PDA

Zobacz pełną wersję : czy potrzebna jest folia pod styropian w podłodze ? -dylemat



ertevu
16-02-2008, 11:29
Mam dylemat , właśnie przeczytałem w" Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."
Ponieważ z kolei mój hydraulik od podłogówki stwierdził też , że pierwsza warstwa styropianu musi być sklejona z betonem ( chudym ) bo inaczej będą sie warstwy rozjeżdzały - to jakim klejem mam to zrobić. Gdybym nie stosował tej folii - użyłbym normalnego kleju do styropianu , klej jest rozrabiany wodą , ale z biegiem czasu woda byłaby wchłonięta przez beton , i byłoby ok.A przecież nie będę kleił tym klejem do folii , bo ta woda nigdy nie odparuje.Dodam na koniec ,że mój dom stoi na idealnie suchym piasku , i nawet z boku nie styka się z ziemią ( humusem ) . Woda , co najmniej metr poniżej fundamentów.
P.S Na zakończenie przypomnę jeszcze historię pewnej forumowiczki która jak dobrze pamiętam zastosowała folię zarówno pod jak i nad styropianem , i po krótkim czasie kiedy z jakiś względów dokopała się do tego styropianu - ze zgrozą ujrzała narośnięte grzyby.

frykow
16-02-2008, 21:16
Ja się dołączam, bo prawdę mówiąc pierwszy raz słyszę o klejeniu styropianu do podłogi...

daggulka
16-02-2008, 21:48
Pierwsze słyszę, żeby styropian kleić do chudziaka :o ...zresztą pod styropianem powinna być jeszcze folia lub papa...więc tym bardziej nie wiem o co biega :roll: .
Mój majster zatwierdził opcję: chudziak, dwa razy folia, styropian, folia , wylewka....i nie wspominał nic o klejeniu...zresztą robił mi już wylewkę w kotłowni i nic chłopaki nie kleili :o .

Dopytaj majstra bo chyba cos źle zrozumiałeś, albo dobrze zrozumiałeś i jakieś innowacje chłop wprowadza :wink: .

j-j
16-02-2008, 21:49
dwa razy folia, styropian, folia , wylewka....i.

Dokładnie tak.

pzdr

jacekp71
16-02-2008, 22:00
ertevu, ten hydraulik to tylko w temacie chudziaka taki kreatywny, czy zaplodnil cie innymi ciekawymi pomyslami ? ;-)

ertevu
16-02-2008, 22:04
Słuchaj , nawet mi się już o tym hydrauliku nie chce mówić, bo dał mi wycenę na użyte materiały mniej więcej 3 razy hurtownia- a i tak ma Pan z dużym upustem - powiedział.

daggulka
16-02-2008, 22:07
ewidentny kombinator :evil: ... ustaw go jeśli dasz radę a jeśli nie to pogoń dziada bo Cię jeszcze na niejednym ochachmęci :wink:

jacekp71
16-02-2008, 22:13
z materialami to stary numer .... ;-)

FREDY
16-02-2008, 22:22
widzę że nie tylko ja miałem takiego hydraulika który tnie na materiale więcej niż na robociźnie. :o

FREDY
16-02-2008, 22:23
Sorki ale muszę tu strzelić sobie 1000 :D :D :D

kubaimycha
16-02-2008, 22:53
...na pewno ma jeszcze kilka innych i nie omieszka wysypać ich, jak z rękawa zadziwiając inwencjami ... :roll:

mdzalewscy
16-02-2008, 23:10
" Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."
Ponieważ z kolei mój hydraulik od podłogówki stwierdził też , że pierwsza warstwa styropianu musi być sklejona z betonem ( chudym ) bo inaczej będą sie warstwy rozjeżdzały - to jakim klejem mam to zrobić. .

ja bym nie mylił dwóch pojęć izolacja przeciw wilgociowa i wodoszczelna.

dla mnie położenie foli to nie jest izolacja przeciwodna

co do przyklejania to robi się przecież podłogę pływającą a to nijak ma się do przyklejania czegokolwiek

podejrzewam iż hydraulik chce przyklejć płyty aby mu łatwiej było rurki do podłogówki przyczepić do styropianu

ertevu
17-02-2008, 00:59
widzę że nie tylko ja miałem takiego hydraulika który tnie na materiale więcej niż na robociźnie. :o
Ja nie miałbym pretensji gdyby mi powiedział : w hurtowni ta rura jest po 5 zł ale ja muszę po nią pojechać , wiedzieć co kupić dlatego chcę od pana po 9zł i taki będę chciał narzut na materiał - ale kiedy on mi wmawia ,że po jego rabacie ona w hurtowni jest po 9zł ... to co ja mogę o takim człowieku myśleć?.

Sasha
17-02-2008, 03:18
to co ja mogę o takim człowieku myśleć?.

wywal go bo jak cię nie oszuka na tym to wyrwie kasę na czymś innym

niestety z takimi ludzmi własnie tak nalezy postępować

kachna28
17-02-2008, 10:31
Mój majster zatwierdził opcję: chudziak, dwa razy folia, styropian, folia , wylewka....
A jaką dajecie folię na chudziaka? czemu 2 razy? ja słyszałam, żeby dac taką folię jak pod murłatą taką jak "papa" -ale to strasznie drogo wyjdzie na 65m.kw. :( Co Wy dawaliście?

daggulka
17-02-2008, 12:08
będę dawać (już w przyszłym tygodniu :wink: ) podwójnie zwykłą czarną folię budowlaną... jedna warstwa ma 0.2mm , czyli podwójnie to da 0,4mm

szukałam, przeglądałam, czytałam, radziłam się...i zdecydowałam że nie ma co się babrać z papą i lepikiem ... w zupełności wystarczy folia pod styropian
jeśli masz wątpliwości - poszukaj...były takie tematy niedawno poruszane na forum

kachna28
17-02-2008, 13:15
w zupełności wystarczy folia pod styropian
Twoja odpowiedź bardzo mnie cieszy -a jeszcze bardziej cieszy mój portfel :)

daggulka
17-02-2008, 13:24
wiesz....są tacy na forum dla których niezbędne jest położenie papy pod styropian, bo zawsze sie tak robiło i już :wink:

kiedy zaczęłam drążyć temat i dopytywać o konkrety... to jakby niewiele było tych konkretów "za" papą :wink:

ktoś nawet próbował wyjaśniać pojęcie "podciągania kapilarnego wody" , ale mnie to nie przekonało :roll:

mdzalewscy
17-02-2008, 19:43
wiesz....są tacy na forum dla których niezbędne jest położenie papy pod styropian, bo zawsze sie tak robiło i już :wink:

kiedy zaczęłam drążyć temat i dopytywać o konkrety... to jakby niewiele było tych konkretów "za" papą :wink:

ktoś nawet próbował wyjaśniać pojęcie "podciągania kapilarnego wody" , ale mnie to nie przekonało :roll:
niekiedy niezbedne jest położenie i zgrzewanie papy pod styropian, robi się to w trudniejszych warunkach gruntowych (glina, wysoki poziom wód), lub na inwestycjach wielorodzinnych. Na wielorodzinnych stosujemy nawet papę na specjalnym welonie 25zł/m2. Przy domkach jednorodzinnych w prostych warunkach gruntowych, wystarczy folia x 2

kachna28
18-02-2008, 16:49
Przy domkach jednorodzinnych w prostych warunkach gruntowych, wystarczy folia x 2
A tą folię się jakoś specjalnie układa? domyślam się że zapewne naprzemiennie... Czy jakoś się ją jeszcze skleja żeby nie "jeździła'?

18-02-2008, 17:58
A tą folię się jakoś specjalnie układa? domyślam się że zapewne naprzemiennie... Czy jakoś się ją jeszcze skleja żeby nie "jeździła'?
"... Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych ..."
j.w.

daggulka
18-02-2008, 19:17
kachna.... folię jeśli już musisz łączyć to na zakładkę min. 10cm i najlepjej w tym miejscu ją skleić taśmą
nie przykleja się folii do chudziaka

Martuszek
18-02-2008, 19:21
Folia musi być, żeby wilgoć nie podchodziła. Styropian nie ma tu nic do rzeczy, a koszt folii niewielki, nie ma co oszczędzać...

sli
18-02-2008, 22:27
Fakt jest taki, że jeśli damy dobrą izolację na chudziaku, później styropian, na niego folię (ale już pewnie bez zgrzewania, bo styropian nam się rozpuści), a na to wylewka to może pojawić się problem taki, że wilgoć z wylanej wylewki podejdzie jednak pod folię do styropianu i już tam zostanie na zawsze.
Tam oczywiście nie ma wentylacji i rośnie sobie nam pod wylewką grzybek.

Tak więc jeśli woda gruntowa jest faktycznie nisko to może faktycznie pod styropian nie dawać folii (oczywiście na styropian dać). Wtedy jeśli nawet do styropianu przedostanie się wilgoć z wylanej wylewki, to powinna przez chudziak zostać odprowadzona do gruntu pod chudziakiem (powoli ale jednak).

