PDA

Zobacz pełną wersję : Sad dla niecierpliwych, czyli co owocuje najwcześniej?



meroving
06-05-2008, 01:08
Liczę, że ten wątek spotka się z zainteresowaniem, bo problem jest ważki i dotyczy zdrowia dzieci. Również tych bardziej wyrośniętych:)

Ale po kolei… zakładam niewielki przydomowy sad, w którym narazie rosną tylko kwaśne wiśnie. Większość planuję wyciąć i zastąpić najróżniejszymi słodkościami jak maliny, jeżyny, nektaryny itd. Ponieważ jednak od wczesnej młodości cierpię na przypadłość objadania się zielonym, poszukuję roślin, które wydają owoce najprędzej (najlepiej maj) oraz odmian poszczególnych drzew i krzewów jakie obradzają pierwsze w swoim gatunku.

Co o tym myślicie?
Od razu zaznaczam, ze truskawki są nie dla mnie- nienawidzę plewić

wari
06-05-2008, 02:47
Co prawda nie wiem co ze zdrowiem dzieci mają wspólnego wczesne odmiany słodkich owoców, ale rozumiem, że to zagajenie :).

Gdy chodzi o czereśnie to zdecydowanie RIVAN, od tej odmiany liczy się w tygodniach czas dojrzewania pozostałych odmian. Pierwsze owoce przy dobrej wiośnie w cieplejszych regionach Polski - przełom maja/czerwca, a normalnie połowa czerwca.

Mroovka
06-05-2008, 07:45
Staraj sie też zwracać uwagę kiedy dana odmiana wchodzi w owocowanie. Niektóre drzewka kazą czekac na owoce 3-4 lata po posadzeniu.

Wisnia Nefris, brzoskwinia Iskra bardzo szybko zaczynają owocować. Juw drugim roku po posadzeniu powinny być owoce. :D

Najprosciej chyba wybrać się do dobrego centrum ogrodniczego ( w żadnym wypadku do supermarketu) i zobaczyć drzewka w donicach. To co kwitnie w sklepie z pewnoscią szybko zacznie owocować.

Mroovka
06-05-2008, 07:57
Warto zaplanować dobór drzewek tak, aby przez cały sezon mieć owoce. Z każdego gatunku wczesną , średnią i późną odmianę. Truskawek nie musisz plewić (prawie wcale) jesli wyłożysz między rzędy czarną folię.

Dużo wskazówek doboru odmian znajdziesz w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/odmiany-drzew-owocowych,t126524.htm



Powodzenia. :D
M.

dominikams
06-05-2008, 09:03
Z krzewów wcześnie owocujących polecam jagodę kamczacką. Nie kupuj jednak odmiany bez nazwy, bo owoce mogą cię rozczarować. Polecam Atut i Duet - nie jadłam ich jeszcze, bo dopiero w zeszłym roku kupiłam krzewy, ale w tym roku już będą dość obficie owocować. Owoce powinny być pod koniec maja - pocz. czerwca.

Wciornastek
06-05-2008, 09:22
Hmm w maju to z owocami jescze krucho. W zasadzie zostaja truskawki i to koniec maja. Ktos juz powyzej wspominał truskawki z pasami czarnej folii w miedzyrzedziach. Ja mam nieco inną technologie ktora już stosuje od lat. Sadzę truskawki na czarnej agrowłókninie. Nacinam włóknine na krzyz i wsadzam sadzonki truskawek. W ten sposób kilka problemów z głowy tj chwasty, zapiaszczenie truskawek (najlepsze bez płukania) i ograniczenie rozwoju szarej pleśni i oczywiście przyspieszenie dojrzewania. Dla niecierpliwych można posadzic nawet teraz truskawki. Niektórzy producenci maja tzw. sadzonki frigo które sa w pojemnikach i posadzeniu od razu je sie zbiera.
Trzeba jednak pamietac że truskawki nalezy odnawiac co 3-4 lata

Co do odmian polecam stronki Markiewicza

meroving
06-05-2008, 12:52
Co prawda nie wiem co ze zdrowiem dzieci mają wspólnego wczesne odmiany słodkich owoców, ale rozumiem, że to zagajenie :).
Ten wątek ma swoje głębokie uzasadnienie :) Jak byłem dzieckiem, napychałem się zielonymi wisniami , jabłkami itp a potem bolał mnie brzuszek

Tak się prezentuje dotychczasowy ranking. Na pierwszym miejscu Dominikams, dalej Wari:

1)Jagoda kamczacja (przełom V/VI)
2) czereśnia Rivan (początek lub połowa VI)
3) wiśnia pospolita 'wczesna ludwika' (koniec VI)
4) agrest 'Hinnomaki Rot' (poczatek VII)
5) czerwona porzeczka 'Detvan' (poczĄtek VII)
6) borowka amerykanska "earlyblue' oraz 'duke' (poczĄtek VII)

Mroovka i Wciornastek, to bardzo ciekawe ale i tak za dużo roboty. Trzeba się schylać żeby rozłozyć tę folię czy włokninę. A później owoce tak nisko rosną :)

Wciornastek
06-05-2008, 13:07
Mroovka i Wciornastek, to bardzo ciekawe ale i tak za dużo roboty. Trzeba się schylać żeby rozłozyć tę folię czy włokninę. A później owoce tak nisko rosną :)

Ale za to niezapomniany trawiasty smak białych jeszcze truskawek. Przyznasz że to kuszące.

dominikams
06-05-2008, 13:22
...ale i tak za dużo roboty. Trzeba się schylać żeby rozłozyć tę folię czy włokninę. A później owoce tak nisko rosną :)

A do owoców z drzew trzeba podnosić ręce albo - co gorsza - wchodzić na drabinę 8) :lol:

cemik1
30-05-2008, 05:57
Potwierdzam, że jagoda kamczacka owocuje w końcu maja. Wczoraj zerwałem owoce z wsadzonych wiosną krzewów. Smak, jak borówki amerykańskiej. Krzaczki większe a owoce mniejsze (przynajmniej u mnie) niż borówki.

cemik1
19-06-2008, 06:53
I w dodatku zaczyna kwitnąć drugi raz. Opiszę, czy będzie kolejny zbiór owoców.

agal-b
19-06-2008, 12:30
Mroovka i Wciornastek, to bardzo ciekawe ale i tak za dużo roboty. Trzeba się schylać żeby rozłozyć tę folię czy włokninę. A później owoce tak nisko rosną :)

Ale za to niezapomniany trawiasty smak białych jeszcze truskawek. Przyznasz że to kuszące.
A w dodatku ciepłych od słonko - to moje wspomnienie z dzieciństwa do którego zmierzam :D