PDA

Zobacz pełną wersję : Drzewka a problemy prawne



Malobert
03-05-2008, 17:24
Zamierzam otoczenie budynku obsadzić daglezjami - 6 szt. Bryła domu i ogólny wygląd nabierze ciekawego charakteru. Boję się tylko, że w przyszłości mogę zostać "uwiązany" z tymi drzewami... Budynek będzie wykorzystywany tez komercyjnie, mozliwe ze rozbudowywany i zacznie się problem, słyszałem, że firma musi zapłacić 10tyś urzędnikom od takiego jednego kłopotliwego drzewa, nieźle....

Gosiek33
03-05-2008, 17:36
Na dziś prawo stanowi tak, że bez zgody gminy (jeśli na prywatnej działce) nie można samowolnie wycinać żadnych drzew poza owocowymi :roll: Bądź przewidujący, po co sadzić drzewa jeśli już teraz zamierzasz je wycinać? Natomiast na uzasadnione wycinanie drzew możesz dostać zgodę z warunkowym zawieszeniem wykonalności zapłaty za drzewo (nie znam cennika, ale za trzy kilkunastoletnie sosny wyszło razem +- 15 tys) jeśli posadzisz w zamian na działce w innym miejscy drzewko nie niższe niż 2,5 m :)

Malobert
03-05-2008, 17:46
Na dziś prawo stanowi tak, że bez zgody gminy (jeśli na prywatnej działce) nie można samowolnie wycinać żadnych drzew poza owocowymi :roll: Bądź przewidujący, po co sadzić drzewa jeśli już teraz zamierzasz je wycinać? Natomiast na uzasadnione wycinanie drzew możesz dostać zgodę z warunkowym zawieszeniem wykonalności zapłaty za drzewo (nie znam cennika, ale za trzy kilkunastoletnie sosny wyszło razem +- 15 tys) jeśli posadzisz w zamian na działce w innym miejscy drzewko nie niższe niż 2,5 m :)

Przeznaczenie budynku ma sprawiać wrażenie "leśniczówki" lub podobnego budynku otulonego drzewami, jest to związane z prowadzoną działalnością, rozbudowa jeśli by była, nie sądzę, aby miała miejsce wcześniej niż w ciagu najbliższych 10 lat (zależy od biznesu) Słyszałem, że firma musi zapłacić "dychę" a osoby fizyczne mniej czyli te 15tyś za 3szt. to by się zgadzało, wychodzi po 5tyś za sztukę, ale fajnie, że jest zostawiona ta furtka do posadzenia nowych drzewk w innym miejscu, ciekawe czy to tak w każdej gminie....

mam nadzieję, że zdobycie 2,5 metrowej daglezji potem to nie problem.... :)

wari
03-05-2008, 19:38
Nie płaci się "od jakiegokolwiek drzewka", tylko za konkretny gatunek i obwód pnia na wysokości 130 cm. Ceny są bardzo zróżnicowane, bo zależą od danej gminy. Stawki maksymalne ustala MŚ. Tu są chyba ostatnie:
http://www.abc.com.pl/serwis/mp/2005/0861.htm

Gosiek33
04-05-2008, 08:32
Zgadza się każde z moich drzewek było zmierzone, obliczone i miało inną wycenę, ale razem dało to 15 tys. Nie zawsze jednak wydają zgodę, i wtedy nakazują wnieść opłatę na rzecz ochrony środowiska, a wtedy kwota jest niemała.
Planuj budowę tak by nie trzeba było wycinać drzew :roll: albo gdy interes będzie kwitł nie będzie problemu z wniesieniem opłaty :lol: