PDA

Zobacz pełną wersję : projekt RETRO pracownia KRAJOBRAZY



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7]

pathek
09-01-2011, 16:32
Bagik

Wielkie dzięki za info.

OlaJ
12-01-2011, 21:13
Marcinie, my za elektrykę płaciliśmy 18zł za punkt, wyszło ich 160, czyli 2800 za robociznę, do tego materiały ok 4000. Mamy dwie rozdzielnie, jedna w garażu, drugą w pomieszczeniu nad garażem.
Za tynki gipsowe 19-25zł m2 z materiałem (nie wiem skąd ta rozbieżność?), a za cementowe 10zł m2 + 4zł za filcowanie lub + 4zł za gładź.
O wylewki jeszcze nie pytałam.
Co do kuchni, mieliśmy trzy wyceny : 6800, 6300, 5500. Niestety nie mamy projektów, ponieważ Panowie cenią swój czas i dostaniemy projekt kiedy się zdecydujemy... Jutro jedziemy wpłacić zaliczkę, więc na dniach prześlę coś na priva. My również myśleliśmy o wyspie, ale mimo powiększenia kuchni o spiżarkę myślę, że zostałoby mało miejsca na poruszanie się, może gdyby kuchnia była "głębsza"... Dlatego my będziemy mieli murek z surowej cegły i z tej samej cegły wnękę obok kominka, chyba będzie dobrze wyglądać :)

Pozdrowienia z Wlkp ;)

OlaJ
12-01-2011, 21:15
Nie dodałam, że cena za tynki cementowe, to tylko robocizna.

aniao77
17-01-2011, 11:35
witam OlaJ!
Mam pytanie , jesteśmy na etapie elektryki, czy byłabyś tak miła i przesłała nam projekt elektryki bo z tego co przeczytałam to macie juz to za sobą a nie ukrywam że bardzo by nam to ułatwiło pracę bo nie mamy jakiś pomysłów na rozmieszczenie tych punktów elektrycznych pozdrawiam

drexik
17-01-2011, 14:32
witam wszystkich

własnie zdecydowaliśmy się na projket retro2 i będziemy budować w ok Augustowa. może ktoś z podlaskiego buduje taki domek??

OlaJ
17-01-2011, 22:35
aniao77 niestety nie pocieszę Cię, ponieważ nie posiadam takiego projektu :/ Weszliśmy z elektrykiem do domu i obeszliśmy każde pomieszczenie, jedno po drugim... Tak naprawdę, to na tym etapie musisz już niestety wiedzieć gdzie co chcesz mieć i pod tym kątem robić gniazdka i włączniki. My również nie mieliśmy pojęcia, ale wspólnymi siłami, razem z elektrykiem jakoś podołaliśmy. Już niedługo (przed tynkami) zrobimy fotki kabli itp., wtedy mogę je Tobie przesłać na maila.

aniao77
18-01-2011, 06:23
OlaJ Dziekuję Ci bardzo; bardzo chetnie obejrze zdjęcia mój e-mail [email protected].

ziewo
22-01-2011, 17:40
Witam
W trakcie adaptacji projektu poszerzyliśmy bramę garażową do standardowych wymiarów 4,5m, czy wysokość 2,15m wystarcza czy lepiej podnieść do 2,25m ? (nie podnosiliśmy ścianki kolankowej) Pozdrawiam

Ar2r
23-01-2011, 08:40
Witam,na tą bramę to faktycznie warto zwrócić uwagę bo u mnie jakoś nisko cholera w garażu (podciąg przeszkadzał w zamontowaniu wyższej )
Ja mam pytanie do tych co mają wentylację grawitacyjną.Jak to wykonaliście?Na dachu mam te wszystkie kominki ale co dalej?

cichym
23-01-2011, 17:42
Witam,

My poszerzyliśmy bramę do 5 m i to było dobre posunięcie, dwoma autami się wjeżdża na wprost bezproblemowo.

Pozdrawiam
Michał

Anella
25-01-2011, 17:50
Jestem na Forum pierwszy raz, budowę rozpoczynam w kwietniu. I chyba będzie to pierwsze na tym Forum retro w konstrukcji szkieletowej na płycie fundamentowej. Na razie czeka mnie przeprawa przez całkowitą wymianę gruntu-torf na piasek z zagęszczeniem a nie mam jeszcze ekipy. Za wszelkie sugestie na [email protected] będę wdzięczna.

quickpack
25-01-2011, 23:10
Bardzo proszę osoby które się wybudowały w ostatni czasie o koszt budowy faktyczny Serdecznie z góry Dziękuję Andrzej

Agafaw2
26-01-2011, 10:33
Witam,

500 tys

quickpack
26-01-2011, 21:31
Agafaw2 dziękuję za szybką odpowiedz, jeśli jest to możliwe proszę o podanie nr tel , mój nr 606212373 co obejmuje ta cenna Dziękuję

Marcin Kuta
31-01-2011, 19:51
Witamy serdecznie- z tej strony Marcelino z okolic Strzelina. Kochani prosimy o więcej zdjęć. My czekamy do wiosny (okna, instalacje, tynki itp), a teraz oglądamy wszystkie albumy. RUBIK- z tego, co pamiętamy, to zrobiłeś u góry 3 pokoje. Jak możesz, to prześlij trochę więcej zdjęć z etapu adaptacji górnej części domku- może być na priva ([email protected]). Chyba, że masz już wszystko gotowe, to pochwal się wystrojem swojego Retro. RETROWICZE- apel do wszystkich- prosimy o więcej zdjęć- szczególnie z etapu urządzania domu- kiedyś to były galerie: ReniaS, Anulkaa, Małgosia2005. Czekamy na kolejnych. Pozdrowionka dla wszystkich.

Ar2ro
04-02-2011, 17:36
Witam Jak rozwiązaliście wentylację w swoich domach?Które pomieszczenia podłączyliście do tych kominków na dachu?Czy taka wentylacja działa?mam straszny problem z tą wentylacją bo nie mogę pojąć jak to ma działać,podejrzewam że to straszny bubel ale chciałbym się mylić.Mam 1 kominek nad kuchnią ,ok,mogę to podłączyć rurą spiro ale będzie ona bardzo ale to bardzo krótka,woda pewnie będzie mi się lała z kratki i zamarzać to będzie,następny kominek ze spiżarni chyba,znowu rura spiro i na dach?Aż pisać się nie chce bo wydaje mi się że ta wentylacja jest "skopana"Załuję że mechanicznej nie projektowałem od początku.Napiszcie jak sprawuje się u Was wentylacja grawitacyjna i jak ją rozwiązaliście.Mam jeszcze czas to może jednak mechaniczną zamontuję , ale tu problem wydatków nieplanowanych pojawia się.Podzielcie się swoim doświadczeniem.Pozdrawiam

jag_jag
04-02-2011, 19:36
Witam Jak rozwiązaliście wentylację w swoich domach?
Witam,
Rzadko cos na forum piszę, ale jesli ktoś czytał cały wątek to pewnie zauważył że też budujemy retro ;). Nasze retro jest w wersji z wydłuzonym garażem i pomiędzy garazem a łazienka mamy garderobę i kotłownię. Jeśli chodzi o rozwiązanie wentylacji to u nas jest to zrobione następujaco:
1. Komin przy salonie ma 3 kanaly wentylacyjne 1 do salony, drugi do pokoju za salonem, trzeci pokoj na gorze nad salonem
2. Drugi komin mamy pomiędzy lazienką a garderobą i tutaj i mamy 4 kanaly wentylacyjne, jeden do garderoby, drugi do lazienki, trzeci do lazienki gornej a czwarty do pokoju na gorze obok lazienki. W temn sposob wentylujemy praktycznie wszystkie pomieszczenia z wyjatkiem jednego pokoju na dole, kotlowni i pomieszczenia obok kuchni ktore w naszym przepadku jest pralnia.
Aha i jeszcze kuchnia tutaj mamy faktyczie jeden nieszczesny kominek wentylacyjny do okapu - czy bedzie zamarzal i bedzie zniego kapalo zobaczymy mam nadzieje juz niebawem.

pozdrawiam
jag_jag

opolesa
16-02-2011, 21:39
witam.jeszcze w tym roku planuje budowe retro i stąd moje pytanie czy ktos na opolszczyznie lub w okolicach wroclawia lub katowic mieszka juz w retro i chcialby sie nim pochwalic? chcialabym zobaczyc jak to wyglada na zywo. moj email [email protected]

Agafaw2
19-02-2011, 10:50
witam, ten dom w ogóle nie przypomina Retro:-) profanacja tego projektu

busio
19-02-2011, 20:08
Witam wszystkich Retrowiczów,
regularnie czytamy Państwa posty od kiedy zdecydowaliśmy się na budowę retro, trwa to już od roku.Zdecydowaliśmy się na wyrównanie ściany garażu i pokoju za nim, dzięki czemu zyskaliśmy 50 cm długości pokoju i łazienki, co okazało się dobrym rozwiązaniem.Co do ogrzewania zdecydowaliśmy się na pompę ciepła z odwiertem pionowym.Kolejną trafiona decyzją był jastrych anhydrytowy zamiast tradycyjnej posadzki na ogrzewaniu podłogowym.Ze względu na pompę zdecydowaliśmy się na podłogówkę w całym domu.Dodatkowym źródłem ogrzewania jest DGP z kominka.Dołączam się do próśb o zdjęcia z Waszych wnętrz .Pierwsi Retrowicze już mieszkają w swoich domach, a chętnie wymieniali się swoimi pomysłami.Jestem za kontynuacją tej tradycji.
Pozdrawiam

rubik
21-02-2011, 09:01
Witam,

Retro to naprawdę duży dom (zwłaszcza góra jak sie podwyższyło ściankę kolankowa). Warto się zastanowić przed dalszym jego powiększaniem. Na etapie wykańczania koszty gwałtownie rosną i dodatkowe m2 robią się ciężarem. Później trzeba jeszcze to wszystko ogrzać. Dlatego warto b. dobrze docieplić budynk (szczególnie dach). Ważna jest także wentylacja. W prawie wszystkich pomieszczeniach mam wentylację mechaniczną. Nie zrobiłem jednak wyciągu w wiatrołapie i teraz gdy są mrozy na szybie od drzwi skrapla się woda (w pozostałych pomieszczeniach jakość powietrza jest b. dobra i nic na szyach się nie skrapla). Zastosowałem także GWC - przy temperaturze na zewnątrz poniżej -10 C na wejściu do rekuperatora +5C (latem GWC powinno chłodzić powietrze do ok. 10C). W okresie grudzień/styczeń zużywam poniżej 10m3 gazu dziennie (wydaje się to być dobry wynik).
Po półroku mieszkania mam następujące odczucia co do tego co warto zmodufikować w stosunku do pierwotnego projektu (oglądałem kilka retro i mam odniesienie do róznych rozwiązań):
1. poszerzyć bramę garażową do 5m (doskonale ułatwia wyjaz z garaży przy dwóch samochodach)
2. wykonać przejście z garażu do domu przez pomieszczenie gospodarcze (wydłużenie garażu o 1,5m) - rozwiązanie to dodatkowo poszerza kuchnię
3. podnieść ściankę kolankową (na górze uzyskuje się 3 przestronne pokoje i hol)
4. zastosować zewnętrzne rolety
5. b. dobrze docieplić budynek
6. zastosować zmywalną posadzkę w garażu (przy takiej pogodzie wwozi się duże ilości błota)
7. zrobić strop nad całym grażem (uzyskuje się fajne dodatkowe pomieszczenie na np. suszarnię, pokój rekraacyjny
8. wykonać boczne wejście do garazu

Na wiosnę planuję zagospodarować teren wokół domu i budowe będę mógł uznać za zakończoną :)

Powodzenia na Waszych Budowach - wiosna za pasem i będzie można ruszać z instalacjami, tynkami itd albo wkopać pierwszą łopatę :)

busio
22-02-2011, 07:26
Do rubik
Niesamowite,że już od pół roku mieszkacie w retro,jak ten czas szybko mija.My na pompę zdecydowaliśmy się, gdyż nie było opcji podłączenia gazu,A ogrzewanie musiało być bezobsługowe.Nie ukrywam, że trochę się bałam,jak to ustrojstwo sobie poradzi, ale hula od dwóch miesięcy i daje świetnie radę.Zobaczymy jak sobie poradzi z dodatkowym podgrzaniem wody użytkowej.Solary tkwią na dachu jeszcze nie podłączone.
Co do terenu wokół domu,my już jesienią,gdy prace przeniosły się do wnętrza domu, wyrównaliśmy teren wokół,.Co prawda mąż miał ambitne plany ogromne hałdy ziemi rozwozić sam.Zmądrzał.Zatrudniliśmy firmę,Która wyrównała teren,zajęła się wykonaniem tarasu i wysianiem trawy.Na razie tylko z tyłu domu.Wyszło tego z 6 arów.Ale dzięki temu na wiosnę jak się wprowadzimy chociaż tył będzie wyglądał przyzwoicie.Wykonali też dla nas projekt ogrodu,jednak o roślinach na razie tylko marzymy i zbieramy na przód działki.

rubik
22-02-2011, 08:28
oby do wiosny :)

jak były roztopy to walczyłem z wielkim błotem przed wiazdem do garażu (po tym jak raz utknąłem i opryskałem elewacje błotem, ułożyłem tam 6 płyt OSB - dosłowie kasa wyrzucona w błoto :) ). Planuję zrobić automatyczne podlewanie ogrodu by później podlewać trawę nocą. Przerażające są w tym wszystkim jednak koszty. Niby wiele już nie zostało ale jeszcze trzeba sporo wydać: położyć płytki na schody wejściowe, podlewanie ogrodu, trawa, nasadzenie, ścieżki, podjazd, płot od fronty, brama.
Od wbicia pierwszej łopat do zamieszkania minął w moim przypadku równo rok. Wiosną miło będzie trochę popracować samemu wokół domu i patrzeć jak trawka rośnie :)

Marcin Kuta
22-02-2011, 17:14
Kochani jaki odkurzacz centralny polecacie (firma, mode)l? Pytam, ponieważ trzeba to zaplanować już na etapie tynków i posadzek.

