PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet - kto pyta nie błądzi: rady, pomysły, problemy, materiały itd.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12]

ghost34
17-03-2012, 16:06
Nie do końca jestem obiektywny bo sprzedaje między innymi produkty firmy Artelit, ale też na nich pracuję mimo, że mam dostępne inne tańsze.

Klej PB-890 i HB-810 wg mnie są jednymi z najlepszych jeśli chodzi o komfort pracy (parametry techniczne większość producentów ma podobne).

Z lakierów warto zwrócić uwagę na podkład w-430 wychodzi bardzo fajnie, zwłaszcza przy użyciu blachy.

No i jeszcze olejo-wosk ol-650, też bardzo fajny produkt w dość dobrej cenie.
tylkoze to olejo-wosk..niestety

piter30
24-03-2012, 20:50
paniwie czy deva transit bez podkładu bardzo przyciemni dąb o ton wiecej?????????ghost czemu niestety olejo-wosk????

ghost34
26-03-2012, 10:25
deva transit na deba generalnie bez podkladu sie nie nanosi..garbniki..moga ci zareagowac z woda...
olejowoski maja to do siebie ze sie mocno rysuja i sa ciężkie w utrzymaniu na przyszlosc..

Ade
27-03-2012, 15:24
zdecydowanie lepiej dać podkład, nawet niekoniecznie z devy

piter30
27-03-2012, 21:56
tak tylko co dac by subitu nie wyciagło

szarik999
02-04-2012, 00:37
Witam
Mam do ułożenia deskę dębową olejowaną 190 mm x 20 mm o długości do 3 m.
Dom jest 100 letni na parterze podłoga jest na gruncie najprawdopodobniej bez żadnego zabezpieczenia bo jak wierciłem to był beton a póżniej była cegła wiec ocieplenia żadnego niema.Podłoga jest krzywa wiec konieczne było by podrównanie tylko pytanie czym? Czytam tu na forum żeby kleić do betonu ale mam obawy czy nie będzie się coś dziwnego z tym działo np czy nie będzie podciągać wody od gruntu. Jak by to zrobić jako pływającą podłogę to by można było jako podkład dać np styropian i odizolować podłogę od gruntu.Ewentualnie czy są jakieś inne materiały które można wykorzystać i ewentualnie przy okazji ocieplić trochę podłogę ? Dom jest w Uk wiec dosyć wilgotny klimat .Jakiś czas temu zastanawiałem się czy nie zbić posadzki nie wybrać ziemi i nie zrobić wszystkiego na legarach ze styropianem i folia pod spodem. Proszę o radę jaka opcje wybrać albo jakie nie wybierać i co może się stać

piter30
06-04-2012, 10:19
w metodzie sprawdzania wylewki rysikiem sa 3 opcje ustawienia rysika najsłabiej srednio i najbardziej ktora sie stosuje przy parkiecie???? dziekuje za odpowiedz

jarekkur
06-04-2012, 16:00
w metodzie sprawdzania wylewki rysikiem sa 3 opcje ustawienia rysika najsłabiej srednio i najbardziej ktora sie stosuje przy parkiecie???? dziekuje za odpowiedz

Wszystkie. pierwszą w mieszkaniówce. Drugą w mieszkaniówce dla większych gabartytów okładziny podłogowej drewnianej i trzecia w budownictwie przemysłowym.
Każda z tych opcji różni się dociskiem rysika do powierzchni podłoża. Pierwsza jest najsłabsza i wynosi 7N/mm2

piter30
07-04-2012, 20:55
czyli np do 36 cm 1 ,do 40 cm 2 , a wieksze to 3???? co znaczy w budownitwie przemysłowym i jaka jest różnica do mieszkaniówki dzieki i pozdrawiam

jarekkur
07-04-2012, 22:34
czyli np do 36 cm 1 ,do 40 cm 2 , a wieksze to 3???? co znaczy w budownitwie przemysłowym i jaka jest różnica do mieszkaniówki dzieki i pozdrawiam

co to znaczy ...do 36cm: do 40cm a większe ...?

piter30
08-04-2012, 11:06
no długosc klepki a to jest próba rysika na narbardziej docisnientym rysiku i nie wiem czy jest oki czy słaba ????110530

jarekkur
08-04-2012, 23:26
no długosc klepki a to jest próba rysika na narbardziej docisnientym rysiku i nie wiem czy jest oki czy słaba ????110530

beznadziejny! Na tym nie wolno niczego niczego!

jarekkur
08-04-2012, 23:28
no długosc klepki a to jest próba rysika na narbardziej docisnientym rysiku i nie wiem czy jest oki czy słaba ????110530

Rysik używasz do sprawdzenia twardości powierzchni podłoza, a nie drewna. Stopień 1 to nacisk najsłabszy do mieszkań.

piter30
09-04-2012, 08:45
to jak 1 to docisk najsłabszy to tam jest robiony dociskiem 3 najwiekszym .czyli slaba wylewka to co z nia mozna zrobioc chce na niej ukladac parkiet debowy 7 na 50 cm ? co mam z nia zrobic czym to zapuscic

piter30
24-04-2012, 10:49
HALO odpowie mi ktos madry

Ewerolka
25-06-2012, 13:35
Napisze jeszcze tutaj:
Parkieciarze skończyli lakierować parkiet. Niestety w miejscu styku parkietu z płytkami nie wygląda to najlepiej. Wygląda to tak, jakby 15 centymetrony fragment przy płytkach na długości 8 metrów pomalowali pędzlem, miesiąc po położeniu całej reszty, farbą z innej partii. Niby kolor ten sam, ale widac smugi, odcień jest inny, widać też wyraźnie, że miejscami lakieru jest znacznie więcej - po prostu warstwa nie jest jednolita. Smugi występują w najgorszym możliwym, bardzo widocznym miejscu. Łącznie polakierowali 120m2 podłogi, większośc lakierem bezbarwnym - co wyszło ok. Problem dotyczy około 25m2 ciemnej podłogi w salonie - a właściwie tego nieszczęsnego pasa styku z płytkami (między parkietem i płytkami jeszcze korek). Twierdzą, że nie chcą tego ruszać bo wyjdzie jeszcze gorzej, natomiast są świadomi, że wyszło to nienajlepiej. Lakier to Maximus Noce Old, parkiet - grab ułożony w cegiełkę. Czy naprawdę nic nie można zrobić? Czy możemy to tylko albo zaakceptować, albo wymienic podłoge w salonie? Problem mam też taki, że panowie nie uważają, że to ich błąd, uważają, że "zdarza się" bo taki lakier.. i o zejsciu z ceny nie ma mowy. Proszę o opinię w tej sprawie. Szczerze mówiąc w grę wchodzi nawet wymiana całej podłogi w salonie, ale chciałabym się upewnić, że praca wykonana jest niewłaściwie, że swobodnie mogę za wykonanie parkietu w salonie nie zapłacić a nawet domagać się zwrotu pieniędzy za zniszczony parkiet. Niestety nie posiadam sprzętu foto który oddałby na zdjęciach skalę problemu, więc nie dam rady zamieścić sensownych zdjęć. Z góry dzięuję za pomoc.

ghost34
26-06-2012, 10:44
wydaje mie sie ze roznica moze wynikac nie z lakieru jeno reczna obrobka na laczeniu i inaczej przyjeło drewno poniewaz inaczej jest zatarte..i to jest normalne prosze o jakies zdjecia..grab..tez piekny wybór..bardziej pracuje niz buczyna..
nie kopiuj watkow please..

emi1983
24-08-2012, 10:56
Proszę o radę.:)

Mam do ułożenia ok. 50 m2 parkietu egzotycznego Merbau (również w łazience). Wielkość klepek: 9 cm/120 cm (grubość chyba 2,5 cm albo coś koło tego). Parkiet będzie olejowany.
Jaki klej będzie najlepszy do takich deseczek? Chcę aby praca z nim była dość przyjemna, ponieważ parkiet będzie klejony przez osobę nie wykonującą tego na co dzień. Inna ważna sprawa.. z mieszkania, w którym będzie zakładany parkiet nie chcę się na czas zakładania wyprowadzać. Jeśli kleje są bardziej lub mniej śmierdzące, to proszę o informacje o jakimś przyjaznym dla człowieka.
Przy okazji może doradzicie jakiś dobry olej..?

emi1983
03-09-2012, 13:56
Proszę o radę.:)

Mam do ułożenia ok. 50 m2 parkietu egzotycznego Merbau (również w łazience). Wielkość klepek: 9 cm/120 cm (grubość chyba 2,5 cm albo coś koło tego). Parkiet będzie olejowany.
Jaki klej będzie najlepszy do takich deseczek? Chcę aby praca z nim była dość przyjemna, ponieważ parkiet będzie klejony przez osobę nie wykonującą tego na co dzień. Inna ważna sprawa.. z mieszkania, w którym będzie zakładany parkiet nie chcę się na czas zakładania wyprowadzać. Jeśli kleje są bardziej lub mniej śmierdzące, to proszę o informacje o jakimś przyjaznym dla człowieka.
Przy okazji może doradzicie jakiś dobry olej..?


Podnoszę, bo może ktoś jednak zechce pomóc.:)

Olga_321
03-09-2012, 20:17
Panowie od podłóg proponują nam do położenia desek bambusowych użycie kleju Mapei albo Wakol. I na co się powinnam zdecydować? Znawcy tematu poradzcie co lepsze...

ghost34
04-09-2012, 13:55
Panowie od podłóg proponują nam do położenia desek bambusowych użycie kleju Mapei albo Wakol. I na co się powinnam zdecydować? Znawcy tematu poradzcie co lepsze...

moze byc i to i to pod warunkiem ze przeprowadza probe klejowa...

gofira
11-09-2012, 19:22
Witam
jako inwestor proszę o pomoc w sprawie łuszczącego się parkietu- wygląda okropnie i nie wiem co mam zrobić
szczegółowo temat opisałam tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207211-%C5%82uszcz%C4%85cy-si%C4%99-parkiet-pomocy&p=5525043#post5525043
będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i rady co w takiej sytuacji mam zrobić
pozdrawiam
Małgorzata

gahan
14-09-2012, 07:57
Napiszę tutaj - bo tu fachowcy od drewnianych podłóg :)

Mam położone parkiety, lakier jakiś wodny ( jeśli ważne jaki-do popytam męża), matowy.
Przed wprowadzeniem umyłam go kilkakrotnie wodą z płynem do mycia naczyń. Ale teraz w trakcie mieszkania mam wrażenie,że podłoga wręcz przyciąga brud i kurz i codziennie muszę ją przecierać:( Płytki podłogowe potraktowałam wodą z octem, ale do parkietów boję się używać takiej mieszanki.

W poprzednim domu miałam jakiś bardzo stary parkiet - mozaikę, którą myłam bardziej dla zasady niż z powodu brudu - brud jakby się jej nie czepiał, a jak ją dwa razy do roku przepastowałam sidoluksem do drewna to już byłam mega zadowolona.

Panowie fachowcy - czym pielęgnować parkiet, czy jakieś pasty, pronta i inne cuda mu nie zaszkodzą ? A woda z octem ? Z płynem - jakim? A pastowanie - można?

Nie chciałabym go zepsuć, jest taki piękny :)

ghost34
14-09-2012, 08:02
wodnego lakieru sie nie pastuje zadnm sidoluxem ani pronto nic co ma zawartosc woskow w sobie..woski zmiekczaja powloke lakiernicza..na codzien loba , bona cleaner..do pilegnacji okresowej lakieru loba parkiet-care. ale trzeba najpierw zapyttac wykonawcy czy juz nie nalozył jakiego srodka pilegnacyjnego.

gahan
14-09-2012, 08:34
wodnego lakieru sie nie pastuje zadnm sidoluxem ani pronto nic co ma zawartosc woskow w sobie..woski zmiekczaja powloke lakiernicza..na codzien loba , bona cleaner..do pilegnacji okresowej lakieru loba parkiet-care. ale trzeba najpierw zapyttac wykonawcy czy juz nie nalozył jakiego srodka pilegnacyjnego.

o dzięki :) na pewno nic nie było nakładane po lakierowaniu; zmywam tylko wodą z odrobiną płynu i jeszcze nic nie stosowałam do pielęgnacji.
Czy te wymienione przez ciebie specyfiki można dostać w każdym sklepie parkieciarskim ?

ghost34
20-09-2012, 09:10
allegro..albo sprawdz na ceneo..

maartaa
02-10-2012, 11:46
moje pytanie może się okazać głupie, ale gdzie mam pytać, jak nie tu ;D

do tej pory miałam do czynienia jedynie z panelami, ale w nowym mieszkaniu chciałabym drewno. z tym, że trochę przerażają mnie ceny, chociaż może to dlatego, że nie do końca wiem gdzie szukać.

generalnie nie podoba mi się taki typowy parkiet, w jodełkę czy cokolwiek innego. żadne małe lamelki. tylko typowe szerokie deski. jakieś jasne - jesion lub dąb bielony może. i do tego coś 'gotowego' do położenia - żadnego układania i lakierowania/olejowania potem. nie znam się zupełnie na żadnych parametrach, własciwościach etc - ja wiem tylko jak chcę, by wyglądała moja podłoga.

czytałam i o podłogach trójwarstwowych i o panelach fornirowanych i o finishdesce i o barlinku. i pogubiłam się.

poradźcie, proszę, gdzie i czego powinnam szukac, żeby się nie zrujnować..? :)

agak1946
25-10-2012, 12:27
witam,

od dawna czytam forum muratora no i postanowiłam zapytać was o radę.
W grudniu bedę kładła na podłodze na poddaszu deski sosnowe o szerokości 15 cm - na legarach.
Moje pytanie dotyczy już warstwy nawierzchniowej. chciałabym uzyskać efekt bielonej, bardzo jasnej podłogi - uparłam się na olej.

Proszę, poradźcie mi jaki olej najlepiej nadaje się na sosnę, ile razy mam olejować (zamierzam robić to sama z mężem) aby uzyskać efekt białej przecieranej dechy.

dzięki za odpowiedź

Olleo
12-11-2012, 06:03
Dzien dobry. Mam pytanie o wylewke pod parkiet (jak pisalem w innym watku: klejony do podloza dab 20x130x300-1500 na parterze i 16x90x300 na pietrach). Jestem w trakcie robienia wylewek (robi je znany na forum Janzar). Na parterze na chudziaku jest papa, potem styropian i na to folia, a na pietrach styropian i folia. Wg wykonawcy bedzie to wylewka mocne B15 na kruszywie 0-4 (na moje oko standard we Wroclawiu, czyli z przewaga 0-1.5, ponoc ciezko o lepszy w okolicy), z plastyfikatorem i wloknami polipropylenowymi. Wykonana bedzie miksokretem i zacierana mechanicznie. Zastrzeglem, ze ma byc pod deski debowe klejone.

Biorac pod uwage obecne warunki pogodowe jak pielegnowac posadzke? Wykonawca odradza folie, natomiast pole,a tekture/karton. Grzac nie bede jeszcze co najmniej przez najblizsze 3-4 tygodnie (najpierw wejda tynkarze na poprawki, a potem trzeba po przerwie pomalowac, zeby wstawic grzejniki). Najwyzej lokalnie wstawiac bede jakis grzejnik olejowy na czas prac (nie mam 15 grzejnikow, zeby grzac jednoczesnie wszystkie pomieszczenia liczac razem z przedpokojami).

rocket
12-11-2012, 19:50
moje pytanie może się okazać głupie, ale gdzie mam pytać, jak nie tu ;D

do tej pory miałam do czynienia jedynie z panelami, ale w nowym mieszkaniu chciałabym drewno. z tym, że trochę przerażają mnie ceny, chociaż może to dlatego, że nie do końca wiem gdzie szukać.

generalnie nie podoba mi się taki typowy parkiet, w jodełkę czy cokolwiek innego. żadne małe lamelki. tylko typowe szerokie deski. jakieś jasne - jesion lub dąb bielony może. i do tego coś 'gotowego' do położenia - żadnego układania i lakierowania/olejowania potem. nie znam się zupełnie na żadnych parametrach, własciwościach etc - ja wiem tylko jak chcę, by wyglądała moja podłoga.

czytałam i o podłogach trójwarstwowych i o panelach fornirowanych i o finishdesce i o barlinku. i pogubiłam się.

poradźcie, proszę, gdzie i czego powinnam szukac, żeby się nie zrujnować..? :)

Drewno to dobry wybór, uważam, że warto zainwestować w taką podłogę.
Położenie podłogi z litych desek to rzeczywiście duży koszt. Są różne alternatywy, a czym się różnią? Panele fornirowane mają właściwie taką samą konstrukcję jak panele laminowane, z tym, ze warstwę laminatu zastępuje cienka warstwa z forniru. Ich cena moim zdaniem nie jest zbyt korzystna... Natomiast panele warstwowe są wykonane w całości z nieprzetworzonego drewna (iglastego na spodzie i szlachetnego na wierzchu), zaletą tego rozwiązania jest to, że podłoga oddycha. A w dodatku jeśli zdecydujemy się na montaż klejowy to mamy możliwość cyklinowania tej podłogi (na pewno taką możliwość daje deska barlinecka, co do innych to nie mam 100% pewności... - może ktoś rozwieje te wątpliwości?). Zarówno finishdeska, jak i deska barlinecka to rodzaj drewnianej podłogi warstwowej. Moim zdaniem Barlinek ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości, ale warto się zapoznać także z innymi ofertami.

