PDA

Zobacz pełną wersję : Rajska jabłoń



wari
26-04-2008, 21:14
Szukam rajskiej jabłoni, ale niestety nie wiem którego gatunku i odmiany. Nie spodziewałem się, że jest to grupa drzew tak liczna, stąd nie zadbałem chocby o zdjęcia rośliny, o kóra mi chodzi. Postaram się opisać jak wygląda, może komuś się skojarzy. Owoce te pamiętam jeszcze sprzed lat ponad 20, więc odmiana nie jest nowa.
Owoce sa barwy czerwonej, powiedziałbym nawet lekko malinowo-czerwonej, średnicy ok. 1 cm. Miąższ żółty, zbity, słodko-kwaskowaty, w środku duże pestki. Niestety nie pamiętam kształtu liści, ani barwy kwiatów.
Dużo tych drzewek rośnie w zoo w Zamościu (jadłem jesienią zeszłego roku).

DPS
27-04-2008, 06:52
Pozostaje Ci wybrać się znowu do Zamościa w porze, kiedy jabłonki owocują. Zbierz owoce i wysiej pestki. Kiełkują niezawodnie i już po kilku latach pięknie zakwitają. Wiem z doświadczenia. Mam inną odmianę, z większymi owocami i czerwonym miąższem, ale zasada "działania" na pewno będzie ta sama. Powodzenia! :D

cieszynianka
03-05-2008, 13:32
Podobno rajskie jabłuszka dodane do innych przetworów owocowych dają wspaniały aromat.
:D

Pinus
03-05-2008, 14:02
Pozostaje Ci wybrać się znowu do Zamościa w porze, kiedy jabłonki owocują. Zbierz owoce i wysiej pestki. Kiełkują niezawodnie i już po kilku latach pięknie zakwitają. Wiem z doświadczenia. Mam inną odmianę, z większymi owocami i czerwonym miąższem, ale zasada "działania" na pewno będzie ta sama. Powodzenia! :D
Odmiany jabłoni z siewu :wink: ?
..

DPS
03-05-2008, 15:34
Ta, którą ja mam, nie była siewką. Dopiero jej "dzieci". :D
A w ogóle, co to za czepianie się, ja się pytam? :D
Pan nie masz co do roboty? :lol:

Pinus
03-05-2008, 16:13
Ta, którą ja mam, nie była siewką. Dopiero jej "dzieci". :D
A w ogóle, co to za czepianie się, ja się pytam? :D
Pan nie masz co do roboty? :lol:
Ja takze pytałem (wprawdzie nie „się" tylko innych):

Odmiany jabłoni z siewu :wink: ?,
gdyż miałem wątpliwości :D .
Nie czepiam się tylko dociekam prawdy :)
Do tej pory odmiany jabloni i odmiany innych drzew i krzewów rozmnażane były wegetatywnie np. przez szczepienie (okulizację).
Mam robotę ale na razie daje sobie z nią radę :) - a ponadto dziś swiętuję :)
..

Elfir
05-05-2008, 09:58
Rajskie jabłuszka to Malus pumila var. paradisiaca. Ale jabłonek o małych owocach jest więcej, np. Malus baccata (jabłoń jagodowa), Malus floribunda (jabłoń kwiecista) oraz dziesiątki mieszańców.

wari
05-05-2008, 12:38
No to jestem bez szans :(

Pinus
05-05-2008, 14:14
No to jestem bez szans :(
Dlaczego miałabyś nie mieć szans :) ? .

Przyjeło się w praktyce, że wszystkie jabłonie ozdobne nazywa się rajskimi jabłoniami . Grupa ta zawiera wiele gatunków o czym wyżej pisała Elfir a także kilkadziesiąt (może nawet -set :-? ) odmian. Oczywiście odmian nie można rozmażać z siewu jak pisała dompodsosnami .Zrugała mnie, że miałem inne zdanie : :( i zarzuciła mi czepianie się :( .
Gatunki ozdobnych jabłoni możesz wysiewać jak pisze dompodsosnami: „Zbierz owoce i wysiej pestki".
Tylko pamietaj, nie szukaj w owocach jabłoni pestek (nie znajdziesz :) ) , gdyż owoce jabłoni posiadają ziarnka. Różnica niby drobna ale bardzo ważna :) ( i wcale się nie czepiam :) ).
Nie wiem jakie jabłonie ozdobne widziałaś w zamojskim ZOO, gdyż rosną tam zarówno gatunki jak i odmiany (szczepione :) ).

A tak nawiasem: na Allegro często proponują naiwnym nasiona :evil: różnych odmian drzew i krzewów. Widziałem tam gdzieś nawet oferowane nasina 8 odmian klonów (kolekcja :D ) wraz z instrukcja ich wysiewu i uprawy.
..

wari
09-05-2008, 12:06
Dzieki za wyjaśnienia. Jesli ktoś kompetentny bedzie przypadkiem w zoo Zamość, to dokładnie chodzi mi o drzewka rosnące w alejce która jest za budynkiem dyrekcji (mija się go po lewej stronie) iść prosto i po skręceniu w lewo (drzewka sa po lewej stronie). A jesli ktoś mniej kompetentny to może zrobi zdjęcia. Nie wiem czy po liściach/kwiatach łatwo rozpoznać z czym mamy do czynienia.

DPS
09-05-2008, 13:35
Oczywiście odmian nie można rozmażać z siewu jak pisała dompodsosnami .Zrugała mnie...

To potwarze i kalumnie są. :D


...wcale się nie czepiam.

Czepiasz. :D


...tylko dociekam prawdy.
Do tej pory odmiany jabloni i odmiany innych drzew i krzewów rozmnażane były wegetatywnie np. przez szczepienie (okulizację).

No to - wiesz czy dociekasz? Do tej pory, jak ktos wiedział, to nie dociekał. :D
I wcale się nie czepiam. 8)

A jabłonki ozdobne wszystkie piekne są. :D :D :D

Pinus
09-05-2008, 15:45
...tylko dociekam prawdy.
Do tej pory odmiany jabloni i odmiany innych drzew i krzewów rozmnażane były wegetatywnie np. przez szczepienie (okulizację).

No to - wiesz czy dociekasz? Do tej pory, jak ktos wiedział, to nie dociekał. :D
I wcale się nie czepiam. 8)

A jabłonki ozdobne wszystkie piekne są. :D :D :D
Staram sie być na bieżąco w zagadnieniach szkółkarskich ale nie jestem w stanie wielu nowości zauwazyć. Zwłaszcza takiej nowosci jak rozmnażanie generatywne odmian jabłoni :roll: .
Upewniłem się jednak, że takie metody głoszaone są na Allegro, no i Tobie tutaj się przytrafiło :D . W wyniku powyższych „dociekań" ustaliłem, że są to błędne metody :D i już się nie czepiam i nie pytam.

Pozdrawiam
..

joan
09-05-2008, 17:36
ja mam jabłoń ozdobną "Ola"

pięknie kwitnie na różowo - gęsto owocuje - jabłuszka zostają na drzewku po opadnięciu lisci...wygląda to prześlicznie
8)

wari
09-05-2008, 21:56
Uroda to jedno, ale ja przede wszystkim chcę tę jabłoń dlatego, że zamierzam jabłuszka zżerać :). One mi po prostu bardzo smakują, choc są malutkie w porównaniu z jabłkami, no i niepodobne zarówno co do konsytencji jak i smaku.

DPS
10-05-2008, 05:01
Ja ze swoich robię przepyszny dodatek do herbaty, z goździkami, cynamonem... Znakomite, naprawdę. :D