Pozdrawiam- Marcin (dolnośląskie)

jakubovy
23-02-2011, 13:00
Witam wszystkich !
poniewaz ja również zamierzam budować wg projektu retro pochwale sie moimi zmianami:
1. brama garazowa 5 m (wejscie z garazu do wiatrołapu - nie do holu)
2. na poddaszu jedynie 2 pokoje 16m użytkowych dla dzieciaków (likwidacja górnej łazienki)
3. oddzielenie salonu od kuchni ścianką, salon wydłużony od pół metra, likwidacja spiżarni - otrzymujemy salon 33m i kuchnie 18m z osobnym zamkniętym wejsciem, oraz małą kotłownie 4,5 m - to chyba pierwsza taka zmiana tego projektu
żadnych dodatkowych zmian nie przewiduje

po za tym:
budowa z betonu komórkowego solbet, strop chyba będzie monolityczny, dachówka ceramiczna
ogrzewanie gazowe (kondensat10 kW)- podłogówka hol + kuchnia + wiatrołap ; grzejniki reszta
ocieplenie - 18cm ściany, 30 cm podłoga, 25 cm poddasze

ot tak pokrótce....
pozdrawiam

Ania+3
23-02-2011, 13:59
witam.jeszcze w tym roku planuje budowe retro i stąd moje pytanie czy ktos na opolszczyznie lub w okolicach wroclawia lub katowic mieszka juz w retro i chcialby sie nim pochwalic? chcialabym zobaczyc jak to wyglada na zywo. moj email [email protected]

Ja dokładnie mam ten sam problem. Jestem z Katowic ( okolice ) i szukam kogoś kto wybudował Retro - chętnie zobaczyłabym wnętrze. Pozdrawiam Retrowiczów. :bye:

Anulkaa
25-02-2011, 08:19
Kochani jaki odkurzacz centralny polecacie (firma, mode)l? Pytam, ponieważ trzeba to zaplanować już na etapie tynków i posadzek.

Pozdrawiam- Marcin (dolnośląskie)

Ja mam Cyklon Q Husky - jestem bardzo zadowolona - nie muszę nawet mieć do niego worków, a zbiornik opróżniam raz na dwa miesiące - a i tek nie jest do końca zapełniony, mimo, że odkurzam co drugi dzień:)

rubik
08-03-2011, 09:09
Idzie wiosna :) Plan na najbliższe 2 miesiące przygotować nawodnienie ogrodu, nawieźć ziemię, wykonać fundament ogrodzenia i podjazd. To już ostatnie z ciężkich prac budowalnych :)
A później przyjdzie czas na drobne naprawy w budynku (usunięcię pęknięć ścian + wyprawki malarskie). Dom to nieustanna zabawa :)

Powodzenia na Waszych budowach - zrobi się ciepło i wszystko zacznie ładnie schnąć a i koparki beda mogly startować

izabellao
09-03-2011, 12:02
Jeszcze sporo brakuje z wyposażenia wnętrz ale już i tak super się mieszka.




http://foto3.m.onet.pl/_m/64d4b171f4541fb598e4f21d3fa68f93,10,19,0.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/0333cba901d4bee866fedba524edcd78,10,19,0.jpg
http://foto1.m.onet.pl/_m/237ed13b29d26e475b7c44431251a86d,10,19,1.jpg
http://foto0.m.onet.pl/_m/0e7e13a99df8cc14025eae91636e645c,10,19,0.jpg

binio2006
09-03-2011, 13:04
Witam,
mieszkamy w retro od 2 miesiecy - jest cudnie.
Piękny domek i bardzo funkcjonalny.
Wybór trafny jesteśmy bardzo zadowoleni.
Pozdrawiam.

Witam wszystkich serdecznie. Ja również będę w tym roku rozpoczynał budowę Retro w okolicach Będzina o/Katowic. Mam pytanie do retrowiczów. Czy ktoś z Was buduje lub już mieszka w okolicach Katowic. Jeśli tak to bardzo proszę o odpowiedź. Jeżeli byłoby to możliwe, to bardzo chcielibyśmy zobaczyć jakie są zmiany, jak Retro wygląda w realu. Jeśli ktoś zechce odpowiedzieć, to proszę o info na priwa. [email protected]
Z góry dziękuję i pozdrawiamy. Bogdan i Basia

binio2006
09-03-2011, 13:33
Witam.
Rubik, mam do Ciebie gorącą prośbę, ciągle zastanawiam się nad rodzajem wentylacji i jak tak czytam te posty, a śledzę je od początku, to chyba skłaniał się będę ku mechanicznej, (czt.rekuperetor) a że jestem laikiem w tej dziedzinie, to jak byś mógł prosiłbym Ciebie o info na ten temat. Może masz jakiś projekt tej wentylacji, jak jest to rozwiązane, bo jak działa to już mniej więcej wiem z forum. Jesli byłbyś tak miły to proszę prześlij mi ma meila [email protected]
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Retrowiczów.

tomek801
12-03-2011, 08:52
Witam wszystkich budujących swój domek.
Mieszkam w Kujawsko-Pomorskim okolice Golubia-Dobrzynia, mam prośbę do forumowiczów budujących lub mieszkających w domu a mianowicie, chciałbym zobaczyć domek na żywo jak wygląda i porozmawiać na co zwrócić uwagę podczas adaptacji i późniejszej budowie, mój mail [email protected]
Jestem na etapie wyboru projektu, mam kliku faworytów i jednym z nich jest Retro z garażem na 2 samochody w lustrzanym odbiciu, moje poprawki które chciałbym wprowadzić to wydłużenie garażu o 2m dzięki czemu będzie pomieszczenie na piec (ekogroszek) i węgiel, poszerzyć garaż do 5m, następnie chciałbym w miejscu pomieszczenia gospodarczego zrobić WC, chciałbym też zrobić wykusz w miejscu jadalni i odgrodzić salon od jadalni z kuchnią, nad poddaszem się nie zastanawiałem ale jeśli można prosić jakiś projekt poddasza będę wdzięczny. Czy robił ktoś takie zmiany??
Dzięki za odp Pozdrawiam

binio2006
14-03-2011, 22:06
Rubik. Serdeczne dzięki za odpowiedź. Z niecierpliwością czekam na pozwolenie i wiosnę. Pozdrawiam

binio2006
14-03-2011, 22:12
Witam wszystkich retrowiczów. Ponawiam swoją prośbę do wszystkich. Czy może ktoś buduje retro lub już mieszka w rejonie śląskiego lub opolskiego. Chciałbym zobaczyć domek na żywo jak wygląda w realu i porozmawiać na co zwrócić uwagę podczas budowy. Przecież każda uwaga jest bardzo cenna, szczególnie w trakcie budowy, bo potem już jest za późno. Z góry dziękuję za odpowiedź na maila [email protected]
Pozdrawiam wszystkich retrowiczów.

OlaJ
20-03-2011, 15:01
Witam wszystkich retrowiczów :)

Wiosna idzie, a razem z nią postów przybywa :)

tomek801 my z WC zrobiliśmy troszkę inaczej niż Ty chcesz, już tłumaczę: w kuchni zlikwidowaliśmy spiżarkę (ściana jest prosta), pomieszczenie gospodarcze zamieniliśmy na garderobę, więc z wiatrołapu zostawiliśmy szersze przejście do niej. Natomiast wiatrołap trochę pomniejszyliśmy, postawiliśmy ściankę i dzięki temu zrobiliśmy WC, czyli to jedno z małych okien przednich, to okno od garderoby, a drugie to okno od WC.
Niestety nie mam tego w projekcie, by móc to pokazać.
Taka moja propozycja, chociaż na pewno ktoś już o tym pisał na forum - zrobiliśmy terivę nad całym garażem (który jest obniżony w stosunku do domu), a ściankę kolankową podwyższyliśmy o 2 cegły i dzięki temu nad garażem powstało świetne pomieszczenie (dość duże) na pralnie i "klamoty". Brak piwnicy zmusza do takich rozwiązań.

W tej chwili kładą nam tynki, jeszcze trochę i może ja będę mogła pochwalić się zdjęciami :)

Rubik - zazdroszczę, że już mieszkasz, tak szybko Wam to poszło!

Pozdrowienia dla wszystkich ;)

rubik
21-03-2011, 08:49
OlaJ zobaczysz, że ani się obejżysz a sama będziesz mieszkać. Trzeba dobrze zaplanować prace i z wyprzedzeniem szukać wykonawców aby nie było niepotrzebnych przestojów. Wykonawców można podzielić na: tanich i dobrych, tanich i słabych, drogich i dobrych, drogich i słabych :)

Sam jestem na etapie poszukiwań wykonawców płotu frontowego (siena ryflowana), oraz pozbruku (granit nova). I pewnie zdecyduję się na relatywnie tańszego wykonawce z nadzieją ze bedzie on dobry (oczywiście poprosze o referencje, ale to nie zawsze działa). Płot i podjazd dopełnią calości, trzeba zatem poświęcić trochę czasu by wybrać dopowiednie wzory.

Fajne jest to, że kazdy praktycznie dokonuje poprawek w swoim retro, pewnie bedzie ciężko spotkać dwa identyczne :) Dobrze jest za wczasu wszystko dobrze przemysleć - bo późniejsze przeróbki to spory kłopot. U siebie mam niewłaściwei zaplanowany 1 włącznik (po złej stronie drzwi) i jest to dość denerwujące.

Cieszy mnie natomiast, że inwestycje w wentylację mechaniczną, gruntowy wymiennik ciepła, zasobnik (cyrkulacja ciepłej wody) docieplenie budynku przynoszą efekt w postaci relatywnie niskich rachunków za gaz (od 5 października do 20 marca zużyłem 1677 m3) przy ponad 200 m2 do ogrzania.

W końcu na dworze robi się ciepło i można ruszać do przodu :)

Pozdrawiam i trafnych wyborów!

KasiaMichał
21-03-2011, 19:14
Witam!
Mamy pytanie do Retrowiczów, zwłaszcza tych już "udomowionych" :) - zasugerowano nam, by murek przy tarasie obłożyć klinkierem, by deszcz nie wypłukał tynku. Ten pomysł nie bardzo do nas przemawia :/ więc pytanie, czy warto się nad tym zastanowić czy to niekonieczne?
Pozdrawiamy

patka00900
21-03-2011, 21:00
Witam wszystkich Retrowiczów...
Mam pytanie do Was, czy w garażu strop ma być na równi położony ze stropem w domu- czy ściany do połowy garażu powinny być takiej wysokości jak na budynku, a tam gdzie będzie pustka (nie ma stropu) ściany powinny być niższe ??
z góry dzięki za odpowiedź i pozdrowionka

patka00900
21-03-2011, 21:09
... boję się żeby więźba potem dobrze wyszła....

Agafaw2
22-03-2011, 17:02
Witam,

proszę o informację ile kosztowaly te etapy wykończenia

jag_jag
24-03-2011, 19:45
zasugerowano nam, by murek przy tarasie obłożyć klinkierem, by deszcz nie wypłukał tynku. ... czy warto się nad tym zastanowić czy to niekonieczne?...
Pozdrawiamy
Myślę, że dobrze Wam zasugerowano. My zrobiliśmy to w sposób taki jak na zdjęciu, cześć ścianki przykrywa płyta z piaskowca, reszta to tynk. Z tego co wiem tynk nie ma prawa się wypłukać, ale powstaje inny problem to się po prostu strasznie brudzi.
http://images47.fotosik.pl/750/c65923e49609cb53m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c65923e49609cb53)
Całkiem niedawno zastanawialiśmy się z żoną, że trzeba będzie ten kawałek ściany przykryć czymś i też pomyśleliśmy o klinkierze.