Olleo
12-11-2012, 20:20
Wg roznych tutejszych madrych glow parkieciarskich wylewka powinna byc klasy C20 F4, z cementu CEM I i kruszywa 0-8mm, w najgorszym wypadku 0-4 (50% piasek plukany 0-2 i reszta zwir 2-4mm). Do tego odpowiednia pielegnacja w postaci przykrycia od razu folia na 10-14 dni.

Ci moi uzywaja CEM II, kruszywo niby 0-4, ale tego 2-4 to chyba pare procent jest, a nie pozwalaja przykrywac folia. Jednoczesnie beton ma konsystencje bardzo sucha i (choc poradniki zalecaja, by bylo jak najmniej powietrza w betonie, zeby nie byl nasiakliwy) wydaje mi sie, ze napowietrzona (masa nie jest mazia, tylko ledwo pokrytym cementem piaskiem, zdjecie nizej). Twierdza, ze parkieciarze sie ksiazek naczytali, a ich beton przechodzil testy w roznych instytutach i zaden parkieciarz sie przez 20 lat nie skarzyl i oni dadza mi papier i gwarancje, ze jest dobry. Co wiecej ta poprawia po innych wylewkarzach.

Nie znam sie, ale mnie nie przekonuja. Niestety przepytywalem 20 wylewkarzy i zaden nie robi zgodnie z wytycznymi. Niech ktos rozwieje moje watpliwosci, bo sie troche martwie.
https://lh3.googleusercontent.com/-K5qnAQ2dI5E/UKFZaavI4kI/AAAAAAAAC0s/ps8TMA3W6fo/s576/%255BUNSET%255D.jpg

jarekkur
14-11-2012, 22:07
Wg roznych tutejszych madrych glow parkieciarskich wylewka powinna byc klasy C20 F4, z cementu CEM I i kruszywa 0-8mm, w najgorszym wypadku 0-4 (50% piasek plukany 0-2 i reszta zwir 2-4mm). Do tego odpowiednia pielegnacja w postaci przykrycia od razu folia na 10-14 dni.

Ci moi uzywaja CEM II, kruszywo niby 0-4, ale tego 2-4 to chyba pare procent jest, a nie pozwalaja przykrywac folia. Jednoczesnie beton ma konsystencje bardzo sucha i (choc poradniki zalecaja, by bylo jak najmniej powietrza w betonie, zeby nie byl nasiakliwy) wydaje mi sie, ze napowietrzona (masa nie jest mazia, tylko ledwo pokrytym cementem piaskiem, zdjecie nizej). Twierdza, ze parkieciarze sie ksiazek naczytali, a ich beton przechodzil testy w roznych instytutach i zaden parkieciarz sie przez 20 lat nie skarzyl i oni dadza mi papier i gwarancje, ze jest dobry. Co wiecej ta poprawia po innych wylewkarzach.

Nie znam sie, ale mnie nie przekonuja. Niestety przepytywalem 20 wylewkarzy i zaden nie robi zgodnie z wytycznymi. Niech ktos rozwieje moje watpliwosci, bo sie troche martwie.
https://lh3.googleusercontent.com/-K5qnAQ2dI5E/UKFZaavI4kI/AAAAAAAAC0s/ps8TMA3W6fo/s576/%255BUNSET%255D.jpg

pod deski ma być C-25 F5, jezeli tego nie potrafią zrobić to prawdopodobnie ich B15 stare oznaczenie, równuież się nie sprawdzi. Jezeli uważają, że będzie odpowiedni pod deski to proszę ich zapytać jaka gwarantują wytrzymałość na zrywanie i ścinanie powierzchni. Powierzchnia w przypadku klejenia drewna jest najważniejsza.
POWIEM TOBIE, ŻE ŚCINANIE MUSI MIEĆ WYTRZYMAŁOŚC MINIMUM 2,0N/MM2 A ZRYWANIE 1,5N/MM2. nIE PODAŁ TOBIE W JAKIM STOSUNKU JEST U NIEGO W/C.
Spisz umowę i powiedz, że płacisz zaliczkę np. 25% reszta po badaniach. Znam wylewkarzy, którzy od 20 lat robią i nikt nie narzekał. Nie narzekał na wylewkarzy, bo parkieciarza obwiniano, że nie sprawdził dokładnie podłoża!!! Od 4 lat prowadzę z wylewkarzami spory na temat ich podłozy. Zapytaj też jaką osiągnie wilgotność równoważną ich wylewka w warunkach mieszkaniowych 20C i 55%RH, to bardzo ważne. To co na zdjęciu, jest bardzo porowate. Czy było wibrowane, zacierane. Przykryć folią na 7-10 dni. Wylewka potrzebuje ochrony przed zbyt szybkim pozbywaniem się wody. Woda potrzebna jest do hydratacji. podczas hydratacji występuje podwyższona temperatura wylewk,i co przyspiesza odparowywanie wody.

dagmara887
14-11-2012, 22:55
Pytanie dotyczące paneli: mieszkanie jest może nie mikroskopijne, ale też nie powala wielkością (61 m2), a marzy mi się wystrój inspirowany stylem kolonialnym, co łączy się z położeniem ciemnych paneli. Spodobała mi się podłoga w kolorze orzecha brazylijskiego (Orzech Brazylijski Egger Compact AC4 H2681). Czy jeśli połącze to z jasnymi ścianami (kość słoniowa) i białymi listwami i drzwiami będzie w miarę jasno?

Drugie pytanie: jak panele sprawdzają się w innych pomieszczeniach niż salon i sypialnia? Planuję położyć je w całym mieszkaniu, a więc też w kuchni i wc (jedynie łazienka jest osobno i tam są kafelki). Jakieś obawy poza zalaniem przez sprzęt kuchenny? (to ryzyko już przełknęłam jakoś).

Będę wdzięczna za wszystkie rady :)

Olleo
15-11-2012, 07:36
pod deski ma być C-25 F5, jezeli tego nie potrafią zrobić to prawdopodobnie ich B15 stare oznaczenie, równuież się nie sprawdzi. Jezeli uważają, że będzie odpowiedni pod deski to proszę ich zapytać jaka gwarantują wytrzymałość na zrywanie i ścinanie powierzchni. Powierzchnia w przypadku klejenia drewna jest najważniejsza.
POWIEM TOBIE, ŻE ŚCINANIE MUSI MIEĆ WYTRZYMAŁOŚC MINIMUM 2,0N/MM2 A ZRYWANIE 1,5N/MM2. nIE PODAŁ TOBIE W JAKIM STOSUNKU JEST U NIEGO W/C.
Spisz umowę i powiedz, że płacisz zaliczkę np. 25% reszta po badaniach. Znam wylewkarzy, którzy od 20 lat robią i nikt nie narzekał. Nie narzekał na wylewkarzy, bo parkieciarza obwiniano, że nie sprawdził dokładnie podłoża!!! Od 4 lat prowadzę z wylewkarzami spory na temat ich podłozy. Zapytaj też jaką osiągnie wilgotność równoważną ich wylewka w warunkach mieszkaniowych 20C i 55%RH, to bardzo ważne. To co na zdjęciu, jest bardzo porowate. Czy było wibrowane, zacierane. Przykryć folią na 7-10 dni. Wylewka potrzebuje ochrony przed zbyt szybkim pozbywaniem się wody. Woda potrzebna jest do hydratacji. podczas hydratacji występuje podwyższona temperatura wylewk,i co przyspiesza odparowywanie wody.

Byl zacierany praktycznie zaraz po ulozeniu. Nie byl wibrowany, a jedynie uklepywany recznie. Nie kazali przykrywac folia, a teraz i tak musze poczekac do soboty, zanim bede mogl nan wejsc i zakryc. Pare zdjec:
Po uklepaniu bok przy schodach:
https://lh3.googleusercontent.com/-ZoCuXjDFIlM/UKSY5iGoJxI/AAAAAAAAC08/OX2MWub7ThQ/s800/%255BUNSET%255D.jpg
Beton:
https://lh4.googleusercontent.com/-Gdxn6MKc8NA/UKSY77hQEFI/AAAAAAAAC1E/5u_VlETPjzE/s800/%255BUNSET%255D.jpg
Zatarta powierzchnia:
https://lh5.googleusercontent.com/-TjkZb9ziUjg/UKSY-oZa9qI/AAAAAAAAC1M/hWdl72fB6vs/s800/%255BUNSET%255D.jpg

Nie ma szans, zeby byl mocny?

ghost34
15-11-2012, 08:39
Byl zacierany praktycznie zaraz po ulozeniu. Nie byl wibrowany, a jedynie uklepywany recznie. Nie kazali przykrywac folia, a teraz i tak musze poczekac do soboty, zanim bede mogl nan wejsc i zakryc. Pare zdjec:
Po uklepaniu bok przy schodach:
https://lh3.googleusercontent.com/-ZoCuXjDFIlM/UKSY5iGoJxI/AAAAAAAAC08/OX2MWub7ThQ/s800/%5BUNSET%5D.jpg
Beton:
https://lh4.googleusercontent.com/-Gdxn6MKc8NA/UKSY77hQEFI/AAAAAAAAC1E/5u_VlETPjzE/s800/%5BUNSET%5D.jpg
Zatarta powierzchnia:
https://lh5.googleusercontent.com/-TjkZb9ziUjg/UKSY-oZa9qI/AAAAAAAAC1M/hWdl72fB6vs/s800/%5BUNSET%5D.jpg

Nie ma szans, zeby byl mocny?
hmm jesli nie był wibrowany raczej..nie ale folia zakryj jak najszybciej..

dagmara887
16-11-2012, 14:38
Podbijam swoje pytanie o kolor i użytkowanie paneli, bo zostało chyba niezauważone. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc :)

kamila-t
16-11-2012, 16:59
moje pytanie może się okazać głupie, ale gdzie mam pytać, jak nie tu ;D

do tej pory miałam do czynienia jedynie z panelami, ale w nowym mieszkaniu chciałabym drewno. z tym, że trochę przerażają mnie ceny, chociaż może to dlatego, że nie do końca wiem gdzie szukać.

generalnie nie podoba mi się taki typowy parkiet, w jodełkę czy cokolwiek innego. żadne małe lamelki. tylko typowe szerokie deski. jakieś jasne - jesion lub dąb bielony może. i do tego coś 'gotowego' do położenia - żadnego układania i lakierowania/olejowania potem. nie znam się zupełnie na żadnych parametrach, własciwościach etc - ja wiem tylko jak chcę, by wyglądała moja podłoga.

czytałam i o podłogach trójwarstwowych i o panelach fornirowanych i o finishdesce i o barlinku. i pogubiłam się.

poradźcie, proszę, gdzie i czego powinnam szukac, żeby się nie zrujnować..? :)
Do nowego mieszkania kupiłam deskę litą dębową lakierowaną z Dąbexu w Castoramie w cenie niewiele wyższej niż 100 zł/m2. Doliczyć trzeba koszt chemii (u nas wyszło ok. 2000zł za kleje i grunt do powierzchni ok 70 m2). Do pielegnacji uzywam produktów poleconych przez producenta, czyli firmy Loba. Tak wygląda na podłodze:
http://img829.imageshack.us/img829/7674/imgp9161j.jpg

kleopatra87
18-11-2012, 20:58
Witam,

Mam problem z PARKIETEM BUKOWYM. W mieszkaniu mam położony parkiet bukowy firmy kaczkan. Położony był 2 lata temu. Lakierowany był lakierem pall-x 98 półmat. Niestety bardzo negatywnie działa na wilgoć. Pomijam fakt, ze przy wylanej wodzie ze szklanki i wytarciu po kilku sekundach, ściemniał w tym miejscu i lekko się podniósł. Jednak nawet przy myciu parkietu wykręconym mopem z mikrofibry, w niektórych miejscach tj. złączeniach ciemnieje i lekko krawędziuje. Czy ktoś może powiedzieć, nakierować w czym jest problem? Lakiernik, który lakierował uważa iż tak ma być, ponieważ woda wchodząc w szczeliny tak reaguje z tym parkietem, natomiast inny lakiernik daje pomysł, aby lakier zmatowić i położyć raz jeszcze ten sam lakier. Nadmieniam, bo może być to istotne, mieszkanie przez 2 lata nie jest użytkowane ani ogrzewane. POMOCY!!!! CZY TO WINA SAMEGO PARKIETU, LAKIERU, BAZY, KLEJU CZY SPOSOBU POŁOŻENIA?????? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ghost34
19-11-2012, 08:13
Witam,

Mam problem z PARKIETEM BUKOWYM. W mieszkaniu mam położony parkiet bukowy firmy kaczkan. Położony był 2 lata temu. Lakierowany był lakierem pall-x 98 półmat. Niestety bardzo negatywnie działa na wilgoć. Pomijam fakt, ze przy wylanej wodzie ze szklanki i wytarciu po kilku sekundach, ściemniał w tym miejscu i lekko się podniósł. Jednak nawet przy myciu parkietu wykręconym mopem z mikrofibry, w niektórych miejscach tj. złączeniach ciemnieje i lekko krawędziuje. Czy ktoś może powiedzieć, nakierować w czym jest problem? Lakiernik, który lakierował uważa iż tak ma być, ponieważ woda wchodząc w szczeliny tak reaguje z tym parkietem, natomiast inny lakiernik daje pomysł, aby lakier zmatowić i położyć raz jeszcze ten sam lakier. Nadmieniam, bo może być to istotne, mieszkanie przez 2 lata nie jest użytkowane ani ogrzewane. POMOCY!!!! CZY TO WINA SAMEGO PARKIETU, LAKIERU, BAZY, KLEJU CZY SPOSOBU POŁOŻENIA?????? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam
Jesli dwa lata buczyna lezy w domostwie bez ogrzewania..to cud ze jeszcze sie nie podniosła czy nie zeschła w cholere..:(..buczyne mozna ukladać choc ja tego juz kilka lat nie czynie..drewno to jest jednym z najbardziej "pracujących" i niewdziecznych dla uzytkownika pije wilgoc jak gabka i oddaje jak gabka..czego masz efekty..co do powtornego lakierowania..najpierw warunki w tym domostwie musza być odpowiednie..czyli 10-25stopni celsjusza i wilgotnosc powietrza w przedziale 45-65% ..i tak musiałoby byc okolo miesiaca(buczynie taki okres w zupełnosci powinien wystarczyc.)
Po mniej wiecej tym okresie parkietowi nalezy sie przyjzec..popytac ile razy juz był lakierowany..a przede wszystkim jaki podklad poszedł pod ten lakier powinien być rozpuszczalnikowy..teraz nastepna warstwa wody cos tam da ale niewiele..

kleopatra87
19-11-2012, 16:21
Dziękuję za odpowiedź :) czyli raczej nie ma sensu lakierować, a podkład nie był rozpuszczalnikowy. Był ekolog. czyli wodny Bona Prime classic

Olleo
19-11-2012, 18:04
Ile trzymac wylewki pod folia? Niedlugo musze polozyc karton, bo tynkarze wchodza, ale jak poloze, to ze 3 tygodnie nie bede mogl zdjac.