Takie luźne przemyślenia.

daggulka
18-02-2008, 22:29
A jak wilgoć z wylewki miałaby przejść pod folię ? zakładając oczywiście, że folia jest rozłożona porządnie bez szczelin i dziur :roll:

Kane66
19-02-2008, 08:30
ja sie doczepię: dom PODPIWNICZONY, na parterze na podlodze ma isc styropian (pod ogrzewanie podlogowe). Czy POD styropian tez nalezy dac izolacje p/w - folię w takim wypadku ?

daggulka
19-02-2008, 08:56
logicznie rozumując, to raczej nie....bo folia albo papa to są izolacje p/wilgociowe ...a jesli pod parterem masz piwnicę to wilgoć podciągac nie będzie bo skąd :roll:

Kane66
19-02-2008, 08:59
no wlasnie, logika logiką a projekt projektem - w projekcie takie cudo mam. stad pytam praktykow - dawaliscie czy nie ? i wykonawcow - dac czy nie ? (160m kw folii niby nie majatek ale ile to piwa ?!:) )

sli
19-02-2008, 19:17
A jak wilgoć z wylewki miałaby przejść pod folię ? zakładając oczywiście, że folia jest rozłożona porządnie bez szczelin i dziur :roll:
Tak jak napisałaś - porządnie - to właśnie może być problemem.

- folia pod styropianem położona w 2 warstwach lub papa + folia będą raczej szczelne, dodatkowo po położeniu styropianu są zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym

- folia na styropianie jest już na pewno bez papy, na ogół tylko na zakładkę a nie w 2 warstwach; jak się po tym łazi przy wylewaniu wylewki łatwo jest uszkodzić mechanicznie, no i woda z wylewanej wylewki wchodzi pod nią do styropianu i zostaje tam na zawsze

Dodatkowo (ja tak będę miał) przy ogrzewaniu podłogowym rurki przypina się przez folię do styropianu, a to już są setki dziurek w folii (na styropianie) - jak ma przez te dziurki nie przejść woda?.

Tak więc woda w warstwie styropianu (nad dolną, a pod górną folią) może znaleźć się bezproblemowo, natomiast z tamtąd już raczej nie ma szans wydostać się, odpłynąć czy przedostać np. do ziemi kapilarnie. I grzybki rosną.

Moim zdaniem problem jest.

Gościk
19-02-2008, 20:45
Tak więc woda w warstwie styropianu (nad dolną, a pod górną folią) może znaleźć się bezproblemowo, natomiast z tamtąd już raczej nie ma szans wydostać się, odpłynąć czy przedostać np. do ziemi kapilarnie. I grzybki rosną.

Moim zdaniem problem jest.
Woda sie może dostać póżniej np. awaria pralki itp. rozlaniu przypadkowym np. w łazience. I co z tą wodą zostanie w warstwie styropianu i bedzie się kisiła ? Może ktoś odpowie na takie argumenty !

j-j
20-02-2008, 10:31
A jak wilgoć z wylewki miałaby przejść pod folię ? zakładając oczywiście, że folia jest rozłożona porządnie bez szczelin i dziur :roll:
Tak jak napisałaś - porządnie - to właśnie może być problemem.

- folia pod styropianem położona w 2 warstwach lub papa + folia będą raczej szczelne, dodatkowo po położeniu styropianu są zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym

- folia na styropianie jest już na pewno bez papy, na ogół tylko na zakładkę a nie w 2 warstwach; jak się po tym łazi przy wylewaniu wylewki łatwo jest uszkodzić mechanicznie, no i woda z wylewanej wylewki wchodzi pod nią do styropianu i zostaje tam na zawsze

Dodatkowo (ja tak będę miał) przy ogrzewaniu podłogowym rurki przypina się przez folię do styropianu, a to już są setki dziurek w folii (na styropianie) - jak ma przez te dziurki nie przejść woda?.

Tak więc woda w warstwie styropianu (nad dolną, a pod górną folią) może znaleźć się bezproblemowo, natomiast z tamtąd już raczej nie ma szans wydostać się, odpłynąć czy przedostać np. do ziemi kapilarnie. I grzybki rosną.

Moim zdaniem problem jest.

Sli, ale w takim razie powstaje pytanie, dlaczego wszędzie podaje się, również w literaturze, że ma być folia pod i na styro?
Jak zropbić aby nie było problemu?

pzdr

frykow
20-02-2008, 10:44
Jakoś nie jestem przekonany, że woda z wylewek będzie wsiąkała pod folię. Cement w wylewce powoduje właśnie jej wchłanianie i wiązanie, a nie wypychanie na zewnątrz. Jak dla mnie trochę to wydumane zagrożenie.

radlid
20-02-2008, 10:49
A czy można tak zrobić , nie będe wylewał chudziaka tylko na ubity piasek położę papę, styropian,wylewka i płytki lub panele.

janzar
20-02-2008, 23:15
A czy można tak zrobić , nie będe wylewał chudziaka tylko na ubity piasek położę papę, styropian,wylewka i płytki lub panele.

NA TAK POSTAWIONE PYTANIE JEST TYLKO JEDNA ODPOWIEDŹ

NIE MOŻNA TAK TEGO ZROBIĆ !!!

radlid
21-02-2008, 06:09
No dobra , wyleje tego chudziaka.

Gościk
21-02-2008, 11:08
" Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."

Dalej nikt tak naprawdę nie odpowiedzial na pytanie ertevu. Można położyć styropian bezpośrednio na chudziaku ? :roll:
Pozdrawiam

j-j
21-02-2008, 11:40
" Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."

Dalej nikt tak naprawdę nie odpowiedzial na pytanie ertevu. Można położyć styropian bezpośrednio na chudziaku ? :roll:
Pozdrawiam

Odpowiedział Poradnik majstra budowlanego

Dla mnie trochę nieprawdą jest to z tymi "grzybkami" między foliami (pod i nad styro)- przecież wszędzie tak każą robić, hmm.

ertevu
21-02-2008, 22:23
" Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."

Dalej nikt tak naprawdę nie odpowiedzial na pytanie ertevu. Można położyć styropian bezpośrednio na chudziaku ? :roll:
Pozdrawiam

Odpowiedział Poradnik majstra budowlanego

Dla mnie trochę nieprawdą jest to z tymi "grzybkami" między foliami (pod i nad styro)- przecież wszędzie tak każą robić, hmm.
No właśnie - wszędzie , tzn gdzie , proszę podać inne źródło naukowe gdzie jest tak napisane. Dodam na marginesie , że cytowane przeze mnie słowa pochodzą z rozdziału napisanego prze jednego pana doktora i dwoje państwa profesorów. Nie wiem dlaczego miałbym im nie wierzyć?.

22-02-2008, 07:35
Dla mnie trochę nieprawdą jest to z tymi "grzybkami" między foliami (pod i nad styro)- przecież wszędzie tak każą robić, hmm.

spotkałes sie z sytuacja ze pod szkiełkiem zegarka wodoszczelnego znajduje sie para ?
każa robić Ci którzy wykonuja posadzki - pogadaj jeszcze na ten temat z tymi którzy te posadzki remontuja ...

sli
22-02-2008, 09:15
Dla mnie trochę nieprawdą jest to z tymi "grzybkami" między foliami (pod i nad styro)- przecież wszędzie tak każą robić, hmm.
...każa robić Ci którzy wykonuja posadzki - pogadaj jeszcze na ten temat z tymi którzy te posadzki remontuja ...
coś poszukałem i znalazłem:
http://forum.muratordom.pl/grzyb,t388.htm
http://esto.katalog-czesci.info/10_24804_0.html

Jak widać na powyższych przykładach problem pojawia się przy remoncie i zalaniu podłogi.
Moim zdaniem problem może być w wielu domkach, tylko mało kto o tym wie. A jeśli folia na styropianie jest w miarę szczelna, to nawet nie czuć zapachu grzybków, choć one tam są.

ZW
22-02-2008, 09:51
Moim zdaniem problem może być w wielu domkach, tylko mało kto o tym wie. A jeśli folia na styropianie jest w miarę szczelna, to nawet nie czuć zapachu grzybków, choć one tam są.

Zaraz, co konkretnie zobaczyła owa znajoma ? Przykład z www dotyczy jakiegoś "w ogóle" problemu z wilgocią domu i grzybów na styku ze ścianą.

Grzybki potrzebują nieco miejsca gdzie one konkretnie wegetują pod posadzką ?

Jeszcze z grubsza wyobrażam sobie problem w narożnikach, ale pod n tonami betonu, bez powietrza ?

sli
22-02-2008, 11:04
Zaraz, co konkretnie zobaczyła owa znajoma ? Przykład z www dotyczy jakiegoś "w ogóle" problemu z wilgocią domu i grzybów na styku ze ścianą.
Od razu znajoma. Google mi takie linki wyrzuciło i tyle. ;)

Jeśli chodzi o mnie to mam tylko jedną wątpliwość, czy jeśli w środku będą warstwy: folia - styro - folia, a tam dostanie się wilgoć (a sądzę, że nie macie wątpliwości, że jednak może dostać się z różnych względów - wykonawstwo, przeciek z instalacji itp.) to co z tym fantem będzie się działo?

Idąc za cytatem ertevu z Poradnika majstra budowlanego:
"...Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych..."

Czy w takim razie jeśli warunki wodne na działce są dobre jednak nie byłoby lepszym nie stosowanie dolnej folii, wówczas jeśli nawet do styro dostałaby się woda, to może ona być kapilarnie (w dół) odprowadzona przez chudziaka do ziemi?

sli
22-02-2008, 11:09
każa robić Ci którzy wykonuja posadzki - pogadaj jeszcze na ten temat z tymi którzy te posadzki remontuja ...
brzoza a jakie jest Twoje zdanie?
Czy przy dobrych warunkach wodnych na działce dałbyś folię pod styro?

j-j
22-02-2008, 11:19
Kurcze jestem jeszcze przed posadzkami, w końcu dać tą folię pod styro czy nie??
Nikt nie dał jeszcze jednoznacznej odpowiedzi ale prawie wszedzie dają i tu i tu.