KasiaMichał
25-03-2011, 07:36
Myślę, że dobrze Wam zasugerowano. My zrobiliśmy to w sposób taki jak na zdjęciu, cześć ścianki przykrywa płyta z piaskowca, reszta to tynk. Z tego co wiem tynk nie ma prawa się wypłukać, ale powstaje inny problem to się po prostu strasznie brudzi.
http://images47.fotosik.pl/750/c65923e49609cb53m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c65923e49609cb53)
Całkiem niedawno zastanawialiśmy się z żoną, że trzeba będzie ten kawałek ściany przykryć czymś i też pomyśleliśmy o klinkierze.

dziękujemy za odpowiedź, chyba jednak w takim razie trzeba będzie pomyśleć o jakimś rozwiązaniu :) Wolałabym klinkier zastąpić czymś innym, widziałam "na żywo" taki klinkierowy murek i nie bardzo mi się podobał. Ta płyta z piaskowca bardzo ładnie się prezentuje, w ogóle bardzo ładny domek :) Pozdrawiam

pathek
26-03-2011, 14:42
Witajcie

Binio2006, my jesteśmy ze Śląska. Budujemy w okolicach Pszczyny,ale jesteśmy dopiero na etapie dachu, a rozumiem, że Ty chciałbyś zobaczyć wykończony dom...także życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach.
Pozdrawiam

binio2006
28-03-2011, 10:12
Witajcie

Binio2006, my jesteśmy ze Śląska. Budujemy w okolicach Pszczyny,ale jesteśmy dopiero na etapie dachu, a rozumiem, że Ty chciałbyś zobaczyć wykończony dom...także życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach.
Pozdrawiam

Witam.
Dzięki za odzew, jasne, że chciałbym widzieć jak retro wygląda wykończony. Jeśli nie mam takiej możliwości, to chętnie zobaczyłbym jak wyglądają wnętrza p/k wielkości i rozmieszczenia. Zwłaszcza, że ja obecnie nie myślę wykańczać poddasza.
Pozdrawiam.

OlaJ
30-03-2011, 22:26
Witam wszystkich Retrowiczów...
Mam pytanie do Was, czy w garażu strop ma być na równi położony ze stropem w domu- czy ściany do połowy garażu powinny być takiej wysokości jak na budynku, a tam gdzie będzie pustka (nie ma stropu) ściany powinny być niższe ??
z góry dzięki za odpowiedź i pozdrowionka

U nas nad całym garażem ściany są niżej o jakieś chyba 40cm, przez co cały dach nad garażem również jest obniżony, a także strop nad nim (ponieważ robiliśmy strop nad całym garażem)

OlaJ
30-03-2011, 22:31
Witam,

proszę o informację ile kosztowaly te etapy wykończenia

My za tynki płaciliśmy 15zł (sama robocizna), nałożenie tynku, a potem filcowanie. Nie kładziemy na to już gładzi.
Wiem, że dali nam dobrą cenę, teraz biorą ok 17 -18zł/m2
Wyszło ok 760m2

binio2006
01-04-2011, 07:57
Witam.
Jestem na etapie wyboru ekipy murarskiej. Jeden Pan zaproponował mi buduwanie z pustaków ceramicznych HELUZ (czeska firma) łączonych na specjalną piankę. Mam pytanie do Was drodzy forumowicze. Czy ktoś z Was może budował z tego typu pustaków. Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia w tym temacie. Zaproponował mi cenę 80 zł. za m kw. ściany (oczywiście materiał) w to wchodzi również pianka do łączenia pustaków. Wydaje mi się być to ciekawą ofertą. niby trochę drożej ale patrząc na to, że nie trzeba piachu. wody,prądu to cenowo chyba nie jest źle, a poza tym to czysta robota. Jeśli ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie to bardzo bym prośił o informację. Czy np. łączenie na tę piankę (dodawaną i wliczoną w cenę pustaka ) jest ok. czy się mury nie rozpadną:confused:.
Bardzo proszę o jakąś odpowiedź. Pozdrawiam.

opolesa
04-04-2011, 08:50
mam pytanko: mam wycene od jednej ekipy na 107 tys(robocizna i materialy) bez dachu czyli:
humus,wykopy, fundamenty , sciany zewnwetrzne i wewnetrzne ,strop,kominy i sciany poddasza czyli wszystko bez dachu. czy te 107 tys to dobra cena jak uwazacie?
cena robocizna to 37tys a materialów to 70 tys

nutria
05-04-2011, 19:39
Magik, U mnie jest projekt niemalże oryginalny. Nie podnosiłam ścianek ale zrobiłam na całym poddaszu "ścianki kolankowe" z płyt na wysokość ok 90cm, za którymi pochowałam wszystko i wyszły mi dwa na prawde duże pokoje, większy ma 35m2 po podłodze, mały pokój 25m2, hall 10m2 i łazienka 10m2. Metraż pokoi oczywiście z garderobami:) Jeżeli ktoś nie planuje robić dodatkowego 3 pokoju to podnoszenie ścianki jest zbyteczne. Pokoje z oknami 78x140 są super doświetlone i na prawde duże. Pozdrawiam

Joanno, czy mogłabym Cię prosić o przesłanie jakiś zdjęć poddasza? Cały czas się waham czy podnosić ściankę kolankową i jeśli tak, to o ile? Nie chcę, żeby pokoje były zbyt duże, a nie potrzebuje aż 3 pokoi na górze. Z drugiej strony zależy mi na tym, żeby wygodnie się w nich mieszkało... Jakbyś znalazła chwilke na zamieszczenie jakiś zdjęć to byłabym baaardzo wdzięczna. Może ktoś jeszcze chciałby pochwalić się jak wygląda jego poddasze w retro:)?

jag_jag
06-04-2011, 19:47
Może ktoś jeszcze chciałby pochwalić się jak wygląda jego poddasze w retro:)?

My mamy 2 pokoje i holl, rozkład dokładnie jak w projekcie. Nie podnosiliśmy ścianki kolankowej, zrobiłem tylko przedściankę, tak jak joanna1983 i podobnej wysokości (coś ok 80-90 cm). Nie zrobiliśmy też żadnej garderoby, mamy za to zrobione schowki w ściankach.
Poniżej kilka fotek.
Pokój większy, ten nad salonem przeznaczony dla córci:
http://images43.fotosik.pl/783/7b94dc300d20dc3cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7b94dc300d20dc3c)
http://images43.fotosik.pl/783/350fc93de64d2524m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=350fc93de64d2524)

Pokój obok łazienki u nas przeznaczony dla synka:
http://images37.fotosik.pl/737/1e1658eebcbb8e22m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1e1658eebcbb8e22)
http://images37.fotosik.pl/737/7bcfc6d9435179a9m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7bcfc6d9435179a9)

A to holl:
http://images40.fotosik.pl/764/092b9166559d3d08m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=092b9166559d3d08)
http://images39.fotosik.pl/776/cde51714d189c03am.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=cde51714d189c03a)

Wielkość pokoi naprawdę jest imponująca, więc powtórzę to co napisała joanna1983 - chyba nie ma sensu podnosić ścianki jeśli nie planujecie zrobić dodatkowych pomieszczeń, poza tym w mojej subiektywnej ocenie dom traci bardzo dużo na wyglądzie zewnętrznym przy podniesieniu ścianki.

pozdrawiam
jag_jag

nutria
08-04-2011, 09:26
Bardzo Ci dziękuję jag_jag za udostępnienie zdjęć:). Chyba masz rację i te pokoje na górze rzeczywiście są wystarczające. Moja Pani architekt tak mnie namawiała do podniesienia ścianki kolankowej i mówiła, że tyle już widziała osób, które żałowały, że jej nie podniosły, że dałam się przekonać. Teraz martwię się, że góra wyjdzie ogromna. Co do wyglądu z zewnątrz to robimy dłuższy okap, który zasłoni tę podniesioną ściankę.
Z budową ruszamy w przyszłym tygodniu.
Bardzo ładny ten Twój retro :)

pozdrawiam,
nutria

jag_jag
08-04-2011, 20:06
...Moja Pani architekt tak mnie namawiała do podniesienia ścianki kolankowej i mówiła, że tyle już widziała osób, które żałowały, że jej nie podniosły...
nutria
Swoją drogą dziwni są ci architekci ;) najpierw projektują domy bez ścianek kolankowych, następnie namawiają do ich budowania ;) hmm, ciekawe jakiego wynagrodzenia oczekują za wprowadzone zmiany.... ;)
Dziękuję za miłe słowa i cieszę się że nie tylko nam z żoną podoba się nasze retro.
pozdrawiam
jag_jag

joanna1983
11-04-2011, 11:38
Witam, przepraszam, że tak późno odpisuję ale coraz rzadziej tu zaglądam, choć oczywiście zaglądam:) Jeżeli chodzi o poddasze to powiem szczerze wydaje mi się, że zdjęcia, które mam nie oddają jego wielkości - u nas poddasze nie jest jeszcze użytkowane, więc nie za bardzo mam się czym pochwalić. Powiem jedynie, że sama od zawsze mieszkałam w dużym domu. Pokoje na górze wg mnie są na prawdę wielkie więc jeżeli nie jest za późno nie podnoście ścianki. Sama zastanawiam się czy jakoś tego większego pokoju nie podzielić na dwa. Pomyślcie też, że większe pokoje trzeba ogrzać a to są koszty, które będziecie ponosić co miesiąc.

rubik
13-04-2011, 08:38
Cześć,

Poddasze jest ogromne, więc naprawdę warto się zastanowić nad zaprojektowaniem tam 3 pokoi (po podniesieniu scianki kolankowej 3 pokoje to konieczność).

Co do podniesienia ścianki kolankowej to decyzja indywidualna. Niewąpliwie jest tak, iż wieksza powierzchnia podnosi wartość domu. Na zasadzie nigdy nie wiadomo, to lepiej już stosunkowo niewielkim kosztem podnieść powierzchnie domu by w przyszłości uzyskać lepszą cenę.

Powodzenia na budowach :)

nutria
14-04-2011, 11:34
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Głowa mi już od tego wszystkiego puchnie.
Zdecydowaliśmy się na podniesienie ścianki kolankowej, ponieważ pokoje z tak dużymi skosami są mało ustawne i trochę przytłaczające. Natomiast odcinanie części powierzchni pod oknami "ściankami" z karton gipsu wydaje się być marnotrawstwem przestrzeni. Jednak przerażają mnie Wasze wypowiedzi, że góra robi się tak ogromna, zwłaszcza, że nie mam zaprojektowanego trzeciego pokoju (wiązałoby się to z przesunięciem okien). Rozumiem, że Ty Rubik podniosłeś ściankę kolankową? Masz może jakieś zdjęcia poddasza?

rubik
15-04-2011, 15:07
Po podniesieniu ścianki kolankowej (pustak+wieniec) i odcięciu 40 cm ścianką GK (za nią mam schowane rury od wentylacji) uzyskałem powierzchnie (po podłodze):
pokój 1 28,5 m2
pokój 2 20,2 m2
pokój 3 20,8 m2
garderoba 6,2m2
hol 18,8 m2
lazienka 13,2 m2
razem 107 m2

Przestrzenie są ogromne, w poddaszu mam 10 okien.

Anulkaa
15-04-2011, 16:22
Witam.

Po podniesieniu ścianki u nas wyszło tak:

łazienka po podłodze: 20 m2
pokój z dwoma oknami dachowymi - 32 m2
pokój z 3 oknami dachowymi - 34m2
hol - 13 m2
garderoba - 14 m2

Pozdrawiam

A.

nutria
16-04-2011, 10:43
Matko! jakoś zawsze liczyłam tylko powierzchnię użytkową, a nie po podłodze i dlatego wydawało mi się, że będzie ok. Dobra, przekonaliście mnie, że faktycznie poddasze jest ogromne. Podniosę tylko o jeden pustak, a nie o dwa, jak zamierzałam wcześniej. O ten jeden podnoszę tylko po to, żeby było ciut wyżej na poddaszu. Dokładam tez dodatkowo dwa okna, żeby doświetlić poddasze.
Dzięki za pomoc:) Pozdrawiam

joanna1983
17-04-2011, 21:32
My zaściankami mamy pochowane wszystkie rury itp., a że mamy rekuperator to trochę tego tam weszło więc powierzchnia jest maksymalnie wykorzystana, nic się nie marnuje;). Dzięki ścianką GK pokoje są też bardziej ustawne. Jeżeli mogę coś doradzić to polecam zachowanie wymiarów okien - pokoje są super doświetlone. Opcja podniesienia ścianki na pewno jest korzystna dla tych, którzy chcą mieć na poddaszu 3 pokoje. Mnie osobiście podoba się wersja oryginalna bo dach jest taki przysadzisty i masywny - cały urok tego domu - ale oczywiście kwestia gustu:). U nas pokoje po podłodze mają - o ile mnie pamięć nie myli - 35m, 25m, 10m łazienka i 10m hall (razem 80m2!) licząc po wykonaniu ścianek GK.

opolesa
18-04-2011, 11:11
ponawiam pytanko : mam wycene od jednej ekipy na 105 tys(robocizna i materialy) bez dachu czyli:
humus,wykopy, fundamenty , sciany zewnwetrzne i wewnetrzne ,strop,kominy i sciany poddasza czyli wszystko bez dachu. czy te 107 tys to dobra cena jak uwazacie?
cena robocizna to 35tys a materialów to 70 tys

nutria
18-04-2011, 16:56
Moim zdaniem naprawdę super cena. Ja za robociznę za stan surowy otwarty płacę 55 tyś., ale jak już zdążyłam się zorientować jest to normalna cena na okolicę Warszawy. Rejon Polski ma tu duże znaczenie. No, ale przynajmniej ekipa jest sprawdzona.