Parkiet
19-11-2012, 20:03
Ile trzymac wylewki pod folia? Niedlugo musze polozyc karton, bo tynkarze wchodza, ale jak poloze, to ze 3 tygodnie nie bede mogl zdjac.
Po tygodniu od wylania możesz a nawet powinieneś zdjąć folię. Pozdrawiam.

Olleo
20-11-2012, 07:55
Taaa. niestety ze wzgledu na wykonawce folie (nie chciał rozlozyc zaraz po zatarciu, a potem nie pozwolil wejsc wczesniej, jak po 3 dniach), a polozylem dopiero w sobote (wylewki wylewane byly od poniedzialku do srody).

niedzwiedz11
27-11-2012, 11:45
Witam, panowie fachowcy mam pytanie odnośnie parkietu- dębowy 16mm, fazowany, ułożony w cegiełkę, olejowany, położony 1,5 roku temu na klej 2K PU. Od jakiegoś czasu w korytarzu, głównie w pobliżu ścian jak się nadepnie słychać cos w rodzaju zgrzytnięcia, strzelenia. Jak opukuję te miejsca nie słychać głuchych miejsc, i się zastanawiam co to jest czy parkiet tak aż pracuje, czy jednak niestety oderwał się od podłoża. Nie widać też łodkowania. Wilgotność w momencie montażu było poniżej 1,5 % CM w tym korytarzu a wilgotność drewna 9-10%
Nie wiem już sam czy parkiet aż tak przenosi obciążenie że powstaje coś w rodzaje "echa" słyszalnego przy dylatacjach czy jak już pisałem niestety coś puściło.
Jak Panowie wasze doświadczenia w tym temacie?
Czy da się to jakoś sprawdzić (odkrywki narazie nie chciałbym robic)
pozdrawiam

niedzwiedz11
28-11-2012, 08:20
wczoraj odkreciłem listwę (cokół) i już nie slychac tego zgrzytania, ewidentnie jest między podłogą a listwa. dziwne bo jak młotkiem opukuje nie ma głuchych miejsc, wszystko wygląda ok więc nie wiem już sam czy faktycznie klepki tak przenosza obciążenie czy moze cos sie dostało miedzy cokół a podłogę i stąd słychac dziwne odgłosy

jarekkur
30-11-2012, 20:36
wczoraj odkreciłem listwę (cokół) i już nie slychac tego zgrzytania, ewidentnie jest między podłogą a listwa. dziwne bo jak młotkiem opukuje nie ma głuchych miejsc, wszystko wygląda ok więc nie wiem już sam czy faktycznie klepki tak przenosza obciążenie czy moze cos sie dostało miedzy cokół a podłogę i stąd słychac dziwne odgłosy

Może być tak, że drewno po okresie pęcznienia przeszło w okres kurczenia się (zima-ogrzewanie) stąd być może te trzaski. Poczekaj i obserwuj.

Ja Tomek
03-12-2012, 10:36
Witam wszystkich Forumowiczów.
Jako, że jest to ogólny wątek o parkietach, chciał bym zadać kilka pytań odnośnie parkietu thermo jesion, ponieważ nie znalazłem wielu rzeczowych informacji.
Zastanawiam się akurat nad tym gatunkiem, ponieważ podobają mi się ciemne podłogi, ale czytałem że obróbka termiczna powoduje że jesion staje się kruchy i nie jest już taki twardy, ale zyskuje na stabilności. Bardzo proszę o opinię forumowych fachowców jak to na prawdę jest z tym drewnem. Czy warto kłaść, czy mogą pojawiać się jakieś problemy, czy występują jakieś znaczące wady o których warto wspomnieć? Brałem jeszcze pod uwagę merbau ale jesion bardziej mi się podoba ze względu na "klasyczne", wyraźne usłojenie. Ale może wrócić do tej opcji? Dodam jeszcze, że parkiet ma być kładziony w salonie i sypialni, wykończony olejem.
Również chętnie posłucham opinii użytkowników. Jeżeli ktoś ma i mógł by się podzielić swoimi spostrzeżeniami był bym wdzięczny.
Pozdrawiam

Parkiet
04-12-2012, 08:23
Witam wszystkich Forumowiczów.
Jako, że jest to ogólny wątek o parkietach, chciał bym zadać kilka pytań odnośnie parkietu thermo jesion, ponieważ nie znalazłem wielu rzeczowych informacji.
Zastanawiam się akurat nad tym gatunkiem, ponieważ podobają mi się ciemne podłogi, ale czytałem że obróbka termiczna powoduje że jesion staje się kruchy i nie jest już taki twardy, ale zyskuje na stabilności. Bardzo proszę o opinię forumowych fachowców jak to na prawdę jest z tym drewnem. Czy warto kłaść, czy mogą pojawiać się jakieś problemy, czy występują jakieś znaczące wady o których warto wspomnieć? Brałem jeszcze pod uwagę merbau ale jesion bardziej mi się podoba ze względu na "klasyczne", wyraźne usłojenie. Ale może wrócić do tej opcji? Dodam jeszcze, że parkiet ma być kładziony w salonie i sypialni, wykończony olejem.
Również chętnie posłucham opinii użytkowników. Jeżeli ktoś ma i mógł by się podzielić swoimi spostrzeżeniami był bym wdzięczny.
Pozdrawiam
Podłogi z drewna modyfikowanego termicznie to nieco "wyższa półka" zarówno w temacie przygotowania drewna jak i w samym wykonaniu posadzki.
Zapraszam na www.parkietkomplex.eu (http://www.parkietkomplex.eu) w zakładce REALIZACJE jest sporo podłóg tego typu, większość z nich leży już kilka lat bez zastrzeżeń. Zapraszam.

Ja Tomek
04-12-2012, 13:09
No proszę materiał piękny i wytrzymały, czyżby produkt idealny? ;) Chyba warty zainteresowania.
Dzięki za info.
Pozdrawiam

wojgoc
04-12-2012, 13:35
Parkietkomplex,
a jaka jest Twoja opinia o deskach z doussie?

ghost34
04-12-2012, 13:51
doussie to jedno z najlepszych pod wzgledem uzytkowym drewno (szczególnie pod olejem.:)) jest bardzo odporne na wgniecenia twarde i charakteryzuje sie bdb stabilnością..moim zdaniem na posadzki prawie ideał..:)Tylko kolor u nas niezbyt popularny niestety podobnie z caberuva ..

Parkiet
04-12-2012, 13:52
Parkietkomplex,
a jaka jest Twoja opinia o deskach z doussie?
Doussie należy do dosyć wąskiego, elitarnego "klubu" najlepszych materiałów na podłogę. Jest twarde i stabilne a ponadto pięknie wygląda. Pozdrawiam.

wojgoc
04-12-2012, 14:33
Ghost34, Parkietkomplex,
dzieki za potwierdzenie naszego wyboru:yes: - u nas doussie najlepiej komponuje sie z kolorem okien, wiec część podlogi i schody będą z doussie.
tylko z dostepem do materialu jest gorzej:o, zwlaszcza na schody:(

jarekkur
06-12-2012, 21:32
Witam wszystkich Forumowiczów.
Jako, że jest to ogólny wątek o parkietach, chciał bym zadać kilka pytań odnośnie parkietu thermo jesion, ponieważ nie znalazłem wielu rzeczowych informacji.
Zastanawiam się akurat nad tym gatunkiem, ponieważ podobają mi się ciemne podłogi, ale czytałem że obróbka termiczna powoduje że jesion staje się kruchy i nie jest już taki twardy, ale zyskuje na stabilności. Bardzo proszę o opinię forumowych fachowców jak to na prawdę jest z tym drewnem. Czy warto kłaść, czy mogą pojawiać się jakieś problemy, czy występują jakieś znaczące wady o których warto wspomnieć? Brałem jeszcze pod uwagę merbau ale jesion bardziej mi się podoba ze względu na "klasyczne", wyraźne usłojenie. Ale może wrócić do tej opcji? Dodam jeszcze, że parkiet ma być kładziony w salonie i sypialni, wykończony olejem.
Również chętnie posłucham opinii użytkowników. Jeżeli ktoś ma i mógł by się podzielić swoimi spostrzeżeniami był bym wdzięczny.
Pozdrawiam

Modyfikacje termiczne przeprowadzają równiez firmy, które tego robić nie powinny. Jesion prawidłowo modyfikowany termicznie o stopniowym i dłuższym wygrzewaniu bez nagłej utraty chemicelulozy nie musi tracic tak drastycznie na twardości jak to się zdarza u niektórych producentów. Problemem jest jego późniejsza barwa. Staje się szary, ziemisty, wyblakły. Powstają też jasne plamy (szaro-mleczne) po użyciu i nakładaniu zbyt szybko po sobie warstw lakieru wodorozcieńczalnego.

Parkiet
06-12-2012, 22:56
Modyfikacje termiczne przeprowadzają równiez firmy, które tego robić nie powinny. Jesion prawidłowo modyfikowany termicznie o stopniowym i dłuższym wygrzewaniu bez nagłej utraty chemicelulozy nie musi tracic tak drastycznie na twardości jak to się zdarza u niektórych producentów. Problemem jest jego późniejsza barwa. Staje się szary, ziemisty, wyblakły. Powstają też jasne plamy (szaro-mleczne) po użyciu i nakładaniu zbyt szybko po sobie warstw lakieru wodorozcieńczalnego.
Odpowiednie wytrawy chemiczne lub - oraz zastosowanie lakierów chemicznych poliuretanowych pozwala na wyostrzenie barwy i usłojenia oraz w znaczym stopniu opóżnia zmiany w wyglądzie podłogi.

wojgoc
06-12-2012, 23:04
Odpowiednie wytrawy chemiczne lub - oraz zastosowanie lakierów chemicznych poliuretanowych pozwala na wyostrzenie barwy i usłojenia oraz w znaczym stopniu opóżnia zmiany w wyglądzie podłogi.
to mozna robic na polozonej podlodze?

Parkiet
07-12-2012, 12:30
to mozna robic na polozonej podlodze?

Tak. Pozdrawiam.

początkowy inwestor
05-02-2013, 10:08
Witam. Mam do Państwa kilka pytań odnośnie parkietów. Planujemy w marcu położenie na poddaszu parkietu dębowego o wym. 16x70x350 no może 400,450. Część pomieszczeń 40m2 ma wylewki (zrobione w 4 lipca) a dwa pokoje są zrobione na legarach rozstawionych co 40 cm a na nich podójnie położone płyty wiórowe wodoodporne takie z Brico (płyta durelis na fakturze pisało)o grub. 18mm jedna płyta czyli w sumie 36 mm. Ta podwójna wartswa aby wyeliminować „klawiszowanie” pomiędzy legarami. Wygląda to bardzo solidnie. Jesteśmy umówieni już z fachowcem, który będzie kładł ten parkiet jak również będzie wykonywał schody w dębie (schody betonowe będą obkładane). Uzgodniliśmy cenę wykonania parkietu czyli cała robocizna co do materiałów to koszt zakupu jest po mojej stronie. Oczywiście chcę zdać się tu na fachowca. Proszę o podanie jakie firmy robią dobre parkiety, które Państwo mogą spokojnie polecić? Jaki grunt, klej powinien być zastosowany? Czy takie same stosuje się na wylewkę i na płytę wiórową? Jaki podkła, lakier powinny być dobre w moim przypadku? Fachowiec jak był u nas to raczej mało mówił na ten temat, mówił tylko że będzie mierzył wilgotność wylewki. Skupiał się na początek na schodach bo mówi, że musi zamówić już materiał. Latem planujemy generalny remont na parterze czyli we wszystkich pomieszczeniach malowanie wraz z kładzeniem szpachli w jednym pokoju jak również robić całą łazienkę na parterze. Cz będzie to miało jakieś znaczenie dla naszego parkietu na poddaszu? Pod wylewką na poddaszu jest położony styropian 3x5cm na przemian a po legarami folia paroizolacyjna i wełna a później te płyty. Jak widać mam dużo pytań i wątpliwości bardzo prosze o odpowiedzi. Z góry dziękuje

fredi07
05-02-2013, 17:36
Początkujący inwestorze umów lepiej firmę , która Ci to wszystko kupi i da gwarancję bo ten twój fachowiec może cię drogo kosztować.

początkowy inwestor
05-02-2013, 20:17
Początkujący inwestorze umów lepiej firmę , która Ci to wszystko kupi i da gwarancję bo ten twój fachowiec może cię drogo kosztować.

No właśnie zamów firmę... A czy ona to zrobi lepiej od tego Pana????. Jaka to różnica czy przyjdzie kilku Panów i TEN JEDEN. On stwierdził, że robi sam i że samo położenie parkietu 80m2 zajmie mu ok. 3 dni Powiedziałem fachowiec i chyba taki jest u kolegi kładł parkiet 2 lata temu i jest OK. tylko w bloku. Facet pokazywał na zdjęciach trochę robót, które robił. Robi też po Warszawie, ale gość trochę latek ma i woli bliżej domu. Do mnie ma ok15 km do Wawy 170 km. I jeszcze jedno moje pytanie kiedy najlepiej kłaść parkiet po pierwszym malowaniu czy w ogóle z malowaniem się wstrzymać. Dopiero jak będzie położony parkiet to wtedy należy go zabezpieczyć i pomalować pierwszą warstwę a końcową po pomalowaniu parkietu????.

fredi07
05-02-2013, 21:55
Policz swój czas na zdobywanie niepotrzebnej ci wiedzy. Przy zakupie materiałów skroją cię, że aż miło + czas i kilometry. Na koniec pan Józek powie, wywaliło bo złe żeś pan materiały kupił. Ja takich początkujących z ręką w nocniku mam non stop. A myśleli , że okazję złapali.

domanki
05-02-2013, 22:02
pewnie, że oszustów jest wielu, ale to, że masz większą firmę, nie znaczy, że lepszą/godną większego zaufania i tak dalej.
W trąbę zrobić może każdy.


Ale generalnie chyba warto spytać ów fachowca jakie konkretnie materiały są mu potrzebne i w jakiej ilości, jakie marki sugeruje, a potem sam już
sprawdzasz szczegóły, ceny, szukasz najtańszych rozwiązań.

fredi07
05-02-2013, 23:19
Domanki zgadzam się z tobą, że wielkość firmy nie jest wyznacznikiem jakości. Ja też nie mam kombinatu tylko kilku parkieciarzy z prawdziwego zdarzenia a nie z ulicznej łapanki co się zdarza w wielu firmach. Dla mnie nie do przyjęcia jest scedowanie zakupu materiałów na których ja mam pracować i dać na nie gwarancję na klienta.
Klient mówi czego oczekuje a ja to realizuję. Proste.

początkowy inwestor
06-02-2013, 10:46
Policz swój czas na zdobywanie niepotrzebnej ci wiedzy. Przy zakupie materiałów skroją cię, że aż miło + czas i kilometry. Na koniec pan Józek powie, wywaliło bo złe żeś pan materiały kupił. Ja takich początkujących z ręką w nocniku mam non stop. A myśleli , że okazję złapali.

i raczej pójdę w tym kierunku. Ale chcę wiedzieć jakie materiały będą zastosowane i jakie Państwo macie o nich opinię. Ogólnie jaki jest realny dla mnie koszt całkowity takiego parkietu (drewno+ materiały + robocizna) w sumie? Co do robocizny to już jestem umówiony. Parkiet chcę aby był jako dąb rustical (bez bieli) 16x70x350. Tylko nie wiem jakie firmy są dobre. Co kasy wychodzę z założenia, że mogę dać więcej ale żeby był dobry. ale też nie przepłacać TO ma być na poddaszu gdzie będą tylko sypialnie więc nie chcę wchodzić w I klasę czyli natur. Jak czytam to niektóre firmy w klasie rustical nie mają bieli a co niektóre mają.... Widzialem parkiet z Hajnówki co sądzicie o nim??? Proszę o jakieś inne firmy które mógłbym wziąść pod uwagę. I jeszcze jedno pytanie jaka jest kolejność prac pomiędzy malowaniem scian a kładzeniem i malowaniem parkietu?

jopecki
07-02-2013, 18:38
Witam
Chciałbym zapytać cy opłaca się robić parkiet z własnego drzewa. Szukałem na wielu forach i nic a więc proszę o pomoc. A mianowicie; posiadam kloce z orzecha włoskiego, ściąłem je jesienią zeszłego roku leżą pod gołym niebem na razie i wiosną chciałbym je zawieźć do przetarcia na deski do miejscowego tartaku. Cena za przetarcie to 80zł za kubik, ale nie wiem na jaką grubość i długość. I teraz nie wiem co dalej. Na wiosnę ruszamy z żoną z budową i już wiemy że na parkiet potrzebujemy jakieś 29m kw. salon + 14m kw. sypialnia i ok 20m kw. trepów na schody. Nie wiem ile dokładnie mam tego drzewa (nie mierzylem) ale tak mniej więcej wydaje mi się że wystarczy ew. odpadnie sypialnia.I teraz moja prośba żeby ktoś napisał mi jakie mnie w związku z tym czekają koszty. i jak z tym drzewem dalej postepować.
Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

fredi07
07-02-2013, 23:04
Orzech to dobry materiał. Napisz na priv lub zadzwoń to dam ci namiary do mojego producenta parkietu i pewnie coś sensowego z twoimi klockami zrobi.Jak zaczniesz wszystko osobno godzić, przetarcie, suszenie , wyrabianie to ci wyjdzie cena kosmos. Parkietkompex też produkuje parkiet.

początkowy inwestor
08-02-2013, 08:42
i raczej pójdę w tym kierunku. Ale chcę wiedzieć jakie materiały będą zastosowane i jakie Państwo macie o nich opinię. Ogólnie jaki jest realny dla mnie koszt całkowity takiego parkietu (drewno+ materiały + robocizna) w sumie? Co do robocizny to już jestem umówiony. Parkiet chcę aby był jako dąb rustical (bez bieli) 16x70x350. Tylko nie wiem jakie firmy są dobre. Co kasy wychodzę z założenia, że mogę dać więcej ale żeby był dobry. ale też nie przepłacać TO ma być na poddaszu gdzie będą tylko sypialnie więc nie chcę wchodzić w I klasę czyli natur. Jak czytam to niektóre firmy w klasie rustical nie mają bieli a co niektóre mają.... Widzialem parkiet z Hajnówki co sądzicie o nim??? Proszę o jakieś inne firmy które mógłbym wziąść pod uwagę. I jeszcze jedno pytanie jaka jest kolejność prac pomiędzy malowaniem scian a kładzeniem i malowaniem parkietu?

czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytania????????? Parkiet ok 80m2

fredi07
09-02-2013, 11:22
,,Ogólnie jaki jest realny dla mnie koszt całkowity takiego parkietu (drewno+ materiały + robocizna) w sumie? Co do robocizny to już jestem umówiony"
Jak masz wykonawcę to niech ci zrobi kosztorys i harmonogram prac.