Problemów z wodami nie mam w gruncie.

ZW
22-02-2008, 11:29
Jeśli ktoś ma tak jak ja szczelną wannę pod styropianem, to gdy dostanie się tam wilgoć a przez kilkadziesiąt lat z pewnością się dostanie..., to musi wyjść na styku ściany i podłogi.

Jeśli ściana nie potrafi odebrać tej wilgoci (np. nasiąkła przez złą izolację poziomą, zła wentylacja) to będą grzyby jak w Twoim przykładzie.

Nie wydaje mi się żeby wilgoć mogła wydostać się w dół do ziemi, bo tam nie ma przedmuchu powietrza. Owszem wycieknie część "płynna" wody, ale wilgoć musi wyjść górą.

dobrze myślę ?

pozdrawiam

Gościk
22-02-2008, 23:04
Kurcze jestem jeszcze przed posadzkami, w końcu dać tą folię pod styro czy nie??
Nikt nie dał jeszcze jednoznacznej odpowiedzi ale prawie wszedzie dają i tu i tu.

Problemów z wodami nie mam w gruncie.
Coś mi się wydaje, że odpowiedzi chyba nie dostaniemy. Dużo postów, ale tak naprawdę to...... szumi dokoła las, no i nabijanie postów przez stałych tubylców tego forum co chcą, żeby ich uważać za specjalistów, hmm chyba....... wiedzą, ale nie powiedzą. Może jednak kupić sobie "Poradnik majstra budowlanego" i dać sobie spokój z tym forum.......... :evil:

Krzysztofik
22-02-2008, 23:18
Z całą pewnością położe pape termozgrzewalną, na to folie i styropian.
Zastanawiam się nad smarowaniem chudziaka dysperbitem.
Generalnie robie wszystko by maksymalnie odizolować się od wilgoci z gruntu.

22-02-2008, 23:18
każa robić Ci którzy wykonuja posadzki - pogadaj jeszcze na ten temat z tymi którzy te posadzki remontuja ...
brzoza a jakie jest Twoje zdanie?
Czy przy dobrych warunkach wodnych na działce dałbyś folię pod styro?
dałbym pape izolacyjna na sucho

kubek2002
22-02-2008, 23:22
Kurcze jestem jeszcze przed posadzkami, w końcu dać tą folię pod styro czy nie??
Nikt nie dał jeszcze jednoznacznej odpowiedzi ale prawie wszedzie dają i tu i tu.

Problemów z wodami nie mam w gruncie.
Coś mi się wydaje, że odpowiedzi chyba nie dostaniemy. Dużo postów, ale tak naprawdę to...... szumi dokoła las, no i nabijanie postów przez stałych tubylców tego forum co chcą, żeby ich uważać za specjalistów, hmm chyba....... wiedzą, ale nie powiedzą. Może jednak kupić sobie "Poradnik majstra budowlanego" i dać sobie spokój z tym forum.......... :evil:


Witam
Nie dawac dwóch warstw folii, to jest błąd, powinno byc
chudziak
ewentualnie papa
folia
styropian
wylewka
Jezeli zrobimy na styropianie jeszcze folie , zamkniemy na wieki wode w takiej otulinie, i wcale nie musi nastapic zalanie przez uszkodzone c.o, ale starczy na takie cos wylac wylewke która zawiera wode( folie nie wiem jak z góry uszczelnimy i tak wleci między warstwe folia,styropian,folia),a pisanie takich banałów o tym że jastrych nie bedzie miał poślizgu, trąci jakąś śmieszną bajką

kubek2002
22-02-2008, 23:28
Kurcze jestem jeszcze przed posadzkami, w końcu dać tą folię pod styro czy nie??
Nikt nie dał jeszcze jednoznacznej odpowiedzi ale prawie wszedzie dają i tu i tu.

Problemów z wodami nie mam w gruncie.
Coś mi się wydaje, że odpowiedzi chyba nie dostaniemy. Dużo postów, ale tak naprawdę to...... szumi dokoła las, no i nabijanie postów przez stałych tubylców tego forum co chcą, żeby ich uważać za specjalistów, hmm chyba....... wiedzą, ale nie powiedzą. Może jednak kupić sobie "Poradnik majstra budowlanego" i dać sobie spokój z tym forum.......... :evil:


Witam
Nie dawac dwóch warstw folii, to jest błąd, powinno byc
chudziak
ewentualnie papa
folia
styropian
wylewka
Jezeli zrobimy na styropianie jeszcze folie , zamkniemy na wieki wode w takiej otulinie, i wcale nie musi nastapic zalanie przez uszkodzone c.o, ale starczy na takie cos wylac wylewke która zawiera wode( folie nie wiem jak z góry uszczelnimy i tak wleci między warstwe folia,styropian,folia),a pisanie takich banałów o tym że jastrych nie bedzie miał poślizgu, trąci jakąś śmieszną bajką

a i jeszcze jedno nie dawalbym papy termozgrzewalnej, gdzie jest ogrzewanie podłogowe( temat obszernie wwyjaśniony przeze mnie na temat chudziak)
dysperbit to świetne rozwiązanie tylko że z 6 warstw trza by było dać, a to koszt lepiej juz chyba z 2-3 warstwy jakiejs porzadnej folii[/code]

Gościk
22-02-2008, 23:50
każa robić Ci którzy wykonuja posadzki - pogadaj jeszcze na ten temat z tymi którzy te posadzki remontuja ...
brzoza a jakie jest Twoje zdanie?
Czy przy dobrych warunkach wodnych na działce dałbyś folię pod styro?
dałbym pape izolacyjna na sucho
Brzoza, no nie , ale po co Ci ta papa. naprawdę, to już nudne sie staje. Jeżeli grunt w dół kilka metrów nie ma wody , to po co? Sam się zastanawiam nad tym, no bo, co woda kapilarnie z pokładów "studni głębinowej" ma wilgoć podciągać ? Chyba, że o jakimś zjawisku fizycznym zapomniałem, może różnica temperatur - podłoga w mieszkaniu i temperatura gruntu ....... wciąga wilgoć z gruntu pod chudziak i jak jest folia to zostaje "skrapla się" pod folią ? Cholera nic juz nie rozumiem. Natomiast jest aktualne dalej moje pytanie, co będzie się działo (w wersji z dwoma foliami) , jeżeli się zaleje trochę chałupę. Gdzie se woda pójdzie ? :o
Pozdrawiam, szczególnie Brzozę :D

Gościk
22-02-2008, 23:54
Z całą pewnością położe pape termozgrzewalną, na to folie i styropian.
Zastanawiam się nad smarowaniem chudziaka dysperbitem.
Generalnie robie wszystko by maksymalnie odizolować się od wilgoci z gruntu.
Jeżeli jest wilgoć w gruncie - popieram, ale jak nie ma nie popieram :D

Krzysztofik
22-02-2008, 23:59
Z całą pewnością położe pape termozgrzewalną, na to folie i styropian.
Zastanawiam się nad smarowaniem chudziaka dysperbitem.
Generalnie robie wszystko by maksymalnie odizolować się od wilgoci z gruntu.
Jeżeli jest wilgoć w gruncie - popieram, ale jak nie ma nie popieram :D
Spoko.
Tak sie składa, że mam więcej wilgoci niż gruntu.

Gościk
23-02-2008, 00:06
Z całą pewnością położe pape termozgrzewalną, na to folie i styropian.
Zastanawiam się nad smarowaniem chudziaka dysperbitem.
Generalnie robie wszystko by maksymalnie odizolować się od wilgoci z gruntu.
Jeżeli jest wilgoć w gruncie - popieram, ale jak nie ma nie popieram :D
Spoko.
Tak sie składa, że mam więcej wilgoci niż gruntu.
Nie no to juz przegięcie , ale nie mogę się powstrzymać......Chyba nie mieszkasz tam gdzie Jurek z bagien ? Przynajmniej nie masz suchego powietrza, tak niechcianego w "blokach" :D
Pozdrawiam

23-02-2008, 10:10
każa robić Ci którzy wykonuja posadzki - pogadaj jeszcze na ten temat z tymi którzy te posadzki remontuja ...
brzoza a jakie jest Twoje zdanie?
Czy przy dobrych warunkach wodnych na działce dałbyś folię pod styro?
dałbym pape izolacyjna na sucho
Brzoza, no nie , ale po co Ci ta papa. naprawdę, to już nudne sie staje. Jeżeli grunt w dół kilka metrów nie ma wody , to po co? ...
w lecie moze być sucho, na wiosne (po roztopach) czy latem (po ulewach) mokro


... Natomiast jest aktualne dalej moje pytanie, co będzie się działo (w wersji z dwoma foliami) , jeżeli się zaleje trochę chałupę. Gdzie se woda pójdzie ? :o
Pozdrawiam, szczególnie Brzozę :D

warto więc zaglądnąc do artykułów opisujacych suszenie domów po wielkiej powodzi (Wrocław 1997 r) po wylaniu Odry i Oławy ...

również, pozdrówka :D

Sasha
23-02-2008, 10:12
a i jeszcze jedno nie dawalbym papy termozgrzewalnej, gdzie jest ogrzewanie podłogowe( temat obszernie wwyjaśniony przeze mnie na temat chudziak)
dysperbit to świetne rozwiązanie tylko że z 6 warstw trza by było dać, a to koszt lepiej juz chyba z 2-3 warstwy jakiejs porzadnej folii[/code]

Dlaczego nie dajemy papy pod ogrzewanie podłogowe ?
Możesz wyjaśnić? Będę miał ogrzewanie podłogowe w całym domu - chciałem położyć papę + folię.

Gościk
23-02-2008, 22:15
Mam dylemat , właśnie przeczytałem w" Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."Dodam na koniec ,że mój dom stoi na idealnie suchym piasku , i nawet z boku nie styka się z ziemią ( humusem ) . Woda , co najmniej metr poniżej fundamentów.P.S Na zakończenie przypomnę jeszcze historię pewnej forumowiczki która jak dobrze pamiętam zastosowała folię zarówno pod jak i nad styropianem , i po krótkim czasie kiedy z jakiś względów dokopała się do tego styropianu - ze zgrozą ujrzała narośnięte grzyby.
:evil:

j-j
23-02-2008, 22:20
No i zdecydowałem choć nadal nie wiadomo- robię bez folii pod styro, gdybym miał wody to raczej bym zrobil i myślę że ta woda która by się ewentualnie dostała to wcześniej by wyparowała wraz z wysychaniem betonu ale tylko mi sie tak wydaje.

pzdr

Gościk
23-02-2008, 22:29
No i zdecydowałem choć nadal nie wiadomo- robię bez folii pod styro, gdybym miał wody to raczej bym zrobil i myślę że ta woda która by się ewentualnie dostała to wcześniej by wyparowała wraz z wysychaniem betonu ale tylko mi sie tak wydaje.

pzdr
j-j, a na styro dajesz folię ? Jeżeli tak, to dlaczego, jeżeli nie to po co ?. Albo odwrotnie.
Pozdrawiam :D

j-j
23-02-2008, 23:01
No i zdecydowałem choć nadal nie wiadomo- robię bez folii pod styro, gdybym miał wody to raczej bym zrobil i myślę że ta woda która by się ewentualnie dostała to wcześniej by wyparowała wraz z wysychaniem betonu ale tylko mi sie tak wydaje.

pzdr
j-j, a na styro dajesz folię ? Jeżeli tak, to dlaczego, jeżeli nie to po co ?. Albo odwrotnie.
Pozdrawiam :D

Na styro robię albo 2 x folię albo jedną grubszą po to aby beton mi sie nie wlewał między szpary styro itp. też jako wartwa rozdzielcza, przeciwwilgociowa, ochronna bo jak bedziemy łazić po styro to żeby mi buciorami nie wypatroszyli tego styro, ja oczywiście byłbym uważny :D i żeby lanie z gruchy mi go też nie pokiereszowało zbytnio choć tu i tak pompa z betonem zrobi swoje pewnie ale chociaż może troszkę zamortyzuję :).

pzdr

sli
24-02-2008, 16:03
Rozmawiałem wczoraj z mocno chwalonym wykonawcą wylewek betonowych.

Stwierdził, że w większości wypadków warstwy są takie:
- chudziak
- styropian (najlepiej 2 warstwy)
- folia na zakładki, najlepiej pozaklejana, wywinięta na ściany do góry (razem z izolacją poziomą znajdującą się pod ścianami - aby te 2 izolacje były ze sobą połączone)
- wylewka

Jak spytałem co z izolacją pod styropianem, to stwierdził, że bardzo rzadko je dają, głównie dlatego, że nawet jeśli w chudziaku jest wilgoć to styropian nie podciąga wilgoci do góry, a gdyby nawet to na nim pod właściwą wylewką jest folia, która odizoluje właściwą wylewkę od wilgoci z chudziaka.
Podobno temat wielokrotnie konsultowany z różnymi kierownikami budowy i przez nich zaakceptowany.

Tak więc w jego pracy przed wilgocią chroni styropian (bo nie podciąga kapilarnie wody) oraz folia na styropianie.

Jeszcze przy okazji porozmawiam ze swoim kierownikiem... Ale wylewkowy chyba mnie przekonał.

ertevu
26-02-2008, 13:22
Ja zrobię tak samo - tzn bez folii pod styropian - natomiast dobra ( mocna ) folia na styropian - aby nie popękała podczas chodzenia przy wylewkach. Nie będę natomiast wyginał poziomej folii spod ścian. Uważam ,że nie ma takiej potrzeby skoro wokół ścian zastosuję izolacyjną taśmę dylatacyjną .Pozdrawiam.

sli
26-02-2008, 14:50
Ja zrobię tak samo - tzn bez folii pod styropian - natomiast dobra ( mocna ) folia na styropian - aby nie popękała podczas chodzenia przy wylewkach. Nie będę natomiast wyginał poziomej folii spod ścian. Uważam ,że nie ma takiej potrzeby skoro wokół ścian zastosuję izolacyjną taśmę dylatacyjną .Pozdrawiam.
Moim zdaniem powinieneś jednak tą folię wywinąć, aby folia spod ścian z folią na styropianie były ze sobą na zakład. Pianka dylatacyjna to moim zadaniem jednak kiepska izolacja.
A może zamiast wywijania folii spod ścian dołóż dodatkowy pas folii przy ścianach (podkładając delikatnie pod styropian przy ścianie tak z 5-10 cm z wywinięciem folii na ścianę).

Nawet stworzyłem rysunek tego o czym myślę:
http://images6.fotosik.pl/137/0139063265e9eff1m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0139063265e9eff1)

Nie wiem na jakim poziomie masz folię pod ścianami - czy na poziomie góry chudziaka? Jeśli tak to jak nie wywiniesz po bokach wylewek nie będziesz miał ciągłości izolacji poziomej ścian i tej na styropianie.

A tak jest u mnie wywinięta w dół izolacja pod ścianami:
http://images6.fotosik.pl/85/e3a3c8181a0182f0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e3a3c8181a0182f0)

I teraz nie wiem, albo dam dodatkowy pas folii jak powyżej, albo bez niej (i tak będę miał ciągłość izolacji):
http://images6.fotosik.pl/137/fc27e909d3ae3002m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fc27e909d3ae3002)

Dla tych co mają wątpliwości - na rysunkach nie uwzględniałem tematu izolacji cieplnej ścian fundamentowych i parteru.

ertevu
26-02-2008, 15:12
Rozumiem ,że masz obniżony poziom w stosunku do ścian fundamentowych . U Ciebie rzeczywiście izolacja dodatkowa izolacja " pionowa " jest potrzebna. Ale ja mam równo z chudziakiem - i skoro zakładam ,że styropian " nie podciągnie " wody , pozostanę tylko przy taśmie dylatacyjnej.
P.S jakim programem można robić takie rysunki?.

sli
26-02-2008, 21:08
Rozumiem ,że masz obniżony poziom w stosunku do ścian fundamentowych . U Ciebie rzeczywiście izolacja dodatkowa izolacja " pionowa " jest potrzebna. Ale ja mam równo z chudziakiem - i skoro zakładam ,że styropian " nie podciągnie " wody , pozostanę tylko przy taśmie dylatacyjnej.
P.S jakim programem można robić takie rysunki?.
Zastanów się jeszcze nad takim problemem - jeśli zamoknie ściana zewnętrzna nad izolacją poziomą, np. od deszczu (przy niskim cokole zewnętrznym budynku) to od tej ściany może trochę wilgoci przejść przez dylatację do wylewki. Aby przed tym właśnie się zabezpieczyć proponuję ten dodatkowy pasek folii. Ale rób jak uważasz.
A program - to po prostu Corel Draw.

Last Rico
26-02-2008, 21:54
Szanowni koledzy ( i oczywiście koleżanki :) ), nie chcę nikomu mieszać w głowie,
psuć ustalonych już planów, chciałbym jedynie tylko przypomnieć że:

1. nie jest prawdą że styropian nie bierze wody
Styropian potrafi zmieścić w sobie dużo pary wodnej ale też i samej wody.

2. styropian, wełna czy pianka jest dobrym izolatorem WYŁĄCZNIE wtedy
kiedy jest idealnie sucha.
Jeśli izolacja termiczna pod wylewką będzie choć lekko wilgotna, wasze kotły
będą miały wielki apetyt na opał.

3. nikt nie ma suchego gruntu - chyba że ktoś tu pisze z Sahary :)
Oczywiście w południe, bo wieczorami jest tam już zimno i wokół pełno rosy.

Tak więc jeszcze raz się zastanówcie nad rezygnacją z izolacji przeciw wilgociowej
pod swoimi podłogami, bo nie jest to decyzja którą potem można łatwo naprawić. :(

sli
26-02-2008, 22:43
1. nie jest prawdą że styropian nie bierze wody
Styropian potrafi zmieścić w sobie dużo pary wodnej ale też i samej wody.

2. styropian, wełna czy pianka jest dobrym izolatorem WYŁĄCZNIE wtedy
kiedy jest idealnie sucha.
Jeśli izolacja termiczna pod wylewką będzie choć lekko wilgotna, wasze kotły
będą miały wielki apetyt na opał.

3. nikt nie ma suchego gruntu - chyba że ktoś tu pisze z Sahary :)
Oczywiście w południe, bo wieczorami jest tam już zimno i wokół pełno rosy.
Generalnie to zgadzam się z Tobą. Ale piszemy tu o następujących aspektach:

1. dobre warunki gruntowe, więc podłoże generalnie suche

2. właśnie w całym tym wywodzie chodzi o to, że jeśli są 2 folie, to jeśli się tam dostanie woda (a może z różnych względów, co już było w tym wątku opisane) to styropian właśnie będzie mokry, bez możliwości wyschnięcie, no i dodatkowo mogą pojawić się grzybki...