A co do ścianek GK na poddaszu, to teraz znowu mnie przekonują (chłopak, kierownik budowy i architekt!), że to złe rozwiązanie, bo za nimi nie ma wymiany powietrza, a jest ciepło, wiec będzie robić się tam grzyb i inne paskudztwa... chyba zostałam pokonana. Narzeczony się uparł i już dla świętego spokoju odpuszczę.

tomek801
21-04-2011, 09:28
Witam
OlaJ dzięki za odpowiedź, bardzo dobry pomysł i chyba lepszy od mojego :-)

OlaJ
21-04-2011, 23:05
A więc posadzki u nas już schną, wyglądają super, panowie naprawdę się postarali.
Dziś odpaliliśmy piec i w końcu w środku jest ciepło :)
Myśleliśmy, że tynki będą dłużej schły, a tu miłe zaskoczenie, po dwóch tygodniach większość ścian jest jasna.
Teraz walczymy z wnętrzem, szukamy płytek, cegły surowej, drzwi itp... Głowa pęka. Do tej pory myślałam, że trudne decyzje są już za nami, ale szukanie płytek..., to nie lada sztuka.

Na dniach pewnie zaczniemy robić kominek i DGP, może uda mi się wrzucić kilka fotek.

Coraz bliżej niż dalej :)

Anulkaa
22-04-2011, 11:38
http://images39.fotosik.pl/813/b0fd89d005c37b9b.jpg (http://www.fotosik.pl)
Wszystkim budującym, wykańczającym i już mieszkającym Retrowiczom życzę

Wesołych Świąt.

Anulkaa

zben66
22-04-2011, 22:31
Witam

0POLESA - My mieliśmy wycenę stanu surowego otwartego przez naprawdę dobrą i sprawdzoną ekipę za 29tys. Ostatecznie dom budowała inna ekipa (polecana na forum) z tym, że w całości łącznie z kładzeniem dachówki i montażem rynien. Cena robocizny około 54tys.
Pytanie do osób mających wentylację z rekuperatorem: jaki macie zamontowany reku? ( wydajność w m3/h)? Nam fachowiec obliczył reku na 550m3/h. (bez wenylacji mech. garażu i stryszku nad garażem). Ścianka kolankowa podniesiona o ok.40cm.

Pozdrawiam

Kułaki
27-04-2011, 20:30
Witam serdecznie wszystkich Retrowiczów,
Teoretycznie nie jesteśmy tu nowi, bo jakieś 1,5 roku temu zakupiliśmy projekt. Jednak budowę rozpoczęliśmy dopiero 1,5 miesiąca temu. Jesteśmy na etapie zalewania chudziaka. Chciałabym poradzić się Was, którzy mają już ten etap za sobą, bądź tych którzy może już mieszkają, odnśnie okien na parterze. Czy ktoś zmniejszał okna? Szczerze mówiąc poważnie się nad tym zastanawimy. Nie wiem tylko czy okno 150 lub 160 w kuchni oraz jadalni nie będzie za małe....

maly82
03-05-2011, 16:35
Witam wszystkich Retrowiczów my jesteśmy na etapie załatwiania pozwolenia na budowę tego pięknego domku
i mam takie pytanie bo nie mozemy sie zdecydować jakie ogrzewanie zastosować na pewno będzie kominek z płaszczem wodnym oraz chcemy mieć ogrzewanie podlogowe w salonie,kuchni,łazience,holu i wiatrołapie a w sypialni na dole i cała góra grzejniki będzie podciągany gaz i pytanie co zastosować czy piec na ekogroszek czy jakiś piec gazowy:bash:
Proszę o pomoc za którą z góry dziękuję.

OlaJ
03-05-2011, 22:19
Witam serdecznie wszystkich Retrowiczów,
Teoretycznie nie jesteśmy tu nowi, bo jakieś 1,5 roku temu zakupiliśmy projekt. Jednak budowę rozpoczęliśmy dopiero 1,5 miesiąca temu. Jesteśmy na etapie zalewania chudziaka. Chciałabym poradzić się Was, którzy mają już ten etap za sobą, bądź tych którzy może już mieszkają, odnśnie okien na parterze. Czy ktoś zmniejszał okna? Szczerze mówiąc poważnie się nad tym zastanawimy. Nie wiem tylko czy okno 150 lub 160 w kuchni oraz jadalni nie będzie za małe....

To tak naprawdę kwestia tego ile swiatła lubisz w domu. Faktycznie okna w małym pokoju i sypialni są spore w stosunku do pokoi, jednak ja nie zmniejszyłabym ich nawet o centymetr. Myślę, że ważne jest to z której strony masz słońce w ciągu dnia. Nam mówiono, że są duże, ale po montażu stwierdzam, że są idealne, nie dałam się również namówić do zmniejszenia okna tarasowego (całe szczęście), kuchnia i salon są naprawdę spore, więc potrzebują również sporo swiatła. Inna kwestia, bardziej wizualna (może mniej ważna), dom nie jest mały, obawiam się, że zmniejszając okna od zewnątrz będą trochę "przymaławe".
To tylko moje skromne zdanie ;)

Pozdrawiam

RomekC
04-05-2011, 13:09
Witam wszystkich Retrowiczów my jesteśmy na etapie załatwiania pozwolenia na budowę tego pięknego domku
i mam takie pytanie bo nie mozemy sie zdecydować jakie ogrzewanie zastosować na pewno będzie kominek z płaszczem wodnym oraz chcemy mieć ogrzewanie podlogowe w salonie,kuchni,łazience,holu i wiatrołapie a w sypialni na dole i cała góra grzejniki będzie podciągany gaz i pytanie co zastosować czy piec na ekogroszek czy jakiś piec gazowy:bash:
Proszę o pomoc za którą z góry dziękuję.

Poza aspektem ekonomicznym przemyślcie wygodę - zakup ekogroszku, ewentualne suszenie, przechowywanie, wyrzucanie popiołu, czyszczenie pieca....poza tym od 2012 dojdzie akcyza na węgiel....ja niestety nie miałem możliwości zamontować gazu, gdybym miał zrobiłbym piec gazowy + zwykły piec do palenia drewnem, węglem
Kominek z płaszczem wodnym - ta sama historia: noszenie drewna do salonu, wynoszenie popiołu, kurz....koszt inwestycji i obsługi moim zdaniem niewspółmierny do korzyści, wolałbym za to miec pompę ciepła choćby taką powietrze-woda do grzania CWU i kominek do palenia okazyjno-dekoracyjnego :)

Kułaki
04-05-2011, 14:53
Dziękuję Olu za sugestie. Szczerze mówiąc zastanawiałam się tylko nad zmniejszeniem okien w pokojach i kuchni, ale może rzeczywiście masz rację. Musze to jeszcze raz przemyśleć. a tu czas ucieka.... Od poniedziałku zaczynamy stawiać ściany i musimy już coś zadeklarować oraz kupić odpowiednie nadproża...

zben66
04-05-2011, 21:58
Ponawiam pytanie do osób mających wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła: Jakiej wydajności zainstalowany macie rekuperator i jakiej firmy?

Kułaki
14-05-2011, 20:11
Obecnie jesteśmy na etapie kupna więźby dachowej. Stąd też moje pytanie do wszystkich budujących "nasze Retro", którzy podnosili ściankę kolankową. My u siebie podnosimy ściankę o dwa pustaki i teraz stoimy przed dylematem: czy należałoby wydłużać więźbę dachową i jeśli tak, to o ile? Zastanawialiśmy się nad wydłużeniem o długość jednej dachówki, ale czy to konieczne? Proszę o radę wszystkich doświadczonych w tym temacie :) pozdrawiam

OlaJ
15-05-2011, 10:58
Obecnie jesteśmy na etapie kupna więźby dachowej. Stąd też moje pytanie do wszystkich budujących "nasze Retro", którzy podnosili ściankę kolankową. My u siebie podnosimy ściankę o dwa pustaki i teraz stoimy przed dylematem: czy należałoby wydłużać więźbę dachową i jeśli tak, to o ile? Zastanawialiśmy się nad wydłużeniem o długość jednej dachówki, ale czy to konieczne? Proszę o radę wszystkich doświadczonych w tym temacie :) pozdrawiam

My zamówiliśmy więźbę dłuższą o ok 40 - 50cm, gdyż gość od dachu stwierdził "lepiej trochę dłuższe, a ja sobie dotnę pod dachówkę", z tego co kojarzę, to jemu wyszły dwa pasy dachówki więcej. Moim zdaniem wydłużenie "okapu" jest w tej sytuacji konieczne, po prostu widziałam Retro, w którym tego nie zrobiono i... wyglądało to naprawdę kiepsko, coś w stylu za małej "czapki" ;-)

Pozdrawiam

Anella
15-05-2011, 13:03
Cześć, do klubu Retrowiczów zapisałam się w styczniu, od razu z zapytaniem jak przetrwać roboty ziemne. Trzeba było wymienić cały torf i zagęścić piaskiem oraz podwyższyć teren do ok. 1,5 m. Mam to już za sobą!!!
11.04.2011 rozpoczęła się budowa mojego domku w technologii szkieletowej. Obecnie jestem na półmetku-okna, dachówka, ocieplenie, rozprowadzenie wody i ogrzewania podłogowego jest. Wylana została posadzka (jastrych).
16.05 zaczynają ściany i sufity podwieszane, a od 23.05 panele i płytki.
Zapraszam wszystkich do obejrzenia mojej galerii zdjęć z budowy. Tempo zawrotne. Firma rewelacyjna

Anella
15-05-2011, 19:35
Do Kułaki
Ja nie zmniejszałam żadnego okna, wprost przeciwnie w części jadalnianej salonu dostawiłam jeszcze 1: jest więc okno3-skrzydłowe, tarasowe podzieliłam na 2 duże skrzydła, a w sypialni (przy łazience) zamiast okna są drzwi tarasowe-tak żeby móc rano wyjść na tarasik. To były dobre decyzje. Jest jasno.

JadwigaW
17-05-2011, 19:21
Jestem na etapie tarasów. Interesuje mnie koszt robocizny tarasów wylewanych (betonowych) w naszym Retro.

Kułaki
18-05-2011, 11:57
JadwigaW, my taras i schody wylewaliśmy łącznie z funadmentem, także nie wiem dokładnie jaki był ich ostateczny koszt

Kułaki
18-05-2011, 13:21
Mam pytanko do wszystkich którzy wybór okien mają już za sobą :)
Czy możecie polecić jakąś konkretną firmę, której okna są godne uwagi? Jak na razie mamy ofertę z Oknoplastu i innej firmy, która robi okna na profilach Drutexu i VEKI. Oferty są do siebie zbliżone, jednak Oknoplast najdroższy. Słyszałam, że niby najlepszy, ale czy to rzeczywiście prawda?

aniao77
20-05-2011, 08:03
Witam wszystkich!
Mam pytanko , przymierzamy sie do ocieplenia poddasza, czy ktos z Was mógłby powiedzieć nam ile metrów wyszło Wam na poddaszu przy wysunietym garażu o 2,5 metra i podniesionej ściance kolankowej i jaki koszt jest połeżenia waty i obudowy regipsami.

nutria
21-05-2011, 13:34
Witam! o ociepleni poddasza niestety jeszcze nic nie wiem, bo jestem dopiero na etapie wznoszenia ścian i w związku z tym mam pytanie, czy ktoś może ma schody żelbetowe ze spocznikiem w swoim retro? nie sądziłam, ze może być z tym jakiś problem, ale wczoraj kierownik budowy powiedział mi, że będzie z tym kłopot. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie to będę wdzięczna za podzielenie się nimi:)

BAKO76
24-05-2011, 13:15
Witam wszystkich Retrowiczów,
my również budujemy ten domek, obecnie jesteśmy na etapie stan surowy zamknięty.
Nutria my mamy schody żelbetowe ze spocznikiem, na etapie fundamentów był wylany stopień pod te schody, a pokój który jest "za schodami"jest zmniejszony o jakieś 80 cm( nie wiem dokładnie ile ale tak mi się wydaje jakieś 80-110cm) bo tam właśnie wypada ten spocznik, więc ściana musiała być przesunięta. Nam to nie przeszkadza, bo tam i tak będzie gabinet, a zależało nam na lanych schodach ze spocznikiem.
Pozdrwiam

nutria
25-05-2011, 19:29
Bardzo dziękuję za odpowiedź:) nasz gabinet już został zmniejszony, aby powiększyć sypialnie (w celu zmieszczenia tam szafy typu komandor), także nie mogę zmniejszyć go jeszcze bardziej...Zastanawiam się nad poszerzeniem klatki schodowej i co za tym idzie trochę przeprojektowania poddasza. No nic, zobaczymy czy to będzie konieczne.
Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo cierpliwości :)

Mario&Aga
30-05-2011, 12:06
Czy ktoś w tym projekcie zainstalował pompę ciepła dla potrzecb ogrzewania domu i CW ?

tomek801
01-06-2011, 18:44
Witam
Dziś stałem się posiadaczem projektu Retro i tym samym powiększyłem grono retrowiczów.
Mam mały dylemat, nie mam możliwości podłączenia ogrzewania na gaz i muszę mieć piec na ekogroszek lub piec na miał, co z tym się wiąże pomieszczenie na CO musi być większe, zastanawiam się czy podpiwniczyć dom czy wysunąć garaż (wizualnie nie podoba mi się ta opcja).
Chciałbym poznać opinie forumowiczów.

nutria
02-06-2011, 09:30
Witaj tomek801!
osobiście uważam, że nie ma sensu podpiwniczać domu. Po pierwsze wiąże się to z niemałymi kosztami (kilkadziesiąt tysięcy), po drugie dom i tak jest bardzo duży i po prostu nie ma takiej potrzeby. Moim zdaniem wysunięty garaż wygląda całkiem nieźle. Ja, tak jak wiele osób wysunęłam garaż o 2 metry i na jego tyłach zrobiłam pralnie i kotłownie i to była bardzo dobra decyzja. Nie chciałam mieć kotłowni obok kuchni, a tak mogę pierwotne pomieszczenia gosp./kotłownie zamienić na garderobę przy wiatrołapie, która na pewno bardzo się przyda:). I jeszcze jedno: podpiwniczone Retro też będzie inaczej wyglądało, ponieważ budynek będzie wyższy i przez to proporcje budynku nieco się zmienią. Ale to tylko moja opinia:) Pozdrawiam

tomek801
03-06-2011, 13:31
Piwnicę zrobię, widzę więcej za niż przeciw, obecnie mieszkam w domu który za garażem ma kotłownie ok 14 m2 -kurzy się do garażu i ogólnie jest mało miejsca
Dziś byłem u pierwszego murarza poleconego przez znajomego, robociznę wycenił : surowy bez dachu z piwnicą pod salonem i kuchnią, tarasami i kominami 36 tys do dogadania. Czy to dużo według was??

