PDA

Zobacz pełną wersję : Rośliny balkonowe do cienia.



Berolina
15-05-2008, 16:11
Mam okna na stronę północną i taki układ domu, że chociaż na parapecie jasno to nigdy nie dociera tutaj bezpośrednie słońce. Chciałam coś posadzić do tych doniczek, byłam w dwóch szkółkach i usłyszałam dokładnie przeciwne informacje. W jednej powiedzieli, że do cienia begonie, fuksje i niecierpki potrzebuja słońca. W drugiej, ze albo niecierpki albo fuksje, bo begonia potzrebuje słońca. :-? W końcu kupiłam fuksje, ale skusiłam się na 1 begonie i niecierpka, żeby wiedzieć co ewent. mogę posadzić w przyszłym roku. Narazie rosną, ale co będzie dalej czas pokaże. A jakie jest wasze zdanie? co najlepiej będzie rosnąć??

mariuszdro
15-05-2008, 21:06
begonia, niecierpek czy fuksja spokojnie zniosą zacienienie
wszystko zależy jak bardzo jest twój balkon zacieniony - czy słońce tam wogóle nie zagląda czy np. przez kilka godzin jest
ja mam taras od strony północno-wschodniej i słońce na nim bywa z rana i oprócz tych wymienionych udają mi się również bezproblemowo pelargonie, kocanka i komarzyca, w tym roku testuje jeszcze bakopę i odmianę komarzycy o ciemnozielonych liściach fioletowych od spodu - zobaczymy jak się udają
jeżeli jest choć trochę słońca to generalnie nie ma problemu
ewa

pozeracz
15-05-2008, 21:13
Fuksje dobrze nadaja sie do polcienia, ale czy na strone polnocna to mozna dyskutowac, wiele tutaj zalezy od odmiany. Przy uprawie pojemnikowej na pewno wymagajace staranniejszej pielegnacji niz niecierpek i begonia.
Niecierpek to roslina ktora nie moze byc wystawiona na bezpoisrednie dzialanie ostrego slonca, ale z kolei zbyt mala intensywnosc swiatla niekorzystnie wplywa na pokroj i na obfitosc kwitnienia. Wyjatkiem jest sunpatiens ktory preferuje pelne slonce.
Dlatego z tych trzech roslin na balkon od strony polnocnej polecalbym Ci begonie. Szczegolnie cenna jest seria begonii kaskadowej 'illumination'. Efektowna, z duzymi kwiatami, dosc silnie rosnaca, o obfitym kwitnieniu, dostepna w kilku kolorach.
http://www.tandmpics.com/280/4/4500.jpg

Stokrotka
16-05-2008, 09:30
Jeszcze koleusy i plenktrantusy, w ostateczności można posadzić bluszcz albo golterię :-)