3. mam taką nadzieję, że jeśli nie będzie dolnej folii, to nawet jeśli ta wilgoć delikatnie się pojawi, to będzie miała szansę przez chudziaka wyemigrować powolutku do ziemi, a jeśli dolna folia będzie to lipa

4. myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że powinna być górna warstwa folii na styropianie (właśnie to stwierdzenie w tym momencie dało mi do myślenia, patrz niżej)

5. WIEM!!! ZNALAZŁEM!!! EUREKA!!! mam drugie rozwiązanie - zrobić tylko dolną folię pod styropian, natomiast na styropian już nie kłaść folii; przy podłogówce zastosować styropian systemowy z wypustkami, na zakładkę - będzie wilk syty (nie będzie 2 folii) i owca cała - dobre odizolowanie przeciwwilgociowe od chudziaka i ziemii

ertevu
27-02-2008, 00:23
Niestety cieszysz się przedwcześnie. Przy podłogówce musi być folia na styropianie i to taka specjalna z warstwą aluminiową (i rastrem ). Moim zdaniem nie ma co martwić się o to ,że poprzez dziurki w folii zrobione chociażby spinkami do rur wejdzie trochę wody z wylewki. Najpierw wejdzie , potem tą sama drogą wyjdzie. W końcu sucha wylewka doskonale zaabsorbuje poprzez te dziureczki tę wodę i ją usunie.

Last Rico
27-02-2008, 07:29
dobre warunki gruntowe, więc podłoże generalnie suche

Co to znaczy podłoże generalnie suche ? Podłoże nigdy nie jest suche i niech nikogo nie zmyli
taki fakt, że nie stoi tam woda, albo grunt wzięty w palce rozsypuje się. Nie ma gruntu suchego,
po prostu nie ma, jest tylko bardziej lub mniej wilgotny. Jakakolwiek wilgoć w styropianie
będzie przypominać wilgotne buty na mrozie. Masz dobrą czapkę, ciepłą i suchą kurtkę,
a w nóżki zimno jak ^%$&%, a kociołek na to ......mniam, mniammmm....pyszny ten gaz :D

O grzybki nie musisz się martwić. Papa, styropian czy folia wody nie produkują, może się zdarzyć
sytuacja że ktoś zamknie mokry styropian foliami i sam sobie zrobi kuku. Na to trzeba zwrócić
uwagę i foliować wyłącznie dobrze wysuszony styropian.

27-02-2008, 08:12
Last Rico, a nie bierzesz pod uwage, ze pod folią moze nastapić efekt taki jak zaparowane od srodka szkiełko zegarka wodoszczelnego ?

Last Rico
27-02-2008, 08:27
Proponuję zastanowić się skąd wzięła się woda w zegarku wodoszczelnym ?? :D :D

Zegarki same wody nie produkują to pierwsze założenie, jeśli pod szkiełkiem widać wodę - parę
to znak że nie jest on wodoszczelny. Brzozo, weź słoik, nabierz powietrza z łazienki, tam go zakręć
i wyjdź z nim na zewnątrz. Na szkle po chwili pojawi się rosa.

Teraz weź inny słoik, suszarką do włosów nadmuchaj do środka przez chwilę i zakręć.
Podobnie wyjdź z nim na zewnątrz, ale ubierz się ciepło, bo na rosę się nie doczekasz....:D

27-02-2008, 09:04
zmierzam do tego, ze były juz przypadki kiedy rozebrano fragment posadzki i pod folia stwierdzano wode ...
zatem czy lepiej jest mieć "poslizg" między styropianem i jastrychem i mozliwą wode ?
czy lepiej nie opatulac styropianu dwoma foliami i miec sucho ?

j-j
27-02-2008, 09:14
Gdzieś ostatnio czytałęm że daje się albo pod albo nad.
Nie sądzę aby styropian zwykły pod posadzki mógłby pobrać tyle wody że mogłoby to wpłynąć na jego lambdę.
Np. mamy pod posadzką piasek- "suchy" i z tego "suchego" piasku podciągnie woda do styro? Jakoś nie chce mi sie w to wierzyć.
To może najlepiej dac styro wodoszczelny np. Aqua, ja akurat taki będę dawał więc nie mam problemu ale ze zwykłym myślę że przy "suchym" gruncie nie będzie problemu.

pzdr

Last Rico
27-02-2008, 09:24
zmierzam do tego, ze były juz przypadki kiedy rozebrano fragment posadzki i pod folia stwierdzano wode ...

Rozumiem czego się obawiasz, ale to nie jest alternatywa między mieć folię i grzyba, albo
nie mieć folii i mieć sucho. Przypadki o których piszesz (woda na dolnej folii) były spowodowane
wyłącznie brakiem zrozumienia technologii.

Deszczowe jesienne dni, styropian trzymany na zewnątrz zaciągnął wilgotnego powietrza w swoją
strukturę (styropian to 95% powietrza). Potem przyszli panowie i z samego rana ciach-mach dawać
ten styropian do domu. Za pół godziny jest już szczelnie przykryty folią. Inwestor się cieszy :D
Szybkie chłopaki...Teraz ten styropian zacznie się wychładzać od zimnego podłoża i chłodne
powietrze nie będzie już w stanie utrzymać w sobie tej ilości wody którą wcześniej mogło.
Woda się wykropi jak z wilgotnego ręcznika w worku foliowym - wyniesionym na zewnątrz.
Ot cała tajemnica wytwarzania się wody pod wylewką.

pelsona
27-02-2008, 11:14
Myślę Rico że jesteś w błędzie i to dużym.
Pisałem to już raz i powtórzę jeszcze. Na styku dwóch przegród o różnych temperaturach a taką tu mamy sytuację (folia na zimny chudziak powyzej ciepły styropian), zawsze wykropli się w mniejszym lub większym stopniu woda lub wilgoć i tego się nie uniknie bo nie zmienimy praw fizyki. Ważne natomiast aby umożliwić tej wilgoci swobodne odparowanie. Myślę że jeszcze jedna folia nad styro skutecznie to uniemożliwi i grzybek gotowy.
pzdr

frykow
27-02-2008, 12:07
Myślę Rico że jesteś w błędzie i to dużym.
Pisałem to już raz i powtórzę jeszcze. Na styku dwóch przegród o różnych temperaturach a taką tu mamy sytuację (folia na zimny chudziak powyzej ciepły styropian), zawsze wykropli się w mniejszym lub większym stopniu woda lub wilgoć i tego się nie uniknie bo nie zmienimy praw fizyki. Ważne natomiast aby umożliwić tej wilgoci swobodne odparowanie. Myślę że jeszcze jedna folia nad styro skutecznie to uniemożliwi i grzybek gotowy.
pzdr
Ale ten styropian to jakiś grzejnik ma w sobie zamontowany, że będzie "ciepły"? :)
Na styku przegród styropian nie będzie wcale cieplejszy, niż beton pod nim. Natomiast jest coś takiego jak punkt rosy - zapewne ta wilgoć może się pojawiać w którymś miejscu, trzeba by tylko policzyć w którym. Grunt pod domem ma temperaturę około 6C.

Last Rico
27-02-2008, 12:46
Myślę Rico że jesteś w błędzie i to dużym.

Oczywiście szanuję twoje zdanie....ale zostaję przy swoim. :wink:


Pisałem to już raz i powtórzę jeszcze. Na styku dwóch przegród o różnych temperaturach a taką tu mamy sytuację (folia na zimny chudziak powyzej ciepły styropian), zawsze wykropli się w mniejszym lub większym stopniu woda lub wilgoć i tego się nie uniknie bo nie zmienimy praw fizyki. Ważne natomiast aby umożliwić tej wilgoci swobodne odparowanie. Myślę że jeszcze jedna folia nad styro skutecznie to uniemożliwi i grzybek gotowy.
pzdr

Nie powołuj się na fizykę, bo to wcale nie jest prawda....
Skropliny pojawią nie na styku "dwóch przegród" jak piszesz ale na styku dwóch ośrodków,
przegroda może być jedna, lub może jej nie być wcale jak w przypadku kondensacji pary wodnej
w postaci mgieł - gdy wieczorem wilgotne powietrze zaczyna się schładzać.
Pojawiają się też nie "zawsze" jak uważasz, ale tylko wtedy gdy oziębiany gaz jest wilgotny.
Jeśli włożysz do worka foliowego wygrzany ciepły sweter i worek zwiążesz, to możesz wyjść
z nim na silny mróz, stać tam tydzień i nie zobaczysz w nim żadnych skroplin. :)
Bo i skąd miałyby się tam wziąć ? :D :D

sli
27-02-2008, 14:11
Gdzieś ostatnio czytałęm że daje się albo pod albo nad.
To głosujmy - dajemy pod czy nad?

Ja chyba mimo wszystko jestem za "nad".

Last Rico
27-02-2008, 15:15
To głosujmy - dajemy pod czy nad?

