PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

jarekkur
01-07-2011, 21:40
Panowie raz jeszcze proszę o radę- wiem że prawidłowy przedział wilgotności to 9+/-2% czyli 7-11%. Co jeśli częśc klepek ma wilgotność 11-12%?układać czy nie brać tego towaru?
pozdrawiam
Pisałem kiedyś o wilgotności pełzającej. Na jednej klepce w kilku miejscach otrzymasz różne wilgotności. Nie traktuj drewna jak kamienia. Szpary w posadzce drewnianej to dar Boży. Dopuszcza się ich szerokość do 1mm w parkiecie. Tego się nie da uniknąć. Ten wynik jest 11-12% o niczym nie świadczy, przy kilku deskach. 7-11% to też nie do końca prawidłowy przedział. Już o tym pisałem. Pomyśl o utrzymywaniu przez cały rok temperatury 20C i 50% wilgotności. Jeżeli to potrafisz, to szukaj drewna 8-9%.

jarekkur
01-07-2011, 21:46
Mam pewien problem. Wiem że temat był już poruszany, ale nadal nie wiem co mam zrobić. Chce wyrównać poziomy podłogi pomiędzy parkietem a płytkami, różnica wynosi 1 cm. Podłoga która ma być podwyższona ma podłogówkę. Mój dylemat polega na tym, że nie wiem czy do wyrównania można użyć zaprawy wyrównującej czy musi to byc wylewka samopoziomująca. Do wylania jest ok 20 mkw, więc jest duża różnica w kosztach, ale nie che żeby później były jakieś problemy. Pozdrawiam
Oczywiście łatwiej jest rozprowadzić masę samorozlewną niż wyrównującą. Należy kupić masę samorozlewną pod parkiet (C-30N/mm2, F-5N/mm2), nadającą się na ogrzewanie podłogowe i wylać zgodnie z zapisem producenta znajdującym się na worku. Ilość wody jet bardzo ważna. Nie dawać więcej niż zaleca producent.
Sprawdzić podłoże czy nie jest sypkie, słabe, czy nie posiada cienkiej, twardej i kruchej warstwy wierzchniej. Jeżeli tak należy ją usunąć zagruntować i dopiero wylać masę samorozlewną. Jeszcze jedno. Należy zabezbieczyć scianę przed kontaktem z wylewką. Jeżeli wylewka osiągnie ściany, pogorszysz izolację akustyczną

ka_em
02-07-2011, 08:00
z teakiem to jest tak, ze oscyluje w gestosci i twardosci debu..ale..jest drewnem ciemniejszym i co sie z tym wiąże wszelkie zarysowania widac na nim bardzo mocno..zreszta bywaja przeróżne teaki..(rózne plantacje ..na różnych glebach etc)..jedne zarysowuja sie bardziej drugie mniej.czasem bywa ze sa bardzo odolejowane(odzwiczone)..sa bardzo lekkie(puste),..sa tanie ale rysuja sie jak sosna..a czasem bywa wrecz odwrotnie ..reguły nie ma :)stad porownanie do deba..jako fundamentu wyjscia do objasnien klientowi..to tak dla laikow..reszta j.w..(element oczwiscie tez tu ma duze znaczenie ..jego struktura budowa..i wielkosc)

A czy jest coś na co mogę zwrócić uwagę przy wyborze teaka? O coś dopytać aby chociaż trochę dowiedzieć się czy właśnie to warto kupić. Wkurza mnie trochę gadanie handlowców na moje różne obawy, którzy stwierdzają: "to jest drewno, nie będze pani miała ideału". Tylko, ze ja nie chcę ideału (wtedy kupiłabym panele) ale dobą deskę. Miałam nadzieję,ze wydając rochę więcej pieniędzy będę mieć pewność, że nie kupiłam bubla. Zależy mi na tym by mieć podłogę na lata.

A może możecie mi coś polecić? Tylko ważne by grubość deski miała 16mm bo tak mam zrobioną wylewkę.

mkmk10
02-07-2011, 15:20
Witam serdecznie, mam pytanie do Mistrzów:D,
proszę poradźcie mi jaki wybrać olej do deski dębowej klasy rustic- układana niestety w cegiełkę bo jodełka przy takiej desce wyjdzie jak mozaika-co mi się zupełnie nie podoba . chciałabym ją trochę przyciemnić ale nie aż tak bardzo ( żeby nie wyglądała jak teak czy merbau)
"kornik 1" już mi podpowiedział ze bona carls 90 nie przyciemni mi dębu tylko będzie lepszy inny olej ekula, znajomy będzie układał parkiet i cyklinował tylko ze on nie kładł dotychczas oleju i się nie zna-
wiec tez nie wiemy czy grunt i klej, olej ma być tego samego producenta? czy olej możne być od innego producenta?
dziękuję za odpowiedzi z góry
aha i to nie jest tak że jakbym zaolejowała bona carls 90 to i tak po jakimś czasie podłoga się przyciemni od słońca i kolejnych warstw oleju ?

ghost34
08-07-2011, 10:41
Witam serdecznie, mam pytanie do Mistrzów:D,
proszę poradźcie mi jaki wybrać olej do deski dębowej klasy rustic- układana niestety w cegiełkę bo jodełka przy takiej desce wyjdzie jak mozaika-co mi się zupełnie nie podoba . chciałabym ją trochę przyciemnić ale nie aż tak bardzo ( żeby nie wyglądała jak teak czy merbau)
"kornik 1" już mi podpowiedział ze bona carls 90 nie przyciemni mi dębu tylko będzie lepszy inny olej ekula, znajomy będzie układał parkiet i cyklinował tylko ze on nie kładł dotychczas oleju i się nie zna-
wiec tez nie wiemy czy grunt i klej, olej ma być tego samego producenta? czy olej możne być od innego producenta?
dziękuję za odpowiedzi z góry
aha i to nie jest tak że jakbym zaolejowała bona carls 90 to i tak po jakimś czasie podłoga się przyciemni od słońca i kolejnych warstw oleju ?

oczywiscie ze tak jest i oczywiste jest ze z czasem kazdy olej sie od slonca przyciemni..grunt i klej najlepiej tego samego producenta jesli grunt ma byc akrylow to wogole go nie stosuj to nic nie daje ..a niewlasciwie zastosowan jeszcze pogarsza sprawe..(nawierzchniowa chemia do kleju i gruntu w zaden sposob nie koliduje wiec moga to byc rozne firm i systemy posadzkowe

jarekkur
08-07-2011, 23:37
Witam serdecznie, mam pytanie do Mistrzów:D,
proszę poradźcie mi jaki wybrać olej do deski dębowej klasy rustic- układana niestety w cegiełkę bo jodełka przy takiej desce wyjdzie jak mozaika-co mi się zupełnie nie podoba . chciałabym ją trochę przyciemnić ale nie aż tak bardzo ( żeby nie wyglądała jak teak czy merbau)
"kornik 1" już mi podpowiedział ze bona carls 90 nie przyciemni mi dębu tylko będzie lepszy inny olej ekula, znajomy będzie układał parkiet i cyklinował tylko ze on nie kładł dotychczas oleju i się nie zna-
wiec tez nie wiemy czy grunt i klej, olej ma być tego samego producenta? czy olej możne być od innego producenta?

dziękuję za odpowiedzi z góry
aha i to nie jest tak że jakbym zaolejowała bona carls 90 to i tak po jakimś czasie podłoga się przyciemni od słońca i kolejnych warstw oleju ?
Olej penetrujący firmy Loba przyciemni drewno. Deski staną się rustykalne. Jeżeli gość nie kładł oleju, to też pewnie nie wie jak należy go nakładać i czym. Poza tym czy sprawdzał podłoże i je testował. Jeżeli masz typowe podłoze, czyli takie jakie najczęściej są wykonywane przez posadzkarzy, to mogą być problemy z Twoją podłogą. Trzy razy sprawdź podłoże zanim przykleisz deski. Sprawdzenie podłoża i wykonanie niezbędnych badań jest najtrudniejsze w tej pracy. Reszta to kwestia estetyki.

mkmk10
10-07-2011, 10:50
Witam powtórnie:D
dziękuję za pomoc, naprawde się przydaje Wasza fachowa wiedza i jestem niezwykle wdzięczna za podpowiedzi- nie kazdy chce się dzielić darmo wiedzą i do tego ma czas na sledzenie wątków na necie- ....
posadzke miałam robioną rok temu- za pomoca miksokreta, wylewka ok90 m robila to firma- chyba jak wiekszosc forumowiczow teraz....parkiet ma byc kładzony w sierpniu o ile spełni wymagania....nie było badane jeszce nic...parkieciarz dopiero ma być i zmierzc....martwi mnie tylko wilgotnosc - mamy b. sucho na górze- nadbudowa domu jednorodzinnego, wczoraj mąż kupil taki termometr z wigotnosc. i wyszlo 11procent :sick:- nie wiem moze musimy kupic cos lepszego do zmierzenia i sprawdzic jeszce raz, na niektorych oknach mamy nawiewniki....
problem w tym ze juz nam przywiezli tydzien temu drewno na 2 paletach zapakowane- lezy w sypialni- i teraz nie wiem czy nie zaszkodzi mu ta niska wilgotnosc?? parkieciarz mial robic w lipcu i dlatego teraz przywiezli drewno a wszytko przesunelo sie na sierpien:(

kornik 1 - podpowiedzial mi klej i grunt
"Natomiast, jeśli jastrych spełnia normy, stosuję grunt Okatmos EG 20, bo ma działanie grzybobójcze i ogólnie jest świetny.
Na to kładę klej Kiesel Bakit PUP lub żywiczny. Ma niską emisję i nigdy mnie nie zawiódł w najcięższych bojach "

i na taki bysmy sie decydowali

co do parkieciarza....poniewaz nie kladł oleju sprobje poszukac kogoś fachowego kto polozyly mi olej, aby przecyklinowal, i polozył olej ....wiem ze pod olej trzeba dokładniej, umiejętniej cyklinowac i dlatego wolałabym zeby to zrobił ktoś kto by olejował......a może ktoś z Panów mógły polecic fachowca ze sląska???? mieszkam w dąbrowie górniczej

to sobie teraz narobiłam klopotu :sick:
pozdrawiam
...co do wilgotnosci powietrza to juz wiemy ze ten termometr jest zepsuty!....kupimy nowy, bo jakos niemoge uwiezyc aby tam tak malo bylo wilgoci w powietrzu ...

jarekkur
10-07-2011, 22:44
Witam powtórnie:D
dziękuję za pomoc, naprawde się przydaje Wasza fachowa wiedza i jestem niezwykle wdzięczna za podpowiedzi- nie kazdy chce się dzielić darmo wiedzą i do tego ma czas na sledzenie wątków na necie- ....
posadzke miałam robioną rok temu- za pomoca miksokreta, wylewka ok90 m robila to firma- chyba jak wiekszosc forumowiczow teraz....parkiet ma byc kładzony w sierpniu o ile spełni wymagania....nie było badane jeszce nic...parkieciarz dopiero ma być i zmierzc....martwi mnie tylko wilgotnosc - mamy b. sucho na górze- nadbudowa domu jednorodzinnego, wczoraj mąż kupil taki termometr z wigotnosc. i wyszlo 11procent :sick:- nie wiem moze musimy kupic cos lepszego do zmierzenia i sprawdzic jeszce raz, na niektorych oknach mamy nawiewniki....
problem w tym ze juz nam przywiezli tydzien temu drewno na 2 paletach zapakowane- lezy w sypialni- i teraz nie wiem czy nie zaszkodzi mu ta niska wilgotnosc?? parkieciarz mial robic w lipcu i dlatego teraz przywiezli drewno a wszytko przesunelo sie na sierpien:(

kornik 1 - podpowiedzial mi klej i grunt
"Natomiast, jeśli jastrych spełnia normy, stosuję grunt Okatmos EG 20, bo ma działanie grzybobójcze i ogólnie jest świetny.
Na to kładę klej Kiesel Bakit PUP lub żywiczny. Ma niską emisję i nigdy mnie nie zawiódł w najcięższych bojach "

i na taki bysmy sie decydowali

co do parkieciarza....poniewaz nie kladł oleju sprobje poszukac kogoś fachowego kto polozyly mi olej, aby przecyklinowal, i polozył olej ....wiem ze pod olej trzeba dokładniej, umiejętniej cyklinowac i dlatego wolałabym zeby to zrobił ktoś kto by olejował......a może ktoś z Panów mógły polecic fachowca ze sląska???? mieszkam w dąbrowie górniczej

to sobie teraz narobiłam klopotu :sick:
pozdrawiam
...co do wilgotnosci powietrza to juz wiemy ze ten termometr jest zepsuty!....kupimy nowy, bo jakos niemoge uwiezyc aby tam tak malo bylo wilgoci w powietrzu ...

11% to raczej nie możliwe. jezeli jednak jest to nawet 30% to i tak za mało.

jarekkur
10-07-2011, 22:46
Witam powtórnie:D
dziękuję za pomoc, naprawde się przydaje Wasza fachowa wiedza i jestem niezwykle wdzięczna za podpowiedzi- nie kazdy chce się dzielić darmo wiedzą i do tego ma czas na sledzenie wątków na necie- ....
posadzke miałam robioną rok temu- za pomoca miksokreta, wylewka ok90 m robila to firma- chyba jak wiekszosc forumowiczow teraz....parkiet ma byc kładzony w sierpniu o ile spełni wymagania....nie było badane jeszce nic...parkieciarz dopiero ma być i zmierzc....martwi mnie tylko wilgotnosc - mamy b. sucho na górze- nadbudowa domu jednorodzinnego, wczoraj mąż kupil taki termometr z wigotnosc. i wyszlo 11procent :sick:- nie wiem moze musimy kupic cos lepszego do zmierzenia i sprawdzic jeszce raz, na niektorych oknach mamy nawiewniki....
problem w tym ze juz nam przywiezli tydzien temu drewno na 2 paletach zapakowane- lezy w sypialni- i teraz nie wiem czy nie zaszkodzi mu ta niska wilgotnosc?? parkieciarz mial robic w lipcu i dlatego teraz przywiezli drewno a wszytko przesunelo sie na sierpien:(

kornik 1 - podpowiedzial mi klej i grunt
"Natomiast, jeśli jastrych spełnia normy, stosuję grunt Okatmos EG 20, bo ma działanie grzybobójcze i ogólnie jest świetny.
Na to kładę klej Kiesel Bakit PUP lub żywiczny. Ma niską emisję i nigdy mnie nie zawiódł w najcięższych bojach "

i na taki bysmy sie decydowali

co do parkieciarza....poniewaz nie kladł oleju sprobje poszukac kogoś fachowego kto polozyly mi olej, aby przecyklinowal, i polozył olej ....wiem ze pod olej trzeba dokładniej, umiejętniej cyklinowac i dlatego wolałabym zeby to zrobił ktoś kto by olejował......a może ktoś z Panów mógły polecic fachowca ze sląska???? mieszkam w dąbrowie górniczej

to sobie teraz narobiłam klopotu :sick:
pozdrawiam
...co do wilgotnosci powietrza to juz wiemy ze ten termometr jest zepsuty!....kupimy nowy, bo jakos niemoge uwiezyc aby tam tak malo bylo wilgoci w powietrzu ...

proponuję Ghosta jest z Rybnika.

mkmk10
11-07-2011, 15:55
....mąż mierzył wilgotność dziś - wyszło 52% wiec myślę ze nie jest źle.....co do reszty pomiarów -nie znam, ponieważ nie mierzyliśmy jeszcze- parkieciarz ktory ma kłaść podłogę nie ma czasu narazie....co do pilnowania wilgotności posadzki to dzięki przebrnięciu przez wiele wątków i postów dotyczących podłóg i drewna to jestem już na to uczulona i będę pilnować....czytałam mądre wypowiedzi
i Was wszystkich ( jarekkur, kornik 1, ghost, parkietkompleks )

ale żeby sam GHOST34 !! mógłby zaolejować moja podłogę- to bym nie pomyślała....to byłby dla mnie zaszczyt ......

ghost34
11-07-2011, 17:37
....mąż mierzył wilgotność dziś - wyszło 52% wiec myślę ze nie jest źle.....co do reszty pomiarów -nie znam, ponieważ nie mierzyliśmy jeszcze- parkieciarz ktory ma kłaść podłogę nie ma czasu narazie....co do pilnowania wilgotności posadzki to dzięki przebrnięciu przez wiele wątków i postów dotyczących podłóg i drewna to jestem już na to uczulona i będę pilnować....czytałam mądre wypowiedzi
i Was wszystkich ( jarekkur, kornik 1, ghost, parkietkompleks )

ale żeby sam GHOST34 !! mógłby zaolejować moja podłogę- to bym nie pomyślała....to byłby dla mnie zaszczyt ......
52% to bardzo dobra wilgotnosc powietrza dla ludzi i dla drewna w domostwie..pelen lajcik..

greg_zorba
11-07-2011, 23:31
zapytam i tutaj...
Po cyklinowaniu , parkieciarz zeszlifował jeszcze padami cyrkonowymi 40/60 i zakończył na 80 ale nadal widać delikatne rysy w różnych miejscach parkietu. Dostaliśmy z jednej strony zalecenie żeby pory starego 55 letniego dębu pozostały otwarte zakończenie szlifowania na takiej gradacji, ale pod olejem który wybraliśmy (timberex colour) rysy są widoczne. Wg mnie należałoby jeszcze raz przejechać papierem 100 żeby zniwelować rysy ale czy nie zamknie to porów, zamykając tym samym możliwość dobrego nasączenia olejem drewna? Bardzo proszę o radę

p.s. co robi się ze szczelinami między klepkami? niektóre są ładnie wypełnione, między niektórymi są nieprzeszkadzające niewielkie szczeliny ale między niektórymi są różnej długości drobinki wypełnienia, nie wygląda to estetycznie... to się czyści czymś wąskim czy zalepia/szpachluje?

fredi07
12-07-2011, 22:24
Olej pokarze każdą ryskę. Z tymi padami to poszedł po bandzie. Ja przy oleju to pod polerkę daję setkę. Co do szczelin to olej rozpuszcza fugę ale i na to są sposoby.

maj1947
16-07-2011, 17:22
Po zapoznaniu się z forum oceniam że teraz nie jest to już chemia parkiedciarska ale alchemia!
Mam zamiar odnowić podłoge z bukowej deski barlinieckiej w przedpokoju rozkładowym o pow. 6 mkw. Faktycznie do renowacji jest tylko ok.2 mkw. -reszta była i będzie pod chodnikiem. Podłoga lakierowana była w latach 80-ch ówczesną odmianą chemolaku z podkładem kaponowym. Pozostałe podłogi pomieszczeń lakierowałem dużo lepszym chemoutwardalnym lakierem jachtowym na podkładzie kaponu i ich jakośc po 25 latach jest praktycznie bez istotnych zastrzeżeń!
Co zrozumiałe żaden parkieciarz nie chciał podjąc się takiej roboty w rozliczeniu za mkw, więc kupiłem najtańszą szlifierkę taśmową i postanowiłem zrobić to sam.
Po zabezpieczniu granic taśmą malarską chcę przeszlifować 40 i 80 do drewna tylko uszkodzoną powierzchnię 2,5 mkw., przeszpachlować szpary, szlif 120, 2 warstwy wodnego lakieru poliuretanowego (lub podkład - jeśli wskazany i 1 warstwa). Po 24h po zmatowieniu papierem 150 całości 6mkw. i obrzeży, położenie jedną warstwę lakieru dla wyrównania powierzchni. Wstępnie wytypowałem dośc drogi (77 zł/l) lakier Aquaseal Ecogold z uwagi na zachwalaną przez producenta dobrą przyczepność, przyzwoitą trwałość i opakowanie 1 l (winno wystarczyć 2l). Z uwagi na podwyższoną trwałość wolałbym jednak dobry/b. dobry wodny łatwo dostępny lakier 2-składnikowy ale w opakowaniu 1l lub 2l (na kolejne 25 lat eksploatacji już nie liczę). Chcę również pomalować na kolorowo drewniane listwy przypodłogowe po uprzednim zgrubnym ręcznym przeszlifowaniu chemolaku.
Obawiam się jednak reakcji starego 25-letniego lakieru chemoutwardzalnego z nowym (zwarzenie lub łuszczenie się nowej powłoki). Wielu parkieciarzy i handlowców (włącznie ze sprzedawcą Aqua seal) sugerowało ostrożnie cyklinowanie całego mieszkania (!) lub zrobienie próby na boku, na co już nie mam czasu a też nikt mi nie zwróci pieniędzy za lakier przy nieudanej próbie. Nawet jakbym przecyklinował cały przedpokój, to i tak dojdzie do kontaktu różnych lakierów na obrzeżach. Kilku jednak praktyków potwierdziło moją koncepcję, warunkując w większości pokrycie wodnym a nie chemicznym poliuretanem.
Proszę jak najuprzejmiej specjalistów o możliwie szybką poradę:
- ocenę proponowanej technologii
- dobór lakieru , masy szpachlowej ( czy można zrobic to zwykłą szpachlówką lub kitem?) i ewentualnie podkładu
- czy można zabarwić nowy lakier na jakiś dość intensywny kolor albo czym pokryć stary zmatowiony lakier chemoutwardzalny na listwach (lakierobejcą , farbą olejną?)

michal_1981
18-07-2011, 13:20
Witam, Panowie mamy już założony parkiet olejowany gotowy Dąbex. Wygląda naprawdę ładnie. Teraz chcemy sami sobie go zaolejować olejem pielęgnacyjnym (tak zaleca producent) ale on poleca firmy Woca lub Bona 25. A według fachowców który jest lepszy?
i druga sprawa chcemy zrobić to sami, mamy dostęp do polerki, pady kupimy ale czy ktoś mógłby nam napisać jak krok po kroku wykonać tą operację?
pozdrawiam

ghost34
18-07-2011, 13:33
parkiet jest fazowany czy nie? to jest parat-dos czy lity?

kornik 1
18-07-2011, 13:41
Po zapoznaniu się z forum oceniam że teraz nie jest to już chemia parkiedciarska ale alchemia!
Ale o so chodzi konkretnie?