Juru21
04-06-2011, 14:51
Witam serdecznie.
Jestem tu "świeży" więc na dzień dobry
mam pytanko (pewnie przez wielu zadawane)
CZY BUDUJE KTOŚ DOM RETRO W OKOLICACH
TARNOWA, DĘBICY, NOWEGO SĄCZA LUB KRAKOWA?
Będę wdzięczny za odpowiedź....chciałbym ten dom zobaczyć
zanim wezmę się za jego budowę.
POZDRAWIAM

oddzialg3
11-06-2011, 16:20
Dzień dobry wszystkim na forum domku Retro. Właśnie zakupiłem projekt i przystępuję do adaptacji. Interesuje mnie wentylacja mechaniczna . Czy ktoś z Was posiada projekt takiego cudu dla Retro? Proszę o kontakt na adres [email protected]

OlaJ
19-06-2011, 22:47
Drodzy Retrowicze,
muszę się pochwalić, że stoją już szafy: w garderobie i sypialni, a jutro Panowie zaczynają robić kuchnię :)
Stoją również murki z cegły surowej i kilka innych rzeczy. Oko cieszy.

Już chyba blizej niż dalej ;)

ziewo
25-06-2011, 22:23
Witam Was
W jaki sposób macie zaaranżowane łazienki w Retro? Jeżeli posiadacie zdjęcia lub wizualizacje to bardzo proszę o przesłanie na maila [email protected]
Z góry dziękuję

domek5555
01-07-2011, 08:56
Witam serdecznie
mam do sprzedania projekt domku retro, niestety nie mogę wybudować mojego wymarzonego domku :( projekt w cenie 1500zł

aaamartkaaa
05-07-2011, 13:46
Witam serdecznie wszystkich retrowiczów.

Jestem w trakcie budowy retro (zrobiony już dach) i bardzo chciałabym podejrzeć Wasze realizacje z budowy a jeszcze bardziej wnętrza. Pochwalcie się zdjęciami, proszę. :) Mój adres mailowy: [email protected]

Anulkaa
08-07-2011, 08:23
Witam serdecznie wszystkich retrowiczów.

Jestem w trakcie budowy retro (zrobiony już dach) i bardzo chciałabym podejrzeć Wasze realizacje z budowy a jeszcze bardziej wnętrza. Pochwalcie się zdjęciami, proszę. :) Mój adres mailowy: [email protected]

Zdjęcia wnętrz i budowy forum znajdziesz w galerii zdjęć lub w dziennikach budowy tych, którzy budują RETRO - poszukaj np. ReniaS, itd.

cb1975
30-07-2011, 10:18
Witam. przymierzamy się do zakupu projektu "Retro". Chciałbym podzielic sie z Wami moimi zmianami jakie planuje dokonać w projekcie. Jeśli macie jakieś uwagi i sugestie to bardzo proszę pisać. Planuję wydłużyć garaż o 2,5m, z wiatrołapu zrobić wejście do garażu, natomiast wejście które było do garażu w wersji oryginalenj będzie do pom. gospodarczego oraz pralni i suszarni. Pomieszczenie pralni i suszarni zamierzam przedzielić na połowe gdzie zaraz po wejściu będzie pralnia i suszarnia, następnie drzwi do pom gospodarczego w którym zamiast okienka wstawię drzwi. Z wiatrołapu jest też wejście do kotłowni, zamierzam ją zmniejszyć co spowoduje, że powstanie większa spiżarnia w kuchni. Zamiast szafy wnękowej w przedpokoju zrobię małe wc dla gości a wejście do łazienki zaślepię. Łazienkę na dole przedzielę tak aby powstała garderoba i łazienka z wejściami od sypialni. Przesunę wejście do biura tak aby po prawej stronie mozna było zabudować scianę szafąwnękową. Kominek zamierzam wybudować max blisko wejścia do salonu. No i bardzo ważne zamierzam wydłużyć dach nad tarasem tak aby był zadaszaony na ok 3,5 do przodu i na całej szerokości salonu, Sciana kolankowa będzie podniesiona o max dwa pustaki. Chyba niczego nie przeoczyłem . Jak będzie miał ktoś problemy z wobrażeniem sobie jak to będzie wyglądać to mam naniesione zmiany i mogę wysłać na e-maila. Pozdrawiam

RomekC
02-08-2011, 07:41
Nie mam moze takiej wyobrazni, ale mam przeczucie ze przedpokoj po zmianach moze stracic na przestronnosci
Przesuniecie kominka - rzecz gustu, no i trzeba uwazac zeby nie wyszlo schodzenie z góry wprost na kominek.
My mamy tak jak w projekcie tylko pionowy (zajmuje b. malo miejsca jesli chodzi o szerokosc, a efekt...hmmm....nam sie podoba)
Zadaszenie tarasu uwazam za najgorsza rzecz w tym pomysle - bez zadaszenia salon jest jasny i przyjemny (szczegolnie grzejace słoneczko zimą) a latem cóz....taniej chyba postawic duzy parasol czy zrobic markize - niemniej to wszystko rzecz gustu wiec jesli macie mozliwosc obejrzyjcie najpierw domek w wersji "oryginalnej" a potem decydujcie sie na zmiany
pzodrawiam i powodzenia

maly82
02-08-2011, 08:01
Witam wszystkich retrowiczów,lada moment dostaniemy pozwolenie na budowę naszego Retro
i tu moje pytanie czy ktoś ma namiary na jakieś firmy budowlane które budowały już ten domek
w województwie śląskim?
Pozdrawiam

cb1975
05-08-2011, 18:40
Nie mam moze takiej wyobrazni, ale mam przeczucie ze przedpokoj po zmianach moze stracic na przestronnosci
Przesuniecie kominka - rzecz gustu, no i trzeba uwazac zeby nie wyszlo schodzenie z góry wprost na kominek.
My mamy tak jak w projekcie tylko pionowy (zajmuje b. malo miejsca jesli chodzi o szerokosc, a efekt...hmmm....nam sie podoba)
Zadaszenie tarasu uwazam za najgorsza rzecz w tym pomysle - bez zadaszenia salon jest jasny i przyjemny (szczegolnie grzejace słoneczko zimą) a latem cóz....taniej chyba postawic duzy parasol czy zrobic markize - niemniej to wszystko rzecz gustu wiec jesli macie mozliwosc obejrzyjcie najpierw domek w wersji "oryginalnej" a potem decydujcie sie na zmiany
pzodrawiam i powodzenia

Co do kominka to wszystko pod kontrolą, wiadomo że na schodach nie zrobię, co do tarasu, będzie częściowo zadaszony. Zadaszenia nie będzie nad drzwiami tarasowymi a rozpocznie się od miejsca gdzie jeszcze jest wnęka tarasowa i będzie biegło w kierunku końca okna od pierwszego pokoju. Taras będzie nie tak jak w projekcie półokrągły, tylko bardziej będzie przypominac prostokąt i praktycznie na całej szerokości domu z zaokrąglonymi narożnikami( do drugiego okna od pokoju). Myślę jeszcze aby taras zawinąc w kierunku okna od jadalni i tam również zrobic poszerzone drzwi tarasowe ( jadalnia od wschodu). Co do małego przedpokoju to w tym miejscu nie będzie mi przeszkadzac, a małe pomieszczenie wc tylko dla gości w zupełności wystarczy. Wolę zrobic łazienkę z wejściem od sypialni. Czekam na kolejne opinie o zmianach

cb1975
05-08-2011, 19:48
czy ktoś z "retrowiczów" może mi podac szerokośc sciany łazienki w przedpokoju. ?

nutria
07-08-2011, 20:42
Witam cb1975!

Uważam, ze Twoje zmiany w projekcie są sensowne. Sama wprowadziłam podobne zmiany i jestem bardzo zadowolona. Zrobiłam wc w miejscu szafy wnękowej i przedpokój wcale nie jest za mały, uważam wręcz, że gdyby nie było tam wc to byłoby mnóstwo nie wykorzystanej przestrzeni w holu. Hol nadal jest przestronny, a wc pasuje tam tak, jakby od początku miało tak być. Jak większość wydłużyłam garaż ( 2 metry w zupełności wystarczą)i przeniosłam wejście do garażu do wiatrołapu. Z tyłu garażu jest kotłownia i pralnia. Przy wiatrołapie ( w miejscu starego pom.gosp.) jest u mnie garderoba i uważam że to bardzo wygodne rozwiązanie ( i nie jest potrzebne jeszcze kolejne pomieszczenie gosp. jeśli masz już takie z tyłu garażu). Po wielu wahaniach zrezygnowałam w końcu ze spiżarki, dzięki czemu kuchnia jest większa. Uważam, ze wydłużenie dachu nad garażem to nie jest zły pomysł, co kto woli, jak akurat wolę markizę, żeby w zimie wpadało więcej światła, ale niektórzy wolą mieć dach na stałe. Jedyne co Ci odradzam to podnoszenie ścianki kolankowej o aż dwa pustaki, ja mam podniesioną o jeden i naprawdę to w zupełności wystarczy, a dom wygląda z zewnątrz nadal ok (choć ładniej bez podnoszenia). Jak podniesiesz o dwa pustaki to dom będzie miał za małą "czapkę" choćbyś nie wiem o ile wydłużał krokwie ( a należy jeszcze pamiętać, ze im dłuższy okap tym mniej w domu światła) i nie będzie zbyt ładnie wyglądał. Góra rzeczywiście jest ogromna. Powiększyłam też okno w jadalni, teraz jest potrójne i bardzo mi się to podoba- polecam to rozwiązanie, wpada mnóstwo światła. Okna w jadalni i pokojach wydłużyłam do 180 cm, żeby zaczynały sie już na wysokości 50 cm nad podłogą. Moje retro jest na chwilę obecną w stanie deweloperskim i znajduje się pod Warszawą, jeśli ktoś chciałby je obejrzeć to serdecznie zapraszam :)

nutria
08-08-2011, 11:57
Mam pytanie do tych, którzy wybudowali retro z wydłużonym garażem i podniesioną o jeden pustak ścianką kolankową. Ile metrów elewacji wyszło wam przy docieplaniu budynku?

cb1975
09-08-2011, 16:47
Witaj nutria

Zadaszony taras powstanie od tyłu, jak podzielimy dom na trzy części każda po 5 m to tą środkową część zamierzam wyciągnąć o jakies 3,5 m aby zrobić zadaszony taras. Miejsce gdzie są drzwi tarasowe od salonu będzie odkryte. Ogólnie taras będzie poszerzony na 10m szerokości domu. Fajnie jest latem, przy deszczowej pogodzie a przyjemnej temp posiedzieć na grilu pod dobrym zadaszeniem;) Z tego co czytałem to markize na deszczu powinno się chować. Chętnie bym obejżał fotki jakie poowstało wc w przedpokoju oraz ile zostało miejsca przy schodach i wejściu do pokoi :) jak możesz to podeślij fotki. [email protected] . Dzięki!

binio2006
11-08-2011, 08:15
Witam. przymierzamy się do zakupu projektu "Retro". Chciałbym podzielic sie z Wami moimi zmianami jakie planuje dokonać w projekcie. Jeśli macie jakieś uwagi i sugestie to bardzo proszę pisać. Planuję wydłużyć garaż o 2,5m, z wiatrołapu zrobić wejście do garażu, natomiast wejście które było do garażu w wersji oryginalenj będzie do pom. gospodarczego oraz pralni i suszarni. Pomieszczenie pralni i suszarni zamierzam przedzielić na połowe gdzie zaraz po wejściu będzie pralnia i suszarnia, następnie drzwi do pom gospodarczego w którym zamiast okienka wstawię drzwi. Z wiatrołapu jest też wejście do kotłowni, zamierzam ją zmniejszyć co spowoduje, że powstanie większa spiżarnia w kuchni. Zamiast szafy wnękowej w przedpokoju zrobię małe wc dla gości a wejście do łazienki zaślepię. Łazienkę na dole przedzielę tak aby powstała garderoba i łazienka z wejściami od sypialni. Przesunę wejście do biura tak aby po prawej stronie mozna było zabudować scianę szafąwnękową. Kominek zamierzam wybudować max blisko wejścia do salonu. No i bardzo ważne zamierzam wydłużyć dach nad tarasem tak aby był zadaszaony na ok 3,5 do przodu i na całej szerokości salonu, Sciana kolankowa będzie podniesiona o max dwa pustaki. Chyba niczego nie przeoczyłem . Jak będzie miał ktoś problemy z wobrażeniem sobie jak to będzie wyglądać to mam naniesione zmiany i mogę wysłać na e-maila. Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Jestem obecnie na etapie murów fundamentowych i byłbym wdzędczny za przesłanie mi Twoich zmian. Każda rada jest dla mnie cenna. Pozdr.

