PDA

Zobacz pełną wersję : Na zaprawe czy na klej ??"?



07-09-2003, 11:58
Podowiedzcie : chce wykonać sciane z 2- warstw tj. Beton kom. 24cm i styropian 15cm. Majser przekonuje mnie ,że niema nic lepszego od zapryawy w która wklada wiecej wapna do murowania bloczkow; jest naturalna i sprawdzona i powiedział jeszcze, że tak samo prosto wykona sciane na zaprawe jak na klej?. Natomiast w hurtowni namawiają mnie na klej bo bloczki sa doładne /od Ytonga/, że mniej zapłace za klej ,sciana bedzie dokładniejsza, cieplejsz itp.
Podpowiedzcie co sadzicie o tym ?

Wujek
07-09-2003, 13:28
Masz problem.
A dlaczego?
Bo budujesz bez kierownika budowy. Takie problemy musi rozwiązywać kierownik budowy. Za to bierze pieniądze. Kierownik powinien dopilnować aby budowa była realizowana zgodnie projektem i sztuką budowlaną. W projekcie napewno jest napisane z czego należy budować ściany i na jakiej zaprawie. Betony komórkowe są różne. Innego spoiwa wymaga tradycyjny siporex a innego YTONG. Jeżeli to jest YTONG, to jest oczywiste, że na kej. Masz wątliwości pytaj producenta.

07-09-2003, 15:41
tak ale material wybierasz jaki chcesz to nie zależy od kierownika budowy tylko od ciebie

Wujek
07-09-2003, 16:23
Nie zadano tu pytania: jaki materiał wybrać?
Prytanie brzmiało: na zaprawe jak na klej?.
Jeżeli pytanie brzmiało jasno: Jaki materiał wybrać YTONG, czy tradycyjny siporex, to odpowiedź sama się nasuwa.

Jezier
07-09-2003, 16:35
Jeśli chcesz kupić bloczki produkowane przez Ytong to nie ma sensu murować ich na zaprawę bo i tak dostaniesz klej w cenie bloczków. Będziesz więc płacił więcej nie zyskując nic w zamian. Do murowania na zaprawę radzę kupić bloczki które nie są tak równe aby murować z nich na klej bo wtedy są tańsze. A czy ściany będą równe to zależy od staranności murarzy.

07-09-2003, 16:48
witam jeszcze raz mowie o betonie komorkowym tylko od Ytonga .Jasniej powiemo Syporex jest tylko dokładnieszy od normalnego i bardziej w kolorze białym niz szarym ale to zwykly suporex nie bloczki których sie buduje sciane jednowarstwową.
Chodzi mi przesdewszytkim o walory cieplne tzn : co jest lepsze?
-15cm Styropianu+ Suporex na zaprawie
-15cm Styropiany+ Suporex na klej
Dzieki za komentarze !

Jezier
07-09-2003, 16:55
Zasadniczo na klej jest cieplej i taniej.

GRom
08-09-2003, 07:35
Mała rada.Jak juz masz majstra umówionego i twierdzi, że jest mu lepiej mu lepiej murować na zaprawę, to tak zrób. Jak nie stawiał nigdy ściany na klej, możę cosik spartolić.
Co do ciepła to i tak dajesz styropian, więc nie powinno być żadnych mostków termicznych. Najwiekszymi stratami będą otwory okienne, dlatego też rozejrzałbym się za dobrymi oknami.
Ja stawiałem BK+12 cm styropianu na felc. Zastanawiałem się nad 15-tka ale zrezygnowałem, po przeliczeniu współczynnika, wyszło mi , że będzie OK :D . Powiem tak ; i dobrze zrobiłem. Już i tak miałem kłopoty z z mocowaniem rynien, musiałem specjalnie kołki zamawiać (200 mm), cokolwik nie będziesz mocował na zewnątrz, będziesz miał problem, do rozwiązania oczywiście :lol:

08-09-2003, 23:37
Dzieki wielkie za rade !!!!

haczyk
09-09-2003, 11:31
ja stawialm sciane z bloczkow gazobetonowych ( NIE YTONG) na klej, jest troche szpar w pionowych spoinach, ale to olewam :wink:

januszek
09-09-2003, 15:26
zdecydownanie na klej
osobiście murowałem sobie scianki na zaprawie i na kleju
te na kleju są zeeeeeeeeecydwanie mocniejsze a i wszelkie bruzy na instalacje łatwiej się wykonuje w kleju niż w zaprawie
uwierz praktykowi.

10-09-2003, 21:09
A co z wytrzymałością kleju? nie wykrusza sie po roku lub 2 latach ?

12-09-2003, 11:08
niema ludzi którzy by mieli zaprawe na klej dłuzej niz 2 lata ?