Obawiam się jednak reakcji starego 25-letniego lakieru chemoutwardzalnego z nowym (zwarzenie lub łuszczenie się nowej powłoki). Wielu parkieciarzy i handlowców (włącznie ze sprzedawcą Aqua seal) sógerowało ostrożnie cyklinowanie całego mieszkania (!) lub zrobienie próby na boku...
Bez obaw -wodny nie powinien zważyć starego lakieru.

warunkując w większości pokrycie wodnym a nie chemicznym poliuretanem.
Jest poliuretan, który można położyć na wodny o czym nie wie nawet producent tego lakieru.

czym pokryć stary zmatowiony lakier chemoutwardzalny na listwach (lakierobejcą?)
Można lakierobejcą.

ghost34
18-07-2011, 13:49
mało tego jest z loby WS contact ktory szczepia ..praktycznie wszelkie uv-ay i chemiczne lakiey z woda 1i 2 skl

michal_1981
18-07-2011, 13:57
tak, parkiet jest fazowany lity

shyha
19-07-2011, 12:01
Co powiecie o parkiecie Jesion Bursztyn ? Mało opinii w necie na temat tego konkretnego jesionu.
Planujemy zakupić w studio parkietu. Początkowo miał być dąb natur, ale stwierdziliśmy, że może coś ciemniejszego w naszym mieszkaniu byłoby lepsze.
Tylko nie wiem jak z utrzymaniem, czy jeżeli wyleje się jakaś ciecz czy powiedzmy po godzinie się nie odbarwi.

jarekkur
19-07-2011, 20:13
Co powiecie o parkiecie Jesion Bursztyn ? Mało opinii w necie na temat tego konkretnego jesionu.
Planujemy zakupić w studio parkietu. Początkowo miał być dąb natur, ale stwierdziliśmy, że może coś ciemniejszego w naszym mieszkaniu byłoby lepsze.
Tylko nie wiem jak z utrzymaniem, czy jeżeli wyleje się jakaś ciecz czy powiedzmy po godzinie się nie odbarwi.
Woda i ocet a także domestos to ciecze. Po godzinie woda rozlana w miejscu łączenia się węższych części parkietu może trwale przebarwić drewno. Ocet może trochę poleżeć 5-10minut, domestos należy natychmiast usunąć masz na to pięć minut dla domestosu. Takie miejsce należy zneutralizować wodą i wytrzeć do sucha.Generalnie wino, herbata, alkohol powinny zostać usunięte spokojnie, bez paniki ale natychmiast z podłogi. Po pierwsze niebezpieczeństwo poślizgnięcia się, po drugie pozostawione na podłodze mogą uszkodzić lakier.

Beauty
19-07-2011, 20:34
Mam pytanie do specjalistów.Czym potraktować dąb ,by wyglądał tak jak na tym zdjęciu ?
http://innemeble.pl/storage/full/128...TA_FOTEL_N.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Finnemeble.pl%2Fsto rage%2Ffull%2F1289327766_W-TA_FOTEL_N.jpg)

tufus
21-07-2011, 08:08
Co się dzieje, że musi wydłutować kilka klepek? Kiedy zostały ułożone? Jaki użyto klej? Ile zużyto na m2?
Jeżeli są niedoklejone można zrobić to inaczej. Jeżeli kolorystycznie się różnią i to drażni to musi wymienić.
Jeżeli musi dłutować to powinien zacząć od środka klepki delikatnie wybierać, aż do podłoża. Następnie powinien dłutować od środka na zewnątrz klepki. Oczywiście pióra klepek sąsiednich i nowych musi usunąć, aby włożyć nowe klepki.


Jeśli klepki są niedoklejone to w jaki sposób można to poprawić nie dłutując klepek?

maj1947
22-07-2011, 13:23
Skończyłem renowację podłogi. Cyklinowałem tylko uszkodzoną część parkietu.
a/ Cyklinowanie ręczną szlifierką taśmową. Winna być z blokadą wyłącznika, co ułatwia manewrowanie. Trzeba bardzo uważać przy przemieszczaniu poprzecznym - każde zakantowanie czy przekosowanie może skutkować wgłębieniem.
Deską barlinecką zacząłem i słusznie od papieru 60 (cienka warstwa zewnętrzna! ), potem 80 i 120. Efekt bardzo przyzwoity, choć obrzeża trudno dokładnie doszlifować szlifierką oscylacyjną i ręcznie. Żałuję że nie zdecydowałem się na szlifowanie całości podłogi, ale bałem się efektu końcowego na większej powierzchni. Jak się okazało- nie taki diabeł straszny.
b/ Wodnorozpuszczalny lakier 2-składnikowy Blanchon Belmor półmat w trzech warstwach. Wałki nylonowe 10mm. Wydajnośc jednej warstwy ok.8mkw/l. Na pierwszą warstwę (zamiast podkładu) należy przeznaczyć nieco więcej lakieru, na kolejne mniej. Bardzo dobra "rozlewnośc". Ostatnia warstwa była kładziona również na powierzchnię ze starym praktycznie niezniszczonym lakierem chemolakowym po dokładnym jego zmatowaniu papierem 150. Zadnego efektu zwarzenia, również przyczepnośc w trakcie malowania była bez problemu, więc raczej nie należy obawiać się łuszczenia po dłuższym użytkowaniu. Ważne jest zmatowanie, bo na niematowanej powierzchni lakier nie wytrzymał próby monety po jednym dniu. Oczywiście jest pewna różnica w odcieniu powierzchni , ale z tym się liczyłem (stara pójdzie znowu pod dywan).
Najważniejsze że żona zadowolona:).

jarekkur
22-07-2011, 22:37
Jeśli klepki są niedoklejone to w jaki sposób można to poprawić nie dłutując klepek?

poprzez wykonanie zastrzyków specjalnego kleju. Ten temat był wielokrotnie opisywany.

Asia28
28-07-2011, 08:22
[moderowano] pisze o parkietach do łazienek, czy jest to dobry pomysł na wstawianie drewnianych podłóg w tak wilgotnym pomieszczeniu??

Jaki parkiet jest bardziej stabilny, ten z drewna egzotycznego czy krajowego?

Parkiet
28-07-2011, 10:39
Witam
Jaki parkiet jest bardziej stabilny, ten z drewna egzotycznego czy krajowego?
Nie w takich kategoriach należy rozpatrywać stabilność drewna.
Stabilność drewna jako elementu podłogowego należy rozpatrywać w kontekście jego kurczliwości (skurcz i spęcznienie) oraz poprzez pryzmat jego gęstości, gdzie im gęstsze drewno tym mniej stabilne.
Wyjątek stanowią merbau i doussie oraz po części jatoba, które są nasycone substancjami hydrofobowymi co nawet przy dużej gęstości drewna ogranicza przez nie pochłanianie wilgoci a tym samym czyni je bardziej stabilnym.
Podsumowując, nie miejsce pochodzenia a konkretne właściwości decydują o stabilności drewna. Właściwości drewna znajdziesz w wyszukiwarce. Pozdrawiam.

kornik 1
28-07-2011, 11:47
Ten Drewex z Radzymina to chyba mało ma roboty, skoro tak reklamuje się na wszelkich forach.
Ale co się dziwić skoro produkuje podłogi, schody i tarasy, a do tego sprzedaje je, układa i cyklonuje.
Producent powinien układać, sklep powinien sprzedawać, a parkieciarz - układać.
Wtedy wszystko jest na swoim miejscu :)

joliska
28-07-2011, 13:23
Korniku,
jeśli Twoim zdaniem posty PomocOnline są spamem, powinieneś je zgłosić do moderacji, zamiast wdawać się w pyskówkę, która nb. spamem też jest.

kornik 1
28-07-2011, 13:34
Moim zdaniem nie są spamem, lecz trochę zbyt intensywną reklamą, która może przynosić skutki odwrotne od zamierzonych.

Parkiet
28-07-2011, 14:10
Ten Drewex z Radzymina to chyba mało ma roboty, skoro tak reklamuje się na wszelkich forach.
Ale co się dziwić skoro produkuje podłogi, schody i tarasy, a do tego sprzedaje je, układa i cyklonuje.
Producent powinien układać, sklep powinien sprzedawać, a parkieciarz - układać.
Wtedy wszystko jest na swoim miejscu :)
Też zauważyłem "akcenty" reklamowe.
Moim zdaniem wartość produktu, w tym przypadku wartość podłogi powinna mieć adekwatną oprawę reklamową.
Powyższy sposób jest raczej antyreklamą.
Odnośnie drugiej części Twojego postu, to muszę wyrazić odmienne zdanie.
Teoretycznie masz rację, natomiast w praktyce już jest różnie i nie zawsze zgodnie z teorią.
Przedstawię Ci to na własnym przykładzie.
20 lat temu zajmowałem się tylko produkcją parkietu i było ok. Pożniej zaczeły się "schody", wymogi i przepychanki pomiędzy producentem w monterami.
Bywali też sprzedawcy - cudotwórcy, którzy potrafili w trakcie transportu z dwójki zrobić jedynkę.
Walka z taką patologią pochłaniała dużo wysiłku a w sumie była nieefektywna.
Przeorganizowanie firmy był to wysiłek czasochłonny i kosztowny ale okazał się skuteczny.
Od lat firma oferuje kompleksowe usługi, gdzie największym zadowoleniem cieszy się ich odbiorca a jego rola ogranicza się do wyboru podłogi i zapłaty za jej wykonanie. Firma obok własnych fachowców otacza się rzetelnymi fachowcami podobnie ze sprzedawcami, dla papraków i oszustów nie ma wstępu.
Jest to"ciężki kawałek chleba" ponieważ za całość bierze się odpowiedzialność ale daje dużo satysfakcji, kiedy własny projekt, pod własną kontrolą nabiera realnych, częstokroć oryginalnych kształtów. Pozdrawiam.

owp
01-10-2011, 15:21
Mam pytanie do ekspertów - czy ma jakieś znaczenie rodzaj tynków?
Bo mówi się, że gipsowe lepiej regulują wilgotność. Czy ma to faktyczny wpływ na parkiet? Dodam, że planuję podłogówkę pod drewnem.

Parkiet
01-10-2011, 19:34
Mam pytanie do ekspertów - czy ma jakieś znaczenie rodzaj tynków?
Bo mówi się, że gipsowe lepiej regulują wilgotność. Czy ma to faktyczny wpływ na parkiet? Dodam, że planuję podłogówkę pod drewnem.
Nieprawdą jest, że tynki gipsowe lepiej od tynków wapienno-cementowych regulują wilgotność w pomieszczeniu.
Zarówno charakterystyka sorpcji jak i wilgotność równoważna powyższych materiałów świadczy na korzyść tynków klasycznych z zaprawy wapienno-cementowej.
Ale i to jest bardzo ważne: ta regulacja wilgotności ma sens w przypadku pomieszczeń zamkniętych ( bez wymiany powietrza) gdzie wzrost temperatury powinien spowodować spadek wilgotności względnej RH, jednak zawartość wilgoci w otaczających higroskopijnych materiałach budowlanych ogranicza ten spadek.
W praktyce w pomieszczeniach mieszkalnych mamy doczynienia przynajmniej z kilkunastokrotną w ciągu doby wymianą powietrza. W tej sytuacji zawartość wilgoci w przegrodach budowlanych kilkuletnich budynków nie ma znaczącego wpływu na regulację wilgotności, szczególnie w okresie zimowym. Tu niska zawartość wilgoci w mrożnym powietrzu zewnętrznym sieje spustoszenie po jego napływie do ogrzewanych pomieszczeń. W tej sytuacji należy dostarczyć potrzebną ilość wilgoci do ogrzewanych pomieszczeń przy pomocy nawilżaczy lub innych domowych sposobów.
W okresie zimowym wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna się zawierać 40 - 50% RH.
W przypadku podłóg drewnianych powyższa wilgotność powinna oscylować ok. 50%RH.
Ogrzewanie podłogowe z okładziną z drewna podlega tym samym zależnościom. Pozdrawiam.

shyha
01-10-2011, 21:53
Zakupiłem parkiet dębowy (klasa natur) w jednej z najbardziej znanych w Warszawie firm. Zaproponowano mi początkowo lakier Deva Transit tzw. ekologiczny, ale po przeczytaniu wielu negatywnych opinii nt jego "elastyczności" poprosiłem o zmianę na lakier z ekologicznego na chemiczny - twardy i śmierdzący.
Zaproponowali teraz chemiczny Deva Quick - jak sądzicie? Dobre to? Inni podpowiadali mi polski Domalux.

ZALEŻY MI aby parkiet nie żółkł :( Może trochę ściemnieć, ale aby nie robił się taki żółtawy ...chyba wiecie o co mi chodzi?

Parkiet
01-10-2011, 22:23
Zakupiłem parkiet dębowy (klasa natur) w jednej z najbardziej znanych w Warszawie firm. Zaproponowano mi początkowo lakier Deva Transit tzw. ekologiczny, ale po przeczytaniu wielu negatywnych opinii nt jego "elastyczności" poprosiłem o zmianę na lakier z ekologicznego na chemiczny - twardy i śmierdzący.
Zaproponowali teraz chemiczny Deva Quick - jak sądzicie? Dobre to? Inni podpowiadali mi polski Domalux.

ZALEŻY MI aby parkiet nie żółkł :( Może trochę ściemnieć, ale aby nie robił się taki żółtawy ...chyba wiecie o co mi chodzi?
W tym przypadku "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Lakiery chemiczne mają tendencję do zżółknięcia, bardziej niż wodne. Negatywne opinie wynikają często ze zbyt małej ilości lakieru na jednym m2, tu liczy się ilość lakieru a nie ilość warstw. Pozdrawiam.

shyha
01-10-2011, 22:42
9 na 10 osób z którymi rozmawiałem zdecydowanie odradziło mi lakiery na bazie wody. Tylko jedna nie była zdecydowana.

Czy naprawdę wszystkie lakiery na bazie rozpuszczalnika dążą do "zżółcania" parkietu? Każy parkiet robi się złotawy i to dla mnie jest ok...tylko widzialem przypadki żółtego wręcz lakierul

Parkiet
02-10-2011, 09:39
9 na 10 osób z którymi rozmawiałem zdecydowanie odradziło mi lakiery na bazie wody. Tylko jedna nie była zdecydowana.

Czy naprawdę wszystkie lakiery na bazie rozpuszczalnika dążą do "zżółcania" parkietu? Każy parkiet robi się złotawy i to dla mnie jest ok...tylko widzialem przypadki żółtego wręcz lakierul
Temat wyboru należy rozpatrzyć w kilku aspektach:
1 - czas w którym układany był lakier. Jest to kilka lub kilkanaście lat, kiedy technologia produkcji lakierów wodnych była w powijakach. W tym czasie lakier był bardziej ekologiczny niż podłogowy. Tenże lakier po wielu latach wygląda tak jak o nim się mówi, czyli 9/10.
2 - zmiany technologiczne w produkcji lakierów obłożone dyrektywami unijnymi co przekłada się na rozwój w dziedzinie lakierów wodnych bez inwestycji w technologię wytwarzania lakierów chemicznych. Technika produkcji lakierów wodnych poliuretanowych wymaga zastosowania lepszych komponentów co przekłada się na ich spowolnione starzenie a tym samym lepszą optykę powłoki lakierowej w dłuższym czasie.
3 - technika aplikacji lakieru, gdzie lakiery chemiczne z tytułu swoich właściwości tworzą grubszą warstwę powłoki lakierowej co przekłada się na wyższą trwałość.Przy aplikacji lakierów wodnych należy zwrócić uwagę aby nałożyć określoną przez producenta ilość lakieru na każdy m2 i już nie ma róznicy w zakresie trwałości.
4 - oczekiwania użytkownika, które można podzielić na dwie grupy:
a - użytkownicy ceniący piękno natury drewna, dla których tłusta (czytaj - bardziej trwała) powłoka zagłusza to co chcieliby czuć i widzieć czyli drewno.
b - użytkownicy traktujące podłogę z drewna dla zasady posiadania podłogi drewnianej. Dla nich liczy się trwałość powierzchni lakierowej i bardziej boli ich każda rysa niż to, że drewno w tej podłodze jest gdzieś daleko, w tle.
5 - aspekt pielęgnacji i konserwacji, tu wystarczy stwierdzenie "jak kto dba tak ma".
Podsumowując wiele renomowanych firm zainwestowało w produkcję lakierów wodnych poliuretanowych. Efekty póki co są różne, chociaż w większości pozytywne.
Jednak tu powstaje pewien paradoks, firmy posiadające bardzo dobry produkt, cenią go dając mniejsze upusty przy dystrybucji, odwrotnie jest z firmami, którym się jeszcze nie udało wytworzyć dobrych produktów. A pieniądz zawsze kusi.
Proponuję korzystać z usług firm, które dają gwarancje co zmusza je do rozsądnego myślenia.
Inaczej pozostanie szukać wiatru w polu i dla własnego komfortu psychicznego trochę ponarzekać. Pozdrawiam.

owp
02-10-2011, 17:58
Nieprawdą jest, że tynki gipsowe lepiej od tynków wapienno-cementowych regulują wilgotność w pomieszczeniu.
Zarówno charakterystyka sorpcji jak i wilgotność równoważna powyższych materiałów świadczy na korzyść tynków klasycznych z zaprawy wapienno-cementowej. (...)

Dzięki za wyjaśnienie. Jednym słowem mogę robić cementowo-wapienne :)

Parkiet
02-10-2011, 18:06
Dzięki za wyjaśnienie. Jednym słowem mogę robić cementowo-wapienne :)
Sciślej - wapienno cementowe tzn. z niewielkim udziałem cementu. Pozdrawiam.

owp
03-10-2011, 07:36
Rozumiem, że chodzi Ci o te tradycyjne, tylko nazwę odwrotnie napisałem? Czy są 2 rodzaje?
Jeszcze jedno pytanie - czy parkieciarz powinien być przy odbiorze wylewek, albo na etapie prac nad wylewkami doradzić? Chodzi o praktykę.
Byłem ostatnio na budowie u mojego wykonawcy i wylewki są jakieś takie suche i 'lekkie', trochę takie 'styropianowate', wydają się mało wytrzymałe, kawałek jest betonowy (kominek) i różnica jest ogromna.

Parkiet
03-10-2011, 08:34
Zaprawy różnią się recepturą i tu zdaj się na zalecenia wykonawcy. Nadmiar cementu w zaprawie w pewnym stopniu ogranicza oddychanie ścian (odwrotnie napisałeś).
Parkieciarz powinien mieć wylewkę pod deski czy parkiet o parametrach umożliwiających trwałe przyspojenie desek do wylewki.
Jeśli Twój parkieciarz ma możliwość uczestniczenia przy wykonywaniu i odbiorze wylewek to jest najlepszy z możliwych sposobów na uniknięcie póżniejszych problemów. Z własnego doświadczenia wiem że tylko kilka procent wylewek nadaje się pod deski, część wylewek pod parkiet można jeszcze poprawić (koszt), większość wylewek nadaje się pod podłogi pływające. Bywają też posadzki, które nie nadają się pod żadną podłogę ale to już margines. Pozdrawiam.

ghost34
03-10-2011, 12:39
Zakupiłem parkiet dębowy (klasa natur) w jednej z najbardziej znanych w Warszawie firm. Zaproponowano mi początkowo lakier Deva Transit tzw. ekologiczny, ale po przeczytaniu wielu negatywnych opinii nt jego "elastyczności" poprosiłem o zmianę na lakier z ekologicznego na chemiczny - twardy i śmierdzący.
Zaproponowali teraz chemiczny Deva Quick - jak sądzicie? Dobre to? Inni podpowiadali mi polski Domalux.

ZALEŻY MI aby parkiet nie żółkł :( Może trochę ściemnieć, ale aby nie robił się taki żółtawy ...chyba wiecie o co mi chodzi?

Spróbuj exotic fondo z ital projektu nie jest zółty a transparentny (przezorczysty)..tez rozpuchol..ale dab sam z siebie zzolknie..

Seger
03-10-2011, 16:28
Witam,

jestem zakochany w klepce dębowej olejowanej.

Aktualnie zabieram się za remont mieszkania.

Poszukuję sprawdzonego miejsca na terenie mazowieckiego gdzie kupię klepkę dębową w rozsądnych pieniądzach.

Ile mniej więcej może kosztować m2 na gotowo? Mam do położenia salon 30 m2.

cheers,
Seger

Parkiet
04-10-2011, 11:11
Witam,

jestem zakochany w klepce dębowej olejowanej.

Aktualnie zabieram się za remont mieszkania.

Poszukuję sprawdzonego miejsca na terenie mazowieckiego gdzie kupię klepkę dębową w rozsądnych pieniądzach.

Ile mniej więcej może kosztować m2 na gotowo? Mam do położenia salon 30 m2.

cheers,
Seger
Złap kontakt na priv z naszym forumowym kolego Fredi07 jest z okolic Warszawy. Rzemiocha starej daty znający dzisiejsze materiały i wymogi.Pozdrawiam.

Seger
04-10-2011, 19:03
Parkietkomplex, dzięki bardzo za odzew.

w zasadzie problem rozwiązał się sam :)

Znajomi robią również remont i podarują mi za darmoszkę 20 m2 klepki dębowej i 20 m2 klepki z brzozy, wymiary obu 300x60x22.

Mam do położenia salon 30 m2.

Muszę to teraz jakoś ułożyć, aby połączyć obie klepki w jedność. Docelowo mają być olejowane.

Nie chcę "jodełki".

Macie jakiś pomysł jak to ułożyć, aby nie było za pstrokato? Jednak dąb się różni, od brzozy.

cheers,
Seger

ghost34
05-10-2011, 09:28
polozylbym w srodek deba po obrysie brzoze..na zasadzie opaski..dab w jedna strone na okretowke..a brzoze..dookola wzdloz scian..na rogach wyjdzie łaczenie 45stopni fajnie powinno wygladac:)..ale trzebaby znac dokladne wymiary podkoju ..gdzie okna gdzie wejscie etc..

owp
06-10-2011, 06:17
Z własnego doświadczenia wiem że tylko kilka procent wylewek nadaje się pod deski, część wylewek pod parkiet można jeszcze poprawić (koszt), większość wylewek nadaje się pod podłogi pływające. Bywają też posadzki, które nie nadają się pod żadną podłogę ale to już margines.

To mnie trochę zmartwiłeś, bo już przy stanie surowym widzę, że zapowiedzi budowlańców, a końcowy efekt to niebo a ziemia...
Chodzi o złe wykonanie (np. nierówne), czy złą jakość samego materiału ?

Parkiet
06-10-2011, 11:08
To mnie trochę zmartwiłeś, bo już przy stanie surowym widzę, że zapowiedzi budowlańców, a końcowy efekt to niebo a ziemia...
Chodzi o złe wykonanie (np. nierówne), czy złą jakość samego materiału ?


Zarówno jedno jak i drugie.
Na www.parkietkomplex.eu w poradach w temacie "podłoże betonowe pod parkiet" znajdziesz podstawowe informacje dotyczące receptury mieszanki betonowej, techniki wykonania i sposobu pielęgnowania wylewek.
Poznaj je i zastosuj lub dopilnuj wykonania a będziesz zadowolony z jakości w pełnym wymiarze. Pozdrawiam.

ghost34
06-10-2011, 12:15
Z wylewkami ostatnio jest coraz lepiej..mysle ze jakies 75% juz jest zupełnie ok..:) dla pocieszenia..

Parkiet
06-10-2011, 13:06
Z wylewkami ostatnio jest coraz lepiej..mysle ze jakies 75% juz jest zupełnie ok..:) dla pocieszenia..
Zgadzam się, że ogólnie sytuacja się polepsza ale to zależy od regionu gdzie jest łatwiejszy dostęp do dobrego kruszywa, istnieje zdrowa konkurencja i rzeczowe wymogi ze strony parkieciarza czy inwestora. Andrzej, póki co mogę Ci pozazdrościć tak dużego udziału dobrych wylewek. Pozdrawiam.

wiwik
07-10-2011, 18:58
witam,

mam prośbę o pomoc, bo trochę poczytałam tego wątku i jednak w głowie mi się miesza.
W przedpokoju mamy parkiet 6-letni, mieszany bukowo-olszynowy. Są w nim szpary na kilka mm, są też nierówności w kilku miejscach przy ścianach.
Nasz fachowiec mówi, że jakoś to scyklinuje, zaszpachluje, pouzupełnia, ale że na taki parkiet odnawiany nie nadają się lakiery wodne, bo 2-składnikowy lakier chemiczny zdecydowanie lepiej zabezpieczy naprawy, i że wodny w naszej sytuacji równie słabo by się sprawdził jak olej.
W wątku są posty o tym, że oleje wodne się mocno rozwinęły, ale też znalazłam porady by do starszych, odnawianych parkietów stosować chemiczne. Dlatego chciałam prosić o wyjaśnienie, czy rzeczywiście wodny olej gorzej się sprawdzi? Czy są może lakiery wodne, które zabezpieczą parkiet przy odpowiedniej aplikacji? Albo może jest szansa, by parkiet po wyrównaniu i uzupełnieniu szpar skutecznie potraktować olejem? (nie ukrywam, że najchętniej dałabym wszędzie olej, ale jeśli ma się nie sprawdzić praktycznie, to może być lakier - ale znów, raczej wodny niż chemiczny)
będę wdzięczna za pomoc :)

ghost34
08-10-2011, 12:07
Gość chyba proponuje fuszerkę...ponieważ jesli ma sie parkiet po odnowieniu trzymać na lakierze to coś jest nie tak chyba ze w jakimś duzym zakresie..dajmy na to 30-40% nie trzyma sie podłoża klawiszuje góra dół etc..wtedy te miejsca sie przeklada..(jesli to położone na subicie to okresowo najpewniej tak jest)..co do mniejszej skali ruszajacych sie klepek..sa kleje naprawcze poliuretanowe..mozna to skutecznie podkleic bez sciagania i przekladania parkietu....nie rozumiem jak mozna proponowac odnowienie parkietu bez naprawy..elemetnow klawiszujących -ruchomych..i probować to załatwiać..lakierem rozpuszczalnikowym..????:O..
A co do lakierów samych w sobie..hmmm to tez moim zdaniem lekka bzdura jesli parkiet sie mocno rusza..to gość sie boi zapewne ze lakier wodny sie ponaciaga na szczelinach..ot i wszystko..a lakiery rozpuszczalnikowe..takie które nie kleja bocznie poszczególnych klepek - deszczółek..nie maja tego rodzaju problemow..zapewne o to tutaj chodzie ale jesli koles ma wziasc to zrobic tak aby sie to trzymało na lakierze i szpachli ( a uchowaj boże caponie)..to na dzien dobry dla mnie lipa..pewnie to jeden z tych co biora 30-40zł za m/kw z lakierem i szpachla?
(ja nie wiem czemu w semantyce potocznej przyjeło sie chemiczne -wodne..oba rodzaje sa de facto chemo -utwardzalne..to sa wszystko lakiery chemiczna na boga żywego)..

P.S Jesli prawidłowo wykona odnowienie nie ma ŻADNYCH POWTARZAM ŻADNYCH PRZECIWSKAZAN DO JAKIEGOKOLWIEK SPOSOBU ZABEZPIECZENIA TAKIEJ POSADZKI DREWNIANEJ..CZY TO OLEJOWEJ CZY LAKIEROWEJ CZY HYBRYDOWEJ ....
HOWGH!
(moga być problemy z kolorantami -szczególnie jasnymi..jesli było to potraktowane..chemosilem..ale to już inna bajka..)

wiwik
08-10-2011, 20:40
ghost34

wielkie dzięki za pomoc! :) :) :)
dobrze wiedzieć, że nie trzeba chemoutwardzalnych (pisałam chemiczne i wodne bo tak krócej ;) :)
parkiet ruszać to się nie rusza, "tylko" spore ma szpary w niektórych miejscach i kilka klepek jakby wgłębionych pod kątem (chyba że to się właśnei nazywa klawiszowanie?). W każdym razie głównym problemem są te szpary.
Wpróbuję się dokładniej w takim razie wywiedzieć, w jaki sposób planuje ratować tę podłogę, i jeszcze skonsultować się z innymi parkieciarzami na żywo. Pan jest z polecenia i u znajomych podobno naprawdę ładnie odnowił podłogę ... aż chyba się przejdę jednak i sprawdzę :)

a, koloranty raczej (?) nie były nakładane. W ogóle jest poważne podejrzenie, że parkiety nie zostały niczym zabezpieczone, tylko położone ot, tak ;)

bialymis
09-10-2011, 09:16
Witam, wczoraj pękło mi akwarium, gdy mnie nie było w domu. W podłogę drewnianą( podłoga jest dosyć stara, nie wiem z jakiego drewna) i dywan wylało się ok. 20-30l. Myślę, że woda stała maksymalnie 2-3h. Z związku z tym mam kilka pytań:
1. Jaki jest najskuteczniejszy domowy sposób na osuszanie takiej podłogi?
Ja zastosowałem farelkę i wiatrak, na samą klępkę to pomogło, gorzej ze szczelinami pomiędzy. Tam dalej wygląda jakby była wilgotna.
Zrobiłem lekki nawiert w miejscu najbardziej zalanym i wyszło, że sama klepka jest sucha, tylko właśnie między szczelinami jest wilgoć. Dopiero dziś, po nocy, miejsce nawiertu zrobiło się wilgotne.
Klepka chyba jest z dobrego drewna bo nic nie wybrzusza, ani nic się nie deformuje.
2. Czy jeśli mimo wszystko przez szczeliny woda dostała się pod klepkę to jest możliwość samoistnego wyparowania?
Boję się, że powstanie grzyb, a pomieszczenie w którym nastąpiło zalanie jest głownym pomieszczeniem, w którym śpie, jem itd.
3. Cały czas jest wietrzone, wiatrak chodzi non stop.
Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Parkiet
09-10-2011, 15:54
Proszę ogrzewać pomieszczenie i wietrzyć. Nie nagrzewać bezpośrednio podłogi, ponieważ może to wpłynąć na jej uszkodzenie.
Jakie będą skutki to trudno obecnie powiedzieć. Czas i konsekwencja w spokojnym suszeniu jest tu najlepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam.

Madeleine
09-10-2011, 19:56
Pomocy, nie wiem, na co się zdecydować. Szukam duoparkietu, ok. 11mm.
Dąbex? Quick Parkquet (chemia Boprem/ Bonipur)? Parador (Sika)? fertigparket (tec)?

Parkiet
09-10-2011, 20:37
Pomocy, nie wiem, na co się zdecydować. Szukam duoparkietu, ok. 11mm.
Dąbex? Quick Parkquet (chemia Boprem/ Bonipur)? Parador (Sika)? fertigparket (tec)?
Proponuję zacząć od znalezienia dobrego fachowca.
On to oceni jakość podkładu, dobierze system klejowy a ponadto mając doświadczenie i rozeznanie na rynku znajdzie Ci dobry produkt w dobrej cenie.
Twój wybór powinien ograniczyć się do wyglądu podłogi będącej elementem zakładanej aranżacji wnętrza, resztę pozostaw fachowcom, którzy dobiorą produkt do Twoich potrzeb i uwarunkowań technicznych.
Być może nie zaakceptujesz mojej porady ale moim zdaniem jest ona rzeczowa i ogólnej ocenie opłacalna.
Natomiast jeśli zależy Ci tylko na cenie to proponuję allegro. Pozdrawiam.

Madeleine
09-10-2011, 20:57
Problem w tym, że kiedy ostatnim razem zdałam się na fachowca z wielką renomą (Wrocław), po dwóch latach lakieru na podłodze nie było, bo został zdarty do zera (kapciami, nie mamy zwyczaju chodzenia w butach). Nie jestem fachowcem, zdałam się na rekomendacje z for (w tym muratora) - i dobrze na tym nie wyszłam. No ale cóż, zaufałam, że dobierze odpowiednią chemię do mojej podłogi. Nieważne, było, minęło.

Wybrałam sobie dąb - exclusive/ select. Wyceny, z chemią itd., dostałam od ręki, fachowcy nie robili wywiadu nt. moich warunków. Powiedzmy, że obracamy się w podobnej półce cenowej.
Dąbex jest i dostępny w castoramie (tylko kto ma mi to położyć?), i w salonach z parkietami. Różnica w cenie spora ;)

Parkiet
09-10-2011, 21:43
Problem w tym, że kiedy ostatnim razem zdałam się na fachowca z wielką renomą (Wrocław), po dwóch latach lakieru na podłodze nie było, bo został zdarty do zera (kapciami, nie mamy zwyczaju chodzenia w butach). Nie jestem fachowcem, zdałam się na rekomendacje z for (w tym muratora) - i dobrze na tym nie wyszłam. No ale cóż, zaufałam, że dobierze odpowiednią chemię do mojej podłogi. Nieważne, było, minęło.

Wybrałam sobie dąb - exclusive/ select. Wyceny, z chemią itd., dostałam od ręki, fachowcy nie robili wywiadu nt. moich warunków. Powiedzmy, że obracamy się w podobnej półce cenowej.
Dąbex jest i dostępny w castoramie (tylko kto ma mi to położyć?), i w salonach z parkietami. Różnica w cenie spora ;)
Dąbex jest dobrą firmą, sam korzystam z ich produktów. Jednak z każdej nawet najlepszej produkcji wychodzą lepsze i gorsze produkty, gdzie one trafiają??????
Polecenia fachowców z branży podłogowej dotyczą oceny wizualnej wykonanej pracy i stąd mają charakter ograniczony. O solidnośći wykonania można przekonać się po kilku latach.
Proponuję znależć firmę wykonującą prace w oparciu o zawartą umowę i dającą kilkuletnią gwarancję na wykonaną usługę. We Wrocławiu funkcjonują dwie profesjonalne firmy P. Henryka Wichłacza oraz P. Łukasza Kenio. Kontakt z nimi znajdziesz na stronie Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
http://www.parkieciarzepolscy.com.pl/ Polecam.

Madeleine
09-10-2011, 22:06
dzięki :) A reszta stowarzyszonych? ;)

Parkiet
09-10-2011, 22:35
dzięki :) A reszta stowarzyszonych? ;)
Polecam tych których znam osobiście niczego nie ujmując innym. Pozdrawiam.

Seger
10-10-2011, 20:29
jutro będzie zrywana z mieszkania znajomych obiecana mi klepka. Została przyklejona jakieś 15 lat temu, jak to oni wspominają na "smołę"? W każdym razie coś czarnego.

Czym to najlepiej wyczyścić, aby móc ją przykleić na nowo?

Chciałbym tę czynność wykonać sam - czyszczenie - aby uniknąć kosztów.

Jak to układać, jest jakiś system? Chodzi mi oczywiście o ułożenie na czas przeczekania klepki na parkieciarza.

cheers,
Seger

Slawomir Szydlowski
11-10-2011, 13:22
Witam
Czy może ktoś miał do czynienia w Krakowie z firmą Baron sprzedającą i układającą podłogi. Znajomy polecił mi żebym podłogę wenge zlecił tej firmie. Chciałbym się dowiedzieć o nich coś więcej. Warto czy nie a jeśli nie to kto?
pozdrawiam

Aleksandryta
11-10-2011, 15:09
jutro będzie zrywana z mieszkania znajomych obiecana mi klepka. Została przyklejona jakieś 15 lat temu, jak to oni wspominają na "smołę"? W każdym razie coś czarnego.

Czym to najlepiej wyczyścić, aby móc ją przykleić na nowo?

Chciałbym tę czynność wykonać sam - czyszczenie - aby uniknąć kosztów.

Jak to układać, jest jakiś system? Chodzi mi oczywiście o ułożenie na czas przeczekania klepki na parkieciarza.

cheers,
Seger

Sama czyściłam 15 lat temu taką klepkę z subitem (tak się nazywa ta czarna smoła) pod spodem, zerwaną z innego mieszkania. Klepka po klepce, ostrym nożem. Koszmar!!! Czyściłam 2 tygodnie na 60 metrowe mieszkanie. A jaki smród i pył był!!! I tak dokładnie tego nie wyczyściłam. Nie wiem nawet czy taką klepkę z subitem pod spodem da się przykleić współczesnymi klejami.
Teraz nie używa się subitu, bo podobno jest szkodliwy dla zdrowia.
Nie wiem dlaczego bierzesz taką klepkę z tym subitem!!!! Lepiej kup nowe klepki w sklepie.
Życzę przyjemnego czyszczenia oraz odcisków na rękach. I nie myśl, że zrobisz to wiertarką z papierem ściernym :P Subit nie schodzi.

Seger
11-10-2011, 20:07
Sama czyściłam 15 lat temu taką klepkę z subitem (tak się nazywa ta czarna smoła) pod spodem, zerwaną z innego mieszkania. Klepka po klepce, ostrym nożem. Koszmar!!! Czyściłam 2 tygodnie na 60 metrowe mieszkanie. A jaki smród i pył był!!! I tak dokładnie tego nie wyczyściłam. Nie wiem nawet czy taką klepkę z subitem pod spodem da się przykleić współczesnymi klejami.
Teraz nie używa się subitu, bo podobno jest szkodliwy dla zdrowia.
Nie wiem dlaczego bierzesz taką klepkę z tym subitem!!!! Lepiej kup nowe klepki w sklepie.
Życzę przyjemnego czyszczenia oraz odcisków na rękach. I nie myśl, że zrobisz to wiertarką z papierem ściernym :P Subit nie schodzi.

biorę tę klepkę z ekonomicznego punktu widzenia. Skoro mam ją za darmo i mogę jej poświęcić trochę czasu i zaoszczędzić 3000 zł, aktualnie m2 klepki kosztuje około 100 zł. Po cyklinowaniu i olejowaniu będzie jak nowa :) Wolę za oszczędzone 3000 zł zrobić kuchnie na tandemboxach z dociągiem niż na metaboxach bluma i jeszcze mi zostanie :)

cheers,
Seger

jarekkur
11-10-2011, 22:28
Zgadzam się, że ogólnie sytuacja się polepsza ale to zależy od regionu gdzie jest łatwiejszy dostęp do dobrego kruszywa, istnieje zdrowa konkurencja i rzeczowe wymogi ze strony parkieciarza czy inwestora. Andrzej, póki co mogę Ci pozazdrościć tak dużego udziału dobrych wylewek. Pozdrawiam.
Nie sądzę aby Trójmiasto odstawało od reszty Polski w sprawach jakości wylewek. Jestem przekonany, że wylewki w Polsce w większości, a więc minimum 75% nie nadają się pod okładziny podłogowe z drewna. Ich wytrzymałość na zrywanie powinna wynosić minimum 1,2 do 1,5N/mm. Pull-Off jest metodą sprawdzalną i znormalizowaną, a więc nie podlegającą dyskusji. Jezeli dodam, że wytrzymałość na ściskanie wylewek betonowych czy cementowych musi wynosić od 20-30N/mm2, to myślę , że wyjaśniłem stan naszych wylewek.
pokażcie mi wylewkę w mieszkaniu o takich parametrach! Walczę z tym w swoim regionie i są pewne symptomy. Budowlańcy uczą się na własnych błędach. ostatnio usunięto 2500m2 wylewki (Pull-Off 0,2N/mm2) i wylano ponownie według mojej receptury. nagle wszystko się znalazło i odpowiednie kruszywo 0-8mm i stossunek w/c i folia. Po 35 dniach podłoże ma 31,4N/mm2. Firma która miała układać deski na powierzchni 4000m2, poprosiła mnie sprawdzenie podłoża. 1500m2 po zeszlifowaniu wzmocniono według mojej receptury. Wytrzymałośc na zrywanie wzrosła do głębokości 1-1,5cm 5 krotnie, do 1,8 do 2,0N/mm2.

jarekkur
11-10-2011, 22:47
biorę tę klepkę z ekonomicznego punktu widzenia. Skoro mam ją za darmo i mogę jej poświęcić trochę czasu i zaoszczędzić 3000 zł, aktualnie m2 klepki kosztuje około 100 zł. Po cyklinowaniu i olejowaniu będzie jak nowa :) Wolę za oszczędzone 3000 zł zrobić kuchnie na tandemboxach z dociągiem niż na metaboxach bluma i jeszcze mi zostanie :)

cheers,
Seger
na temat subitu polecam stronę www.parpo.pl. jezeli musisz to robić to w ocieży ochronnej kombinezon jednorazowy za 10zł z kapturem. Do tego rękawice i skrobak do płyt kartonowo- gipsowych, do nabycia w Castoramie. Pomocne będzie również dłuto szerokie.

JoannaNaj
13-10-2011, 04:16
Witam,
jestem początkującym na rynku projektantem wnętrz, robię teraz projekt w którym chciałabym wykonać podłogę z orzecha amerykańskiego ze względu na jego zimny odcień i usłojenie. Niestety jak wiadomo orzech jaśnieje i żółknie a alternatywy wśród egzotyków (w chłodnych odcieniach brązu) nie spotkałam. Z tego co dotychczas sie dowiedziałam do deska fornirowana najmniej jaśnieje ponieważ jest odpowiednio zabezpieczona, pytanie wiec czy nie można podobnie zabezpieczyć deski wielowarstwowej lub litej? czy szerokość deski i grubość warstwy drewna maja wpływ na zmianę koloru? a jeśli to tylko kwestia lakieru z uv to jaki lakier polecacie? będę bardzo bardzo wdzięczna za jakakolwiek rade :)

kon rad
13-10-2011, 11:09
Witam. Niestety w mojej okolicy nie udało mi się znaleźć "dobrego parkieciarza" jeden był ekspertem od finisz parkietu, drugi od caponu i domaluxu, a trzeci twierdził że nie używa CM-ki bo nie trzeba. Dlatego zwracam się z ogromna prośbą do ekspertów z forum o polecenie (na priv) dobrego parkieciarza z Lublina lub okolic do ułożenia 30m parkietu dębowego w nowym bloku. z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Madeleine
20-10-2011, 19:43
Pomocy w temacie chemii. Mam X wycen, tańszych, droższych - różnych. Generalnie nikt nie podszedł do mnie i dobierał chemię pod konkretne uwarunkowania, wszędzie dostaję standardową ofertę z chemią, na której dana firma pracuje. To tyle ad "indywidualnego podejścia" ;)

Rady Parkietkomplexu (dzięki) niestety o tyle się nie sprawdziły, że parkieciarze przez Niego polecani nie są mną specjalnie zainteresowani :( Wybieram więc z innych. Jeden z nich pracuje na chemii Bonipur, ofertę dostałam od niego najkorzystniejszą. No tyle, że nie wiem, co ta chemia warta? jest tańsza niż np. mapei albo uzin, oferowana przez kogoś innego.
Będę wdzięczna za poradę.

