a później pomalowałam bejcą zabarwioną różem. Rozprowadzałam bejcę pędzlem i później japonką.

no wreszcie:

http://images47.fotosik.pl/99/7bad918fdc3c3826med.jpg

http://images42.fotosik.pl/95/a7312295ec2b759bmed.jpg

http://images43.fotosik.pl/99/7cf3e63cb9b76424med.jpg


Dziękuję za pomocną dłoń :)

LeoAureus
06-04-2009, 12:38
Nie widzę zdjęć :cry:

mayland
06-04-2009, 12:49
cichoo złe rozszerzenie. Pobierz link z rozszerzeniem .jpg a nie .html

markoto
06-04-2009, 21:24
Dziękuję!

Dobrą radą wklejam link do mojego przedpokoju.

Zrobiony z farby strukturalnej białej - szpachelka. Później go wygładziłam papierem ściernym a później pomalowałam bejcą zabarwioną różem. Rozprowadzałam bejcę pędzlem i później japonką.

no wreszcie:

http://images47.fotosik.pl/99/7bad918fdc3c3826med.jpg

http://images42.fotosik.pl/95/a7312295ec2b759bmed.jpg

http://images43.fotosik.pl/99/7cf3e63cb9b76424med.jpg


Dziękuję za pomocną dłoń :)

witus
06-04-2009, 23:47
Mam jeszcze jedno pytanie nie do końca związanego z tynkami. Czy trzeba stosować akryl w rogach ścian ,sufitów, przy oknach i futrynach aby później tam nie pękało ?. Jeśli tak to położyć go po nałożeniu tynku czy przed ? Chodzi oczywiście o ściany w rigipsach .

uciu
10-04-2009, 23:49
Witam,

zabieram się za robienie tynku strukturalnego.

Na ścienie jest juz zagruntowany klej do marmuru z odpowiednią strukturą.
Efekt jaki chcę osiągnąć = w zagłębieniach kolor ma być ciemniejszy/intensywniejszy z metaliczną poświatą.

Mam bejce perłową, werniks miedziany i rudą farbę dekorala (mie pamietam dokładnie nazwy).

W jakiej kolejności to połączyć/nanosić by uzyskać zamierzony efekt?

Czy taka kolejność będzie ok?:
1 pomalować duluksem (oryginalny rudy kolor-nie pamiętam dokładnej nazwy)
2 nanieść drugą warste tej samej farby zmiesznej z bejcą i przetrzeć gąbką
3 jak to wyschenie przemalować werniksem i również przetreć delikatnie gąbką

Dobrze wymyśliłem?

cichoo
14-04-2009, 14:43
A moze zamiast gąbką - ostatnią warstwę nałożyć japonką? Ona równo rozprowadza warstwę i powoduje zagneiżdżanie się jej w "zagłebieniach".

ZASADEK11
26-04-2009, 18:44
możne mi ktoś wytłumaczyć co to jest japonka do rozprowadzania bejcy i co to jest paca japonka i gdzie można to kupić w jakim sklepie.

ZASADEK11
26-04-2009, 19:04
chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy wyjdzie mi efekt przecierki jeżeli pomaluje ścianę zwykłą emulsja jedynka i do bejcy dodam tez ta farbę i możne trochę więcej barwnika.....chodzi mi głównie jakiej użyc farby żeby pomalować ścianę i czy tą samą mogę zrobić przecierkę z bejca ,jaka farba się nada do tego....czy to bez różnicy i emulsja np jedynka tez będzie...http://img.photobucket.com/albums/v420/Anel/DSC03379.jpg

chodzi mi o taki efekt...podajcie dokładną nazwę farby cenę jeżeli to nie problem i wydajność...

cichoo
05-05-2009, 10:17
Mi 6 kg bejcy matowej starczyło na przedpokój 4 - 5 metrów kwadratowych. Zależy też jak rozciera się bejcę z farbą - czy chce się jej dużo w zakamarkach czy mało. Ja raczej mocno starałam się wszystko rozcierac, żeby nei było zbyt dużego kontrastu.
Za bejcę zapłaciłam jakieś 60 zł. Barwnik około 20 zł.

Japonka - to po prostu plastikowa packa. Spytaj w sklepie np. Leroy czy Castorama - od razu Ci pokażą :)

ZASADEK11
05-05-2009, 20:56
DZIĘKI ZA ODPOWIEDZ...ALE NADAL SIĘ NIE DOWIEDZIAŁEM CZY MOGĘ UŻYĆ DO POMALOWANIA ŚCIAN EMULSJE NP JEDYNKĘ...I CZY MOGĘ WYMIESZAĆ JA Z BEJCA ...CZY RACZEJ EMULSJA AKRYLOWA NIE NADAJE SIĘ DO PRZECIERKI Z BEJCA..