Dobry pomysł, w końcu mamy demokrację :D
To może jeszcze przegłosujmy gdzie najlepiej instalować kocioł c.o.
1. pod trawnikiem
2. wewnątrz domu
3. na ścianie zewnętrznej ale od południa
Co wyjdzie z głosowania tak robimy, bo tak na pewno będzie dobrze. :D ;)

pelsona
27-02-2008, 15:21
Nie powołuj się na fizykę, bo to wcale nie jest prawda....
Skropliny pojawią nie na styku "dwóch przegród" jak piszesz ale na styku dwóch ośrodków,
przegroda może być jedna, lub może jej nie być wcale jak w przypadku kondensacji pary wodnej
w postaci mgieł - gdy wieczorem wilgotne powietrze zaczyna się schładzać.
Pojawiają się też nie "zawsze" jak uważasz, ale tylko wtedy gdy oziębiany gaz jest wilgotny.
Jeśli włożysz do worka foliowego wygrzany ciepły sweter i worek zwiążesz, to możesz wyjść
z nim na silny mróz, stać tam tydzień i nie zobaczysz w nim żadnych skroplin.
Bo i skąd miałyby się tam wziąć ?
Zgadzam się z tym co tu napisałeś Last Rico, niemniej w swoim dalszym rozumowaniu popełniasz wg mnie zasadniczy błąd zakładając że cała posadzka tzn mam na myśli styropian wylewki parkiet dylatacje to jedno szczelne pudełko zakręcone jak ten słoik czy sweter w folii.Pamiętaj o tym że dom nie jest postawiony w kosmosie w próżni tylko na Ziemi i w podłogę dyfunduje para wodna, leje się woda niekoniecznie z pękniętej rury w ścianie, zmywamy ją itp. Styropian to 95% powietrza.
Jak słusznie zauważył frykow łatwo obliczyć punkt rosy przy zakładanej temperaturze i wilgotności (kalkulat. punktu rosy).
Wg mnie pod posadzką są wprost wymarzone warunki ku temu w określonych porach roku.
pzdr

Barbossa
27-02-2008, 15:58
zmierzam do tego, ze były juz przypadki kiedy rozebrano fragment posadzki i pod folia stwierdzano wode ...
zatem czy lepiej jest mieć "poslizg" między styropianem i jastrychem i mozliwą wode ?
czy lepiej nie opatulac styropianu dwoma foliami i miec sucho ?

gdzie ta woda była?
nad folią?

Last Rico
27-02-2008, 16:03
Zgadzam się z tym co tu napisałeś Last Rico, niemniej w swoim dalszym rozumowaniu popełniasz wg mnie zasadniczy błąd zakładając że cała posadzka tzn mam na myśli styropian wylewki parkiet dylatacje to jedno szczelne pudełko zakręcone jak ten słoik czy sweter w folii.Pamiętaj o tym że dom nie jest postawiony w kosmosie w próżni tylko na Ziemi i w podłogę dyfunduje para wodna, leje się woda niekoniecznie z pękniętej rury w ścianie, zmywamy ją itp. Styropian to 95% powietrza.
Jak słusznie zauważył frykow łatwo obliczyć punkt rosy przy zakładanej temperaturze i wilgotności (kalkulat. punktu rosy).
Wg mnie pod posadzką są wprost wymarzone warunki ku temu w określonych porach roku.
pzdr

Założyłem że podłoga w normalnym domu nie będzie zalewana cyklicznie wodą z węża
a więc nie będzie potrzebna izolacja przeciwwodna ciężka (od góry) coś w rodzaju wanny.
Normalne zmycie podłogi na mokro nie wprowadzi wody pod wylewkę bo nie może.
Gres, klej, dość gruba betonowa wylewka a nawet dylatacje nie przepuszczą wody.

Sama woda nie ma zdolności przeskakiwania np. ze szklanki na stole pod folię w podłodze,
mogłaby się tam dostać jedynie za pomocą mokrego powietrza, ale z pewnością wyobrażasz sobie
skalę trudności zadania. Uciśnięte szczelnie warstwy (lany beton dociera - w najdrobniejsze
zakamary) nie mają co liczyć na przepływ powietrza.

Pomyśl tak,
gdyby ktoś kazał ci nadmuchać wilgotnego powietrza pod gotową podłogę, ale...
bez wiercenia, robienia kanałów, bez użycia węża, sprężarki czy czego tam jeszcze.
Możesz jedynie otwierać okna, zamykać drzwi, tupać, przepychać powietrze gazetą itp. :D

Jak byś to zrobił ?? Bo to by było bardzo trudne zadanie o ile w ogóle wykonalne....;)

Barbossa
27-02-2008, 16:12
no i do tego cały wątek, na dwie strony (na razie), n/t zasadności wydania trzech paczek
poszukajcie oszczędności gdzieś indziej

ZW
27-02-2008, 17:10
...

Sama woda nie ma zdolności przeskakiwania np. ze szklanki na stole pod folię w podłodze,...
Pomyśl tak,
gdyby ktoś kazał ci nadmuchać wilgotnego powietrza pod gotową podłogę, ale...
bez wiercenia, robienia kanałów, bez użycia węża, sprężarki czy czego tam jeszcze. ...

Jak byś to zrobił ?? Bo to by było bardzo trudne zadanie o ile w ogóle wykonalne....;)

woda drąży kamień.

wcześniej czy później jakoś się tam dostanie. może za 5 lat ale na pewno.
lepiej żeby mogła odparować tylko wtedy jej tam nie będzie.

j-j
27-02-2008, 17:40
Gdzieś ostatnio czytałęm że daje się albo pod albo nad.
To głosujmy - dajemy pod czy nad?

Ja chyba mimo wszystko jestem za "nad".

Ja też raczej za nad ale np:
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/izolacje/izolacja---nad-czy-pod-styropianem,7205_259.htm

opisują oba przypadki jako OK ale nie oba naraz.

pzdr

Last Rico
27-02-2008, 18:02
woda drąży kamień.

To jest slogan, to tak jakbym ja powiedział że woda.... to życie :wink: oba powiedzenia są prawdziwe
ale nie w tym miejscu. Woda nie jest złośliwa, jeśli wiemy co robimy to niespodzianek nie będzie.

Last Rico
27-02-2008, 18:05
opisują oba przypadki jako OK ale nie oba naraz.

Na miejscu zainteresowanych, nie traktowałbym tego ostatniego linka poważnie z dwóch powodów.
Powód pierwszy, autorzy proponują pod STYROPIANEM układać papę na LEPIKU,
mam nadzieję że każdy czytający ma już świadomość co lepik... robi ze styropianem. :o
Powód drugi, to fakt że autorzy nie widzą żadnego problemu w układaniu styropianu
wprost na wilgotnym gruncie. Gratulacje.

j-j
27-02-2008, 18:53
Powód pierwszy, autorzy proponują pod STYROPIANEM układać papę na LEPIKU,
mam nadzieję że każdy czytający ma już świadomość co lepik... robi ze styropianem. :o


Są lepiki które nic nie robią ze styropianem.


Rico, styropian przecież nie wchłania nie wiadomo ile wilgoci, a jeśli już to pory są zamknięte i problem może mieć miejsce tam gdzie styro był cięty itp. (przerwane były pory) a przy dodatkowo typie styro- "P" prawie wcale nie nabierze wilgoci,
po drugie znajdz jak się obniża lambda styro w stosunku do wilgotności objętościowej, ja widze przed sobą i niewiele (przy aż 10% wilgotności schodzi z ok. 0,04 do ok. 0,05).
Wg mnie izolacja przeciwwilgociowa ma chronić to co nad styro czyli jastrych itp. a nie sam styro.
Ze styro przecież wykonuje sie też pływaki i jakoś działają na wodzie.

pzdr

27-02-2008, 19:55
gdzie ta woda była?
nad folią?
między foliami /na pierwszej a pod drugą slady rosy/

choc wyszukiwarka zawodzi - znalazłem taki opis

Drodzy forowicze !
wybudowalismy przybudówkę do starego domu i nadszedł czas kładzenia podłóg w pokojach .zamówlismy stolarza ,kupilismy deski podłogowe . Na parterze niepodpiwniczonym na którym na warstwie piasku majster wylał posadzkę z betonu stolarz rozścielił czarną folie budowlaną ułozył legary pomiedzy legarami rozścielił wełnę mineralna i poprzybijał deski .Robota wykonana i zapłacona . Po dwóch tygodniach następna ekipa odkryła pod podłogą na folii kałuże wody . Przez pomieszczenia nie przebiega żadna instalacja wodna ,wylewka zrobiona dwa lata temu ,woda gruntowa nie nachodzi , jeden kawałek folii 4 metrowej szerokości wywiniety na ściany był szczelny , wełna przy kładzeniu była sucha .Ogólna panika -konsultacje -
werdykt -stolarz nalał wody by mu : albo wełana nie pyliła albo deski dobrze pasowały .Zdjelismy podłogę wyrzucilismy wełnę -faktycznie mokrusieńka ,wysuszyliśmy legary . Podłogę połozyliśmy ponownie w nastepujacy sposób :na betonowej posadzce folia,legary ,miedzy legary styropian ,szczelnie piankowany .Podłoże przygotowane ,po 4 dniach przychodzi stolarz i chcąc przesunąć trochę legar odrywa bryt styropianu .
Okazuje się że znowu na foli pojawia sie wilgoć ,a w niektórych miejscach strużki wody .Poradźcie proszę co robić jak powinna być wykonana podłoga by pod deskami nie gromadziła sie wilgoć i woda .

http://forum.muratordom.pl/post144332.htm? temat "Woda pod podłogą"

Last Rico
27-02-2008, 20:52
Są lepiki które nic nie robią ze styropianem.

Nie broń autorów, bo tego nie zaznaczyli, a nie wszyscy o tym muszą wiedzieć, poza tym
piszą papa, no jaka papa ? No zwykła na lepiku (w domyśle) Jeśli ktoś chce innym doradzać,
to musi to robić bardzo odpowiedzialnie, żeby nikogo nie wpuścić w maliny.