Faye
09-02-2013, 20:47
Ja mam pytanie z innej beczki. Kupiliśmy do mieszkania drewnianą podłogę olejowaną Hajnówka, ale szybko rzuciły się na nią korniki, a naszą reklamację odrzucono! Czy producent miał podstawy to takiego olania sprawy. Ponieważ cała sytuacja wymagała szczegółowego opisu i pokazania zdjęć wszystko umieściliśmy na tej stronie: http://www.parkiet-hajnowka.pl/ Proszę o radę! W dziale korespondencja jest odpowiedź odmowna na naszą reklamację.

początkowy inwestor
10-02-2013, 12:17
,,Ogólnie jaki jest realny dla mnie koszt całkowity takiego parkietu (drewno+ materiały + robocizna) w sumie? Co do robocizny to już jestem umówiony"
Jak masz wykonawcę to niech ci zrobi kosztorys i harmonogram prac.

jeśli chodzi o opinię co kosztów mojego fachowca to powiedział ok. 150 zł/m2 i co to mi mówi????? Dlatego zadałem pytanie na forum, zeby zorietować się jak to wyglada u innych. Mój teren to Kielce. Może pytanie nie do końca sprecyzowane więc sprecyzuję inaczej Jaki jest koszt drzewa oraz zastosowanej chemii do niego i jaka to chemia? Na moje pytanie czy będzie robiony pomiar wilgotności odpowiedział, że nie jest to konieczne bo wylewka jest na pewno sucha. Tak jak powiedziałem wcześniej byla robiona 4 lipca miksokretem na poddaszu i teraz pomieszczenia przez zimię są ogrzewane. Na moją prośbę powiedział to zrobimy pomiar.... "wbijemy w posadzkę szpilki i zmierzymy" tak sie wyraził. Co do firmy z jakiej ma być drzewo to odpowiedział, że teraz to wszystkie robia dobre parkiety bo inaczej to by padły bo nikt by nie kupował ich wyrobów..... Co sądziecie o takich wypowiedziach?? Mam jeszcze trochę czasu i dlatego chcę dowiedziec się z neutralnych źrodeł coś więcej nt. parkietów. I jeszcze pytanie robicie duzo parkietów więc na pweno wiecie kiedy wykonac pierwszą warstwę malowania przed połozeniem parkietu czu już po....

fredi07
11-02-2013, 11:38
Ja mam pytanie z innej beczki. Kupiliśmy do mieszkania drewnianą podłogę olejowaną Hajnówka, ale szybko rzuciły się na nią korniki, a naszą reklamację odrzucono! Czy producent miał podstawy to takiego olania sprawy. Ponieważ cała sytuacja wymagała szczegółowego opisu i pokazania zdjęć wszystko umieściliśmy na tej stronie: http://www.parkiet-hajnowka.pl/ Proszę o radę! W dziale korespondencja jest odpowiedź odmowna na naszą reklamację.
Moim zdaniem to robale zostały przywiezione w drewnie. Wykonawca w porozumieniu z producentem powinni wyciąć przynajmniej jedną deskę i sprawdzić dokładnie co się dzieje. Być może to tylko stare kanały po robakach. Robal raczej toczy w środku i przez olej do światła się nie przegryza.
25 lat robię podłogi i z takim przypadkiem się nie spotkałem.

fredi07
12-02-2013, 23:37
jeśli chodzi o opinię co kosztów mojego fachowca to powiedział ok. 150 zł/m2 i co to mi mówi????? Dlatego zadałem pytanie na forum, zeby zorietować się jak to wyglada u innych. Mój teren to Kielce. Może pytanie nie do końca sprecyzowane więc sprecyzuję inaczej Jaki jest koszt drzewa oraz zastosowanej chemii do niego i jaka to chemia? Na moje pytanie czy będzie robiony pomiar wilgotności odpowiedział, że nie jest to konieczne bo wylewka jest na pewno sucha. Tak jak powiedziałem wcześniej byla robiona 4 lipca miksokretem na poddaszu i teraz pomieszczenia przez zimię są ogrzewane. Na moją prośbę powiedział to zrobimy pomiar.... "wbijemy w posadzkę szpilki i zmierzymy" tak sie wyraził. Co do firmy z jakiej ma być drzewo to odpowiedział, że teraz to wszystkie robia dobre parkiety bo inaczej to by padły bo nikt by nie kupował ich wyrobów..... Co sądziecie o takich wypowiedziach?? Mam jeszcze trochę czasu i dlatego chcę dowiedziec się z neutralnych źrodeł coś więcej nt. parkietów. I jeszcze pytanie robicie duzo parkietów więc na pweno wiecie kiedy wykonac pierwszą warstwę malowania przed połozeniem parkietu czu już po....
Niech ci zrobi ten kosztorys. Jaki klej jaki lakier jakie drewno. Te 150zł zalatuje tandetą.

Faye
17-02-2013, 17:25
Moim zdaniem to robale zostały przywiezione w drewnie. Wykonawca w porozumieniu z producentem powinni wyciąć przynajmniej jedną deskę i sprawdzić dokładnie co się dzieje. Być może to tylko stare kanały po robakach. Robal raczej toczy w środku i przez olej do światła się nie przegryza.
25 lat robię podłogi i z takim przypadkiem się nie spotkałem.
moim zdaniem, też uważam, że te robaki zostały zostały przywiezione w drewnie. Na pewno nie są to kanały bo robakach, które już były, ponieważ dziurek na początku nie było na 100%, a jak zaczęły się pojawiać to w tym czasie było słychać charakterystyczne "chrupanie" wyżeranego drewna (wszystko tutaj szczegółowo opisałam http://www.parkiet-hajnowka.pl/).

Myślę, że rzeczywiście mógł producent przynajmniej sprawdzić co się dzieje w środku tej deski. Tutaj tylko przyjechali jacyś Panowie, spojrzeli tylko na to i powiedzieli, że nie mają pojęcia jaka jest przyczyna, a reklamacja została odrzucona w oparciu o opinię rzeczoznawcy, którego nawet na oczy nie widzieliśmy, a on tym bardziej naszej podłogi.

michasr
08-03-2013, 11:57
Witam. Mam pytanie. Mam deskę dębową położoną w mieszkaniu. Dwa pokoje robione były wcześniej (trzy lata temu), teraz doszedł korytarz i kuchnia. Deska na pióro-wpust, klejona, lakierowana lakierem podkładowym, później nawierzchniowym. Niestety, na korytarzu pojawiło się łódkowanie, spowodowane najpewniej malowaniem przy braku wietrzenia...:bash:
Rozwiązaniem jest kolejne cyklinowanie? Ok, ale jak wycyklinować tylko korytarz ( nie ruszając reszty ) żeby nie było śladu na łączeniu desek z pokojami czy kuchnią? Już nie chodzi mi o ewentualne różnice w wysokościach między pomieszczeniami w wyniku cyklinowania tylko żeby nie było jakiś przebarwień w samym lakierze bo wiem że powinno się malować 'mokre do mokrego'.

mamiszon
03-04-2013, 16:55
Witam serdecznie
Buszuje po forum od kilku dni (nieskutecznie niestety) w poszukiwaniu informacji na temat systemu Eukula olej+lakier, ktory poleca moj parkieciarz, jako ze "Użycie oleju powoduje wydobycie się głębi rysunku drewna,jego usłojenia, a położony na nim lakier zabezpiecza powierzchnie na wiele lat. Ten sposób wykończenia podłogi,to połączenie urody deski i walorów użytkowych"
Czy faktycznie jest to dobre rozwiazanie?
Podloga bedzie debowa- czesc deski, czesc parkiet. mam 2 malutkich dzieci, wiec bedzie sie dzialo.. olej podoba mi sie bardzo, ale przy ilosci obowiazkow domowych nie chce dokladac sobie nowych.
Bardzo serdecznie dziekuje z gory za odpowiedz
Ania

ghost34
07-04-2013, 17:23
olej w eukuli to tylko ma za zadanie poglebic kolor i wydobyć "usłojenie, rysunek drewna" ja na pani miejscu wogóle bym sie nad lakierem żadnym ..nie zastanawiał tylko brał olej ale High Solid np. ciagle sie swietnie sprawdzajacy i polecany przeze mnie loba "Impact-oil" konserwacji własciwie nie wymaga..tylko mycia jak normalna posadzka..

Anad65
11-04-2013, 13:08
Witam
Mam ułożony parkiet merbau. Za dwa tygodnie będzie lakierowany. Waham się między lakierem Bona Traffic półmat a Loba WS2 K Duo półmat ( ewentualnie Loba 2K Supra)
Proszę o opinię osoby , które korzystały z tych lakierów - który wybrać ??

Anad65
11-04-2013, 13:12
Witam
Mam ułożony parkiet merbau. Za dwa tygodnie będzie lakierowany. Waham się między lakierem Bona Traffic półmat a Loba WS2 K Duo półmat ( ewentualnie Loba 2K Supra)
Proszę o opinię osoby , które korzystały z tych lakierów - który wybrać ??

devaitis
21-04-2013, 19:57
Cześć

Kupiłem mieszkanie z ładnym bukowym parkietem, niestety w wielu miejscach odchodził od podłoża, a szpary między deszczułkami również były spore. Postanowiłem zerwać parkiet i po usunięciu lepiku położyć wylewkę i ułożyć stary parkiet od nowa.

Czy mogę samodzielnie oczyścić stary parkiet z tego czarnego lepiku? Jakąś chemią czy zeskrobać?

Z tego co się dowiedziałem, to ludzie wyrzucają taki oblepiony parkiet i nie bawią się w czyszczenie, ale może jest jakiś sposób?

Proszę o pomoc.

ghost34
22-04-2013, 17:47
Cześć

Kupiłem mieszkanie z ładnym bukowym parkietem, niestety w wielu miejscach odchodził od podłoża, a szpary między deszczułkami również były spore. Postanowiłem zerwać parkiet i po usunięciu lepiku położyć wylewkę i ułożyć stary parkiet od nowa.

Czy mogę samodzielnie oczyścić stary parkiet z tego czarnego lepiku? Jakąś chemią czy zeskrobać?

Z tego co się dowiedziałem, to ludzie wyrzucają taki oblepiony parkiet i nie bawią się w czyszczenie, ale może jest jakiś sposób?

Proszę o pomoc.

ja bym buka nie czyscił wcale subit jest szkodliwy dla zdrowia a buczyna pewnie wypaczona strasznie..poczyscisz dół..boki a potem polakierujesz podkladem i tak subit na obrzeszach wyjdzie nie dosc ze bezszczelinowo nie ułożysz to gdzieniegdzie bedziesz miał czarną rozlana obramówke..albo zareaguje z fugenkitem albo z lakierem podkladowym..robi sie takie rzeczy ale generalnie nie warto...nowy parkiet w 2giej klasie zaplacisz okolo 80pln a jak ktos ci to zerwie poczysci... ułozy to wezmie lekko równowartość...80pln

ghost34
22-04-2013, 17:47
Witam
Mam ułożony parkiet merbau. Za dwa tygodnie będzie lakierowany. Waham się między lakierem Bona Traffic półmat a Loba WS2 K Duo półmat ( ewentualnie Loba 2K Supra)
Proszę o opinię osoby , które korzystały z tych lakierów - który wybrać ??
wybrałbym suprę..

Dwumetrowiec
01-06-2013, 00:40
Witam,
Chciałbym przykleić dębową deskę 20 mm 16x400-1200 lakierowaną, na płytę OSB, zamocowaną do legarów. Niestety nie dałem rady znaleźć informacji na ten temat na forum, a co doradca to inne opinie dotyczące wyboru typu kleju, nie mówiąc już o wyborze konkretnego produktu - tutaj każdy chwali produkt którego jest przedstawicielem, lub na którym ma największą marże. " Panie do betonu klei to i na OSB da rade"
Proszę doradźcie jakim typem kleju wykonać taką podłogę. Klejenie zamierzam wykonać sam tak jak resztę remontu domu.

ghost34
03-06-2013, 11:26
Witam,
Chciałbym przykleić dębową deskę 20 mm 16x400-1200 lakierowaną, na płytę OSB, zamocowaną do legarów. Niestety nie dałem rady znaleźć informacji na ten temat na forum, a co doradca to inne opinie dotyczące wyboru typu kleju, nie mówiąc już o wyborze konkretnego produktu - tutaj każdy chwali produkt którego jest przedstawicielem, lub na którym ma największą marże. " Panie do betonu klei to i na OSB da rade"
Proszę doradźcie jakim typem kleju wykonać taką podłogę. Klejenie zamierzam wykonać sam tak jak resztę remontu domu.
Do osb (po obowiązkowym uprzednim zeszlifowaniu parafiny z płyty)..możesz przykleić taką deskę zarówno klejami rozpuszczalnikowymi jak i dwuskladnikowymi(pu)..i jednoskładnikami (pu)...PU to poliuretan..nie wolno kleic wodnymi...
Nie wiem jak w swarzędzu..masz tam jakis dostęp do klejów..jesli jest jakis market budowlany wybrałbym uzina badż mapei (w casto pod marka buildfix) generalnie zaleciłbym jakis dwuskladnikowy poliuretan dobrej marki.

Dwumetrowiec
03-06-2013, 16:41
Dzięki Duchu.
Płyty oczywiście przeszlifowałem. doradzano mi też ponacinanie płyt, ale uznałem że komuś się coś pomyliło.
Wiem że dwuskładnikowe kleje PU są na rynku od dawna i cieszą się dobrą opinią, tylko tak naprawdę, u nas, nikt nie słyszał o klejeniu do OSB.
W Swarzędzu mamy LM, casto a pod nosem Poznań z całym asortymentem marketów i hurtowni, więc sobie poradzę.
Wielkie dzięki za odpowiedź.

jesion kolor
02-08-2013, 23:34
Witam wszystkich

Mam takie oto parametry prac
podłoga jesionowa dwukolorowa tj cześć klepek jasne, cześć ciemne, część mieszane. To zdaje sie 3 klasa jednak bez sęków i innych skaz typu rustic
podłoże z płyt OSB
wilgotność deski ok 9.7,
wymiar 9 x 30-90 x 2 cm
mieszkanie w bloku.
podłogę chciałbym wybielić
praca wykonana będzie przez fachowca - sam się nie podejmuję
podłoga będzie narażona na małe dziecko (!)

