PDA

Zobacz pełną wersję : SKRZYP jak go zlikwidować POMOCY



arek_sp
29-05-2008, 07:52
Proszę o pomoc, jak moge skutecznie zlikwidowac skrzyp. Czy sa jakies srodki chemicznie. Trzeci rok walcze z tym diabelstwem a jego jest coraz więcej :evil: . W miare mozliwosci wyrywam go z coraz wiekszej glebokosci. Jestem do tego stopnia zdeterminowany, ze moge kazdy skrzyp z osobna smarowac pedzelkiem. :roll:

Yeti
29-05-2008, 09:14
Też to mam.
Najlepszy sposób na skrzyp to ...przywyknąć :D :wink:
Nawet wszystko-żrący Roundup nie daje temu rady...
Popróbuj głębokiego ściółkowania - skrzyp wylezie i tak, ale więcej czasu mu to zajmie i łatwiej się wyrwie. Pomaga też (oprócz systematycznego usuwania go) posadzenie / wysianie innych roślin, które go zagłuszą (zacienianie).
A tak na marginesie, dla jednych jest to chwast (gatunek ruderalny - charakterystyczny dla stanowisk o niskiej kulturze rolnej), ale inni tutaj pewnie odezwą się, że chcieliby mieć takie ziółko w ogródku :wink: . Można nim nie tylko siebie kurować, ale i roślinki w naszym otoczeniu:
wyciąg i wywar ze skrzypu (http://www.dodr.pl/II/8/6/2.htm)przeciwko chorobom grzybowym.
Jeśli jednak jesteś bardzo zdeterminowany w swoich morderczych zapędach :wink: spróbuj herbicydów: Chwastox extra 300 SL, Chwastox 750 SL, Dicoherb 750 SL. Nie stosowałem ich i znam tylko z opisu. Zawierają MCPA i ponoć pomagają przy "kłopotach ze skrzypem" (PPR.pl (http://www.ppr.pl/artykul.php?id=100542))

Ew-ka
29-05-2008, 09:30
skrzyp -to znaczy masz kwaśną glebe ....posyp wapnem -zmieni sie ph gleby
albo zrywaj ten skrzyp -gotuj ok 15 minut (az wytrącą sie zw. krzemowe ) i ten napoj stosuj do oczyszczania nerek (to bezsmakowy napój bardzo moczopędny ) :D

Mirek_Lewandowski
29-05-2008, 10:40
Starane.

arek_sp
29-05-2008, 10:59
Dzięki za odpowiedzi i link do strony z recepturami :lol: Moja malzonka robi juz takiego typu wywary :roll: ale nie w tej technologii, za bardzo to wapna nie mogę sypać :( grozi to ostrym konfliktem małzeńskim :-? moje druga chyba lepsza połowa ma ponasadzane jakie roslini lubiace kwasna glebe. Mysle, ze nadal bede wyrywal ten skrzyp z ziemi, bo tak na prawdę ani ja ani moja malzonka nie jestesmy zwolennikami chemii na dzialce. Jeszcze raz dzieki za porady. :D

krzysztofh
30-05-2008, 10:29
Podobno wywar ze skrzypu doskonale robi na włosy i nie bynajmniej na ich wypadanie. Sam nawet chciałem to zasadzić na działce ale teraz chyba odpuszczę, bo jak miałby rozpełznąć się bez kontroli jak perz wszędzie to dzięki.

hanka55
30-05-2008, 10:44
yeti jest WIELKI.
Gnojówka i jeszcze raz gnojówka, jak naturalny środek ochrony wszystkich kwasolubnych roślin, przed grzybami.
I wzmacniający tkanki! :P