PDA

Zobacz pełną wersję : usychający migdałek



krzysztofh
15-05-2008, 21:05
Nie ma pojęcia co może być powodem usychania migdałka.
Drzewko jest w ogrodzie trzeci rok a było już spore posadzone i teraz pień ma średnicę ok 8cm. Co roku pięknie kwitło i w tym roku też. Nic nie zapowiadało problemów. Po kwitnieniu zaczęły się pojawiać listki i jak przystąpiłem do cięcia zaobserwowałem że w zasadzie te młode listki usychają. Teraz jest taka sytuacja że na kilku gałęziach sa młode listki ale na większości (drzewko jest ze sporą ilością gałązek bo co roku było cięte po kwitnieniu) gałązek pozostały uschnięte kwiatki.
Drugi migdałek zachowuje sie raczej normalnie bo listki się rozwijają.
Jedyna zmiana w tym roku to że kwiaty zostały zapylone bo pojawiły się małe zielone kulki. W ubiegłych latach po kwitnieniu kwiatki opadały a w ich miejsce rozwijały się listki. Na zdrowym migdałku zapyonle kwiatki też są.
Jest nawadnianie ogrodu i nie powinien narzekać na suszę.
Drzewka oddalone są o ok 20m, ale u sąsiada za płotem w odległości może 3 m jest posadzony młodszy migdałek który wygląda lepiej ale też zauważyłem kilka gałęzi uschniętych.

mayland
15-05-2008, 22:07
Mam to samo. Pojawiły się paki, niektóre nawet rozkwitły, wyszły pierwsze listki i..... nagle jakby wszystko uschło. Ale ja podejrzewam, ze był przymrozek :o Chyba poprostu zmarzł. Mam jednak nadzieję, że odbije.

Pinus
15-05-2008, 23:24
Prawdopodobnie brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Moniliinia sp.):

http://www.target.com.pl/upload/3/d/a/3da58836cc0d61573da6cc098844c5a7/migdalek_brunatna_zgnilizna_drzew_pestkowych.jpg

Wyciąć i spalić chore pędy (nie odbiją :( ).
Wiosną po rozpoczęciu wegetacji migdałka opryski (np. Sarfun, Sumilex, Topsin, Rovral).
..

krzysztofh
16-05-2008, 06:00
Ze zdjęcia niewiele widać. Czy to można jakoś rozpoznać, bo moje pędy poza tym że wyglądają na podeschłe niczym się nie różnią od zdrowych, no może gałązki są mniej żywe, ale też nie całkiem uschłe.
A te opryski rozumiem że jednym z tych preparatów i czy teraz jeszcze można?

mayland
16-05-2008, 07:34
Mój zmienił wygląd w ciagu 2-3 dni. Ta zgnilizna tak szybko by go całego zasuszyła?
Dodam, że w ubiegłym roku była ta sama sytuacja. Usunęłam suche pedy i pojawiły się nowe. Do jesieni praktycznie odnowił koronę.

krzysztofh
16-05-2008, 07:50
Ja w ubiegłym roku też trochę miałem problem ale zbiegło się to w czasie z opryskiem Confidorem bo była mszyca i zaczął trochę chorować. Listki się trochę pomarszczyły, ale były całkiem ładnie rozwinięte.
W tym roku cudnie kwitł ale mrozu nie było i teraz takie podeschłe te gałązki.
Poczytałem trochę w Internecie na temat tej Molinii i faktycznie podobne objawy. Cały czas intrygowało mnie dlaczego kwiaty nie opadają choć już uschłe.
Martwi mnie też ten drugi, bo pomimo że listki się rozwinęły i na razie nie więdną ale część kwiatów pozostała na gałązkach - może dlatego, że zawiązały się owoce bo są po raz pierwszy odkąd mam te migdałki zielone kuleczki (owoce).

krzysztofh
19-05-2008, 20:43
No i stało się. Był sobie piękny migdałek. Musiałem go ogolić do pnia, bo potwierdziła się diagnoza Pinusa. Drugi też trochę ucierpiał ale mniej i próbuję go ratować. Teraz jest mokro ale jak trochę się osuszy należałoby jeszcze raz jakimś preparatem grzybobójczym potraktować najbardziej narażone na choroby grzybowe rośliny. W mojej okolicy wszyscy mający migdałki mieli z nimi kłopoty.
Im rośliny były młodsze tym bardziej się oparły napadowi zgnilizny.