DxxHxxF
22-10-2011, 06:00
Chodzi mi po głowie samodzielne zrobienie podłogi z desek sosnowych i pomalowanie ich później na biało lub wybarwienie na szarawo-biało.
W związku tym mam kilka pytań:
Wylewka ma jakieś półtorej roku, mieszkamy od roku, czy mimo to jest konieczne badanie wilgotności?
Wylewka jest równa, ale wie że problemem jest mleczko cementowe, jak rozpoznać czy mam je u siebie, rozumiem że jestem w stanie samodzielnie usunąć je wypożyczoną maszyną?
Jaki grunt, klej zastosować (chodzi mi o w miarę rozsądne cenowo rozwiązania)
O jakich wymiarach i wilgotności deski najlepiej zastosować? Lokalny tartak sprZedaje sosnę syberyjską o wymiarach, grubość 28mm szer 138mm, i długie do 6m. Towar godny uwagi?
Czym ta syberyjska by się różniła od rodzimej?
Czy dam radę samodzielnie ją wycyklinować wypożyczoną maszyną.
Czy da się takie deski wybarwić na szaro/biało cioś jak surowy dąb, jaką chemię zastosować?
Czy dobrze szacuję że jest szansa że całość zamknie mi się w 100z/m?
Podłoga nie musi być idealna, nie będę załamanajeśli efekt za jakiś czas będzie przypominał zdjęcie poniżej.

http://photography.nationalgeographic.com/staticfiles/NGS/Shared/StaticFiles/Photography/Images/Content/dog-white-floor-200025283001-xl.jpg

Czy da sie na sośnie osiągnąć np taki efekt?
http://naszemieszkanie.files.wordpress.com/2009/08/z6719468x.jpg
http://naszemieszkanie.files.wordpress.com/2008/12/podloga21.jpg
http://naszemieszkanie.files.wordpress.com/2008/12/podloga1.jpg

Edycja: Właśnie sobie uśwaidomiłam, że takie dechy to chyba na legarach trzeba układać, czy można jednak kleić?



Witam

Taki kolor mozna uzyskac poprzez zmieszanie dwoch kolorow (ebony i bialy) najlepiej z firmy Bona. Do koloru ebony dolewaj bialego, mieszaj i rob probki na parkiecie, az do momentu kiedy osiagniesz zadowalajacy rezultat.

Pozdrawiam

jarekkur
22-10-2011, 17:38
Pomocy w temacie chemii. Mam X wycen, tańszych, droższych - różnych. Generalnie nikt nie podszedł do mnie i dobierał chemię pod konkretne uwarunkowania, wszędzie dostaję standardową ofertę z chemią, na której dana firma pracuje. To tyle ad "indywidualnego podejścia" ;)

Rady Parkietkomplexu (dzięki) niestety o tyle się nie sprawdziły, że parkieciarze przez Niego polecani nie są mną specjalnie zainteresowani :( Wybieram więc z innych. Jeden z nich pracuje na chemii Bonipur, ofertę dostałam od niego najkorzystniejszą. No tyle, że nie wiem, co ta chemia warta? jest tańsza niż np. mapei albo uzin, oferowana przez kogoś innego.


Będę wdzięczna za poradę.

Odpowiem w ten spsosób. Nie chodzi o siłę klejenia bo kleje ją mają aż nadto. Rzecz polega na sile kohezji czyli spójności warstwy wierzchniej podłoża z pozostałą warstwą. Do wierzchu podłoża kleimy bardzo silnym klejem deski. Wierzch podłoża jest nie spójny z resztą podłoża. Efekt. Deska odspojona. Masz klej i cienką warstwę podłoża na desce. Sprawdź bardzo dokładnie podłoże!!! Zacznij od tego! Reszta to już bajka!

Madeleine
22-10-2011, 17:59
No super, tylko absolutnie nikt z polecanych i niepolecanych parkieciarzy tym nie jest zainteresowany... Krótkie pytanie o wygrzewanie wylewki i tyle.

jarekkur
22-10-2011, 22:56
No super, tylko absolutnie nikt z polecanych i niepolecanych parkieciarzy tym nie jest zainteresowany... Krótkie pytanie o wygrzewanie wylewki i tyle.

dodatkowo pozostaje im dokonanie prawidłowo pomiaru wilgotności wylewki ogrzewanej. Zapytaj ich a jak powinna być wygrzewana wylewka, czym mierzona i gdzie aby być 100% przekonanym, że na pewno jest wolna od wody wolnej czyli "sucha". Daj znać co odpowiedzieli. Jaka jest grubość wylewki i ile ma miesięcy a na dodatek dowiedz się z jakiego cementu została wykonana, sprawdź również warstwę wierzchnią wylewki.

Madeleine
23-10-2011, 07:06
Nikt nie chce mierzyć wylewki, twierdzą, że wystarcza protokół wygrzewania wylewki, mimo moich sugestii, że są miejsca, gdzie na pewno nie ma kabli grzejnych i można zmierzyć wilgotność. :/ Jak zwykle teoria rozjeżdża się z rzeczywistością.
Jeśli to ma znaczenie - ma grubość 6-7cm, wylewana 2,5 miesiąca temu. Cement Górażdże, z plastyfikatorem i włóknami polipropylenowymi. Podłogę kłaść chciałabym za miesiąc.
W jaki sposób sprawdzić wierzchnią warstwę wylewki?

ghost34
24-10-2011, 22:49
wierzchnia warstwe pod wzgledem wytrzymałosci..presometrem..badz przeprowadzic próbe klejowa..
zas wilgotnosc nie mierzymy tylko wierzchniej warstwy jeno cały przekrój..

Madeleine
24-10-2011, 23:03
Dzięki, zaprosiłam panów na pomiary, ciekawa jestem, czy ktoś będzie chciał wylewki sprawdzać.
Na oko wydaje się, że są suche - po położeniu czegoś na nich szczelnie para się nie skrapla. Jednak wilgotność w budynku wynosi 66%, to chyba za dużo.

jarekkur
25-10-2011, 20:27
Dzięki, zaprosiłam panów na pomiary, ciekawa jestem, czy ktoś będzie chciał wylewki sprawdzać.
Na oko wydaje się, że są suche - po położeniu czegoś na nich szczelnie para się nie skrapla. Jednak wilgotność w budynku wynosi 66%, to chyba za dużo.
Ta metoda sprawdzania wilgotności wylewki to XIX wiek. Jeżeli ci panowie nie posiadają minimum CM-ki i przyrządu elektrycznego do pomiarów wilgotności wylewek, to daj sobie z nimi spokój. Powiedz im, że Twoja wylewka powinna mieć wilgotność około 1,0%-1,2%. Powinni zapytać o parę rzeczy dotyczących wylewki. Powinni ją testować na kilka sposobów aby sprawdzić czy nadaje się pod klejone drewno.

Madeleine
25-10-2011, 20:34
No i był pan. Mierzył wilgotność wylewki powierzchniowo urządzeniem elektronicznym (ok. 2%, ale do położenia podłogi jeszcze prawie miesiąc) i stukał w nią młotkiem. Ponoć wszystko ok - w każdym razie nic nie odpadało z podłogi.

Parkiet
25-10-2011, 21:45
No i był pan. Mierzył wilgotność wylewki powierzchniowo urządzeniem elektronicznym (ok. 2%, ale do położenia podłogi jeszcze prawie miesiąc) i stukał w nią młotkiem. Ponoć wszystko ok - w każdym razie nic nie odpadało z podłogi.
"Urządzenie elektroniczne" to brzmi bardzo profesjonalnie jednak w rzeczywistości typowe urządzenia tego typu należy traktować jako wskażniki ze względu na bardzo duży błąd pomiaru. Jaka firma takie przyrządy i pomiary a tym samym póżniejsze efekty.
Przyrząd niemieckiej firmy Dienzel DNS umożliwia dokładny bezinwazyjny pomiar, jednak trzeba go mieć i umieć się nim posłużyć.
W praktyce należy sprawdzić stopień emisji wilgoci z wylewki podczas włączonego ogrzewania.
Stężenie wilgoci nad wylewką podczas jej ogrzewania powinno być około 50 %RH, co nie spowoduje wzrostu wilgotności drewna okładzinowego.
W mojej firmie wykorzystuje się urządzenie do pomiaru temperatury i RH wraz z zapisem.
Historia zmian oraz aktualna sytuacjia daje obraz przygotowania wylewki do montażu podłóg z drewna.
To tylko jedna z metod, moim zdaniem najbardziej przejrzysta i w dodatku udokumentowana - zapis na wykresie. Pozdrawiam.

Madeleine
25-10-2011, 21:50
Dzięki, muszę zatem przenieść czujnik wilgotności niżej i zmierzyć sama.
Aha, pan był z tych bardzo polecanych, i ogólnie, i tu na forum ;)

Parkiet
25-10-2011, 22:04
Dziękuje i Pozdrawiam.

salik
26-10-2011, 12:22
Jesteśmy zdecydowani na położenie dębu bielonego olejowanego (a potem dodatkowo olejowanego ponownie).
Szukając próbek tego produktu w jednej z wersji 'technologicznych', spotkaliśmy się z opinią że olejowanie jest trwalsze niż lakierowanie... ale nie w przypadku dębu bielonego olejowanego.
Podobno z czasem bielenie tej podłogi zmienia i zużywa się mocniej niż typowe olejowanie.
I teraz nie wiem czy to tylko takie gadanie (ale nie bardzo widzę jaki byłby w tym cel bo człowiek który to powiedział nie chciał nam wcale wcisnąć żadnego innego produktu) czy faktycznie tak jest i np. po dwóch latach nasz dąb bielony już wcale nie będzie wyglądał jak dąb bielony.
Dla skomplikowania zagadki dodam że ma to być położone na podłogówce, a chodzi konkretnie o produkty firmy Dąbex.

jarekkur
26-10-2011, 21:36
Jesteśmy zdecydowani na położenie dębu bielonego olejowanego (a potem dodatkowo olejowanego ponownie).
Szukając próbek tego produktu w jednej z wersji 'technologicznych', spotkaliśmy się z opinią że olejowanie jest trwalsze niż lakierowanie... ale nie w przypadku dębu bielonego olejowanego.
Podobno z czasem bielenie tej podłogi zmienia i zużywa się mocniej niż typowe olejowanie.
I teraz nie wiem czy to tylko takie gadanie (ale nie bardzo widzę jaki byłby w tym cel bo człowiek który to powiedział nie chciał nam wcale wcisnąć żadnego innego produktu) czy faktycznie tak jest i np. po dwóch latach nasz dąb bielony już wcale nie będzie wyglądał jak dąb bielony.
Dla skomplikowania zagadki dodam że ma to być położone na podłogówce, a chodzi konkretnie o produkty firmy Dąbex.

Dąb jak każde drewno zmienia pod wpływem promieni UV kolor. Jego biel po czasie zmieni odcień na biel z odcieniem żółci. Dąb ma dużo garbników i to one powodują jego zmianę koloru. Położenie na podłogówce niczego zasadniczo nie zmienia. Trwałość zależy od rodzaju zastosowanego oleju. Można pokryc po ułozeniu olejem High Solid dla ochrony bielonej powierzchni.

ghost34
30-10-2011, 12:03
jes srodek parkiett-oil de luxe white..ktory regularnie sia da barwe w jakims stopniu uztrzymywac..wlasnym sumptem..

wiwik
05-11-2011, 18:36
witam ponownie,

mamy już parkiet poprawiony, wycyklinowany i zaolejowany Boną Carl's 90 (dzięki opinii na forum nie zwątpiłam w olej i efekt jest bardzo OK).
Druga ekipa jeszcze będzie kończyć remont (malowanie, etc.) - więc zastanawiamy się, czy nie warto byłoby przed wniesieniem mebli, a po zakończeniu remontu, nałożyć sami jeszcze dodatkową warstwę oleju, skoro i tak (chyba?) jest to zalecane w pierwszym roku użytkowania? Jeśli to dobry pomysł, to czy powinniśmy dokupić jeszcze Carl's 90 czy położyć to Carl's 25 czy jakiś inny olej? (przyznam że nie całkiem rozumiem, co Bona na swej stronie przekazuje :)
z góry dzięki :)

ghost34
08-11-2011, 07:05
zapytaj fredi 07 on siedzi w olejach bonowskich zdaje sie ze pielegnuje sie rzadszym olejem 25..ale mnie sie tylko zdaje fredi 07 odpwoie ci zgodnie z zaleceniami producenta..i swoimi doswiadczeniami. Pozdrawiam.

Elfir
08-11-2011, 10:26
chciałabym położyć mały fragment parkietu przemysłowego na ścianie (ma być ramą dla wklejonego w ścianę lustra). Jak go wycyklinować bez cykliniarki? Same przecieranie drobnym papierem ściernym wystarczy? Należy to robić przed przyklejeniem czy po przyklejeniu? Drewno ma być olejowane.
Wiem, ze płyta fornirowana byłaby logiczniejszym rozwiązaniem, ale fornir wymaga stolarza. A szukam ekonomicznych rozwiązań.

Parkiet
08-11-2011, 12:12
chciałabym położyć mały fragment parkietu przemysłowego na ścianie (ma być ramą dla wklejonego w ścianę lustra). Jak go wycyklinować bez cykliniarki? Same przecieranie drobnym papierem ściernym wystarczy? Należy to robić przed przyklejeniem czy po przyklejeniu? Drewno ma być olejowane.
Wiem, ze płyta fornirowana byłaby logiczniejszym rozwiązaniem, ale fornir wymaga stolarza. A szukam ekonomicznych rozwiązań.
Przemysłówkę należy przykleić do ściany klejem dwuskładnikowym poliuretanowym lub epoksydowym po uprzednim zagruntowaniu gruntem odpowiednim do rodzaju kleju. Po dwóch dniach można szlifować. Szlifowanie jest dosyć trudne i czasochłonne. Pierwszy etap to szlifowanie zgrubne - nadające płaszczyzne. Papiery 24 lub 36 najlepiej, szlifować szlifierką rotacyjno-oscylacyjną tzw. Rotexem. Po nadaniu płaszczyzny należy pozbyć się rys stosując kolejno papiery o granulacji 60, 80 i 100. Po czym należy przystąpić do olejowania. Trzeba wiedzieć, że efekt pracy będzie na wysokości oczu, stąd wszelkie niedoskonałości w wykonaniu będą łatwo zauważalne. Powodzenia.

Elfir
08-11-2011, 14:13
skąd wziąć szlifierkę :(
Szkoda, ze nie ma jakiś prefabrykatów drobnowymiarowych...

ipe
11-11-2011, 10:42
proszę o usunięcie wątku. przeniosłam do właściwego działu. przepraszam za zamieszanie

piter30
15-11-2011, 23:07
Witam
mam pytanie odnosnie kleju dyspersyjnego co to za kleje??? czy sa to kleje lepsze od poliuretanowych i rozpuszczalnikowych???? co to znaczy ta dyspersja?? dzieki i pozdrawiam

Parkiet
16-11-2011, 11:48
Witam
mam pytanie odnosnie kleju dyspersyjnego co to za kleje??? czy sa to kleje lepsze od poliuretanowych i rozpuszczalnikowych???? co to znaczy ta dyspersja?? dzieki i pozdrawiam

Każdy klej ma swoje przeznaczenie, póki co to za mało informacji, żeby rzeczowo odpowiedzieć. Pozdrawiam.

piter30
16-11-2011, 17:06
Każdy klej ma swoje przeznaczenie, póki co to za mało informacji, żeby rzeczowo odpowiedzieć. Pozdrawiam.

no ale jakich informacji panu potrzeba ????? to w takim razie czym one sie różnia od siebie ?????i co znaczy dyspresja?? dzieki i pozdrawiam

Parkiet
16-11-2011, 19:30
no ale jakich informacji panu potrzeba ????? to w takim razie czym one sie różnia od siebie ?????i co znaczy dyspresja?? dzieki i pozdrawiam

Co chcesz kleić- mozaikę, parkiet (jaki), deskę (gatunek,rozmiar) i do czego- podkład drewniany, anhydrytowy, betonowy, ogrzewany + parametry wytrzymałościowe. Klej dyspersyjny to klej na bazie rozpuszczalnika, którym jest woda.

piter30
17-11-2011, 12:53
nic nie chce klejic chce sie dowiedziec czego np nie kleji sie takim klejem np jesiona bo sa przebarwienia lub bardzo pracuje<to byl przyklad> albo np nie dłuzsze niz 50 cm i szerokie na 5 < to tez jest przyklad>czyli jesli on jest na bazie wody to jest lepszy od poliurytanowego ???? dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

ghost34
17-11-2011, 14:37
nie klei sie wiekszych rozmiarów z prozaicznych przyczyn parametry zrywalności..elastycznosci..sa za małe ..pozatym klej dyspersyjny od kleju dyspersyjnego znaczaco sie różni sa takie które maja 40% wody ..a sa takie ktore maja 15% ..ale za to juz nieźle kosztują ...do jesli zastosujesz klej pod jesiona buka z duza zawartoscia wody..to jesion zrozowieje a buk wstanie..ale dla mnie kleje syntetyczne jednoskl i dyspersje maja za mala Żywotność...biodegradalność,...jak kleic chcesz lite drewno do podłoża to ma to przezyc 1-2 pokolenia co najmniej..zadna dyspersja ci tego nie da..syntetyk również..bardzo prosze..

piter30
17-11-2011, 18:37
ooo bardzo dziekuje o to mi chodziło a co pan powie o klejach kauczukowych i na bazie zywic syntetycznych ? moze mi pan cos powiedziec o tych grupach kleji dziekuje i pozdrawiam

ghost34
18-11-2011, 15:04
Opisalem wyzej..kauczukowych to tez w szczegolnosci dotyczy zywice syntetyczne..w uznanych markach ich zawrtosc jest..dosyc duza ale przedstaw sobie klej 5-10-15-..40% subst stalych (nie zywic jeno wszystkiego) reszta wszelkiego rodzaju rozpuchole mz toulenem na czele..czy tez..kleje dragona ..masakra..nie warto wcale..
Nie dlatego sie uklada na dwuskladnikach ze ktos ma widzimisie..tylko z uwagi na parametry..
Sa kleje jednoskladnikowe nowej generacji....od paru lat jeszcze lepsze....tylko..cena morduje..np pb835 artelitu czy p990 1 k..mapei..czy wiele innych..dwuskladniki znimi duzo imnie ustepuja a sa stosunkowo tanie..

piter30
18-11-2011, 15:49
no dzieki o to mi wlasnie chodzilo mam jeszcze jedno pytanie jesli chodzi o zabezpieczenie drewna widzialem ze można kłasc jako podklad olej a na góre lakier czy to sie bedzie trzymac??? bo olej jest chyba tłusty dzieki i pozdrawiam

gahan
20-11-2011, 18:19
Musimy ostatecznie zdecydować jaki kupić lakier do parkietów i schodów.

Mamy parkiet jesionowy, bardzo jasny + schody jesionowe. Jakim pomalować ,by nie zrobiła się żółta po jakimś czasie?

Reszta podłóg - parkiet dębowy, który też chyba ciemnieje po latach. Czy potraktować go tym samym lakierem jak jesion? Druga wersja jest taka,żeby dąb

zabielić i pomalować tańszym lakierem wodnym ew. chemicznym ( wychodzę z założenia, że ten lakier do jesionu to raczej wyższa połka cenowa).Ale czy

wówczas jest szansa,że podłoga nie będzie ciemnieć? Bardzo zależy nam,żeby podłogi utrzymały jasny kolor jak najdłużej. I czym zabielić dąb?

Proszę o pomoc:-)

aishabg
22-11-2011, 10:58
Witam,

może ktoś podpowie rozwiązanie...

mamy układany parkiet dębowy pod katem 45 stopni (klepka 7x25)
1. jak duża powinna być dylatacja przy takim ułożeniu? Trochę mnie niepokoją dość duże szpary przy ścianach, ale parkieciarz zapewnia że wszystko się schowa
2. jak rozwiązać kwestię drzwi balkonowych tzn. okno jest osadzone tak, że dotyka ramą podłogi. W związku z tym nie ma miejsca aby klepkę wsunąć pod okno np. Parkieciarz twierdzi, że musi zostawić dylatację, ale w jakiś sposób ja zamaskować? Proponuje jakąś listwę maskującą co mnie nie bardzo pasuje, bo w całym domu będą listwy białe na 8cm to co mam dać pod ten balkon? Czy nie można z tej dylatacji zrezygnować, albo wypełnić czymś? W tej chwili ma ok. 15mm.

Będę wdzięczna za radę :-)

Parkiet
22-11-2011, 14:34
Witam,

może ktoś podpowie rozwiązanie...

mamy układany parkiet dębowy pod katem 45 stopni (klepka 7x25)
1. jak duża powinna być dylatacja przy takim ułożeniu? Trochę mnie niepokoją dość duże szpary przy ścianach, ale parkieciarz zapewnia że wszystko się schowa
2. jak rozwiązać kwestię drzwi balkonowych tzn. okno jest osadzone tak, że dotyka ramą podłogi. W związku z tym nie ma miejsca aby klepkę wsunąć pod okno np. Parkieciarz twierdzi, że musi zostawić dylatację, ale w jakiś sposób ja zamaskować? Proponuje jakąś listwę maskującą co mnie nie bardzo pasuje, bo w całym domu będą listwy białe na 8cm to co mam dać pod ten balkon? Czy nie można z tej dylatacji zrezygnować, albo wypełnić czymś? W tej chwili ma ok. 15mm.