binio2006
11-08-2011, 08:18
Witam. przymierzamy się do zakupu projektu "Retro". Chciałbym podzielic sie z Wami moimi zmianami jakie planuje dokonać w projekcie. Jeśli macie jakieś uwagi i sugestie to bardzo proszę pisać. Planuję wydłużyć garaż o 2,5m, z wiatrołapu zrobić wejście do garażu, natomiast wejście które było do garażu w wersji oryginalenj będzie do pom. gospodarczego oraz pralni i suszarni. Pomieszczenie pralni i suszarni zamierzam przedzielić na połowe gdzie zaraz po wejściu będzie pralnia i suszarnia, następnie drzwi do pom gospodarczego w którym zamiast okienka wstawię drzwi. Z wiatrołapu jest też wejście do kotłowni, zamierzam ją zmniejszyć co spowoduje, że powstanie większa spiżarnia w kuchni. Zamiast szafy wnękowej w przedpokoju zrobię małe wc dla gości a wejście do łazienki zaślepię. Łazienkę na dole przedzielę tak aby powstała garderoba i łazienka z wejściami od sypialni. Przesunę wejście do biura tak aby po prawej stronie mozna było zabudować scianę szafąwnękową. Kominek zamierzam wybudować max blisko wejścia do salonu. No i bardzo ważne zamierzam wydłużyć dach nad tarasem tak aby był zadaszaony na ok 3,5 do przodu i na całej szerokości salonu, Sciana kolankowa będzie podniesiona o max dwa pustaki. Chyba niczego nie przeoczyłem . Jak będzie miał ktoś problemy z wobrażeniem sobie jak to będzie wyglądać to mam naniesione zmiany i mogę wysłać na e-maila. Pozdrawiam

Oczywiście nie podałem adresu e-mail :bash:. Poprawiam się. [email protected]

cb1975
11-08-2011, 12:23
Oto moje propozycje po zmianach. Mam nadzieję, że załącznik graficzny się wgra.

cb1975
11-08-2011, 15:31
nowy szkic- bardziej wyrażny:) fajnie, jakby osoby które mają swoje pomysły na bazie tego szkicu w paint-cie dokonywały korekt. Może stworzymy idealne retro:) wiem wiem , każdy ma inne potrzeby. W takim razie niech każdy kto widziałby inne zmiany, wykasuje moje i dorysuje swoje...

cb1975
12-08-2011, 11:35
Koleja wersja z inaczej rozplanowaną łazienką na parterze.

Anulkaa
12-08-2011, 11:38
Witam Cię.

Jako, ze mieszkam już ponad rok w RETRO mogę podzielić się swoimi uwagami - może ktoś skorzysta:)
1. Nie powiększałabym spiżarni kosztem kuchni - moja pomniejszona i tak jest duża :)
2. kotłownie zrobiłam u siebie w pomieszczeniu za garażem - rozważ to, bo na przedstawionym przez Ciebie planie masz trzy pomieszczenia tak naprawdę gospodarcze- nie wiem ile osób liczy Wasza rodzina, ale to zdecydowanie za dużo - a RETRO nie jest - wbrew pozorom - dużym domem;)
3. Ni zmniejszyłabym na pewno łazienki - ewentualnie wc dla gości zrobiłabym w miejscu gdzie planujesz teraz kotłownie. Łazienka po zmianach, które proponujesz będzie miała około 3 m2 . To bardzo mało.Ja tez wydłużyłam garaż o 2,5 metra, wyjście z garażu mam do wiatrołapu - ale nie dawałabym żadnej ścianki między holem a wiatrołapem - bardzo pomniejszysz i przyciemnisz holi wiatrołap. Osobiście uważam, że dom to też większe przestrzenie, i celowe ich pomniejszanie zabiera mu urok - a jak pisałam wcześniej Retro nie jest duże.

Jak masz jakieś pytania - służę pomocą:)

Ania

cb1975
12-08-2011, 14:14
Witam Cię.

Jako, ze mieszkam już ponad rok w RETRO mogę podzielić się swoimi uwagami - może ktoś skorzysta:)
1. Nie powiększałabym spiżarni kosztem kuchni - moja pomniejszona i tak jest duża :)
2. kotłownie zrobiłam u siebie w pomieszczeniu za garażem - rozważ to, bo na przedstawionym przez Ciebie planie masz trzy pomieszczenia tak naprawdę gospodarcze- nie wiem ile osób liczy Wasza rodzina, ale to zdecydowanie za dużo - a RETRO nie jest - wbrew pozorom - dużym domem;)
3. Ni zmniejszyłabym na pewno łazienki - ewentualnie wc dla gości zrobiłabym w miejscu gdzie planujesz teraz kotłownie. Łazienka po zmianach, które proponujesz będzie miała około 3 m2 . To bardzo mało.Ja tez wydłużyłam garaż o 2,5 metra, wyjście z garażu mam do wiatrołapu - ale nie dawałabym żadnej ścianki między holem a wiatrołapem - bardzo pomniejszysz i przyciemnisz holi wiatrołap. Osobiście uważam, że dom to też większe przestrzenie, i celowe ich pomniejszanie zabiera mu urok - a jak pisałam wcześniej Retro nie jest duże.

Jak masz jakieś pytania - służę pomocą:)

Ania

Witaj

Nie będę powiększać spiżarni kosztem kuchni. Przesunę ściankę działową pomiędzy pom. gosp. a spiżarnią.
Pomieszczenia gospodarcze są dwa:) jedno przy wiatrołapie na domowe sprawy, drugie z wyjściem na zewnątrz na sprawy ogrodowe, trzecie pomieszczenie tylko pralnia i suszarnia ewentualnie jakieś miesce na bezapachowe czyste akcesoria domowe. Pomieszczeń gospodarczych nigdy nie za mało. Np jak się ma dwa auta to jakieś miejsce na opony zimowe, jak się ma motocykl to też kawałek pomieszczenia by się przydało;) Jakby wc powstało w miejscu gdzie jest teraz kotłownia to wejście musiało by być od strony salonu, a umówmy się, że raczej to może być krepujące np jak ktoś będzie mieć sraczke a towarzystwo zamilknie;) wejście do wc od strony wiatrołapu odpada- jakoś nie spotkałem się z taką lokalizacją kibelka. Łazienka w sypialni powinna ostatecznie zostać w wersji gdzie będzie szafa wnękowa na długości sypialni i w ten sposób łazienka będzie miała ok 5,5 m2. Na dole robimy łazienkę bez wanny. Tę wersję przedstawia 3 szkic.

nutria
13-08-2011, 07:39
Jeszcze kończą u mnie tynki, więc jest strasznie brudno, zrobię zdjęcia jak już będzie trochę czyściej, ok? Nie wiem czy będzie dobrze widać hol z toaletą, trudno jest to dobrze sfotografować, tak żeby oddać rzeczywistość. W każdym razie takie małe wc w żaden sposób tam nie przeszkadza.
Przesuniecie ścianek w wiatrołapie do tyłu z jednej strony sprawi że wiatrołap będzie większy, ale z drugiej strony hol będzie mało przestronny. Zwróć uwagę że pomiędzy schodami a ścianą od wiatrołapu zostanie Ci tylko 1,1 metra. Dlatego ja uważam, że lepszym pomysłem jest zrobienie garderoby przy wiatrołapie i zostawienie go takim jaki jest. Kotłownia i pralnia w zupełności wystarczą jako pomieszczenia gosp., a na opony możesz wykorzystać przestrzeń nad garażem (niektórzy robią tam strop i mają dodatkowe pomieszczenie, mi wystarczy drewniana antresola na opony właśnie :))

nutria
13-08-2011, 07:43
A! i jeszcze jedno, zastanów się nad drzwiami z kotłowni do garażu. Jakbyś chciał np. kosiarkę tam schować, umyć ręce czy cokolwiek tam położyć to musisz iść przez pralnie lub od zewnątrz. Myślę, że takie drzwi wprost do garażu bardzo by się przydały. U mnie nie ma przejścia z pralni do kotłowni, za to jest właśnie z kotłowni do garażu. Pozdrawiam

Anulkaa
13-08-2011, 19:56
cb1975
Ja pisałam o swoich spostrzeżeniach mieszkając już w wybudowanym domu.

Sypialnia na dole nie jest duża - i nie wyobrażam sobie żeby zabrać jej ścianę na 2 pary drzwi... no i nie wyobrażam sobie łazienki przy sypialni w takich wymiarach jak proponujesz - bo dla mnie łazienka przy sypialni kojarzy się z relaksem - i raczej z wanną i dlatego powinna być duża..

Ale każdy ma inne wymagania w życiu:)

Zrobisz i tak jak Wam będzie wygodnie :)

My mamy łazienkę standardową - tam, gdzie jest zaplanowana w oryginale i też nie mam w niej wanny tylko prysznic, bidet, umywalkę i wc - korzystają z niej goście, ale wychodziłam z złożenia, że dom buduję dla siebie a nie dla gości i nie będę im robiła dodatkowego WC - i korzystają z tego, co jest. Moja łazienka jest na piętrze - po podniesieniu ścianki kolankowej mam salon kąpielowy - który po podłodze ma 20 m2 i to jest moja prywatna łazienka:)


Pozdrawiam

Ania

Ps. A jak wygląda u Ciebie piętro? Zmieniłeś coś?

ziewo
15-08-2011, 10:05
Poniżej zamieszczam link do albumu zawierającego projekty łazienki w domu Retro.
Zapraszam do oglądania i komentowania. Projekt nie jest ostatecznie zaakceptowany.
Wszelkie opinie mile widziane :)

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3039

cb1975
16-08-2011, 12:44
cb1975
Ja pisałam o swoich spostrzeżeniach mieszkając już w wybudowanym domu.

Sypialnia na dole nie jest duża - i nie wyobrażam sobie żeby zabrać jej ścianę na 2 pary drzwi... no i nie wyobrażam sobie łazienki przy sypialni w takich wymiarach jak proponujesz - bo dla mnie łazienka przy sypialni kojarzy się z relaksem - i raczej z wanną i dlatego powinna być duża..

Ale każdy ma inne wymagania w życiu:)

Zrobisz i tak jak Wam będzie wygodnie :)

My mamy łazienkę standardową - tam, gdzie jest zaplanowana w oryginale i też nie mam w niej wanny tylko prysznic, bidet, umywalkę i wc - korzystają z niej goście, ale wychodziłam z złożenia, że dom buduję dla siebie a nie dla gości i nie będę im robiła dodatkowego WC - i korzystają z tego, co jest. Moja łazienka jest na piętrze - po podniesieniu ścianki kolankowej mam salon kąpielowy - który po podłodze ma 20 m2 i to jest moja prywatna łazienka:)


Pozdrawiam

Ania

Ps. A jak wygląda u Ciebie piętro? Zmieniłeś coś?

Sypialnie jak dla mnie to jest bardzo duża wg oryginalnego projektu 14,3 m2, nie wiem czy widziałaś trzecie załączone zdjęcie gdzie nie planuje robienia osobnego wejścia do garderoby a zostanie wykonana wnęka wzdłuż sypialni na ścianie łazienkowej. Spowoduje to przewężenie łazienki. Dolna łazienka wg projektu ma 7,5 metr i jak jej zabiorę 1,5-2 m2 to się nic nam nie stanie ;) . Piętra jeszcze nie ruszałem ze zmianami.

Anulkaa
16-08-2011, 13:38
cb1975
Powiem tak - widocznie mamy inne pojęcia wielkości:)
U mnie sypialnia jest tylko sypialnią - z dużym (180x200) łóżkiem, dwoma nocnymi stolikami i komodą - nic więcej tam nie wejdzie:) I dlatego mówię ze swojej perspektywy, że nie wyobrażam sobie w sypialni zapachów łazienkowych;) i
Na piętrze mam dwie garderoby - jedna ubraniowa - 16 m2 po podściele, obrusy, ręczniki, kołdry itp.

Ponieważ chciałeś znać opinię na temat swoich zmian w projekcie - moja jest jw, bo wg mnie projekt oryginalny jest OK - oczywiście z wersją z wydłużonym garażem i dodatkowymi - dzięki temu - dwoma pomieszczeniami, w których mogłam umieścić wszystkie "brudne" urządzenia:)
Jak pisałam dom jest dla mnie - i dlatego nie zmniejszyłam go po to, by goście mieli swoje WC.
Lubię przestrzeń i wszystko co można było, otworzyłam - a Ty zamykasz i zmniejszasz - więc dla mnie Twoje Retro nie byłoby i nie będzie idealne...

