PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawic siewnik do trawy?



ewiwa
02-06-2008, 11:25
Witajcie,
może ktoś wysiewał trawę siewnikiem Gardeny? Mam sportową z Iławy i tenże siewniczek, który co prawda podaje w tabeli ustawienia na różne typy materiałów, ale nie ma tam normy na nasiona. Wyczytałam, że siew ręczny to ok 30 m z kg, a siewnikiem to 50m. Kurczę, trochę się boję, bo strasznie dużo czasu poświęciłam na przygotowanie podłoża i teraz nie chciałabym czegoś źle obliczyć. Od czego zacząć? Ustawić na maksa na 10? Zakładałam w swojej naiwności, że tam wszystko jest w instrukcji i tylko przejadę wzdłuż i w poprzek i po sprawie...
Z góry dzięki za pomoc
Ewa

mapatut
02-06-2008, 11:38
Witajcie,
może ktoś wysiewał trawę siewnikiem Gardeny? Mam sportową z Iławy i tenże siewniczek, który co prawda podaje w tabeli ustawienia na różne typy materiałów, ale nie ma tam normy na nasiona. Wyczytałam, że siew ręczny to ok 30 m z kg, a siewnikiem to 50m. Kurczę, trochę się boję, bo strasznie dużo czasu poświęciłam na przygotowanie podłoża i teraz nie chciałabym czegoś źle obliczyć. Od czego zacząć? Ustawić na maksa na 10? Zakładałam w swojej naiwności, że tam wszystko jest w instrukcji i tylko przejadę wzdłuż i w poprzek i po sprawie...
Z góry dzięki za pomoc
Ewa

Też siałem tym siewnikiem i też sportową i Iławy :D Siewnik skombinowany od kolegi, kolega siał nim w zeszłym roku i mówił mi że mam siać w ustawieniu na 4 lub 5 i oczywiscie w dwóch kierunkach czy jak kto woli "na krzyż". Ustawiłem na 6 jednak i tak siałem. Ziemia po takim sianiu była gęsto pokryta nasionami, wydaje mi się że dobrze. Zastanawia mnie jednak fakt taki, że kupiłem wór 25 kg tej trawy, który jest przewidziany na 1000 m2. Do obsiania miałem jakieś 900 m2 a zużyłem około połowy worka :o czyżbym siał więc za rzadko ? :o sam nie wiem. Tam gdzie trawa lepiej powschodziła jest dosyć gęsto a jeszcze widzę leżące pomiędzy nią nasiona no i przecież sama z siebie się jeszcze rozkrzewi.
Ustaw na 6, za miesiąc jak coś już będzie widać to najwyżej dosiejesz. Przy krawężniakch, chodnikach, obrzeżach itp i tak musisz posiać troszke gęściej i to najlepiej ręcznie.

ewiwa
02-06-2008, 11:57
o! fajnie, że tym się da. Dziękuję mapatut. Może gęstość siewu miałeś ok, bo jak jest dobrze przygotowane gleba, to chyba mniej nasion wychodzi.
E.

mapatut
02-06-2008, 12:15
o! fajnie, że tym się da. Dziękuję mapatut. Może gęstość siewu miałeś ok, bo jak jest dobrze przygotowane gleba, to chyba mniej nasion wychodzi.
E.

Ja to już nie wiem co to znaczy dobrze przygotowana gleba.
W zeszlym roku roundopowane, w tym roku nawiezione od cholery ziemi, rozplantowane to, przejechane glebogryzarką przez rolnika, później oczyszczone ręcznie (wywiozłem kilkadziesiat taczek gruzu, gliny, szlaki i innych śmieci), wszystko później ręcznie zagrabione. Miejsca za mocno ubite od chodzenia dodatkowo ręcznie przekopane. Nie mówię, ze było czyściutko ale korzenie chwastów wybierałem co zauwazyłem. Po wysiewie trawy zwałowane.
Teraz po 3 tygodniach po sianiu trawy mam na działce zieloniutko.................
...................tyle, że od chwastów :evil:
rozsiały się, w nawiezionej ziemi były - nie wiem. Jakieś drobnolistne dziadostwo, nawet rzepak :lol:

Takze nie używam już sformułowania dobrze przygotowana gleba. Pewnie jesienią jest lepiej do zakladania trawnika bo te chwasty nie atakują tak bardzo jak teraz.

cemik1
02-06-2008, 13:43
Też sugeruję zaprogramowanie siewnika na zwłokę do września. Tearz efekt siania mocno niepewny.

Pinus
02-06-2008, 14:09
Po prostu trzeba zrobić tzw. „próbę kręconą" siewnika.
Na jej podstawie obliczyć i ustawić na skali siewnika ilość wysiewanych nasion trawy na okreslona powierzchnię. To jest rachunek z zakresu chyba piątej klasy szkoły podstawowej :D .
Skala ustawień na siewniku nie jest dokładnie dostosowana do poszczególnych gatunków nasion i dlatego potrzebna jest takowa „próba.."
W poszczególnych mieszankach traw są przecież nasiona o różnej wielkości i ciężarze (zależnie od odmiany i gatunku)
..

byry007
07-04-2015, 17:39
Chce siać trawę ogólnie mam całe podwórko do sianie w jednym mieści miałem siane ręcznie i dopiero po roku dobrze trawa wygląda , co sądzicie o takich siewnikach http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5117749349 lub http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5185045309

danielw
20-05-2015, 10:35
Mam pytanie praktyczne do osób używających siewników ręcznych do siania nasion trawy.
Zaopatrzyłem się w siewnik Scotts HandyGreen II i wczoraj robiłem pierwszy wysiew.
Ustawienie wg instrukcji dla nasion na 2, poźniej 3 i powiem szczerze że nasionka ledwo wylatują a nakręcić się trzeba.
Zmieniłem ustawienie na max tj. 5 i generalnie nie jestem zadowolony, raz leci jak wióra spod maszyny w tartaku a raz ledwo prószy,
Najgorsza jest ta zmienność wysiewu, bo najważniejsze żeby leciało zawsze tak samo, jakie macie patenty na równy wysiew.?
Rozumiem, że nasiona trawy są specyficzne bo długie, wąskie i mogą zatykać przelot, próbowałem potrząsać siewnikiem w trakcie kręcenia, albo przymykać przelot w celu odblokowania zatoru, ale to jakieś nieporozumienie, wysiać równomiernie nie sposób.