Będę wdzięczna za radę :-)
Szczelina przyścienna powinna mieć szerokość około 12 - 15mm.
Jeżeli nie można wykorzystać wycięcia w dolnej części ościeżnicy drzwi balkonowych to należy pozostawić szczelinę i zamaskować ją kątownikiem metalowym lub ćwierćwałkiem.
W przypadku gdy jesteśmy pewni właściwej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej pod ościeżnicą, to wówczas mniejszą - 5mm szczelinę możemy wypełnić wkładką z korka. Pozdrawiam.

Masier
22-11-2011, 21:51
Witam!
Wykanczamy z żona mieszkanie. Zdecydowaliśmy się na debowy parkiet przemysłowy. Dzisiaj w firmie posługiwał żona usłyszała, ze na parkiecie mogą wystąpić "przeblyszczenia", podobno nie jest to skaza i dotyczy rownież parkietów gat I. Czy słyszał ktoś z Państwa o przeblyszczeniach? Będę wdzięczny za jakieś informacje.

aishabg
22-11-2011, 23:48
Szczelina przyścienna powinna mieć szerokość około 12 - 15mm.
Jeżeli nie można wykorzystać wycięcia w dolnej części ościeżnicy drzwi balkonowych to należy pozostawić szczelinę i zamaskować ją kątownikiem metalowym lub ćwierćwałkiem.
W przypadku gdy jesteśmy pewni właściwej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej pod ościeżnicą, to wówczas mniejszą - 5mm szczelinę możemy wypełnić wkładką z korka. Pozdrawiam.

Dziękuję za informację. Czyli jednym słowem muszę pogodzić się z jakąś dodatkową listwą :-( bo co do izolacjii okien to trudno powiedzieć

gahan
23-11-2011, 10:31
Doczytałam, po przeszukaniu forum , że na parkiet jesionowy najlepsze będą lakiery Loba z inhibitorem UV. Mnie głównie chodzi o to,żeby podłoga nie zżółkła po jakimś czasie. Tylko cena tych lakierów trochę wysoka, a my mamy sporo podłogi do lakierowania. Dodam,że w salonie podłoga będzie bardzo narażona na działanie słońca, natomiast schody ( również jesionowe) nie będą miały bezpośredniego dostępu okna.
Czy ktoś może nam zaproponować inny lakier, chodzi nam o tańszy od Loby, który będzie chronił jesion przed zmianą koloru?
Ktoś pisał,że ma u siebie HartLack, ale krótki okres ,więc w sumie nic nie wiadomo jak na dłuższą metę.

Parkiet
23-11-2011, 20:34
Witam!
Wykanczamy z żona mieszkanie. Zdecydowaliśmy się na debowy parkiet przemysłowy. Dzisiaj w firmie posługiwał żona usłyszała, ze na parkiecie mogą wystąpić "przeblyszczenia", podobno nie jest to skaza i dotyczy rownież parkietów gat I. Czy słyszał ktoś z Państwa o przeblyszczeniach? Będę wdzięczny za jakieś informacje.
Myślę, że chodzi o promienie rdzeniowe określane mianem błyszcza.
Od strony optycznej - to kwestaia indywidualna, natomiast od strony technicznej nie jest to wada, wręcz przeciwnie.
Błyszcz mówi o dobrym układzie słoi i wyższej gęstości drewna co przekłada się na jego twardość.
Pełne opcje lakierów wodnych w znacznym stopniu niwelują efekt optyczny, lakiery chemiczne i oleje działają odwrotnie. Pozdrawiam.

Parkiet
23-11-2011, 20:42
Doczytałam, po przeszukaniu forum , że na parkiet jesionowy najlepsze będą lakiery Loba z inhibitorem UV. Mnie głównie chodzi o to,żeby podłoga nie zżółkła po jakimś czasie. Tylko cena tych lakierów trochę wysoka, a my mamy sporo podłogi do lakierowania. Dodam,że w salonie podłoga będzie bardzo narażona na działanie słońca, natomiast schody ( również jesionowe) nie będą miały bezpośredniego dostępu okna.
Czy ktoś może nam zaproponować inny lakier, chodzi nam o tańszy od Loby, który będzie chronił jesion przed zmianą koloru?
Ktoś pisał,że ma u siebie HartLack, ale krótki okres ,więc w sumie nic nie wiadomo jak na dłuższą metę.
Jasne drewno jesionowe bez względu na rodzaj lakieru po pewnym, dłuższym lub krótszym, czasie nabierze barwy słomkowej i to jest naturalne.
Problem jest wówczas gdy kiepski lakier zżółknie bo wówczas wygląda to nienaturalnie. Moim zdaniem produkty LOBA to najwyższa półka co nie znaczy że jest ona przeznaczona tylko dla tej firmy. Pozdrawiam.

Adagio
28-11-2011, 13:43
Witam,
Mam kilka sprzecznych opinii więc proszę Was o radę. Czy te szczeliny, które widać na zdjęciach to efekt kurczenia się deski dębowej (położona ok. 3 tyg. temu, mieszkanie ogrzewane więc suche) czy też wadliwe wykonanie przez parkieciarza?
Wiem, że deska kurcząc się może powodować pęknięcia ale są one chyba dłuższe i raczej jednolite - widziałem takie w innych mieszkaniach. Tutaj natomiast wg mnie jest to niestaranne zaszpachlowanie przez wykonawcę. Bo jeśli miałyby powstać szczeliny między deskami to raczej jednorodne a tu wygląda jakby zabrakło drobin pozostałych po cyklinowaniu. Co o tym sądzicie?

(te białe paski to papierowe taśmy wzdłuż opisywanych szpar)

http://img231.imageshack.us/img231/8452/003aoy.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/231/003aoy.jpg/)
http://img62.imageshack.us/img62/4135/002gvk.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/002gvk.jpg/)
http://img259.imageshack.us/img259/8264/001kib.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/259/001kib.jpg/)

Synthia
28-11-2011, 13:49
Witam
Mamy położony od sierpnia parkiet dwuwarstwowy (z Dąbexu) parat dos orzech amerykański lakierowany. Synek bardzo lubi się po nim ślizgać i porobił na nim gdzieniegdzie takie cieniusieńkie paski, które wyglądają jakby były przetarte gumą.

Czy istnieje jakiś środek żeby tego się pozbyć?

Masier
28-11-2011, 19:08
Bardzo uprzejmie dziękuje za wyjaśnienie tematu!
Pozdrawiam

Synthia
02-12-2011, 07:22
:( Nikt mi nie pomoże? Czy jest jakiś środek żeby pozbyć się tych smug na parkiecie. Oczywiście pomijając drastyczne środki czyli cyklinownie.

ghost34
06-12-2011, 14:57
to jest twoje zdane..ni cholery nie wiadomo czy to nie zaszpachlowane czy zeschniecie sie jesli to po 3ech tyg to najpewniej zeschniecie sie ..poniewaz okolo takigo czasu dab potrzebuje przy malej wilgotnosci na zeschniecie sie i na dodatek b.malo sie ssechl..jesli sie ssechl...

wojgoc
07-12-2011, 22:34
co polecacie do połozenia na elektryczne ogrzewanie podłogowe ???- nie maty grzewcze tylko kable grzewcze

jarekkur
08-12-2011, 22:13
:( Nikt mi nie pomoże? Czy jest jakiś środek żeby pozbyć się tych smug na parkiecie. Oczywiście pomijając drastyczne środki czyli cyklinownie.

opierając si ę na zdjęciach wygląda mi na 1. rozciągnięty lakier w szczelinach, który się tam dostał w trakcie lakierowanie. Szczeliny te jednak nie mogą być większe niż 0,5mm, ponieważ lakier byłby popękany.
2. może być tak, że szpachla się pozapadała w trakcie lakierowania.
3. na pewno szczeliny powstały w trakcie użytkowania, ponieważ nie sądzę aby parkieciarz w ten sposób ułożył parkiet.
4. 3 tygodnie, a jak jest szerokość szczelin? Jeżeli jest to 0,5mm, to u was jest wyjątkowo sucho. poprawić klimat, bo się rozchorujecie i to poważnie. Utrzymywać wilgotność minimum 40% i 20C

jarekkur
08-12-2011, 22:16
co polecacie do połozenia na elektryczne ogrzewanie podłogowe ???- nie maty grzewcze tylko kable grzewcze

podaj nazwę firmy i typ kabli grzewczych oraz rodzaj sterowania ogrzewaniem i głębokość ułożenia kabli.

wojgoc
08-12-2011, 22:19
podaj nazwę firmy i typ kabli grzewczych oraz rodzaj sterowania ogrzewaniem i głębokość ułożenia kabli.
kable danfossa, sterowanie na deviregach z podziałem na strefy.
na parterze jest 10cm wylewki na kablach,
na poddaszu 7cm

Synthia
09-12-2011, 07:42
opierając si ę na zdjęciach wygląda mi na 1. rozciągnięty lakier w szczelinach, który się tam dostał w trakcie lakierowanie. Szczeliny te jednak nie mogą być większe niż 0,5mm, ponieważ lakier byłby popękany.
2. może być tak, że szpachla się pozapadała w trakcie lakierowania.
3. na pewno szczeliny powstały w trakcie użytkowania, ponieważ nie sądzę aby parkieciarz w ten sposób ułożył parkiet.
4. 3 tygodnie, a jak jest szerokość szczelin? Jeżeli jest to 0,5mm, to u was jest wyjątkowo sucho. poprawić klimat, bo się rozchorujecie i to poważnie. Utrzymywać wilgotność minimum 40% i 20C

Jarekkur ale chyba pomyliłeś posta z odpowiedzią. Ale skoro się już pomyliłeś to może coś poradzisz?

Mój problem to przetarty parkiet, który wygląda tak i jestem załamana bo nie wiem co mam z tym zrobić. Podłoga orzech amerykański (dąbex), klepka 2 warstwowa lakierowana, konserwacja preparatem Parkett care (Lobo). I mam to tylko w salonie ( jest tych kresek więcej różnej wielkości) w innych pokojach, dodam że nie chodzimy w żadnych butach ani ciapach.
89136

ananke
15-12-2011, 14:32
Mam zamówioną litą deskę jesionową Hajnówka, wersja jesion wzorzysty, 500-2000. Planowałam pociągnąć ją białym olejem. Dzisiaj dostałam telefon od parkieciarzy, że podobno Hajnówka zaczęła oferować deskę olejowaną maszynowo i zapraszają do obejrzenia próbek celem decyzji, czy zmienić zamówienie.

Z tego, co widze na stronie Hajnówki, deski są zabezpieczone olejowoskiem; osobiście planowałam sam olej.

Czy ktoś znający temat może doradzić, jak się mają takie zaolejowane maszynowo deski do olejowania ręcznego surowych desek? Warto iść w "gotowca"? Jakoś wewnętrznie nie mam do tego przekonania...

ghost34
18-12-2011, 14:36
lepiej gotowa podloga fabrycznie pobielona..przy debie reczne olejowane na budowie na bialo nigdy wynik estetyczny nie jest pewny..

Lgrzechu
20-12-2011, 13:45
Witam. Mogę okazyjnie kupić i nie wiem co wybrać na podłogę do pomieszczeń dzieciaków: tiger wood, amoreira (iroko), matoa( kasai ). Które jest najtwardsze ?
Jest też końcówka doussie ale ma dużo żółtych kreseczek ( chyba ślady minerałów ), czy takie wąskie żólto-białe przebarwienia daje się jakoś usunąć/zneutralizować w procesie cyklinowania/lakierowania ?

owp
21-12-2011, 18:51
Hej. Muszę ustalić grubość podłogi. Czy 15cm styropianu plus 7cm wylewki (podłogówka) plus 2cm na parkiet (15mm) będzie ok?

ananke
22-12-2011, 12:39
Dostałam próbki tej Hajnówki do domu, jest piękna :) i decyzja jest na tak - bierzemy podłogę olejowaną fabrycznie.

Lgrzechu
23-12-2011, 07:43
Witam. Mogę okazyjnie kupić i nie wiem co wybrać na podłogę do pomieszczeń dzieciaków: tiger wood, amoreira (iroko), matoa( kasai ). Które jest najtwardsze ?
Jest też końcówka doussie ale ma dużo żółtych kreseczek ( chyba ślady minerałów ), czy takie wąskie żólto-białe przebarwienia daje się jakoś usunąć/zneutralizować w procesie cyklinowania/lakierowania ?
Wątek umarł a ja muszę podjac decyzję. Czy ktoś doradzi odnośnie wyboru drzewa. Szczególnie chodzi mi o wybór między drzewem iroko a matoa (kasai). Które lepsze na podłogi. Czy matoa jest do dokupienia jeśli by brakło ?

ghost34
27-12-2011, 14:35
wyglada na to ze oprocz deseniu one sie niczym nie różnia jeśli chodzi o twardośc natomiast praca..drewna to wszelkie wspolczynniki raczej przemawiaja za iroko..i jeszcze jedno iroko dokupisz zawsze matoa..nie za bardzo ciezko znalezc:) brałbym iroko:)

ghost34
27-12-2011, 14:38
Dostałam próbki tej Hajnówki do domu, jest piękna :) i decyzja jest na tak - bierzemy podłogę olejowaną fabrycznie.

wiedz o tej posadce 3 rzeczy..po pierwsze czym bielona i czy jest na tymze jakis inny olej transparentny...a co za tym idzie czymże to pielęgnować na przyszłość..zapytaj o karte techniczną tegoz produktu..i przeslana zapisz gdzies sobie ..oprocz pielegnacji...oczywiscie dowiedz sie czymże to myć na bieżąco..

Lgrzechu
29-12-2011, 11:08
wyglada na to ze oprocz deseniu one sie niczym nie różnia jeśli chodzi o twardośc natomiast praca..drewna to wszelkie wspolczynniki raczej przemawiaja za iroko..i jeszcze jedno iroko dokupisz zawsze matoa..nie za bardzo ciezko znalezc:) brałbym iroko:)
Dzieki Ghost za odpowiedź. W miedzyczasie kupiłem iroko i trochę dussie. Zależy mi na jak najdłuzszym utrzymaniu jaśniejszego koloru iroko. Dlatego wybiore pewnie wykończenie lakierem. Proszę o podanie jakiegoś sprawdzonego: gruntu do podłoża (posadzki cementowe zacierane suche ) , kleju do desek egzotycznych ( wymiary 90mm x 300 - 800mm ), lakieru podkładowego na drzewo egzotyczne ( wiem, że po zwykłym moga wyjść przebarwienia ) i lakieru mat lub półmat z filtrem uv. ........... Do łazienki pewnie lepszy olej, jaki polecacie ? Z góry wielkie dzieki.

wojgoc
29-12-2011, 11:54
kable danfossa, sterowanie na deviregach z podziałem na strefy.
na parterze jest 10cm wylewki na kablach,
na poddaszu 7cm
moje pytanie o polecany materiał na podłogę przy takim ogrzewaniu podłogowym nie doczekało się odpowiedzi:confused:.
ponawiam więc pytanie - co proponujecie?
czy deska dwuwarstwowa finishparkiet będzie dobrym rozwiązaniem?
rozważam egzotyki - jatoba, doussie, sapelle

mn11
29-12-2011, 13:53
Witam,

Chciałem się zapytać osoby związane zawodowo z parkietami, czy na poniższych zdjęciach widać efekt wyłódkowania podłogi(mam takie obawy).

Kolejne pytanie dotyczy sprawy ewentualnej naprawy takiej podłogi, czy naprawa podłogi odklejonej w około 10ciu miejscach(stan ciągle ulega pogorszeniu) ma sens?-podłoga była kładziona na wiosnę. (Deska bambusowa skręcana)

piter30
01-01-2012, 21:07
a co panowie mysla o mozaice przemysłowej na schodach i na og.podłogowym ????? sa jakies przeciw???

jarekkur
01-01-2012, 21:50
a co panowie mysla o mozaice przemysłowej na schodach i na og.podłogowym ????? sa jakies przeciw???

dobry wybór. Jaki gatunek drewna? Jakie wymiary? Jakie podłoze, szczególnie powierzchnia.

piter30
02-01-2012, 06:43
nie wiem jeszcze jaki gatunek drewna ale slyszalem ze egzotyki przez gestosc mniej przepuszczaja ciepła niz krajowe ???? nie wiem czy to prawda ??? wymiary tez jeszcze nie mam nic konkretnego moze Pan cos podpowie na co uwage zwracac.podłoze jest z mixokreta czy cos takiego przepolerowalem to wszysko takimi kamieniami do polerki z wypozyczalni i zalalem mapei prosfas czy profas cos takiego i na to chyba klej poliuretanowy 2k ultra bond czyba ze znów pan cos doradzi martwi mnie tylko to ze ten klej w godzine twardnieje a to male kawaleczki ukladane na dziko tak ze moge nie nadazyc ukladac moze jakis inny klej by pan doradzil na og.podłogowe ????? dziekuje

jarekkur
02-01-2012, 22:09
nie wiem jeszcze jaki gatunek drewna ale slyszalem ze egzotyki przez gestosc mniej przepuszczaja ciepła niz krajowe ???? nie wiem czy to prawda ??? wymiary tez jeszcze nie mam nic konkretnego moze Pan cos podpowie na co uwage zwracac.podłoze jest z mixokreta czy cos takiego przepolerowalem to wszysko takimi kamieniami do polerki z wypozyczalni i zalalem mapei prosfas czy profas cos takiego i na to chyba klej poliuretanowy 2k ultra bond czyba ze znów pan cos doradzi martwi mnie tylko to ze ten klej w godzine twardnieje a to male kawaleczki ukladane na dziko tak ze moge nie nadazyc ukladac moze jakis inny klej by pan doradzil na og.podłogowe ????? dziekuje

Na podłoże dano prosfas. Oznacza to tylko jedno UWAGA! podłoże było słabe i sypkie. Prosfas to woda szklana wylana w dużych ilościach ponad 0,5kg/m2 zatyka pory i tworzy groźną dla adhezji kleju błonę. Ogrzewanie podłogowe wymaga piekielnej wiedzy parkieciarskiej. Kiedy podłoże zostało wylane i jak jest grube. Czy mierzono przed wylaniem prosfasu wilgotność podłoża, jeżeli tak to czym i proszę dokładnie opisać gdzie mierzono i jak mierzono? Należy sprawdzić wytrzymałość podłoża, a raczej jego powierzchni na ścinanie lub zrywanie. Klej zamienić na poliuretan jednoskładnikowy. Z tą gęstością to różnie bywa. Drewna o bardzo dużej gęstości powyżej 1000kg/m3 na ogrzewanie podłogowe raczej się nie daje, choć nie leży to w ich gęstości, a raczej tzw. pracy drewna.Pozostałe mają gęstość dębu lub trochę lepiej. Na ogrzewanie podłogowe Iroko, doussie, merbau, teak, również dąb. Brać nie dłuższe niż 200mm dłuższe skracać. Jeszcze raz przypominam w tej zabawie najważniejsze jest podłoże. Twoje akurat budzi obawy.
polecam stronę z ogrzewaniem podłogowym www.parpo.pl

jarekkur
02-01-2012, 22:19
Witam,

Chciałem się zapytać osoby związane zawodowo z parkietami, czy na poniższych zdjęciach widać efekt wyłódkowania podłogi(mam takie obawy).