Pozdrawiam

Ania

nutria
19-08-2011, 09:46
Ten projekt ma bardzo podobny układ do retro: http://www.z500.pl/projekt/z173,wygodny,projekt,domu,o,przyjemnym,charakterze ,i,funkcjonalnym,wnetrzu,z,garazem,od,frontu.html
i jest tu właśnie łazienka z wejściem tylko z sypialni. Na sam prysznic bez wanny w zupełności wystarczy, a wannę można mieć na górze. Moim zdaniem to fajne rozwiązanie, a sypialnia jest wystarczająco duża (zawsze można ją trochę powiększyć o kawałek gabinetu). W ogóle bardzo podoba mi się ten projekt z wyglądu, no ale już trudno...

cb1975
19-08-2011, 10:31
Bardzo ciekawe projekty są w tej pracowni. Mnie osobiście podoba się także projekt z124, z35, z19. Wiele się zastanawiamy nad projektem i stwierdziliśmy, że wystarczą nam dwa pokoje na górze (podniesione o dwa pustaki) oraz jeden pełniący funkcję biura na dole. Pokój na parterze 14,3 m2 podzieliliśmy na pralnie oraz gospodarcze z wyjściem na zewnątrz. W załączniku szkic.

nutria
19-08-2011, 12:46
A to dopiero totalna zmiana. Czyli jednak nie przedłużacie garażu? Jak podniesiecie ściankę kolankową o dwa pustaki to wyjdą wam trzy bardzo duże pokoje na górze, ja mam podniesioną o jeden, a i tak zrobiłam trzy pokoje, bo nie potrzebuję 15 metrowej garderoby.

cb1975
19-08-2011, 13:58
No właśnie nie przedłużamy:) jak będzie pom gosp od tyłu to nie potrzeba, mamy działkę 29x29 m. Jesteśmy we dwoje i będzie dziecko, więc na trzy osoby starczy. Jak ktoś przyjedzie na noc to w biurze się prześpi:) tam się zmieści sofa. W takim układzie mamy wszystko co potrzeba, nie pomniejszamy, a tylko funkcje pomieszczeń zmieniamy. O podniesieniu jeszcze myśle , czy to będzie o dwa czy o jeden pustak. Generalnie chcę zrobić ścianę kolnkową 120- 140cm i ciekawy jestem jakie metrażowo wtedy wyjdą pokoje.

cb1975
21-08-2011, 18:59
Witajcie. Sporo zastanawiam się nad zadaszeniem tarasu. Ponieważ działka ma 29x29 metrów daje mi możliwośc wykonania dodatkowego tarasu od jadalni i w takim wypadku chciałbym jeden z nich zrobic zadaszony. Wiele czytałem i większośc opini na temat tarasów wykonanych z konstrukcji dachu i pokrytych tym samym materiałem co i dach bardzo mocno zacienia pomieszczenie, co mi bardzo się nie podoba. Markizy szybko zużywają się a do tego są bardzo drogie ( te lepsze kasetowe), poza tym trzeba je zwijac przy silnym wietrze co jest upierdliwe. Przeglądałem internet i wpadły mi w oko bardzo ciekawe drewniane konstrukcje pokryte poliwęglanem lub pcv, kolory do wyboru od przezroczystego do przydymianego. Takie zadaszenie można z powodzeniem znaleźc na allegro lub przez google wpisując "zadaszenia tarasów". Czekam na Wasze komentarze :)

zben66
02-09-2011, 22:41
Witam


Czy ktoś z Was ocieplał dodatkowo od środka ścianki kolankowe i część podłogi nieuzytkowej na poddaszu między ścianką a "ślepą" ścianką z K-G?

BAGIK
15-09-2011, 22:20
Witam
Ja za namową kierownika ociepliłem wełną 15 nieużytki i myślę że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto ! Ja już jestem kilka dni przed wprowadzeniem się do upragnionego RETRO.
Pozdrawiam wszystkich mieszkających i budujących RETRO

kate100
27-10-2011, 08:27
Witajcie Retrowicze, jak tam postępy na budowach? Czy gdzieś można zobaczyć zdjęcia Waszych Retro? My z mężem jesteśmy na etapie ocieplania budynku i wylewek. Chętnie zobaczyłabym Wasze postępy w budowie i wybudowane już domy. :) Pozdrawiam serdecznie

cb1975
05-11-2011, 11:46
Witajcie. Co myślicie o umieszczeniu kominka na ścianie od kotłowni i spiżarni ( w projekcie orygninalnym pomieszczenie nr 9) ?

kate100
06-11-2011, 10:51
My będziemy mieli kominek właśnie na tej ścianie. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, zyskasz więcej miejsca np. na telewizor :) budujemy Retro w odbiciu lustrzanym.

cb1975
08-11-2011, 16:13
Własnie o coś takiego mi chodziło. Czy orientowałaś się jak będzie wyglądała cyrkulacja ciepłego powietrza z kominka. Jak wiadomo wszelki instalacje grzewcze powinny być montowane w miejscach najchłodniejszych np pod oknami czy na ścianach zewnętrznych. Ja raczej też tak będe projektować kominek z tych samych powodów co i Ty. Uważam, że to idealne miejsce. Co prawda mam do wyboru, albo na tej ścianie zrobić kominek albo zawiesić tv. Rozwiązanie gdzie stoi tv obok kominka wogóle mi nie pasuje. Jeszcze jeden temat. Czy ktoś z retrowiczów zagospodarował jedno z pomieszczeń pokojowych na dole na pomieszczenie gospodarcze i pralnie z wyjściem z boku lub tam gdzie jest okno?

cb1975
10-11-2011, 16:12
Czy macie fotki jak wyszła garderoba w miejscu gdzie jest oryginalnie pomieszcznie gospodarcze?

cb1975
23-11-2011, 11:51
no to mamy problem. Miejscowy Plan Zagospodarowania narzuca nam, że ściana frontowa musi mieć 70% wzdłuż nieprzekraczalnej linii zabudowy. Pojawił sie problem czy będziemy mogli realizować projekt retro, ale główka zaczęła pracować i wpadłem na pomysł przesunięcia ściany od kuchni do linii garażu i o tyle samo ścianę od wiatrołapu. Dzięki temu całkiem ciekawie powiększy nam sie kuchnia i będzie można zapodać małe okno na bocznej ścianie. Ze względu na bajeczny widok z sypialni i drugiego pokoju chcemy zrobić zamiast podwójnych okien dachowych, lukarny. Co o tym sądzicie?

martaslu
27-11-2011, 19:47
Witam,
jesteśmy na etapie wyboru projektu, podoba nam się domek retro, bardzo by nam pomogło zobaczenie takiego domku na żywo
mam pytanie, czy jest ktoś kto buduje domek retro lub retro 2 (najlepiej w woj. mazowieckim)??

cb1975
01-12-2011, 11:59
Co myslicie o systemie budowy z prefabrykatów typu PRAEFA? Mam nadziję, że ten temat rozrusza forum bo na razie widzę jesienno-zimowy bezruch...

nutria
05-12-2011, 16:24
Martaslu, zapraszam do obejrzenia naszego retro pod Warszawą. Proszę o kontakt na priv. pozdrawiam

Mario&Aga
11-12-2011, 21:07
Jeśli ktoś ma chęć podzielić się refleksjami, ,ma pytanie dot, korekt to służe :)

kielmac
14-12-2011, 22:26
Witam,
w przyszłym roku startujemy z budową Retro. Dziękuję wszystkim forumowiczom za wpisy w tym wątku, były i są naprawdę pomocne.

Jeśli chodzi o nasze modyfikacje projektu, to z głównych zmian:
- dodajemy lukarnę w salonie i wykusz na piętrze z małym balkonem,
- adaptujemu garaż na pokój oraz częściowo pomieszczenie gospodarcze/pralnię
- podnosimy o 50 cm ścianę kolankową,
- powiększamy kuchnię kosztem spiżarni i częściowo pom.gospodarczego (myślimy również nad jej częściowym zamknięciem)

Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów adaptował już garaż na pokój, oraz czy ktoś w praktyce zagospodarował już pomieszczenie/strych nad garażem (po powiększeniu ścianki kolankowej)?

Chcemy zrobić stryszek nad garażem i umieścić tam m.in rekuperator. W tym miejscu mam prośbę do Rubika, jeśli to możliwe o przesłanie projektu wykonanej rekuperacji oraz gwc na mojego maila: [email protected] . Z góry dziękuję.

Pozdrawiam wszystkich retrowiczów

gwidonka
30-12-2011, 10:27
Witam
Trochę zmieniliśmy wygląd retro. M.in. udało nam się po podniesieniu ściany kolankowej wygospodarować pralnio-suszarnię z łazienki na górze i tam też dołożyliśmy okno. Oczywiście garaż wydłużony, w celu stworzenia kotłowni oraz toalety dla gości. Łazienkę na dole wydłużyliśmy i sypialnię od strony łazienki kosztem gabinetu tj. pokoju od strony salonu. Zrobiliśmy wejście do łazienki od strony pokoju (szklane szerokie drzwi do łazienki tzw. salonu kąpielowego gdzie będzie i wanna i prysznic). Zrezygnowaliśmy ze spiżarni (dawnej kotlowni) całość pozostaje otwarta i dołożyliśmy jedno okno w salonie. Na górze dołożyliśmy w pokojach okna. Na razie jesteśmy na etapie kończenia sufitów na górze, ale już teraz najbardziej cieszę się z pralnio-suszarni :).
Pozdrawiam wszystkich retrowiczów.

kielmac
11-01-2012, 20:30
Potrzebuję pomocy :)

U nas po adaptacji garażu na pokój, podniesieniu ścianki kolankowej o 50 cm, wprowadzeniu całego stropu nad garażem oraz zlikwidowaniu podciągu (PŻ5) który był pierwotnie w garażu, wyszło przysłowiowe jajo z więźbą dachową, bowiem, żeby zachować kąt nachylenia dachu (35') i oprzeć tak jak sobie to zaplanował architek wiązar (WT2) na ścianie nośnej od frontu (na której nie ma już bramy, tylko okno takie jak w kuchni), w której wstawił słup żelbetonowy, oparcie wiązara znajduje się na poziomie ok. 2.35 m - czyli około 30 cm poniżej dołu stropu (wiązar przechodzi w dół przez strop i na długości około 0,5 m skosem od sufitu do ściany przez pokój (na który został zaadaptowany garaż).

Stąd moje pytanie i prośba o pomoc, czy ktoś w retro wydłużył strop nad garażem na całe pomieszczenie, usunął podciąg PŻ5 i zastoswoał jakieś rozwiązanie na oparcie wiązara WT2 (inne niż podciąg PŻ5), zachowując oczywiście kąt nachylenia dachu i nie przebudowując na nowo całej więźby?

Dziękuję z góry za wszelką pomoc,
Pozdrawiam

KasiaMichał
15-01-2012, 21:53
Witam po dłuuuuuuuuuuuuuuuuugiej nieobecności :) Wracam z problemem - jak wyglądają Wasze garderoby na poddaszu? Jestem ciekawa jak zostały przez Was, drodzy Retrowicze, zagospodarowane? Proszę o pomoc bo nie bardzo mam pomysły co z nimi zrobić :( W razie czego mój mail: [email protected] Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :)
Pozdrawiam z Wielkopolski

KasiaMichał
18-01-2012, 22:00
Jeszcze raz apeluję o wasze opinie!!! :)

Anulkaa
19-01-2012, 09:50
Kasiu ja mogę Ci przesłać zdjęcia ale moje garderoby trochę się powiększyły, bo podniosłam ściankę kolankowa w domu, ale może przydadzą Ci się.

pozdrawiam

Ania

KasiaMichał
19-01-2012, 21:13
Dzięki, Anulkoo!!!

Oczywiście, bardzo sie cieszę, że możesz podesłać mi zdjęcia. Niestety nie podnieśliśmy ścianki kolankowej i teraz mamy problem w postaci deficytu miejsca w tych garderobach. Oboje z mężem jesteśmy wysocy (178cm i 185cm) i wejście do garderoby to dla nas nie lada wyczyn :)
Pozdrawiam
(mail: [email protected])

blankag
01-02-2012, 07:59
Jesteśmy na etapie budowy domu wg projektu retro. Coraz więcej mam jednak wątpliwości, czy dobrze zrobiliśmy wybierając projekt z dachem kopertowym. Przeczytałam dużo negatywnych opinii na temat użytkowania poddasza pod takim dachem. Wiem, że duzo zależy od ocieplenia poddasza, niemniej ograniczenie się w pokojach jedynie do okien połaciowych, chyba nie było dobrym pomysłem. Ponieważ postawiliśmy już dom w stanie surowym, chciałabym rozwiać chociaż w części swoje wątpliwości i dowiedzieć się od osób, które juz mieszkają, czy rzeczywiście pokoje na poddaszu w lecie nadmiernie przegrzewają się, a w zimie zalegajacy śnieg zaciemnia pokoje. Zrobiliśmy dodatkowo deskowanie na poddaszu, planujemy ocieplenie poddasza wełną (razem około 30 cm), pod oknami będą grzejniki, na pewno zamontujemy markizy, rolety wewnętrzne. Ale czy to wystarczy aby mieć komfort na poddaszu. Proszę o odpowiedź.

Anulkaa
01-02-2012, 11:40
Jesteśmy na etapie budowy domu wg projektu retro. Coraz więcej mam jednak wątpliwości, czy dobrze zrobiliśmy wybierając projekt z dachem kopertowym. Przeczytałam dużo negatywnych opinii na temat użytkowania poddasza pod takim dachem. Wiem, że duzo zależy od ocieplenia poddasza, niemniej ograniczenie się w pokojach jedynie do okien połaciowych, chyba nie było dobrym pomysłem. Ponieważ postawiliśmy już dom w stanie surowym, chciałabym rozwiać chociaż w części swoje wątpliwości i dowiedzieć się od osób, które juz mieszkają, czy rzeczywiście pokoje na poddaszu w lecie nadmiernie przegrzewają się, a w zimie zalegajacy śnieg zaciemnia pokoje. Zrobiliśmy dodatkowo deskowanie na poddaszu, planujemy ocieplenie poddasza wełną (razem około 30 cm), pod oknami będą grzejniki, na pewno zamontujemy markizy, rolety wewnętrzne. Ale czy to wystarczy aby mieć komfort na poddaszu. Proszę o odpowiedź.

