PDA

Zobacz pełną wersję : Hektar nieużytków



majjo
22-06-2008, 10:47
Witam!
Kupiłem właśnie prawie hektar ziemi. Część z tego pod zabudowę, reszta to grunt rolny. Na dzień dzisiejszy cała ziemia zarośnięta jest chwastani, trawami itp. Jako typowy "blockers" nie bardzo wiem jak się zabrać do "cywilizowania" tej ziemi. Nie musi być od razu pięknego trawnika, chcę, żeby działka miała jakiś wygląd. Jak pozbyć się chwastów? Ile potrzeba mi trawy? Czy już ją siać i czym?(recznie czy maszynowo?) Jaki sprzęt kupić, żeby dać sobie radę z całym tym hektarem? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam!

gosiaczek25
22-06-2008, 11:46
Witaj :D

Hektar to spory kawałeczek placu. Oj, mi by się taki przydał :D Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: co zamierzasz na nim porabiać obok budowy domu? I ile potrzebujesz placu na dom, garaż, budynek gospodarczy, ogródek itp. I czy planujesz coś uprawiać czy grać w golfa :D itp. Ciężko coś ci doradzić :wink: Ja bym na pewno posadziła zagajnik z brzóz i sosen, taki mini lasek – gdzie można by było zbierać grzyby i palić ognisko :D

Pa!

pawelm
22-06-2008, 11:53
Zacznij od sadzenia drzew.

mariom3
22-06-2008, 20:28
podziel sobie ten teren na conajmniej 2 części, jedna to dom plus wszystkie pomieszczenia i ogródek z fajnym trawnikem itd;z drugiej części zrób sad i jak już ktoś wcześniej pisał mały lasek, możesz jeszcze jakiś staw wygospodarować,mnóstwo rzeczy przychodzi mi na myśl, oj szkoda że ja nie mam takiej działki; jak chcesz to pisz do mnie i pytaj, odpowiem w wolnej chwili(najlepiej na priv) pozdrawiam

m.k.k
22-06-2008, 21:14
Pogadaj w okolicy. poszukaj gospodarza, ktory Ci za rozsadna cene skosi, zgrabi. Jesli ten hektar byl odlogowany, to warto wydzielic czesc, na ktorej nie bedziesz budowal, ani dojezdzal do budowy i ja zaorac, a potem zbronowac, aby zniszczyc stara darn. A potem (ale to raczej jesienia) sad, zagajnik. Przy takiej powierzchni warto pamietac o zostawieniu odstepow wystarczajacych, aby dalo sie wjechac traktorem, robienie recznie takiej powierzchni to troche czasu zajmie.

Elfir
23-06-2008, 10:39
Ja radzę tylko wokół domu zrobić klasycznie wypielegnowany ogród, oddzielony od pozostałej częsci kurtynami roślin ozdobnych.
Zaś pozostała część oddać we władanie przyrodzie, lekko ją tylko "poprawiając". Wokół działki mozna posadzić swobodny żywopłot z niskich drzew i krzewów będący pozytkiem dla zwierząt (tarnina, leszczyna, dereń jadalny, ałycza, antypka, trzmielina, jabłonie "rajskie", grusze polne, jarzębiny, róże "dzikie").
Wenątrz urztymywać koszona 3 razy w roku łakę z kępami dużych drzew (dęby, lipy, świerki, brzozy, klony, modrzewie).

Jak się rozmarzę, to widzę w tej "dzikiej" częsci ogromną wolierę na bazanty, małe kózki skubiace murawę i kilka kicających królików. :)