PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o szybę w oknie



profus
12-03-2008, 23:24
Właśnie wstawili mi nową szybę do wybitego okna. Na szybach są naklejki z parametrami, wymiarami itp itd. Jest też informacja że jest to strona wewnętrzna. I tu pojawia się problem bo wstawili mi odwrotnie czyli naklejką na zewnątrz. OK można przełożyć szybę ale moje pytanie jest takie:
Dlaczego akurat tamta strona szyby ma być wewnątrz? Co by było gdy tego nie przełożyć (majster może przecież przełożyć naklejkę i powie że przełożył szybę)?

phum2
13-03-2008, 07:31
Witam, nie przelozy tak latfo naklejki bo masz jeszcze na ramie nadruk z data i parametrami. A strona wewnatrz/ zewnatrz ma do czynienia z jakoscia szyby i wspolczynnikiem przenikania ciepla. Pozdr. tm

bwojtek
13-03-2008, 10:02
Jeżeli nie jest to jakaś szyba specjalna (np. antywłamaniowa) a zwykła U=1,0-1,1 to nie ma w zasadzie żadnego znaczenia praktycznego jak się ją zamontuje.

profus
13-03-2008, 10:56
Jest to szyba zwykła podwójna o współczynniku U=1,0.
Czyli nie ma znaczenia, która strona jest wewnętrzna lub zewnętrzna ? Chce się upewnić.

Last Rico
13-03-2008, 11:04
Ma znaczenie.
Szyba zespolona, to dwie szyby z których pierwsza (ta od strony mieszkania) posiada naniesioną
próżniowo cienką warstwę niskoemisyjną, zwykle są to tlenki metali. Warstwa ma odbijać ciepło
z pomieszczenia w kierunku do wewnątrz, dlatego powinna być ustawiona "do mieszkania".

profus
13-03-2008, 11:23
no to trzeba przełożyć. Dzięki

profus
13-03-2008, 12:11
Właśnie sprawdziłem na stronie producenta Press-Glass.
Ma znaczenie bo ta wewnętrzna ma powłokę tak jak pisze Last Rico


Zespolenie ciepłochronne jednokomorowe składa się z dwóch szyb, z których jedna to szyba typu Thermofloat z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych (tzw. powłoką niskoemisyjną).

Cienka, niewidoczna dla oka warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, równocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz.
W przestrzeni między szybami znajduje się gaz szlachetny, dodatkowo obniżający współczynnik przenikania ciepła Ug.

http://www.press-glas.com/nasze_szklo/funkcje/energooszczednosc_i_termoizolacja/szkl_cieplochronne/

bladyy78
13-03-2008, 14:12
o kurcze to nawet nie wiedziałem o tym u mnie podczas reklamacji już praktycznie w każdym oknie wyciągali szyby i skąd ja mam teraz wiedzieć że są założone odpowiednią strona jest jakieś oznaczenie na szybie która stroną ma być ta szyba włożona?

profus
13-03-2008, 22:29
Dzisiaj byłem u producenta i zapytałem w dziale technologicznym : Jak rozpoznać która strona jest wewnętrzną.
Pani odpowiedziała: szyba powinna być zamontowana tak by od wewnątrz można było normalnie (tzn nie do góry nogami) przeczytać nadruk na ramie pomiędzy szybami. Dotyczy to szyb normalnych u mnie o współczynniku 1,0. Po chwili dodała, że już teraz to nie ma większego znaczenia bo na szkoleniach z huty mówią, że teraz już mają inną technologię (może 2 lata) i strona nie ma znaczenia.
Ja kazałem odwrócić szybę bo jednak była wstawiona odwrotnie choć majster mówił, że on tylko naklejkę zmienił przy montażu :wink: . Producent jednak ma naklejki, która to strona wewnętrzna i na stronie też tak ma napisane (cytowałem wcześniej)

jareko
13-03-2008, 22:55
zapal zapalniczkę i obserwuj z boku odbity w szybie płomień
będą dwie pary płomyczków - pierwsza dla pierwszej szyby od strony zapalniczki
druga od drugiej
tam gdzie odbity płomień będzie miał inne zabarwienie tam jest napylona warstwa metali
proste jak konstrukcja cepa :lol:

Ben7
13-03-2008, 23:08
powierzchnia szyby z napylonymi tlenkami przewodzi prąd, można sprawdzić używając płaskiej baterii z rezystorem i diodą LED-najprostrza i najszybsza metoda stosowana w firmach, gdzie obrabiają takie szyby.

Last Rico
14-03-2008, 09:00
Jareko, jesteś genialny ! Proste badanie i to działa :D :D :D
A ja kombinowałem z lusterkami, pryzmatem i źródłem żeby koledze coś odpisać, a tu masz...:)
I do kolegi Ben7, problem będzie z włożeniem tam przewodów, bo warstwa niskoemisyjna
jest nakładana od wewnętrznej strony szyby, czyli jest pomiędzy szybami ;)

jareko
14-03-2008, 09:47
Jareko, jesteś genialny ! Proste badanie i to działa :D :D :D
A ja kombinowałem z lusterkami, pryzmatem i źródłem żeby koledze coś odpisać, a tu masz...:)
I do kolegi Ben7, problem będzie z włożeniem tam przewodów, bo warstwa niskoemisyjna
jest nakładana od wewnętrznej strony szyby, czyli jest pomiędzy szybami ;)
wiem :lol:

miniu ryniu
14-03-2008, 15:23
No ale , z ktorej strony jest szyba z warstwa cieplochronna nie ma znaczenia dla wsp. pakietu , naklejke daja po to by w 2 kwaterowych oknach sie nie pomylic bo odcien bedzie inny patrzac na slonce , gdyz inaczej odbija sie swiatlo z kazdej strony pakietu , ale jesli chodzi w parametry cieplne i akustyczne to nie ma zadnego znaczenia z ktorej strony jest powloka.

Last Rico
14-03-2008, 20:33
A ja myślę że ma znaczenie. :) Chodzi o to że w przypadku prawidłowego montażu szyb
ta z warstwą znajduje się od strony mieszkania, zatem ciepło jest odbijane już od tej pierwszej szyby
spowrotem na mieszkanie. Jeśli ustawimy ją jako drugą, czyli od zewnątrz, to ciepło będzie musiało
przechodzić przez pierwszą szybę, oraz przez wypełnienie gazowe zanim ulegnie odbiciu.
Takie przechodzenie ciepła przez powietrze czy argon, musi go podgrzewać, a trzeba pamiętać
że gaz styka się całą powierzchnią z szybą zimną i będzie jej to ciepło oddawać...

miniu ryniu
15-03-2008, 10:49
Nie ma znaczenia i nie jest to wynikiem moich przemyslen tylko taka dostalem odpowiedz jakis czas temu od duzej firmy produkujacej pakiety szybowe.
Naklejka ma znaczenie tylko w oknach wielokwaterowych ( odcien).