PDA

Zobacz pełną wersję : Kwiaty wieloletnie od strony północnej?



SOBOTKOWA
10-06-2008, 06:39
Kochani, proszę Was o fachową pomoc:)
Mam do zagospodarowania kawałek ziemi przy domu od strony północnej (totalny cień) i chciałabym tam zrobić rabaty z kwiatów wieloletnich. Do tej pory próbowałam tam sadzić tak na oko różne roślinki, ale większość z nich wypadała po jakimś czasie, bo niekoniecznie im było w cieniu dobrze:(
Jakie rośliny, kwiaty wieloletnie cieniolubne (żebym nie musiała wykopywać cebulek na zimę) radzicie posadzić, aby rabata była z każdym rokiem coraz piękniejsza?
Liczę na pomoc :roll:

pozeracz
10-06-2008, 07:14
Byliny nie sa moja mocna strona ale mysle ze do miejsc cienistych na pewno cala gama paproci ogrodowych z dlugoszem krolewskim na czele, pewnie konwalia, moze jakis bluszcz, barwinek, ciemiernik, zawilec (opcjonalnie), primulka tez powinna sobie poradzic, nawet niektore gatunki traw, z takich najpopularniejszych ktore toleruja cien to chyba rajgras, tyle ze bardzo ekspansywny, ale tutaj nie chce zgadywac co do innych bo moge wprowadzic w blad. To tylko tak na oko, najlepiej gdybys sie wybrala do jakiejs szkolki bylin albo przyzwoitego centrum ogrodniczego bo gatunkow jest duzo wiecej, a w obrebie poszczegolnych gatunkow tez moga byc roznice pomiedzy odmianami. Moze ktos inny sie wypowie na ten temat.

Elfir
10-06-2008, 07:39
Większośc cienioznośnych bylin jest jednocześnie wilgociolubnych.
Są to:
funkie, bergenie, zawilec japonski, parzydło leśne, świecznica, tawułki, wielosił, kopytnik, miodunka, barwinek, runianka, przylaszczki, tojeść rozesłana, pragnia syberyjska, zurawka, przywrotnik, tojad, z dwuletnich: naprastnica (rozsiewa się), jednoroczne: niecierpki, fuksje, begonie