Kolejne pytanie dotyczy sprawy ewentualnej naprawy takiej podłogi, czy naprawa podłogi odklejonej w około 10ciu miejscach(stan ciągle ulega pogorszeniu) ma sens?-podłoga była kładziona na wiosnę. (Deska bambusowa skręcana)
Tak. Na Twojej podłodze widać "wykantowanie" fragmentów podłogi. Te miejsca są głuche czyli nie mają kontaktu z podłożem. Jeżeli jest to wynik zawilgoconego podłoża, na który położono bambus to sprawa jest przegrana. Jeżeli dzieje się tak w wyniku klimatu otoczenia bambusa to: powierzchnia podłoża nie ma kohezji z głębszą warstwą podłoża i jest to wina parkieciarzy lub posadzkarza. Może być również Twoja jeżeli masz duże przerosty wilgotności w górę i w dół czyli b.wilgotno i b. sucho. Skąd jesteś? Trzeba szybko działać. Z deskami bambusowymi jest wszystko w porządku, najczęściej są to sprawy posadzkarzy i parkieciarzy. Czasami klej nie trzyma lakierowanej warstwy spodu deski. Takie przypadki się zdarzają. Jaki użyto klej i ile na m2? Gdzie kupiono te deski bambusowe.

wojgoc
02-01-2012, 22:46
moje pytanie o polecany materiał na podłogę przy takim ogrzewaniu podłogowym nie doczekało się odpowiedzi:confused:.
ponawiam więc pytanie - co proponujecie?
czy deska dwuwarstwowa finishparkiet będzie dobrym rozwiązaniem?
rozważam egzotyki - jatoba, doussie, sapelle
jarekkur - a dla mnie znajdziesz czas na odpowiedź?

piter30
03-01-2012, 07:38
podłoze zostalo wylane jakies 11 miesiecy temu ma chyba 7 cm wilgotnosc mierzono tak na wylewke pan kladl takie zólte cos jak pilot to mu pokazywalo wilgotnosc 70% potem taka kratke przykladal do wylewki i rysowal takim metalowym czyms jak pisak czy cos w 3 kierunkach nastepnie powiedzial ze jest sypkie wyciagnol nastepnego pilota z taka kulka i tak delikatnie pocieral o wylewke poprosil o zdjecia z ogrzewania znalazl miejsce gdzie nie ma maty i walnol jakims takim jak by ostrzem i mlotem i mowi ze jest naprawde sypkie powiedzial ze z miesiac bedzie trzeba poczekac i by wlasnie polac prosfazem i tyle dziekuje za odpowiedz

ghost34
03-01-2012, 11:10
jarekkur - a dla mnie znajdziesz czas na odpowiedź?

wszystko za wyjatkiem sapelli..i tauari z dwuwarstwowych deszczółek z warstwa uzytkowo okolo 5-6 mm drewna (to nad piorem)

wojgoc
03-01-2012, 11:24
wszystko za wyjatkiem sapelli..i tauari z dwuwarstwowych deszczółek z warstwa uzytkowo okolo 5-6 mm drewna (to nad piorem)
te 5-6mm warstwy wierzchniej to spotkałem tylko w finishparkiet. jacyś inni producenci też tak robią?
a czemu jestes przeciwny sapelle?

ghost34
03-01-2012, 11:34
ponieważ sapelli i acajou nie nadaja sie w/g mnie na posadzki wogóle..posle ci priva

wojgoc
03-01-2012, 11:38
wysłałem Ci swój namiar na maila

aishabg
03-01-2012, 12:25
Witam,

kolejne moje pytania :-)

czy parkiet do olejowania też się szpachluje?
bo rozumiem, że lakier tę szpachlę jakoś przytrzymuje, a olej?
co w takim wypadku ze szczelinami jeśli się ich nie uzupełnia?

ghost34
03-01-2012, 12:27
oczywiscie ze sie szpachluje normalnie po całości 2-4 x zalezy od wlk szczelin..tak jak pod lakier

aishabg
03-01-2012, 13:17
oczywiscie ze sie szpachluje normalnie po całości 2-4 x zalezy od wlk szczelin..tak jak pod lakier

i nie ma niebezpieczeństwa, że się wykruszy? :-D
a jakie są maksymalne szczeliny uznawane jako poprawne, bo nie wiem czy mam się już niepokoić? :-)

ghost34
03-01-2012, 18:12
nie nie wykruszy jesli uzyjesz profesjonalnego fugenkitu..ja ci polecam resiplast firmy deva..i zrobisz to poprawnie pył miałki przesiany z granulacji 100-120 badz z polerki..
co do szczelin normy nie ma sa wytyczne..ile i jakich moze przypadac ..po zakonczeniu na metr kwadrat..
generalnie jak widzisz szczeliny to je ladnie na 2-3 x na rzadko przeszpachluj..ja zawsze szpachluje ..jesli jestes przed szlifem to zapewne sie dopiero pokarza..
wykruszaja sie podlej jakosci fugenkity..a capon w szczegolnosci..
Pozdrawiam.

aishabg
04-01-2012, 14:54
nie nie wykruszy jesli uzyjesz profesjonalnego fugenkitu..ja ci polecam resiplast firmy deva..i zrobisz to poprawnie pył miałki przesiany z granulacji 100-120 badz z polerki..
co do szczelin normy nie ma sa wytyczne..ile i jakich moze przypadac ..po zakonczeniu na metr kwadrat..
generalnie jak widzisz szczeliny to je ladnie na 2-3 x na rzadko przeszpachluj..ja zawsze szpachluje ..jesli jestes przed szlifem to zapewne sie dopiero pokarza..
wykruszaja sie podlej jakosci fugenkity..a capon w szczegolnosci..
Pozdrawiam.


Dzięki wielkie!!

Gohst a jaki olej polecasz? czy olejowosk? nie wiem co jest lepsze?

ghost34
05-01-2012, 12:04
od kilku lat pracuje na impact -oil ..firmy loba wakol ..i uwazam ze nie ma jak na razie lepszego na rynku..i wcale jak na oleje high solid 2skladnikowe..nie jest drogi ile maetrow mmasz tejze posadzki?
olejowoski wybij sobie z głowy po wodzie zostaja na nich białe plamki..i rysuja sie na biało plus problem z pielegnacja to wlasnie je trzeba mocno pielegnowac aby mialy wyglad..impacta raz na rok..dwa lub trzy zalezy od stopnia i intensywnosci uzywania traktujemy parkiett oil de luxe i po temacie..Pozdrawiam.

aishabg
05-01-2012, 12:39
od kilku lat pracuje na impact -oil ..firmy loba wakol ..i uwazam ze nie ma jak na razie lepszego na rynku..i wcale jak na oleje high solid 2skladnikowe..nie jest drogi ile maetrow mmasz tejze posadzki?
olejowoski wybij sobie z głowy po wodzie zostaja na nich białe plamki..i rysuja sie na biało plus problem z pielegnacja to wlasnie je trzeba mocno pielegnowac aby mialy wyglad..impacta raz na rok..dwa lub trzy zalezy od stopnia i intensywnosci uzywania traktujemy parkiett oil de luxe i po temacie..Pozdrawiam.

Witam,

no właśnie nie mało bo koło 200m2 :-)
ale cena może ma mniejsze znaczenie, ważne żeby w użytkowaniu nie było problemów, bo raczej nie jestem typek latającym ciągle z froterką :-)
czyli mówisz, że Impact-oil na wstęp, a potem dla odświeżania parkiett oil de luxe? Ale to sami sobie z tym damy radę czy trzeba ekipy?

a co odnośnie oleju Eukula hs1 i potem na to refresher?

ghost34
05-01-2012, 12:48
to jest 1 skladnik..i na pewno nie jest tak wytrzymały..a refresherem raz na 3 miechy bedziesz usiał(a) przeleciec..poslalem priv..

piter30
08-01-2012, 13:57
panowie zaczynam ukladac parkiet w jodelke jakies rady co i jak ??? jakis sprzet sie przydaje
jak pilnowac by wzorek nie uciekl???

Parkiet
08-01-2012, 15:46
panowie zaczynam ukladac parkiet w jodelke jakies rady co i jak ??? jakis sprzet sie przydaje
jak pilnowac by wzorek nie uciekl???
Zaopatrz się w jakiś podręcznik z zakresu stolarstwa podłogowego, pilarkę stołową i inne podstawowe narzędzia parkieciarskie. Aby dobrze ułożyć jodełką trzeba mieć trochę doświadczenia lub, co należy do rzadkości, dużo dokładności i wyobrażni geometrycznej. Poproś do pomocy osobę, która układała parkiet, będzie Ci łatwiej zarówno w temacie przygotowania jak i układania. Powodzenia.

ghost34
08-01-2012, 15:53
zwykla pila kawalek sznurka do przekotnej ukladasz prosta..czy po ukosie..??..rady jesli pokoj nie trzyma katów zrob tak aby docinac przy scianach..tylko po jednej stronie..przyda sie tez ukosnica...:)

piter30
08-01-2012, 18:49
pile mam taką stolową chce ukladac nolmalnie jak wchodze do pokoju to mam widziec litere v no wlasnie slyszalem o tym sznurku tylko ze sciany mi spierniczaja i nie wiem za bardzo jak go ustawic bo jesli dam na srodek czyli np. po 1,5 m do sciany to na oko widze ze on spiernicza a co to ta ukośnica??? naprawde panowie bardzo wam dziekuje za pomoc

a czy mozecie mi dac jakies tyt.jakis podreczników w tym temacie

Parkiet
08-01-2012, 19:09
"Parkieciarz" Zbigniewa Wolskiego - kopalnia wiedzy lub "Parkiety, deski, panele podłogowe" Andreasa Ehrmantrauta. Najprościej jest w starych książkach, których już nie ma na rynku. Pozdrawiam.

piter30
08-01-2012, 20:29
a co z tym szmurkiem????

ghost34
09-01-2012, 12:00
ojej nigdy nie lapales rogów i przekatnej sznurkiem?? ..generalnie chodzi o to aby sobie zmierzyc...przekatne ..i czy sciany nie uciekaja jak uciekaja trzeba sobie zzrobic przy jednej scianie na prosto..aby scinac tylko z jednej strony trzeba sobie wyobrazic prostokąt badz kwadrat..i przesunac poczatek tak aby ..nierownosc wyszla tylko przy jednej scianie to po pierwsze ..i jak ukladasz jodelke musisz wyciagnac tzw.. pas.najelpiej sobie na dlugosc pasa pociagnac sznurek naciagnac mocno..i sie go trzymac..

pawelpiwowarczyk
13-01-2012, 10:51
Będę własnoręcznie kładł parkiet..
Zdecydowaliśmy się na parkiet dębowy klasy III. Deski będą w granicach 5cm x 30cm. 2,2cm grubości. Wzór cegiełka regularna lub nieregularna.

Jedno z pomieszczeń liczy sobie 6,5m x 5m. Czy taki parkiet, ułożony w cegiełkę (wzdłuż), będzie można położyć bez dylatacji przebiegających przez środek?

Łączna powierzchnia pomieszczeń, w których ma być parkiet, wynosi 87m2.
Ile m2 parkietu powinienem kupić? Czy, w związku z tym, że to parkiet klasy III, warto kupić więcej metrów? O ile?

ghost34
13-01-2012, 18:24
Będę własnoręcznie kładł parkiet..
Zdecydowaliśmy się na parkiet dębowy klasy III. Deski będą w granicach 5cm x 30cm. 2,2cm grubości. Wzór cegiełka regularna lub nieregularna.

Jedno z pomieszczeń liczy sobie 6,5m x 5m. Czy taki parkiet, ułożony w cegiełkę (wzdłuż), będzie można położyć bez dylatacji przebiegających przez środek?

Łączna powierzchnia pomieszczeń, w których ma być parkiet, wynosi 87m2.
Ile m2 parkietu powinienem kupić? Czy, w związku z tym, że to parkiet klasy III, warto kupić więcej metrów? O ile?
cegielka jakies 3%-5%..wiecej nie ma sensu..chba ze to jakis tragiczn producent..
nie nie robilbm..dlatacji przebiegajacch przez srodek..ale to jest moje zdanie..
natomiat kazde pomieszczenie odcinaj tak ab dlatacja zamknela sie pod drzwiami..znacznie ci to ulatwi odnowienie na przszlosc..i .,,przepraszam ale igrek mi nie dziala na klawiaturze wiec sobie pododawaj heeh do slow..pozdro

agatah
13-01-2012, 18:30
Rozważam położenie parkietu dwuwarstwowego Kaczkan: http://www.kaczkan.pl/shop/?c=21. Ma być alternatywą dla deski 3-warstwowej.
Dąb rustikal lub geistreift.
Jakieś opinie na temat tego producenta i jego wyrobów? Warte zainteresowania czy szukać czegoś innego?

ghost34
13-01-2012, 19:04
nie nie warto jak widze ma tlko 10,5 mm wiec ma warstwe uztkowa ponizej 5mm drewna sprobuj www.jawor-parkiet.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.jaworparkiet.p l) bdb jakosc 6mm warstw(igrek) uztkowej..
lub 13stka z dabexu cz nowe miastao lubawskie finisch parkiet ..13 -14stki bierz

pawelpiwowarczyk
13-01-2012, 19:19
cegielka jakies 3%-5%..wiecej nie ma sensu..chba ze to jakis tragiczn producent..
nie nie robilbm..dlatacji przebiegajacch przez srodek..ale to jest moje zdanie..
natomiat kazde pomieszczenie odcinaj tak ab dlatacja zamknela sie pod drzwiami..znacznie ci to ulatwi odnowienie na przszlosc..i .,,przepraszam ale igrek mi nie dziala na klawiaturze wiec sobie pododawaj heeh do slow..pozdro:)
Fajnie to wygląda. Musisz używać wyrazów niezawierających igreków :)

Plan naszego domu:
http://i55.tinypic.com/nzomj9.jpg

Parkiet ma być w pomieszczeniach: 1/2, 1/6, 1/7, 1/8, 1/9

Mamy jeszcze kłopot z ustaleniem kierunku przebiegu cegiełki. Rozumiem, że w każdym pomieszczeniu cegiełki kłaść wzdłuż dłuższej ściany pomieszczenia? Czy łączenie kierunków parkietu nie będzie raziło [szczególnie pomiędzy salonem (1/9) a korytarzem (1/2)]?

I co zrobić z długim, wąskim, łamanym korytarzem?
Na części korytarza (1/2) prowadzącej do łazienki (1/5), parkiet będzie w poprzek. Czy nie będzie to źle wyglądało?

W obecnym domu mamy lamparkiet kładziony w szachownicę, więc nie było dylematów związanych z kierunkowością.

pawelpiwowarczyk
13-01-2012, 19:22
cegielka jakies 3%-5%..wiecej nie ma sensu..chba ze to jakis tragiczn producent..Cz DREWEXPOL z Kleszczeli zalicza się do solidnch producentów? (nie mogłem się powstrzmać z tm igrekiem)

agatah
13-01-2012, 19:32
nie nie warto jak widze ma tlko 10,5 mm wiec ma warstwe uztkowa ponizej 5mm drewna sprobuj www.jawor-parkiet.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.jaworparkiet.p l) bdb jakosc 6mm warstw(igrek) uztkowej..
lub 13stka z dabexu cz nowe miastao lubawskie finisch parkiet ..13 -14stki bierz

Jest też wersja o grubości 14 mm, więc warstwa grubsza.

ghost34
13-01-2012, 19:49
Jest też wersja o grubości 14 mm, więc warstwa grubsza.
przepraszam na stronie nie widzialem jesli maja parkiet warstwow z 5-6mm warstwa uztkowa drewna bardzo prosze..ponizej jak dla mnie bez sens..

jarekkur
13-01-2012, 19:58
Będę własnoręcznie kładł parkiet..
Zdecydowaliśmy się na parkiet dębowy klasy III. Deski będą w granicach 5cm x 30cm. 2,2cm grubości. Wzór cegiełka regularna lub nieregularna.

Jedno z pomieszczeń liczy sobie 6,5m x 5m. Czy taki parkiet, ułożony w cegiełkę (wzdłuż), będzie można położyć bez dylatacji przebiegających przez środek?

Łączna powierzchnia pomieszczeń, w których ma być parkiet, wynosi 87m2.

miałabt
Ile m2 parkietu powinienem kupić? Czy, w związku z tym, że to parkiet klasy III, warto ky być dylatacja?pić więcej metrów? O ile?

3% więcej, jeżeli będzie to cegiełka nieregularna. Przy regularnej 5%. Dlaczego miałaby być dylatacja? Co jest w środku pomieszczenia?

jarekkur
13-01-2012, 20:02
panowie zaczynam ukladac parkiet w jodelke jakies rady co i jak ??? jakis sprzet sie przydaje
jak pilnowac by wzorek nie uciekl???

Szczerze odradzam ten trudny wzór. Parkiet musi być perfekcyjnie wykonany. Wszystkie kąty proste, krawędzie boczne równoległe. drobne odchylenia na początku już po 1metrze dają szpary z którymi sobie nie poradzisz! Układaj w cegiełkę nieregularną.

ghost34
13-01-2012, 20:06
Szczerze odradzam ten trudny wzór. Parkiet musi być perfekcyjnie wykonany. Wszystkie kąty proste, krawędzie boczne równoległe. drobne odchylenia na początku już po 1metrze dają szpary z którymi sobie nie poradzisz! Układaj w cegiełkę nieregularną.
facet z pewnoscia bedzie mial problem..jak kazd z nas za 1 -2 razem..

jarekkur
13-01-2012, 20:17
Cz DREWEXPOL z Kleszczeli zalicza się do solidnch producentów? (nie mogłem się powstrzmać z tm igrekiem)
Przy jodełce musi być deszczułka wykonana perfekcyjnie. Każde odchylenie od kąta prostego powoduje powstawanie szczelin lub wręcz uniemożliwia wykonanie tego wzoru. Jak dla mnie firma Parkietkomplex obrabia bardzo dokładnie deszczułki. Również Dąbex.
Spróbuj wykonać wizualizację z jodełką po przekątnej we wszystkich pomieszczeniach.

pawelpiwowarczyk
13-01-2012, 21:01
Dziękuję za odpowiedzi.

Cieszę się, ponieważ spodziewałem się że będę musiał kupić z 10% więcej materiału.

Z dylatacją w poprzek pomieszczenia, doszło do nieporozumienia. Ani myślę wykonywać coś takiego, myślałem tylko, że przy takiej powierzchni, będę musiał wykonać coś takiego. Teraz wiem, że nic takiego robić nie muszę.

Poradźcie mi jeszcze, czy warto brać parkiet z DREWEXPOLu, i jaki zastosować przebieg cegiełki w poszczególnych pomieszczeniach (wpis kilka postów wyżej)?

agatah
14-01-2012, 21:55
przepraszam na stronie nie widzialem jesli maja parkiet warstwow z 5-6mm warstwa uztkowa drewna bardzo prosze..ponizej jak dla mnie bez sens..

Widziałam dziś ten parkiet 14 mm, warstwa licowa to jakieś 6-7 mm, wydaje się być solidna.
Wykonawca po ułożeniu parkietu (interesuje mnie olejowany) wciera jeszcze jedną warstwę oleju w całość, co ma dodatkowo utwardzić podłoże i wypełnić ew. drobne szczeliny. Czy tak będzie dobrze?

Czy 17 zł netto za materiały (grunt i klej) i 30 zł za ułożenie metra podłogi to dobra cena? W cenę układania wchodzi też listwowanie (bez listew).

ghost34
15-01-2012, 18:40
Widziałam dziś ten parkiet 14 mm, warstwa licowa to jakieś 6-7 mm, wydaje się być solidna.
Wykonawca po ułożeniu parkietu (interesuje mnie olejowany) wciera jeszcze jedną warstwę oleju w całość, co ma dodatkowo utwardzić podłoże i wypełnić ew. drobne szczeliny. Czy tak będzie dobrze?

Czy 17 zł netto za materiały (grunt i klej) i 30 zł za ułożenie metra podłogi to dobra cena? W cenę układania wchodzi też listwowanie (bez listew).

darmo daja brac..na pierwszy rzut oka..zapytaj na jakim kleju pracuje..(jak grunt i klej za 17zł z metra to rozpuszczalnikowa..chemia nie wziolbym tego nawet za 3zł m/kw ale to jest moje zdanie)..30zł to normalna cena tylko chemia mi smierdzi z cena..i w przenosni i doslownie..masz ogrzewanie posadzkowe bo nie pamietam..jesli masz wykluczylbym zdecydowanie..czy pan spr wilgotnosc czy pan juz sie zapoznal z wylewka aby wiedziec jaka chemie zastosuje?..czy ten Pan..przeprowadzil jakiekolwiek..badania podkul je troche..porysowal..pytal jak dlugo i ile raz grzaliscie...w jakim zakresie temp?..etc..

agatah
15-01-2012, 18:51
darmo daja brac..na pierwszy rzut oka..zapytaj na jakim kleju pracuje..(jak grunt i klej za 17zł z metra to rozpuszczalnikowa..chemia nie wziolbym tego nawet za 3zł m/kw ale to jest moje zdanie)..30zł to normalna cena tylko chemia mi smierdzi z cena..i w przenosni i doslownie..masz ogrzewanie posadzkowe bo nie pamietam..jesli masz wykluczylbym zdecydowanie..czy pan spr wilgotnosc czy pan juz sie zapoznal z wylewka aby wiedziec jaka chemie zastosuje?..czy ten Pan..przeprowadzil jakiekolwiek..badania podkul je troche..porysowal..pytal jak dlugo i ile raz grzaliscie...w jakim zakresie temp?..etc..

Póki co robię rozeznanie, więc jeszcze nikt nie sprawdzał. Ale nikt w żadnym sklepie z podłogami nie pytał mnie o to czy jest ogrzewanie podłogowe (u mnie nie ma), czy i jak było grzane...
Jutro dopytam co to za materiały, więc będę mogła napisać coś więcej.

ghost34
15-01-2012, 18:53
to niestety spotykalas sie tylko z handlarzami nie ze znawcami tematu..zal..potem sa reklamacje etc..

wojgoc
15-01-2012, 21:29
30zł za m2 plus listwa to bardzo dobra cena

jarekkur
15-01-2012, 22:38
Widziałam dziś ten parkiet 14 mm, warstwa licowa to jakieś 6-7 mm, wydaje się być solidna.
Wykonawca po ułożeniu parkietu (interesuje mnie olejowany) wciera jeszcze jedną warstwę oleju w całość, co ma dodatkowo utwardzić podłoże i wypełnić ew. drobne szczeliny. Czy tak będzie dobrze?

Czy 17 zł netto za materiały (grunt i klej) i 30 zł za ułożenie metra podłogi to dobra cena? W cenę układania wchodzi też listwowanie (bez listew).
Ten Pan to montażysta, na pewno nie parkieciarz, ot wszystko. Jeżeli nie sprawdził podłoża nie może wiedzieć, jaki powinien zastosować grunt i klej i ile na m2.
Dodatkową warstwą oleju niczego nie utwardzi i nie wypełni szczelin. jeżeli będzie próbował to zrobić to należy zwrócić uwagę na ilość oleju, który nałoży na podłogę. Ceny za materiały i montaż są wyjątkowo korzystne, aż podejrzanie niskie. Zaproś kilku parkieciarzy i zorientuj się co opowiadają. zawsze możesz tutaj na forum lub na priv. skonfrontować te wiadomości.

pawelpiwowarczyk
15-01-2012, 23:16
Czy warto kupić parkiet na kilka miesięcy przed montażem i czy można go przechowywać w nieogrzewanym garażu, wykorzystywanym obecnie jako schowek budowlany, w którym temperatura zimą oscyluje pomiędzy 0st. a 5st.?

agatah
16-01-2012, 08:39
Ten Pan to montażysta, na pewno nie parkieciarz, ot wszystko. Jeżeli nie sprawdził podłoża nie może wiedzieć, jaki powinien zastosować grunt i klej i ile na m2.
Dodatkową warstwą oleju niczego nie utwardzi i nie wypełni szczelin. jeżeli będzie próbował to zrobić to należy zwrócić uwagę na ilość oleju, który nałoży na podłogę. Ceny za materiały i montaż są wyjątkowo korzystne, aż podejrzanie niskie. Zaproś kilku parkieciarzy i zorientuj się co opowiadają. zawsze możesz tutaj na forum lub na priv. skonfrontować te wiadomości.

