PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel elektryczny od skrzynki ZE do domu - szczególy



Marek i Ewa
30-03-2008, 00:38
Przejrzałem całe forum i nic nie znalazłem

Otóż ze względu na lokalizację skrzynki będzie u mnie podłączenie przecinało gaz wodę ścieki i bednarkę jak na schemacie poniżej (troszkę zmian w podłączeniach było ze względu na warunki)

Rys sytuacyjny poniżej

http://www.grzesio.pl/budowa/schemat.jpg


Pytania
1. 14 kW - 5x10 czy 5x16?
2. jaka rurka (producent) będzie najlepsza?
3. najważniejsze - jakie odstępy (w pionie) muszą być zachowane? - czyli na jakiej głębokości posadowić kabel.
dotychczasowe media -
gaz ? cm (jeszcze nie ma projektu) - na jakiej głębokości robi się przyłącze
woda 130 cm
ścieki 130 cm
bednarka 60 cm

retrofood
30-03-2008, 07:13
się popsuł :D

retrofood
30-03-2008, 07:18
Pytania
1. 14 kW - 5x10 czy 5x16?
2. jaka rurka (producent) będzie najlepsza?
3. najważniejsze - jakie odstępy (w pionie) muszą być zachowane? - czyli na jakiej głębokości posadowić kabel.
dotychczasowe media -
gaz ? cm (jeszcze nie ma projektu) - na jakiej głębokości robi się przyłącze
woda 130 cm
ścieki 130 cm
bednarka 60 cm

1. miedź - 5 x 10, aluminium (znaaaaacznie tańszy) - 5 x 16;
2. rurka na całej długości jest zbędna, a nawet powiedziałbym szkodliwa. jezeli już to rura Arota. Niestety, skrzyzowania z innymi mediami wymagają trochę pracy.
3. Ok. 70 cm (przy gruntach rolnych do 80 cm)

Marek i Ewa
30-03-2008, 10:51
1. miedź - 5 x 10, aluminium (znaaaaacznie tańszy) - 5 x 16;

Raczej dam miedź - odleglość ok 12m więc nie będę oszczędzał - raczej nie mam zaufania do Alu - jeszcze ze starych bloków .....



2. rurka na całej długości jest zbędna, a nawet powiedziałbym szkodliwa. jezeli już to rura Arota. Niestety, skrzyzowania z innymi mediami wymagają trochę pracy.

A co to rurka Arota - drogie toto?
i jakiej pracy wymagają te skrzyżowania? jakoś specjalnie się to robi?

tomekwil
30-03-2008, 11:37
ja przy 15kW dałem kabel 5x16 (tak mi pare osób poradziło)

retrofood
30-03-2008, 13:19
ja przy 15kW dałem kabel 5x16 (tak mi pare osób poradziło)

zupełnie zbędnie.

retrofood
30-03-2008, 13:30
1. miedź - 5 x 10, aluminium (znaaaaacznie tańszy) - 5 x 16;

Raczej dam miedź - odleglość ok 12m więc nie będę oszczędzał - raczej nie mam zaufania do Alu - jeszcze ze starych bloków .....



2. rurka na całej długości jest zbędna, a nawet powiedziałbym szkodliwa. jezeli już to rura Arota. Niestety, skrzyzowania z innymi mediami wymagają trochę pracy.

A co to rurka Arota - drogie toto?
i jakiej pracy wymagają te skrzyżowania? jakoś specjalnie się to robi?

1. albo rozmawiamy o przesądach (wtedy zalecam również gromnicę w oknie) albo o konkretach technicznych. Wybór należy do Ciebie.
2. Rura Arota jest podobna trochę do peszla (taka giętka), tyle, że znacznie większa średnica (coś koło 8 cm i jest szczelna. Przy 12 m możesz dać cały kabel w rurze. cena - mniej niż kabel, szukaj w hurtowniach elektrycznych.
Jakiej pracy wymagają skrzyżowania? Ano trzebaby poszukać warunków technicznych skrzyżowań, znaczy odległości od innych mediów i stosowania różnych przekładek (nie pamietam dokładnie). Bo to wymaga specjalnych zabezpieczeń głównie w celu ochronny innych rur przed możliwymi przepięciami.

Te specjalne zabezpieczenia - to chodzi głównie o uzyskanie odpowiedniej odległości, czyli jeśli od kabla do rury jest zbyt mała odległość, to pomiedzy nich daje się np. izolacyjną przekładkę i wtedy odległość mierzymy po linii z krawędzią przekładki.