Waham sie miedzy olejowoskiem osmo a lakierem po zastosowaniu bejcy lub z dodatkiem barwnika - różni fachowcy rożne szkoły

O olejowosku wiem, że
+ ma możliwość bieżącej reparacji - pomieszczenia nie są duże zatem podatne na ścieżki
+ lepszą cyrkulację wilgoci = mniejsza praca drewna
+ mniejsza twardość powłoki = brak trwałych pęknięć powłoki powstałych na skutek pęcznienia i rozsychania
+ większa szansa na uzyskanie wybarwienia z próbki na położonej podłodze
- mniejsza odporność na wodę i zarysowania
- droższa w utrzymaniu i bardziej czasochłonna

cechy wykończenia lakieru (wodny - jak zgaduję)
+ większa wytrzymałść na scieranie i płyny
+ większa łatwość w pielęgnacji
- po jakimś (?) czasie wydeptane ścieżki
- żółknięcie

Czyli mniej więcej minusy lakieru są rekompensowane plusami olejowaosku i na odwrót. Jednak plusy nie równoważą minusow

Pytania mam zatem takie:
1. czy pominąłem znaczący + lub - w powyższym
2. na co zwrócić szczególną uwagę podczas prowadzonych prac oraz przy odbiorze (w obydwu wersjach wykończenia)
3 . skąd wytrzasnąć umowę, która będzie zawierać wszystkie zapisy zabezpieczające OBIE strony. A niekoniecznie podsuniętą przez zakład (jeżeli ma)
4. ile poniżej 0 powinno być pozostawione mm by po szlifie osb deska 2 cm gruba wyszła na 0 przy progach.

oraz prośba o refleksje nad tym gatunkiem drewna by poznać jego wady, zalety a przez co świadomie je użytkować i cieszyć się ładną podłogą przez lata i wrócić do wykonawcy jedynie z prośbą o renowację.

Chcę uniknąć sytuacji w której po zastosowanym rozwiązaniu wychodzą jakieś kwiatki o których powinienem wiedzieć decydując się na nie
oraz uniknąć sytuacji gdy w przypadku wad wykonania winni są wszyscy tylko nie wykonawca

Sprawa 2
Panowie radzicie jak świadomie podjąć decyzję o wyborze i wykonaniu oraz jak zapobiegać niefachowym praktykom i ratować co się da.
Czy nie pokusilibyście się o listę typowych chwytów, które są stosowane przez niesolidnych fachowców. Wiem można je wyczytać z treści tego wątku,działa także wyszukiwarka jednak stron jest ponad 140! przyznaje ze poddałem sie przy 50tej mając oczy jak ślimak w każda stronę....

Pozdriwiam

jesion kolor
12-08-2013, 21:56
Witam wszystkich

Mam takie oto parametry prac
podłoga jesionowa dwukolorowa tj cześć klepek jasne, cześć ciemne, część mieszane. To zdaje sie 3 klasa jednak bez sęków i innych skaz typu rustic
podłoże z płyt OSB
wilgotność deski ok 9.7,
wymiar 9 x 30-90 x 2 cm
mieszkanie w bloku.
podłogę chciałbym wybielić
praca wykonana będzie przez fachowca - sam się nie podejmuję
podłoga będzie narażona na małe dziecko (!)

Waham sie miedzy olejowoskiem osmo a lakierem po zastosowaniu bejcy lub z dodatkiem barwnika - różni fachowcy rożne szkoły

O olejowosku wiem, że
+ ma możliwość bieżącej reparacji - pomieszczenia nie są duże zatem podatne na ścieżki
+ lepszą cyrkulację wilgoci = mniejsza praca drewna
+ mniejsza twardość powłoki = brak trwałych pęknięć powłoki powstałych na skutek pęcznienia i rozsychania
+ większa szansa na uzyskanie wybarwienia z próbki na położonej podłodze
- mniejsza odporność na wodę i zarysowania
- droższa w utrzymaniu i bardziej czasochłonna

cechy wykończenia lakieru (wodny - jak zgaduję)
+ większa wytrzymałść na scieranie i płyny
+ większa łatwość w pielęgnacji
- po jakimś (?) czasie wydeptane ścieżki
- żółknięcie

Czyli mniej więcej minusy lakieru są rekompensowane plusami olejowaosku i na odwrót. Jednak plusy nie równoważą minusow

Pytania mam zatem takie:
1. czy pominąłem znaczący + lub - w powyższym
2. na co zwrócić szczególną uwagę podczas prowadzonych prac oraz przy odbiorze (w obydwu wersjach wykończenia)
3 . skąd wytrzasnąć umowę, która będzie zawierać wszystkie zapisy zabezpieczające OBIE strony. A niekoniecznie podsuniętą przez zakład (jeżeli ma)
4. ile poniżej 0 powinno być pozostawione mm by po szlifie osb deska 2 cm gruba wyszła na 0 przy progach.

oraz prośba o refleksje nad tym gatunkiem drewna by poznać jego wady, zalety a przez co świadomie je użytkować i cieszyć się ładną podłogą przez lata i wrócić do wykonawcy jedynie z prośbą o renowację.

Chcę uniknąć sytuacji w której po zastosowanym rozwiązaniu wychodzą jakieś kwiatki o których powinienem wiedzieć decydując się na nie
oraz uniknąć sytuacji gdy w przypadku wad wykonania winni są wszyscy tylko nie wykonawca

Sprawa 2
Panowie radzicie jak świadomie podjąć decyzję o wyborze i wykonaniu oraz jak zapobiegać niefachowym praktykom i ratować co się da.
Czy nie pokusilibyście się o listę typowych chwytów, które są stosowane przez niesolidnych fachowców. Wiem można je wyczytać z treści tego wątku,działa także wyszukiwarka jednak stron jest ponad 140! przyznaje ze poddałem sie przy 50tej mając oczy jak ślimak w każda stronę....

Pozdriwiam

ponawiam pytanie. Jest tu kto?

dzako
13-08-2013, 07:17
ponawiam pytanie. Jest tu kto?

jesion kolor to nie trzecia klasa !!! chyba że kupiona w markecie, tam są wszystkie trzecie :)
Jesion to wspaniałe i piękne drewno niedoceniane, powinno być droższe od dębu.
polecam olej, ewentualnie na to wosk.
płyta ma być niżej od pozostałych podłóg o grubość deski czyli 20mm ( grubość kleju --> będzie zeszlifowane).

jesion kolor
13-08-2013, 22:17
dzieki za odpowiedz dzako

ale to niestety nie wszystkie informacje ktore potrzebuje....
zaczyna mi sie porządnie spieszyć z terminami

pysiok
13-08-2013, 22:45
Witam!
W zeszłym roku, na części powierzchni podłogi, odkleił i wybrzuszył się finiszparkiet. Tydzień temu fachowiec zaczął remont i pojawiły się u mnie pewne wątpliwości, gdyż prace przez owego Pana wykonywane są nie w pełni zgodne z informacjami jakie znalazłem na forum. Ponieważ parkiet odkleił się tylko w pewnej części, zależało nam na tym aby nie zdejmować go całego (czyli dodatkowych 100 m2). Prace dotychczas wykonane to zdjęcie odklejonego parkietu i dwukrotne przemalowanie powierzchni gruntem. Tylko czy to w ogóle ma jakiś sens? Dopiero wczoraj wróciłem do domu i miałem okazję przyjrzeć się postępowi prac. Stary klej nie został odklejony ani z podłogi ani z parkietu. Wcześniej nie zaglądałem na forum ale z tego co na szybko wyczytałem to rozumiem, że tak naprawdę jedyną słuszną drogą do prawidłowego remontu powinno być jednak zdjęcie całego parkietu i wylanie nowego podkładu po zdarciu starego? Czy jest jakaś szansa, żeby prace wykonywane przez fachowca przyniosły oczekiwane rezultaty? Jutro będę się z nim widział - z tego co mi wiadomo to zamierza po zbadaniu wilgotności zacząć przyklejać parkiet... Poniżej zdjęcia z remontu. Będę wdzięczny za porady!

206613

206614

206615

206616

206617

Pozdrawiam,

Pysiok

ghost34
14-08-2013, 09:39
Witam!
W zeszłym roku, na części powierzchni podłogi, odkleił i wybrzuszył się finiszparkiet. Tydzień temu fachowiec zaczął remont i pojawiły się u mnie pewne wątpliwości, gdyż prace przez owego Pana wykonywane są nie w pełni zgodne z informacjami jakie znalazłem na forum. Ponieważ parkiet odkleił się tylko w pewnej części, zależało nam na tym aby nie zdejmować go całego (czyli dodatkowych 100 m2). Prace dotychczas wykonane to zdjęcie odklejonego parkietu i dwukrotne przemalowanie powierzchni gruntem. Tylko czy to w ogóle ma jakiś sens? Dopiero wczoraj wróciłem do domu i miałem okazję przyjrzeć się postępowi prac. Stary klej nie został odklejony ani z podłogi ani z parkietu. Wcześniej nie zaglądałem na forum ale z tego co na szybko wyczytałem to rozumiem, że tak naprawdę jedyną słuszną drogą do prawidłowego remontu powinno być jednak zdjęcie całego parkietu i wylanie nowego podkładu po zdarciu starego? Czy jest jakaś szansa, żeby prace wykonywane przez fachowca przyniosły oczekiwane rezultaty? Jutro będę się z nim widział - z tego co mi wiadomo to zamierza po zbadaniu wilgotności zacząć przyklejać parkiet... Poniżej zdjęcia z remontu. Będę wdzięczny za porady!

206613

206614

206615

206616

206617

Pozdrawiam,

Pysiok
Witam
Po pierwsze kto wymyslij tenze klej??? przy jakiejkolwiek lekkiej pracy ten klej pusci zawsze bo to ma w porywach 40% substancji stalych reszta rozpuszczalniki i dlatego bardzo slaby.
Po drugie..nie mam pojęcia w takiej sytuacji jak on to posklada bez wyczyszczenia..podłoża porządnie będziesz mial góry -doliny...a szczeliny dość duże sa raczej pewne.( ten parkiet tam gdzie bedzie jego łaczenie juz zapracował nie dopasuje nie wspominajac o skalibrowaniu grubosci od pióra..)
po trzecie na laczeniu tego co lezy z tym co bedzie dolozone powstanie gorka badz dol..jesli on to wyczysci ( deszczółki zerwane) z dołu z kleju to to rozkalibruje a musi to uczynic..bo zeschnietego kleju do nowego kleju sie nie kleji ..na kropelce to pisze gdzie tam dopiero przy parkiecie..
po czwarte to juz poprzez zeschniety klej jest rozkalibrowane..
po piate kto by to i jak nie robil na takiej polaci parkietem zerwanym nie nowym ..cyklinowanie jest pewne..
moznaby z mala szczelinka na laczenu z nowego parkietu z dosc duzym nakladem czasu umiejetnosci i zaangazowania to uczynic bez cyklinowania..ale z nowego parkietu li tylko...

jesion kolor
14-08-2013, 22:12
ponawiam pytanie. Jest tu kto?

panowie byłbym naprawdę wdzieczny za info w sprawie tego jesiona...

jarekkur
14-08-2013, 22:57
Witam!
W zeszłym roku, na części powierzchni podłogi, odkleił i wybrzuszył się finiszparkiet. Tydzień temu fachowiec zaczął remont i pojawiły się u mnie pewne wątpliwości, gdyż prace przez owego Pana wykonywane są nie w pełni zgodne z informacjami jakie znalazłem na forum. Ponieważ parkiet odkleił się tylko w pewnej części, zależało nam na tym aby nie zdejmować go całego (czyli dodatkowych 100 m2). Prace dotychczas wykonane to zdjęcie odklejonego parkietu i dwukrotne przemalowanie powierzchni gruntem. Tylko czy to w ogóle ma jakiś sens? Dopiero wczoraj wróciłem do domu i miałem okazję przyjrzeć się postępowi prac. Stary klej nie został odklejony ani z podłogi ani z parkietu. Wcześniej nie zaglądałem na forum ale z tego co na szybko wyczytałem to rozumiem, że tak naprawdę jedyną słuszną drogą do prawidłowego remontu powinno być jednak zdjęcie całego parkietu i wylanie nowego podkładu po zdarciu starego? Czy jest jakaś szansa, żeby prace wykonywane przez fachowca przyniosły oczekiwane rezultaty? Jutro będę się z nim widział - z tego co mi wiadomo to zamierza po zbadaniu wilgotności zacząć przyklejać parkiet... Poniżej zdjęcia z remontu. Będę wdzięczny za porady!

206613

206614

206615

206616

206617

Pozdrawiam,

Pysiok


Klej rozpuszczalnikowy. Parkiet lakierowany. Rozpuszczalniki z kleju nie miały możliwości wydostania się na zewnątrz poprzez zalakierowane drewno. Rozpuszczalniki w kleju spowodowały napęcznienie drewna, które naruszyły strukturę kleju. W trakcie procesu wiązania kleju, powstawały gazy z rozpuszczalników i tworzyły "bąble", które spowodowały rozwarstwienie kleju-widać na zdjęciu. Podłoże do tego zapewne w stanie podwyższonej wilgotności i efekt jak widać. Należy zdjąć całą podłogę usunąć klej. Sprawdzić podłoże na wilgotność. Konieczna jest wiedza na temat wilgotności równoważnej podłoża, podobnie jak drewna. Bez cyklinowania całości i lakierowania niestety się nie obejdzie. Tanie wykonanie i bezmyślność.

mi_mała
27-02-2014, 22:53
Witajcie,

czy to jest produkt, który możecie polecić?

http://sklep.superparkiet.pl/pl/p/Fertig-Deska-Dab-Classic/37

A może lepiej lity Massive Parkiet?

http://www.jawor-parkiet.pl/podlogi-drewniane/mp/dab-elegance.html

Tylko powiem szczerze, że wolałabym szersze i dłuższe dechy.

ghost34
28-02-2014, 10:46
bardzo drogi sklep..

mi_mała
28-02-2014, 11:07
Sklep sklepem, pewnie jak już przyjdzie czas zakupów, to znajdę optymalną ofertę.
Pytałam bardziej o produkt. Zarówno o deskę dwuwarstwową jak i o parkiet lity.
Plus o to, co polecacie na podłogę w bloku.

mi_mała
01-03-2014, 12:03
Podłoże będzie wykonane w następującym standardzie:

posadzka cementowa M20, grubość 5 cm., zbrojona siatką lub włóknem rozproszonym spełniająca wymagania normy PN-EN 13813:2003P (wytrzymałość na ściskanie min. 12MPa, wytrzymałość na zginanie min. 3 MPa). Posadzka będzie zatarta mechanicznie.

Czy jest OK pod podane przeze mnie powyżej dechy, czy może próbować rozmawiać z deweloperem o zmianie standardu wykonania podłoża - żeby później nie poprawiać, czekać na wyschnięcie itd.?

w**owe
12-05-2014, 17:26
Deski warstwowe można kłaść w systemie pływającym i podłoże powinno być ok. Ja sprawa się rozwiązała?

mi_mała
12-05-2014, 19:36
Będą dechy warstwowe Jawora, te nowe 220 cm :)
http://www.jawor-parkiet.pl/AR/220_Dab_Classic_A01.jpg

Będą klejone do podłoża, jeśli tylko będzie taka możliwość, jeśli nie, będzie krótsza deska warstwowa.

Ogólnie - wylewka zostanie pogrubiona o centymetr.

ghost34
13-05-2014, 13:02
Będą dechy warstwowe Jawora, te nowe 220 cm :)
http://www.jawor-parkiet.pl/AR/220_Dab_Classic_A01.jpg

Będą klejone do podłoża, jeśli tylko będzie taka możliwość, jeśli nie, będzie krótsza deska warstwowa.