A opinia o samym parkiecie?
Deski dwuwarstwowe Kaczkan, dąb gestreift 70x490 mm grubość 14 mm, w tym warstwa licowa 6-7 mm. Cena producenta - 90 zł netto/m2.
Widzę, że Finishparkiet nieco droższy.

Choroba... ja i tak pewnie muszę się na niego zdecydować, bo jedyną alternatywą jest deska trójwarstwowa...

ghost34
16-01-2012, 18:37
A opinia o samym parkiecie?
Deski dwuwarstwowe Kaczkan, dąb gestreift 70x490 mm grubość 14 mm, w tym warstwa licowa 6-7 mm. Cena producenta - 90 zł netto/m2.
Widzę, że Finishparkiet nieco droższy.

Choroba... ja i tak pewnie muszę się na niego zdecydować, bo jedyną alternatywą jest deska trójwarstwowa...
nie prawda jest dabex jest jawor parkiet..poszukaj na stronach przedzwon poptaj..

wojgoc
16-01-2012, 21:05
nie prawda jest dabex jest jawor parkiet..poszukaj na stronach przedzwon poptaj..
ale większość tych producentów ma produkt o gr. 11mm
a w egzotykach wyłąvcznie 11mm co oznacza wierzchnią warstwę 3-4mm.

agatah
16-01-2012, 21:10
Jawor - Fertig Parkiet znalazłam za 106 netto. By może jest taniej, ale ja z drugiego końca Polski nie będę zamawiać.
Dąbex owszem jest, ale nigdzie go obejrzeć nie mogę. Są w sprzedaży deski lite, cena z usługą zbliżona do tego Kaczkana, ale moga mi go ułozyć za jakieś 2 miesiące. A ja za 2 miesiące urodzę i nie uśmiecha mi się siedzieć w domu bez podłóg.:rolleyes:

wojgoc
18-01-2012, 17:36
A opinia o samym parkiecie?
Deski dwuwarstwowe Kaczkan, dąb gestreift 70x490 mm grubość 14 mm, w tym warstwa licowa 6-7 mm. Cena producenta - 90 zł netto/m2.
mozesz dać linka do tej deski?
bo na stronie jest tylko grubość 10,5mm... a nie 14mm

agatah
18-01-2012, 19:12
Na stronie faktycznie nie ma. Może zadzwoń do nich albo napisz, bo ja nigdzie w sieci jej nie widziałam.
Jedynie na żywo w sklepie.

wojgoc
18-01-2012, 19:48
a dzwoniłas do nich?
faktycznie mają?

agatah
18-01-2012, 20:25
Skoro sklep sprzedaje, to mają. Widziałam na ekspozytorze.
Aż jutro zadzwonię i się dowiem czy to od tego producenta.:lol2:

wojgoc
18-01-2012, 20:39
wiesz,
na ekspozytorze w sklepie jest deska Tarkett doussie a produkcji w tym roku nie przewidują

agatah
18-01-2012, 20:42
Myślę, że skoro oferują to wiedzą co sprzedają.
Jak ja bym chciała tak po prostu pójść do sklepu i kupić cokolwiek. Bez analizowania, czytania, porównywania... Zaufać sprzedawcy, który mówi, że dobre.

Muszę tam jutro zadzwonić.

wojgoc
18-01-2012, 20:48
Myślę, że skoro oferują to wiedzą co sprzedają.
Jak ja bym chciała tak po prostu pójść do sklepu i kupić cokolwiek. Bez analizowania, czytania, porównywania... Zaufać sprzedawcy, który mówi, że dobre.

Muszę tam jutro zadzwonić.
życzę powodzenia!!!
ja już miałem u siebie kilku oszołomów - cuda mi wmawiali

mozzaik
19-01-2012, 11:10
Witam
Podepne sie tutaj bo juz raz zadalem pytanie odnosnie mozaiki i pozostalo bez odpowiedzi, a sprawa robi sie pilna. Chce polozyc sam i troche w teorii juz wiem, ale chcialbym sie dowiedziec porad praktycznych.
Jak ukladac? najpierw dluga prosta, czy na szerokosc? jak dociskac? na co uwazac?
Chetnie sie dowiem zanim sam zaczne ukladac
Czy ktos kleił klejem uzin 92s na grunt 414 Turbo, czy faktycznie tak szybko schnie?
zapraszam do dyskusji, bo w tym temacie malo fachowych porad.

agatah
19-01-2012, 11:35
życzę powodzenia!!!
ja już miałem u siebie kilku oszołomów - cuda mi wmawiali

No i nie ma!
I weź tu zaufaj wykonawcom. Jak się człowiek sam czegoś nie dowie i nie zagłębi w temat, to niczego nie będzie miał.

Lgrzechu
25-01-2012, 10:34
Małe pytanko. Do łazienki lepiej dać ciemniejsze ( bardziej geste/cieższe ) Iroko czy wybrać raczej jaśniejsze klepki z mniejsza gestością. Wybierać elementy krótsze 25-35 cm czy dłuzsze 40-100cm ( szerokość jednakowa 90 mm ). Co mniej zapracuje pod wykończeniem olejem w pomieszczeniach wilgotnych.

jarekkur
26-01-2012, 22:51
Małe pytanko. Do łazienki lepiej dać ciemniejsze ( bardziej geste/cieższe ) Iroko czy wybrać raczej jaśniejsze klepki z mniejsza gestością. Wybierać elementy krótsze 25-35 cm czy dłuzsze 40-100cm ( szerokość jednakowa 90 mm ). Co mniej zapracuje pod wykończeniem olejem w pomieszczeniach wilgotnych.

krótsze iroko.

ghost34
27-01-2012, 10:16
ale większość tych producentów ma produkt o gr. 11mm
a w egzotykach wyłąvcznie 11mm co oznacza wierzchnią warstwę 3-4mm.

jaka wiekszosc tych producentów :O
o czymze piszesz człeku obaj podani przezemnie producenci maja dabex 13 stke z 5mm warstwa a jawor 11stki to wcale prawie nie robi gro ich produkcji..to 14stki..

wojgoc
27-01-2012, 10:22
jaka wiekszosc tych producentów :O
o czymze piszesz człeku obaj podani przezemnie producenci maja dabex 13 stke z 5mm warstwa a jawor 11stki to wcale prawie nie robi gro ich produkcji..to 14stki..
nie żołądkuj się:
http://fertigparkiet.pl/pl/parkiet-dane-techniczne.xhml
wyrażnie podane 2 grubości, z czego egzotyk to 11mm

http://www.dabex.co/Podstrony/Nasze-produkty/Parkiety-Dwuwarstwowe-Gotowe

jak to jest 14mm to ja jestem chińczyk

ghost34
27-01-2012, 10:51
ojciec nie zaladkuje sie..ale zanim sie napisze ze...jak ty napisałes moze warto to najpierw sprawdzic zamiast wprowadzac ludzi w błąd..tyle w temacie..

wojgoc
27-01-2012, 10:55
ojciec nie zaladkuje sie..ale zanim sie napisze ze...jak ty napisałes moze warto to najpierw sprawdzic zamiast wprowadzac ludzi w błąd..tyle w temacie..
przeczytaj dokładnie co napisałem a potem zarzucaj wprowadzanie w błąd.
niestety, ale to Ty wprowadzasz w błąd

ghost34
27-01-2012, 11:09
"ale większość tych producentów ma produkt o gr. 11mm
a w egzotykach wyłąvcznie 11mm co oznacza wierzchnią warstwę 3-4mm."

Napisałeś jak teraz wkleiłem..to jest jawne naruszenie interesów..i wprowadzanie ludzi w błąd..zapewniam cię że dysponuje wszelkimi danymi obu producentów..i zapewniam cie że moge tutaj zaprosić dyrektorów obu tych producentów..i zapewniam cie też..że uznaja podobnie jak ja..handluj ze sobie tarketem ale nie kłam na miłość boska..do tego zapewniam cię też ze wielu forumowiczów..ma posadzki odemnie..i żaden powtarzam żaden z nich nie ma 11stki (która jest przeze mnie uważana za posadzkę niepełnowartościowa droga i niegodna uwagi..)sa to zarówno parkiety warstwowe z dabexu jak i z jawor parkiet do tego sa to zarówno posadzki z gatunków rodzimych jak i egzotycznych....i wszystkie powtarzam..wszystkie te posadzki..sa 14stkami z 5-6mm warstwa drewna uzytkowego..
Nie bede sie kopał z koniem mam nadzieje ze to ci wystarczy.Howgh!

wojgoc
27-01-2012, 17:18
"ale większość tych producentów ma produkt o gr. 11mm
a w egzotykach wyłąvcznie 11mm co oznacza wierzchnią warstwę 3-4mm."

Napisałeś jak teraz wkleiłem..to jest jawne naruszenie interesów..i wprowadzanie ludzi w błąd..zapewniam cię że dysponuje wszelkimi danymi obu producentów..i zapewniam cie że moge tutaj zaprosić dyrektorów obu tych producentów..i zapewniam cie też..że uznaja podobnie jak ja..
95% Inwestorów zaczyna poszukiwania od internetu, by rozmawiając z potencjalnym Wykonawcą nie dac sobie wciskać kitu. To dzieki m.in. Twoim wpisom zacząłem poszukiwania materiału warstwowego z grubszą warstwą wierzchnią, bazując na informacjach zawartych na stronach internetowych producentów, więc najpierw uświadom swoich kolegów dyrektorów, jakie bzdety mają na swoich stronach firmowych.
handluj ze sobie tarketem ale nie kłam na miłość boska..do tego zapewniam cię też ze wielu forumowiczów..ma posadzki odemnie..i żaden powtarzam żaden z nich nie ma 11stki (która jest przeze mnie uważana za posadzkę niepełnowartościowa droga i niegodna uwagi..)sa to zarówno parkiety warstwowe z dabexu jak i z jawor parkiet do tego sa to zarówno posadzki z gatunków rodzimych jak i egzotycznych....i wszystkie powtarzam..wszystkie te posadzki..sa 14stkami z 5-6mm warstwa drewna uzytkowego..
dobrze wiesz, ze nie jestem żadnym sprzedawcą, wykonawcą tylko Inwestorem szukającym dobrego towaru do swojego domu, któremu tez skladaleś ofertę montażu.


Nie bede sie kopał z koniem mam nadzieje ze to ci wystarczy.Howgh!
kop się sam ze sobą

piter30
28-01-2012, 17:35
witam i pytanko mam podłoge z ogrzewaniem i teraz mowicie wszyscy by przed ukladaniem wylaczyc jak by ostygła i teraz mam problem bo jak ukladac jak jest minus jak wyłacze podłogowe to umre z zimna nie moge zostawic jakas mniejsza temperature???czy majstry maja jakis inne rozwiazanie??????

wojgoc
28-01-2012, 19:23
witam i pytanko mam podłoge z ogrzewaniem i teraz mowicie wszyscy by przed ukladaniem wylaczyc jak by ostygła i teraz mam problem bo jak ukladac jak jest minus jak wyłacze podłogowe to umre z zimna nie moge zostawic jakas mniejsza temperature???czy majstry maja jakis inne rozwiazanie??????
mi fachowcy mówili, ze min. temp w wewnatrz ma byc 18st.
przy takich temperaturach jak teraz masz na zewnątrz i bez ogrzewania w środku to ta Twoja robota może pójść w diabły...

jarekkur
28-01-2012, 20:20
witam i pytanko mam podłoge z ogrzewaniem i teraz mowicie wszyscy by przed ukladaniem wylaczyc jak by ostygła i teraz mam problem bo jak ukladac jak jest minus jak wyłacze podłogowe to umre z zimna nie moge zostawic jakas mniejsza temperature???czy majstry maja jakis inne rozwiazanie??????

Po pierwsze czy ci panowie kazali robić wygrzewanie i to najlepiej dwukrotne? Wygrzewanie polega na specjalnym grzaniu podłogówki. Czy ci panowie mierzyli wilgotność lub ilośc zatrzymanej pary wodnej w podłożu? Czym mierzyli i jak mierzyli? Możesz utrzymywać temperaturę podłoża 20C nie więcej. Po wygrzewaniu podłogówki należy na tydzień wyłączyć podłogówkę dla przeprowadzenia prawidłowych pomiarów. Jeden błąd, jeden nieostrożny krok brak doświadczenia naleganie na parkieciarzy etc. może się źle skończyć. Postaraj się o nagrzewanie na ropę, jakaś dmuchawa. Najpierw pomiary i zbadanie podłoża czy można na nim kleić drewno. W takim przypadku ostrożności i wiedzy fachowej nigdy za mało.

piter30
28-01-2012, 20:43
wojgoc po co piszesz pierdoly? wszyscy mowia ze ma byc wylaczona a ty ze 18 stopni?? kazali zrobic tak ze wlaczyc i co 2 -3 dni podnosic o 4-5 stopni i tak do 20-25 stopni przytrzymac ja przez pare dni i i spowrotem w dół tez po 4 -5 stopni przed ukladaniem zostawic na 3 -4 dni do wystygniecia mierzona byla wylewka rysikiem i takim czarnym gan sie nazywal i cm wszystko mam na papierku i wiem ze bedzie lany prosfas .czyli jakis piece na rope oki dobra dzieki

danuta51
29-01-2012, 12:12
Ja w kwestii założenia deski na podlogę, która ma już parkiet z tych klejonych małych kawaleczków, które teraz miejscami
zaczynaja się odlepiać od płyty wiórowej , do ktorej je przyklejono.Teraz od czasu do czasu w rożnych miejscach doklejam te klepki i jest ok.
ale znudziło mi sie to . Chciałabym położyć na to wszystko solidne dechy a felcem, ale nie wiem czy trzeba usunąć ten stary parkiet czy nie .
Jeśli nie to lepiej , bo mieszkam na parterze i od nie ogrzewanej piwnicy podłoga mocno zimna więc warstwa coby została
stanowiłaby dodatkową izolację,ale czy da się tak zrobić.Jako dyletant w tych sprawach prosiłabym o porade.Pozdrawiam

jarekkur
29-01-2012, 22:11
wojgoc po co piszesz pierdoly? wszyscy mowia ze ma byc wylaczona a ty ze 18 stopni?? kazali zrobic tak ze wlaczyc i co 2 -3 dni podnosic o 4-5 stopni i tak do 20-25 stopni przytrzymac ja przez pare dni i i spowrotem w dół tez po 4 -5 stopni przed ukladaniem zostawic na 3 -4 dni do wystygniecia mierzona byla wylewka rysikiem i takim czarnym gan sie nazywal i cm wszystko mam na papierku i wiem ze bedzie lany prosfas .czyli jakis piece na rope oki dobra dzieki
prawidłowe wygrzewanie zależy od typu ogrzewania podłogowego A1:A2;A3 i grubości wylewki. Najlepiej gdy wysycha w sposób naturalny. Wygrzewanie można wykonać wtedy po kilku miesiącach schnięcia. począwszy od 20C podnosi się temp. co 5C codziennie aż do pełnej mocy pieca czyli 50-55C trzyma przez 10dni i z powrotem co 5C w dół aż do 20C trzyma się na 20C przez tydzień, wyłącza i po 5-7 dni wykonuje pomiar. Pomiar powinien być wykonany CM,jeżeli nie mają przyrządu typu DNS. Do pomiaru CM pobiera się próbkę wylewki z samego dołu między rurami z wodą!!! W innym przypadku należy powtórzyć wygrzewanie dla bezpieczeństwa podłogi. Powtórka to codziennie po 10C w górę do 55C 5 dni trzymać i co 10C w dół. Wyłączyć i po 5 dniach pomiar przyrządem, który mierzy na głębokość większą niż Gann (3-4cm). Woda wolna ta niebezpieczna dla twojej podłogi siedzi między rurami. W czasie grzania zamieni się w parę pod ciśnieniem i są duże kłopoty. Sprawdź czy zastosowanie prosfasu ma sens. przeczytaj kartę techniczną. W jakim celu chcą go stosować? Aby stosować prosfas podłoże musi być suche. Żeby wiedzieć czy podłoże jest suche muszą ci panowie wiedzieć również kiedy jest mokre? Zapytaj ich czy wiedzą jaką wilgotność równoważną ma twoje podłoże? Nie wiedzą. Podłoże które osiągnie wilgotność równoważną dla 20C i 55% RH jest bezpieczne dla twojej podłogi. Panowie będą mówili o 1,8CM% wilgotności. Ta wilgotność jest maksymalną wilgotnością dla ogrzewania podłogowego sprzed 15 lat. Twoje podłoże może uzyskać wilgotność równoważną np. przy 0,7CM%. Podaj rodzaj cementu użytego na twoje podłoże.

jarekkur
29-01-2012, 22:12
Ja w kwestii założenia deski na podlogę, która ma już parkiet z tych klejonych małych kawaleczków, które teraz miejscami
zaczynaja się odlepiać od płyty wiórowej , do ktorej je przyklejono.Teraz od czasu do czasu w rożnych miejscach doklejam te klepki i jest ok.
ale znudziło mi sie to . Chciałabym położyć na to wszystko solidne dechy a felcem, ale nie wiem czy trzeba usunąć ten stary parkiet czy nie .
Jeśli nie to lepiej , bo mieszkam na parterze i od nie ogrzewanej piwnicy podłoga mocno zimna więc warstwa coby została
stanowiłaby dodatkową izolację,ale czy da się tak zrobić.Jako dyletant w tych sprawach prosiłabym o porade.Pozdrawiam
Musisz usunąć albo wszystko solidnie dokleić!!!

wojgoc
29-01-2012, 23:39
wojgoc po co piszesz pierdoly? wszyscy mowia ze ma byc wylaczona a ty ze 18 stopni?? kazali zrobic tak ze wlaczyc i co 2 -3 dni podnosic o 4-5 stopni i tak do 20-25 stopni przytrzymac ja przez pare dni i i spowrotem w dół tez po 4 -5 stopni przed ukladaniem zostawic na 3 -4 dni do wystygniecia mierzona byla wylewka rysikiem i takim czarnym gan sie nazywal i cm wszystko mam na papierku i wiem ze bedzie lany prosfas .czyli jakis piece na rope oki dobra dzieki
czytaj człeku ze zrozumieniem - napisałem, że ma być wewnątrz 18st a nie , że ma włączona podłogówka.

bdan
30-01-2012, 05:34
Wygrzewanie można wykonać wtedy po kilku miesiącach schnięcia. począwszy od 20C podnosi się temp. co 5C codziennie aż do pełnej mocy pieca czyli 50-55C trzyma przez 10dni i z powrotem co 5C w dół aż do 20C trzyma się na 20C przez tydzień, wyłącza i po 5-7 dni wykonuje pomiar. Pomiar powinien być wykonany CM,jeżeli nie mają przyrządu typu DNS. Do pomiaru CM pobiera się próbkę wylewki z samego dołu między rurami z wodą!!! W innym przypadku należy powtórzyć wygrzewanie dla bezpieczeństwa podłogi. Powtórka to codziennie po 10C w górę do 55C 5 dni trzymać i co 10C w dół. Wyłączyć i po 5 dniach pomiar przyrządem, który mierzy na głębokość większą niż Gann (3-4cm).

Czy schemat wygrzewania anhydrytów jest taki sam?

