PDA

Zobacz pełną wersję : Cena torfu i ziemi



elvis
11-05-2008, 19:31
Mam prośbę. Planuję zakup większej ilości torfu i ziemi pod trawnik i inne roślinki. Czy może mi ktoś powiedzieć jakie są teraz ceny? Nie chciałbym zbytnio przepłacić, zresztą jak wszyscy. A może ktoś jeszcze wie gdzie w rejonie Tarnowa są dobre ceny?

mikita
12-05-2008, 09:17
w woj. śląskim - cena w gosp. ogrodniczym za 1m3 ziemi pod trawnik (ph.5,5-6,5) to ok.90zł.

Znalazłam też ziemię z wykopów (jakościowo -torf pomieszany z gliną) cena ok. 100 zł za 2 tony.

pozeracz
12-05-2008, 12:28
U mnie byl przed chwila chlop, ktory oferowal ladna ziemie w cenie 1200 zlotych za 30 metrow szesciennych (1,8x2,4x10 metrow). Niestety wozi ciagnikiem siodlowym wiec raczej nie wszedzie wjedzie. :wink:

Andrzej19699
18-03-2015, 17:46
Szukam torfu odkwaszonego/substratu/podłoża pod trawnik/ziemi uniwersalnej w okolicach Piaseczna/Góry Kalwarii.
Szukam jak najtaniej oraz jakąś poradę jak się nie dać oszukać. Widziałem już np. kilka rodzajów substratów i mam wrażenie, że się sporo różniły jeśli chodzi o skład a konkretnie o zawartość i jakość torfu.
Różne mieszanki, szczególnie te tańsze wyglądają jakby zmieszano ziemię z piaskiem i korą sosnową. Bardziej lekkie, włókniste i przypominające torf są mieszanki w marketach ale i ceny tam są spore np. 13zł/80L.
Są mieszanki tańsze np. w Wołominie ok. 7,2zł/80L ale cholera wie jaki mają skład.
Są też np. tzw. baloty czyli paczka jakby 50l, ale sprasowany torf i tam się mieści 250L torfu z Litwy 29zł/balot
Potrzebny pewny i uczciwy dostawca z okolicy, żeby miał konkurencyjne ceny

Elfir
19-03-2015, 13:05
torf odkwaszony a ziemia uniwersalna mają diametralnie różne właściwości i służą do odmiennych celów.
Substrat to dokładnie to samo co torf odkwaszony.
Torf może wyglądać różnie, zależnie od wyrobiska z którego się go wydobywa - stopień uwilgotnienia, dodatkowe gatunki, poza mchem torfowcem. Może być niski i wysoki.

Co konkretnie potrzebujesz i do czego?
Bo do zakładania trawnika torf się nie nadaje.

Andrzej19699
29-03-2015, 22:21
Potrzebuję na posiadaną ziemię dodać czegoś wartościowszego parę centymetrów i na to wysiać trawnik.
Torf odkwaszony musiałbym zapewne wymieszać z posiadaną ziemią, więc wolałbym gotowe podłoże, żeby tego uniknąć bo grunt już mam wyrównany.
Dlatego napisałem też o podłożu/ziemi uniwersalnej, na które mógłbym już bezpośrednio siać trawę. Chcę kupić solidną mieszankę, a nie zmieloną korę z ziemią i piaskiem.
Chodzi konkretnie o dobrego taniego sprzedawcę takich produktów - może być też luzem bo taniej.
Ważne żeby uczciwie sypał do worków, bo ostatnio kupiłem worek ziemi niby 60-litrowy a raptem z worka wysypałem 40 litrów, więc ściema na maksa. Oczywiście na worku nie było napisane ile ma pojemności, tylko w ogłoszeniu była podana pojemność
P.S.
Zdecydowałem się kupić torf odkwaszony i przemieszać go z wierzchnią warstwą gleby.
Kupię chyba w castoramie bo przynajmniej nie oszukują na litrach i mam pewność, że kupuję torf a nie zmieloną korę.

Elfir
11-05-2015, 17:45
tylko ze torf nie służy do zwiększania żyzności gleby...

Zdun Darek B
12-05-2015, 19:38
Jak nasypiesz warstwę torfu na wierzch trawnika to poczekasz zanim coś urośnie , ja musiałem taka super ziemię wymieszać glebogryzarką z ta która była wcześniej bo nawet trawa nierosła ...

Andrzej19699
17-05-2015, 10:32
Żyzność gleby? http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByzno%C5%9B%C4%87_gleby
Jak widać nawet dosypanie piasku może zwiększać żyzność :)

Chcę napisać tylko, że trzeba być idiotą, żeby nie zmieszać torfu z ziemią. Torfy są różne i jak się posypie po wierzchu tylko, to albo będzie błotko, albo wszystko wyschnie i wiatr wywieje. Czytamy instrukcję na opakowaniu i jest ok :)
Sypałem też torf pod iglaki i też wymieszałem go z podłożem za pomocą wideł.

A teraz raport z zakupu. Zakupiony torf wysypałem na podłoże - warstwa około 3 cm. Następnie przemieszałem go z podłożem na głębokość 10 cm.
Na koniec wyrównałem grabiami, wydeptałem, znowu wyrównałem.
Trawę wysiałem na początku kwietnia, niestety z pośpiechu zaniedbałem kilka spraw. Nie nawiozłem i nie przykryłem nasion.
Wiatr sporo nasion poprzemieszczał, stołówka dla ptaków, itp. Po podlewaniu porobiły się góry i doliny - najwyraźniej ziemia pęcznieje mniej lub bardziej w zależności od składu. Ewidentnie trzeba kupić walec, bo w okolicy nikt nie posiada.
Po 2 tygodniach od siewu, wkurzyłem się i zagrabiłem cały trawnik w celu wymieszania nasion z ziemią. Przy okazji starałem się wyrównać ziemię.
Nasiona pięknie się rozproszyły podczas grabienia i większość przynajmniej częściowo znalazła się pod ziemią.
Niestety wygrabiłem przy okazji parę wiader torfu włóknistego suchego. Wrzuciłem go na kompost.
Potem 2 tygodnie codziennego podlewania po wierzchu, żeby miały wilgoć. Nasiona najtańsze z leroya po 9zł/kg.
Po 4 tygodniach od siewu, zauważyłem pierwsze wschody.
Teraz mamy ok. 6 tygodni od siewu. Trawka ma ok. 8-10 cm, część ładnie się zagęszcza, część malutka i rzadka bo dopiero co wzeszła.
Tydzień temu delikatnie (żeby nie spalić trawy ) nawiozłem ziemię nawozem granulowanym i porządnie podlałem.
Prawie nie ma efektów, ale to za krótko może. Mam dookoła zaniedbane pola z chwastami i u mnie zasiało się morze chwastów - mlecze w większości.
Kupiłem chwastox i widać już na drugi dzień, że działa bo te tysiące małych mleczy zaczynają usychać.
Teraz poczekam kilka dni i zrobię koszenie ale tylko tyle, żeby delikatnie zahaczyć trawę, a przede wszystkim ściąć chwasty, które wyrosły szybciej i wyżej. Tu chodzi przede wszystkim o perz. Myślę, że góra 1 cm trawy zdejmę, żeby ta co szybko wzeszła, zaczęła się krzewić.
Szkoda, że przy koszeniu podepczę tę młodą wschodzącą trawkę, ale co jej nie zabije to ją wzmocni :P

Ups, sorki że się rozpisałem, ale chciałem napisać, że powolny wzrost trawki mógł mieć u mnie szereg innych powodów i że na tak przygotowanym podłożu trawka jednak też ładnie rośnie.