Ogólnie - wylewka zostanie pogrubiona o centymetr.

tylko ze ta nowa ich linia ma warstwe uzytkowa 4 mm ze wzgledu na "dlugowiecznosc" wybralybym jednak 14mm gr(6mm warstwy uzytkowej)
Pozdrawiam

mi_mała
13-05-2014, 20:04
Serio? Nie doczytałam...

4 mm nie chcę... Beznadzieja. Może zaczną robić z grubszą warstwą użytkową do momentu, kiedy będę ich potrzebowała :rolleyes:

wojgoc
13-05-2014, 20:34
z tego co się orientuję to tylko finishdeska i jawordeska mają w swoich produktach 6mm warstwy wierzchniej

mi_mała
13-05-2014, 20:49
z tego co się orientuję to tylko finishdeska i jawordeska mają w swoich produktach 6mm warstwy wierzchniej

No właśnie się nabrałam :no: Ta ich nowa deska ma 15 mm grubości, więc myślałam, że ma warstwę użytkową 6mm, a nie 4...

wojgoc
13-05-2014, 21:35
z tego co sie orientuję, żaden producent nie ma w swojej ofercie 6mm warstwy wierzchniej w produktach o długości >150cm

ghost34
28-05-2014, 09:59
No właśnie się nabrałam :no: Ta ich nowa deska ma 15 mm grubości, więc myślałam, że ma warstwę użytkową 6mm, a nie 4...
To sie niczym wlasciwie nie rozni od barlinkow kahrsow czy balticwoodow...nazwa jeno...brac only z 6mm warstwa drewna uzytkowego.

wojgoc
28-05-2014, 11:41
To sie niczym wlasciwie nie rozni od barlinkow kahrsow czy balticwoodow...nazwa jeno...brac only z 6mm warstwa drewna uzytkowego.hmmm:eek: nie ma żadnej różnicy miedzy kahrs a Barlinkiem:confused:. poza ceną.....

ghost34
28-05-2014, 12:24
Nie ma produkt 2-3 warstwowy ..z tą samą warstwa użytkową drewna ..gatunek zastosowany nie jest ani "szlachetny" ani mniej czy bardziej high czy low..są to deski na click..z 3,6mm warstwą użytkowa tego samego drewna
Czy to drewno rosło we Włoszech , Francji , Ukrainie czy innym zakątku europy czy świata nie ma znaczenia, a obie firmy przy ilościach, które produkują biorą drewno zewsząd..i obie firmy jakościowo są takie same maja nakłady finansowe i rozwinięte techniczne zaawansowane linie produkcyjne..
Niczym się nie różnią..może tyle ze kahrs to wymyślił cała różnica jako pierwszy..
Ten sam badziew..to moja subiektywna ocena..niczego poniżej 6mm warstwy użytkowej w życiu bym nie kupił ..wolałbym laminaty kupić jakby mnie nie było stać na porządne drewno.
Stukanie to samo,a wytrzymałość o niebo lepsza o cenie nie wspomnę..Ja cały czas zachodzę w głowę jak ludzie kupują barlinka, baltic wooda , wickandersa , globala czy kahrsa (układałem kilkadziesiąt x nie spotkałem się jeszcze ażeby ktokolwiek nie kupił kahrsa w promocji w tym kraju ta promo już trwa jakieś chyba z 7 lat:P)wydając na to coś średnio od 120 do 300plnów za metr kwadrat plus podkład plus układanie...(nie pisze tutaj o króciakach pozagatunkowych z barlinka do nabycia w hipermarketach budowlanych bo to już urąga wszelkim kanonom i kosztuje około 80plnów..) a parkiet na "gotowo" na lata można już mieć na spokojnie ze wszystkim od 170plnów za metr kwadrat tyle w temacie.

wojgoc
28-05-2014, 14:28
tylko, że parkietu nie dasz na podlogówkę:(

ghost34
28-05-2014, 15:24
O czym ty piszesz ...ja na podłogówke z powodzeniem stosuje parkiety zarówno lite jak i warstwowe od blisko 10ciu lat..mało tego nawet purmo niedawno niechcacy wsparło parkieciarzy dając wytyczne do projektowania i tworzac program do projektowania ogrzewania w domostwach w/g ktorego jasno wynika,że drewno jest więcej niż ok na ogrzewanie ..wynika z nich jasno ze kto ma kafelki to caly czas musi podtrzymywac temperature na danym poziomie i placi za ogrzewanie wiecej..natomiast drewno jest jak bufor ciepla..mozna smialo obnizac temp zasilania CO posadzkowego a temperatura sie bedzie utrzymywac przez sporo czasu...relatywnie nawet koszta sa mniejsze za gaz czy olej czy ekogroszek czy co tam kto na zasiłce CO sobie wymyślił i zamontował..
ile jeszcze trzeba walczyc z tym mitem..przecie czy parkiet , czy jarekkur , czy onegdaj boorg czy ja tłumaczymy to ludziom tutaj od dobrych 7 lat..staramy sie edukować a mit dalej widze jak lenin wiecznie żywy.
Drewno nie nadaje się na podłogówkę..nosz ...:P nadaje sie jak najbardziej..trzeba tylko 4rech rzeczy madrego klienta, hydraulika, wylewkarza i parkieciarza..i gwarancja sukcesu:))

Parkiet
28-05-2014, 17:05
Masz rację Ghost34, że drewno na podłogówce trąci mitem a wynika to z zaszłości, kiedy w żle ocieplonych budynkach podłogówka
musiała generować około 150 W z każdego metra, co przy podłodze zdrewna i 35'C było nie do przyjęcia. Teraz kiedy zapotrzebowanie jest rzędu 50W i temperaturze podłogi 25'C nie ma problemu z posadzką drewnianą. Masz też wiele racji, że efektywność podłogówki zależy od kilku fachowców, których wymieniłeś. Pozdrawiam.

wojgoc
28-05-2014, 17:23
czy każde lite drewno można dawać na podłogówkę? i nie ma to wpływu na efektywność podłogówki? nawet prasowany bambus?

ghost34
28-05-2014, 20:52
czy każde lite drewno można dawać na podłogówkę? i nie ma to wpływu na efektywność podłogówki? nawet prasowany bambus?

Nie nie każde ..a z bambusami to właściwie cholera jest taka, ze to parkiet z prasowanej trawy przecie jest miliony producentów głownie chińskich i jak ułożylem tego ludziom ze 3-4 tysie metrów to raz na 100m/kw widziałem, że był więcej niż oki pomijając wszechobecny smród formaldehydu..
Co więcej na bambus szczególnie trzeba uważać ponieważ z reguły jest lakierowany 4 stronnie kilka razy się spotkalem tu zresztą na forum tez ktoś to opisywał kiedy, że mu lakier ze spodu puścil od deski deszczółki "latały" a klej z lakierem na posadzce ostał..
Tutaj trzeba doświadczenia ..troche..nawet wiecej niz troche bo bedzie dobrze przez rok -dwa a potem lipa..to co jest w casto czy leroy jak widze okolo 100wki to jakos specjalnie do mnie tez nie przemawia...
Kto sobie kupi ukladam nie marudzę i dam gwarancje ale akurat sam nie chce nigdy odpowiadać za ten materiał bo to rosyjska ruletka moze być..i z przepustowościa i z rozsychaniem a przede wszystkim z emisją szkodliwych związków..
Merbau, Doussie, Badi, Wenge (czy Panga- Panga to odmiana zdaje sie bardziej zółtawa nazewnictwo włoskie), to tak z marszu lite mozesz dac na ogrzewanie ale to juz tanio nie bedzie..nasze w warstwowce wszystkie oprócz graba czy buka... lity jesion czy dąb jak dla mnie w duzym elemencie być nie może...jeno warstwowka badz mozaika sztorcowa...
Wystrzegac sie nalezy kempasa, kerrunga, sapelle, acajou,, (to sa piękne gat ale na wstawki intarsje ....czy inne rzeczy ale akurat na posadzke ogrzewana nie za bardzo..)
Guatambu czy Pauamarello to juz dawno nie widziałem czy legenda dla mnie będącej dura-dura..tez bym sie wystrzegał na ogrzewanie..
P.S.
Tauari też nie ..po kilku dniach na ogrzewaniu wydziela to drewno bardzo "niefajny " zapach..samo z siebie takie bywają w nim olejki eteryczne.:)

Parkiet
28-05-2014, 20:59
czy każde lite drewno można dawać na podłogówkę? i nie ma to wpływu na efektywność podłogówki? nawet prasowany bambus?
Wybór drewna na podłogówką należy postrzegać w dwóch aspektach. Pierwszy to kurczliwość i wynikająca z tego trwałość w wyglądzie oraz oporność cieplna elementu przekładająca się na efektywność cieplną podłogi, szczególnie przy ograniczonym temperaturowo żródle ciepła. Bambus to wyrób i w zależności od tego jak jest zrobiony tak się nadaje na podłogówkę.

ghost34
28-05-2014, 21:15
Masz rację Ghost34, że drewno na podłogówce trąci mitem a wynika to z zaszłości, kiedy w żle ocieplonych budynkach podłogówka
musiała generować około 150 W z każdego metra, co przy podłodze zdrewna i 35'C było nie do przyjęcia. Teraz kiedy zapotrzebowanie jest rzędu 50W i temperaturze podłogi 25'C nie ma problemu z posadzką drewnianą. Masz też wiele racji, że efektywność podłogówki zależy od kilku fachowców, których wymieniłeś. Pozdrawiam.
Weź jeszcze dołóz brak wiedzy( nie każdy musi ją mieć przecie), a to co oczy widzą..domy z bala sa cieple przecie..(czlek logicznie rozumujacy myśli drewno niezle izoluje) tylko kto układa bale z iglakow fi 250 na podłoge:P
Raczki do noży, patelni drewniane ..człowiek myśli drewno jest izolatorem ciepła..to jest poprostu od lat w umysłach ludzkich zakodowane..podświadomie wręcz tak uważam..a przykładów można by jeszcze parę podać.Pozdrawiam.

wojgoc
28-05-2014, 22:54
a co w przypadku kabli grzewczych?

Parkiet
29-05-2014, 06:54
a co w przypadku kabli grzewczych? Podobnie jak z rurkami grzewczymi wodnymi, zatopionymi w wylewce, jakkolwiek sterowanie odbywa się termostatem i dodatkowo przy rozgrzewaniu wzrasta opór w przepływie prądu, co zabezpiecza przed przegrzaniem. To tak ogólnie, szczegóły z trzeba ustalić z wykonawcą takiej instalacji. Pozdrawiam.

markoz7874
02-06-2014, 18:26
Witam
Od jakiegoś czasu wykonuję remont mieszkania.
Przyszła pora na odnowienie parkietu.
Fachowiec przygotował parkiet po czym polakierował.
Lakierowanie zostało wykonane lakierem na jakimś śmierdzącym rozpuszczalniku.(chyba nitro)
Pal licho zapach problem jest inny - po wyschnięciu pozostały jakieś "pryszcze" (zdjęcia w załączeniu)
Czy na podstawie tych zdjęć dałoby się określić przyczynę?
Sugerowane jest zapylenie, ale mi jako laikowi wydaje się, że to kwestia lakieru.(fachowiec zlewa resztki niewykorzystanego lakieru s powrotem do puszki a przed malowaniem filtruje przez pończochę. Dodatkowo używany wałek trzyma w puszcze z rozpuszczalnikiem)
Co o tym sadzą fachowcy?




263333263334263335263336263337

Elfir
02-06-2014, 18:48
wygląda jak słabo odkurzony parkiet przed lakierowaniem. Tak czy inaczej do cyklinowania i poprawki.

markoz7874
02-06-2014, 18:54
wygląda jak słabo odkurzony parkiet przed lakierowaniem. Tak czy inaczej do cyklinowania i poprawki.
W tym sęk, że już raz był polerowany i poprawiany. Odkurzony i przetarty wilgotnym mopem. Jutro ma być ponownie poprawiany, tym razem pędzlem nie wałkiem.
Trochę mam dosyć wdychania oparów rozpuszczalnika, człowiek pewnie też się denerwuje.
Jeżeli zdjęcia są za mało wyraźne aby zdiagnozować problem, mogę postarać się o lepsze (te robiłem komórką).

Elfir
02-06-2014, 19:12
To nie twój problem ale wykonawcy, wiec niech się słusznie denerwuje i naprawia aż będzie dobrze

markoz7874
03-06-2014, 09:47
To nie twój problem ale wykonawcy, wiec niech się słusznie denerwuje i naprawia aż będzie dobrze
Niby masz rację. Tylko, że dzisiaj fachowiec poprawiał robotę pędzlem i już na tym etapie było widać, że efekty będą identyczne jak przedtem.
Mam więc dodatkowy problem - muszę szukać kolejnego fachowca i wdychać przez kolejne dni opary rozpuszczalnika.
Pytanie.
Czy w takich sytuacjach nie powinien zedrzeć całego lakieru zamiast tylko go spolerować papierem 180?
Czy możliwe, że powyższe błędy powstają na skutek niekompatybilnej warstwy wcześniejszej z wierzchnią?
Myślę, że można wykluczyć zanieczyszczenia powietrza, bo na poniższym zdjęciu widać np. rysę wzdłuż której pojawiają się podobne grudki.
Kurz raczej układałby się przypadkowo a nie wzdłuż rys.
Poniżej zdjęcie na etapie schnięcia lakieru - jak ten trochę podeschnie postaram się zrobić lepsze.
263446

Nefer
03-06-2014, 10:24
Mieszanie nie posłodzonej herbaty nie spowoduje, że stanie sie ona słodsza. Nie wiem jak to wygląda na calości, bo robisz zdjęcia z skali mikro :) Ale jeśli Ci nie odpowiada jakość, to chyba pora wytłumaczyć panu czego oczekujesz (zniknięcia paprochów, ktore są pod lakierem, nie na lakierze)

markoz7874
03-06-2014, 12:36
Mieszanie nie posłodzonej herbaty nie spowoduje, że stanie sie ona słodsza. Nie wiem jak to wygląda na calości, bo robisz zdjęcia z skali mikro :) Ale jeśli Ci nie odpowiada jakość, to chyba pora wytłumaczyć panu czego oczekujesz (zniknięcia paprochów, ktore są pod lakierem, nie na lakierze)

z 1m wygląda to tak(2 różne pokoje):
263472263473263474
Pan fachowiec zdaje sobie sprawę, że jest źle. Zresztą tu nie chodzi o to aby udowadniać sobie racje, ale ustalić sposób jak sobie z problemem poradzić.
Chciałbym aby człowiek uczciwie zarobił a ja cieszyć się ładnym parkietem.
Widać, że człowiek sie starał, ale coś mu nie wyszło. Chcę wiec mu pomóc w rozwiązaniu kłopotliwej dla nas obu sytuacji.

Zastanawiam się nad jeszcze jednym - czy miedzy polerowaniem lakieru a odkurzaniem i ponownym lakierowaniem, nie należałoby zrobić dłuższej przerwy aby opadł pył?
Czy lakierowanie nie powinno odbywać się w innym ubraniu niż polerowanie?