11małgosia
31-01-2012, 19:28
Powtórzę problem wątku parkietu:
Potrzebuję usunąć resztki cementu a może i kleju do parkietu z kilkunastu listewek parkietu przemysłowego. Część parkietu (20 cm na 50 cm) została zdjęta z podłogi i trzeba ją teraz z powrotem równiutko położyć. Przeszkadzają w tym resztki wylewki cementowej. Podpowiecie czy to usunąć aby listewki przykleić z powrotem? Próbowaliśmy to zeszlifować ale idzie kiepsko..

jarekkur
31-01-2012, 21:43
Czy schemat wygrzewania anhydrytów jest taki sam?
Tak. Wygrzewamy anhydryt maksymalnie do 40C i możemy rozpocząć już po 7-8 dniach. Zapytać wykonawcę lub producenta. mogą być ze względu na zróżnicowanie dodatków pewne zastrzeżenia.

jarekkur
31-01-2012, 21:44
Powtórzę problem wątku parkietu:
Potrzebuję usunąć resztki cementu a może i kleju do parkietu z kilkunastu listewek parkietu przemysłowego. Część parkietu (20 cm na 50 cm) została zdjęta z podłogi i trzeba ją teraz z powrotem równiutko położyć. Przeszkadzają w tym resztki wylewki cementowej. Podpowiecie czy to usunąć aby listewki przykleić z powrotem? Próbowaliśmy to zeszlifować ale idzie kiepsko..

tylko mechanicznie. Najlepiej w imadle i szlifierką kątową.

czp01
02-02-2012, 15:02
Parkiet mam położony w 2009 r na dwóch kondygnacjach plus schody. Wszystko szary dąb. Ogrzewanie centralne głównie grzejniki i wszystko było ok aż w tym roku teraz w największe mrozy parkiet zaczyna się w niektórych miejscach deczko rozsychać. Powstają takie mikro szparki ale jednak powstają , a wieczorami daje się usłyszeć odgłos takiego pstryknięcia z miejsc gdzie te mikro szczelinki powstają. Temperatura w domu każdej zimy i teraz w granicach 22 do 23 st C a wilgotność powietrza w tej chwili 43 % . Parkiet wiem, że był sezonowany i jeszcze u wytwórcy suszony a jak go kładliśmy to jeszcze wylewki były suszone specjalnie aby ich wilgotność była odpowiednia - no i po dwóch zimach myślałem, że będzie cały czas ok a tu niespodzianka. Niestety nie udało się rozsychania uniknąć to trzeba będzie za parę lat zrobić operację szlifowania, szpachlowania, szlifowania i malowania ( niestety ) :(

piter30
04-02-2012, 14:03
koledzy pytanie odnosnie listew a mianowicie problem jest taki ze mam 2 okragłe filary i 2 okragłe sciany w salonie i nie wiem co na nie dac sa jakies listwy czy takie zwykle sie jakos nacina drewniane czy mdf( nie wiem jak sie to pisze) macie moze jakies pomysly jak to ladnie wykonczyc dzieki i pozdrawiam

jarekkur
05-02-2012, 19:00
Parkiet mam położony w 2009 r na dwóch kondygnacjach plus schody. Wszystko szary dąb. Ogrzewanie centralne głównie grzejniki i wszystko było ok aż w tym roku teraz w największe mrozy parkiet zaczyna się w niektórych miejscach deczko rozsychać. Powstają takie mikro szparki ale jednak powstają , a wieczorami daje się usłyszeć odgłos takiego pstryknięcia z miejsc gdzie te mikro szczelinki powstają. Temperatura w domu każdej zimy i teraz w granicach 22 do 23 st C a wilgotność powietrza w tej chwili 43 % . Parkiet wiem, że był sezonowany i jeszcze u wytwórcy suszony a jak go kładliśmy to jeszcze wylewki były suszone specjalnie aby ich wilgotność była odpowiednia - no i po dwóch zimach myślałem, że będzie cały czas ok a tu niespodzianka. Niestety nie udało się rozsychania uniknąć to trzeba będzie za parę lat zrobić operację szlifowania, szpachlowania, szlifowania i malowania ( niestety ) :(

Latem się zejdą. jeżeli był to parkiet lakierowany na podłodze, to te pstryknięcia pochodzą od pękania lakieru, który się dostał między deszczułki.

jarekkur
05-02-2012, 19:04
koledzy pytanie odnosnie listew a mianowicie problem jest taki ze mam 2 okragłe filary i 2 okragłe sciany w salonie i nie wiem co na nie dac sa jakies listwy czy takie zwykle sie jakos nacina drewniane czy mdf( nie wiem jak sie to pisze) macie moze jakies pomysly jak to ladnie wykonczyc dzieki i pozdrawiam

jeżeli ściany mają łagodny promień, to jest możliwe nacinanie listew drewnianych od tyłu co kawałek. Słupy, tutaj trzeba listwy zamówić (drewniane), Są listwy ze styropianu, które można dopasować do prawie każdego łuku.

czp01
05-02-2012, 19:14
Latem się zejdą. jeżeli był to parkiet lakierowany na podłodze, to te pstryknięcia pochodzą od pękania lakieru, który się dostał między deszczułki.

Tez mam taka nadzieję, że zejdą się. Parkiet to dębowe deszczułki 30 x 6 cm - 2 cm grube - kładzione na kleju ARTELIK - a lakierowane poszlifowaniu na półmat hiszpańskiem lakierem DEVA.

piter30
06-02-2012, 08:06
a jak sie nazywaja takie listwy ze styropianu to jest ten duro cos tam ???? dzieki za rade

jarekkur
06-02-2012, 08:47
a jak sie nazywaja takie listwy ze styropianu to jest ten duro cos tam ???? dzieki za rade

tak, to jest duroplast.

azakrzew
17-02-2012, 10:26
parkiet lub deski, na wylewce betonowej, bez ogrzewania, ok 150 mkw, Stare Babice k. Wa-wy. termin maj

jarekkur
17-02-2012, 15:59
parkiet lub deski, na wylewce betonowej, bez ogrzewania, ok 150 mkw, Stare Babice k. Wa-wy. termin maj

Termin na budowie to często gorące życzenie. Układanie drewna można zacząć w momencie stwierdzeni, że wylewka się nadaje pod klejoną posadzkę drewnianą.
Kiedy został ułożony i jaki jest gruby podkład betonowy.

azakrzew
18-02-2012, 20:09
wylewka zrobiona pod koniec listopada, grubość 7 cm, dom ogrzewany temp 10-15 C, obecnie wilgotność powietrza w domu ok 45%

czp01
18-02-2012, 20:59
U mnie gościu przed położeniem parkietu to mierzył jeszcze takim przyrządem wilgotność wylewek - 2 m-ce mi się termin przesunął bo musieliśmy dosuszać :)

jarekkur
19-02-2012, 01:05
wylewka zrobiona pod koniec listopada, grubość 7 cm, dom ogrzewany temp 10-15 C, obecnie wilgotność powietrza w domu ok 45%

w takich warunkach potrwa to jeszcze z 5-6 miesięcy. Podwyższyć temperaturę, spadnie wilgotność do 30% lub poniżej. Wietrzyć pomieszczenia na zasadzie przeciagu, nie inaczej. Krótko 10 minut. Dwa do trzech razy dziennie. Jaka jest wilgotność podłoża?

jarekkur
19-02-2012, 01:06
U mnie gościu przed położeniem parkietu to mierzył jeszcze takim przyrządem wilgotność wylewek - 2 m-ce mi się termin przesunął bo musieliśmy dosuszać :)
jakim gościu mierzył przyrządem i jak była wilgotność podłoża?

Seger
19-02-2012, 08:01
moi mili,

chciałbym taką podłogę u siebie, dacie radę rozpoznać co to jest za klepka? Może lakier? :)

http://images43.fotosik.pl/1377/8caa5f17b324f181m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8caa5f17b324f181)
http://images45.fotosik.pl/1378/1a76b8de42ff9c25m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1a76b8de42ff9c25)
http://images43.fotosik.pl/1377/80714b0ac56905abm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=80714b0ac56905ab)

cheers,
Seger

Parkiet
19-02-2012, 08:23
moi mili,

chciałbym taką podłogę u siebie, dacie radę rozpoznać co to jest za klepka? Może lakier? :)

http://images43.fotosik.pl/1377/8caa5f17b324f181m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8caa5f17b324f181)
http://images45.fotosik.pl/1378/1a76b8de42ff9c25m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1a76b8de42ff9c25)
http://images43.fotosik.pl/1377/80714b0ac56905abm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=80714b0ac56905ab)

cheers,
Seger
Jest to parkiet wykonany z deszczułek dębowych III klasa, format (zakładam 70mm x 300mm) ułożony w klasyczną jodełkę i polakierowany lakierem w półpołysku. Pozdrawiam.

azakrzew
20-02-2012, 19:08
w takich warunkach potrwa to jeszcze z 5-6 miesięcy. Podwyższyć temperaturę, spadnie wilgotność do 30% lub poniżej. Wietrzyć pomieszczenia na zasadzie przeciagu, nie inaczej. Krótko 10 minut. Dwa do trzech razy dziennie. Jaka jest wilgotność podłoża?

dziękuję za rady, czy włączenie non stop kilku wentylatorów aby wymusić ruch powietrza pomoże?
nie mam czym
zmierzyć wilgotności posadzki

jarekkur
20-02-2012, 22:17
dziękuję za rady, czy włączenie non stop kilku wentylatorów aby wymusić ruch powietrza pomoże?
nie mam czym
zmierzyć wilgotności posadzki

Pomoże ale tylko z zewnątrz, na niewielkiej głębokości może do 1cm. Oczywiście musi to być suche powietrze. Warstwę wierzchnią wylewki musiałbyś usunąć około 1-2mm. To przyspieszy wysychanie. Korzystaj z suchej i słonecznej pogody i wietrz. Grzej całą parą. Pomieszczenia w których będzie drewno zamknij. Wchodzić tylko by przewietrzyć.

Regut1
21-02-2012, 09:01
Dzień Dobry,
Chce zapytać o maksymalną długość i szerokość desek dębowych układanych na ogrzewanie podłogowe? Z kontekstu dotychczasowej dyskusji zrozumiałem że zby duże deski potrafią bardziej pracować niż parkiet skłądajacy sie z drobniejszych elementów. Pytanie czy jest jakaś polecany / graniczny wymiar litych desek parkietowych dębowych. Ewentualnei jak na ogrzewaniu podłogowym spawuje sie parkiet grubszy niż 15 mm ?
Pozdrawiam

Parkiet
21-02-2012, 14:09
Dzień Dobry,
Chce zapytać o maksymalną długość i szerokość desek dębowych układanych na ogrzewanie podłogowe? Z kontekstu dotychczasowej dyskusji zrozumiałem że zby duże deski potrafią bardziej pracować niż parkiet skłądajacy sie z drobniejszych elementów. Pytanie czy jest jakaś polecany / graniczny wymiar litych desek parkietowych dębowych. Ewentualnei jak na ogrzewaniu podłogowym spawuje sie parkiet grubszy niż 15 mm ?
Pozdrawiam
Podłogi drewniane na ogrzewanych podkładach to trudny temat.
Stopień trudności wzrasta wraz w wielkością elementów, większą kurczliwością materiału, rodzajem (lite deski).
Dobór należy zlecić fachowcowi, który wykona pomiary techniczne "fundamentu", czyli wylewki.
Jej właściwości umożliwią wybranie najlepszej opcji od strony technicznej w kontekście Twoich oczekiwań w zakresie wyglądu.
Wraz z grubością drewna wzrasta opór cieplny co zmusza do podwyższania temperatury a to z kolei powoduje większą różnicę temperatur PO OBU STRONACH DESKI co przyczynia się do ich deformacji.
W tej sytuacji potrzebe będą również konsultacje z projektantem ogrzewania. Pozdrawiam.

ghost34
21-02-2012, 14:35
żaden lity dab oprócz parkietu przemysłowego "(mozaiki przemysłowej-sztorcowej) nie nadaje sie na ogrzewanie posadzkowe..

czp01
21-02-2012, 15:14
Dzień Dobry,
Chce zapytać o maksymalną długość i szerokość desek dębowych układanych na ogrzewanie podłogowe? Z kontekstu dotychczasowej dyskusji zrozumiałem że zby duże deski potrafią bardziej pracować niż parkiet skłądajacy sie z drobniejszych elementów. Pytanie czy jest jakaś polecany / graniczny wymiar litych desek parkietowych dębowych. Ewentualnei jak na ogrzewaniu podłogowym spawuje sie parkiet grubszy niż 15 mm ?
Pozdrawiam

Miałem ten sam dylemat i po prostu zrezygnowałem z tego pomysłu i tam gdzie parkiet dębowy mam po prostu ogrzewanie grzejnikami a tam gdzie płytki to podłogówka. :)

Regut1
21-02-2012, 18:02
Podłogi drewniane na ogrzewanych podkładach to trudny temat.........
Wylewki zrobnione ponad rok temu, dom dobrze wietrzony, a przez zimę ogrzewany. Wiem że to trudny temat dlatego szukam pomocy na forum.


żaden lity dab oprócz parkietu przemysłowego "(mozaiki przemysłowej-sztorcowej) nie nadaje sie na ogrzewanie posadzkowe
Podobnego zdania byl również fachowcy, z którymi rozmawiałem w realu, stanowczo odradzali litą deskę i gruby parkiet. Zastanawiałem się jeszcze nad parkietem grubości 15 mm olejowanym ale nikt nie miał doświadczeń w tym zakresie.
ghost34
Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź.


Miałem ten sam dylemat i po prostu zrezygnowałem z tego pomysłu i tam gdzie parkiet dębowy mam po prostu ogrzewanie grzejnikami a tam gdzie płytki to podłogówka
Nie mam grzejników, a płytki jakoś mnie nie radują. Drewno to drewno i żadna płytka go nie zastąpi dlatego szukam rozwiązania. Jeżeli go nie znajdę to najpewniej panele.

Będę wdzięczny za wszelkie doświadczenia i opinie fachowców, lub osób które mają drewno na podłogówce.
Pozdrawiam serdecznie

pawelpiwowarczyk
21-02-2012, 18:11
Nie mam grzejników, a płytki jakoś mnie nie radują. Drewno to drewno i żadna płytka go nie zastąpi dlatego szukam rozwiązania. Jeżeli go nie znajdę to najpewniej panele. Ja wybrnąłem z tego poprzez zastosowanie grzejników kanałowych. Sam nie wiem, czy zda to egzamin? Instalacja będzie się dopiero robiła.

Regut1
21-02-2012, 18:32
Każdy system ogrzewania ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne - jak mawiał były prezydent
U mnie w zimę podłogówka sprawdziła się super temp wody na instalacje poniżej 20 st. C i w domu 15-16 st C i uczucie ciepełka, lepsze jak przy grzejnikach z temp 60 st C w starym mieszkaniu. Oj żeby tak jeszcze .......... - jak mawiała babcia Pawlakowa kładąc sie na piecu.

czp01
21-02-2012, 19:25
jakim gościu mierzył przyrządem i jak była wilgotność podłoża?

Fachowiec miał taki wilgotnościomierz http://www.tanel.com.pl/ do betonu (WIP-21B) i wylewki musiały być poniżej 3% - całe lato paliłem w centralnym na fuul plus w dwóch kozach i wietrzyłem mocno :)

Parkiet
21-02-2012, 20:21
Fachowiec miał taki wilgotnościomierz http://www.tanel.com.pl/ do betonu (WIP-21B) i wylewki musiały być poniżej 3% - całe lato paliłem w centralnym na fuul plus w dwóch kozach i wietrzyłem mocno :)
Trudno ten przyrząd nazwać miernikiem, ze względu na tolerancję wg. producenta 0.7%.
Poza tym jest jeszcze innych zależności min:
. stała dielektryczna betonu w największym stopniu
zależy od jego wilgotności.
. na wynik pomiaru mają jednak
wpływ także inne czynniki.
 gęstość betonu
 uziarnienie i rodzaj kruszywa
 stosowanie domieszek (napowietrzające, uszczelniające,
opóźniające wiązanie, przeciwmrozowe)
 temperatura betonu
 wartość wskaźnika wodno-cementowego (W/C)
 skład chemiczny wody
 zasolenie betonu
 gładkość powierzchni betonu
Firma TANEL to znana polska firma produkująca bardzo dobre urządzenia tego typu, natomiast ten miernik ma takie właściwości nie inne i wynik pomiaru należy porównać z wynikami innych sposobów pomiarów. Pozdrawiam.

czp01
21-02-2012, 20:34
Jakie właściwości ten miernik ma to ma w każdym razie właśnie takim miernikiem to mierzyliśmy ( innego nie mieli) :)

jarekkur
21-02-2012, 20:48
Fachowiec miał taki wilgotnościomierz http://www.tanel.com.pl/ do betonu (WIP-21B) i wylewki musiały być poniżej 3% - całe lato paliłem w centralnym na fuul plus w dwóch kozach i wietrzyłem mocno :)

Na pewno ten, czy tak wyglądający?
Ten przyrząd nie należy do tych, według którego pomiar może zadecydować o podjęciu decyzji dotyczącej układania podłogi drewnianej be ryzyka. Błąd pomiaru 0,7%. To wyjątkowo dużo. Nie wiadomo poza tym do czego odnosi się pomiar tym przyrządem? Według jakich parametrów został skalibrowany? Ma tylko dwie możliwości pomiaru beton zwykły i lekki. Co najważniejsze tym przyrządem można mierzyć podłoża betonowe pod wykładziny dywanowe i kafelki... nie ma tutaj mowy o drewnie i okładzin podłogowych z pcw!!! Jeżeli wylewki musiały być poniżej 3%, to po prostu były jeszcze mokre. Gdybym znał rodzaj cementu uzytego do wykonania wylewki, a najlepiej recepturę i stopsunek w/c (woda/cement) to powiedziałbym jaka jest jej wilgotność równoważna - czyli "suchy".

jarekkur
21-02-2012, 20:49
Jakie właściwości ten miernik ma to ma w każdym razie właśnie takim miernikiem to mierzyliśmy ( innego nie mieli) :)
To duży błąd!!!

czp01
22-02-2012, 03:42
To i tak sukces, że w ogóle coś mierzyli - niektórzy fachowcy tzw. parkieciarze z mojej okolicy niczego nie mierzą tylko chyba kładą parkiet na wyczucie.

No tam jak będę budował następny dom to zwrócę na ten element (jak i na wiele innych) baczniejszą uwagę .:(

piter30
25-02-2012, 10:27
panowie co myslicie o firmie Artelit ????? jakies dobre i słabe produkty ????
jak z cena do jakosci????

jarekkur
25-02-2012, 19:28
panowie co myslicie o firmie Artelit ????? jakies dobre i słabe produkty ????
jak z cena do jakosci????

Artelit to profesjonalne produkty pod parkiet. Polecam.

ghost34
27-02-2012, 12:51
Artelit to profesjonalne produkty pod parkiet. Polecam.
podpisuje sie obiema rekami:)

pawelpiwowarczyk
27-02-2012, 13:22
A co powiecie o produktach firmy NOVOL?

ghost34
27-02-2012, 13:27
niezłe ale zalezy co???....

Parkiet
27-02-2012, 14:10
Każda firma ma kilka dobrych produktów a reszta to standardowe wypełniace. Ja produkty obu firm oceniam pozytywnie a stosuję te, które mi są potrzebne i odpowiedają mi cenowo i jakościowo. Pozdrawiam.

pawelpiwowarczyk
27-02-2012, 14:40
Chcę zastosować do klejenia parkietu klej poliuretanowy oraz lakier wodny do wykończenia. Parkiet do deszczułki 22x43x300, dąb III klasy.
Będę miał możliwość zakupu produktów NOVOLa z niezłym rabatem i zastawiam się czy warto zastosować ich klej oraz lakier?

ghost34
28-02-2012, 14:53
na taka grubosc i szerokosc mozesz zastosowac wlasciwie wszystko jakiejkolwiek uznanej marki..wazniejsze jest podloze i wilgotnosc dsrewna przy ukladaniu..

damian j.
14-03-2012, 22:35
na wstępie witam wszystkich,
mam pytanie dotyczące wilgotności podłoża, a dokładniej o tworzenie bariery przeciwwilgociowej (u niektórych producentów chemii nawet do 5%CM)
Taki więc, czy ktoś stosuje? Jeśli tak to z jakim skutkiem? No i kto da na to gwarancję.... producent?

jarekkur
15-03-2012, 20:34
na wstępie witam wszystkich,
mam pytanie dotyczące wilgotności podłoża, a dokładniej o tworzenie bariery przeciwwilgociowej (u niektórych producentów chemii nawet do 5%CM)
Taki więc, czy ktoś stosuje? Jeśli tak to z jakim skutkiem? No i kto da na to gwarancję.... producent?

Nalezy zwrócić uwagę na jaką wilgotność do 5%. Resztkową czy np. podciąganą (kapilarną)? Pierwsza jest stałą wilgotnością. Jedyne w tym przypadku pytanie czy w momencie nagrzania się podłoża (podniesienie temperatury) nie wzrośnie tak dalece ciśnienie pary wodnej, że zniszczy barierę. Nie będę przytaczał tutaj obliczeń ciśnienia i ilości pary. Należy i to zapytać producenta najlepiej na piśmie. Temperatura podłoża na budowie to 16-18C w mieszkaniu użytkowanym 20C. Ta niby drobna różnica temperatury powoduje wzrost ciśnienia pozostawionej wilgoci w podłożu. Co się dziej latem w miejscach nasłonecznionych, nie muszę pisać. Na pewno poliuretany się nie nadają, a przynajmniej należy otrzymać deklarację producenta na taką możliwość. Epoksydy są mocniejsze i bardziej wytrzymałe, też bym się dowiadywał. Przy stosowaniu nie oszczędzać w złym miejscu. Czytać kartę techniczną. Producenta na wyrób. Parkieciarz na wykonanie bariery.

Ade
16-03-2012, 08:24
Pamiętaj, że ta wilgoć która odcinasz w jakiś sposób musi zniknąć. Producencie chętnie obiecują odcięcie nawet niektórzy powyżej 5%. Ale oczywiście żaden z nich nie da gwarancji, że z podłogą nic się nie stanie.

Najlepiej jak parkieciarz podejmuje decyzje o zastosowaniu tego typu produktu znając dokładnie sytuacje panującą na danej inwestycji.


na wstępie witam wszystkich,
mam pytanie dotyczące wilgotności podłoża, a dokładniej o tworzenie bariery przeciwwilgociowej (u niektórych producentów chemii nawet do 5%CM)
Taki więc, czy ktoś stosuje? Jeśli tak to z jakim skutkiem? No i kto da na to gwarancję.... producent?

Ade
16-03-2012, 17:03
panowie co myslicie o firmie Artelit ????? jakies dobre i słabe produkty ????
jak z cena do jakosci????

Nie do końca jestem obiektywny bo sprzedaje między innymi produkty firmy Artelit, ale też na nich pracuję mimo, że mam dostępne inne tańsze.

Klej PB-890 i HB-810 wg mnie są jednymi z najlepszych jeśli chodzi o komfort pracy (parametry techniczne większość producentów ma podobne).

Z lakierów warto zwrócić uwagę na podkład w-430 wychodzi bardzo fajnie, zwłaszcza przy użyciu blachy.

No i jeszcze olejo-wosk ol-650, też bardzo fajny produkt w dość dobrej cenie.