PDA

Zobacz pełną wersję : Wiciokrzew? - proszę o radę.



hedom
01-06-2008, 18:39
Witam wszystkich,

Jestem początkująca na tym forum, więc z góry przepraszam za wszystkie "banalne" pytania :D

Ale do rzeczy. Planuję wzdłuż części ogrodzenia zainstalować kratki i posadzić różne pnącza - głównie wiciokrzewy. Poczytałam trochę w necie i wydaje mi się, że "dam radę" :roll:

Mam jednak parę pytań. Jak pnącza sprawdzają się u Was w praktyce? Czy ładnie wyglądają? Jak gęsto się je sadzi żeby uzyskać zwartą gęstą zieloną ścianę? Dam radę czy stwarzają Wam dużo problemów? Czy wiciokrzewy rzeczywiście najładniej wyglądają jeżeli pozwoli im się swobodnie rosnąć i dlatego wymagają dużego ogrodu? A może macie jakieś zdjęcia Waszych pnączy?

Dziękuję i pozdrawiam,
Dominika

Elfir
02-06-2008, 08:08
Wiciokrzew ma te wadę, że ogałaca się od spodu i ładna jest tylko góra rośliny. Dlatego wymaga podsadzania niższymi krzewami lub bylinami.

agakz
02-06-2008, 08:25
Z moich doświadczeń mszyce go uwielbiają :roll:

hedom
02-06-2008, 08:39
Jeśli chodzi o krzewy i byliny to mam zamiar posadzić takowe wzdłuż tych kratek z wiciokrzewami

- a może są inne ciekawsze i ładniejsze pnącza, nadające się na kratki?

A z tymi mszycami ciężko się rozprawić? - Jak już wspominałam jestem "zielona" w tym temacie.

Dziękuję i pozdrawiam,

Dominika

Elfir
02-06-2008, 08:54
Chyba jednym z najpiękniejszych jest powojnik. Mnogośc kolorów, terminów kwitnienia, rozmiarow kwiatów.

agakz
02-06-2008, 09:06
A z tymi mszycami ciężko się rozprawić? - Jak już wspominałam jestem "zielona" w tym temacie.

Dziękuję i pozdrawiam,

Dominika
nie wiem właśnie, nie jestem zwolenniczką chemii, ale w zeszłym roku mszyce zupełnie mi zniszczyły wiciokrzewy. W tym roku zwłaszcza róże są tak wysypane, że chyba czymś opryskam....

Pinus
02-06-2008, 09:31
Z moich doświadczeń mszyce go uwielbiają :roll:
Nie wszystkie odmiany :) . Np. odmiany wiciokrzewu pomorskiego 'Serotina' mszyca się raczej nie ima :) i na dodatek pieknie pachnie :D .

Mszyce uwielbiają szczególnie wiciokrzew Brauna 'Dropmore Scarlett'
..

skama
02-06-2008, 16:02
W tym roku na mszyce spróbowałam nastepującej mikstury: litr wody, 25 ml octu spirytusowego, łyżeczka ludwika. Zadziałało! Przepis ten wielokrotnie czytałam na różnych forach, ale teraz mogę polecić z czystym sumieniem. Stosowałam go na jaśminowce, wierzby, jesiony, sosny, rumianki, ale na wiciokrzewy NIE!

Inka1
02-06-2008, 17:23
Z moich doświadczeń mszyce go uwielbiają :roll:
Nie wszystkie odmiany :) . Np. odmiany wiciokrzewu pomorskiego 'Serotina' mszyca się raczej nie ima :) i na dodatek pieknie pachnie :D .

Mszyce uwielbiają szczególnie wiciokrzew Brauna 'Dropmore Scarlett'
..

U mnie i na ten mszyce poszły ...

To prawda, że ogałaca się z dołu i niefajnie to wygląda no i na mojej pergoli wiciokrzew rośnie od lat 4, nie zasłania tarasu tak dobrze jak bym oczekiwała...

agakz
02-06-2008, 20:19
W tym roku na mszyce spróbowałam nastepującej mikstury: litr wody, 25 ml octu spirytusowego, łyżeczka ludwika. Zadziałało! Przepis ten wielokrotnie czytałam na różnych forach, ale teraz mogę polecić z czystym sumieniem. Stosowałam go na jaśminowce, wierzby, jesiony, sosny, rumianki, ale na wiciokrzewy NIE!
a ten ocet z Ludwikiem nie wypala liści?