.ajk
04-06-2014, 10:47
Ja jestem amatorem, ale jak lakierowałem własną podłogę to na drugi dzień po cyklinowaniu było odkurzanie - od góry: sufit, lampy, ściany, kaloryfery wszelkie zakamarki, potem dopiero parkiet, po 2 godzinach kolejne odkurzanie w drugą stronę klepek, kolejna przerwa i lekko wilgotną szmatką na kolanach wycieranie podłogi.
Lakierowanie: folia na nogi, skafander malarski na ubranie, czepek na głowę. Mimo, że robiłem to pierwszy raz wyszło bez drobinek kurzu.
Zdaję sobie sprawę, że gdy ktoś robi to zarobkowo priorytetem dla niego jest czas, jednak wtedy musi się liczyć, że trafi na klienta który nie zapłaci za taką robotę. Koszty poprawy są bardzo duże (często przekraczają zysk wykonawcy) bo trzeba zedrzeć cały lakier, zmatowienie 180 nic nie da w tym przypadku.

markoz7874
04-06-2014, 14:51
J.. zmatowienie 180 nic nie da w tym przypadku.
Też mi się tak zdawało, bo kolejne poprawki zamiast poprawić tylko pogorszyły wygląd powierzchni.
W tym konkretnym przypadku, klient zapłacił, a dopiero po przeschnięciu lakieru zgłosił uwagi.
Fachowiec zapytany o swoją pracę sam stwierdził, że grudek co prawda nie da się uniknąć ale jest ich to stanowczo za dużo.
Parkieciarz chyba sam zdawał sobie sprawę, że prowizoryczne poprawki nic nie dadzą, dlatego zdecydował się sam, bez nacisków oddać pieniądze zamiast poprawiać zdzierając lakier do drewna.
Szkoda, bo takie rozwiązanie sprawia, że żadna ze stron nie jest zadowolona. Człowiek pracował za darmo, a ja nie ma wykonanego poprawnie parkietu.
Straciłem tez ochotę na "testowanie" kolejnych fachowców.
Jak myślicie, czy te grudki spowodują szybsze niszczenie lakieru i za rok będę musiał poprawiać? Czy można od biedy to zostawić i jakoś z tym żyć?

w**owe
04-06-2014, 15:50
Niestety przy tych grudkach lakier po prostu będzie się łatwiej ścierał.

ghost34
06-06-2014, 14:11
Niby masz rację. Tylko, że dzisiaj fachowiec poprawiał robotę pędzlem i już na tym etapie było widać, że efekty będą identyczne jak przedtem.
Mam więc dodatkowy problem - muszę szukać kolejnego fachowca i wdychać przez kolejne dni opary rozpuszczalnika.
Pytanie.
Czy w takich sytuacjach nie powinien zedrzeć całego lakieru zamiast tylko go spolerować papierem 180?
Czy możliwe, że powyższe błędy powstają na skutek niekompatybilnej warstwy wcześniejszej z wierzchnią?
Myślę, że można wykluczyć zanieczyszczenia powietrza, bo na poniższym zdjęciu widać np. rysę wzdłuż której pojawiają się podobne grudki.
Kurz raczej układałby się przypadkowo a nie wzdłuż rys.
Poniżej zdjęcie na etapie schnięcia lakieru - jak ten trochę podeschnie postaram się zrobić lepsze.
263446

hmmm nie znam marki lakieru ani jego stopnia stopnia "połyskowości" natomiast jest tak, że lakiery rozpuszczalnikowe niestety nie dość, że są słabsze od wodnych mniej więcej od 4 lat to jeszcze są dodatnie elektrostatycznie i ściągają każdy kurz i pyłek z każdego zakamarka..nie wiem ile warstw już nałożono..ale ja bym zrobił w tenże sposób
odczekał około tygodnia intensywnie dziennie wietrząc po około 1-2g dziennie..po czym zmatowiłbym bardzo mocno siatka polerska w granulacji 180-220..i nałożył lakier wodny 1 warstwę tyle że nie znam marki lakieru który jest nałożony już i ilości jego warstw więc to może być też niedźwiedzia przysługa ..najpierw musiałbym poznać dane co więcej..na którymś zdjęciu widziałem albo ślad po wałku, a wydaje mi się ze to raczej po blaszce lakierniczej..jeśli człek nie potrafi nałożyć lakieru blacha porządnie (może też być tak że ów lakier po prostu się zupełnie do tego nie nadaje.co tez nie jest do końca prawda bo można stosować rożne konsystencje lakieru ale to już musi wynikać z wiedzy i doświadczenia na owym lakierze.) i ma dalej b dużo paprochów..i na domiar złego zostawia slady..to nie za bardzo poradzi sobie dalej..moim zdaniem..moznaby sobie spokojnie poradzić w opisany przezemnie sposob ..i jeszcze jedno najważniejsze lakierow rozpuszczalnikowych w warunkach budowy nie da sie nalozyc bez wtracen(paproszków)! i .zdjecia na mokrym lakierze sa zdjeciami nie oddającymi niczego..ponieważ zawsze to tak wyglada na mokrym..
Jeśli otworzyłeś pokoj -pomieszczenie z mokrym lakierem:P i robiles zdjecia to sam sobie pogorszyles jakość ostatniej warstwy lakier dostal powietrza z kurzem z innego pomieszczenia i jako dodatni elektrostatycznie sciagnal sobie wiecej paproszkow..i ide o zakład, że w progu gdzie stałeś znajdziesz parę włosów i grysik na lakierze..

Pomieszczenia lakierowane rozpuszczalnikiem trzeba w miarę możliwości izolować zamykać drzwi okna podkładac pod drzwi mokre szmaty czy reczniki aby zupełnie zapobiec cyrkulacji powietrza..wszlekie zakamarki w kaloryferach, gniazdkach, wnękach okiennych, drzwiowych musza byc odkurzone przetarte szmatka wilgotna minimum po 2-3 x w sekwencjach okolo kilkunasto minutowych..by ograniczyc do minimum jakiekolwiek czynniki przyczyniajace sie do wtracen w tychze lakierach..co wam da minimum mozliwe na budowie wtracen w posadzce polakierowanej rozpuszczalnikowym lakierem..wtracenia beda zawsze ale nie tak duze i w znacznie mniejszej ilości..
Lakier wodny zalatwilby to od reki w 1 warstwie..zupełnie inaczej "oblewa" "paproszki"..co wcale tez nie znaczy ze nie trzeba porzadnie sprzatac..rzecz jasna.
Pozdrawiam.

markoz7874
06-06-2014, 16:50
hmmm nie znam marki lakieru ani jego stopnia stopnia "połyskowości"..

Lakier to hartzlack błyszczący.
Bez przesady - nie zaglądałbym co kilka minut aby się przyglądać jak schnie lakier ;)
Drzwi były zamknięte kilka godzin a zdjęcia robione kiedy lakier już się nie lepił. Fotografie wyszły trochę poruszone, bo nie chciałem na tym etapie opierać się o powierzchnię ale na 100% nic już się do niego nie przyczepiło.
Moim zdaniem, cały problem polega na złym odkurzeniu i nie odczekaniu aż kurz opadnie. Nie przyglądałem się dokładnie(człowiek robi parkiety od kilkunastu lat, wie cdo głowy mi nie przyszło go kontrolować), ale wydaje mi się, że parkieciarz sporo miejsc pominął przy pozbywaniu się kurzu. Śpieszyło mu się. Zresztą po pierwszym nieudanym lakierowaniu sam znalazłem w jednym z kątów pokaźną ilość niesprzątniętego pyłu z polerowania parkietu. Co dziwne nie zalecał ściągnięcia folii która chroniła okna i szafę przed pyłem. Zdjęliśmy ja dopiero po mojej sugestii, ale nie odczekaliśmy po tej czynności odpowiednio długo na opadnięcie kurzu.
Niestety zaufałem jego doświadczeniu, teraz nie pozwoliłbym mu lakierować w tym samym ubraniu w którym polerował powierzchnię a po zdejmowaniu folii, odkurzaniu, przetarciu mopem, zaleciłbym powtórzenie czynności ponownie po conajmniej godzinie, a lakierowanie po kolejnej dłuzszej przerwie.
Jesteś pewien, ze można położyć lakier wodny na lakier polimerowy?
Pokoju malowanego półmatem nie bedę już chyba ruszał - bardzo nie widać niedoróbek. Ale w innym malowanym lakierem błyszczącym - błędy są bardzo widoczne. Tu chyba poprawię.
Wiem, że pyłu nie uniknę, ale to co jest w tej chwili przekracza akceptowalny poziom.

adass
08-07-2014, 22:49
Kojarzy ktos producenta deski podlogowej o dlugosci 3,3 m ?
Wszedzie tylko miks 0.9 do 2 -2,5
dab olejowany , naturalny

z gory wielkie dzieki

Elfir
09-07-2014, 11:58
Marchewa

adass
09-07-2014, 23:41
sorry, zapomnialem napisac oprocz Marchewy - cena zabija
ale dziekuje :)

michcioole
29-12-2014, 11:43
Witam wszystkich.

Remontuję dom ze swoją narzeczoną. Zbliżamy się do remontu salonu, w którym będzie wyburzona działówka i powstanie duży pokój dzienny z jadalnią. Na początku byliśmy nastawieni na jakieś panele podłogowe (AC4 lub 5 itp.) w przedziale powiedzmy 30-50zł /m2. Przeglądając asortyment sklepu Leroy Merlin natrafiliśmy na parkiet dębowy olejowany za 39zł / m2. klik. (http://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/panele-deski-parkiety/parkiety/parkiet-europejski-dab-stary,p185438,l190.html) Gdzie jest haczyk? Czemu jest taki tani? Rozumiem, że dojdą koszta związane z montażem jak i wykończeniem tego parkietu. Jeśli chodzi o estetykę to naprawdę się nam podoba. A co to samego parkietu mam pytanie:

Czy parkiet olejowany można po położeniu polakierować, (należałoby go cyklinować wcześniej?) czy jedyną możliwą formą wykończenia tego parkietu jest olejowanie? Czy mozna uzyskać efekt połysku dzięki olejowaniu?

Czy istnienie potrzeba dylatacji parkietu na podłodze w przejściu między aktualnie istniejącymi 2 pokojami? Jak wspomniałem wcześniej zostanie wyburzona ścianka działowa, a strop podparty (niby tylko dzialówka) belką drewnianą lub dwuteownikiem. Pokój znajduje się na piętrze, niżej pod 1 częścią znajduje się nieogrzewany (przynajmniej narazie) garaż, pod 2 częścią ogrzewany pokój. Wymiary pokoju po wybiciu ściany to jakies 7,5m x 4,3m.

Dziękuję za wyrozumiałość

mrsmoonx
17-03-2015, 17:14
Witam,
Proszę o informację, bo nigdzie nie mogę znaleźć: czy kleje poliuretanowe śmierdzą i są szkodliwe? ile muszę odczekać od położenia podłogi do wprowadzenia się? czy lepszy w tej sytuacji byłby klej silanowy czy nie ma to znaczenia? jeżeli silanowy to jaka jest mniej więcej różnica cenowa pomiędzy tymi klejami?

jarekkur
17-03-2015, 18:38
Witam,
Proszę o informację, bo nigdzie nie mogę znaleźć: czy kleje poliuretanowe śmierdzą i są szkodliwe? ile muszę odczekać od położenia podłogi do wprowadzenia się? czy lepszy w tej sytuacji byłby klej silanowy czy nie ma to znaczenia? jeżeli silanowy to jaka jest mniej więcej różnica cenowa pomiędzy tymi klejami?
To jaki klej chcesz użyć nie zależy od chęci i ceny ale od stanu podłoża, jego wytrzymałości na odrywanie i ścinanie, czy jest ogrzewane, gatunku drewna jakie chcesz kleić, gabarytów elementu posadzkowego etc.
Kleje pu nie śmierdzą, zawierają jednak izocyjaniany. Kleje silanowe nie wszędzie można stosować-jak wyżej. Pomyśl o kleju pu jednoskładnikowym.

mrsmoonx
17-03-2015, 19:13
Dziekuje. Deska to dab, szerokosc 9cm max dlugosc ok 1-1,2m. Ogrzewania podlogowego brak. Wylewka nowa, jeszcze schnie, juz ponad miesiac. Pytam, Bo ja mam taka deske klejona na klej silanowy, a rodzicom zaproponowano klej poliuretanowy (nie wiem iluskladnikowy). Jezeli moglbys jeszcze napisac po jakim czasie od polozenia podlogi na kleju pu mozna bezpiecznie zamieszkac bylabym bardzo wdzieczna

jarekkur
19-03-2015, 21:16
Dziekuje. Deska to dab, szerokosc 9cm max dlugosc ok 1-1,2m. Ogrzewania podlogowego brak. Wylewka nowa, jeszcze schnie, juz ponad miesiac. Pytam, Bo ja mam taka deske klejona na klej silanowy, a rodzicom zaproponowano klej poliuretanowy (nie wiem iluskladnikowy). Jezeli moglbys jeszcze napisac po jakim czasie od polozenia podlogi na kleju pu mozna bezpiecznie zamieszkac bylabym bardzo wdzieczna
Można mieszkać po około 36-48 godzinach.

gregoryk
29-04-2015, 08:45
Witajcie witajcie!

Ja też chcę drewno! Problem jednak w tym iż podoba mi się JATOBA, większy problem iż podoba mi się rysunek, który widać przy dechach powyżej 140mm a takie dechy ciężko znaleźć.

Jeśli wykonam deski o grubości 22 - 23mm o szerokości około 190mm, piuro - wpust na sklejkach, czy nie będę miał problemów? Może inaczej, jakie będę miał problemy? Już widzę te długie szerokie dechy, ale widzę też kołyszące się stoły i krzesła na podłodze - naprowadźcie mnie proszę, napiszcie - da się, tylko zrób to i to.

Brak ogrzewania podłogowego

Dzięki na Wasze pomysły!

fredi07
30-04-2015, 22:18
Syn też wymyślił sobie Jatobę. Parametry ma dobre ale wiecznie czerwona. Dał się w końcu przekonać na nasz poczciwy dąb i bejcowanie na jatobę. Zawsze jak mu się kolor znudzi i zobaczy jak ciężko utrzymać ciemny parkiet w czystości ma pole do manewru. Tym bardziej, że dąb połowę tańszy, ma 22mm grubości (deski jatoby mają 15mm). To co piszesz o wyrobie podłogi z calowych desek to nie wiem czy orientowałeś się w cenie za kubik. Kiedyś chciałem zrobić ze 3m2 deski z teaku 22 mm grubości. Kubik 23tys. Kupiłem ostatecznie deskę teakową gotową 15mm za ułamek ceny tej calowej z której jeszcze musiałbym wystrugać parkiet (zapłacić).
Co do konkretnej odpowiedzi to przy tej szerokości...Można spróbować ale dechy naciąć wzdłuż głęboko od spodu tak co 4-5 cm zostawiając z 8-10 mm warstwy roboczej.
Jak mocne podłoże i klej to może się udać. Jatoba jest dość poczciwa nie wariuje na podłodze.

gregoryk
05-05-2015, 09:54
Dobry pomysł z tym nacięciem, rozluźni to deskę. Dostęp do wyrówniarki i grubościówki będę miał, więc ze zgrubną obrówką sobie poradzę. Nacięcia wykonam prawdopodobnie na formatowej, pozostają łączenia piuro-wpust - pomyślałem, aby wykonać tylko wpusty a piura zrobić ze sklejki, dość głębokie powiedzmy z 2cm - będzie to kolejne nacięcie mogące mieć korzystny wpływ na stabilność deski bądź tylko mi się tak wydaje.

Ta spesyficzna pomarańczowa czerwień mi i żonie się podoba... narazie:)

gregoryk
12-05-2015, 13:57
Pomyślałem sobie - posadzki nie za mocne - może przykręcić do nich sklejkę a do sklejki cieńszą jatobę? Siła klejenia jatoby do sklejki będzie dużo wyższa niż wytrzymałość posadzki, więc lepiej uchroni przed łódkowaniem czy skręcaniem prawda?

caliope
14-05-2015, 21:26
my mamy zwykle panele i zaczynam zalowac

kastaje
23-08-2015, 20:41
Dzień dobry,
to mój pierwszy post.
Przeglądałem forum i używałem szukajki ale znalazłem tylko temat bez odpowiedzi. Żeby nie odgrzewać kotleta tu zapytam.
Mam parkiet w pokoju który teraz ma być wykorzystywany do działalności gospodarczej. 4-5h dziennie w pokoju będzie około 12 osób na krzesłach biurowych bez kółek. Mam pytanie czym mogę zabezpieczyć/przykryć parkiet żeby nie został zniszczony ani przez osoby korzystające z pomieszczenia ani przez sposób w jaki został przykryty.
znalazłem takie rzeczy:
-maty podłogowe przezroczyste w kawałkach 100x140 wiec nie pokrywałbym całej podłogi
-Wykładziny PCV (tylko podobno nie należy parkietu nimi przykrywać)

4 rzeczy jakie są dla mnie priorytetami to:
-jak najmniejsze zniszczenia parkietu
-estetyczny wygląd
-łatwość sprzątania
-jak najniższy koszt rozwiązania.