Ze styropianu robi się pływaki, ale po pierwsze z bardzo twardego i ciężkiego (nie ma takich
wielkich porów jak w budowlanym) a następnie taki styropian laminuje się żywicami..
Styropian produkowany jest z granulatu który poddaje się gorącej parze wodnej. Granulat
pęcznieje, ale dalej są to okrągłe kuleczki, a nie szczelne sześciany, a przyleganie do siebie
kuleczek pozostawia wiele do życzenia :) Pozostaje ogromna przestrzeń do wypełnienia.
Wsadź styropian do wody z tuszem a za parę godzin przetnij go nożem, to zobaczysz coś ciekawego :)

Last Rico
27-02-2008, 20:55
między foliami /na pierwszej a pod drugą slady rosy/

Brzoza, to jest klasyczny przykład niezrozumienia technologii, koleżanka "Zrozpaczona"
nic nie pisze o DRUGIEJ folii, po prostu jej nie ma.

Rozłożyli folię na zimnym betonie, na to wełnę (być może już wilgotną) pokryli deskami i stało się.
Powietrze z zawilgoconego domu (remonty) cyrkulowało między deskami i nanosiło wciąż nowe
ilości pary wodnej która natrafiając na zimną powierzchnię wykrapiała się. Miał ktoś kiedyś
do czynienia z tzw. pocącymi się rurami ? Podczas kąpieli rośnie wilgotność powietrza, to powietrze
natrafia na zimną rurkę z wodą, oziębia się na niej i zostawia tam wodę. Cała rura aż kapie od wody.
Wystarczy taką rurę otulić pianką (ale szczelnie) i już się nie spoci.

sli
27-02-2008, 21:17
gdyby ktoś kazał ci nadmuchać wilgotnego powietrza pod gotową podłogę, ale...
bez wiercenia, robienia kanałów, bez użycia węża, sprężarki czy czego tam jeszcze.
Możesz jedynie otwierać okna, zamykać drzwi, tupać, przepychać powietrze gazetą itp. :D

Jak byś to zrobił ?? Bo to by było bardzo trudne zadanie o ile w ogóle wykonalne....;)
Prosty przykład:
- masz 2 płyty podłogowe oddzielone dylatacją (że dzieli się wylewkę na mniejsze płyty podzielone dylatacją nie masz wątpliwości?)
- folia na styropianie w okolicach dylatacji podwinęła się wykonawcy o taśmę dylatacyjną (pewnie się zdarzyło na wielu budowach, ale wszyscy sądzą, że akurat u nich jest ok; u Ciebie rozumiem, że wszystko będzie git?)
- te płyty zmniejszają i powiększają swój wymiar, w zależności czy ogrzewanie włączone, czy też nie (nadal się zgadzasz?)
- ogrzewanie właśnie było wyłączone (rozumiem, że możliwe?), więc płyty były mniejsze, a szczelina większa
- kubek z herbatą spadł na podłogę (pęknięta była podstawka od kwiatka, podlałeś go i poszedłeś do pracy, itp.) i nieszczęśliwie trochę wleciało przez dylatację pod wylewkę i pod folię
- oczywiście folię masz nad i pod styro (tyle, że ta nad była trochę uszkodzona przy wylewaniu wylewki, a ta pod jest ok, bo była zabezpieczona przed robotnikami styropianem)
- co zrobi woda, która jednak znalazła się w styropianie?

j-j
27-02-2008, 21:23
Są lepiki które nic nie robią ze styropianem.

Nie broń autorów, bo tego nie zaznaczyli, a nie wszyscy o tym muszą wiedzieć, poza tym
piszą papa, no jaka papa ? No zwykła na lepiku (w domyśle) Jeśli ktoś chce innym doradzać,
to musi to robić bardzo odpowiedzialnie, żeby nikogo nie wpuścić w maliny.


Autorzy nie zaznaczyli w ogóle jaki lepik więc z góry zakladanie że proponują ten zły jest nie do końca OK.



Ze styropianu robi się pływaki, ale po pierwsze z bardzo twardego i ciężkiego (nie ma takich
wielkich porów jak w budowlanym) a następnie taki styropian laminuje się żywicami..
Styropian produkowany jest z granulatu który poddaje się gorącej parze wodnej. Granulat
pęcznieje, ale dalej są to okrągłe kuleczki, a nie szczelne sześciany, a przyleganie do siebie
kuleczek pozostawia wiele do życzenia :) Pozostaje ogromna przestrzeń do wypełnienia.
Wsadź styropian do wody z tuszem a za parę godzin przetnij go nożem, to zobaczysz coś ciekawego :)

Styropian wody nie podciąga więc jeśli jakaś się pojawi to nie z dołu, a z innej strony przy prawidlowym wykonaniu nie powinno być wody a już nie w ilości nie wiadomo jak dużej.
Pod posadzkami, do ścian fund. stosuje sie właśnie twarde styropiany a gdy jest naprawdę mokro w gruncie to wtedy dodatkowo typ- P.
Widziałeś pory w styropianie twardym? Ja mam typ P- pory maciupkie, mam też EPS 700- porów praktycznie nie ma golym okiem, nie wiem jakie są w twardych EPS100 i 200 ale w ściennych pory są jak piszesz duże i dlatego pod posadzki się ich nie daje.
Im większa gęśtość tym mniejsze kulki jak mniemam.
Jak się zmienia lambda styro już pisałem, że różnica niewielka przy aż 10% wilgotności.
Nadal uważam że folia ma chronić to co jest nad styro a nie styro.

pzdr

pierwek
28-02-2008, 14:56
Styropian wody nie podciąga więc jeśli jakaś się pojawi to nie z dołu, a z innej strony przy prawidlowym wykonaniu nie powinno być wody a już nie w ilości nie wiadomo jak dużej.

czyli podciąganie kapilarne wilgoci przez fundament to mit?

podepnę się pod ten temat i zapytam:

czy taka papa termozgrzewalna nadawałaby sie na izolację poziomą chudziaka?

PAPA IZOBIT V60 S35 widziałem jeszcze hydrobit a nie izobit (ale nie mam pojęcia czym się różnią)

piszą że do zastosowań zewnętrznych a izolacja chudziaka to raczej wewnątrz.

a może podpowiecie jaka papa termozgrzewalna by była dobra ?

lobo0
28-02-2008, 18:09
też mnie to intersuje

Last Rico
29-02-2008, 09:56
Sory, ale zupełnie nie mam czasu. :(
Odpowiem tylko kolegom pytającym o papę. Koledzy, unikajcie pap na welonie np. szklanym –
są bardzo mało odporne mechanicznie, powiedziałbym że są słabsze jak te stare na tekturze.
Ta papa o którą pytasz (V60 S35) jest niestety na welonie.
Zainteresujcie się papami modyfikowanymi SBS na włókninie lub tkaninie szklanej czy poliestrowej.

pierwek
29-02-2008, 11:14
może nie są superwytrzymałe ale są tanie.... bardziej chodziło mi czy nadają się do wewnątrz domu - żeby potem nie śmierdziało mi smołą jak odpalę podłogówkę...

slawos
30-08-2009, 21:49
Drodzy Państwo. Temat stary to prawda. Dajemy:
-podsypka lub gruzik lub cuś inne
-chudziak na wyrównanie i utwardzenie
-folia paroizolacyjna na zakładke pasami, mogą być 2 warstwy
-styropian
-wylewka
Jeśli ktoś ma wysoki poziom wody gruntowej (dosłownie woda pod podłogą) to robi sie studnie chłonne wokół budynku i drenaż opaskowy aby ten poziom obniżyć a nie ładuje w ciężkie i drogie izolacje. Jeśli poziom wody jest niski to niełudźcie się że bedzie sucho jak na pustyni. Zawsze będzie troche wilgoci z niższych warstw. Oddzielamy się więc folią od tej wilgoci i dalej dajemy warstwy jakie wymieniłem.

mirma
16-09-2009, 13:01
...
Jeśli ktoś ma wysoki poziom wody gruntowej (dosłownie woda pod podłogą) to robi sie studnie chłonne wokół budynku i drenaż opaskowy aby ten poziom obniżyć a nie ładuje w ciężkie i drogie izolacje.
...
Może gdzieś to zadziała ale co mi ze studni chłonnej i drenażu jeśli ta woda nie ma gdzie odpłynąć? Pozostaje zrobić tylko dobrą izolację.

Malobert
16-09-2009, 13:31
w projekcie mam folie na piętrze pod styropianem, ale po co tam ona ki diabeł wie, chyba nie zgrzeszę bardzo, gdy jej tam nie dam ?

tacim
16-09-2009, 14:13
Po lekturze tego tematu to każdy by zgłupiał dawac czy nie :) ja tak mam hehe.

goike
16-09-2009, 14:36
W całym wątku nie wypowiedział się nikt kto robił remont podłogi i kto mógł potwierdzić że był problem z wilgocią przy zastosowanym danym rozwiązaniu. Oczywiścia jako przykład z życia nie możemy brać przypadku domu po powodzi bo to nie jest reprezentatywny przykład.
Wg mnie jeżeli nie dopuścimy do wnikania wilgoci od strony gruntu a damy możliwość jej odparowania górą to bedzie to najlepsze rozwiązanie. Poza tym nie jest możliwe 100% zaizolowanie od góry. Jak nie przez podłoge to wilgoć może przedostać się na styku ściana podłoga. Zatem jesli nie jesteśmy w stanie zrobic szczelnej czapki z góry to nie ma sensu tego robić w ogóle. Poza tym wylewka górna ma taką zdolność (do wchłaniania wody i jej oddawania) że przy normalnym użytkowaniu woda pojawiająca się na podłodze chociazby z mycia podłóg lub wylania się ze szklanki krąży jedynie w obrębie wyleka górna-okładzina podłogowa- powietrze nad nią. MOim zdaniem nie ma możliwości żeby ta woda w istotnej ilości mogła dostać się dalej, głębiej. Wylewka górna i połozone na niej np. płytki działają jak gąbka przyjmująca i oddająca wodę
przy stosunkowo niewielkiej ilości wody jaka jest na nią wylewana. Gdy przesadzimy z wodą to gąbka w końcu nie wytrzyma i odda ją w dół ale to są ekstrealne przypadki. Nawet gdyby była folia z góry to przy dużej masie wody dostanie się ona przez tą folię głębiej równie dobrze jak tej foli nie będzie. Za to znacznie trudniej będzie jej odparować

(czy ktoś to zrozumiał?)