Metal
12-09-2003, 11:24
A jak niby miałby się wykruszyć, skoro jest między bloczkami? Po prostu po dwóch latach nikt - łącznie ze mną - już swojego kleju nie widział i nie ogląda. :D

16-09-2003, 01:00
ktos mowil że bardzo ciezko sie ryje bruzdy własnie na łaczeniach kleju z BK że bloczki czasami pekają czy to prawda ?

GRom
16-09-2003, 06:42
A po co Ci ryć bruzdy w BK. Elektrykę dajesz na BK, a z kuciem pod hydraulikę nie ma problemu, nic nie pęka, przynajmniej u mnie :D

Dot
19-10-2003, 13:21
Właśnie mi buduję ścianę jednowarstwową z BK na klej. Klej do mnie przemawia bardziej niz zaprawa, prawdę mówiąc. Chłopcy murują szybko i czysto, ściana wychodzi równa i gładka. Nie wydaje mi się, żeby na tradycyjną zaprawę byli w stanie wymurować taką równą ścianę (oszczędność później na pracach przy tynkach). No, ale ja zaprawy w ogóle nie brałam pod uwagę, skoro już zdecydowałam sie na ścianę jednowarstwową (mostki termiczne).

Dot

inż. Baranina
20-10-2003, 08:57
Witam wszystkich muratorowiczów. Zauważyłem pełne zaangażowanie w Waszych wypowiedziach. Moim skromnym zdaniem wszystko zależy od przyjętej koncepcji stawiania domu. Nie ma najmniejszego sensu stawiać ścianę z betonu komórkowego na kleju, w przypadku, gdy ma być i tak docieplony z zewnątrz warstwą izolacji termicznej. Zastosowanie w tym przypadku zaprawy z większą ilością wapna wydaje się być optymalnym rozwiązaniem-tanio i konstrukcyjnie poprawnie. Jeżeli natomiast ściana będzie jednowarstwowa, wtedy nieodzowne jest stosowanie kleju-cieńsza spoina, mniejsze prawdopodobieństwo powstawania mostków termicznych. Do wszystkiego należy podchodzić z chłodną kalkulacją kosztów i efektów, które poszczególne rozwiązania niosą ze sobą.

Jasiu
20-10-2003, 09:14
Na klej i na zaprawę może być tak samo ciepło, tanio i szybko, ale:

1. Na klej jest czyściej i łatwiej - nie potrzeba betoniarki, piasku i wapna - wystarczy parę worków kleju (1-2 na paletę), wiadro i wiertarka.
2. Ściany na klej są równiejsze (chodzi mi o wystawanie/zaglębienia spoin). Łatwiej i taniej takie ściany otynkować, czy wykaflować (można kaflować bez wyrównywania).
3. Ściany mniej się moczy - mniej wody

W sumie - zdecydowanie klej - bez względu na to czy ściana będzie ocieplona czy nie. Jest tylko jedna wada kleju - nie można sobie zaprawą wyrównać niedokładności - ale to już problem ekipy - jeśli potrafią murować dokładnie to nie ma problemu.

Co do kucia bruzd to i owszem w kleju jest trudniej niż w bloczku ale ten sam problem wystąpi przy zaprawie. Z wytrzymałością również nie ma problemu. Jeśli trzeba odkuć bloczek po wyschnięciu kleju to zawsze pęka w bloczku nigdy na spoinie - ergo: spoina jest mocniejsza od blozka.

20-10-2003, 09:16
Jasiu, zapomniałeś dodać: IMHO. :D

20-10-2003, 10:34
Widać nie było takiej potrzeby, o!
Gall.

RobertOC
20-10-2003, 11:12
Jaka ma być spoina to zależy od dokładności bloczka. Jeśli bloczki są niedokładne to zdecydowanie polecam tradycyjną zprawę, jeśli warstwa kleju jest zbyt duża wypływa on spod bloczków podczas układania kolejnej warstwy i trzeba odczekać az bloczek odciągnie wodę. Przy bloczkach ocieplonych styropianem i tak to nie ma większego znaczenia. Jesli masz bloczki Ytonga to zdecydowanie klej. Po pierwsze jest już w cenie bloczka. Po drugie jest łatwiej, czyściej. przyjemniej. Jeśli jest to inny producent i nie dołącza kleju do bloczków można zstosować klej do BK Atlasa KB15.
Przy robieniu bruzd pod instalacje nie pęka ani bloczek, ani spoina, chyba, ze ktoś wali młotem po ścianie. Znacznie łatwiej jest robić bruzdy przy spoinie klejowej. Problem bruzd można rozwiązać na 2 sposoby.
1. Ytong ma w sprzedaży narzędzie do bruzd (rylec)
2. Większe bruzdy np. pod rury w twardym BK można robić za pomocą szlifierki kątowej i przecinaka. (nacina się rowki wzdłuż bruzdy, następnie wydłubuje z nich BK)