PDA

Zobacz pełną wersję : Co posiać na ścieżce-POMOCY



kulka i.w.
30-04-2008, 23:32
Mam w swoim ogrodzie ścieżki z dużych kamiennych płyt. Miedzy nimi są szpary, a w szparach usypana ziemia.

Chciałam te "szczeliny" obsiać trawą - ale mi odradzono.
Chciałam zasadzić mech z łąki - nie przyjął się.
Chciałam wysiac jakieś niskie roslinki - ale kazdy mi mówi, że tylko byliny, a jak byliny to tylko sadzonki. Jedna po ok 2 zł, a ja na moję ścieżki potrze buję tego zawrotną ilość.

Co radzicie posiać miedzy te kamienie? Ściezka będzie do chodzenia - nie tylko do oglądania.

margarytka
01-05-2008, 10:42
Może zdecydujesz się na rojniki ? Ładnie się komponują z kamieniami a występują w różnych kolorach i wielkości . http://www.krzewy.pl/Rojnik/rojnik.htm a tak wygląda :)

Mirek_Lewandowski
01-05-2008, 19:42
Rojniki się nie nadają, nie znoszą deptania. Lepiej to- kupić trochę, a dalej rozmnożyć:
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/byliny_-pnacza/karmnik-oscisty-zamiast-trawy,6471_3924.htm

kulka i.w.
01-05-2008, 23:26
No własnie rojniki sa piękne, ale znjada się u mnie w innym miejscu.

Mirku, czy ten karmnik ościsty mogę wysiewac teraz z nasion czy bezpieczniej jest jednak kupić sadzonkę?

Nefer
01-05-2008, 23:39
Rzeczywiście pięknie wyglądają takie białe kwiatuszki na mchu :):) Bo tak to wygląda :) Niestety koparka zgarnęła wszystko w diabły :( Ale na pewno postaram się odtworzyć. PIeknie się rozprzestrzenia :)

kulka i.w.
03-05-2008, 22:47
PIeknie się rozprzestrzenia :)

A szybko? Bo ja już bym to to na całej ściezce chciała:)

Nefer
03-05-2008, 22:54
PIeknie się rozprzestrzenia :)

A szybko? Bo ja już bym to to na całej ściezce chciała:)
NO przez noc nie urośnie aż tyle :):)

Elfir
05-05-2008, 09:52
wsiać mozna tez macierzanke, tymianek i rogownicę.

wari
05-05-2008, 12:41
macierzanke, tymianek
A to nie jest to samo (Thymus vulgaris) ?

Pinus
05-05-2008, 13:36
macierzanke, tymianek
A to nie jest to samo (Thymus vulgaris) ?
Nie to samo :)
Gatunek Thymus vulgaris to jest tymianek pospolity (synonimy: macierzanka tymianek, macierzanka ogrodowa, tymianek ogrodowy, tymianek prawdziwy).
Tymianek można w uproszczeniu nazywać macierzanką (j.w).
Rodzaj Thymus (macierzanka) zawiera kilkanaście (może i więcej - nie pamiętam) gatunków macierzanek w stosunku do ktorych nie powinno używać się nazwy tymianek.

Zakres nazwy macierzanka jest znacznie szerszy niż nazwy tymianek.
Pdsumowując: Wszystkie tymianki można (upraszczając) nazywać macierzankami ale nie wszystkie macierzanki tymiankami :) .
..

wari
05-05-2008, 23:57
Czyli wystarczy napisać: macierzanki :)

Elfir
06-05-2008, 07:29
chciałam rozróżnic zioło i rośline ozdobną

EDZIA
30-07-2008, 08:23
Kulka i.w co posadziłaś między płytami.

Z uwagą śledziłam ten wątek, szukając pomysłu na urządzenie miejsca przed wejściem do domu.... i zainspirowana nim , wykorzystałam rady i pomysły.....własnymi ręcami zrobiłam coś takiego.
Wymaga to jeszcze dopieszczenia i ostatniego szlifu, trochę to jeszcze takie dzikie.
http://images23.fotosik.pl/251/8a8a3edc10bf4337med.jpg

I jeszcze schody

http://images23.fotosik.pl/250/15fab8df93114400m.jpg

iza mama gabora
30-07-2008, 08:33
Pomysł super!o czymś takim też myślałam.Ale ten kot :o -niesamowity :D

BK
30-07-2008, 09:55
kulka i.w.
rojniki by się nadały, ja bym się nie rpzejmowała rozdeptaniem, karmnik też, choć bardzo szybko nie rośnie. Szybiej rośnie ta odmiana karmnika która jest jasnozielona - z moich ogrodniczych obserwacji. Trzeba kupić dużo, to prawda. Ale efekt jest świetny. Ja bym z siewu nie ryzykowała. Lepiej z sadzonek. Uzbroić się w cierpliwość i poczekać, w międzyczasie cierpliwie wyrywając chwasty spomiędzy karmników :)

EDZIA
30-07-2008, 12:09
Pomysł super!o czymś takim też myślałam.Ale ten kot :o -niesamowity :D

Lubię takie klimaty i długo kombinowałam nad zagospodarowaniem tego miejsca. Ten wątek jak wspomniałam mnie zainspirował do czegoś takiego.. to taki ogólniejszy widok

http://images30.fotosik.pl/252/b6c8b58a1e230ca4med.jpg

Zdjęcie zrobione tuż po ułożeniu kamieni i miejscami widać pustki, ale między kamienie powsadzałam różne, zbędne roslinki "rozwojowe" i już się porozrastały. Jesienią zobaczę którym spodobało się nowe miejsce a którym nie, porozsadzam i uzupełnię te pustki :) i jakoś zagodpodaruję połączenie kamieni i trawnika

EDZIA
30-07-2008, 12:20
kulka i.w.
rojniki by się nadały, ja bym się nie rpzejmowała rozdeptaniem, karmnik też, choć bardzo szybko nie rośnie. Szybiej rośnie ta odmiana karmnika która jest jasnozielona - z moich ogrodniczych obserwacji. Trzeba kupić dużo, to prawda. Ale efekt jest świetny. Ja bym z siewu nie ryzykowała. Lepiej z sadzonek. Uzbroić się w cierpliwość i poczekać, w międzyczasie cierpliwie wyrywając chwasty spomiędzy karmników :)

Dokładnie. Te roślinki mają to do siebie, że dość szybko się rozrastają.
U mnie rośliny głównie darowne i wsadzane w różne miejsca przez darczyńców/ stąd też i taki chaos w moim ogrodzie, ale powoli staram się to opanować/. Dzięki temu wątkowi odkryłam, że gdzieś na skarpie mam zakamuflowany karmnik, tylko nie mam porównania czy to odmiana jasna, czy ciemna. Na skarpie rozrastał sie baaaardzo powoli, ale kiedy porozdzielałam go i powsadzałam w szczeliny widzę , że rozrasta się bardzo szybko.
A rojniki to zależy jak duże są szczeliny u mnie są różne odmiany i te większe i te drobniejsze, co widać na zdjęciu z kotem :wink: , i jedne i drugie dobrze sobie radzą mimo, że ścieżka o dość dużym ruchu pieszym :D

kulka i.w.
02-08-2008, 23:48
No i ostatecznie na jednej ścieżce zdecydowałam posadzić karmnik ościsty, a na innej macierzankę piaskową.

Karmnik próbowałam posiać sama. Owszem-wzeszło po 2 tygodniach ale potem padło, więcł własnie zamówiłam w sklepie.