Wirecki
16-09-2009, 23:21
Rozmawiałem wczoraj z mocno chwalonym wykonawcą wylewek betonowych.Stwierdził, że w większości wypadków warstwy są takie: (...) Wiekszość ludzi traci kasę na giełdzie. Czy to znaczy, że Ty też masz tak robić?

tacim
16-09-2009, 23:45
Obawiam się że trzeba to robić na czuja i tyle.

KrzysR
10-03-2011, 09:14
A czy ktos wie tak naprawde jaka folie dac pod ten styropian na chudziaka? Czy prawda jest ze folia czarna budowalana "zrzera" styropian? Jaka powinna byc ta folia pod styropianem na chudziaku? czy jest tu na forum jakis doswiadczony fachowiec?

jarekkur
10-03-2011, 17:19
A czy ktos wie tak naprawde jaka folie dac pod ten styropian na chudziaka? Czy prawda jest ze folia czarna budowalana "zrzera" styropian? Jaka powinna byc ta folia pod styropianem na chudziaku? czy jest tu na forum jakis doswiadczony fachowiec?
co należy położyć na chudziak zależy od tego na czym lezy chudziak i na czym lezy to coś pod chudziakiem.
folia polietylenowa ma współczynnik przenikania wilgoci 70000. Grubość folii np 0,2mm= 0.0002m. Jak wymnożysz 70000x0,0002m=14m. To znaczy, że wilgoć z pod spodu ma do pokonania mur grubości 14metrów powietrza. Czyli żadna bariera. Blokada przeciw wilgoci wynosi >1500m. Musisz dać minimum 1,5mm pcw lub coś podobnego wywiniętą na ściany. PCV =100000 x 0.0015m =150m ściany powietrza. Jeżeli w twoim domu nie ma możliwości podciągania kapilarnego czy wzrostu ciśnienia pary wodnej, to możesz spokojnie spać przy takiej izolacji. Cżesto wystarcza podwójna folia 0,5mm budowlana. Doskonałą izolacją jest membrana z folii aluminiowej na asfalcie. Jest nie do przejścia.

jarett
11-05-2011, 21:58
Chciałem odgrzać temat. Jeśli już zdecydujemy się na folię pod styro to czy można ją kłaść NA rury (CO, woda itd) ? Nie chciałbym jej układać przed hydraulikami (jak mi radził jeden wylewkarz) bo na bank ją podziurawią.

Magda90
29-05-2017, 09:22
Ja też chcę odgrzać temat, bo przeczytałam cały wątek i nadal nie wiem co robić. Otóż z kolei mój budynek stoi w bardzo podmokłym terenie. Drenaż jest w planie, jendka nie wszystko na raz a i tak uważam, że nie załatwi on całkowicie problemu. Obecnie wylalismy chudziak, który sechł w nieskończoność (co podsechł to po bardziej deszczowych dniach wychodziła woda na jego wierzchu). Pogoda na reszcie dopisuje to i my zaizolowaliśmy powierzchnię disprobitem. Na razie jedna warstwa i nie wiem co dalej. ładować kolejną warstwę? A może folię? Styropian w sumie będzie miał 15 cm, jest to szary styropian do podłóg/dachów. Naczytałam się o tych grzybkach i wodzie i nie wiem co robić. Z jednej strony przydałoby się zrobić izolację pod styropianem z drugiej jak na niego rozłoże na styropian też folię przed wylaniem wylewki to jesli przedostanie isę tam woda to już tam zostanie. W styropianie ma iść także woda i ogrzewanie (na styropianie lub w jego warstwach). Co robić, żeby nie popełnić błędu? Dodam, że budynek jest z 90tego roku i prowadzimy w nim generalny remont. Ściany są odcięte od fundamentu warstwą papy to nie przeszkadza w tym, żeby wszedzie przedostała sięta wilgoć :-/ jak już wkładamy w ten budynek pieniądze to chciałabym, żeby to było zrobione dobrze, bez podstawowych błędów. Jak radzicie postąpić? Wyłożyc na ten disprobit folie czy pomalować jeszcze jedną warstwę? Czy co z tym zrobić, żeb było dobrze?

esteta 2
30-05-2017, 20:32
W sytuacji tak skrajnie trudnych warunków terenowych jedynie papa termozgrzewalna na "chudziaku" a na niej dodatkowo folia budowlana w celu zabezpieczenia się przed " zapachami" przedostającymi się do mieszkania i zabezpieczenia styropianu przed oparami związków organicznych powodującymi jego zanik. Jeżeli tak bardzo boisz się tych "grzybków" (uważam że to przesada) to zrezygnuj z folii na styropianie. Wprawdzie styropian w niewielkim stopniu chłonie wodę, ale woda pochodząca z wylewki zdąży z niego wyparować zanim przystąpisz do klejenia płytek. Oczywiście zgrzewanie papy tylko wtedy gdy "chudziak" będzie w miarę suchy.
Malowanie płyty "chudziaka" z zewnątrz (czyli nie od strony naporu wody) nic nie daje. Szkoda wysiłku i pieniędzy.

marcuso86
06-03-2018, 13:47
Witam
Pozwole sobie odświeżyć temat
U mnie sytuacja wygląda jak na załączonym zdjęciu - pod chudziakiem jest folia czarna budowlana, chudziak jest obniżony względem ściany fundamentowej o 1 betonik czyli 12 cm, jednak i tak poziom właściwej posadzki bedzie duzo wyżej bo w planie jest 15cm styro i 8 wylewki czyli finalnie podłoga bedzie około 24 cm od poziomu obecnego chudziaka. Jak w mojej sytuacji poprawnie wykonać izolacje?

408689

Parkiet
06-03-2018, 17:59
Witam
Pozwole sobie odświeżyć temat
U mnie sytuacja wygląda jak na załączonym zdjęciu - pod chudziakiem jest folia czarna budowlana, chudziak jest obniżony względem ściany fundamentowej o 1 betonik czyli 12 cm, jednak i tak poziom właściwej posadzki bedzie duzo wyżej bo w planie jest 15cm styro i 8 wylewki czyli finalnie podłoga bedzie około 24 cm od poziomu obecnego chudziaka. Jak w mojej sytuacji poprawnie wykonać izolacje?

408689
Musisz odróżnić hydroizolacje od
paroizolacji.

pafnuc518
29-05-2019, 16:52
Chciałem odgrzać temat. Jeśli już zdecydujemy się na folię pod styro to czy można ją kłaść NA rury (CO, woda itd) ? Nie chciałbym jej układać przed hydraulikami (jak mi radził jeden wylewkarz) bo na bank ją podziurawią.

podbijam pytanie
można folie na rury kłaść?
A może cienki styro na chudziaka na wysokość rur a potem folia i dalej styro?

Karol6928
17-11-2021, 11:18
Witam. Mam pytanie odnośnie braku folii pod styropianem. Majster który u mnie robil uznał że folia jest nie potrzebna i na chudziaku położył odrazu styropian. Od paru lat juz mieszkam i wszystko jest ok. Czy w przyszłości mogę spodziewać się jakis problemów z tym związanych. Czy mogę jakoś naprawić ten błąd. Dodam że poziom chudziaka jest ponad poziomem gruntu. Pozdrawiam.

Mareks77
17-11-2021, 14:15
Wszystko zależy od wilgotności gruntu pod chudziakiem i poziomu wód.
Przy wysokiej wilgotności problemy mogą pojawiać się po kilku - kilkudziesięciu latach i mają związek z okładziną wierzchnią posadzki.

Kaizen
17-11-2021, 14:23
Witam. Mam pytanie odnośnie braku folii pod styropianem. Majster który u mnie robil uznał że folia jest nie potrzebna i na chudziaku położył odrazu styropian. Od paru lat juz mieszkam i wszystko jest ok. Czy w przyszłości mogę spodziewać się jakis problemów z tym związanych. Czy mogę jakoś naprawić ten błąd. Dodam że poziom chudziaka jest ponad poziomem gruntu. Pozdrawiam.

Masz otwartą drogę dla pary wodnej a nawet podciągania kapilarnego. A do tego radon atakuje (zależnie od rejonu kraju mniej lub bardziej).

Jak się budujesz, to trzeba dużo czytać, pytać, analizować projekt. A wszelkie zmiany względem projektu trzeba dokładnie przemyśleć i mieć uzasadnienie i najlepiej uzgodnić z projektantem i kierbudem (choć nie w każdej kwestii maja choć blade pojęcie - dla przykładu ze świecą szukać takich, co mają pojęcie o energooszczędności i mostkach).
Majstrom trzeba patrzeć na ręce i wszystko sprawdzać.