PDA

Zobacz pełną wersję : Jak poprawić glebę piaszczystą?



Edybre
13-05-2008, 07:47
Mam na działce glebę piaszczystą, jest taka ciemno szara i bardzo szybko przepuszcza wodę (kl. V i VI lub IV- nie pamietam). Właściwie nie widać warstwy humusu - no może ja nie widzę :D . Jak ją poprawic, żeby coś tam rosło? Proszę o rady.

mikita
13-05-2008, 08:37
ja mam tak samo:(

Zebrałam darń, widłami powybierałam resztę korzeni (czyt. starałam się wybrać), na to sypię 10 cm lepszej ziemi - czarnoziem z dodatkiem gliny (o glinie nie wiedziałam przy zakupie, ale mając piasek grudki tluczę na pyłek i musi być dobrze). Tak robię z kawałkiem ok..50m2 gdzie zamierzam posadzić trawnik, pod drzewka, kwiatki wymieniam ziemię głębiej.

Mam jeszcze dużo dużo większą powierzchnię do polepszenia. Mój plan jest taki - teraz sprzątam działkę (zajmie mi to miesiąc-dwa jak nic), przeoram (nie dam rady przekopać lub "przewidłować"), coś posieję - muszę doczytać co najlepiej, na dzień dzisiejszy to łubin. Jak urośnie (czy zdąży to druga sprawa) to znów przeoram. Poczekam do wiosny, i postaram się bez wszelkich roundopów pozbyć tego co wyrośnie czy "Powrót wideł 3", może lekko przeoram, jeszcze nie wiem. I znów będę musiała zamówić lepszej ziemi, ale liczę, że stan tej obecnej po łubinie i orce ciut się polepszy.

dominikams
13-05-2008, 10:02
Na trawnik może być piaszczysta - jeśli mamy możliwość podlewania. Natomiast w celu poprawy najlepiej byłoby dodać gliny. Wtedy mamy piaszczysto gliniastą (najlepszą pod względem użytkowym - ani nie za luźna, ani nie a ciężka). Można też dodać trofu.

Elfir
13-05-2008, 10:42
Humus wszelkiego rodzaju: obornik, torf, kompost w maksymalnie duzych ilosciach.