Może ja zdołam Ci pomóc:)
Mamy podniesioną ściankę kolankową - poddasze jest jasne i dosyć przestronne. W zimie śnieg zalega tylko na oknach chwilę - kaloryfery, który u mnie sa usytuowane dokładnie pod oknami bardzo szybko topią śnieg na szybach. mam zamontowane markizy i w słoneczne i ciepłe dni to wystarczy, żeby nie nagrzewać nadmiernie pomieszczeń. Inna sprawa to posiadanie rekuperatora, który wymienia powietrze i je równoważy w całym domu - może dlatego dla mnie pokoje na poddaszu i komfort ich użytkowania jest taki jak na parterze?

Pozdrawiam

A.

blankag
02-02-2012, 07:40
Witaj Anulkaa
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Podniosłaś mnie na duchu.

Pozdrawiam,

mirb
31-03-2012, 12:17
Mam do sprzedania projekt Retro - Warunki zabudowy z gminy :(. Cena 1200zł tel. 601-597-349. Pozdrawiam

Hauzer
04-07-2012, 13:53
Witam po latach :)

Trochę zdjęć z budowy :)
http://www.freeimagehosting.net/t/khj7i.jpg (http://www.freeimagehosting.net/khj7i) http://www.freeimagehosting.net/t/pb8fb.jpg (http://www.freeimagehosting.net/pb8fb)
http://www.freeimagehosting.net/t/okpyu.jpg (http://www.freeimagehosting.net/okpyu)
http://www.freeimagehosting.net/t/9hag5.jpg (http://www.freeimagehosting.net/9hag5) http://www.freeimagehosting.net/t/mks1r.jpg (http://www.freeimagehosting.net/mks1r)http://www.freeimagehosting.net/t/nwfoc.jpg (http://www.freeimagehosting.net/nwfoc)http://www.freeimagehosting.net/t/nxlmd.jpg (http://www.freeimagehosting.net/nxlmd) http://www.freeimagehosting.net/t/h4ksw.jpg (http://www.freeimagehosting.net/h4ksw) http://www.freeimagehosting.net/t/zaa7s.jpg (http://www.freeimagehosting.net/zaa7s) http://www.freeimagehosting.net/t/88uqj.jpg (http://www.freeimagehosting.net/88uqj) http://www.freeimagehosting.net/t/nmg7v.jpg (http://www.freeimagehosting.net/nmg7v) http://www.freeimagehosting.net/t/9hwld.jpg (http://www.freeimagehosting.net/9hwld)

Jagusia78
04-07-2012, 13:55
Ale cisza nastala, wszyscy albo ciezko pracuja nad budowa domku, albo juz skonczyli. Chyba nie zostalismy tu sami? :)
U nas mury ida do gory, w niedalekiej przyszlosci jakos bedzie nas czekac zalewanie stropu, fajnie by bylo popisac z innymi budujacymi Retrusia. Pozrowienia

Hauzer
04-07-2012, 14:14
next ;p
http://www.freeimagehosting.net/t/r31tp.jpg (http://www.freeimagehosting.net/r31tp) http://www.freeimagehosting.net/t/uh9s6.jpg (http://www.freeimagehosting.net/uh9s6)
http://www.freeimagehosting.net/t/36aij.jpg (http://www.freeimagehosting.net/36aij) http://www.freeimagehosting.net/t/sujnt.jpg (http://www.freeimagehosting.net/sujnt)

Hauzer
04-07-2012, 14:34
I kolejna porcja ;p

http://www.freeimagehosting.net/t/aa8sk.jpg (http://www.freeimagehosting.net/aa8sk) http://www.freeimagehosting.net/t/6p8nv.jpg (http://www.freeimagehosting.net/6p8nv) http://www.freeimagehosting.net/t/j4mjq.jpg (http://www.freeimagehosting.net/j4mjq)http://www.freeimagehosting.net/t/tz1r1.jpg (http://www.freeimagehosting.net/tz1r1) http://www.freeimagehosting.net/t/8dln2.jpg (http://www.freeimagehosting.net/8dln2)
http://www.freeimagehosting.net/t/g5r32.jpg (http://www.freeimagehosting.net/g5r32) http://www.freeimagehosting.net/t/7g5u3.jpg (http://www.freeimagehosting.net/7g5u3)
http://www.freeimagehosting.net/t/anita.jpg (http://www.freeimagehosting.net/anita) http://www.freeimagehosting.net/t/r4jqs.jpg (http://www.freeimagehosting.net/r4jqs)
http://www.freeimagehosting.net/t/i9j63.jpg (http://www.freeimagehosting.net/i9j63) http://www.freeimagehosting.net/t/sr4vo.jpg (http://www.freeimagehosting.net/sr4vo)
http://www.freeimagehosting.net/t/ez8ha.jpg (http://www.freeimagehosting.net/ez8ha) http://www.freeimagehosting.net/t/bies7.jpg (http://www.freeimagehosting.net/bies7)
http://www.freeimagehosting.net/t/v45fi.jpg (http://www.freeimagehosting.net/v45fi)

Jagusia78
05-07-2012, 01:11
Ladna dawka zdjec :). Gratuluje postepow, u nas jeszcze wszystko przed nami :D. Na razie zblizamy sie do nadprozy ehh^^

Hauzer
05-07-2012, 06:42
No to kolejna porcja ;p

http://www.freeimagehosting.net/t/ys1z5.jpg (http://www.freeimagehosting.net/ys1z5) http://www.freeimagehosting.net/t/ifgcw.jpg (http://www.freeimagehosting.net/ifgcw)
http://www.freeimagehosting.net/t/gk8q5.jpg (http://www.freeimagehosting.net/gk8q5)

Hauzer
05-07-2012, 06:46
Ladna dawka zdjec :). Gratuluje postepow, u nas jeszcze wszystko przed nami :D. Na razie zblizamy sie do nadprozy ehh^^

Pomału wszystko się uda. Z żoną budujemy już dwa lata ;p obecnie mam 3 miesięczną przerwę po wypadku to mam czas się pochwalić zdjęciami.

Hauzer
05-07-2012, 08:02
Jedziemy dalej :)

http://www.freeimagehosting.net/t/e87sv.jpg (http://www.freeimagehosting.net/e87sv) http://www.freeimagehosting.net/t/36ch9.jpg (http://www.freeimagehosting.net/36ch9) http://www.freeimagehosting.net/t/e4aob.jpg (http://www.freeimagehosting.net/e4aob) http://www.freeimagehosting.net/t/a9ffj.jpg (http://www.freeimagehosting.net/a9ffj) http://www.freeimagehosting.net/t/yblr6.jpg (http://www.freeimagehosting.net/yblr6) http://www.freeimagehosting.net/t/5edn6.jpg (http://www.freeimagehosting.net/5edn6) http://www.freeimagehosting.net/t/36f8h.jpg (http://www.freeimagehosting.net/36f8h) http://www.freeimagehosting.net/t/lonbg.jpg (http://www.freeimagehosting.net/lonbg) http://www.freeimagehosting.net/t/lfkoy.jpg (http://www.freeimagehosting.net/lfkoy) http://www.freeimagehosting.net/t/3a59q.jpg (http://www.freeimagehosting.net/3a59q) http://www.freeimagehosting.net/t/xbjzs.jpg (http://www.freeimagehosting.net/xbjzs) http://www.freeimagehosting.net/t/hcdal.jpg (http://www.freeimagehosting.net/hcdal) http://www.freeimagehosting.net/t/ghjqv.jpg (http://www.freeimagehosting.net/ghjqv) http://www.freeimagehosting.net/t/qupf7.jpg (http://www.freeimagehosting.net/qupf7) http://www.freeimagehosting.net/t/2csk8.jpg (http://www.freeimagehosting.net/2csk8) http://www.freeimagehosting.net/t/cmebo.jpg (http://www.freeimagehosting.net/cmebo) http://www.freeimagehosting.net/t/9f43p.jpg (http://www.freeimagehosting.net/9f43p) http://www.freeimagehosting.net/t/mjf7p.jpg (http://www.freeimagehosting.net/mjf7p) http://www.freeimagehosting.net/t/9ak3z.jpg (http://www.freeimagehosting.net/9ak3z) http://www.freeimagehosting.net/t/1kxrz.jpg (http://www.freeimagehosting.net/1kxrz) http://www.freeimagehosting.net/t/dsyrf.jpg (http://www.freeimagehosting.net/dsyrf) http://www.freeimagehosting.net/t/b4gbd.jpg (http://www.freeimagehosting.net/b4gbd) http://www.freeimagehosting.net/t/hsk6h.jpg (http://www.freeimagehosting.net/hsk6h) http://www.freeimagehosting.net/t/2exoy.jpg (http://www.freeimagehosting.net/2exoy) http://www.freeimagehosting.net/t/gcsvo.jpg (http://www.freeimagehosting.net/gcsvo) http://www.freeimagehosting.net/t/wl4ky.jpg (http://www.freeimagehosting.net/wl4ky) http://www.freeimagehosting.net/t/2lbyg.jpg (http://www.freeimagehosting.net/2lbyg) http://www.freeimagehosting.net/t/elyv3.jpg (http://www.freeimagehosting.net/elyv3) http://www.freeimagehosting.net/t/1t99m.jpg (http://www.freeimagehosting.net/1t99m) http://www.freeimagehosting.net/t/brugv.jpg (http://www.freeimagehosting.net/brugv) http://www.freeimagehosting.net/t/59tr1.jpg (http://www.freeimagehosting.net/59tr1) http://www.freeimagehosting.net/t/spx54.jpg (http://www.freeimagehosting.net/spx54) http://www.freeimagehosting.net/t/mkfoa.jpg (http://www.freeimagehosting.net/mkfoa) http://www.freeimagehosting.net/t/nc2r5.jpg (http://www.freeimagehosting.net/nc2r5) http://www.freeimagehosting.net/t/p6bvb.jpg (http://www.freeimagehosting.net/p6bvb) http://www.freeimagehosting.net/t/kg4wo.jpg (http://www.freeimagehosting.net/kg4wo) http://www.freeimagehosting.net/t/zb5tz.jpg (http://www.freeimagehosting.net/zb5tz) http://www.freeimagehosting.net/t/5k1t8.jpg (http://www.freeimagehosting.net/5k1t8) http://www.freeimagehosting.net/t/6buoe.jpg (http://www.freeimagehosting.net/6buoe) http://www.freeimagehosting.net/t/n7szo.jpg (http://www.freeimagehosting.net/n7szo) http://www.freeimagehosting.net/t/71oi5.jpg (http://www.freeimagehosting.net/71oi5) http://www.freeimagehosting.net/t/fk1oh.jpg (http://www.freeimagehosting.net/fk1oh) http://www.freeimagehosting.net/t/twkmr.jpg (http://www.freeimagehosting.net/twkmr)

To już wszystko co znalazłem.
Pozdrawiam.

Jagusia78
06-07-2012, 00:23
Sporo pracy za Wami :). I ladny Retrus :). Zycze zatem zdrowka i dalszych postepow :)

Hauzer
16-10-2013, 09:34
Ale tu cisza zapadła :)
Kto wybudował to mieszka i się cieszy a kto buduje to nie ma czasu ;P

Ja po zrośnięciu kości i rehabilitacji podciągnąłem rękawy i w tany z retrusem. Wylałem chudy beton na gruncie, wymurowałem działówki na parterze, rozprowadziłem kanalizacje.
Dużo nie dużo ale zawsze do przodu i własnymi rękami ;)

Jagusia78
25-11-2013, 21:32
Ale tu cisza zapadła :)
Kto wybudował to mieszka i się cieszy a kto buduje to nie ma czasu ;P

Ja po zrośnięciu kości i rehabilitacji podciągnąłem rękawy i w tany z retrusem. Wylałem chudy beton na gruncie, wymurowałem działówki na parterze, rozprowadziłem kanalizacje.
Dużo nie dużo ale zawsze do przodu i własnymi rękami ;)


U nas do zamieszkania jeszcze wciaz daleko, a nasze postepy widac na blogu (adres w stopce). Chyba tam najwiecej jest budujacych Retrusia. Powodzonka i byle do przodu :).

marcinkarolek
25-02-2015, 10:14
witam drodzy retrowicze chce zrobic na gorze 3 pokoje i mala garderobe nad garazem zastanawiam sie dzwigac scianke kolankowa czy obejdzie sie bez podnoszenia prosze o opinie i porady

Po podniesieniu ścianki kolankowej (pustak+wieniec) i odcięciu 40 cm ścianką GK (za nią mam schowane rury od wentylacji) uzyskałem powierzchnie (po podłodze):
pokój 1 28,5 m2
pokój 2 20,2 m2
pokój 3 20,8 m2
garderoba 6,2m2
hol 18,8 m2
lazienka 13,2 m2
razem 107 m2

Przestrzenie są ogromne, w poddaszu mam 10 okien.