dusia2006
25-05-2008, 20:39
krzysztofh czy wszystkie gałęzie u Ciebie padły?
na moim szczepionym na kilkanaście gałęzi z nowymi przyrostami takie zwieszone przyrosty są na dwóch gałęziach. Czy tak też może objawiać się to choróbsko?
pytałam Mirka i przekierował mnie tutaj

Mirek_Lewandowski
25-05-2008, 20:47
Za płotem u sąsiada też zdechł. A tak ładnie kwitł..

dusia2006
25-05-2008, 20:57
Mirku ale reszta wygląda na całkiem zdrową, przyrosty rosną w oczach, co prawda od razu popryskałam i minęły tylko trzy dni, na jednej tej trafionej nawet jakby cosik odżyło

Mirek_Lewandowski
25-05-2008, 21:00
To trafione to wytnij i spal. Resztę bym przyciął, zresztą teraz pora na to, żeby się rozgałęziło i odbudowało koronę.

krzysztofh
25-05-2008, 21:01
Jeden wygolony do zera tzn. do pnia. Juz odbijają nowe odrosty, ale co z nich będzie trudno powiedzieć.
To ta choroba. Dokładne objawy jak te w opisach w Internecie.
Drugi jest w lepszym stanie ale też część gałęzi obciąłem.
Ta choroba dziesiątkuje migdałki w tym roku. W okolicy wszystkie są porażone. Nawet sąsiad opowiadał dzisiaj, że jego znajoma w odległej dzielnicy a ten sam problem.

Drugi temat jak już się zorientowałem też dość powszechny to miseczniki i tarczniki na cisach, bo o mszycach nie będę pisał - z nimi walka jest stosunkowo prosta. Są obecnie w fazie kiedy samice składają jaja pod siebie a same się nie ruszają.

dusia2006
25-05-2008, 21:01
ok
a przycięłam już dawno, kwiatów to już nie pamiętam
--------------
dzięki Panowie za tą złą wiadomość
powtórzę oprysk jeśli będzie jeszcze co pryskać :cry:

Ew-ka
26-05-2008, 08:55
kilka lat temu mojego pięknego migdałka też sz... trafił :evil:
w ciągu dwóch dni !!!! wszystkie kwiaty uschły :( byłam w szoku :cry:

mayland
26-05-2008, 10:02
No to mój miał to samo. Korona cała sucha. Odbijaja listki od pnia.

mayland
29-12-2008, 18:10
Musze pamietać o tym wątku wiosną :wink:

dusia2006
09-04-2009, 12:48
przypominam bo u mnie już prawie kwiatki

CMYK
09-04-2009, 14:40
dzieki za przypomnienie watku jutro pryskam nasze 2 migdalki na pniu

CMyK

krzysztofh
15-04-2009, 07:40
Właśnie szukałem tego wątku bo migdałki zaczynają kwitnąć. :D

dusia2006
22-04-2009, 08:14
a co tam jeszcze raz przypominam,
żeby nie było help :wink:

aka z Ina
27-06-2009, 09:03
kurcze...posadziłam 3 i najwiekszy właśnie mi padł :cry: najwiecej kwiatków miał :cry: :cry: :cry:

to co? spróbować popryskac????

mayland
27-06-2009, 10:12
Teraz chyba za późno. Wytnij i niech obije.
Ja robiłam swojemu oprysk wiosną, przed kwitnieniem. Nie zachorował w tym roku.

aka z Ina
27-06-2009, 13:59
obciełam to co pozarażane a te co az tak żle nie wygladają pozostawiłam opryskane,,,,,zobaczymy :roll:

dusia2006
25-03-2010, 15:59
przypominam wiosennie

aka z Ina
25-03-2010, 17:26
niestety musiałam go usunąć z ogrodu :(

dusia2006
29-03-2010, 17:50
oooo to przykre
a ja chciałam zapytać czy można zrobić oprysk środkiem DITHANE NeoTec 75 WG bo taki został mi z ubiegłego roku, zadziała?