Z góry dzięki za odpowiedź
Stanisław

Żona Adwalka
23-08-2015, 21:13
Dzień dobry,
to mój pierwszy post.
Przeglądałem forum i używałem szukajki ale znalazłem tylko temat bez odpowiedzi. Żeby nie odgrzewać kotleta tu zapytam.
Mam parkiet w pokoju który teraz ma być wykorzystywany do działalności gospodarczej. 4-5h dziennie w pokoju będzie około 12 osób na krzesłach biurowych bez kółek. Mam pytanie czym mogę zabezpieczyć/przykryć parkiet żeby nie został zniszczony ani przez osoby korzystające z pomieszczenia ani przez sposób w jaki został przykryty.
znalazłem takie rzeczy:
-maty podłogowe przezroczyste w kawałkach 100x140 wiec nie pokrywałbym całej podłogi
-Wykładziny PCV (tylko podobno nie należy parkietu nimi przykrywać)

4 rzeczy jakie są dla mnie priorytetami to:
-jak najmniejsze zniszczenia parkietu
-estetyczny wygląd
-łatwość sprzątania
-jak najniższy koszt rozwiązania.

Z góry dzięki za odpowiedź
Stanisław


Mam w domu maty podłogowe w trzech miejscach- dobrze chronią podłogę o ile pamięta się o stawianiu na nich krzeseł- tzn. nie odsuwa się ich poza matę. Podklej nogi krzeseł filcem i będziesz spał spokojnie.
Powierzchnia maty jest lekko chropowata,. a ponadto czasem pod matę dostają się zanieczyszczenia i jest ciut więcej pracy przy odkurzaniu i myciu podłogi, ale generalnie jestem z nich zadowolona.

wiwik
06-01-2016, 11:48
dzień dobry, chciałam prosić o radę - przeglądam intensywnie forum i Internety ale wolę się upewnić - jako laik nie wyłowię wszystkich faktow z szumu marketingowego :)
ze względów czasowych niestety odpada położenie zwykłego litego parkietu :( Wybór jest więc między panelami, deską 3warstwową a gotowym parkietem.
z poprzednich postów wnioskuję, że przy wyborze deski dwuwarstwowej najważniejsze są dwie sprawy:
1. grubosć warstwy użytkowej - Fertig Parkiet 14mm ma warstwę 6mm, to chyba jest ok?
2. zabezpieczenie - kilkukrotnie Panowie parkieciarze krytykowali jakość lakierów na tych gotowych parkietach, a jak jest z olejami i olejowoskami nakładanymi fabrycznie? (olej byłby preferowany)?

jakiego producenta mogą Panowie polecić (i Panie :D)? czy jest producent, który oferuje dobre zabezpieczenie, najchętniej olej? na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu, tak by potem można było podłogę scyklinować i odnowić?

Bravo3D
10-02-2016, 23:17
Witam ! Mam pewien problem. Przeprowadzono u mnie w mieszkaniu renowację mozaiki dębowej. Położona lakier podkładowy oraz trzy warstwy lakieru eukula strato 461 (półmat). Po wyschnięciu ostatniej warstwy pojawiły się połyskujące plamy. Wygląda to, jakby było coś nachlapane po całej powierzchni. Strasznie mnie to denerwuje. Co jest nie tak z lakierem i czy mogę coś z tym zrobić? Pozdrawiam :-)

ghost34
11-02-2016, 11:52
Witam ! Mam pewien problem. Przeprowadzono u mnie w mieszkaniu renowację mozaiki dębowej. Położona lakier podkładowy oraz trzy warstwy lakieru eukula strato 461 (półmat). Po wyschnięciu ostatniej warstwy pojawiły się połyskujące plamy. Wygląda to, jakby było coś nachlapane po całej powierzchni. Strasznie mnie to denerwuje. Co jest nie tak z lakierem i czy mogę coś z tym zrobić? Pozdrawiam :-)
musisz wolac fachowca spowrotem musi to zmatowic i nalozyc dobra warstwe bez tychze plam..inaczej ich nie usuniesz

scythe1123
04-04-2016, 07:43
Witam,
niedługo czeka mnie wykończenie mieszkania.
Chciałbym położyć parkiet w salonie (ok 20mkw) na ogrzewaniu podłogowym.
Polecono mi deskę dębową dwuwarstwową (14mm grubośc deszczułki 70x500, na dolnej warstwie jest dąb lub jesion) marki Finish Parkiet. Jest to parkiet już z warstwą oleju lub lakieru.

Czy taki parkiet ma jakieś poważne wady w porównaniu do parkietu lakierowanego/olejowanego po położeniu?
Czy któś doświadczony mógłby się wypowiedzieć na ten temat?

ghost34
04-04-2016, 11:40
Witam,
niedługo czeka mnie wykończenie mieszkania.
Chciałbym położyć parkiet w salonie (ok 20mkw) na ogrzewaniu podłogowym.
Polecono mi deskę dębową dwuwarstwową (14mm grubośc deszczułki 70x500, na dolnej warstwie jest dąb lub jesion) marki Finish Parkiet. Jest to parkiet już z warstwą oleju lub lakieru.

Czy taki parkiet ma jakieś poważne wady w porównaniu do parkietu lakierowanego/olejowanego po położeniu?
Czy któś doświadczony mógłby się wypowiedzieć na ten temat?
Nienie ma zadnych ad..oczywiscie..mozna zamowic ten parkiet..bez wykonczenia czyli surowy..i parkieciarz po poprawnym ulozeniu z zachowniem sztuki..badan wilgotnosciowych..i wytrzymalosci posadzki..(posadzka wygrzana obowiazkowo 2 krotnie)..moze nalozyc lepsza warstwe zabezpieczajaca..fabryczne to fabryczne..a recznie to recznie na pewno bedzie lepiej..w sensie odpornosci natomiast na pewno zarowno lakier jak i olejowosk w tej firmy spełnia wszystkie normy..wytrzymałosciowe..tez..

Marta Zet
27-04-2017, 20:56
Witam.
Proszę o podpowiedź w kwestii łączenia parkietu dębowego i gresu na ogrzewaniu podłogowym.
W jednej części mieszkania mam położony gres, w pozostałej planuję położyć parkiet dębowy. Co zrobić w przypadku, kiedy różnica poziomów między już położonym gresem, a jeszcze niepołożonym parkietem ma wynosić ~4mm? Jak poradzić sobie z taką różnicą poziomów między jednym a drugim rodzajem podłogi? Czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie, jakaś (inna niż listwa maskująca) metoda na zniwelowanie tej różnicy?
Niestety nie pomyśleliśmy o tym na etapie robienia wylewki. :/

doctor.jk
17-05-2017, 08:03
Witam.
Proszę o podpowiedź w kwestii łączenia parkietu dębowego i gresu na ogrzewaniu podłogowym.
W jednej części mieszkania mam położony gres, w pozostałej planuję położyć parkiet dębowy. Co zrobić w przypadku, kiedy różnica poziomów między już położonym gresem, a jeszcze niepołożonym parkietem ma wynosić ~4mm? Jak poradzić sobie z taką różnicą poziomów między jednym a drugim rodzajem podłogi? Czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie, jakaś (inna niż listwa maskująca) metoda na zniwelowanie tej różnicy?
Niestety nie pomyśleliśmy o tym na etapie robienia wylewki. :/

Żaden problem te 4mm , albo podniesc wszystkie płytki na kleju albo np. zrobić spad tylko na jednym rzedzie.. drugi wariant najlepiej sprawdza mi sie w połaczeniu płytek łazienki z parkietem w korytarzu . płytki w łazience sa nizej ... ŻADNYCH LISTEWEK MASKUJACYCH.. Ja osobiscie zerwałbym najblizszy rząd i podniósł do równości , albo zeszlifował parkiet do wysokosci płytek na szerokosc okolo 0,5 m

Marta Zet
18-05-2017, 11:57
Dziękuję za odpowiedź.
Problem polega na tym, że to parkiet jest niżej o te 4 mm. Da się coś z tym zrobić? Wylewka samopoziomująca nie wchodzi w grę, bo to duża przestrzeń i duże koszty. :(

nitubaga
06-01-2019, 19:24
Witam, po kilku latach nieobecności przyszedł czas na remont.

Mam parkiet bukowy, już raz cyklinowany, miejscami dość mocno zniszczony przez psa. Czy to się jeszcze nadaje do naprawy czy juz tylko zerwanie? 424372

Elfir
07-01-2019, 15:39
Chyba lepiej podpytać w dziale podłogi https://img.shmbk.pl/rimgsph/715393_aab8d37d-05b2-4a49-9603-cbb7d020ca02_Crop_253_200_kuchnia-z-scianka-na-telewizor-kuchnia-styl-nowoczesny.jpg - tam siedzą "techniczni"

polcad
07-01-2019, 22:16
Czy ktos moglby poradzic gdzie szukac parkietu? Najlepiej prosto od producenta. Rzecz jasna interesuja mnie normalne ceny, nie stac mnie na egzotyczne czy designerskie wynalazki. Jestem z okolic Warszawy, ale moge podjechac wiekszy kawalek drogi, jesli sie bedzie oplacac.
Interesuje mnie glownie parkiet, moze tez byc deska, jasne drewno.

I druga sprawa. Prosilbym o rade. Rozwazam tez polozenie deski podlogowej, gdyz przeraza mnie mysl o cyklinowaniu. Moge polakierowac-nie ma problemu. Cyklinowac tez moge, ale jesli sie da to wolałbym uniknac tej roboty. Jak napisałem, glownie parkiet, ale jesli dostane deske lita lub warstwowa w cenie parkietu to nawet lepiej. Dlatego kopiłbym deskę lakierowana, ewentualnie do lakierowania. Tylko wszyscy twierdza, ze deska fabrycznie lakierowana musi miec fazke. A ja kategorycznie fazki nie che.
I nie wiem jak sobie z tym poradzic.
Czy jak kupie surowa deske warstwowa lub lita to musi ona byc klejona do podlogi, czy moze byc ulozona plywajaco?
Cza jak położę surowa na klej to musi byc cyklinowana?

neko
23-05-2022, 22:49
Nie wiem czy to jest dobre miejsce, ale chciałbym podzielić się moim doświadczeniem. Mam podłogę dębową litą 21 mm, jednego z najlepszych producentów, cyklinowaną i polakierowaną dwukrotnie lakierem matowym renomowanej firmy na podkładzie tej samej firmy, zgodnie z zaleceniami producenta podłóg. W odróżnieniu od innych podłóg dębowych, które oglądałem moje deski są twarde. Lakier jest wodny, ale trudno go zarysować. Podłogi wykonał doświadczony parkieciarz. Chciałbym podkreślić, że z podłogi jestem zadowolony i drugi raz wykonałbym drewnianą podłogę tak samo (nie przekonują mnie gotowe deski warstwowe czy panele).

Po kilku miesiącach od wykonania podłogi położyłem wszędzie tekturę falistą (gładką stroną od dołu, karbami do góry), aby zabezpieczyć podłogę przed innymi pracami (schody, malowanie, montaż mebli, itd). Z powodu pandemii i przestoju na budowie podłoga tak zabezpieczona leżała sobie ponad rok. W domu utrzymywana była odpowiednia temperatura i wilgotność. W miejscach gdzie intensywnie się chodziło odbiły się prążki od tektury falistej (!). Widać te prążki niewyraźnie, i tylko jak odpowiednio pada światło, ale jednak jest to odrobinę frustrujące. Wygląda na to, że obecne lakiery są dość podatne na ścieranie. Wiadomo, że to nie są lakiery jak kiedyś, ale mimo wszystko to zaskakujące, że zwykły papier może im zaszkodzić. Może przy tekturze falistej nacisk jest większy w miejscach łączenia obu tektur i te miejsca "pracują" powodując mikro-wytarcia na lakierze? Podobną historię słyszałem od innej osoby, ale uznałem, że powodem mogło być zabezpieczenie zbyt świeżej podłogi. U mnie na pewno nie miało to miejsca - lakier był dawno utwardzony. Nie wiem czy to są jakieś wyjątkowe przypadki, czy stanowią regułę, ale teraz zabezpieczyłbym podłogę grubą obustronnie gładką tekturą zamiast falistej. Wtedy wydawało mi się, że taka tektura budowlana jest bardziej szorstka i dlatego wybrałem falistą. Dodam, że ta moja tektura falista była nieco sztywniejsza niż te "marketowe", co wydawało się zaletą - była trwalsza..

Zachodzi pytanie, czy jeśli lakier jest utwardzony to nie lepiej położyć na podłogę piankę izolacyjną (taką od paneli), a dopiero na niej tekturę? Z drugiej strony fachowcy podkreślają, że drewna nie wolno przykrywać folią, bo drewno to materiał naturalny (zakładam, że na krótko można, ale nie na długo). Miejscowo użyłem do ochrony podłogi włókniny malarskiej o wysokiej gramaturze (wtedy leży równo). Wydaje mi się, że to jest dobre (jakkolwiek nie tanie) zabezpieczenie podłogi na czas remontu, ale ona ma z jednej strony folię. Salon podłóg i niektóre źródła w internecie mówią, że folia odpada, a najlepiej stosować właśnie tekturę falistą. Niestety u mnie się nie sprawdziła. Wiem, że niektórzy chronią podłogę płytami pilśniowymi, albo nawet cienkim OSB, ale to są rozwiązania "heavy duty" - na większe remonty. Na zagranicznych stronach przeczytałem, że używa się taki czerwony ROSIN PAPER. Nie wiem czy to jest jakiś papier żywiczny? z kalafonią? czy może zwykła tektura? W każdym razie w naszych sklepach tego nie widziałem. I bądź to mądry... (po szkodzie, niestety). Może forumowi eksperci od parkietów mają jakieś zalecenia? Czy można te delikatne pręgi na lakierze zniwelować bez cyklinowania podłogi?

pgorka
17-08-2023, 19:39
Dzien dobry,

W styczniu polozylismy w nowo zakupionym mieszkaniu parkiet debowy, lity, olejowany.
Niestety po dosc krotkim czasie parkiet miejscowo zaczal krawedziowac, szczegolnie w jednym miejscu w salonie, nastepnie w paru miejscach przy scianach.
Poczatkowo uznalismy to, za 'normalna' prace drewna. Niestety ostatnimi czasy problem ewidentnie sie poglebia. Krawedziowanie zaczelo pojawiac sie w calym mieszkaniu, miejscami parkiet zaczal łódkować.

Myslelismy, że mamy jakas niesczelnosc w instalacji wiec zawezwalismy fachowcow, wykonano proby szczelnosci, kamerowanie, pomiar wilgotnosci pod posadzka i uznano dosc jednoznacznie ze mieszkanie jest suche i nie mamy zadnej niesczelnosci. Poinformowalismy wykonawce o problemie. Wykonawca oczywiscie nas olal. Wezwalismy wiec rzeczoznawce, ktory stwierdzil, ze problem wynika najprawdobniej z polozenia parkietu na zbyt wilgotnym podlozu, ew ze podoga zostala polozona na zbyt malo wytrzymalej posadzce. Zmierzyl wyludkowane klepki, wiekszosz z nich miescila sie w 'normie budowlanej' ale bez wiekszych problemow znalazl kilka gdzie wygiecie jest > 1%. Zmierzyl tez w paru miejscach wilgotnosc parkietu i z tego co pamietam wynosila okolo 10%, na pewno miescila sie w 'normach'

Skontaktowalem sie kolejny raz z wykonawca i wezwalem go do dostarczenia protokolow pomiarowych wlgotnosci. Wykonawca zignorowal prosbe. Dalej twierdzi ze to na pewno nie ich wina. Dowiedzialem sie tylko, ze nie wilgotnosci i ze bylo 'sucho jak pieprz' oraz ze nie prowadzili pomiarow metoda CM, bo nie bylo ku temu wskazan. Jedyne na co na ta chwile przystal, to na powiekszenie dylatacji, poniwaz miejscami parkiet wyglada jakby mial zaraz wejsc na sciane.

Drewno w dobe po zwiezieniu na mieszkanie zostalo ulozone. Wiem, ze wykonawca szlifowal i gruntowal posadzke. Mieszkanie wietrzymy, jak jest bardzo wilgotno, to odpalamy klimatyzacje zeby osuszyc wnetrze (rowniez zwyczajnie dla wlasnego komfortu mieszkania). Mamy sprawnie dzialace wentylacje. Posadzka cementowa.

Zastanawiam sie co z tym fantem dalej robic. Cały czas troche sie stresuje, ze to jednak faktycznie wina jakiejs niesczelnosci albo jest to kwestia wady fabrycznej mieszkania, poniewaz mam wrazenie ze stopniowo, ale problem sie powieksza. Parket ma jakby lepsze i gorsze dni.
Czy ktos z doswiadczniem chcialby podzielis sie opinia na ten temat?